Ne nje konference per shtyp dhene paraditen e sotme, kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka deklaruar se edhe atij i eshte sosur durimi me lojerat qe behen ne kuader te reformes ne drejtesi. Meta ka bere thirrje per Ramen, Bashen, Lu, Vlahutin dhe ate vete, qe te mbyllen ne Kuvend deri sa te gjejne nje kompromis. Ai ka thene se pas miratimit te reformes vendi duhet te kete nje qeveri ekspertesh qe ta coje ne zgjedhje te parakoheshme. Meta eshte shprehur i gatshem te lere postin e tij si Krytar i kuvendit ne menyre qe asnje nga ata qe jane sot ne pushtet te mos jene me, teksa vendi shkon drejt zgjedhjeve. Kryetari i LSI-se e ka kritikuar menyren sesi eshte menaxhuar reforma dhe retoriken e "burgut" qe e ka shoqeruar procesin.

DEKLARATA E PLOTE E METES DHE PYETJE_PERGJIGJET ME GAZETARET E PRANISHEM

 

Nuk më ka pëlqyer aspak mënyra si ka filluar puna dhe këto ia kam bërë të ditur faktorit ndërkombëtar. Reforma ka gjasa të asfiksohet.

Përpjekjet për të shpikur fajtorë e për të mos gjetur konsensus, duhet të marrin fund, nga aktorë vendas, sidomos kryetari i PS si forca kryesore dhe kryetari i PD, si forca opozitare.

Kam kërkuar me kohë që të zhvillohet takim i nivelit të lartë politik me mbështetjen e ekspertëve.

Kemi vënë re që në vend të këtyre përpkjekjeve, ka shkëmbime të vazhdueshme të akuzave se kush e ka vendin në burg, njëra palë akuzon tjetrën dhe reciprokisht a thua se kjo reformë bëhet thjesht për të futur disa politikanë në burg, kjo reformë është përgjegjësi e politikanëve: t’u japin zgjidhje disa problemeve të rëndësishme.

Në këtë drejtim edhe mua ashtu si ambasadori Lu m’u sos durimi po unë kam një propozim të ndryshëm. Nuk besoj se tani është koha që Basha dhe Rama të mbyllen në një dhomë dhe o do t’i gjejnë zgjidhje kësaj çështjeje ose jo. Nuk e dimë ç’zgjidhje do gjendet dhe nuk dihet pse shqiptarët duhet të mendojnë dhe të  parashikojnë një ‘’Big Brother’’, por meqënëse Shqipëria është Republikë Parlamentare dhe unë jam kryetar i Parlamentit, i ftoj të dy aktorët kryesorë politikë: Z.Rama dhe Z.Basha po  pse jo dhe dy ambasadorët e nderuar që janë angazhuar dhe lodhur për këtë reformë, Z.Lu dhe Znj. Vlahutin që ne të mbyllim këtu reformën në drejtësi po jo duke thënë që ‘’ti do shkosh në burg’’, se jemi politikanë, se nëse kërkojmë konsensus, duke thënë ‘’ti do shkosh në burg’’ ne shkatërrojmë konsesusin.

Meqë është bërë fjalë kyçe fjala ‘’burg’’, jam shumë dakord ta vazhdojmë, po nuk vazhdohet reforma duke thënë ‘’ti do shkosh në burg’’ dhe ajo që duan amerikanët dhe europianët, duhet thënë ‘’Unë do shkoj në burg, nëse kam shkelur ligjin’’.

Kjo reformë nuk bëhet për zgjedhjet e radhës, po të paktën për 30 vitet që vijnë për këtë vend.

Ndaj mbështes fuqimisht deklaratën e ndihmëssekretares Nuland, edhe propozimin hibrid, por duhet konsensus dhe ne duhet të kyçemi të pestë, ose të dalim të pestë para qytetarëve shqiptarë për ta bërë këtë reformë, ose të shpallemi fajtorë!

Unë shoh një rrezik tepër serioz, jo për politikanët po për vendin, në rast se kjo reformë nuk do miratohet pa konsensus. Unë shoh rrezikun serioz të dështimit sepse dihet që duhen 2/3 dhe maxhoranca aktuale nuk i ka këto vota, unë mund t’u them me bindje se ditën e enjte miratimi i reformës jo me integritet, mund të hapë një situatë krejt të re për vendin, që nuk do jetë ajo e forcimit të institucioneve të vendit dhe mund të çelë mungesën e stabilitetit.

Unë që në fillim e kam deklaruar se votat e LSI-së janë për reformën mjafton PD dhe PS të arrijë konsensusin. Dhe i vetmi komision që mund të arrihet konsesusi është ai i Venecias. 

Prandaj duhet t’i lëmë lojrat dhe ping-pongun e përgjegjësive. Ne kemi përgjegjësi para qytetarëve, shqiptarëve, qytetarëve të Kosovës, shqiptarëve në rajon që ta ruajmë Shqipërinë si faktor të stabilitetit, të tregohemi patriotë, duke sakrifikuar secili nga ne pushtet, për hir të shtetit, për hir të besimit te drejtësia e re.

Unë dua t’iu them hapur që kjo nuk është çështje 88 apo 99, por e një mosbesimi të jashtëzakonshëm, të papërgjegjshëm që ekziston sot në politikën shqiptare dhe opinionin publik.

Të takohemi të pestë, unë si kryetar parlamenti, dy kryetarët e dy forcave politike që kanë përgjegjësi në parlament dhe te populli shqiptar, të dy ambasadorët e nderuar nëse kanë propozime të tjera dhe të mos dalim dhe të mbyllemi përgjithmonë këtu, në rast se nuk i votojmë ndryshimet kushtetuese ditën e enjte ora 10:00.

Dhe për t’i hequr kujtdo çdo lloj meraku dhe frike, absolutisht që miratimi i kësaj reforme është i domosdoshëm dhe jam i bindur se rruga më e mirë do të jetë ndërtimi i një qeverie ekspertësh, e cila pas miratimit të reformës e çon vendin në zgjedhje demokratike dhe të pakontestuara nga askush. 

Unë personalisht jam gati që duke nisur nga ky moment të jap dorëheqjen si kryetar Kuvendi në qoftë se kjo i shërben kompromisit, ministrat e forcës politike që unë përfaqësoj dhe gjithë përfaqësuesit politik të bëjnë të njëjtën gjë në mënyrë që ne të detoksikojmë këtë klimë helmuese, këtë klimë kaq të egër, kaq të papranueshme. Dhe unë jam i bindur që garantojmë drejtësinë e barabartë.

Gazetari: Ju thatë qeveri teknike, jeni konsultuar me kryeministrin Rama? 

Ky është propozimi i Kryesisë së kryetarit të Parlamentit, se reforma ka ardhur në parlament, nuk mund të vazhdojmë telefonin e prishur, as të përfshihen gazetat dhe portalet me mesazhe e kundërmesazhe. Tani është momenti i së vërtetës.

Me Z.Rama kemi patur një takim para dy ditësh në kryeministri, pas takimeve që unë me Z.Vasili kam patur me Z.Lu dhe Znj.Vlahutin dhe qëndrimi im ka qenë që para se të fillonte komisioni parlamentar. Dhe i kam takuar që ne të fillojmë një proces të pakontestueshëm.

Hajde të mbyllemi, ose që të pestë ne të ikim nga politika dhe diplomacia dhe ta zgjidhim këtë gjë. Unë ia kam thënë edhe zotit Rama dhe Z.Basha, se i  kam dhënë fjalën ndihmësekretarit të Shtetit amerikan që merret me programet,  që do bëj çdo gjë për të kaluar reforma, me konsensus dhe sipas Venecias dhe ai më ka kërkuar të bëj çdo përpjekje.

Kjo është përpjekja ime e fundit. Nuk është çështja e së dielës, më falni se jam më pak elokuent, po kam qenë pa gjumë, për situatën që për teka ka rrëshqitur në kaos.

Në 1997, PS bashkë me PSD ka marrë 116 mandate dhe për të qetësuar situatën për shkak të opozitës së Berishës që ishte në rrugë, në krye të procesit vendosi një përfaqësues të opozitës që nuk jeton më, Z.Sabri Godo dhe përkrah tij Z.Imami dhe është bërë një proces shembullor.

Si mundet ne vend anëtar të NATO-s dhe kandidat për BE, të sillemi në këtë mënyrë?

Ky është parlament që ka probleme, nuk po them se kanë të tjerët dhe s’kam unë, mund të kem dhe unë, ju e dini që dekriminalizimi i ka kushtuar imazhit të vendit tonë një retorike të egër dhe të papërgjegjshme, disa kanë procese gjyqësore, të tjerë mund të preken në të ardhmen përfshirë edhe Ilir Metën dhe Petrit Vasilin dhe ne nuk mund t’u lëmë një njollë shqiptarëve që Kushtetuta u bë me 94 apo 95 vota, u bë nga ky deputet që ka një njollë…

Nuk ka kompromis, t’i themi gjërat hapur. Kompromisi fillon nga ‘’unë do shkoj në burg’’.

Unë ia kam bërë të qartë edhe kryeministrit këto qëndrime. Nëse opozita bën ato zgjedhje të pahijshme, ne si maxhorancë jo për të përkëdhelur opozitën por për hir të përgjegjësisë ndaj vendit, duhet të jemi më të duruar më tolerantë, sot janë ata, nesër mund të jemi ne në opozitë, nesër mund të jetë Ilir Meta, pasnesër Edi Rama, ajo që i takon opozitës, i takon oppozitës. Të japim një zgjidhje se lamë nam! Në parlament ka shumë njerëz të përgjegjshëm, shumë intelektualë, tjetër gjë se nuk mund të flasin aty se ka ulërima.

Kemi dëgjuar shumë, ‘’për të futur në burg’’. Pse nuk keni dëgjuar ju Ilir Metës i refuzohet viza?! E bëj unë burgun për gjithë politikanët shqiptarë, kam dëgjuar nga ndërkombëtarë, në Washington apo Alaskë, po nuk është kjo zgjidhja për Shqipërinë, Shqipëria nuk duhet të ketë sherr, nuk duhet të ketë viktima.

I dini që Ilir Metës iu bë edhe një skandal, po Ilir Meta është politikan i përgjegjshëm. Nuk bën presion, se më ka kalitur Berisha me drejtësinë, në vitin 1993, ku Berisha më hoqi imunitetin dhe më futi në burg, prokurorët më thoshin ''ik se e zgjedhim javës tjetër'', unë u thosha ''që sot''. Po pse mendoni se burgu do i trembi, kjo është për Shqipërinë dhe shqiptarët jo për t’i trembur ata.

Gazetari: Ju thatë që mbështesni propozimin e Nuland? 

Shpreha mbështetjen time për Nuland. Thashë patjetër ta miratojmë, që ato fonde për prokurorinë speciale apo byronë e hetimit të mos i shpërdorojmë.

Gazetari: Marrëdhënia juaj me ambasadorin Lu dhe qëndrimi juaj, përmendët tri herë zgjedhje të parakohshme?

Kam një pyetje për ju, a është i gatshëm vendi të përballojë një situatë destabiliteti, me një opozitë që del në rrugë, që kërkon votim elektronik etj. Atëherë të gjithë të lëshojmë pushtet për të ndërtuar qëndrueshmërinë e duhur. Kjo është e vetmja zgjidhje. Kemi kohë ne për Reformën Zgjedhore? Nuk kemi. Po kemi dhe një zgjidhje, t’i themi opozitës ‘’Ti nuk do’’, shkojmë në zgjedhje, marrim 91% të votave, po nuk kemi të bëjmë me këtë, por me të ardhmen e Shqipërisë për 30 vjet.

...A për ambasadorin? T’jua heq juve këtë merak: Me ambasadorin kam vetëm marrëdhënie zyrtare dhe me dëshmitarë.

Gazetari: LSI do ketë një propozim? Çfarë do bëni ju në 22 korrik?

Besoj se isha shumë i qartë dhe më i qartë kam frikë se prishem. Faleminderit!

474 Komente

Kur artikulohet qeveri teknike dmth qe ka dicka qe nuk shkon me kete qeveri: o votat o mbarevajtja.

Po meqe behet fjale per qeveri teknike te pakten Mirela Shqinen te mos e levizin nga Ministria e Perkthimeve se ajo teknike eshte, plus qe ka disa pune qe i ka neper duar akoma.

Po ky dimer nga dul tani ne mes te Korrikut ? 15 grade sot ne mjes.

Kjo ideja e qeveris teknike po me pelqen, biles edhe me perpara, kam hedhur idene, se; kur vendi ndodhet ne nje krize politike, eshte e domosdoshme nje qeveri teknike, pa politikane, veç me eksperte te fushave te ndryshme. 

ku ti gjesh ekspertet ne Shqiperi o Pjer? vec ne ardhshin nga jashte se perndryshe nuk ka shprese.

Perveç kesaj eksperti teknik eshte gje e pamundur, sepse eshte gje e pamundur nje person pa asnje pjerrsi felesh. Nuk ka krijese qe felet te mos t'i kete te pjerrta majtas apo djathtas, ndryshon vetem madhsia e kendit te pjerrsise.

Robotet jane shpetimi, por edhe ne kete rast problemi ekziston njesoj, megjithse ne nje mase shume te vogel, mikroskopike. Duhet te jesh kompjuterist per ta kuptuar si qysh tek te pjerrsise ne vetvete edhe te hapsires, qe deri edhe hapsira eshte e deformuar ne menyre dyfelore ataturk-erdogan.

 

Natyrisht, square, une vij i pari, po te me therasin, veç une i meshoj me shume Reformes Sociale, ku te gjithe te mbeten te kenaqur. 

mire do besh Pjer. jam pak skeptik per synimin per t'i kenaqur te gjithe. a mund ta perpunosh pak me tej kete, konkretisht pra, si mund t'ia arrish t'i kenaqesh te gjithe?

Po te hapet nje ministri per magazinat duhet te te marrin patjeter!

drejtor i rezervave te shtetit.

Who is your daddy?smiley

" ..... Nuk më ka pëlqyer aspak historia si ka filluar historia e reformës në drejtësi, gjë që e kam bërë të ditur për të gjithë ndërkombëtarët...." 

 

A ka njeri aty ne Albanie te hedhi pak me shume drite rreth kesaj deklarate te nr; 2 te shtetit shqiptar. 

Duan siguri se nuk do futen brenda,qe ta nenshkruajne.

Sistemi i sotem  politik nuk mund te reformoje verveten.   Duhet rrezuar se pari e pastaj te flasim per reforme.   Po nga kush , shtrohet pyetja?

zyrtarisht u kthye ne " reforma meta"?

rama-basha rrini si ashtu tani! 

 

Lu-ja do boj kafet.smiley

“Të gjithë duhet të sakrifikojmë për këtë gjë. Për t’i hequr kujtdo merakun, duke shpresuar në patriotizmin e të gjithëve, miratimi i reformës është i domosdoshëm dhe duke e parë që mosbesimi është kaq shqetësues dhe kaq i lodhshëm, jam i bindur që zgjidhja është ndërtimi i një qeverie ekspertësh. Unë jam gati të jap dorëheqjen pas miratimit të reformës.Drejtësia të bjerë mbi çdo politikan, duke filluar nga Ilir Meta apo cilido tjetër. Mesazhi mendoj se është shumë i qartë”, u shpreh kryeparlamentari.

Ilir Meta theksoi disa herë se kjo reformë historike duhet të miratohet patjetër me konsensusin e të dyja palëve politike, në rast të kundërt mazhoranca nuk i ka votat për ta miratuar e vetme. Meta propozoi gjithashtu që ai personalisht, Kryeministri Edi Rama, kryetari i PD Lulzim Basha dhe ambasadorët Lu-Vlahutin të mbyllen në Kuvend që të pestë dhe të arrijnë konsensus. Në rast të kundërt, theksoi kryeparlamentari, Meta-Rama-Basha dhe ambasadorët Lu-Vlahutin të largohen nga politika dhe nga diplomacia. smiley...deklaeoj Meta por qe nuk e permend nga Top Channel dhe PPU smiley

Hemmm, kjo pjesa e deklarates qe qenka censuruar, qenka me e forta . 

 

Reforma ne Shtrembesi ...

... Gjyqtarja e Gjykatës së Lartë, Majlinda Andrea, e cila është arratisur nga Shqipëria së bashku me bashkëshortin para se kjo gjykatë të jepte masën e pezullimit për të dhe “arrestit me burg” për të shoqin, duke qene se kishte prova per marrjen e 50 mije euro rryshfet... dyshohet se eshte lajmeruar nga dikush ne Gjykaten e Larte mbi masen qe do merrej ndaj tyre ... 

... Ndermjet ceshtjeve te rendesishme te gjykuar nga kjo gjyqtare , ajo rezulton se ka dhënë pafajësi në vitin 2011 për Ilir Metën, në atë që u quajt skandali i videos Meta - ­Prifti...

Qeveri teknike much ? ... nga ajo qe te dhjet pri shalesh dore per dore ...

Ata qe kane mbajtur peng te tashmen tone per dy dekada e kusur do te ulen tani qe te negociojne "per t'u dhene shqiptareve nje te ardhme".

Proverbi "ujku qimen e nderron" ka te pakten nja 20 shekuj qe qarkullon ne malet dhe fushat tona.

Fakit!

Po ke prisje ti, perandorin e Japonise?smiley

Top e keni Liken. Sic thote z. Trump, ata qe e njohin korrupsionin e luftojne me mire. 

Ne fakt sot reformen e duan shumica e shqiptarve dhe Rama. Likja floriri dhe Luli i Durres-Kukes nuk kane si ta duan. 
Rama ta coj reformen ne parlament dhe nese ajo nuk miratohet ta coj vendin ne zgjedhje. Dy jane zgjidhjet o alenca Meta-Basha o PS. Nuk e di cfare morali do kete dyshja e pare, mesiguri luften ndaj korripsionit dhe ndaj armikut te jashtem BE dhe Amerike. 

Zgjedhje ne vere? Mos! Hajde duro emigrantet live kur te militojne per rilindjen. Neper webe zgjedhjet e fundit e nuk perballoheshin dot. F.U. Meta.

Të takohemi të pestë, unë si kryetar parlamenti, dy kryetarët e dy forcave politike që kanë përgjegjësi në parlament dhe te populli shqiptar, të dy ambasadorët e nderuar nëse kanë propozime të tjera dhe të mos dalim dhe të mbyllemi përgjithmonë këtu, në rast se nuk i votojmë ndryshimet kushtetuese ditën e enjte ora 10:00.

Pra likja i florinjte e thote tashme troc se propozimi i fundit i amerikoneve dhe BE-se qe te jene ata fatktori paresor ne administrimin e vetingut nuk pranohet as nga LSI -ja. E nxorri dhe ky mut koken me ne fund! NJe popull i ndjeshem dhe i bindur se do qe ti bashkohet BE-se duhet te ngrihet ne protesta dhe te perkrahe pa asnje rezerve qendrimin koseguent te nderkombetareve per reformen ne drejtesi. Kriminelet nuk duhet te kene me pushtet por vetem ndeshkim!

Gabim e ka thene.

Vete PRANIMI i Reformes ose JO, duhet te ish PROVA se cila politike (grupim) eshte e inkriminuar.

S'ka nevoje per te tjera bisedime.

po pse pikerisht te nesermen e flete arrestit per ate gjyqtarensmiley, po te lexosh neper rreshta kupton se eshte nje vendim i diktuar nga stresi. 

sidoqofte, jo tani qe reformat e qeveriut sapo fillonin te jepshin rezultat, qellove si kalama o mane..

“Unë s’kam pasur frikë nga burgu politik, dhe mendoj se asnjë politikan shqiptar s’duhet të ketë frikë nga burgu politik. Por nëse dikush ka me shumë qejf fjalën burg, atëherë ai duhet të thotë: reforma nis nga unë, nëse kam shkelur ligjin duhet të shkoj në burg”...theksoj nder te tjerash Meta smiley

duke thënë që ‘’ti do shkosh në burg’’, se jemi politikanë, se nëse kërkojmë konsensus, duke thënë ‘’ti do shkosh në burg’’ ne shkatërrojmë konsesusin.

eshte fraze pa sens llogjik, pasoje e nje psikoze.

Ata qe kane vjedhur padyshim qe e kane frike reformen. Se fundmi po duket qarte kush eshte pro saj dhe kunder. Po te isha si qeveria e coja ne referendum reformen ku mesiguri miratohet me 90 % nga populli. Ja dhe pergjigjia e USA per Ilir floririn. 

http://www.gazetatema.net/web/2016/07/17...

gjithe fjalimi eshte shantazh per ramen, qe edhe pse e do reformen ne drejtesi, deshiron me teper vazhdimin e mandatit deri ne fund. Pra thene ndryshe meta nuk e deshiron reformen e propozuar nga nderkombetaret dhe me shume mundesi nuk ka per te kaluar. Eshte nji lloj bllofi, nuk e deshiron ate qe thote, loje e pistesmiley

Taipit i dolen mbeshtetsit ne mes te notes. Ktu shume dobet.smiley

PS. Ku osht aj IFiqo kur ka nevoje qeveria iher? smiley

Shans i arte per Ramen ta qerroje Meten njehere e pergjthmone, duke e barazuar me Berishen, si armiq te reformes dhe te se ardhmes europjane.

Prove parlamentare ne dt 21 Korrik, deshtim me votat e Berishes dhe Metes, doreheqje e Rames dhe kerkese per zgjedhje te parakohshme sa me pare.

Kunder skenarit te qeverise Berisha-Meta, me bekimin e Nishanit, rreshtohen baterite e Shba-ve dhe BE-se.

Kjo perballje parimore ka shanse edhe ta 'pastroje' shume Ramen nga shtresat e pisllekut qe e kane mbuluar nga keqqeverisja...

Rama krahas zgjedhjeve ta coj dhe reformen e drejtesise ne referendum nga populli. Vetem i fituar del.

Ben sens referendumi perderisa argumenti kuder reformes eshte se pushteti i sovranit i dorezohet te huajve.

Kjo si rrugedalje per pranim te reformes, se faktikisht nuk duhet te behet fjale fare per PO /JO.

Nese referendum, atehere ai defakto vendos ne duhet te egzistoje opozita aktuale ne politike, a jo.

I zoti e fal, tellalli s'e jep i thone ksaj. smiley

Updetohuni, amon na thuj oren o Like bosi, thote km-ja. 

po  Liroja  i ben zbor  tamam ketij... dhe normale qe do ti vej si zoçke pas, se pa Liron sdo behej kurre km ky.. megjithe banden e kriminelave qe organizoi ne zgjedhjet e 2013,  vetem 1 deputet me shume arriti te merte PS.

Ky s'di as arithmetike, e trajtonte Liron si leng groshe, une dhe Obama bejme reformen thoshte, e do rrasim dynjane brenda. Harron dhe qe kane qene ortake te vjeter ... smiley

ore une nuk e di  dhe nuk e kuptoj dot tamam se si e shohin Liron dhe  maredhenien qe kane me te  keta.. p,sh shoh rilindas qe e shajne dhe e anatemojne Meten mbare e prape.. Ok. -mirepo harrojne  delirantet qe realisht Meta eshte me keta,  co-rilindas.smiley, dmth.   dhe vetem ne saje te koalicionit me  Meta-LSI  arriten te marrin pushtetin.

Po ku pyesin rilindasit per pushtet, ceshtja eshte tek ideali, eh dikur hahej bar per te. Co-kryetar e quan km-ja, mos ia hiq gradat te lutem. smiley

Coje ne parlament sic e ke, po kaloi mire. 

Po nuk kaloi, shpall zgjedhje dhe hyr pa LSI - ne, sic duhet te hyje ne kry te heres! 

Shanc i arte per ta eliminu nga politika kete grupin mafioz te Metes! Me cmimin perkates.

Aleanca e Qelbesirave drejt shkaterrimit perfundimtar , Lulzim Basha Kryeminister , Ilir Meta Kryetar Parlamenti , Sali Berisha President .

Qenka zgjuar halen-anca e hajduteve. 

vduqet per pak pushtet, ju ndrrijne sytesmiley si shpjegohet

me mire ju njef Liroja, qe ju miklon ne kete menyre, se sa njifni veten

Gjynaf i shkreti qe kur ja lidhen direkt rrylin e fytit me zorren e bythes, ka hik per lesh gjith ai stomak me gjith Ilir bashke. smiley

Sic duket edhe Meta don ta coje lojen ne "pat"  se "rremi"  nuk ka shanse kur luajn amerikant me EU 

Deklarata konfirmoj ne ligjerate te drejte, produkt i kujt eshte forca progresiste, europeiste, konformiste, feministe, pacifiste, animaliste LSI. Lider me i dobet dhe me i kompromentuar me afera me video - ze , nuk ka ky vend. Nje organizate kriminale, pastrimi parash, trafik nderkombetare substancash narkotike, grabitje te perseritura te pasurise kombetare,ryshfetesh,korrupsion i strukturuar kriminal, garantuesi me i madh i kesaj agonie 25 vjecare sapo foli me letren e shtypur nga felliqesira me i madh, krimineli me fame boterore sb. Perfundimisht 21 Korrik.. Reforma nuk kalon.. Qeveri Teknike dhe Zgjedhe te Parakoheshme me shume mundesi pranvere 17 .. Koalicion Rama-Basha fitues.. Reforma ne drejtesi kalon dhe Meta & Shkelzen pas hekurave.. Perfundimisht vulosi fundin e vet si politikan praktikisht foli si i pandehur.. 

Qe kur erdhi njuland, krahu i djathte i bashes ne kete perpjekje per drejtesi sic e duan shqiptaret, jo vetem reforma do kaloje ashtu sic e ka thene basha, por do filloje loja e arrestimeve nga te dy krahet e ngjales. i pari ishte ministri rendit qe po e mbajne peng ne prokurori, pastaj doli ajo gjykatsja e florinit.

 

Reforma ne drejtesi do sjelle begatine. E kish thene bukur Dom Gjergji qe me kete miell qe kemi bej edhe 100 reforma nuk ndryshon buka. Personalisht preferoj Meten kryeminister se eshte goxha i ekuilibruar.

Pra per ty HAJDUTI=EKULIBRUAR, tani e kuptoj qe me njerez si ty keta politakan mund te jetojne dhe 100 vite. Ti qofsh me kete zgjuarsi dhe elokuance qe paske. smiley

perderisa e futet ne gji jeni si ai ose mos me keq, prandaj nuk ka lezet ta shani.

Une se kam patur ne gji asnjehere, se per kete arsye nuk kam votuar heren e fundit. Ne gji a ne ndonje vend tjeter mbajeni ju qe po festoni sot dhe e quani burre shteti si ky trapi ketu. Paska dhe me keq se ty. 

http://www.gazetatema.net/web/2016/07/17...

tani me shkruajte tu pergjigja, po me shkruajte qe ta mbaj ne vend tjeter, sme duket korrekte, pastaj vij dhe helaq nga goja por nuk kam qejf, vetem kur e kerkojne, prandaj me mire lere ketu.

Nuk eshte kryesorja begatia, e as drejtesia, kryesorja eshte deshira kriminale me rras njerz ne burg, varur ne litar, pushkatuar, pak rendesi ka nese e meritojne apo jo. Nuk ngopen me i pa var!

Eshte sakte e njejta deshire kriminale per te trajtuar njesoj armikun e klases atebote. Per te kuptuar se sa poshte ka rene njerzimi shpirterisht vlen sa nje thesar eksperienca e komunizmes, e gjyqeve te popullit. Ishte nje popullate e tere ne gjendje puro kriminale qe kerkonte me bindje te plote te varte ne litar persone qe nuk i njihte e as nuk e dinte nga binin. Gjendje krimi kolektiv.

Nuk ka ndryshuar asgje, vetem pozicioni tani eshte ngambrapamodern.

 

Njesoj si gjyqet qemoti qe kenaqeshin kur te rrasnin ne burg te internonin te vrisnin ne kufi, reagimi i forte barbar nuk kish rendesi qe u binin breket nga pangrenia. Ne jemi milet hajdut se te gjithe vjedhin ne krye normal qe do vendosim kryehajdutet. sinqerisht nuk kuptoj te indinjuarit.

 ngambrapamodern.

ore pse je fiku shum mbas kesaj fjale?smiley

 

Po eshte epoka qe ne perjetojme, dhe eshte e fundit se pas kesaj nuk do kete tjeter. Si te mos fiksohesh ne kete fjale aq treguese per kohen?

Pastaj un jam fiksuar tek fjala, kurse koleget jane te fiksuar tek objekti ne fjale. Ja psh O Bame! ... vrima vrima vrima filozofike ... e ka fiksim, sapo takon nje prift ose nje hoxhe te paren gje qe ben e shef ngambrapa. Eshte sikur i shikon pashaporten.

Ke kolege te tjere qe kane bere lista te njerzve me t'mdhej te njerzimit ne histori te vlersuar nga kriteri ngambrapa. Eshte kriteri i epokes qe matet me epokat e tjera, i mat me kutin e saj.

Kaq mund te konstatohet ne blog, me teper kupton ne jeten reale.

 

Tamam, Meta ne ceshtje kritike, si psh helmet, eshte treguar i ekuilibruar. Keta jane te gjithe hajdute, po me mire nje hajdut i ekuilibruar.

Tirona njerezit pretendojne e vetem pretendojne por pa vene ne kandar ate qe ofrojne. ketu ka shume gjera qe e permiresonin jetesen ndjeshem sikur vetem edukata familjare te qe e shendoshe, pa kaluar nga qeveria fare.

The "Ne jemi milet hajdut" kjo i ve kapak muhabetit. il popolo pellazgo ka problem te madh me moralin. Nuk e di na e shkaterroi komunizmi, apo e kemi handikap me te vjeter. Mbase dhe alergjite per fete ketu do ta kete rrenjen. Eshte si te hedhesh shurren perpjete me shprese se nuk do lagesh vete. Si perfundim jemi ketu ku jemi, i nxijme jeten njeri tjetrit.  

Spo gjejne rehat sallaksit. Sot e kane hero liken, neser s'lejne llaf pa thene kunder. Shprehjen peshtyje dhe lepije po e zbatojne ne praktike

ore cu be me ate vijen e kuqe? hiku si me qene vije e bardhe smiley

Vetem ajo qe nuk iken, te jesh i sigurte per kete. USA ka dhe gurin dhe arren. Do kete surpriza qe do te dalin ne pah nese reforma nuk kalon. Tani ju te PD do beni aleance me Meten se Basha ka thene sa te jem une ketu kjo ska per te ndodhur ketu. 

....si shkak për këtë rebelim të Ilir Metës, janë bere sondazhet e fundit.

Ilir Meta duke parë rënien drastike mbi vlerësimin e qeverisë “Rama”, duket se ka vendosur të dal nga një varkë që po mbytet e që prej tre vjetësh po lundron falë marinarëve të LSI-së, por gjithmonë me timonier Edi Ramën.

Ilir Meta me qëndrimet e sotme pohoi se nuk ka ndërmend të ndajë kostot e dështimeve të vendimeve ekskluzive të Edi Ramës.

basha hoqi vizat, boni rrugen e kombit. ai tjetri ka bo nje bunker dhe nje hamam.

e qarte se kush ka vizion dhe kellqe me bo reforme te vertete drejtesie.

"boni rrugen e kombit" 

Mos deshe te thoje vodhi rrugen e kombit se ka ende 17 akuza mbi shpine. Kjo eshte pikerisht arsyeja qe se do reformen ne drejtesi. Basha eshte dhe ai i 21 janarit dhe kufirit detar qe ju fal Grekut, mos i harro keto. smiley

 

 

 

 

Sa kome te mare paske pas mor Shukri smiley

i ngecen berthamat e pjeshkes ne fyt smiley

ore po LSI  e paska seriozisht. strukturat e partise jane  ne  mode luftarak, gati per zgjedhje.smiley  shih ç'thote Joleza e LSI....

Ilir Meta na ke gati, me ty, jemi te gjithe Mujo Ulqinaku!”.  

..smiley

 

 

Populli ne kembe, partia ne balle o belul. 

Mire mire, po e kap shefllikun e tatimeve Mujesha me kete.smiley

Mujo Ulqinaku pra, se na ka pushtu italia me IMSI-catcher. hapi pare i rezistences ka filluar, kolaboracionistet po thirren ne prokurori.

Nuk shuhet LSI-ja, jo,e shoh ne syte e kesaj vajze. smiley

Me kete qe the e kape nje vend drejtoreshe dogane po berri aleance PD-LSI, po kujdes co zarfin per jave se pastaj e ha. 

se harrova me lart, basha kur ishte minister i jashtem negocioi dhe organizoi pritjen madheshtore te presidentit amerikan ne seline e kryeministrise ne tirane, aty ku u paralajmerua pavaresia e kosoves. prandaj instancat e larta te administrates vijne per takim te drejtperdrejte me bashen, negociojne direkt. dhe reformen ne drejtesi ja kane lene ne dore bashes. rama e ka kuptuar dhe tani thote qe do bejme cfare thote basha.

BE dhe SHBA ndersa kane qellime te mira po i bien legenit kot se nuk imponohen dot vlerat e demokracise perendimore ne nje popull qe shpirterisht eshte ende ne epoken e gurit.

Dita e gjykimit mbrriti. Pa Ilir Meten,masen tumorale ne trupin e maxhorances por qe ka shtri metastazat pertej,do shpetojme,apo na ka mberthy e vu perfuni perfundimisht? Funi i funit le ti vije funi funit.

Thuj te drejten, ju te majteve ju shko mo shume opozita, aty luftohet mo mire per ideal. Bi icik nga leku, po cqt, leku i kapitalizmes osht.smiley 

sikur nuk shkon fort mire analogjia pjeter, se tumori dihet se ca rezultati te jep, e nuk mund ta marresh me vetedije e ta fusesh ne trup. 

Po po,ne te majtit jemi te prem per opozite,po dhe kryemadhi per te majte e man veten apo sic e thashe,mish i huj te e majta.

Tani analogjia noshta s'shkon plotsisht,po  ishte nje transplant qe trupi nuk e superoj. Do provojme nje nderhyrje te funit,ose s'na nglet gje tjeter vecse t'u drejtohemi ilaceve popullore.. smiley

haha ti dhe sala mund te diskutoni ne nje "dhome" tjeter per reforma dhe qeveri teknike

Requiescat in pace at amore

Oligarckja lokale mafioze versus monitorimi nderkombtar me trend liberaluzues.

E para duket kocke e forte, reaksion i papam, e dyta nuk duket se ka nje plan te te qarte.

Shqiperia rrezikon te kthehet ne nje lloj mali i zi apo maqedonie pasketaj.

pra mendon se nuk kalon?

90 perqin nuk kalon.

kerkohet bojaxhi per dhomen e flutrave

Qe kur shau z. Trump pikiate ka shku Ky. Sa te gjate e paska pas gishtin z. Trump mer. 

Tan Lamja eshte bojaxhi i mire, me pervoje.

ndersa dhomen e basketbollit  do ta kthejme ne dhome peshngritje, per stervitje me shtange. 

Sikur ka heq dore nga shtanga, i eshte dediku baletitsmiley

opo edhe baletit i behet dermani, me nderhyrje minimale pershtatet dhoma... po mos ka pasion notin thuaj.-hajde te besh pishine me permasa olimpike, pastaj..

Edi Rama do jete t'u hanger thojt tash dhe tu perserit me vete;c'me gjeti, c'megjeti ! c'mu desh mu trapit,c'mu desh! smiley

Nuk ishte me ne dore te Rames reforma ne drejtesi, Rama e shtyu 3 vjet e kusur.

Oksidenti ka vendosur qe ne Shqiperi pas 25 vjet kahsapane te behet reforme ne Drejtesi. Nashti nuk besoj qe nje KM si Meta qe evitohet si nga Merkeli e Kerry ne Tirane te shihet si alternative reformuese. Lu ishte i qarte se sot per sot sa nuk eshte vone reforma do negociohet midis Rames e Bashes, sot per sot se sic duken bathet edhe keta do te kthehen ne te papranueshem.

Po qe nje gjyle prej Skrapari te evokoje rezistencen e Mujo Ulqinakut ne 1939 dhe te krahasoje BE e USA me Italine fashiste tregon se tunelet e thepat e skraparit do kthehen ne strofull per Gruan e Monikes.  Sovraniteti dhe Nacionalizmi bashke me teqete e Skraparit po kthehen ne strehen e fundit te horrave.

smiley magnifique !

pjeter.. lufta, psikologjike, e ftohte PS- LSI tashme ka filluar rendeshem.... kape cik, zhvillimet sot ne komisionin e ligjeve. tension si te filmi "balle per balle", skena te nendetesja 105.. "lere timonin se te vrava.. -edhe ti lere timonin se te vrava"... ajri ajri.. -vozdu vozdu, çpo ndodh ne komisionin e ligjeve....smiley

 

http://www.dritare.net/2016/07/18/prishe...

smiley

smiley

 

Ah me kete popull veshderr qe voton ne shumice plehra si ai gerdalla dhe ky tjetri nuk ka per te bere ndonjehere hajer ai vend.  Nuk imponohen dot zgjidhje artificiale nga jashte. 

Rama u fut ne fillim te mandatit me 84 vota e tani nuk ben dot as 60. Nuk eshte faji i popullit veshderr kjo. Ca te beje populli me shume ?

KM dmth politikan dhe jo karagjoz qe mbledh katnaret e t'u beje gallate me Sali e Lul kur u ndaj tapi pa vlere te shtepive qe gjoja i legalizon. Tani le t'i lutet Qifes se Peqinit  dhe Mesila Palmes per ta mbajt qeverine ne kembe.

Po zgjidhjen e ka gjithsesi. Le te qeverise me zv.ministra sepse ka precedent.

Nese vendi shkon ne zgjedhje te detyruara ti beson se Rama do beje me shume vota se sa kishte me 2013? 

Po keshillat bashkiake si do i coje perpara?

Po akuzes se drejperdrejte per skandalin e pergjimit te ministrit te brendshem si do e sqaroje, qe ka permend ne deklaratee por qe ketu ka firu padashje smiley ? Si do justifikoje humbet ne bashkine PG dhe Lezhe?

Nuk jane ngjarje te nje dite, por akumulim i shume kulisave ( mosbesimit) qe kane bere reciprokisht ne gjirin e kualicionit.

Nese kalohet ne zgjedhje te parakohshme pyetja qe do i ngrihet votuesit do jete : perse duhet te votosh serish per nje qe pati 84 vota e qe nuk i shfrytezoi ato?

Ndryshimet kushtetuese behen me 94 vota te cilat asnje parti apo aleance do mundet t'i siguroje.

Kam frike se do dalim tek teza e Henri Qilit ( artikuluar sot ne MAPO Journal smiley ) qe duhet bere nje amnisti per disa emra kryeministrash dhe cdo gje eshte ne rregull.

 

Vota e 2013 ishte ne radhe te pare vote anti-Berishe

Vota e 2013 kishte marre fund me 21 Janar 2011 kur ai burri kishte vra 4 vete me gjak te ftohte ne mes te dites dhe live ne TV.

Keshtu beri dhe Nano me '97 mora vota po ne vend te bente ndonje pune , mbaroi rakine e dellinjes ( Xhin ) neper klube e mejhane deri sa e dogjen po te vetet.

Nuk ka akull qe nuk shkrin.

Thone qe Tom Doshi rifilloi kontratat me ilaçe per spitalet e vendit. Keshtu do ecet ketu ?

Hartim?

Shif, une kur tentoj te debatoj e marr seriozisht nderhyrjen qe me nxit. Kjo teme eshte eshte rast i mire per ballafaqim mendimesh. Nuk kishte nevoje per kete "hartim".

Megjithate do jem i vemendshem here tjeter.

une ju lexoj seriozisht gjithashtu. Por duket s'jemi kuptuar. 

Vote anti-berishe, ne kuptimin faktik, numerik, te fjales. Perndryshe, dihej sentimenti antiberishe me kohe dhe ne mase. Vecse ish nje qendrim qe nuk po mundej te kanalizohej dot ne vota numerike. U realizua ne 2013.

Vota anti-berishe nenkupton vote e shperndare ne koalicionin antiberishe, pra jo specifikisht per ed ramen.

Nuk ka gjithnje kohe per replika te gjata, prandaj qepare...

Degjo, se une ty te lexoj me shume interes kur eshte fjala per politiken shqiptare, po vertet mendon se 2013-a u vendos ne 21 janar dhe jo kur Rama hengri ngjalen e Lalzit, ose me sakte kur kokelopa vendosi ta qerase me ngjale, per arsye qe shpresoj t'i marr vesh nga ti, si me i brendshem dhe i mirinformuar. Se une per vete nuk kam lexuar askund (nuk eshte se lexoj shume per politiken shqiptare ne fakt) qe te shpjegoje arsyen e ktheses se Metes ne 2013. 

E kisha fjalen per fatin politik te Berishes meqe  u permend vota antiberishe. Politiken duhet ta bejne numrat e kur Rama i morri numrat besova se po bente politike.

Nuk eshte e pranueshme llogjika : kalova lumin qe shkerdhefsha kalin. smiley

Ka qene qe ne fillim marredhenie mosbesimi nga te dyja palet.

Po pra, dalim prape te populli veshderr, se ai i ben numrat. Sigurisht pervec rasteve kur nderhyn Doktor Gerdalla me tonton makutet e vet. Keshtu si i jashtem qe jam, 25 vjet pa shkelur ne Shqiperi (pese kam ne fakt, per fat te keq ne vitin kur ndodhi 21 janari isha ne memedheun e dashur), mua me duket se ky qe e quaj atrofizim numrash eshte nje nder shkaktaret e ngercit aty. Madje edhe kur ka njefare fluiditeti, eshte per keq, si ne rastin e rritjes se LSI-se.  

84 vota te kujt? Shumicen e votave aty e ka dyshja Gerdalle-Kokelope, dhe ty ai popull veshderr ta votoi Kokelopen edhe me shume kur u kap me presh ne dore. Une do t'i kerkoja llogari ketij KM  (qe ka edhe ai te vetat, nuk eshte se eshte simboli i aftesise), llogari vertet nese zgjedhesi do t'ia kishte dhene vertet atij shumicen.  

Shiko si thote populli yne veshderr : shtriji kembet sa ke jorganin.

Fakti qe 84 votave ne dispozicion u vjen fundi per 2 vjet e gjysem qeveri ( kur dha doreheqje Naço ) nuk i jep kredite KM qe ne kete rast jo vetem qe nuk eshte simbol i aftesise ( te citoj ty se une kam mendim tjeter ) por as edhe i politikanit. Leqe vete nuk ka dash te quhet se eshte politikan.

Problemi eshte : te dish apo te kesh. Rama e pati fuqine e nuk diti. Kjo eshte keq. Beri qeveri jo politike dhe tani tani ujqerit e vjeter te PS-se do ta rrjepin duke e dit friken e tij se mund ta humbase premierin ne mos tani ne zgjedhjet e ardhshme.

Populli yne trim por pak veshderr nuk mendon asgje, eshte futur ne istikame dhe perqindjet jane te atrofizuara. Prandaj Rames nuk i rruhet shume per popullin, por dhjet gjak nga Meta, megjithese Rama ka frike edhe nga Sandri, kur tha Lubonja.  

Oi te imponuar,mjafton SHBA te hedh llafe se do pezulloje llotarine e BE qe do kufizoj levizjen(thashethem te tipit Gjermania jep azil) dhe e shikon shume mire si imponohet,keto perrallat me shqiptar kunder BE e SHBA jane per anti-komunist te 2016-es,i ka kapitalizmi keto..iken ato kohe!

Meta po pergatit kapjen e pushtetit total tek pulle.

1) Miraton reformen (nuk e godasin dot politikisht); 

2) krijon qeveri 'teknike' me Bashen ku 'tekniket' i zgjedhin ata vete, qe te mos e zbatojne reformen he per he dhe te vazhdojne te vjedhin fuqishem per partite deri ne zgjedhje;

3) shkon ne zgjedhje nga pranvera tjeter i majmur mire dhe me trupat e veta me te motivuara se te kundershtareve (PD-ja eshte cope-cope, kurse PS-ja do te coroditet krejt nga nderprerja e papritur e qeverisjes!), plus thaseve me parà, me shpresen e motivuar se mund te marre me shume vota se dy te tjeret e per rrjedhoje te jete KM e te zgjedhe me ke do te qeverise.

 

Meta beri gabimin e madh qe hodhi idene e qeverise teknike njekohesisht  kur rrihej agjenda e vonuar e reformes ne drejtesi. Kjo e ben Ramen e rrezuar te duket  si viktime te nje levizjeje te drejte kunder oligarkise se gjyqtareve dhe i shton paksa kapitalet elektorale. Ishte i nxituar reagimi i Metes dhe gabim trashanik sepse nuk mund te kercenosh RaMEN  per reformen ne drejtesi kur ate ta sjell Nulandi ne tavoline dhe te thote firmose. Reforma eshte mbi Ramen ne kete moment perderiosa shkruhet e vuloset ne oksident.

Pastaj se si do qeverise Meta me petkun Anti-amerikan dhe anti-Be eshte qeshtje tjeter, dhe me pushken pa shul te Mujo Ulqinakut

Shqiperia duhet te vihet nen nje komision nderkombetar kontrolli si ne vitin 1914 derisa neandertalasit shqiptare te mesojne si mbahet shteti.

Mire ja bejne ketij populli se kurre ska protestuar asnjehere per fatet tij po ka dale gjithmon ne mitingje partiake. Nese do te ishte ne greqi kjo situate ju siguroj qe njerzit do kishin dale dhe do kishin rrethuar e ta shihte Ilir floriri dhe ai Basha pederasti.

pse duhet te dale populli ne rruge kur i ka dhene voten dikujt te udheheq kete vende? Tani mire ne opozite qe nuk ke cfare ben, por tani ne pushtet? Se tani te te vrasin ne opozite e te te vrasin ne pushtet sikur nuk vete.

Ne asnje vend te botes nuk del populli per nje reforme drejtesie sepse nje reforme e tille eshte ajo qe thote albano me lart: zgjedhje midis oligarkise dhe monitorimit nderkomb. liberalizues. Per te hequr nje paralele, eshte njesoj sikur populli te dale ne rruge per te zgjedhur midis "demokracise" aziatike (Singapouri) dhe asaj perendimore (BE, USA...).  

kokmadhi do te behet faktor, por e ka reputacionin peribret dhe paska kaluar ne deshperim.. ne fakt, kur del jashte kontrrollit gjithmone ja ka fut vetes si ateher kur perfundoi me 4 deputet.

Ne asnje menyre qe nje njeri si Meta te marre qofte edhe 1% te merites per miratimin e reformes.  Jane bere shume sakrifica per te ardhur tek kjo e enjte. Koha do ta tregoj perse ky njeri eshte kaq i pasigurte dhe mosbesues.

Ore ju nga Vlora, den babaden...

Kush e di, a ka lene ndonje pasardhes Avni Rustemi apo jo ?

Pse vlla, si è ke hallin?

Do te heqesh qafe ndonje per pune prone?

Jooo o vlla smiley, kush tha ? ,  thjesht per kuriozitet smiley

 

Njerzit ta japin voten per tja berre jeten me te mire jo te mbrosh interesat e tua te shtosh pasurine tende dhe te atyre qe te rrethojne. Nese ty te duket se Shqiperia ka ditur te bej shtet keto 25 vite kot sa flasim. Me budallenj se ne jane Kroacia, Rumania e shume vende te tjera kane arrestuar ministra e kryeministra per korrupsion. Sipas teje normale te duket ty qe ka mbi 100 gjygjtare me miliona euro. Ata prandaj jane aty ti sherbejne pikerisht politikes. Po jane njerez si ty qe se duan reformen se duan te mbrojne milionat qe kane vene ne menyre te paligjeshme. Jeni ju qe jenu kunder njerzeve qe duan te dalin ne proteste se eshte qelbur cdo gje ketu. 

Organuzohuni o njerez dhe rrethoni parlamentin, tregohuni qe ju ka vajtur thika ne palce dhe njerzit smund te jene me spektaktore ku ju vidhni ne mes te dites. 

Lul Basha duket se u dogj, ambasadoret as pranuan ti shkonin ne takim sepse ka ndryshuar agjenden e takimit. Automatikisht mbetet edhe Shtangisti me Herrnie sepse ambasadoret nuk do te jene te pranishem ne takimin e tij 5 palesh. Si perfundim rrezik do takohen sot vetem Meta me Bashen se rrezik takimin ua dhjet edhe i gjati e deklaron se eshte ndrysho formati. Reforma do votohet ne parlament e me pas do kete referendum sipas flankesteinit.

E po kur s'je kadër te lidhesh breket e tua, tha turku, dhe meritat ti marrin...rri bej piktura ne bllok shenimesh, cqtm reformave, i ben Meta me nderkombetaret!

basha ka thene qe nuk do beje kurre koalicion me meten. te shofim a do e mbaje fjalen.

o sa per gjynof jon bo smiley ne dore te bashes smiley

Kam idene se do bini ne doren e SHBA dhe BE, te isha si ty nuk do qeshja po do te qaja. 

Po lere ate, aq di, ne dore te Bashes thote. Basha nuk ka ne dore as veten e vet, e rrotullon ai tjetri si marionete, ky ben kete humorin me doren e Bashes. Basha rrezik nuk e perdor doren e vet as per t'i rene me dore, se ia komandon ai tjetri. 

Nga sa shohim Ilir Meta dha qendrimin e Partise se tij lidhur me Reformen ne Drejtesi.
Ne kampin e majte ka konfuzion dhe paqartesi.

Pritet me padurim keshilla e eksperteve te se majtes Izet Haxhia,Spartak Ngjela dhe Mero Baze, lidhur me levizjet e ardhme te mazhorances.

Si edhe e eksperteve te se djathtes Kastriot Islami, Koco Kokedhima, Lufter Xhuveli dhe Frrok Cupi lidhur me levizjet e shkuara te minorances. Po sidomos me interes pritet opinioni yt si patriarku i se djathtes shqiptare.

Meta po lun "all in",ska rruge tjeter. Duket si i forte po jo,asht ne poziten e atyne dyluftime te hollywood-it ne maje te grataceles. Gjysmen e trupit e ka jashte tarace dhe po ban sforcon e funit ,per te ba at kaperdimin qe vete shpeton dhe kundershtarin e hedh nga kat i 75, me shpine mbi makinen e parkume atje poshte.Dikush matane ja din pundoret,jo se ktu s'ja dine,po ktu per punet qe ban ai te qujne burre i zoti,kursr anej, pak nrysh kanveshtrimi.

e ndjeu si i erdhi fundi epokes se tij prej 'kingmaker'-i

Mos i harxho ato 2 milion e gjysem te prozes se shkurter ti me qe te dha Rilindja  , Vendimi i pare i Qeverise Basha ky do te jete , Perfituesit e padrejte te taksave te Shqiptareve , para Drejtesise.

Ktu e vertete komentojne njerez qe kane kryer krime dhe kane bere pislliqe . Une them njeri nga ata je dhe ti.

smiley

smiley

edhe ti si iFiqo!smiley

smiley

E Brad,Brad! Po soset dhe uji i gamiles tane! smiley

kriminel! pale, i jep dhe te puthura virtuale si ato puthjet e mafiozeve para ekzekutimeve

smiley o brado, po hapju shokeve mo vlla, ca ke bo smiley

bej autokritike para mases!

E le dhe Julin ne ankth, kotmasikoti 

Kjo ceshtje mund te trajtohet vetem tek per tek me Julin smiley ku une ti mbush mendjen qe jam cun i paster smiley

Ty te ka dale nami per keq qe kur te afroi Pjeri luleshtrydhe smiley

Me duket prandaj po i ofron July sqarim koke me koke se ndihet me konfident ne vetvete qekur mesoi formulen e luleshtrydheve.

Ketlina, pirjen e fernetit duke e shoqeruar me luleshtrydhe, e ke ne nje nga pershtypjet e mia, dhe isha vetem. Me vone e permena per ter komentatoret ketu per ta provuar smiley

.

Gjembi, a ka mundesi ta nxirrni tregimin tim; Shteti fuksiononte (Qershor 2016) qe jua dergova dje ne darke. Do ishte mire te dilte para takimit te famshem te se enjtes, per arsye madhore smiley 

Te diskutohej tek populli ketu para te enjtes. 

he mos u nxito se sot a neser del prape ne tv dhe "sqarohet" se eshte keqkuptuar. Mgjse kthesen ju s'e keni problem fare. Vraponi per te mbajt radhen kush t'ja puthe mollaqet i pari

pjeter, Meta eshte si macja.. sido qe te hedhesh, bie me kembe..smiley

Z.Lu i ka bere te gjithe te flasin rroma-pertoma. kesaj i thone hiqja Tenges e futja Prenges! (apo si e ka ai llafi!?) Qeveri teknike, na thote dhe ky i rrjedhuri! Mire qe u dobesua, por qenka dobesuar edhe nga mendja! Po lereni ore qeverine te punoje, mire keq, boll me budadalleqe, zgjedhje te reja, me the e te thashe, kodra pas bregut. Vertet qe Edushi me teper na ka pikturuar se sa ka drejtuar vendin, por... ky leme kete tagji ka, sipas kokes edhe festen. Rregulloni Ligjin per Token e pastaj vijne vet investimet.

Nji cift nga Tenneseee, Dave dhe Rebecca Kosmitis, te dy REDNECK 24 karat, kishin 9 femije se bashku. Vendosen te shkojne ke doktori se mos e ta qepnin Dave, ta bonin steril. Doktori i thote: Pune qe rregullohet ,dhe filloji proceduren me shkresat dhe dhomen e operacionit gati. Por me perpara, kot per kuriozitet i pyt : Si ndodhi qe me ne fund, mbas 9 kalamojve vendoset me e bo ? Dave iu pergjigj qe kishin nigju ne radio se 1 ne cdo 10 femije te lindur ne USA eshte mexican. Asigjo kunder mexicanve, po nuk deshem me rreziku qe te na dilte femija mexican se asnji nga ne te dy nuk di spanjisht ...

Pertoja me gjet Pa censuren ...

Qemol,  grimca homoristke nga Koco Devole ne 90-en.. 

Koco duke lexuar gazeten ne nje kafene papritur leshon nje klithme:  mos moreee.. -çpate,  i thote shoku prane ?!  -po ja, nje lajm ketu thote qe  ne bote 1 ne 5 veta eshte kinez.. -po mire i thote shoku, popull i madh kinezet,1 miljard e kusur , dihej kjo.  po ti pse u hodhe perpjete nga lajmi ?  -po si mos te hidhem more, tha Koco:  une paskerkam 2 kineze ne shtepi dhe se ditkerkam..

Ne vitet 90-te , " Estrada ne Ekran " ka qene nji nga emisionet me popullore ndermjet redneck-ve ketu ne USA Belulo. Aty do e kene kopju edhe Dave dhe Rebecca. Those damn rednecks ...

I dha urdher Basha, nxirr negocjatoret i tha.

dhe ja, fët e fët..

I fortë paska qen o Gon

Shume i forte! Ka bo per kete vend prandaj ka kredibilitetin e njerezve me peshe ne administrate dhe kongres. 

erdhi njuland at his request dhe e coi ramen ne pikiate

nuk mund ta bejne reformen enveristet e rames. e hoqi xhafen nga tabolina. ashtu sic hoqi vizat. kshu bohet reforme, kshu shkohet ne perendim. 

Ndonjehere siqerisht me ben shume te qesh se thua dhe gjera qe as vet si beson. Ai Basha eshte nje nga politikanet me te dobet te vendit qe nuk ben asgje pa pyetur Berishen. 

Ultimatumi i pucisteve per Taipin kishte qene: nje nga vllaznit do iki. The rest eshte histori.

Edhe Thaci eshe vella.

E bene me kunja shkrepse, e shkurtera i ra te gjatit. 

lol, BE dhe SHBA bojkotojne Bashen. Nuk pranojme te vijme ne mbledhje, thane, nese Basha nuk thote qe do te diskutoje propozimin e Victoria Nuland. Dhe Basha refuzoi, ata nuk shkuan. Vetem Enveri ishte bojkotuar deri me sot nga BE dhe SHBA. PD bere si parti talebane lol ne piken e saj me te keqe. Po shkon me vrap galopant drejt te qenit parti e trete. Basha i shkrete ndoqi Berishen dhe u be kryebashkiaku me i deshtuar ne historine e Shqiperise. 

mir mir po si do i vej halli Ktij thuj qi shkojti nga ngjala ke sanduiçi smiley

Propozimin per zgjedhje te parakohshme dhe qeveri teknike e ka bere vete rama i pari, nese s'ka zgjidhje te reformes per drejtesi.

Meta propozoi qe ta bejne edhe nese votohet reforma, sepse ashtu si Sala eshte me krime ne ndergjegje, dhe Rama pranoi, tha qe ia vlen per reformen.

Pastja ne votime, eshte e thjeshte; Rama pranoi te zhbeje koalicionin me Meten vetem qe shqiptaret te kene drejtesi, Berisha vrau kater shqiptare me duar ne xhepa ne bulevard vetem qe te mos prishe koalicionin me Meten dhe qe shqitparet te mos kene drejtesi.

Vota eshte e qarte, njesoj si per bashkine e Tiranes. Rama eshte i vetmi politikan qe le pushtetin vetem qe shqiptaret te kene reforme ne drejtesi, Basha eshte i vetmi politikan qe e bojkoton BE dhe SHBA si me qene ISIS. Me qarte se kaq, nuk ka.

Jo vetem kaq, por Rama ka qene i vetmi politikan qe kur kane dale fakte kunder politikaneve te tij, ai ka lene drejtesine te veproje, deri me njerez si Koco Kokedhima e te tjere. Jo si Sala qe vrau popull vetem qe fajtore si ata te gerdecit te mos denohen.

Rama eshte i vetmi politikan qe le pushtetin vetem qe shqiptaret te kene reforme ne drejtesi

smiley

ti mund te vesh ikona ne vend te argumenteve e mund te perpiqeni sa te doni t'i barazoni, por fakti eshte qe Rama pranoi qeveri teknike edhe pas reformes ne drejtesi, ndersa Berisha vrau kater veta ne trotuar, me duar ne xhepa. Keto jane fakte qe as po i sajoj, as po i zmadhoj. Po i kundershtove dot, bujrum.

A eshte meta hajdut shkabe ?

per sa kohe eshte ne koalicion nuk eshte hajdut, ama saken doli nga koalicioni eshte hajdut tradhtar e te gjitha te keqiat qe nje njeri mund te kete.

E njejta gje vlen edhe per ju pedeistet,madje per Meten edhe te vrisni.Prandaj nuk e kuptoj pse te barastundurit i meshojne kesaj pike kur vjen fjala te Rilindja.Shqipot e meritojne te qeverisen nga aleanca e natyrshme kriminalo-hajdute Gerdalle-Kokelope,aleanca Rame-Kokelope eshte shume artificiale.

Ju lutem na sqaroni nese Zeqo eshte pedeist apo i barastundur se ne 2 fjali ka kontradikta.

Ju lutem te lexoni me me shume kujdes,dhe do kuptoni qe nuk ka kontradikte,nuk e quajta Zeqon te baraslarguar.Megjithese dhe ta kisha quajtur,nuk do ishte ndonje kontradikte e madhe,se te barastundurit nuk e shkundin shume (asnjanesine),prandaj mezi u duket (barastundja).

E ku eshte problemi me perdor sinonime?

Sinonimet e pasurojne gjuhen, por edhe e koklavitin ate. Thone qe ne fakt gjuha nuk i duron sinonimet, ashtu si toka jone nuk i duron cibanet e huaj. Keshtu qe nuk sinonime sipas tyre, por vetem gati(kuazi)sinonime. Por keto jane ato qe te frustrojne me shume. Hajde gjeje ose shprehe ti per shembull dallimin mes plan/projekt/program, mes objektiv/qellim/synim, ose si ne rastin tone, mes pedeist / i barastundur / i barasshkundur. 

Zeqo eshte PDist.

tunde more Zeqo tunde,

shkunde more shkunde!

 

socialistet i bejne bisht kesaj pyetjeje.

Kush tha qe i bejne?Plot kane qene zemerthyer e te zhgenjyer kur eshte bere aleanca, dhe e kane quajtur turp sa te duash. Une nuk jam socialist, por me quaj po deshe, nuk me mbetet hatri (te Peshku une mendoj se i vetmi i majte i vertete eshte Stalkeri, vertet naiv, po idealist te pakten). Por nese do mendimin tim,une nuk e fajesoj Palloshin. Dy ishin alternativat per te: ose te mbante parimet dhe te rrinte ne opozite, e te sundonte prape lukunia pedeisto-lsiste,  ose t'u thoshte ik pirdhu e te merrte pushtetin. Si duket edhe per kunderpeshe ndaj asaj punes se parimeve e barit, vendosi t'i shkele parimet, dhe per mua kjo eshte e keqja me e vogel. Mbaj mend, pasi u bene zgjedhjet, urova te vjedhin sa me pak. Mbaj mend po ashtu qe Muhametaliu, qe duket vertet ka ikur qe i/e vogel nga Shqiperia, me tha me naivitet: Pse gjithmone keshtu, do gezohemi qe zgjedhim te keqen me te vogel. Si duket nuk e dinte qe ne Shqiperi kjo eshte fitorja me e madhe: te zgjedhesh te keqen me te vogel.  

asnjeri nuk i ka bere bisht je ti qe edhe kur te pergjigjen vazhdon ta besh pyetjen sikur je me te meta mendore. Meta u filmua duke bere hajdutin dhe Berisha vrau kater veta per ta nxjerre te pafajshem. Pastaj e votuan 250 mije shqiptare. Rames i mbeti ose te hiqte Berishen qe vriste qytetare per koalicionet e veta, ose te vinte vete dhe te lejonte arrestime dhe pezullime sic jane lejuar, deri tek kokedhima. Nderkohe qe Berisha vriste dhe as Lazaratin nuk leshonte. 

Pra shkabe ti pranon qe PS eshte ne kualicion me nje hajdut 24 karat?

shko lexo 100 komentet e tjera qe te jam pergjigjur e qe thua qe s'me je pergjigjur o njeri me te meta mendore. PS ka aleance me 250 mije votuesit e qe zgjodhen te perfaqesohen me nje hajdut si Ilir Meta, i cili ishte nje nga dy opsionet, dhe opsioni tjeter ishte hajduti Meta plus Hajduti+vrasesi sali Berisha.

Pse nuk beni aleance me 500 mije shqiptaret qe votojne per salen?

Po qysh ore vajten nje vit terhiq e mos e keput, dhe tani na e zgjidhin per 1 ore e gjysem. 

Po ajo tema e Vetingut ku vajti. 

Meta i mbushi breket kesaj rradhe dhe u qurravit ne konferencen e te Dieles si kucke e vogel aka goce semafori nga frika e burgut. Palloshi rri apo iken eshte pune tjeter po kaptinmodhi sme ngjau si burre shteti sic e paraqesin analistet e blere por si klysh moce. Kshu eshte kur merr mendte e Zhejit....

Palloshi duhet te mori lahuten e malcise e ti knoj kongen anti-amerikanizmit dhe anti-europian izmit nga mengjesi ne darke si Lulthimit ashtu edhe girlfriendit te Monikes....ose te beje ca zhgarravina ala Hebdo per 2 klyshat qe kan vjedh e baterdis e i tremben ndryshimit te gjykatesve.

Si tha kaptinmodhi tek ajo video e famshme? Kush mo Shpresa e gjykates se larte...asaj ja cova gocen ne ambasade dhe i futa ene nje te pallume....shpresen e kishte ne ushkur te brekve gjylja.... Ja kshu...prandaj sdun reforme ne drejtesi dhe mbikeqyrje nderkombetare per horrat qe emerojne gjykatsa pasi u morrin 100 000 evro...e aq me pak Prokurori te lidhme me FBI. 

Kam frike se nga kjo "lufte" do humbi ekonomia shqiptare. 

Jo nese Rama tregohet burre...kalon reformen ne drejtesi dhe jep doreheqjen e shpall zgjedhje te parakohshme ne Shtator.

Shqiptaret te vendosin vete...jan me oksidentin apo me Kriminelet lokale , tribute talibane....qe kane grabitur cdo gje ne vatan.....Pjerin nuk do kete kurre ekonomi ne nje vend te zhytyr ne grabitje pronash, tendera korruptiv, mos-deklarim pasurie te pakufijshme.

a e imagjinon qe Monika vithemadhja ka me shume pasuri se Melania e Trumpit...qi e kum fiksim???? Pale surrat salduara e vicidolit me te vellane qe ende po shpenzon lekat e Mirit te Xhikes ndjese paste.

I nderuar, ti mund te jesh me ne brendesi se mua ne çeshtjet e brendeshme shqiptare, dhe e kam thene me kohe se pa u rregulluar mire çeshtja e prones dhe pos u fillua Reforma Sociale, nuk ka gjo ne vije ekonomia shqiptare, por se kjo/ky sforcim i politikes dhe nderkombetarve aty, pa u konsultuar me avokate dhe juriste shqiptare, kam frike se mos sjelli noi regres ne ekonomi. 

Regresi ne ekonomi do ndodhi nese Kaptinmodhi me Lulthimin me 28 deputete rrezojne Ramen dhe krijojne qeveri teknike ala Fullani, JamArber Malltezi apo Prec Zogaj qe skan marre votat e popullit por kan preferenecat e Horrave lart.

E imagjino Ilir Meten KM qe nuk e duro as Amerika e as Evropi bashke me Lulthimin qe eshte eunuk ne pushtet per 1 vit, deri veren tjeter ku Palloshi ka 60 e kusur vota ne parlament????

Ose Rama te kaloje ligjin e te kerkoje votbesim ose Lulthimi voton ligjin bashke me PS dhe kjo krijon klime stabiliteti deri zgjedhjet e ardhshme. Por cer qeveriu do krijoj Meta me ket Parlament ku Socialistet jane shumice? Nick Jelly Minister i mrenshem? Albanezet fluturojne me pras nmenere, nicku qe ka bo nomin me emerimin e gjyqtareve...po sme besove mu pyet Kuqon e Pollove  

Pjer me fal por keto lloj gjerash jane disa klasa me lart VQ'se.

Mundet  jps , une nuk paragjykova gje dhe kend,  me vjen mire qe e paske lexuar VQ. 

Dhe ti mendon se shqiptaret nje popull ku te gjithe jane krushq e kusherinj e i dine dhembe e dhemballe njerit tjetrit  nuk e dinin se po votonin hajdutet ne pushtet?

Qenka zbythe fare Meta. Kjo ishte loja po thote tani. smiley

Fiks në momentin qe thote se eshte i gatshem të largohet nga politika nese FBI apo CIA gjejne shkelje ndaj tij, Metes i doli nje... gerpsine ! (sek. 32)

oops!  

Tradhtim i vetes live- i thone kesaj smiley

 

Po ky flet roma per toma. Eshte komplet konfuz. Njehere thote duhet gjetur konsensusi me PD per reformen, e pastaj thote qe nese do votohet me 21 Korrik(pa u gjetur konsensusi), deputetet e LSI do votojne reformen sipas rekomandimit amerikan dhe BE-se. Hajde kuptoje dobicin.

Basha po ban pass,po cudi,Berisha s'po b'zâ! Nuk ka leter me nejt ne loje,bllofi s'funksiono .Palet drejt dakordsise. Fiton Rama si gjithmone.

si po ben pas Basha, dmth ka  ndryshuar qendrimin qe ka pas per reformen ? 

Per sovranitetin dhe rolin e nderkombtareve. Drejt marveshjes po shkohet ne baze te draftif te Nuland,sic po thuhet,keshtu i bie te kete ba pass.

ku po thuhet kjo ?   -se ne fakt gjithandej po thuhen shume gjera... 

 

p.s  pas  keto dite, madje ulur deri ne gjunje ka bere Rama.. i vendosi vije te kuqe para disa javesh... nuk flas me me ty Lul ske pune me mua,  shko merru me nderkombetaret etj si keto.. deri sa keto ditet e fundit i tha, aman o Lulezim hajde te rinegociojme  te gjejme zgjidhje,, kjo po eshte pas.

Basha ska thene asnjehere qe nuk do votoje dhe nuk do te rinegocioje per te gjetur zgjidhje, por i ka qendruar besnik kushteve qe ka vene. si dhe nuk eshte marre fare me rrezimin e qeverise,  kjo doli nga Meta.

Rama ka vu ni vije te kuqe qe ka qan vetingu nga nderkomtaret,Luli tha do ta kpercej. Te tjerat jane batuta per tifozat. Mos i merr shume seriozisht.

Shto edhe Prokurorine Speciale te Re ne lidhje TE CUDITSHME ME FBI ....

po mire dakord, po ku eshte pas-i  Bashes spo kuptoj akoma?   burimi  nga doli, se thene kshu,  i bie te jet lajm per tifozat..

Meta po len Bashen me gjujt penallti me porte bosh. A don ti Bash ceveri teknike? A gju mrena a jashte Basha puna e tij. Po u morr vesh kush osht arbitri kryesor, qe kur i do trapi ndrro dhe rregulloren. 

PS. Sidoqofte, ju rilindasit merreni icik me sportivitet, se keto ngriva shkrivat e perditshme jon te rrezikshme. smiley

 

Tirona, nuk i ka votat Basha, nese ti nuk je Rilindas duhet ta kishe kuptu qe shume nga Shqupi dun me ja honger shpretken Metes...kur Palloshi nuk i ve dot ne rresht Specialistat e i shet pordh Koqo Kokedhima ti mendon se Lulthimi eshte aq loqe sa te krijoj qeveriu kur nga 44 deputet 10 nuk jane dakort me martesen me Kaptinmodhin??? ??? 

 

Ore kto jon hesapet e Lulzimit, e s'kom pse t'i boj une. Po Likja tha, bilbilin e kom une e i bi si te du. Ktu po luhet per pazaret ne vazhdim e sidomos te vitit qe vje. Rama oshte ne prove, tha Likja, a e merito me u fut ne formacion a jo.  

PS. Nuk ka ne politike urrejtje e dashni, vec interesa, [VQ, faqe ...]

E gelltii bylbylin Likja pra ne ven qe t'i frynte. Nuk paska qen krejt ashtu. U llogariten forcat ,numrat po rreshqisnin nga Rama dhe rrezikone me u defaktorizu fare. Kollaj sot me i ba numrat,te ngjitet tjetri per i ftere petlla.

Meta: Sot u diskutua drafti hibrit i propozuar nga Nuland.

Do kalojë drafti i propozuar nga ndërkombëtarët apo ndonjë draft i rakorduar mes jush?

Drafti që është diskutuar është ai hibrid. Ka qenë thjesht një proces që u bë pak telefon i prishur. Edhe takimi i sotëm është një rast i mirë për të demonstruar këtë.

Ju dukeni shumë i qetë, por në orën 19:00 zoti Rama nuk ka ruajtur këtë qetësi

Kryeministri ka qenë shumë i qartë kohët e fundit. Ka thënë se opozita duhet ta zgjidhi këtë proces. Ato propozime kanë qenë në një linjë me zonjën Nuland dhe Franceshtain.

 

smiley

o Rono, hajde skjaro popullin pls se spo i japin dot dum pse i dalin dymdhjet or diference midis ores se dores dhe ores se murit smileysmiley

Ky vetting process more shokeni e shoqeni presupozon se ne memedhe kane mbetur gjykates e gjykatese te pakorruptuar te cilet do zevendesojne te korruptuarit?

Po alba eshte e mundur. Fakti qe ne masa nuk i njofim a kemi degjuar per ta, eshte njekohesisht edhe indikator i integritetit te tyre.

As gjyqtaren qe u arratis nuk e kishim degjuar ndonjehere...Gjithe shqiperia eshte e molepsur se rrumpalle hesapi.per mua duhet bere amnisti dhe rritur denimi ne kodin penal .30 vjet  burg minimum per kedo qe kapet ketej e tutje qofte edhe per nje rryshfet te vogel...

C'mendon per referendum, meqe ka te beje me ndryshime kushtetuese (reforma)...

Korrupsioni ne shqiperi eshte ekuivalenti I emigracionit te paligjshem ne shba I cili eshte kondra ligjit por aq I perhapur sa peaktikisht nuk e procedon dot .zgjidhja me arsyeshme eshte amnistia ne shkembim te doreheqjes per zyrtaret e larte .falje per me te uletit .rritje drastike e ndeshkimit me mandatory sentences per ata qe do vjedhin prej ketej e tutje so we can all move on.keshtu si po veprohet ndersa duket e drejte ne leter po e mban vendin ne hava.

Eh o alba, amnisti per korrupsion (aka vjedhje) edhe shtyhet, nuk them jo. Po aty eshte bere baterdia me te tera, keto 25 vjet... me ligjin, me vrasje, me krime, me pronat....

Ka plot. Te hiqen gjin gjont e kepuc kuqet qe kane uzurpuar majat e drejtesise.

Sidoqofte edhe nese nuk arrini te kenaqni deshirat kriminale te drejtesise popullore, dmth t'i fusni ne burg ose t'i dergoni ne karamanjolle, mos u merzitni, gjendet ilaçi ne baze te teorise dyfelore (eros-thanatos): i fusni nje te pallume ndonje kurve (ose sipas rastit dhe nevojes pallohuni nga ndonje kurvi).

Ne esence eshte e njejta gje.

 

pervec te pallumes jane dhe ilacet, mqs ty ti keshillojne gjithmone smiley

do pare kush kushton me pak e pallumja apo ilacet

kush tha qe nuk ka drejtesi ne shqiper. NE shqiperi drejtesia esht me e drejt se kudo ne bot edhe me e shpejt. Nuk kalon nga gjykata apo procesi ligjor, behet vet  nga njerzit.  Nuk esht shqiperia vend per reforma gjygjsore tipit europian sic e kerkoj keta, se ashtu i bie te fusin veten e tyre politikanet ne burg, budallenj jan ata..

Deklarate per te ardhur keq qe na rikonfirmojne se ne c'nivel amatoresk perfaqesohet elita politike. Dmth keta qe kane fatet e kombit ne dore. Keta qe e quajne veten poliitkane.

Meta thote une e dija, edhe biles jua kam thene edhe faktorit nderkombetar, qysh ne fillim se kjo eshte nje reforme e deshtuar pasi duhet te diskutohet politikisht dhe pastaj ne nivel ekspertesh. Deshtoi sepse u diskutua nga ekspertet. Cfare ti thuash kesaj llogjike, more shoke more amani? Ekspertet ja fusin kot, ata qe kane harxhuar gjithe jeten per tu bere "ekspert", me shume mund edhe sakrifica, mbi libra e ne bibloteke. Ata, fatmiresisht, mbeshteten edhe nga ekspertet e vendet perendimore, si edhe mbeshteten poliitkisht nga vendet me pushtet demokratik nder me te miret qe njeh njerezimi (USA + EU). Biles, keta ekspertet tane me te mire shqiptare, jane konsultuar shume, shume here me koleget e huaj, aq sa mund te thuash qe eshte nje propozim hibrid. Por jo, perseri ekspertet mbeten fajtoret. Politikanet, sic na e provuan prej pothuajse dy vjetesh, nuk kane patur piken e interesit qe kjo te behet, sepse te gjithe keto klecka qe ngrene tani, kane patur mese kohen e duhur per t'i vene ne dukje. Nese politikisht e ka ndjere kete shqetesim, pse zoti Meta, psh, nuk e ka ngritur zerin politikisht? Po pse jo edhe ne publik, nepermjet forces se tij politike LSI, per degjesa publike per te shprehur mendimin kunder politikisht te qendrimit te tyre, por duhej te pritej deri ne momentin e fundit kur vija eshte hequr ne rere dhe 21 Korrik eshte dita e demarkacionit? 

Meta, pavaresisht se i ri ne moshe, nuk mund te behet dot faktor politik, pasi e ka djegur figuren e tij politike ne syte e botes. E vetmja gje qe e ka sjell ne pushtet ate eshte korrupsioni shteteror, aktiviteti kriminal (politik dhe financiar), si dhe blerja e votes me qellim pastrimin e parave te pista ne momentin e ardhjes ne pushtet. Formula funksionoi mrekullisht, por nuk kaloi pa  u vene re nga nderkombetaret, qe e njohin shume mire kete model politikani. Ata kete lloj figure e injorojne. Sado qe te perpiqet Meta, me dhe pa veting, ai eshte personna non-grata ne qarqe politike nderkombetare.   

E vetmja gje e vertete qe u tha dje ne intervisten e metes, basha genjen dhe kur e pyet per oren.

Pra te gjitha deklaratat e djeshme ishin per te tregu kush eshte the real daddy qe ben ligjin, ftese per Ramen qe te ndjeki teatrin e vet te politikes boshe per reformen ne drejtesi, dhe rivendosja e nje balance me Pd lehtesisht te paraahikueshme, qe do ti lejoje nje flirtim te mevonshem me te dhe per ti majt ne spango. Shkurt muhabeti otoman politikan i intrigave dhe oborreve old school berisha and nano type, qe kerkon te instaloje e kontrolloje status quon ekzistuese pa ndryshime te medha per rolin e vet kingmaker.

Refreni; dridhe like me lesh fabrike

Si ishte puna e ores se e paskam humb ket episod (mbreme e kisha si argetim, por e pashe me shkeputje, siç shifet nje seri televizive smiley )

Ne momenter kur meta ishte duke i thurr elozhe lulit dhe qendrimit te tij per reformen ne drejtesi, Fantomasi i kujtoi deklaraten e vjeter qe meta kishte thene para shume kohesh per Bashen, politikan pa taban; basha te genjen edhe kur e pyet sa eshte ora.

. Dashje pa dashje kjo deklarate rezonoi dhe me dredhimet e bashes me nderkomtaret per reformen ne drejtesi.

Dje ne lajme me duket se pashe dhe Blendin tone te peshkut ne nje manifestim modest para parlamentit. Dua ti them BRAVO qe me kurajon e tij qytetare doli dhe e shprehu hapur dhe qarte mendimin e tij dhe te shume shqiptareve. 

Ana tjeter e medaljes ishte pjesmarrja e ulet e njerezve. Shqiptaret e mi te dalin ne rruge dhe ti behen zot vetes nqs nuk duan qe Meta, Basha, Berisha dhe Rama  dhe mbas tyre taborret me hajdute e kriminele t'iu vjedhin jeten sic kane bere keto 25 vitet e fundit.

Njerëz të fuqishëm kanë frikë

Do të ketë pasoja specifike negative nga Shtetet e Bashkuara për ata udhëheqës politikë që do të votojnë kundër kësaj reforme. Unë jam duke u dorëzuar partive politike hollësitë mbi këto pasoja sipas udhëzimeve specifike nga Uashingtoni. Ju siguroj se këto pasoja do të jenë të rënda dhe afatgjata.

aha, qekan listat gati fare-fare smiley

Pse nuk e cove deri ne fund "... dhe këtë e kam porosi nga Uashingtoni".

Paska pasur te drejte Meta me ate punen e ores per Bashen, pedeistet me sperdredhjet e tyre paskan habitur edhe Lu-ne:

"Dy javë më parë, dëgjova me zë të fortë nga Basha dhe Bylykbashi se nëse e zgjidhnim paragrafin 88, ata do ta votonin reformën që të nesërmen.

Më 9 korrik e zgjidhëm paragrafin 88. Në fund, Rama u dorëzua dhe u ofroi atyre saktësisht atë që Basha kishte kërkuar, një proces përzgjedhjeje të quajtur 6 plus 6.

Por kjo nuk mjaftonte. Tani, për herë të parë, ata thonë se për shkak të sovranitetit kombëtar, nuk mund të pranojnë që të huajt të bëjnë vlerësimet për kualifikimet e komisionerëve.

Epo kjo është e çuditshme. Më 19 maj Basha na tha ne dhe Ambasadores Vlahutin se të huajt ishin të vetmit persona që mund ta pastronin peshkun nga koka. U tha të njëjtën gjë edhe deputetëve të PE-së, Kukan dhe Fleckenstein. Bylykbashi e përfshiu këtë në mënyrë të qartë në propozimin e tij zyrtar, të shkruar, që na dërgoi. Tani papritur po ndryshojnë qëndrimin e tyre."

e ka thene prej muajsh "njeri" : Birishes, historikisht, mund tja mbledhesh vetem me listat e zeza te shba-se

Jo mo, se ia ka mbledhur edhe fakti qe nuk i ka me demokratet e Mamurrsit me vete. Nuk e lexove si tha Mero, dikur conte keta Izet Haxhirat per te rrahur, tani kane mbetur vetem dhe po rrahin vete, si puna e superdhendrit me Taulantin. 

behen tre vete bashe dhe kendojne..

Eh, si ua ngre populli menjehere kengen heronjve. Prit kur te marre shtetesine shqiptare Lu-ja, emrin do ia vene Dashnor Aliu, edhe per te evokuar pashane e madh. Amerika eshte si shpirt.  

smiley

qeke n'forme sot

Na ka bere reforma me krahe si me qene "Redbull". Nuk e kisha perjetuar nje ndjesi te tille qe prej kohes kur rashe ne dashuri per here te pare. 

pjeter, po dje sikur na the qe "beri pas" Basha ? -nejse, qetesohu se ka per ta votuar Basha reformen, por ka qelluar negociator i ashper maskarai dhe deri ne momentin e fundit, do marri maksimumin nga marreveshja..

ndersa per fatin e qeverise diten tjeter, kete e ka parashikuar Likja..smiley

belulo,ty s'te shof te qete. basha eshte ne pozicionin e atij personazhit te guljem radojes te filmi "vendimi'. e ka dergu eprori me vra me snaiper oratorin nga makina. ne fund do te marre "ti je nje frikacak". po ti vazhdon t'a lavdrosh per koherence. ca koherence mo belul!!! e nigjon ca thote lu-ja?! e di,ne e kishim kot qe i shanim asokohe keta amerikanet,s'qenkan dhe aq te kqinj dreqnit. smiley

uje sjam i qete ?? mos me ngaterron me debilat ketu rrotull qe e kishin te garantuar reformen me 110 vota.. pastaj u bene 105 etj..smiley

po e lexoj cfare thote Lu-ja, pas deri tani ka bere Rama tha.... po edhe vete Lu-ja qe doli te rekrutonte deputete te PD, po takoi nja 2-3 e pastaj e la kete ide..smiley

nashi, meqe kujtove filmat ti, mos shiko se cfare deklaratash thone keta per per median dhe publikun.. publiku eshte si Bert Ndrenika , karrocieri te filmi Nentori i dyte.. "hyzmeqari te shikoj punen e hyzmeqarit".smiley.. dmth: gjithmone eshte nje prapaskene tjeter qe ne nuk mund ta dime.  

Nga pozitat e hyzmeqarit po flasim,nuk kemi frenat e negociatava ne ne dore. Po kot nuk del i biri botes(se amerika eshte bota,ja hangsha zemren smiley ) dhe t'i bije ne qafe Lulzimit e t'i dale ne krah Rames.Ja polli obamesha Ramen.Rama para amerikes dhe brukselit eshte nje plesht. Juve prap e shifni si fitore te Rames punen dhe per nje plesht doni me djeg jorganin.Kurse idhujt tuj,Basha me shoke kane meraqet personale. E festune Goni me shoke fitoren e Bashes edhe ktu per hibridin. Tash prap,Rama e paskesh kabim.S'keni faj,noshta dhe ju genjyem me ate hibridin. Plaku im kur lunte shash,ndodhte qe te falte nje ushtar dhe kundershtari linte nje figure, dhe thoshte,- te jap nje thele te marr nje pele ! smiley

 

 

 

tashi , qe te marr vesh tamam une ty : fitoi Rama ? .. beri pas Basha ? cfare ka ndodhur ?.. se po te lexosh komentet e tua (edhe te bela compania).smiley, nga dje deri sot, nuk gjen dy  komente per ceshtjen qe te jene ne nje linje.por po mbaheni fort pas Lu-se, si Nuçi pas copes se litarit..smiley

 

 ambasadoret vene e vine dhe zakonisht jane me qeverrine.. burre shteti  tha ish ambasadori per Salen , tejet i impresionuar..smiley

ndersa jorgani dhe pleshti:  po te kujtoj "Ruzhdien dhe integrimin ne Evrope". ate kart kish ne dore opozita aso kohe dhe e mbajti fort.. edhe opozita   sot ka karten e reformes dhe po e mban fort. Nato maja rripa rripa, tha..smiley

 

 

Ne Tirane po hudhen bastet se Basha nuk e mbijeto kete keq-paraqitje te fundit dhe ne krye do kthehet kumandari. Ilir Meta ka mbush breket dhe deklaron se nuk ka asnje problem koalicioni qeveritar dhe qit Moqen e Haxhinastove ne TiVu qe te shqyrtoj rruget gjoja po punohet me Qeveriu ethshem per Shqiptaret. 

Thone se Meta me Bashen do i drejtohen Brukselit qe kendej e tutje ngaqe do dekarohen persona non-grata ne USA si kokat politike te krimit ne Shqiperi. Deshen me djeg te Gjatin por u dogjen te dy dhe spo u besojne sive.....

Josefina eshte terbu nga lepirjet qe eshte tu i bo Lulthimi Likes dhe ka vesh brecka me dildo per mbledhjen e rradhes ne Shqup....Thuhej qe lepiresi i bothes si fshirese xhomi makine.... se Likes ishte i pari zheji por Luuulthimi po e konkuro denjesisht......Antishqiptare hesapi qe mbrojne VEQ interesat e familjes.... 

Negociatori i PD Oerd Bylykbashi, duke folur sot në Këshillin e Integrimit, sqaroi se socialistët u tërhoqën nga konsensusi për pikën nëse kandidatët e refuzuar për një post të caktuar publik, duhet të njihen me arsyen e refuzimit apo jo.

“Mbrëmë nuk arritëm dot ta mbyllnim reformën, gjithçka u draftua dhe ishte gati. Besoj se çdo shqiptar e ka kuptuar mirë se ka ikur koha, që dikush nuk duhet të ketë të drejtë për të konkuruar për një pozicion, për një post publik, pasi kjo është e drejta e secilit prej nesh.

Mund edhe të mos zgjidhesh në një funksion publik, por ama të drejtën për të konkuruar e ka çdo shtetas i Republikës së Shqipërisë. Kjo e drejtë, nuk mund të pengohet pa u garantuar se dikush duhet të shohë arsyen pse. smiley

Këtu kemi të bëjmë me dinjitetin dhe jo me sovranitetin tonë. Po ashtu mendoj se jemi një vend që duhet të bëjë një proces dinjitoz për reformën në drejtësi. Modelet që ne duhet të shmangim janë modelet e shteteve si Ruanda, Timori Lindor, Kolumbia, Sudani Jugut”, tha deputeti i PD Oerd Bylykbashi.

...bravo Basha ,po tregon se eshte nje intelektual dhe patriot i vertete smiley

E drodhi prap Lulthimi...do riktheje Negociatoret ne tavoline. Me sabah deklaroji se do shkonte ne Bruksel bashke me Meten, dashnine e re.... te aprovonin draftin....Eh si e dredhin kta more ...por skan per tja hudh kesaj rradhe me kete figure Merde qe kan bere.

Amon mer mos u sikletosni, se konsensua do arrinet. Puna ka ngel kush e ka mo te modh, km-ja apo Lulzimi. Kontradikta ka qen ta masin me inch a cm, simas ambasadorit perkates. I ka dhon dum Likja, me spango del isoj, po ronci ka si e perdor, paska shtu. 

Po Meta nga e di kete punen e perdorimit. Per ate pune duhen pyetur femrat dhe ato nuk bien ne konsensus me keq se Lulthimi me Palloshin. Megjithate une per vete nga sondazhet e mia kam dale ne perfundimin  "Size matters, but so does what you do with it" 

Ky eshte sekreti i Likes, me te je dakord edhe kur nuk e di qe je. 

Mos e dhente Zoti te mos e di qe jam dakord me Meten. 

Ashtu si e dredh Likja eshte e pamundur te mos jesh dakort me te qofte edhe per disa sekonda. Likja eshte gjithmone me dike deri ne castin tjeter....

Ishte fjala te vetedija e te qenit dakord, se qe ne mos nje here, nje here tjeter je dakord me Meten, kjo as qe diskutohet.  

smiley  Ymer ymer (TM disa ish-anetare te nderuar)

U be Shqiperia si Timori Lindor mor ja qvjq!

 

Sa me shume afrohet data 21 korrik aq me shume palet ngrene zerin duke e quajtur tjetrin pengues te reformes. Del dhe Ilir Meta ne konference shtypi e flet si Enver Hoxha ne pleniumet e partise. Politikane me qesharake e mashtrues nuk na kane zene syte.

Lu-ja me ne fund sfidon te gjithe ambasadoret e tjere te Amerikes duke folur pa dorashka dhe duke akuzuar hapur PD me Bashen per mosmiratim te reformes:

“Është e qartë se disa politikanë nuk e duan këtë marrëveshje. Dëgjova nga Basha dhe Bylykbashi që do ta votonin reformën nëse do të zgjidhnim pikën 88. Ne e zgjidhëm. Rama u dorëzua, dha atë që donte Basha, pra formulën 6 me 6. Por kjo nuk mjaftoi. Më pas ata nuk pranonin që të huajt të bëjnë vlerësime. Kjo është e çuditshme. Më 19 maj, Basha na tha që ishte dakord që të ishin të huajt ata që do ta pastronin peshkun nga koka. Njerëz të fuqishëm kanë frikë, por ky është moment për të bërë ndryshim”, tha Lu. 

Kjo deklarate tulle e Lu-se e cituar mbi trotuarin perball zyrave te kuvendit (ish komiteti qendror i ppsh-se) u pasua dhe me kercenimin se :

“Do të ketë pasoja negative nga SHBA për të gjithë ata që votojnë kundër. Këto pasoja do të jenë të rënda dhe afatgjata”, tha ai. 

Nuk e di se cfare duhet te beje lulashi tani, por ne kesisoj rastesh eshte njesoj sikur te te peshtyjne me gelbaza njerez te semure nga tuberkulozi. Nese nuk e ndjen veten te dhjere o lul, tregon se ke lindur Mut, se vetem muti nuk e ndjen te dhjeren. 

Me deklarata te tilla eshte çudi si nuk ikin te pirdhen si grup Rama-Basha-Meta. Biles qe ta ekzagjeroja dhe pak, pas tyre dhe nje dore sahanlepiresish, dhjakonjare politike, legena, te kotruptuar, esnafër pozicionesh.

Mbasi e shkerdhyen ate vend para e mbrapa per 25 vjete, tani jane tek ha haha e hihihi se doli Lu-ja e thua do t'ju heqi bythqirllikun qe e kane ne gen.

Fakju!

Me deklarata te tilla eshte çudi si nuk ikin te pirdhen si grup Rama-Basha-Meta.

Jo more qe te na vije prape birisha! smiley

Fakju i pari birisha, po nje takem si puna juaj dhe kjo ju duket çudi!

Siç kuptova une nga Lapsi, nuk eshte çudi qe Palloshi te ngelet vetem perseri. 

Paska ra ilariteti ketu ne Peshkt sot? 

Qne kshu? 

 

Nuk e di se cfare duhet te beje lulashi tani, por ne kesisoj rastesh eshte njesoj sikur te te peshtyjne me gelbaza njerez te semure nga tuberkulozi

         I was wrong: Trump WILL be the next president

   Trump's Mission: Make America and Albania Great Again smiley

dhe Lu-ja del ne pension in november smiley

Meta po i ben thirrje Washingtonit ndersa Luli Brukselit...  smiley

Nuk ka faj doktori qe eshte ne krevat ka 1 jave.. Keta paskan mbaruar te gjithe.

A mashtroi Donald Lu me protestën?! Zbardhen prapaskenat, ambasadori i rrethuar vetëm nga militantët socialistë, ja emrat!

Protestuesit e shoqerise civile anetare te psDISA NGA PROTESTUESET SOCIALISTE:

 

–Bardha Barjaba, bashkëshortja e Kosta Barjabës,(qe u kap duke vjedhur ne USA) Njësia-9, anëtare e Asamblesë Kombëtare

–Juli Hoxha, anëtare e Asamblesë Kombëtare të PS-së, e deleguar në Njësinë-5

–Tereza Hoxha, komisionere e PS-së, Njësia-5

–Blerina Doracaj, kryetare e forumit të gruas së PS-së, Njësia-5, anëtare e Këshillit Bashkiak

–Marjana Brozi, kryetare e PS, Njësia-11

 

ashtu te lumte kapo. demaskoji imperialistet amerikane qe thurin komplote kunder udheheqesit tone te nderuar Sali Berisha, qe marrte nga ditet e tuaja ishalla e rrofte sa malet lol

...o shabe na thane qe ky ligj nuk do votohet nga opozita dhe vendi kalon ne zgjedhje te parakohshme.Prandaj zbriten ne baze gjithe atdhetaret nga mergimi.

Listat jane gati me komisioner e PD-se, do jene te gjithe ata qe ju vu tritol ke shpija,u burgosen dhe debuan nga puna smiley 

A te lumte kaposh! Tundi dosjet!

ncncnc sa huq te keq e ke kete qe ndot debatin si spam me lajme te tjera pa lidhje me temen. Tregon vetem deshperimin tend per vemendje.

tamam per turp jemi, mos te gjejme konsensus, nuk arrijme dot ti japim nje hije serioziteti vendit tone.

Spahiu është shprehur i bindur se reforma në drejtësi nuk do të miratohet ditën e enjte, pasi nuk janë 94 vota. 

 

“Nëse do miratojmë një reformë që monitorohet nga ndërkombëtarët, Shqipëria bie një shkallë më poshtë se Kosova. 140 deputetët duhet t’i japin llogari qytetarëve shqiptarë pse duhet të monitorohemi nga ndërkombëtarët. Pse ndërkombëtarët nuk kontrollojnë pastërtinë e politikanëve? Pse duhet që këto figura të pista t’i lejosh në politkë. Reforma në drejtësi nuk do të votohet të enjten. Ne kemi një politikë llum. Ne nuk i kemi 94 vota, ndaj reforma nuk miratohet dhe Rama do tërhiqet vetë. Qeveria do të bie dhe vendi do shkojë në zgjedhje më 30 shtator”, ka thënë Spahiu. 

Si Ceco keni per ta miratuar, leri llafet tani. Se ndryshe e dini vet cju pret, ja u tha sot qarte ai Ambasadori Amerikan. 

...ambasadorin amerikan e nxjer ne pension Trump, dhe ai i riu e do vije do thote na fal se ka gabuar ai i pari smiley

Po te fitoje Trump nuk do kemi fare ambasador amerikan.

Ku jeto ti mer Enveristi Sales ne Sierra Leone? Cer Trumpi? Hillari i ka shoncet me fitu 76% perballe Trumpit. Eh juve jeni te ftofm ne tajare e doni me ardh ne pushtet. Enveristat si puna jote e varrosen opoziten ne ate ven.

Kryetari i opozites ne Ruanda kishte deklaruar: "Sado te perpiqen forcat e erreta, ne nuk do ta lejojme Ruanden te behet si Shqiperia!"

Kete lajm e kane nxjerre dhe mediat ketej. Vertete.

ca thuhet? a e gjeten kush ja vodhi pallton Pandos?

Ca behet? Eshte interesant fakti qe peshku diskuton per Ramen, Meten e Lulen e jo per reformen. A ka menyre tjeter per te hequr shkerdhatat si gjin gjonin dhe kepuc kuqen nga sistemi i drejtesise? Mbase pytja e pare fare eshte a duhen hequr qafe keta plera? Nese po, si mund te eksitohesh sa here Berisha me ane te pinokios ben te pamunduren per ti mbrojtur? Doni apo nuk doni sistem drejtesie te pavarur vllazeni? 

Nuk jane zbardhur akoma hapat specifike qe do te ndermarre perendimi per ata aktore politike te cilet po e cojne vendin ne regres. Partive ju eshte shperndare ky informacion sipas Ambos. Une shikoj disa skenare ndert me drastiket:

1. Heqja e statusit te vendit kandidat duke e bere te qarte se po te ishte votuar reforma, do hapeshin negociatat. 

2. Mospranimi i perfaqesuesve shqiptare specifike polike per bisedime ne nivele te larta.

3. Rishikimi i anetaresimit ne NATO. Ndosha cuarja ne statusin e vendit vezhgues. 

Pra bllokade/izolim politke institucionale.  

 

Ne NATO Na futen nuk u futem e nuk na nxjerr njeri persa kohe Rusia vazhdon te jete e forte .

Doli i pari, Selami cau ferren, ne fakt duhet ta kishte bere kete qe ne 1992. 

Ja dhe nje emigrant tjeter kriminel pjata lares qe i ul vleren Shqiperise!

Oh prit. Kushedi sa i coroditur do jete tani shkaba.

ncncnc sa huq te keq e ke kete qe ndot debatin si spam me lajme te tjera pa lidhje me temen. Tregon vetem deshperimin tend per vemendje.

Edhe eduard selami, themelues i PD, do ta votoje reformen ne drejtesi. Vetem morrat si keta qe postojne ketu duan me shume Salen se kalamajt e vet. Dashuri tipike enveriste. Qenka fare qe nuk u shuaka shpejt.
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php...

Edhe Eduart Selami, ky emigrant kriminel pjatalares...

ekziston dhe nji teori tjeter. Qe kta te 5 mblidhen bashke dhe lujn pokemon gjithe diten. Lu dhe Vlahutin kane refuzu sepse 3shja shqiptare ben me hile, kane thene.

Ne emer te gjithe bashkesise internetiste, kerkojme shkrimin e ri te Pjerit!

Hihihihi! 

Turp per Kaq Islamin qe ja mori n'kthese Selam katunari i Bronxit - copa e rrefugjatit! )

Te gjithe ato qe i ka fut Sala ne Partine Xhahiliye pa pyt e pa pjerdh as antaresi as kryesi, do votojne pro reformes! 

Dhe mire t'ju bohet antarsise se thjeshte. Se ashtu e meritojne. T'jua lakatredhi busullen morale Saliu, si rosa zhapen! smiley

 

hahahahaha..........lakatredh........sa kohe kisha pa e degju ket llaf smiley

dicka me thote qe ka gjasa qe km-ja do thote qe e kane kuptu gabim kur deklaronte para ca kohesh se faj nuk kish Meta por sistemi. Dua te them qe Meta mund te behet serish hajduti i Bagdatit prej gojes se km-se

heeeee, popull i tredhur qe kerkon zgjidhje ende te cetat hajdute 25 vjecare!

nuk ka reforma po nuk u rrezua ky sistem politik mafjoz.   puna eshte qe  populli eshte kryesisht i tipit  alba 0069-shkabesmiley qe vertiten tek ps-pd-lsi!

alternativat e tjera  jane te papranueshme per popullin mercenar

tani paret ne amerike i kane socialistet: rama, balla, harasani ( nje pjese te mire). demokratet dhe lsi i kane me teper ne europe ose parajsa te tjera. 

Shkabe, a ta ha mendja ty se po i rruhet Sales apo Bashes nese nuk i lejohet hyrja ne USA? Tjeter skane cu bejne amerikanet, tu rruajne bishtin. Ka bota plot vende per te vizituar nuk i plasi kujt per ameriken, e kane pare ata aq sa kane dashur. keto presionet me lista te zeza jane vari k, mund te trembin ndonje emigrant por jo sheiket (per nga pasuria) si Berisha.

Keta "sheiket" nuk i sigurojne parate ne prona e biznese vetem ne Shqiperi ku mund t'ua sekuestroje nje rival neser pasneser, por i perhapin neper SHBA dhe BE. Sapo doli Basha me nje ze te bute dhe engjellor, e tha qe reforma eshte drejt miratimit. lol

Gaiore, me behet qejfi qe t'i paskan lene ty llogarite se ku i kane pronat, po ata nuk i kane thene "jo" reformes dhe nuk kane vrare kater protestues per te mbrojtur politikane te akuzuar, si psh kokedhima apo ndonje tjeter. Ndryshimi eshte nata me diten.

Dhe ti beson se ata i regjistrojne hajdutlleqet me emrin e vet? Ja te themi Salija i regjistron te gjitha pasurite te tundshme e te patundshme nen emrin e se bijes. Ca do ti beje amerika??? E bija nuk eshte ne listen e zeze. Apo jo?

Po nje gjurme e kane lene diku se parate i marrin ne xhep, kot nuk "punuan per ato para". Amerika eshte shume e zonja per te gjurmuar te huajt, aq shume sa per te zbuluar te vetet ben nje M qe te haje.

vetem nji politikan eshte te lista e zeze. ka qene te lista e kuqe, tani eshte te lista lejla.

lista e kuqe, lista lejla, dhe lista e zeze jane kongruente.

 

ja dhe nje liste tjeter qe po fut percarje vellazerore:

http://www.balkanweb.com/site/ankaraja-i...

 

sa gjynah me vjen per ty Gono qe t'u 10je sala keshtu si taleban sepse ti vertet e do me shume mireqenien e tij se te kalamajve te tu . Po mos u merzit, gjera qe ndodhin. Rendesi ka te mos dorezohesh

Kush eshte projektligji qe do cohet per miratim?

A ka mundesi me hap nji teme tjeter me nonji si bicim kronollogjie dhe me se cfare po propozohet per miratim se fundmi?
 

do dhe nje dashnore nderkohe qe pret sa te ta pergatisim kete kronologjine?

Jo se sa i futa nji tegel motres tate. dhe me duket se mzu herpes.
 

e di mo e di, je shume i forte ketu ne internet

o shkabe, merrja adresen dhe shko takoje ne kanada per 1 muj si c'ke bere historikisht

Nuk ka asnje rendesi çfare pretendojne keta te votojne, por dje Bushati, minister i jashtem, ka deklaruar ne nje emision per nje TV se reforma vetem per t'u mbaru aplikimi, pra vetem aplikimi, do kerkoje minimumi 7 vjet. Ndersa te mirat per popull te reformes ose vijne per 50 vjet o nuk vijne fare.

Per paqe sociale mund t'i fusin mbas ca kohesh ndonje amnisti si ajo e vitit 1998 per ngjarjet e 1997 dhe kaq e pat kjo pune.

Pavaresisht lojrave politike, drejtesia eshte ne ate dite qameti, qe cfaredo te behet vec mund te permiresohet.

Kurse sa per vettingun, hajt se iFiqo (i z. Trump) ka per ta bo. Kujdesni me komentet se i morret ne qafe deri ne brezin e shtate fisnat gjykatsa.  smiley

po ta kishin votuar reformen para dy javesh, do kishim humbur shancin qe sot te kishim reforme sipas variantit amerikan qe solli zonja njuland pas konsultimeve me bashen

basha ka meriten kryesore qe deri te enjten te kemi variantin me te mire te mundshem qe serviret direkt nga washingtoni

vija e kuqe e pioniereve te enverit na doli e skaduar

 

hahahahahahahahahhahaha smileysmileysmileysmileysmiley
per kete me vjen me gjynah nga te gjithe pz hahahahahahaha
Variantin me te mundshem qe nuk e do PD dhe po i kercenon amerika si talebane
o sa gjynah mer pz

Reformen ka per ta miratuar PD-ja e para,biles ka edhe per te filluar e te kerkoj meritat per kete! Vetem se kam frike se po vazhdoi me negociata ka per te pranuar jo vetem kete qe eshte tani por edhe leshimet qe i jane bere gjithe keto kohe ka per ti humbur,do shkoj si i shkoi Greqise! Meta me fryrjen e cfryrjen e menjehershme brenda 24 oresh po justifikon veten para Saliut,me shume se kaq nuk ka se cfare ti bej Rames,e nuk ka ndermend te djeg veten e tij ! Ik o kapitalista se lat nam..

Reforma do kalohet si ceco vetem se me dt 25 prishet Qeveria dhe per 5 dite krijohet Qeveri Teknike me Ben Blushin Kryeminister dhe Bylykbashi  me Vasilin zv. Kryeministra.

Po kjo nuk quhet qeveri teknike Brado, por qeveri politike, njesoj si ajo qe eshte dhe kan qene gjithmon. Qeveri teknike krijohet me eksperte, me tekniciene, me teoriciene, jo me politikane. Prap gafen e radhes duan te bejne ata hajvaner. 

ishalla kalon me date 21 se te gjithe kemi vene bast per bashen qe do i afroje socialistet me qendrimin amerikan. nuk do jete e lehte se socialistet i heqin negociatoret nga tavolina dhe nuk duan te kete negociata te hapura per mediat dhe publikun. por njulandi aty eshte telefonin e ka te hapur sa here te kete nevoje basha.

Kjo eshte loja , Basha deshi garanci nga Meta qe pas miratimit te Reformes te terheqe ministrat dhe te krijohet Qeveri Teknike .

Nuk e besoj kete skenar, po ti si i brendshem qe je schatzi, nuk duhet te biesh ne keto kurthe. Ai byrzylyku eshte kot. Nuk ka kauze per qeveri teknike.  

Qellimi i Lul Bashes dhe Ilir Metes ka qene te mbaje Ramen ne tension dhe ja arriten qellimit , Rama do habitet nga votat qe do marre Reforma , Qeveria prishet sepse Ilir Meta nuk e do Ramen Kryeminister me Reformen e re , nuk ja ka besen dhe per kete arsye ka nje marreveshje me Salen ....  '' Kur Ilir Meta thote po , thote po "  kjo ka qene me kohe e planifikuar , schatzi smiley

Brado, jepua kete keshillen time te lutem, t'mos bejne gafa te krijojne qeveri teknike me politikan smiley  se do i qeshin bota  smiley 

Qe neser me mjes Pjero .

Rrofsh i dashur, dhe nese duan ndihmen time, une gati jam. Perfitimi, do jete ne anen e shqiptarve dhe te ekonomise se tyre, iu thuaj, nese me therasin. 

Brad, si e priten keshillen? smiley

Jo keq por fatkeqesisht me thane thuaji Pjerit teknicen kemi vetem Sali Berishen smiley

Urime kryetarit te ri te PD, zotit Eduart Selami.

Thoni qe nuk erdhi prap tek i zoti: Selami u debu nga PD fiks pasi humbi kushtetuta e Saliut.

Dhe rikthehet ne te njejtin post me rastin e reformes kushtetuese!

À qui de droit !

Selami nuk futet me ne listat e PD - se per Deputet .

reformen do e votoje Lulzim Basha Kryeminister , Ilir Meta Kryetar Parlamenti , Sali Berisha President .

Keta do e zbatojne.

Gono, shiko ca i thashe pjetermustakuqit sot paradite..  -Basha do ta votoj reformen, por eshte negociator i forte.. arriti ate qe donte dhe do negocioje deri ne momentin e fundit per te marre maksimumin...

edhe qe eshte negociator i forte, e konfirmon vet Lu-ja...smiley

 

"Dy javë më parë, dëgjova me zë të fortë nga Basha dhe Bylykbashi se nëse e zgjidhnim paragrafin 88, ata do ta votonin reformën që të nesërmen.

Më 9 korrik e zgjidhëm paragrafin 88. Në fund, Rama u dorëzua dhe u ofroi atyre saktësisht atë që Basha kishte kërkuar, një proces përzgjedhjeje të quajtur 6 plus 6.

mund te kete edhe te tjere aq te zote sa basha, por per bashen e dime qe kudo qe e kane vene ka arrit me i cu gjerat perpara. hoqi vizat, beri rrugen e kombit, , krijoi kushtet dhe mjedisin e pershtatshem diplomatik per tia mundesuar amerikes njoftimin e pavaresise se kosoves ne tirane me nje vizite madheshtore te presidentit amerikan ne seline e kryeministrise, etj.

beri ligjin e dekriminalizimit, hoqi nje qerre me kriminele ose hajduta nga parlamenti.

dhe per te gjitha keto eshte kundershtuar deri ne vete-hamburger-flijim nga rama dhe elvisi/enisi/ervisi

sigurisht qe edhe per reformen do luftonte deri ne fund per produktin me te mire te saj, nuk mund tja linte ne dore enveristeve te rames, dhe po te ishte kryeminister ne kete periudhe atehere varianti qe do kaloje pasneser me dt 21 korrik do kishte kaluar qe vjeshten e shkuar.

edhe mesila doda ka dhene kontribut te jashtezakonshem.

 

 

Po kenaqem duke lexuar robt ne fb. Sharje masive ndaj PD sidomos ne FB e Berishes. Renie e jashtezakonshme e PD hahahahaha. Nuk kishte ndodhur ndonjhere te kercenohej nje parti nga ambasada amerikane si te ishin talebane. lol

Basha eshte 10re nga te gjithe tani. Mire qe u 10ne politikisht si nga nderkombetaret, mire qe u 10ne edhe nga deputetet e vet qe thane ne media qe s'do t'i pyesin e qe s'i kane votat, por edhe do ta votojne ate reformen qe ua fut sa krahu. lol Dmth do te shkaperdhehen dy here rresht. Tre, edhe ne zgjedhje.

nese nuk iken birisha, PD ndahet

siç u nda PS

Ishalla nuk iken se me Berishen nuk fiton ndonjehere PD, nuk fituan me Berishen as ne 2005 dhe as ne 2009 pa Ilir Meten. Do Zoti qendron Berisha ne PD. PS-s nuk do t'i benin keq 2/3-tat.

jo jo, ne zgjedhjet e ardhme PS kap e vetme tek 55%. 2/3 nuk i duhen më, reformen e votoi.

C'eshte kjo menyre amerikane, ose bej keshtu sic themi ne ose do kesh pasoja?

Vertete kaq rend eshte gjendja e demokracise ne USA?

Edhe te fete monoteiste respektohet vullneti i lire, e drejta per te zgjedhur.

Po pra, ketu ka dicka qe nuk shkon. Po qi qi t'emen o Edison se amerika tiger prej letre eshte! 

Prej letre esht per vendet skandinave o kuazi. Per ne gyzelet esht titan fare. Historikisht i ka shkaterruar vendet me natyre kolektiviste. Popujt qe shkojne si turme i.ka manipuluar lehtesisht.

Do konfiskojme paret e atyre qe s'aprovojn reformen tha Lu-ja.

Problemi eshte qe ne US gjykatat te shkulin dhomet, qeveri a pereni qofsh. O bo me kohe "reforma" ne drejtesi knej. 

Dmth po ta aprovojn reformen falen? E ca rendesie.ka kjo reforme atehete?

Po kur Lu-ja te udhtoje back ne kohe, e ta fusi reformen albaneze ne kushtetuten amerikone.

Mire, si te thuash ti efendi,por  Basha kaq e pati nese ka patur ndonje gje ne dore! PD ka per tu ndare ne 4 me bekimin e amerikanve e me voten apo mos voten e Saliut ne parlament te enjten..LSI-se i ka mbetur vetem ti mbetet besnik Rames,ne mos do te perfundoj si PD! Kapitalizmi reklamat i ka te bukura,por me vuajtje ..vuajtje !

Per shume e shume gjana  me te drejete Berisha eshte eshte njeriu me i urryer i ketyre 25 viteve ne politiken shqiptare . Por ama si i ka shkerrdhye Berisha "beqirat" e jugut te Shkumbinit eshte "magnificient"  ! Hats off Berisha ...

m'rregull por a ka fitu veriu naj sen prej shkerrrrdhimit te beqirave te jugut? Biles do ja u benim hallall nese do kishin fitu dicka me te vertete ata ne veri

ka zëra qe do dalin thashetheme te reja

smiley

mthote ky komshiu sot ne mjes: Çjan bon mir Lulit, Kryeministri Lu dhe Ambasadori Rama..

Po e ke gabim mor xx i thashe..

smiley

Po pse Julin komshije e ke ti mo ?

smiley

iFiqo, thuj z. Trump ta shtyj nja dy muj murin e te merret icik me diplomacine se na flliqen perandorine.  

lajmi i sekondit te fundit: PD do te votoje reformen dhe e rendesishmja sic e do ajo dhe sic e meritojne shqiptaret.

po tani, ca do thoni ju shushkat ramistesmiley Ngeli dhe Rame zhgarravitesi pa alibismiley

Lajm i mire eshte qe pas reformes, qeveri teknike. Do thoni ju pune qe s'behet..ore ka gje qe nuk bene PD (kur ka te drejte kuptohet)

po qe iu ka futur virusin ne bythe rama "medias" lehese me ne krye bazenin

me mallengjeu sinqerisht, fiks sic bejne sociokomunistat kur behen turme grusht rreth krietarit.

 

 

keto nuk jane as te majte as sallake, jane idiot si komandanti i tyre.

basha nuk eshte dakord ne dy pika- qe nuk kane lidhje me ( pastertine e drejtesis) por me pavarsine e politikes, me shqip, shqipshqip , jo fjalor kostallaraqis. monotorimi nderkombater te mos perfshihet ne kushtetute, dhe roli tyre ne praktike. 

rama , si legen, baj baba te ngjaj ty, si krimineli qe puthte titon pa fryme, stalinin, hurshovin, çuen lain ( 22 here ) , e vriste shqiptaret, vriste njerez te pafajshem, edhe rama per pushtet jep sumen . 

tito mik i shqiptarve, bashkimi sovjetik dielli syve tane, vellezerit tane kinez i ka ike koha.

rama eshte duke u konsultuar me taulantin saimirin e braçen , per reformen ne drejtesi smiley

U sperdrodhen sa u sperdrodhen kurvat e PD,po piruetat nuk i ben dot pa fund,ua futen koqet ne morse.Parti langaraqesh

ça po thua!smiley

Pse kaq urrejtje per ata qe mendojn ndryshe!? jo kurva apo kurvari, secili ka mendimin e vet.duhet te bijem dakort qe secili ka mendimin e tij, po pa fyerje.se edhe ajo parti "langaraqesh" qe thu ti ka qe e votojne.

Ku e sheh te menduarit ndryshe? Ata vetem mendim nuk kane, thjesht perpjekje per te mbrojtur veten dhe klanin ne dem te vendit. Politika eshte kurve, por edhe kurveria ka nje mase. E cfare se votohet, Hitleri u votua, Lenini u votua, ngjalle Enverin e fute ne zgjedhje dhe do votohet. 

mos iku dhe sovraniteti yne si shtet ... smiley 

shqiperia ka bere hair me te madh nen te huajt se nen shqiptaret.

shqiperia esht vend i mbaruar njerzit skan buk te han. Mjer njerzit qe jetojn atije. varferia ne kulm dhe keta kriminele, tradhtar te kombit, shkeles te gjakut te deshmorve, shesin p** jo sovraniteti jo leshi. beni reformen veni mend kokes se ka per tju futur cizmen ne b** amerika dhe evropa. historia do ju vlersoj ju politikan sa te mira sa gabime keni ber. esat pasha do dukej engjell krahasuar me ju

 “Në qoftë se do të lejohet ndërhyrja e ndërkombëtarëve në kontrollin e figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve, atëherë ndërkombëtarët duhet të kontrollojnë edhe figurën e politikanëve.

Kushtetuta është themeli që ndërtohet për 100 vite. Në qoftë se ne e ndryshojmë sot dhe të lëmë që bullgarë e rumunë të drejtojnë drejtësinë, dhe Taulant Balla dhe Gramoz Ruçi të drejtojnë politikën, ne nuk duhet ta pranojmë këtë. 

Shkabe, ky mrT e ka hak nje nga ato pergjigjet tende.

“Bishti” që futi në mesnatë Rama me anë të ambasadores së BE Vllahutin

Të hënën në orën dy të natës PS-PD-LSI kishin rënë dakort në parim për firmosjen e një marrëveshje për të votuar ditën e enjte me 21 korrik reformën në drejtësi. Ekspertët me të mirë të tre partive : Bylykbashi (PD), Agaçi (PS) dhe Manjani (LSI) pas shumë diskutimesh deri në mesnatë vonë kishin pranuar se duhej të mbyllej debati dhe të firmosej. Të pranishëm natyrisht që ishin specialistët e OPDAT dhe EURALIUS. Pa miratimin e tyre treshja Bylykbashi-Agaçi-Manjani nuk mund të bënte asgjë. Burime të besueshme nga salla ku po zhvillohej me dyer të mbyllura negociatat e mesnatës tregojnë se ka ndërhyrë përfaqësuesi i EURALIUS pas një telefonate në momentin që po përpilohej aktmarrëveshja për t’u firmosur nga PS-LSI-PD. Ai ka futur një “bisht dhie” siç tha edhe Lulzim Basha, që mbetet i pa pranueshëm nga PD. Pra e ka shtuar kur palët nuk e kishin këtë “paragraf” të BE.

Mbrëmë vonë tek emisioni i Fevziut kreu demokrat nuk tha se cili specialist i huaj e ngatërroi lojën e kompromisit të arrritur, por Basha tregoi se është i papranueshëm propozimi që gjatë procesit të vetingut një kandidat për në gjyqësor të përjshtohet bazuar mbi dyshime nga Komisioni Ndërkombëtar i Monitorimit.

“Kjo është një dispozitë poshtëruese. Një dispozitë e tillë poshtëruese do të hiqet dhe do të bjerë” – tha Basha.

Ai shpjegoi edhe këmbënguljen që vetingun ta bëjnë institucionet shqiptare.  “Sovranitetin nuk e shtrojmë si një çështje izolimi por si një çështje kushtetuese. Vetingu do të bëhet nga institucionet kushtetuese. Ndërkombëtarët kanë vetëm detyra rekomanduese. Ky është një detyrim kushtetues” – këmbënguli lideri demokrat.

Burime kofidenciale tregojnë se përsoni i EURALIUS e futi këtë “bisht” që ngatërroi dynjanë pasi ka marrë mandatin e ambasadores se BE Vllahutin. Duke ditur lidhjet e fshehta mes kryeministrit Rama dhe ambsadadores se BE Vllahutin ( jo të fshehta në sensin që shkon mendja për keq)mund të jetë që ambasadorja Vllahutin që ka lejuar “bishtin” të futet në mes PS-LSI-PD në mënyrë që kompromisi nga PD të mos pranohej dhe të dilte sikur opozita është antikonsensus dhe antiperendimore.

Agaçi por nga ana tjetër ka futur Vllahutin që ta prish arritjen e firmosjes së aktit të rënë dakort në mesnatë mes treshes së partive.

Edi Rama është mjeshtër i fasadës dhe i kulisave. Ndaj ka bërë njeriun e kompromisit në publik ku thoshte se “unë jam dakort me çdo nen apo draft që të sjellë Lulzim Basha, porse duhet të marrë më parë lejen e SHBA dhe BE”. Lidhje përfekte e lojës Rama-Vllahutin ! Rama del në publik si kryeministër europian dhe që toleron opozitën duke iu thënë silleni si të doni dhe unë e votoj, dhe nga  ana tjetër përdor miqësitë me ambasadoreshën simpatike që ta rrëzojë marrëveshjen, duke futur një “bisht” që është krejtësisht jashtë çdo sensi logjik e juridik.

Nuk ka asnjë logjikë tjetër, pasi PS-PD-LSI po e firmosnin në mesnatë votimin.

Si mundet të përjashtohet dikush të kandidojë vetëm mbi bazë opinionesh pa patur dokumenta e fakte? Sipas kësaj logjike i bie që ambasadoresha Vllahutin nuk duhet të jetë ambasadore në Shqipëri, pasi “kam opinion se atë e ka blerë me euro kryeministri Rama!”. Kjo është nonsens.

Ndaj ambasadoresha simpatike e cila në shtator pas pushimeve të gushtit ikën nga Tirana, sepse i mbaron mandati, po mundohet të përdorë EURALIUS dhe çdo makinacion që i jep posti ambasadore për ta sabotuar Reformën në mënyrë që ti jap pikë në Bruksel dhe në SHBA kryeministrit Rama si  politikan që do reformën. Dhe me këtë skemë poshtëron opozitën sikur nuk do reformë.

Ka dëshmitarë dhe kaseta se cili specialist i huaj e prishi konsensusin në mesnatë. Nuk vihet gishti mbi ambasadorin Lu, pasi ai punon me shpirt e pa hile për një reform të gjithëpranuar.

Gishti drejtohet nga EURALIUS dhe sidomos nga ambasadoresha simpatike e cila punon për Edi Ramën. Ajo ka nevojë të sqarojë publikun për “bishtin” në mënyrë që akuza të mos mbetet në derën e BE.

    KOHA JONE

 

Si thu ti kapo, a duhen lejuar Xhin Xhonat te livadhisin me ne sistemin gjyqsor? 

Gjin Gjoni: Mund të them ndoshta se më shumë se 50 për qind  e tyre që aktualisht drejtojnë shtetin shqiptar janë fëmijtë dhe nipërit ose lidhje të afërta me persona të cilët kanë qenë para viteve 90-të në drejtimin e shtetit shqiptar.

Unë kam një periudhë kohore të gjatë në sistemin e drejtësisë dhe prej rreth 23 vitesh në Gjykatën e Shkallës së Parë dhe në Gjykatën e Apelit dhe kam pasur një sërë procesesh të rëndësishme në dorë, duke filluar që nga vitet 93’ e në vazhdim. Rezulton që një pjesë e këtyre proceseve të rëndësishme që unë kam realizuar kanë qenë edhe gjykimi i anëtarëve të Byrosë politike të asaj kohë, ku një pjesë e tyre kanë qenë edhe për genocidin, përveç kësaj kam pas në proces edhe ministra aktual të cilët kanë qenë të akuzuar për vepra të ndryshme. Po të shohësh përbërjen aktuale të qeverisë, një pjesë e fëmijëve të tyre janë në pushtet dhe janë ministra aktualë.

Pyetje eshte ajo. A bejne dot kapot e Kapos pa Xhin Xhonat.

Paske debulese per kuqalashet simpatike kapo. Nuk te ve fajsmiley

mendoj se kjo zvarritje në fund është jo produktive dhe e dëmshme”

qenka keputur m'dysh Selami

shqiptarja.com

 

 

Me date 22 fillojne ethet e zgjedhjeve dhe kushti i PD per te marre pjese ne procesin e reformes zgjedhore do jete qeveria teknike.  Ngelet reforma ne leter dhe pa asnje perfitim publik.
Pastaj PS futet ne zgjedhje me Bamirin dhe fiton zgjedhjet.
PD ka mare kauze me deklarimin e Metes per mosbesimin reciprok ne implementim e kjo do perdoret menjehere sa te linde debati i pare per reforme zgjedhore.

Po gjithsesi neser kalon reforma apo nuk kalon reforma do votohet per nje port ne Karpan. Investitoret e kane me ngut ta miratojne ne diten e fundit te sesionit parlamentar se ashtu eshte nje pune.

Di gje publiku per kete kontrate te Milves ?

Reforma do te kaloje vetem me disa nga votat e PD.
Zgjedhje te reja (s)do te kete.
Qeverine teknike harroje

per Karpanin, nje here tjeter; nuk merremi me llafe t'pista smiley

Reforma do kaloje me votat e PD. Kjo eshte humbje politike e PS-se, shume e madhe bile.

Qeveria teknike eshte kauze per PD thashe qe dmth vegje ku do behet lufta politike. Jemi dakort me Meten do thone, jo si propozim i tyre.

Kjo e Karpenit eshte interesante qe nuk e ze njeri me goje. Flitet per nje stacion gazi aty e ne perspektive nje TEC. E kurani thote : ka ka ze nuk eshte pa gje.

Gjithashtu populli yne veshderr thote : urte e bute e plot tigani. smiley

Pse qenka humbje politike e PS ? Ketu ka vetem nje humbes dhe eshte Meta personalisht.

Meta humbes ?  " Roli i nderkombetareve do te jete vetem keshillues "  kete kerkonte Meta dhe Basha sigurisht , ja arriten.

jane rekomandimet "not legally binding" , por do te bazohen ne ligjin qe Basha do votoj neser. Ndersa roli i nderkombetareve do saktesohet me kushtetute!  Letra eshte sqarim, nuk eshte propozim per ndryshim.

Meta eshte humbes, lexo me larte deklaraten e tij vetem 2 dite me pare. Sot ka humbur e nuk di ku ka koken. Basha mori nje cop leter dhe pranoi duke nxjerre jashte loje negociatat e Metes.

 

per te qene fair: ajo letra eshte si puna e darkes se Rames me Berishen tek "Krokodili" (per nderprerjen e greves se urise se ps).

Ore nuk i ve faj aspak Bashes qe deklaron fitore... Tani, si ti themi asaj ambasadores se BE ne Tirane tani? Po Lu-se? Nejse, keto jane fjale ende, ketyre nuk u zihet bese deri ne sekonden e fundit. Une personlaisht nuk mendoj se kjo gje mbaron ketu dhe nuk mbaron as kur te miratohet ne kuvend.

PS nuk ka perballe LSI mer , por PD-ne dhe betejen me te ne kete rast e humbi. Vete po pohon qe humbi Meta dhe jo PD.
Megjithate sa per kujtese : Meta deri para 4 ditesh as nuk e dinte se per cfare bisedonin PD e PS, ndersa me ate deklaraten e qeverise teknike, jo vetem qe u be trojke por dhe kushtezoi konsensusin. Po ky eshte kendveshtrim gjithsesi, sepse i gjithe drafti per reformen nuk u be nga PS vete por nga PS + PD.

Rama humbi sepse reforma u kushtezua serish nga votat e Metes, Doshit, Qifes dhe Mesila Palmes.

Nuk ndaj te njejtin mendim. Humbi Meta sepse u investua personalisht i "humbi durimi" dhe propozoi  qeveri teknike. Vendosi edhe eksperte dhe u investua vet personalisht per te gjetur konses e per te permbushur ato "dy pikat" e vogla te opozites. Deri mbreme ne darke thoshte jemi shume afer konsesit. Del ky kellefi i PD-s sot e thote me tha Hahn mua do ta votoj reformen e nuk permend asnje nga pikat qe Meta kishte dy dite qe po negocionte. Vi re disa media po e shesin si marreveshje e Rames me Bashen per ndryshim te kushtetutes. 

 

Kalimi i ndryshimeve me voten e LSI dhe PD eshte politike fituese e tyre. Ne rastin me te mire do kishim versionin PS+LSI+ca te PD-se, por brenda atyre te PS do ishin ata emrat e shumeperfol e qe dmth reforma do mate pak ere, po pak fare. smiley Ne kete kuptim mbase mund te quhet qe Rama e shpetoi veten nga nje rindotje, por jo se eshte nje fitore politike. Reforma eshte e inicuar prej te gjitha forcave dhe po aprovohet prej te gjithe forcave. Nuk ka pse ngazellehet askush nga mazhoranca.

Ndersa ato kercenimet e LU-se ishin per te gjtiha krahet e deputeteve qe mbase kerkonin te rrisnin pazarin e votes dhe me shume e kishte per ata te PS-se dhe qamet e Qifes se sa per keta te PD-se.
Mesa ishte : Qife* mos u kruj me miellin e gjermanit dhe po ta vesh re fjala ishte per pergjegjesi individuale te deputeteve.
* Qifja nuk di shkrin e lexim. Ne tre vjet nuk ka fol asnjehere as ne parlament me leter pos as nuk ka dhene ndonje gjys interviste ne TV.

por brenda atyre te PS do ishin ata emrat e shumeperfol e qe dmth reforma do mate pak ere, po pak fare. 

Nuk ka te beje fare cili konkretisht miraton reformen. Por cilesia e asaj qe miratohet. 

Kalimi i reformes sic eshte rene dakord, eshte vete fitorja.

Meqe Rama mund te thuhet e kerkoi reformen (meqe i pari i cili e pranoi pa kushte), fitorja (po te duash te flasim per te tille) eshte e tija.

Nuk mund te shprehesh qe reforma u iniciua nga te gjitha forcat.... Minimumi, brenda Pd nuk ke unitet si nje force e vetme ne lidhje me reformen. Plus pastaj te tjerat...

Sic duket spurdhjaket e Sales jane zbythur.. Do zoti nuk vdes deri neser ai e ju mbushet mendja nuk e votojne reformen.  Shfarosja e PD-s si parti eshte shume afer. As Meta nuk ka ca tju bej me.

Per qeveri teknike shpresat jane 0. Lajthitja e kokmadhit qe do te marre pjesen e vet te PD-s pas zhdukjes se tyre.

 

e vetmja pyetje me mend qe mbetet te behet eshte: a do i djegi mandatet e deputetit PD, tani qe disa prej tyre kane deklaruar voten pro reformes? Apo dhe kjo eshte si puna e "ne janar do bejme namin"?

O poc shiko lajmet e fundit .

Ai shef vetem filmasmiley

I vajten dem kot thirrjet ndaj Washingtonit kokmadhit.. Luli e la ne balte prape. 

Kesaj i thone te investosh personalisht e  t'ja futesh vetes. Me i humburi ketu Meta, ky njeri nuk meson kurre.

 

Ka ndonje qe di anglisht ne Shqup smiley

Ka por nuk flasin gjuhen e rruges fatkeqesisht.

Reforma do kaloje me votat e PD. Kjo eshte humbje politike e PS-se, shume e madhe bile.

Jo, s'egziston arsye pet t'u konsideruar humbje. 

Reforma pranohet pa kushte vec nga Ps, e cila po e pranon ne total, per gjithe nr. qe ajo ka. 

Meta, nese kunder, s'eshte pjese e Ps, por i koalicionit qeverises.

S'e kupjoj pse i meshon humbjes se rames dhe ps me faktet e kesaj reforme smiley

sa pyetje po ju lindin Ramisteve tani qe cdo gje perfundoi ...akoma keni shprese te Vllahja

Jua ngeci Lulushi te gjitheve ju kopese rilindasve smiley

Imagjino duhet Komisioneri Hahn qe te komunikoje direkt me PD dhe partite e tjera duke nxjerre jashte loje Vllahudin e cila beri cdo gje qe mundi per ta bere lemsh procesin per interes te Rames

Ja dhe lajmi nga kokboshi Rama..duke hequr diarene e radhes per popullin ...e hekurin

Shume mire! 

Kush ka mendu qe para ketij "kompromisi" te huajt do kishin rol egzekutiv duhet te jete shume injorant per mos me thone budalla. 

Vetting dhe nominating dhe appointing jane koncepte te ndryshme me perkufizim. 

Po zaten ketu qendron aftesia negociuese e Amerikes dhe Perendimit ne pergjithesi - tek paketimi i pranueshem i nje propozimi ne thelb te veshtire per tu pranu. 

Jo, jo mrroklle, jo aq e thjeshte. Ndryshimet qe beri basha jane thelbesore. I lene dore te lire shqiptareve te zgjedhin si/ke te duan. Ruhet plotesisht statuskuoja vetem se i vihen ca emra fancy dhe shtohet edhe nje organ burokratik. Edhe Rames i leverdis kjo. Ne fund te dites neser te gjitha palet deklarojne fitore dhe pastaj kthehen prape tek zanati i perditshem. Do hane buke te gjithe.

Jo jo nuk bi dakort!

Perderisa ky komisioni i "vetting" do te sanksionohet formalisht ne ligj, atehere ky komision do te jete njera nga hallkat ku do kalojne para-kandidaturat. E rendesishme kjo, qe te kuptohet cilad do jete provinca e ketij komisioni. 

Asnje organizem "vetting" nuk ka fuqi emeruese as diskualifikuese. Keshtu qe ky debati sovranitet josovranitet eshte nje non-issue. 

Rendesi ka qe do te instalohet me ligj ky komision me eksperte te huaj (lexo te pakapur) dhe po ashtu me ligj sanksionohet detyrimi i organit emerues -nominating (eng) - (ministria e drejtesise fjala vjen) qe ti kaloje parakandidaturat ne siten e ketij komisioni. Pastaj, ky organ emerues po me ligj, detyrohet qe kandidaturat qe do ti ofrohen parlamentit per tu zgjedhur ne post (appointed), ti shoqeroje me relacionin pass/fail te komisionit te vetting. 

Keto do jene procedura te sanskionuara ne ligj, formalisht. Nese ti e quan konstultuese, apo filtruese , kjo eshte ceshtje paketimi jo esence. Qellimi i duhur arrihet- qellimi eshte formimi i filtrit me te forte te mundshem.

Prandaj thashe: shume mire. 

Le te gezojne te gjithe, pse jo! smiley

p.s.

se mbase isha i paqarte ne paragrafin e pare timin (lashe nome, po shkruj si njoni, apo si nji klasik tjete palle e gjys, qe eshte cike i ri ketu ne Peshk) 

Perderisa komisioni i vetting do jete i sanksionu me ligj, do te jete e detyrueshme qe parakandidaturat ti kalosh neper mes ketij filtri. Nuk do te jete fakultative. 

Fakultative do te jete marrja ose jo parasysh e opinionit te ketij komisioni nga ministria e drejtesise dhe parlamenti. smiley

por kjo eshte dicka qe kurre nuk ishte vene ne dyshim pavaresisht marrinave qe kemi lexu keto ditet e fundit.

E kupton tani pse ajo vija e kuqe mbeti? smiley

 

Rrofsh per sqarimin e gjate mrroklle. smiley

Ca u bo me ate kushtetuten qe printoi Lu-ja para ca javesh. smiley

iFiqo, thuj ta paguje nga rroga e vet se s'kane taksirat taksapagusit amerikon.

wooops u xhelozua kokboshi

tani do dale kush e do dhe kush nuk e do reformen, deri neser ka kohe sa te duash smiley

 

Lu-ja shkrete smiley

Po thone qe ka pyet Nard Ndoken se si ka munsi qe Basha dhe Meta nuk pyeten per Ameriken por e bene reformen si deshen vete , kishte hap syte Nardi rreth e rrotul , nuk shof noj Amerikon ktu une z.Lu , i kishte  thene .

Nqs reforma kaloi,fitorja asht vetem e Rames dhe kerkujt tjeter. Rama ishte ne unison me nderkomtaret gjate gjithe kohes dhe nese nderkomtaret jane dakort me Bashen,kjo do te thote se edhe Basha me ne fund,erdhi ne unison me ta.

Tha Merja smiley

Pjeter te sugjeroj te kapesh sa mo shpejt kamionin e LSI-se pa u lshu rilindasit e tjere.smiley

Nderkohe sot ne nje shtet prej verteti, nje kryeminister deklaron mes te tjerash:

".....Këto deklarata janë të papranueshme, për më tepër, të lajthitura. Është e papranueshme dhe e paimagjinueshme që një ambasador t’i mësojë qeverisë ......dhe Kryeministrit se si duhet të veprojë.........

Do thuash ti, qe Shqiperia po te ishte shtet normal, nuk do te kishte patur Gjin Gjonin gjyqtar, nuk do te kishte patur gjyqtare plepash dhe mjeke qiparisash. smiley

Deri atehere: Prina Lu ne beteja te reja! smiley

Hë.., te gjithe fituesa tani??

Ca bohet mer jau..as cipe, as turp!!

Te gjithe politikanet fitues. Bile kane porosit nga ato veglat prej kallcuku se u lodhem duke ... ashtu il popolon me veglat tona, paskan thone.

Une se imagjinoj dot si e mban per mik Erdogani kete KM, as bole as lidership. Mek mek jo vije e kuqe, jo vija jeshile!

Po mire mer, Ai piktor eshte, do lozi icik me ngjyrat.  

Asnje humbje Rama!

Ajo qe po ndodh per shkak te reformes eshte se ne cdo grupim politik po rikonfigurohet nje radhitje e brendshme: Grupet politike te pista sic jane, po ndahen me dysh sipas 'pastertise se duarve'.

Sic duket te papastrit ne fjale te fundit ka rrezik grupohen bashke pa dallim feje krahine ideje, bindjeje politike (sic dhe ju takon, prej kohesh ne ate vend), por me perbashkesi korrupsioni.  Duke cliruar pjesen qe mbetet te politikes si te paster/ te pakorruptuar. Doemos qe surviving numbers do jene me pak!

ah m'raft pika! me nxorre mallin e grupeve armiqsore dhe te partise qe dilte gjithmone me e forte pas zbulimeve...
po pse mi july 22st, ato horrat qe mori rreth vetes ky, kush ja solli, Saliu?

Po!!

Ihaa, reforma po behet sic do Salija dhe Meta. Dhe s'ka si te ndodhe ndryshe pas 25 vjet eksperience. Lu-ja, Vlahutinja, Hanmuti, Frankeshtajni jane thjesht diletante. Mjeshtrat e sportit i sjellin verdalle keta tocat si ti doje qejfi. Do shoh me kenaqesi kur koalicioni meta-basha do i jape nokautin rames qurranjos. Ku ishe asgjekundi, cfare bere asgje. Ja kjo eshte "reforma".

Po mu c'me plasi smiley

icik irracionale kjo mo dajosh. Rama para 2 ditesh sikur tha ta bejne ligjin si te duan dhe une e firmos. Arrogancen dhe kapaidallikun e ka ne gen, njesoj si saliu. Meta ne ket mesele thjesht donte te behej faktor sepse aleati e la ne hije. Ndaj dhe kercenimi...ligjet qe mund ta fusnin ne burg ekzistojne dhe sot po nuk ka kush ta fuse. Nuk ngeli ky ligj qe ta fuse sepse sic thote ajo shprehja e moçme, ka ligj por ka dhe Maliq dhe maliqet i falen te gjithe ketyre

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, të cilin e ka vlerësuar për lidershipin e treguar për reformën në drejtësi.

Merkel falenderoi Bashë për kontributin e tij dhe lidershipin e treguar ne procesin e arritjes se konsensusit si një kontribut madhor për Shqipërinë dhe shqiptarët. Kancelarja gjermane shprehu bindjen se zbatimi me sukses i reformës në drejtësi do te jetë një ogur i mbarë për integrimin dhe të ardhmen Europiane të Shqipërisë dhe e siguroi Bashën për mbështetjen e saj të plotë dhe të gjithanshme.

Basha shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e jashtëzakonshme të Kancelares Merkel dhe Gjermanisë ndaj Shqipërisë, në sfidat e rrugëtimit të saj europian dhe në procesin e reformës në drejtësi dhe e garantoi atë se Partia Demokratike do të vazhdojë të jetë promotore e të gjitha proceseve reformuese duke u udhëhequr nga  parimet dhe vlerat Europiane.

Mazhoranca dhe opozita arritën marrëveshje sot për reformën në drejtësi, duke u pranuar dy çështjet që ndanin konsensusin, të kërkuara me ngulm nga Partia Demokratike.

Cja fut kot o Shkabe.

Reforma do te kaloje ashtu si donte PD-ja.

Vettingu nga te huajt do te jete vetem rekomandues dhe keshillues dhe jo vendimarres sic donte PS-ja.

Rama mund ta dredhe si te doje por nuk fitoi.

ashtu enderro po lexoje letren qe ta ka sjelle dhe ky avdalli poshte meje qe thote se nuk ka ndryshuar asgje. Qe ne fillim eshte diskutuar qe roli i nderkombetareve te futet ne kushtetute, dhe qe ne fillim eshte thene qe rekomandimet e nderkombetareve nuk do te jene detyruese per ligjvenesit shqiptare, por arsyetimet e thena aty do te jene te bazuara ne ligjin shqiptar. Pra, te huajt e rekomandojne, shqiptaret e zbatojne sepse eshte pjese e ligjit te tyre ajo qe thone te huajt. PD nuk donte qe te huajt te ishin fare por tani pranuan. Hahn e thote qarte fare qe nuk ndryshon asgje nga c'eshte thene me perpara. Me perpara PD kundershtonte futjen e nderkombetareve ne kushtetute, tani qe doli kercenimi alla-taleban, majlinda bregu, eduard selami, kuptuan qe s'kishin as vota, thane te perpiqen te lajne pakez mootin me shurre. Nejse rendesi ka qe jeni te lumtur. hahaha

Likja qenka thjesht "spiker", si Bujar Kahpexhiu ne festivalin e 11 ne RTV ???

Hahaha

Urime z Basha per lidershipin e reformes.

smiley Urime amerika doje te thoshe qe u premtoi liste te zeze si te ISIS, urime Majlinda Bregu dhe Eduard Selami qe thane qe fajtori eshte Basha dhe Berisha, jo te gjithe ata smiley hahahahaha nejse kete "i dhjere dhe i qeshur" nuk e ben askush me mire se Berisha e Basha smiley.

smiley

Hahn përgëzon Bashën: Lajm inkurajues, kjo tregon lidership për Shqipërinë smiley

Bejtja ironizon Ramën: Meqë nuk merr vesh nga ligjet, na thuaj kush fitoi smiley

Eshte dobesim sovraniteti as me shume e as me pak....ROLI I NDERKOMBETAREVE U FUT NE KUSHTETUTE PER JETE E MOT....per te ndryshuar kushtetuten duhen 94 vota qe sbohen mo gjalle ne bote. Humbje per Ramen, Meten e Bashen nese do jene KM ne te ardhmen por fitore per Shqiptaret se do morrrin fryme per ca kohe nga kermat e akumuluara keto 25 vjet ne Prokurori e gjykata.

+1

nga nje kendveshtrim eshte e drejt ajo qe thua, jemi bere per turp, por po ti besh llogarit ne xhep, e kemi humbur me kohe sovranitetin ku hapesiren ajrore e ka ne administrim greqia/italia, ne sazan qendra antitrafik e administruar nga italia, buxhetin FMN, sektoret strategjike te shitur ose jane gati. Kjo e keqe eshte me e vogel se e mira qe mendohet te sjelli, do pare dhe zbatimi tani.

 

edhe nje here lungo: vendet e BE ka vite qe kane vendosur ta humbin sovranitetin e tyre, ne kembim te atij komunitar, biles dhe nderkombetar.

 

ps: ata qe s'e deshen kete gje, dolen (Ang.).

e qarte ajo qe thua, por kjo jona eshte humbje ne nivel republike bananesh, eshte e pafalshme te mos te arrihet nje konsensus midis shqiptaresh per te miren e vendit. 

Shqiptaret ne fuqi, ajo pakice oligarke, kurre nuk e dashur Shqiperine si atdhe por si ciflik. Prandaj tromaksen nga Nderkombetaret plus qe oligarket Shqiptare kane nje jete qe kane harxhuar kohe e favore per te vendusur bythecet e tyre ne gjykata e prokurori.

Jo jo lungo, ne kemi qene Republike bananesh keto 25 vjet. Duke filluar nga sot, fillojme te behemi pjese e nje projekti tjeter. I cili ndofta nuk eshte me i miri, por vete ai mund te transformohet dhe metamorfozohet (edhe per euron, kam po kete mendim: ajo mund te kthehet ne mjet per riformatimin e mardhenieve sociale etj etj).
Europa eshte i vetmi projekt i ketyre 30 viteve te fundit qe meriton interes. Shqiptaret vetem mund te fitojne po ju bashkuan.

Nuk kam asgje kundra projektit edhe idese perkundrazi duhej bere me para, pa u zhveshur akoma vendi nga pasurite e pa u shitur e plackitur cdo sektor.

Kam vetem bezdi kete teorine qe nuk jemi te afte te administrohemi, qe serbet e trumbetojne kudo.

Vere re, ne letren e Hann, theksohet qe ndryshimet jane ne propozimin hibrid, pra vetem te atij te fundit te bere nga ajo çupa e Amerikes.
Terheqja eshte evidente.

Po ne  nje qeveri teknike, tekniket do qendrojne?

Per Mirelen pyt ti ? smiley
Mirela eshte ne rregull. Shkon u jep ambasadoreve leksione mbi diplomacine kulturore dhe u qon atyre nje resmexhi per leksione.

smiley

Po vetingut i shpeton se do kontrollojne vetem veprat kriminale jo deficencen.

Eshte me te futme dhe evidenca eshte ne Kushtetute.

Likja foli me Hann dhe i kerkoi te ndryshonte rolin e nderkombetareve sepse Lulthimi mund ta coje ne Kushtetuese tha. Hanni tha du garanci ligjore dhe mos harro se prishjen e negociatave nuk e boni ne 3 te sabahut Rama se sja mbante por u terhoq i derguari i Vllahutinit. 

Hann ja u futi se ua gjiti prezencen Euro-Atlantike ne Kushtetute per brezat e ardhshem qe mund te jene me pak hajdute. Nderkohe a imagjino qe nderkombetaret te mos rekomandojne nje kandidature per gjykates a prokuror dhe Opozita - Pozita ta aprovojne ne unison. Sma thote mendja.

Eshte hapi I pare drejt venies se shqiperise nen nje komision nderkombetar kontrolli.

+2

Hapi I dyte I rendesishem duhet qe agjencia e prokurimeve te jete nen hyqem te te huajve vecanerisht per vepra madhore .

Alba.

Une personalisht nuk shoh ndonje te keqe fondamentale, sepse sic e dime, armiku i shqiptareve jane vete shqiptaret.

Historia tregon qe ne nuk mund te vetadministrohemi as si shtet dhe as si popull. 

Si spjegohet qe Like floriri, "hajduti me bllok", fiton vota dhe behet faktor vendimtar ne politiken shqiptare ?

Si spjegohet qe ne akoma vjedhim vota, pa ditur qe varrosim te ardhmen e femijve tane ?

Si spjegohet qe hajduti eshte "i shkathet", kurse personi me integritet eshte "budalla" ?

Si spjegohet qe "patrioti" fal ujrat territoriale, vret njerez te pafajshem ne bulevard, dergon nafte makines vrasese te Milosheviçit dhe nuk i hyn gjemb ne kembe ?

Si spjegohet qe KM yne legalizon shtepi te ndertuara ne toke te grabitur gjithandej ( dhe mburret per kete) , kurse ne bregdetin e Himares prish kotecin e pulave te shtepise, se qenka ndertuar jashte arkitektures se fshatit ?

dhe lista mund te jete e gjate e pa fund ...

ME shprese se pas 100 vjetesh do mund te ndryshojme

Nuku jam kondra .psh taljonet bene qendren e tiranes qe ende eshte krenaria arkitektonike e shqiperise.shqipot komunen e parisit qe duket si rripi I gazes megjithese qe nga lufta e dyte boterore me tirane nuk ka pasur asnje luftesmiley

Po po te rripi i Gazes nuk dalin mamat sexy me bebat ne karroce se si te KP!smiley

smileysmileysmileysmiley

Ore, me te vertete e kane keta te PD-se keshtu me kete fushaten se "kush fitoi, e kush humbi"?

Se mua mu duk me teper si tallje loqesh, qe bejme ne tek peshku. smiley

shqiptaret duhet tua dine shume per nder Ed Selamit e Majlinda Bregut. Pa vendimin e tyre te mbremshem, çik si veshtire te kapeshin 94 votat (prej nga ndryshimi i Bashes sot)

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bëri të ditur mesditën e sotme se më në fund është arritur marrëveshja dhe konsensusi për ta votuar në tërësi Reformën në Drejtësi. Përshëndetje kanë ardhur nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, komisionari Johanes Hahn, kreu i Kuvendit e LSI-së, Ilir Meta e personalitet të tjerë.

Por ende nuk ka një mesazh nga ambasada e SHBA. Këtë ka ironizuar edhe gazetari i News24, Bledian Koka.

“I nderuar z.Lu!….

Ju bëjmë me dije se është arritur konsensusi për Reformën në Drejtësi!… A mund ta përshëndesni pak zyrtarisht ju lutemi?

p.s…Thank You smiley”, shkruan Koka.smileysmiley

hahahahaha kapo, si ja paska dhí ky Koka ambasadorit amerikan, as Karl Marksi i peshkutpauje nuk ja kishte dhí akoma Luse ne ket fare feje. smiley

megjithate kapo, boji nji zo anej ka Shqupi per nji llaf qe e thojne tifozat historik te gjermonit:

...ka thane nana drane,mos e nguc grethin me krande, se ke nguc bash te zezen tande....

smiley

as Karl Marksi i peshkutpauje nuk ja kishte dhí akoma Luse ne ket fare feje

smiley Vetem njeri pretendon qe ja dh... ambasadoreve dhe qeveritareve te huaj te cfaredo vendi, por sidomos te Amerikes dhe Gjermanise!

AI qe thua ti eshte strukur ne guacken e vetkenaqesise dhe po lexon e rilexon nga e para ato qe ka thene njehere e nje kohe. Ketu duhet  aksion dhe veprim. Dhe aksion e veprim te qarte ketu une pashe vetem tek Karl Marks, ic ili jo vetem ja zbertheu dhe numeroi me pika atij biçim ambasadori, qe iu harrua edhe emri, por edhe ja perplasi ne fytyre, kur i tha qe : "ju me nder ambasador jeni nje shoqeri e qelbur dhe e korruptuar, por ta dini qe ne nuk levizim asnje grade nga vlerat e shoqerise tuaj!"

Nuk eshte cudi, qe lidershipi i PD-se te kete lexuar Karl Marksin e peshkutpauje, prandaj edhe ka mbajtur ate qendrim armiqsor ndaj ambasadoreve te SHBA dhe BE. Per pak desh i cuan ne esfel, po qe se Karl Marksi i peshkutpauje te ishte treguar me i rrepte me ta.

Kurse Pjeri yne i nderuar per fat te keq ka rene ne pozitat e romanticizmit te semure mikro-borgjez te konjakut dhe qofteve.

Ne fakt ambasadoret Amerikane ne kete pellg ka shume qe i kane bere per 2 leke. S'te kujtohen si u tallte e shante Arvizu si xhuxh meksikan qorr, etj. etj. por pastaj nderrohej pllaka "o Arvizu o baba ne e kishim me shaka"?

Eh mer Kapo.

Luli ta ben tetçin ne mes te sheshit Skenderbej. Nje telefon Baba, dhe hop kthen prape...

Pa kaluar neser ne Parlament, nuk e ha ate tek Lu-ja te pershendesi...

Ai tjetri prveshi dhe menget dhe ja vodhen voten sy per sy...

Sikur u tha : Ne Shtator reforma ne drejtesi !  C'boni vaki', kalendari nuk thote shtator akoma ? E bone si traktoristi Zenel ( Hero i Punes Socialiste ) ne kohen e lugatit, qe punonte per vitin 2032. I gjo s'kuptoj une : Kjo reforma smiley osht per ata qe do vjedhin knej e tutje ? Me i fjale hajdutet dhe degjeneratat qe vodhen deri m'sot jane grandfathered in ? Tip u ba c'u ba, line mo e cyt ma . Se bagetia, me llogjike, s'ka si te presi reforme qe kerkon te rrasi mrena hajdutet shkerdhata, te bere nga hajdutet shkerdhata ... E di qe do thush pse nga tufat pertypse te silazhit do llogjike ti ? Se i bje qe mafjozet Basha/ Meta/ Berisha / Rama dhe gjithe plehrat e tjera te zgjohen i dite te bukur e te thone :Ta gezoni reformen. U dhi sporti, nuk vidhet mo ne ket vend. Nje ku i keni gjithe paret qe kemi vjedh dhe na tregoni ku do ta bojme burgun ... smiley  Good luck ! Perpara per reforma te reja !

Po asht "rilindje" mer Qemol, nuk asht "rivrasje"...

Veji c'a emri te dush, quje "riqirje" po deshe. Ai qe e ka emrin conflict of interest ngelet. A bijm dakort te gjithe qe cdo nji nga ata eshte i korruptum deri ne palce, pa perjashtim ( dhe lejini ato pislliqet partiake qe : jo se filoni nuk ka bo bythqimlliqe se o burr i mire ) ? Me sa men i le ne dore atyne te bojne ate mut reforme kur dihet qe ne nji reforme te vertete, njerzit qe do goditen jane ata qe po shkrujn nenet e reformes ??? Paradoks ? YES ! E vetmja zgjidhje ( qe nuk ndodh kurre) osht qe te sjellesh nji te plotfuqishem nga USA, qe ka dhone prova ndershmerie ( se edhe keta muter korruptohen ) , ta shpallesh president me fuqi te pakufizume ( Diktator ??? ) dhe a ke fuqi me ndertu burgje ... Me zgjo mu kur te ndodhi kjo. Deri at'here, po keta emra shkerdhata do lakohen ne krye te atij vendi, vetem do ndrrojne karriket. Reforma ktij timit...

Qemalo.

Beja sarkazem pak me lart.

Jam 100 % dakort me ty. Ky popull ka 27 vjet qe vidhet dhe grabitet, tallet dhe neperkembet...

Une vet nuk kam besim se do kete ndryshime rrenjesore, eshte thjeshte kozmetike.

Kjo per faktin se ka shume pyetje pa pergjigje:

Ku duhet ta veme vizen ? Kush eshte viti 1, qe krimi do ndeshkohet ? Deri sa lart do arrije fshesa ?

Ne qofte se themi "per te gjithe", ne e kuptojme shume mire qe asgje nuk do ndryshoje.

Klasa politike , kush me shume e kush me pak, eshte e flliqur keqazi, pothuajse e tera. Po eshe populli eshte pak i shtrember dhe i pakuptueshem.

Edhe me integrin e botes te sjellesh ne Shqiperi per diktator, do e korruptojme ne. Nuk ka njeri pa dobesi. Do ja gjejme anen shume shpejt...

smiley  E kuptova plako qe ishte sarkazem, po e thashe kshu ne pergjithsi, cfryrje dufi medemek. Edhe une dakort me paragrafin tat me siper, There is no hope !  

Po hic o Qemol, bathe bathe po nji kokerr, qiqra n'hell, pirdh pirdh se lirohesh e terci e verci. Nje verre ne uje u be derisa hajdutet e derisotshem do u kerkohet te mos e 10sin ktej e tutje por te kenaqen me c'kane marre deri tani. Si tha ajo, une kujtova se ose, iqmilah ose po jo seeeee...........nuk di a e ke nigju smiley

"Zhduken" Lu dhe Vlahutin, arritja e marrëveshjes "hesht" ambasadorët! Çfarë fshihet pas?!

 Pas negociatave të shumta për më shumë se një vit, të cilat ditët e fundit ishin bërë aq të vrullshme, sot është dhënë lajmi i hsumëpritur për të gjithë shqiptarët, për miratimin e Reformës në Drejtësi.

Por, një detaj mjaft interesant bie në sy, prej pak orësh kur lideri i opozitës, Lulzim Basha, dha lajmin për publikun. Është pikërisht heshtja e ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin. Këta dy të fundit, deri dje, dukej sikur e kërkonin me ngulm arritjen e kësaj marrëveshjeje, por çuditërisht nuk ka asnjë reagim prej tyre sot.

Lu dhe Vlahutin, negociatorët aq të “dashur” të reformës, sot janë “zhdukur”, a thua se reforma në drejtësi do të penalizojë pikërisht ato. Kjo heshtje komplikon rolin dhe ndërhyrjen e tyre në politikën shqiptare, duke i bërë jo të besuar në negociimin e tyre. 

 

Po mer Enveristi Sales veq mos harro se Selami, Bregu e Patozi ta lan dje Lulthimin me gjisht ne gojeee. Hec filloni spastrimet klanore ne Ped si e dini vete juve e festoni fitoren e Lul Bashes.

U zhduk Lu dhe Vllahutin po u duk Merkel. Se mbjati me presioni Basha, skishte cte bente i shkreti. E kuptoj drejte situate dhe beri zgjidhje me mend se nuk vene ne nje kandar Berisha=Merkel. Ikni tani si te dhjere ne parlament dhe ngrini doren. Variantit Nuland sju ndryshua asgje. smiley

Kta po e varrosin ate opozite me enverizmen e tyre...veq grupe armiqesore nxjerrin nje dite me LU e Vllahutin te blere nga Sheiku Rama dhe pastaj u lepijne meneren diten tjeter e i falenderojne publikisht. Kape i cik Bylykbashin si osht tu ngrit ne qiell rolin e aleateve nderkombetare. Tragjedi kombetare eshte kjo opozite, shyqyr qe dje pati i fllad te lehte me Selamin e bregun pa ktya si struci me kok tek botha e Cunit te Sheqeres do ishin prap. Shifni si festojne fitoren katnaret njesoj si torten e pavaresise.

I forte doli ky Basha, tani Merkel nuk ka si te besuar me ne shqp Ramen.

e verteta eshte se Basha nuk u tregua bythlepires aq me pak  inferior.smiley  ndaj ambasadoreve te huaj, por me qetesi dhe kembngulje vazhdoi negocijimet per reformen derisa jo vetem neutralizoi variantin paresor te  Rames, por zbythi edhe ambasadorin Lu.. -zonja Nuland erdhi personalisht nga Uashingtoni dhe nen mbikeqyrjen e saj u miratua varainti ''hibrid'', pra varianti Basha !

kete fakt e pohon ''pa dashje''  ambasadori Lu..

"Dy javë më parë, dëgjova me zë të fortë nga Basha dhe Bylykbashi se nëse e zgjidhnim paragrafin 88, ata do ta votonin reformën që të nesërmen.

Më 9 korrik e zgjidhëm paragrafin 88. Në fund, Rama u dorëzua dhe u ofroi atyre saktësisht atë që Basha kishte kërkuar, një proces përzgjedhjeje të quajtur 6 plus 6.

 

pra do te votohet varianti hibrid, apo varianti Nuland, qe ne princip eshte varianti Basha !!!..smiley

Lere o belul se po me vjen inat qe paguaj taxat ketu per ta mbajt me rroge ket ambasadorin tone aty ne shqp.

ne po sakrifikojme ketu e ty te dridhet dora per taksat. Ballist!

..smiley

Gezuar vellezer kete dite te shenuar! Pas suksesit me ligjin e dekriminalizimit, edhe njehere ne saje te lidershipit te treguar u mundesua edhe kjo reforme ne drejtesi.

Suksese te metejshme dhe tashme qe vizat me europen jane hequr, urojme edhe heqjen e vizave me ameriken.

.....gjithashtu urojme qe te hiqen sa me shpjet edhe vizat e bardha, qe me ne fund populli shqiptar , por  kryesisht lideret e tij, te marrin fryme lirshem....smiley

smiley

nderkohe eri brace dhe grupi i i deputeteve socialiste e gjeçin ngushellimin te fitorja e partizanit sot

o Gon, po ca ke kunder EB-se, o vlla? je bere me keq se Pjeri. Pjeri e ka kot, nuk ka BQ per te persa kohe mban kete qendrim

shif neshjen bredho, duhet fat sot se si mision i pamundur duket kur duhet me bo gol ne fushe kundershtare me trajner italjon

na thirren n'minute t'fundit mer Gon. Jemi ktu per te nderu Shqiprine e per t'i zbardh faqen prej gjithe ktyre matrapazlliqeve qe jane bo kohet e funit. Kshuqe, nji big up per Parizonin, Gon!

Partizoni t'ca ballin 

sidomos mrena orarit zyrtar

 ....vetem fytyra e Edi Rama, është e nxirosur pas këtij lajmi.

 

Kjo fytyrë e nxirosur, është ndër të paktat të tilla pas lajmit se ka më në fund një marrëveshje!!! Fjalët që shoqërojnë këtë portret të dëshpëruar, të dështuar, të çarmatosur, janë dëshmia se kush nuk e donte reformën, kush gënjente e ndërronte fjalën sa herë arrihej marrëveshje... Të dyja bashkë më ngjallin dyshimin se nata është boll e gjatë dhe e zezë... për "të zbardhur" marrëveshjen në draft... 

...qofsha gabim...! shkruan deputeti G.S.

Nese dike e skualifikon Vetingu per te kaluar jo te paster, dokumentacioni do i kaloje policise, apo e tipit nuk kalon dhe vazhdo jeten tende, ha leket...

- Reformes-

O Reformë, o Drejtësi,
me ty s'mbahet më mëri.
Sot, nuk je më rrumpallë,
se kusarin e kap gjallë
dhe e shpie në qeli.
Me policin ha e pi, 
me mish viçi e raki, 
me hashure e hallvasi,
gromësijnë me cilësi.
Për gjykatësit ngrenë dolli,
recitojnë për virgjëri.
...edhe luajnë dominó, 
rraqe-rraqe kikikò.
O Reformë, o Drejtësi,
ty, at' mëmë, kush ta ka q....?

-Populli ( actually Arben Imeri ) ... po edhe ai popull eshte.

Populli nuk i ha keto lloj reformash ... i mban ne goje ( une) . E gezofsh kete dite te shenuar Shqiperi etnike !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).