Postimet e muajit Maj 2014

Seksioni Autori Postuar nga
Letra e 20 profesorëve për Ramën: Mbro gjuhën standarde! 5/1/2014 338 komente Gjuhësi, Shtypi admin
1 Maji, "Të shkarkuarit nga puna" protestë. Rama: Hapëm 25 mijë vende të reja pune 5/1/2014 213 komente Shtypi LEFTI
“Mbretëria” e Çoliqit në Shqipëri! 5/1/2014 39 komente Opinion, Shtypi Afrore Shaipi village-bey
Po punëtorët?! 5/1/2014 13 komente Opinion Arlind Qori admin
Na duhen modelet! 5/1/2014 11 komente Opinion, Shtypi Ben Andoni alidemsi
Pemë dimri 5/1/2014 10 komente Letërsi William Carlos William sol-nocturnus
Çdo Ditë 5/1/2014 2 komente Fiqiri
Si çmontohet një bombë? 5/1/2014 2 komente alisat
Luftime në Ukrainën lindore 5/2/2014 147 komente Bota, Shtypi admin
Gjyq i hapur dhe qiell i mbyllur 5/2/2014 106 komente Kulturë Iris Sojli admin
Task Force heton Gjin Gjonin. Prokuroria pushon padinë e Gjonit ndaj Aludin Malajt 5/2/2014 15 komente Ligj, Shtypi admin
50% e Amerikaneve nuk u besojne reklamave 5/2/2014 6 komente gjergji
Dy standarde na çojnë në 2 kombe, si serbët e kroatët 5/3/2014 227 komente Gjuhësi, Shtypi Kristo Frashëri alidemsi
Apokalipsi që na rrezikon 5/3/2014 10 komente Opinion, Shtypi Ardian Ndreca peshku i kuq
PeshkuPaUje, na ri-sillni Ezeta-n! 5/3/2014 9 komente gjergji
Festivali vs Panairi: Lufta e politikës për të kapur librin 5/3/2014 9 komente Kulturë Aida Tuci admin
Lutje në janar 5/3/2014 sol-nocturnus
Ilir Ikonomi vjen me një libër të ri 5/3/2014 Shtepia e Librit
Zonja Kumbaro, kjo është fusha juaj! 5/4/2014 65 komente Kulturë, Shtypi K. Pinderi klajdi
Terror me armë para ndeshjes Napoli-Fiorentina, disa tifozë të plagosur 5/4/2014 2 komente Bota, Sport, Shtypi admin
Help Me I am Broke(n) 5/4/2014 1 komente admin
Kënga e atit 5/4/2014 Kulturë Fabrizio de Andre sol-nocturnus
Help Me I am Broke(n) 5/4/2014 admin
Kadare: Duhet të mbrojmë gjuhën shqipe nga gjysmë shkrimtarët, shkrimtarët mediokër, krahinaristët ... 5/5/2014 110 komente Kulturë, Shtypi admin
Në Shqipëri festohet 5 maji, Dita e dëshmorëve 5/5/2014 75 komente Histori, Politikë admin
Obama: Zbatimi i ligjit me vdekje problematik, duhet rishikuar 5/5/2014 44 komente Bota, Shtypi admin
Kërkohen studime shkencore? Kërkoj botime shkencore 5/5/2014 32 komente ALPHA
Shuhet në moshën 82-vjeçare shkrimtari i njohur Amik Kasoruho 5/5/2014 28 komente Kulturë, Shtypi admin
Ambasadori Arvizu dhe fytyra e vërtetë e "Burrit të Shtetit" 5/5/2014 23 komente Opinion, Shtypi Andrea Stefani kapo
National Geographic reportazh për Bektashizmin shqiptar 5/5/2014 12 komente Feja admin
Fluks në Kapshticë, emigrantët: Kemi 4 orë që presim, rrezikojmë punën 5/5/2014 10 komente Kryesore, Shtypi admin
Pritet miratimi në Kuvend i ligjit për FAK-un 5/5/2014 7 komente Kosova admin
Inva Mula: Jeta ime mes Tiranës dhe Parisit 5/5/2014 3 komente Intervistë Skënder Minxhozi admin
Kriza e rendit neoliberal 5/5/2014 admin
Ja nje billboard. Qarte, shkurt, e bukur! 5/5/2014 gjergji
Ndërkohë në Përmet... 5/6/2014 268 komente Blendi Salaj
Erdogan, në datën 14 maj në Tiranë 5/6/2014 76 komente Kryesore peshku i kuq
Italianët kërkojnë “ta bëjnë” Adriatikun turistik 5/6/2014 23 komente Bota, Kulturë, Turizëm Ben Andoni admin
Harito: Deri në korrik "ngrin" administrata. Bregu: Shkelje ligji, kryet 2 emërime të reja 5/6/2014 20 komente Politikë, Shtypi admin
Bisedë me gurin 5/6/2014 10 komente Letërsi XhaTani
Afrika: Migrimi i madh i parave të kontinentit 5/6/2014 8 komente Bota, Shtypi Mohammed Adow admin
KE-ja merr përsipër çështjen e Ilia Karelit: Greqia të dënojë vrasësit 5/6/2014 8 komente Speciale admin
Politika e përkthimeve 5/6/2014 4 komente Kulturë Amik Kasoruho admin
Kek karrotash dhe shalle pionierësh 5/7/2014 108 komente Xhafer Rakipllari admin
Bregdeti i Vlorës, i minuar 5/7/2014 27 komente Mjedisi, Shtypi peshku i kuq
Ariu, thesar i natyrës 5/7/2014 20 komente Ambienti PPNEA ZAPATARA
Perdja e Enver Hoxhës Mund Artin 5/7/2014 17 komente Art, Kulturë Vullnet Krasniqi admin
Universiteti dhe Tallavaja 5/7/2014 4 komente Arsim Arbër Zaimi admin
Universiteti dhe Tallavaja 5/7/2014 admin
Linja e re e trafikut, hashashi i Lazaratit drejt Italisë, me fuçi plastike në fund të trageteve 5/8/2014 44 komente Kryesore, Shtypi Xhemil Beharaj LEFTI
Ish të përndjekurit në grevë para Parlamentit 5/8/2014 25 komente Kryesore admin
You Look Fat Today 5/8/2014 21 komente admin
I’ll take Negativity for $500 5/8/2014 3 komente blete
I’ll take Negativity for $500 5/8/2014 blete
I’ll take Negativity for $500 5/8/2014 blete
Nekrologjia e një tirani (një shkrim i Montanellit, një ditë pas vdekjes së Hoxhës) 5/9/2014 174 komente Speciale Indro Montanelli admin
Si shpjegohet kjo ulje drastike e çmimeve të telefonave lëvizës/celularë? 5/9/2014 49 komente kuazimondo
80 vjet gabim 5/9/2014 6 komente Intervistë Noam Chomsky admin
Operacion i madh antidrogë në Divjakë, ndalohet një avion dhe 300 kg hashash 5/10/2014 378 komente Shtypi admin
Rrëmbimi i 200 vajzave në Nigeri, VIP-at: "Burrat e vërtetë nuk blejnë vajza!" 5/10/2014 44 komente Bota admin
Të rinjtë, pak ushqim dhe shumë buzëqeshje për të moshuarit 5/10/2014 14 komente Reportazh, Sociale Luela Myftari admin
Arbëreshët e Argjentinës 5/10/2014 11 komente Histori Dedier Norberto Marqueigui admin
Rihapet 21 janari, thirren ish-efektivët e specialeve 5/10/2014 8 komente Politikë admin
Studentët mësojnë në Shtëpinë e Refugjatëve 5/10/2014 6 komente Bota, Shtypi Tim Wiese / Esat Ahmeti admin
Sa të pasur janë gjykatësit italianë? 5/10/2014 5 komente Opinion Alba Malltezi admin
This is a miracle of freedom! 5/10/2014 Pa Kategori xhibi
Avioni italian ulet në Divjakë 5/11/2014 343 komente Anila Hoxha Blendi Salaj
Mediat spanjolle: Rroftë Shqipëria, në djall Eurovizioni dhe në djall Bashkimi Europian! 5/11/2014 116 komente Art, Bota, Shtypi admin
Charles Wright: Kujtimi për të 5/11/2014 3 komente Klubi i librit Aida Bardhyli admin
4 Hapa: Si te porosisni libra te ShtepiaeLibrit.com 5/11/2014 Shtepia e Librit
PD kërkon dorëheqjen e Qeverisë. Të enjten protesta 5/12/2014 253 komente admin
Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino 5/12/2014 29 komente Kulturë torinez
Goditet rrjeti i trafikut të klandestinëve, 16 në pranga, merrnin 20 mijë USD për në SHBA 5/12/2014 11 komente admin
As parodi, as pamflet. Po çfarë? 5/12/2014 7 komente STALKER
Rama: Shqipëria s’është Kolumbi 5/13/2014 324 komente Politikë admin
Doktori: Kujdes nëndetëset! 5/13/2014 98 komente 24 karat admin
Dëshirat e (para)fundit të Gabriel García Márquez* 5/13/2014 6 komente Letërsi admin
Hoffman: Trafiku i drogës, problem që ekziston prej kohësh në Shqipëri 5/13/2014 5 komente Politikë admin
Nevoja e manipulimit dhe e bindjes 5/13/2014 3 komente Opinion Ervin Qafmolla admin
Fieldnote Excerpts: What do you ‘do’ each day? 5/13/2014 Chelsi W
Fieldnote Excerpts: What do you ‘do’ each day? 5/13/2014 Chelsi W
Pse po bllokohen me beton aerodromet? 5/14/2014 109 komente xhibi
U shfaq “Margarita” 5/14/2014 39 komente Kulturë, Shtypi peshku i kuq
Prokuroria kërkon pezullimin nga detyra të Gjin Gjonit 5/14/2014 35 komente admin
Pse s'ka më shpërthime me tritol? 5/14/2014 20 komente shqupi
Reforma në Arsimin e Lartë 5/14/2014 9 komente Arsim Jani Marka admin
Antienverizmi i parinovuar i Edi Ramës 5/14/2014 7 komente Opinion, Shtypi Arjan Vasjari xhibi
Pyetje për intelektualët e Peshkut 5/14/2014 6 komente Giovanni Falcone.90
Tedi Papavrami shkëlqen në skenën e TOB-it me sonata të Bahut; publiku ngjante i thëthirë prej tingujve të violinës së tij 5/14/2014 5 komente Art, Shtypi admin
You Say Goodbye and I Say Hello 5/14/2014 1 komente admin
Legjendë krishtlindjesh 5/14/2014 sol-nocturnus
Përse duhet të marrin jetë idetë e të majtës në ekonominë Shqiptare 5/14/2014 admin
Legjendë krishtlindjesh 5/14/2014 sol-nocturnus
Reforma në Arsimin e Lartë 5/14/2014 admin
Pa censurë - 76 5/15/2014 305 komente Anonim
Çështja e drogës diskutohet në parlament. Protesta e opozitës 5/15/2014 171 komente Kryesore admin
"Tradhtia" ndaj përkthimit 5/15/2014 70 komente Opinion Monika Shoshori Stafa wasabi
Mijëra të papunë në Shqipëri, Qeveria i hap rrugë punësimit të kosovarëve 5/15/2014 52 komente Sociale, Shtypi Shvejk
Duke pritur Godard-in (ose: letër e hapur zonjës Jane Campion) 5/15/2014 36 komente STALKER
Dasho Aliko i Lazaratit proteston krah PD-së kundër trafikut të drogës 5/15/2014 32 komente 24 karat, Shtypi fgm
Erdogani dhe fatkeqësia e minierës 5/15/2014 16 komente Bota, Shtypi Zoran Arbutina admin
Odisea Telemakut 5/15/2014 12 komente Letërsi Josif Brodskij XhaTani
Lalla: Nën hetim çështje që nëse rezultojnë të suksesshme mund të ndikojnë në të ardhmen e vendit 5/16/2014 60 komente Ligj admin
Rritja e pabarazisë e pengon zhvillimin 5/16/2014 47 komente Opinion Arbër Zaimi admin
Korçë, PS merr kreun e Qarkut, 6 këshilltarë të Partisë Demokratike kaluan me Partinë Socialiste 5/16/2014 40 komente Shtypi admin
Një gjeneratë e re e hapësirave publike 5/16/2014 22 komente Ambienti Monda
Past present continuous: Hijet e së kaluarës në ligjërimin publik 5/16/2014 16 komente Esse, Shtypi Bashkim Shehu Shvejk
Plani strategjik për imazhin turistik të vendit 5/17/2014 98 komente Blendi Salaj
Zoti Rama, fjala juaj është vërtet puna… 5/17/2014 74 komente Opinion, Shtypi Skënder Minxhozi alidemsi
Erik Johansson: Kompozime fotografike 5/17/2014 27 komente xhibi
Çfarë po ndodh me ju gazetarë?! 5/17/2014 16 komente Opinion Valer Pinderi Uniteti Mendo Pozitiv
Kryeqyteti: Qeveria ndan bastionet politike, i heq Tiranës Kamzën dhe Paskuqanin 5/17/2014 13 komente Shtypi Herion Mesi admin
All good things must end 5/17/2014 5 komente admin
All good things must end 5/17/2014 admin
Droga në Gjermani, Ambasada korrigjon mediat 5/18/2014 86 komente Shtypi admin
Shqiperia me perdorim interneti me te ulet 5/18/2014 19 komente gjergji
Cfarë do të thotë... 5/19/2014 41 komente mrroklla
Tërmet 5.2 i shkallës Rihter 5/19/2014 35 komente admin
Kapitalizmi për ekonomistin Thomas Piketty 5/19/2014 33 komente Ekonomi, Klubi i librit peshku i kuq
“Branding Albania”, si potencial antireklamë! 5/19/2014 23 komente Opinion, Shtypi Arben Manaj admin
Gjykata Evropiane merr vendim për Google 5/19/2014 12 komente Internet Michael Münz/P.Pani admin
Libra - dhuratë nga Amerika në 1939 për Bibliotekën Kombëtare 5/19/2014 3 komente Përrallë nga e kaluara Frederik Stamati admin
Të paftuarit 5/19/2014 2 komente Politikë bulkthi
Pse nuk revoltohemi? Pse revoltohemi? – pjesa I 5/19/2014 admin
Pse nuk revoltohemi? Pse revoltohemi? – pjesa I 5/19/2014 admin
Fotolajm/ Policia djeg 1.8 ton hashash 5/20/2014 102 komente Pa Kategori admin
A duhen legalizuar drogat e lehta si marijuana apo hashashi? 5/20/2014 46 komente ACDC1
Media dhe Mafia në Shqipëri 5/20/2014 14 komente Intervistë Drew Sullivan Ed Martini
“Jetimët, të rrezikuar nga elementë perversë e pedofilë të infiltruar në Shoqërinë Civile” 5/20/2014 5 komente Sociale, Shtypi Ben Andoni admin
21 maji, Dita Botërore e Diversitetit Kulturor 5/20/2014 4 komente Kulturë admin
Matabolizëm 5/20/2014 3 komente STALKER
4 arsye pse Piketty e ka gabim 5/20/2014 gjergji
Kriza e folkloristikës shqiptare dhe statusi i rrezikuar i saj 5/20/2014 Opinion Arbnora Dushi wasabi
The Choices We Make 5/20/2014 admin
Tiranë, fillon greva e urisë e të larguarve nga administrata 5/21/2014 237 komente Kryesore admin
Vendosni diçiturën - 172 5/21/2014 53 komente Diçitura admin
Grace! 5/21/2014 12 komente STALKER
Adrian Paci dhe Edi Hila, ‘monumentet’ shqiptare në Bienalen e Venecias 5/21/2014 12 komente Art admin
Kërkesë zyrtare dhe publike për Rektoratin e Universitetit të Tiranës 5/21/2014 9 komente Arsim admin
Maqedoni: Vrasja e një të riu shkakton protesta etnike 5/21/2014 7 komente Ballkan, Shtypi Angelina Verbica admin
Poezia zvicerane 5/21/2014 3 komente Përkthim Anton Papleka Monda
Topalli: Fjalët e huaja në sintaksë, një rrezik për gjuhën 5/21/2014 2 komente Shtepia e Librit
Trashëgimia si barrë e si samar 5/21/2014 1 komente Opinion, Shtypi Koloreto Cukali admin
The Power of the Fish that Does Tricks 5/21/2014 1 komente admin
Liria e fshehun ndër vargje … 5/21/2014 1 komente Letërsi Martin Camaj Monda
Fëminia e Mërisë 5/21/2014 sol-nocturnus
OMG, Let’s Take a #Selfie 5/21/2014 admin
Fëminia e Mërisë 5/21/2014 sol-nocturnus
The Power of the Fish that Does Tricks 5/21/2014 admin
Hajde flasim për familjen pra! 5/22/2014 188 komente Opinion, Shtypi Kristi Pinderi klajdi
Stadiumi "Qemal Stafa", projekti 5/22/2014 52 komente Sport, Shtypi admin
Poezia/ tregimi i shkurtër/ vargje këngësh që ju pëlqejnë në këtë/ atë kohë IV 5/22/2014 42 komente peshku i kuq
A jeni në métro? 5/22/2014 35 komente Opinion, Shtypi Mimoza Koçiu LEFTI
Mjerimi i ideologjisë 5/22/2014 2 komente Opinion, Shtypi Arlind Qori vetevendosje
Protesta e opozitës 5/23/2014 128 komente Kryesore admin
Vajza tenton të shkojë në ekskursion, nëna e vret me armë, më pas vetëvritet 5/23/2014 91 komente Shtypi admin
A eshte gati Shqiperia per Public Houses? 5/23/2014 67 komente ViVa La DeMoCrAcIoN
Ecin mes baltës për në shkollë, realiteti i trishtë i nxënësve 3 km larg Burrelit 5/23/2014 6 komente Reportazh, Shtypi admin
Pse pushteti kundër naftëtarëve? 5/23/2014 admin
Një qytet, një finale, një kampion... Bamos! 5/24/2014 104 komente Beluli
Edhe një herë për masakrën e Durrësit 5/24/2014 33 komente Acarim Nervash Bariu
Historia e miqësisë së vërtetë: Ndihmat e të rinjve shqiptarë për Serbinë dhe Bosnjën 5/24/2014 29 komente Ballkan, Shtypi admin
Europa voton, por kush shkon në zgjedhje? 5/24/2014 21 komente Bota, Shtypi Bernd Riegert admin
A ngulet gozhda ashtu? 5/24/2014 11 komente Opinion Sokol Shameti alisat
Hija 5/24/2014 1 komente Letërsi Florenc Shahini Florenc Shahini
Një dashuri, mijëra prova 5/26/2014 220 komente admin
“Kongresi i Përmetit” rikthen fotot dhe thirrjet për Enver Hoxhën para deputetëve të PS-LSI-së 5/26/2014 146 komente Politikë, Shtypi Florenc Drizari admin
Greva e urisë në ditën e pestë, largohen dy persona të tjerë për shkak të problemeve shëndetësore 5/26/2014 41 komente Politikë admin
Mentor Xhemali - basi i madh Shqiptar 5/26/2014 27 komente Kulturë, Shtypi Dhurata Hamzai gjembi
Exit-pollet: “Tronditet” Franca, mban Merkel, në Greqi kryesojnë radikalët e majtë dhe neo-nazistët e Agimit të Artë, në Itali kryeson Renzi i ndjekur nga Grillo 5/26/2014 21 komente Bota admin
INSTAT: Popullsia në 1 janar 2014 ishte 2 895 947 banorë 5/26/2014 14 komente Pa Kategori admin
Fabrikat në Shqipëri 5/26/2014 9 komente Blackeagle1985
Ditë-netët tona prej dy vitesh në rrugë 5/26/2014 9 komente Sociale, Shtypi Entila Cuka admin
Jam artist, modern, dhe kam mendim të kundërt 5/26/2014 8 komente Pa Kategori, Shtypi Dr. Vincent W.J. van Gerven Oei admin
Jeta dhe vdekja 5/26/2014 3 komente Letërsi Anton Pashku village-bey
Kanë 2014: Fund i lumtur i një festivali mesatar 5/26/2014 1 komente Kulturë Josef Schnelle admin
Vendi ne krize, apo gjynah që s'pam asigjo? 5/27/2014 104 komente Acarim Nervash Blendi Salaj Blendi Salaj
Korça përgatitet për Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve 5/27/2014 47 komente Kulturë, Shtypi Lediona Xheladinaj admin
Pushimi i madh 5/27/2014 36 komente Blendi Salaj
Eshtë testuar cilësia e ujit në plazhet shqiptare 5/27/2014 20 komente Ambienti emil
Visible/Invisible 5/27/2014 4 komente STALKER
Njëqind e kusur [videoblob] 5/27/2014 3 komente desaparacidos
Librat: Nuk kemi kohë! Si ndodhi që ne u bëmë kaq të mbingarkuar? 5/27/2014 2 komente Shtepia e Librit
Çfarë do të bëni nëse nuk e marrim statusin e vendit kandidat? 5/28/2014 133 komente tirane
Vendosni diçiturën - 173 5/28/2014 43 komente Diçitura gjembi gjembi
Ndahet nga jeta poetja Maya Angelou 5/28/2014 7 komente Personazh admin
Shejtan-budallenjtë 5/28/2014 7 komente Opinion, Shtypi Alqi Kociko admin
A punojmë shumë tepër për t’u ndjerë të rëndësishëm? 5/28/2014 Shtepia e Librit
Vrasin me 8 plumba vajzën shtatzënë, pranga të atit dhe vëllait 5/29/2014 230 komente Pa Kategori, Shtypi admin
Shinasi Rama: Korrupsioni? Të vendoset dënimi me vdekje 5/29/2014 61 komente Opinion, Politikë Klodiana Lala admin
Kupa e Botës 2022, Katari nxjerr kodin e veshjes për turistët 5/29/2014 58 komente Bota, Shtypi admin
Ambasada SHBA: Të skandalizuar me pretendimin e Berishës ndaj punonjësit tonë 5/29/2014 46 komente Shtypi admin
Perspektiva e ekonomisë së "Rilindjes" 5/29/2014 11 komente Ekonomi, Opinion, Shtypi Rilind Kelmendi tirane
Tinguj kitare në kryeqytet, rikthim në ‘epokën e artë’ 5/29/2014 9 komente Muzikë, Shtypi admin
Një popull që shet votën s'ka moral të kërkojë llogari 5/29/2014 7 komente Opinion, Shtypi Mentor Kikia xhibi
Kush e solli Angjelinin 5/29/2014 3 komente Kulturë Elsa Demo admin
Botohet romani i panjohur i Ismail Kadaresë 5/29/2014 3 komente Kulturë admin
Kur reklama kthehet në mesazh shoqëror 5/29/2014 2 komente Bota, Sociale admin
Sami Leka, portreti i një përkthyesi 5/29/2014 2 komente Kulturë Avni Alcani admin
Një nobelist që rrëzohet 5/29/2014 1 komente Kulturë, Shtypi Aida Bardhyli admin
Shumë herë më të pasur dhe po aq të mbingarkuar me punë… 5/29/2014 Shtepia e Librit
Greva e të larguarve nga puna, tentojnë të hyjnë të rinj: ‘Na pushoi Basha’ 5/30/2014 99 komente Kryesore admin
Diçka është kalbur në Europë 5/30/2014 32 komente Opinion Alan Posener admin
Grevat e urisë 5/30/2014 29 komente ani
E vërteta e ndërtimit mbi lagjen romake, isha kundër 5/30/2014 19 komente Opinion, Shtypi Apollon Bace admin
Forcat speciale priten me armë nga kultivuesit e drogës në Kurvelesh 5/31/2014 77 komente Shtypi Engjëll Serjani admin
Botërori 2014 në Brazil - Kampionat politik 5/31/2014 47 komente Sport, Shtypi admin
Kosova pranohet si vëzhguese në NATO 5/31/2014 6 komente Kosova admin