Sot do kryhet shpërthimi me eksploziv kompleksit ‘Jon’ tek zona e 'Ujit të Ftohtë' në Vlorë. Shembja e kompleksit do të realizohet përmes shpërthimit të kontrolluar të një sasie lënde plasëse. Shpërthimi i sotëm, sipas specialistëve xhenierë do të jetë i ngjashëm me atë të kryer në 27 tetor në një kompleks rezidencial në afërsi të Skelës.

Balkanweb

523 Komente

po keta pse nuk e bene nja 2-3 dite para statusit kete shperthimin, mbase do kishte ndikuar pozitivisht te evropianet.

Hollanda na ka ne gryke te Jo-se, ne i kemi ne gryke te C4
 

vallaj Belulo, sala do e kish marre statusin. i dinte brimat dhe qoshet ai. ky si mazllum duket, e humbi statusin.

Po rilind Shqipëria,

rroftë partia,

që na bën me shtëpia...

rrofte partia, rrofte edvini

qe shqiprine e rilendi

ky eshte hapi pare i masave per te luftuar korrupsionin ne nivele te lartasmiley deri tani nuk eshte pare kjo!

Nuk jane gjera qe mund te perseriten shpesh keto.

Jane te dobishme dhe nga pikpamja shkencore. smiley

Akoma nuk dale ndonje llosh qe te thote qe kjo prishja e objektit behet qe te hiqet vemendja nga rritja e taksave?

Ta gezoje Vlora Lungomaren ! smiley

eshte per show, u degjua nga rreth i filistejve.

dhe atehere Rama tha: Show must go on!

dhe show vazhdoi. dhe atij kjo i pelqeu.

po clirohemi perdite e ka i cik nga makthi i se shkuares. po behemi gati per europe.

Ca do behet per ate konferencen qorrsokakse ku na futi qoftlargu?

Iku !

Tani si do veprohet me shtepine e Majlinda Bregut qe e ka bere ne muret e kalase dhe ai pallati ne Shkoder, afer radio Shkodres.

Jam e sigurte qe ai ne Shkoder te pakten do qendroje aty ku eshte. Per mua me keq jane ato pallatet perballe kalase qe nuk mund t'i shikoj dot me sy por nuk besoj qe do hiqen. Jozefina Torollakja e ka vjedhur Shkodren nga ai pak qyteterim qe kishte. 

 

Per Gjusepina Qoben e ke fjalen kur thu torollakja? Fis hajnash.

6000 usd nafte ne muaj i del inventari i karburantit per makinen e vet.

Pra 6000 usd pjestim 2 usd per liter bejne 3000 litra nafte ne muaj. usd me usd thjeshtohen. smiley

Nese makina e saj harxhon 20 litra per cdo 100 kilometer atehere makina e Gjusepines ka bere 150 here nga 100 kilometershe ose 15000 km ne muaj. Ose distancen Shkoder Tirane qe eshte 200 km vajtje-ardhje e ka bere 75 here ne muaj. Ose per te qene me te sakte e ka bere 2.5 here ne dite.

 

Shtepine e Majes nuk do ta shembim me shperthim se rezikojme murret e kalase. Do fusim romet ta zhveshin ngadale e ngadale deri ne pranvere. 

Dmth demontim me ane te zjarrit? 

Se romet perdorin skemen : ndezin zjarr afer betonit i cili per shkak te temperatures shperbehet dhe godina bie. Nderkohe betoni largohet me lehte se sa kur perdoret amonit apo ndryshe TNT. smiley

Te pakten ne bregdet te shkaterrohen pallatet se ne qytete u pa puna. 

iku, na i mori te ligat. dhe ca pallate te tjera ju lutem

Po mire po pse nuk kane futur punetore qe t'i nxjerrin dritaret dhe gjithçka tjeter te vlefshme nga aty per te lene vetem betonin. Betoni pastaj mund te riciklohet. Se keshtu do keni nje germadhe me shume elemente aty dhe riciklimi eshte i pamundur. Eshte normale qe kur prishet nje objekt, ne fillim duhet gjithçka te zhvishet nga betoni.

A thu ku do te perfundojne mbeturinat tash? 

Per dritaret nuk e dij por dyert do t'i çojne ne shkolla. 

 

ato shkolla do prodhojne perbindsha, jo qytetare te mesuar me parime te perendimit anglo-sakson.

Ruajuni ebolas se qoftlargut. Cdo gje e korruptume duhet flakur ne ujrat nderkombetare.

riciklimi do e zhbente qellimin e zhberjes. Asnje gram i atij betoni te molepsur, i atij duralumini te korruptuar, i atyre skeleteve hekuri moralprishura, nuk duhet t'i kthehet ne forma te perdorueshme shoqerise.

Rama, the demolition man!

Mos ja fut kot emigrant, pse mos te perdoren prej shoqerise? Shkollat kane nevoje per dyer dhe dritare.

jane te molepsura! Verwendung verboten!!!

duralumin i korruptuar 

smileysmiley

Betoni pastaj mund te riciklohet.

smiley Ku kujton se je, ne Evrope?

ka websit INUK-u se mora ca foto ne Tirane kur isha

Sipas draftit që pritet të kalojë per Buxhetin e ri Qeveria parashikon një deficit prej 95.6 miliardë lekësh ose 950 milionë dollarësh. Kjo sasi parash do të merret borxh dhe deri sot flitet vetëm për një kredi prej 200 milionë USD nga FMN dhe Banka Botërore.

Po per 750 milion dollare kush do ti japi borxhe ? ...ketu futen edhe fondet ber te bere Lungomaren ....

Do marre usd me fajde.

Kane kriju nja dy firma si Sudja 2 dhe Xhaferi 3.

U kry bace! Edhe nje ciban me pak. 

i modh!

kjo toke nuk i duron dot cibanet e huaj. ne i zhdukim! cfare keni kurdsisur ne tunelin e trete? smiley

smiley

na vini ca foto before and after

Te dashur peshq, nuk ka ikur asgje, do demshperblehen kokerr me kokerr per cdo gje. Nuk ka ndonje vendosje drejtesie ne vend. 

per cfare perdoren keto inertet pasi prishet godina?

jepi Edi Rama jepi se nuk e ke nga xhepi

E mira do ishte qe te pakten per kete pallat ku shkeljet jane ashiqare ( fallsifikimi i shitjes se tokes, zaptimi i detit, miratimi i lejes etj etj) ti shkohej deri ne fund kallezimit penal ndaj ketyre te babzitureve. Atehere mund te quhej cikli i mbyllur ( sigurisht duke iu faturuar cdo shpenzim qe ka bere shteti ne kete aksion).

Vlonjat, qe te marresh paret duhet te jesh pronar ligjor i dickaje.

Deri sot asnje person nuk ka paraqitur dokumenta qe eshte pronar i ndonje apartamenti. Asnje person.

edhe as nuk kane per ti mbushur formularet, pasi ata qe u paraqiten si banore nuk jane banoret e vertet dhe nje mbushje formulari ju hap telashe. Shembja eshte vetem nje pjese pasi eshte hapur kallzim penal.

Nuk di ta them jane apo nuk jane por si rregull shpronesimi ne masen qe jep ligji behet vetem ne rast se je pronar i ligjshem i te themi apartamentit apo dyqanit.

Banoret reale e kane shume te thjeshte : me jep tapine ose leket. Keta qe kane ndertuar tapine nuk e gjejne dot sepse ka rregulla per ta marre ate. Nese nje firme me shet mua nje apartament ma letra te parregullt kete konflikt nuk ma zgjidh shteti por e zgjidh vete nese kam kellqe. Te rrine mire ata te firmes se mos marrin dhe ndonje kallzim per mashtrim nga ata qe kane pagu te themi 1500 euro /m2 e keta e kane shkru ne kontrate 350 euro per shkak detyrimesh ne shtet.

Synohet kompromis qe nese Rama e ben i shkon per lesh i gjithe angazhimi.

Pastaj do dale ndonje qe thote ma jep gjykata mua pavaresisht se kam ndertu ne det. Kjo marke njeh parimin toke e xanum .

smiley

Ej, po nuk jane te gjithe me juridikun e Sajmes mer. 

Po nuk i kupton ti keto motra, nuk i kupton. Me degjo mua. smiley

INUK kur rrethoi pallatin ditet e para nuk lejoi askend te hynte pervecse banoret e pallatit te cilet duhet te tregonin katen e indentitetit. Menyra sesi qeveria veproi ne kete raste eshte  per tu marre shembull. Treguan profesionalizem te larte dhe nese i shkojne deri ne fund ka rrezik qe jo shteti te paguaj por ti kthejne lek ne buxhet sepse aty kane dale njerez te vdekur qe kane firmosur, deti i hipotekuar e banore te rreme.

 

Varet si e shef ate punen e ndalimit te atyre qe u quajten banore si fillim. Per mua rruga e ndalimit forcerisht ishte gabim sepse mua ne shtepi mund te me vijne edhe miq e shoke dhe sikur nuk shko qe atyre t`u kerkohet leternjoftimi dhe se ku do shkojne. Po kjo faze u zgjidh me vendim gjykate.

Zgjidhja e dyte mund te them qe ishte e zgjuar sepse e le te gjithen ne doren e vertetimit te dokumentacionit i cili eshte per faqe te zeze, sepse sikurse ja thashe Vlonjatiti kane ndryshu personat qe nga hipoteka e deri tek tatim taksat ku raportohen kostot e ndertimit dhe vlerat e shitjeve. Keto nuk ndryshohen dot ( ose ndryshohen nese fut duart ne serverin e tatimeve)  , ndaj nuk eshte kaq e thjeshte per ata qe kane ndertu se implikojne shume institucione qe kane bere faull per karton te kuq.

Te ishte per mua personalisht godina duhej kalu ne sekuester mbas vertetimit te paligjshmerise e u duhej dhene policeve si shtepi pushimi per punonjesit e rendit. smiley

Po ajo histerikja me profesionin avokate nuk la me studio televizive pa uleritur se eshte pronare e ligjshme e apartamentit dhe "xhandermaria" nuk po e lejonte te hynte ne pronen e saj. Ajo e bleu nga dikush apo jo qofte edhe sikur ta kete dhurate. Ka pasur dy pale ne keto transaksione.
Nejse, te pakten ajo shemtire qe bllokonte bulevardin nuk eshte me.

Hmmm, asaj i jeper e drejta deri ne momentin qe shqyrtohet kontrata, pra marredhenia midis asaj si person dhe firmes qe shet apo kush ja ka shitur sepse mund t`ja kete shitur dhe pronaret e truallit si pjese ne investim. Pra deri ne kete cast ajo eshte pronare e dicka qe eka blere ne mirbesim nga nje subjekt i caktuar.

Ka nje hipotekim paraprak e me tej akoma kur mbaron dhe vertetimi i shfrytezimit atehere behet kalimi i plote i pronesise nga shitesi tek blerezi.

Keta e kane kaluar kete halle ne pjesen e disave e ndersa tek te tjeret nuk e bejne do sepse ndryshuan ata qe jane ne zyrat e hipotekes. Ky eshte ushtrimi i veshtire qe zor se zgjidhin as ketu as ne ndonej gjykate tjeter.

Per te paren varet si do gjykohet sepse ne fund te fundit fjala e gjykates nuk behet dysh, ndersa per te dytet nuk ka shans ligjor.

Faleminderit Komentues.

Me sa u pa nga akti shitjes, kishtenje fallsifikim me pjesmarrjen e noteres Moza Shehu, ku ajo duhet te shkoje ne procedim penal. Ka nje hipotekim prone te rreme mbi blerje te rreme, pra kalon ne nul.

Pastaj avokatja e di shum mire qe hipotekim, certifikim jane dy procedura te ndryshme. Vertetimi i pronesise nuk te jep te drejten e te ushtruarit te drejten e plote te transformimit. Ajo qe bertiste si e cmendur nuk ka asnje pronesi, por vetem nje premtim-pagese ekstra, prej zyres se saj juridike nga ajo varet, per nje premtim te majme me vlefte afer shumes se nje apartamenti te atij pallati.

Me pak fjale ajo(mundi i saj) shkoi per skrap si edhe pallati.
 

Flm Ron per linkun. C4 mos ishte gje e skaduar mo. 

Pierre po obligacionet e C4 kur do te emetohen? Thone se do te kene afat maturimi 2 vjecar me kupon indikativ 50%. A eshte ky nje investim i sigurte?

Kjo eshte interesante smiley Ta kisha dit se ky Palloshi do e fillonte me C4, do ti kisha propozuar ministrit te Financave, qysh ne shtator te hidhte ne treg keto lloj obligacionesh. 

Pune te mbare. 

Pas ndonje viti kur gjykata shqiptare te denoje shtetin shqiptar te paguaje ndoca miliona ose Gjykata e Strasburgut disa dhjetra miliona, parate do te dalin nga xhepi i taksapaguesit shqiptar.

Mire eshte te mbaroj me gjykaten shqiptare, se ajo e Strasburgut e ka te rende pellemben kur te godet. 

Nejse, komentuesit e katit te dyte i kane thene qe nuk ka pronar, i rrejne me karamele keta miliitatent. 

Motra, nuk e kupton ti kete po shko merr me ndonje gje tjeter. smiley

Motra kendej motra andej, po Hollanda ncuq tha prap smiley 

Po nuk i kupton keto ti me degjo mua ti motra. Duhen dije shtese, motra.  smiley

O daj, po ti je injorat mor burre, vetem ti nuk mund te flasesh per dije, me diplome filoqylse ne xhep. Ty te kena si tip kllouni ketu. Kuptohet pas xakes smiley, se do shume me arrit vendin e pare. 

Po lere tani se nuk e kupton cfare thuhet ketu. Nuk e kupton jo se militant por se je e trashe se me thjesht nuk ka si shkruhen gjerat. Mos u merzit motra , mire?  smiley

dmth, sot ra...., opozita..?smiley

Ai pallet ishte statuje e korrupsionit, arrogances, fodullekut dhe injorances!

Bravo Ed Rama, edhe sikur neser te te hedhin nga pushteti, hallall! Boll qe ua cfryve bolet ketyre bqrave!

Le te vine tashti tna thone qe eshte show. Po dhe nese eshte show, I like this show!

Faleminderit Edi Rama!

Bolet ashtu te shfryra do jua fusim ne bithe qe edhe kur te shurrojne mos te bejne pis ambientin.

shi shi interesant nuk me kish shku menja qe shurren mund ta bojne me cikel te mbyllur. 

O Rono!!! smiley

tani ki inot, foli hakun! ky tha do ta prish dhe e prishi. Sala coi 1 mije police dhe nuk shembi dot dy kasolle ne hamallaj a ku ishte

Shume e drejte! Sala s'prishi dot as pallatin e Dash Pezes ne Tirane.

Po piramiden e harrove?

i ke pa hotel dajtin dhe piramiden? njera mbas tjetres te rrenuara, te rrjepura....per mu duhen sakrifiku berisha dhe jozefina per te heq synin e keq

Bilanci: pronaret e pallatit i moren leket, banoret i moren leket, shteti shpenzon dhe per prishjen dhe pastrimin, invalidet nuk marrin asistencen se s'ka leke.

Faleminderit Edi Rama!
 

une thashe se ti ishe per rrugen ligjore, si shoqja e xhibit qe je, po ti dashke ekzekutim te pronareve ne emer te shtetit....

Futja pordhes kot o gjemb. As pronaret e as banoret nuk kan marr e as do marrin gje!

Dmth ti po thua qe Rama genjeu kur tha do marrin leket, dhe s'do i mbaje premtimet?

P.S. Pronaret i bie t'i kene marre leket se i kane shitur apartamentet.

Ene ju sa te keqij. Direkt me gengbeng. Lerini o vajzen te enderroje, se eshte dhe femer. Femrat enderrojne qe te vogla me barbien der 60 vjec me red diaries. Gjemi, ste le vetem shoku ty joosmiley

Ku e pe endrren time o koko? Ti flm per moslenjen vetem, por kur te vije dita te kem nevoje per ndihme ne bisedat me cerrat (TM disa komentues ketu), do te lajmeroj (do duhet te presesh ca vite).

E o mire. Un prita ter kto kohe qe te vinte rilindja, spo priskam per gjembin qe o si shpirt. Gjem, e ke menduar te jesh dhe ti pjes e rilindjes? Kur u bo dhe ajo shurruflla e tatimeve spo behesh ti qe ke formim e sharm perendimor. 

Duhet te behem pjese e LSI-se e te eci me shpejt.

abababa kokolepso, si qe kjo. me kujtoi direkt kte

enjoy! smiley

Cjon kto bitellsa viti xix mer emigrant qe sme ngjisin fare. Hajde de ndonje miley cirus a justin bieber a taylor  swift

Gjemb mos u be me lsi se jan parti hajdutesh. Ty ste takon. 

koko, e di ate shprehjen e popullit tone te urte: "Puna jone pune m..., pune te mire ka hajduti"?

Sfida e njeriut fisnik ne kohet moderne esht mos te bier pre e etjes primordiale per pasurim me cdo kusht. Ti mund ta besh se jeton ne nje shtet te iluminuar. Un coc e kam bere. 

per mire u nisa. nji klasike thash, evergreen

po edhe milus kerrja ka nje ane te mire, mos e merr ashtu ti. sec ka nje session te oborrit te mbrapem. ja psh. xhind eshte edhe kjo kur do. smiley

Ja ktu e ndreqe. Keng klas e ka qa motra. Ne fillim thashe se po na puno noj rreng se ai oborri mrapa tingello kinky. 

Qeka brenda ritmit te Cridens ...smiley Mire per dit shtune . Ja kenofshin Sales evergreen edhe ne rreze te Pallatit ku banon pa Leje e Hipoteke smiley

i njifke mire femrat!!

Gjembi, 18 milion euro do ndahen, duke fillu nga e hena, per invalidet ! Pare qe qevertisja e qafthyerit nuk ja u kishte dhene prej muajsh.Tallte menderen greku Spiro Ksera me invalidet shqiptare.
Tani salibanditi na shkruan faqeve te blogut ...duke u qare hallin ! Nje palaco i pashoq ! Se eshte i vetmi qafthyer ne Evrope qe edhe zverkperdredhur rej popullit ....edhe nuk i mbyllet bucia! a beka dhe thirrje " per tu ngritur ky i menderosur..... gjet ne gjunjet !

Ashtu qofte, grava!

Per jashteqitjet e Sales besoj u behet vone vec cave qe kane perfituar prej tij, ose disa "te majteve" qe edhe tani qe Sala s'eshte me km, perseri ate citojne.

Per mua, Rama paste doren e kemben e mbare, e t'i marre me rradhe te gjitha ndertimet e jashteligjshme, nga Shkodra e deri ne Sarande - pa harruar edhe Tiranen.

E ke gabim cupeeee! Bemat e salikusarit do ti vuaje ky vend edhe pas 100 vjetesh! Se te keqiat i solli kaluar kjo vemje e peshtire.Per te ikur e keqja, sic i di besoj , nuk perdor kalin por ecen me kembe...

Epo t'i vuaj o grava, c'te te them? Vete e zgjodhen. Mire qe ja harruan 1997-en e 98-en, po kur e votuan dhe fitoi edhe ne Gerdec pas gjemes, cfare mund te thuash per "popullin?"

Nderkohe shiko sa ke qe per cdo gje ja vene fajin Saliut, edhe pse ja dredh gruaja apo burri. Per pallatin ne Vlore, me leje te Gjikes se PS-se, prape fajin e ka Saliu.

Ndigjo moj gjembe ! Kjo qe po shofim ( prishjet me dinamit) jane tmerre qe duhet te dridherojne edhe femijen ne barkun e nenes.Te ndergjegjesohemi se i ca i kemi punuar vendit, shtetit, tokes, bregdetit, ligjit, moralit
te shoqerise, vetvehtes.Te gjitha keto te keqia ne se nuk do kishin nje fund do jemi te gjithe si shtet , te fundosur nga e keqja.Prandaj kjo dhimbje shume e madhe, per mua dhe gjith ata qe e dine sa djerse gjak e pare ka ne ate ndertim, duhet te na bejme " te mallkojme te keqen!Jo te gezohemi..Jazek kush gezon! ne koke i rafte ...prishja !

Uee me rob shpije se besoja qe do prishej deri sa u prish. Ueeee

Po vje era shtet. Era ligj. Shyqyr qe filluan te ndryshojne gjerat. Respekt!

smiley

me hipi nji dyshim, po s'ma ma me e thone.

po them vetem kaq: rrezik njoni qe komento ktu te peshku eshte sala dora vete. smiley

 

Sala ka thene qe eshte dashnor i librit dhe fjales se lire.

Pa shaka, e pata dhe unë këtë ndjesinë kur e solla postimin. Po më duket se ai që kam në mendje unë, është thjesht projeksion mendor i Saliut në peshk. Dmth na thotë ato që na thotë Sala, po ndryshe.

 

Rrofsh  nemesis per artikullin e Temes smiley

Po tani kush e ka radhen? Cila shkelje e ligjitte regjimit te kaluar do zhbehet? Jepi o rilindje kiji robt me tbukrit se prandaj more ne dorezim 1 milion coka nga robt. 

Po tani i cmenduri Rama me keto shperthime do e rreje tufen rilindase se gje tjeter ne qeverisje s'ka bere.

Rendi eshte me keq se cka qene, vrasje, grabitje, tonelata droge nga Shqiperia qe kapen nga italianet ose greket se policia e tepelenasve eshte dorezuar ose ka marre kontrollin e trafikut.

Eshte kthyer mungesa e dritave.

Nuk ka asnje reforme.

Po rriten taksat qe paguajne shqiptaret duke shtrenjtuar jetesen e tyre.

Paligjshmeri kudo. Rama ka shpallur devizen rilindase: ligji jam une.

Ekonomia eshte ne buze te gremines. Eshte zhytur ne borxhe dhe perseri nuk ka leke te paguaje as invalidet.

Banoret dhe pronaret do demshperblehen nje me nje, lerini cfare thone delet e rilindjes. ( http://respublica.al/artikuj/2013/12/03/... ). Bile thoni qe me mire te demshperblehen tani, se po shkuan ne gjykate ne Shqiperi ose Strasburg, kane per tu demshperblyer me shume dhe ky demshperblim ka per te dale nga parate e qytetareve jo nga xhepat e Rames.

Rrofte rilindja!

Nuk ka asnje reforme.

smiley

Dashnore te reformes. Onash ju vje Lutheri juve!

smiley

loool

Te pakten ne cmendurin e tij po zhduket nje pallat i shemtuar qe nuk ka vend aty.

Qe ai pallat duhej prishe as nuk diskutohet. Tha do e prish, e prishi. 

Asnje nga keta qe eksitohen sot nuk vrasin mendjen pse ai heshti gjithe kto vite, pse e rikandidoi Gjiken dhe e mbeshteti kur i duhej, edhe pse ai po e shkaterronte Vloren (sipas Rames). 

http://www.youtube.com/watch?v=3mUxW8Hx-CE

 

Votoni te gjithe per Shpetim Gjiken u thote vlonjateve ketu para dy vjetesh....Urraaaaaaaaa, Shpetim Gjika, Shpetim Gjika...!

 

S'eshte pune pallati. Ta prishe ate pallat, por vetem sipas ligjit dhe procedurave legale te njohura e qe ka Shqiperia dhe dikush duhet te mbaje pergjegjesi politike.

Gjiken aty nuk ja u vuri Berisha, e rivuri Rama, e mbeshteti Rama, Gjika mbeshteti Ramen, socialistet e votuan, atehere a mban diksuh pergjegjesi politike?

Pse nuk doli para nje viti, para dy vjetesh dhe te thoshte qe ky ka shkaterruar Vloren?

Por, fatkeqesisht vlonjatet jane dru me pre, nuk mendojne kaq gjate. Qytetaret jane pakice ne Vlore, zeri i tyre nuk degjohet, tani fshataret e partise nuk eshte se e kane problem shume.

Po normal, ai e mbeshteti Gjiken e tashi ben si shpetimtar i Vlores. 

I lumte bytha. Gjen shesh e ben pershesh. Po nuk eshte puna vetem te vlonjatet, gjithanej njelloj eshte. Thjeshte vlonjatet e perjetojne me shume se jane aty.

Poet mos e permjer dhe ti. Pallati po prishet per shpronesim, sipas ligjit.

Kush ka dokumenta pronesie do marre parate. Kush nuk ka do marre leshte e Nasrrokut. Puna eshte e gjitha tek dokumentat e rregullta jo te fallcifikuara. 

Po ju rrejne. Ne qe e kemi inat Ramen nuk ngrihemi te protestojme keshtu duke na rrejt. smiley

 

nese ka korrupsion shteteror, shkelje te ligjit   ne dhenien e lejeve per te kete ndertese,  kjo eshte nga Bashkia e Vlores, kryetari i saj dhe strukturat e perkatese te cilat jane te PS.  

deri tani nuk dime qe te jete  akuzuar   dikush nga bashkia e Vlores , urbanistika etj etj  se pse dha leje per tu ndertuar ky kompleks.   atehere si  u luftua korrupsioni  ne kete rast,   vetem pse u shemb  ndertesa??

 

ndersa kandidimin e Gjikes per here te trete  keta e justifikojne  shume  kollaj..   medemek Rama nuk donte, por u vetkandidua Gjika ne koke te vetsmiley   dhe Rama skish çbente..     dmth i bie qe Rama  e dinte qe Gjika eshte nje i korruptuar   dhe ka bere krime  te renda duke e demtuar qytetitn me lejet  per ndertim qe jepte,  po  ja, cti bente.. vazhdo korrupsionin edhe 4 vjet te tjera Gjika.   mirepo ky quhet korrupsion  edhe i PS, sepse Gjika ishte dhe eshte kryetar  i bashkise  kandiduar dhe i mbeshtetur  dhe perfaqesues i PS!

Keto argumentet i kam degjuar sa here. I kam degjuar nga po te njejtet persona qe me mburrje thonin qe PD-ja s'ka asnje shans te fitoje ne Vlore kedo qe te veje se PD-ja kishte kandidat pa reputacion. Pesha e fajit per zullumet qe jane bere ne Vlore rendon si mbi strukturat e PS-se atje, Ramen qe i kandidoi dhe i mbeshteti (per pushtet) dhe PD-ne qe e shfrytezoi paaftesin e PS-se me mbrojte Vloren nga dobesia me bo ca lek. smiley

smiley

ooops smiley

 

Ekonomia eshte ne buze te gremines. Eshte zhytur ne borxhe dhe perseri nuk ka leke te paguaje as invalidet.

dhe te menosh qe te gjitha kto erdhen per dy muj? 

Ky Ed Rama paska qen me zi se mefistofeles. nga veni 2 e coi perier ktu te bukren e dheut...

 

Kush nuk e di se Rama, ..... per 90 dite prishi bolleq e salikusarit.! Qe i kerreu themeline vendit per tete vite.

me sa duket pranej e paskan pas hale ne sy kta shakllabanet e sales!

e kom pas thon gjithnji: rames nuk do i besoja as garazhin e shpis, por perderisa borite e partise e kon vu kaq ne shenjester, dicka do kete ai. 

e shef ti?

Harrova te shtoj qe Rama kete pune e ben ne Vlore. Ne Vlore mund ti bjere Gjikes se tek e fundit, nuk i behet ndonje dem politik edhe pse Gjika dhe qeveritaret socialiste kane dhene leje per kete pallat dhe shume te tjere edhe duke fallsifikuar dokumentat. Vlonjatet si gjithmone dru me pre do ta votojne cilindo hu qe Rama do te ju veje si kandidat ne zgjedhjet e ardhshme lokale.

Rama s'e ben dot kete ne Durres. Durresi te ndeshkon fort nese percepton ose shikon qe ke abuzuar me pushtetin. Rama se ben dot me Vangjush Dakon kete, se pervec pergjegjesise personale ka edhe pergjegjesi politike dhe ne zgjedhjet e ardhshme ndeshkohesh me vote, ne Vlore kjo nuk mendohet.

Po kshu Rama nuk do denoje veten ne Tirane me lejet qe ka dhene per pallatet e Lindites, Dash Pezes, Fideleve etj.

Ne Vlore, njerezit dru me pre do ta votojne gjithsesi, keshtu qe Koco e ka rrugen e hapur per te futur nen kontroll Vloren dhe gjithe zonat perreth.

Poeto ty nuk ta vriste fare syrin ai ndertim, po fare fare. Tani qytetaret moren bregdetin kurse Rama godet Gjiken apo dhe Bashen. Mua me duket me shume nje win-win situation sesa nje perdorim i Vlores. Nejse ti je i respektuar ne mendimin tend.

Vlonjat, se je i atij cike veni! Ate ndertim nuk e prishi Rama, kot ja japon atij kete rast.Ate e prishi tere opinioni vlonjat!Ai opinion e pati denuar e rreniim dy vjet e gjysem perpara.Ai opinion ja vuri te dyja kembet ne njeren kepuce Rames! Ku dine keta qe flasin badiava cdo te thote po te vuri perara opinioni i Vlores?..!

Vjen ...i biri i botes nga kanionet e Nivices dhe me paret e piramidave te Alimuceve, orthosur si vjerr i tjetrit dhe nderton buze ujit e faqe gjith Vlores! Me deftere te gjithe fallco ! Dhe ja lenka kollaj Vlora ! Meazallah ore!

Ke shume te drejte Gave. Ishte si puna e atij kulmit te paturpesise njehere e nje kohe kur thoshin : ta ben ne dere dhe pastaj te troket dhe te thote me nje leter te fshi ..... Keshtu eshte dhe historia e ketij ndertimi. Kesaj rradhe i dhane nje shkel bytheve.

e mo mire se dhe vlonjatet vete kusur nuk kane lene me ndertime pa leje.1 milione euro kostoja e ndertimit, 4.6 milione euro demshperblimi i pronsreve zoti e di sa do jete kostoja e pastrimit.kjo eshte nje nga 400000 ndertimet pa leje.pietja 1 meleon $ eshte:gjithmone me bithe do mendojne shqiptaret apo kane ndermend te perdorin kuken ndonjeheresmiley

Po i ben llogarite si Shefqeti , Alba .Nuk ben Lulashdashkurbani Bashkise Tiranes shpenzime me Miljona .Deri 10 Miljone euro i ka per Xhafen ! Po qe per Qindshen e Miljonit flasim ! Sa i ka dhone Bangave te Hollandes Njaj vetem babasqapi e di dhe Kuka e Xhafes smiley

Dmth grava po te mos ishte mga kanionet e Nivices por te ishte nga Kanina, Skela apo lagja Cole, nuk do kishim sot shfaqje me dinamit?

Nuk jam une Sala , o Emigrant...tha fatakeqi LefGOPESE alias Poeti smiley .

Kjo eshte pune ...te te hape 1500 vrima KocoKokedhima ,dhe te ta lere prap brenda smiley

Do prishet me MATRAPIK !

Kushdo ta xebertheje kete le ta krahasoje me zhurmen qe le thyerja e tjegulles kur e shtyp ndonje me makine te kuqe ....ose zhurmen e gureve gjate shembjes se murit Rrethues te Kulles se K/Ministrise  Vucidolit ....ose thyerjen e purtekave te Katoit te Dhive te Saliut ... 

Te Lumte Matrapiku o Edi Rama !

smiley

un jom rob diskret, Ziko. flas ne pergjithesi.

poetua markon letersine, kemi thone. edhe perkthimet.

Ne Vlore, njerezit dru me pre ....

Emigrant ...Ju nuki njihni plotesisht meritat e te tjereve  . Ai njeh dhe dru me prete . Poeti smiley ka edhe zanate te tjera . Dhe me fal qe Ju nderhyj por me shume duhet tu njihni meritat Njerezve . Ai nuk mund te jete Saliu se prane Saliut rri e " jema " e tij LeftGOPEJA qe e ka pjelle . 

E ndjeja qe kjo fundjave do sillte gjona te mira. Ja city e boni 4 plus sic e pritsha. Pallati i shemtuar u rrezua nga drejtesia. Reforma emigracionit eshte prioritet axhende tha qepar Obama zemerfloriu. Harri Rid e boni me fol me vete te foxi ate bundrren greta van susteren. E ca do me shume refugjati shkret se kaq?

Per vite me rradhe kam degjuar vetem ankesa per kete pallat nga te majte e te djathte, si shembulli me i shemtuar arkitektural, perfaqesia me e urryer e korrupsionit qendror e vendor.

Tani qe u prish, Shqiptaret kercyen perseri ne istikamet e tyre. Shyqyr qe po behet dicka, dhe domethenia e ketij akti administrativ e penalizues me C-4, do ndryshoje te ardhmen per te mire.
 

Ram dekonstruktivistismiley

Some say you're a troubled boy

just because you like to destroy.

Well, what's wrong with a little destruction? 

(...)

up now and get 'em boy

up now and get 'em boy.

Drink to the Devil, and death to the doctors! 

ë?

thu po deshe që s'e kanë shkru për e-Ramën. 

http://www.youtube.com/watch?v=YNWQeVY7-R8

Arritjet e qeverise ,,pa rroga pensionistet ,, armë kimike ne shqiperi ,, akti normativ kot se koti nepunesat do kthehen ne pune dhe me ligj do punojne pa e pyet qeverine ,,tritol ne objekte milionash ,,prishje rendi ,, mos marrje statuse per europe ,, nje katstrofe arritjesh asgje e mire vetem te keqija ,, kjo eshte nje dhurate per vitin e ri qe asnjehere nuk e ka marre ky popull ,,RILINDJE
 

nepunesat do kthehen ne pune dhe me ligj do punojne pa e pyet qeverine

Po mire forma edukimi nuk beni ju fare ? smiley

Jo do të bënë zbor,

si bëhet lufta me triotol,

 tritol  e tym andej matane/luftojne  e s'tuten rilindsit tane

Gjemon deti gjemon mali/ po kollitet Tahir djali

smiley

derrmo e shkatrro

armikun barbar

dhe ngrihet kudo

flamuri fitimtar

ne sulm perpara

brigad kreshnike

Malet me blerim mbuluar plot me bukuri Booooooooom

Nje ze po del nga Gryk e Mezhgoranit ...

A s'jemi ne te bijt e ketij Vatani ...smiley

  Nuk qeveriset Emocionalisht dhe me dinamit ne dore tha  Drejtori për Evropën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit, Jonathan Moore.Po sicduket e kishte mire avokat Ngjela kur tha qe ;

 "Rama ka ngrirë politikën, Moore s’bëri as fotografi me të"  smiley

Kur ra busti i udheheqesit monist enver hoxha kam degjuar qe njerezit merrnin copeza te tij si relike te nje kohe diktatoriale pa liri. Di njeri ku mund te gjej ca grimca tulle te pallatit, relike te nje kohe pa ligj e kaotike?

Turqit ...hapen varrin e Skenderbeut dhe merrnin ca kokckash per timoksidhe( mbrojtje nga giditjet e fatit te keq!)

Mos ki merak se edhe keta te Pallatit do hapin varrin e Saliut pas dekjes , per ti shitur Kockt si Hajmali qe mos tu afrohet Djalli smiley

 Do krijohet figura Legjendare e perbashket e Ortodokso - Mazllemeve shenjti Mullah Sali smiley

Dihet boterisht qe një blog i majtë gjerman = Shtypi i huej evropian

 me burg dhe me tritol mbyllet epoka vucidol

dhe me dinamit ne dore ....

Grande - Kaka di te perkthesh ? Mos e ke pas me Matrapik dhe Dinamit .... dmth te kombinum

Po behen dy Raste qe dhe ua VENE dinamitin dhe u FUSIN dhe Matrapikun .Thu ta kete kuptu Moore kete ? Apo e ke perkthy Gabim nga Poeti smiley

Ketyre do u japim si kujtim copezat e majes se Matrapikut Legjendar . Si ore e lejuat tu hap Kokedhima jo pak po 1500 vrima !!!!!!

Grava, di gje konkret se pse po prishet ky pallat, 1) per inate politike, 2) per pazare, apo 3) per infrastrukturen, noi zgjerim rruge a plazhi. 

Po prishet per ndertimin e lungomares (shetitores buze deti) te Vlores i dashur Pjer, sic mund te prishet cdo ndertim per qellime publike mbasi te jete demsherpblyer sipas ligjit. 

Ndertimi mund te kete 100 probleme ligjore po ceshtje as nuk eshte hetuar e as gjykuar nga kjo ane. Prandaj cdo kenaqesi militantesh se "i prishen pallatin Bashes or tie" eshte komplet e kote. Jo per gje, po nese krijohej precedenti se nje pallat mund te prishet edhe nese ka dokumentat atehere te paret qe do shqetesoheshin do ishin vete deputetet e Rames. 

Prandaj nuk ka rendesi kur, sa apo si, banoret e pallatit do demshperblehen nje me nje, ndersa ndertuesit leket i kane marre me kohe. 

Jo nje me nje, jo. Do te demshperblehen me 380 euro metri katror, sa c'e kane regjistruar per efekt taksash, nderkohe qe e kane paguar gati 2000 euro metri katror. Dhe ndertuesi s'i ka shitur te gjitha, por vetem pak.

E mire, po i bejne skonto shtetit pra. 

Te shofim nese ka pasur banore pallati apo jo. Deri me tani jo. Fondet jon gati, presim te na sjellin letrat e pronesise sebashku me dokumentacionin justifikuaes.

Ah, ai dokumentacioni justifikues... smiley

Pra shpresa juaj eshte se nuk do dalin pronare??? Mire, vazhdoni me keto absurditete se Ballanca and co. nuk kane tituj pronesie. 

Ne rastin me te keq per pronaret, ata ose do presin derisa nje dite te kthehen ne pushtet e te mos kene me asnje problem per rregullim e dokumentave. 

Ose me shume gjasa, nese krijohet precedenti se mund te prishesh ndertime dhe pastaj te mos i demshperblesh se ka probleme pronesi, sec kam nje parandjenje qe ne Tirane do behen nja 2-3 lulishte te reja ose do zgjerohet rruga sipas planit mbas Hotel Tiranes. 

Ministria ka ngritur shume padi per falsifikime dokumentash te pronave. Do zgjase ca ajo pune. Te shohim, se mos perfundon me arrestime.

Pse nxiton ministria për ti shembur, pse nuk pret rezultatet e apelimit?Që të bëjë dhe aeerstimet dhe pastaj bëhet konfiskimi ose shembja

Po s'ka lidhje pra, qe do shembet do shembet per zhvillimin e bregdetit. gjyqi eshte per se kush do marri demshperblimin. Po se mos ka rendesi per ty. Ti do vetem t'i biesh ne te njejten vrime. 

Endrit sipas cfare eshte thene nga gazetare, jane gjithsej 13 apartamente qe pretendohet sa jane shitur, por ndoshta nga nxitimi kane haruar te derdhin parate tek pronari. Ja te shikojme se afati per te bere kerkesen per demshperblim sebashku me dokumentacionin justifikues eshte per deri ne fund te ketij viti. 

Ne rregull, do presim. Prandaj te thashe qe eshte interesante te shohim ca precedenti do krijohet. Ku i dihet, fillon e zgjohet Tirana me ca lulishte ne vend te pallateve me kete proceduren e re #rilindase. 

shpresojme

Fjala jote ne goje te perendise, Endrity!

Berbero, ju lutem rakordohuni pak se njeri thote s'do marrin gje, ti thua fondet jane gati. Na bete lemsh fare.

Po fondet gati jane. Puna eshte a i kane dokumentet pa... Sepse ka dale qe ka pasur falsifikime ne shitjen e tokes dhe ndertuesit kane mashtruar bleresit e duhet t'i demshperblejne. Po hetohet. lol

Ore zoteri, tjetri thote s'do marrin gje, ne dac dokument ne dac jo dokument.

Edhe nje here, fondet jane gati. Puna eshte te sjellin dokumenta jo te falsifikuara.

Edhe nje here, fondet jane gati. 

...cfare paresh kerkon ti or zoteri ...paret do ti maresh kur te clirohet shqiperia smiley

 

Ne Belsh perdorin nji shprehje kur do zhdemtohen . Pasi bojne debate ...do marrim - s'domarrim...e myll me i mencuri 

" Po pa gjo nuk do na lejne . Nji Gjemb do na i jape Qeveria " ..dhe hajde kuptoje se cfare do me thene smiley

Per asnje nga keto te treja Pierro. PO prishet sepse eshte ndertuar ne nje vend qe nuk duhet te ndertohej. Eshte abuzuar dukshem me lejen e ndertimit dhe te gjithe personat qe jane perfshire ne kete proces do te hetohen me perparesi. 

Po për shembjen u zbatuan proçedurat ligjore?Me sa di çeshtja është në gjykatë.Mendoj se gjithë shqipëria duhet shemb me tritol sipas kësajë logjike, nuk ka pëllmbë të tokës në këtë vend që nuk ka një ndërtim pa leje, ose me shkelje ligji në dhënje lejesh...apo?///

Jo nuk po prishet fare se eshte ndertuar diku ku nuk duhet te ndertohej. Nuk ka fare vendim te tille gjykate. 

Po prishet per shkak te nje ndertimi publik. Kaq. 

Kuazo, te te besoj ty une  apo Endrity-n qe thote se eshte nje plan publik per shetitore, pra çeshtje infrastrukturore. 

Pjer, rame dakort pra. 

Edhe une edhe berberi themi qe eshte ceshtje infrastrukturore. Ai vetem shton se parate nuk do i marrin sepse nuk do ju quhet prona e vlefshme po te kerkojne demshperblim. Po qellimi zyrtar eshte ndertimi i lungomare-s, per kete biem dakort te gjithe. 

Per procedura te paligjshme ndertimi plus te tria ato qe the.

Ke ndonje vendim gjykate qe bie dakort se ka procedura te paligjshme?

Deti nuk i jepet privatit.

E ka thene gje gjykata kete?

Qe deti s'i jepet privatit? Po ik o kalama. Thashe se po flisja me te rritur. 

Eh ca te besh, nuk rritemi shpejt ne. Edhe njehere, ka vendim gjykate qe e konsideron te paligjshem ndertimin e si rrjedhoje autorizon shembjen? Po apo jo? Pyetje e thjeshte fare eshte. 

Spartaku, per interesa zhvillimi dhe punesimi,  deti (nje pjesez) i jepet edhe privatit kundrejt tarifave qe vendos ministria e Financave. Dhe kjo ndodh dhe ka ndodhur, psh per çeshtje nafte, çpimi, per çeshtje turizmi, nje kompani apo disa kompani bejne nje kompleks per turizem, etj. 

Po vendim që duhet shemb?

Eshte ne perputhje me planin urbanistik per zhvillimin e qytetit te Vlores xhaelga. Kete te drejte e ka shteti. 

O Mati i Ri. Po te shijon pensioni qyl qe merr nga ata qe punojne ne Angli mo? Se prej jush s'na japin statuse. Ua keni neveritur anglezeve. Po fitojne pike partite ekstremiste atje, ato qe duan t'ju nxjerrin me shqelma. Dil bej ndonje pune qe t'ua mbyllesh gojen kur te vije dita. Mjaft hengre qyl, si me komunistet, si me Salen, si me anglezin. 

Mati i Ri ...hem ! Thash une se nuk ka mundesi te ishte thjesht Mati . AI  Ishte burre me terbiet e me zakone jo si ky qe i leshon QYL mufkat sic i ka parate QYL nga QYLANJOSET e ketyre 25 vjeteve . Ky duket qe leh per kocka !

Rrofsh Spartaku se me hoqe nje merak !

Xake, je. Lutur prej meje mos ma nga matin, sepse nuk cenohen poetet!

E ke gabim, unë nuk marr pension, as me komunistët as me Salën nuk kam marrë qyl, jetoj me punën time,statusin nuk e duan vetë politikanët, se duan ta shembin vendin për inat të njeri-tjetrit...

Po, sigurisht. smiley

Pjer, ate pallat e " ka prishur " vete ai qe e ndertoi.Pse them keshtu? Sepse duhet patur nje gje parasysh.Nuk eshte se zuri nje cep diku dhe ndertoi nje ndertese radhiko.Jo! Ai u be si karshillek mbi gjithe Vlores.Ne ballin e vendit, me te gjitha shkelje e fallsifikime.Salihu thote ishte me leje dhe ne prone private...I semuri psiqik eshte Salihu, qe u tregon prralla vlonjateve semedemek zona buze ujit e bilez brenda ujit paska qene ndonje here, qysh para turqie...prone private! Pra ai pallat u be per tre vite rresht objekt karshilleku me tere opinionin vlonjat.Kam degjuar nga nje profesor i Universitetit te Vlores dy vjet me pare qe " ai pallat eshte turpi i turpeve te shumta mbi Vloren.."

O Grava, do na e sqarosh dhe njehere pozicionin tend apo jo?

The nuk do prishet ne fillim. Pastaj the prishet, po prishet per demshperblim. Tani po thua qe e ka prish opinion publik? Shume evaziv grave.

Emdrity:Edhe nje here dhe fiksoje! Kam then nuk do te prishet me qe aty ka bleresa apartamentesh te cilet jane ne mirebesim te shtetit.( me leje, me kontrata me hipoteka) Sepse fillimisht u rrethua te prishej , apo Jo?
Sot nuk prishet pallati i pronareve por nje pasuri e shtetit! Nuk besoj se nuk di ta beshe kete dallim thelbesor! Pra shteti, nden presionin e opinipnit publik vlonjat, vete korigjon, duke shperblyer, fajet e veta.Lexo ca kam thene dhe te siguroj qe kam qene kosistent ne gjithcka...

Pra shteti, nden presionin e opinipnit publik vlonjat, vete korigjon, duke shperblyer, fajet e veta.

Eh po sa disa nga peshqit me kete pjesen e fundit nuk jane shume dakort. 

 

Fakti eshte teresisht keshtu ?Po prishen paret tone per faj te shtetit....!Si ne plot raste...

I dashur, mos u nxito ne gjykim. Opinioni i njerzeve, qofte edhe profesor, eshte subjektiv. Futen shum elemente aty, lokalizmi, egoizmi, psa ta bej ky dhe jo nje i yni. Nga fotoja aty, e kuptova se per ke pallat behej fjale. Ate pallat e kam pare ne momentet kur po ngrihej. ishte diç me tej se stacioni i fundit i Ujtit te Ftohte. Mu duk çudi, dhe pyeta nje vlonjat qe rrinte aty aty afer. E kam kete te mete, pyes gjithmon per objektet e bukura dhe madheshtore smiley 

- or çun, a t'boj i pytje 

- Posi jo - u kthy ai duke par nje europian me kulture smiley

- Desha me dit, ç'a o ajo ndertese, hotel a pallat, kush e bo, firm shqiptare. 

Dhe m'tregoi me ze te ulet se ish i atyre. Kujt atyre, pyeta une me ze normal. I atyre, atyre smiley bonte me gisht nga Tirona ai smiley 

- Aaa i PD me i fjal, - e ula dhe une zonin, duke iu pershtat atij smiley

Hipokrizia e rradhes.....

u bon cik si shum hipokrizina. dro e kon perimen, o xhen. smiley

Mgjt duhet me shpresu ne rrugen e gjate dhe te mundimshme Emsmiley

ishalla s'hapin kooperativat thuj. dhe ntus-in. se inotin e paskon te keq fare.

ti e di besoj qe rama ka honger dru si ne karadak. pune dreqi. mire dhe kaq, e kom llafin.

vallaj s'do,ishte keq ca kooprativa.kolkozesmiley se futet mileti n'punsmiley

mire mo mire,ne planin personal s'e ka keq,po me ç'pash sivjet kur kaolova nga bregu ish-i mrekullushem i vlores,eh....kemi nostalgji ne pleqt smiley s'i mjafto dinamiti...

Jo per gje, po nese krijohej precedenti se nje pallat mund te prishet edhe nese ka dokumentat atehere te paret qe do shqetesoheshin do ishin vete deputetet e Rames. 

..kur me teper ceshtja ka shkuar ne gjykate e pritet te gjukohet shume shpejte.Ky provon edhe njehere se ai eshte nje bandit ne pushtet qe nuk respekton ligjet dhe kushtetuten e vendit.

Bandit, por bandit i mire jo kriminel si saliu. Po pse nuk ishte krimineli sali qe prishi mbikalimin tek zogu i zi pa pritur vendimin e gjykates, i cili kur u dha i dha te drejte bashkise? Keshtu eshte ne kete bote lahen te gjitha. Po ju mos u merzisni ore se sapo ka filluar ndeshkimi. Sa pislleqe dhe krime qe keni bere ju te pakten do te duhen 8 vjet per tua bere dhe juve sic e bete ju plehra. 

yep. ket e maj mend edhe une qe s'kom qen atje. shume delenxhi sala!

Berber, ne mos gaboj argumenti i Rames atehere ishte nderhyrje ne kompetencat e pushtetit vendor. Kot per muhabet tani, ca do km i vendit qe merret me lungomaren e nje qyteti? Nuk ka bashki vlora?

Berber, ne mos gaboj ,,,deri ketu edhe mund te qeshesh ose thjesht te buzagazesh ,  po kur shton edhe ...argumenti smiley nuk ke si mos te te zere barku ...nga te qeshurit  smiley Po ku gabon ti Shefqet ndonjehere ti vetem Llogarite ben gabim , pa po qe per Derstile...Hajde None None ...Hiqma Tullacllekun smiley ti cmend edhe POETIN smiley ose fatakeqin e LeftGOPESE qe eshte deri ne gryke me argumente dhe mezi pret ti shpraze smiley

Megjithese hyn si i paftuar ne bisede, gezuar festat dhe ty smiley

Meqe dashke muhabet te pakten mos u bej si ky palla ketu. Nuk po e prish qeveria pallatin por po prishet me urdher te bashkise Vlore te firmosur nga zoti Gjika. Ah po zoti Gjika ka kerkuar ndihmen e qeverise me mjete logjistike per te bere te mundur shkermoqjen e pallatit dhe kjo me shkrese me firme e me vule. Pra eshte ceshtje e brendeshme e pushtetit lokal. Dakort?

Po Gjika pse e dha lejen per ndertimin e ketij Pallati ?

Brad, le te presim zhvillimin e gjyqit, qe te shikojme per ku eshte dhene leja dhe ku eshte hedhur njolla, baza e ndertimit.Per ata qe nuk e dine: Vlora ka mbi dyqind e njezet ndertime pa leje ....ne te gjitha Bashkite.Gjika ...per nje bashki eshte kryetar

Komentues .Je i vetmi nga keta me Taban .Nuk flas per keta te LeftGOPESE qe kendojne me oi oi oi .... jane mbledhur Grate ne leme /me pallatin si t'ja bejme smiley 

Po ! Kontraktoret do te Shperblehen ! Dhe do te shprehlen Nje me nje pas paraqitjes se Dokumnetacionit te PLOTE te vertetuar ne te gjitha shkallet qe perfshin Ligjerisht Akt Mareveshja .... Pronar - Bleres me Garancite Perkatese .

Akt mareveshjet perfshijne dhe Hipotekimet ne entin e Banesave dhe Regjistrimet ne Aluzni te doktor Prof Shabes smiley

E Xhafa i shkrete qe u ngatrru me kto punet e Lulashdashkurbanit them se do behet PRE e Politikes se Mashtruesve dhe do Paguje Nji per Nji te gjithe Vleren e Konratos ...pervec Vleres se Hedhur ne Ere te Pallatit te Paligjshem . Hjai o Xhaf paret Rehat ..Do me u bo dhe Tahmaqar smiley

Komentues..di gje do , ti fuse zboret kjo Qeveri per keta Llogaritaret e Kombinatit Poetik smiley

O Grava, do na e sqarosh dhe njehere pozicionin tend apo jo?

The nuk do prishet ne fillim. Pastaj the prishet, po prishet per demshperblim. Tani po thua qe e ka prish opinion publik? Shume evaziv grave.

Tani mvje inat qe skam qen nxenes i vemendshem ne shkolle. Si ka qen ajo poezia migjenit ..nje bote e re lulezon germadhash..? Profet paska qen me rob shpije profet. 

po ajo tjetra: o si nuk kam nje grusht* t fuqishem, me i bi pallatit qe s bezan?

*lexo:matrapik

 

Te jene kujtuar per kartpeceta ngjalistet kur u futen sot ne Peshk apo e kane bere komp pis? smiley

P.S. Cfare e ben kryepeshklajm kete sot, ana teknike/xhenjerike e shperthimit, apo...?

Xakja s'ka me nevoje per kartpeceta, if u know what i mean smiley 

3$ copa i ke. pa dal ka shpia hic.

ps. keni met mrapa. bleni Q7, po s'keni iden e shamive te durve.

Per ate pune qe i permend Xhibi, kartpecetat will do just fine smiley 

Po pse ti sumtekelek hyn i ftuar keshtu smiley

A ve re  Xhibole kryepeshklajmin ???

Asnji nga pisanjosgishtkompjuteristet e "majte"  nuk u therret Ju antikomunisteve te Oreve te Para dhe te Mbrapme pas Xhafes se PallatdetLulit ....." O niprit e Fashisteve smiley

Kthe ndonje komentngazellysdjaThist te kohes Pushtet qeverisjes koalicionBerishiotolalziot si psh shembjen e mbikalimiverbimit  tek zogu Tunes se berishajve ose Zogu i  Zi m ' vaktit !

Shteti erdhi . Rrembeni Matrapiket !

E prishen qe u thafshin eksplozivet ishalla! smiley

me shume te vret syrin gezimi i korit te ndrikullave per shkaterrimin e prones se tjetrit sesa ndertimi pa leje ne vetvete !

per kostone e shkaterrimit ka fol njeri,sa i ka kushtu qeverrise? se individi nuk di me bo hesapet e veta..

Kostoja reale ne fund do te rezultoje jo me pake se 5.5 milio e euro ! Por opinionistet bejne nje gabim kur thone po prishet kompleksi privat" JON" Jo more njerez, po hidhen ne hava 5.5 miline euro ....TONAT!

Po pra, por te tjeret tani do te mendohen dy here para se te bejne ndertime te tilla. Humbim me shume miliona te munguara turizmi nga prania e ketyre, se sa fitojme. Ja Durresi, plazhi qe e shmanging te gjithe n vere. Imagjino sa shtepi jane blere atje e s'u eshte rritur vlera e as ka per t'iu rritur ndonjehere.

Qe pesimi do te behet mesim kjo nuk diskutohet.Por kjo ndodhi ose keto thagma kerkojne nxjerrjen e pergjegjesive ligjore...individuale

Keshtu sic mesuan keta mo grava?

pasuria imobilare do te kete nje zhvleresim te madh atje .cmimi mesatar i nje apartamenti ka per te rene aty diku te 10-15 mije euro.

Alba2265, nuk do te kete zhvleresim prej kesaj ndodhie ! Sepse kostua ne vlore nuk eshte me pake se 385 euro metri kuadrat.Ne vartesi te vendit, shto perqindjen e pronareve qe ne vartesi te vendit eshte nga 35-37 per qind del nje kosto reale diku ke 450 - 500 euro metri kuadrat. Shto dhe minimalisht 50 euro fitim! Sa kujton se do shitet apartamenti me 100 metra kuadrat?

nuk e pata aty llafne.per mejtimin tem kostot e real estate ne shqiperi jane teper te ekzagjeruara ne raport me te ardhurat e popullsise.me ato cmime qe jane aty  ne shba duhet te kesh te ardhura $50 mije e lart ne vit  te kualifikohesh per hua.mund ta verifikosh vete sa shkojne kondot apo shtepite ne florida , te ndertuara nga punetore ku me i pakualifikuari i merr $100 ne dite, me akses ndaj plazhit fusha tenisi, palestra pishina autostrada si qylym,policia zjarrfikeset pronto, shkollat spitalet ultra uji dritat nuk priten kurre me nje llaf cilesi e jetes me e larte dhe prape shiten me lire se ne shqiperi , ato mesataret kuptohet.

Parametrat e kostos Alba jane ne funksion te cmimeve te materialeve dhe fuqis puntore.Nuk jane deshira.

Te kuptoj por si ka mundesi qe e njejta strukture betoni ne shqiperi del me e shtrenjte se ne florida ku fuqia punetore eshte 10 here me e shtrenjte?

Shkalla e mekanizimit, energjia, transporti etj jane ato qe ndikojne

Grave, mos e ke shume 350 euro metrin kuadrat per koston...??? besoj se eshte rreth 300.000 leke te vjetra kostoja e jo me shume....

Alidems, kostua po i afrohet 400 euro per meter kuadrat...Ndersa ndertimet cilesore edhe mbi 400

a thua nuk u del gjithe ajo vije e mrekullueshme bregdetare shqipove?por duhej tu zgjerohej edhe pak,se kur vene ne det rrine gjithe diten e allahut  duke ngren luledielli misra te pjekur...

shume mire mund ta sekuestronin, ta shisnin ne ankand,po te kthehej ne hotel vtem nga pishina, baret,restauranti do te xhoronte 600.000€/vit pa permendur punesimet dhe milionat €  e hedhura ne ere per prishjen.

 

 

alto, nuk nisi gjykimi nga si thoni ju, por si u veprua per ate ndertimi.Ishte sfide mbi tere opininin vlonjat...

5.5 milione euro?

Grave si dole te kjo shifer ?

 

Ne mos beson mua pyet nje ing.preventivues!Qe ... dhe paperfshire fitimet e munguara!

Aha. Kuptova.

Ja te te bej une nje llogari te thjeshte pa qene ing.preventivues :

Siperfaqe ne leje ndertimi 8000 m2 shumezuar per 350 euro/m2 del  2800 000 euro

shumezuar kjo me 1.4 usd per nje euro bejne 3920000 usd ose 4 miliard leke. Ja po e themi qe norma e fitimit eshte 10% atehere shkon 4,4 miliard leke. Pra aq sa ka parashikuar shteti ta kompensoje kete objekt nese do rezultoje me letra ne rregull.

Mos e di qe kane qene 13000 m2 ndertim? Po ka qene keshtu atehere 5000 kane qene jashte lejes se ndertimit dhe per kete duhej prishur objekti. smiley

Tani une them qe ti ndryshe nga keta ftujaket duhet te jesh me i kursyer me shifrat se nuk afrohen gjekundi me cfare ndodh ne realitet kur ndertohet.

Keni harruar pjesn e fitimit ( si kosto ndertimi) te pronareve te truallit baras me 39 perqind .Kujdes kur me thua " me i kursyer me shifrat! Vetem pastrimi i tere mbeturinave te atij ndertimi do te shkoje jo me pake se 1.3 milin euro... ( sapo me thone se pronaret paskane marre 42 perqind te vellimit te ndertimit gje qe do te thote se kostua duhet rrahur ose rritur me 42 perqind.Cmi et e shitjes kane qene jo me pake se 1600 euro metri kuadrat, ndersa dyqanet 3500 euro...

Ore Grave, kosto e ndertimit per cdo pale qe eshte ne biznes eshte e barabarte.

Pjesmarrja ne biznes eshte e ndryshme. Njeri merr 40 % te ndertimit e tjetri 60%. Atij qe nderton i rritet cmimi i pjeses se vet ne ate mase , ndersa ai tjetri e ka si pjese kompensimi meqe ka futur prone dhe cmimi per njesi per ate eshte cmimi i tokes pjestuar per m2 qe do marre.

I dashur Grave mos u ngataro!Eshte tjeter kosto per ndertuesin si investitor dhe tjeter kosto e ndertimit. Shteti llogarit koston e ndertimit plus fitimin per kompensim . Gjithmone nese do behet ndertim legal, kushdoqofte forma.

I dashur komentues! Degjo! Ju keni truallin ta zeme 1000 metra katrore. Njolla nga ku nis zbatimi i projektit me koeficent shfrytezime 70 per qind ( maksimumi qe japinKRT ) jep njollen 700 metra katrore here 10 kate baras me 7000 mektra katrore ndertim neto.Investitori e mori prej jush me 42 perqind.Pra ai do tu kembeje juve ne fund te ndertimi duke ja u hipotekuar 42 oerqind te volumit te ndertimit( apartamente dhe dyqane me 42 perqin ne cdo kat.Kostua reale mundet ti dali( ne vartesi te cilesise ndertimit) ta zeme 400 euro metri katror.Por mos harro se juve merrni 42 perqind te volumit te ndertimit pa hedhur asnje qindarke.Pjesa juaj rendon ashtu koston reake te investitorit E more vesh?

Mire Grave, se vajti dhe vone. Po ama po pate kohe hudhi dhe nje here nje sy ketij postimit qe bera me siper.

Realisht bejme fjale prr te njejten gje, por diskutimi vjen per shumen si humbje, si dem?

Ore Grave, po lere tani me kaq. Po e quaj sikur beme shaka.

Grava, ne nje rast te tille, pronaret e truallit nuk marin para pasi trualli i tyre eshte prone publike dhe ata do ti nenshtrohen ligjit te kompesimit te truallit dhe jo te apartamenteve te fituara...

Pse mer budalla e qu qeveriun ti kshu?

Qeveria ka harxhu ca mbeturina tritoli qe i ka neper depot e ushtrise. PlUs qe kur te vije koha e lejeve te ndertimit e mbledh  prape taksen e hyrjes se mallit per ndertim etj etj etj smiley

Ehuha, kto llogarite i kishin bo ene ke ai emisioni i perjavshem a si quhej; dmth duket qarte qe Shqiperia konsiderohet si nje nga venet me fuqishme ne Europe, pra kerkohet nje analize javore smiley

ene thone masnej qe nuk puno kursi valutor te shtunave e te djelave smiley

Mesiguri qe tashti do shkojn te Bama te terheqin armatimin!

jan merzit ata te U-Haul me Bamen. Pse me ty do merremi ne, i kishin thon.

Edhe i pata thone, mos u ngatarro se nuk kane bythe. Jo Ron tha, me kane dhone besen.

kshu me tha dhe mu: besa e shqiptarit, si purteka e arit.

Une doja t'i thoja i dicka me rime, po thashe c'ta merzis kot.

smiley

later, bro 

Jo more njerez po hidhen ne hava 5.5 miline euro ....TONAT!   smiley

 

Pse e ve ne dyshim kapo? nuk e dini se na gjeti si ate burrin e " forte" qe i zemeruar me te shoqen ...preu...." veglen" e vet ! Gezohuni, gezohuni qe po prishet edhe pse me.... shume hake!

...jo aspak ,perkundrazi po ta mendosh ne qetesi e kupton se si po lozet me fakir fukarane...si gjithmone

Po hidhen Tuajat Njente - Kapo se tonat ...i ka henger me KOHE Babasqapi .Tani do i Villni nji nga nji . Fundja NE nuk humbasim gje se te hedhur ne ere jemi smiley

Vetem Vreshtat e Saukut ( le mo te shtosh dhe te Alliasit )  bejne sa e Gjithe Partia Demokratike dhe ndonje Daulle i PPE bashke smiley

Bravo Mr Blair!

gjithe kjo vemendje, a thua se nisen ndonje anije kozmike ne hapesire...

Keto jane karavet tona...si vend qe nuk nderton anije kozmike.

“Vota e 8 majit ishte konfirmimi i asaj se vlonjatët besuan tek projekti im për Vlorën Evropiane”, shprehet Gjika. 

Sa her lexoj termin xhibole mkap e qeshmja. Respectus maximus per ate gjigand qe e ka shpik. 

As nje gram s'do harxhohet ...smiley

Dhe Rama tha:le te behet shteti! smiley

Ta Festojmekete ..tha Rama.  Ftujaket (tm Komentuesi ) te shkojne ne Matrapik . Poetet smiley  mi beni Kukurec smiley

Ku ja gjete Graves ate per ....Ftujaket e Sali Mullahut ..... !!! Madheshtore !!! 

Nga populli për luftën e 2013:

 

U thanë detin "jepe"

S'e jap se e kam për vete

Janë të zot për adete

I thonë tritolit lepe

_____

Pa del, del Basha më derë

Del të shoc Isuf Xhaferrë

Se si vjen me pallat të prerë 

_____

Do filloj duke menduar

me zemër të përvëluar

sot që erth dit'e bekuar

do marr penën për të shkruar

Të këqijat c'mu qepnë 

të gjitha të rënda qenë

Plazhin tonë c'na e nxinë

E kanë shtrirë në Kaninë

Që dymijë trembëdhjetë lëftojmë

pallatet s'na zapëtojnë

Na se kemi historinë

të shkruaj për Adriatinë

që kish zot Isufinë

T'iki këtej Isufi mavria

Eshtë e jona det-perëndia

na e thotë historia

____

Evropa shkruajne e thonë:

C'është kështu si dëgjojmë

Bënet tritol në Vlorë

vlonjatët lëftojnë

me nje pallat pesë milionë

Monda, shiko c'a me dergoi Mucua nga sheshi Kateqit

 

Skelë gjerma Ujt e Ftotë

janë vatanet e mija

vëne ku lozin fëmija

ku këndellet njerëzia.

 

Bashë me vjerrin e tija

ketu paguhet ligësia

gjithë pisave me rradhë

me tritol  u hapim varrë

 

Plakut Mere mi coni fjale

se ka ikur kohe e tija

te gezohet njerezia

hak te marre drejtesia.

Hysua nga Ura e Drashovices më 14 te dhjetorit  

Une e bera me shaka (si dhe bore dynjaja ketej)  por ky zoteria e paska seriozisht smiley.

ore si ka mundesi qe keto bejtet tuaja nuk thone nje varg te vetem per Gjiken?!   jo per gje, por ky zotnija  eshte fucktori  kryesor per katandine e  plazhit, detit, bregdetit dhe Vlores bashke!   urdhero   ndertesa gjigande   perballe monumentit te Pavaresise, qe eshte ndertuar pergjate gjithe ''sheshit te flamurit'',  por  qe tashme ky shesh ka humbur cdo vlere!

smiley

smiley

Po pse mo, pak perfitoi Gjika nga bejtet e gjyshit qe e bene kryetar bashkie?  Dashka dhe me? 

Ne vafte Gjika ne burg atehere pa merak, do ia thurrim vargjet. 

shpetim gjika i terbac

fis sojsez  me barkun jashte

barkun jashte e te pangrene

rrofsh moj vlore

na e bere zenqin te tere

 

happy now belulsmiley

nuk eshte puna se jam happy, por duhet kuptuar nje gje.. asnje Xhaferr Isuf,  apo  Trakot dhe Memot nuk do kishin ndertuar  ne bregdet,  nese nuk i donte qejfi Gjikes.. dmth nese Gjika   do te bente punen e tij dhe per  te cilen qytetaret e votuan dhe e besuan, pra te  mbronte pronen publike, ligjin,shtetin etj..   zotnija eshte  absolutisht fajtori nr 1,  jo Xhaferret  dhe leshet..

te pyeti a je happy  me bejten ore. je ne metro apo jo?

po moj alba1, patjeter me pelqeu!smiley 

vetem se me ngaterrove cik rimen.. e fillove AA, dhe e perfundove ABA.smiley

poezite moderne jane pa rime o belul. jemi apo s'jemi moderne?smiley

Belul, dava e madhe....janina! Ju bllokuan gjith fondet Vlores pse Shpetimi nuk firmoste ate leje.Mos u vjas se sa bidate ka ajo leje ...Ehuuuuu!

po po , shpetimi ishte dhe eshte i mire po ja bllokuan fondet prandaj firmosi. ku i gjeni keto llafe aman?

alba 1 lexo a derbardhe shtypin e dy vjeteve e gjysme e pare! Muajin maj 20011 ! lexo ca ka shkruar Mero Baze ke tema fiks per kete leje! Se tema e ka trajtuar Per here te pare nga mediet.

po meron do lexoj. aman ku i gjeni keto llafe aman? 

''shpetimi, ky i viktimizuar i madh.''

Pa e lexuar dhe e pe te " viktimizuar" ? Perkundrazi !

ca thua mo grava, pse  vetem kjo ndertese  paska qene problemi i Vlores, e..? 

 

grava,  Shpetim Gjiken kur e zgjodhi Mezan Malaj per kryetar bashkie, se ky e gjeti   kriteri ishte pervecse ishte   socialist  i shkolluar, dinte edhe anglishtsmiley   e qe thua ti  e gjeten  Shpetimin poshte pallatit te vet diku ne Çole duke lozur tavell.  se kete bente gjithe diten  me gjitonet.. nejse, ky kishte nje mercedes  2400 blu qe ndizej me te shtyra..smiley  dhe kur ndizej e conte tymin shtellunga shtellunga...

..mirepo Petua u be kryetar dhe svonoi shume  dhe na bleu mercedes te ri, 80-100 mije euro.. e me pas edhe audi Q8..    kupton ti grava tashi   metamorfozen e Shpetim socialistit..  prandaj lerini keto : jo po e detyruan apo bllokuan  fondet  e terci verci, se  Shpetimin tashme e njeh gjithe Shqiperia, jo vetem vlonjatet..smiley

ehu Grava, flet sipas interesave. kujton se njerzit jane budallenje dhe do genjehen me ca furca qe na hedh per shpetimin, sikur e detyruan te shkretin.

Interesit tim..!

alba  edhe dicka tjeter..  kur   vajti Shpetimi te bente foto per poster, reklame qe do vendoseshin ne qyetet  si kandidat i PS per kryetar bashkie, kishte veshur nje xhakete  qe ishte ne pike te hallit.. nejse, ca miq aty  i kishin dhene nje xhakete per qene  e keshtu beri foton per reklame Shpetimi...

 

...po kur u be kryetar bashkie ama,   filloj te vishej firmato. lacoste, dimer behar,  nuk e ndante!smiley   se keshtu kishte gusto qerratai, vetem se  deri atehere nuk kish pasur  leke..smiley

O Belul, ti çoku ia dhjaks nga filmat....sec ka qene nje film i vjeter Dritezat e jetes ( dicka e tille )...me sa mbaj mend kishte nje histori pak a shume te tille, ku shoket e partise e kapen per veshi botin dhe ia veshen kostumin me pahir smiley

edhe ju vlonjatet me shume thashetheme merreni o belul. po kush kishte patur leke deri atehere qe te kish gjika?

sojsez mbeti. s'i kam besuar kurre keto sojrat po ai eshte deshmia me e mire e sojit te keq.smiley

Jo mer Belul se Gjika ka deklaruar vete se nuk ka pasur kurrfare presioni te cdolloj natyre per kete leje. E ka dhene vete dhe me vullnetin e tij pasi sipas tij ishte ne perputhje me ligjin dhe gjithe rregullat.

Tani a duhej ai pallat aty? Jo, por kjo s'e ben ate pallat te paligjshem. Deshi ta shembe Rama si te paligjshem, e rrethoi dhe u zbyth, po e shemb se medemek do ndertoje "lungo maren".

Jo mer Belul se Gjika ka deklaruar vete se nuk ka pasur kurrfare presioni te cdolloj natyre per kete leje. E ka dhene vete dhe me vullnetin e tij pasi sipas tij ishte ne perputhje me ligjin dhe gjithe rregullat.

ja ky tjetri tani, na fut ca furca per ata qe e ndertuan. ikni ore se late nam te dy palet. edhe bufi e di qe ka patur pazare te pista  s'e dika poetua dhe ca te tjere qe mbrojne gjiken. te kundert jeni po sharlatanizmi ju  bashkon.

Belul, nje bashki ka Vlora?

parate e mercedesit i fitoi nga shitja e gomarit te xhebrossmiley

Belulo.ti sje lab DOK,perdor shume llogjike,futi noi bejte aty te nderoneç,se ne keshtu kemi bere gjithmone.shkaterro e kendosmiley

Me rradhe Belul , me rradhe. Demi kapet per briresh.

aty mbahuni, prit gomar te mbije bar. eshte e pamundur qe vete hajdutet te kapin hajdutet. do kthehet vec ne gjueti shtrigash.

Te shohëm, ka dava Janina. Pastaj endrra jane, ca dalin, ca s'dalin...

pikerisht  loloto, pikerisht..  kush jane briret e demit ne kete rast?

Plaku Mere eshte o Belul , kush tjeter, ai eshte koka me gjithe brire, e di gjith dynjaja

Endrity, ma shpjego pak misterin e planit rregullues/urbanistik si arsye pre prishprishjen e ketij pallatit  "Jon" ne Vlore, se patjeter qe dicka mungon nga kaq pak sa kam info une per tablone. 

Plani rregullues i Gjikes/PS-se per bregdetin e Vlores ka kohe qe egziton. Tani, Gjika/PS i dha leje ketij pallatit, Gjika/PS beri planin per bregdetin pa e perfshire kete pallat ne plan, e tani eshte po PS qe prish pallatin sepse eshte ne kundershtim me planin rregullues?

Dmth pervec faktit (te perfolur) qe PS po zevendeson Gjiken me Kokedhimen (se 2K eshte me vlognjat dhe me socialist se Gjika, mesa duket) cili eshte argumenti/justifikimi i Rames ketu?  

Rama thote tani (dhjetor 2013) qe ai e pati kete vizionin e famshem per bregdetin e Vlores pa pallate, keshtu thote dhe Gjka vete ne gusht te ketij viti, nderkohe qe Gjika ka te pakten qe ne gusht te 2012-es qe na e ka hedhur ne Youtube te njejtin vizion?  smiley

What am I missing...pse/si eshte kjo histori (kryekeput socialiste, politikisht) dicka per tu krenuar nga Rama apo socialistet, aq me teper per tu paraqitur si drejtesi, si shtetberje, si ligjvenie? smiley

P.S. Nuk e kam fjalen per "argumentat" tip bie era shtet qe artikulojne (ketu e gjetke) keta qe masturbohen me cdo gje qe thote e ben Rama ketu e shume vite, pavaresisht mungeses se koherences apo logjikes. E kam fjalen per pjesen tejter jo 100%miliramedeliste, per ata si e ka paraqitur Rilindasi argumentin, apo s'ka begenisur ta pyese njeri ne media dhe s'ka qene nevoja te shpjegohet? 

Po planet urbanistike updatohen mer xhib. Edhe ne Tirane do bohet bulevardi i ri, nga stacioni i trenit e thuajse deri te parku i Paskuqanit. Per kete do prishen ca shtepi e do demshperblehen. Edhe keta tani vendosen qe Vlora ka nevoje per lungomare. Shume bukur, per kete do demshperblehen banoret e ndertesave qe do prishen. Asgje e cuditshme ne kete mes. 

S'me kuptove mbase, hidhi dhe nje sy komentit smiley

Gjika, kryebashkiaku i Vlores, ka te pakten qe ne gusht 2012 qe e ka hedhur ne Youtube, me ze e me figure (sic ka qejf te thote Rama) planin urbanistik, plan i cili s'e perfshin kete pallat ne te, apo e kam gabim?

E perfshinte apo jo pallatin plani atehere...mire Gjika vete qe "nuk e vuri re" ate pallatin si dicka qe binte ndesh me vizionin e rikonceptimit te hapesirave publike te planit te tij, po Rama, kryetari i partise se Gjikes (apo dikush tjeter ne PS-ne qendrore), s'u kujtua ti thoshte Gjikes qe ke nje si pallat aty ne bregdet qe te bie ne kundershtim me vizionin e planit qe ke reklamuar....u kujtua per kete vetem tani, 1.5 vite me pas?

Pastaj, ky eshte plan rregullues zonal/vlonjat apo kombetar, qe merret kryeministri me detajet e urbanistikes se nje qyteti?

Keshillin e Rregullimit te Territoreve Berisha ua hoqi bashkive. E para. E dyta, Gjika po hetohet per shkelje. Pallati eshte perfolur gjithnje qe eshte shkelje, po sa te tilla thuhen ne dite ne Shqiperi... aq te mira qofshin.

Po ndertimi nuk po prishet si i paligjshem pra, nuk ka ndonje dokument publik qe e verteton kete. Po prishet si pasoje e nje plani te ri per qytetin. 

Pastaj se ca do km qe merret me planin e qytetit pyet ndonje nga vlonjatet e blogut. 

Kur/si u konceptua dhe u paraqit ne publik ky plani i ri i Vlores qe e qiti ate pallatin jashte vizionit rilindas te qytetit, di gje?

Pastaj, nese eshte plan/vizion kombetar, sic gjysem-thote Rama, pse pikerisht duhej te fillohej dhe mbarohej me nje pallat,, ne nje qytet, patjeter tani, nderkohe qe vete Rama thote se s'ka para per nevojat me emergjente te miletit? Nuk duhej se pari nje bilanc i te gjithe ndertesave/pallateve qe bien ndesh me kete plan/vizion rilindas?

P.S. Te gjitha keto pastaj s'shpjegojne fare humneren logjike te te paraqiturit te kesaj fiaskoje socialiste (lokale dhe kombetare) si dicka pozitive, bile si shtetberje.

 

Ne 28 nentor u paraqit projekti. Konkursi behet ne janar. Vera 2015 duhet ta zere qytetin me shetitoren. U bene dhe ca prishje te tjera perpara kesaj ne plazhin e vjeter. Maksimumi mund ti thuash qe po nxitohet pak, po hajtmo. 

U bene dhe ca prishje te tjera perpara kesaj ne plazhin e vjeter

smiley. Seriozisht? 

Maksimumi mund ti thuash qe po nxitohet pak, po hajtmo.

Pakez fare, nja 20 e ca vjet me vonese. 

Ku kam gabuar te e para, a pati prishje te tjera perpara pallatit te Bashes? 

Per te dyten, Xhibi po thote pse po nxitohen tani, pa u shpallur projekti, jo per 20 vitet e shkuara kur nuk u morr fare persiper. 

Prishjet jane bere ne gjithe zonen nga Skela e tutje.  Dmth nuk u bene ca nga plazhi i Vjeter, dhe ky pallat nga Uji i Ftohte, sic edhe mund te nenkuptohet ne menyren si e ke shkruar ti.  

Me projekt a pa projekt shetitore, ky pallat duhej te ishte prishur i pari.  Edhe 1/3 e truallit qe u dha leje (e paligjshme) te ndertohet ne te - se 2/3 ishin det - i ka letrat e pronesise te paligjshme se kishin firmosur gjindja nga bota tjeter, por le te diskutohet ligjshmeria tha, dhe u diskutua. 

Ok, me fal qe nga toni i fjalise duket sikur kam minimizuar punen shkaterruese te meparshme.

Pallati nuk po prishet si i paligjshem. Nuk eshte shume e veshtire per tu kuptuar. Ndjenjat e tua, te drejta ose jo, jane komplet irrelevante ne kete rast. Shteti do e demshperblej si cdo ndertim tjeter. Ne det, jashte detit, me firme te gjallesh a te vdekurish, ne kete moment ka zero rendesi. Eshte prishur per ti hapur rruge nje ndertimi publik, jo per paligjshmerine e tij. 

Pallati nuk po prishet si i paligjshem

Thua ti.  

Shteti do e demshperblej si cdo ndertim tjeter.  

E jo, se jo te gjitha ndertimet qe po prishen do demshperblehen.  

Eshte prishur per ti hapur rruge nje ndertimi publik, jo per paligjshmerine e tij. 

Se "edhe, edhe" eshte komplet e pamundur?

Po mire, te rrojme e ta shohme smiley.

PS: Per vlonjatet majtas, djathtas, te barazlarguar a pa distanca a orientim te caktuar, sot ndjenjat e tyre jane mese "rrelevante."

Monda, edhe njehere, se ju e keni ndjekur me shume kete ceshtje, ka ndonje vendim gjykate qe e cileson si te paligjshem dhe autorizon shkaterrimin? Se vetem ata mund ta marrin kete vendim, as Rama as Tahiri. Nese nuk ka do te thote qe ose po shkelet rende ndarja e pushteteve, e kjo eshte ku e ku me e madhe se nje pallat, ose po prishet per shetitoren sic mund te prishet cdo ndertim tjeter. Kaq e thjeshte eshte. 

Po bene numra me demshperblimin akoma me keq kane per ta patur vete, se precedent akoma me i rrezikshem eshte ajo lloj loje. 

Po bene numra me demshperblimin akoma me keq kane per ta patur vete, se precedent akoma me i rrezikshem eshte ajo lloj loje. 

C'numra mo?  Kane hipoteku detin, kane firmosur te vdekur, po bene numra thote.  Ballanca, qe me gjase ia kane dhene apartamentin per punen e palodhur qe beri kunder INUK-ut te Bojaxhiut, le t'ia kerkoje leket Isufit.  

Endrity, ki parasysh qe Projekti eshte pjese e fazes zbatimit.Me pare ( ne kete rast, tre vjet me perpara eshte miratuar Studimi)

Flm Endrity. 

Pra kryeministri Rama po mikromenaxhon projektin rregullues te nje qyteti, Vlores, i cili projekt u rinovua/korigjua, nga nje projekt bregdetar me nje pallat te ndertuar ne ne mes te tij (nje pallat mbi uje dhe te paligjshem, sipas komenteve te ngjalisteve ne Peshk) te cilin projekt e kishin bere po keta socialiste, tek nje projekt pa ate pallat?

Vera 2015 duhet ta gjeje Vloren patjeter te rinovuar bredetarisht dhe per kete urgjence turistike/bregdetare te nje qyteti sot shteti duhet te paguaje faturen e kompensimit dhe prishjes te ketij pallati, nderkohe qe arka e shtetit eshte bosh, sipas vet shtetit? 

Faleminderit 1 milion shuplakave! smiley

Ca fature? Jane te paligjshme. Ligjshmeria e pallatit eshte ne gjykate. Jane falsifikuar dokumente per pronesine e mund te arrestohen gjykates, u tha. Prishja u be per ndertimin e lungomares, fondet jepen, por i marrin vetem ata qe vijne me dokumente te ligjshme.

Spartak, eshte leja qe ka dhene Gjika eshte ne kundershtim me ligjin.

Me planin studimor 2004, poshte rruges nuk lejohej asnje ndertim. Zero ndertime te reja. E ka firmosur Fatos Nano miratuar kur Gjika kishte 6 muaj kryetar bashkie.

Gjika e ka dhene me ndergjegje lejen, duke thene qe studimi as nuk lejon e as nuk ndalon. Kete e ka thene publikisht.

Te tjerat me dokumenta fallco pronesie, hipotekim pa leje shfrytezimi, siperfaqe te terperta ndertimi, ndertim ne det jane gjera qe do i hetoje Llalla. Ishalla i shkojne deri ne  fund qe te zene mend. Nje kope me njerez qe mire qe e kane dhjere zyrtarisht por dhe kembengulin qe nuk kane bere shkelje fare. Pikerisht per kete lloj harbuterie duhen ndeshkuar.

Karremi per shpronesim sipas ligjit ishte brilant.

smiley

Pikerisht, vetem se paligjshmeria ketu eshte thjesht pjese e diskutimeve. Me letra nuk ka asgje te paligjshme. Ai eshte ndertim i rregull, me nje fond demshperblimi te caktuar. 

Po korrupsioni, elefanti i madh qe na mban peng ka 20+ vite dhe te cilin Rama do e luftonte, plus qe ja kerkon dhe Evropi?

Po shteti qe do behej me ne fund, si do behet, vetem duke vene perde te reja dhe duke e mbuluar kete meselene e 'pallatit te Bashes' me tymin e tritolit, e duke i futur nje justifikim tip "anallim loje, i ndryshoi vizioni per bregdetin socialisteve"?

Sikur vetem per faturen galopante qe taksapaguesit duhet te mbajne mbi kurriz per keto prish-e-nderto te socialisteve vlonjate e kombetare teksa perditesojne vizionet turistike te tyre, per kete cfare do beje Rilindasi (se dhe Gjika me duket doli krisalor si Meta, apo jo)?

Po opozita si ka mundesi qe s'e ngre zerin fare per keto, perpos "prishjen e pallatit me leje", bile as permend faktin qe ka ku e ku me shume urgjenca pallate-prishese ne Tirane ku ka vende qe s'hyn dot zjarrefiksja?

Pikerisht, vetem se paligjshmeria ketu eshte thjesht pjese e diskutimeve. Me letra nuk ka asgje te paligjshme.

Korrupsioni nuk hy ketu, po ndertohet nje shetitore per qytetin. Kaq. Gjiken e kemi implikuar me leje te tjera, larg shetitores. Ika tani.

Xhib, jane dhe 190 ndertesa te tjera ne liste per Vloren. Po te mos bente zhurme i pari, nuk shkaterrohen te tjerat pa zhurme. Njesoj si me Lanen.

nuk ka ndonje dokument publik qe e verteton kete

smiley. Seriozisht? 

Me kete nenkuptoj vendim gjykate. 

Kush tha qe po prishet si i pa ligjshem? Po prishet sepse per faj te vendimmarrjes ligjore , ka prishur nje plan rregullues ne dobi te gjithe komunitetit..Pse thashe qe shteti korigjon fajin e vet.
Ka dokument dhe me 14 firma bilez

pas prishjes se pallatit fshihet diçka,e pas sulmit te gjikes fshishet e gjitha! si lepuri i madh pas ferres se vogel thot populli yn lepurdashes smiley

prit nga Janari kur te dali lepuri nga ferrilindja...

Vlora Vlora Vlora Vlora 

Me tritol ja beri fora 

Saliut ci vate mandati

Lulit ju shemb Pallati 

Leshoi xhibolen Kumandari

tundej Vlores me ziqet e kandarit 

te ma besh Lopka RamGjiken

se duan ta nderojne me Kokdhimen

Bradland - 4 Dhjetor 2013 - 21:56 Permalink

Kot kshu sa per muhabet , atij pallatit Rama i su trapin.

smiley

 

E po sun e uli ntok me te paren, ka nevoje per matrapik, e squhetsmiley

Rama leshoi haberin

as me ruani menderin

xhelepe vergji s'ka 

se eshte Popull fukara 

Xake ne kete rast fiksoje qe nuk eshte hic " merita " apo dhe kerkesa kenbengulese e Rames ! E di mjaft mire kete?Eshte e VLORES...!

Rri tani se po zhytesh kot se koti ne gjera " qe i di mire mer Jahu " dhe me thene te drejte nuk tingellojne fare nelinje per kete Rast . Ben hesap te ve ne prove Morale edhe Shefqeti i konkluzioneve ne Ballkan , Rajon me |Gjere e Gjate smileyAskush nuk di asgje . Di vetem LIGJI .

Vlora eshte Shqiptare si dhe Tropoja dhe Perdorimi Matrapikeve dhe Tritoleve eshte kerkesa e Shqiptareve per nje Shtet Normal dhe nuk kane te bejne Fare argumentet e FTUJAKEVE si Shefqet Dollia e Xhibole Kukureci .Vetem keta jane ,  per Derstila me e Lagu se Lagu e diskure pa fund per qimet e Sumes se Rames .e Gjikes . Gjika te veje ne PS dhe te gjithe prapa tij qe katandisen Shqiperine qe kushdo qe cicerin shqip "ka argumente mer jahu " Ketu mbarojme  i nderuar e respektuarGrava !

Doemos do merren te gjitha masat dhe nuk mbeti Xhibolja me kete me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund te thone se ku eshte e Vernenta .

Fixojeni  mire pa Luhatje . Shtei i Kryemaskarajt e Kryematrapazit Berisha duhet rrenuar nga Themeli .Nuk ka shtet Pa Themele. Duhet Goditur Krimie Korrupsioni,Hajdutet e Matrapazete Ligjit ! Me dengelat e ketyre vajti 25 Vjet Shqiperia .....Vu e ne Vend !!

Kjo eshte Goditje SIMBOL dhe eshte sinjal i shkelqyer per Llogaritaret e Kombinatit dhe Ideologet e Derstilave .Shteti Ligjor dhe me Moral Erdhi !

Ose le te vazhdojne me "Tablo Sinoptike " e llogaritje te faqes fundit te fletoreve katerlekshe smiley

Shteti e dha Sinjalin te FORTE per te gjithe Shqiptaret kudo qe jane dhe qe e duan Shqiperine pa Gropat e Haleve qe ka lene Berisha me Bidete Mbrapa ! 

 

smileysmiley

Ehhh e di si thote fukaraja o qubit? Qeni qepen ta haj vec te kthehet dhe nje here koha e Sali bollekut!

Pallati i paligjshem u legjitimua nga istitucionet e shtetit !! Edhe nga qeveria Rama ne fund.

Kaq eshte muhabeti keshtu qe mos u lodhni kot.

+100 smiley

Po na vjen era shtet

pallati i Bashes

perfundoi ne det

smiley

Po na vjen era shtet

pallati i bashes ne det

ne det u hodh pallati

e hodhi shalgjati smiley

O vlore po fryn nje ere

dilni hapni penxherete

po vjen edi vete i trete

me def e me gernete

tritolin e ka sjelle vetesmiley

Sa ndertesa te tilla te legjitimuara mund te kete ne gjithe shqiperine me pronare familjare te PD e PS etj..??? 1000... 10000.. ta zeme se do ju japim nga 1 milion euro te tereve.. Do na duhen 1 miliard euro smiley

+1

Pse ka kaq Shqiptare plehra qe te ndertojne ne det, tek uji i Ftohte si keta gangot? Se besoj, traplliqe te tille jane te rralla dhe njerezit duhet ti shikojne mire letrat kur hudhin leket.

Ne det ne pyll nuk ka rendesi. njesoj jane po te jete legjitimuar duke shkelur ligjin

Ndertimet rreze dajtit s'jane njesoj me keto. Ato zgjidhen me gjoba e me legalizime qe kushtojne. Keto qe pengojne ndertimin e dickaje tjeter jane tjeter gje. 

E thua ti kete. Se ligji thote ndryshe.

Po si jane te legjitimuara po eshte shkelur ligji?

si komleksi Jon e dashur monda..

Po s'eshte pra i legjitimuar.  

Si me ta shpjegu une ty:  Sikur ne mes te rrugicave te pazarit te Korces*, te ndertohet nje pallat se iu tek te fortit te lagjes dhe bashkiakut, a eshte legjitim ai pallat? 

*Meqe m'u kujtua, a eshte restauruar ndonje cik pazari i vjeter?  Kohe pa vajtur. 

Dersisa ka kaluar kalvarin ligjor dhe te inspektimit duke vajtur deri ne ZVRPP me leshimin e Certifikates se pronesise.. prona eshte totalisht e ligjshme. 

Pazari ca eshte restuaruar ca nuk eshte restauruarsmiley

Po c'kalvar ligjor o njeri se me habite per zotin.  Pazari i Vjeter eshte zone e mbrojtur me ligj.  I teket matrapazit lokal (tm Endrity) te leshoje nje firme.  Si qenka e ligjshme?  

Monda nuk behet kjo pune me 1 firme po me 10 firma.. Athere perse u demshperblua kompleksi Jon ? Vendimet e Aluiznit apo AKKP dhe certifikimi nga ZRPP jane te barazvlefshme me nje vendim gjykate

E para, Joni s'eshte demshperblyer.

E dyta, me 100 firma pronesie te jepet, ti po thua qe nje objekt qe ndertohet ne mes te Pazarit te Korces eshte i ligjshem? 

 Ujë i Ftohtë - tuneli, bashkia e Vlorës. 

Ajo shume eshte per gjithe zonen e permendur, jo vetem per kompleksin

Pronarët e ligjshëm të pasurive të paluajtshme, 

Sa te ligjshem jane pronaret e kesaj prone te paligjshme? 

brenda 30 (tridhjetë) ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi. 

Sa pronare kane cuar letrat e pronesise brenda afatit?

 

e dyta

une nuk po te mbroj komleksin jon.. thjesht po te them qe e paligjshmja nga shteti eshte bere e ligjshme . KAQ

Po s'eshte e ligjshme o Gergj, s'eshte e ligjshme as dje, as sot, as mot nqs ndertohet brenda Pazarit te Korces.  

Po c'rendesi ka me monda se jep 1 milion apo 100 euro.. 

Sa per ate dokumetacionin qe thua ti.. mjafton vetem certifikata e pronesise dhe asgje tjeter dhe ata njerez e kane ate dokument te leshuar LIGJERISHT

Gjergjo, vetem lezoje me kujdes vendimin si thote.... lexo me kujdes piken 1 dhe piken 3 dhe pastaj diskuto. ne kete vendim nuk flitet fare per kompleksin Jon, po per shpronesimet e mundeshme ne vijen bregdetareTuneli - Uji i ftohte... dhe thote shprehimmisht pronat e ligjshme.... Pra nuk e ka ligjeruar kompleksin, por ka folur ne pergjithesi....

Mu mbrapa shtepise time, ne mes te Tiranes, dikush jo vetem qe ka ndertuar me shume sec i lejon leja, po ka mbyllur edhe nje rruge kalimi. Me leje e ka dhe ai. C'lidhje ka si e ka shkel ligjin nje ndertim ne kete mes, per aq kohe sa e ka shkelur?

dikush jo vetem qe ka ndertuar me shume sec i lejon leja, po ka mbyllur edhe nje rruge kalimi. Me leje e ka dhe ai. C'lidhje ka si e ka shkel ligjin nje ndertim ne kete mes, per aq kohe sa e ka shkelur?

E ka shkelur ligjin.  Pike.  Te prishet. Pike. 

Aman certikaten e pronesise e ka mare.

Ne c'vit e ka ndertuar? Kot per kurjozitet.

2009-2011

Po pyesja Endrity per pallatin ne mes te Tiranes.

Nuk jane njesoj Gjergj, nje ndertim ne keneten e Durresit dhe nje tek vollga ne det. Mos u lodhna kot.

Ketej nga ne kur ble real estate merr avokat pikerisht qe pronari te mos kete bere shkelje, te kete paguar ujin, e mos kete probleme, se mund te kete fallsifikuar edhe tapine. Mund ta blesh po se gezon se ndryshe nga Shqiperia te vijne Marrshallet e te hudhin edhe perjashta, por ne Shqiperi ska ende shtet fatkeqesisht. Ky eshte fillimi dhe mire qe ndodhi se i levizi zarat kunder paligjshmerise.

Cdo ndertim i paligjshem eshte njesoj.

Jane njesoj por ndahen nga dobia publike dhe mundesia e shtetit per te penetruar ne shoqerine e tij administrativisht. Taksat paguhen me ne rregull tek rruga e Dibres se ne Vicidol, rendi eshte me i sigurte ne qender teTiranes se ne Bathore. Diku duhej filluar e pse jo Joni qe ishte me skandalozi? Ta vazhdojne PDistat neser, pse cfare do bejne ata kur te vijne ne pushtet, do ndertojne prap pa leje?

Rames i lumte palla (me fal, matrapiku)e Zoti ja shtofte inotin se ska gjo te perbashket Vjerri i lulit me mu a me ju. Na ndan cdo gje me plehrat.

O tironc cfare nenkupton me dobi publike ti ?

Gjergji i nderuar, Uji i ftohte eshte prone publike dhe rikthimi i tij publikut eshte dinjitoz mbi te gjitha.

Nuk mendohet vetem ne terma leku se jena njerez me vizione te ndryshme.  Por edhe fizikisht nje shumice qytetaresh Vlonjate shohin rigjenerimin e ambjentit publike e ndjehen me mire kur arrijne te ecin ne ish pronen e tyre publike. Tani njerit ne Devoll mund te mos interesoj se nuk shko ne Vlore, por Vlonjatet ndihen me te pasur kolektivisht pavaresisht se individi abuziv u varferua?

Pavaresisht se si ndjehet Fejziu, edhe prona publike eshte po aq e paprekshme dhe e shenjte  si prona private.

Jam shume dakord me ty o dashur Tironc.. dhe dua te te kujtoj se dhe hapesira e nevojshme publike ne lagjen time eshte e drejta ime.. po eshte okupuar dhe legjitimuar nga istitucionet e shtetit,.

Fillon me me flagranten, dhe zbret me poshte. Kjo eshte levizje e veshtire e Rames, dhe ai e fillon aty ku i ka krahet e ngrohta, ne Vlore. Ne Shkoder sdo ja mbante apo jo. Bravo i qofte qe po ben dicka dhe po e rregulloi Vloren eshte kapital politik i klases politike. Ne Shkoder ta vazhdojne demokratet. Duhet ti vije fund mentalitetit qe krimi te mos denohet se eshte i perhapur kudo?

Jam i zhgenjyer nga mediat se jane shume pragmatiste e nuk dalin jashte kontekstit familiar. Analogjia te le ne vend. te mos denojme per vrasje se ka pasur shume plagosje te padenuara.

Dakord pra,, do na duhen sic thashe me lart 1 miliard euro nga parate tona per ta rregulluar kete punesmiley

Per mua sduhet nderhyre pernjeheresh, se shkaterrimi duhet te shoqerohet me ndertim. Eshte e kote ti thuash Rames pse nuk prish ne Durres kur ai sapo filloi prishjen ne Vlore. Rama para se te prishe ne vend tjeter duhet te ndertoje Vloren e te provoje se eshte i afte per kete pune.

Argumenti i 1 miliarde dollareve eshte fantazi sepse qeveria do luftoje te jape sa me pak ose kur ska te mos prishe. Ata qe kane prona ka nje rrezik humbjeje nga mosrehabilitimi i qyteteve. Ose do te nderhyhet per rehablitim  zonat e nxehta ne qender ose do te degradojne dhe humbja ne realestate do te jene me te medha nga shnderrimi i qendrave ne geto te mbipopulluara. Jemi vone Gjergj.

Ore une nuk po bej politike ketu me ju.. po bej nje diskutim Juridik,, pasatj sa e kuptoni nuk e di smiley

Po pra diskutim juridik eshte: Rama krijoi precedentin ligjor per prishjen e ndertimeve ne det.  Socialistat qe kane ndertu ne det jane ne rrezik edhe nga Rama edhe nga Basha neser.

Mosprekja e hapesirave tek pallati jot tregon se Rama nuk do ta korrigjoje ate gabim qe e eshte bere sepse dobia e juaj si pallat eshte jo-domethenese per qeverine aktuale, e keshtu bie edhe frika e 1 miliardit $.

Le te gezojme sot juridikisht denimin e ketij krimi ambientalist dhe te shpresojme qe lungomare do dali mire.

Dakord ta gezojme.

Apo nuk ke ca argumente Ligjore ti qe te xeberthen brinje me brinje si llogarite e zgjedhjeve .Te ishte per argumentet e tua  akoma do ishim ne seminare me Konferencen e Mukjes ...Partia e prishi e para marveshjen apo Balli.

 Myqyryf Derstile ! Ty  s'te pelqeu as si Taposes vrimash te matrapikut , tani ben llogarite e Lindes .Shkoni ore pirdhuni llapaqene kafenesh . Njeqind Nile dhe po prap Daulle BOSH !

Pushtetin e kishit ! Perse nuk ja Hodhet ne ere Neobllokmeneve smiley Apo i harruat Ulerimat e Matrapikut tuaj ne 2005 qe tundete tempullin e Demokracise se Jozef perc perc perckes 

Rruspat zotrie , Fadromat dhe Tritolin doni Jue .Dhe do ti bajme Realitet sa te vije Partia e Handikapateve mendore , Llapaqeneve Derstiliste ,  Hajduteve me Qelepirsa ....  " se ligji per te gjithe zotrie Po po ta them une tye ...femijet e mi jane Milionere ""

Ku ka kandar qe u peshon JU . As damare Komunisti e as Fashisti as fytyre Grij as nje lloj Forme nuk kaportreti Juaj . Llapallapa e lagu selagu . Po fale shpirtmadhesise se Kryetarit te Partise sime shituni per anetare te denje te Tredhurve Mendore se shtoni rradhet .

E lexon veten ti ??

Pikerisht. Une as qe e coj neper mend te blej nje prone pa avokat. Shqiptaret shkojne dhe e bejne me fjale burrash ne kafene. Ai pronari i komplekseve Grand ka care ferren dhe ka vene si kolateral ne banke gati 100 banesa te cilat ua ka shitur robve. Ka falimentuar e banka tani do t'ia marre, por i gjen me familje brenda. 

edhe keta me avukat e bene dhe letrat ishin ne rregull.s'eshte faji i qytetarit qe hipotekat jane lesh e li.

Njera nga keto ndertesa eshte pallati i Lindita Bashes, gruas se Rames. Eshte ndertuar me leje nga Rama mbi lulishte, ne nje hapesire te llogaritur per publikun dhe jo per ndertim.

Prisheni mo. Pse vini rrotull si qen qe duan te kafshojne bishtin e vet e asgje s'bejne? Gam gam kur jeni ne opozite, i beni te gjithe kriminele e vrases. Kur vini ne pushtet u lepini prapanicen. S'jeni per shtet ju, jo. Jeni per te vrare rob ne mitingje e neper kantiere cmontimi armesh. Prandaj ju hoqen me shqelma shqiptaret me poshterimin me shperfytyrues qe ka ndodhur ndonjehere ne votime.

Epo ketu ndryshojme ne qytetaret, nga barbaret. Pallati i Lindita Rames, me lejen e Edvinit eshte ne prokurori, qeveria e demokrateve apo bashkia nuk ben vete edhe prokurorin edhe gjykatesin edhe shkaterruesin. Ka ligj e procedure, jo si Edvini qe kujton se eshte monark nga ata qe dilnin mbi ligjin, ose ligji ishin vete.

Barbaret nuk bejne shtet, vetem e shkaterrojne.

Mos me permend votat o barbar se po te mos ishte per Meten qe i nxoret videon, ju edhe sot e kesaj dite ne opozite do ishit se nuk meritoni me shume.

Po c'qytetare, o kafshe. Keni vrare njerez e keni shkaterruar gjithe periferine e Tiranes me shtepi si ne favelat e Brazilit. Ke turp te thuash qe je ne Europe. Brenda vijes ku s'keni pasur duart e qelbura TIrana mban te pakten pak era qytet. Qytetar thtoe, maloku.

~~

Barbaret nuk bejne shtet, vetem e shkaterrojne.

Amen to that.Berisha beri shtet sipas kaplloqes tende?

O delet e buta te rilindjes, Basha s'ka lidhje drejtperdrejt me kete pallat, prandaj perdorni filtrat, llogjikoni dyqysh per plehrat qe ju hedh Rama. Basha do te kishte probleme politike sikur ti gjenit qofte edhe nje pallat ose ndertese te ndertuar me lejen e tij ne bashkine Tirane, ne kundershtim me ligjin, sic ka bere Rama, por jo per nje ndertim te ndertuar e perfunduar me vulen e socialisteve.

Show dyleksh i Rames te le ne mes te rruges.

Poeto, po deshe te kom rixha, mos me fol per Bashen fare... po fare, fare ama, se nese ka ndonje person te paafte ne PD, ky eshte vetem Basha.... Dhe po deshe do te shkoj dhe te fotografoj disa nga ato ndertimet e famshme te tij, "qe e bon xheloz Edi Ramen".... te filluar qysh para zgjedhjeve dhe te lona pergjys ne rruget e Tirones. Kryebashkiak qe deri me sot, te vetmen gjo qe ka bo eshte linesi ne qender te Tirones qe edhe ate e boni Sala.....

Rrembeni armet ...Poeti smiley ose fatakeqi i LeftGOPESE si handikapat mendor FOLI !

 edi burre me allate

shemb kulla dhe pallate

mbi rrenojat prigje pirgje

vajton poeti me ligje smiley

Hahahahaaa... Mire o shkolla e partise, mire, keshtu kuje pacim gjithmone. Nese me te vertete kujtoni se i behet dikujt vone per kete pallat, ju me te vertete qe edhe dele te rilindjes nuk jeni, duhet te jeni gure fare.

 Kurbanpallati.

O Ed o trim me flete
"Ai" poshte e ti perpjete
Je i gjate e pak me huqe
Je biri i kulshedres se kuqe

Shoke! Pallati u shemb!

Urraaaa

Lufta midis Rama/Kokedhima VS Gjika sapo ka filluar!

akti i pare u krye, megjithese gjysmak sepse s'jane as te afte ta prishin si duhet ate pallat te felliqur.

akti i dyte pritet te ndodhe ne gjykate ku Gjiken e pret sateri i pameshirshem i gjyqit politik!

s'dua te mbroj Gjiken ne kte mes, ai duhet hedhur ne det me nje gur te lidhur pas kembes, por edhe Koço "Kokedhjeri" nuk durohet. 

Parlamenti Holandez, 81 vota kundër statusit për Shqipërinë, 69 pro

 

Pas mocionit te dy deputeteve Omtzigt-Segers, Parlamenti Holandez ka votuar me 81 vota kunder statusit per Shqiperine dhe 69 pro.

CDA dhe CU kane thene qe vitin tjeter jane te gatshme te mbeshtesin Shqiperine nese arrihen rezultate ne luften ndaj krimit dhe korrupsionin si dhe ne bashkepunimin me opoziten. Athere ka nje shumice ne parlament.

Kunder statusit

VVD, PVV, CDA, CU, SGP, 50Plus, PvdD dhe Grupi Bontes

Pro statusit

PvdA, SP, D66, GroenLIink.

Venia e vetos nga Holanda kunder statusit per Shqiperine eshte nje goditje e rende per qeverine e Rames.

 po deri dje Kryekaragjozi thoshte se marrja e statusit ne dhjetor eshte merite e ish qeverise.Nga u be tani dashtim i Rames? Pastaj hollandezet vetem jane kunder.u ka ngel hatri se nuk u ka shkuar bar nga Lazarati smiley si ore gezoheni qe nuk marim statusin? statusi eshte per shqiptaret,jo per ramen dhe saliun.turpi kombit jeni.

o gamor nuk po gezohem qe nuk do meret statusi. une uroj me gjithe shpirt te merret sa me pare, kujt i plasi kush eshte ne pushtet, eshte humbje kohe per ne jo per qeveritaret. komenti ishte i gazetes jo i imi. megjithese duhet pranuar se eshte e çuditshme kjo prishje e Rames me miqte e tij te kahershem hollandeze, kane shume gjera te perbashketa, qe nga Pinksat deri tek keket me hash!

 o gjirafe rri urte se...smiley

te paska dhene leje Idrizzzzzzz ferrra per tu shprehur sot ty! bej qef daku, vetem kujdes tretjen e ushqimit, shpresoj te kesh stomak te forte smiley

idrizi ka bere nje pergjithsim lapidar: LEF-KOPE. dhe me raste dhe LEF-GOPE.urtee lefgope, mos boj sikur e ke per here te pare.

Te shporret Edvini, shkaktari dhe pergjegjesi per mosmarrjen e statusit te kandidatit. Prandaj i duhet dinamiti se ka deshtuar ne cdo aspekt te qeverisjes ne keto 100 dite te para.

..." prandaj i duhet dinamiti...! " Cfare i shkolluar mundet te jeshe ti more njeri ...i shkalluar safi?Jazek !
Turp per adminet qe lejojne kete vemje te flasi me gjuhen e banditeve.Blogu duhet te kete minimalisht moralin e mungeses te gjuhes fashiste si e ketij bastardi, qe shfaqet dhe si poet..!

 poeti ha buke vec. meriton respekt.eshte kamikaz koherent , i pamposhtur.dy poete ka pat kombi yne, nje te mjerimit dhe nje tjeter te rrenojave.

Nuk ka lexuar kurre gjuhe urrejtesi ndaj qenies njerezore , si tek ky fare tipi.

Te lutem shume mos me hajde prapa, te lutem e! Kur me pergjigjesh ti eshte si te me pergjigjet Ver Llapa.

Fund e krye i peshtire! Vazhdo !

Ik se nuk kam rene kaq poshte sa te me pergjigjesh ti.

Po fol ore si njeri qe te mbetet tek te tjeret se coc ke thene! Ti po njesoj a thu se po iku Edi Rama u rregullu dynjaja! Se mos u be hataje se iku Salihu! Ashtu do iki dhe ky tjatri, por njerezilleku i njerzve nuk ka pse ndyhet nga loja e politikaneve perfituesa.Fol ne 100 fjale ters edhe nje normal! Pa mua me shaj si te duash nuk u be hataja!Tregon vehten

ooo poet i deshtuar.... neqofte se nuk i njeh bashkebiseduesit, te pakten per respekt te debatit, mos lesho kakerdhia nga goja. Ti qe te behesh vertete njeri i mire, duhet ti lash kembet graves dhe ujin ta pish tre here pas buke....

Ndajeni mendjen o peshkngjalista, kthjelloini pak argumentat tani pas tymit te tritolit: 

Pallati u prish se kishte shkelje ligjore (do bejme shtet!) apo se ishte ne kundershtim me emergjencen turistike te Vlores (do bejme plazh!)?

Cilado arsyeja, pse kjo emergjence kombetare per te marre para borxh (meqe arka eshte bosh e buxhet s'kemi akoma) pikerisht tani per te prishur e kompensuar kete pallat?

Ndac ceshtje urbanistike e ndac shkelje ligjore, c'e ben kete rast me prioritar se qindra (ne mos mijera) raste te tilla anembane Shqiperise?

P.S. 2K, kush do jete fatlumi qe do te te beje nje kenge me motive rilindase ty bre?  smiley Ishalla s'behet xheloz Meta thuaj...

E di qe s'me je drejtuar mua, si zvernecngjaliste qe jam, por nqs me lejohet:

Jemi 23 vjet me vonese per emergjencen kombetare te kontrollit dhe zhvillimit te qendrueshem te territorit. Ja kaq. 

Me kenaqsi replikat nga te gjithe, aq me teper nga juve qe keni me shume info per kete rast specifik se ke keni ndjekur me shume si ngjarje. 

Por lexoje dhe njehere komentin, une bera nja dy pyetje specifike aty, ndaj lipsen dhe pergjigjke konkrete, jo kshu parulla allaqemotshme te pergjithshme tip jemi 23 vjet prapa, perpara, te ecim me shpejt, fajin e kishin te gjithe por me mire do behet, etj.

Flm paraprakisht smiley

Sepse eshte shkruar e diskutuar aq shume per kete ceshtje, ujt e zi kane dale. Dhe nqs ti ben shejtan-budallain me lexime selektive, ose pa lexuar e pa qene ne dijeni te situates, e ne te njejten kohe tallesh me parrulla allaxhibiane te pergjithshme, reciproke pergjigjet.  

Nuk po kompensohet pallati.  

Eshte projekti per shetitoren e Vlores, qe ka qene ne fakt si projekt qe ne kohen e italianit.  Dhe ne kohen e qoftelargut, dhe ne kohen e demokracise.  Por ne rrumpalle-tranzicion, vija bregdetare e Vlores dhe qyteteve te tjera u bathorizua, kontroll territori e investime te hajrit s'pati.   Diku duhet nisur.

Dhe qe te mos perseris te njejtat gjera, ca pergjigje mund t'i gjesh ketu"

http://www.peshkupauje.com/comment/81765...

S'ka perse smiley.

Ha, po kush po ben shejtani-budallain, une a ti? Une kam bere dy-tre pyetje te shkutra dhe specifike, ti me jep ne fillim nje jo-pergjigje alla Bush per luften e Irakut (se do veme demokraci ne Irak, se eshte diktator, se keshtu e ashtu ) e me pas me thua na te te jap nje link dhe lexo ca gjera te pergjithshme qe kemi diskutuar ketu gjetke smiley

Pyetja eshte e thjeshte: U prish per shkelje ligji a per shkelje projekti per bregdetin? 

S'ka se si te jete per te dyja, po ndac per te dyja ndac per njeren nga keto arsye, cfare e ben kete pallat sot prioritet? 

E meqe ti ke permendur shkelje ligjore me lart...prishja e pallatit duhej te ishte e fundja ne kete mes. Ligji korrigjohet se pari duke evidentuar dhe denuar fajtoret, jo duke i prishur nje pallat banoreve (se pronari e ka shitur).

P.S. Nese s'ke ndonje pergjigje konkrete per ato pyetje konkrete, apo nese s'do, mundet dhe te mos pergjigjesh, s'ka ndonje hata ketu, mjafton te mos nenkuptohet qe fajin ne kete mes e paskemi ne qe ngreme pyetje smiley

Cilado arsyeja, pse kjo emergjence kombetare per te marre para borxh (meqe arka eshte bosh e buxhet s'kemi akoma) pikerisht tani per te prishur e kompensuar kete pallat?

Alla alla.  Po mire mo, ku u bazove per kete pyetje?  Ku e pe emergjencen kombetare per te marre borxh per kete pallat?  

Nejse xhanem, ke te drejte qe faj s'ke ti.  Faj kam une.  Vetes faljes. 

Natyrisht qe eshte emergjence kombetare kur preokupohet kryeministri kaq shume dhe keshilli i ministrave me nje vendim te posacem, praktikisht leshuar per prishjen e nje pallati sot, tani, ne nje qytet te vendit, perkarshi gjithe halleve te ketij shteti, sic shprehet vete kryeministri, apo perkarshi gjithe pallateve dhe shklejeve te tjera te ligjit anembane vendit xhanem.

Apo plazhi pa pallate ne Vlore brenda veres se ardhshme eshte emergjence kombetare? lol

Tjetra, pallati do kompensohet, ka thene Rama. Juve mbase s'jeni dakort, po ja qe kshu ka thene ai. Sa me shpejt te prishet aq me shpejt kompensohet apo jo? Me ca para do kompensohet kur kryeministri me te tijet thone qe arka eshte bosh dhe kur praktikisht kane neglizhuar gjera vertet emergjente, me kete justifikimin e arkes bosh?

P.S. Po ca faji vetes derbardhe, mos bejme si lule delikate kot tani se behemi pak bajat. O flasim e replikojme tamam ne ato qe thote njeri-tjetri, ose bejme sikur s'kuptojme. Nejse, mbase ke te drejte...kur kemi bere ndonjehere muhabet keshtu si them une ne per ceshtje politike shqiptare kur behet fjale per Ramen?

Pa qeder anyhow...nejse, ika se na la pallati pa ngrene lol

Po s'kemi si bejme muhabet te hajrit njeri gozhdes e tjetri patkoit.  Se ti ben muhabet Rame e une po bej muhabet Vlore. Se po s'u lidh e u be gogel me Rame e me Bashe, s'ka muhabet. 

Pa qeder, e te befte mire.

Jalla opa rabadibidibidopa, jalla opa rabadibidibidopa. Te xhithanshem! 

Por lexoje dhe njehere komentin,....smiley

Pse se lexon Komentin .Tjetri ka lene nje koment Aty smiley

Me fal qe nderhyj, po ti edhe fjalorin e ke si te Edi Rames! Ai fliste per "emergjence kombetare" dhe ti vetem Ramen po citon pa ditur edhe vete se c'thua. 23 vjet me pare teorikisht nuk ka pasur ndonje emergjence kombetare per territorin. Ishte djerrine krejt. Edi Rama ka qene 11 vite kryetar bashkie ne Tirane, cfare beri per territorin dhe "zhvillimin e qendrueshem" te tij?

Tani ti kur kembengul qe ai pallat eshte ndertuar ne det, te tjeret qe dine dicka vetem qeshin. Per te ndertuar ne det, ti duhet se pari ta besh vend ku ndertohet se tullat e betoni nuk rrine ne uje.

E kupton vete sa e besueshme dhe sa e sakte je.

Ne e paste xhibi fjalorin e Rames se une po perdorja per hir te argumentit togfjaleshin e xhibit.  Vete perdor "urgjence kombetare".  "Emergjence" nuk eshte shqip. 

Per te tjerat, le te themi qe qeshim per gjera te ndryshme, keshtu qe s'ka nevoje per ta cytyr me tej. 

Pasdite te kendshme. 

 

Drite tek fundi tunelit.

Ka shonc me na u kthy prap Krye-Shpellari optimist, qe te con me nje fjalim ne vend te dyte dhe e kthen Shqypnine zonjesmiley

tironco, thuj shyqyr qe tuneli osh i shkurter.....

Ku shkel ruspa e Ram-it, e ketij cingis khani, nuk mbin me bari

ky xhibi o fut si mish i huj te kjo tema, pale bo edhe ca pytje.... 

Kur do mesojne keto rob te pakten te rrine larg nqs skane gjo per te gezuar. Si me fitu Giants superbollin, edhe te dali nanjoni qe ti caje trapin Nju Vlorkezeve me pytje per rregullat e lojes.

spo thote njeri qe t'i shtrengosh doren qe prishi pallatin kundershtarit, po te pakten vleresoje si akt mos terbimi, se kaloi pa terbim.

Po pra, Marin Mema neser transmeton nje kronike eksluzive per njerezit qe deri dje, nen regjimin e Berishes, s'kishin buke te hanin, hanin vec makaron, e s'kishin shkolla ti conin femijet. Nga sot, fill pas prishjes se pallatit Jon ne Vlore, ketyre ju rrit mireqenia e begatia, ju shendoshen bagetia e ju shkolluan femija.

Faleminderit 1 milion shuplakat ndaj Berishes!

Rrespekte dhe per magjistaret e keshillave kryeministrore, Tony Blair dhe Endri Fuga!

smiley Ra pallati permbi det

fryu era shtet e bereqet smiley

 

Kur do mesojne keto rob te pakten te rrine larg nqs skane gjo per te gezuar

Hollande te pata thene 

E heqim vallen te rende

Kemi ngrene kokodash 

Te dhjesim mu ne Lulash.......  

LefKOPEja shoke LefKOPEJA / ci beri dhente Pelleja / 

Ja mori Tahiri / nga kabineti me i miri ..smiley

Lefkope :

te kam shpirt e te kam xhan 

po do te ta dhjes Pallan 

shko e q...hu ne Hollande 

mbase te bejn derman ....smiley

Atje mbas Q kam harruar nje zanore ...A dmth !

 

 

Papandreu: Të liberalizohet hashashi

Në një shkrim me titullin “Një lëvizje shembull për marihuanën”, botuar në faqen e tij në internet, Papandreu uron qeverinë e Uruguajit, për miratimin e një ligji mbi prodhimin dhe shitjen e kanabisit dhe shton se nisma e Uruguajt duhet të studiohet me thellësi nga të gjitha vendet. 

Ligji i miratuar nga Uruguaj lejon personat mbi 18 vjec të blejne deri ne 40 gram marihuanë në muaj në farmaci, ose të rrisin deri në 6 bimë kanabis, me kusht që të rregjistrohen si përdorues të kësaj droge. Ligji lejon funksionimin e “klubeve të marihuanës” me 15-45 anëtarë që mund të kultivojnë deri në 99 bimë kanabis në grup, ndërsa ndalon përdorimin e saj nga të miturit dhe të huajt. 

Ish kryeministri grek që edhe më parë është shprehur në favor të liberalizimit të hashashit, kërkon që Greqia ta trajtojë këtë cështje me kujdes, sepse një ligj i tillë, sipas tij, mund të kufizojë përdorimin e drogës kryesisht tek të rinjtë, kufizon dëmtimin e shëndetit dhe zvogëlon trafikimin e drogave të paligjshme nga qarqet kriminale, të cilat marrin fitime të mëdha dhe në sajë të tyre zhvillojnë krimin e organizuar dhe terrorizmin. 

 lere o Papandreun n'pun te vet....ky i shqiptareve kur do ta kuptoje vleren e prodhimit vendas smiley??? Kjo eshte ceshtja!

Buzeqeshjen ne buze do tjua ngrijme , duroni dhe pak smiley

Cimo a te thashe qe e kan terheq armatimin te Bama!

Brado ftofet gjithanej.

 kjo "pak" sa eshte, 8 apo 12 vjet? smiley fundja do durojme edhe 12, u pa puna.

Po me ke do e beni o brado..

Ehhh mor shok , eshte keq sa te hapet ankandi por me bo vaki me u hap ? 100 shin per 5 seconda smiley

Kane ndryshuar kohrat o brado.. ndodh qe ju ngrin buzeqeshja te tereve brenda nje 4 vjecari.. une tensionin e ndjej ne ajer.

Per Belulin..
O milet s'tu nda e liga
Kur " i pare" u be gjika
Shpetimi, kullarokuqi
Su largua dot prej huqi
Kullarokuqi me miza
Varur gjer posht, ke kerthiza
Per Vloren ...s' i prishet gjiza

grava, nuk po e kuptoj mire kete bejten. Ti po shan Shpetimin ketu?

Gjembi aty eshte per humor jo sharje ?

po shan manushaqe bukuroshen, qe s'ngriti koke mes shoqesh, o gjembi... smiley

O bir te rente pika

te kerkon kapedan gjika

te do per punera te ligasmiley

 

Qe kur neve hapem depot

dinamiti na rri prane

Vlore moj, te lumte dora

ti pallatit beja fora

o moj vlore budallacke

gjak u bere per ca ''thase''

per ca toke e per ca det

le shpetimin qe t'beri terbjet

 

smiley

Fajin e ka Saliu qe nuk e beri kompleksin Seli te PD-se. 

Atehere te guxonte Edvin Kristaq Rama t'i vinte tritolin. Se pa rene ne toke pluhuri i kompleksit, kryeministrise i kishte dale flaka.

Prandaj sbehet ai vend se njerezit kane mendte e tua.

Po sa te pafajshem do vdesin ate dite dhe per muaj me rradhe kur te digjet Kryeministria. Apo i boni llogarite mbrapa ju?

Mire, po n'tirone kur do filloje ti shembi tani ? Se vlores pamjen po i prishte, kurse ne po na prishin mushkerite

smiley

shume kerkesa ke ti Ruzhdije. 

 

dhe ka kerkesa me spec, pa le.smiley

e mer, pse mos kem.
Sa njerez kane shpine ke uji ftohte, e sa njerez e kane ne tirane.
meritojme dhe ne vemendje smiley
 

Sa e pafat qe je dhe ti mi goc , te fitoje kush te fitoje Sadriu aty .
 

eh bre, e ka bo kala me bedena, e ka rrethu

ska nga tja marresh asisoj  smiley

sigurisht qe meritoni, por ja qe s'jeni ne liste, jeni prapa listesmiley

Kane rradhe gjonat Ruzhdije...Vlora eshte bastion!

e di bre

ja po presim radhen pra , ca t'bojme

prite prite se po vjen/ bishti i kalit po kercen. sorry ruzhe, eshte thjesht gjueti shtrigash, fatkeqesisht!smiley

a thu aaaaa ??

Pallati hop perpjet

Cunat e pedonales kane lezet

Nuk duronin pa pedonale

Hollandes ja ho'qn trunin fare

Prandaj dhe na refuzon

Nga xhelozia per pedonalen tone

Lungomare e pedonale

Ed Tahiri en Shalsi mbahen fare

Ca parade ka per tu be

Kaluar Ylberit Rilindja ka shku

Shpesh here ky xhibi i PPU-se nuk e di pse po me ngjason me notarin e Durresit analin A.Hoxha. Kur them me ngjason e kam llafin nga argumentet qe perdor per te arritur qellimin qe s'eshte gje tjeter vecse mbrojtja e saliut. Tani ky tani mesa jemi informuar e paska ngrene nje luge me corbe te prishur qysh ka heret dhe kesisoj e ka nje justifikim sado problematik. Po ky tjetri me pseudonimin xhibi cfare te kete honger valle qe e mbron sali-un si te ishte babai i tij?

E te mendosh se ky  eshte vetem fillimi i shkaterimit te asaj qe quhej SALISTAN! Me vjen shume mire qe i dhemb kujt duhet ti dhemb!!

O dele, Saliu e dha lejen per kete pallat? Saliu i tha Gjikes qe ta betonizonte Vloren? Saliu i tha Gjikes qe te fallsifikonte edhe lejet per ato pallatet aty ne Vlore? Saliu i tha Rames te jepte leje per pallatin e Lindites ne lulishte, te fidelit ne oborre shkollash, te Dash Pezes ne rruge etj.?

Gjiken e ke votuar ti o dele.

Nuk i adoptoheni dot demokracise ju. Ju ka shkaterruar perfundimisht Enveri.

Shyqyr qe shkruajte nje postim me sens, pavarsisht sa mund te jete dakord x apo y.. po e dhjeve ne fund me enverinsmiley

Me vjen mire qe te dhemb...kur ti vi radha SHQUP-it,do te lexoj prape une ty..nuk vonohen shume,mos ki merak!

Kujdes pak aty me SHQUP - in shoku smiley

Rastet jane shume te ngjashme, ne mos ai i Tiranes akoma me flagrant!! Ja leme kohes si ja lame kohes edhe kete pallatin.

Mos e rruj k... o brad per SHQUPIN se nuk kemi ardhur ne te dulles ne pushtetsmiley

Moj vlore e bukur ne grope
Pallatin e hodhe pertoke
Te rroj Edveri te rroj
E la lulin me gisht ne goje

mjere populli thuaj, po te dy palet i kane bere miljonat. kokat hengshin te dy palet, por mjere populli thuaj.

Vlore moj te rente pika

kryetar shpetim gjika

qe ka bere punera te ligasmiley

shpetim gjika me firmato

me mustaqe alla terbace

o shpetim, o sojsez

c'i bere Vlores, o lapanjoz

 

bukur e ke kerryer xhebrua gjyshi i shpetimit do ishte teper krenar smiley

ashtu kane qene thone, sojsez barkthate.

tani na ben si lepur me mustaqe, si i forte se ka mbledhur ca rrugace dhe te blere pas vetes.

smiley

albushe, nuk ia thek per bejte smiley...na e  lodhe gishtin

eshte poezi moderne, e veshtire per t'u kuptuar!!!smiley alla aragon, me simbole!smiley

mire...zevendeso lapanjoz me edepsez e bëneç me e kuptueshme...c' te kushton, asgje smiley

jo jo jo jo, menyra moderne e t'shkruarit eshte ''lapanjoz.''

 ça kokeforte qe paske qene smiley

O po je ne rregull , lapanjoz e shkuar lapanjozit .

po nuk rrimon smiley...pse ia ngre veshet kot

E ka brenda rrimen po se kupton ti smiley

epo c'eshte keshtu? vlonjati aty poshte me dy rrrrrrrrrrrr. bradi me 2 rrrrrrrrrrrr (rrimen). ca kohe shkruante rrespekte per respekt.

shikoje njehere se ke ka kopjuar Bradi per rrimen ? ngrije pak koken lart dhe shiko smiley

rrespekt!

kaq thate?! Ti je edhe mjeshter i detajit!!! Si ka mundesi, e ke lene pershkrimin kaq te vaket ne kete rast?! smiley

 

Si e re qe je ketu te pergezoj per vemendjen smiley

me preke ne shpirt smiley...mos thuaj gje tjeter s'e s'po mbaj dot lotet smiley

Ne fakt nuk do te thoja gje tjeter , me mjaftojne lotet smiley

gjysma e ndjeshme, eshte edhe gjysma me e mire!!! smiley

smiley

Po edhe mund te jete smiley

 

As mos e vi ne dyshim fare! Nje me i mecem se ti dhe une e ka perkufizuar me kohe:

Mendja dhe zemra jane te vetmit tempuj qe u falemi; Filozofite jane thjesht kortezi!

Nuk eshte puna se po e ve ne dyshim por jam pak kshu si tip i kujdesshem smiley aq me shume kur behet fjale per gjysmat smiley

shume mire!!! Vetkontrolli eshte shenje e nje karakteri te forte! smiley

Edhe kete ai i mencuri e ka thene ? smiley

e kush tjeter smiley... Naten e mire e mireupjekshim ndonje vakt tjeter! 

Naten , me kismet smiley

maloket e sales, prekin deputetin me dore. epo kjo, shyqur qe u shporren!smiley

Pallati 5-katësh dhe një kat nën tokë me rreth 900 metër katrorë sipërfaqe ndërtimi, i përfunduar në vitin 2010 është pronë e familjes së gruas së Edi Ramës, Linda Basha. Firmën për lejen e ndërtimit të këtij pallati e ka dhënë Edi Rama. Pallati pesëkatësh i Linda Bashës nuk figuron të jetë ndërtuar në emër të xhaxhait apo vëllait të saj, sikundër ka pretenduar vetë bashkëshortja e Edi Ramës, por nga një kompani ndërtimi, e cila mban emrin “2T”. Leja e ndërtimit si më 2006 dhe më 2008 është lëshuar për kompaninë “2T”, qoftë si ndërtuese dhe qoftë si investitore. Pas ndërtimit të pallatit, dhe një muaj pas humbjes së zgjedhjeve nga ish-kryetari i Bashkisë “dhëndri” Edi Rama, në qershor-korrik 2011, e gjithë Bashkia e Tiranës është mobilizuar për të regjistruar pallatin e Linda Bashës. Kështu, drejtoresha e Përgjithshme me autorizim të kryetarit në ikje, Edi Rama, ka plotësuar dosjen dhe ka lëshuar leje shfrytëzimi të objektit, megjithëse në Bashki nuk ishte dorëzuar projekti i detajuar teknik, kur u lëshua leja e tretë në dhjetor 2008. Gjithashtu, mësohet se, një drejtoreshë tjetër, njofton ZRPP-në e Tiranës se, investitor i objektit nuk ishte shoqëria “2T” siç ishte shkruar dhe vulosur nga vetë Bashkia më 2006 dhe 2008, por ishin xhaxhai pensionist dhe kunati i vetëpunësuar i Edi Ramës. Nuk ka asnjë faturë të vetme të paguar nga xhaxhai pensionist apo i vetëpunësuari kunat i Edi Ramës për pallatin 5-katësh. Deri edhe faturën e shërbimit për regjistrimin e pallatit me 11 njësi në ZRPP prej 16,400 lekësh e ka kryer shoqëria “2T” më datë 15.06.2011. Shoqëria “2T”, kreu deri edhe taksën e pullës prej 5000 lekësh më 16.06.2011, pra 1 muaj pas humbjes së Edi Ramës. Leja e ndërtimit ku është ngritur pallati i bashkëshortes së Kryeministrit, Edi Rama është dhënë në kundërshtim të hapur me Ligjin Nr. 8405, datë 17.09.1998 “Për Urbanistikën”. Në këto kushte, Bashkia e Tiranës ia ka referuar të gjithë materialet Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për ta hetuar këtë rast flagrant në shkelje të ligjit. Sheshi mbi të cilin është dhënë leja e ndërtimit për këtë pallat më datë 21.03.2006 ka qenë i përcaktuar në studimet e miratuara, “hapësirë publike, në funksion të bllokut të banimit”. Për këtë arsye, leja e ndërtimit për këtë pallat është dhënë në kundërshtim të hapur me ligjin.

Prap me pallatin e Lindes???

Po e provut mer per fushate dhe nji mut ju solli.

Si tha Ajnshtajni cmenduria nuk eshte gje tjeter vecse te ripersiretesh te njejtin proces  dhe te presesh rezultate te ndryshme.

 

I qenka pergjigjur Tahiri pyetjes time (flm qeveria qe vazhdoni te lexoni Peshkun si dikur ne opozite!) dhe qenka ne nje mendje me Monden, pallati u prish per pune paligjshmerie.

Po Tahiri e strukturon pak ndryshe kete ngjalsele (mesele ngjalash dmth):

Qeveria rilindase kontriuboi me parate e qytetareve per kompensim e apartamenteve, kurse per korigjimin e paligjshmerise dhe berjen e shtetit duhet ta marre inisiativen prokuroria smiley

P.S. Qeveria, shif se mos i pergjigjeni ketyre pyetjeve te tjera ne postimet e mepasshshme Facebook-iste tuajat:

- Kujt i takonte te merrte inisiativen, dhe vendimin, per prishjen e nje pallati ne Vlore, dhe kush e mori realisht kete vendim? Po per konmpensimin kujt i takonte te vendoste?

- Ku ndryshon ligjshmerisht ky pallat nga cdo ndertimi tjeter i ndertuar ngjashmerisht (sa i perket ligjit, hapesirave publike, etj) ne Tirane dhe qytetet e tjera? A do ti kushtoje qeveria te njejten vemendje (dhe demshperblim) edhe atyre ndertimeve?

P.P.S. Gjithashtu, me keto prononcimet pa pritur te zbardhet dita e neserme, juve zoti Tahiri e fashitet fare peshkalibine se kjo nuk eshte nje ceshtje Ram-ore/qeveritare (mos o zot 2K-iste), por thjesht lokale/vonjate per te korigjuar krimin e prishjes se bukurise se plazhit te Vlores. lol

Eh doktorr mor doktorr
Si ta futi ky piktor?
Ky piktori i deshtuar
Mundi doktorrin e shquar

per doktor pacientin e ke fjalen mo? pse e shkruan me dy rrrrrrrrrrr mo?

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).