Pa tifozë shqiptarë, veç atyre që kanë arritur të gjejnë bileta privatisht, Kombëtarja jonë do të zbresë nesër në mbrëmje në "Stadion FK Partizan" për ndeshjen e parë kualifikuese kundër Serbisë. Atmosfera armiqësore, sikur të mos ishte aty natyrshëm u përforcua edhe më prej mosbashkëpunimit të Federatës serbe dhe kërcënimeve për arrestime ndaj tifozëve shqiptarë. Megjithatë, pas një loje të mirë taktike ndaj Danimarkës, përfaqësuesja kuq e zi shkon në Beograd në krye të Grupit I. Serbia vuan disa mungesa për ndeshjen e së martës, mes të cilëve sulmuesi i Liverpulit Lazar Markoviç. Një ditë para ndeshjes, një tjetër lajm i veçantë; biznesmeni kosovar Besnik Benzi deklaron se do të dhurojë 1 milion euro për kombëtaren, në rast fitoreje ndaj Serbisë.

499 Komente

Do ishte e udhes asnje shqiptar tifoz te mos endej rrugeve te Serbise ate dite.

 

C'kuptim ka kjo pa tifoze? Futbolli per tifozet luhet. Shume dobet federata/qeverija shiptare. Turp!

Suksese cunave qe do na nderojne edhe kesaj rradhe.

Goni s'ka rol as qeveria as federata ne kete rast. Federata Serbe i kerkoi Federates Shqiptare te binin dakort te luanin pa tifoze se nuk i garantonin dot sigurine gjoja. federata Shqiptare nuk ra dakort dhe ju pergjigj me kerkesen e 1500 biletave, qe Serbia i dergoi.

 

Me vone Federata Serbe e apeloi kerkesen te UEFA dhe UEFA na dergoi leter ku kerkonte te mos dergonim tifoze. Me UEFEn mund te mereshe po te ishe si Anglia apo Gjermania mbase, po ndonje shtet tjeter pak shance ka ti dale kunder.

 

Sido qe te jete, shume pune hap vendimi.

faktin qe do ngelim pa cuar asnje tifoz e morem vesh, por faktin qe do ishte me mire per sportdashesit qe te kishin mundesi me pa ndeshjen, per kete a bijme dakort dot ne? ketu eshte deshtimi, edhe per kete sbohesh dot me faj as ti as une.

 

A ti s'ke as hall sporti, as hall kombi. Ke hallin e Sales. Me njerez te cuditshem, per Zotin. ncncnc Rrojne e vdesin per politikane.

lerini denglat.

Pse Agron kujton se jan sheru plaget ?

turp per ne nqs harrojm kaq shpejt.

marrje, po s'kuptova ca deshe me me thone.... smiley

lere se ja futa kot

A di njeri ndonje detaj te vertet te gjith kesaj meseleje? 

Tema tjeter fliste per arrestim te personave qe do te benin tifo per Shqiperine? 

Kjo ndeshje do te behet pa tifoz fare?

.... shume nga ato qe keni degjuar nuk jane te verteta...

Jo per fat te mire apo te keq, kuq e zi-te tifoza sapo mberriten ne Beograd ne aeroport ne kto momente

Le ta shijojne serbet pra,,por do acarohen kesisoj...Tanet do parkojne autobuzin para e do ju duket topi si lecke e arnume ..smiley

Një ditë para ndeshjes, një tjetër lajm i veçantë; biznesmeni kosovar Besnik Benzi deklaron se do të dhurojë 1 milion euro për kombëtaren, në rast fitoreje ndaj Serbisë.

hahahahahahahahahhahahaahahahahhahhah, me mbiemer " Benzi"-tipik mashtrues, hajde dhe besoje po deshe.

Ti bashke me Ilia Tolin do te jeni shqipfolesit e vetem qe do te vajtoni,ne rast te ndonje rezultati pozitiv te kombetares tone.

edhe alba me numrasmiley.plus ata qe kane floket si te bamiritsmiley

Une shkova u luta sot per Kombetaren. Ju ftoj ta beni dhe ju. Amin.

O Fiqo po ku me shku ne kishe, xhami apo teqe? 

Po ti ske nda me KM-ne emocjonet e ardhjes se Papes ne Tirane ?

Dhe une jam lut me gjithe zemer...po fallet s'i kam hedh akoma. Shume suksese cunave! Amin.

Kombetaren e kemi si shpirt

besoj  se do ta marrin barazimin 1-1.  

Me Mehen ne mesfushe, Odhise Rroshin dhe Lanjanin ne dy anet e mesfushes i hapim shume pune Serbise. 

 

Eshte shume e thjeshte.

Ne keto raste federatat bien dakort qe te mos kete tifoze jovendas ne ndeshjet respektive.

Shqiptaret nuk do te shkojne te organizuar ne Beograd,dhe me kete rast edhe FSHF edhe kombatarja jone nuk mbajne pergjegjesi per personat private.

E njejta gje do te ndodhe edhe ne ndeshjen e kthimit ku tifozet serbe nuk do te lejohen te vijne te organizuar.

Kjo nuk eshte praktike e panjohur.

Te njejten gje bene edhe Serbia me Kroacine qe ishin ne grup per eleminatoret e Kampionatit Boteror 2014.

Kur u be ndeshja ne Zagreb spati serbe dhe kur u be ne Beograd spati kroate.

biznesmeni kosovar Besnik Benzi

presim nje oferte tjeter, me te larte,  nga biznesmeni  tetovar  Vullnet Volksvageni..smiley

 

do luaj Roshi kunder Serbise?     besoj se serbet, pare ndeshjen e Kombetares tone kunder Danimarkes,  do ta blindojne  krahun e djathte  keshtuqe  Lenjani nuk do ta kete dhe aq te lehte.. por kjo do kompesohet mire nese luan Roshi ne krahun tjeter.

1-1 e shoh une kete ndeshje.

 

 

pashe ca fragmente te lojes se serbise me Armenine, edhe serbet ishin shume te ngadalte ne mbrojtje, keshtu qe po ti kene marre vitaminat cunat tone do jene te papermbajtshem neser ne sulm. Po te mbrohemi mire kundrejt goditjeve standarte te serbve, qofshin korrnet apo encet jashte zones, sbesoj se ato do na bejne dot gol nga loja e leviszhme. Kurse ne nga ana tjeter do shijojme surprizen, e ka skemen gati Alban Bushi.Jemi te etur per fitore vella!

edhe nji gjo Belulo, keto sulmuesit e Shqipnise me duken shume simpatike, sikur jane gatu per ndeshje te ketilla, Balaj, Cikalleshi, pa harru Salihin apo qofte edhe Kapllanin.

pashe dhe une Gono fragmentet e ndeshjes Armeni- Serbi.  bile armenet humben edhe panallti.

shiko,  serbet kane talente, por jane duke ndertuar ekip.. ne fakt duhej ta kishin ndertuar ekipin me kohe, por nuk rezultoi dhe deshtuan keq per tu kualifikuar ne Boteror..  tani kane trajner te ri.. dhe kjo eshte pikerisht ne avantazhin tone, sepse ne kaq pak kohe, Advokat, megjithse  trajner me eksperience, nuk ka arritur te krijoj nje formacion me filozofi te qarte loje....

nderkoh ne e kunderta,  De Biasi tashme ka vendosur nje filozofi loje te qarte!    e mbi te gjitha, sic treguan edhe 2 ndeshjet kunder Portugalise dhe Danumarkes,  Kombetarja arrin te zbatoje detyrat taktike gjate gjithe lojes.. pra mund te themi qe kemi ekip stabel!

 

 

vetem se nuk kemi futboll per lindoret ose ballkanasit qe kane talent me shume se ne, nuk jane si perendimoret qe kane vetem fizik. 

ajo qe na barazon me serbine eshte vetem situata politiko-ekonomike e ngjashme e te dyja vendeve. serbet jane individualisht lojtare me te mire nga tanet. po kjo s'do te thote gje te madhe.

natyrisht qe sdo te thote gje... perfundimisht, futbolli eshte loje ekipore.  fiton  zakonisht  skuadra qe ka krijuar  nje fizionomi te qarte  ne lojen e vet...    ne kete moment,  Shqiperia  ka arritur te gjej nje stil loje te pershtatshem per  cilesite e lojtareve qe ka, Serbia akoma jo!

por dua te theksoj edhe dicka tjeter,  per fat te mire  kemi ne ekipin tone Kombetar shume lojtare nga Kosova.. keta do jene super te motivuar!   kam bindjen qe do dalim me pike nga Beogradi!

Mbase Patriot Ferrari e ngre steken.smiley

jo jo, se e ngrite steken lart fare me kete Ferrarin ti, faze eleminatoresh eshte...  

Patrioti dhe  Flamur  Mazeratti,  do ta thone fjalen e tyre kur te  kualifikohemi ne Evropian..smiley

Ca kualifikimi, te rrafesh serbin mrena eshte sikur me u shpall kampjon bote. Psh Ferrari te japi nei derr ceku per golin e pare. Mazeratti per te dytin e keshtu me rradhe, ..deri tek Skoda behet resultat tenistik. Keta tonet po te duan mund t'i lene dhe ndonje bakshish serbeve, ndermjetesine e ben ndonje capajev i LSIse, dhe qe ku u kry dmth. smiley

Ne fakt pashe formacionin serbe dhe te gjithe jane lojtare te rinj qe luajne ne ekipe presigjioze. Isha nuk lidhen shume mire e lujme si me Danimarken, se na vjen keq te themi qe kane ekip me te mire se ne. Gjithesesi fat dhe suksese kombetares neser. 

miq te nderuar... pjesa derrmuese e miletit e shikon kete ndeshje sporrtive si nje lufte... sikur fatet e mevoneshme te kombitt do te varen nga kjo ndeshje,sikur nderi i kombit do te varet nga kjo ndeshje, sikur me fitoren e kesaj ndeshuje ne do ta shtojme teritorin e Shqiperise etnike.... Jo o njerez, jo, kjo eshte thjkeshte nje ndeshje futbolli, ku njereziit shkojne per tu argetuar. Paçka se ka edhe budallenj qe bejne carlliqe te tipit me "bomba" apo "granata" apo me djegie te flamurit te kundershtarit.

E sa per ndeshjen, mos harroni nje gje, serbet kane kualitete shume here me te mira se ne.... po ashtu edhe ata na kane "hale" ne sy neve, po per per ato shkaqe qe i kemi edhe ne, ndaj, qetesohuni dhe merreni me te qete. shikoni qe te argetoheni kete ndeshje

e drejte. frustimet historike nuk mjekohen me thirrje histerike.

kete thuja federates apo qeverise shqiptare alidemso, meqe je edhe aty. ato deshtuan ne ate qe mileti jone si puna jote dhe ne peshqve te tjere pa granata te mos shkojme dot te shijojme nje event sportiv packa interesimit te jashtezakonshem.

UEFAn e Fifan s'i komandon dot qeveria shqiptare. Vendimi per te mos pasur tifoze erdhi nga UEFA. Federata jone kembenguli, por s'ke c'ben. Meso qe keto jane organizata komplet te pavarura nga qeverite per sa i perket ketyre rregullave. 

ku e ke linkun qe UEFA apo FIFA e vendosi? qeveria shqiptare nuk komandon uefan apo fifan por nuk po luan as me uefan dhe as me fifan por po luan me serbine. keto gjona zgjidhen nepermjet paleve. Kur nuk i zgjidh dot quhet deshtim, maje lale!

Te gjitha lajmet shqiptare e serbe, si dhe te dyja federatat, ajo shqiptare dhe ajo serbe, citojne Uefan per vendimin. Kerkesa ne UEFA nga Federata shqiptare ishte qe te behej me tifoze, nga pala serbe ishte qe te behej pa tifoze. UEFA vendosi ne favor te serbeve e s'ka lidhje asnje lloj qeverie ne UEFA apo FIFA. Mesoje kete se eshte dicka elementare, qe te ulesh injorancen. Ne futboll s'vendosin qeverite. Sa per te tjerat, une s'do te rri t'i sjell linke secilit emigrant qe e kane lene informimin ne dore te xhiberave e kapove te peshkut. 

linkun lale, linkun ku e ke, linkun e vendimit. ske link ik e pirdhu anej nga fshatrat nga ke ardhe.

Edhe nje idiot e di qe keto vendime i merr UEFA dhe federatat e pavarura, jo qeverite. Edhe debili me debil ne planetin toke.

ka ra katunari ne google. ku e ke linkun qe UEFA dhe FIFA e vendosi. se kshu the ishte vendim i UEFA's. eh mer katunar rilindas

lol, kush flet. qafekuqi vogel.

leje qafekuqin po sill linkun, deshtak.

rrofsh, hajde ta bejme gezuar tashti sa pa na ik qefi akoma.

nje shkabe=10 links, s'ke ce do linkun kur ta thote shkaba, aka arqi pelagu, aka herm, aka duhen tre komente per te permendur te gjithe nofkat qe perdor ky n'Peshk.

plus qe linket e UEFA kontrollohen nga mediat maloke te Saliut keshtu qe...

ku e ke linkun qe UEFA apo FIFA e vendosi?

Vec me qene i pandjeshem fare mos ta shikosh kete ndeshje ndryshe nga te tjerat- eshte e pamundur te mos interferoje kujtesa historike. Emocioni i fitores eshte gati si ai i fitimit te luftes.

Serbët kanë gjithashtu futboll Ballkanas .Po iarritëm ti " nervozojmë " le të kënaqemi edhe me barazim se edhe ata nuk hanë bar , plus që janë në fushë të vet ! Momenti psikologjik e argumenton  të Plotë barazimin !

Shenjat e Lodhjes me danezët  duhet ti kapërcejnë edhe me  " atdhetarizëm " ,  me një shpirt sakrifice më të lartë . Biasi dhe Canaj me Berishën shtyllat e ndeshjes . Dhe si gjithnjë po tregojnë dhe sulmuesit e rij që " topi asht i rrumullakët " po shkon ke porta e kundërshtarit aq lehtë sa dhe tek jotja smiley

Te pakten te kishte shkuar Kallashi...aq me teper qe eshte dhe berberi-approved.

Në pyetjen nga Arian Cani: Kallash ti qenke pa brekë, të brendshmet ore… “Po,po… pa to jam” – iu përgjegjë Kallashi. 

ah, edhe nje fakt tjeter i rendesishem.. ndeshja do te zhvillohet te stadiumi i  Partizanit te Beogradit, atje ku Flamurtari dikur ka marre nje kualifikim historik!!  

nuk me duket zgjedhje e mencur nga serbet.smiley   edhe kjo eshte  do te jet ne avantazhin tone, psikologjik!!

  17 dhjetor tetëdhjetë e nëntë,

                                                         kjo e diel do të mbahet mend 

                                                         kush e la fushën e blertë 

                                                         Vasil Ruci mjeshtri me fletë 

 

 

                                                          Vasil Ruci ngele figurë, 

                                                          Vlores nuk i vjen më kurrë 

                                                          Shumë kujtime ne na le 

                                                           brez pas brezi emër ke. 

 

 

                                                          I gjithe stadiumi u mërzit 

                                                          Plot me lot i mbyshi sytë 

                                                          Na e ka ,sna e ka ënda 

                                                          Vasil Ruci; sbën më nëna.

FSHF thote ;

Kombetarja shqiptare e futbollit do te udhetoje per ne Serbi pa tifozet e saj. Ne baze te rekomandimeve te ardhura nga UEFA, ne nje leter te mberritur te shtunen ne FSHF, eshte  vendosur qe per ndeshjen e 14 tetorit ne Beograd te udhetohet pa tifoze. Ne te njejten  menyre, do te veproje edhe Federata Serbe, me tifozet e saj ne Elbasan, te cilet gjithashtu s'do te jene te pranishem. 

Patriotet ne kete rast duhet te mos perdorin garuzhde por luge.

Me skenat shume te dhunshme ne Shkoder dhe ne Mitrovice ku tifozet shqiptare u futen ne fushe dhe prishen ndeshjet, asnje nuk ka qejf qe keto ti ndodhin kur luajne ekipet kombetare.

 

Jepu Link mer jahu ..lale allahu ekbar ..Njmijë e njënikshve smiley Veç me qenë Gjib mund të mos kuptosh këtë ndalesë tifosh .Xhibi e qu sëmundje të Qverisë , dhe ka idenë .." Ku është bacili tifos "smiley

ja dhe Mavraj, sapo mberritur ne Beograd mes gazetareve.. djemte duken te rilaksuar.smiley

hej, kush tha qe sdo kete tifoze shqiptare ne Beograd???  -urdhro, dhe tifoze jo dokudo, Sokol Kushta ne Beograd!!!    takim me historine.. do fitojme!smiley

Belul, kush t'i con keto De Biasi?smiley

kemi ''njeriun tone'', i  derguar  me mision te posaçem ne Beograd...smiley

(Gaforrja).smiley

smileysmiley mos na i nxirr sekretet

Te ajo foto e Kushtes, ai mbrapa paska bo nje dore pazar, me duket. Kurse Mavraj qeka me Saliun.smiley 

Ekpress thote qe grupi i tifozave te Kosoves, Plisat, do te shkojne ne Beograd gjithsesi (disa kane mberritur thote)...le te shpresojme qe s'do kete trazira.

Gjithsesi, problemi më i madh për tifozët kosovarë do të jenë hyrja në stadiumin e Partizanit, pasi aty mund t’iu kërkohet pasaporta.

4 mije police n'Beograd per ndeshjen?

a merr vesht o qazimo..jane tuj na studju.., na kane analizu si me qene kopshti zoologjik. na kane ndare ne nenspecie, barkaleci lyrash, nevrasteniku i dobt, ekonomisti i depresum.., thojn' qe kena menyrate larmishme te te sjellurit: emigrojna si lejleka, mbllacisna si krokodila sufllaqe me kartepeceta bashke, grryna si brejtesa sedilet e autobuzve, djerrsina si mushka e ngjishna si milingona.., shkrujna vetem me shkronja te medha, po te medha ama..!!

flamurtari forever madafaka!!

Serbia do jete teper e karikuar sepse i duhet rezultati dhe i thelle madje. Neve boll na ka ndihmuar fati ne 2 ndeshjet e kaluara. Sikur te na ndihmoje edhe neser atehere vertet do besoja qe Papa ka patur ndikimin e tij smiley

Nje barazim nuk do ishte keq por kam frike se do pallohemi. Nuk mbajne dot 2 ndeshje ne 4 dite keta tanet. Vecanerisht ja kam friken Canes per ndonje gafe qe ne fillim. Nejse, qofsha i gabuar. Sukses dhe pa ekses.

Edhe tanet do jene te karikuar, sepse eshte Serbia. Kane presion. Ajo qe thua ti do te vlente per nje ndeshje dosido. Megjithate, s'i dihet, se dhe serbet kane shume presion jo vetem se eshte shqiperia, por edhe se u duhen pike, sic thua. Plus qe kane shume lojtare ne klube te mira. Te shohim

dajosho, si  ''na ka ndihmuar fati''  2 ndeshjet kaluara, se spo kuptoj?    psh, mund te me thuash,  sa raste, po raste te mira ama,  pati Portugalia  kunder Shqiperise?   po Danimarka?

Belulo, me Portugaline ne patem vetem 1 gjuajtje ne porte. Mbajtje topi 80 me 20 apo dicka e tille. Me Danimarken topi ishte 30 me 70 dhe ne sekondat e fundit Berisha beri mrekulli. Nuk pashe ndonje rast te paster tonin vetem nje gol me fat. Gjithe ndeshja ishte me epersi te Danimarkes qe nuk u perkthye ne rezultat por me duhet te pranoj qe nuk pashe komplet 90 minutat. Them qe kemi patur sh fat. Si e veshtire te zgjase 3 ndeshje radhazi. Por me parkim autobuzi cdo gje mund te ndodhe. 

une i kam pare te dyja ndeshjet te plota, dajosh..

mbajtja e topit nga Portugalia dhe Danimarka nuk eshte per merite te tyre, me shume se sa per taktiken qe los Shqiperia, shume e terhequr dhe  kesisoj ja le fushen dhe topin kundershtarit... 

tashi, sic thote edhe i madhi Johan Cruijff,  nuk ka rendesi se sa e mban topin,  por çfare ben me topin, i nderuar..smiley  

  dhe si potugezet, ashtu dhe danezet, vinin verdalle kot me topin, sepse raste eficente  nja 2- 3 paten.. dhe kjo eshte shume pak per 90- minuta loje, gjithashtu shume pak te thuash  qe ata spaten fat...  keshtu themi kur kundershtari na ka mbytur fare, nje  10 raste te pastra per gol,  nja 15 korne etj..  Daimarka, 1 korne gjuajti gjith lojen,  ndersa ne 2.. 

edhe me Portugaline, ishim shume eficente.. ai Roshi u iku disa here atyre nga krahu, bile afrohej deri te 5-metershi...  po mire, ja kaq mund te bej nje ekip si Shqiperia perballe ekipeve shume me cilesore se ajo.smiley

Ok, une qofsha gabim. Shprese kam shume qe Advokat do jete tamam Dick neser dhe do i ngaterroje serbet plus qe edhe neve na quan si kundershtare te lehte. 

P.S. Keq e kemi me Islanden sot.

jo mo dajosh pa merak  me Islanden sot, Oranjet po e gjejne ritmin..

ne fakt Oranjet filluan keq me Cekine, ndersa ndeshja me Kazakistanin disi me mire..  por  eshte efekti i trajnerit te ri. 

..e thashe me siper kur permenda Advokat qe eshte trajner i ri te Serbia.. ato ndeshjet e para eshte faza qe  trajneri duhet te njihet me lojtaret, cilesite e tyre  dhe lojtaret me filozofine e trajnerit gjithashtu..  si te thuash,periudhe tranzicionismiley  per ta, por qe eshte ne avantazhin tone..smiley

Belul !? 0-2. Hiddink eshte pleh.

shume sloppy oranjet, pa ide, me te njeten menyre loje behen te merzitshem e te parashikueshem. Nuk ka gjasa te jete premtuese kjo hollande. Mungonte loja organizuese e sneijder sot.

po ja, kjo eshte kur kundershtari te le topin me deshire, edhe gjysmen e fushes,  ndersa vet luan  ngjeshur e mireorganizuar ne pozicion mbrojtes..  ben  presing te fort dhe perfiton nga gabimet.. keshtu  luan pak a shume edhe Shqiperia, vetem se keta Islandezet jane shume me mire fizikisht, luftonin per cdo top ne fushe dhe   mbajten tempon e lojes lart, sidomos ne kundersulme ...  prandaj kane 3 ndeshje 3 fitore!
pervec lojes se dobet te Snijder,  mungesa e Vlaar ne qender te mbrojtjes ndihet goxha, por edhe V.Persie eshte jashte forme.. e cuditshme qe Hidink nuk filloi me Huntelaar sot..

 

p.s  ka shume mundesi qe Hidink te dorehiqet sot, e pamundur ti rezistoje kritikave...

ai van persi nuk eshte lojtar garrumbulli, kot e lene te lozi ne zone ne sulm frontal. Pastaj ai dhe huntelaar kane kane karakteristika te ngjashme, ne fund i futi te dy.

gjithashtu afellay eshte pak overrated per me e lene te lozi gjithnje.

Van gaal ka qene me me shume kembe ne toke, e dinte c'brum kishte prandaj dhe lozte taktikisht ne mbrotje. 

Shume pasime e pak rrezikshmeri. Mbase ndihej dhe i ftohti polar por Me duket shume vone qe te ndryshojne filozofi loje, mah. Kushdo qe te vihet trajner e ka te veshtire te ndryshoje menyre loje, kjo hollande eshte ndertuar te lozi vetem ne kete menyre.

Huntelaar eshte tipik qendersulmues,  rol tjeter nuk ben dot.. ndersa v. Persie luan qendersulmues, por luan edhe mesfushor qendre  duke mbeshtetur sulmin, bile mund ta luaj edhe mesfushor krahu..

nejse, e kisha fjalen qe v.Persie, si qendersulmues, spo funksionon  me kete stil loje deri tani sepse hapesirat jane shume te ngushta..  keshtuqe pritej  qe Huntelaar te luante si qendersulmues, aq me teper qe futja e tij ndryshoi edhe lojen, ndeshjen  kunder Kazakistanit..  ndersa v.Persie  mund te luante ne pozicionin e Sneijder.
 

Nje cik ndihme Lenjanit qe o lum Prishtina si e kena, Lorik Cana mos me lujt si cun i buqur, Kushta si talisman ne stadium, e u kry. 

@ Agron, USA Today, Miami Herald permendnin nje leter rekomandimi nga UEFA per dy federatat.  Dmth me urdher s'eshte, por mire do ishte etj etj etj. 

ne qafkuqet dime ta bejme dallimin ndermjet "rekomandimit" dhe "vendimit" o Monda.

tani ne po i besojme burrave tone te shtetit qe do na zgjidhin halle me te medhaja mbas nji jave me viziten ne serbi, mos ti besojme qe mund te na e zgjidhnin edhe kete hall te vogel, ku si gjithe bota e qyteterume te mund te shkonim te perkrahnim ngjyrat e kombtares, kur as kena vra as kena pre? icik si kontradiktore. po deshe te kerkosh per nje emer si ta quash, deshtim ja thone.

 

P.S Lenjani me duket se eshte i Lugines, qe na e zbardhte faqen perjete.

Tete vjet u perpoq sala ta heqe Duken nga drejtimi i federates shqiptare te futbollit. Cfare nuk sajoi. Nuk e hoqi dot sepe federata eshte komplet e pavarur nga shteti dhe cdo gje eshte midis tyre dhe uefas. Uefa merr fitime nga biletat, uefa mundeson kampionatin, uefa cakton kushtet. Po tha "rekomandim" eshte vendim, dihet ajo.

Cfare nuk sajoi.

Pra Duka e meriton sipas teje te jete aty?

S'dua t'ia di fare per Duken, se hiqet a se rri. Ajo qe po them eshte qe federata ka pavaresi shume te forte nga shteti dhe shume varesi nga Uefa. Cdo gje me skica e vizatime e do ti qe ta kuptosh?

Po, te lutem me bej nje infographic se ne me qafe te kuqe ne emigrim vec ato kuptojme.

Po aq sa e zgjidhen burrat e shtetit te Kroacise do e zgjidhin dhe keta tanet smiley

(No comment per qafen, to each, his/her own neck smiley)

PS: Lenjani eshte nga Prishtina. 

 

deshtaken zgjedhin modele deshtimi, ajo dihet.

a qafekuq a faqekuq i emer e marin te gjithe te peshku nga zyrat e pushtetit

P.S.2.  ne tv gjate ndeshjes sikur i kam nigju komentatoret te thone qe eshte nga presheva

Thjesht po te sqaroja qe s'doja e s'isha e interesuar t'i futesha asaj ane te bisedes qe po benit me bashkebiseduesin smiley

Po dhe plazhi deri ne tetor ka bere te vetin smiley

PPS: Nga komentatoret e degjova dhe une qe ishte nga Prishtina.

 

o Agron nese po te kuptoj si duhet ti e quan mungesen e tifozeve deshtim te FSHF'se apo te qeverise? 

Me duket mua apo mundohesh ti politizosh keto me zor? 

Jo mer vlla kjo ishte komplet strategji serbe qe nga fillimi i pordheve ne ditet e fundit, kerkesa e te dhenave personale, kercenimi me arrestim per kedo qe vjen etj etj duke e ditur qe tifozeria per ekipin tone eshte thembra e akilit. Ata e dine shume mire se kombtarja jone do te luaje me teper me zemer sesa me teknike dhe kete kane dashur qe ne fillim ata - mos prezenca e tifozeve. Kane vazhduar te ngrene tym derisa UEFA sy-leshe ka rekomanduar "me mire pa tifoza". Serbia po lun per fitore ne Serbi dhe barazim ne Shqiperi. E vetmja rrugedalje do ishte ose te shkonin gjithsesi 1500 tifoze dhe te arrestoheshin te gjith ne grup ose te mos shkonin fare dhe te kerkonin ndeshje jashte Serbise meqense Serbia nuk eshte ne gjendje te krijoje kushte te sigurta. 

po sikur te jete deshtim i te dyjave, kujt me shume e kujt me pak a ka problem? se qellimi i sportdashesve eshte qe te ishim ne stadium per te ndjekur kombetaren si ne cdo stadium te botes , por ja qe fakti eshte qe nuk do jemi.

ja te ta bej dhe une nje pyetje. kur permende kercenimin me arrestim, mos ndoshta kishe ndermend qe kercenimet per arrestim i ben federata serbe?

se cfare kane pas parasysh serbet kur ngriten gjithe stuhine ne gote qe tre jave perpara, kete ska nevoje per tja sqaru njeriu se te gjithe jane te vetedijshem qe problematiket jane serbet dhe se cfaredolloj gjeje qe mund te ndodhte ato qe do digjeshin do ishin serbet. nuk kemi ne tifozeri vandale qe dhunon ne ndonje stadium simbolet kombetare te ndonje kombi tjeter.

gjithmone ka nje rrugedalje, mos e harro kete, se e ke pase edhe te leximi i klases se katert. ne presim te na zgjidhen gjera me te medhaja e jo te deshtojme dhe per nje aktivitet sportiv nderkombetar. ja ku e ke dhene edhe ti nje rrugedalje. po ashtu ato qe i kane dale per zot me mbrojt interesat e sportdashesve shqiptare mund dhe duhet te kishin gjetur edhe me shume rrugedalje.

te kuptoj por rrugedalje s'ka pasur shume - keta kaqolat e FSHF'se duhet t'i kishin UEFAs qe - shikoni keta 'sjane ne gjendje te garantojne siguri dhe per kete ndeshkohen tifozat tane keshtu qe kjo ndeshje te luhet ne nje vend te trete POR JO ne serbi me tifoza serb e pa tifoza shqiptar.

mire, po ti nuk iu pergjigje pytjes, sepse nuk besoj qe ti mendon qe kjo eshte vetem pune federate, packa se federata ka rolin e vet.

kjo mbetet vetem pune federate Agron sado qe te doje qeveria ... psh federata serbe tha qe u konsultuam me ministrine e brendshme dhe na thane qe ne menyre qe te garantojme siguri duam keto te dhena dhe FSHF shume bukur e refuzoi - por gjithsesi vendimi s'mund te vije/dale nga qeveria. 

megjithate urdhero na e shpjego ti se c'fare mendon per implikimin e qeverise ne kete fiasko dhe se si ka deshtuar specifikisht

para se te flasim per implikimin, ku e pame ne implikimin? edhe sikur minimalisht te ecimi me kontekstin e vizites se km brenda 4 ditesh, do ishte "safe" te mendonim se keto halle jo edhe aq te medhaja e kane nje zgjidhje.

Agron mos tall boothen tani ... ti permende qeverine qe pret te na zgjidhi halle me te medhaja - implikimin e bere ti. Tani shpjegohu...

po mbase nuk po shkon per te na zgjidh halle fare, po muri ambasades i lyer do jete keshtu qe sbesoj se jam rrembyer kur kam menduar keshtu. tashti ti e mendon si gje te pazgjidhshme kete nqs ekziston vullneti? pse me nji pike uje do mbytemi ne? apo edhe ti me memon "e vendosi UEFA" shkon.

 

edhe njehere gjithshka zgjidhet po te jete vullneti POR sic thashe ne fillim vullneti NUK ka qene nga pala serbe! 

ketu pra qendron dhe deshtimi o shok, se nuk po bo diplomaci per nji gjo qe nuk te takon. tjeter gjo nqs njerezit ne shumicen e tyre nuk kane dashte me shku me e pa ndeshjen, po interseimi ka qene shume i madh dhe ishte ne favorin tone te ishim aty me e pakta nga ana sportive

O zoteri te kam be respektin duke replikuar me ty por deri me tani NUK ke thene asnji gje haptazi por gjithcka neper tym. 

Deshtuam sepse nuk i kemi tifozat aty. M'rregull ketu jemi dakord. Ti as nuk ke ofruar nje alternative ne zgjidhjen e ketij dhe thjesht po mundohesh disi me hedh kunja nga qeveria. Fol haptaz or mik se ne demokraci jemi - ca mendimi ke, ca duhej bere dhe kush e ka fajin.

o JPS, po ti e dhe nje alternative qe edhe mua mu duk shume e arsyshme, edhe ca u bo, asigjo, sepse nuk e ke ne dore ti, e njejta gjo edhe per mu. une kete thashe qe ne fillim qe eshte deshtim, dhe po ashtu po te mos shkoshim dot me pa neshjen edhe sikur mos kishim kete federate/qeveri,prape deshtim do ishte. ti po do me e bo politike. une thjesht thashe: turp tu vije!

 

jo une sdu me bo politike ti permende qeverine - dhe kujt ti vije turp pra? 

 

po kujt ti vije turp pra he se si shume po kerkojme.

po fituan me serbine,le ti lene eleminatoret ne mes!

ne ate ndeshje duhet vetem zemer,njesoj si ne ndeshjen me serbine

aman vetem ai Lila ne vend te Roshit ishte zgjedhje e gabuar - Lila nuk e ka fuqine shperthyese. Ishte shume i dobet ne krahun e djathte. Shpresoj Roshi te kthehet ose Biasi te gjej dike tjeter per ate rol.

Lenjani - Superstar! Per te gjithe ata qe thone se na ka ndihmuar fati eshte e pavertete. Lenjani dhe Xhaka u kan hapur shume pune danezeve dje. Ne nje vrapim tek per tek me mbrojtesin Lenjani jo vetem qe ka ardh nga mbrapa dhe e ka kalu danezin por arriti te merrte topin edhe biles ta genjente - nje vendim i PADREJTE i gjyqtarit dha foul per danezet. Gabim! 

Xhaka gjithashtu ne mesfushe mund tu rrotullohej verdalle 3-4 danezve pa problem. 

Mos te harrojm edhe Balajn i cili megjithese nuk pati raste te pastra ju afrua golit 2 gjithsesi - nje here krosim nga Agolli dhe heren e dyte goditje me koke. Ne nje moment Balaj ka qene i rrethum nga 4 daneze afer e afer dhe arriti te mbronte topin dhe tja kalonte Lenjanit ne krahun e majte. 

Fati lun rolin e vet per te gjitha skuadrat te medha e te vogla POR me c'fare pashe une dje ne kemi nje sulm te ri ne moshe qe ka deshire te madhe per te shenuar dhe kjo eshte gje e mire. 

Shpresoj qe Cana Mavraj te mos bejne ndonje gafe si dhe Berisha te vazhdoje te luaje si ka lujt deri tani ... shkelqyeshem!

Po te futen si profesioniste e te luajne me gjakftohtesi mund te marrin nje barazim qorr me pak fat. Ta shohin si ndeshje e radhes ku duhet tre pikeshi. Po u futen me inat katnari si gjergj elez alia qe cohet nga shtrati te munde armiqte shekullore do hane 4-5. 

    Krejt me kot i jepet kaq ngarkese emocionale ...nje ndeshjeje futbolli.Emocione qe vine nga historia  serbo- shqiptare, gjith krushqi ....e armiqesira ! Por e ardhmja nuk duhet te ndjeke te njejten rruge.Kush e kupton me shpejt kete , shpreh civilizim.Serbet e kane me te veshtire te pranojne realitetin e kombit te madh shqiptar.Ne na duhet maturi dhe gjetje rrugesh perbashkuese, se sa karshilleqe firaunesh.

Do ma donte shpirti qe kjo ndeshje te ngjante me ate te " ping- pongut " amerikano- kinez...

Ja dhe kjo simbas te perditshmes DANAS

Pa shqiptarët të martën

- Çka është e re është se mbështetësit e Shqipërisë do të jetë në stadium, sepse bashkimi i tyre e pranoi rekomandimin e bashkimit të futbollit evropian. Biletat e pranuara do të kthehen tek ne dhe loja do të ndiqet vetëm nga tifozët në shtëpi. Çdo tifoz i Shqipërisë, i cili është në stadium (me karakteristikat tifoz) do të hiqet dhe të ndiqet më vonë - tha Milijov Mirko, komisioneri për sigurinë në FSS.

Digitalb - Serbi  ????

Mercedesi rrafi Brazilin 7-1 Brado, pse mos te fitoje Digitalbi? smiley

Po nga qeverija do shkoje njeri?

Naj minister sportesh minimalja psh, se helbete ndeshje nje her ne 100 vjet, pastaj mirekuptimi e ku di une.

Ruhen mos i akuzo per bashkpuntor o Fiqo. smiley 

Asaj si shpetojn dot. Ky psh eshte koke ekembe bashkpunim pasiv smiley

iFiqo, po do me na lone pa e ndjek ndeshjen edhe ne Facebook? mire qe ESPN nuk e jepka po te pakten te marim cicerimat e fundit per rezultatin.

Vetem Taulant Balla

...Do shkojne me shume se ....dhjete e jo nje ! 

Po popllin e fjesht pse se lojn meshku? Ça kan ato tdhjet me shume?

Ti je i lire te shkosh e te blesh nje bilete random qe do te te bjere mes serbeve, s'te ndalon njeri. Por shitje biletash me federate. me ndarje vendesh e zonash, ashtu nuk ka.

Pse kjo eshte qeverija e? Ti me pashaporte shqiptare "shko thyj koken" ?

Po mire mer, paraqitu dhe ti si minister dhe jep fjalen qe s'do besh tifozllik per Albanien, e ne rregull je me serbin. 

po nga pala shqiptare nuk pati pergjegjesi thoni ? 

Fiton Shqiperia 0:3 !

Gono, o tifoz amerikanqafekuq i pandreqshem, per hatrin tend do dergojme tifozat e gjeneral Kreshnik Spahiut ne Beograd...kur te shkoje Rama per vizite ama, jo neser per ndeshjen.

Bile do i dergojme me kuaj si dasmore (dikush le te kontriuboje me ndonje foto tjeter te kuajve te Kreshnikut ne protesten e 7 prillit 2013).

iFiqo, kishe ndonje ide konkrete ti per sugjerime se si mund ta zgjidhesh kete ngerc nga iPhone-i yt qafekuq n'Amerike, apo thjesht do te besh ngjale-provokime, duke injoruar kastile pavaresine institucionale te cilen qeveria shqiptare e respekton me fanatizem kur behet fjale per federaten e ftubollit dhe patinazhit?

P.S. Kush eshte tifoz futbolli nga skuadra Rilindja (pervec Ilir Metes qe luan kalceto tek palestra e Kuvendit)?

Zgjidhja dihet: Ndrro Qeverine. 

S'besoj se eshte dakord shkaba qe te nderrohet qeveria e Serbise, se do quhet sikur kete gje e provokoi Peshkupauje.com me rastin e futbollit.

Apo e kishe fjalen per qeverine e Amerikes e cila s'angazhon NATO-n per te zgjidhur kete ceshtje? smiley

xhibo, iku qafekuqi aq ishte nuk zgjati me shume se 5 komente, tashti ishalla kjo nofka e re qe del nga listat e rilindjes, "polinicks", e ka jeten me te gjate.

Nejse ky muhabet pret. Primare eshte fitorja neser.

Kush e do me bast qe jo vetem qe do i rrafim neser por edhe qe goli me deciziv do jete nje autogol i serbise. hajde hudhuni, ju fal 5 komente edhe rradhen te gjendja civile ne janar per te mar karten e identitetit.

Eshte e thjeshte fare. Nese serbet bejne qoft edhe provokimin me te vogel, apo me keq akoma lojtaret tane goditen me sende ne fushe, ateher automatikishte duhet te lene fushen e lojes e mos te kthehen me . 

*****
Serbet neser te luftojne per ndonje pike, se betejen e kane fituar shqiptaret qe te bashkuar ne nje kombetare zbresin ne fushe fitimtare. Tung! *****

*****

Fiton Srbija 5 - 0 kunder Albanija! Yryc e hyrja-byrja, pra shiptari, nuk di te luaj. Me vjen keq por ky eshte realiteti. Do Zoti (Ortodoks, Katolik e Allahu) dhe fitojme por zor zor zor eshte. Kemi komplekse ne nga Srbi. Rrezik e kane bere cicin ne breke qe ne autobus ku u derguan nga specialet qe ishin nga 2 metra (Jo si ata 10 policet sot ne Tirane qe lane nam)

Vallahi ma t'kompleksum se ti,sbesoj t'jen shqiptaret

Colici ish merzit shume kur kish marr vesh qe nuk u lejuan tifot shqiptare. Do shkoj vete kish thene- iu detyrohem kaq!

 

O Gono, kush e vendosi qe kombetarja ta kishte vetem fjalen "Digitalb" n'kurriz, institucioni i pavarur i UEFA apo NATO me rastin e vizites se Papes? 

P.S. Pyes kot per te ngacmuar une....Tironci Lebetit ka prova qe kjo eshte procke e Salukut, por per momentin s'po e hap dot kutine e provave se ia ka marre komshiu borxh sqeparin dhe s'ja ka sjelle akoma smiley

Fajin e kane emigrantet.

Nanji qe ta ka me te futme xhibo, se ne te gjithe e dime qe e ka Xhibitalb. smiley

Jo ore xhibo jo, jom tu e lone ate sport. se zgjohet qeverija nga gjumi neser e me mu do meret pastaj, nuk meret mo me ty smiley

Per banuesit ne USA, ndeshja jepet nga Fox Soccer 2Go

http://www.foxsoccer2go.com/match/eventi...

Paketa me e mire eshte $10 per nje muaj. Kij kujdes ta anullosh para se te mbaroj muaji, sepse rinovohet per gjithe vitin automatikish! Mund te kesh me shume se nje person logged in. Ndajeni me shoqerine!

P.S. Fox Soccer 2go ka dhe iphone/android app.

digitalb smileysmiley

Suksese kombetares. Duam fitore te merituar, te shumpritur, fitore historike, fitore nacionale, fitore patriotike! 

Hajt me kom te mbare! Edhe per inot te UEFAs dhe Evropit qe perkedhel idiotet e vet.  

Meqense jemi te loja e parashikimeve...per mua do te jete nje ndeshje ku do te vendosin episodet,nuk mendoj se Serbia do te na shtype,me pak fjale nuk parashikoj nje 4-5-6 me 0 per ta si mund te jete frika..mendoj se Kombetarja nuk do te zhgenjeje e do te kete mundesite e saj ne kete ndeshje,15-20 min e para vendoset loja,po nuk pesuam aty,ndeshja do te behet interesante per ne.Parashikoj nje fitore Serbe me rezultatin 2-0 me shume pishmanllek nga ana jone!!

Shpresojme qe Cana ta leje legenllikun mrapa ne ciu-er.

Ca ore o ndeshja o popull?

Sa ore ndryshim ke ti atje ku je nga Beogradi? Nese ke 6 ore, ndeshja per ty luhet ne daten 15 Tetor 2:45 am. Nese je 7 ore larg atehere e ke ne 3:45 am. Pra duhet ta gdhish. Ik e futi nje gjume tani.

Me llogarite e tua i bie qe Moza te jetoje ne Japoni ose Kore.

Moza moj moter, 2:45 PM EST. Hiq oret sipas zones pastaj. Po te jesh ne Chicago, 1:45.

si gjithmone ke te drejte gjembo. Kot me t'pyt sa e ke oren?

6:15 e mengjesit berbero. smiley

Wow, po ti pse zgjohesh kaq heret, pergatit dhe percjell husbanin per ne pune? Apo punon vete turni i trete?

Hapet restoranti heret. smiley plus duhen bere gati femijet per shkolle.

Po mire, me hiq ene nje merak t'funit: ne Alaska banon?  smiley

berbero, boll te kam thene. Sa shume detaje doni juve. Apo duhen mbushur dosjet?

Me fal, po nuk ta kisha me t'keq. Thjesht te qava hallin. Megjithse me peshk duhet te jeni mire aty. Dapni nje vrime ne akull dhe del vete peshku per te mor pak ajer. Sa qejf kom me shku nje here ne Alask per vizite. Besoj se veren tjeter do ta realizoje. 

Merci smiley se me llogarite e Atij sme la truri te le gjumin per futbollin. 

O Moza po ti ne Alaska banon?

U Es Ej. Po ti Kuazo?

Po ene Alaska krahine e U Ees Ej osht. Biles tani aty eshte ora fiks 7 pa 1 minute e mengjezit. Po te ty sa eshte ora?

10:59 am. 

wow, qeke 4 ore larg me Gjembin. 

Si 4 ore larg ? Lol se dhe ne ty 6 ore diff. kam po je ne anen tjeter te globit. 

Lere kuazimodo se tallet gjembi, s'e ka oren aq. Plus qe me keta te Amerikes me shume shanse ke t'u gjesh kilet se oren e sakte. smiley

 Lol. Ne jena europiane o vlla!! 

Dhe si e di ti kete me kaq siguri? Apo po harroj qe ti je i gjithedituri?

Mire e ke, ne fakt. S'do te habitesha po te shkruaje cdo dite qe nga ora 3 e nates.

Jo, jo nuk tallet ajo. Prandaj eshte kaq gjakftohte se jeton ne - 25 grade celcius. Pastaj kot nuk e ka vene nickun "gjembi" se ashtu rri veshur me kokore e me kapote e mbuluar nga te gjitha anet. 

kombetarja nuk duhet ngarkuar me presione nacionaliste, ngarkesa duhet ti ngelet serbise, e cila psikologjikisht eshte e renduar perballe publikut te vet. nese tanet e shfrytezojne kete moment psikologjik, ka shume shance qe ta fitojne ndeshjen ose te marrin barazimin.

Tashi, eshte e vertete qe ne kurbetlinje pjata lajme ne krah te meksikonit, po spanjollcen e nalte nuk e zotrojme mire. smiley

sidomos me t'lexume.

zahmet me na i perkthy n'anglisht! smiley

Autoritetet serbe qenkan per gjynaf.  Kane ndaluar ne aeroport gazetare e biznesmen shqiptare se njeri paska pas shallin e kuq te kombetares.  Jane bllokuar procedurat e pasaportave, dhe ambasodori yne ne Serbi po negocion me policine. 

Cfaredo te behet sot, i duhet bere nje kerkese FSHF-se te lejoje tifozet serbe te vijne per ndeshjen e kthimit.  Per kunje e per shap-sheqer. 

cpune ka ambasadori yne, pse ambasadori yne komandon UEFAn apo federaten serbe, do thoshte kunati shokut xhemal

Une them qe per kete qe ka bere policia serbe te cohemi ne shesh, te rrezojme Ramen me arme e te kthejme Berishen me lule. Si thua ti?

ooo ca meno katunari

Ku mund ta ndjekim ne TV ket ndeshjen sot, ne nga diaspora e Italise? Di gje njeri? Flm!

atdhe.net, albanian.tv aplikacion per iphone.

ai atdheu nuk punon e kane mbyllur autoritetet...po TVSH-ja nuk e jep ket ndeshje, me satelit??

Obi...lajmerimi thote se e jep Tvsh,falas per te gjithe !!

O, mrekulli, ishalla! Rrofsh

fatkeqesisht per te gjithe qe jeni mprehur per kete ndeshje, do mbaroje 4-0 per Serbin...

It won't

Veshtire 4-0...nuk besoj.

fgm qeke gdhi ters sot

Jo jo, kjo eshte me shkence. Kam perpunuar gjithe statistikat e kombetares tone dhe del qe sot (mbas nje fitore me Portugaline, dhe barazimie me Danim) rrifemi 4-0. Po jua them qe tani qe mos merziteni gjate ndeshjes.

Fgm shkencetari, fgm peshkatari. 

ju te vendeve kallkan te ftohta nuk thoni ndonjehere gjera te mira per shqiperine. Jeni te inatosur me cdo gje e per gjithcka, s'ju gjen shpirti ngrohtesi ndonjehere. pse duhet te jete ndryshe sot? shkence eshte dhe kjo.

vendeve te ftohta si Islanda i rruni bythen ju te vendeve te ngrohta... (edhe kjo eshte me shkence)

i rruni bythen ju te vendeve te ngrohta

po t'ua gjejme ku e kane... 

p.s

Prandaj u rri popullsia po 300 mije atyre, edhe me emigrante.

Po do merzitemi po loje eshte ne fund te fundit , si t'a kemi kismet , ama dhe parashikimi yt na merziti smiley

O fgm, shko futi nje bast se rezulati 4:0 e ka koeficentin 101 me duket!! Dmth ver bast 10 dollare, po te doli e sakte merr +1000!! smiley

 

 

vlonjatet kane aftesine to rise to the occasion.perkunder perceptimit serb se shqiptaret ishin te afte vetem per te shitur boze apo me pre drute , 11 djem te papare , te pangren te paveshur , bij te varfer te lagjes cole ne vlore shkuan atje and shut them up.smiley

Per katila njifen serbet, por qenkan edhe frikacake te shpifur. C'jane keto presione edhe per tifozet e thjeshte shqiptare. Gati gati po nxjerrin kriminel cdo njeri me nje shall te kuq. E di qe eshte e pamundur por shpresoj per nej 1-2 rrakapjekthi.

http://www.gazetatema.net/web/2014/10/14...

Zagare fare. Mos ndalojne dhe lojtaret ne fushe, se edhe ata do kene ndonjecik simbol Albanie. 

Pse beni sikur nuk e kuptoni njeher..Serbet nuk kane frike nga shqiptaret apo flamujt e shallet kuq e zi,por nga halabaket e tyre,e dine shume mire çfare llumi kane,e nuk e kontrollojne dot..ose mendojne se menyra e vetme per ti kontrolluar e ndaluar eshte qe te mos i japin shkak per sherr.

U paska hy frika, po humbkan. 

Tashi se ca jane serbet dihet, por menyra se si e nisi Shqiperia kete mesele s'e ndihmon Shqiperine, aq me pak shqiptaret qe perpiqen te shoqerojne kombetaren e tyre ne Serbi si delet pa bari.

Aman leji keta te dy (Fevziun e Bushatin) te futen se jane shoket e mij, i thote ambasadori shqiptar policise serbe ne aeroport. smiley

S'ja u lejojme tifozat, thane serbet disa dite para ndeshjes. Ok tha Shqiperia, s'ka problem, se ne jemi tipa qe kemi qamet respekt per sugjerimet e institucioneve nderkombetare, sidomos ato te futbollit; ne vijme dhe pa breke--ose me tanga--po e sugjeroi FIFA. Vetem aman mos beni shume zhurme se tashme kemi percaktuar dhe viziten e Rames ne Serbi...lejohen simbolet kombetare per eskorten e Rames ne Serbi, ca thote FIFA, apo do shkoje dhe Rama me flaumirin e Digitalb

po boll e se le nam shkon nga shkon te bolet e cicerimat e Rames 

eshte e vetmja gje qe e mban ne internet.

Me fal zogu, s'kisha aspak ate qellim. E kam parasysh qe per tipa si ty sharja e kryetarit te partise eshte ofendimi me i rende qe mund ti behet nje shqiptari, ndaj s'do ta beja kurre kete gje qellimisht, e them me sinqeritet dhe seriozitet kete.

Te lutem ki parasysh qe dhe ne kritikat e komenteve te ardhme, pjesa jote e Rames ka imunitet nga cdo gje qe mund te perceptohet si e share...i apeloj dhe komentuesve te tjere qe te tregojne ndjeshmeri dhe respekt ne kete pike.

jo mo ti shaje mbare e prap Ramen me ca ka e ca s'ka po keto komentet e tua ne kete lloj teme dalin pak si pyka 

Xhibo, problemi jot nuk eshte se i hedh shume kripe gjelles, por harron piperin fare. Dmth dy, tre ... te shame Berishes, dhe njecke (me mire hic fare) Rames. Kur do rilindesh ti o njeri?

Fanella per sot?

Duket robi kur kthehet ne pune, bo te pakten 3-4 komente ne dite. smiley 

Ambasadori jone i thote serbve : Lejini keto te dy se i kom me i pallat. U pika, pika. Diplomat qyrranjos. 

Autoritetet shqiptare mos harrojne se ndeshja e kthimit bohet ne Shqiperi. Gjthe serb moterq...at qe do zbresin ne Rinas, hypini neper autobuza dhe cojini ne stadiumin e Shkodres. Qe me qe ra llafi me kujto kohen e larget kur na nxirrnin nga stadiumi Stemol Qafa ne mes te ndeshjes,per prishje rendi, na hypnin neper Zise te mbuluar dhe na zbrisnin ne Qafe Krrabe per te ardh ne kembe e te humbisnim ate qe kishte ngel nga ndeshja ( metodat e policise sone popullore keto).

Nuk eshte tamam keshtu. Mos lexo Panoramen.

Si eshte tamam ? ... Knej e tutje do lexoj PernaskaMeten

Panorama ka genjyer gati perdite keto kohet e fundit. Qe me pasaportat e me shume lajme te tjera. qe kur eshte mbyllur gazeta 55

Pa problem, pa problem. Kerkoj ndjese.

Ne ndeshje te kthimit gjithe buletat duhen shitur ne prishtine kosovareve.

Kombetarja do te luaj me te njetin formacion si me Danimarken smiley

ore pse s'ka fare vemendje nga serbet kjo pune ne faqet e tyre me te klikuara, b92 e blic? As neper komente, komentojne vetem nga ana futbollistike, sa te lodhur jane lojtaret, etj. 

Fevziu thote qe ai dhe nja dy te tjere u lejuan eventualisht pas nderhyrjes se ambasadorit, sepse ishin te akdredituar (pasaporta diplomatike), me pas u lejuan dhe nje grup tjeter gazetaresh thote. Por thote fillimisht s'pinte uje as nderhyrja e ambasadorit tone dhe siguria e tij personale per personat qe ai kerkonte te lejoheshin.

Duket se siguria personale e ambasadorit (i njoh, i kam miq, cado qe i ka thene) erdhi pas kleckes se serbeve per gjoja rrezikshmerine e tifozeve...nga inati i shallit me flamur shqiptar ne qafte te nje tifozi, policet ne aeroportin e Beogradit kishin nxjerre preteksin e sigurise dhe deshin te kalojne nje per nje emrat e te gjithe shqiptareve neper sistemet nderkombetare te personave me precendete...perfshi dhe shqiptaret qe s'ishin ne aeroport per arsye te ndeshjes (qe ishin tranzit p.sh.), ndryshe s'i lejonin te kalonin.

Pak a shume kete thote dhe Artan Hoxha i News 24:

gazetari Artan Hoxha në një lidhje telefonike me News 24, sqaroi se prej 1 ore e 30 minuta grupi i shqiptarëve të bllokuar është zhvendosur në një ambient tjetër të aeroportit, aty ku deri më tani nuk kanë marrë asnjë shpjegim. Sipas tij, në momentin që u ndalua personi me shallin e kombëtares, u ndërpre kalimi edhe për studentë, apo shqiptarë që kalonin transit nga Beogradi. 

Hoxha shprehet se ambasadori ndërhyri që të kalonin vetëm personat me pasaportë diplomatike, siç janë gazetari Blendi Fevziu, Andi Bushati e një tjetër. 

Bushati gjithashtu ka bere nje reportazh:

"Kujdes, jo me shall të kuq në qafë kur të zbresim në aeroport", porosit Erioni, drejtuesi i agjensisë turistike që ka mundur të sigurojë disa bileta për tifozët e paktë që janë nisur këtë të martë në drekë nga Shqipëria.

Mire aty Bushati me ate hotelin " Crwone Plaza ". Ia ka perkthy ne serbisht edhe emrin hotelit vllai. Pordhet ne zemer.

Serbet duhet te jene me vigjilente. Psh breket s'ua kane kontrolluar. Mund t'i kete te kuqe, larg qofte. C'thote Fyle zgjerimpashai mor aman? Per breckat e kuqe e kisha llafne. 

Mua me ben me shume pershtypje fakti qe Fevziu dhe Bushati qenkan diplomate.

Mua ne fakt me ben pershtypje qe vetem ata paskan pasaporta diplomatike dhe jo gjithe opinionistet e tjere te medias shqiptare. Ca ka me shume Fyle nga Muc Nano p.sh.?

Ça rremuje o Zot. Hajde shtet rrumpallë hajde. 

Kina me ja ki nanen serbis sot, qashtu smiley

Kta tonet m'duket do myten nga emocionet. Icik bar para neshjes nuk do ishte keq.

na dajosh, te  (ç)emocionohesh...smiley

 

O Flamur gjak, o flamur shkabë,
O vënd e vatr' o nën' e babë,
Lagur me lot, djegur me flagë,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesë shkëmbi tmerr tirani,
S'të trëmb Romani, as Venecjani,
As Sërb Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math për Vegjëli

Flamur që linde Shën Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtërimin,
Çpall midis feve vllazërimin,
Flamur bujar për Njerëzi...

kush ka besim tek fitorja sot le ti vere gjithe kursimet e jetes per shqiperine. Do ti 6-fishohen brenda 90 minutave. As Sudja nuk pagute kaq shume... 

Ne vend te emrit Albania

futbollistet ne trikot e tyre kane shkruar

Digjitalb, 

A ka turp me te madh

Jo triko gjaegla, jo triko, por guna.

Nje ADN keni , ja daktori cfare shkruan nje dite para se te behet 70 vjec. smiley

Kane detyruar dhe Ramen si kusht per viziten e tij ne Beograd per te nisur skuadren jo me bluza te stamposura me dheun e tyre "Albania" por me ato te kompanise se tij "Digitalb". 

lol, as per sport as per komb s'jane keta. Vetem per sali berishe, per asnjeri tjeter. Xhibi, Agron TR e tipa sy ky do te politizonin gjithcka. po te kishte qene sponsori TV Klan ne vend te Digitalb, s'do te ishte ndier njeri nga keta. 

Sorry this Atdhe page is not available.

provoje prap

Po Fevziu cne me pashaporte diplomatike smiley !?

Pashe ca foto ne internet mbi atmosferen ne Beograd. Huliganet serbe mbizoterojne neper rruge dhe sheshe dhe po e ngarkojne jashtezakonisht shume klimen. Kjo eshte gje e mire per ne, sidomos nese vazhdon edhe ne stadium, pasi ekipi kombetar serb do te ndikohet nga atmosfera dhe ka gjasa te pengohet nga pesha e pergjegjesise, qe i kalon caqet e nje ndeshje te thjeshte futbolli. Perballja me pak fjale do te jete sa fiziko-teknike ne fushe, aq edhe psikologjike...

 

Unë kam shprehur mendimin që drejtuesit e FSHF ta ndërpresin ndeshjen urgjenitshtë me incidentin më të vogël ndaj lojtarëve tanë nga ana e tifozave serbë. Mos të rrinë si të dhjaksur si në 2004 në Greqi kur i shqye flamuri shqiptarë në shtyllën e flamurit krah atij grek dhe Uefas.

Lum si ju qe keni digialb! smiley 

Po per diferencen e cmimeve te biletave di gje njeri pse si qysh? Linja ne studio tek dplomati yne ne Beograd, Fevziu...

E cuditshme. Por ketu dhe me aq nuk gjendej gjekundi bilete, u shiten te gjitha qe diten e pare. Mos eshte ceshtje kerkese-oferte per shkak te numrit me te madh te vendeve. Mbase dhe ne Serbi nuk ngjall interes kjo ndeshje. Nuk shkon njeri ta shohe me shtrenjte. Ne internet nga serbet nuk shoh asnje lloj interesimi te vecante per ndeshjen, pavaresisht angazhimit te madh te policise.

Serbia mesa duket, me gjithe hallet e veta relativisht te medha, ka shoqeri civile qe ne keto raste i imponohet politikes vendimarrese. Stadiumet po ashtu i ka me te medha dhe kjo e lehteson punen.

Kurse ne or Xhib, mbi shpatullat e diaspores dhe dashamireve te kombit kemi vite qe spekullojme sipas qejfit pa bere njeri ze... 

 

Ti Obi, si gjith ne te tjeret ketu, lan pjata. smiley E si pjatalares nuk ke te drejte te hapesh gojen pervec se kur te duhet me shume palmolive. Bej punen aty, e mos na prish imazhin. 

Kerkoj ndjese dhe kthehem direkt ne vendin e perunjur te punes ku perkas smiley

Kam pershtypjen qe edhe te mos ishte ndeshja sebepi, po te kishin pare ndonje shqiptar me tregues nacionaliste ne veshje, prape do ta ndalonin. Nuk me cudit sjellja e autoriteteve serbe, kur edhe kroatet (xhanem nje rrace jane) tregohen arrogante neper dogana. Personalisht me ka qelluar te kaloj disa here nga Kroacia gjate udhetimeve dhe ndalesat ne ato dogana jane me te shpifurat, te mbajne atje sa t'u doje qejfi edhe ne mes te nates po deshen, per sfide. Nje here ma hoqen trurin, shokun tim e kaluan me shpejt kurse mua pervec pyetjeve "ku do shkosh e-ca do besh e-sa do rrish e- me ke do jesh?" me zbrazen gjithe canten dhe i merrshin sendet nje nga nje duke ofruar "kurs gjuhe falas": " E di ti si i thone cadres ne serbo-kroatisht? Po pasqyres e di si i thone? etj etj" Ora 2 e nates!

Cudi, 

Me mu jane sjelle gjithmone korrekt.  Bile sikur me merrej fryma nga emocionet qe ngjallte ajo dashura vllazerore e tyre...

Avash se e bere si te anabeli. leri per atje pervojat e tua gay me roja kufitare

smiley

Ah, tani ta kuptoj frustrimin. smiley Vazhdo lexo anabelin, mbase do gjesh kurajon e duhur...

ka ndonje lidhje per ne qe mund ta shikojme vetem me celular?

Suksese Shqiperise sonte , pavaresisht se na e kane lone Kombetaren si " jetime " sonte pa tifoze besoj se do ti zhdepim .

Per ta pare ndeshjen me kualitet ne Iphone, Ipad ose Android merrni falas APP:  ATN LIVE dhe pasi te zgjidhni paketen Albanian Mobile,  hyni me emer perdoruesi ergoni@live.se  pasword: 8520 

Keni parasysh se vlen vetem per sonte deri ne oren 2 pas mesnate.

Shikim te kendshem!

 

faleminderit

Nuk luan as meha dhe as rroshi... shume veshtire ata kane ekipin e plote. 

Ky grupi gazetaresk i Tiranes ( me nje fjale patriotet e ores se fundit) qe i paskan ndaluar ne aeroport e qenka bere nami.. skutha me plot kuptimin e fjales, vdesin per nje cik vemendje. 

Shpresoj qe ti lejojme tifozet serb ne ndeshjen e kthimit. Nuk duhet te biem ne nivelin e tyre. Dhe nese do sillen si ne Itali, ti vdesin ne dru. 

agree!

Sa inat jam ne pune deri ne 4 ...........por do t'a shoh riperseritje ne stacionet televizive

Me kembe te mbare ekipit shqiptar per sot, na nderoni !!!!!!!!!! Let's go Albania!!!!!!

Forca Shqiptariiiiiii! Uroj me gjithe shpirt FITORE!!!

...por kenaqem edhe me barazim...

1 me 0 per Albania! Let's go Kuq e zi! Per inat te fgm shkencetarit. smiley

sa te qelbur serbet. e mbyten himnin shqiptar me "uuuu" e fershellima

Ndyresirat .por stadiumi eshte plot kjo tregon se po na marrin seriozisht.

E mjaft ne kshu komentesh, fokus te loja tani, e sheht mos beni zhurme, mbani qetesi, se po luajne shoket!

Bismilah smiley Per hajer ! Biassi ..mbaj premtimin !

Tre vicha numerova dhe shume Picha te shoqeruara nga Ulerima paThriotike serbe smiley

serbet nuk jane ekip kushedi..   ndersa  ne te ruajme ate disiplinen taktike, sic kane bere 2 ndeshjet e fundit.. me shume presion se portugezet, nuk mund te ushtrojne serbet.. por edhe  me te fizikshem nga danezet, nuk jene

 

shpresoj qe, sidomos  ata djemte e krahut te djathte te mesfushes, te punojne cik me fort..  fort duhet te punojne te gjithe ne fakt, do luftuar per cdo top , ne cdo cep... 

kemi per te dale me pike sot nga Beogradi!!

4 zullape serbe te pamarkuar what the fuck are they doing/

Kam pershtypjen se do fitojme. Kjo dritarja ime, eshte mbuluar me ladybugs. Eshte shenje nga lart, I swear! Vijne e perplasen te xhami. smiley

mbrojtja po na ben me zemer belul.

po nuk ka gje.. eshte ai presioni i fillimit qe ushtron ekipi vendas, do mbaj 10-15 minuta dhe do normalizohet loja...

Wowwww e humben nje rast! 

ketlina, ti ku po e ndjek?

Kam TVAlb smiley

me too !!! po jo ke puna smiley

Ik se genjeva sot tek puna per te ardhur shpejt per te pare ndeshjen smiley

mire e ke bere smiley

Zbavituni tani, dhe mos harroni te thithni biberonin here pas here.

 

Keni ndonje link per te pare ndeshjen?

gazeta tema e jep live.

te dy keto lidhje shume dobet... me nderprerje

keni ndonje link tjeter?

c'i do ti , ti e di rezultatin smiley

Ah sikur t'i rrasim nei petull qe te bine squk keto ...

amin !

Suksese cunave smiley

Pavaresisht rezultatit te ndeshjes, realiteti eshte qe pervec shqipeve te lindur ne Shqiperi, shqiptaret e Kosoves sot luajne ne Serbi nen flamurin (ose digitalbin) kuq-e-zi, e kjo s'eshte pak per nacionalistet serbe te cileve sot po i del tym nga veshet per kete realitet te ri (i cili realitet sot ilustrohet kesisoj ne Beograd) e jo dhe aq per futbollin ne vetvete...ata dertin e kane qe humben Kosoven, jo ndeshjen e sotshme a mocme te futbollit.

obobbooobobobbo lexo komentet tuaja u bera me zemer smiley , hiku menja s'eshte ke puna hic

Shqiptaret nuk presin dot gje te hajrit nga anglezet, jo. Ku dreqin ra arbitri anglez.

arbiter leshi. e sheh tjetrin me gjak e s'ndalon lojen. pfff

si shpiegohet qe kam frike me e pa ndeshjen?!

Uh te ngrin zemra sa here ka aksion serbi..
Cfare emocioni kush eshte tek sheshi Nene Tereza , sabukur qenka bere!

Nuk ka gje serbi,mesa shoh.

Na mbyten plehrat

Qekemi per ibret. E vetmja gje qe mun te na shpetoje eshte ibretlliku reciprok i serbve.

nuk po luajne mire ?

skane gje serbet.
Vetem po beme ndonje gafe ne,se ata kurre sbejne gol me kete loje qe po bejne.

po kta mundje bejn kta? duhej te kishim marr kuksian sot ne komtare

Sa bene nja dy sulme me ne fund tanet, desh e futen petullen serbet. Bereqavers dhe aq deri tani.

ahhhhh, ca rasti humben tanet! smiley

Filluan serbet te hedhin cashka ne fushe. 

per pak sa shenuam.pepino nese e fiton kete ndeshje do te gatuajme makarune floriri per gjithe jeten.smiley

prape

jo, nuk duhen humbur sot keto raste smiley

nuk dihet a vijne me

serbet rane squp.tanet po fitojne confidence.

po acarohen serbet. po s'bene gol tani tanet, s'bejne me pasi te qetesohen ne pjesen e dyte.

Serbet po lozin me frike, shume nervoze.Hajde majkat ku ti kene.

serbet e kane humbur fare pusullen.

me duket se edhe ata per 0-0 po luajne.

tani duhet te kene kujdes cunat sepse e thyen friken... dhe ka rrezik kundersulmi nga keta gjarprijt

E drejte

I gjo smor vesh une, pse kena vesh fanellat e amerikanit, dhe serbet ato te rusit?

filluan te hedhini fishekzjarre e shishe. nuk luhet keshtu

po zihen me policine. 

u nderpe loja

ishalla mbaron me kaq.

Po maroi pj 1 0-0 do i kthehen kundra serbeve tifozet

Tifozet serbe po behen gati te hyjne ne fushe nga inat.

Loja po nderpritet.

nderprene lojen.

Luani futboll o plehra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hahaha, flamuri shqiptar po fluturon ne fushe me drone

hahahahahha

filloi lufta, hajde motrat e nonat ku ti keni 

hahahahahahaha

eheeeeeeeeeeeeeeeeee flamuri jone mishi kokerr

hallall kush fluturoi flamurin. HERO

langaraqet.. gjithe shpresat i kane te Zoti, se po bejne kryqin per cdo top, dhe te pislleqet.. 

ne kushte normale  i mundim kollaj fare keta, mu atje ne Beograd!!

mos, po zihen lojtaret per flamurin. u dhje. zbriten tifozet

O my god. filloi lufta

myllni ndeshjen, afrorfe 0-3

U nderpre loja.

Duhet ta nderprese arbitri.

shume burra po tregohen keta shkerdhatat mir tifoza qe slan po po behen nje vend i tere kunder 11 lojtareve u qifsha racen 

Ndeshja ne tavoline .u thace apo jo.

U mbyll O U T

Kush qe ai qe leshoi flamurin LAPIDAR

hahahahahahahahahahaahah  jua futi Shqiperia sa krahu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hyne tifoze serbe e qelluan tanet

s'ka me kuptim ndeshja

po thone komentatoret "policet dukeshin shume, tani duken pak".

 

Normalisht ndeshja duhet anulluar. U mbyll apo jo?

flamuri isthe me ismail qemalin e lexonte authoctonus

ende nuk dihet nese do te anulohet. policia po perleshet me tifozet

 

Ismaili ne nje krah dhe Isa ne krahun tjeter.

O my God!

bravo xhaka qe shkoi mbrojti flamurin

C'mut do Ed Rama ne nje vend qe ka alergji edhe nga shpalosja e flamurit shqiptar.

po c'lidhje ka politika me tifoze qe futen me 7 euro ne stadium tani, futja kot

ka te drejte Alba.

kjo tregon nje vend me nje sentiment armiqesor.

po jo se nuk jane ata tifoze serbia, mos ia fut kot. gabimi qe beni me shqiptaret ju emigrantet antikombetare, qe i pergjithesoni te gjithe me disa kokrra negative, eshte i njejti gabim qe beni kur pergjithesoni gjithe serbet me ca tifoze. serbet kane tifozerine me idiote, por politika e populli ne mase eshte tjeter gje. edhe aty ne stadium, shumica duan ndeshje te qete, jo trazirat qe duan disa kokrra.

si ore 40 mije vete fishkellejne hymnin nuk qenkan serbia.

ti ke probleme qe kur pergjitheson e shan shqiptaret. pergjithesimi eshte kot sa te besh muhabet

Pse nuk I bejme ban keta debilat nga kampionatet e futbollit?!! Kur sdine me shiju nje loje! 

Ndodh i till ndyresirllek ne Shqiperi mo? Sben vaki, keta jan shtaze... te ishin keta ne Shqiperi mund te pinin birra te qete bareve te Tiranes... po jan mut race!

serbet jane kafshe

Ishalla ndeshja anullohet dhe keta loqet fillojne djegin beogradin

Mu mduket sikur kta po presin te fillojne pj 2

ashtu duket

skush e paska hedh dronin ne fushe me flamur shqiptare ku ne stadium nuk ka asnje tifoz shqiptare? Apo u komandau nga kosova dhe shqiperia direkt?

e 10-jen....gjynah,shqiperia po luante mire !!! Nuk di çfare thote rregullorja,serbet do te luajne karten e provokimit me ate flamur shqiptar qe valvitej siper stadiumit..

te na hajn mootin serbet per provokimin. Provokimi nuk eshte shkelje ligji... dhuna kriminale ndaj lojtareve eshte thelbesore....

Sikur mavraj ta kishte terezitur pak me lart.

I got to say ne shqipot jemi te ligjte e vetes por me mysafiret nuk jemi sjelle asnjehere keshtu.

te ligjte e vetes sepse pikerisht ti me kundershtove kur te thosha qe ne me te huajt s'bejme keshtu, e ca nuk perpiqeshe te sajoje qe thoshe qe jemi rob te keqij. te ligjte e vetes jemi prej tipave si ti smiley. Mire qe kemi kosovaret qe na nderojne kombin.

po fituan kete ndeshje hallall e kane cdo kerkese futbollistet.ti shtypin koken rraces se qelbur  sllave

bravo taulant xhaka per nderhyrjen, gjithsesi smiley

Sipas Mond Gezdarit ndeshja ka mbaruar

Rrofte Shqiperia dhe Shqiptaret!

 

Zot ! gjendje lufte ne Stadiumin e Beogradit! Serbet bene autogolin me te madhduke unevidentuar si komb i pacivilizuar.Me  ka mbushur me dashuri per kombin tim qendrimi i skuadres tone .Rrofte Shqiperia Natyrale !

Epersia Serbe ..per toke !Qeveria Serbe do rikuperoje  dicka ne se boshatis stadiumin..! Ndryshe kjo ndeshje eshte e mbaruar , sipas meje ! Ska garanci tjeter

Fshf duhet te terheq ekipin,jane qelluar lojtaret shqiptar,çfare do qe te behet me rezultatin..nje shkerdhat serb u duk ne tv qe u sul ndaj nje lojtari tone,nuk mund te presim te vdekurin ne fushe.Policia serbe po boshatis stadiumin,shpresa e fundit dhe e vetme per ta qe te rifilloj ndeshja,nuk duhet te luhet kurrsesi!!!

absolutisht asnje lojtar nuk duhet te kthehet

Si mund te quhet provokim shpalosja e flamurit shqiptar ia fusin pordhes keta me kete term.provokim eshte kur shan apo ofendon apo inicion ndonje akt violent.

te paret u provokuan tanet, sepse u hodhen fishekzjarre. e vetmja gje qe e ndalon ndeshjen eshte hyrja e tifozeve ne fushe, e per ate s'ishte faji yne.

Hahahahah po si nuk eshte provokim,,, po te kishte ndodhur ne Tirane cfare reagimi do te kishte. e njejta situate ne mos me keq. 

ndeshja mund te filloje vetem nese boshatiset stadiumi, pa tifoze fare

U anullua ndeshja... he per he.

Ah kta bythqira edhe pa tifoze shqiptare nuk arrijne dot te mbajne nje ndeshje. Do ta shofin bythen e vicit ne elbasan.

Jooo, dajosh! Ne do tregojme se jemi komb dinjitoz ! 

U bo si Kuksi kunder Kavajes... smiley

Thuhet se do filloje ndeshja

Kujt mund t'ia priste mendja qe serbet te binin kaq  kallup brenda nga nje ngacmim kaq femijenor.

epo te futen keta bythqira para nesh ne Europe?

asnje lojtar shqiptar nuk duhet te kthehet ne loje.

 

U rruafshin leshte cunave tane smiley Musi boba jan te gjith as e rruajten fare nga kta gejsat e geyogradid smiley

Po u kthyem ne fushe do tregojme qe jemi te dobet , pa dinjitet. Po te goditej nje lojtar gjerman cfare do ndodhte?

ne fushe nuk kthehen pa nxjerre tifozet jashte

Ore nuk ka kuptim. Ata tifoze duan 2-3 ore te dalin, ky nuk eshte stadiumi i kamzes.

Po te qifsha UEFA-n...jeni ne vete???? Ku do i çoni djemte ?

What's going on ?? Po luhet apo jo?

Ne na ofenduan qe kur nuk na lane uniformat e kuqe lere pastaj tifozet.

Me sharje e fyrje jemi mesuar,ashtu si ne greqi !!Gjithe stadiumi gjithe kohen bertiste..vrisni-vrisni shqiptaret !! Serbia e di shume mire qe ka shume llum brenda,me sa duket masat e mara nuk mjaftuan.imagjino te kishte tifoz shqiptar aty?Nuk jemi per lufte aty!! Trimeri leshi...na çate trapin!!Me sa duket ndeshja do te filloj..Jane çmendur,si shqiptar si serb si UEFA..!!!

Ta lejne lojen fare, ca lesh, te dalen nga fusha dhe te iken, le tia lejne turpin ne dere Serbise.

Llastica, jo s'po luhet se bene dhune serbet ne stadium.

serbet kthehen ne fushe

do vazhdoje....oh çar emocionesh

po vazhduam lojen kena per ta honger dhe KEQ fare

Zot ndihmoj djemte tane!

Pse ti ndihmoje zoti? As ka shanc ti preke njeri me dore se u q.hen robt si komb pastaj. 

ej, se na coroditen keta me kete ''elikopterin'',  po ne fakt  mjeti  qe kishte  banderolen me ''shqiperi etnike'',   ishte nga  keto drone  e telekomanduara...   kujti i ka vajtur mendja..smiley  i ka hallall 1 milion eurot e Besnik Benzit..smiley

Po mer u duk qarte. Kjo eshte pertej heroizmit. Krenar si sot smaj men.

Sul Pezhoja kishte vene nje cmim po ashtusmiley

Nonen shkijve....

do vazhdoje smiley

gomarllek

s'ka kuptim te vazhdoje pasi hyne tifozet dhe qelluan lojtarin

Oh shkerdhata anglez, vazhdon lojen. Po nuk dolem humbasim 3-0

....mgja ideja dhe valvitja e flamurit me  nje minicopter  99$ ishte gjeniale,hallall  dhe buka..

Ai qe e ngriti flamurin shqiptar ne Beograd eshte nje Ismail Qemal i dyte...

duhet te kthehet ne hero kombetar...smiley

Ca Ismaili mer, Ismaili e ngriti flamurin ne mes te rehatit. Ky bobi sot rrezikoi ta hajne te gjalle megjith rrecka ne mes te strofkulles se cetnikeve.

Une kam mendimin se duhet te rrije anonim, serbet do vene cmim per koken e tij smiley

Dhe po te vune cmim serbet per koken pastaj e marrin me gjith shpatulla te tille burra jane, le qe harrova shpatulla s'ka fare.

nuk dua t'ja le ne dere qeverise shqiptare kete pune, por nje kryeminister me dinjitet merrte ne telefon de biazin tani dhe i thoshte t'i merrte djemte dhe t'i hipte avionit per ne tirane.

fuck those motherfuckers

kjo nuk eshte me futboll.

nje (te pakten) shqiptar  eshte goditur ne fushe.

eshte pergjegjesi e qeverise tani te mbroje dinjitetin e shqiptareve.

UEFA doesnt give a shit!

 

 

100% dakort. Vari k@rin diplomacise. 

A ju jeni idiote, ju rreh vetem per te nxjerre ekq kryministrin kundershtar. Jeni shkerdhyer nga trute ketu ne peshk, po rendshem fare. s'jeni as per sport e as per kombetari. se c'lidhje kane kryeministrat ketu, vetem copa mishi si ju e dine

idiot je ti mor kar. qe ben gam gam pas cdo njeriu qe flet.

te shame qeverine ty mor injorant!

eshte ceshtje dinjiteti kombetar, nuk eshte me futboll mor koqe. futbolli mbaroi qe kur u futen tifozet qelbesira ne fushe per te grisur flamurin shqiptar dhe per te goditur lojtaret shqiptare.

po ti je njeri pa din e iman. edhe mut ha, vetem kryeministrin mos ta ngacmojme. une nuk po e shaj kryeministrin. thashe thjeshte qe eshte detyre e tij tani. po ti je debil.

ata futbollistet tane jane te gjithe cuna te rinj, qe kane nevoje per mbeshtetje. jo per vendime te UEFAs.

Mua me vjen per te qare! Krenare per Shqiperine!

Ndeshje e fituar ne te gjitha drejtimet , Respekte.

Shtet shkerdhate... ku eshte fshf? pse nuk prononcohet? Ministri i sportit? Kryeministri? Eshte kombetarja jone aty qe po indimidohet dhe tmerrohet ne mes te nje vendi armiqesor! Shtet muti. 

Sido qe te vazhdoje cunat e kthyn lojen dhe e vune para skuadren serbe perpara sulmeve me fishekzjarre dhe sulmit ne fushe. 

Shulku nga dhomat e zhveshjes thote qe lojtaret tane jane te tensionuar dhe te renduar psikologjikisht dhe presin me tension vendimin e UEFAs. Lojtaret kane trauma ne trup.

Po ca UEFA ja q*fsha kurven UEFA dhe kujtdo tjeter...ti nxjerren cunat nga stadiumi dhe ti kthejne ne Shqiperi!

Te ngrihen nervat thjesht nga diskutimi qe ata mund te kthehen prap ne fushe WTF!!

Vari lesht futbollit, s'ka pike kuptimi qe cunat tane te kthehen ne ate fushe, pavaresisht vendimit te UEFA.

po largohen serbet nga fusha

 

Disa lojtaret tane jane goditur nga stolat dhe grushtat-thote sekratari i FSHF-se direkt nga dhoma e zhveshjes.
Si mund te vazhdoje loja keshtu?Jane ne vete keta te UEFA-s?

Po vene kenge greke kta a thua na plasi cari.. sikur s'i degjojme vete ne ne shqiperi, ca mentaliteti kan, qe ketu duken ca popull debil qe jane. Kryeministri shqiptar duhet ti marr cunat ne telefon e tu thote qe ska pith nene ti prek me dore se kan nje komb te tere mbrapa!! Para cuna pa frike.

Shulku thote qe nese UEFA e kerkon ata duhet te kthehen ne fushe. Tani ndeshja po rifillon.

Tre pike ne tavoline smiley

Ndeshja nuk zhvillohet.

maroi

MATCH IS ABANDONED. NDESHJA MBAROI. H A LL A A LL

FURTHER INFORMATION TO FOLLOW smiley

hAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

bravo cunave te komtares.serbt e tregun veten per ate qe jan.me 12000 polic n'stadium ju iku situata komplet nga dora(simas meje e leshun vet,mas dy rasteve tona t'njepasnjeshme,po hajt mo).zhvillohet apo jo neshja e vendos uefa.respekt komtares ton.
 

Emrin e atij trimit te flamurit. Lapidar ne mes te Manhattanit.

Jo, emrin e atij le ta mbajne sekret per ta mbrojtur nga hakmarrja e kurvave serbe, ama nje dhurate "modeste" padyshim nga ai biznesmeni qe kishte premtuar shperblim per kombetaren smiley

Po ata kur i rrujten sumen ne mes te stadiumit cer do i bejne mas pilafit? Vetem po i dhane nej gojore.

sot me shume se kurre per nje Shqiperi te madhe

hahahahaahahah  0-3 edhe me loje edhe me grushta i rrahem.. Edhe shqiponjen jua futem brenda ne fushe. 

ende s'eshte marre vesh kjo. mund te vendosin te luhet dite tjeter. eshte "abandoned"

Akoma nuk eshte konfirmuar nga UEFA. Po diskutojne.

Mire qe u anullua, por po sikur t´ja japin Serbise fitoren aforfe 3-0?

shume e mundur. Kjo padrejtesi do jete e perafert me konferencen e ambasadoreve ne londer 1913 qe na vodhi gjysmen e territorit...

Zyrtare! U anullua.

e kam thene gjithmone Kosova eshte si shpirt si zemer

La gazzetta dello sport: Drone sorvola lo stadio con bandiera del Kosovo, sospesa Serbia-Albania. Italiane hesapi!

match abandoned!!!!!!!!!!!!!!!

Shqiperia Fitoi!

E shifni? Me mire qe nuk shkuan tifozet atje! Sherr per hic GJE me kafshet. E paskan ditur mire ca kafshesh paskan. 

Ne 1912 u ngrit flamuri ne Vlore, ne 2014 u ngrit ne Beograd! Tifozi qe ngriti flamurin, Xhaka dhe Lila qe e mbrojten nga duart e serbeve, e gjithe skuadra jane heronj, qe u treguan te permbajtur dhe dinjitoze perballe kafsheve serbe qe i goditen me c'te mundnin.

Ndeshja nuk duhet kurrsesi te vazhdoje.

Lejini mer keto karlliqe. Nese e kane derguar te tanet ate dron, dhe nuk eshte provokim, duhen gjet e duhen vdek ne dru. Po te kish mbet ndonje nga lojtaret tane rende ne stadium? Apo do i bonit heronj?

Adoleshent legena!

 

Bame, lojtaret tane po digjeshin me fishekzjarre. Kur fluturoi flamuri e kishte marre ferra uraten.

Une po flas per veprime tonat, nese jane vertet tonat, qe mund te conin ne plagosjen ose me keq te lojtareve tane. 

Nuk po mbro njeri kafshet.

Bame, me qellim te mire e ke, sic te gjithe ketu, s'ka dyshim, por po flet pak skic ama...po flamurin fluturoi a derbardhe, nuk i hodhi mut ne koke serbeve. Shit happens e goxha gjera me te renda ndodhen ne stadiume...ca, shqiptaret s'kane te drejte te ngrejne flamurin a simbolet kombetare ne stadiumet e huaja se ndyrshe i bie te jene pergjegjes provokimesh?

Me gjase, ata kafshet qe bene sherr do benin gjithesi, e pergjegjsia eshte katerciperisht mbi serbet se pari e UEFA se dyti.

kur ta kapesh fillin xhibo, gjer atehere...

Me rafte pika u bere merak per shqiptaret...serbet s'lane llaf pa share, e hyne ne stadium me portretin e Milloshevicit, ca jane serbet lulja mos me prek qe t'u vijme pas fijes? Po flamurin tone ngritem o njeri, nuk beme asnje krim. Aman mos na mallengje me merakun tend, po dyshoj me verte qe paske pas sweet memories me kroatet lol.

Shko mer sumc nderro prap nikun.

Ja do te pyes ty ca do bej. Jam goce sa per dijeni, mos m'u drejto me "mer". Dhe mos e merr personale qe qesha me ate qe tha shkaba e te ma nxjerresh inatin tek komenti siper, se nuk e kisha me ty fare, me erdhi me qesh vetem me batuten e shkabes.

Keshtu ju pafshim ishalla, as te zot me bere nje ndeshje futbolli. Te perkedhelmit e Evropit. 

Poshte serbia

Rrofte Shqiperia!!!!!!!!!!!!

Jepini shqiptar jepini thyjani turinjte barbarave serbe , lutjet dhe zemrat tona !!!!!!!!! 

Captain fantastic!

Ndonje link ku ta shohim ca ndodhi ka?!! smiley

u pezullua ndeshja .nuk do luhet.

Hallall...foto e fundit shume..shume...embleme!!!! Cana me grusht huliganit..lojtari serb me duar ne koke!!!!

Hahaha, shkoi per peedh ne e hongri ne sum shkjau

Hallall cunave, krenare per te gjithe, per lojtaret dhe sjelljen e tyre, per tifozet qe shkuan pavaresisht kurvllekut te UEFA e braktisjes zyrtare shqiptare, e padyshim per ate qe ia dogji siguresat serbeve me ate flamurin shqiptar ne stadium.

P.S. Pitesemes, kujt ja priste mendja qe sot do na mbusheshin syte me lot e do kishim kaq shume emocione per nje ndeshje futbolli me kafshet e Evropes....

Respekt xhib smiley

vertet rralle here ndjehem krenare qe jam Shqiptare

pertej politikes me pelqeu mjaft edukata e lojtareve tane ne loje me gjith grushtat qe hengrensmiley

ato grushta mund te na japin 3 pike e te eliminojne fare serbine smiley, sidomos me keto foto qe po dalin

e meriton serbia smiley

LORIK CANA!!! smiley 

 

Po zbrazet stadiumi  smiley

Shqiperia kerkon loje me dinjitet!  Bravo Shqiperia, bravo trajnerit dhe futbollisteve shqiptar!

Zot ndihmoji shqiptaret.

Nr # 1  u thye huna e serbeve , dolen jasht

sapo pashe nje foto tani, 1 nga  keta maskerenjte  serbe qe u futen ne fushe, e kish qelluar Balen me stol druri ne koke...

ku fotoja?

ah ok, ket e pash me siper.

daily mail bame.ai stol do na japi trepikshin.qe me aq loj sa u lujt e meritojshim sidoqoft

Pa mendje belul, pastaj nje ta zene me dore Loriku dhe e di vete ti smiley

Cana e kish hedhur tuç shkerdhaten..smiley

Kam gjak Shqipje more shkja...
Ti Shan un sdu me tsha...
Tkena than qe sna e njef trurin ,
N'Beograd Valevisim flamurin

smileyserbi do plumb or daj, ska politik paqsore me kta shtaz.

problemi osht se kta byth8imat ton i shiten armet per skrap, ja qift derri nonen 

e bon golin e barazimit irlandezet ne minuten e fundit shtese

turp per gjermont, sikur i kan mor m´sysh

Shqiperia  7 

Danikarke 4

Portugali  3

etj...

   smiley Flamuri Shqipetare me ne krah Ismal Qemalin terbuan serbet 

C'ke mor serb qe u trembe ti luan dhe ne

shtepin tende ? C'ke serb tu ngrit tensioni sikur
je vatan kampioni ? C'ke mor serb qe vjen
verdalle kur degjon emrin SHQIPETAR ? Ku e ke
hallin qe sti prekin kembet dhen ? Beni mire
pyesni Greqin se ata e njohin mire SHQIPERIN ,
pyesni edhe Partizanin e Beogradit se dhe ata
na e din TABANIN . Tosic , Matic , Ivanovic ju
nuk jeni KURGJO HIC , edhe Titon ta ngrini nga
varri , nuk na e ulni dot SIPARIN . DE BIAZIT
skema i funksionon se kemi CANEN si timon ,
kemi RAMEN si SHIGJET edhe MEHEN si KOMET .
Po fillon numerimi nga mbrapa o SERBI te dalte
flaka . PO VIJNE BIJTE E SHQIPERIS TE TE
MUNDIN NE DERE TE SHTEPISE . Forca Shqiperi

Belul e ka degjeneruar keq kete legenin... ky me mire ta kishte shtypur boti i mutit smiley

Kam pershtypjen qe Cana e ka mbajt veten dhe nuk e ka godit, do kishte gjak se s'ben ne ate lloj pozicioni.

Heren tjeter ai do mendohet 2 here para se te hyje ne fushe  me stol ne dore.smiley Bravo shqipot kete here perdoren dinakerine zgjuarsine i futen serbet ne kurth .urrejtja e serbeve ndaj nesh qenka  patologjike.palloshi duhet ta mbaje bythen ne tirane e s'ka pune te plikset me ta.

 

smiley

Kam pershtypjen se keta plerat e UEFES do ti "penalizojne" duke i shpetu nga humbja e sigurte ne Shqiperi, do ti denojne per ndeshjet e tjera. 

Ketu paska shume rob emocionale, der ne rracizem. Shani te tjeret po a i keni pare komentet tuaja ter vrer? Fundja po ta marresh dhe fluturimi pa leje i nje flamuri provokim eshte. 

Nuk quhet provokim fluturimi i simbolit kombetar i njeres prej skuadrave qe luan ne fushe o njeri i perendise.ne kishim po aq te drejte sa serbet  te shpalosnim  flamurin tone .

Flamuri eshte ngrit pasi ndeshja ishte nderprere .

Kane kujtuar fillimisht qe ishte dron i tyre dhe po gezonin.. kur pane qe ishte flamur shqiptare u terbuan! 

Nejse, flamuri ju dorzua anesorit nga ekipi shqiptare (ka dal video kur dorezohet flamuri) dhe ndeshja u nderpre sepse u futen tifoza ne fushe. 

o ljubo,mos i ke floket si colicismiley s'ke ci ben,ktheje dhimjen ne force tani

Ketu jane fotot e rremujes: http://www.dailymail.co.uk/sport/footbal...

Dajoshi, gjithashtu dhe flm per perditesimet in real time (desh na iku truri kur flitej se mund te ktheheshin prap ne fushe tanet, derisa u vendos) smiley

At first, the home support had cheered the flag, but once it became clear that it was Albanian the mood in the stands turned. Flares were lit, with a NATO flag burnt as supporters clashed with riot police.

hahahahahahahahaha.....

Hajt shkoni qahuni te Putini se ju "bombardoi" NATO persedyti. 

Kushedi  sa do me jete merzite sali Qenef berisha . Dhe mbaini ndonje shenim Idrisit , se te do te miren Xhibole dhe nuk do qe te te iki truri smiley

Humbet kush perfshihet nga nervozizmi  .

Hallall shqiptareve ! Vertetuan edhe njehere se Shqiptaret kane vetem Ditlindje smiley

t'lutem Idriz mos ma permend as salen as edin ne kete teme - xhibja po te doje le te beje gam gam. 

sot jemi kuqezi! 

Dhe Sala kuq e zi smiley

sala se di e as me intereson - ta kam fjalen per ne te thjeshtit perfshi edhe xhibolen

KM duhet ta anulloje viziten ne Serbi. Dhe kjo jo per dhunen ne stadium(autoritet serbe mund te shfajsohen fare mire me preteksin e ekstremisteve) por per sjelljen e shteti serb ndaj te gjithe individeve te identifikuar si shqiptare pavaresisht pasaportes ne xhep. Nje shtet qe te ndalon te jesh vetvetja, te mos perkrahesh kombetaren tende, te keqtrajtoj qytetaret ne aeroporte apo pikat e kalimit vetem se jane shqiptare nuk ka byth ta quaj veten shtet. Eshte e gjithe struktura shtetore serbe bashke me shoqerine e saj qe jane pergjegjes per keto akte te turpshme rraciste.
Personalisht nuk shoh ndonje arsye se pse KM shqiptar te takoj shefin e kesaj strukture rraciste dhe inspiruese te dhunes ndaj bashkombesave te tij.

Lajmi i fundit..perveç se ne Tirane e Prishtine,ne Vlore bulevardi Vlore-Skele mbushur me makina me flamuj qe bertasin per Kombetaren !!

Edhe ne Korce po behet feste.
 E pashe ne nje video ne FB,dhjetra makina me borie festonin.

Serbet duke menaxhu krizen me PR agresiv. Asnje deklarate nga te tanet.

who cares anymore, me e bukura ndodhi, sta lane flamurin me kalu kufirin, ja plase me drone mu ne mes te stadiumit. leji te llapin te na hajne trapin.

 

bfd goni. E rendesishmja eshte te mbahen pergjegjes per ate qe bene. smiley 

bama une sapo e postova nje koment ne washington post.

Ai tifozi agresor paska qene i njejti qe beri rremujen ne Genova. Dhe policia serbe e la kete tipin me antecedent te hynte serbes ne fushe.

Nderkohe aeroporti Nene Tereza eshte blinduar me tifoze. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).