Edhe pse pushteti e mohon, sipas shefit të OKB-së, Ban Ki Mun, Venezuela është duke përjetuar një krizë humanitare shkaktuar nga një krizë e thellë ekonomike dhe mungesa e stabilitetit politik. Vendi më i pasur në Amerikën Latine deri para disa vjetësh, po përjeton tani mungesa të mëdha në ushqime dhe medikamente. Në raftet e dyqaneve mund të gjenden vetëm artikuj që s'i duhen askujt, si ato vitrinat e mbushura vetëm me komposto kumbullash në vitet 80. "No Hay Pan" (Nuk ka bukë), është një etiketë që shihet tanimë kudo në Venezuelë, ndërsa Kolumbia fqinje po bashkëpunon për të lejuar turmat të kalojnë kufirin për të blerë artikuj bazë si mielli, buka dhe ilaçet. 150 mijë vetë u mblodhën në një kalim të tillë kufiri, raporton BBC.

NPR raporton se malarja dhe të tjera sëmundje të shërueshme po shaktojnë viktima tek fëmijët për shkak se artikujt farmaceutikë janë zhdukur nga tregu. Rënia e çmimeve të naftës është njëri ndër shkaqet e krizës por Opozita kërkon referendum kundër Presidentit Maduro, ndërsa "KQZ-ja e Venezuelës" po bën çmos ta zvarrisë procesin në favor të Maduros. Ky i fundit, si lëvizje elektorale para referendumit të mundshëm, shpalli rritjen me 50% të rrogave dhe pensioneve minimale nga data 1 Shtator 2016. Problemi është se në këto momente, edhe kur ke para në xhep, nuk gjen dot mallrat që të duhen. Dyqanet janë drejt boshatisjes së plotë.


Një venezuelan kthehet nga Kolumbia në këmbë pasi ka blerë mallra bazë në shtetin fqinjë. EPA

86 Komente

Ku eshte Karl Marxi dhe Stalker te na e shpjegojne sesi deshtoi kamunizmi ne Venezuele? Se pas Cubes, tani shoqja e ngushte, Venezuela nga pas? Apo edhe kesaj rradhe fajin e ka kapitalizmi, demokracija, dhe Amerika....

Sa shtete "kapitaliste" do te te rreshtoj ketu ku njerzit kane vujt per buken e gojes, duke fillu nga Amerika? 

Listes se keq menaxhimit, vjedhjes, mbeshtetjes se ekonomise vetem te nafta shtoi dhe akordin per depresimin e cmimeve te naftes, dhe del ketu te Venezuela.

Kjo se "komunizma zotri" eshte pordhe me rigon me te cilen mund te merret seriozisht vetem tiku.  

O Bamje vari bolet ngambrapa,

un kam deklaru kush e di sa here se: prej ores 12 e nates te 28-29 nentor te vitit 1989 nuk merrem fare me çeshtjen se "komunizma zotrie", dhe se kush merret me kete çeshtje seriozisht si politike e dites ose projekt ose çfardo tjeter trajtim i gjalle, qofte pro ose kunder, perveç se trajtim historik, filozofik, studimor, etj, eshte vetem nje kokmykur, e ndoshta edhe nje koqemaskarai.

Trajtimi i vetem qe tani meriton te konsiderohet seriozisht eshte Revolucioni Ibiza Ngambrapa, sepse mbas 12 e nates 28-29 nentor fillon post-totalitarizmi global (post-komunizmi), dmth Epoka Ngambrapa per tere planetin, gjysma e te cilit deri atehere kishte njohur vetem post-nazizmin ngambrapa dhe post-fashizmin po ngambrapa.

 

Akoma vazhdon me idene qe - eshte me mire se 0?

Po qe pse nice nuk foli per ekonomine e ke kuptuar?

Sigurisht, por un nuk mendoj per gjera qe dihen mire dhe jane edhe logjike.

Mua keshtu me rezulton, kaq me del nga koncepti matematik i vleftes absulute.

Po te mos rrije tek shkallet e pallatit me kalamojte tu bo i dor muhabet se "komunizmi zotrie", e po te kishe bere detyrat e shtepise te keqen mami!, atehere edhe ty do te dilte qe ne vlefte absolute minusi eshte me i modh se zero.

Kaq ju del te tereve me dy pare mend ne koke, vetem intelektualit t'modh ngambrapa shkalleve te pallatit i del ndryshe, sepse zanatin e vjeter nuk e harron, e di se pa qene kokmykur dhe koqemaskara, nuk ha dot buke ndryshe ne çdo epoke.

 

Mos u perpiq ta mbullosh kotesine dhe mediokritetin me nderlikime te kota.

Je ne ate grade saqe duhet te te jape mesim nard ndoka.

S'ka gje, ka rendesi qe nuk jam intelektual niçean antimarksist ngambrapa vitit 89-te, si ti Ollampa! dhe O Bamja! qe jeni dy fela perkatesisht djathte dhe majte te vrimes ngambrapa (zeros).

 

Kapitalizmi ka vujt per cikle te vecanta te sistemit dhe eshte ngrit ne kembe prape, i ka thirr mendjes dhe prandaj shpiku democracine me theks ke socialja. Sistemi u rigjenerua brenda vedit.

Ndersa "vuajtja per buke" socialiste, rezulton me shembje te sistemit deri ne krize humanitare . Socializmja/kamunizmja nuk ka cikle ne te cilat te rigjenerohet (flas per menyren si e kane zbatuar ose sic i njeh historia praktikat e zbatimit) dhe shkon gjithmone drejt deshtimit. 

Tani shkaba mund te na e shpjegoje me mire te dyve ne.   

Po ua mbaron tere buken Hugoja ne parajse. 

zhardin,

si shpjegohet qe komentimet ne Peshk i ke filluar si felore e majte Bolivari, e tani tallesh si felore e djathte vari Bolet ose Bolet i vari?

Apo nuk e shpjegojne dot as venezuelianet thuaj!

 

Gjithmone je frymzu nga arti grafik; mbase edhe nga fotografia ose kinematografia soft. Me jep nje pergjigje me hard tani. 

E di, e di qe me ke merak e qe me ndjek, por problemin mos e shih tek une por te vetja qe harron sa poshte ul koken  per te pare bolet qe varen.

Se komunizmi er tie... (thosh nje kapterr dylkesh ktu...)

Edhe pse pushteti e mohon, sipas shefit të OKB-së, Ban Ki Mun, Venezuela është duke përjetuar një krizë humanitare shkaktuar nga një krizë e thellë ekonomike dhe mungesa e stabilitetit politik.

 

-jo vetem qe me te drejte e mohon,  por se shpejti pushteti  do ti jape popullit trim dhe liridashes venezuelian sihariqin e madh qe  Venezuela ''ka fituar çmimin e ushqimit ne Bote !''.smiley

nuk e di cfare rrace e ndyre jane keta qe e quajne veten te majte, marksiste a ku di une,  por kjo fare e keqe  ka vertetuar me 10-tra here qe jane te afte te shkerrdhejne nje vend, nje popull te tere, mbare e prape, ''....of course, in the name of "socialism.", sic thote me te drejte autori..

 

Pse nuk hajn SIMITE ?

Ose dhe babanace, ne fund te fundit...

Maduro dhe kompani i kane mbushur xhepat e tyre s'kane ndonje problem se nuk ka populli.

Chavez e ushqeu popullin me dogma kunder USA dhe kapitalizmit dhe dihet perfundimi.

Keshtu thoshte edhe partia ne Shqiperi para '90tes edhe bar do hame dhe parimet nuk i shkelim..... smiley

Mendja e kokes te ben hatane..... them per poplatoret se udheheqesit e kane nga nje thes menjane....

Një venezuelan kthehet nga Kolumbia në këmbë pasi ka blerë mallra bazë në shtetin fqinjë.

Nje azilant shqiptar kthehet nga gjermania me nje iPhone.

Ne vitin 45,komunistet kishin vendosur te ç'rrenjosin analfabetizmin ne mesin e komandanteve te arradhave partizane,duke organizuar keshtu shkolla dhe mesime per te rritur.Ne nje klase te tille,mesuesja po i drejtohej komandant Rrapos :

-Hajde Rrapo,spjegoju shokeve te tjere se ç'ka eshte komuninzmi?!

-Shoqja mesuese,komunizmi eshte atehere kur kam buke me honger.

-A vetem ti,Rrapo?

-Po,veç une!

p.s.

Megjithse kaluan 7 dekada,njerzia kurrqysh me u mbush mend.

ky eshte cmimi i mbajtjes se kurrizit drejt, ju versulen si bisha me embargo, perjashtime sabotime, normal qe do perfundosh ne kete derexhe kur i ke te gjithe kunder dhe cmimi vetem eshte ta shesesh vendin te kompanite e nxjerrjes se naftes. Tani po ju vjen keq...

populizmi, korrupsioni burokratik dhe nenvleftsimi i konjukturave te nje ekonomie globale, e prun venezuelen ne kete pike. Por i duhet heq kapelja chavez per sa i perket, se paku ne fillesa zbutjes se pabarazive sociale. 

Si tha dulla "ne bar do hame por parimet nuk I shkelim.":zemrat lart cameradas del partido.socialismo y muerte.smiley

Qenke shume njeri i peshtire, me vjen gjynah per ty.

Ndjenja eshte e ndersjellte.

Venezuela eshte vend demokratik, shume me demokratik se vende si Shqiperia psh dhe problemet i ka vetem si rrjedhoje e politikave konfliktuale me Ameriken, kete as vete Amerika nuk e mohon.

Sigurisht po vuajne nga disa veshtiresi te vogla te rritjes te shkaktuara nga bllokada imperialisto revizioniste.venezuela pavaresisht se ne diqan nuk gjendet as leter me fshi bythen po nderton rendin me te perparuar te botes.

kam pershtypjen se je i painformuar, se paku ose ke deshire te flasesh per gjera qe nuk i di. Nuk ka dyshim qe politika amerikane e sheh deshtimin e Venezueles si triumf por deshtimi i Venezueles eshte i lidhur ngushte me keqmenaxhimin e industrise se energjise (naftes) kur sot e kesaj dite, vendi me rezerva me te medha te naftes shkon e importon derivate te saj. Ka te beje me politiken aspak largpamese te marrveshjeve te shit-blerjes se naftes si dhe me kursin e kembimit fiks te vendosur nga qeveria. Korrupsioni dhe mungesa e investimeve ne sektorin e naftes ka bere qe te mos hapen e shfrytezohen puse te reja qe ne kohen kur sektori administrohej me eficence prej kompanive te huaja. Erdhi dita kur cmimi i naftes ra dhe i nxorri bojen demagogjise boshe anti-kapitaliste. Kaq eshte e verteta e thjeshte; shume larg teorive konspirative qe ja lene fajin cia-s amerikane

Ne fakt Bredharako, edhe çmimi i ulet i naftes i vendosur nga peco-groset e Uoll-Stritit, ka ndikuar ne kete krize atje dhe vende te tjera. 

cmimi, i nderuar, i bindet kerkese-ofertes. Qeveria per ate pune eshte, qe te inkurajoje e investoje direkt edhe ne sektore te tjere te ekonomise ne menyre qe te parandaloje ose te minimizoje luhatje te tilla ne tregun e naftes. Se nuk mund t'i drejtohet sot njerezve qe duan te hane me "na falni po cmimi i naftes ne uoll strit ka rene ca si shume"

Natyrisht i nderuar, natyrisht, eshte qeveria ekipi manaxhues dhe parandalues i krizave. Duhej qe ta kishin kapur qysh kur kete punen e renies se çmimit. 

Ca politikash konfliktuale me Ameriken? Pse vetem Amerika eshte opsioni i mundshem? Pse nuk zhvillon tregeti me vende te tjera si puna e Kubes dhe Bolivise apo edhe Kines qe kane edhe ato udheheqje komuniste? Apo nje e dy dhe Amerika si gogol. Thuaj qe jane te paafte dhe te korruptuar per vete. Plus qe kjo shfaqja e konfliktualitetit nuk eshte gjithmone sic e paraqesin gazetat dhe media se kompani amerikane si puna e CITGO nafta qe tregetojne eshte nafte venezuelane.

E verteta eshte qe komunistet nuk bejne dot shtet. Teorite e tyre per barazi sociale jane te mira vetem ne leter ndaj edhe quhet utopi. Si cdo projekt/platforme, sado i miremenduar dhe i detajuar, suksesi apo deshtimi varet nga ekzekutimi, sa mire zbatohet. Komunizmi ka tendenca te akumuloje pushtet me shume ne duart e nje pakice njerezish krahasuar me kapitalizmin dhe pushteti heret a vone te korrupton. Sa me shume te kesh, aq me shume abuzon, eshte natyre njerezore. Edhe ne thelb, ti vete si njeri s'mund te jesh i barabarte me mua se jemi 2 njerez te ndryshem, ti ke te tjera ambicie, te tjera gjera qe te pelqejne etj. keshtu qe s'mund te presesh qe njerezit te jene te gjithe te barabarte dhe te jene te kenaqur me ate barazi. Kush ka ambicie do te doje te dale me perpara. Jane shkruar libra nga njerez me me shume mend se une e ti per keto pune.

Nuk jam ketu te diskutoj filozofi polike me ju e para sepse nuk merrni vesh, e dyta sepse nuk eshte tema, dhe e treta sepse Venezuela nuk eshte vend komunist. Tu pergjigja per miresjellje ndaj kohes qe ke harxhuar. smiley

Mire, ja ta quajme anti-amerikan. Do bente ndryshim?

 

Mire, mire ik se po te presin ne OKB. Kane mbetur akoma pa zgjidhur ceshtja e ISIS, problemet ne Siri dhe grushti i deshtuar i shtetit ne Turqi mes shume te tjerash.

Imperializmi Amerikan eshte nje tiger prej letre

iamgjino prindet qe skane cte vene ne tavoline per dreke ose darke per femijet smiley

Pikerisht smiley

Kam pershtypjen se Chavezi, do ta kish kapur situaten me shpejt e me mire se ky pasardhesi i tij. Qysh kur para 2-3 muajsh turmat e dy-tre qyteteve kufitare me Kolumbine, kaluan kufirin per ushqime, qysh ne ate kohe do ishin marre masat. 

ca masa do merrte Chavezi,  Pjero: do shperndante bonot e ushqimit

-po ka falimentuar  Venezuela, o Pjero sepse ndoqi  me sukses rrugen e katastrofes qe e futi psikopati Chaves i cili  dikur, ne kohen kur cmimi i naftes ishte ne stratosfere, bente si pithsome..

 

Vertet ashtu bente, sa i dhuronte mijra tonelata nafte nje lagjeje te Njy Jorkut, Bronx, ne mos gaboj, por kishte nje gje, vendosmerine, vullnetin te ndryshonte situaten aty per aty, krejt ndryshe nga ky pasardhesi i tij, qe me duket i qullet. 

Cmimin e naftes e vendos OPEC-u ku Venezuela eshte nje nga vendet themeluese. Padyshim qe CIA ka sabotuar vazhdimisht politikat e qeverise Venezueliane dhe kete nuk e them une se jam i ditur por e ka thene vete CIA. Per te tjerat nuk ka qeveri ne bote qe nuk gabon.

Ne leter, çmimin, e vendos OPEK-u, por ne te vertete e vendos bursa, si shum çmime te produkteve te tjera. 

cmimi i naftes varet nga disa faktore, bile jo aq kerkese/ oferta sesa ideja mbi kerkese/ oferten per future contracts. OPEK vendos kuotat e prodhimit, jo cmimin

OPEK nuk ekziston me faktikisht se kane 2 vjet qe nuk bien dakort per asgje...

Ka Saude vs. Iran vs. Rasha, vs Shale... kur te ngopen duke shkaterruar njeri tjetrin cmimi do kthehet ne normalitet...

Venezuelianet nuk kane asnje tjater te fajesojne pervecse kokave te tyre idiote qe i vajten pas nje aventurieri psikopat si hugo chavez ashtu si ne dikur dulle djegesit.

Perse te fajsohen venezuelasit , besoj se jane te kenaqur, edhe pse buka mungon.

ne nje vend si venezuela, '91 , zgjedhje te lira fitoi fukaralleku e krimi, ishin edhe te lumtur.

 

Historia e nje vendi nuk behet as per 1 as per 10 vjet. Por per shume me teper. Caracazo psh, ju thote gje ?

nji standard per Berishen dhe nje tjeter per vllain komunist mo, Stalker?

jo jo, e ke gabim, une e kam votuar (e vetmja here qe kam votu ne skiperi) Berishen heren e pare fare; dmth standartin e kam njesoj (historia e nje vendi nuk behet as per nje as per dhjet vjet);  eshte pune e tij qe ai humbi direkt qe te dytin konsultim elektoral postkomunist

flas per standardin 10 vjecar qe nuk eshte shume per te gjykuar dike. Ke votu apo jo per te pastaj, eshte ceshtje qe nuk e verifikojme dot po as nuk dmth gje

ndersa une e kisha me se tepermi per historine e nje vendi se sa te nje personi (edhe pse ato jane te lidhura) ; por dhe nga kjo ane, nuk mund ti bihet fort ne qafe Chavez, sepse vete ai eshte arkitekti i 'gropes' se Moduros (ka qene ai qe e vendosi ne kushtetute referendumin e mundshem per shkarkimin e presidentit te vendit) 

edhe mos u qani se skeni , shifni boten , paga bazo  smiley    ene trasjet bosh  

sallam turistik keni neper dyqane , top hot kishim njeher e nje kohe , cdoni me ?  he ?? smiley

Caracaso, sipas statistikave, paraqitet nje qytet plot krime/vrasje, vjedhje, perdhunime, etj. 

Quhet Caracazzo ne origjinal, keshtu e ka quajtur Stalker, dhe keshtu rezulton nga informacioni qe sjell ti.

 

Ne orgji-nal Caricazzo, Otik, Caricazzo!

Ende ketu ti?smiley

Kush, une, albo?

Po mos te isha une ky blog  u shua me boje...e tha dhe vete Tiku, qe i hapet barkun...jeni te gjithe te parashikueshem, s'ju mban mend as emrat..

Heretiko, normalisht, duhet shkruajtur siç shprehet, Karakaso, keshtu e shprehin (jo shqiptojne) mediat. Mirpo une i permbahem mezit te arte, e shkruaj duke respektuar shkronjat e tyre e duke respektuar se si shprehet. 

Venezuela te vej ne psemes, se nje bythe Uruguaj aty e 95% te energjise e ka te rinovueshme, as nafte, as lesh me qime!

fakju Venezuela!

Ballçekano, ike nga Italia mo smiley

OPjer...,po sqyfterin ku e ze nata, se ze dita. Ika, ika, po do vij prape!

po pate kohe dil njehere nga magazina e pjerit

...Ca thua, ne vend aq...ta prish vllai ty!

Po te hajne banane .

Banania eshte edhe buke edhe vitamine.smiley

E mire mire ....akoma me citatet e xhaxhi Enverit.

Buke s'kane po femrat i ka derr p....... jo me kot me shum misse kan qene venezueliane.

Contrary to what the corporate media says, however, socialism did not cause the crisis, but the opposite: the popular measures enacted during the most prosperous years of the revolution were never socialist, but rather attempts to fix capitalism and avoid a full confrontation with the ruling class.

The dual fixed exchange rate — meant to subsidize food production and distribution in the country — demonstrates this. To make food accessible to all, the minister of economy drafted a plan to provide preferential dollars to businesses that imported these essential goods and sold them at a subsidized rate in the supermarkets.

From the beginning, long-established local capitalists worked with the new bureaucracy to take advantage of the system. Some outright stole the money, never importing the goods they declared. Others did import the promised goods, but then smuggled them through Colombia to get a better price or sold them directly on the black market, where the gains were much higher.

This profit-seeking logic is how every capitalist system operates, but this case is especially galling because the ones in charge of funding “the socialism of the twenty-first century” were the ones actively engaging in price-gouging.

nuk di ke citon po fakt ngelet se qeveria e Chavez konfiskoi asetet e shume kompanive ne sektore te ndryshem, bankar, bujqesi, nafte, minierare e industri te rende, kompani qe e hodhen ne gjyqe dhe kerkuan demshperblime permes zyres perkatse te BB. Ky eshte socializem, shok i dashtun

esht dynja elektrosadoimazhopostpasqyrosferike mo pra moo..

dmth osht bo bukemon go ne ket fazë

Kete lajmin e Venezueles, e kishin sot disa gazeta kenej smiley

Po ke magazina si reaguan per kete lajm?

Me shume se gjysma e dashur, nuk shohin lajme, me pyesin mua se ç'ka ndodhur. Me nje pakistanez te vjeter qe boj muhabet, me tha se, kush e prish me Ameriken, keshtu probleme do kete smiley

Pakistanezi te ka dhene keshille me mend. Kam pershtypjen prandaj edhe ty nuk te ecen ne berje karriere ne Shqiperi, pasi e shan shume Ameriken. 

P.S. Kur i thua dikujt "e dashur" merret si koment seksist dhe ofendues, nuk ka asgje prej babaxhani. 

Gaia;  " ...... Kur i thua dikujt "e dashur" merret si koment seksist dhe ofendues, nuk ka asgje prej babaxhani....." 

 

Me vjen keq te ta them, por te paska lene para kohe. 

Po e perdore prape, do te te raportoj tek admin si abuzues manjiak seksual virtual, sidomos pas botimit te dy tregimeve te fundit, si edhe gjendjen e gezuar per ate "plakun" qe vrau gocen, se e kishte pushken top. Do thuash pleqeria i ka keto gjera, po c'faj kemi ne te tjeret...

smiley  vetem mos pellcit  smiley

Schatzi ?
abuzues seksual Pjeri ?
smiley

PO smiley Ngeli tu na thene "e dashur". Ku e gjen kete konfidence dhe dashuri te madhe, nuk e kuptoj. Kujton se eshte xhentilese. Une i them xhentilese nuk eshte. Se i ngjan pak atij Sokratit, se po na vjen e po na vret, thote edhe plaku pa le. 

Cfare deduksioni tjeter te bej une, schatzi?? Ka fillu qysh me ate me kompesate, pastaj me lule shtrydhe, pastaj me hunde ke menderja, pastaj me masazhe, vazhdon me plaku e "e dashur", ironizon me pushken top te plakut....Dmth o gruja nuk i bo yzmetin, o ka dal me gjujt ne blog... smiley Pale kur thote si dhimbjet seksuale te femres gjate aktit... Duhet ta rrej gruja shume Pjerin per dhimbje seksuale, se ketu ka thene qe e para dhe e vetmja per seks ka qene gruja. He e kam gabim?

Ja nje pale vithe per te cilat flet shpesh Pjeri.

Gaia 5*

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).