Postimet e muajit Dhjetor 2015

Seksioni Autori Postuar nga
Robert Shvarc: Requiem në 80-vjetorin e lindjes 12/1/2015 21 komente Art, Letërsi alidemsi
Kritika te shkurtera letrare 12/1/2015 Karl Marks
Qitje mbi civilë në San Bernardino, Kaliforni 12/2/2015 214 komente Blendi Salaj
Përzierje aromash dhe sjelljesh, 2 12/2/2015 57 komente Argëtim Pjer Thomas Pjer Thomas
Xhiroi gomat 21 vjet më parë, jep dorëheqjen nga detyra 12/2/2015 37 komente Ligj Blendi Salaj
Politikë-biznes-media; rrethi vicioz që prodhon vetëcensurë 12/2/2015 22 komente Media BIRN Blendi Salaj
Ku gabon rëndë Albin Kurti dhe ku ka të drejtë 12/2/2015 12 komente Kosova, Opinion, Shtypi Enver Robelli Blendi Salaj
Arrestimi i Albinit është fundi i oligarkisë 12/2/2015 4 komente Kosova, Opinion, Shtypi Ledjan Droboniku Blendi Salaj
NATO fton Malin e Zi t’i bashkohet aleancës 12/2/2015 3 komente Blendi Salaj
HIV – AIDS UN 12/2/2015 admin
Muzikë 2015 12/3/2015 40 komente Muzikë squarepusher squarepusher
Arrestohet në Tiranë prokurori Haxhi Giu 12/2/2015 19 komente Blendi Salaj
Përzierje aromash dhe sjelljesh, 3 12/4/2015 64 komente Argëtim Pjerin Thomas Pjer Thomas
Sulmi në Kaliforni. Malik kishte shpallur besnikëri ndaj ISIS, thonë hetuesit 12/4/2015 64 komente Bota Blendi Salaj
Mentor Ikja 12/4/2015 60 komente Opinion Gresa Hasa Blendi Salaj
PD është ende peng e Gërdecit 12/4/2015 19 komente Politikë exit.al exet
Vrasjet masive në Kaliforni 12/4/2015 17 komente Bota, Shtypi Blendi Salaj
Debatet mbi "Buxhetin 2016" në Kuvend 12/4/2015 9 komente Ekonomi, Shtypi Blendi Salaj
Një mijë herë unë 12/4/2015 1 komente Letërsi shkinas shkinaks
Dy personazhe 12/4/2015 1 komente Kulturë Marius Dobrescu admin
“Auchwitz, like you have never seen it” (Son of Saul - film hungarez me regji te László Nemes) 12/5/2015 11 komente STALKER
Pesë shkrimtarë, në garë për veprën e vitit 12/5/2015 1 komente Shtepia e Librit
Nga Venecia, rreth 4 mijë dokumente për shqiptarët 12/6/2015 42 komente Kulturë Pellumb Xhufi admin
Nuk bëhet pa telefonata 12/6/2015 11 komente 24 karat, Media Komitet bulkthi
Kadare: FRASHËRI DHE FISHTA, PËRSËRI MË TË NEVOJSHËM SE KURRË 12/6/2015 Shtepia e Librit
NJË JETË SI TY 12/6/2015 admin
Basha: Me 8 dhjetor, të ribëjmë historinë duke larguar qeverinë 12/6/2015 45 komente Politikë, Shtypi admin
Përzierje aromash dhe sjelljesh, 4 12/7/2015 42 komente Argëtim Pjer Thomas Pjer Thomas
Drama e Shqipërisë 12/7/2015 19 komente Bota, Shtypi Jaime Pozuelo-Monfort Blendi Salaj
Largohet Mirjani i madh 12/7/2015 17 komente Sport Blendi Salaj
Rregullat e reja; kush refuzon punën e ofruar, nuk konsiderohet i papunë 12/7/2015 16 komente Shtypi Blendi Salaj
Ndizen dritat në Tiranë, ja atmosfera e festave 12/6/2015 15 komente Argëtim admin
Ndahet nga jeta Arqipeshkvi Imz. Rrok Mirdita 12/7/2015 7 komente Njoftime Blendi Salaj
Nafta e Rezart Taçit nga rafineritë e Ballshit, 4.4 mln litra kontrabandë u shitën me ndihmën e doganierëve 12/6/2015 1 komente Biznes, Shtypi admin
Për autizmin dhe fëmijët që i dua shumë edhe pse janë ndryshe 12/6/2015 1 komente admin
Pa censurë - 109 12/8/2015 446 komente Anonim
Protesta e PD-së, tensione 12/8/2015 372 komente Blendi Salaj
25 12/8/2015 40 komente Blendi Salaj Blendi Salaj
Nishani i jep Berishës “Dekoratën e Flamurit Kombëtar” 12/8/2015 24 komente Kryesore admin
Gjergj Filipi vdes në moshë tepër të re 12/8/2015 13 komente Shtypi Blendi Salaj
Eksplozivi shpërthen një autoveturë gjatë lëvizjes në Tiranë 12/8/2015 2 komente Blendi Salaj
Edhe antimarksistët duhet të jenë me Albin Kurtin 12/8/2015 1 komente Kosova, Shtypi Fitim Zekthi Eugene
Homunculus et la belle etoile 12/8/2015 Letërsi Wallace Stevens sol-nocturnus
Përzierje aromash dhe sjelljesh, 5 12/9/2015 133 komente Argëtim Pjer Thomas Pjer Thomas
Origjina e emrit dhe mbiemrit "Çela" ose "Çelo"? 12/9/2015 111 komente mrroklla
Si të shkatërrosh një bunker, ose si të krijosh një kauzë false 12/9/2015 82 komente Shtypi Gjergj Erebara Blendi Salaj
Corbyn citon... Enverin 12/9/2015 69 komente Bota Blendi Salaj Blendi Salaj
Shtrenjtohet jetesa. Nëntori, rritje të çmimit të ushqimeve 12/9/2015 44 komente Ekonomi, Shtypi Monda
Personi i Vitit nga Revista Time - Angela Merkel 12/9/2015 16 komente Personazh Monda
Një i dashur “dora jonë” 12/9/2015 12 komente admin
Ja si mund të dalë Shqipëria nga tranzicioni 12/9/2015 9 komente Politikë, Shtypi Blendi Salaj
A ka një shkencë letrare? 12/9/2015 4 komente Esse Behar Gjoka admin
Baudelaire dhe shpirti i “camera obscura” 12/9/2015 4 komente Kulturë Luan Rama admin
Kur Roth bisedonte me Kunderën 12/10/2015 22 komente Philip Roth Blendi Salaj
Thyen xhamat e 23 makinave te Unaza e Re, pranga 3 personave 12/10/2015 10 komente Shtypi Blendi Salaj
Disa poezi 12/10/2015 6 komente Letërsi Gerhard Pregapuca TinyActsofRebellion
“Francë 2016”, Shqipëria në Grupin A 12/11/2015 74 komente Sport admin
Teheran '79 12/11/2015 52 komente Histori Ahmet Dursun ahmet
Vdekjet nga armët në Shqipëri ‘më të shumta se në SHBA” 12/11/2015 38 komente Sociale, Shtypi Fatjona Mejdini admin
Autorët shqiptarë u rekomandohen botuesve të huaj 12/11/2015 7 komente Klubi i librit Shtepia e Librit
Çfarë të kujtohet? 12/12/2015 135 komente artur
“Rebelimi” i Gunter Grass për Nobelin e Kadaresë 12/12/2015 20 komente Histori Bashkim Zeneli admin
Agjencitë e këmbimit për shpëlarje e të tjera veprimtari lavazhi 12/12/2015 9 komente Acarim Nervash, Speciale Bulkthi bulkthi
Prokuroria nis hetimet për koncesionet multimilionëshe të Beqajt 12/13/2015 91 komente Shtypi Aleksandra Bogdani admin
Përzierje aromash dhe sjelljesh, 6 12/13/2015 65 komente Argëtim Pjer Thomas Pjer Thomas
Basha fton qytetarët në protestë: Në shesh për të ndalur qeveri-fatkeqësinë 12/13/2015 61 komente Politikë, Shtypi admin
H e madhe e shtypit h e vogel e shtypit : simetria (dmth humanizmi) - “Bridge of Spies” - film amerikan me regji te Steven Spielberg 12/13/2015 21 komente STALKER
Histori personale 12/13/2015 6 komente Video admin
Vajza e vogël (91 vjeçare) me shkrepëse 12/13/2015 5 komente Satirë, Shtypi Iris Sojli Monda
“Tundimi i fundit”, në shqip romani i Niko Kazanxakis 12/13/2015 1 komente Klubi i librit, Shtypi admin
Tragjedia e vendit tim 12/13/2015 admin
Requêtes SQL 12/13/2015 XYZ
Rama, flet për "importe te Saliut nga Alpet" 12/13/2015 135 komente Acarim Nervash, Shtypi LEFTI
"Orë më të shtrenjtë se makina ime? Jeni gjyqtarë të korruptuar" 12/14/2015 46 komente Kryesore admin
Përballje spektakolare në Champions: Arsenal-Barça, Juve-Bayern dhe PSG-Chelsea 12/14/2015 6 komente Sport admin
Emrat e delegjitimimit 12/14/2015 3 komente Opinion Xhaxhai admin
Ndryshimin ta fillojmë nga vetja 12/14/2015 admin
Të rinjtë zë për të drejtat, zë për të ardhmen 12/14/2015 admin
Historia e zymtë e një medaljeje dhe një ndjesë e imponuar nga kjo histori 12/15/2015 71 komente Kryesore Edi Rama admin
Vendosni diçiturën 190 12/15/2015 33 komente Diçitura Blendi Salaj
Vritet një rrëqebull i rrallë 12/15/2015 17 komente Mjedisi Blendi Salaj Blendi Salaj
Don Albo 12/15/2015 12 komente Letërsi Ireshtansi h75
Kritikë e shkurtër letrare 12/15/2015 2 komente Klubi i librit Karl Marks Karl Marks
Përmasat e librave po shtohen ndërsa lexuesit i mbeten besnikë 12/15/2015 1 komente Shtepia e Librit
Të pastrehët dhe profesionet e lira kundër buxhetit 2016 12/16/2015 30 komente Sociale Blendi Salaj
A do (mund) të bëhemi ne shqiptarët? 12/16/2015 26 komente Opinion, Shtypi Mentor Kikia admin
Knight of Cups 12/16/2015 9 komente STALKER
Shekulli i Hegelit 12/16/2015 admin
Shqipëria mund të arrijë gjithçka 12/16/2015 admin
Protesta e opozitës, Ristani: Nuk ka më kohë për opozitë konstruktive, vetëm për protesta 12/17/2015 125 komente Blendi Salaj
Karma 12/17/2015 116 komente Foto e ditës Blendi Salaj
Fitimet marramendëse të koncesioneve dhe monopoleve 12/17/2015 28 komente Ekonomi, Shtypi Gjergj Erebara admin
Liri Lubonja: Kur Shyqyriu zgjidhej debutet i PD-së në Shkodër! 12/17/2015 19 komente Shtypi Liri Lubonja Blendi Salaj
Votohet dekriminalizimi 12/17/2015 19 komente Kryesore admin
Lajme të këqija nga arti shqiptar 12/17/2015 12 komente Reportazh Ivana Dervishi admin
Periudha post-antibiotike 12/17/2015 3 komente Shëndetësi Blendi Salaj Blendi Salaj
FN në pushtet.... ndoshta nesër! 12/18/2015 17 komente Bota, Politikë xixa
Krishtlindjet! 12/18/2015 6 komente ketlina
Dy shqiptarë dhe aventurat parisiene 12/18/2015 1 komente Personazh admin
Topalli flet troç: Berisha duhet të rikthehet në krye të PD-se 12/19/2015 19 komente 24 karat alidemsi
Politika e artit: një intervistë me filozofin francez Jacques Ranciere 12/20/2015 28 komente Kulturë admin
Biblioteka Kombëtare, si u krijua 95 vite më parë 12/20/2015 22 komente Kulturë Eni Kaçi Blendi Salaj
          A është bota e materialisteve? 12/20/2015 20 komente admin
Romeo Çollaku: Në zanatin e vetmuar të përkthimit 12/20/2015 9 komente Intervistë, Kulturë admin
17 fëmijë jetimë shqiptarë në duart e ISIS 12/20/2015 5 komente Sociale, Shtypi Eva Hoxha admin
Shqiptari i vitit? 12/21/2015 93 komente Personazh Vlonjat
Prerje të ‘shfrenuara’ të pyjeve në prag të moratoriumit 12/21/2015 34 komente Mjedisi, Shtypi admin
Rama takon Netanjahun, nënshkruhet deklarata e miqësisë Shqipëri-Izrael 12/21/2015 33 komente Shtypi admin
Protesta e opozitës, Basha: Në janar ta kthejmë në ferr çdo minutë të të korruptuarve, me vullnetin e Zotit 12/21/2015 15 komente Kryesore admin
Grekët, Vorio Epir nga Universiteti i Gjirokastrës 12/21/2015 4 komente Ballkan, Shtypi Debris
“Lumo Skëndo” për “Princin” dhe Rita Petron 12/21/2015 Shtepia e Librit
Fragment nga "Kambana e qelqtë" (The Bell Jar) 12/22/2015 33 komente Letërsi Sylvia Plath Kaizen
Paralajmërimi i HuffPost dhe skenari për zgjedhje të reja 12/22/2015 31 komente Shtypi Mapo.al LEFTI
Rënia e fletëve 12/22/2015 17 komente Foto e ditës Blendi Salaj Blendi Salaj
Emigrim i mëtejshëm? 12/23/2015 123 komente Ingeborg
Shkurt mbi letërsinë dhe pak mbi erotikën 12/23/2015 118 komente Klubi i librit E. Xhakoni Natën Ditë
Cilët ishin 3 librat më të mirë që lexuat në 2015? 12/23/2015 38 komente Blendi Salaj
Sikur paratë e koncerteve të këngëtarëve t'ua jepnin të varfërve! 12/22/2015 29 komente Opinion, Sociale Dionis Xhafa Dionis Xhafa
Reforma, Xhafaj: Pranë fundit. Lu: Frika e të pushtetshmëve, tregues suksesi 12/23/2015 29 komente Shtypi Blendi Salaj
Intervistë lakuriq 12/23/2015 1 komente admin
“Meshari” i Buzukut do të ruhet në Bibliotekën Kombëtare 12/23/2015 1 komente Shtepia e Librit
Mira Meksi nderohet me çmimin “Raxhai Surroi” në Prishtinë 12/23/2015 Shtepia e Librit
Religjionet abrahamike sot 12/25/2015 163 komente Feja, Opinion Magus
Papa: Bota është intoksikuar nga materializmi 12/25/2015 12 komente Feja, Shtypi admin
"Ferri i çarë" i Visar Zhitit 12/25/2015 10 komente Klubi i librit Karl Marks
Sikur... 12/26/2015 18 komente Letërsi xhatani XhaTani
Ngjarjet më të bujshme të vitit 2015 12/27/2015 31 komente Bota admin
Darka me gazetarët, Rama: Unë, kavia juaj e punës. Dervishi: Punon natën se ditën je Live në TV 12/27/2015 30 komente Media, Shtypi admin
Samari i gomarit 12/28/2015 41 komente Argëtim dardo-veleno admin
Bashkia e Tiranës hap dy tregje të reja në “Ali Dem” e “Xhamllik” 12/28/2015 12 komente Ekonomi, Shtypi admin
Mia madre! 12/28/2015 7 komente Kulturë STALKER STALKER
Tiranë, vdes nga i ftohti foshnja 3 muajshe. Totozani: E turpshme për shtetin 12/28/2015 7 komente Sociale, Shtypi admin
Mësuesit kundër qeverisë: Ndërpresim mësimin nëse nuk shpërblehemi 12/29/2015 33 komente Arsim, Shtypi Enver Bylykbashi admin
Funny & rough: “The Big Short” - film amerikan me regji te A. McKay 12/29/2015 5 komente STALKER
Best movies for 2015 12/30/2015 51 komente STALKER
Marrëdhëniet shqiptaro-greke të mosbesimit 12/30/2015 48 komente Ballkan, Shtypi Theoklitou Rousaki Vlonjat
Rreziku nga sulmet terroriste, anulohen festimet për Vitin e Ri në Bruksel 12/30/2015 24 komente Bota, Shtypi admin
Shqipëria 2015: retrospektivë e zhvillimeve kryesore 12/29/2015 19 komente Kryesore Arben Muka admin
Dyqanet e librit të përdorur, tendenca e rikthyer në SHBA 12/30/2015 16 komente Reportazh Michael S. Rosenwald Shtepia e Librit
Po ata fëmijët e rrugës ?!!! 12/30/2015 2 komente admin
Mardheniet shqiptaro -greke sipas nje ish-ushtaraku te lart grek 12/30/2015 Vlonjat
Duke mirëpritur 2016-n 12/31/2015 81 komente Blendi Salaj Blendi Salaj
Ma hiq qafe atë celular! 12/31/2015 15 komente Kulturë Umberto Eco Blendi Salaj