Vojislav Shesheli, frymëzuesi i pastrimit etnik në ish-Jugosllavi dhe kyetari i ultranacionalistëve serbë të Partisë Radikale organizoi një manifestim në Beograd për të protestuar vizitën e zv-Presidentit Biden dhe për të mbështetur kandidaturën e Donald Trump. "Ka ardhur koha që Amerika t'i largojë retë e zeza nga historia e saj. Ka ardhur koha që banditët të largohen nga politika. Amerika tani ka shpresë dhe të ardhme. Amerika tani ka Donald Trump." u shpreh Sheshejli.

 

102 Komente

Evropa legjitimizoi krimet e ketij pleres. 

+1

Tani feloret albaneze djathtas ta majne n'tullum absurdin e post-politikes (ngambrapapolitikes) qe i nxorri ne te njejten llogore me shume te urryerit dhe shume te dashuruarit serbe.

He tani vazhdoni te shpresoni akoma tek politika, perveçse per te bo i dor muhabet OBame!

 

Shesheli i organizo ne Beograd, Fiqo ke peshku. Sekush sipas mjeteve dhe rrethanave mo

Duken te paqte e te civilizuar ndonese te ardhmen e Amerikes e shohin ne mbeshtetjen e eksterminimit te shqiptareve. smiley

E kemi thene prej kohesh qe keta salistet qe mbeshtesin trumpin dhe serbet jane i njejti soj antishqiptar.

Trump is comming, i gjati nuk e ka te gjate.smiley

Ose, Trumpit po i zgjatet, te gjatit po i shkurtohet smiley

P.S.1 Pertej shakase, nuk kuptoj se si nje njeri normal mund te mbeshtesi kokebosha si Trumpi.

P.S.2 Sa me shume qe e mbeshtesin Putini e Sheshelet Trumpin aq me shume me futet frika prej Clintoneshes.

Trump do beje ndryshimin, my vote go for Trump.

OK Zeqo, Trump rules! Po Fiqo di gje si do votoje?

True smiley

Edhe iFiqo per z Trump, e ka shprehur ne komente.

ashtu ju lumte, me vjen mire qe e shprehni hapur vellazerine me serbet, ashtu si sala me naften.

Po ti shkabe pse merzitesh, ne fund te fundit Trump do beje ate qe me aq zjarr e mbron ti ne cdo post: Do zboje emigrantet turipalare e pjatalares qe hane buke nga sociali dhe iu bien ne qafe (pa te drejte fare) qeverive te vendeve te tyre te origjines kur lejne turnin e pjatave. Mos me thuaj se ke frike se te rritet konkurrenca e rikave ne KP?

Une nuk dua t'i deboje. Une dua t'i marre. Sic thashe dhe me pare, edhe vendet si Danimarka e Norvegjia kishin ekonomi dhe kulture te qelbur, deri sa te emigrueshmit iken te ndotin ameriken, dhe ato vende u bene sagllam. Historia tregon se eshte proces i domosdoshem i zhvillimit dhe pastrimit te nje kombi, e s'kam qejf ta pengoje nje dava emigranti si trump. Ka plot njerez te dobishem qe genjehen pastaj nga kultura e emigrimit, por te jemi realiste. Te paret qe kane prirje te ikin jane ata me probleme reputacioni dhe me paaftesi per t'ia dale mbane me zotesi ne vendin e vet. Keta ikin por fatkeqesisht marrin me vete edhe nje pjese te shendoshe qe mqrf nuk ia perkushton jeten baltosjes se ketij vendi per te vjelur ca  pelqime andej.

Vari qillot se me ty nuk ja vlen, por meqe kam edhe pak per te marre turnin e pjatave: A ke ndonje reference akademike per lidhjen midis emigrimit nga Denmark dhe Norway dhe zhvillimit ekonomik (te mevonshem dhe si pasoje e ketij emigrimi), apo ec mo se kush po e rru, blog pjatalaresish eshte ky? 

Po ik o rika, se te therrasin shoket te KP-ja, mos rri ne blog gjithe diten tu çash pjaten emigranteve.

referenca akademike eshte e qarte. Ato vende ishin ne skamje shitesesh te vogla shkrepesesh kur ende s'kishin ikur emigrantet, dhe u bene te pasura pasi me shume norvegjeze e daneze kishte ne amerike se sa ne norvegji. 1+1=2. Mbase akademiket nuk kane nevoje te merren me llogari kaq te thjeshta.

smiley Ti je komplet idiot. smiley 

Dikur me kane pelqyer sjelljet dhe qasjet e shkabes. Nuk e di se cmund te ket ndodhur. Mund te jete thjesht ceshtje banale, dyfelore, qe e shtyn te vjelle kaq vrer. 

Edhe mua me terhiqte me referencat e tij akademike.

Kshu tha ne dhelpra per rrushin tiku. Gjej shokun derman.  

Ta quash idiot eshte nje gross understatement.smiley

Hillary for prison 2016. Kjo ne nje stampe makine ngaprapa sot.

Uh! Europë, ti kurva e motit,
Qi i rae mohit besës e Zotit,
Po a ky â shêji i gjytetnís:
Me dá token e Shqypnís
Per me mbajtë klysht e Rusís?

Ky ropshi duhet te qe ne qyp te perjetshem jo te bente manifestime ne shesh. Por me kete mbeshtetje qe i jep ky palla Trumpit ja kaloi votat e shqiptareve Hillarit.

o lungo, behu ai qe je, nese je lungo, rri lungo, e mos u be edhe largo, dmth rri me zhardinen se ke qar, e mos kalo me ne Frankeshtajnet e Vatikanit qe ka 2000 vjet ja japim n'kyç lungo e largo.

(megjithse me thene te drejten edhe zhardina kohet e fundit ja ka ndjere lezetin edhe per kendej marçiapiede-s)

 

ky osht i moll, po i moll fare tiku kete nuk e pelqej e admiroj. se nuk po merret vesh, ti thua qe je vatikans, ndonje qe sja mbaj mend llagapin te thoshte musllo apo dy felore dhe ketu historia nje fele e krishtere e nje fele myslimane?

ne nuk jemi çfare vertet jemi, por jemi çfar mendon bota pse nuk e dime ne çfar mutmut jeni?

(hë o ballçekan se na thave sitë)

 

Me duket e ke ne traget ne brindizi ballcekanin se ben ver ver ketu ne blog, po cdo behar vjen ben parjen ketej se boll ngeli azat aty.

Ne brindisi rri ti lungo, une i bje nga Murriqëni!

Koha me fantastike per ekonomine amerikane qe kam perjetuar ishte kur behej fjale per Bill Clinton president. paret sheshit . Erdhi Bushi , Obama , iken paret smiley   Me ardhjen e Trump ( mos o zot )  do tju ike edhe mendja o njerez pa mend smiley   

mos tju vije keq, sec kam nje pershtypje qe vota per trump ka pe te filtruar sa miliona idiote jetojne jashte spitaleve  ne amerike 

sa per shqiptaret , no comment , nuk kuptoj interesimin e  tyre ndaj tij, ndonje shpjegim ???

Vetem se Trumpi na paska thene se "bombardimi i Serbise ishte gabim" - ama as nuk ka thene qe pavarsia e Kosoves ishte gabim - nuk do te thote se ai do ti ndihmoje serbet per pastrime te tjera etnike. Ku i shpie mushka keto radikalet serbe? Marrin pak ere nga politika keta apo jo? Nuk ben me asnjeri duart pis per Ballkanin. Ashtu sic nuk i beri edhe Rusia. Ju treguan serbeve perralla me pansllavizem dhe kur i q......osmani nuk benin asgje per te ndihmuar vellezerit e tyre. Dhe as ne rastin e Kosoves nuk i ndihmuan. I lane aty te bombardohen. Ulni koken e punoni te hiqni varferine, prapambetjen e korrupsionin qe iu ka mbyt. Dembela Stambolli!

Trumpi ta ka thene qarte qe ne skemi pune te kundershtojme a luftojme vellezer te krishtere ne Serbi per hir te musulmanve ne Kosove. Retorika anti-musulman eshte frymezuese per Sheshelin.

 Serbet jane treguar gjithmone me te zgjuar e te zote se Shqiptaret pavaresisht justifikimeve tona para gabimeve vetiake. Serbet e shohin qarte aleatin e tyre ne Amerike, shume Shqiptare jo, e ketu qendron nje problem i madh pavaresisht se cfare peshe apo vlere ka vota e Shqiptareve ne Amerike apo edhe e Serbeve qe numerikisht jane me shume se ne. 

Tironci: Nuk e rruan asnjeri me per te krishteret, ne nje bote perendimore qe po behet gjithmone e me shume ateiste. Vellezer....po ekzagjerim...vellezerit jane ne Rusi. Amerikanet jane me se shumti anglo-saksone e jo sllave.

 

Ateistet e rruajne me shume si te krishtere, e kam fjalen politikisht te krishtere, ose quaje perendimore te krishtere po te duash, ose kurvja dhe kurvjare te kishtere akoma me po te duash.

Nuk shpeton kollaj nga perkatesia fetare, edhe kur e mohon ate. Eshte fakt qe ateizmi origjinalisht eshte fenomen i krishtere. Ne orient nuk ekziston as fjala "ateist".

Por ky nuk eshte muhabet per kurvja dhe kurvare elitare albaneze, i ke te gjithe bangerborgen xhangerxhunger ngambrapa bam bumger.

 

Po flasim per Propagande elektorale objektive....ceshtja e te rrujtmes e rruajne apo jo eshte SUBJEKTIVE. Trumpi ndoshta nuk e di qe Serbet jane Sllave  e jo angl-saksone qe eshte subjektivizem gjithashtu.

Propaganda anti-musulmane dhe anti-emigrante e katandisi Trumpin si mos me keq. Nuk asjne shonc qe te fitoje me keto te dhena parazgjedhore. Republikanet tradicionale nuk do e votojne dhe po paralajmerojne humbje katastrofale te Trumpit nese nuk ndryshon retoriken. Per fat te keq, Trumpi nuk ka platforme por thjesht lumturon Ata Amerikane sepse thote ne publik traplliqe qe nje njeri me mend i thote maksimumi vetem ne shtepi, prandaj nuk ka mundesi ndrsyhimi retorike nga Trumpi.

Sa per serbet jane te zote ne kapjen e elementeve esencial ndihmues te kauzave te tyre. Me kujtojne Sheshelin me Karaxhiqin gjate spastrimit te Bosnies ku evokonin nje bashkepunim te Italianeve me Serbet gjate luftes se dyte boterore si baze per perkrahjen e metejshme te Italise pas 50 vjetesh te genocidit ne Bosnie.

Trumpi vec te tjerash kerkon edhe terheqjen e influences Amerikane nga Europa lindore dhe dorezimin para perparimit rus ne europen lindore qe shqiptaret votues te Trumpit, me dy shtete te rrenuara ne Balkan, refuzojne ose nuk pranojne ta njohin. E habitshme.

Nuk u be pra asgje as per te krishteret e Sirise qe u vrane ne lufte. Papa doli e foli sa per te lare gojen.

"Trumpi ndoshta nuk e di qe Serbet jane Sllave  e jo angl-saksone qe eshte subjektivizem gjithashtu."

Ndoshta ai as nuk e di se ku bie Serbia, ne Ballkan apo ne Ceceni...ndoshta, ndoshta.

"dorezimin para perparimit rus ne europen lindore"

Nese vertet behet fjale per perparim rus apo per perparim imerialist amerikan. Pak e koklavitur kjo. Me ato probleme demografike katastrofale qe ka vendi arinjve. Si do ti zgjidhte valle keto probleme bytha idiote felore e Tikut?

... ky nuk eshte muhabet per kurvja dhe kurvjare elitare albaneze, i ke te gjithe bangerborgen xhangerxhunger ngambrapa bam bum-ger.

gishti i mesit

S'eshte nei cudi qe serbi perkrah Trumpin. Z. Klinton i ka bombardu, u ka qit binane. Pranej shqiptaret u jane borxhlinj Klintonve perjete, se u shpetune lekuren. 

Sa naive qe jane keta dhe ata qe mendojne se nese do marri presidencen Trump do ktheje Sheshelin ne fuqi..... Ky po perdor politiken e dites per te fituar ndonje pike..... pordhe me rigon.

asnje ne blog nuk e ka menduar - te pakten nga sa lexohet - perveç teje pordh rigoni qe Trump pordha do ja veje Sheshel rigonit. E ka rrezik as vete Shesheli nuk e mendon kete, i ka politika keto, i ka!, shpreh nje simpati ne nje konjuktura te caktuar politike, e bjeri qylit po doli ndonje gje. Po nuk rrodhi do pikoje.

Ketu po diskutohet vetem shprehja e simpatise, nuk po behen profecira.

 

Te me thuash ndonje gje se si ecin punet ne Itali apo ne ndonje vend fqinj edhe mund te degjoja ndonje gje. POR te rri e te degjoj sofizma dhe leksione nga pertej oceanit se kush kandidat per president eshte me i mire per USA eshte nje cike ofenduese.

Do thuash zoterote kjo eshte jashte temes. E kuptoj por meqe Shesheli eshte radikal dhe pelqen Trump sipas mendjes tende edhe Trump eshte radikal?

Cfare jane keto paralelizma pa kuptim. Atehere edhe Saranda qe ka vene bustin e Hillarit eshte aq liberale dhe ndihmon komunitetin evgjit ne Sarande sepse keshilli bashkiak adhuron Hillarin.... smiley

the Kremlin appears to be interfering in the US election in a way likely to help Trump become president. Whether or not that’s the intent of the meddling, that is the result.

Second, Trump is deeply, weirdly pro-Russian.

Trump’s proposed foreign policy would, intentionally or no, aid Vladimir Putin in ways the Russian dictator could only dream about before Trump. Trump has repeatedly expressed wild admiration for Putin personally; his campaign staff and businesses have extensive ties to Russian interests. (Just yesterday, the New York Times reported the existence of a handwritten ledger documenting $12.7 million in payments to Trump's campaign manager, Paul Manafort, from Ukraine's pro-Russian deposed president, Viktor Yanukovych).

Me be nje nder te lutem; mos mendo me per, e mos mi permend ne peshk, lengjet se na fute krupen.

desh vet!, desh vet!

tha Gim Sala ne gjyq.

 

sa me shume ekstremiste te terheqe Trapi, aq me shume do fundoset.

e mire, qetsohuni tashi.

Z.Trump esh presidenti i Amerikes.

Kur esht djell knej, eshte nate andej dhe anasjelltas. Kshu e ka boer zoti.

qete qete zgjidhen punet. Ja dhe ti u bere dyfelor kozmik nate-dite.

 

fiqo, leje politiken po takohemi te diskutojme per VQ me mire

next time Bredho. Ket here isha shpejt e shpejt sa inspektum kufinin ne te dy anet. Duhet update protokolli.

ne Miçigan tashi me floten ajrore te z.Trump. Me ne fitojne te gjithe.

Sigurisht qe fucking serbs do jene me mr.Chump. Ai osht kelyshi i Putin. Manageri i fushates se Dumpit, Paul Manafort sapo dha doreheqjen. Pse ? Se u zbulu qe kishte nji zyre ne Ukrahine ne kohen e Kryeministrit qe ka kerku azil ne Moske. Keshillonte Putin gjate luftes se Krimese dhe i gjeten dokumenta qe osht pagu 12.7 million $ . Oh dhe Ivanka sapo ishte ne Kroaci per pushime me dashnoren e Putin. Ka bo edhe foto. Kjo dashnorja e Putanes ka qene gruja e pronarit te Fox News ... Kshu punet, kshu.

Make Russia great again...

beri gjene e duhur, nuk mund ta perballonte dot kete cjerrje maske qe i bone ketu te peshku pak me lart smiley

 

Duhet ta shkrush ne fund te komentit : Kjo eshte sarkazem ! qe ta kuptojne te gjithe. 

kjo te kujto muhabetet me Blagon qe ishte njeri i ngushte i Bames, dhe si rrjedhoje peshku atehere beri cmos qe mos ta merrte Bama pushtetin smiley

Ja keni bere pyetjen vetes pse shqiperia nuk ka tramp,sbesbel,le pen  e me radbe si gjithe vendet e "civilizuara" modelin e se cilave duam me cdo cmim ta imitojme?

Shesheli te pakten  e mbeshtet trampin ne funksion te nje mbeshtetje te mundshme  te nje ceshtje qe serbia e konsideron kombetare,ndersa  loqer e sales me shprsden absurde se mos trampi ja "valon" loqeve te editsmiley

Gojet e Liga thone qe Trumpi mund te terhiqet nga Gara, mbasi ka pushuar non-stop manaxheret e fushates se tij elektorale me sa duken bathet do pushoje vetveten. 

Nderkohe ngritja e vetme qe sheh Trumpi eshte ngritja apo erection i skulptura tallese parqeve. 

Kur nje politikan ekstremist e nacionalist i thekur i Ballkanit , del ne mbrojtje te nje politikani amerikan, kjo eshte ne dem te ketij te fundit smiley po me mire keshtu, se dhe EU i sheh me qarte ekstremistet serbe. 

Trump po perpiqet te humbase me qellim.ne kete muhabet ai u fut per englendi te gajase miletin jo me qellim qe te behet president.

win-win eshte

E ke kabim. Strateget e peshkut kishin parashikuar se gara do të ishte shume e forte smiley 

 

ps: ne gjithe kete histori, mbetja me gisht jo vetem në goje e Partise Republikane do te hyje në antologjine e historise politike te Shba (se Trapat vijne e shkojne)

 

 

Marksi atje ku prehet eshte duke vra mendjen se pse punetoria e bardhe po perkrah kanidatin me reaksionar qe ka nxjerre ndonjehere e djathta.

Tani e ke gabim vertet (pak me lart ishte ironi). Cifuti ezmer e ka pas parashikuar dhe shkruar të zezen në të bardhe (e ke tek Manifesti) në cilat raste kllasa punetore futet në spirale depresioni dhe kthehet në mbeshtetese të reaksionit (asokohe, kur kthehej në mbeshtetese të luftrave imperialiste etj etj)

ps: por me lart, une e kisha gjetiu: eshte e pafalshme (sikur qofte dhe në rrafshin historik) për partine republikane qe nuk nxori nje kandidat të sajin të zgjedhur nga establishmenti I partise

Per mua e pakuptueshme eshte se si te majtet europiane mbeshtesin me zjarr nje kandidate liberale milionere, qe i ka bere parate duke qene ne pushtet.

Per ca gjera, pergjigje ska.

A ka pergjigje per kete gjene ketu poshte:

Pse per ca gjera, pergjigje ska, e per ca te tjera, pergjigje ka?!

ose per kete gjene ketu poshte drejtuar ballçekanit:

perché la gallina fa: ka ka ka ka?

Otiku po bollO se po dalldis..IkO me pushime se le nam, Opo qy Ore!

Kur nuk gjegjet pula ka ka ka,

 

gjegjet zevendes gjeli kO kO kO!

--------------------------------------------------

Vetem turisti iken me pushime (ne Ibiza), sepse vetem turistit i iken fiqiri ne ishujt e Polinezise, ne Dubai, ne Chichen Itza, ne Syrin e Kaltert, e ku mos, vetem n'shpi t'vet jo. Ska nga lu, i duhet t'i jape llogari ne shtator kolegeve ne pune per vuajtjen e proletariatit ne keto vende koloniale: ku ishe kesaj radhe? a pallove? a u pallove? a hongre? a e hongre? a te hengren kanibalet mortja qe s'te hengri?

Mua nuk me ka ik fiqiri si ty dhe bam bam Obameos me shoke shume te iki me pushime, un nuk iki me pushime, une rri me pushime, dmth nuk punoj, mbledh fiqirin, therras mendte.

 

Shenja e fundit e Fundit te Botes jane agjensite e turizmit!

                                                                                           i Modhismiley

(shenja e pare ka qene aeroportet, sipas Karl Kraus)

 

Ai u shkrua si republikan.nuk e moren seriozizht se ne fazat e para te primaries marrin pjese lloj karagjozesh . asnje nuk e priste perfshire edhe trumpin vete, qe punetori I bardhe te ishte aq I mllefosur sa te besonte trumpin .

Partia me e vjeter e "Botes se re" kish për detyre të nxirrte nje kandidat të sajin republikan nga konventa. Qofte dhe me cmimin e larte të percarjes (politikisht) të partise. S'ka perendi të me mbushe mendjen për të kunderten

Stalker, ska perendi t'i mbushi mendjen asnjeriu se ti je i lumtur qe ndodhi keshtu, qe qelbesirat dashje pa dashje vune kryeqelbesiren ne krye te tyre.

 

Burri i Xhenit eshte i pari teorik i Ngambrapes qe parashikoi se njera fele ben spirale depresioni dhe shndrrohet ne tjetren fele, si ne rastin e kllases puntore ngambrapa, ashtu dhe ne rastin e kllases intelektuale evropiane te majte qe here pas here ben spirale felore te djathta milioneresh te majte qe i fitojne paret majtas dhe i harxhojne djathtas, gjithnje pa harruar te pjerdhin sa majtas djathtas.

Dhe dituria profetike e Burrit te Xhenit vjen prej vibrimit spiralor te feleve depresive te Xhenit.

 

ore, po daleni njehere...po sheshbeshi kush eshte?

pse e beri kete ngritjen Mu ne Beograd?

po neve duhet te na rruhet ca tha Shesheli?

po mediat ketej pse s'na e dhane?

po peshku pse e jep?

E kupton? Sa hajvane ka dynjaja, c'kusur kemi ne?

Hehe, shyqyr qe  Trumpi s'kandidaton ne Mbreterine e Bashkuar se do ta tallnin te gjithe per mbiemrin. 

Vertet, cne gjithe kjo teme se cilin mbeshtet Shesheli? Trampit i duhen vota amerikane, jo ato te ketyre. Keta muzhiket le te te dalin rrugeve, pune e madhe.

P.S: Ai kokecepi djathtas prapa, vetem si serb nuk duket, me shume si Jose.

He he he...me kete fjaline e fundit hoqe dore dmth nga politically correct..po ben kundrasulme.., se mire thote shkaba, kshu e keni ju, sa fusni kembet e direkt o ti qmotren na u mbush meksika me meksikane!

...Po ki kujdes.., terreni eshte i minuar, mos ik si p**dhi ne dasem, ne te lajmeruam!!

Ky s'duket si ambient shume politically correct. Adaptohem kollaj, e kam ate te mire. Do sillem sic me sillen. smiley

 

Ky qelbanik  nuk duhet nxjere neper  faqe te para  te neverit   bark derri i flliqur  .

 

Kush i akuzoji nai here plehrat serbe per politikane te zot ? Zaten pranej kane ngel i sume vend qe me peshty nga kulla e Beogradit rrezik bje peshtyma ne Kroaci. Vetem halet e Vojvodines iu kane ngel pa u shkeput. Kam qejf qe puna e pare qe do boj Hillari ne Nentor osht t'iu hudhi i bombe si gabimisht mu ne kacup te pussit te Krajlovices, sa me i kujtu : How do you like me now, bitches ?

budallenjte kudo njesoj jane

te kam thene o funderrine mos u perpiq t'me hiqesh apolitik. sado ke vene tellallin me te madhe, nuk blihet dot se te tradheton veprimi o gje e lige.

po madmazel, dihet ky muhabet teper i lashte, por i dale sheshit ne epoken ngambrapa:

kush ta lyen me sapun freng, eshte kompanjeros, kush nuk ta lyen, eshte kundeshtaros politikos.

Padashur Sheshel ben qe Trumpi (idoli i tij) te humbe me shume vota! Per te qeshur kjo; me ballkanasit ne pergjithsi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).