Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika merret i pandehur për akuzën e falsifikimit të lejeve të ndërtimit të dy godinave njëra në lagjen Pavarësia dhe tjetra në bulevardin qëndror Vlorë-Skelë, në afërsi të Teatrit “Petro Marko”, në vëndin e quajtur “Tre Rasat”. Lajmi u bë publik nga Florinda Ballauri, drejtoreshë e kabinetit të Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla në një deklaratë për shtyp. Bëhet fjalë për mbylljen e hetimeve nga Prokuroria e Vlorës dhe dërgimin në gjykatë të dosjes me 8 të pandehur për akuzën e falsifikimit të dokumenteve dhe ndërtimit të paligjshëm. Të pandehur përveç kryetarit të bashkisë Shpëtim Gjika, është dhe Eleni Dardhaj, punonjëse ne Drejtorinë e Planifikimit të Territorit pranë bashkisë Vlorë, pronarë trualli ku janë kryer ndërtimet e paligjshme.

GJIKA FALSIFIKOI DOKUMENTET

"Pas një hetimi, të nisur në shkurt 2013, prokuroria e Vlorës arriti të provonte se i pandehuri Shpëtim Gjika, në cilësinë e Kryetarit të KRRT-së së Bashkisë Vlorë, në bashkëpunim më të pandehurën Eleni Dardhaj, në cilësinë e punonjëses në Drejtorinë e Planifikimit të Territorit pranë Bashkisë Vlorë, kanë falsifikuar përmbajtjen e dy proces verbaleve të mbledhjes së KRRT-së së Bashkisë Vlorë, përkatësisht të datës 24.03.2010 dhe 15.07.2010.

Këto dokumenta, të prodhuara nga dy të pandehurit, kanë në përmbajtje të tyre rrethana të rreme. Dy lejet e ndërtimit që përmenden në këto dokumenta sikur janë marrë në shqyrtim dhe janë miratuar nga KRRT-ja e Bashkisë Vlorë, në të vërtetë nuk janë shqyrtuar dhe nuk janë miratuar nga KRRT-ja e Bashkisë Vlorë."- thuhet në deklaratën e prokurorisë.
 
Të pandehurit Shpëtim Gjika dhe Eleni Dardhaj janë akuzuar për kryerjen e veprës penale “falsifikimi i dokumentave”, të kryer në bashkëpunim, të kryer dy herë, të parashikuar nga neni 186/3 dhe 25 të K.Penal. I kontaktuar nga gazetari Granit Sokolaj Shpëtim Gjika nuk pranoi të japë asnjë koment në lidhje me akuzën.

NDERTIMET E PALIGJSHME 

Bëhet fjalë për ndërtimin e dy komplekseve banimi:

1-Kompleks banimi dhe shërbimi 13-kate me parkim nëntokë të ndërtuar në bulevardin qendror të Vlorës,në afërsi të Teatrit “Petro Marko”, në vëndin e quajtur “Tre Rasat" në Skelë ku nuk lejohet ndërtimi. Pronarë të kompleksit janë  që janë marrë si të pandehur janë Aleks Ahmetaj, Artan Ferrati  dhe Mustafa Tartari, me subjekt ndërtues “Deco System” sh.p.k, me përfaqësues ligjor të pandehurin Blerdi Liçaj.

"Vendi për të cilin, sipas këtij dokumenti të rremë, është lejuar kryerja e ndërtimit të mësipërm, ndodhet në bulevardin qëndror Vlorë-Skelë, në afërsi të Teatrit “Petro Marko”, në vëndin e quajtur “Tre Rasat”, Vlorë. Duhet theksuar se në këtë zonë nuk lejohet të ndërtohet."- tha Ballauri.

2- Godinë banimi dhe shërbimi 2-6 kate+papagingo, me një kat nëntokë, në lagjen Pavarësia, me pronar trualli të pandehurin Gëzim Feta e subjekt ndërtues EN-BJO sh.p.k, me përfaqësues ligjor të pandehurin Gentian Sherifaj.

"Vendi për të cilin, sipas këtij dokumenti të rremë, është lejuar kryerja e ndërtimit të mësipërm ndodhet në lagjen “Pavarësia”, brenda territorit të Portit Detar Vlorë. Duhet theksuar se në këtë zonë nuk lejohet të ndërtohet."

Të pandehurit janë: 

Shpetim Gjika kryetar i bashkise Vlorë- akuzohet për "falsifikim dokumentave" të kryer në bashkëpunim, të kryer dy herë, të parashikuar nga neni 186/3 dhe 25 të K.Penal. Eleni Dardhaj punonjëse në Drejtorinë e Planifikimit të Territorit pranë Bashkisë Vlorë, akuzohet për "Falsifikim të dokumentave" të kryer dy herë, të parashikuar nga neni 186/3 dhe 25 të K.Penal. Mustafa Tartari, Artan Ferati Aleks Ahmataj, tre pronarët e 3 katëshit  akuzohen për “ndërtim të paligjshëm"të kryer në bashkëpunim, të parashikuara nga neni 199/a/1 e 25 të K.Penal. Gëzim Feta, Gentian Sherifaj dhe Blerdi Licaj “falsifikimi i dokumentave” dhe “ndërtimi i paligjshëm" të kryer në bashkëpunim të parashikuara nga neni 199/a/1 e 25 të K.Penal.

Prokuroria e Vlorës po vijon hetimin edhe për disa raste ndërtimesh të tjera të paligjshme, ku dyshohet se janë të përfshirë subjekte të ndryshëm ndërtues dhe drejtues të zyrës së ALUIZNI-t të këtij qyteti.

509 Komente

sh. mire - burg 

shyqyr qe do prishin dhe ate ndertesen e abandonuar tek plazhi i vjeter

estrade do kemi tani

material sa te dush per peshkun

Uroj te jete inisiative e sinqerte e prokurorise. Po nje gje e tille veshtire te ndermerret pa autorizimin e politikes. Nejse. Ne cdo rast, rendesi ka rezultati, abuzuesit e betonizuesit e qyteteve duhet te paguajne per masakren urbane.

e ka autorizuar AY, eh mire e mire, thone se nuk beri asgje keto 4 vite ... pergatiti dosjet per 4 vitet e socialisteve qe do te vinin

eee, mire o mire, ne Vlore eshte bere nami, qindra e qindra ndertesa  i kane zene frymen qytetit,  nderkohe qe zoteria ka nja 12 vjet kryetar Bashkie atje,  keta thone ''dy godina''..smiley

ama ka nje gje ketu, nese  keto akuzat, qofte edhe  per keto ''dy godinat'',   jane te ''stisura''  e  nuk u shkohet ligjerisht deri ne fund  dhe  ky del i  pafajshem,   atehere  Shpetim Gjika  dele i lare njehere e mire  per punen korrupsionit dhe   katrahures urbane ne Vlore..

Ligji eshte nje shpate qe leviz ne nje paralele te paracaktuar. Kushdo qe ngre koken me lart se paralelja, i pritet koka!

Av. Spartak Ngjela

nuk thone kot qe i yti t'i krren syte dhe te shtyn n'humnerre

Ky eshte nje mi qe i ka heq Vlores ne menyre te pakthyeshme vijen bredegtare. Matrapaz qe bredh me Q7, fodull Dhe sfidues ndaj qytetareve. Tipare te nouveau riche.

MAKINA E DJEGUR S CLASS 2011 U BLE 105 MIJE EURO
Makina S-class 2011, ky është tipi i makinës së kryetarit të bashkisë Gjika e cila është përfshirë nga flakët gjatë orëve të para të mëngjesit. Burime nga shqiptarja.com bëjnë me dije se Gjika kishte blerë këtë makinë 105 mijë euro, disa muaj më parë. Pranë kësaj makine, ngjyrë e zezë, ndodhej e mbuluar me mbulesë zezë edhe makina tjetër e Gjikës tip Audi Q7.
 

smiley

Torture do jete per miun me mustaqe te bredhi vetem me Q7. Pertej ironise, ky batakçi duhet te paguaj ,rende ashtu sikur ka bere dhe demin, veprimet e.tij dhe mundesisht ti sekuestrohen te gjitha pasurite e vena ne keto 12 vjet.

Vlonjat i ke bere nje perkufizim te perkryer. E vetmja arsyeperse ne Vlore ky njeri ka kaq kohe kryetar bashkie eshte sepse PD-ja ka mbledh njerez pa karakter ne pergjithesi, langaraqet e Vlores kan qene tradicionalisht me PD-n dhe prandaj ne Vlore PD-ja me kandidatet e saj edhe perpara nje majmuni nuk votohen.

Ja ku doli qe edhe per Gjiken fajin eshte i Berishes. smiley

gjika eshte pjelle e sales dhe e ps-s, e duan shume ne vlore se ka bere per te gjithe, majtas e djathtas, biznesmen i lindur, nuk ka pyetur per parti kur ka shperndare, vetem cmimin

Ti loora majmuni, ngaterron kekun me byrekun. Ne Vlore kane mbetur pak demokrate, se shumicen i perzuri terrori evgjito-komunist i 97-s, kurse nje pjese tjeter varferia, qe u mboll po nga ju, langaraqet e vertete. Ti bythmut, nuk mund te na shesesh injorantet fshatare labo-komuniste, si elita e Vlores.

Kam idene se denimi i Gjikes do ti trembi keta te PD-hit me shume se sikur te ish denuar vet Berisha. I imagjinoj ashtu ne krevat kur bien per te flejt ne darke dhe mendojne me vete "kur e hengri Gjika qe ish i PS-se dhe kish 12 vjet kryetare bashkie...po une i ziu?" Edhe gjith naten syri filxhan! smiley

Ne burg, ne burg...(dhe sekuestrime)!  

P.s. Investoni te firmat qe merren me importin e ilaceve te gjumit ne Shqiperi, do beheni milionere! Apo jo mor Pjer? 

Hahaha prit kur te dalin ne mbrojtje te Gjikes me pretendimin se Rama nuk ka moral dhe po sillet si babai i tij shpirteror (Ai i Madhi) qe denoi te gjithe bashkeluftetaret dhe bashkepuntoret e tij. Do zoti Lefti eshte pushim sot.

Ron, do kesh harru m'duket po Prokuror i Pergjithshem nuk eshte Rama po ai maloku qe e vuni Sala. Me habit qe nuk po ju shof me ne kry xaken te sulmoni kte malokun qe po ben lojen e Berishes

E vuri Sala?! Aman mo se te gjithe ishin dakort oburre, me Sali, me Ilir, me PS. Keta bejne sikur zihen, te nesermen pine kafe bashke.

kshu u tha ktu, plus menyra si sulmoi Ina Ramen, nuk linte shume vend per medyshje

Investoni te firmat qe merren me importin e ilaceve te gjumit ne Shqiperi, do beheni milionere!

Te firma e te jatit te z. Saimir?

Firmat e shumices (distributoret) te ilaçeve, jane bere me kohe milionere smiley

sa foshnje qe je Roni

je megjithmen rrote smiley

smiley

rrote me gunga, ba-ba-bam bum-bum, dalin te gjithe ne xhade nga gjtihe ajo zhurme, eh paska qene nje rrote

ajo ndertese ishte lene edhe nga pronaret, nuk kishin para ta shembnin vete dhe ja vjen shteti e pastron, per ate qe do te marre lejen te ndertoje sipas qejfit

Aty eshte parashikuar te behet zgjerim rruge.

Gjika eshte nje fodull qe nuk ka rreshtur se sfiduari qytetaret. Me bashkine e tij dhe bashkfshataret e tij police kam patur vete rastin te perballem. Pavaresisht disa meritave qe nuk mund ti mohoen Gjikes, ne pergjithesi ai nuk duhej kurre te ishte ne krye te Vlores me shume se kater vjet.

vecse per sallaksit, jo me larg se para 4 muajsh, fjala e ktij kishte me shume peshe se ajo e Arben Malajt. Ca te ben verberia politike...

Thone qe Berisha e ka detyru me zor PS ta kete per 12 vjet kryetar bashkie. Bile dhe te ishte ne krah te Rames gjate fushates rilindase. 

Prap dalin 2 vjet mangut nga llogaria. Shoh tentativa per te lehtesuar Berishen. Po Avokati nuk fal minutin jo 2 vjet. 

E ke gabim, autori aty nuk flet per Vloren qe njohim ne, por per "V$LORA ....Perla e Shqiperise ne Ad$riatik e J$ON". Nuk e mbaj mend mire, duhet te hap librat te shoh nese Ad$riatik e J$ON jane vende ne mbreterine e Klingon apo ne Middle Earth.

Do jete simbas teorise se Mark$it.

Eh Mark$i i madh qe, thuhet, s'ka punuar e jetonte me parate e kapitalistit Engel$

Programues kompjuteri autori?

Po prej aty i erdhi ideja qe kapitali i ben gropen vehte$.

Mos, edhe hacker doli Berisha. Prandaj e thante ate Pentium III.  

Vija bregdetare e Vlores(qytetit) eshte krejtesisht e rekuperueshme, ndertesa qe u shemb sot ishte pengesa me e madhe,bashke me ate pallatin ne det..Vlores nuk i jane bere demtime te medha ne pergjithesi,qyteti brenda mund te behet i jetueshem. Nuk ka te krahasuar me nje Durres apo Tirane etj,e mira eshte se pallatet me te shemtuar,si keto dy qe thote prokuroria,nuk jane te perfunduara e te banuara e lehtesojne punen e shtetit,megjithse une mendoj se krimi me i madh qe i eshte bere atij qyteti jane ato shtepite e shemtuara qe i qendrojne si arna te shpifura kodrave siper qytetit. p.s. me ben pershtypje kordimi perfekt i prokurorise se pergithshme ne dhenien e lajmit per Gjiken.

Ndertime pa leje po beheshin qe tek oborri i shkolles Ali Demi.  Nuk u vu nje pllake ne trotuar qe ta bente nje muaj pa e ngjit prape.  Qyteti i Vlores s'ka nje park. Kulmi arriti me prishjen e lulishtes qe permendet ne akuzen e Prokurorise.  

shtepite e shemtuara qe i qendrojne si arna te shpifura kodrave siper qytetit

Vetem shtepite?  Zona e Kalase eshte e tera me pallate.  

Një tetor se ç'kërkoja në Vlorë dhe kam kaluar shumë kohë tek një lulishte e vogël plot me burra rrethuar më tre anët me pallate, për këtë thua që është prishur?

Jo, kjo qenka shumë e mjerë, pavarësisht mjerimit të fotografisë.

Ashtu eshte,por ajo qe po them.. jane te rekuperueshme,pasi nuk jane te perfunduara e te banuara,imagjino te ishin te perfunduara me banor qe i kishin blere ato shtepi? ca do prishje? Une po them qe gjendja eshte e rikuperueshme,si ne qytet,anes vijes bregdetare,edhe te kalaja po te duash...kodrave siper qytetit e shoh te veshtire,te pamundur.

Sa e njoh une Shpetimin, te nipin e Xhebros, nuk arrij ta konceptoj qe ai te kete faksifikuar.Ose une nuk evkam njohur ate hic fare.Ma ne se kete e ka bere vertete, ...ne te tralos pa me ardhur hic keq! jam duke pritur fundin e procesit...

Eee, grava, sa veta njihja dhe une dikur, te ndershem, te paperlyer, mirpo per çudi, tashme ishin bere arsen-lupena smiley

Uee Pjer edhe ti e shikoje Arsen Lupen tek Italia uno? I madh je ca me ke kujtuar... Lupen Lupen Incoregibile, Lupen Lupen Inaterrabile seeeeeiiii smiley

po mire o grava,  pse  e njeh ti Shpetim Gjiken, cfare garancie perben kjo??  me sa mbaj mend, ti njeh edhe kryeprokurorin e pergjithshem per  zotni burre, keshtu ke thene.. tani, nga prokuroria e pergjithshme vjen akuza per Gjiken... he si thua, kush eshte burre me i mire nga keta te dy??

ne Vlore masakra qe eshte bere qytetit  ja ben muuuuu, eshte evdidente!!   dhe jo vetem gjate vijes bregdetare,  se kete permendin te gjithe.. jo mor jooo, vete qyteti eshte bere i pabanueshem..   asnje lloj hapesire, pallate te ngjitura me njera tjetren..  qyteti i ngjan nje labirinthi  qe ka vetem ca rruge te ngushta ndermjet banesave  dhe kaq.. dhe pjesa absolute e ketyre ndertimeve ka ndodhur gjate qevrerisjes se Gjikes..  si, e paskan fajin vetem ndertuesit e babezitur??

te gjithe qytetet e shqiperise jane kthyer keshtu,ne Kandahar,kudo.Bien ne sy e flitet per zonat buze detit apo pika nevralgjike ,por ne brendesi eshte baterdia ,kudo.une ne njezet vitet e fundit kam pare vetem Tirane ,durres e natyrisht Shkodren....eshte skandaloz ne brendesi te qytetve e nuk ç'behet...Pallate shumekateshe pa asnje kriter ,krej ngjitur ,rruge te ngushta ku nuk mund te hyjne as zjarrfikese e as ambulanca....

Korca e deri diku Shkodra e kane ruajtur pak fizionomine e qytetit ne fakt, mbase edhe varferia ka bere te veten dhe ketu nuk ka patur presion per tu ndertuar aq shume. 

Nuk besoj se ka varferi ne qytetin e Korces, duke patur parasysh nivelin e larte te emigracionit. Por per mendimin tim modest aspak ekspert 1. nuk eshte kryeqytet ku ka levizur nje % e madhe e popullsise se vendit. 2. Nuk eshte vend turistik sic eshte bregdeti.

Dicka e tille mund te jete e njejte dhe per Shkodren.

Mbase mbase, biles nese duhet te isha me pak cinik, do thoja qe deri diku edhe njerezit jane treguar me te kujdesshem. Lagjet e vjetra te Korces i kane ruajtur e tani po i meremetojne per bukuri, ke qef ti vizitosh. 

Lagjet e vjetra te Korces i kane ruajtur e tani po i meremetojne per bukuri, ke qef ti vizitosh. 

- Dhe cfare lloj ceshtjeje eshte kjo, te dashur femije?

- (ne kor): ceshtje kultuuuure.

- A duhet t'i veme # perpara kultures?

- (ne kor): joooooooo...

- Po pse?

- (ne kor): eshte xiiiiic...

- Bravo. Tani erdhi ora e drekes. Vihuni per dy dhe kapni perparsen e shokut para.

Ta kam bere qefin pra, e thashe vete, qe eshte i vetmi rast ku mbase kultura individuale dhe qytetare ka shku pertej rregullave dhe institucioneve mbarekombetare. 

Prap sekondare mbetet si faktor, Gjika eshte prova me e mire. 

Kultura eshte attribut I grupit. Gjikn s'e njoh, por sidoqofte gjika nuk provon dot asgje, sepse eshte individ, aka tek pulle.

E vertete, vetem Gjika ka vjedh, te tjeret hic fare, e si rrjedhoje nuk mund te themi gje per kulturen e vjedhjes ne grup te pjeses tjeter. 

Pse eshte krijuar pershtypja sikur une bej differnca midis paleve kulturalisht? smiley

Keshtu eshte kriju, nuk e di pse. Duhet ta rishpjegosh teorine pra smiley 

Belul seicili ne aspektine tij.Por more Belul, nuk e ke idene si funksionon sistemi ketu. Prishet jo vetem i prishuri por nuk mbetet i virgjer ...i miri.Ta tregon Pjeri se eshte si me i lidhur me keto situata

Ehh, mor Grava, ke ngelur naiv si puna ime smiley kujton se njerzit jane statike. 

Eh more Pjer, miku im! Bota nuk e peson prej naiveve, por prej te mencurve qe marrosen prej mendies se madhe!E ke thene kete ke VQ

smiley 

E di i dashur e di, sot mbarova ate pershkrimin per shtatorin, ua çova admineve sot paradite dhe mbasdite, mirpo nuk e di se pse nuk po e fusin/sjellin ketu. A ta çoj tek posta ketu ta lexosh. 

pjer ,nga sa lexoj ketu qe e kane lexu VQ-ne tash mos u anko ma per shpenzimet...kaa dale edhe goxha fitim

Pjer nuk di pse po me pyt, kur e din se un lexoj gjithcka shkruni Ju.Kur tjetrit i pelqe stili, mos pyt per kohen me bollek qe na ka fal Zoti

nuk mendoj se do kete fund proçesi e as fillim proçes fare...e shumta nuk do jete kryetarbashkie

Falsifikime dhe pastaj masa ....ad inistrative..?Mos..!

 Keta bejne sikur zihen, te nesermen pine kafe bashke.

...dhe ket fakt  fatkeqesisht e besojne shume pak vete ne Shqiperi dhe akoma shume me pak marin mundimin ta artikulojne publikisht. 

O Bredho boj be qe nuk e ndi eren e shtetit??? 

 

1 minute se kshu i bi qe berisha paska pas te drejte se ina rama nuk ka bo punen si duhet

Era shtet?

Sa shpejt harroni qe edhe Berisha e mori me yxhym ne 2005-en kete punen e prishjeve. Ishte dhe nje drejtor i policise ndertimore qe u be i famshem ne ate kohe se i hipte vete buldozerit.

Most cynics are really crushed romantics: they've been hurt, they're sensitive, and their cynicism is a shell that's protecting this tiny, dear part in them that's still alive.
 

Jo vetem burg, por gjoba per demshperblim dhe nese nuk paguajne, sekuestrim te te gjitha pasurive te paluajteshme dhe te luajteshme. Ka shtet ketu, sali krimi ka ikur.

Edhe ky kishte guxu me fol kundra kryetarit legjendar, mire ti behet. Tani rebelve u erdh fundi! 

Është i keq sherri brënda llojit, daltë me hajër....

edhe shume shtet nuk eshte mire te behet sepse kthehet e gjitha ne nje ekuacion pastaj., po gabove do ndeshkohesh, e ku eshte e panjohura pastaj. s'na ngelet asgje

Rendesi ka qe ingranazhet e ligjit te vihen ne pune...Gjika pas hekurave nq se vertetohen akuzat smiley

Gjika pas hekurave nq se vertetohen akuzat

 

hehehe, do thosh heretiku.smileyneqoftese.....smiley       po ketu eshte problemi, se ne Shqiperi  deri tani jane perballur shume politikane me akuza,  por ne gjyq ama fitojne!   rasti me flagrant, Ilir Meta,  me foni dhe ikone faktet, por gjykata e nxori te pafajshem..smiley

prandaj une mendoj qe edhe  per rastin Gjika, nese do te behet ,jo gjyq  por show i rradhes,  me mire prokuroria ti terheqi qe tani akuzat,  se jo per gje, por edhe shteti  humbet  goxha leke me keto gjyqet e stisura,  por  edhe Shpetim Gjika me nje vendim gjyqesor qe do ta beje te pafajshem ,  tashme edhe ''moralisht''  do  behet i ''pafajshem''  ne syte e publikut.. sepse ka vendimin e gjyqit..smiley

hehehe, do thosh heretiku

Si tha tullumbacja - he mo s'beson?po hajt ta shohim,gjithmon s'beson ti! smiley

rasti me flagrant, Ilir Meta,  me foni dhe ikone faktet, por gjykata e nxori te pafajshem 

ishin trillime... sidoqofte: duaj   ... mos urre ...

Toka e shenjte... te pershendet (edhe ty - me bereqet)...

E kam thene qe ne fillim qe gjithcka duhet te filloje me sistemin gjyqesor,gjykaten e larte,kushtetuese,etj..aty vendoset themeli i shtetit(me keta qe kemi sot edhe Mugaben dhe Idi Aminin i nxjerin te pafajshem) Duhet filluar te vihen prangat ca prej ketyre derrave me profil te larte se perndryshe nje vrime ne uje kemi

Vec ti ke dale ne kete konkluzion? smiley

Une them konkluzionin personal, duhen nderruar pantallonat se me andrra nuk behet puna...Ka mundesi te gjithe juristet e gjykates kushtetuese te perzgjidhen me kritere, te kene studjuar dhe jetuar per nje kohe te konsiderueshme jashte vendit. E tha avokati para ca kohesh nje mendim me vend, ate modelin qe ndoqen kinezet para bumit ekonomik...U krijua komisjoni dhe gjurmoi te gjithe asetet dhe eliten e inteligjences jashte vendit dhe i joshi te vinin ne Kine.

po kandidohesh keshtu smiley ?

Mos ki merak, s'jam as jurist dhe as avokat, i ke rene gabim deres smiley

Partia ka nevoje per te gjithe....smiley

Aha , jo nuk i perkas asnje partie, jam njeri i lire dhe keshtu kam per te qendruar smiley

Belul, ishte keqkuptim puna e Likes. Ai po thoshte qe ate perqindje ta jepnin per bamiresi. smiley

Belul, shpejt autokritiken! Eshte e ditur peshkerisht qe cdokush qe ka lindur ne Kodrat e Shenjta, automatikisht eshte shenjt, pra nuk ekziston mundesia te jete fajtor apo te beje gjera te te pista.

rama po i humbet labet per gjithmone. 

Dhe ve bast qe ty te pikon ne shpirt!mos ki merak se gjika votohej per partine jo per personin

ti do te thuash qe vlonjatet duan me shume ramen se gjiken ?

Vlonjatet/shqiptaret duan me shume stemen e partise sepse ajo personifikon pushtetin dhe benefitet qe vijne prej tij. 

po ne pushtet sikur ishin demokratet, çne atehere ju votonit kete socialistin, apo nuk dini shkrim dhe kendim ?

Ne vlore pushtetin e kane perhere socialistet. Po dhe ky socialisti, si shume te tjere, ishin aq te zgjut sa ti shkelnin perhere nje sy qeverise qendrore. 

si e shpjegon ti kete fakt ? jam kurioz.

Follow the money, gjithmone! 

po cil ka bere te pasur socializmi qe te bej labet ? 

jo jo krejt tjater eshte arsyeja.

Vetem xakja beso akoma se PS eshte "socialiste" mer Profil, si dhe Lefti qe beso se PD eshte "demokratike". 

Profil, nuk i ka " fituar " kush labet qe na i humbeka Rama.Probemi eshte a do jete ne gjendje Rama te mbetet me labet.Ky eshte ne prove dhe jo Laberia.Kuptove?

Mire ja kan ber. PS ska nevoje per keshtu molesh. Do humbe ca vota ne vlore po do fitoje me shume ne gjithe shqiperine. 

(Vetem ata te pee-dhit sduhet ta hapin gojen. Keni vra 4 fakire ne rruge dhe duhen vite me u la ajo tragjedi. Si puna trojes)

+1 vlora

Besoj se dhe qytetareve te thjeshte ju ka ardhur ne maje te hundes me Gjikerat nga njera ane dhe trustin e geshtenjave te Tropojes nga ana tjeter. Ka ardhe koha te vihen pas pergjegjesise ata qe kane abuzuar

Sic bene me Meten psh?

postimet me naive ketu i ben ky arti qe ndryshon boten. a ja ke pa se ça veprash ben, ne kompjuter te tij ?

kur mendon se me ato paçavure do ndryshoj boten ky, si te mos i besoj rilindjes se rames ? lol !

Qe Arti eshte naiv kjo eshte pak po e sigurt. 

Po ketu nuk eshte vetem Arti, shifi te gjithe si e shiten ne vend Gjiken. Sic thote Bredhi, kur ky shante Malajn ne qershor te gjithe i thonin bravo. E per ca e shiten? Per ca leje ndertimi? Po kryetari ka bere namin me lejet e ndertimit ne kryeqytet, u bleu partine e ka 8 vjet qe i perdor si zara, vetem me leket dhe pushtetin qe siguroi nepermjet lejeve. Po atij i thone gje? Kuptohet qe jo. 

Nuk dihet akoma ca loje po luhet, po teoria qe Rama  (me Kocon) kandiduan ne Vlore per zgjedhjet mbi te gjitha per te siguru nje zone qe nuk ju bindej aq shume nuk do duket komplet e pabaze sot. 

Po ketu nuk eshte vetem Arti, shifi te gjithe si e shiten ne vend Gjiken.

Shume "interesante" perzgjedhja e fjaleve.

 

Per te qene korrekt Monda, ti je e vetmja nga ata qe jane mbeshtetes, pak ose shume, te Rames ne PPU qe per Gjiken e ke thene perhere fjalen tende. Kshuqe there, mea culpa nese mendove se te perfshiva dhe ty. 

S'eshte e vertete.  Dhe pertej peshkut nuk gjen pese vlonjate bashke qytetare te thjeshte, qe ta kene "blere" Gjiken, qe te kete shitje.  

Ne zgjedhjet e fundit bashkiake ne Vlore pertej situates parazgjedhore, kandidati i partise tjeter ishte Kollozi.  Sa per t'i vene ne kontekst e per te dale tek ajo qe tha vlora.  

S'po flas per qytetaret vlonjat, te cilet nuk i njoh ne teresi qe te di te them cfare mendonin te tere. Kuptohet qe mund te nxirrnin nje kandidat te pavarur meqe nga ana tjeter ishte nje mafioz, megjithese kur kujtoj pastaj eksperiencen e Malajt... Kuptohet qe cilesia e keqe e opozites nuk i ndaloi argumentat per rrotacionin e nevojshem ne 23 qershor apo jo?

Nejse, une po flas vetem per PPU. Dhe ketu me perjashtim tendin, une nuk mbaj mend ndonje nga komentatoret e zakonshem qe anojne me bindje nga Rama, qe te kene thene nje llaf ne te shkuaren. Tani mbase dhe e kane thene e nuk e kam pa, po te pakten te thashe qe ti ke qene konsistente.

Kuptohet qe mund te nxirrnin nje kandidat te pavarur 

Cila bashki ka pasur kandidate te pavarur ne Shqiperi qe te kuptohet qe mund te nxirrnin nje ne Vlore?  Dhe ne zgjedhjet e fundit lokale megjithese kishin nje dimension pertej lokales, rezultati ne Vlore ishte 55% me 45%.  

(Sipas perkufizimit te Profilit, i bie qe 45% ne Vlore s'jane hajdute.  Falenderojme 45% qe na rregullon biografine.)  

E kane te drejte te tyre nese kerkonin te shpetonin nga dy mafiozet, qe sic po thua ti sot, e kane ditur me kohe qe jane te tille. 

Gjithsesi dhe njehere, nuk po flas per vlonjatet. 

Po ku pra kane qene keto levizjet e pavarura, kandidate te pavarur qe do shpetonin Shqiperine nga mafiozet, dhe s'eshte bere ne Vlore? 

Nje pavaresi e beme ne, s'do ua bejme te gjitha smiley

Pak mbyllje me humor si per te diele dhe pa seriozitet te tepruar smiley

Kush e zgjodhi/caktoi Gjiken si perfaqsues te PS-se?

Une !!

Germo arkiven e peshkut dhe per kuriozitet shih komentet e vlonjateve te ppu per gjiken!edhe timin!po pastaj do kuptosh qe je trap,kshu qe lere fare me mire.

Trap rrofsh e qofsh, po une me perjashtim te temave per Erdoganin as te mbaj mend ndonje koment tjeter. 

Po qe te mos ta kthejme ne personale, nuk e kisha as per ty, kontigjenti Ramist i peshkut jane te tjere. 

Jaa dhe ketu po shkruan kot se une asnjehere nuk merrem seriozisht me temat erdoanse.I vetmi faj imi eshte qe po harxhoj 2min per te te sqaruar.

Fundja me ju nuk kam gje une...as me djalin..Me mua e ke ti...e di une!! smiley

Pse beheni kaq te poshter? Ulni veten kot? Kush te gjith e shiti? Ne qe kemi komentuar jemi vlonjat.. po do ka tema ketu edhe te para disa viteve ku te gjith nga Beluli une e te gjith vlonjatet qe kan komentuar ketu kan pasur po te njejtin qendrim si sot ndaj Gjikes. Plako ketu ne kete blog vetem mbeshtetesit e Berishes e kthejne pllaken pa pike turpi e pa cipe ne faqe. Edhe sot per neser jo me.... por edhe sikur te ndryshojne mendim c'te keqe ka? Sot dolen keto detaje ne publik patjter qe ne njerez te ndershem do te krijojne nje efekt. Tani ju vete keni ndonje mendim apo mendimi juaj eshte perhere si ti mabni kandilin te tjereve ne menyre pastaj per te hedhur balte mbi ta. Kjo eshte e ulet pra.

si vlonjat a di te me shpjegosh se perse jeni historikisht me socialistet ? pse nuk i doni borgjezet ju labet ?

Ska lidhje fare ... dhe nuk japim llogari fare sa per dijeni.. I kemi dal vetes per zot ne gjithmone sa here na ka dash qilloi dhe s'pjerdhim per njeri... Per ne LABET ta kam fjalen smiley 

vetem se kete e di dhe kete karakteristike e kane te tere shqiptaret. se jo vetem ju i keni dale vetes dhe te tjeret jo. apo di ti raste ndryshe ?

pyetja ishte pse jeni socialiste, pra pse ju pelqen sociali ? ose prona e perbashket ?

dhe mos ta zgjas po ta jap edhe pergjigjen.

ngaqe jeni HAJDUTE ! dhe instikivisht e ndjeni se vidhet me lehte ne pronen e te gjitheve ose te asnjonit. sesa ajo e tjetrit, qe po te kapi ti pret veshet.

si lab qe je, a e di ate shrehjen labe : koke lash, koke gjeta. se çfare kuptimi ka ?

Edhe njehere je ti qe po perdor terma krahinor dhe jo une. Nqs do ti ndash shqiptaret ne lab a jo lab, dhe kerkoke llograi ne baza krahinore, une po te them, qe po ta sjellesh ne baza krahinore llogaridhenien Labet nuk i japin kujt llogari SI LAB, se i kan dal vetes per zot po e po, por edhe kan luftuar nga preveza deri ne nish smiley kapish? Formuloje me mire pyetjen, se edhe ndoshta flasim.

Nje debil i nje shkalle siperore si puna Jote Profil , nuk mund te beje pyetje pervecse te ketij lloi . Dhe me sa di une si puna jote Lebrit i hidhnin . .Je komplet OUT . Eshte nje lloj debati qe dhe Bytha me e zgjuar e soit te bytheve Tuaja ai me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund , nuk merr perpsier te karakterizoje Krahina .Ju jeni e vetmja surogato qe lexoj drejt persedrejti .

Ne laberi i thoni "ke lindur skarco " Une te isha Admin te kusha venbe nje Kryq te madh duke te paralmeruar Drejt pa Ekuivoke dhe etike :

Funderine ose byth e cpuar Kusie .Mos ha me MUT me ndarje Krahinore se ndryshe nuk te pranoj me ne kete sogfer Shqiptaresh !

Ore seriozisht kete nivel keni mo Profil? Une coc te kam pas ditur pse perdite e me poshte? Vazhdo renien e lire, nuk harxhoj me asnje sekonde me Ju ! Kane pyetur labet se lihnin e lehin zagaret !

Profil, ne se nuk gaboj, me drejtohesh mua.Po ju pergjigjem.Je i falur qe thoni se labet nuk i duan " burgjezet" keshtu u kane thene.Nuk eshte hic keshtu.Por, si kudo malsoret( labet jane maloke) pjelle e nje ekosistemi karakteristik, ku klima dikur shume e ashper, largesia prej civilizimeve, marrdhenie bashkvepruese keto, te cilat kalisiin tipin e ngjashem me natyren, me ekosistemin, me ...lartesite.Tipa te tille nuk nenshtrohen kollaj, nuk duam " kapistren", nuk e kane dashkur kurre dhe qe ta mesoshe edhe me mire ne kohen e bejlleqeve dhe agalleqeve, aga e mbante vehten si ai qe kishte 1000 dele e dy treqind lope dhe ai qe kishte ...cangadhe.
Dikur femije, na erdhi ne fshat po nje femije qe kishte lindur ne Moske dhe veshur si jo me mire.Ne radhikojte vendas me poture.Ai ishte gjithe edukate, i turpshem i paster.Mirepo do qe ju kundervume me bat bat sa nuk bene dot te plote lejen prindrit?Mire ne femijet e vegjel per dhe te rriturit c' nofka nuk u vune prinderve te tij.Pse valle? Se mentaliteti nuk pranonte nje me te mire se vehten, me te paster se vehten, me te pasur se vehten.....Labet te duan e te respektojne sa nuk ka me...po ishe i barabarte me ta.Nje cike po kerreve veshet me larte....t' prene( me llafe)
Ky eshte labi dhe jo se nuk don ata burgjezet qe thoni ju.Labet jane " burgjeze " ne nje shpirt flori....po qe ne hall Keshtu more Profil xhani

Nuk e di nga dalin keta" te mencem" me teorine se labet qenkan kunder borgjezise kur grupet e para komuniste nuk u krijuan ne vlore po ne shkoder e korce qytetet me borgjeze te shqiperise.Ata qe udhehoqen shfarosjen e borgjezise shqiptare pas lufte nuk ishin labet por koci, nesti, vaska te cilet bene krime qe edhe sot llahtarisen njerezit kur i kujtojne.Pastaj eshte nje mit se labet kane qene bastion i PP kur ata jane persekutuar po aq eger sa te tjeret.

Alba qeke nje labe e keqe ti, je komplet apsajt, sepse ti njef mire vetem historine e Ballit, je dobet ne historine PPSH.

Gjithashtu ngaterron qytetin dhe fshatin, dmth fshatrat e Korçes dhe te Vlores me Qytetet Korçe dhe Vlore. Sigurimi ishte mush me katunare.

Vlora, edhe pse nuk ka qene e para, ka pas grup te fuqishem komunist, me te fuqishem se Shkodra.

Eshte e vertete qe kerdine e pare e bene korçaret, por edhe atehere kur funksiononte shteti mire ("vinte era shtet"), funksiononte me banda. U pordh banda e korçareve, vendin ja zuri banda e vlonjateve katunare. Shif emrat e ministrave te brendeshem: Mehmet Shehu qe beri spastrimet e korçareve, Kadri Hazbiu qe stabilizoi, me pas Fiçor Shehu (plus i perjetshmi Hysni Kapo nga ku varej Sigurimi). U pordh grupi i leberve, fuqia filloi te ngjitej lart nga veriu, minister i brendeshem mbas leberve ishte peqins.

   heretik, interpretimi  Juaj ben fjale per inddivide , qe qeverrisnin ne kohen qe thoni  Ju, por  nuk mund te humbasim mendjen te mos e kemi ditur dhe pra dhe qe ta themi sot  se ata qe i citoni nuk perbenin ate  qe themi  si une si alba, Laberine edhe se kane qene nga Laberia.Merita e tyre, si  individe mbetet  shume e madhe ne histori, sepse krejt ndryshe  nga kolaboracionistet i dolen zot vendit, duke i vene gjoksin  llurbes se horrave dhe fashizmit bashke me ta, duke e nderuar historine e ketij populli bashke me te edhe te Laberise.Megjithate as nuk e kishim e as nuk mbetemi ketu, ndersa  nuk bejme diskutim fshatarç apo dhe qytetarçe, sikunder e katandisni po Ju,  "i nje krahu",  por trajtojme problemin si  mentalitet.

   E ai mentaliteti  lab,  ka pjerdhur me kohe e me vakt plot mentalitetete te tjera, te cilet kane dashur ti  presin shtegun.

I di se cilet ?

Une i jam pergjigj Albes qe flet vetem per grupet komuniste dhe per çfarosjen e borgjezise, keshtu edhe une kam folur vetem per te njejtat gjera.

Sigurisht qe ne kete pilaf futet edhe çeshtja e çlirimit, por eshte nje çike pilaf i veshtire, sidomos mbas 1989-tes. S'ma ka qefi me e gelltit, te pakten ketu ne Peshk ku nuk konsiderohen fare disa faktore dhe operatore universale qe mundesojne edhe kuptimin e problemeve lokale.

Per punen e labve qe kane bere ate e kane bere ate, nuk ngeli njeri pa u mburr per krahinen e tij, shkodrane, kosovare, korçare etj, te gjithe kacup. Sa fillojne keto lloj muhabetesh une e mbyll radiomarsen.

S'ka problem, na ka mesuar plot raste historia kur greket, bie llafi, serbet gjithashtu, nuk kane dashur te degjojne per qendresen burrerore te ketij popullit tone te vogel, luften e tij titanike kunder te gjithe komshinjve, pa i ra kerrkujt ne qafe... dhe i kane mbyllur jo me radiot e te shkruarat por edhe veshet.
Jemi mesuar.... ndaj aq na ben!
Vertet albes por ke fol per labet dhe une nuk e bej dot vehten sehirxhi kur pralliste mbrapsht

E patem fjalen per mitet e legjendat urbane heretik.portretizimi i vlores si bastion i PP.ndersa ka pasur fshatra si kuci psh qe mund te kene pasur nje perqindje me te madhe djemsh  ne FA krahasuar me te tjeret ka pasur edhe fshatra si Dukati te etiketuar balliste e komplet te menjanuar.nga ajo krahine ishin 2 anetare te byrose politike po gjithashtu edhe hysni lepenica , skender mucua , isuf luzaj ago agaj etj.Ne grupin e inxhinierave te maliqit u pushkatua edhe nje vlonjat kujtim sharra inxhinier i diplomuar ne austri  te  tjere si petrit velaj qe kryeu 38 vjet burg.kur ra komunizmi vullnetaret e enverit nuk u krijua ne vlore po ne skrapar.

Jo moj moter se pushteti nuk eshte legjende urbane, as fakti qe mbas Xoxes sigurimi dhe disa pika te pushtetit ishin ne dore te leberve. Edhe eliminimi i grupit te Beqirit dhe Dyl Kellezi ishte "leber" kunder "tironsve". Mehmeti dhe Beqiri jane zene si alabake, tani nuk e mbaj mend se kush, por njeri prej tyre ja futi ne laper tjetrit ne nje mbledhje te Byrose.

Pse e haperda muhabetin me kush ka qene i perndjekur lap, e kush ballist ne kooperative lape, e kush inxhnier lap Maliq? E kush ja ve ne pulle ketyre lapve perpara fuqise pothuaj absolute te Sigurimit lap.

U muarr vesh me ne fund? E gjith e keqja ndaj teje paska ardh nga njeri prej Laberie.Dhe po rreth ati "huri" vertitesh lab, lab , ab.Nje ankth qe nuk besoj te te iki sado largte ikesh..Nuk ke ci ben!

~~ Edhe eliminimi i grupit te Beqirit dhe Dyl Kellezi ishte "leber" kunder "tironsve".

Ti e mban veten per specialist historie te PPSH po paske  defekte edhe  ne gjeografi se bashke me beqirin u pushkatua hitua qe ishte nga tepelena dhe petriti qe ishte nga kolonja po ashtu edhe gjeneralet nga vlora u futen ne burg.keshtu qe ajo teoria jote se labet u implikuan me shume nga te tjeret s'pi uje.

Pse nuk fut ne liste edhe kapterra nga Tepelena dhe Kolonja.

Beqiri dhe Dyli ishin ministra dhe antare byroje, o specialiste amerikane e historise se Ballit Kombetar dhe PPSH. Dhe kishin mbeshtetje direkte nga Bab Myslymi nga Peza legjendare, akoma me legjendare se gjithe krahine e Laberise.

I ke me te lexuara gjerat, jo me te jetuar, ose nese i ke me te jetuar, ne ate kohe te kane interesuar vetem parakalimet masive dhe mbremjet e vallzimit. 

~~Beqiri dhe Dyli ishin ministra dhe antare byroje

ishin po nuk u vrane se ishin tiranas , as koci se ishte korcar as kadriu se ishte vlonjat..

Kurse un jam gati te vras ty si labe e keqe qe je.

Por as labe nuk je, sepse do te kishe kuptuar çfar po them, je robote labe postmoderne qe prodhon vetem turbullire me qarqe te integruar.

per 'heretik'

Bejlerë e agallarë - «insekte parazite»,
Shqipëri ti zhduke, kur të doli gjumi;
Po pastaj, ç'ndodhi ? Si, a nuk e dite ?
Kur pis qenkej Ajka, si do të ishte Llumi ?

meqe rastisa ne forumin e nderum

S'ka faj alba, faj kane pleqte e Ballit qe ja kane mesuar historine gabim. Eshte afermendsh, Balli mund te kishte edhe me shume forca se komunistet, me shume para, me shume njerez me autoritet, se c'dreqin bene qe ja u moren komunistet pushtetin sy per sy, vetem alba mund te na e sqaroje.

Cudi anglezet ne l2b nuk i ndihmonin ballistet, se i njihnin me mire(si bashkepuntore te fashisteve dhe nazisteve), si njerez te pabesueshem, ndihmuan partizanet, komunistet "opoziten" ! smiley 

Keshtu shkruajti shoku Enver.

I derguari ushtarak anglez prane Titos i raporton Curcillit. Sir, Jugosllavia me Titon do te behet komuniste. I thote Curcilli, mos ke gje ne mend ti te jetosh atje mbas lufte. Jo, i thote ky. As une, pra te shofim interesat tona tani.

Njerezit kujtojne vertet se inglizi hodhi kepuce te nje kembe dhe se shoku Enver piu uje ne gjurme te mushkes.

Per ate pune, ai s'piu uje fare.

smiley

I modh Tirona, me bere me qesh, ja ky eshte specialiteti jot, fizikan.

Ketu kapu, mos u haperda me lloqe te kota me grate e blogut.

~~Kurse un jam gati te vras ty si labe e keqe qe je.

Heretik nga gjithe keto personalitete te turbulluara qe kemi pasur nderin dhe  privilegjin e madh te njohim ti qenke me i semuri.

 

Kam qene mire deri para se te komentoja ne Peshk, sa hyra ketu me zuri kulufruthi, ma ngjiten kulufët (edhe kulufet).

s'ke faj te beri truri mase ,gjithe ky informacion eshte shume per ty.

Ne grupin e inxhinierave te maliqit u pushkatua edhe nje vlonjat kujtim sharra inxhinier i diplomuar ne austri ..

Alba2265,  i bere emrat lemsh dhe natyrisht te ka dale ''nje vlonjat''..smiley  ne fakt u pushkatuan 2 vlonjate.. inxhinjer Kujtim Beqiri  diplomuar ne Austri, bile me rezultate te shkelqyera , ky ishte dhe drejtori  i punimve  per tharrjen e kenetes  se Maliqit  dhe  inxhinjeri  i talentuar Abdyl Sharra,  qe ishte kryeinxhinjeri i punimeve ne Maliq..

 

p.s  inxhinjer Abdyl Sharra, menjeher pas clirimit, ka projetruar dhe bere uren e Drashovices .. kjo ure ekziston edhe sot, mban dmth..smiley  si dhe restauroi uren e Mifolit qe e kishin bere italjanet, por qe e prishen pjeserisht gjermanet.. ure kjo qe eshte perdorur  per kalim makinash deri vone..    dhe keto vepra i beri pa pasur  kushedi mjete teknike,  apo vinca etj...   per berjen  e kembeve  te  urave  perdori kryesisht  pjese betoni  marre nga fortesat  dhe bunkeret e gjermaneve.. inxhinjer shume i zoti!!

Kapterri i skuadres se pushkatimit qe pushkatoi keto dy inxhinjieret lape ishte nga Tepelena, dhe i pushkatoi per te rregulluar biografine sepse kishte nje vella ballist qe punonte si magazinier drithi ne kooperative.

Ai ..." i Kuksit" nuk ishte nga Tepelena.Ai qe e beri si burrat Labe dhe e mbylli po si burrat Labe! Rri rehat o burre se nuk te hec ajo gjuhe !
Mesoje njehere e mire se domozdoshmerua e vdekjes eshte nje miresi e natyres.Njehere i jepet robit.Por eshte krejt tjeter te vdesish si njeri dhe krejt tjeter si.....Pse me lutjen ne goje qe te " vdesin" ata ....labet!

kur ra komunizmi vullnetaret e enverit nuk u krijua ne vlore po ne skrapar.

Ku eshte cudia ketu?

meqe e portretizojne vloren si bastion i PP.

Ne vitet e para te pushtetit qe zbriti nga mali zonja Alba, Korca dhe Shkodra kane numrin me te larte te te arrestuarve nga diktatura qe po vendosej. Balli Kombetar ka qene i forte ne Vlore, bile thuhet se qytetin e ka pasur bastion, por jo me shtrirje te gjere ne fshatra, ku komunistet kishin arritur te hidhnin tentakulat e tyre. Me ne menyre te pergjithshme, zona e pare operative, qe eshte me e madhe se Vlora, ka qene me rendesi per komunistet dhe kishin me shume perkrahje. Jo si ideologji se tybe ne dinin gje katunaret e Vlores a Skraparit per komunizmin, por Hysni Kapot, Mehmet Shehet, Kadri Azbiet e te tjere ja u kishin gjetur telat.

Poet me qafsh se ia fut kot fare dhe kjo e folur debilshe eshte ajo qe ka alienuar vlonjatet me PD, nese edhe militantet e tjere te PD kane trute e tua do te ngeleni ne opozite deri ne mijevjecarin tjeter , sado axhamij te jene rama e co.

He se keto jane fjale menopauze. Po pate te tjera fjale ketu me ke. Lexo per arrestimet ne vitet e para te pushtetit te malit dhe e gjen se dy rrethet me me shume te burgosur jane Shkodra dhe Korca, jo Vlora dhe s' ka si te jete.

Zona e pare operative ka numerin me te madh te anetareve te byrose politike te zgjedhur disa here rresht. Mehmet Shehu, Spiro Koleka, Manush Myftiu, plot 6 here. Gogo Nushi e Adil Carcani, Hysni Kapo e Haki Toska dhe Kadri Hazbiu vijne me pas.

Ora nuk e di ca qendrimi ke mbajtur ne te shkuaren ti, po debate per Gjiken apo Vangjushin, per te mos thene Ramen vete, jane hap gjithmone ne peshk dhe ramistet gjithmone i kane bere dalje. 

Sa per nderrim pllake, une di me te thene vetem nje emer: Ilir Meta. Nqs ka ndryshim pllake me te madhe se ajo ne me pak se 24h ketu ne blog, bujrum na e sill. 

Endrity mesa shoh une shumica ketu qe kan komentuar kan komentuar qarte, dhe me sa i njoh une kan qene gjithmone intelektualisht te ndershem. Une per vete kam qene kritiku me i madh i Rames ne kete blog, sipas mendjes time. Edhe mendoj kam folur dhe kam hapur tema per Gjiken vite me pare kur ti akoma nuk ishe ne blog. Thjesht komenti yt kishte nje tendence per te ulur komentuesit ne kete teme dhe ajo nuk eshte e ndershme. Tani ti vazhdo se me te drejten tende je.. kjo eshte e bukura e demokracise dhe lirise te fjales 'I c'vesh njerezit lakuriq'.

Ora, ti je dhe komentues me i vone se une ne kete blog kshuqe sikur nuk ka kuptim kjo qe ke thene me siper. 

Une di qe para disa vitesh kam folur hapur dhe shpesh kundra Gjikes, por nuk te mbaj mend ty asokohe... Nqs ti ke pasur nje qendrim konstant ne kete ceshtje ne te gjitha keto vite, na e servir pra. E megjithate kjo s'eshte e rendesishme, e rendesishme eshte qe une kam pasur nje qendrim konstant kunder Gjikes (patjeter edhe duke i njohur meritat qe ka, qe nuk ja mohoj) por edhe kunder Rames. Dhe nje here kjo qe ne mendjen tende duket si kondicionim i pavaresise intelektuale te komentuesve te tjere eshte vetem problem i mendjes tende, te jesh i qarte per kete, se sinqeriteti ne kete jete fillon tek vetja.  Une thejsht e ve ne dukje sepse eshte kjo loje e 'budallaut te zgerdhire' qe ul imazhin e dikujt ne perceptimin e shqoqerise. Po leqe.. kot zgjatem dhe une.

Shume mire pra qe e paske thene fjalen tende si per Gjiken si per Ramen, megjithese une nuk e mbaj mend po ok, nuk eshte e thene ti kujtoj te gjitha komentet.

Atehere komenti im me siper nuk drejtohet fare ndaj teje dhe nuk e kuptoj pse nervozohesh me mua kot. 

Aspak nuk nervozohem. Per Gjiken nuk eshte hera e pare qe hapen tema. Prandaj po them qe kam patur qendrim konstant kurse ti jo-sepse nuk ke marr pjese me pare ne tema per Gjiken. Per Ramen kam te pakten qe nga 2009 qe kam bere kritik ketu dhe madjeme vjen keq te them qe jam provuar te kem pasur te drejte gjithmone me si kan rrjedhur ngjarjet. smiley

[GB]  Ora - 31 Korrik 2011 - 12:56 Permalink

përgjigju

Eshte e paimagjinuesme se me cfar llogjike ngre dikush nje monster te tille mu ne zemer te qytetit, duke rrethuar shtepine e tjetrit serbes serbes. Shpetim Mustaqefshesa eshte kthyer ne nje mendjemadh dhe fodull qe mendon se meqe fiton voten e vlonjateve ka te drejte te bej c'te doje ne ate qytet. Mezi po pres diten kur ne Vlore te dale nje alternative tjeter pervec vemjeve te PD-s dhe  ta heqi qafe kete Gjiken.

 

Kam edhe shume komente si ky te viteve me pare. Pra mendim me konseguent nuk besoj te kete. I shprehur shume qarte edhe mbas disa vitesh urdhero pa asnje kontradite.

Te lumte! Ti nuk qenke nga ata qe kthejne pllaken, te cileve une i referohem. 

U lodhe e u rraskapite per t'i mbush mendjen Endritit.  

O Endrit, shif ketu dhe lere me aq kete muhabet se nuk del gjekundi. 

Kete mund t'ia nxjerres Lizandrit Monde, po mua cne? Une se kam votu ndonjehere detyrimisht se mendoja se ishte burre i mire, po se mendoj akoma qe edhe kur pushtetin e kane matrapazet mire eshte qe te jete icik i shperndare. Biles bashke e kemi bere kete muhabet disa here, aty ku me ke permend qe Gjika kishte bere namin me lejet e ndertimit. 

Profil-mavria eshte humbje kohe te diskutosh me kaqole si puna jote qe vetem dine tja fusin pordhes neper temat ketu dhe vec i ndosin...Sa per punet e mija po te kishin ngelur te diskutoheshin nga tipa si puna jote vaj medet, po shko dhe bej ndonje pune andej dhe leri thashethemet si puna e atyre plakave te liga smiley  Ndonje gje per temen kishe?

Endrit

Mendimin tim pr Meten e kam thene me kohe dhe nuk e ndryshoj. Puna eshte se duhet filluar nga diku apo j?, ky nihilizmi yt eshte ca utopik

Mire mire vazhdo ti, ai maestro ka marre 50% te posteve ne nivele rajonale, ju tashi thoni "e kemi thene llafin tone". E ca pastaj se e keni shajt para ca vitesh? Kush eshte utopik e kush flet i thone kesaj. 

me paten thene qe gjithe lugina e Lumit te Vlores ish mbjelle me "bime "mjeksore,pra tip Lazarati...a vazhdon e njejtta histori?

Mos e ke fjalen per Gur Kusar se ai vend veq te kqia xjerr

E gjitha patjeter, dhe as flake s'eshte vene si ketu.

a e sheh sa dallime behen Monde? te ju lulezon industria te ne digjet....smileynejse pa shaka ,kjo e lumit te Vlores eshte e vertete.Me ka bere shume pershtypje indusrializimii ketij aktiviteti.Gjithe çka mi tregonte nje agronom tashme agronom qe kujdesej per kete lloj aktiviteti.Gjithçka me biznes plan,te gjitha sherbimet te studiuara ,merkatoja po ashtu......Fitimet....te riinvestuara. nje pjese...pjesa tjeter per kolegje te femijeve mbase aty te ti monde....

Ja prisni dhe pak, çudia me e madhe 3 dite zgjat. Do ti çojne dosjen ne gjykate, atje jane ''lladrot'' e tjere si i themi ne në Vlorë. Ata do ta vendosin pastaj me vendim gjykate se sa euro i takon seciles palë (prokurori, gjykatë).
Gjika do dal i larë dhe do thote qe ky ishte nje sulm politik nga njerez xheloze...e terci... E verci....edhe keshtu vazhdon historia.

a din me dhane pergjigje apo hajt kot po hedh nje shashke..pa dyshim qe Gur Kusari ka nxjerre te keqia ,madje shume te keqia ka nxjerre komisare e mandej bijte e tyne nuk mbollen me miser per te siguruar buken ne vend por bime mjeksore....

Shume entuziaste jeni.. bravo bravo.. megjithate mund ta haje ndonje sekretare sic ndodh shpesh. ( kush nuk do i bente 1 vit burg ne shtepi me 200.000 euro shperblim)

Burgu eshte per ....... gra?!!!

Patjeter.. ku kane mbetur me burra ketu..

gjergj ,po ia i thuaj ...une ne kete lloj burgu jam gatismiley

epo sje e zgjuar se ike ne itali ne vend qe te punesoeshe ne KKRT e vloressmiley

gjergjo... paske ardh ti......??? nuk te pelqeu posti qe te dhane...???

 

Luftën e mbarë 
Fituan luanët,
Thanë në majë pemëve ketërat:
-Po historinë e shkruan,
Me duart e tyre lepurat.
 

Shoh me kenaqesi qe Alidemsi paska nxituar ta sjelle lajmin ne PPU, sepse e solla dhe une rreth ores 12.00, (marre nga Gazeta Shqiptare), por ç'rendesi ka kjo tani...

Hetimi i Prokurorise i nisur 8 muaj perpara (shkurt 2013) u finalizua keto ditet e fundit dhe ju servir sot Rames qe te mos na beje aq shueme show me keto prishjet e ndertimeve pa leje, sepse njerezit e tij jane ata qe jane prapa 90% te ndertimeve dhe abuzimeve me to ne shumicen e qyteteve te Shqiperise.

Gjika duhet te paguaj dhe Rama duhet te nxjerre pergjegjesite, duke e shkarkuar ate pa humbur kohe nga posti i Kreut te Bashkise Vlore, per t'i hapur rruge zgjedhjeve te parakohshme. Nese jo, ai i del ne krah bandes te Gjikes dhe asnje #Rilindas nuk do te besoje me se e ka seriozisht berjen e Shtetit.

Adriak Llalla po tregon se me Ina Ramen paskemi humbur 5 vite kot, i pari Kryeprokuror qe guxoi te atakoje frontalish Mafien ne Shqiperi. Shpresojme qe kjo gje te vazhdoje dhe te jete vetem premisa e pare

...dhe ju servir sot Rames qe te mos beje aq shume show me keto prishjet e ndertimeve pa leje

Tempizem perfekt !!! 

Aty ku ka veprim, ka dhe kunder-veprim...ligjet e natyres smiley

Te shohim sesi do menaxhoi kete dobiç qe i ngeci ne dere Rames tani, se ne fushaten e fundit kapardisej me Mustaqe Miun qe u kalb 12 vjet si Governator i Vlores...

Thjesht per Info (e kam thene dhe here te tjera), ne Vlore ne 2012 jane dhene 65 leje ndertimi, kurse ne Tirane vetem 45. Nxirrni konkluzionet vete

ka si jo..por ka edhe kunder-veprim per kunder-veprimin smiley , se mos behet per here te pare...qe thua ti,kush do i ndaloj?

si u shkarkoka kryetari bashkise nga kryetari i partise or rob ? njeri eshte i zgjedhur e tjetri i emeruar.

On n'apprends pas au vieux singe à faire la grimace... smiley

Hidhi nje sy Kushtetutes se RSH dhe e gjen vete pergjigjen se pertoj te bej nje leksion te Drejtes Kushtetuese te Shqiperise ketu tek PPU. (Apo harrove qe Rama eshte edhe KM qe prej 45 ditesh ?!)

dmth ti thua qe Rama e heq po te doje edhe kryetarin e bashkise se tiranes apo cilindo kryetar bashkie tjeter ? 

ps: dhe frengjishten e ke me gabime.

PS : perveç "s" tek apprend, ku eshte gabimi tjeter se fole ne shumes ?

Po ka te drejte, nese e gjen me shkelje ligji

po NDARJE E PUSHTETEVE a e di se çfare quhet ?

smiley

Lere Baronin De Montesquieu rehat

edhe nje pyetje te fundit : ti je femer apo mashkull ?

T'rre mendja Left qe vlonjatet impresionohen me dava show me shashka.  Ne shyqyr edhe per te zezen tone, i kemi bere vete ato show me pare.  

Ajo ndertese ka qe 97 a 98 qe eshte aty si fantazme betoni.  Shyqyr qe u zhduk, e ne koke te pallatit te Lulkes, dhe me radhe.  

Vertet qysh atehere ka, dhe bosh? Dmth mire e tha dikush ketu me pare qe ne fakt i paska bere nder shteti qe paska leruar token falas

I papame paska qene Rama per lufte psikollogjike! Po i shkatarro nga nervat keta te PD-hit! Emagjino sikur Gjika ta haj burgun. A ka goj njeri neser (kur ne burg te shkoj ndonje kryetare bashkie i PD-se) te thote se Rama nen hapat e eterve po denon me burg kundershtaret e tij politik?

Kasparov paske qene o Ed Rama...Kasparov???

 

Po Karpovi kush eshte?

Shahist i famshen Rus.

E mo jo, vertet?

ooo berber, nqs Rama eshte Kasparov, po Karpov kush i bie te jete?

karpovi ishte rus ndersa kasparovi çifut rusie. rames si çoban (vlleh) qe eshte i shkon me shume kasparov sesa ta quante karpov.

Ne fakt eterit u bene te famshem pikerisht se mbas 5-10 viteve te para, 30 vitet e tjera vrane njeri tjetrin...

Më mirë thuaj Mikhail Tal. Ai ishte i famshëm sepse sakrifikonte material, për një qëllim të lartë. Rama just sacked one bishop.

Shif tashi t'i japi check mretit kundërshtar.

 

Une nji gjo di me thone, Berishes do i ngelin ne syrtar deklaratat e parapergatitme me tituj "Neodiktatori Rama sulmon Opoziten"; "Rama duke burgosur kryetaret vendore kerkon pushtet absolut", etj, etj. Gjynof gjith ai pathos i shkum dom! Mua si lojtare medioker shahu kenaqesi nuk me jep fitorja, kenaqesi me jep fakti kur e kuptoj qe kundershtari e ka kuptuar qe lojen e ka humbur por ska cben vazhdon e luan. Do thush ti, Ron ke tendenca sadiste...nuk e mohoj, i kam! 

Rono, ksaj i thone me e kthy dhimbjen ne force se ky Gjika nuk eshte i PD-hit apo e kam informacionin gabim? Meqe jemi te shahu, Lalla duket si figure e Sales qe po i jep shah Rames. Tani radhen me leviz e ka ky. Ca do boj, do e sakrifikoje ket kalin apo jo?

O BREDHOOOOO

Sot Gjika i PS-hit neser Qamili i PD-hit, jan kopsit punet o Bredh! Ja pata thone Deionit qe kto jane muhabete Demash qe Vicat sun i morin vesh!!! 

Rama i ben te impresionoi te tjeret, se Vloren ne xhep e ka pasur mot e jete. Vetem Shkodra tregoi civilizimin e saj duke e kthyer njehere ne 20 vjet pllaken. Vlora vetem majtas i ha timoni i skafit smiley
 

Vlora vetem majtas i ha timoni i skafit

E ke gabim...zgjedhjet e para te lira, ne Vlore ka fituar e djathta(ose me sakte PD e Sali Berisha),si ne zgjedhje lokale edhe ne ato qendrore! 

lefto, me fal qe ta paskam mor parrllikun.... Se ne kesi rastesh di gjithmone duhet me qen i pari.... Tashti me kritikon mua per parllek, apo pse e solla une si i majte dhe jo ti si i djathte.... ket nuk po ta kuptoj.... Ketu nuk po flasim se kush eshte me i miri apo me i forti... ketu me duket se po flasim per shtet, per rregulla dhe per zbatim ligjshmerie... Ky Lalla ka pas qen prokuror edhe me pare po nuk i qeshi buza kurre se kishte xhahilin mbi koke... e tani qe i iku xhahili jju kthye edhe buzeqeshja... tani po fillon edhe te beje detyren.... pasi nuk ka kush e pengon.... po do te shofim se deri ku do te shkoje dhe ke do te preke... ketu eshte llafi....A do te shkoje deri tek rrethi i ngushte i "babes" shpirteror apo jo...?? atehere po i heq kapelen une.....

."A do te shkoje deri tek rrethi i ngushte i "babes"
  Apo do të friksohet nga 84 votat e Ramës....

Po rilind Shqipëria,
ja ka nis lufta,
shemben pallatet me mina,
sikur të jenë kukulla...

I pandehur shkon Vasili,

Pallatet 7 katëshe shemb Sajmiri,

Rroftë Rama e Kokëdhima,

Dy rilindësat që ka Shqipëria

smiley

Nje me Gjiken, Llallen, Ina Ramen, dhe Edin e ben dot Xhaelga ?

Boten mizore ne do ta shkaterrojme

qe nga themelet dhe pastaj

per veten tone do te ndertojme

boten e re ne vend te sajsmiley

itesh po e marr vesh qe ky kryebashkiaku qenka soc........ncncncnc

A thoni valle qe Gjika nuk paska pas #kulture?

Je bere shume i keq smiley

ene gjika ja futi ben malaj't....s'ka ku shko mo keq

c'eshte kjo e folur keshtu, pa #kulture fare?

po pallatin e Bashes...kur do e hedhin ne det?

Me kane thene qe i kane aprovu nje shtese atij pallatit noshke, shif mos kap me skonto katin e fundit me pamje nga deti. 

mos u merakos pipiruqo....

E ka me leje Basha.. cfare kekon ti te rezikojme statusin e vendit kandidat

me car leje mer...

mire mire fli ti..

vlora, ora, monda  dhe vlonjatet e tjere, e mbani mend   ''Aulonen e vjeter''.smiley ..    apo sic njihej popullorce,   ''turizmi''  ne Skele......

Belul po dhe kesaj dinamitin i kane vene

jo Gjeke,  kesaj  i vune ''ruspat''    ata  dy vellezerit, Muçi dhe Vetismiley, ''pronaret''  medemek.. dhe  ngriten hotelin mbi te..   pra nuk ekzistonte me kjo ndertese.

Po pra se dhe une e njoh vloren.. prandaj te pyeta

atje po u rriste miu u bote sa i dac...

kete e mbaj mend edhe une ,me duket si ishte afer portit...kishte edhe nje tarrace mbi det ,nga ana tjeter e kesaj pamjeje.Me thuaj a eshte kjo?

po Zana, e mban mend shkelqyeshem, kjo ndertese eshte.. kishte nje goxha piste perpara, ajo qe thua ti mbi det,  ndersa anash kishe nje lulishte  nga njeri krah, dhe nga krahu tjeter  nje shatervan te vogel..   ka pas qene shtepia/vila e njefare Dom Marku thone..smiley

 

p.s  ketu jane xhiruar  disa pjese nga filmi ''Ilegalet''.

Po kjo shtepia ne filmi cfare ishte ?? Agjensia e kthimit dhe kompesimit te pronavesmiley

jo, ne film ishte shesh beteje midis rinise antifashiste vlonjate,  qe rriheshin dhemb per dhemb me fashistat  italjane..smiley

 

p.s  Gjeke,  mos e thuaj korcarce.. jo  ''ne filmi'',  por  ''te filmi''.smiley

ishte bordello dmthsmiley

Giovinezza kastraveca smiley

ja keshtu Belul ,ku ka nje Dom ka bukurira.smiley..kam qene shume e vogel kur e kam pare...ne kujtese nuk e di pse me ka mbete nje arome deti qe nuk e kam ndier askund me vone ,vertet

Bo bo ne asnje tjeter teme te Peshkut nuk po komentohet (gje e papare) perveç kesaj teme te lapve.

Ja edhe nje prove tjeter qe Peshkun e kane bere zap labet.

smiley

 ne fakt, i ka munguar peshkut keto dite  nje teme per  filozofime mbi  fe-ne dhe klerin heretiko..smiley

Vallaj se si me duket te diskutohet gjithe pasion qe nga Amerike e nga Kashte e Kumtrit per nje kryetar bashkie kur ke 20 vjet qe i ke lene shendene vendit.

Ose nje atdhedashuri (katundashuri) e modhe fort, dmth hall i modh fort, ose keni ndonje vidhe mangut. Nuk ka mundesi tjeter. 

Vlora heretik...VLORA!!!

Jo vetëm Peshkun dhe Shqipërinë, labët kanë pushtuar edhe kishën e Greqisë. Kryepiskopi i saj e ka mbiemrin Liapis (labi dmth).

 

Rrafshohet ndërtesa 7 katëshe në Vlorë, pamje pa koment
Per me shume video Klikoni - http://Balkanweb.com For more vi

smiley

Sa ju dhimbskan zotrote ndertimet pa leje?

 

Nuk mbiu si kërpudhë brenda një nate, 

një pallat me shtatë kate...o Roni ...

 

Alamet ndertese. gjynah...

Elektoralisht iniciativa te tilla paguajne. Shih rastin e Tiranes. Pavaresisht betonizimit, shkaterrimet ne Lane, ne park paguan dhe impakti pozitiv ne elektorat sjell me shume vota konsensusi, se sa vota mosaprovimi te njerezve te demtuar nga shkaterrimet. Dmth ti prishe nje ndertese. Humbe mbeshtetjen e le te supozojme 20 personave (pronare, familjare te pronarit te nderteses te prishur), por fitove voten e 200 personave te tjere, qe nuk duan nje ndertese pa leje ne nje truall publik.

Mbase...

Ps: Ndertimi me skandaloz ne Tirane per mendimin tim eshte qendra Tajvan... di ndonje njeri historine e asaj pune, kush dha lejen, si e dha, qe toke private me perpara... gjithnje habitem kur njerezit flasin per pallatet shume-kateshe (qe per mua nuk ka asnje te keqe), por nuk flasin per Tajvanin qe ka dhunuar vijen me te qarte....

Se me kujtove rastin e fundit e asaj nderteses afer Ekonomikut. U prish. Humbe mbeshtetjen e 13 familjareve. Ke konsensusin e 500-1000 studente qe protestonin. Pa llogaritur ate shumicen e heshtur, qe e aprovon pa bere zhurme.
 

e pashe xhaelga pamjen...mos o Zot po me duken si pamje qe ndjellin keq...

Ne burg Gjika ....qe prishi Vloren! Por ku ka burg qe te nxere Berishen, qe prishi gjithe vendin? Ketij ...Varje po se po , por te kete dhe.... puckatim nga mbrapa!

e o mirë. burgu për burra është

Jo cdo gje eshte faji i Berishes.mos valle berisha i tha bashkise te vlores te bente sehir kur vlora mbushej me ndertime pa leje?

Grava ,nuk mund te ndrrosh mejtim brenda nje shkrimi.Mu duke shume i vertete e ishe shume human ne fillim te ketyre komenteve kur shprehe dyshime per Gjiken.The se e njihje ,se nuk ish e mundur ,te presim proçes,,,tesh thua ne burg Gjika...sikur je duke pire me Pjerin smiley

Zanaa, po ku ka pije qe me ze mua smiley jam une ai qe e ze pijen smiley

Zana solla nje thenie te nje gjyqi ne vitet 45, ku gjykohej ai ballisti qe i pat vra vellain njenit.Dhe ky kerkoi fjalen e tha Varje po se po por te kete dhe puckatim ..nga nbrapa

ndejshi me t'mira edhe per sonte boll pime..u knaqme smiley

Tani e ka rradhen Rama. Prokurori te qendroje dhe te mos zbythet pas presionit politik qe do filloje (me sakte ka filluar qe ne vere) dhe te zbatoje ligjin. Por ca kusure i ka edhe ky prokuror se e coi gjate hetimin, nuk beri aq sa duhej qe Shpetim Gjika te nxirrej lakuriq para vlonjateve para 23 qershorit, jo tani.

Shif, mos fol shume se nganjehere mund edhe te flasesh kot. Gjasat jane qe mbas gjithe kesaj gjeje eshte vete Rama, kshuqe me mire rri e prit njehere. Kot nuk ka dale asnje deklarate per shtyp nga asnjera ane sot. 

Po ti kur do te besh te zgjuarin me zor, del budalla komplet. Hetimet kane filluar qe ne shkurt, pavaresisht se jane konkluduar tani. Nuk perjashtohet mundesia qe te plase ndonje lufte civile ndermjet hajduteve te PS, se Gjika nuk e degjon shume Kokedhimen qe i ka vene syrin Vlores, por kjo s'e zhben faktin qe PS eshte cete hajdutesh. Ja u ka thene Berisha me kohe tani po e pranoni edhe vete.

ore, po ndonje  reagim  (jo)zyrtar   nga PS   per akuzat ndaj Gjikes eshte bere deri tani? 

ncuq, edhe Bracja qe komenton cdo 2 ore per cdo lloj budalliku eshte ne heshtje shtypi

Gjika ka thene qe akuzat jane qesharake. Thote se shume mund te dyshojne po persa kohe nuk ka prova, eshte e kote

dmth Bredho, Gjika e ka marre me sportivitet hë per hë...

Endrity,  mbase ngaqe eshte e djele, dite pushimi, prandaj  dhe nuk ka akoma komente per ngjarjen nga PS.  nga neser pastaj....smiley

ne fakt ka njefare kohe qe ka pasur nje ''ftohje''  mes Gjikes dhe PS qendrore..

Ka e pakta 2 vjetë mos më shumë. Biles nuk gaboj nëse them se ka filluar qysh kur mori partin Edi.

PS s'mund te reagoje per momentin. Po pret udhezimet nga koka. Aktualisht s'di as nese duhet mbrojtur Gjika nga akuzat e Berishes as nese duhet bashkuar me korin ne denoncimin e tij. Kete te fundit zor ta beje se i del keq ne te gjitha rastet. Gjika eshte kandiduar nga Rama dy here rresht, ka bere fushaten rilindase te PS etj., plus qe pastaj fillon e kakaris edhe Gjika per ata ne qender.

Prokuroria nuk niste nga te Berishes apo te Rames por nga provat qe kerkon dhe gjen.E pastaj nuk e shpeton dot as Berisha vete ...sic shpetoi Meten!

Kush e ka pergjegjesine te monitoroje ndertimet ne qytet,bashkia apo qeveria qendrore?

Pergjithesisht bashkia.

Prandaj lulezuan ndertimet pa leje keto 5-6 muajt e fundit ne kryeqytet se e paska patur ne dore kanakari! 

berbero po e thua vet:  ''pa leje'', qe dmth vepra ilegale te individeve, jo me leje  te bashkise,  aq me teper leje te fallsifikuara, ky eshte ndryshimi..smiley

pallatet 7 kateshe nuk ndertohen brenda nates ka njerez qe paguhen per te mos i lejuar.shteti nuk qeveriset me aksione po me vigjilence te perditshme.

shteti nuk qeveriset me aksione po me vigjilence te perditshme.

 

fjale te mençura!!smiley    

..po nuk kemi akoma  nje shtet te ketij kalibri dhe ketyre standarteve  ne Albanie o Alba2265,   se kuptuar akoma kete ti?smiley   por po perpiqemi ta ndertojme nje shtet te tille.. edhe Roma nuk u ndertua ne nje dite, tha..   por jemi ne rruge te mbare..smiley

dmth bashkia e kontrolluar nga socialistet ka bere sehir per 8 vjet.ku do ti hedhin mbeturinat inerte nga shkaterrimi i ketyre objekteve.kush do paguaje per transportin e koston e pastrimit?

kush do paguaje per transportin e koston e pastrimit?

Ne, me para publike.

“Jam i shokuar nga deklarata e prokurorisë. Deklarata u bë në një ditë të diele, kur prokuroria është pushim. Do të  marr kohën e mjaftueshme për të reaguar”,

-mësohet të ketë thënë Gjika.

Te gjitha e te gjithe per dhe!!!

Sikur jane ngutur ca me kto tymçet.

Mund te ishte bere duke u gdhire 28 Nentori smiley

Tallu fiqo tallu, e ke nis qe heretsmiley

2- Godinë banimi dhe shërbimi 2-6 kate+papagingo,

mir nga ndertimi smer vesh,po per te kopjuar nuk di fare? ..papafingo

Maskaralliku i fundit i mustaqe miut eshte prishja e lulishtes se Tri Rracave. Kam bere shkollen te Lef Sallata dhe sa here qe kishim ndonje ore bosh loznim te lulishtja. Ndersa ne mbremje lulishtja, si para 90 por edhe pas, mbushej me femije, nena pensioniste qe luanin shah.
Me ka pikur kur kam kaluar kete vere dhe lulishtja ishte zhdukur. Nje plehre pa identitet mund te bej nje gje te tille.

po mire mo ju vlonjatet budallenj jeni? ju vuri perpara nje lepur me mustaqe. ju moret armet per ca para te humbura neper firma, kurse ky ju shkaterroi gjithe qytetin.

Maskarallek e shkuar Maskarallekut !! Nderkoh qe nuk gjen nje njeri ne Vlore qe te mos e quaj keshtu,habi e madhe eshte fakti qe duhet shkuar ne Vlore per te pare nje ndyresi te tille,nje heshtje totale mediatike e politike per kete fakt nga te gjitha krahet!!Mire Gjika qe u cmend keto 2-3 vitet e fundit,po keta te tjeret ? Ketu fus PS, PD,PDIU,PDNJ,Malaj ..njerez e subjekte qe kane nje fare ndikimi,apo kerkojne te kene ne ate qytet.Gjika pritet te dale ne konference per shtyp sot.

jo shoku punist jo, demokratet ja u kane thene gjithmone, Gjika shkaterroi Vloren, por ju e votonit gjithsesi se keni mendjen e asaj shoqes se Beratit qe edhe buke e uje e pune nuk donte, vetem partia te ishte mire dhe e forte.

Rama e Gjika nuk kane asnje faj. Faj ka soji i yt qe i voton.

Te Sallata shkollen edhe une smiley.  Ndajme te njejtat kujtime.

Me ka pikur kur kam kaluar kete vere dhe lulishtja ishte zhdukur. 

Nuk vajta kete vere, por kur me thane per lulishten, e them pa druajtje qe kam qare me kokerr te lotit. 

Mos kemi qene ne nje klase moj smiley.

Uaaaaaa alba nxorri konklluxionin. Alba po te ka marre malli per filma me lufta.dhe shpata 9$/muaji eshte netflixi.

Kam pershtypjen se ne Vlore ka filluar lufta per marrje (rimarrje) ne kontroll te "vijes se Theollosit"

Kush nuk di hap gojen carcaf fare e bo, ata qe dine kane kohe qe kane hik ne Angli e USA smiley

Problemi i komentuesve ktu, eshte se gjykojne me mendesine e botes se vjeter.

E vjetra po shembet,nje bote e re po lulzon germadhash! 

 smiley

Degjova qe qeveria do i shembi gjithe ndertesat e braktisura si kjo ne Vlore. Vjen era ndryshim smiley

Qarku thuret ngadale, - i thoshte dikur Leka, xyz smiley

...smiley

ehhh, ne shtepine e te varurit nuk flitet per litar, tha...

E kan qef labet icik me vjedh. Vdesin me nok icik veresie. Ndryshe sdo ishin lab. 

Si burr shteti ka fol poeto ske ca me i thon. Kur do e qa legeni

ja ku u shtu edhe nje "shoqe socialiste nga Berati". Ai thote qe jam prane Gjikes "shoqet socialiste te Beratit" ju duket qendrim prej burri shteti.

Keni qene dhe jeni fatkeqesia e Shqiperise.

Ejj mos na rrej sy per sy. Se ke permend vetem gjysmen e asaj ca ka thone. Ma thuj pak te lutem dhe gjysmen tjeter. 

 

Ene kot per sport, ca o kjo mani me ju drejtu tjetrit ne numrin shumes? Apo ndjehesh mire? Tip..i vetem kunder te gjitheve, jezus kunder farisenjve?

oj shoqja e Beratit, po pse cfare pret ti, te thote qe nuk mbeshtet prokurorine? Kete nuk e thoshte publikisht edhe babai shpirteror i Edvinit, shoku Enver Hoxha.

Si socialiste jemi prane Gjikes thote se domosdo, Gjiken nuk ja u vuri Berisha aty. E keni vene ju dhe mbajtur 12 vite, 8 prej te cilave nga Rama, megjithese e shikonit katrahuren ne Vlore.

Te te marre Enveri nga malet e Skraparit dhe te te sjelle ne Tirane, eshte borxh i madh, prrandaj ju kuptoj..

Mu mrru trapin tim se kam lind ne tiron. Po nejse, ta bleva mendjen. Rond fare. I gjo skuptoj. Cne ter ky mllef? Ti ke dhe emrin poet. Poetet jane te bute, te ndjeshrm shpirtfisnike. Ti qeke si gorricat e bregut lumit. 

madje eshte borxh i brez pas brezi ,qe nuk lahet kurre...:kudo te shkosh....ja a i sheh ,te gjithe me psikoza...xhahile e sadiste,madje mburren kur jane...

Pikerisht. Enveri ju ka sjelle familjen ose ata vete ne Tirane nga malet e Skraparit, por era e opingave nuk ju hiqet. Keta kane qene baza e PPSH dje dhe jane e PS sot. Me gjase po te kishin mbetur ne Skrapar, do te ishin cobane dhishe si paraardhesit e tyre ose do merreshin me mbjelljen e qepeve, e shumta mund te ishin bere kapterra dhe kaq. Eshte borxh i madh.

O lyf po te them jom tirons tamom. Tirons i para 1944. Jo se o mburrje po kshu o. Mos me ngatarro mu me skraparin e lir koklopes qe as ne harte se di ku bi. Nejse faji im qe u futa ne bisede me llulla si ty. 

Gjika, deshmor i Rilindjes,kurban ne themelet e saj,qe muret te jene te pamposhtura ne jete te jeteve. smiley

Per kauzen e pergjithshme kem me ra fli!!! smiley

 Per nga pikpamja e urbanistikës Vlora duket më e pranueshme dhe jo e dëmtuar si vendet e tjera bregdetare, Durrsi, Saranda,, Golemi etj.

Fallsifikimi është i dënueshëm por të dënueshme janë dhe "lejet e rregullta ligjërisht"që shkelin planifikimin dhe dëmtojnë ambjentin kudo e katmund.

Kto duhet të hetojë  prokuroria se me fallsifikim mund të jetë një rast por me  "leje të ligjshme" ka me qindra.

Si s'paska pas mundësi gjika i gjithfuqishëm të fusi dhe kto leje tek të "rregulltat" por paska fallsifikuar, ath ose është trap ose s'është ai përgjegjës për katrahurën urbane të Vlorës siç eakuzojnë vlonjatët këtu.

Kjo të jep përshtypjen e një shfaqe a loje të rradhës të prokurisë të paaftë e të varur me dhjetra litarë të dukshëm e të padukshëm.

 

karmund eshte fjale superyll....!

Sakte dyshimi i Juaj i nderuar prizren .Ka nje menyre Gjykimi si e atij fatakeqit te Lefkopese alias Poetit smiley qe eshte karakteristike e psikopateve prane Sali Berishes , por ka dhe nje gjykim Qytetar kunder shtetit qe ndertoi po Kryekrimineli edhe i ndertimeve sali Berisha .

Ky gjykim perfshire dhe Dyshimin eshte si i Juaji . Kunder Fallsifikatore , Matrapaze e Hajduteve , Antiligj si bazamenti i shtetit te Berishes duhet zbuluar dhe ndeshkuar . Duhet shembur me themel . Ne se Gjika eshte pjese e atij mentaliteti dhe praktike ( gje qe do e vertetoje Gjykimi ) askush nuk duhet te ndieje keqardhje .pak rendesi ka se cfare ka dhene per nje force Politike apo per Vloren .

Duhet nxitur Prokuroria per te zbuluar edhe me tej veprimtari te tilla si "boshatisja e arkes se Shtetit " nga Bodja ashtu si dhe miratimet e Paligjeshme e Politike te KKRT te drejtuari nga 'arkitekti " i Hajnise dhe Korrupsionit Shqiptar  , familja Biologjike Berisha me ane te Xenit te Saliut e te Ligjeruara me konsulenca nga Argita e Saliut !

Ne se eshte show Politik nga bastarde te kriminelit Berisha , qe vepron nen rrogoz ,  duhet me CDO Kusht Llalla dhe Prokuroret e kesaj ceshtje te shkojne ne BURG si Fallsifikatore Politik !

 

Bravo! 

Tani le tja leme ne dore gjykates qe vertetoi se Ilir Meta qe pame ne tv nuk ishte Ilir Meta.

Gjykata nen presionin e Partise ta gjeje te ligjeshme veprimtarine e Gjikes dhe ndertimet te mbeten aty me te sigurta se kurre, packa se kane zene lulishten e qytetit apo jane ndertuar brenda portit. Nese i intereson Partise ajo e zgjidh me gjykim "te panshem".

Edhe Prokurori i Pergjithshem do terhiqet (nese Rama nuk ben loje dyfishe) dhe do tja hedhe fajin ndonje prokurori te rrethit. Ai eshte fajtori.

E rendesishme eshte te rroje Partia!

 

Ne se eshte show Politik nga bastarde te kriminelit Berisha , qe vepron nen rrogoz ,  duhet me CDO Kusht Llalla dhe Prokuroret e kesaj ceshtje te shkojne ne BURG si Fallsifikatore Politik !

 

o Ron, apdejtohu pak me qendrimin me t'fundit zyrtar te grupit.
(nuk du mt t'thon qe ta thashe po per ta thene, ta thashe)

 

"Grupi" eshte jashte Partise famamedha te Tredhurve mendore Kryetar .Na fal ne se kemi shprehur ndonje gje jashte Vijes Partise po ti gjithsesi argumentoje qe eshte qendrim Individual dhe nuk perfaqeson partine tone smiley

Inkurajoj drejtësinë të hetojë mikun tim, Shpëtim Gjika smiley

Keshtu sikur tha edhe km Berisha atehere per Meten, apo jo?

unë ndihem keq për të dhe në çfarëdo situate do jem njerëzisht pranë tij dhe familjes së tij dhe sikur ai të ketë gabuar aq rëndë.

Me duket se vate ky, deshmor i RIlindjes. Hajt se Rama do t'i coje portokalla ne burg. 

"Revolucioni" gjithnje i ha bijte e tij.

Qytetet tona jane kthyer ne qendra banimi te pabanueshme. Se beri edhe Gjika ca vite burg per ato prapesi qe ka bere me lejet e ndertimit nuk eshte qiameti, perkundrazi eshte nje menyre, megjithese jo me e mira, per te ndrequr kete zallamahi kete katraure urbane qe ndeshkon ata/ato qe vijne pas nesh. 

Kuazo, co ky reflektim i djallezuar. Mduket se ke per ta henger si mehmet shehu tismiley

Po pse mer koksh, mos ka qene gjo PS-ja ne pushtet keto 8 vitet e fundit ene une e paskam mbrojtur? Po kane qene kriminelet or taj ne pushtet me sali malokun emne une me ata duhet te meresha or taj. Se opozita celsat e kashte ka.

Tani po lexoja .Qeka interesante se qeka kthyer edhe ai Pefaqesuesi i PD -hit prane PS .Ai llogaritari i Famshme i % te votave ku ne fund "digjoni mua " pa dashje zbuloi se Saliu do kalonte me dy deputete smiley

Dhe njihka dhe Vloren njesoj si Korcen smiley

Eh mer ju Ramistet e tjere nuk mesuat qe nuk mesuat njehere si behet propaganda ne peshk. Shifeni xaken si specialist i vjeter, nuk foli fare tere diten dje aq sa na beri merak. Duket qe po priste te fliste shefi i madh njehere per te marr vesh si ishte puna, e sot fillon me tefteret e zakonshme. 

Me kujto salistat kur nuk thane gje per AKZ-ne, sa tha shefi Aleanca Faqezi filluan dhe ata direkte me sharjet.  

Tani na mungon vetem shpjegimi rreth #kultures qe te plotesohet forumi. 

p.s Gjergjo ti u shpalle tradhtar, ta nxorri dhe emrin e ri, po kujdes Berbero se me duket se e ke ti rradhen ne liste po vazhdove me fol si ke fillu keto dite

Ku je mer endrit djali ku je se ti i jep drejtim gjonave

Mire e ke thene mer koko, cope labi Gjika, dihej qe vidhnin ata smiley 

Endrito ti rrofsh per kujdesjen qe po tregon ndaj meje, por mu s'me rruhet hic prej pushtetareve kushdo qofshin ata tani dhe perpara 90-tes. Edukata qe kam nuk me lejon te mos jem vetvetja dhe vetja ime gjen paqe vetem me drejtesine. 

Ue ue ue spo i besoj syve me rop shpije. Ti po qe paske rilind. Ti thoje krimineli frymori kucedra. Co kjo zbutje magjike? Do kesh ra np"dh se ska mundsi

A thu kjo eshte arsyeja? Ishallah them une smiley 

Pse ku e pe ti qe kucedres nuk i them kuceder dhe sali-ut nuk i them kriminel? Por ka nje ndryshim te madh or taj se kucedra nuk eshte me ne pushtet, ndaj do permendet edhe me rall or taj. Por ne asnje menyre nuk duhet haruar derisa te shkoje ne kaush!! Apo derisa te ike ne ferr!!

po me Gjergjin ç'paten?smiley

Shpresoj te denohet e kjo qeveri te jape nje shembull te paprecedent ne politiken shqiptare, qe maloket e Sales s'do ta benin kurre. . Vetem plus e ka Rama po te mos nderhyje PS e Gjika te denohet, dhe PS te distancohet prej tij, e pastaj t'i kape me radhe ata te PDs qe jane per t'u denuar, deri te Saliu, i cili duhej te ishte ne burg qe ne 1997-en e te kishte dale tani rrotull. E madje te denojne me ate rast edhe te tjere te PSs qe jane per t'u denuar. E di qe po kerkoj shume, por kjo eshte ajo qe neve si popull na leverdis te ndodhe tani, si dhe Rames qe te vere shtet e te beje ate qe s'e ka bere njeri deri me sot. Shpresojme

Edhe Sala "la qe te denohen" ata demokrastianet qe kishin bere allishtverishte me pronat, perfshi dhe Nikolin Jaken qe ishte zv. minister ne mos gaboj. Mos u gezoni me kaq pak pa e ditur ca luhet nga mbrapa, behuni icik te duruar si xakja.

Tjeter bishtat e nje partie tjeter, tjeter kryetari i bashkise me te rendesishme ne Jug, me 12 vjet ne krye, dhe me emer ne PS. Mos bej tani sikur s'e kupton ndryshimin gjigant. Shitja ndonje Lefty a Xhaelge ate nivel te ulet inteligjence ne argument. Megjithate, te mos gezohemi para kohe. Mire e ke. Ai ende s'eshte denuar.

po ec ere palle i eksitum, ti ke Ilir Meten #2 te qeverise (de facto #1), qe u kap me pras ne dore, ngrite ne kembe gjithe popullin tu kerku dorheqje qeverie dhe s'po bzan, knej po thu qe te japi shembullin qeveria...a thu se po t'ishte per qeverine, do denoheshin robt e vet

Palla sat motre. Te qi ato robt, bythqir muti!

e mos merr kot tani. Kalo me vone te marresh tet moter. T'bej un nji zile

Sa i lodh qe je mer. Cdo teme ta shpif duke e lidh me paralele me te kaluaren. E morem praaaaa vesh. Spo mbro njeri lir koklopen. Edhe vet e ofendove i pari. 

Sh. mire i thua. Edhe vete Meta tha s'do merremi me arkeologji tani. Perpara, me shpejt!

po kujt po i rruhet se po merr apo s'po merrni vesh ju iher?

 Vetem plus e ka Rama po te mos nderhyje PS e Gjika te denohet

Rama po jep filin te marr torren. Ehuuu eshte strategji e vjeter anglosaksone por me rrenje Romake: deno tendin qe me pas mos te ken goje te thone po na bie ne qafe. Une shoh shenjat e gishterinjeve te Avokatit ne kete strategji. Kot nuk kendon avokati: 

Pleased to meet you
Hope you guess my name
But what's puzzling you
Is the nature of my game

Mania e shqipove eshte per ti nderlikuar gjerat me fantazi .Te kjo mbeshteti ish Partia e Punes  krijimin e nje Partie te tere qe u vetquajt PD-hi .Vurua  re dhe kete karakteristike komentesh me shkelje syri , ne cdo prurje , karakteristika njerzish si ish shefa kuadri dhe thashetheme plakash Lagje . Hiq ate te famshmin Poetin e LefKOPESE smiley dhe lexo keta qe kane mend si lefKOPEJA apo Poeti Kombetar xhelal agai , perjashtuar  kete te tredhurin nga trute Endrit me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund . 

Ne ps te veje kushdo qe ka bere Allish verishTe ..thote , po me kusht te denohen keta Neobllokmenet qe shkattruan Shqiperine me Vloren smiley si Shpetim Gjika .

Pa pyete njehere kete Endrit me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund ..c'behet me Dosjet ? E ka pas nga adoleshenca e vonuar ! Dhe akoma vjen pa ndrru Nik njesoj si ai Spiuni Artan Hoxha qe del akoma ne TV dhe ben Debate .....ne faBor te PD-hit smiley

Shyqyr mer shyqyr qe te erdhi zeri se na bere merak. Nuk shko blogu pa kryeidiotin e tij, eshte si gjella pa kripe. 

Ej kur ja futi Enveri Mehmetit anen e kujt mbaje ti?

O Rono, pse shko aq larg o burre. C'deshe qe dole deri te romaket. Rama ka shembull shume me afer, po ti je i vogel e nuk i di ca muhabete. Kur maroi lufta qe thu ti, robi i pare qe vari Dulla ishte kunoti vet, Bahri Omari, qe e kish majte me buke dhe e kish shpetu kushedi sa here gjate luftes. 

Nuk e harrohet kollaj shkolla e Partise o Ron. Pyte Berishen po nuk te erdhi nai rob tjeter ne men.

Mos e keqkupto postimin tim. Nuk du me krahasu kurresesi nje njeri me vlera si Bahri Omari me nje hajdut si Gjika. Sa per Ramen me Dullen nuk kom nai kundershtim. Feel free sic i thoni ju anej ka nohija juj.

Nuk e harrohet kollaj shkolla e Partise o Ron

Ti bi vet me komet e tuja ,mer Lizander smiley

Po kto gjona nuk mesohen ne shkolle mer burr. Mire Rama i paska mesu te Shkolla Partise, po Dulla qe nuk e maroi dot shkollen ku i mesoi? Pranej po them. 

Une them qe eshte dora Avokatit ne ket mes!  

Si Dulla si Avokati kan mesuar prej vet ati...Satanait! smiley

Jo mer Ron nuk m'ke kuptu. Dulla ishte modeli dhe shpikesi. As Newton-i nuk i msoi kurre ne shkolle ligjet e Newtonit mer Ron!

Prape do t'lutsha mos me u keqkuptu se ku Dulla, ku Newtoni (pavaresisht menimeve te cave ketu).

Ene ajo puna e "shkolles se Partise" ishte ne kuptimin figurativ mer Ron jo ne ate fizik. Kujt po i plas per shkollen e Partise. M'thuj ti mu a njef nai njeri me men qe te kete maru vetem ate shkolle. Une per vete asnji.
Nejse po te thojsha qe keta kane qene te ajo "shkolla e Partise" te diktatures si mentalitet, te katunarllikut si model dhe paaftesise qe duhet mcef me show.

newtoni lesh do kishte shpik po mos ti kishte ra molla, dulles nuk dime ti kete ra noi molle edhe prape paska shpik smiley

te katunarlliku si model dhe paaftesise qe duhet mcef me show.

Dakort, por FRD-ja s'paska gje kondra me kete show-in: Zgjedhjet në Korçë, FRD pranon ftesën e PS.  

Bile me theks tek qytetaria:

Kandidatja e FRD-së për kryetare Bashkie në Korçë, Brikena Zeneli deklaroi të hënën se ftesa e kandidatit të PS-së, Sotiraq Filo ishte një gjest qytetarie

smiley

Mire torta mbaroi, po te pakten te lepijm icik letren. 

Hajt mor i kerkoi BE nje zyrtar te larte si koke turku per te marre Statusin ne Dhjetor edhe ky beri kurban Gjiken , po  pse valle Gjiken smileysmiley

Po mer Cen ashtu eshte, i ka kerku BE-ja nje zyrtar te larte, por e ka pas per malokun e Vicidolet, per ate klysh k... ata ta japin ne vend edhe anetaresimin. A nuk e pe sapo humbi zgjedhjet maskarai menjehere ju hap drita jeshile projektit te gazsjellesit TAP. 

Qeka zgju dhe ky Endrit me nje me nje po e ka nje .....Y ne fund smiley

Cfare di ti per Korcen me qafsh ? Me digju lalin ti mos e perfaqeso se dhe naka naka "makarona Italia " bente ca llogarti per # kulturen me sakte se keshillat  qe i dhane Botes ekonomistet e Kombinatit per ti shpjeguar  krizen  smiley

Mos u mundo kot te hysh ne Partine tone . Megjithse jajne ca pune qe i vendos Kryetari jone i nderuar , them se arsyeja qendron se  Ti je i Tredhur nga Trute jo nga mendja !

Dosjet c'thone ? Ka ndonje spiunim te ri ? Ka ndonje allishverishTe smiley 

Me c'kam lexuar gjithandej vlonjatet te gjithe pak a shume e urrejne Gjiken per baterdine ne qytet. Po s'kuptoj si fitoi bindshem 3 mandate me radhe!!!! Vloren e pershkova kalimthi rruges per Borsh 1 vit me pare. Minutat qe mu deshen te pershkoj "qytetin" mu duken ore te tera. Trafiku ishte i perbindshem dhe njerezit dukeshin si ato bagetite qe kalojne rrugen dhe shperndahen kur u prishet rreshti. Mu dhimbsen per sasine e tymit dhe pluhurit qe jane te detyruar te thithin.

vallaj, ktu robt bojn sikur tallen me Kavajen po faktikisht Kavaja i dha leksion te gjithve kur erdhi puna te votat. Nuk votoi verbrisht sic voton pjesa tjeter e vendit

Ti po thua qe Kavaja (po edhe Shkodra, se dhe ajo e ndrroi kete here) paska #kulture?

ca t'them un. Ti e mban mend si ju sul turma Ben Malajt, nji nga t'paktet me mend ne koke vetem se nuk binte dot dakort 120% me kryetarin si pjesa tjeter.

Kryetar mos bjer dakort me gjithshka .Ke ate shprehjen e urte te Partise sone "Edhe Endrit me nje me nje po e ka nje ......Y ne fund thote te verteta , qe nuk eshte shoqeria normale Dakort " Ti do thush qe nuk eshte me emer eshte per Budallejt ne Pergjithesi ...E drejta Juaj Kryetar se vetem Ju kini te Ndrejte te beni pergjithesime ! Na anetare te thjeshte jemi !

Me c'kam lexuar gjithandej vlonjatet te gjithe pak a shume e urrejne Gjiken per baterdine ne qytet. Po s'kuptoj si fitoi bindshem 3 mandate me radhe!!!! Vloren e pershkova kalimthi rruges per Borsh 1 vit me pare. Minutat qe mu deshen te pershkoj "qytetin" mu duken ore te tera. Trafiku ishte i perbindshem dhe njerezit dukeshin si ato bagetite qe kalojne rrugen dhe shperndahen kur u prishet rreshti. Mu dhimbsen per sasine e tymit dhe pluhurit qe jane te detyruar te thithin.

Duket qe s'kane pasur kundershtare per se mbari. Di maloku te zgjedhe njerez?

FT, edhe njehere, ky argument nuk qendron. 

E para sepse askush nuk i ka ndalur vlonjatet e tjere te benin levizje politike te reja, te mbeshtesnin kandidat te pavarur etj. E dyta, sepse na u tha vazhdimisht para 23 qershorit qe sado e keqe te ishte ish-opozita (sidomos pas perfshirjes se LSI) rrotacioni ishte gjithmone vlere dhe krijonte energji pozitive. Keto qenkan te verteta ama vetem per te heq malokun nga karrigia me sa po shoh. 

Pse shkon aq larg deri te kandidatet e pavarur (qe eshte mode e panjohur ne Shqiperi). Pyet kush e zgjodhi/caktoi Gjiken te ishte kandidati i PS-se per kryetar bashkie? Une pyeta dje po s'pipetiu njeri. Nuk e dinte PS-ja c'm... m... ishte Gjika?

Ka perfitu ai zagari nga dashamiresia e kryetarit dhe e ka genjyer, me siguri! 

"S'pepetiu" njeri smiley. Po pra, sus nga frika smiley

Gjika zgjodhi/caktoi veten, dhe s'ka pyetur. 

@ Endrity, kur kemi diskutuar idene e primaries, e kemi permendur dhe rastin e Gjikes, apo Gjikarve, apo bosave lokale. Jane pikerisht situata te tilla te pushteteve lokale te bere te plotfuqishem me korrupsion qe edhe sikur te kishte primaries, do i blejne apo do bejne presion per votat.  

Po s'u fus dot friken une njerezve jo, s'kam ate fuqi smiley Nuk e di ku e pe te kem permendur sus-pacion apo friken.

Caktoi veten Gjika dhe Partia e pranoi? Qenka mire keshtu. Po shkoj dhe une neser ne Vlore e te caktoj veten ne emer te PS-se. Dhe meqe ne Vlore njerezit votojne per PS-ne, e paskam te garantuar postin smiley
 

Dramatizmi i tepruar s'eshte domosdoshmerisht tragjedi.  Po si te duash.  Ne doren tone eshte per te evituar situata te tilla pikelluese.  

Nje e fundit dhe pa drama e komedi. 

Ne Vlore PD ka fituar edhe zgjedhje lokale.  Kjo sa per idene se Vlora bie fli per PS-ne.

Sic i thashe dhe Endritit me siper, ne 2011 edhe pse zgjedhjet lokale ishin me teper se aq, ishin edhe nje referendum kombetar, PD-ja mori 45% te votave.  Me nje kandidature tjeter te PS-se, as 30% s'merrte.  

 

O Monda, ca zgjedhjesh ka fitu PD-ja mer kur kryetari ngeli Gjika?

Ne vitet 90-te mer Endrit. E kisha fjalen qe Vlora s'ka qene keshtjelle.  

Ja keto gjera shfrytezon pastaj Muc Nano. smiley

Je bere shume i hidhur smiley

Sic i thashe dhe Endritit me siper,..

Me fal Monda po nuk e di si merr Guximin tu thuash Filozofeve qe kane thene te verteta te panjohura perfshi Ujgurine dhe Zululandin 

rrotacioni ishte gjithmone vlere dhe krijonte energji pozitive smiley .. NN Filosof 

Te nderuar admin po vazhduat me keto ritme te pasuroni Blogun me keta , si dhe nje me Lart qe ka zevendesuar shprehjen " Kujt do me i tregu   per Frojdin ti merr Jahu" ...me shprehjen ..."rri urte ti Roni se nuk i di ca gjojna ti smiley... nuk na mbetet gje tjeter vetem ti Propozojme "Nobel" per cmim te pasurimit te Dijes Boterore  

Diell ua befte !

Dhe pergjigja ime ka qene e thjeshte Monda. Edhe ne rastin me te keq fare, qe keta Gjikrat nuk i heq dot, nuk u ve limite mandatesh etj, eshte me mire te kesh nja 20-30 Gjiker me pushtet te limituar rreth Shqiperise se sa nje Edi Rama qe kontrollo gjithcka. Se lufta per ate po behet, nese lejet do i kontrollonte Gjika apo Koco me shoke ne Vlore. 

Nuk eshte pushtet i limituar pushteti lokal.  Perkundrazi.

Por i shohim gjerat ne kendveshtrime te ndryshme, sepse ne rastin me te mire ti po gjykon parimisht e ne pergjithesi, e une ne kendveshtrimin lokal.  Mua nuk me intereson nqs dosjen ia ka pergatitur Prokuroria e "Berishes".  S'me intereson as nqs Rama me Gjiken s'i kane pasur mire pipzat.  Mua me intereson ndeshkimi i korrupsionit ne kurriz te qytetit.  Ndeshkimi i korrupsionit edhe si precedent.  Dhe mbi te gjitha, frenimi i fenomenit te shkaterrimit.   

Kandidatet e pavarur nuk funksionojne ne Shqiperi, mendoj se eshte vertetuar prej kohesh kjo. LSI-se s'ke c'i ben, une personalisht e mbeshtes dhe tani burgimin e Metes, por ai mori vota. Prape, si maloku s'ben dem asnjeri. Ai ka qene e mbetet kancer dhe tani, se s'ka ikur tamam. Heqja e tij ishte domosdoshmeri, fillimi i nje pune te mire. Ikja e tij eshte arritja e madhe, pastaj detyrimisht do te krijohen kushtet per te hequr dhe Meten, e me pas edhe Ramen, kur t'i vije koha. Por te mbeshtesje malokun pas 97-es ka qene idiotesia e popullit tone, rrezik e njejta idiotesi qe votoi Meten.

Nqs ka nje njeri qe mbeshteti ne 2005 fuqimisht kthimin e malokut ne pushtet mbas 97..... eshte vete Edi Rama. Po te shkuara te harruara. 

p.s sipas vete qendrimit zyrtar te PS, katervjecari i dyte i qeverisjes ishte shume me i dobet se i pari. LSI ishte te i dyti, jo te i pari. Si i bie, qe LSI qenka e keqja e madhe ne fakt?

Mbeshteti fuqimisht? lol Ia ke fut kot. Rama vetem s'mbeshteti Nanon, gje qe duhej ta kishte bere PD qe ne 1997-en, ndaj dhe jane mbrapa ne shkalle evolucioni.

Vetem se nuk doli vete ne media te thoshte "Votoni PD",  po cdo gje tjeter e beri. Mjafti, Top-Channel, analistet e tij, Soros, mbeshtetje per kandidate si Dash Peza e Nikolle Lesi...

Ia ke fut kot, po kot fare. Top Channel beri dokumentarin e 1997-es pak para zgjedhjeve, ku e nxirrte Berishen per kriminelin qe eshte. 

Top Channel me Fiksin ne krye kishin dy vjet qe vetem i binin Nanos pa pushim. Qe nga kongresi i 2003 kur Rama shpalli kandidaturen per kryetar dhe filloi edhe talljen ne media me "kongresmenet", pra me nje fjale kuptoni ju qe une nuk zgjidhem dot kryetar se kjo eshte parti katundaresh. Vetem se ata katundaret e mbajten ne krye ne 2009. 

Po me duket se qenke i vogel e nuk i mba mend ato kohe. 

Po vete pra po e thua, i binin Nanos, por nuk mbeshtetnin Berishen. Te gjithe e dine qe Rama i ka rene Nanos, por asnje vec teje s'ka thene qe mbeshteti Berishen.

Jo e kane thenen plot po nuk e mbake mend. 

Dhe qe ti bije Nanos ne ate periudhe do te thoshte qe te sillje ne pushtet Berishen, sic u be e qarte edhe me fushaten per te imponuar idene se "kryetari humbes largohet". Biles po ketu ne peshk keni mbrojtur idene se kushdo qe shan Ramen para 23 qershorit mbron Berishen. Pra vete keni mbeshtetur idene "o me njerin o me tjetrin". 

Jo, LSI s'ishte atehere armikja e perbetuar e Rames qe u be me pas. Klani ishte komplet ne favor te LSI-se ne ate kohe, dhe e mbaj mend shume mire. Ia bente mu. Topi po ashtu ishte kunder Nanos, po as ne favor te Berishes nuk ishte, dhe te qenit kunder Berishes e shprehte ku te mundej. Rama e Meta po perpiqeshin te hiqnin Nanon, pune qe e nisen bashke qe kur ishte Meta kryeminister, por s'u moren vesh me pas. S'ishte per Berishen zhurma, ishte per LSI-ne.

Po nqs i binin Nanos, kush fitonte automatikisht, Nikolle Lehesi apo Skender Gjinushi?

Po nqs i binin Nanos, kush fitonte automatikisht, Nikolle Lehesi apo Skender Gjinushi?

LSI

OK, dukesh qe s'ke qene ne moshe atehere. Ndryshe do e dije qe LSI-ne nje-vjecare s'e pyeste njeri para zgjedhjeve te 2005-es.

OK, dukesh qe s'ke qene ne moshe atehere. Ndryshe do e dije qe LSI-ne nje-vjecare s'e pyeste njeri para zgjedhjeve te 2005-es.

Kam qene student dhe kam qene pjese e Mafjtit.

Aha... kjo shpegjo shume gjera. 

Cfaredo te shpjegoje, s'mund te thuash sic thote Gjembi qe LSI s'ishte force me qellime per arritje shume lart qe para zgjedhjeve te vitit 2005, dhe bashkepunimi i Metes me Ramen kunder Nanos dihet. LSI, pervecse kishte nje ish kryeminister te suksesshem (u ndertuan shume rruge), kishte shume deputete, shume media, sidomos Klanin, TV Kohen e TVA-ne (atehere shume e fuqishme, TV Koha me Lefter Koken e Dukat pronare, TVA-ja me Tan Taken), si dhe shume gazeta e shume deputete te rendesishem. Si s'e pyeste njeri LSI-ne? Kur mori aq shume vota qe atehere sa Nano uli koken dhe kerkoi bashkepunim ne fund fare? Se ke paska lene kujtesa ketu, s'e di une. lol Nderkohe qe Rama ishte ne kulmin e suksesit ne ate kohe, jo vetem per pune, por edhe si tip mes rinise, me veshjet, sjelljen, ngjyrat, Rudina Magjistarin, kenget e me the te thashe. Sigurisht qe ju xhaxhove ju eshte dukur tjeter gje, por ne ate kohe ai ishte vertet ne kulmin e suksesit. E votuan dhe lakuriq. lol

Kshu ua shpjegonte Veliaj ju fushatat kundra Nanos ne 2005? Se po i beshit per hir te ngjyrave dhe Rudina Magjistarit?

Do s'do ti, Rama admirohej nga te rinjte, si per stilin, si per punen. Sa per Veliajn, me robt aty ai punonte me parimet e organizates, dhe robt qe futeshin e benin punen ne terren, futeshin per ato parime, pa pagese, thjesht per aktivizim. 

Dhe ca lidhje ka kjo, edhe po te jete e vertete, me faktin se Rama mbeshteti de facto rrezimin e qeverise qe te merrte vete PS-ne? Nje loje ku Mjafti luajti rolin e saj, megjithese ty nuk ta paska shpjegu njeri. Pse te ta shpegjoshin njehere, ti me keto mend qe paske qenke ne rregull fare. 

Thelbi i muhabetit eshte qe ti thua se Rama mbeshteti PD qe t'i zinte vendin Nanos, nderkohe qe Rama donte t'i zinte vendin Nanos dhe kaq. Ate qe thua ti e beri Meta, duke dale me LSI-ne. Rama ndenji aty dhe e mori qe aty.

Dhe per kete humbja e 2005 nuk ndikoi fare ....

LSI, pervecse kishte nje ish kryeminister te suksesshem (u ndertuan shume rruge)

Dmth ti po thua qe edhe Berisha qenka k/minister i suksesshem meqe ndertoi shume rruge.

Si s'e pyeste njeri LSI-ne? Kur mori aq shume vota qe atehere sa Nano uli koken dhe kerkoi bashkepunim ne fund fare?

Cfare shume votash mori ne 2005-en LSI?! Mori nje kandidat te drejteperdrejte dhe 4 plotesues ne saje te sistemit elektoral (ishin ne aleance me disa parti te tjera te majta). Ti po harron qe Meta ju sul ne 2006-en ta rrihte Topallin ngaqe s'po i jepnin vende ne KQZ. Gjithashtu harron greven e urise te Metes e ca te tjereve te vegjel ne Kuvend ne 2008-en pikerisht ngaqe Berisha bashke me Ramen bene marreveshje te ndryshonin Kushtetuten qe t'jua futnin ketyre te vegjelve.

Greven e urise e beri atehere, por per tu dobesuar vetem tani ia doli. Nuk thone kot qe dieta e mire s'do te thote mos te hash. 

Atehere nuk u mundua aq shume sa tani. Shiko sa cinike qe jeni, ai u dobesua nga tere ajo pune per popullin, e ju doni ta nenvleftesoni punen si "diete."

Dhe kur mendon qe ne pushtet ishte pjaneci halabak,Nano,nuk ka bere dhe aq keq ,dhe ne qoftese eshte e vertete. smiley

Ne rregull, po atehere te mos ta perdorin me 97 ne 2013 si argument, se ua ka nxjerre kryetari jashte funksioni qe ne 2005. 

p.s sipas vete qendrimit zyrtar te PS, katervjecari i dyte i qeverisjes ishte shume me i dobet se i pari. LSI ishte te i dyti, jo te i pari. Si i bie, qe LSI qenka e keqja e madhe ne fakt?

Kater vjecari i dyte i cdo qeverisjeje eshte me i dobet se i pari, edhe ne Amerike. Prandaj shume rralle fitojne partite me shume se dy mandate. Qe LSI s'beri asgje, pervecse vodhi, kjo dihet, por ti ben sikur kishte opsion tjeter per PS. Nga votat u duk qe puna ishte ose LSI me PD ne pushtet, ose LSI me PS ne pushtet. Fajin per kete ta ka populli, jo PS. PS e beri te veten me 21 janar e populli prape e votoi. Cila ishte zgjidhja, sipas teje, te rrinte prape PD me LSI-ne? Se pa ate s'ndenji dot as ne 2009-n, e madje as ne 2005-en.

Ky eshte argument idiot fare, po eshte ezauruar pa fund ne kohen e fushates. 

Paaftesine e PS per ti mbushur mendjen popullit se ishte nje force e paster dhe e afte mos ja vesh popullit. Biles fakti qe PS shkoi e beri koalicion me LSI-ne vertetoi pikerisht dyshimet e popullit. 

Nje popull qe voton Berishen eshte fajtor qe c'ke me te. Aq sa Meten s'e kane gje hic.

Shiko me fanatike si puna e jote eshte veshtire me be shume muhabet. 

Po mos harro qe kishte plot njerez para zgjedhjeve qe thonin se duhej gjetur nje zgjidhje alternative, vote e bardhe, vote bosh etj etj. Pra ka pas plot njerez qe nuk e votuan Berishen po qe Rama nuk ua mbushte mendjen. Per keto po flas une. Pastaj sic u tha me siper, edhe Kavaja e Shkodra ndryshuan mendje kete here. Kshuqe me fanatiket i bie te jene te tjere. 

Une fanatik? lol. Ti je komplet fanatik. Une s'po ta ngre Ramen ne qiell sic nuk rri ti dot pa mbrojtur Berishen me t'u dhene rasti. Une thjesht po te them qe Berisha ishte problemi yne i madh, dhe pse ty te djeg, por s'po them qe Rama eshte shpetimtari, sic te duket Berisha ty e sojit tend. 

Ah po po, Berishisti i kamufluar une. Me zbulove! 

Mire pra, kur te kesh ndonje kritike per Ramen hajde shkruj prap, se jo per gjo po eshte ai tani km i vendit. 

Me fal qe po ju nderhyj ketu, por fakti qe populli votoi masivisht LSI tregon qe motivimi politik idealist ne shqiperi ka humbur vleren. PS me vertete deshtoi ta motivonte popullin aq sa duhej per shkaqe te ndryshme. Kryesorja eshte papjekuria politike e Rames, nje fare kryenecesie e tepruar e tij, si dhe pergjumja dhe plogeshtia e figurave te reja ne PS qe nuk ngjisin. Po me kryesorja fare eshte pragmatizmi negativ qe populli yne ka perftuar kete dekaden e fundit. Nga fillimet e viteve 90 qe votohej per idealizem e shprese, sot votohet per motive meskine, nje pune aty, nje leje ndertime ketu, nje shtese kati, nje mbrojtje ligjore. Ka nje zhveshje morale, e kjo nuk manifestohet vetem ne shqiperi. PS deshtoi edhe pas 21 janarit, kjo ca nga frika, ca nga presioni, ca nga dajaku qe ndjejne njerezit. PO fakti qe LSI triumfoi tregon qe motivi kryesor eshte banal, materialist i ngushte.

por fakti qe populli votoi masivisht LSI 

Te votosh masivisht nje force politike minimalisht duhet te kishte vendin e pare si parti e votuar dhe maksimalisht diku tek 80%. LSI ishte forca e trete dhe mori diku tek 10%!! Shume pak per te merituar kete shprehje.

Ne krahasim me zgjedhjet e kaluara u rrit goxha, dhe epiteti masivisht ka te beje me faktin qe populli votoi sidoqofte Ilir Meten 'punembaruarin' megjithese i ndergjegjshem qe ishte fajtor per ate ceshtjen e videos.

Po ca te ngjisin figurat e tjera mer, ate jane aty per figurant jo per karriere politike. Akoma me keto budalliqe ju, supozoni se behet jete partie aty. Ju akoma nuk e kuptoni pse nuk "ngjiti" Rama dhe vazhdoni beni justifikime te tilla. 

Po Meta pse ngjiti?

C'lidhje ka Meta qe eshte kryetar partie te vogel me anetaret e tjere te nje partie te madhe?!!! Nga i krijoni keto argumentat aman?

Argumenti eshte shume llogjik. Si mundi Meta, i perfolur rendshem per afera korruptive te frymezoje aq shume popullsine shqiptare sa arriti te marre 16 deputete? Cfare pa populli kaq ta vlefshme dhe shpresedhenese tek Meta qe ta votoje ne ate nivel te paparashikueshem?

Po pse Rama po luftonte per 16 deputete apo 71? 

Pra nese nuk e kupton, kunderargumenti eshte qe mund te "blesh" 16 deputet po eshte gjithmone e me e veshtire ta besh kete per 50% te votave ne total. Pra Meta nuk ka "ngjit". 

Nuk eshte argument ai per mua. Mund te blesh kaq po sblen dot aq. Eshte e qarte qe elektorati sot eshte rrenuar moralisht, eshte i lodhur, sundohet kollaj me presion, rend shpejt drejt cdo favori. Nuk pine me uje frymezimi si dikur.

Po mire mo nuk eshte per ty po eshte per ne te tjeret. 10 i ble, 100 nuk i ble dot. Pastaj nqs ky elektorati qenka kaq keq, ene Rama nga ky elektorat ka dal, pra i bie te jete keq. 

Ne te tjeret? Po ti fol per veten tende, lere menjane kete mentalitetin e pergjigjes kolektiviste qe eshte atavizem i nje sistemi te kaluar. Nuk behet dialog me 'ne' e 'ju', eshte mungese edukate.

Tashti kot i vini verdadhe. Ky Gjika dihet qe ka qene njeri i Berishes. 

Tashti, ku e kan hallin kto cunat e opozites ne Peshk?

Te Gjika qe po ja fut Rama?

Te Vlora qe ja ka fut Gjika?

Apo te fati i hidhur qe i pret ndertimet pa leje? 

cunat e opozites ne peshk e kane hallin .... te te afermit qe do ju ngelen pa pune ngaqe fitoi rama. gjika, vlora, laci, peleshi, pilo peristeri, dushan mugosha jane te gjitha muhabete kot, e rendesishme eshte te vije prape pd-ja qe te kthehen tezet ne zyre smiley

Jo mer swed, PD-ja nuk kthehet as per 8-12 vjet, rri rehat. Nuk ka per te pas mo as edhe icik theks geg neper zyrat e administrates. Si tha Gjini dje, jane bo dhe rojet nga Lushnja tani smiley 

Thjesht po kenaqemi me gallaten, filluan me gjet grupet armiqesore me shpejt sec pritej. 

amon mer Endrit, t'kishin fut n'burg nai tip t'opozites hajde se pranohej i far revolte, po kta po leshojne t'vetet ene prap komentet vu nga juve qe s'doni ramen. duroni mer iher, rama po thote ne nuk behemi mburoje e gjikes, po e hongri le ta haje, prisni nja dy muj para se ta shpallni hipokrizi. po e keni merak pse s'fut n'burg meten ka pd-ja dokumente dhe pergjime per meten sa ta denosh dhjete here. le ti cojne te prokurori qe kane zgjedh vete dhe po qe se rama i del ne mbrojtje, o burra dhe ju shkuljani dhemballet virtualisht, edhe jo virtualisht po deshet.

Ca te vetesh po leshojne mer swed. Rama nuk konsidero "te vetet" njerez qe i ngrene krye, dhe me Gjiken ka pas llafe me kohe qe nuk i kane mire punet. Ja me nje plumb vret dy zogj, edhe duket gjoja si burre i ndershem edhe heq nje nga "tradhetaret" e fundit qe ka akoma partia.

Per Meten besoj e ke me shaka pastaj, kshuqe nuk po te pergjigjem fare. 

As vete nuk e dine. Ca thone qe meqe e ka bere enver hoxha njehere squhet. Ca kane inat qe po e ben e para e majta dhe forca e tyre politike se kishte kete kapacitet. Ca akoma se besojne qe me verte mund te ndodhe ky ndershkim ligjor. Edhe une futem te keta ciniket. Deri sa ta shoh gjiken ne burg, dhe je vetem te.

Me nam do mbetesh o Gjib me nam . E zbulove Derstilen dhe nuk ka mbete me rob pa lare e tjerr lesh ne ate vend ...Je e pavdekshme nga Himalaja deri ne Gropen e Tezes mbi Mollagjesh smiley

Sa per ndertimet pa leje, nje gje me men tha Rama para ca kohesh, edhe Enveri te ngrihet s'ka ci ben me.

Rama mer xhonturk, pranej dole vlla me Rexhepin. smiley

Elektorati socialist i sotëm si militantët dhe aktivistet e Partise së  Punës dikur. Unë heq paralele mes këtyre forcave politike në ditët e sotme, Beqir Balluku dhe Petrit Dume, Hito Çako e shokë të tjerë u sakrifikuan nga Enveri ashtu siq po sakrifikohet edhe sot një farë Shpëtim Gjika ose Arben Malaj, Kastriot Islami etj etj. Logjika të çon se kjo parti në pushtet është pasardhëse e denje e asaj që shkoj në vitet 90..Edver Ramohoxha është lideri absolut si kryetari Mao dikur, hallall e paste sa të ketë një popull sylesh dhe injorant si ky yni..Kjo është e tmershme

Ti nuk je dakord qe Gjika dhe Gjikerat etjere nese fajtor te denohet?

Leri ato o romak, s'ka njeri në Shqiperi pos një grushti njerzish që kta s'do donin të dënohen, pyetja që ju shtroni është me t'futme mer lale. Kush vjedh dhe shkel ligjin sig që duhet dënuar por i pari duhej dënuar Rama që kur ishte kryebashkiak, Gjika ka mësuar prej tij dhe unë mendoj se ai do bëhet dashi i kurbanit, ky po e ha se i ka ngritur krye Rames, kjo është e gjitha..

Te shohim redbull, mos u nxito ne gjykime, bej durim. Ky mund te mos jete i fundit. Pastaj Ramen ne dore e kishte prokuroria, sic ka Gjiken sot.

Të jetë për mua do i çoja në esfel Ramën, Gjikën me Berishën bashkë..Rroftë Erjon Velia, Muç Nano e banda e të 40-tëve të LSI-së..

Gjika dhe gjikerat e tjere ne burg e kane vendin, por jo pa u marre edhe ca pergjegjesi politike. Si qenka kjo pune qe Gjika ka 12 vite kryetar bashkie dhe dy here eshte kandiduar personalisht nga Rama dhe krye i korruptuari Rama kerkon te laje duart keshtu prej tij me fraza te thata?

Pervec pergjegjesise penale ka edhe pergjegjesi politike qe fillon qe nga kreu i PS Rama dhe deri te militanti i thjeshte i PS ne Vlore qe edhe pse se ka pelqyer punen e Gjikes e ka votuar.

Gjika s'eshte i vetem ne pergjegjesite e tij se leje per pallate ne rruge e mbi rruge, mbi parqe e oborra shkollash ka dhene edhe Rama.

Edver Ramohoxha

smiley

Kur them une qe ti je i vetmi nga opozita peshkiste me sens krativiteti, nuk beso emigranti!

Edver Ramohoxha

Brilante!!! 

Po mire mre pse nuk falendero Admin zotrote per peshkimin e ketyre ?Mos pervetso vet meritat e te tjereve .Te kesh ne Blog nga keta ksehases eshe merite e Padiskutueshmee admin qe nuk u mohojne pjesmarrjen handikapateve mendore ! Apo keinat se nuk eshte produkt i LefKOPESE si Poeti smiley

Mendoj duhet meshume  respekt per anetaret e PK te Reformuar alias Pd-hit !

E tmershme eshte qe eshte akoma i lire krimineli Sali. 

Kuazi e kemi thene nje here qe ne bejme pune demash jo pune vicash!

Dale ngadale dhe...gjithe kopene, jo yxhym dhe...vec nji lope!

O Rono, po si i behet qe demi ne vend qe te shkepi lopet, po shkep vicin? smiley

Po jan pune demash mer deion qe vicat nuk kan aftesi me i kuptu. Dmth ne thelb eshte pune aftesie. smiley

O Rono, lene mer aftesine e vicave por shif mos rehatohet demi ene i harro fare lopet.

"Akuza e prokurorisë është shumë e rëndë dhe artikulimet e këtyre akuzave janë tepër të rënda.

Duam të shpresojmë se një abuzim kaq skandaloz me detyrën nuk qëndron.

dhe qe s'eshte gje tjeter vec pordhe me rigon

Ne kërkojmë nga drejtësia të bëjë punën e saj pa asnjë pengesë politike.

cdo lloj pengese do te shperthehet nga nderrmarja xhenios sone heroike

me paret e xhepit nga fondet publike

Duam Shqipëri të drejtë e të barabartë me këdo e për këdo

se mbase juve ju dukemi ca si sylesh

por kjo vlen në radhë të parë kur akuza drejtohet nga ne drejt njërit prej nesh”,-
 

“Prandaj si socialist dhe mik i Shpëtim Gjikës

dhe si nje adhurues i Abraham Linconit te Amerikes

unë ndihem keq për të dhe në çfarëdo situatë do jem njerëzisht pranë tij dhe familjes së tij dhe sikur ai të ketë gabuar aq rëndë.

 Por, si kryeministër unë inkurajoj prokurorinë të bëjë detyrën deri në fund

duam që drejtësia dhe jo politika të thotë fjalën e fundit lidhur me të”.

- foli Zaramathustra

meqi fiqua ka thon se je i përgadit

dhe nivelin e komentit në vergje e ngrejte

un si Cim tani po du me dit

a je për nji duel tek e tek me bejte?

Une du me e pa patjeter smiley 

sic do thoshte dhe kryetari

perfaqsues nga qyteti flamurtari

"kjo be(j)teje eshte nje vlere e shtuar"

S'do kete te humbur apo te fituar

ne kete pellg te kuturuar

me kyltyre te mire administuar

(nji fyi edhe per Cimin

mo nolt bona per vete adminin)

 

rashe e pashe mendere grashe

bejten vec tani e pashe:

 

kryetari dhe traktori

te keqiat na i mori,

po i benin naze pahces

tani t'i bejne shurren bahces

se shume peshq ne na koriten

u kthyen me opoziten

ket pune e ka bo vec njoni

qe shkrun vetem te gjermoni

qe bo vec komente sporti

ai esht dhe me i forti

ktheu me Belul e Kuaz

qe po rendin pas parase

Pjerin e pakthyeshem ktheu

me ferrari na e bleu

me brinje qingji na e joshi

mbeti nje thele kokoshi

ja keshtu arriti puna

s'ka mo aht e s'ka mo cuna

fryhet vjosa derdhet buna

dhe nje vere e lashte belgjike

esht pune qejfi, s'esht pun frike,

nji nga nji firuan burrat

punojne nat e dit strukturat

 

 

 

 

 

 

Vone vone po dhe ky me Agron po jep ca shenja ...smiley LefKOPE ?

Sdi pse behet ter ky debat ketu. Ka gjasa te ndodhe nje precedent i mbare dhe hidhen njeriza ketu pse, qysh, cfare, si, jooooo. Skepticizmi eshte i shendeteshem p beni pak durim te shohim si do veje mos ja vini vulen qe pa nisur.

smiley

çer bohet kshu mer,lloj-lloj mrapashtesash,deri edhe dullen e futet n'mes.

ka nje ndryshim t'madh ky rast.prokuroria-organ i pavarur, po ben nje akuze dhe ekzekutivi-organ i pavarur, po thote vreni punen se per ate paguheni.

kjo eshte ajo qe te gjithe pritshim nga shteti.

mos noshta nanjoni ka qejf me e pa prap kryeministrin t'kthyme n'kull?

apo mos ndoshta nanjoni ka qef me e pa prap kullen te kthyme ne kryeministri?

Si tha ai plaku, mun ta qitesh robin prej kulle, po kullen prej robit sun e qisesh dot!

400  e ca komente,vetem debati mes endrit dhe fanfan ja vlen se t'pakten flasin per histori.po kjo bjeri ti bim si me kapele si pa kapele osht ku rafsha mos u vrafsha.

si tha more: "mikut" dhe "figures" do i qendroje prane ?!...smiley Tomka dhe shoket e tij

"topi eshte i imi, penalltine do e gjuaj vet" smiley

kete e njof tha, s'du ta besoj tha s'du, se e kom timin.

per nje m qe ti se ve, a i thuhet mikut ik, cben keshtu mo Adriatik

smiley tek kjo vjersha "miku ra nga fiku" s'kam qene mire dhe ruaj kujtime te hidhura...por kete tjetren e qaja:

Mbi degen e molles
erdhi nje zog 
ciu -ciu me tha
te kam une shok
Abetaren zogu
ne dore ma pa
mesome edhe mua 
te lexoi me tha
Dhe ia filluam 
qe te dy me ze
zogu ciu-ciu
une A-B-C......smiley

o Ron, pse thote ky kreu i policise qe per lazaratin duhet vullnet politik? dmth t'bij politika dakort me denu ata qe shkelin ligjin?

Bredho lene Lazaratin, pyetje me e rendesishme eshte: Ai ka lon mustakt para apo pasi u bo polic ky kapterri

Tani me gjithe respektin, Lazarati eshte skandal, turp per nje shtet ligjor. 

Hajde Salvatore hapju Partisë, mendohu dhe tregu ku e bëre gapimin tashi smiley

Ore e ka konsideruar ky Gjika nje kthese nga LSI? Sjell shonc, thone. 

Ehù, edhe sa do kjo qi tbohet per dinamit 

!

ore  me qe sra fjala,  ça behet me Spiropalin..?smiley

Belul, opo lere spiricipalin por lexo "Misionin Nr. 4" ne do te perfitoshe njohje impresinuese ne tere drejtimet....
Pjer, rofsh ....qe mi percolle!Nisa ti studjoj...

grava,  une  si Pjerolog  por edhe gjithe publiku peshkor , mezi po presim ''Misionin nr 4'',  por admini  mizor/e  nuk ka deshire ta  publikoj shkrimin e Pjerit..smiley

Debatikasit , nuk u stepen perballe manovrave djallezore ....te SIMIT ...Sipas nje "memoje" te " Sfungjerit izolues"...
Nji, i dulen kryt kesaj stepjeje te te "admineve" , Ministria e J.Greke kerkon hapjen e tete varrezave te reja , per grumbullim kokallash dhe pagezimi i tyre si bij te Eladhes...Varrezat donte hapen ne Kelcyre, ne trojet e Alibeut, ne Lekdush, Kuc dhe neper gjithe Lumin e Vlores...
E mor Pjer....!

"Une dhe Enveri nuk dinim gje"
 

Kjo ndertesa qenka hedhur ne ere jo se paska qene pa leje po se do zgjerohet rruga.

E ca kishte Coperfildi mer? E zhdukte dot ne Vlore e ta nxirrte ne Durrres?

Pytje kot nga salla: Ça do bohet me kto dy godinat po te vertetohen si pa leje lindje?

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjika ka hedh firmen per leje ndertimi- kete e pranon Eshte i ndershem.smiley Po ne prokurori besoj  duhet ta kene pyetur,  sa shperblim ke marre ? Do te isha kurioz (per ndeshmerine e tij,)  si do jete pergjigjur  Gjika?!! smiley

“Unë po bëhem kokë turku” ka thene Shpëtim Gjika duke e ndjerë se ndaj tij ka nis gjuetia e shtrigave.

Çështja e arrestimit të Gjikës është tashmë një çështje ditësh. Po përse është zgjedhur Gjika, ndërkohë që ndërtime pa leje ka edhe Koço Kokëdhima në Qeparo? Kjo është pjesë e një lufte të brendshme të nisur muajt e fundit mes Kokëdhimës dhe Gjikës.

E gjithë çështja është për planin rregullues të bregdetit, ku bëhet fjalë për pajtimin e një kompanie ruse, e cila do të ketë në dorë të gjithë planin e ndërtimeve përgjatë bregdetit dhe për këtë partner dhe ortak i vetëm njihet Koço Kokëdhima dhe pas tij, kuptohet është Edi Rama. 

smiley

" dhe pas tij, kuptohet është Edi Rama." ore Kapo ty te kane verbuar imagjinaten teorite e medha te konsipiracionit, te cilat nje zot e di se si arrin ti kokolepsesh me rregull treshi...por nese kjo qe pohon ti eshte e vertete dhe pas planit eshte KM Edi Rama, atehere ajo Vlore ka per tu bere!!!

Nje deshire ruan cdo shqiptar me dy pare mend ne koke: Mjaft me me hajdute qe mendojne vetem per xhepat e tyre!!!!

Unë heq paralele mes këtyre forcave politike në ditët e sotme..smiley

Qeka shtu dhe nje perpendikular me paralele smiley . Do na lshoni dek ne toke o te nderuar admin. Beni njecike shperndarje se ku mbahen gjith kjo Skote te marresh si Bresher  ...Meshire se na kem hallin e PPU-se pa Qverine e ka 

Tahiri shoke Tahiri / nga kabineti me i miri ... smiley

Ok, edhe nje dite ka ngelur qe te vdese kjo ''çudi''.
Gjika e dorezoi valixhen dhe nuk ndihet me.

koken hengshin me njeri-tjetrin, se keshtu e meritojne pasi burra s'ka ai vend qe mos e lejonin lepurin me mustaqi te shkaterronte nje qytet te tere. dhe c'fare qyteti, perle !!!!

Ne nuk mund ti lajme duart me thjesht nje "koken hengshin". Nje prokuror i Republikes, jo nje njeri cfaredo, hedh nje akuze te rende duke thene, qe eproret e tij e shkarkuan pas presioneve qe krimineleve te cilet i vendosen tritolin ne shtepi, sepse po hetonte mbi to.

sikur nuk flisje keshtu ca muaj me pare. dmth dinit po s'donit. shqipo ju, shqipo ata, te dy palet ne nje vorbull. mos na bej moral ketu se me perzihet.

Shtjellimin tend te thelle e kuptova kur te gjithen e permblodhe me nje "koken e tyre hengshin". Tani nese komenti i pare me la te kuptoj, qe niveli yt i njohurise mbi ceshtjen eshte i ulet, me komente te tjera shtese po me krijon bindjen, qe jo vetem njohuria, por edhe zgjuarsia eshte ne ato nivele. 

sigurisht sigurisht!!!!smiley

Mes nesh. Nje e femer e rritur, qe fershellen fyellin nje e dy, behet lehtesisht objekt batutash eh. Gje qe une po e evitoj, por per ty e them.

mes nesh,mes nesh . jeni shume te lezetshem ju qe keni zbarkuar ne tirane. me nje fjali njifeni.

ja po e heq fyellin meqe te shqetesoka kaq shume.

Rama e tha hapur se nuk kemi pse ta mbrojme gjiken heeeeu keq per gjika eshte shqiperia heuuu

nderkohe qe programi per lavazh turi te shqiptareve vazhdon !!!

Shpetim Gjika do te denohet! Sepse faktikisht ai ka kryer vepren penale te shperdorimit detyres sipas bisedes me nje autiritet te larte Prok. Pergj., i cili nuk flet kurre kot.Jam shokuar nga sa mesova sepse nuk e kam imagjinuar kurre qe nje i pjekur si Shpetimi, aspak nevojtar, per nje veprim te ulet te tillin,shume fyes per are popullsi aqe patriote.
Por me duhet te them se Rama, qysh ne takimin me P.Pergjithshem,( pa e marre akoma detyre ) sa e mesoi vepren, i kerkoi atij ndeshkimin sipas ligjit...
Ky vend nuk do behet pa ndeshkimin e zyrtareve qe abuzojne...

Ky vend nuk do behet pa ndeshkimin e zyrtareve qe abuzojne...

A perfshihet ketu dhe Meta, apo vete Rama ne periudhen kur ka qene k.bashkie i Tiranes?

Po ta kisha une ne dore ate do ta arrestoja menjehere! Bashke me ate qe i beri viziten ..." Nje Nate Para Gjyqit" ..

O grave po asnjeri nga ne nuk e ka ne dore. Ne kemi ne dore thjesht voten dhe opinionin tone. Me duket sikur shume e perdorin si justifikim kete idene "po ta kisha une ne dore" sa here qe perballen me realitetin se nje hajdut i bere publik eshte sot kryetar parlamenti dhe nr.2 i koalicionit. 

 

Endrity, po lexome me kujdes...prostitucion politik ka thene..
Thenia " po ta kisha un ne dore, " eshte pohim

gjynaf, nuk denohet robi per kaq pako gje. 

po ferkon barkun more belul ballisti smiley 

ooouuuu bre smiley....ketij topolakut i pelqen te beje jete te mire; por nuk eshte hajdut...qashtu smiley

kete paralajmerim Rama ua ka dhene te vetve qysh ne takimin e pare ne Vlore, kur u tha qe edhe ne burg do te shkoni nese nuk keni zbatuar ligjin..... e nese e ben kete bravo i qofte.... cilido qe ka shkelur ligjin e ka vendin ne banken e te akuzuarve.

Vetem keshtu mund te behet shteti.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).