Postimet e muajit Tetor 2014

Seksioni Autori Postuar nga
Më në fund duket se po vjen era shtet 10/1/2014 139 komente Timi
Plani i Qeverisë: Makinat para ‘95 do dalin jashtë qarkullimit 10/1/2014 69 komente Shtypi LEFTI
Vizita e Papës dhe “çudia” shqiptare 10/1/2014 23 komente Opinion, Shtypi Fatos Lubonja STALKER
Pse duhet ta marrë Kadare Nobelin 10/2/2014 84 komente Letërsi Manjola Zaçellari admin
Të refuzojmë ‘islamin’ e importuar 10/2/2014 75 komente Feja, Shtypi Sulejman EF. Rexhepi admin
Prishja nga INUK, Berisha: Qytetarët të mbrojnë shtëpitë 10/2/2014 63 komente Shtypi admin
Më në fund duket se po vjen era shtet (seriali i dytë dhe i fundit) 10/2/2014 46 komente Foto e ditës Timi
Vota e emigracionit, koha për reflektim 10/2/2014 35 komente Opinion, Shtypi Afrim Krasniqi gjembi
SHISH: Rrezikohemi nga xhihadizmi 10/2/2014 27 komente Kryesore admin
Alzheimer kolektiv 10/2/2014 1 komente admin
My Ode to Kate 10/2/2014 admin
Ngushullim te merguarve tane ne Kanada! 10/2/2014 grava
My Ode to Kate 10/2/2014 admin
Alzheimer kolektiv 10/2/2014 admin
Gjosha shtatzënë, por asnjë nga ministrat nuk e ndihmon! 10/3/2014 28 komente Acarim Nervash admin
Çfarë ... 10/3/2014 15 komente ACDC1
Përtej kompleksit të inferioritetit dhe krenarisë idiote 10/3/2014 12 komente Opinion Agon Maliqi admin
Lajme të mira nga Gjirokastra 10/3/2014 6 komente Reportazh, Shtypi Kristi Pinderi klajdi
Konfiguracion modemi 10/3/2014 6 komente sheqery
“Nobeli”: Murakami apo Kadare? 10/3/2014 2 komente Shtepia e Librit
Besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban Bajramin 10/4/2014 118 komente Feja admin
Arkitektet kinezë fitojnë projektin për rikonstruksionin e Piramidës 10/4/2014 55 komente Kulturë, Shtypi kapo
A ka gazetarë trima në Shqipëri? 10/4/2014 50 komente Ed Martini
Një monument të denjë për heroizmin e Kavajës 10/4/2014 18 komente Opinion Prec Zogaj Tirona-4ever
Eqerem Çabej, dalin dorëshkrimet e fundit 10/4/2014 8 komente Gjuhësi Seit Mansaku admin
Kadare, shumë pranë çmimit “Angelos” 10/4/2014 7 komente Shtepia e Librit
Minipops 10/4/2014 4 komente Muzikë squarepusher
Kadare, shumë pranë çmimit “Angelos” 10/4/2014 Shtepia e Librit
Rama propozon për guvernator argjentinasin Mario Blejer, Nishani refuzon 10/5/2014 145 komente Ekonomi, Shtypi kapo
Grida Duma: nga bankieri Santo, në "shtratin" e Edi Ramës 10/5/2014 23 komente Opinion, Shtypi Elvi Fundo gjembi
Rendi botëror: Refleksione për kombet dhe kursin e historisë 10/5/2014 22 komente Bota Henry Kissinger admin
Rama çliron lapidarin nga qoftet 10/5/2014 14 komente 24 karat, Shtypi xhibi
Persjanët dhe dhjakonari 10/5/2014 10 komente Letërsi Miri Dhrami mdhrami
Koha, Paraja dhe Vendi 10/5/2014 5 komente Opinion xixa xixa
Vendi i parë në autobus 10/6/2014 48 komente admin
Kallashi dhe Koburja 10/6/2014 25 komente Opinion, Shtypi Elton Deda alidemsi
Basha: INSTAT u detyrua të pranojë krizën ekonomike, urgjente ulja e taksave 10/6/2014 15 komente Ekonomi, Shtypi LEFTI
“Sex tape” (ose: o bo bo, na pa bota) 10/6/2014 14 komente STALKER
Vendi i parë në autobus 10/6/2014 1 komente admin
There and Back Again 10/6/2014 1 komente admin
On Pigs and Forests 10/6/2014 admin
Azilkërkuesit shqiptarë mbeten problem për BE-në. Mbi 8300 të tillë në gjashtë muaj 10/7/2014 84 komente Kryesore admin
Binjakëzim mes Beratit tonë dhe Beratit francez 10/7/2014 36 komente 24 karat admin
Kushtet e BB-së për kreditimin e energjisë 10/7/2014 31 komente Ekonomi, Shtypi Al bano
Sa ndikon feja në ekonomi? 10/7/2014 1 komente admin
Libra të rinj në faqen e librarisë sonë 10/7/2014 Shtepia e Librit
Sapere aude! 10/7/2014 admin
Libra të rinj në faqen e librarisë sonë 10/7/2014 Shtepia e Librit
Sapere aude! 10/7/2014 admin
Makiato kosovare më e mira në botë, thotë Yahoo Travel 10/8/2014 130 komente Kosova, Turizëm Blendi Salaj Blendi Salaj
Financial Times mbi aventurat malore në Shqipëri 10/8/2014 51 komente Kulturë, Turizëm Blendi Salaj Blendi Salaj
Dashuria si imitim i religjionit 10/8/2014 26 komente Kulturë, Përkthim Markus Günther Blendi Salaj
Çfarë kanë të përbashkët Edi Rama dhe Elvis Roshi? 10/8/2014 26 komente Politikë, Shtypi Alfred Lela admin
Kush duhet ta marrë Nobelin për paqen në një vit luftrash e gjaku? 10/8/2014 14 komente Bota Blendi Salaj Blendi Salaj
Vlahutin: Duhet gjithëpërfshirje Rama: S’dimë ç’kërkon opozita 10/8/2014 14 komente Shtypi admin
Lazarat, një grup të rinjsh sulmon me gurë forcat e rendit 10/8/2014 8 komente Shtypi admin
A na leverdis ekonomikisht integrimi në BE 10/8/2014 1 komente admin
Work is Back in Season 10/8/2014 admin
Work is Back in Season 10/8/2014 admin
Francezi Patrick Modiano fiton Nobelin në Letërsi 10/9/2014 37 komente Letërsi Blendi Salaj Blendi Salaj
Blerim Latifi: Rexhep Qosja rrugës për në Sham 10/9/2014 18 komente Kosova, Shtypi gjembi
Të ëndërrosh për një grua 10/9/2014 10 komente Letërsi Florenc Shahini Florenc Shahini
Fund skllavërisë në miniera 10/9/2014 3 komente Ekonomi, Sociale, Shtypi admin
Fjalë të mençura: 20 mësime jete nga poeti i njohur Khalil Gibran 10/9/2014 1 komente Shtepia e Librit
“Nobeli”, a do të jetë shqiptar? 10/9/2014 1 komente Shtepia e Librit
Fjalë të mençura: 20 mësime jete nga poeti i njohur Khalil Gibran 10/9/2014 Shtepia e Librit
“Nobeli”, a do të jetë shqiptar? 10/9/2014 Shtepia e Librit
Vila e Filanit 10/9/2014 artrit
De Biazi trajneri që luan me një sulmues 10/10/2014 247 komente Sport Olsi Avdiaj centauer
Mario I. Blejer, ekonomisti ndërkombëtar i përfolur për guvernator në Shqipëri 10/10/2014 62 komente Ekonomi, Kryesore Gjergj Erebara admin
Çmimi Nobel për paqe: Malala Yousafzay dhe Kailash Satyarthi 10/10/2014 44 komente Bota admin
Rama, Meta dhe Basha u përgjuan indirekt 10/10/2014 29 komente Politikë, Shtypi xhibi
FMN: Shqipëria po rimerr veten nga kriza 10/10/2014 12 komente Ekonomi, Shtypi admin
Filmi nga Kosova garon për Oscar 10/10/2014 10 komente Kulturë, Shtypi Monda
Libri “më i vjetër” se Meshari dhe media në epokën dixhitale të gurit 10/10/2014 7 komente Pa Kategori, Shtypi Vladimir Karaj admin
Patrick Modiano, fitues i çmimit “Nobel” në Letërsi 2014 10/10/2014 4 komente Intervistë Shtepia e Librit
PD çon në Kushtetuese ‘Territorialen’, Bylykbashi: Meta-Rama duan zgjedhjet në tavolinë 10/10/2014 4 komente Politikë, Shtypi admin
Shkatërrimi i Mekës 10/10/2014 3 komente Kulturë, Shtypi armir
Fituesi i çmimit Nobel në ekonomi është… 10/10/2014 1 komente admin
Albanian Film Festival In New York and Boston 10/10/2014 blete
Albanian Film Festival In New York and Boston 10/10/2014 blete
Albanian Film Festival In New York and Boston 10/10/2014 blete
Patrick Modiano, fitues i çmimit “Nobel” në Letërsi 2014 10/10/2014 Shtepia e Librit
Mjaft folëm për politikën! Kur do të flasim për ekonominë? 10/10/2014 admin
Pse shkon Rama në Beograd? 10/11/2014 139 komente ilir-gjaku
Gjithe ai bullgar i madh! Kale serbi! 10/11/2014 65 komente mrroklla
Ka ardhur koha që Turqia të përjashtohet nga NATO? 10/12/2014 73 komente centauer
Qeveria, nga 1 janari pasaporta dhe karta të reja biometrike 10/12/2014 60 komente Shtypi kapo
Ajri vrasës i Tiranës 10/12/2014 43 komente Ambienti Blendi Salaj
Pse qytetarët evropianë duhet të alarmohen nga Marrëveshja TTIP 10/12/2014 6 komente Speciale Art Changed the World
De Rada, Thomas Elioti dhe Bajroni 10/12/2014 5 komente Kulturë, Letërsi Un jardin sur le nil
Përballja e parë futbollistike me Serbinë 10/13/2014 499 komente Sport Blendi Salaj Blendi Salaj
Pa censurë - 79 10/13/2014 290 komente Anonim
Vrasja e Artan Santos, dëshmitari: I njoh vrasësit! 10/13/2014 66 komente Shtypi r.v
Talenti i Schalke 04/ Refuzon Gjermaninë për Shqipërinë 10/13/2014 40 komente Sport, Shtypi admin
Serbët: Çdo tifoz shqiptar që vjen në Beograd do arrestohet... 10/13/2014 14 komente Shtypi xhaelga
Ambasadori gjerman: Shtimi i kërkesave për azil në BE mund të rikthejë vizat 10/13/2014 10 komente Shtypi admin
Serbi - Shqipëri, dhuna serbe çon në braktisjen e ndeshjes 10/14/2014 548 komente Sport Blendi Salaj Blendi Salaj
Pesë deputetë, të implikuar në grupin e trafikut të drogës 10/14/2014 11 komente Shtypi Mariglen Mullai admin
Modeli i zhvillimit ekonomik të munguar 10/14/2014 2 komente admin
Consummatum est u kompletua 10/14/2014 2 komente Klubi i librit Bardhyl Demiraj admin
Lufta e Sirisë, ironia e fatit përball 2 vëllezër shqiptarë 10/14/2014 2 komente Shtypi Ed Martini
Tre “shokë”: Migjeni, Pano e Dritëroi 10/14/2014 1 komente Personazh Visar Zhiti admin
The Ugly Truth On Serbia v Albania 10/15/2014 196 komente Shtypi Blendi Salaj Blendi Salaj
Tirana, notë protestë Beogradit 10/16/2014 386 komente Ballkan, Kryesore admin
Rama: Flamuri, alibi e urrejtjes serbe 10/16/2014 259 komente Ballkan, Kryesore Blendi Salaj
FSHF reagon për ndeshjen me Serbinë 10/16/2014 79 komente FSHF admin
Departamenti Amerikan i Shtetit bën dallimin: Ndeshja u ndërpre nga dhuna 10/16/2014 8 komente Bota, Shtypi admin
Doktor Knokët, apo Testamenti i Dr. Aganit 10/16/2014 admin
Nje fluturak befasues… që mbart fatin e sportit europian! 10/16/2014 admin
Monumente carësh 10/16/2014 admin
Doktor Knokët, apo Testamenti i Dr. Aganit 10/16/2014 admin
Monumente carësh 10/16/2014 admin
UEFA nuk do të hetojë për racizëm 10/17/2014 273 komente Kryesore admin
Studentja e Juridikut padi në Gjykatë: I dashuri më vodhi virgjërinë 10/17/2014 71 komente Pa Kategori, Shtypi centauer
OSHEE akuzohet se manipuloi tenderët e energjisë 10/17/2014 18 komente Ekonomi, Shtypi Gjergj Erebara, Besar Likmeta admin
Përqasja ndaj Inovacionit 10/17/2014 2 komente admin
Njeriu i fast food-it 10/17/2014 Kryesore behar Jacaj
Thirrje "vrisni shqiptarë" në ndeshjen e basketbollit Crvena Zvezda vs. Galatasaray 10/18/2014 166 komente Ballkan admin
"Muzeu i memories", kur shqiptarët gatuanin në banjë 10/18/2014 15 komente Histori Fatmira Nikolli admin
Oskar Uajlld për dashurinë, jetën, shoqërinë dhe zgjuarsinë 10/18/2014 12 komente Personazh Shtepia e Librit
Historia e përgjimeve nuk mund të lihet kështu 10/18/2014 10 komente Opinion, Shtypi Fatos Lubonja admin
Një shfaqje açik e turbofetarizmit të Nishanit 10/18/2014 10 komente Kulturë, Politikë Natasha Lako Afrika
Francis Fukuyama: Për rendin politik dhe kalbëzimin 10/18/2014 5 komente Intervistë admin
A transmetohet mjeshtëria e të shkruarit? 10/18/2014 5 komente Letërsi Agron Tufa admin
Kur të ndjek ‘mëkati’ i nënës 10/18/2014 3 komente Reportazh, Shtypi Ben Andoni admin
Antologjia “Sabbat”- si pjesë e projektit “Guidë për shkrimtarët e rinj” 10/18/2014 1 komente Letërsi Luljeta Lleshanaku admin
Oskar Uajlld për dashurinë, jetën, shoqërinë dhe zgjuarsinë 10/18/2014 Shtepia e Librit
Shqiptaret, negrit e shekullit XXI 10/19/2014 163 komente Lizander Saraçi gjembi
Shtyhet vizita në Beograd, takimi Rama-Vuciç do të zhvillohet më 10 nëntor 10/19/2014 131 komente Kryesore admin
Dekarata e kundërdeklarata 10/19/2014 88 komente Bota Blendi Salaj Blendi Salaj
Një çift i ngjitur 10/19/2014 10 komente admin
Heqje patentash për emra të njohur dhe personalitete të ndryshme 10/19/2014 7 komente Shtypi Aurora Koromani admin
Politike fëmijërore dhe memorie e shkurtër 10/19/2014 2 komente Opinion odin
Nacionalizmi mbyt pa sportivitet zërat e moderuar në median shqiptare 10/20/2014 238 komente Kryesore klajdi
Samiti në Milano, mediat italiane: Delegacioni shqiptar ia mbathi në kazino. - Ministria e Mbrojtjes: Nuk ka patur fare delegacion shqiptar ne kete samit 10/20/2014 26 komente Acarim Nervash, Shtypi LEFTI
Çfarë pa Goran Miletic atë ditë në stadium? Intervistë me aktivistin serb për të drejtat e njeriut 10/20/2014 10 komente Kryesore klajdi
Sen. Murphy: Retorika pas ndeshjes nuk i shërben rajonit 10/20/2014 8 komente Ballkan, Bota, Kryesore, Shtypi Blendi Salaj
Serbi prapë 10/20/2014 4 komente Opinion oltion kadaifciu
Një instrument inovativ për të rivlersuar dhe zhvilluar ekonomikisht territorin 10/20/2014 admin
Tituj bombastikë dhe Statistika të këqija 10/20/2014 Kritik
Fatos Lubonja intervistë për gazetën greke “Elefterotypia” 10/21/2014 54 komente Shtypi centauer
Champions mbrëmë 10/21/2014 33 komente Sport Blendi Salaj Blendi Salaj
Rikthehen xhihadistët tek xhamia e Tiranës 10/21/2014 32 komente Shtypi centauer
Meqë po flisnim për çibanë... 10/21/2014 29 komente Acarim Nervash Edlira Mara admin
A përbën cënim të të dhënave personale marrja e shenjave të gishtërinjve për paraqitjen në punë në institucione të caktuara? 10/21/2014 18 komente landmarks
Katastrofa e masave shtrënguese të Evropës 10/21/2014 13 komente Opinion Joseph Stiglitz admin
Kush mundet të përkthejë serbisht? 10/21/2014 9 komente Butrinti
"Hong Kong-u ka tepër të varfër për të lejuar zgjedhje të drejtëpërdrejta" 10/21/2014 6 komente Bota Blendi Salaj Blendi Salaj
Katastrofa e masave shtrënguese të Evropës 10/21/2014 1 komente admin
Don’t Forget to Tell the American 10/21/2014 admin
Don’t Forget to Tell the American 10/21/2014 admin
Qeveria, ultimatum 5-ditor për vjedhësit e energjisë 10/22/2014 81 komente Ekonomi, Ligj admin
“Nacionalizmat ballkanike” nuk ekzistojnë 10/22/2014 50 komente Opinion Arbër Zaimi admin
Champions sonte (e mërkura) 10/22/2014 47 komente Sport Blendi Salaj Blendi Salaj
Vizita e kryeministrit Rama në Beograd: midis shpresës dhe shqetësimit 10/22/2014 22 komente Opinion, Shtypi Armanda Hysa Shvejk
Sheshi “Nënë Tereza” pedonale. Ndalohet parkimi te "Dëshmorët e Kombit" 10/22/2014 11 komente Shtypi admin
Konfederata Afrikane e Futbollit sulmon ashpër Platinin 10/22/2014 5 komente Bota, Shtypi Art Changed the World
Pas dënimit të Greqisë dhe Italisë nga GJEDNJ, çfarë po ndodh në BE?! 10/22/2014 3 komente Bota, Shtypi centauer
Paketa e re fiskale, në Janar cmimi i karburantit shtrenjtohet me 12 lekë për litër 10/22/2014 2 komente Ekonomi, Shtypi LEFTI
“Nacionalizmat ballkanike” nuk ekzistojnë 10/22/2014 admin
Kur gjen emrin tënd në “Listën e Zezë” 10/22/2014 admin
Champions sonte 10/22/2014 Sport Blendi Salaj Blendi Salaj
Kur gjen emrin tënd në “Listën e Zezë” 10/22/2014 admin
Ish- i përndjekuri urinon mbi varrin e Enver Hoxhës 10/23/2014 113 komente Shtypi centauer
Sulmi terrorist në Kanada 10/23/2014 88 komente Bota Blendi Salaj
UEFA shtyn vendimin për Serbi-Shqipëri, do të jepet të premten 10/23/2014 64 komente Sport, Shtypi admin
Poetët 10/23/2014 63 komente Letërsi E. Xh Natën Ditë
A ka fajde në Shqipëri? 10/23/2014 31 komente Ed Martini
What if UEFA could drop Platini 10/23/2014 23 komente Opinion, Sport, Shtypi xhibi
Internacionalizmi i Lubonjës dhe patriotizmi virtual 10/23/2014 19 komente Opinion Mark Marku Un jardin sur le nil
Kuvendi shkarkon Çefën dhe Lelçajn nga KLD 10/23/2014 12 komente Kryesore admin
Marrëveshja me Albtelekomin i kushtoi ‘1 milionë dollarë për të blerë politikanët’, pretendon biznesmeni amerikan 10/23/2014 7 komente Reportazh, Shtypi admin
Fashizmi serb dhe cinizmi shqiptar 10/23/2014 1 komente admin
Sporti si politikë dhe politika si sport 10/23/2014 admin
Fashizmi serb dhe cinizmi shqiptar 10/23/2014 admin
Sporti si politikë dhe politika si sport 10/23/2014 admin
UEFA dënon Shqipërinë me humbje në tavolinë 10/24/2014 651 komente Blendi Salaj
Si mund te mendosh se mund ta mbash politiken larg sportit?! 10/24/2014 78 komente Shtypi klajdi
The Albanian Serbian UEFA Soccer Game and Modern-Day Racism 10/24/2014 admin
The Albanian Serbian UEFA Soccer Game and Modern-Day Racism 10/24/2014 admin
Kush nuk hidhet eshte zezak shqiptar 10/26/2014 218 komente xhibi
"Eternal Victim" 10/26/2014 36 komente Opinion, Shtypi centauer centauer
Akuza për ndërtim të paligjshëm, lirohet biznesmeni i njohur Hajredin Fratari 10/26/2014 28 komente Shtypi admin
Pilotimi “pa pilot” i skemës së ndihmës ekonomike 10/26/2014 5 komente Ekonomi, Shtypi Leonard Strazimiri admin
Pallat pa leje/ Arrestohet biznesmeni i dytë, Dritan Molla 10/26/2014 Kryesore Audrey Hepburn
Pronto-Buonasera 10/26/2014 Arsim, Sociale GertGray
Çfarë na duhet me vete për të qenë në rregull me ligjin? 10/27/2014 161 komente Sociale Blendi Salaj Blendi Salaj
Takim me ish-dipllomatin e socializmit 10/27/2014 77 komente Reportazh Blendi Salaj
Nuk dua të tretem në dhè 10/27/2014 73 komente Bota Blendi Salaj Blendi Salaj
PD kundër rritjes së gjobave 10/27/2014 46 komente Shtypi admin
Rama: Aksioni i pakthyeshëm. Vjedhja e energjisë, jo nga varfëria por nga mungesa e shtetit 10/27/2014 44 komente Shtypi admin
Guvernatori, zbardhen negociatat. Presidenti nuk pranon emra nga Kryeministri 10/27/2014 19 komente Ekonomi, Shtypi admin
Nga cikli #shushunjat, ose Shteti me maskë që u zë pritë qytetarëve 10/27/2014 10 komente Sociale admin
Papunësia nuk është problem dytësor 10/27/2014 2 komente admin
Poezisë 10/27/2014 2 komente E.Xh. Natën Ditë
25 maj 10/27/2014 sol-nocturnus
25 maj 10/27/2014 sol-nocturnus
Papunësia nuk është problem dytësor 10/27/2014 admin
Refugjatët sirianë hyjnë në Shqipëri, kthehen mbrapsht 10/28/2014 220 komente Blendi Salaj Blendi Salaj
Teoria e Evolucionit dhe Big-Bang-u janë të sakta, thotë Papa Françesku 10/28/2014 93 komente Bota, Feja Blendi Salaj Blendi Salaj
Pse Edi Rama bën një sy qorr ndaj hajdutëve të vërtet të energjisë? 10/28/2014 24 komente Ekonomi, Shtypi Besar Likmeta admiral
Shërbimi i klientit dhe kompanitë telefonike shqiptare. Sa eficentë janë? 10/28/2014 20 komente GertGray
Kur mund te krijohet Partia Liberale? 10/28/2014 11 komente Ed Martini
Kodi rrugor/ Hyn në fuqi patenta me pikë, rrëzohet detyrimi për fikëset e zjarrit në makina 10/29/2014 215 komente Kryesore admin
NATO në gatishmëri, 26 avionë gjuajtës rusë në hapësirën e vendeve të BE-së 10/29/2014 75 komente Bota, Shtypi Ed Martini
Francë: Ministrja e Kulturës nuk njeh nobelistin Modiano 10/29/2014 14 komente Kulturë, Shtypi admin
Austro-hungarezët: Shqiptarët, dembelë të pashoq 10/30/2014 112 komente Histori Maringlen Verli Alba2265
NA DUHET PATRIOTIZËM EKONOMIK 10/30/2014 64 komente admin
Lufta e Teutës dhe dashuria për gjeneralin grek 10/30/2014 59 komente Intervistë Mira Meksi admin
Llalla: Kemi dërguar para drejtësisë edhe zyrtarë të lartë 10/30/2014 32 komente Intervistë Laura Konda Blendi Salaj
Heronjtë e papërfaqsuar 10/31/2014 195 komente Opinion, Shtypi Lizander Saraçi xhibi
Fabula e ‘popullit hajdut’ nuk i zgjidh problem energjetike të Shqipërisë 10/30/2014 43 komente Gjergj Erebara Shvejk
Four Myths Dispelled About Roma and Egyptian Populations in Albania 10/31/2014 4 komente Chelsi W
Roma and segration in Italy 10/31/2014 1 komente Chelsi W
Four Myths Dispelled About Roma and Egyptian Populations in Albania 10/31/2014 Chelsi W
Energjia, ëndrra dhe plaga jonë e madhe 10/31/2014 admin
Roma and segration in Italy 10/31/2014 Chelsi W