Ceremonia e homazheve për deputetin Sokol Olldashi, i cili humbi jetën mbrëmjen e se mërkurës në një aksident tragjik në aksin rrugor Tiranë –Elbasan, do të zhvillohet sot në orën 11:00 tek Kuvendi i Shqipërisë. Ndërkohë në orën 14:00 është parashikuar të zhvillohet ceremonia e përcjelljes së trupit drejt banesës së fundit. Bashkia e Tiranës ka vendosur që flamujt në kryeqytet të ulen në gjysmë shtizë gjatë periudhës së homazheve. Qeveria, me nje vendim te posacem nga Keshilli i Ministrave shpall diten e sotme, dite zie kombetare ne nderim te deputetit dhe politikanit, Sokol Olldashi.  Sipas vendimit, shpenzimet e varrimit dhe të ceremonialit do të përballohen nga institucioni organizator i ceremonialit. 

“Në të gjitha institucionet shtetërore dhe publike të ulet flamuri kombëtar në gjysmë shtize. Ceremonia e homazheve organizohet ditën e enjte, datë 21.11.2013, nga ora 11.00 deri në orën 14.00, në mjediset e sallës së seancave plenare të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë”- njofton Keshilli i Ministrave.

Deputeti i Partisë Demokratike, Sokol Olldashi ka humbur jetën mbrëmë në një aksident të ndodhur në aksin Tiranë-Elbasan, pasi automjeti me të cilin udhëtonte ka rënë në greminë. Reshjet e shumta të shiut dyshohen të kenë sjellë devijimin nga rruga të automjetit Benz i zi, me targa AA003NH. Informacioni fillestar u dha nga policia në 21:18 minuta, se një aksident automobilistik ishte shënuar në zonën e njohur si Lapidari i Kërrabës. 

Nga hetimet paraprake dyshohet se shkak i aksidentit është humbja e kontrollit për shkak të shiut të dendur. Policia sqaron se drejtuesi i automjetit ka humbur kontrollin pasi reshjet e dendura të shiut e kanë penguar të shohë rrugën dhe si pasojë ka përfunduar në greminë. Terreni ku është rrëzuar automjeti është tepër i vështirë. 

Sokol Olldashi u lind më 17 dhjetor 1972 në Durrës. Ishtë deputet i Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë dhe ish Ministër i Punëve Publike dhe Transportit në qeverinë shqiptare. Shkollimin e mesëm e kreu në vendlindje ndërsa studimet e larta për drejtësi i kreu më 1995, dhe në vitin 2004 në Kolegjin e Mbrojtjes.

Veprimtaria profesionale 

Nëntor 1999 - Qershor 2001 Kryeredaktor në televizionin ATN1 
Tetor 1995 - Nëntor 1999 Zëvendëskryeredaktor për politikën në gazetën “Albania” 
Tetor 1994 - Janar 1996 Reporter pranë Agjencisë Telegrafike Shqiptare (ATSH) 

Veprimtaria politike 

Anëtar i Partisë Demokratike, dega Durrës, që në dhjetor 1990 
Anëtar i mbledhjes themeluese të FRPD-së 
Maj 2002 - Shtator 2007, Kryetar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike (FRPD) 
Maj 2005 - Maj 2009 Kryetar i Partisë Demokratike të Tiranës 
Anëtar i Kryesisë së PD-së që nga viti 2002 
Qershor 2001 - Maj 2005, Deputet i Kuvendit të Shqipërisë, (lista shumëemërore) 
2005 - 2007 Deputet i Kuvendit të Shqipërisë, zgjedhur në zonën elektorale 26, Durrës 
2009 – 2013 Deputet i Qarkut Fier 
2013 Deputet i Qarkut Fier 

643 Komente

U prefte ne PAQE !

ps, e çuditshme qe figurat me pozitive te pd  jan larguar o me hire o me pahire.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/fush...

 

Ja edhe nje rast tjeter i dhimbshem. Ngushellime edhe kesaj familjeje te varfer shqiptatre qe i ra per risk te ndaj fatin e dhimbshem te shume familjeve te tjera shqiptare ne kete histori shkerdhatacioni. Uroj qe te kapet autori i kesaj vrasjeje te nje vajze qe punonte ne fabrike kepucesh per te ushqyer familjen dhe te varet si qen. Duhet nje dore e forte sot ne Shqiperi ta sjell toruan ne vend se shqiptaret po derrmohen nga kjo mori aksidentesh e krimesh.... dhe duhet me patjeter nje dore e forte te ndaloje dhunen ndaj femres. 

Shume kujt mund ti duket pa lidhje me temen, por megjith ironite midis dy lajmeve ka edhe nje tjeter qe i lidh te dyja keto lajme, ne media dhe ne publik po thuhet qe ne makinen ku eshte aksidentuar i ndjeri nuk ka qene vetem. Kujt i sherbejne mediat shqiptare? Cfar qellimi kan? Kush i miremban, paguan, drejton dhe komandon keto media?

Zi kombetare per vdekjen e nje deputeti dhe ish-ministri ?
ketu ku une jetoj nuk ka praktika te tilla.

Zi kombetare???? Po tallesh?

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/humb...

Ora 11:20 - Këshilli i Ministrave e shpalli të enjten ditë zie kombëtare në nderim të të ndjerit, Sokol Olldashi, deputet dhe politikan i shquar. Sipas vendimit të qeverisë, në të gjitha institucionet shtetërore dhe publike të ulet flamuri kombëtar në gjysmë shtizë, ndërsa shpenzimet e varrimit dhe të ceremonialit të përballohen nga institucioni organizator i ceremonialit.

 

Do kafshoj gjuhen deri pas varrimit  

kot eshte ajo puna e 'kafshimit te gjuhes deri pas varrimit'; na e ka lene kolla e keqe, dmth tradicionalizmi bosh, kete punen  e raportit hipokrit qe kemi me vdekjen. 
Ne në virtualitet jemi, mjafton qe gjithkush te ruaj etiken dhe gjithshka mund te thuhet sa para aq edhe pas varrimit.

E di o e di, po njerezit e kane koken ne bythe zakonisht ne Shqiperi, e jo me ne keto momente kur e kerkon edhe zakoni. Keshtu qe eshte edhe e kote te flasesh/shkrush, se jane dyfish hipokrite dhe ne fund te fundit zhvlereson edhe ate qe do thuash.

Arsyeja kryesre per mua ne fakt eshte qe mire apo keq, mendoj se duhet me e respektu kete zakon, se ka shekuj qe eshte kshu dhe te mocmit e kane pas nje arsye qe e kane mbajt. Ngjarja shume e fresket, s'ke pse shton dhimbjen, lendohen me shume njerez tani, etj...

Unë mendoj se qeveria aktuale këtë ndodhi tragjike po e përdor për përfitime politike në kuadrin e marrdhënjeve me opozitën fatkeqsinë në fjalë..Mëkat në aludimi im është i vërtetë smiley

 Dhe në Francë shpallet zi kombëtare për deputetë Stalker bile për dhe për ish presidentë. 

jo jo, KATEGORIKISHT JO; vetem per presidentë (e ndonje kryeminister). biles po tregohem gjys-genjeshtar, sepse psh, rasti me i fundit,  per Pierre Mauroy, kryeminister nga 81 ne 84, deputet e senator gjithe jeten e tij politike, nuk eshte mbajtur zi kombetare (shkoi presidenti Hollande ne homazhe, Ok, por kurrsesi zi kombetare !!)

STALKER

E kan bere sepse ju eshte kerkuar.

 Ai ishte vetëm ish senator etj.

Je ne vete??? Ka qene kryeminister per 4 vjet dhe figura e dyte e socialisteve franceze te gjysmes se dyte te shek  XX, fiks pas Miteranit !!

jo jo, ne Shqiperi ngaterrohen homazhet ne nivel kombetar (qe jane nje gje) me zine kombetare (qe eshte nje gje tjeter)

 po pra ish dhe hyn tek etj. etj.

Ndoshta PD ka të drejtë ta kërkojë a propozojë qeverisë mbështetur në ligj.

E mo mire tani, ok zi kombetare nuk eshte se nuk ishte figure e pare, por jemi ne Shqiperi. Vend i vogel, as 3 milion rob, gjysma e Parisit tend. Ne nje menyre a tjeter te gjithe njihen me njeri tjetrin, ose jane kushurinj ose kane ndonje lidhje.

Jo jo, per hir te se vertetes: nuk eshte 'pune France' , edhe italianet mbajten Zi Kombetare per 92 emigrantet e mbytur ne det. Eshte pune interpretimi

Cfare interpretimi ka kjo? 

Interpretimi i artikullit ligjor mbi te cilin eshte mbeshtetur Qeveria per te dekretuar Zi Kombetare

Aha, ok, mendova se kishe fjalen te ndonje interpretim sociologjik si interpretojme zine e vdekjes ne dhe popujt e tjere.

 Këtej e respektojnë dhe më shumë se ne të vdekurin duke e mbajtur të vdekurin 5-6 ditë në funeralium.Zi me shenja të mëdha nuk mbajnë më por nderimet i bëjnë siç i takon sëra. 

well ok, por e kisha fjalen qe ne shqiptaret duke qene me pak, kemi lidhje me te forta dhe keto titujt zyrtar nuk kane te njejten peshe si andej. Psh une, mgjs nuk kam njohur kurre personalisht, di qe kam nje lidhje pas lidhjesh me krushqi etj me Mamaqet, e ema e Sokolit. 

Këtej e respektojnë dhe më shumë se ne të vdekurin duke e mbajtur të vdekurin 5-6 ditë në funeralium

 

jo jo, nuk mbahet aq gjate sepse e respektojne me shume, por sepse pergatiten per ceremonine, cilido qofte ai, qofte dhe njeriu me i 'rendomte'; ne shqiperi, mendoj se kjo nuk behet, per arsye te mos pasjes se kushteve. por eshte ne kete mes edhe tradita e vendeve orientale (ose te Jugut, te themi), qe e kryejne varrimin qe te nesermen, per arsye meteorologjike (ben nxehte)

po nderim ësht ai Stalker jo kushte se dhe kta vdesin në verë. 

te siguroj qe JO. Biles ne Perendim ti e di fort mire qe, edhe po vdiqe ne shtepi, do te te çojne me doemos ne spital. Ne vendet perendimore, trupi i te vdekurit nuk del (nuk percillet) nga shtepia, ne asnje rast. Edhe nese je ateist (si psh 70% e francezeve), behet ceremoni laike ne sallen perkatese ne spital (perndryshe, ne kishe). Por do te cojne me doemos ne spital. Pastaj do presesh disa dite ne morg, sepse ka rradhe. Por jo "per nderim".

Sa per varrosjen direkt te nesermen ne shqiperi, te siguroj qe kjo eshte tipike e vendeve jugore, orientale,  te ritit musliman (si tu veux), ku ben nxehte. Pastaj tradita eshte perhapur gjithandej, atje ku ka mundur te perhapej.

Nuk e di në francë por besoj se nuk ndryshojnë shumë .Unë kam parë dhe në shtëpi ta mbajnë (rast i rrallë) e zakonshmja ësht në  në funeralium (vend ku ruhen kufoma dhe bëhen pritje nga familjarët me orar të caktuar sipas kushteve)

 mq ra llafi do interesohem si e kanë bër para 50 vjetve.

Sa për tek ne të gjtha fetë e kanë pothuajse njëlloj varrimin pas 24 orëve dhe në vende ku bën ftohtë në dimër e freskët në verë ku sigurisht ndikon dhe pamundsia e ruajtjes së trupit.

kam pyetur une; perpara 70-80 vitesh (te themi) te pakten ne Francen rurale, i vdekuri percillej nga shtepia, pra pak a shume si ne sot.

Sa per tek ne, te gjithe fete e kane njelloj, sepse te gjithe shqiptaret ngordhin per bakllava ! a m'kuptove ? smiley

smiley

kjo tregon se klasa politike han ne nje hasan dhe identifikohen si klase politike pikerisht nepermjet ceremonive te tilla - madje edhe zenkat tradicionale per pushtet jane pjese e ceremonive kunguese te kllases sone politike - si anetar i kesaj klase politike te garantohen te gjitha nderimet, para dhe pas vdekjes, e sidomos shperblimet financiare e venerimet e mepashme
 

po ky i shkreti paska arrit dhe me marre shoferin ne telefon. dmth ka qene gjalle per nje cope kohe.

1 ore e gjys ju ka dash ndihmes se 'shpejte' qe ta nxjerre nga makina, kur vendi eshte nja 20 min larg tiranes pa trafik.

Kshu, kta qe kane pas ne dore dhe detyre me shmang rreziqt per popllin, rreziku ju ha koken e vet se pari.

Zoti e ndjefte ate djale. Fati i tij i zi te ish jeteshkurter.

 

Po pra, tmerr. Kshu edhe babai i nje shokut. Mori ne celular, e futen gjalle ne ambulance e vdiq rruges. Hemoragji e brendshme.

A edhe deputetet kane shofer ne Albanie a?

Olldashi ndjese paste  se tani po e marr vesh, por kjo zija kombetare  eshte naivitet apsolut ! Vetem per antaret e byrose politike ne dikture, kishte zi kombetare! 

 Ngushëllime!  I pastë lanë jetë fëmijve! 

Olldashi ndjese paste  se tani po e marr vesh, por kjo zija kombetare  eshte naivitet apsolut ! Vetem ne partine shtet kishte zi kombetare kur vdiste ndonje  nga ata te byrose! Eshte qesharake kjo! Politikanet jane si te gjithe njerzit e tjere! Ata qe u dhimbset me shume jane familjaret  gruaja femijet ,shoket shoqet ect  e kalofshin sa me lehte! 

Mire. Ti e sqarove dynjane ?! 

Kot me t'pyt pse bo si nevrik?

O klluf sjena per qok ktu, jena per hesap tone. 

Ca jane kta polica o lla? Je i ascarum shko pi nai dopjo e qaj ca vje neper interrnetra, halla halla.

 o derman, me ke.  e ke, me mua ?

te House of Card eshte nje episod, ku ne zonen elektorale te Frank-it humb jeten nje vajze ne aksident automobilistik, dhe oponenti politik i Frenkut do ta perdori per politike. Historia rrjedh ne menyre te atille qe oponenti lokal mund te shkote ne gjyq, pasi ajo vajze mund te mos kishte vdeke po qe se administrata lokale do kishte venos "GUARD RAIL" anash rruges.

Dhe me ca pashe ne foto te makines, makina nuk qe demtuar aq rende, dhe airbagu qe hapur, cka me le te besoj se i ndjeri nuk kishte rripin e sigurimit (gje per te  cilen nuk habitem)

Pra para se te bejme te pikelluarin, qe eshte njerezore madje kur e lexova mbreme ne darke vone u trubullova shume, se eshte njeri te cilin e kemi njohur por megjithate kjo nuk i heq asgje faktit qe situatat te tilla menaxhohen si ne ne mesjeten e inkuizicioneve. 

TopChannel ne vakt te vet na futi me dhune zine neper shtepia, keta po zi kombetare, nuk ka ne asnje vend te europes se ne amerike jo e jo sjellje te tilla.

Ps. per ilir-janin me siper, e kom me ate CuninEMire qe bo si polic.

ja nje status FB, nga njerez qe e thone ate qe mendojne ne sy.

hipokrizia me e madhe ..qe po behet ne varrimin e sokol olldashit njerez pa fund sikur te gjithve ju ardhka keq per ate njeri ...mua personalisht jo ...vetem kur kujtoj viktivat e 21 jananrit dhe femijet duke lozur ..qe ju pellcet bomba ne gerdec aspak meshir per keta plera ...3 vellezer qe ven per tu ushqyer ne duke gjet vdekjen ...njerez qe zvariten gjykatave per prona te rembyera ...shqiptaret sdin te marin drejtesi ..shyqyr qe ka zot dhe ben pune n e shqipeve ..

HIPOKRITA

Kush ka qene ai smartarse qe ka shkruar kete ?!! 

Ne cilin nga ato tre rastet qe permend dikushi ka patur dore Olldashi?

yes! nje maskara me pak

Vdekja nuk ka kurre gjyra.. te kuqe apo blu..Nuk ka zemer ...as shpirt as trishtim as merzitje as dashuri as lumturi as gezim...as dhimbje nuk ndjen...Ajo nuk ka asgje...Dhe mer gjthcka..!{JETEN}

Ne jemi shtet tipik mafioz. Kemi nje kupole qe ka te gjitha privilegjet qe ka vendosur vete ti kete Dhe me pas kemi delet popull qe i qethim si te na doje trapi, therrim ke te duam, i mjelim sa duam. Dhe populli dele apo delet popull rrine e veshtrojne duke pritur rradhen.
Tani perveç dhimbjes se humbjes se nje personi ne moshe te re, baba i dy femijve, bashkeshort, djale e keshtu me rradhe kjo hipokrizia ne menyre histerike si nga politika por edhe nga peshqit ketu po kalon çdo kufi.
Nuk mund te flasesh ne menyre siperore dhe pa e peshuar mire fjalen per nje person qe nga te dyja kahet politike por edhe nga populli dele eshte perfolur per akte vandalizmi ne vitet 2000, per lidhje me bandat e Shijakut (bile edhe me Ilir Xaken), me bandat e Fierit sidomos gjate zgjedhjeve parlamentare dhe me se fundi per korrupsion gjigand ne lidhje me shtrimin e kabllove optike.
Pak me shume te rezervuar ne vleresimet qe japim.

+10

Rinia e protestave do ngrihet per keto forma te dhunshme te injektimit ne shoqerine shqiptare. Mbaj mend ne 85 duhet te qanim te gjithe , se ashtu e donte muhabeti. 

Sa ngjshmeri ka dhe zhargoni jone social Çun i Mire, Goodfellas

Prap nga FB:

un ne kete rast koli sme interson fare se nuk e njof un, njof sokol olldashin deputetin ish ministrin etj ca ka qen ..per kete e kam nje mendim dhe e kam pas ..ky eshte pasuruar ne padrejtesit e ketij populli .....dhe nuk me pelqen ...vran dhe doli i pari qe manipuloi greven duke then ishte mercedezi i mbushur me eksploziv ..etj ...klanor ne qeverin berisha ..qe dhe ti e di ...pastaj teatri qe luhet nuk me pel o anita ..
5 minutes ago ·......o rashel keta dihet qe kan dashnore ...po gruajo qe eshte e detyruar te qaj per hipokrizi ptuuu

smiley dhe për kryshnosh plas nganjëher e qeshmja. Po sido që të jet shkohet për qok (shenjë). Ata që shkojn thjesht se ka qenë politikan pa pasur asnjë lidhje qoftë dhe jotëdrejpërdrejt ja fusin kot. Nuk besoj se ka njerës të tillë atje sot.

Shkrimi në fjalë vjen nga ''Shekulli'', një organ pensionistësh komunistë dhe një media e financuar nga deputeti e matrapazi i trojeve në Vlorë e rrethina Koçe Kokëdhimi..Gjithsesi s'përjashtohen edhe hobite e politikanëve majtas e djathtas,tek efundit edhe ata njerez janë pavaresisht se të koruptuar dhe hajdutë me çizme në shumë raste, dmth njerzit mëpa moral në eliten e 10-rë të llumit shoqeror shqiptar!

kot me te pyet pse ben si sorre ?

nejse mos ta prish terezine vazhdo mblidh komente ne FC

ngushellime familjes se te ndjerit
 

Kot dhe ti tani , pyetet sorra pse ben si sorre ?

ore ne te semes te shkojne te gjithe ata qe vec e kane rrjep ket ven. E ka thone mire ai i pari, zoti nuk eshte dac qe te ti qes syte ne moment.

Edhe gjith ky nxitim sec me le nje shije, plus kur qarkullonin llafe qe deshte me u nda nga PD. te ngrihet nje grup hetimor te kontrolloje gjendjen teknike te makines, te kontrolloje tabulatet telefonike, ti bote dhe autopsi trupit. Ksi lloj aksidentesh jane tipike te Rusise e Ukraines, aty degjoje qe filan zyrtar ose deputet iku per lesh nga nje DTP (rusisht per aksident automobilistik).

Njesoj si Hajdari i duhen Sales keta heronjt qe te mbaje rradhet shtrenguar.

Edhe i her nuk i ha njeriu ne shqiperi ..... per politikanet o njisha, vetem laskareve qe u shkonin nga mbrapa qe te lepinin nai kocke.

Olldashi ne te gjithe karieren e tij politike (nese mund ta quaj keshtu) ka qene thjesht nje ushtar i bindur i kriminelit sali. 

po mire mer kozi se s'na the noj gjo te re .

Nuk e kisha me ty Brado po me effkey-in qe aludonte se mund ta kete eleminuar komandanti.

Komandanti te vetet i perjashton .

nuk aludoj, po Policia duhet ta boje detyren e vet. Pse gjithe ky nxitim? Mu me duket si e qepme me penj te bardhe. Te kontrollohen tabulatet dhe vendndodhjet e telefonave ne momentin e aksidentit, e thjeshte hiken dhe dyshimi. Pastaj lexoje Mero qerosin ca thote, kohet e funit ishim bo prape shume shoke smiley 

Kshu qe Komandantit po i dilshin ushtaret nga rreshti.

Pastaj ishMinistri i Rendit dhe i Transportit humb jeten ne aksident automobilistik!!!! IRONI dhe thuj jo qe "god works in mysterious ways". 

na falni,

po kush tha qe sjane kontrollu apo sdo kontrollohen dhe qe policia ska bo detyren ?

Apo to do te te njoftoje ty ne person per cdo imtesi e ?

jo na falni juve, i bote nji kontroll te pallati me ato aparatet Geiger qe te shifni mos ua kan bo me hekur Ukraine smiley ai miku juj Sadrija?

Po kur ja bone autopsine o Ruzhe? Aty shifet dinamika e goditjeve fatale. Ti e pe maqinen ne foto, skishte demtim serioz, airbagu qe hap. Si cudi me duket po ta vesh ne kontekst dhe te zhvillimeve te funit.

Po sidoqofte ishalla sherben qe politikanet te vejne men, se ti mbyll gjykata ca probleme po s'ti mbyll ZOTI.

Pse Olldashi udhetonte i vetem naten me shi kur kish edhe shofer? Pse disa ore perpara lajmi ishte per 2 te plagosur anonim ne media?

Ajo telefonata Igli Cares dhe shoferit te tij eshte jo-profesionale, si dhe fakti qe Igli Cara deklaroji qe ai arriti para policise dhe ishte ai qe tentoi te hapte dyert e Bencit e siguronte publikun se dyert nuk hapeshin?

Policia e shkrete ne kete rast ka shume detyra per te kryer. Ne shqiptaret kemi zakonin e mire qe kur te japim lamtumiren te kujtojme vetem per te mira, me te drejte se ska njeri ne ket bote qe ska bere keq. I ndjeri Olldashi ka qene gjithmone prezent ne ekzekutivin e Qelbesires, dhe kuptohet qe ka pasur shume kontakte me njerez te administrates nga te gjitha gupimet politike, gje qe shpjegon mirenjohje e respekt nga shume ata njerez atje.

E ka sqaruar shume mire miku i tij Mero Baze tek Tema kur thote se ai e kishte pasion te cmendur shpejtesine dhe si te thuash kjo ishte nje vdekje e paralajmeruar. Por thuj shyqyr, ose do zoti ka qene fillikat ne aksident.

 te ngrihet nje grup hetimor te kontrolloje gjendjen teknike te makines, te kontrolloje tabulatet telefonike, ti bote dhe autopsi trupit. 

smiley kete mendoja dhe une, po po hezitoja ta shkruaja! 

Arminda nuk ka bere koment. Ajo ndodhet e shtruar, fatmirsisht jashte rrezikut, ne spitalin ushtarak. Shqiperia eshte shume e vogel, spitali ushtarak edhe me i vogel.

Interesante.. 

Po ketu flitet ndryshe, ti Bariu thua `ndodhet e shtruar ne spital` smiley ke te besojme, ne ketej?!smiley

Po pse nuk eshte ne varrim atehere ??

Po ti ku e pe qe nuk eshte ne ceremonine e varimit, kur ky i fundit akoma nuk eshte kryer?

media

Pra mediat po e kerkojne me kamera dhe nuk po e shohin?

Ish-shefi i Rrugores, kur u lakua si personi i dyte, doli dhe pergenjeshtroi per 1/2 ore. Kte mund ta beje edhe Arminda, dhe te gjithe te lumtur dhe te kenaqur, apo jo?

Pse ti thua qe ka vdekur?  smiley

Nese aksident, qoft i fundit aty. Kjo eshte jeta, sot flet me kompetence mbi marrjen e jetes, neser te merret.

Shpresoj qe mos te jete bere i njejti gabim ne raportim si me precedentin...

Rruget e shqiperise jane shume te rrezikshme, dhe kjo ne 90% e rasteve te aksidenteve jane nga drejtuesit e makinave dhe sinjalistika rrugore! Eshte shume zakonshme ne shqiperi udhetimi pa rrip sigurimi, dhe shpejtesi te pa nevojshme ne rruge! Lere pastaj alkoli! 

Kakofoni adoloshenciale kudo ne c'do rast,turma qe sulen drejt nje vendi ku ka ndodhur aksident,turma qe sulen drejt nje arkivoli,turma elite qe i sulen fb-ut per te shkruar ngushellimet.

meqe po shikoja disa frangmente nga homazhet, kam nje pyetje teknike :
pse ne shqiperi, familjaret rrine ulur ? Arvizu u detyrua te ulej ne gjunje per te biseduar e ngushelluar te shoqen e Olldashit.
Ka ndonje sinjifikim mos te ngriturit ne kembe ?
 

Cja fut kot. Po ata presin pra, jan ne zi, jan te pamundur, nuk mund te rrine me ore ne kembe ne ate situate, duhet  te kene sa me shum komfort qe te jete e mundur. Ne shqiptaret keshtu e kemi traditen, ne vende te tjera do e kishte bere prifti ne kishe te gjith ceremonine mortore.

Po bejne " politike " ne homazh! smiley  per inerci! 

habitem, Stalker, qe kjo te paskerka bere pershtypje ty..?! ndersa mua me beri shume pershtypje: pse ka vajtur Arvizu per ngushellim... nuk e prisja.. do te thote gje ndonje mesazh..? mbase na i spjegon ndonje diplomat kete..

Stalker gratë nuk ngrihen në këmbë kur presin mbrenda ndërsa burrat po ngrihen sa her hyn një njeri për ngushllim.Trupi rri zakonisht tek dhoma e grave  i rrethuar nga ato dhe prandaj nuk ngrihen pasi kufoma ësht aty për tu nderuar. (shkallë herarkie nderimi)

Arvizu ndoshta e ka njohur personalisht.

e di, sepse e kam vene re vete, kur me eshte dashur te jem ne shqiperi per ksi ngjarjesh. Pikerisht kete nuk kuptoj, pse grate nuk duhet te ngrihen, dhe burrat po (le pastaj ajo qe trupi rri nga grate... ). nejse

Sa per Arvizune, s'kam asgje kunder, perkundrazi dukej shume i afeksionuar, i prekur; por u torturua, iu desh te ulej ne gjunje per ti folur nje personi qe rrinte ulur, a thua se ky peron nuk mund te ngrihej per pak sekonda ne kembe e te fliste normalisht me nje njeri qe duket shume i prekur e dashamires me te.

Stalker, normalisht eshte sikunder thoni Ju , por...Dhimbja e nje nene eshte aqe e madhe sa qe ne me pake se tre ore nena humbet 60 perqind te ujit ne qelizat dhe indet.Dhimbja eshte me e madhe se ndjenja e rrespektit qe paraprin ceremonite e zakonshme.Mirepo Zoti qe beri nenen, nuk ka peshuar dhimbjen.Nuk peshohet dhimbja e nje nene qe humb biri e saj.
Para asaj dhimbjeje, e gjithe gjindja bie ne gjunje...

grate nuk ngrihen ne kembe.burrat po. gruaja respektohet si zonje. pastaj ne nje dhimbje te tille si do ngrihen minute dhe sekonde. do ngeleshin ne kembe dmth.

Stalker rregulli nuk ësht dhe aq strikt dhe mund të ngrihej po pastaj do duhet ta bëj dhe për të tjerë sa kohë arkivoli ësht aty nuk mund ta bëjë plus qê nana a tê afêrmit e kanë këshilluar jo mos u ngri se nuk bën etj etj dhe në ksoj gjëndje shpirtrore  bëhesh dhe më i ngurt se vet rregulli.

e pse do ngrihej? askush nuk eshte me ''i rendesishem'' se vdekja ne kete rast, as arvziu, as filan fisteku.

shume mire kane bere qe s'jane ngritur.

e pranoj. as une nuk jam me "i rendesishem" se vdekja. prandaj mos u ngrini nese me shihni verdalle. mua me mjafton te ndiheni mire vete. smiley
 

xhenazeja rri nga grate se e qajne - tradite e vjeter shqiptare dhe jo fetare
 

ue sa shume njerez ne homazhe

he must have been much loved

dhe une kshu menova

mendoj qe respekti eshte me shume ngaqe ishte i ri ne moshe..

mendoj se nuk lidhet me faktin se shqiperia eshte vend i vogel (e vogel esghte dhe belgjika apo Zvicera) por me ate qe jemi ende popull konservator, tradicional, dhe ngjarje te tilla si lindja, martesa apo vdekja, marrin proporcione te hatashme. Perndryshe, ne vendet 'jo-tradicionale', nuk pyet njeri se linde, u martove apo vdiqe; ose pyet me pak.

Komente të llahtarshme ..E degjeneruat fare postimin..Tjetri vdiq dhe ju akoma me llogje..Më tepër respekt për të vdekurin..

 

Sepse eshte nje qenje njerezore (megjithese me pikepyetje) dhe per me teper i ri ne moshe them: R.I.P

Nese e analizojme se kush ka qene dhe cfare ka bere mund te themi shume gjera te pakendshme.

 

Ish kryeministri dhe kreu i PS-se, Fatos Nano pas ngushellimeve per nder te deputetit te ndjere Olldashi ka shprehur vleresimin e tij, duke thene se nuk ishte radha e tij per te ikur.

“Sokol Olldashi, ishte një nga ne politikanët e tranzicionin, me sakrificat kontributet. Fatkeqësia është që iku pa radhë, nuk ishte radha e tij, do t’i mungojë familjes dhe politikës”- tha Nano.

Ish kreu i qeverise dhe i PD-se, Sali Berisha pas homazheve ka shprehur edhe njehere ngushellime per familjen per humbjen e madhe, qe eshte edhe humbje per vendin.

“Nje nder qeveritarët më eficentë, personalitet poliedrik, që është shënuar në memorien e kohës me vepra të pavdekshme, ndahet sot nga ne dhe me këtë rast shpreh ngushëllimet e mia më të sinqerta familjes, miq e të afërm. Sokol Olldashi, jeton e do jetojë mes nesh me veprën, trashëgiminë e tij gjithçka bëri për PD, vendin”- tha Berisha.

Topalli
Njeri dhe demokrat te jashtezakonshem e ka quajtur ish kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, kolegun e ndjere Olldashi. “Ishte me nje kuraje te madhe, demokrat i jashtezakonshem, e kam dashur shume Sokolin. Kemi humbur nje koleg te jashtezakonshem”- tha ajo. 

Panorama online

 vdekja eshte kapak floriri ka thene populli. vdekja eshte perfektsioniste.vdekja shenjteron. burra e gra qe ngasherehen para familjareve te ngurosur nga dhimbja qe nuk ka ngushellim. lot nga njerez qe ne te gjalle mbase i kane thyer kocken te vdekurit.vdekja eshte solemne dhe percillet me dinjitet.kur kacafyten si qente ne parlament dhe jane gati te shqyejne verbalisht njeri tjetrin, nuk mendojne nje cast se mbi te gjitha e pertej dasive politike, jane qenie humane dhe duhet ruajtur nje fije humanizmi ndaj tjetrit sado kundershtar ta kesh.

Zi kombetare per Olldashin!!! Give me a break! Qe te mbash zi kombetare per dike, duhet qe ai burre te jete aq i rende, sa ta cosh ne varreza mbi shtrat topi, mbuluar me flamur. A thu ta kete at peshe Olldashi? Apo c'u bo. Thuji Kadriut te ngreje pergjys flamurin ke shkopi i parlamentit, ne nje ku maroi kjo pune.

Gjithshka mund te ndodh, jetojne ne Tirone. Paradoksi I rradhes. 

Ndoshta I ka bere sherbime te shquara kombit.

Gjynah kaq i ri , ngushellime familjes e te aferme smiley

Dite Zie ! :O

Keta s'te lene as te ngushellosh pa zgurdulluar syte

Ngushellime nje here familjes!

per ngushellime, nuk vihet tek peshku. Shkohet tek Parlamenti. ketu vihet per muhabet, ose po deshe ti, per te kembyer mendime.
Qokat behen gjetiu.

Mbase jam me afer se ty, por ne dite zie nuk kendohet, por ama shkohet ne pune 

po ne pune moj(re) jam ! ç'hall ke, shprehu

booo , s'fola per ty, por per veten.

e mo mire, keqkuptimi per njerezit eshte smiley

Nje rastesi e habiteshme, nje ngjajshmeri per ikjen nga jeta te Sokolit.Edhe gjyshi i vet Dashnori, po nga makina e humbi jeten.Ju hap spondi i skodes dhe gjat renies, goditi koken dhe aty per aty ndroi jete....
E mori nipin me vehte.....!

Really ?! Wow. Ca rastesie e? ja shqiptari tipik. 

Zi të mbajnë ata që e kanë dashur dhe respektuar në të gjallë. Tek i ndjeri unë shoh ende njeriun që bëri publike urrejtjen e tij pas 21 janarit, se "...po të ishte minister i brendshëm do vriste shumë më tepër" nga protestuesit.

Ka qenë një papë, ngushtë nga financat, që filloi t'u shesë e japë indulgjenca edhe kurvave. O zot, sa ngushtë bien disa me hipokrizinë e tyre, qoftë kjo dhe qeveria jonë e nderuar.

Po me ate personin e dyte ca u bo?!! mire qe mbaruan analizat per bombat atomike te pakten!!! 

edhe mua me habit kjo qe duhet te shpallet "dite zie kombetare", nuk shoh arsye pse.... OK. dakord, zi ne Parlament, bashke me homazhet e tjera mjafton.

 Besoj thjeshte buonizem per marketing nga ana e atyre qe e shpallen

+1

 nga kqyerja e vendit te aksidentit mesohet se ne ate segment, nje kthese e forte, nuk ka mbrojtje anesore. Shiu, shpejtesia, humbja e vemendjes, askush nuk e di te verteten por eshte ironike qe per gjera kaq te vogla, si nje mur anesor, sinjalistika, tabela apo ndricues te humbasin jete njerezish.Ironia eshte se  ndoshta  mungesa e ketyre gjerave "te vogla" dhe  puna shkel e shko  ne ndertimin e rrugeve  i mori jeten ish ministrit te rrugeve.

Beluli :

per raste te tilla ne Shqiperi mendoj se ka te bej edhe kultura e shofereve,  pakujdesia, por me shume    sinjalistika e rrugeve atje.. dmth  ska ndricim apo objekte reflektuese  (fosforeshente)  anes rruges  qe te pakten te orjentohen shoferet...   keto  jane gjera,  te vogla ne dukje, por  shpetojne jete njerezish.

Ky ishte kuptimi ironise Belul qe ti vete e ke cekur dhe mbreme t'u duk metafore e pahijshme.

Ligjvënsit në përgjithsi mendojnë se ligjet janë veç për të tjerët e jo për ata.

Për shpejtsinë s'mund të thuash gjë kush nuk i ka kaluar limitet asnjëher, veç ai që si jep makinës kurrë.

Ore po s'thone kot qe komunizmi eshte si puna e corbes se prishur. Gelltit nje privilegj nje here dhe vjell tere jeten! O KAFSHE eshte tema e homazheve ketu! Kur t'ju caktoje Ai lart me gjyku robt qe vdesin merruni me gjykime.

Si nuk keni turp qe pasi keni kerku respekt e nderim per Ramizin, vini e beni pis tema te tilla.

Kete teme po e ndyt edhe Ti. Mos na bej ta mbushim karrikatorin per punen e corbes se prishur. Bej nderimet e tua e ik pirdhu.

Boll o nerv, eshte faqe interneti. Nuk osht as Parlament, as shpia qokave, as varreze. Ti lale shume i nxef dukesh neper komente. Take a break.

Lizandër ? 

Lizandro e ma men cfare i bene djalit te Bilbil Klosit antikomunistat kur vrau veten.

Prandaj po them. 

 çfar i bën Rono? ai i vdekur ishte gjithqysh.

Nuk po them qe e myten mer jo. smiley

E kisha fjalen te ajo qe shume e quajne "respekti ndaj te vdekurit"

nderimin ndaj të vdekurit disa e kuptojnë "vdis pa të dua" ose "vdekja kapak florini" por ai s'është nderim por gjoja.

Nderimi për të vdekurin tregohet duke e ndaluar makinën kur kalon kortezhi , apo ndalon e kthehesh nga ata kur je në këmbë, nuk ja shkel varrin, etj. Ata që e njohin marrin pjes në varrim a ceremoni.

Jo Rono nuk e maj men qe te kete qene "ceshtje komunizmi dhe anti-komunizmi". Po nese ka qene po njesoj kafshe jane tregu mer. As per njonin as per tjetrin nuk eshte se kom pas nai respekt te modh pavaresisht se me ka qellu t'i njof e t'i takoj disa here.

Problemi shtrohet te kafsheria e disave qe nuk dine me nda debatin ideologjik nga ai njerzor. Keta jane 100 here me keq se ata budallenjte qe zihen me hunj neper stadiume. Ata jane te perfshire nga efekti turme qe ua shumefisho idiotesine, po keta qe jane si qyqe te vetmume car kane?

 

Lizandro, Olldashi ishte figure politike kontraverse. Jam i sigurt se bashkpuntoret e tij ndihen te hidheruar ashtu si jam i sigurt se ata qe perfunduan ne rruge nga ligji "Olldashi" ndihen te hakmarrur. Tashti une e kuptoj qe cdo tradite ka mrena nga pak hipokrizi se ne fund te fundit te detyron te sillesh ne nje menyre qe mbase nuk do te doje te silleshe. Por duke qene se Olldashi ishte figure politike kontraverse une i mirkuptoj ata qe nuk po i permbahen tradites.

O Ron nuk eshte ceshtje tredite por ceshtje ndarje midis njeriut dhe kafshes (ne kuptimin figurativ te fjales kafshe se nuk dua aspak te shaj kafshet si qenie duke i krahasu me keta). Nuk po i thote kush hajde qajme kolektivisht si ne kohe te xhaxhit o burre. Po nje teme qe quhet homazhe leje pa e hap se nuk te gje gjo.

Nga ana tjeter qe mbreme kane thene nje numer gomarlliqesh te pafund si ajo puna e ironise se fatit. Car lidhje ka Olldashi me rrugen e vjeter ku pesoi aksidentin? Dakort ministri i transportit eshte pergjegjes per rruget por kur u beme Suedi ne, qe te presim qe nje qeveri te zgjdhe te gjitha problemet me rruget. Per rruget e ndertuara apo rikonstruktuara gjate mandatit te tij jam dakort. Po per rruget e bome ne kohe te Italise!!!! 
Qe te behej sigurimi i asaj rruge me mbrojtese anesore dhe sinjalistike etj, duhej bere nje tender dhe do harxhoheshin ca para. Me thuaj nje nga keta qe e shajne Olldashin sot, qe nuk do cirrej qe ky eshte korrupsion sepse eshte duke u ndertu rruga e re.

Pastaj car jane ato mesazhe kafsherore qe sillen nga fb? Kjo na qeka drejtesia e Zotit me i more jeten nje 40-vjecari babe me dy femije te vegjel?!!!!! Dhe biles shyqyr qe po e boka Zoti se shqiptaret s'dikan me kerku drejtesi! Po mire mer ne e dikemi car na ka ngel me bo. Te morim e te hudhim ca kallapu dinamit kur ka seance ne Parlament. Aman o Ron se keto jane puro mentalitete terrori njerzish idiote qe nuk kane piken e lidhjes me njerzillikun.

 

Kjo na qeka drejtesia e Zotit me i more jeten nje 40-vjecari babe me dy femije te vegjel?!!!!!

Per nji sec foli dhe ateisti qe e mban te ndrydhur Lizandro. 

O ROOOOOOOOOOOOOOON!

Ajo ne fakt ishte deklarata me fetare qe mund te kem bere ndonjehere sepse po ironizoja me pretendimin e kllufave qe thone se ishte drejtesia e Zotit. Pra ajo fjalia duhet lexu qe keta i referohen Zotit duke pretendu se ai i merr jeten nje 40-vjecari baba te dy femijeve. Pra (se sot e dashke me shpjegime te gjata) keta kafshe flasin per Zotin po nuk kane as nocionin me te vogel te dhembshurise qe duhet te kete nje besimtar.

Dhe JO Rono nuk jom as nai ateisit i mcef as fetar i mcef. Jom i rob qe respekto mesazhin human dhe civilizues te cdo feje dhe cdo praktikues feje qe e praktikon ne diskrecion dhe per hesap te vet.

Po po vazhdo gri plako, mase qetsohesh se nga sa ke shkrujt me siper i ke gomarlliqe me brire.
Ish ministri rendit ecen me 200 ne ore si James Din. Po popullin qe e palloi me gjoba e heqje patente!!!!
Rruga si e vjeter si e re eshte detyre organike e ministrit te transporteve, si dhe garantimi sigurise teknike ne to. Me baballare e familjare eshte hipokrizi, se dhe korbi i do fmite e vet.
Sa per temen homazh, une spo shkoj te bej karshilleqe ne vaki. Thjesht po boj muhabet si Shvejku me vrasjen e arkidukes Ferdinand te pijetorja "Te Gota". Ti po me dukesh si inspektori Bretshnajder qe po na vje e na kruhesh mas bythe.
Edhe modeli S i Mercedesit s'doli gje. Meqe ra fjala sa lek bo ajo maqine? E te shkojne tja thone cmimin atyre familjeve qe mbijetojne ne teh te thikes.

Cfare i bene antikomunistat djalit te Bilbil Klosit, Roni? Ja ku e ke temen. Vec njeri (momentum) ka thene nje gjysem fjale (pa i permendur te jatin) por ishte Koth-i jo antikomunist qe u perpoq te provokonte me Kadare e Balli. Debati tjeter i vetem ishte me zotrules por aspak per prejardhjen familjare por per vetevrasjen qe, sipas fese se zotrules, eshte e denueshme.

Gjemb je qe je, sille pak dhe temen e Ypit per Klosin. 

Ron, je qe je sille vete. Po flisje per apples to apples, per diten e vdekjes jo analizat e mevonshme. Ypin lexoje vete se mua vete s'me ka lene mendja te shpenzoj kohe e qeliza truri per ta lexuar.

Pra, cfare po thoje per antikomunistat qe i paskan bere namin Klosit ato dite te vdekjes?

vetevrasjen qe, sipas fese se zotrules, eshte e denueshme.

Ngelet duke thene budallalleqe per fete, megjithse jeni te studjuar diplomuar dhe 20 vjet nga lejimi i tyre.

Nuk ka fe (te pakten zyrtaret) qe te legjitimoje vetevrasjen, gomarlleqet per kete çeshtje (dhe shume te tjera) kane filluar me fene laike, rreth 3 shekuj me pare.

 

 

Lidhjen e ke me siper, shko lexoje vete cfare tha zotrules.

dhe laikët se përligjin vetvrasjen bile bile as ateistët, enveri e dënonte vetvrasësin.Nuk e di ku e mbështesin Japonezët dhe tregtarët e hershëm që falimentonin.

Laiket nuk e perligjin sepse kushton qivuri, rakia dhe mishi per t'u zhdepur me te ngrena ata qe vijne per "kry shnosh!".

 

Sa mir i di mer heretik, me një fjalë janë më të varfër apo më kurrnacë se fetarët

S'ka te beje fare se kush eshte me kurnac apo me i varfer.

Laiket ne kete rast nuk kane probleme te tjera perveç materiales, nuk shkojne pertej mishit dhe kalbezimit te tij. Prandaj bejne vetem llogari mishi.

 

Paske mendim të keq pë laikët? jo mirë.smiley

Paska ardh Lizardi ,  patrioti, nevriku dhe dietologu i gelltitjeve smileysmiley

Nderime dhe respektet me te thella si NJERI...Personalisht nuk me duket normale qe nje vdekje te jete me e rendesishme sesa qindra vdekje te tjera rrugeve te Kombit Tone...Prandaj sot duhen bere dhe homazhe ne respekt te vdekatereve te thjeshte,,,

Sokol Olldashi është jashtë çdo mundësie për ta përbaltur. Ai ishte dhe është një prej të përzgjedhurve! Vetëm një i përzgjedhur mund të tërheqë korda të tilla trishtimi! Ngushëllime kujtdo që është prekur nga fisnikëria e Sokol Olldashit!    

Mos te kalojme ne hiperbolizime idiote. Mundesite per te "perbaltur" Olldashin jane te shumta, dhe per shumicen e tyre mundesine e ka dhene vet Olldashi sa qe gjalle.

Ndër të paktat debate televizive që ndiqja me dëshirë qenë ato kur në anën tjetër përballë të mive, ishte Sokol Olldashi. Në një ditë si kjo është zakon të thuhen me tepri fjalë të mira, por unë kam veç këto pak fjalë të ndjera në respekt të kujtimit të tij siç e kam. Ashtu siç kam brenda meje qysh mbrëmë, një keqardhje therëse për ikjen e tij kaq tragjikisht nga jeta dhe nga skena e luftës politike - ku mesa duket la një boshllëk të rëndësishëm për aq shumë njerëz sa u vunë sot në radhë, pa dallim, për t’i thënë me dhimbje sinqerisht lamtumirë.

edi rama

 O Mirtjesh dashzoti u habita kur i lexova për së dyti dhe thashë më bëjnë syt a më duket smiley

Me thone te drejten te gjithe ne masen me te madhe e kane respektuar kete menyre Komunikimi te PPU per te respektuar e lene nje ngushellim per emra te ndryshem qe kane pas nje fare reputacioni e kontributi ne Shqiperi per te gjiha fushat .Keshtu ndodhi edhe me Olldashin .Vdekja i mori me vete te gjith te mirat dhe Krimet qe ka bere .

Por te tilla teprime me Zi Kombetare e Ulje flamuri jane jo vetem Mesjetare por per kohen sot tingellojne si karagjozlleqe e tallje me Popullin .

Mbase ne Ligj e Regullore percaktohet kjo Keshtu , por edhe kjo eshte nje mase qe duhet ti nenshtrohet Reformes per te kuptuar se ne Shqiperi Jeta e Gjithkujt eshte e barabarte me te tjetrit . Ka dhjetra e qindra menyra respekti nga ata qe e kane per Kujtim te mire po aq sa dhjetra e qindra arsye per ta "peshtyre " per krimet qe la pas ! Prandaj dhe Bota vetem ne Raste te vecanta njeh te tilla ZI Kombetare

.Ky hyn tek te shumtit , psh si me thene ZI Kombetare dhe ulje Flamuri Gjysem Shtize per  LefKOPENE , rene  ne lufte per te mbrojtur vendin nga ndotja me LHL smiley.

Ngushellime familjes dhe i qofte dheu i lehte!

P.S. Ne Shqiperi behet pis gjithshka qe ka lidhje me politiken (dikush paska shume humor me kete dite zie kombetare!!!) ndersa te tjeret qe nuk kane lidhje me politiken shkelen me kembe.

Ngushellime per familjen!

Per te tjeret mendoj se Sot ose ngushello ose hesht.

Ka patur kohe per tu thene gjithcka per Olldashin, do kete prape kohe per ti bere biografine, por seshte sot dita.

Per te dy te currufjaksurit Politike me siper .Ngushellimet ishin dje ... Per Berishen akoma ka qe ngushellojne pas 23 Qershorit !

po ik ore ngushelloje ne shtepi se na cate kaptinen! e ngushelluam ketu qysh mbreme. ketu jemi ne nje hapsire publike.Po jeni aq kaqola sa nuk njihni as traditen o te mbaruar. edhe ne familje te viktimes, ne cdo rast, trazohet muhabeti dhe nuk rrine njerzit gojekycur pasi thone :Ngushellime! Zine kombetare le ta mbajne institucionet publike. Nisi tani nje peticion BBF pse transmenton kenge pra. Cfare eshte kjo bela ketu me ca censore qe vijne e na rrefejne si te flasim, kur te flasim. pike e zeze!

neser besoj se eshte koha per nje proteste tjeter, kete here me masive dhe me te gjate kunder ketyre gazetareve dhe mediave pa perjashtim letyra te neveritshme si fytyrat e pronareve te tyre pas ngrenies. 

Ngushellime te jemes dhe femijeve te Olldashit

Sokol Olldashi do të jetë përherë i nderuar,

Ngushëllime të përzemërta familjarëve të tij!

me thon te verteten, kjo eshte nje ngjarje e dhimbshme, te kuptohemi nuk behet fjale per ndonje zi kombetare. nuk e shoh nje tragjedi kombetare qe duhet te kalojme ne zi kombetare. respekti behet brenda normave dhe disa  kufijve qe kane , pa i tejkaluar e shkelur ato. 

megjithe keqardhjen per aq sa e kam njohur olldashin, me vjen keq qe dalloj nje mister rreth personit tjeter qe e ka qene ose jo ne makine. qe perflitet qe ka qene dhe qe perpiqet te fshihet nga mediat e te tjere me rradhe . edhe sikur te kete qene me cilindo ne makine,  kjo nuk perben ndonje krim qe duhet fshehur. si e qysh e tek keto kane qene gjerat e te ndjerit por fshehja, manipulimi nese eshte i vertet, atehere kemi te bejme me nje krim shteteror e mediatik, i ndjeri nuk ka qene ceshtje e sigurise kombetare qe te mbahet fshehte nje gje e tille.  gjithmone nese eshte e vertete prania e nje personi te dyte ne makine

Dhimbje e madhe per familjaret sic cdo humbje e njeriut te dashur.

Shume mu dhimbsen edhe ato studentet e Elbasanit apo ata adoleshentet nga Shkodra qe i vrau gjithashtu shpejtesia.

Kjo ndajshtesa "qe i vrau gjithashtu shpejtesia" vlen vetem per ata adoleshentet nga Shkodra, apo edhe ato studentet nga Elbasani? 

Njehson, sipas meje, aksidentin e Olldashit me ata te Shkodres. 

Eshte e konfirmuar qe ne momentin qe ka bere aksident ka qene due folur me Igli Caren.

Tani qe u kryn homazhet e nderimet, hiqni koken nga bytha o njerez dhe boni ca pyetje te thjeshta se s'do ishte keq ta shihnit realitetin sic eshte.  

P.S. Mire nuk eshte te merremi me ke ishte ne makine, se aty hyjme ne jeten private te nje personi jo publik, dhe s'kemi te drejte ta bejme. Deri diku justifikohej po ta benim nese do ishte ne te gjalle Olldashi, se mund te donim te dinim per ke do votonim ne te ardhmen, po sot nuk na falet te perdorim jeten e nje personi jo publik per te godit nje politikan qe nuk eshte me. 

Po duhet nai njeri i çilter te bertasi qe "Mbreti eshte laskuriq" se keta te gjith me hekur e furce ne dore, ti ujdisin 'petkat'. smiley

Si Meroja. Deri dje thoshte nuk e mori Berisha te inaugurotne tunelin e Elbasanit se duhet ta inauguronte kanakari, tani thote nuk pranoi Olldashi vete ta inauguronte. Ik ore lipsu, kokerr mashtrusi! 

Kam ra rehat, i lexoj mesazhet nga fundi lart. Eshte hap fronti komunist-antikomunist?

 

 

ngjitu dhe pak o Bame.

qenka hapur dmth; ajo ka rendesi...

nuk na duhet fare se me ke ishte i ndjeri, ne fakt eshte jeta e tij private dhe mund te bente c'te donte. por na duhet shume analiza e asaj se cfare ndodhi me median. per here te pare ato u bene te gjitha bashke pa as me te voglin perjashtim ne poshtersine e manipulimit me masiv qe eshte bere ndonjehere keto 23 vjet. dje ne darke te gjitha mediat ishin atje dhe thoshin qe jane dy persona, bile trupi i te ndjerit doli nga makina i dyti. Sot ky informacion nuk egzistonte me gjekundi. kush ishte mekanizmi qe i beri mediat te manipulonin ne kete menyre? padiskutim politika, se rruge tjeter nuk ka. kur vdiq i ndjeri dritan hoxha, jozefina topalli nxitoi te shkonte ne varrimin e bashkeshoqerueses se tij pa e njohur hic, dhe mediat prane pushtetit te atehershem nxituan te nxirrnin deklaratat e saj dhe berishes. top channel-i megjithese nje nga mediat me te rendesishme ne vend nuk arriti ta fshihte lajmin. ndersa sot mesojme qe ne mund te marrim informacion vetem per ato gjera qe do te nxjerri se paku njera pale, dhe qe media e pavarur eshte iluzion. turp ti vije dhe gjithe atyre gazetareve qe ishin mbreme ne vendngjarje dhe s'paten guxim te bejne punen e vet qe eshte informimi i publikut. 

smiley  pse, eshte konfirmuar qe NUK ka qene vetem ?? NESE po, jam 101% dakort me kete :

ne poshtersine e manipulimit me masiv qe eshte bere ndonjehere keto 23 vjet.

Stalker ky stan kete bylmet ka! Keta qelbesira e kan kuptuar dhe ndaj e mbajne ket ven zvarre. Po te kishte kapitalizem te mirfillte, keta do i zinin me gure.
Po lexoja nje dite per ate Cunin pronarin e IDS callcenter, dukej njeriu prej verteti, larg qelbesirllive te shqiperise, e pyeste ajo biba gazetare: ca marrdheniesh ke me biznesmenet shqiptare(gjasme ngaqe jeni nje sere, ne klubin e milionereve)? Dhe ai pergjigjet: As i njoh as me interesojne. Ja keshtu te kishim. Jo bytheca qe mbajne politikanet me Mercedesa S class, shpi e vila.
Dhe del Lizandri na prediko si ata prifterinjte e mesjetes per punet e zotit. Kur marr Lizandrin du me i bo ner kastes se 'klerikeve' se te pakten nga emri qe e majm men ne brezi jone duhet te jete matematicien, po me duket se eshte koqe kanari

Stalker, derisa dje ne darke direkt nga vendi i ngjarjes raportohej per dy persona nga te gjitha mediat qe kishin gazetaret atje, besoj qe nuk ka nevoje per ndonje konfirmim tjeter. Ose nese te gjithe njezeri ja kane fut kot mbreme (nuk e di sa eshte % qe te jete keshtu), te gjithe duhen pushuar nga puna urgjentisht per dezinformim. 

dmth qenka e vertete(mshefja e se vertetes); paskan mesu nga precedenti...

Dakord. Media mund te ishte e heshtur per kete pjese. Mbulimi nuk falet. Po e dime qe kete hale media kemi. Ne kete rast me thene te drejten, ngaqe eshte bere me shume per arsye njohjesh personale (them une) nuk jam i prirur ta shoh kaq me kthjelltesi, po ne fund te dites, ke te drejte. Eshte e pafalshme qe sot po mohohet (gjithnje nese eshte e vertete se une per vete s'di gje te sigurte). 

Po e dime qe kete hale media kemi.

Dhe thjesht e pranoni e nuk duhet bere presion qe haleja te pastrohet?

Perderisa edhe kryeshpifesi Mero Baze nuk thote qe ka qene njeri tjeter ne makine,i bie qe te kete qene vetem.

Po keshtu dhe deputeti Igli Cara,ka deklaruar qe Olldashi ka qene vetem ne makine.

Juve kuqalashet natyrisht qe keni qef te shpifni,po vazhdo e shpif o Illyricum Sacrum  i leshit.

o ACDC nuk di te te kem ofenduar keshtu qe mos me ca trapin.

une skam shpifur. ka qene ne disa media. sot mero e fshiu. dhe nxorri lajmin tjeter. nuk eshte fjala per shpifje nga une por nga keto media ,  eshte fjala per nje fshehje te cilen une personalisht nuk e mendoj se eshte e rendesishme qe te fshehet.  prape them nese eshte e vertete. dhe ka shume dyshime qe keta palo gazetare edhe media i bejne keto gjera. lajmi jepet ashtu si eshte. jane dy thuaj dy. une nuk e di se ca pislliku luhet ketu, por sic duket nga keto qe shkruajne e qe i heqin qe ka nje gje nuk shkon. uroj qe te mos jene duke fshehur lajm e nuk e di per cfare arsye idiote duhet bere kjo gje

Sdi robi ke te preke me pare se era mut mban gjithandej. Mut politikanet , mut rruget, mut ajri qe thithim, mut qytetet ku jetojme. Mut respekti per te ndershmen, mut te tere jemi vete ne, mut dhe zoti qe na le te gjalle a thua se ka nevoje per kete mut te madhe qe quhet shqiperi. 

Kuaz pse gjith ky mllef shoqëruar me depresion. kujdes se me zor të kemi.

lol, pse ku e pe depresionin? Jam thjesht i vetedijshem per ate qe jam dhe per ata/ato qe me rrethojne ne kete jete. Dhe per fatin tim te keq eshte nje mut i madh.

Dhe per fatin tim te keq eshte nje mut i madh.

Po kto janë shenjat e para Kuaz  në fillim ulet pozitiviteti pastaj zero (ktu ku je ti tani) pastaj në negativitet deri tek bam ose ah e mbyllet ciklismiley prandaj ndëgjoje dhe  EH.

se harrova shih nga ato emisionet "vende dhe popuj" do të duket si parajsë Tirana.

 

Zoti e boni te veten. Ja u ofroi nji kontrate per helmet. smiley

smiley nuk më shkoi menja.

Pse s'thu PF , kemi hum shansin e vetem qe ...na duhej!
Tani per ata qe thone se " nuk ka qene vetem.Po ju them: Kam pyt sot Kolonel Mitat Tolen, Sh.inspektoriatit i cili vajti i pari ke makina ...nga te policise.Njerui qe udhehoqi ekspertizen e vendit ngjarjes dhe ate teknike...
" Ishte fillikat ne makine!.." Tani llafet, .... u ngjajne thaseve me miell !

Me kujtohet se si deklaroi policia kur u be aksidenti i Shkallnuerit.

Ka fillu serish pune Tola ne polici?

Po ore! Por Nuk eshte njeri i keq.Hallexhi o burre! Por me mu ai flet pa rezerva.Ne se dikush e ka heq para se te shkonte policia...ky do te ishte vetem nje hamendesim, sepse Mitati tregon qe e qiten dyke sharru me ate rrotacilen e vogel..Ku dreqin kishin dale e hy ato hekra..

o grava...mqse je i infiltruari jone ne organizmat shteterore ......ai tipi e di qe ti shkrun ketu ? smiley 
Personi i pare qe mori ne tel ai ishte shoferi vete...(un do mersha ambulancen/zjarrfiksit/policin....ose familjen nese e dija situaten) ....dhe ai u ndihmua 1h30 me vone....
Ste duket se ka i gje qe nuk shkon ne ket histori ? 

EH, nuk kam thene dhe s' me ka thene kush se ishte personi i pare.Kam thene nga te paret e policise, qe dergoi Qendra Operative ishte dhe eksperti qe ka detyren te beje raportin teknik perkates.Une si ... " i derguari yt " per zbulimi nuk shkoj as ne...por nga qe kam njohje te gjere me njerez shfrytezoj telefonin, takime e pyes sepse thashe themet kur bien ne publik ecin sipas katrorit te shpejtesise.Dua te jem gjithenje shume i sakte ne ate qe shpreh.Dhe sic mund ta keshe vene re nuk am gabuar.E pra nuk merrem me mbase, ndoshta etj .Them mbi sa kam mesuarrej njerezve te paanshem e serioze...Ka qene vetem, per kohen kur nisi ekspertizen e vendit ngjarjes Policia.Dhe te siguroj, qe policia ka vetem kete variant.Qe Sokol Olldashi ne makine ka qene i vetem.Askujt nuk i prish pune nje i vdekur ne se ka qene edhe vete i dyte edhe me nje dashnore, nga gjerat me normale sot...Kuptove ?

smiley...smiley Per thenien e PF !

...po futi nja dy gota se i shef gjerat ndryshe....
he o burr se ka vende ne afrik qe eshte me keq

bota behet si e sheh. smiley vertet duhen zgjidhur shume probleme ne shqiperi, por nese sheh vetem problemet, s'ia vlen te jetosh fare. 

ja shih bashen. nder te paktet qe formen deshirore te foljes "prehem" nuk e ngaterron me ate te foljes "pres". une po perpiqesha te imagjinoja si mund te pritet shpirti ne paqe. po ishte shume e lodhshme. smiley

na u prehte shpirti ne paqe te gjitheve ne. ne kete e ne cdo bote tjeter. smiley

Hahaha

Edhe une e lexova ate fragmentin e Lulit. Me peleu shume paragrafi

Furtunat e motit si ato mbrëmë janë një shaka për ty, në krahasim me turbulencat e jetës dhe të politikës të cilat ti i përballove me dinjitet të pashoq, qysh se fillove angazhimin tënd publik.

Me nje llaf turbulencat ku paska kalu dhe perballu me sukses jane ku e ku me te veshtira se sa kjo furtuna e motit ku ky la leshte. smiley  Me ta pushkatu llogjiken ne ven.

Shtrengohen fort, ...me fol me figura, te cilave nuk u dine as kuptimin dhe nga tere ai shtrengim ....u shpetojne !

per kete arsye une nuk i lexoj paragrafet e politikaneve. ndonje fjali te shkurter mbyllese sa per te shty kohen edhe e lexoj. por jo me shume. smiley

Thuhet se kur Sokoli ka shku "up there where he belongs", vetë i madhi Zot i ka hedh dorën në qafë si mik i vjetër, dhe i ka thënë: e di atë barcaletën me Lulin?

 

mbahu he burre, e mos u trishto - t'rroni vete

Histeria e lhl ja paska len vendin hipokrizise sentimentale. Mire ka thene ai tironsi siper qe duhet me kafshu gjuhen nja dy dite 

Pse mer, dy dite qeka nroma e?

Po ngordhin shqiptaret per pak tragjedi qe te mblidhen ne solidaritet.pastaj garojne,kush bertiti me shuume,kush qau me bukur etj etj. Zoti u dhente durim familjareve te tij po histeria jone kolektive eshte e shemtuar.

Nuk e di pse por s'po me vjen fare keq per gjithe kete qe ka ndodhur. Ndoshta pse me kujtohet se me eshte dashur te sorrollaten neper zyrat e ketij shteti aq sa nuk kam pasur mundesi tjeter perveçse te paguaj nen dore; ne gjykate per pronen qe e kam trashegim, me pas per hipoteken e shtepise te lene nga prinderit, 105 000 leke pse e kisha parkuar makinen 30 minuta ne nje vend parkimi anes rruges ne Fier qe nuk e dija se e kishte bere dikush parkim privat, per te mos folur per vjedhjet te cilat e di se behen shpesh here kur blihet energji elektrike dhe qe me duhet ti paguaj edhe ato bashke me faturen e dritave; per taksat ne pergjithesi nje pjese e te cilave kane shkuar ne xhepa, makina te shtrenjta, shtepi, vila te ish ministrave te korruptuar, etj. Shpresoja se Rilindja do te thoshte edhe drejtesi, dhe nje pjese e ish zyrtareve te korruptuar do te perfundonin prapa kangjellave, por mesa duket keta jane te gjithe njelloj vllezer ne korrupsion dhe pisllek

thuaju JO te gjitheve. smiley

Them te pres deri ne zgjedhjet lokale. Nese deri ne ate moment Saliu dhe ndonje Sali tjeter me i vogel, kullot ende i lire, vallaj s'ia vlen ti votosh me keta "Rilindasit". Natyrisht as miqte e tyre te shtrenjte

Kuazi edhe Populli e di si eshte bere po gjen shprehje me te embla si psh

eshte mpleksur e eshte bere

Duhen x pale gershere

e nuk e hap dot nje vere ...

Po mendoj se kjo qe po jetojme eshte konfirmimi me i Plote i Halese Gjigande qe thirret Shqiperi qe me dashuri te Zotit dhe Punen e Palodhur te Berishes dhe Klanit te tij Injorant e Bandit , Hajdut e Kriminal  ne e gezojme edhe ...Moralisht edhe Financiarisht .

Ne kete Bace te plehruar me ate qe rthoni JU Lulezojne vetem Intelektuale dhe LefKOPETE !

Po mendoj se po te vazhdohet edhe me tutje me opinione, rreth kesaj fatkeqesie, tregon se sa shume te papune jemi.

Astrit Patozi:

"Sokol Olldashi luante me vdekjen..luante me makinen dhe shpejtesine.." smiley

Nji ca thote Patozi! Budallalleqe safi!

Eshte i tronditur, ka hall se mos rreshqet ne ndonje kthese dhe ai, se helbete periudhe shirash, periudhe dimri. Te Game of Thrones e kane hall te madh DIMRIN.

Ngushellime familjes se tij...

Olldashi vdiq nga pakujdesia pasi as rripin s'kish vene. makina nuk eshte demtuar shume dhe ndoshta po te kish vene rripin do kish shpetuar. ky eshte mesazh per te tere shqiptaret qe te vene rripin kur ngasin makinen. ''vere rripin'', kjo duhet te jete e shkruar here pas here neper rruge. duhen gjobitur njerzit qe nuk e vene.

olldashi iku si shume te tjere. keq me vjen se me pelqente per qetesine dhe menyren si fliste. dukej ne sjellje si perendimor i kultivuar. per te jemen, gruan dhe femijet eshte nje tragjedi e madhe.

ndoshta te gjitheve atje, politikan e popull do i ''sherbeje'' kjo vdekje per t'u ndergjegjesuar. te pareve qe te permbahen ne cfare bejne dhe cfare flasin pasi jeta dhe vdekja jane aq prane njera-tjeteres. te dyteve te kene kujdes kur ngasin makinen, qetesohuni, merreni shtruar se per nje sekonde,  cdo gje e merr lumi.

ke te drejte!  keto lloj  ndodhish  duhet te sherbejne si shembull  dhe mesazh  per  te tjeret...  rruget jane ato qe jane.. (me mire se ckane qene)  por qe sigurisht  duhet te  permiresohen akoma, akoma me shume....  por sidoqofte,  faktori kryesor ne cdo aksident, eshte njeriu!    sepse sado e keqe te jet rruga,  ai duhet ti pershtatet,  ndryshe vet e peson!  

+1

Amen plako amen....ke fillu me prediku normat e siguris smiley ....po kujt i flet thuajjjjjj.....

kujt i flet: Nje populli qe nuk lidh as femijet me rrip sigurimi, nje populli qe i mbajne femijet ne preher ne vend te pare...

Vendosja e rripit te sigurimit, moskonsumimi i pijeve alkoolike, cel & text msg kur nget makinen - Te gjitha keto shpetojne jetw! 

Rruget nuk jane keq ne Shqiperi....Duhen Ligje; Kontroll i rrepte i zbatimit te tyre; Denim te ashper ne rast moszbatimi te ligjit!

...menyra me e mire per ti sensiblizuar, eshte ti shokosh, eshte e dhunshme por...ka nje fare rezultati. Ligji dhe denimi dakort, por kjo lloj metode nuk me duket efikase me nje pupull si yni, nderkohe qe po te fillosh ti punosh qe ne baze...

Njerezit kur s'i tremb vdekja e te afermeve asgje s'i shokon! Harrojme shpejt sa e fusim tjetrin ne dhe, edhe vazhdojme po njesoj sikur asgje s'ka ndodhur...
 

lirika, jeta vazhdon! Avokatet me te palodhur per mbrojtjen e jetes jane ata qe kane pesuar nga keto humbje tragjike...Keshtu duhet te jete edhe ne Shqiperi! 

te fillosh ti punosh qe ne baze...

E drejte kjo, por mbi cfare modelesh do ti punosh qe ne baze?!

Po prandaj kemi zgjedh mos te jetojme ne fise por ne shtet modern o Belul...qe mos te na detyrojne kushtet tu pershtatemi. A e di se sa ka qene numri i te vdekurve nga aksidentet automobilistike ne 2012? Statistik lufte ka qene...312 te vdekur. Tashti me kete statistike ne cdo vend serioz do hapej nje hetim i gjere: sa pare jane shpenzuar ne 10 vitet e fundit dhe ceshte bere me to. Kurse ne Shqiperi kalohet rradha me "rruget jane ato qe jane"...deri sa rruga i ha koken dhe vet ish ministrit te rrugeve. 

degjo, qe shqipot jane gjys budallenj, jane. pse nuk vene rripat? ja me thuaj ti, pse? edhe ketej po s'vure rripin dhe ecen me shpejtesi, aksidentin e ke 100% te sigurte. ka dhe rruge te papershtatshme, nuk them po me pak kujdes nuk do ishte kjo gjendje. nuk mund t'i kerkojme shqiperise perfeksionim ne rruge kur asgje atje nuk eshte perfekte. shqipot paten fat, se te pakten rruget jane bere, por sic duket ju mungon truri..

Me verte, ca u kushton me e click rrypin e jetes?!! ( it takes 2 seconds)E cuditshme. Duhet ti cosh me ndonje laborator e ti studiosh, obzervosh nga afer dhe te gjesh ;  pse-ne. 

moj, budallalleku nuk ka brire. ju duket vetja te lire deri ne pafundesi. se mos vesh rripin dhe t'i japesh me shpejtesi te krijohet nje gjendje dehese, ku je vec ti dhe zoti. dhe kjo u pelqen si budallenj qe jane. kjo mund t'iu justifikohet ndonje adoleshenti tek-tuk, por jo te rriturve. eshte ceshtje truri dhe kenaqesie, vec ate kenaqesi kane sic duket...

Polici i thote shoferit te makines me te cilen po udhetonim ne Shqiperi, i cili kishte vene rrip sigurimi (jeton ne Amerike e eshte mesuar): "Lidhet burri per 5 mije lek?"

sa shkelje te qarkullimit kemi ne kete "aksident", po qe se eshte aksident?

1.shpejtesi e larte

2.pa rrip sigurie

3.perdorim i aparateve celular gjate udhetimit, supozojme se nuk e ka perdor bluetoothin qe ka shume gjasa.

Ministri rrugve dhe i policise rrugore !!!!

Dhe vje Bredshnajderi e do me na cu te burgu Pankracit, hej bela e madhe ore.

shtoi dhe rrebeshin se e harrove. vetem nje fat budallai te shpetonte ne kete rast.

@ Roni : smiley....

 

Po prandaj kemi zgjedh mos te jetojme ne fise por ne shtet modern qe mos te na detyrojne kushtet tu pershtatemi.

 

Kushteve duhet ti pershtatesh kudo. Prandaj dhe ne vende te zhvilluara gjera si rripi i sigurimit, apo mbrojtese per koken ne rast se ecen me motorre, apo shpejtesi e ulet ne rast ka shi/mjegull/bore e plot, plot te tjera.

Po prandaj kemi zgjedh mos te jetojme ne fise por ne shtet modern o Belul..

 

Rono,  nuk jam dakord une me kete..  e leme cik menjane  Shqiperine, por nuk ka shtet ne bote, sado i pasur e modern,  ti garantoj  qytetarit  100%   siguri,  ne  trafik, jete e ne gjithcka..    nese rruga eshte e veshtire,  e prishur, me gropa, me kthese te forte etj... jam i detyruar qe ti pershtatem  e te eci sa me ngadale te jete e mundur per sigurine time.. sepse une nuk  e di,  kur e sa do vonojne ta rregullojne.. e  mbase skane fare leke ta rregullojne....   

Rono,   ne qytetin qe jeton ti,  ka kriminalitet..?   a ka  zona, lagje apo rruge specifike   ku ,sidomos ne ore te vona nuk mund te kalosh  sepse ka shume mundesi  te vjedhin, grabisin deri edhe te vrasin..?   po   ti ca ben,  a  kalon  atje si trim i mire  nen moton:  kemi shtet,   se caj koken fare se do me mbroj policia..?   apo,  ''pershtatesh'',   dmth i shmang ato zona..?

 

ndersa statistika qe  tthua me siper per aksidentet rrugore, e di, e kam lexuar.. e pra, ta them me garanci qe  ne rreth 95% te rasteve eshte faji i shoeferve te papergjegjshem  dhe ska shtet ti bej derman..   nese  tjetri,  pasi ka ngrene,  por  kryesisht  ka pire  si gomar  nja 4-5 ore te mira ne dasem..  dhe ashtu  i pire e lodhur, ne oren  3 te nates  i hipen makines me grua e femije te shkoj  ne fshatin a qytetin qe banon...  he me thuaj ti mua,  ka  shtet   minister/Tahir e polici rrugore  ta parandaloj   kete lloj rrobi,   nga nje aksident i mundshem..??

Belo po ja fut kot po kot fare fare.

E para e punes, trego nje here si merret patenta ne Hollande, sa lek e kohe duhet? 

E dyta punes trego si kolaudohet makina ne Hollande?

E treta punes ca ndodh po te kapen duke shkel rregullat e qarkullimit ne Hollande?

Bo 2000 ero te marresh patenten, dhe po ta hoqen do prap 2000 ero te tjera.

Nuk te fal njeri ta keput kolaudimin me shtrenjt se makina e perdorur dhe vri veten gjej ku te duash leket, ose mos dil fare me makine.

Ne hollande ha gjoben min 50 ero po dole naten pa drita ne biciklete o milet.

Ndersa ketu te ne vetem te kete kater rrota dhe 300.000 lek e bohesh me maqine e me patente. Ne kete kaos rrugor pastaj nuk ka me kinez te vej rregull. E mbushen shqiperine me gjith rrangulliqe e botes, dhe shkatarruan hekurudhat, keta kancermedhenjt prishen dhe linjen qe do behej me durresin e mund te vazhdonte me gjith shqiperine e te beheshim dhe ne zoterinj te shkonim si hollandezet nga qyteti ne qytet.

Ti me nje rrjet te tille rrugor, me kete kulture drejtimi qe e ke instaluar vet te pakten merr masat minimale, para 3 ditesh e dha fiksi si u zhduken vijat e bardha qe u lyen ne tirane, pse se i bejne te rruajne leket jo te vijezojne rruget.

Jane keta hale, qe po lajne gjynahet, qe me paaftesine e tyre i bene ketij populli te lodhur e injorant.

effkey,  po nuk ha krahasim Hollanda me Shqiperine o derman...  nuk diskutojme kete pune fare!

ndersa,  me duke se nuk  e kapur ate cka  kam thene me siper, ose une mbase nuk kam qene i qarte.. komenti njeher,  eshte ne vazhde te  citimit te Ronit...  e pra,  une besoj qe nuk ka shtet, sado  modern te jet ai,  qe ti garantoj 100%   siguri qytetarit, ne cdo aspekt..    prandaj dhe qytetaret jane te detyruar te marrin masa vet,  apo   te   ''pershtaten'',   apo jo..?

ndersa per ato qe thua per Shqiperine..  ore, une jam shume dakord, ashtu eshte gjendja, mos me keq..  por ja pra, kemi te bejme me  faktorin njeri... qofte ky  punonjesi i shtetit,  ne rolin e kontrollorit  dhe zbatuesit te ligjit,  qofte   ky qytetari  qe duhet te zbatoje rregullat  dhe ligjin..    shteti dhe rregullat e tij nuk vlejne per qytetare te pandergjegjshem!!

Rono,   ne qytetin qe jeton ti,  ka kriminalitet..?   a ka  zona, lagje apo rruge specifike   ku ,sidomos ne ore te vona nuk mund te kalosh  sepse ka shume mundesi  te vjedhin, grabisin deri edhe te vrasin..?  

Kryeqyteti i Amerikes.

E mo belul, po qe ka plot, qe pasi vene hekurat mbrojtes dhe sinjalet ndricuese, te nesermen i vjedhin. Shiko te rruga e kombit, ka zona ku kane shkulur hekurat ndares. Apo vende ku tabelat i shkarravisin ose i vendosin poster politike sic kam pare kete fushate elektorale. Ose shigjeta orientuese nga ato qe ndricohen kur i bie drita e makines, qe i vjedhin fshataret per te zbukuruar karrocat e kalit. Me ka qelluar njehere naten ne Milano, me shpejtesi, ne nje kthese pothuajse 180º ku po te mos kishin qene keto shigjetat kushedi ku do te kisha perfunduar.

e kam komentuar une pak me larte, gati 90 % e aksidenteve eshte se shqiptaret nuk zbatojne rregullat me elemtare, ne rruge, sic jane ripi i sigurimit, kontrolli i shpejtesise, zabtimi i sinjalistikes rrugore, varesite atmosferike te motit dhe te rruges, levizjet me makine naten, ne terene te ndryshme, malore dishez, kthese, ect .. nje nga keto ka qene dhe i ndjeri Olldashi. 

Ky i shkreti e ka pesuar vete, po ka te tjere, qe marrin jeten te pafajshmeve, i shtypin njerzit ne trotuare!!! 

Mbahet zi kombetare per njerezit qe jane modeli i atij kombi! Ata qe perfaqsojne dinjitetin, intelektin, suksesin, dashurine, dhembeshurine, kurajon  per kombin dhe njerezit e atij kombi. Jane ata qe nen kushte shume te veshtira jo vetem personale kane ditur te marrin vendime te drejta per fatet e kombit te tyre dhe historia i ka njohur dhe respektuar.

Ata njerez te cilet kane shkrire pasurin e tyre personale monetare dhe intelektuale per bashkekombasit e tyre. Ata qe jane frymezim brezash dhe qe jane modeli te cilet duam te rrisim femijet tane. 

Problemi me Shqiperine eshte se ka tjeter lloj "modeli" dhe keto qe shohim e lexojme sot jane rrjedhoje e atij modeli qe ndjekim si komb dhe bazuar ne kete lloj modeli na vene edhe festen mbi koke. 

 

 

 

 

 

Diskutimi ketu ne Peshk justifikohet vetem me faktin se z. Olldashi ishte personazh publik, deputet dhe ish-minister. 

Pertej hidherimit per humbjen e nje jete njerezore, personalisht me lane shije te keqe disa rrethana qe lidhen me kete ngjarje. 

E para, mbulimi i turpshem qe po i behet pranise se nje personi te dyte ne autoveturen e Olldashit. Policia dhe disa media e dhane lajmin zyrtarisht, pastaj personi i dyte u zhduk mistershem, sipas gjasave per arsye te faktit se prania e ketij personi ne ate veture nuk eshte e justifikueshme. 

E dyta, hipokrizia e skajshme e shpalljes se zise zyrtare nga ana e KM; po ai KM qe deri dje kete person e tallte boterisht dhe mizorisht duke e quajtur 'Olldelja'.

E treta, analiza akritike e personalitetit dhe punes se z. Olldashi nga ana e mediave; keto bejne mire qe i kujtojne me saktesi te gjitha sukseset dhe protagonizmat, por do te duhej gjithashtu te kujtonin, qofte edhe shkarazi, edhe 'prapesite' e z. Olldashi, protagonist edhe ne ngjarje te erreta te historise sone bashkekohore. 

E katra, paradoksi i nje personazhi publik dhe politik, ish-minister edhe i Brendshem edhe i Transporteve, qe vdes sepse nuk respekton as rregullat me elementare te qarkullimit rrugor !!! (miqte madje po e pershkruajne ne keto ore si tip shoferi-aventurier, duke harruar se nuk po flasin per ndonje cun lagje, por per personin publik si me lart!!)

E pesta, dhe kjo i permbledh simbolikisht kater te meparshmet, te le shije te keqe komenti i Nanos qe e konsideron Olldashin nje lloj sivellami te vellazerise se 'politikaneve te tranzicionit', kur ben pjese edhe ai vete, kryegarip mes te kapadainjsh, qe nuk pyesin per ligje e rregulla, duke sfiduar madje edhe ligjesite hyjnore... . 

 

bashkohem plotesisht me komentin tend. duhen thene te gjitha, te mirat dhe te ligat. por jemi shqiptare dhe sic duket nje pjese e trurit s'na funksionon tamam. s'ka shpjegim tjeter kjo derexhe ku eshte katandisur vendi dhe komentet e ketyre te ashtuquajturve ish, dhe politikane. tmerr!!!

Po ket desha me i kujtu atij kapterit siper, qe po hudhi vickla e moralizma, apo hapi diskutime ca thone Komunistat e liq apo demokratet duar paster per kete rast nuk respektohet i vdekmi.  Ne keto raste kalohet cigarja per ata qe e kan dash dhe bohet veshi shurdh per ata qe edhe kan ndonje peng. Po ku do e tregojne superioritetin moral ata qe u vune ne rradhe te tregonin sa shume e donin Olldashin, opozite mbrena e jashte partie para popullit.

Jo, une jam kategorik, une NUK besoj se ka qene me nje person tjeter ne makine.

dhe :

kryegarip mes te kapadainjsh, qe nuk pyesin per ligje e rregulla, duke sfiduar madje edhe ligjesite hyjnore

e ka shkrujt vertet kete nano ?? link ?

 

ky ishte nje mini Nano (e bukur kjo)

Lute poker, pinte puro te shtrenjta, ngiste makina me shpejtesi, shtinte me arme kishte nje fjalor fodull ca do tjeter ti bosh profilin nje personazhi.

Ketu nuk ka opinion te shendoshe publik, dy kane qene gabimet fatale te shqiperise post komuniste:

"Toni Montana" (Scarface) dhe "Ishte nje here amerika" u mbrujt shpirti i lirise dhe demokracise. 

Filluan te ngrejne krye njerezit me deficenca te theksuara morale dhe sociale. Ti shiko gjithe politikanet shqiptare luajne kumar, te gjithe kane dashnore qe i trego dynjaja me gisht, te gjithe dun makina te shtrenjta. Dmth duan te provojne direkt ate luksin primitiv te Toni Montanes kur kap pushtetin.

Ca te them me, keta jane te gjithe shif e shkruaj.

luajn kumar ë ?? uau, ç'humbje para se gjithash KOHE !

kumar, skedina live, bojn si nerva.

 e ma men ate Peqinsin e nevrikos besoj, dy kile burre. dhe emrin si emer i forti Dash Sula.

Po Paloqja, po Fino, po ai Blendi Klosi, po Gjika dy kile burre. Mos te fillojme me ata xhajet e rretheve qe ne katunet e veta ehuuuu.

jo jo, he te keqen, jo me xhajet e katuneve, ata nuk po i ngacmojme (po i leme te lumtur ne pularite e tyre smiley ) . Po dhe keta te (krye)qytetit ë ?? eh thuaj...

Por: kur thosha me lart se NUK besoj te kete qene me dike tjeter në makine, e kam shume seriozisht : e kisha shume seriozisht sepse me duket TURP kombetar (por dhe personal : ne kete rast, e kam fjalen per bashkeshorten qe e qante) nese nje gje e tille te kete qene e vertete.

eff, kam dhe nje pyetje teknike : çfare quhet lokal ne shqiperi ? per shembull, "ishinn ne nje lokal"

flm

Bari, restoranti quhen Lokale, ka njel qy na kohe e Vekes, Lokal Sherbimi i Ushqimit Social.

Ku ishe? Isha m'nji lokal.

Takova filanin te lokali lagjes.

Ta kom thone, nuk heqim dore nga gjonat e vjetra ne. 

te pyeta, se me beri pershtypje qe deputeti Igli Cara dhe shoferi i Olldashit na paskerkan qene ne 10 te nates "ne nje lokal". Ca bejne dy burra te moshes sime (supozoj) ne nje lokal, ne 10 te nates, kur jasht bie shi me gjyma ?? Une gjithkund mund te isha ne nje ore te tille, por vetem ne nje lokal jo !! smiley

Stallker lokali eshte gjysma e jetes ne memedhe.as une nuk e kuptoj pse nuk rrine ne shtepi gjindja.dal ne mengjes ne tirane dhe shoh grate e pallatit me sy te fryre dhe floke te ngaterruara te kafja poshte pallatit,kthehem prape grate, te shohin te komentojne.dmth vazhdon jeta ne kolektiv po ehte zhvendosur nga shkallet e pallatit ne kafe.

ahahaha, vlora me kenaqe ! ishalla te ka lexu PF se ai vdes fare-fare per k'si gjonash (po dhe une i kam me merak smiley )

 

 

Se harrova,edhe dadot femijet ne kafe I mbajne. Ose gjyshet e veta. Aty verdalle tavolines sa lozin me kanacen bosh sa me tavllen.

Stalker, nje nga robt qe e i kam dash me shume ne profesionin tim, ka qene nje italian, Giancarlo e quanin. Njeri qe ne mes te luftes filmonte me kamera ne krah i veshur me xhakete kadife Armani dhe shall mendafshi te lidhur perfetto ne qafe. Nejse, benim njehere muhabet mbi teknikat e filmimit dhe shprhjen filmike nepermjet kameras. Dhe ky si usta i vjeter qe me thote: Mio figlio, mos u lodh me shkollat dhe teknikat e filmimit. Shko ble nje qese me kokoshka, nje bllok dhe nje leter dhe ulu shiko 3 minutat e para te filmit "C'era una volta il West". Mbaj shenim kuadrot sekond pas sekonde. Ne krah shkruaj se cfare mendon ti se ka dash me thene Sergioja me kete. Bllokun mos e humb dhe perserite me mend sa here qe ve kameran ne sup. Kaq gjeeshte arti i madh. Mos u hallakat me shume. Po e bone e bone. Po se bone mos u merzit se do ta beje tjeterkush." 

Sot e kesaj dite e maj men sekonde per sekonde ate film.

O PF nese mlexon tlutem me thuaj edhe ndonje titull tjeter filmi qe vleresohet shume per xhirimet. Filmi i fundit qe kam pare ne kino dhe me ka pelqyer shume xhirimi ka qene "no country for old men".

Ben, pamje te bukura ke kudo, varet se perse do t'i shikosh. Ne shkollen e videogazetarise, menyra se si Leone e tregon ngjarjen pa pas nevoje per fjale dhe me filmim minimalist te rrethines dhe karakterit eshte non plus ultra e esences se komunikimit (lajmit). Imagjino tashti tek nje emison lajmesh, mes gjithe gazetareve cicsilikone apo metrogeive si Anderson Cooper, nje lajm 2:30" pa asnje stand-up idiot apo background zeri. Vetem pamje te kopsitme njona pas tjetres 1...2..3...  Dhe njoni qe e shef nga fillimi ne fund me goje hap dhe kur lajmi mbaron thote "Cfare...cfare...ktheje dhe njehere?" Dhe gruja qe i pergjigjet "Po keto jane lajmet mo Taqo, ca ti kthesh!"

Sa per kuadro, Tarkovski (Stalkeri duhet ta kete nigju) ka kamera fantastike. Hmm, shkolla daneze e dokumentarit eshte shume interesante pastaj, po nuk e di nese do te shkosh aq larg.

Film qe me ka lone 8 ore me goje hap eshte edhe ky Satantango

E kisha fjalen pikerisht per kuadro. Ka qe nja dy vjet me intereson shume fotografia. Pasi e mesova anen teknike (mesatar deri i avancuar) jam interesuar me shume per "composition" duke lexuar ndonje liber e duke shikuar analiza te fotove te njohura ne youtube. Po videon nuk e njoh mire. Po planifikoj te blej nje Nikon D800 dhe ai ofron edhe mundesi te mire per video dhe jam i interesuar ta mesoj ABC-ne se paku.

Do te shikoj dicka nga Tarkovski, shume falmenderit.

Kete filmin Santanango nuk e kam pa. Besoj se do gjej kohe ndonje dite ta shikoj. Dicka me la i habitur se qenka 450 minuta i gjate smiley

Rrofsh edhe nje njehere!

PF, skena hapese e 'cera una volta in west' eshte skene antologjie  smiley

ej, po puna eshte me bo skena te tjera qe permbajne te njejtin gjenialitet te gjestit kinematografik te Sergios ! Po nuk eshte kollaj se smiley

Plot gjona bojne, shofin neshjen, vejne nai skedine, diskutojne llogje, shofin internet ne celular, bojn krujtje, presin filanin ose fistekun. bojn sehir njerzit qe vene e vine etj etj etj

Secili nga keta ka nje lokal te preferuar, tip baze, zyre quje si te duash, sidomos kur njoni osht i roncishem dhe ne tavolinat verdalle rrine gjithe zarat e tjere qe i shkojne keti nga mrapa. Tip Sopranosh.

Stalker cudia do ishte po te ishin ne ndonje vend tjeter dhe jo ne lokalsmiley

Humor eshte ky komenti yt? Apo thjesht budallallek?

 

Ca bejne dy burra te moshes sime (supozoj) ne nje lokal, ne 10 te nates, kur jasht bie shi me gjyma ??

 

presin të pushoj ?

Gabim kane bere. Duhet te benin kete.

lokali ne tirane eshte vend pune, qejfi, familiarizimi, socializimi, korrupsioni edhe vdekjeje - shko tako ndonje nga administrata dhe te thote: me prit te lokali; shko te mbarosh pune te kolaudimi, serish te lokali, shko per dasem a mort, serish te lokali

smiley per tu vene ne kornize

Pikerisht, pikerisht. Ministri/deputeti/figura publike ne Europe eshte model ne sjellje, jo kryeshkeles! 

effkey,

Nano tha qe Koli ishte politikane i kohes se tranzicionit - a thua se kohe e tranzicionit eshte koha me e lumtur  dhe e begate e shqiptareve dhe kombit shqiptare!

Kabllot e ambasades kishin shume informacion per Kolin. Por njerezit e kane memorien e shkurter smiley

Jo, jo, ai eshte komenti im interpretues; Nano ka thene ate punen e politikaneve te tranzicionit

Rrespekte te ndjerit ne mort, por nuk mund te mbahet zi kombetare per dike qe ka shprehur se po te kish qene per te ai do te kish vrare me shume bashkombas ne 21 Janare!!!

 

...ruje per i here tjeter ket bomben, ska demokrat rreth e rrotull tani smiley 

E thashe edhe me larte, nuk ja vle me diskutu per figuren e tij politike se ka qene thjesht nje ushtar i sali-ut, por ushtar trim ama, kete nuk ja mohoj dot. Ah, nese dikush ka dicka per te thene per jeten e tij civile, shoqerore, humanitare bujrum ti thote dhe do ti lexoj me kenaqesi. 

Aman Roni janar pa e!

Asgje nuk thuhet ku ishte Olldashi aq vone ne ate nate me shi! Ne ate ore duhet te ishte prane familjes!

Duke perifrazuar komentuesin: Olldashi kishte dashnore.

Per te gjithe keta kaloresit e vlerave mortore kam vetem nje mesazh: shkoni ere pirdhuni, se na qelbet me eren e ndyre te hipokrizise!

37 komente te tema e vdekjes se plakes Sofi e cila u nxorr nga shtepia si qen dhe u la te vdes ne lulishte po si nje qen. Njeri Sofia, njeri Sokoli...apo jo?  

Zi kombetare per cfare??? 

Eshte poshtrim i flamurit shqiptar ta ulesh ne gjysem shtize per dike qe ish i gatshem te derdhte gjak shqiptari per rregullore bulevardi! 

Rono, po mos u nxef mer burre se vertete njerez jemi te gjithe si qenie biologjike, por nuk kemmi te njejjten tager e te njejten peshe... se keshtu e ka jeta... eshte gjithmone dikush qe do te vendose per jeten tende, timen tonen, dhe keta sikur kane me shume peshe... se ja, edhe ti psh. me teper respekt tregon per bossin tend se sa per portierin e ndermarrjes....epo qe te dyy njerez jane apo jo.....smiley

ja, shkoi te kerkoje F. Xhindin..... se e kishte merak.....

Ngushellime familjes. Humbje e madhe per opoziten kaq.

Bashkohem me shume te tjere qe nuk ishte dita sot per zi kombetare...ka pasur plot tema te peshku per bilancin tragjik te aksidenteve ne rruget e Shqiperise. Ky bilanc i rrugeve perpiu edhe vete ish-ministrin e transporteve...

 James Din  i politikes shqiptare.Meta e kishte portretizuar poetikisht bukur: ti ecje shpejt per te mos u vonuar dhe ike shpjet per te mos u harruar.

ej, spiro, se mos e ka shkrujt vete Meta ket poezi.....smiley

 dora e zhejniut pra.

 Ilir Meta :

ti ecje shpejt per te mos u vonuar dhe ike shpjet per te mos u harruar.

Meta nuk ecen shpejt, se nuk i behet vone fare , dhe ja ku eshte atje. Per homazhe! smiley  Ecte shpejt per te mos u vonuar- ne rastin konkret ky po shkonte ne shtepi nga Elbasani ne Tirane, Ku kishte qene ne Elbasan ? Si nuk e thote njeri as Meta qe di vet pune e veta, dhe as shtypi qe buberon neper njerez, miq shoke, te te ndjerit?!

Ishte ne mbledhje partie, pune, biznesi pse aq vone me miq dheshoke ?,  se njerzit, publiku duhet ta dijne, po edhe policia, duhet te dal me varjantin e vet !.Njerzit informohen vetem nga shtypi dhe jo nga organet e policise informuese! Cfare po ben policia?!

. Ishte njeri publik dhe gjerat duhet te jene publike, me kete rast ,apo jo ?!! 

A nuk thuhet dot ngushellime familjes, dhe te jete e mjaftueshme?

Si duhet ta lexojme (kuptojme) titullin e fjales se kryetarit te partise demokratike : "Po jetoj një makth të tmerrshëm"

Mê ben pershtypje perdorimi i foljes 'jetoj' ne kohen e tashme...

Lapsus frojdjan ?  smiley

Mbreti Lir, cunat apo gocat e vet po hane koken e njeri tjetrit smiley

smiley

luli po e perjeto keq, eshte bo si Hamleti..

Vazhdoni villni vrer o qelbesira.

Tani une nuk kuptoj diçka: korrespondenti ne vendin e ngjarjes thote ketu, ne minutes 0:58 qe "kane qene dy persona". eshte live nga vendi i ngjarjes smiley

Lajmi i pare tek Shqiptarja e Balkani ishte per dy te plagosur anonim ne nje aksident ne ate vend.

ja se do merret Artan Hoxha me ket pune smiley

ja ku doli dhe nje seri tjeter per emisionin xhungel...

Imazhi qe te linte me shume shije te hidhur ishte i Olldashit te Fevziu qe c´vlersonte te renet e 21 janarit duke i bere avokatine regjimit vrastar,,por tani asgje nuk ka me rendesi....Do ti duhet ti bej avokatine vetes per te mirat e te keqiat ne boten tjeter!

Në aksidentin e deputetit Sokol Olldashi mund të ketë ndikuar koha e keqe, por edhe shpërqëndrimi nga telefonatat. Mesohet se ai ka patur dy telefonata te njepasnjeshme pak para aksidentit, nje me deputetin Igli Cara dhe nje me shoferin e tij.

Shoferi ka deshmuar qe ka degjuar edhe zhurmat e aksidentit si dhe nje fjali e Olldashit:  “Bera aksident”. Pas kesaj telefoni i tij nuk pergjigjej me. Shoferi ka lajmeruar sallen operative dhe bashke me deputetin Cara jane nisur ne vendngjarje. Ata kane qene te paret dhe ata kane deshmuar

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 21:30, në aksin Elbasan-Tiranë, afër lapidarit të Kërrabës, vetëm pak metra nga tuneli i ri, kur futesh për në fshatin Ibë. Makina tip “Benz”, me targa AA003HN në pronësi të deputetit Olldashi, ka dalë nga rruga kryesore në një pjesë rruge të vështirë dishezë.

Fillimisht u raportua për një aksident me dy të plagosur. Me pas u tha nga policia zyrtarisht se ne makine ndodhej vetem deputeti Olldashi.

Një grup ekspertësh ka nisur që në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme verifikimet në vendin ku humbi mbrëmë jetën deputeti Olldashi.

Sipas ekspertizës paraprake, automjeti ka dalë nga rruga dhe është përmbysur 154 metra më larg në një rrugë rurale që lidh aksin kombëtar me Qafë-Krrabën. Ekspertët thonë paraprakisht se dyshojnë që deputeti Olldashi nuk ka pasur të mbërthyer rripin e sigurimit dhe ka qenë duke ecur me shpejtësi. Ndërkohë, ekspertiza vijon.

Ndërsa nga një vëzhgim tjetër i kryer nga prokurorët, shkak i aksidentit dyshohet të jetë pakujdesia.

Prokurorët Radaman Tosi dhe Blerim Tominaj pasi kanë kqyrur vendin e ngjarjes kanë deklaruar se nga hetimi nuk rezulton që deputeti Olldashi të ketë udhëtuar me shpejtësi të lartë.

E mire ti. Ka ekspert, po ka edhe prokuror. U bo eksperti ti tregoj prokurororit ekspertizen nga vendngjarja!  Dhe edhe ate qe tha fillimisht per dy veta ne aksident, do ta gjejme se kush eshte.

RD-ja konfirmon :

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 21:18 minuta, në zonën e njohur si Lapidari i Krrabës. Në momentin e aksidentit, deputeti Olldashi së bashku me një person tjetër ende i paidentifikuar po udhëtonin me automjetin tip 'Benz' i zi AA003HN'. Makina ka rënë nga një lartësi e madhe, ndërsa vështirësi është paraqitur në nxjerrjen e trupave. 

Ore kot me pyt. Kjo targa AA003HN e kujt rrethi eshte?

Nuk ka me targa rrethesh 

AA : A-mazing Albania

Ne foto duket qe makina ka vetem nje pasqyre te thyer!

As xhamat nuk i jane thy!

ben makina te forta gjermani, jo shaka..smiley    ai sic duket ka qene pa rrip sigurimi, dhe  gjate  permbysjes se makines, eshte perplasur disa here poshte e perpjet..  kuptohet ka goditur koken gjithandej  dhe ka mundesi   te kete pesuar  hemoragji te brendshme...    

  nje i njohuri im dikur,  ndjese paste,  pesoi aksident  ne autostrade ne Greqi.. nejse makina beri nje rrotullim ne rruge, jo ne humnere...   ky me gruan ne makine.. gruaja pesoi disa fraktura.  brinje, kemb etj.. ndersa ky,  qe ishte dhe shoferi dukej me mire,  ca gervishe kishte... nejse, kur mberriten ne spital,  ata i dhane perparesi gruas se ketij dhe futen direkt ne salle te operacionit sepse sic thashe fraktura gjithandej,  ndersa ketij  i thane te priste pak..  u ul ne karrige ky..  kur erdhen infermejeret ta marrenin e ti benin edhe ketij nje check..  e gjeten te vdekur aty ne karrige..  sic thane me vone, nga nje goditje qe kish marre ne koke, kishte pesuar emoragji te brendshme.. ja keshtu..

Dakort Belulo por media thote ka rene ne humnere, prandaj mu duk e cuditshme qe makina te bjere ne humnere dhe mos te ket nje xham te thyer.

Kete punen e hemoragjise te brendshme e kam vuajtur vete kur jam rrezuar me motor. U thoja atyre te ambulances qe jam shume mire, po merrnin vesh ata, o do me conin ne spital o ska. Ne spital me lane te dal vetem pasi u siguruan se nuk kisha hemoragji te brendshme. Do ti qe ate dite kisha ngrene rrepa te kuqe dhe kur shkoi ne shtepi, bej shurren, kur cte shikoj shurra e kuqe!!! O zot sa jam trem! Me vrap prap ne spital! 

Rrepa kuqe eshte nona per organizmin, para palestre i fus nje rrepe ne juicer, 100 here me mire se shake proteinash smiley
Vetem qe del kuq gjithanej smiley

aman o Rono... po me kete media  s'shkoj as deri ne hale une..  qe nga dje e deri sot, e kane mbushur publikun me lloj lloj genjeshtrash..   jo po ishin 2- 3 veta ne makine.. pastaj u bene 2..  ish shefi i policise rrugore thane,  emer mbiemer.. doli ai i varfri i pergenjeshtroi.. nejse, jo po ishte nje femer  brenda,  e vuuuu thashethemet natyrisht...  lere aman, media..   ai ka rreshkitur, ka dale nga rruga dhe ka bere nja dy rrotullime makine,  e shumta nja 10-15 metra thellesi...    ndersa media thote 100 metra  humnere.

Si behet makina kur bie ne humnere (qe eshte dhe makine garash, e perforcuar per kete pune).

Vendosja e rripit kur ecen me makine rrit afersisht 60% mundsine per te mbijetuar mbas nje perplasje ne aksident! Ne shqiperi tmersisht e injjorojne kete! Gjeja me e thejshte! 

http://www.youtube.com/watch?v=KrpGvq_Whao

He dhe pak se po i afroheni zgjidhjes se misterit policor me seks, atentat, ambasade amerikane, ambasade jugosllave, LHL, TVLS ... .

 

...sinjora Bertini..smiley

Shume i keq je Belul, nuk na e dhe videon me "Oh Beti, sa e lehte je Beti!".

Sa kot na eksitove, e tani nuk kemi gjera te lehta per t'i ngritur zgupthi.

 

ore une ta jap videon, po puna eshte se ti, pervecse   je kunder tradhetise,  je edhe fetar i madh  me ckam  kuptuar.. dhe pikerisht, personi qe  bente , ose mendohej  qe bente ''allishverishe'' me Betin,  ishte  nje prift,  e mos e perjeton rende,  ore..smiley

 

ja  video.   nuk e di ekzaktesisht kur thuhet batuta,   por thuhet!   kete film nuk e kam pare me qysh atehere..  po i hedh dhe une nje sy me kete rast..smiley

p.s    te pyeta edhe dje te tema tjeter.. ka dicka  te perbashket   kur flasin  per sinjora Bertinin dhe Betin..  te shkon mendja se cfare..?

do ta kesh lexuar diku se ne film nuk ka gje me sa mbaj mend une ( mund te jem edhe gabim, sepse nuk e di sa dashnor e ke  ti librin dhe une nuk jam ndonje adhurues i madh filmash)....por 2-3 kg peshonte thesi me eshtra i Kolonelit Z....ndjese paste!

Jo Belul nuk me shkon mendja se çfare, perveç englendisje disidente te horrave te Kinostudjos me snobizma kadarejane.

Ma thuaj se çfare kane te perbashket.

 

jo mo heretik,  nuk eshte  pune e horrave te Kinostudjos,  eshte  rastesi e skenaristeve.. pra te dyja sinjorat, edhe Bertinin  edhe Betin   i pergojonin  2 ushtarake...   ndryshimi i vogel eshte se,  ndersa sinjora Bertinin e pergojoi nje  kapural,   ''oficer i vogel i perandorise''.smiley,  Betin e pergojonte nje ushtarak madhor,  nje gjeneral. 

si thua ti,  ke ndonje spjegim..?  pare edhe faktin qe ushtaraket zakonisht jane  burra serioze dhe te disiplinuar..

Nje mendje ma thote se kapterrat meqe jane lidhur me luften, perfaqsojne vdekjen, kurse sinjorat B.B. perfaqojne erosin.

Pra formula e njohur Eros - Thanas.

Apo jam futur pak me thelle se e verteta?

He thuaj edhe ti tenden se jam kurioz.

 

Tiku iku ai muhabet tani, po foli mjeku ligjor qe i ka bo autopsine, ne te kundert do njelet mister ky muhabet.
Po je qe je pse nuk e shto akoma me shume suspensin, ky ishte dhe te protesta antiUSA. Te kete dore CIA?????

Pati shume nderime se ishte perfaqsuesi tipik i klases politike dominuese tradicionale, ishte njoni nga ata dmth.

Kelyshet e kuq,nuk priten as te varroset tjetri dhe po e nxjerrin koken dhe hedhin helmin e tyre.Zoti paste meshire per juve o mjerane!Jago te ndyre!

Obi Wan:

E dyta, hipokrizia e skajshme e shpalljes se zise zyrtare nga ana e KM; po ai KM qe deri dje kete person e tallte boterisht dhe mizorisht duke e quajtur 'Olldelja'.

Obi: eshte civilizim respektimi i kundershtarit ne vdekje. Eshte dicka sa europiane aq dhe e lashte, si qendrim apo si filozofi te themi. Duke e ditur se jam duke e ekzagjeruar me kete qe do them, por eshte fakt i kultures ballkanike -- djep i kultures europiane -- qe kur u shkrua historia e Priamit qe i beri vizite te fshehte naten Akilit dhe iu pergjerua per trupin e te birit, Hektorit, qe te mund ta varroste si bir qe e kishte, me te gjitha nderimet. Akili, luftetari me i rrepte e me mizor, qe e kish vare me doren e vet Hektorin dhe e kish terheq zvarre tre here rreth mureve te Trojes, derdhi lot pasi degjoi Priamin. Dhe ia dha trupin e i tha t'ia bente gjithe nderimet e duhura.

Tashi ketu s'kemi fare nje situate te tille, nuk po them, por eshte ne thelb nje qendrim i duhur, i diktuar nga kultura qofte europiane qofte pare me ngushte ajo shqiptare. Eshte ne nderin e kryeminstrit dhe ne nderim te te ndjerit Olldashi. Kete qendrim reflektojne edhe eksponente te tjere qe Olldashi i ka pas kundershtare politike, si Meta e Ruci. Degjoji deklaratat e tyre ne TV.

Te falenderoj per spunton. Une e mendoj ndryshe.

Respekti i vertete, i ushqyer nga virtyte te thjeshta si fisnikeria, edukata, miresjellja duhet ta kishte penguar z. Rama, ne krye te heres, ta trajtonte si lecke kundershtarin e tij politik, ne dialektiken mes tyre.

Gjuha e Rames ama, jo vetem me Olldashin, eshte e ashper, mizore, tallese deri ne fyerje me kundershtaret; po aq sa edhe ajo e Berishes dhe e te tijve.

Une mendoj se eshte hipokrizi e skajshme te tregohesh i sjellshem dhe i ndjeshem vetem athere kur nga kjo sjellje ke leverdi. Vdekja e fisnikeron njeriun dhe sot ne syte e opinionit, te hidheruar nga humbja e nje djali te ri, fjalet e liga te Rames ndaj Olldashit, per ata qe i kujtojne, tingellojne marrezi!

Ndaj edhe Rama nxitoi, per te mos u kujtuar per ato olldelet, ta shpallte te zeze diten e mortit te kundershtarit.

Nuk besoj se ka tek sjellja e tyre e zeze ndonje ndjenje apo arsye fisnike si ato episodet homerike qe percjell ti. 

P.S. - Urdhero edhe kete foto, tip "lote krokodili", per ilustrim

 

Nc nc nc hyp se te vrava, zdryp se te vrava.

Rama shpall dite zie:

"Rama nxitoi, per te mos u kujtuar per ato olldelet, ta shpallte te zeze diten e mortit te kundershtarit."

Rama nuk shpall dite zie:

"Rama poshtron Olldashin dhe ne vdekje"

Bobobo sa rende qe jeni!

Per cfare po genjej?

Ate "Rama nuk shpall dite zije" e mora si supozim.

Obi, ti dhe une bashke me ty, dhe kam bindjen cdo qytetar shqiptar kerkon nga politikanet te kene standarte si ne jete ashtu dhe ne vdekje. Ashtu duhet, duhet te vazhdojne t'ia kerkojne politikaneve keto standarte sa te jene gjalle. Por ne kete rast kemi te bejme me vdekje dhe mendoj se nuk duhet ta lexojme si hipokrizi miresjelljen ne vdekjen e kundershtarit, por si kulture. 

Hipokrizia eshte gjate karrieres se tyre politike dhe aty ata duhet ta tregojne me vepra se jane qytetare. Pa dyshim qe kane deshtuar katerciperisht te gjithe se bashku sa e sa here ne jeten e tyre politike per te qene te tille.

Deklarata e Edi Rames ka qene shume dinjitoze. Respekt tregoi edhe per faktin qe nderpreu nje vizite ne Angli per te marre pjese ne varrim.

+1

Brilant ... edhe shenimi qe beri .! Qytetar tjetri jo shpellar! Mu me habit me kete pjekje qe arriti, ai , Rama qe kemi njohur....

cfare kishte shkruar si shenim?

Vertet bravo i qofte. 

Pata rastis nje here ne nje studium statistikor per efikasitetin e rrypit. 

Kishin bere eksperiment duke verjetur se si i japin njerezit makines kur e vene rripin dhe kur nuk e vene rripin. Rezultati ishte se kur njerezit e vene rripin e ngasin makinen ne menyre me te shkujdesshme pasi venja e rripit u krijon nje iluzion sigurie i cili ndikon ne rritjen e shkujdesit (recklessness) ne timon. Si perfundim venja e rripit ndikonte ne rritjen e probabilitetit per te bere aksident. Kaq!   

Ti si ekspert,shikoje me kujdes kete skenen, me posht.

http://www.youtube.com/watch?v=CiwPAxmtXX0

 Ky qe filmon eshte ne makine, ka vene rripin, dhe ecen me shume kujdes; Oponenti pa rrip! Nga anon probabiliteti?! smileysmiley

 

Korbat s'kane respekt per te vdekurit.

U prefte ne paqe dhe ngushellime familjes se Sokol Olldashit .

Po pllumat e kanerinat??
Po shpezet shtepiake. Kjo zotri eshte diskriminim per Korbin.

nje gje i karakterizon shqiptaret te pakten keto 70 vitet e fundit ;mungesa e meshires per te rrezuarin,per te vdekurin por me e keqja eshte kthimi i vdekjes ne argetim,thua se behet feste ne fshat?

vulgu provincial.

Pa keqardhje, ju të pëdësë, këta çunat boba që shkrujnë këtu ( I mean it), nuk e kanë me Olldashin, personalisht. They aim high, e kanë me mënyrat sesi riprodhohet klasa politike. 

Ka rrezik që të na sjellin ndonjë revolucion francez... nuk do e kundërshtoja, as aprovoja parimisht, thjesht Im aware of it.

 

Nje detaj qe me ra ne sy nga kjo ngjarje: thuhet se ngjarja ka ndodhur ne dalje te tunelit te Krrabes. Nga pervoja ime ne Zvicer e di se kur perfundon tuneli duhet te kesh shume kujdes se nuk dihet cfare moti te pret pas. Nuk e di nese sa afer daljes ka ndodhur, po nje miku im desh beri ndeshje ne nje dimer qe shkoi. Futet ne tunel ne nje mot relativisht te mire dhe del ne anen tjeter ne asfallt te ngrire.

Per me teper, nuk e di nese mund te behen krahasime, po Shqiperia per mendimin tim eshte ne top 10 boterore per aksidente per koke banori. E tmerrshme sa e sa jete te humbura per shkak te aksidenteve.

Mua nuk me duket fare si aksident ky njehere... Ai i Dianes edhe haej njecik, por ky... aha. Si individ, familjar, mik, nuk e gjykojme dot dhe patjeter qe largimi nga kjo jete eshte dhimbje dhe tragjedi, por une mendoj si politikan ka qene pjese e shkerdhatacionit qe eshte pergjegjes per shqiptarocid. Nga kjo pikepamje sa me pare te zhduken nga skena politike politikane te ketij lloji (vdekjen s'ja uroj askujt, as kryekriminelit Berishovic jo) qe kan pergjegjesi per shkerdhimin e atdheut dhe popullit tone aq me mire. 

Te rroj Shqiperia dhe njerezit e mire e te ndershem ne te. Uroj nga zemra qe Berishovici te mos kete te njejtin fat, atij duhet ti numerohen te gjitha demet qe i ka bere ketij vendi e ketij populli nje me nje mbas hekurave. Dhe bashke me te e gjith shpurra qe ka qene komplicite ne degjenerimin total te shqiptareve. 

Rama paske dal burri me kot qe mban ai dhe. Sa muaj kaloi qe je ne pushtet? Ku mi ke ter ato afera koruptive qe denoncove? Asnje nga langaraqet e politikes dhe pallavramentit nuk eshte vene para drejtesise as per gjene me te vogel. Sot kishin te gjith fjale te mira per te thene, sepse kush nuk do en ate vend ti fus hundet ngado? Der dje e akuzonit per afera koruptive gjigande ne dem te Shqiperise. Te heshtnit sot atehere, dhe mend per heren tjeter, qe kur te beni nje akuze ta peshoni mire fjalen, KURVA, BYTH.IRA!

***K emi shtet tipik mafioz. Kemi nje kupole qe ka te gjitha privilegjet qe ka vendosur vete ti kete Dhe me pas kemi delet popull qe i qethim si te na doje trapi, therrim ke te duam, i mjelim sa duam. Dhe populli dele apo delet popull rrine e veshtrojne duke pritur rradhen.***

1oora, Vlonjat shkruajti paragrafin me larte. Te dy keni nje pikepamje qe i afrohet realitetit ne vend. Mungon vullneti per te rregullar jeten e njerezve ne pergjithesi dhe Mbajtur PERGJEGJESI realishte ne Shqiperi per cdo gje. Sad but true. Interesim im dhe i grupit tim über alles

 

Ulkater, ato qe citohen si nga te tjere edhe nga Ju, qendrojne, por duhet ti kuptojme si probeme te sistemit dhe jo te; Disa individeve qe behen bashke per perfitime.Jo probeme karakteresh apo te nje tipi specifik shteti, te shtetit mafioz.Te sistemit Mafioz PO!

Ca je tu thone o grave se po na habit?

Po le qe vazhdoni me shkerdhatokracine juve, krifni kacurrelat e karit.

A ka njeri te na shpjegoje ca ka bo ky robi, qe rafmet i paste shpirti, per shqiperine qe kryeministri u dashka te nderprese punet e shqiperise e kryetari parlamentit te na shpallin zi kombetare?

Kaq i gjo: ca i ka dhon plus ky keti veni? Per ca u sakrifiku ky?

Ore ketu duhet nje junte ushtarake ti shkoje ne hell gjithe keta spurdhjake qe e cune ket ven ne ket derexhe.

Asnjeri nuk pyet? Mercedes S class benzine 500 sa leke ben, sa lek harxhon karburant ne dite, plus rroga e shoferit nga dalin keto lek, kush i pagu? Ish minister e deputet ku Zana Kurva Xhuka? 

Edhe ju qe na cani mender bythen per keta holbe, qe i kane makinat me te shtrenjta se apartamentet tuaja. 

Popull skllav.

 

Effkey, nuk mu duk arresye qe te perzgjedhesh, tamam ato fjale, nga fjalori arixhofkave dhe me to te debatoshe me mua.Mund te mos jeshe dakort me sa them une, gje qe do me bente te te lexoja gjith kureshtje.Se pa sebep fare dhe kopjon pikerisht ata ndaj te cileve shpreh terbim, qe eshte absolutisht i arresyshem.
Por i thene ne menyren qe jeni shprehur, ...me brengosni!

I nerumi Grave, eufemizmat nuk bojne pune, qelbesirlliku moral qe naka pllakos nuk mba mo make-up.

Po nuk i thame te keqes ne emer, nuk kena gjo ne vije. Shife kur te na nxjerrin si ne 85' te qajme per udheheqsit.

Edhe une , ashtu si ty, njof shume nga eksponentet e PS dhe as ju hedh qyrret fare, se nuk e meritojne as respektin as vemendjen time. Tufe laskaresh konformiste ne vathe njesoj si ushtatet e Berishes.

Sigurisht ca mire i thoni, por ajo qe une nuk e pelqej eshte menyra e " pershendetjes" me ate qe urren, duke i thene: " nuk jeni ne rregull ju, qe u q....mamane...! "

I nderuar Grava. Megjithese jam i ri qe shkruaj ketu tek peshku. Kam kohe qe e ndjek. Shpesh here ndaj disa nga mendime dhe arsyetimet qe ti poston ketu. 

Nuk eshte e ndaluar qe disa individe te behen bashke te per te perfituar. Por ama eshte jo e shendetshme dhe jo-largpamese per nje popullate (dhe indirekte per ata individe pjese te kesaj popullate qe behen bashke) kur te shtuar pasurine perdoret deri ne abzumi te pakufijshem pushtetin ekzekutive, ligjor etj. Kjo e ka shkaterruar shoqerine shqipetare jo vetem keto 23 vjet por dhe me pare. Systemi demokratike (ose shumica) nuk do te thote t'a shfrytezoj ne maksimum per interesin tim personal apo nje grupi.

 

Shkruan qe eshte sistemi. E ke fjalen eshte faji i Sistemit demokratik ? Apo menyre a mardhenive majtas-djathtas, qeveri-popull, i varfer-i pasur etj....

Kur elita politike, ekonomike, intelektuale (qe nuk shitet per 5 lek)  e shef qe sistemi eshte kot dhe sjell me shume shkaterrim, padrejtesi etj, Pse nuk angazhohen me marrveshje publike dhe gjysem publike per t'a ndrequr, permiresuar. Te kapin pikat ne te cilat nuk funksionojne, te gjejne zgjidhje te kenaqshme pa nderhyrje nga jashte si gjithmone, dhe ti veje ne praktike. 

 

Konkretishte, me qe jemi tek aksidentet rrugore. Jane bere me qindra aksidente te tilla. Por nuk kam pare ose degjuar ( nga te afermit e mi, dhe mediat) qe fushate MASIVE ne media per cdo 2-3 muaj rreth 1 vite (pastaj perserite 2-3 vitesh) per te sensibilizuar perdoruesit e mjeteve per ceshtjen e Rripit. Ke plot specialista ne shqiperi qe mund te bejne Spote Publiciteti te mrekullueshme dhe me buxhet te vogel. Keto aksidentet i kushtojne me shume shoqerise se sa spoti i reklames etj. 

Te tjere ketu shkruaj po ashtu permiresim i sinjalistikes. Kontrolle te rrepta i autoshkollave, ato gjera qe ata mesoj dhe si u jepen patentat. Kurse te vecanta per te rinjte etje etj. Ka plot gjera qe mund te behen. Keto duan vullnet te mire dhe njerez te angazhuar realishte dhe konkretishte.

 

 

 

Ulkater ato qe thua ti mire, por nuk kan fare dobi pa patur edhe shkopin kokes. Ne vendet ku respektohet ligji te bien kokes per cdo shkelje ligjore, do vij dita te paguash. Problemi aty eshte qe klasa politike jan thjesht njerez te paafte per te drejtuar nje vend, ata jan vet zot vet shkop dhe shkelin ligjin, tani imagjino se cfar kontradikte ka aty, del tjetri dhe shkel ligjin qe vet ka bere dhe vete ka votuar!!!! Nga i pari tek i fundit cdo ligj e kan shkelur. Sot ke nje kryekriminel, qe ka vrare shqiptaret dhe mbasi i ka vrare publikisht i ka fyer publikisht, qe ka gisht ne cdo tragjedi madhore te ketij vendi qe nga ndryshimi i sistemit edhe vazhdon sot e gjith diten te sperkas helm anembane vendit dita dites ne vend qe te jap llogari. 

Grava me vjen keq, por vetem derrat e kan me qejf punen e lluces, por i bej avokatine kesaj klase injorantesh qe ishin mbledhur dje si matrapaze te cdo gjeje duke filluar nga gezimet dhe hidherimet. Turp tek i shikoje aq te paorganizuar, te coroditur, njeri me xhup te kuq e njeri me xhup gri, ngjeshur me njeri tjetrin pa pike organizimi njeri bertiste kendej e njeri ja fuste andej... Ja aq dine keta fatkeqesia qesharake e vendit tone te bejne nje pune.

Ulkater, me duhet te jap sqarime, qe do te thote se kam lene mangut pjese te te kuptuarit qarte.Ne nuk jemi ne nje shoqeri me institucione demokratike funksionale.Thene me shqip neve na duhet te reformojme sustemin sepse keshtu jemi jashte sistemit me demokraci funksionale.
Besoj se me kupton edhe pa shkruar gjate...

Me vjen keq per kete politikan, dhe kjo vdekje e tij le te sherbeje per rregullimin e sinjalistikes se rruges (tabelave, etj), e cila ne shum segmente te asaj rruge/autostrade, mungonte. 

Pjer te komplimentoj per kete mesazh te qarte e te balancuar.

Ky eshte mesazh i denje per nje kryetar shteti. Gjithmone te kam menduar si te prere per te "Keshilli i te Urteve" po sot pse jo dhe si President Republike.

Brravo Pjer.

kam nje pyetje per te cilen nuk jam i sigurt se cila do te ishte pergjigja :
nese supozojme per nje moment te vetem se i ndjeri ka qene me dike tjeter ne makine, a mund te imagjinohet se e shoqja, gjithe duke e ditur kete fakt, ka luajtur pjesen pergjate ceremonise ?? A eshte nje 'skenar' i tille i mundshem ne Shqiperi ?

flm

Po stalker eshte i mundshem. Baze ka thene qe me pare ka ndodhur egzaktesisht keshtu.

...pse Hoxha nuk ishte me dashnoren, dhe gruja vete qante me kokerr te lotit....?! Pastaj ato nuk qajne se iku burri, qajne se iku baba kalamojve....

Bien vu !  Drejt e ke, por une Tan Hoxhen e Topit nuk  "e quj"... . me vjen shume keq, por e kam te pamundur "ta quj", ta marr ne konsiderate... .

U ka dash qe ta percaktoj: e kisha fjalen nese kjo i ndodh nje figure publike (un homme public)

Stalker shiko shkrime te Bazes per ngjarje te ngjashme sepse ai nxjerr ca detaje te cuditshme.

Ej i harrove komentet e kohes se Tanit??? Na i futen me dhune neper shpi,te ishe ne ndonjevend tjeter do hate gjobe top channel. Ata i vune dhe emer rruge. Ore keta qokat i kane vetem per bythen e tyre. Per miletin as e rrujne ase qethin. Po me duket se zullumet po ju vine bumerang.

E pse nuk e merre ne konsiderat ate ti ? ...nuk ishte mjaftushem figure publike ? 

prap drejt e ke, por... si ta them une ty... , mendoj se Tan Hoxha, si personazh, ishte me se shumti nje aksident (si te thuash). Besoj se jemi dakort po te te them se tjeter gje eshte nje ish-minister (i shtetit, pra jo i peshkut) apo deputet apo kandidat per kryetar i partise me te madhe opozitare, dhe tjeter gje nje afarist qe... (vazhdimin e di ti mo)

...mendoj qe ne Shqiperi "burat e shtetit" jane po as aksidental sa biznesmenet...  Asnjeri nga ata nuk e ka ate "noblesse"-n qe ti vlerson dhe qe i ben politikanet te jen ndryshe nga te tjeret....Sepse cdo gje eshte e bleshme atje.

Amon mer Stalker se je dhe ithtar i Miterrand-it te famshem me grua e me dashnore ne funeral! 

Kjo s'po merret vesh njehere a eshte thashethem maskara i mediave apo eshte mbulim maskara i po ketyre mediave. Keshtu qe me e pakta jeni duke ra ne nivel thashethemesh banale te rruges per sa kohe nuk ka dicka te konfirmuar, aq me teper qe tjetri sapo ka vdek.

Por edhe po ta marrim per nje cast si te mireqene ate "nese" qe e ke vu ne bold: po mire mo, po pse duhet te tregosh aq kulture e aq mendjehapesi ne blogun e kinofilise dhe pastaj te dalesh te blogu i lagjes dhe te flasesh si provincial i pandreqshem per "luajtje pjese" e me the te thashe? Po pse s'ta merr mendja se nje grua qe e do bashkeshortin e vet e do me te vertete edhe ne ate skenar te mundshem qe imagjinon ti, gjithmone me "nese"? Ca ka ketu per t'u vene ne pah a per te supozuar a per te hamendesuar?

Cfar thu mer Magus, gjysma e blogut te kinofilise eshte mbush me nese gruaja e Miterandit nuk ja dha Hollandit nese Sarkozi i ngriti komet nderkohe qe nese Sartri i futi kollodokun e automobilit te aksidentuar nga CIA.

Blogu i nese-filise.

 

Magus,
1. Gruaja e Miteranit e dinte qe Miterani kish te dashur (maitresse). E kishte pranuar gjënë.

2. Jo, une nuk mund te besoj se nje grua e do bashkeshortin e saj edhe ne ate skenar te mundshem (gjithmone imagjinar !!). Sepse une besoj ne Dashuri. Qe do te thote besim.

 

Mire pra, mire po po me nigjove leje kete muhabet. Se nuk te shkon ne rradhe te pare per staturen qe ke si bloger. Per te mos ia hy me tej konsideratave njerezore, qe jane afermendsh.

ah dakort, te bindi pergjigja ime. Une nje pyetje kisha, po deshe ti "e lej kete muhabet", por problemi eshte se nuk di ku ta shtroj pyetjen, se ketu tek une nuk ka shqiptare per ta ndare. Dhe me sa di une, forumet dhe blogjet per kete pune jane. E thash edhe me lart: qe nga momenti qe gjithshkush ruan etiken dhe rregullat e blogut, nuk shoh ndonje problem.

Jo mer nuk bi dakord fare une me pergjigjen qe ke dhene. Kam tjera koncepte ne koke e as qe me shkon ne mend te bej hamendesime per jetet e njerezve qe as s'i njof nga afer as s'e di si e qysh puna.

Te thashe "mire" me idene per ta mbyll kete lloj teme. Ti bej si te dish vete.

uou, po ti sikur pranove qe ...

Magus - 21 Nëntor 2013

edhe po ta marrim per nje cast si te mireqene ate "nese" qe e ke vu ne bold

 

keshtu qe bujrum, na i trego konceptet e tjera qe ke ne koke. Une ndaj pyeta.

...o Margus...vjen nje moment ne jete qe e do me fort llogarin bankare smiley ...si me ta thon ndryshe, mund te dalesh nga skena me nje cope torte te vogel sa me mbyll gojen e me hik ne heshtje....ose del me gjithe torten ...Tani jam e sigurt qe seicili prej nesh qe i rastis me shku ne ndonej varrim do qaj sepse ashtu eshte konteksti...

Po mi EH po, ne jemi te vetmit per t'ia bere llogarine te tjereve. Ate bankare e gjithe cka jeta tjeter.

...ne jemi gjithmon ne rastin e "nese"-s ....tani ketu sdo bejme dashuri, do diskutojme ... dhe mqse ngushellimet i shprehem, na ngelen llogarit... smiley

 

Magus, ti je djale i mire, e pikerisht per kete nuk i piskologjis dot njerzit.

Te gjitha keto nese (dhe jo vetem ne kete rast dhe ketu ne Peshk) e kane bazen ne deshiren e fshehte qe, pavarsisht se çfare ka ndodhur ne realitet, te kete ndodhur patjeter ndonje gje me te pallume, se ndryshe nuk shijohet jeta.

Pra aq me keq per realitetin neqoftese nuk ka nese.

 

Mire te thote heretiku Magus, je cun i mire e s'merresh dot me nje hiene qe mesa duket e eksitoka vdekja. 43 here ka komentuar ne kete teme. I futet dhe tjetrit (te vdekurit) ne krevat.   

Qe ti vejm kapak muhabetit te rrespektit mortore per nje figure publike.

Morti eshte ngjarje private dhe jo publike. Kush do ti bej rrespektet e fundit te ndjerit i shkon ne shpi dhe u jep doren familjareve. Ky morti publik neper forume interneti eshte nje bullshit i madh. 

Shumice e komentatoreve ne peshk Olldashin e njohin si figure publike dhe jo si person privat. Shume peshq po thone tregoni rrespekt per Olldashin se ne te kundert tregoni kafsheri dhe qytetari te munguar. Olldashi ish figure (deri diku e rendesishme) politike e PD-se dhe vetem kaq. Nga ana tjeter Margaret Thatcher qe ikone e politikes boterore dhe kur vdiq, ne Londer dhe gjetke pervec loteve pati dhe nga keto reagime: 1   2   3

Keshtu qe une nuk besoj se ka ardh dita qe katunaret e Ballkanit ti tregojne arat e qytetarise dhe civilizimit Britanikeve.  

 

Ron i ke hy pa lidhje kti muhabeti. Kaq di te thote vllai.

Ti mund ta kesh njoft personalisht dhe mund te kesh ngarkese emocionale te cilen une nuk e kam (dhe nuk kam se si ta keme per sa kohe qe nuk e kam njoft personalisht). Prandaj them qe te kerkosh unanimitet  emocional ne forume interneti eshte se paku naivitet i madh. Dhe persa i perket civilizimit dhe kafsherise ne te tilla raste une i qendroj fjalise se fundit ne komentin e mesiperm.  

Tani meqenese gjene debila ne Angli, sic gjene dhe ne Amerike per shembull, 1 ose 2, kjo nuk do te thote qe debilizmi duhet bere shembull e as justifikim...

Meto e di qe heret a vone Im gonna miss the point keshtu qe...ke te drejte!

Po c'debilizem aman? Maggie ishte 80 e kusur vjec, vdiq nga arsye natyrore pasi e kishte gezuar jeten ne maksimum. Ky iku ne mes te jetes. 

Po flasim per aplikimin e ligjeve te mortit te njerezve publik, ne hapsira publike. 

 ke hy pa lidhje kti muhabeti. Kaq di te thote vllai.

Mungon vetem nje: Ne qafe paç veten.

Po ka te drejte o Dejon, po ca kuptimi ka , dejoni apo effkey apo roni i Shpreh ngushellimet, nja si tallje menere. Po Lizandrit i tako se del me emer e mbiemer nga Peshku. Ja kena lon ati drejtimin e delegacionit te Peshkit be none.

shko mer ti bole se spo te flet njeri ty

Mire mire po s'e ke mire.

Qe ti vejm kapak muhabetit te rrespektit mortore per nje figure publike.

Problemi jot o se ti ene kur je anash totalisht kujto se e ke kuptu car thote tjetri dhe biles i fut ene nje dore interpretim personal. Kush po kerko respekt per cdo figure publike qe vdes o ROOOOOOON? Po te kerkoj qe ne temen per homazhet e nje robi vetem 40 vjec te mos bohet gjyqi "komunist" i tij dhe te denohet "me vdekje". Pra mos thuhet qe "kjo qe ndodhi ishte drejtesia e Zotit" se ajo qe ndodhi ishte nje tragjedi.

Neser hapni nje teme "gjykimi i figures se Olldashit" dhe komentoni sipas qejfit per gjynofet e te mirat e tij. Po mos harroni qe vetem ne Kine apo Kore te Veriut denohet robi me vdekje per gjynofe si korrupsioni apo abuzimi me detyren.

Koli me gruan e tij thone qe ka qene gati i divorcuar bashkjetonte me tjter femer , vetem me gjykate nuk qe ndare , dhe gruaja sot erdhi e vetme ne ceremoni , cuditerisht pa e percjelle askush , evetme

 

sigurisht qe luhet pjesa , pse sta lujti nusja tanit te topit

Se tashti nuk ka se si mos te te lej shije te hidhur ne goje kur lexon Mero Bazen qe thote Olldashi qe djale flori dhe nga ana tjeter ka 8 vjet qe nuk ka lene gje pa thene per Olldashin. Ose dhe rasti i Hajdarit ku ata qe e akuzonin per lloj lloj maskaralliqesh sot shkojne dhe i vene tufa me lule. 

Hipokrizia ne kulture na eshte fut aq thelle sa qe kemi humb aftesine jo vetem per ta denuar por dhe per ta dalluar rreth nesh!

 

Cuna bojini nji snapshot ketyre komenteve ketu.

Sec kam nji parandjenje qe do i hyje me geshere te madha Censura ketyre. Cunat e Blogt jane me emer e mbiemer dhe nuk i mbajne dot shpatullat e tyre te gjitha. Ne fund te fundit jetojme ne Tirone, (mos te them ate qe : Aty ku kryetari flet me Megafon, se eshte sensitive per momentin)

ketu, me perjashtim te graves qe na tha emrin dhe mbiemrin e komisarit te policise rrugore dhe ate çfare ai i kish thene smiley , nuk shoh asnje cenim te etikes dhe rregullores se ketij blogu.

Ketu mesa lexova akoma nuk qenka gjendur kush e ka vrare , gruaja , CIA apo Mero , po dal dhe njehere me vone kushedi e keni gjetur.

epo si  vajti ky muhabet:   ra ky mort, e.... harruam  armet kimike..  shyqyr tashi  kemi  kete teme ti japim  fantazise sone kinematografike...

Per Olldashin kam pas respekt te vecante qe nga koha kur beri debat ne tv me nje locke te Edit qe e kish sjelle nga Hardardi ta bonte deputete ne 2009.

Emri i Olldashit do shkruhet me germa te arta ne historine e Shqiperise pas patriotrve te tjere te shquar si Profesor Gramoz Ceku i Bardhe.

te rroni e ta kujtoni peshq vellezer

Keta qe vdesin ne aksidente ka shpresa qe me vone te marrin titullin "Pishtari i demokracise"

Lexoj komentet me siper dhe vetvetiu me lind pyetja...Keta qe flasin kaq ulet per te ndjerin kujt i sherbejne me komentet e tyre, Partise apo popullit?

ja ç'thone legjendat urbane....

Koli ishte ndare me te shoqen (jo ligjerisht) per bemat prej kaubojsi.. por ndarjen femijet e perjetuan shume keq, ndaj per hater te tyre ata bashkejetonin dhe femijeve u kishin pajtuar psikolog....

Ne diten e mbrame te tij, ai kkishte shkuar me nje shoqeruese, nje vajze 18-20 vjeç dhe kishte darkuar ne nje lokal rruges para tunelit. Si qefli gote qe ishte pasi kishte kthyer ca, ishte nisur per te shkuar ne nje motel...por i ishte prishur mendja dhe ishte kthyer... gjate kthimit, ishte rrezuar dhe karamboli e kishte marre me te paren. Ajo vajza e kishte kap telefonin dhe po ajo i kishte lajmeruar shoferin. por siç duket edhe ajo ka pasur tronditjet e saja dhe humbi edhe ajo jeten. Shoferi me I.Caren kane qene te paret qe erdhen ne vendngjarje dhe ata u kujdesen per te tera... edhe per kufomen e asaj vajze...Per te humbur gjurmet, te dyja kufomat i futen ne nje autoambulance... dhe i shpune ne morg...Asaj vajze, nuk u be autopsia, dhe e kane hedhur ne nje vend tjeter ku e kane gjetur sot ne nje kanal, ne nje rruge pak te brrahur nga makinat, dhe me e forta, ne nje ore te tille kur nuk dalin burrat ne ate zone e jo me vajzat....dhe ne nje vend ku nuk kishte as shenja frenimi e as shenja qarkullimi, dhe identiteti i kesaj vajze mbahet i fshehur... (mu kujtua bema e Tos Nanos po ne ate zone)

ja keto jane thashethemet e sotme.....Tirana nga keto zjen... dhe te gjithe ua vene fajin qeverritareve te sotem, te cilet nuk dihet se perse kerkojne ta mbulojne mootin me churrre....

smiley Ca jane keto? Shpresoj qe e verteta te dale shume shpejt..

Ehe. Ate po shpresojne te gjithe. smiley Llogje do ky milet.

E kane fjalen per kete vajzen ketu..Nuk e besoj qe nje politikan te kete te dashur nje vajze te thjeshte..smiley

Dhe dashnoren 16 vjecare Olldashi do e kishte lene te punonte ne fabrike per 20 mije leke. Hajde c'behet.

Ngushellime familjes se vajzes se re smiley

C'budallalleqe me brire. Njesoj si ato qe thoshin per Enverin qe pinte gjak foshnjash per te luftuar diabetin. Dhe njerzit qe une e perkthej kafshet i besonin. 

vështirë të thuhet që ka rënë në krye të detyrës atëherë

smiley pse kush e tha?

po ja këto homazhet , ceremonirat, zija kombëtare  etj

Keni pa House of Cards plako.

Kur i bo amerika keto pse mos ti boj dhe Shqipnia.

ore Ca nuk bo vaki, nuk cuditem aspak.

po nuk meren burrat e moshes tate me keto lloj legjendash o burre,lenja Ronit se ai ka per detyre baltaxhiun e peshkut.

Ej car thu mo shoku. Po ne lajme kjo e shkreta ishte aksidentuar pak afer shtepise ne Fushe Kruje, ku e kishin gjetur ato te shpise mbreme ne darke. Tani duke lene menjane faktin si e paskan transportuar trupin fill pas aksidentit qe ndodhi ne oren 9, si ka mundesi qe ja gjeten fiks vendin afer shtepise? Me siguri eshte ndonje e zones qe ka dalur per te gjetur ndonje furgon per Tirane a Durres dhe e ka perplas ndonje makine dhe lene aty.

hunter, ja zjejne kot fare sese ajo mjerania ishte puntore ne nje punishte dy pista: Njera e goditjes prej nje majine ne shpejtesi
Ttjetra pse qe dita e rroges dhe mundet per aqe are edhe ta kene vrare...
Te tjerat teori konspirative...

Grava korigjoje komentin..smiley Ate mendova edhe une qe ngjarja ne fjale nuk ka lidhje me aksidentin e Olldashit..

Asnje lidhje..E kam ndjekur me vemendje Hane shan, hane Bagdat

Qofsha gabuar por disa sikur vertet "gezojne" qe te jete i vertete si lajm..Jemi vertet njerez te pashpirt qe edhe ne diten e vdekjes kerkojme medoemos te hedhim dhe te perzier me uje .. balte te perlyer me mallkim..kerkojme qe shpirti i te ndjerit mos te gjej paqe as ne shtepine e Zotit...Larg gojen nga mllefet o njerez se Perendia thone qe merr shpejt njerezit e mire dhe te ligjte i le qe te  percmojne veten e tyre neper dynja..Jeta eshte si lumi qe te perplas ne te gjitha brigjet e fatit!

poontang killed many a leader

Qe jemi popull legen jemi dhe kjo konfirmohet sa here ndodh dicka si kjo 'dite zia' sot, apo si moralistet neper forume qe kerkojne komente jo ideologjike por thjesht humane. 

Keta te fundit sidomos, jane pikerisht viktima e dobet qe keqtrajtohet nga klasa politike e vet (qe eshte thjesht pjese e ideologjise se 99.999% ketu as nuk flene, as nuk hane e pine me olldashin ne shpi te vet) dhe pastaj mjerisht kerkojne te ngrihen ne nivele universale humane duke kerkuar qe MOS te flasim per te keqiat e te vdekurit. Ky eshte nje ngushellim i peshtire qe i dobeti ne kete shoqeri te pervuajtur i ben vetes dhe nje tentative mjerane qe ti mbushe mendjen vetes se ky ne vetvete nuk eshte aq i pervuajtur. 

Nje shoqeri qe jeton ne kulmet e varferise, me pjesetare familje qe vdesin perdite nga kanceri, aksidentet dhe mungesa e shume elementeve primare qe jane te lidhura drejtperdrejt me drejtimin politik duhet te mbaj Zi per Olldashin???? 

Po kujt i plasi more per olldashin, ramen, berishen, meten e per 700 muta qe kan pas vetes????? Ecni more njerez mos u beni hipokrita!!!! 

 kerkojne te ngrihen ne nivele universale humane duke kerkuar qe MOS te flasim per te keqiat e te vdekurit. 

Po nuk ka mer nivele universale humane per figura publike qe mos te flitet per te keqiat e te vdekurit. Christopher Hitchens nje nga gazetaret me te famshem i bente kerdine kundershtareve te vet kur vdisnin. Ore morti i personit privat me ate publik nuk jane e njejta gje. Por diskursi shqiptare eshte akoma peng e traditave totemike ku nuk permendet emri i semundjes dhe te "keqiat" e te vdekurit sepse...eshte keq!

Ballkansit po kerkojne me rishpik rroten e diskursit publik!

 

 Por diskursi shqiptare eshte akoma peng e traditave totemike ku nuk permendet emri i semundjes dhe te "keqiat" e te vdekurit sepse...eshte keq!

smiley

"eshte keq" ajo eshte simptoma e budallait

Per "te ditur " qe burri ka dashnore , eshte nje pergjigje e lashte ..

pse se ndave ...i thashe nji Plake te Lagjes  , kur me tregonte se e kapi me nje tjeter burrin

Po gjen e mire , kush se do a te keqen moma  smiley...thae

Me kete du tu them dhe Grave mo u nxitoni me da Burrat . E mira nuk eshte vetem Fizike . Ja Liria nuk e ka ndare Berishen qe e Rreh , sepse i beri femijet Milionere !!!!

Ore konkretisht per te perveluarit e te djegurit e Moralit antikomunist ....Pse nuk qani per Olldashin(rp ) me oi oi dhe Ulje Flamuri ...., ka ndonje te dhene kush Raportoi i PARI  vendin ku ka rene dhe sa vete ishin ?

Cara si i vetmi deshmitar me shoferin thone qe ne ato caste i ndjeri nuk ka pat mundesi te fliste  shume per Vendin ku beri aksident .Se po ti jepet pergjigje kesaj , del edhe sa vete kane qene, cfare seksesh kane qene e te tjera Mendesime e fantazime seksuale te PD-isteve , kur dihet qe JozefPercka deklaroi per Ylli Mberthecka -zberthecken " nuk eshte ne Moralin e PD-hit ..."

Me qe shim tek Hipokrizia pa jo per ndonje gje , pasi sinjora Bertini erdhi dhe u sqaruan gjojnat me te rendesishme Intelektuale smiley

[IT]  heretik - 21 Nëntor 2013 - 22:07 Permalink

redakto
 
përgjigju

 

Nje mendje ma thote se kapterrat meqe jane lidhur me luften, perfaqsojne vdekjen, kurse sinjorat B.B. (Bertini) perfaqojne erosin.

Pra formula e njohur Eros - Thanas.

 

asnje nuk doli te jap nje interviste : ku kish qene i ndjeri para se te humbte jeten ? ne Elbasan ? Tek te aferm ? per çfare kish shkuar ?  nga po kthehej, nga nje takim pune ? takim privat ? ketu nuk ka asgje te keqe per te thene se ne rruge per ku ishte.

Mire..mire por hap syte mos te te hyje njeri pa bilete ne kinema .

smiley Kaq hapur?

Ky i njejti Sokol qe tha ne 21 janar "te kisha qene une do kisha vrare me shume" eshte?  Nejse kushdo qofte Zoti paste meshire per shpirtin e tij

ky tha qe edhe benzi qe u shty tek porta e jashteme e kryeministrise ishte mbushur me lende shperthyese. Dhe keto nuk jane thashetheme por te para e degjuara direkt nga goja e Sokolit. 

ou...por kur u be kaq i dashur per popullin ky atehere?

problemi i shqiptarit, te falurit shume shpejt te mekateve te njerezve qe nuk pendohen....

+1

Perendia me ndjefte por per ato qe ka bere/thene I ndjeri ,zoti duhet me gjithmend ta kete zemren e madhe qe ta fali

C'popull hipokrit paskemi qene

Keta kane zbulu dhe sa here e rrifte me shpulla mamane Edi Rama , ja zbulune edhe sa e kishte smiley !  Le me te kesh nje me nuhatje zagaresh si Berisha qe dinte edhe kush qelloi mbi Azemin (rp ) edhe Uniformat edhe sasine e njerezve ,dhe skemen per 20 minuta mbas ndodhise . Po per Shkallnuerin e kriminelit Nano zotrie !!

Keta te PD-hit vet e kane reklamuar veten se jane te afte te dine per cdo deputet e qytetar cdo gje qe ka lidhje me jeten e tyre biles me pyetken qe berisha i beri Balles per Motren dine dhe se cfare do ndodhe ne te ardhmen me familjet e te tjereve .

 Mbase me vone sa te zbulojne dhe skemen Intelektuale te erosit smiley

Po kjo vajza per te cilen u aludua nga disa gazeta sot , a ishte ne homazhe? Asnje gazetar nuk e pa? as gazetaret e gazetave qe aluduan, nuk kane detyrimin ta pergenjeshtrojne thashethemnajen qe qarkullon neper blogje dhe portalet e gazetave.cfare gazetarie letyre more, e paafte profesionalisht, pa etike, thjesht nje zgjatim i llafazanerise se kafeneve te metropolit.

Cer Goce me, ajo 16 vjece ishte e sja hidhte syte njeri as ne fabrik, nuk jetonte tek blloku e as tek klani nuk kishte lartesine te shquhej. Ishin mbaru lotet per te, edhe prinderit shihen shtrember qe se kan deklaru te humbur deri vone.

A e kuptoni ju se kush indentifikohet si i duhur per tu qare apo ndonje gje tjeter nga njerezia????

a u vertetua se kjo kishte qene ne makine

U vertetua mungesa e ndjeshmerise ndaj njeriut. Me ato te tjerat smerrem SOT se eshte dite zie kombetare, e kam thon edhe me siper.
 

eee ajo dihet

"Lajmi u perhap nga rrjete socialiste dhe burime anonime,ne te cilat u ngatarua edhe medja.

Policija ja konfirmoje kete te dhene gazetes Tema edhe zyrtarisht" 

I lebetitmi e ka pa tek Balkan Web e Shqiptarja per 2 te aksidentuar ne ate zone disa ore perpara se te bohej breaking news tek Ora, qe u mbyll krenarisht me fjaline nga i zakonshmi Sadikaj, ne ishim te paret qe raportuan se i ndjeri kish vdekur....., sigurisht pasi raportuan edhe nje ish drejtor policie te vdekur. A e dine keta lyfa se perpara duhet te lajmerohet familja e jo gazetari per raste morti.

O Kapo, a re rehat mer daj...???? po nuk je as ti e larg qofte as nai i aferm i joti qe po bi theror me mbroj nderin e tij.... Edhe ju nuk late gjo pa thone per Tan Hoxhen, apo e harrove..... pranej leni keto perbetimet mbi moralin dhe ndershmerine e politikaneve tane...... E sa per dijeni Meroja nuk rren, se ka qene aty nder te paret dhe e ka pa me syte e vet te gjithe procesin...

kjo zija kombtare eshte pordhe me rigon...do e ket bo rama per inat te bashes / berishes

Kam idene qe Edi e ka bo kete pune e zise kombetare me shume si pune reklame. Me nje fjale po iket vete do ua bojme nderimin deri ne fund. Perndryshe, mos kemi llafe pastaj.

Edi e ka bo ti ktheje dinjitetin gjoja atij shteti te dhjere

nishani osht tu bo kontrate me Edin...do 3 metra katror !!

Pse, do me nejt diagonal?

po ai 1.5m eshte...rri rehat, me gjith kapele

pranej kish shku dhe tos nania ? (neper tirane u sillka ai mo ?)

Si u mbull?

Me mire do behet. 

Neser ne Aksion. Inshallah ma koha.

Kush e ka ndjekur lajmin e aksidentit,ka qene i bindur se behej fjale per dy persona,te gjithe keshtu raportonin,nuk di..me duket shume e cuditshme edhe arsyja e fshehjes se dickaje te tille,ne fund te fundit "lajmi" ka qene aksidenti i Sokol Olldashit, te tjerat sa rendesi mund te kishin? E vetmja gje qe me bind se ka qene vetem,eshte fakti se eshte krejtesisht e pamundur te mbash te fshehte dicka te tille,qe dikush tjeter ka qene ne makine me te.

Te mungon nje i vdekur ose dy te plagosur.
 

Po harrojeni ore se ne kete vend nuk mba kush sekret Dhe c'fare? Nje dashnore te dikujt.E dinin njerezit qe dhe ai fakiri e kishte nje dhe kujtuan se e pesoi edhe ajo derzeza vajze! Por hapni Facebook dhe shifni si ka vene shiritin e zi ...e bija e botes! Ajo gjalle dhe si molla disa e duan medoemos...te vdekur.
" Pse qe ne Elbasan " ? - pysin disa.Del ore burri per detyra, pune por dhe per " kazanire " Qysh ?

Kaq rende paska rene mortaja e fb ne ate vend?eshte e cuditshme,pervec kesaj,nuk te duket se deklaratat e medias e te policise se shtetit lene vend per interpretime? Te tipit,e kthej pllaken kur te dua!

Qe kish probleme te medha me raportimin nga Media, bente MUUUUU. Dukej sikur deshnin te rregullonin variantin zyrtar. Degjoja direkt korrespondentin e A1, qe ngulte kembe nga vendi i aksidentit e jo peshku, se jane 2 veta. Nuk hyn FB ne kete mes. Mund te jete nje aksident tjeter, por ne kete tragjedi cdo gje qe shkruar keq.

Sa per ate pune,mediat ne titra shkruanin se ishte vete Igli Cara qe pohonte se ishin dy,por po flasim per te njejta media qe nje repire 30-40 m e quanin humnere!!

Igli Caren e degjova live qe thoshte se sduhet te kete asnje aludim se jane 2 persona???? Eshte vetem nje, po pse kjo duhet te ishte thelbi i ceshtjes? Shumica e njerezve shpresonte se do mbijetonte? Nuk mbaj mend aksident te trajtuar kaq keq. Nderkohe qe A1 report qe kishte ore aty konfirmonte se jane 2 veta. mund te ishte edhe ndonje shok apo jo pse femer pa tjeter?

Tironci, e di pse? Se e dinin qe ai e kishte njeren dhe me qe ishte nate " pa hene " u punoi menia se do ishte me ate qe dinin paderman.Eshte e keqe tiposja ore !

E vlefshme si pergjigje.

Si ka mundesi nje individ i traumatizuar keq ne koke te marre ne telefon shoferin. Cara "live", tha qe fola me te dhe me tha se do te vinte tek ne e per 5 minuta vjen shoferi e thote se ka pasur aksident. Varianti zyrtar i policise nuk e konfirmon kete, dhe ka ndryshuar dhe shpejtesine e te ndjerit.

Pse kujton se gjithecka ecen perfekte ne raste te tilla ?

Po ky Igli Cara pse nuk ishte me bosin e vet ? Thote gje ky pse ? smiley

 Pytjet duan shpjegime, nuk behen kot ti grava se je edhe me eksperince,  moshe e vjeter, duhet te kapet filli, ku ishte viktima, kush ishte personi i fundit, pse kishte shkuar ne Elbasan pa shoferin e tij ?  smiley Jane shume pyetje, por qe policia, duhet ti jap pergjigje dhe jo gazetat! ose mileti! smiley

Te gjitha keto qe rendisni Ju ilir-jani, qendrojne dhe do te ishin parametra te pistave ne se do te gjendej i vrare, i ndjeri.Por kur ka nje aksident te konfirmuar prej mikut dhe bashkeluftetarit te vet, policise i behet i lehte konkludimi.Por llogjikisht tani ca shton apo pakson mbi ngjarjen dhe te ndjerin ne se do ishte edhe ...dashnoria e tij qofte e vrare apo qofte e lavosur? Asgje! ketu mbyllet muhabeti nga normalet...

Por llogjikisht tani ca shton apo pakson mbi ngjarjen dhe te ndjerin ne se do ishte edhe ...dashnoria e tij 

Asgje Grava, asgje (ama asgje vetem per kroniken e ngjarjes). Se per dinamiken e mbulimit te ngkarjes me informacion eshte tjeter gje. Kjo puna e medieve ne Shqiperi qe i mbulojne detajet e ketyre gjerave per politikanet shpejt e shpejt e i zbulojne edhe sa brima ka neper breke nje viktime anonime bie ere qe atje tej. Se problemi nuk eshte thjesht tek informimi i publikut por tek perdorimi dhe ruajtja e informacionit. Ai informacion qe nuk i transmetohet publikut me nje urdher pronari mediash perdoret diku tjeter per te pervetesuar para/favore, etj (qe prape nga publiku dalin).

kjo zija kombtare eshte pordhe me rigon...do e ket bo rama per inat te bashes

+1

Sic e kam thene dhe me lart dikush ne Shqiperi paska shume humor qe e ka shpallur kete dite dite zie kombetare. Dhe kam pershtypjen qe eshte veper e kryetarit "... qe bertet me megafon"

Asterisk, ne kete pike ke plotesisht te drejte! Asnje argument nuk mund te justifikoje kete veprim qe ben carap dhimbjen mbi opininin publik.E kthen ne sarkazme tek gjithe ata qe kane pese pare mend per ti peshuar kontributet e figurave, per te cilat kombi duhet te mbaje zi.Ka radhe, rangje, elite mbi kontribute te pashlyshme te figurave.Dhe jo nga posti qe kane mbajtur por nga kontributi i ngritur ne figure te kombit.
Dhe si mban zi kombetare ky kombi i madh yni.....e percjell per ne varrezat e Sharres, pa tppa e trumpeta ...! Turp dhe tallje me intelektin tone!
Nuk do doja te shprehesha ne kete rast, o ku te lene keta mytebere e baraslargesive fallco!

Varrezat e Sharres sikur jane mbyllur me duket, apo per te vdekshmit e zakonshem???

Ama ce! Eshte shtyre parcelza drejt pikes grumbullimit plenave...per ata qe kombi mba zi...!

Si njeri mund te kete qene i mire po si politikan cfare legacie ka lene qe te mbaje zi mileti per te.vendi ka krim ,korrupsion ,papunesi te larte, ndertime pa leje i ndjeri si ish qeveritar i larte ka pjesen e vet te pergjegjesise.

Po mos u beni tani..eshte mbajtur nje dite zie,nuk kane bere keq,po flasim per shqiperine ketu,Olldashi nuk ishte vetem nje politikan apo ish-minister,por nje personazh publik,me shume influence e me shume ndjekes e njerez qe e donin per motive te ndryshme,per ato motive qe une nuk e admiroja,por nuk mund ta shohesh figuren e tij vetem si nje ish-minister apo politikan dosido.

vallaj e shof si te me cohet ... keto jan budalliqe dhe pik

10 vjecar ne politike.... Dhe kontribute

Kontribute te vecanta,personalisht nuk i njoh..por qe ishte shume i rendesishem e i dashur per nje pjese te konsiderueshme te shqiptarve( po flasim per shqiperine) ashtu ishte.. pse? duhen pyetur ata qe e votonin dhe qe u mblodhen  sot.. muhabete te tjera.

Karriera brilante kane.nga kryeredaktor gazete ne minister te brendshem vetem 32 vjec.

aman c'te thuash. me keto budallalleqe qe shkruajne po na fusin ne gjynah qe i kundershtojme. keta s'te lene as te te vije keq tamam me keto mufka qe shkruajne.

Media te qelbura

Harroji te gjitha, por i llahtarisen kalamajt gjithe diten me skena nga aksidenti, varrimi.

ca nevoje ka te jepen skena live funerali gjithe diten e zotit. Nuk e kuptoj,

Demek ka institiucine per ket pune qe kontrollojne permbajtjen. Qelbesira media.

pse femijet kembekryq para tv ne tirane ë ?

Jo po do shifin filma me sex...

mund te mos shohin edhe filma fare. mjafton te shesesh televizorin smiley

pothuaj nje long-take i vetem, pa montazh fare ! "kryeveper" te shohesh keta njerez qe vetem per flokesh (per leckash, po e po) nuk jane kap deri dje !! film per tu studjuar : portreti me i persosur i politikes shqiptare ne shek XXI, nje pantomime e vertete !!!!  : http://www.youtube.com/watch?v=L5oVASB6FcI

e shpallen zi kombetare pra mo. budallalleku ka marre dhene ne shqiperi qe nga rama deri tek ushtari i fundit. keta s'te lene te te vije keq deri ne fund me keto idjotizma qe bejne. vdiq nje njeri, kjo eshte e gjitha. 

Sa te pashpirtra qe jane keto media more!

Pashpirtesine e medias ia gjen ilacin me te shpejt.. 1- Nderro kanal 2- Vendos Dvd 3- Fik televizorin. 

Edhe publiku ka force te ndryshojne cfare japin media.

E vertete,   por ama flasim per ato qe quhen cultural patterns, ne shqipot e dum shum televizionin, ne shume zona eshte e vetmja menyre per 'te kaluar kohen' , po ashtu shume prinder as nuk mendohen fare se sa te demshme mund te jene per femijet  e tyre ato imazhe. eshte njekohesisht nje background sound edhe po nuk e pame etj etj. Un ketu nuk shoh TV thjesht po komentoj komentet nga vendlindja. 

Po vertete qe shume familje ne shqiperi televizorin e perdorin si argetim dhe harrojne efektet negative qe ai mund te sjelle ne edukimin e femijev dhe perceptimin e botes nga ana e tyre. Ata do te jene shqipot e ardhshem. Te pershendes per sqarimin )

Ja nje problem shoqeror nga me seriozet dhe bravo Ruzhdie! Ore. Ka 24 ore qe vetem llahtaren, vdekjen nge e ul duke bombarduar psiqiken e njome te femijeve.Masakruesa te kenveshtrimit mbi jeten e femijeve te rinjve

Ne Shqiperi, gazetaret i shkruanin artikujt ne baze te informacionit qe merrnin ne kafene e bilardo, ndihma financiare vinte nga organizatat perendimore te anatemuara keto kohe. Bella vita. I arsimuar ne ATSH thuhej ne artikull.

Stalker, si e interpreton  veshtiresine e identifikimit te te ndjerit e bere thjesht nga syzet e karda e identifikimit, ne nje aksident qe nuk duket tmerresisht serioz?
 

Sipas Meros, te Henen ka pas me dale ne opinion kur pritej tja "perplaste ne fitire" Bashes dhe Berishes. Gjithmone sipas Meros! 

aman boll, budallalleqe mero-je. sekrete te medhaja shume.

PTU...JAZEK medias Shqiptare qe nuk di apo nuk do apo shef xhepin e vet ne te tilla raste !

Si per here ne te tilla "aksidente" dhe kete here shqiptaret nuk moren vesh sa cfare ndodhi smiley

p.s. Kur te vdesi sala apo basha apo topalli apo rama apo ndonje cub tjeter Shqiperia do te ndodhet minimumi 6 Muaj ne zi kombtare ... po ja morin dulles ne kthese smiley

 

Po ankoheni për mediat, veç kini parasysh: edhe peshku, media është... smiley

 

Linda kur me lejuat Ju

U ushqeva me cfare peshtyte Ju

Qesha sepse duhej t'ju argetoja Ju

Qava ngaqe ishit te trishtuar JU

Dashurova ate qe dhunuat Ju

Por s'kam ndermend te vdes kur te vdisni JU

Mjaft...jam zog i lire

 

Sokol Olldashi

 

Vjershe eshte kjo? Ja ta qendis vllai nji ne ven

Shkova ne pun

i lodhur shume

se nje nate perpara

nuk kam fjetur gjume

klubeve te rastit

u argetova shume

ndaj qeshe shume i lodhur

kur shkova ne pune

Fakt eshte se mediat albanezi shkruan ate cfare deshen por jo te verteten.

Ate makine Benz slon 500 ne mos gabohem e njof mire si do qe te perplasesh po te kesh rripin e sigurise dhe menjen ne koke nuk te ndodh gje !  Zakonisht per ato makina ka shofer profi! Pse ne shqiperi politikanet i japin vete makinave dhe i lene shoferet klubeve dihen keto gjona ! 

 

me fal mediat raportuan cfare ju tha policia se policia vendosi shiritin mos kalo 2 km larg nga vendi i ngjarjes, nuk kishin cfare te shikonin vete

kjo eshte telenovele policie alla Saimiri

Nuk kam perse te fal smiley

Po u mbajten mediat ne ate cfare u thote polizia athere nuk e kane me emrin media por zedhenes !

ne fillim u fol per nje goce qe as nuk e ve ne dyshim qe ka qene brenda !

Olldashi:

ne sllon

ne mes te shiut e bresherit

naten

qafa e krrabes

pa shofer ( shoferi ne durres duke pi ne lokal me nje deputet tjeter te pd ) !!!

une personalisht duke i njof politikanet shqiptar pyes veten se cfare gjeje kaq te rendesishme kishte ai per te bere qe u nis ne keto kushte ne udhetim mediat thone elbason se ku ka qene nje zot e di!

nqft se ka pas dicka athere vetem dicka personale dhe jo per te miren e popullit qe i bleu sllonin 500 dhe qe nuk eshte per njerez te stresum si politikanet prandaj kane dhe shofer keta shefat albanezi!!!

U nisem direkt ( nga durrsi per ne qaf krrabe ) sa na mori ne telefon dhe arritem disa sekonda para polizis

 

cfare robsh kto rilindasit mer, per 2 muaj shkaterruan policine e shtetit e kthyen ne polici private te shokut Saimir dhe Rames. Dezinformojne opinionin publik per Olldashin naten dhe e qajne me lot krokodili diten.

Profesionalizmi zero, militantizmi 100%.  Bejne te vdekur njerez te gjalle dhe nuk mban njeri pergjegjesi, ne fund do tia lene fajin dikujt tjeter, si medias apo opozites

Ne fakt ata rilindasit robsha jan ne nje bande me ndjell-vdeksit robsha, me ne krye shqiptar-vrasesin Berishovic. Meqe na qenka si thua ti, perse nuk dole ti apo ndonje trim tjeter i PD-s ti ndiqte dje nga ceremonia mortore, meqe sipas teje dhe shumices te PD-isteve neper komente online kan derdhur lot krokodili? Ku e sheh ti disinformimin? Sepse une psh qe sjam me asnjerin krah, (madje te isha une ne krye te vendit i rrasja ne burg te gjith... ata dhe ushtaret e tyre, deri tek ushtaret e interenetit qe kan shitur shpirtin per pese lek dhe bejne avokatine e shkerdhimit te Shqiperise nga keto banda politike) mendoj se media jo vetem qe nuk disinformoi kunder te ndjerit, por disinformoi dhe vazhdon te disinformoje paturpesisht me mungese totale respekti per publikun ne krahune  kundert.

ore nuk me intereson fare politika ne kete rast, une dua prej policise qe supozohet qe eshte apolitike te informoje opinionin publik per cfare ndodhi, te dale ne konference per shtyp dhe te jape rrethanat e ngjarjes 1 2 3 kaq, jo te jape shteg per thashthemnaje e perfolje te jetes private te njerzve. Per shkak te sjelljes me ose pa qellim te policise kjo telenovele do te vazhdoje gjate

Nuk jam kundra kesaj, jam dakort qe vetem policia i vinte kapak kesaj pune, dhe mbi te gjitha eshte faji i policise. Kan genjyer si derrtat ngado qe ta marresh, si policia si mediat. Turp. 

Pse ska dal ne televizion ajo vajza per te cilen u aludua? apo sipas Graves del nje shirit i zi ne facebook... hajde or hajde, ju i merrni njerezit dhe per budallenj. Le te dilte ne televizor ajo ta pergenjeshtronte me gojen e saj thashethemnajen. Apo do dal mbas nje jave kur te behet mire ta pergenjeshtroje. Nuk eshte as ndonje gje e madhe por edhe njehere tregon se sa respekt ka per popullin media dhe klasa politike, perfshi qeverine.

Nuk ka mundësi të ketë qenë dikush tjetër, vetëm po e përpiu dheu. Ka pasur vetëm 2 rrugë ku personi tjetër mund të ikte, ose nga asfalti, ose përmes maleve, por askush nuk pa asgjë. Le të vijë kush të dojë që pretendon se ka parë dikë tjetër dhe të ballafaqohet me mua.”- thotë 45-vjeçari, që ndihet keq kur kujton momentin e parë të përballjes me skenën tragjike, nisur edhe nga fakti se kishte njohje të mëparshme me të ndjerin.
- See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/aksiden...

 

Tani une e kam nigju me veshet e mij.Gazetari Spartak Koka i News24 ne vendngjarje,ndersa fliste ne telefon me studion,therriste ne emer dhe kameramanin, - po behet gati te nxirret trupi i personit te pare,qe nuk eshte z Olldashi,tha.Me vone raportoi qe personi i pare eshte nis me autoambulance,ndersa po nxirrej dhe trupi i te ndjerit Olldashi..

Te kete qene e gjitha fantazi e ketij Spartakut,thu?!

o shoku po media gjithe kohes i jane referuar burimeve policore se vet nuk ishin prane te shikonin, pra ishin vete policia qe here pas here jepte lajme per median, vete autore te medias e kane thene neper gazeta sot e mbreme ne TV. Ne fillim policia tha jane dy viktima pastaj versioni perfundimtar i policise ishte vetem Olldashi, me qellim a pa qellim e din vetem shefi i policise shoku Saimir

Bravekiddo pse nuk doli ne media ose te ishte ne ceremoni personi qe aludohet te kete qene me te? Apo futi nje mesazh ne FB harrova.

mire pra do te dilte Arminda te thoshte shikoni o popull mos u lodhni une jam ajo, dashnorja qe kerkoni me ngulm

une se di si eshte puna, prita policine te sqaronte, nicht gefunden

Jo jo por mund te dilte te thoshte une jam personi qe me kan lakuar ne media paturpesisht. Jam ketu, s'kam qene atje, shume lehte e verifikueshme. E ka apo s'e ka dashnore ky nuk eshte muhabet qe me perket mua apo ndonje tjetri, kush ka per hobi punet e te tjereve le te merret me keto pune, mua s'me intereson jeta personale e askujt e ashtu nuk duhet ti interesoje askujt tjeter c'bejne njerezit ne jeten e tyre personale, qofshin keta politikan. 

O shoku,kte qe thu ti mu s'ma rrok kaptina.Vetem nje menje e smur nga paranoja, mund te menoje qe Saimiri me te vetet, kane shku t'u ferku duret prej qefit qe mund ta perdornin vdekjen e te ndjerit per qellime te ndyra,si kto qe menon ti.Aty pervec Saimirit,ka qene dhe Berisha me te tijet dhe kane mberrit para Saimirit.Dhe Berishen s'e kane lan te afrohet,thu?

Ajo qe m'rrok kaptina mu,asht se mund te jete ba nje pakt n'mes Berishes dhe te tijve,Saimirit dhe te tijve,si dhe medias qe fakti ne fjale te fshihej.

Tash arsyeja qe e solla nga "shqiptarja" ishte per shkak te nje komenti qe kam ba dje,pa s'du te merrem me me kete argument.

Jo jo pjeter nuk eshte fantazi, sepse lajmet per me shume se nje trup kan qene ne mediat online te paprekura deri diten e djeshme. Flitej qarte per me shume se nje trup. Ja kjo eshte Shqiperia, si mund te kete dikush besim ne ate shtet? Atje mund te te vrasin per llogari te nje bande politike dhe te hesht si policia, si prokuroria, si politika e cdo krahu, si media. Kjo eshte skandaloze, dikush duhet te ngrihet e te flas publikisht mbi kete problem.

Ai ka more ne telefon dmth se ka qene ne ndergjegje te plote dhe momentet e para te aksidentit po i kalove ne ndergjegje dmth se je jashte rrezikut per jeten

Po te shohesh pamjet e aksidentit makina nuk eshte shkaterruar shume perpara dmth  ai nuk ka rene si plumb nga rruga por me teper ka rreshqitur dhe duke qene pa rrip dhe jo i perqendruar ( alkohol apo ndonje gje tjeter ) ka pasur shembje te brendeshme apo dhe shock fakti qe mori ne telefon dmth se sistemi nervor ka qene akoma funksional te pakten keshtu ndodh ne perendim !

Ajo qe eshte me kryesorja ajo rruge eshte shume e rrahur dhe nuk ka mundesi qe mos te kene shkuar njerzit e rastit aty si banore te zones apo udhetar te tjere !!!!

Nga Durrsi deri tek qafa e krrabes te duhen te pakten nja 50 min !!!

Xhomi i baxhos thone specialisti pabuksi sklavi albanezi po jo mer daje ajo eshte e konzepume si dhe Xhamat e tjeree te makines qe po u thune mos te bien brenda ne makine por te hikin jashte

Po aibags qe nuk i pame fare  ku i lane keto specialisti pabkusi????

Nuk e nxirrnim dot nga makina tha ai i pd's ne mos gabohem  po ajo makine eshte e tille qe sa bie ne qetesi dhe plasin airbagt hapen dyert vete 

Po ajo makine ka gps mer taj pse aq shume kohe per te gjet se ku u rrezu makina apo kujto poplli se albanezi tahiri polizei nuk i ka kompjuterat me i pergju me gps ????

 

Pse grini sallate kot jo ishte njeri jo s'ishte njeri i dyte. Shikoni makinen po jane hap airbag te tjere pervec ati te shoferit dmth qe ka pas person tjeter, po qe se jo atehere shoncet jane te kete qene vetem.

Pikerisht ato pamje nuk ti trego njeri !!!  ate gocen e qit zwarre e kane cu ne shpi e i kane thone po hape gojen keq e ke !!!

Po te isha une ne vend te shoferit te oldashit do kisha hik ne moment nga shqiperia e do isha mcef per nja 30 vjet !!!!

Pikerisht ato pamje nuk ti trego njeri !!!  ate gocen e qit zwarre e kane cu ne shpi e i kane thone po hape gojen keq e ke !!!

Nese goca eshte gjalle,shnosh e mire,nuk shoh naj mekat te madh qe mundohen ta fshehin.Ne gjithe boten do te ndodhte kjo,ma do menja.

Problemi im eshte nese do kishte vdekur,athere po,pervecse turp,do ishte nje krim.

Do ishte turp i madh dhe per ne qe te mundoheshim me zhbirilu;ka qan me dashnore apo jo?

Turp e faqja e zeze!

Po tashi ajo goca ska qene neonje zane e ronme nga qielli ka shoke shoqe ka motra vellezer kushurinj apo jo? Pra ska qene ndonje aliene qe mos ta njifte njeri !  Pra do morrim vesh ndonje gje te re!

 

Pjeter gaboshesh, mediatr gjithmone pasqyrojne aq sa dijne, qe te mbyllesh gojen e mediave mbi egzistencen e nje personi te dyte kur kjo nuk ka te bej me sigurine kombetare eshte diktature. Diana ishte princese dhe perseri mediat e kan bere fertele ate muhabet. Eshte e paimagjinueshme te mohoet egzistenca e nje personi tjeter, u perpoq top-media me pare dhe ju kthye si bumerang. Mund te mbahet anonim personi, por kurrsesi te kesh policine e shtetit te disinformoje publikun.. dhe median te heshte. Kjo eshte menyre mafiose e te berit te gjerave. 

Mire mo mire,gjithe ca thu ti pastaj,eshte thjeshte moral; Si duhet te jete media dhe roli i saj!

Nuk eshte thjeshte moral mo pjeter eshte thelbi i sistemit, ketu ska genjyer vetem media, ka genjyer dhe policia. Neser te vret nje bande politike e behet pale gjith shteti, dhe media hesht dhe policia e mbulon dhe vajhalli ku jetojme. 

Po jo more burre,jo. E gjitha, nuk asht ba per interesa te caktume qe ta qujme mafioze,po qe ba, asht ba ne emer te mbrojtjes se nderit te te vdekurit sipas nje tradicioni shqiptare. Kaq.

Nuk duhet te behet pra pjeter kete po them une, se dje u be per ate, sot per kete, neser per ate.. e kshu ndodhin keto gjera. Eshte tragjike humbja e jetes edhe rrethanat, por kjo nuk dmth qe shteti te vendoset ne sherbim te grtupimeve apo individeve te caktuar. Shqiperia ka shume krime publike akoma te pazbuluara qe kerkojne drejtesi nga publiku. Si mund te kete populli besim ne nje shtet te tille? Aq me teper qe menaxhohet kaq keq? Ne anglisht thone 'Honesty is the best policy' qe ne shqip dmth 'Genjeshtra i ka kembet e shkurtra'. Po keta jan mbytur aq shume ne genjeshtra e mashtrime sa qe te bejne dicka ashtu sic duhet me sinqeritet, me drejtesi dhe ne zbatim te ligjit ju duket dalje nga norma.

Jam dakort,nuk i heq asnje presje.Puna eshte - sipas meje -,ti flet ne princip,pa marre parasysh rrethanat lokale,mendesise qe mbizotron ketu.Jam i sigurt qe po pat ndodh kjo qe po flasim,eshte bere me mirkuptim te plote te te gjitha paleve.Kerkush nuk favorizohet, kerkush nuk penalizohet,as informimi i publikut nuk peson ndonje dem te madh.Askush nuk eshte intimidu per te realizu nje qellim te caktum.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).