Në emisionin “Opinion” në tv Klan të Blendi Fevziut, ka pasur një debat të nxehtë mes ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri i ftuar përballë analistëve për të folur për situatën e rendit por dhe operacionin e arrestimit të bandës së tritolit. Shpesh gjatë debatit ministri i Brendshëm Tahiri i tërhiqte vëmendjen analistëve duke i thënë se për pyetjet, dhe qëndrimet e tyre, të cilat sipas tij kishin si qëllim për të zbehur punën e policisë në luftën me kriminalitetin, i bënin pasi lexonin mesazhet që i mbërrinin në celular.

Sot në rrjetet sociale janë shpërndarë dhe fotot ku duket qartë se në telefonatat e analistëve  kanë mbërritur një sërë mesazhesh.

Madje në telefonin e një analisti  minutë pas minute mbërrinin mesazhe nga ish kryeministri Berisha por dhe dhëndri i tij Jamarbër Malltezi.
Në një foto tjetër dërguesi i mesazhit është Fatos Nano i cili i shkruan Artur Zhejit:
“Po fol o lacko se na çau k… ky  k…”

Në studio përballë Saimir Tahirit mbrëmë ishin të ftuar analistët Artan Hoxha, Artur Zheji, Robert Rakipllari dhe Andi Bushati.
 
 

49 Komente

Dmth de facto debatet I beka saliu me fatosinsmiley

Kush e njeh pak, po fare pak, kategorine e "analisteve" e di mire se per cfare "burrash" behet fjale! smiley

Une jetoj ne Itali dhe i ndjek rregullisht analizat ne mediat kryesore italjane. Autoret jane te gjithe profesore te shquar universitetesh, autore tekstesh studimore e me rradhe, pra elita e fushave respektive.

Kurse tek ne "analistet" jane te gjithe, pa perjashtim, ose njerez pa asnje zanat, ose persona qe flasin per cdo teme, edhe jashte fushes se tyre te ekspertizes.

Ne keto kushte jane shnderruar ne megafone te njerit apo tjetrit bos te politikes, zedhenesa te grupeve te ndyshme te interesit, ne dem te qytetareve.    

 

smiley

cfare analistash! vetem ne ate vend i shikon me celulare ne dore gjate emisioneve, si kukulla te bukura qe jane.

Nga persona te tille presin shqiptaret zhvillim dhe demokraci ?????????

I here,ai Rakipllari asht ni fundrrine njerezore.Ja kam vu vine, kur mbronte ate kurverine ne parlament;kalimin e Kadelit,Islamit dhe atij te kuksit ne krahun tjeter.Me statusin e analistit,te kesh guximin dhe te mbrosh e te paraqesesh si nje akt normal,ate permjerrje qe n'a u ba mbi fytyrat tona,asht nje ndyrsirllik i papershkrushem me llafe,ose une te pakten s'jam ne gjendje.Ky faqezi, asht i gatshem me pi shurren e gjithkujt qe i nep naj lek dhe ka paftyrsine me na e rekomandu dhe ne te tjerve: pijeni se asht shume e mire! 

analistat janë pjesë e pandarë e kurvnisë së përgjithshme shoqërore.

Po domosdo, kur ne te gjitha emisionet sheh po te njejtat fytyra...kjo do te ndodhe...Keta e kane bere prone te tyren, emisionin apo tv ku vegjetojne... Ja shiko Fevziun, ne çdo Opinion te tijin, me patjeter do te shohesh Lubonjen, Tan Hoxhen, Rakipllarin, Yllli Rakipin.... ja keta jane qe vijne rrotull neper studio dhe medemek pergatisin opinionin publlik...

Dhe ti prite kete debat per te nxjerre konkluzion per Fevziun?

Provo te kujtosh cfare i kane bere Muslim Pashait,atij te detit, kur e sollen ne debat perballe Gervenit qe ndante detin. E bene sharlatan , te cmendur, te rrjedhur, opo te gjithe te keqijat ja veshen publikisht e atehere kemi then qe ai qe rritet ne bjeshke nuk ka si te kete dashuri per detin.

Nejse une dua ta perkufizoj keshtu kete : keta analizatore lajne bythen me furce dhembesh. smiley

Nejse, per km kundershtare si tosi dhe saliu jane vlere e shtuar.

Ej, po nuk eshte tabele qitje policia per palavi te tipit Artan Hogja apo Andi Bushati. KM apo ministri le te marrin vlere te shtuar sa te duan, por jo te marrin ne studio si background dy oficere te larte policie. Te mos e bejne me qe te jene ne nje studio ku ka debat politik. Ka vetem nje qar nga kjo qe e ata e pane me syte e vet sesi eshte e verteta e medias, sidomos e kesaj tip mediaje, por megjithate duhet te qendrojne sa me larg, ata vete nga ky llum.

Ky eshte perdorim propagandistik. Nuk ishte e nevojshme prani e tyre aty per nga menyra se si u zhvillua debati, sepse ata nuk folen fare.  

Ministri nuk ben debat politik me pranine e policeve. Ketu ai ra ne kurthin e Fevziut, qe pa kete ushqim nuk mund te jetoje. Kur them ne kurthin e Fevziun mund ta kisha thene dhe ne ligesine e Fevziut, por kur te kemi teme per ate do flasim mbase. Demin e merr policia dhe jo analizatoret, as dhe ministri, Sali Vicidoli apo Tos Shkallnueri.

       

Nuk jam nga ata qe e pane me syte e vet ne fakt dhe po flisja jashte ketij debati.

Kush jam unë që po i jap të drejtë vetes  të jap vlerësime për këta "analistët"? Kërkushi, një anonim në humbëtirën kozmike! Meqë e prutë si temë dhe tani jam pak i lirë thashë që, pse dhe unë të mos them për këta mendimin tim. Ja, lexojeni:

• Artur Zheji në '98-tën mu ul në tavolinë tek "Fideli-bar West", ku isha me një shok tjetër. Vinte nga emigracioni. U paraqit si "gazetar" i "Shqiptari i Italisë" dhe pas kësaj njohjeje fillestare e pashë vazhdimisht duke i shërbyer parreshtur Partisë Socialiste, fillimisht pijetarit Nano dhe më pas peshëngritsit Meta. Kjo parti, pasi Fatos Nano dhe Ilir Meta , si dy karrieristë të thekur për pushtet ja mbrritën ta përçajnë të majtën, i humbën zgjedhjet, duke humbur dhe shansin që i dhanë Zhejit për deputet. Kjo s'do të thoshte aspak se gazetari i "Shqiptari i Italisë" nuk do kish truall ku të sfilonte. Përkundrazi! Shërbesat e tij vazhduan t'i përkisnin pushtetit, i cili nuk harroi t'i kthejë pronat. Pra, kemi të bëjmë me një sherbëtor të të gjithë zotërinjve. A mbron ndonjë parim? Hëm...ja gjykoni vetë!

• Analisti Hoxha, i tromaksur nga padia në prokurori, nuk përtoi t'ja mbathte jashtë me një tjetër eksponent të PD-së. Akuzohej për përvetësim të pronës publike. U kthye kur mendoi se ujërat ishin qetësuar. Shërbeu besnikërisht si qeni për të zonë, duke shkruar parreshtur nëpër gazeta për politikën e ditës, ku shpallej si një ithtar i Berishës. Ja mbrriti, fitoi besimin! O perëndi, e pabesueshme por e vërtetë! Shërbimi i tij jo vetëm e ricikloi sukseshëm, por e ngriti deri tek elita shqiptare e qytetarve. U propozua për president. Ai do ishte presidenti ynë në vend të këtij invalidit, nëse lufta brënda partisë së pronarve të mëdhenj nuk do i kish nxjerrë dosjen e bashkëpunëtorit të sigurimit të shtetit.

 • Rakipllari, nuk ja vlen të flitet për këtë vemje. Sa herë i përmendet emri më kujtohet gazeta "Panorama" me gjashtë faqe kushtuar dasmës së vajzës së pronarit. Ptuuu! Natyrisht dasëm e bërë me para të marra borxh, të cilat nuk do ketë kurrë shanse banka t'i rimarrë.

Mos u ndikoni nga mendimi im. janë përfundime personale që thashë t'i ndaj me ju. Jam i hapur ndaj çdo fyerje.

 Jam i hapur ndaj çdo fyerje. smiley

Analizë e këndshme por me "helm" për analistët.

Tur Zheji ne 98 smiley Kam nje foto te 95 tek aksioni qe organizoi Karlo per te pastru plazhin tek hekurudha, ku jane gjithe gjigandet e medias se sotme me rrobe banje. Te ta dergoj? smiley

Po PF, mik i dashur, ke të drejtë. Jo '98, por siç thua t, '95, sepse në atë kohë kam qenë te Gazeta e Karlos. Me respekt për ty e familjen tuaj! Kemi kohë që nuk shihemi por Tirana nuk të harron.

Me nje fjale Petro i dashur, keta qenkan ; ku theret qameti smiley

Ministri i ngjante atij personazhut te Pandi Raidhit te "Yjet e neteve te gjata" - kishte zene nje pozicion te mire me mitraloz dhe po i grinte te gjithe. smiley

Ne nje fare menyre ishte i justifikuar.Perballe, nuk kishte njerez qe i benin oponence ne sherbim te publikut,por 5 veta me gjithe ligesine dhe dashkeqesine e mundeshme, per t'a kryqezu ne emer te interesave te caktuara.

Sidomos kur po shpjegonte problemin e Lazaratit, aty i griu te gjithe smiley

Lene,lene - duhet plan per zhvillimin e zones,- tha,po ne te tjeret qe s'kultivojme hashashin,i kena kry hallet me zhvillimin? smiley

 

Saimir Tahiri, planifikues zhvillimi smiley 

 

Qenkan merzit Ramisto-komentuesit se po manipulohet media?!!! Ironia paska nje sens te forte humori, se dje po flisnin dhe per "koherence" te tema e 1 euros. 

Kam vene re qe eshte krijuar dhe nje grup pune Tahiro-komentues.

Me bindesi eshte ai ish-kandidati per president nga shoqeria civile dhe sigurimi shtetit Artan Hoxha. Shume aktive familja berisha, mesazhe cdo minute dergonte.smileysmileysmileysmiley

Po si ne cdo fushe tjeter edhe kjo puna e analisteve eshte sh problematike. Ceshtja eshte se kjo eshte menyra e tv-ve per te pasur kosto te ulet ne prodhimet qe bejne, dmth sa te shkojne te kerkojne specialiste verdalle kane pikasur dy a tre dhe i ftojne gjithe kohes neper emisione. Tani problemi eshte se keta analistet shqipo kete e shohin si nje menyre fitimi, vetem analize qe nuk bejne. Ata mbrojne ate krah qe iu ofron me shume te mira materiale dhe keshtu perdhoset liria e fjales ne shqiperi, fakti i te qenurit kritik me qeverisjen (e kujtdo ane qofte ajo), dhe te mbrosh te drejtat e qytetareve. Ata vetem kete nuk bejne, mediat nuk duhet ti ftojne me dhe ne nuk duhet ti degjojme e shohim me!!

Dmth i bie qe Meta eshte me Nanon, meqi Zheji eshte me Meten? smiley

Po kryetari i shoqates tone te baraslarguar, Lubonja, lexon celular gjate debateve?

vetem analize qe nuk bejne.

..keta jane njesoj si ia vrasesi me pagese por me ndryshimin qe nuk vrasin njerz fizikisht ...ata njesoj paguhen te thone ate qe u kerkohet nga urdherusit dhe kjo quhet propogande per manipuluar opinionin.
 

smiley

Cfare gjuhe lartesore perdor ish Kryeministri i Shqiptareve, Nano, ne SMS, administratori i peshkut kish per tja censuru. E shihni se cfare xhevahiresh nxirrni per tju udhehequr o milet? Nejse u kthye nga exili plehra e rradhes te qelbi memedhene.

Nxirreni edhe ate mesazhin e Zenit qe cponte me hosten Tan Hoxhen qe ta ndrepriste Tahirin sa here qe zinte ne goje Gerdecin, le te jemi te balancuar.

Sa per Analistet ata jane prostitutat mediatike te Klanit qe priten te na kryesojne drejt luftes anti qeveri bashke me Baca Salukun. osht bo i bezdismesh palloshi me Klanin e Sandrit. Analistet jan gjthashtu ne rrezik te humbasin KOROMANEN. 

Ceshtjen e celulareve ne emisione e kemi diskutuar disa here, ka kohe. Une nuk arrij ta kuptoj dot kete fenomen te paedukate qe ti je ne bisede ne TV, e tjetri/a - qofte te ftuarit, qofte gazetaret qe drejtojne biseden - rrine e merren me telefonin.

Drejte, por kjo qe preke ti eshte si me thon eshte vetem siperfaqja e lucidume, e asaj qe keta jane ne esence. 

Bame, qe ne celulare nuk shkembejne, gjate emisioneve, mesazhe me dashnoret apo prinderit qe pyesin "a te presim per darke" kjo kuptohet besoj.

Shume gjate i ke rene o admin. Mjafton te thoshe Hoxha/Zheji/Rakipllari dhe i kishe thene te gjitha. 

Pikesepari, telefonat nuk lejohen gjate nje emisioni direkt apo dhe indirekt. Une nuk kam pare akoma kendej ne perendim, ku jane te ftuar politikane, eksperte, analista, te perdorin telefonin gjate programit. Telefoni fiket. 

Pikesedyti, moderatori i emisionit, vendos nje 1-2 numra telefoni, nje kabllor dhe nje celular per publikun, numer/a qe rrijne gjate gjithe kohes ose herpashere ne ekran, gjate programit. 

Pikesetreti, moderatori/drejtuesi i programit, vendos disa pika/detyrime, per te tere aktoret/pjesmarrsit aty, si koha dhe menyra e te shprehurit, etj. 

Pikesekaterti, ministri, nuk eshte i detyruar t'u pergjigjet te tera pyetjeve. Ai eshte i detyruar te pergjigjet vetem para Parlamentit dhe dhomave te larta te saj, siç jane Komisionet. 

Pike te ndermjeme , ke Harru faqen .. paragrafi ...tek VQ , pjesen ku flitet per " Lirine e te Shprehurit " si aset i Vecante ne nxitjen e veprimtarive ekonomike . Aty me duket se kritikon ( me humor patjeter ) edhe rastin e dekreteve ( lajmeriimeve ) te Q.Mulletit

nalohet levizja me xhepa te mufatme ..

Une e kam kuptu ate kapitull qe jo cdo mendim qofte edhe gazetaresk per Kohen eshte Normal dhe duhet vleresuar nga njerez me mend mbi Gryke .  Aq me teper qe kemi edhe shembullin e Xhiboles me shije per artikuj ! Ndoshta dhe e kam kuptu gabim !

Ja Grande Kaka per kete  rast me duket se ka fillur Mendon , nuk shtyp rrjeshta gazetash dhe nga "Na kem Feisin e Bukit or tie " ...smiley

analistet e s(u)ms,analistet & gazetaret e partive

çfar minjesh qe munde te ushqej partia

te pakten njerezit e pane se nga e marrin frymezimin keta analiste, se per te lexuar, studiuar (ndoshta Tan Hoxha ha buke vec ketu) apo hulumtuar perpara se te flasin per ndonje teme, s'behet fjale, pervec ndoshta edhe andrea stefanit, ky e fillon statistiken me "lexova ne internet" sikur te ishte ndonje database per reference.. 

Tan Hoxha eshte krye laskari, e njoh qe ne vitin e larget 2002 kur hapi me Gencin e Selamiun ate OJQ.

Medioker injorant qe sperdridhet me pirueta cinike per te kamufluar mediokritetin e vet. Tutolog fancazzist.

Ketu e pane te gjithe qe ca eshte, legen ku lajne kembet padronet e tij.

Ashper effkey.  

Meqe e diel Super Bowl-i po i bie shume shkurt dhe po ripostoj nje koment te vjetshem:

Per Artan Hoxhen "analist".  Artan Hoxha eshte thjesht nje i punesuar nga nje entitet privat; tv private, gazete private.  Nqs do ishte punesuar ne nje entitet shteteror nga taksapaguesit shqiptare, duhet shoqeruar me "disclaimer":

-try (read/listen to) at your own risk 

-remember to consult your physician before engaging in strenuous reading/listening activity

-warning: the following show features stunts performed either by analists or under the supervision of analists. Accordingly, producers must insist that no one attempt to recreate or re-enact any stunt or activity performed on this show.

Edhe entitetet private po te ishin sadopak zemergjera duhet ne fakt te kene ndonje nga keto. 

Por, ai mund te kishte qene edhe presidenti yne. 

Bulkth, ne c'kuptim kjo:

ndoshta Tan Hoxha ha buke vec ketu

Tan hoxha eshte njeri qe lexon, studion dhe eshte ekspert ne te drejten tregtare .. drejtori i nje instituti kerkimi qe me ka dal nga mendja me pronar genc rulin (kanakari i te cilit eshte tan hoxha).. por si tan hoxha edhe genc ruli jane nder te paktet intelektuale ne skenen tone politike ... Hoxha edhe njeri me opionin te pavarur.. eshte nder te paktet "spinn doctors" atje qe e meriton kete emertim, sepse di se c'flet dhe nuk le ti vendosin fjale ne goje.. shkurt eshte me vete-kurdisje dhe jo si zheji, cim peka apo mustafa nano

+1
smiley
Instituti i studimeve bashkëkohore...

shume afrikano-qendrore ajo pamja e emisioneve shqiptare me telefona ne duar!

keta qe e imitojne perendimin deri ne majmunezim,keta qe edhe shqipen e kane anglo-italo-greqizuar  si u ka shpetuar ky detaj?

Skandal dhe ky.

Tur Zheji (siç me përkëdheli i thërrasin të njohurat) është orvatur sot të laj m...n me sh...ë. Ka akuzuar hakerat se janë ata autorët e sms-ve të Nanos. Të thuash ti se u plasi hakerave të merren me një spurdhjak si puna e Zhejit.

Nuk jua ka fajin njeri juve e keni fajin vete qe uleni shikoni emisione politike ne darke! 

Jeni ju(shikuesit) pa jane ata-"garbixhat" e medias! smiley

Po ska bërë vaki kurrë që ta dëgjoj apo shoh, jo këtë por asnjë prej analistëve. Nuk kanë mbaruar librat.

Ja kishte dhi keq Moore dje qeverise, pozita e sotme kur ishte ne opozite nuk beri ate qe duhej per integrimin e vendit. 

Pranej s'marim status ne mer daje, se nuk i interson pushtetit te sotem. 

Drejtues te larte te policise se Durresit, te lidhur direkt me porositesin e krimit, nuk marin denoncinin e te vete-dorezuarit, por ne sherbim kryekeput ndaj krimit e ndjekin te vete-dorezuarin me makine dhe kur shohin qe ai shkon ne media nderhyjne per ta arrestuar per te pasur rrethanat nen kontroll.

Po te kishim status nuk do kishim 4 muj rresht and still counting, skandale nga me te paimagjinueshmet. Nuk do kishim polici te shtëtit te implikuar me krimin, por do kishim polici te qytetarit.

Nuk do kishim vjedhjen e 4.3 milion te dhenave personale te qytetarit nga paligjshmeria e pushtetit.

Nuk do kishim dhune me arrestime ndaj fjales se lire ne diten simbol te protestes. As cenim te te drejtave te njeriut me gjoba fiktive.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).