Foreign Policy zbulon detaje të reja në lidhje transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB për transferimin dhe shkatërrimin e armatimit kimik. Plani përfshin rreth 120 forca sigurie siriane, qindra kamionë të blinduar dhe një rrjet komunikimi të avancuar që lidh Damaskun me detin Mesdhe.

Plani sirian kërkon paisjen e të paktën tetë togave secila me nga 35 ushtarë që të sigurohet rruga ndërmjet Damaskut dhe qytetit portual Latakia, në mënyrë që materiali kimik të përfundojë në anije të cilat do ta transportojnë atë në destinacionin e shkatërrimit të tij.

Sipas dy diplomatëve të Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës pothuajse kanë rënë dakord me qeverinë shqiptare që armët kimike të Sirisë të shkatërrohen atje.

Sipas propozimit amerikan, i cili nuk është bërë ende publik, Shtetet e Bashkuara do ta furnizojnë qeverinë shqiptare me laboratorë të lëvizshëm që të bëhet i mundur shkatërrimi i gazit nervor sarin nëpërmjet një proçesi që njihet si hidrolizë, që në thelb do të thotë, bombardim i gazit me ujë dhe reaktivë gërryes si hidroksid natriumi.

661 Komente

Ne rast se nuk ka pasoja te demshme dhe Shqiperia zoteron aftesite e nevojshme njerezore dhe materiale per ta kryer sakte dhe pa rrezik operacionin, nuk shikoj arsye se perse i duhet thene jo nje propozimi te tille.

Pozicionimi kundra mbi baza vetem ideologjike eshte i gabuar; ndryshon puna nese operacioni paraqet rrezikshmeri... .

Ishalla na vijne komente nga ambjentalistet, me me shume info.

por ca prova do nga ambjentalistet ti or mik i dashur.

Kapteri i peshkut eshte marre me shkaterrimin e armeve kimike kur ka qene ne repart ushtarak para 20 e kusur vjetesh. Nuk i ke lexuar e komentet e tija per kete ceshtje?

Imagjinoje veten tende ose kalamajte e ty te katandisen si kapteri kur te plaken. Se keto dreq mbetje e japin effektin pas disa dekadash. Dhe nuk ka ilac qe te sheron pastaj. Ca nuk ka provuar kapteri ne Amerike, po prape, e ke pare ne ca gjendje eshte?

Shif e shkruj or mik.

..dhe Shqiperia zoteron aftesite e nevojshme njerezore dhe materiale per ta kryer sakte dhe pa rrezik operacionin

Seriozisht e ke? Qekur e zgjidhkan shqiperine per kapacitete? Mbaruan kapacitetet ne amerike rusi apo siberi.

Seriozisht, mendohuni pak me gjate ca shkruani, ka rob qe sju njohin e ju lexojne.

Tani ndalohet importi i mbetjeve dhe lejohet importimi i 1300 toneve helm sarine dhe mustarde. Qeveria te mbaje pozicionin e saj para fushate, te ndaloje cdo lloj mbeturine te sjelle nga jashte.

Me falni per injorancen, po pse nuk i mbarojne keto pune brenda ne Siri keta amerikanet?

Kishin thene qe boll Siriane kane vdekur.

Aha, duan te na dhjetojne edhe neve tani. E drejte. Le te jetojne vetem amerikanet.

Brado do dalesh te honen ne protesten e organizume nga PD kunder vjedhjes se votes?

Statusi qe kam nuk me lejon qe te marr pjese ne asnje veprimtari politike ne nje vend qe nuk jam rezident dhe skam te drejte vote por paisjet i kam bere gati ( maskim ) nuk besoj ti rezistoj tundimit.

Tradhetare!!!

rendesi ka qe t'mos importojme kanocet e aluminit dhe kutite e kartonave. Sa per kto, sic ka perserit jo pak here dhe xake-eksperti, nuk perbejne ndonje rrezik

shume mire! me kete rast behemi fucktor i rendesishem dhe kontribojme per paqen per rajonin e trazuar ne Lindjen e Mesme.

Moscow is prepared to allocate about $2 billion for this purpose. Dozens of other countries will also provide identical amounts of money, the newspaper said.

smiley

 

Po te thash qe flitet per miliarda, po nuk me besove.... gjithsesi, thenks bat nou thenks...smiley

for the purpose of transport vehicles - vlen me u saktsu kjo Ron

Details do thoshte Gjembi...

what??? questions about government efficiency? boo ca gazete e painformume qe na sillet si source ketu.

 

_

Gazi është tjetër, mbetjet janë tjetër gjë. Mbetjet inerte, ngelen në tokë, gazi avullon. Këta të pëdëhit pas eksperiencës me fasulet e emergjencës, get the idea, se ku ndryshojnë të dyja. 

 

Shit... gazi avullon e nuk eshte problem... u zgjidhe ky problem... si nuk u mendua njeri me perpara per kete gje??

is basically the difference between a fart and a dump. 

Shit... gjeni pra... nobel prize per ti... rrofte ata qe te kane...

 

Shife kshu: për fartje, nuk ke nevojë për sistem kanalizimi të pordhës. Ndërsa për atë tjetrën, po. 

Ashtu eshte... llogjikes tende une nuk mund ti heqe as dhe nje presje...

is basically the difference between a fart and a dump. 

sidoqofte edhe ajo, "fart" eshte i demshem per ambientin! 

A typical breakdown of the chemical composition of farts is:

Nitrogen: 20-90%
Hydrogen: 0-50% (flammable)
Carbon dioxide: 10-30%
Oxygen: 0-10%
Methane: 0-10% (flammable)

Ku shkojne keto gazra ?! smiley

Nuk e more vesh ti qe mbetjet inerte vrane qindra njerez ne Siri, perfshi shume femije?

clidhje ka kjo?? edhe ne greqi gazi avullon nga poshte lart drejt vrimes se ozonit

Gjithashtu Fukushima qe me e rrezikshme perpara termetit, se radioaktiviteti ishte ne nje vend, sic do thoshte Nemesis nje "dump," e jo te shperndara ne ajer si nje fart.

Gjithashtu, e dije ti Gjembi qe makina ndote me shume kur eshte fikur se nafta eshte nje dump ne nje vend, kurse kur nafta digjet behet si avull??

Minor... smiley

gazi avullon

 

eh ty t'ka avullu ai cik tru

Mbetjet inerte, ngelen në tokë, gazi avullon

Ke te drejte. Edhe po nuk avulloi, e thithin njerzit dhe mbaroi problemi.  

Jam kurioz kish do e presi shiritin e inagurimit te furres.

Po prandaj fillun me mbjell peme ke spitali keta?

Fiqo, 

A ma men cu bo me ate ullinin? 

E zbuten. I dhan forme dhe i cilesuan permbajtjen. Ne fund te proçesit e vleresuan te denje per tavoline kryeministrije smiley

Meksi ka dhene nje pergjigje te sakte

.".ne asgjesuam lendet kimike qe kishim ne vendin tone"

Pra pse mos ti jepen Sirise ato laboratere dhe ato para per te shkatruar armet e veta kimike?!! Ka absruditet kjo puna e Shqiperise, qe te perfshihet ne nje ceshtje jo dhe aq te lehte, ku shtetet shume me te fuqishme se Shqiperia, ne numer, ne hapsire dhe ne teknologji nuk i marin persiper!!! Ku mund te fleje lepuri?  [smiley]

Lepuri fle tek lloi/soi i gazit, ku sipas artikullit thuhet se per deaktivizimin e tij, do perdoret ujti, gje qe me ben te mendoj se ky uj i ndotur do thithet nga toka aty, gje qe mund te ndoti dhe ujrat e pijshem. 

Ho me ku jan ata qe u qashin kur u myllen furrat e gelqeres. A ma mire ashu apo kshu?

Ku jane , keta jane gati te flijohen mor mik , vetem #rilindja mos te cenohet , rob pa shtylle kurrizore.

Po cfare thote opzita,  Berisha ? Do isha kurioz, se ky i jep drejtim ceshtjeve nderkombetare! smiley

Presin urdhrin nga Vucidolsi mer jahu,

Plaku i cmendur ngjitet mureve dhe i tregon dy gishtat ngjalave dhe ujoreve..(eshte shendrruar si mbreti Gafurr) ndresa ate Lulen esaksise e ka zene meraku i pallat te vjerrit dhe pilafeve te Korces..ketej po i hidhe benzina Shqiperise dhe po Pozita po luajn me zjarrin....Vaj medet per keta palo poltikane qe ka ai vend....Po ai syshqiponja me dylbi a eshte prononcuar?

Nejse, une jam i sigurt qe ne rast se kjo ndodhe, duhet ti kene shtrenguar shume doren Rames... eshte pune e veshtire ajo e kryeministrit...

Rama kur nuk kishte interes ne importimin e plerave, nxitoi ta anullonte si ndermarrje. madje dhe vendimi i pare i qeverise ishte ndalimi i importit te plerave. rilindasit e rinj nxituan ta quanin si shenjen e ktheses. Idrizzi ferra ne krye. 

por tani po e shikojne se ai vendim nuk ishte gje tjeter veçse prerja e "bukes", prerja e nje mundesie korrupsioni e pasurimi kundershtarit, ekonimik a politik qofte ai.

tani Rama, nen tundimin e miliarda dollareve, pranon te sjelle ne shqiperi mijera tone arme kimike per ti asgjesuar, atehere kur vendi nuk ka as infrastrukturen, as kapacitetet, as interesin me te vogel per ta bere. 

ky eshte turpi me i madh i klases politike. per 60 dite palloshi piktor tregoi se s'ka haber nga drejtimi i shtetit, qe nuk mendon per zhvillimin e tij, qe nuk i behet vone per qytetaret, qe i qan ata vetem kur behen viktima, ne disa raste dhe te vete cmendurise se tij. turp. 

Pse, me Berishen e kishte Shqiperia kapacitetin, infrastrukturen dhe interesin? Vetem ata qe kane qortuar kete vendim edhe me Berishen, kane te drejte te flasin tani. Ju qe e mbrojtet ne kohen e Berishes tregoni qe ushqeheni vetem me gelbazen e PDs e ndaj nxirrni vec vrer nga goja, keshtu qe mos flisni, se beheni te neveritshem. Vemje per t'u shtypur me kembe. Servile bythlepires si ju e mbajten Enverin dhe Saliun ne pushtet duke vjedhur e duke vrare ne mes te dites. Jeni po aq fajtore sa ata. Leri te flasin kunder kesaj teme vetem ata qe e qortuan ne kohen e Berishes, se e prishni qellimin e ceshtjes, e ndotni me pisllekun e neveritshem qe leshoni.

ku e pe ti qe berisha do sillte arme kimike??? keni rrjedhur me duket, shihni berishen ne cdo gje. 

armet kimike, nuk e di e ben dallimin me plerat (mbetjet urbane),po ti sjell palloshi yt piktor. jane vdekje prurese o trushplare, larg qoft nje gerdec me to dhe u fshive nga faqja e dheut, dhe ne vrimen e ambasades amerikane te futesh. wake up shit head.

O krimba qe jetoni me leket e atij populli neper ambasadat e botes duke mos bere asnje gje, as gjuhen e vendit ku jeni nuk dini. Mbetjet qe do te te vinin nga e gjithe bota ishin po aq helmuese e po aq te demshme. Mendo qe mafia italiane mund te fuse edhe mbetjet rrezatuese per te cilat u be nami ne Itali, u dogjen makina policie ne protesta. Keto dhe pse jane demtuese, prape nuk do te behen pa u ngritur infrastruktura me leket e atyre, por problemi eshte tek transporti. Mund te ndodhe nje aksident rruges e te vdesin njerez. Dhe tani s'kemi as opozite, sepse aq ia neveritet popullit sa ju zhduken nga faqja e politikes shqiptare, keni po aq vlere sa partite e gjinushit, po merrni vetem 5000 vota te qelbura ne qytete te medha si korca, e po bini te gjithe ne burg tani, nje e nga nje, si ata te taksave qe rane sot, sepse jeni mbledhur nje mal me hajdute. Dhe aty e keni vendin. Thuaj ishalla cohet ky popull e ta ndaloje kete, por ju hale vetem ndotni kur flisni, se s'keni hallin e helmeve, keni hallin e Berishes e hallin e Rames. krimba!

ti qenke idiot noterik. krahason armet me mbetjet. ju ka shplare trurin palloshi, e keni ngrene ngalen me gjithe lekure me duket. si guxoni ta mbroni edhe me kto qe po ben kte se kuptoj. se te injorosh blerjen e votes siç beni, hajde de, se nuk eshte hera e pare, po te mbrosh nje krim te tille te papare kjo eshte per cmedine.

piktori psikopat vuan per tu dukur, e ka hallin tek imazhi qe do lere pas vdekjes. do qe ta marri ai ne duar "pataten" e nxehte, te dale me i zgjuar se gjithe bota. do te flasin mediat e huaja per te, te tregojne sa i guximshem (idiot) eshte, si enveri dikur, qe bertiste dhe ngulte grushtat para te medhenjve. pika qe s'ju bie o fshatare te hipur maje mullarit..

Pse genjen sy per sy, o krimb? Kush po i mbron? Ik se s'ke goje ti te flasesh, hale, se po ta kishte bere Sala kete do ta mbroje, sic mbrojte mbetjet, sic e mbrojte per gerdecin. 8 te arrestuar sot kishin vjedhur 5 milione dollare. Prandaj e mbroni dhe me budallalleqe salen ju, se po te mos jete ai, vlon burgu.

o idiot, po pse flet me sikur, sikur te ishte ashtu sikur te ishte keshtu. pse tere jeten fajin te sala do ta gjeni ju? se s'ju ngrihet ne mengjes sala e ka fajin? 

tere traplliqet e piktorit me salen do ti justifikoni? vazhdoni keshtu se mire e keni, uje ne mullirin e metes do çoni. siç po ju a vjedhin vendet e punes tani, 4-fish do t'ju a gllaberojne me vone. 

Prape po genjen, o plehre. Me cito ku kam thene qe per armet e sirise e ka fajin Sala. Po te them vetem qe je aq vrrome e aq i ndyre sa s'duhet ta ndotesh temen kunder armeve ne Siri, sepse je gelbaze, je diarre e sales dhe asgje me shume, ti dhe gjithe ju te tjeret. Edhe sot ne proteste kunder armeve kimike, ishin mustafa nano e te tjere qe dilnin edhe kunder sales e qe shaheshin nga ju per ato protesta. Ndersa ju e mbronit salen, ndaj jeni aq te neveritshem. Ketu po flas per ty e racen tende, kancerin e shqiperise. S'po flas per salen, o Vrrome, ndaj mos genje.

ti qenke idiot fare. gabim im qe merrem me njerez te semure si ty. vizitohu bir.

a nuk the nje koment me siper se sikur ta kishte bere sala do ta mbroja?? dhe une te thashe qe mos e justifiko cdo gje me ate qe do bente sala, ose qe do beja une po ta kishte bere sala. armet kimike i ke peshqesh nga rama, pije lengun tani.

O i cmendur, ti fantazon ne cdo koment. Prape po genjen. Shpreson qe une te jem pro armeve, por me cito ku e justifikova. Ku isha pro armeve? Jam kunder sic isha kunder mbetjeve. Po te them ty ta qepesh halen se te mban era diarre, sepse je i ndyre, ngaqe mbetjet i doje ketu. Kot shpreson te them une ate qe do ti, por te pakten mos genje sikur kam thene ate qe shpreson ti te them. Je aq idiot sa genjen dhe veten tende, sikur une po justifikoj ramen? Je me probleme mendore. Ke genjyer ne cdo koment, edhe pse tekstin tim e ke aty.

smiley Për të gjitha përgjigjet.Ashtu mbronte dhe vjedhjen e votës dhe sot... 

lefto, ai berisha nuk ishte mendu 2 here per t'i bo qejfin amerikes per ate pune. E kishte bo fakt te krym pa 1, pa 2.
Vec nqse flasim per berisha te ndryshem

Kjo eshte e vertete Bredharako, prijsit shqiptare, per te qendruar ne krye gjithmone, rrijne lepe-peqe ndaj te medhenjve, dhe mirren me shqiptaret. 

Mba ca mushken Agush....Miljarda dollare thote ky smiley  1 Miliarde e kishte vene targen Asadi po rezultohet qe procesi realisht te kushtoje disa qindra milione dollare. Shumica e ketyre fondeve do te perdoret per transportin, pra dhe sikur te alokuohen keto qindera milione dollare(gje shume e veshjtire), Shqiperise serisht i be te marre therimet..Kompanite Amerikane,Britanike dhe Evropjane kane filluar lobimet per kontraten e transportit dhe shkaterrimit. Edhe kontratat e shkaterrimit do tju alokuohen kompanive te huaja qe do te instalojne impiantet..Pra sic thashe jane therrime..Ne kemi ate detyren e qytetarit te mire global ti flakim tutje breket..gjethet e fikut nuk do mungojne ato do te jene made in USA

Companies in the United States, Germany and France are competing for the contract to provide destruction facilities, the sources said.

Njeri spo e fut doren ne xhep...Deri tani kane mundur te mbledhin vetem 16milione dollare...leke keto qe s'dalin as per ne fund te muajit per te vazhduar misionin smiley

" prerja e "bukes", prerja e nje mundesie korrupsioni e pasurimi kundershtarit"

Je koshient per ca thua? Do te heqin nga puna goce.

 

Te mos kish pase rrezik sado te vogel keto arme kimike do te kalonin permes një kapigjiki dhe do te shkaterroheshin ne Izrael, per te miren dhe sigurine e ketij shteti kurve edhe po destinohen keto shkaterrime.

ej po shifni anen pozitive te gjerave. Rama do kete serisht mundsine per te shtrenguar doren me Obamen dhe foto ka per te shkrire nga kenaqsia 3 milione e kusur shqiptare. Ky i gazit eshte nje harac i vogel krahasuar me kte perfitim. Dhe tek e fundit, mos harroni, GAZI AVULLON!

S'e ke keq. Dhe kete rradhe nuk do paguaje $80,000 por do marre $2,000,000.

I gat dhis fillin bredho... smiley it eint hepenin....smiley 

Ore kini kujdes me keto fillins juve, se Roni ne 1 Prille thoshte, po sikur kjo puna e Metes te jete shaka 1 Prilli, do dilni juve ti thoni Rames qe eshte burri i mire?

Tani besoj se do na nxirrni dhe ate qe duhet te ndodhi, pra mos-pranimin e armeve, si arritje...

Mujo, 

Na thuj ti ca do, te vine a mos te vine armet? Qe qeveria te pozicionohet kunder them... se di a me kupto...

Mujos i dhem ala plaga e marrveshjes se 1 Prillit. 

Nuk i vej faj ishte gjith ai alamet kastraveci!

Nuk te kutpoj.... por kuptoj ama qe ne rast se bene opozite kunder mbeturinave, you must surely gjithashtu be against armeve kimike? Me kupto o Bame apo jo?

he se kupto kupto, vec ben ashtu...

E kush o pro armeve kimike Mujo? 

E kush eshte mo?

E kujt eshte detyra ta bente te qarte sic e beren vende te tjera qe armet are not welcome ne shqiperi?? Timja mo Bame?? Pse nuk mendojne ti cojne ne Bullgari per shembull? Se dikush i ka thene do not think about it? Kush mendon ti se i ka thene, we will think about it, convince us?

ashtu qofte!

 

Ne driten e gjithe ketyre ngjarjeve dhe vendimeve historike do te ishte naive qe kryeministrit ti lidhen duart me letra te hapura nga publiku per ceshtje qe koha nuk eshte elementi me kritik.

Edhe 28 miliarde dollare me na dhon, une per vete nuk i du ato arme. Se pari se ato leke po ata hajdute do i marrin dhe s'ka per te pas gjo per kete vend, po me c'eshte me e rendesishmja edhe sikur te shkojne te gjitha per shkolla e infrastrukture e mroklla, nuk mund t'i vesh cmim sigurise dhe shendetit te njerezve. 

Te gjithe e dime qe shperblimi shkon ne proporcion me riskun. Sa me shume te na japin, aq me te rrezikshme jane. 

O Tironsi, eshte kaq e thjesht. Ne rast se marreveshja para--prishje te armeve qe e mire, e me leverdi, armet nuk do shkonin ne shqiperi, por do kishte gara midis vendeve te ndryshme ti prishnin. Eshte ngaqe kjo pune nuk eshte me leverdi, qe te gjithe, sikur i ka ngexur nje hot potato ne duar, mundohen tja hedhin njeri tjetrit.
 

Tironso, 

Une mendoj se tjeter kun luhet loja.... Ne na paska ra me qen ushtar mediatik. Na zuri, do ta heqim ket valen mediatike. Ato nuk kane shance te vine ketu.

Ishalla o Bame, po ai kompetenti tha qe s'kina venos, po menohena. Edhe kur menohen gjate keta tanet.... e dhiesin fare pergjithesisht

kjo eshte ajo e "te heqmes" me pra... I thane do menohesh... do menohem atehere thote ne kompetenti... Kur ti thone nuk ka mo nevoje me u menu, ky do ndjeki po linjen...

OK. Po mor nanji qetesues nderkohe une. Po ia boj kabull kaq e gjo Amerikes. Po se mos kur te me dale gjumi i shof te pragu i shpise, si ata katnaret e shkrete ne Gerdec? 

Shpresoj qe jo! Oferta qe ne te kryejme kete task inxhinjerik brenda parametrave do te ish vertet aty se 28 miliardi + benefite te tjera (Kosova) etj... Une prap nuk do ta doja...

Kete mos e thuj Bame se po te jete per pune shonci, ne kemi shoncin e derrit. Po jane nja dy tre sinjale qe ne duhet ti lexojme drejt dhe qe duhet te na qetesojne sadopak dhe njeri prej tyre eshte nje vendim i ngjashem dhe i paperkulshem i qeverise qe ne diten e pare te saj. Menyra se si u mor ai vendim pas nje fushate te paharrueshme te opozites se meparshme (ketu te ndihmon Roni me rifreskimin e ngjarjeve) nuk le shume vend per te paragjykuar dhe cuar ne mend qe qeveria na e ka me te futme.

Dhe dicka... Ne ..dh te s'emes shkofte amerika e europa bashke. Farefisin ku ta kete Rama e gjithe kellirat po bene kete. 

Farefisin ku ta kete Rama e gjithe kellirat po bene kete

Nuk shahet tjetri kshu me liber shpie. Ca t boni. Kaq shume s eshte nxef as Sala qe ka honger nje milion shpulla.  

Ca faj ka Rama. 1 milion vota nuk jane pak.smiley

Shume sensitive jeni bere. lol.everi thing will be oll rajt at dhi end ! Nuk mund ti thuash USA -no!! Jeni ne metro ?!! 

Te ..ifsha USA!

Per kete ceshtje shpallem kinezo brazilian qe neser. 

Ne ..dh te s'emes shkofte amerika e europa bashke.

Që kur ke fillu ti Tironso, me besu ekzistencën e alienëve? Më paska shpëtu kjo. 

 

eeee. I kom pas fiksim qe i vogel me lal smiley  

 

Made in China?!! Okkkk. Dil para pasqyres tani dhe perserit keto qe the 50 here. Dhe Na thyj u fryve ndo1 cik kur e bere? Let us know! 

Mund t'i thuash qe c'ke me te. Dhe po u merzit Amerika, mjafton te besh nje vizite ne Kine e t'u premtosh t'u lejosh prani te fuqishme ne Shqiperi, ne mes te Europes, e pastaj pajtohet prape Amerika e s'ka pasoja. Fundja, me paret e Kines po hane buke tani dhe Amerikanet, qofte me borxhe, qofte me punen e lire.

Shqiperia ka shkaterruar armet e veta kimike - reth 16ton dhe per kete ka marr reth $35.5mio nga USA ne 2007. Ca pune prish edhe 1200ton te tjera?

Korigjim: edhe 1584 ton te tjera.

Shpresoj qe jo. Eshte i shemtuar ky servilizmi foshnjor qe i behet SHBA per cdo gje nga qeverite tona. Duhet te perfundoje dikur qe te mundesoje rritjen e dinjitetit tone si shtet.

Me sa kom mor vesh flitet qe Shqiperia te perfitoje diku te 20-30 bilion Euro (20-30 Autostrada Kombi), vend i perkohshem ne Keshilline Sigurimit te OKB, pershpejtim ne rrugen e antarsimit te BE, garancine e njohjeve te mjaftueshme per antaresimin e Kosoves ne OKB dhe garanci nga Rusia se nuk do e bllokoje antaresimin e Kosoves ne OKB. 

Its quite a fucking offer, isnt it?

Nga ana tjeter e ka thene Aurela "e kemi fatin shprese dhe marreziiiiiiiii" 

Na dalt per hajer!!!

Ku i ke degjuar keto se tingellojne si fantashkence?

Shenja e pare eshte nderrimi i kursit te Serbise karshi Mitrovices se Veriut. Dacicit i eshte then shqeto nga Rusia se harrojeni muhabetin e Kosoves. Dhe Dacici ka dal sot dhe ka thene:

“A mendon dikush që Serbia do të sakrifikojë të ardhmen për 10 mijë njerëz”.

“Serbët e pjesës veriore të Kosovës do të vetëdijesohen pasi që nuk është çështja lidhur me pikëpamje statusore, por mbijetesën e tyre”.

“Serbia gjendet në zjarr, sepse nuk po e kuptojmë nëse duhet ndihmuar atyre apo çfarë të bëjmë? T’u vëmë sanksione? Nuk po e dimë se kë po e dëgjojnë? Ata nuk po e dëgjojnë as Beogradin e as Prishtinën, por as komunitetin ndërkombëtar. Pra nuk po e di se kë po e dëgjojnë? Kështu që si ta kerkojne, ashtu edhe do ta gjejnë”.

Kryeministri serb ka vlerësuar se “është tepruar me heroizëm pa bazë” dhe se është “katastrofale” mënyra se si “serbët nuk dëshirojnë të marrin atë që i ofrohet”.

“Deri më tani Serbia ka dhënë krejt çka ka pasur mundësi nga vetja, më shumë se kaq nuk mundet”.

Une kam marre vesh qe do e levizin Shqiperine ne delten e Potomac.

Mua në të kundërt me anën tënde, më duket komplot imperialist amerikano-ishsovjetik. Ideja është që Shqipëria të boshatiset nga popullsia me shpresën që në të ardhmen, vendin e shqipeve ta përdorin si buffer zone për dislokimin e gjithë emigrantëve që hyjnë në mënyrë të paligjshme në Evropë. Flitet se do ndodhë një aksident gjatë hidrolizimit, shqiptarët do shkojnë në Amerikë - and finally, do jetojnë të lumtur!! 

Skenarit tënd, nga ana tjetër, do i shtoja të drejtën e Lazaratit për të kultivuar hashash në mënyrë të lirë dhe pa kushte, për të paktën një dhjetëvjeçar akoma. 

Po kur u ndanë, këto na ranë... 

smiley  smiley  smiley  

Mos kshu te keqen vllai. S'po flasim per ngritjen e nje TECi a te keqen. Osht ARME KIMIKE. Tipi "the Rock" o shoku. Ca jane keto shperblime qe permend krahasu me rrezikun po i pranum ato arme?!?!? 

 

ku e pe ti qe berisha do sillte arme kimike?...

Ke filluar nuk mendon fare me duket .Po e ke mire  Poetin smiley per @lleqe , se nuk kompromenton as udhezimet e Babasqapit !

Ke bere pyetje si te Presidentit te Firmes Dy M smiley Por  qe ta dish zotrote kjo hedh Poshte te gjithe Festimet e Babasqapit per pranimin ne NATO . Duhet te ktheje shpenzimet per fishekzaret dhe banderolat . Ulerimat dhe podiumin mbaini !

Nuk ke kuptuar dhe as ke per te kuptuar ndonjehere pse Baba Bush i fali Stilolaps (stilograf ) babasqapit dhe pse Pikerisht atij Mullahu ! Ju jeni vetem per te firmosur ..

Jo Berisha e Rama , por as Enveri nuk kishte fuqi kur Firmosi per Traktatin e Varshaves .Te ishte ndryshe Babasqapin do e kishe ne krye te Protestave jo per @arlleqe votash ne Korce ! Dhe mos kujto se keto pune jane Indinjata BloQesh smiley per Te Tredhurin dhe Gjembecet , rrenjasij e batutaxhij dyleksh katuni !

Dhe mbaje dhe ate Master mbi samar , se do te bjere dhe ai  kur ben Krahasimin me Plehrat e Shtetit Plehre te Chilerve , me  Kryeminister PLEHER ....... me struktura te NATO-s !

Keto vendime hidhen Poshte vetem me Referendume o LefGOPE !

o kapterr, ti po pranoke tani se dhe Rama yt i dashur, pasardhes i denje i kryeneçesise komuniste perballe fuqive te medha, na qenkerka ushtar i Obamase!! po si stu tha dora kur e votove mavrine mo tu befte harram qumshi i koperativave!

c'referendum do organizoje palloshi?? ai sa erdhi e hodhi poshte referendumin e vendosur per plerat. bravo therritet ju atehere, por avash njehere, sepse trimeria e piktorit kishte kosto dhe arsye!

kostoja ishte shkelmimi i kushtetutes dhe demokracise. kush te jep te drejten si pushtet ekzekutiv te paraprish nje referendum te paracaktuar nga presidenti sipas kushtetutes?

kush te jep te drejten te dalesh mbi vendimin e ardhshem te popullit, sovranit? ne demokraci referendumi eshte institucioni me i shenjte, eshte shprehja me e larte e pjesmarrjes ne pushtet. te dalesh mbi referendumin me nje dekret te thjeshte, eshte antikushtetuese dhe anti demokratike. 

arsyeja, ishte qe Rama s'perfitonte asgje. nuk e kishte dhene ai koncensionin e importit te plerave, nuk kishte perfituar asgje nga kompania, asnje ryshfet, sdo te perfitonte asgje me pas, rrezikonte te pasuronte kundershtarin. me armet kimike, merr lek per vete, lek per partine, dhe i rreh shpatullat obamaja! 

te keshilloj te shkosh te vendosesh nje lule te varri i buall mavrise se kjo te ka ngelur, ne kujtim te koherave te lavdishme shoku idrizzzzzzzz i dale boje.

Po cfare ti besh mentalitetit tend qe fatmiresisht e lehteson shume per te kuptuar se Ju nuk jeni

as sa anje TOPE e Enverit dhe shiteni per Loqe te tij smiley

Ate vendim jo e  kundershtonte por Nuk e Pranonte , se nuk Lidhte marreveshje me Amerikanet vetem Enveri smiley  Ti dhe grupi Jot i te "revoltuarve Revolucionare ' jeni te mbetur ne KOHE ! Nuk e ke lexuar mire fundin ose e ke keqkuptuar .Jo LefKope por LefGOPE sepse eshte rasti kur babasqapit i merziten Dhite .smiley

kush te jep te drejten te dalesh mbi vendimin e ardhshem te popullit, sovranit? ..

Fol Enver te lumte Goja/ Fol e mbro te drejtat tona  ...

Po kur je dhe trimereshe e liburneshe e vertete ashtu sic te kamesuar Partia .Ja pelcet ne fytyre te kater te vertetat shefit te Imperializmit Boteror atij Amerika  Obames smiley

Sa eshte data SOT ? Perkujtimore LefGOPE !

o kapterr, nuk merr vesh nga demokracia, sovrani te duket llaf i dale nga shpella e kuqe e pa mposhtur e dulles. medet profesion ke pasur shulin dhe susten e kar-abines. 

te dobet e keni gjetur kte liderin e ri te partise, te dobet...

Fol Enver te lumte Goja/ Fol e mbro te drejtat tona  ..

0-idris-0, ti si specialist i specializuar i kyltyres popullore bejtexhie krahinoriste s'e paske marre vesh ende qe ate kenge populli e kendoi per Presidentin Wilson, por shoket e Partise e nderruan?

Gjembe, e di qe edhe per " ISO " ja thenke mire!

Me thuaj grava, s'eshte e vertete?

Po! U muarr per anallogji, por lexome dhe pake ne fund fare!

E mer Gjemb qe paske mend ...smiley

Sa te kuptosh ti qe te gjitha argumentet e LefGOPEVE " Poshte Diktatura dhe Enveri " jane e njeta me te  LefKopese se Babasqapit "Poshte Imperializmi dhe Obama  "do i kete rene ai samari LefKOPESE jo me Masteri . E thashe se vet ankohesh qe nuk me kupton smiley

Mbama mire Kryetarin se ajo eshte puna Jote , te mos hazdiset ai dhe te humbase orientimin e Partise se ka filluar merr pjese ne debate  me lloj lloj komentuesish si Shpirtmadh smiley

Per qejf tat Gjembac Kane qene burra se e dinin qe "Guri s'luan , Burri Luan "

Edhe parrullen "San Francisko -San Francisko " te paren Parrulle Popullore ne rruge pas "Poshte Fashizmit " "e nderruan . Nderruan edhe " Curcill-Stalin-Ruzvelt " duke lene vetem Stalin .Ndruan Stalin per Hrushov ,nderruan edhe Hrushov per Mao deri sa kuptuan dhe arriten te vinin Popullin ne rresht te bertiste "Rrofte Shqiperia " 

Po nuk erdhen si babasqapsit "Li pen Turi Qen " dhe u lepinin bythen me vone pa nderruar Parrullen

Po erdhen me "antishqiptaret  ne Litar "..dhe e di vete ti pastaj ! 

Mbaj mire Kryetarin e leri keto se me duket ti e ngaterroke me sofizma ! 

Te mos i ngatrrojme gjerat iher: Amerika esh si shpirt.

Ka gjasa qe mendon qe nji popull qi voton 80% ata qi votoi ka munci eshte debililtu (kujdes: kjo nuk eshte sharje). Ose skllav, ose me i emamcipumi xhanem.

Po kjo pune te behet me ligj. Bujari te mos e dekretoje. Keshtu qe edhe me Ameriken e kemi mire edhe armet nuk i fusim.

Gjys fjale t`i thote dashnori i dhise se vetme te shtepise Bujarit dhe kjo pune mbaron.

 

Pranej iku gjunkshi e? smiley 

A sot jam dhi ne parlament.

Imamit i kishte ik zeri e figura. Ndersa Gjusepina ishte si ajo puseta e mootit. smiley

Ka shume mundesi ta therase prokuroria dhe ate. smiley

960 000 usd bileta avioni motra dhe 7500 usd karburant ne muaj per makinen e vet dhe te eskortes. Harxhimi i karburantit nuk perputhet me km e pershkruara te bera nga makinat. Sipas arrithmetikes se ketyre te PD makina e Gjusepines harxhonte 120 litra nafte per 100 km. smiley Si avion konsumi i naftes.

Nuk e ke idene sa po e shikoj kete vjeshte me keto baxhellat e PD-se.

Ja shifi ketu ne peshk.

u  mblodhen ekspertet qe lexojne menjen e amerikes ne peshk

Ja kur ka shtet! dhe jo butake vegjetues...  troc fare..Merri ne bahcen tende

The Norwegian authorities have given serious and thorough consideration to the request from the US to assist in the destruction of Syrian chemical warfare agents, wrote the government website.

After a comprehensive assessment, the two countries have come to the joint understanding that due to time constraints and external factors, such as capacities, regulatory requirements, Norway is not the most suitable location for the destruction of Syrian chemical warfare agents.

Toni i kishte ndryshu termat e kontrates. Tashti do japi keshilla vetem me telefon.

No skajp ?

Me kundragaz

Ne Shqiperi mungon debati per kete pune, e cila nuk duhet marre si nje ceshtje ambientale apo reciklim plehrash. Ketu gjerat po behen lemsh qellimisht dhe po jepet pershtypja sikur eshte ceshtje kanacesh apo mbeturina toksike.

Ketu per vete faktin qe po shkaterohen arme me mase te madhe shkateruse apo kimike qe sigurisht jep nje ndihme te madhe botes dhe vete popullit Sirian ka te beje edhe me te ardhmen e popullit shqiptare. Nje aksident sado i vogel per Shqiperine do ishte katastrofe dhe as antaresimi ne NATO nuk i ben derman dhe as ai ne BE.

Tjeter eshte presioni i madh qe nje vende i vogel dhe i pa fuqishem me O kg fasule dhe 0 litra nafte ne rezervat e shtetit i kerkohet te marre nje vendim qe shtetet me te pasura ne bote nuk duan/s'kane bythe ta marrin. Presioni nuk po vjen vetem nga shkurtabiqet e ambasades por edhe nga vete qeverite drejt per se drejti. 

Vetem nje imbecil dhe naiv  do te ishte pro per asgjesimin e armeve kimike ne Shqiperi por druaj se kemi aq klleqe sa te themi JO. Keto shifrat jo kaq miliarda e kaq milione apo sic thoshte nje debil i huaj qe do hapen vende pune jane idiotsi dhe fyhese. Nuk ka cmim per nje katastrofe ambientaliste me armet kimike. 

 

 

smiley

Nese ka proteste dhe rezistence qytetare mund t'i thuhet Jo. Me zor nuk hyn asgje ne nje territor. Aventura te tilla si kjo apo si ajo e atij derdimenit qe e theu qafen ne qershor, per central atomik duhen ndaluar me kushtetute dhe mbyllet ky muhabet, as qeverive s'u bie barre te behen servile e te telendisen per 2 milione dollare.

Paskemi konkurence te forte me Belgjiken thojn lajmet smiley

po e thashe pardje pra; shof doren e Pjerit ktu

3here ne Shqiperi mrena vitit

I kane 1 melon vota ata? 

smiley  E kemi thene qe nuk u themi me vota por 1 melon shuplaka. Vecse nuk na eshte sqaruar nese ishin parç apo mbrapsht. Ato mbrapsht jane me te renda.

Po mos i tromaksim keta belget e shkrete. 

Der me date 15 u vendoskerkerkerka.

Vec Asadit, te gjejne dhe ca gazra te tjere helmuese, se ne e kemi zakon tejkalimin e planit 105%.

Paren e modhe (gjith paren hiq rrogat, qumeshtin e punetorve dhe i 7 perçento firo operative) e bokan kompanite qi do te perfitojn kontratat. Dmth..

Ishalla s'na pagujne me pare fallco, thuj.

E mir tashi.. Ne skemi asi lidhje me paren veç luigjit qi do perktheje, luanit qe do shpertheje, dhe luiggit qe do serviri ala putaneska. 

Ne e bejme se nuk i shmangemi pergjegjsive te medhaja per nje bote paqsore e me te sigurt.

Po kto agjitacjonistat e PSs, na versillin muhabetin ke parja, se ashu u ecen, se na e din midene.

Vallai, me kete rast kam kriju respekt te vecante per keto vllaznit rilindas. Per ideal e per parti i fusin gazin kalamojve te vet. Thone qe Hollivudi ka per te bo nje derr filmi per kete rast, bile do marri si figurante gjithe survivals.

po qumshti eshte pluhur kinez apo...? se ktu duhet te fokusohet vemendja jone them une

Jo andej nuk njiheni per sarkazem.. jo per gje, por sikur ne kendej na pelqen ideja se dime ta perdorim.

SARKAZËM m.
1. vet. nj. Ironi therëse dhe e hidhur, e shprehur me urrejtje a me përbuzje, me nënshtetësi apo rezidencë britanike. Sarkazëm i hidhur (therës). Vjersha plot sarkazëm. Flet (shprehet) me sarkazëm. Ju andej nuk njiheni për sarkazëm.

Parimisht, një shqiptar që është kundër masakrave në Siri dhe kërkon ndërhyrje ndërkombëtare atje nuk duhet të jetë kundër pjesëmarrjes së vendit të vet në përpjekjet për të ulur kapacitetin vrasës të Asadit. Praktikisht, përtej interesit më të ngushtë kombëtar që sqaron ti, e komplikon vendimmarrjen realiteti në Siri, pa pikë ironie.

Po linku ku eshte? Pak vone tani per tu marre shume seriozisht. Heren tjeter mbase. Pa fyherje kjo!

ta dine anglezet qe nji zar si ty e identifikon veten kulturalisht me ta, konvertohen direkt ne indiane

Nje aksident sado i vogel per Shqiperine do ishte katastrofe...

Me fal po cfare kupton me kete sado i vogel .Ke ndopak njohuri mbi Zarinen ? psh LHL jane eksperimentuar edhe prane Laboratorit te Spitalit Ushtarak dhe ka pas Plote aksidente .Seriozisht nuk eshte ankuar asnje fshatar per ndonje Pule .

Do thoja qe nje perfytyrim i tille nuk ka arsy as baze .

Ketu per vete faktin qe po shkaterohen arme me mase te madhe shkateruse apo kimike..

Vete armet kimike jane arme te shkaterrimit ne mase . Por raksione kimike zhvillohen edhe ne trupin e njeriut . Me fal i nderuar por ne kete rast nuk hyjne ne Pune Emocionet .Psh nje shifer e Juaja e argumentuar me nje re Helmuese Zarini me perqendrime te nevojshme vdekjeprurese do duhej ta shoqeronte per te percaktuar se   sa lende e tille duhet te shpertheje ne te njeten Kohe ne kushte te caktuara atmosferike per te krijuar kete Perqendrim ...per te mos perdorur koncepte gjithperfshirese "sado i vogel "

Shume te dhena jane te verifikueshme Lehtesisht nga "se linkun zotrie " smiley kuptohet perjashtuar KOPESE  ose Left me ...iiiiiii ne fund te shndruar nga Left me...yyyyyyy ne fund dhe perfshire te kudolinkshmin Gjembac smiley

Shiko ti e shikon ceshtjen ne aspektin teknik, une e shoh ne nje kendveshtrim tjeter si p.sh ne ate human.Une nuk mund te hyj ne debate teknike ekspertesh sepse nuk kam ate kapacitet, por te eleminosh rrezikun nga dematerializimi i armeve eshte naivitet. Kur flasim per arme kimike eshte krim!

Pamjet e Sirise ku njerezit ishin pa lekure ne kurriz dhe te masakruar ne ate fare feje ishin tronditse. Me tronditse kur pashe se si gjithe ate mesele e kishte bere nje qitje e vetme! 

Por rreziku me i madhe eshte tek transporti apo edhe tek aktet terroriste.. Sigurisht dikush do mendoj qe eshte skenar filmash kjo gje dhe probaliteti eshte i ulet, por perse te behen eksperimente me vendim tim kjo nuk me pelqen mua. 23 vjet eksperimente eshte bere dhe sot nje shkurtabiq flet ne media dhe i ben presion kryeministit te vendit tim ne menyre te turpshme. 

shiko qe ta mbyll, keta qelbesirat qe kane luajtur me ate vende pa dallime gjeografike qe nga Amerika e deri tek Rusia duhet te dalin publikisht e te luten si fillim ne menyre zyrtare e jo te fshehur, te fusin doren thelle ne xhepa, te japin garanci personale si presidenta e kryeministra qe jane  dhe pastaj te kerkojne bekimin e popullit shqiptare.. Megjithate, jemi me fat si popull qe kemi Edi Ramen ne krye te puneve se ti ishte ai kafsha kjo pune tani kishte mbaruar. 

 

Me ty jam per kete pjese , pa argumente me Trerroriste qe nuk jane ne dore te asnje Vendi . Biles as te Amerikes sic treguan Kullat !

Por ato dreq detaje teknike jane te domosdoshmeper tu njohur sepse prej tyre rrjedhine dhe shkalla e Percaktimit te DEMTIMIT rrjedh edhe baza e Argumentit ..Ti ke pare dem ne nje qender te mbyllur ,ku po ta njihje si detaj nuk kishte nevoje per nje predhe . Pra detalet nuk do te impononin nje  Logjike ne Teren te HAPUR per rezikshmerine si per cdolloj Plehre te shtetit Plehre me kryeminister po Plehre Berisha . ! Megjithse me keto argumentet e LefKOPEVE rreziku mbetet per jete smiley Kushedi sa po vdesin tani ne Siri smiley

Kam shoke qe kane ruajtur vete teknikisht  Fuci te tilla qe me llogari teknike Reja Helmuese perhapej e perfshinte edhe Greqine smiley Dhe kjo per Korcen e te tilla ne shume Rajone te Shqiperise , me vite e vite deri edhe me plasjen e Derrave Injorantete PD-hit ne Pushtet 

Pikerisht ne kete pike jepet e drejta per te bere Krahsimin se cfarei shte Mutsilleku i Vendimit per Plehrat dhe ketyre Lloj armeve qe jane me qindra mije here me te rrezikeshme .Por jo pa njohur te dhenat Teknike e Taktike !

Kjo nuk me perjashton nga Protestuesit per JO ! Por Politikisht , per te mos qene nje vend qe Bota te kujtojne se trashegojne te njeten Perkulje , Injorance e Grabites si te Qeverise Berisha per aq sa cmohet e tille kjo Kunderti !

Me fal po cfare kupton me kete sado i vogel .Ke ndopak njohuri mbi Zarinen ? psh LHL jane eksperimentuar edhe prane Laboratorit te Spitalit Ushtarak dhe ka pas Plote aksidente .Seriozisht nuk eshte ankuar asnje fshatar per ndonje Pule .

 

zari i lalit, paska pa videon ne internet dhe bo si ekspert 24 karatsh. E kupto dallimin mes eksperimentit me injektim te nji lepur dhe asgjesimit te mijra ton ti apo cqt se mka thon baba mue?

Kam pas i shok ushtar nga Burreli , z.Kryetar , qe per te tilla raste kur ndonje nuk kuptonte per cfare fliste perdorte Lere BYLEN ...smiley 

Dmth nje perfytyrim midis Gjyles bashkume me nje @ole ..Ishte dhe i papare i ziu dhe GJYLE ,kishte perfytyrimin e Gjyleve austriake te luftes se Pare Boterore qe duhej nje mushke ta mbante smiley .

Pse e perdor ...e pyesja ..

E kalon kufirin e Anormales ..thonte smiley 

I hoqa verejtje dhe Gjembit se me duket qe te trazon me probleme dhe te mbush mendjen se " i njeh FeLlTe ca gjojna ". Kujdes dhe mos e lejo shume se ke filluar prap i corientuar ! Kot per te ksehasur Partine , di ndonje gje per armet kimike Binare ? Nuk jane farete rrezikshme ne ruajtjesmiley ca me teper ne asgjesim !

Per ta festu kete sihariq Rilindja do e shtoka nje shtellunge ke stema e vet. 

Ka kush mendimin se te kesaj qeverie mezi i presin armet Siriane? Nuk besoj se ka.Pra kemi nje problem sipas nje " Detyre" te vene prej aletatit tone te madh, qe nuk eshte gabim t'i themi Tutorit tone, Amerikes.Kjo detyre duhet peshuar mire me kandar Farmacisti.Jam me se i sigurte qe kete jane duke bere.E ne se do t'i pranojne do te thote se Tutori une ka ...Urdheruar.Nuk ka vend per shume zallamahira opinionesh.Teci verci kur ke humbur pavarsine, nuk ka.Duhet te themi qekete fat patem dhe vate.Vetem kaqe.Ose duhet ti themi gjembit te mbaje ISON ..... Sepse vetem e ate ISO ...mund te ringjallet AI..

jo ore! po kur i bente ai berisha, me te drejte thoshin qe eshte kthyer ne bythlepires, tani ndryshon definicioni ne "eshte urdher i tutorit tone"? rrace speciesh pa shtylle kurrizore, ja c'jeni ju. Nuk keni kurajon te pohoni te njejtin qendrim 2 here brenda javes. Pale, po merrni rolin e profesorit ktu.

Hera e fundit ishte kur erdhen Iranjanet terroriste ne Shqiperi.

Po ka ndryshim themelor. Keta jane "tanet." Kulture e mire pastaj, ai ishte vucidols. smiley

Nga gjith ky vershim prroi, ne gojen tuaj efendem, me goxha " shtylle kurrizore" .Ai berisha, i dashuri yt ishte nje kriminel i lindur dhe sahanlepiresi me i bindur per kedo qe ja merrete mendja se ja ngrohte karrigen.Nuk jemi hic ne te njejtat pozita dhe as istikam.Ndaj matu para se te nisesh te vjellesh !

car thu mer? berisha i dashuri im? po ik ere pirdhu se kam pas nji fije respekti po e paskam pas kryekeput gabim. Se kur jua perplas dikush ne surrat, mundoheni me u kacavjerr pas barishteve.

Berisha i dashuri im...shko ore bej kaken!

Te duhet si duket kjo "gjella e fundit" Po ta nis se e meriton

Dakort jam me graven.

Madje jam i sigurt se dhe nese PS do kish qene sot ne vend te PD, po te njeten gje qe po ben PD kish per te bere: do kish qep gojen! 

po ti i sigurt ke per t'qene n'jete te jetve per ate pune mer Ron po ktu po flasim ne baze te asaj ca ka tregu historia, jo te ndjenjave te tua

Ho i her ca ka tregu historia?

Ne historine e shqiperise te vetmit qe kan bo histori ndryshe vis a vis fuqive te medha kan qene Ali Tepelena dhe Enver Hoxha. Te parit ne fund fare i perfundoi koka ne tepsi, por jam i sigurt se dhe i dyti po te kish qene gjalle si i pari do te perfundonte.

 

 

flas per historine e marrdhenieve ps-pd te ciles ju referove ti me ate batuten ne fund. Nqse ka nji gje qe ka provu kjo histori, ka qene se njera pale do beje cmos te gjeje fajin te pala tjeter dhe meriten eksluzivisht te vetja. Tani nqse kerkon shembuj, ke plot. Mund ta nisesh qe te futja ne nato, heqja e vizave, 21 janari + karakteri i hajdutit (aleatit) Ilir Meta, te shfrytzimi i cdo mundsie te vogel per te vene kapital politik etj. Kshuqe kjo siguria jote se PS kish per te mbajt gojen mbyll nqse PD do pranonte futjen e armve kimike eshte me teper entuziasto-qesharake sesa realiste.
Per me teper, reagimi ne ket rast duhet te jete 100% kunder, pavarsisht ngjyres. Nuk ke pse pret reagimin e "qendres" per me dal me nji qendrim tendin

Mos e provoko Kryetarintim i nderuar Roni .Historia ka provuar shume gjera dhe nje nga ato po e provon edhe keto Kohe .Pse si e vleresoni JU Partine tone te te Tredhurve Mendore ne sherbim te Atdheut , Popullit e Lumturise tij ? Me nje rast na matni se c'dime per Historine ?

Ju keni qesh me ne edhe Kur nje Baba Kombi bente zhurme mekrisma pas ferrave ...per te na treguar ne se ku i kemi Rrenjet ....por keto Historia nuk i Harron smiley

Mos na pengoni e keq trajtoni tani qe jemi ne hapat e  pare z.Roni .Po te jesh i vemendshem kemi dhene plot Udhezime te Vjera ne prurje te mepareshme ..edhe keto Historia nuk i harron smiley

Xake nuk e kam ditur kurre se ka dhe te shkolluar, qe mllefet e humbjeve te " dashurive virtuale " ...i perfundojne ne pordhamane.
Une vete jam kategorikisht kunder dhe do te thoshja qe amerikaneve tu jepej pergjigje e prere.Nuk i pranon populli, por...
Ne marrdheniet kur e kemi humbur pamvarsine e kohes Enver Hoxhes, nje pergjigje e tille nuk jepet.Kete insinuate timen ne sa jam shprehur nuk e kuptojne jo pse nuk duan te dine por ..se aqe dine

Grava rri i qete ne taten . Kujto se edhe perr Rrushin e vreshtarine te dhane mend smiley

Po vetem te Lutem ta kuptosh drejt Revolten e Kryetarit te Partise time te teTredhurve mendore . Ne jemi te barazlarguar ,Presim qe populli te merzitet sa me shume nga te dy partite qe ne te dalim ne krye .Koha ?  Ketu eshte problemi po nje teafert edhe mund ta japim.

Kur te filloje te Kalbet Samari i LefKOPESE. qe mba Masterin e Fundit ..smiley  Dita jone do ndricoje! Lavduar qofte Allahu dhe Amen !

Ke harru Skenerin Rono. Po kti ne tepsi i perfunoi koka?

Shtypi i huj thot qi qivirrja jon qenka ofru me entuziasem Grave.

nderkohe qe grava po peshon pergjigjen me pershore farmacisti, na takon ne te tjereve te mos e leme pa thene qe arka qe la bosh.... kriza e thelle qe mbartem.....po te kishte qene PD-ja ne vend te PS-se.......populli ka nje muaj qe ka pushtetin qeveria thjesht zbaton.

Agron, sa shof e ke te mire deshiren per " te peshuar " por gabon kur rremben kanarin e tjetrit...

u mirekuptua, ndjese grava smiley

E keni informacionin krejtesisht te gabuar.Dhe ke me pa sa! Fiqo...

Vetem te kete pire ndonje lende kimike vete Rama mund te pranoje arme kimike... Ne nuk kontrollojme dot 50 katunare me 10 gropa gelqere, jo te marim persiper shkaterimin e armeve kimike te vendeve te tjera.

Pse si merr vete Amerika keto? If #Nato is all about using our place as dumping territory then f*ck Nato, s'po i shofim ndonje gjo te hajrit Natos deri me sot.

shit happens , edhe me shume, nqs i kerkon vete.
Ej pse nuk ua ndan Rama atyre 1milionve neper shuplaka mqs e votuan

Shifra qe dha Baraj ne nje interviste ishte se Rusia kish ofruar 2 milion $.
Shume pak per nje operacion te tille,ose Baraj ja ka futur kot.

faleminderit Amerike! 

qindra kombe ishin vene ne rradhe e po ziheshin kush e kush ti merrte  armet kimike te Sirise..., por jo.  Amerika  zgjodhi vetem Albanie.

Na eshte bere Amerika si dashuri pa kushte.

Belul, mendon qe mund te kete lobuar ndokush prane atyre pecogroseve?

smiley Beluloooo

Shyqyr qe CA kontrollon doganat, se mos na e hedhin e na japin gaz mangut. 

Mo na japin gaz teper deshe me thone...

E kush te jep teper gje te mire, vec ne perralla. 

lam nam

edhe dum lek, edhe bojme naze kur na i japin smiley

 

 perfundimisht kush tedoje le te jete me ke te doje  smiley

Ne te tilla raste Populli i urte i ditur , diplomat e Armedashes por pak veshderr ka pas perdor nje shprehje te Urte "Te con per te korrurr e te fsheh draperijte " Ishalla ndodh ! Nuk eshte e njete me "te shpie ne burim e s'te jep Uje "  Nuk eshte as '"luajme me te fshehur Gurickat me Gjembin "smiley Kur eshte afati ?

Sa ta kuptoje LefKOPEJA kete i eshte kalbe Samari smiley

Rrenjasiu ky ...me Linke ??? smiley

come on!! 

smileysmileysmileysmileysmiley

Greket ishin bo dhe!!!

Si mer na i moren shqiptaret armet e sirise?! 

Dhe ishin bo dhe!

Po Dacic e nigjove si kish fol sot? 

Eh mer Ed Rama, gjeni mer gjeni paske qene!

Kulmi, doli publikisht ky kukuthi i poshter!! Deklarata te tilla vecse do te shtoje antiamerikanizmin ne vend dhe do cujne uje ne mulline e vahabisteve. Mire te na e bejne kur nuk kemi as qeveri dhe as opozite! smiley

Dmth ti thua qe kane faj apo merite njesoj si qeveria dhe opozita?

Ku opozita??..ska opozite vendi.eshte skandaloze!.Kemi nje plak te rrjedhur nga trutre qe breth maje bedenave me gishtat perpjete dhe nje vazo me lule per dekorim ne karrige te kryetarit

Pergjigju pyetjes time si fillim, pastaj merremi me pleqte.

Po ta dhashe pergjigjen, qe te dyja kane fajet e veta por kesaj radhe barra me emadhe e fajit i takon pozites

MOssssssssssssssssssssssssss! u prisha!! smiley

Nuk kemi njoftime per aksidente qe kane ndodhur per cmontimin e ketyre armeve thote specialisti...Po ky butaku e harroi Gerdecin?  Ketij siku i paskan vene kaseten mer jahu

Puna eshte o Ron qe te mos ishin te rrezikshme do ti shkaterronte SHBA apo Rusia ne oborr te vet apo ne bazat e impiantet qe kane ne Gjermani ..Te gjith po thone larg dese sime nderkohe qe ne zgjebaraket "pa ushtri" ,Pa impiante, teknologji dhe sigurine minimale pranojme nje mision te tille te rrezikshem..Nuk ka as llogjike dhe as nevoje per avokatllek..Une shpresoj qe gjithca te jete skenar alla "Wag the Dog", por me sa duke Somalizimi i Shqiperise eshte duke u perfunduar plotesisht

http://www.youtube.com/watch?v=9V8ag0u8B...

Ajo femra ne tavolinen e ketij Debati,  shume inteligjente,. me pelqeu komenti saj!

" Ne duhet te shikojme interesat tona.  Jeta eshte me e cmuar se 2 milion Dollar"- tha zonja! 

Nje shprehje ushtarake thote "Ku a vend per 16 ka edhe per 16,000".

Ja sa pe njohuri nje analize e ftohte o Ron ...se ky specialisti yne e paska te regjistruar kaseten si puna e atyre specjalisteve te Sules te 21 janarit (Kam shkeputur disa paragrafe interesante..qe ta kuptosh perse nuk i do ne oborr te vet SHBA keto armet e parrezikshme)

 

 

Lessons From Destruction of U.S. Chemical Weapons

Process Has Proven to Be Complicated, Lengthy

 

Even if the international community is able to take control of Syria's chemical weapons, the U.S. experience in destroying its own stockpiles suggests eliminating those from Damascus could be a complicated, lengthy and even risky endeavor.

The U.S. has been systemically destroying its chemical weapons since the 1970s, but the job of eliminating nerve gas and other agents will take another decade because of the hazards of the disposal process, U.S. officials and weapons experts said.

.........

To dispose of most of them, officials turned to incineration at temperatures of up to 2,700 degrees Fahrenheit, using separate furnaces for chemical agents, high explosive and the metal casings. Leftover ash, residue or slag was disposed of as secondary, hazardous waste.

........

One major reason for slow and careful progress in the U.S. is local concern for safety. "Local communities have the ability to reach out to their representatives in Congress," said Mr. Lewis.

 

 

 

Art pa u nxehur . Arvizu , ne se eshte keshtu sic shkrun gazeta , po thote te njeten gje qe beri ish Qeveria Shqiptare para se te ngrinte Reaktorin , Mjeksin dhe Objekte tetjera me rrezikshmeri te Larte . Nuk duhet menduar si ne Palo Shtetine Palo Saliereve !

Dmth do shtojme Paisjet do kualifikojme njerzit do shtojme investimet dhe ..Do Ju mbeshtesim ne praktike .

Me te drejte mund te kerkohet KUR , Koha ...por jo si e pamundur .

Vet fakti te pakten sa njoh Une ne Mjeks,Objekt me prodhim Lendesh me Rrezikshmeri te shkalles shume te larte nuk ndodhi ndonje Ububu , pervec nje rasti shperthimi i lokalizuar si  pakujdesi , tregon se te tilla masa jane te domosdoshme dhe te sigurise se Larte .

\Nje shtese. Mos digjoni vidio me te huaj ose dhe digjojini . .Nuk e ke idene se sa Specialiste te AFT e te Pergjegjshem dhe Plot Dije e Bashkekohore per keto Probleme kane dale nga shkollat Ushtarake tei sh Socializmit .

Ka pase Plot ne rradhe te PD-hit te maskarait qe i masakroi per nje cope Buke dhe per Sulm Kimik ndaj Vlores !!!!! Vlora - Mund te jete dhe nje arsy perse nuk ndihet !

Ruse ,Kinese dhe Praktike Vietnamese !

Idris..SHBA i ka bazat gati(nje duzine me te tilla) te instaluara nen funksjonim, po ashtu dhe Russia..Tashme SHBA kerkon te investoje specjalizim,nderime impiantesh te reja nderkohe kur mund te ishte thjeshte fare ti niste direkt ne impiantet e veta...Pse gjithe ky mundim i kruajtjes se veshit me kembe? I duht thene nje JO e madhe kesaj mynxyre se specialiste kemi, por kur vjen puna rreshtohen neper llogore dhe as qe pyesin fare per interesat e vendit. Po e kthejne Shqiperine ne Somaline e Evropes, ai mynxyra qe iku me plehrat dhe keta qe erdhen e shendrruan ne koshin e SHBAse dhe Rusise per armet e Asadit..  smiley

grazie alla disponibilità che sarebbe stata espressa dal governo di Tirana.

Faleminderit governo di Tirana. smiley

Era shtet ...vecse shijohet me kundragaz.

 

Siq ka then nje miku im anglez Çurçilli: Me Kadel dhe me kastravec! smiley

Per qorrat dhe budallenjte:

ka dy rreziqe shkaterrimi i ketyre armeve kimike:

1. Aksident mund te ndodhi gjate transportit apo magazinimit te ketyre kemikateve. Shqiptaret po bejne nga 7 aksidente ne dite me nje benz, jo me me laboratoret e levizshem te ameriqise.

2. Edhe sikur te mos kete asnje aksident gjate transportit dhe magazinimit, procesi i shkaterrimit vete nuk eshte pa rreziqe. Kur ai procesi i shumefolur i shkaterrimit te armeve dhe municioneve kimike u krye ne Shqiperi, procesi pothuajse, pothuajse, perfundoi ne tragjedi. Municionet u futen ne nje furre ne 600 grade celcius. Bombola e pare me gas ishte planifikuar te digjej per 19 minuta por shpertheu pas 19 sekondash, duke hedhur ne ere konteinierin.

 

Sado te avancuara te jene teknikat per shkaterrimin e municioneve kimike, aksidentet jane gjithmone te pashmangshme. NASA ka pasur aksidente, Booeing ka pasur aksidente, kudo mund te kete aksidente. Por kur peson aksident nje anije kosmike, vdesin 7 kozmonaute. Kur peson aksident nje makineri per shkaterrimin e armeve kimike, nuk vdes vetem shoferi dhe punetoret perreth. 

Dhe se fundi, nuk ka nevoje te jesh shkencetar rraketash apo armesh kimike te llogjikosh fare thjeshte:

Kur nuk pranoi Norvegjia t'i shkaterronte keto arme ne token e saj te paaaaamte, mos jane "shkencetaret" shqiptare me te zote ta bejne kete pune ne nje siperfaqe shume here me te vogel?

 

ti harron nji gje kryesore:
lengu lengezon dhe gazi avullon!

Bredho, obviously, po nuk te morra vesh pse e permende.

po se e tha ky gerqiri lart qe s'ka problem krahasuar me mbetjet inerte

ah okay. ca komente nuk i lexoj.

me sa di une ka nje ligj qe nuk lejon futjen e lendeve te rrezikshme ne RSh,dhe per kete gje duhet ligj i vecante.

A jane  gati PS dhe LSI te miratojne nje ligj per kete gje ?Kjo do te ishte fundi i tyre politik per mendimin  tim se po te ndodhe aksidenti  ruajna zot,do te ishte edhe fundi i tyre jo vetem politik.

 

ligj smiley

Pse nuk shkatrrohen ne Siri kto arme kimike?

Ceshtje sigurie ajo e Sirise..Pyetja shtrohet perse nuk shkaterrohet ne SHBA,Rusi?..apo ne vende te tjera te pregatitura teknologjikisht,logjistikisht

Sepse SHBA nuk ka shume c'ti ofroje Rusise apo Norvegjise. Ne jemi edhe te vegjel edhe mut dmth shprehja "me mire mut se i vogel" nuk na bo derman. Jami si ata te semuret e psiqiatrikut qe lahemi ne pishine pa uje dhe Amerika na premton qe po i pime ilacet do na e mbushe edhe me uje. Problemi eshte qe Elbasanit cdo ca muaj i lindin qingja me 2 koke, kalamaj me 6 gishta etj. etj. Po pas operacionit Zjarri? Mund te perfundojme si shkretetirat e New Mexico. E keni pare filimin "Hills have eyes"? 

http://www.youtube.com/watch?v=O76m3kpgPTQ

Pertej debatit politik, keto arme NUK duhen shkaterruar ne Shqiperi. Pervec se jemi vend me infrastrukturen  dhe trajnimin me te ulet, mes vendeve aleate, ne te njejten kohe sasia eshte shume e madhe, qe do te thote qe do te kerkonte shume kohe dhe kujdes per ti asgjesuar ato, duke e rritur potencialisht shume rrezikun per aksident, qe do te ishte fatal.

Brenda debatit politik tani, sic duket nga shkrimet ne mediat e huaja, qeveria shqiptare, eshte ofruar vete vullnetare, per asgjesimin e tyre, pa qene nevoja qe te "urdheroheshin" nga Uashingtoni, sic aludoi dikush ketu.

Pa diskutim qe duhet thene JO. Po nuk e ke zahmet posto ndonje link qe aludon veteofrimin e qeverise shqiptare. Se mua me duket qe qeverise bashke me opozites i eshte rrasur ne dore ky projekt nga keta tej Atlantikut prandja nuk pipetin as miza.

http://www.ilsole24ore.com/art/notizie/2...

li arsenali chimici di Bashar Assad potrebbero venire trasferiti in Albania per essere distrutti. Quella che solo fino a pochi giorni or sono sembrava una delle tante ipotesi in valutazione sembra ora trovare conferme grazie alla disponibilità che sarebbe stata espressa dal governo di Tirana.

 

 

 

duhet thene jo. qofte edhe jo diplomatike. nuk behet shteti me mbeturina ashtu sic nuk behet evgjiti njeri duke lypur.  duhet shtruar bytha dhe te punohet.  politika 20 vjecare qe do te ecim duke bere mercenarin per cdo gje ka deshtur edhe me pare,edhe tani.  mercenarizmi ka bere qe edhe ato pak mundesi fitimi qe ka shqiperia ,tu jepen dallaveraxhinjve ballkanike per mbeshtetje politike.  shqiptareve u eshte rezervuar vetem kamarjerlleku dhe emigracioni.  duhet ndryshim i drejtimit te anijes.por kete s'mund ta bejne lubonjistet.

Be careful what you wish for. 

Hajde Ed Rama se hyne ne histori. 

Jo arme kimike ne Shqiperi. Edhe sikur te ishte ide e mire duhet kuptuar qe me ti sjell ne Shqiperi ato arme nje zot e di c'mund te ndodh. Nqs ato arme vijne ne Shqiperi provohet me pike dhe me vule politika gjenocidiale antishqiptare e nderkombetareve keto 22 vite e me pare. Amerikanet nuk jane miqte e shqiptareve, dhe aq me pak ruset.

Po shqiptaret jane miq te shqiptareve?

Jo shqiptaret jan shqiptare. Sofizma kot se koti. Amerikanet s'jan miq te shqiptareve, une kam te drejte ta mendoj keshtu? Po s'e pate problem? Madje jan armiq te shqiptareve. Une nuk flas ne emrin tend apo 99% (sipas 'statistikave' te medias shqiptare) shqiptareve pro-amerikan them thjesht mendimin tim, nqs ke ndonje kuriozitet pastaj hidhu jam i hapur per debatsmiley

He se sofizmat i ben gazi plot.

Amerikanet, apo kushdo qofte s'kane borxh te jene miq. Bota punon me interesa. Secili sheh te vetat. Bile dhe qeveria ate po ben. Mesa duket ka interesa me te medha se kalamajt e vet.

Patjeter. 

Sinqerisht do ishte e cuditshme neser Rama e ben nje gje te tille. Pervec driteshkurtesise qe mund te na kushtoj te tereve, edhe goditja ne publik do ishte e rende. 

Une ngelem i idese se keta do presin deri sekonden e fundit e pastaj do terhiqen nen pretekstin se nuk na la populli. 

Nqs jo, do s'do ajo palo opozite qe ka ky vend tani, Rama te behet gati per protesta te zyra e vet se nuk besoj qe do vonojne. 

Ca lesh opozite. Te ishte Sala ne pushtet tani, do t'i kishte hequr breket me kohe. Pastaj sozia e Enverit e ka hallin tek pallati i vjehrit.

Pa diskutim, dhe analistet e tij do kishin bere shkrime qe denoncojne anti-amerikanizmin ne vend 

hej, meqe ra llafi tek ANAL-istet. U shqye bythesh Mero Baze me shoke duke share kryetarin e opozites nate per nate. Meazallah se e thote nje llaf per armet kimike. Dhe thote pastaj se u nda nga Sala per principe (principe my ars).

Po ai analisti i famshem, ish kandidati per president nga behet. Mbaj mend qe shkruajti dy carcafe te gjate per veshin e Cekes.

Po Cilrat e koqet e tjere. Leri aman se ata jane te mbaruar qe te gjithe.

Ja tani po shof qe do jete Basha ne Opinion sonte. 

Te shofim nese do kene kurajo ta pyesin. 

Rama te behet gati per protesta te zyra e vet se nuk besoj qe do vonojne. 

E pe protesten sot? E pe sa veta ishin?

jo tani po shof ne lajme

Shikoje numrin e vogel te njerezve ne proteste. Nuk e di cfare deformimi mentalo-emocional ka ndodhur me kete popull. Shoqeria civile s'ka force por nqs do e kishte organizuar nje force politike (me metodat e tyre, leke apo kercenim vend pune), do ishte mbushur sheshi. Nuk ngrihen as per te protestuar per rrezikun e jetes se femijeve te tyre!

Gjembace, sot eshte dita e pare qe kjo gje ka dale masivisht ne media, shumica e njerezve as nuk e kane ditur qe kjo gje ka qene prane berjes realitet. Une vete e kisha pare vetem te peshku kete lajm, ne asnje media tjeter shqiptare deri tani. 

Ashtu qofte.

E gjithe kjo klase politike eshte e kriminalizuar dhe per te Haga eshte pak.

Pasi e shiten, e vodhen, shkaterruan me male, me fusha, me lumenj, me bregdet, me kodra, me pyje, me miniera, me gjithcka, sot - qeveria me fjale dhe opozita me heshtje - e vene shoqerine shqiptare perpara nje mali kimik te larte sa Dajti dhe i thone na duhet ta marrim se jemi troke. Keta plehra qe e bene troke, po keta, vine dhe ta justifikojne malin me helme...sepse jemi troke!

Kjo rrace e ndyre njerezish po i le shoqerise shqiptare enough rope to hang itself!  

+100

Asnje proteste s'do kete. Ja shif peshkun.

Fajin e ka Saliu!smiley

Nuk eshte tere Shqiperia Roni dhe Xakja mer shok. 

Jo e gjitha, po aty afer. 1 melon dacka, zoteri. 

Jo fajin tani nuk e ka saliu, po edhe ai nuk do i thoshte jo rusit dhe amerikanet. Keta kane lindur servila dhe keshtu do vdesin. Dje i serviloseshin Enverit, sot i servilosen Arvizut. Po te ishte trim Saliu, dilte nga ajo strofka nga ku shkruan ne facebook, dhe i bente thirrje Rames dhe Bushatit te jepnin llogari ne parlament, ca eshte thene me amerikanet, ca pergjigje duhet te jepet etj. etj. Nje gazetar i Le Monde e ben kete, kurse salinjte e kalojne kohen ne facebook si adoleshentet, dhe nuk ua mban te kerkojne llogari.

Ja lene ne dore Sazan Gurit, bless him!

Kush po thote qe eshte burre i mire Saliu. Po ne kete rast koha thirri ne skene Mavine. Ceshtje shansi.

Pa dyshim, dhe ne mavrise po i biem me shume. Por meqe ra llafi,  koha eshte edhe per Saline qe tja lere fejsbukun adoleshenteve dhe te zbrese ne mejdan si opozitar qe eshte.

Pastaj nuk pergjithesohet gjithe peshkeria anti-saliste me kapter sumen.

Po vete po pergjithesohen mer. Shif e shkruj. S'ia ben goja t'i thone nje llafe Ed Rames. 

Pse s'bejne nje peticion keta 1 milionshat e t'i thone qe harram e pac voten tone. 

ehh, do bole ajo pun'  tironso.

Do ndjekes nga pas, kerko zero - ka thene Nietzsche
 

Karma always come back to hit you--------e mban mend vendimin e pare te qeverise Rama, ishte ai i anullimit te importit te "plehrave"(mbetje alumini dhe plastike), tani i duhet te marre nje vendim shume te veshtire, te pranoje mijera tone LHL brenda vendit. Ironi e fatit, por i ndodhi njeriut te duhur, sepse u tregua shume hipokrit.

3 dite max dhe harrohen gjonat Endrit. Robt e votuan salen ne Gerdec pas shperthimit

Eksluzive A1 Report, ne repartin e Qafmolles ke ende 83 tone arme kimike "te importuara".

Ja pra ju jeni qe jeni varreze thote Amerikani, merrni dhe keto 1300tone Sarinin e Asadit..Ja perse nuk ju ndihet zeri kelysheve te Opozites. O Arben Imami o kelysh i qelbur ti duhesh plasur pas hekura me burgim te perjetshem!!

PS:Firme Greke e kontraktuar per depozitimin e armeve kimike ne Qafmolle

Shqiperia paska kohe qe eshte shendrruar ne depozite te armeve kimike te botes...

Po e kemi thene pra 100 here ketu qe ne Shqiperi jan futur lloj lloj mbeturinash kimike e toksike. Problemi eshte qe Shqiperia nuk ka asnje institucion dhe as qelize te shtetit qe te jete ne sherbim te popullit shqiptar, PERKUNDRAZI!

Ben Imami ta ket bo ket!!??

Ska mundesi!!!

o Arto, mall kinez thote aty. Tani Imami mund te jete burri me i poshter po kjo kontrata qe nxjerr ti tregon marrveshje per t'i largu nga shqipria. Ku eshte problemi ktu? lende helmuse kimike nga kina kane qene ne inventar te ushtrise, kjo dihet. Pyt kapterin ta tregoje

Ti pse do ta devijosh kot muhabetin. Fajin e ka Saliu dhe pike. 

Kujt i trego Kinen ti mer jau 

Per ti larguar qe prej 2007....ne gjendje depozitimi ende dhe sot....beji vete llogarite smiley

qysh ne 2012.

O Art, je i madh, respekte! Ne vend qe te thuash "oops, me falni, ja paskam futur krejtesisht gabim" hidhesh dege me dege.

Dhe jo, nuk me behet qefi qe ne Shqiperi ka ende arme kimike, ne dac Imami, ne dac kush e ka bere Imamin te kete qene Minister.

Ajo kontrate, eshte per ti larguar nga Shqiperia, jo per te sjelle. Mos u mundoni te largoni vemendjen tani.

Mua me cudit fakti qe ne posedonim vetem 16 tone dhe kemi ende sot rreth 83 tone (armesh kimike sipas artikullit)..Tani jane dy mundesi, o keto 83 tone jane mbetjet e gjeneruar nga procesi i shkaterrimit te ketyre armeve ose jane importuar nga jashte

Arto, lende kimike, jo arme kimike - thane ata specialistet ushtarake qe i kish hequr sala nga puna. Shqipria thane ata, nuk ka pasur kurre arme kimike, vec lende kimike helmuse.

E theksova sipas artikullit (arme kimike) Tani mundesia eshte qe keto lende kimike do te jene gjeneruar nga procesi i shkaterrimit(sic e raportonte dhe Withers tek kabllet e Wikit per arsenikun dhe merkuri qe filluan te rridhnin nga fucite)..Imagjino sa mbetje te tilla mund te gjenrohen nga 1300 tone

ja ku e ke Art

Firme Greke e kontraktuar per depozitimin e armeve kimike ne Qafmolle

E lexove me ate me xham apo me ate pa xham? Artikulli qe solle thote firma greke e kontraktuar per largimin e armeve kimike.

Ca thote per kete gja avokati i popullit apo vazhdon ti fryje ne b...... qeshtjes se martesave gay.
Ke te drejte mos e rruj o avokat mos e rruj hic se kjo pune ska leka e fonde per ty.

Hy ne blog sot e c'te lexoj... Pjeshken qe therret "do arratisem ne ndonje xhungel!"... Ketej nga ana tjeter peshqit me linqe e analiza duke vertetuar se e tere Shqiperia do behet Elbasan e kaluar Elbasanit... Cunat e peshkut qe jane ne pushtet nuk po ndihen hic te kjo teme... Paska marre puna keq fare smiley

smiley

Firmoseni te gjith! Jo plehrave kimike ruse/siriane ne Shqiperi.

Faleminderit, Monda.

 

Kushedi si do te lulezoje biznesi i kundragazeve. Edhe nja dy te tjera ...smiley

Eh mor Pjerin Thomai, deshe faktorizim te Shqiperise per ceshjten e Lindjes se Mesme! Ja se cfare faktorizimi na solle ti bashke me ata pezzo groset e tu! 

Turp te te vi! 

Harram e pac qoften dhe birren e asaj toke!

Keqardhje Rono se nuk ju ndame gjethes se fikut per te fshehur "hallatet"..Nje pale breke e kishin mundesine ti vishnin vendit Rilindasit, kete ta them sinqerisht : smiley  ..ashtu breke roze nuk kishte gajle..Tashme po presin gjethe fiku made in USA mer jahu.....Edhe prostitucjoni eshte zanat fitimprures por puna eshte se nuk te le ta ngresh koken lart

Roni-Xhoni smiley nje ide hodha une i shkreti. Po hajduti nuk kishte faj smiley 

Ron, kam arrit ne konkluzionin se kto flirtimet politike te Pjerin Thomait ne Shqiperi nuk jane asgje tjeter pervec hirit ne syte e tere opinionit publik se gjoja po punon per te miren e vendit. Nuk do habitesha nqs emri i tij figuron neper agjenturat e vendeve qe nga Lindja e Mesme e deri ne Rusi.

Po mire mo keto loqet e opozite do bejne kauze votat e "blera" ne Korce, e jo mbetjet?!!!!

Opozite leshi mer ti se ke kuptuar ende..Kemi nje plakush te rrjedhur dhe nje vazo lulesh ne karrige te kryetarit..Te gjithe jane rreshtuar dhe presin se c'do thoje "i marri". Opozites i erdhi topi i pare ne kembe dhe jo vetem qe spo e gjuan, por po i meren kembet dhe po e con tek porta e vet

Fatkeqesisht smiley

Kane hallin si me mbrojt Xenin e Giten me shume 

Ne pergjithesi ne Shqiperi ka qene veshtire te organizohen protesta me numer te konsiderueshem njerezish pa perkrahjen e partive politike, pavaresisht kauzes.  

Por a ka shprese qe per kete kauze te organizohen rreth AKIP bie fjala, apo ndonje grupi tjeter?   

Nuk e di Monda, hamendesim eshte. Me erdhi mire qe paska qene dhe Muc Nano aty sot. 

Gjithsesi une besoj se ne nganjehere e nenvleresojme veten, ose mbivleresojme te tjeret. Ne Shqiperi edhe 90 edhe 97 lindi pa nje opozite politike nga mbrapa, thjesht nga inati i popullit. 

Mire opozita qe s'po degjohet, po pozita ka ndonje faj qe nuk ju tha "thanks, but no thanks" aty per aty?

Ka qenje nje parrulle e vjeter: Partia mbi te gjitha.

Vallaj shpresa vdes e funit thone.

Une pa pare qeveriun ne deklarate per shtyp nuk e besoj.

(Lajmet ne faqet ruse e italiane notwithstanding).

Pëdëhi zbulon ZËRIN që i ka munguar (një zë vëngon nga lumi... )

Oleeeeeee për Olldashin.

 

Ka nje fabul La Fontain me duket. Nje fshatar kishte hall se i kishte hyre nje lepur ne bahce. Dhe shko i qan hallin mbretit. Ike ere dreq i thote ky me le rehat. Po fshatari vazhdonte t'i ankohej. Mire i thote mbreti, se po vij, dhe i shkon me gjithe trima dhe ja kthejne bahcen permbys. Edhe shqiptaret, i thirren te huajt te behen arbiter e mbret kunder njeri tjetrit, e tashti le tu hane ...

Ka qene nje tjeter perralle, qe i pershtatet me se miri kesaj situate.

Nje fshatari te varfer  (perralla eshte komuniste, keshtuqe fshatari ishte i varfer) i hynin derrat ne bahce dhe i shkaterronin te mbjellat. Shkon tek hoxha (qe per te njejten arsye, ishte i pasur) dhe i qan hallin. I ben hoxha nje nuske dhe ky i jep nje peshqesh. Var nusken tek gardhi, por te nesermen derrat i hengren edhe nusken bashke me perimet.

Nejse, ky vete nja tre here te hoxha, dhe derrat i hengren tre nuska.

Ka nje perfundim kjo perralla, (shume me ndryshe nga perfundimi i atij borgjezit francez) po eshte perfundim komunist, qe bie ndesh me demokracine dhe lirine e te drejtave te njeriut qe mbreteron sot ne Shqiperi.

Ne fakt e drejta me vdek eshte absolute fare. S'ka bir ta ndaloje. Kot se ka vene Ai. Keshtu qe afrimi ne kohe s'ka pse te merret per ters.

Endrito ti dhe shoket e tu me rruni @arin mu!!!

Ky me poshte eshte emaili qe une i kam derguar grupit "Albanian Professional in DC":

"Me qe data perfundimtare per ceshtjen e armeve kimike siriane eshte 15 Nentori, une mendoj se duhet organizuar nje tubim perpara ambasadesh shqiptare ku te percjellet mesazhi se komuniteti shqiptare ne DC eshte kunder importimit te armeve kimike siriane ne Shqiperi. 
Roni"

 

Bravo!

Kurse ky eshte Draft i tekstit te pergatitur sot:

 

Honorable John F. Kerry

Secretary of State

U.S. Department of State

2201 C Street NW

Washington, DC 20520 

 

Honorable ….

I/we have learned from press reports that the Albanian government is being pressured to admit for destruction into its territory part of the Syrian chemical weapon arsenal.

I/we think this is a very bad idea and urge you to do whatever it is in your power that this does not happen. 

Albania is a small country with a very fragile environment. It is known that mainly through the help of U.S. Senate and administration in 2007 Albania was barely able to take care and destroy her own small chemical weapons arsenal. The country did not have any significant capacity then, and has even less capacity now. Credible reports suggest that even the hazardous waste originated from those weapons is still in an unsecured facility near the capital city of Tirana, thus seriously endangering public safety and environment. According to Albania’s former Defense and Environmental Minister, to this day Albania does not even have one landfill for hazardous waste.

More importantly, the fact is that Albania could not even secure the destruction of her own regular arms. The terrible Gërdec accident of 15 March 2008 – where hundreds of tons of ammunition exploded killing 26 people, injuring over 300, and destroying over 500 houses and buildings, not to mention the long-term effects on human lives and environment.

Nevertheless Albania has fulfilled all her obligations under the Chemical Weapons Convention and international law, and we should not lean further upon this small, most pro-American and friendly country in Europe, to take in Assad regime’s arsenal.

Albanians are always grateful to the United States as champion of democracy and human rights in the world, but most importantly, for what the U.S. did for Albania’s Independence in 1920 and for Kosovo’s liberation in 1999.

  

  

 

 

We should consider that, despite her modest resources, Albania offered to NATO and the United States the use of her bases and territory free of charge during the Yugoslav War and Kosovo War; it has contributed troops to NATO’s and U.S. missions in Iraq and Afghanistan despite the great outlay and expense on her very limited budget; and, upon our request, it has granted refugee status to various individuals of highly problematic background whom no other country in the world did not want to take in. 

Asking her to do more, and to take in the Syrian chemical weapons arsenal is, in my/our view, simply too much. 

Moreover, the new Albanian Government came into power in September 2013 by promising to clean up politics and environment in the country and, on her very first decree, banned importation of all waste – hazardous and non-hazardous - into Albania. It cannot in good conscience accept such proposal, even if they come from Albania’s best friend.

Finally, the proposal before the Albanian government may run counter to Albania’s Constitution and laws, and if approved, it may end up before Albania’s domestic courts, therefore undermining our prestige in the eyes of the Albanian people and the international community.

I/we strongly urge you as ________________to not press on and to not consider Albania as a potential recipient in her territory of the Syrian chemical weapons.

Sincerely, 

 

 

Dude e para congratulations ne rast se do e mirrni seriozisht. E dyta, shkrimi eshte pakez awkward (less than perfect syntax, wordy sentences etc) ... ose korigjoheni me njeri tjetrin, ose mirrni ndihme nga nje profesional.

 

Hudhu muhametali, leni pordhet me sintaks.

Rregulloje sintaksen dhe ma dergo ne privat.

Me vjen keq Ron por nuk mund te mbeshtes nje nisme te tille anti-Amerikane!!!

Pse cfare lidhje ka kjo me anti-amerikanizmin?

Asigjo o Dora po po beja pak si smart ass smiley

Listen man, nuk eshte ofendim. Shkrimi i mire eshte i veshtire, dhe per mua qe eshte bread and butter perseri pyes njerez te tjere te kontrollojne ato qe shkruaj. Kjo ama eshte below par... Nuk kam kohe deri te dielen pasi besoj se kjo do rreth 2 ore pune... Por dhe me korigjimet e mia perseri do rekomendoja nje person tjeter ti hedhi nje sy.

ne radhe te pare mundimin per ta lexuar drejt kerkesen duhet ta marri pala e interesuar, dmth honorable i lart(pa)permenduri. Keshtu qe cdo perpjekje apo shpenzim per konsulence profesionale i takon ne menyre strikte stafit te tij.

Muhametal, te lutem shume kete pjesen ketu te ma trajtosh me shume kujdes se e kemi merak te madh:

Moreover, the new Albanian Government came into power in September 2013 by promising to clean up politics and environment in the country and, on her very first decree, banned importation of all waste – hazardous and non-hazardous - into Albania. It cannot in good conscience accept such proposal, even if they come from Albania’s best friend.

 

Dmth mos t'i themi dot Sekretarit Kerry te Amerikes qe cfare mund te beje qeveria Shqiptare?

Roni, kerkon te disinformoje zyrtaret amerikane, kur thote:

by promising to clean up politics and environment in the country and, on her very first decree, banned importation of all waste – hazardous and non-hazardous - into Albania

 

ku i shikon ai mbetjet e meposhtme, si te rrezikshme:

 

Plastika

Këshilli i Ministrave, ka marrë vendim në mbledhjen e djeshme, që autorizon “EVEREST IE”, sh.p.k për të importuar mbetjet e polietilenit me kodin doganor GH 011ex 391510 dhe kodin e Konventës së Bazelit B3-B3010. Sasia e mbetjeve të polietilenit, që importohet, është përcaktuar gjithsej 4,500 tonë. Kjo kompani do të ketë të drejtën për të importuar mbetjet plastike vetëm për një vit dhe malli importohet nga vendet e BE-së. Transporti bëhet në rrugë tokësore dhe detare, pasi të jetë plotësuar i gjithë dokumentacioni i nevojshëm ligjor për transportin ndërkombëtar të mbetjeve. Në vendim theksohet se Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave, në zbatim të kërkesave të mësipërme ligjore, të marrë masat e nevojshme për kontrollin e procesit të riciklimit të mbetjeve të polietilenit nga “EVEREST IE”, sh.p.k.-ja, pas miratimit të këtij vendimi, për të siguruar mbrojtjen e mjedisit dhe të shëndetit të njeriut.

Alumini

Në mbledhjen e djeshme, qeveria vendosi autorizimin e kompanisë “RAMETAL”, sh.p.k për importin e mbetjeve metalike të aluminit, për qëllime riciklimi, me kodin doganor: GA 760200, mbetje të aluminit, GA, 76020011, mbetje të aluminit, GA, 76020019, mbetje të aluminit dhe GA, 76020090, kthime të aluminit. Sasia e mbetjeve metalike të aluminit, që importohet sipas kodeve të referuara në pikën 1, të këtij vendimi, është 25000 tonë. Mbetjet e aluminit importohen nga vendet e Bashkimit Europian, Maqedonia, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia. Transporti bëhet në rrugë tokësore dhe detare, duke plotësuar të gjithë dokumentacionin e nevojshëm ligjor. Kohëzgjatja e lejimit të importit të mbetjeve metalike të aluminit nga “RAMETAL”, sh.p.k.-ja. të jetë për një periudhë kohore një vjeçare.

vetem ai e di.

E pastaj nuk e ka shkruajtur Roni....

 

Moreover, the new Albanian (g?)overnment came into power (o?)n September 2013 by promising to clean up politics and environment in the country and, on her very first decree, banned importation of all waste – hazardous and non-hazardous - into Albania. It cannot in good conscience accept such a proposal, even if it comes (find synonym) from Albania’s best friend.

(find synonym)

Leni mer direktivat, po merre e boje po te them!

Po cfare direktivash mor aman... ja nje version me perfundimtar per ate fjali... per te tjerat... te dielen mbase kam kohe...

Moreover, the new Albanian government came into power on September 2013 by promising to address political corruption and environmental concerns, and on her very first decree banned importation of all waste – hazardous and non-hazardous - into Albania. It cannot in good conscience accept such a proposal, even if requested from Albania’s best friend.

Po pra po kete detajin qe nuk e kishte shkruajtur ai nuk na e tha menjehere. S'ka gje, te shkuara te harruara. 

une o te kom dhone detaje te rendesishme ty sot, o nuk i kom dhone njeriu ne jete!

Shume me nerva je perderisa konsidero te shajtmet nga nona apo nga motra i konsidero detaje. Gjynof se peshku nuk ka qene keshtu. 

Rono bravo! Nese ka ndonje senator qe eshte marr me shume me shqiptaret duhet ti dergohet dhe atij per dijeni. Nga teskti Muhamedali e tjere te ndihmojne. Sidoqofte qeveria shqiptare duhet te tregohet me transparente ne lidhje me kete kerkese. Nuk duhet ta bejne popullin te ndjehet i pafuqishem dhe idiot.

Dora me qen te sinqerte po bejme aq sa kemi ne dore. 

Une personalisht nuk mendoj se kemi aq force sa te ndryshojme foreign policy te USA. 

Po hajt mo, me mire se mos me bo asgjo eshte!

 

o rono ci ke keto mo dak, me qellim i shkrun ti qe ti heqesh honorablave menjen tu menu ca ka dasht autori me shkrujt?

me mire se mos me bo asgjo eshte

it has granted refugee status to various individuals of highly problematic background whom no other country in the world did not want to take in

Nejse Gono, e pranoj me myte fare nga sintaxa!

Ne fakt fajin e kom vete, gjithmone i bojsha dalje gjuhe-letersise ne 8 vjecare! 

ca boshe mo? i boshe dalje gjuhe letersise? si keshu llapen jashte komplet? smiley

Rono sigurisht qe duhet reagim. Kjo nuk eshte foreign policy e USA, sepse nuk ekziston nje lufte ndermjet Sirise dhe USA. Shqiperia ka treguar gadishmerin per te qene prane aleateve amerikane ne cdo vend qe ajo ka nderhyr ushtarakisht. Kaq mjafton. Ne kete rast palet jane vendet perendimore dhe Siria. Amerika thjeshte po merr inisiativen( sic bene gjithmone) per te shtyre me tutje procesin e shkaterrimit te armeve kimike. Meqenese ka disa pale te perfshira, mendoj qe eshte e drejte qe vende me te zhvilluara duhet ta marrin persiper procesin.

Vetem nje korrigjim, sipas ketyre qe po lexoj ketu, qeveria shqiptare eshte vete-ofruar me entuziazem te madh. 

Ah dhe nje gje, mos i jep Peshkut rendesi me te madhe se c'ka. 

E kuptoj dhe rendesine e peshkut, po me qe tashme emrat kan dale me gjith mbiemra ti kesh gjerat e qarta ti dhe te tjeret, se mutin per lule une por dhe te tjere ketu, ndryshe nga ju, nuk kemi per ta qujt kurre!

Ti e ke qujt me kohe mer daj, mos u bo merak fare, po nuk jemi ketu per te qa hallin tat. Kshuqe easy, mos u streso shume. 

easy ti kur permen shqiperine qe nuk eshte si une!

Nuk para i mor seriozisht njerezit qe veshin kemisha roze me kollare te kuqe prandaj konsideroje ket si nje nga rastet e rralla ku te drejtohem seriozisht. 

Kujdes aman me keto kercenimet!

Ec! 

Qarkullo shoke qytetare!

Keshtu ka lezet smiley

Shume barre e rende per Qeverine , Armet kimike do me na i sjell , Grekut ujerat do me i dhene , protesta te egra e presin .

Ah se desh harrova , pallatit te Lulit i rrujti trapin.

 

"Me qe data perfundimtare per ceshtjen e armeve kimike siriane eshte 15 Nentori, une mendoj se duhet organizuar nje tubim perpara ambasadesh shqiptare ku te percjellet mesazhi se komuniteti shqiptare ne DC eshte kunder importimit te armeve kimike siriane ne Shqiperi.
Roni"

 

The terrible Gërdec accident of 15 March 2008 – where hundreds of tons of ammunition exploded killing 26 people, injuring over 300, and destroying over 500 houses and buildings, not to mention the long-term effects on human lives and environment. (fragment, consider revising)

 

O Rono, e ke myt.

Gono anglishtja fatkeqsisht eshte gju e pare per mu kurse shqipja eshte gjuhe e dyte. Keshtu qe mi boj hallall gabimet.

smiley Je xhigant

kush tha qe e ke gabim,

He got a point:

"it has granted refugee status to various individuals of highly problematic background whom no other country in the world did not want to take in."

 

 

Per korrektersi te autorit te letres kjo leter eshte draft i pare dhe nuk eshte e shkruar nga une. 

Ideja pse e solla kete leter eshte thjesht te tregoj se nuk jemi te gjithe njesoj! 

Ne peshk kan ardhur njerez qe mohonin permbytjet e Shkodres dhe te tjere qe justifikonin me rregullore bulevardi vrasjen e 4 njerzeve te pafajshem. Kaq!

 

Miresevjen ne Partine e te Barazlarguarve. Karta jote e anetaresise ka nr 23062013. Kurajo vella! Bashke mund t'ia dalim!

p.s po nqs letren nuk e ke shkrujt ti, pse e solle se nuk e morra vesh?

Endrito me pat thone nji gjysemllafi dikush qe mund te kem nji gjysem-vllai nga baba, shpresoj mos te jeshe ti!

S'bo vaki Rono, une jam elegant e sportiv smiley 

p.s Me pelqeu shume eseja jote ne formularin e aplikimit

edhe plaku im elegant dhe sportiv eshte, plus ma dhe syze si puna jote.

Ketu ne lagje me kane thene ndryshe, po ne internet e di ti mo, 50 vjecari 200 kilsh i duket vetja si me qene Brad Pitt. 

Lagjja gjithmone ne te tilla raste tall trapin me "viktimen" mer Endrit.

Po ti nigjo vllain tat ca te thote!

.....in Iraq and Afghanistan despite the great outlay and expense on her very limited budget; and, upon our request, it has granted refugee status to various individuals of highly problematic background whom no other country in the world did not want to take in.

Whose request? Your request? Was it a text message you guys sent or was it a WhatsApp converstaion whith a thumbs up in the end?

 

Letra eshte shkruar nga qytetare shqiptaro-amerikane. Prandaj eshte ne rregull me "our request", dmth request te Amerikes. Flas sinqerisht.

atehere kjo:

Albanians are always grateful to the United States as champion of democracy and human rights in the world, but most importantly, for what the U.S. did for Albania’s Independence in 1920 and for Kosovo’s liberation in 1999.

do rrinte me mire keshtu:

Albanians are always grateful to us as champions of democracy and human rights in the world, but most importantly, for what the we did for Albania’s Independence in 1920 and for Kosovo’s liberation in 1999.

 

Tani po kapesh kot smiley

smiley thashe se e kishe sinqerisht, po ska gje. the qe eshte ne rregull dhe prandaj shtova ate me siper per thene qe sinqerisht edhe une mendoj qe nuk eshte ne rregull.

sa per qe u kapa kot, aty ke te drejte, po duhet te dish qe me Ronin kapesh gjithmone kot se Roni mer si shkrepse dhe nuk ka nerva as takat per tu marre me keto pune, digjet shpejt smiley.

Nuk besoj se ka ndonje rob me 2 pare mend,qe mund ta bej nje gje te tille. Keshtu qe qeveria e re, ta mbyll kete muhabet dhe ti vendos dinjitetin atij vendi. Besoj se deri tani e moren reagimin e duhur nga qytetaret, ndaj s'kane me cfare te mendojne por ti thone " Jo " , si gjithe shtetet perendimore. 

Nuk dua te tregoj mungese respekti, por nuk me duket aq logjike, te besh parashikime te bazuara ne logjike mbi vendimet e ardhshme politike ne Shqiperi. Te pakten jo nese njeh politiken shqiptare te...101 viteve te fundit le te themi.

Njeriu jeton me shprese dhe perpiqet  per me te miren. Nese nuk na bene pershtypje ndonje gje dhe nuk reagojme, vari hejben pastaj. Tani une mendoj se do filloj nje lloj qeverisje logjike ne ate vend, nese qytetaret mesojne te reagojne per  gjerat qe s'i duken normale. Apo jo?

qytetaret mesojne te reagojne...

Qytetaret kane patur te pakten TRE raste kur duhet te "mesonin" politikanet te qeverisnin.

'97, '05, '11.

Kur qytetaret do mesojne si te reagojne atehere edhe politikanet do mesojne te qeverisin.

Deri atehere...

E marrim shpresen. E grijme holle. I shtojme dy luge caji ironi, dhe e kavardisim ne nje tigan te mbushur me budallallek. E leme te zjeje per 20-50 vjet, ne zjarr te alternuar, zjarr i avashte-zjarr i forte. Pergatitet per 3-5 milione veta. Serviret e nxehte, por edhe bajat sipas deshires se konsumatorit ose sipas qellimit te Shefit te Kuzhines.

 

Po ti pse bene si outsider? smileyQytetar je dhe ti. Le te fillojme te reagojme ndaj te tilla gjerave. Po ne menyre sistematike, pa nderprerje.

Eshte nje debat i madh dhe i hershem mbi rolin e individit vs rolin e shoqerise (grupit, turmes, popullit). Ose roli i qytetarit vs roli i qytetarise.

Pa i hyre shume thelle, ne kete rast nuk vlen shume roli i individit (cuditerisht as UNE vete, personalisht nuk ia kam arritur) prandaj une them qe ne kete mes vendimtari eshte roli i qytetarise, jo i individit. Perfytyro, kur s'ia kam dale dot Une...

Per mua ky eshte nje test shume i rendesishem mbi sinqeritetin e premtimeve elektorale te qeverise se re.

Kurse per mua eshte test ndaj qytetarise. Gjithsesi jo test serioz, sepse qytetaria ka deshtuar ne teste shume me serioze.

Djema, mos merrni kot me kot, si pushka e Ronit, qe vetem tym nxjerr, sa per te na prishur pune, se jo per gjo, shohin tymin te huajt dhe thone, ç'a po bohet anej nga Albanie mos ka rene zjarr. Arme kimike kane te tera vendet, biles shum me teper se Shqiperia. Biles edhe vendet e Ballkanit kane me shume se Shqiperia. Sa per llojet e gazrave, armeve kimike e biollogjike, ka vite qe fuqit e medhaja, po perpiqen te bejne marrveshje dy-palshe, tre-palshe, shum-palshe, dhe deri diku jane bere ca marrveshje, duke filluar me marrveshjen e famshme per shkaterimin e raketave berthamore, qe u be ndermjet USA dhe Rusis ne vitet 1980 a 1984 diçka e tille. OKB/ONO, ka vite qe po punon per kete çeshtje, organizatat e ndryshme kane vite qe po shtojne presionin ndaj qeverive te ndryshme per zhdukjen e ketyre armeve, dhe punet duket se po shkojne drejt shkaterrimit dhe mos prodhimit te ketyre armeve. 

Tani ato duhen eliminuar, e ketu fillon dhimja e kokes, jo vetem per juve ketu, por edhe per vete qeverite. Qe ato jane te demshme edhe kur i çmonton, kjo dihet, por si i thone llafit, çdo popull  meriton qeverine qe zgjedh. Ne fakt, per hir te vertetes, ne kete çeshtje, si PD si PS jane njesoj, keshtu qe mos u zini kot. 

Pjero ne fakt nuk na the gje.....Si eshte mendimi yt per kete ceshtje kaq te rendesishm per shqiptaret?

Po ç'a te te them une Art-o, ata politikanet drejtues, te skenes dhe prapaskenes, jane te vegjel, ndjehen te vegjel, jane inferiore, e ndjejne inferioritetin e tyre, dhe eshte ky faktor qe i udheheq ne jete. Keshtu qe duan-s'duan, do i heqin breket. Nuk jam une aty, vendim-marres. Po te isha une, une nuk do pranoja, jo per gjo, por se i kam parate per rimekemjen e Shqiperise, disa fish me teper seç do afronin miqte e Shqiperise per kete proçes. 

si përfundim  ?

Aman mos na bini mo çaj mali me qese ju lutmi shum.

Falemnderit gjithsesi.

C'thone enderrat iher? Do dali i cilesise ky gazi? Apo mos ka rrejt rusi e kinezi Asadin?

Nuk e di hala se nuk po vej dot gjum nsy.

Po Destrojeri Dukagjini me doli fiks ama smiley

Shit, po kam frik nga endrrat e mia smiley

Vallai je bo Nostradamus. smiley

Nejse, marinaret te kene nei shami te lagme, se kundragazet s'i jep Asadi.

Ke enderra e radhes, amanet mos na gje nei gjo, a helm Lirin.

Te ishte per "helme" qe sjellin lek, 100 here me mire legalizo Lazaratin se te marresh keto arme them une. 

Do cuar leter fqinjeve te lujn venit, se keta tanet i kane lene breket ne lavatrice me kohe.

_

Keqardhja me e madhe eshte per reagimin e vaket qytetar 

+1

Po e arriten ket mrena 300 diteve te para, bravo i qofte. 

Po arrin 3000 peticioni. Te bejme aq sa kemi ne dore.

Pericioni duhet te cilesoje qe kjo bie ndesh me ligjin.

Peticioni tamam tamam duhet te thote qe do ju ... robt.

Vetem kjo gje nuk behet me peticione. Ne te tilla raste behet vepra pastaj kercenimi.

Ndryshe te marrin per popull frroco, sic edhe na kane marre ne fakt.

Mos ma merr per ters pyetjen qe do te bej. Ty bravo te qofte per qendrimin. 

Ketyre vertet u dhimbset kolltuku me shume se femijet e tyre?  Thjesht e pabesueshme. 

smiley Ok, kesaj here nuk po ta marr per ters, po heren tjeter te mos kemi llafe! smiley

Une them qe kjo pyetje ka disa pergjigje te pjesshme: E para, femijet ne pergjithesi i kane jashte. Dikush qe tani, dikush ne nje te ardhme te afert. E dyta, kur degjeneron njeriu, degjeneron me te tera, deri edhe tek pergjegjesia ndaj femijes se vet. E treta kur te vene aty lart, sigurohen mire qe te jesh dell.

Kjo e treta i ve kapakun. Mjere ne. smiley

forca shoke degjoni Ronin

firmosni peticionin

Une ende s'e kuptoj pse nga gjithe vendet e perendise, vete e bie gishti ne Shqiperi. Me bene shume pershtypje. smiley Domethene vetem transporti nga Siria ne Shqiperia eshte kosto me vete, kur mund ti biesh me shkurt e te lesh ne Bullgari apo Rumani, ose dhe ne Turqi nga eshte kryetari i OPCW. Ata kane dhe territor me te madh, dhe minimumi njohuri me shume per ceshtje te tilla.Boo

 

Se na shikojne si kosh plehrash dhe Somaline e Evropes , plus kesaj kemi dhe politikane jovertebrore pa shtylle kurrizore smiley

dobsimi i usa, forcimi i rusive ka ngritur shum lart figuren e putinit . parandaloi rrezimin e asadit, aleat dhe tani ndëshkon usa-n indirekt duke dërguar helmet  në aleatin e pabrekë i vetmi vënd islamik në ballkan.

të numërosh vëndet se ku mund ti çonin, janë shumë. putini ka bazë ushtarake në siri !

Deri tani mund te jene shkaterruar mbi 100,000 ton arme kimike dhe biologjike neper bote. Di njeri per ndonje rast ku ka patur deme materiale apo ne jete njerezish gjate shkaterrimit? Ka ndonjeri ndonje studim shkencor lidhur me efektet anesore? Sillni disa prova qofte edhe triviale per rrezikun e shkaterrimit te ktyre armeve.

O Deion te fiksha driten

ku ma ke opoziten

Na le rehat o Ron, ne kemi hallin e Korces ti thua arme kimike. Ti rendisim gjerat sipas rendesise them une!!!

na ti na, po pallati i vjerrit te shokut xhemal?

opozita opozon

peticioni osht harrom

Deri me 1997 municionet kimike derdheshin ne det. Sot e kesaj dite, polaket dhe skocezet i vuajne pasojat.

Qysh preje 1997, CWC (Chemical Weapons Convention) nuk lejon me hedhjen ne det, keshtu qe teknologjite jane te reja, dhe si cdo gje e re, akoma te paprovuara.

Pooooor ne nje vend si Shqiperia ku kur montojne nje pajisje nga jashte nxjerrin dado dhe bullona teper, rreziqet jane shume te medha. Dhe ...

If the precautions would somehow fail, human exposure to chemical agents can result in a variety of consequences varying anywhere from mild effects such as minor discomfort to as serious effects, such as death, depending on the agent and dosage. The dosages that humans intake are measured in mg-min/m3.[14] Of the critical three agents, mustard is the least lethal while VX is the most lethal. Mustard is a blistering agent that works to destroy different substances with cells of living tissue. Effects of exposure typically appear within a day. While acute mortality is low, death can occur from long term complications.[15] Humans exposed to a non-disabling dose of 12 mg-min/m3 will have signs of mild discomfort and conjunctival injection. With a more disabling dose of 60 mg-min/m3, humans will experience generalized conjunctivas, edema, photophobia and eye irritation. For a lethal dose, the agent would have to be extremely concentrated as 1500 mg-min/m3 give a 50 percent lethality rate.[14] GB or Sarin is the least lethal of the nerve agents. Nerve agents act to disable enzymes responsible for transmitting nerve impulses. Initial effects can appear almost immediately after exposure and can cause death within minutes.[15] Humans exposed to a non-disabling dose which would be about .05 mg/m3 for twenty minutes, can experience headaches, eye pain, tightness in chest, rhino rhea, cramps, nausea, malaise and miosis. With a slightly more potent dose of .05 mg/m3 for 30 minutes effects include inhibition, dyspnea and SFEMG changes. The required dose for a rate of 50 percent lethality is 70 mg-min/m3.[14] VX is also another nerve agent like GB but is much more lethal. At the non-disabling and disabling levels, VX causes the same effects as GB but at much lower doses, 12 times less than that of GB. Also, a mere 30 mg-min/m3 will give a death rate of 50 percent.[14]

 

roland, nuk e di a e lexove artikullin por po flet per arme kimike te hedhura ne det, jo byproduct te shkaterrimit te ktyre armeve. 

linku i dyte eshte i parendesishem pasi paraqet rreziqet por nuk jep asnje rast te vetem ku te kete patur incidente. 

Deion, linkun e pare e solla meqense doje te dije per incidentet gjate shkaterrimit te kaq e aq ton arme kimike. Doja gjithashtu te thoja. qe keto technologjite jane te reja se deri me 97 hidheshin ne det, dhe si te reja, nuk mund tu besohet shume, nuk jane shume te provuara domethene.

linku i dyte flet per ameriken, dhe flet per pasojat nese ndodh hataja, qe ka shume te ngjare ne nje vend te pshurur si Shqiperia ku nuk dine njerezit te ngasin benzin jo me te te merren me pune te tilla.Nuk dua te perseris veten, por i kam permendur ne nje koment me siper, (nuk te detyroj ta lexosh) qe aksidente ndodhin edhe me punet e shkencetareve me te medhenj te globit, NASA, dmth, jo me me keto teknologjite e reja te shkaterrimit te armeve kimike. Dhe nqs ndodhin - dhe shanset jane shuuuume te larta- atehere ajo qe pershkuhet ne ate link do te ndodhe.

Ne po ate koment, kam permendur, qe kur eshte bere shkaterrimi i armeve kimike ne 2007 ne shqiperi, ka pasur nje incident. Po kuptohet ti dhe une nuk e morem vesh atehere, se sic mund ta kuptosh edhe vete, mediat shqiptare e kane hallin tek pallatet buze detit dhe nuk u rruhet hic per helmet e Qafe Molles.(une vete e mora vesh nga The Guardian)

Dhe e fundit, nqs do se cfare incidente mund te ndodhin gjate transportit apo magazinimit, google Syria Chemical Attack, dhe po pate zemer hidhi nje sy imazheve te vogelushave siriane.

 

Ca thua o roland??? Te artikulli i pare flitet per arme kimike te hedhura ne det mbas L2B. Teknologjia per shkaterrimin e armeve kimike ka egzistuar qe ne vitet '60. Ti po flet per pasojat e perdorimit te armeve kimike o vlla dhe jo per shkaterrimin e tyre. 

Me ke keqkuptuar Deion. me vjen keq. e sqarova me siper arsyen e linkut te L2B.

Technologjia nuk eshte viteve '60. Ka dy teknologji kryesore. Ka nje me shperthim te nxehte eshte e re dhe provuar per here te pare ne Shqiperi ne 2007. Pati nje incident qe perdesh perfundoi ne tragjedi. (e permenda me siper). Its byproducts, i ke akoma sot ne Qafe Molle.

Ka dhe nje tjeter, me shperthim te ftohte. Nuk di ndoje incident per ate. (ka ndodhur njehere me shtator te 2010 nje aksident ne Rusi, po pertoj ta google tani) Por nje gje e ngjashme u improvizua per here te pare me 1991 ne Irak. Pasojat ishin te tilla qe CWC mori vendim ta ndaloje me ligj nderkombetar.

Megjithate, edhe sikur te ndaloj se beri the devil's advocate per teknologjite, nuk ka asgje te shpikur apo krijuar nga njerezimi qe eshte completely foolproof. Puna eshte se Amerika i ka mundesite gjeografike dhe njerezore to deal with a possible accident (hence the second link). Shqiperia nuk i ka, sado ndihme dhe specializime te marri - sic thote Arvizuja.

 

Qe kane zgjedhur Shqiperine me i sjell as qe bohet llaf por ajo qe s'kuptoj une eshte se pse kane zgjedh Elbasanin , pse jo psh Skraparin ?

Kot i lodhim miqte. Shqiptaret te shkojne te helmohen vete ne Siri. Shkurtojme kohe e mund.   

Duhet vize me shku ne Siri ?

Nga Turqia jo...  gunen me vete dhe kalo dopio telin me gjemba kollaj...

peticioni dhe protesta nuk kane mbeshtetje sepse emrat e fatos shmidit dhe mustafa gegut jane me te demshem per publikun se gazi sarin.

kur shikon veliajn me arixhiun e vogel ne spital,fatos pionierin qe e do shqiperine te paster(pa shqiptare) dhe sali berishen te ankohet per blerjen e votave,e vetmja gje qe mund te besh eshte tua mbeshtesesh.

Rono une tek dy paragrafet e fundit do fokusohesha. 

We should consider that, despite her modest resources, Albania offered to NATO and the United States the use of her bases and territory free of charge during the Yugoslav War and Kosovo War; it has contributed troops to NATO’s and U.S. missions in Iraq and Afghanistan despite the great outlay and expense on her very limited budget; and, upon our request, it has granted refugee status to various individuals of highly problematic background whom no other country in the world did not want to take in. 

Asking her ( it?) to do more, and to take in the Syrian chemical weapons arsenal is, in my/our view, simply too much. 

Moreover, the new Albanian Government came into power in September 2013 by promising to clean up politics and environment in the country and, on her(it) very first decree, banned importation of all waste – hazardous and non-hazardous - into Albania. It cannot in good conscience accept such proposal, even if they come from Albania’s best friend.

Finally, the proposal before the Albanian government may run counter to Albania’s Constitution and laws, and if approved, it may end up before Albania’s domestic courts, therefore undermining our prestige in the eyes of the Albanian people and the international community( the Albanian government legitimacy toward its people).

I/we strongly urge you as ________________to not press ( further negotiations? )on and to not consider Albania as a potential recipient in her territory of the Syrian chemical weapons.

 

Duhet te permendim pak dhe njesit e ushtareve qe kemi derguar me forcat aleate. Per mua dergoje dhe me gabime gramatikore. Disa fjali duhen riformuluar, por nuk ka shume rendesi, pasi keto jane gjera te dores se dyte- E rendesishme eshte mesazhi.

Sidoqofte duhet me shume informacione nga qeveria shqiptar rreth detajeve te kesaj kerkese. Per cfare sasie flasim? Si do behen procedurat? Kush do ti bej? Cfare roli ka Shqiperia ne kete etj etj.

Greket ne 99 u shtrine ne rruge per te bllokuar tankset dhe maunet e NATOs per te kaluar neper Selanik..Flasim per nje rezistence qytetare(po heq menjane qellimin ketu)..u kthen mbarpsh autokolonat e Natos

ehuuuuuu, me grekët na krahason ne ti? 

A do të dish arsyen, pse sipas meje nuk "protestojnë"? Nuk i besojnë njeri tjetrin, nuk i besojnë atij që kanë në krah shokut mikut, vëllait të afërmit, e madje është e justifikueshme si ndjenjë, se as unë gjysmave këtu, nuk u besoj. Kështu që nuk e marrin mundimin fare...

 

Bame pyta nji mikun tim qe eshte i afert me opoziten,  ho me do flisni ju per amret kimike  apo jo?

E di ca pergjigje me kthehu?

Po presim tha qe te prononcohet zyrtarisht qeveria. 

E merr vesh o Bame?

Kjo eshte opozite qe ndjek ne menyre rigoroze rregullat e komunikimit etik dhe te qytetarise!!!

 

Po presim tha qe te prononcohet zyrtarisht qeveria.

shumë e drejte  roni

...dike me shkrujt ti ere !!!! un thash se dije me bo vetem linke per imazhe...dhe muzik smiley 

me raste

Une du nje prononcim nga banka kombetare gjithashtu... Du nje studim te mirefillte mbi benefitet e kesaj aventure. Duhet te jemi plotesisht te informuar ne menyre qe te marrim vendime sa me konstruktive. E du ke buletini brendshem, e di ti. Aty ku shkrujne peco grosot. 

O Ron,

Desha me te uru edhe per pozicionin e ri qe kane propozu per ty. E di, e di qe ti nuk di gjo akoma, po do ta moresh vesh se shpejti... smiley 

they made me an offer I coud not refuse.

shume shpejt do me shofesh tu komentu me flamur shqiptare...permanent

haaaa e paske pranu direkt e? smiley 

Duhet von rregell atje ke veni, urime!

PPu duket qe paska edhe me shume xhigande e lexhendare, jo vec drizin. Qeveria jo vetem s'ja u ktheu pergjigjen negative aty per aty, por edhe e mbajti te fshehur kete gje deri sa e nxorren mediat e huaja. Ende po analizon a t'i pranoje keto arme kimike apo jo. Por per disa kjo s'shte faktor kryesor; nuk e permendin fare qeverine por bertasin "ku eshte opozita, pse s'ngrihet ne protesta." Ne vend qe t'i dergojne leter proteste qeverise Shqiptare (ju jap kredit per protesten para ambasades) qe mos te pranoje, i dergojme leter proteste Sekretarit Amerikan.

Edhe endrrat e Fiqos nuk jane kaq surreale.

zonje, nuk mund ti dergohet leter dikujt me te cilin komunikon ne menyre te drejtperdrejte disa here ne dite... Mendojne se te ka zene stresi pastaj, si e di ti kush...

text message atehere? smiley

tani te them qe komunikohet disa here ne dite... 

Letra i dergohet atyre qe kane thene "kerce", dhe po na mbajne akoma ne valle....

...enderrat e Fiqos jane yll...se i shef naten e na i shkru diten ktu dhe bo 70-80 komente smiley ...

ti e ke shume mire....por sa te vendosin keta e lagu se lagu si e lagu ose pse nuk e lagu, mqse populli do e ket mbi kurriz, nuk eshte me mire nje referendum, te vendosi populli ca do....edhe u kry.

Eshte teknikisht e pamundur te behen referendume per cdo vendim. Prandaj zgjidhet qeveria qe te marri vendimet ne emer te zgjedhesve - kjo eshte detyra paresore e cdo qeverie. Te pakten keshtu e di une.

Po sikur t'i shkrujm nei Justin Bieber a Katy Perry? Ato bojn nomin ne Tweeter. 

Une them te ndjekim idene e Chris Rock:

Ta publikojme peticionin tek BBF, Tirana Tv dhe Supersonic (a c'a leshin e ka ai televizioni).

Pa e mbeshtetur Ai, nuk ka mbeshtetje... smiley .... te dali ne i here te funit me Ciljeten anash...

Dmth deri tani vetem une me idrisin jemi pro shkaterrimit te armeve te Asadit ne Albanie...

Ne fakt nese Siria i lejon qe procesi te behet pa kushte, armet duhet te shkaterroheshin ne Izrael. Gjeografikisht me afer,aleat i vendeve perendimore ne pellgun lindjes po se po, mesazhi ne arenen nderkombtare eshte me i fuqishem, teknologjia me zhvilluar, pro parimeve te shtetit izraelit etj etj. E gjithe kjo me nje mbikeqyrje te fuqishme nderkombtare.Ndoshta e kam gabim.

nuk e ha ate koqe ulliri izraeli, do thosh Pjeri...

pse ca i di cifutet ti?  shqiptare?

e ke shume gabim.

1. Izraeli dhe Siria jane akoma ne gjendje lufte dhe Asadi nuk do pranonte kurre qe fucktori (tm.beluli) kryesor deterrent qe ka ne rajon dhe le te themi "crown jewel" i kapaciteteve ushtarake te shkaterrohet pikerisht ne territorin e armikut me te betuar te rajonit. 

2. Izraeli nuk do pranonte kurre qe kto arme te futeshin ne territorin e vet pasi paraqesin rrezik kombetar per dy arsye. E para sepse perbejne shenjester optimale per terroristet e brendshem. E dyta sepse Asadi mund ti sabotoje qe te shperthejne brenda territorit Izraelit. Nqs do ishte ne dore te Izraelit ata do i kishin bombarduar me kohe duke i neutralizuar ne vend.

Per piken 1 ndaj thashe -nese Siria do pranonte pa kushte. Per piken 2, e sqarova duke i dhene rendesi monitorimit te fuqishem nderkombtare. Pra qe do te thote te merren armet nga nderkombtaret , transportohen dhe vendosen ne bazat perkatese duke pare me imtesi procesin. Per kete gje eshte ngrit dhe mori Nobel OPCW.

p.s. me erdhi me qesh me kete " neutralizimin bombastik" qe do bente Izraeli. Per nje moment imagjinova L3B-nesmiley

Problemi eshte qe ti je liberale ne aspektin e mardhenjeve nderkombetare, pra vendos nje rendesi te paqene ne institucionet nderkombetare sikur gjoja do i garantojne sigurine Izraelit. Kjo shprehja "monitorim i fuqishem nderkombetar" eshte sa absurde aq qesharake.

Ne fakt s'po flisja per sigurine e Izraelit por per mbarevatjen e procesit. Sidoqofte e pranoj qe ky i Izraelit eshte nje skenar i dobet.

Te shofin njehere si do reagoj qeveria shqiptare. Te pakten u mor vesh qe duhet transparence per nje inisiative te tille qe pervec se shume e dobet per faktorizimin e Shqiperise nderkombtarisht ( pasi s'fitojme asnje gje, ndonese humbim dinjitetin) , ka nje impakt real mbi jeten e qytetareve shqiptar. Shkurtazi qeveria shqiptare humb ne kater dimensione 1.jep mesazhe te gabuara aleateve duke ulur dinjitetin e vet  ,2.zhgenjen qytetaret e vendit te vet,3. rrezikon shendetit e tyre ne menyre direkte, 4. shkaterron ambjentin.

sec ishte nje tjeter peticion verdalle sot... a vene gjekund keto?

Ky petioncion eshte i AKIP-it.  Nuk di per tjeter.  

ok, done, thanks.

po

yes, this one.

Gabim qe paska me shume se 1 peticion.

Do filloj nje peticion per bashkimin e peticioneve. That should get it done!!

 smiley Po s'pate cfare te besh.

Ketej i thone "the more, the merrier."  Nuk me duket problem qe ka me shume se nje.  Edhe ndonje mundim i madh nuk eshte. 

Do shperndahen njerzit.Duhen shume firma ne nje peticion, jo shume peticione me pak firma.

nuk është e vështirë të firmosësh dy peticione dora, madje dhe më shumë se nji herë..

Mesa di une ka nje prerekuizit ligjore qe duhet te mblidhen X firma qe peticioni te paraqitet tek organet perkatese. Ndaj nese ka shume dhe me pak firma, asnje s'eshte i vlefshem.

po cnevoje ka per te firmos kur ska asnje informacion qe qeveria is moving in that direction. ta degjojme njihere qeverine te beje transparencen e fakteve, pluset dhe minuset e cdo gjeje qe hidhet ne tavoline.

 

Po nqs eshte duke u anuar nga pluset, te shoh keto minuset e njerezeve.  

Cdo gje, edhe pluset edhe minuset normalisht per njerezit jane, dhe smund ta pargjykojme kete qeveri qe nuk do punoje dhe veproje per njerezit. Nqs ajo sillet ne menyre transparente me publikun dhe i ben te ditura faktet atehere njerezit do te jene ne gjendje for well informed decisions dhe jo thjesht educated guesses. Pra si fillim pse mos te kerkojme me force qofte edhe neprmjet nje peticioni transparencen dhe qe qeveria te 1) zbuloje oferte/mareveshjen, 2) te jape pluset dhe minuset, 3) te beje te ditur opinionin dhe vendimin qe deshiron te marre???

 

Kjo eshte si rrufeja, qe po te ra, e degjon ke lajmet atje Lart. 

smiley

3599 per egaktesi.sapo e firmosa

Po durohen keta moj Dora..Mire bere qe e mshive smiley

Po jane te gjithe te variantit "Kali ka kembe prandaj ecen ","makina po ju cpu Goma ndalon" "Qeverite jane Mut te gjitha" ... e me rradhe .Mungon vetem ai i Diarese mendore ti fuse nje me Antidyringun smiley dhe pastaj ...Terheqja e Plote e mendimitte Mases MBYLLET .

Osht bo PPU ti jape mend Botes edhe per Kozmosin .Nuk u mjaftun me keshillat, analizat e detyrat per te dale nga Kriza Ekonomike USA, Europa e me Gjere , po dhe ketu tere Gomarlleqe ??

Si nuk desheron njeri pervec "indinjates dhe revoltes Revolucionare te popullit tene "  te thote dy gjera me mend .........Perse JO !

Se jane Helmuese ...E po ka kandar ta mbaje kete Logjike ?????? Jo po behet fjale per asgjesimCokollatash smiley

Jane te rrezikshme, nuk i dum!!!!

C'te mshiva a i uruar? Une ty Idriz te mshij perlat e ballit qe te dalin nga mendimet e thella.smiley

Rama te mesoje nga Selami. Ti fusi ca dopjo te mira e t'i shkoje Arvizut, degjo ketu ti kinez a xhaponez a ca ... je ...

Mos qofsh i varfer dhe i pafuqishem se te shtypin me kembe!

më mirë gjall se vdekur thuaj

Te lexoje dhe ca ngaXha Abazi se edhe pa trimeri si virtyt i lashte , i qensishem , qartesisht i dukshem , thellesisht i provuar dhe qendrushmerisht i bartur , vetem me raki Ballistesh sikur nuk ka efekt !

ore se kam mbetur prapa me  kete lajmin une..    nese vendoset..... ku, ne cvend  te Shqiperise  do ti shakterrojne keto armet kimike  keta..?

 "shume vende i prodhojne, i mbajne ne arsenalin e tyre armet kimike, dhe i cmontojne kur nuk i duhen"

 

Ne 5 sekondat e para flet ky eksperti....e di ca ndrrova mendje aman mos i sillni ktu se do na fikni deren!!!!

oooo, po  ne Elbasan qenka..  epo pune e madhe pastaj..  une kujtoja se do ti  shakerronin diku ne bregdet..smiley   

ndersa  elbasanllinjte  jane mesuar  nje jete te tere te bashkjetojne me metalurgjikun,   jane bere imune  ndaj kimikateve dhe lendeve toksike  tashme...smiley

Ja nje grup te rinjsh nga Elbasani duke kercyer valle tradicionale te zones per festen e ashures.

belul,

po ik ore derebardhe e mbro detin qe jua zaptuan Tepelenesit,smiley ça rri e merresh me arme kimike ?

me keqardhje po degjova sot se nji variant eshte ai i pyllit te sodes, Belul

po sikur çuan Petroliferen  te pylli sodes o Bredho..   te gjitha atje do ti çojne..?

Ne Vucidoll

ku eshte   (S)Ali kimikali kur te duhet, tha..smiley

lmao Chemical sAli!!!

smiley Ku t'u kujtua!

Te keqen e Bushit thuj. Trap, trap, po ia fuste rusit mrapa keto gazet. Na rrofte Obam paqesori.

Mos eshte ndonje forme testi qe i ben SHBA Edi Rames? Ose do jete loje e Saliut, me ndonje nga ato letrat poshte tavolines! smiley

Testi me i mire do ishte te hapshin nje fuci me parlamentin plot. Kush shpeton eshte politikan i mire. 

smiley

Pse nuku i shkaterrojne vete amerikanet diku andej nga saharaja apo shkretetira e arizones ku edhe po ndodhi ndonje aksident vetem zhapiket e kaktuset kane per tu helmuar po duan ne shqiperi nje bythe vend ku me nje shishe nga ato helmon gjithe miletin?Protesta nga gjithe populli them une.Amerikanet i kemi miq per koke po edhe syte duhen mbajt hap me ta se ta fusin kur se ke mendjen.

syte duhen mbajt hap me ta se ta fusin kur se ke mendjen.

Ca te fusin o Alba? smiley

you know smiley

pse nuku i shkaterrojne ne xherzi mo...

Shkaterrimi i armeve kimike siriane nuk perben rrezik thelbesor per Shqiperine. Eksperienca e kaluar ndihmon shume ne kete drejtim, sidomos nje eksperience e susksesshme si ajo e shkaterrimit te armeve kimike te ushtrise shqiptare.

Mundesite per aksidente i dhe rreziqet aktuale nga aksidentet jane te paperfillshme, dhe Shqiperia duhet te permbushe detyrimet qe rrjedhin nga pjesemarrja ne nje aleance te tille si NATO si te gjithe vendet e tjera.

Duhet permendur gjithashtu se keto arme kimike jane te shume viteve me pare kur ekzistone Bashkimi Sovjetik i cili edhe i dergoi ne Siri. Me kalimin e kohes keto lloje armesh humbasin efektivitetin e tyre dhe behen automatikisht me pak te rrezikshme.

Ky eshte nje rast shume i mire qe Shqiperia te nxjerre te ardhura financiare nga pagesat qe do te marre per kete qellim. Keto pagesa financiare do te lehtesojne krizen ekonomike dhe pasojat e saj ne Shqiperi.

Asgjesimi i armeve kimike siriane ne Shqiperi perfaqeson nje opsion me pak te kushtueshem per te gjitha palet, si rruge me e shkurter deri ne vend-shkaterrim, personel ushtarak i specializuar dhe me eksperience me shkaterrimin e armeve kimike, dhe siguri qe keto arme shkaterrohen ne nje vend te trete larg paleve te interesuara per trafikim te paligjshem ne duar terroristesh.

Se fundi Shqiperia perfiton kapital politik si partner i besueshem ne operacione te veshtira dhe delikate ne interes to paqes se pergjithshme ne kuader te aleancave perendimore.

Ashtu eshte... kesaj llogjikeje nuk i hiqet asnje presje.

Kjo eshte nje arritje e madhe per Shqiperine. Ne nje gare eger diplomatike midis Norvegjise, Belgjikes e Shqiperise, Shqiperia do ti mundi keto te dyja per te fituar kete te drejte.

Gjithashtu, shqiperia ka treguar plot here qe eshte eksperte ne demontimin e armeve. Dhe keto armet me kalimin e kohes nuk behen me te paqendrueshme, por me te parezikshme.

Pa le njehere kapitali politik nderkombetar.... nuk matet me para!!

 

Plus qe kemi dhe Expertet e Gerdecit , jane njesha ne zanatin e vet.

ky eshte usta me halle, per ceshtjet greke te than, shqipot i shan mbare e prape, kurse tani na i dashka t'u rritet reputacioni. hej dreq c'na ka gjet me keta grekerit, kujtojne se jane aq te mencur sa do na mbushin mendjen. 

Po pse Jorgo eshte ky? ore po greqia a nuk eshte ne nato? pse si permbush detyrimet e saj, plus qe eshte edhe ma afer se ne me sirine.

double jorgo, po deshe. hera e pare qe e degjoj te doje rritjen e reputacionit te shqipove. e shikon ti, kalin e trojes?smiley

daku, paske msu me bo copy/paste kshu?
urime!

Une mendoj qe ska asnje gje te keqe qe Qeveria Shqiptare ti pranoje Armet Kimike te vijne ne Shqiperi , fundi fundit me ndodh gje largqofte nuk do ndjejme gje , ato ...ato...plehrat qene te rrezikshme ...te vdisnin avash...avash...

E keqja me ato Brad qe qe nuk avullonin...

kush i linte te avullonin......shkurtoi me qindra vende pune ne komunitetin Rom.

Une jam me Bradin e me Ustain. Neve shyqyr qe po na vjen nje rast ku mund te eksperimentohet dicka jo e zakonshme. Ca e gjeti Kazakistanin qe ka kapacitetin per leshime anijesh kozmike etj. Helmet kimike ne i kemi kudo; jemi mesuar me to. 

Se ku e pashe diku qe neve na shesin Italia dhe Greqia mallra ushqime te kategorise se fundit qe jane me te demshme se keto gazrat kimike.

Ksaj i thone; "u derdh vaji e ra ne lakra" smiley

''Asgjesimi i armeve kimike siriane ne Shqiperi perfaqeson nje opsion me pak te kushtueshem per te gjitha palet, si rruge me e shkurter deri ne vend-shkaterrim, personel ushtarak i specializuar dhe me eksperience me shkaterrimin e armeve kimike, dhe siguri qe keto arme shkaterrohen ne nje vend te trete larg paleve te interesuara per trafikim te paligjshem ne duar terroristesh.''

Mua me çudit fakti qe Italia, Greqia, Turqia, dhe me tutje Spanja qe e konsiderojne vetvete Fuqi ne Mesdhe dhe qe jane anetare te NATOs nuk ka dale asnjera prej tyre dhe te marri pergjegjesine per armet kimike te Sirise.

Per me teper, Greqia & Spanja jane ne krize te thelle ekonomike, ndaj dhe atyre iu intereson ''cash'' qe do te hyj ne arken e tyre. ''Cash'' qe do te jete ka shume mundesi te hyje ne arken e ushtrise se vendit perkates.

Ok, i kerkohet Shqiperise te ndihmoj ne kete ceshtje, por nuk mund ti kerkojne te trajtoje te 1000 tone elemente kimike. Besoj qe eshte jashte kapacitetin te saj teknik, e infrastruktures dhe specialistave. Per te treguar vullnetin e saj te mira, ndoshta, duhet te pranoj nje sasi me te vogel.

smileyCash i quan ti nja 2 milion euro ?? 

po c'jane 2 miljon o njeri, asgje.

Njeh ndonje qe te fal 2 milione euro sot qe jemi ne kohe krize, ku gjysma e Europes i shikon parate me dylbi?

 

2 meleone euro   eshte sa 3 rryshfete  te baba likes.

Kavir, 

nqs dikush te ka vene ne detyre ashtu sic thone, me vjen keq per ty!!

2 milion euro jane sa per nja 50 makina funksionaresh te shtetit tone; dmth nga ato VW Touareg qe levizni juve!!

Pse te vjen keq? Mendon qe nuk mund ta bej ate pune?

Nqs mendoja se nuk e beje punen ja kisha cuar Edit ate CV timen me posten shqiptare per 500 leke te vjetra!!

Po cuditem qe i quan aq para te vlefshme; ne fakt aq shume po cuditem sa po mendoj se ndoshta del ndonje person tjeter si ai qe doli dikur e tha qe kishte bere fitim 2 milione euro ne vit duke investuar ne burse !! 

Ai pallati i Bashes i ka kaluar 2milionet smiley

Sipas llogarive te Gjergjit pallati kishte kap 10 mil euro , masnej doli qe ne vend te tullave i kishte bo llogarite per mariujane te presume.

Sipas llogarive te Gjergjit pallati kishte kap 10 mil euro ,

ashtu i bejne llogarite shqiptaret, vetem ku t'i zmadhojne gjerat.

Lene Brad se vetem token kishin pagu 800k evro... smiley Ja kishin fut... E pe si ulerite ajo shoqja Gites me date 5? smiley

pastaj ne 3 miljon banore propabiliteti i cofjes eshte shume me i larte se ne nje vend te madh. ec babe te helmojme ca shqipo se u bene 2 shqiperi tani, si shume jane...smiley

Nje gazete gjermane sot citonte nje Funksionar te larte te Qeverise Gjermane ku thoshte qe : "Shteti Gjerman po e shqyrton kete oferte te bere nga SHBA por Shqiperia eshte nje hap para nesh "
 

Ne Spiez te Zvicres eshte nje laborator kimik, nga me te specializuaret,  qe mori pjese ne analizat e bera UN nese ishin ''perdorur'' armet kimike ne Damas apo jo.

Pjesemarrja ne analizat e beri te njohur ne arenen nderkombetare. Pati zera nga (ne shtyp dhe disa politikane) qe Zvicra te merrte pjese ne asgjesimin e elementeve kimike te Sirise. Kjo per arsye humanitare, prestigje etj etj. Por doli keshilletari i mbrojtes (ministri i mbrojtes) dhe nenvizoj qe nuk eshte qellimi kryesor i ketej laboratori per pjesemarrje ne shkaterrime te armeve kimike . Kjo fraze te le te shume hapesire per interpretim.Keine Schei.. in meinen Land

Keta ishin dhe ata qe nxorren qe Arafati e kane helmuar me polonium?

Po behen interesante ngarjet , me duket se i futen gishtin Daje Samit dhe ai minstri yne i jashtem po del si derri mac smiley   Foli Rakia e Skraparit.. (emo shenoje kete ne bllok)

Meta: Shqipëria s’ka kapacitetet për shkatërrimin e armëve kimike..

 

“Nuk kam besim se ne i kemi kapacitetet për të trajtuar armët kimike dhe nuk ka asnjë arsye të marrim vendime kundër qytetarëve tanë”,

Ilir Meta ne Top Story

+100

rruga e mundimeshme drejt rehabilitimit...smiley

bravo metasmiley

foli dhe ky qelbesira tjeter dmth

e parashikueshme si lindja e diellit

Qelbesira te pakten po flet si burre shteti kesaj radhe.

E kur nuk ka folur si Burre Shteti?

Arto, seriozisht e kishe kete mo?

Asnjehere Kavir, gjithone ka qene ultraliberal dhe elokuent ne shprehjet e veta pa dashur ti shkelte ne kallo askujt(me gjithese Likja se honeps Nanon, ka mesuar shume gjera perj dhelpres se vjeter)..Me sa duket e perfitoi shancin nga vakumi i nje deklarimi publik nga qeveria per kete ceshtje dhe ja la pataten e nxehte Rames ne dore smiley

po mer po

Likja i ka dale zot shtetit dhe kolltukut kahera. kjo s'diskutohet

 

Liri i 'kqyrte' te gjithe nga karrikja me e larte te salla e parlamentit; ca gallate ishte pupupu smiley

ca thote ky mo Art, nuk ka asnje arsye per te marre vendim kunder qytetareve tane, thote. Ca ka dash me thone qe po te kishte arsye ky do merrte vendime kunder qytetarve tane? Se keto flasin me nje gjuhe diplomatike qe zor te zberthehet.

Rendesi ka qe nuk eshte muhabet i bere sic mund te pretendohet ketu,pra nuk doli te justifikonte nje vendim(de fakto) por e kundershtoi..Kaq na mjafton si fillim smiley

ky ja ka ngec pataten e nxehte Edit.

Une kam qene ai qe se kam honepsur asnjehere Meten por ne kete rast duhet dhene rendesi ceshtjes dhe jo individit, dhe per mua Meta meriton heqjen e kapeles me kete qe deklaroi.Nuk besoj dhe shpresoj se Rama nuk do ta pranoje kete marrezi e cila do ti sillte deme ta paimagjinueshme ne opinionin publik dhe do te rriste valen e antiamerikanizmit ne vend e cila sa po vjen dhe shtohet

dy gjona me cudisin...

Meta - burr shteti

Bradi - di me lexu gjermanisht

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).