Greqia ka kohë deri sonte në mesnatë (9 korrik) të paraqesë një plan të besueshëm refomarmash në mënyrë që të sigurojë vendin e saj në eurozonë dhe të shmangë një katastrofë të plotë financiare. Pas paraqitjes së tij në Parlamentin Europian, kryeministri Cipras ka shumë pak hapësirë për të manovurar.

Kreditorët kërkojnë më shumë shtrëngime financiare, ngritje të taksave, ndërsa ai shpreson që të arrijë lehtësim të borxhit me çdo mënyrë të mundshme, por kjo nuk do të jetë aspak e lehtë. Pas referendumit, toni i kreditorëve është bërë më i ashpër. Eurodeputetët e kritikuan qeverinë greke për mos uljen e shpenzimeve për ushtrinë greke, për privilegjet që i siguron Kishës Ortodokse dhe financimet e partive politike. Kreditorët, përfshi këtu edhe gjermaninë duket se nuk kanë dëshirë të flasin për një ristrukturim të borxhit, ndërsa Kristine Lagrande, shefja e FMN-së nuk e përjashton mundësinë e ristrukturimit.

Plani i ri i reformave që pritet sonte do t'u paraqitet minstrave të Eurogrupit para Samitit të BE-së të dielën e 12 korrikut. Pas këtij samiti, do të bëhet më e qartë nëse Greqia qëndron, apo largohet nga euro.

Foto: Aris Messinis/AFP/Getty

 

Dje në Parlamentin Europian

Debati i eurodeputetit belg Guy Verhofstadt përballë kryeministrit grek Cipras ishte një nga momentet më interesantë të vizitës së këtij të fundit në Parlamentin Europian. Verhofstadt ishte kryeministër i Belgjikës midis viteve 1999 dhe 2008. Ai është udhëheqësi i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve për Europën.

493 Komente

Sot ne darke do dergojne nje e-mail ku do ju thone qe do e dergojne planin neser smiley A nuk eshte kjo ajo qe kane bere cdo tre dite qe prej pese muajsh? Nese Will Hill e kuoton pyetjen "a do e coje Greqia planin sot" une do ve bast fiks 120 evro tek jo-ja smiley

120 euro une qe ne 23:58 prishet printeri, interneti, telefoni dhe makina e frapese ... smiley

 

kur u dorezu dhe teta FMI mo

click 

Teta FMI-se i dhemb ne shpirt mos-pagimi i kestit te dates 30 Qershor, se i matet suksesi me turnover. Ajo Teta tjeter ne foto votohet, i duhet peshore multidimensionale per te marre vendime smiley

U dorzu teta FMN thote smiley

Ca je tu pi o Stalker, pash zotin?

A e kupton qe pa paguar parate e kestit te shkuar FMN nuk leshon dot as $1 per Greqine? 

E paske keqkuptu komentin e Lagarde kur tha se Greqise do ti gjendemi afer. Komenti ish i njejte me ate qe i thote murgesha tek i afron lugen me supe atij qe po jep shpirt: haje se te ndihmon te sherohesh. 

Stalker: ky keqkuptues i madh! 

Paska fol Tusk???

hajde urime, mori fund kriza!

thuj te pakten faleminderit se ngelem tu i kerku te rejat ne gjuhen e inglizit smiley

 

tetës sapo i doli sot ne krah dhe Tusk

Teta dhe Tusku jane "spokespersons" te Washingtonit.   

The US has become an important advocate for granting Greece debt relief. Washington backed an IMF decision last week to release a controversial debt sustainability analysis that argued forcefully for a restructuring.

Faleminderit Washington ! smiley

S'ta ze goja po thuaje troc: "Faleminderit Roni!"

Ron, just friendly poking smiley

Washingtoni e ka ne rregull per vete: i bie ati kodosh butoni "print" dhe dalin dollarot lume! Por edhe sikur George Washingtoni te ngrihej nga varri dhe te thosh aman faljani borxhin Greqise, EU nuk do e bente dot.

Easier Terms for Greece Could Open a Can of Worms in Europe    

LISBON, Portugal — Eurozone governments taking a tough line on Greece's demand for debt relief and easier bailout terms fear opening a can of worms.

Ceding too much ground to Athens could ignite a broader political crisis by infuriating people in other bailed-out countries in the currency bloc which, unlike Greece, have obediently complied with the demands of creditors and largely restored their financial health through painful — and politically costly — austerity measures.

Governments in Spain, Portugal and Ireland, which all face elections within the next nine months, fear losing power to parties that, like Greece's radical left Syriza, are calling for an end to budget cuts and easier terms on debt.

 

Washingtoni e ka ne rregull per vete: i bie ati kodosh butoni "print" dhe dalin dollarot lume!

Paralelisht, edhe Tusk e ka ne rregull per vete: i bie ati kodosh butoni "print" dhe dalin zlotyt lume. (Megjithese Polonia sipas traktateve qe ka firmosur eshte e detyruar te adoptoje euron, qeveriu atje thote jo para 2020, dhe jo pa referendum.) 

Po, patjeter, cdo lloj skenari ka implikimet e veta.  Ashtu sic psh Spanja s'e njeh Kosoven jo se i plasi per Serbine, por per hallet e veta. 

Joo.smiley Te isha une si Greket nuk i isha dorezu imperializmit amerikan.smiley Nuk e kisha pranuar Debt Relief.

Duke qene se Greqia shume mire mund te shpallet kombi me anti- amerikan ne Europe.  Madje sic thote ky zoteria:

''Anti-Americanism is a hidden agenda on which each government or party seeks to capitalize,'' said Takis Michas,

Shume e habitshme kjo perpjekje titanike qe po bejne amerikanet.

Ama e forte dhe kjo Amerika, sa me shume te mos ti duash aq me shume te bejne nder. Te mbajne shenim shqipot tane, qe s'lane vend pa i bo statuja amerikaneve.

Ama e forte dhe kjo Amerika, sa me shume te mos ti duash aq me shume te bejne nder. Te mbajne shenim shqipot tane, qe s'lane vend pa i bo statuja amerikaneve*.

Ne dynjane e realpolitikes, nuk ka ndere, ka interesa.

*Se meqe e permende, statuja e fundit nga Baftjari. 

smiley

keta i kenduan edhe komisar katanit...

ika, tha, se po me therrasin...

E morem vesh. Te shenohet ne hyrje te Tiranes ajo 'America has no permanent friends or enemies, only interests.

Vetem shqiptaret e shkrete s'e kane kuptuar kete. Puna eshte se Cipras me shok i doli rryli per ato baza amerikane e per imperializmin. Dhe USA still.. Don't know...

transformim folku ne postmoderne smiley - statuja popullore, ne vend te kenges popullore

 

Grekeve iu lumte sadiku. Persa kohe gjermani mendon nje gje e francezi te kunderten, italiani eshte as mish as peshk ndersa hollandezi nuk do me dite fare... greket te vazhdojne te bejne qejf ne buzuqi dhe si cdo here ne fund te muajit t'iu kerkojne leket qe iu "takojne" kuqalasheve te evropit. Kur vjen muhabeti te Shqp, Evropa ka nja 25 vjet qe na can trapin reforma, ristrukturim, institucione (jo dhe pa te drejte xhanem) a thua dy milion banore kishin me ia prish balancat racisteve mq. Ia kishin gjet bukur emrin ca burra te zgjuar: Kurva e motit!

nqs i lejojne greqise debt structuring dhe e lene off the hook per mospagim borxhi, ne vjeshte bie qeveria e spanjes, ne irlande e portugali behet nami, vendet baltike thone:  Aufwiedersehen Deutschland,  gjermanet i thone Merkelit, Du hast uns im stich gelassen.

Mbi te gjitha, sapo te shikojne vendet e afrikes dhe amerikes latine, se nuk qenka ndonje gje e madhe te mos i kthesh borxhin FMN, do fillojne te bejne edhe ato ashtu. Precedent Apokaliptic.

Megjithese sa te kemi marksista si puna e ciprastalkerit, cdo enderr ne kete diell te forte eshte economically feasible.

Shiko icik ate refernedumin vitin tjeter aty se sic duken bathet Britania do dali nga BE perpara Grekut

mire Art, do ta shikoj, mos ki merak. se ka nja dy muaj qe nuk me ze gjumi per kete ceshtje.

Po doli Greku nga euro dhe beri krisjen e pare e ke te padiskutuar daljen e Britanise nga BE, kesaj ja ka me teper friken Merkel se vete krizes Greke.

Ehe, edhe Cameronit njesoj si grekeve ju tha Teta, bile ju doli dhe ne mbrojtje "edhe ne ne Gjermani nuk jemi te kenaqur me traktatet e BE-se, por se pari beni referendumin pastaj do flasim per traktatet, jo e anasjellta" 

Jo pa lidhje, rrofte vellazeria e re shqiptaro- gjermane.

do pellcash kallashi ne trevat shqiptare ne 23.59..bir o bir..kur shpetuam ne 2000 nga parashikimet Maya s'ishte gje fare!!

Se mire Maya-t, po na kane dale dhe Inca-t tani, varda parashikimet. Rivalitet i papare: Inca-t thone qe 2015 do jete vit i mbare, pa kriza, plot me dashnore.

Perkrahesit e Maya-ve thone qe kjo s'ka asnje baze shkencore, ndersa e tyrja mbeshtetet mbi deshmira konkrete. Nxjerrin si fakt te pakundershtueshem gjetjen ne Calacmul, mu ne mest te Guatemales, e nje mozaiku te gdhendur ne gur.

Me t'u pastruar mire e mire nga myshku, bajgat e mushkaave revolucionare dhe qeskave te pllasmasit, duket shume qarte shkrimi:

Sa here do jua perserisim qe bota do mbaroje ne 23.59, 9 korrik 2015?

Firme e vule: Maya.

In the affluent suburb of Nea Erythrea, north of Athens, Iosif Perdikaris, a 72-year-old pensioner suffering from diabetes, was looking for insulin, an import made scarce by the ban on foreign bank transfers. When he was told at the third pharmacy he visited that there wasn’t any in stock, he snapped.

“How am I supposed to manage my diabetes without my insulin?” Mr. Perdikaris screamed at the pharmacist.

He said he was starting to regret voting against creditors’ terms for a bailout in last Sunday’s referendum.

“I voted ‘no’ and now look at this,” he said. “I can’t get my medications, and next week we may be using drachmas.”

smiley

Keshtu eshte kur merr ment e Stalkerit o Josif...mbetesh pa insuline! 

Po Stalkeri e ka ne rregulll o Josif! Stalkeri e nis diten me kroasant dhe leng portokalli kurse zotrote del qe pa gdhire per insuline! 

Ca te beje Mr.Perdikari? Keshtu i tha Kryeminister Palikari. Thuaji Oqi insulines, se me mire do te behet. Po te pakten shyqyr qe kaloi e merkura dhe sot u hapen bankat. Or not?

Stalker po te ish burre i mire i dergon nga Franca nji pako me insuline Josifit.

Ti e more ne qafe Josifin e shkrete o Stalker! 

e paska ngrene farmacisti

kane zene po ia nxjerrin inatin njeri tjetrit tashi

Tamam si ata pijanecet qe kapen me grushta ne fund te te pirit.

i fute dhe ne sherr o cipras

kur flet Banka nuk flet vegjelia

he per he jo.

ne te ardhmen, kismet

thi is Rrenci. Rrenci is over the table.

Tm EE vol II

Lule lule per ju bujar shqiptar.smileysmileysmileysmiley

E kam thene une sa gjysma e avokatise tuj te bejne greket kur Shqiperia te kete nevoje. Kesi farelloj altruismi e mungese egoje per ti qare deri ne vetsakrifikim hallin tjetrit.

Lule lule lulesmileysmileysmiley

qendrimi i grekeve ne -97-n dhe -99-n ka shume me negativ ndaj shqiptareve sesa ai i  serbeve  p.sh.

qendrimi progrek i disave shpjegohet si nje perpjekje e mundimshme e disave per tju larguar shqiptarizmit te tyre .    eshte perpjekje e ngjashme me ate te majkell xheksonit per tu zbardhur.   ndihen te zinj dhe kujtojne se jua ka fajin kombesia per kete. kjo i ben te ndihen simpatizues me cdo gje qe eshte kundra shqiptareve.     tipike eshte p.sh alba me numrasmiley.

pra nuk behet nga altruizmi or joooo..   shqiptari jenicer ballaban pasha ishte me i eger me shqiptaret sesa sulltanet osmane.  eshte semundje me rrenje  te thella kjo .

 

Po ai lart ne  fotografi ç ne me 120 € ne dore?!?!?!?!?! smiley

Po a nuk kemi thene qe vetem 60 € ne dite eshte e lejueshme?

Apo ka futur vete ne automat 60€ dhe i ka kthyer automati 120 €, ngaqe po mbarojne edhe monedhat 10she dhe 20she? smiley

ka bo rradhen dhe per gruan e vet

Elvis style for tzipras..i shkone shume

Si e mashtruan veten greket !!!

Një ishull i tërë që pretendonte se ishte i verbër, për të marrë pagesa sociale, 8500 pensionistë që falsifikuan datëlindjen, për të treguar se ishin mbi 100 vjeç, dhe avoketër që pretendojnë se fitojnë vetëm 12 mijë Euro. Libri që tregon mashtrimet e grekëve.

Greqia është në buzë të greminës, dhe është e vështirë të mos të të dhimbsen pensionistët që qajnë në rrugë, dhe nënat që ndalen përpara rafteve të boshatisur të supermarketeve. Megjithatë, ata që do të lexojnë një libër të sapodalë, me shumë gjasa do të ndiejnë më pak dhembshuri për grekët. Libri nxjerr në pah një katalog shastisës mashtrimesh për përfitime dhe skemash të shmangies së taksave, që kanë zhvatur arkat e publikut.

Libri i James Angelos, “Katastrofa e plotë: Udhëtime mes rrënojave të reja greke” nxjerr zbuluar korrupsionin që kishte infiltruar në të gjithë nivelet e shoqërisë – që nga ishullorët që pretendonin se ishin të verbër, deri tek familjet që harruan të regjistrojnë vdekjen e prindërve të tyre, dhe doktorët që fitojnë “vetëm” 12 mijë euro në vit – e megjithatë jetojnë në lagjet më të pasura të Athinës.

Ishin zërat për “ishullin e të verbërve” që e shtynë James Angelosin, një gazetar, që të shkonte në Greqi në vitin 2011. Ai kishte dëgjuar për Zakinthosin, ku 2 përqind e popullsisë ishin të rregjistruar si të verbër. Por, nuk ishte ashtu siç dukej, dhe ai zbuloi se 61 nga 680 “të verbërit” shëtisnin të lumtur me makina nëpër ishull.

Në fakt, 498 nga të 680-ët nuk ishin aspak të verbër – as edhe pjesërisht.

Por të jesh “i verbër” ka avantazhet e veta – sidomos, 724 Eurot që paguhen çdo dy muaj, si dhe një reduktim në faturat e energjisë elektrike dhe ujit.

Ishte një skemë mashtruese, origjina e të cilës ishte tek një oftamolog dhe një zyrtar, që mendohet se i ka kushtuar afro 9 milionë Euro Greqisë. Dhe, siç e zbuloi Angelosi, ishte vetëm maja e ajsbergut.

Sa i madh është problemi i përfitimeve nga personat me aftësi të kufizuara?”,- e pyeti Angelosi ministrin e atëhershëm të Shëndetësisë, Markos Bolaris.

“Shumë i madh”, ishte përgjigja e tij, e saktë por e shkurtër.

Në të vërtetë, kur ata që pretendonin se ishin me aftësi të kufizuara u thirrën të paraqiteshin në zyrat e qeverisë, me qëllim përditësimin e të dhënave, 36 mijë prej tyre nuk u paraqitën. Kjo i solli qeverisë një kursim të menjëhershëm, prej 100 milionë Eurosh në vit.

Por mashtrimi nuk ishte i kufizuar vetëm tek personat me aftësi të kufizuara.

Kur qeveria vendosi të shohë më nga afër se kujt i paguante pensione, zbuloi se më shumë se 8500 pensionistë e kishin kaluar moshën 100 vjeç. Një vështrim edhe më nga afër zbuloi se 40 000 kërkesa për pensione ishin mashtrime. Dukej se njerëzit po harronin të regjistronin vdekjen e njerëzve të dashur.

Sigurisht, këta mashtrime njiheshin edhe më parë.

Një investigim i Daily Mail në vitin 2011 zbuloi se sistemi i metrosë ishte praktikisht falas për 5 milionë banorët e Athinës – sepse, pa barriera, ai mbështetej në një sistem ndershmërie, të cilin shumë pak njerëz ishin aq të ndershëm sa ta përdornin.

Investigimi përshkruante rrugë të tëra me vila luksoze, të rrethuara me mure të lartë dhe me pishina, që në letër ishin shtëpitë e varfanjakëve.

Ata lejoheshin të gjithë të deklaronin të ardhurat për qëllime taksimi – dhe zyrtarisht ata fitonin vetëm 12 mijë Euro në vit, që është nën pragun e taksimit.

Vetëm 5000 vetë pranonin se fitonin më shumë se 90 mijë stërlina në vit, duke e shtyrë një ekonomist të njohur të thotë se “Greqia është një vend i varfër, plot me njerëz të pasur”.

Ishte mbresëlënëse se deri ku shkonin këta doktorë, avoketër dhe biznesmenë, për të fshehur pasurinë e tyre.

Sipas të dhënave zyrtare, vetëm 300 shtëpi në lagjen më ekskluzive të Athinës kishin pishina, dhe kishin paguar taksën për një luks të tillë. Por kur qeveria vendosi t’i hedhë një sy Google Earth, zbuloi se zona kishte më shumë se 20 mijë pishina.

Por në vend që të rrëfeheshin, pati një bum të shitjeve të mushamave të kamuflazhit, për të fshehur ekzistencën e tyre, kur inspektorët e taksave vinin e shihnin nga sipër gardheve.

Pastaj ka edhe rrëfime që tregojnë më shumë paaftësi, se sa mashtrim.

Eshtë për shembull rrëfimi i punonjësit të thesarit, Savas Saltouridis, që vrau me automatik kryebashkiakun e qytetit të tij malor në vitin 2009. Por mbeti në listën e pagave të bashkisë për shumë vite, ndonëse ndodhej në burg për krimin që kish kryer.

Ai po përfitonte prej sistemit të ndërlikuar disiplinar.

Po çfarë mund të bësh, kur kaq shumë njerëz mashtrojnë sistemin? Vlerësohet se vetëm evazioni fiskal mund t’i kushtojë vendit deri 20 miliardë Euro në vit, ndërkohë që vite të tërë me pagesa sociale i shtohen kësaj shifre.

 

Po çfarë mund të bësh, kur kaq shumë njerëz mashtrojnë sistemin?

 

kjo pyetje eshte e kote, me sakt e gabuar  Qemolo. sepse duket  sikur  nje mase e madhe e qytetareve kane mashtruar sistemin dhe kjo ishte e keqa qe gjeti Greqine...  Jo!  -greket vet ndertuan nje sistem te tille mashtrues.  qe nga politikanet  dhe funksionaret  me te larte shtetit, kryeministrat, ministrat,  deputete, zyrtare  te  nomeklatures.smiley  dhe dikastereve.smiley ...... e deri te greku i thjeshte!   me vetdije te plote kjo!

dhe mashtrimi i grekeve nuk mbaronte vetem me sistemin e vet ne Greqi.. jo,  ishin po keta qeveritare te larte shteterore qe genjenin rregullisht  me shifra BE,  per te perfituar  miljarda  euro nga programet e BE  per ekonomine greke, sidomos per Bujqesine..

dhe genjeshtra me e madhe pastaj, kur fallsfikuan  rendshem shifrat e bilanceve  te ekonomise,  per te bere te mundur hyrjen ne eurozone... well, per kete i ndihmoi ,  ''Goldman Sachs''.  por me vetdijen e plote te grekeve, (u kushtoi 1 mijard euro pagesa per G.S),   te cilet donin patjeter te hynin ne eurozone.

si perfundim  Qemolo, greket jane  komb mashtruesash qe gjithe kapacitetin e tyre e vene ne veprim, por negativisht   per pislleqe, mashtrime me qellim perfitmin te pandershem si parazite.

edhe kur them komb mashtruesash,  nuk e ekzagjeroj fare.. -ja shiko Qipron... edhe  grekoqipriotet supermashtruesa!  te njejtat probleme kane me Evropen..  nuk eshte fare e rastit  kjo!

i ka perkedhelur historia, prandaj...

Por kur Angelos sugjeroi që duhej të fillohej me ndëshkimin e mashtruesve, një zyrtar grek i dha një përgjigje direkte: “Nëse fillon të fusësh njerëz në burg, atëherë do të duhet të fusësh gjysmën e Greqisë prapa hekurave”.

The Daily Mail – Bota.

Per zotin mu nuk me vje gjynof fare per keto njerez. Harroje se jane grek, po edhe fisi im i ngushte te ishte : You did the crime, you do the time !!!

cannot comment not even one word smiley

As Stalker s'po ben dot koment.

Greek banks will likely run out of cash by the end of the week, two senior Greek bankers said.

“Not all banks will run out of cash at once,” one of the bankers said, “but they’ll all be out within hours of each other.” - Jo ush po gamor smiley

And by some estimates, Mr. Tsipras’s call for last Sunday’s referendum may have doubled or tripled the cost of any new bailout. Once he broke off debt negotiations, the creditors allowed the country’s existing bailout program — which had provided for €240 billion in loans since 2010 — to expire.

Eurasia Group, a London-based analytical firm, estimates that any new aid package might cost about $20 billion to $30 billion more than what Greece might have been able to arrange by renegotiating under the previous bailout program.

ky eshte lider o vlla! Me nji te rame te lapsit ja nguli Greqise $30 bilion! 

Se referendumi zotrie...se leksion ne demokraci zotrie smiley

Finance - the french style

Kjo fotoja e artikullit qe tregon nje pensionist grek me ato 120 eurot ne dore eshte argumenti me i mire per politiken e jashtme te Rames: Ne shqiptaret mund te jemi muslimane por jemi me te bardhe se greket, kshu qe ose na pranoni ose do ju vijme ne shpi me mjekra e flamuj te ISIS smiley

Cfaredo qe te behet me Greqine, ngjarjet rreth saj i dhane nje te shkundur te madhe paradigmes "te q!fte FMN qe te shpetoc" e me gjase kur te 'jete ulur pluhuri' i Greqise, bota do jete pakez me ndryshe.

Te rric a te mos rric ne Euro...te mos rric thote Krugman

if Greece ends up leaving the euro, it won’t mean that the Greeks are bad Europeans. Greece’s debt problem reflected irresponsible lending as well as irresponsible borrowing, and in any case the Greeks have paid for their government’s sins many times over. If they can’t make a go of Europe’s common currency, it’s because that common currency offers no respite for countries in trouble. The important thing now is to do whatever it takes to end the bleeding.

Te mos rric se ndenjtja do sjelle telashe dhe per Evropin thote qy tjetri, Bittner

Right now many observers are fixated on the risk of Greece’s exiting the euro. But the risk of keeping it in at all costs is even higher.

Trojkat tip FMN, BB dhe BQE (banka qendrore e Evropes) jane mekanizma jo-demokratike te organizuara nga te pasurit per te rrjepur hallexhinjte e varfer, thote qy tjetri, Monbiot:

The IMF is controlled by the rich, and governs the poor on their behalf. It’s now doing to Greece what it has done to one poor nation after another, from Argentina to Zambia.

Por mund te jene duke ja futur kot se asnje nga keta s'e ka kapacitetin e duhur qe te arrije te zbertheje mesazhin qe percjellen trendafilat e Idrizit ne komente smiley

   Kur bota arriti piken per tu qeverisur,  prej atyre qe e kane rrjepur, eshte ishareti se kesaj bote i ka ardhur fundi.Kjo bote eshte bere si zhaka e grisur! Qe mundihen qevertite ta qepin me " pe mashtrimi" ! Eshte i tere sistemi qe funksionoi si i tille mekanizmi.Duhet shembur sistemi qe te mund te shpetoje bota !  

Cili sistem duhet permbysur?

Grava

 bota qyshkurse majmunet zbriten nga pemet ka qene gjithnje mysybet.luftera semundje turbullira mgrehu njeri bjeri tjetrit .megjithate ne vetem 400 breza kemi kaluar nga veglat prej guri ne robotet ne Mars .me ngritje e ulje por kurba shkon gjithmone lart .dhimbjet e lindjes te nje shoqerie te re I karakterizonte engelsi .

Grava e ka mirë .Duhet shembur sistemi i Korrupsionit , Hajdutërisë , Prepotencës dhe Arrogancës që nën petkun e Lirive të Individit dhe Ekonomisë së Tregut pa Limite e caqe kanë shpurë në një Prag të mërzisë extreme në popullin e "se e bukura e dheut zotrie "  .

Ka shumë Hipokrizi dhe Disproporcion në jetesë e të ardhura .

Po po të futësh në mes dava InteliDjentë për "përplasje kulturash " e ti pomposh me " Përpjekje "e dëngëla të tjera ti paguash si Uturak fevzo-ziun  dhe toy seksin Çani , e një vargan qylanjosësh që të çajnë rëndelen me Anale , nuk do mënd që dhe ai pak vëzhgim serioz mbi Haletë që la psikopati Berisha  , do mbytet që në djepe , nga pseudo InteliDjentët llafazanë të paktën në Shqipëri .."se Diktatura zotrie "

Grava e ka hedhë vështrimin pak larg dhe i takon ta mbrojë të paktën me Konstatimet e Papës .

Po shih vetëm Këtu se çfarë bëhet ..Kanë nja gjashtë a shtatë  prurje që lehin për ekonominë e mardhëniet Botërore të Pista e të Korruptuara ..por në Greqi ama .

nuk e di cfare ka grava mire, por ne komentin me siper sikur nuk po flet ne rangun e keshillit te lagjes...

Adresoja Gravës se unë me duket ta kam shkruar pse e ka mirë , duke e Plotësuar

Grava e ka hedhë vështrimin pak larg dhe i takon ta mbrojë të paktën me Konstatimet e Papës .

 Duhet te marresh pergjigje te pyetjes se pare per te bere te dyten, le qe s`kam me pyetje per graven

Kur kaloj nga Muri Kinez e çtë të them, tjetër . Mo na i merr për keq se kaq dimë smiley Po të Lexojmë tjetrin dimë më shumë !

German Finance Min Schaeuble: “I offered my friend Jack Lew...we could take Puerto Rico into euro zone if US were willing to take Greece.

Zhozefina per zhelesh per zhelesh na paska qene lule!

Dijssebloem, ne muhabet me Varoufaksin, ne shkurt, i paska thene:

-Dorezohuni pa kushte, jeni te rrethuar, do ju shkaterrojme ekonomine, do ju falimentojme bankat, do ju qtsemes me nje fjale..

-Po kush e vendos? Pyet Varoufaksi.

-Une!! smiley

Varoufaksi tani si picke dhie me Phd qe eshte, keto biseda me kete kopetentin, po dhe me te tjere, i ka te gjitha te regjistruara.

Pret vetem oren 00.01, ka thene, per ta hedhur ne gjyq "Per krime kunder njerezimit".

Linkun, do na falni, e kemi me parà ne dore...Boll mo me qyle!

propozimi kryesor i syrizes nda BE do jete modernizimi i greqise, ate qe nuk e beri dot klasa e vjeter neoliberale greke , e gjithe brenda rregullave aktuale te lojes,syriza nuk eshte nje e majte radikale klasike.

gjithe fuqia e syrizes qendron te mbeshtetja ne popull, aplikimi i drejteperdrejte i demokracise, referendumi e tregoi kete dhe besoj se do tia arrije te transformoje greqine dhe te jape nje alternative "radikale" te social demokracise evropiane, sot ne kolaps.

 

gjithe fuqia e syrizes qendron te mbeshtetja ne popull,

Mos ta dija qe Enveri ka 30 vjet qe ka vdekur dhe nga fakti qe ti dukesh me i vogel se kaq, ku nuk do me kishte shkuar mendja. smiley

Na duhet nje ekzorcist! smiley

Por per momentin me teper u duhet grekerve, keshtu qe puna jone pret smiley

jam mjaftueshem me shume se aq sa per mos tu pergjigjur me te njejtin ton.

fakti qe cipras mbajti nje referendum ne kohe rekord, thote qe strategjia e tij per pushtet politik jane kerkimi i vazhdueshem per mbeshtetje ne popull, ndryshe nga partite e meparshme ne pushtet ne greqi qe mbeshtetjen politike e kerkonin te bankat dhe ne bruksel. Ketu ta kisha frazen qe synon cipras. tjjeter gje sa kjo do rezultoje efikase me vone, mbetet per tu pare.

Duke pas parasysh  se nga cilat modele ndikohet cipras, do shofesh qe nese vazhdon qeveria e tij nuk do jete as referendumi i fundit dhe i vetmi. fraza ime nuk ka aspak lidhje me enverizmin. enverin e kemi varosur, syriza nuk ka as me te voglen hije te tij, dhe operon brenda sistemit te demokracise parlamentare me rregullat e tij te lojes, kshu qe mos u trembsmiley

Ps.edhe ne pidh te bubit me mijera km larg ju ze frikasmiley

E tmerrshme e?

fraza ime nuk ka aspak lidhje me enverizmin.enverin e kemi varosur, syriza nuk ka as me te voglen hije te tij, dhe operon brenda sistemit te demokracise parlamentare me rregullat e tij te lojes, kshu qe mos u tremb

pse me krijon pershtypjen sikur veteidentifikohesh me syrizen - jo se ka ndonje gje te keqe ne kete mes, se fundja muhabet bejme.

sa per ate qe syriza operon brenda sistemit te demokracise parlamentare, e thua sikur syriza ka ndonje mundesi tjeter, per te vepruar ndryshe. E ku? Ne Greqi!

Atyre sikur tu lejohej te benin ate qe do te donin, nuk kishin per te ngelur pa bere ate qe do te donin po te mundnin.

Nuk di si e cfare do behet ne fundjave,por  si do qe te ndodhe nuk ndryshon  faktin qe me e keqja akoma duhet te vi per Greqine e popullin grek,behet fjale per muajt e vitet ne vazhdim..po filloj te mendoj se kete e di shume mire edhe Kryeministri Grek,ne fakt e ka ditur gjithmon,qe pa ardhur ne pushtet.Kjo retorika e ashper e qeverise greke me BE eshte si tym per te terhequr vemendjen nga lufta e vertet, qe do te jete ajo me shumicen e popullit te vete ne vitet ne vazhdim.

Anash keta te falimentuarit-miqte tane te dashur greke,por Guy Verhofstadt duhet te jete personi i fundit ne bote qe hap gojen.Kritikon greket per privilegje politikanesh,gjersa ai paguhet rreth 20.000 euro ne muaj per shitje pallavrash,bile,si eurodeputet,eshte i liruar nga taksat qe paguan belgu i zakonshem.Flet per korrupsionin,gjersa shtepine e tij e kishte shpallur monument kulturor,duke perfituar keshtu premine shteterore (rreth 400.000 euro) per renovimin e saj.Per fund,borxhi i Belgjikes, kryeminister i te ciles ishte z.Verhofstadt, sillet  rreth 398 miljarde euro.

I urrej komunistet,por dhe neoliberalet qe te thithin gjakun me pambuk.

German Finance Minister Wolfgang Schauble, evidently tired of getting phone calls from American officials urging Germany to restructure Greece's debts, says he trolled Treasury Secretary Jack Lew a bit about the ongoing debt crisis in Puerto Rico.

"I offered my friend Jack Lew these days that we could take Puerto Rico into the euro zone if the U.S. were willing to take Greece into the dollar union," Schauble said to Bloomberg. "He thought that was a joke."

smiley

Humor gjerman! Nga ai me i miri!

I dergoiiiiiii, yeaaaahhh. Ne rrote te somes dhe 120 Eurot e mia, boll qe ja arrita kesaj dite kur greket respektuan deadline 

Informacione te para, por te pakonfirmuara akoma, tregojne, qe lista e saponisur prej qeverise greke eshte e detajuar dhe per here te pare me shifra konkrete.

Gjithashtu thuhet qe masat shtrenguese te propozuar prej qeverise greke jane me te ashpra, se ato te propozuar nga Troika dhe te hedhur poshte nga referendumi i 5 korrikut.

Nuk eshte dhe aq e sigurte nese Parlamenti grek do te mind te votoje "Pro" listes se Tsiprasit. Ka nje rezistence te madhe nga nje grup shume i madh deputetesh te SYRIZA-s si edhe te partive te ekstremit te djathte.

Megjithate partite e tjera jane shprehur se do te mbeshtesin pa rezerva listen e Tsiprasit ne Parlament.

sikur i bie anulim i referendumit kur te votojne PO kesaj rradhe

Une jo greki.... une skipetari kuluri......

Nje "Faleminderit!" dhe "Bravo!" i takon ekipit te teknokrateve te Ministrise se Financave Franceze, te cilet hartuan ne kohe rekord nje liste reformash per qeverine greke! smiley

Sa mbeti TVSHja, se per ate (30%) u prishen kryesisht. Qe do kete ristrukturim te financave publike nuk diskutohet. Por TVSHja eshte taksa e tmerrshme per te varferit. 

Mbahet 30% ulje e VAT-it per ishujt, por jo per ishujt e medhenj.  

Ruhet 13% VAT per hotelet, por rritet 23% per industrine e ushqimit si pergjigje per kete "TVSHja eshte taksa e tmerrshme per te varferit."

Nuk ka ulje direkte te pensioneve (edhe kjo kyce per Trojken) , por indirekte ne formen e kontributeve per shendetesine nga 4% qe eshte ne 6%.   

Ajo 23% s'duket aq keq se tek 20 e ka Evropi e Shqiperia. Cudi me keto te "majtet" Evropjane qe u masin koken me pe shtresave me ne nevoje, nderkohe qe Amerika e kapitalizmit te eger e ka ne pergjithesi 10% dhe 0% per ushqime, ilace etj. 

German FM Schaeuble Tells U.S. Treasury Secretary Lew He’d Gladly Swap Greece for Puerto Rico

In a call with U.S. Treasury Secretary Jack Lew, Schaeuble claims he offered his American counterpart a swap— Greece for Puerto Rico, a U.S. commonwealth facing its own debt crisis.

“I offered my friend Jack Lew these days that we could take Puerto Rico into the euro zone if the U.S. were willing to take Greece into the dollar union,” Schaeuble said at an event in Frankfurt Thursday.

Mos harro ate "He thought that was a joke." sepse aty eshte Pointe me e goditur sesa fjalia e pare. Ajo eshte qershia mbi torte

Lew duhet t'i thoshte "Na jep Greqine, te te japim Mississipi, Alabama, Louisiana, Oklahoma, West Virginia edhe ca te tjere ..."  

... Qe s'e thote dot se te varin ketu per barcaleta per "The Union". 

70 miljarde € shuma qe do i ulet borxhit (nepermjet shtyrjes se afateve dhe uljes se interesit)

I dorzun detyrat e shpise, 3 ore para afatit qi u kishte lon zysha.

"Kaosi qe do te pasonte nje Grexit, do kishte pasoja katastrofike jo vetem per Greqine, por edhe per Ballkanin, Mesdheun, e per rrjedhoje edhe per Europen. Dmth edhe per boten"

Barack Obama, ne telefon me A. Merkel

Ok o burr, car ke dash me thon kto 3 jave...
Se greqia i pranoi te gjitha kushtet

kushtet qe pranon Greqia s'kane te krahasuar me kushtet qe pranoi Gjermania smiley

 

ps: he mo, ç'thote greva e metrose ne Londer??
Hajt se do behen dhe anglezet njerez po he; do marre çik kohe, por s'duhet me u deshperu. ka dhe me keq, ne shqiperi s'ka fare sindikata smiley

Ka zgjidhje kjo pun...DLR dhe OVG jan trena pa shofera smiley ja sa do i vij radha dhe underground-it

P.s. Na boni greva sebep me vajt me anije ne pun smiley

e si mund te kete pasoja   katastrofike dalja e Greqise nga euro, ekonomia e se ciles eshte e paperfillshme per vendet e Eurozones..?! 

pasoja katastrofike vetem per Greqine... -PO!   po jo per Evropen, lere me Boten.smiley   jo me kot Tsipras  esencialisht pranon  kushtet e trojkes, sepse kriza te vetem  dhe jashte euros e mbeshtetjes se Evropes per Greqine,  do te rezultoje katastrofale!

perballe Sirise dhe Irakut, ne kufi me Turqine dhe Gerqia nuk llogaritet gjeopolitikisht ??

 

Po Belul po, edhe Europa nje qendim kishte perballe Greqise, te kujtohet besoj smiley

Obama , a e lexon PPU-ne? Keshilltaret i ka te dobet, me duket. smiley

po si kshu: perballe Iraku,  Siria..? dhe sa perballe duhet te jet  distanca qe  te quhet perballe?   pastaj, perse kane frike keta, se po doli Greqia nga euro, do destabilizohet e me kete rast do destabilizohet edhe Iraku e Siria..??.smiley..smiley

 

o Stalker, te gjitha vendet e Botes jane strategjike, sepse kufizohen  nga shtete te tjera, majtas djathtas, perballe e perbri..smiley  

nejse, qendrimi jot cili eshte njeher?  -se me ckam kuptuar ti sikur mbaheshe pas asaj  qe Greqia i tregoi vendin Evropes, lexo kapitalizmes.smiley, dhe kushteve te tyre...  mirepo nashi na duall  qe Tsipras   iu perul kapitalizmes.smiley   dhe po  ben te pamunduren,   madje  i ka vene kushte edhe me te  veshtira ne listen e propozimeve te tij  nga ci vuri trojka... ti prape je Ok..?.smiley    

Belul, e ke kap pak me tifo kete pune ndaj besoj se nuk e lexon dot argumentin e Stalker-it; ne raste te tjera ti te than peten. Tifoja gje e mire per futboll dhe seks por jo per gjeopolitike, tha Pjeri smiley 

BE s'eshte nje realitet i pa zhbeshem, eshte pjeserisht nje dicka e bere me mastico tip "beje o Zot realitet" apo "ishalla nuk prishet",  si p.sh. nje monedhe e perbashket me financa e politika te pavarura apo deshira per tu bere alla SHBA ne nje kontinent me histori, dallime e hasmeri mijera vjecare. Nje dalje e Greqise nga Euro PAS referendumit 61% do perdorej pike se pari si nxitje e burim nga ekstremet ne BE, jo vetem te djathtet, por dhe te majtet, per te kundershtuar e sabouar projektin e BE ketej e tutje. Po dhe pertej ekstremisteve, si precedent do kishte ndikim e pasoja gjeopolitike, pertej ekonomise. Ekonomikisht, nese Greqia do arrinte te rimekembej relativisht shpejt jashte Euros, do nxiste ekonomi te tjera ne krize te benin te njejten gje ne te ardhmen, te dilnin nga Euro (te qenit ne Euro eshte disavantazh per nje sere ekonomish qe jane ne disnivel nga mesatarja e BE)...pa Euro s'ka BE, thote teta Merkel, e ky model i BE eshte pjese e asaj masticos "beje zot realitet". 

Do thuash ti qe Greqia do demtohej me shume; padiskutim, Greqia per ca kohe n'mythe e ka cfaredo rruge qe te mare. Por nuk ka mendje racionale sot qe injoron pasojat per BE te nje Grexit dmth te nje dalje te rrumujshme te Greqise nga Euro.  

Sido qe te behet, disa pasoja tashme do kete, bile dhe pertej BE (keto mbase do duan ca vite qe te duken) se ai derr ne thes nuk hyn dot me; Greqia duke qene ne mes te BE/Perendimit, i solli ne vemendjen e popullit te vendeve perendimore paradigmat e austerity-t te cilat FMN me shoqe i aplikon ketu e shume vite ne periferi (flas pare nga kendveshtrimi i perendimoreve) te botes. Nese populli i vendeve ne zhvillim eshte pergjithesisht i pafuqishem (per shume arsye) per te ndryshuar realitetin, sidomos realitetin e imponuar nga shtetet e zhvilluara te Perendimit, populli i vendeve ne Perendim coc ka ne dore. Vertet qe institucionet e Trojkes nuk votohen direkt nga populli, ama Maliqet qe bejne ligjet e Trojkave jane. 

Mbase Stalker te sqaron me qarte se cfare halli ka Franca, por Kryeministri i Stalker-it cau twitter dje me: Au peuple grec, je dis: η Ελλάδα είναι η Ευρώπη! MV

Po ashtu nga kryeministri i Stalker:

"Keeping Greece in the euro and therefore in the heart of Europe and the EU is something of the utmost geostrategic and geopolitical importance. Allowing Greece to leave would be an admission of impotence.”

PS: Stalker, goxha llafazan e keni kryeministrin.

Llafazan llafazan, ama si nuk e tha NJE HERE TE VETME fjalen Grexit ! smiley

meqe e hape muhabetin :

une e pata thene qe ate nate kur Merkel erdhi ta takonte ne Paris. Dolen te dy ne konf per shtyp. Thane gjera te pergjithshme sa per sy e faqe..; bla bla bla., etj etj etj.
 Gjermënia foli vetem per pergjegjesi.
Ndersa frengu tha : "ekuilibri midis pergjegjesise dhe solidaritetit do te jete linja jone per ditet qe do vijne".

 

ps: kshu kane bo gjermonet historikisht amon. Te papergjegjshem ,sepse troppo te pergjegjshem vetem per veten. Nuk shofin çik ke kane ne krah...

pss: E ka qa ky xhaxhi kete librin,  "Somnambulët" e ka titullin smiley

 

 

...According to reports in the Greek media, the measures submitted on Thursday evening involve tax rises and spending cuts worth more than 12bn euro - more than those rejected in the referendum....

Marre nga BBC.

Cfare paska fituar Ceprasi o Stalker?Propozimet e tij jane me te ashpra se te kreditoreve...

po po, kshu thate dhe pardje : "sa debila qe jane, shkuan pa propozime ne takimin e Eurozones" smiley

BBC e thote,nuk e thashe une.

Sdi pse verej qe 'STALKER' eshte simpantizant i perkedheljeve greke?!

Pse i ben tifo asaj strategjie greke STALKER? 

qe prej 6 muajsh, greket mund ti akuzosh qe kane bere GJITHSHKA, vetem te perkedhelen jo !

ps: le te "perkedhelen" politikanet shqiptare (te pakten 1/10!!) e asaj qe u "perkedhelen" ata greke dhe do shikosh qe punet do shkojne 10 here me mire tek ne !!

6 muaj? kujt i plasi per 6 muaj? Evazioni fiskal une ja u mbolla per kaq vite? 

Pastaj prape s'mu pergjigje

Klasa politike e 6 muajve te fundit s'ka te bejne fare me klasen politike te 5 viteve te fundit. Nuk eshte 'e njejta' Greqi.

Ndoshta s'eshte e njejta Greki ama borxhi eshte i njejte akoma smiley 

si perfundim, u gzum a jo se jena icik milet qi s' na gjiet karari

 

 

neve si milet na intereson qe thanasi ta shterngoje ate rrypin edhe ti paguj evrot nje me nje ... cik te zbutura kuptohet perndryshe as neve sna merr njeri seriozisht, by proxy.

rrofsh, rofsh & naten e mire prej knej.

00 : 09
Tani 00:12

Do hapen bankat te henen?

 O po jepni kestin njehere, brenda ores 23.59 se na u ça torovellua, pa thanasi po e shtrengoi mire, po se shtrengoj...pse neve do na e fus Varoufaksi? Ca jemi neve, kolloqifte me rigon, t'a ferkon kush t'a ferkon?

"timeo danaos et dona ferentes"

nuk mund ti shpetosh dot hilese greke.

Fillimisht u tha qe neser, te premten, propozimet e qeverise greke do te votohen ne Parlament.

Tani ka nderruar muzika. Votimi i paketes se reformave do te behet ne 2 faza.

- Ne fazen e pare, te premten, do te votohet vetem nje mandatim i qeverise per te filluar negociimet me kreditoret mbi bazen e paketes se reformave te "perpiluara" nga qeveria greke.

- Kurse ne nje date "te pacaktuar" do te behet votimi per rezultatin e bisedimeve si edhe miratimi i paketes se reformave.

Sic duket Tsipras nuk ka arritur dot te binde te vetet, qe te votojne "Po"

drafti me 'reforma' i dorezuar sherben vetem per te bllokuar Grexit deadline. Nuk eshte se e kane seriozisht

Neo-Marksistet Greke lepine cfare peshtyne, ngrine ekonomine Greke per 2 jave, torturuan pleqte e nevojtaret, dhe do paguajne koston politike. 2 Jave e shijuan Greket shijen e Marksizmes dhe nuk e duruan dot Farmakun. 

papa keta liderat greke si nuk mesuan njecike nga liderat shqiptare te cilet vene interesin e popullit mbi ate te tyren.

Ata qe per ty jan Lidera per Evropin jane nje turme Karagjozesh neo-marksist, te denje qe te na lajne kembet ne Hamam dhe te na sjellin cajin.

Nard Ndoka eshte figure me e besueshme se kta karagjozet Greke, se te pakten Nardi eshte Shqiptar dhe i njef kufizimet e defektet e tij. Ju Greket e keni problemin gjetke por besoj se e provuat shijen e te hongermes me Luge Floriri. He cfare hengret me Luge Floriri kesaj Rradhe????

e ashtu eshte ne e kemi bere vendin tone cirak e nashi do u japem mend grekeve te cilet as na pyeten kur e morren borxhin as po na pyesin tani si do ia bejne.

Shiko se une kam dobesi Greket dhe skam dashur te te lendoj, por ketu ne Ameriqi kam gjetur Greke per hibret.....keni mbushur rruget e Europes e Amerikes e Australise me torbe ne kurriz....kam pare grate tuaja qe vijne te punojne ilegalisht 3 muajt e Veres...emigracioni e puna nuk jane mekat....

Mekat eshte racizmi e fyerjet qe keni ndaj Shqiptareve qe emigrojne kur ju jeni dava emigrantesh gjithashtu. Po ti me kupton mire se sa te perulur jemi ne Shqiptaret ndaj Grekeve.......merru me Enveristat se atyre u duhesh fanar ndricues tani qe Merhumi nuk ngjallet me. Cfare hengret keto 2 jave me Luge floriri, pa me thuaj??? JU befte mire.

Po mire o njeri i perendise ti kujton se te dhimbsen greket me shume se i dhimbsen tsipras me shoke apo i njeh defteret e tyre me mire se ata vete?

Po une jam ketu per te shkembyer dy llafe me Shqiptaret e jo per tu qare hallin Grekeve.

Me qe me pyete, Tsipriasit nuk i dhimbsen Greket sa suma e vet...as mos shpreso te keme ndonje note admirimi per Liderat Greke qe kane pasur 70 vjet kohe te dilnin nga Balkano-Mallkimi. I marrshin te keqen politikaneve Shqiptare per ate pune, sepse kan pasur nje te mijten e mundesive qe kishin Politikanet tuaj Grek. Edhe ky i riu, Karagjoz ju doli.

te ka hy inferioriteti ne palce dhe ska burr none qe ta shkul

Ti i gjithedituri superior kujton se greket nuk dine se c'bejne po mbeten tu japesh mend ti?ata i dine se si punojne korridoret e diplomacise e financave boterore.historikisht jane njohur si njerez te tregetise e kalemit.ne perandorine otomane greket e lagjes se fanarit ishin administratoret e perandorise per anen financiare ndersa shqipot per ate ushtarake .dmth ata kishin kalemin ne myqet e hanxharet..Sado keq qe jane greket per momentin  jane ende shume me mire se shqiperia .megjithe krizen ne greqi plazhi i durresit thone eshte bosh as kosovaret s'po vijne kete vit keshtu qe ajo teoria po ra greku ngrihemi ne s'ka asnje lloj baze .mos te perserisim demet e tjera qe i shkaktohen shqiperise .

Po kush tha qe "po ra greku do ngrihemi ne" moj qe te rente nje damlla ty e historise tende neper ato korridoret e diplomacise? 

Kush tha qe greket s'dine cpo bejne - une po them ti e mbesa e atyre te "krahut ushtarak" pse mos kesh edhe ti goje te flasesh? 

Jo po do rrime gojkycyr neve se ne perandorine osmane greket e lagjes paskan qene administratoret e perandorise ... po vezire te perandorise kush ka qene moj kukumjacke? 

 

   Medemek ne shtetin helen paska ikur cdo mendje, mendsh dhe mbeten tu jepen  prej ca prej mergates shqiptare ? 

   Sa kurajoze beheni ore ! E kane mjaft mire djemte e Greqise ne Evropen e leqendisur sa nuk ka ku vete me.Jane tu pish dolline, po nuk i merrni dot vesh kur perdoren jo marksizma  e jo pese me hic.! Te tjeret e vodhen e shkaterruan duke ndare me evropianet idiotesite dhe kusarite e mashtrimet, te nje sistemi te kalbur.Disa ketu bejne fajtore djemte e ...Greqis pergjunjur, qe dje e moren ne dore per ta ringritur.Dhe do ta ringrene patjeter ! Me fatin e ketyre eshte e lidhur dhe nje pjese jo e vogel e popullit tone...Keta qajne hallet e evrove te Evropes ! All-Llah ! 

Po jo mer grav per ne vallai njisoj eshte se ne hame edhe nga evrot e Evropes edhe nga ato te grekit. Ku te jene shkojm i marrim. 

Problemi eshte qe dobici u ngelet grekeve pavaresisht kush i beri kusarite dhe per kete kane jo pak pergjegjesi. Epo tashi te beje bytha ketyre qe jane edhe ne EU edhe ne NATO shpenzime pertej llogjikes ne ushtri (ajo ushtria qe do beje kepuce me ty e mua), e te dalin doktoret e avokatet me nga 10mij evro ne vit kompesime, e te paguash ti albanez qe te vetquhen grek, e tu japesh asistenca kot gjith ishulloreve qe jane medemek antikapat etj etj etj .... per keto su ka faj Evropi. 

Kurajoze pse mos behemi? 

60 miliard $ dun. No big deal.

 

Me kondite qe "mos na e permendni me borxhin se qeket legena fare", kishin thone. 

P.S. Thane qe keto te Komunitetit ishin anku per mledhjet per dite shtune e te djele. "Na dhjete plazhin," kishte thone ministri i finances se Finlandes. "Ne nji muj vere kemi". Kurse Merkeli kishte thone :"Dill ose no dill une nuk e djeg kabinen qe kam prenotu per 15 korrik". Nji Zot e di si do maroj kjo pune.

E keni ne terezi ju. Josifit te shkrete i bi alarmi ne ora 4:30 te mengjesit per me dale e me gjet insuline. Nderkohe Stalkeri sapo mbaroi nje darke te lehte me endives, seard fois gras, and apricots. 

Ne fillim donin 7 miliard sa te shtynin veren. Tani i paskan shtuar lekat si me qene kikirika. Na shastisi Aleksis qe ne mengjes.

Ajo batuta e Ministrit gjerman te Financave per Jack Lew ishte xhevahir. 

amerikoni i ka ne kandar te gjithe, rusin e zhyti grekut po i jep i dore mos te zhytet. dhe e gjitha me dhipllomaci pa shkrehur asnje arme. toke e bekuar o toke e bekuar sa njerez te mencur mban.

 

Eurodeputetët e kritikuan qeverinë greke për mos uljen e shpenzimeve për ushtrinë greke, për privilegjet që i siguron Kishës Ortodokse

 

E degjova ne mengjes . Ideale, boterisht  lobi grek do te perballet me furtuna te reja smiley

Greku ka pranuar ulje shpenzimesh prej 4 miliarde euro me shume se sa oferta para referendumit. Tsipras bythe e zgjuar - referendumi doli veprim per te siguruar mbeshtetje nga populli dhe partite e tjera per te pranuar kushtet e renda qe i ka vene Evropa, te cilat Tsipras kishte frike ti pranonte para referendumit.

Nese e kishte planifikuar keshtu, apo kshu e cuan ngjarjet, kjo do ishte interesante ta mesonim.

Cipras e dinte fort mirë qe kur negocion, do besh edhe konçesione;  edhe kreditoret e dinin po aq mirë se pjese e neogiciatave ishte edhe rishikimi i borxhit

Tabele permbledhese:

 +  53.5 miljarde € (Plani i Trete i Ndihmes: 2015-2018)

- 70 miljarde € (rishikimi i borxhit)

+ reformat 

 

ps: sa dobet ish-yes-politikanet e deridjeshem greke (qe Cipras i nxori njeri pas tjetrit në pension). Nje jete në politike dhe as 'kaq' nuk diten të luajne. Me dashje pa dashje, Gjermania e beri Greqine si veten: nje vend pa opozite ! smiley

 

 

Ti flet si me qen groupie i Tsipras... smiley

Shum tifoz smiley

Në princip, e kom për fyerje me me traitu si social-demokrat po hajt mo, s'po ta prish smiley

ps: cu be me greven e métrose mo ? 

Oh Stalkeri qenka radikal i majte. How sweet..smiley

Pikat kryesore te planit grek per reformim per te marre borxhin e trete. Per ata qe kane njohuri, jam kurioz si krahasohen keto objektiva me gjendjen aktuale te Shqiperise, p.sh. raporti i te ardhurave qe qeveria mbledh nga taksat me ato qe shpenzon si administrate publike, apo tvsh-te. 

Dhe nje artikull nga Guardian per implikimet gjeopolitike te krizes greke. 

Varufakis nuk do marri pjese ne votimin e propozimeve greke sot ne parlament ... per arsye familjare smiley Cer idioti, qe duke e hudh Greqine ne gremine, dhe tani qe me se fundi keta te tjeret e kutpuan qe nuk i bihet murit me koke, ky nuk voton "per arsye familjare" 

lozi pjesen e tij te lojes, dhe doli jashte. te tjerat jane irrelevante 

V-ja me Cipras vertet qe vetem xhiruan gomat per shume muaj ama ata e kane vene sot Greqine ne nje pozite shume me te favorshme sesa ishte para dy javesh kur Merkel dhe shoket e BE i thoshin "ke dy opsione, ose vdis ose vdis". Plus, me referendumin vune nje precedent per BE gje e cila me gjase do kete ndikim ne BE pavaresisht se c'ndodh me Greqine tani e tutje.

Po, por ai s'mban kollare dhe ecen me motor, ku ka moshe per motor ai tani?! - tha Merkel dhe disa nga ju n'Peshk. Touche, s'mban kollare! smiley 

P.S. Per krahasim me politikanet tane renegate dikur pakollariste, poltika jone e jashtme ndaj BE eshte "Ne jemi muslimane te moderuar, na pranoni. Ama po s'na pranuat do behemi terroriste, keshtu qe na pranoni" smiley

e bone tabllon sinoptike? smiley

Ajo ishte per Greqine, tablloja per ty eshte "tip qe s'ndihet i plote po s'u kruajt me te tjeret". I rashe shkurt enkas se e di qe ti dhe Idrizi m'i kini inat paragrafet smiley

mire mo mire, po sikur u bene shume keta "tipat" smiley

 smiley

 

 

Eshte shume e thjeshte, edukata 101 si qemoti ne kopesht: kur do te replikosh me tjetrin repliko, kundershtoje, si te duash, me apo pa humor. Po mos bej vetem kruajtje per hir te kruajtjes; kurrizin mund ta kruash tek pemet ne park ose me ato gjerat plastike qe duken si dore njeriu te cilat i blene pleqte ndonjehere per kollajllek. Sidoqofte, mos prit ta kruash kurrizin ne nje blog publik + te besh pickedhine e kulturuar por te viktimizuar te cilit i bjene ne qafe tipat qe flasin me fjale banale. 

Pupu rrezik e kam kaluar gjatesine e parafrafit prap...

dmth te gjithe kta qe po te thone slow down a bit, kot ia fusin? smiley

opo si te duac, halit beratit gerneten dhe ty tastjeren, s'ua heq njeri nga dora or jo. smiley

 

 

emo pse e sulmon opoziten?

ti ne lolo-gricjet e tua ben nje here budallain, nje here cunin e mire, nje here kete e nje here ate, e tani qenke duke bere zv/kryetarin e keshillit qe te qorton ne emer te kolektivit per te miren tende, pavaresisht se ne kete rast une s'isha duke replikuar me ty e as ti me mua; ti thjesht do te gricesh.

ja ta provoj nje here pak me troc pra qe mos kesh alibine e budallait: sa here te me varesh pas komenteve thjesht per tu gricur e sikur je l0qja ime, natyrisht qe do te te trajtoj si l0qe. 

smiley

 

bej pushim te thone. smiley

rrespekte rrespekte

se harrova smileysmileysmiley 

po qe ke perdorur drejt fjalen "enkas", nuk mund te rri pa te pergezuar. meritat tjetrit i duhen njohur. smiley

Plako, definitivisht ke nevoje per pushime. Republike Domenikane, Cancun, Bahamas ose ca t'jete zgjidhe vete, po ik me leje iher se ke nevoje

e hong qaf'n e patës, qy kur ja futem ne me marveshjen e detit

Din Hyka, çfar do te thote: o jeee, evri bati comon bejbi?

 

ti isenshllin ma ke vjedh. ti. edhe opingat ti

smiley

 

qytetaret kane dale ne shesh, per mos firmosjen e akordit duan vazhdimin e JO, kot si lene njehere te shohim sa mbajne greckat...

e po kjo pick e zeze - austerity measures te cipras gati njisoj me ato to EU'se

The plans contain elements, including pension reforms and tax rises, that were rejected in a referendum called by Prime Minister Alexis Tsipras.

The EU and other creditors are studying the plans before a summit on Sunday.

France and Italy welcomed the proposals but Germany, Greece's biggest creditor, warned of little room for compromise.

Marre nga BBC sot.

Po ndjek tashti live debatin ne parlamentiin grek. Meimarakis, kryetari i ri i ND po e derrmon Tsiprasin dhe Syrizan.

"Tani po e shihni edhe ju, po e provoni ne kurrizin tuaj ate qe ne kemi provuar me vite me rradhe, gjithe presionin e kreditoreve, per te kryer reformat dhe masat shtrenguese, Tani po dalin ne pah te gjitha mashtrimet dhe genjeshtrat qe i keni thene popullit grek kur ju ishit ne opozite dhe ne ishim ne pozicionin tuaj sot. Ju i premtuat popullit qe nuk do te pranonit asnje mase tjeter shtrenguese dhe do ta detyronit Europen tju binte ne gjunje. Nuk e shohim sot Europen ne gjunje, perkundrazi ju i keni  braktisur te gjitha premtimet boshe dhe keni ardhur ne pozicionet tona. Ne do ta mbeshtesim planin tuaj te reformave, pasi ne jemi per qendrimin e Greqise ne EU dhe euro dhe duam nje marreveshje me kreditoret. Jam i bindur se po shkruajme histori." thote pak a shume Meimarakis. Dhe Tsipras po i buzeqesh sic i buzeqeshte Guy Verhofstadt

Komisioni parlamentar i financave e ka aprovuar paketen e Tsiprasit. Pritet qe edhe Parlamenti grek te jape aprovimin e tij.

Kam nje pyetje : sipas teje, opozita greke pse nuk i beri keto reforma kur ishte ne pushtet ?

Kur e ke gojen plot nuk flet dot.smiley

kishte frike se mos humbte pushtetin. Po edhe vete e kane fajin, sepse ishin te pasinqerte, njesoj si Tsipras dhe Syriza.

Fillimi i urrejtjes se popullit grek ndaj troikes lindi prej 2 partive kryesore, ND dhe PASOK, te cilat ishin aq te paburre tu shpjegonin te verteten grekerve dhe preferuan qe cdo reforme te nisur ta shoqeronin me "ne s kemi cfare te bejme, por keshtu na detyron troika!" Dhe prej kesaj edhe e hengren derrin mac dhe jane ne opozite tani, kurse PASOK nga partia me e madhe greke, qe beri rilindjen e demokracise parlamentare u kthye ne particke ku jane bere te gjithe lesh e li.

Faleminderit. Pra i bie qe Cipras paska patur të drejte kur i buzeqeshte sic i buzeqeshte Verhofstadtit.

Lista e reformave e propzuar nga qeveria i kalon dhe pritshmerite dhe kerkesat e Trojkes. Nuk dime akoma per cfare u be referendumi. 

inoti ballkanik esht gjo e modhe. ti s'me pjerdh mu, i tha? de me pjerdhesh se bohet njona... edhe bam tavolines me grusht!

tha terenc hilli, kur je i mulum ne borxh, mos e ngri koken. 

Mr Tsipras told MPs that his party was being forced to take measures that were not in its programme - but said voters last Sunday had not authorised an exit from the euro.

He admitted his government had made mistakes (hajde mushi menjen Stalkerit) during its six months in office, describing its struggle with creditors as a war.

"Now I have the feeling we've reached the demarcation line," he said. "From here on, there is a minefield."

(Ketu kollitet pak me elegance mbi shami, dhe pastaj me te njejten shami fshin ballin, temthat dhe pas qafes)

hajde mushi menjen Stalkerit

fenomeni stalker esht i frikshem.

Lexova ne FB nje status per nje frike per fashistizimin e botes, duke paraqit si skenare tmerri nje USA me president zotin Trump dhe nje France me z. Le Pen si te tille.

Nuk di per froncen, por ne US borxhi publik po marrshon pa u ndalur drejt 20 trilioncit. te kesh frike hitlerin pas kesaj parade (borxhi ka cizme me te renda se tanket e parades qe e dhisnin bulevardin nje here ne 5 vjet), i bie te jesh ne klasen e minjve qe dridhen kur kalon macja. 

kam ca njerez te mij (theksoj vetem disa) qe muarren fejbuket edhe ja nisin brohoritjeve pro popullit grek qe i treguan vendin evropes kucke - u pataksa! 

Po juve c'ne mor te ngrate, c'u duhet me borxhin e te tjereve

Gafa e grekut nuk eshte se u 10 m'borxhe por si perdori ato, dmth per rrush e kumlla. Dhe tashti sfida e vertete nuk eshte kjo situate financiare qe do kalohet prap me borxhe, ndihma e shume vujtje, por si te ndizet motorri i ekonomise, qe po eci i la e shpla borxhet. Te njejtin problem ka dhe Albanie, per ate pune gjithe bota.

Eshte pakez catch-22 kjo puna. Mund te keshe borxhe me te lart se Greqia pa ndonje problem ne rast se ke nje ekonomi konkurruese dhe nje sistem politik te besueshem. Problemi eshte qe Greqia nuk i ka patur keto, dhe tani me SYRIZEn i ka akoma me pak.

ah edhe nji PF. kta greket kan qen te "argasur" me kte punen e borxhit prej kohesh. nuk eshte se u kapen gafil (si shqipot e mjere per vetem nje miliard te piramidat). kujtoj kohet e mbedha kur "nuk kishim borxhe nga jashte". e mir, ky ishte lajtmotivi jo vetem per jugosllavt, por edhe per greket. disa nga keta fillun tu bubrru ne gjirokaster, kshu per vizita cic mice, edhe me tregonte nje i imi qe jetonte atje, ne gjirokaster per nje greki qe kishte ardhur e po drekonin te themi ne Virua. Edhe i thot ky shqipua, qe ju kini borxhe (o llah). E shikon ne sy Harillaqisi e i tha: kujt i thua ti ke borxhe? un s'kam borxh asnje kacidhe. borxhet i ka papandreu. ai t'i laje si te doje.

 

Emo, u lodhem qafshatgjith. Nusja kthehet neser megjithe gocen, keshtuqe a si ka ra flaka! Rob qe s'me kan njit kurre jane greket 1 dhe francezet 2.

Parë në kete sens, mu s'me kane njit kurre shqiptaret ! smiley (edhe pse, eshte hera e parë qe e mendoj në keto terma)

po pse komento ktu atehere. e sidomos kaq shume?

Cfare situate katastrofike. Perpara gjashte muajve ekonomia greke kishte filluar te rritej, kurse tani ekonomia eshte pa banka, nuk terheqin me shume se 60 euro dhe i luten evropes te pranojne ate qe evropa kishte ofruar.

Cipras propozoi të njejtin program me ate qe propozoi me 22 qershor dhe qe ja hodhen poshte. 

Terheqja e vertete konsiston në nje pike të vetme: në atje të pensioneve (kursim nga 0.25 në 0.50% i GDP duke fillu nga 2015 dhe 1% duke fillu nga 2016) por s'duhet me harru se, deri në 2019, do vazhdoje të funksionoje sistemi i ndihmes për pensionet për me të varferit

Në kembim të reformave, Siriza ka karten e forte të ristrukturimit të borxhit. Në kete sens, eshte normal skepticizmi i djeshem i CDU. Topi ka kalu serish në anen e tyre smiley

 

Tani qe Franca eshte literalisht zedhenesja e Greqise ne negociata, doli sheshit edhe natyra e vertete e problemit grek : konflikti midis modelit totalitar te CDU-se dhe modelit 'francez' (pan europian e solidar).

Ne rast te nje deshtimi te negociatave, ka vetem dy zgjidhje:

1 ose zhbehet cifti CDU-SPD (kjo e fundit del nga koalicioni)

2 ose zhbehet cifti France-Gjermani. dmth fundi i  €

munou t'i lidhesh te dy pikat, sepse ne fakt jane te lidhme, por paraqiten si te zgjidhme.

 

+1

Rrusho, ka vetem nje model, dmth qe ekonomia te jete pozitive, dhe sa me shume. Ato te tjerat ruji per filma.smiley

5. Kriza greke është një funksion i mënyrës se si është e organizuar eurozona: Problemi që ndesh Europa është një problem sistemik. Ata që përpiqen ta kuptojnë, si një pasqyrim të karakteristikave individuale kombëtare nuk do të arrijnë të kuptojnë asgjë, dhe politikat që burojnë nga një analizë e tillë do të jenë, nga të padobishme, deri në shkatërrimtare (ku rekomandimet më të fundit anojnë nga e dyta). Thënë thjeshtë, problemi thelbësor është se sistemi e ndëshkon suksesin. Dhe kjo ndodh për shkak të tre faktorëve që kanë lidhje mes tyre:
– Importet janë shumë reagues ndaj ndryshimeve në të ardhurat kombëtare. Kur ekonomitë rriten, po kështu ndodh edhe me importet e tyre; kur ato kontraktohen, importet bien me shpejtësi. Merrni shembullin e impaktit që pati kriza financiare në SHBA, mbi blerjet e mallrave dhe shërbimeve të huaj. Këto ranë nga 838 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të vitit 2008, në 579 miliardë dollarë në tremujorin e dytë të vitit 2009. Eshtë një rënie e fortë, në një periudhë shumë të shkurtër kohe, dhe ekonomitë kanë përjetuar efekte të ngjashëm edhe në drejtimin e kundërt (domethënë rritje të madhe të importeve gjatë ekspansioneve).

Defiçitet tregtarë duhet të financohen përmes shitjes së aseteve financiare dhe/ose huamarrjes. Ky borxh mund të shlyhet vetëm përmes procesit të kundërt, domethënë tepricave tregtare që gjenerojnë kredi. 

Sistemit të euros i mungon një mekanizëm për të reduktuar automatikisht defiçitet tregtarë. Nëse çdo shtet do të kishte monedhën e tij, atëherë defiçiti tregtar do të krijonte trysni, të cilat do të kishin prirjen të shkaktonin një zhvlerësim të monedhës, duke i bërë më tërheqëse mallrat dhe shërbimet. Kështu, në rastin e Greqisë, po të kishin patur dhrahminë dhe jo Euron, defiçitet tregtarë me Gjermaninë do të kishin çuar në një zhvlerësim të dhrahmisë, një rënie të defiçitit tregtar, dhe një ngadalësim në akumuimin e borxheve të huaj. Por nuk funksionon kështu. Të gjithë kanë të njëjtën monedhë, dhe kështu defiçitet tregtarë, teorikisht, mund të vazhdojnë përgjithmonë (sigurisht shumë më gjatë, nga sa do të vazhdonin nëse gjithësecili do të kish patur monedhën e tij).
Të tre këta elementë të marrë së bashku, krijojnë një tendencë vetëshkatërruese: 

 

Rritje Ekonomike e Lartë – Rritje dhe qëndrueshmëri e defiçiteve tregtarë – Spirale e borxhit
Kjo është saktësisht ajo çfarë ndodhi në Greqi – grekët u rritën shumë më shpejt se sa Gjermania dhe u ndëshkuan për suksesin e tyre. Që nga hyrja e tyre në Euro deri në vitin 2008, rritja reale e GDP-së në Greqi ishte mesatarisht 3.6%. Ndërkohë, në Gjermani ishte një 1.3%-ësh anemik – pothuajse tre herë më e ulët se Greqia! Jo për t’u habitur dhe në një linjë me faktorin e parë të përmendur më sipër, importet grekë u rritën më shpejtë se ata gjermanë. Kjo donte të thoshte që Greqia u gjend duke akumuluar borxhin, që më pas solli krizën. Përse, sepse ishin dembelë, dhe sepse jetonin me pensione të bollshëm, si dhe kompensime për papunësinë? Jo, sepse që nga hyrja e tyre në Eurozonë, ata kanë qenë më të suksesshëm se sa Gjermania në zgjerimin e ekonomisë së tyre, dhe të ardhurat nga produktiviteti i tyre, ndryshe nga sa ndodhi në Gjermani, iu kaluan punëtorëve. 

Konkluzione
Ironikisht, në një sistem të tillë, shtrëngimi dhe kursimi kanë kuptim “si zgjidhje”. Shtrëngimi do i varfërojë grekët, deri në pikën që nuk do të përballojnë më blerjen e mallrave dhe shërbimeve të huaja. Kur të jenë mjaftueshëm të varfër, importet e tyre do të bien nën eksportet, dhe kështu do të fillojnë të gjenerojnë tepricat tregtare, të nevojshme për të shlyer borxhin. Por, prandaj ky është një sistem i keq! Një Greqi e varfëruar nuk është e mirë as për vete, as për partnerët e saj tregtarë, dhe kjo tregon sa i keq është sistemi. Ai i bën shtetet të priren drejt adoptimit të politikave që shkaktojnë kontraktim ekonomik. Eshtë shumë e vështirë të arrish nivele të ulët papunësie, pa u mbështetur në stimuj për të rritur kërkesën e ulët. Ajo që ka nevojë Europa nuk është një shtrëngim i mëtejshëm i rripit nga ana e grekëve, por një mënyrë për të adresuar çekuilibrat tregtarë, që nuk e shtyjnë një shtet në defiçit, që të ndalë shpenzimet. Në vend të kësaj, kanë nevojë për shtetet me teprica tregtare që të fillojnë të shpenzojnë, një gjë që zhvlerësimi i dhrahmisë do ta kish inkurajuar. Ky nuk është aspak i vetmi mjet me anë të të cilit mund të arrihet kjo gjë, dhe mund të mos jetë më i miri, por është pikënisja logjike për çdo diskutim. 

 

Ore merr vesh ti apo jo. Nuk ka rendesi rritja relative nga viti ne vit. Nuk mund te harxhosh me shume se sa fiton per kohe te gjate. Provoje me financat e tua personale per ta kuptu mo mire. Ty rroga mund te rritet cdo vit, por po harxhove mo shume, heret a vone vesh papuce te kuqe. Syzeza bravo i qofte qe po kap kushtet me te mira, por po nuk iu shtruan punes, ose me mire po nuk shiten se dhe per punen s'i plas njeriu ... njehere i nxirret syri Ciklopit.

 

 

Pardon, kam kujtu se kam lexu diku të kishe shkrujt se € eshte nje gabim i madh qe në fillim, gje të cilen e thote artikulli qe në kryetar të heres (problemi eshte sistemik- fillon artikulli)

Mesa duket te pelqen shume sallata ruse, se ashtu i natarro muhabetet. Ajo qe te thashe me pare, dmth qe nuk mund te harxhosh me shume se sa fiton per kohe te gjate, eshte universale, s'ka te beje si e mat me euro, dollaro, lek a presh. Bile edhe sikur borxhi te zhduket sot me magji, Greqia ka te njejtin problem, thjesht jeton mbi mundesite. Dhe nuk ka kale troje qe e terezit kete pune.

Euro ishte gabim i madh se nuk u shoqerua me krijimin e nje shteti. BE mbeti me shume nje zombi, nga nje ane me te njejten pare dhe nga ana tjeter secili i bite qemones se vet. Dhe kjo situate e cuditeshme coi ketu. Dmth politikanet e korruptuar greke i rane ne top, mbushen xhepat e vet, atyre te Evropit dhe lejuan dhe grekerit e thjeshte te jetonin mbi mundesite. Po te ishte BE nje shtet do i kishte dale tymi shume me pare. Ne nje situate te shendeteshme borxhet duhet te ishin dhene e marre per te zhvilluar ekonomine dhe jo per rroga e pensione, por sic te thashe xhepat mbyllin syte. Shpresa eshte qe Syzeza te pakten te mos korruptohet e te vere greket te punojne per aq sa shpenzojne.

Qe  BE ka problemet e saj me monedhen e perbashket, kjo u zbulua nja 5 vjet me pare. Dhe derisa artikulli perserit kete, ai eshte ok.  Problemi me te nis kur:

- anashkalohet fakti qe problemet ne union, si ai i euros psh, jane te pritshme. Unioni do te kete edhe probleme te tjera, qe do te dalin ne te ardhmen: megjithe perpjekjet per te qene te sakte, e pamundur te mos kete gabim  ne perpjekje te pare - disfunksioni i monedhes eshte vetem njeri. Perfeksionimi sic duket do te kryehet sipas parimit 'trial and error'.

- Greqia mund te jete e vertete qe eshte rritur 3 fishi i Gjermanise (ec e vertetoji numrat po deshe, nen evidencat per manipulim shifrash,  mund qe rritja te jete me e larte).

Ama rritja e shpejte provon edhe tjetren: Qe ne fjale te pare kishim te bejme me nje ekonomi ne zhvillim, jo më me nje ekonomi te zhvilluar!!

Ritme te larta rritjeje kane tilla kategori vendesh - vende ne zhvillim e siper. Qe dmth se ashtu sic i rrine ekomive te avancuara te botes, India, Rusia, Brazili, etj., ashtu i rri Greqia, Gjermanise, Britanise, etj perbrenda BE-se. Greqia  eshte perfshire gabimisht ne nje grup me ekonomi solide, dhe jo qe s'e kupton fatin e saj ne kete gabim te evropes, por pretendon te drejta te barabarta me to.

- artikulli nuk shpjegon perse, edhe ekonomi te tjera te pabarabarta me Gjermanine, megjithe difektet e sistemit, nuk perfunduan ne borxhe te permasave mamuthiane si ky Grek (ne raport me popullsine 11 milioneshe, gjithmone). Qofshin keto edhe Spanja, Portugalia, a Italia.

Kjo sepse autori ka perdor problemin sistemik BE per te fshehur shkaqe te tjera, gjithashtu fort te verteta te borxhit: kultura e korrupsionit, kultura e keqe e punes (dembele), etj (s'po perseris). Nuk e dime autorin, por s'po hyjme ne keto gjera

Dhe ne fund, qe greket jane zevzeke zhurmemedhenj saqe shkaktojne nje potere boterore, megjithe kontributin e minor qe ofrojne ne bote, kete aftesi ia u kemi njofur (thx god). Mjeti qe po perdorin si duket eshte te te lodhin me zhurmen skizofrene qe bejne.

SPD-ja eshte me radikale se CDU-ja persa i perket Greqise. Sigmar Gabriel eshte shume me radikal se Schaeuble. 

Ok, si të doni (edhe pse sapo lexova nje lajm qe SPD ka pershendetur propozimet greke)

gjithsesi, si të doni. Mbetet opsioni 2

Nuk eshte deshira jone jo, po Gabriel eshte deklaruar disa here qe Greqise i duhet heq priza. Nejse, ishalla ju pranohet propozimi se i kane tejkaluar kerkesat e kreditoreve, vetem qe tani eshte meraku te implementimi. Besoj do i japin nje asistence per disa muaj sa te miratojne gjithe legjislacionin e nevojshem

Finlanda hat die Nase voll. Mjaft me! Jemi ne shoqnin e gabuar, (dmth me plot gabele jugu), paskan thene (ate qe kushedi se sa nga ato nahije andej e mendojne me ze te larte).

Finnland ist gegen neue Kredite für Griechenland, wird sich aber nicht durchsetzen können. Zahlreiche Politiker in Helsinki beklagen, dass Finnland im „falschen Club“ sei. Angesehene Ökonomen und Parlamentarier wollen Konsequenzen und fordern einen Euro-Austritt Finnlands.

 

 dpa) 

Plazhin ja duan jugut, edhe vajin e ullirit ja duan, po djemte gabele per dhendure per qamet se i pranojne smiley

swedo, televizori qi shef xha jaho po thot qi shoblja dashka grqin pes vjet jasht eu. tru?

Evropianet duhet te bejne vendime shume te guximshme ne lidhje me kete ceshtje.

Situata e borxhit te greqise shihet si nje shembull i prisoner's dilemma, ku rezultat optimal fitohet ne rast se dy palet bashkepunojne, por secila pal ka nje interes shume te madhe afat-shkurter tja hedhi tjetres, dhe ne rast se te dyja palet nuk bashkepunojne, te dyja humbasin shume keq. Mbase i gjithe projekti i integrimit evropian mund te shihet si nje mundim per te zgjidhur local prisoner dilemma's, e gjithashtu ata qe kane luajtur kete loje kuptoje se eshte me shume nje trust building exercise (fitimet e bashkepunimit jane te largeta, kurse te vjedhjes te aferta, te dyja palet marrin hapa te vogla deri sa fitimet e bashkepunimit te jene aq te ndertuara sa nuk ja vlen te prishen per nje vjedhje).

Sesi ministrat evropian mund ti kene besim SYRIZAs eshte shume e veshtire per tu kuptuar. Kur parti pro-evropiane nuk arrinin te benin shume nga keto reformat, te presesh ti beje SYRIZA qe ka nje ideologji te kundert, dhe nje histori of amatorizmi ndaj politikes eshte beyond me. Nga ana tjeter, shumica e evropianeve e kutpojne, qe te pakten per tani, nje deal eshte better than no deal (ose thjesht mbase kane frike te jene ndaresit e evropes e thjeshte e shtyjne problemin per 2016-2017 kur greqia te futet perseri ne lajme).

 

Qiprasi kundershtoi reformat...pastaj nxorri popullin te thoshte jo... pastaj nxorri parlamentin te thoshte po per ato qe populli tha jo,  pastaj premton ca reforma edhe me te forta se ato qe nuk kishte pranuar.... smiley

Jane hutu njerezit.

e kam thon: gjithë notën cipër.

Une thashe se do luhej finalja kete weekend, po qekan akoma eliminatoret. smiley

m'kujtohet kur thoshin per nanon (po edhe per salen e kan thon): "ia futi ne grekut". smiley

ne vazhdim, edhe per kta: "ia futi gjermonit". smiley

si esht ajo: gjithe jeten duke fut nje sfere me te madhe tek nje me e vogel. gjithe jeten duke mos bo dot dallimin midis rich dhe wealthy. nothing new, in a nutshell.

have a good day!

Nga ana tjeter, shumica e evropianeve e kutpojne, qe te pakten per tani, nje deal eshte better than no deal (ose thjesht mbase kane frike te jene ndaresit e evropes e thjeshte e shtyjne problemin per 2016-2017 kur greqia te futet perseri ne lajme).

mesa duket nuk po e kuptojne te gjithe evropianet, qe kesaj rradhe do ta pesojne nga idiotizmi i tyre ideologjik

Hajt se erdhi shtatori. Holà Espagnaaaa !! smiley

pasandaj un viaggio in italia, do u ckermoqka eficenca dhe hegjemonia gjermone si me magjismiley

faleminderit schauble, du bist toll...

Gjermania eshte e detyruar te hedhe vallen (negotiation dance) qe te maximalizoje* vjeljen e pagesave te borxhit, mbi interesin grek per te mbetur ne evrope. Kjo valle, jo qe eshte ne hedhje e siper, por do vazhdoje gjate, edhe pasi te jete vulosur formalisht 'deal-i', nese ndodh. 

*meqe s'behet fjale per pagese te plote

„Was passiert, wenn in der Sahara der Sozialismus eingeführt wird? Zehn Jahre überhaupt nichts, und dann wird der Sand knapp"

"What happens if socialism is introduced into the Sahara? Ten years nothing at all, and then the sand is running out"

Franz Josef Strauß

ah mer gjytryma negociatore, po vendosni o shqiptaret me bo bisedime/mareveshje me greket, se ja kane mare doren, ja fusin prap sic ja futen me marveshjen e detit, dhe sigurohet stabiliteti/prosperiteti/sinqeriteti/autenciteti i evropes

finanzministri gjermon propozon dalje 5 vjecare te greqise nga euro.

po a ka pisome qe deshiron te beje perseri gabimin e futjes ne te, pasi ndodhet jashtesmiley

schauble dashka me ju imponu frances;

Il ministro delle Finanze tedesco Wolfgang Schaeuble vuole l'uscita della Grecia dall'euro "per terrorizzare i francesi e costringerli ad accettare il suo modello di un'eurozona inflessibile". E' quanto ha scritto l'ex ministro delle Finanze greco Yanis Varoufakis, in un intervento pubblicato oggi dal quotidiano britannico "Guardian". Varoufakis precisa di aver maturato tale convinzione durante i negoziati condotti con il governo di Atene negli ultimi mesi. 

Eshte njesoj sikur Gjermanet tu thoshin shqiptarve ne 97'..do u ndihmojme po leket qe late ne firmat piramidale harojini, e mund te dilte qeveria me referendum: jeni dakort ti haroni leket? Jo njerzit..e mire se  lesh keni per te mare !

 

Kudo po agjitojnë sa i përket Greqisë mbi çështjen e një “daljeje” prej Evropës. Por në të vërtetë këtë çështje e propagandojnë reaksionarët evropianë. Janë ata që e bëjnë rrezik kërcënues “Grexit”-in. Kësisoj ata duan t’i gjunjëzojnë njerëzit. Linja e drejtë, e cila deri më tash është ajo e SYRIZA-s si dhe e Podemos-it është që të thuhet: “Ne do të mbetemi në Evropë. Ne duam vetëm, ashtu siç është dhe e drejta jonë, të ndryshojmë rregullat e kësaj Evrope. Ne duam që ajo të reshtë së qeni një rrip transmisioni mes kapitalizmit liberal të globalizuar dhe vuajtjes së popujve. Ne duam një Evropë vërtet të lirë dhe të popujve”. Ajo e para, pra dalja e Greqisë, le t’u mbetet reaksionarëve për ta thënë. Nëse duan ta përzënë Greqinë, le ta bëjnë! Në këtë pikë, topi është në fushën e tyre.

nga Badiou, 

une mendoj albano se dalja e greqise nga unioni eshte ne linje me drejtimin e majte, dhe qendrimin e saj ndaj unionit si "një rrip transmisioni mes kapitalizmit liberal të globalizuar dhe vuajtjes së popujve."

Dalja nga unioni njekohesisht eshte clirim ekonomik meqe n/kupton edhe bankruptcy mbi borxhin - no more obligations on it. 

Nuk ka reformim tw ue me grexit, mosdwlja ewhte ne linje me mendimin per te sjelle ndryshim. Nese greqia del, syriza humb qeverine, humb shpresa per nje te majte real ne evrope. Hegjemoni gjermon dhe sistemi aktual bankar me nje gur vrasin dy zogj.

Nese greqia del, syriza humb qeverine

sepse jane greket (njerezit) qe edhe 'want to have their cake and eat it, also'.

greket nuk jane gati per syrizen, mendoj. Ka per te qene e veshtire.

Jo, por sepsr ne rast dalje faturen e ha perseri ajo shtrese e ulet qe w ka ngrene keto 5 vite. Problemi eshye politik ekonomik. ne kapitalizmin neoliberal, ndryshe nga ai liberal industrial i para viteve 70, koston e falimentit te borxheve e hane jo institucionet bankare por shtetet, pra Popujt e Be. Bankat nuk kane mbajt pergjegjsi per huadhenien e keqe, shteti Be ka blejt borxhin jo per te shpetu grekun po per te shpetu interesin e kapitalit, socializem per te pasuri, kapitalizem per te varferit.

ne ate kohe qe u ble borxhi privat nga BE, u be per t'i mbrojt kundra  grexit.

i don't know, te mos kishin dellin ballkanik, greqia eshte vendi me i keq ne evrope per te bere lufte te majte (pas nesh, sigurisht).

ne ate kohe qe u ble borxhi privat nga BE, u be per t'i mbrojt kundra  grexit.

pse e bleu buxheti amerikan borxhin e bankave ne krizen e 2008 per te mbrojt ke

greqia eshte vendi ku simptomatika  eshte me e dukshme. Shqiperia po ndjek motamo rrugen e greqise ne ekonomi e gjithcka.

Gjetke kamuflohet nga ideologjite e ndryshme, nacionaliste europeiste etj syriza eshte forca e duhur per te bere lufte te majte, nuk ka rendesi vendi, se pastaj bejme perseri kulturalizem

po, patjeter, BE ia bleu borxhin privatit per t'i bere buffer krizes (per t'i mbrojt privatet), por edhe borxhi vete ishte borxh sovran, huazuar nje shteti.

eshte sh. e dobet situata per syrizen, ashtu sic ka frike badiou. s'di c'te them me shume.

ia bleu borxhin privatit per t'i bere buffer krizes (per t'i mbrojt privatet)

cik si te shpeshta keto krizat ne kete lloj kapitalizem neoliberal qe po behet gjithnje e me spekulativ.

nuk thashe po ose jo. vetem shpjegova me mire, mbi cka me korrigjove (me te drejte) me lart.

nga qenia per nje kohe te gjate ne aplikim, kapitalizmi (neoliberal e i cfaredolloji)  ka mesuar t'i kopsise mire dobesite e tij.

Ringritja pas krizave (ekuivalent me falimentimin ekonomik te socializmit qe pesuam edhe vete), edhe kjo eshte kopsitur perbrenda sistemit. Ne menyre qe mos t'i lejoje asnje shans nje sistemi tjeter, alternativ. Ne kete menyre, sistemi egzistues siguron avancim e persosje duke marre avantazh nga zhvillimet e koherave, nderkohe qe nje sistem tjeter, alternativ (komunizmi psh) nuk e ka mundesine as te aplikohet e aq me pak te persoset njelloj. 

nga qenia per nje kohe te gjate ne aplikim, kapitalizmi (neoliberal e i cfaredolloji)  ka mesuar t'i kopsise mire dobesite e tij.

ka nje shkrim Ky rreth kesaj "aftesie vetetransformuese" te kapitalizmit, si dhe konkluzionin mbi paaftesine e tij per te prodhu me stabilitet, kercenon gjithnje te dale jashte kontrollit, interesant

"kopsit" nuk eshte njelloj me "jap zgjidhje" smiley

po e lexoj.

naten e mire.

ps.  socializem per te pasurit, kapitalizem per te varferit smiley

Nëse duan ta përzënë Greqinë, le ta bëjnë!

sa i pacipe. sa i paskrupullt! 

Kur i thoshte Guy Verhofstadt atij Tsiprasit ne Parlamentin Europian, qe "faturen nuk e paguajme ne dhe nuk e pagun as ti, por e paguan populli grek", ai buzeqeshte.

Edhe keta Badiou-t, Varoufakis, Zhizhek-et e kane ne terezi. Nuk u hyn gjemb ne kembe, as kontot e fryra bankare nuk ua bllokon njeri, qejfi qejf, ne darke nje shishe vere te kuqe menjane dhe te ulur ne kolltuke chesterfield me llullen qe tymosin, mendojne si ti bejne gropen kapitalizmes.

Oskar Lafontaine, kryetari i te majtes ekstreme ne Gjermani, nje latifondist tokash nga ata te vjetrit fare, multimilioner, bente thirrje sot per zhdukjen e euros.

Keta i ka zene e mira syte.

Ahahahaha, me hoqe mallin me nje politikan të djathte i cili, pasi ja permendi nje 10 here nje politikani të majte se "ju jeni e majta-kaviar", ky i fundit jo pergjigj: "ore, po pse, kush jua ka dhenë ju monopolin e kaviarit?" 

smiley

 

me seriozisht: po mirë, ti vertet nuk e kupton se ta analizosh boten sot nepermjet ekzistences se nje shisheje vere në tavoline eshte optike marksiste, pra e shek XIX ?

Bukur, shume mendje te ndritura andej kendej qe i dermuan djemte petrita qe i dolen Zot Greqise! Por qe nuk kane therrimen e mendjes, te marin vesh e kuptojne se ne se vetem 4 grade te ngrihet temperatura globale, qe sa duket Amerika dhe vende te tjera me re qe germojne nder yjet, po e pershpejtojne kete proces shkaterrues,.... 

ahere plackat  tuaja or zavaller, ...keni per ti pa  duke notuar. Ata qe ruhen nga terroristet  disa kokra ne kete oqean bote, kane terrorizuar tere Planetin! Ca eshte Greqia para ketij fakto trondites ? 

 

Keni dhe Ju, ....prapanica te kritikoni disa djem greke qe  u thane burokrateve,  mehmure te Evropes tejplakur: " Ik pirdhuni , kur na kerkoni pare me perqindje !"

O Grave po mire mo. Ti te pakten e kupto qe Greqise vetem te mira i jane bere qe na fillimi i atij shteti e deri tani. Madje ekzistenca e atij vendi do ishte e pamundur pa te mirat dhe shpirgjeresine e Europianeve. Bavarezet i bene ato ciko shtet e i ringriten ate ciko identitet bazuar ne genjeshtra. E ata prape i nxoren nga shtepia me shkop. Anglezet i dhane lek pas Luftes se pare, e Amerikanet e shok prape pas luftes se dyte e keta prape i peshtyn ne pjate. Ishin duke ngrene turit e tyre me lufte civile e me junta ushtarake e Europianet i pranuan ne gjirin e tyre ashtu rreckaman sic ishin, e keta prape i peshtyjne ne fytyre. Dmth thjeshte si shushunja pa pike mirenjohje. S'di po mua s'ma lejon karakteri qe te peshtyj ne doren qe me jep buke. Po ti qofsh!

Ahahaha, e shikonin qe nuk eshte 'pune reformash' ?? Sipas Le Monde, as qe behet fjale për dakortesi midis ministrave të financave!!

Europa o do të behet e popujve o do të c'behet! Greqia nuk ishte vecse preteksti !!

 

e cilet popujve do behet Evropa  mo, su ju te kenaqni me keto termat gjysdelirante e gjyspropagandistike, e popujve te telendisur syrizian greke dhe podemist spanjoll qe sdine ku kane koken..?!.smiley

Evropa nuk mban kerkend me zor...  madje pikerisht  Greqia  po perfiton rendeshem  nga ''rregullat'', ngaqe kurre nuk ishte parashikuar  qe te nxirrnin  nje shtet nga eurozona  ne rast problemesh, por nje vend i caktuar nese do, mund te dal vete nga eurozona.

nashi, Greqia qe na qenkerka e shtypur nga vendet e eurozones, car mutin do qe rri akoma e ty, e nuk del vet.. kush e pengon..??  

smiley

e popujve ahahahahahaaaa

Nje gje duhet ta them, bravo grekve qe i futen te gjithe ne sherr per prapanicen e vet. 

Si ato nuset e keqija qe kur te hyjne ne shtepi bejne lemsh e li gjithe lagjen.

Gjynah me vjen per keta Europianet, se vet e futen, vet e mbajten, vet e ushqyen dhe ja si ja shperblyen. Greqia pa Europen ishte nje zero me xhufke, diku me keq se Shqiperia, dhe minimalisht do e kishte ngrene Turku me nje nate. 

Kamunizem i cuditshem ky i riu. Te pakten ata te serise se pare s'pranonin paret e te tjereve, kurse keta te sotmit vec qyl dun. Ky po qe eshte pasurim i doktrines.smiley 

Duket se Greqia serish nuk po tregon vullnetin e duhur per reforma. Propozimet me se shumti kane te bejne me rritje taksash se sa me shkurtime shepenzimesh. Qartesisht ekonomia nuk mund te rritet ne kete menyre. Duket se partneret europiane jane super te lodhur dhe po mendojne seriozisht per nje Grexit te afert.

Urno cfare thuhet:

Lets not forget Greece's history. Greece for 200 years has been a basket case economy. They have NEVER honored their total debts, they have NEVER run their economy properly. Why should they start now, when for 200 years they have flubbed their noises to every state in the world that lent them money. 200 years is enough time to get your house in order. It is now time, to pay for your insolant ways. Greece must pay the debts WITH ASSETS.

Sakte fare. Burimi?

Ik pirdhuni , kur na kerkoni pare me perqindje

Grava, kam degjuar qe je i pasur. Kam nevoje per 300,000 $. Me ka pelqyer shume nje shtepi ne bregun spanjoll. Kursimet e mia nuk dua t'i luaj, se nuk me bie mire t'i terheq. As shtepine qe kam ne US nuk dua ta shes. Ah, se harrova, parate I dua pa perqindje. T'i kthej ne nje te ardhme te mesme.

Si thua?

Ja kete ke te keqe ti, qe i personalizon gjerat.

Grava do jete inhuman po s'ti dha.smiley 

E ke mire por lexo pake karten e shtetevev te bashkimit evropian ... Te cilat nuk jane ndermarrje biznesi por jane qujt "Familja Evropiane" ! Ma perkthe ne shqip 

kete dhe mandej unjemi ne minder per me tutje...

Nuk ka funksionuar sistemi ore, sistemi Aty esht vjegia dha ata dy djemte greke qe ju nuk doni ti kuptoni... Ose nuk arrini, vune gishtin ne plage! Prisni dhe do bindeni qe ata kane te drejte

 

mire, mire, po si kemi thene: miqesia miqesi, parja te shkoje e te vije, uo Grava! smiley

Mire eshte qe  borxhi te paguhet por kur s'munden s'munden .prandaj eshte edhe chapter 7,11,13.

Ti e kupton qe populli grek nuk tha s'mundem o vlla me fal, po tha OQI. Ti gjithashtu e kupton qe ky popull u perdor ne menyren me te ulet nga keta palikaret e Syrizes, qe pasi e ngriten popullin qe te votonte kunder, nje jave me pas nxorren parlamentin te votonte kunder kundrapopullit. Ti e kupton qe ai Varifakis qe premtoi qe do ta conte popullin nga fitorja ne fitorje, ia mbathi vrapit sa e pa qe kishte kaluar koha e sokellimes ne beteje dhe po avitej perplasja trup me trup... ti e kupton....ehu sa e gjate behet lista.

nejse, ti mire e ke, por ja, edhe Alba ti ka renditur "....chapter 7,11,13."           whatever it means!

Ja sa te nxjerrin paret nga senduqet se vete dhe haka tek i zoti.

Tamam tamam s'behet fjale per borxhin. Ja u fal sot. Greqia eshte mesuar keq te rroje mbi mundesite e veta. Ky eshte problemi.

Mbledhja e ministrave te financave sapo ka mbaruar. Nuk kane arritur te bien dakort per asnje gje. Neser mblidhen perseri. Shancet per te arritur marreveshje jane shume te ulta. Ka mundesi, qe vendimin t ja lejne mbledhjes se kryetareve te shtetit te 28 vendeve te EU. Ne ate mbledhje do te jene prezente edhe disa ministra financash.

Po c'nuk eshte rene dakord, dakordesia ka kohe qe ka shku per lesh, puna ka arrit qe Finlanda ka kercenu me "oqi" definitive nese behet fjale per nje program te ri shpetimi smiley

Neser Merkeli do marre ne mbledhje dhe Shojblen. Mesa duket ... ik Greqi ik, mos e kthe koken smiley

di gje njeri jan hapur bankat ne greqi 

Po po, e parashikuan ekspertet "nje pilaf dhe nje tasqebap" qe te dielen e kaluar qe do hapeshin te marten, dhe u hapen

Ne se qeka kaq e thjeshte puna per nje Greqi jashte Evrope se eshte bere vec  ajo delja e zeze, pse kaqe i gjate dhe i kthyer ne lodhje e bile sterlidhje procesi analitik? Po kjo pytje nuk i bie kujt ne hater? Ai shkelmi i fundit per Greqine don shtate pale .., " Buaj " ta shtyjne . Nuk eshte pune paresh jo, arresyeja e mosdhenies shkelmit. Nuk kane kellqe tja japin ! 

Pse mendon ti s'e nuk kane kellqe?

Ja po ta jap une nje version. Sepse Europianet luajne sipas rregullave, s'jane si greket qe kthejne ne kufi, ne menyre krejt arbitrare, ke nuk i pelqen nga cehrja, ose ndonje cam psh.

Debris, flitet per veprime me permasa jo vetem evropiane , gje qe mua nuk me bind se eshte e barazvlefshme me disa veprime policesh me fobi came ! Eshte shum kompleks problemi, sipas meje . Nuk e kam dit kurr vehten pro grek. Perkundrazi, kam me dhjetra artikuj bazuar ne historine e borxheve te pakrahesushme qe i kane zoned time monarkofashistet greke. Por ne kete problem une gjykoj se qeverisesit e rinj  greke i dolen zot vendit te tyre me politikn realiste qe shtruan. Do ti uroja vendit tim  ti vinin ne krye te tillet ! Mirepo sa duket jam i vetem, krejt i vetem ne kete bindje. Sikurde jam me se i bindur qe koha do ta vertetoje qe sistemi i kalbur mund te kolaudohet per te ndalur renien ne humnere me masa neomarksiste mbi Ekonomine! Ndryshe verem revolucioni mbete shpetimi 

Ky eshte

 kendveshtrimi im dhe jo mbrojtja e ca grekeve. Ata puqen me bindjet e mia

Pse mer Grave s'bindesh ti? Njerez per njerez jemi duke folur. Po te lutem ma c'komplekso pak muhabetin, ca e mire do i gjej europianet, greket po dhe ne si shqiptar, na keto qe po bejne greket tani?

Se gjithmone kur behet dicka behet per me mire apo jo?

Sikur ta dija ca do me thoshje! E ie me larte pergjigjen

A mund te quhet komenti yt nje propozim qe Europa te behet Federate? Se fiks fiks s'po marr vesh si do vij e mira!

Jo! Te funksionoje me rregulla strikte sa i perket tregut financiar. Dhe qe bilancet te mos u besohen qeverive te kortuotuara por nga kompani te licensuara posacerisht

Ne rast se evropianet nuk bien dakord, atehere situata behet shume perverse. Nga nje ane Gjermania e co do deshiroj qe Greqia te vuaje aq shume sa qe te mos jete shembull per Podemos and Co. ne vende te tjera, dhe nga ana tjeter nuk do deshiroj qe Greqia te vuaje aq shume sa te behet nje failed state ne mes te evropes.

Fatkeqesia eshte qe Greqia kishte filluar te rritej perpara se SYRIZA te mirrte pushtetin.

Sikur te mos kishin votuar keta idiote tani do ishin 6 muaj perpara, per fatin e vet te keq sot jane 5 vjet e 6 muaj mbrapa smiley

"Greqia kishte filluar te rritej perpara se Syriza te merrte pushtetin... Kjo nuk eshte aspak e vertete! Veprimet mbi ekonomine si keto qe jane ndodhur gati ne krejt Evropen me dukurine e shpartallimit te tregut financiar, jane pasveprime  negative shum afatgjata. Grewia ka mbi 35 vjet ne gjendjen informale! Perfundime re ketilla jane njesoj si deklarimet berishjane se keto 18 muaj qeverisje sollen kete gjendje varferie. Absolutisht jo. Ftofja edhte qysh se ai vete genjente. Se gjasme... ishim pas Gjermanise, kur na kish marre perrupia

Tani Grave ne mund te tjerrim pafundesisht, pooor vleresimin per rritjen kesaj rradhe e bene vete Europianet. Se cfare pasveprime negative do kishte s'e papunesia ra, atehere mund te flasim shume. Po ja ta zeme sa dhe Europianet genjejne si Sala, rripin e shtrenguan dhe Spanjollet, Irlandezet apo Italianet, s'duket sikur po kolapsojne. Ecin avash drejte rritjes. Tani ti mund ti hedhesh poshte dhe keto, por faktet jane fakte. Greqia s'eshte me mire.

qeveria e siryzes mori mandat kunder politikave shtrenguese, leshoi pe me propozimet e fundit duke qene se situata eshte pa rrugedalje kryesisht per shkak te Be, gjithe duke lene hapsire per ringritje brenda reformave e masave shtrenguese.

Qeveria Syriza duhet te filloj te bej pune shtepi e jo lloqe kavaje. Qe sa kane ardhur vetem fjalim kane mbajtur. 

Si tha ai, nga 13 drejtora 12 i keni vene te Syrizes, dhe nje anonim. Pra duket sikur keto "reformat" sikur s'nuk.

Ju lutem ndiqji qendrinin anglez karshi kendveshtrimi grek! Shum interesant ! Mos harroni eshte  dhelpra plake e Evropes! 

Evropa si bashkesi eshte  katandisur, ne nje skuader prashitesish ....Me skuaderkomandante Gjermanine e Merkelin.., ! Kriza do zeri per 

  fyti shum shpejt Gjermanine. Shifni ku po perqendrohet tregu ! Kush do jete shpetimi! Greqia ? 

Anglezve i vjen per shtat me Grave, pse behesh kaq naiv? Anglezet as jane ne Euro njehere, e si ksenofob me patente qe jane dun te bejne ate lesh referndumi qe te dalin nga BE. Te qelben vetem aty ne ishull. Ndaj dhe bejne sikur u rruhet. Pse ti mendo se Anglezve i rruhet per Greqine, apo per Europen? Jo se gabohesh rende.

Vertet i konsideton anglezet jashte Evrope ? Pse ata jane jasht euros ? Mos ! 

Ah Ok, Grave. Te kuptoj qenkemi me linje tjeter.

OOO Grave dun me dal mer, dun me dal. Kane 1 vit qe kur ka ardhur ky matufi qe thone s'dum me nejt, se na rrasni shume emigrant. Do bejne referendum te dalin, se ndonese kane rritje ekonomike te madhe thone s'dum me ndejt ne Europe. Dhe po ky eshte problemi i Euros, Anglezet thjeshte jane duke u shkri se qeshuri se thone, ja e pate sa mire bome qe s'e pranum euron, ndonese po te mos ishte ajo euro keto edhe keto vendet jashte euro lesh do perfitonin. Po muhabet i gjate.

Per mua termi qe ka gozhduar Veri, " megallomania greke" sot po shperfaqet ne gjithe bukurin e saj ne gjithe Europen.

Greket sot mendojne se Europa i ka borxh, sot mendojne se Europa duhet te ndryshoj sipas tekave te tyre, sot mendojne se Europa duhet dhe ti mbaj brenda ne familje e ti jap dhe lek, sot mendojne se ata jane ne rregull e te gjithe jane gabim. Po nuk eshte megallomanike kjo, atehere per mua quhet argument i mbyllur.

Po keta Greket cfare i japin kesaj Europe? Apo thuaj nje xaxiqi e uzo e shplane gjithe kete muhabet.

Europa, kryesisht evrope qendrore veriore, duhet te ruhet nga efekti domino, ekonomik (kujto Lehman), dhe politik (kujto Podemos). Nuk me duket vendim i maturuar ky i gjermonve te disiplinuar dhe jo realist.

Veriore si ndodh gje ekonomikisht. Maksimumi po leshoj Rusi ndonje silur, se ka filluar lundron neper brigjet Skandinave. Qendrorja shumica s'eshte ne Euro. Gjermanet te jesh e bindur, dhe po ta them me 100% qe asnje gje si ndodh sikur neser te shkrihet e gjitha. Thjeshte jane te bindur qe Europa duhet te jete e bashkuar. Kaq. Dhe mos mendo, se ky eshte hall gjerman, inatin me te madh me Greket sot e kane kombet e vogla qe s'kane patur ofiqet e Grekut. Finlandezi psh ka vene veto, c'ti bej Gjermani atij., ti fryj ne t...

Po kot po ti them dhe keto, se s'mora vesh fare ku do me dal. 

europa nuk eshte e barabarte ka vende periferi , gjys periferi dhe qender, po iku per lesh periferia(iken spanja, greqia, italia, edhe qendra nuk quhet me qender dhe ka pasoja,e edhe politike

gjermoni sigurisht eshte qender Be, si eshte e konceptuar sot.

Ui. Ku i lexo ti keto mer? Pse po iku Kamza do prishet Blloku thua ti? Epo mire.

absolutisht, vetem nese ngrihen serish muresmiley

Nejse..

Po mire mo, kur te konceptohet neser, kush do jete qender, Malta? Pse flisni budallalliqe me pashe. 

te jete me i barabarte, ekonomikisht e politikisht.

Kush e percakton barazine? Dhe si? Kur u nis si projekt, kishte dy vende ne qender. Njeri prej tyre eshte ne renie, jo vetem ekonomikisht, por edhe me gjere kulturalisht.  Te jesh i/e sigurt qe edhe Gjermania vete do te donte te kishte nje partner te forte me te cilen ta mb/ndante barren, po ja qe nuk ka. Barazia fitohet, nuk dhurohet, dhe nuk fitohet me lloqe, duke e kerkuar pa e merituar. 

Kush e percakton barazine?

rendimenti shoqeror i punes. Lenini e ka thene, bashke me ate tjetren, qe e beri Ligj biles, mbi "zhvillimin e pabarabarte te vendeve kapitaliste". Dhe ligj eshte vertet, persa kohe shoqerite i bejne ndryshe nga njera-tjetra gjerat (te gjitha gjerat, nga hyrja ne nje spital per te vizituar nje te aferm e deri tek menyra e taksimit dhe sherbimeve publike; gjithcka!!!). nuk ka akrobaci financiare te perballoje/balancoje differencat qe rrjedhin nga kjo gje. eshte tashme e vertetuar qe shoqerisht gjermanet (dhe popujt e ngjashem me ta, qe ndonjehere i quajne edhe "elitare", e kjo nuk ka asgje te perbashket me ndonje racizem) kane rendiment shoqeror me te larte te punes; i gjithe problemi eshte si te akomodohen ne kontinentin e tyre pa ferkimet qe rrjedhin nga kjo mosbarazi. levizja e lire e njerzve, punesimi po i tille, bashkimet ekonomike, monedha e perbashket, nuk kane qene zgjidhje pa probleme te themi me te pakten, deri tani; madje edhe nje sistem federal i Europes, nuk besoj se do e bente zgjidhjen perfekte. sepse nuk ka "popuj miq", popuj vellezer e ku di me se c'slogane propagandistike. ka kombe qe duan vetishem veten e tyre me shume se te tjeret dhe interesat i kane te ndara nga te tjeret. Amerika e madhe e ka ne balle siglen One Nation qe i siguron E pluribus unum. Ajo qe i mungon europes eshte pikerisht ai "unum". Se po te ishte vertet "unum", finlandezit do i qante zemra per vellain grek, dhe qe ne pike ta sabahut do shkonte te banka per te derdhur ndihmen e radhes ne konton bankare per greqine e shumevuajtur. por po ashtu edhe "velait greki" do i dhimbte zemra per finlandezin: "c'i keni gjithe keto shpenzime"... por finlandezi do e mbyllte me nje "po ja, me c'na u ndodh"... edhe do hanin nje darke me mezedhes te thjeshta e te vobekta kursimi, e naten finlandezi do flinte si qengj nga miresia e bere, ndersa greku s'do vinte gjume ne sy e do vertitej e rrotullohej ne shtrat "bo bo c'e vura ne siklet e i rashe me qafe finlandezit" etj etj... isn't it good, norwegian wood...

Eshte semurur shum shum rende Evropa e Bashkuar! Dhe jo pse ne Greqi .. " u thyn tere pajatat  e fajances buzuqeve.." Por se Evropa nuk di ku thevi kemben qe i dha " kembe " grekeve ... Me nje  sistem fund e krye te deshtuar eci mbrapsht  . Kush nuk kupton kete perundim te thjeshte ... Nuk don te kuptoje 

Grave shiko mer. Se po ta them miqesisht. S'kam ndonje gje per Grekun. Te bej cfare te doj, se njesoj ka bere jete e mot. Po per mua cdo kush qe akuzo Europen, apo ja do te keqen ketij Bashkimi te Zotit, s'eshte mire. Sepse s'e kupto qe pa kete Europe, s'do na ngelen as kockat kur te shperthej L3B-ja. Kaq.

puna eshte qe nuk eshte vetem faji greqis. por edhe i kreditorve. Pse ja dhan grekut, pse nuk e ben mir llogarin para se tia jepnin apo ishte me ta futur!. Apo ia dhane bankat fituan kur ishte mir and kur shkoi keq ja ngjeshen qeveris boxhin. Qeveria tani dueht tja kaloj popullit gjerman dhe kshu ceshtja e problemit financiar behet konflikt politik. Greqia do dali perkohesisht po e rregulloi ekonomin do futet prap pas 5 vjetesh. por mesimi esht kurr mos merr borxh, me mir ngordh urie sa te marresh para borxh

Fix kete rruge zgjodhi Enver Hoxha dhe paskej te drejte !

 

 

nuk e di ca ka then hoxha nuk jam i asaj kohe, por mesimi per shqiperin eshte mos merr borxh

borxhi nuk eshte gje e keqe persa kohe perdoret me efektivitet.

Te mos marresh borxhe nuk ka kuptim. Problemi i Greqise nuk eshte fiks pagesa e borxhit. Si shtet sovran greqia ka te drejte te padiskutueshme te mos paguaj borxhin. Kur nuk paguan borxhin ama, qe ketej e tutje nuk te jepe me njeri borxhe.
Greqia deshiron dhe te mos paguaj te pakten pjese te borxhit, dhe te mos beje reforma, dhe te vazhdoj te financohet nga te huajte. That's a tough pill to swallow per te tjeret qe jane gati ta financojne per sa kohe Greqia bie dakord te beje reforma. Ironia eshte qe ne rast se Greqia del jashte euros, apo bene nje debt default, do detyrohet te marri per veten e saj keto masa qe evropianet i kerkojne te marrin.

 

Rruga qe po ecen pa asnje diskutim atje po e con. Cilat zgjidhje te duket se propozojne " Thanas shtrengo rripin! Per ketu ishte nisur bashkimi ?

Per aty mprifemi ne ? 

 

Grave driteshkurtesia eshte tipar dallues i kombit tone. S'pres shume. Si duket ti nuk e kupto qe Europa ashtu sic Ballkani eshte nje kazan qe gelon, dhe po ju rrit dhe icik nxehtesia behet bombe. Po mos te ishte ky bashkim sot, do kishim Francez qe hahen me Gjerman e Rus qe ka marr gjithe Balltikun e ne rastin me te mire, ndonje do ishte gjalle.

Aha ! Ne zinxhirin shkak pasoje plot gjera duken si normale por historia nuk ka funksion rikonceptimet por vetem regjistrimin korekt te fakteve te ndodhura . Jemi para ketij fakti

 

 

Aha domethene ti thjeshte po mbane shenim rastet historike. Une thashe se po benim tifozllik? 

Jo me Grave jo, se s'bie Europa per nje cope Greqie. Po Greket bejne mire ti therrasin mendjes per te mire te tyre, se keshtu si po e bejne do fillojne vet robte te luten hajt o Gjerman na meso si te nxjerrim buken e gojes.

Ca kemi then i kemi te shkruara. Kriza me e thelle do te jete per Gjermanine ! Shenoje ! Fajtore me se pari, per kete kolere ne tregun financiar,  e para fare  .... eshte Ajo! 

 

Cer ka bo vaki? Prape me kriza globale e revolucione te shtruara per zgjidhje???? Qekan merzit Marksistat e po bojne Kasandren????

Greqia ka falimentuar....nese marreveshja do eci keto dite.....Falimenti eshte shtyre per ekzaktesisht 3.5 vjet. Nese cdo gje shkon mire , falimenti i Greqise shtyhet per 3.5 vjet.

Nderkohe kohe te veshtira kan ardhur per popullin vella Grek, jo per faj te Merkelit por te Neo-Marksisteve te Syrizas..nje trup palacosh Cirku qe nuk jane ne gjendje te ndajne propaganden nga qeverisja.

neo-Marksistet Grek i luajten kartat shume keq, Greqia eshte paralizuar si ekonomi prej 2 javesh per budallek qe tani do nje mrekulli per tu rindezur....., krediti i vendit eshte perkeqesuar artificialisht fale papergjegjesise se marksisteve....imazhi i Grekeve ne Europe eshte perkeqesuar si ne aspektin human ashtu edhe ne aspektin politik. Cpret mo...sa idiot duhet te jete nje varufakus qe jep doreheqje kur premtonte qe do dorehiqej kur rezultati i referendumit do te ishte ndryshe???? Referendum i provuar idiotik nga Varufakis i pari dhe Tsiprias i dyti.....Djepi i Demokracise papritur polli megalloman e profan. 

O Greqi, o moj Greqi
kush ta ka shti me kryet n'hi
palikaret* e tu kolloz
te thane:
hiqe shul e fute lloz.

*palikaret=levendet

...

...jepni kontributin tuaj...

faleminderit shume.

Duke e pranuar hapur sot qe do ta nxjerre Greqine jashte me cdo kush, Gjermania mesa duket e ka bere hesapin qe nje BE me e vogel e me kaotike--por me nje Gjermani me dominante ne te--eshte me perfituese per Gjermanine sesa BE ne formen dhe planet aktuale. Nese Gjermania e con ne fund kete dhe e perze GR nga euro, Evropa ne formen qe eshte sot nuk zgjat shume vjet, do habitesha po te zgjaste 10 vjet. 

Qeveria e GR duke i ofruar BE me shume koncesione sesa edhe vete oferta e fundit e BE per GR, jo vetem qe mesa duket called German's bluff, por ja hoqi Gjermanise nga loja gurin e "ne duam tju ndihmojme te reformoheni dhe rimekembeni por juve s'doni". Kur BE e kercenoi GR, Gjermania nuk e parashikoi qe GR do vazhdonte lojen e power politics e nuk do ta ulte koken..thirrja per referendum ishte mesa duket shkrepsja qe ia dogji siguresat Gjermanise (e cila sot u soll me nje vend antar te BE pothuajse alla-Rusi...te pakten 5 vjet jashte!). Pas referendumit Gjermania mendonte se GR do vazhdonte te bente lojera dhe gjysem-negociata, e dehur nga mandati i referendumit, e keshtu Gjermania nuk do dilte si "bad guy", do ishte shumica e BE qe do kerkonin daljen e GR. Me dorezimin e planit me kaq koncecione e 3 ore para, GR e dribloi (outmaneuvered) Gjermanine per here te dyte brenda dy javesh. Sidomos kur ke te besh me politikane greke pa pervoje (pa le kollare jo e jo) vs politikanet ujqer te vjeter te Gjermanise. Ouch!

Kjo marria qe ke shkruar do kishte njefare kuptimi vetem po te besosh se gjermanet jane magjistare dhe kontrollojne mendjen e.Ciprasit dhe te popullit grek.Keta te baraslarguarit si puna jote,qe jane gjithmone me te larguar nga njera ane se nga tjetra,te mahnisin me fantazine e tyre,kurse nga ligjerimi,ose diskuri si thuhet me i fjal t'modhe,megjithese antikomuniste te thekur,te nxjerrin mallin e fjalimeve te shokut Enver.Populli trim grek,me ne krie partine sipatrembur Siriza,i shpartalloi komplotet e huaja dhe ia dogji siguresen ne dore imperializmit gjerman dhe socialimperializmit finlandez.

Une kam thene gjera konkret per lojen politike te qeverive perkatese, s'kam folur per trimerira popujsh. Kurse ti thjesht i re rene me dore, komentit. Te thuash "ja ke fut kot" s'ke thene asgje kur nuk e shpjegon pse sipas teje eshte ashtu. Po qe ta shpjegosh i bie te japesh argumenta e jo ti biesh me dore.

Ti nuk i ke rene me dore komentit, po me prapanice. Nese nuk e kupton pse ia ke fut kot, po ta them me qarte. Greqise i bene nje oferte, dhe sigurisht ofertuesi kryesor ishte Gjermania, dhe Gjermania ishte e interesuara kryesore qe oferta te pranohej. Nese nje gje e tille do behej, do na ishte kursyer edhe kjo fantazia jote. Por ata levendet e Syrizes, si levenda qe jane, ia lane ne dore popullit levend grek vendimin dhe bishtnuan. Dhe populli levend patriot e idealist grek votoi kunder gjakpiresve te huaj. Po si thote Noli i madh: "S'ka e s'ka si heroizma. Edhe si idealizma. Po ku dimër del behari, s'ka si zjarri." Levendet e Syrizes u tremben nga populli i trembur levend qe nuk eshte mesuar te mbaje radhe per 60 euro te qelbta. Keshtu qe i tha Evropes, te pakten me shpresen per ta mashtruar serish: Aman, se do ia fus vetes me shume se donit me ma fut, vetem mi jepni ato para te shkreta.  

Kaq nuk ta pret qe problemi me Greqine eshte si ta mbash ne Eurozone, se per ta hequr e hequr eshte. Do ta kishte zor Gjermania t'i vinte minat BE-se per nje projekt me te vogel, me fleksibel e me te zbatueshem. Ai qe do te sundoje deshiron te sundoje ne nje territor sa me te madh e jo sa me te vogel.  

Te keni turp qe flisni fjale te tilla te pista "i ke ra me dore". Duhet te flisni me edukate si Dichter, duhet te thoni: "je bere onanist". Ngambrapa komentit do te vijne patjeter lavderime aristokratike elitare: "ah sa bukur e ke thene Dichter! edhe un kam lexuar nje liber qe tregonte se nje qenie mitologjike Onani i binte me dore, dhe per kete e denuan perendite e Olimpit"

 

...do habitesha po te zgjaste 10 vjet.

Gjithe ai Stalin dhe planet i bente me 5 vjecare. Zotrote i ben me nga 10.

hë më të lumtë! 

Syrizka si ato të tuat, nuk 

Peshqit i ka mor në qafe Dulla, ose me sakte, shikimi i botes me syze marxiste (prodhim i shek XIX)

As edhe frengu më budalla nuk do e pranonte hegjemonine gjermane; ose ky i fundit terhiqet, ose prishet zona euro.

 

Ngjarjet po shkojne në drejtimin e duhur! smiley

Do ktheheni dhe ju te franga e? 

                                                     ....     dhe do e pagujn si frengu pulen

update: Si frengu zogun... smiley 

                                              ehe, m'a m'su goja. vazhdoj me t'vjetrat smiley

Te rubla. Po shancet jane ti shkrije njehere nje e nga nje Yini. Juropi nuk ka shanc ne ekonomine botnore po nuk nejti junajtid. 

Jo jo, do nxjerrim gjermonin nga € . Dhe do fusim shqiptaret 

Merkeli eshte ne pike ta hallit sot, o rrezikon pushtetin o rrezikon marredheniet me Francen sic thua ti me plot te drejte. E vetmja rrugedalje eshte qe programin ta refuzojne te tjeret, Finlanda pothuajse e ka refuzuar dhe konsensus nuk ka, tani duhen 85% pro qe programi te zgjatet, qe dmth qe nese dhe tre vende te tjera te BE-se thone jo, nuk ka program. Meraku im eshte a do i gjeje dot Merkeli tre shefa te tjere qe ta nxjerrin nga sikleti? Si thu ti Stalker?

jo jo. plani eshte do eleminojme € dhe shkembimet do ti bejme me djath.

2-Hollanda
3-Sllovaku

ah Weltpolitik Weltpolitik...

 Huqi dilka me...

 

...mund te shtohen dhe vendet e Baltikut.

Per mua fajin e kane gjermanet:

“It’s the fault of a German,” Mr. Dimou said about Greek pride in this cause. He was referring to Johann Winckelmann, the 18th-century German art historian whose vision of an ancient Greece “populated by beautiful, tall, blond, wise people, representing perfection,” as Mr. Dimou put it, was in a sense imposed on the country to shape modern Greek identity.

“We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

http://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/d...

Per mua kjo shpjegon disi:

"Since my childhood, Greece's history has seemed like a (cheap) Western movie, one in which the Greeks were, always and unequivocally, the Good Guys. The Bad Guys were always changing. There was "the threat from the North," then from the East, then it was the North again, and back to the East. When I was a child, the word "Bulgarian" was a curse, more so than "Turk." It was forbidden for Greeks in northern Greece to design themselves as "Macedonian." "Albanian" then had a neutral tone; today it's become a threat."

Qe pasohet:

SPIEGEL: More than 30 years ago, you said in a SPIEGEL interview that in difficult moments of their history, Greeks always seek fault with others and never with themselves.

Dimou: That's still true. When you talk to people here, they say, this Angela Merkel, this Schäuble (ed's note: the German finance minister), why did they do this to us? I respond, "What does Merkel have to do with us? Nothing. We ran up these debts and asked the EU for help. That's why they're here." Then the person I'm talking to usually replies that the Europeans are making good money off all this, or that it's a conspiracy against Greece by the banks or by global capitalism.

http://www.spiegel.de/international/euro...

Platoni vs Juncker!

J: "te dale Greqia nga Eu eshte njesoj sikur Platoni te loz ne kategori te dyte"

P: "te jap mend Juncker eshte njesoj sikur Luksemburgu te vej ne gjysfinale ne Mondial".

 

Mishmash!!

nga njera ane ate qe jane brenda duan te dalin jashte, kush eshte jashte do te futet brenda. Kjo do jete panorama. Del Greqia, futet Maroku. Do te futet dhe Uzbekistani me Armenine, po me kusht te dali Gjermania dhe koeficienti i borxhit te korrigjohet nga 3 ne 30%.

Poet Leshi!

"Popujt europiane nuk e kuptojne eksitimin e Gjermanise. Eshte e papranueshme të pranohet nje marreveshje para referendumit dhe pastaj ajo të quhet e pavlefshme pas tij"

Jean-Christophe Cambadélis, kryetar i Partise Socialiste franceze, i drejtohet homologut të tij gjerman, Sigmar Gabriel, kryetar i SPD, duke i sugjeruar të beje presion tek kancelarja Merkel.

 

POPUJT EUROPIANE!! 

Po nuk na the, O Stalker, a eshte e pranueshme ajo qe bene miqte e tu, meqe te pelqen te flasesh per popujt, qe ate qe populli e hodhi poshte ne referendum, ta lepish pasi e ke peshtyre?

o Stalker, ne emer te popujve balltike: je i arrestuar!.smiley

p.s. ore, ky e gjen te drejten ky Jean ClodeVandame-Matias Christoff.smiley, i PS franceze te flas ne emer te popujve evropiane..?! ka bere ndonje referendum kshu..?.smiley

jo jo i arrestuar, se ate duan keta t'i bine qylit. jeni te denuar te punoni thuaj smiley

Oh God, another looser qe flet ne emer te popullit. Kete po prisnim.

jo populli. ajo do ishte gjysma e se keqes. "popujt" smiley

mbase fjala me e perdorur ne vepren "Imperliazmi dhe revolucioni" qe i coi edhe me perpara tezat e leninit.

ky eshte nje shembull libresk i asaj qe njifet si "ftofja ne tajare".

Pictures from inside the Eurogroup meeting are coming in thick and fast.

Germany caused a stir yesterday when it mooted a plan that either involved a temporary Greek exit from the eurozone or a €50bn grab of the country's assets to pay off its debts. Greece's would also have to cede control of its public administration to Brussels if it wanted to remain a member of the club in the short term.

It was a drastic plan tabled by a minister who has hardened his stance onGreece substantially since its first bail-out in 2010. However, Germanysigns the bulk of the cheques, and has enough voting power to veto any third rescue package.

In short, if Germany says no deal, there will be no deal smileysmileysmiley

..nuk na le me cesh ket behar o   Gjermon agaa 

Kapo see you tomorrow on the Bavaro Beach :-D.

lere se qenkemi ne nje ajon bashke smiley

hahaha te thashe qe ka shume mundesi. marr avionin e 12:20 sot nga toronto smiley .
me ndonje tekila neser apo ndonje birre te importuar vellezrit revolucionare kubanez kemi per te diskutuar ceshtjen e borxhit grek :-D

ja opozita, vetem per pushime e ka mendjen smiley

jo jo keto nuk jane pushime. keto jane dite te planifikuara per te mesuar taktikat kunderevolucionare te amerikes se jugut. si psh. zbarkimi ne breg te detit pa rene ne sy, apo perdorimi i ujit te cocosit ne vend te ujit normal ne rast mungesash etj etj.

Pse vetem ceshtjen e borxhit grek do diskutoni? Ju te GAT sikur keni dhe nje aktivitet tjeter, diskutim recension te dickaje me te madhe.

Viktima e parë e krizes europiane: SPD percahet : e gjithe partia kunder kryetarit !

Le président du SPD, Sigmar Gabriel à Berlin, le 6 juillet.

"Shpirti, ke marre mjaftueshem para me vete, se nuk i dihet ne Athine?!"

"Mos u merzit, zemer, se i kam marrur masat. I kam mbrapa ne makine!"

smiley

Eingebetteter Bild-Link

Shume fëmijë nga shtëpitë e shtresave të mesme qytetare janë sot në ministra të SYRIZA-s. Ministri i Ekonomisë Jorgos Stathakis vjen nga një familje pronarësh anijesh. Ministri i Jashtëm Nikos Kotzias ka prejardhje nga një familje sipërmarrësish. Babai i Varoufakis ka qenë shef i sipërmarrjes më të madhe të çelikut në Greqi.

Nuk paska pas faj shoku Enver qe kerkonte rigorozitet te vazhdueshem ne luften e klasave. Ja si ta merka nga brenda kalane proletare klasa e mesme! 

Patjeter dhe krietari i Syrizes:

>Tsipras: He comes from a well-off family, as his father, Pavlos Tsipras, was a contractor of big public works, even during the military rule period.

Nga ata qe hane ne gjitha kohrat, si i thote populli.

Dmth reforma ne sistemin e taksave... smiley

Es war niemals dort.

Na ja ... aber dass sie das betont ... smiley

Ich kann's nicht glauben, dass sie nichts gewusst haben, immerhin.

O Rono! paska zbulu qe ne qeveri te Syrizes qekan bijte e baballareve gjenerale te puçit ushtarak monarkofashist grek.

 

smiley

je i modh!

je i papame!

smiley

jallah, kur humbet besimin dhe gjermoni mer ej, gjermoni racional vepron ne baze te besimit e intuites, tobestakfurullah.

me mire te thone, topin e kam vete penalltine e gjuj vete, me referendumin u ndjeme te fyer, na shate nga dhemokracia. Greqine duan ta bejne shembull per vendet e tjera evropiane, kshu veprote  dhe gjate luftes, pushkatonte disa civile qe te beheshin shembull per te tjeret duke terrorizu.smiley

po jo pse duan ta bejne shembull Greqine..?!

-nuk ka pik llogjike kjo qe thua!   te ishte ashtu e benin shembull Greqine qe kur filloi kriza 2008-09  dhe nuk do paguanin disa qindra miljona euro nga ajo kohe ne forme paketash per te shpetuar e mbajtur Greqine ne euro. pa llogaritur keto vite: qindra ore pune, mbledhje, takime etj te qeveritareve evropiane te cdo niveli per bythen e Greqise.smiley

por puna eshte se  vet Greqia nuk ben as me te voglen perpjekje per te qendruar ne euro.. sepse, you see, eshte mesuar keq, u eshte bere tabjat kjo  prej dekadash tashme: qe greket kerkojne miljarda nga Evropa,  ndersa  Evropa eshte pronto , ua jep.

pastaj keto filmat me ''referendume''  dhe  Varufaqlleqe qe politika greke  beri   kohet e fundit,  i bene dem te madh vetes!!   se  pervcse  dolen karagjoza ashtu sic jane ne te vertet,  por edhe nje tallje bythe e forte me popullin grek,  humben edhe cdo lloj besimi  te partneret evropiane!

ka llogjike, ne 2008-2009 klasa politike greke ishte me e nenshtruar, situata sot nuk mund te parashikohej, as rrjedha politike e gjerave. Besimi ka ne thelb te beje me mosparashikueshmerine e syrizes dhe efektit politik qe mund te kete ne vendet e tjera. gjithsesi mbetet per tu pare se si do hidhet vallja ne vijim, Me grexit gjermoni kam nje dyshim se i ben dem dhe intresave te pozicionit te tij, 

Ps. kur themi gjermoni, nenkupto zedhenesi politik i interesit te kapitalit bankar. e imagjinon kur sapo i kerkuan qeverise greke edhe garanci hipotekore per reformatsmiley

aha, bere dalje tjeter te ky koment qe ska shume lidhje me komentin me siper, pra siguria jote se ''Gjermania do ta bej shembull Greqine''.

tashi ate qe ti e quan:  ''klasa politike greke 2008-09 ishte me e nenshtruar'',  une e quaj politike realiste te qeveritareve greke  qe ishin ne nje hall shume te madh:  falimetim i shtetit, te mbytur ne borxhe, si dhe nje kaosi social  ishte i pranishem.  nese sjell nder mend qe Athina dhe qytet e medha te Greqise po digjeshein nga protestat e perditshme aso kohe.  

dhe klasa poltike greke nuk e kalonte dot kete krize kurre vetem, por kuptoi qe duhej te mbeshtetej te Evropa. mbeshtetja erdhi, por natyrisht qe ka shume detyrime, se greket jane  thelle ne shit o Al bano,  nuk duhet harruar kjo.

cfare beri Syriza, klasa e sotme politike e Greqise..?  -demagogji. vetem ka genjyer e mashtruar popullin e vet qe  ne kohen fushates elektorale, duke premtuar gjera aspak reale  dhe qe nuk jane ne doren e tyre..  edhe keshtu vazhdojne sot gjate qeverisjes.  referendumi i vuri kapakun  mashtrimit dhe talljes.   e vune popullin te votonin: nese do ta pranonin plan/ reformat e Evropes per Greqine ne kembim te paketave me miljarda euro,    ndersa tani po negociojne me Evropen pikerisht  per plan-reformat qe duhet te plotesojne greket  ne kembim te miljardave euro.   ndersa vet syrizianet kuptuan  qe nuk jane kerkund pa miljardat e  Evropes!

nejse, Tsipras mund te tregohet trim apo te eksperimentoje me vendime te rendesishme per te ardhmen e vendit te tij,   por  Guy Verhofstadt i tha Tsipras nje fjale per rahmet para nje jave: perfundimisht,  llogarine nuk e paguan ti, as ne  (dmth popujt  e Evropes, Stalker.smiley.),  por populli grek!.smiley

ne e quaj politike realiste te qeveritareve greke  qe ishin ne nje hall shume te madh:

po ca realiste, ata e sollen greqine ne kete derexhe, te perkedhelurit e BE dhe donin te perfitonin ende, aman. mos kujto se nje pjese e borxhit nuk ka perfundu te kompanite gjermane ne forme blerjesh, dhe qe sot kerkojne nje cope sovranitet.

qofte vetem cipras fajtori, ishalla.

de te fabula narratur, tha ai xhaxhi. tani greqise nuk po i lene rruge tjeter vec grexit, po ja thone troc ne menyre poshteruese. situata eshte katastrofike por jo serioze, tha prape ai xhaxhi

4 miliarde euro ne vit kane qene eksportet gjermane drejt Greqise ne vitet e mira, kshuqe mos e bajatosni muhabetin. Ose dhe bajatoseni xhanem, kush do ju ndaloje (TM Bradi)

Me falni qe po nderhy, por lexova kete fjali nga Beluli :

"po jo pse duan ta bejne shembull Greqine..?!"

Kam nje pyetje: a lexon (shikon, degjon...) mediat ti Belul ?? Se te gjitha flasin per kete!! Sepse edhe para disa ditesh, po ashtu nuk e besoje se europianet ishin te ndare persa i perket dosjes greke.

Jo per gje, por keto gjera komentohen cdo ore e minut ne mediat franceze (psh). Ndofta ti lexon vetem peshkun (nuk e besoj) por bej habi qe habitesh (se ka kufi dhe partizanlliku; kjo me shume eshte mungese informimi)

po ja si mendon ti Stalker? 

-te siguroj qe jam i mireinformuar!   dhe nuk lexoj vetem media partizane qe perfaqesojne bindje te caktuara ideologjike.

por puna eshte se kur flet per krizen e Greqise, duhet te kujtosh gjithe historine e saj.  se nuk eshte sot, por  u bene nja 5 vjet.  dhe vetem keshtu  mbase do kuptosh qe nuk kane pasur qellim asnjeher Gjermanet ta nxjerrin Greqine nga euro! 

mirepo Greqia duhet te kryej  detyrat e veta, ndryshe eshte e pamundur!  aq me teper kur politikanet gerke marrin vendime spontane te njeanshme,  duke  injoruar teresisht    marrveshjet  qe ka arritur me partneret. dhe kjo or tungjatjeta quhet abuzim, pabesi!! 

atehere eshte e natyrshme qe partnereve   tu humbas durimi.   por  mendoj se ne kete rast politikanet greke duhet te mbajne vet pergjegjesine e  vendimeve qe marrin.

Stalker, jo vetem qe Gjermania nuk deshironte te largonte Greqine nga evropa, por ideja qe Greqia nuk mund te largohej nga euro-ja perdorej nga SYRIZA si leverage gjate diskutimeve. Qe nje implicit assumption gjate diskutimeve ne fillim, dhe largimi i saj qe dicka e paimagjinueshme.

Cipras me Merkel ishin se tek filmi rebel without a cause, kur benin the chicken game. Gremina qe pikerisht dalja e Greqise nga euroja, dhe loja qe kush do dorezohej i pari perpara se muhabeti te shkonte tek dalja.

Prandaj Ciprasi beri referendumin. I tha Merkelit pak a shume, shiko une nuk dorezohem dhe e kam vene veten ne nje pozicion qe dhe sikur te doja te dorezohesha nuk dorezohem dote se nuk me le referendumi i popullit.

Ate qe Cipras dhe co nuk kishin menduar eshte qe ndryshe nga 3 ose 6 muaj me perpara, tani shume njerez ne Evrope ishin gati ta lenin greqine te dilte nga euro-ja. Kishin me shume leverdi te dilte Greqia e te mesonte Portugalia e Spanja cdo te thote te dalesh nga euro-ja, sesa te vashdonin te njejten gje me Grekun, e pastaj te ankohesin PIGSat.

Kur pa kete gje Ciprasi, mori kthese 180 grade, dhe lepin ate qe kishte peshtyre. Por mund te jete shume vone. Perfundimi i gares ne rebel without a cause is quite fitting for this.

 

PS: Vendi me i ekspozuar ndaj borxhit grek si % te ekonomise eshte Sllovenia. Cfaje kane Sllovenet te paguajne pensionet e atyre qe dhe sonte besojne se jane vellezer ortodokse me serbet.

PS; was playing chicken with Merkel the idea of Varoufakis as a game theory guy?

Albano, ti thuj ket : sa inot si t'vje qe nuk kane bythe te nxirrshin Greqine prej Europi dhe s'kish pereni te evitonte nje krize globale ! Na mbetej vetem te kthenim nje lufte (te pashmangshme) impérialiste ne lufte revolucionare.

Shihemi ne shtator. Hasta la vista, paska qene shkruar te jete España!

Petro Marko forever!

 

ps : cinizmi eshte opsioni tjeter. Por i keq. Sepse banal.

 

Mire e keni menu, boni iher ato pushime, pastaj dhe revoluconi ne vape s'del gjo.smiley

Ti ke te drejte ne sensin qe, te shkruash ne ditet tona (aq me teper ne nje blog) eshte vanitet.

Me perjashtim te miqve!

Edhe ti miratojne ligjet ne Parlamentin grek deri te merkuren, dt 15.07.2015,

Pastaj, jalla hajde te ulemi te bisedojme perseri per parate.

Dmth punen e gjashte muajve keta Syrizezat me Tsipras duhet ti bejne tani brenda 3 diteve.

tamom kur myllet 15 ditshi. t'kujtohet shprehja: je bo si fun 15 ditshi?

Para 6 muajsh nuk kishin as gjysmen e ketyre kushteve, atehere te gjithe flisnin per kursime po jo per qendrueshmeri. Tani ketyre ju kane vene kushte qe te behen Danimarke per dy muaj. 

Kur thashe para nje jave qe Merkel me shoke po e shantazhojne Greqine, u ngriten vullnetaret gjermane te Peshkut me protesta sfurqesh, ca thu ti me, je duke pa enderra, ku po kercenon gje Gjermania. Tani qe Gjermania shantazhoi hapur (qe dje e sot) muhabeti shkoi tek prap e ka fajin Greqia qe shkoi ne takim pa kapele...prap pa kapele ti?! s'ka haircut per ty, bile duam si parakush te na japesh nja 50 miliarde euro asete publike nese ti deshton ashtu sic garanton plany yne - tha gjermoni. 

Ironia e juve qe beheni tifoze me me te fortin qendron tek fakti qe kur Gjermania eshte gati ta perdhunoje Greqine kaq hapur e publikisht vetem pse guxoi te vere ne dyshim paradigmen aktuale te austerity te BE dhe me referendum e hodhi poshte propozimin e BE, imagjino se ca mund t'i beje nje vendi jo-antar pa politike te jashtme (ku politikanet shkojne rrefehen tek ambasadoret) si Shqiperia jone, qofte sot qofte neser nese Shqiperia behet ndonjehere antare e klubit "ulu aty ke stoli fundit dhe mos zhurme". 

Gjermania sot po perpiqet qe me cdo menyre ta pasoje topin ne fushen e Greqise, qe pastaj te thote "ne deshim te luajme po Greqia s'pranoi". Nderkohe kaosi politik (e me gjase social) ne Greqi eshte i garantuar sa kohe qe nje qeveri qe u zgjodh me mandat per te kundershtuar bully-ing e BE/Gjermanise e u afirmua si e tille me referndum vetem nje jave me pare, neser i kerkon parlamentit e popullit te votojne masa qe jane disa fish me shtrenguese sesa masat per te cilat ata u votuan per ti refuzuar. 

Ju ka gjet nje semundje e cuditshme qe kur dikush muajt e fundit shpiku keto termat shantazhim i Greqise etj etj. Per vete ne do benin te njejten gje me Shqiperine, dmth do perpiqeshin ta benin shtet dhe jo republike qyli dhe bananesh, do i perkrahja mesa te kisha mundesi. Po nejse, mendje-mendje kjo bote, Greqia qe prej pavaresise ka falimentuar 6 here dhe ja ku eshte, c'duhet shteti

Po, qe te ndihmojme shoket radikal ketu, termat jane: poshterim i Greqise, shantazhim nga Gjermania, Gjermania Naziste godet  Demokracine Greke, Gjermanet gjakpires, Europa terroriste, Trojka diabolike, poshterimi i dinjitetit te Grekeve...

p.s. te qarkullohen keto terma pa rene ne sy. VFLP!

Te mohosh faktin qe Gjermania po shantazhon Greqine i bie te kesh jetuar ne nje bunker keto dy jave, ose te jesh pasionant si puna jote. Mire ne ketu nja dy veta, po i bie qe dhe Krugman dhe ekonomistet e  vezhguesit e tjere te botes te kene pare te njejtat enderra. Dje Gjermania i tha hapur "te pakten 5 vjet jashte euro" nderkohe qe s'ka asnje rregull ne BE a euro per te perzene nje shtet; rregullat s'behen me ultimatum ne mes te lojes. Sot po i thote akoma me keq; per ty keto jane "semundje te cuditshme"? 

Fakti qe Greqia ishte skeme piramidale nuk justifikon sot kete sjelle te Gjermanise; mos ta kishin pranuar fare, ose ta kishin perzene qe kur nisi kriza, dmth qe kur falimentoi GR praktikisht disa vite me pare. Sot jane miliona njerez reale qe kane kriza reale, teksa Merkel dhe homologet e saj greke bejne debate pa pasur shtrengesa te tilla ne jetet e tyre. Duhet te jesh shume tifoz me me te fortin qe ta shikosh kete situate nga perspektiva e Shqiperise/shqiptarit dhe prap te besh tifo per me te fortin. Apo fundja ndac nga perspektiva e cdo njeriu fundja. 

Kam pershtypje se ti nuk e njeh karakterin Gjerman.

p.s.VFLP!

Po pra ky eshte nryshimi, parja e kesaj gjeje nga ju si loje shahu, si film aksion. Dmth kujt po i plas trapi per karakterin gjerman apo grek? Kjo s'eshte drame per karakteret e gjermaneve apo grekerve mer taj. Ne qe s'jetojme ne GR mund ta shikojme sot kete te distanuar si loje a si shfaqje, e ne fund te saj shkojme ne shtepite tona. Por neser kjo drame e "karakterit gjerman" do e gjeje vendin disi edhe ne shtepite shqiptare.

Dmth nqs pas kesaj perplasje Gjermania dhe BE dalen me autoritare dhe me agresion te tille te justifikuar, vendeve si Shiperia--qe edhe keshtu jane te paragjykuara e te disavantazhuara ne krahasim me Greqine--duhet t'i dridhen leqet e kembeve. Bile edhe vendet e tjera qe jane ne BE. Pse ti kujton se Italia p.sh. po e ngre zerin sot per solidaritet me Greqine, apo per hallet e saj neser?

Te mohosh faktin qe Gjermania po shantazhon Greqine i bie te kesh jetuar ne nje bunker keto dy jave, ose te jesh pasionant si puna jote.

smiley

o xhibo, po ti mer vlla paske qen ne gjume 5 muajt e fundit dhe u zgjove para dy javesh edhe u skandalizove, se "Merkel me shoke" po shantazhojne Gjermanine!

smiley

Ju referova deklaratave publike te dy javeve te fundit mer ti zotnia "me sill linkun" qe pastaj s'komentove me. Ju ne nje ane beni pickedhine "s'ka thene gje Gjermania shprehimisht te dale jashte greku, ku, sillma linkun", a thua se nje vend duhet ta shkruaje ne derrase te zeze shrehimisht politiken e tij. Ne anen tjeter kur e thote ate hapur sot Gjermania, beni pickedhine "epo greku grek eshte, ca pret ti te bente Gjermania". 

Dmth argument pickedhie. Futi nje ikone te gajasshme nga mbrapa per valence dhe e ke blindu argumentin, tha.

Eh jo jo, s'ka te beje me me te fortin kjo pune, ka te beje me faktin qe edhe mua (besoj edhe ty) ma ka qejfi te bredh me Lamborghini Gallardo, po e di qe dhe po mi dha njeri leket do vije dita qe do me duhet ti paguaj, po nejse se ky muhabet eshte bere terkuze. Ajo qe i kerkohet eshte qe te vihen ne rruge te mbare qe neser te mos kene prape te njejtat probleme. Po dhe kjo eshte bere terkuze. Ajo qe nuk eshte bere dhe aq terkuze eshte qe Krugman paguhet si konsulent i qeverise greke

Argumenti eshte fallco sa dhe ti vete s'e pranon qe qendron, sic me lart; kjo s'eshte aspak ceshtje "ktheje borxhin pas mer ti kusar grek dembel".

Gjermania/BE e para s'duhet ta kishin pranuar GR pa u reformuar (ne fakt e pranuan me bilance fiskale te fallsifikuara, duke e ditur qe ishte ashtu), e dyta s'duhet t'i kishin dhene ato para nje piramide fiskale (po te jem une aq budalla sa te te jap ty para per Lamborghini, sikur ti kisha dmth, mire te ma besh). Kur u pa qe GR falimentoi, disa vite me pare, Gjermania e vendet e tjera vrapuan te shkarkonin borxhin e privateve te vet tek taksapaguesit e vet, nepermjet "ndihmave" dmth huave te Trojkes, teksa e shikonin Greqine duke vdekur (bleed to death)--sic me ne fund e pranoi edhe vetem FMN me raportin qe publikoi para referendumit. Bravo i qofte, persa qeverite greke ishin te korruptuara dhe shihnin vetem interesin e vet te pushtetit politik e benin ca i thoshte Trojka.

Ajo qe behet sot eshte beteje krejt pertej GR, e ndaj dhe shantazhimi i GR, sepse Gjermania nuk do te toleroje nje precedent te tille qe nje vend me voten e brendshme te kundershtoje keto paradigma te BE/Gjermanise, se i bie qe neser pasneser te gjitha vendet--jo vetem Anglia--mund te kundershtojne me referendume shume politika te cilave sot ata i perkulen lepe-peqe. Ama keto gjeste padyshim qe zgjuan gjithe vendet e Evropes nga ideja e "Gjermania s'eshte agresive", jo ne kuptimin ushtarak, por ekonomik; eshte krejt i paprecedente ne Evropen kontemporane ky agresion e presion ekonomik i Gjermanise ndaj Greqise!

Edhe paketa e fundit fare eshte cilesuar (mesa duket) humiliating and disastrous nga brenda qeverise greke smiley Tani eshte fiks ai momenti kur thuhet (sikur mos te qe Merkeli qe e ka BE-ne sfide personale) WTF do you want? Mendon qe une do vazhdoj te paguaj pensionet e grekeve nderkohe qe burimet e brendshme i perdorni per te punesuar militantet e partise qe t'ju votojne qe te pasuroheni? Get the fuck out my way. 

PS. Berja e pageses se borxheve me referendum eshte precedent jo vetem i rrezikshem, por komplet idiot

Dua te sqaroj, qe GJERMANET ( po po Gjermanet) kane qene kundra antaresimit te Greqise. Madje dhe ky Francezi qe i futi ( ne kohen qe Franca was in charge dhe gjermanet te ndare), tani qe i lau duarte , thote qe ishte gabim dhe qe Gjermanet s'donin. I njejti idiot qe hapi perrallen e djepit te civilizimit kur hyri Greqia:

Giscard: To be perfectly frank, it was a mistake to accept Greece. Greece simply wasn't ready. Greece is basically an Oriental country. Helmut, I recall that you expressed skepticism before Greece was accepted into the European Community in 1981. You were wiser than me. The Euro Group cannot be allowed to expand endlessly.

http://www.spiegel.de/international/euro...

Gjate kohes qe u muar vendimi per Greqine ne Euro, ( dua te kujtoj qe projekti i EMU eshte vendos 10 vjet para se te implementohej), gjermanet prape s'donin por thone>

Schmidt: The Germans didn't look closely enough. They were busy with German reunification. As far as they were concerned, there was no European problem. They faced the necessity of unifying the former East Germany with the existing West German economy. This has succeeded to some extent, but it has been a struggle.

Tani Gjermaneve "ju imponua" ( e di e di te duket e pabesueshme por e vertete) hyrja e Greqise si realitet, per te cilet ata s'ishin dakort por thane hajt mo lets tag along, sepse kishin hallet e tyre per tu marr. Pasi bashkimi i Gjermanise, s'ishte nje projekt 1 ditor. Dhe sot po akuzohen se duan te pastrojne pisllikun qe bene te tjeret. Pak e padrejte me duket. 

 

Na shkrive plako. Edhe fundi i kavallit po te vere veton nuk pranohet nje shtet i ri ne BE, jo me Gjermania. Fakti qe Gjermania s'deshte te hynt GR ne BE e Franca deshte, eshte gjeopolitike 101, cdo vend ka sferat e vet te influences e do te fuse te vetet; ne nje fare menyre ndaj eshte BE ne kete derexhe se u be me parimin "ti fut nje e une nji" pa pare se si qysh tek ne te ardhmen. 

Por qe te dale sot Gjermania e te beje si pickedhi e surprizuar qe GR paska qene skeme piramidale te cilen Gjermania e zbuloi sot, kjo eshte perralle per kalamaj parashkollore. 

E perseris, cfaredo qe te behet me GR, nje gje eshte e sigurt: Gjermania tashme e ka mbjelle percarjen ne BE, me duart e saj. Nese kjo do jete perfituese per Gjermanine afatgjate (une besoj se jo, po dro e kam gabim) ngelet per tu pare. 

Nese Gjermania do jete fituese kjo nuk dihet, po ajo qe dihet eshte qe qysh prej pardje BE-ja ka ndryshuar, dhe megjithese edhe Gjermania mund te jete humbese, humbja per ta do jete me e vogel sesa per te gjitha vendet e tjera te BE-se, dhe kjo jo se jane burra me te mire se te tjeret, po se kane ekonomine me performuese ne BE dhe sistem te konsoliduar. Humbesit me te medhenj do jene ata qe jane sot perfituesit me te medhenj

Ti me duket s'e nuk kupto. Po flasim per kohe kur Gjermani s'kishte te drejte fjale mer djale. Kur ishin te preokupum me u bashku e me fut gjysmen e mbetur te Gjermanise Lindore brenda, e jo me te merreshin me Greqirera.

Sa kishin futur kembet per vete apo merreshin me plackat e shtepise, e ti thua do i benin veto Greqise? Qesharake. Asnje njeri s'do te duket keq ne nje shoqeri te re. E aq me pak Gjermani qe ishte ndare me dy copa. Driteshkurtesi nese mendon keshtu.

Percarjen e futi Greqia me lojerat qe bene, Gjermanet s'kane ate synim e as nuk e kane patur. Po e pranoj, qe Gjermanet kane nje problem karakterial, qe ata ku shohin ndonje gje qe s'funksionojne e rregullojne, edhe kur ajo qe s'funksionon eshte mitraloz.

Ju ka gjet nje semundje e cuditshme qe kur dikush muajt e fundit shpiku keto termat shantazhim i Greqise etj etj

 

po e shpiken keta  te vetquajtur marksista kete term, swedo...   dmth, faktin qe  Gjermania dhe Evropa kane nja 5 vjet qe po harxhojne para dhe energji per te shpetuar Greqine si dhe ngadale ta vene ne rruge te mbare,  keta e quajne shantazh..smiley

dhe ne fakt jane shume te djallezuar, sepse ndodhi e kunderta: Greqia u doli nga fjala Evropianeve (thame:  5 vjet plane, miljarda, pune, energji )  ndersa Greqia i  braktisi detyrimet e veta, marreveshjet e arritura , braktisi bisedimet dhe shpalli referendum. pra eshte qeveria greke qe  shantazhoi BE   duke futur vendin e vet ne peripeci.  

nderkoh Gjermani dhe BE   i thote Greqise ti permbahet marrveshjeve qe kane arritur.. kete qendrim, qe eshte mese normal, ata nuk e kane ndryshuar. dhe kjo quhet shantazh.smiley

 

Ti je pjese e shantazhit Belul, nje pjese e taksave te tua shkojne dy here per shantazh, njehere ne Greqi, dhe njehere qe paguan udhetimet e Dijselblom-it and co (ne 24 ditet e fundit jane bere 8 takime te Eurogrupit dhe 3 te shefave te qeverive, te gjitha per te shantazhuar Greqine qe i kishte punet per bukuri dhe keta i luten aman mos te dali nga Eurozona). Epo qija robt i thone ksaj se s'gje dot njeriu gjuhe tjeter smileysmiley

Kur thashe para nje jave qe Merkel me shoke .........

smiley po pra, e the, si nuk e the! Kush ta mohoi?

Ka thene gje Krugman dhe Stieglitz per kete pune? Po Piketty c benet? smiley

Me docka e saj Merkel tashme e ka percare disi BE, deri neser (nenkupto disa vite me vone) gjerat sido qe te shkojne do jene me te acaruara, me gjase rreth atyre vijave gjeografike France-e-poshte. Betejen me nje vend si GR (2% e ekonomise se BE, totalisht i falimentuar prej vitesh) Gjermania s'e ka problem hic ta fitoje, ama luften ne BE eshte tjeter pune. Per inat te Greqise me mire te fle vetem me shtete si Sllovakirat e Lituanirat, tha smiley

Dmth, duke pare grafikun tend (jo se eshte i joti, po hajt mo, po te jap nje gjysem krediti se te kam shok smiley), nga 18 vende te eurozones vetem 4 vende (France Itali Spanje Luksemburg) duan ta evitojne Grexit me cdo kusht. 14 vendet e tjera na qenkan ne hyqmin e Merkel keshtu?

Apo keta jane "shoket" teksa thua "Merkel me shoke"? smiley

Oh te shkretet, austerity for dummies :

Let me clarify a few things:

There are no wage cuts in this package. And nobody is allowed to give the impression that there are wage cuts in this package.
There are no pension cuts in this package. No pension cuts in this package.
In fact, it’s a package which creates more social fairness, more growth and a more modern and transparent public administration.

http://europa.eu/rapid/press-release_SPE...

 

Do ti bej me mire Greqise kjo krize. Kam bindje te plote. Duhet nje shkundje e mire per ate vend qe te futet ne binaret e zhvillimit pa varesi. Akoma me mire do ishte sikur Tsiprasi t'ja kishte bere te qarte te vetve qe ndryshimi ka dhimbje, e jo dhimbjen na i shkaktuan keta te huajt gjakpires. Por hajde te pakten, ajo qe duhet te dilte ne shesh, pra nje shtet komplet i kompromentuar dhe jo funksional doli. Greket te zene mend vet. Ndonese veshtire. Ndekohe dhe Europes i sherbeu kjo krize per tu zene njehere me njeri-tjetrin keshtu ballorazi, se pa sherr s'ka dashni. 

E fundit nga Greekyleaks ishte qe kur e kishin therrit Ciprasin tani ne takim, masi i kishin rreshtu konditat e borxhit, ne fund fare Merkel i kishte thene qe te ulte dhe pantallonat se donin ti shifnin bibilushin. Ciprasi shkrete kishte thone oqi, oqi, po Merkeli nuk e kishte lene te dilte, keshtu qe ishte detyru ta nxirrte ne shesh te burrave dhe grave. Merkeli ia kishte ngul mire syte pastaj kishte vene buzen ne gaz dhe i kishte thene: Mire mire se do ta japim borxhin. Pastaj kishte shku te karrigja  e vet dhe kishte fillu te kendonte si me gjys zeri

Sycka si ato te tuaaaat

nuk gjeeeeenden nee dynjaaaaaa..

- Ca eshte kjo konga me Anxhi- e kishte pyt Shulci.

- Eshte konge dashnie vorioepiriotse - i ishte pergjigj Merkeli. Ma ka msu Ed Rama kur isha ne Shqiperi...

Hajde merre vesh ti! Po mu si shenje e mire mne duket. Them se do ja japin borxhin.

kjo "fajin e ka europa qe ia dha leket grekut" eshte paralel me ate qe "fajin e ka rama qe ia coi sales njerezit per t'i vrare".

truri njerezor eshte nje materie e cuditshme. nuk ka arrit te krijoje nje mekanizem qe te thote stop pasi kalohet nje nivel i caktuar bullshit-i.

 Bukur  por edhe pse e ke jo te sakte, prape qendroi.Cdo banke, kur i jep paret bazohet ne disa parametra sigurie.Qe paret te vene ne " Projektin " e hartuar me shkalle sigurie 100 per qind.Ndryshe sekuestrohet Colaterali.Qysh nuk qenka fajtor ai qe i jep pret tjetrit me thase ...dhe nuk kujtohet per te marre ato qe i nxe torba ? Pikerisht mungesa e nje " mekanizmi " te theshte,  qe fshihet ne tru te vogel e e qe e ben te padobishm " lodhjen " e njeriut per ta krijuar, te krijuarin prej Zotit i cili edhe cobaneve u ka pas thene " rujuni ...qe tju ruj eshte ajo qe nuk mund te injorohet ! Fajtore kryesore per gjendjen e krijuar esht vetem Evropa, drejtimi shkaterrues i tregut financiar i familjes evropiane .Un ta them ty dhe po deshe ...thuja gjith botes ! 

   Sot, pikerisht ne prag te takimit te madh me Greket( te cilin opinionistet e ketij blogut e kan pas dite te vogel, ceshtje ditesh dhe ....Greqia nje shqelm e fiu tutje),   Zonja Merkel  deklaroi " Eshte humbur besimi tek eura jone..! Eshte nje pergjegjesi shum e rende ...!" Per ju....e grekeve ? 

 Fajin e ka gerqia ...?!! Se u mek ky ....! 

krahesimi me theniet e debileve, per ata qe vrau salihu...se qysh me duket ! 

 

Europa po i kerko koletaral sot Greqise peerr zbatimin e reformave. Zbatimin e reformave ej!!! Jo lek, jo borxh pooor zbatimin e reformave. Dhe greket sot kete e quajne poshteruese. Dhe mire bejne fundja, kush do i ndal.

   Debris, Kolateralin e kerkojne te gjitha Bankat e ...globit kur u kerkohet kredi, ne me te paren e letrave.Oficeret bankare nuk hedhin asnje germe ne leter tjater,  pa pare kolateralin qe shoqeron kerkesen per linje kreditimi.

   Ju lutem sillni nje dokument Evropian ku shumat e dhena  te evrove, me maune grekeve , jane bazuar ne nje projekt, ide projekti, fisibilitet, mbi nje kolateral, mbi nje shume bondesh te hedhura ne tregun evropian prej shtetit helen, me sigurine e kthimit te shumave  dhe un nuk them me asnje fjale ne kete teme ! Per sa vite jane dhene pare pa asnje analize financiare evropiane ? Sot u kerkojne grekeve paret e dhena lume pa asnje siguri kthimi.U jane dhene vetem  qe greket te mbushnin buzuqet me kenge e sarahosherira, te benin copra pjatat  dhe te tallnin ashtu sufren ...me paret e botes.Jane tallur me debilet, qe nuk donin te dinin ku perfundonin paret e tytre...Debilet evropiane ..! 

Ju lumte grekeve ! Kane tallur trapin me Evropianet merhume , por qe kur u kthye ne mode jetese u trapezuan aqe shume se sot u duhej nje qeveri si kjo qe zgjodhen ...tu dale zot per te mos vajtur ...drejt e ne te semave ! ...

Mire e ke mer Grave. Ate thone te gjithe. Kreditimi ishte politik pra " hajt se na pelqen ti". Greket mire bene qe ja hodhen Europianeve, fundja 4-5 breza ne Greqi bene jete per qejf. Cqt se cfare do ndodh me brezin e 6-7. Kolateral thua ti, por harron qe po flet per shtet sovrane. Greqia s'jep kolateral per zbatim reformash, jo me te jepte kur merrte borxh. Hajt futi nje uzo nje xaxiqi e ec tutje. Ne rastin e borxhit te Greqise garancia ishte BE dhe ja bujrum BE po e ha.

Nashi ato pensionet qe jepnin ketej, jane pjese e shkurtimeve?

jam shume kurioz per ata qe pou digjet xhani per greqine si do sillen pasi tu pritet koromenia.

Merkeli ti hedhi ketu ato 80mld evro e do na kete miq per koke, se te humbura e te humbura i ka prape me greqine..

Sa mire do ishte.  Do ishte bere ai vend mrekulli e do ishin bere njerzit-njerez. Duke i hedhur gjithe ato pare per Greqine, ne fakt Ballkanit ne menyre arbitrare ju hoq nje e drejte qe i takonte. E drejta qe motori i ekonomive te tyre te ndizej nga nje ndihme e madhe europiane, qe praktikisht s'ka ndodhur kurre, dhe eshte nje fatkeqesi. Fatkeqesi qe ka zgjatur pa fund neper tranzicione. Asnje ndryshim s'ka greket me shqiptaret vetem 325 bilion me teper.

Si perfundim s'ishte e thene te perfundont sont kampionati i Grexit. Topi kalon perseri ne fushen e grekit.

Greek official: €zone’s plan for privatizing €50B of greek assets is “on another planet” for @atsipras & temporary #Grexit "100 percent No.” 

Per neser e pasneser arashiqohen vransira, shira dhe shkerdhata shiu, do thoshte Petro i qemotshem i TVSH (tre shishe vere te Pjetrit kush gjen nje video te parashikimit te motit nga Petro). 

U bene disa weekende qe po i kaloni duke vrare mendjen per hallet e grekut.Duke u nisur nga biografite e ministrave te tyre:Një ekonomist Oxford-arsimuar, z Tsakalotos ka shumë të përbashkëta me elitën politike të Westminster, pasi ndoqi shkollën e Shën Palit, para se të shkojnë në për të lexuar politikën, filozofi dhe ekonomi (PPM) si një universitare. Ai më vonë përfundoi PhD e tij në ekonomi nga Oksford në vitin 1989....(google translation)

Duket sikur udheheqesit  greket nuk kane shume nevoje per mendjen e botes.ata po perpiqen te arrijne sa me shume konita lehtesuese per popullin e tyre .Edhe aq shume nuk duhet ti demonizojme per kete ,se nuk hengren nga parate tona perkundrazi nga ai borxh qe i moren avropit dicka pikoi edhe per shqipot .tjater pune se shqipot  i cuan per lesh njehere ne firmat piramidale pjesen tjater ne ndertime te shemtuara pa leje e ne buze te lumenjve.

E keqja eshte qe sa me shume kondita lehtesuese perpiqen te sigurojne keto, aq me thelle po ua rrasin me kondita renduese. Mesa duket nuk flasin gjuhen e duhur ose thjesht i kane inat ngaqe jane me te miret.

Ne gjykojme me cfare thone gazetat qe megjithese jane articulate e te sofistikuar me therrte mua nese dine ndonje gje me teper nga mileti i thjeshte.kush e di se cfare gatuhet prapa atyre dyerve te bisedimeve .nga backgroundi arsimor greket nuk duken aspak budallenj, duhet te kene njefare leverage qe i ben te resistojne.ikja e grekeve nga euro forcon euron e demton gjermanine si vend eksportues .eshte catch 22 .keq ti mbash keq ti perzesh.

Arsimimi na ben me te ditur, jo me te zgjuar. Fatkeqesisht. Ne muhabetin grek nuk ka me "te mira". Thjesht po perpiqen te kalkulojne kush eshte e keqja me e vogel.

" E mundur do te ishte qe Greqia te garantoje me pasuri te shtetit kredite e marra "

Danke schön Merkelschen , boll paguajme 65 euro ne muaj per DDR si takse solidariteti , na plasi trapi per Greket.

Un spo mor vesh gjo.antikomunistat e deklarum t'ppu,s qe mbrojn ene justifikojn qiprasin ene qeverin e shmajt grekesmiley. Ku o ai heretiku.

keta komunistet greke po ndalojne gje:lirine e fjales, besimit , sipermarrjes , levizjes ?

Jo detyrimisht e lidhur me rastin e Greqise, por kjo qe thote alke eshte realisht te vertete: konservatoret gjithmone kane qene miqt me te mire te revolucionareve, ne lufte kunder reaksionareve.

Kujdes, Alke. Ngazellimi i tepert s'te ben mire ne oret e vona te dites. 

Jardin komentet a tua jane maja everestit per ate qe Italianet e quajne contraddizione in termini. Ene i imi nuk osht ngazellim, osht keqardhje.

Jo morè?!!...na qenkan ngrit dhe finlandezi ne revolte, populli me kot i EU?

populli qe ben kampionate kush pret me shpejt trungun me sepate, apo gara me kalipeçi burri gruan e gruaja burrin??

 

Alb 2265, paske ndruar opinion per ..Levendet ? 

Borxhi ka rrezik moskthimi per huadhenesin.ne amerike cdo dite individe , biznese , qytete shpallin falimentim per pamundesi pagimi borxhi.e mira eshte qe borxhi te paguhet ajo qe greket  po kursejne nga mospagimi i borxhit tani kane per ta paguar ne te ardhmen ne formen e interesave te larta ne borxhet e ardhme .dreka falas ne kete dynja nuk ka.Psh ai miku qe te mori hua ato 150 mije eurot e s'ti ktheu a ke per ti dhene me pare borxh nese te kerkon ne te ardhmen?

me kerkesat e sotme, Ue e provoi teresisht kete qe eshte thene me pare;

Imagine a vicious teacher who gives to his pupils impossible tasks, and then sadistically jeers when he sees their anxiety and panic. The true goal of lending money to the debtor is not to get the debt reimbursed with a profit, but the indefinite continuation of the debt, keeping the debtor in permanent dependency and subordination. For most of the debtors – for there are debtors and debtors. Not only Greece but also the US will not be able even theoretically to repay its debt, as is now publicly recognised. So there are debtors who can blackmail their creditors because they cannot be allowed to fail (big banks), debtors who can control the conditions of their repayment (the US government) and, finally, debtors who can be pushed around and humiliated (Greece).

Borxh me 100% garanci...s'ka

sakte..

edhe cekja e ka vertetu kete

Alb 2265 , me habisni  me perfundimet feminore se " fajtore eshte vetem Greqia " ! Ore a keni haber se ngjarja eshte mez Evropes, eshte pare e dhene prej bi llafi, gjigandit  financiar evropian Dojce Bangut ! Kjo banke dallohet per analizat strikte , per prognozat tre mujore, gjashte mujore  dhe nuk mund ti shpetoje asgje.Si kjo greqi ja u kalovi lumin nden rogoz te gjithave ketyre organizmave financiare, per kaqe shum vite ?Po Banka Botrore , po FMN ja, po komsionet financiare te pParlamenit Evropian? Te gjitha keto organizma ja kan fut gjumit! Debile krejt ! He pra tja marrinparet ! Leshte do u marrin grekeve ...Afro pesqind miliarde.Per ti numuruar duhen gjith punonjesit e Sudes ...per  izet vite pune numurimi ..! 

Pastaj mos harroni, Prej atyre pareve na kane ardhur edhe ketu,...... si shperblim ." ..per ceshtje neri " ! 

Greket del se paskan fallsifikuar defteret pra jane fajtoret primare.borxhi nuk eshte se u mor $400 miliard njeheresh por $1 miliarde ketu $5 miliarde atje pak nga pak duke futur edhe interesat greket u futen ne nje grope nga e cila s'dolen dot .borxh iu mor bankave private .gjermanet per te shpetuar bankat e tyre i rimbursuan per kete borxh dhe po iu kerkojne grekeve t'ua paguajne.problemi eshte se borxhi u perdor per te krijuar  punera shteti te panevojshme , nderrmarrje shteterore me 100 milione euro te ardhura e 500 milione euro shpenzime , pensione te larta te pambeshtetura ne kontribute.tani te balancosh buxhetin do te thote shkurtim i vendeve te punes te gjithe ketyre njerezve qe punonin ne shtet.Nga nje ane kjo balancon buxhetin por nga ana tjater demton ekonomine se keta jane konsumatore qe do blejne me pak mallra ne treg plus sektori privat nuk eshte aq i forte sa ti punesoje .keshtu qe jane zene keq ngado qe te vertiten.

ahahaha, duke e ditur qe deri te merkuren 15 korrik Greqia mund ti kaloje ligjet vetem si pakete e pergjithshme (dhe kurrsesi ne detaje - eshte e pamundur qofte dhe teknikisht !!), ajo karrikja me rrota gjermane i ka kerku grekeve qe te bejne nje ligj ne te cilin te percaktohet qe ne fillim qe, te gjitha privatizimet (nja 50 miljarde € !!) ti organizoje nje si pune strukture jasht-qeveritare, (e drejtuar nga gjermania) dhe jo nga vete qeveria greke !!

Vete Junker kish shqyer syte !! smiley

Po si ti bojne vete me? Dashke ti bosh gjithe antaret e komitetit qendror te syrizas pronare termocentralesh e portesh e? smiley

mendon se Ciprasi do marri zgjerim: nga 2, do kaloje ne 3 e nje kuzhine ?? smiley

Nuk e vej dot doren ne zjarr jo, Sala ishte president dhe ndenji te shpia te brraka deri diten qe mori zgjerim

     Ta ha mendja qe Prim Bankave u kalon  kollaj falsifikimi dokumentave ndersa ka rregulla strikte si shprehen bilancet , si verifikohen dhe si ne pak sekonda Bankat mund re verifikojne situatat ? 

     Nuk hahen keto gjera kaq kollaj ...!  Flasim per Banka, pare...! 

Ja sot po bisedohet per ti dhene 86 miliarde euro Greqise ( paketa e trete) ! Franca thote " Do bejme te pamunduren qe plani grek te kaloje..! 

Ja ta zem se kalovi edhe kjo pakete ...Si do i ktheje Greku te parat e keto te tjerat 

 

Tervit Goldman Sachs nje firmat e Wall Street u akuzua se I kishte mesuar greket se si fallsifikonin qitapet ne menyre qe te leshonin bono huaje.

ne fakt, une sot po lexoja se qeverise greke i eshte propozuar ta hedhe ne gjyq banken ne fjale, pikerisht per arsye te mashtrimeve qe ka pas bere. Nga nje ish drejtues i dikurshem i saj (i bankes)

Pensioni maksimal ne Greqi 2650 Euro ne muaj ose ne vit 2650 x 14 muaj = 37100 Euro, ndersa ne Gjermani pensioni maksimal eshte 2400 Euro ne muaj ose ne vit 2400 x 12= 28800 Euro ose rreth 8000 euro me pak! Per te perfituar pensionin e plote nje grek duhet te plotesoje 35 vite pune, ndersa nje gjerman 45 vite! Nje gjerman i punesuar paguan nga paga e tij bruto 9.5 % per kontributet e pensionit, ndersa nje grek vetem 6.5%. Llogaritja e shumes se pensionit nje greku i behet duke mare per baze rrogen mesatare te 5 viteve te fundit duke e shumezuar me 70% (ka qene 80%, por eshte ndryshuar kohet e fundit ne 70%), ndersa nje gjermani i llogaritet duke mare per baze mesataren e te gjitha viteve duke e shumezuar me 47%. 

Shkurt hesapi, greket vetem nje zgjidhje kane: te shesin disa ishuj dhe pastaj te shtrine kembet sa kane jorganin. 

Po ben shantazh Berber smiley

Po shantazhon ne menyre naziste dinjitetin grek? Greqai nona e demokracise s'do lejoj te poshterohet.smiley

Amon mer cfare te doni ju bojme, kish thone Cipras. 

Ska gjo me te bukur se kur hollo zonin ballkansi. 

Une e dija levend,po paska qene asllan.

Nderkohe ate varufakisin kishin qene duke e rraf populli ne traget. Ku po shkon e pysnin njerezit. Tek nandaja, thoshte ky, se kam nji hall familiar. Po ti mer palikar a nuk duhet te ishe duke shpernda leket tani... Muhabet taze nga Greqia ky. Robt aty jane bo me keq se Shqiperia ne 97. 24 ore para televizorit shofin vetem parlament. smiley

Lere se greket nuk e kane fat te kene lidera vizionare si ilir meta.smiley

He se me te mire i ka greku politikanet, qe te biesh dhe t'i rehat. Vertet e zhyten deri te goja ne m... keshtu ne borxhe popullin palikar, po dembel e qejfli grek, po ama bashke i ndane popull  e politikane i ndane, jo si Iliri qe e mbajti per vete floririn. 

Drejt asaj rruge eshte edhe shqiperia.greku te pakten  I ka nja dy a tre dege te ekonomise konkurruese .shqiperia nada..

Domethene nuk paska shkuar akoma, Greqia qenka me mut. Se sa konkurrues jane greket, po e shohim.

Ama loje fantastike po lujne gjermone dhe francezet. Ne amerike kesaj loje i thojne "good-cop, bad-cop". smiley

Per pensionet dhe rrogat e larta publike te grekut do konsideruar dhe lufta e Trojes, 10 vjet me goxha shpenzime, demshperblim per Akilin, etj.

Kur e thoja une, normal isha nje injorant qe shikoja enderra me gjera te paqena. Kur me pas e gjeta e solla per reference edhe artikullin e Krugman por dhe zera te tjere si ai qe thonin te njejten gje, doli qe dhe figura si ata kishte pare enderra me shantazhe te paqena te Gjermanise me shoke ndaj Greqise. Tani qe eshte Der Spiegel media e cila ben akuza akoma akoma me te medha ndaj Merkel me shoke (artikulli i Spiegel) i bie qe ceta vullnetare ne Peshk e parimeve dhe karaktereve te pathyeshme gjermane te denoncoje edhe kete media gjermane si nje marksiste te cmendur qe shikon enderra me shantazhe? Apo...?

Aktualisht per disa ore tashme hashtag qe eshte nr 1 trendin ne Twitter eshte #ThisIsACoup, dmth karakterizimi i ketyre manovrave te diteve te fundit ndaj Greqise si nje grusht (ekonomik) shteti. Cuditerisht te gjithe keta paskan pare te njejten "enderr". Ben vaki qe te gjithe keta e kane gabim dhe juve keni te drejte. Por, shifeni njehere se mos jeni juve ata qe s'doni ta pranoni te verteten ngaqe s'i hiqni dot per nje moment nga syte ato lapat tip "Gjermania eshte e bardhe e Greqia eshte e zeze", apo argumentat "kjo eshte thjesht ceshtje borxhi, i kerkove parate tani ktheja mbrapsh tjetrit"  smiley

P.S. Artikulli i fundit nga Krugman sonte per Greqine: Killing the European Project

O Xhibilet milet. Une s'kom kohe dhe nerva me debatu me ore ketu " ca uji i ke dhone gamorit ". Dhe ne kete mesele' as qe me qethet fare as per greket as per gjermonet. Per mu te dy palet jane armiq te popullit. Por do te jap nji shembull te trashe dhe gjykoje vete sikur te te ndodhte ty. Ti ke nji te njohur dhe vjen te kerkon themi $ 10,000 se osht shume keq, kalamojte pa buke e blah, blah. Mbas ca kohesh ti ia kerko dhe ai me lot ne sy te betohet se e ka litarin ne fyt akoma. Ia le edhe ca kur i dite te bukur ai ngarko Benzin flake dhe niset per pushime me kalamojte qe ishin pa buke. Si do ndihesh? Qe Greqia nuk duhej pranu ne EU ket e di edhe Sarah Palin ( and she's dumb as a brick). Por iku ajo pune dhe borxhi osht borxh dhe lahet vetem duke shtrengu rrypin. Kur ishte Qipro ne big shit para 2-3 vjetesh, qeveria tha qe te gjithe ate qe kane mbi $100,000 ne banke do i qajne 47.5 % te tyne dhe hudhu perpjete po deshe. E dhimbshme ? Sigurisht, por e domosdoshme. Gerqia vetem po gjeti thesarin e Montezumes se nryshe duhet gjet nji menyre me pagu borxhet, plako. 

Sa bukur qeka vesh Maria

... me paret e tuja, me paret e mija

... ke bytha ime u bo llogaria ...

P.S. Gjysma Amerikes thote qe Paul Krugman eshte nji moron qe nuk di c'thote ( not me). Edhe ata qe e cune ket muhabet ne ket derexhe' ishin ekonomiste te " degjuar". Si puna e global warming : Gjysma " shkenctarve" theone qe osht real, gjysma hoax. Gjeje me men po deshe. That's my story and I'm sticking to it.

Jo vetem grusht Xhib, jo vetem grusht. Ky eshte shqelm bythes alla Bekenbauer. 

Kur e thoja une...

smiley

Po ore Roni, Pooo! Kur u thoja une nuk ka kush by...ta perjashtoje Greqine nga euro, ju te gjithe, pa perjashtim mu kundervute.Ja pra, levendi grek Cipras e  beri trojken te flasi me vehte..! I ve kushte borxhlliu." Te jete a te mos jete FMN ...pjese e bisedimeve.Mezi " e binden evropianet , dmth Merkeli, ta pranonte FMN ...pak pasi kish kaluar mezi nates, kur derdimenet pa tru...prisnin te perjashtohej Greqia..

Sa e duruar kjo Evropa .." gjermane" me greket harakope te pareve evropiane xhanem ! Pse valle, pse kaqe ! 

   Ku din gje kalamoj e lagjes ....qe ne loje nuk eshte fati i Greqise sepse plot shtete kanefalimentuar, por eshte fati i Evropes dhe nje cike me tutje.Eshte Evropa nen presion te larte e gati per ...skopio ! Me Greqin shtyjn dite burokratet evropiane sepse eshte e afert dita kur shesheve te evropes te dalin ....Levende ! Dhe tu thone...: ku i keni cuar  paret tona ? 

grave, ne vete komentin tend, ti kundershton veten nga fjalia e pare deri tek e fundit. fillon me forcen e greqise qe nuk e heqin dot nga negociimi se ajo ka fuqi dhe ve kushte. pastaj kalon ke fmn qe vetem greqia i ve kushte, po dihet qe europa e drejton vete keshtu qe e ka te veshtire t'i pranoje gabimet. Permend ato te tjeret te falimentuar.  Europa per skopio?!?!?!  

Nuk ka shance te beje Europa skopio se ekonomite boterore tani maten nga madhesia e tregut dhe cfare ofrojne, prandaj dhe parelinjte nuk i lene beqare... po i mbarsin shpesh. 

Gaia, pa lexome me mire se nuk them eshte forca e madhe e greqise, por qe Cipras ka kuptuar ...hallin e madh te Evropes e cila nuk ka b...,ne situatat e sotme dhe sipas prognozave politike , ta perjashtoje Greqine prej Euros ! 

Po nuk ke kuptu kete , ne opinionin tim,  dije se ke lexu dike tjeter 

Vec ju nuk e psski degjuar qe gjysma e Evropes eshte ...per skopio sot ! 

Gjysma e Europes ka probleme te thella, po nuk eshte Cipras ai qe ka shance te marre flamurin e problemit. Sikur te thuash qe problemet e ballkanit zgjidhen kur vucic shkon ne srebenice per perkujtimore. Kjo eshte ta kuptosh europen si kazan groshe ku ka vetem groshe dhe uje, pa ato te tjerat qe i bejne groshet o leng groshe o nga ato groshet qe t'i hash me turshi duhet edhe i cik kos dhie nga mbrapa per ta tretur ushqimin. 

Une personalisht nuk e kuptoj dot kete lufte donkishoteske me faj i cik me teper nga gjermania, kur dihet qe fajin e vertete e kane Greket. Nuk mund te behesh nje bashkesi me e madhe, me e forte, me mbulimin e gabimeve te me te dobetit. Greqia po nuk desh veten e vet, askush komb nuk ka per ta dahsur me shume. Sic eshte edhe e njejta filozofi per cdo shtet, duke perfshire Shqiperine. Keshtu eshte bere cdo shtet, ashtu sic eshte tani. 

Greqia, sipas mendimit tim, qe eshte ne kundershtim me kendveshtrimin tend, nuk eshte duke falimentuar sepse eshte pjese e nje bashkesie, por po falimenton per gabimet e veta. Nuk eshte e drejte te flasesh per te gjithe Greqine, pasi elitat atje jane njesoj si tonat, dmth ata kane krijuar modelin e elitave ne balkan.

 

o gaia, ne costa rica akoma?

si senor, un anos mas. edhe nje vit. pastaj te shikojme. them te kthehem ne europe. der tani ne liste kam sarajevo ose shkup, po te shohim.  mund te jete edhe havana, cuba, si ta kete shkrujt i madhi zot.

 

 

smileyune jam per Havanen, po ti si ta kesh planin.

Te ishte per mua personalisht, do ishte Havana, havana, havana, havana and some more havana.  Neper shpi cuditerisht, musica e Buena Vista Social Club degjohet me shume volum perdite. Pervec humaneve, edhe qeni me hedh nje dirty look se e ka hallin si do shkoi ushqimi atje me poste. Eshte nje love and hate relationship. Eshte rast po qe e studioj me shume kujdes, flas jo si vizitor, po te jetosh te pakten 2 vjet. 

Eshte problem i madh. Une dua te shkoj me shume deshire, sepse do me kujtoje si kemi qene ne 20 e ca kusr vjet me pare, por ama, eshte pain. Nga cfare lexoj, psh, nese do shkosh diku ne US duhet patjeter te besh overnight stay ne Miami sepse nuk eshte e sigurte se kur avioni do niset nga havana. Nese do i dergosh ndonje pakte familjes, ose do gjesh ndonje mik ne aeroport ose prit kur te nishesh vete. 

Nese te shko mendja per mish qingji, edhe pse eshte prej australie, psh ne costa rica apo usa, atje i bie te agjeroj per mish qingji... dmth ka nje ndryshim te madh nese je vizitor apo jeton diku. 

une jam per havana, por realiteti eshte i veshtire....

per mua si zeqo of course mish qingji, 

Gaia, une te cmoj te mencur! Nuk ka bere faj Greqia ne raport me Evropen.Greqia, burokratet qeverisesa  kan gjet shesh dhe bene kete pershesh.Por si Greqia jane kater a pese shtete evropiane ! 

Nje pytje per Ju : Fiton Evropa me perjashtim te Greqise apo humb me teper,  se paret kurre nuk ka  per ti marri me ? 

Vetem humb akoma ! E gjer  ketu nuk e cojne marrezine evropianet, ...besoj une ! 

btw. ky sahati 23:59 do bohet nai here 24:00 apo si ? Sa te gjate e paskeni pas ket kadosh minuti. Kush e di sa here e keni pas pa filmin artistik " Ora ndali ne mesnate".

Po tani 24:00 vetem Jack Bauer e ka ate pune. 

sa me shpejt te ikin nga euro aq me mir per greqin por un besoj se mbas greqis esht putini qe thot mos te dorzohen per ti percar europianet. Tashme greqia eshte defakto jash euros kshu qe nuk e kuptoj pse lodhen europianet me negociata.

“I am ready for an honest compromise,” Tsipras told reporters as he arrived. “We owe it to the people of Europe that want a united, not divided, Europe. We can reach an agreement tonight if the parties involved want it.”

but some ministers on Sunday wanted Greece to place about 50 billion euros of state assets into an independent company that could serve as collateral against aid loans, Luxembourg’s finance chief Pierre Gramegna told reporters. smileysmiley

Kur do e zgjidhin mor aman se u bo i triko lesh, u bome me tension!

Zeqo, paret ..vane ! Por zgjidhja do nise sapo te shperthejne shesheve te kesaj Evrope , kunder qeverisjeve ...motamo si te Greqise ! 

Vetem ahere duhet shpresuar ! " anglo- saksonet " ..sehirxhinj te medhenj qeratejte ! Se e dine me mire secilido, qe Marrveshja me Greqine eshte me e rendesishmja per Vet Evropen e Perendimin, se sa perjashtimi i saj per ...malin e pareve ! 

Kete nuk ua merr kaplloqja ...cironkave ! 

Grave, a ka noi menje Merkeli me hudh noj dore me pare andej nga ne, pa cqtmn Greqise!?

Nuk ka asnje shtyse te hudhi pare ketu.Sepse nuk hudhen pare  kur ne shpi zien kazoni madh dhe tek ca cobanerira  degjohen  " lepe peqe " ! Pre ne,  ne kete situate mund te leshoje si bresher paret .....vetem Kina ! Por kush ka b...te leshohet tutje ...asaj Kine ? 

Do na leshojne vetem  therrime.Se ketu qahet vec halli i Greqise, hic se jemi me per lume ... e per dete ! 

Merkel sapo i propozoi Cipras nje ndeshje futbolli te kombetareve Greqi-Gjermani. Po fituat juve te pakten 5-0 deri te marten, ne jemi dakort qe te merkuren te mos ja u konfiskojme pasurite kombetare, i tha. Ja pra ku ceshtja u zgjidh me mirekuptim dhe me sportdashuri. Shperndahuni tani.

Riled by six months of personal attacks and contradictory messages from Athens, euro-area policy makers are forcing Tsipras to overcome the credibility gap they said was a key hurdle to more loans. They’re no longer willing to take him at his word.

“The situation is extremely difficult if you consider the economic situation in Greece and the worsening in the last few months, but what has been lost also in terms of trust and reliability,” German Chancellor Angela Merkel told reporters.

ore xhib, ti me te vertete i paske humbur keto 6 muajt e fundit.

Madje nuk ven ne kanar as 2 javet e fundit.

Jane te pabesueshem, mer xhib, nuk u zehet bes per asigjo, ket po thon te gjith, kurse ti vazhdon avazin, "jua thashe une para 2 javeve se po i shantazhojne"

Tani arriti puna ne momentin kur jevgu ti ankohet stuhise, pse ajo merret me nje cop jevg. Po ti e ke humbur momentin kur jevgu i nxorri gjoksin stuhise dhe po e shante edhe nga robt e shpis.

hajde xhib hajde.

Vetem ne dy ditet e fundit Gjermania me duart e saj humbi aq shume kapital politik sa do ti duhen shume vite per ta rikuperuar (nese e rikuperon) ne mos dekada. Do thuash ti ja fus kot? Ok, prit disa dite sa ta shkruajne kokat e medhaja edhe kete gje smiley 

Kjo s'eshte aspak ceshtje borxhi me, as ceshtje vetem per Greqine. Ai kapital i humbur i Gjermanise eshte nje mal para borxhit grek, per Gjermanine. Pyet Ameriken sot sa kapital politik humbi vetem ne nje moment kur Bushi nje dite i tha aleateve ne Evrope/Bote "jeni ose me ne ose kunder nesh", kur pushtoi Irakun. E megjithate, Gjermania s'eshte Amerike (Merkel e mbivlereson shume Gjermanine mesa duket), as per kapital politik e as per dominance me menyra te tjera. Amerika kishte dhe ka kapital e mundesi me shume, e per Ameriken e gjithe bota eshte akoma ne nje fare menyre oborri i saj, kurse Gjermania ka kryesisht Evropen, e brenda saj ka kryesisht BE, gje te ciles sot si e marre po i bie me shkelma nga instikti i "mos prano se bere gabim, bej dyfishin e asaj qe bere dje". 

Kush e beson me Gjermanine? Kapitali politik i humbur keshtu si Gjermania eshte si nje burre ne lagje qe te gjithe e mbajne per babaxhan prej kohesh...derisa nje dite e shohin duke rrahur per vdekje nje kalama. Ec ta besoje me njeri kollaj se ai eshte i njejti babaxhan. 

Eshte per te njejten arsye qe me ne fund edhe vendet e tjera--perfshi mediat gjermane--po ngrene krye kunder Gjemanise; dmth jo dhe aq se i vjen keq per greket por se jane te shqetesuar nga fytyra qe po shfaq Gjermania sot, e po e mendojne se cdo te thote kjo per ata vete (c'nenkupton per ta ne te ardhmen), jo per Greqine.

Pse mer Xhib na i bene kete. Ti kur do je i ftilluar. What a total nonsense! Me gjithe respektin. 

Capital politik thote, doli keq ne syte e botes Gjermani, s'bohet dot si Amerika etj etj. O Xhibo, s'do Gjermani as me u bo mo lider. Te donte te behej lideri kishte blindu ushtrine qe e ka me te vogel se Greqia. Se cdo lider fillon nga koburja. Is not good for biznes kur mendojne njerzit se ti je lideri. Te bejne tabele qitje. Si ty tani. Dhe Gjermani nuk eshte gati per kete, jo ne kete faze te pakten.

 Keshtu po ! I neshje dhe nje kater pese vite gjyq se dro noi dron, dro prish bastin ! 

Vrisni o njerez ate cike menie, per te thene noi llaf..bi llafi; 

    Ne kete situate  greko- evropiane, kur neve jemi per te uluritur si shtet e bile si komb, cfare shansesh kemi per te perfituar noi kocke? Cfare politikesh duhet te nuhurisim ...per te bere noi dore pare ? Kemi apo nuk kemi asnji shans? Kemi munsira te  hidhen tuc te gjithe keta politikane sharlatane e kusare apo ti mshojme venit, sa ku te krejme noi brilantine tjeter, me karagjoz se ...cpathiu ! 

Un per vehte them: Njerez futjuni  punes ne bujqesi! Po vin rrebeshe , me uje qe nuk ka per tu pi ! 

Na jemi ne rregull .kemi KM lider te Ballkanit.Nashi qe ra greqia , shqiperia merr rolin udheheqes ne ballkan.smiley

smileymos se do te vije i lebetitmi tani, grecke e keqe.

Ai eshte bo si haxhi qamili qe thoshte smileya te kem shijakun nuk pyes as per parisin e londren .smiley po keto gazetaret shqiptare duhet te mesojne ti bejne lajkat me stil jo kaq tulle fare.smiley

Ce pyet , mbreter ! Cme kujtove Zerbinin e pilurjot, mor Alb me dysha shume. Ishte coban me dhi ne nje qafe mbi Pilur.I erdhen nje dhjeteshe jeniceresh dge e gheten te kumbisur ...per shtate pake qejfe , vene nden koke llabanen me lesh dhije.I ra me shqel njeri nga shoqeruesit e zabitit turk

 

- Cou ore pis arrnaut ! 

- E mo cplasje te ra - i foli Zerbini 

- Nuk shikon ti kush kalon ketu more morracak - ja ktheu turku

- Pse mo kujt i paska rare kjo udhe, qe nuk e ditekam u ? - foli ne shume serbez Zerbini

- Po kalon, perfaqesuesi i mbretit, qe All Llahu ja shtofte ymrin more zagar arrnaut - ju nderkrye prape turku dhe vuri doren tek shpata

- E c' thua ti a i vrare, ....mret ketu jam une !

smiley

Po telefonon tani Tsipras me Athinen. Po i thane "nai" atehere mbarojne 14 ore bisedime maratone. Po i thane "oxi" atehere nuk i dihet.

casaubon, ore cbehet andej nga Ju mo? Ciprasi po tund ...ato para Merkelit te " hekurt" ! Sapo e degjoj,  eshte kunder " Fondit te besimit"( i planifikuar te themelohet mbi tere  pasurine kombetare greke )  per rol te reduktuar te FMN -se, ...e le le po edhe qe Merkel te mos vishet " me poture " ! 

Cbehet ashtu , mor amani ! 

Lere mos e pyet o grava, c pasken qene keta greket, lere mos e pyet......tre here e kishte nxjerre kemben ai Ciprasi jashte rrethit ku e kishte vene Merkeli.... po jane te zote ata more...ta hedhën, po nuk e pate mënen smiley

Jermanet nuk i kane njohur mire se naaa, deri ke zogu i pulave i kemi njoft greket .Mirepo paret vane ..Dhe Merkelit i rrofte " rrethi ! " Keni mundesira te na jepen jo sa grekut por vec 5- 6 miliarde dhe me kenaqesira, te rrime brena " rrethit Merkel "  me vite ! 

Bace, u kry!

Pas gati 17 ore pa pushim bisedime, duket eshte arritur ne nje marreveshje, detajet me vone!

shyqyr, se kemi gjithe keto dite pa gjume, me djale!!!

Uuuuuu, e paska pranu dhe Fondin e privatizimeve Tsiprasi, ueeee. Ca do i thote Partise tani? Jemi komuniste te maskuar si balliste qe bejme reforma neo-liberale smiley Shpetoi Greqine, shpetoi dhe Merkelin smiley

I dija me eficent gjermanet. 17 ore?

Besoj eshte bere me qellim dhe Tsipras ka rene viktime, s'ka pas trajnim ose s'ka pas konsulence te mire per negotiating techniques

Ueeeeee, lakun ne fyt! "Rebuild trust with the Greek authorities". S'ia kane besen fare, fare. Para referendumit, rrezik e leshonin doren. Tani cekan mbi koke do t'i rrine Greqise.

Per marreveshjen e arritur, qe eshte praktikisht me shume austerity sesa ishte menduar ndonjehere edhe nga Gjermania, meriten kryesore e ka nje key person ... Varufakis i cil ja doli me sukses te plote qe brenda vetem 5 muajsh ta minonte besimin e kreditoreve tek Greqia ne nje mase te atille saqe sot pervec kushteve shtese atyre ju kerkohet qe paraprikisht ti miratojne ne Parlament pastaj te filloje programi. Fakti eshte qe edhe me qeverine e kaluar reformat nuk shkonin vaj, kishte gjera qe s'beheshin dhe rpaortoheshin nga Trojka si te papermbushura, por gjithsesi programi vazhdonte sepse egzistonte besimi qe megjithese me stress, qeveria e kaluar po bente dicka. Sudenly erdhi ne skene Varufakis, nje mashtrus tipik pa lidhje me ekonomine reale qe donte te luante macja me miun me shpresen se tregjet do reagonin ne dem te BE-se dhe me shprese se vendet ne krize do ta mbeshtesnin. E dyta u provua qe dy-javshin e pare te qeverise qe ishte komplet gabim sepse ata i dolen kundershtaret me te forte, e para ju kthye si pordhe ne uje nga ato qe te vjen pas qafes. Dhe ja ku shkuan te nje pakete e re e cila me shume gjasa do ishte politikisht derrmuese edhe per koalicionin ND-PASOK, dhe do jete derrmuese per pjesen me te varfer te popullit grek 

Cfare ndodhi me Referendumin e para disa ditesh? A do largohet Tsiprias perfundimisht pas ketij deshtimi? Mire Haxhi Qamilet e Finances e Politikes Greke u kuptuan qe ishin Sharlatan po Banoret e Eliadhes jane kthyer ne Analfabet e nuk  lexojne dot as 7 faqe marreveshje perderisa marrin me biberon derdhjen monetare te rradhes? Populli Grek sot eshte ne gjunje ndersa Qamilistet dis kurojne per sovranitet financiar, Rritje perkundrejt Kursimit si dhe intriga per shperberjen e Greqise.

a do i marri dot Tsiprias 180 vota ne Parlament me  kete marreveshje te trumbetuar si sukses? Karagjozlleku i Athines nuk ka te sosur.

Votat i merr pa problem, kane me shume se 100 vota ND+PASOK+To Potami, kshuqe edhe sikur 60 - 70 nga te vetet mos ta votojne i ben 180 vota 

greqia do marri ndonje cmim per ushqimin tani. andej nga amerika latine. si dhe ne peshk pa uj.

kshu sikur eshte radha e gjerave, apo jo? smiley

- 80-85 miljarde € plani i Trete i Ndihmes (2015-2018) - gje qe do e coje borxhin e Greqise në rreth 205% të GDP (nga 170% aktualisht )

- borxhi do të ristrukturohet ("profilimi" i borxhit- shkruajtur në Marreveshje)

 

Sa për reformat: as 1/5 e premtimeve të reformave nuk do të kryhen. Ose me sakte: reformat nuk do të kryhen as në 1/5 e teresise se tyre. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).