Shperthimet me lende eksplozive jane bere kaq te zakonshme kohet e fundit ne territorin tone sa nqs nje mengjes do zgjohesha dhe nuk do degjoja shikoja apo lexoja ndonje lajm te tille do filloja te shqetesohesha. Kjo gje me si nje makine kohe beri qe uen te kthehem pak kohe me perpara jo shume larg. Ishte koha e begate ku degjoje “profecite” me te bukura qe mund te degjohen ndonjhere ne bote. I kujtoj shume mire ato muaj sepse sa here flitej per politike shume njerez ishin te bindur se “Mesia” do vinte kesaj rradhe. Ishin te gjith aq te bindur sa qe kur ti thoje qe nuk besoje qe “Mesia” nuk do vinte edhe per shume kohe te tjera, te shikonin sikur te kishe blesfemuar dhe ishin te gatshem te vrisnin me gure. Njerez te grupmoshave te ndryshme flisnin gjithe kohes per ardhjen e tij, per mrekullite qe ai do bente. “Profetet” qe bisedonin me te predikonin se Ai do rrezonte krimin, do fuste ne burg te pasurit qe pasuroheshin ne kurriz te popullit, do sillte kulture dhe dashuri per njeri-tjetrin duke gjetur gjuhen e perbashket mes tyre. Flitej se nderkombetaret gjithashtu prisnin me padurim kete “Mesie” te cilin e kishin kerkuar qe mbas renies se perdes se zeze te “idhujve te rreme” (vitet 90’) ...

Populli ishte i deshperuar dhe me te drejte, sepse vendi ishte ne prag kolapsi. Kriminaliteti kishte arritur deri aty sa neper qendrat urbane te zhvilluara vidhej kablli i energjise elektrike dhe shitej per skrap (nga adoleshent, te droguar, mbase dhe te varfer). Te gjithe keto individe me kaq shume probleme dhe me nje jete te veshtire mund ti jeptin nje grimce besimin ketij “Mesie”. Por problemi qendronte tek ato qe kishin nje jete te mire, ato besonin vertet se kesaj here gjerat do ishin ndryshe. Ishin te gatshem te jepnin nje sy per kete gje. Flisnin me bindje aq te plote sa dukej sikur ato kishin ecur para ne kohe edhe e kishin pare “Mesian” te bente mrekullira. Ishte keq ardhje ne fakt, shume madje te shikoje te rinje qe krijonin idhuj dhe lavderonin si perendi dike qe jo vetem nuk ishte hyjni, por bente dicka per te cilen paguhej.

“Profecite” mbizoteruan ne ato muaj ... mbase edhe vite, dhe kedo qe takoje ne rruge (te pakten ne zonat gjeografike ku une jetoj) dhe beje pak bisede poltike, fillonte dhe fliste me kaq besim per te saqe te jepnin ate deshiren per ti then dy te goditura ne koke dhe ti thoje : - “Idjot/e hapi syte dhe shiko realitetin, askush sdo ta lehtesoje jeten ty”. Dhe personi i bindur qe “Mesia” kesaj here ishte i vertete dhe qe do t'i jepte besimin e tij ne ato copa letrash, madje dy nqs do ishte e lejushme, fillonte te tregonte per “profecite”. -“Do te kemi rend dhe rregull ne 100 ditet e para pas ardhjes se Mesias”, - thoshte,-“Do kemi ulje taksash dhe karburanti” – vazhdonte.

Ajo qe bera une ato kohe ishte perforcimi i kujteses. Cdo informacion viziv, dhe zanor te ketij lloji e kaloja menjehere ne memorjen afatgjate te trurit tim dhe doja ta shfaqja me mbrapa ne forme besimi tek keto persona ne kohen kur “muajt e begatise” te perfundonin edhe te fillonin “muajt e zise” serisht. Nuk e bera dhe nuk kam ndermend ta bej tashme me keto persona pasi besoj qe te gjithe jemi koshient per cfare po ndodh serisht ne territorin tone gjeografik, dhe mendoj qe populli tashme duhet te zgjohet dhe mos mbaj me shpresat tek “Mesite” e rreme dhe tek “Profecite” e rreme pasi askush nuk do ndryshoj jetet tona edhe menyren se si neve jetojme nqs ne nuk jemi te paret ta bejme kete gje. Ndryshimi fillon nga cdo njeri prej nesh dhe pak nga pak “Mesite” e rreme do ta kuptojne qe jane te shumte ne ate bote qe neve do krijojme.

R.V

48 Komente

mesia ka ardhe po ne nuk e kena kuptu akoma...dmth rri i fsheht dhe shkopin e vet magjik nuk e ka ne formen e zakonshme dmth te gjat e te drejt siq mund ta kishjim menu neve si penel piktori... madje ca thon qi ky si mesi ska fare shkop magjik... ka thjesht nje liber me formula tip blloku ku shenjon gjith tmirat qi i ban popllit dhe poplli ben per te...

 

roft mesia!  smileyray:

 

shume e drejte r.v. dhe kur te arrihet kjo, nuk ke nevoje as me shku n'europe se vjen vete europa tek shqiperia. adminave ju sugjerojme te vene kete shkrim ne ball te faqes, se eshte me terheqes se ukrahina. 

flm smiley.. dhe shume e verte ajo qe the..qe skemi nevoje te shkojme ne europe nqs arrijmekete smiley

lumenjt kurre s'ndalen duke rrjedhur ne det

ne shekuj jete mes krismave

mes bresherise se plumbave

i lidhur fort me token dhe me andrren

me te bukur me te shtrenjte

mbi truallin tend e mbeshtete koken

ne cdo gezim e shqote

me koken lart...

ta rra rra ta ta rra rra rraaaa...

dhe tani afroma pak ballin, shqiptar,

me ballin gjer tek rete....

plani dy vjecar do na sjelle begatine

Sakt dhe qarte!

Pse nuk e shkruan emrin te plote? 

faleminderit.. por crendesi ka emri.. rendesi ka qe mesazhi percillet... gjithsesi nqs do emrin tim mund ta jap ne privat

Eshte e drejta juaj te mos e shkruani emrin ketu, por thjesht po mendoja... eshte frika qe na mberthen kur flasim per ca te verteta te qarta si drita e diellit, sa nuk guxojme te shkruajm as emrin poshte tyre? Ketu nuk kam asgje personale me ju, madje keni plotesisht te drejte te mos e thoni emrin tuaj (behet fjale per epoken e tritolit!)...

Sepse per dreq jemi katandisur me keq se cdo vend tjeter, ne rajon dhe Europe!

jo jo nuk eshte frika sepse fundja fundit un nuk shpika asigje te re tek ky tregim.. nuk e shkruajta emrin sepse dua te ngelem anonim dhe sdua qe neser pasneser njerzit te mendojne qe un kam bindje politike te njeaneshme per kete qe shkruajta.. sepse jam i bindur qe shume mund ta keq interpretojne kete gje nese duhet

RV, nocion i gjetur, por ke harruar kopertinat, kete me rv dhe kete me shqiponje 

“Mesia” do vinte kesaj rradhe

smiley ishte e madhe si foto 

Në fakt, RV nuk është i pari që bën një lidhje të tillë (nuk më kujtohet se ku kam lexuar një krahasim të ngjashëm, para, gjatë, apo pas fushatës.) Gjithsesi trajtimi është interesant.

shkrim i perkryer dhe pionier per llojin ne mediat tone. etj.

vetemse ajo qe s'mora vesh ishte kjo: a po ia perplaste ed rames ne fytyre qe ti nuk je mesia, apo po u thoshte robve qe e kujtonin mesi ed ramen qe he ku e keni ate mesine, tek i cili kishit mpshtetur gjithe shpresat tuaja.

pastaj kur e meno edhe nje cike, ngado qe ta kapesh prap huq del, dmth te shkermoqet gjeja si me qen me naj fuzion te ftofet.

shkrimi flet qarte por ajo qe dua ti pergjigjem pyetjes tende pa pikpyetje eshte qe Edi Rama eshte koshient qe nuk eshte "Mesia" e ka demostru me fakte kete gje shume kohe perpara se njerzit te ngrinin "Kulitin e tij" smiley.. kshu qe alternativa mbetet tjera qejam duke i then atyre "religjozve" te cilet besojne ne "libra te shenjte elektora" pa fakte.. Kurse me Edin skam ndonje gje sepse e dija qe punen do shkonin kshu  

aha, po u flet fanatikeve. kultngritesve.

ok. vetemse nuk me duket qe kulti i rames eshte ndonje gje me peshe - gjithnje nga larg, mbase gaboj. madje une nuk e dija qe ekzistonte. Po, na bente per te qeshur kulti i neveritshem i sali berishes, me ato kenget me cifteli e skenderbeu i dyte... madje deri lul basha ka kenge smiley  "ketu i thone, more lulzim Basha" smiley   nejse, nuk di a ka ndonje kenge per edi ramen nga populli, por edhe po te kishte do ish rrotkarlliku i radhes nga poplli yn i shumevujt e kultndertues.

po a ka randesi rama si figure politike? kjo mbetet akoma per tu pare. (ne jemi nje dore ketu qe ramen e dime qysh nga kohet e tollonit smiley ..) Ama duhet thene qe per momentin Rama ka rendesine e simbolit - aspak te vogel - pasi ne te u misherua ndeshkueshmeria e votes se popullit. pra u tregua qe nqse e ben te madh zullumin, shkon tek "Lemja". E tille eshte historia, rruget e saj jane te paverifikueshme. Une cdo gje do e mendoja por qe rama te behej kryetar socialist, kurre ne bote smiley

 

po populli yne i ka bere kenge edhe komisar Katanit.. un nuk jam me voten ndeshkuse jam me voten e bardhe.. e shkrujta kete gje thjesht per te treguar qe problemi i territorit tone nuk qendron tek politikanet por tek vete populli..qe ngrihet te proteste per mbikalimin e zogut te zi dhe nuk ngirhet ne kembe kur merr vesh qe nje skaf blihet 7 here me shume se cmimi real me taksat e tyre

vota e bardhe nuk ndeshkon, sepse eshte si puter koteleje, nderkohe qe monstrat duan panxhe luani. them qe kjo u pa qarte ne zgjedhjet qe shkuan.

shiko, ka nje gje qe votuesit e bardhe nuk me duket se e kane pertypur mire, dhe qe fatkeqesisht per ta, eshte shuuume elementare: ne politike nuk ka rendesi qellimi, por rezultati.

Une mendoj qe me mire nje puter koteleje e sigurte se sa nje shput luani qe mbasi te kete mbaruar pune, do te kthehet dhe do te haj ty pak e nga pak... sa per rezultatin keto 24 vitet e fundit kemi provuar gjithcka.. majtas djathtas lart posht.. por asgje ska qene per kete popull 

putra e koteles na le me kthetren e pare te predatorit, e cila nuk e njef friken e ndeshkimit.

se kthetrat nuk jane njesoj. ka kthetra me frike, dhe kthetra pa frike.

populli yne e ka ngritur kete ne simbolike permes figures se "qenit te rrahur".

epo populli duhet te dij te mesoj cfare force mban... sovrani duhet te jete edhe qengj edhe luan smiley

Dmth qe duhet te punojme me shume si popull, apo qe he se te gjith ata ciper i mut jane?

ose ose, tani qe mesia na dul kallp, dum prap Poncin. 

 O Ponco, pls come back! Se bom shaka, do thoshte kapo smiley

 

Po ponci nderkoh i kish la duret... po nuk e beso njeri thuj, 1.2 vjet jete i jep qeverise boisa, 4 muj dejoni, bradi moracional, kur te vi le te vi, po qe do vi, do vi ajo dite...
E ke lexu mjeshtrin dhe margariten? E ke lexu ate pjesen pershkruse me dhimjen e kokes se Poncit?

nqs do gjen dicka qe flet apo nenkuptohet "rikthim te porcit" ti ne shkrim ma thuaj edhe mua smiley haha.. nqs "Kolapsin" e deformon ne "rikthim" atehere me duhet te pyes ku e ke pas be shkollen smiley 

E ndigjute Ilirin ne Opinion? 

I qete, i urte, i mençur, shyqur qe e kemi. E imagjinoni dot si do kish vajt Shqiperi me kokcakmak si Berisha dhe Rama? Zgjohem naten sa her e falenderoj zotin qe i ka dhene Shqiperise nje politikan si Ilir Meta.

jo mo email me shpetoi kete jave smiley.. po me thane qe kur e pyesin per te shkuaren thoshte "Po un tani u rrita nuk jam me ai likja i dikurshem qe isha ne klas te pare. Tani kam mesuar shume e shume gjera te reja qe do ti vej ne pune se shpejti " smiley

Roni, noi link per kete emisionin. 

...e mira ta .... " vret " gjumin, Ron !

Profetet e rreme

Dhe kemi qene tmerresisht te persekutuar,
dhe jemi biblike me biografi te mire.

Mjere ju po i besuat cdo te kryqezuari!

Dhe vetem ne mund t'u cojme ne parajse.
N.q.s. s'na besoni, ne mund te marrim edhe masa,
injorantet e dreqit!
Amen!

Frederik Rreshpja

Artikulli me pelqeu, autori/ja ka prekur nje teme qe haset kudo ne te gjitha vendet, hiperbolizimi i politikanve qe do vjne, nga disa militante, militante qe edhe vete zhgenjehen pas ca muajve nga idhulli i tyre. 

Ne fakt vetreferencat per gjetje krahasimore asnjehere nuk sherbejne per asgje .As qe hyn fare asnje lloj "mesie" ketu .As Politike as Popullore 

"Mesia " eshte te gjejme  individ qe te jete ne gjendje te Kuptoje dhe te shpjegoje Realitetin e ketyre sistemeve .

1 . Adio Siguri e jetes .O mete per vete ! Largt bythes sime ! Sejcili per vete Zoti per te gjithe !

2.- Jeta e Individit eshte ne dore te Vet individit 

3. Zgjidhni Votoni dhe mbani Njerez qe nuk kane Tritol ne koke si Berisha !

Ne se ketij Populli i shpjegohet QARTE se Demokracine ( mirqenien ) vende te tjera e kane Harritur duke derdhur Lumenj Gjaku me shekuj , te pakten teorikisht , pa e futur " teorikisht " ne lloj lloj figurash Biblike , sikur jemi qendra e Botes ..dicka thjeshtohet dhe si i Thone i 'lan syte ketyre njerzve "

Politikisht ne Histori ka vetem nje aksiome te Vertetuar nder te gjithe Popujt ..ne KOHE ndryshimesh te Medha dalin si Udheheqes kryemashtrues Te paret dalin ne skene Sharlatanet . Pervoja e Shqiperise tregoi se shenja e Pare qe ata erdhen jane 

ULERIMAT =  Berisha me te tijet Erdhi !

Koha ....???? Jo e shkurter !

haha je shume i madh.. por ky shkrim ska vend per politizimet e tuja.. per bindjet apo urrejtjet politike vlla..nje fjale e urte thot bukur qe kur historia harrohet atehere ka ngjasa te perseritet... un po te them nje fjale tjeter te urte smiley "Harroje te shkuaren, ktheje dhimbjen ne force, mbaji syte nga e ardhmja".. 

Me pelqejne keto lloj kembimesh smiley  Po une se e mba shikimin te e ardhmja , perseris gjithmoene " se komunizmi zotrie " dmth jemi ne 2014 smiley  Dmth shiko perpara dhe mos u genje me dengelat e Babasqapit per Demokracine sepse ka ndodhe kjo me pare . .Ata qe Ulerijne me shume jane Fillesat e Kryemashtruesve ose Kryesharlatanet ..dmth

Babasqapi me te tijet ( Barbaret e Historise ) erdhi !

Mbase me drejtshkrim duhet U Cfaq ....nuk heq Kontra !

do te tregoj nje histori te shkurter....Na ishin nje here disa njerez qe donin te kontrollonin njerez.. edhe pse mijra vite kaluan deshira e ketyre njerzve dhe aftesia per te gjetur menyra te reja per kauzen e tyre nuk shteruan kurree...fund.. Zysha ime e historise thoshte dicka... qe teknologjia ndryshon po njerezin mbeten po ato smiley...edhe nqs po kerkon komunizmin ne shqiperi mendoj qe IP qe te shfaqet perbri emrin e di me mire kete pune sesa neve.. 

Mo hyr thuj zyshes ke Teknologjite...smiley 

Ato e kane bo Boten Caracaf sot.dhe kane pru ne skene ket lloj Robi qe dy ne 7 Miliarde mund te gjesh ngjasim ne te mednuar .Po ta kete per Teknologjine Xhibiste te Kutive te Votimit , Hap Kutte -Mbyll kutite  aty them se ke te drejte .Nuk ka Zot None tandryshoje Robin ! 

...Maje aty ke Infua: "  te keqijat i kemi Trashegu nga Neanderthal Man smiley

Plus qe deri ketu e kemi neToksoret . Keta me  'se komunizmi zotrie " Pale cfare dine dhe s'duhet me u hy ne Hak

ej po meqe e ke kaq vdekje pse si con mesazh ne whatsapp... pa lek e ke mo burr.. po ama shprehja gjith kete , se te ben keq ta mbash brenda inatin smiley

Ke kam inat ???? Une kam Inat ?????

Vetem nje kategori Psikopatesh e te Cekuilivruarish Psikike ne cfaredo gjendje emotive  apo pathologjike  ..Ata qe shajne nga Familja KETU , duke u nisur nga ndonje Njohje konkrete .Keta jane jo vetem perberes e buka e Haleve por Hale Gjigande .Kete kategori te isha Admin do ta kisha Perzene ose minimalja do ta kisha imponuar te nderronte NIK meparalajmerim ne se donte te qendronte ! Ata edine Vete !

Po nuk ka cipe Artan Hoxha ...Edhe SPIUN i deklaruar dhe cfaqet ne TV smiley.prape si anal . ..Kete perfaqesojne kjo  Kategori Handikapatesh e te Tredhur Mendore !..

.Mos me ngaterro me tjeter per Inat , aq me teper ne Virtualitet  smiley

sdi ça te htem por (pa dashur te behem ciniik) por shqypot duken sikur kane rene dakord qe te mbajne 8 vjet ne kurriz Tropojanet e pasi ndihen te lodhur i zbresin tropojanet per te hipur Tepelensat per 8 vitet e ardhshem...

Mos harro skrapallinjt smiley qe skan ndermend te zbresin ndonjhere

 

Paske qene samar mepervoje .Kot nuk e mba Alto ..i Cilesise se Larte si smiley

nuk jam i sigurt nese kam qen samar, por nje gje te siguroj qe samari nuk do pershtatej per nje gomar si ty!

Qenke kujtuar me vonese smiley.Samar je kur ofron veten pa Gomar ka ne cdo Krahine  si ta prnosh ti si te mos ta pranosh smiley

Admin, po kini meshire...

Nietzsche : God is dead.

hahaha kam pershtypjen qe ti duhet te shohesh filmin "God is NOT Dead".. eshte film qe ka pas shikueshmeri shume te larte ne te gjithe bote smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).