Disa gjëra duan guxim. Ky guxim na mungoi. Këtë herë ia mbathëm. Nga miqtë, nga detyrimet, nga puna. Ndihemi krenarë që shpëtuam veten.

A mund të bëhej në Shqipëri një proces demontimi armësh kimike nën mbikqyrjen amerikane? Ndoshta po, ndoshta jo, këtë nuk do ta mësojmë dot më. Kreu i qeverisë shqiptare nën presionin e protestuesve tha JO. Një fitore? Apo një rast i artë i humbur? Sot jemi ende të emocionuar; nuk jemi gati për përgjigjen. Por do na duhet t’ia ribëjmë vetes këtë pyetje shumë shpejt. Nuk di pse kam bindjen që shumë shqiptarë të cilët sot gjykojnë se u arrit një fitore, do ta mendojnë ndryshe këtë punë kur zemrat t’u ftohen.

Shqipërisë iu kërkua të ndihmonte në një problem urgjent dhe me rëndësi të madhe. Dhe nuk iu kërkua falas. Shqipëria kishte njëherazi detyrimin të ndihmonte ata që Shqipërinë e kanë ndihmuar shpesh. Shqipëria tha JO.  Kishte rrezik? Sigurisht. Por disa gjëra duan guxim. Ky guxim na mungoi. Këtë herë ia mbathëm. Nga miqtë, nga detyrimet, nga puna. Ndihemi krenarë që shpëtuam veten. Po mund të ndiheshim ca më shumë krenarë nëse do ta provonim dhe do dilte me sukses. U treguam protestues të mëdhenj? Apo njerëz të vegjël?

Ajo që ndodhi po përshëndetet si fitore e demokracisë. Sot, po. Po nesër? Kjo protestë mund të ishte vërtet spontane dhe e sinqertë. Na mësoi që nuk ia paskemi më frikën sheshit përballë kryeministrisë. Dhe shumë mirë që më në fund ngjau. Po marifetçinjve të protestave çfarë u mësoi? Jam i sigurt që ata do rikthehen aty në shesh me kauza të tjera të sajuara. A do tërhiqet vazhdimisht kryeministri? Sa herë do tërhiqet? Kush do lodhet më shpejt?

Meqë jemi te kryeministri: Edi Rama fitoi apo u dorëzua? Ja një pyetje tjetër, përgjigjja e së cilës do kërkojë pak kohë. Sot mund të rikonfirmojmë që Edi bën fjalime të bukura. Ka mundësi që pas shumë vitesh t’i recitohen siç recitohet sot, Noli. Një javë pas 21 janarit përshembull i bëri njerëzit të qanin në shesh. Qau dhe vetë, me sa mbaj mend. Por ja që për 21 janarin nuk është bërë ende drejtësi. Lotët u thanë, fjalët i ka marrë flladi, veprat ende i presim.

Dhe meqë mbërritëm te veprat në pritje, vijmë te Berisha; mizerja që nuk na shqitet nga këpucët, një lapidar i shtrembëruar i zgjyrës sonë morale. “Filoamerikani” i tërbuar, i shndërruar në antiamerikanin më tinzar në 2013, për të njëjtën arsye që u shndërrua nga komunist fanatik, në antikomunistin “demokrat” 23 vite më parë. Një i pandehur për vrasje dhe hajdutëri, që endet shesheve. Për të na kujtuar, (bashkë me të sipër-renditurat dhe të tjera arsye pa fund), sa e paplotë është fitorja jonë e supozuar.

580 Komente

Shqipëria dhe gjithë "populli" me këtë histeri të përgjithshme që u demonstrua - çështja e armëve kimike, nuk arriti të diskutohej ndonjëherë seriozisht, pa fanfara dhe pa histeri, po paguan haraçin e qeverisë së djeshme, dhe mosbesimit të qytetarëve tek ata që kanë zgjedhur. Ajo që "u fitua" ishte e drejta për të protestuar, pa pasur frikë. Kaq. 

 

çeshte tragji-komike eshte se haraçi i qeverie se djeshme ishte afere kryekeput private (me Zen apo pa Zen qofte). Por PURO private ! Ndersa lendet kimike siriane jane PURO çeshtje e OKB !! Une diçka me zyrtare nuk di (ose hajde dalim nga OKB, gje qe edhe Dulla nuk e boni - cte them une tani)

Epo kur digjesh nga kosi... 

 

nemesis

Ty ste mora vesh kete rradhe, ishe pro, kundra apo i barazlarguar?

RAST I HUMBUR por jo per leke. Ndersa Blendi nxjerr fotografine e vajzes engjellore shqiptare qe u kursye nga Asadi apo Hitleri, une pres fair report, fotografite e femijve te vdekur ne Syria nga AK, me pyetjen: po Shqiptaret bene gje per keto qenje?

Leprat, kalin dhe gamorin 'high' on Sarin, ne Shqiperi e pashe tek dokumentari i kohes se Dulles.

A DO JENE SHQIPTARET ALTRUIST NJE HERE NE HISTORINE E TYRE TE KONTRIBUOJNE NE MINIMIZIMIN E MIZERJES NE BOTE????

Pres pergjigje teme kujtoni se sa kemi ndihmuar kombet ne zhdukje apo vendet e zhvilluara, kur kane pasur nevoje?

Po cer rasti i Arte, ne sdum njoni tjeterin e jo me te ndihmojme per ceshtje me te nalta.

Nuk besoj se gjerat jane kaq te thjeshta. Puna eshte se cfare do fitonim si komb po te pranonim kete bashkpunim. Nese jane te verteta ato pese pikat qe jane permendur ne shtyp per perfitimet qe do kishim, mbase duhej te vendosej ndryshe. Problemin une e shoh shume me thjesht se sa perpiqen ta nderlikojne te tjeret. Lajmi doli, kjo ceshtje nuk bente me sekret. Pikerisht ketu duhej nderhyre per te sqaruar opinionin publik, dhe te mos lihej terren bosh per keq intepretime. 

A ka keshilltar Edi Rama? Menaxhimi i situatave te tilla delikate eshte art, pune dhe detyrim. Perrallat me Konfidencialitetin jane bajate! Shume e thjeshte, apo jo?!

Vrasja e vehtes do guxim. Dhe eshte mire qe shumices i mungon ky lloj guximi. Po ju gazetarucet jeni trima, na e tregoni njehere sa trima jeni duke lozur ruleten ruse.

Mire e ke bere qe s'e le harruar, sidoqofte: Fajet i ka Saliu!  

Gallate e madhe, ky kupton qe e ka patur gabim vetem se koincidon me c'thote Berisha. 

 

Vecse kur te te bjer menerja ne uje, e do te telefonosh dike per ndihme, mos u habit kur nga krahu tjeter linja eshte gjithmone e zenesmiley

S'ka problem. Do i themi qe s'kemi qene te gjithe me i menje. Hajdni per hater te te lebetitmit. smiley

E ka thone i vjetri mo mire te qaje nona tjetrit se e imja. Ndihme jepet gjersa nuk rreziko veten e kalamojt e tu. Herojt pastaj hane buke vec. 

Per hater te lebetitmit apo te LEBETITMEVE ne Anije e kampe Maqedonie a durrsi/ kuksi??? smileyray:

Jeta o pun, pun dhe ca me shum pune po kajher o kok a pil dhe duhet me i hudh ato dreq zara se si dihet. Sidomos kur je vend i lodh si puna jone. Ne lujm bixhoz ter diten, skedina, telebingo, llotari spanjolle, apex, cezar, gervish e fito kte timin, firma piramidale etj e kur duhej me i fry zarit hapem syte si kausha. Haj mo, cdo te keqe e ka i te mire. Fituam nervin popullor qe ska cmim. Kshu me duket. 

Koko, lene skedinat. Ta ma me lujt ruleten ruse? 

Jo vallaj sma ma. Po kjo sishte tamom rulet ruse, mos nigjo ate grun nga divjaka qe doli te topi 'do na vdisni kalamojt qe ju shofte rraca jarebi'. Nese garancite dhe planet (qe si morrem vesh asiher) ishin te sigurta duhet ta kishim spirillu iher zarin pasi ti kishim fry. Ca do humshim? Breket e grisme me morra?

 

magus serdhi puna te shkolla po un e kisha planin B, shpija gjyshes te i fshat i vloressmiley

Nigjo mu, ishte e metet rulete ruse. As perenia s'jep garanci per keto gjona, si nuk jep per termetet e tcunamet. I vetmi fat eshte mos te rafshin, pa le t'i kerkosh vete. Asaj grus bravo i qofte se me instinkt e ka kap problemin.  Vallai mo mire me morra, se ne grope i helmum, ene morrat s'ta varin mo.

Ej, po prit me. Si u be ai muhabeti i shkolles alqi kondi? E kap apo s'e kap rrezja e rrezatimit kimik?

I doli fryka, i doli. smiley

Apo lere se m'duket koko e kish pas hallin tek do pallate aty afer. Per shkollen vete, hajt se folim smiley

Ky e kishte inotin dhe se s'pa femra te bukra ne proteste. Po le te pyesi Belulin njehere.smiley 

smiley

ej, po te perballesh me fantazine do guxim te modh... me realitetin pastaj, qendro icik me ndryshe puna.

Kshu me than ste rrej. Pyta turin cun lagje ho me si ishte? Vetem pucralina me syze qe ska klerasil qe i merr persiper tha, nuk shifshe nji te hajrit. Puta Ad Bolin oastaj, ky tha plot me yje dhe kishte mor tre numra tel po kti si zura bes shume se ky dhe per pastruset e komunales thote derro p....

Po t'kane rrejte mer, i ka konkurenca e panershme kto. Nigjo mu, boje i xhiro vete. smiley 

Po pra 1 dit rruge e 1500$ per ato far shurrufllash. Me aq pare ja fus per vegas. Apo skishin ven ca automate te rinj me uritha te Vdara, fiks si ato qe kam lujt ne tiron. Kta sikur ta din koken mo vlla. 

Mire. Pac veten ne qafe. Une te dola borxhit. Une thashe se po boshim muhabet ... t'i e paske menjen ke automatet. smiley

Epo tani eshte kollaj te flasesh, pertej c'do gjeje nuk  durohej ai eksperti i habitur!! Pastaj kjo pune po desh USA regullohet kollaj..nuk kemi thene as po as jo,thjesht e kemi te pamundur..me krijimin e mundesisve,ketu jemi flasim!! p.s. ore...cu be ai Sazan Guri???

Mua me interesojne Salistet e Xhiboles ne kete rast .

Perfytyroj bashke Lulashdashkurbanin e Bashkise , Babasqap Kufom Vucidol Berishen ,  Ed Palo ..et te mbledhur per te degjuar Raportimin e LefKOPESE :

Fitorje shoke . Ja arritem te kthejme ne faBorin tone edhe member te PPU -se  InteliDjente .Ishim nje grup i vogel , kurdisem si zakonisht Fatakeqin tim Poetinsmiley dhe arritem ta shndrrojme ne nje Histeri Kolektive ku sejcili del nje analist qe i jep dermen armikut tone USA dhe biles kemi lekundur edhe InteliDjente qe nuk binden 4 ever , por e kemi thelluar punen me te ditur qe duan   Specialiste . Desha te pergezoj Ate qe eshte Nje i vetem e i Pashoq  z.Sali smiley.. Fatmate tij Kunder Amerikes ndezen edhe Popullin e PPU . Amen smiley

Shume shokeve mund tu interesojne probleme te medhaja per Ballkan , rajon e me Gjere .Une them kjo Fitorje ka Rendesi ne radhe te pare pastaj do vijme tek te tjerat !

 

Te dyja, edhe nje fitore edhe madhe por edhe nje shanc i humbur (perkohesisht)... nqs ky shanc rivjen I kemi te dyja fitoret ne xhep. Fitoren e pare dhe me te rendesishmen e fituam. smiley

Pranej i kemi edhe pantallonat me dy xhepa.

Fitorja me e madhe dhe qe s'kishte ndodhur asnjehere gjate ketyre viteve te Pluralizmit eshte qe i treguam nje Ambasadori Amerikan qe nuk mund te besh karriere ne kurriz te Shqiptareve , plus qe tja dime per nder 23 Qershorit qe beri rrotacionin se perndryshe tani Armet Kimike do kishin 20 dite qe kishin hyre ne Shqiperi, dmth qe cdo e keqe e ka nje te mire.

Mnjf une bie dakort me ty Brad?

ps. ka kohe per ti sjell edhe ato... cdo e mire ka kohen e saj apo jo?

Te vijne kur ne te kemi Infrastrukturen e nevojshme dhe ndergjegjesimin njerezor.

Amon mer amon si ke fillu me fol ter sqim si diplomat. Nuk te shko me degjo mu. Me kolorit ke kur je bruto. 

Kshu me mo  nojhere, sa me prish synin e keq smiley

Iku dhe njoni. (:  gjynof. Te vuni perfund kollarja mduket qe mos o zot

Leje se jau ka mledh Poeti. Vetem gjuhe  letrare du,  ju ka thone. smiley

8 me 2 na e ka bo , prej tipave si ty ka humb PD-ja me tha para ca kohesh smiley

smiley Edhe drejt e ka!

o PF, e ke gjo shaqirin ?

hahahahahahahaha...

O Brado, dmth PD-ja e boni analizen e zgjedhjeve edhe ka dal n´perfundim qe e paskesh pas fajin ti?

hahahahahahahahahaha.....

po si tha ai qe e bon shoket e vet per rrafmet?. "po le te me denojne, partia ime me denon!"

smiley

Ose informacion te sakte nga qeveria, informacion te bollshem nga ekspertet dhe opozite te pergjegjshme. Kjo eshte infrastruktura me e nevojshme.

Per piken e pare ate te Arviziut bie dakort, por per te dyten se me demek po te ishte saliu armet kimike do te ishin tashme ketu nuk bie dakort. Sepse, po te ishte sali-u amerikonet as qe nuk do te afroheshin fare, pasi e dinin qe ky kishte per ti rishit ato nepermjet xhenit dhe gites. Eshte njesoj si me TAP-in Brado qe u aprovua kur u siguruan qe birisha u zbyth. 

Ne fakt dhe une e kam menu shpesh qe po te ishte Sala  dhe pasi ti merrte armet kimike prape tek Asadi do perfundonin.

Brad thone qe Basha po s'hoqi qafe Berishen do i rreshkase PD-ja nga duart smiley

Ore ai i shkrete ka per te rreshqit vete, para se ti rreshqase Partia. Do ia haje melcine jozefina...

Ehuu.. sa Basha ka me heq Sala qafe smiley

Jo ne PD vecse... gati jane Bamiret me shoke smiley

Ca Bamiri mor burre , bamirit edhe sot e ksaj dite kur e sheh i shpeton shurra smiley

Jo mo burr se ka Lizandrin smiley Po thone qe ai ka ardh t'jua fus ai amerikani kujdes kohe te veshtira me amerikanet smiley Eshte tip skuthi ai rri i heshtur vetem kur tja bej bam smiley

S'i bojn dermon qoftet fare?

Jo e ka fara-qofte, farat njehere pastaj qoftet mos e ngatarro rradhen smiley 

Per Salen i duhen qoftet me kalori, farat i ka kur flet me te vetet. smiley

Thone qe e ka fillu me fara kungulli.... por kjo sepse kan mbaru fartat e lulediellit ne shqiperi... bah ca tbojn ata tifozat e tirones mer yahoo, len gjith vendin pa fara smiley

 Bamir Topit, i ka fut barin e miut,  doktor Adhamudhi!smiley  asnjihere nuk ka guxu  me ja thy turinjte doktorit! Smundje bute mo! 

Sala me nje pultje sysh e ul dhe e ngre zgupthi lulin. Ate qe e ka e ka. 

Ore po ca behet: hy me nja dy site online ku luaj tavell dhe me dalin aty anash reklama per te ble maska gazi!

Keta qenbirqenash gjemojne me cookies ngado ku shkel robi ne internet dhe si duket e kane pare qe kam lexu gjithe keto dite lajme mbi Shqiperine dhe armet kimike... dhe tashti me reklamojne te blej maska per mbrojtje nga helmet smileysmiley

smileypunojne agjenturat amerikone, syrvejojne nga afer cdo frymor te kesaj bote.

Hajde te flasin tani te gjithe keta qe dolen kunder armeve smiley

dhe me e bukura osht se amerikonet na i dine te gjithe emrat e vertete pavaresisht se ketu jemi anonim me perjashtime te ralla si Pierre e ndonje tjeter. Prit kur te me thone mua per te hapur berberhanen brenda ne ambasade se tashme e tutje do ta ndaloojne personelin te qethet jashte ambasade nga frika e fondamentalisteve te PD-se si halimi, Strazimiri ai i Peqinit (gjithmone ja haroj emrin psikopatit).

mos vish xhup te kuq ne proteste; nuk lejohen reklamat smiley

Mu me kane thone qe ato te ambasades amerikone kane gisht edhe ke nji blog me dosje qe na kane hap ne te peshkut ne internet. Na kane numuru...

Imagjino Arvizu si ai gjermani tek filmi "Peshku i fundit"smiley

Arvizu me helmete.

Arvizu diversant, tip Ndrek Luce.

Duke numeruar neper dhemb.... kur fap nxjerr koken Sala... ay nuk po numeron... joooo une them une ju, ai po shan PD-n nga robt, komunist, antiglobalist, antiamerik, jooo degjoni mu ju, une them une jue.smiley

Kjo ishte videoja me pikante e protestes!! smiley Arviuuuuuuuuuu 

kjo s'eshte vidio me pikante por eshte turpi i protestes. nje u cmend dhe e tha, me dhjetra i shkuan pas. turp!

Aktivistet e shoqerise civile zgerdhihen me keto sulme raciste ndaj arvziut.

aty jane te cmendur te tere. mire ai qe e thote, po ajo nga mbrapa, per inerci ja vesh edhe ajo.

Po ajo nje shaka ishte moj Alba, mos e merr kaq personale se tu ofendua Arvizujaaa....se nqs kaq te indinjon, atehere cfare provon kur Arvizuja te kercenon ne shtepine tende? I ke ndjekur lajmet apo jo? Arvizuja ne asnje vend te botes nuk eshte respektuar me shume se ne Shqiperi prandaj qetesohu se nuk guxonte robi te hapte faqe te lexonte lajme nga Shqiperia se dilte surrati i Arvizuse.

Pse fle gjum nsa-ja si ed rama? Kur them te vdara kishin ven ter automatet e apexit. 

Prit tashi se po i ngatarroni gjonat kot. Keta qe bejne reklama nuk e kane haberin nga politika. Thjesht ndjekin cfare interesash ka konsumatori dhe ja pershtasin reklamen. 

Pushtetin e vertete ne kete bote sot e kane korporatat. Seriozisht kjo.

po pra; ato te picerise qe shperndanin pica falas nuk e vizitojne peshkun ! smiley

Pranej une sa futem ke peshku me dalin anash reklame kallamash peshkimi dhe karrema!

A paskan vene nji reklama aty, e paskan vene... po qeka per qellime me te larta sesa paraja... sensibilizim shoqnor.

Posa here do e 'analizoni' ket punen bombave atomike mer sa na e shpifet. Akoma s'u lodhet mer jahu. Same shit/story different day apo ore. Na e shpifet ket blogun! Llapa llapa po me 1 brime. Nuk nderrohet melodia  ndonjehere ketu. 

Na trego noj perralle pra , ca te bojme ne , keto tema na sjellin smiley

Ca ke mi moza? Ti njihesh si tip i moderuar. Ce ke ter ket acarim?

s'e ka kap xhibi kte punen e llapes dhe brimes te Moza llastices. Ose s'e le gjembi me reagu, nji prej te dyjave

Llapa llapa po me 1 brime. Nuk nderrohet melodia  ndonjehere ketu. 

smiley

Ku dhem llapa shko brima...a si i thojn mo!

kto jon muhabete post - kimike smiley

Qafshatgjith, u bo me von kundragaz edhe kur menojm.

smileysmileysmileysmiley mduket se me ka kap radioktiviteti i teprum

Ju luta moderatorit, na e sill ate temen e kastravecit kontaminum se tani o koha. Sdo qe sdo. Ca te bejm, do matarohena me ca kena. 

fitore mer, ca humbem? te pakten nje here fitoi vullneti i njerezve. Masanej pytja nuk ka kuptim. Vete kryeministri tha se nuk i kemi kapacitetet per ta kry ket pune. Qe n'fakt beri qe gjithe ato qe tha per rritjen e pazarit me ameriken nuk kishin shume kuptim. Se perderisa nuk kemi kapacitetet, ca lesh pazari do me rrit?

Ne fakt vullneti i njerezve ka fitu edhe ma heret, me fitoren e Frontit Demokratik Popullor ne votimet e 45-ses.

ti po thu c'do populli ben partia dhe c'thote partia ben populli?

Bobobo e vetmja parrulle qe nuk e kam kuptu kurre. Kjo eshte si puna e pula apo veza. 

Belul te paska nxjerre plaku Mere ek Tema smiley

Patjeter nje fitore. Nje fitore per te gjithe ne qe nuk e lam Ameriken te shtrengoje duart me nje tjeter qeveri komuniste smiley

 

Kjo ishte fitore nga te gjitha pikepamjet. E para dhe me e rendesishmja: armet kimike nuk "shkelen" token shqiptare, per hir te deshires popullore dhe dhe e dyta,  kunder deshires se nje lideri delirant, qe kujtonte se kishte fituar kapital politik te pafundem, saqe mund ti sillte armet duke genjyer nje popull te tere. Asnjehere  nuk ka patur negociata(pavaresisht se Bushati genjen kur thote, qe nuk kemi pasur nderment te shkaterrojme arme ne Shqiperi), thjeshte ""lideri"" po priste ti hidhte hi syve njerezve, i bindur qe ata qe do e mbeshtesnin ishin shumice derrmuese. Ai besonte se i doli asua, te merrte ca para, qe i duheshin per kredo politike, por sidomos per te shmangur kolapsin financiar, qe eshte i sigurte qe do ndodhe, nen (zh)drejtimin e tij.

Nje falenderim per gjithe rinine dhe per gjithe ata te majte dhe te djathte qe mbeshteten kauzen e drejte.

Ceshte kjo fjala asua mo se ne habite?

 

ja dhe un i mengjeri e mbeshteta levizjen anti arme vdekjesjellese. E dija qe nje dite do ishim ne te njejtin front. Eh ca tbo rilindja ca tbo

Nuk ja nga ai çik vend ti prandaj dhe se kupton.

Ne kemi ca gjera qe na bashkojne, por dhe shume gjera qe na ndajne. Une psh nuk e sakrifikoj Shqiperine per partine, kurse ti ndoshta e ben kokoleps(?) nese partia te urdheron.

Ja ktu e prishe. Zgjat un i shkreti doren e pajtimit, hic ti. Ca lesh partie kom un mer amon qe sja kom pa iher hajrin? Mu dhe ai kodosh Rama mhyri ne zemer vetem kur degjova qe merret me orgjira dhe merr ashtu. Ca ti beja he?

Troc fare!! Nuk ka me...Per ata qe kane sy e veshe

Nuk ka vullnetare..somebody somewhere....hmmm

Dhe gazetari vazhdon "Askush nuk me ka kthyer pergjigjen Perse nuk shkaterrohen ne SHBA apo Rusi?" smiley

Aty mer ne Siri ti pastrojne. Asnje vend s'ia ka borxh. 

Shqiperia ja u ka borxh femijeve te atij vendi kur ju kerkua pasi ka mjele Europen e Ameriken sa here eshte qurravitur, keto 20 vjet.
 

çfare flet mo gomar, çfare borxhi  i ka shqiperia botes ?

Anglia ja ka shitur armet Sirise, sidomos ne kohen e Blair-it.

Sirija qe i ka blere armet kimike dhe Anglia ( edhe Gjermania pak) qe ja ka shitur.

Dhe gazetari vazhdon "Askush nuk me ka kthyer pergjigjen Perse nuk shkaterrohen ne SHBA apo Rusi?"

 

Arto.., nuk e di per Rusine, por SHBA  ka goxha  justifikim.  -atje nuk lejohet me ligj (Kushtetute) futja/importimi  i armeve kimike!     medemek, e kane kopsitur me kohe amerikanet se e dine qe jane te rrezikshme keto   lloj ''lodrash''.smiley,  ngado qe te vijne..smiley

Koha qe ta kopsisim ehe ne me kushtetute Belulo qe mos te gjendemi ne situata te tilla tragjikomike  smiley

Nje term interesant qe perdori analisti ishte "mentaliteti kolonial qe mendon se mundet thjesht ti hedh armet kimike ne Shqiperi."  Kjo eshte teoria ime se Shqiperia eshte si koloni, ku ben cfare i thojne te tjeret dhe kur ambasadori Arvizu del net TV dhe gazeta gati perdite dhe flet per çeshtjet e ndryshme. Kjo nuk duhet toleruar. Nuk ndodh asnje vend tjeter sovran kjo gje. Duhet te sensibilizohemi per kete sepse eshte diçka me te ertete e rende.

Nje komentues

Xboxshqip
 
Hi i am Albanian and i feel shame
 I just wasted to say America didn't do nothing wrong here it was Edi Rama the Prime Minister this fucking little man wonted to enter in the big table with Obama Putin and Assad it was all for hes personal interest and nothing ells 
but he will never get a Nobel for Peace killing hes peoples with that gas no sir 
fuck Hem and all the Albanians who voted for such person

 

smileysmiley

ja ve fajin shqiptareve ( shan shqiptaret ) qe votuan Edi Ramen, i cili donte te helmoje popullin e vet (!!)  po harron ate qe, ne qoftese do te ishte Sali Berisha, kryeminister , padiskutim qe,  do ti thoshte "Po!" dhe do te shtypte cdo proteste paqsore qe do te ishte kundra! Bile do ti quante "antiamerikanizem" .E cvete! 

Xboxshqip , pi uthull, se te bo mir! 

Po marifetçinjve të protestave çfarë u mësoi? Jam i sigurt që ata do rikthehen aty në shesh me kauza të tjera të sajuara. A do tërhiqet vazhdimisht kryeministri?

....një çështje tjetër që po vlon per dite dhe eshte shumë e rrezikshme dhe me pasoja të rënda për pozicionin gjeopolitik e gjeostrategjik të kombit shqiptar, është edhe çështja e një nisme për krijimin e një “Jugosllavie të re”, përkatësisht e një federate sllavo-ballkanike, në të cilin do të përfshiheshin: Serbia, Mali i Zi, Bosnja, Maqedonia, shteti shqiptar dhe Kosova, pra ish-Jugosllavia pa Kroacinë dhe Slloveninë, por me shtetin shqiptar brenda 

Obama me kishte nisur mesazh ku me thoshte - Ketlina i want to talk with you directly!  Menjehere mendja me shkoi tek peshku..Obama lexon peshkun dhe pike..Po me mua cfare do te diskutoje valle kur pergjigjen ja ktheu kryeministri..smiley

Oh, dear! Fiqiriu paska vjedh passwordin e Ketlines dhe paska pa nje enderr tjeter sonte...

Nejse, te fokusohemi ne teme. Mishela ishte prezent, dhe nese 'po' si reagoi ne kete rast? Per armet kimike flas.

Po jo nuk do takohemi por ne telefon, biles me thote make sure you join Monday's call..smiley

 

Aha, mire. Se enderr eshte, ca s'ben vaki. Gjerat aty mund te jene pa lidhje, por mund te kene kuptim. smiley

Une po dal njehere Ketlina se helbete e shtune mbrema ketej. S'e di per andej ka nahija juaj.

p.s.: "make sure you join Monday's call" ? Obobo prape muhabete kimike te henen e? Uff, s'paska pas fund.

Befsh qejf... ahhhh sikur te isha djale!

Haha... c'te pengon? Hap nje llogari te re me nofken Haki Stermilli. smiley Braktise Ketlinen. 

" Byers Remorse " much ??? Holly shit. Si perhere filloji punen psikologjia e mrapesht e Albanezit . Perderisa USA na la me u terheq kaq kollaj, nuk do kete qene dhe aq muhabet i keq ajo pune... Ah sikur te na thote edhe i here !!!

smiley

Ma hiq mu nji sy, tha, por atij hiqja te dyja.

smiley ky eshte difekti yne qe ne gjeneze.e bejme hamhamin ne fillim pastaj mbetemi si te ashtusur.

Ja ku po na kopjojne dhe Napoletanet smiley qe kane Camorrane

http://www.liberation.fr/monde/2013/11/1...

Mbi 30'000 veta (sipas policise) mbi 100'000 veta sipas organizatoreve kane protestuar ne Itali kundra mbeturina kimike (rreth 10 million tone) qe jane vendosur ne Campagna prej me shume se 20 vitesh nga mafia.

Efektet negative, kancer 3 fish me larte se ne gjithe Italine.

Epo le ta fillojme me titullin: "Një fitore? Apo një rast i artë i humbur?"

A e moret vesh ju o shqiptar ça paskemi hup, se un per vete nuk mora vesh,  di qe po kjo gazete pacavure  (soon to be  55 nese vijon keshtu) ishte e para qe hodhi  receten me pika pika! Mos ore mos u tallni keshtu me shqiptaret e shkret.. i ankohemi amerikonit pastaj ne...

Moza Llastica ka te drejte dyfish me shprehjen porno:

Llapa llapa po me 1 brime. Nuk nderrohet melodia  ndonjehere ketu.

Llapa-llapa me e peshtire se pune e bombes eshte brima e pranveres se demokracise qe vjen sa here plas bomba, mesatarisht nje here ne çdo 4-5 vjet.

Ngeli duke na ardhe demokracia per here te pare, dhe asnjehere nuk po na iken.

Me e neveritshmja nga te gjitha ardhjet pranverore eshte bomba e 97-tes, ne mes te atij çorapi shkaterrimtar nuk mungonte shpresa me llapa-llapa: "Tani do te vije demokracia e vertete!"

E kam thene dhe e riperseris: modelet me te sakta jane modelet e seksit, pra vazhdoni me llapa-llapa me muskuj goje sepse eshte shume treguese.

Prandaj thirret ne loje edhe rinia si prurese e demokracise se vertete, ka muskuj me elastike dhe prodhon lengje me te fresket.

 

 

 

Se harrova me te rendesishmen qe ka qene thelbi i muhabetit, mundesite teknike te Shqiperise per te kryer kete operacion.

Nuk e di se kush e tha ketu (po me siguri ndonjeri nga te iluminuarit e blogut: Endrit, KasysKlej, Hunter, qe thone te njejten gje pa pushim llapa-llapa) se dallimi ne kete çeshtje ka qene se ka akoma prej atyre qe nuk kuptojne skemat e reja, kane ngel me skemat e vjetra. E fjala ishte se ne shesh kishin dale ne proteste truret e rinj te roboteve me qarqe te integruar.

E pra pikerisht keto lloj robotesh protestues as nuk mund te imagjinojne qe nje qytet i teri te ngrihet heret ne mengjez, te laje syte, te pije kafen dhe me vrap te perleshet me elemetet e natyres per t'i trasformuar neper kantiere dhe uzina. Po te kish qene per ate kohe, teknikisht robotet e atehershem e kishin zgjidh kete problem si buke e djathe. Sot te tere i ke per seks llapa-llapa, jo per gje tjeter.

 

 

ça shkrimi kot ky.. gjithe pyetje e gjithe hipoteza..   ''beme mire apo keq qe  nuk i pranuam armet kimike?''  -ndoshta Po,  ndoshta Jo.   ''fituam  apo humbem?''    nuk e dime,  ose nje nga te dyja  do thosh NN.smiley   

 

po mire mo toç,   keto jane pyetje  te afermendshme,  keshtuqe mos na i paraqit si ndonje analize  e holle..   por ideja  eshte qe: meqense ne vertet  nuk dime  se si do   shkonte/mbaronte  ky operacion  ne Shqiperi,  (madje nuk e dinin as ata  qe ishin pro  armeve kimike dhe u hoqen si specialista  pasi  justifikimet e tyre ishin idiote: jo po kemi detyrime ndaj NATO,  jo po duhet ta bejme per  mikun tone Ameriken e ksi budallalleqesh..)   pra  meqense nuk e dime, se si  mbaronte ky operacion, atehere  ne nuk mund ta benim  vendin  nje qender eksperimentale.  prandaj edhe  vendimi   per ti mos i pranuar armet kimike eshte  i llogjikshem dhe  i drejte!!

... ja nje koment nga nje blog .....

......Nuk me pelqeu ne gjithe histerin e ketyre diteve qe nuk lejohej t e shprehej mendimi ndryshe ose absetenimi, kam punuar per 26 vjet ne nje nga ndermarjet strategjike shqiptare qe ishte edhe kimike dhe di qe t e ndodhe ndonje gje duhet patjeter reaksioni pra perplasja me nje lende tjeter , si dhe aksidente qofte dhe gabimi njerezor , por me ka bere pershtypje  miq te nderuar tek brezi qe po vjen , me vjen keq jane analfabete funksionale , jo kimi qe nuk dine por as shqip, madje jane me master e doktorature tani, dhe te gjithe hiqen intelektuale. Me ka ndodhur profesor me dy goca te reja qe erdhen para 5 vjetesh ne ndermarjren time pas dy vjet te ketyre gocave pune dolem per kontroll ne fushe dhe e di ca me pyeti kolegia (goce e re)qe kishte master dhe dy universitete si dhe per dite kalonte flete analzen e kripes , pse esht e kuqe kripa ne vaska, ju pergjigja me shaka ("i ka ardhur tezja" ) moj i thashe ke flete analizen ne dore kripa ka ne perberje nacl dhe lende t e huaj si dhe magnez dhe hekur etj ne % , cfar e ngjyre kane keto psh hekuri ose magnezi , ju betohem profesor nuk e dinte asnje elemente kimike .Pra profesor kete brez mund ta manipulosh lehte .Natyrisht mbetem ne zonen gri te gjykimit tim per arsy se nuk degjova asnje ekspert apo profesor te nderuar ne fushen e kimise apo te shkencave ushtrake te lendeve helmuese luftarake pervec mendimeve kunder ose pro te ekperteve te huaj . Nuk me pelqeu histeria ne tv dhe ngyrimi ndaj njerit krah , per shkak te kundershtise .Me kujtohet dikur Halil Hasko pruri nje italian per te mbjelle luleshtrydhe ne dukat ne vitet 93 '94 dhe u perzu se kish qene sekretar partie dhe zhvillimi nuk duhet te vinte nga ai .Pra sic po duket manipulimi per mire ose keq i shoqerise shqiptare do jete i dukshem.Mendoj pirmaida e fundit eshte arsimi.Ah nje gje kam marre vesh keto dite se Cani ka inat Ramen se Lubonja esht e konfrontist , se Andi Bushati (djali i veres) nuk e dinte per lungomaren dhe Kryetari i Opozites Luli nje jurist nuk dinte asnje nene te kushtetutes (jo me at e qe e kishte ankimuar ) ne perfundim mjere ne sepse nje grup njerezish qe shohin vetem rreth bllokut dhe sdine gje..................

po jo mo alidemso, se edhe mendimi ndryshe u shpreh lirshem  neper  emisione TV etj,  thuaj ketij apo kesaj se spo e kuptoj se ceshte..

vetem se problemi  te keta qe shprehnin mendimin ndryshe, ose pro armeve kimike,  ishte  se ishin  shume te ''kufizuar  ne argumenta'',  sepse nuk ja kishin haberin  fare   dhe  kepusnin  broçkulla, kshu ne pergjithsi, pastaj..  ''kemi detyrime ndaj NATO''.   ''duhet ta bejme per aleatin tone te madh''... por dolen edhe ca biçimsez  qe ishin me specialiste akoma  dhe thoshin..  ''lenda sarin nuk eshte e rrezikshme fare,  mund ti lash duart me sapun dhe çdo gje ne rregull''.smiley       ndersa tani, ky tipi ben bythlepirjen  e  zakonshme..smileysmiley   

..pra   doja te thoja qe  nuk e kemi ne fajin qe mendimin  ndryshe e perfaqesuan kesi  tipash..smiley

.

Mendimi ndryshe Artan Hoxha, Farhri Balliu,Henri Cili,Nurellari,etj smiley

Pertej faktit nese ishte nje rast i humbur apo, qe nuk i ka ngel nje injoranti si Thano ta kuptoj, kjo qe po bejne tere keto media super-bythelpirese ndaj Rames eshte edhe strategjikisht e gabuar. 

Ithtaret me te verber te Rames ne 15 nentor po veteushqenin idene se Rama kishte dale me i fuqishem nga kjo beteje se kishte ditur te degjonte popullin. Nje artikull te tille kishte dhe ResPublica disa minuta pas fjalimit. Te tjere ate nate shkonin dhe me larg, hipotetizonin se ne fakt e gjitha kishte qene e organizuar nga vete Rama per te justifikuar JO-ne e tij. 

Ndersa keto shkrimet e ketyre 2 diteve tani jo vetem qe tregojne se Rama eshte detyruar te thote JO por vete  nuk ka dashur, duke shkermoqur idene e militanteve te verber, po mbi te gjitha e tregojne dhe si frikacak dhe te paafte ne komunikim. Edhe sikur ta besonon kete teorine me te fundit te cekut te bardhe, mire do ishte te mos e thonin kaq hapur. 

Pse spekullon o Endrit?

I vetmi qe ua drodhi Amerikanve qe Sala ne 96' i premtoi Klintonin tet a tet ne Washington dhe e hengri fjalen ne shqiiperi. Dhe pjesa tjeter eshte histori.

Te besh nga ato filma sic spekullon ti jane GAFA qe Rama nuk i ben kurre, duhet vetem nje Psikopat si Sala.

Qe Rama doli me i fuqishem as nuk ka fare dyshim, shiko laskaret e PD (Bumcja, Halimja) qe spekullojne njesoj sic po ben ti ketu. As une nuk kam asnje lloj simpatie per Ramen dhe shpuren e vet po puna eshte qe po fiton pike gjithe andej. Tani pytja qe shtrohet: A u bo kaq i squt Rama per 2 muj apo jane keshillat e Keshilltareve? Une them kjo e dyta. Po mund te jete dhe e para, lufta si macja me miun qe ka me LSI-ne e ben qe te jete i kujdeshem dhe te mundohet te gaboje sa me pak.

Po te shikosh qasjen e Metes, qe mundohet te mbledhe sa me shume deputete, qendrimi prej kopili ne TopStory e kupton qe marrdhenia mes te dyve nuk eshte ajo me e mira,

Edhe nje here Ai me 15 Nentor padyshim qe doli me i fituar.

A mund ta kuptoj ca lidhje ka kjo qe ke thene me ate qe kam thene une?

Gazetaret prane Rames akoma nuk kane vendosur kush eshte historia e vertete ne kete mes. A ishte Rama qe i mbeshteti protestat qe ti jepnin argument per te thene JO? A ishte Rama ne kete mes nje lider vizionar e modern qe u konsultua me popullin dhe pranoi vendimin e tyre?

Apo valle Rama donte te thoshte PO por u detyrua nga protestat, e nje populli mosmirenjohes, injorant, qe nuk e kupton te miren qe po i vjen etj etj. per te thene JO?

Une duke lexuar Thano me kompani akoma nuk e kam marre vesh cila prej ketyre te dyjave eshte e verteta. Ti meqe e paske marr vesh na e thuaj meqe ne po spekullojme -  ndryshe nga Thano qe po na flet per nje mundesi te arte qe askush ne fakt nuk e ka te qarte cfare ka qene. 

Spekullimi qendron te kategorizimi i ithtareve, gazetat e Rames etj etj etj.

Po ca nga ithtaret i kam miq te mi, dhe kam qene me ata te premten ne darke. Nuk ju ngelet hatri edhe po t'iu them ithtare te Rames. Sa per Thanon, nuk me behet vone edhe nese i ngel hatri. 

Absolutisht dakord me ty. 

Dua te shtoj qe hezitimi i qeverise ishte me te vertete nje turp i madh. Nqs Norvegjia i eshte pergjigjur dy dite mbrapa pyetjes se a do i merrte AK apo jo, Shqiperia eshte dashur te thote jo 1 min mbrapa; duke pasur parasysh kapacitetet qe ka. Eshte qesharake ç'thote Bushati se ne kemi dashur te bejme pjese, por ne çfare? Ne shkaterrimin e mjedisit? E njerezve?

 

 

 vijmë te Berisha; mizerja që nuk na shqitet nga këpucët

 

Po te shkojme aty nuk e gjejme dot pergjigjen. Kush ka mend tani merret me kryeministrin, jo me ish kryeministrin.

Per shume njerez faji i vetem ishte se nuk dine te lexojne, nuk dine te ngrejne nje argument dhe nuk dine se cfare eshte racionaliteti.  Informacioni ka qene mjaft i sakte dhe i detajuar ne websait e OPCW. Ka edhe shume resource te tjera online ku shpjegohet mjaft qarte dhe me hollesi se cfare eshte nje arme kimike dhe cfare jane subtancat kimike. Cili eshte roli i tyre, pse jane te rrezikshme dhe si dhe pse duhen eleminuar.

Churchill thoshte: Sa te dale nga goja e verteta, genjeshtra ka bere xhiron e botes. 

Ne shqiperi paniku dhe frika i pushtoi shumicen e njerezve dhe llogjika e aryheja u perbuz deri edhe tentativa per tu vene ne loje! Informacioni nga ekspertet vendas dhe te huaj ishte aty ne ekrane por media sharlatane e ushqyher nga fantazist te shfrenuar ( ata qe kishin hallin e molleve pershembull dhe femijve) dhe me dificite mendore te theksuar preferuan fatanzite e tyre personale. Nuk mundet nje ekspert te hyj ne debate fantaziste apo tu pergjigjet pyetjeve te tilla si : Po sikur te bihet termet? Po sikur te plasin te gjitha njeheresh? - Po ca do plasin ore lugeter qe ju paste koka me mire thuaj! Po pse cfare eshte OKB  kafeneja e lagjes mbushur me rrugacer? Cfare eshte nje profesor, oficer kimie apo ekspert i subtancave kimike pijaneci i rendomte lagjes tuaj qe kerkon vemendje? 

Me e turpshme kur mendon se mund te vendosnin kapital politik dhe me injorancen e tyre turperuan kombin e tyre dhe me kryesorja OFENDUAN nje komb tjeter dhe nje organizate qe ka qene deri me sot pergjegjse per shkatrimin e 80% te arsenalit me te rrezikshem kimik ne bote. Nuk  e keni idene se cfare ofendimi eshte per ta aludimi se ata kerkonin te na helmonin kalamaqte, mollet, lumenjte , detet apo fushat! Aludimi se ata kerkonin te blinin Shqiperine dhe nje kryeminister dhe te benin eksperimente me nje popull apo te rrezikonin te shfarosnin nje popull! 

Pas histerise vjen trishtimi, turperimi dhe ndergjegjia e vrare! Keto dite perseri sepse ne Shqiperi mungon senci i debatit, mungon arsyetimi do kalojme ne histeri pro - amerikane me artikuj ku njerezit do bejne "autokritike" dhe do dalin me skenare te tjere hakmarrese te Amerikes ndaj Shqiptareve sepse ne i thame JO. 

 

 

 

 

 

 

Bravo Liqen, you nailed it to the cross. Vetem veji copy right se do ta lexojme neper gazeta kete koment. Do kujtohen njishat gazetare te lexojne sitin e OPCW. Qe megjithse mos ta lexosh, per nje njeri me pak sens racionaliteti do e kishte kuptu. Por demi u be, tani te shofim para, te munohemi te arsimojmr sado pak ket rracen e re, qe Blendi e tregon me krenari, te injoranteve qe po rrisim.

Po pse cfare eshte OKB  kafeneja e lagjes mbushur me rrugacer? Cfare eshte nje profesor, oficer kimie apo ekspert i subtancave kimike pijaneci i rendomte lagjes tuaj qe kerkon vemendje?

Po shifsha pak dje neper te, ne YouTube opinionin e Fevzos, dhe kishin marre nje oficer kimist. e kishin marre vetem per figurant, sa hapte ky gojen i sulej Zheji, tuttologu fancazzisti ose Mesila idjotja qe thoshte po te plasi e gjitha menjeher dhe e krahasonte me Gerdecin, sikur LHL te ishte dinamit. Nuk e kane idene fare po fare fare, nuk e dine qe LHL mund te besh dhe ne WC te shpise me gjithe ato detersivet qe kemi aty.

Mbas diskutimit të djeshem mu më bonë abuziv, thashë me vete që VK skom përte shkrujt mo (të pakten për këte temë) po…. mori qeka gjo e modhe. E kuptoj që mund ti kem ra në qafë nonjonit apo ti jem duk pordhac nonji tjetri dhe i kërkoj të falur – as e kam pas nepër mend jo.

Tani du me thonë nja dy fjalë për temën si dhe me përmbledh/sqaru ato që kam pas dash me thonë në diskutimet  e mëparshme.

Mendoj që qeveria aktuale nuk kishte të drejten morale për ti asgjësuar LHLte në Shqipëri. Ajo e fitoi pushtetin me premtimin që do prishte marrëveshjen për plehrat dhe vërtet e bëri që në ditet e para. Po ashtu lufta për pastrimin e bregdetit, furrave ne fush kruje u profilizuan lart keshtu që pranimi i LHL do dilte shume skic.

Mendoj që PDja nga ana tjeter, parti kapitaliste, pragmatiste firmetare e marevjeshjes për plehrat duhet të thoshte PO dhe jo të mbante ate qendrim b’qirash që mbajti.

Personalisht mendoj që Shqipëria duhet ti thoshte po ofertes nese përfitimet ishin OK.

Puna vajti si vajti dhe tani ska shume rendesi rezultati. Gjithsesi trajtimi që ju be ceshtjes ketu ishte skandaloz – me keq se të pazari gjosë te ura rrogozhinës dhe kjo ma heq brainin fare, po keq fare amo.

Askush se cau meneren  për të marrë vesh se për cfarë bëhej fjale, lene pastaj për të bere trajtim të ofertës (self-analysis, risk, financials, support, opportunities). Askush nuk beri nje diskutim serioz nese ky project mund të manaxhohej ne AL (scope, resources, timeline, manpower). Asigjo, vetëm tym e të bertitme. Dhe ketu te peshku që mahet për intelindhjent!!! Po keshtu edhe opinionistbëresit e multitalentuar dhe të gjithanshëm shqiptar. Para dy ditesh ndrova kanalin të Opinion. Ishte (sigurisht) Lubonja që merrte pjese nga larg me cellular ne vesh, dhe nji tjetër që rri me nji mjeker njijavshe. Sa digjova të bertitmet e ndrova shpejt dhe se pashe kush ishin ato të tjeret. Po keshtu te News24…. Kur intelidhjenca sillet keshtu, ca pritet nga populli? Poplli kujtoi ke po na vine B-2at dhe po na rrafshojne me sarine. Dhe hic se ka fajin as Rama e as Sula. Fajin e ka PPUja dhe ato kllufat e multitalentum të studiove qe as ja kane haberin se per ca folin. Fare!

Para na nji jave shelli testoi nji pus anej nga Berati. Prurjen e kishte 150 000m3/d gaz ne dite me 5%H2S (1% H2S ne ajer e vdes njeriun per disa sekonda). Pusi nxirrte 7500m3/d H2S!!! E imagjinoni se ca do ndodhte ne rast katastrofe? Sma merr mendja qe ndonji nga ato opidhionistet e di kete pune. South streami qe morri kartabinca nga qeveria shqiptare ka kapacitet per ~17miliard m3/d. E imagjinoni ca ndodh ne rast katastrofe me pipelinen? Ky quhet calculated risk, Po une skam pa te interesohet nonjoni per sigurine teknike te pipelines. Jo, opidhionistat tone e pine kafen te blloku se rrujne per kshu vogelsinash. Nejse se u zgjata, jane ca pune te caktume qe kerkojne njicik me shume bythe se me ndertu nonji pallat, apo me hap nonji kafe te bodrumet e pallatit. Sa ma shpejt ta kuptojne mileti ket gjo aq ma mire.

jane ca pune te caktume qe kerkojne njicik me shume bythe

 Opozite me faqe te zeze, vend me shpatulla te vogla dhe kryeminister pa bythe - kombinacion fatkeq.

Patriot, ti apo kushdo tjeter kishe te drejten te beje nje sqarim teknicien. Nje nga arsyet pse nuk e beje dot, ishte edhe sepse edhe ti nuk kishe te qarte cfare po diskutohej, qe eshte nje arsyet e protestes. 

Por pyetja e madhe vazhdon, pse Shqiperia? Keshtu sic e prezanton ti problemin, nje shtet si Norvegjia me ekspertize te jashtezakonshme ne vepra te veshtira inxhenierike, dhe me toka te pafundme te pabanuara, duhet ta kishte pranuar pa problem. E pra, kur keto vende nuk e pranojne, e aq me teper kur ka te tjere ekspert qe thone se ky proces eshte i veshtire edhe i gjate ne kohe, normal qe njerezit do jene kundra. 

 Eshte e thjeshte.vakumin e informacionit dhe komunikimit mediatik te qeverise e mbushen gjithologet, sharlatanet,rreziqet imagjinare i  fryne gazetaret injorante por edhe edhe tv-te qe dinin mire se cfare po benin ne mbarsjen e publikut me panik dhe paranojat kolektive. Opozita ka kontributin e saj te padiskutueshem ne ndezjen e panikut dhe krijimin e klimes se mosbesimit ndaj qeverise.

shansi qe nuk duhej humbur ishte gazsjellsi TAP. dhe ai shanc u kap, nuk u la te ikte. eshte ky projekt qe do na mundesoje te ngreme koken lart energjitikisht dhe ekonomikisht. projekti qe do ta beje shqiperine superfuqi energjitike rajonale. dhe qeveria e Sali Berishes e kapi kete shanc, nuk u tregua e pafuqishme dhe me shpatulla te vogla.

keto pallavrat e kesaj gazetes Komuniste qe na paska rilindur pro-amerikane javet e fundit, mallengjejne vetem nostalgjiket e filmave me partizane.

Edhe pastaj habitemi se si na e futi Sudja e Xhaferri? Cmim Nobel e miliarda dollaro per shqiptaret. Ec babe.

Për tërë këtë histori nuk pati transperencë nga kryeministri. U tha se ishte sekrete?

Sekret nga kush? Ndërkombëtarët e deklaruan në media që armët kimike do të shkojnë në Shqipëri.Këtë e thanë vetë organizatorët e OKB. E tha ambasadori Arvizu, një jo do të jetë zhgënjim për SHBA. Qeveria heshti, kryeministri heshti. Pse heshtën?Pse nuk folën për të mirat dhe për pasojat e këtij veprimi.Shqipëria nuk është vetëm në dorën e një kryeministri,

ka parlament me një maxhorancë absolute. Ka president. Ka opozitë. Ka shoqëri civile.

 

Ju mushsat e PD kur dilni, dilni me bateri te perqendruar qe ta tragoni me tam tam sa loqe jeni.
Pse nuk ua tregoi Lulja detajet e ofertes, perderisa i dinte? Po hongri kallomin ashtu sic e hongri.
Rama ua futi, ju uli ne gjunje dhe tani vetem thithni smiley
E kaloj Lulja vijen e kuqe, opsioni ra. Duhej nje po unanime qe puna te ecte, Amerikanet e dine qe Sala s'e ka per gje te sulmoje popullsine e vet me Mig19 me gaz mustarde (kujto 97').
Si keni fytyre e shkruni akoma, verremlinj. Edhe krye verremliu juaj Bar Falliu e kuptoi sa e felle qe puna.

Shiko deri te pjesa Fahri Balli te kam dhene te drejte, por me tutje jo. 

Fahri Balliu coi gocen te Mihal Delijorgji per ta bere ortak ne Gerdec.  Fahriu eshte surrat boothe.

Admin : smiley

Desha me shtu kete se u ngjan shume cave ketu :

Se shteti nuk eshte grupi parl I ps, te cilin e perdhos sa here te doje, se shqiptaret nuk jane as piktura qe I ngjyros is t'I teket dhe se SHBA nuk eshte njera nga grate e rradhes

Gjusepina Tupalli e ka bere dje kete deklarate. Ka ca gabime ortografike por merret vesh ne fakt se cer ka dashe me thane. 

Rama ua futi, ju uli ne gjunje dhe tani vetem thithni

 

Sipas së përditshmes britanike “The Telegraph”, një burim afër negociatave ka deklaruar se Uashingtoni vinte bast për bashkëpunimin e Shqipërisë.smiley Plani i miratuar nga ONAK kërkon që kimikatet më të rrezikshme të transportohen jashtë Sirisë deri më 31 dhjetor, ndërsa largimi i të gjitha substancave kimike të deklaruara dhe prekursorëve, me përjashtim të isopropanolit, një nga dy elementet kryesore për prodhimin e sarinës (përdoret si tretës), të nxirren jashtë Sirisë jo më vonë se 5 shkurti. Sipas planit, objektet e armëve kimike siriane do të shkatërrohen gradualisht ndërmjet 15 dhjetorit dhe 15 marsit, ndërsa shkatërrimi i armëve kryesore kimike do të përmbushet jashtë Sirisë, deri më 31 mars. 

...e kupton tash se kuj ja e ka fut Rama smiley

Po po aty mbahu ti.
Vetem nji k...r desh me bo kopilin e pisomen me ustallaret e Washingtonit, baba juj Sali Ram B. Ta shkrujta me lart, pjesa tjeter eshte histori.
Te njejtin gabim boni dhe Lulja e PD, o sa ka per tu penu.

Edhe pastaj habitemi se si na e futi Sudja e Xhaferri?

nje gje nuk kuptova una; pse populli i revoltuar perpara kministrise ja plasi me duartokitje kur Rama tha 'jo' ?

a ishim ne gjendje lufte,a jemi ne vasal te usa,apo prej meshires qe tregoi Rama se edhe mund te na kish helmuar?

ky poplli shqiptare eshte i pakuptushme kto 100 vjetet e fundit por akoma edhe me  i pakuptushem keto 100 ditet e para nen qeverrisjen Rama-Meta

E mire se shume e zgjatem. Ajo qe iku, iku.

Po a msum gjo se? Se kshu kane hik shume gjona ktu te ne. Ore kesaj pune i duhet ron pas se qiti shyme probleme. Fillimisht problemi me imediat eshte qe po qesim nje brez debilash. Nga sa u pa nuk kemi nje brez te ri kimistesh fare. Marveshjen e ujrave me greqine mirr qe e kapi nje xhaje se te ishte per keta rrylat e rinj, kishte per te hik dhe 300km det.
Po ca te them une? Ju i dini me mire keto pune.

Msm, msm qe c'ke me te.

Une nuk besoj se ne kete rast zerin e specialistave do e degjonte ndonje njeri. Pashe nje goce kimiste tek opinioni, mire mu duk mua. Kurse rasti i detit eshte pak specifik, se ato llogaritjet qe beri Myslymi do eksperience qe te di besh, nuk do vetem njohuri. 

“Mburrem që në krye të protestave është “MJAFT”  tha burri i Xhemiles por kur turma u drejtua nga ambasada USA askush nuk mori ndonje veprime për ta penguar, shpërndarë apo edhe distancuar prej saj në kohën, kur  pamjet e saj filluan te bëjnë xhiron e botës. E hababitshme eshte se  përse demonstruesit nuk shkuan edhe tek ambasada e Rusisë apo e Kinës, që janë përgjegjëse po aq sa SHBA-të si autore të marrëveshjes për armët kimike të Sirisë?

Shikoni,  keta pd-istet, ja pane Deles nje here,  qe ngriti bishtin nga sikleti (presioni ) dhe po ja bejne me gisht ( Deles) Po harrojne qe Dhia e mban bishtin perpjete edhe kur eshte e zgjebosme! 

te gjithe (pothuajse) ata qe ishin kunder ,tani qenkan bere pishman!  patjeter qe mungesa e informacionit te besueshem dhe bindes,ka bere qe shume te kene paqartesi.  sidoqofte, varianti i mbajtjes se ketyre armeve nga ushtria shqiptare,ishte zgjidhja me e mire.

Skandaloze. 

 Kjo ishte nje fitore padiskutim, e para tregoi nje realitet qe - Shqiperia nuk ka kapacitet, per  demontuar 130 ton LHL,2--padiskutim tregoi se rinia shqiptare  djem dhe vajza te reja, dine te protestojne ne menyre paqsore, dhe masivisht, ne menyre demokratike, dhe larg manipulimit politik,3- Qeveria panvarsisht ndonje te mete, (mungesees se plote te transparences) u tregua shume korrekte me vendimin, dhe shume demokratike, ( vlersoj deshiren e popullit )4- Ne bote Shqiperia, krijoi nje opinion pozitiv . 

Tani edhe pak per Heronjte e demonstrates qe shpetun ate engjellin nga Kucedra (amerika) qe do hudhte helm (Saarin) ne bashkepunim me Asadin-Hitler tonin (Ramen) tek puset e ujit tek Alqi Kondi duhet me fol.

Po pse kishte heronj me fisnike se ata qe lane femijet Siriane ende pa shprese, e thane JO? Ca ka bo bota per ne thone histeriket?

A i mbani mend imazhet tona maje anijeve tu lyp per buke e uje (ene sapun) porteve a stadiumeve te botes? Bota iu mbajti gjalle keto 20 vjet. Cek te bardhe spati por me ndihmat e Europes e Shba e keni mbajt frymen keto vjet. Edhe OJQ nga jashte financohen.

Po Kosovaret i harruat kampeve te Maqedonise, Kukesi a Durresi, si cifutet ne shkretetire. Po amerika ju ktheu ne shtepi tuaja more xhihadista te pabese, sepse Serbi me nje te rame bilbili ju futi si dele neper trena e ju hudhi jashte vendit?

Une pres fotografite e femijve te vrare ne Siri qe rinia heroike shqiptare refuzoji te ndihmoje me histerine dhe egoizmin e vete.

Nuk paska patur me popullsi egoiste, mosmirenjohese e te paturpe se ajo qe pashe ne kete rast.

Me quni gamor si ai heroi siper, por shifsha njerezit ne rruge kur i pyeste kameramani xhajat : A u cenuan marredheniet tona me Ameriken. Pergjigja ishte e njejte, JO, do behet me e forte.... Po ju as ne gjume nuk bini pa pa si jane marredheniet me USA.

Per ta mbyll, ne kemi nje brez heronjesh te llastuar, qe pasi i kane thith Europes e USA cdo favor, thone se skemi asnje detyrim human se jemi KAFSHE me memorie te shkurter.smiley

  ...pasi e ngriti popullin ne demostrata  per nje jave me ne fund “Edi Rama dëgjoi zërin e popullit”smiley

Ore lereni shtetin ju mos prisni gje nga ai se jetojme ne kapitalizem tani, i kemi ne dore vete fatet tona. Shteti i tha jo armeve, po ka shume individe me energji komerciale qe i thone po. 

 

K E R K E S E

 

per dijeni: amb amerikane ne tirane, dept te mbrojtjes. 

 

Une shtetasi shqiptar Koko Lepsi i vemendshem ndaj zhvillimeve ne vendin tim deklaroj zhgenjimin tim per deshtimin e planit bilateral per cmontimin e lhl ne shqiperi. Duke i besuar garancive dhe seriozitetit te shtetit amerikan mendoj qe nje vendim i tille ka qene i nxituar e i pabazuar mire. Nderkohe kjo sdo te thote qe deshtimi ne rang shteteror mos ti hape rruge inisiatives private. I ndergjegjshem per kete, i ofroj shba dhe organeve perkatese mundesine per groposjen e nje (1) fucije sarine ne kushte natyrore ne bahcen e nje shtepije private ne nje fshat te jugut te shqiperise per nje shperblim monetar te diskutueshem. Mbetem i hapur per akomodimin edhe te nje fucije mustarde. Zona rrethohet me burime ujore te bollshme, te domosdoshme per elemininin e jetyre armeve. Transportin nga porti i durresit e marr persiper vete me nje automjet benz 250 vit prodhimi 1985. Shpresoj qe nje inisiative e tille e lire shkon konform shpirtit te bisnezit te lire dhe ekonomise se tregut sanksionuar kjo ne kushtetuten amerikane qe ne kohen e Madisonit dhe Hamiltonit. Ne pritje te nje pergjigje pozitive i uroj mbaresi dhe sukses shtetit amerikan dhe sidomos amb amerikane ne tirane ne punen e perditshme me dhenien e vizave familjareve te emigranteve. 

 

Me respekt, Koko Lepsi (nje shtetas i perulur). 

Koko, qe te jesh i sigurte per "demet"smiley qe do te krijonte bomba shperthyese Sarina lexoje kete dhe sqaroje perfundimisht edhe ata panikaxhinjte qe po qanin paradhenie per femijet e humbur, mollet e kastravecatt e kontaminuar...

po kane filluar edhe reflektimet... pas pilafit por hajt... mend per tjeter here....

Koko Lepsi, je gabim kur flet per "insiativen private" , dmth qe ti tu japesh accses dergesave nga jashte vendit, te cdo gjeje. perfshi ketu, lejimin ne bahcen tende, te nje fucie me lLende Helmuese smiley  per tu groposur, pa lejen e autoriteteve lokale, (Qeverise)  Tamam mendje afrikani ke! smiley

nga kaligrafia duket si e Koko Carit

vari kokolepsin ,thuaj o derman smiley))

Koko, se ma dha mu xhevapin Obama tu pi kafen e mjesit. Thuj Kokos tha, fucine ia japim vetem po ta fusi ke shpija e vet, e po e la gjyshi. 

Ene automatet kastile ia kemi bo si ne Tiron qe mos i prishet menja per anej nga blloku, tha. Te co dhe shume te fala. Kurse i lebetitmi qeka cun flori per Afganistan, qe llafja e funit, se po i bertiste Michel ne celular. Ia zu ne fyt kafen qyqarit.  

Artikullin e lexova tek tema Pranvera .... te cilen i shinin mbyllur komentet, dhe kisha nje pyetje per te nderuarin artikull-shkruesin Thano, se ç'kerkojne me kete pervajtim, para, leke, mirpo harrojne ose nuk duan t'ia dine se ka alternativa per para/leke/mirqenie edhe me te mira se keto qe po iu pikellon shpirti.

Eh, si eshte shqiptari, qan per diçka qe do i vinte se bashku me nje ngarkese vdekje-prurse apo helmatuese ne te ardhmen. 

Dje foli ketu ne Antwerpen, nje nga specialistet e kesaj fushe, dhe tha, se; Antwerpeni ka nje pike per çmontimin e ketyre lloj armesh kimike, gazrave etj, (ishte ne port) e nje teknollogjie shum te larte, por ne - tha ai - nuk mund ta marrim persiper te ter ate sasi aq te madhe se eshte e rrezikshme.

Pra ai la te kuptohej se pika e riciklimit te ketyre lloj armeve te Asadit, mund te mirrte persiper nje pjesez te gjith asaj sasie te madhe.  

Kete Baton Haxhiu e ndoqa nje here ne tv shqiptare, ishin nja 4 opinioniste shqiptare ndermjet te cileve edhe ky, dhe nga te 4-tert, ky mu duk me i shtruari, me me llogjike, me i qete dhe i ndershem ne mendimet e tija, ndersa opinionistet e Shqiperise, njeri verc e tjeri terc. 

Ca bravo? ik o lamash i thuaj..ku ishte ky para dy-tre ditve? ku ishin te gjithe llapaqenet qe na japin leksione sot? mire njerzit qe jane injorant,po keto elitat e leshit intelektuale opinon berse? pse nuk dolen e ti thoshin Rames,si te vepronte? Te pakten nje mbeshtetje per Ramen?Po ik se jane te gjithe pjese e asaj "ta fala sandrit", qe nuk eshte krijuar sot as dje,ka qene e perhershme ne ate vend(rasti i pare qe me vjen ne mendje,fjalet e ramizit ne 90' drejtuar elites: jeni apo jo per demokraci?),pikerisht kur duhet elitat e leshit e braktisin ate vend,per tu rikthyer e bere batuta bajate me "fshatar e 8-vjecare"..race e ndyre!!

jane te pabese e bukeshkale. Shif si i kan eduku kalamojte tek peshku, si kena borxh kujtnjeriu, e Shkjaun e kena debu vetesmiley

Jo po presin Thacin ti perfaqesoje neper bote me shtylle kurrizore elastike.

alidemso, jo Rama qe sinte gje por as OPCW, SHBA apo Rusia nuk dinin gje pr vete...Thjesht nuk kishin dhe as nuk kane nje plan te qarte dhe askush nuk ka kontribuar per fonde. Keshtu qe ne kete pike nuk i ve faj fare Rames..Rames i ve faj per pergjigjen pozitive qe ju dha duke mos patur nje plan apo oferte konkrete

Argumenti me idiot qe kam degju ne ket mesele ka qene qe keto arme kur si merr norvegjia apo franca pse ti marrim ne. Po se norvegjia e franca e kan xhepin plot shoku, jan shtete qe skan pse sakrifikojne. Jena ne qe jemi pabuksa e duhet te rriskojm, jena ne qe mund te perfitojme, jemi ne qe me ket rast heqim qafe dhe ato arme qe i paskemi e si kemi ditur. 

 

Thuj o vlla troc kom frike, dhjes ne gjak nga gogoli armevr, kam nje frike patologjike, kam frik per femijet, turizmin e rralle qe kemi, qenin tim balon etj etj. 

Kokolepsi, po si pabuksa qe jemi, a eshte faji i popullit apo i qeverive shqiptare. 

Po si nuk na ra njehere nje qeveri e hajrit, keto .....1000 vjetsmiley

Qeveria del nga poplli. Nga vete ne. Nga un e ti. Nuk e vendosin alienet. Kaq ka fuqi njerezore shqiperia te prodhoje sot. Ky eshte niveli. Per fat te keq ja kta jemi ne e te mendosh ndryshe eshte te shohesh endrra me bakllava. 

kokolepsi; ".... qeveria del nga populli..." 

Kjo eshte nje pergjithesim, dhe ne rastin e Shqiperise, fatkeqesisht, qeveria nuk del nga populli, jane ca te zgjedhur nga qarqe te dyshimta. Mund te thuash qe qeveria jane njerez te zgjedhur nga llumi i shoqerise (si qeverite e kaluara, me ndonje perjashtim), por nuk jane nga ajka e shoqerise, nuk jane nga elita e shoqerise. Kjo po qendron. 

Kush jane qarqet e dyshimta? A jane ter partite e spektrit politik shqiptar produkt i mendimit politik shqiptar pjer?

nuk ka argumente idiote, ka pabuksa idiot !

Ju vendoseni njehere si eshte puna, nqs duhet me i pranu prej NATOs, prej pergjegjshmerise ndaj botes a ku di une. 

Pastaj nqs ke vendos qe vendi shitet ne treg per 2 groshe, thuaja njehere publikut, e pastaj shife sa ta pranojne. K**llik jane keto qe thua ti mer shok, qe paske gjet the golden goose te zhvillimit ekonomik. Une kam te drejten t'i kerkoje qeverise ta zhvilloje vendin normalisht si cdo vend tjeter, duke forcu drejtesine, duke eduku forcen punetore, duke liberalizu tregjet nga monopolizimi i politikaneve. Nqs nuk e ben dot keshtu te hapi krahun, jo te kerkoj quick fix. 

O endro pse shpik gjona qe si ka thon njeri mo vlla? Pse genjen kot? Ku e pe ti vezen e pates? Un u mora vetem me formen e argumentimit. Un te pakten doja nje debat normal per pluset dhe minuset nga ekspertet. Ti jepej rol parlamentit, forumeve partiake, partive aleate, opozites e te vendosej me maturi. Qeveria se beri transparencen e duhur dhe i la vend ballcekiceve te mbushnin vendin me 'do na vdisni fmijet qe u vraft zoti jarebi'. Ska fol njeri as per zvicer as per zhvillim fantashkencor por vetem per trajtim normal pa britma psikopatike te ceshtjes. Ndaj mjaft u sforcove te vendosesh fjale ne gojen time se po xhiro si karro n'ven. Kjo juve pastaj eshte qesharake fare se un flas ne emer tim. 

Mbas çdo gabimi vjen një mësim!
Është krejt e kotë tani të rrijmë të diskutojmë ku çaloi gomari përsa u përket lëndëve kimike siriane, sepse u kuptua fare qartë se problemi nuk ishte vetëm i një personi, i disa personave, por ishte pothuajëse i të gjithëve!

Më kot t'i hedhësh fajin vetëm qeverisë, apo mediave, apo çdo lloj opinionisti qoftë ai prej atyre qe dolen ne tv apo gazeta, apo nje komentues i rastit i cili u mundua te japi versionin e vetë!
Në fund të fundit, ajo që u bë nuk çbëhet më!
Le ta shohim tani si një mësim për të ardhëmen sepse duke têrhequr litarin njëri majtas-e tjetri djathtas, s'do bêjmë gjë tjetër veçse do qêndrojmê aty ku ishim edhe para se të ndodhte gjithsa ndodhi.

Qofshi juve nga ata që ishin kundra importit, apo ata që ishit pro, nëse vërtet u dhimbset sadopakë Shqipëria, at'here mos bëni gabimin e radhês e tê injoroni aksionin e pastrimit të teritorit në aksionin e paralajmëruar!
Atdheu nuk është vetëm i atyre që ishin pro, apo i atyre që ishin kundra, as i atyre që ndejtën asnjëanës! Atdheu ështê i të gjithëve, prandaj le të jetë ky aksion fillimi i bashkimit ndërmjet nesh, aq mê tepër kur bëhet për njê kauzë që të gjithëve na përket!

Vura re se te tema ku bêhet fjalê mbi aksionin kishin filluar talljet e përbuzjet!
Përbuzja bie mbi ju që deri dje u shqyet me komente (fjalê boshe) jo vijnê jo-jo s'vijnë plehërat e të huajëve dhe nuk merni seriozisht të pastroni plehërat tuaja!

Dhe JO, nuk flas kêshtu se nuk jam atje prezent e po flas nga belgjika, sepse edhe ketu ku banoj, 2 herë në vit bashkohemi e pastrojmê rrugên tonë edhe pse paguajmê taksê pêr mirëmbajtjen dhe pastrimin e sajê, e kjo, ështê njê nismë e marë prej vetê banorêve të kësaj rruge!

Dikush citonte te shkrimi përkatës se " pastrimi bêhet me shtet të fortë e me gjoba" !!!!
Nuk ka asnjë shtet e asnjê gjobë qê do ndreqte njerëzit, nëse shteti nuk është pjesë e kulturës së tij vetëjake!

Kur nuk arriti dot komunizmi t'u bënte zap, ç'prisni t'ju bëj kapitalizmi!???
Sa u lëshua litari dhe pirgjet e plehërave lulëzojnê n'atê vend!
Nga mungesa e gjobave vallë!? Gomari thonê se e ka me frikë,  shtrëmbëron vithet kur e qëllon me shkop!
U duhen gjobat vallë, qê tê ndieni "shkopin" pa të ecni nê rrugên e duhur!???

Leonard, ketu fole mire, veç do te kritikoj pakez per gjobat, konceptin e gabuar qe ke per to. Ti e di se si kercet gjoba kendej ne perendim, vete shteti belg, mbledh rreth 350 milion euro ne vit vetem nga gjobat, dhe ketu nuk flitet per anen financiare vetem por per edukimin e njerzeve nga gjobat, se po nuk e gjobite tjetrin, e perserit prap ai gabimin dhe dihet pastaj seç ndodh, anarshi. Sikur te gjithe te parkonin ne mes te rruges, si ne Shqiperi, ketu do behej nami, prandaj eshte dhe kontrrolli dhe gjoba, per ta disiplinuar kafshen-njeri. Dhe ti, une, ne ketu, e dime qe ne Shqiperi ka shum hajvane, qe thyejne rregullat, qe ndotin ambjentin, prandaj eshte e nevojshme me shume kontrroll e me shume gjoba ne Shqiperi. 

Pjer, nëse mendon se ky shtet mbahet vetëm nga gjobat, bën gabim! Jetoj dhe unê këtu e ashtu si ti ndesh pêrditê njerëz të ndryshëm! Po, ka plot kafshê qê bredhin rrugëve, por ka dhe plot NJERËZ me emancipim dhe kulturë që jo gjithmonë presin nga shteti qê t'ju mundësoj "rehabilitimin me gjoba" tê kafshêve!

Gjithsecili e zgjedh vet vendin ku do ta vendosi veten, e nëse atê e hedh nga ana e kafshêve, s'mund tê bêhesh veç i tillë, në të kundërt, nêse ti si njeri do i thoshe një kafshe, mos e bëj diçka që ështê gabim, do ndihmoje jo vetëm vendin tënde nga je apo ku jeton, por dhe vet-veten duke bêrë të atillë që kafsha t'mos hynte në hak!

Leonardo, dihet qe shteti nuk mbahet vetem nga gjobat, por edhe nga taksat dhe obligacionet (titujt e ndryshem) qe hedh ne treg. Por ti e sheh edhe ketu ku jetojme, plot hajvane nga Azia, Afrika (jo te gjithe) biles edhe tek-tuk noi belg, hedhin plehra, copa letrash, gjera te ndryshem ne rruge, parkojne gabimisht duke penguar qarkullimin, dhe shyqyr qe ekziston kontrrolli, qe e disiplinon kete gje nepermjet gjobave, se me llafe, nuk merr vesh njeri, fatkeqesisht. 

Edhe ne Shqiperi, kryeministri, po te ishte i zgjuar, vinte ne disa pune njerez te perkushtuar. 

Pjero, nuk e kisha fjalën për "mbajtjen" në këmbë si ekonomi, e kisha fjalën për "mbajtjen" nê kêmbê si qytetërim! Ti po më shkruan mbi "të huajt" nê rastin tënd Aziatikêt apo Afrikanët, por të huaj jemi dhe ti e unê kêtu! Janê dhe plot shqiptar si ne! Problemi mê i madh, ështê se njê pjesë e mirë e tyre, duke ngelur nê atê rrethin e vetê shoqëror, pra, mes origjinês së vetë, as nuk janê munduar, e as i kanë pasur mundësitë të dalin nga vetvetja dhe të shohin se ka dhe mê mirë! E sidomos nê BXL ke lagje të tëra të tilla. Për kêtë faji është i Belgjêve që i shtytën mënjanê e i lanê nê rrethin e vet shoqêror, i lanê nê injorancën e vetê, e tani po paguajnê koseguencat nê një farë mênyre! Në të kundërt, ka dhe nga ata që kanê ndjekur rrugên e lodhêshme e të gjatê të dialogut, e kanê mundur, edhe pse jo t'i bëjnê Belg si vetja, t'i emancipojnë sa mê shumê e mundur, dhe raste tê tilla ka plot! Po, ka dhe belgj me sjellje kafshêrore, por pyll pa derra nuk ka! E megjithatê, unê prap mbetem i mendimit, se pjesa mê e madhe e shoqërisê vendase është mjaftueshêm e emancipuar dhe sjellje kafshêrore nuk ja lejojnê vetes! Nëse tani do kapemi pêr njê parkim ca shtrembêr, mund të them se askush nuk êshtê perfekt dhe se perfeksioni nuk ekziston! 

O mik, te me kontrollosh xhepat i kam me letra, me plehra, makinen me shishe plastike se nuk i hedh rrugeve. Une kam qene gjithmone i ndergjegjshem per pastrimin. Ato male me mbeturina nuk i kam bere njeriu i ndergjegjshem qe dal e i pastroj, ato i kane bere kafshet, si ata qe do groposnin 5.7 ton kimikate ne lume. Po nuk u beri gje shteti atyre, ti kalbi ne burg, ti thyej ne mes me gjoba ata ashtu do i hedhin prape ato.

Sa here kemi pare neper TV aksione te tilla per pastrim, ku pastroheshin dhe pas nje jave ato zona ishin po njesoj te qelbura.

Edhe te kjo teme qe po bisedojme problemi qe une ngre eshte injoranca multi dimensionale. Dolen ca kalamaj te llastum injorante ne degen e kimise, megjithse supozohet qe e kane bo ne shkolle lende, dhe tundnin kemben o keshtu o rashe e vdiqa. E njejta injorance eshte ajo qe i shtyn shqiptaret te zaptojne territore e hapesira. Injorance eshte dhe ajo qe i le fshataret ta lyjne domaten me kancerogjene qe te skuqet shpejt. Injorance eshte dhe ajo qe vdes gruan ne dru.

Po keto me ca aksionesh ti zgjidhim?

Vetem shteti ligjor, monitorimi i territorit e zgjidh kete problem. Keputi nje gjobe, le mos ta paguaj, llogariti kamaten, kur te vi te dera shtetit per te kerku sherbime, qofte dhe nje pashaporte, te paguje leket e gjobes pastaj. Keshtu e ka zgjidh dhe frengu (kupto perendim) pranej ka kamera gjithanej qe po te kapi ta mat mire koken me spango.

Effkey, nëse do thoshim të gjithë se fajin e ka X-i e jo unë, e dimë mirë se faji do mbetej jetim, apo jo!

Unê s'jam kundra shtetit dhe gjobave, por më shumê jam PRO emancipimit, i cili edhe pse êshtë rruga më e vështirë, është gjithmonê opsioni më i mirë pêr t'u ndjekur. Dhe nuk mjafton vetëm që shteti të vej gjoba, se kur s'na sheh njeri, prap i hedhim plehrat ne rrugë, prandaj duhet dialogu dhe duhet bindur i paudhi tê kaloj nga udha! Në fund të fundit, nuk êshtê dhe aq faji i kafshês, kur njeriu s'ka marrë mundimin t'i udhêheq udhên nga duhet ecur! Në kêtê rast, ai indiferenti i qytetëruar ështê mê fajtor!

Ne Spanje ky, dhe madje ne Madrit!

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnew...

Athua atje plerat jane ceshtje, bindje, ndergjegje apo qytetarie te kulluar ? smiley

Edukata dhe qytetaria patjeter behet me gjoba, me sanksione, me investim ect.. me organizm dhe punesim! Heqja e plerave ose bereja e tyre, eshte thjsht nje biznes! Po nuk u manaxhua mire biznesi, me rregulla dhe me saksione, dhe me pagese, nuk ka Pasterti nuk ka edukate! smiley 

.... dhe këtu fillon problemi, që ti s'mund ta shohësh smiley plehërat janê bêrê biznes, e askujt s'i intereson qê ti tê emancipohesh e t'i hedhêsh ku duhet e të bêsh ndarjen midis atyre qê riciklohen e atyre që kalben! kete e ben dikush qê fiton mbi injorancinê tênde (jo personalisht për ty) e qê dita ditês të lê ty tê flesh mbi plehêrat e tua! Njê Ide êshtë më e fuqishme se gjithçka, dhe dikush pati njê IDE, që të fitonte mbi plehërat e tua e që ndërkohê ti të vdisje nê llumin tënd!

Tashti ne periudhen post helmeve (shpresojme) ka filluar ne front te gjere operacioni makiazhi i liderid lexhendar. Si fillim u perdor Fajin e ka Salija, se te thuash Lulja vec se te bo per te qesh. Por mesa duket kjo s'mjafton, duhet boje me e forte. Keshtu qe po ndiqet linja, nuk ishte gabim puna e helmit, rrezik i kalkulum nga vete Obam efenija, eksperta risku qe per vehte shofin filxhanin, pare pafun, 6-7 pika, (ama dama niks tha, kjo per Belulin), bese ndaj bamiresit etj. Problemi eshte qe sa me shume boje e zhurme aq me mysybet behet. Strategjia me e mire eshte leje dreqin te harrohet, se do dalin qyfyre te tjera, ishalla jo me keto pasoja katastrofale. Futi dhe nje Fajin e ka Salija per ta shpela. 

Nejse une zor se shkruj me per kete pune. 

e kan fajin mungesa e virgjereshave, smiley

Pyt heretikun po deshe. smiley

ka sh kohe  qe s,e kam par Heretikun,pse nuk behet i gjall ai?

Verdalle mer eshte, se ca mbrockullit dhe ai po nuk e lexoj me, e me duket se keshtu kane fillu me ja bo shumica. 

100% dakord. Faji esht i qeverise qe nuk diti ta kuadratoje debatin sic duhet permes transparences. Besoj se prape te jo-ja do mberrinim por do kishim pas debat konstruktiv jo kujisje apokaliptike. 

Po pse nuk tha po kryeministri kur e paska ditur qe ne po humbim shansin qe vjen njehere ne 100 vjet? Pse nuk e mori vendimin, se kryeminister eshte, dhe sot ne do ta duartrokisnim. A e di njeri pse e la kryeministri kete shans te na ikte nga dora?
 

E la se nuk donte te zhgenjente 1 million votuesit e tij, se per votuesit e Sales nuk i hapej barku..

Mesa po shoh nga muhabetet ne peshk te paret e zhgenjyer jane pikerisht ata te milionshit. Veshtire ta shpjegoje njeri cfare ka ndodhur. Kryeministri ka zhgenjy te vetet.

lol, po te kishte thene PO Edi,  Blendi nuk do te kish patur mundesine dhe as komoditetin per te shkruar "Pranvere Shqipetare" . 

I ngelem tezes se nqs Rama ka vendos te rikuperoje ne publik duke na thene se kemi humb shansin e arte po i ofendon robt akoma me shume se sa me menyren si deshte te vendoste per armet kimike. Po i thote nje populli qe tentoi te ngrinte koke, se jane halabake qe nuk e meritojne. 

Nuk ka check te bardhe, nuk ka zhvillim prej checkut te bardhe, e nqs ka arrit deri aty puna do te thote qe ky nuk di si ndryshe te zhvilloje vendin e perfundon ne kete nivel. 

Endrity; " .... e nqs ka arrit deri aty puna do te thote qe ky nuk di si ndryshe te zhvilloje vendin e perfundon ne kete nivel..." 

 A , tani e kuptove ti Endrito smiley

Pierro, meqe je online, si e shpjegon ti faktin qe adminat e PPU-se nuk e pane te aresyeshme te na sillnin per info dhe sigurisht per diskutim fjalimin e Edi Rames per kete pune? Mua nuk me duket sjellje normale, perkundrazi ka dicka vulgare, te piset dhe aspak profesionale. Ti si thua?

E ke gabim Kuazo, fjalimin e tij, ata e "sollen" nepermjet asaj teme ku thuhej se, ne ora 5 jepet vendimi nga kryeministri. Pra e sollen indirekt, sepse dihej qe çunat kompjuteriste ketu do e fusnin/sillnin linkun, dhe une e ndoqa pikerisht direkt, humba vetem 5 minutat e para. Dy-tre çuna e futen linkun. Une e ndoqa nga linku qe e futi direkt Roni-Xhoni, qe nuk merr vesh nga politika dhe ekonomia, perveçse nga kompjutri smiley Qe duhej ta fuste direkt ne ora 5 (po tek ajo teme) ndonje nga adminet, ketu po ke te drejte, por jo te drejte per epitetet qe iu adreson. Lexo VQ se çfar kam thene une per ata. Ata kane hyre ne histori tashme. 

lol, Pierro ti or vella pergjigjesh si me qene dipllomat, pra as mish e as peshk. Nje here thua qe e sollen, pastaj thua se e sollen indirekt megjithse ai akoma nuk e kish mbajt fjalen!!!!!!!!! e ne fund thua ke te drejte. O Pierre une nuk po them ta lidhnin on line pikerisht ne ora 5, lol, por po them mbasi ai foli dhe mbasi fjlaimi i tij u perhap gjithandej nepermjet mediave ne te shkruajtur, ta sillnin ketu te plote si teme me vehte per ta diskutuar. 

Po ç'a ta sillnin o Kuazo se na u bo koka dhalle nga kjo teme gjith javen, sa u ndame nga familja se po i kushtohemi kompjutrit me shume fatkeqesisht.  I kam çuar Peshkut, nje teme per TAP-in, dhe nuk po e poston, te freskoheshin pak trute, se u mytem me gaz smiley

Po plako po, Pjeri eshte Nonaaaa, eshte steke e vjeter.

E ktheu VQ-ne ne hit me strategjine e vet te osmozes digitale, pra e ka membranen filtruse vetem per elemente te caktuar. Me pak fjale si thote populli qe dhe mishi te piqet dhe helli te mos digjet.

Vej re nje fakt,ai eshte gjithmone i relaksum, gjithmone duke pi vera te vjetra rezerve, gjithmone cilesore.

Investon i sigurt ne obligacione me afate te gjata maturimi, dhe jep mesazhe te holla, qe ashtu si muzike klasike nuk jane per cdo lloj veshi.

Me kete ritem mos u cuditet kur ta propozoje presidenti i ardheshem i vendit per ne Keshillin e te Urteve.

effkey; " ....jep mesazhe te holla, qe ashtu si muzike klasike nuk jane per cdo lloj veshi..." 

 

 smiley ketu po, ke qelluar ne shenje smiley

ky (nuk) di si ndryshe te zhvilloje vendin smiley

Si tha ai te barcaleta, u bere kaq e besoke xhindin. 

E permenda dhe lart eshte mundesi e arte per Ramen tani ta veje me Kushtetute ndalimin e hyrjes se cdo lloj Armesh Kimike apo komponenteve te tyre, qe te mos gjendet me ne situata te tilla tragjikomike. Tani eshte edhe koha ti kape per xhakete OSBE-ne dhe amabadorin e SHBAve dhe ti kerkoje te plotesoje ate premtimin e largimin te 83toneve mbetjeve arseniku ne Qafmolle..Mjaft me me kete lojen e kungulleshkava dhe blackmailet.

Ne fakt kjo ngjarje pervec elementit pozitiv te zgjimit te shoqeris civile shqiptare ishte nje lloj zgjimi per Ramen nga pozicjoni komford paszgjedhor ku kishte rene. Tashme ka filluar nje fushate sensibilizuese per ato mbetje qe kemi ne vend dhe per menyren se si do te pastrohen dhe shpresoj te mbahet ky ritem.   smiley

lol, po mire po sikur te gjitha vendet e botes ta fusin ne kushtetutat e tyre ket qe ti po i ndersy Rames si do ja bojme per keto 83 tonet e Qafmolles? Une them t'ia fusim m'ceftas grekut qe ta ngordhim. 

Keto tonat ishin arsenik,nenprodukte nga shkaterrimi i mustardes te cilat u premtuan nga SHBA&OSBE se do ti hiqnin ketu e kaq vjet por askush se ka vne uje ne zjarr..Thjesht ti kerkoje te mbajne permtimin qe i bene

Art, arseniku nuk del nga gazi mustard. Ka te ngjare te jene mbetje nga rafinimi bakrit.

ej mos ja dhij kaq keq, se deziluzionohen shpejt kur i ve para faktit qe jane injorante te pa shprese.

Keta duhet te kene frike dhe nga sapuni, me kyt paranoje qe kane.

Ne demontuam gaz mustard dhe jo sarin smiley

Patriot ja tek e ke .Hidhi nje sy kesaj shkreses se Withers se sa bukur e shpjegon

2. (C) Leaking containers of hazardous waste left behind by U.S. contractors after a successful chemical agent elimination program have again sparked MOD,s interest for help in building a hazardous waste storage facility. According to LtC Fadil Vucaj, the MOD chemist who was the primary contact for the chemical agent program, Albania possesses dozens of dangerous chemical "hotspots,"

4. (C) Although DTRA planned to decommission the facility and 
turn it back over to the GOA in the fall of 2007, tests 
revealed evidence of heavy metal contamination of the 
concrete pad on which the facility was built.  DTRA brought 
in Savant Environmental, a UK remediation specialist, who 
determined that the problem was worse than originally 
thought.  Many of the containers were leaking salts of heavy 
metals, primarily arsenic, lead and mercury.
 In addition, 
the conexes were not waterproof, and since contaminated 
components had not been properly cleaned before being put 
into the conexes, condensation and water leakage were 
dissolving some of the contaminants and causing them to leak 
out onto the ground. 

effkey..Nuk ja kam ngene te merrem me zagaret si puna jote qe ka leshuar partia per te lehur larte e poshte..shko dhe skermit nonje kocke ate bej

meqe me permene nofken, sulmi ad-hominem me insinuata eshte dobesi.

Nuk permendet as mustard gas as arsenic. Dmth ti po shperndan difamacion.

Kopetenti po te thote qe per te shperbere gazin mustard nuk perftohet asfare arsenik ose derivate te tij, dmth qe LHL e eleminuar mund te jete e nje lloji tjeter.

Po ti s'do. Ti do vetem te vesh kujen qe nga Suedia.

O specjalist  ..Hidhi nje sy se cthuhet per mustarden se e di qe ke mare detyren nga Partia

The Old Chemical Warfare (OCW) Incineration Plants in Munster, Germany
by Dr. Hermann Martens

Federal Armed Forces Scientific Institute for Protection Technologies - NBC-Protection, Munster, Germany

 

Incineration Plant Configuration

Allowing for the large variety of chemical agents and other materials, a two-stage batch type furnace was calculated to be the most favorable solution for a mixed-type of incineration. Primarily, this configuration was determined because it solved the viscous mustard problem.

After more than 40 years of storage in the ground, the mustard containers had corroded and the mustard itself turned into viscous lumps. The mustard containers were almost completely destroyed by corrosion and showed mustard concentrations of about 25% from inside to as little as 0.1% at the outside. The viscous mustard consists of a matrix of wax or chlorinated rubber with several sulfur mustard analogs and various arsenical compounds, such as phenyl dichloroarsine. These facts led to the choice of an incineration technology with a preliminary evaporation step for the inherent portion of volatile CW agents and other components, followed by high temperature combustion of the vaporized compounds in an afterburner chamber and a final alkaline flue gas scrub. Arsenic compounds are eliminated from the scrubber sewage by precipitation as ferric arsenate.

 

Arsenic Precipitation

Inorganic arsenic salts are hazardous compounds, which are regulated by a relatively low threshold level of one ppm As in the water effluent. Ferric arsenate (FeAsO4), with very low solubility in water (pKsp = 20.24), can be precipitated with the oxidation of the arsenic salts with H2O2 or KMnO4 solution, followed by the addition of ferric(III) chloride to previously collected batches of the scrubbing waters. The sludge material is dehydrated in a filter press and then filled into 200 L drums for final deposit in an underground waste dump (former salt mine).

Eventually the purified filtration waters are released into the municipal sewage system. In the future it is planned to combine the waste water of the first incineration plant with that of the second installation and to evaporate the liquids to dryness, thus reducing the salt load on the sewer system.

 

 

o ti je i trashe se nuk ka mundesi.

gazi mustarde ose ndryshe sulfur mustarde nuk ka asnje atom arseniku brenda dhe nga shperberja e tij nuk rezulton arsenik.

Sulfur mustard is the organic compound with formula (Cl-CH2CH2)2S. In the Depretz method, sulfur mustard is synthesized by treatingsulfur dichloride with ethylene:

SCl2 + 2 C2H4 → (Cl-CH2CH2)2S

In the Levinstein process, sulfur monochloride is used instead:[4][5]

8 S2Cl2 + 16 C2H4 → 8 (Cl-CH2CH2)2S + S8

In the Meyer method, thiodiglycol is produced from chloroethanol and potassium sulfide and chlorinated with phosphorus trichloride:[6]

3 (HO-CH2CH2)2S + 2 PCl3 → 3 (Cl-CH2CH2)2S + 2 P(OH)3

In the Meyer-Clarke method, concentrated hydrochloric acid (

HCl) instead of PCl3 is used as the chlorinating agent:

(HO-CH2CH2)2S + 2 HCl → (Cl-CH2CH2)2S + 2 H2O

Thionyl chloride and phosgene have also been used as chlorinating agents.

It is a viscous liquid at normal temperatures. The pure compound has a melting point of 14 °C (57 °F) and decomposes before boiling at 218 °C (424.4 °F).

per derisa kemi mbetje arseniku atehere kemi te bejme me nje lloj tjeter LHL ndoshta Lewisite, ky po qe permban arsenik.

Ca te tha Patrioti eshte qe Mustarda nuk ka arsenik. Kaq. Ti tani po ben research me keyword se nga kimia as nuk thith fare po fare fare.

Te me vesh epitete Partikau e Specialisti Midhje, qe ne fund te fundit ka prape lidhje me kimine, nuk te shton fare pike ne debat.

Te veje ne Kushtetute ndalimin per te marre pjese edhe ne operacione humanitare ushtarake, daljen nga NATO e mos marrjen e Kredive nga fuqite e huajasmiley

Une them qe te fusim ne Kushtetute qe jemi te detyruar me ligj te pranojme cdo dhurate dhe oferte qe na leverdis, po ta kemi plotesisht te ndaluar qe te ndihmojme njeri apo shtet; te mos marrim pjese ne ne asnje operacion nderkombetar qe eshte me i rrezikshem se heqja e bajameve nga fyti dhe te ndalohet rreptesisht pjesemarrja ne cdo lloj gare me pengesa ne lojrat olimpike. Ja kshu. 

Dhe i Lebetitmi, pret ende postimin e fotove te femijeve te helmuar ne Siri qe ne heroikisht refuzuam ti ndihmojme. Si eshte ajo puna kur je ne mes te Detit me gra shtatezena e kalamoj tu shku ne parajsen Italiane e Krociera Azura nuk ndalon se ka dallge?smiley

Akoma tek perralla e Natos ju? smiley S'ju paskan zgjuar ende?  Akoma nuk e keni marre vesh qe Nato skishte gisht fare ne kete pune? Ishte marreveshje SHBA&Rusi ndaj te futesh shabllonin e NATO per gjithcka sic beni ju tregon me se qarte militantizmin tuaj. Nuk levizni nga istikamet ju mer jahu..E lidhet dhe me BEne kete ceshtje smiley ..Pakseni qene me keq se Bathoristet mer jahu, te mceft paskeni qene te gjithe ne radhe me nganje spallake me uje e sapun ti shpelani sarinin Edit nga duart. Une nuk por kerkoj gje tjeter vec nje ligj kustetues ekuivalent te mosfutejes se armeve kimike sic e ka "Aleati Yne Strategjik" ..Apo dhe ai e ka te ndaluar marrjen pjese ne Operacjone Humanitare?

Po kush do ti sillte ne Shqiperi, e ti shperbente o vellai i Fevziut, qe nxirrte harten e demtimit ne mase me rreze 120km ne TV? Salvation Army? Hyn NATO qe cke perderisa hy Amerika. Pse ti i barabarte me aleatin tat strategjik je, Aleati jot strategjik nuk ka trupa Shqiptare ti mbrojne kufirin me Meksikensmiley Behu i barabarte e pastaj boj Lubonjen President po deshe.

Ju beni sikur nuk kuptoni ne meskinitetin e egoizmin e histerine kolektive qe ju kapi. Perderisa Rama i tha jo, heqjes se armeve te demtimit ne mase nga Siria, Ai por edhe ti bashke me te moret pergjegjesine direkte ne mos asistimin e nje popullsie ne nevoje, qe ka humbur rreth 100 000 jete. Ju i thate jo ndihmes se fukarenjve te Sirise se nuk ju plas tra..ismiley

Ore un shifsha edhe nje Siriane ne Tiron qe thoshte mos i hiqni armet nga Siria, (me pak fjale le te vdesin atje fisi im se une jetoj ketu) prandaj te kuptoj mire ty edhe shoket e tusmiley

Mos u lodh Tironco. Keto kalamajt e perkedhelur antiamerikan qe dalin ne qafe me shallin e Arafatit nuk i kthe dot pa rene njehere ne dore te shokeve te Arafatit. Po nga ana tjeter keta nuk e lujne bythen nga lagja, keshtuqe zor t'iu bije ky rast. Jane te tjere bij kurvash ata qe veshin bootset dhe vrapojne me kundragaz ne koke dhe arme ne dore rrugicave te Somalise dhe Jemenit.

Kane nje bumper  sticker te bukur ktu

IF YOU DON'T STAND BEHIND OUR TROOPS, FEEL FREE TO STAND IN FRONT OF THEM.

Kto tipat jane nga ato qe dun me qendru anash qe hem mos e hane, po hem te kene mundesi te kritikojne operacionin.

"IF YOU DON'T STAND BEHIND OUR TROOPS, FEEL FREE TO STAND IN FRONT OF THEM."

sepse nuk kemi akoma memorje kolektive dhe ndergjegje shoqerore per ta kuptuar dhe ndjere kete. 

C'Nato thu or militant, Shefit te Natos nuk i eshte degjuar zeri fare ne kete histori dhe ju flisni per nato...Ajo historia tjeter ishte me e bukur, po ti marrim do futemi ne BE..apo ajo lista me 5deshirat smiley Dear Santa....Ky eshte debilizim qe nuk e prisja asnjehere nga te majtet..E priisja nga Fahriu e co por jo nga ju...Ky eshte zgenjom total

Ndihmen fukarenjve tja japin hipokritet qe e furnizuan me keto helme dhe qe bjne sot sikur po ju dhimbsen sirianet..Lista eshte ca e gjate

Rama ne fakt u kap keq qe tha jo ....se e dinte fare mire qe do te mund ta fuste vendin ne trazira nje PO. Tani ju bjerini daulles se propagandes gjithe diten per rastin e arte qe humbem..se po e shohim qe kur rast ka ngelur si nje anije e helmet ne mes te detit qe spo gjen port te ankorohet. 

Militant i Egoizmit dhe Patriotizmit te rreme ke per te mbetur, nuk e kam detyre te te ndryshoj. Thjesht perpiqem te paralajmeroje njerezine te mos besoje ne Egoiste primitive si ty e Fevziu, qe terrorrizuan femijet ne bark te nenes. 120 km e kish nxjerr vellai jot Fevziu rrezen e demtimit...mire qe nuk erdhi Italioni te pushtonte Durresin me gjith port per te mos i lene me u fut.smiley

Por ke te besoje mileti? progresisto-liberalistet pro "mbetjeve" si  Henri Cili, Artan Hoxha, Fahri Balliu?..E kuptoni mer jahu se sa poshte keni rene ne kete mesele sa kauzes suaj i jane bashkangjitur dhe ata qe deri dje i peshtynit me neveri dhe i akuzinit per plehrat

Cfare thua ti? Integrimin do ta kishim pasur te sigurt! Do te kishte qene nje kusht me pak.

Art, se ti je kompjuterist i zoti, simbolet e asaj organizate qe mirret me kete gazin sirian eshte; OPCW , te lutem shife pak se ç'vendim do marrin. Dje kishin mbledhje ata, ne oret e vona te nates. E dhane tv e ndryshme. 

Asnje vend nuk ka ofruar ende terririn e vet per keto arme Pjer  smiley

Art gazi mutard nuk ka asernik ja formula :   C4H8Cl2S ( ka karbon, hidrogjen, klor dhe squfur)

 

Urrrrrrraa!

Ok tashi, e festova i çik dhe une me ate menyren time. Sot qi u vonu pronari dhe spiuni po i bote inventarin frigoriferit, ashtu si pa u ni, i futa i shkume tiganave te peshkut perpara pjatave te omelcines.

Protesta ka qene kolektive, por arsyetimi ka qene thellesisht individualist. Secili doli ne shesh jo per te miren e te tjereve, por per interesin personal. 

Nga ana tjeter, arsyetimi me budalleqe te tipit cmim Nobel e miliarda dollare, eshte arsyetim kolektivist, miliardat dollare qe do te fitonte shteti shqiptar. Shteti, jo individi.  

Meqe premtime te tilla 99% te rasteve jane deshtim, me mire qe fitoi varianti i pare. 

 miliardat dollare qe do te fitonte shteti shqiptar

 

Nuk te jep "njeri" dollar kot, qe te fitosh ti miliarda,  qofte ky,  edhe  sheti! Cdo gje eshte biznes! Shqiperia (shteti yne) e sigurte qe keto "miliarda"  nuk do te  meren vesh se ku shkojne ose ku do te perfundojne! Mbase ata qe i japin, ata i marrin dhe i ndajne me keta qe u japin! 

Ja dhe nje dokument interesant per ata qe thone...Po pse Shqiperia..... ?? Ja te marrim psh. shembulllin e Gjermanise, qe eshte bere "kosh i plehrave" Ruse... Shikoni harten....

Alidemso Nuk ishte ceshtja, qe, "Te kuptohemin nese eshte e mundur te behen ne Shqiperi" .....sepse anijet jane ngarkuar , jane gati dhe presin port per tu shkarkuar.dhe nuk mund ti thuash po 13000toneve helmeve ushtarake dhe pastaj te analizosh kapacitetet e tua..Misteri qe mbeshtolli kete ngjarje dhe hezitimi apo refuzimi nga vendet e fuqishme tregon rrezikshmerine e ketij aksjoni. Te gjithe specialiste,analiset nderkombetare rrotulluan koken me cudi kur degjuan lajmin per Shqiperine dhe me te drejte....Eshte jashte cdo llogjike qe ti vihej Shqiperise nje barre e till...Sa per ato lidhjet me Gjermanine i shikoj me gjithe mend si perpjekje mjerane, si ato krahasimet qe i bente Sula dikur vendit te dyte...

Keto artikuj jene thjesht nje puder apo makjazh qe po i behet syve te nxire te Rames nga gjithe kjo histori.

Arto, tashti çar te them une i shkreti... kam postuar nje teme ketu per Bisht Pallen, por siç duket nuk e ke lexuar, e po ashtu edhe mua me duket me ke lexuar vetem me ate pa xham.... Gjithmone i kam meshuar situates se keto lende nuk jane LHL, se dyti, keto jane kimikate dhe si te tilla, jane abssolutisht te demshme, dhe se fundmi, kete proces as do ta udhehiqnim e as do te benim ne... ne vetem perfitime do te kishim.......Por edhe ty, te kapi shiu i te marrreve, dhe na u pergjerove deri ne ameshim per gjemen qe do ti vinte Shqiperise nga ky proces.... e tani po fillon nga piruetat sillogjiste... nejse.....

Skandaloze! Bishte Palla do te ndoste gjithe zonen e jugut te gjitha keto do te derdheshin ne det. Nje shkaterrim de facto kete vit per turizmin! Tani nuk eshte mire qe te luhet me togefjalesha se edhe sarini komonent kimik eshte...Ketu po flasim per  llogjike "Not in my backyard" nga Fuqite e medhaja dhe ne po llogarisim nje copez vend si Shqiperia..Po c'doni mer jahu ta ktheni vendin ne nje depo toksike?..kaq te deshperuar jeni? fare nuk ju dhimbset ai vend?

Uner i meshoj dhe llogjikes tjeter qe nq se SHBA investonte per keto impiante ai vend mbaroi de fakto..Edhe pjesa tjeter e 3000toneve qe perllogaritet te kete Siria aty o ti sillnin..Edhe helmet e tjera aty o ti dirdhnin

o Arto pse behesh palle fare oburre, kot me te pyt ai sarini i Japonise e di nga doli?

Ishte i bome vet. Ku du me dal? Du me dal te kjo qe injoranca ketu qe nga menyra si e perceptonte si arme kimike dhe der te imagjinata qe po tju afrote anija shqiperise i fillote efekti nervor jane skandaloze si perceptim. 

Me histerizem dhe injorance ju nuk bote tjeter vetem sa i tregute botes dhe nje here thembren tone te akilit. Padurimin. Per te na destabilizu mjafto noi artikull qorr ne ndonje te perditshme europiane dhe ketu kercet anarkia. Logjika dhe racionaliteti ketu zihen me gure.

Manipulimi i opinionit eshte skandaloz.

Une per vete jam shume krenar per kete lloj sensibilizimi qytetar! smiley

Une thjesht e shoh qe Shqiperia doli me me shume dinjitet me kete JO!  Alidemso jane 1300tone helme dhe jo shaka, nuk po flas per rrezikshmerine e procesit(qe dihet), specialistet llogarisnin nivelin e mbetjeve qe mbeteshin nga ky procesh 1 me 10..Pra 13mije tone mbetje ..Vetem mua me ben te alarmohem per nje vend mikroskopik si Shqiperia. Nuk me pelqejne llustrat dhe i them gjerat sic jane, nuk e di se shume ne kete blog i kane tentakulat te lidhura gjetke dhe duan te  mbulojne diellin me shoshe

 

Per cfare je krenar, qe nuk te kercet per kalamajte Siriane? Me duket se do edhe ndonje dekorate ti kur flet kunder fuqive te medhasmiley

Une jam krenar qe qytetaret e vendit tim vune perpara interesat e vendit para atyre te SHBA&Rusi!

Une detyren time e kam bere, i kam derguar disa here ndihma ne leke ketyre femijeve(nepermjet kryqit te kuq)  ti personalisht cfare ke bere per keta femije Siriane?

Unuk mund te bej sehir kur vendit tim ti hidhet ne supe padrejtesisht dhe jashte cdo llogjike nje peshe qe se mban dot! Llogjika juaj komuniste peslekeshe nuk me hy fare ne xhep.

Nuk i arrijne leket e tua femijve te vdekur more birsmiley

Cer Komunisti, po veten tate e lexon qe je komunist i mykur nga ata te Luftes se ftohte e Fuqive te medha por te pakten sje aq komunist modern pro marihuanes e homseksualeve.

o effkey, me fal se po nderhyj, dhe ketu bisedat po ecin shpejt

reagim histerik irracional dhe injorant do merrej njelloj, edhe nga shumica e popullatave te globit (hiq pak vende ne evropen skandinave) per lajme si keto. ja prit dhe pak sa te vije Black Friday ketu, dhe shef spektakle me konsumatoret qe shqyhen si kafshe ne rradhe per te blere mall me gjys cmimi.

Keto gjera i takojne kompetencave te besuara, elitave e hierarkive te  vlerave po ne le qe keto nuk i kemi, i kemi te pabesueshme etj etj, po na e plasi shashken ne dore rrjedhja e lajmit. Dhe gjeja u be ceshtje turme. Dhe e mori lumi.

Pastaj, se si do ta shqyrtonin punen keta eksperte e tekniciene, le t'iu mbetej atyre. Por do ish me siguri nje burokraci, nje formalizem realizimi i ketij projekti me asistencen e huaj.

ne gjithe kete, them se s'ka per t'e gjykuar keq popullaten (ajo eshte mire ne injorancen e vete). ne te  percaktojme e distancojme elitat dhe hierarkite, dhe t'i shfrytezojme per drejtim ne vend (si ai xhaja qe ti thua shpetoi ceshtjen e kufirit detar me grekun).

Prandaj duhet ta futesh ne Kushtetute Daje, nenin per Daljen nga Aleanca Euro-Atlantike, se Amerikonet e kan me te futme.

Pse do ti sillte te gjithe ato 3000 tonet e tjera ne mshehurazi? Ca te keqe ke pa nga Amerika deri me sot kur ti vete me paturpesi i ke lon celesat e shtepise, Atdheut tat te dashur, keto 23 vjet? Te ka vjedh a abuzu Amerika ty. A te pyeti kesaj rradhe me xhentilence e ti i the JO. Po per ata Sirianet andej ste vjen zeri? Kom faj une qe ju gjej hipokrite koke e kembe????

! Tironc, po amerikanët të na doshin kaq shumë, pse s'na japin nja 10-15 miliard pa na dhonë armët kimike. E pse s'na rregullojnë edhe shkollat e spitalet, edhe rrugët janë që janë? E sheh pra që nuk na duan me dashuri të sinqertë, kanë vetëm interesa. Jo kshu me interes s'i dum, po deshën lek në dorë ndryshe s'bohet gjo! Ne do rrimë këtu do presim: po na dha njeri lek qyl mirë, po kshu që kërkojnë të bëjmë ne noj punë ne si duam fare ato lek!

Sepse te kane dhone shume gjona deri me sot po per ju historia fillon me ndeshjen Shqiperi-Greqi.

Por jo mer Lal, Amerikanet kane per te terhequr shume gjona qe ti kishin dhone deri me sot jo per blackmail por sepse nuk e meritojme. Apo ene ti je nga ata xhajat qe dilte mbreme ne TV e thone qe marredheniet me Ameriken u bon me te forte se Edi Rama nuk na shtypi? Nuk tallem dhe ishin shume.

10-15 miliardet ti shifi ne onderr, aq me shume pa bo gjo.
 

 Amerika ti Tironci na jep edhe ato intervistat ne televizionet tona duke na kercenuar ne shtepine tone. Gjithsei ajo Jo e armeve kimike nuk ishte kundra "Amerikes" dhe shume protestuse e thane kete, por edhe sikur te ishte kundra Amerikes nuk perbente ndonje problem te madh se ka  plot amerikane qe jane kunder vendimeve politike te shtetit te tyre. Jemi te vegjel ne eshte e vertet, po jo dhe kaq te frikesuar dhe kaq te kercenuar prej shtetit te madh se e kemi edhe ne nje cope shpirt, nje cope dinjitet apo jo? Ky propozimi i Rusise apo i SHBA qe te kete qene ishe nje propozim jo  njerezor. Si mundet te shpetosh nga rreziku qe i kanoset prej ketyre armeve nje popullsi dhe te vesh ne rrezik nje popullsi tjeter?

Dhe u lutem a mundet dikush te me thote se cilat jane keto benefite qe kemi marre ne prej USA, apo per hir te mbeshtetjes qe na dhane per Kosoven duhet te flijohemi ne pjesa tjeter e Shqiptareve, se nuk me dalin llogarite se dhe vete Amerikanet thone per Shqiptaret "keta te japin me shume se cu kerkon" apo jo?

 

O bleta kam news per ty: santa claus isn't real

Prandaj edhe une kam zgjedhur te punoje per mireqenien time se kot s'me thone Bleta smiley. Jam e bindur se ia kemi shperblyer ne Amerikes se sado kapitalist qe te jemi bere sot, thelle thelle jemi tradicional, mikut per te ngrene i japim pjaten me te majme, shtratin per te fjetur i leme ate me te mirin, etj etj....dhe mik madje kemi me shume ate qe s'njohim fare, se dhe sot dita ua hapin dyert te huajve kur shkojne ne Shqiperi dhe e dime fort mire te gjithe besoj se sa na ka kushtuar ne jashte te na japin nje dhome me qira (te paguar nga paret tona). Ka nje mase edhe mirenjohja apo jo? Apo Shqipe ne, te ushqyer me buke e bujari.

Ju qe jepni leksione per plehrat ku ishit ne kohen e fushates? Apo kishit frike te flisnit! smiley

 Amani more shoke po ai qe donte te binte helmet ne token tone nuk kishte faj?

Apo si gjithmone faji mbetet midis nesh..me mire faji le mbetet  jetim, qe mos t'i kerkojme llogari as popullit, as Edi Rames, as Amerikanit...

Merrni nje cike pushim se u sfilitet keto dite..ku e gjeni gjithe kete energji! smiley

Kam folur moj zonje, kam folur, po ku te degjojne keta...???

Kush ne dmth peshku apo Edi Rama? smiley..Alidems komentet tuaja une nuk i kam lexuar ketu tek peshku..ben vaki edhe me kane shpetuar..

 

Me siguri, qe nuk me ke lexuar....kam shkruar ne disa tema ketu... dhe kam qene plotesisht i bindur per budallallekun dhe histerine qe kaploi turmat....si dhe per parrezikshmerine e ketij procesi, qe ne duhej dhe do te kishim vetem perfitime.....

Por kur qenkan pa rrezik pse po i refuzon gjithe bota? Edhe Norvegjia e Belgjika i thane jo armeve siriane, i kapi gje histeria e turmes edhe ata?

Sepse ishte një investim me rrezik të lartë e ata, me të drejtë, nuk mendojnë se ja vlen barra qeranë. A duhet të themi edhe ne jo se e thanë ata, kot, sa për tu hapur si të fortë?

Ketlina, une fajtor kryesore gjej departamentin amerikan me pa-aftesine e eksperteve te tij kur tentuan te zgjidhnin fatin e femijeve Sirian nje vend te vogel, me shoqeri lehtesisht te manipuleshme, e me demokraci te brishte ku qeverine mund ta rrezoje Sazan Guri apo Lubonja. Por thenia Jo qe u quajt fitore ne demokraci ndonje i Lebetitem si une e shikon si humbje.

Menjanoni pak disa probleme te menaxhimit te situates qe sollen Histerine kolektive dhe Ju Lutem perqendrohuni ne disa nderhyrje Jo vetem DEBILESH te kudo ndhodhur pertej Humorit , ne prurjet e PPU edhe per kete qellim .

Enver Hoxha e krijoi njeriun e Ri te atij sistemi ku Paraja kalonte e trajtohej si "skllav " dhe "sherbetor " i Individit  si themelore mbi baza ekonomike perfshi etj etj .

..Ky sistem i ngritur mbi themele te Kunderta qe permblidhen ne Njeriu "skllav " i parase dhe "sherbetor " i saj/tij  rreh te perfaqesohet me Idiote Noterike ose hemafrodite qe "na bar hame po jeten do e ruajm e parate si duam " Shtoini kesaj edhe Fillimet e Moralit te Glases Politike qe e rrahen dhe perzune me njemiljon shpulla e shqelma bytheve shiptaret ne 23 Qershor ...Idioma VS nje "Tmerr pa fund " ndaj me nje "Fund i tmerrshem " rezultoi si pjesa e dyte triumfuse .Dhe lexoni JU Lutem te gjithe Debilet Euforike te 'se komunizmi rae zotrie " jane rikthyer me te njejtat argumente se "na dum jeten or tie jo parate " .

Dhe te mendosh se po keta Lloj Pordhacesh teorike jane ata qe te cajne menderen me lloj lloj teori e lagu se Lagu ...."se Demokracia zotrie " ...:" se kapitalizmi zotrie "

Duhet kuptuar qarte e prere " Shqiperia ka HUMBUR " dhe ka  Humbur Prestigj e Para !

E vetmja arsye qe e shpjegon eshte HISTERIA e shperthyer dhe e Manipuluar mjaft Bukur nga Vemje hemafrodite si Pjellat e lefKOPEVE , as mish as Peshk qe tinezisht e me paragjykime drejtohen nga Selia e Bajraktareve ku dominon Berisha smiley

Dhe per te perballur kete HISTERI Popullore  Injorantesh te Manipuluar nga Intriga e Hipokrizite Bajraktariste qe kaloi "vijen e kuqe " ....vendimi i Rames , me zemer te thyer ishte Fatkeq , por i domosdoshem ! Ishte Fitore !Gjithsesi Populli Mund te Protestoje pa Frike nga Krimineli Berisha ne Pushtet dhe mund te ndikoje ne Marrjen e Vendime te Qeverise ! Me hair !

Cfare kemi humbur se spo e mar vesh un ?! smiley Arvizun apo USA? smiley

HAHA!! Cfare ka te keje Berisha ketu? I vetmi qe e diskuton je ti.

per punen e frikes protestuan pa frike. smiley

E vetmja arsye qe e shpjegon eshte HISTERIA e shperthyer dhe e Manipuluar mjaft Bukur nga Vemje hemafrodite si Pjellat e lefKOPEVE , as mish as Peshk qe tinezisht e me paragjykime drejtohen nga Selia e Bajraktareve ku dominon Berisha

 

Oidriso, nuk e kuptoj pse flet me aq siguri qe nga Amerika.

Pleqte, nenat e reja, gjyshet, njerezit e thjeshte, HISTERINE kane si reagim TE NATYRSHEM, kur shohin ate cka ndodh ne Siri dhe degjojne mbi arme kimike, LHL, gaze nervore, 1500 ton sarine dhe qe i vetmi vend i bote qe i ka pranuar keto eshte Shqiperia.

Prandaj eshte detyre bazike e qeverise se vendit, qe ne kohen e duhur, me menyrat dhe mjetet e duhura te informoje popullin mbi situaten, natyrisht brenda kufijve qe lejon diskrecioni. E gjitha kjo qe njerezit te mos behen pre e histerise kolektive, qofte edhe e provokuar prej vemjesh hermafrodite, packa se nuk ishte ky rasti.

Gjendja precipitoi ne kete menyre, si shkak i arrogances, mosperfilljes ose me mire "kalamanllekut" te treguar prej Rames, Bushatit apo Tahirit. Keshtu qe nuk ishte cudi pse mes nesh ne proteste shumica kishin votuar Ramen e madje kishte plot cuna e goca nga FRESH-i.

 

Edhe ti ...po te heqesh ate car perpara ..Haha ! ...I vone por pa shume buke , per te falenderuar adminet per gjetje ! hahaha

Ilir -jan ..Per pjesen Komuniste ku thuhet se dhe une bej Pjese akoma , nuk je shprehur pe Tamami .Akoma nuk e ke dermuar Kapitalizmin dhe Imperializmin Amerikan dhe eshte e drejta Jote ne baze te Doktrines qe perfaqeson !

Une po flas per SOT , jo per kohen  kur te rikthehet Komunizmi , kur pa tjeter edhe sherbimet e tua dhe lajthitjet e mia do cilesohen Historike. Largpamese te tuat , Mediokre te miat smiley

Po ne se vertet nuk e kupton per SOT se cfare kemi humbur , mund te thuash cfare Fituam !?

Une per vete time skam fitu gjo!  Po edhe atje nuk po e mar vesh, as cfare kane fitu, dhe as cfare kane humb.  eshte nje rremuje opinionesh, dhe mediash ne gare!  

Ndoshta flasin per Qeverine qe ka humb nje shans, te mire,  se nuk do te kete me ndihme nga amerika!smiley Po populli cfaj ka? Dhe qeveria per te miren e popullit u pergjigj!smiley

Idriz Militant i forte je!!!!

e megjithatë, pas mbi dy javëve diskutim PO apo JO, unë  jam hiç i sigurt që ka patur një plan serioz nga USA, OKB, o ku di unë për ti dërguar këto lëndë në Shqipëri.

hiç fare

Sot kisha nje nga ato momentet kur njeriu e ze veten duke qeshur pa ndonje arsye,derisa me vone "me ra zhetoni" dhe e kuptova se qeshja kishte te bente me lajmet e fundit nga politika shqiptare.

Sikur kjo te mos mjaftonte,mu kujtua dhe nje fim me "kauboj dhe indiane" nga ditet e femijerise,ku

chief Crazy Horse dhe chief Sitting Bull  po benin tregti me kapterrin amerikan :une ty dukatin,ti mua pasqyren dhe ujin e zjarrte(whiskey).

Shume vite me vone,ne te gjithve na u dha rasti  te shihnim "live" kete skene.

p.s.

perkthim nga anglishtja 

Crazy Horse-Rilindas Egzibicionist

Sitting Bull-Prostitute Politike nga fisi i Skrraparit

@ oidriso

 Ato pika nuk i luj une! Jane fitore! Une sbesoj se kemi  humb gjo! smiley

Ah, per Berishen une nuk e mar vesh ate cju desh qe u ngrit ne protesta ? smiley  edhe aty donte me i fut hundet, si "hunder i shemtut" qe eshte, do te pervetsoje cdo situate, sikur te jete ideja e tij! Por ka dal problemi tjeter tani! Pervec qe u largu si i dhim, nga te rinjte protestues, fraksionistet ne PD e akuzojne Bashen per antiamerikanizem" mirpo sicdihet, sic u pa, Basha ishte bythe e brek me Berishen, ne proteste. A thua qe grupi fraksionist ne PD kunder BASHES te jete njekohesisht edhe kunder BERISHES, frymezues i antiamerikanzimit?!!  smiley

Ho me, si u la? Do dalim ne demonstrata per t'i kthy menien Amerikes qe te na i sjellin armet e?

Ketu ne Nju Jork eshte gati infrastruktura fejsbukore per nje manifestim pro armeve tek ambasada shqiptare. Ju ne Tirone gati? 

Nerkohe serbet tallen me ne qe konsiderohemi dhe e konsideruam veten si kosh plehrash. 

 

Humbja: reputacioni 

Fitimi: dinjiteti

Nëse Shqipëria ime i heq armët kimike një diktatori që i përdor për të vrarë popullin e tij unë jam thjesht krenar që jam shqiptar Carrotface, pa e vrarë mendjen se ça thotë dynjaja. 
 

des.... po fakti qe  vet k/m-ja  i Shqiperise, i cili kishte fatin, por me shume pergjegjesine  te merrte kete vendim,  doli dhe e tha qarte:  JO,  Shqiperia  nuk mund ta beje nje pune te tille, nuk ka kapacitetet  e duhura....,  te thote gje ty, apo ndonje tjetri  qe  mendon se Shqiperia   mund ta kryente  me sukses te plote  kete  pune..?? 

Prit: ai donte te thoshte "po".

Mirepo pastaj beri ate lojen me petalet e lules, "po" - "jo" - "po" - "jo"... dhe ne fund i ngeci ne dore "jo"-ja!

Nuk do me thene gje, mund te kish thene edhe "po", ceshtje fati.

Plus, ata protestuesit ne sheshe nuk kishin lexuar akoma opinionistet e mireimformuar qe do te sillnin plot "fakte" dhe informacion per armet kimike, por te shkretet thjesht po prisnin te mbaronte km-ja lojen me petale.

Belul, e di dhe e pranoj që nuk i kemi aftësitë. Por a mund ta diskutonim më shtruar këtë gjë, pa shkuar në panik? A mund të prisnim të dhëna më të qarta nga aleatët a nga eskpertët? Pse gjithmonë yrysh neve, do na iki treni? Mund tu thonim Jo armëve, s'është ajo çështje, çështja është që ca gjëra duhen menduar mirë e u duhet përgjigjur me pjekuri. Thjesht kjo është pyetja ime.

jam dokord des...,  por duhet te sqarosh:  ti kur flet per panik dhe yrysh,  e ke fjalen per opinionin  publik, apo jo..?      sepse kam pershtyjen  qe  vendimarresi  dhe pergjegjesi  per kete pune, k/m-ja,  e morri  kohen e duhur,  (bile e caktoi vet ate),  per kete vendim..  dhe besoj  se,  ai te pakten, duhet te jet konsultuar  me  ekspert te ndryshem.. 

Nuk je duke i shpetuar ti. Assadi ka rreth 2000 ton te tjera qe do i mbaje si "mbrotje." Nuk e kupton qe kjo eshte thjeshte nje nisme e Amerikes per t'u dukur e pergjegjshme (ne kurriz te shqiptareve)?

 

Vendet si Danimarka dhe Norvegjia kane kontribuar shume per paqen ne bote dhe e dijne qe nuk eshte e drejte qe armet kimike te shkaterrohen ne territoret e tyre. Bej peticion qe Anglia dhe Gjermania ti marre ato sepse ishin keto dy shtete qe ja furnizuan Sirise.

O militant i kauzes tende idiote.

Importimi i plehrave per bizneset e Zenit eshte i demshem, demontimi ne kuadrin e OKB te armeve eshte fisnik e jo fitimprures.

Nuk kishte leke shume ky proces, u kerku si detyrim se kujtonin ata qorrat e departamentit te shtetit, seksioni per Shqiperine, se ne jemi te afte per sakrifica.

demontimi ne kuadrin e OKB te armeve eshte fisnik e jo fitimprues.

 

Si doli vetem Shqiperia fisnike? A nuk do ishte me fisnike qe armet kimike ti merrte ai vend qe e ka furnizuar Sirine me ato? Si Anglia dhe Gjermania? Pse nuk i pranoi Rusia ti merrte? Sepse do ta kishin quajtur shtet budall.

 

Siç e quajne Shqiperine.

Po pse pak ka bo Amerika per ty ? Nuk jane mbeturina industriale sic thote ai karafili yt siper por lende helmuese qe po mundohet te hiqen nga nje zone konflikti ku vdesin cdo dite ca kelysha jo per faj te tyre. Pse mos tja kerkoj Amerika, Shqiperise, te marr pjes si aleati i saj me i afert ne kete mesele? Ta boj prap Amerika thu ti? ne rregull, po sikur nuk plehrat e Amerikes keto?

Te ran nervat pdeiste ty se dje sme lexoje?

Sepse:

1) Kemi nje Shtet mafioz 

2) Aksidentet nuk kane qene te pakta keto vitet e fundit

3) Rrezikshmeria e metjeve kimike mbas "shkaterrimit"

4) Mungesa e kompetences te autoriteteve shqiptare ne rast urgjencas njerezore dhe mjedisore

5) Mungesa e dinjitetit tek pjesemarrja e kesaj nismeje, ne nje kohe qe shtetet qe une i cilesoj me dinjitoze dhe qe kujdesen me shume per qytetaret e vet si Turqia, Norvegjia, dhe Rusia

6) Mungesa e transparences te qeverise tone dhe te OKB-se per kete çeshtje

7)Shkaterrimi i turizmit ose i nje potenciali turistik qe mund te kete Shqiperia 

8)Degradimi i sovranitetit te shtetit

9) Perdorja e Shqiperise si nje koloni per qellime tretjeje

10) Jointegrimi i sigurt i Shqiperise ne BE

Ja edhe nje video interesante per ty:

http://www.youtube.com/watch?v=hhpulzUmAsM

Vecanerisht lexo komentet qe shkruhen per Shqiperine si kosh plehrash.

Dhe per te gjitha keto ne heronjte nuk do ndihmojme njeri ne bote, nuk do e rrujme qe jo shume larg nesh njerezit vdesin, dhe mundesisht te merremi vetem me lyp ndonje lek a ndihme nga bota qe e ka gjithmone detyre. Altruism proverbial.

Jo ore. Vetem Sala dhe mafiozet kane lypur. Nuk ke nevoje te lypesh. Organizoju mire dhe nuk ke nevoje. 

mfshi mire buzet se je tu lyp edhe sot me dinjitet, e ke per te lyp edhe mot. Po mirenjohja qe kur lype kto 20 vjet ku shkoji?

Shkoi tek gjepat e mafiozeve lypja.

Pdiste??? Nuk kam votuar ne jete time. Ato do ishin te fundit qe do votoja.

 

 

Po mos u nxef kur humbet ne argument, dhe thu : ik se sluj mo me ty.

shpjegim shume i thjeshte qe e ke tek ca ka thene Tironci me lart. Ju kerkua shume vendeve, shqiperia reagoi e para me entuziazem dhe pozitivisht qe te ishte perfshirese ne kete proces. te tjeret nuk thane gje publikisht sepse mund te jene shprehur ne rruge diplomatike per jo. meqe nga salla foli vetem njoni me ze te lart, a thu se ishte konferenca e partise, u perqendruan perpjekjet per marreveshje me kete shtet. Te tjeret qe permend Rama, qe mund te kishin thone i gjys llafi se edhe mund ta bejme, u terhoqen, sipas rames, dhe atij i ngeli vendimi i vetem per te marre. kete po te thote tironci qe ishte vendim bilateral: usa/rusi dhe shqiperi. ne kete aspekt deduktimit i bie shqiperise te thuhet a eshte tregu fisnike me perfaqesuesit a saj. 

ndersa fisnikerine e vendeve te tjera s'ka pse me e fut ne ikuacion, qe te te beje te ndjehesh mire per refuzimin. refuzimin publik e ka bere vetem norvegjia, keshtu qe fisnikja publike i takon vetem dy vendeve, dhe asnje tjetri. norvegjia e gaditi i cik muhabetin me mbeshtetjen logjistike qe do jape ne kete operacion. shqiperia nuk e dime akoma se ca qendrimi ka ne kete rast. 

Me fal gaia po po te citoj vetem ate qe me duket themeli i Kuptimit qe ndjek arsyetimin me poshte dhe jo vetem tuait , por me Ju sepse me dukeni paksa me ndryshe ...me me shume kembe ne Toke !

 ...shpjegim shume i thjeshte qe e ke tek ca ka thene Tironci me lart. Ju kerkua shume vendeve, shqiperia reagoi e para me entuziazem...

 

Po te kuptohet kjo shume vendeve  thjeshtohet edhe  edhe pseja e Entuziazmit .Shume vendet JANE , ne nuk jemi .ne kerkuam qe te ISHIM . Pastaj vazhdoje ..... Po edhe kjo mendoj  se vjen nga Terminologjia qe vjen verdalle si InteliDjence e madhe kur ben Krahasimin me Shqiperine si e Barabarte me te TJERE ... gje nuk ka pse te mos ta njohim qe nuk Jemi ...plus Gropes se halese Morale e Financiare qe la mbrapa Klani Hajdut i Berishes

Jo per Ju , po mbase duhet kuptuar me mire Idete e Megalomaneve retorike Derstiliste ketu .." se USA zotrie " .." se Europa zotrie ..." se Norvegjia zotrie " smiley

entuziazmi fillesen konkrete bilaterale e ka individuale shteterore. entuziazmi shtohet/zgjerohet kur merr vesh se ka ca pergjigje te vakta pozitive nga disa vende. entuziazmi prape kthehet ne vete te pare, sic aty ku nisi, po kesaj rradhe ngjarja ishte bere publike. keto hapa duhen ndare pak. pergjigjen e marr ne fakt kur thua qe nuk ISHIM. pse nuk ishim? ketu nuk ka vend per lincim fajtori, sipas rradakes sime, se eshte corbe e prishur. motivimi personal i entuziazmit i ka shkaqet shume komplekse dhe ka hapesire te lexojme e thellohemi sa veshet s'do kene me kapacitet te thithin mesazhet. tek faji pastaj per mu nuk ka nje fajtor. faji ndahet si copat e byrekut, por te gjithe me peshe sociale kontribuan ne histeri. 

Po e vazhdoj si derstilist per hire te vazhdimit smiley po nuk mora vesh konkretisht per cfare e kishe .Une e kisha konkretisht .Qe ne nuk mund ti nenshtrohemi asnje arsyetimi , ne se ke ne mend "se Gjermania zotrie " .." se Anglia zotrie " Dhe per rrjedhoje edhe Entuziazmi ishte Shume i Ligjshem per PO . Tashti po deshe ma shpjego me SHQIP perse Jo , sepse kjo thjeshton cdo Interpetim e informacion qe spekulon duke na renditur te shtetet e vendet e Tjera ...sindozot te shoqeruara me pejetje asgjesuese "pse si marrin  Rusia apo Amerika " Jo po do na pyesin ne " perse nuk beni programe Fluturimi per Kozmos smiley

pse jo te tjeret po ne, se ata keshtu e ne ashtu, eshte kompleks i madh inferioriteti dhe eshte te tjerresh wool-in ne argumentim se nuk ka peshe. nuk e kisha per kete.

ne parim deshiren e kemi te madhe po mundesite nuk i kemi (JO-ja) mund te ishte thene me procedure te thjeshte ne rruge diplomatike. kjo do ishte me e llogjikshmja. sic u provua ne nuk i kemi keto kapacitete jo vetem tek ekzektutivi. i mungojne kapacitetet opozites, presidentit, gjykates, medias, shoqerise civile ta perballoje. por JO-ja u tha sipas menyres ballkanike ku tragjedia, komedia, cudia, habia, humbja e fitorja na u shpalosen ne dy jave me kolorit tre-dimensional. 

pas shfaqjes teatrale te JO-se ka fillu nje lincim i terbuar. perseritet prape tragjedia, komedia, cudia, habia e me rradhe. 

Nuk besoj se ka njeri qe te jete kunder qe Shqiperia te kontribuoje me sa mundet me teknike apo logjistike dhe trupa ushtarake per ruajtje apo trasport ne kete proces. Ja pra bie si kala prej rere ajo akuza e antiamerikanizmit qe po perpiqen ta aludojne si ato stuhite ne goten te ujit "disa media dhe analiste"

Ate antiamerikanizmin se si konceptohet mos u shpejto ta perkufizosh Art . Jo per ndonje gjo po e kalon "vijen e kuqe " te normalitetit dhe kalon pastaj tek "se USA zotrie " , qe dhe USA vet , nuk e perdor me shume se Tete vjet te nje Presidenti dhe shpesh e nderron edhe brenda saj dhe i jep pamje e permbajtje tjeter !

Ama nje gje na ka mesuar "se USA zotrije " , po ua dha Truri kane ate "gjalle ose Vdekur " Ate do shohim e do presim se nuk jemi Rasti i Irakut smiley ...plus qe me sa di e kam vene re , na Duan njesoj si Ruset si " femije Naive "

Une jam kunder absolutisht hyrjes cdo lloj helme kimike ne ate vend dhe kjo duhet te jete nje vije e kuqe per cdo qeveri Shqiptare..Sic e tha dhe analisti britanik ne nje interviste "Eshte marrezi te mendosh te helmosh he ndotesh nje vendt kaq te vogel si Shqiperia"..Nuk e di se kush e ka pas kete ide por eshte me gjith mend nje mungese e plote llogjike.

Te kritikosh nje vendim qe eshte ne demtim te interesave te vendit tend nuk eshte antiamerikanizem por pragmatizem "Comon sense", llogjike..Eh pra nuk mund te behemi me amerikane se vete amerikanet . Duaje Shqiperine te paren! 

Mos te harrojme qe edhe populli amerikan eshte shume kritik ndaj politikes se jashtme amerikane. Antiamerikane jane edhe ato?

 

Ne Amerike digjet e dhe flamuri, shko e boje nPrishtine po ta mbajtismiley si Amerikont.

Mos i ngaterro gjerat. Ne Amerike njerezit dalin kunder qeverive te tyre qe ja u sjellin nacut ne body-bags. Nderkohe Amerika ben punen e saj ne bote, per ca si Arti, demoniake, per ca si I lebetitmi, shume te domosdoshme e fitimprurese per ne, ndonjehere, jo.smiley

Pikerisht, termi antiamerikanizem nuk qendron ne rastin tone. 

Nuk po i ngaterrojme gjerat. Po i ngaterrojne analistat e "akredituar" gjerat. Politika amerikane ne Shqiperi nuk eshte perputhur me interesat tona kete here (dhe shume here tjera).

 

Art po te me vesh re , te jam shmangur sepse ti nuk je si ai me  nje me nje po e ka nje... Y ne fund qe nuk kupton pse eshte JO pse eshte Po dhe ne teresi nuk kupton per cfare ka qene problemi pervec pse nje ...po sa ...dhe thjesht therret fshesaxhun .

Ty te eshte fiksuar si mega Atdhetar ky Operacion dhe eshte e kote te kembesh mendime si Pro ose Kunder .Por mendoj se nuk ke pas shfaqur mendime te ketij Niveli si psh " Se Usa zotrie " ..." se Rusia zotrie " jo se nuk mund ta thuash si e drejta e gjithsejcilit pe tu shprehur , por se ke qene teresisht me kembe ne Toke per mua , pervec ketij rasti qe me thone te drejten asnje koment tendin Nuk kuptova """perse je kunder """" ..pervec "Linku zotrie " smiley...

Do te citoj vetem nje rresht , qe ke te drejte te ankohesh pse e kam shkeputur nga Konteksti si K.Mihajl smiley per te kutptuar perse perdor fraza e fjali te Vlefshme edhe per raste te Cfaredo LLOJ Vendimi te Demshem .Kush e cilesoi i Demshem ..pervecse nje turme Histerike Naive 99% e Manipuluar me shprehje te tilla si " Po Na bien vdekjen " ?

Te kritikosh nje vendim qe eshte ne demtim te interesave te vendit tend .......etj

Nuk ka antiamerikanizm. Populli eshte i pakenaqur qe SHBA-te i bejne presion Shqiperise per gjera qe jane kunder interesave te vendit. Mua per veten time nuk me pelqen si ambasadori amerikan del neper gazeta, intervista, programe te ndryshme gati çdo dite. Normale eshte kjo? A ndodh ne nje vend tjeter te pavarur? Nuk ma merr mendja. Shqiperia eshte bere si Puerto Rico.

mi goc, ambasadori ate pune ka, te beje PR-in e interesave te shtetit te vet: interesa strategjike, ekonomike, ideologjike (normat universale per te cilat i ka te perfshira ne librat e shenjte). kjo tregon qe po e ben shume mire detyren, ty s'te pelqe psh. demokracia te ka dhene shancin te ndrrosh kanal, ose po te irritoje kaq shume bje nje proteste mu para ambasades. ka shume menyra PR qe perdor diplomacia publike. sipas nivelit dhe interesave konkrete, pershtatet ne formen qe zbatohet. per kete vleresohet cdo ambasador: ne promovimin e interesave te shtetit te vet. 

Shume mire kush po thote gje. Po them qe servilat tone mos te hezitoshin ashtu si hezituan. Jo-ja eshte dashur thene ne moment qe eshte pyetur siç thane shtetet tjera.

Ok  githe bota e thote : Politikanet shqiptare jane servila. Nuk e pranon qe jane servila? 

Po kesaj rradhe gjete ti da derrrmoje servilizmin?

Jo jo une. Une thjeshte lexoj gazetat e huaja si Le Monde, The BBC, dhe Voice of Russia çfare shkruajne per politikanet tone.

Une lexoj se cfare shkruajne per vajzat e djemte e thjeshte e cjane detyruar te bejne, po pastaj?

Shkruajne se jemi kafshe dhe kriminela sepse eshte ky imazhi qe kane per Shqiperine dhe shqiptaret. 

Eshte imazhi i njerzve te varfer apo i shqiptareve? Si mund te dalim nga kjo varferi e ndotje, thjeshte me ambientalizem e izolim?

I shqiptareve. Nuk shkruajne ashtu per bolivianet, apo per vietnamezet. Nuk na pershruajne thjesht si te varfer por si kriminela dhe te mbrapambetur.

ata mund ta thone por nuk eshte i shqiptareve, eshte i te varferve, qe mund te jene Irlandeze a kineze ne ndonje vend tjeter. Po pse ne Amerik ke kan frik kur hyp ne metro nje Shqiptar apo Nje Zezak? Kur Shqiperia te coj pak koken pastrohen trotuaret e burgjet sic ndodh me cdo popullsi tjeter.

Shkruajne edhe qe jemi viktima e shtetit mafioz dhe servil.

I lebetitmi e ka hallin tjeter, keta qe dolen e thane jo patriotike, mbas 10 vjetesh do jene 26-27 vjec me nga nje diplome ne xhep, pa as nje dite pune e tu shajt qeverine e rradhes ne kafene. Edi te siguroj une qe ska per te qen kryeminister ate dite.

Pervish monget thote Arti se nuk di se cfare bohet me menge te perveshme sot ne Shqiperi. Sic kane te drejte ambientalistat ne Tirone te gezojne kafen tek blloku pa u helmu nga Sarina qe donte tu derdhte Amerika ne uje, ashtu kan nevoje edhe fukarenjte te thone po sikur, po sikur te kishim perfituar dicka edhe ne???? Po pse ska rrezik te japesh shpirtin skelave, a kufirit grek apo gomones ne mes te detit. Pse Lubonja e Fevziu a mendojne edhe per fukarenjte mendon ti?  Ata e kane ne rregull e i thon Rames, cna duhet ne o vlla ec na rregullo ti se prandaj te vume.

Shko pi nonje tas dhalle , sa pa filluar te behesh ne vend te Poetit smiley . Se po e kerkon vet si "breshka te nallbani " smiley

O i Lebetitmo, e ke nis kete kauze me detyrimin ndaj Natos, po e perfundo te nje pergjegjesi abstrakte qe vetem Shqiperia e paska ndaj njerezimit. 

Nderkohe shoket e armeve te tu sot po na thone se kemi humbur cekun e bardhe, golden goose, qe do na sjelle ky plan ti na thua se nuk do fitonim gje te madhe. 

E fundit fare, importimi i plehrave mund ta bente kushdo e ne fakt perfitimi do ishte shume me i shperhapur nga nje import shume me pak i rrezikshem, se sa perfitimet qe do fitonte fillimisht qeveria. 

Nejse, ti zgjidhe njehere kush eshte argumenti qe do mbrosh deri ne fund se qe nga fillimi i javes ke bere ca akrobacira te cuditshme. 

Si te shkoi jeta klluf ty o Firaun. Akoma s'e ke kuptu ti qe gjera te mira jane vetem ato qe thote "udheheqesi legjendar"! Ku kemi tru ne koke ne te dime se car eshte e mire e car e keqe. Pastaj pse te lodhemi nje here? Ne kemi "U.L" qe i di te gjitha.

Pastaj mos harro qe i kemi fut ene nje lavazh truri amerikon dhe tani jemi si ai qeni qe lepin cdo bythe qe ka flamur me viza dhe yje. 

Nejse ne si shoqeri fitume gjone me te modhe. Ene ata qe kishin ngel pa e more vesh e kuptune qe qeverine ne Shqiperi, te mire te keqe, nuk e percakto dot as Amerika as dreqi me te birin, por VETEM NE.

Endrito smiley

smiley smiley smiley

Over and out! 

Megjithese kam nja tre here qe e them kete per punen e LHL-ve e prap kthehem. 

Jane te gjithe faktoret e mesiperm por JU HERONJTE qe e shpetuat ate gocen e vogel dje me maske nga helmimi, vini ca fotografi te atyre qe u thate se nuk ju shpetojme dot. Egoizmi nuk ka brire.

Qytetari i botes!!!

Qytetar i fshatit te terrorizuar nga Fevziu e Lubonja. Mos pini uje depozite se thone qe Rama i ka fut fshehurazi armet para 3 javeshsmiley

Bukurosh!!! Akoma nuk e kuptove qe vetem maloket thane po.

P..dhat e somes, kane mend, bese e te cojme shume larg.
 

Shko laje gojen me sarin!

sapo e lava, ku ta derdh, tju terrorizoj paksmiley

Nje medalje dhe flete lavderimi e meriton smiley

Jo me ART po une po iu heq medalien e e fleten e lavderimit atyre qe e morin se jane dhjaksa me merite.

Quhet atdhedashuri, por nuk besoj se nuk e ke iden se ceshte...Sikur te donit ate vend sa 1/10 e Partise,postit dhe Liderit do ta kuptoje pakza kete pozicjonin tim "arkaik"

Postin njehere nuk e leshojme dot, ke te drejte. Ardheun e doni aq shume ju, edhe per ne.

Arto Kujdes shtyllen kurrizore, ene ate gjon tjeter qe di vete..smiley

Degjio i Lebetitmo se po kalon personale kjo me sa po shoh

Une kam qene ai qe e kam sulmuar ashper ketu Berishen,Meten,Nanon dhe ne kete rast Ramen. Nuk i jam lepire asnje partie politike dhe kam mbajtur qendrimin tim..Jam qytetar i lire dhe jo militant. Ju ishit ata qe ulerinit dje kuner plehrave dhe sot pafytyresisht kerkoni mijera ton helme kimike. Une e imagjinoj kete skene sikur te ishte Berisha ne vend te Rames ju sot do te ishit ne front ambientalist me kundragaze dhe do mallkonit Vucidolsin. Ju  e keni varur shtyllen kurrizore tek selia roze dhe keni mare trajta amorfe te cuditeshme..Ndersa ate shkurtabiqin te ambasades i cili i ka perzemer epitetet si "burre shteti" jo sot do ta quanit skuth apo kinez sic i thate dikur smiley

E kisha per te perkulmen Arto. Kur gjembi me pyeste troc se cdo thosha une po te ishte Berisha, pergjegjia ime ishe PO, por Zeni duhet te shkonte diku larg me pushime, se slihen shkrepse afer kalamojve.

JO ime bazohet ne histerine e grave te Ezelit, dhe burave tu pa filxhon. Fajtori ishte per mua as Arvizuja por Departamenti i Shtetit per mungese te njohjes se situates ne Shqiperi.

Sot une po merrem me faktin se sa heroike eshte te lesh me cof kalamajte ne Siri.

E kisha me temen e plehrave ate te perkulmen.

Sa per kalamajte e Sirise, kjo eshte nje hipokrizi koke e kembe duke e ditur fare mire se nje prej nismetareve kryesore te kesaj rezolute eshte Rusia, ajo qe ende sot e kesaj dite e furnizon pa pushim makinen vrasese te Asadit smiley  Fucking hypocisy huh?..Eshte gjithashtu po ajo Rusi qe i dha nje pjese te ketyre helmeve...Prandaj llogjika hap rruge and let the "big guys sort their own fucking mess" se Shqiperia nuk eshte Laborator kimik apo sapun per te lare surratin e Putin apo Kerryt! 

 

Hipokrizi eshte kur co lek te vdekmeve. Nejse gjume te embel heronjsh per te gjithe ata qe na shpetun nga vdekja e sigurte. Une po i fus nje hallve sot me kete rast.

Vdekja e jetes se pafajshme eshte pjese e kesaj hipokrizie te felliqme ku jetojme, por ju, ju ka hyp ne nje delir surreal idealizmi sikur ngelen problemet e botes ti zgjidhni ju...Ore me ke kujton se po flisni mer jahu? a keni nje fije llogjike?..Zgjini mer problemet ne ate vend dhe lini propaganden bajate! Ne ate vend qe ti do ta ngarkosh me helme ka 1milione problem,Ngelet ju per te shpetuar femijet e sirise..se ashtu ju thane para se tju ngarkonin samarin. Pervishni menget dhe lerini denglat !

Ti i pari Arto, pervishi menget sidomos tani qe te  ra maska dhe do mbrosh atrdheun nga rreziku imperialisto revizionist si marksistet e 68. Ruski dhe Amerika do me na e fut por ne themi jo.

Ja pra llogjika juaj llojit Fahri Balliu 55, sipas jush po kritikove SHBAte je antiamerikan,marksist,islamist,anarkist  smiley Jeni bere me amerikane se qafkuqet e Alabames.  Take a step back and look at the mirror.....dhe po nuk u binde, ne viziten tjeter  qe do besh ne Shqiperi te sugjeroj te cosh ndonje tufe lule tek monumenti i Bushit se mbase lan edhe keto mekatet e mija

Eshte liria jote Art te jesh ai qe je. Kur flet kunder fuqive te medha, Ruski e Yankee i bi te jesh Pro-Amerikan dhe Anti-Islamiksmiley

Arto, ti mund te mendosh se je kushdo qe mendon, po kjo nuk pengon dot njeri te nxjerre konkluzionet e veta se per cfare perfaqeson ti. Nga keto tipat si ty zakonisht dalin rats qe fshihen neper ambasada kiliane dhe aeroporte ruse, po kurre nuk kam pare ndonje "trim" te sojit tuaj, qe te kete nje varr ku femijet shkojne e vejne lule. Rob qe mosmirnjohjen dhe papergjegjshmerine e quani virtyt dhe indipendence. Dhe atij rednekut ta Alabames ca rob si ju i marrin te keqen sy per sy, se ato rob e dijne cfare dhe si ta mbrojne, dhe ua thyjne kerbishtat ne dysh ne mes te fushes me miser cave si ju qe i varni xhinset deri ne gjysem te bythes si urban cool guys dhe therrisni mamin kur keni merimange ke cepi i dhomes. 

PF ju me gjithe mend i keni thene llogjikes ik pirdhu dhe jeni rreshtuar fort neper istikamet qe germuat vete ne lufte me mullinjte e eres . Une perfaqesoj veten time si individ dhe e dua ate vend me shume se ju doni SHBAte.

Common Fucking Sense-n ju e barazoni me antiamerikanizem dhe bastaj vini barazime me luften e Kosoves.   Por nuk jane budallenj me njerezito PF jane lodhur nga retorika juaj bajate.Keto shprehi te kujtojne llogjiken e PPSHse me Sovjetiket,Kinezet dhe armikun e Kllases. Nuk duhen pare gjerat bardhe e zi si i shifni ju. Une i jam mirnjohes SHBAve,Britanise,Gjermanise,Italise,etj per kontributin qe kane dhene per Kosoven..Ju e keni kthyer ne nje kult tribal primitiv qe na ka shendrruar ne objekt humori gjithandej. Por une e di se c'mbrojne dhembrenet patriote te Alabames..Po ju c'mbroni mer? ik ore pirdhu andej dogmaxhi!

Duke kritikuar nje vendim te DASHne dem te vendit tend nuk te ben antimerikan, kaq llogjike duhet ta kesh besoj..po se nuk pate kete  te sugjeroj dhe ty nje tufe me lule ke skulptura e bronxte e Bushit per keto mekatet e mija smiley

Artit,

Leri ato! Kane mentalitetin e skllavit.

ose na dhimbsen sklleverit qe jane dorezuar e presin te dalin nga bataku me kembet e tyre. Si eshte ajo thenia shume shekullore, gomari e nxjerr te zotin nga balta. Pervishni menget e futini nje dore domino se shpetuat veten dhe atdheun nga helmimi.

Art, une te kam pare rekj kohesh se cfare mbron ti nga komentet e tua ketu. Nga kjo kam nxjerre dhe konkluzionin qe je nje nga ata spurdhjaket e majte pa nje dyshke ne xhep qe doni te beni si cool sa s'ju ka kap njeri per bythe. Kur ju kapin masnej, ndryshon puna. Atehere ose beheni kolaboracioniste (apo si i thone ketij termi andej nga Suedia smiley ) ose prisni sa te vije e te hudhet ma parashute redneku amerikan apo te vije me vrap muzhiku rus. Nejse, thashe edhe me pare qe nuk ia vlen te merresh me tipa si ju, dhe prap po humbas kohen duke diskutu budallalleqe. E lejme kshu, pra. Rrofsh qe na shpetove atdheun nga helmet imperialiste amerikano-siriane dhe good luck kur te vije per t'ua shkund motrat greku me serbin. Inshallah vjen allahuakbari dhe e ben luften per ju kesaj rradhe. Se ne knej sa te kemi gjalle rednekun e Texasit dhe Albertes, nuk e rrujme per njeri

Une ne fakt i kam qendruar koherent moralit tim , dje isha po une qe kundershtoja plehrat dhe sot po isha kunder ketyre helmeve toksike. Per ju zvarraniket mer morali eshte nje shami qyrresh qe e perdorni per te fshire jarget kur ju del nevoja

Ti ne fakt tani e kam vene re qe je nga ai lloji bythelepiresat qe qe ndukin xhaketat roze larte e poshte per ndonje favor..Ironikisht ishit ju qe talleshit deri dje me idhtaret e sales so jeni turrur me vrull me puder per te ti bere ca maik-up liderit dhe keni rene ne te njetin nivel llogjike

Hahaha mire qe e vune re se fundi qe une terheq xhaketat roze qe ktu nga Kanadaja....Majini fort se mos e terheq fort nonjonin dhe e sjell deri ketu ne Toronto. Ju kacidhjaret e demostratave nuk jetoni dot pa njoni tjetrin mer lal, pa une i ftilloj vete punet e mia e nuk ia kam nevojen as kryeministrit tim, e jo me tujit. Po rri rri mos iu ndaj barrikades, se me siguri paret i merr nga xhepi i plakut qe puno. Edhe rriji llogjikes se muhabetit e mo u haperda me qyrre dhe jarge, se ti sikur je dhe cun i edukum dhe drejtanjerimbrojtes.

..vendimi i Rames , me zemer te thyer ishte Fatkeq , por i domosdoshem !

...kjo eshte nje gafe e jashtezakonshme qe ka vene jo pak ne veshtiresi diplomaccine amerikane.Per Socialistet ne pushtete ky eshte rasti i arte qe i ofrohet mundesia tja shperblenin mikut tone te madh   por nuk diteten.Nuk ka rendesi kush jane shkaqet qe cun ne thenjen JO se ne fund te dites USA e donte pune te mbaruar propozimin e bere.Ne do ti vuajme pasojat e ketij vendimi te cilat  do na ndjeki na mbas per shume kohe si cifuti ne shkretetire.

Unë mbaj mend që në 99 pati protesta të jashtëzakonshme kundër bombardimit të Serbisë, me siguri në Itali por besoj edhe në Amerikë.

Çfarë do kishim menduar atëherë sikur qeveritë e këtyre vendeve të mos kishin ndërhyrë? A do thoshit, siç thoni sot, që bëri mirë sepse ndoqi vullnetin e popullit? Që nuk kishin marrë votat për të bombarduar Serbinë e ndaj s'duhet të ndërhynin? Çfarë do mendonim?

Te lutem jo kshu pytjesh Des. Dhe per me shume, mos prit pergjigje nga ato qe pret.

Unë mbaj mend që në 99 pati protesta të jashtëzakonshme kundër bombardimit të Serbisë, me siguri në Itali por besoj edhe në Amerikë.

Nuk ka ngjashmeri kjo ceshtje teknike  (depozitim LHL) ,  me ate ceshtje politiko- ushtarake ( vendimi per te bombarduar regjimin Serbise, masakrues!  Mos beni krahasime te kota! 

Kur nuk te pelqen pyetja, quhet shpesh e kote e mos u pergjigj sepse dikush tjeter mund ta gjeje kuptimplote

PF IlirJani, nuk pres ndonjë përgjigje të veçantë, thjesht doja ta dini si e mendoni në këtë pikë. Sepse, me sa e mendoj unë me këtë rradaken time, sipas atyre të Jo-së amerikanët do kishin bërë shumë mirë të thoshin "E hu, punë e madhe se po i masakron, s'kena lek me u marrë me ta, kena hallet tona!" Të njëjtën gjë do thoshte Evropa në vitet 90 kur atdheu ishta katandisur si mos më keq, e të tjerë e të tjerë gjatë historisë sonë.

 

Të kuptohemi, unë nuk isha për PRANIMIN e tyre, por isha për një debat të qetë e civil. E kush ishte për debat të qetë e civil deri dje, sinqerisht, kishte frike ta thoshte sepse e akuzonin si vrasës.

 

 

 E kam dhën kte shëmbull por në sensin se nuk trembet amerika nga kto lloj demonstratash nqs objektivi ësht vendosur. Si dhe shembullin e demostratave tê Akip për plehrat e petrolifereeeeen që askush nuk i pyeti dhe qeveria a parlamenti i miratoi ligjet përkatse bile dhe referendumin ja çoi në kalendat greke.

Sa te jesh fshesen ti jepi oqelleqe sikur ke ne dore Politiken e Botes smiley Kjo megallomani Pyetjesh eshte e cuditeshme qe ekziston ne Shqiptare .Teper teper Domethenese per te kuptuar se Cfare Idiotesh e perbejne nje pjese te InteliDjences .

Iliro , mir qe spostove biseden , po besoj e lexove cfare kemi fituar smiley Jo per gje po meqe thoje qe "nuk e ke kuptuar se cfare fituam " smiley

Kjo loje Intrigante e Kryeintrigantit Bajraktar Berisha te jesh i bindur qe nuk do jete pa pasoja edhe brenda gjirit te te ashtuquajtures PD-hi . Nuk u beme ne te mesojme Boten , pervec ndonje fantasti me pejetje te mejtimit te mendjes qe xeberthen me pejetje - purgjigje pse Bota nuk i mori persiper smiley. Por te jesh i Bindur qe shume shpejt Basha duhet te dale Publikisht per tu shprehur per ardhmerine e PD- O- Oh-it ..

Ose me Berishen pro Lobeve kriminale edhe te Amerikes ose ne krah te Politikes zyrtare Amerikane qe tashme e ka Kuptuar PLOTESISHT cfare perfaqeson Berisha si Klan . Keto lepurushkat si Mesilra e shoqka jane "kafshata " per aperitiv ose  figurina seksi si Vorba qe i zgjidhin me Hasharij !

Selami eshte midis TYRE smiley

oy...pse ma fshive komentin mer 

 Gjatë ktyre ditve jam shprehur kundër vetëm për një arsye se Shqipëria nuk ka kushte për kte punë dhe e dyta dhe sikur të bëheshin propozime për të specialistët e të gjitha fushave do ta hiqnin shqipërinë nga lista të paktën për mungesën e sigurisë.Lajmet se ishte "vendosur" Shqipëri më dukeshin të çuditshme edhe se  burimi i parë ishte një gazetë ruse. Tani një gazetë flet me siguri të plotë nga të dhëna të sigurta smiley se ishte caktuar bishti i pallës. 

Ka që thonë se Rama u tërhoq nga presioni dhe nuk e shohin se se shumica e kundërshtarve  ndjehen fajtorë pas fjalës së Ramës ath si ka mundësi që  nuk e "përgatitën publikun" e ndjeshëm shqiptar më parë me përfitime e përhumje të mundshme, apo nuk dinin? apo e nënvletsuan kundërshtimin e mundshëm?   Të dyja pyetjet kanë përgjigje të thjeshtë ; nuk kanë dash se Shqipëria nuk mund të ishte në listë ose mundet meqense ekzistoka hala Bishti i Pallës nga mesi dhjetorit anijet u shkarkokën atje smiley kështu s'kemi humbur gjë në të dy rastet.

Asnjë shtet nuk iu  është përgjigjur kërkesës as me po e as me jo zyrtarisht e publikisht.

Në Gjermani çdovit me mijra demonstrues të dhunshëm përpiqen të ndalin trenat me mbetje radioaktive që vinë nga franca e vende të tjera  po askush nuk i dëgjon.                      

  

1) Mungesa e kapaciteteve

2)Mosebesimi tek shteti shqiptar dhe aftesia e tij ne parandalimin e aksidenteve (rrjedhje, kontaminim...)

3) Rreziku i trafikimit nga bandat mafioso-kriminale 

4)Shnderrimi i vendit ne baze ushtarake

5) Imazhi i keq i Shqiperise

6) Moshyrja ne Be e sigurte

7) Humbja e dinjitetit

 

 Carrot kto që shkruan ti nuk bëjnë pjesë pasi;

kapacitetet do i jepnin ONAK,

Rrjedhjet nuk i ndalon shteti por metodologjia  dhe nga kjo pikpamje ky operacion s'ka asnjë rrezik.

Problemi i vetëm është ruatja e mbetjeve që gjithqysh nuk janë aq ndotse por duhen "groposur me patjetër

Pika më e rrezikshme e këtij operacioni është transporti si rrjedhojë në shqipëri mungon infrastruktura e sigurtë për një transport të sigurtë duke filluar nga porti i durrsit.

Ndoshta do duhej forca ushtarake për të shmangur korrupsionin nqs do caktonin Xenit për të bër kte punë

 

Kapacitetet e territorit  (siperfaqja, vendi ku do behet shkaterrimi, distanca midis bazes(-ave) dhe banesat e njerezve) dhe kapacitetii shtetit per te larguar dhe strehuar njerezit qe jetojne afer.

 

 

Po edhe ushtria eshte nje mungese tjeter; eshte shume e dobet dhe jo mire e financuar ne Shqiperi.

 

Shkurt, Shqiperia eshte shume e vogel per tu bere ky shkaterrim.

Po edhe ushtria eshte nje mungese tjeter; eshte shume e dobet dhe jo mire e financuar ne Shqiperi.

mmm...kot per muhabet,Top Chanel i filloi lajmet me nje ekspert amerikan qe fliste per punen qe kishte bere me policine shqiptare,ka njerez te zote qe duan te bejne punen e tyre, por jane jo mire te financuar,e pa mjete te nevojshme..keto duhet ti garantoj vete shqiperia e shteti shqiptar..nuk mund te prisni gjithmon nga jashte!!!

Unë nuk mendoj që, po të bëhej kjo punë, do e bënin shqiptarët. Vërtet mendoni që Sh.B.A.-ja dhe UN do linte në dorë të ushtrisë shqiptare tonelate lëng?

Ushtria  e forte nqs do te kishte ndonje katastrofe natyrore dhe njerezore.

Mos u merzit,se amerikanet do u lene ato 80 ton qe jane ne fier ti menaxhoj ushtria shqiptare e NATO-s,ashtu si i ka menaxhuar deri me sot,duke eliminuar katastrofat natyrore e njerzore..

... ja dhe nje link tjeter dhe une e mbyll per kete teme dhe nuk flas me se nuk ja vlen. Kur ju mbush mendja dhe Xhemal Matos, qe eshte vertete nje ambientalist (siç thote dhe "i dituri"yne) .....par exsellence.... atehere keto qe thote Arti dhe Arturinat e tjera jane, me falni per skatologjine, (por nuk e kam me te keq) ....pordhe me rigon....

dhe ketu biem dakort, qe e gjithe kjo ishte keqmenaxhim nga ana e Rames... dhe ketu mbyllet muhabeti... dhe ai demontuesi i sorosit tip uturaku.. perfitoi dhe e panikoi turmen..... dhe kur turmat i kap paniku, sipas  psikologjise se turmes, nuk kane me vlere te vertetat.....

Prizren i nerum ...

jam shprehur kundër vetëm për një arsye se Shqipëria nuk ka kushte për kte punë ...mendoj qe kur ka mendime me kembe ne Toke mund te kembehet midis njeri tjetrit

Po kush tha qe ka Kushte Shqiperia pervec Teritorit ne Dispozicion ne ambiente qe sigurojne Parametrat teknike te Rreziqeve ? Edhe sikur pergjigjen e Ranes te marresh si te arsyeshme " nuk ka kapacitete " nuk shpjegon gje sepse ata e thone vete qe " JU nuk kini Kapacitet ta beni kete gje , po do vijme Ne "

Kjo per te paren qe mund ti shtosh cdo lloj argumenti por ne rradhe te pare ato qe jane Deklaruar ! Flas me Ju se Poeti smiley ose Fatkeqi i LefKOPESE do lexoj vetem pergjigjen e Rames per te thene " Edvin Kriminel Kristaq Rama , neobllokmeni mashtron Popullin .Populli te rrembeje Armet ".. njesoj si babasqapi qe thote "Populli te dale ne shesh te permbyse Qeverine " smileysmiley

Oidris , e sqaroj pak më lart , mgjtht po e përsëris; nuk ka kushte sigurie për transportin që ësht më problematiku  mnj fjalë e vetmja mundësi ku mund të ndodhi "aksident" apo fatkeqsi.

As territor ska shqipëria të gjitha janë afër qendrave të banuara edhe pse proçesi në vetvete nuk paraqet rrezikshmëri më të lart se prodhimi i ktyre lëndëve kushtet duhen respektuar.

Më duket se ke filluar të mos i lexosh deri në fund komentet e mija smiley

 

E the me shaka kete rreshtin e fundit smiley 

Te tuat i lexoj plotesisht dhe me qejf e deshire , po me qe rendite Dy pika ...te gatuara ne Guzhine te Amerika ...smiley thashe te llafosja .

Per ke Transport e ke Fjalen dhe kush na ngarkoi  me Pergjegjesi si Shtet ??? .... Ne se mbeshtetesh tek akti Terrorist ( teper i arsyeshem ne Transport ) e perse duhet vllaut tane Myslymane ku po luftojme dhe na e derdhim gjak  per ta , ta kryeje ne Shkypnie e jo gjate Rruges per te ndotur Dete e Oqeane Imperialisto -Kapitaliste -Revizioniste  ? Cfare mund te ndodhe me kete Goditje ? Cfare Objektivi mund te kete ??? Te kercenoje Vendet e tjera qe mos Guxoni te Merrni LHL ? apo te zhduke nga faqja e dheut nje Popull trim , legjendar te paperkulur kunder Armeve Kimike po pak veshderr ? E me rradhe ...

Persa i perket degazifikimit apo ndotjeve te permbajtjeve Kimike , Ju paramendoni se Objektet jane afer ...

Per nje moment le ta pranojme ...Kur Reja Maximale me perqendrimeVdekjeprurese ne kushte IDEALE e matur ne Kushte Laboratorike Moti e Gjendjeje te Kohes nuk harrin 1.5 km dhe Mjeksi eshte 5km larg Elbasanit , pothuaj ne vije ajrore . Ke do helmoje Kryezjarthin ? smiley Rrezikshmeri te tilla kane te bejne me Vazhdimesi te Panderprera te ketyre veprimtarive Ko ato Opercionale .ne fund te fundit Ajo zone ka dhjetra Vjet qe ndodhet nen kete rrezikshmeri dhe nuk kemi ndigjuar gje . Mora vetem Mjeksin pa folur per vende te tjera me rezikshmeri qindra here me te paperfilleshme ne Distanca e dendesi popullsie .

Dhe me pas sikur te marresh per argumente ato te atij me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund , pasojat qindra vjecare smiley te Helmimit dhe asgjesimit te Jetes , arrijme te lexojme se Rusia , Vjetnami dhe Koreja , Kina e Amerika thone qe jane akoma si shtete smiley

Edhe me tej ne se ke deshire , pa menduar qe jemi Fundi i Argumentit ... Respekte smiley

Shumë i nderumi Oidrizo flm për mirkuptimin! (e desh puna të largohesha dje). 

Në thelb, që në fillim të ktij debati isha pothuajse i qartë se kjo punë nuk bëhej në Shqipëri për disa arsye ku veçoj më  kryesoret siguria e operacionit dhe morali politik i operacionit prej këtyre të dyjave rrjedh mos përgatitja e terrenit dhe opinionit për ta kryer kte operacion në Shqipëri. A mund të imagjinojmë sikur fjalimin e tij pa pjesën për opozitën ta parqiste më 5 nëntor dhe Arvizu të fliste më 7 nëntor bie fjala dhe plus ti jepte dhe një paketë  AKIP për sensibilizim shoqëror  për parrezikshmërinë e operacionit( që në fakt nuk paraqet asnjë rrezik ose të paktën të njëntën shkallë rreziku sa dhe prodhimi e depozitimi i tyre)

Me thënë të drejtën mënyra si rrodhën ngjarjet ma përforconin mendimin se Shqipëria nuk ësht në listë për kte çështje(veçse në rast se e bëjnë fshehurazi smiley&nbspsmiley Lajmi doli nga një gazetë Ruse jo shumë e njohur e përforcuan dy gazeta të tjera duke e marrë si burim dhe çudia ndodhi më 4 nëntor kur ministri i jashtëm e deklaroi publikisht se ishin kontaktuar nga SHBA në një intervistë nga një gazetë franceze(Le Monde nqs nuk gaboj. Nuk mund ta pranoj se Ditmiri, po në mos ai, departameti i Shtetit do ta trajtonin kte çështje me një moskokçarje amatoreske kur çështja ësht e një rëndësie të veçantë pasi konventa për ndalimin e armëve kimike e ndalon transferimin e armëve kimike apo lëndëve përbërse edhe për qëllime shkatrimi dhe sasia është jo e vogël. Kte ma përforconte dhe intervista e atij kryetarit të kryqit jeshil për Alxhazirën që  deklaroi se ësht vendosur Shqipëria dhe në Top stori tha që vendimi nuk ësht marrë hala (?! )

Problemet që ka shqipëria janë transporti dhe depozitimi pasi parashikohet që nqs kimiket  hiqen nga Siria do hiqen mbrenda disa ditësh me dy ngarkesa.(dhe specialistët nqs do e bënim vetë).

Kur Reja Maximale me perqendrime Vdekjeprurese ne kushte IDEALE 

Një rrezik i tillë nuk eksiston edhe gjatë transportit nqs një kamion( që mendoj se nuk i kalon 25ton ) mund të rrëzohej e një pjesë e ngarkesës të dëmtohej. Por rregullat e sigurimit teknik janë të panegocioshme nga specialistët (se siç thoshte një i njohuri im çdo nen i çfardo rregullorje sigurimi ësht i shkruar me gjak)

Vazhdon...

Kimikatet nuk janë si bërthamoret apo armët e tjera që mund të shpërthejnë apo mund të krijojnë rrjedhje, dhe nqs se rrjedhin diku ekziston mundësia për masa të menjëhershme ndërprerje si dhe përdorimi i antidodave të njohura e  efikase. Duhet thëne që  1000 ton nuk ishin sarin.

Mjeksi e ka bërë të keqen aq sa i kanë lënë mundësi në rradhë të parë mbi puntorët e dinamitit( e fëmijët e tyre nqs kanë qenë gra të reja) e në zonën përqark. Mjeksi ka qenë ndotsi më i rrezikshëm për Elbasanin qê "fshihej " pas tymit e pluhrit të metalurgjisë.

Sa për argumentate atyre që përmend ti nuk vlejnë teknikisht jo e jo por as politikisht e as moralisht.  Disa nuk qajnë hallin e "helmimit" por si të hiqet Rama dhe "helmimin" ta bëj një tjetër.

Dikush qan hallin e mungesës së transparencës dhe do të tregojë forcën e protestuesve që ja treguan vendin Ramës, sikur nuk ishin po kto protestues që nuk ndaluan dot importin e plehrave apo petroliferën ose nuk bën të mundur hetimin e zgjedhjeve.

dikush do të jetë i pranishëm gjithë "populli" shqiptar në bisedime dhe nuk pajtohen me delegimin e vendimmarrjes( anarshista tê kamufluar smiley

Dikush që është më i pafajshmi lufton me "mullijtë e erës" mgjths nuk kupton asgjë nga proçesi edhe kur ja spjegon.

Dikush mendon se amerika do të shpëtojë Sirianët dhe Izraelin për të helmuar shqiptarët ( prandaj non grata UNRRA në Shqipëri).

Me një fjalë ajo që dua të them ësht se siç rrodhën ngjarjet shqipëria nuk ishte në listë arsyet psetë dhe për çfar shërbente kjo nuk jam në gjëndje ti them (përveç atyre që kam thënë më parë si kushtet e morali politik) 

Për Bishtin e Pallës nuk di çtë them se nuk e njoh bazën dhe kapacitetin e portit nqs ka port aty.

Flm Oidrizo që mund të përdor shprehjen " pamenduar që jemi fundi i Argumentit... Me nderime smiley

Pro apo kondra gjerat duheshin bere me sira te mbidhej parlamenti ne seance degjimore me njerez qe i dine keto pune vendas apo te huaj.te pregatitej nje raport mbi shkallen e rrezikut e te pasojave pastaj te merrej vendimi.nxjerrja e popullit me thirrjen"mblidhuni se do na helmoje amerikani" jane metoda te luftes partizane.ne duam te ndertojme nje shtet burgjez tha avukati( i cili duhet te degjoje keshillat e veta)

parlamenti mund te perfshihej vetem pasi te merrte vendim qeveria. kete do e bente komision i sigurise kombetare. ose do votohej pro ose do votohej jo. vendimi nuk shkoi fare ne parlament se u tha jo. kjo eshte dicka qe mund ta kete influencuar JO-ne, pasi rama nuk i kishte as te vetet ne kete thes, plus opoziten kunder. qe as presidenti nuk eshte perfshire per ta endorse ose jo kete perpjekje te ekzekutivit eshte pak ne hije. ne media nuk eshte marre akoma njeri me rolin e presidentit. presidenti si kryetar i keshillit te sigurise kombetare, si edhe vete keshilli nuk jane pyetur kerkund per kete ceshtje. te pakten nuk e dime akoma. 

gjithsesi duhej te ndiqej nje procedure zyrtare me argumenta thjesht teknike .

Alba2265, avokati e pranon tashti qe ..U nxitua ! Rralle pranon, por kur e pranon hesht, ashtu hakmerret me...vetvehten.Ama i paguan bastet, por jo me vere vendi.Asnjera nuk ja ze sune.

Presidenti tha qe nuk e firmos. Te pakten kete thane gazetat. 

nje fakt me shume pse u tha jo-ja pa u marr me vendim qeverie. kete nuk e disha qe presidenti ka thene nuk e firmos. 

Po presidenti s'ka peshe. Dordolec e kane lene. Njehere mund t'i kthje dekretet, heren e dyte firma eshte automatike. Rama beri shume mire qe nuk e coi ne parlament. Do dilte shume me i dobet. Keshtu te pakten morri pergjegjesine qe i takonte.  

Kush eshte ky titull Presidenti . Ajo lecka me musteqe qe ka vene Babasqapi si Dordolec Politik ? Ai nuk thote KURRE Jo jo vetem se nuk e pjerdh njeri Konstitucionalisht mendimin e tij , por sepse me pare do e therrisnin per nje Operacion kosmetik pe ti rregulluar Leshte e Kokes !

me musteqe e pa lesh, lecke a dordolec, eshte edhe ai institucion "i pavarur" politik. kushtetuta nuk i ka shume te ndara per pune te sigurise nderkombetare, kompetencat e presidentit dhe kryeministrit si pjese te ekzekutivit. e di qe citatet s'te pelqejne shume, por po lexoja nje raport te nje OJQ-je gjermane qe shpjegonte qarte kete mangesi ne kuadrin ligjor te ceshtjes dhe ndarjen e vendim-marrjes. presdienti, si i varur politikisht, qe edhe atij ju dha shanci te bente histori, mbajti krahun e partise qe perfaqeson, krahun e opozites.  harroi qe eshte perfaqesues i te gjitheve, nese deklaron Jo qysh para se ta thoshte Rama. keshtu ai ushtron presion mbi qeverine duke mos i lene te ushtroje kompetencat dhe gjykimin e vet. si edhe ben me te keqen, influencon/manipulon opinionin publik duke kundershtuar hapur. ai duhet te ishte shprehur mbas Rames dhe te thoshte qe e mbeshtes qeverine per JO-ne qe ka dhene, sepse ai vete anonte nga JO-ja. per kete aspekt pergjegjesie nuk merret njeri ta diskutoje dhe ta lincoje institucionin e presidenit. ishallah po zejne noi men ene heres tjeter e marrin mundimin ta bejne te pavarur. 

edhe nje shtese: opozita u shpreh publikisht qe eshte kunder. dhe kur rama tha JO, ktheu pllaken, tha jo ti the ne fillim PO, pse thu JO? kete po thone opozitaret keto dite pas JO-se. arvizu mori garanci nga opozita se nese vendimi do ishte per PO, ajo nuk do e kalonte vijen e kuqe. nje presion me teper per Ramen ky nga arvizu. kur rama tha JO, opozita per me shpetu fytyren mohoi fjalet publike te ambasadorit. jane komplet amatore kur e mohojne ne mes te dites, a thua se telefonatat dhe bisedat nuk regjistrohen, pergjohen. 

e pra edhe presidenti dhe opozita kane rolin e tyre te pamohushem si pjese e se gjithes.  

 

Kur ideologu na flet per dollar,

kur strategu na flet per shans 1 ne 100 vjet,

kur plehrat flasin per pastrim plehrash ,

kur sekretexhinjte e kulisave te nates informative flasin per manipulim ,

keqinformim nga kundershtari apo xhelozi politike

fillon e mendon se kjo eshte koha e maskarait ,

e budallait,e kriminelit qe per cdo krim te tijin fajeson te tjeret.

O plehra mos u mundoni te mbuloni pazaret e ndyta te fshehta me nervozizem te pasinqerte!

 

smiley

smiley smiley

smileysmileysmileysmileysmiley

Shtoni sa te doni tani, ylli i pare ka rendesi. smiley

yll i pare eshte Kletina, ate e dim ne smiley

Një fitore? Apo një rast i artë i humbur?

 

po sikur ta lini barazim..smiley    nuk u lodhet,   u be nja 1 jave qe tema te tilla (me te njejten teme)   po kapin  +500 komente..   po perseriteni, e riperseriteni, e ri.riperseriteni  pafundesisht.

Mendo sikur te ktheheshin llafet ne pare. Peshku do ishte i arte sot. Do vra menja se edhe mund te arrihet, nei kontrate me youtube etj. 

Nuk dum leke, por Shqiperi ekologjike

Jo dum leke per sot e per mot. E nuk do ti vejme duke lujt ruleten ruse, se ashtu eshte nje muhabet.

Pjeri, kete heren e fundit  ne Tirane  ne takimin  qe kishte  patur me Blendin,  ja hodhi, ashtu si nga larg, idene e regjistrimit te peshkut ne Burse..smiley      po kush te  degjon thuaj..

Ka dashur t'ia bente sic ja bene Steve Jobsit, e hodhen ne burse kompanine dhe pastaj i morren kryesine dhe e flaken tutje. A thua Pjeri do te behet administratori i pergjithshem i Peshkut e ta perdori pastaj per te shpalosur 29 pikat e tij?

mbase, mbase.. fakti qe Blendi  (qe i bie te jet  ne rolin e Steve Jobs) nuk ishte treguar shume entuziast,   thote shume...

Ti thu qe gjithe ky muhabeti i helmit ishte mbulesa? smiley

Pecogroset mund ta kene nderhy 

Po pranaj s'u ngaterru fare Obama, ia la ne dore Kerrit. Dhe ky i fundit thote qe i ka qef shume vererat e vjetra. 

nje aksion i mirekamufluar, tip terheqje vemendje  sa te bente cik buje  ne opinion,   me qellim qe ''ujtë''  e ''peshkkutpauje''  te kalonte nen rrogoz...smiley

Si urith e paska bere kanalin poshte rrogozit Arvizu thuj.

Uuu, te ishte regjistruar Peshku ne Burse qysh ne kohen qe une i thashe, do kish bo ca para tani, ose jane regjistruar, por s'duan te tregojne kembet, veprojne ne fshehtesi he per he, sa te kapin veten pakez. 

Shif mos ka ndonje PPU andej nga bursat e Singaporit Pjer, se ne Londer ose ne NY nuk ka. 

Pjer, sikur te shpallet belgjika vendi qe do marre keto armet kimike, me dashamiresi te them te nderrosh shtet dhe te kerkosh azil politik ne nje vend tjeter. ose shteti belg te te ofroje siguri te larte, sepse do jesh ne rrezik nga te paguar shqiptare te cilet do te kanosin jeten per dyshimin se mund te kesh patur gisht ne JO-ne e shqiperise. 

Per mu, qeveria ka fituar, moralisht! Kjo eshte shume rendesishme per te ardhmen e saj, dhe nje shenje pozitive. Per publikun nje eksperience pozitive gjithashtu,  jashte diskutimeve te ceshtjeve neper tavolina dhe kafene te qytetit! bravo!  smiley

Tani mund te jesh i qete Ilir, qeveria me shejtan dhe te bir, me strategun e saj, larpamesin, udheheqesin e ndritur i ka bere balle kesaj katastrofe me dinjitet, me nje strategji per tu admiruar..Flini te qete te gjithe komunistet dhe socialistet e vendit tim, po ashtu edhe demokratet se kjo ishte nje sprove e madhe e kesaj qeverie, e cila me maturi i tregoi botes dhe amerikanit qe ate qe ta ben femija nuk ta ben as perendia..smiley

Moj po ca ke ngrene ti qe je bere kaq e zgjuar? smiley E kam pa shaka, po qesh ne shenje falenderimi.

smiley Lere se neser do ja numeroj Obames tek e tek te gjitha..

Kurse une fryva Michellen. Nje muaj greve do t'i beje me tha, syri baker t''i behet. Kujdes ti moj, se mos i prish greven. 

Une kur me hipen inati nuk prish as greven time jo me te Michellit! smiley

Kush ju meson ju femrave njehere? Kam nje bindje qe beni mbledhje te fshehta a keni nje rrjet sekret midis jush. Zot na ruaj! smiley

Ne per te mesuar nuk na meson njeri, por sipas studimeve shkencore te koheve te fundit femrat jane me inteligjente se meshkujt smiley

Po une kot pyeta, se mos ta nxirrje sekretin ketu ti. Dakord per zgjuarsine. Vec ki kujdes, se edhe ne s'jemi aq budallenj fare, shpesh luajme rolin, se greva greve, por prap ju duam ne pune. Leqe dhe ju vete ju hajne duart per pune. smiley 

 Jo moj ketline.  une gjithmone top flej me perjashtim kur pi kafe smiley

Nuk e di. Mendoj qe populli ka fituar sepse i kemi bere qeverise per here te pare presion dhe si pasoje kemi fituar terren. Shpresoj qe qeveria dhe ne ta perdorim kete rast per tu angazhuar ne ndryshimin e vendin. Ajo nisma per te pastruar qytetet me duket shume e mire dhe shpresoj qe do marrin pjese shume njerez. Ky eshte qyteterimi i vertete.

I modh! smiley

smiley

madhështor

ps: pasi e pash pes her mora vesh kush ish hamdiu

Tani miq te dashur, 99% e miliona njerezve neper bote qe kan lexuar lajmin se Shqiperise i eshte propozuar te marr keto (lende te parrezikshme kimike) perfshire edhe te gjith rrethin tim shoqeror te huaj, kan patur ne mendje te njejtat pyetje qe kemi pasur ne vete. Perse ne Shqiperi? Perse jo ne Siri? Perse jo ne vende te medha qe kan hapesira te medha gjeografike? Perse jo vete ne Rusi apo Amerike meqenese jan vete keto vende qe e propozuan kete zgjidhje? Sa lek kan ofruar ta korruptojne kete vend te varfer dhe te prapambetur? Keto pyetje miq te dashur gjenden kudo dhe kan qene ne mendjen e kujdo qe ka degjuar kete lajm. (shenim, nuk behet fjale per saktesine llogjike apo teknike te pyetjeve, para se te zgjuarit eksperte kimike te peshkut te hidhen perpjete por per faktin se ato egzistojne dhe krijojne nje perceptim mbi Shqiperine)

Pa marr fare parasysh rrezikshmerine e ketyre lendeve kimike, megjithse pranoj se ka patur nje fare histerie mbi egzagjerimin e rrezikshmerise, shqiptaret ne mendjen e tyre kan patur ne koke te njejtat pyetje dhe dyshime si cdo person tjeter ne bote ngado qofte qe ka degjuar kete lajm, por shqiptaret si pale pritese kan edhe detyrimin moral dhe instiktiv natyror te protesojne, dhe fal zotit e bene kete gje, ne menyren me civile te mundshme. 

Nuk kishte mesazh per te mire per boten mbare dhe pergjigje me te pritur per boten mbare, perfshi qytetaret amerikan se sa JO-ja e Shqiperise. Jam krenar per kete JO. Jam krenar per kedo qe u be pjese e ketij muri natyror mbrojtes nga ky virus i turpshem, dhe me gjasa edhe i demshem.

Perseri ta risjellin kete teme, perseri do te jem kundra, 100 here, s'kan asnje arsye llogjike ne kete bote te zgjedhin Shqiperine pervec faktit se jemi nje popull i varfer dhe me halle. Asnje arsye tjeter dhe kush mendon ndryshe eshte kryekeput gabim. 

JO HELMEVE TE SHKATERRIMIT NE MASE NE SHQIPERI, AS SOT AS KURR!

smiley JO..JO...JO...AS SOT AS KURR!

VETEM LULE DHE PEME NE MASE!!!!!

 

MUNDESISHT EDHE PARA.

misteret rreth ''marveshjes  se prishur''  me amerikanet, japin e marrin..smiley

 

Në fillim, amerikanët kanë premtuar se Shqipëria nuk do të ishte i vetmi vend që do të ofrohej për të demontuar armët kimike siriane. Pra, SHBA i tha palës shqiptare se ishte në kontakt edhe me dy vende të tjera, nga të cilët të paktën njeri do të kishte pranuar të kryhej në territorin e vet demontimi, raporton "Shqiptarja".

Kjo do të kishte lehtësuar pozicionin e qeverisë shqiptare përballë qytetarëve të saj, por deri në fund asnjë vend duket se nuk ka pranuar të kryejë shërbimin, e kërkuar në gjithë botën nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kjo ishte edhe një nga arsyet që Rama u detyrua të thotë "Jo" përballë protestës popullore. /albeu.com/ http://www.albeu.com/shqiperi/demontimi-...

Asnje vend tjeter ne boten mbare pra nuk i ka pranuar keto bidona me qumesht megjithese ka vende mike te amerikes qe kan potencialin teknik, gjeografik, dhe personelin e kualifikuar!!!

Qe disa i perdorin edhe per te lare duart.

Problemi eshte se nuk i deshti askush AK.

po keto i tha vete rama ne fjalim, ku na dolen keto sekrete me mbas? smiley kush eshte kjo shqiptarja, ajo me ate lajmin e pedofilit? 

po ajo duhet te jete, ''shqiptarja'' e Anila Bashes..

Një pyetje kisha. Flm nëse dikush ndihmon t'i japë përgjigje.

Midis atyre që u prononcuan JO përpara fjalimit të Ramës, ishte edhe Koço Kokëdhima.

Përse vallë?!!

Edhe Rama ka qene per Jo per mendimin tim por ka bere gjoja se eshte proamerikan i forte.

Sepse Koco eshte mesdhetar. Nga Qeparoi i detit Jon, qe ehte nje zgjatim i detit Mesdhe.

Ka pasuri te madhe per te mbrojt. 

Thone qe Edi Rama e ka mbajtur sekret kete marreveshje qe kishte bere me Ameriken, edhe me njerezit e tij me te afert..midis tyre ishte edhe Kocou..po ashtu edhe Iliri nuk e dinte...prandaj edhe Kocou doli kunder me shume per inat smiley Kocua thote - shoku sa duhet aq qortohet..smiley

Me nje llaf do vazhdoje akoma te tirret goxha lesh per kete mesele...

O xhib, ka fillu misioni per te rekuperu imazhin e goditur. Nja nje jave do vazhdoje kjo pune se nuk e kaperdin kollaj Rama qe i iku situata prej duarsh mbi te gjitha per shkak te komunikimit, aty ku ai ndjehet perendi perballe te tjereve. 

Vetem se e kane nis gabim, e para sepse akoma nuk po bashkerendojne pikat, po nese perfundojne te argumenti final se do hanim me luge floriri gjasat jane qe njerezit do i ofendoje me shume. 

Po kur thonin ca peshq qe Rama po organizon protestat. Por kishin harruar pa thene Tahirit kete variantin. Shoket duhet te sinkronizohen ca me shume. smiley

Ore po te them teorite e komplotit qe kam degju kalonin cdo kufij imagjinate.

Puna eshte se ua kane dhi keta pecogroset e mediave keto dite qe po na thone se humben shansin e arte, se ata ashtu do vazhdonin te besonin, se Rama kishte organizu vete protestat. Te dy argumentat bashke nuk shkojne. 

Me mire keshtu, se nuk duhet me qit KM si antiamerikan. Ka te drejte i lebetitmi, na duhet amerika. 

Do e rrezosh Ramen or lal, nuk amerikon qe te mbroje as ty as ate.

Ramen tashti qe tha Jo e kemi xhan, edhe ameriken. 

Rama iku mer Lal, me cfare do e mbaj popullin me gogla? Por si cdo e keqe ka te mirat e veta, se do mori edhe shume veta pas.

Kujdes leket per sot e per mot, se qe tigezosh leket duhet te mos jesh i pabese e mosmirenjohes.

Po pse helmet paskan qene shpresa e Shqiperise. Assadi edhe mund te mos ekzistonte fare. Leket shqiptaret t'i vejne me pune te ndershme e te rregullojne venin e vet. Edhe prap mbetemi populli me pro amerikan, vec nuk sakrifikojne cdo gje per asnje. 

Jo helmet o i helmatisur nga Klani, nga partneriteti nderkombetar qe lyp ene ndonje sakrifice per te shpetuar jeten e te tjereve.
 

partneriteti nderkombetar qe lyp ene ndonje sakrifice per te shpetuar jeten e te tjereve.

seriozisht i ke keto ti o toronco? po pse o njeri shqiperia sa nje zgeq do shpetoje boten? s'i kemi bere njeriu keq ne kete bote e s'u kemi ndonje borxh qe bejne miljarda me armet kimike, shit bli, shkaterro, monto...

Ti je e zhytme deri ne fyt borxhe o Alba ne cdo aspekt. Po ai qe ka borxh thot ishallah harrohet. Po kesaj rradhe shpetove nga cdo lloj sakrifice e i the jo amerikonve qe do e benin gjithe punen vete.

jam jam po mos u lebetit aman se na lebetite te gjitheve...smiley

po vete do ta benin punen, se shqipot, e para nuk dine, dhe e dyta nuk donin t'i fusnin fare fare.

ndoshta vetem ty do te te fusnin si pro i madh, ne helme dhe ne paqe...smiley

pastaj dhe nje gje tjeter lebetitso, per ramen kete here. mblidhen kimistet me te mire qe ka shqiperia, dhe ata qe jane ne pension, dhe pasi diskutohet me ta merret nje vendim. nqse rama kishte informacion, nese kerkoi nje te tille nga amerikanet... apo hec babe se e ben shqiperia.

ju jeni fare fare...

E bone hallven se ke shpetu prej vdekjes per nje fije, une e bona e kish dale shume mire. rendesi ka qe te dy jemi gjalle sot, andej nga Siria skena pune. Une poshte Selvise nuk zbrisja kurre e sun u kam asnje borxhe atyre kalamojve qe gjoja vdesin ne Siri sipas propagandes amerikone.smiley

Bumcja me ata shoket e tu jan tu akuzu Ramen per anti-amerikanizm apo jo? i coi si Legen njerezit te ambasada amerikane thane apo jo. Ke te besojme juve, qe Rama i ka sjelle plehrat, Meta e ka firmos me fshehtesi ne parlament.

Amerika u terhoq, e sqeka aq xhandare dhe ne 2311 cerat qe sna kercet ca bohet ne Siri a Pogradec, fituam dinjitetin.

Po tani????

Jo mer jo, Na shpetove ti me aktin sublim duke dale para dritares se palloshit. Ti ne fakt e shpetove palloshin, se si thoshte njoni, Kum per ta Vra Ramen, se njeriu ca sbo per kalamojte...... parazit histerik qe shesin shpin nga krahu tjeter per nje vize amerikane

 

o miku tem mos u kthe mo xhevap se sa me shume u kthe xhevap aq me lehte e kalojne traumen e deshtimit mizerabel.

Leji ta vujn, te bejne xhxhxhxh me njoni tjetrin. Fillojn e kapen me fjalet jashte konteksteve, fillojne me lojra kungulleshkash jo une po pse ti po jo franca jo norvegjia.

Iken e horen taponxhin e meritojne te rrine ne ate province te qelbur qe quhet Shqiperi e te merren me ato interesat e tyne te vogla, te futen ne ato kafenete e qelbta qe qelben era duhon.

Keta quajne kellef cdo njeri qe mendon ndryshe e i rre mendja per demokraci  te drejtperdrejte kur 2311 veta elitist morin vendim per nje popullsi te varferume e te ndotme per me teper te manipulume nga Klani se erdhi dita e qametit.

Te mesohen se do ket ndonje te lebetit qe do thote: mire kesaj here po rradhen tjete siku me e mendu pak me mire?  Shif opinionin te kuptosh demokracine direkte ku vendim-marresit nuk len as njeri tjetrin me fol.

 

o mik keta e horen kallomin. Rama doli komplet i fitum nga kjo mesele. Basha karte e djegur. Keta protestusit e Sazanit e te Blendid nuk i llogarit me njeri ne defter tani qe poplli po ndergjegjesohet qe humbi jashtezakonisht shume. Mediat po flasin per 80 ton arsenik te Azotiku i Fierit.

Terapi e shokut te Sales e ati merhumit qe humbi ne det i la kimikatet sheshit qe nga FushArrezi der ne Vlore. Te shkoj ti pastroje Sazani me Blendin e me Art-in tani.

Keta vune kujen se do i helmote Amerika me OKB.

Plus qe mos o zot noi konflikt i ri ne Ballkan se na shtypin keta perreth si krymat smiley

Rama sigurisht qe doli i humbur nga kjo histori, sepse e tregoi veten qe ishte KM i nje popullsie indiferente, egoiste ndaj problemeve te te tjereve, dhe vete personalisht Amerikonve ai nuk iu pergjigj kur ata kishin neveoje per te si vendim-marres. a eshte faji i tij une them jo por i Departamentit te shtetit qe ka eksperte te pa-afte per Shqiperine.

Per mua fituan ambientalistet sepse do mbrojne ate status quo qe gezojne pa u prishur qejfi. Kjo minorance ndjehet perfaqesues dhe eshte aq arrogante sa mer vendime edhe per  fukarenjte ne shumice ne Shqiperi. Sa per konflikt mezi pritet diskutimi i paktit detar, jan bo gati patriotet.

A e lejm per PJO o popull?! Se na keni care bidonat ka 2 jave!!! PJO rocks! liri dhemokraci. lol

Ja se tani vijne nja 5-6 cuna te dekonstruktojne kuptimin pak te mbuluar erotik te termit "bidonat" qe Mimoza Llastica e hodhi si pa gje te keq ne komentin e saj smiley

 

ja si i kap ustai prej gryke bidonat smiley

Trahanë,ay që merr vesh
është për ndë rixhal peshqesh,
kur ta ziesh ta bësh përshesh,-
dritë kush gjeti trahanë!

Gezuar festen sot, Tirane!

Haaa moza, me kujton nje shoqen time, maestro e PJO-ve. smiley 

E pyste njoni

- Do e lejme te takohemi?

- Posi jo.

- Kur ta lejme?

- Kur te dush.

- E lejme sot nga ora pese.

- Jo sot jam e zene.

- Po kur ta lejme?

- Kur te dush.

- E lejme te shtunen masdite atehere?

- Jo, per weekend nuk jam.

- Po kur ta lejme?

- Kur te dush...smiley

smiley . smiley 

Po komentova me tek kjo tema u befsha sa ju dhe si ju! smiley

 !

Interesant qe opinionit oshilojne ngjajshem me thenien e Nastradinit.Me uje te ngrohet apo te ftohet u potis ...gomari.Te fituar apo te humbur dolem?
Fakti eshte qe nuk do te vine ketu arme kimike.Ne patem plot depot me arme dhe nuk i ruajtem, por brende vetem tre diteve rane ne duar te adoleshenteve.Ushtria dhe tere struktura administruese e armatimit u shkri si kripa ne uje.Komanda t i pergjithshem, ishte "....komandanti" i gjith ketyre qe kritikojne Ramen.Qe ato arme nuk erdhen, me e pakta eshte.. heqja e mundesise, per tu shkuar mendja, gjith atyre qe me aqe pake mend vene tek armet.Por nuk eshte kjo arritja.Qe te mos e keshe prane te ligen eshte gjeja me e mire.Mundet qe te guxohej, per koherence me mikun e madh dhe perfitim nga ai guxim.Por shtrohej nje pyetje? Po sikur....te ndodhte tragjikja edhe per nje arresye fare te panjohur, te rastesishme?Nisur nga kjo, them se u shmang nje mundesi per fatkeqesi.Dhe ne kete kuptim nuk kemi humbur.Qeverisesi beri gjene e mencur qe tha; "JO"! Te habisin analiste te medjave, te cilet me nje urrejtje te hapur, me nje nihilizem te shfrenuar i versulen Rames si ato grate e perdala, qe zihen cila ta thote me perpara fjalen e ndyre.Dhe si i bejne elozhe nje skicofreni si Guri, e yshtin ate te besoje, se Ai e " Levizi Gurin! Ne linjen e bastardeve dhe urrejtesave te atyre me gjak shqiptar, si Lubonja, qe fjalimi brilant i Rames.....i shembelleu me fjalimet e Hitlerit! Te tille qenefe si Cani, nipi i shokut Husni, demokrati Bushati, i mbuluar prej leshi Zheji, i pa asnje fije leshi Fevzo, dhe i pompuari Bejtja si ndrikulla te verteta te qafthyerit, qeshin e perqeshin ( se nuk qajne dot) me ato qe kryeministri foli atyre qe e kane besuar! Dhe ata qe nga mezi i sheshit e ....duartrokiten kryeministrin ...qe degjoi zerin e tyre! C'ka ne kete mes per ta pergojuar?
Une kam bindjen se mes qeverisesit dhe te qeverisurve u lidh nje ure e munguar.Kjo eshte arritja e pare e Edi Rames.Se nuk eshte ....nje ure e vogel.Llapaqenet e qenefit Cani, pikerisht kete qajne keto dite.
Po lidhur me marrdheniet me Aleatin tone te madh? Lidhja nuk eshte keputur, por nuk eshte me aqe e forte sa perpara.Dhe kjo fale dy faktoreve: Qe aleati jone i madh edhe se aqe i madh ...nuk ka arritur ta njohi mire mikun e tij te vogel...! Se dyti mentaliteti i brezit te politikanve qe kane qeverisur,ka antiamerikanizm.Ka dhe me....

po mire mo grava jane firosur burrat e grate e mencem atje qe kan mbet fevziu e bejtja ti japin mend dynjase?

Kur te jep mend dhe Bejtja smiley 

Jo mer se nuk ka mundesi. 

Nuk shof ndonje popull Francez to protestu neper rruge se ka mungese transparence, dmth, afer shtepise kujt do jete etj.

ej, do te jete ai carotreci qe po protesto, bashke me leftin....

Si krahasohet Franca me Shqiperine? Shko me makine prej Parisit ne Lyon dhe do ta shikosh se sa e madhe eshte hapesira e pabanuar. 

Carrota RE mrena me kembet e tua. po ti krahasove Ameeriken me Shqiperine, pse kaq larg eshte Francasmiley

Se si arsyeton dhe si i kupton gjerat nuk e di. Argumenti im ishte se Franca ne dallim me Shiperine eshte shume e madhe dhe shkaterrimi i  armeve kimike mund te behet larg zonave te banuara.

I kam dhene te njejte pergjigje stalkerit, si ty, plus, faktit qe jemi vend i manipulueshem nga heshtja, transparenca apo genjeshtra lehtesisht. nuk eshte per ne , dakort.

Shiko analfabetizmin Tironco.

E shof tek analistet e Klanit qe lexojne cshkruhet tek peshku. dine te kopjojne por jo te mendojne.

po ja te kemi ty mendimtare te madh ketu. nje mjafton packa se i lebetitur...smiley

Enver Mao ce Dun, Ameriken ne se dumsmiley

Edhe per transparence çohen mos te kesh merak. U çuan per nje vajze rome prej kosoves.

Carrot u cuan per nje fakt te kryer jo per helmim te mundshem nga Yankee

Qeveria nuk i kishte dhene asnje informacion njerezve. Eshte normale qe te protestonin. Kaq idiote qenka frika se mos helmohesh nga lendet kimike? Edhe ato na duhen!!!

Po mi zemer Edushka duhet te shkoje cerdhe me cerdhe e shpi me shpi me sqaru situaten si ne kohen e Xhaxhit. Te merrte edhe Kodhelin e me harte e shop te tregonte cdo behej afre Alqi Kondit.

Transparence moj transparence, me fal duhet me shku ne banjo, me qen transparent me ty.

Ik ore i çmendur. Te paskan shplare trurin.

Kush ata qe te binden se Amerika do te helmonte te Premten e zeze. ha hallv ha, me mir ti se ata.

Kush tha qe Amerika do na helmonte? E shpike ti kete gje. 

Avokati, nuk dum helme? Kush i Ka e Kush do i sillte? ceshtje e komplikumesmiley

Je nje Internet Troll !!!

jo jam dashnor i fjales se liresmiley
 

Ne vitet 80 kur jermani ofroi ndihme ,vinin verdalle ta pranonin se autostradat mund te perdoren si pista avionesh nga NATO .

Kjo e perdorimit nga Avionet hyn tek rrefimet e atij qe te thoshte se "gjetem vetem 6 miljone Dollare" smileyPo qe kur do do , e gjen krahsimin e kuptushem por prap nuk i ke larguar zametet ,pa e komplikuar me teza Balliste smiley Po nuk dun te Majtet zhvillim moj JO JO se jane kunder Parase .Pa le po kur vjen dhe Rrenjasiu ..dhe Roma nuk u be ne nje dite smiley...Apo nuk ini ca Intelektuale Ju brezi i Sorem smiley

Balli ishte organizate social demokrate .

Oidrizo te majtet e duam zhvillim ( nuk diskutohet) por fjalet e liga ( theksoj fjalet e liga) po thone se: "Aksioni I prishjes se ndertesave pa leje ne Vlore do te ndalohet, sepse pas JOse nuk ka me leka per te ndertuar bulevardin madheshtor buze detit."

A thua do ta haje Vlora e shkrete buken me krunde, sic e ka ngrene gjithmone?! O Looooni ku je? smiley

Zhduket djaloshi i cili i tregoi gishtin Berishes ne foton e njohur neper media. Familja thote qe ka bere kallezim ne polici.

Shpresoj te mos ti kete ndodhur gje smiley

Ok  

Bravo Alban Guri, djal dinjitoz. 

Art, vazhdon dhe merr cik per keq? smiley.  

Kur ta nxjerr Daily Mirror per headline behu merak tamam smiley.

Nje pyetje, me shume teknike: A do te vinin arme kimike reale (si sarin, gaz mustard) apo vetem kimikate qe sherbenin per te bere arme kimike. Se te gjithe u moren me rrezikun e armeve kimike, po pervec mediave shqiptare dhe rralle ndonje media e huaj, te gjithe te dhenat qe dalin pasi ben nje googlim te shpejte thone se arsenali kimik sirian perbehet vetem prej 20-30 tone gaz sarin te aktivizuar (pra i gatshem per lufte) dhe pjesa tjeter gati 1300 tone nga kimikate industriale te quajtur "chemical precursors" (http://articles.washingtonpost.com/2013-...) - artikulli eshte i shtatorit po edhe te dhena te tjera konfirmojne te njejten gje. Po keshtu teknikisht, dhe per arsye sigurie, gazi sarin nuk ruhet ne gjendje aktive, por i ndare ne dy produkte te vecanta si methylphosphonyl difluoride dhe isopropyl alcohol, ky i pari kimikat i rrezikshem por gjithesesi jo agjent nervin.

Praktikisht nese kjo eshte e vertete, perben rastin e trete a te katert qe mediat e papergjegjshme dizinformojne e krijojne panik deri edhe histeri kolektive, po ju kujtohet rasti i eklipsit ne vitet 1999-2000 kur populli u mbyll ne shtepira nga lajmet e perhapura se gjate eklipsit mund te verboheshe apo digjeshe nga rezatimet ... apo lajmi se tv italiane kane thene qe do bjere termet ne daten e oren filan, paniku u hap kudo dhe populli ne Tirane dhe rrethe kaloi naten jashte nga frika.

Sipas eksperteve amerikane do te ishin lende kimike te cilat behen te rrezikshme vetem kur nakatosen bashke dhe detonohen ne temperatura te larta.

po te ishte kaq e lehte, pse kerkon franca 40 miljarde dhe kacafiu? punet me rrezik te madh paguhen ne kete bote. u gjet shqiperia, dhe punen e mbarojme lire dhe ca kacidhe i japim shqipove se e kane buxhetin bosh...

shume mire bene qe nuk i moren. 

po te ishte $40 miliarde kostoja e shkaterrimit te tyre amerika do ti linte sirianet te vrisnin vehtene.

po franca kaq kerkon pra, dhe kerkon se rrezikshmeria eshte mjaft e larte, apo jo? apo kerkon 40 miljard keshtu kot se hajt i doli fati perpara. 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).