Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 110

496 Komente

Pa censure 111 tre njesha smiley 

Falenderoj botimet shqiptare per librat qe me kishin derguar.. 

E humbëm edhe këtë mbrëmje.
Askush nuk na pa të zënë për dore
kur muzgu i kaltër binte mbi botë.

Nga dritarja unë pash’
lodrimin e perëndimit mbi kodrat e largëta.

E pastaj, si një monedhë,
një copëz dielli u përndez në duart e mia.

Të kujtova ty me shpirtin e ndrydhur,
me atë trishtimin që ti ke njohur tek unë.

Ku ishe ti në atë kohë?
Me ç’njerëz?
Çfarë fjalësh u thoshe?
Oh, pse më ndodh kështu: dashuria shpërthen përnjëherësh,
kur jam i trishtuar dhe kur ti je larg?

Libri që marr të lexoj mbrëmjeve më ra nga duart
dhe te këmbët e mia, si një qen i plagosur, u rrotullua perëndia.

Gjithnjë, gjithnjë sapo vjen mbrëmja ti ikën,
deri ku muzgu bredh duke tretur statujat.(P.N)

Kur do hapet konkursi per pyetje per Intervisten e madhe 2016? Adminet duhet te na hapin nje teme te vecante per kete. Apo ta bejme pyetje me vete? 

Po aman o Gaia dhe ti. E ke vene re si eshte rerhequr tani qe u demaskua? Nuk para del me ne shesh te mejdanit. Fshihet. Ti pret interviste! Te gjitha pyetjeve ka per t'iu pergjigjur : "kete e kam thon te vq!" , "lexoni vq" etj si keto. Lere se jemi ngopur me fjale boshe.

Tani ti hapni namin kot per keq dikujt, nuk me duket e ndershme. AI bere disa perpjekje per qeverine ne mergim, por pastaj nderroi mendje DHE mbeshteti PS-ne. Pse si erdhi PS ne pushtet pa mbeshtetje pecogrose? 

Jo moj zonje jo! Thjesht miti (the myth) i atij qe di cdo gje u diskretitua! As nam te.keq.as.nam.te.mire.  E verteta vonon por nuk harron.

Prit Pjer, mos e fik. Nuk e dhe pergjigjen ketu.

me duket se e fiku zeqo...smiley

s'ka prblm tafe, ketu jemi, neser e ndez prap.

Ka lezet kur jane edhe te bukura. smiley

Lajm i mire per blogun: Bredhi qe nga dita e sotme duhet ti drejtohemi me.parashtesen z.Drejtor! Kemi per ta pare shpesh me.flamur shqiptar megjithese lidhje me Kanadane nuk i ka dhe nuk ka per ti shkeputur asnjehere. Urime z.Drejtor!

Patriot i Tironcit, nuk i paske aq te fuqishme lidhjet familjare. Pse Bredhi vec nje cope Drejtor kurse ai tjetri zv Minister? Cfare kishte ai me shume nga Bredhi, apo pse kishte punuar si administrative assistant kurse Bredhi deri tek larja e haleve ka arritur? Te isha si Bredhi s'do te ta dija shume per nder. Gjithsesi urime Bredhit.

Gjembo z.Drejtor do te menaxhoj nje program interqeveritar (disa qeveri europiane dhe usa) me buxhet 125M/vit, ku shpenzimet administrative do te jene jo me pak se 1.5% dhe jo me shume se 2.3% e vleres se buxhetit! Tani me thuaj ti c'e donte ai zv/ministrin! Edhe nje detaj, si drejtor qe eshte ka veton per programe investimi ne zona te te shqp smiley

Atehere terhiqem. smiley Megjithese perseri, titulli ka vleren e vet.

propaganda e shkabes po jep efektet e saj.smiley

Kur u zbut dhe armiku i saj me i eger, cfare mund te themi ne te tjeret?

faleminderit rilindje .smiley

falemnderit grup, sh flm!
Kjo do jete nje sfide e vertete per mua po mund te them qe u impresionova tejmase pozitivisht nga mbeshtetja e stafit me te cilin do punoj qe tani e tutje. Politika po mundohet te jape nje mesazh te qarte qe qendron mbi cdo pale. Ate qe cdo shqiptar i formuar me edukaten perendimore eshte i ftuar te kontribuoje me cfare te kete mundesi. Jo vetem kaq po une do bej te pamunduren qe te vazhdoj te jem ne kontakt me kte blog te nderuar per te percjelle cdo mesazh pozitiv e cdo keshille te vlefshme.

Kontakti me blogun do te jete nje plus i madh per ju z.Drejtor.  Edhe ne do te na behet qejfi te degjojme nga ju sikurse t'ju percjellim shqetesimet e gjithe bashkatdhetareve.

Nqs. ky eshte lajm i vertete, urime Bredh!

Urime z. Drejtor! Peshku duhet te jete krenar qe po nxjerr kuadro drejtues per Shqiperine. Nuk e di cfare mendimi do te kete per ty tani shkaba. Gjithsesi ti trego vlerat perendimore e kur te te vije ne zyre ndonje dite, mos merr hak per fjalet e pahijshme qe ka thene per ty.

PtH do ta marresh keshilltar meqe ai per 500 euro ne muaj eshte gati te vije te punoje per Shqiperine?

ouuu, bredhoja  drejtor drejtorie ne dikaster  te LSI.?!.smiley   urime ! 

E sheh Belulo , te gjithe duke e dredh , Roni socialist , iku me LSI -ne , Bredhi i djathte kaloi nga LSI -ja .

smiley

Eshte per te miren e Shqiperise, Brado.

Sapo ma konfirmoi Pateku , kur me tha se ke Drejtor kishte zevendesuar kete mendova dhe une : Po qenka per te miren e Shqiperise.

Brado e ke faji ti qe i ke bere çunat ziliqare dhe na i more ne shqp. Lexojne ata ketu makina me goma te trasha, leku vu, goca te bukura plot, pushimet sa andej kendej.... ja kshu te prish shoqeria. E rendesishme eshte qe nje shoku jone i armeve do jete ne vendin e duhur ne kohen e duhur. 

Vetem nje parti i zgjidh hallet o Brad. Bredhi pati hall, u merzit nga larja e haleve (TM shkaba) dhe ja ku u be drejtor. Ndoshta do me ndricoje fati dhe mua ndonje dite te shpetoj nga larja e pjatave.

Sot mora konfirmimin per Bredhin nga nje mik i perbashket qe punon ne ministri. Edhe nje here Bredh urimet e mija me te mira. Njerez si ty i duhen ketij vendi. Te rinje, te shkolluar jashte, energjike. Mjaft me vjetersirat e se shkuares!

Shkaba e hoqi nga lista e emigranteve te deshtuar .smiley

A te thashe qe duhet me shku ne Albanie me pi i kafe me Ronin? po te me kishe degjuar do ishim duke pi ene i GAVE me shokun tim te dashur Bredharak. Urime Bredho nga zemra e mos na harro ne njerezit qe te kan dash kaq shume e te kan ndejte afer ne kohe te veshtira.

Kur i thua Bredhit mos na harro.eshte mos na harro apo mos na harro harro ?smiley

Nuk na harro Bredhi se eshte cun flori. Edhe Shkabes pasi ti rrasi i laper per ngrofje shife po si dha ndonje pune ne vend pellumbash.

Nje kave me Bredhin must be in order por me ato hajdutet e LSI mo na pleks.smiley

Nuk quhen Hajdute por te Zote qe te Mbarojne Pune, prandaj duhet te shkosh ne memedhe se ke mbetur prapa. Pastaj ne ate vend krim eshte te jesh i ndercem ose budalla.

Bredhit do i bi ne qafe vetem per i gjo....du qe te hudhi nje llaf te mire tek pjeshkat e zyres per mu. Kaq ka per ta bo Bredhi.

qe pa filluar mire nga puna po i kerkon te abuzoje me postin .smiley

Ca thu mi, po mu me lusin...Une do i nderoj me vemendjen time domethene do i begenis...ku qendron abuzimi me postin ketu? Bile Bredhi do me falenderoj se vajzat e dikasterit do buzeqeshin me shume dhe do e hedhin hapin me te lehte ne pune.

Mos e shaj shume LSI, se mos na vjen dhe ti ne ndonje dikaster LSI-je smiley

nuk eshte ide e keqe .per tu vjedh se per tu vjedh ka keshtu me mire une se te tjeret .smiley

Urime.If you can't beat them , join them.smiley

 Bredhi qenka kthyer në Shqipëri! Drejtor, madje...tani gjeje dhe një nuse dhe je i kompletuar. Apo je martuar e nuk kam marrë vesh gjë unë? smiley

Edhe nese nuk eshte martuar ende, tani do jene vajzat ne rradhe jashte deres se zyres se tij.

Jo jo cv ta mbajne te fshehur poshte robave qe ta bejne kurioz çunin smiley

Është i ri tjetri në zanat, dale t'ia mari pak dorën smiley

Te gjej nuse???!!! Te ishte per tu martuar Bredhi e kishte bo bam knej. Ne Shqipni eshte mekat me u martu. Bredhit i ka ardh koha per t'iu lshu femrave pa dure. Jam i sigurte qe Bredhi e ka parasysh ket. Sidoqofte urime Bredhit. Kisha pershtypjen qe ishte rehat n'Kanade por duket qeveria e Fan Nolit po i kthen ne memedhe kokat smiley

Atë mos e thuj, se në zyra, këndej nga ne, ka vajza të bukura e të kuruara dhe mbi të gjitha, vdesin për njëçik drejtor. I shkreti Bredh, thuaj smiley

të kuruara

cfare do me thene? Nga cfare jane kuruar? Shpresoj jo nga ndonje STD, apo ju i thoni STS. smiley

Eh ta kishim edhe ne ket hallin a Bredhit thuj smiley

urime bredh!

Shkaba te gjej vrime ku te futet se Bredhin mund ta kete epror.smiley

Eshte aktiv vetem naten ne internet. Atje nuk i ndihet zeri. Ndryshe te heqin nga puna direkt.

Taman si drejtor po flet qerrata. smiley

Kshu eshte kur hapet dera e duhur.

urime bredho.

Ka ca kohe qe s'e kam bere kete pyetje (turp): Ndonje sugjerim per kenge shqiptare te viteve te fundit te cilat ja vlejne te degjohen me te dy veshet? 

t'ka lali shpirt smiley

Ajo eshte kenga e bradit, si tha ai vetem une e kam klikuar one million time.. smiley

Ka ca kohe qe kam degjuar kenge shqiptare te viteve te fundit dhe eshte turp ti degjosh, keshtu qe xhib relax se nuk ka ndonje te hajrit, vetem kengetare te paveshura qe vec tunden e tunden..

https://www.youtube.com/watch?v=xiMcKJ_yLC4

 

smiley ca kishe noji gje me bondin ti?

SOT
-sipas Nazim Hikmet-
Sot të gjitha gratë më duken të tejdukshme,
Të gjithë burrat më duken konfuzë,
Sot,edhe qielli prej bronzi atje lart,
Më duket se nuk ka qenë kurrë!

Sot të gjitha vajzat më duken të puthura,
Dhe të gjitha të pushtuara nga djemtë!
Sot goja jote është një piano e vogël,
Që lëshon vazhdimisht tinguj të qelqtë!

Sot të gjitha orët e ditës më ngjajnë mua,
Të gjitha së bashku krijojnë një Moxart!
Ndërsa ju gra më dukeni kaq të bukura,
Sa ndonjëherë ju marr edhe inat!

Sot,edhe qielli prej bronzi atje lart,
Më duket se nuk ka qenë kurrë!

 

Iku njeri iku tjetri kush e ka radhen per te ikur?  Ngelem emigrante gjithe jeten. Flm shkabe qe na hap syte per memedhene smiley hajde te punosh tani! smiley

Une kam hallin e Pjerit si do e presi drejtori I ri ne Tirane! smiley

Eh moj zonjushe, sa here i ka kaluar varka PtH prane por Ay pret qe ti vij anija!

Jepi nje dore se gjynah. smiley

smiley ...ka sha ca pezzo-grosso! Ne Tirane mbajne shenim!

E ka pas fajin vera e keqe qe ka pi 

I kam shah Vlonjato, i kam shah, por e mira do ishte ti kisha rrah. 

kush nderton ne token time ne bregdet, kam per ta vra. po i jap dhe kuptim jetes qe bej me kete rast.

Toka ne bregdet shitet $100 metri katror dmth $1 meleon hektari ..

Te presim cfare mendimi ka ai qe ka shkruar per tokat ne bregdet.

Pietja eshte :token e kujt japin veresie keta ?

nuk e japin veresie ne fakt, kerkojne te afrojne investime. do lek qeveria me pagu rrogat e ronit dhe bredharakut qe vijne prej perendimit. me u mbajt nivelin e larte te jetes qe benin atje duhen dhe pagesa te mira.

dmth personi qe do investoje minimumi 50 milion, nuk ka interes te ndertoje shtepi se per 99 vjet vetem do e kete token, jo t'ja leje amanet femijve te vet. megjithese per 99 vjet ai me familjen e vet, mund te behen nje fis i tere, qe sikur otomani perseri te vije nuk i çkul me prej atij bregu.

Toka ka pronare .si do kompesohen ata ?

per pronat e bregdetit kane thene me duket qe nuk do t'i kompensojne dhe as njohin ndonjehere pronaret e tyre.

ne fakt prona atje merret vete, por duhet te jesh prezent vete. mu der tani nuk m'i kane luajtur perveç nga dy ndertime shtepiash (vendalinjte nuk lejne njeri te vendoset). po besoj se ditet do te jene te numeruara ne te ardhmen e afert. 

Urime qeverise per vendimin smiley

Pjero ti je dakort qe tokat ne bregdet per turizem te jepen me 1 euro?

Gjembo, po kush toka, te ligjit 7501 a 5701 (se s'po i maj men shifren pas treçer shishe vere te Cahors 2010)  apo te tokave denbabaden. Aty o bo lomsh, ndersa Palloshi thot 1 euro. Kush eshte ai budalla qe vjen tek nje toke me 2-3 pronare. 

Lexoje shkrimin Pjero se ta thote.

Eshte bo peshku si fidanishtja e qeverise apo si bicim ekipesh zinxhir. Prit kur ta bojn anetaresimin me pare. smiley

Ai Kaviri qe kur u ba zv ministet s'u duk ma. Pashe diku qe kishte kalu keshilltare i Erion Velise. Roni po, ca dite  para promocionit,bani sikur kishte qefmetje me blogun dhe deklaroi largim te parevokueshem. Per Bredhin kam me nis letra n'qeveri se ska qan i yni. Jo mo vlla,ca, fut dhe xhibin n'qeveri dhe shnet,u pa kjo pune. smiley

Hajt suksese shoku ! smiley

po pse çfare do vine te thone ? apo ato broçkullat qe thone kur shkojne, qe do bejne perpjekje per ta zhvilluar shqiperine dhe qe as vete nuk i besojne.

na marrin dhe per kara, jo per gje. ngelen keta me shpetu shqiperine. hej piçke e somes. 

nuk thone troç se po shkojme per me mire, per veten e tyre fillimisht, te bejne diçka ne lidhje me dipllomen qe kane marre se ne perendim s'do gjenin kurre pune ne lidhje. po qe ne fillim fillojne  demagogjine.

ne s'ja hengrem enver hoxhes demagogjine, qe peshonte nje ton. jo robve koti, qe nuk shquhen per as gjo. nje koment nuk e kane me interes, jo me teper.

zotri, behet fjale per perpjekje serioze qe nqse realizohen, do kene ndikim pozitiv rrenjesor per shume shtetas te ketij vendi. Pervoja qe kemi perfituar ktej, do na vleje te gjitheve. Edhe pse jo ne pozicionin e duhur, te garantoj se nqse dhe ti vendos te vish nje dite te kontribuosh ketu e jo mes arabeve te Frances, do merresh parasysh. Heperhe u njoftova se ka vende pune qe duan kualifikim profesional, teknike e mekanike por edhe shofere te kualifikuar. Nqse e ndjen, mund te besh nje mesazh privat duke bashkangjit dhe cv perkatese. Flm!
 

Pjetermustakuqi, kalo nje dite te pijme dicka dhe te diskutojme. Nuk debatoj qe jemi perplas po kam pershtypje se ka pas dhe keqkuptime. Ta them me garanci te plote kte. Edhe vete Pjeri kujton se E.B. eshte perplas me te sepse e ka inat. E verteta eshte krejt ndryshe...

falemneres qe po kerkon  te ndihmosh te gjithe. do te ta shohim ndryshimin qe do te japesh, s'besoj te vdesim deri ate dite. 

ne ke fillu qe ne dy dit atje tu fol si shkaba, imagjino pas disa mujesh.  

dhe harrova diçka, une punoj vetem per veten time, jo per shqiperine. se kur na vune te punonim per te te gjitheve, e shkaterruam dhe jo ndertuam. them se duke punuar secili per veten, do kemi me shume shance ta ndertojme.

hajt shnet !

.

Pjeter, njishtaz ku e di ti te kujt jane robt. Ka dhe sherbim sekret partia. Dyshtaz, vete e ke fajin qe rri e rri e shpreh dashnine per Lideri. Pjetrin e kena n'xhep thone. smiley

Jo mo une skam naj ambicje,maksimimi ne kohe fushate ofrohem me ngjit afishet dhe me vu flamujt,po te them te verteten me vjen i cik inat per mikun tone Pjer. Le ta themi hapur,eshte i vetmi person ketu me kontrbute reale,qe ka shpenzu energji per te shpalos idete e tija,ka dhene vizionin e tij per zhvillimin e vendit duke u ulur dhe hartu strategji mirfilli zhvillimore. U perpoq me kontaktu me njerezit e duhur,ata qe njihte ketu ne peshk,per t'i shpalos idete e tij ne nje medium me te madh se ky. Po ca pret nga Blendi,qe kur ky vete dhe e kerkon,ai fshihet n'qenef, e kur Pjeri me sensoret e vet e dedukton vendodhjen dhe ai s'ka nga lun,Blendi i nxier justifikime - jo po ti ke te drejte,po c'ti bej drejtorit, Po haen kto! Pastaj, se c'eshte nje dore ketu qe lun zaret kunder tij. Pa asnje provokim nga ana e Pjerit,i dalin ca kundershtare qe e sulmojne ashper dhe ne menyre te paprincipte. Ne fillim Roni,hajt Heretikun s'po e qujme se ai ashtu ban me te gjithe,tani ka dale ky Vlonjati qe vjell vrere kunder tij.Mediokriteti perhere i asht ba barrikade te afteve. Mediokrit u druhen te afteve,i kane frike si djalli  tejmanin,shohin te ata armikun qe do t'i spostoje.

Shkurt,Pjerit i ka dal si Arsenit,shqepu Arseni t'u msu gjermanisht,per specializim jasht shtetit shkon Goni. Te pakten Arsenit i ecte me femnat dhe ne kte pike,Pjeri asht si Goni - xhentil i sjellshem dhe i ndershem. Jo se kjo s'i ka dhene rezultat,se ndihet nje lloj feelling nga ana e Ketlines,po dhe Gjembi dukshem flirton,nuk len rast pa tregu se e ka lexu V.Q,qe tashme te gjith e dime qe eshte dhe ,le t'a themi,pika e dobet e tij.

Dhe per t'a mbyll se u zgjata,i vetmi defekt qe kam vene re une tek Pjeri dhe, qe ne kohet e sotme s'eshte difekt i vogel,eshte NDRSHMERIA. Nuk e msoi kurre ate shprehjen e popullit;"duhen shtat hile dhe nje trimri". Por koha asht gjykatsi me i mire per te gjithe ne dhe do vije nje dite, qe koha t'a ndaje miellin nga krundet.

 

Brravo zotni Pjeri qi i rreziston zulmes se rregjimit. Rrespekt. Jo si kta firaunet qi u shiten per disa miljona euro te taksapaguesve perendimore.

 

Nje dite kur ta bejm Shqiperine Rrepublik, shpresoj qe historija te mos i harroje ca gjerera.

edhe nji here i bej thirrje Bredhit te terhiqet, se do ta shofim ne tv nej dite, nji kanadez qi kerkon meshire në duart e organeve te rregjimit smiley

dhe sdo kemi as me çkë ta shkembejme se oinerumi na hiku duresh smiley

Fiqo behet fjale per $€, pozite, reputacjon, duartrokitje, benefite relaksuese, dmth shporta plot per njerzit e besum.

 

Robi ka edhe nje cike krenari jo vetem ato me lart, se nuk te bejne patjeter te lumtur...Pse me duket pak si loje kjo mua mes teje dhe Bredharakut..smiley

me kryesorja eshte qe nuk RREZIKOJNE asgje te madhe. vetem po fituan diçka. 

sepse do kisha qejf sikur ne shqiperi te kish dike qe tu thoshte, ju punesoj por po nuk arritet objektivat e kerkuara keni prerje te kokes. s'ka me ik me perseri, pa ju fut gjemb ne kembe, atje ku ishit me pare.

do shihnim pastaj a do ta provonin sfiden, apo jo.

e boni shqiperine si deshi Enver Hoxha, po beri lufte, rrezikoi jeten e vet, e meritoi postin. nuk priti ta emeronin apo ta votonin populli demokratikisht, si keta hajdutet e sotem qe na hiqen per me teper si idealista.

mik i dashur. Me shume se te gjitha keto, behet fjale per endrren e rilindasve te vjeter e te rinj, ta shohim shqiperine zonje! ndaj dhe une ju pergjigja pozitivisht kesaj oferte. Sepse vura re ne syte dhe fjalet e atyre qe ma bene propozimin, nje seriozitet dhe vleresim per punen time dhe sukeset te deritanishme (qofte dhe modeste).

p.s. Neser jam me E. ne stadium te shohim Parizonin tone te dashur

Bredho, e para ta bofte zoti mare. E cuditshme si i zbut robt atdheu. Nga bredharaku luftarak i peshkut sot shof nje bredh te bute dhe te ndjeshem. Kot nuk thone breshka do qoshen e vet. Ishalla bo paqe edhe me ato hasmerite qe ke pat nga peshku smiley

Lere lere se nuk eshte me.ketu mes nesh kapterri, do ti ishin mbush syte me.lot nga mallengjimi. Ehhh kohe te arta, e kishim avtobuzin kabriolet.

Po pse,te duket Lezha funi i botes?

Ligji antiduhan asht simbolika me sinjifikative e rivendosjes se shtetit. Jan ba 4 fushata nga kater ministra te ndryshem dhe vetem me ministrin e Rilindjes po gjen zbatim. Dhe ktu ku jam une,i sheh njerzit qe tashme jane ndrgjegjsu,ngrihen nga tavolina, dalin jashte,pine cigare dhe hyjne mrena. Deri neper llotot e sportit s'te lejn me pi duhan.

Ja pra,kto hapa te vegjel,jane hapa gjigande ne kthimin e shtetit.

pihet o pjeter, pihet, ne lezhe, ne vlore e ne tirane nuk eshte faji shtetit, por i prepotences se personave qe vetem burgu u ben derman...

Jo vallahi. Para dy javesh ishin dhe ktu dhe vune ca gjoba tre milionshe dhe tani, edhe aty ku pihej eshte ndalu.

Opo n' meze t'venit te shkosh ne Tirane dhe pihet per shtate pale qejf ne lokale. 

P.S. Lezha eshte si shpirt, lezhjanet jane si shpirt, perveçse pak te pakrehun smiley .

P.P.S. Rilindja eshte si shpirt.

di kush nqse ka ndonje menyre origjinale qe t'mos harxhosh shume data nga cel? se kta koleget me sugjeruan nji si tip portali po nuk shof ndonje ndryshim pervec vendndodhjes. Plus mund te jete i pasigurt...
Tjeter, kush do me pa Par(t)izonin sot, te m'nisi nji pm ktu te ppu se kam 2 bileta teper dhe takohemi te korpusi rreth ores 5. Tribune qendrore po jo vip

urime t'sinqerta i dashur

Bredho e gjete apartamentin qe kerkoje? Nqs te vonon shume ai shoku, kam nje kontakt per nje apartament tjeter te stadiumi Q.Stafa, ngjit me ish klanin. 

kohe te veshtire gjete per karriere ne Albanie, o Bredho..  a nuk e shikon qe koalicioni PS-LSI  eshte duke u perpelitur ?!  me brek neper kembe po e shtyjne.  

-ti i di vet punet e tua, po sikur ta rishikosh edhe njehere me qetesi  kete pune,  them une...

ore lungo...apo harrova, ti je me Flamurtarin..

Jo jam me Selenicen smiley

Ndeshje e madhe sot. Para Parizoni!

Vetem per nji gjo jeni mo te mire se ne

Kategorite qe keni provu jane 3

Gol apsaq

hajde hajde Parizoni, i shpenguar.

ça qe kjo me ja kthe mrojtsi topin portjerit ne dore ashiqare

70 vjet krenari e pasjon, nuk mund ti harrish duke fluturuar ne iluzion !

 

e 10vi Bakaj

ah, tha EB - as kur kemi fitu zgjedhjet e fundit nuk kam qene kaq i gzum sa sot qe po rrafim Tironen. 
Vlora, u rregullu puna e shpise. Ai shoku jot me ndihmoi qamet duke pas parasysh se smund t'i nxirrja qeraxhinjte kshu pa i lajmeru para. Rrofsh! Kusho te ben te fala! Para Parizoni! Parti-zoon, Parti-zoon, ti per ne je kampion!

Sa here te dush miku sa here te dush.

Nuk besoj se ju zhgenjej por ne cdo ndeshje ku nuk loz flamurtari jam me tiranen!

 

e di, e di. Me tha Ai

Erjon Braçe figurë smileysmiley

 

smiley

Qemolo, kape cik ate tipin ne te djathte siper, po kruan dhembet me gisht..smiley

Belul je shume tendencioz. Look at the big picture , puleeezzz ! E ke zakon te kerkosh gjilperen ne kashte ...smiley

smiley

Se mos do ta thote goja Kape cik ate seksianen pak me djathtas qe po te thith sikur me qene muhalebi' une ? 

zgjidhja eshte russian tour...

zhavorr dhe fidane,

zhgenjim spiropalja, respekte per vajzen me syze, shpuze

me te tille te rinje gjynaf te lengonje shqiperia

superdhendri bente si pioner i ekologjisteve shqiptare, singularizimi qe i bente ceshtjes se parkut nxirrte hapur hipokrizine e tij.

Me pelqen zhvendosja e vemendjes.

"Familja" eshte hedhur në ofensive sepse po afron 19 gushti, dita kur neper kinema del "War Dogs", filmi i Hollwywoodit në të cilin shqiptaret do shohin edhe personazhin e "Father's son", alias Shkelzen Bersha 

smiley

 

Ty sikur me te pas pallu Zeni mor burre smiley

No Shame for Bill and Hillary: Entitlement Has No Boundaries

Bill Clinton has once again exhibited a lack of integrity.

During yesterday’s Super Tuesday primaries, the former president entered a polling station with Boston Mayor Marty Walsh while campaigning for his wife in Massachusetts, a state that could have swayed for either Hillary Clinton or Bernie Sanders. It is illegal to campaign within 150 feet of a polling station, and given that he was an elected official for several years, Mr. Clinton was certainly aware he was breaking the rules.

Mr. Clinton defended himself, arguing he did not campaign or approach voters. But, because of his notoriety, he didn’t need to approach anyone—they were bound to confront him. When one voter asked for a photo with Mr. Clinton, he smugly responded, “As long as we’re not violating any election laws.” He knew there would be no reprehension because of his powerful political status, while in 2008 he continuously accused the Obama campaign of voter intimidation.

If Jane Sanders or the spouse of any Republican presidential candidate were to do what Mr. Clinton did, there would be outrage from the Clinton campaign in retaliation.

Both Bill and Hillary Clinton have demonstrated disrespect for their constituency throughout their political careers, and this has been epitomized by their recent interactions with protesters at their events.

At a Clinton campaign rally last week, a former marine vocalized his disdain for how Ms. Clinton handled Benghazi as secretary of state, and Mr. Clinton responded by yelling at the individual to “shut up and listen.” Ms. Clinton displayed this same abrasiveness when interrupted by a Black Lives Matter activist at one of her $500-a-plate fundraisers. Ms. Clinton immediately responded to the activist angrily, out shouting the activist until security forcibly removed him from the fundraiser. During similar disturbances, her opponent, Mr. Sanders, either let the activist speak or addressed them in an understanding, compassionate manner. Both Bill and Hillary Clinton knew the incidents were being videotaped and would receive national attention, yet still reacted with entitlement—for who dares interrupt them when they are speaking?

The Clinton records are permeated with unabashed entitlement and disrespect for the people they were elected to represent. Mr. Clinton was caught lying under oath and was nearly impeached for it. He also has a long history of sexual harassment and assault, stemming from Gennifer Flowers, who in 1992 admitted she had a 12-year affair with him. Mr. Clinton told Steve Kroft during a 60 Minutes interview in 1992 he had caused pain in his marriage, but that didn’t stop him from involving himself in similar scandals with Juanita Broderick, Kathleen Willey, Linda Tripp, Paula Jones and Monica Lewinsky.

Ms. Clinton’s political record is filled with unapologetic contradictions. Nearly everything she has said during the 2016 presidential primaries can be traced back to completely contradictory past statements, and when confronted she reverts to planned, dismissive talking points. Ms. Clinton repeatedly obstructed the investigation into her email server as secretary of state, dodged her involvement in the Benghazi scandal and has refused to release her speech transcripts to large financial firms while claiming to be the champion of Wall Street reform. She has attacked Mr. Sanders for discrepancies on his record for gun control, while an NRA lobbyist will be co-hosting a fundraiser for her in mid-March. Her role as secretary of state during the Obama administration is touted as a qualification for the presidency, when in reality her foreign policy was interventionist, resulting in a reduction in safety and national security as the war in Iraq imploded into the rise of ISIS in the Middle East.

Once a proponent for rallying Democrats to make universal health care a reality, Ms. Clinton now criticizes Mr. Sanders for his single payer health care plan while racking up more donations from large pharmaceutical companies than any other candidate. She has merely adopted popular aspects of Mr. Sanders’ campaign platform to appease Democrats to the left with meaningless social justice rhetoric to compound her loyal support from the moderate Democratic establishment.

Leading up to the Democratic presidential primaries, Ms. Clinton used her political and corporate influence to virtually crown herself the Democratic presidential nominee, similar to how she selected New York in 2000 to serve as U.S. senator, a state to which she had no unique ties but knew she could win with little-to-no opposition. Politicians are generally thought to be two-faced on some level, but Bill and Hillary Clinton take it to appallingly shameless levels.

PORTRETI I SKËNDERBEUT

Si ditë e plote ai shtjellej
Me re dhe erë mbi atdhe
Një emër, Gjergj, e kish si diellin,
Tjetrën si hënën, Skënderbe.

Dy brirë dhie kish mbi krye,
Emblemë e vjetër e çuditshme,
Sikur ta dinte që mes brirëve
Dy perandorë do të godiste.

Njëzet e katër luftra bëri,
Njëzet e katër vdekje theu.
Ç’ka mangut linte ditën Gjergji,
Plotësonte natën Skënderbeu

Pas vdekjes eshtrat iu ndanë,
Në mijëra varre ato u shtrinë.
Gjithçka të shumtë ai e pati,
Të vetmen kish veç Shqipërinë.

Ismail Kadare
Nga libri KOHA, 1976

“Jeta është një ëndërr për të mençurit, një lojë për budallenjtë, një komedi për të pasurit, dhe një tragjedi për të varfrit”  smiley
| Sholom Aleichem |

smiley koincidentalisht po lexoja kete:

'The whole secret of life is to be interested in one thing profoundly and in a thousand things well. The world is a comedy to those who think and a tragedy to those who feel' -Horace Walpole.

Eight weird and wonderful motoring rules

As noted earlier, speeding isn’t the only way of breaking the law, so here are some slightly more obscure rules you shouldn’t fall foul of.

  1. In Denmark, drivers must check under the car to make sure nobody is underneath before moving away. Quite why there would be someone underneath your car we don’t know, but judging by the number of moggies hiding under cars these days it might be a useful rule for the UK.
  2. On the German autobahn you can go as quickly as you like, but don’t even think about running out of fuel: it’s illegal.
  3. We didn’t have the Russians down as clean freaks, but you can be fined as a result of having a dirty car.
  4. Although China has abolished its ‘one-child-per-family’ rule, the country clearly isn’t bothered about protecting the size of its population. If a pedestrian walks out in front of you it’s illegal to stop.
  5. Cyprus is a hot part of the world and it’s advisable to have a drink of water to hand at all times – unless you’re driving, that is. We’re all familiar with the mantra of ‘don’t drink and drive’, but the Cypriots have taken it to the extremes. Even if you just want a sip of orange juice, you’ll need to pull over.
  6. In Pennsylvania motorists driving along country roads at night time must set off a rocket every mile to warn livestock. Or scare them; one of the two.
  7. Pennsylvania isn’t the only state with daft rules though. New Jersey is in on the act with a rule that says you can’t frown at a copper, even if he’s just cut you up.
  8. You know when you are walking along on a miserable, wet day and some berk in a van drives through a puddle and splashes you? Well it’s illegal in Japan. Good.

Nuk e kuptoj cfare thua. 

normal, kot qe  poston balet atehere. merru me politike vetem.

This Monday is brought to you by the word " FUCK " ... and the letter " U "

... Enjoy.

Ore po Gezuar Festen e Mesuesve mo! smiley

Respekte per nje pjese mesuesish shqiptar, qe kane edukuar breza te tere njerzish me durim dhe sakrifica.

Ja dhe nje histori shpresedhenese qe tregon se ende ka mesues qe kryejne detyren me pasion dhe dashuri :

http://www.balkanweb.com/site/arsimtari-...

 

Sa do e shkruaja! smiley Gezuar festen te gjithe mesuesve anembane botes! 

AP...

During Trump's speech, a man ( Kjemal Avdija ?) smiley was scurried through the crowd by police officers as he made obscene gestures, raising both middle fingers. A lone woman stood and shouted in protest, her exact comments unclear. Another handful of young people were removed from a balcony. The final two people escorted from the arena held three fingers in the air in a salute linked to the Hunger Games. One of the men had on a yellow emblem reading, "Stop Islamophobia."

Trump paused at each interruption. Supporters in the area - home to the Charlotte Motor Speedway, a flagship of NASCAR, which endorsed Trump on Monday - simultaneously booed the protesters and cheered on law enforcement.

"Bye, bye," Trump said from the stage, at one interruption. "Go home to mommy," he said, as another man - a "little guy" - was removed. "Let her tuck you in bed."

Po dhe duan te gjobisin Blogun per fjale fyese a shpifje, shiko ca shkruajne keta pallat...

Eshtë më i bukur gjesti origjinal i Kanadezëve që dhurojnë vetem nga një lule. Kshu më tha një shoqja ime shofere kur mori një buqetë të tillë ku shumica e luleve ishin plastikë!!!!

Karafili eshte i joti, i joni, i te gjithve znj Dade.

Bejtet ne komente smiley

Sa here qe them se jeta nuk ka si te bohet me e shkerdhyme ... ajo kurva mutit me pergjigjet me : Sfida pranohet ! 

Rest In Peace  F.H. smiley

Shume Bukur Shtepia gjembo..

 

E meriton sepse eshte ne pozite unike.

 

Eshte Ministrja e Arsimit e Rrepublikes se Shqiperise.

Sa Ministre te Arsimit te Rrepublikes se Shqiperise ka ne botë ?! Ta them une. Nji dhe vetem nji.

dy selvi qenkan thare, pse nuk i vadit te pakten!!

Nuk ja del dot te paguaje ujin me rrogen e shtetit.

deshtake qe kujtoni se ktu nuk mund te jetosh ne lluks e te kesh shtepi si kjo fale punes. Kjo eshte normale per shtresen e mesme; mjafton nje kredi me interesa normale, 2 rroga mesatare dhe biles kursen per te bere pushime ne cdo vend te botes. 
E pranoj qe dhe une, me pare, si ju, isha skeptik. Do deshiroja te isha kthjelluar me heret; te kisha hapur syte e mendjes kur me thane. Po me mire vone sesa kurre!
 

Sanders vs. Clinton Live.

fourth one-on-one democratic debate. In Miami.

Ilustrimi grafik i Washington post media ul si pa te keq nja 20 vjet nga mosha e Shillary-t

Nuk di ku pashe nje sondazh te fundit qe tregonte se, nje pjese e mire e elektoratit gri amerikan, e supozuar te votoje Sanders ne rast kandidimi te tij, do te votonte Trump ne rast kandidimi (shume te mundshem) te Clintoneshes. Gje qe do ja veshtiresonte shume kesaj te fundit fitoren ndaj Trump. Gje qe tregon se, qofte dhe pertej ndjeshmerive politike, Sanders eshte kandidatura me e mire e mundshme edhe në terma elektoraliste, qe mund te nxjerrin demokratet 

Nje kolegia ime, she is black, s'ka tre kater dite degjoi dy simpatizante te trump, u hyri ne muhabet e nevrikosur- he is a dirty racist- s'ia pertoi dhe kshu nisi debatin me keta - ajo voton per bernie. Ai eshte socialist i thane keta, e di ti c'eshte socializmi, une e di se vij nga europa. I'd rather take  chances with bernie ia kthente kjo kolegia. Hidh e prit perfundoi qe te dy trump-sat degjonin zezaken e kur u ndane i dhane duart e u pershendeten me te 

dear July_21,

we get it; you live in USA and you're an American. Which makes you special, a different species. 
I know you can't help it since you spoke English while in your mother's womb, but for the love of God, save us this bullshit in English and join the rest of us common mortals and freaking shkruj shqip!

sincerely,
the rest of us

Ndersa sondazhi qe citova eshte e kunderta e asaj per te cilen flet ti : sondazhi e kish fjalen per nje elektorat (gri), jo detyrimisht demokrat ose republikan, por qe voton kryesisht personin. Duke qene se aktualisht trendy eshte anti-sistemi, Sanders dhe Trump jane te vetmit (nder 6 kandidatet e te dyja partive) qe perfaqesojne, ne nje menyre apo tjeter, pikerisht anti-sistemin. Dhe pikerisht ky elektorat eshte i predispozuar te votoje njerin nga keta te dy qe do te figuroje ne finale, sado paradoksale qe duket nje gje e tille ne shikim te pare

Nuk di në ç'mënyrë Trampi është anti-sistem për sa kohë që sistemi është racist sa t'i hajë shpatulla.

perceptohet si i tille! Nuk jetojme më në kohera "te jesh apo mos jesh", por "te dukesh apo mos dukesh" (si i,e tille)

Ne jetojme ne epoken ngambrapa dy felore, dmth ne dy alternativa te mundura:

 

Te jesh racistit, apo te jesh bythist? Alternative tjeter s'ka!

 

(mund te jesh edhe xhibole, ose diçka e ngjashme, i barazlarguar, por kjo nuk eshte alternative e mundur ne nje siperfaqe te rrafshte, eshte sa per t'i bere qefin vetes se jeton lartesisht)

                                                                                                          i Modhismiley

 

E qarte. Sdq. shembulli im mund te ilustroje te dyja rastet. Sepse elektorati i bernie dhe trump tipikisht eshte i tille, i lidhur me personin jo grupimin politik ( qe perputhet me backgroundin e te dyve: kandidimi si i pavarur)

Gezuar 76-vjetorin Çaku i Nuries smiley

"Chuck Norris doesn`t download any software. Only hardware!" smiley

rob me vizione te kthjella si duket

Goditje per shkak te detyres- duhet te penalizohet rende, Heqja nga puna per biografi te keqe ( sjellje e pahijshme ne pune ) Vetem keshtu krijohet kultura ne pune ! 

nuk publikon ppu-ja lajme te ketilla*, si t'a nxe tastiera qe e shkruan

*i vjen me mbare t'i groposi

Ti sille njehere e nese s'ta publikojne pastaj ankohu. Siper ne krye te faqes eshte nje buton i kuq qe thote "posto".

nuk publikon ppu-ja lajme te ketilla*, si t'a nxe tastiera qe e shkruan

*i vjen me mbare t'i groposi

Eshte e vertete qe eshte zaptuar nga nje tufe trollesh te PD, sikur te ishte allias apo bathore.

kusur i edit te merret me emancipimin edhe te anti-"komunizmit" shqiptar i cili ka mbet prapa ne nivel te turpshem: me argumentin e "miliantit te partise" luftojne akoma sot e kesaj dite

have a great friday

The ugly american.

(I’m waiting in line behind a woman speaking on her cellphone in another language. Ahead of her is a white man. After the woman hangs up, he speaks up.)

Man: “I didn’t want to say anything while you were on the phone, but you’re in America now. You need to speak English.”

Woman: “Excuse me?”

Man: *very slow* “If you want to speak Mexican, go back to Mexico. In America, we speak English.”

Woman: “Sir, I was speaking Navajo ( native). If you want to speak English, go back to England.”

Myslimonia e dreqit. Shif ti qe ka te drejte z. Trump per kto.smiley

John Fugelsang on Twitter: 

'For years the world has viewed most Americans as selfish xenophobic morons. Donald Trump is here to finally provide an accurate headcount.' smiley

smiley  Fugelsang, Borowitz, Maher, Stewart ... are the best America has to offer ... ! 

Stewart sa keq qe iku, do ishte i nevojshem keto kohe! Po edhe Seth Meyers, John Oliver dhe Stephen Colbert nuk jane keq. Gjynah ne fakt, mua ka shume gjera qe me pelqejne te USA. Popull akoma i ri dhe optimist, gjithe energji dhe inovacion, punetor dhe me besim se e ardhmja te perket. Kane pastaj te tyret si te gjithe, kane bere lemshe neper bote dhe ne shtepine e tyre dhe probleme ka plot, po Trump i ka nxjerre gjithe anet e tyre negative ne pasqyre ne shume kuptime. Do the right thing, USA, for your sake and that of others!

FRIDAY - My second favorite word.

facebook e para, vej bast

E ke te humb bastin. Eshte Fuck ! smiley Gattcha !

E di mire qe s'eshte fescennine? smiley

Na hahen ca luleshtrydhe 

Pjeshka

Te hahen pjeshka ty gaia? smiley

Sot ne mjes, ne nji Starbucks near Florida :

Direkt sa parko, per i here te bie ne sy se me shume se gjysma e makinave jane te shqiptarve. Nga flamuret, targat perpara shqiptare ( ketu nuk detyrohesh te vesh targen e shtetit edhe perpara) si psh. PG, KO, VL etj. Shume nga keto, ne targa mbrapa kane specilizuar fjale si : Fieraku, Korca, Kulufi, Tirona1,2,3, etj. Terhiqte vemendjen njona me targen mbrapa : MIM smiley OZA ! Sa afrohesh, ne nji tavoline po lujne domino kater veta dhe 5 shikojne. Me nji te degjume kalimthi, dallon kollaj 5-6 dialekte. Volumi ne max dhe dymi duhonit te ngacmo syte ( jemi perjashta). Kur afrohet nji nga ato punetoret me iu thone: Please, smoking is not allowed anywhere near our stores, not even outside !... I'll let your fantasy run rampant trying to figure out the insults in her direction, coming from our bashkatdhetare. Me e hijshmja ishte : Shko, moj p... i marre ( dialekt verior).

-Mos me thirr mo ne kete vend per kafe , i them asaj qe ishte me mu, dhe ikim te dy nga syte kembet, me kafen e pa mbarume duke u betu qe mos kthehemi ne kete particular location in a long, long, long time. 

sepse gjithe horrat e deshtaket kane ikur ne emigracion, Qemol. Ky eshte fakt!

S'iu ka faj ai ju, jeni bo si Shabon Hunderri, e krruni vete ... smiley

Une per pjellor e njoh veten, keshtu ... edhe horr nuk di te jem ... smiley

 smiley Bredharako , s'po te shoh mire keto ditet e fundit  smiley

i je bashkuar buall mavrise, Pjer. Nuk ka temjan qe te largon prej djallit. Fatkeqsi per Shqiprine...

nuk e di pse po me ngjan me Ronin tani. 

Mos ja ka vjedhur fjalekalimin Roni?

Pranoje Pjer qe i je bashkuar Buallit . smiley kshu i do mushka drute smiley

smiley aman mor burre ku i gjen keto perla...

Ato me gjejne mu. I them personit qe ishim bashke : Nai Starbucks tjeter OK, po jo mo ketu : Pse ti kujto se nuk jane te gjitha keshtu ?- ma kthe ? Po isoj, Panera Bread ... me i fjale kudo ku shitet kryesisht kafe.

O sa mire me qene shqiptar, thashe me vete ...

Kaq shume Shqiptare paska ne Tampa?

Eshte si zone, quhet Tampa Bay. Une vete jam ne Clearwater. Nuk del dot pa degju shqip. Pa shaka. Jane shtu si milingonat. Dhe mendo qe para 20 vjetve ishim a nuk ishim 10-15 familje ne te gjithe ket zonen. Kane sjell njoni-tjetrin nga veriu. P.SH. Dolem i note me ble i torte, per nji sebep ne nji big grocery store. Ajo qe na sherbeu kishte floket e gjata dhe ia mbulonin ate nametag. Po dukemi nga koka dhe nga ftyra dhe e pyta shqip : Shqiptare je ? Po shqiptare, ..... po juve ? - Take a wild guess, Einstein. Jo, Amerikon po sapo kemi perfeksionu dialektin e Shqipnise se mesme ...! ... ishte nga Fieri.

me duket se e kishin rrit prap tarifen e skyway bridge me kalu.

Shqiptare je ? Po shqiptare, ..... po juve ?

hahahahahahahaha.............

me kujtoi at barcaleten e policit t´vesh civil qe u ul tek berberi dhe berberi e pyet:

- Cfare profesioni keni?

- Polic, i thote ky, po ju cfare profesioni keni?

smiley

smiley

U dashka levizur atje tek ju, te pakten te jemi ne mes Shqiptaresh qe mos te na thote me gje shkaba. Se ketu ku jam une na mbyten eskimezet.

shkaba ka dy famljare ne clearwater, mqrf. atje ikin ata qe munden, me c'kam vene re. ikin me paret e shtepise gati, qe mos detyrohen te lajne hale e te shajne shqiperine. perkundrazi, vijne shpesh e nuk e shajne kete vend, i thone gjerat sic jane

Nuk besoj se ka ndonje ketu qe ka dyshim se ndonje nga familjaret e tu lajne hale. Dihet boterisht qe ju jetoni ne zonat me te mira te botes ngaqe i keni bere 200 mije euro.

Ore po prit njehere, ti paske familjare emigrante? smiley Nuk i ke bere lanet?

si jo, kam dhe kusherinj halelares qe shajne shqiperine sepse s'kane ditur ta nxjerrin qimen nga qulli as ketej as andej, dhe duan te gjejne nje fajtor ndaj shajne origjinen. Kam dhe nja dy pijanece qe u kemi paguar rrugen per ne azil ne gjemani vetem qe t'i hiqnim qafe e mos na kerkonin leke here pas here. Sic kam dhe kusherinj qe kane bere hajer si ketej, si andej, dhe nuk shajne njeri. Fiset jane te medha, gjembi. kane te gjitha llojet e sojeve. smiley Po ata qe qurraviten e shajne jane ata qe s'jane per gje. Te aftit ia dalin, kudo qe te jene e nuk kerkojne fajtore.

shkaba, e di mire qe nje nga familjaret e tu ne Clearwater nuk eshte Qemoli?

Shkaba familjare emigrante?Shkaba eshte vete emigrant,le pastaj familjaret.Ti mbase e ke fjalen per ata emigrantet e pavotuar,ndersa per Shkaben kane votu te gjithe tironsit me referendum ne menyre plebishitare qe te shkoje ne Tirane.Tirosnit i kishin halet te papastruara atehere,po Shkaba ua futi,vetem dy dite pastroi hale,pastaj nisi te shkruaje neper forume.Pse vetem ne qylaxhinjte t'ia fusim Shkabes e te hame nga taksat qe ka paguar ai qe ne kohe te Enverit.

i them asaj qe ishte me mu

Qemol, dilke per kafe me femra te tjera.

Gjembo, ke femrat hyjne : motrat, kusherirat, shoqet e punes, farefisi i gruse, lesbiket, plakat mbi 65 vjec ... and yes, me kishte ftu per kafe nji femer tjeter ...smiley

Qemolo vjet kur po shifja per pushime  clearwater ishte ne top 5 list. Ndoshta heres tjeter, po te le mesazh mos takohemi smiley

smiley

Qemolo jo per hapje bythsh, po te presim me padurim n'Orikum!

Po me rriten veshet. Jom bo shume popullor. Hahaha. Mos e diskuto, te Ura Izvuarit do e lejme takimin. Nuk i thone me Pasha Liman se u bene vite ... ?

Do vije ai mut ustai se me mbylli mrena, qe ia befsha t'emen... 

Hahaha ta kane lene takimin standart eee nga ora 8am deri ne 6pm! Mfs, te lidhin ne shtepi sikur je qeni i shtepise smiley

Tamom, po as nuk e kap as telefonin Bobi te me thote si e tek ... " Bob the Builder " hajde po pate per te ardh qe te vrafshin per qen rrugesh .

Si i themi Shqip ?

frengjishte = homéophathie

germanishte = Homöopathie

anglishte = homeopathic

 

 

homeopatik

Dhe thuhet frengjisht, anglisht, gjermanisht. 

faleminderit per pergjigjen. Di  gje nese ka kabinete/zyra keshillore qe merren ne shqiperi me homeopati ?

Shkabe,si njohesi me i mire i shqipes,ma hiq nje gur injorance e me thuaj pse thuhet gjermanisht e jo gjermanishte.

Ne shqip quhet omeopatia si ne italisht ...

 Omeopatik eshte mbiemer psh kur thua nje ilaç omeopatik..

jo, nuk e di nese ka.

kur kam qene ne shqiperi, nuk kam degjuar ndonjehere per homepatine. Vetem ketu ku jam njohur me homeopatine dhe kam vajtur per nja 2-3 gjera te vogla.

as une nuk e kam degjuar. mbase dhe nuk ka. por di qe cfaredo te kerkosh ne TR qe s'e ofrojne spitalet shteterore, do dali ndonje klinike italiane qe e ofron.

a ka ndonje shpjegim se pse ne kete forum i vihet ban atij qe i pergjigjet dikujt pa sharje banale, por maniakeve si bredharaku qe s'kane lene njeri me banim ne shqiperi pa e share nga goca, motra dhe mamaja, nuk i jepet ban?

Edhe une kam shume kohe qe ja bej pyetje vetes kte. Kam arrit ne konkluzionin se blogu eshte cik homofobik dhe kjo nuk eshte gje e mire. Po ti shkabllor, mos u dorezo! Dikush tjeter ne vendin tend do i kish bo naften nji blogu ku i bejne vazhdomisht ban e ku e trajtojne si lolo. Por jo ti! Kjo gje ty te ben te vecante. Lolo, vecse lolo te vecante ama. Mos ik shkabe!

ne fakt lolo je ti qe s'ka ngel nejri pa u share nga motra e nga gruaja me ty, dhe ti prape vazhdon me qepesh si pederast. cdo koment qe shkruan e ke duke menduar per mua. jo lolo po tamam maniak me kuptimin e plote te fjales.

uau! lol pz ncncnc...qjr.

klm

a ka ndonje shpjegim qe ti dhjet ketu ku ha o shkabe "trimi". ngele nga mengjesi ne darke me 276 komente ne dite.

ti e ke shkabizuar fare kete blog. ti banin e ke pak.

Nuk e kupton qe shkabina ketu eshte me nje mision .....qe te shkerdhej kete blog.....shkabina eshte ne gjirin e admin , provoje ta ofendosh.....ta fshin menjeher komentin.....ça do bej shkabina gjith diten ,pa dashnor(prandaj eshte femer e frustuar)....nderon flamujt,u heq apo i shton nga nje germe usernamit çdo dite....

hahaha doli fjala ime. thashe qe ne fillim qe me trump amerika do ta mesoje se c'do te thote te kesh politikane te polarizuar si keta tanet. ekstremisti sjell percarje dhe perplasje. ishalla fiton

e vertete, politika ndarese (dividing politics) e trump = "politika" polarizuese te pd.

Është cilësuar si poezia më e bukur dhe më e lexuar, e të gjitha kohërave:

Ana Kernës

Kujtoj me mall një çast gëzimi:
Përpara sysh m'u shfaqe ti,
Si vezullim i një vegimi,
Si ëngjëll plot me bukuri.

N'andrralla jete zhurmëkote,
Në dhembje brengash e mërzi,
Më grishte larg fytyra jote
Dhe zëri yt plot ëmbëlsi.

Nga shqotë e kohrave që shkuan,
Kështjell' e ëndrrave m'u shemb,
Me mjegull vitet ma mbuluan
Fytyrën tënde, zërin tënd.

Ç'i ngrysa ditët gjithë brengë.
I zymtë dhe në shkretëti,
Pa perëndi, pa shpresë e këngë,
Pa lot, jetë, e dashuri.

Po ja më shkrepi prap' agimi,
Se përsëri m'u shfaqe ti,
Si vezullim i një vegimi,
Si ëngjëll plot me bukuri.

Dhe rreh me gaz kjo zemra ime,
Sepse iu kthyen përsëri,
Dhe perëndi dhe frymëzime,
Dhe lot, jetë e dashuri.

A. Pushkin

 

Ne nje leter te mevonshme, Pushkini e cilesoi Ana Kern si k.... , kuptohet mbasi fjeti me te. smiley

Nuk ka pune ne fshatra te tilla o Pjer, prandaj kane ngel te shkrete. Jane levizje migratore normale. Keshtu qe i cuan emigrantet atje, dakort, po ca pune do bejne, ne kurriz te shtetit do jene. Plus jane vende te vogla qe nuk kane infrastrukture per te pritur emigrant: kapanone, shkolla, kopshte, etj.

qari i belgeve 40+ vjece, s shkojn mo n karibik per manallsmiley

po s'kishte pra as nga ato, se kishin shku me vrap havdallat, po vetem pleq meshkuj ne moshe te katert. Sipas llafit te Pjerit.  

 ` Dmitry Itskov,  one Russian internet millionaire is trying to change nothing less than our destiny, by making it possible to upload a human brain to a computer, reports Tristan Quinn.`

http://www.bbc.co.uk/news/magazine-35786771

lol...pz...s'ka ngel kriminel pa shku andej. Sa me shume te na ikin, aq me mire do jemi

Di njeri si i thone pemes se mimozes dhe blirit ne anglisht? Danke smiley

Ka mundesi qe te jete "acacia" (lexohet ne anglisht si: ёkejsha).

Sigurisht qe ekziston dhe "mimosa" ne anglisht, se fjala jone "mimoza" eshte e huazuar kuptohet.

Google for double-check. 

Mimozes: mimosa, thorntree, silver wattle

Blirit: linden

E kisha fjalen qe mimozat e llojit qe njohim ne ketu ne Albanie, me ato lulet si gogla te vogla te verdha, mund te jete akacie -- bime e ardhur nga Australia.

Ka lloje te tjera mimozash, nga ata qe thote rebus.

Po Magus, tek familja e akacieve futen. Mimozat e verdha quhen ne nje nga ato emrat qe kam gjetur. Une zakonisht kur nuk gjej dot nje fjale ne anglisht bej nje perkthim te dyfishte: nga shqip ne italisht dhe nga italisht ne anglisht, e zakonisht funksionon smiley

Vertet si I thone ne anglisht? smiley

Sa inat e kam te henen! 

dyzet vjecarja ka dy kofshe njizet vjecare.

edhe 100 motra

Kush e gjen sa fëmijë ka në familje? smiley

Çdo djalë i një familje ka aq vëllezër sa edhe motra, kurse çdo vajzë ka dy herë më shumë vëllezër se sa motra. Sa fëmijë ka ajo familje?

po detyrat e cunit tat do bojme ne tani smiley

smiley Nuk e gjen dot dhe thua ashtu..smiley

po pra i rashe shkurt. u menova, u menova. thashe te them nje here, amon pyte cunin se ata jane ku e ku me te qute se ne. 

7 mi gra 7

  smiley Sa vellezer dhe sa motra? 

4 vellezer e 3 motra! smiley

vellezer me shume e motra me pak smiley

Nice Gaia se edhe une ashtu e nisa arsyetimin smiley

smiley JOOO thote cdo vajze ka dy here me shume se vellezer i bie 4 motra dhe 3 vellezer smiley

pyte pra cunin dhe na e thuj...

Shiko se e bere lemsh tani. Me ca na ke thene me lart (qe cdo vajze ka dy here me shume vellezer sesa motra), jane 4 vellezer e 3 motra e nuk e luan topi smiley

Ose 3 sic thote Kristida me poshte. Both valid.

ketlina - m'duket se ke pi keq se je merzit me ca tha Pjeri nja tre ore me pare. s'ka gje, ta falim. 

Joo Pjeri na ka xhan te  gjithave pa perjashtim..smiley persa i perket problemit jane 3 vellezer dhe kater motra dhe se luan as topi se une e kam me ekuacion pergjigjen..smiley

Epo na e ke dhene informacionin gabim se nuk del llogaria. Nuk gaboj kollaj une smiley

3. 2 djem, nje vajze, po prape rremujen e bejne, dhe 3, pa merak smiley

E shikon qe Kristi nxori me shume djem? smiley

Me verte qe paske pire ketlina smiley

Ca kam pire moj fernet? smiley Caj vetem pi une..

Ate nuk e di une. Me shume vellezer pra duhet te jene. 4 me 3 ose 2 me 1. Kete po themi.

Ika tani se kaq ishte peshku per sot. Pas 1 muaji komentoj prape une smiley

Na para se te ikesh zgjidhjen, se do durosh nje muaj..smiley

Shënojmë me x dhe y përkatësisht numrat e djemve dhe vajzave në atë familje.

Atëhere përftohen këto ekuacione me dy ndryshore:

x-1 = y

x= 2( y-1)

Pas zëvëndësimit të x-it në ekuacionin e dytë marrim

y+1= 2(y-1)

Ose y+1 = 2y -2

Ose y = 3

Në këtë rast x= 3+1 = 4

Pra, janë 3 vëllezër dhe katër motra, pra shtatë fëmijë me x dhe y përkatësisht numrat e djemve dhe vajzave në atë familje.

 

Zgjidhjen e kam ne rregull une, ti ke dhene gabim instruksionet e mazalla se e pranon smiley

Po pra qellimisht..smiley

Make them feel the BERN today, Florida, Ohio, Illinois, etc.

Ti shkaba ben nje gabim shume te madh tek komentet e tua. Me pelqen qe e do Shqiperine e bravo te qofte, se te gjithe ne qe vijme ketu e duam, por ne momentin qe thua "te gjithe", "asnje", "gjithmone" apo "kurre" - pra kur flet me absolutizma - nuk ka sesi te te mirekuptoje njeri. Beje ndryshe debatin edhe do e shikosh sa efektiv dhe i shendoshe do jete.

Ato qe thua Rebus do te ishin te drejta ne nje tjeter mjedis, por jo per PPU. Mbase s'e ke ndjekur por ketu kane nisur sharjet nga motra thjesht nese u thua qe robt qe rrine ketu, rrine sepse kane punuar fort e sepse kane ditur te bejne dicka me jeten e tyre ne vendin e tyre.

Jane te drejta edhe per PPU. Une nuk shkruaj shpesh por kam mbi 10 vjet qe e ndjek rregullisht kete blog.

Eshte qasja jote ndaj debatit qe eshte e gabuar. Nese ti fillon dhe ofendon te gjithe ata qe shikon me flamur te huaj, dhe i quan humbes, deshtake, etj etj, atehere si mendon ti se do jete pergjigja? Me siguri nuk do te te thone: Bravo Shkabe!

E kuptoj qe edhe e anasjellta nuk shkon, pra kur ti fillon e shkruan edhe te kundershtojne apo shajne. Ne shume raste thua gjera te mira dhe te lumte per energjine qe harxhon ne thenien e ketyre gjerave. Por, absolutizmat nuk jane mire per asgje dhe per askend.

Jeta ka shume ngjyra e nuanca. Njerezit kane shume ngjyra dhe nuanca, si ata qe jane ne Shqiperi, si ne qe kemi ikur jashte. Arsyet dhe rrethanat jetesore jane gjithashtu te ndryshme. Disa iken me deshire, disa jo. Disa jane te lumtur atje ku jane (ne Shqiperi ose jashte) e disa jo (ne Shqiperi ose jashte). Nuk mund te besh ketegorizime sepse eshte e pamundur te besh. Nuk e kemi ate lloj informacioni per ta bere.

Suksesi dhe permbushja eshte gjithashtu e ndryshme. Njerezit kane etalone te ndryshem matjeje. Cfare eshte nje standard i mire per ty, mund te jete i keq per dike tjeter, apo shume i mire per nje tjeter akoma.

Behu mendjehapur. Ta siguroj une qe kushdo qe futet ne kete blog futet sepse ne nje menyre apo tjeter do te kete nje kontakt me Shqiperine. Kjo nuk do te thote ama qe te biem dakord per cdo gje...ndryshe gjithcka do ishte kaq e merzitshme.

Je djale i zgjuar, e jam e sigurte qe kupton.

Jo, nuk thone bravo kur e ben por te shajne, dhe kur ti pergjigjesh ndaj sharjes me logjike, fshijne komentin tend dhe lene sharjen e tjetrit. Nese ti e shkruan prape komentin, te japin ban. Pastaj te shajne nga motra, por ai qe shan nga motra nuk merr ban. PPU s'ka qene ndonjehere nje vend normal diskutimi por me pelqen qe marrin zjarr adminet shpejt. lol Une kam diskutuar dhe ne vende te tjera dhe vetem ketu perfundojne robt duke u share rregullisht nga motra dhe nga gocat, sidomos pa mua ketu, dhe sharesi nuk merr asnjehere ban. Perkundrazi. Eshte edukata e peshkut kjo. S'ke c'ben. Do pershtatesh.

Ok, ti e di. Une ca kisha per te thene e thashe. smiley

ai vjen te minoje punen e admineve mesa duket nga shpjegimi qe dha. pastaj çuditet pse i japin ban.

nuk eshte as i sinqerte. ky eshte blog koti thote dhe nderron njeqind pseudonime vetem te shkruaje ne te. ti ma quan gjithashtu te zgjuar. 

nje i zgjuar nuk eshte kontradiktor ne ato qe thote, mbrenda rreshtit, pa shku me gjate.

Ti ke thene cfare kam thene une, ne fakt. Une vazhdoj e them qe emigirmi s'ka asnje problem. Problemi nis kur ekzagjerojne per gjerat qe jane ketej per aryse: "inferioriteti, deshtimi, viktimizimi, kerkimi faji, etj". Po nejse, muhabet i gjate. Nuk ka qene problemi asnjehere aty ku te duket ty tani.

Nese ke thene te njejten gje qe kam thene une, mua me behet qejfi. Mirepo nuk duket ashtu. Problemi, sic e shoh une tani (pa iu futur zanafilles se nuk e kemi mendjen tek Peshku gjithe kohen, apo jo) eshte qe te eshte kthyer si nje mision ne vetvete qe po futem tek peshku tja heq trurin atyre emigranteve aty, plus edhe admineve qe me kane rene ne qafe. Kjo e ben a priori biseden te infektuar qe ne zanafille. Clirohu nga inati dhe paragjykimet, ti dhe te tjeret, edhe hajde te flasim si njerez. Futja ketu duhet te jete kenaqesi deri diku, e jo lufte me shpata.

Me gjej nje koment ku s'kam folur si njeri. lol Problemi eshte qe juve kur nje ide nuk perputhet me tuajen, ju duket sharje dhe shani. Por une nuk shaj. As nuk kam share ndonjehere, edhe kur me kane share nga motra.

ti nuk shan por PERGJITHESON. psh mua me quan qe jetoj mes zezakve dhe arabve, qe ti i mban per njerez pa vlera.

po te me shaje, do te kishe me shume mundesi qe te rrokje ne shenje sesa me nje pergjithesim te tille. pra sharja eshte me mire, edhe sepse ajo nuk eshte pergjithesim.

a kupton ?

futja nje lol, tani. se keshtu i mbyll ti debatet kur s'ke me ç'te thuash.

Profilo, une nuk pergjithesoj. une them qe pjesa e emigranteve qe e shajne shqiperine kot, pa lidhje, si ai qe thoshte se kishte vjelle tek restoranti shqiptar dhe kishte jetuar vetem me fruta - ose jetojne mes arabeve dhe zezakeve dhe u ka deshtuar emigrimi aq shume sa duan te gjejne cdo cast nje fajtor, ose ndihen aq inferiore sa duan te duken si te vendalinjte dhe pervecse ndryshojne fe dhe emer, si ne Greqi, fillojne behen dhe ata anti-myslimane apo anti-shqiperi, si vendalinjte, qe te pershtaten. Nese ty te djeg dhe ndihesh i perfshire, eshte problemi yt. Nuk ke pse e merr per sharjet. Problemi eshte qe atyre qe u djeg, e marrin si personale, nxehen dhe shajne. lol 

nuk e kuptove mesazhin tim.

sharja eshte me lule sesa pergjithesimi. se ti shan individin vetem. me pergjithesim del dhe vete i njejte me ata qe pergjitheson, po te jesh dhe ti shqiptar. sepse kur zezaket dhe arabet ti i fut te gjithe ne nje thes te vetem, pse te tjeret mos t'i fusin po keshtu edhe shqiptaret ?

je ulet, ne arsyetim. dmth.

shko diskuto nashti me ate shoqen, se duket si ne nivelin tat. 

Opa, fillove me "juve". Kjo eshte hera e pare me duket qe une e ti kemi nje bisede me njeri tjetrin. As nuk te kam share e as ofenduar e as mburrur ndonjehere. Atehere pse edhe mua me drejtohesh me: "juve" emigrantet?

E leme me kaq. Prisja tjeter shkembim, me te pjekur e me te zgjuar.

Ti sapo me ofendove e the qe une ofendoj, por as kam ofenduar njeri deri tani. Thjesht kam shprehur ide ne pergjithesi, kunder askujt ne vecanti, per te shprehur opinionin tim. Ti kete e merr per sharje. Ti dhe ata qe e merrni idene e kundert si sharje, jeni "juve". Madje the qe flas me absolutizma, por une e bej gjithnje te qarte qe flas vetem per nje kategori te caktuar. Dmth, vetem sepse ideja ime ishte kunder tendes, ti erdhe e me ofendove e madje shpife per mua. lol Mesohu ta pranosh mendimin e tjetrit.

Une them ta lexosh edhe njehere ca kam shkruar une e ca ke shkruar ti. Sepse je duke folur kot.

Une more djale nuk te shava as ofendova, por te KRITIKOVA, ne menyre konstruktive. Dhe kritiken e meriton sepse nuk thua thjesht ide, por ti ofendon nje kategori te tere njerezish qe jane emigrante. Je duke i mbushur mendjen vetes qe jep argumente. Nuk ka argumente, sado te mira te jene, kur ti emigrantet i ofendon te gjithe.

Shembulli i fundit ishte qe nxorre nje koment nga fotoja e nje fare Lambrenedetto (shume mire ky robi qe mburr Shqiperine e shqiptaret) qe ishte totalisht sharje. Aty e mora nismen te te thoja per absolutizmat. Lexoje ca komenti ke bere copy&paste, besoj se di italisht. Si edhe, shkruhet zozzone, cka do te thote njeri i piset, nje term ules qe perdoret ne Itali.

Nuk kam ndermend te vazhdoj keshtu me ty.

Aspak. E kam bere te qarte qe e kam me emigrantet qe sajojne per ketej. Nuk e kam per emigrantet normale. E kam perseritur gjithnje. Ja ku e ke te fundit fare e kam thene pardje. Ndersa ti the qe une e kam per te gjithe, kur une asnjehere nuk kam thene qe e kam per te gjithe. Ate absolutizmin nuk e thashe une, por e tha personi qe ka shkruar komentin e qe me beri pershtypje. Nuk thashe qe e mendoj 100% si ai. Une ne cdo postim bej kujdes qe te them "ka gjasa qe shumica e shqiptareve qe rrine bejne me pak krime, sepse ata qe kane probleme reputacioni kane me shume prirje te ikin". Per absolutizmin po shpif dhe po me ofendon vetem sepse nuk toleron dot mendimin ndryshe.

Per te gjithe e ke. Ja cfare nxorre qepare (dhe ne momentin qe e ben share, pa e kualifikuar me rezerve, ai behet edhe mendimi yt):

beh tutti gli albanesi sozzoni sono venuti qui in Italia, mentre quelli educati e puliti sono rimasti a casa loro

E vjen e me thua mua qe shpif per absolutizma? Une nuk e di sa vjec je ti, por dukesh qe nuk je shume. Duket nga menyra si bisedon, e merr perpjekur, je impulsiv, llogjiken nuk e ke shume te forte, i fut edhe nje "lol" nga mbrapa qe ia heq seriozitetin dhe forcen e asaj qe thua. Ki besim ne ato qe thua, nuk te duhet ajo lol nga mrapa. Ndoshta behesh nervoz kur bisedon me njerez qe duket qe jane me te zgjuar e pergatitur se ty? Po ti qetesohu, se ne nuk po bejme gare ketu. Secili te veten.

Gjithe te mirat Shkabe!

Po si? Po nuk e kam thene une ate. lol Si qenka e imja dicka qe e ka thene tjeterkush? Une vura dicka qe me beri pershtypje nga lundrimi ne internet, qesha me idene qe kishte krijuar italiani, dhe nuk thashe aspak qe isha dakord me te ne menyre absolute. Une mendimin tim e ka shprehur gjithnjej me kujdes maksimal qe te mos jete ne forme absolute. Ti nuk do ta pranosh mendimin tim qe eshte ndryshe me tendin dhe tani, pikerisht ne kete koment, po me me drejtohesh personalisht me fyerje personale per zgjuarsine, logjiken, qetesine. hahaha E dallon paradoksin?

S'ka asnje paradoks aty. Meso rregullat e bashkebisedimit, si edhe meso si funksionon ndarja e mendimit te dikujt tjeter. Kur mbetet e tjetrit e kur behet edhe e jotja. Si edhe, mendimi i tjetrit pranohet per sa kohe eshte respektues. Dallo gjithashtu kritiken nga sharja.

Te kushtova goxha kohe dhe energji. Po deshe vleresoje po deshe jo. Nuk ka kuptim te vazhdoj me se i bie te tjerrim lesh kot. Une nuk jam nga ato qe munden kollaj, ne llogjike e argumente. E ke "luften" te humbur domethene smiley

Kalofsh mire vertet kete here.

klm por sapo shpife kunder meje dhe me sulmove me sharje personalisht pa piken e arsyes, pasi nuk te jam drejtuar as ty, as ndokujt ne vecanti, por nje kategorie te vecante njerezish qe ekziston realisht. nese ndihesh pjese e tyre, ndrysho ti, mos me shaj mua

I dashur rebus. Nuk te njoh por lejome te te them se mendoj se je njeri i mire dhe shume i sjellshem. Shpresoj edhe ti mesove dicka sot pas ketij mundi. Mos ua hidhni margaritaret tuaj derrave tha ai hebreu i famshem i Bibles.

Faleminderit loni! smiley

@rebus: Shkaba me mentalitetin e vet, incites hatred with perojative language against a minority (se nuk di ta them shqip). Keshtu qe adminet, te rrinim shtremet e flisnim drejt, duhet t'i kishin bere BAN ku e ku me kohe ketij dhe pseudonimeve te tilla. Ashtu sic duhet t'i fshijne komentet me te shara individuale. Eshte nivel shume i ulet.

Ata qe hyjne ne kete platforme, me mendjen time, vijne te ndajne mendime virtualisht, marrin vesh se c'behet ne Shqiperi. nuk besoj se ne shumice vijne te shfryjne nerva, urrejtje, meri etj. Keto jane frystrime te panevojshme. Normalisht, nje grup bashkebiseduesish qe kane kohe ketu kane krijuar njohje dhe ja lejojne njeri tjetrit edhe gjuhen e te folurit qe per dike nuk do ishte e pranueshme. 

Por ata qe vijne qellimisht te nxisin urretje, si rasti shkaba et al, pa diskutim jane raste te cilat "don't belong here" sepse nuk eshte qellimi sa komente ka nje teme, se ky blog eshte pa para, dhe tek e fundit nuk po shitet ndonje mall direkt. Ndoshta indirekt po, me kufizimin dhe llojet e temave qe hapen. 

Sado te mundohesh ta anashkalosh negativitetin e qellimshem qe nuk eshte ne kuadrin e lirise se fjales, eshte e veshtire. Nuk duhet lejuar sepse demton shume si informimin dhe komunikimin.

Ky, mesa e di une, nuk eshte blog personal, po eshte ndertuar me frymen e kontribuesve kolektive.  Shkaba perfaqeson HATRED. 

@Gaia: E kam si "difekt" kete qe dua te korrigjoj menyren e shtrember te te menduarit te dikujt. Ne rastin e Shkabes, kisha kohe qe e shihja qe gjerat sa vinin e keqesoheshin. Eshte e lehte ta shash Shkaben (packa se ai do vetembrohej duke thene se ai nuk ben asgje te keqe, se thote thjesht mendimet e veta me fakte, etj etj), por kjo do ishte shume e lehte e une thjesht doja t'ja jepja edhe nje shans te kuptonte se ku gabonte.

Mendoj se admineve u intereson qe te kete debat ne Peshk. Ka pasur periudha qe Peshku ka qene shume vaket me komentet. Shume anetare u larguan. E ndoshta po mendojne se Shkaba i ben mire mbajtjes "gjalle" te debatit. Ndoshta iu duket shenje demokracie. Por gjerat kane kufi. Si i thone asaj shprehjes: liria jote mbaron aty ku fillon liria ime. Ne momentin qe fillohet me komente denigruese, jo vetem ndaj nje personi, por ndaj nje kategorie te tere njerezish, kjo pastaj kthehet ne racizem. Dhe kur kete e ben nje i races tende, eshte per te ardhur keq.

Por Shkaba ka zbuluar proxy-n, edhe o burra jepi. Mendoj se eshte shume i ri ne moshe, dhe gjynah qe eshte i mbushur me kaq urrejtje dhe mosmirenjohje.

Shkaba harron edhe faktin qe ky blog eshte hapur nga emigrante dhe frekuentuar 90% nga emigrante. Pra qellimi i krijimit te tij ka qene qe emigrantet te diskutonin me njeri-tjetrin, e te flisnin e lexonin shqip. Pra emigrantet te solidarizoheshin me njeri-tjetrin. Frekuentimi qe i ben ai blogut, dhe idete qe sjell, shkojne totalisht ne kundershtim me qellimin e krijimit te tij.

 

Lerini adminet rehat, nuk eshte se nuk jane perpjekur, por e kane te humbur betejen me Shkaben. Sa per kete qe qenit i ri a e re, sinqerisht me vjen keq per prinderit e Shkabes. E mendon te kesh nje femije te tille. Unless kane rol ne shkabezimin e femijes se tyre. Atehere gjynah Shkaba, dhe sic thuhet per popullin dhe politikanet, prinderit e tij e meritojne nje femije te tille.

Mendoj se me prinderit e tij, por edhe fisin e shoqerine, do jete djale shume i mire dhe i edukuar. Per t'u pire ne kupe me nje fjale. Problemin e ka me emigrantet, aty nxjerr ne pah anen e tij te erret dhe shemtuar. Pse-ne nuk ia dime.

Do kete edhe shume kohe te lire neper duar. Se nuk ka mundesi qe te jete kaq aktiv. Shkabe, gjej nje te dashur, a grua, edhe do ta shikosh qe si fillim as nuk do te te shkoje mendja fare tek Peshku.

Absolutisht jo, e ke gabim. Tipa te tille jane shume te merzitshem, refraktare, arrogante dhe te pasjellshem, mos shiko kete "miresjelljen" formale ketu. Mendo ta kesh Shkaben kusheri e te jesh duke bere ndonje diskutim me te. Mushke dhe gdhe do te ishin pershkrimet me te mira.  Dhe e vetmja menyre per te shpetuar nga Shkaba te Peshku eshte te mos ia varesh fare e te mos i kthesh pergjigje. Perndryshe, nuk ke shpetim prej tij, ketu si shushunje do ta kesh. Kur ia varin te tjeret, ky eshte gjaku me te cilin ushqehet Shkaba. Ja dhe nje metafore tjeter, Peshku si trup dhe Shkaba si shushunje smiley

Do ta kerkoni vloren gjeneral....smiley sic po kerkojne idrisin, ashtu do e kerkoni edhe ju shkaben. Edhe une them qe nuk eshte djale i keq, vetem se merr nje cike me shume superxhiro kur flet dhe kerkon vemendje  patjeter, si nje djalke i llastuar. 

Po po, sic thoshte ime kur ishim te vegjel e benim zullum, te kesh nje femije te tille dhe 10 mije leke borxh (ishte koha e kokepalareve dhe 10 mije leke ishin nje pasuri e tere) dhe var nje gur  e hidhu ne lume. T'i them mamase tani: Rri o ma, se je me fat qe nuk te ra nje si Shkaba, se me mire te mbytesh ne lume edhe po te te kene te tjeret borxh.

 

@shkaba: Se mos harxhon kohe kot neser dhe replikon me keto komente. Po te lajmeroj paraprakisht qe me fillon sezoni, edhe s'do kem as nge dhe as interes te te lexoj. Mire ben te merresh edhe ti me ndonje gje tjeter. Kontribuo ne te ardhmen tende dhe te Shqiperise.

hahahahahaha sa kam qesh. edhe pse s'kam share asnje person ne vecanti, kam folur per nje dukuri reale pa iu adresuar asnjerit, ketu vijne te ankohen se i paskam share. Dhe me e bukur esht se ankohen duke share ne cdo postim, duke u marre edhe me famljen time. Ankohen njerez qe e kane bere tradite te shahen me njeri-tjetrin nga motra, nga bijat e nga grate dhe nuk marrin ban. Njerez qe kane kaq vite qe nese dikush shpreh nje mendim ndryshe, pa iu drejtuar aspak atyre, vijne direkt poshte me sharje.

Shajne edhe nese pasi kane keputur nje procke masive ne nje muhabet normal, si psh "arabet jane te gjithe nje komb e s'kane sherre", "gjermanet jane emigrante ne toke te tyre", dhe tjetri thjesht ia kundershton mendimin duke cituar vetem gjera nga njohuria e pergjithshme. Shajne personin, shajne familjen e personit. lol Nese do kishte kulm paradoksi, ai do te ishte anetaret e peshkut pa uje. Sinqerisht. haha

Ti je e forte per nder. Prisje prekuri dhe zgjuarsi nga Shkaba? 

Ashtu shpresova smiley

Nuk ke faj, ne fillimet e mia e pata edhe une nje shprese te tille. Po shpejt e kuptova qe kisha te beja me nje gdhe qe nuk hante pyke, dhe nuk perpiqem me.

Si eshte puna ë? Intervistuesi vetem pyetjen më interesante (po në Itali, pse nuk ndenjet? pse u kthyet?) nuk ë beri qe NUK ë beri !! 

Diku kam lexuar diçka per.to qe.i kompromentonte ne.lidhje.me.te.dy shtetet (çeshtje sherbimesh sekrete). Ndoshta ka qene.info e gabuar!

                                                                     t'lumt makallumo

Dy komentet e fundit ketu, shenojne 20,18 minuta e Vlonjatit dhe tjetra 20,29 e Din Hyka, nderkoh qe ndermjet ketyre minutave ka komente te tjera, te miat, etjerve, mirpo ketu nuk dalin, ne krahun e djathte siper. 

A eshte merite e Admineve apo paaftesi e tyre. 

Pjero, lexova diku qe Belgjika ka perqindjen me te larte te njerezve qe i bashkohen ISIS nderkohe qe nuk ka perqindjen me te larte te myslimaneve ne krahasim me shtetet e tjera te Evropes. Si e shpjegon ti kete fakt? Po te pyes duke patur parasysh qe ke dhe kontakte me pecogroset me te cilet punon bashke.

shtet me probleme te medha kombetare. gati ne shperthim si jugosllavia nje here e nje kohe. 

problemet qe kane vendasit qe nuk shkojne me njeri tjetrin (frankofonet me hollandofonet), i kane me te theksuara edhe te huajt qe jetojne me ta. s'ka si te jete ndryshe.

perendimi nuk eshte i afte te INTEGROJE. nuk jane belgj akoma ata vete, jo te behen arabet qe ndryshojne me ta akoma me shume. nuk jane bere francez akoma korsikanet, basket, alsasienet, bretonet, etj, jo te behen te tjeret qe sapo kane mberitur.

bile keto politikat migratoire jane te qellimshme. qe te mbajne unitetin fallc te vendeve te tyre, ata hedhin llaç te huaj. ta perziejne sa me shume vendin duan. krijojne keshtu nje mase amorfe e cila edhe mund te behet nje dite nacionale, sepse mund te humbase rrenjet qe i ka me larg se vendalinjte. kjo teze, quhet dhe teoria e kompllotit, nga disa.

Belgjika ka rreth 9% te popullsise myslimane, gjembi, nuk e di sa e kane te tjeret. 

6% e lexova une. Por une s'te pyeta per % e sakte por dicka tjeter. Lexoje mire. Nuk eshte ne VQ.

6% nuk eshte shifer e sakte Gjembo. Se pse ka numrin me te madh te radikalizuarve, kete nuk e di, por di (sipas nje reportazhi) se ne Britani eshte me keq se ketu, atje bllokojne rrugen dhe fillojne e falen dhe me pas hapet qarkullimi. 

pjero, m'bo vaki shpesh dhe mu qi m'bllokohet ekrani por e rregulloj tuj i ron icik, lehte, siper me nji shkop tip hokllaie ose ferkoj me letren e paketes se cigareve telin qi ka miu

Fillove dhe ti me "pergjithesi" tani....se eshte gjykates nuk do te thote qe nuk ben gabime.

 

Sigurisht, sigurisht, do apelohet. Po ja nga 90% mund te veje minimumi 50%.

Pergjithesia nuk eshte absolutizem ama. Une per te miren tuaj e kam, te hapni syte e te jeni te pergatitur shpirterisht (per ata qe plotesojne kushtet kuptohet).

Me profilin ashtu ishte nje muhabet per grate shtepiake (ne pergjithesi edhe kjo).

Trump is wining Florida . the joke goes on....

Ta gezojme Trumpin President! smiley

Ta kete bere kete Qemoli yne? Te kete votuar per  Trump smiley

Tu thafte dora Qemal po e pate bere...smiley

Rubio Drops out 

Vallai ai rubio me ato floket e lyme mo mu si dandy dukej. Ska gje te hajrit kesaj radhe nga GOP-i. 

Qemoli do nderroje nick nga turpi qe shteti i tij ja dha voten Trampit.

Two things are infinite .the universe and the human stupidity ....

E di qe e kishe me prf po dhe une prandaj.e.futa ne thonjeza

Kosova 77. Ja c'ndodh me nje popull kur ka ende patriotizem dhe shume pak si ti

Bravo Bajerni. E myti Juven, 71% ball possesion smiley

Rash 2 kile tu pa Bayernin. Respekte Juves, u tregun burra sonte. Ecim para! Mia San Mia.

Shyqyr qe mbaroi...Fitore te reja na presin smiley

kish dhe nje flamur shqiptar mbrapa portes me inicialet bayern albania

Skandal! Ne fillim adoleshentet duke bo sherr, tani kapucino e hedhme nga dritarja...

ncncnc, o zot shyqyr e 1 mije here qe na bere t'i therrasim mendjes!

O Bredho a di gje a ndodhin me rreshqitje toke aty ? Du me.ble nje shtepi ne Vlore por kam frike se mos perfundoj ne Tirane! E ke parasysh? Nje dite te bukur ngrysesh ne Vlore mire e bukur dhe zgjohesh ne Tirane pa dashur. Ose a ka me votime popullore qe transferojne njerzit nga shtepite e tyre drejt Tiranes pa deshiren e tyre? Kam frike se mos voton populli shejtan-budalla shqiptar dhe me prishin planin, me sjellin ne Tirane! Zamet e ke me pyet pak per mu. 

ncncnc, kto jane shpifje te uleta.
Ai kryeministri juaj merret me anuncime emra kafshesh te kopshtit zoologjik nderkohe, lol...pz. Thote do pranojne mbi 305 mije emigrante ket vit kur asnje nuk pranon te aplikoje, lol qjr

smiley lol pz smiley qjr smiley 

Dite e keqe sot smiley

Blendi, nuk besoj se eshte rasti yt por njoh ca te tjere qe https://scontent-lga3-1.xx.fbcdn.net/hph...

Pershendes Gucen dhe Skuerin. Radiohead ne NY, s'e shoh dot. Pirlo ne NY, s'e shoh dot. Pasneser pritet debore. Po ndaloj perpara se te nis ortekun smiley.

new album expected very soon. cheers!

70 grade sot

10 inçe me borë te hanën

70 grade te merkuren

o iFiqo ku jeton ti?

ifiqo eshte eter! 

ne Fiqoville mo smiley

Nqs eshte i vertet motivi i akuzes as kane per te arrit gje. Gjithesesi mire do bejne ta hedhin ne gjyq idiotin....

Qenka e vertete qe Arditi ka marr para per ate inerviste! 

po besoj se i moralshem eshte motivi i akuzes. nuk e mendoj qe babai po ben presion publik per te perfituar materialisht. eshte turp edhe me e shkrujt.

padiskutim qe ka fyerje dhe deformim informacioni, e nje liste te gjate te dhunimit te individit edhe sikur mos arrihet te provohet qe ka marre para. 

po te kishim gjyqtare e prokurore me origjine (gjak) daneze apo nordike (se ligjet i kemi goxha te mira) Arditit do ishte duke kerku azil tani ke ambasada e venezueles si ai i wikileaks, dhe TV Klan pergatit letrat per te falimentuar. po meqe keto lloj gjyqtaresh dhe prokuroresh nuk i kemi, pavaresisht sa seriozisht do merret si rast per te lene gjurme ne interpretim te ligjit ne Shqiperi dhe krijimin e precedentit, them se e ka fituar kauzen ne te drejten e vet qytetare qe ndjek rrugen ligjore me kete shtet aspak ligjor. 

me erdhi shume mire kur e pashe se kishte shume doze qytetarie dhe kerkim te se drejtes humane si vendim per te kallezuar penalisht. kesaj lloj harbuterie pak nga pak qytetaria do filloi ti ngrihet kunder. per kete po, e pranoj qe kemi gjak europian. 

Po nuk mund ta akuzosh tjetrin per fyerje pse mori ne intervist nje kriminel! Nuk ka kuptim. Prandaj them.qe.me duket pak e veshtire te qendroje si padi. Idioti 24 karatsh ka bere nje reportazh per nje vrases. Ne reportazh ka fol vrasesi. Ka dhene versionin e tij. Idioti mund te gjykohet moralisht per aktin, motivin dhe qendrimin e tij perball nje vrasesi dhe nje historie tragjike. Por per padi civile.....me duket thjesht sa per show nga ana e avokatit.

Duke e lexuar perciptas poshte jane nenet e Kushtetutes  (35-s e kane permendur). Plus pjesa e te drejtave te vendosura ne baze te marreveshjeve nderkombetare, si edhe te shume ligjeve qe "frymezohen" nga nenet permendura me poshte. 

Neni 35

1. Askush nuk mund të detyrohet, përveçse kur e kërkon ligji, të bëjë publike të dhëna që lidhen me personin e tij.

2. Mbledhja, përdorimi dhe bërja publike e të dhënave rreth personit bëhet me pëlqimin e tij, me përjashtim të rasteve të parashikuara me ligj.

3. Kushdo ka të drejtë të njihet me të dhënat e mbledhura rreth tij, me përjashtim të rasteve të parashikuara me ligj.

4. Kushdo ka të drejtë të kërkojë ndreqjen ose fshirjen e të dhënave të pavërteta ose të paplota ose të mbledhura në kundërshtim me ligjin. 

Neni 18

Të gjithë janë të barabartë përpara ligjit.

Askush nuk mund të diskriminohet padrejtësisht për shkaqe të tilla si gjinia, raca, feja, etnia,

gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose përkatësia prindërore.

3. Askush nuk mund të diskriminohet për shkaqet e përmendura në paragrafin 2, nëse nuk ekziston

një përligjje e arsyeshme dhe objektive. 

Neni 54

1. Fëmijët, të rinjtë, gratë shtatzëna dhe nënat e reja kanë të drejtën e një mbrojtjeje të veçantë nga shteti. 

 c'te lexuar qe na bekan shkruesat e mediave 

kujtoja se vetem ne ata, por si duket, edhe ata neve.

Po ne iu postojme linqet kur ju referohemi, te pakten jemi 'honest'... smiley

Marsi u cmend te diele te hene boreeee 

Albania Opposition Signs Lobby Firm Before US Visit

The opposition Democratic Party has signed a new contract with the powerful Washington lobbying firm Podesta Group on the eve of its leader Lulzim Basha's visit to the US.

http://www.balkaninsight.com/en/article/...

imagjono i thone ne katund, shkabe. Ktu fol si qytetar i mirfillte ose mos fol fare!
S'ke faj qe shqetsohesh per MI. Kam degju per raste shqiptaresh qe i marrin me dhune nga Shqipria dhe i cojne ne Amerike smiley

Ka raste qe edhe kane deportuar nga Shqiperia per ne Amerike.

Shkabe po per keto gjykatat shqiptare qe lirojne kriminelet e rrezikshem ,cfare thote liveleak?

as letrës publike të ambasadës franceze në Tiranë, drejtuar krerëve të institucioneve të drejtësisë, ku shprehej shqetësimi për lirimin nga burgu të Domart Konjarit, i njohur ndryshe edhe si një nga pjesëtarët e ish-bandës së “Rrugës Bardhyl” në Tiranë, ka reaguar Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Ai ka shprehur ndjesë publike për vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda të Apelit, që sipas tij, ka vënë në diskutim vlefshmërinë, juridiksionin apo legjitimitetin e gjykatave franceze.

neser qeka Kongresi i Vijimësisë.

hekurose shallin Shkabe dhe gjej dy çorape te bardha qe te jenë njësoj smiley

ne mos gjeni, eshte njeri nder personazhet me te vecante he per he.

si shpjegohet qe ne shqiperi behen mitingje politike me gjuhe te eger e nuk plas gje. behen ketej, dhe ja c'ndodh lol

behen koncerte ketej e s'ndodh gje. behen te vendet "e lumtura" e ja c'ndodh. as ne 1997 nuk beheshin ketej.

shqiptaret jane populli me tolerant i botes.

Berisha ka deklaruar se ka patur korrespondence te rregullt me Miloshevicin !

“Millosheviqi për çdo tre muaj mi çonte hartat e thoshte ta ndajmë Kosovën. Njëjtë edhe Drashkoviqi me kërkonte”, ka thënë tutje ish kryeministri shqiptar.

smiley

http://www.nacionalalbania.al/2016/03/sa...

ncncnc te gjithe emgirante e bij emigrantesh te lindur e te rritur ne BE

Lere mo c'e pyet. Te rritesh ne zemer te Europes e te besh akte te tilla makabre!! smiley Kombinimi i fondamentalizmit me helmin e sindromes 'emigrim' qenka arme kimike o shkabe.

tregon qe dhe kur lindin aty, prape trajtohen si shtrese me e ulet dhe nuk rriten si gjithe belget apo francezet e tjere. problemi me keta eshte se lindin si gjithe francezet e belget, por trajtohen si emigrante. gjithe ajo meri do shpertheje diku. integrimi nuk funksionon. ndaj dhe ekzistojne lagje te ndara per cdo grup. Po te funksiononte, do te kishte jetese te perbashket.

E shtun osht, e shtun o Magus, keto jane rezultat i diskotekes perendimore, i perdorimit te prezervatives te markes "shkaba", i profumit freng te markes jardin sur le nil, i dizifektantit austriak te markes petroninse-konçita, te gjitha keto perzjere koktej me produktin anal skollo Familje Heroi Populli roland Bytha dhe urbanistike milaneze olsiy Bythaiy.

Çfare rekomandohet si ilaç (zej dashnore!), eshte helmi vete.

Majeni n'tullumt!

 

shkab, kur shkruan dukesh si erioni i llakajt.

terror ka pasur gjithmone, edhe nga vendasit, nuk hyne emigrimi si çeshtje e i.

ti çdo dy rreshta , shkruan " emigrantet shqiptar qe lajn pjata ". shqiptaret nuk njihen per pjatalares por per prostitucion e korrier droge, ke edhe nipin e xhaxhit aty e djalin e gramozit e kusherinjt e tahirit , pra pisat shqiptar. te lash pjata eshte pune njesoj si gjithe punet e tjera, sot se kupton, nuk i dihet mbase vjen dita e do e kuptosh.

me la pjata eshte pune me e ulet (paguhet dhe me pak ta pret mendja) se te ato te tjerat. pranej dhe shkaba kap kete pike dhe jo ato te tjerat.

e kam te veshtire ta quaj pune te ulet, kur kujtoj gjyshet , me dalin parasysh duke lara pjatat . 

paske pas gjysher koti.

pune e ulet, shfrytezim i vajzave, spiunimi , xhelat burgu, fshehja e te vdekurve, vrasje ne kufi, perjashto te paren, te tjerat, jo paguheshin pak, por falas thuaj.

po ngaterron gjera me duket. 

larja pjatave eshte njesoj si te punosh per shtetin, je i vartur nga nje shef (sa me te ulet ta kesh shefin aq me te ulet e ke dhe punen qe ben). ndersa droga dhe vajzat ti punon per veten tende. je vete shef. 

varet pozicioni veshtrimit. larja e pjatave nuk demton njeri, shfrytezimi, spinimi, dhuna kunder te pambrojturit, vrasja pas shpine, kam pershtypjen se quhen krime , demtim te njeriut . hudhi nje sy duarve te pjatalarsit , jane te pastra, ndersa krimi ka çdo gje te piste , pis = ulet , paster = lart , apo e kam gabim . si thote nje shkrimtare  marokene, - lum ai qe ka kujtime te bukura tek gjerat qe duken kotesira , sepse madheshtine e dallon edhe i verberi , e adhuroj kete shkrimtare .

pjatalares je i shfrytezuar. pra ti preferon me mire te jesh i shfrytezuar sesa te jesh shfrytezues.

ke pas gjysher koti, ta thashe me lart, nga kjo vjen ky moral skllavi ne mentalitet.

1- ke pas gjysher koti,

2-  nga kjo vjen ky moral skllavi ne mentalitet.

1 mbeshtet 2 , pse ben pyetje kot.

 mangesi te vetshkrimit, me vjen keq 

Shkabe, kjo puna e emigrimit -- dhe gjithe pasojave qe ka tek robi -- do kuptuar njecik me mire, do pare me me shume vemendje. Por ti e ke kap me shume pjerrtesi, te themi, me keta emigrantet tane ketu. Une vete jam i bindur qe emigracioni sjell plage qe ndoshta s'sherohen kurre, si tek individi ashtu dhe tek shoqeria. Ama duhet ta pranojme qe ai ose ajo qe ka marre rrugen e emigraimit duhet te jetoje me kete gjendje dhe ta perballoje ate, me te mirat dhe te keqijat e veta. Ndersa ti u flet ketyre ne nje menyre qe nuk u jep shansin per ta menaxhuar anen psikollogjike te ceshtjes, apo sikur nuk mund te jene te lumtur. Me shume ballance duhet, shkabe. Pozicionimi ekstrem eshte toksik ne fund te fundit, per ty vete madje.

Ata kane lindur vertet ne France/Belgjike dhe vertet shoqeria franceze/belge nuk i ka rritur dot si francezet e tjere, te cilet nuk vene bomba. Nuk ka asgje ekstreme ta thuash kete te vertete. Ekstremizem eshte ta mohosh kete te vertete, te kercesh perpjete me sharje ndaj personit qe e thote, dhe te fillosh te shash shqiperine si kunderpergjigje. 

Ik ore

bythqir...

ngelem ne

te shajme ty

A cje ftof be sume dhe ti o vlla. Po flet sikur shkaba te jete naj guru i psikologjise ku mbajne veshet e syte  te gjithe emigrantet. Se robt mund te jene duke shiju jeten me te bukur ne emigrim po sapo degjojne opinionin e shkabes, zhyten ne trishtim e s'u hyn gje ne sy

te ishte se beje jete te bukur ti atje, nuk ktheheshe ne shqiperi (megjithese dyshoj per vete se flamuri te del i kanadase gjithnje)

pergjigja qe i kthehet shkabes, eshte qe nuk jetohet vetem per jete te bukur. por per diçka me shume.

Dyshimi jot mu me shkakton dhimbje shpirtore te pamatshme o profil. Gati me plas trapi prej hidherimit

fakti qe komenti im te prek, tregon te kunderten e saj qe mbron me te.

bref fjalen ta kisha qe komentet i ke te cekta, si te shkabes. kudo qe te ndodhesh dmth. kjo s'ka ndonje rendesi.

me siguri qe prekjen e kuptove nga pjesa e dyte e komentit tim. E trishte po e vertete, profil. Konstatimet e nji njeriu te mencur si ty, mund te preknin edhe vete zotin.

Ca thu, jo si me qene guru, si me qene huy i emigranteve dhe ka fatet e tyre ne dore. A c'u ka hedh nji gamor si Shkaba trute e gamorit te gjitheve. Me perjashtim te Profilit te atij te Tikut, qe duket qe eshte i lindur.

Profilit eshte njeriu me i zgjuar i blogut. Gati-gati njesoj me shkaben po ja mori n'finish se shkaba ish i zon tu ndihmu nji cift pleqsh me ca rere dhe teneqe te vjedhme

Te dy jane gamore te lindur,me fal,gjeni te lindur,dhe veshtire te thuash keshtu me sy te lire kush ia merr tjetrit,duhet fotofinishi.

Nuk di a lexove shkaben duke pershkru si funksionon aksesi ne tregun e pasurive t'palujtshme ne Shqiperi. Du t'ja rekomandoj atij Vlonjatit ne kanada se donte me ble.

E permbledhme ne linja te trasha funksionon kshu:

duhet me bo muhabet me dike qe ka nji nip ose mbese student (ie halla e shkabes). Kjo e fundit e fton shkaben ne kafe dhe aty i thote shkabes se personi do nji shpi. Kaq mjafton, nuk ka rendsi me percaktu llojin e shpise, apt apo shpi 1, 2 apo 3 katshe. As buxhetin, as zonen e preferume. Jo, kto ja le ne dore shkaborit. Ket e kujton halla nqse i del nga mendja. I thote shkurt: he, a e gjete shpine?!

kaq mjafton qe shkaba te shfletoje gazeten celsi dhe te t'gjeje ty shpine e endrrave. Ti mund t'pysesh se pse duhet me pyt dike tjeter, aq me teper nji aguridhe student si shkaba (n/kupto, dike qe merr shkollen duke pagu diplomen me thes me qepe), kur ti mund ta lexosh vete gazeten celsi?

ky eshte nji detaj i parendsishem, mendoj une. Per me shume, lidhu me shkaben.  http://www.peshkupauje.com/2016/03/shkur...

Ja me kete kur thua aguridhe per Shkaben nuk jam dakord une. Shkaba eshte i gjithedijshem, eshte poliedrik, eshte enciklopedi. Shkaba ka dit qe i vogel kush i ka vrare balenat ne ishujt Faroe, jo me te mos dije ku ta gjeje nje shtepi te mire per shoqen e halles, qofte edhe pa pasur ndonje informacion me teper se me cfare buxheti e sa te madhe. Jo me kot zgjodhi per vete Komunen e Parisit, e ka pas njoh tregun e pasurive te patundshme ne Tirane qe perpara se te emigronte aty, kur ishte ende kalama dhe zihej me danezet neper forume. Po te them qe eshte gjeni.

Argendis-o ke bere pune te paqme keto dite. Me durim mjeshtri arrite te shkepusesh keto diamantet hajdares! Hallall se akoma nuk del e qeshmja.

Ah, or mik, nuk do mjeshteri budallalleku te shperfaqet, e nxjerr vete koken, ne mos nje here, nje here tjeter.

Ja them si kompliment o zotri! 

Lol...lol...ncncnc...lol...pz...qjr...nuk ma mbush mendjen jo. Ajo mezi gjen 70leke per urbanin nga muzeu deri ne kp ti thu ta angazhoj per real estate! Plus qe lexoje lexoje pak me.poshte citatin e javes :

...se jam zene me danezet neper komente qe kalama, se thoshin "jo ishujt faroe kane marre pavaresine tani dhe ato balenat nuk i vrasim ne danezet, por ata qe jetojne atje, ...

 

Ti i thu du shtepi kjo te thote " jo se finlanda...", ti e pyet sa kushton, ajo vazhdon "se ne kanada te rinjte zihen ne rruge"...halla i telefono per te.marr mendim kjo fap hap Çelsin dhe zgjidh pune..

E ke vene re ti bredho qe ka ca kokrra  ketu qe zoti iu dhente ymer se na mbajne me humor.

Jane figura fare, hap peshkun dhe nuk ke nevoje per te shku ne shqp. Futja me.mire andej nga kuba me lekt qe te kursejne keta ketu.

Ne internet behet nje lufte shume here me e forte se ajo ne terren. Biles jam i sigurt qe kta kane edhe grada. Minimumi i grades qe mendoj une se ka shkaba, eshte ajo e kolonelit. Dyshimi i vetem eshte te numri i medaljeve te trimerise. Me shume apo me pak se 20? Ky po qe eshte debat qe vlen me u hap ne forum. 

P.s. E pe ate videon dramatike qe kish sjelle shkaba? Njonit anej nga edmontoni a ku qr (tm shkaba), i hodhen kaushin e kafes ne xham te makines. Me t'u ngjeth mishi. Ncncncnc

Eeee po nuk u ndie per ate vrasjen para dy ditesh te blloku, ama kjo kafja e hedhur ne xham te makines eshte tmerr, lemeri, panik 8 ballesh smiley

Vlorë, o moj Vlorë,

Që je nderi ynë,

Vallë pse rënkon,

Ç’ ke që psherëtinë?

2.

Ç’ ke që je trazuar,

Për gjumë s’e mbyll synë,

Ti je zonjë e madhe,

Vulos historinë.

3.

Ngrehu moj në valle,

Dridhe moj, shaminë

Koçua si e deshi

Ta bëri Partinë!

4.

Kur flet në podiume,

Miza s’pipëtinë,

Dhe shoku Enver,

Do t’ia kish zilinë.

5.

Fare nga themelet,

E shkuli Partinë,

Amani, o shokë,

Kuje, ulërimë!

6.

Brenda te PD­ja

E ngriti “shtëpinë”

Shtruar me mokete

Ngjyrat farfurijnë.

7.

Nga çdo anë pasqyra,

Ekrane me ngjyrë,

Nëpër tavolina,

Miset venë e vijnë.

8.

Thonë socialistët,

Ç’e gjeti selinë,

O shokë, amani,

Kuje, ulërimë!

9.

Kishim kontributet,

Kishim historinë,

Po ç’u bënë vallë,

Nga vajtën, s’e dimë.

10.

Thonë i hodhi tutje,

Fare në greminë,

Tani nga e para,

Do bëjë historinë.

11.

Sikur s’kemi qenë,

Flak e vetëtimë,

Sikur s’jemi ndeshur,

Një jetë, me Salinë.

12.

Sikur s’kemi korrur,

Fitoret, duzinë

Amani, o shokë,

Kuje, ulërimë!

13.

Tani telefonat,

Shkrepin vetëtimë,

Shkruaj, shuaj emra,

Listat venë e vijnë.

14.

Ca si të marrosur,

Ca as vet s’e dinë,

Ç’po bëhet, o njerëz,

Si në rrokullimë ?!

15.

Koçua nga e para,

E bëri Partinë,

O shokë, gëzoni,

Dhe pa bukë të rrimë.

16.

Në zyrat me qelqe,

E ka vënë dylbinë,

Nëpër telefona,

E ka gjet parinë.

17.

Strukturat që ishin,

Si kripa u shkrinë,

Një fjalë pa thënë,

As vulë e as firmë.

18.

Pa le delegatët,

Nuk dihet nga mbinë,

Ca vihen në lista,

Ca me gomë u fshinë.

19.

Ca të propozuar,

Nga vajtën s’e dinë,

Thonë deputetit,

Nuk ja mbushën synë.

20.

Kryetar do zgjidhet,

Kujt t’i bjerë me vrimë

Amani, o shokë,

Kuje, ulërimë!

21.

Sepse kandidatët,

Janë shtatë duzinë,

O shokë, amani,

Kuje, ulërimë!

22.

Nuk dihet nga janë,

Nuk dihen nga vijnë,

Ka dhe nga PD­ja,

Ca as vet s’e dinë.

23.

Hiq e vër drejtorë,

Me një fërshëllimë,

Amani, o shokë,

Kuje, ulërimë.

24.

Ndërsa ca të tjerë,

As vet s’dinë pse rrinë,

S’dihet kush i vuri,

As ç’të bëjnë dinë?!

25.

Të tjerë për fitoren,

U hëngër, u grinë,

Të tjerë punësohen,

Të tjerë dhe partinë.

26.

Njerëzit po ikin,

Të gjithë me vërvimë,

Dhe nga sytë këmbët,

Marrin arratinë.

27.

Si deshe e bëre,

Jugun dhe partinë,

Të paçim, o Koço,

Bej, Pashai ynë!

Shume e gjate por e bukur. 

Poema ishte e bukur me rime, veç nje gje s'kuptova une, pse ja veshin Koços kete gjendje te PS, kur aty eshte shef Palloshi. 

Is it gonna be a Nor'easter on Easter apo ia hudhet bythes ?

Hajd, ishalla gjone e pare qe shifni ne mjes, te jete ariu ke pragu deres, me qe asnjoni s'u pergjigj. 

https://www.youtube.com/watch?v=_jDtJYFMjio

Fukarallik - maskarallik. Sa gjynof kemi qene...haha : Cerga, Tan Imami, Lir Celia. Booooo...

Jemi tu tymos hidhnimin se u pallum ne basketbollsmiley Lerna aman.

 

nuk e dime per boren, e vune e hoqen e vune e hoqen tashi jemi ke nji deri tre inçe. Qi me standerdin tone eshte hiçmosgje.

mir moti, po ktu ka lujt menç dhe kompjuteri i motit smiley

Si vertitet puna. Ky iliri qe kishte rol protagonist ktu,qe kishte lujt dhe Adushin  te  "Lum Drite" dhe nje rol te "Velo", s'u ba aktor, kurse kta dy te tjeret po.

di dhija çësh letargjija

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

qi pidh dhe puth buze dhe luaja fene jetes, 

se ngele gjithe diten duke "i rene klarinetes".

po te ikin ditet duke bere gam-gam,

ik o trap jeto, mos e co jeten haram.

south side eshte nje zonat me te varfra e me violente e shiqo si i kane rruget.a ke rruge e parqe te tilla nga bregu i lumit ti ?

ato plehrat ne bar me nxoren mallin e tiranes kur menaxhohej nga sala smiley

Ligjeron ne peshk si i buk'ri shejtan,

Kur na hiqet i mencem dhe ky trap mor aman

yeah po jane ne zonat me te varfra te chicago. me trego parqet e rruget ne zonat me te varfra te tiranes..

Tirana, ashtu si cdo qytet tjeter ne europe, nuk ndahet ne lagje kafshesh e ne lagje jo kafshesh, e pastaj te mburret per aftesi integruese. nuk njihet si koncept

Natën kur flinja, më tha shpirti: “Pi!
Në gjumë dhe në Varr s’ka lumëri;

Ngreh-u! Sa rron,

zbras Kupa dhe puth Çupa;

Ke shekuj që të flesh në qetësi.” 

                                                                Autori: Omar Khajami

come on shkabe na trego , rruget , parqet, terrenet sportive te bregut te lumit ..

Kudo qe ka, jane 100 here me paster se ato. Ne asnje vend ne TR nuk hidhen me plehrat ne lulishte e te mos pastrohen. Ne asnje vend te tiranes pa perjashtim.

Ne asnje lulishte nuk lihen pa pastruar. Ato qe ke sjelle nuk jane lulishte, jane ne zona ku hidhen plehra. Ato te tjerat ne lane i solli permbytja. Nuk ka lulishte ne tr qe te lihet me plehra, qe kur iku sala nga bashkia.

m'u beka qefi qe sistemi pastrimit ne lulishte eshte funksional. sidomos duke ditur varferine e buxhetit dhe infrastruktures. dhe meqe pohimi yt qe absolut, kjo eshte nje gje jashte mase pozitive. way to go tirana smiley

sa per mirembajtjen ketej, por edhe sjelljen e njerezve, jeten, ne usa, ajo eshte nje 'culture shock' per shume ne bote kur vizitojne. 

Culture shock ka te beje me shume gjera, por mendoj qe kjo pershtypja jote ne nje fare menyre eshte shfaqje e saj e reduktuar.

Megjithate, Tirana dhe europa  eshte e vertete se i kushtojne sh. rendesi estetikes se jashtme krahasuar me usa, une keshtu mendoj.

ne fakt july, edhe ne na behet qejfi nga pohimet absolute te shkabes.

o shkabe, o qyp/e.

si e ke hallin squarepusher?

e kam zet propaganden per hir te propagandes. Ju july?

une s'kisha ndonje problem, ti m'u drejtove.

apo jo?!

dhe s'kuptoj pse vazhdon ende... Perseris, si e ke hallin?

qe ta kuptoni, ju ktheva pergjigje vetem dhe vetem per faktin se e kishit perfunduar me pyetje (sic eshte rasti dhe tani). Do te kisha preferuar qe ne shkembimin e fundit bashke, te me ishit drejtuar ne veten e dyte shumes. 

une do kisha preferuar te mos kishit nderhyre, qe ne origjine, ashtu sic edhe nderhyte. Shkembimi nuk kish pse ndodhte. Here tjeter kujdes juve.

sipas kesaj qe thoni, ju dhe une bashke, kemi "nderhyre" ne shkembimin e Alba1234, rolandb, shkb-se. 

hera tjeter nuk ekziston me.

sofizmat llogjike ruaji per tjeterkend.

s'ka egzistuar ndonjehere

Ta mblodhi July Square.

Shko gjej nje dashnore, bej qef e pi vere.

boll u rrobtove, jeto dhe ti njehere,

e ka kap veten shkaba kohet e fundit. Te sjell keto liveleaksat e ta mbyll gojen, ti paralizon gishtat desha me thene. Ec e fol me me shkaben. O shkabe ma jep nje autograf, se kam besim ne nje t'ardhme shume Te aferme do behesh me fame. lol

A eshte nderruar ora ne Shqiperi?! Di gje njeri apo se ka vene re! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).