Ne tragetin qe udheton per Shqiperi pihet duhani kudo ne restorant, neper kabina, por te pakten po te ankohesh e fikin menjehere cigaren dhe kerkojne falje. Kurse sapo futesh ne Shqiperi duhani pihet kudo duke filluar nga polici qe kontrollon dokumentat ne zyren e tij te vogel, neper restorante, bare, parukeri, farmaci, neper qendrat tregtare. Pihet kudo duhan edhe pse eshte e ndaluar me ligj. 

Edhe sa kohe do te vazhdoje ky fenomen dhe si mund te ndalohet?

68 Komente

e pse kerkon ti qe le ndalohet ? sipas teje nje cope shkrim mbi karte (dmth ligji) vlen me shume se njeriu ?

Duhet qe te vije prape Petrit Vasili ne qeveri qe kjo pune te zgjidhet njehere e mire.

kur t'i vije vakti. tash per tash nuk jane pjek kushtet (keshtu qe na lini rehat smiley )

Kur tna marojn cingaret smiley

Me thane qe kishin dale ne shitje ato cigaret elektronike dhe ne Shqiperi.

ne 29-2-2014.
 

Shprehja ka qene: me 36 gusht smiley

....mos o zot, ne prandaj shkojme ne atdhe "me bo ca te dush"...
te jete per. gati tu/ gatitu/ ga titu (???)....rrime ktu ku jemi smiley

 Nuk e ke menu keq, o dinamitin o cinaren te dyja bashke o rrezik.

Pyetja duhet te jete, kur do ta kuptojne shqiptaret kete shenjen?!smiley Se pirja e  duhanit  nuk ndalohet. Ka filluar hashashi tani. Ne Lazarat behen paketime! smiley

une them keshtu per cigaren : dakort, ata qe e pijne jo detyrimisht do vdesin me shpejt se ata qe nuk e pijne; dakort, ata qe e pijne, jo detyrimisht do vdesin dhe ata qe nuk e pijne nuk do vdesin kurre.

por:

a ju ka rene rasti te flisni me dike qe eshte me kancer te mushkrive, ne triterapine e trete apo te katert ? Nese po, e keni vene re se edhe nese do te donte te pinte nje cigare, nuk e pi dot ?! (thjesht se nuk ka fuqi fizike per ta pire!!).

Mund ti thoni vetes qe sot: nuk paskam fuqi ta pi nje cigare. Mos e lini per 'neser'

 

No smoking, no fun, no freedom smiley

Smoking te ben dem. Te heq freskine, te heq bardhesine, te demton mushkerite, te nxin nga brenda, te ben te kollitesh gam ham like a dog, e ne fund te ben dhe impotent. No fun me gjithe mend! smiley Thuaj Jooo duhanit!! 

Kto jan legjenda urbane smiley 

PS. Sipas nje studimi te gjith ata qe pijne uje vdesin. (por kjo nuk e ben nje peshk pa uje te pavdekshem smiley )

Ju duhan addicts legjenda u duken. Nuk shihni qarte, se gjithe ai tym qe ju rrethon... Domosdo, I ben qefin vetes ti. Vec ideja qe se lini dot, ju terbon. Ju ben te pafuqishem. What a shame smiley

Vec ideja qe se lini dot, ju terbon. Ju ben te pafuqishem. What a shame.

Tani po me detyron te citoj njeriun qe kam me shume vdekje ta citoj:

"Giving up smoking is the easiest thing in the world. I know because I've done it thousands of times." - Mark Twain 

PS, please don't make me do it again smiley

Ok I won't smiley. Bad bad habit! smiley. Anyway bej ca t'duash! I don't care! lol

"te heq bardhesine..."

ky eshte demi me i madh! (tek grate)

Pse ke gje kundra zezakeve ti? mos u bej racist, edhe gabelet kane te drejtat e tyre smiley

Vanilja dhe cokollata kane lezetin e vet. smiley

 kam ngel pa cigare, boh, marova .

ashtu te pafsha smiley

Kush pi dahon nuk eshte rilindas. smiley

asgje njerzore nuk eshte e huaj per rilindasit.  smiley nje cigare pas te ngrenit s'ka te paguar.

Rama ka thene qe duhanxhinjte te shkojne tek Berisha. Gjerat e tjera njerezore pranohen smiley 

duhanpirsit jane robt me t'forte qe ka saju zoti per menimin tim. Kur i shof jashte t'u merdhif, ne ngrice e bore vetem per t'u mahnit mas shtellungave te tymit si fmijet me flluskat e sapunit, konstatoj forcen e te modhit zot qe ka kriju ket rrace titanesh

......  smiley 

Me tregote njoni. I vijne ca nga keto duhanxhinjte e kallkanos. Bos i thone, aman na bej nje kolibe se thame. Ja u bej, thote ky, po sapo te behet kolibe e mbyllme ligji s'lejo duhanin mrena. 

Vijme, vijme nganjehere. Pastaj kthehemi per te vujt denimin. smiley

Po tregoji mer Tirona se kta qe rrojne n'Shqipri nuk i kuptojne vujtjet. Ligj, rregull, disipline... denim fiks.

Kta kujton se ajo miqsia me US eshte veresie, ne e dime c'heqim per ta pagu.

Tregoshin per njonin qe i kishte pru kalamoni policine ne shpi per nje shpulle. Nejse, s'nihet ky i shkreti, se gje belane me keq. I vje radha me shku per pushime ne Shqiperi. Sa zbresin ne Rinas, i fut ky i derr dacke atij mistrecit te vogel. Do therras policine, bertet ai, ketu thirr dhe perenine, i thote i jati. smiley

smiley

po ka dhe flipside kjo. cuni ble pakete kur te doje tek kioska lagjes n'Shqipni. 

Land of the free for all. smiley

Duaje Shqiperine si shqiptaret Ameriken! 

smiley Amerika esh si shpirt smiley

do ndalohet kur te kete me teper reklame ndergjegjesimi qe kanceri ne mushkri, melci, infarktet dhe semundjet e gjakut shkaktohen nga pirja e duhanit. eshte ne fakt per te qesh ne amerike kur nje qe eshte 200 kile, me nje thes semundjesh nga mbipesha, te shikon shtrember nese pi duhan sikur ti je qytetar i dores se dyte. sepse shkalla e ndergjegjesimit nga semundjet e duhanit eshte me e larte sesa shkalla e ndergjegjesimit qe ushqimi i mcdonald eshte njesoj i demshem si nje cigare, apo mungesa e fiskultures. edhe media luan rol vendimtar ne kete rast. pirja e cigareve fatekeqesisht eshte akoma trendy ne shqiperi. 

Te shikon shtrember si second hand smoker mbase?! You can't be that second hand obese.

Ke frike mos i le ndonje shenje ndonje bisht cigareje? smiley

Jo me, po s'do zbresi njeri nga autobuzi. Lere pastaj shoferi ... smiley

Me shoferin ne rregull do jene per sa kohe nuk i flasin atij.

Po sy e pasqyre ka dhe ai i shkreti. Kushedi nga shkon timoni, ne varesi te shtellunges se "duhanit." 

Thuj ça tdush po buzkuqi ke filtri i cigares eshte veri sexi. 

Dreqopun, na pervitosët me kyt Peshkun smiley

But then you kiss an ashtray, they say. smiley

Fenomeni me i ndyre qe ndodh ne Shqiperi tani  dhe ka pas ndodh por nuk  e kuptoja kur jetoja atje , eshte pirja e cigares brenda neper shtepi me femije brenda, KRIM !

Sa here shkoja te gjyshja kur vinte daja nga puna , fillonte kaldaja  smiley. Ne shtepine time s'ka tavell duhani , kujt i pihet duhan ne ballkon smiley

Tani per tani eshte si t'u ndalosh amerikaneve armet.

deri tani kudo ne Shqiperi vetem era cigare. shpresoj qe me ardhjen e qeverise se re te pakten ky ligj shume i rendesishem per shendetin te vihet ne zbatim

Laura L Cili vend në botë e ka të ndaluar plotësisht duhanin? Është një ligj që s'do vihet kurrë në zbatim, më vjen keq por duhet të tymosësh ndonjë edhe ti, delen që ndahet nga tufa e ha ujku smiley

Le te ndalohet me ca lokale e te lejohet te disa te tjere. Mos duhet gjysma e popullsise ta pije jashte? Sa per shendetin, oh hajde ma, na e ka fut metalurgjite me kohe, me gjithe plehrat qe kane filluar te na i hedhin naten, ne dere.

Eshte pothuaj e pamundur me e implementu ligjin antiduhan ne kushtet e shqiperise, ku lokalet e kane shumicen e klienteles duhanpirese. E vetmja menyre eshte me promovu cinaren elktronike.

Al

Lufta kunder duhanit nuk eshte nje ligj, eshte nje strategji kombetare, duhani eshte armik, eshte vrases dhe torturues dhe si i tille duhet trajtuar. Te gjitha cigaret qe vijne nga jashte dhe qe (nuk e di ne behen me por jan bere posacerisht per Shqiperine ne vende si Greqia) te tatohen ne mungese te kalimit rigoroz nen siten e specialisteve. Te mos lejohet shitja vend e pavend e duhanit. Te mos lejohen kompanite e medha qe te konsumojne duhan brenda ambjenteve te tyre (kjo duhet te jete edhe ceshtje imazhi dhe profesionalizmi ne rradh te pare per ta). Ne dyqan me licensen perkatese per te shitur duhan (te mirekontrolluar) te mos lejohet shitja e duhanin per persona nen 25 vjec.

Shume thjeshte dilni shikoni njerezit nje duhanxhi dallohet shume kollaj nga nje qe s'pi duhan. 

Kur qeverite e vendeve perendimore thone lereni duhenin se ju ben dem (qytetareve te tyre) jane duke thene lereni duhanin se edhe nqs nuk ju ben dem e bejme ne qe t'ju bej dem. Cigaret por sot edhe qeset e duhanin permbajne lloj lloj kimikatesh jashtezakonisht te demshme per shendetin e njeriut. Duhani ne Shqiperi duhet ndaluar me ligj ne vendet publike por jo vetem aq, duhet luftuar me cdo menyre nga qeveria ne menyre qe te pakten brezat e ardhshem te rriten te shendetshem pa helmet e cigares ne trup. 

Ndergjegjesohuni ne rradh te pare per femijet tuaj, mos pini duhan ne shtepi dhe mos pini duhan ne vende publike afer femijeve.

do ndalohet diten qe do ndalohen akulloret, se shtojne obezet.

Po ca keni mo vlla, na lini ne hallet tona mos na shtoni halle, se me shume halle, me shume cigare pihen

smiley

Na tymosni dhe ne qe se pime e sduam me ja nuhat eren. Cigarja jote mbaron aty ku na affect dhe ne. Akulloret ste bejne obese nese I ble fat free. lol 

Njoni thoshte se ndalim i duhanit per robt ka te njejtin efekt me gjithe arritjet e mjekesise deri me sot. 

Me dhimbje, por si cdo gjeje "te mire" i ka ardh fundi.smiley 

Kurse shqipot bejne trimin kot, se me dash ceveria, per nje jave e ndalo. Mbyll nje dore lokalesh me emer, e te tjeret rrup-sup. 

sa perqind pine cigare ne Shqiperi ,sa ne vende te tjera ? do isha kurioze ta dija...

Mu m'pelqejne keta qe thone

" E kom pi qe dhjete vjec , po me kapi babi me rrafi dhe qe atehere se kom pi mo " smiley Individualisht e le vetem nje njeri me Vullnet si Mua smiley pas 37 vjet tymosje si serbator makine .Duke qene se eshte nje nga bizneset me fitimprures edhe qeverive nuk u leverdis ta ndalojne sepse paguhen Takasa te majme , dhe eshte nje Burim i mire kontrabande .Ca rregulla strikte ne ambiente Publike e te mbyllura ( deri edhe parku Rinia ) mund te zbatohen rreptesisht .Nuk ka perse te kete "meshire " dhe tolerance . Masa kryesore pervec gjobes edhe dy-tre dite pastrim rrugesh ne ambiente Publike me shenjen perkatese "Duhanxhi " te baraz-larguara smiley nga denime me te renda alternative . Njesoj si dhe ata te aksidenteve te lehta rrugore . A ka shoqatat "Kunder Duhanit " .Me qeshej nje dite kur takum njonin qe kishte te shkrujte ne kapele " Shoqata kunder Pordheve " ...Ishte fute se e kishte denoncu Gruaja qe pirdhte vend e pa vend dhe e kishin detyru me Vendim Gjykate smiley

Clironi Popullin lefKOPE . E kini mbajte te ndrydhur e me hu per mbi 20 vjet 

Masivisht duhet nje "droge " tjeter e Ligjeruar me me leverdi ekonomike qe te spostoje duhanin 

Të bëftë mirë L' urina oidris otyrkKope, të befte mirë H2N & NH2..
 

  "Shoqata kunder duhanit" =    " Shoqata kunder Pordheve ",tym për tym me nje fjalë smiley

Do pij ndonje Red -Bull se besoj me jep energji te pjerdh me shume dhe shurren do e hedh me lart smiley  Prova me e sigurt LefKOPEJA qe marrte nga ditet e saj , babasqapi i Madhenueshem i Kurban Barjamit dhe qe nuk e pi duhanin smiley

un për vete s'pash noj nryshim

Ku rrihet pa i dahon me kafe*

mas buke

mas seksi

 

ehuhaaaaaaaaaaa

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).