Dibra i ka zgjidhur me votën e saj të qartë të gjitha nyjet dhe pikëpyetjet që rëndonin mbi një fushatë zgjedhore që parashihej plot të panjohura dhe dilema. Me mbi 4000 vota distancë nga rivali i tij i djathtë, mjeku Muharrem Rama, kreu i ri i bashkisë, ka mundur të shuajë ende pa nisur, çdo sherr elektoral që është aq i shpeshtë në të gjitha proceset tona zgjedhore, prej një çerek shekulli.

Konsumi më shumë se trevjeçar i qeverisë, skandali Shukriu dhe të qenit një zonë e djathtë historike, nuk kanë mjaftuar që opozita të dalë nga Dibra me një mandat bashkie më shumë. Do të mbetet sërish raporti i zgjedhjeve të fundit vendore, e kjo në vetvete përbën një humbje “shumështresore” për PD dhe kryetarin e saj Lulzim Basha.

U duk qartë se opozita u fokusua tek Dibra, si tek një betejë të cilën duhej ta fitonte me patjetër. Më zgjuar luajtën socialistët, të cilat atashuan aty njërin prej ministrave, duke u kujdesur që maxhoranca të mos bënte shou fytyrash të njohura. Ndoshta edhe për shkak se disa prej figurave të shumicës mund të sjellin vërtet efekt të kundërt në një zonë delikate si ajo e Dibrës.

Në fund të një rruge e cila dukej në ngjitje për socialistët dhe e lehtë për demokratët, këta të fundit marrin një shuplakë djegëse, e cila ishte sinjali më i padëshëruar për opozitën shqiptare, vetëm dhjetë muaj para zgjedhjeve të përgjithshme. Një vit më parë, kur u votua pushteti vendor, u tha gjerësisht se testi elektoral nuk vlente për Bashën dhe ekipin e tij, për arsye se ai ishte një staf ende në kolaudim e sipër. Sot kjo është e vështirë të thuhet. Lulzim Basha është në timonin e partisë së tij prej më shumë se tre vjetësh dhe po i drejtohet zgjedhjeve të përgjithshme jo vetëm pa një ofertë të konsoliduar politike, por edhe me një lidership personal që sot ngjan më i dobët dhe anemik se kurrë. Zgjedhjet e Dibrës nuk kanë ndonjë peshë në skakierën kombëtare të votave, por produkti i tyre, momenti në të cilën u mbajtën dhe mënyra me të cilën ato u mbyllën, shënojnë një dështim djegës për kreun e opozitës. Lidershipi i tij është, pas këtyre zgjedhjeve, më se kurrë në pikëpyetje. Sot u festua Kurban-Bajrami, por ndodhi gjithashtu, nëse mund të përdoret një metaforë e ngjashme, edhe Kurban-Lulëzimi!

Javanews.al

71 Komente

po mer po. Dibra thjesht na kujtoi se pse Shqipnija jine e dashtun mbetet Afganistani i Evropes.

Me ni klase politike trendy, me ni shoqeri te korruptume, me tribalizëm, me miell, me varferi e internet, me 20 mij leksh ( te vjeter duhet nenvizu).

Me ambasador amerikon, me burgator, me papunesi bjerrese, me shtetndertim e instalacjon, me pordhe,

me rigon

 

 

lashatemi kantare

 

Na u be kjo Humbja e Dibrres si Renia e Sfetigradit mor ja qifqa tsemes!

Eshte si ajo kenga:

obobo se c'qenka Kota

me e madhe se Evropasmiley

Eeee albo, e c'na i mollois a t'heqt:

Mbretëri dyzet miljonë

 U turpërove në Vlorë

U mbyte me gjith’ pamporrë

Ç’i bëre ata ballonë?

– Gjithë me benzin’ u dojnë” 

Uo lungo.., ja te paça fratello:

 Do këndojmë apo sh’do bëjmë?

Hall’ i math që na ka zënë

S’na lë gjyleja të flëmë.

Ti qe gjete mua te gjefte e mira:

edhe une jam korrier shtabi
marr fisheket dhe gjerdanin
brenda ne fishek te peste
hiqe plumbin kam nje shkrese

 Ai qe thote vargun e fundit, te njejtin varg ka gjithe kohen 'Cobanet mbi gjenerale" smiley

E kena konsumu nje here kete muhabet , Dibra votoi per pallimin , kshu i pelqen .

Kush e humbi Dibren mer, Jorida Tabaku kerkonte pranimin e fitores se Sheros sa u mbyllen kutite e votimit.

Mos me te votu as fshati i vendlindjes, kuptohet cer kandidati kan vu. Cojeni mer Sheron te luj tavull tek Liqeni se nuk e lidhte gjo me Dibren. 

U be hupja e Dibres si hupja e Hajros:
 

Lulzim Bashen e ka gjet bela'aja

Se belaja Bashen q'e ka gjete

Malet e Dibrës more kanë lidh Be'se

Ka ja lidh bes oh por kanë lidh oh te tane

Dibrën Bashes oh mos më ja la'anë

Lulzim Basha oh mor kry hutaqe

S''blihet Dibra more pa Skendere (5 mijshja e re)

....

Malet e Dibrës oh kanë mbet oh te tanë

Nuk janë pak oh mor' por 4 mijë

Hajt, se politika shqiptare eshte maja-maja e rripa-rripa, njehere ta hypa e njehere ta zdrypa. Heren tjeter do degjojme qe ka thyer hundet Hajredini tjeter.

Kur si alternative e Edi Rames te shfaqet Edi Paloka,ca t'bajme ne te zhgenjymit,nga t'ja majme ?!  smiley

Ju anej nga Ajri i Paster jeni ne rregull , " Kaubojsi " do me kriju Parti te re smiley

Uje burime dhe ere pishe,per buk s'kena nevoje. smiley

Brado ca thote i lebetitmi se ti din gjana si i mrenshem? Per thuthuq e kena pa,po per ate punen tjeter!!smiley

Nuk di si me ta shpjegu Pjeter , mendoj se eshte pune shqisash , ca i kane te zhvillume ca jo smiley

Pjeter nuk eshte mire me e diskriminu Palloqen thjesht se eshte Pederast dhe Thuthuq. Legjislacioni Shqiptar po ecen ti akomodoje te gjthe.

Ç'eshte more ky titull "Humbja e Dibres"? Po Dibra fitoi more fitoi !! Do te kishte humbur po te fitonte PD-ja, por ja qe dibronet nuk jane budallenj, dine te dallojne te keqen nga e mira. Dhe per fat te mire e keqja po na ha mune dhe po degdiset tehu nga teritori shqipetar. Ne zgjedhjet e ardheshme te pergjitheshme e keqja blu do te jete zhdukur pergjithmone nga harta e shqiperise. As Lazarati nuk ka per ti votue qelbsinat.

Jo kaq i ashper Kuazi, te pakten sot qe eshte Dite e Zeze...Lulthimin po e perdhunojne ngrup tek Shqupi. Ajo historia e Kaqit dhe Telitit qe Rrema i kishte mbush kodrat me kanabis si magjistar para zgjedhjeve veshtire me u shit edhe tek militantet.

Pjetri paralajmeroi ndryshime radikale por jo Gang-Bang nShqup

Qepe gojen ti o haleja e Rames.

 

He mer ti qe do me u rrujt para e mrApa si Lulthimi a po e festo kandidaturen e fort te shefos . Te dhjere por krenare ju zgjepesit e Sales. Hec  ndroni popull tani o fare e keqe.

Ike ore hale i Rames dhe mos na caj k... me idiotlleqet e tua se je bere me keq si Idrizi.

Popullin e kemi nderruar qe kur nuk jetojme ne halene qe qeveris Rilindja tende.

 

 

Po Ik o Pede qe ke 25  vjet qe mban goglat e vyshkura te Sali qenefit ne goje. Shkove ja preke MullAh omarit tani qe  vate ne vatAn? Ti I paske sjell fAt Sheros.

Pash Zotin nderro pashaportizim. Ose te pakten emrin ne PPU. Tironc me Edi Ramen eshte mo keq se une qe jom tironc me Partizonin. 

Me Edin si Bamiri Guce. Kur vota e Bamkes shkon per palloshin, Cer tboj une qe osht I omel si hallva cuni anetes. E shef si jan Ty qajt per I cop diber, Prit si kan per tuquravit pas 9 mujsh.

Lebo kete te sillme poshte rrypit e pritsha prej teje. Tu i fry kamunizmes je bo si me qene prej trekoncit te bermudes (SK-TP-MK). 

Sa per Bamirin, shpresoj ta nigjosh sa me shpejt menimin e tij per "te omlin tat". Sidoqofte ty mund te te them meso nga gabimet e tjetrit mos u frymezo t'i bosh akoma mo keq vete.

Guce un skam pa komunizem ne Shqiperi...te dy partite e medha oligarkeve u sherbejn e Jo fukarajit, prandaj nuk Eshte mire me luftu me mullinjt e eres. bamiri qeka korrigju? Po Mir me ler ene mu ca kohe ndonese une kurre skam votu socialistat.

po mu sme le zakoni pa I SPANK pak Shqupistat vec per zgjedhje.

Halli jot ka ilac. Bohu me Tironen tashi qe s'po shkelqe (mos te quhet se e bo per interes dmth) dhe ne tifozat e Tirones do bojm sikur harrojm historine tate te turpshme si tifoz.smiley

Amon o Foro se isha rehat kur ishte Partizoni ne kategori te dyte. Shkojsha shifsha Tironen ne stadium kur lute me jabonxhite. Tani shkoj m'derbi po shkoj te krahu Tirones ne tribune. 

Nejse me u bo me Tironen tani kom fryke. Kom hall se me shenjterojne per se gjalli. Jo per gjo po ajo shprehja jote "tani qe s'po shkelqe", do ishte mo e sakte "tani qe o ku therret qameti". smiley

Ti qeke bo pra me Tironen ca do mo. Vecse lahu icik mire te dali era e ushtarllikut, s'po them e atij trekoncit qe the tina. Ec se shpresen ke rilindja e kina, kur kto bone me fitu comt ne Diber mos i bojn dermon Tirones.smiley 

Shiko t'i kena gjonat e qarta o Foro. Une kom na 3 bluza te Tirones ne shpi. Ene Dardani shpresoj te bohet me Tironen (nese do vazhdoje te ekzistoje). Kjo jo vetem se nuk du qe te kete ene im bir njolle ne biografi, po se kshu si o katandis ky qytet noshti, ai do kete me shume shoke me Partizonin se me Tironen. Pra sic tallem une me shoqnine time "miushe" do tallet ene ai me shoqnine e vet "morracake".

Sa per comt jone bo si puna e djemve te Kovacit te Kapedoni. Ke per ta pa qe kur te bashkohena kane me fitu ene bashkine e Mitrovices. smiley

Argument mjaft bindes, sidomos fotografia, ku nxhyra kuce e ka djeg fare karshine, kurse tifozat e mijve duken si stadimi i here e i kohe kur s'te lete " shefi " me fut as i xhep me fara te pjekme ne stadium. Hahaha, se m'u kujtun plehrat e rajonit kur donin me te largu dhe kishin i shprehje te veten : Hajde, heccccc ...dhe te gjushin me kepucet me moj ke kavilja. Shume e hidhet ...

Qemol, edhe per ty ka shprese. Ja Lizandrin e prum ne rrugn e perenise. Asiher s'osht vone. C'do ti mer me skuadren e Partise.smiley

Patjeter, po fitoji the Tangerine Nightmare zgjedhjet do kthehem me Tironen. Vetem duhet te fitoni i here derbin se keni qysh se kom ik une sefte qe gjuni me plumba fallco...

Qemolo, mos ia fut kot. Fitune nje derbi para na 3 vjetesh. Se ia lame qe mos bishin nga kategoria. smiley

Po turpi i dheriiit thuaj. Do luhet derbi i Tirones ne metalurgjik!

derbi i partizanit ka qene dinamo, zyra perballe

Aha dashni me kushte s'dum ne. Po fitoi kte e ate, pse mer ca osht ktu lokal bastesh a si. Sidoqoft oferta osht e hapme. Kuptohet pa u ni shume se na msyjn te gjithe.

I here " u bo " Qemoli me Tironen dhe qene t'u m'bo lapidar ne Lezhe. Gjysmen e shoqnise e kishim me Tironen dhe meqe Partizoni kishte lujt te premten se kishin neshje per Kupen e Kampionve ( Per tifozt e Tirones- Kupa e Kampionve osht ajo Kupa ku luhej kur dilshe .... eee harroje ate muhabet ) ikem ne Lezhe se lute Tirona. Masi maro neshja 1-1 tifozat e karshise ishte zakon qe per kollajllik futeshin neper fushe me dale ke dalja e tribunes ... long story, sa kalojme edhe ne hekrat vetem kur me fluturo i gjys tulle njit me veshin. Rrasja vrapit Qemol se u dhi sporti ... do kishte ngel PPU pa Qemol, jo per gjo ...smiley

E maj men si sot nji parrulle te nji kalamoni Lezhjon : C'a ka Baci qe po dridhet /  Rama i gjalle nuk po lidhet ( Jo ai Rame ).... Rama ishte Furkja ( kshu i therritshin )

Pse s'thu ti. Ty te paskan detyru me rrezik jete me u bo me Partizonin. Me kte ty as vettingu s'te kap. smiley Numroi ihet ato "kur dilshe" po jo si kamunistat qe e hiqshin nji dore, gja po e rujm se do nderojm me grusht.

Belive it or not, ky ka qene specialiteti im me kthy tifozat e Partizonit me Tironen. Kom kthy iher i shok, nga i terbum i kuq mo beterr bardh e blu. Tashi qe e menoj kot s'ia fut politikes. smiley

Fo evaa, you keni fillu me numru edhe ato kur e keni pas emrin Shprefeja dhe Puna qe luheshin me top trelloksh me lidhse ...

Ashtu thote Partia mo, bashk me letrikun prum ne futbollin thote, bile edhe at muhabetin. 

Elektrifikimi i plote i vendit eshte clirimi i dyte i Shqiperise !!! 

Kom kalu para nji jave para "stadiumit" te Beselidhjes. M'fal po si mund te kete karshi ai fare stadiumi.

Ku di une si osht sot, po at'here kishte nja 5 rradhe. Skandal mer burre, me te mor fryka. Ne duhet t'na pagujshin , jo te pagujshim ne me shku neper ato fare qytetesh me pa futboll.

Maj men llafet qe po thu sot. Do shofesh kur te kaloje Rilindja urbane nga Lezha. Jo stadiumin qe do e boje me qa Kamp Nou-istat po ene Skenderbeun ka me ringjall (te vertetin jo ekipin).

Bile tenderin me ngjall Skenerit ka per ta fitu turku.

Jom kurioz a osht akoma aty, por heren e fundit qe kam kalu andej ( duke shku ne Velipoje, mesi i'90tes) na cun me i restorant ne te djathte te rruges. Emrin dicka me Brazil ose aty afer. Vellai kishte kope' me dele dhe e therte ne vend dhe ti e shifje ne koder si e piqshin e ta sillnin ne tavoline te gjithe. Jo vakt me honger por eveniment . Shume pershtypje ...

ihere i i kohe i osht dasht qemolit me rregullu biografine kur u bo me partizanin, tashti i duhet partise me rregullu biografine tu e perzi edhe qemolin te listat e e.b.ibilushit

Tironco cili ishte ai defining moment I jetes tende qe ti I the trurit sikterr?

Lul o Lul, ty bicikleten ta dhuruan vella, por harruan qe nuk dije ta ngasesh.Fundja, c'faj ke ti se ta dhuruan.

Ardian Olldashi

S'po punoj as ato dy rrotat ndihmse qe i vihen anash sa ta msoj.smiley

ky argumenti i kandidatit  ''bio''. medemek, fitoi kandidati i PS sepse pervecse ishte dibran, jetonte e punonte atje ndersa ai i PD jo, eshte argument koti, dobet fare.. po kur kete argument e thote Edi Rama kthehet ne argument beqirash fare pastaj.

Neqoftese populli ndihet mire dhe i rahatuar dhe i lire , atehere te mbajne qeverine dhe PS,ska asgje te keqe.
Cfare i duhet opozita,kur qeveria ja ploteson kushtet me para,vende pune,rruge,buke,investime dhe te tjera?
Opozita te levizi kur ta kerkojne populli,ndoshta mbas 5 viteve apo 20 viteve se he per he, populli eshte i lumtur ne Shqiperi dhe sidomos ne Diber...

Vetem PS ja di koken ketij populli, prandaj ka qe ne vitin 1941 qe e udheheq vazhdimisht,vetem me 2 nderprerje... te vogla.

Une mbetem i mendimit qe PD te vazhdoje te kandidoje njerez me integritet si Kosova apo ai pardjeshmi Shehu dhe le te mundet.
Me mire nje humbes si Kosova,Duma,Turku,Cara apo Shehu se me fitues si Veliaj,Dako,Sejdini,Rroshi apo Ram dibrani.
Njerezit me tru e dine kush duhej votuar,sic e dinin edhe ne vitin 1946, por fatkeqesisht ata jane pakica.
Keshtu qe PD-se i duhet te prese....ndoshta edhe 50 vjet te tjera,deri ne Levizjen Studentore te vitit 2063,se sic e dime shqiptaret i marrin kthesat me shume vonese...

O korento, ketu e dhjet ti se perzi bindjet politike dhe njohurite me deshirat e tua seksuale (sindrome e shume njerzve te medhenj si ai mo i modhi Pjeri yne). Si mund te vesh Dumen ne mes te Halim Kosoves dhe Shehut o korent. Masnej ene per kete Ramen e Dibres, une kom nigju llafe shume te mira, nga rob ne poste drejtuse ne PD. Pranej e ke fut pa lidhje ke lista e zeze e PS-se.

Aha s qesh mo njeri me ket lloj humori bajat populli osht pak me lart se Drishti I *Sales

Majlinda - "E dija qe ikja e Berishes do sillte boshllekun e madh ne Parti ,  po nuk e dija rrokopujen tone e ketyre 3 viteve  :  ". Eh !  -Ka hik zemra zemra e demokracise per 3 vjet !!*Ka hik ai qe I merte votat me dhune dhe militant me thesa me miell dhe me kuti votimi te vjedhme dhe 're mbushme  me vota pro _demokracisr, e I lumi ai. per ty o Majlind! - Nuk bo dot koqen e Berishes *Lulzim  Basha!

Cfare keshille do ti jepshit ketij te riut qe ka fituar? 

Bo ca te dush , vidh sa te dush , q....sa te dush ...vetem amon jo me vrime tek breket.

Ky qe te jete mrena mos maj fare brek per "intervista pune," se s'i dihet penit.

Mall Turku smiley Ky eshte sabotim 

Me shume dora e Saliutsmiley

Brad je njish si keshilltarsmiley lum partia si te ka

Duhet bere parim kjo gje per socialistet

Sa i forte ky Drishti: Hajde na thuaj emrat thote. Kerkoja prokurorit mer daj, mos i prit te gjitha nga Lu-ja dhe te huajt. Kerkoja shoqerise civile dhe vetes. Ca te beje Lu-ja me. Vetem te shkoje te arrestoje robte e t'i rrai brenda vete. Ambasador eshte nuk eshte sherif e as ligjvenes. I shkoi goja mbrapsh qe te kaloje nje ligj. Erdhi tere qejf i biri i botes ne Shqiperi e per 6 muaj duket sikur ka shtuar 10 vjet ne moshe se po merret me debilat e Shqiperise.

Al Kaponen nuk e kapi ndonje komisar a prokuror nga Meksika a nga Kina, ju fut Nesi me themel derisa e rrasi brenda. Edhe Shqiperia i ka nje a dy rob me integritet qe te mund ta bejne dicka te tille.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).