Instituti i Studimeve te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit ka bërë publike disa foto të panjohura për publikun, të cilat lidhen me vitin e largët 1945, më Gjyqin ndaj deputetëve të opozitës por edhe të intelektualëve, i cili ishte pikënisja e tmerrit dhe krimeve të komunizmit që do të pasonin 50 vitet e ardhshme. Në foto tregohen të pandehurit, të quajtur armiq të popullit, të cilët ishin elita e SHqipërisë së atyre viteve, duke filluar me arsimtarë, klerikë, intelektualë, mjekë e të tjerë. Mes tyre, edhe durrsakët Shefqet Beja, Beqir Çela, Enver Zazani, Ing.Fejzi Alizoti.

Po kështu, pamjet rrënqethëse tregojnë edhe trupin gjykues, dëshmitarët e rremë apo edhe publik e zgjdhur për të ndjekur seancat vdekjeprurëse.

Fotografitë janë shoqëruar me emrat përkatës të të dënuarve dhe prokurorëve të tyre nga drejtori i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa.

Me anë të një gjyqi të posaçëm Koçi Xoxe, Hysni Kapo, Bilbil Klosi, Beqir Balluku, Medar Shtylla etj., dënuan “krimet e luftës dhe kriminelët që bashkëpunuan me okupatorin”, duke nisur kështu spastrimet e para të kundërshtarëve të komunizmit, një ngjarje në të cilën u dënuan 17 deputetë dhe përkrahësit e tyre, si edhe 28 pedagogë të pushkatuar gjatë viteve të para të çlirimit. Sipas të dhënave, numri i intelektualëve që janë burgosur në fillimet e sistemit komunist, është 65, një histori e mbushur me tmerr e padrejtësi e cila zgjati 50 vjet.

 

Gazeta e Durresit

541 Komente

Shum nga keto foto, biles disa faqe muri plot me foto te tilla, i kam pare tek Insituti i ish te Perndjekurve Politik tek rruga e Elbasanit, ngjitur me lulishten 1 Maj, afer Parlamentit Shqiptar, foto te dhimbeshme, qe te bejne te mendosh, te analizosh se, ç'ishte gjith ai amok qe i kishte kapur shqiptaret kundra njeri-tjetrit. 

E pra Pjero, c'i beri valle shqiptaret te vrasin njeri tjetrin per 50 vjet? Mister i modh...

Kam frike Deiono, sipas te dhenave qe kemi ne duar (te gjithe neve, fale statistikave) se ne keto 22-23 vjet (gjysma e diktatures), kemi me shume te vrare se ne kohen e diktatures. Me duket se nje amok me i madh i ka kapur shqiptaret tani, kam frike per kete situate ku iken kot, per dhjam qeni. Athere ikje te pakten per nje ideal, a nje perpjekje per matan. 

se ne keto 22-23 vjet (gjysma e diktatures), kemi me shume te vrare se ne kohen e diktatures. 

smiley

He Deion! Nuk po te vjen zeri! 

Me kto deklarata te Pjerit per komunizmin me nota nostalgjike, sa vine e thellohen dyshimet per aktivitetin e tij pseudo-disident.

Deion i dashur, keq te rrish drejt, te qendrosh drejt, te mbash qendrim te drejte, objektiv per situatat, se sulmohesh dhe dyshohesh si nga krahu i majte ashtu dhe nga krahu i djathte smiley

dallohet shterrimi i argumenteve te Deionit; eshte fiks momenti kur fillon rhetorika boshe. tipike!

hemm, qenka mbledhur partia e antikomunisteve te 91shit, te zhgenjyer nga demokracia ne 92shin. Thoni nai te re, pash Zotin.

Ke te drejte Pjero. Ne Washington DC psh vriten me shume njerez mrena vitit se ne gjithe Korene e Veriut.

Ne Washington, nuk vriten dhe aq Deiono, se sa ne Njy Jork. Dhe kjo e ka nje pikpyetje te madhe. Diçka çalon aty. 

Z.Pjer ...lexova kujtimet e te ndierit Shoshori .diametralisht te kunderta me me pretendimin tuaj si Miku me i Afert i tij .I ke lekundur shume asetet e besimit kur nxjerr perfundime , ose do te duhet ndonje Plotesim .E them se nuk di si te ta vleresoj kete thenien me siper !

Eshte ne te drejten Tuaj por jo dhe aq kur mendon famen qe ka V...Q... tek PPU smiley

Idriso, a mund te mi japesh dhe mua (me link) kujtimet e Cenit, se une nuk di qe Ceni te kete shkruar ndonje kujtim (megjithse ia rekomandoja gjithmon kete, kur me tregonte ato historite e tij). Une di qe ka shkruar nje liber (dorshkrim qe ia kam lexuar dhe kritikuar me dashamirsi ne shum pika) , dorshkrim qe mu lut t'ia nxirrja jashte kur dola ne emigracion, dhe qe ia premtova me kushtin qe te rregullonte shum gjera aty, se kish shum perseritje, ashpersi ndaj Zotit, etj etj. Pasi e rregulloi (shkruante nga mengjezi deri mbasdite) brenda disa diteve, ma dha, e pashe qe kish permisuar diçka doren, dhe e morra me vehte kendej ne perendim, ku e dorzova ashtu siç me kish porositur ai. 

Tani ti thua jo-po keshtu, e jo-po ashtu, kur une beja thuajse çdo dite rrugen me te, kur isha i papune, (se kur punoja s'kisha mundesi te shkoja) nga bibloteka e deri tek Shkolla e Bashkume, se flinte tek nje dyqan perball Shkolles se Bashkume, qe ishte prone e nje ish bashkvuajtesi te tij, ndersa une vazhdoja rrugen edhe 500 metra me tutje tek shtepia ime aty ne Allias.   

Instituti i Studimeve te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit ka bërë publike disa foto të panjohura për publikun, të cilat lidhen me vitin e largët 1945, më Gjyqin ndaj deputetëve të opozitës

çua futen  bukur ketyre atehere  me gjoja demokraci, opozite  e terci verci..    qellimi  i thjeshte:  evidentuan dhe i mblodhen kundershtaret  e tyre politike  ne nje krah, opozita medemek, dhe  i  eleminuan  kollaj.   te pabese!

 

 

 

 

shih ça thuhet për njërin prej këtyre të pushkatuarve " Sheh Ibrahim Karbunara ,, Pjesmares dhe perfaqesuesi i Lushnjes ne Shpalljen e Pavaresise ne Vlore 1912,pjesmares aktive i Kongresit te Lushnjes1920 ,Veprimtar dhe idealist patriot ,Ka kryer studimet ne Stamboll dhe Iran perpara se te kishte Shqiperi,, nje pro perendimor,, fotoja e pare ne kohen para se te binte ne duart e komunisteve , e dyta perpara klikes teroriste komuniste ne gjygj , Denohet me vdekje dhe pushkatohet me 1945"

po keshtu ishin pak a shume te gjithe keta.. p.sh,  pashe nje foto ketu te Bahri Omarit.. edhe  ky patriot   e veprimtar, qe nga koha e Nolit, ka qene..   

të gjithë tradhëtarë. mirë ua punuan.

"“Ktheni ballin nga pushkët! Tradhtarët vriten pas shpine. Ne nuk jemi tradhtarë. Historia do të jetë gjyqtari i paanshëm” Bahri Omar.

Po ca flet o pash zotin! Omari ka dhene urdher me shkrim te shkaterrohej porti i Durresit kur po terhiqeshin gjermanet. E ke lexuar transkriptin e gjyqit te Omarit? Mere lexoje e mos ja fut si kau peles! 

mirë. vetëm merr frymë kur të shkruash. hë xhan.

President: “When did you resign, Bahri Omari? A month after the start of the second operation? This contradicts with what you said about stopping the Germans from murdering and destroying. Otherwise you would have resigned on the first day that operations began. Instead you supported the Germans to get equipment to fight us. In the end you were in cahoots with them when the port of Durrës was blown up.”

“The Germans, Mr. President, took only 34,000,000 francs, drawing 7-8 million a month, when they asked for 30 million a month. We had an agreement that for this money they would procure merchandise and cars for us. Later they brought us some cars but they then took them back. We also agreed that they would bring us an amount of gold and they did bring it. As for the port of Durrës, they blew it up without our knowledge. They said that the government of the Reich would pay compensation for the damage. Seeing what the Germans were doing, we prayed to God that the Allies would arrive as soon as possible.”

(The President orders the agreement between Bahri Omari’s government and the Germans on the destruction of the port of Durrës to be read out.)

“In this letter, we charged a commission with calculating the damage done, because the German command had promised compensation, as I said.”

Prosecutor: “They did not protest about the destruction of the port of Durrës so that the Allies would not have a bridgehead to land and, in addition, they thought that by so doing, they would delay our entrance into Tirana. What could they do then? Where could these collaborationists escape?”

“We were always for the victory of the National Liberation movement, Mr. President.”

Prosecutor: “This is indeed very interesting, Comrade Judges. These people went off to collaborate with the occupiers and at the same time, they were hoping for the victory of those who were combating the occupiers. How can you explain this?”

“As I have said, Mr. President, we prayed for the victory of National Liberation movement because they were working for the good of the country.”

President: “Did the Kosovo Regiment conduct operations in Vlora and were you then ministers?”

“When we took power in the government, we dissolved the Kosovo Regiment, although for some time it was still conducting operations in Vlora.”

A Member: “The Kosovo Regiment was broken up by the partisans and not by you. Dod Nikolla was furious.”

“It is true that the Kosovo Regiment was broken up in Vlora by the partisans. More than a hundred and fifty were killed. I know this from Dod Nikolla who went berserk. I met him at the hospital.”

Ore keta 150 kosovaret e vrare ne Vlore, a kane ndonje lapidar si viktima te terrorit komunist?

Roni, ç'a jane keta 150 kosovare te vrare ne Vlore, apo vazhdon programi i perçarjes. 

smiley

qarkullo shok qytetare

nuk di asgje per personin ne fjale dhe nuk po mundohem te bej as edhe nje lloj krahasimi. Por ideja se dikush mund te gjykohet nga paraqitja qe ka ne foto me duket me shume se naive.

Ja psh, edhe ket zontine po te nisesh ta gjykosh se si duket ne foto nuk ke ci thua. I qethur, i rruar, kostumi i rri fiks. Prandaj po them mos e ulni nivelin deri ne ket pike.

 

Pjesmares dhe perfaqesuesi i Lushnjes ne Shpalljen e Pavaresise ne Vlore 1912,pjesmares aktive i Kongresit te Lushnjes1920

Ne fakt s'ishte për foton, por për këtë fjalinë e mësipërme.

edhe une ashtu e kuptova Rono  (dhe ne ate tempo u pergjigja)  jo per foton, por  per  historikun e tij si veprimatar e patriot..

Belulo, di gje se per cfare u akuzua dhe denua perosni ne fjale?

Nuk e kam me te hejdhun, sinqerisht po te pys.

nuk e di ekzaktesisht, por ma do mendja  si armik  i popullit e tradhetar..

s'e nuk ishin me kyltyrë smiley

"traitors, spies, and saboteurs" thoshka Owen Pearson.

Shiko gjerat duhen mbajt ne kontekst. Nuk i di detajet e gjyqit por di qe ne France pas WW2 u denuan afer 120,000 persona me pak a shume te njejtat akuza qe jane denuar personat e mesiperm. Se sa jane pushkatuar nga keta 120,000 nuk e di. 

Lene se e gjeta!

Between 1944 and 1951, official courts in France sentenced 6,763 people to death (3,910 in absentia) for treason and other offences, but only 791 executions were actually carried out.

Kohe te kqia ato te pas 45 Belulo...gjithandej!

 France sentenced 6,763 people to death (3,910 in absentia) for treason and other offences, but only 791 executions were actually carried out.

Franca imperialiste paska pas bilanc negativ denim/pushkatim, ndryshe nga Shqipria qe pushkatoi me shume se sa denoi.

Jo me kot na thonin fanar ndricues ne smiley

ore, une nuk kam dyshim  fare qe  prokuror Koci, apo Bedriu  ua kishte terezitur pretencen ketyre: tradheti etj.. po puna eshte pse thote prokurori, aq me teper  ne nje gjyq te njeanshem,  nuk dmth qe eshte ashtu..   me  pak fjale; krahasimi me Francen demokratike, me  gjyqesorsmiley   shume me demokratik e te sofistikuar,  me gjykates e prokuror te mirefillte (jo tip Koci xoxe)  eshte irrelevant!.smiley

pastaj, me sa dime,  me  ata qe ishin kualifikuar si tradhetare dhe bashkpunetore te okupatorit etj, sikur i  lane hesapet qe  ditet e para te clirimit ata..

e ke opinion te gabur (ate larjn e hesapeve qe ne ditet e para te çmirimit). Prova eshte B. Omari

cdomethene ky argument: qe prova qenka Bahri Omari?    ata kishin  lista  te sakta  per ata qe do ekzekutoheshin!  dhe  e bene qe ditet e para, ata qe gjeten kuptohet, sepse   ata qe e kuptuan arriten te largohen ne kohe nga Shqiperia.. 

..nderkoh,  keta tjeret besuan te ''demokracia popullore''   dhe e hengren ne faze tjeter  ku qellimi ishte  krejt tjeter!   prandaj dhe qe nga ky moment  ne Shqiperi  mbaroi  se ekzistuari njeher e mire  ashtuquajtura demokraci  apo  pluralizem me gjithe opozite..smiley 

 

p.s   kam lexuar nje interviste te gjate   para nja 5 vjetesh te historianit Kristo Frasheri.. i cili gjate luftes  ishte atakuar me E.H   nejse,  pas luftes , gjate hapjes se nje pavioni historik ne muzeun kombetar,ne vitet 50-te, ishte takuar me E.H   dhe  E.H  i tha:  ''Kristo,  te kam ndjekur.. je profesor historie..  shume mire!  kjo eshte tamam puna jote''.  dhe shtoi prof Kristo,  prandaj dhe shpetova une pas luftes, sepse nuk u ngaterrova  asnje sekond me politike..smiley  tashi, edhe Bahri Omari, bie llafi, nese nuk do ngaterrohej me politike e opozitarizemsmiley,  besoj se nuk do te pesonte te njetin fat qe pesoi..

po sikur i kemi 'sqaruar' nje here keto Belul.

Kishte shteti ligje or tie (TM disa persona)

Belul je fantastik....dhe pake fare ...i paudhe!

«Si asht e mundun zotnij, që një trup gjykues, i cili për kryetar ka një ish-“teneqexhi” - ishte fjala për Koçi Xoxen - e për prokuror një ish-“kafexhi” - për Bedri Spahiun - të mundet sot me gjykue elitën e kulturës shqiptare?»

Avokat Muzafer Pipa 

S'ke nevoje me i shtu as1gjo tjeter per mu 

http://iskk.gov.al/galeri.php?kat=75

te ri. fare te ri. por vendosmeria e tyre te mahnit.

Lëri pallavrat, ja ke me të hedhur nacionalizmit.

desha t'ju them qe nga ky moment jeni i lire. po, po, i lire. jashte te pret shoku yt, gjergji, i cili firmosi ato dy-tre formalitete qe kerkohen.

shife pak ate foton me ato borsalinat vene ne radhe mbi tryeze. kerkojne kokat e te zotve, po koka niks. kjo ishte "Intro ne demokraci popullore", kursi 101, required.

Sa na kishin munguar keto foto!

Ama ce..!

Bahri Omari me duket ka qene Minister kuisling.

Kur jane pushkatuar keta qe kane bashkepunu me dushmanin, ne Berilin Hitleri akoma jepte urdhera per te internu e shfaros njerez ne kampet e perqendrimit.

Nuk duhet ngataruar kjo pune me gjyqin e deputeteve.

Pjer .Jane disa kujtime te hedhura ne leter ( pas Incizimit ) drejte per se drejti nga Kociaj ( mbiemri ) kekroi se i gjen ne shtyp Mundet edhe shefja e arkives shoqja Xhibole ti gjeje ose dhe Grande kaka e Njenjekohesisht Njente Kapua si qemtues te ti  gjeje  keto .

Nuk e di cfare doreshkrimesh zotroni JU por te lexuara kam vetem pre j z.Kociaj ( ish gazetar ) i Lincuar nga " bamirsit " e Berishes nje dite te bukur qe terhiqte pensionin .

Une erdha me shume per te thene qe ndoshta i ndjeri Shoshori Pervec JUSH qe nuk u kane njohur dhe nuk u kane pritur familjaret , sic del ,  ka pasur edhe te njohur te tjere qe e kane Intervistuar dhe Incizuar ( e me pas zbardhur ) Drejtepersedrejti . 

Dhe me qe si zakonisht Denglat qe qemton Beu i  Fshatit mbeten DENGELA desha te te pyes edhe per problemin me qe jeshe prekur i Pari smiley

Cfare do te benin keta te Gjykuarit ne 45 ne se do kishin marre Pushtetin ?

Pasi se cfare kishin bere e treguan pas bajonetave Naziste Gjermane e Fashisteve Italiane deri me djegien e Fshatrave dhe vrasjen e Femijve dhe Grave 

Pa po  qe per kete fenden me Tufa ky edhe tregimet i ben per Institutin smiley

 

Idriso, kur e takova Cenin, qe e kam pershkruar tek tregimi, ishte nje takim pas disa vitesh dhe ku ai kish rene fare, sa me nder, bente edhe ujet e holl e te trashe, nen vete. 

Kavir, shife pak ate tipin me syze, ne kembe, me nje buzeqeshje sanguine.

Shume do doja me e mor vesh kush eshte smiley

Plus: si shpjegohet qe Koci Xoxe nuk ka kenge? Ndersa per zotin Spahiu, sovrani nuk ndenji indiferent:

Tradhetaret porsi miu

i denon Bedri Spahiu

Emigrant, a e gjen dot se cila eshte salla e gjyqit?

 

teatri?

Jo, perpiqu edhe nje here tjeter, aty afer je.

hmm, me duket fiks si teatri popullor. 

Tjeter... nuk di.

Kinemoja Benonit.

 

jooooooooo smiley

po me vje plasje!

E shef qe jom me i keq se Lubonja?

 

po c'ma kujtove prape ate vemje smiley

me hipi merzia prape, hajde hiqe tani.

Shtrati i butë i sinjora Bertinit?

E di që edhe mua ajo fytyrë më bëri përshtypje? Më kujtoi ca foto nga mbledhjet e famshme të HUAAC (pa dashur të krijoj paralele). Po dua të them veshja është shumë e kohës, ndryshe nga vitet kur i mbulonim vetë nevojat e vendit. Kurse syzet e tij spikasin. Syze me ngjyrë e ndoshta me fotoelement (s'e kam idenë kur është shpikur fotoelementi, megjithëse Llano Bleta i konsideronte "mall luksi" të denja për dyqanet e valutës).

Nejse, është temë e gjatë e gjerë dhe me kurrize të dalë ky muhabeti i Viteve te Stuhishme.

Nuk mund te ecim perpara pa u sqaru mire kjo puna gjyqeve dhe Mukja. Meqe ra fjala, me duket se nga Mukja ka ende nje deshmitar te gjalle.

Sidoqofte: Poshte diktatura e proletariatit. Nje Urra per Aleatet e Medhenj!

Emigranto, per Mukjen, flas une tek VQ, lexo analizen qe i bej librit te R. Alise. Ke diçka tek fq 144, lexoje.

pa diskutim.

Tani, mbase nuk është as vendi e as koha, por meqë nuk e kemi diskutuar asnjëherë seriozisht këtë temë se "ashtu ishte një qështje"smiley

Nuk besoj që gjyqet e '45-'46 kanë ndonjë paqartësi. As si ngjarje, as si fenomen. Praktikisht ishte gjendje lufte. Secila palë e kishte shumë të qartë se çfarë duhej të priste nga pala kundërshtare po të humbte, dhe çfarë do i bënte palës tjetër po të fitonte. Dy koka shqiptare paralel mund të gjenden vetëm në  fushën e flamurit, por jo në ndonjë fushë tjetër. 

Po ne kemi një gjë se në gjithë botën, historia herën e parë është tragjike herën e dytë komike. Tek ne Mukja-komedi erdhi para Gjyqet Speciale erdhën pas. 

 

koha dhe vendi i ketyre temave, qe na jane bo "kryp, kryp", ka ik me kohe e me vakt.

dhe kur nje gjeje i iken aktualiteti, qesharaken dhe donkishotesken i ke te dera. 

rob Allah-Allah, o Kavir. nuk iu shemet shpirti nga ajo qe ndodhi, ne efekt te fundit jane per gjynof. s'do ia uroja as hasmit ket mllef te padale, ket kerkim drejtesie qe s'mbaron kurre, pavaresisht se cli eshte ne hyqem, a quhet enver, mehmet, sali, tose, edi.

samuel beckett pale ca do kish bo me nje material te tille.

Je në vete? Ne akoma nuk kemi rënë dakort për viktimat që ka shkaktuar Skënderbeu, ti thua për ata që u vranë 70 vjet më parë?!

Pastaj, drurin e do ky milet. Ndyshe të hipën në qafë! 

Dhe me qe ja paske shtruar me Deionin , pejete njehere dhe ate se , cfare mejtim mendjeje ka se me duket qenka " antikomunist " i kamufluar , perderi sa bie shembuj nga Washington DC ose Qendra Politike e Botes per ruajtjen e Vlerave te jetes Njerzore

Ose perfiton nga shprehja O Deion o Berishist smiley e z.Roni qe nuk do me thene detyrimisht antikomunist i Oreve te para ! 

Eshte e kjarte tenime qe zoteria ne fjale ka vepruar nen petkun tuaj, me vello disidenti, dhe fustanin e Adam Smith-it. Tentativat tuaja per meshyer nje gje te tille nuk jane asgje me teper sesa teatro me kuklla...

prape nje persone sureale - ai tipi qe i ngjan Paul McCartneyt ne 60-ten. smiley

je bo si ato robt qe gjejne surratin e krishtit te buka thekme. smiley

po qe i ngjaka Polit i ngjake vacse. Nuk do isha habit fare nese eshte ndonje korrespondent i BBC-se

sa vjec thu eshte ai partizoni te cepi i fotos?

asnji tullac per be ne salle! Te gjithe per reklame Bosley smiley

 

Per 10 vjet i ranë lesht gjithë popullit, që nga shoku Ropi deri tek Cekja i Beratit. Për të mos folur për Lazër Filipin që ia shkuli partia flokët që t'i ngjante Leninit.

po nji thinje mer si nuk e pashe!

i gezoheshin pushtetit te popullit. gezimi per sovjetet qe po afronin duket ashiqare. Me megafona, komunistet mer, neper kinemara, ndiqeshin gjyqet si ndeshjet e futbollit sot ne sheshet e medha. ku e msun at shkolle dreqi. a?

A eliminohen krimet e komunizmit duke i krahasuar me ata te nazizmit? Jo, eshte e turpshme.

A ishte nje nder diktaturat me te egra ne Evrope dhe Euroazi? Duh!

A u pushkatuan dhe u internuan me mijera njerez? Po. Ai sistem ishte i pameshirshem kunder armiqve potenciale (...qe qelluan te ishin shqiptare).

A ka mungese revizionizmi ne Shqiperi per kete periudhe? Po, dhe duhet bere dicka ne kete aspekt, jashte spektrit partiak, dhe gjithmone ne emer te shtetit dhe institucioneve te tij. Duhen fonde, kerkime shkencore, dhe hapje dosjesh medoemos dhe sa me shpejt. 

A duhet marrur per baze anti-komunizmi i PD-se? Aspak, anetaret e kesaj partie mundohen te fitojne terren politik dhe eshte krejtesisht e pamoralshme nga ana e tyre te kembengulin tek kjo pike.

A duhen toleruar shprehjet nostalgjike (si psh. ajo fotoja e Hoxhes) nga PS-ja? Eshte e pamoralshme te tolerohet dhe te justifikohet me pergjigje te uleta dhe evazive. 

Perleshjet midis apologjeteve dhe anti-komunisteve, a e devijojne vemendjen nga ajo qe duhet bere ne demshperblime, perkujtime dhe me rralle? Absolutisht, po. Asnjera ane nuk eshte konstruktive, por ta justifikosh diktaturen me te mirat qe solli eshte shume i dobet si argument. 

Sidoqofte, me jep shpres qe ne Twitter kryeministri yne citoi Musine Kokalarin per diten e 8 Marsit: "Atëherë kupëtova ku ndodhesha dhe ç’është jeta. Luftë... po. Mirë pra, jam në jetë, do të luftoj.” Nuk eshte se e bente shpesh parardhesi si tij... Bravo i qofte Rames qe sjell emrin e Kokalarit ne vemendjen e te rinjeve te cilet mund ta mos kishin degjuar ndonjehere.

 

Ajo fotoja e Beqir Celes shume prekese! smiley

Gjyqi i Deputeteve s'me duket ka qene ne 1945 por ne 1947.

me duket se ke te drejte gjembi, gjyqi i deputeteve eshte  me vone..
 

Po çfar rendesie ka 45-se apo 47-te, bashkoi e ngjeshi te tere gjyqet bashke, futi edhe ato te puçit ushtarakdhe te poliagjentit, pastaj futi edhe ato imagjinaret qe do te bejne kamarjeret dhe lavapjatesit e Peshkut per vjedhjen e prones se Komitetit Qendror duke i denuar me burg dhe me vdekje kriminelet, plus gjakprishurit, plus spijunet kriminele kur te hapen dosjet, qe ku dul se çfar ka ndodh e çfar do te ndodhe.

Kjo eshte historia, e cila perseritet ne forme rrethi, gjak dynjaja, drejtesi popullore dynjaja. Hakmarrja e popullit vonon, por nuk harron.

Veç pa filma mos na lenshin, sidomos pa filma Hollivudi, se per ato sinema d'autore eshte gjykatese sinjora Bertini.

 

na dashke dhe korrektesi historike ti gjemb smiley

Edi Rama, i cmendur a jo, e kishte pasur mire ne 91 kur kerkonte qe per cdo shtylle neoni ne rruge, te kishte nje komunist te varur.

Kjo baterdi e llumit te kombit ka qene monstruoze dhe ky monstruozitet vazhdon edhe sot si reminishence e sistemit te vjeter.

Ne 47 nga llumi i kombit, u vu ne banken e te akuzuarve opozita e kohes, deputetet e parlamentit qe guxuan te planifikonin nje kundershti ndaj Enver Hoxhes dhe shpures se tij te krimineleve dhe gjysmeopingave.

Kjo mendesi shoqeron edhe sot pasardhesit e ppsh.

erdhi, erdhi

Ik or rondokop. Pjelle kriminelesh.

cke o keshilltare? 

Pse nxehesh?

Po nxehem more ti se ne vend qe ti denosh keto krime i pari, vjen e flet per kolabaracioniste dhe te tjere si puna jote tallen ne kete teme qe vec per tallje nuk eshte.

Dikush permend sinjora Bertinin, nje funderrine tjete Llano Bleten e nje pervert syzet ne foto.

Po cfare jeni ju? Njerez me te mire apo me te keqinje se paraardhesit tuaj qe do na conit te gjithe ne sater vetem se ju kundershtuam?

Kush permend sinjora Bertinin denohet me vdekje nga gjyqi i popullit gey.

 

nje minut o kureshtare, ti marrim gjerat shtruar. Kshu vajti kjo pune gjithandej, ne Francen e civilizuar e di se sa femra vajten per dhjam qeni pas lufte vetem e vetem pse ishin pare te pinin nje caj me Hansin? Prandaj po them, gjerat ne kontekst. 

Hidhi je sy ketij filmi kur te kesh kohe.

Dhe mos harro, jemi vellezer te nje gjaku! 

 

ketu ke te drejte Rono.. keshtu ka ndodhur edhe ne Hollande.. bile nuk  ka thjesht filma artistik, por ekzistojne  filma dokumentare qe jane bere aso kohe...

por ku qendron ndryshimi   me Francen, Hollanden etj..?    ne keto vende  mbaroi  gjithcka, menjeher pas luftes... dmth ata qe u cilesuan tradhetare e kolaboracioniste morren denim dhe kaq, mbaroi!   nuk e pesuan  familjaret, niperit  e mbesat   per dhjetera vite me radhe ashtu sikurse  ndodhi ne Shqiperi..   ndersa demokracine dhe pluralizmin po e leme menjeane..

Jam dakort me ato qe shkruan Belul, 100%. Madje do shtoje se dhe ato qe u denuan ne France e Hollande, ben burgun dhe me te dale filluan jeten nga e para, ne mos gaboj e vetmja gje qe ju mohua ishte e drejta per te pasur poste publike.

Megjithate ky gjyq eshte bere pak a shume ne frymen e revanshit te pas luftes. Dmth skishte lidhje me luften e klasave. 

Shiko, Lufta e Ftohte ishte dicka e paprecedente ne historine e njerzimit. Arriti qe paranoja te zaptonte nje vend si USA qe kish ushtrine me te forte dhe qe nuk ndante kufij me vende komuniste. E kam fjalen per ate qe quhet periudha e "McCarthysim" ne historine Amerikane, ku vajten per dhjam qeni me dhjetra mijra njerez. Tashti kur USA vuajti nga paranoja e Luftes se Ftohte si mundej qe shqiperia te bente perjashtim? Aq me teper kur e mendon se gjeografikisht qe e rrethuar nga vende jo-mike.

 

periudha e "McCarthysim" ne historine Amerikane, ku vajten per dhjam qeni me dhjetra mijra njerez.

Ja edhe nje shqiptar tjeter i ftof n'myth!

Apapapapa çfar filmi modh qe osht ky, u ka pas çfaq vetem per punonjesit e Kinostudjos.

Film me seks, gjate aktit seksual protagonistja psheretinte per viktimat e Hiroshimes, duke treguar ne plan te pare shpinen e mashkullit ku nguleshin thonjte me manikyr te femres, dhe ne frengjisht fshezhecompronevyzhevezheve ... eh oh eh oh eh.

 

Lere more mos me trego Francen mua se ketu po flasim per grupin e deputeteve, per te ashtuquajturit kolaboracioniste flasim here tjeter.

Deputetet e opozites nuk kane qene kolaboracioniste, kane qene ne nje parlament me Enver Hoxhen.

Cfare kolaboracionizmi kshte bere Sheh Ibrahim Karbunara apo Shefqet Beja?

Nuk jam vella me teneqexhnjte llaci-face une qe cuan gjithe eliten e kombit ne varr.

nuk arrij ta kuptoj ca ke kunder llaci-faceve?

Nja dy familje te tilla i kam pas ne lagje dhe kan qene njerez te nerume. Dmth shifshin punen tyne.

Mos fshini pergjigjet ketu se eshte teme serioze. Eshte ndergjegjia e shoqerise ne kandar.

Deputetet e opozites nuk kane qene kolaboracioniste, kane qene ne nje parlament me Enver Hoxhen.

Pse u vrane keta?

Ja po themi ata qe bashkepunuan me pushtuesin e kishin nje vege ku u kapen komunistet, po Sheh Karbunara dhe Shefqet Beja ku ishin kolaboracioniste?

Nuk erdhi , po e verviti leftKopeja nje Pampers si keshilltar smiley nga "na kem feisn e bukit or tie "

Dmth ju prandaj e dashkeni Salen, se megjithe kete inat popullor ai u tregua xhentelmen dhe nuk i denoi komunistet. Po te pakten ato dosjet ti kishte hap ne 13 vjet pushtet, apo edhe aty ncuq?

p.s Peshku prap teme kunder komunisteve? Po ca prisni, qe njerezit te ndryshojne mendim per keto ngjarje tani megjithese nuk e kane bere ne 23 vjet???? Tjetri thote akoma "shteti or tie", ju mendoni se i rruhet se jane vra e pre njerez pa pike faji? 

E mire tani, se as lufte civile nuk behej dot. Sidoqofte disa u denuan pas 90. Prokuroret Rrapi Mino, Aranit Cela u paten denuar me burgim te perjetshem. Edhe Nexhmije Hoxha e Ramiz Alia ne burg ishin, per kafe smiley po ne burg. Pastaj erdhi 1997 edhe i liruan te gjithe.

Per mua eshte gje e mire qe pak u morren me thene te drejten. Ashtu si dhe Tosi pas 97 nuk burgosi me Salen. E mbylli njehere e mire kapitullin ne Shqiperi qe kundershtaret politik burgosnin e vrisnin njeri tjetrin dhe shoqeria shqiptare beri nje kapercim, ashtu si rrotacionet e 2005 dhe 2013 po ashtu thellojne idene se periudha luftes per pushtet eshte mbyllur. Tani kemi problemin e kundert, nuk burgoset asnjeri per asgje....

Po kur ky muhabet u arkivua atehere, kur u mbyll perfundimisht dhe ceshtja e dosjeve, eshte icik e kote shpenzimi i energjive per kete teme. E kane thene dhe te tjere ketu, po keto debate kane sindromen e "ushtarit te fundit ne Paqesor" qe i ngel ora me nje date dhe vazhdon ben debate per nje ceshtje qe mire keq eshte mbyllur nga shoqeria. Nqs duhet te kishte nje moment per tu marre me krimet e komunizmit ajo ishte pas rrezimit te tij. Sala si ish-komunist per vete e mbylli ate kapitull dhe tani eshte e kote te merremi. 

Edhe nqs sot ka femije e niper komunistash ne pushtet nuk mund te mbahen ata pergjegjes per krimet e prinderve. 

Pergjithesisht nuk ka ndodhur gjakderdhje. Me kane treguar dy tre raste ish-hetues, kriminele qe i kane vrare (ose rrahur per vdekje), por pergjithesisht nuk ka pas gjakderdhje.

Pastaj ne njefare menyre u lane gjynahet, keto teneqexhi e furrxhi kriminele i ka masakruar me pas Enveri vete. Psh Koci Xoxe e pushkatoi Enveri, Bedri Spahiu beri burg deri ne 90. Ne fakt duhet dhene ndonje medalje nderi Enver Hoxha - Shfaroses i Komunisteve

Po kur ky muhabet u arkivua atehere, kur u mbyll perfundimisht dhe ceshtja e dosjeve, eshte icik e kote shpenzimi i energjive per kete teme.

Dhe ne c'menyre u arkivua? Se perhere i njejti debat eshte: te njejtet persona qe provokojne duke u tallur e prishur temen. Asnje nga keta nuk ka thene "ore po prit njehere se ndoshta paskan bere ndonje gje te keqe ata furrexhinjte, teneqexhinjte e kepucaret."

keto debate kane sindromen e "ushtarit te fundit ne Paqesor" qe i ngel ora me nje date dhe vazhdon ben debate per nje ceshtje qe mire keq eshte mbyllur nga shoqeria.

Keshtu mendojne dhe Hebrenjte qe perkujtojne cdo vit? Apo shume ngjarje/masakra/diktatura te tjera historike ne vende te tjera?

Si u mbyll? Pervec dy emrave qe permendi hunter u denua dikush tjeter? Si u mbyll per ish te perndjekurit politike kur shohin ish torturuesit e tyre jo vetem qe s'u hyn gjemb ne kembe por edhe me poste e pune me te mira?

P.S. Ata qe jane partizane te Berishes s'kane goje fare te flasin. Nuk lahen duart me 2 vite burg per kafe.

Të më falësh, se mbase edhe të kam keqkuptuar, po cilët janë konkretisht ata që provokojnë, tallen e prishin temën? Dmth, që ta dimë dhe t'u biem qëne.

Kam pershtypjen, qe Endrity, per "ushtaret e paqesorit" e ka fjalen per nostalgjiket "ashtu ishin kohet" si dhe "komunizmi ndertoi superfosfatin e Lacit ne Elbasan"

As mos prit te thone ndonjehere pra, kete po them. Kur nuk u be gjyqi per komunizmin ne Shqiperi ne 92, nuk ka per tu bere me. Ata qe rane viktima te atij sistemi familjet ti qajne e ti perkujtojne, shoqeria po ca nderime minimale ua ka bere. Po drejtesi per ata nuk ka per te patur me. 

Dhe nga ana tjeter, kjo teme tashme perdoret me shume si leve ne shoqerine shqiptare per te bllokuar diskutimet per problemet aktuale se sa per te zgjidh ndonje gje. Shembulli me i qarte, retorika "anti-komuniste" e Berishes e cila perdoret per ti blindu pozitat atij e jo per te vene ndonje drejtesi apo per te sulmuar vertet PS-ne. 

Retorika "anti-komuniste" e Berishes duhet te perdoret sic perdor ai New York Times.

Me falni per nderhyrjen por nuk besoj se eshte mbyllur krejtesisht meqenese jane lene pezull nje numer shume i madh ceshtjesh pronesie dhe toke. Gjithashtu, jam dakort qe femijet e  komunisteve nuk mund te mbahen pergjegjes, ama shteti duhet te veproje ne demshperblimin e plote te ish-te perndjekurve, si dhe te beje perpjekje serioze ne perkujtimin e gjithe atyre qe u vrane dhe u internuan. Nuk e di per ju, por une nuk kam pare asnje perkujtim dinjitoz te tyre deri tani. Te kerkosh qe shteti yt te mbaje nje qendrim te moralshem nuk eshte shume. Denimi i krimineleve udheheqes pas komunizmit eshte ceshtje tjeter pastaj, megjithese jo pak serioze.

Ceshtjet e tokes dhe drejtesia per krimet e komunizmit jane per mua dy probleme te ndara. 

Mund te perkujtohen me mire te vraret? Patjeter. Psh, perkujtimi me i bukur qe kam pare per krimet e komunizmit ka qene ne Budapest, ku ish godina e sherbimit sekret (ne kohen e nazizmit dhe komunizmit) eshte kthyer ne nje muze qe edhe tani qe e kujtoj me dritheron. Problemi i vetem, e kishte hapur Orbani qe eshte diktator per vete dhe qe me shume se sa per drejtesi i sherbente ky si lajtmotiv politik. 

Orbani qe eshte diktator per vete 

Valle sa shqiptare ka qe nuk jane te ftof n'myth?

 

Ne rregull, intstumentalizmi i ceshtjes eshte mese i parashikueshem por eshte detyre morale te hapen hapesira te tilla, per te perkujtuar viktimat por edhe per te informuar publikun. Kulturalisht dhe moralisht, kur nje shtet nuk percjell nje sere vlerash tek populli i vet, si mendon qe ky i fundit mund te avancoje me kohen? 

Dhe nqs kishin per tu hapur njehere ishte 1992, tani edhe nqs ato dosje jane ruajtur akoma (gje per te cilen ka plot dyshime) duket qe nuk ka asnje lloj interesi te vertete politik qe te hapen. Edhe vete te persekutuarit qe mund te benin presion politik per kete ceshtje, me shume merren me kompensimin se ne fund te fundit duhet te perballojne jetesen e pastaj te merren me ceshtje me te medha. 

Nuk kam cfare te shtoj. Te gjitha keto qe keni shkruar jane te verteta. Do te ishte mire te kishte interes shteteror, jo politik. ...Nganjehere harrojme shpejt qe behet fjale per Shqiperine dhe enderrojme per rrethana me pak te hidhura.

Kryetari i trupit gjykues ne gjyqin e deputeteve ishte krimineli Niko Ceta, me profesion furrxhi.

hahahahahahahahahahah po me mire furxhi sesa me kursin e plepave.

furrxhi, teneqexhi smiley hahaha i kane rrenjet ne popull, ne llumin e pellgut te popullit

Ne te gjitha aspektet as qe mund te krahasohet drejtesia e sotme me ate te para 65 viteve. Sa turp!

Po normal mer berber qe nuk mund te krahasohet, sot ke nje drejtesi difektoze, pjelle e nje sistemi politik te korruptuar, qe u qendron larg politikaneve etj. 

Ne 45 nuk kishte drejtesi, vendimi ishte marre qe perpara. 

Une gjithmone kam qene i mendimit qe nje nga shkaktaret kryesore te zvjerdhjes se komunizmit ne popull ka qene emisioni "Heroizmi i popullit tone ne shekuj" si dhe faqja e dyte dhe e trete e gazetes "Zeri i Popullit", qe nuk shtyheshin per qamet.

Gjynah qe ne Shqiperi nuk u nxorren kurre mesime nga gabimet e se kaluares.

s'te le Zoti pa faqen 2 dhe 3, jo. smiley

c'bente ca artikuj nje Astrit Nuri, i qante.

po kur u bo me Salen me vone, kopuku? smiley

pa iu dridh syni fare.

ose termociftja.

dhe dun te merren seriozisht, zaberhanet.

 

 

Per buken e gojes punonte dhe ai i shkreti. Si Koci Xoxja. smiley

 

smiley

ti dhe i ke njof rrezik, prej profesionit.

loool

 

Nejse, une jam i mendimit qe keto antikomunistet post-apokaliptike nuk do arijne kurre ta terheqin popullin tek krimet e diktatures po nuk fillune te fusin edhe pak porn neper tregime dhe filma. Ke parasysh filmat me partizan qe bonte jugosllavi. Mezi rrishim i shifshim mceftas ne oret e vona duke sakrifiku gjumin, kurse tonat nuk i shifshim dot as ne mesdite

antikomunistet post-apokaliptike

smiley

jon per te ardh keq, ne fakt. 70 vjet kaptuar, regjime nderruar, ne NATO antarsuar, pa viza udhetuar, dhe meazallah. qeni koken te e pegera prape. smiley

po kur hiqen se ju keput shpyrti? se nuk durojne dot pa "idealet e lirise", zorzopet!!

1945 skishte as nje vit qe kishte perfunduar lufta, E imagjinoni ju cfare tensionesh emocianale kishte L2B me gjithe ata te vrare, me shkatrime, viktima,  djegje, uri, skamje dhe shprese per nje dite te bardhe ? Lindja sa kishte ngdhnjyer nga gezimi i mundjes se Nazismit dhe Fashizmit, Ne Itali Musolini me Klara Petacin, dhe co. u varen ne mes te Milanos... dikush do te paguante! 

http://iconicphotos.files.wordpress.com/...

Ketu te jap te drejte. Per emocionet e kam fjalen.

Nderkohe mos harro dhe gjyqet e shumta te tjera vite me pas.

Eh jo jane ndryshe gjyqet pas lufte. Andej u bene gjyqe per "krime lufte" jo se ishin fashiste apo naziste, pra jo per ide politike. Ndersa te ne u bene "gjyqe" (gjyqe i thençin) per te eliminuar kundershtaret potenciale sipas modelit stalinist. Ka nje ndryshim te madh.

Jane bere ndoshta edhe vrasje qe nuk duheshin bere , por ne te shumten e rasteve komunistet, kishin evidenca te sakta per cdo person qe kishte bashkpunuar me fashizmin dhe nazismin, keto lloje gjyqesh nuk ndodhnin vetem ne Shqiperi. Popullta e athershme mund te manipulohej shume lehte, dhe mjafton nje akuze dhe te gjithe te ngriheshin  me brohoritje per varje ose pushkatim! Ukishte vajtur thika ne palc! 

Po po u kishte vajt thika ne palce. Lere mo aman. Lufte per pushtet o shoku, ti thua bashkepunetore. E para, mqs more shembull vende te civilizuar, nuk jane bere gjyqe per "ide politike", por per krime lufte. Mussolini u ekzekutua sepse ishte denuar nga rezistenca (republikanet, demokristianet, komunistet) si kriminel lufte, jo per ide politike, se per ato apo bashkpunetor fashiste nuk eshte denuar kush. Ndersa Klareta Petacci u vra, sepse nuk e leshonte Musolinin perpara skuadres se ekzekutimit, dmth ishte dicka padashje. Ah po, nqs merr per reference Bashkimin Sovjetik, ok, te jap te drejte, ashtu kane bere edhe andej. Stalini vrau 40 mije oficere dhe ushtarak polak gjate luftes, qe deshen ti bashkoheshin luftes, sepse i shikonte armiq potencial ne te ardhmen e Polonis e pasluftes. Dmth gjithe keto gjyqet, vrasjet tek ne kane qene thjesht nje eliminim kundershtareve sipas metodave staliniste-komuniste.

Tung smiley

Për ato ngjarjet pas LIIB mund të ketë komente dhe këndvështrime nga më të ndryshmet, dhe interpretime pa fund.  Normale, (mbase do ishte më normale të ishin më të përafërta). Por të paktën mirë do ishte të mos kalojmë në gënjeshtra. Gjithmonë nëse është e mundur.

Klareta Petaçi jo vetëm është pushkatuar. Dhe pa "padashje" fare, po është varur kokëposhtë bashkë me Duçen dhe janë masakruar në mënyrën më të tmerrshme të mundshme. Nga popullata, pa kriminela bolshevikë e prokurorë stalinistë nëpër këmbë.

Se kur shtrembërohen gjërat më të dukshme, vaj halli pastaj për muhabetin se nga lindi "Demokracia Kristiane". Aty s'ka shanse.

Jo, se kishte merak Gjembi që provokatorët i prishnin t'ëmën temës.

Petacci eshte pushkatuar, sepse nuk leshonte Mussolinin mgjs i thane te largohej dhe s'ka qene aspak objektiv i ekzekutimit, ndaj informoju mire para se te flasesh. Per punen e Democrazia Cristiana (qe u krijua me pas, por themeluesit ishin ne rezistence), lexo e informoju po ashtu kush ishin anetaret e rezistences.

Po varja me kokëposhtë dhe masakrimi, apo meqë ishin kapur për dore?

Lëre DK, se nuk qërohet orizi me doreza boksi. Ty s'po t'a ndjen hiç që shitet si "gjyq deputetësh" gjyqi i Bahri Omarit e Fuat Dibrës (çudi si mungon Fiqiri Dine!) jo më të më merremi me punët e DK.

Natën e mirë.

p.s. Shifrën 100 milionë e ke të saktë. Po mos harro: 100 milionë pa numëruar gratë dhe kinezët! (se është edhe turp, pardje festuam 8 Marsin).

Lincimi eshte cilesuar nje barbari me pas. Sdq nga ato hierarket e larte fashiste me pas nuk eshte ekzekutuar me asnjeri me sa di, sepse Italia, vend i civilizuar, demokratik kupto ti smiley jo vend diktatorial fshataresh komunist si atdheu yne, i cili duhej paqesuar dhe rindertuar. Ndersa tek ne duhej marre pushteti.

Naten e mire.

Aha, më pas?! Mirë, po më duket se po flisnim për padashjen. Apo ngatërrove padashje, pendesën me "padashjen"? Siç ngatërrove masakrimin me linçimin.

Padashje ekzekutimin oburre. Jane ekzekutuar ne nje fshat ne Lecco dhe pastaj kufomat i kane sjelle ne Milano ku turma i vari te vdekur, cka eshte cilesuar barbari dhe nuk ka pas me raste te tilla jo me "gjyqe" si tek ne. S'po marr vesh ku do te dalesh.

Nje nga akuzat e forta te gjyqeve te 45 ishin " bashkpuntore te fashizmit" -kjo si mund ta quash "ide politike" shoku ? Flasim mbas lufte, jo gjyqet e tjera per "rezimin e pushtetit" -pastaj komunistet dihej qe nuk ndanin pushtetin me askend! 

 

Po atehere i bie te pushkatojme gjithe komunistet, sepse ishin bashkepunetore te nje ideologjie qe solli 100 milion viktima? Nuk po me kupton. Ne vendet demokratike jane bere gjyqe per krime lufte, jo per ide politike (fashizmi e nazizmi). Ndersa ne vendet ku u instalua diktatura komuniste, u eliminuan kundershtaret politike dhe jo per krime lufte apo vrasje.

Po na thuaj kush ishin kundershtaret politik, qe nuk bashkpunuan me  Pushtuesit, Balli Legaliteti ? Ti flet sikur Shqiperia kishte qene vendi i parlametarizmit anglez francez italian ! Dhe i zhduku te gjithe kundershtaret me ide politike, kur dihet qe fill mbas lufte influenca komuniste e Rusise Kines, kishte marre dhene! Shqiperia mund ti rezitonte nje influence te tille, me idete politiket te se djathtes ? 

Ti flet sikur Shqiperia kishte qene vendi i parlametarizmit anglez francez italian ! Dhe i zhduku te gjithe kundershtaret me ide politike, kur dihet qe fill mbas lufte influenca komuniste e Rusise Kines, kishte marre dhene!

Bingo. smileysmiley

Naten smiley

Jo po, u binde ? Naten smiley 

Hunter shkoi te fleje i lumtur se e zgjidhi problemin e krimit komunist me faktin qe shqiptaret jane legena mer jau, si kinezet dhe ruset, nuk jane si francezet.

 

Pse jo e? Komunistet italiane kishin  Antonio Gramscin, kurse ne vaj medet, shih e shkruaj teneqe, furra buke e jugosllavet qe i mesonin. 

Ik se na mbarove baterine smiley

 Po atehere i bie te pushkatojme gjithe komunistet, sepse ishin bashkepunetore te nje ideologjie qe solli 100 milion viktima

 Po jo Hundderr  ! Por jo o RROT Mulliri me DERR mbrapa . I bije te Pushkatosh te Gjithe Kampin e Lindjes , perfshi Kinen , Vietnamin , Korene etj  (Pa , minus, less )  Shqiperine  sepse ne e kishim Braktisur Kampin dhe variantet Kineze smiley .... te cilat nga ana e tyre u Takon te shkojne ne Hell te gjithe Klasat Skllavopronare , feudale e Kapitaliste para tyre .,perfshi Kleriket qe kane kaluar ne Helll e tura Drush Miliarda njerez !

Si nuk thote ndonjeri edhe ne fushen e Sikurit me Sikar nje llaf qe te kete Logjike te kesh deshire te debatosh  e te nxjerresh nje perfundim sidoqofte ai edhe i Dyfishte per Kohen !...Teper e Cuditeshme me kete lloj Tubacioni te Plasur . Komplet si filloriste dhe si punetor pas Turnit te Trete qe kthejne nga nji fernet para se me shku ne Shtepi smiley

Malli o Keshilltar smiley Plus megjithese  kesaj rradhe kishe peraqesimin me Turfullima e  Hingellima !

Kjo

kishin evidenca te sakta per cdo person qe kishte bashkpunuar me fashizmin dhe nazismin

dhe kjo 

Popullta e athershme mund te manipulohej shume lehte

... nuk shkojne bashke. Se o kishe prova, o manipuloje turmen te besonte se provat ekzistonin. Prandaj sic thote Beluli, krahasimet me gjyqet e Frances (qe kur i krahason me ekzekutime ne raport me popullsine jane ku e ku me pak) nuk shkojne ne nje vend qe ishte diktature totale. 

 manipulohej e kisha fjalen tek propaganda,  e cila ishte mjeti kryesor i luftes per  te mbajt pushtetin, ishte dekori, ndersa evidencat ishin fakte dokumenta deshmitare, ne te cila mbeshtetej akuza. 

Ti edhe kur flet si i zgjuar thua Gomarlleqe o Shefqet se te duket se thua ndonje gje te zgjuar ....Ne 45 nuk kishte drejtesi, vendimi ishte marre qe perpara. 

Po pse cfare qe Lufta ....dasem me Torta ?! Nuk qe Vendim i Marre ! ..Derstilist !

Po pse per cfare Luftuan Angleze- Mmerikane - Ruse e te gjithe Shtete e Botes kunder Mortajes Nazi-Fashiste qe tu benin Lutje aman hajdeni na Udhehiqni se jeni Vlera Gjembaci per Kerric Gomeresh ? Apo me qe Hitleri i qethte bukur Ushtaret ti merrnin per Berbere .

Po pse cfare ishte nxjerrja para banges se Akuzuarve ne 45 , pervecse nje AKT Simbolik dhe me sa mundej edhe nje GJYQ i Hapur e i Drejte para Popullit ! Cfare doje ti Shefqet te vertetoje qe bashkepunetoret e Fashizmit ishin..... Viktime thote Dosti rashe dhe Une / me zor minister vane e me vune ?

Po pse kush ishin Kriminelet e tjere pervec ketyre qe duken ne FOTO ! Ke di ti me Tufat  llafazane se ka qene ne Shqiperi ne 45 per tu Gjykuar e Denuar !

Pa mundohu na iCkoqit  e benaj Lopka qe te kuptohesh nga e kerkarje Drejtesine ti me kete Kungullin e LeftKopese alias keshilltarin smiley ....  drejtesine ne 45 !

me ca merren robt...

Po keto kane se po te kishin Pune e Tru nuk do kullosnin Gjembece qe i ka henger Gomari me Kohe e me Vakt ! Pa le kur hiqen dhe "te zgjute mer jahu "

"After independence from the Turks in 1912, land distribution was very unequal. The vast majority of agricultural land was controlled by five families, each owning about 60,000 hectars of farmland...with 3% of the population owning 27% of the land. Moreover, this inequlaity was strongr in the most fertile and productive areas of the country. These large estates were not substantially effected by two attempts at land reform before 1945." 

Azeta Cungu and Johan Swinnen "Albania's Radical Agrarian Reform"

Me ket nivel pabarazije qe egzistonte ne Shqiperi para 45-ses, cudi e madhe do te ish sikur Shqiperia mos te ish bere komuniste.

Bejleret turkoshake te kishin qene pak me vizion e kishin bere nje reform agrare vet dhe nga 60,000 hektare per familje sikur 20,000 te kishin mbajt per familje kushedi se si do kish qene historia e Shqiperise. Po kot nuk thone, tafmoja modhe te le pa gjo.  

Komunizmen e patem peshqesh nga fodulleku dhe injoranca e klases bejlere!!!

He mer leri keto tashi se nuk ka lezet....

kete qe shkuan ti Ron e thote me te madhe edhe Eqrem Bej Vlora tek "Kujtimet"

 

Me ket nivel pabarazije qe egzistonte ne Shqiperi para 45-ses, cudi e madhe do te ish sikur Shqiperia mos te ish bere komuniste.

. (pik)

Hesapet me te kaluaren komuniste nuk jane mbyllur, bile tani do hapen tamam. Ne 1995 u denuan nje numer i madh komunistesh dhe njerez te aparatit represiv me ligjin e genocidit, u be edhe ligji i lustracionit, por ne 97 pas ardhjes ne pushtet te PS me armet e Zani Caushit, u zhbene te gjitha. Bllokmenet fituan pafajsine bile i demshperblyen se medemek i kishte denuar me te padrejte Berisha, institucionet u mbushen me sigurimsa dhe njerez te dikatatures dhe sot, bijte e eterve ngrejne portretin e Enver Hoxhes ne ceremoni zyrtare.

Sot duhet perserii nje ligj lustracioni, hapje e dosjeve dhe distancim e denim i qarte nga diktatura, ndryshe ja bejme perseri si ne 91.

Po mire mer, ja u futen ne 97. Po 2005-13 ca bete ju?

Ashtu ishte nje muhabet.

Ligji per lustracionin u shpall antikushtetues nga Gjykata Kushtetuese, nga 9 anetaret e se ciles 5 duhej te largoheshin sipas ligjit.
 

E njejta Gjykate Kushtetuese e cila ju dha te drejte per aktin normativ apo per INUK? Po mbase ka qene antikushtetues mer hunter? Pse nuk u korrigjua dhe te dergohej dhe njehere ne gykate? Nje parti qe e ka ceshtje te madhe kete pune nuk heq dore menjehere. 

Nuk ishte kshu thjesht antikushtetues, kishte plot 26 shkelje kushtetuese, berisha ishte kujdes ta bente ligjin aq per faqe te zeze qe te mos kishte bir kurve qe t'ja validonte. Mjeshter i vjeter biri i kurves, nuk ja hante qeni shkopin per te parapergatit skenare.

1 milion e gjys ne llogari tani qe i pashe. He, pse nuk bete gje ne mandatin e dyte per dosjet?

Nuk na lane hajdutet Harasani me shoke. E bllokuan ligjin ne gjykate kushtetuese, gjykate e cila ne shumice i kishte anetaret ne konflikt interesi.

Po hajdutet blihen mer keshilltar. Sic i blete per votimin e presidentit psh. Prandaj quhen hajdut. Kur u votu ligji kundra skllaverise ne SHBA me blerje postesh nga Lincolni, nuk e benit dot te njejten gje per parimin tuaj te madh, anti-komunizmin?

pse i bi ne qafe Endritit o keshilltare?

Po pse luften e klasave, me lufte klasash do e luftoni?

Ore po ju a them shqip, ju duhet te falenderoni Berishen qe e mbajti popullin e djathte pa e bere Shen Bartolome, pasi Berisha, Pashko e te tjere intelektuale, gjithsesi ishin njerez me formim liberal, tani PD duhet te shkoje me djathtas dhe me Bashen 40 vjec, pra pa lidhje me komunizmin, duhet ta bejme flake krejt.

Nuk durohet me shume qe baballaret te na vrasin, e bijte e tyre te na vjedhin parate dhe tallen me ne.

me duket se kjo "e tallura" po te dhemb me shume se plumbi o kureshtare. 

Berisha, Pashko e te tjere intelektuale, gjithsesi ishin njerez me formim liberal

smiley

Jo per gje po meqe ti ke qef te permendesh baballaret, etj. etj. gjeje se kush ka qene prokurori i gjyqit te deputeteve ne 30 gusht 1947.

Isha me dy mendje, t'ia them apo jo. Jo per gje, po nga ata te dy Gramozi ishte vertet icik me i djathti si filozofi politike, kshuqe do ishte gjynaf ti bija. Ndersa Sala psh qe ishte komunist safi per vete, eshte turp me ja permend emrin. 

Jo per gje, po nga ata te dy Gramozi ishte vertet icik me i djathti dhe ne filozofi, kshuqe do ishte gjynaf ti bija.

+1

Pastaj shif, eshte icik turp qe keta permendin tolerancen per armikun politik dhe Pashkon ne nje fjali. Se Gramozi i shkrete e di ca hoqi kur u perjashtu nga Sala nga partia dhe si u persekutua gjate tere viteve 90. Per cfare? Se ishte kundershtar politik i Sales. 

Ore mire Bahri Omari ishte kuilsing e tradhetar, po cfare e ben kjo te vellain e gruas qe strehohej dhe hante buken e tradhetarit po gjate te njejtes lufte?

Po Shefqet Beja me shoke qe ishin njerez te luftes, cfare tradhetuan? 

po cfare e ben kjo te vellain e gruas qe strehohej dhe hante buken e tradhetarit po gjate te njejtes lufte?

Kjo pyetje qe shushuritej nen ze nder partizane thone qe e mori ne qafe Bahri Omarin. 

Pikerisht. Ti leme menjane "kolaboracionistet", po Shefqet Beja cfare beri? Sigurisht ai beri dicka, donte te kundershtonte Hoxhen dhe regjimin qe po instalonte, po kolaboracionist nuk ishte.

Kur kryeprokurori e pyeti Verin, ta falim Bahriun? Jo tha ky se po s'vrava ate nuk vras dot njeri tjeter. Kjo e morri ne qafe ate. Mesa duket Veri ishte shume sensitiv ndaj nepotizmit.  

Bahriun e vrau se ky i dinte edhe gjera qe e turperonin Enverin.

Po si ta merr menja ty, a mahet pushteti 50 vjet me nepotizem?

u lodh kjo tem, o Ron.

Si gjithnji, ktu po shahet enver hoxha pse ishte enver hoxha.

e kap ngercin e hipotalamusit, besoj.

Lista e Turpit!

Trupi gjykues

Kryetar
Major Niko Çeta
Anëtar
Kapiten I
Nexhat Hysejni
Kapiten II
Mustafa Iljazi
Kryesekretari
Aspirant Thoma Rino
Zv/ Prokuror i Përgjithshëm
Josif Pashko

Pas dëshmive të 24 të pandehurve në gjyqin e Grupit të Deputëtëve, ai proces gjyqësor i cili ishte i montuar fund e krye nga Sigurimi i Shtetit, u mbyll në datën 27 shtator 1947, kur dhe u lexua pretenca e vendimi i Gjykatës Ushtarake. Pothuaj të gjitha dëshmitë që u lexuan nga të pandehurit gjatë procesit gjyqësor, ose ishin marrë me anë të dhunës fizike dhe psiqike gjatë hetuesisë, ose ishin shkruar vetë nga Sigurimi dhe hetuesit, e të pandehurit u detyruan që t'i lexonin ato në gjyq. Por gjithashtu duhet thënë se të pandehurit e atij procesi dhe ata që u akuzuan për lidhje me ta, pjesa më e madhe ishin intelektualë të diplomuar në Perëndim dhe me prirje social-demokrate që aspironin për ideale të vërteta demokratike dhe nuk nguronin t'i shprehnin hapur ato ide që binin ndesh me regjimin komunist të dhunës që po vendoste asokohe Enver Hoxha. Në këtë prizëm, ai grup i madh intelektualësh ishte dhe shpresa e të arratisurve politikë që ndodheshin nëpër malet e Shqipërisë, të cilët emrat e tyre ia paraqisnin anglo-amerikanëve, për t'ju treguar se kishin mbështetje të madhe në vënd dhe prisnin zbarkimin e tyre për të rrëzuar qeverinë e komuniste të Tiranës. Me anë të atij procesi të montuar, Enver Hoxha, së pari synonte që të nënshtronte dhe eleminonte opozitën e vërtetë demokratike, dhe së dyti që t'i paraqiste ata para popullit, si armiq që ishim lidhur me kriminelët dhe agjentuarat e huaja. Për të arritur këto synime, Enveri i shkoi deri në fund qëllimit të tij dhe urdhëroi ekzekutimin e 16 të pandehurve të atij procesi dhe dënime të rënda për dhjetra të tjerë nga rrethe të ndryshme, të cilët u akuzuan për lidhje dhe bashkëpunim me Grupin e Deputetëve.

Pushtetin e mbate Ariu per gjithe Lindjen. Kur e shiti Ariu, futi ne deal dhe pushtetin e sateliteve. Si bicim kusuri, meqe s'kishte te vogla. 

Duke shfletuar dosjen hetimore, mes shumë shënimesh me vlerë të madhe historike, në të cilat jepet edhe momenti i zhvillimit të procesit gjyqësor zhvilluar për ta, nëpërmjet pyetjeve të prokurorit dhe deklarimeve që ata kanë bërë para tij, hidhet dritë më shumë për atë të vërtetë historike se iniciativat e para për demokratizim në Shqipëri janë qysh herët. Ja çfarë dëshmon në një nga ato seanca pyetësore të gjyqit që zhvillohet kundër "Grupit të deputetëve", njëri nga përfaqësuesit e këtij grupi i njohur si intelektual i mirëfilltë, që ishte edhe ndër kryesorët, Shefqet Beja.

Prokurori: - Çfarë pushteti predikonit ju?
Shefqet Beja: - Ne donim një pushtet me parimet demokratike të Perëndimit.
(. . . Vijon. . .)

Kryetari: - Politikën e amerikanëve?
Shefqet Beja: - Po. Të pëlciste një konflikt ndërkombëtar!

Mos fshini pergjigjet ketu se eshte teme serioze. Eshte ndergjegjia e shoqerise ne kandar.

Keto foto ketu jane thjeshte nje tentative me ndjell nje konflikt artificial social ndermjet shqiptaresh ! Nuk do jete as tema e pare dhe as fundit qe tentohet nje gje e tille ne kete gjasme blog TUNG ! 

 

 

Epo kur koqet e kandarit kerkojne vete te lekunden ne kandar, eshte gjynah te mos ju japesh mundesine e lekundjes. TUNG e BUNG e XHUNG!

 

sa here qe kam shrkuar fjalen k... ne komentet e mia mi kane shuajtur komentet pse ty nuk ti shuajne eshte me verte nje cudi ...e madhe apo e vogel ...nuk e them dot  smiley

 

Kurse mund ta shpjegoj çudine, e cila eshte me K.... te madhe, por po ta them me K... te madhe, atehere ta shuajne komentin, kurse me k... te vogel nuk ta shuajne.

 

ky Der Willi.... eshte si gjyshi i madh. vjen, shikon, thote dy llafe te mencura si tip epilogu (dmth i ve vule muhabetit, ketu mbyllet tema, shperndahuni tani) dhe zhduket pastaj..smiley

Belul nuk eshte hera e pare qe keto foto komentohen ne web dhe pikerisht per keta persona jane shkruar carcafe te tere me artikuj  pra vetem duke lexuar jo te gjithe !!! por vetem disa artikuj e kupton shume mire se athere ka qene lufta per exsitence midis llojit !!! 

"Omari" ka qene nje kurth shume dinak per tja fut dulles por sja futen dot  ... dhe ai u hakmor duke i vrare pak a shume te  gjithe me distanca kohore pak a shume te gjata :

Koci Xoxe me pushkatim si koka e komplotit 

Hysni Kapon e trodhi ( si kurvar qe ka qene ) ne nje kafaz te arte e keshtu me radhe smiley

Ndersa per ata qe jane ne banke te akuzuarve pak a shume histori te njejta  ...terci e verci  TUNG

po mire mer DerWille.. ca te keqe ka qe diskutohen e komentohen keto tema..? p.sh ne France tani po diskutohet per bemat e ushtrise franceze gjate luftes se pare boterore.. dhe kryesisht per ushtaret dhe ushtaraket franceze ne front qe u pushkatuan direkt atje sepse u quajten tradhetare apo dezertore etj... mirepo ca studiuesa e historiane thone qe jo per te gjithe vlente kjo.. eshte abuzuar nga komanda e ushtrise dhe kane ekzekutuar ushtarake padrejtesisht.. kupton ti tashi, lufta e pare boterore. 100 vjet para...

Te gjitha mund te diskutohen, vetem figura e Skenderbeut nuk diskutohet. Kush e diskuton eshte gjakprishur.

jo mer tiku, diskutohe edhe figuren e Skenderbeut po deshe.. no problemo! por duhet te vish me argumente historike shume..., shumeee me te forta se argumantat historike te arkivave te Vatikanit, Vendikut etj etj..smiley

Puna eshte qe tani eshte hap loja, Partizani Dinamoja.

Pastaj per argumenta te buta apo te forta, nuk eshte aty halli, halli eshte a ka argumenta qe na shkojne per shtat apo jo, ose kush e ka daullen dhe tamburane me te madhe.

E kjo pune eshte njesoj, jo per pune Skenderbeu 500 vjet me pare, por per ngjarje qe i kemi jetu vete.

 

lere partizanin e dinamon ti, po lexo perkthime te danishtes se vjeter gotike.

dhe po, ka ca gjera qe nuk duhen diskutuar, se po u vune ne diskutim, prishin pune.

psh, asnjeri qe banon ne kat te trete e siper nuk e ka diskutuar qe per te dale perjashta, rruga me e shpejte dhe e shkurter, eshte te hidhet nga dritarja. per katin e dyte, e diskutojme nje here tjater.

Metaforen me dritare e ke vjedh prej meje, dhe me behet qefi se patjeter do ta fusesh ne ndonje liber tendin, dmth eshte si te siguroj perjetesine edhe une, por nuk e tregon tamam, sepse ka edhe nje kat te katert, nga i cili ka filluar hedhja nga dritarja "feja eshte genjeshter" dhe çmitizim i Jezuit nga Bedri Spahiu dhe Çimi (çmitizimi i Atletit te Krishterimit nga Todi Lubonja, dmth "kati i trete", eshte pasoje).

 

cdo figure qe bazuar ne nje kauz eshte ndikuar dhe ne gjykimin e masave qe ai perfaqesonte duhet gjykuar. psh skenderbeu gjykoi ne baze fetare, hoxha ne baze ideologjike. eshte e pamundur te mos kete padrejtesi kur te paret jane te .... ne tru me idiotizma te tilla.

eshte e pamundur te mos kete padrejtesi kur te paret 

Cilet jane keta te paret konkretisht?

e kisha fjalen per te paret e keti vendi. dmth udheheqesit. te paret ne kuptimin si udheheqesit e jo te paret ne kuptimin ata qe kane qene.  paria.

Po te paret e nje vendi vijne gjithnje nga paria, pavarsisht se si paraqitet nga paria ideologjikisht, se nuk mund te qeveriset nje vend nga jevgjit pa ideologji.

 

Duke pare qe kemi qene te fundit historikisht nuk do ishte keq te qeveriseshim nga jevgjit. Me keq se kaq nuk shkon. Gjithsesi pertej shakase mendoj qe ideologjia eshte e demshme per politiken. Sot patite politike po i largohen ideologjive. Largimi nga ideologjite e shpie permballjen ne individuale me teper sesa kolektive. Meritokracia jep gjithmone rezultat pozitiv.

 Sot patite politike po i largohen ideologjive.

Kjo eshte ideologjia me madheshtore e historise, eshte ideologjia e fundit e piset, dhe me e pista e gjithe ideologjive derime sot, sepse kerkon te asgjesoje ne parim dhe me perkufizim logjiken e idese ose ideve, perveç qe shtiret si jo ideologji.

 

nuk eshte aspak ideologji por prakticitet. ulje me kembe ne toke e thene ne gjuhen popullore, ska me luks te realizosh ideologji idioteske pasi masat jane ndergjegjesuar dhe nuk i pranojne me. ne vendet nordike psh roli i shtetit esht eminimal dhe ata jane shtetet me mirqenie me te larte ne bote.

Kjo quhet ideologjia e lopes se shenjte skandinave, muhabetin tani mund ta vazhdosh me Artin qe Ndryshon Boten, sepse kompetenca ime nuk arrin tek lopet e kooperatives me rendimente te larta.

 

nje lope me rendiment te larte edhe pse ne mes te akullnajave, por qe ironizohet nga aziatiket pasi nuk i pershtatet ideologjise se tyre... klm

E ke shume gabim se edhe kryetaret e kooperatives e dinin qe origjina e tre çerekut te gadishullit Skandinav eshte me origjine nga Xhinxhis Khani. Lexo Wikin per Finlanden.

 

ti vazhdon me ideologjine tende, ndersa une shikoj sa qumesht jep lopa. kete gje benin dhe te paret e tu ideologjik ndersa mbanin rradhen e qumeshtit ne 1 te mengjesit. gjithsesei te thashe klm sepse nuk kam me cte bisedoj me ty vetem te kaloj ne tallje gje e sjam ne humor ta bej

Ti je vete lopa qe ja ka hipur kryetari i joideologjise per tja shtrydhur fare siset, pra jo vetem klm, por edhe TVLS ne zhargonin e vjeter.

Keshtu qe kur flas me lopen (gje qe e mora vesh qe ne komentin e pare) shpresa eshte qe komentet e mija ti lexoje ndonje qenie tjeter qe qendron me lart se lopa ne shkallen e evolucionit.

 

Belul nuk e kam me faktin se po diskutohen keto figura por me problemin ose me mire te them me me faktin se si po shtrohet kjo ceshtje ! 

Sa per info : personalisht jam mese i bindur se dhe athere si sot nuk ka pasur kurr rryma te pastra politike qe vepronin totalisht te izoluar nga te tjerat sepse dicka e tille do te ishte nje utopi shume hynore apo biblike smiley

Fakt eshte se si sot dhe athere jane bere pazare "nen rrogoz" midis te gjitha organizatave dhe rrymave politike si te majta e te djathta  dhe per dicka jam shume i bindur se si sot dhe athere te gjitha rrymat politike ne Shqiperi kane pasur lidhjet e tyre internacionale me fraksionet perkatse si lindore ashtu dhe perendimore. Pra gjygjet e asaj kohe kane qene lufta per ekzistence e fraksioneve te ndryshem ...konspiracioni eshte me teper se perfekt !  Kam pershtypjen se lidhjet vazhdojne deri sot !

Pra si permbledhje une personalisht e kam fjalen jo per faktin se mos diskutohen por pse i hudhen njerzve copa copa si koca qeni keto tema ?! Pse nuk duan qe keto probleme te shtjellohen ng A deri tek Z ?  

 

 

Hysni Kapon e trodhi ( si kurvar qe ka qene ) 

He bravo, shif si e dike edhe ti sekretin qe perdor k... te vogla, sepse do te ishte gjynah te kish shkuar dem nje koment i tille (me K.... te madhe).

 

[CA]  takeiteasy - 10 Mars 2014 - 18:35 Permalink

përgjigju

Mezi e lexuam deri ne fund. Fraza  te  sforcuara  dhe diletante me perjashtim te  "1985". Preferojme  tregimet e shkruara  nga ... ne periudha te  mevoneshme.  Fabula  e  ketij tregimi  mund te elaborohej mire me dialogje  te  sofistikuar  dhe me nje kompozicion te  zhdervjellet.

ps. ky koment  eshte pjese e nje  eksperimenti shume te njohur qe  po  zhvillon  doraci dhe ai  tjetri qe  ne kohen e lire  hiqet  si kurd.

 

Asnjehere nuk e kam kuptuar sjelljen ndaj keti brezi. Ne komunizem u sulmuan me lloj lloj menyrash, ne demokraci u anashkaluan, as nuk u demshperblyen, as nuk u hapen dosjet. Ne ditet e sotme kane filluar te tallen me ta, kryesisht nga rinia e cila i bej objekt humoresh. Nganjehere mendoj qe e gjithe kjo nisi pa ndonje arsye dhe vazhdoi per inerci.

Nuk mund te flas per gjithe te rinjte, por rrethi miqesor i imi dhe une vete si e re qe jam nuk tallemi ne asnje menyre me vuajtjet e viktimave. Perkundrazi, besoj se eshte brezi 50-70 vjeçar qe gjen hapesira virtuale apo shoqerore ne te cilat derdhja e helmit eshte e mundur. Apologjia dhe indiferenca per krimet e diktatures eshte shfaqja me e shemtuar e deshtimit, mpirjes se trurit, dhe debilizmit te shoqerise sone.

Shteti zyrtar ne hezitim te pamoralshem ka shtyre plot 23 vite hapjen e dosjeve dhe kompensimin e ish-te perndjekurve derisa nje dite te jene krejtesisht te panevojshem. Eshte e tmerrshme se si ka akoma sot njerez qe justifikojne paranoien e asaj kohe, internimin e poeteve si Rreshpja, e intelektualeve si Kokalari dhe plot te tjere. Si mundet nje qenie njerezore te tallet me vuajtjet e disa mijera viktimave? Nuk do ta kuptoj kurre...

“Anti-komunizmi c'est le passé,” thone disa. Ne rregull, meqenese i perket se shkuares, atehere shteti te riktheje pronat qe u ka grabitur njerezve, t'i shoqeroje me nje ligj agrar te zbatueshem por t'ua riktheje ama. Nuk mund te kete “closure” pa larje hesapesh, pa krijim te hapesirave perkujtimore dinjitoze, pa perkushtim zyrtar...

Megjithate, jam koshiente qe kjo eshte e pamundur sepse behet fjale per nje shtet te deshtuar dhe nje kulture prej kashte, harbute, dhe pa asnje lloj vlere morale.

Nje nder talljet eshte dhe shprehja "zgjohu enver" te cilen e gjen rendomte neper komente te shume faqeve webi.

[AL]  spiritus - 11 Mars 2014 - 11:43 Permalink

përgjigju

Deliberate orgasm nuk eshte utopi dhe as  nje perspektive, por nje problem i shtruar per zgjidhje.

 

Nje problem kolektiv dhe jo individual, madje pertej kolektives duke u shtrire dhe nder breza. Eshte veshtire te zgjidhen problemet qe kapercejne brezat pasi keto probleme nderlikohen duke u damkosur ne gen. Dhe nuk i ka fillimet ne komunizem por me heret mendoj une, qe ne periudhen otomane, mbase dhe ne ate romake.

Zhveshja e se kaluares/qasja  (ndricimi rrenjeve te konfliktit, dhunes, persekutimit, luftes se klasave qe prodhoi komunizmi..) do te realizohet nga pozita reflektive dhe jo si ushqim per mbajtjen gjalle te konfliktit te vjeter, vetem ne nje shoqeri me te relaksuar seksualisht.Nqs e solle citimin ne kete kontekst, ok.

Jo as nuk arrij te jap nje ide se si mund te zgjidhet ky problem. Ndoshta nuk kam ide pasi me mungon urrejtja. Mesa shoh historikisht  idete i kane dhene dhe zbatuar ata me epsh, sic i quan ti. Jam i mendimit qe zgjidhja ka qene ne forme hakmarrje dhe vazhdon te jete.

bonobo society smiley

Qasja e ketij bicim "Instituti" eshte mizerabel.

Cdo nisme qe ndermerr nuk ka si synim kurrefare vepre kerkimore, apo edukative, por vetem e vetem nxitjen dhe ushqimin e urrejtjes se ndersjellte mes shqiptareve.

Sot, ne vitin 2014, ky "institut" perpiqet me cdo mjet te acaroje shqiptaret duke ringjallur, pa kurrefare analize, armiqesite e vjetra, urrejtjen klasore e te tjera te zeza si keto, qe vecse e pengojne perparimin e shoqerise dhe te vendit ne pergjithesi.

Cdo veprim i viteve te para pas Clirimit te vendit, duhet gjykuar e analizuar nen driten e ngjarjeve pararendese, kombetare dhe nderkombetare. 

Shqiptaret u perballen ashper me njeri-tjetrin gjate viteve te luftes, u vrane e u prene me mijera syresh. Ne kete kontekst, hakmarrja e fitimtareve eshte mese normale, ndonese, me kriteret e sotme, e denueshme. Aq me teper po te kujtojme se:

a) nje pjese e mire e "opozites" ndaj frontit komunist u bashkua me okupatoret, cka e perligjte edhe me shume perndjekjen,

b) hakmarrja u verifikua masivisht ne mbare boten, dhe

c) pas luftes, i gjithe rruzulli u perfshi ne nje konflikt te ri, luften e ftohte, qe perligjte adoptimin e masave drastike ndaj cdo oponence, duke vendosur, sidomos ne bllokun lindor, interesin e bashkesise mbi ate te individit.

Per mendimin tim, sot per sot duhet te hulumtojme seriozisht, me cdo mjet ne dispozicion dhe duke i perkushtuar energjite tona me te mira, rrenjet e se keqes.

Une personalisht mendoj se vjen nga varferia dhe prapambetja, qe ne te shkuaren ta kane shnderruar ne pre te lehte te dhunes dhe ideologjive dhe vijojne te na mbajne sot ne bisht te zhvillimit boteror.  

Ne kete kontekst, hakmarrja e fitimtareve eshte mese normale

... kur fitoj demokracia ne shqiperi nuk pati hakmarjre ndaj xhelateve komuniste qe i kishin duret e lyme me gjak deri ne bryle.Ne vend qe te dergjej burgjeve per ata bir nenash qe terhoqi zvare me tele me gjemba,Ramiz Alia vdiq ne krevat ne spital i rethum me buqeta me lule.  
 

Kjo lloj fryme e re u shkeput ne 97-en kur plasen trazirat me ideologjine e re "na mbyten maloket".

Po, po smiley

!?!?

Nderrimi i sistemeve tek ne u pilotua nga vete elita ne pushtet, nuk u be ne forme revolucionare. Dhe a e di pse!? Sepse shumica derrmuese e shqiptareve ishin shume me te lidhur me sistemin, sesa me opoziten e tij.

Po le qe cfare diskutojme kot, edhe sot qe po flasim te gjithe spektrin politik e ke te dominuar DIREKT  nga ish-komunistet (Berisha-Meta-Rama)... smiley

 

Edhe Ramizi ne Opinion kur u pyet per spastrimin , u stermundu t'a anashkaloje

http://www.youtube.com/watch?v=NEuBHHeNE...

nje shpjegim " i sinqerte " injorant qe kishte ne dore fatin e shqiptareve per 45 vjet.

injoranca vazhdon

hakmarrja e fitimtareve eshte mese normale

I paska shpetu ky argument te denuarve te Nurembergut, me kismet do i kishte pas shpetu prej litarit, ose te pakten do ia kishin ly mire me sapun ate.  

E ka lon nje llaf inglizi, dmth ate teoremen e brezit te trete, po s'eshte gjet akoma aksioma kur fillon numerimi. Si rrjedhoje, mund te perdorim nje teoreme jo aq te forte, dmth ne brezin e n-te do bjeri vllaga per diktaturen, qe sidoqofte e ka shpjegimin e vet. 

Shqiperi. Viti 1945. Vendi totalisht i shkaterruar. Lufta ka shkaktuar dhjetera mijera viktima. Lufta civile vijon ende, me intensitet te ulet, ne zona te caktuara. Bota eshte ndare ne dy kampe; ne jemi caktuar ne kampin komunist. Komunistet kane dhene prova ne BRSS se nuk ju rruhet per fatet e individeve, perballe objektivave te veta. Ne kete kontekst, pse te duket e cuditshme kjo puna e hakmarrjes!?!? 

Absolutisht jo e cuditeshme, do te ishte shume cudi mos te ndodhte. Por kjo nuk ia nderron dot emrin diktature dhe krime te diktarures nga 45 ne 90, dhe historia tashme ia ka dhene vleresimin, megjithse peshku ben cudira. 

Sistemi ishte diktature. Kjo nuk besoj se ha debat. Persa i perket krimeve, ato duhen pare rast pas rasti. Absolutisht dakord jam qe te mos harrohen, perkundrazi te sqarohen sa me mire dhe sakte. Por ne kontekstin e vleresimit teresor te periudhes (per kete ke nje koment te gjate timin me poshte, nqs ke interes)

flm

Shyqyr qe ti te pakten e pranon qe ishte diktature. Dmth po nuk u analizuan krimet nje nga nje nuk mund te themi qe u bene krime. Ne fakt dhe hebrenjte kot ankohen per holokaustin se nuk kane bere 6 milion gjyqe, nje per secilen viktime, jo si u vra, cfare ore cfare dite, etj., etj. Besoj e kupton qe kjo eshte e pamundur. Sidoqofte, do propozoja qe peshku te ngrenje nje gjykate dhe te filloje kete shqyrtim rast per rast per te bind miletin. Une s'kam nevoje per bindje se di raste konkrete nga deshmitare ku jane vrare rob per t'i marre grate e bukura bile dhe mobiljet. Besoj dhe shume te tjere jane te bindur nga rastet publike. 

E lexova ca ke shkruar. Jam plotesisht dakord qe gjykimi i diktatures duhet bere nga te gjithe. Por kerkesa jote con ne paradoks se ketu ka rob qe i mohojne fare kete krime, bile dhe ti pret te analizohen rast me rast; pak a shume t'i arrin ne konkluzionin bashke vuajtes bashke fajtor, qe besoj e di ka tjeter autor. 

Ashtu eshte, komunizmi si nje eksperiment i deshtuar jo vetem beri keto krime mbi individe apo familje, por futi nje popull te tere ne "burg." U hoq e drejta e fjales, prones, bile dhe e mendimit. Nuk ka ironi me te madhe kur Ramizi shpalli lirine e mendimit, dmth pranoi qe gjer atehere robt nuk mendonin dot. Po u bene punera edhe te medha, hidrocentrale, shkolla etj. Por po te vihen ne balance te mirat e qametet si thua ti nga do te anoje? Bota i ka dhene me kohe pergjigje kesaj "dileme."

Akoma me qesharake jane perpjekjet per ta lidhur denimin e ketyre krimeve me faje te tjera te personazheve te mbas 90tes, Gerdeci, 21 Janari, dmth me ngjarje deri 60 vjet me vone.. Deri me sot eshte pranuar qe shkakesia shkon nga e kaluara ne te ardhmen dhe jo anasjelltas. Bile dhe pandeshkushmeria per keto ngarje apo per gjithe zullumet e demokracise fillon tek pandeshkushmeria e krimeve per te cilat po flasim, per te mos fol per ndyrjen e te gjitha paleve dhe pazaret perkatese. Per t'i rene shkurt aty e keni Salen, cojeni ne gjyq, bile me ate maxhorance mund te beni nje ligj special per ta burgosur pa gjyq fare. Kush ju pengon? Po mesa duket rob te lindur ne llogore nuk mund ta imagjinojne se mund te merret fryme jasht llogoreve. Krime te kesaj natyre te gjere, si dhe qamete te ngjashme si skllaveria, holokausti, nuk quhen kot krime kunder njerezimit, dmth kalojne viktimen, sepse eshte bere krim kunder vlerave baze njerezore.

 

Tirone nuk do ti hiqja asnje presje komentit tend. Si Obi-Wan si ti keni te drejte ne qasjet tuaja. Megjithese ti qendron brenda temes ndersa Obi-Wan perpiqet ta shikoje nga syri i nje historiani. Nje numer i madh komentuesish i kane mohuar keta krime me shpjegime si "jo po keta ishin balliste, jo po komunizmi solli zhvillim te madh, jo po keta krime ndodhnin kudo" etc. Nuk kane treguar inteligjence dhe humanitet te madh, por puna tyre eshte ne fund te fundit. 

Nuk di cfare te them z. Edison. Shikoni pak dy komentuesit e mesiperm dhe do te vereni disa nga karakteristikat e kultures se pamoralshme. Eshte per te ardhur keq se si kjo hapesire thith miza kali qe perdhosin nje teme serioze me shkembime dy-lekshe. Do te mjaftonte qe te hapnin nje teme mbi seksin ku mund te shprehnin gjitha njohurite dhe frustrimet e tyre...

Nejse, persa i perket “zgjohu enver,” eshte tallje sigurisht por duhet kuptuar edhe si pakenaqesi me sistemin aktual i cili ka ngjallur jo pak padrejtesi dhe kriminalitet. Diçka e ngjashme po zhvillohet ne France ku shume te rinje ne shenje proteste kunder sistemit neo-liberal ( bankar te shthurur d.m.th.) kane adoptuar gjestin trupor nazist: “ la quennelle.” Jo çuditerisht, eshte klasifikuar si ilegal dhe ka shkaktuar zemerim tek komuniteti hebre dhe çdo njeri normal qe ka vlera morale. Pakenaqesia me nje sistem te caktuar, mafioz ne rastin e Shqiperise, nuk duhet shprehur me ane te simboleve dhe figurave te diktatures, por ne forma dhe simbole te reja. Perndryshme, do te vazhdojme te qendrojme ne rrethin vicioz te prapambetjes.

Jam e sigurte qe disa nostalgjike nuk do ta kuptojne kurre kete, por per te rinjte shqiptare ka akoma shprese n.q.s. shteti adopton dhe aplikon nje sistem vlerash qe perkthehet ne respektimin e te drejtave te njeriut, ne perkujtimin dhe kompensimin e viktimave, dhe ne implementimin e nje ligji qe denon perhapjen e simboleve te diktatures dhe urrejtjes per propagande. Lejimi i fotografise se Hoxhes ne ceremonine e pavaresise ishte skandaloz, jo se implikon nje rikthim te enverizmit, por sepse ishte nje shenje propagande (boshe) dhe hakmarrje. Nderkohe, le te perdhoset mbi gjithe ato viktima...

Perseris, kulture prej kashte...

Ke te drejte kur thua kulture prej kashte. Nje pupull i cili nuk reagon kur kryeministri i tij poston qellimisht foto me Enver Hoxhen ne sfond (them qellimisht pasi mund te zgjidhte dhe nje foto pa te) eshte tamam nje popull me kulture prej kashte i cili nuk ka respekt as per veten.

Kopshtije te prezantoj me nje instalacion te ekspozuar para burses se Milanos me domethenie krizen e 2008-tes, aprovuar nga Komuna e Milanos meqe xhesti eshte nje xhest marksist, dmth i pranueshem per shoqerine moderne feministe.

http://www.rollmagazine.com/wp-content/u...

 

mbaje mizen e kalit smiley

Familja e Enver Hoxhes qeka e persekutuar, se regjimi komunist i paska vra burrin e motres.

Vetem Sala nuk ka dale i persekutum smiley Komunisti.
 O emo ca e ke pase Beqir Çelen?

Beqirin? s'e di vallaj, po sikur te pysnim pak ata te Beqir Ballukut. smiley

 

thash mos ishe dhe ti familje e persekutume smiley

Balluket dihet qe jane te persekutm, i ka vra komunizmi smiley

Jam e sigurte qe disa nostalgjike nuk do ta kuptojne kurre kete

e mo leri kto tani.

besoja qe keto i thone vetem vemjet e propagandes berishiste ketu te PPU-ja per te mbuluar me gjethe fiku pislliqet e regjimi te tyre te ndyre. por jo njerez te tjere te paanshem.

per komunizmin nuk kane nostalgji me as ish anetaret e byrose politike. kaq gje besoj e nok cdokush. pra edhe ti.

noke noke!

Emigrant, ke sa te duash nostalgji te shoqeruar nga nje pakenaqesi per aktualen; kuptohet duke injoruar vuajtjet e viktimave te asaj kohe. Nejse, nuk jam shprehur mire dhe kur flas per “nostalgjiket” me shkon me shume mendja tek apologjetet e pakulturuar. Jam e paanshme por nuk arrij dot te toleroj justifikimet e rafinuara apo te parafinuara te tyre. Kuptohet ato te kategorise se dyte jane me shqetesueset ne nje plan moral. Vemjet e PD-se pastaj jane po aq te papertytpshme per shkak te hipokrizise se tyre dhe asaj partie neo-enveriste qe nuk denoi as edhe nje komunist perveç dy kokrrave sa per simbolike.

Diskutim kot ky qe bejme; megjithate vjen si pasoje e mospermbushjes se detyrimeve te shtetit ndaj viktimave, si dhe mungeses se nje sistemi vlerash. Per debilizmin e pergjithshem pastaj, as nuk behet fjale...

 

Diskutim kot ky qe bejme

natyrisht.

problemi eshte si vijon: nuk diskutohet brutaliteti dhe krimi (i perceptuar nga sot, gjithnje!!!) i nje sistemi qe fjalen diktature e kishte te shkruar me mburrje ne rreshtin 1 te kushtetutes. ai regjim te denonte po te zbusje luften e klasave. kaq besoj se i thote te gjitha.

problemi i vertete fillon me ate se kush po bertet "kapeni hajdutin"! aty fillon problemi i vertete. une nuk mund te lejoj te me tregoje komunizmin nje regjim qe ka bere 97-ten, Gerdecin, 21 Janarin dhe gjithe kete germadhe morali ne Shqiperine aktuale.

Te tjerat pastaj, mohimi i LANC-it, mohimi i cdo gjeje te bere ne 50 vjet histori etj etj, jane ca detaje pa rendesi. Kryesorja eshte se skota e zorzopeve politike, propagandisteve te zinj me nijete komuniste, te cilet i sheh qe po na pijne syte edhe ketu te PPU-ja, dhe qe duan te fitojne kapital politik prmes uzurpimit te luftes donkishoteske kunder komunizmit, po ia heqin perfundimisht legjitimitetin e analizes, kritikes dhe denimit te asaj periudhe. Dhe per paradoks, ata behen mbrojtesit me te mire te komunizmit dhe te enver hoxhes. sa me te medha mekatet e tyre ndaj popullit (afer cerek shekulli tashme), aq me i mire the hedge fund per enver hoxhen, byrone politike dhe sistemin monist.

propaganda genjen jo pak njerez, por ne qe jemi larg dhe nuk na lidh asnje interes material, nuk kemi pse e leme veten te hiqemi per hunde nga rhetorika te felliqura qe i shohim ketu per dite dhe qe te kujtojne vertet Zerin e Popullit para 91-shit. Nuk jam admin, se te isha, keta vemje nuk e shihnin driten e kesaj faqeje.

Nuk jam admin, se te isha, keta vemje nuk e shihnin driten e kesaj faqeje...

Më fal në se vë re tone mesuesie .Është thjesht një parasimpati ...!

Është e para HERË që me vërte vë në dyshim Integritetin tuaj .As në pezëm as në bëlbëzime vocrrakësh që e quan të arsyeshme tu përgjigjesh , dhe them se në çdo situatë një Cilësim Përjashtues ..është shumë e rëndë për nivele e kalibrin tuaj ! Për të vetmen arsy se nuk ka konflikt e kërcënim personal si sharje me Familje etj .ose të lloit tjetër ku Individë të tillë mbase duhen edhe përjashtuar ose Imponuar të ndërrojnë Nikun !

Ka personalizime si " nostalgjik " etj që nuk u dinë kuptimin dhe i përdorin si shprehje Politike  .Ka edhe shprehje lefTKopejane " sigurims " ..." kamunist " etj plotësisht brënda etikës së komunikimit për kohën ashtu si "vemje " etj

Plus që konkretisht po flet me një Njomzake si " Koppshtarja " smiley që as nuk ja ka Idenë për çfarë është Prurja por si zakonisht i bën Ujem që nga femna e Parë Eva e deri tek trimëreshat që nuk u përmendën smiley

Edhe njëherë më Fal !

Tani Roni thote qe problemi ishin bejleret qe ishin shume te eger dhe kesisoj motivuan pergjigjen e eger dhe kriminele te komunisteve kur erdhen ne pushtet. 

Ti nderkohe thua qe krimet e komunizmit nuk mund te merren parasysh se jane bere krime ne kohen e sotme. 

Me pak fjale sidoqe ta marresh historine, qofte duke u kthyer mbrapa ne kohe qofte duke pare nga e ardhmja krimet e komunizmit jane pehere te justifikuar sepse filani ne nje kohe tjeter beri nje krim tjeter. Got it chief! Prandaj u them dhe ketyre qe vertet kane humbur familjare gjate asaj periudhe, qe mire keq koha per drejtesi u ka kaluar dhe nuk ka per te patur me. 

p.s pastaj ai argumenti i "mohimit te gjithckaje ne 50 vjet" eshte nje nga argumentet me qesharake te mundshme vallaj, dhe e them si dikush qe paraardhesit i kane lene disa gjurma te medha ne ato veprat e famshme te atyre 50 viteve. 

Dihet me kohe qe ty te ka blere Berisha. OK edhe Nano. Si dhe Harasani. Ore prit se na doli poliagjent fare ti!

Emigrant,

Kuptoj shume mire qe kjo teme instrumentalizohet politikisht nga nje parti qe eshte provuar historikisht destruktive per shtetin shqiptar. Ketu nuk ka asnje dyshim nga ana ime, ashtu siç nuk ka dyshim per misionin propagandist, shkeljet e ndryshme, si dhe perçarjen krahinore qe eshte munduar te shkaktoje. Megjthate, jemi duke diskutuar mbi nje teme te caktuar qe ka te beje me krimet e kryera ne diktature dhe besoj qe duhet t'i qasemi ketij problemi moralisht, jo medoemos historikisht.

Persa i perket Shqiperise, asnje historian nuk mund te mohoje zhdukjen pothuajse te plote te analfabetizmit, aftesine shtetformuese te atij sistemi, barazine socio-ekonomike, emancipimin e gruas, zhvillimet ne infrastrukture etj. etj. Po ashtu, asnje nuk mund te mohoje kriminalizimin e fese, pushkatimet, internimet, dhe persekutimet e numerta. Bukur.

Megjithate, problematika aktuale ne lidhje me temen gjendet tek mungesa e moralit ne trajtimin jo dinjtioz te ish-te perndjekurve, ne kthimin e pronave, si dhe ne mos krijimin e hapesirave perkujtimore te denja. Nje here e dikur ishte sistem monist, sot eshte demokraci pluraliste, por mentaliteti enverist nuk ka ndryshuar siç e deshmojne faktet e siperpermendura. Sigurisht, PD-ja eshte shembulli me i mire i ketij mentaliteti por eshte pikerisht kjo qe me shqeteson personalisht...

Shteti shqiptar si i ri qe eshte, duhet te marre pergjegjesi per te perkujtuar dhe informuar brezat e rinje per vuajtjet qe u ka infiltruar viktimave dhe nje populli te tere. Duhet te percjelle detyrimisht nje sistem vlerash sepse pa te ia hap rrugen anarkise, lufterave politike, dhe korrupsionit. Duke e lene kete çeshtje konfliktuale pezull, nuk ben gje tjeter perveçse krijon hapesire per me shume konfliktualitet.

Nejse, edhe njehere, bejme diskutim kot sepse ai shtet dhe e gjithe klasa politike perbehet prej lloj lloj uzurpatoresh. Shpresoj, por nuk besoj se do te kete ndonje permiresim ne nje aspekt moral.

Kane ekzekutuar shume njerez nga ballistet, vetem se ishin kunder tyre, njesoj sic ballistet ekzekutonin partizanet ose ua dorezonin gjermaneve. 

Shiko nqs dhe te tjere hyjne tek Populli ..them se nuk janë prej kashte .

Por Një pjesë që lexon këtu si puna Juaj pavarësisht "përpjekjeve " për Anale të FeLlTa janë as mëshumë e as më pak një pjesë e Kashtës që thirret BYK .Nuk e hanë as qetë !

Është vetëm një përpjekje ARIFICIALE e paramenduar Mirë nga " bythë të zgjuara" se me këtët mënyrë mund të bëjnë Presion e të Imponohen tek Pjesa tjetër (shumica dërrmuese ) e Popullsisl që nuk merret me KUFOMA Hisorike të cilat i ka VULOSË Historia njëherë e përgjithmonë jo veteëm Në Shqipëri. Dhe Burimi e Baza Artificiale e këtësaj Zhurmënaje është Kufoma Politike e Partisë Berishës e Jozefpërckës për Karrike që fatkeqësisht mba akoma emrin PDHI ose Partia e varrim - zhvarrimeve !

Lufta Kundër Nazi fashizmit ( Boshtit të së keqes ) qe e Përbotëshme . Finalja e Fitimtarëve u  Kurorëzua me një vendim Humanitar po të Përbotshëm

Ndëshkimin e kriminelëve Nazi-fashistë dhe Bshkëpunëtorëve të tyre Përfshi USA e ANGLI !

Fixojeni MIRË ...Çdo Popull quajti të Tillë bashkëpunëtorët me nazi -fashizmin dhe i ndëshkoi sipas Zakoneve e Ligjeve të tij .Shqipëria nuk bëri përjashtim si pjesë e Aleancës Anti fashiste .

Çfarë duan të dijnë Lukunia e Tufat e Injorantëve dhe Rrathët e Gurëve më shumë se BOTA ! Duan Histori tjetër Botrore .le ta krijojnë dhe po u shkojmë Mbrapa !

Kashta po pjesa më e fëlliqur e më pavlerë e saj BYKU do të Hiqet si Foragjer !

Meqe lufta kunder nazi fashizmit qe e perbotshme dhe triumfoi me shpjego pak pse u rrethua me tela me gjemba shiperia? Nuk kishte me nazizem apo jo?

Jepi Shoku! Ajo qenkerka guximtare qe shpreh mendime kunder komunizmit. Biles shau Saliun dhe prape se prape i dhe motorit idris-leshues. 

Rrofte Partia! smiley

pse m dukesh si shoqe njohur ti, e.te tradheton leshi. lat nam me kete ballon e maskave!

o profesor, ku ta gjej librin vitet e vegjelise te komandantit?

Ktheji se mbari keto qe flet " seprapthi" dhe e ke librin te plote!

te vrau se ta shava shokun?

po une as nuk kam guxim te merrem me rob si ju mer.

e pashe te tema tjeter si e masakruat njeren gati.

sa shume prekeni dhe ju. smiley

Boll ti " bashkëpunëtor " ..i LefTKopesë   , mos u tremb .smiley Edhe Nip i Bashkëpunëtorëve të Fashistëve po të jesh nuk ke përgjegjësi . Ka VDEKUR ajo KOHË . Mbesa e Musolinit Porno Star ishte Deputete !

 Është " Kurth dhe Pritë " e Bajrakjtarit Intrigant e Përçarës karieristit kriminal Berisha  që shfrytëzon me TUFA , sqepër karieristë të paskrupullt e Përçarës që i shpërblemn me Poste e Para e i trumbeton si Vlera Gjëmbeçësh !

Mbylle njëherë këtë të FOTOVE se MJAFT Lehët ,.... sikur kemi qenë shtet aleat i fashizmit ... pastaj kemi nge për TELAT .

Vetëm para se ta shpjegojmë na specifiko pak Lloin e Telave nga fabrika e Shkodrës që  të Llafosësmiley dhe po pate mundësi na bjer një Foto të Kampit me tela me gjëmba , nuk ka fare rëndësi se nga e ke , boll vetëm bjere si këto Fotot !

Mos na bjer Velipojën e sotme s Shkodrën Loce , ku jetojnë të Ngujuarit për Gjakmarrje ! 

E pranueshme ..Po unë nuk e njoh Serbishten as Hingëllimat , as Gjuhën e shtazëve të Pyllit

Të paktën e Mbyllët Halenë me FOTOT !

Do për më pas ?

Lutju admin të hapin një tjetër Temë !

Për reciprocitet po të postoj një Vidio SHQIP http://youtu.be/ycKKp3y9Ejg

ti as letraren nuk e njeh mesa po shikoj. pikat mbi e jane nje perpjekje e deshperuar per te fshehur gabimet trashanike gramatikore qe ben. kritiken filloje nga vetja. thjeshte nje keshille. dhe po te perkthej nje pjese te vogel te asaj videos qe ka lidhje me ate qe kerkove ti. i keni patur 300 km plazh dhe nuk keni guxuar te afroheni as 100 meter se jua ka .....  gjithashtu dhe kufiri tokesor nuk lejohej te kaloje. tani ti kapu pas detajeve se me se eshte realizuar ky ndalim kalimi pertej kufinjve. ose me tela me gjemba ose pa gjemba. detajet skane fort rendesi per mua.

Të paktën e Mbyllët Halenë me FOTOT !..

Të tjerat më vonë dhe SHQIP

ate pergjigjen sma dhe akoma. pse u izolua shqiperia kur lufta boterore kunder nazizmit triumfoi. kur ti japesh pergjigje kesaj pyetje atehere do fillosh te ulesh dozat e urrejtjes ndaj kesaj shtrese te persekutuar. gjithsesi nuk besoj qe do e besh dot perderisa je nga ata qe ke dale ne mitingjet e saliut. : )

Ti nuk di shqip me duket  mor voglush se dhe vidiot i poston me Ulerim serbesh !

E mbyllet Halenë me Fotot ... Pas kësaj

Lutju admin të nderuar të na bien një pruje tjetër dhe këtu Jemi ! Po të rikujtoj prap që kur flet Minimalja bjer një provë ose një Rrotë teli ! Jo veteveten me komente !

e thene nga ty qe nuk di shqip duket pak qesharake apo jo>? : )
tani po e humb fare me perpjekjet per te arsyetuar qe pse nuk di shqip. videot (jo vidiot) mund ti sjell dhe ne kinezce. Videoja kishte nje kosovar qe tallet me komunistet qe mendojne akoma qe komunizmi eshte i mire.
vija e kufirit quhej klon dhe ishte e perbere nga dy vija teli me distance 2 meter nga njera tjetra. hapesira mes dy telave ishte e punuar dhe shikoheshin gjurmet ne te. nese kalohej teli binte alarmi dhe shkonin ushtaret. aty verifikohej a ishte kafshe e eger apo kafshe e bute. delet e partise dmth. foto nuk do rri te te gjej ty qe simpatizon komunizmin nga nje vend si amerika por pyet ndonje anetar tjeter ketu dhe ta miraton sepse shumica e dine kete gje. nese te thone te kunderten atehere do te te gjej dhe fotot.

Jo o derebardhe! Kosovaret nuk u tallnin kurre me komunistet shqiptare. smiley

Herezi, herezi, gati turra e druve! Jo se eshte rilindas, keto jane gabime te nje kuadri ne rritje. smiley

na preu krahet ne betejen tone kunder kuis te ligeve

po bo politik te nolt mer jahu. ua dogji kartat ne dore kundershtareve. pa pare hurin qe i hyri ne prapanice. 

ca i hudhni ujit atje, o Spiritus?

ka rene ai shiu i te cmendurve dhe jane ndotur burimet. keshilltari ka lexuar keshilltaret e ppu, s'ka faj, ketij i marin direktivat.
 

Familja Shkreli-Shamku e kane shprehe hapur qe jane pro kuislinge. Jane me te majten per aksident politik, shoqni me Palloshin.

Kush e ma men Fjaluerin e Mustaf Merlikes dhe mrekullimin e zonjes Shamku? Ndersa Zoti Shkreli eshte nje dashnor i arkitektures Fashiste.

Zonja Shamku, ish Ministria e Arsimit ne hije ne zgjedhjet e 2009 e konsideroi unifikimin letrar te gjuhes shqipe nje nga krimet e medha te komunizmit. E bukra eshte qe kjo vete nuk eshte as gege, po prap shkruante ne gegnisht per te qene icik "kullere". 

Po jua kam thene se ka nje shekull qe nuk ka me pozite tradicionale majtas dhe djathtas, por vetem loqe majtas dhe loqe djathtas.

Problemi eshte: si do te mund ta kuptojne loqet kete?

Problemi i dyte eshte:

E nese per hipoteze arrijne ta kuptojne, çfar mund te bejne tjeter loqet, perveçse te jene loqe?

 

Ok tiko se ti e ke sport te kapesh pas koqeve te dashit. E pranojm gabimin dhe bojme autokritike, nuk ka te majte dhe te djathte ka Ne dhe Ata smiley Nuk besoj te te njelet qefi se dhe per Ata, Ne jemi Ata, kshu qe Tanet jemi te tere. Edhe arqitekt Shkreli, yni eshte, ne pamundesi te beje arkitektin merret me shkalle, gardhe e bojra fasadash.

Un mund ta shpjegoj njesoj edhe me felet e deles, por e bej per patriarkalizem te shtirur, per inot te Kopshtijes.

Njekohesisht deklaroj se kur bolet e dashit te ngjiten pandashem me felet e deles, vetem atehere do te kete pajtim kombetar dhe paqe nen ullij.

 

ne shumicen derrmuese te rasteve qe une kom pa, gegnishtja e shkrujtme nga autore te sotem, qe nuk ia kane haberin gegnishtes, behet ose per te mbulu bullshitin, ose per te mbulu mungesen totale te talentit.

Biles nese mund ta coj me tej, nuk ka nje version unik te gegnishtes. Zona te ndryshme kane patur dialekte te ndryshme. Kshuqe ne jo pak raste ka fjale e fjali te huazuara edhe nga dialekte te ndryshme gege. 

True!

Doja me e theksu qe nje autor nga i cili gegnishtja me vjen natyrshem, eshte ai Ndreca i Vatikanit.

Mua me pelqejne vecanerisht te urbanizumit qe shkrujne poezi ne gegnisht. Me duket sikur shof Migjenin me kapele bejsbolli te vume mrapsh si gangsta.

per sa i perket gjuhes se shkruar "gegnishtja" eshte nocion bosh, ashtu si eshte the "tosknishtja". gegnisht eshte dialekti i elbasanit, gegnisht eshte dhe ai i tetoves, gegnisht eshte dhe ai i tuzit. te 3 kto me kollaj meren vesh ne shkrim me standartin se sa po te shkrujne dielktet e tyne. 

Faleminderit standart qe na mundeson te merremi vesh me njeri tjetrin!

Kurse une do te shtoja akoma me tej se shumica e dialekteve te gegnishtesh jane te prejardhur nga gollobordishtja.

 

e felle kjo, si pyke.

I dull llafja inglizit vallai, paska arrit n=3, apo kur behet gjaku uje. 

Di gje kryetari per keto, apo i ben Mehmeti ne koke te vet?smiley Le qe tha Ai, s'keni pare gje akoma. 

Ti të paktën nuk je EDISON ....smiley

E mbyllën Halenë me Fototo ......dhe i erdhi Rradha Shkrelit smiley

Se mos erdhën të tjerë pas Shkrelit dhe nuk e rrethekosën dhe Shkrelin si Kuisling . Me Sikure të Sikarëve unë ja kaloj dhe USA e Kinës dhe po do ta dish kam fillu një jetë të re në Galaksinë edison-shkrelare -tiran forevrare !

Kam bashku Kosovën me Shqipërinë dhe kujdestar Surrat patate kam caktu Shkrelin  që të na ruaj nga Yjësia e lefTKasiopesë se mos na bën Gjëmën !

Mbase Mbase Jo vetëm Ju , që besoj e kini në kuadrin e Humorit , e talljes së veshgjtëve njomzakë si Skreli në Politikë Kurvash , por Kushdo mund të heq DORË përfundimisht nga Haluçinacionet dhe trimat pas Kuvendit dhe të formojl një  Shoqatë me Basbqap Vuçidol sheqere Berisha  

Trimat e Sikurëve me Sikarë !

Shkrelin nuk ua jap se ka mbrojtë Rrethimin e parkut smiley

Kam bashku Kosovën me Shqipërinë dhe kujdestar Surrat patate kam caktu Shkrelin  që të na ruaj nga Yjësia e lefTKasiopesë se mos na bën Gjëmën !

smiley

Na fike me Shkrelin kujdestar! se qy ka thene qe nen pushtimin gjerman u krijua bashkimi kombetar. Mos na pllakos gjermani prape.

Thone se Merkeli kishte vesh rrobat e banjos, e eshte nis per Albanie. Ja tregoj tani Berluskes kush eshte seksi, kishte thene neper dhembe. Vllaznit shqiptare po me therrasin. 

Mos na pllakos gjermanin prape

mos e pllakosni  si e pllakoset para 100 vj ne debatin mes Kadarese dhe Trebeshines!..u pllakos gjermani edhe kesaj radhe, s'ka shpetim! smiley

thjehste nje pergjigje doja une. pse po i bie nga kina. eshte boterisht e ditur qe ne komunizem shteti ishte i rrethuar dhe nuk lejohej te dilje jashte sic eshte boterisht e ditur qe lufta ndaj nazisteve triumfoi. tani une nuk do rri te te mbush mendjen ty qe ne komunizem nuk kishte liri levizeje. ti je ne noten tende dhe mbase mendon qe ne komunizem kishe te drejte te jetoje, punoje tregtoje etjetj ne cdo vend te botes por ama ajo gje nuk eshte e vertete. nese mendon keshtu skam cfare te flas me ty. ne te kundert pranoi te vertetat historike sic jane, edhe punen e nazismit edhe punen e ndalimit te daljes nga shqiperia ne komunizem. mos u bej qesharak dhe me jep pergjigjen e pyetjes qe te bera.

village- bey te flm per prurjen dhe njekohesisht do t'thoja mos  sill me ketu ne kete pellg ku vetem gallata mbreteron,humbet seriozitetin kjo çeshtje aq delikate e historise tone, merret neper kembe dinjiteti i njerezve qe s'kane ze,qe s'gjejne prehje nga tallja qe iu eshte bere, JU LUTEM "njerez" RESPEKT!

Kot e ke lutjen, kaptina nuk ndrron, prandaj Ai i ndrron kaptinat. Menja e re ne kaptine te re. 

xhen, njerezit e ndershem si ty, te prekurit drejtperdrejt nga lufta e klasave dhe diktatura e proletariatit, me shume duhet te ruheni nga vemjet e peshtira qe jargezojne rreth e perqark, qe jane aktive dhe duan te perfitojne kapital politik nga bashkesia juaj (e te prekurve), se sa nga njerezit e sistemit monist qe denuan para 70 vjeteve, sepse keta te fundit ose kane ngritur kembet nga dielli, ose jane per ate bote me bilete pa kthim. me kupton? me beson? shpresoj se po.

te denohen krimet e komunizmit, por jo nga klasa e ndyre e pushteteve qe bene 97-ten, shkaterruan shtetin si pak kund ne bote, qe bene Gerdecin dhe perqeshen viktimat, qe bene 21 janarin e zi!

se sa ju duan ju keto monstra te pangopura, u pa me se miri kur ai tjetri i vuri flaken vetes! mos lejoni historite tuaja te manipulohen, pa le me te perfaqesohen nga kto hiena te pangopura, qe bejne kinse se iu dogj barku per ju.

te mira e perqafime vellazerore.

Hmm, po meta nuk hyn tek keta mizerjet qe ke pershkruar ti? Dakord me te gjitha, po per mua edhe ai eshte pjese...

smiley

s'mund te flas. ti kerko qe un te fol keq per Abas Aliun? po kush jam un nje her smiley

 

Ore, Abas Aliun tënd e mbron ti, po Imam Hysenin tim e shan? Unë të dija besnik, po ti qenke munafik!

tek po rrinja ne menjtime

Muhameti m'u menjtua

Muhameti me Aline

Po i shtjene terezine

Lagje-lagje si shigjete

E shpjene ujet drejt perpjete

Em,te kuptoj shume mire, tashme kohe e shkuar qe s'kthehet me,mjaftonte pak serozitet dhe nje falje publike e ndjere nga persona te caktuar,por ne s'jemi popull serioz,s'kemi kellqe per gjera te bukura,flm!

tironcoooo ku ti gjejm kaptinat e reja,jon arnu t'vjetratsmiley

obi-wan smiley

jo, jo, mos ngaterro objektin e talljes, sic kerkojne qellimisht ta bejne. tallja eshte me keta don kishotet dhe uzurpuesit, qe po i le (sic edhe jane lene) marrin superxhiro dhe te pijne syte. talljet jane me groteskun e gjykimit monist. talljet jane po ashtu per te thene qe zia nuk triumfon mbi jeten.

i rafte ne koke padrejtesia atij qe tallet me te denuarit e ndergjegjies. I rafte dyfish ama, atyre qe nen masken e te denuarve te ndergjegjes, duan te fusin edhe bashkpunetoret me pushtuesin ne te njejten kategori. kupton? se kjo po ndodh.

Nje "mut muti", i quajtur shkreli mos gaboj, nje hale socialiste me gjase, paskesh thene qe po te isha ne ate kohe, do isha bere minister kuisling. ne e lente rama te kaloje kete gje, cfare i mban pragu i shpise edhe Rame lamashit.

Shiko, ne qe jemi larg, vertet s'kemi lidhje direkte me vendin, ama jemi edhe me te cliruar nga lloj lloj vargonjsh qe i lidhin ata te brendshmit. shqiperine zaten, te largtit e bene dhe te brendshmit e kane dhjere historikisht.

e pashe tani.

s'di sa here duhet me u sqaru qe

Ti nderkohe thua qe krimet e komunizmit nuk mund te merren parasysh se jane bere krime ne kohen e sotme. 

nuk eshte keshtu. Pikerisht per te pasur nje shans analize, kritike dhe denimi per pjeset e denueshme, nuk duhen lene hienat e post90-es te prashisin sic edhe bejne. ata nuk e kane fare hallin tek kritika e ideologjise. po fare! halli eshte per t'u dukur gjoja parimore, per perfitim imediat te nje kapitali totalisht te pamerituar politik.

keta njerez nuk kane bythe ta quajne me emrin e vertete 21 janarin, qe sapo ka ndodhur, si mund t'u besohet ketyre qofte edhe nje llaf per 41-shin, 44-en, 56-en apo 89-ten? 

keta marrin guximin e paturp te te dalit ne mbrojtje te denuarve dhe perndjekurve nga monizmi, kur vete jane te zhyer gjer ne gryke me krim po aq te zi: rrenimin moral te nje kombi te tere ne nje cerek shekulli.

ja kaq te thjeshta jane punet. nuk duhen degjuar asesi per asgje, per sa kohe nuk jane analizuar per krimet e tyre, te bera nga ata vete. 

Po mire, ja ta thjeshtojme icik muhabetin e ti leme menjane keto pergjegjesite politike se sic e thashe ketu ai muhabet eshte mbyllur perfundimisht. 

Ketu ne Peshk me perjashtim te Leftit dhe mbase poetit/keshilltarit/Anti/mavericku te tjere te brendshem te PD-se nuk me duket se kemi. Shumica jane emigrante jashte, te ikur prej kohesh. Tani keta qe jane te shkeputur prej vendit, qe nuk kane interesa politike te brendshme, kane te drejte qe te pakten ne Peshk ta thone ndonje llaf here pas here per viktimat? 

Apo duhet me u tall/ofendu/ironizu edhe me keta qe kane humb gjysem familje nga ai regjim sepse duhet me shfry inatet ndaj Berishes ne Tirane? Aq me teper, a eshte mire qe kete e bejne ca njerez qe sado pak kane qene te favorizuar nga ai regjim, kur i krahason me keta te tjeret qe vdiqen burgjeve? Se sikur kjo te mos ndodhte, te pakten ketu robt do merreshin vesh icik me mire me njeri tjetrin. Akoma me mire do ishte te mbyllej njehere e mire kapitulli e ajo periudhe te quhej nje diktature vrastare ashtu sic ishte, po e di qe kjo eshte me zgjat kembet pertej jorganit. 

nuk kam asnje shprese. historia e pas 1920-tes nuk do trajtohet ndonjehere shkencerisht. ne do jemi viktima te iteresave te dites.

e vetmja gje qe kerkoj eshte te mos mari kapital politik askush pa merite.

ti mbase nuk e di, por me luften nac-cl, ka marre kapital politik PPSH-ja, ne menyren me te pabesueshme. nuk eshte mire qe historia te perseritet pa fund.

ti mbase nuk e di, por me luften nac-cl, ka marre kapital politik PPSH-ja, ne menyren me te pabesueshme. nuk eshte mire qe historia te perseritet pa fund.

Nuk me besohet qe e ke thene ti kete gje. Gjithsesi, jam 100% dakort. 

nuk te kuptoj. pse nuk te besohet?

Endriti, a je aty? Dua te tregoj dicka.

Dëgjo, komunizmi nuk ka zemer të keqe. Po ka edhe ai ato të vetat...

Kurse Ramën nuk lejoj njeri të ma shajë! 

nuk duhet ta lere kete punen e kuislingllekut. 

eshte shume e rende ajo.

Ah gjete xhami* të ndezësh qiri ti vëlla!

*xhami thashë, jo teqe, qafir.

e mire o mire, po ca e di Ramen nai stof tjeter nga Shkreli?

Ketij ja do puna tu beje temena xhaxhove te diztetreshit se per shpirt e ka thene vete ne 91' ta bejme si ne Timishoare smiley

Ndersa keta qe kane dale me flamurin e dhimokracise, Keshilltari me shoke, keta edhe mund te kene qene te persekutuar po jane nga ata te persekutuarit me dosje te sigurimit, qe kane marre me qafe pale sa te tjere.

me qan zemra vetem per nje gje: pse Sala nuk u bo kryetar i PS-se dhe Rama i PD-ese. Shume me e ndershme dhe reale.

Ashtu duhet te kishte shku Cimo, ironite e medhaja te Shqiperise. 

Mos mor burre, Sala kryetar i PS-se??? Do ishim bo Turkmenisan si Nijazovi,Arnautbashi.

Puuu puuu na ka rujt zotismiley, plus qe nuk te vje keq per Idrizin?

Hic nos ti vije keq se une i ngatrova zarfat . Saliut i dhash te Fatosit smiley Per ty nuk me kishin thone gjo Pa do ja kisha dhene Ermal Beqirit smiley

 

Po mo po, kshu tha dhe ajo smiley

Loja u lujt ne 81', ngjarjet e Kines e tremen shume dibranen dhe Tropojani i Shkodres mori direktivat, the rest is history.
 

U coptove a i mjeri ti .Sa ne nje ekran n tjetrin smiley Ashtu tha me ter mend .e mora teseren se do Luftoja Ruset nga "brenda " Edhe Babasqapi ua ka vene Kapelen sipas Numrit ..Tallu me keta Olelelt qe u ka mbet Ora tek Sikuret me Sikare , po me mase se i kam nr Votash , dmth elektoratsmiley

Po rregullo flanurin se nukje iKarusi qe fluturon  Se mos na dalesh Mol me mbrapa !smiley

Komunizmi, zemra e endrimtareve per boten pare krejt ndryshe.Socializmi, rruga me kthesa te shumta, qe " ndihu " gjith ata qe rrugen drejt, .... e deshen vetem per vehten...!

Ne 1996 ose 97 kam qene rastesisht tu kalu para selise se shoqates se ish te perndjekurve. Ishte pikerisht momenti kur ish te denuar po nxirrnin me zorr jashte godines Tos Lubonjen dhe te tjere qe ishin nguju brenda. Njeri nga keta qe kish kap Tosin nga krahu dhe qe po e nxirrte jashte "per zhelesh" shkeputet dhe i afrohet personit me te cilin po ecja une. U pershendeten "si ke qene, si ja ke cu" dhe ne vazhdume drejt per te rruga Elbasonit kurse ai u kthy mrapsh ne gjurulldine qe po ndodhte perpara selise. Me vone mora vesh se ai person kish bo burg per bixhoz. Tashti o eshte talle bytha me ish te denimit ne vitet 92-97 o nuk eshte talle kurre. "E keqja" ish te denumeve u ka ardh nga mrena jo nga jashte. A duhet te ishin organizu me mire? A duhet nji pjese mos ta kishin honger lugen e corbes se prishur qe u dha Berisha? A duhet pjesa me e madhe ti denonin publikisht ata qe hongren corben e Berishes? Ky eshte muhabet tjeter.     

xheni, kaptinat e reja i bi perenia. Jane edhe per kete pune rrocat. Pranaj mos u lodh me te vjetrat. smiley

ja.. ky eshte i gjithe thelbi i kesaj teme..

ktu u ngrit problemi me talljen e viktimave... por e thu mire.. tallja me e pafytyre eshte marrja ne mbrojtje e tyre , nga ata qe e shfrytezuan paturpesisht per 23 vjet per kapital politik ket lloj teme..nga ata qe kane paturpesine ta perdorin perseri perdite, kudo e kurdo per interes te ulet vetjak siç eshte kapja e pushtetit..per ket arsye, edhe pse duhet te anoja djathtas llogjikisht (gjyshi nje nga deputetet e denuar te 47-tes) une e urrej me shpirt kete te djathte te perdhosur me gjithe çka perfaqson ajo...e urrej per hipokrizine dhe kaosin, e urrej per lakmine dhe pafytyresine, ...asnje politike nuk i ka sjelle me shume deme ketij vendi dhe te vuajturve te vertete sesa politika e tipit "vidh e shkatrro, vidh e perça "e sales dhe e shpures se langonjeve te tij...kerrkush nuk u tall me ne me keq se keta..dhe ironi e fatit  , kjo fare e poshter nuk mori fund me 23 qershor..eshte prape aty duke leh ne emer tone dhe per ne, duke vazhdu te na perfaqsoje ..kjo eshte tallja me e pameshirshme...te perfaqsohesh nga nje i paskrupullt qe te urren, dhe qe e ndyn kauzen tende kur e ze ne goje qofte edhe per te mire... 

xheni, sidoqofte talljet nuk duhet t'i marrim per ters. Dhe talljet fillojne qe kur kalin e dhemokracise e shaloi Sali antikomunisti qe me 69ten. Ne fund te fundit jane shprehje e kultures. 

Gjykimi per ate qe quajme koha e diktatures nuk eshte dhe nuk mund te jete monopol i atyre qe kane vuajtur me shume se te tjeret ne ate periudhe.

Nen diktature kane jetuar miliona shqiptare, per thuajse gjysme shekulli dhe e drejta per te shprehur e per ta gjykuar ate kohe u takon te gjitheve, pa perjashtim.

Historianeve te specializuar ne fushen e historise bashkekohore u takon pastaj te shprehin ne veprat e tyre nje sinteze te pozicioneve dhe gjykimeve te ndryshme, per aspekte te vecanta dhe gjithe epoken ne teresi.

Kjo me duket mua nje qasje e ekulibruar dhe normale, qe i sherben te tashmes dhe te ardhmes se vendit.

Ndersa klubet e urrejtjes si ky i Tufes, qe ju pelqen te quhen "institute", pa patur tager synojne dominimin e kesaj sfere dhe imponimin me perdhune te gjykimit te tyre specifik, mbi kete periudhe historike.

Jo se kendveshtrimi i tufave nuk qendron, por nuk duhet harruar se perfaqeson vetem nje pjese (relativisht te kufizuar) te shoqerise dhe pikerisht per kete arsye nuk ka kurrefare tagri per ta dominuar apo me keq, monopolizuar te drejten e gjykimit historik mbi kete periudhe. 

A e keni vene re se Shqiperise i mungon nje Muze, apo qofte edhe nje pavjon muzeal, kushtuar gjysme-shekullit me te rendesishem te historise se saj moderne!?

Atij gjysmeshekulli kur shqiptaret dolen me ne fund, pas shekujsh erresire, ne driten e alfabetizimit; Kur lindi dhe u zhvillua per here te pare sektori industrial dhe mekanizimi i bujqesise; kur u shperbene lidhjet tradicionale qe bazoheshin mbi fisin dhe familjen patriarkale dhe u ngjiz familje e re, moderne, ne cift; kur gruaja shqiptare perjetoi per here te pare lirine, qe vinte si rezultat i punes se paguar njelloj si burrat; kur u ndertuar i pari sistem shendetesor publik ne rang kombetar, me sherbime falas; e keshtu me rradhe.

Por edhe atij gjysmeshekulli kur Shqiperia u bunkerizua, lirite individuale u shtypen, vendi dhe shoqeria u izoluan nga bota, kundershtaret u luftuan egersisht dhe ku, me ne fund, triumfoi varferia masive dhe zija ushqimore.

Te gjitha keto, te mira e te keqija, qendrojne bashke, prane e prane dhe meritojne te merren ne konsiderate ne bllok, per te patur ide sa me te qarta te asaj periudhe te vrullshme qe jetuam. 

Sot fatkeqesisht, ne muzete tane, nga e gjithe kjo kohe e dendur me ngjarje, kujtojme vetem gjak dhe tela me gjemba...

 

esht nje privilegj me lexu te tille koment. shume seriozisht!

me vleresimin me te larte!

flm!!

Keto jane fjale komunistesh dogmatike, te perdhunuar menderisht dhe te paafte per tu permiresuar se ketu ska asgje te vertete.

Nuk monopolizohet e as dominohet kjo ceshtje, anti-komunistet ku ta marrin qe te gjithe te flasin me nje gjuhe per te keqen, por kjo i ka mbetur ne dore vetem te djathtes, sigurisht me te drejte, si ajo qe ka qene e eshte perballe komunizmit dhe bishtave te tij si ideologji dhe si praktike ne Shqiperi, por edhe se e e ashtuquajtura e majte nuk eshte distancuar asnjehere nga komunizmi.

Cfare pret tjeter kur dilet ne ceremoni zyrtare me fotografine e Enver Hoxhes dhe kur lexon komente punistesh si ky i joti qe PPSH na paska alfabetizuar, kur vendet e tjera te rajonit, edhe ato komuniste, leri ato demokratike si Greqia ishin vite drite laarg Shqiperise?

Totalitarizmi nuk ka te mira dhe te keqija, eshte vetem i keq. Guxo te shkosh ne Gjermani dhe te thuash qe jo po Hitleri ndertoi autobahne e pallavra, te nxjerrin jaashte me shqelma.

Kjo pune keshtu do vazhdoje perderisa nuk ka dakordim te shoqerise per te keqen, per ate te keqe qe nuk duhet te me vrasesh pse mendoj ndryshe nga ti.

Por mos kujtoni se te pranon kush ne Europe me fantazmen e Enver Hoxhes neperkembe. O dekomuniztizohet Shqiperia ose te dergjet jashte vendeve demokratike te perendimit.

Koment pese yjesh Obi-wan!

Qellimi i beut te fshatit me kete prurje eshte fisnik ne vetvete, por i gabuar si vend. Perpara se te parfumosesh, njeriu lahet, nuk e ve parfumin ne zhul se nuk do i beje ndonje te mire. Keshtu edhe kjo puna e reflektimit mbi tmerrin komunist.

ketu eshte i mbushur vendi me fekale, cfare pret tjeter? Te vije era e mire?

Ketu eshte i mbushur vendi me sigurimsa e femije te dale nga hundet e atyre qe kryen keto krime, ketu kerkohet reflektim!

Megjithese respektin per Beun por eshte pak naiv.

Keta mbrojne hapur ate sistes prandaj nuk eshte cudi qe prishin cdo teme qe mund ti nxjerr ne drite te keqe.

Jane te njejtet njerez qe e bejne perhere kete pune.

Obi, me habite ! Vetem kaqe u eshte dashur gjithe politikaneve per t'i ndaluar te mos e katandusnin Shqiperine ne kete fare feje ! Te flnd.!

Obi eshte i majte i moderuar. Mos u habit.Dhe sistemet i shikon si stinet, me te mirat dhe te keqiat e tyre.vijne si stinet, pashmangesisht dhe po ashtu ikin.robt vetem pershtaten.

Jo, spiritus, nuk e gjykova te tillin, se ndryshe nuk do kisha shkruar.Por solli ate vizion qe ka munguar realisht ne kete fare mejdani " strovolo" ! Solli si te them nje objektiv , nje vizion koncentrat per historianet dhe nje mesim per politikanet injorante...
Ajo gjuhe eshte e ardhmja, mbaresia.Te tjerat, si poshte e ca larte, jane " e shkuara e vjeter"

Po si do thoshnin politikanet qe ndertuan karieren me antikomunizmin? Komunizmi ishte i keq, diktature, solli viktima dhe persekutoi por ..ama edhe ndertoi rruge, shkolla, spitale , hidrocentrale, nxorri vendin nga mesjeta dhe rendi fisnor..do i zinin me gure turmat e uritura per liri dhe demokraci. Historianet po, ata bejne bilance  me logjike te ftohte por pasi te ftofet pilafi.Jemi akoma tu ngrene pilaf.

Nese komunizmi ne Shiperi paska ndertuar rruge, atehere nazizmi ne Gjermani qe ndertoi autostrada llogaritet sikur te kete kolonizuar Marsin. Si do flasin historianet e ftohte per kete?

47 vite pushtet, cfare la trashegimi komunizmi, si pasuri materiale se si shpirterore dhe vlera i shkaterroi te gjitha? Asgje. La nje popull te rrenuar, ne afersi me kafshet qe mori anijet per te ikur nga syte kembet nga Shqiperia.

Kete po te duash ta konfirmojme qe tani.

23 vite qe po grabisin prej tij ...e nuk po sosen cla !

Ekonomia shqiptare ka leviz komplet nga sektoret qe la komunizmi, ju akoma vazhdoni me idene se aty ishte ndonje thesar i madh nga i cili po hajme tere kete kohe. U bene hidrocentralet. Bravo u qofte atyre inxheniereve. Kjo nuk justifikon as vrasjet as mbylljen e vendit e asgje tjeter. Per rrjedhoje kot permendet. 

Ah, dhe sa per progresin e madh te vendit dhe shkeputjen nga mesjeta, hidhi nje sy:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...

Leni grafiket, me thuj vetem nje veper publike apo ekonomike ndertuar ne keto 23 vite!

Sa te duash. Autostrada, hidrocentrale, fabrika, qendra tregtare, hotele e pallate etj.

Shume fabrika te reja- te vajit te ullirit sidomos. Cilesi e larte. 

Hotelet? Lere, lere! Ate luks qe shikon ne Shqiperi nuk e sheh kund. Ka male me plehra rreth e rrotull po s'ka gje. Te bukur mbeten prape se prape.

Po gjithe rrjeti rrugor shqiptar eshte i ri. Pastaj ca eshte ndertu tjeter, shko ne cati e shif si eshte sot Tirana e si ishte para 24 vjetesh. Kaotike pa diskutim, po tere ai lek e mund i hedhur. Do thuash ti nuk jane ndertime te shtetit, po kjo eshte e mira e ketij sistemi, gjerat behen me mire kur i ben jo vetem shteti. 

Po grafikun shife mire, po mire fare, se tregon jo pak per "mrekulline" shqiptare ne krahasim me vendet e tjera te Lindjes, pa Perendimin po e leme menjane. 

...nuk me bejne kembet " per ne cati sepse me del " belvederia neveritese urbane" !Rruget me tere shemtine e tyre , qe duan nisur nga fillimi !Qe te gjitha kerkojne e do te kerkojne nga fillimi

Shemtia muhabet tjeter mer grave, se parafabrikatet nuk jane ndonje "belvedere" mos u be merak. Me tha a eshte ndertu, plot eshte ndertu, biles me shume sec duhet. Rri i qete se bota ka ec edhe pa diktatore gjakatare ne krye te shtetit, ka ec dhe me mire biles. 

Rofsh ...qe me qetesove ! Por ki parasysh...Shqiperia si u be , nuk ndreqet kurre me ! ta gezojme !

o Endrit me verte i ke *illeqet qe thua mooo? Ne 23 vjet eshte xhiru ne ajer, rendimenti ZERO. Asnje veper publike, ZERO, ZILCH. Dakort jane fillu po asnji ska mbaru.

Nuk e di me ca kuti e mat ti po per mu te shkosh nga analfabetizmi total, ne industrializim te plote ne 45 vjet eshte arritje jo per shqiperine po per njerezimin.

Ne 23 vjet jo qe bone shkatarrune ca u bo po i bone dhe nje mut te modh te ardhmes, shkatarruan Arsimin. Sot qe mund te isht kompetitiv ne krah pune e ke ate komplet te pakualifikuar.

Per grafiket me GDP-ra piju lengun, se e ka thone ai Akademiku Rus, ne e bojme bullonin 1 rubel , amerikanet 1 dollare, rraketa jone shko ne hapesire 10 here me koston e nje leshimi amerikan.

Nuk e di per ty mo shok, po une e mbaj mend Tiranen e femijerise time. Ishte shume me e varfer se kjo e sotshmja. 

Endrity, pres qe te mbetesh debatues i kendshem edhe kur nuk kemi opinione te njejta!

Ore te flasim , te bisedojme si normale. Eshte shkaterruar gjithecka ! Duke filuar nga me e oara, nga njerezilleku, qe nga menyra si bisedojme, si debatojme ! Si ne mejdanet ku ndodhet ai i marri! Modeli i kevendeve pa diktature ...! Ne Amerike" te bijte e botes" dhe kopjojne te marrin qe ju poftis Shqiperise ..Kemi ndertuar o posi!Shifeni FIX - in tani !

Po c'njerzillek flet mer grave? Atehere armiku i partise syrgjynosej me ndonje fshat te humbur te vendit, nese ishte me fat se perndryshe ikte nga kjo bote. Sot maks te heqin nga puna. 

...Ahere, ahere, ahere! Por a flasim pake per te tanishmen ! Per avantazhet dua te them se i qame ato !

me thuaj cfare la komunizmi se keto parrulla organizate une i perdor per banjo?

A la fabrikat dhe uzinat jo rentabel qe i mbylli vete Ramiz Alia dhe i nxori punetoret ne 80%?

A la kooperativat dhe fermat qe i katandisi shqiptaret te dilnin ne 3 te nates per 1 liter qumesht?

A la spitalet qe vlonin plehrat dhe mungesa e pajisjeve dhe ilaceve?

Apo na la me energji elektrike qe ishin llogaritur vetem per nje llambe dhe e shumta nje televizor, sa filloi perdorimi me i madh i energjise filluan shkeputjet e dritave dhe kjo ka nisur qe ne 80

Ik o plak se Shqiperine e njohim me mire se ti.

Un kujtoj se bisedohet me njerez normale jo me hunje, qe fjalen plak e perdorin si fyerje .

Si paska regreduar kjo teme- rende e me rende. smiley
Flm Village-bey.

....duhen denuar se i shërbyen fashizmit ;thote nje enverist aty me lart

 ....pervec makaronave,orizit dhe shqerit nuk  pame ndonje te keqe nga pipinot.Kete thote edhe shkreli qe eshte socialist i kupoles smiley....pastaj  cfare duhet te thoni  ju për historianët, diplomatët, shkrimtarët dhe intelektualët , të cilët me perkushtushmeri i shërbyen komunizmit ndërkombëtar slavo-envero- stalinist, jo për dy tre vjetë, por për pothuaj 50-vjetë? ..apo skishin faj se ashtu ishte koha  smiley

 

" Facizmi, i omel ...si hallva " ! Gjet rafmet !

e myten, e grine komunizmin, kur mos kem njeri!

 

Desha me shkrujt edhe une dicka me teper si pergjigje ndaj komentit te Obi Wanit. Edhe une jam dakort me ate qe per 45 vjet coc u be ne kete vend. Fabrika, analfabetizmi, kooperativat etj. Por kam frike se duke e afru dhe largu fokusimin ne menyre te parregullt ("fizarmonika" sic quhet ne gjuhen e kinematografise) fillojme dhe humbim edhe fokusimin e llogjikes. Pra nese duam ta diskutojme komunizmin ne shkalle 1:10.000.000, pra ne permasen ku bota eshte nje glob qe vihet mbi tavoline, do shohim,qe vendet komuniste jane vendet ekonomikisht me te varfera ne gjysmeshekullin e XX (hiq Afriken e bythgrisurit e tjere) Dhe zaten ky fukarallek i dha dhe dermen ketij sistemi ne shkalle boterore. Tani, persa kohe qe sistemi qeverises deshtoi, jemi te detyruar te pranojme qe dhe sistemi politik dhe ekonomik i ketyre vendeve ishte i gabuar. Se ndryshe nuk do ishin rrezuar. Dhe kuptohet qe persa kohe qe dy shtyllat kryesore qe mbajne shtetin ishin gabim, as nuk ia vlen qe ne kete shkalle zvogelimi te merremi me degezimet e padukshme.

Tashti le te zbresim tek shkalla topografike 1:10.000 ku kane qejf qe te fokusohen disa. Po, jane sistemuar tokat e bukes, ka fabrika, rruge me dy kalime, nje hekurudhe qe ecen si fill ne trecerekun e Shqiperise, ca oxhaqe kombinatesh, ca diga hidrocentralesh. Nderkohe kalojme ne te njejten shkalle zvogelimi ne Greqi. Uaaaa dhe ketu paska toka te sistemuara bujqesore, fabrika, rruge, hekurudha, kombinate. Po keshtu edhe ne Itali. (Me Gjermanine s'po haemi se eshte larg) Po Jugosllavia revizioniste? Ua dhe aty paska ara, fabrika Lepa Brena etj. Me nje llaf, bota ka ec. Por po te shofesh se sa kemi ec ne, dhe sa ke ec bota, aty calon puna. Dhe po te mendosh se me sa gjak e sakrifica na u desh ne ti paguanim keto pak arritje, e cfare cmimesh paguan qytetaret e Italise, te themi, prape dhitet puna. Do thoni ju, jo. Ne ishim ku e ku me vitin 1938. Jo mor lla. Se ne 38 tregtia behej ne Korce jo ne Selanik p.sh dhe qytetari barez i italise nuk jetonte me mire se durrsaku, kurse Shkupi ishte akoma fshat anadollak. Do thoni ju pastaj se jo, ne ishim mire se rendi, siguria, barazia, shkollimi, mbrojtja, ekonomia. OK. Hajde kthehemi prap tek harta 1:10.000.000.Ups!

ehheee shkalla me 1:1, ne 1938 bujrum, nje shkolle e mesme teknike, nje normale elbasani, nje lice korce dhe 46 pjano ne shkoder dhe kafshate qe s'kaperdihet eshte o vlla mjerimi.

Tani ate per Barezin qe vute para Durrsakut besoj e ke sarkaze? O miko kur italia kalonte atlantikun me avjon ti as rroten e qerres nuk e boje dot rrumbullake. Ku mi gjeni keto shkalle krahasimi mer, vdisnin njerezit si pula nga malarja kur ne Beograd shkonin ne opera.

Sot inxhinieret nuk diagnostikojne dot nje defekt makine, jo me tu lesh ne dore makineri precizioni.

Ate sistem ka 1000 gjera per ta share po ato qe i kishte i kishte dhe nuk ka asnjeri kellqe tja mohoje. Sot nuk ke me nje agronom, nje gjeolog, nje inxhinjer nafte asnje per be, se i ndoqi Terapia e Shock-ut. E la vendin djerre. Kot me te pyt o PF per ca do i duheshe ti Kanadase po te ishte nje kok badole gjithe morra si ata te 44'?

Effkey e ke gabim. Po shume ama. Shqiperia ekonomikisht doli shume e forte krahasuar me fqinjet ne fillim shekulli. kryesisht kjo per shkak te lidhjeve me Turqine. Begatia potenciale e nje shtetingrihet mbi kater shtylla: Bujqesia, Blegtoria, Pasuri Natyrore, Pozita gjeografike qe influencon tregetine. Sa per kuriozitet jemi vendi i pare ne Ballkan qe kemi eksportuar mish (1934 ne mos gaboj) ne Greqi, (Blegtoria) minoriteti grek i Jugut eshte tregues i argateve qe vinin te punonin tokat e bejlereve shqiptare, (Bujqesia) Pasurite natyrore, nafta, bitumi, kromi, hekur nikeli, bakri na ka beku Zoti. Pozita gjeografike dhe aftesia tregtare e shqiptareve para luftes mo, dihet.Italia e Duces ishte cope cope, ndersa ajo e pasluftes edhe me cope. Shiko pak filmat dhe dokumentaret e kohes. Serbia, pa ndonje dallim nga ne, me perjashtim qe nuk kishte dalje ne det. Kroacia po katun. Pra me start te njejte, shif ku ishim ne finish ne dhe te tjeret ne 1990.

smiley

je tu kalu ne sarkazem me duket.

Absolutisht Emo. Dhe ne dac me te thone te verteten, kjo eshte nje gje qe une e kam degju me nje radio gjermano-lindore tek BBC me vale te shkurtra ne 1985 nga nje profesor gjeo-ekonomik i Oksfordit, kohe kur na u zmadhun veshen duke nigju cdo lloj transmetimi me shpresen se tani do zbarkonin aleatet. Po aletet zbarkuan nje mut.

Po çfarë thua a derëbardhë, PF, me gjithë mend e ke? 

+1 

Po kaq mer kaq pak kaq e veshtire eshte me e pranu sa duhet me u zene akoma per "arritjet" e komunizmit?

p.s Italia e jugut para luftes kishte tip 1/3 e te ardhura te Bohemise ne Cekosllovaki. Ne 1990 ishte e kunderta. Po jo me kot ceket, hungarezet dhe polaket u ngriten me kohe, ja kishin pa hajrin nga pak atij dreq kapitalizmi. 

Edhe njehere progresi yne ne krahasim me vendet e tjera te Lindjes  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...

Se ne 38 tregtia behej ne Korce jo ne Selanik p.sh

Ta thuash kete si rezultat i damarit korcar qe ke, hallall, perndryshe:

in Ottoman years Thessaloniki was a major center for investment from western Europe, with the Bank of Thessaloniki (French: Banque de Salonique) having a capital of 20 million French francs in 1909)

pa u fut ne debat po Selaniku pas kalimit ne duart e grekeve pesoi nje rrenim te plote, sidomos komuniteti i cifuteve sefardite, qe ishte i dyti per nga madhesia pas turqve, e qe kishte kontrollin e tregtise dhe bizneseve te tjera tipike cifute.

Aty me rri. Shko pak ne Selanik dhe pyet ku jane varrezat cifute se do te cosh nje buqete me lule. Shko, shko pyet.

Ja, te cojme Ronin.

Jo se Roni do i thote qe eshte cun xhaje i Ataturkut, dhe aty dhihet sporti fare me selaniksin e thjeshte. smiley

Shif se dhe Bullgari ka do pretendime per Selanikun. Dmth mos na ardhte dita, se ka qene qytet Bullgar, thone. 

Per ate pune dhe greket thone qe Stambolli eshte kryeqyteti i tyre, dmth i ortodokseve, para se tua pushtonte Mehmeti. Po kur te hypin ne maje te Stambollit kane per ta marre prap. 

Kurse Mehmeti tha po marr gjene time, se kishte te jemen greke. 

Konstandinopoja si qytet i grekeve eshte mistifikim, se ka qene e romakeve dhe e quanin veten Roma e Dyte deri vone.

thene me fjale te varfra, aleatet e luftes se pare ballkanike rane dakort qe Selanikun ta merrte kush te mberrinte me pare aty, dhe greket sosen vetem pak ore para bullgareve. Keta te fundit mbeten keq dhe nje nga arsyet perse i zuri marrezia per nje lufte te dyte ballkanike ishte marrja e Selanikut. Gjithsesi Selaniku ka qene nje qytet qe i perkiste Maqedonise dhe VRMO-ja e famshme e komshijve aty ka lind.

Po c'maqedons mer boisa, ata bullgare jane. 

Si nocion gjeografik, Maqedonia ka qene nje territor shume me i gjere se ky i sotmi, e shtrihej deri ne Egje, me Selanikun si port e qytetin kryesor. Nese i referohemi perberjes se popullsise, ne kohen e aneksimit grek, kishte me shume turq, me pas cifute. Greket vinin te tretet. Bullgare edhe me pak. Kjo puna e perkatesise se qyteteve apo zonave te caktuara ne ballkan eshte shume interesante, pasi secila pale kap ate periudhe qe i intereson. Te njejten gje kemi bere edhe ne. Tani duhet te vendose nocioni historik, ai gjeografik apo ai aktual ne lidhje me nje qytet? Bullgaret nuk hyjne gjekundi, vetem tek fakti qe e kane patur Selanikun ne kohen e traktatit te Shen Stefanit , mos gaboj.

Historia e Ballkanit eshte feta-feta ka thone njoni. Secili flet per feten e tij duke e konsideruar ate si te teren.

Mire mer e vertete, po nocioni gjeografik ka pak lidhje me nocionin kombetaro-demografik aktual. Dmth popullsia qe sot quhet maqedonase eshte de facto bullgare qe flet nje dialekt te po asaj gjuhe, e nuk ka lidhje as me Maqedonine Otomane e aq me pak me ate Greke megjithese po perpiqen ta rishkruajne ne menyre brutale historine e tyre. Tani sa te drejte kane bullgaret per te patur Selanikun vallaj nuk e di, se nuk mbaj mend te kem lexu ndonje vend qe banohej kryesisht prej tyre. 

Selaniku ka patur sllav, cifut, shqiptar, pastaj turq, pastaj ne fund grek. Keto te dhena i kam lexuar ne disa libra te ndryshem historie, te cilat numrat e popullsise perkatese i kan te detajuara. Sllavet (bullgaromaqedonas) u greqizuan me hir e me pahir, cifutet u eksterminuan nga gjermanet me ndihmen e grekeve te zellshem... shqiptaret u ekterminuan dhe asimiluan me dhune pergjate nje dhune shekullore qe filloi qe me administraten turke.

Ka lidhje me Maqedonine Otomane se prej saj ka dale, megjithese e copetuar(si puna jone) madje fakti qe konsiderohet shtet farse, ka lidhje me kete, qe derivon nga nje ndarje administrativo-territoriale otomane e nuk perfaqson nje trashegimi ne kohe etno-kulturale, sic rreken te prezantojne greket veten e tyre. Tani bullgare apo jo, mua me duket koncept i kaluar, dikur popujt "vellezer" e me nje gjuhe, serbet e kroatet u bashkuan e formuan nje mbreteri, tani duket kujtim i larget, e palet bejen kujdes ta vecojne mire veten nga tjetri.

Nuk ka Maqedoni Otomane. Maqedonia eshte krijuar nga Tito ne 45.

O PF, kjo pune eshte mut i ati, mut i biri, mut ai qe beri t'ane. kur do me bo relativisten.

kshu mrena per mren masanej, tjeter gjo muhabeti. ja kemi pas dritshkrojen Marubi dhe dealership mercedesi n'shkoder.

mos arroj, ajerport dhe revisten Moda ne Korce.

rri amon, se s'ka ku na kapin as qent e Terbacit.

Emo, me tregonte plaku kur i boni gjyqin nje tregtari ne Korce. S'me vjen ndemend emri tani, po nga Fundot me duket. Nejse. I kishin gjetur nje qindra mijera luge piruna e thika ne magazine. Edhe e pyet gjkatesi i popullit: Po ti more qe, ci deshe nje meleon luge e piruna ne shtepi, kur populli s'kishte te hante?" "Po une duhet te mbushnja dhe dyqanet e ballkanit mo zoti gjykate, ndaj ma donte puna ti kishnja ne magazine" i pergjigjet kulaku. Kupton!

Nga ana tjeter, po te lexosh literaturen greke te kohes, do shikosh qe misioni anlez ne greqi dergonte fshatare me gomere ne Korce qe te blinin "Birra Korca" per aleatet, se ne Greqia ishte pocaqi asaj kohe. Eh. Lavdia e madhe e madhe e Pitagores dhe Dhimostenit nuk konvertohej dot ne aranxhata o xhan. smiley

pleqt na kan kallxu shum, o PF. smiley

psh, pytja me e zakonshme ne ca zona jo shum larg atij bulvarit ku e kishte dyqanin Fundo, ishte: sa muaj buke keni bere sivjet. 

pra, te rigrupohemi: sic matej distanca kozmike me vite drite, ashtu matej jeta me muaj buke.

puna eshte se keto tregimet "me ka thene baba mue" ndonjehere na nxjerrin ne qafa te veshtira. Sidomos kur prindrit jane shume te respektum. smiley

Ca te them une o Em. Keneta e Maliqit u tha vertet atehere dhe u konsiderua si fitore e madhe, po hajt ta thaje ate sot me gjithe keto levizje ekologjike tejendane. S'eshte cudi qe dhe Pol Makartnin ta gjeje te shtrire buze gjolit me nje T-shirt ku te shkruhej "Shpetoni Rosen e eger lushnjare". Pa permend Zhardinen me shoqe pastaj.

well, nuk ia vlen debati ne fakt, sepse qellimi i tij fundor eshte te vleresohet (ne kuptimin estimate) performanca ekonomike e monizmit, e cila natyrisht eshte katastrofike (e madje kriminale).

Pra starti ku u nis nuk se ndryshon ndonje gje kushedi se cfare. natyrisht po te shikohen trajektoret 45-60, 61-78, 78-91 do kemi vlera te ndryshme te pjerresive te zhvillimit, por ne esence te fundit, totalja eshte katastrofike. Me e keqja qe mund te mendohet. nje vend nga i cili donin te iknin praktikisht te gjithe.

Ndaj, nuk ia vlen me fol me - e kam per vete kete.

Po pra!

edhe nje sa per muhabet: kam kaluar neper Beograd, e nga mllefi haheshin cigaret. Gerqine nuk e njoh.

hane Shan, hane Bagdat.

Begatia potenciale e nje shtetingrihet mbi kater shtylla: Bujqesia, Blegtoria, Pasuri Natyrore, Pozita gjeografike qe influencon tregetine.

kater shtyllat qe permend ti PF jane 4 shtyllat ku ngrihet begatia potenciale e nje shteti feudal. 

While Europe swept forward in science and technology, the Ottomans were content to remain, in their agriculture, their industry, and their transport, at the level of their medieval ancestors. 

Bernard Lewis. Reflections on the Decline of the Ottoman Empire

Mesjete o PF, mesjete ke qene ne 1938-ten.

 

 

Ron. Po flisnim per kohen pri-radio me vajgur. Bumi teknologjik i Evropit fillon pas luftes. Nga ana tjeter une po i rri krahasimit ballkanik dhe nuk po i nxjerr kembejt pertej Italise se jugut. 

Nuk eshte puna se ishin te lumtur te rrinin ne ate faze. Ishin ne ate faze sepse elitat nuk kontrollonin teknologjine dhe i trembeshin asaj. Nderkohe qe ne Europe po perhapej makina e shtypit e Guttenbergut, Osmanet e ndaluan se kishin frike mos perdorej per trakte. Nderkohe qe Anglezet e me pas Gjermanet shpiken hekurudhat, Osmanet i ndaluan ndertimin sepse kishin frike mos perdoreshin nga rebelet per te ardhur ne Stamboll (te njejten gje btw i tha nje lider afrikan nje tjetri qe ishte gati duke u permbysur, po te vijne duke perdorur rruget qe ti shtrove). 

Po arsyeja pse Osmanet ngelen ne ate faze ishte sepse mbi te gjitha ngelen mbrapa ne revolucionin demokratiko-ligjor qe u jepte te drejta qytetareve te inovonin. You know, e njejta gje qe beri dhe komunizmi eventualisht. 

Nderkohe qe ne Europe po perhapej makina e shtypit e Guttenbergut

Lewis e ka fjalen per shek e 19 

I semuri i Bosforit u semure shume perpara shekullit te 19 mer Ron 

nejse, ta kam fjalen qe ne shek e 19 perandoria ish ne te njejtat nivele qe kish qene ne mesjete. Se tha PF mos ma krahaso me Europen. Krahasimi qe ben Lewis eshte i perandorise Otomane me Perandorine Otomane. 

100 milion dollare grant fitoi kompani Chemonics nga USAID per nje projekt edukimi ne Sudanin e Jugut. Projekti mbulon nje zone sa Kavaja. Po PF fokusohet vetem te "Bujqesia, Blegtoria, Pasuri Natyrore" dhe harron se zhvillimi social ka kosto shume me te larte. 

Mos harrojme qe ne keto kater shtylla mbeshtetej fuqishem ekonomia shqiptare Ron deri ne 1990. Megjithese URT ne Durres e kishte fillu prodhimin e televizoreve bardhezi qe ne 75-sen. Ne fillim te viteve 80, sic kujton Sulo Gradeci, ai e kishte gjetur nje dite Nexhmijen qe po i kapte me nje pe majen e grisur te corapit xhaxhi Enver. Po c'ben keshtu moj e Enverit, e kishte pyetur i cuditur Suloje. Epo Enveri me ka thene sa here qe e rendesishme eshte qe rrobat te jene te lara dhe te mirembajtura, pa nje fill e vogel ketu a nje arne e vogel atje, nuk prishin pune. Nen shembullin e saj ecnin dhe mamate tona. 

mire o mire, po u deshen shkolluar keta

Nje projekti ekuivalent zhvillimi social sot te kushton me miliarda dollare. Po kto nuk i numeron as Endriti dhe as ai grafiku i GDP. 

Po pse mer Ron ti kujto se Sicilianet jetonin ne bollek. Akoma duke emigru per ne Buenos Aires ishin gjate gjysmes se pare te shekullit. Ashtu si ja arriten keto kombet perreth nesh per ta bere do e benim dhe ne, pa patur nevoje per diktaturen. 

E fundit dhe ...ika moj shoqe se ky stan qenka ......smiley

 Ashtu si ja arriten keto kombet perreth nesh per ta bere do e benim dhe ne, pa patur nevoje per diktaturen. smiley

Shefqet ti je si shprehja Shkodrane " O je o shtihesh ' Mua do me falesh set kam rene kot ne qaf se mendoja qe me tere mend " o coc ishe o coku veje " smiley ,  po me paragjykim qe ti nuk e njeh FARE po FARE Shqiperine pervec ndonje emri Fshati pa ...Njerez !

qenke me gjithe Kuptimin e Fjales Naiv dhe i Leshte !

Ti e mbyll Plotesisht kapitullin e gjithe debateve jashte Prurujes   me shtat Hunj e nje Purteke . Hallall !

Sicilianet...edhe te qeshesh nuk e ben dot !

smiley

Rono, mos harro qe edhe dollari ka rone shume qe atehere. Ne 60-ten bote 5800 dallare "Corveta". smiley Edhe Amerika atehere u shkollu, njesoj me ne. Kurse tashti po myllen shkollat nji nga nji. Kurse nje Tesla e qelbur bo 100.000 e kacafiu. S'na eci kurre.

nejse, ta kisha llafin qe zhvillimi social eshte i cik i veshtire me u kuantifiku. Por qe cimi mund tja gjej onen dhe ta kuantifikoj as nuk e vej ne dyshim. 

smiley 

Maroi cuni shkollen tregtare ne Nju Jork me paret e babes. Edhe kthehet ke restoranti i te jatit qe ti tregonte se si bhej biznesi. Per ta pre shkurt mo, i thote te jatit: "Mer babe, po ti as nuk i ke idene e acounting. P.sh e di ti sa leke ke bo qekur e ke hap kete restorant. Sa te ka leviz kapitali?" "Posi jo mer " i thote i jati. Une kur kam fillu pune ne kete restorant si pjatalares kam pas vetem nji pale pantallona te shkurtra. Hiq nji pale pantallona te shkurtra nga vlera e restorantit sot dhe ja ku te doli diference ne kapital."

jo, nuk ka cfare kuantifikohet, Ron. periudha 78-91 eshte nje zezone qe duhet fotografuar mire. kete duhet te bejne keta kritizeret e ftof ne tajare. varja.

Emo. Sa here mlidhemi me shoqnine kujtojme nje periudhe plazhi kur per nje muaj te tere tre-kater shoke kemi jetuar nji muaj te tere ne plazh duke ngrene vetem nje vaft ne dite. Vafti ishte 2 byrek nje aranxhate tek Breshka. Me kte rracion mimimal duhet te lunim futboll perdite, t'u rrifshim me bishta cadre cdo tre dite, te shkoshim gjashte here ke fucia dyte me not (dy here duhet te kapshe dhe) si dhe t'i bojshim qejfin dashnoreve perkatese. Kemi qene gjiganda, per Zotin.

arti i nonave tona (se im ate nuk mund te mendohej te shkonte ne pazar me ble) per te saju menune e dites. nje diplomaci e tere, virtuoze, njera nga shoqet e kish shtepine afer bulmetit, dhe cohej heret, dhe vinte dy gure per radhe, ndarja fiktive per te pasur dy tollone, mosdashja e saj (nenes) per arsye morale, nuk do e bejme, do i nxjerr une nga fundi i dheut, c'ke ti... dhe i nxirrte! 

po une kam pas rastin me e shetit shqipnin o PF, neper vende ku nuk shkonin gazetare se s'kish gjo ca me filmu. e njof mire. me ze nje trishtim i cuditshem, nji keqardhje e pakrahasushme me asgjo.

Une para se te marosha shkollen, punova ca vjet si topograf tek instituti "Rruga-Ura". Piketonim rruget e reja qe do hapte partia ne zonat malore. Khe...khe...Sa here kthehesha ne shtepi me priste plaka me krohen te imet dhe shishe vajguri ne dore per te pare mos kisha zene morra. Kurse rrobat xhvisheshin mbi nje kazan bakri te kallaisur qe valonte mbi furnelen e vajgurit ne banjo. Pse do thush ti.smiley

Per tangerllek smiley

e qite biografin proletare ne ti mo....

barku bosh ne **** lart

yehaaaaw

smiley

Epo, kalli eshte ai qe pa buke dhe e mban koken lart, pa kalliri me buke dihet. smiley

gjith kto modelet ne ish modelet ktu ke lagja ime rrin me jo-proletar. barku plot ene **** ne xhep

smiley

I rruga urave ti mo? Duket, duket. Edhe ketu njiashtu si te rruga ures zhurmon.

E shef pra? Ti nga niku si i Fonderise me duket. smiley

Khe...khe.... po kthehesha ne shqiperi tranzit ne Rome, ca shqiptare qe sikur i kishe nxjerre nga 91, njerin e kisha para te check-in vinte nje ere qe do i largohej dhe derri, ky muhabet ne 2013, ne Rome khe.... khe.... Pse do thush ti? smiley

Muhabeti eshte i thjeshte, ne 91' i kishim te gjitha mundesite qe me durim e sakrifice te ruanim e ndoshta moderrnizonim ate qe trasheguam dhe KnowHow-n. Por jo, me Çekun e Bardhe dhe terapine e shockut ja hyme te gjithave dhe u kthyem prap ven blegtoral. Tani te hame tullat e betonin e demokracise se para nuk ka mo. si tha: Harro mushke Valarene se Ali Pashen e prene.

Harrove "prodhimet e imeta" qe cdo ndermarrje duhet te prodhonte me mbetjet teknologjike.

 

Ta citoj dhe une njehere veten, pa dreqi ta marre smiley

Mua filmat e mire me kane mesuar qe :

Suksesi i nje revolte, aksioni, ndermarrjeje, levizjeje, ngjarjeje kolektive* nuk matet me metrin e realizimit te objektivit qe ishte fiksuar ne nisje, ne start, por me ate se sa** eshte kapaciteti i saj per tu kthyer ne nje histori (narracion) qe mund te lexohet dhe rrefehet, ne nje aksion qe mund te imitohet, perseritet dhe riluhet.

* ngjarje kolektive : eshte rasti i temes qe po debatohet ketu

** sa : pak, shume, disi, aspak (kapacitet) : eshte e vetmja gje qe meriton te diskutohet.

 

qe mos keqkuptohem. per shembull, fashizmi, nje tjeter ideologji e madhe e shek XX, i cili padyshim nuk eshte e kunderta e demokracise (parlamentare) por evoluimi i saj ne kohe krize. Sa shance ka nje rikthim i tij (pak? shume? aspak?... ) ne kohe krize ??

Komunizmi ishte nje nate e erret, e piset, e tmerrshme qe zgjati plot 47 vite duke ndalur zhvillimin normal te Shqiperise.

Ne nje bote tjeter, nese Shqiperia do te kishte pasur fatin te ishte nje vend kapitalist e demokratik qe ne 45, me siguri sot do te ishim nje vend i vogel por normal dhe i krahasueshem me Greqine dhe Italine.

Edhe tranzicioni i veshtire i Shqiperise, lidhet me rrenojat qe la komunizmi. Ka studime per vendet ish-komuniste se si ju shkoi puna pas komunizmit, ka vende qe ja kane dale te ndertojne demokraci kushtetuese, ka vende te tjera qe kane probleme dhe studimet permendin disa faktore qe ndikojne ne kete si kultura politike, shoqeria civile, institucionet etj. Ne vendet qe komunizmi nuk arriti te shuante keto gjera, ecen shume me shpejt se Shqiperia drejt demokracise se modelit perendimor, ne vende si Shqiperia, ku komunizmi shkaterroi cdo gje, qe nga feja e deri te nocioni prone, lere pastaj kulturen politike dhe institucionale, gjerat kane qene me probleme.

Komunizmi e ka te natyrshme dhunen. Dhuna eshte inherente te komunizmi.

Me pelqen qe sa me shume kohe kalon aq me teper shqiptaret tentojne te behen realiste. Ne 92 psh thoshin qe po te kishte qene shqiperia shtet demokratik qe ne 45, do ishim si zvicra. Avash-avash po behemi realiste, mbas nja 20 vjetesh do themi realitetin besoj "do ishim si maqedonia" smiley

ne mund te ishim ne dac si Zvicra, ne dac si Greqia ne dac si Maqedonia, kjo s'ka shume rendesi, rendesi ka qe do kurseheshin gjithe ato tragjedi njerezore. Nuk do kishim mijera te pushkatuar me gjyq e pa gjyq, mijera te tjere te internuar, mijera te tjere te burgosur dhe nje popull te tere te rrethuar me tela me gjemba.

Do ishim me shume njerez dhe jo aq kafshe sa na kishte bere komunizmi.

pikerisht. smiley
 

nese Shqiperia do te kishte pasur fatin te ishte nje vend kapitalist e demokratik qe ne 45, 

`Eh te kishim ca buke te thekur do te kishim bere nje pershesh, hajde hajde! Por c`do skishim as qumesh! smiley 

 Sigurisht ne se Shqiperia do te ishte kapitaliste, do te kishim nje histori tjeter.Kerkoja turkut fatin! 

Turku o gomar ne 45 kishte te bente me Shqiperine, aq sa ke te besh ti me politiken dhe historine.

Ne 45 Shqiperia ishte pak a shume si vendet e tjera te Ballkanit, rural dhe agrar, e mori komunizmi dhe e beri sketerre. Nuk na pengoi turku te beheshim kapitaliste dhe as komunizmi ne Shqiperi nuk u vendos prej turkut.

Mi thuaj pak shpejt  `vendet"  e  Ballkanit  .. "pak a shume" 

Te nderuar Admin duke pare se si zakonisht Dudite gjejne shesh e bejne Pershesh , gjeni nje Mundesi dhe Falenderoini qe e MBYLLEN ... me Fotot. duke bere Carcaf Even me Kokalarin !

Pjesen  pasi nderpritet ky debat per Fotot e Vitit 1945 , mbase ja vlen ta bejme vecan.

Ftoi Gradualisht te kuptoje dhe Shefqetin dhe dava blegerimash me Edison te bejne nje Pyetje te thjeshte ne se jane ne Gjendje te shkeputen nga Sikuret me Sikare 

Cfare mendojne se ishte e MUNDESHME pas vitit 1947 per Shqiperine , kur u Larguan Perfundimisht Amerikanet ,dhe Anglezet ( me duket dicka me vone ) dhe perfundimisht e Lane Shqiperin ne Krahun e Lindjes .Kjo varej nga Shqiptaret ?

Per Kosven gjej ndonje Mundesi pasi te mos lejosh Qener te Lehin per Shqiperine .Serbisht as me Vidio 

Perse derguan Trima ne Male ,  ne Shqiperi ? E kam fjalen per ata qe quheshin Diversante   e Spiune , Terroriste qe u perpoqen te rrexonin Pushtetin me Arme e Dhune !

Perse dhe nuk u hodhen ne Kosove dhe te ndiznin  nje Lufte per Clirim brenda Kosoves kunder Serbit , kur dihej qe Enveri nuk kishte Pune me Kosven ose e kishte shitur .smileyBiles kishin dheFlorijte e njatij Trim mbi Trima njatij Afmetjes ne Pigal !

Dhe pasi te kalojme keto gjera Kapitale qe te dime si mendojne jo si Spekullojne 

mbase e shihni te arsyeshme te vijme pas viti 51. Dhe ketu me pyetje te thjeshta smiley

Se keshtu kodra pas Bregut gjen ne cdo Kthese Rruge .Kjo nuk na i heq mundesine per sejcilin qe te themi se Copezat e komenteve nuk jane te Lidhura me prurjen , por jane Reagime ndaj Of Afeve pavaresisht nese jane te arsyeshme apo jo !. Flm !

 

asaj pyetjes sime nuk ju pergjigje akoma. po pres une.  kur ta gjesh pergjigjen e asaj pyetje do sterilizohesh nga idiotsia komuniste. mos u dorezo.

Edison dhe ti antikomunist qenke?

Jam kunder cdo lloj forme kolektivizmi.

po ti qenke kunder korp-Amrikes mor zotri!!!!

obama ti je?

[CA]  takeiteasy - 28 Shkurt 2014 - 18:52 Permalink

përgjigju

Nga rastet e pakta kur  ne apartamentin tone  qepim  sqepin dhe ne heshtje kuptojme se  nganjehere simbolika e nje poezie  ka me shume rendesi  se cmimi i  karburantit.

 

apartament me qira
biciklete
#minimalsit

Si perhere soro-"ambjentalistat"-rilindas nuk e durojne dot te verteten dhe behen me komentet e tyre qe as qenit nuk i hyjne ne pune si dege hardhie smiley

 

soro?

Fondacioni Soros smiley

A di gjo a ka mo lek sorosi per kshi punes dhe nese po, si mundemi? ejvalla.

derezesa ime bije ska burre e pjell femije i thone kesaj pyetjes tate andej nga vlora smiley

 

Rendesi ka qe u bere me nipa e mbesa. smiley po hajt mo, po e marrim te mirqene; ku ka ze, s'eshte pa gje...

Kto foto jo vetëm nuk janë të panjohura por janë pjesë e propagandës së diktaturës kundër "armiqve të popullit".

Instituti i studimeve të krimeve e pasojave tê komunizmit ashtu si dhe shoqatat e të dënuarve politikë t ngatrojnë egjërin me grurin a shapin me sheqerin me qëllimin për të shtuar krimet por duke i sjellë dëm çështjes a qëllimit funksional të Institutit.

Të fusësh në një vend dënimin e opozitarve deputetë që ishin të gjithë antarë të frontit nacionalçlirimtar me të dënuar të tjerë si bashkëpuntorë të pushtuesit jo vetëm nuk e nxjerr krimin politik antiopozitar të shtetit të kohës ndaj ktyre deputetve antifashistë të zgjedhur me votë por i përlyen dhe me të denuar për bashkpunimim me pushtuesit. Qëllimi ndoshta ësht lehtsimi i bashkëpuntorve me pushtuesit por kjo nuk ësht e drejt.

Për sa i përket bashkëpuntorve Instituti duhet të gjykojë shkallën e bashkëpunimit me shkallën e dënimit; kjo do ti shërbente çështjes të nxjerrjes së krimeve nga gjygje arbitrare e të pambështetura në fakte e drejtsi.

Sot lexova se Shkreli një këshilltar i kryeministrit kishte deklaruar se dhe ai do ishte kuinsling  në vitet luftës 2 botrore; si duket nuk e bën dallimin e "të shiturit" sot me të "shiturin" me pushtuesin.

...lexova se Shkreli një këshilltar i kryeministrit kishte deklaruar se dhe ai do ishte kuinsling në vitet luftës 2 botrore

..kjo qe thote shkreli eshte mendimi i shumices se shqiptareve se shqiperia do ishte shume me mire sot po te mos ishte pushtuar nga komunistat ne 44'
 

Nuk bëhet historia me sikure. Kta kuislingët ishin në pushtet edhe para pushtimit dhe Shqipëria s'ishte gjë tjetër veç një shtet feudal shumë i prapambetur dhe për kohën e feudalizmit.

Nostalgjia nuk shërben për të reflektuar qartë.

Një nga arsyet e ritmeve të ulta të zhvillimit në Shqipëri dhe sot në krahasim me fqinjët ësht vasaliteti i pamasë i politikës Shqiptare(deri në kuinslingitet) ndaj partnerve dhe jo partnerve të huaj ndaj mendon Shkreli dhe ti kështu për bashkëpuntorët me fashizmin.

Problemi i i zhvillimit të qëndrueshëm ësht problem i sistemit ekonomik dhe pak shtete e kanë. Përsa i përket vendeve nën diktaturën komuniste problemi i ekonomisë sidomos i ritmeve të zhvillimit pas 2-3 dekadave ishte problemi i  sistemi monopolist shtetror (quaje ndaç kapitalist ndaç socialist si Pjeri) i cili nuk mbështetej në rentabilitet dhe as konkurencë të mbrenshme a botrore.  Shtete të tjera kanë pasur diktaturë dhe kanë qenë më të zhvilluarat në periudha të ndryshme pasi nuk kishin sistem monopolist shtetror të ekonomisë.

Dhe sot një nga faktorët pengues të ritmeve të  zhvillimit është mungesa e konkurencës dhe monopolet me mbështetje politike a pushtetare.  

me kuislinget atje ne Paris ku u mbloth UNO-ja, do te merrte ca greku e ca Tito kroati, uo Kapo vellai. smiley

po per tyja xhanem, me mire te na kishin marre. me mire nen grekun dhe serbin. vetem komunistat te mos ishin siper. apo e kam gabim?

Thu se nuk i di kapua keto?! smiley

Ne Jalte, ne nje darke me 2 kapot e tjere, Stalini mes te tjerash, per te diferencuar rendesite e fitimtareve te medhenj dhe te vegjel, pat thene se "eshte qesharake qe Shqiperia (e marre si shembull nga ai) te kete ze te barabarte me 3 fuqite e medha"... Dmth konsideroheshim ne krahun e fituesve, ne tavolinen e kapove; dhe mire boll them une!!! Imagjino ku do ishim me keta kuises-lingasit... perdja e hekurt e influences do binte padyshim ne shkumbin +/-...

 

Edi Rames i bie me patjeter te shprehet qarte lidh me kete mufken e Shkrelit.

Neqoftese nuk shprehet, tregon qe eshte edhe publikisht dakord (pa se c'ka ne zemer e di, nga nje komunist te varur per peme, me zi se Arshi Pipa), edhe mos na haje moone duke bere si p i bukur me veterane e me deshmore e ku di me se cfare.

Nga kjo pikpamje vetë Edi (si dhe të tjerë udhëheqës të lavdishëm a historikë të pluralizmit) nuk e di se ku hyn tek kuislingët e sotëm a tek ata që shkrijnë dhe jetën e tyre pë mbrodhësinë e vendit kështu që nuk i bën përshtypje.

Problemi ësht tek kthimi i eshtrave të Eqrem Vlorës por si gjithmonë gjërat shihen bardh e zi dhe Shkreli s'ka ditur të japë përgjigje tjetër si psh pavarsisht se ka qenë kuisling gjë e dënueshme ka dhe veprimtari politike e kulturore në shërbim të Shqipërisë ose dhe më thjesht çdo shqiptar ka të drejtën e një varri në vendin e tij.

kthimi i eshtrave esht nje gje madje nuk ka lidhje me politiken. Ndersa artikulimi publik per nje veprimtari antikombetare, bashkepunimi me cfaredolloj pushtuesi, eshte nje gje tjeter.

Thuaj cfare te duash, per personin rreshtoji gjithe dekorata po ama po e mbylle me nje rresht te voge: Ka bashkepunuar me pushtuesin i ke heq vizen gjithave me siper.

Eqerem Bej Vlora ne kujtimet e tij shkruante se pas shpalljes se pavaresise Shqiperia ishte bere si nje cmendine. Edhe tani keshtu eshte bere. Kane humbur te gjitha referencat , nderohen njelloj  Qemal Stafa dhe  Xhaver Deva,  Mustafa Merlika dhe Mustafa Matohiti, vendosen kurora ne Varrezat e deshmoreve me foton e Enver Hoxhes ne sfond dhe keshilltari kryeministrit nderon kuisliget!

Logjika qe ndiqet eshte kjo: x apo y eshte personalitet i shquar, ka kontribute si atdhetar, ani pse i shkau kemba ne nje rast ( u be kolaboracionist, aderoi ne partine fashiste, u be minister i qeverise kuislig eetj.) Sipas kesaj logjike, po  Enver Hoxha , nuk e meriton nje monument, si komandant i LNCL dhe kryeminister i Shqiperise komuniste? A nuk po thuhet per Zogun se nenshkroi marreveshje skllaveruse me Italine fashiste,hoqi qafe ca kundershtare atdhetare,  grabiti thesarin dhe ja mbathi kur vendi u pushtua..por AMA konsolidoi shtetin shqiptar, hartoi ligje dhe  ndaloi rrahjen e kafsheve ?

" Sipas kesaj logjike, po Enver Hoxha , nuk e meriton nje monument, si komandant i LNCL"

shiko, Enver Hoxha si komandant i LANC e ka nje vend te vecante ne pavionin LANC ne muzeun Kombetar.

Nuk e kam pare muzeun por nqs eshte keshtu, perse te mos e kete nje monument, diku, ne nje qoshe, ne gjirokaster apo gjetiu? Flas sipas kesaj logjikes qe po adaptohet sot per figura te diskutueshme.

Shof qe Amerika t'i ka demtu ronshem ekspekteishens nga politikanet. Hane Shan, hane Bagdad do kishte thone Mroklla. smiley

Ne fakt duhet vet Shkreli te dale e te kerkoje falje publike.  Kjo qe ka bere, ndonese dua te besoj nga pazotesia per te perballuar situaten e momentit, eshte vertet e rende.

Prizreni thote se "Shkreli s'ka ditur të japë përgjigje tjetër...". Dhe e besoj ne vend. Ama kjo eshte njesoj sikur te thuash per nje arkitekt qe s'ka dit me e bo ndryshe projektin e nje godine qe u shemb.

Kjo puna e varreve tregon edhe nje here marrezine tone kolektive (qe pershkrun spiritusi). Ajkunen e Mujit ne e dum artistikisht, ama duhet thene qe varrezat kane sot edhe nje aspekt te fuqishem te komunales. Cdokush sot ka te drejten e varrit ne vendin e lindjes, edhe mbreter tradhetare si Zogu, edhe diktatore si Enver Hoxha. Varre qe nuk u duhen prishur cdo dy jave. Varre qe duan qetesine e vdekjes dhe qe jane pjese e se perditshmes jo emocionale.

Se na u bene keto eshtrat si me qene nje aset atomik. cvarros, varros, e cmenden nje milet te tere me nje varrofili te shemtuar (sepse edhe ajo behej per qellime imediate politike). 

Ngaqe pushtetet tona (ai komunist pefshire) nuk kane tjeter se c'te deftejne, u qepen ketyre puneve te varreve me nje zell eksuberrant. Kam qene i vogel fare, por e mbaj mend sjelljen e eshtrave te deshmoreve te rene ne Jugosllavi - nje eveniment per te cilin u tunden malet (Enver Hoxha i bente shume mire keto pune, me flamuj e me shtreter topash, etj.). Nuk diskutoj nderimin per te renet e shembullit, diskutoj peshen relative qe kjo zinte ne gjithe jeten e perditshme, ku prortokolli etatist behej nje menyre jetese dhe thelb i mendimit. Po kjo pune kur erdhi Saliu, isha jashte Shqiperie, por nje stuhi e tere rivarrimesh, fjalimesh (veteranet e cdo ngjyre i kemi me kuintale), nje perndezje bronzi dhe epike, ku fare pak vend i mbetej deri edhe heronjve te etabluar, Mujit apo Skenderbeut, sepse buiten heronjte e vdekur qe mezi c'prisnin te rhynin ne nekropolin tone te pangopur per njerez te shquar neper mugetiren tone, ku ferra te duket mal dhe lepuri rriqebull.

Shterpesi o Emo, shterpesi. Jane shterpe dhe bejne punen e shterpit, thashethemin. E ke pare besoj "Jeten e tjetrit", "Das Leben der Anderen", aty shihet me sa dinjitet i perjetojne kombet e medha momentet e tyre historike. Ndersa gorret e skapet e shqiperise ne nje vrime i bien kavallit. Popull disfatist. Nje problem pati ketu, te hapeshin ato mut dosjesh qe ne 91' do kishte shpetu Shqiperia.

C'u be me varrin e nenes se Zogut ne Dhjetor 1944?

Cila është Nëna e Zogut ? Çfarë ka dhënë ajo për Shqipërinë më shumë se Sheqere Berisha ?

 Kush ,Ku , Përse dhe  me cfarë Para  kanë bërë varrin ?

Po ta kesh teze e tërheq smiley Po nuk e ke , duro  dhe pak se erdhi prilli ! Tahiri ka Dashnore !

Sa xheloz qe je qe Tahiri ka dashnore. S'ke c'i ben, ti s'ke me moshe per Saimirin.

Po të kullos Gjëmbeçë ...thoshte një që ta kam treguar .... zhvillohen dhe aftësi të tjera .

Po nuk na the si BYTHË e Xgjuar që je Kush ja prishi Varrin smiley

Jo për gjë po u bënë shumë që hedhin gurë për Rrathë dhe thash të duroje pak ti deri në prill smiley

2-2-7-a genjen, zotni effkey.

keshtu thua ti, se tani je ne perndim, e bere njesoj si Dielli me Honekerin smiley

smiley

Name?

Abteilung?

Dienstrate?

do takoj nje shok shkolle, tha.

i qivja udhet, o effkey, ne edhe pergjuesit i kishim te dhjere. krahasohet ky me Dulle Baxhane tone? smiley

 

i qivja udhet o posi, po pranej jane Do(j)ça ata o emo smiley . STASI ishte universitet edhe per CIAn dhe per KGBn smiley

effkey, pashe kete linkun qe ke vene ketu.. e kam  pare vjet kete filmin.. eshte film fantastik!  ua sugjeroj film dhe historidashesve...

Belul, per pergjuesit e neveritshem te regjimeve, ka shkruar shume me bukur kadareja (cjetincite tek koncerti & spiritus). shume me bukur. dhe per to askush nuk thote nje gjysme fjale. smiley

sapo doli ky film, meqe ne nje gjuhe te madhe, a kishe vesh te degjoje.

me ka bere shume pershtypje.

e meqe jemi: ka shqipfoles qe levdojne uren mbi drine te andricit dhe asnje llaf per superioren uren me tre harqe.

ja kshu.

nuk  po e kuptoj tamam se cfare deshe te thoje emo..smiley  

   sidoqofte per fimin  gjerman:   ne pershtypjen  time,  te ky film   eshte   shume  sesa spiunet dhe pergjuesit  e stazit...  mjafton  te permend   ate ministrin, qe ishte njekohesisht edhe  personalitet i larte ne hierarkine e partise..  ky pra, po te ''vinte syrin'', bente cte donte  me jeten e tjetrit/tjetres.. dhe keshtu ka qene ne fakt!

nuk  po e kuptoj tamam se cfare deshe te thoje emo 

s'ka gje. smiley

nuk kishte shume lidhje - te kuptoj dmth. 

Emigrant, sot lexova tek Metro se senati amerikan, ishte pergjuar nga CIA, dhe kryetarja e komisionit te sherbimeve te fshehta, zj. Dianne Feinstein, ishte ankuar ashpersisht, sa kish plas nje skandal i madh aty. Thuhej se CIA, spiunonte per shum antar te nomeklatures amerikane, qeverise, parlamentit, senatit, etj, per llogari te ketij komisioni, por ishte zbuluar se CIA survejonte e spiunonte edhe pa mandat, thjesht se ashtu i mbushej mendja. Me fakt ky muhabet dihej, por tani plasi skandali smiley Di gjo ti si eshte e verteta, çfar thote shtypi aty. 

Ta kete bo CIA me koke te vet Pjero, se Emo me Obamen nuk ma ha menja te dine gjo!!!

effkey, mu me vjen mire, qe me ne fund po ia mbledhin ca rripat CIA-s , se kish marre kot me kot. 

Pjero mos e ke fjalen per NSA, se osht tjeter NSAja e tjeter CIA?

Jo-jo effkey, NSA eshte kohe e shkuar tashme, shif lajmet, shtypin, ka plas nje skandal tjeter, ai i CIA-s. Ne fakt qe CIA pergjon, dihet dhe ku ta gjesh te ngelet tek pergjimi, se ne fakt ky organ eshte marre dhe me vrasje, arrestime, shantazhe, tortura, gjera qe jane absolutisht te ndaluara per ate organ. 

dorezohem, nuk jam ne kurrent te ngjarjeve boterore. Po mos me thuaj qe ke fryke nga CIA dhe pranej nuk do tja shohesh syte Amerikes se Veriut, se po thoshin disa ketu qe Pjeri nuk ka qef ta vizitoje Ameriken e veriut edhe sikur tja paguash gjithe udhetimin. Madje PF tha qe je i mirepritur ne Toronto.

Jo-jo Effkey, lexo VQ, te mesosh me shume se pse, jo vetem une por ter disidenca, eshte prishur me Ameriken. Ne Kanada, do te kisha deshire te shkoja, por eshte larg. 

Po te marresh nje ftese nga komuniteti shqiptaro peshkist i Kanadase? Mos me thuaj qe do refuzoje!! Une do e prisja me padurim nje pershkrimin tend te udhetimin dhe mbresave nga: "Pjer Thomas viziton Ameriken e Veriut"

Meqe me dole ne teme, per VQ, Bredharaku ne Tirane po bredh verrdalle neper librarira dhe nuk po gjen asnje kopje te VQ, i duhen dy nje per PF nje per vete. Jepu xhevap se Bredharaku dhe pak dite do jete ne Tirane, dhe ka munci te kthehet duarbosh.

Une e kam lexuar uren me tre harqe. Me ka pelqyer, pa dyshim.Kam lexuar tani vone dhe Ura mbi Drin. Gjuha dhe stili artistik i Kadarese eshte superior. Narracioni Andric eshte rrembyes, edhe pse i varfer dhe herea heres sociologjist. Por qasja e tij ndaj pushtimit otoman dhe, me pas, atij austrohungarez, eshte krejt ndryshe nga qasja e Kadarese tek Keshtjella. Tani Ura e Kadarese, nga qe ka tre harqe duhet te jete superiore? smiley

Gjuha dhe stili artistik i Kadarese eshte superior.

smiley 

kte filmin që poston Effkay e kam parë dy herë  një film i realizuar mjaft mirë nga të gjitha drejtimet. çudi si Stalker s'na ka folur kurrë(nqs e ka bërë kërkoj falje).

Nuk ësht puna se dikush ësht pro komunizmit apo skavërisë por janë jetë që duhen treguar

Si nuk ka fole Stalkeri, ja ku e ke nga Blogu KinoDitar

“Jeta e te tjereve” (”The life of others”, aka “Das Leben der Anderen”) - film i suksesshem gjerman (ka fituar 7 LOLA, dmth OSCAR gjermanë ne 2006) i merr ngjarjet ne Gjermanine Lindore komuniste, te viteve ‘80. Ne qender te filmit eshte dramaturgu Georges Dreyman dhe gruaja e tij, qe pergjohen nga sherbimi sekret gjermano-lindor (STASI) i asaj kohe.

Film mund te duket interesant persa i perket historise qe trajton ne vetvete, por ne nje pjese te madhe, tmerresisht konvencional per nga mizaskena (menyra filmike e te rrefyerit) dhe i merzitshem. Patetizem hollywoodian, i maskuar me nota “europiane”,te te njejtes natyre me “La vita e bella” te Benignit. Imoralitet kinematografik.
Shemti…

effkey, kam vene re qe  Stalkerit  po i shave cik marksizmin  dhe  jeten  qe  zhvillohej   ne ish vendet komuniste   deri ne vitet   90-te,   e merr ne lule te ballit! .smiley  te gjitha shemti i duken..smiley

 

ky eshte film i realizuar, i madh!   per mua  nga te paktet filma qe  jane bere kohet e fundit  (pas viteve 2000 le te themi)  qe te  ben te perqendrohesh mire ne ekran e te mos humbasesh asgje!   
 

O belulo, po si mund te jete film i arrire nje film i tille? film kanonik.

sepse rrefen lirshem, pa shume terci verci  gjoja artistike dhe kinamatografike,  nje histori te hidhur nga jeta  ne Gjermanine komuniste lindore. 

 

tashi mua me pelqeu shume ky film..  po kush jam une, do thuash ti..  vertet, une flas vetem per vete..  por  ne pergjithsi,  si eshte pritur ky film  me gjere  ne publik se une e kam pare vone dhe skam ndonje informacion...

Filmit ju hodhen gjithe ingredientet per tu pelqy nga publiku, njesoj si McDonalds.

kaq produksion i madh paska qene..  i bie qe paskerka  pasur buxhet hollivudian.    nejse, mbase...

Belulo, tre personazhe, Il buono, il brutto, il cattivo, Helena e Trojes etj etj, ja me thuj ti ca ngelet pas filmit?

Film aperitiv, per mua ca ngeli nga filmi ishte ajo qe nuk e dija qe ne ish DDR dosjet u hapen publikisht, ajo batuta e honekerit, edhe 2 skenat e kalecave 1 me femijen ne ashensor dhe tjetra me studentet ne auditor.

effkey, kot per muhabet :
kjo puna e filmave 'progresiste' (si puna e ketij qe u zu me goje) eshte muhabet i gjate, por sa per ti rene shkurt e shkurt : te gjithe kane nje dhe vetem nje model : "Z" te Costa Gavras, filmi gur-themeli i te ashtuquajturit thriller-politik. Film i konsideruar par excellence si 'film i majte' me demek !! Domethene progresist, por qe ne fakt, nuk ka asgje te tille.

"Z" eshte tipikisht film qe propozon nje militantizem sanitar, pra pa mikobe. Domethene: ne vend qe te çmontoje mekanizmat politikë permes studimit objektiv te raporteve shoqerore, te analizoje seriozisht situata (rrethina) dhe rrethana konkrete, filmi ofron nje personazh xhentil (mjek) qe perballon hordhite e ekstremisteve te djathte, anonime e histerikë. Duke qene personazhe stereotipe (si puna e asaj qe the ti :  Il buono, il brutto, il cattivo, Helena e Trojes etj etj), s'mbetet te merret asnje vendim i vertete politik ose moral ne film! Fiks si tek filmi gjerman ne fjale !! Pra nje film "i angazhuar" ( "limonade qe shpjegon shijen e limonit pa tu thartu goja" - tha njeri), por jo revolucionar (e di e di qe kjo fjale ngjall frike, por aq me mire ne fakt), pra qe nuk ofron mundesine per te modifikuar (dmth revolucionarizuar) syte (dmth dhe mendjen) e spektatorit.
Dhe qe nga ajo kohe, pra qe nga "Z", vazhdojne thrillerat-politikë, ose me sakt, pseudo-politike ! Ose me sakt, politikisht qullacë.
Per shembull, ka dale para nje dy vjetesh nje tjeter qe i merr ngjarjet ne Gjermanine Lindore, "Barbara" ;  i kam trazuar nja dy fjale per tê jo tek blogu, por perpara nja dy-tre javesh me tropizmen ketu tek peshku (meqe e kish pare). Perpiqu ta gjesh e shikosh filmin. Eshte e habitshme qe, tani qe po shkruaj per "Z" apo "Das Leben der Anderen", po me bie ne mend se edhe ai, eshte fiks ne te njejten linje me ta !! (une me te qeshur, nganjehere i quaj, me veten time, filma-socialdemokrate, pra qullacë si social-demokracia).

jo jo Belul, s'ka qene faaaaare "produksion i madh". As i madh as i vogel fare, njesoj si "12 years a slave", dhe njesoj si ai, ka fitu çmime. E sidomos Oscar  (pra ULTRA konsensual smiley  )

 

eff, "Das leben der Anden" eshte "12 years a slave" i gjermaneve smiley me kupton? (biles njesoj si dhe ai, ka fitu Oscar!!).

Dhe, ashtu sikurse do i thosha regjizorit te "12 years a slave" : "ç'ne ti me kete film?? Askush nuk eshte pro skllaverise sot!", ashtu do i thosha edhe atij te "Das leben der Anden" : "ç'ne ti me kete film sot?? Askush nuk eshte pro kamunizmit sot".

 

jam dakord Stalker, po dhe une pranej e mora si shembull. Ngaqe eshte limonade, dhe nganjehere limonada eshte pija e duhur per te shpjegu shijen e limonit pa tu thartu goja smiley

limonada eshte pija e duhur per te shpjegu shijen e limonit pa tu thartu goja

 

smiley

Nje nje teme si kjo me pamje rrenqethese te seancave vdekjeprurese, qe perkujton viktimat e nje historie 50 vjecare te mbushur me tmerr dhe padrejtesi, "gjakftohtet" na prishin gjakun duke na mesuar te jemi objektive ne gjykim, te mos harrojme shkollat, spitalet, emancipimin e gruas. Allah, Allah!

I kam lexuar pothuajse te gjitha komentet dhe me eshte trullosur truri nga mungesa e ndjeshmerise. Nuk arrij te kuptoj se si banalizohet kjo teme me karikatura te ndryshme, me gjuhe vullgare, apo me krahinarizma. Si kalohet nga nje teme per krimet e kryera tek Historia Komparative? Nga Enveri tek Babasqapi dhe Jozefpercka? (Dumb and Dumber?) Ne fakt, nuk ka argument qe te justifikoje diktaturen, krimet dhe vuajtjet e viktimave te atehershme. Eshte befasuese se si ua lejon ndergjegja njerezve te bejne apologji. Si nuk mesuan kurre shqiptaret? Duhet zgjuar nga verberia dhe trimeria shpellare.

Jo komunizmi keshtu, jo ashtu. Ishte diktature, mijera njerez u vrane dhe u internuan. Fakt i kryer por pranojeni zoterinj, mos sterholloni shume. E kuptoni qe talleni me vuajtjet e tjereve? Nuk keni nevoje te permendni sistematikisht te mirat dhe zhvillimin socio-ekonomik te asaj kohe. Te gjithe e kane parasysh; madje edhe viktimat.

smiley

Mos u merzitni o vllazni se do shkoje bari n'rroje. Komunistet dhe gjithe shpuren e tyre ideologjike dhe biologjike do ti hedhim ne koshin e plehrave te historise.

Ideologjikisht komunizmi eshte i mundur, bile s'ka pasur peshe si ideologji as gjate kohes kur kishte pushtetin, si kaste do ta cojme atje ku nuk vjen me. Na ndihmojne ne kete edhe harrakatet si Shkreli.

do ti hedhim ne koshin e plehrave te historise.

Nuk jeni nga ata burra ju joooooo.

Te ishit burra, nuk kishit prit 2 vjet mbas renies se murit me i ngrejte ato 2 kodosh gishta. 

thx fshesa, po perse?

moooos paskam humb xhevahire me duket!

Nuk shikoj asnjë pengesë në drejtim të vullnetit të mazhorancës për të përfshirë opozitën në të gjitha reformat përfshirë dhe atë territoriale, mazhoranca ka 3/5 në Kuvend, por pret që opozita të ketë vendin që i takon dhe shpresoj të frymëzohen nga integrimi dhe jo bllokimi që është një sëmundje e vjetër e vendit tonë

Ilir 

ka fillu me i zgjate fjalite Liri smiley

Janë ca ngjarje të Përbotëshme , ku çdo axhami i mbush mëndjen vetes që është maja e  gjësë kur komenton smiley

Përjashtuar shijet  e fëndura ,Vulgare  e " ngazëllimet " të Wilage -bay alias Beu i fshatit ose Mullah tyrbeje ,  çdo Individ para se të flasë e komentojë duhet të jetë në gjendje të dijë . Ka një fakt BOTËROR dhe duhet kushdo që vjen të Përcaktohet qartë

Ka pas Luftë të Dytë Botërore apo JO ?

Në se dikush nuk e pranon dhe , "se  Shqipëria , se Belgu zotrie "  mbyllet muhabeti . Kanë të drejtën e tyre dhe nuk ke pse bisedon me ta . Zoti i shpëtoftë dhe mjeku i spitalit psikiatrik !

Në se e pranon , ka pas Luftë të Dytë Botërore , kalojmë tek tjetra

Ka pasë Bashkëpunëtorë me Nazi - Fashizmin ? Në se është me konceptin përparimtar Fitimtar Botëror Ka Patur .Në se JO i shpëtoftë mjeku i spitalit psikiatrik !

Janë ndëshkuar kriminelë të saj nga Fitimtarët e çdo Kombi apo JO ?

Kur mendohet ( kohe , Vit ) se duhet të dënoheshin ata kriminelë që u kapën në flagrancë pa mundur të iknin me bandat e Hitlerit  e fshehur nëpër Botë ?

Kjo mendoj se Përligj prurjen që gjithsesi pa një Koment përse bihet pa Justifikuar e shpjeguar Kohën e Ndodhur mund të kategorizohet si esse Përçarëse midis shqiptarëve .

Në  pikpamje Intelekti shpjegon përse zoti tenxheren e la pa kapak për Shqiptarët

Nuk kanë nevojë , se zihen me njëri tjetrin dhe nuk lënë asnjë të dalë nga Kusia " 

Këta përc-përcet mbrapa janë për mëshirë !

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).