Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

500 Komente

Pa lidhje me kete qe vure ti por shikoje pak foton se ty te pelqejne keto.

smiley

Hallall ja bofte zoti Lizandrit, boni c'boni e detyroi adminin me i mbyll komentet te tema e Palmires. smiley

O Lizander, o gjeni matematike! 

Admini nuk duhet te lejoje qe perdorues, kushdo qofshin, te njohur e te panjohur, e sidomos nese jane shume te afert aq sa tja lejojne vetes ta therrasin "qorr" (mua personalisht me jep shume bezdi kjo gje kur e lexoj), ta "detyrojne" te hape e mbylle komentet sipas deshires.

admini here tjeter bo mire qe ta shkruj qy n'krye te temes "ndalohet sarkazma". 

 

Ideja eshte shume e mire! Ca keni kunder cezmave publike? Ok, duken qesharake ne pamje te pare smiley, por ne pamje te dyte fillojne e duken te lezetshme.

nuk kemi gje kunder cezmave publike, jooo. por kemi kunder cezmave islamike..smiley  

me mire te jene nga to cezmat  kompakte tip frigo qe ka gjithe evropi, sesa nga keto cezmat kuvajtjano  islamike...   sikur e kam parasysh, do fillojne njerzit te lajne kembet aty e ndonje gje tjeter..smiley

well, per formen dhe ngjyren e cezmave spo them gje.. le te flasin tifozat e tirones..smiley

megjithate, studiuesi Artan Lame  paskesh thene , cezmat historike jane Ok !.smiley

Po sikur kushdo qe pi uje ne keto cezma te behet automatikisht mysliman?

jo jo gjembi, nuk eshte kjo...  shiko, cezmat e tilla i perkasin nje kohe tjeter.  po te kishte akoma nga keto cezma ,ok.  sepse do perfaqesonin ate kohe..   

por tani eshte kohe tjeter, infarstruktura, arkitektura e ndertesat per rreth jane krejt ndryshe.  keshtuqe nuk pershtaten me me ambientin, nuk kane kuptim  te tilla cezma.. 

E kuptoj, Belul. E kisha per tjeter gje. Persa i perket estetikes se ndertimit, per shijen time jane vaj me det. Me duket mua apo jane cezma te zakonshme qe e leshojne ujin poshte e duhet te vesh doren poshte si kupe qe te pish? Ketu nga ne s'gjen me keshtu, jane qe e hedhin perpjete smiley

Si? Nese do fillojne te lajne kembet dhe allatet ke cezma thu ti? Nuk do ish aspak gje e keqe.

aspak e keqe.. edhe po perkeqesua situata,  do filloj Veliu te vere gjoba.

Si do perkeqsohet? Ka nga ata qe do bejne cicin te cezma? 

Une e kuptova ku e ke ti, por duhet me qene pak me mendjehapur. Pse duhet te kemi frike nga "cajniku" apo "ibriku"? Fundja ne i kemi perdorur dhe vazhdojme ti perdorim, s'ka rendesi tashme se nga e kane prejardhjen e larget. Ashtu sic perdorim xhezven per te bere kafen turke. Pune e madhe se eshte turke, eshte bere pjese e kultures sone e nuk duhet pasur frike nga kjo. Kafja turke nuk pihet vetem ne Turqi ashtu sic nuk pihet caji vetem atje. E keqja nuk na vjen nga keto objekte. 

Pastaj, sponsori ishte Kuvajti dhe ato dizajns ofronte. Ne skemi leke ti bejme vete keshtuqe detyrohemi te bejme te tilla kompromise.

Une pashe videon dhe aty nuk dilte ajo cezmja e tmerrshme e bardhe me vija blu. Shpresoj te mos jete e vertete (ska te beje me futbollin, thjesht nga pamja vizuale).

dmth meqe ne skemi leke edhe sponsori qenka Kuvajti, duhet te pranojme  menjehere cdo budallek qe na  japin ata sepse eshte gradis ,thua ti..?!.smiley    edhe keto cezmat si stacione autobuzi..??.smiley

shiko, tjeter cben gjithseicili ne shtepine e vet me kafe turke,xhezve, apo  aparate per kafe filter  a cajnike...  por eshte tjeter kultura publike.smiley

Mua personalisht nuk me duket budallik i tille sa te mos behet ai kompromis. Nuk me duket se na identifikon me nje shtet musliman, apo kulture muslimane. Jane objekte te perdorimit te perditshem e nuk i bejne dem askujt. Frike duhet pasur nga ekstremizmat, jo nga keto. Mendimi im ky smiley

E vetmja shprese qe mund te mbash tek keto objekte eshte funksioni; kjo nese nuk ka mungese uji sigurisht. 

Estetikisht, lene per te deshiruar dhe dyshoj te kete ndonje perafrim mes tyre dhe çezmave publike te se kaluares. 

 

Po, estetikisht ka shume me mire. Fillimisht duken qesharake (te pakten ai cajniku qe pashe ne video), pastaj i afrohesh dhe mendon "Ohh qenka cezem! Sa mire, sikur me pihej uje, ja te laj dhe duart" e keshtu do bejne dhe te tjeret. Ne fund te fundit shikohet sherbimi e cfare te ofron. Nese si shtet Shqiperia (apo bashkia ne rastin konkret) nuk ka fonde ti bleje vete sipas deshires, do "detyrohet" t'i pranoje falas, edhe pse mund te mos jene me te bukurat. Persa i perket islamizimit, ne kete rast nuk e shoh fare.

Ke mese te drejte per funksionin, por se ç'te vrasin syte. smiley 

Edhe me funksionale, do te shtoja. 

Blendo, Qendisa nje carcaf atje dhe kur shtypa dergo, me dha nje mesazh mbrapsh: "ta lliu admini" smiley Seriozisht tani, per tju pergjigj pytjes tate, kemi reagu ketu te pacensura sa here keta kafshet kane bere te tilla makabritete, pa prit qe te behen tema kryesore, kemi reagu edhe kur na kane vra miqte tane ne Egjipt, se nuk ishin aq mysliman sa duhet te ishin perballe turmes se vellazerise myslimane. U prehshin ne paqe. Thene te gjitha keto, une shkruj se na u ca trapi duke u qujt islamofob nga njerez qe gjer dje mbeshtesnin vullnetaret per ne Siri e Irak, dhe meqe SOT, akoma predikohet dhe akoma dergohen njerez andej.

'Bame, une nuk di te kemi ndonje rekrutues te is ketu. Shpresoj te mos jete e vertete. Ne pergjithesi islami shqiptar eshte, ne opinioni tim qe e shoh nga jashte, me toleranti, me i vyeri. Kam shume miq qe e ushtrojne ne forme te moderuar dhe kemi harmoni sido qe une i perkas tjeter besim. Ndonjehere me duket se te ngaterrosh isis me islamin eshte si te ngaterrosh kancerin me pacientin, e ne vend ta ndihmosh te kurohet, e telendis, pse u semur. Kete e them nga pozicioni i njeriut qe ka nje alergji te forte per diskutimet "clash of civs" dhe u rri larg si "djalli temjanit". Fete, si organizime njerezish, kane pjelle e vijojne te pjellin barbarizma te pashoqe. Ca shekuj me pare kokat priteshin ne sheshet e Europes. 

Ndonjehere me duket se te ngaterrosh isis me islamin eshte si te ngaterrosh kancerin me pacientin

smiley

Nuk mu duk se thash qe kemi rekrutues te ISIS ketu, ndonese ka nja 2 kokrra qe te lene gojehapur me komentet e tyre. Thash qe fenomeni vazhdon.

Mu me duket e tepert te fillojme e te listojme miqte e familjaret qe kemi myslimane, por po qe nevoja do ta bejme edhe kete tani e tutja. Bile do shtoj edhe emrat e atyre dy miqve te mi te cilet humben jeten ne Egjipt.

Gjithashtu shoh se islamofobia po ngrika koken edhe te ty, si ore fete pjellkan barbarizma? smiley Urgjent listen e miqve e familjareve myslimane!!!! 

 

 

O Bame mirkuptoi njerezit o burre. Kollaj eshte per ty e per mu me tall lesht me ISIS-in. Blendi & Co qe shkrujne nga toka e Arberit e kan pak me te veshtire. Mos harro qe terrori eshte mjeti me eficent kunder sarkazmes. Une e ti e themi llafin dhe flejm gjume rehat. Blendit i kendo hoxha ne 5 te mjesit. Do thushte ti ca lidhja ka? Well, you can never know.  

Blendo me lejo te te korrigjoj vetem dicka te vogel. Prerja e kokes ka qene forma e denimit me vdekje ne France deri ne vitin 1981 kur u hoq denimi me vdekje (ekzekutimi i fundit ka qene ne 77). Po une nuk di te kete pas ndonje konotacion fetar. Me sa di une konsiderohej si menyra me me pak vuajtje. Kurse ISIS i pret kokat per tu treguar makaber dhe per te perhap terror. 

Ndoshta termi i duhur do kish qene "Ne sheshet e Europes Kisha njerzit i digjte te gjalle". Po mos i ngaterrojme gjerat, nuk i digjte krishterimi njerzit, por Kisha. 

ngjashmeri e frikshme me cpo lexojme se po ndodh me vajzat jazite dhe te krishtera ne Shtetin Islamik.

pranej e qunin "bab" dovletin, dum baben ka qen llafin. edhe sot, shif sa shum ka qe e dun. mos me t'u besu. po ja qe esht e vertete. nuk eshte kot ajo "qiju nenen qe te quajn bab". 

ta kam thon, nuk i kom asnji merak ksaj jete, asnji! pervec asaj qe ne gene kam me domosdo triplete nga kjo fare e ndyre! kte s'ka si e heq robi, no matter what.

Ndersa po ndihmoja nje puntor meksikan me nxjerr breshkezat nga vezet javen e kalume, na u bashku edhe nje cift turk. Nuk i pyta nga jeni se e mora vesh nga gjuha. Kur me pyten se nga isha, i thash nga Shqiperia. Eee turk? ma ktheu ajo me buzqeshje... Inshallah jo i thash. 

he me mire dhe ju tashti mos bini ne kriza egzistencializmi. 

 

Ti genjen. Asnje nga ato ne skica nuk duket 12 vjec!!!!!!

perendimi esht ftof ne tajare. po keq fare ama.

ps. shum mire ia bojn!!!

smiley

demografia ua leron edhe vikingeve. 

kujtoj nje pasazh te kadarese qe pershkruan dyndjen sllave, pa ushtri te rregullt por me lacka e placka, femije me qurre dhe gra me barre dhe me kusira e zahire.

e papermbajtshme. e tmerrshme. smiley

Kshu ja bonin dhe ISIS. Kshu ja bojne dhe arabeve te saudise, kur i vdesin ne dru.

Interesant ama edhe niveli i urrejtjes ne pergjigje. 

integrim.

ps. mas 10 vjetesh, pikerisht nga ky kontigjent "me letra" tashme, do dalin hezberet neper intervista  do thon qe do boni si themi ne, se ne jemi shumica tashti, boni si te doni, pse nuk merrni edhe ju nga 4 gra qe t'na e kaloni si numer, etj etj... it's just a matter of time...

Ore ja e moren, po ca do bojn me te. Do e bojne bordello Arabie, dhe do fillojne te emigrojne prap aty ku shkojne europianet!!! Milet Parazit.

"Practically all students of Muslim societies share the conclusion that "medieval Muslim culture was above all an urban culture." The authors of a two-volume work on Islamic society, H. A. R. Gibb and H. Bowen, have written that the contrast between the city and village was nowhere more sharply expressed than in Islamic society. Even the relationship of the Muslim conquerors to the city and the village was different. Although they did not introduce changes in the life and the external appearance of the villages, they considerably altered the outward appearances of the cities and placed on them their lasting imprint." 

The Balkan City 1400-1900

Nikolai Todorov

P.s. Prandaj dhe shoku Enver mbeshtetej te fshtarasia. Fshtarsia na qenkerka me pak e influencume prej kultures orientale. Dashnor i fshehte i Oksidentit paska qene dhe nuk e kemi dit! 

 

E mer Ron, ka lezet ishte bo Malmoa si Ramallah. Mesdheu i veriut. Ka lezet arabisht rrugeve te Swedise, mos me e ni fare dimrin. Kshu ta bojme gjithe europen, erresire.
Si kno maestro Kallmi te konga Ciganit: nje ciftetel i bukur tamam si ne arabi.

Po ererat e parfumeve a ndiheshin ne rruget e Malmos? 

po o lla kish lezet, kebab, shoarma. Le qe nuk shifshe mo ato bjondet e shalgjata, kish lezet mush me breshka me jashmak ne koke.

Ka ca ketu qe kane aq shume komplekse sa jam i bind deri para pak vitesh thonin jashtetit "sono italiano vero". 

O i kompleksuar
edhe po te nderrosh 7 lekure
njeri s'do behesh kurre

Edhe qe thu ti Rono, te ajo tema tjeter e rraqeve nga koha e komunizmit mu kujtu dhe nje cerr qe e qiten i te shtune ne televizor si demek wunderkinderin e shiprise, i zgjidhte ekuacionet me men. Shprese e modhe Rono, thosh poplli tani e qitem edhe ne i Ajnshtajn. U gzu gjith shipria, tani rraketen "Shqiponjat" dhe do ecim ne pushtojme kozmosin. Do ti qe kur s'do s'do. Na dul edhe ai wunderkinderi i zag gamorit, tip autisti!!!! S'ka shonc i miri o Ron.

http://www.lapsi.al/lajme/2015/09/02/dor...

Mjafton të shohësh realitetin. Ka persona që  nuk kanë asnjë vlerë  për të mbajtur poste në Shqipëri dhe socialistët ju kanë dhënë poste publike. Ka bashkiakë që rezultojnë të akuzuar dhe ndoshta të gjykuar për çështje kriminale në të shkuarën. Në këtë legjislacionit të Parlamentit shqiptar ka shumë persona që kanë një të shkuar kriminale.  Nuk bëhet kështu politika. Qytetarët humbasin një gjë të shtrenjtë, besimin... 

Abedin mba shenim, se paska fol me nder znj.Pack.

Te shohim si do te prononcohet Tahiri ne lidhje me perfundimet e zonjes.

Pse duhet mu prononcu Ministri Rendit per cdo carac Parlamenti Europian? Le qe kjo flet sikur e ka moter Merkelin, demek nigjomni mu se nuk ha mut kot une.

Perse jo? Ato prononcimet me azilkerkues shqiptare nga Greqia dhe shifra te gabuara qe jepte Gjermania ishin hata. Presim me shume. 

 

Jardin, akoma e merrni seriozisht doris pack qe aprovonte protestat me gure e me flake te berishes para kryemiistrise dhe ishte pro rrezimit te qeverise me dhune, por ne vitin 2009 ishte kunder cdo proteste? lol

Shkabe? smiley

Marr seriozisht nje zyrtare evropiane qe ngre problemin e kriminalitetit te politikes, po. Nuk di perse dhe ne c'kontekst ka qene kunder protestave ne 2009, por nese ka bere thirrje per proteste kunder Berishes, kurdo te kete qene, shoh vetem shenje normaliteti dhe arsyeshmerie.

Doris Pack ka qene pro protestave qe bente berisha per te rrezuar qeverine nano, gjithnje ne favor te Berishes. Ne 2004, pak para zgjedhjeve, pack tha qe populli s'ka rruge tjeter vec protestave per te rrezuar regjiimin, pak pasi njerezit e berishes qelluan me gure kryeministrine dhe kryeministrin. Pastaj ka qene kunder cdo forme proteste kunder Berishes ne vitin 2009 e per cdo gje tjeter. Eshte aq berishiane sa mire qe s'i kendon me cifteli. ndaj te them qe ketu u bene vite qe s'e merr njeri parasysh

ktu e ka radhen naj karikatur e jar kapxhiut, edhe bohet tamom si kafja mas ferrnetit. ku osht ai kapo kur duhet. 

 

Fol Doris te lumte goja, 

Nxirre Lulin nga nevoja.

Fol e mbro te drejtat tona.

I paska dhonë një përgjigje fantastike Doris Pack a Shumes  i nderuari Mentor Kikia..

Nuk eshte fai i atij qe shet M.. ( i Bashës ) por i atyre qe hanë M.. ( i Dorisit ) .

Për rrjedhoje nuk është faji i Pack qe shet M.. por i atyre qe do hane M..e Dorisit

Gjeni Kikia !

"Having exhausted itself in the eastern and central parts of the Balkan Peninsula, the wave of Turkish colonization could not push Turkish settlers to the west and northwest. Accordingly, colonization here involved the settlement of groups of people from Balkan lands who were granted a special status corresponding to their semimilitary functions."

emigrant dhe Bama. Rrini te qete! Shanset jane te ulta qe ne damaret tuaj te rrjedhe gjak turku. 

 

Uji fle, hasmi s'fle.

pa shum lidhje, po m'kujtoi nji kong te lasht:

o kto gocat e gjimnazit

di lla di lla da da

kur i shef ia plasin gazit

di lla di lla da da

Një letër nga Jorganxh-eshat , në zbërthim të fjalimit programatik të sali Qenef gjergj burrë-kurvë Leka smiley

! Luten ta lexojnë Sk-apapamentot e PD-hit , Grande Kakat dhe të gjithë buzëshpërvjelurit , për të nxjerrë detyra në të ardhmen për fjalorin që duhet të përdorin ndaj ish bijve e bijave të kulshedrës kamuniste . Motrat Jorganxhi janë pseudo demokrate dhe i shërbejnë sigurimit të shtetit.

Çu bë ai me Fiçor smileysmiley

Kushtuar vajzës mirditore, mësueses, Marie Tuçi (1928-1950), të cilën regjimi Enverian, e torturoi, në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me një mace të egër. Nuk mjaftonin vetëm thonjtë e kafshës së egërsuar, por njëkohësisht ajo goditej me mjete të forta nga hetuesat e gardianët e burgut, në prani të grave të tjera të burgosura. Pse? Sepse mendonte ndryshe. Vdiq e masakruar nga shqipfolësit e një ideali pa ideal. Mallkuar qofshin, persekutorët e saj.

PO VDES NANË, SOT PO VDES

Nan' e dashtun, sot po vdes
më kan futur, në një thes
lakuriq, tok me një mace
më kan mbyll, në thes linace

N'burg të Shkodrës, po m'del shpirti
po ma merr nan', shef Seiti
jashtë thesit, shqip po flasin
më shqelmojn', e më godasin
ligësia, nuk ka ngjyrë
shqelm në bark, shqelm në fytyrë.

Po vdes nanë, sot po vdes
një lëmsh gjaku, brenda n' thes
nuk ka vend imagjinata
kriminel, shpirtzinj si nata
më kan ça, bark e zorrë
hajde nan, e ver' një dorë.

Mbaju nanë, mbaju burneshë
më sill teshat, e m'vish murgeshë
mos qaj nanë, jam bij Mirdite
s'na kan mposht, tash ndër vite
as dhe shkau, as dhe turku
as Enveri, as dhe burgu
as bollshik, e as titista
as hetues, as komunista.

Po vdes nanë, moj un' e zeza
shko më sill, një palë ndresa
njëzet e dy, sapo kam mbush
nuk du' nan', me m'qa kurkush
as n' Orosh, e as Ndërfush
as në bjeshkë, atje thellë
as në Fan, e as në Kthellë
as n'Kurbnesh, e as n' Selitë
as kurkund, nëpër Mirditë.

Zoti nan, ka pat' mëshirë
më ka dërgu, të vdes e lirë
më sill ndresat, po të pres
po vdes nanë, sot po vdes.

Gjene-shat Elitare  flënë  me meç  smiley ​. Si gjithnjë miratojn fjalimin programatik të sali Qenef gjergj Burrë-Kurvë leka , për ndëshkimin e të dalurave nga udha e zotit .

Good News! Go Champ!

 Donald J. Trump  ✔@realDonaldTrump
Congratulations to Tom Brady on yet another great victory- Tom is my friend and a total winner!
12:49 PM - 3 Sep 2015
     

Fatkeqesi e botes qe u pushtua nga kjo race kafshesh e jo nga europiano jugoret. Do ishin te gjithe te perqendruar ne ushqim te mire e valle sensuale tani. Imagjino c'ka bere kjo race kur ishin pa leke, kur tani me leke e jane kaq idhnake. http://www.liveleak.com/view?i=9cc_14413...

 

 

 

Last Samurai  Murati

 

 

 

murat

 

 

 

ky ia dhiet NN dhe Kreshnik Spahiut te marre sebashku

...ky nepergjthesi ja ka dhi te gjitheve,perfshi ene Ramen,por ma bukur ja ka dhi  atij spiunit Fatos Klosi:

O plehër komuniste, nuk merresh dot me mua ti, se je mësuar me të tjerët që të hapin rrugë. Unë ta pres......

Nuk flet dot për mua ti, se rrënjët e prejardhjes sime janë që në Lidhjen e Prizrenit.Unë jam pasardhës i Konicës dhe Naim Frashërit”, i tha  Murat Basha Fatos Klosit balleperballe ne emisionin "Oktapod".

....ky duhet te ishte kryetari i PD-se smiley

Ky L-uzeri? smiley 

pasardhsi Konices dhe i Naimt   lol  Po sa damar ka bytha, kjo sdo te thote se je nje  Konice apo  nje Naim Frasheri  , or ti Murat topja ! smiley  

Shkrimtarja amerikane: Zbuloni njësinë “101K”, e krijoi Enver Hoxha dhe mafia italiane

 Zbuloni njësinë “101K”, e krijoi Enver Hoxha dhe mafia italiane

Ç’kodimi i krimit të organizuar shqiptar”.

Ky është titulli i librit të pedagoges së Universitetit  të Kalifornisë në SHBA, Jana Arsovska  e cila ka hetuar për disa vite mbi mafian shqiptare nëpër botë.

Një raport konfidencial i inteligjencës i përgatitur nga një oficer ndërlidhjeje më 2008-n tregon se, duke nisur që nga vitet ’60, shteti komunist shqiptar bëri marrëveshje të fshehta me disa organizata kriminale italiane, duke iu lejuar atyre që të futnin cigare kontrabandë në territorin shqiptar.

Raporti i inteligjencës tregon se më 1966, Shqipëria iu mundësoi kriminelëve italianë rrugë shpëtimi nëpërmjet Detit Adriatik. Gjithashtu mafiozëve italianë iu lejohej të përdornin aeroportet shqiptare, ku ata magazinonin cigaret kontrabandë. Marrëveshja ndërmjet Sigurimit dhe organizatave kriminale italiane u miratua nga Byroja Politike dhe nga diktatori i Shqipërisë Enver Hoxha.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje në Shqipëri u krijua një njësi speciale, e quajtur “101K”. E vendosur në fshatin Rrushbull, pesë kilometra larg portit të Durrësit, njësia përbëhej nga oficerë të policisë kufitare shqiptare. 101K-ja ruante anijet plot me cigare që niseshin nga Durrësi, si dhe mbikëqyrte depot e cigareve që ndodheshin në Rrushbull.Sipas raportit, Ilir Mustafaraj, një ish-zv/ministër shqiptar (aktualisht zv/ministër i Brendshëm), ka raportuar se vetëm gjatë një viti të vetëm nga fundi i viteve ’60, mafia italiane i pagoi 22 milionë dollarë të thata shtetit shqiptar. Paratë shkuan në buxhetin e shtetit dhe disa prej tyre përfunduan në buxhetin e ministrisë së Brendshme. Në fakt, raporti bën të ditur se helikopterët Alouette që vazhdojnë të përdoren në Shqipëri edhe sot u blenë në vitet ’80 me paratë e mafies italiane.Mersin Rama, djali i të cilit, Luan Rama, ka shërbyer si Ministër i Brendshëm nga 2002-shi në 2003-shin, ka qenë komandanti i elitares “101K”. Marrëveshja ndërmjet mafiozëve italianë dhe shtetit shqiptar dyshohet se u negociua nga Qazim Myftiu dhe Lorenc Neshati, dy agjentë të rëndësishëm të Sigurimit Shqiptar të cilët më vonë emigruan për në Zvicër dhe iu garantua azil politik.

vijon..

 

jana arsovska qenka amerikane? po aq sa cje ti o kapo

Greket dhe Serbet 1 here ne 100 vjet u duhet te krijojne nje infrastrukture mediatike, mashtruese  anti shqiptare , nje lloje `shplarje truri `per te terheq vemendjen opinionit vendas dhe jashte nga problemet e tyre kriminle , per t ja ngopur ato  shqiptareve .

Kto lajme, kto publicitete, jane vetem per naivet si kapo ect , te cilet i sherbejne ne fakt shkatrimit te shqiptareve nga vete shqiptaret ! 

Bazuar te raporti i inteligjencës belge, duket se një tjetër veprimtari kriminale në Shqipëri ishte kultivimi i “Papaver somniferum”, bima e lulëkuqes nga e cila nxirret opiumi dhe shumë opiate të tjera të rafinuara. Pasi fermerët e mblidhnin opiumin, ai i dorëzohej shtetit komunist, i cili raportonte se droga do të përdorej për qëllime mjekësore, por raportet e brendshme bënin me dije se sasia e opiumit të kultivuar e tejkalonte ndjeshëm nevojat legjitime mjekësore të popullit shqiptar, shkruan Syri.net.

Dëshmitarët raportojnë se prodhimi kishte qëllime eksporti për vendet e tjera, dhe raporti investigues belg se pretendon se udhëheqja komuniste argumentoi se duhej përdorur “për të helmuar shoqëritë kapitaliste, në mënyrë që komunizmi të triumfonte”.

Gjithashtu edhe disa lloje të tjera të krimit të organizuar lulëzuan në Shqipëri gjatë regjimit komunist. Për shembull, njerëz me lidhje të strukturuara krijuan një sistem paralel për furnizimin me ushqime, të cilat qenë të pakta në atë kohë, duke e çuar nga dyqanet te konsumatorët me çmime shumë më të larta. Bashkëpunimi ndërmjet aktorëve të ndryshëm – prodhues, shoferë, menaxherë shitjesh, dyqane lokale, klientë, e kështu me radhë, – ishte i nevojshëm për të krijuar një sistem të tillë të shpërndarjes ushqimore.

obobobo.... gjynaf! 

Prape referenca nga maqedonsja, juve?! 

Cfare kujton, ty te heq vec nga ne te tjeret, si me te mire kshu, kjo?

Po bashke ne nje thes i fut shqiperine e shqiptaret kjo mor njeri. Juve ju perdor per te mbush disertacione e tema qe boton. Pse kshu juve mor?!

po na e merr edhe rumania ne kthese...

Po ki mavri per 25000 euro e paska bere veten ?per kaq as xhelal mziu nuk begenis ta vere veten ne rrezik.smiley

Koment gjermani

Today there was an arsonist attack on the only asylum-centre in our city. (we are a small city).
Five got injured, other jumped out of the window to save themself.
Things are going go get real now, prepare yourself, resistance is rising.
We won't take this shit any longer, I never saw more germans flying their flags in our city, most people here are pissed about the illegals, most don't feel any pitty for them anymore.
 

http://www.focus.de/politik/deutschland/...

LSI, o jetëgjatë,

Ti kurrë s'prishesh, s'shkretohesh,

as drobitesh, as rrëgjohesh,

më je gjithë bukuri

Gëzuar 11 vjetorin LSI...!!!!

---Emiljano Aleksi, këshilltari për median i Kryetarit të Kuvendit

Gusht 2014- Gusht 2015 :

sipas "Rrjetit Sirian te te Drejtave te Njeriut", 80% e viktimave nga ushtria e Basharit, 10% nga DAESH

 

por dhe sipas VDC ( "Violations Documentation Center in Syria" ) : 80 me 20 :

 

 

Paskeni fillu rehabilitimin e DAESH/ISIS !

e kane kete te keqe keto komisionet e te drejtave te njeriut, u rré menia se krimi nuk ka fé

komisionet e te drejtave te njeriut... dhe ma saktesisht rrjeti sirian  i"te drejtave 

te njeriut ".. !!! 

- thote qe DAESH/ISIS nuk ka ba shume krime megjithse eshte pergjegjes per shkatrrimin e dy shteteve !

konkluzioni vrasesit suni nuk jane aq te keqij sa shit-et , pune arabesh varju leshin .

sa fort e paski zgafllu..

aimee - probably the best thing the osbournes ever had to offer.

meanwhile it was the turd occupying TV. a fucked up world, isn't it?

ja fillimi i nje artikulli shqip qe e pashe ketu. S'kam idene e organit botues, as te autorit, por fillimi eshte si me poshte:

Platoni, filozof antik grek, dhe Heideggeri, filozof gjerman, pajtoheshin për një gjë: të menduarit është udhëtim. Gjatë udhëtimit çdokush e ka shansin të mësojë – për të mirë ose për të keq. Konfuçi, filozof kinez, thoshte se vetëm urtakët e nivelit më të lartë dhe palaçot nuk ndryshojnë. Për të mësuar, thoshte Seneka, duhet tërë jeta.

 Ato te nxirat jane te miat. Kjo eshte bere vertet e padurueshme. Autoret shqipshkrues kane nje lloj sindrome te neveritshme qe ne gjuhen e inglizit quhet "name-dropping", dhe te cilen per qejf tim (e kush do me ndaloje), mund ta perkthej pa bere asnje gabim ne perkthim edhe si "dhjerje emrash" - shqip nuk e di si i thone kesaj manieres se ulet me emra per te impresionuar audiencen dhe/ose per te mbuluar pasigurine e shkruesit. Paragrafi hyres ka me shume emra njerezish te shquar se fjali. Dhe kjo eshte jo tek nje e dy (por tek shtatedhjete e dy, sic thote kenga shqip per shahidet) artikull-beres. Kjo eshte nje epidemi nga me te shemtuarat nder shkruesit e shqipes.

she did practically the same thing the police is willing to do. in a more decisive way, OK, but in essence the thrust is the same: she stopped him from getting away. One can say even she helped the police. The man's run and the child are two different matters. If people are getting upset because of the kid involved, they should be upset with the police in the first place. And yes, I am getting tired from this horrible child misuse by the media. It is shameful!

"She did practically the same thing the police is willing to do"

Shiko se ktu ka nji problem. Para ca kohesh ish ne lajme se policia i kish vene gjobe dikujt qe kish rregulluar nje tabele qarkullimi. Gjindja benin be e rrufe se tabela kish qene gabim dhe se personi qe e kish ndrequr kish bere nje te mire publike. Por gjykatsi nuk ja hoqi gjoben pasi gjykoi se nderhyrja ne tabelat e qarkullimit rrugore eshte e paligjshme. 

Se po fillume te gjithe me ndihmu policine i bi me jetu si neper filmat me Batman dhe Spiderman. 

well, e gjithe bota progressiste po gezon qe kulshedren me bluxhinse e pushuan nga puna (meqe i foli ne dore policise). ka raste kur gezimi kalon ne kufijte e ngazellimit. Ky solidaritet me policine te ben pershtypje te madhe. To serve and to protect, kind of thing.

Me ane tjeter, shkruajtes ne shqip e krahasojne kete vershim me ate te fiseve gjermanike virulente e barbare qe sollen nje riperteritje te europes ne dekadence qemoti, te ngopur e te velur nga kamja dhe vaniteti. Te vjen mire kur shikon optimizem. I vetmi cast dyshimi ish ai kur m'u mendua qe hordhite barbare bene cfare bene, por e lane veten te "pushtohen" nga ana kulturore prej romaneve, moren fene e ketyre te fundit, madje u bene edhe me katolike se Papa (protestant mo, c'do me)... ndersa keta te tanishmit sikur nuk e kane "ate sy per Qabe". Po munohet edhe Papa i shkrete t'i marre me te mire ashtu si me marifet, cdo famulli nga nje familje ka thene, ja, gjithe ajo Rome do merrkesh dy familje, e mbase ndonje konvertim ashtu si bute-bute, edhe ndodh, por prape i cik si jangllish me duket...

Emo, 

Pa e shtyp lidhjen e di se per cilin rast e ke. Practically kjo ka kerku te beje te njejten gje qe ka kerku te beje edhe ai amatori autor qe ke sjell nje koment me siper. 

Evropa i ka te gjitha mekanizmat per ti ndaluar qe ne zanafille emigrantet. Po le te jemi realist, keto shfaqjet me police qe bejne sikur duan te te kapin, me ushtare qe bejne sikur duan te mbyllin kufijte, jane thjesht shfaqje, per te krijuar iluzionin se nuk eshte aq e lehte sa te coheni ne gjithe, nga i pari te i fundit, e te vini ne Evrope. 

Veprimi amator i venies se strekencit te kesaj copes se mishit, me lesh bjond siper, nuk do ndalonte fluksin e emigrante, por mund te kish lendu ate kalamonin e shkret. Copa mishit te mante fort kameren, ate te bente. 

lan nom mileti duke e anatemu at gazetaren. ndersa ajo perfaqso nje sasi jo te paperfillshme (nuk mund t'i di perqindjet) te popullit te vet qe NUK i dun kta qe vijne me falanga. ajo pjesa do me von sterkomca, qe c'ke me ate pune, ajo pjesa thot qe nuk du me dit per fmijet tuj, du me dit vetem per fmit ton. e drejt a e padrejt, masanej, ate e vendos gjithsecili te oborri i shpis se vet. dhe me siguri jo te peshku, ku shkruhet duke pi kafen e radhes edhe duke tregu xhymertllik veresije.

Po ca lesh gazetare mer burr? Kjo si gazetare le te shkonte ti vinte kameren ne fytyre ministrit te brendshem, kryeministrit etj, e ti thosh keto qe thu ti. Te bonte punen e gazetares dmth. Kjo ka deshtu si profesioniste e si njeri. Por, ne syte e ligjit, e te moralit, nuk duhet te kete ndryshim midis lendimit (sot, e vrasjes neser) te nje femije vendas, turist, a emigranti tranzit qofte.

Te jap te drejte ama - sikur gjith europjano-kritiket e peshkut te dhuronin ke faqja e UN, e tu bashkoheshin gjith atyre qe lefin kudo neper pellgace interneti, kafenera e qebaptore, shume me e lehte do ish jeta e ketyre te mjereve.

atdheu socialist ne rrezik. ashtu e mendoi. nuk e boni si ca qe filmojn vrasjen e nuk lujn gishtin e vogel, por vijn me vrap te redaksia me qit lajmin. me shum te sqaro ky ktu. smiley

seriozisht tani, jan te teprume kto koret emocionale. pothujse insulting.

Fatkeqsisht nuk ndrysho gjo, me lopata brenda nates, e hap i tunel 10 metra per te kalu nen mur. 

Amerika nuk do te merret seriozisht me problemin e droges Emo. Trajtoi si organizata terroiste, ashtu si edhe jane ne te vertete dhe qeroi aty ku jane. Muhabet i gjate gjithsesi. Thuji ati tjetrit, te maje fjalen e dhene. Une gati jam. smiley 

An Kulterja na meson se ne izrail nuk hapin dot tunele posht murit, e kan provu, por ka cecua bicak, tha. te shofim ca mund te bejne mogulet e real estates tani smiley

smiley

dhe po, ke te drejte, qeverit e te dyja aneve te gardhit teksan nuk merren seriozisht me muhabetin e droges. perndryshe ai muhabet kthjelltsohej mrena vitit.

Kur kete qelbesiren e pushoi nga puna vete tv ku punonte, dmth N1TV, (televizion i ekstremit te djathte hungarez qe i lejon vetes te kremtoje ditelindjen e Hitlerit !), beni hesap se ç'duhet te mendojne njerezia si puna jone qe te pakten nuk punojme ne nje TV fashist

Ne litar !

Une ia kisha qi 700 nonat kesaj baxhelles, qe "ndihmon"policine duke rrxu ate burrin me fmi n'krah qe vrapo si kafshe e tmerrume.

Te 700-at ja kisha shkerdhy mu n'vorr, me saze tuj lujt muzike rrotull vorrit.

Njerez t'kqi! 

jo jo, jo "njerez t'kqi" ! Nje llaf goje "njerez t'kqi"/

Une sinqerisht, por sinqerisht amà, do e kisha var !

nc nc nc

shum i frikshem ti, robo!

Stalker, 

Ato grupet per te drejtat e njeriut ne Siri do thoshin se ti do kishe me shume egzekutime kameramanesh ne brez se sa luftetari mesatar i ISIS. 

pikerisht pikerisht Bame, ke goditur ne shenje: ne shek e XXI, jane pikerisht kameramanet ata qe duhen varur! Nje sterkembesh i vene nga nje e tille (i thoshte gazetare vetes tjetra, ok??) nuk ka te barazuar as me 1000 te vare nga nje cilido luftetar i cilesdo ushtri qofte (qe fundja paguhet per te vrare)

Ne hall gazetaret o Stalker. Ne Evrope dune me i vra se nuk jane ne nivelin e duhur, anej poshte i vrasin se jane ne nivelin e duhur.
Ps: me pelqeu ai strekomci qe i fute ne fun. (qe fundja paguhet per te vrare)

.

Bo bo bo...te qifsha standartet!

Nji strekomsh vuni hungarezja dhe Stalkeri thote ne litare. Nga ana tjeter sjell raporte qe tregojne se ISIS-i nuk eshte aq i keq sa duket. 

O Stalker, o dashnor i Orientit!!!

 

smiley

ahahahaaaa

Videon e gazetares, do ta krahasoja me foton e femijes bregut te detit...mbreti lakuriq shoke!! Rrofte sinqeriteti !! Kjo vale solidariteti eshte fryt i sondazheve,do te kaloj shpejt..

Harruan keta hungarezet kur iknin nga komunizma e perendimi I priste me krahe hapur.

Ja kali i trojes fillon nga puna...Kush ka sy te lexoje, kush ka veshe te degjoje...

Arabia saudite i ofron Gjermanise ndertimin e mbi 200xhamive ne ndihme te refugjateve tju pasuroje shpirtin me predikimet e vyera dhe mrekullite e "fese se paqjes" 

Nderkohe sirianet,afganet,irakianet me mijera po konvertohen ne kristiane ne Gjermani 

Nderkohe sirianet,afganet,irakianet me mijera po konvertohen ne kristiane ne Gjermani

 

udhet e Perendise Jane te mistershme ka thone njoni. 

... edhe po ta mbajti mos u paraqit ne kishe te dielen ne ora 10:00 se prap ta heqin koken ata ..!

Ja e thote qarte ky muslimani qe postoi bama pak me lart

Syria's people are caught between a dictatorship allied to the Islamic Republic of Iran on the one side, and a brutal terrorist movement calling itself the Islamic State on the other.

Maybe Pope Francis isn't the one who will feel the need to convert after all.

Udhet e perendise jane te mistershme, po motivet e njerezve jo dhe aq.

Vere njehere trurin ne pune se mbase e kupton per cfare arsye po "konvertohen" smiley

 

Me Qetesi dhe Dashuri ,

Për bektashinjtë ka edhe një simbolikë ky vend, pasi është tyrbja e parë që është prishur nga dora e komunisteve  dhe e vetmja gjë që ruhet nga ajo kohë është një selvi që, sipas Baba Edmond Brahimajt, i rezistoi komunizmit.

Si i rezistoi kapo.. shtjelloje i cik  rezistencen e Selvisesmiley

2-3 e kam orar mbledhjesh, cer ke qe ngacmo?

Eshte bere shume e veshtire keto kohe te kuptosh nese dikush e ka me te vertete apo me tallje.

Moj goc, po sa naive qe behesh (ose hiqesh)!

gjembi's gender eshte gjithmone in question here. megjithate nga analizat del qe nuk eshte naiv/e. per kete fli i qete . provokator/re  ne kuptimin e mire te fjales edhe mbase smiley

Po mendohem te publikoj dhe nr. e punes, nr. e femijeve, te kembes, te rrobave - adresen po se po smiley

Gjitone ishte nje thumb per gjembin. As nuk kam pas dyshimin me.te.vogel per inteligjencen e.saj. Perkundrazi.
Ti me.dukesh sikur ke dicka qe.vjen verdall dhe nuk po e thua. I dyti rast qe te.gjej ne cross fire.

 

Tracking shot - ka thene i madhi, eshte çeshtje morali.

Prova e kafsherise me fytyre njeriu ne imazh :

The incriminating trip.

Several other journalists captured the bizarre moment.

Laszlo hasn't said why she kicked and tripped the man.

The man fell on top of the child after being tripped.

The duo got back on their feet and were helped by police.

Harram i qofte Blendit po nuk e qendisi nje shkrim per fotot e sjella nga Stalker. 

Shkrimit do ti sygjeroja titullin "Rënia...e Qytetërimit Perendimor" 

P.s. Ne litare!

Ne Litare! 

ka nje paralele te hatashme midis asaj qe Godard e quante dikur "deshtim te kinemase (artit te filmimit) ne shek XX"  (lidhur me mbylljen e syve -te kamerave me sakt-  dhe mos-filmimin e kampeve te perqendrimit gjate luftes se II B), dhe deshtimit perseri te kameres, por ne sens te kundert, ne shek XXI : jo vetem qe kamera-mitraloz filmon gjithshka, por ata qe filmojne vene deri dhe sterkemça (marrin pjese fizikisht ne tragjedine njerezore !!)

hata ! e kush e priste qe "kamera" do shkonte kaq larg ?!

sa per ty, per sa kohe qe nuk kupton se nuk ka rene ndonje qyteterim por ka rene njerezimi (ne sensin, njerzilleku), a ha, ... me mire mbyll syte e mos i shih fotot. Ekonomizon dhe humorin per gjetiu, jo per gje

Nuk di a te qesh apo te qaje me faktin se dikujt ju desh te shihte nje strekembesh qe te kuptonte se njerzilliku ka rene. 

 

oh pardon, po kur qenke kaq i qarte, ç'ne ajo puna e renies se qyteterimit perendimor ?

shif qesen e marketit, qe mban ne dore refugjati me mbishkrimin; bio macht schon;

Bio te ben te bukur, ironike dhe simbolike per situaten.

Bio te ben te bukur

 

Nje foto sa per 1000 fjale !  smiley

 

 

ja dhe 1000 fjalet;

We Can’t Address the EU Refugee Crisis Without Confronting Global economy

One must thus broaden the perspective: Refugees are the price of global economy. In our global world, commodities circulate freely, but not people: new forms of apartheid are emerging. The topic of porous walls, of the threat of being inundated by foreigners, is strictly immanent to global capitalism, it is an index of what is false about capitalist globalization. While large migrations are a constant feature of human history, their main cause in modern history are colonial expansions: Prior to colonization, the Global South mostly consisted of self-sufficient and relatively isolated local communities. It was colonial occupation and slave trading that threw this way of life off the rails and renewed large-scale migrations.

smiley

Sa per sqarim, "idioti poshte" nuk ishte figure letrare, ishte fjala per ftk qe kishte komentuar poshte July 21

Ja c'fare behet....ja c'fare behet...i shendrruan ishujt greke ne Kandahar apo Kabul ...Shikojeni se me c'kafshe kemi te bejme o utopiste naive.

Sapo ju shkel kemba ne Hungari e fillojne me Fuck You dhe Allahu Ekber

 

“Sadly, some Syrians and Libyans are willing to risk the lives and souls of those whom they are responsible to raise upon the Sharī’ah – their children – sacrificing many of them during the dangerous trip to the lands of the war-waging crusaders ruled by laws of atheism and indecency,” the article states.

In western lands, refugees and their families “are under the constant threat of fornication, sodomy, drugs and alcohol”, even if they do not fall into apostasy, the article says. Leaving the caliphate opens “a gate towards one’s children and grandchildren abandoning Islam for Christianity, atheism or liberalism”.

Islamic State uses image of Alan Kurdi to threaten Syrian refugees for fleeing

 

Po te them diçka qe ia them edhe babait tim: "boll lexove RT-ne!!" smiley Pa lidhje me shkrimin kjo.

Ja edhe une po te them nje gje...lere menjane naivitetin se gjendja eshte teper e rrezikshme per vete stabilitetin e Evropes...Sa te zgjohen utopistet dhe ultraliberalet Europen do ta kete mare lumi sic po duken bathet...Nazistet dhe fashistet vazhdojne dhe po zgjerojne elektoratin gjithandej

Me qe tnuk te pelqeka RT ja tek e ke Gazeten me te madhe Suedeze Expressen

ISIS Operative: This Is How We Send Jihadis To Europe

Two senior members of the U.S. Senate told BuzzFeed News they had knowledge that ISIS is smuggling fighters to Europe on refugee ships — the first confirmation from U.S. Congressmen that this scenario is underway. “I think it’s safe to say that that goes on. To what degree, I’m not sure we know,” Senate Intelligence Chairman Richard Burr said in an interview on Tuesday.

Ja dhe International Busines Time

Nuk e lexova shkrimin, Art. Thjesht te thashe siç te thashe ngaqe sjell shpesh linqe nga RT. RT!!! smiley

s'ka gjo. teoricjenTat e peshkut do ia ken gjet onen edhe ksaj.

nuk di pse, po kto nderkryerjet fshatshe ndaj asaj gazetares sec m'kujtojn ato ndersyerjet e sokellimat per armet kimike (Asadi again, who else) smiley

bo bo bo... ahahahaha. 

oops, ia paskan gjet smiley

nuk e pash.

edhe nji kawasaki tani, me ndonje citat nga rosie o'donell te sprucume me boj metalizato te serbatori, edhe lerm o Zot te rronj.

Ajo foto eshte e tmerrshme per nje arsye te thjeshte: civili, apo qytetari i thjeshte, ne shoqerite perendimore i eshte fshehtazi per faleminderit shtetit (gjykatesit, prokurorit, policit te rruges, policit te burgut, etj.) sepse ky i kryen - sipas marreveshjes shoqerore - pjesen e ndeshkimit te asaj qe shoqeria konsideron relativisht si shkelje apo krim. Funksioni ndeshkues i shtetit eshte ai qe civili normal nuk deshiron jo vetem ta shohe ne zbatim e siper, por edhe ta pranoje si realitet te prekshem. Mirepo ja qe paska civile qe duan te marrin pjese aktive ne ndeshkim (haha, miremengjes, u zgjove ti?!). Me nje fjale, sikur strekembeshin ta kish vene polici, nuk do na dukej aq e ndeshkueshme. Eshte pjese e ndjeshmerise sone perendimore. Eshte vlera jone, sic eshte edhe barra jone.

Sikur strekembeshin ta kish vene polici, do te ishte akt akoma me i ndeshkueshem sepse do te vinte pikerisht nga nje njeri i profesionit. Ndonese akti i gazetares eshte jonjerezor, forma me te cilen ajo pengon dhe njekohesisht ve ne rrezik femijen ne krahe te adultit, nje polici nuk do t'i falej. Gjithmone brenda kontekstit te profesionit te tij.

Nuk e kisha tek strekembeshi ne vetvete. E kisha te legjitimiteti i veprimit te gruas. Gruaja, edhe sikur ta kishte shtyre, prape e njejta gje do qe. Kurse polici mund t'i kish rene edhe me shkop gome: kush do ta pengonte, do thosh dikush te Peshku.

Mirepo ja qe paska civile qe duan te marrin pjese aktive ne ndeshkim

moj ti e kshillit, a e kupton se ajo nuk ishte thjesht civile, por kameramane, dmth gazetare ???   smiley

 Europa-stan! Like Afgani-stan ! - thote Slavoj Zizek  

Drejt e ka ! Eshte e frikshme, po shtohen shume byth zinje ne europ ! 

me duket se nuk e ke kuptu, lexu te gjithe

Jo jo nuk e lexova, po do ta lexoj me vone se eshte shume autor  interesant, dhe filozofeve u duhet besuar ! 

Al bano,

We Can’t Address the EU Refugee Crisis Without Confronting Global economy

 edhe ti mos i shkurto fjalet e Zizekut qysh ne tilull, ne vend ta kishe shkruar    Without Confronting Global Capitalism, e ke shkruar 

Without Confronting Global economy  "   smiley

tani ti je dakort me Zizekun qe shkaku i ketyre krizave eshte agrisiviteti ekspasionit  kapitalist   ?  

Eshte uregjente qe shoqerite e sotme kapitaliste duhet ti rikthen  ose te rishikojne edhe njehere vepren "Kapitali " te Karl Marksit ! smiley NDRYSHE, bota do te shkatrohet ! 

nah nah, kinse mora fjaline qe permendet gjate shkrimit dhe jo ate te titullit me "kapitalizme: se jeni paragjykus te medhej, megjithse zizek eshte nga ata qe po rigjykon materialin e marksit, vende vende

nuk mund te jesh aq simplicist, po thote qe eshte koha te mos lujme me rolin e strucit, pertej maleve me debore ka jete, dhe ajo ndikohet veprimtaria e ekonomise globale, sigurisht agresive, ku disa vende jane edhe shkaktare per statusqoun, kane perfitu nga luftrat gjeopolitika e me the te thashe.

kriza e refugjateve eshte pasoja, dhe per kete shtetet pritese ne shkalle te ndryshme jane pergjegjesit, por ai eshte tu u fol dhe vete refugjateve, germoni token tuj, u thote, atje eshte fshehur florini;

The refugees won’t all make it to Norway. Nor does the Norway they seek exist

 

The hard lesson for the refugees is that 'there is no Norway,' even in Norway. They will have to learn to censor their dreams: Instead of chasing them in reality, they should focus on changing reality

si dhe ekonomia globale po sjell ndryshime klimatike globale dhe detyrimisht problemet migratore do jene te medha ne te ardhmen, cda duhet ti beje vendet e ndryshme te mos behen kaq murndertuese po te fillojne te mendojne globalisht jo vetem te hane globalisht

ajo gazetare eshte sokoleshe! pasardhse e denje e janosh huniadit. ndihem mirefilli aleat i saj, si sternip i skenderbeut pak a shum. respekte, zonje! me shume si ty i duhen evropes qe po e kalb kanceri i tmerrshem i multikultit dhe liberaleve debile.

Seriozisht e ke? Apo ne kuader te sarkazmes edhe kjo...?

 

Null

Arto, 

Ky cuni majtas kish luftu kundra ISIS. Robi qe solli fotot kerkoi ndjese. 

"I copied the photo in good faith," says Peter Lee Goodchild. "I can only apologise for any hurt damage or offense that I've caused."

smiley

Si mund te brohoriten veprimet  e kesaj zuskes kaure kur dikur korofillaket keqtrajtonin bashkeatdhetaret tane ne kufirin greko-shqiptar ne te njejten menyre.

E brohorasin bashkekombasit e vet .  i dalin ne mbrojtje sepse ajo thjesht ndihmoi policine per ta ndaluar personin me femije, nuk e vrau, panvarsisht mungeses se etikes ! Aty ishte fushe me bar!  Keshtu e konceptojne hungarezet cameramanen ! . 

Nqs ky eshte koncepti i hungarezeve per kameramanen, atehere paskan nje problem nacional te te kuptuarit te gjerave. 

Po ç'ndihme i jepka policise duke goditur femije, o ilirjan? E pe si shqelmoi ate vajzen e vogel ? 

Kam 12 vjet qe lexoj Peshkun, por me i shemtuar sesa keto kohe nuk ka qene ndonjehere.

Po lexoj njerez te ftohur ne shpirt, por edhe ne tajare.

 

+1

Basha thirje nga Postriba: Çohuni e keni në gjen ! Nuk u mposhtet nga etërit, nuk mund të pranoni diktaturën e bijve

Basha ne Postrribe 847x477

Po nga ati Sali a u mposhten?

Po ca thu o kapo? Eterit e bene zap Postriben! 

Tani kryetari duhet te shkoje edhe ne Zhapokiken heroike. Edhe ta tundi edhe atje. Se kshu dalin llafet masanej qe kta te PD-se e lejn Jugun mbas dore.

Po c'na e kujton Zhapokiken o Cim?

Pak miq e shoke te idealit na mori para kohe ajo kryengritje e mallkuar?

very nice, Kapo!

Ndoshta PF mund te sqaroje me mire se te gjithe per rolin e punonjesve te medias gjate punes.

Ky strekembesh eshte prova me e mire se ky sistem eshte antinjerezore dhe se kjo bote ditet i ka te numeruara!

Njoni

ai sterkomc e ben Hiroshimen te duket si nje loje me cingla. thuaji jo edhe ti perbindshit hungarez! bojkoto gulashin!

gulashin nuk e bojkotoj pasi nuk eshte ekskluzivisht hungarez. i tille behet dhe ne Kosove...me te njejtin emer...gulash. Receta mund te jete lene nga hordhite e shpartalluara hungareze ne betejen famkeqe te vitit 1389.

Bojkotin kunder ketij, e kam nisur!!!

 

bllah  smiley

No Lángos for you! smiley

ka dhe me keq: po te ndodhte ne poloni, gazetarja monster do i kishte bo me siguri "polaken".

Kjo me hungarine eshte dicka me e lehte: ja edhe ne futboll, kur lun me porta te vogla ashtu quhet, "me porta hungareze". 

Njelloj si e integruara Kim Davis.

Gjithsesi te jap te drejte per kete rast. Nuk e ben dot punen, te largohet. Puna e stuardeshes dihet qe perfshin dhe sherbimin e pijeve alkolike.

Si bejne per nje sterkembesh disa ketu, me ato qe u kane pare syte nga "vellezrit" tane qe  joyn isisin atje ky sterkembesh u duket fun.

         Deputetët e Partisë Socialiste dalin në ajrosje smiley

gjysma e deputeteve te PS jane te kerkuar nga interpoli.smiley

Ishte Postriba ...pa jemi gjalle ..! Hajde kryetar hajde ! 

Stalker paska kuptu qe ka marre fund njerzilliku (neper filma, e ka thon i modhismiley), ndersa rebus paska kuptu mbas 12 vjetesh se njerzimi dhe peshqit jane te ftohur ne shpirt dhe ne tajare.

smiley

Ndersa Gjembi ka bere +1, i nderuari ka mbrojtur morracaket njekohesisht edhe shtypesit e morrave ... etj etj etj.

Sa mire qe ti i kupton gjerat pa u menduar fare...

Fillun te nxjerrin te gjithe ne shitje ato xhingla minglat per Halloween. Ndersa Loblaw kishte nxjerr xhupat e dimrit me doreza e çizme. Nga inercia ishim vere akoma...kur fap shikon keto gjera dhe te vjen vetvetiu te thuash te Q.... dimrin !

Zbrit jug o'lla. Nje jav e gjys dimer ke, dhe po vajtr per pushime at' jave zere se skish dimer fare.

Te lumte ty. E paske kap bingon.
Ja po presim kete.ngrohjen globale dhe mase behet dhe ketej floride smiley

Po ai duket qe eshte Mosadist mor mik.
A mund te thote nje zyrtar Kuvajtjan se ne nuk dum njerez ndryshe, po po ndryshe, nga ne. A mund te thote se nuk dune njerez qe kane kaluar trauma? Se i bi shtrenjte me strehu refugjate? Jo mor zotri, vendet qe ligjin e bazojne 99.99% ne librin e shenjte nuk do thoshin kurre te tilla gjera.

Pyt Stalkerin po nuk me besove. E vetmja barriere per refugjatet Siriane ne udhetimin e tyre drejt vendeve te pasura myslimane eshte relievi baba-Tomorresk i Turqise, thote Stalkerit. Vendet e gjirit mezi, mezi po i presin.
Boll pra me Mosadizma.

Po pse lodhesh tu gugllu mer? Ti thosha une (si ti kam thene me pare) qe kom qen atje, e bo vaki shkoj prap se shpejti. 

Ne UAE vetem arabet jane QYTETARE. Te tjeter jane me letra pune (hiq perendimoret qe menaxhojne, ndertojne, dhe i sherbejne ne nivele te larta kastes se eperme arabe), te cilat mund tju hiqen ne cdo moment dhe pa asnje arsye!!!! Dhe, ket ta tha edhe ai ofi*ari ne video apo jo? Ket ta thote dhe faqja qe na ke sjell. Shumica, pakistanezet, bangladeshasit, filipinet etj jane argate qe punojne ne ndertim (rezidencial, komercial e industrial) dhe qe paguhen si skllever. Ja te te jap ca shifra, qe i kam sjell me pare, se ti si i majte qe je besoj se do te interesonin. Punonte pakistanezi 6 muaj rresht (2 jave pushime per te pare familjen, bileten ta blinte vet kuptohet), 7 dite ne jave, 12-14 ore ne dite per 200-300 dollar ne muaj. 

Une jam mesu mos te pres me pergjigje llogjike nga ty ne lidhje me kete situate, po ca ka te beje kjo qe solle me refuzimin qe shtetet e pasura arabe i bejne refugjateve siriane?

 

Se harrova, smiley

Po mer Bame po, i di keto, i kemi fol tashme eshte ketu ne peshk. Shifrat i solla sepse jane ato qe jane, dhe sigurisht qe mund te interpretohen. Ja psh nje interpretim imi : mos harro se "siriani" (emigranti), kryesisht ne "ndertim" do punoje, edhe ketu ne France, edhe atje ne Kuvajt. "Fifty Shades of Capitalism" - e ka titullin filmi.
 

Po jo o derebardhe, nuk ke ca ti interpretosh! Te duhen te jesh 20 vjet me letra ne UAE qe te te jepet mundesia te aplikosh per pasaporte. Dhe me pak se 1% e aplikanteve e marrin, ata me biznese, lidhje familjare etj. Po une jam i sigurte se ti do ta gjesh kendin e duhur te interpretimit. 

Se cer niveli drite hije i jep ti Frances, e cer niveli in jep vendeve te gjirit e ke vet ne dore. Por ne France dhe Gjermani, femijet e ketyre emigranteve shkojne ne shkolla publike, tok me femijet e vendasve. Marrin asistence, banim falas, sherbim mjeksor etj. Ndersa ne UAE, per shembull, ata mund te shkonin (hipotetike kjo se gjer sot asnje nuk eshte lejuar te shkoje smiley) vetem ne shkolla te posacme per emigrante, QE KUR TE KTHEHEN NE VENDET E TYRE TA KENE ME TE LEHTE TE INTEGROHEN. Se harrova, ata qe nuk kane pare per te shku ne keto shkolla qe kushtojne, rrine ne shpi dhe degjojne leximin e kuranit ne radio. 

 Po une jam i sigurte se ti do ta gjesh kendin e duhur te interpretimit. 

smiley

 

Kom pershtypjen se ne krahasim me njera tjetren, vendet europjane me ato arabe do ti gjykosh ne perpjestim te zhdrejte. smiley

Bame, qe Arabia Saudite nuk eshte vend i deshiruar e kane tregu edhe rrefugjatet e luftes me veprimet e tyre. What's your point dude?

Dude? 

Po flisnim per UAE, po mund te flasim dhe per Saudet. 

Nese nuk e ke kap fillin e mitralozit anti perendimor gjer tani, nuk kam kohe te ta shpjegoj. 

S'kane ndonje ndryshim te madh midis.

Besoj 2 min kohe mjaftojne me e kopju dhe e ngjit fillin, nqs e ke shkruajtur lart.

Po harxho mer 2 min kohe nga e jotja, lexo lart e poshte, dhe kur ta kapesh fillin bujrum.

Duhet me dhone dhe llogari tani. Ose boj tjetren qe bohet kaq shpesh ketu, presupozo bazuar verdiktit qe ke vendos me shku, dhe masanej shlo verdiktin. 

Forum publik diskutimi eshte Bame, ti qartesosh pikat e tua nuk eshte dhenie llogarie. Dhe nuk presupozova gje, vetem te shtyta me e ngrit nivelin e diskutimit, se nuk jane ndonjehere gjerat kaq te thjeshta ata te keqinj, ne te mire.

 

Nuk duan refugjatet sepse Arabia Saudite eshte diktature edhe me gjakatare se ajo e Basharit

Di gje keta qe po ikin jane Sunni apo Alawite?

nga te dyja. Por me siguri me teper sunni meqe dhe me te shumte ne %. Por e vetmja familje qe njoh personalisht e qe ka mberritur ketu, eshte alawite. "Siria ka marre fund, me thane, klani i Basharit nuk ka alternative tjeter, do ike vetem duke marre me vete gjithe Sirine" 

Por me siguri me teper sunni

Ate mendova dhe une. Ndoshta une s'kuptoj shume gjera. Po meqe keta jane sunni, pse do u diskriminokan perseri gjakatarisht nga Arabia Saudite diktatoriale e cila, sipas fjaleve, eshte nje nga vendet sunni qe nxiti luften kunder Assad?

Sepse Arabia Saudite o vend diktatorial e jo thjeshte diskriminues ndaj nje feje apo nje dege feje. Te jesh edhe jo sunni ne Arabi Saudite o drame fare, pak a shume si te jesh gay dhe zezak ne Jug te Amerikes smiley

Une nuk e di se car ka thone tamon Stalker po nuk besoj kurresesi qe te kete bo nai krahasim midis demokracish duke vone peshore midis Perendimit dhe vendeve te Gjirit apo te Lindjes se Mesme. Mos ta bastardojme muhabetin.

Nuk vura peshore. Fola për 50 shades of capitalism. 

Ate e lexova, po "gjyqin" po ta bonin sikur kishe lujt mendsh me thone qe ka nivel te krahasueshem demokracie. Nejse varja se eshte stil i vjeter ky, keqinterpreto fjalet e tjetrit per te influencu ata qe lexojne. 

Gjemb, nese do ish kaq e thjeshte (pune sunitesh ose jo) : Po ne, pse nuk ju versulem ambasades jugosllave ne 90-n, se dhe ajo e nxiste permbysjen e regjimit të Enver Hoxhes, por ju sulem atyre italiane, françeze, gjermane... ?

Arabia Saudite dhe te ngjashmet luftojne per MBIJETESE. Jane kantier nafte, protektariate te perendimit. Me nje fije mbahen, dhe kane per tu shperbere sapo tu humbin utilitetit.

Nje vend ku 80% e banoreve jane punetore te huaj, nuk ka si te bej ndonje lloj leshimi me te huajt (tu japi te drejta qytetarie). Te njejten do bente dhe Perendimi ne te njejten gjendje. Ne fakt ne Amerike, ne jug jane akoma 85% te popullsise vendasit, dhe po trashet muhabeti. Ne Evrope ka degraduar me tutje.

Per vete as nuk e rrotulloj dot ne mendje krahasimin midis elites se vendeve perendimore dhe Saudise. Talk about lowering your standards.

P.S.

Sauditet thone qe u kane dhene 500K viza pune Sirianeve. Azil sic e shpjegova s'ka shance.

 

smiley

Une e kuptova gabimin tim. Ndjese. 

po ja nje perpjekje perendimore sado te vogel e ka bere psh, i ka pershkruar me terminologji neoliberale: psychologically disturbed. Ne vend qe t'i quaje shqeto: emigrante ekonomike.

Ne reportazhin e djeshem ne lajme, 'refugjati' middle eastern siguronte se europa s'duhet te trembej nga diversiteti, se diversiteti eshte gje e mire. Gjithe duke mbeshtjelle tapetin e tij blu sintetik e duke palosur batanijen me dizajn ngjyrashume per t'i fut ne backpack-un e tij.

well, ky esht zhvillim, se nuk i paska thene ate te zakonshmen, ne kohen e shkuar te stertejkaluar, qe dikur, dikur, dikur, dikur, "ne" ishim kshu e ashtu (Kordova, Kordova, Kordova shoke, Kordova), kurse "ju" ishit ewww, neper peme, neper shpella, ne nje qeli te lagur... te ftohte... Si dhe XERRON! Kush e shpiku xerron? Vetem per at XERRO duhet te na mbani me kimet, te na lusni qe te vijme e t'ju japim mend... po, po, t'na lusni e ta quni fat... se rrezik s'ju begenisim fare edhe shkojm ne mongoli fare...

Ka pas thone edhe Marksi qe ndryshimet sasiore cojne ne ndryshime cilesore, por "Jo" Merkeli...

Ndersa reporteri, emigrant, gjithmone ne lajmet, i skandalizuar ne kulm hyri ne banesen e nje arabeje me shami ne koke e xhingla xixelluese ne duar, single mom me 5 femije, dhe na raportoi sesa ne gjendje te keqe ish ajo, edhe pse paguante 130 e ca para (??) ne muaj qera. Djali i madh i saj student kish lene shkollen qe te punonte se iu duheshin me shume para.
Reporteri mesiguri sapo kish zbuluar kete lloj jetese ne boten tone dhe ish tronditur pa mase.

Olsi, ne Kuvajt as 10% e popullsise nuk jane vendas. Shumica jane migrante ekonomike. Kuvajti eshte nje shtet kukull qe mbahet ne kembe nga perendimoret. Refugjatet Siriane prishin balancat ne kete shtet kukull, ashtu si ne Arabi Saudite dhe disa shtete te tjera po kukulla te rajonit. 

Je gabim nqs mendon se Merkel&co po bejne ate qe po bejne nga zemerbutesia. 

 

 

She doesn't have a choice. Emigrantet aka refugjatet, e bene fakt te kryer. Morali e te tjera jane garnitura.

Nuk eshte se i bera  fact check. Kam nje shok shkolle Jordanez, qe eshte rritur ne Kuvajt. Po me tregonte qe ka shume pak Kuvajtjane, dhe keta nuk eshte se kane identitet te forte kombetar, keshtu qe gjendjen e pergjithshme gjithmone e pershkon nje note e thelle tensioni/ frike se mos e humbin fuqine.

Keto territore nuk jane shtete, jane thjesht koloni ne veresionin modern.

smiley

dmth harabija na dul edhe si kampjone e diversitetit tashti. po mire, kur iku mija, pse s'hiken edhe qindi? pse s'pranojn edhe kta fakiret si ata aziatiket e shumt qe iu lajn leveret si skllever?

po me e bukra esht se ata 90 purqinshit jo me qytetarin elitare te kuvajtit na i qukan "bidona" smiley 

edhe me bidona po u dashka me na u kallxu litaret (show us the rope). te ajo xerroja e shpikme te pakten sikur bo me shum sens.

e them me bindje: filmat e shumte ta shkatarrokan bazen e neuroneve, ate me kryesoren.

Merkeli e kish tamom dhe foli me tru kur i tha asaj goces se vockel qe po qante me lot kristali ne gjermanishte te kullume, qe ne nuk mund te mbajme dot te gjithe ata qe deshirojne te jetojn ne gjermani.

sakte, logjikisht, dhe sidomos: ligjerisht. si grua shteti qe eshte.

kur ia dha media manipulative, vuuuu, qe do me bo lajm edhe me te pegeren e mushkonjes po iu dha rasti: gjermanka pa zemer, shtriga, e boni me qa gocen e vockel si engjell, qe s'ka asnji faj etj etj ... a kishe vesh me nigju dhe nje bythe teper per ta care.

kur debilet behen bashke, nuk ka kala qe nuk e shkatrrojne - ajo shprehja me komunista eshte kot; debilet jane edhe me ezhderha se komunistat. a ka zot qe i rezisto korit te gjinkallave ne netet e korrik-gushtit? kshu dhe kjo pune.

Merkel e beri show-in e momentit me ate vajzen.... nderkohe qe ne anen tjeter ju dha driten jeshile te gjitheve te vijne ne Gjermani. 800mije kete vit...nja 1.5 milione vitin tjeter...2milione dhe orteku vazhdon deri sa ta veje poshte kancelaren e ndryshkur...

sa i poshter qe osht ahahahahaha smiley

sa i dhim ahahahaha 

Bame, mos e hum ket, pls... smiley

Embedded image permalink

Ka fillu fushate per te fitu mendjet dhe zemrat e Hollivudit. Ky filmim vlen edhe per Stalkerin.

ahaha ! Kjo puna e artisteve te Hollywoodit shkon ne perpjestim te zhdrejte me gjenialitetin e regjizorit. Eastwood eshte prova me e shkelqyer !!

Aha ketu e dhive Stalker, po nejse...

Po don të thuash se gjeniu Eastwood e kish mirë tek bente fushate për Bushin ??

Stalker, te kesh bindje te djathta nuk eshte turp, as mendjetrashesi as mungese gjenialiteti. Eshte thjesht te kesh bindje te djathta, ashtu sic ti ke te majta. Gjenialiteti pastaj eshte ne profesion ose ne zhvillimin e nje talenti qe ke. Si puna e atij sufllaqes, Maikell Murit. 

Per te dale ke pyetja jote pe Bushin nashtina. Po kush jam une qe te gjykoj per ke duhet te votoje Eastwoodi. Thjesht me vjen mire qe ai eshte i djathte sepse eshte njeri i respektuar dhe i talentuar, dhe mu me pelqen shume si aktor dhe si regjizor. 

Islamistet dhe te majtet me duket se i bashkon menyra e te menduarit ose metodologjia psikollogjike ne formesimin e opinionit. Si islamisti si i majti mendon se e drejta dhe e verteta eshte ekskluzivisht ne anen e tije, dhe kushdo qe gjendet ne anen tjeter eshte ose i padrejte ose i pandershem. Nuk e di, mbase metodologjine psikollogjike e influencon fakti se te dy ideologjite ne thelb jane mesianike. Karakteri i cdo ideologjie mesianike eshte perjashtues, "o me ne, o kundra nesh".

Mesianike janë të gjithe monoteizmat. E majta eshte edhe me e vjeter se to. 

PF, kur fola për Bushin, e kisha fjalen për të birin dhe jo për të jatin 

E pash dje. Po ky me duket se e ka me me anen tjeter te GOP-it, gje qe mu me ben cudi se GOP-i vetem nje ane ka. smiley 

Hej, Berni per president me nigjo mu. All lives matter!!! smiley Shance te barabarta, taksim te drejte, dhe nese do te ecesh perpara, futju punes!!!

po boll socjalizem, o Bame. eshte bere si birre e ngrohur, ne ndonje lokal jashte, ne vere, duke qemtuar aligator bites midis... smiley

 

Ashtu si dhe boll socializem korporatash o Emo. Per ket eshte Bernie, boll volfer popllit dhe boll volfer korporatave. Ja bonim hallall po  ti kalonin proporcionalisht nje pjese te fitimeve  aseteve tona e 401k-ve, po nje lesh! smiley Te pakten me ato pare te rregullojme noi rruge, se na u cane veshkat, e te sponsorizojne noi sistem funksional kopshti e shkollash se po dalin adoleshentet te ter kerricer. 

Na duhen te edukuar e te zote per pleqeri ore. Kush do na sherbeje, kinezeria? Une e provova mandarinen po kush i mate men ato 3000 shkronja alfabeti! smiley 

nje mengjes radio nuk kishte muzike te mire, edhe thash, hajt po i lutem Zotit. kshu e bej gjithnje kur del ndonje xhastin biber, jam qe jam them, po i lutem. kalohet mire koha ashtu sa te vije ndonje numer per se mbari. kur do ti, me degjoi, ishte nje cik nevrik kshu, s'di pse, se me foli gjithe nerva: ho mer ca do, a nuk e ke kuptu qe nuk te jap pergjigje? ca pjese te "not interested" nuk kupto? Me fal, o Zot, i thash, po ja, forca e zakonit. Pshertiu si ai qe e ze belaja kot, mire, ok, tha, meqe u ndodhem, ca do? un kisha pa nji konkurs bukurie, edhe me ate ne mend i thashe dua paqen boterore. ah, tha, kollaj fare, pune qe behet, un thash se ca doje... aty u hudha edhe i thash: prit, prit... se m'u kujtu ajo Q7 e ati vlonjatit, po ai mesa duket i lexo mendimet, sic thon, se u vrenjt... ndrrova mendje periher, edhe i thash, du nje bot fair. nji bot te barabart. me pa si i dokendis. ala s'moret vesh, me tha, qe s'bohet ai muhabet. keni 300 vjet po i avaz, egalite egalite, fair fair, nuk bohet o pra. nuk ec ashtu. e pash si me qesendi. medemek kot thon per ty qe i bo te gjitha me dash. kur do ti, u vu ne seder. e c'po me detyro, tha. ok, ja po e boj sic e do tina, barazija modhe gjithanej, po se mos me vish e me thu me fal, tha. jo, jo, i them, nuk vij. mire, si te dush tha, edhe nje te lujt pak doren, edhe u bo. dal ne garazh me mor makinen, kur shof nji dicka qe i ngjante fiatit polak. ooops, thash... hapa deren, dera kuiti me i zhurm degjeneruese, sikur i dhemshin kycet. futem mren, tu mallku, mos mallko, erdhi zoni qe lart, a deshe barazi, ta ulen shum cilsin gjith puntoret e indis qe shkojn me autobuzin e shamikuqes ne pune... jo, jo, i them s'ka gjo, ka lezet kshu. dal perjasht, te pakten komshiu me maserati nuk me cante mo trapin duke me pa nga lart posht, se edhe ai nji jugo kishte. do haj mjes, i her, thash edhe futem te nji mengjesore. porosis pa pa fare menun, i them nji mjes british, si gjithnji, ca links, ham, vez syze, djth feta te fergum lehte, qe te mos shkrij fare, por edhe nji kore bronxi te ket... si gjithmon dmth, perfundova, me menien per te lexu gazeten, kur ma dha kamarieri duke me pa gjith qortim: a do qull apo papare, tha. kto kemi sot. m'u kujtu nji lokal te uzina enver, ku te pakten jepshin edhe naj pahce her her. si mer kshu? i kthehem gjith nerva. se te stomaku nuk duro robi. 

vijon smiley

me thot kamarieri: je isoj me gjith ata qe do hajn mengjes ne brazil dhe kine etc etc... u zgurdullova i her, kshu isha solidar gjithnji me gjith te shtypmit e botes, plus feminia me kish kalu melej fen neper kom, po prap, shoket e mi te idealeve po ma bojshin nonen keq fare...

kshu kaloi ajo dit, edhe ne pune, s'kishte mjaftueshem leter, kompiuterat her her s'punonin, per hater te kolegeve ne burundi e dahomei, ne dreke nuk ikem si zakonisht te lokalet e preferume, merreni buken me vete, qe llafi, meshtilleni mire me gazete dhe me qese plastike te puthitme qe te mos thahet... barazis nuk po dojsha me i pa mo syt, biles m'u urryn gjith puntoret dhe te shtypmit e botes... kulmi qe kur me anullun nji porosi per vakance qe kisha bo per karaibe, populli i kubes vuan me tha, ti dashke me shku per pushime, ku jemi ktu?

amon o Zot, thirra, me fal, me fal, me fal... kur ne ate moment xhastin biberi e maroi kongen. eh shyqyr, thash, flm Zot, flm shum shum shum...

Te te haje munë Friedrich August von Hayek! 

Degjove?

Degjova, thuaj! 

Shume dakord, po me vje keq qe nuk me ke lexu as edhe i fije me siper. Barazi shances thash une, si tu menu per b*then time dmth. smiley Nuk me mush menjen kush te maj anen e atij qe bo 200 melon pshemull. Po vajta atje, flasim prap, ketu do jena besoj. smiley 

Kuwaiti Official Fahad Al Shalami refers to Syrian refugees as "psychologically disturbed"

What in the world happened to the solidarity of the "umma" a.k.a. "the people of the Prophet"?

Stalker ka te drejte...njerzilliku ka rene!!!

87% e popullsise se Emirateve te bashkuara Arabe eshte e huaj (emigrante)
Ne Kuvajt, nga 4.1 mijon banore, vetem 1.2 jane kuvajtjane
 

Po si nuk u lodhe tu gjet justifikime mer? Ne fakt ajo qe eshte akoma me bizarre eshte nevoja qe ke per te gjet justifikime. 

P.s. O Stalker, o dashnor i Orientit!!!

Me pelqen ky Patozi .Vazhdon ta kete ate profilin e pozanteve ,  ne epoken socialiste per Piktoret , me dicituren

Profil Minatori smiley

Hollivudi do ishte i interesuar , mejtonj , per nje profil te tille pas mosssuksesit te john pluming !

Disa njerëz i dinë përpjekjet e mija kundër kapitalit italian, kundër grabitjeve gjermane. Kam punuar pa interes vetiak, bile kundër interesit vetiak. Nuk kam ndjekur kurrë pasurimin tim, sepse ky pasurim mund të bëhej vetëm me dy mjete: me vjedhje (ka njëmijë e një mënyra vjedhjeje dhe unë s’kam përdorur asnjërën) dhe me trathëti, duke u shërbyer të huajve për të grabitur vendin dhe duke marrë para për këtë shërbim. 

Mitrush Kuteli

interesant! "...kunder grabitjeve gjermane" po thote Kuteli. Turist grabitqare, hera pare qe degjoj. Zakonisht turisti vjen me xhepin plot. 

Gjermant ishin frugal  ne ate kohe, vinin vetem me nje pushke e nje brez me fisheke me vete. Po ju jeni hames mor zotri, si dje dhe sot, 85 euro dhomat turisteve gjermane!!!!

Nuk kam ndjekur kurrë pasurimin tim, sepse ky pasurim mund të bëhej vetëm me dy mjete: me vjedhje dhe me trathëti, duke u shërbyer të huajve për të grabitur vendin dhe duke marrë para për këtë shërbim. 

E shikon o Bame se dhe Kuteli ne menyre te terthorte eshte mbeshtetes i konfiskimeve te vilave rinashimentale. Ato vila po thote u bene o me tradheti, o me vjedhje. Ba ba ba, ca spo na lexojne syte, e ca spo na degjojne veshet. 

Shshshshshshttttttt ..po lexon hartimin e tetevjecares nje deputet me BOCI ..i PD-hit smiley

O perendi e madhe... thoshte kapiten Kloce per papa Shulcin  ..pse me denon gjithe Jeten me deputete idiote "

Pjesen uluritese , maskat , shpresen e jetes ..smiley

Kush nga kalamajte ka verejtje per fjalet e gjetura . Kalamani pallatit ka mejtim ? E kane emertuar si mender Olsin ... profesor  smiley ​Sh Gjembi nuk e ul Veten per keto ..Mejtonj !

Ne kete plazh e keto kushte do te te kene ngjizur prinderit ty, prandaj te kane nxjerre skarco. 

ncuq ncuq ncuq

Shkaba mund te jete vetem produkt laboratori, them una.

Edhe ka te ngjare, c'nuk ben vaki

 

cover_120915_landscape-2

 

ca faji ka gjermania ne kete mes? po pranon me shume emigrante lufte se te gjithe. po mban me buke dhe parazitet e zhvatesit tane

Ka fajin me te madh se po e ben si puna asaj historise se cekut te bardhe.....hapi portat pa i marre parasysh konsekuencat

ne fakt shumica per ate azilin po nisen se nuk eshte se ndalojne ne itali apo ballkan per pune, por shkojne ne gjermani per leket.

Po pra se shpejti do ti sulen vete gjermanet asaj se keta qe po vijne nga lufta do tju duhet nje gjenerate qe te ofrojne vlerat me minimale sistemit gjerman dhe justifikojne vetveten(do jene barre per 1-2 gjenrata se po i shofim ketej)..Sa per integrim as qe behet fjale...ketu ne Suedi te vetmit qe munden te integroheshin pjeserisht ishin kristjanet koptike asiriane qe erdhen disa dekada me pare.

prit pri se sapo filloi...........Sot Gjermania llogarit tek 3milione te papune

Nena e ish-policit;Burri vdiq për të sjellë dritat, djali u vra se na i hoqen

Më shkoi jeta duke rritur jetimë. Burri m’u vra për të sjellë dritat kur po ndërtohej hidrocentrali i Fierzës dhe djali m’u vra se nuk kishte asnjë mundësi për t’i paguar”. Kështu e nis rrëfimin e saj Bardhe Doda, nëna e 50-vjeçarit Arif Doda, që u vetëvra dje disa orë pasi OSHEE i kishte prerë energjinë elektrike në shtëpi.

Ajo thotë se arsyeja pse djali i saj shkoi drejt vetëvrasjes ishte debati që bëri të martën me elektricistët, pasi nuk i bindi dot që të mos ia prisnin dritat.

Pavarësisht se të gjithë e morën vesh arsyen pse u vetëvra i biri, askush nuk e ka marrë mundimin që të paktën për mort të mos i lënë në errësirë dhe t’ua lidhin dritat. 

.. ...o zot, o zot cfare po heqin keta njerez smiley

nuk e vret robi veten pse i kane prere dritat. mjaft i perdoret rastet njerezore per propagande.

Damn you entropy!!!!!!

 

Partia e dyte ne Finlande ne koalicjonin qeverises..........

Sveriedemokraterna partia neonaziste sipas sondazheve te fundit eshte sot partia e pare ne Suedi (efekti Siriza edhe ketej funksjonon kur politikanet i vene kryq te ardhmes se vendit).....gje qe nuk eshte pare ne historine e Suedise. Derisa libtardet me Lofven ne krye te kuptojne demet qe ju shaktuan ketij vendi...deri atehere e ka marre ferra uraten...Evopa po i derjtohet symbullurazi ekstremit te djathte... Ju deshten nja 15 vite qe Rinkeby,Malmö,Tensta te shendrroheshin ne geto te pista islamikesh

Qendra e Rinkeby sot

 Ja dhe femijet Suedeze detyrohen ti falen Allahut

 

 

 

 

 

Veshtire me u thene njerezve te verteten. Qe bota eshte hapur, dhe niveli i jeteses ka per te rene ne vendet e pasura derisa te arrihet balanca boterore. Nuk ka me kthim prapa , the world is too connected and too accessible. Sic duket kemi me pa nje lufte te III para se me e pranu te ardhmen e paevitueshme.

Per mua Europa Perendimore eshte e marre fund, dhe keta te ekstremit te djathte, sado te rrezikshem te duken, jane ne thelb qesharake si ata qafkuqet e Amerikes, dhe shume shume mund te rrahin ndonje emigrant te gjore qe e gjejne vetem ne ndonje qoshe. Rruga e m...t eshte marre prej kohesh, tani shume shume jane perpelitje te deshperuara. 

Mos e nevlefteso Evropen se ai vend ka prodhuar lufterat me mizore te njerezimit. Nuk ishte shume larg kur Karaxhicet dhe Milloshevicet ekzekutonin  dhe bene genocid mbi mijera boshnjake dhe kosovaret me vone....Evropjanet do reagojne kur te jene "close to the edge"......

Te tjera kohera. Nuk kishte as emigracion, as kete krize demografike, as mireqenie e derra te kenaqun, as korrektesi politike, as kete fare establishmenti te shkeputur krejtesisht nga realiteti, dhe as kete proces paqetimi e mospranimi te dhunes, te pakten jo me keto permasa. 

Po vazhdo me keto ritme eshte e paevitueshme....."we're walking blindfolded toward the disaster".

Degjo, te "Freakonomics" a libri pasues, autoret permendin se si nja tre dhjetevjecare me pare, frika ishte se do behej nami jo nga ngrohja , por nga ftohja globale. Mund edhe te ndodhe pas ca kohesh qe me i rrezikshem te jete nje fashizem si ai i qemotit sesa ky i riu islamik. Mund edhe te mos ndodhe asgje xhanem, gjerat te shkojne ashtu terhiq e mos keput per disa kohe derisa gjithcka te gjeje shtratin e vet. E kush mund ta parashikoje me saktesi. Por nga prirja qe shohim ne nga prerja e sotme, ka shume gjasa qe Islami si fe jotolerante e nenshtrimit, to live up to its name dhe ta nenshtroje Europen tolerante edhe ndaj nenshtrimit te vetvetes. Madje duket se e bejne me kenaqesi, si keto suedezkat qe vene shami ose qe kthejne prapanickat, u duket si loje. 

Prap ti mer islamofob? 

Mos e ulni pjacen thone; nivelin e tolerances duhet ta mani lart, si perendimor qe jeni, nderkohe qe ne syte do ti majm, jug-juglindje, bash nga qendra e intolerances botnore, dhe do ta justifikojme me cdo menyre te mundshme kuptohet. Jo po ja relievi malor, jo po ja jane diktatura, jo po ja kane frike nga diversiteti etj etj etj 

Po ti je islamofob mor zotni! Wake up and smell the spices!!!!!

Po pse, c'thashe une, u shpreha optimist per te ardhmen e Islamit, madje thashe u eshte lezetosur edhe suedezkave (nuk e dine te gjorat se sot e mbajne shamine nga qejfi, neser do ta mbajne nga halli). Dhe kujdes me keto akuzat, se cnuk ben vaki, mbase dikush diku mban shenim. Tani une ne Kine jam, dhe si zor te arrijne tehu dhe maja e shpates se lavdishme te Islamit deri ketu, te pakten deri ne te gjalle tim, por mos harro qe tek ato dosjet  dosjexhinjte me kane ngaterruar dhe e ha ai tjetri, qe ndodhet diku prane qendres se tolerances boterore dhe qe e kapte ajo harta e IS-it.

Argjendo ne fakt suedeskat jane nga me antiislamiket ne Evrope kur vete puna packa se perceptohen si shume tolerante...Ketu kemi nje konflikt lufte te heshtur shtet-shoqeri..Suedezet perdorin dy gjuhe ate te tolerances...ne sy te Abduleve dhe gjuhen e vet midis tyre. Ketu fjala niger eshte e perdorur kulturalisht gjithandej...Mbaj mend qe punoja dikur me nje suedez te adaptuar nga Sri Lanka, te gjithe e therrisnin niger deri te shefat e larte smiley Nje gje e tille do te quhej e papranueshme ne SHBA apo Britani. Puna eshte se valet e hershme te emigranteve ishin aristokrater dhe biznesmen asiriane(me shkolla te larta ne perendim)..askush prej tyre nuk ju a pa deren socjalit por blene prona, hapen biznese direkt dhe filluan punen. Ne Gotland psh Hotelet me te mire i kane Asirianet dhe me ka rene radha tediskutoj me disa nga ata per valen e fundit te refugjateve  e shof se jane nga me racistet se vete neonazistet e Sveriedemokraterna.

Po a nuk eshte shteti pjelle e shoqerise. Po ky eshte problemi, dhe jo vetem ne Suedi, dyfytyresia (hipokrizia). E lexon shpesh kete, po te flasesh ne privat a koke me  koke, si quhet, me kete e me ate, thote kete e ate. Nga kush kane frike? E gjithe duket si nje teater absurd. 

Kemi nje dispoprocjon te theksuar sidomos dy dekadat e fundit...ndekohe Danimarka,Norvegjia dhe Finlanda e kane kuptuar kete gje me se miri

Argendis, puna eshte qe kjo lufta e sotme po trajtohet thjesht si fetare, kur ne fakt nuk eshte aspak e tille. Pra ne plan me te gjere Islami vertet perpiqet te islamizoje Europen, po Europes as nuk I behet vone qe te krishterizoje njeri. Pra ketu kemi njerin qe tund shpaten dhe njerin qe as nuk e ve ujit ne zjarr se nuk ka cfare te gatuaje. Ketu perplasja eshte kulturore dhe qe kultura grafike bardheezi islame te Zevendesoje kulturen shumemngjyreshe Europiane eshte e pamundur. Plus mos harro qe kemi dhe anen ekonomike zhvillimin industrial etj etj. Fakti sot eshte qe Islami si fe, kulture dhe menyre jetese nuk I afron asgje botes moderne te shekullit 21, kurse pa kulturen dhe industrializimin perendimor bota e sotme thuajse s'ka asnje kuptim apo te ardhme. Ndaj dhe them qe ato trimat e Isis me shoke po hapen shalesh kot se kurva plake Europiane do ia marri shume shpejt ne qafe virgjereshat. 

PF, nuk besoj se po e trajton njeri si lufte fetare, te pakten jo ai ato tipike, prandaj edhe kudo ndesh kete termin "multikulturalizem". Po te shohesh kete videon per Suedine qe solla, por edhe te nje liber qe e kam permendur ketu para shume kohesh, "While Europe slept", ajo cfare mendojne mjaft nga keta europianet se sjellin myslimanet, eshte pikerisht "familja e shendoshe" dhe "parimet morale" perballe  zvetenimit (dekadences) se Perendimit. Tani ne epoken permbrapamaterialiste po duan t'i rikthehen shpirterores, por perse nuk e bejne duke iu rikthyer Krishterimit, kete nuk di ta them. Tani kurva plake nuk do mbetet gjithnje plake, do t'i vije vdekja nje dite, dhe vendin me gjase do t'ia zene kurvaret e rinj.

Keto jane pordhe me rigon Argendis. Ato qe jane me "tolerantet" ne perendim jane "shumkulturalistet" e majte liberale, pra jane pikerisht ato qe sulmojne familjen tradicionale burre/grua dhe nje tufe femije te edukuar ne menyre tradicionale. Familjet konservatore jane aty dhe ato allready nuk jane tolerante per nga natyra konservative e tyre do kishte thene ai politikani shqiptar qe ja harrova emrin. Puna eshte qe edhe liberalet qe mbase tani e shikojne qe kane shkuar shume larg dhe do donin te ktheheshin mbrapa, nuk i le prapashtesa "fetare" qe te pranojne gabimet, ndaj dhe perpeliten si peshku pa uje. Une them qe Perendimi po hyn ne nje faze vetkorrektimi dhe kjo dyndja e huaj po e shtyn detyrimisht drejt nje ridimensionimi te identititetit te vet. Se kur ta shohi qe per te pasur "familjen e shendoshe islame" do i duhet te hedhe ne lume Rembrantin e Picason, Servantesin e Prustin, Woodstokun dhe Wagnerin, Tolstoin e Mik Xhekerin per ti zevendesuar me lloj-lloj Ibn-ash e Al-ash e sa e sa llaftarira te tjera, atehere do e shikosh se si do kerceje qeni i kallajxhiut sa majtas e sa djathtas...

Ndaj them qe koha do beje te veten dhe rruget e Perendise jane misterioze per njeriun. Po qe do behet me keq, para se te behet me mire, kete pune s'besoj se e ve njeri ne dyshim me.

PF nenvlereson forcen e budallikut. Ja te ta shpjegoj me nje shembull peshku. Besoj i ke vene re ato shkrimet qe vijne nga ezani apo postblloku! Keta jane ca cuna trendy neoislamike - me mjeker, me mjeker por pak si hipster - qe pergjithesisht kane qendrime konservatore, tip kunder kirurgjise plastike. Pikerisht per keto gjera me se shumti i therrasin edhe neper emisione tashme apo opinone fevziu ne vend te Lubonjes. Por njekohesisht keta jane edhe ata qe diten e djeshme (mund te shkosh ta lexosh) benin nje "kritike" shkencore kunder monumenteve te Deradave e Fannolave ne pedonalen e Tiranes pasi keta jane frymezuesit e nacionalizmit shqiptar dhe futjes ne te te Gjergj Kastriotit!! E gjitha kjo e shkruar ne nje forme mbreselenese akademike nga njefare Elton Hatibi. Pardje kishin nje kritike kunder nje ushtrimi matematike ne librin e klases se pare fillore sepse ushtrimi kishte te bente me mbledhje pullash me figuren e Nene Terezes. Edhe ai me argumente shkencore. Jane te njejtet qe i thane Ben Blushit - bej kujdes! Apo qe duan ti fusin thiken Maks Velos... por megjthate keta jane tipat qe gjejne vend ne mediat tona e jo Maks Velot, megjithse keta po te sulmojne hapur Gjergj Kastriotin, Nene Terezen, Buzukun, Bogdanin e cdo gje tjeter perendimore qe ka Shqiperia. Dhe kjo ndodh vetem prej budallikut.

Dmth, ne shqiperi po gjejne vend ne opinionin publik ata qe sulmojne vendosjen e Gjergj Kasriotit ne themel te nacionalizmit shqiptar dhe po e sulmojne per arsye fetare. Dhe po njelloj ka per te ndodhur (rrezik) edhe ne europe, do gjejne vend ne opinionin publik ata qe do sulmojne Picason apo Rembrantin. Nuk e ke vene re se sa perkrahje gjejne ata qe justifikojne heqjen e kryqave nga shkollat apo pemet e krishtlindjeve sepse ofendojne dhe dhunojne ndjenjat e mysliamaneve? Jane ata qe kane forcen tani. Forcen e budallikut. (kujtoja pak blendit kur te na sjelli prape nje shkrim te postbllokut apo ezanit)

Liberalet qe permend (zakonisht akademike) nuk kane pasur ndonjehere freret ne vendet e fuqishme te perendimit (Amerike, Angli, Gjermani). Nje grusht njerez i drejton keto vende, dhe boten by proxy. Ata i shtrengojne dhe i lirojne freret si per liberalet, si per emigrantet, dhe funksionojne ne menyre krejt utilitare.

E dhimbshme per Evropen, dhe per boten ne pergjithesi, do te jete shperberja e identiteteve kombetare/racore. Nuk besoj se ka kthim prapa  as ne Islam, po as ne Evropen e idealizuar te koherave te meparme.

"E dhimbshme per Evropen, dhe per boten ne pergjithesi, do te jete shperberja e identiteteve kombetare/racore."

me c'po ngjet kto dite, me c'lexohet lart e poshte, me c'pyesim njerezit e c'shohim ne tv, ngadale ngadale i imagjinueshem si konkluzion. per fat te keq. It's hard to accept, huge as a change. Besoj kjo ishte nje simulim ne miniature, just a pretaste of it.  Kur fillon, sa do dhembe, sa do zgjase, si do jete realiteti tjeter, jane pikepyetjet e para me dhimbje koke.

PF, ne Europe mund te thuhet kokeposhti ajo qe thuhet per ShBA-ne: aty edhe i djathti me i madh eshte me i majte se me i majti ne ShBA. Eshte ai budallalleku qe thote Thepi, qe une do ta quaja yshtje, ose u kane bo magji sic thote populli. Nuk ka nevoje te shkosh deri te Rembrandi e Pikasoja, edhe sikur te familja te mbetesh ose te mbrojtja e disa shtresave te vecanta, te atyre qe keta "te majtet liberale" thuhet se mbrojne, prape ka dicka qe nuk shkon. Se pari, "familja e shendoshe" myslimane vjen me nje harac, shtypjen e femres, pa folur pastaj se c'do t'u punohet homoseksualeve a qafirave. Une shpesh pyes a e dine keta si puna e Jardine dhe e Stalkerit. P. sh., ai e di Stalkeri se mund te vije dita qe kur te sjelle ndonje renditje filmash ketu, kjo renditje mund te kete vetem dy filma: "The prophet Muha mmad" dhe vizatimori: "Muhammad - The last Prophet"

aty edhe i djathti me i madh eshte me i majte se me i majti ne ShBA

prit prit se s'ke pa gjo akoma: vitin tjeter e ke Bernie Sanders president !

Ka maru Lufta Ftohte argendis.
Edhe Gadafi ka shku ne te semes.
Egjiptianet, veçse 2 vjet i mbajten ne pushtet Vellazerit, pastaj u dhane dermen.
Vetem Arti i mba akoma shpresat tek Bashari

Dhame lajmet

Berni akoma s'e ka gudilisur ne mjeker Hillary'n jo me ta rrezikoje serjozisht po nejse(une shpresoj te fitoje me thene te drejten)

Ndersa Gadafi i mbante keto hordhite nen yqem por tipa si puna jote preferojne kaosin mbi Basharet...Ato vende deri tek stasi i Gadafit kane evoluar, kjo eshte e verteta e hidhur pastaj jane Libtard-et qe po perpiqen ti japin qenit domate dhe ta bejne vegjetarjan...ajo eshte pune tjeter...

Basharin aty e ke nuk e gjen gje, i nisi dhe Rusi ca avjone aramtime dhe trupa...Bravo i qofte se ata po luftojne drejtperdrejte hordhite e kanibaleve te ISIS ndersa ju kapeni per duarsh dhe kendoni kumbajane me syte nga qielli. 

Luftrat nuk mbarojne ndonjehere Stalker, edhe ne mbaroi perkohesisht e ftohta, prit kur t'ia nise prape ndonje e nxehte. Edhe une isha fillimisht me opoziten ne Siri, kunder atij krimineli gjakatar qe vriste edhe femije 10 vjec dhe i kishte kthyer ato qendrat e forcave te sigurimit  ne dhoma torturash si aton te Gestapos, po u futen ata callmat ne mes dhe u dhi puna, tani ta puthesh Basharin ne balle. Te pakten ai tempulli i Belit do ishte ende dhe ti si njeri i artit duhet te jesh i ndjeshem. Sa per Vllaznit, mos u merzit, se jane mesu me underground qe ne kohe te Muhabarakut, le me tani qe po vijne habere te mira per ta nga kontinenti plake. Ore, nuk te kam pyetur, keni ndertesa shume te larta ne France, se do kemi problem nga do t'i hedhim homoseksualet.

Dhuna ka thane karl marksi eshte mamia e historise.mamia e shoqerive te vjetra shtatzane me shoqerite e reja.shoqerine e cojne perpara liberalet.po te degjonin konservatoret shkencetaret do digjeshin ne turren e druve si heretike edhe sot e kesaj dite.smiley

Ate them edhe une. Europa po fshihet pas gishtit, po vetem radikali e lufton radikalin. Kujtoni xhaxha Stalinin. Pa te Europa edhe sot e kesaj dite do fliste gjermanisht, megjithe respektin gjigand per Ser Churchill

une them se problemi eshte ne thelb ekonomik. pa rritje te popullsise ekonomia rri ne vend (stagnation).  nuk eshte rastesi qe gjithe kjo vale rrefugjatesh stimulohet nga gjermania qe ka nivel shume te ulet rritjeje te popullsise. per te mos thene negativ.

politikanet e sotem po tregohen driteshkurter. per interesa ekonomike te momentit sakrifikojne kulturen e tyre. me habit fakti qe te gjithe keta qe vijne ne Gjermani dhe Suedi do t'u behen me shume barre se ndihme per ekonomine. Ashtu sic jane bere indianet dhe arabet Anglise.

po nejse une nuk jam ekonomist. te jete kaq naive merkeli thua? nje zot e di.

Suedezet kane ikur pak a shume... per lesh.

Nuk e besoj, nejse ca s'bo vaki ne keto kohra.

Ja dhe femijet Suedeze detyrohen ti falen Allahut

Vertet ashtu eshte? E di mire qe femijet Suedeze s'po e bejne si loje apo mesim? Si per te mesuar nje kulture te ndryshme? Jo per gje po jane dhe ne drejtim te gabuar.

Gjembo, ti besoj e di qe mekanika e ritit fetar nuk eshte kulture. Kulture eshte letersia, piktura, muzika...etj, etj.

Per te rriturit po. Ndersa per femijet cdo gje e "re" apo ndryshe eshte intriguese. Ndoshta fjala kulture qe perdora nuk ishte e pershtatshme por s'di cfare fjale tjeter te perdor. Gjithsesi, nuk mendoj qe eshte ashtu sic thote Arti per kete rast, qe dikush (kush?) po i detyroka femijet bjonde Vikinge Suedeze te konvertohen ne Myslimane e ti falen Allahut.

...Edhe  sikur te jete e dukshme ngjashmeria, mes atit dhe birit, a bijes, per reagimet ndaj padrejtesise mbi njerzit, qe lene vatanin, njerzilleku e don qe medoemos ti ngjaje si djali a vajza babai te vuajtur, por vrej se pikerisht ndaj ketij fenomeni, ku ajo gazetaria teresisht naziste, ngjan si portret modelit te atit te saj dhe kurrsesi si ngjashmeri.Ky eshte thelbi i ndryshimit dhe pika e referimit te intelektualizmit.

 Nuk do te mund te konceptohej kurre ndryshe, ne mezin e te shkolluarve shqiptare,te nje vendi ku gati gjysma e popullsise afte per pune  ndodhet mergatave te botes.Sikur edhe senatore a milionere te behen ne Amerike, prap ata jane straniket e vend origjines tyre.

 Mirepo kori ...perbehet nga shume zera ...! Ka edhe kunder bas...! Une vec habitem se si mundet ,,,Si ? 

grava se kam respekt te vecante per ty..keta te vuajturit qe po ju jepet mundesia mos ti bien me shqelem por te respektojne te zotin e shtepise.....Nuk mund te abuzosh me liberalizmin e sistemit duke perdorur karten fetare si puna e asaj stjuardeses e cila kishte hedhur kompanine ne gjyq pse ja kerkonte puna tju sherbente robeve alkol....Edhe keta mos te kerkojne me qiri xhami per te cuar femijet por ti cojne dhe shkollojne ne shkollat vende dhe ti integrojne

Te pakten nje peshk duhet te kete pesuar anevrizme cerebrale ne keto diskutimet per perplasjen e qyteterimeve. Tek e tek e tek, si ne pazar te lagjes, ju be vendi te gjithe multikulturalisteve e liberaleve (per te mos permendur njerezillekun) mbarebotes. smiley smiley

 

Njelloj si minj iknin njerezit dhe ne vitet 90 po te gjithe e pranonin - se ishte e dukshme qarte - qe komunizmi kishte deshtuar. Provo sot te thuash se Islami eshte nje fe e deshtuar dhe po s'tu hodhen ne gryke keta elitaret e majte qe si durojne dot diskutimet me perplasje qyteterimesh... megjithese te shikosh emigrante qe vine ne europe dhe therrasin allahu ekber eshte njelloj sikur shqiptaret e sapozbarkuar ne itali te therrisnin per Enver Hoxhen.

Te vine o vlla, po ta lene ate islamin e qelbur aty ku e kane gjetur dhe jo ta marrin me vete. Se eshte njelloj sikur te futesh ne shtepi nje te infektuar qe krenohet me infeksionin e tij dhe qe do ti bej te gjithe si vetja.

+1

Cfare te keqe pa greqia nje vend me 10 milione banore te ciles I erdhen 500 mije emigrante shqiptare?

Asnje te keqe. Greqine dhe Shqiperine nuk i ndan asgje kulturalisht. Edhe nga ana fetare Hasanet u bene Harilla dhe ja ku i ke sot shqiptaret si Pirro Dhima qe i japin medalje ari Greqise, apo te tjere shqiptare te Golden Dawn qe jane me grekofile se greket. Tani, po te pyesesh se cfare e keqe mund ti vije Greqise nga 500.000 refugjate arabe, pergjigjen me mire them une ta jep vete greku.

po shqiptaret nuk shkonin aty me synimin per te ndertuar komunizmin.

Jo vetem aq, po ishin edhe te djegur per pak Perendim. Sic tha dhe labi kur e coi Partia me sherbim jashte shtetit dhe ne aeroport psheretiu: "Ah mor kapitalizem i qelbur, qe te ckulsha nga rrenjet e te marrsha me vehte!" smiley

Se shqiptaret jane bere me greke se vete greket kur vete pune..ndersa me keta, shumicat kemi te bejme me rob arkaike qe kerkojne xhamine perpara vendit te punes ...

Pse beni keto pytje idjote? Greqia e 90, qe vriste emigrante ne kufi dhe i linte pa varrosur lugjeve, nuk ishte Evrope, dhe emigrantet e sotem e dine se NUK do te trajtohen pervec se sipas standartit te pjaces Europiane.

Nese ke dash me thene se Evropa vec te mira do te kete nga shtimi i popullsise qe sjell shtim krahu te lire pune, tregu etj, nuk vihet ne dyshim se nje kanalizim i duhur i energjive te reja njerzore vetem sa do ndihmonte Evropen. Nese emigrantet do te mund te clirohen nga zgjedha ideologjike e islamit radikal dhe do te perqafojne kulturen evropjane, suksesi per Evropen dhe per ta do te jete i padiskutueshem. Por nuk ka se si te mos jesh skeptik, kur nocioni identitet=fe predikohet kudo ne boten islame, dhe manifestohet kudo ne rruget e Europes. Besoj se nuk i ke harru ato komentet e armirit dhe shkrimet e shokeve te tije mbi ceshtjen e barazimit te identitet me fene, islamin pra.  

 

Nese emigrantet do te mund te clirohen nga zgjedha ideologjike e islamit radikal dhe do te perqafojne kulturen evropjane, suksesi per Evropen dhe per ta do te jete i padiskutueshem. 

Eshte e pamundur bame se po e shikojme kete kane me dekada dhe nuk i heqin tyrbet, suedisht nuk mesojne...Duhet te dalesh nje xhiro ketej qe ta kuptosh ....Shume prej tyre nuk kane as respektin me te vogel per vendin mikprites...As rregullat me elementare nuk ndjekin..I shikojme si sillen ne trena, autobuza

qysh kur kerkesa krahut te punes kaq e larte ne Evrope, sa mezi paska prit per oferten e krahut te pertej kontinentit ..paska pas vakuum krahu evropa dhe ballkanasit s'e paskan dit. Le qe kriza & papunesia kembekryq rehat rehat aty per vete. Asnje perfitim s'ka perspektive te gjeneroje, vec tjeter argument ne teori, si ajo e diversitetit.

 

Ty nuk te besohet, po edhe ketu ka nevoje te madhe per krah pune. Krah pune qe puno si skllav, mind you. smiley 

nevoje e madhe? no.

aty ketu, po.

per veresie pastaj ka teknologji boll

 

Jo jo, ka nevoje te madhe per njerez qe punojne, te pakten fillimisht, fort fort fort. Nuk eshte problem nese nuk beso. smiley 

s'ka asgje per te mos besuar, jane abc ne edukaten e pergjithshme civile per dike ne usa. Por evropa s'eshte amerike, desha te them s'behet fjale per economi of scale atje. Dhe per ate moment qe thua (dhe c'po themi qysh ne fillim!) ne Evrope nevoja plotesohet me nje small workforce pool - sworms of people sic emigrantet ne fjale, jane ekses krahu ...

Sa vjet keni jetuar ne Europe, ju zonje/zoteri qe jeni kaq e sigurt/i sigurt? Ose se paku: sa mire e njihni?

ka dhe xhihadiste ne mes tyre por jane nje perqindje e vogel ashtu si trafikantet e droges ne mes emigranteve shqiptare jane nje numer i vogel.kur greqia ishte ne gjendje te absorbonte emigrante vendet e europes perendimore me kulture e ekonomi me te larte jane ne gjendje ta bejne.

Po re! Se mos hedhin ndonje kanoce me konserva, tende per te fjetur apo pamper per kalamajte. Jooo xhamija...xhamija se aty ka ngel puna.

Eshte gjeja qe dijne te bejne me mire. Ne si shqiptare jemi deshmitare te shfaqjes se xhamive si kerpudha pas shiut (ne vendet me te paimagjinueshme, por mundesisht strategjike) fale ndihmes se Sauditeve. Eshte shprehje pushteti i dashur. Me sakte, eshte pushtim. Islamiket kane axhende te qarte dhe as nuk perpiqen ta fshehin.

mezi po pres diten e referundimit ketu ne Angli per te dale nga BE. nuk e kisha menduar kurre qe te votoja per Nigel Farage. por me gjithe keto hordhi te shemtuara qe po i sulen gjermanise, dhe neser Anglise, nuk ka rruge tjeter.

Po ta them ne anglisht qe te tingelloje me kendshem: Leftist scum!

Nc nc nc nc smiley ...

Keta per "certo, certo, certo..." jane njisha. Jane "terhiq e mos e keput". Kryepergjegjes per ngjitjen e te djathtave ekstreme.

Kam nje mik italian (duhet te jete diku te te 58-59 vjecet tani), i cili thoshte qe brezi me me fat ne histori ka qene brezi i babait te tij: i ri sa per te mos e vuajtur shume Luften e Dyte Boterore, aty ku duhej gjate bumit ekonomik, me pension te larte kur ende ne Itali mund ta kishe e kshu me radhe. Si me thene, pavaresisht Luftes se Ftohte, Europa Perendimore e pas '45-s njohu nje periudhe stabiliteti. Jonormale faktikisht, meqe bota s'ka qene ndonjehere e qete per aq shume kohe. 

Dua te them qe eshte e kote qe nxeheni, trishtoheni, bertisni smiley, akuzoni te majten, akuzoni te djathten, ata qe vijne, ata qe rrijne, ata qe ikin... - bota ka qene gjithnje ne ndryshim dhe s'ka arsye te besojme qe do jete ndryshe, te pakten ne gjalljen tone. Njeriut me mend i mbetet vetem te jete kureshtar, me duket mua, respektues dhe mikprites.

smiley Pikerisht pikerisht, sot qe morem vesh se eshte gjet edhe nje hallke tjeter ne zinxhirin evolutiv te njeriut, sot detyrohemi te harxhojme kohe me teori te dala boje 2 mije vjecare, nderkohe qe duhet te perpiqemi te shohim 2000 vjet ne kahun e kundert. Po si e the vet, s'eshte e thene. 

Dhe une gjithmone thoja me vete: "Ore se c'mungon nje hallke ketu..." po prape si jepja dot dum. Ja hallka.

smiley qesh ti qesh, po e di si me tha njoni sot, nga keta te kahut te kundert me keta per te cilet harxhum energji kot sot - me tha man made. Edhe i futi i te rrufitme kafes, me pa iher, i futi dhe nje te rrufitme tjeter. 

Normal qe "man -made" ishin smiley , po ky e kish per "made-up". 

Te kuptoj... "per carita" As nuk jam kundra madje. Por historia behet nga njerez qe jetojne te tashmen.

Gjithsesi, "sei talmente avanti che quando giri la testa indietro, vedi il futuro." Eh?! smiley Une fale edhe profesionit qe kam nuk mund te rri dot pa u zhyt ne meskinitetet e se tashmes. Edhe pse mund ta kem shume gabim.

-"Donald Trump is a narcissist and an egomaniac. That may sound like a serious charge to make, but it is also something that everyone knows to be true, and he knows it too, and he celebrates it."

-Trump hides behind his wealth because he "is insecure and weak, and afraid of being exposed,"

-

Donald Trump is shallow. Has no understanding of policy. He’s full of bluster but has no substance. He lacks the intellectual curiosity to even learn.

It’s silly to argue policy with this guy, he’s doesn’t know anything about it, he has no idea what he is talking about, he makes it all up on the fly. According to him his health care plan will be “fabulous” and his tax plan will be “really, really terrific.” He’s shallow, no substance.

Donald Trump is for Donald Trump. He believes in nothing other than himself.   He’s not a liberal, he’s not a moderate, and he’s not a conservative. He’s not a Republican, Democrat, or Independent. He’s not for anything or against anything. Issues and policies and ideals are not important to him. He’s for Donald.

"Babi" Xhindall ka shume te drejte, po "Babi" Xhindall eshte ku therret qameti per vete. 

Kete e ka qare 'bame smiley

"Keta jane ca cuna trendy neoislamike - me mjeker, me mjeker por pak si hipster - qe pergjithesisht kane qendrime konservatore, tip kunder kirurgjise plastike."

smiley Prej shume-shume fajeve te tyre, s'gjete tjeter me pak te tmerrshem se te qenurit kunder kirurgjise plastike? smiley

Psh nese flasim per "cunat" e Postbllokut, faji me i madh i tyre eshte sarkazma ose cfare kuptojne ata me te. Ky po qe do te ishte faj per t'u vene ne dukje dhe njekohesisht sherbim qytetar i vlefshem.

po kto jane teorira mor stalker. keto besoni ju? ky ka folur si dikur mesuesit qe na tregonin detyrat: duhet, duhet, duhet, duhet.... Behuni pak praktike dhe juve, se ju moren me qafe.

 I zoti i Parlamnti   ne kohen e punes ! 

nishani

   Mire ore mergimtare, mire ! Po prej jush pritej te ishit me te mencur se keta debilet qe qeverisin kete vend dhe kjo per disa arrsye.Por dhe thjesht se pate boten ...lakuriq! Kurse shume opinioniste jane mjerane ne ato qe shkruajne.

  Pse ore refugjatet jane problemi thelbesor per qeverisjen e botes sotme ? Ata qenkan shkaku? Islami ...radikal e ka bere pershesh boten ? Lufta e kulturave ? Jo mor te shkrete jooo! Refugjate ka patur e do kete sa te jene vatrat e luftrave per qellime perfitimi te shteteve te medhaja, mbi te voglat, ato me lende te para, rivalitetet mes fuqive imperialiste per zona influence.Pse mor islami radikal shkatrroi Irakun, Sirine, Libine,Jemenin, Tunizine, ? 

   Islami radikal e beri pershesh Ukrainen ? Jo ! E beri perendimi qe nxiti horrat mercenare  dhe rrezuan nje president te zgjedhur i cili ishte ashtu si ishte por shteti funksiononte .Ja ku e katandisi  strategjia e leshit e perendimit , ne rivalitet me Rusine imperiale.Dhe tani po i bejne sehir nje Ukraine darrash -marrash !Njesoj sic po i ben sehir Amerike e 35 shtetet aleate sulmit mbi Irak se e dinte Bushi qe Sadami e kishte bere Irakun ...fuqi berthamore ! 

  Ajo strategji destabilizuese ne shume vende me lende te para te bollshme, e planizuar e ndjekur ne cdo detaj nga Amerika, vec injorantet nuk do te mund ta kuptonin se  milionat refugjateve do ishin pasoja ...qe do versulej ...Ku ? Sigurisht ne Evropen e qeverisur nga derdimene te cileve u qe mbushur mendja ti benin dhe karshillek ...Amerikes! Bilez ti delnin edhe hapur kundra ! Ja ca i beri Evropes ! I futi zjarrin, qe nuk do kete te shuar..

Tani ju shani e mallkoni refugjatet islamin e ca tju vije ne mendje! Se mendja u ka lene shendene kush i perfshihet ne  korposit kunder refugjateve.

Lojrat e holla te politikave te medhaja nuk konceptohen aqe kollaj prej kohes kronometruar pune, merkato, shpi, dush , gjume dhe pak kohe ne internet per te share sa andej kendej.Keshtu te tillet behen per ti ...qare ! 

.

Refugjatet emigrantet masive jane produkt i luftrave , zjarreve  dhe konflikteve te armatosura, pasigurise ,.    Po luftrat ,   produkt i kujt  jane ?   Produkt i perpjekjeve per demokraci  ?  smiley

“I shef ti ata emigrantët që sulen nga andej. Dinë ata çështë piktura. Hë? Ta pret mendja ty se dinë ata çështë piktura? ..."

Maks Velo, artist, humanist, qytetar i botes.

http://www.lapsi.al/lajme/2015/09/10/shp...

Ky duhet kalb ne burg per deklaratat e tij kuder shqiptarve e jo me t'i hapen dyert e G.K. Po car pret nga nje rilindas qe oborrin e G.K. ku luajne femijet e ka shnderru ne parking makinash.

komentet e lapsit:

sinqerisht po mendoja te bej nje thirrje ne fb se ku ndodhet maksi leshator. doja ti kujtoja se muslimanet nuk jane oriental ata jane shqiptare oriental jane jo muslimanet se nenat e tyre e kan pase mbushur haremin e vezirit te shkodres.

ideja: kaurrkat e velove jan kurva haremi te myslimonve te lavdishem.

‘Artin’ e Velos une se vendos as ne banjo…po te jete ne leter te bute e perdor per ate muhabetin… 

ideja: pikturat e velos - leter higjienike (kjo ne fakt eshte perdorur edhe per te tjera objekte letre, nuk esht krejt origjinale si ide)

O burre pederast i degjeneruar! Po Siria ka qene nje nga vendet me te kulturuara ne bote historikisht mor rracist shkerllate! Po fytyre dreq!! Mor morracak lenganjar 

ideja: sirianet te japin uje ne bisht te luges per ceshtje arti.

E kam pare me syte e mi te liqeni, i binte era si qen rruges. Ku merr vesh ky debil nga pikturat. Lahu njehere o plak matuf pastaj del ne publik. 

ideja: velua esht pis, nuk merr vesh nga piktura. laje velo, laje, me sapun kavaje...

Ky eshte i pjerdhur nga trute more aman, mos u merrni e harxhoni kohen kot me te... 

ideja: whatever. dmth: o maks velo, ke mor fund, ke mor fund, ke mor fund 

ky qelbesire vllehe ka lindur e do vdes ne pleh.enveri e ka pas utorak tash te rama eshte bere qelbarak.

ideja: pak a shume, uturaket me te mire behen prej poceje artistike nga pocare artiste me kuaj e cizme meksikane. bojkotoni djathin e rumunve!

Ketij idioti dhe psikopati njekohesisht i duket vetja Picaso, Vanj Gog e ku di une.Ne fakt eKyshte nje paranojak 

ideja: ku din ky, mor... 

etj etj etj.

Lizandro, kot me pyt, ke komentu edhe ti ktu? smiley  smiley

Cfare klasi vellaznit mylymane!

M'rregull. Po me shqipen cfare kane? 

5 shekuj ketu dhe ende nuk kane arritur ta pervetesojne.

Sa zili te kam! Ke jo vetem kohe te lexosh komentet e robve te Lapsi po edhe te besh komente per secilin (ku shpeshhere ja fut me kot se anonimet aty po nejse teme tjeter kjo).

Lumsi ti!

po mire, po Maksi vet cfare po don te thote me keto deklarat kontrapedale.?!.smiley.
qe: "sa artist i modh (si Bajerni i modh) jam une mer yahoo, po cti besh kam rene ne kete vend ku lulet i hane veç gomeret. "
...dhe ku lidhja e te kuptuarit te artit me refugjatet siriane si dhe krahasimi me ta..?!

Mire, ja ta bojm edhe i her replay, se mu me duket se partizoni i vogel velo ka qen ne pozicjon te rregullt kur boni golin, por gardalinen e ka ble fener bahceja. Velo thot qe: 

1.Nuk është vend ky për të bërë art.

2. Është vend islamik dhe oriental. Është orient.

3. I shef ti ata emigrantët që sulen nga andej? Dinë ata ç’është piktura? Hë? Ta pret mendja ty se dinë ata ç’është piktura? Ja kështu jemi ne!

edhe merr ato pergjigjet qe i ke pa besoj. Ja te pys un tyna tashti: duke pa pergjigjet, a jemi ven oriental? smiley

se ja te besuam, por duhet te pranosh qe velo ishte para mbrojtsit sirian kur u dha asisti edhe u sul si shigjete direkt me mbrapa smiley

 

konstatimi qe ben zotni Veloja ne lidhje me "artin dhe vendin", eshte i drejte ! por deduktimet dhe arsyetimet e tij jane çapraz !

qe te besh art dhe kulture, duhet ta kesh barkunn plot dhe jete psiqikisht te qete e ne terezi.. pra ska te bej nese jemi vend islamik.. qe ne fakt nuk jemi vend islamik. por jemi vend i varfer.
ketej nga ne,psh, behet art, por eshte art i sponsorizuar dhe subsiduar rendshem nga shteti.. ka ca kohe me krizen qe shteti i ka hequr shume subsidime nga buxheti per artin (orkestrat filarmonike, muzeume, eksopozita etj etj) qe shkaktuan edhe zemerimin e artisteve qe perfitonin nga keto, per rrjedhim edhe protesta te ndryshme te tyre kunder qeverise. por nuk e akuazuan Hollanden per vend islamik, apo lidhje te tjera te cuditshme..
shteti shqiptar eshte i varfer pra, ashtu sikurse edhe shumica e shqiptareve kane probleme shume egzistenciale ne jete (se thame, barku plot) qe ta kene vemnedjen nga arti.. por mbase duhet zotni Veloja etj, te nderrojne taktik e ta pershtatin punen e tyre artistike ne keto kushte.

p.s nuk duhet harruar edhe fakti qe zotni Veloja, pas deklaratave qe ben, ne momente me te qeta, kerkon ndjese.smiley

as une nuk besoj kurre qe jemi vend islamik dhe as fetar me ne pergjithesi. plus qe e di qe velo flet capraz. por e folura capraz ka shpesh pjese te verteta brenda. vende-vende, si pensionisti. prandaj po e rrotulloj edhe nje here bobinen: duke pa pergjigjet, a te rezulton qe pjese tonat (jo te parendesishme!!!) jane islamike, fetare, dhe pa kulture?

thene ndryshe, ashtu si nga kalamani pret te degjosh te verteta (jo gjithe te verteten, dhe asgje vec te vertetes, por "te verteta"), edhe velon nuk eshte keq ta degjosh sipas paradigmes "velos pordhet mos ia degjo, por llafet degjoja".

keto gafurrjet (deri edhe rrahjet fizike, se kam degjuar qe e kane dendur te ziun) kunder velos un i kam hudh ne kosh te plehrave qe kur e degjova tek fevziu qe fliste per arkitekturen e llahtarshme tonen post-monizem, per te cilen as edhe ka nevoje te jesh arkitekt qe te te tmerroje, dhe gjithe keta zylyferit iu hodhen per koke e nuk lane gje pa i thene.

do ishte me e dobishme te qemtohej ku velo ka te drejte, per aq sa ka, se sa ta telendisesh sic bejne telendaret tane. sepse velo ka nje aset qe pakkush e ka nga zarbot qe flasin ne median shqip: ai flet si i mendon gjerat, pa filter, shqeto.

Por a e di c'eshte me e trishta? Degjoj qe ne shqiperi ka nje shtrese fare te holle e te dobet intelektuale, e me se shumti keta jane islamiket e lexuar qe i gjen te ekspozuar gjithnje e me shume kudo. Mendimi intelektual po perfaqesohet gjithnje e me shume prej tyre. Vendi i rezervuar ne media po keshtu.

Kjo po, qe eshte nje gje sak per t'u shqetesuar. Mirepo ne nderkryhemi e bejme berihaj pas Shaqo ziut. Mbase na ben te ndihemi mire ajo gje, gjoja si superiore keshtu, merr vesh...

Vertete te te arrije urrejtja deri ne ate pike sa te mbrosh edhe nje maskara e matuf si Maks Velo? Prandaj bota i izolon njerez si ai qe te mos infektojne edhe te tjeret. Se helbete ka njerez me te influencushem se te tjeret. Vecanerisht kur jetojne nen brainwashin amerikan.

Urgjentisht kure europiane 2-vjecare (minimumi)!

pres logjike prej teje, kur nuk bejme gallate. 

pordhet me rigon i pres si rregull prej te tjeresh qe shkrujn nga franca smiley  por jo nga ty. deri sa te me vertetosh te kunderteten, ti mbetesh ai qe zgjidhte integrale me mend pa maru tetvjecaren. mbaje ket medalje. smiley

ps. ke gje per cfare thash, pervec exclamacioneve bosh, qe i pres nga ata qe shkrujn pergjithsisht nga franca? smiley  smiley  etj etj 

O Cimo sinqerisht e kupto me car po merresh dhe car po me kerkon? Se me duket se po ngatarrojme veten me llumrat keq fare tani.

Ti e kupto qe Maks Velon e morin mediat vetem per te bo "spektakel".Mua nuk me shqeteson aspak car thote ai sepse te gjithe ne Shqiperi e dine qe ka rrjedh. Mua me shqeteson qe servilet e Rames i hapin dyert e Galerise Kombetare te Arteve sepse legjetimon mosndeshkushmerine per idiotesite qe thuhen kunder shqiptarve. Pra thoni c'te doni se nuk ka problem. Nderkohe ti e di shume mire qe atje ku ti jeton dhe Perendim ne pergjithesi, pavaresisht talentit ne art po ta teprojne me deklarata raciste apo fyese bojkotohen dhe u mbyllen shume dyer. Fyerje (mos e ngaterro me kritiken) anti-kombetare as e con njeri ndermend te beje.

Sa per robt qe komentojne te Lapsi as denjoj te merrem. 

E di si me duket kjo perfshirja jote ne diskutimin per artin ne Siri nderkohe qe robt po vdesin duke tentu me ik prej atje? Taman si ajo drejtoresha e shkolles te "La vita e bella" qe impresionohej se sa mire e llogarisnin femijet gjermane kursimin e shtetit po te eleminonin te gjithe invalided.

Sinqerisht i gjykoj te frikshme komentet e tua ne kete teme.

 

Velo ka rrjedh. Dakord. Nuk e njof, por nga pamja e jashtme nuk me duket fare cudi. 

Tani pikerisht pse ka rrjedh, ai behet nje reagent perfekt per te testu ku fut uje sistemi, ajo e tera "e pa rrjedhur". Le te bim dakord per kete nje here. 

Sa per atituden ndaj kombit, llogoren e perbashket me lubonjet, mishat, apo gjithfare kapllanesh, resulesh e resulullahesh, kemi fol ne te tjera mexhlise dhe ato NUK kan pune ketu.

tani kjo me pas esht strikt mes meje dhe teje: ti ke nje konflikt te brendshem miku im. ti do me pajtu te papajtueshmet brenda teje: shqiptarizmen dhe myslimanizmen (qe ti e quan faktorin fetar). ti ke bindje qe besimi islam nuk do te te shkaktojne asnje lloj friksioni ne gjithe veprimtarin tende te perditshme. ti u gezohesh perkimeve te rastit ne te dy linjat qe po flasim, kur psh perleshesh me polic kaurr maqedonas qe jane edhe kunder islamit, edhe kunder shqiptarise. dhe nqse bota do ishte vetem nje polic serb a maqedons, ti do ishe shume mire ne sistemin tend. mirpo kjo dreq bote eshte shume me e madhe se aq, dhe ai policjotua serb e maqedons nuk eshte vecse nje therrmije e saj dhe behet e rendesishme vetem kur e sjell hera. 

kete problem nuk e ke vetem ti, ky konflikt nuk te bren vetem ty. Por ama une e respektoj konfliktin ne fjale, sepse ai ka nje prerekuizite: ndershmerine dhe sinqeritetin. 

kshu Lizandro. merre ket koment kaq te gjate si shenj respekti dhe dashamiresie.

O Cimo diferenca ne keshillat qe ne i japim njeri-tjetrit eshte se te tuat do ngelen te pavlera persa kohe ti do i bazosh ne nje "bindje" te gabuar se une besoj apo praktikoj nje fe. Qe ne fakt nuk eshte nje bindje reale po thjesht nje argument qe ti kujton se duke e perserit do behesh i besueshem. Problemi yt fillon qe ke BINDJA se duke paraqit dike si besimtar mysliman ti e denigron. 

Kur te kuptosh qe debati yne eshte ne nivelin njerzorja (e drejta e secilit per te besu apo mos besu) kunder cnjerzores (racizmit e urrejtjes) atehere s'do kete me debat se vetevetiu do kuptosh qe je gabim.

Tani per te bo pak avokatin tat se boll te kom "ra" ne keto tema, po te them qe mu kujtove kur po lexojsha kete artikullin :

http://www.boursorama.com/actualites/whi...

Ketu flitet se si deri para 40 vjetesh Karachi ishte nje vend plot me diskoteka e jete note lunin dhe gjunin edhe Duke Ellington apo Dizzy Gillespie, dhe se si precipitune gjonat sapo Bhutto (baba) i hapi rruge presionit te ekstremisteve islamike dhe ndaloi alkoolin. Dhe vula ju vu me permbysjen dhe varjen e tij nga junta militaro-islamiste e Zia ul-Haq. Pra pa diskutim qe ekstremistet apo kushdo qe kerkon ta imponoje fene jashte vetes jane nje problem per vlerat e shoqerise ku duam te jetojme ne. Po nuk zgjidh gje duke urry apo perbuz cdo gje te atyre qe besojne ne nje fe te caktuar. Perkundrazi e perkeqeson problemin sepse shume njerez i co drejte ekstremizimin duke i marzhinalizu ne kete menyre.

Tani me thu dot ti pse kjo junta militaro-islamike ne Pakistan ishte aleatja kryesore e Amerikes ne ate rajon? Po mos besojme te teorite e konspiracionit (qe po i hyne s'i del kurre fundi) a na del qe Amerika ja fut shume shpesh pordhes ne politiken e saj te jashtme ne rajon. Jo se kam pershtypjen se shume shpesh keto gabime perfundojne ne lufte dhe per te justifiku gabimet na shiten teori per perplasje civilizimesh. 

Me mire te mbese mister arsyeja e deklaratave te tij; nuk di ç'fitim do i sillte renia me poshte se aq. Aq me teper nje individi me ndjeshmerine e artistit, te vetdeklaruar humanist dhe qytetar i botes.

C’paradoks qe ekspozita e tij ka per fokus lirine, dhimbjen, shpirtin individualist nderkohe qe percepton njerez te tjere po aq te gjalle sa vetja si turma qe “sulen,” te privuar siç duket nga individualiteti dhe deshira per liri.

Ai mund te jete vertet artist i madh, po aq sa eshte Bajerni ekip i madh, por frymen intelektuale e ka arkaike, ose edhe orientale ne kuptimin qe i jep ai orientalizmit: te prapambetur. Nje handikap per boten intelektuale shqiptare.

 

 

 

smiley  smiley   smiley

Blond (nje specie e rrezikuar sipas vete autorit R. F.)

Adele war bis vor an Jahr 
Als Frau ein wenig unscheinbar 
Sehr gut gebaut und kerngesund 
Wußte sie nicht so recht den Grund 

Auf einmal dachte sie: "Aha!" 
Man braucht nicht nur den Wonderbra 
Die Pamela, die Claudia 
Sind beide blond, i trau' mi a 
Bevor ich auf ein Wunder hoff' 
Versuch' ich es mit Wasserstoff 

Sie wollte blond wie eine Semmel sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Weizenfeld 
Weil Blondinen vieles leichter fällt 
Blond wie eine Semmel sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Ballen Stroh 
Denn Blondinen, sagt man, machen Männer froh 

Kaum ging sie heimwärts vom Friseur 
War Chaos im Berufsverkehr 
Ein jeder fragte, was heut' is 
Daß schon so früh die Stoßzeit is 
Adele dachte sich: "Schau, schau!" 
Worauf es ankommt bei der Frau 
Ist scheinbar nicht nur der Verstand 
Wer hätte so etwas geahnt? 
Auf einmal grapscht ein jeder Aff' 
Weg'n so an bissl Wasserstoff 

Sie wollt' nur blond wie eine Semmel sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Weizenfeld 
Weil Blondinen vieles leichter fällt 
Blond wie eine Semmel sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Ballen Stroh 
Denn Blondinen, sagt man, machen Männer froh 

Doch sagt zu ihr wer: "Zier di net 
Komm mit mir in mein Wasserbett" 
Sagt sie nur: "Halt mi net für bled 
In Wirklichkeit bin i brünett" 

Ich bin nur blond, 
Zu blond um wahr zu sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Weizenfeld 
Weil Blondinen vieles leichter fällt 
Blond, zu blond um wahr zu sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Ballen Stroh 
Denn Blondinen, sagt man, machen Männer froh 

Blond, zu blond um wahr zu sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blond wie ein Weizenfeld 
Weil Blondinen vieles leichter fällt 
Blond, zu blond um wahr zu sein 
Blond, blonder als der Sonnenschein 
Blond, blonder wie ein Ballen Stroh 
Denn Blondinen, sagt man, machen Männer froh.

Tani e di qe do me qujne konspiracjonist por neoliberalet dhe neocone-t armiku me i madh eshte kombi ndaj dhe i kane vene vetes detyre shkaterrimin e kombeve Evropjane...Bile jane po keta qe ulerasin fort sot "Hapni portat"

ne njefare menyre brezi mesiper eshte vete pergjegjes per shnderrimin simeposhte

1970 - monokron

2011 - benetton

Ku kane shku gjithe bjondat?! Lol this is sad.

Per fat eshte nga fundi.

Na felliqen. Drejtpersedrejti nga shekulli 7.

Para kujt na feqillen.Europa eshte e mbushur me te tilla. Ne te pakten i kemi autoktone.

Gjynah mer. Te mbash lloj lloj vajerash e te mos mbaj shqiptaret eshte mekat. Mungesa e vizionit Europian do jete e vdekja e ketij kontinenti. 

Nderkohe me bene shume pershtypje qe kur marrin intervista me shqiptaret gjithmone nxjerrin nje ezmer. Romet e Shqiperise shume te perfaqesum jashte-shtetit. Cudi qe s'po i bindkemi keta Deutschat qe shqiptaret jane te zinj mjaftueshem per te marr azil.

Prandaj kane kaq shekuj ne udheheqje te botes Debris, ngaqe s'kane vizion dhe jane shume te bute. Fitoni naj cap buke aty dhe kenaquni me mbrojtjen qe te jep nje shtet i forte se llogarite i ben tjeter kush, dhe mire fare biles.

Nderkohe ne Hungari

 

Permjerje ne autobuze si kafshet....

 

 

Ne qytetet tona Arti kjo eshte nje pamje e perditshme, ka 25 vjet smiley

Duke pritur te mbushet kupa. smiley

 

Se s'kam kohe te gjej ndonje ilustrim nga keta tipat e Ku klux Klan.

Degjojeni pak me kujdes ket kosovarin suedez tju shpegoje marrezite qe behen ne kete vend

hej, a eshte vertet kaq skandaloze situata???

Po .... Dhe te majtet kane nje shprehje nq se je i huaj dhe kunder islamikeve i quajne "house nigga". Censure si e STASit neper media gjithandej, ndaj dhe te gjithe po i drejtohen neonazisteve se jane te vetmit qe thone haptazi kontrrolloni deren kush hyn dhe del...Sapo lexova diku qe po kalojne 30% SD....Me duket se do kete termet zgjedhjet e tjera

kujtoj triumfin e Jorg Haiderit dikur ne Austri. Edhe ai tek 1/3 e votave arriti (praktikisht partia nr. 2). Partia e tij beri koalicion me partine popullore, duke i dhene kesaj te fundit postin e kancelarit, dhe duke mos lejuar Haiderin te kishte post qeveritar. Gjithe bota kunder ne ate kohe, duke filluar nga US e para. Une erdha ketej kur ndodhi kjo, dhe nja dy shoke austriake qe ishin edhe ata studente, benin mbledhje e mitingje te shkretet, neper campus, duke thene qe 2/3 e austriakeve nuk e kane votuar Haiderin. smiley 2/3 e austriakeve jane te mire smiley 

keto ndodhnin ne vitin e larget 1997. nderkaq, shume uje ka rrjedhur qe atehere... Haideret e tanishem nuk besoj te kene po ate kundershtim nga Europa dhe US.

Te shohim. Jetojm ne kohe interesante vertet, qe nuk eshte ndonje gje per t'u pasur zili ne fakt.

E kam degjuar me pare kete djalin. Je i sigurt qe eshte kosovar?

anglishtja e tij do nderonte gjith kombin!

Anglishtja dhe logjika e kthjellet.

Ky eshte ndryshimi midis shkollimit ne medresete e Rinkemby dhe atij mes suedezeve

Xhizus sa urrejtje, sa rracizem, sa pordhë.. smiley

E kena n'gjak racizmin Fiqo. Maj men gjyshin qe sa here bojshim noi gabim, "te dhjefsha rracen" na shante.Pa hy ke e shamja "te dhjefsha Zotin tat" apo shprehja kuptimplote "i lujti fene". smiley Take it easy man.

No problem PF-jo, no problem.

edhe mu m'boni pershtypje tërnditja e fiqëriut.

he me se nuk eshte fundi i botes.

Europa eshte drejt kinezerimit. Muri kinez nuk u ndertua per pasoje kapricoje. Cdo vend kur arrin te jete maja e mirqenies kthehet ne toke te premtuar. Izraeli p.sh. eshte kinezeruar tashme. Arriti ne  nje pike ku ndertimi i murit u pa si e vetmja zgjidhje per parandalimin e sulmeve terroriste. Ne fillim pati shume kritika nga faktoret nderkombetare, por kur u pa se pas ndertimit te murit sulmet vetvrasese ne Izrael arriten ne 0, bashke me sulmet terroriste u zbehen dhe kritikat per murin. Muri tregoi dhe dicka tjeter 18% e popullsise se Izraelit eshte arabe e cila ka te drejte levizje te plote perbrenda izraelit, Ndertimi i murit tregoi se arabet e Izraelit nuk jane kollone e 5. 

Ne Europe do te ndodhe e njejta gje. Nuk besoj se dikush eshte aq naiv sa te besoje se ne 500,000 refughate qe kan hy ne Europe, nuk kan hy te pakten 500 djem te ISIS-it. Ja ta zejme se gjysmen e neutralizojne sherbimet sekrete. Mbeten 250. Ja ta zejme se gjysma ndrro menje. Mbeten 125. Dmth 125 sulme potenciale terroriste ne Europe. Europa nuk mund te beje perjashtim prej ligjit "per cdo veprim, ka nje kunder-veprim). Kunderveprimi i Europes do te jete si ai i Izraelit: mure. 

I rashe gjate per te thene:

Faleminderit Sali Berisha qe na mundesove liberalizimin e vizave.

Faleminderit Edi Rama qe na mundesove marjen e statusit kandidat.  

P.s. Flitet shume per mos-integrimin e muslimaneve ne Europe. Problemi eshte se faktet per mos-integrim jane shume me lehta per tu gjet se ato te integrimit. Per te provu se muslimonet nuk po integrohen mjafton te dalesh rrugeve te europes dhe tu besh foto muslimoneve me shamia. Nga ana tjeter, provat per integrim jane pak me te veshtira per tu prezantu. Ne Paris i pashe me syte e mi arabe pa shami ul ne bistro tu pi vere. 

      Eh ! Te gjith harrojne se per ta mbajtur te paster shpirtin, nuk duhet pritur por t'i shkojme pas natyres.Te gjith te shmangurit e kesaj rruge, me te shprehur te bindin, ...se jane " denuar " te lakmojne, te kene frike dhe ashtu te mbetur skllever te rastesise ne ambjentin teresor te paqendrushem, na shfaqen si velo i tjetersojte .Ne  moderne qe qimtojne koherencat ..! Pake per te diturit ! 

    Me e mira e gjerave per te mos mbetur te frikshem si Velo, prej krehrit, briskut e sapunit, do te jete te mesuarit e filozofise nga praktika dhe ushtrimi i saj ne rastet konkrete, dmth te shohin te tjeret tek ai guximin e burrit,  perpara te vertetave, si perpara dhimbjes....

  

edhe ti grave i bashkohesh mendimit se problemi me i madh me Velon eshte mungesa e higjenes?

Eshte nje diskutim qe shkon pas ne kohe , ky Rono. Qe ne bankat e gjimnazit diskutimi me madhor mbi higjenen ka qene lufta e mbrojtesve te kokmes dhe pasuesve te letres higjenike. Me logjike fitonte kokmja dhe pastaj fshirja e gishtit ne mur.

kur pa bidene, u skuq. shtrengoi grushtat. te hidhet ne ere, bubulliu. keshtu kaurret dilnin prape si me pisa. por problemet e verteta duall me te quajturat wet wipes, e sidomos me versionin "flushable" te tyre. Ujdi te vjetra dhe ekuilibre shekullore u minuan keqaz. Djalli kish nje tjeter emer tashme: quhej "Cottonelle".

Lufta kunder grocery stores me ne fund mund te quhej e shpallur. Trinia: leter e thate, e njome e me pas prape e thate si proces pastrimi intim u shpall e mallkuar dhe iu dhane publikisht munxet nje dite shtatori pa emer. Shenjat e fshirjeve te gishtit ne mur u lartuan ne nivelin e mjaltit qe linin gishtat e nuses ne qemerin hyres te shtepise ne diten e dasmes...

smiley 

     Roni, nuk me intereson aspak higjena personale e tjetrit.Pervecse kur ajo behet pjese e te gjithe asaj qe ndyn tere shoqerine.Nje kazan i madh  me qumesht , pritet nga nje gram e gjysem magare ( fare  qe e shndron ne djathe ...ose  kos , por me keq  ...ne hirre! Me Velon kam qen ne gjyq piketisht per cartisje te tij, mbi shoqerine edhe pse shum gjera duhen ndryshuar.Mirepo Velo nuk e di qe ndryshimi nuk do te thote ndrim! Ndryshimi eshte kthimi ne perberje krejt tjeter te aspekteve cilesore..! E kjo ka disa ligjesi qe Velo nuk i di ! Sepse Velo eshte nje fondamentalist ortodoks ..! 

Maks Velo, eshte boss. i thote gjerat ashtu sic jane pa frike, I lumte.

ata qe nuk e duan Maksin ti fusin nje Water Withaut Gaz dhe do clirohen.

 

Shume te rende e paskeni muhabetin sot.

Eshte i njejti muhabet dhe e njejta "sot" pa te djeshme e pa te  neserme.

Eshte trimufi i absurdit, e gjendjes ekzistenciale puro, i heroit te "I huaji" te Kamyse qe vrau nje jevg emigrant kot fare, vetem se dielli i lebyrte syte, rezultat i deshtimit te dialektikes se Hegelit, hajdutit me çizme qe vodhi dialektiken e apokalipsit dhe dialektiken e Sokratit, te cilat ti i urren te dyja, gje qe nuk te le te shijosh absurdin dialektikte diskursit midis Emigrantit dhe Lizandrit, te cilet grinden "se feja zotrie", megjithse jane ateiste dhe ju pelqen njesoj rakia dhe xhazi çuri-furi.

 

Lizander Saraceni ateist???

WTF. Tiku matrapiku s'te le qerpiku te lexosh drejt.

Handikapat, ne kete rast nuk mund te lexohet as drejt e as shtremet, lexohet çfare Lizandri ka deklaruar vazhdimisht para se te diskutoje, dhe pikerisht me qellimin qe handikapatet te mos e marrin per besimtar kur mbron te drejten e  njerzve per te besuar.

Por meqe handikapatet kane gjetur menyren per te luftuar te keqen ne bote duke ju sulur Islamit ne menyre hadikapate, çdo mbrojtje e te drejtes per te besuar ne Islam, edhe duke qene ateist i bindur, lexohet nga handikapatet si fundamentalizem saraçen.

Gabimi i Lizandrit qendron ne faktin se duke mbrojtur te drejten e njeriut per te besuar, dmth te drejtat e njeriut, mbron edhe te drejten e njeriut per te qene handikapat, pra, siç edhe thashe, bie keshtu ne qerthullin e absurdit.

Pra gabimi i Lizandrit nuk eshte pse eshte saraçen, por pse nuk eshte saraçensmiley.

 

ik o bole, Saraçeni vetem ne kto tema bohet i gjalle. Dhe kur meshtet vllazrine e Vetvendosjes.

Saudi official says they are DELIBERATELY ignoring refugees, to allow the spread of Islam to flood the west

‘We’re letting them go to Europe, isn’t that enough?’

Riyadh: The Saudi government has responded to increasing backlash over the lack of refugees that the country has agreed to host in the recent refugee crisis.

Khabaristan Times had earlier reported on Muslim Ummah unanimously deciding to be offended by EU’s refugee policy, and elaborated on Saudi Arab’s reaction to an extent.

Many have lost their lives in trying to reach European countries for a better life for themselves and their families. Recent images of a young boy, lying dead on a beach, have caused a new uproar asking Arabic nations to act.

“We are ignoring the issue as a strategic maneuver. If these refugees go and settle in the west then they will take the beacon of light i.e. Islam, with them,” an official from the Saudi government said.

“What we are doing is waiting for them to set up camp so that they can show these infidel nations how to save themselves from kufr,” he said.

Mmm... duket si lajm i sajuar ky. Nuk po gjej ndonje reference serioze ne web.

Arti s'e ka kuptuar qe Khabaristan Times eshte si The Onion ne Amerike. Satire Pakistaneze.

E cer satire se, therese - aq afer te vertetes. 

Nuk eshte satire. Eshte thjesht e verteta qe nuk do ta pranojne ne publik. 

Come on Art. Nuk eshte reference kjo.

Organizim arab.

Nuk i luten mjaftueshem Allahut.

Temerr! Kur se, sot...

Rraciste te te gjitha vendeve, gezohuni. Serena Williams sapo humbi gjysem finalen e US Open. Grand Slam nuk ka. Steffi is still the Queen !

smiley 

shshshshst bame, se po e pa shkaba na mori lumi ne anglezeve....well, shqiptaro-anglezeve.smiley .

sapo piva nje kafe tani te lokali poshte zyres e pronarja po u thoshte kamariereve e banakiereve qe do t'u paguante sigurimet se ky "palloshi" s'paska ndermend te hiqka dore. bravo rama. mire qe punojne shtate dite ne jave per pak leke, por as nuk u njihet mundi.

ah, se harrova. edhe kuksianeve te lavazhit ua sekuestruan te gjitha pompat e ujit e ca kishin ne dyqan. moren paralajmerim per te paguar taksa e ca detyrimesh duheshin, por bene tangerlliksin. erdhen furgonat sot ua zbrazen dyqanin. po shkojne tani t'i paguajne. bravo rama

bravo vertete, shkabe.

meqenese je i brendshem, di gje kur do shkojne fugonat andej nga ato kompanite e naftes qe nuk kane paguar taksat?

 

atyre ua ka kopsitur Berisha kontratat qe ta vjedhin popullin deri ne palce per vite me radhe e te mos kete bir rame t'u beje derman, si puna e asaj kompanise qe merr taksa kot fare ne dogane, lotaria, aeroporti e shume te tjera.

shkabe,  kontratat jane ne rregull. mund te ishin edhe me te mira, pa diskutim. por puna eshte tek zbatimi i tyre. dhe kjo qeveri ka per detyre te kontrolloje keto kontrata.

per te tjerat:

kontratat e naftes i beri FN

kontraten  e doganes e beri d.v. ER.

kontraten e aeroportit e beri FN

lotarine nuk e di, ma thuaj.

 

berisha ka plot faje dhe zullume, po jepi cezarit ca i takon cezarit.

t'i them keto se ketu na hiqesh si patriot i flakte. vetem se ngatarrohesh nganjehere dhe komenton si militant pa tru. edhe bar ha dhe partine nuk e shkel.

zgjidh e merr plako, o atdheun o partine. dy kunguj nen nje sqetull nuk i mban dot.

Berisha beri kontraten e privatizimit te Shperndarjes, skanimin e konteniereve, ngjyrosjen e karburanteve ... mos me lodh shume te kerkoj se dalin nja njezetepese kontrata skandaloze

swed, qen bir qeni eshte sala, nuk ka diskutim. une e kisha llafin per kontratat me kompanite nxjerrese-prodhuese te naftes.

plus,  te gjitha kontratat mund te rinegociohen. sidomos keto per vendburime nentokesore. ka precedent boterore per te tilla gjera, a case-in-point, kazakhstan.

jemi bere me keq se Africa e shekullit te 19te. eshte turp dhe shume poshteruese per ate vend.

Kemi nje gje ne shqipot thirremi e ngjiremi se kur do vijne investimet e huaja.hajdeni se shqiperia eshte vend I mire per biznes .ndonje kompani e huaj e merr guximin e investon.kur fillon e nxjerr fitime fillojme e berrasim "Po na vjedhin te huajte","keto fitime mund ti kishin shqiptaret(deri nashi nuk kam pare asnje pasunar shqiptar qe fitimet e tij ti ndaje me popullin BTW).

ti ngaterron investimet e huaja me fushatat kolonialiste.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Arben_Ristani

Arben Ristani (born 29 March 1969, Tirana) used to be kar-head of the Central Election Commission of Albania while now he is just kar of Democratic Party of Albania.[1][3]

Ristani was first nominated by the Republican Party of Albania, while as kar-head of KQZ he was promoted by Democratic Party of Albania.[1] Ristani speaks English, French and Zagarian.[3]

Na hidhni ndonje link per ndeshjen Manchester United - Liverpool now. Hurry up pls. smiley

Keto kohet e fundit kane shpik nji gjo shume te sofistikume qe quhet : a fucking TV set : http://www.nbc.com/

oh sorry...lol.

Raporti sekret i OSBE. Rama me 200 milionë euro pasuri

Për herë të parë një raport ndërkombëtar përmend shifra mbi pasurinë e Kryeministrit Edi Rama, fshehjen e saj në SHBA përmes të vëllait, Olsi Ramës dhe akuzat për ryshfet me lejet e ndërtimit në Bashkinë e Tiranës.
Raporti flet për një pasuri prej 200 milionë eurosh të kryeministrit Rama, pasuri e krijuar përmes ryshfeteve dhe gjobave të majme që u vendoste ndërtuesve gjatë periudhës ishte në krye të Bashkisë së Tiranës. Konrketisht, raporti citon akuzat e ngritura ndaj Ramës për modelin e 20 % që instaloi në Bashki, ku për çdo leje ndërtimi ai kërkonte 20 % të vlerës së ndërtesës për të licën do të firmoste lejen. Raporti citon gjithashtu se të gjitha këto para Rama i ka investuar në komapni të ndryshme pëmes vëllait të tij Olsi Rama në Shtetet e BAshkuara të Amerikës.    
“Edi Rama,Kryetar i PS, kryetar i Bashkisë së Tiranës 2000–2011 dhe tani Kryeministër. Është folur shumë në lidhje me dyshimet për përfitimin e një tarife për lejet e ndërtimit, me rreth 10–20% të vlerës së ndërtesave. Shumë i kujdesshëm për të operuar nëpërmjet personave të tretë, ai ka mohuar vazhdimisht çdo përfshirje në korrupsion apo krime. Pasuria e tij përflitet të jetë rreth 200 milionë euro, të investuara në kompani ‘offshore’ përmes vëllait të tij, Olsit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

kapo, kompani " ofshore" nuk mund te jene ne Amerike.Nga ishujt Island, etj diku larg po ! Por shifra 200 milione eshte prape e thene si kompensim,  per sa vodhi Luli me  vetem 20 milione me teper.

Njosoj ore njesoj jane mos e bej hic mendjen ...cangadhe ! 

    Qemol-o ! Sot kam degjuar kandidatin per te cmendur- President te Amerikes,  dmth edhe tuajin, ate kuqon! Nga ai mund te kuptohet se ne ca gjendje eshte Amerika ! Ky qe eshte premtoi te ligjeronte nja tere milione refugjate pa dokumenta aktualisht ne Amerike.Ky zagari i kuq, kercenoi se me ardhejen e tij ne postin President, per nje perjudhe shume te shpejte ...do tu veri drune gjith atyre te mjereve pa letra..! 

   Nuk me habiti ky qen i kuq amerikan,i sterngopur prej te gjitha rrugeve qe u ofron sistemi, por mu dhimsen ca ish refugjatet tane  atje , te cilet i ka zene xbegu i harreses ....! Te dhimsen vertete te ngriturit mbi nivelin e nevojave, por shpirterisht te pa cliruar nga tutela, qe sistemi amerika, mjeshterisht di ta thuri ! 

  Jam i sigurte, qe ky dallkauk i seres miliardereve amerikane, nuk do te mund te arrije te zeri ate karrige edhe se ne mos kete here nje radhe tjater, nje qen edhe me i terbuar se ky, do ta zere vendin, per te qene ai i fundit ne historine ....Amerike ! 

Amerika e miliardereve si ky tip amorf , e ka humbur perfundimisht njerezillekun ! Dhe ne se ka vertete , Ai  di te shikoje e gjykoje !

Zoti i ruajte shqiptaret pa letra e me letra ...ne Amerike ! 

 

Kandidat per kryebashkiak i londres , sadiq khan. rija qobt,pordhi ene anglia. Nga s'shkun naper bot e shif cere sollen.jo vetlla qe svun por po qesin ene syt. rija qobt edhe i her.

mos e humb besimin. shiko ketu: i fitoi edhe zemrat e afro-amerikaneve, pas atyre te hispanikeve, kur mos kem njeri. duro edhe pak...

The father of a daughter is nothing but a high-class hostage. A father turns a stony face to his sons, berates them,  paws the ground, snorts, runs them off into the underbrush, but when his daughter puts her arm over his shoulder and says, 'Daddy, I need to ask you something,' he is a pat of butter in a hot frying pan
Garrison Keillor

 

ditto that! smiley

smiley yeah me too

ben gjoja se ne tuiter vazhdonte avazin

"I'm just a woman, now unemployed mother of small children, who made a bad decision in a panic situation," she added.

ka harru te vere HEIL ne fund te apologjise 

Kshu tha ene uncle Leo kur e kapen duke vjedhh libra ne bibloteke ke Seinfeld : But I'm an old man. I'm confused ...

ahahaha ! Po kjo tha ne fb se kishte gjithe hungarezet me vete, dhe si plaste fare per sirianet dhe per boten !!! Dhe ja kish bere shume mire edhe asaj goces 8 vjeçare, edhe atij gjyshit me nipin e tij !

por si duket, i ka hy fryka nga :

Laszlo was questioned by police for disorderly conduct and was released, but the investigation is ongoing, according to The Associated Press.

ama, kjo qenke perle fare-fare :

"I was afraid as they were rushing toward me and then something snapped in my head. As I had my camera in my hand I couldn't see who was coming at me, my only thought was that I was going to be attacked, and that I had to defend myself

"I'm just a woman, now unemployed mother of small children, who made a bad decision in a panic situation," she added.

smiley  smiley

 

I was going to be attacked, and that I had to defend myself

smiley

... I said don't kill the messenger ... !

Ti, i cuditshmi populli im.

Ti qe me ngre nervat, me merr frymen, me cingeris sa hap syte e derisa i dorezohem gjumit.

Pse kaq pa karakter o i imi popull? Pse kaq i influencuar ti? Cfare lloji je ti qe gjithe jetes, as pushtuesi, as liria, as diktatura e as perendimi s’pati kellqe te te ndryshonin?

Ti qe urren veten .

Pse o popull im i ri me kaq drama e kaq depresione ne lule te rinise?

Ti qe ne moshen 20-35 vjecare ke nevoje te drogohesh sepse je i depresionuar nga koka jote boshe dhe nga jeta jote e vaket, bash ne kohen qe duhet te shperthesh nga dashuira, nga seksi, nga te qeshurat, nga idete per te ndryshuar vendin, nga kenaqesia per te thene : heeeeeejjjjj…..une jam ky, kjo eshte jeta ime, ky eshte vendi im dhe ne me ne fund do rritemi bashke!

Pse je nje zhgenjim i cdo ditshem? Pse?

Po mo po … ti.

Ti shoqja, shoku, kusherira, e gjithshkaja ne perditshmerine time.

Ti qe dreqi te mori, me bere te te shkruaj me po aq mllef sa ti me nis diten, me ke bere te mbyll e ta rihap kontaktin me bot

Karakteristike jotja tashme. Si individ dhe si shoqeri po edhe si shtet te hengert dreqi!

Ti, kur vdiqen cifti çek ( zoti i tyre u kujdeste per ta) mohove vendin, shtetin, shoqerine e vlerat, fute veten dhe mua e na bere te gjitheve kriminele. Pate edhe kurajon ti coje letra “ Turpi”

Kush? Ti?  Ti qe tallesh me injorancen e populli tend kur vret gruan, e rreh ate apo femijen nga injoranca dhe nje zot e di se sa te kollajte e ke te emertosh menjehere vendin e origjines dhe te thuash “ normal, ne male apo zgeqe eshte rritur, u be ai  e donte te vinte ne qytet…aty te rrinte!”

Ti qe kur u vrane gazetaret ne mes te Parisit, u indinjove shume, se te fyen qytetarine dhe karakterin fluturak te lirise.

Kush? Ti? Ti  qe e harrove menjehere 21 Janarin kur tu vra populli ne sy e nder duar…po ate nuk e quajte liri…ate e emertove “ pune militantesh…he mo se e beri vete Rama, packa se qeveriste Berisha ” mentalitet qe as dreqi s”ta kupton ku ma ke konceptin e lirise e te qyteterimit!

Ti, poston dhe ben ndarje te fotove e videove nga vende ku me te pyt ku jane, ( edhe ma ler dialektin tani ) as vete nuk i di, duke na tregu se nje femije po vuan nga X semundje, apo edukatroja apo dado po e rreh…. na cmend diten me makabritete, se normal, ti je shum njeri i ndjeshem….po po sigurisht…

...ka ne mo, nuk maro ktu...

 

 

Kush? Ti? Sa koncerte bamiresie, levizje qytetare, ku vetem une mund te te citoj dy, nga Zemra ime, Ti, ku ti as qe more mundimin te vije ne Teatrin e Kukullave te shihje pjesen qe u vu per femijet e tu, se normal “ he mo moooo hajt pime i got e bejme gorlliqe, se vari trapin, kush shko n’teater kalamojsh”

Ti po indinjohesh shume, duke na postuar foto makabre ( qe sigurisht jane per te vene ulerimen) se do te na sensibilizosh, po po, patjeter mor zoteri, se ne e kemi shume ne dore  a kupto’?….

Kush? Ti? Ty qe te vdiqen femijet duke cmontuar armet ne Gerdec dhe jo vetem e harrove, po as te plasi fare per te gjetur kohe e per ti rene qeverise, asaj qe iku, qe si guxoi ta bente, dhe kesaj qe eshte qe si guxon qe hesht….

Ti Populli im, sado pa karakter qofsh, I perket jetes time, dites e mbi te gjith vendit tim!

Me je bere si politikat qe shan nga mengjesi deri ne darke…

Une Bashkise se qytetit nje cerdhe nuk ja adoptoj dot, se paguaj taxa, jam super korrekte, dhe kam nje familje per te mbajtur, ama….po I rris dy qytetare te denje per kete qytet, qe jane femijet e mi!

Une ty o popull, nuk te ndryshoj dot, se kam mjaftueshem pergjegjesi me te shtrenjta per te bere, ama, do te te bie sapo te me jepet rasti!

Une mund te hesht para politikave nderplanetare, mund te hesht para ekonomive apo formave te ndryshme qe me kane kornizuar dhe vendosur si me duhet te marr fryme, kur dhe cfare te ha, cfare te blej dhe si te marr nje diplome per te treguar se jam nje ushtare e mire e kavies qe bota ka vene ne kete planet, po me ty???

Me ty nuk hesht se te kam hap, kafe, pune, calvados, marredhenie, buzeqeshje e ne fund te fundit jete!

Pije nje gote, e ne mos e dac, bej dashni, e ne mos pac, gjeje, e ne mos mundsh lexo nje liber, e ne pac harruar si behet, bej nje ecje, e ne pertofsh, rri ne shtepi, e nese trashesh, fli…vetem te lutem mos na prish jeten !

AS ZOTI E AS DREQI NUK E KA IDENE ME TE VOGEL SE SA PLASTELINE JE ENDE O SHQIPE!

Oriola KUCI ( me C si ke cifteteli) ... Edhe emrin e dote vete kshu kjo zonja, mbiemrin me kapitale.

me qe ra fjala: po me ate.. PODESTA-n e famshme,  cu be mo Stalker..?  atje kishim p'shtetur tere shpresat tona..smiley

durim o belul durim; te djelen tjeter ke Greqine; ne 29 nentor, Spanjen ! Do ta çlirojme europen nga kthetrat naziste ! smiley

Corbyn- Cipras : sup me sup si malet !

 

Jeremy Corbyn a pris la tête du parti travailliste britannique samedi 12 septembre.

keta shoket proletare  ti fusin edhe nje tas me sup tani o Stalker, se Cipras po e braktisin te gjithe...  -ja, iku edhe Glezos  te Memeci..smiley

po ti ç'ke, i dime vete ne punet tona te perMbrendshme smiley

ja naten e mire njehere !

Eh mor Stalker, s'thone kot per te majten franceze por edhe europiane " La gauche du caviar". Nuk luftohet kapitallizma me gota shampanje ne dore ne ndonje sallon keshtjelle te shekullit te 16! Megjithate ti si i mengjert ke gjet vendin e duhur per te jetuar dhe bere propagande majtiste. La France de l'égaligé, fraternité et liberté! Mbahu Stalker! Revolucioni do te triumfoj.

po ca durimi..?!  -jeton me kohen ti apo jo??   - si po duken bathet, me shpejt do ndahet Spanja ne republikat Katalane dhe Kastiliane, sesa ti vij radha PODESTA te fitoj zgjedhjet.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).