Nje fenomen i ketyre 23 vireve, i cili eshte ligjeruar ne kete vend: vjedhja e cdo pucete dhe shitja e tyre si skrap. Diten vendsen dhe naten zhduken. Kjo ne te gjitha qytetet. Kaq eshte " familjarizuar " pushteti horizontal e vertikal sa nuk u ben me pershtypje qe miliona euro ikin prej taksave, por dhe nuk po kujdesen me per zevendesimet sepse dihet ku perfundojne.

Pyetja qe shtrohet emigranteve tane; ndodh ky fenomen neper bote? Dhe cila mund te jete zgjidhja?

48 Komente

As qe behet llaf !

kapakë pusetash jo por, kabllo bakri të hekurudhës po.(vjedhje vdekjeprurse).

pervec kabllove te bakrit te hekurudhes,  qe sic the  mund te kete pasoja katastrofale,  vjedhin  edhe vepra arti, p.sh statuja prej bronxi...

po ndihet ...kane filluar gabelt rumune me i vjedh..

Seriozisht e ke ti kete fjalen?? Ke pa ndonje ti apo jeton keshtu me stereotipe...pak me te kujdesshem kur vjen fjala per dinjitetin e racave te ndryshme, seriozisht. Keto pergjithesime qe ben ti, askend nuk ndihmojne.

Po i kane zene duke vjedhur mbulesate pusetave...e eshte mjaft e perhapur...po ti si e merr te drejten e te thuash se jeton me stereotipe? ku edi? nga e nxjerr kete konkluzion....?

E nxjerrr nga fjalet e bukura qe perdor ti per te emeruar anetaret e komuniteteve te tjera. Te lutem se sdua te bej debat per kete teme, thjesht me duket ofenduese lehtesia me te cilen i nxjerr ti keto konkluzionet per nje komunitet te tere...

EK, mos u nxito ne gjykim biri im, se vertet edhe kabllot e bakrit te hekurudhave ketu ne Belgjike, jane kapur ciganet e ish Jugosllavise. Nuk perjashtohet mundesia edhe te grupeve te tjera, por sot per sot, te pakten, policia ka kapur nga ky kontigjent. 

Hej Pjer (se tani po e lexoj kete pergjigjne, me fal) nuk e ke kuptuar "gjykimin" tim. Nuk po them qe anetare te atij komuniteti nuk bejne keshtu gjerash (sic mund te bej kushdo tjeter) por po them:1. Kujdes me fjalet ofenduese qe perdorim per kete komunitet (gabel!!!) dhe 2. kujdes me gjeneralizimet, jo cdo "gabel" rumun (sic ka thene Zana) vjedh puseta. Besoj u sqaruam!

zana ketu ne itali e ke llafin,se ata jane mjeshtra per vjedhje bankash kryesisht?

Jo me sa jam ne dijeni.

Po vjedhje shtepiash , apartamentesh po......

o profilo, sa mir osht ne shqipni he burr

Une po i pergjigjem pyetjes se hapesit te temes. Ty c'te djeg? Dhe kujdes se mos u thuash ketyre se nga vjen.

po ku i gje mer....vetem 60 shikime kishte ajo....

Profil, pac uraten se na qetesove...! Nuk qenkemi te vetem...!

qytetar bote

Zgjidhja eshte qe te behen plastike (nje lloj plastike e forte si bakeliti), ose te ngushelloheni me lajmet qe iu sjell Profili qe edhe ne Zvicer eshte vjedh nje pusete me mes te Bernes ne vitin 1972.

Zgjidhja eshte rritja e nivelit te jeteses dhe rrjedhimisht rritja e frytshmerise se punes se ndermarrjeve shteterore. Eshte pak me e veshtire kur si komb nuk ke nje pasuri te krijuar nga vjedhja e tokave dhe burimeve natyrore te popujve te tjere, dhe edhe me e veshtire kur je nje nga popujt e vjedhur.

Profilo, ti vertet beson se rritja e nivelit te jeteses  do zgjidh edhe problemin e mosvjedhjes se  kapakeve te pusetave?     po ti vet ke dhene disa shembuj me siper, si Amerika, Anglia etj, vende me nivel te larte jetese keto,  por  qe vidhen kapaket e pusetave per skrap..smiley

mendoj qe vjedhjet per skrap ne Shqiperi, si dhe kudo, jo detyrimisht behen nga varferia..  pjesa me e madhe  e vjedhesve jane thjesht hajdute te organizuar qe  ushtrojne kete  aktivitet per perfitim te shpejte!!    

mendoj se ajo qe thote PF  me siper,  kapake pucetash  te bera nga ndonje materjal te forte,  tip plastike/PVC   do ishte nje zgjidhje..   ose  keto metaliket  ti bejne me çeles special  qe vetem ndermarrjet qe kane per detyre te kujdesen per to mund ti hapin....  nuk eshte e rastit  qe ketej nga ne te gjitha llojet e pusetave jane  me celes, nuk i hap dot kushdo, nuk i heq dot  kollaj.

Jam dakord qe zgjidhjet alternative me materiale te tjera te forta jane me te mira, por sic ke thene, vjedhjet vijne nga varferia. Duke ulur varferine, ulet dhe numri i vjedhjeve. Ato vende kane, por jo aq sa Shqiperia. 

por sic ke thene, vjedhjet vijne nga varferia.

 

ne fakt, per saktesi, kam thene......

mendoj qe vjedhjet per skrap ne Shqiperi, si dhe kudo, jo detyrimisht  behen nga varferia

......perndryshe  nuk do te kishte kuptim  ajo çkam shkruar ne vazhdim.

ok, e paskam keqkuptuar

no problem.
 

Te marete e mira, PF !..

Duhet te behen me blloqe betoni. Ndonese vet pusetat s'praktikohen me ne vende perendimore. 

EK, po te merresh me puseta, normal qe do behesh pis.

Tani, shati halese menjane, zgjidhja e pare eshte gjetja e gjeneral kraksit qe ushqehen me puseta. Gje qe dihet dmth. Dergimi i qerosit per te eliminuar gjeneral kraksin, ose ndryshimi i njehere e pergjithmonte i djetes. Kshu pra, kur nuk ka bleres, nuk do ket as shites.

Tjetra do ish nje unaze metalike , me perforcim shufrash dhe derdhje betoni. Po pse te besh ket, kur zgjidhja o ke e para, dmth ke funksionimi i shtetit. 

O grave, pervec parakolpit paralelleve, gomen e mbase diskun e deformum, ca nderrove ke makina? Shpejt hec ne ti grave. 

 

Bama, ke makina jote problem mbetet ....motori, se merr s.xh

Shume emocional ti grave. Te paskam pas borxh i verdhacuk me gjuhe perjashta ke komenti me siper. Tashi duhet te jesh mesu ne ti mo, edhe kur nuk eshte, zere se eshte.

Makinen e kam te re, e motorrin e coj vet rregullisht 4x e siper.  Per ksi gjonash robi shqetsohet kur i kane pjerdh guarnicionet. smiley 

Shume e veshtire per mua te deshifroj ca ke dashur te thuash, a perton me ma bo me te thjeshte?smiley

Diku te vjedhin zemren. Diku edhe veshken. Eshte me shonc kjo pune smiley

Eh, zemren na e kane vjedh qe ne rinine e hershme. smiley

bamp po ja shpjen ne france & belgjike ,rumunet kan furgona apostafat per ate pune ndalojne mbi kapak e heqin per pak sekonda e ja u kry

mirpo shteti qe ekap qerren melepur,ndryshoi ligjin; pikat e mbledhjes se skrapit nuk duhet te kryejne asnje pagese me pare te thata,vetem me transfert bankare,ja u kry dhe kjo

C'eshte kjo pucetat? Po pus ore pusetat. Jo nuk vjedhin gje ketej nga jetoj une. 

po atje i vdhjein jevgjit bashke me policet!

i japin polos ''kafen'' dhe u kry!  si kudo tjeter ne shqiperi.  nuk eshte shume e veshtire te zgjidhet.nje vizite te pikat e grumbullimit.

Nuk e di , mbase jo , po Piceta jane kujt do ti hyjne ne pune smiley , ja merrke dy tre me shire duart .

Ne Londer po! Ka qene problem sidomos kapaket e vjeter pasi ishin te rende dhe celik qe kushtonin shume. I vidhshnin per skrap! Zgjidhja? I bene plastike! 

Mire qe nuk j shkon mendja disave qe ca monedha metalike kane me shume vlere si metale se sa si monedhe smiley

.

Ekziston nje teori qe thote se titaniku nuk u mbyt vetem nga goditja e ajsbergut por sepse titaniku ishte i madh sa nje qytet sa kishte brenda edhe nje pike skrap metali, edhe banusit e titanikut kishin filluar po i hiqnin titanikut dyert e brendshme edhe i shisnin per skrap, edhe kur goditi ajsbergun titaniku dyert e sigurise nuk ekzistonin edhe u mbyt.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).