Rezultati i zgjedhjeve te parakohshme në Dibër nuk e bën kurrsesi më të dobët opozitën dhe aq më pak më të fortë qeverinë. Sepse, me gjithë praninë e pazakontë të politikës atje, ajo nuk mund të ishte Meka e demokratëve apo socialistëve.

Unë e kuptoj nevojën që ka një mazhorancë e sterkonsumuar moralisht dhe politikisht për t’i dhënë vetes zemër në prag të zgjedhjeve të përgjithshme, ndaj edhe nuk cuditem, as me sasinë dhe, as me cilësinë e gjelave, që po krekosen në majë të plehut të Tiranës për fitoren “historike” të Ramave në Peshkopi.

E di, gjithashtu, se nesër këto zëra do të shtohen dhe se këtë muzikë do të përpiqen ta mbajnë sa më gjatë në qarkullim, me shpresën se do ta shpërqëndrojnë për ca kohë vëmendjen nga plagët, që i hapen cdo ditë vendit nga thikat e qeverisë.

Por e gjitha kjo ngjan me të sëmurin e pashpresë, që thjesht e mbajnë me serum në sallën e reanimacionit. Sepse fitorja e Dibrës ndoshta mund t’ia bëjë më të sigurt karrigen e ministrit Damian Gjiknurit, më të ndritur perspektivën si udhëheqëse politike Blerina Gjylametit, dhe natyrisht më elokuente dhe më të shkëlqyer orarorinë e Sadri Abazit.

Por deri këtu. Mos prisni ndryshim tjetër, as në Peshkopi, dhe as në Kala të Dodës, sepse në Tiranë e gjetkë as që bëhet fjalë. Rezultati Dibrës, edhe pse i thellë, është shumë pak për të mbuluar rrënimin e pandalshëm të një qeverie të brejtur nga korrupsioni dhe skandalet e njëpasnjëshme, në aleancë të hapur dhe të fshehur 3 vjecare me krimin e organizuar.

Buzëqeshja e pafajshme e stampuar në fytyrën e Ramës së vogël, që ditën e shpalljes si kandidat e deri në mesditën e 12 shtatorit, do të harrohet shumë shpejt, në Dibër para së gjithash. Dhe natyrisht që të gjithë do bëhen shumë shpejt esëll dhe do të përleshen nga e para me varfërinë, korrupsionin, padrejtësinë dhe diktatin dhe pushtetin e të fortit, i cili jo domosdoshmërisht është zyrtar i lartë me kravatë.

Për shkak të kësaj qeverie, trendi i kohës është droga, e mbjellë në përmasa kolosale kudo në Shqipëri, dhe bosët e saj po marrin për ditë e më shumë rol dhe pushtet të frikshëm në këtë vend. Por natyrisht edhe pse me peshë të vogël specifike, në rrafshin kombëtar, zgjedhjet e Dibrës duhen lexuar me vëmendjen e duhur.

Sepse, sipas meje, cdo proces zgjedhor, sado i parëndësishëm qoftë, ka më shumë vlerë edhe se sondazhi më profesional. Nëntë muaj para qershorit të ardhshëm jemi ende në kohë për të ndrequr dhe kolauduar shenjestrën tonë në përballjen finale me kundërshtarin politik.

Ajo që duhet të na shqetësojë mbi të gjitha, jo vetëm si politikanë, por edhe si qytetarë, është fakti se Dibra rinxorri në pazar të gjitha sëmundjet më të këqija të zgjedhjeve tona, të cilat në këtë vend po ndjekin fatin e zogjve të korbit.

Shitblerja, presioni i qeverisë, përfshirja e policisë, por c’është me e keqja, aleanca gati publike me krimin e organizuar, kanë arritur në një stad të papërfytyrueshëm. Dhe Dibra ishte ilustrim perfekt i kësaj problematike. Unë nuk e them dot se sa ishte cmimi mesatar për blerjen e një vote në Dobrovë apo në Selishtë, por jam shumë i sigurt se ai tashmë është një fenomen masiv, që shoqëron në përmasa tronditëse të gjitha zgjedhjet tona. Dhe pyetja është se cfarë do të bëjmë ne që ta ndalim sadopak vrullin e këtij orteku të pamëshirshëm, që po na kthen në një republikë qeshrake, ku nuk ka më asnjë vlerë se cfarë thua, cfarë bën dhe si qeveris, por vetëm se si e blen dhe si e vjedh votën.

Eshtë detyrim i Partisë Demokratike, që në kaq pak kohë sa ka mbetur të bëjë gjithcka mundet në funksion të një procesi zgjedhor normal, që nis me ndryshimet e domosdoshme në Kodin Elektoral, dhe mbaron në krijimin e një klime të pranueshme garancish se vullneti i sovranit nuk do të injorohet dhe se vota e shqiptarëve nuk do të deformohet.

Nga ana tjetër, duhet të kuptojmë një herë e përgjithmonë se asnjëherë opozita nuk e mund qeverinë me ushtri të rregullt, edhe sikur e gjithë të përqëndrohet në një qytet apo fshat. Sepse në të gjitha rastet, ai që ka pushtetin, është disa hapa para opozitës, si në mjete, ashtu edhe në mundësi dhe infrastrukturë.

Por opozita e shkul qeverinë me gjithë cka, kur krijon frymë refuzimi dhe shprese dhe është pikërisht ky misioni i vetëm i Partisë Demokratike sot.

Për ata që kanë kujtesë të shkurtër, më duhet të sjell ndërmend se ne i kemi fituar të gjitha zgjedhjet e pjesshme që nga 2005 e deri sa qëndruam në pushtet, por kjo nuk na pengoi aspak që të humbnim thellë në 2013-tën.

Madje edhe në bastione të së majtës, si në Mokër përshembull, ju kujtohet besoj. Ndaj edhe ta lemë të dy Ramat e PS-së dhe të gjitha aleatët e tyre politikanë dhe trafikantë që t’i gëzohen fitores së vogël në Dibër dhe të përgatitemi fort dhe që tani për fitoren e madhe të 2017-ës.

119 Komente

Pirxh o Patozi Pirxh. Sikur Basha yt te kishte bere ne TR te pakten mbikalimin tek pallati me shigjeta, qe po mbaron tanil; te pakten rikthimin e hapesirave te gjelbra duke ua hequr institucioneve, si tek presidenca, kryeministria, qkr, etj, etj;, heqjen e kisokave te fundit tek korpusi; zgjerimin e rrugeve dhe krijimin e korsive me bicikleta, sic u be tek dritan hoxha etj; rindertimin dhe zgjerimin e urave te Lanes, sic po behet tani; unaza e vogel, rrethrrotullimi tek Coini, kendi i lojerave, fillimin e punes tek bulevardi i ri i trenit, rindertimi i autostrades deri ne aeroport, etj, etj etj, etj. Ore dhe sikur lodrat tek xhuxhat te kishit riparuar per kalamajt, por as aq nuk bete. Edhe nje kopsht zoologjik qe kishit premtuar ta rregullonit, e prishet aq sa e mbyllet fare. Ne kater vjet nuk bete as edhe nje gje te vetme. Sikur vetem nje nga keto te kishte bere Basha ne kater vite qe pati bashkine, gjera qe PS i ka bere ne nje vit, nuk do te ishit shkaperdhyer aq rendshem. Dhe e kishit bashkine ne dore per here te pare pas tre humbjesh shkaterrimtare. Duhej te kishit bere namin duke punuar, por vetem fajesuat PS. Robt nuk jane budallenj. Nuk behet politike vetem duke share e duke fajesuar kundershtarin. Mesojeni dhe vini mend.

Për ata që kanë kujtesë të shkurtër, më duhet të sjell ndërmend se ne i kemi fituar të gjitha zgjedhjet e pjesshme që nga 2005 e deri sa qëndruam në pushtet

i modhi smiley 

Neqoftese populli ndihet mire dhe i rahatuar dhe i lire , atehere te mbajne qeverine dhe PS,ska asgje te keqe.
Cfare i duhet opozita,kur qeveria ja ploteson kushtet me para,vende pune,rruge,buke,investime dhe te tjera?
Opozita te levizi kur ta kerkojne populli,ndoshta mbas 5 viteve apo 20 viteve se he per he, populli eshte i lumtur ne Shqiperi dhe sidomos ne Diber...

Vetem PS ja di koken ketij populli, prandaj ka qe ne vitin 1941 qe e udheheq vazhdimisht,vetem me 2 nderprerje... te vogla.

Une mbetem i mendimit qe PD te vazhdoje te kandidoje njerez me integritet si Kosova apo ai pardjeshmi Shehu dhe le te mundet.
Me mire nje humbes si Kosova,Duma,Turku,Cara apo Shehu se me fitues si Veliaj,Dako,Sejdini,Rroshi apo Ram dibrani.
Njerezit me tru e dine kush duhej votuar,sic e dinin edhe ne vitin 1946, por fatkeqesisht ata jane pakica.
Keshtu qe PD-se i duhet te prese....ndoshta edhe 50 vjet te tjera,deri ne Levizjen Studentore te vitit 2063,se sic e dime shqiptaret i marrin kthesat me shume vonese...

Sepse fitorja e Dibrës ndoshta mund t’ia bëjë më të sigurt karrigen e ministrit Damian Gjiknurit, më të ndritur perspektivën si udhëheqëse politike Blerina Gjylametit, dhe natyrisht më elokuente dhe më të shkëlqyer orarorinë e Sadri Abazit.

-kur lexoj kete paragraf,  me duket se Mero Baze ose ja ka shkruar, ose  e ka ndihmuar Patozin te bej kete shkrim.

 

Nga ana tjetër, duhet të kuptojmë një herë e përgjithmonë se asnjëherë opozita nuk e mund qeverinë me ushtri të rregullt,

-duket se po fillon refleketimi i opozites (dicka te tille kishte shkruar edhe Nikolle Lesi sot).. pra modelin e sukseshem te Edi Rames me te cilin ai ka fituar zgjedhjet e fundit kollaj,  do ta kopjoj edhe opozita. qe do te thote: keta do jene te hapur per aleanca te raja, p.sh me LSI etj,  por do afrojne ne parti edhe (ekuivalentet) e Frrokeve, Dosheve, Termeteve, Rosheve apo biznesnenet e tipit Sadri Abazi, Ndoci etj etj, me kerkesen e thjeshte: sill vota dhe do shperblehesh  me vone.

ne fakt nuk eshte keq, se e ben lojen dhe politiken tamam demokratike.. per Shqipeirne pastaj eshte pune tjeter se eshte kthim prapa. po fundja shiptaret e dine, jo me kot keto vitet e fundit vazhdojne dhe  emigrojne masivisht nga ai vend.

Kujt i drejtohet me kete mesazh ky Skenderbeu? Se zgjedhjeve lokale te Dibres ua shtoi rendesine vete Luli qe i paraqiti sikur nga ketej do ishte fillimi i fundit per qeverine.

edhe i dhjere edhe krenar. Ja ky eshte patozi, njeri nga te shumtet mbeturina te asaj qe quhet PD! 

Ne fakt Patozi per mua, me aq sa e kam lexuar tek-tuk, eshte nga te paktet qe kane njefare sensi te PD-ja. Po kete mesazhin me lart vertet s'e marr vesh se kujt i drejtohet dhe cfare do te thote. Simpatizanteve? Krereve te PD-se? Cfare po ju thote, qe na duhen edhe ne kriminela per te mbrojtur voten vitin tjeter?E beri Rama para 3 vjetesh po s'eshte me aq kollaj se kandidatet supozohet te kalohen ne shoshe me keto ligjet e reja. Megjithate kismet, shpresa vdes e fundit i thuaj Titit. Mbase behet bordello dhe perfitojne edhe keta.

Po mire mer le te qeshin, te marrin edheShukriun me vete po te duan, ça na intereso ne!!

Te qeshin ore pse mos qeshin vecse Ramen e ka thirr Merkeli ne Gjermani urgjent se ka nevoje per konsulence si te gjej Edhe ajo ne Gjermani e shkreta grua nje kryeopozitar si Lulthimi. Do e ndihmoj Palloshi Valle apo do beje te veshtirin e ta ler Merkelin ne ajer per ca kohe?????

nuk eshte cudi...para ca muajsh e thirri HC ne ndihme per ta ul DT ne polle smiley

Di gjo njeri se kur bohen zgjedhjet e 2017 ? 

Ne 2017 - en , ne fund te Qershorit.

Mire do ishte qe zgjedhjet te boheshin ne fillim te qershorit dhe jo fundi i tij, Brado. 

E kane bere vete

Por opozita e shkul qeverinë me gjithë cka, kur krijon frymë refuzimi dhe shprese dhe është pikërisht ky misioni i vetëm i Partisë Demokratike sot

Presidenti i Republikës, drejtësia dhe opozita ka detyrimin te mbroje Kushtetutën,Republikën dhe demokracinë . Pas faktimit publik te blerjes se votës ne Dibër  rënia e sistemit nuk mund te vihet me ne dyshim. Janë të gjitha  arsyet e mundësitë juridike qe KQZ e Kolegji Zgjedhor te mos i njohin zgjedhjet ne Dibër ndërkohe qe drejtësia duhet te hetoje dhe te dënojë autorët e këtij  krimi kushtetues . Ne se këto institucione nuk reagojnë ligjërisht  opozita  ka te drejtën por edhe detyrimin politik  tu drejtohet qytetareve te mbrojnë me te gjegji mjetet e mënyrat demokracinë, Dhunimi i vullnetit te lire te zgjedhësve  është  hapi i pare  politik i vendosjes se  diktaturës .

Kështu filloi edhe ne 1945 me dhunimin dhe manipulimin e votave. Disa here Berisha dhe drejtues te tjerë te opozitës kane folur për revolucion e armatosje te qytetareve për te mbrojtur lirinë  dhe familjet e tyre te kërcënuar nga renia e sistemit demokratik . Ne se kjo rënie nuk ndalohet nga institucionet përgjegjëse kushtetuese  nuk ka moment më te  justifikuar , ligjërisht, politikisht dhe moralisht ku qytetaret duhet te thirren nëne armë  Shqipëria po rrezikon te rikthehet ne diktature vete dy dekada pas rrëzimit të asaj 50 vjeçare komuniste. Nuk besoj se shumica e shqiptareve janë serish dakord ti dorzojne lirine dghe demokracine  nje diktuare tjeter qe po tenton te vijë  . Nga përvoja diktatoriale e Shqipërisë  ne e dimë se pas  dhunimit të votës vijnë te tjera dhunim të lirisë e demokracisë, vrasjet , burgjet internimet m grabitjet e pronave dhe pasurive etje.

Ne mungese te rregullave demokratike të lojës qytetaret kane te drejtën te mbrojnë me mjete të tjera  lirinë dhe demokracinë e tyre . Opozita  duhet ti ti therrase  e ti udheheq ata . Ne se nuk e bën këtë nen justifikimin e luftës me “mjete demokratike” ayehere  ajo  duhet te lograit se po behet automatikisht pjesëmarrëse në krim. Shpresoj e  opozita te jete  duke e menduar nje zgjidhje te tille sa nuk është vone , Basha duhet ta ndaje mendjen . sa me shpejt  ! N.C.

Disa here Berisha dhe drejtues te tjerë te opozitës kane folur për revolucion e armatosje te qytetareve. Nuk ka moment më te  justifikuar , ligjërisht, politikisht dhe moralisht ku qytetaret duhet te thirren nëne armë.

lol, ka trolle si bradland, fiqo e shoke, pastaj ka trolle budallenj si agronTR e te tjere, ka handikapate si Lefti, pastaj vijne gjynafqare si ai qe leshon ndonje poezi pa rime e pa kuptim, jane nja dy vende bosh, pastaj vjen ti.

Shkabe , mos shaj pra se do te ta kaj mamin masnej .

Po te vura dhe ne krye te listes o troll. ckd me shume?

lol

Po dhe njehere qe desha me te rrespektu , te le ti ?

ej po a ste vje me plase o Shkabe ? smiley

I jap katunarve 20 mij lek pa bo gjo hiç,

S'ke pse plas. Mendo qe pa dhene ato njezeteshet do te ishit parti e trete me PD.

Rezultati Dibrës, edhe pse i thellë, është shumë pak për të mbuluar rrënimin e pandalshëm të një qeverie të brejtur nga korrupsioni dhe skandalet e njëpasnjëshme, në aleancë të hapur dhe të fshehur 3 vjecare me krimin e organizuar.

 

 

Nje qeveri e brejtur nga korrupsioni dhe skandalet nuk eshte medoemos nje qeveri ne rrenim e poshte. Perkundrazi, gjasat jane qe do te gezoje nje hov te ri ne zgjedhjet e ardhshme. 

Shkrimi s'thote gje me shume se "ne do te fitojme, do te shihni juve." Pa autokritike, pa anoncim plani. Nada.Po me hapet goja.

Ashtu, ashtu, verjani flaken atij vendi se ndryshe s'dini te vini ne pushtet me revolucion paqesor. Njerezit i armatoset nje here, prape te njejtin avaz do beni? Po te kishit platforme dhe njerez te hajrit e fitonit sic duhej, po keni nje mut edhe ju. I mesuat Edvinit si fitohen zgjedhjet ne Shqiperi, duke liruar banditet nga burgu para zgjedhjeve. Tani qe ju mori erzin madje ua kaloi se i beri banditet deputete, do armatosni njerezit e te filloni lufte civile se s'i pelqen Saliut opozita? A pse s'ju ha lopa. Lerini robte rehat ne varferine e tyre se eshte mekat te vrisni njerez per karrigen e njerit e tjetri.

nje parti e djathte kombetariste eshte ajo qe i mungon shqiperise .  per sa kohe ceta serbofile e burrit te sllobodankes  do te beje opoziten, rama me shoke e ka te garantuar pushtetin. nqs pd-ja nuk shkrihet,ska drite ne fund te tunelit.

Me xhelin ne krye e?

te gjesh patriote ne shqiperi eshte si te gjesh uje ne sahare!   dakort per xhelin, dikush tjeter te dale!  nuk eshte edhe aq   ceshtje personash sesa kendveshtrimi.

 

po mer shok, prandaj nuk ndejti rama 8 vjet ne opozite. e ka nji kingmaker shqipnia, qe kur te vije puna kete magazinen e miellit ka per ta nxjerr jashte loje se ka miniere florini.

VK. Teper konfuz. Jo shkrimi jo, po fakti qe ca rob qe diten e zgjedhjeve te fundit parlamentare dilnin me pistolete ne brez, sot lidhin rripin ne makine. I boni njerez per zotin.

uuu ketij qe ja futi Sala baben te shkolla e riedukimit smiley

Sa i paska djeg shqupsave kjo humbja ne Diber me. Po shof kapo staticienin bashke me ate poetin nga Macukulli. Kisha kaq kohe si kisha pa.
 

po te nuhat poplli, nuk o budall, Pd nuk ofron alternative te re sepse nuk eshte reformuar nga hera e fundit qe qeverisi, shume keq madje, shume me teper se ps sot, e zhyti vendin ne borxh ne privatizime katastrofale, papergjegjshmeri e mungese perspektive. Basha mbetet matrioshka numer nje e sales, aq sa eshte patetike kur perpiqet ta imitoje me dy gishtat lart dhe me zerin e ngjirur, nuk ofron personalitet te ri e as vizion, dhe eshte e kote sepse imazhi i Pd eshte i lidhur aq ngushte me fatin e babashqupit, saqe nuk po arrin te shkeputet, cka do rezuloje fatale per fatin e saj, dhe me mire keshtu.

Rama ne opozite mire a keq te pakten i dha nje imazh te vetin Ps, kur bu be kryetar.\

Pd e ka humb funksionin e saj, mban rreth vetes vetem nostalgjike te dy gishtave, nuk kane as ideal e aq me pak alternative te re per vendin. Tashme ne te vetmin mision qe i ka mbet duhet ti hapi krahun forcave te reja progresiste, te emancipoje elektoratin e vet sidomos ate fanatik rreth forcave te reja, realisht opozitare.

votokan njerezit alternativen, vizionin dhe idealin ne shqipni. edhe per me teper votat e robve u numerokan.

rama humbi zgjedhjet ne 2009, humbi zgjedjet ne 2011, pastaj  e kuptoi qe populli te voton per vizionin,  alternativen dhe idealin dhe menjehere u be alternativa e vetvetes dhe perqafoi idealin duke shpalosur vizionin.

aty robt po nuk vdiqen do rrine kryetar partie deri sa te bohen kryeminister. kjo tek te gjitha partite, puna te mash partine se te vje rradha me u bo kryeminister edhe po nuk deshe vete.

i vetmi qe u dorezu ishte Nikolle Lesi qe e shiti partine me letra te noteri smiley

te qeshin e ta gezojne edhe 8 Nentorin e fundit.

simbas medjave pro-Hajrie, z.Trump kryeson ne shtetet kyçe. Sot dmth. Breaking per ca. Old news per te tjere.

Fiqo, nuk ka per te fitu Trumpi se nuk e votojne Republikanet tradicional ...Bushet e Romney ...po fitoi ka per te honger ti I pari dhe ke per te ik nga USA. America nuk I duron Idiotet e Delenxhinjte per President. Lere Trumpin te ngrefet por kur te hapet kutiA e votimit do pjelli prap Clinton. Faji do jete I Canabisit te Dibres... Prit. Deri ate dite.

" Fiqo, nuk ka per te fitu Trumpi se nuk e votojne Republikanet tradicional ...Bushet e Romney ...po fitoi ka per te honger ti I pari dhe ke per te ik nga USA"

aa jo, ket lojen e frikes e lun ma mir z.Trump sum e mujnë ne fushe te vet smiley

puna esht se lojen e shpreses nuk po e lun dot zonja Hajrie, ktu ka ngec them un.

Tashi, a u azhornove se gjysma e amerikaneve jane dipli distërbd per pune te imejlit?

 

Apo se rrujn Amerikont per email....red-necked kan ende Aol. Osht votim....votim.. fiqo. Kur shko tek kutia e votimit bo zgjidhjen fatal per 4 vjet... E ska per te qen Trump kur te hapet kutia. Po qe Trumpi do dhihet America per 4 vjet. Une per vete kam qejf me I nda kto vitet e Trumpit ne Spanje, Ceki e Hungari. Pas 4 Trump disaster do kemi ose Gay ose Che guevarren per president. Ti Cdo besh 4 vite me Trumpin fiqo...4 vite Trumpi  them une se mos ha ndonje koqe plumbi nga ushtaraket si JFK perpara?

po normalisht mo ne Spanje, çeki e hungari se z.Trump do e kthejë prap turistin amerikon ne skene, se qe zhduk ket dekadë. Qejf do bosh dhe askush ska per te prek as qimen e flokut se do te mbroje Amerika e amerikonve, si vaftit, again smiley

Mos ben Trumpi j shume carlliqe Fiqo ... Se bi dollari e na shko Evropi si Frengu Pulen. Nje USA e dhime me Trumpin nuku Eshte mire per dallarin... Le qe do I shperthejne revoltat urbane si Maria Antuanetes se Trumpi nuk rri dot pa honger pak moot. Kush duro Shkaben Jo per gjo. Trumpi President...Xim Kulufi mayor per Virginia....vari Leshit Shqiptaret kan Lind me kmish qe kan Edi Zhgarravitesin per KM. I envy them.

mos ki dert Lebetitso se mo jostabile se ka qene bota ne kohe te princit te paqes nuk ka si bëhet assesi

E mer Fiqo...nuk e nxirrni Enverin prej shpirti juve. Bota Fiqo, bota ka qen e shkerdhyme por pas September 11, qe zoti me kurseu e shpetoi...fale Bushit e Obames ktu ska pipeti miza per shume e shume vjet. Konflikti ka qen larg bythes teme....ti si internacionalist do me ma prish ket vizion? Trumpit jepi nje kompani e di Lali Trumpi si ta falimentoj dhe si te perfitoj. Ti do me I dhon nje USA me falimentu? Jo mer se kan per te Ik njerezit si puna teme perpara The Big Storm ... Le te merret me zezaket dhe meksikanet playboy I Melanie's 

Largimi yt do te jete humbje e madhe per USA .smiley

E nxorre koken e verdhe ti ? Kur them une shume Amerikane nuk do jetojne me ne Amerike per ca kohe Jo se do na hiqetqytetaria amerikane, dhe Trumpi e di kete..Amerika bazohet ne konsumerizem dhe Trump merakoset per te..po shifja dje se njerezit po jepnin 100$ per bonde per te marre 90$ mbas 10 vjetesh....sigurisht hidhnin miliona e Jo qindshe. Pra nuk shohin nje te ardhme te ndritur.

Plus ky vend I begate ka investuar goxha ...shume per mua, meqe e ktheve argumentin personal. Jo te gjithe jemi njesoj. Nivelin e helmit ne gjak si e ke? Jo te gjithe jan skaparllinj me seder te bezdisen nga ciklat e tua. Emo kishte interviste me Diana Culin para ca diteve.ne televizion dinjitoz me shume se 60 minuta..ti cke bere me jeten tende????

.ti cke bere me jeten tende?

une hic ja, engledisem me brockullat e tua .kur u ndane kaq na rane smiley skraparxhiu nuk iku prej meje por se ashtu ishte nje muhabet .andej ka marre dekurate si analizues ironizues zhbirilues i diktatures ndersa ketu perqeshte te persekutuarit ,mburrej me harritjet e socializmit ngadhenjimtar ,ofenohej kur udheheqsit te ndritur I referoheshim si dulle djegesi .mbi te gjitha levdonte dite e Nate nje hajdut si KKja.prandaj edhe iku duke fshire emrin e gjurmet se helbete tani qe dul ne publik mund ti prishin pune.pune e tij jete e tij qe mua s'me hyn ne pune por e solla meqe po me akuzon kot si gjithmone .

Edhe mund ta hash si justifikim. Por me ngjallte meshire deshira e Emos per Tu justifikuar para teje...vinte Edhe foto te diploma ve te tij per Ty. Tragjedi. Mu be shume qejfi kur e pashe ne interviste me Diana Culin, ishte I balancuar dhe e kish braktis Enverizmin ne ekran. Kishte nje aura filozofike fallso sepse ai Eshte shkrimtar dhe kepucet e filizofit jane te medha per te per ti mbyshur. Nejse lumturohu Edhe ti njehere per te se te Ben mire per shendetin.

Meqe ma ktheve personale per humbjen e Amerikes po ika une...me gezim po ta them qe ka investu shume si qeveri ...ka bo gabim thu ti....si taksapaguese kerko me shume llogari ku shkojne taksat e tua. Me qe e ktheve personale Jo per gjo. 

Sa per brockulla....nuk ka proffet ne vend te vet.

To each his own .une do zbatoj keshillen tende dhe sinqerisht lumturohem qe ka nje fan club me ne krye ty ,shkaben e figura te tjera te ndritura .

Ti vetem keshillen time spo ndjek. Bej ti dicka me jeten tende, dhe I Lebetitmi do jet your Fan gjithashtu....cfare po Ben me sekondat e tua vec harxhimit te kohes me brockullat e mia si e pranove vet. Po Mir me nese ti me Zeqon e perzini te Lebetimin nga peshku bota juaj po njesoj do jete. Kush Eshte pesha e te Lebetitmit ne jeten tuaj reale?

                               Mbahu Neno mos ki frike

                                Se ke Trumpin  ne Amerike smiley

 

...si tartabiqe kam me e shtyp ate kelyshin komuniste 

ka thone Trampi per palloshi smiley

Palloshin do e shtypte si tartabiq ....urragani I Dibres...sipas Lulthimit, kanakarit te Cunit te Sheqeres, nuk ka nevoj per Trumpin. 

Le qe mos u habit po u rregullu Palloshi ene me Trumpin, se ene Trumpi shok me Billin dhe donator I Hillarit ka qen....kshu e kan kta te mdhenjt Kapo...militantet Han kokat. Po shpresat nga zare fishkuri I Vicidolit I katapultuat tek Trumpi???? Good Luck 

palloshin do e leje te ngrihet ne maje te gishtave per te pa ça bohet mbas murit smiley. Dhe Ky masnej do i kallxoje te veteve: Imperjalizmi shokë...

smileyOu paska ardh prap i lebetitmi! Ky shkaba dhe july vetem nickun lexoi dhe e merr vesh ça komenti kane.

Zeqo, Peshku nuk Eshte gazeta 55 ku ti dhe Alba me zamete bezdiset nga prania e blogistave. Ktu fillon diktatura dhe totalitarizmi Zeqo shuarja e zerava ndryshe. Kohe zgjedhjesh Eshte pse mos vij I Lebetitmi???? Kur te kam bezdisur ne temat e tua te preferuara. Nxirre mer Edhe ti Enverin nga xhoksi....ste pelqe I lebetimi shko tek komenti albes.

paska ardhur prap I lebetitmi pyet Zeqi pronari I peshkut....Ty te ka ardh Saluku kudo....all over kto 25 vjet e je tu e gezu....

Jo mer ti po te dush rri gjith diten ne ppu, prandaj zerin ndryshe e di ça menje ke,  edhe komenti im per kete ishte.

Ore zotni...ore bujtinar...kur u bone ti me pyet kush vjen e kush iken??? E dike menien time? Po pse e Lexo? Or tij ju jeni si nje tuf qensh rrugesh qe rrin bashk me njoni tjetrin per pren e rradhes. Po ti mer cer ke pas ne menie kto 4 vjet? Po pse mer ne shpi Tate jam une?

 Zeqo ka 6 vjet e kusur me ppu (me ppu!) pavaresisht se s'para duket kshu, kujdes neve ! 

Zeqo e ke kabim .ruani etiketen e protokollin ju lutem.nuk thuhet "i lebetitmi ka ardhur " por "I lebetitmi na ka nderuar me hirin e presences se tij"smiley

4 mije shuplaka më teper. Turp për PD...

Rendez-vous në 2025

gabim, ishin 4200, mos ja ulni vleren rilindjes. le te rrijne deri ne 2065, ose sa te dun, poplli eshte i kenaqur, thanx god i don't live there anymore. Te pakten thesi i miellit as nje ore pune s'me koston.

ne 2005, populli e kishte harruar '97

Ne shqiperi nuk ka te majte dhe te djathte... mjaft i quajtet te tille...

ka gangsteret e palloshit kunder gangstereve te vuqidolit... dhe gangsteret e koklopes qe ndryshojne aleancen cdo kater vjet... kryetar qeverie ka qene gjithmone ambasadori i radhes nga USa...

Ca t'boj dhe amerikoni i shkrete, mo mire t'i alternojm bandat thote, perndryshe s'i fryjm dot m'... albanezve. 

sapo konfirmove te qenet baraz-whatever

Une jam vetem i larguar... smiley

problemi me ju te barazlarguarit eshte se universin social dhe kohor si individe i keni vec ne dimensionin imediat, short-term. 

Une pranej vij ktu... t'afrohem...

nothing new, mos kujto c'the. Vetem se s'ka te beje me c'thashe une, por po vazhdon cfare nise melart vete.

Ca te them ty une... ti jeto ne dimension tjeter...

mos kujto se coc the, e paska shprehje me te gjithe, si ato hartimet, ishte vjeshte rane gjethet e para smiley

ne momentin qe i afrohesh njeres fele, automatikisht i largohesh tjetres fele!

njera fele vlen tjetren fele, dhe te dyja vlejne vrimen!

kur 6-ta kaperthehet me 9-ten, atehere edhe 9-ta kaperthehet me 6-ten, e prej kendej forca madhore e 69-çit!

Une jam me 72ishn Tik 

si qen e ndej eren e politikes dhe s'i rri dot larg sado i grin sallate tere blogut per mbipolitike, o erresire njerezore ti, dhe krejt grupi yt 

July_69, eja ne vete se mallkimet me kancer ne fyt te kane bere shume dem:

 

Nese erresira eshte njera fele, drita eshte tjetra fele, dhe erresira dhe drita jane te kaperthyera bashke si 6-ta me 9-ten!

smiley 

degjove Oze-Qo 

Degjove! degjova thuaj.smiley

po ca t'majte o shoku, ai gjithe krenari u thote te huajve "investoni te ne se nuk keni per te pas andralla me sindikata", i lidh koke e kembe me biznesin, e promovon deri ne ligjvenie...kjo gagacja virtuale perserit barazwhatever si besimtari perserit amen pas cdo psalmi qe citon prifti

Ishte bere mbledhja e Komitetit Qendror te PD dikutimi I antareve te KQ te Partise kishte kritikuar ashper me partishmeri te larte humbjen ne *Diber.Shkaku. Na I punoi PS dha me shume para se ne. Jane me te forte se ne ne shperndarjen e pareve ! Po t kishim dhene me shume e sigurte do t fitonim !  Imami-" Nuk mora pjese ne kete fushate , ishte e veshtire, prandaj se mora fare mundimin!" Patosi ne nuk jemi si ata vitin tjeter do t fitojme ti leme te qeshin, noi vinceremo !    Po, po po  - ishte pergjigj Strazimiri dhe Paloka -   "me grushtet tona te fuqishme do ta fitojme me gjak!!" Shkaku "na mundi mafia e droges" "Votat u blen"-dibranet u shiten per pes aspra! Po edhe europianet po heshtin ! Si ka mundesi  ? Askush nuk I pergjigjet pyetjes pse nuk e ndihmon bota PD ? Si nuk proceduan me fakte keto ankesa por vetem me lafe ? Jo per gje Dhalla eahte I atyre !

ilirjano, flota ajrore e rilindjes kishte humb edhe nji avjon tjeter sot smiley

o ifiqo kur thote ai qe 95% e droges eshte shkaterru, e thote me dhimbje te madhe por nuk e nuk e thoshka kot smiley

Po cer ti bojme italionit ai komshiu jone osht gjithmon anijet dhe floten detare e kane me te shpejt se tonat !Futen ne ujrat tona territoriale te hashashit piloti 69 vjec kish kujtu se ishin ujrat teritoriale hashashjane te PD por ishte gabu  sgjeti as njigjo nga ato qe donte Ishe msu keq. Nocin e Rrokut kishte edhe avioni bosh ishte. kam ngatru adres-*kish pas thon! Shteti e kishte trajtu mire !

Po mire mo se hashash eshte nuk eshte heroine..Me mire ta legalizojne korrje-shirjen dhe perpunimin e hashashit se takat per ta ndaluar s'kemi. Kthehen dhe emigrantet me ate rast qe te punojne arat. 95% e sherebeles ne Amerike vjen nga Shqiperia thone. Le te vije dhe 95% e hashashit ne keto shtetet qe e lejojne. Rritet dhe ekonomia me ate rast, eksport-importi kalon ne kah pozitiv.

po kush e do ket mer, si do i boje leket karteli i rilindjes pastaj?

Te mbledhin taksa e t'ja shperndajne njeri-tjetrit, sic po bejne edhe tani. .

taksat po ja mbledhin fukarait deri tani, po ky nuk do jete biznes fukarejsh

Luli mur fun. Gjithsesi do mahet men si nje djale i qeshur.

Ia hoqen bicikleten fare? Apo e denoi baba, nji jave s'ke per ta prek me dore?smiley

Dibranet kane i shprehje;poqese e ka ba shpin vete,mos hy n'pazar me ja ble,po ja pat ba baba ,po.

Lulin e bani baba Kryetar. smiley

Amon se na i bote dibronet mo te qutit e botes; bile dhe Solomonin do e qisni dibron. Ec mer se sa arnune breket e Shukruse.smiley

Kurse per Lulin e tham pra mo qe s'osht per at pune, bo baki pranej ia ka dhone baba.

A dini se opium me I rrezikshem qe smure trute e shqiptareve nuk eshte hashashi por politikanet shqiptare?Harrova dhe pushteti 3 a 4 -media! Te gjithe kanabis jane dhe te mbjellur ne parcela ..edhe ketu fitimi eshte I madh ! Kolosal.Ndryshimi eshte se ky lloj kanabis nuk shkatrohet lehte.

 Pune ka por duhen pilote profesioniste smiley

po ca lesh rilindje mo kta nuk din te transportojn as drog. nje me dy ju bie avjoni, pse kshu transpotohet droga. lat nam

ç'eshte kjo mahni per te mbjell e tregtu kanabis, kur tregu legal pranon bimet medicinale, qe fatmirsisht rriten me bollek ne Shqiperi. Pse nuk kultivojne bime medicinale dhe çajra te ndryshme. 

E njejta arsye per ate mahnine e qofteve Pjer. Kur ka mish vici pse i bojn me zorre pulash?smiley

Rinia evropiane do canabis dhe nuk pagu per bime medicinale. Nga vlora kishin fillu tua conin me motorra uji baShkemoshatarve. Lufta me Canabisin Eshte lufte e humbur. Edhe Kuazi kishte mbjell3 rronje domote ne Saksi siper ne ballkon dhe kishte mbjell edhe 3 rronj Canabis poshte mceftasi. Po ka per te bo me shume lek me domotet sivjet.

nuk ka mundesi, kjo do ishte njolle biografie ne karrieren e nderlidhesit te pallatit

pjer ky eshte treg ilegal, rilindja debatikase punon ne ilegalitet

kushedi ca corbe do gatuaj shqupi kesaj rradhe pas korpusit azem karderi, pas cdo humje e nxjerr nanji carlliksmiley

Te kane bo mire kritikat e Julit smiley keshtu te do ajo , aktiv .

qe kur keni shku ke shqupi keni fillu te ndjeheni pasiv..

a s'te mbajten kuzhinier te shqupi ty

Po po akoma tek Shqupi ti , deshe me u bo i paanshem pale , kush te le mo , nje shtrengim dhembesh te beri Juli , na .........smiley

une perseri mbetem i paanshem, po ti mos u mbaj pishtarin te tjereve

kur te dua ju mbeshtes prape, me qetesi dhe dashurismiley

o bradland, cfare ke si e ke hallin, july july gjithe pasditen. stop it!

smiley

ohu tani

me kete efficence pune qe kane keto ku nji e dy iu humb malli rruges, domosdo qe do iu duhet ta mbjellin ne gjithe territorin

Po pra po ne kohen tone asnje gram nuk shkonte dem, gjynaf se kane punu robt fort per ate mall.smiley

???

Me tere mend Zeqo sa jane komplikuar gjonat , Avione , Pilote , Defekte , ulje te detyruar , pista , ne kohen tone e grumbullonin ne Dogane , merrte secili leket e veta , vini Karabinieret e merrnin....rralle....shume rralle merrte nojhere Prokurori i Leces ne tel se me gjasme ket rradhe s´paska qene malli i mire.

Po kot nuk thone vlonjatet: o Sali o baba hajde prap se beme shaka.

Ehe....thuji Vlonjateve , Saliu ka pune tani, s´vjen me  , kishte ble nje Gradacele ne Hong Kong mora vesh .

Ydh! 

Ky vetëm se esht shum i shemtut si mar asgje seriozisht. Ftyr tipike katunari qe ka zbrit ne  qytet. Normal që atdheu në rrezik. O katnar koha jote dhe e malokut ka marr fund. Sot kush ka mend bën lek. 

Shqiperia ka ikur per lesh.

Piktori mund te fitoje te gjithe zgjedhjet deri ne 2050 ska rendesi,por nuk mund te beje Shqiperine nje vend te respektueshem europian apo edhe ballkanik.

Asnje premtim i bere ne 2013 nuk eshte mbajtur dhe piktori nuk ka ndermend te punoje fare.

Nuk e pengon fare opozita ne mbajtjen e premtimeve.

Rruget jane ne kilomentrin qe i la Berisha.Asnje km rruge nuk ka bere piktori.

Per fasada po eshte mjeshter,gjithashtu eshte mjeshter edhe ne Autocad.

Kam 5 vjet qe vij vit per vit ne Shqiperi,por nuk besoj te vij me se vertet mu neverit sivjet.

 

E pra se ishe e respektueshme me nje qeveri qe vriste protestues me duar ne xhepa; qe pasuronte familjaret e vet duke vene femije te varfer te zberthenin predha me duar te zhveshura; qe linte Lazaratin si strehe kriminelesh, te paprekur nga policia, me njerezit e PD ne krye te komunes, duke bere cdo blogger te futej pa teklif; qe shkaterroi gjithe sistemin arsimor me fabrika diplomash e duke na nxjerre namin edhe jashte; qe vuri presidentin me te politizuar ne gjithe historine post-komuniste; qe vuri sistemin e drejtesise me te korruptuar ne historine e shqiperise post-komuniste; shkaterroi burimet e fundit natyrore me koncesione te deshtuara ne energji, nafte e me hidrocentrale; la cdo qytet te shemtohej e te ciflosej, te dukej njesoj sic kishte dale nga 1992-shi dhe 1997-ta, dhe te vetmen gje qe beri, rruge, nuk u kishte paguar ndertueseve asnje lek dhe ua la si borxh te tjereve. Beri grupe muzikore neper europe t'i kendojne lazaratit, vete hollivudin t'i beje filma gerdecit, dhe gjithe politiken italiane te merret me fabrikat e diplomave. Respekt i madh, ca thua ti.

Dhe keto jane vetem gjerat qe ka bere ne 2005-2013. Po te flasim per krimet makabre te Berishes dhe te PD nga 1992 ne 1997, qe nga venia e zjarrit te gjithe kombit ne 1997, grushti i shtetit me arme ne 1998, shkaterrimi i prones shteterore, lejimi i zpatimit te tokave, kioskat e gjithcka per te cilen eshte turperuar Shqiperia ne keto vite. Te gjitha keto i kane rregulluar knderstharet e PD, PD vetem i ka shkaktuar. Ti mund te kesh inate personale me PS dhe perfitime personale me PD, por ka nje arsye shume te forte qe ndodhi kjo harta ne zgjedhjet e vitit 2013, shkaperdhim total.
http://www.lajmi.info/wp-content/plugins...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).