Dhuna ndaj gruas nga bashkëshorti nuk është rast i rrallë në realitetin shqiptar. As ai të birit ndaj nënës apo babait. Por dhuna në familje nuk njeh kufij në ngjarjen e mëposhtme, ku babë e bir bëhen bashkë për të dhunuar nënën dhe bashkëshorten. Kështu i ka ndodhur një 39-vjeçareje në Durrës, në zonën e ish-Kënetës, pasi gruaja ishte kthyer nga puna më vonë se zakonisht. Historia ka nisur me një debat për shkak të vonesës, por situata ka degjeneruar në dhunë barbare me mjete të forta, ku bashkëshorti 45 vjeç Gj. Arapi dhe djali 17-vjeçar P. Arapi, nuk janë mjaftuar me dhunën e ushtruar por i kanë prerë asaj edhe flokët. E dhunuara është transportuar në spitalin rajonal të Durrësit, ndërkohë që policia ka vënë në pranga babë e bir. Ata do të përballen me drejtësinë për veprën penale të dhunës në familje, ndërsa është plotësuar padia edhe për lëshimin e urdhrit të mënjëhershëm të mbrojtjes për gruan nga ana e policisë.

Gjatë 24 orëve të fundit policia e Durrësit ka hartuar edhe tre kërkesa të tjera për vënien nën mbrojtje të grave dhe vajzave të dhunuara.

648 Komente

Ah po,ky artikull do te vendosej menjehere,pasi gjykuar nga emrat dhunuesit jane nga nje krahine qe PPU e ka gjithmone "qef".
Kur e njejta gje ndodh,dhe ka ndodhur shume here,dhe dhunuesit jane nga zona e pare operative,PPU hesht.

Une bile jam i sigurte qe keta te dy jane socialiste bregdetare qe duan ti nxjerrin namin e keq kenetes demokratikase. Patjeter qe sb do na i sqaroje te verteten ne fb. Ndonje llaf per kete fakiren qe drunin si nga ps-ja si nga pd e ka honger tamam dhe eshte bere per spital?

Ca te besh, Durresi eshte permbytur nga ata, ndaj s'do te habitesha po te ishin serish te tille. Te gjitha lajmet mizore qe kane ardhur nga Durresi ata kane pasur si protagoniste. S'eshte se u tha PPU t'i bejne.

Je mire nga shendeti ti mo?ACBC1

U sa gje e shemtuar!!!!!! Yack yack!!! 

@PF,

Sa per krahinalizmin dhe tendencen anti verioreve,qe vihet re ne shkrimet e PPU,nuk besoj se dyshon njeri aq me teper ti qe mban flamurin kur vjen puna per te nxitur percarjen krahinore Veri-Jug.

Sa per rastin ne fjale,vere veten tende ne kepucet e tyre,gruaja ne vend qe te vije ne shtepi shkon tek dikush tjeter,mbaron pune dhe vjen ne shtepi.

Cfare do te beje ti?

Per te qene politikisht korrekt(sepse e tille eshte kthyer shoqeria sot dhe debati ketu degjenaron gjithmone) une do ta divorcoja,por ja qe ligji eshte bere i tille qe gruaja shkon e shkerdhehet me te gjithe dhe prape te merr gjysmen e pasurise.

vere vete vene ne vendin e tyre pastaj gjyko.

Personalisht nuk do ta dhunoja gruan,dhe do te gjeja nje avokat te zotin qe te shpetoja sa te mundja nga pasuria.Por jo te gjithe e kane luksin te gjejne avokat te mire,dhe pastaj kalojne ne veprime te deshperuara.
Sa kam pare ketu ne SHBA kjo eshte lule ,para vrasjeve dhe rrahjeve qe ndodhin ne SHBA ndaj grave.

 

Crap crap crap! 

Natyrisht per te qene politikisht korrekt,ashtu i bie te flasesh.

Shoqeria e sotme eshte kthyer e tille,qe nuk flet cfare mendon,por cfare duhet te jete ne rregull polotikisht.

Mire o mire bej cte duash, por hiqe ate ' te isha une do e divorcoja'. Perderisa e mendove, te pershkroi trurin si ide, mundesi per ta realizuar dhe ti nje fije peri te ndan. Posibilititeti eshte mjaft I madh. Mire burri po cuni ??!!! Kafsheri e kaluar kafsherise. Na hapen barkun injorantet!!! 

Plako , me mbiemer Arapi eshte cereku i Shijakut qe s´kane kurrfare lidhje me Veriun.

Emrat i kane Gjergj dhe Pjeter.Lexo lajmin ne Balkan web.

Emrat i kane Gjergj dhe Pjeter.Lexo lajmin ne Balkan web.

_____

Mësohet se familja Arapi është me origjinë nga Mirdita dhe prej disa kohësh jetojnë me qira në zonën e ish-Kënetës në Durrës. 
 

ja pra, s'na zhgenjyen as kete here malegrot

Sa per rastin ne fjale,vere veten tende ne kepucet e tyre,gruaja ne vend qe te vije ne shtepi shkon tek dikush tjeter,mbaron pune dhe vjen ne shtepi.

 

lol, e sheh qe nje M jeni ju malegrot.

O korrento! A e kupton se sa i temperum tregohesh kur komenti i pare qe ben ne nje lajm dhune ne familje eshte qe pse e kane nxjerre kete lajmin se ofendon verioret, dhe njeriut te pare qe ta ve ne dukje kete i rras ne dore flamurin qe po tund vete!!!

Kaq kisha tashti, se lajmi nuk ishte per ty me duket, po per nje ngjarje me te ardhe keq!

ti korento (TM PF) do e kesh ngrene keqas nga ish gruaja, qe ka shume gjasa te kete qene e zeze dhe te ka tradhetuar per nje femer tjeter. Ndryshe s'di si ta shpjegoj urrejtjen tende per femrat dhe per ata me lekure te zeze dhe homoseksualet.
 

Sa per rastin ne fjale,vere veten tende ne kepucet e tyre,gruaja ne vend qe te vije ne shtepi shkon tek dikush tjeter,mbaron pune dhe vjen ne shtepi.

Cfare do te beje ti?

Adminet ket pyetje duhet at kishin nxjerre si teme me vete. 

Po ku e di ti o cop-mishi-me-dy-sy qe gruja ka shku te dikush tjeter? O gerdalle njeri!

normalisht njoftohet burri (ose gruaja) per vonesen, apo jo ? 

e pra, ate po mendoja dhe une ? Kishte harruar celularin ajo te lajmeronte zemren qe do vonohej ne pazarin e gjizes?

 

Turp , turp pra, rrihet tjetri si kafsha pse u vonua? ani neve qe ne ppu jemi kaq te ndjeshem ne te drejtat dhe mbrojten e kafshes,pale njeriut, femres (deshta te them )

por..

keshtu ndodhe kur jemi te hutuar me ..A eshte perendimi ne krize. Na zene bemat gafil..

s'ma ha mendia se vonesa eshte shkaku i rrahjes. pastaj kush i tha asaj te martohet me kafshen ?

Kjo gruaja, paderman ka qene ....nga laberia ! Dhe e ka bere enkas te ofenoje ....namuzin verior!

te ishte nga laberia, do ta kish rrah ajo burrin dhe qeth zero me gersheren e deleve, e jo ky. me hanxhar ne dore biles po jo nga krahu i tehut.

te kujtohet 97 ? i prene maloket ( te stervitur per lufte per me teper, pra jo maloke dosido) me hanxhar grate e vlores. 

Grate e vlores ja u bene ashtu atyre qe kishin shku per te bere zap burrat e Vlores si dhe ne dy ekspedita ( ne histori ) ndeshkimore kunder Vlores.Dhe besoj nuk i ke harru si fluturojshin tavolinat e karriget mbi kokat e te ...vajturve nga nahija jote, Po futu pak me thelle ne histori dhe gjej buz Shashice Varrin e kapidan Tef Kaziut me gjith nipin e vet ...
Keshtu qe grate e Vlores ..dhe ja u kane pas prere atyre qe vene tu tundin.... ato qeu varen pa u sherbyer ne troll te tyre.Keshtu more antilabi gjith mendje

m'u kujtu Cuca.
 

C'ka bani cuca e Maleve qe e qethen si kec ?! E kam para shume vitesh, po si neper tym me kujtohet. Ma kujtove tani. Lol

cuca shkoi ne hekurudhe ,prishi fejesen ne djep,njohu Besimin nje brigadier....mandej erdhi n'katund,e komunistizoi varzat....i mobilizoi te tana per ne hekurudhe...

Cuca paska qene burrnesh. Kam me e pa ndonje dite kur mos kem absolutisht asgje me bo. smiley

si gjithmone ke te drejte, Belul. Roza Anagnosti te te dy rolet, ajo e ka fajin qe me ngatrron smiley

Jo se kujtojne keto qe eshte holluar gjaku. 17 vjec biri!  

Dhe ajo palo grua paska qene. Qenka vonuar pak me "shokun e turnit" si e shoqja e Harunit. Dhe na del edhe si viktime ketu. Po kjo a ka femije, a ka shtepi? Shoku dhe shoqja ja ku e kane shtepine, mire se te vijne. Po jo ashtu neper parqe neper lulishte.

 

 

Nuk kam kohe ta lexoj.

Mos ndodhi ngaqe nuk u kish bere sandwic?

...ncuq, para se te kthehej ne ferr tha po kaloj i here nga tregu te shof mos eshte rrit cmimi gjizes...
vajti, pavi, kthevi.....djalli po e priste duar kryq ne koridor smiley

Me siguri qe shqipetaret duhet te kene dicka ne gen qe nuk e kane racat e tjera, duhet punuar per ta gjetur dhe mbase gjendet edhe kura efikase. 

racat e tjera te shujn te gjalle. ketu kur u shkon mendja per ndarje, tjetri vret grun me te gjithe femijte dhe veten. çdo jave ke nga nje rast te tille.

Ktu ne new york para nji jave hodhi femine 3 vjec  nga kati 50 pastaj u hodh dhe vete sepse po e linte gruaja.

bir Selmani i   ''nënës'', tha....smiley      lesh Arapi kjo pune.

Kufinj, akoma! 

Ishalla! smiley

Eshte pikerisht kur meshkujt kryejne veprime te tilla qe i tregojne botes mbare se sa impotent jane, ne te gjitha kuptimet LOSERS - dhe LOSERS edhe prodhojne.

mendoj se fajin e ka gruaja e jo burri. ajo qe nga çasti qe i pelqen nje tjeter, duhet ta lere burrin e saj. jo ta tradhetoje. asnje burr i botes nuk pelqen, qe gruja ta tradhetoje. 

dhe ky rast eshte po ashtu kur burri dashuron grua tjeter. ai duhet ta lere te paren, jo ta tradhetoje.

loser jane ata qe mbyllin syte, kur grate e tyre dashurojne te tjere, ne shume raste shoket e burrit.  

Ajo pra, ajo e ka fajin EVA, perjetesisht pambarimisht EVE....keto ndjenja si te tuat i kane rrenjet e thella, nuk fillojne me partira e me probleme ekonomike (me zuri syri thuhej ketu). Eshte nje argument shume i gjate dhe shume i dhimbshem e i lodhshem qe s'po i hy ta diskutoj me ty, edhe pse jam e bindur se nuk do sherbente gje. 

Por shpreh keqardhjen time gjithsesi, sepse dhimbja qe keto lajme shkaktojne ka nevoje qe te liroje shpirtin ne nje lloj menyre apo tjeter.

Dhe me keqardhje citoj Petro Markon kur thoshte: 

"Gruaja shqiptare sa eshte vajze ka frike nga babai, kur martohet ka frike nga burri e kur plaket ka frike nga djali."

Te gjithe me duar aty, t'ua mbajne me dore ate c'ka kane femrat e shtepise mes shaleve si i vetmi trofe qe mund te marrin ndonjehere keta LOSERS nga jeta e tyre patetike (te me falin te gjithe ata meshkuj e femra qe nuk dhunojne).

Ka nje lloj raporti midis femres dhe natyres, tokes ku ajo lind e jeton. Ne ato toka ku ajo eshte me e respektuar, jane toka me pjellore, njerizet kane me shume mireqenie e jetojne me te lumtur TE GJITHE, dhe ne ato toka/vende/shtete ku ajo diskriminohet me shume, ato toka jane SHTERPE, me njerez te shemtuar e te mjere e te perçmuar ne te gjitha kuptimet.

Kaq. Po do te kuptosh, kupto.

Po do te kuptosh, kupto.

Sa kerkesa paske dhe ti

Po jo gjemb, se nuk kerkova gje, thjesht desha me i thene Profilit se po ta doje e respoktoje nenen, motren, te dashuren/fejuaren/gruan me shume, do kete nje jete me te lumtur e me te pasur ne gjithshka, po kujt "Profil" i thua thuaj....

 

"Gruaja shqiptare sa eshte vajze ka frike nga babai, kur martohet ka frike nga burri e kur plaket ka frike nga djali."

 te evidentosh si Petro nuk eshte veshtire. te gjesh shkaqet, origjinen e gjerave, e me tej te vendosesh s'i eshte mire te sillesh, keshtu apo ashtu, eshte shume me veshtire. 

nje grua qe nuk ka frike as nga babai, as nga burri e as nga djali, eshte me mire ? do ta pyesja une petron. shoqeria qe perfitojme keshtu, eshte me e shendoshe ? ben femije me me vlere ? 

po populli vete a mbijeton a zhduket ? 

me nje grua qe s'ka frike nga asnje lloj burri (siç ishin amazonat), une them se populli (shqiptar ne kete rast) zhduket. 

ps: seksi i dobet gruja, nga kjo dhe i vjen frika, thuj petros. 

smiley 

pikerisht, eshte ajo per ç'ka po flisja me siper.....nuk arsyetoj dot me nje te tille mendje....hapi rruge thote populli...

Shqiptaret nuk kane asnjegje ne gen ndryshe nga te tjeret .Vetem se u ra fati i keq i ardhjes ne Pushtet te Sqeperve.te Berishes qe nuk e dinin ? ose kam dyshim te plote qe e bene me qellim , duke njohur edhe mbjellje te tjera te sukseseshme me " se kanuni zotrie "

Shteti mbahet me Kordhe , Jo me llogje dhe me Pordhe "

Te pastrosh kete Hale Gjigande qe ka hapur Berisha ne shoqerine Shqiptare dhe te Largosh m...tart qe ka hedhe aty , eshte pune Titanike po jo e pamundur ! Hapi i pare me heqjen nga Skena te ketij shemtire se bashku me Jozefpercken u Realizua !

Qetesi e paqe shpirterore per te mos gjykuar ashper njerzit qe i VUNE te Jetojne ne kushte te nje Barbarie te kapercyer , por te rikthyer nga  kermat Berishiane me vuvuzelet e tyre , qe plasen si Plepi ne Mut me Teori Gegesh e Lebrish !

 

Familje e shkaterrume, kush e di qe kur... gjynof ajo, gjynof ai e gjynof femija...

e se dhe ketej ka plot. ja para nje viti vrau gruan njeri se ajo donte divorc. jetonin ne nje shtepi mbi 1 miljon dollare.

e pra ka dhe me keq alba, nje kusherire e shoqes se shoqes sime vrau veten se nuk mund te ndahej nga burri dhe tre femijet per te dashurin ..

hajde e martohu pastaj ..

e po te semure psiqike ka plot o dafne. s'vret veten njeriu tamam, po i jep dum.

nuk me ke kuptu, po edhe kohe me te shpjegu nuk kam...

po edhe te kishe, kujton se do i mbushesh mendjen Lires?

well, bo me shku vone ne pune bohet nomi gjithashtu... schedule, o Bame, aty eshte e gjithe pika e dobet. na mungo korrektesa. Kur ke gjona me kry, o gru, leje me perpara punen, oraret respektoji dmth

trekonci plan-cilsi-cmim; prishi planin, uli cilsine, pagoi cmimin...

Nejse, per mu te gjith te perfshiret ne ket situate jane per tu meshiru.

Kishim nje Lulishtare qe i vinte seksit rreth e rotull , me poezi , emra shkencetaresh , mejtime . thenie e pergjithesime dhe ngulte kembe me " sindroma "  se njeriu ( femra ) eshte nje kafshe Jo Shoqerore por nje Kafshe natyrore qe mund te beje c'te doje me trupin e saj .

Ndonje mejtim mendjeje ? Ashtu ne pergjithesi pa imituar J.Bregun duke e denigruar ne thenien " Po pergjithesia jam une ketu "

keto probleme jane kudo. edhe ketej perfundojne me vrasje te hapura, vrasje me pagese ose divorc. varferia i ben shqiptaret me te eger dhe kercet druri. sot ne shqiperi kane celulare i madh dhe i vogel keshtu nje telefonate s'do ishte keq te behej. edhe ketej varin turinjte dhe fillojne mosmarrveshjet kur nuk ka komunikim, ka dhe dhune te fshehur.

kush nuk e do burrin, mire eshte te dali hapur dhe te ndahet. nuk behet double loje ne shqiperi se ja c'ndodh. nuk po flas vec per rastin ne fjale se nuk ka informacion por ne pergjithesi. te tre jane viktima. babe e bir jane viktima te mentelaitetit dhe varferise. edhe gruaja eshte po e tille.

"nuk behet double loje ne shqiperi ..."

ehhhh

e kisha llafin qe ksaj loje nuk i ben derman as John Nash-i, por kot, se s'do e kuptosh dot, jo.

trekendeshi i famshem i familjes mikroborgjeze. tregues i pakundershtueshem qe ne shqiperi po krijohet shtresa e mesme. dhe ky eshte nje zhvillim, do kishte thon genc rulua.

Cili eshte trekendeshi I famshem I familjes mikroborgjeze? Grua, burre, dashnor? S'besoj se ka te bej me gje tjeter vec me fuqizimin e gruas, ne cdo shtrese. Per vete nuk mendoj se ka qene ceshtje nderi, them se gruaja ne fjale duhet te kete qene me e zonja se burri dhe djali.

pa asnji dyshim. druni eshte tregus inferioriteti. (pa asnji shaka kjo).

neqoftese ti i qendron pjeses pare te komentit tend (ose asaj shtepise 1 milionshe) nuk eshte varferia qe i beri babe e bir te rrahin nenen, por NDERI, them. 

asnje burr nuk duron dot pas kraheve peshperimen : ketij i qihet gruja. po ashtu asnje djale madhor : ky e ka nenen kurve. (a s'eshte sharja me e zakonshme : bir kurve)

ndoshta nje dite kjo s'do ekzistoje, kur asnje mos njohe askend, e secili te jetoje fillikat megjithese ne çift, si ketej ne perendim.  po per momentin ne shqiperi behet siduket gjithnje jete shoqerore, si dikur. je ne qender te vemendjes te te gjitheve. por kjo e mire ka dhe te keqija.

ti hiqesh si i mencur shume por komentet e mia ne kete fushe shqiposh ti s'i kap dot. keq me vjen. kete e thashe per te minimizuar egersine qe vihet re ne kete blog, ku nuk merren parasysh, faktore te ndryshem si nderi, varferia, mentaliteti dhe me gjere. te flasesh per nder ketu eshte sikur te hedhesh zjarrin. ngjarja duhet te analizohet me mendje te ftohte duke marre parasysh gjithcka, gje qe ketu ne kete blog s'ndodh.

doja ta zbusja situaten duke treguar rastin amerikan, that's it.

Alba, mire se ca kokrrave ketu ua di mendjen dhe eshte e pamundur te diskutosh, po ty s'te takon te flasesh ne kete menyre, qofte per parim kunder dhunes, qofte per solidaritet femeror. 

Me ngjethin mishin ngjarje te tilla e sinqerisht nuk doja te futesha fare ne kete teme, por me habiti logjika jote, hamendeson gjera qe as i di dhe as jane thene dhe rezultati, e dashur, sipas komentit tend: gruaja e ka fajin. Te pakten, nga ty, s'e prisja. Ne keto raste, me shpirt uroj qe te kthehet denimi me vdekje per keta lloj perbindeshash. Nuk ka asnje justifikim!

me shpirt uroj qe te kthehet denimi me vdekje per keta lloj perbindeshash.

po evropi, c'do thoje evropi?!

 

ja kete keni ju ketu qe jeni shume emocional. une po flas ne parim, ti, ana sec me ngaterrohesh kot. edhe ajo simone e sartrit ashtu mesonte te tjerat po vete rrinte si pule para tij. askend nuk mbrojta por ju shkruani ate c'keni ne mendje pavarsisht rrethanave dhe fakteve. dhe sigurisht, te dy babe e bir e kane vendin ne burg, s'ka dyshim per kete. por besoj se ajo do e terheqi akuzen dhe dy idjotet do kthehen ne shtepi.

ti i hodhe benzine zjarrit qe u nise ta shuash.

Si ne burg dhe djali?

Kush e mesoi djalin qe nuk eshte mire me pre floket e nenes? Kush? E pra, kush foool ! Shkolla apo mjedisi ku jeton?

Si mund te marre burg nje injorant qe e mekojne qe ne djep te vrase per nder e te prese floket per korritje? Dhe e di kush e ka mesuar keshtu? Nena, pra vete viktima.

Lere tani mos flisni sikur vini nga ndonje planet tjeter.

 

Ne nje fare menyre ke te drejte, se ajo ka rritur nje monster por me ndihmen e burrit ama. C'kafsheri. Neveri. 

epo mblidhe veten, de.

shit happens, tha edhe forrest gumpi.

 ....., smiley thank you. M'bere me qesh. Ta kam borxh smiley

O Llastice, nuk jane gdhend akoma mileti e duhet pune me dekada. E more vesh qe e therren me thike nje djale te vogel 12 vjec, ne Suedi qe eshte biri i nje prej atyre Tafileve te Shkodres qe vrane komisarin?

Ne Suedi...

Duhen shekuj...

"Si mund te marre burg nje injorant qe e mekojne qe ne djep te vrase per nder e te prese floket per korritje?"

Ne ate moshe, packa se me ligj nuk quhesh ende maxhoren, individi duhet te jete formuar aq sa t'i qaset normave njerezore qe diktojne se edhe ne rast konflikti apo egersimi puna nuk zgjidhet me grushta. Po nuk u denuan (kuptoj ketu:rehabilitim ne saje te moshes) qe keto akte te mos i perserisin si do nxene mende? 

Edhe fajin per drurin qe hengri asaj nene ja ngjeshet?! Pse, pak raste ka qe femija i ngjet kryekeput njerit prind? Ai kafsherine dihet nga e ka trashegimi: nga maskarai qe prodhon maskarenj. Eshte me te vertete e neveritshme qe ngjarje te tilla jo vetem ndodhin por edhe justikifohen me gjakftohtesi nga njerez qe jane aq te shkolluar sa per te bere komente ne internet. 

 

Ehe, nenes ja ngjesha, bile dhe gjyshes se djalit , se ajo ka rrit babain e djalit, e djali i ka ngja babait. Rrjedhimisht ka faj dhe gjyshja.

P.S. Nuk kerkonte shume mundim komenti im per t`u kuptuar.

Alba, kap vetem dy momente te komentit tend te pare "ne shqiperi ka celulare, ndaj le te njoftonte.." dhe "s'ben dot loje double". E kupton qe ti e paragjykon qe ne fillim ate te gjoren! Ti i ke dhene statusin e gruas qe duhet te rrije sus, sa here te dale e te hyje, duhet te kerkoje leje dhe po luajti bishtin, keputja koken.   Po ja, mbase i kishte rene bateria asaj dhe kishte mbet pa celular. sa per hipotezen e dyte, une as marr mundimin te mendoj qe, me ata kafshe qe kishte ne shtepi, ajo do te guxonte te bente loje double. Them se me e pakta, e dinte se c'e priste. 

Ndaj te them qe une s'nisem thjesht nga emocionet. Dhe po, ne ka gje qe nuk toleroj hic, hic, eshte dhuna, e cfaredolloj forme.

ka nje shprehje te arte, moj ana,  qe une e respektoj shume: ''sipas vendit dhe kuvendi''. ''kuvendi'' ne malet e mirdites nga ata zbriten eshte i eger, prandaj e dashur simbas vendit dhe kuvendi, ose ndahu dhe jeto e lire...

Alba, je paragjykim i gjalle!!! Si s'e kupton se cfare kundershtie logjike ke ne dy fjalite me siper? Sipas vendit dhe kuvendit, ajo as ne enderr s'e shikonte dot divorcin apo te jetonte e lire. Sipas vendit dhe kuvendit, ajo mori ate qe meritonte, sipas vendit dhe kuvendit, ne duhej te ishim te gjitha me shami ne koke, te mos dilnim as ke pragu i deres, te punonim si kafshe, te na martonin qe ne djep dhe te na shisnin per nje oke miser. Mire, alba, vazhdo. Une s'ta ndjek dot fillin.

ti ana duhet te kuptosh, se denimi me vdekje per burrat do ndikoje me keq per juve grate, sesa per ta (u shtuan apo u pakesuan partizanet nga pushkatimet e gjermanit ? nje bie mijera ngrihen, ishte motoja).

apo do i beni femijte te banka e spermes ? pa babe. 

Do adoptojme ata qe keni lene rrugeve ju dhe do t'i edukojme si njerez, jo si kafshe.

Ana, grate duhet te mesojne te respektojne veten si fillim. Ketu fillon gjithe problemi. Kam pare episode ne Shqiperi qe "nena" nxiste birin te kryente veprime te dhunshme. Nje femer e abuzuar meson ta pranoje dhunen si kemishen e saj, dhe kur lind pjellen e vet s'e ka forcen ta beje shkeputjen, sepse s'ka mbeshtetjen morale te familjes, shoqerise, dhe as ate financiare. Keto jane probleme shume te thella qe duan shume vite per t'u eleminuar.

njeri nga kengetaret me te njohur francez Bertand Cantat (grupi Noir Desir) vrau gruan ( goca e aktorit te famshem Jean-Louis Trintignant, qe ne fakt e kish veç te dashur, nuk qene martuar), vetem se burri i saj i ndare e mori ne felefon dhe i thosh fjale te embla. 

e qelloi me shpulle, dhe kjo ra me koken pas dhe vdiq. e denuan 8 vjet, beri vetem 3 apo 4.

ky eshte kafshe apo njeri sipas teje ?

Kafshe!

e martume ti apo beqare ?

Po numeron gje? Mban shenim ? Lol

kam vene re qe kjo pyetje magjike i largon (si tymi myshkonjat), nuk e di bile pse. 

them se kuvendimin ne internet shumica e grave e ndjejne si akt tradhetie. vijne e shkrujn ketu sigurisht pa u thene gje burrave. pasi ato shfaqin hapur ate anen e tyre te fshehte, te erret. 

S'e di pse por kam pasur gjithnje pershtypjen qe Franca lakmohej nga shqiptaret qe kishin nje fare kulture (pse jo me nje doze te larte snobizmi). Fale postimeve tuaja e them me bindje se m'u zhduk ky paragjykim. 

e qelloi me shpulle, dhe kjo ra me koken pas dhe vdiq

 

Serjozisht e ke ?!!!! ....ai e beri literalisht bythe saqe ajo e shkreta vdiq nga goditjet.....
 

per te qene me te sakte, e goditi ne menyre te perseritur, priti pak kohe para se te therriste ambulancen nderkohe ajo kishte rene ne koma per te mos u zgjuar me.

ta zeme se eshte si thua ti. po pastaj ? çfare i hedh poshte, ky detaj i ri,  argumentimit tim, qe dhunen burrerore nuk e lind as varferia, as malesia, as kanuni, as sapuni, po vete NATYRA NJEREZORE.

sikur ky te ishte kafshe, nuk do ta kishin denuar aq pak, apo jo ? apo kish me mik se tritinjani ?

Une nuk u mundova te hedh posht argumentin tend, une thjeshte parashtrova faktet qe historia te tregohet ashtu sic ndodhi realisht, dhe jo sipas interpretimit tend.

Dhe shume dakort me ty qe dhuna nuk lind nga cka permende, por ti nuk mund ti hedhesh poshte, duke mos i marre parasysh fare, dhe te thuash qe skane lidhje, sepse ato kontribojne dhe amplifikojne.

Sa per drejtesine dhe vendimin e ligjigjit, finesa e cdo detaji legal ka te bej ne vendim marrje...(supozoj qe fakti i mungeses se premeditimit me qellim dhenjen e vdekjes luajti rol kryesor).... As ti as une nuk kemi kompetenca legale per tju futur aq thelle....ama rezultati qe ajo tjetra vdiq nga druri nuk e ben ate me pak kafshe.

Me kete nuk jam dakord Dora, megjithese e mirekuptoj. Kenga ne fjale apo krijimtaria e Cantat jane entitete me vete, nuk personifikojne asgje ne lidhje me personin dhe anasjelltas. Pastaj eshte zgjedhje e ndergjegjshme per te mos e pelqyer.

Normalisht qe kenga vlerat e veta. Po nese me perpara e degjoja me qejf, tani e degjoj si cifuti duke numeruar mexhidet ne driten e qiriut. smiley

Fadil Kraja " Fisheku ne paje"

sh mir kan bo!

edhe meshkujve kur behen vone, ne vend tua presin!!

Nuk e kuptoj se si rikthehet NDERI i humbur duke rrahur nje grua qe fizikisht eshte me e dobet vec te tjerave. 

Cfare.

u,po, ku kane floke meshkujt!

gjishtin, atehere. smiley

shiko,se ajo puna e gishtit eshte me zarar,se ne vend qe ta ndeshkoje, i hap oreksin per tu vonuar me shume dhe me shpeshsmiley

 smileysmiley

puna eshte se ka mundesi qe punonte vetem kjo e shkreta e ata babe e bir zderhalleshin ne shpi e i vinin timer se shoqes......e shkreta...

e harrove ca tha Cajupi..."burrat nen hije lozin kuvendojne, pika qe s'ju bie se nga ngrate rrojne".
 

dhe ishin burra te krishtere ata te cajupit. koke shqiposh, te tere nje marke; katolike, ortodokse dhe myslymane. 

Ate mendova dhe une Zane, si ka mundesi kjo punonte e keta i mbanin sahatin tek koka? E shkreta femer.

Maskarenjte!

Ai cuni do haj veten e vet, pas disa kohesh, kur ta kuptoj qe ka dhunuar qenien qe i ka dhene jete e gji. Sa per baben, s'kam cfare te them, qenie qe leshon hije mbi toke.

vonesat me shume se 20 minutshe duhet te kene nje justifikim per se mbari dhe me deshmitar. me celular dhe ore/date regjistro veten "jam ne stacion te autobuzit qe nuk po vjen qysh prej nje ore." filmo edhe stacionin. te tjere qe presin si ty. edhe shko ne shpi faqebardhe. tregon filmin. ne vend te drunit, merr empatine e familjes. Gjynof, paske merdhif te ai stacioni qe s'u kujtun me i bo i kabin per raste te tilla.

Te vente burri ta merrte nga puna, si xhentilmen. Po qe thua ti Emo, as me intereso fare sikur kjo femer ti kete me rradhe gjithe meshkujt e Shijakut ( a ku dreqin ishte) , thjeshte kjo familje ka marr fund me kohe sic e thote dhe Bama me lart.

"meshkujt e Shijakut ( a ku dreqin ishte)"

po natyrisht nga Shijaku. Cunave te shijakut u ka kendu edhe vete Sami Kallmi. Intrig e gjall!

http://youtu.be/0ZkXnxD6uXI

 

 Me pelqen si bene balsamikun me keto nderlidhjet e nje dimensioni tjeter.smiley 

Por sic e kupton me ka merzit e me ka be me nerva ky lajm. 

Te gjitheve na ka merzit por duhet te behemi te forte.

Ashtu eshte. Cdo gje qe s'na vret nga bene me te forte!

Ai cuni osht 17vjec....jane tu ja pergatit carcafin me brym ne kaush. Ka gjona te tjera per te honger perpara.

Te ishte nga ai lloj soji s'do kishte ngritur dore. E ka marre edukaten qe i vogel sepse kjo s'eshte hera e pare qe ka ndodhur. Ky "burre" e ka bere udhe andaj edhe femija e konsideron si normale veprimin e tij.
 

ju flisni mo sikur jeni parisiane dhe s'keni lidhje me shqiperine fare fare. aman se na hapet zorret. ky eshte mentaliteti, kodi i nderit me shekuj. do gdhenden dhe ata po do kohe...

jo mi jo, sepse jemi shqiptare po flasim per keto muhabete. sepse eshte ne rrenjen e shqiptarit qe te rrihet gruaja, te trajtohet si skllave.
 

E cfare lidhje ka kjo? Meqe s'jemi parisieni , duhet te rrime e te mos themi asnje fjale. Mos ta denojme nje akt kaq primitiv qe s'ka ku te mbaj me. Te lutem, i lejme keto paraleizmat me gjithe vendet e botes. Jo po ndodh aty, e jo po ndodh ketu... e tj etj.

Keto jane akte qe ne cdo vend te botes, jane anormale, dhe s'me duket logjike e per me teper morale qe mos te reagosh, po ti justifikosh me paralelizma ne vende te tjera.

A rikthehet Nderi duke rrahur nenen e femijes tend Alba. Une do u hidhsha me tutje, se Nderi do tretej me keq se gjithe bota ne Shqiperi do thoshte: I lumte dora se sa per ate mikun.....AHA,,,sosht per ate pune.

ja qe ashtu mendojne ata o tirans. mendjet e njerezve jane me te veshtirat, per keto mendje po flasim. e pse me pyet mua?  nuk e di ti qe ate psikologji kane ata, me shekuj jo vec 100 vjet. s'i bini dot gomarit dhe i bini samarit. 

Te pyes ty si bashkebiseduese, Alba, dhe per te kerkuar mendim nese rrahja e nje gruaje eshte:

a). Rikthim nderi te marre tashme

b). Konfirmim impotence mashkullore

c). Zbulim i vonshem i identitet homoseksual

rrahja e nje gruaje eshte PASOJE.

ndersa shkaku duhet gjet.

Shkakun po e marrim imoralisht te gjetur, po e akuzojme te shkreten per tradheti bashkeshortore pa pasur fakte. Nuk mendoj se rrahja rikthen aktin e ndyre tashme te kryer...perse sherben denimi fizik nga burri atehere? Eshte thjesht konfirmim i marredhenieve shfrytezuese e abuzuese ne familjen tradicionale sipas konceptit te dikujt, gje qe e shtyn e largon me teper femren nga mashkulli, e na dalin feministet radikale qe edhe nje dashnor te djegur e shohin si perdhunues a abuzues.

Edhe trajtimi i rrahjes nuk kuader normaliteti eshte glorifikim i shtypjes dhe abuzimit te femres, sepse jep shembullin....kjo eshte pasoja, rrahja kur burri e sheh te merituar.

Keshtu edukojme keq brezin e ri, qe ne vend te evitoje aktet e dhunes si perversitet, ja paraqesim si mjet hyjnore qe i kthen nderin e humbur, burrit te shkrete apo edhe impotentit a homoseksualit te mfshehur.

"e na dalin feministet radikale qe edhe nje dashnor te djegur e shohin si perdhunues a abuzues."

Nuk jane qe te medha ne numer feministet radikale sa te perbejne ndonje problem ne shoqerite perendimore pale ne ato shqiptare ku edhe feministet jane nje grusht i vogel qe i duhet te ruhen nga te kater anet se mos i perbuzin. Nje idjot atje me lart pyeste grate e e botes a ishin te martuara. Se c'donte te provonte koqja e kandarit me gjendjen civile te tjetres vec idjoti ne fjale duhet t'a dije! 

E nderuara Selena, mos ngaterro Feministet ne Shqiperi a kudo tjeter, me Radikalet....Militante. Eshte njesoj si te barazvleresosh nje votues Republikan me nje  Militant qe vret infermieret ne abortion klinik. Une po i referohesha kontekstit se cdo akt ekstremist sic eshte dhuna con ne reaksion te panevojshem per merite te dhunuesit. Po kush me mire se radikalet Feministe do ta perdorte kete rast per te pikturuar nje marredhenie midis gjinive si antagoniste deri ne vdekje?

Mos me provoko te filloj me de-mitologjine e radikalizmit Feminist, ...si me Kinen.....sepse kjo teme eshte e dhimbshme dhe do lexoni te padegjuara pastaj. Kurre nuk do ankohem se me fshijne komentet por ama nuk mund te injoroje midene delikate te administratoreve te peshkut qe jane te mrekullueshem ne pergjithesi.

Isha mjaft i ashper ne pershkrimin e ketij akti si pervers dhe jo natyror ndaj nje Nene e Femre si kunderpergjigje ndaj relativizmit te ketij krimi apo me keq folklorizimit te tij, por ne fund te fundit nuk e shoh si akt MALOKESH apo THJESHT KAFSHESH, por e shoh  si tragjedi komplekse te njerezve ne sfondin e modeernizimit e urbanizimit te deshtuar Shqiptar keto 23 vjet.

Ne fakt une jam me dakort me cdo gje tjeter qe ke thene Tironc. Vetem se prurja e feminizmit radikal ne kontekstin shqiptar brenda te cilit duhet diskutuar ngjarja m'u duk paksa absurde, ndaj edhe e vura ne dukje. Nuk po i barazvleresoja feministet radikale me ato shqiptare kurresesi. Perkundrazi po argumentoja se ne nje vend si Shqiperia eshte shume e. veshtire te flitet per feminizem. Gati ike te te turren me kuc e me mac edhe te te akuzojne se je o lezbike o nga ato qe djegin recipetat rrugeve. Shume pak gra shqiptare ne media e ne politike jane te gatshme per te mbajtur nje pozicion feminist sepse ne shoqerine tone feminizmi mbart ende nje stigme te rende. 

 

Padyshim qe eshte tragjedi komplekse: edhe ne qofte e lidhur disi me ngushte me banoret e zonave kryesisht veri-lindore perseri per njerez po flasim jo per kafshe. Por une do te kemengulja qe duke i pare gjerat shume pergjithesisht ka rrezik qe t'i largohemi shkaqeve te verteta sociale qe sjellin ne jete krime te tilla. Nuk mund te flasim per kete ngjarje ashtu sic eshte folur nga disa anetare ketu qe permendin rastet e amerikaneve apo francezeve qe vrasin grate. Nese vrasja eshte element i erret i cdo natyre njerezore ne Shqiperi vjen e kristalizuar dhe e nxitur me ane te Kanunit. Pse duhet ta neperkembim kete fakt? 

Mesa di une Kanuni nuk e lejon vrasjen e grave

"Kanun" ashtu sic eshte keqinterpretuar keto 25 vitet e fundit qe (e vertete) eshte bastardim i atij shekullorit. Le te mos bejme lojera fjalesh. 

Po jo pra, pa lojra fjalesh. Po nuk ja ve dot fajin kanunit se derrat paskan gjet pikerisht kete emer per te jutifikuar derrizmin e vet pa e pas as vete idene ca eshte kanuni. Dmth eshte detyra e njerzve te gdhendur te mos unifikojne Kanunin me te ashtuquajturin kanun te gdheve. Nejse, po e lej me kaq se kam nje parandjenje qe do me akuzojne per racizem smiley

Kanuni nuk lejon vrasjen e grave por koncepti kanunor per nderin, per gruan, ushqen dhunen dhe trajtimin e saj si prone te burrit. Rrahja e gruas eshte e ligjeruar ne Kanun.

Swed, ne nuk po flasim per vrasje megjithese situata mund te kishte cuar fare mire edhe ne vdekjen e gruas ne fjale (si cdo dhune fizike te cilat mund te sjellin fare keq vdekjen). Persa i perket Kanunit: 

I zoti i shpise ka tager: 

 1)  me ndejë në krye të vendit në shpi të vet, edhe pse gjinden ma të vjerer se ky në shpi;
 2)  mbi armët e veta, edhe njiqind qese n’i bashin; mbi kal të shalës; mbi shtrojë e mblojë të veten; mbi veglat e kafes, e këto sende as kunaja e dahes s’i pershin;
 3)  mbi fitime të gjindes së shpis, të rrogës a të falmeve;
 4)  me ble, me shitë e me ndrrue tokë, si arë, livadhe, xana (ograja), prozhme, rendin e vadës gja të gjalla e remet;
 5)  me dhanë e me merrë uha e me hi dorzanë;
 6)  me ndreqë shpija, ksolla vithna, etj;
 7)  me çue në punë a në shtek gjinden e shpis;
 8)  me çue gjinden e shpis per puntorë uha a edhe fjal;
 9)  mbi venë e raki, a me ble a me shitë a me dhanë uha;
10) me ndeshkue gjinden e shpis, kur kur mos të hecin si e 
lypë e mara e shpis.
 
Ndeshkimet jan njikëto:
 
 a) Me lanë pa hanger
 b) Me u hjekun armët e krahit a të brezit per nji a dy javë;
 c) Me lidhë a me burgosun në shpi;
 d) Kryekcyemin me e da shpijet me pjesë, qi i perket, per me shporrë shnerzimin e rrezikun."

Ja pra qe me Kanun qenka ne rregull ai maskarai. E coi ne pune, i futi edhe drurin zverkut. smiley 

E vetmja gje qe me zbuti revolten te provokuar nga kjo ngjarje e shemtuar eshte fakti qe babe e bir jane denoncuar (nga vete gruaja ma do mendja). Uroj qe t'i lere aty sa ti vine mendte!

Ne Shqiperi skam pare levizje feministe ende; nuk eshte feminimizem te pish cigare, te zgjedhesh partnerin tend ne shtrat apo te mos varesh financiarish nga ndonje mashkull. Mund te jesh nje femer shume e bukur, e pavarur e jo feministe. 

Ne Shqiperi shoh ndergjegjesim ndaj pozites se veshtire te femres, pozite qe nuk ka asgje te perbashket me poziten e femrave ne vendet ku jetojne shume blogista. Ato shembujt, se keto krime ndodhin kudo ne bote, jane perralla ose kundershti ndaj ndergjegjesimit te njerezve se sa e veshtire eshte pozita e Femres ne Shqiperi. Eshte edhe perpjekje per te frenuar rrebelimin e femres ndaj zgjedhes tradicionale mashkullore te burrit por edhe familjare, si nga nena ashtu edhe nga babai, motra a vellai. Shume meshkuj Shqiptar perfitojne ne fund te fundit nga kjo gjendje e femres, perfitim afatshkurter qe duhet te kontrollohet me ane te forces se tradites ose dhunes. 

Besoj se jemi dakort ne keto pika, por ndergjegjesimi i gjendjes se femres, mund te ndodhe si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt, dhe nuk prodhon nje levizje feministe automatikisht. A na duhet nje levizje Feministe apo nje levizje e gjere emancipuese, qe jo vetem femrat te jene te emancipuara por edhe te mos ket meshkuj qe te rrahin Me, mos kete kaq dallim midis meshkujve e femrave, para te ciles nena Shqiptare mbyll syte e para? Radikalizmin Feminist e shof tek femrat qe nuk jetojne ne Shqiperi e nuk e percaktoj dot nga vjen, psh, identiteti seksual, snobizmi, marksizmi, margjinalizimi ne shoqeri, anarkizmi, sepse kur nguc dike me pyetje disi domethenese, ato merren si pyetje personale dhe individet terhiqen ne guacken e erret te blogut. Prandaj ngre vetullat para feminizmit here pas here e aq me shume atij radikal, sepse copezon nje qendrim qe duhet te jete i njezeshem e jo gjinor, ne qendrime qe nuk reflektojne problemet Shqiptare. Nje Lektore Feministe e Oksidentit nuk mund te jetonte lirisht ne ambientin tone lokal.

Sa per ndarjet krahinore ato qendrojne kur aktet kryhen ne vendet e tyre por jo kur migrojne prej 15 vjetesh ne keneten e Durresit, ku ka faktore te tjere rrenues, si Urbanizimi, psh, dhe jo thjesht thirrja e Kanunit. 

"Ne Shqiperi skam pare levizje feministe ende; nuk eshte feminimizem te pish cigare, te zgjedhesh partnerin tend ne shtrat apo te mos varesh financiarish nga ndonje mashkull. Mund te jesh nje femer shume e bukur, e pavarur e jo feministe. " 

Si organizate te mirefillite ndoshta jo (une ashtu si dhe ju nuk jam ne dijeni te ekzistences se nje levizjeje feministe) por individe te emancipuar ka padyshim. Eshte e vertete qe asnjera nga ato qe ke permendur nuk garanton te qenit feministe megjithate mosvarja financiare hap rrugen per nje fare emancipimi (e mundeson por nuk e garanton). 

E keqaj eshte qe ne Shqiperi (dhe anembane botes po me me shume rezerva) qe qenit feminist/e keqkuptohet me dashje. Kjo nuk ndodh vetem nga copezimi i levizjes feministe (lindja e levizjes nen udheheqejen e grave te bardha me gjendje te mire ekonomike vazhdon te luftohet sot nga grate e varfera me ngjyre psh) por edhe si kunderrevolte e mentalitetit sundues tradicional (patriarkal). Ne fakt me shume meshkuj se kurre jane me krenari feministe. Patriarkizmi ka efekte negative si per femrat ashtu edhe per meshkujt. Duke lejuar femren te punoje, te beje zgjedhjet e veta, te dashuroje, barra e pergjegjesise bie nga supet e meshkujve. Feminizmi i mirefillte (sipas interpretimit tim) nuk ka si qellim te poshteroje meshkujt por t'i afersoje ata me motrat, nenat, e bijat e tyre. 

"Radikalizmin Feminist e shof tek femrat qe nuk jetojne ne Shqiperi" - kete e thua per shqiptaret emigrante apo per te huajat? Besoj per te huajat duhet t'a kesh. Une ne mejediset universitare i shoh te dy ekstremet: kam pasur profesoresha nga keto radikalet (tip jam lezbike karaibesh me ngjyre e myslymane dhe meshkujt jane per t'u prere kokat) ashtu edhe nga ato qe une dua te quaj feministe me plot gojen (njerez te mrekullueshem qe shfaqin ne cdo koment urtesi, karizem, maturi, dhe humor). Sa i perket femrave katunare shqiptare qe feminizmin ne emigrim e kuptojne tek tradhetia ndaj burrit, blerja e makines dhe rrobave te shtrenjta, dhe perdorja e meshkujve si lecka kete nuk ja vlen as t'a permendim. 

Po urbanizimi me kete bie ndesh: me kodin kanunor qe i ka mbrujtur keta njerez. Perndryshe perplasja nuk do ishte aq e dhunshme. Shih pershembull rastet me banoret e fshatrave jugore qe shperngulen ne Tirane e gjetke. Nuk po degjojme raste vrasjesh ne ate perqindje si me verioret. 

Nuk shoh levizje  Feministe ne Shqiperi, sepse Ne meshkujt i kemi bindur te jene te bukura dhe te evitojne keto levizje. Radikalizem kam pare te femrat Shqiptare qe jetojne ne Oksident, pasi kane rene ne ambiente te pa-njohura me pare.

Ndryshe nga tek ne Fillimet e punimeve feministe ne Oksident ishin shkruar qe ne shekullin e 19 e kishin zene myk bibliotekave, deri sa u rizbuluan nga Shkrimtaret feministe ne vitet 1950.

Feminizmi ne Perendim ka pasur tradite levizjeje dhe jo thjesht si diskutim klase, ku informacione eshte  dytesor dhe me shume main-stream, per tu gelltitur nga te gjithe.

Feminizmi kualifikohet si nje pjese e levizjeve te reja jashte sferes se politikes tradicionale, dhe dallohet nga nje vend ne tjetrin, psh, Angli vs US, apo Afrike. Ketu lind pyetja se si do te jete levizja Feministe ne Shqiperi, ku Femra nuk gezon te drejta por gezon status hyper seksual????  Radikalizmi thekson elemente subjektive qe here pas here jo vetem e denigron figuren e mashkullit por e paraqesin si te pamundur harmonine mes gjinive. Ato qe ju shikoni si katnare tua dredh burrave per shume te tjere jane femra ne te drejte te zotit te shprehen lirisht seksualisht apo te ndergjegjesohen mbi zgjimin seksual duke rrezuar mitin e marteses te trasheguar nga Prinderit.

"Ato qe ju shikoni si katnare tua dredh burrave per shume te tjere jane femra ne te drejte te zotit te shprehen lirisht seksualisht apo te ndergjegjesohen mbi zgjimin seksual duke rrezuar mitin e marteses te trasheguar nga Prinderit." 

Dakort, po ketu lind pyetja: ka dallim midis ketyre femrave dhe atyre qe kane kryer te njejtat akte 500 vjet para psh? Po midis njeres qe thjesht shkon me dike pa racionalizime dhe nje tjetre qe ndergjegjosohet edhe nga ana intelektuale dhe rrezimin e mitit martesor e realizon duke kalu fillimisht nga gjykata psh? Kur e thashe ate koment kisha parasysh nje bisede midis dy vajzave shqiptare ketu ne Toronto (une isha ulur perbri dhe ato nuk e dinin qe isha bashkeatdhetare). Njera i thoshte tjetres: "burri ketu merr fund po pate bere femije me te. Une do i fus nje beb dhe atij gjysmen e pasurise ja rruaj direkt. Ne Kanada i mbrojne femrat!". Emancipim te duket ty ky? Fshatarizem, provincializem, injorance, arrivizem. Thuaj c'emer te duash perfec feminizmit (megjithese ligjet te cilavw ato i referohen jane ne fakt pasoje e emancipimit te femrave). 

"Ne meshkujt i kemi bindur te jene te bukura dhe te evitojne keto levizje." 

Une jam me ate principin "it takes two to tango". Kane bindur edhe veten se te qenit femer ka te beje vetem me ate 30 cm fytyre (apo trupin). 

"Feminizmi ne Perendim ka pasur tradite levizjeje dhe jo thjesht si diskutim klase"

Diskutimi lasor nuk eshte dytesor per mendimin tim. Normalisht grate ne second wave feminism qe vinin nga familje te pasura dhe ishin te bardha do trajtonin ceshtjet qe ato kishin per zemer (pra ceshtjet shihen me filtrat klasore). Kjo ka percjelle edhe shume debate midis feministeve deri sa u bene edhe krijimet e levizjeve te tjera feministe qe shtynin axhendat e tyre bazuar ne dallimet klasore, rraciale, dhe nga prirjet seksuale gjithashtu. 

Ndodh edhe ne bote!! E vertet!!Vetem se bota ka ecur kurse keta presin floket si forme ndeshkimi e shplarje te nderit te njollosur..IDIOT!!..A nuk e dini qe sot eshte moda me floke te shkurter?..ku i keni syte?Nxirre ne rruge e filloi e bjeri me gur e shkop se keshtu ndodh edhe ne vende te tjera ne bote,e mbyllet kjo pune!!

Liri seksi implikon liri per te vrare, dhe anasjelltas.

Eros dhe Thanatos jane ekuivalente, te tjerat jane lajme gazetash qe emocionojne shpirtin njerzor si dikur veprat tragjike te grekeve te lashte.

Per te rregulluar punen e kini kot, jo po ligji, jo po maskarai, jo po maskaresha kurve, jo po maloku, jo po shoqeri e prapambetur, jo po keto ndodhin edhe ne shoqeri te zhvilluara qitetare, e zakonshmja derstile qe shkon pertej Peshkut deri ne NYC, e deri ne Kashten e Kumtrit duke prodhuar vetem te zakonshmet lloqe pazari.

Duke e pare qetesisht ngjarjen, them se sherri duhet te jete jo thjesht i nje vonese te rastesishme por i perseritur dhe i trajtuar si sherr ne familje me shume se nje here.Bilez djali jo rastesisht mori krahun e te jatit, kur pergjithesisht nena merret nden mbrojtje prej djalit.
Nje nene ( e re) qe rrihet barbarisht ...jo vetem nga burri por edhe nga pjella e saj, me kohe nuk ka patur vend ne ate shtepi.Dhuna nuk perligjet per sa kohe ka zgjidhje tjeter..

duke pare qetesisht ngajrjen...

Nuk eshte e veshtire per ta pare qetesisht ngjarjen... perpara se te vije ketu me kete koment, qetesine na e ka dhuruar shtypi:

" Dhuna ndaj gruas nga bashkëshorti nuk është rast i rrallë në realitetin shqiptar...etj etj" Dy fjalite e para te shkrimit e permbushin me se miri thirrjen per qetesi!!

Problemi mendoj eshte ne baze,me nje fjale ça eshte nderi per nje burre ,grua,kush e percakton?ça eshte familja? Bazat,te drejtat e detyrimet.....ça eshte bashkeshorti -ja,ça eshte biri-ja?Ketu eshte konfuzioni i madh...

"ça eshte bashkeshorti"

nje shprehje gjeografike. 

nji e keqe e domosdoshme...

qe i detyrohesh minimumi respekt ,max dashuri e perkushtim ....Martesa ka eskluzivitetin ...nuk ka lidhje tjeter me te shendetshme se sa ne eskluzivitet.mandej ...lumturia eshte qe kjo shprehje gjeografike nuk mbaron kurre se eksploruari,gjetje plazhesh e kodrash e brigjesh te papara ....jane aty mjafton ti kerkosh ,nuk mbarojne kurrre smiley

pa lene pas dore edhe turizmin malor smiley

krutant e thojne bukur ca o burri dhe martesa bashke. "4 kam me i dyshek, dy kaptajna me i jastek"

 

Zana, nderi eshte vleresimi dhe rrespekti per nje njeri dhe per veten. Per kete mendoj se jetojne ose perpiqen njerezit; qe te vleresohen. Ate e bir ndihen te poshteruar; prandaj per vete mendoj qe eshte nje histori me e thelle nga c'duket.

Gjynof qe per kete teme nuk komentojne edhe ata qe jetojne poshte ures. Nuk quhet demokraci kjo, pa ju degjuar zeri te gjitheve.

 

nuk duhet harruar gjithashtu se shumica femrave qe diskutojne ketu kam pershtypjen qe jane te ndara. 

Biles edhe ato pak te martuara vijne ne Peshk qe te divorcohen, sepse i'u eshte merzit burri, kerkojne variacione per pjano dhe orkester.

 

pikes i ke rene.

 

Vec motrat e juaja vijne ketu per te gjetur kliente te rinj.

gru e ndame ti ?

smiley 

Nje gje eshte 100% e sigurte: s'jam jot moter.

vetem se po çon uje ne mulli te burrave duke me share nga motra, grua si ti edhe ajo. megjithse nuk kam te tille, zoti me ka shpetu se me ka dash fort.

Kurreshtaro, zoti s'te paska shpetuar te te japi pak me shume mend qe mos te dalesh me konkluzione idiote?

shyqyr zotit nuk vuj nga paret. mend mjafton me pas sa me lidh ushkuret, thojshin tironsit e vjeter.

Gjembi motra, te keqen vllai.

Dobet tiku. Ti zakonisht ke shume humor ironi, pse re ne kete nivel?

edhe mu po me duket dobet ketu...kushedi si i ka hallet...

- nuk eshte e njejta dore

- Tiku ka thyer doren

- Po doren e djathte ja keni regjistruar?

Grande Gjemb...ku tipi eshte i njohur si molestator ketu.ndrron niqe...

Mbaroi edhe kjo ,u ndame edhe nga burrat....smiley

Me ben pershtypje qe sa here ndodhin gjera te tilla,merren si shembull ngjarje, apo krahasohet me vende me kulture e mentalitet krejt ndryshe nga ai shqiptar sot,kur ne fakt duhet te krahasohet me vende e mentalitete qe i afrohen me shume atij vendas..p.sh. ai turk, i lindjes se mesme apo afrikes! 

andej ka me pak kurveri se te ne, se jane vende tejesisht fetare. 

viktima e vetme eshte gruaja e jo te gjithe...ajo u keqtrajtua e u dhunua.Mbi te eshte kryer krim...Te tjeret natyrisht kane probleme ,po askush nuk i dhunoi....

viktime nuk eshte vec ajo, ajo eshte viktime dyfish, fizike dhe psikologjike. ata te dy jane viktima gjithashtu, jane viktima te kanunit, te psikologjise se rrethit nga kane ardhur. aq mendojne, se i kane manipuluar qe femije. 

ndersa ti je viktime e mentalitetit tend.

dhashe nje rast nga franca tek nje post me lart per AnaH, me nje kengetar francez qe nuk di se nga bi kanuni.  

kanuni eshte i mbeshtetur tek natyra njerezore dhe eshte ligji me i drejte qe historia njerzore ka shkruar ndonjehere.

kur talionet te shajne figlio di puttana, ( ne frengjisht ben fils de pute, etjper çfare ta kene llafin thua ? 

ky pra eshte mentaliteti njerezor, jo vetem i shqiptareve, jo vetem i kanunit. po kujt i flet thuaj. 

profilo, duhet te kesh qene tap-topi ne matematike. ke mesuar ndonjehere per dendurine e rasteve, per propabilitetin?  per ty eshte njesoj nje propabilitet 0.01% me 95%? c'flet o njeri. a s'eshte ne ate kanunin tend, se je gjys nga veriu ti, koke loku,  dhe i di me mire se une, qe kur femra ben turp, i priten floket. c'me belbezon kot fare, vec te kundershtosh.

çfare i ndryshon kjo idese : qe dhuna mashkullore nuk vjen gje prej kanunit ? prerja e flokeve nuk eshte shkak, por denim. dhe eshte me i mire se vdekja, per mendimin tim. shkaku s'duhet harruar eshte tradhetia bashkeshortore. (kete po e marr si te dhene, se ne nuk kemi si ta dime te verteten)

ai kengetari francez qe nuk u mbeshtet mbi kanunin apo ndonje tjeter do ta kish vrare ate gruan (siç e vrau francezi). keta vetem sa i prene floket. aq me mire per te dhe per ne po ashtu. apo jo ?

Me kenaqin keto feministet tip Dora_Noli Ana H etj.

Mesa duket ta kesh nene kurve eshte gje e mire.Per solidaritet femeror duhet te mbyllesh syte edhe para kurverise!
Hajde funderrina te shoqerise hajde!

Nga sa kemi lexuar mbi kete ngjarje,rrahja nuk ka te beje me vonesen 20min apo30min,por me faktin qe ajo ka shkuar me dike tjeter.

Si do te veproje ti Ana H apo Dora-Noli po te shikoje mamin tend ne krahet e dashnorit?

Do ta festoje besoj per solidaritet femeror,se kete kuptoj une nga komentet tuaja.

Apo do ti thoje babit qe mami po ta dredh me tjetrin?

Natyrisht qe ndoshta babai juaj nuk do ta rrihte,por do ta vdiste ne menyra te tjera,pra me kulture.
Ose do te fuste bishtin ne shale dhe te shikonte gjysmen e pasurise te bere rrush e kumbulla nga mami me dashnorin.

Kjo e dyta besoj se eshte rruga qe propozoni juve.

Per solidaritetin femeror shesim cdo gje.Vari lesht familjes.

 

Qe ti je gomar, kjo s'ka nevoje per laps e kalem. Hajt shendet!

Dhe mua mos me permend me ne komentet e tua idiote.

Kur njeriu ska argumenta fillon e ofendon.

Une thjesht te vura ne poziten e atij djalit.

Si do ta ndjeje veten nese mamaja jote shkonte me nje tjeter?

Apo varja se keshtu eshte jeta moderne.

mire ben te vazhdosh komunikimin , ana, ja ashtu si nje perendimore e perparuar. bere c'bere e bere beli qe je shqiptare. e shikon pra qe edhe ti i dhe nje shpulle acdc-se, sigurisht  ne kuptimin figurative te fjales...

Nje Maroken, reth te 50-ave me thoshte para disa ditesh,po ty do te te pelqente te shihje motren tende te veshur me breke ne tv,si dalin keto velinat te "Striscia la Notizia"?

ajo eshte zgjedhje personale.

ndersa tradhetia bashkeshortore,prek edhe persona te tjere.

po gjinekologu qe rri gjithe diten tuj vezhgu e studju, ca eshte per kete marokenin?

shiko se ai 20 minutshi nuk u caktu ashtu kot... qe thua ti.

Kjo situate dramatike ofruar nga ACDC eshte inferiore per dramacitet krahasuar me psh tragjedine Edipi Mbret.

Mos harro se ke te besh me intelektuale qe kane krijuar imunitet nga arti i perdorur si katarsis.

Dmth po t'ju ndodhe kjo qe te gjithe intelektualet pyesin:

C'do te kishte bere Bukovski ne kete rast?

Hop hapin nje veper te Bukovskit, dhe aty gjejne pergjigjen, si dikur ne Mesjete gjendej pergjigja ne Bibel.

 

Ja e shef, Bukovski paska thene "gomar"! Vepra te zgjedhura, libri i pare, kap. VI, faqe 233.

 

gomar ka thene nje poete nga kruja per edi ramen. smiley

 

E pra kte po them edhe une, qe edhe poetet nga Kruja citojne Bukovskin nga Amerika sikur me qene Jezui nga Betlemi.

 

Ku e lexove kete pjesen e kurverise e dashnorit o korent?

Sepse ne asnje menyre nje djale nuk mund te vere dore mbi nenen e tij,per nje vonese 20-30min.

Vere pak llogjiken ne pune,dhe mos i ha lajmet sic i servirin.

 

smiley

Dmth nga vonesa ti e kuptove direkt qe ajo eshte kurve e paska dashnor. Je i madh! smiley  Meqe ti e nxorre kete konkluzion, ndoshta qenke bazuar ne eksperiencat personale. 20 minuta me vonese, hiq rrugen nga dhe prej dashnorit, i bie qe vec 30 sekonda paska bere dashuri kjo gruaja. Gje qe me nxjerr mua ne konkluzion qe edhe ti vec 30 sekonda zgjaske.

Dhe duke vazhduar me tej logjiken: prandaj te paska lene ish gruaja e zeze per nje dashnore femer se s'e paske kenaqur me 30 sekonda.

E shikon sa bukur vihet logjika ne pune?

11 minuta -Prandaj ACDC ngre dyshime te forta. Po 9 min?smiley

ka studime per kto pun. 

Spiritus, sipas korentit, te 20 minuteshi perfshihet dhe "travel time" prej dhe nga dashnori. Keshtu qe ai procesi kryesor i bie te kete zgjatur vec 30 sekonda.

O kaktus se ti me shokon mu! Po pse s'e di ti qe femrat ne zonen e kenetes ne Durres kane shpik teleportacionin! Mos i bjer kot m'qafe korentit! Si ka thone halle Esmaja te Mato Gruda

Fëmraaaa Fëmraaaa
ta dish se ne nje vorbull me uje te perveluar do te te fusin prape i vete nga mbrapa! (Belulo na e bo hallal nai pasaktesi)

Fëmra si ato te kenetes e kam fjalen, jo per ato si puna jote smiley (jo moj jo c'ne ti?)

Hej po car jane keto tituj mer amon. Si mer u veka theksi te prerja e flokeve kur robi shkrete o ne spital nga dhuna. Ksaj i thone "robi tu vdek, kurvat e gazetarise i thone pse s'krifesh"

Si mer u veka theksi te prerja e flokeve kur robi shkrete o ne spital nga dhuna. Ksaj i thone "robi tu vdek, kurvat e gazetarise i thone pse s'krifesh"

Per te tregu mentalitetin e pra mo. Prerja e flokeve eshte dhune psikologjike per ata qe te qenit femer e masin me centimetra leshi. Ke akoma gra e vajza qe leshin pa lejen e babes a te burrit nuk e prekin! Edhe po flas per qytetet, pale ne Keneta e rreze malesh si kjo mjeranja. 

askush nuk tha me duket nga askushqe kurveria qenkagje e bukur e sidomos askush nuk po thote ketu qe kjo viktime eshte kurve e hajt te percaktojme se ç'kuptojme me kete term...po thuhet qe kjou vonua nga puna....me sa shoh qenka thember Akili ...wow...

ps a eshte ana Karenina kurve,po madam Bovari?

Nuk ka qene shkaku vonesa por dicka tjeter me shume se sa nje "vonese".

"vonese"... 

apo mos valle "nje loder me orarin e "udhetimeve"?" smiley

Shume I qete ti Emigranto. 

ujrat e qeta jane me te thella smiley

ashtu ishte nji çeshtje....po mos u shqetesoni miqte e mij...e humbet toruan e u njesuat me kete rast...smileyte shkretet sa te pasigurte...goca ,varza...mos harroni jena shume te fuqishme ,kena çilsat e erzit te burrave e djemve tone ndofta edhe te vllazenve ...po dajat ,axhat a hyjne ....hahahahaq

 Eh c'te them une, ti i ke thene te tera. smiley Te le vend ti per muhabet ?! Bir Selmani i nenes ke te qaj me pare.

Vetem vetja jote eshte prone e mendjes tende, keshtu qe mua s'me bene as ftohte ,as ngrohte.

Sidoqofte nese te hyjne ne pune keshillat; 1. shkruaj prenup para se te martohesh, qe ta ndash kur te doje qejfi pa 50 % dhe 2) s'jane dhe aq te keqija femrat mos i merr me frike qe na con tek pika

3) po sikur te ishin burrat qe tradhetonin ( sic ndodh rendomte ) a thua ti presim floket e ti rrahim per qejf te shpyrtit? 

E gjithe kjo ne kuader te nje familje te shendoshe.

Tradhetia nga te dy palet eshte e papranueshme.

Nuk do ta gjykoja nje grua qe nese merrte vesh qe burri e tradhetin,ta qelloje me cfare ti ndodhet perpara.

Nderkohe qe juve feministet do tja hidhit fajin burrit ne te dyja rastet.

...po sikur te ishin burrat qe tradhetonin ( sic ndodh rendomte )...

burrat tradhetojne me gra apo jo,dhe ajo mund te jete gruaja e nje burri tjeter.

Ah domethene ti qenke pro-dhunes ne pergjithesi, si nje mjet efektiv per larje hesapesh.

Atehere ne ketu ndahemi- Mua per vete, dhuna me duket akti me ulet i impotences dhe deficences njerzore,dmth si mendore si fizike. Dhuna eshte pak a shume sinjali i nje primitivizmi te rrenjosur thelle ne trurin e ushtruesit, dhe asnje manifestim i saj s'me duket as logjike as i tolerueshem.

p.s ose mund te jete nje vajze e re e pamartuar, meqe zakonisht keto jane trendet e tradhetive per burrat ne moshe. you never know..

Dora, si tha prifti, "mos bej si bej une, por bej si them une". Ja keshtu edhe puna e ketij tipit.
 

Femrat ushtrojne dhune mendore,meshkujt fizike.

Nese duhet ti denosh deno te dy palet jo vetem nje sic beni gjithmone.

Si ushtrohet dhune mendore? Ma meso dhe mua. Pls smiley

Lasgush Pogradeci:

Për dashurinë, o Zot, që shemb një burrë,
që s'e pat ndjerë dot gruaja kurrë

 

ACDC ka te drejte per ate. Kur burri vonohet dhe kthehet ne shtepi, me mire te shkoje ne ferr. Nuk i shpeton dot gjyqit.pale te kete ndonje shenje te dyshimte.keshillohet evitimi femrave me parfum te forte smiley

hahahahah rri shejtan rri na ler rehat smiley
 

Pse kush ta ka fut me daca tek truri ty ,psh?

tradhtia e femres eshte me e keqe. se kjo ben femije. qellon me burra te ndryshem bile. 

Mire Elba se e ka blloku bora, po nuk po duket as Jardina.Prandaj  ACDC ben komente kanunoro-maskiliste pa teklif.

 

smiley

Ktyne qe u qa zemra per Pi-Arin e Veriut me kujtojne ato muslimonet qe sa her vje ndonje lajm jo fort ngazellyes per bemat e sivllezerve fetare te hidhen ne fyt qe lajmi eshte tendencioz. Nje ze, dhe nje fytyre paska barbaria. Barbare te cdo kombi bashkohuni!!! (Dhe e ke vone re qe ne shumicen e rasteve bashkohen?! Kan nji solidaritet te cuditshem barbaret)

Rono,

shiko se keto temat jane si ato tavolinat e rakise per ca... Vaki bo, qe shumekush ketu, te veje ne shpi e ti kepuse nje dru per qef nuses, nones a motres, ja ashtu qe ta ket parasysh per te ardhmen!!!

Ore, me mire nje pellembe sot, se corape te mushme me sapu kavaje mot.

"ja ashtu qe ta ket parasysh per te ardhmen"

psene e di vete ajo.

Bama, get it straight! Ka qene sapun Rrogozhine.

Sapunat mund te boheshin ne Rrogozhine po nomin e kishte Kavaja

Cun, cun pickerun

Laje bythen me sapun

Me sapun Kavaje 

Merre mootin haje ... smiley

Ketu terhiqem, nuk e njoh folklorin

Bame, edhe te habitesh nuk ke pse! 

E djathta gjithmone ka qene gardiane e vlerave familiare. Mos harro se te kuqte ne fillim ishin per shperberjen e familjes. Pse nuk e dime ne se me cfare merreshin partizanet femra neper male? Po nuk e dite pyte ACDC dhe ta tregon ai.

Une nuk po bej komente kanunore.

Por qe te gjykosh drejt nje gje duhen degjuar te dy palet apo jo.

Ketu serviret vetem nje pale dhe nuk thuhen argumentat e pales tjeter.

Keshtu qe gjykimi i kesaj ceshtjeje eshte i manget.

E vetmja gje qe mund te biem dakort eshte dhuna qe nuk duhej perdorur,por edhe kjo duhet pare se si u perdor dhe cfare ndodhi.

Ketu flitet nje grua u vonua 20min dhe per kete e rrahu i biri dhe i shoqi.Kaq jepet dhe fenimistet mesyjne per te kapur gjahun,qe ju erdhi ne rrjete.

Ketu flitet nje grua u vonua 20min dhe per kete e rrahu i biri dhe i shoqi.Kaq jepet dhe korenti del ne konkluzionin qe e dhunuara eshte kurve dhe ka jo vec nje po disa dashnore, madje ajo 10 minuteshi shtese (30 minuta) ishte ngaqe beri dhe nje gang bang me te gjithe dashnoret se bashku.

C'pale duhen degjuar o derezi? Ai qe mshon nonen e vet ne dru? 

Apo ai qe e ve te birin te rrahe te jemen? 

Ti po i ben apologji dhunes e ketej thua "dhuna nuk duhej perdorur"! Qendro koherent. E vetmja pike ku te jap te drejte eshte kur thua se nuk e kane rrahur thjesht per vonesen 20 min. Rasti tregon se eshte shembur besimi mbi te cilin ngrihet nje bashkejetese. Pastaj raporti gryhet nga dyshimi, xhelozia (kjo e fundit mund te jete edhe patologjike) dhe perfundon tek druri ose vrasja per motive te dobta. E vetmen gje qe nuk the e qe na distancon nga sjellja barbare dhe kanunore eshte zgjidhja civile, divorci ne gjyakate. Ti nga komenti pare tek i fundit po thua se dhuna eshte e mire, eshte e justifikuar kur gruaja kryen tradheti bashkeshortore.

Sic e kam thene edhe me poshte jo te gjithe kane para dhe avikate te zote,qe te mos ju fluturoje 50% per rrush e kumblla,tek dashnori i gruas.

Ne mungese te tyre pastaj kalohet ne veprime te deshperuara.

Personalisht jam qe nese nje bashkeshort tradheton,tjetri ka te drejte ta ndaje dhe ti marre pjesen e pasurise.

Vetem keshtu do te ndalohet edhe dhuna edhe tradhetite.

Asigjo nuk ka ndryshu; akoma mbetet komike qasja e disa loqeve ketu. Hem nuk dini detajet, hem e keni denu te shkreten sipas ligjeve beduine, +/-, (kuptohet duke e marre te mirqene qe perendia ju ka si kembe te trete per ceshtjen e venies se nderit ne vend me ane te kurbanit). Djalin qe mund te jete vete viktime(nje buzequmesht qe rreh nenen, nuk ka si te jete ndryshe), na e paraqisni si nje hero folklorik etj etj.

 

 

Loqet ketu, implikojne edhe brimen po ketu.

mos u qurravit kot tiku; ke mision me fisnik.

Ej e mbani mend nje rast qe i qinte te jemen njerit nje shok dhe ky i kapi gjalle dhe i vuri flaken shtepise nga nervat? smiley

i qiu robt vetes, e la pa shpi, dhe qe tu ja qi robt edhe mhalles, se memzi i fiken robt zjarret qe u shperndane neper gardhe.

nuk e mbaj mend ne c'qyteze te shqiperise beri vaki kjo. 

Nena me duket ishte e ve. Po cuni nuk donte me dit. smiley

 

Afghanistan plans stoning adulterers to death ( te cilat jane te gjitha gra e asnje burre)

http://www.aljazeera.com/news/asia/2013/...

Te ndjekim edhe ne shembullin e tyre e te bihem rehat? Se kta qe te pyesin nga motra, kane te njetin mentalitet si kta ne afganistan te cilet bejne gare se kush e mbron me shume motren tip varje me litar, perdhunim publik dhe "stoning to death"..  Megjithate kane me shekuj e shekuj qe perseri kurverine nuk ua heqin dote grave dhe motrave te tyre megjithe keto ekzekutimet. Edhe thone pastaj anglezet jane kurava.. te keqen e afganistanezeve edhe me litar te qafa e gure te koka nuk tuten..  smiley

 

 

Mire e ka ACDC, jo po do leme ne te na behet deti kos! Sot gruja vjen 20 min me vonese, neser 1 ore, pasneser pa ju dridhur qerpiku te thote darken beje vet se une e kam lene me shoqet per kafe, parsineser...per birra! Kete doni ju?

p.s. Mu kujtu qe nje here ACDC me pat akuzu si burr i mbarume qe per vete rri ne shpi kurse nderkohe gruaja me del me shoqet ne pub. smiley 

Rono,

Ku ti gjesh shok te tille!!! Jo vetem qe kane kohe me ndjek hap pas hapi grate e veta, e detyrimisht me rujt nderin e vet, por me rujt edhe nderin e shoqnise.

Imagjino nje mesazh ne whatsapp ne 4:45

Gruja te vje per 15 minuta, ka qen ne pub me shoqet qy ne 3:30. Corapen me sapun Rrogozhine ta kam lon ke dera, o burr i marum!!!

Harrove dhe nje detaj te vogel: mesazhi ka gabime ortografike ngaqe eshte shkruar me nje dore

 

 

 

ngaqe doren tjeter shkruesi e ka patur ne timon.

Kur gjykon dike,mendo me mire sikur te ishe ne vendin e tij se si do te veproje.

Pastaj gjykoje.Jam i sigurte qe te gjithe juve feministet qe hiqeni ketu,do te vepronit dhjete here me keq se ky qe doli ne lajme.

Mjere juve per keto tru qe keni!

Une personalisht e dheashe pergjigjen se si do te veproja.Por jo te gjithe kane para dhe avokate te zote.

Ne mungese te ketyre pastaj kalohet ne dhune.

Mjere juve per keto tru qe keni!

Thote tjetri qe thote pak i kane bere.

kollaj te shkrush komente te peshku. po imagino qe ajo te kete 5 raste mujin qe shkoi me mungesa te pajustifikume. dmth e pyt ku ishe ene hic pergjigje. jo vetem hic pergjigje, por edhe kundrasulm: ke pyt ti? kujt i invado privacin? 

eeeehhh...

shiko se nuk jane te thjeshta kto pune. "mungesat e kohes" jane treguesit kryesore per rrembimet e UFOve. Robt nuk e dikeshin ku ishin ato 10-15 minuta... Po kto kush i rrembeu kto, marsianet? Mos harrojm qe burrat jane nga Marsi.

rrahja nuk ka ndodhur per ate 20-30 minuteshin or trim,por per dicka me te thelle.

e thelle, e thelle, po kerko kohen e vet edhe ajo. po te ishte koha 2 minuta ca do thoje. asgjo. Mirpo kur zgjatet vonesa, sasia kalo ne cilsi. per kte ta kom.

tani pytja eshte ku osht kufini? 5 min? 10? Kjo varet nga shum faktor...

Po nuk ka nevoje per avokate te zote o ACDC. Thjesht jepi doren - was nice loving you, edhe jeta vazhdon. Biles me e bukur ndoshta. Ta drodhi burri/gruaja nuk eshte end of the world. Jeta vazhdon. Me ate apo pa ate. Ska nevoje njeriu te dali jashte kontrolli deri ne ate pike. Ce dalloi nga kafsha?! te vriten ndjenjat po ske cben. smiley 

Si mund ti jap doren tjetres nese me merr 50% te pasurise?

Ti do ti jepje doren burrit,nese ta dridhte?

Se besoj,por do ta shaje me prag shtepie dhe do ta qelloje me cfare te te ndodheshe ne dore ne ate moment.

Jeta vazhon,po edhe mund te jete me e bukur,por pas disa vitesh jo pas disa sekondash.

Nese gruaja ka qene ne pune e keta kane qene ne shtepi duke e pritur, rrezik keta i marrin gruas 50% te pasurise. Je kapur me kete 50% te pasurise dhe harron qe edhe grate punojne. Punojne dhe ne maje te malit, punojne dhe ne qytet. Ti sikur je rritur nen sharia. Nga ata mjekercjapet je dhe ti?

Po te punojne le te marrin ate qe ju takon.

50% qe kur ka futur kembe ne shtepi,jo 50% e asaj qe ska derdhur nje pike djerse.

Grate kane 70 vjet qe ne Shqiperi punojne po aq sa burrat. S'ka familje ku burre e grua te mos punojne, kur gjejne pune. Qenke i lene nga trute ti xhaje. 

Po ngaterron muhabetin me qellim.

Po c'ngaterrese. Ti flet sikur grate s'punojne e vetem burrat e vene ate pasuri ne shtepi, nderkohe qe kjo s'ndodh prej 70 vjetesh.

Gruaja vjen ne ne shtepi qe burri zakonisht e trashegon nga prinderit.

Gruas i takon te marre 50% e asaj qe ka vene gjate marteses dhe jo 50% e shtepise qe ka trasheguar burri.

Ne rregull?

Po mori femijet gruaja, i takon menaxhimi i 50% i asaj qe meritojne femijet te trashegojne, sepse burrat kur ndahen i lene dhe femijet rrugeve, ndaj ekzistojne ato ligje.

Femijet jane te te dyve,jo vetem te njeres pale,femijet jane 50/50%.

...sepse burrat kur ndahen i lene dhe femijet rrugeve...

OK tani e kuptoj qe je e paanshme.

 

Te merr paret, te merr shpine, te merr dhe kalamajte. Behave now ! Lol

Prandaj ketu ne vendin ku jeton ti dhe une,keto zgjidhen me pushke,aksidente automobilistike,helmime etj.

Ne Shqiperi zgjidhen me dru.

Ky eshte ndryshimi.

M'duket e gjeta dhunen mendore. Bingooo. smiley

tani qe te doli flamuri u zbulove qe je agjente  amerikane

ia lumsha...gati gati ia vlen ti ndajme ,eshte me me shume leverdi..femijet i mbajme ,shtepine po ashtu ,na jep edhe paret e nuk na çan menderen...smiley

per cfare pasurie flet aman?! keta me qera jetonin, te ardhur pa breke ne mendere. jetonin me punen e gjytrymes. 

fellou or trim nuk behej fjale per donald trumpin, por per zef arapin.

ky tingellon si ata me pervoja personale, qe muhabetet qe s'kane lidhje perpiqen t'i nxjerrin te problemet e tyre personale. 

OK doktor e gjete diagnozen.

O ACDC nji pytje te sinqerte kam: A ke qi ndonjehere?

te pys se mu kujtu nji varg i Xhim Morrisonit te konga People are Strange ku thote, women seem wicked when you're unwanted..

Ti mua nuk me njeh personalisht keshtu qe nuk mund te nxjerresh konkluzione.

Gomari duket edhe kur pellet nga tastiera. Ti flet si ata arabet e shkretetires qe s'i lene grate te punojne e thone qe s'ka te drejta pasurie gruaja. je ende ne mesjete. 

Ke te drejte.

Cfare? Mo specifik Rono, se pergjigja vario roncem.

Ps: Nerhyrja strikt per pytjen e jo personin qe i drejtohet pytja.

E mora vesh ku ja hinje ..llafin Rono !

une di me siguri ketu te ppu ka komentues te nderuar qe jane te ndare per keto aresye.Nuk eshte nje ngjarje e lehte ,as e lumtur e me siguri ka pasoja...po dhumna eshte dhune ,krimi eshte krim...

nuk po lexoj askund proverbin madheshtor shqiptar qe thote se ai qe t'rref, te do

Nuk bo ne ket rast or ti, se sipas tikut, fusim bab e bir ne konflikt. Edhe ajo na duhet tani, te vime ketu neser, e te komentojme per vrasjen e babes nga i biri, ose anasjelltas.

Sidomos kur te pret edhe floket. Kursen parukierin.

Ne fakt kurvave dhe kurvareve duhet tu japim doren,tu rrahim shpatullat dhe bile edhe tu hapim rrugen,per respekt.

Harrova,mire do te ishte edhe ti shperblejme,me me shume se 50% te pasurise,per sakrificen qe bejne.

Sa te madhe e ke pasurine ti se na cudite. 

Kjo teme, qe eshte nje çeshtje personale e nje familje, nuk kishte pse te vintet ketu. Ne bote (perendim e lindje, kudo) grate -fatkeqesisht- dhunohet e fyhen me shume se burrat apo femijet. Edhe ketu ne Belgjike, shkruhet gjithandej ; 1 ne 5 gra dhunohet. Sikur te vijne te gjitha historite dhune ne media dhe internet, i bie qe njerzit te çmenden me teper seç jane çmendur. Vete diskutimet e tregojne kete gje, grate po dihet qe do mbrojne grate pa e ditur historine, nje pjese e burrave do denojne gruan dhe do hedhin dyshim tek gruaja pa e ditur te verteten, se bo vaki asaj mund ti kete rene bateria apo ka takuar nje shoqe te vjeter, dhe nje pjese e burrave pa e ditur te verteten do denojne burrin dhe djalin e saj, duke harruar shqetesimin qe peson familja kur nuk pergjigjesh. Dhe ne nuk e dime a e kane telefonuar ata apo jo. Pra pa e ditur te verteten, ftohen te gjithe te.... zihen me njeri-tjetrin. Prandaj them se lajme te tilla nuk ka pse nxirren ne media dhe blogje/forume. 

Mos Pjer se do te merresh 100 etiketime ofenduese nga komentuesit politikisht korrekt.

E ke gabim,shaj vetem burrat dhe je ne rregull ne kete blog.

 duke harruar shqetesimin qe peson familja kur nuk pergjigjesh. 

Pjer nga menyra se si po e pasqyron fenomenin ne fjale me ben te besoj se nje shqetesim te tille e ke provuar dhe vete. (Si shume te tjere xhanem). Por une nuk besoj se ti ke vepruar ne te njejten menyre qe ka vepruar burri i kesaj fatkeqes. 

"apo ka takuar nje shoqe te vjeter"

po sa shoqni te modhe paska pat mer Pjer? te gjitha "shoqet e vjetra" masi del nga puna kjo? po boj nji polifoto edhe maroi ai muhabet.

shoqe e vjeter? po si e ka emrin shoqja? po numrin e telefonit? si, nuk e ke telefonin? cudi, po si u moret vesh ju? u perplaset rastesisht? hmm ok, po ta pranoj, po si e ka emrin, se ia gjej une me google. eshte martu dhe s'di si e qujne te shoqin? hmmm po si e qunin para se te martohej? nuk e ka googla? si ka mundesi? c'jan kto shoqe enigmatike kshu? 

eh mer Pjer smiley

 

se bo vaki asaj mund ti kete rene bateria

 

po pranej theksohet Pjer qe bateria duhet kontrollu 1 nate me perpara!
Masanej, si e shpjegon ajo faktin qe i ka ra bateria? me ke ka qene t'u fol nqse burri nuk i ka telefonu gjate dites? ktu hapen shume probleme Pjer - me mire t'u rrime larg

Une mbaj mend njeher e pyeti njeri nje cun nga Berati: Come sta tua moglie? mmmm- u pergjigj! Lo vista ieri al bar- mmmm prape ai...Ho parlato un po con lei-mmm??Ma lo sa che e propio una bella ragazza,simpatica anche!!... U te &&&&&& ...e me grusht!! Ishin nja ca Tunizin qe te nesermen komentonin si me admirim,hehehehe non si scherza con le mogli dei albanesi!!

ti po thu qe ky xhelozi e kish lon vetem grun ne bar?

personalisht mendoj se familja eshte e shenjte ,se martesa eshte nje e vetme dhe e pazgjidhshme deri sa .....por,ka edhe raste qe nuk kane te bejne hiç me kete thenie kaq te piste kurva e kurvare kur ai ose ajo dashurohet vertet me nje tjeter ,qe ka stimuj personale ,ndihet me i lumtur me nje tjeter,ku ajo çka provonte me pare per te shoqen .shoqin nuk i jep entuziazem etj etj.Sentimenti per mua do ish e vetmja antenuante ,lehtesuese te nje personi qe permbush adulterin...eshte nje event mendoj qe me mire te mos i ngjase askujt por ndodh....e nese ndodh me mire te jetohet deri ne fund

 

Komente te frikshme sa te neveritshme,pra ne femrat ketu qenkemi te ndara,vime per te gjet burra pa le pastaj nofka feministe si me qene armiqt e kombitsmiley,nuk jeni shume larg nga burri i viktimes,qe do te thote se personat e lexuar nuk jane domosdoshmerisht njerez te medhenj,e turpshme!

Me patente babe! smiley

ne fakt lirika,ketu kur merr patenten e makines,automatikisht te thone"oh tashti ke dy"smiley smiley

smiley

hajde xheni, jep pak llogari?

po per çfare vjen ketu ti xheni ?

sinqerisht e kam.

Pjeri po thote karikoni celularet q ete mos hani dru kot smiley

 nuk me kujtohet cili ambasador amerikan tha ne nje emision ne tv: shqiptaret ne cel gjeja e pare qe thone nuk eshte "si je", por  "ku je"? lol, cfare vezhgimi holle. ai qe celularin ka shpikur/ nen terrorin e gruas me siguri ka qene shpeshhere smiley dhe mos te bejme engjellin ketu, kush nuk i bie cel per vonesen me te vogel, duke fshehur xhelozine nen masken e shqetsimit human ? smiley llaftari jane ciftet e reja. gjithe diten i bien cel te gruas per te rikonfirmu dashnine..por ne fakt eshte nje kontroll i maskuar.

po ti nga gjithe ç'ka thene ambasadori ku e ku me te rendesishme kjo te paska ngelur ne mend?smiley

po eshte vezhgim sociologjik, prandaj smiley

ps: xhen, te shkuara. caj, limon dhe masazh smiley

flm spiritus,nuk e di pse masazhin e lexova mesazh dhe pata frike se do me priteshin floketsmiley

jo spiritus,eshte me shume se aq,ne nuk kemi norma civilizimi,po lere se jam me grip dhe spo kam kohe me u zgjat,je i mençur vete!

Ja ta gzojm rilindjen  smiley

Asgje e re nga fronti i drurit.  Prerja e flokeve, si ruajtje e tradites se vjeter eshte per t'u vleresuar. 

Ne mungese te nje tradite te vjeter, gjinia femer duhet te krijoje te reja, per rastet analoge. Cfare mendoni per waxing?  Ku kane e ku s'kane?  Me pak sheqer te perveluar, dhe ngadale ngadale, (se shpejt e shpejt behet ne spa.)  

Nje ide kjo. 

po e mbaj te qeshuren nga brenda.
 

Te qeshuren ta mbash me shendet.  Mua me intereson thjesht nje po ose jo per kete traditen e re.  Mirepriten sugjerime te tjera. 

O Monda a me ta bo nje pyetje? E ke pa ate filmin italian Malena? Ka nje skene ku protagonistja rrihet dhe i i prihen floket ne mes te sheshit te fshatit (me me shume zell prej grave).

Nese e ke pa, si mendon pse dhunohet ajo femra?

Nese nuk e ke pa shikoje ndonjehere se ndoshta kupton dicka nga sjellja njerezore.

 

Asgje e re nga fronti i drurit.

smiley

S'e mbajte dot te qeshuren aty? 

Wax on, wax off!

jo.
 

Shpetove nga wax, "jo" e bute si psheretime, me germe te vogel shtypi, dhe pa pikecuditese ne fund.  

para nje jave nje ketu vrau te fejuaren se kish bere nje profil ne fb qe ai nuk e dinte.....smileysmiley

Nuk eshte cudi. Dhuna gjinore nuk ka ngjyra kombetare dhe klasore. Eshte fenomen nderkombetar. Vetem tek popujt me te qyteteruar dhe me primitive (eksimezet) gjendet ne doza minimale.

Domethene ne nuk hykemi as tek primitivet? Kesaj i thone te qeshesh a te qash me pare. smiley

Shyqyr qe na doli American flag njehere! Good news . 

Hajt ta gzojme flamurin amerikon qe peshku e pa t'arsyshme me na i kthy. 

Oh say can you see.... smiley

Si shpjegohet qe per cdo teme ne PPU del gjithmone nje kalores qe i sfido te gjithe tek e tek, e  pastaj edhe njeherete gjithe  bashke po deshen. (Perjashto Heretikun qe sulmon ne cdo teme smiley)

 

me te dhimt jane ata qe gjujn ne grup.

As nuk diskutohet. Po me e dhime akoma eshte kur te duket sikur te gjithe dune me te gjujt ty.

ajo "kur te duket" eshte afere private pastaj. 

se çfare te duket ty, lidhet vetem me ty, dua apo nuk dua une. 

Asnjie llaf nuk te morra vesh, po padyshim qe te drejte do kesh pas. Tung.

 psh, ty mund te te duket vetja mashkulli me i bukur i globit, eshte puna jote mik. une nuk kam pse merzitem, as ofendohem, e as kam te drejte te nderhyj ne kete çeshtje, se te perket totalisht ty. 

ket isha duke t'thon.

Duke pare edhe keto komentet e meposhtme (poshte meje) konkludoj se paskam pas te drejte. Ky lloj lajmi nuk duhej te sillej ketu. Adminet jane me moshe te re dhe nuk kane eksperience jete, shyqyr qe dijne ta bojn çarçaf kompjutrin smiley

Pjero, sa shishe t'ka shku koleksioni me vere? Ke ble ndonje cooler. Ku I mban? 

M_Ll, tregohu pak me e vemendshme te lutem. Pjeri e ka deklaru disa here qe vererat e tija shekullore i mban ne nje qilar, vendodhja e te cilit mbetet mister. Jemi munduar disa here te marrin pak me teper informacion apo ndonje foto por me kot, ky qilar legjendar eshte me i fshehte se Fort Knox.

Deion, e ke pa ate filmin Sideways. A nuk I ngjan pak Pjeri atij Paul Giamattit? lol. 

lol ku e gjete

Ky eshte poshterimi ultim i femres, misogjinia ne shprehjen me te shemtuar qe mund te arrije, dhe dhunimi universal i figures se nenes. Neqoftese ekziston ferri mbas kesaj jete te padrejte, i mallkoj me gjithe shpirt, pa meshire dhe pa rezerve ato perbindesh, maskara, barbare, dhunues te qenies, seksit me te embel, me te drejte dhe me te dashur qe eshte femra. Le t'ju bie rrufeja, le t'ju pervloje dielli, le t'ju fundoset qielli mbi ato koka boshe, pa tru, pa bukuri, te kalbura, dhe pa vlere qe ju ka falur nena natyre.

Te pafytyreve nuk i mjaftoi t'a dhunonin fizikisht, jo, jo, i duhej t'a privonin ne menyren me mizore dhe me perverse nga feminiliteti i saj, nga floket qe femra konsideron aq te çmueshme. T'a ndash femren nga floku qe ia karakterizon feminilitetin, sensualitetin, dhe identitetin eshte perdhunimi me i paskrupullt, me denigrues, me kastigues qe mund t'i besh. Eshte kulmi I urretjes xhelozise se xhindosur, impotences, paftesise, dhe dembelllekut te bishes pseudo-mashkullore.

Ja pra, kjo eshte Shqiperia, nena e gjithe shqiptareve, djepi i kultures se lashte ilire, vendi i Rozafave te sakrifikuara, zanave dhe heroinave legjendare. Ja, shikoni idiotsine dhe ironine e nderit paternalist.

 

Pupupu karrote. Na e bone mishin kokerr...

...te rrufeja, dielli dhe qielli u dorzova edhe une smiley

Jam qinperqin i sigurte qe ky eshte vetem materiali bruto i nje poezie qe Karrota jone po e shkruan per t'u dhene pergjigjen e merituar te gjithe misogjeneve te botes. Prit, se ketu do jemi kur ta nxjerri.

Cfare te them une ty, kur ke nje vizion bote qe fillon nga stalla dhe mbaron tek fusha?

Asigjo. 

...po ishte kompliment mi jardin, per kreativitetin dhe pasjonin qe vure ne koment....se psh edhe Fiqo ben poezi por i ka me kembera te thyera me qukapiker dhe me polica...asgjo flake smiley gjithshka ftot smiley

Jardin si eshte origjina e ketij nick?

E gjen ketu pergjigjen.

Edhe kjo me vonese?

muhabet vari leshte

Historia e Rozafes vazhdon mes shqiptareve, u desh te sakrifikohej nje grua qe shokete shoqet te rifitonin flamujt e humbur prej muajsh

pale i vargezuar, sa lezet do i kishte fjala Jardines... smiley

Le t'ju bie rrufeja!

Le t'ju pervloje dielli!

Le t'ju fundoset qielli

mbi ato koka boshe

                               pa tru

                                          pa bukuri

                                                          te kalbura

dhe pa vlere qe ju ka falur nena natyre....

Inhale Deep smiley

Rast flagrant eshte edhe ai ku nje baba shqiptar,u arestua nga karabinieret sepse puthte organet gjenitale te djalit te vogel 2-3 vjec(djale i ardhur ne jete pas 7 vajzave me duket)..u be rremuje e madhe,u mblodhen bashke shqiptar,afrikan e arab qe kundershtonin e i jepnin te drejte te atit,pasi ne ato veprime shikonin vetem dashurine e madhe per djalin e vogel e asgje tjeter!

Sipas teje vertet beson se ai i ati ka qene pedofil?

Rri se le nam.

As une nuk e duroj ate zakon,por nuk mund te thuash qe i ati ka qene pedofil,sic e nxorren italianet.

Nga sa mbaj mend une ne ate rast nuk u ngaterruan fare arabet e afrikanet,por vetem nje ish konsulli jone ne Itali.

Jo, as ne endrat e tij me te keqija,por eshte fakt qe keto quhen akte pedofelie ne kulturen e sotme evropiane! E kam fjalen qe kjo ngjarje,si ato me lart qe permend, ashtu si kjo e shkrimit te sjelle,nuk habit asnje shqiptar sot, e na ben te mos kemi asnje lidhje me boten te cilen pretendojme me te madhe se i perkasim(ta kam fjalen se njesoj si une e ti,edhe afrikanet e arabet vinin doren ne zjarr se i ati nuk ishte pedofil)keshtu qe c'do lloj krahasimi me evropen behet ne menyre artificiale,hipokrite!! Une nuk e kuptoj njeher, si mund te besh seriozisht muhabet perballe nje ngjarje te tille,si kjo e artikullit? Po ata jane kryekeput idiot te lindur o burre i dheut,qe ka rezik po ti ndeshje rruges e ti hidhje nje sy gabimisht nenes a motres do kishe ngrene ndonje plumb,ti thua jo po kushedi ca u kane bere..po asgje nuk do te kete bere,ta jap une me 200 firma..sikur nuk i njohim,sikur po flasim per ndonje fis afrikan te panjohur,po mbushur ka qene e eshte shqiperia me kete race muti burrash, po ca ngateron kot muhabetet!!

E gjithe shoqeria shqiptare, ka shkuar per lesh! 150 vjet mbrapa! As kemi degjuar dhe as kemi pare ngjarje te tilla ne kohen e shkuar ( e lavdishme ) para 90s ! Sot shqiptaret jane bere si jevgjit e Europes, nuk i afron askush ne Europe, ja per ksi gjonash!. I pafshin hajrin atyre qe drejtojne ate vend, per me shume se 20 vjet! 

para 90 tes grate e gjithe katundit i ngrente brigadieri i kooperatives. keshtuqe te gjithe burrat deshin s'deshin ishin baraz para ligjit moral. ata nuk mund te shanin njeri-tjetrin per burra pa nder, se kete ja u kish marre partia qe ne fillim.  

a e ke ate filmin, ku i thote njeri priftit me duket, se komunistet dun me na marre dhe grate. kjo gje ndodhi vertet.

si tha kris roku I don't think it's right, BUT I understand

Ne nje nga komentet lexova qe kjo grua paska qene nje 'kurve', dhe atehere? Kurva duhet te dhunohet fizikisht? Ju fetaret dhe paternalistet e ndriçuar, keni harruar ate kokrren e kurves qe u martua me ate te degjeneruarin te quajtur Jezu Krisht? Sa shpejt i braktisni vlerat morale kur mendoni qe ju cenohet 'burreria'!!!

Kur u martua?

Kush e tha?Dan Brown? smileysmiley

!!

"Femrat ushtrojne dhune mendore,meshkujt fizike."
kjo eshte thenia e dites. hahahahahasmileysmiley

me beri pershtypje kjo dhuna mendore, cer do me thone kjo "dhuna mendore" se ajo fizike kuptohet? smiley do shpjegu kjo se ky eshte problemi! 

quhet xhelozi.

Si tha ai: ia hengri shpirtin me gerrma...

jardin .. asnjenjeri NUK duhet te rrihet. 

Ne momente qetesie, me kete do te binin dakord te gjithe burrat edhe femrat. Reagimi i dhunshem ndodh brenda nje momenti te shpejte, i paplanifikuar ... eshte pikerisht 'reagim'. 

Ta zeme se gruaja ne fjale eshte "kurve". Atehere kjo e praktikon "kurvllikun" ME paramendim. Biles qejfi i kurvllikut qendron pikerisht te thyerja e kodit moral te pranuar dhe mundesia e dajakut si rrjedhim. (Gjithmone po supozojme se kjo eshte 'kurve'). Keshtu qe ky reagim do ishte i pritur nga ana e saj. Per me teper, edhe nqs ky mashkull me te birin ne nje moment reflektimi s'do te binin dakord, ne momentin qe "kurvlliku" u kry ketyre mund t'ju shkoje mendja qe kjo (kurva dmth) e pret si ndeshkim ne kete pike, dhe mos-dhenia e ndeshkimit e c'vlereson komplet si mashkull. Keto ndodhin te gjitha brenda castit DHE mbi te gjitha midis pasigurive morale dhe emocionale. 

Keshtu qe, qe keto te mos ndodhin disa 'pritshmeri' te tjera duhet te vendosen si para-kusht ne nje marredhenie. Psh. te mirekuptohet fakti se partneri/ja pergjate lidhjes mund te kete qejf per te bere kurvllik. Ky te parashtrohet per dialog, qe nqs ndodh per shembull, atehere njera pale te lajmeroje tjetren, ne menyre qe te ndahen paqesisht. 

Mirepo kjo mundesi as qe nuk mund te mendohet as nga burri as nga kjo gruaja per shkak te idese qe keta te dy kane mbi moralin. 

Gjith ... te tjerat jane reagime pastaj. 

ne fakt nje burre si duhet gruja nuk e tradheton kurre. se nuk eshte budallaqe, si ai nuk ka ku gjen.

dhuna tek burri çfaqet pikerisht se ai e ndjen veten te dobet, te braktisur, te pa dashur, nga gruaja e tij. sa me i dobet aq me i dhunshem eshte nje njeri.

kjo shihet dhe ketu ne diskutime. ata qe te sulmojne, jane te dobet, ne krahasim me ty. kur te perkrahin, je ti ne kete rast, po aq i dobet sa ata. te dobtit perkrahin njeri-tjetrin, se bashkimi ben fuqine e tyre.

tani s'dua te dukem i dobet smiley po ke te drejte. 

burri qe eshte burre shqiptar e merr per dore edhe e con te i jati dhe jema .. NESE 

e merr per dore edhe e con te i jati dhe jema

... po, si ke kopeshti me drek nr 7 smiley

jps duhet ta kete grun e vet te re smiley

kuptim figurativ moooo .... se per ashtu jam beqo un

...me mire beqo se ta merresh perdore dhe ti blesh lodra smiley

thuj ç'te dush po ishte shprehje shume domethenese. ai qe vepron keshtu quhet burr I URTE, me mend. 

...ai qe vepron kshu o trap qe ka mor i gru qe duhet me e mor per dore ... keto lloje grash eshte si me pas fmi dhe me qen familje monoparentale smiley ....me mire te marri i qen

pse me keshtu nofkash mo vlla? avash nji cik 

Keta lloj tipash si kjo historia brenda atij konteksti moral jane martuar, ku mashkulli eshte kryefamiljari dhe eshte fjala e fundit ne familje. Po te ishte ndryshe s'do kishte arrit deri ketu gjendja. Thellohu nje cik ne mendim. Prandaj kur behet fjale per "ate" realitet ideja eshte qe EDHE brenda atij realiteti qendron mundesi per ti thene JO dhunes, prandaj ajo shprehja "marrja per dore". U morem vesh? 

...mos keqkupto, ishte ne lidhje me shprehjen dhe pergjithesisht...aspak personale.

"idealisht" as un as asnjeri ska pse te marri dike qe duhet ta rrise vet, ajo dihet. Thjesht po flasim per keta tipa qe e kane bere kete pune dhe tani i japin edhe dajakun. Edhe aty po them ka nje mundesi mos tja japesh  dajakun.

ne fakt nje burre si duhet gruja nuk e tradheton kurre. se nuk eshte budallaqe, si ai nuk ka ku gjen.

 

ne fakt ne fakt, ti s'ke kuptuar asgje nga kjo bote e mbrapshte ku jetojme. ka njerez te lindur tradhetare qe edhe burrin ose gruan me te mire te kene perseri do tradhetojne. ka te beje me instiktet, impulsin, dhe rrethanat. mendja behet zero, se po te ishin keto pune zgjuarsie ashtu sic i paraqit ti, njerzit e zgjuar nuk do ishin tradhetare, por edhe vete ata s'dine sec duan...

ti aty mbahu se je burre i mire shume qe gruaja s'te tradheton ( e marr si shembull). s'te tradheton sepse s'eshte ne adn-ne e saj jo se ti na qenkerke coc...

ne fakt ne fakt .... te mencurit tradhtojne shume here me shume se sa me pak inteligjentet

kete s'e dime tamam tamam.

qe ta dime "tamam tamam" duhet ti pyesim nje me nje te gjithe tradhtaret edhe ti ndajme ne te mencur ose jo, po ja qe ajo s'behet keshtu qe nxjerrim konkluzione. 

Une them se i mencuri tradhton me shume sepse ka aftesi me teper per te vene ne pikpyetje kodin moral, pervec se eshte me shume ne gjendje qe te fshehe gjurmet. Po si i mencur qe eshte mund ta pengoje vetem ndergjegja e vet. Ti si thua? 

Une them se i mencuri tradhton me shume sepse ka aftesi me teper per te vene ne pikpyetje kodin moral, pervec se eshte me shume ne gjendje qe te fshehe gjurmet.

qeke naiv 200%. degjo se njoh une ca idjote fare fare qe i sjellin burrat verdalle. per te tradhetuar dhe fshehur gjurmet jane maestro.

Po po ti pyesesh ato idjote privatisht do thone qe "njohim nje alba qe eshte komplet idjote" ... me kupton? 

sigurisht sigurisht por ti perseri je naiv, 300 %.

ti psh je tip besnik smiley 

ka domethenie ajo "burre i mire" kur e thote Profili.mo u nxito.smiley

dmth duke ngrene dajak ajo gruaja eshte ndjere e plotesuar !

...lek, seks, dajak, do do robi me shume na jeta o plako.... smiley

jo nuk eshte ky konkluzioni

Kurveria brenda marteses eshte gabim njerezor qe mund te rezultoje ne divorc, por NUK duhet kurre te perfundoje ne dhune fizike te pritshme apo jo!!! 

asnjeri nuk po mbron dhunen me duket. 

puna eshte se divorc nuk bejne dot te gjithe njerzit, sidomos ata me te varferit. se te ishte se bente divorc kjo gruja do ta kish lene me kohe burrin e saj. siç e lene ne perendim, ku mundesite per divorc (rifillu jete te re) i kane shume me te medha se ne shqiptaret. 

ka plot shqiptare (pa ë) ne france qe i kane lene burrat e tyre shqiptare, direkt, pa prit fare qe keta t'u presin floket. po ashtu si dhe burra qe i kane lene grate, qe u merzisnin jeten, e jetojne me te huaja. 

pra puna eshte kur nuk ndahesh dot. ne kete rast fillon dhuna, si baraspeshe. ti me tradhtove, une po te jap nje dru te mire dhe lahemi.

me duket se ti na thoje qe keta loket kane nder dhe lavdi. dmth-ne sipas teje nderi u vu ne vend me nje rrahje. pse i dija burra zakoni me kanuan, une, ata dhe ty bashke...smiley

une po mbroja kanunin dhe jo loket.

nuk njoh asnjerin prej te dy ketyre protagonisteve, keshtuqe them qe jam i paanshem ne gjykim. te dy me duken te barabarte ne ultesi. se burr e djale kundra gruas, nuk behet. por as dashuri e re, nuk kerkohet kur ke nje djale 17 vjeç.

neqoftese se ata e kane keqtrajtuar vetem duke u mbeshtetur ne DYSHIMIN, meritojne t'i kalbin ne burg, neqoftese se kete gje e kerkon dhe gruja/nena e familjes. 

ndryshe gjykata duhet ne radhe te pare te gjej ne zgjidhje paqesore, pa denim, per te gjitha palet. plaget do t'ua mbylle vete jeta. 

mos u bej merak se do jete ajo e para qe do terheqi akuzen, ketu do jemi. 

kanuni nuk bie nga qielli per zogjte por per njerzit, dhe njerzit nga mirdita kane kanunin si kod te tyre. nqse ai kanuni yt sic e the vete xhanem, se une lojra fjalesh po bej, thote qe gruaja te tradheton dhe ti rrihe dhe je ne rreguall, sic e paraqite zotrote, keta jo vetem qe s'kan kanun por s'kane as me te voglin nder. vec komunizmi i'au beri rrupi-zupi ketyre derrave. 

une nuk e di se çfare thote kanuni ne kete rast, konkret. por mora nje shembull me nje francez qe nga xhelozia e vdiq nga rrahja te dashuren e tij. atehere ky shqiptari duke zbatuar kanunin (si malok qe eshte sipas disave) dhe duke i qethur vetem floket, me duket me i urte si veprim sesa ta vriste per fare. 

me duket se ne si shoqeri nderhyjme kot fare ne kete çeshtje private te tyre qe nuk na perket. ajo gruaja besoj e di qe mund ta ndaje ligjerisht ate burrin. ndersa djalin dhe te doje nuk e çben dot, ai do te mbetet femija i saj  per jete edhe sikur hiç mos ta doje. 

kjo qe mbroj une quhet thjeshte le bon sens. 

une ta permenda njehere, dendurine e rasteve dhe probabilitetin, ti vazhdon me francezin. maloket meruan jo vetem shqipot por dhe boten me krime, gjakmarrje, ti me tregon francezin. edhe ketej ka plot po jo ne ate % qe ndodh ne veri te shqiperise. ky eshte fenomeni atje, ne france eshte sporadik. po ti mire e ke qe i mbron se te duken mjaft fisnike keta dreqer. dje a pardje shkuan deri ne suedi maloket nga shkodra dhe theren femijen 12 vjecar per hakmarrje, e sa e sa te tjera...

dhe te thashe qe do mbyllet si ceshtje. dhe ketej keshtu ndodh, si ne gjithe boten xhanem...

amon, mos i thuj mo propabilitet. e demton sadopak imazhin e mrekullueshem qe ke kriju... 

Burri dhe gruaja mund te komunikojne per te zgjidhur problemin e tradhetise, mos rezolucioni i te cilit nuk ka te beje me varferine, por me gjendjen e mjere te marredhenies se tyre. Tani, nqs gruaja tradhton dhe si pasoje burri e dhunon, kjo ka te beje me shume me maskilitetin  e eger shqiptar dhe gjendjen e tij mendore se sa ndonje gje tjeter. Ti thjeshte e zbut problemin duke e zbukuruar me shpjegime socio-ekonomike.

shiko kur rreh nje grua qe s'te do, ose e rreh ngaqe e do, ose e rreh ngaqe nuk gjen dot nje grua tjeter. se s'ke pse llodh krahun kur ke tjetren qe te pret. 

prandaj dhe kurani e lejon rrafjen e grave. se ne vendet arabe, divorci eshte i pamundur te kryhet. jo vetem aq po lejohet edhe poligamia. ngaqe femrat e kane te pamundur te jetojne. banesat dhe vendet e punes mungojne per to. e tille eshte shoqeria atje dhe kushtet e jeteses. 

por edhe feja katolike, duke mos e lejuar divorcin, lejonte de facto rrahjen e grave. 

Lol! le nam!!!!!!!!!!!

Ku jane ata qe kercyen si pupagjela kur fola per kulture perdhunimi une? Hajde tani diluni per zot ketyre plehrave qe thone se fajin e ka pas gruaja, disa madje edhe plehra gra qe e thone ate llaf. 

ja nje i dhunshem. 

Per mua tipa si ty jane me te rrezikshem se keta te dy, ngaqe ne thelb jeni frikacake, dhe frika e con njeriun drejt dhunes me shume se dhimbja.

Meqe ja rekomandova Mondes nje film po ta rekomandoj edhe ty nje : The Hunt me Mads Mikkelsen; ke per te kuptuar dicka me vlere prej natyres njerezore.

...se edhe Monda me probleme kshu ?! smiley

+1

O mortja juve me gjithe "natyren" e me gjithe "natyren njerezore." Si s'je bere avokat s'e kuptoj, t'i nxirrje te gjithe te pafajshem, se "natyra njerezore" pra. 

Edhe dicka, nje njeri qe flet me pseudonim, eshte pak e cuditshme t'i thote tjetrit frikacak. Si thua?

Lulian , me ne fund lexova nje mashkull qe flet tamam smiley

thanks !

uaaaaaaaa sa tamam ka folur. ajo ''mortja'' ishte si ato grate e liga ...

Ku jane ata qe kercyen si pupagjela kur fola per kulture perdhunimi une? Hajde tani diluni per zot ketyre plehrave qe thone se fajin e ka pas gruaja, disa madje edhe plehra gra qe e thone ate llaf.

 

kjo m'pelqeu. c'ka ktu qe ste pelqen psh ?

Lulian,

Shpresoj qe cilesimi "pupagjela" nuk ka te beje me mua sepse edhe une te kundershtova per ate qe shkruajte mbi kulturen e perdhunimit ne Shqiperi. Me ate pak qe kam pare atje, nuk besoj qe ka nje kulture te tille per faktin e thjeshte se shoqeria shqiptare eshte konservatore dhe femra eshte zakonisht e ndrydhur brenda rrethit familjar. Tani, sikur te kishe thene qe ka nje kulture dhunimi fizik dhe shtypjeje mendore ndaj femres do te kisha rene dakord me ty. 

 sasia kalo ne cilsi

 

Jam me vonese, delegatet iken. Me vjen keq se do ishim kenaqur me petulla.

 

Se meqe me kujtove keto ndryshimet sasiore e cilesore.  

Ketej nga TR ka dale ne mode te kesh makine BÇ (BJ dmth). Kryesisht nga ato tek dere, e ke parasysh qe ishin te mbulume me cope te zeze. Do ndonje mo? Ke 12% ulje me rastin e 120 vjetorit te Maos.

Xin Fu. 

Makina me te qelbta nuk ben nena. Do nje xhip amerikan te 56-tes me 20% zbritje?

Shiko ku ju ka katandis Rilindja , doni me bo pislliqe duke shit BC smiley

O Brado ku je o yllo smiley mo m'kalo rruges ti mu e s'ma ben me dore se te preva floket te preva smiley

Po ku je mi zemer se me ka marre malli smiley me myten kta komunistet , po pak kane ngel se kane kalu tek LSI -ja smiley

smiley ktu me zemra ktu

hajt se kot bajn kto , kamunistat i ka ba lanet ene hoxh efenija tha moma ......pranej kan kalu ke LSI-ja smiley

O ju hugsat, merrni nje dhome tek Pacensura mer. Apo po na jepni mesazhin

Ku hyn dashnia nuk hyn dajaku?

Ate dime ne, po kur nuk ka dashni si kjo juaja si t'ja bejme?

per inat na e bejn.

dhe jo fare pa sukses, me duhet me shtu... me ngasherim.

O Swedo , ssssmira smiley.... i tha Kaviri Pjerit Te dua smileysmileysmiley

Hihihihi cer disballance, Kaviri i thote Pjerit, ty t'thote Elba smiley Ene jo vetem kaq, po Pjeri as nuk i tha "edhe une te dua" smiley Leje ket muhabet se do bohet keq Kavua

Sic duket Pjeri e ka lone me ju pergjigj Kavos tek intervista modhe smiley

nuk duhet te ndodhte. do boj cmos me e harru! smiley

Perkundrazi Emo, me mire qe ndodhi. Ta shohe mire Pjeri se me cfare njerezish kemi te bejme ne, dhe me cfare njerezish ka ngrene mish dashi me koqe ulliri.

pra, le te turbullohet para se te kullohet?

"Kush meson notin, kalon lumin".

Ehu, keta hidhen ne lume pas meje e Pjerit, por keta akoma s'dine notin. Keta mbyten ne lume, ne dalim matane.

 

Jo vetem qe i tha por siper germes se fundit te fjales " te dua " kishte vone nje yll , dashuri me pese yje smiley

ja merruni me llafe smiley

Me llafe merret ky shoku yt qe komenton dashnine time vellazerore per Pjerin.

Po keshtu e kane keto te djathtet, njohin vetem dashuri fiziko-materiale. Nuk njohin dashurine dehese intelektuale. Dashnia e truve eshte shume me e mire se ajo e zemrave apo e hallateve, se eshte e arsyeshme, cilesi qe mungon tek "dashurite e djathta".

po c'na ka mbet me bo. gjithe sukseset Bradi. Augustiner... admirimin Tuaj... ne po fillojm ycin knej, te zhvillojme mendjen te pakten.

kshu eshte kjo bote, njoni merr 99.9%

Sa mire ma more nje anetare partie ti mu ? apo harrove smiley

Jane oldies. Nejse, juve iu kane marre mend ferrarit e kuq me goma te trasha...

Edhe nje gje. Oresti vrau te jemen bashke me dashnorin, dhe Perendite i dhane te drejte!

Greket e lashte, ngaqe deshen me kuptu veten, shpiken dhe perfeksionuan tragjedine duke analizuar keto lloj ngjarjesh. Edhe sot ngelen pike referimi, mjeshtra.

Sot demi me i madh vjen prej paketimit te ketyre ngjarjeve shpejt, drejt nje linje te thjeshte e te paracaktuar (dhuna ndaj gruas). Me injorante po behemi nga dita ne dite.

"ngaqe deshen me kuptu veten"

Tashti e mora vesh ku te dhimbka dhembi. Po mire, edhe sa mijeravjecar do vazhdojme te kuptojme veten si kalamajte, o Mane? Do fillojme ndonje dite ta permirsojme, apo jo?

I pari qe u lodh duke kuptu si kalama ishte Marksi, dhe tha se mjaf me shpjegime te botes, tani duhet me e ndryshu. Pastaj erdhi i dyti, e tani nuk e merr vesh i pari te dyten se si duhet ndryshuar bota, me dhune apo pa dhune.

Sot kam qef te madh ti hy ne dru vençe ndonje feministeje.

Jo vallaj, i dyte s'ka ardhur qe te mos jete konsistent me te parin. Thjesht kane ngritur zerin si zakonisht keta pseudo-niçeanet e trapit tim qe thone "jo po ju s'kuptoni natyren njerezore," se eshte "pertej te mires dhe se keqes," se greket, greket dhe "lindja e tragjedise." Keta dhjaksa qe hem refuzojne te bejne dallim mes se mires dhe se keqes, se "eshte e komplikume" dhe "nuk duhet thjeshtuar ne dhune ndaj gruas," dhe hem te quajne frikacak.

E une sot kam qef t'i hyj m'dru vendshe ndonje antifeministi. Keshtu qe bujrum, po ta mbajti.

Mos ji kaq i sigurte qe nuk ka ardhur ndonje i dyte qe e plotson te parin pa dhune, biles mos ji kaq i sigurte qe eshte i pari Marksi.

Edhe ti nuk kupton nga retorika, mendon vertet se jam antifeminist?

Pastaj edhe sikur te isha, nje dru prej teje nuk eshte asgje para mallkimeve hyjnore dhunshem shenjterore te zonjes Kopshtije dhe zonjes Elbe.

 

Po mire mo vlla, tjeter te plotesoje i dyti te parin, tjeter te mos marre vesh i pari te dytin. Plotesimi s'ka te beje me mosmarrveshjen, por me marrveshjen.

E dija qe ishe pambuks smiley

Sot kam qef te madh ti hy ne dru vençe ndonje feministeje.

"Prifterintje e Vatikanit"

Ne sallat e Vatikanit,

I fusin Dru njerit tjerit,

bejne qejf persembari,

duke shkembyer nxehtesi.

Kur shenjteria arrihet

prifterinjte harrojne,

dhe vazhdojne me komplekset.

 

Por fajin kush e kishte?

Feministet.

 

 

 

provokim per Heretikun?smiley

Ah harrova ti nuk je misogjinist. Me fal!

Heretiku eshte i zene. Kur te lirohet, do te vazhdoje perseri me anti-feminizmin. 

Komplekset...

Njerezve normal qe kane pare njerez te zhveshur me pare nuk i ben pershtypje Heretik.

Mundohesh te provokosh me foto te tilla por ne te vertete kjo sjellje shqetesuese buron tek urretja qe ke per femrat e lira. Maskoje veten si te duash...

Urrejtja ime me e madhe eshte kunder femrave te shternguara, sepse te lirat i ke ne dore me çmim te lire ... , bile gratis fare. Ka nje çike problem se mund te perdhunojne.

imagjino pastaj kur me cmim te lire ke ne dore meshkujt, dhe ska fare nga ata qe jane te shtrenguar. ne ditet e sotme mund te gjesh me shumice, sidomos ne Itali, femra qe kane qene meshkujt kur kane lindur. ncncncncnc sa keq, duke pasur kaq shume femra dhe meshkuj te lire, qe madje jane dhe gratis, pse duhet te lindi nevoja per dhune seksuale smiley  

Meshkujt me mentalitet arkaik, patriarkal, maskilist jane vertete per te ardhur keq, jane fiks si nje testosteron qe ecen smiley

s'jane te lira ato femrat. jane ukrainase qe jetojne me leke asosiative. njelloj prostitucioni modern. qisin cicat here pas here ne rruge e marrin rroge.

Ato femra kane probleme te thella financiare, arsimore, strehimi (etj.) dhe e vetmja gje qe nuk i nevojitet eshte paragjykimi dhe ridikulizimi qe i behet. Para se te jene prostituta, jane njerez, femra, dhe nena, keshtu qe mendoju para se te shkruash marrezira. Lirine dhe te drejtat mundohen t'i fitojne me aq mundesi sa kane.

Ato femra kane probleme te thella financiare, arsimore, strehimi (etj.) dhe e vetmja gje qe nuk i nevojitet eshte paragjykimi dhe ridikulizimi qe i behet

dmth ti jardin mbron keto lloj femrash qe per te siguruar buken e gojes i kane rene shkurt, nxirr ca pjese trupi dhe jeto? jo deri ketu e dashur se askush s'te ndjek dot ose ose vec lloji i tyre do te te ndjek. 

 

Alba,

Ne fakt une mbroj te gjitha femrat, edhe ato qe nxitojne te etiketojne dhe te perjashtojne anetaret e te njejtes gjini me pretekstin se nuk perfaqesojne idealet dhe vlerat qe kane vete. Mua me vjen keq si per keto femra ne fotografi, si per tjerat qe nuk shikojne pertej konfortit familjar dhe ekonomik, dhe qe duhet te justifikojne veten sa here qe dalin nga status quoja paternaliste. Para se te vendosesh se keto vajzat jane fundrrina, ti duhet te konsiderosh faktin qe shumica prej tyre nuk kane ndihme financiare, qe jane azilkerkuese, pa te drejte pune, dhe te vetme ne France. Madje shume prej ketyre prostitutave per te cilat flet Profili jane edhe shqiptare ose kosovare, keshtu qe le te tregojme me shume solidaritet ndaj tyre se nuk na ben keq. E rendesishme eshte qe femrat t'a ndihmojne, jo t'a largojne njera tjetren.

 

Ty p.sh  Lulian te duken me te mire (te permiresuar) Amerikanet e sotem nga greket e lashte? 

Jo. Por s'po e marr vesh ku do te dalesh.

Gabimi dhe prapambetja e Amerikes eshte se Presidenti kur ben betimin duhet te vendose doren mbi tragjedite e Eskilit, dhe jo mbi Biblen.

Dmth eshte pambuks.

 

Fjala: nqs nuk kupton ndryshimin midis realitetit dhe trillimit (qofte edhe me vlera artistike e te bazuar ne realitet) atehere ke probleme me te medhaja sesa ata per te cilet po teklifosesh kaq shume. 

Qe thu ti Selena nje artist i madh thoshte : " Arti eshte nje genjeshter qe na ben te kuptojme te verteten".  Pra keto "trillimet" moj Selena jane me te verteta se ngjarjet qe ti lexon ne gazete. E di qe s'ke me kuptu gje, po ndoshta perfiton dikush tjeter.

Arti eshte pjese e pandashme e shoqerise per sa kohe i sherben asaj (dhe jo e kunderta). Perndryshe kthehet ne nje monstruzitet. Kjo ka qene bindja ime per nje kohe te gjate tashme. Krahaso pershembull flirtimin e rrezikshem qe bene artistet e rrymes moderniste ne fillim te shekullit te shkuar (dhe nepermjet tyre arti qe krijuan) me fashizmin. Duhet te kete gjithnje pika takimi pra me njerezoren dhe moralen. 

Po perseris pyetjen e Lulianit me siper: cfare ke dashe me thene me komentin e pare qe ke bere? Duhet t'i shohm makabritete te tilla me sy artistik?! Ec e thuaji asaj gruas qe u perdhos nga burri e djali sesa te ngjason me Jokasten apo Fedren apo nje Zot e di me ke. 

P.S. Une nuk jam idhulltare e bisedave qe behen me gjysem zeri, apo me keq te frazave qe lakonizohen qellimisht per arsye estetike. Qe do te thote se argumenta te tipit "ti s'e kupton dot se c'dua te them une" tregojne me shume per impotence te argumentuesit sesa te atij qe e percepton. Keshtu? 

Po Perendite ate pune kishin. As me njeri-tjetrin nuk gjenin gjuhen. Meqe ra fjala, nuk u persekutua Oresti nga Erinite? Une keshtu e mbaj mend mitin: ju turren ato te treja per krimin ndaj se emes (ja pra qe e pati dhe ai ndeshkimin se edhe ne nje kulture ultra-maskiliste si ne Greqine e Lashte matricidi nuk pertypet aq lehte!). 

Le t'ju bie rrufeja, le t'ju pervloje dielli, le t'ju fundoset qielli mbi ato koka boshe, pa tru, pa bukuri, te kalbura, dhe pa vlere qe ju ka falur nena natyre.

Perle!!!

le t'iu bjere... amen!smiley

Le t'ju bie rrufeja, le t'ju pervloje dielli, le t'ju fundoset qielli mbi ato koka boshe

 

Rono, jardin e ka si mallkim  kete,  por ne fakt nuk e dika qe shqiptari keto fjale, ia thote femres  nga dashuria...smiley

poshte Edi Rama kjo funderrin morale e pashembullt qe e ka transmetuar dhunen edhe tek poplli... smiley

S'ma merr mendja. Kur nuk "transmetoi" dhune Sala ne 8 vjet qe s'la njeri pa kanosur. Rama eshte akoma rishtar.

Plus qe kam vene re tendencen e PD-isteve per te perseritur e intensifikuar "argumentat" ne absurd. Tha Sala qe bomba qe iu vu nje te PD ishte "transmetim i dhunes nga Rama". dhe tani oburra, cdo akt dhume eshte ngjitur nga Rama. Trolling 100%.

Duke e shkeputur ngjarjen nga Morali ne te cilen jane ngaterruar edhe shoqet e "seks free " smiley " ....duhet ngulitur mire ne mendje sepse "Barazi Gjinore" nuk ka kuptim jashte Barazise Shoqerore .

E gjithe ngaterresa vjen tek barazimi Natyror i Sekseve qe sjell shume ngaterresa dhe patjeter do perfundoje me citate e porosi Morale .qe Bota jo vetem i ka analizuar e sistemuar prej Mijra Vjetesh ne te gjithe Kulturat , por kerkon perseri ti shndrroje keto Norma Morale ne nje emertim pa Kuptim per kete Brez ne llafollogjine Demokratike  te LeftGOPESE si VLERA smiley 

Nuk ka Barazim Gjinor ne Natyre ... dhe pikerisht kjo i shpjegon ndodhite e tilla ku Mashkulli eshte DOMINUESI ...pa asnje ekuivok !

E vetmja shoqeri qe u perpoq te kombinonte "masat ligjore shtrenguese " me emancipimin e Femres nepermjet Punes , u quajt e tejkaluar dhe ne nje vend te rikthyer ne Mesjete nga Kasta e Berishes u mboll " se Kanuja zotrie " . Beni vergje ejepni Ideator smiley blegrimash Politike me keqardhje smiley 

Megjithse ne vendet e perparuara , gja "kapitaliste " , Rezulton pikerisht e njejta zgjidhje .Pavaresia ekonomike sjell edhe Pavaresine Shoqerore e Seksuale te Femres ! Pra krijohen kushte per mardhenie reciproke te Lira ku gjithkush e njeh e respekton poziten e tjetrit !

Dhe kur arrihet kjo , raste te tilla vleresohen me Indinjate Shoqerore dhe si objekte te studimeve Mentale qe kane karakterin e shmangjes nga Normalja si Pederastia ose Gay-lleku !

Saliu i mesoi te gjithe Antikomunistet e sumes  " Burri per nje Nder Rron ...keshtu e ka dhe Kanuja zotrie ....

...

 

Mashkulli eshte dominuesi sepse 99% e shoqerive njerezore sot jane patriarkale.

Barazim gjinor ne natyre nuk ka, eshte e vertete, nuk eshte as synimi i nje shoqerie te emancipuar. Synimi eshte vendosja e standarti te barabarte shoqeror. Kur tradheton burri, nuk pretendon njeri qe duhet rrahur me mjete te ftohta. Te njejtin standart duhet ta kete dhe gruaja.

une mendoj se natyra eshte e barabarte per te gjithe.........kufijte e te drejtave i kemi saju ne

Natyra nuk eshte e barabarte, mashkull eshte fizikisht me i forte (me disa privilegje si rrjedhim), gruaja ka exluzivitetin e lindjes se nje femije (e disa privilegje mbi femijen si rrjedhim), etj.

Por kjo nuk justifikon nje moral te dyfishte sic argumentoje shumica ketu. Ceshtja nuk eshte te morali, por te fakti qe ata qe perdorin "moralin" e perdorin ne menyre hipokrite, sepse e perdorin dy standarte.

fizikisht edhe mund te jete ne % , se ka dhe gra qe jane me te fuqishme se meshkuj qe jane te dobet ne fizik psh , por per PRIVILEGJET , ate  e keni peshqesh nga maskilistet e pare , dhe rrjedhimisht meqe ka mbetur ashtu , mashkulli i pari, disa meshkuj perfitojne

por natyra nuk u ka dhene gje privilegj ne dore , ate harroje ti

por natyra nuk u ka dhene gje privilegj ne dore..sepse e kam qejg kete Linje sepse me duket si tralalate e seks Free .  Duke marre persiper nje varg kritikash e xeberthime me kendveshtrime Derstiliste po te bej nje pyetje te thjeshte . Me gjej nje specie Mashkullore ne TOKE qe NATYRSHEM ka pozicion poshte Femres ! Kaq qe te kuptosh cdo me thene Dominimi ! Mos e merr si Pozicion Biologjik smiley  Dhe mos lesho me nga keto arrat gollogunge smiley

Mos e tjerr kot muhabetin. Midis femres dhe mashkullit ka diferenca te shumta biologjike (natyrore).

Kam pershtypjen se po ben nje gabim semantik mes "natyrshem" dhe "natyrore". S'e ve ne dyshim qe ka femra qe kane me teper muskuj se nje mashkull. Por per ti vene ato muskuj, femres i eshte dashur te shpenzoje me teper energji dhe kohe, se nje mashkull per arsye biologjike (mashkulli prodhon me teper testosteron qe eshte i lidhur drejteperdrejt me masen muskulare te nje njeriu). Te njejten sasi muskuli nje mashkull e vendos me shpejt, si rrjedhim eshte i favorizuar nga natyra ne ate aspekt. Eshte biologji.

 Gjithsesi une paraprakisht u kerkova Falje Derstilisteve dhe kjo nuk perjashton asnje derstilist te njohe Marksin , apo ke te doje per te shkruar si mendon .Nje nga Gabimet me te medha njerzore ne komunikim eshte Perdorimi  Fjaleve , sidomos e Natyrshme kur gjithkush mendon si e kupton dhe diferencon  Vete ! Aq me teper qe njeh edhe shkenca te vecanta smiley

Psh  Bajko eshte i Lavdishem .Cdo gj e lidhtete me Krimbin e Mendafshit smiley 

kufijte e te drejtave ne natyre i vendos FORCA, ndersa ne ligjshmeri i vendos MORALI. 

 

Idriz,

Nuk te ka kundershtuar kush kur ke thene qe femres i nevojitet barazia socio-ekonomike per te arritur barazine gjinore. Kur shkruan per "barazine shoqerore" ti ne fakt e le te hapur si term qe mund te perfshije edhe nje mentalitet pro-feminist i cili mund te arrihet (nga shoqeria) jashte rrethanave ekonomike te gruas. Per kete kam insistuar une tek tema qe kam hapur para nje muaji. Shoqeria duhet te krijoje baza te forta vlerash morale, pro-feministe  dhe pro-familjare qe t'i rezistoje lekundjeve ekonomike dhe politike. Kjo ilustrohet mjaft mire ne vendet e Amerikes Latine,te ish-BS (etj.) ku grate gezojne te drejta dhe barazi relativisht me te larta se ne Shqiperi, dhe ne te shumten e rasteve ne mungese te nje politike sociale konstante.

Prap ngaterron gjera kot se koti kur fut Barazine Gjinore smiley

Po me qe ke nje arsye te perafert me timen ..."mund te perfshije edhe nje mentalitet pro-feminist i cili mund te arrihet (nga shoqeria) jashte rrethanave ekonomike te gruas...po vij dhe njehere per kete .

Une nuk jam me MUND por absolutisht perfshin edhe levizje te tjera biles sa me shume Masive per te drejtat e Femres , duke ta marre me rezerva te medha ate ..jashte ...rrethanave ekonomike te Gruas , qe ne siperfaqe te krijohet nje Ide e tille sikur ndodh .

Ne fund te fundit per te cliruar nje Femer Shoqerisht dhe jo Biologjikisht ,duhet separi dhe mbi te gjitha ti japesh nje Rrol Real ne Jete .Pra Pavaresi Ekonomike .Per sa kohe do ta keshe jashte rrethanave ekonomike , nuk ka nevoje per levizje sepse kemi Xhikot e Krahinave dhe Dudite e Veriut qe jane te mbartura e provyra prej shekujsh qe Qendroi Shqiperia deri SOT smiley

Jepu nje krah shkarpa dhe rrihu dybekun dhe tutje .

Po ja ku erdhi kjo ndodhi per te kuptuar se vecanerisht ne Shqiperi reklamat e seks Freee te shoqeruara si programe emancipimi nga lloj lloj apologjetesh ( nuk perjashtoj kualifikimet ) jane buble Ato levizje ne gjendjen qe eshte ( jo vetem Shqiperia ) e kane THYER Gruan shqiptare dhe e kane vene peprara EKSTREMIT te Burrave ose te Shitjes se seksit per Para . Pa dashur te te vendos ne kete mes jo vetem JU qe me duket se lexoni ,por edhe me te Humburen ne shqiperi e Bote per ta bere Fajtore .Nuk jane vecse dengela Teorike te gjith emancipimet jashte Rrethanave ekonomike smiley

Fruti keputet kur Piqet !....

Nuk jane dengela teorike Idriz sepse ne Shqiperi nuk eshte thjeshte problemi i pavaresise ekonomike dhe ndihmes sociale por edhe mentalititeti maskilist i trasheguar nga tradita islame dhe kultura konservatore, dhe per fat te keq shpeshere tribale ne zonat malore. Kam dhene shembuj me siper per vendet e ish-BS si Armenia, Gjeorgjia (marr shembull) te cilat nuk jane shtete me gjendje me te mire ekonomike se Shqiperia, por qe femrat gezojne te drejta dhe liri me te larta se femrat shqiptare. Keshtu qe nuk arrihet barazia shoqerore (termi qe te pelqen ty) vetem me nje gjendje ekonomike te permiresuar te gruas por edhe me mentalitetin dhe vlerat qytetare.

Liria seksuale, gjithmone ne nje nivel te pergjegjshem (per shendetin mendjen, dhe shirtin) eshte e rendesishme Idirz si per femrat si per burrat, por nuk do te kembengul mbi kete sepse do te ishte sikur t'ia mbushja mendjen gjyshes time keshtu qe po terhiqem nga kjo teme.

Megjithate, jam dakord per ate qe thua mbi shitjen e seksit dhe menyren se si trajtohet femra publikisht ne Shqiperi. Mjafton te ndezim televizorin dhe te shikojme femra gjysem lakuriq per te kuptuar sa shume ka degraduar imazhi yne. Tani ka me shume komformizem me fantazite seksuale dhe idealet e meshkujve se sa liri per grate te vendosin precedentet e veta ne estetike dhe ne sjellje.

 

Desha te shtoja Derstilist dhe Derstiliste ...ne e kishim KALUAR kete Traume Shoqerore ! Rdhe Jozefina me Saliun ! Mirseerdhet !

C'mjerim smiley

nuk ka ligje, vajtim smiley

ne pyllin e sodes, ligeshtim

te te rrahi femija, deshtim

floke te prere pa sistem, dimerim...

problem ekzistencial tipik injoranti mashkullor, idiotizim

mjaft me kaq, se eshte shume e rrezikshme kjo rima me .......im!

Kur neve shkonim per ne marshim ....

kur lushim bilardo nga brima n'brim

ti filtroje me nje trim

ti preva bishtalecat me guxim ...

bobo c'behet ketu more shoke e shoqe / nga leksioni ne leksion shoqi-shoqin t'a mesojm smiley

Me gjithe mend what's up me ket t'premen e flokeve? Se dhe te ky filmi I ri Ujku I Wall Street kish nje pjese me t'preme flokesh. E beri per 10 grand ajo femra ne film, hoqi floket te ver boobs. kush e ka pa filmin besoj u kujtohet kjo pjesa. smiley 

si ke pare budistet, burra dhe gra qethin floket. e di pse?

Patjater duhet te kete lidhje me shprehjen lapidare: "doli si rru qeth".

Gjembi nuk ishte keq .Biles pak e revoltuar po andej nga Normalja anonte ..Ndersa shtemengja nga rimimi kerkon vargezim te ri   

Me se fundi na paskan njohur Identitetin pa na i zhbere M..zhbersit .Flamuri smiley

 

Kurveria brenda marteses eshte gabim njerezor qe mund te rezultoje ne divorc, por NUK duhet kurre te perfundoje ne dhune fizike te pritshme apo jo!!! ...

@Jardin,

Kete gje nuk kuptoni ose beni sikur nuk e kuptoni juve femrat shqiptare dhe trimat e feminizmit qe thjesht shkruajne politikisht korrekt,se po ti tradhetonte gruaja edhe ata do te benin namin qe te mos perbalteshin.

Divorci favorizon femren dhe e le burrin pa gje,sidomos nese ka femije ne mes.

Dmth burri pervec tradhetise qe merr peshqesh nga gruaja,i iken shtepia,femijet dhe do ti rriten pagesat,do te beje 2-3 pune qe te paguaje detyrimet,qe ne fakt nuk ishin per faj te tij.Ne fund pastaj do te shohe ne shtepine qe ai ka blere,nje banor te ri,pra dashnorin e gruas,qe pervecse rri ne shtepi do te behet babai i femijeve.

Eshte egzistenca e ketij ligji barbar kunder meshkujve,qe nxit rruget alternative dheqe perfundojne tek dhuna.

Rregulloni ligjin,bejeni me te drejte dhe do te shihni qe dhuna do te bjere shume.

 

nuk ka lidhje çfare thua ti tek ky rast se me ç'thuhet ata ishin vetem qiraxhinj atje ku jetonin. pastaj te ishte se perfitonte ajo femra do ta ndante me kohe, nuk kish pse e tradhetonte fshehurazi. 

kur femra te tradheton, ndodh ngaqe nuk ka ku te shkoje tjeter kund. perndryshe te le opingat.

Ja dhe nje justifikues tjeter i kurverise.

Mund te thuhet edhe per mashkullin kjo gje apo jo?

kurveri nuk eshte ndarja (divorci) or shok. kurveri eshte vetem tradhetia. kur femra te le, dmth ndahet, ajo nuk ka si te tradheton. shkon thjesht ne pune te saj. 

per mashkullin eshte njesoj. ai kurveron kur vazhdon e jeton me gruan qe tradheton. kur e le kete, nuk ka si e tradheton me.

 

Kurveria nuk eshte tradhti o njerez..eshte zanat,nje nga me te vjetrit e te nderuarit !!!

flitet per kurverine ne thonjeza. ne shqiperi kurveria si profesion ka qene e ndaluar ne kohe te komunizmit, e megjithate kjo si ka penguar njerezit ta perdorin fjalen kurve.

flitet pra per kete lloj perdorimi te fjales. 

Komunistet e qelbur,u dhane edhe voten "kurvave" ne thonjza,ketej habiten kur u them se me pare ka votuar gjyshja ime se e tyre !!  Duhen hapur perseri bordellot,te pakten te mos abuzohet me me fjalen kurva!! p.s muhabet kot!!

poshte sali berisha shoku proletar. 

vota gruas ju dha nga ZOGU (ne vitin 1920), jo nga komunistet. 

Po ik o se le nam,prandaj shkruan si pasneser ti? p.s. seriozisht tani: Ne shqiperi eshte e ka qene fatkeqesi te jesh femer, historikisht kjo,e vetem hapa pas po behen..vetem te jesh qorr apo te te pelqej kjo gje, te 10-fsha muhabetet me vroma ne thonjeza apo jo qe pjell mendja jote!!

Arb, hapa pas thua? Kane shku tek Kanu i ore! Po e lavderojne per ore e minute!

mos o njeri...

Ti po thua qe ai e rrahu se po ta divorconte i merrte gjysmen e pasurise. Dhe djali iu bashkua "per princip"? Me aq sa thote artikulli, gruaja ishte ajo qe punonte, per burrin s'thuhet gje. Ka mundesi qe edhe s'punonte fare, dhe e mbante gruaja. smiley

Dmth burri pervec tradhetise qe merr peshqesh nga gruaja,i iken shtepia,femijet dhe do ti rriten pagesat,do te beje 2-3 pune qe te paguaje detyrimet,

ne cdo teme te tille, e sjell kete argument ti ACDC.Kush t ka lene si rruar qeth? Avokati paska qene i dobet.

Nuk kam gje personale i nderuar,por parimore.

Dhe ligjerisht eshte ashtu sic e pershkova une,dhe ska avokat qe te te beje derman.

Behet fjale per ne Shqiperi. Kot lodhesh me ket 50/50, e humbje te tjera. Shteti shqiptar nuk I denon aq sa duhet meshkujt atje akoma ( mire do ishte por.. )  Keshtu qe ky stresi I madh se cfare 'happens ' pas divorcit atje nuk egziston akoma. So cfare te vret vertete atje o AC DC? Po nderrri pra. So mjaft I re qemanes te portofoli, shtepia e femijet. smiley 

Kjo qe thote ACDC se ndodh ne Amerike e ndarjes fifti-fifti, nuk eshte asgje para asaj qe ndodh ne Itali. Ketu i humb te gjitha, sido qe te kete ndodhur, dhe nuk ka avokat ne bote te ndryshoje vendimin. Une vete kam njohur shume raste, i fundit diten e Natales. Humbur burri punen, gruaja e la, morri shtepine dhe tre femije, te katerve duhet tu paguaje ushqimin. Ai banonte tek e motra, ku isha dhe une per dreke. Me tregoi historine, depresion total, dola ne ballkon se nuk merrja dot fryme.

Dhe thone pastaj qe Italia eshte vend patriarkal. Nje lesh komandon la Madonna, here hapur, e here fshehur.

 

Sa i vetmuar duhet te jesh qe per Krishtlindje te shkosh te nje burre qe e ka lene gruaja dhe jeton me te motren. ncncncnc

Leave Heretikun alone!!!! 

ok, e lashe. lol

Si te duash, ta bej nje teke meqe te kruhet suma vazhdimisht me mu.

vetmia ka fillu dhe tek ju n'tirone. se ky regjimi (demokratiko-kapitalist) qe i jeni fut, ne kete pike te çon. s'paske jetu jashte ti. 

ketej te gjithe jetojne vetem. po keni fillu dhe ju shqiptaret. sidomos ju qe perdorni internetin.

O profilaktik spermatozoid i vetmuar. Po e motra e tij kishte burre dhe kater kalamaj. Nuk jane te gjithe si ty, lengje te konservuar brenda ne plasmas.

 

E kuptova. Paskan dashur te bejne sevap per Krishtlindje.

Vazhdo kruje sumen se do te vije edhe per ty sevapi per 16 tetor.

Po tani e di sumen e punes se ditelindur?

supozohet ta di une c'eshte 5 tetori?

 per acdc1

Gjerat nuk jane te prera me thike, zakonisht dhuna ushtrohet nga ata burra ose gra qe jane te deshtuar, ose te degjeneruar, ne cdo aspekt! 

se tashi e hapa dhe qekan shum komente.nga gjith lajmi m'boni pershtypje djali qe ve dor mbi nonen e vet.burra pa bole ka sa t'dush nuk osht vetem fenomen shqiptar po kalamo qe qeth nonen e vet n'bashkpunim me t'jatin hera e par qe nigjoj.

favelas se nuk besoj qe ka t'boj me malsin.shenja qameti do thoshte nanjoni.

pa e lexu karrotes ju ka mush men'ja top qe ska liri seksuale aty,etj,etjsmiley.

mu m'boni pershtypje si me siper 

duhet me i besu dhe k'tyne at'her.140 gra humen jete ne vitin qe iku prej dashnorve,burrave,t'fejumve, me apo pa histori ndarjesh. f'mija qe ve dor ke nona sdi nga ta kapesh.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).