Kthime masive të shqiptarëve në dy pikat kufitare me Greqinë, atë të Kakavijës në Gjirokastër dhe Kapshticës në Korçë. 

Mësohet se pala greke iu përmend shqiptarëve konfliktin e ditëve të fundit në ‘Përmet’ mes kishës ortodokse e Bashkisë së këtij qyteti, ndërsa për t’I kthyer, sipas gazetarëve tanë përdor si justifikim sasinë e parave që qytetarët duhet të kenë me vete.

Mësohet se në pikën kufitare të Kakavijës një polic grek ka dalë në zonën neutrale dhe kthen mjetet me targa shqiptare. Ndërsa lejohen të kalojnë në kufi vetëm ata qytetarë që kanë leje qëndrimi e karta greke. Duke u nisur nga kjo situatë, drejtori i policisë kufitare në Kakavijë Admir Abrija ka kërkuar takim me homologun e tij grek. 

Në një komunikim telefonik për NEWS 24, zëdhënësi i policisë së Gjirokastrës, Genti Mullai sqaroi se situata e krijuar atje është kaotike, ndërsa shtoi se deri më tani janë kthyer nga policia greke 121 shtetas shqiptarë. 

Mullai sqaroi se fillimisht policia ka përdorur si justifikim mungesën e të ardhurave monetare që qytetarët kishin më vete, ndërsa më pas kanë përmendur edhe çështjen e Përmetit. 

E njëjta situatë raportohet edhe nga pika kufitare e Kapshticës. Që në orët e para të mëngjesit qytetarët shqiptarë janë kthyer masivisht në kufi. 

Mësohet se policia greke iu kërkon të kenë me vete mbi 1500 euro, ndërsa iu përmend shqiptarëve edhe konfliktin e ‘Përmetit’. Situatën e krijuar atje policia greke e justifikon situatën me shumën monetare. 

KTHIMET DJE
Ndërsa dje, emigrantët shqiptarë në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës kanë denoncuar dje për NEWS 24, presionet e palës greke dhe kthimet në kufi duke përdorur si shkak largimin e kishës ortodokse në Përmet nga ambientet e Pallatit të Kulturës. 

"Na kthyen. Kemi dy ditë këtu. Na kërkuan 1.500 euro dhe pastaj na thanë na morët Kishën e Përmetit. Na ofenduan mbi të gjitha. Ju jeni gomerë, ne nuk ju pranojmë më në vendin tonë. Nuk shkelni më, këto na thanë. Ishin shumë te egër dhe na kthyen mbrapsht. Kemi ardhur dy herë. Pala greke na shajnë, na ofendojnë, na kërkojnë lekë. Na thanë nuk do hynë më këtu për shkak të ngjarjes së Përmetit", - u shprehën emigrantët në prononcimet e tyre të dhëna dje për gazetaren e NEWS 24, Enkelejda Skënderasi. 

Po dje, pala greke ndaloi për rreth 1 orë grupin e xhirimit të NEWS 24, dhe fshiu pamjet filmike të regjistruara në tokë neutrale.

 

Konflikti për Pallatin e Kulturës, priftërinjtë meshë në rrugë

PERMET- Policia private ka rimarrë dje në orët e para të mëngjesit godinën e Pallatit të Kulturës së Përmetit, që prej vitesh ishte shndërruar në kishë me emrin "Shën Maria e Pazarit" dhe që para disa ditësh iu rikthye Bashkisë së qytetit, e cila fitoi betejën gjyqësore me kishën mbi pronësinë e objektit. 

Pas rimarrjes së godinës nga policia private, Bashkia e Përmetit ka izoluar dritaret e godinës së Pallatit të Kulturës me tulla, një masë kjo e marrë me qëllim që besimatët ortodoksë por edhe priftërinjtë të mos hyjnë më në godinë. 

Por priftërinjtë ortodoksë duket se nuk dorëzohen lehtë. Raportohet se që në orët e para të mëngjesit ata kanë vendosur në trotuarin para Pallatit të Kulturës ikonat dhe objektet kishtare. 

Ndërkohë që pak më vonë priftërinjtë nisën të mbajnë një meshë jashtë ambienteve të Pallatit të Kulturës, në shenjë proteste për largimin e tyre nga kjo godinë.

514 Komente

ptuuu, fare e keqe!! keta nuk ndryshojne kurre!! ashtu, bizantine, shpirt vegjel te ndyre do mbeten gjithmone!

Greket nuk bëjnë azgje me teper sesa te zbatojnë ligjet Evropjane pavarsisht ne u pelqen Shqiptareve. Greqia eshte një Shtet i cili ka ndihmuar Shqiperinë dhe shqiptarët si asnjë shtet tjetër në botë.

Tashty eshte.... te vdekurit vazhdoni i qani shqip apo ja keni filluar greqisht tani? Se qe keni filluar te kendoni labcen greqisht e dime. Lab farehumbur ju do ngeleni ne histori a derezinj.

ik ore tradhetar mbushu atje ne Athine!

Na paska ndihmuar Greku ne ? Po he se per te mirat qe na kane bere neve dhe te tjereve, Zoti ja dha "shpreblimin" - as per 50 vjet s'behet Greqia siç ka qene ! Do ja kaloi dhe Shqiperia pas ca vitesh po vazhduat keshtu siç e keni nisur keto 4-5 vitet e fundit

Aty ju pafsha, ne buze te halese

Po ky çdo këtu? Ik mor në faqet e racës tënde. Ky është forum shqiptarësh. Të mira e të këqija i ndajmë mes nesh, jo me ty.

Greqia eshte një Shtet i cili ka ndihmuar Shqiperinë dhe shqiptarët ..

po po i ka ndihmuar. ja dhe ty sa shume te ka ndihmuar, kendo e qa shqipt ti, dhe fut nje s ne fund te niku-t. ndihme e madhe kjo.

Qe kur ligjet europiane thone qe te shkelesh 1 urdher te prer te gjykates eshte e drejte??? apo te sillet prifti i cili duhet te shperndaj paqen si gangster??? ik mor tradhetar pa identitet qe i ve cmim edhe identitetit tend 

"Shqipëri-Greqi drejt përplasjes totale, vendoset reciproriteti nga pala shqiptare"

Pas kthimit në pikat kufitare doganore nga ana e palës greke të shtetasve shqiptarë, edhe pala shqiptare ka vendosur që të bëjë të njëjtën gjë.

Drejtori i policisë kufitare në Kakavijë, Admir Abrija, ka urdhëruar zbatimin e masave të reciproritetit. Kështu, pala shqiptare ka vendosur që të kthejë prapa shtetasit grekë që kërkojnë të futen në Shqipëri.

Abrija ka urdhëruar që të mos lejohen të kalojnë shtetasit grekë, nëse s’justifikojnë kalimin.

Për këtë urdhër është vënë në dijeni edhe pala greke, ndërkohë që deri më tani janë ndaluar 4 grekë të hyjnë në Shqipëri.

smiley

nese eshte lajm i vertete, kjo eshte gje e mire! Shqiptaret duhet te tregojne se Greku s'ka goje te hape ne çeshtjet tona te brendshme ! Kryeministri ja tha hapur dje se Greqia po nderhyn ne punet tona te brendeshme!

Nese Greqia konsideron se tere orthodoksit Shqiptare jane greke, jo eshte pune tjeter pastaj! Turp ti vije atyre qe kane simpati per politiken shoviniste greke

Me ne fund tigri i nxorri kthetrat 

se di sa e dobishme eshte por, po ndihem krenar. bravo smiley

bithqirat me flamur grek sado te ndrojne nicke, prape bithiqira ngelen!

shiko, shqiptaret ata thjesht sa i lodhin dhe i merzisin, por ne fakt vetes i bejne dem se evrot e shqiptareve humbasin, qofte qe shkojne per pushime apo te vizitojne te afermit, prape, 5 leka do ti shpenzojne atje... lamashet, dashkan dhe 1500 evro... e mire, se ua jep Merkelja, po mos i thoni naziste pastaj sic e keni zakon pasi merrni leket, kuptohet.... gjiftidhes!!

Mua me kishin bere nje ftese ne Santorini e kisha ne plan te prenotoja nje dhome atje me 200 e ca euro personi per nje jave. Seriozisht. Tani ndryshova mendje komplet. Te rri une te caj derrasat neper kufi. 

Janulla, kjo grekgozhde e felliqur nastradinse, ka per te leshuar ndryshk ne Shqiperi dhe pas ngordhjes.

Afermendsh qe Greqiri e konsideron te tijen KOASH-in...

P.S. Ndonje cerekllafi nga zyra e Kryeministrit te zgjedhur plebishtarisht?

Pritet te dale ne konference per Shtyp Mariza Xhuvani dhe 4 deputetet e tjere filogreke te koalicionit te ngjalave, per te denoncuar bllokimin ne kufi te hallexhinjve shqiptare, me falni, greke

qeveria duhet te beje proteste prane UE,.Askush nuk i kerkon shqiptareve asgje perveç se dokumentin e vlfeshem kudo qe shkojne ne Evrope.

Nje pyetje lind natyrshem: c'lidhje ka policia kufitare greke e rrjedhimisht shteti grek me nje ceshtje te brendshme midis gjykates shqiptare dhe kishes ortodokse autoqefale shqiptare?

Right, dhe a reagon po njelloj dhe me vendet e tjera perreth, Maqedoni, Serbi, Bullgari etc kur 'preket, cenohen' kishat orthodokse ? Behet kaq dramatike si ne Shqiperi, a I fusin turinjte kudo?! 

per maqedonine kane "detyruar" gjithe europen qe te mos ta quaj ashtu. 

Olsi,

e kupton tani qe Greqia po thone indirekt, por hapur fare ama, se çdo orthodoks ne Shqiperi e konsideron si "te sajin" ?!

Kete gje do te thote ky reagim i Greqise ndaj puneve te nje palo Kishe ne nje qytet te dores se 4-rt si Permeti

shko ore pirdhu ti!!!! u be bytha jote te perdori togfjalesh "palo kishe" dhe "qytet i dores se 4-te". 

Greqise i lumte bytha qe ja ka kapur koqet bige atij legenit tuaj, qe per pak mbeshtetje e aprovim nga greket shiti ajer, tok, det e NJEREZ bashke. 

Si gjithmone ne keto raste, une problemin e kerkoj tek shteti shqiptar se sa tek ai grek. Une taksat ja paguaj shtetit shqiptar dhe jo atij grek, mbaj pashaporte shqiptare, jam rezident ne Shqiperi ndaj pretendoj qe ai te tuteloje e te mbroje interesat e pse jo edhe dinjitetin tim dhe te vendit tim.

ti nuk mund te vrasesh per interesat e tua, minoritaret qe jane greke qe jetojne ne shqiperi, se dhe te duash , nuk mundesh sot, nuk te le njeri. te pushtojne direkt.

C'lidhje ka kjo me ate qe kam shkruajtur une?!

po te bejne demostrate ne rruge, siç bene socialistet para kryeministrise se u preken interesat, çfare do u besh ti ose shteti atyre ? si do t'i shperndash, si ne egjypt ? apo si ne tirane ne janar ? 

ta kisha fjalen qe ate qe ti i kerkon qeverise eshte e parealizueshme. dhe nga cilado qeveri shqiptare.

kisha vetem eleminohet siç e eleminoi ENVER HOXHA ( qe meriton t'i shkruhet emri me te medhaja), ndryshe nuk ka qeveri qe e heq qafe.

Ca po i kerkoj une qeverise?

ti kerkon te te zgjidhe problemim pra. 

qeveria, dmth gjykata e  zgjidhi PRA normalisht problemin. tani ky gjendet ne popull, tek ata qe quhen ORTHODOKSE dhe qe i mbron greqia se i konsideron si te vetet.

ti e ha shqipen apo jo ?

Shqipen e kuptoj mire, por ty jo.

Hyme e dolem nga Italia as pasaportat s'na vulosen,pertuan.apo s'ishin gjithe karabinieret e karabinierkat fit, te nxire dhe uuniformat qe u rrinin perfekt.po kishe qejf ti shihje pepinot.pastaj fillon mali I zi,maqekatun,greqikatun nuk durohen! Te ndyre ne gen!

Hyme e dolem nga Italia as pasaportat s'na vulosen,pertuan...

Kane shtet pepinot, jo shaka. Hajde njehere ketej nga anet tona te te marrin edhe gjak per analize dhe te ta skanojne edhe kokerdhokun e syrit ne aeroport smiley

Hyme ne Bari,ua zgjatem pasaportat tufe nga makina,na pyeten per ku, ne rome thame ne per vakance romanesmiley. Buone vacanze tha, na ktheu pasaportatsmiley kaq thjesht e bukur! Po ne vlonjatet dime ke duam..

e po shyqyr qe ia mbrrietm kesaj dite...a nuk ishit ju qe i hodhet ne det? smiley

Ha ha ha po ne I duam per gjitone jo per baballare o Zane!

jo te gjithe moj vlore, jo te gjithe...

Per mua shteti italian eshte shteti qe "te perdhunon" me pak ne kufi.

Ta them me plot gojen Fin qe I dua fort smiley oh sa te rehatshem jane, ushqim I mire,vende te bukura, veshje te bukura, njerez te buzeqeshur dhe kafe e mire gjithandejsmiley po c'do njeriu me shume nga jeta

Provo te jetosh e te hysh ne affare me ta...Gjysa e ketyre qe the ma siper do te reduktoheyt menjeheresmiley

Me siguri jo gjysma e kafessmiley ju e dini me mire,une per 5 dite flas.

hahaha like smiley

Jam dakort (!!!!) me Zanen smiley, mirepo keshtu per pushime nuk besoj se kalohet me mire ne vend tjeter.

p.s. Me vjen shume mire qe paske kaluar bukur smiley.

Rrofsh Fini! Mesa duket te gjithe lodhemi nga vendet e vendalinjte ku jetojme. Im vella erdhi nja dy dite ne Stamboll dhe ishte kaq ne qejf sa nuk e vinte re qe dhe taksisti dhe lokali na e fusnin ne cmime,nga lumturiasmiley.une nderkohe,u terbovasmiley

Jo, jo, mua Roma s'me lodh kurre per ate pune, kurse romanet me kane lodhur gjithmone smiley.

A bere ndonje cike shopping?

Josmiley isha para uljeve dhe mbi te gjitha me buxhet 'vetem per pushime' .

smiley Oh, po mire se e paske shijuar me shume. Nje kusherira ime, kur erdhi, i kaloi ditet neper dyqane. Heren e fundit qe e takova me tha: jam penduar qe humba kohen me placka kot smiley, mund te kisha shetitur me shume. Blerjet jane shetitje me vete, kur e mendon.

Kete te mire e ka Stambolli,ta ngop syrin me rroba. E mira tjeter eshte qe une e mbaj veten goxha mos te turrem(jo sipas sime mejesmiley,standarde te paarritshme ato)

A ka kepuce te mira ne Turqi? Se mua aty me erren syte smiley.

Ka Fini ka/ me mire ti sesa ata smiley

smiley

ore me qe ra llafi i pazarit ne Itali,  me bene shume pershtypje dyqanet kineze  qe i gjeje gjithandej..  flas te pakten per qytezat  e vogla  turistike ku isha une..

...mua Roma s'me lodh kurre per ate pune, kurse romanet me kane lodhur gjithmone.

c'genjeshtare, mashtrues te medhenj jane. keshtu na e bene dhe ne, po na kaloi shpejt se stambolli me pelqen aq shume. ja u kam falur te tera mashtrimet.

Bane Zot zhgjanderr!!!smiley

dhe rrobat, rrobat sa te bukura i kane. dhe me te liren te blesh vjen ere itali dhe eshre aq e vecante dhe e mire.

Shtetit ortodoks grek, është dita sot t'i tregohet se ku e ka kufirin. Pa ua ngarkuar kush pergjegjësinë, ky shtet i prapambetur që s'ka bërë gjë tjetër këto tre dekadat e fundit përpos se ka vjedhur Europën, i ka dhënë vetes atribute fetare dhe administrative që të jetë edhe kujdestare e ortodoksve shqiptarë. Tërë këto kohë veçse krekoset me Shqipërinë dhe na tregon emigrantët dhe Europën. Armiqësinë e saj ajo e tregon ndaj kombit tonë hapur, duke mos e njohur Kosovën. Mjaft më! Tregoni se ky vënd ka zot, duke:

-Rikthyer statusin e themelimit të kishës Autoqefale Shqiptare, duke larguar "Zyrën e Qeverisë Greke në Shqipëri-Janullatosin". Parlamenti të nxjerrë një ligj shqiptar, ku të cilësohet se ndalohet shërbimi fetar, liturgjitë, etj. në objektet e kulteve fetare në Shqipëri (të krishterë apo muslimanë), të individëve që nuk kanë lindur në Shqipëri e nuk janë me origjinë shqiptare. Kjo do bëjë të mundur që të largohen njëherë e mirë tërë spiunët grekë veshur me rason e priftit ortodoks.

Shqipëria do shpëtojë po e bëri këtë. Nuk do vdesi njeri, jo! Mos kini frikë! Guxim!

Per Zotin, me kete te fundit e kane hak kete! Me sa duket sa me shume i bien dhembet grekut, aq me shume i shtohen pordhet.

Shkurt, qarte, bukur, paster.

orthodokset shqiptare do i kesh kunder. sikur ata te duan e heqin janullotasin direkt, pa nderfutje te asnjeri tjeter, aq me pak te qeverise shqiptare ose shtetit LAIK shqiptar.

nuk i shkojne asnje koker ne meshe. e lene vetem dhe zgjedhin prift shqiptar. 

nuk eshte rastesi qe, fan noli kishen shqiptare e beri ne amerike (ku mergata i ben me patriote njerezit) dhe jo ne shqiperi.

orthodokset shqiptare do i kesh kunder.

nuk e di nga i gjen keto xhevahire ti. keto qe thua ti nuk i bejne njerezit e zakonshem po i organizon shteti me menyrat e tij. ka 23 vjet qe njerzit kane halle dhe probleme, s'do merren me janullen, shtet s'ka keto 23 vjet, dhe shin janulla dhe shpura. ja kjo eshte arsyeja e vertete, jo se ortodokesit e duan. nje pjese e vogel dhe ca te shitur, e duan qe c'ke me te.

kisha nuk ka te beje me shtetin e as qeverine po me NJEREZIT. mos duan njerezit prift grek, nuk i shkojne ne kishe dhe pike.

nuk ka si e zgjidh qeveria kete problem. po Fan Noli qeveria shqiptare e ndihmoj te krijonte kishen shqiptare ? 

xhevariret i nxjerr nga truri une, llogjika, se kam me shume qeliza siç duket nga juaji.

paske paske shume qeliza.

Ketu me pelqeve shume ,ekuiliber e logjike-

Mendoj se keto tensionime te fundit duhen lexuar edhe ne kontekstin e problemeve te brendshme qe po kalon Kisha Ortodokse ne luften midis grekeve dhe ruseve per te marre ne te ardhmen kontrollin e saj.

Olsi smiley po me pelqen qetesia dhe vizioni jot sot smiley

Terhiqen autoritetet greke - ka qene vetem nje keqkuptim ose gjithcka ka ndodhur pa dijenine e qeverise greke

Parlamenti të nxjerrë një ligj shqiptar, ku të cilësohet se ndalohet shërbimi fetar, liturgjitë, etj. në objektet e kulteve fetare në Shqipëri (të krishterë apo muslimanë), të individëve që nuk kanë lindur në Shqipëri e nuk janë me origjinë shqiptare.

Vatikani mund te kete problem me kete, duke u nisur qe nga Ipeshkviti i Lezhes, Imzot Otavio Vitale. 

Por eshte shume e drejte edhe kjo qe thote Monda.

jo vatikani po ne princip feja eshte e lire. se ndryshe nuk do te beheshin te krishtere ose muslimane te gjithe bota. 

Nuk e permenda nga ajo pikepamje.  Thjesht ne lidhje me "projekt-ligjin" e mesiperm.  

Mbrohen me faktin qe shqiperia ska shume vokacione per te prodhuar prifterinj te shkolluar qe te meritojne gradat. 

vatikani do kishte shume problem me kte, sepse eshte praktike e vatikanit te beje levizjen e klerit, italianin ne shqiperi, shqitarin diku tjeter, etj etj.

ky "projekt-ligji" eshte idiot e i thene ne zemerim e siper, po megjithate, sot eshte rasti i arte per shqiperine qe tu tregoje institucioneve fetare se nuk jane mbi ligjin, por i nenshtrohen ligjit si te gjitha sipermarrjet e tjera.

Vatikani ka te tjera ligje ,funksionon ndryshe nga Kisha ortodokse.

nuk funksionon feja si ligj, por si E DREJTE natyrale e njeriut. se ndryshe nuk do i lejonin muslimanet te hapnin xhamija ne europe, ose dikur çifutet te hapnin sinagoga. e po ashtu sektet e çfaredo lloj natyre te lulezojne.

Feja fuknsionon me ligje dhe njerzit e fese duhet ti binden ligjeve te shtetit ku pranojne te sherbejne.

shteti funksionon sipas ligjeve ne karte. çeshtja qe po flasim ne eshte ne lidhje ME PRONEN, jo me fene. PRONEN ne te gjithe boten e kurdohere e ka ndare/rregulluar shteti, dhe jo feja. pranej dhe vatikani u be shtet, se kishte prona te shumta.

Ja urdhero, logjika e paster:

ORA 13: 30 POLICIA SHQIPTARE VENDOS RECIPROCITETIN 
Policia kufitare shqiptare në Kakavijë i përgjigjet me të njëjtën monedhë policisë kufitare greke: Të gjithë grekët që nuk do të justifikojnë arsyet e qëndrimit të tyre në Shqipëri, apo garancinë financiare do të kthehen mbrapsht.

Drejtori i Policisë Kufitare të Kakavijës Admir Abrija urdhëroi të zbatohen procedurat reciproke: ”Të zbatohet e njëjta procedurë edhe me shtetasit grekë. Në rast se nuk justifikojnë arsyet, të kthehen mbrapsht” - ka thënë Abrija duke shtuar se për këtë gjë është vënë në dijeni dhe pala greke.
 
Kësisoj po në mesditë pala shqiptare ktheu mbrapsht 3 makina me 15 shtetas grekë. Dy shtetas grekë të indinjuar kërkonin edhe arsyet e kthimit, duke ngritur zërin por policia ka ruajtur gjakftohtësinë.

shqiptarja.com

ja qe paska shtet ne shqiperi. bravo shqiperia, po ben perparime.

Ne princip eshte krejt e gabuar,nuk zgjidhet shkelja flagranete e nje ligji(levizje e lire ne vendet shenghen)duke shkelur edhe ti ligjin.Jo nuk eshte kjo zgjidhja ...Zgjidhja eshte protesta e menjehreshme e qeverise,note organve greke,europiane,sanksione te tyre...Mandej shkon per gjah ndonjeher Janulla?

nuk eshte e gabuar, pasi ti i pergjigjesh tjetrit ne te njejten menyre, qe ai ta ndjeje s'e c'ben. ky eshte mesimi i vertete, jo ti kthesh faqen tjeter per nje shuplake tjeter.

nuk eshte fjala per sjellje personale.Eshte fjala per zbatim ligjesh.Pra ti nga ana jote shkel nje ligj e je ne te njejten pozite te grekut ligjeisht

ne diplomaci- mardheniet midis shteteve- zbatohet kjo menyre. si te sillesh do sillem me ty.ligj nderkombetar!!!!

ky nuk eshte ligj midis shtesh puna e pare,po eshte ligj i UE,Qytetaret shqipatre mund te udhetojne ne vendet UE pa asnje shtrengim,pra nuk eshte ligj greko -shqiptare kjo qe thua eshte bambinore...Nuk ka si do sillesh do te sileem po si eshte protokolli.midis dy vendeve qe nuk ndrron me ndrrimin e turneve te policeve

Shiko, kerkimi i garancise financiare si edhe prenotimi i hotelit, nuk jane fare shkelje ligji qofte nga pala greke qofte nga ajo shqiptare. De jure keto mund te kerkohen dhe s'ka asgje te keqe. De facto nuk behet. Por nqs. behet krijohen situata si kjo.

Jo  Ols ,nuk mund te kerkohet.Me ligj jo.Nese policia e vendit prites ka dyshim mund te thelloje kerkesen.Me ligj eshte sanksionuar levizja e lire e shqiptareve te paisur me dokument te vlefshem ne vebnde sheghenQendrim deri ne 90 dite  kaq.As sa leke e as ku do shkosh

Nese policia e vendit prites ka dyshim mund te thelloje kerkesen.

Egzakt pra. kete doja te thoja. qe po te duan mund ta bejne. dhe s'mund t'i thuash qe shkelen ligjin.

Me e mira eshte parimi i reciporcitetit. Dhe si e shikon funksionoi.

E gabon edhe Sala ndonjehere smileysmiley

I urrej doganat greke dhe ata policet minoritar qe jane qelbesira njerez. Nuk kam ndjere urrejtje neper rruget e athines, as rracizem neper kafeterite apo restorantet. Familjet greke qe na kane pritur iu thonin te gjitheve me krenari nga ishin miqte e tyre. Ne urrejtjen e kemi peshqesh nga gjakprishurit shqiptar te konvertuar ne grek te qelbur.

Sa per dijeni, ne Kristalopigi, fshati i pare grek kur futesh nga Bilishti (dhe nga vijne shumica e policeve), njerezit jane te gjithe te ardhur nga zona te tjera te Greqise fale incentivave te shtetit grek per tokat.

ne shumeicen e rasteve mesojne shqip ,madje me cilesi shume te mire.Me beri pershtypje dje,isha me nje grup 15-16 vjeçaresh ,gjermane ,holandeze,shqiptare e dy spagnole.Vizite ne San pietro.Shqeruesi kerki qe lutjen finale ta beje gjithsecili ne gjuhen e vet.Shoqeruusi ishte prift roman...

Kam qene ne Medjugorie ne meshen e darkes qe behet ne disa gjuhe njekohesisht: serbo-kroacisht, anglisht, frengjisht, gjermanisht, etj... Shume, shume e bukur.

Do me pelqente nje reagim i qeverise se zgjedhur po ja nuk zgjat kjo pune deri ne shtator ,3 dite kjo vate kjo cudi verore .

do ket te beje me problem si ky prap. bile sa vjen e me te rende. besimet  e ndryshme fetare ne shqiperi, jane bombe me sahat per çdo qeveri atje e kudo tjeter ne bote. 

Ndersa une kam nje ide qe ashtu si ato "rritjet e pagave" ne ikje, edhe ky"vendim" I gjk eshte peshqesh I "te ikurve" per te rinjte.

dmth ti mendon se ata e meritojne shtepine e kultures se qytetit, dhe qytetaret vete per tu kulturuar le te shkojne ne ndonje livadh ?

mire po une, a ta marr fshatin qe familja ime kish si prone ne jug dhe qe popullohet me vllah ? se i kam tapite ?

Une nuk e di hic te verteten e asaj pronesie.po thhem vetem qe, shpallja e vendimit te gjk pikerisht ne kete moment me duket me klecke.kaq.

gjykatat normalisht jane te ndara nga qeverija. per me teper socialistet akoma nuk jane ne  qeverisje. pra gjykata mund t'ja u fuste me mire po ta linte per shtator, ta zeme se kishte ndonje plan.

kujdes ate kleçken se mos e ke ne sy dhe te duket kudo smiley

Si arrite ne kte konkluzion? Me sa di une kryetari i bashkise se Permetit eshte i PS.

Rama komunikon me Athinën zyrtare

Burime të mirëinformuara në Athinë tregojnë se mes Edi Ramës dhe Athinës për çështjen e toponimeve, si edhe për krizën në Përmet ka patur nje komunikim intensiv. 

Kryeministri i ardhshem i Shqipërise i ka kerkuar mikut te tij te majte Venizellos ne Ministrine e Jashtme heqjen e kufizimit per shqiptaret, deri ne fund te shtatorit per ta zgjidhur pastaj perfundimisht kete problem ne rruge bilaterale. Dhe pala greke ka mbajtur fjalen, deri kur kriza e Permetit ka risjelle ne skene fantazmen e toponimeve, diten e mbremshme e sot paradite, kur perseri sipas te njejtave burime, zoti Rama ka komunikuar me Athinen. 

Eshte e konfirmuar se rikthimi i normalitetit ka ardhur fale ketij komunikimi. Nga ana tjeter Edi Rama nuk ka dhene asnje deklarate per çeshtjen e krizes ne Permet, por burimet e Top Channel prane qeverise se re tregojne se Kryeministri i ri dhe ministri i Jashtem Ditmir Bushati jane te angazhuar per zgjidhjen e ketij problemi. 
Mesa duket edhe dialogu i hapur nga kryebashkiaku socialist me perfaqesuesit e kishes eshte produkt i planit Rama - Bushati per zgjidhjen e ketij problemi.
  

/ Top Channel

Autoritetet greke deklaruan heqjen e bllokadës

Pas situates se krijuar, pak para ores 15.00 behet e ditur se Konsulli grek ne Gjirokastër ka telefonuar prane Drejtorise se Policise ne Gjirokaster dhe ka deklaruar se nuk do te kete asnje pengese per kalimin e shtetasve shqiptare drejt Greqise, duke u terhequr keshtu nga vendimi i paradites qe coi prakitikisht ne bllokimin e paprecedente te klufirit mes dy vendeve.

Autoritete greke nuk kane dhene asnje argument se perse e bllokuan kalimin e kufirit, por kerkuan qe te njejten gje, pra zbllokimin e situates, te bejne edhe autoritete shqiptare.

Policia e Gjirokastres beri te ditur se do te heqe menjehere ndalimin e kalimit te shtetasve greke. Nderkohe ne pikat e kalimit kufitar ende nuk ka nisur qarkuilllimi per shkak te kaosit te krijuar qe ne oret e mengjesit, kur greket nisen bllokimin e kalimit te shtetasve shqiptare.
 

Burimi: Top-channel

ja keshtu i paska dashur mushka drute. me te njejten monedhe, me te njejten monedhe me shejtanet greke.

Nuk kam ndjere urrejtje neper rruget e athines, as rracizem neper kafeterite apo restorantet. Familjet greke qe na kane pritur iu thonin te gjitheve me krenari nga ishin miqte e tyre.....

Ke thene nje te VERTETE te madhe Snare . Por fundi me duket jo i drejte .Nuk eshte konvertuar PD ne Greke akoma as Xhibolja .Por ne se baza e propogandes se saj eshte se ...

Nje Popull i rrojtur ne miserje , pa kulture , me Hece -mashtrues sa per drita , pa buke , i Poshteruar deri ne skllaveri , i paffe , nje kamp me tela e burgje , pa shkolla , pa Ushtri ,  ....etj etj dhe qe jehone Ju bejne jo pak bajgezues e mutshqipfoles te lloit Xhibole Cfare te beje GREKU ? Cfare trajtese kerkojme ne nga te tjeret kur babasqapi krenohej si vend Eksportues KURVASH dhe vend i Shquar ne Evrope pas Gjermanise me Kultivim e shitje Droge ?  Kur ky njeri i vret si pa te keq si Berra ne mes te rruges , i hedh ne ere dhe akoma ha MUT me trimeri fejsbukesh si patriot , cfare te mendojne Greket per ne qe i Vune zjarrin Greqise me protesta dhe nuk u vara as qeni protestes ? Kur ky Individ si i Pari kesja Lukunie qe thirret PD-hi i leshoi njerzit pyjeve e Maleve , ferrave e ujrave ...Vetem IK nga ky vend i Mallkuar , cfare te mendojne Greket per ne ?

I lini Urra Patriotlliqet !

Fale situates mbarebotrore dhe nje Mbeshtetjeje zyrtare nga USA , ne nuk na shkojne Pordhet tip Urra Patrioti te Lef... sepse origjina e shndrimit te ketij vendi ne Hale te kujtedo qe i bie rruga ketej eshte vete Qveria e ketij Funderrine alias Sali babasqap Llapaqen Hajdut , Vrases , Bandit , Injorant BAJRAKTAR Berisha !

Ndersa ajo siper juaja i nderua snare , eshte Populli Shqiptar REAL !

Nje i afermi im kish qene me pushime ne Parga. Te gjithe tha flisnin shqip por te gjithe e mohonin qe ishin shqiptare. 

po ben namin rosetta stone me paketen shqip, ne greqi...

Po me ate nam te keq qe morren shqiptaret atje Rono, nga 1-2% e emigranteve, natyrisht qe ata do e mohonin se ishin shqiptar. Me tregon edhe çuni i xhajes qe ka 23 vjet atje, nga te paret, e kur i them qe greket sillen shum poshtersisht me ne, me thote qe; kur vajtem atje, na priten si heronj, s'kaloi as 2 vjet  veç kur filluan te na shohin me tjeter sy. 

jo me larg se 60 vjet me pare ata qe identifikoheshin si shqiptare  u shperngulen masivisht.keshtu qe frika ruan vreshtin,megjithese qe sapo te degjonin te flisje shqip ,te flisnin shqip me kenaqsi.duhet te dini se greqia nuk njeh asnje pakice kombetare.

eshte vend shume i bukur,me ullinj te vjeter. tani qe isha une kishte edhe goxha shqiptare,nderkohe qe shumica absolute ishin italiane. ua rekomandoj atyre qe nuk kane qene.

 

Nenqeverine e Berishes Shqiperia hyri ne Nato ,qytetareve shqiptare iu dha mundesia e levizje sse lire pa vzia ,pa radha poshteruese neper ambasada e  seksere  mafioze.Pa marre rrugen e malin e detin, duke lene kockat,e sidomos pa plumba kufitaresh ne gjokse djaloshash

lere lere c'kane hequr shqipot e shkrete. 50 vjet i izoloi dulla, 20 vjet europa kot se koti.

'Nenqeverine e Berishes Shqiperia hyri ne Nato ,qytetareve shqiptare iu dha mundesia e levizje sse lire pa vzia ,pa radha poshteruese neper ambasada e  seksere  mafioze.Pa marre rrugen e malin e detin, duke lene kockat,e sidomos pa plumba kufitaresh ne gjokse djaloshash'

 

Ne kembim te reciklimit te mbeturinave industriale nga vendet perendimore (qe doli 2 jave pas liberalizimit te vizave) smiley

 

Dhe udhetimin ne vende tjera me liberalizim te vizave apo jo, mund ta bejne vetem ata qe kane lek. Kisha pas deshire te di statistikat per numrin e atyre ne Shqiperi qe jane duke shfrytezuar privilegjin e udhetimit pa viza smiley

Prit kur te behet referendeum per kthimin e vzave tesh ne Shqiperi.E po ju kete nuk duroni dot ,qe nuk merrni dot avionin ftatshe,qe ka me te zote ,qe kane pare me shume ,qe punojne me shume....

Si thoni ju harro mushke valarene...Tesh asht koha e te zotit.Por ...shof e lumturuar sidomos prinderqe shkojne etek femijet e tyre,niper e mbesa dygjhusha neper aeroporte qe presin gjyshat te ngarkuar me raki e kernacka ,madje edhe me Trahana me tha mikja ime Luljeta...smileyO Zot sa bukur....

Biznesi i skafeve ka qene nje nder burimet financiare me te fuqishme te socialisteve.

. smiley do ta kerkojne dhe s'do ta gjejne me. Do ta bejne harram 50mije lekshin e votes. Do te pendohen, por do te jete vone, shume vone. Eeeeh
smiley

Kshu eshte kur lejon emigrante te kalojne kufirin sipas qejfit. Te mos kishin ikur te lypnin pune andej, po te rrinin e te punonin tokat e veta, s'do te na kishte greku ne dore e do t'u leverdiste atyre t'i mbanin punet mire me ne.

po tokat a nuk u bashkuan ne koopertaiva!!!

Ca thu moj ca thu? Ca lidhje kane keto fjale komunizmi? Ju ka mbetur koka ne ate kohe. Duket qe keni mall. Ikni rrini pas bythes se Sales, se aty eshte komunizmi sot per sot. 

 smiley smiley smiley

perse i nxjerr gjuhen shenjes se fitores dhe paqes? 

E para nder shoqe  / e para ne detyra / kur haje mollen e kuqe / te shendriste fytyra ...smiley

Eh moj shtojzovalle sa kemi kendu atehere mos me hik as ti nga Atmja e mos me braktis gja e gjind . Hitleri jone Demokrat alias Babasqapi din me zhgatrru me Bandat e Hajnave tij cdo qosh dhe bace Mollesh , mos me ti lane TY moj shtojzovalle me i hanger dhe me rujt njato te linjta e me kene fain si Jozefina . Dhe nga Fejsbukja , ja marsha sa bukur po din din me turtullue " ne kem Hi ne NATJE "

Te vjen keq kur sheh nje shtet me nje kembe ne varr si Greqia, te vazhdoj te hungerrij kot per gjera qe si takojne. Asnje shtet ballkanas nuk ka pare ndonje te mire nga ta. Aq me pak shqiptaret. Nga gjithe grupet e emigranteve qe vershuan jashte pas 90-tes , ata te Greqise ishin me fatkeqet. Gjithmone me ka ardh keq per ta.

lejohen të kalojnë në kufi vetëm ata qytetarë që kanë leje qëndrimi e karta greke

mire qe lexova kete, se po kujtoja se askush nuk lejohet te kaloje kufirin smiley

Ju jeni ftof ne tajare, per kaq pakogje e bete gurgulene ju???

per me teper qe:

 

Ora 14:30-KONSULLI GREK NË GJIROKASTËR ZHBLLOKON SITUATËN NË KAKAVIJË
Pas kthimit të ndërsjellë që po u bëhej udhëtarëve shqiptarë dhe grekë nga palët kufitare përkatëse, situata ka marrë zgjidhje nga konsulli grek në Gjirokastër.
Pasi ka telefonuar drejtorin e Kufirit në Kakavijë, konsulli i ka bërë të ditur se: “nga momenti që flasim nuk do të ketë asnjë problem me shqiptarët”.

nuk jane loqe grekerit. po t'i bllokojme ne grekerit minoritare me letra te greqise (TE GJITHE dmth), zgjidhet perfundimisht dhe çeshtja e vorio-epirit. smiley

nuk ka me kembe greku ne shqiperi. 

Zonje me nje zamet mbrapa .pak ma qete .Jeshe tine me nje Grup tjeter qe u mallengjeve nga theniet e "kadarese "Popull Skllav " do te thote 50 vjet qe te mbajti Diktatura i duhen shtuar edhe 1950 vjet te jera te pakten te heqesh Skllaverine !

Isha perpara dy javesh ne Greqi per pushime. Perpara se te mbrija ne kufi me Greqine u kujdesa qe ne nje dosje te sistemoja dokumentin e prenotimin e hotelit, vertetimin e pageses qe i kisha bere axhesise turistike, si dhe lidha me nje llastik te holle 1200 Euro me kartmonedha te prerjes 100. Koheqendrimin ne hotel vetem me mengjezin e perfshire e kisha per 7 nete. Kur kalova kufirin pervec pasaportes dhe dokumentave te makines nuk me kerkuan gje tjeter, por ama une isha i pergatitur. Kjo do te thote qe te jesh shtetas i pergjegjshem, por a jane keshtu te gjithe?   

PS. KIsha edhe primin e siguracionit shendetesor per nje periudhe 2 javore, por nuk ma kerkuan.

e shikon ti? s'paskan faj fare fare greket, sipas deshmise se kuazos nga kufiri.

Shume te drejte ka. Jane hequr vizat. Nuk eshte se jemi futur ne Shengen. Ne te kundert nuk do behej kontrolli ne policine kufitare.

Policia e kufirit po te doje mund te kerkoje garancine financiare dhe prenotimin e hotelit. Eshte elementare. Me duket e cuditshme qe nuk e dini kete.

PS: Plus siguracion shendetesor si edhe siguracion per makinen (nese me makine).

sigurisht sigurisht qe e di. po problemi nuk eshte e di une apo jo. eshte gjetke. grekerit po kthejne ne mase kot fare, me dhe pa arsye, kete e di dhe bufi. megjithate deshmia nga kufiri tregon qe grekerit jane shume shume te mire dhe dhe ... s'di c'te them me dhe si t'i falenderoje ...

megjithate deshmia nga kufiri tregon qe grekerit jane shume shume te mire dhe dhe ... s'di c'te them me dhe si t'i falenderoje ...

Po jo pra, nuk tha kete qe po thua ti, Kuazi. Pse keqinterpreton?

kjo ironia jote e holle tamam si ajo letra e saj e bute ...

Nuk eshte ironi, o teta.

Po dhe ti, nga gjithe ato sugjerime qe te dhame ku te shkoje per vacation, shkove e perfundove ne Gerqi? lol 

si dhe lidha me nje llastik te holle 1200 Euro me kartmonedha te prerjes 100

nuk bohet or jo! Berber, thuj t'verteten, i kishe fut ne breke apo ne corape?

Gjynah si gezohen shqiptaret e shkrete nderkohe qe nje vend pordhe si Maqedonia ka 23 vjet qe i tregon grekut kufirin te thana. Para disa vitesh Maqedonia ktheu ne kufi nje kontigjent me disa qindra ushtare greke qe do te kalonin tranzit per ne Kosove. 

Too little, too late!

sigurisht qe kemi te drejte te gezohemi. te pakten filloi, me mire vone se kurre. apo ti je me ate kurre-n????

Po ca kan bo mi Lire, mbas 23 vjetesh ja arriten me perdor reciprocitetin. 

Urraaaaa

Ron, '90a i gjeti shqipot me xhepa dhe bark bosh. Eshte e lehte me bo krahasimin me Maqedonine kur ke gjys milion shqiposh qe punojne andej dhe mbajne me buke t'pakten dhe gjys milioni ktej

per ate pune edhe 88 me xhepa dhe bark bosh i gjeti

po shteti i '88 mbante veten me garjet o burr se dhe ai me benevreke neper kembe ishte. Ne '88 ala ishte teoria e "barit me mire sesa parimet". Po ne '90 u pa qe as bari nuk dilte mo

Na i fshiu Gjembi o K/tar korespondencen ? Po  ku e pa te keqen nuk e kuptova ? Mos valle pse une recitova per ty dhe Blogu do jete kunder kultit te Individt .Sidomos kur  ngrene Hymne !!!!! Ketu e mirkuptoj , po e verteta qe ti zoteron Aftesi Hingellitese te cilesise se larte nuk Mohohet !

Si duket do kemi qene jashte prurjes .Me bar besoj do vijne prurje te tjera ashtu si dhe me benvreke ! Mbahu kryetar smiley

na e fshiu xhibi xake. Edhe komplimentin tim per vetite e tua kuruse e fshiu.

 

lidhe ushkurin

Bredho e keni bo ket 1990 si gozhden e Nastradinit ose si Enveri 1938-ten.  

Per here te pare kam qene ne maqedoni ne vitin 1994 dhe pervec rrugeve qe i kish po aq te ngushta por me te rregullume Maqedonia e 1994 nuk kish ndonje ndryshim me Shqiperine e 1994. Po si tha Pashko Vasa "po sot me thuej si je?" Sot me duket se Shqipnia ne shume drejtime ja ka kalu Maqedonise ama Maqedonia kufinin te thona Greqise, atyyyyyyyyyyy!

Ron, une kam shkel maqedonine me vone, ne '96 po ndryshimi ishte per t'ja marre me "oi". Dhe jo vec cilsia e asfaltit. Shko e krahaso nji byth Ohri me Pogradecin fjala vjen. Qy n'qafe thane shifej ndryshimi i frikshem. Kjo nuk justifikon faktin qe kena pas 20 vjet qe shtrojme rruge sot dhe hapim gropa neser per me shtru kabllin e telefonit po ajo gozhda qe permend ti, eshte fakt i pamohushem, na pelqen apo jo ne. Ty t'mungonte nji rrjet qe t'perballonte me shume se nji TV per apt. o burr, ti sot po nderton ala ujsjelles neper qytete, pa fol per kanalizime e rruge...kurse ajo jugosllavia e zhytme ne borxhe i kishte rregullu kto gjona t'pakten. Po hej, ne nuk ja shtrime doren kujt apo jo? me mire pa brek n'byth po krenar!

Tunde kryetar tunde .Krenohu .  SOT me para Kurvash e Trafikantesh jemi Lartesuar deri ne Kufijt e absurdit . Krenohu se ne korrik Ohriotet e kishin feste se shihnin Italine ne Tv prej nesh smiley nga Poradeci . Krenohu iTredhur se deri ne 54 posta qe vinte pe Amerika  e gjetke adresonte KAZAJA e Staroves , Poradec - fshat . Krenohu i Tredhur se u be qytet dhe i planezuar per te dhjere jo me shume se pese mije Poradecare per tu rritur Gradualisht e sipas kellqeve e xhepit te Shqiptareve , ndryshe nga sot qe fale Jush e populluat me 30 mije popull , pa kanalizime edhe e mbytet ne MUT me parate e te tjereve! .

Dhe me qe paske pas shikim fajkoi nga Q.Thanes smiley .Nuk e vure re se ku e kishte teritorin e Vilave Zbulimi Gjerman ? Apo prandaj e paske pas shikimn e frikshem smiley Kushedi sa je trembur e ke qare me oi oi , fat i keq o Shqiperi smiley

 Tunde ta mar vesh Bota mbar /  se kjo parti ka krye/ar !

Mbase kushedi eshte me mire pabreke dhe pa gje mbrapa se sa krenar e te rrotullohen topet e tjetrit .Po kush te kundershton ty  o kryetar mencuria !

menien te topet e ke 24/7. Mire qe nuk kam studiu frojdin si heretiku se tani do t'thosha qe kjo mani reflekton naj traume qe ke pesu duke lujt me topet e gjyshit ne moshe te njome. Po sic te thashe, une nuk kam studiu frojdin

E di e di Kryetatr .Nuk ke interes per Topet se po ti kishe do kishe dhier mu ne Frojd .Kush te del ty perpara po te ishe me dy .Me nje dhe s'po ka Harem qe nuk te ben Ftese .Po ke qellu i bese kopuk .I ke dhene fjalen ....smiley dhe e mba ! Po keshtu per ndonje shikim te "frikshem " kur zbrisje nga qaf Thana nuk kishe per Plotesim ? Apo i ke mbushur qe atehere dhe nuk do ta zesh me ne goje smiley

Dhe po iki se u bere gaz i Botes jo vetem me Injorancen patetike qe te karakterizon , por edhe me menyren e te paraqiturit mendimit  si pordh e Madhe qe Trondit Themelet e Shkences Bathoriste . Do te shtoj dhe nje qe te pakten te ndihesh rehat ne krahsimet e tua madheshtore te pas 96 !  .Ohri eshte kryqendra e Krahines ...Edhe Liqeni njihet Liqeni OHRIT ! Qytet Shqiptar ne shekuj ! Besoj ke kaq kulture me qe bisedon edhe me Ronin , qe te mos vish me si Infantil me dengela lef ....smiley

Thuaj Gjembit te seleksionoj kur te fshij .Te mos te ta fsheh Injorancen Politike te Njfjes se FeLlTe te Shqiperise !

pa merak xake, ik e boj naj dore muhabet me naj domenikan se ppu nuk lu prej venit

Bredho po edhe gozdha e Nastradinit edhe 1938-ta fakte te pamohueshme jane. (mbase gozhda ha debat). Nuk e maj men se kush e pat thone qe Enveri nga 1970 hoqi dore nga krahasimi me 1938-ten. Pra si i bi? Ne 45 fitun pushtetin komunistat ne 70 hoqen dore nga krahasimi me 1938. Pra i bika ta ken var pallton te gozhda e 38-tes per 25 vjet. 2013-1990 = 23. Ne rregull qeke Bredho, te takokan ta varesh pallton edhe 2 vjet te tjera te gozhda e 1990-tes.  

kjo e '38 me ka shoqeru ne cdo tekst libri kshuqe ajo e heqjes dore ne '70 tingllon si mit urban sepse etaloni i '38 ka qendru heroikisht. Vecse atehere nuk vinte njeri ne pikpytje arritjet, sot kjo eshte e modes, ne vartesi te pozicionimit me pushtetin (pro apo kunder).
Mgjte, ne po diskutonim diferencen me Maqedonine. Kshuqe edhe po ta marr te mirqene cdo statistike te Enverit per post '38, kjo nuk i heq asgje asaj qe ishte diferenca ne infrastrukture me Jugosllavine e me Maqedonine

Ore si fakte historike do ti kesh te dyja ne libra shkollore si 38-ten si 90-ten per jete te jeteve. Kot nuk quhen fakte historike. Po ne tjeterkund e kishim llafin. Bredho une them trimin vrije, haken mos ja ha! Edhe dy vjet te takon vlla ta varesh pallton te 1990-ta! 

ca dmth fakt historik mer Ron se po m'cudit. Ca ka pas historike '38? me the qe kishe nigju qe Enveri kish dhon urdher qe t'mos merrej me per baze krahasimi dhe un te thashe qe derisa u zevendsun tekstet, pas '90, e kam lexu rregullisht ne libra si etalon zhvillimi. Dhe t'kuptova mire ku e kishe llafin pranej te thashe, qe edhe sikur me i marre te mirqena cdo statistika krahasimi me '38, kjo nuk i heq asnji pike ndyshimit te frikshem me Jugosllavine, me apo pa t'varme palltoje!

Une kam respekt per Ju Ron por jo kur shkon per Inerci . Pas 64 ndalohej me Udhezim Partie  te permendej Krahasimi me shtetin e Kohes Zogut ...kjo qe per saktesim kohe .Ndoshta ke te drejte se ne Ushtri na thonin komandantet  deri ne 90 'ah Ju doni vetem pese minuta Regjim Zogu ,  dmth te te dhisnin ne HU !

Dhe ajo qe eshte kryesorja duhet kuptuar mire  dallimi midis Koheve .Behej midis nje KOHE qe kurva Afmet , nuk la me Kurvar pa i hapur shalet deri sa ja mbushen ne GRYKE dhe iku si Buce , duke Vjedhur e shitur Vendin e shndruar ne province Italaine , me nje Kohe kur Shqiperia merrte ndihma dhe prodhonte e jetonte si Shqiptare e si Shqiperi .Tani une ndoshta dhe e kam Gabim se para diturise se Kryetarit nuk mund te dal , sepse ai parapelqern Tope varur nga mbrapa po nuk ha bar ama !

Ja pse  them  duhet me qene me i venndshem kur behen Krahasime .

Keta nuk kane vare Gozhden ne 90 .Keta po Hane e Pine qyl qe prej '90 duke Vjedhur , Grabitur e Shitur Mundin e Ceshitet pa i dhene asgje Popullit ,dhe duke e pervetesuar Gjithshka per vete , cdo gje qe kishte Shqipria te krijuar  deri ne ate vit .Ndryshe do ishte krahsimi , pavaresishte se nuk jane me Shqiperi e Paster se ashtu eshte Koha , por te pakten e te paktave te kene nje KRAHASIM ne cdo fushe qe te duash ti ! E lexon kryetarin tim apo jo ..Poradecii - thote smiley

Me duket dallim i MADH apo jo ?

zvicerane 

nejse, you get the point

you sure?

about what?

ishte pytje per alben. Edhe une zviceriane e dijsha

zvicerane

ok, kjo eshte pytje per gjuhtaret. Nuk di t'kete rregull pergjithsus gjuhesor po rather specifik per cdo rast.
Per prove:
meqe itali->italiane, pse jo greqi->greqiane?
ose meqe turqi->turq, pse jo greqi->greq?

ose belgjike -> belgjikane

duhet pyt Pjeri per ket

Pjeri thote belgj, kte e gjen dhe ktu por edhe te VQ (duket qe e ke lexu perciptaz)

Pse ta lexoj? Eshte si te lexoj disertacionin e Ajnshtainit, nuk mor vesh gjo. Do pres derisa ti bej dikush ndonje book review te detajum ose deri sa Pjeri te kete wikipedia page.

ne anglisht njehere eshte thujse e pamundur te perkthehet se ka terma specifike qe nuk i pershtat dot. Te duhen 2-3 fjali per te pershkru nji term fjala vjen. Nuk eshte liber per te gjithe Deion. Edhe Beluli qe sot arrin te konspektoje VQ, e ka arrit pas nja 5-6 here lexim pa e heq markerin nga dora, deri sa i thahej boja

Mjaft mo mjaft se joke is over. Sa vjec je ti njehere? Po te imagjinoj diku te 40. Alamet buri, vazhdon perserit te njejtat fjale over and over. Kinda boring, you know. smiley 

Me ty e ka Bredho.

po m'gju po un i kam dhon llafin gjembit

Me duket se po gju Pjerin terthorazi, jo ty

po qe se plotson kriterin e ligjit anti-kompensate, mireseturdhroje, perndryshe t'i fusi naj subvencionim me silikon qe Pjeri ta diskutoje si sukses ekonomik

Ma konfirmo pak te lutem, por me sa di une Pjeri eshte gjithmone liberal me subvencionet, dmth mundohet te subvencionoje edhe aty ku nuk ka nevoje. 

Po nqse eshte sektor fitimprures mund te shifet mundsia e subvencionimit vecse per te gjet fondet, duhet konsideru mundsia e emetimit te ndonje obligacioni

Bredh ca propozon konkretisht, obligacione anti-kompesate? Mendoj se ne esence jane te te njejtit sektor me obligacionet e te vdekmve, rritet shitja njonit bje e tjetrit.

Jo-jo Deion smiley

Pjero si thu? Ke nai menim per ket shkembimin Bredh vs M_Ll

Bredhash, na fol dhe 1here per ndjesine qe perjeton sa here permend VQ? smiley 

ndjesi orgazmike. Per kte e kishe llafin? po nuk kam kohe te t'ndihmoj per detyra shpie lidhur me VQ. Per kte lidhu me Pjerin direkt, them un

Ok whatever. S'kishe pse e zgjasje me. lol

M_Ll, ju lutem te mos attack anymore. A jemi clear?

boring like your english?

Moza, eshte 47 vjec. Alamet burri? Nqs ti quan alamet buri nje shkurtabiq me bark te madh, gjysem tullac e me unibrow, OK smiley  Nuk i ngjan fare te motres i shkreti. Jo jo nuk e kam takuar ndonjehere bredhin, por i njoh te motren dhe kam pare foto qe ka dale ajo me te.

Bredho dil na e sqaro kete punesmiley

Belgjikiane. smiley

Deion, Pjeri thote: belgjit..smiley

flm Belul. Edhe Bredhi ma konfirmoi kte gje. Ktu dallohen studiuesit si puna juaj nga fansat si puna ime. 

ajo italia <-> italiane/i eshte huazim po ashtu siç eshte grek (me K).

turc (me K) dhe turquie (shkruhet me Q por qe lexohet po K) e ka dhe francezi. siç duket ne e kemi nga ata.

emertimet jane te shumtes huazime, nga gjuhe te tjera, (bile fjala eshte perdorur ne popull perpara se te shkruhej, pra kur gjuha fillon te rregullohet me ligje drejtshkrimi) prandaj dhe nuk ka rregulla gjuhesore t'i permbledhin. francezet bejne gallate me prapashtesat qe marrin emertimet e ndryshme. 

e vertete, jane huazime ne te shumten

Personalisht une besoj se kjo qe ndodhi eshte veper e iniciatives se segmenteve te caktuar periferike te shtetit grek (perzier me qarqet klerikale-shoviniste ketej dhe matane kufirit) dhe i besoj deklarates se autoriteteve greke se:

“Nuk ka gisht, shteti grek për veprimet që janë ndërmarrë në kufi, por veprimet janë marrë nga persona të paautorizuar."

Kjo tregon se ndyshe nga cfare shume shqiptare mendojne qendrimet agresive te Greqise ndaj Shqiperise nuk eshte e thene te jene patjeter veper e politikave zyrtare te Athines. Madje kjo tregon gjithashtu se Athina nuk ka sovranitet te plote mbi gjithe Greqine dhe politika  e saj eshte mjaft konfuze.

 

Se dyti, shembulli i zbatimit te parimit te reciprocitetit tregoi se kur shteti shqiptar kerkon te mbroje qytetaret e vete ai i ka te gjithe instrumentet per ta bere kete dhe te vjen keq qe kjo nuk eshte zbatuar dhe me pare.

Nga dalim ne konkluzionin se faji per dhunimin e shqiptareve nga ca frangja periferike te shtetit grek perzier me interesat e klerit i duhet kerkuar me se shumti mungeses se autoritetit te shtetit shqiptar.

Se dyti, shembulli i zbatimit te parimit te reciprocitetit tregoi se kur shteti shqiptar kerkon te mbroje qytetaret e vete ai i ka te gjithe instrumentet per ta bere kete...

Pse e vije ne dyshim ti qe shteti shqiptare i ka pas te gjitha instrumentet per te mbrojtur qytetaret e vet???

 

Absolutisht jo, por jemi mesuar aq shume me pasivitetitin (ne rastin me te mire) dhe me punen armiqesore ndaj interesave te Shqiperise (ne rastin me te keq) te shtetit tone, sa nje shembull i tille (pra ai i zbatimit te parimit te reciprocitetit) duhet t'i hapi syte kujtdo se per sa pak vuajne shqiptaret.

ne kushtet ne te cilat ndodhet greqia, nuk ka asnje interes te ashpersoje marredheniet me shqiperine, apo cilido tjeter, sidomos sa i perket relacionit shtet - religion

ndersa sa i perket reagimit "reciprok" shqiptar, ai vjen nga qeveri ne ikje, ku vete kryeministri kerkon te leje kujtim te mire, prandaj dhe vepron pa kalkulim politik. ai lun Burrin.

qeverija tjeter, nuk do jete ne te njetjen pozite. keshtuqe reciprociteti do t'i jete i pamundur la luaje. po aq sa greqise ne kete moment, politikat agresive qe zakonisht nuk i kane problem t'i luajne.

 

 

Myftinia Shkoder, 21 gusht 2013.

 

Ku eshte dinjiteti yne kombetar, sot ne 2013?
Akoma shqiptaret mbajne radha te pafund per te kaluar ne shtetet fqinje?!
Kush jep llogari per kohen e tyre, per investimin, per durimin,
per perdhosjen banale, per.., per..!?
A ka zgjidhje per kete? Ka, normal qe ka!
ME E PAKTA, BOJKOTO EDHE TI MALLRAT E ATYRE QE PERDHOSIN VELLEZERIT E TU SHQIPTARE!

Po lene me thui Myftnise mos u ngatarro ne pune qe Allahu ja ka nda tjeterkuj

smiley Reagim me nota patriotike me duket mua jo fetare..

Feja per fetaret, patriotizmi per patriotet. Mos i ngatarroni te dyja se bohet puna mut masnej

Pse nuk ka lidhje mes fese dhe patriotizmit?

Nashti myftiu te boj kuven me te veten ne Shkoder dhe ca te tjere ne Kosove dhe te ndajne mendjen si fillim, a thuhet musliman shqiptar apo shqiptar musliman.

Bame mos provoko ti ere shejton. Ne islam ne fillim eshte besimi pastaj kombesia!

Kombi dhe feja nuk eshte e njejta gje, por te dyja jane pjese e identitetit te njeriut.

identitet i njeriut eshte vetem RACA ! asigjo tjeter.

dmth eshte si tek kafshet, pa asnje ndryshim tjeter.

identiteti yt mbase,ai i imi ka ca cilesira te tjera...e sidomos qe me dallpjne nga kafshet.Por meqe ti qenke i lumtur ,nuk ka problem

po per pashaporte biometrike ça te marrin ty motra ? a nuk te marrin elemente te trupit tend ?

pse nuk mjaftohen pra vetem me te shkruarat si me pare, emer, mbiemer, fe, ngjyra fokve, etj ? 

Shoku me duket se nuk e ke te qarte cfare dmth identitet.

je ti shoku qe nuk po kupton se ça thuhet. diskutimi kam pershtypjen te tejkalon. 

identiteti fillon me ate qe quhet race, si pallati me themelin. ta tjerat jane veç veshje, e qe lidhen bile me themelin. kur s'ke themel te forte, nuk vendos dot shume gjera siper, se te prishet ekuilibri dhe shembet ndertesa. siç çdodh ne fizike. jane ligjet baze te funksionimit te gjerave, te universit, te pakten ketij tonit, qe njohim.

Po e parashtron shume shtrember ceshtjen. Identiteti dhe identikiti jane dy gjera te ndryshme. Identiteti eshte teresisht personal, i bazuar ne perceptimin intim te individit. Psh nqs e pyet Obamen cfare je, ai fare mire mund te te pergjigjet jam amerikan ne fillim, mashkull per se dyti, demokrat per se treti, dhe ndoshta edhe afro-amerikan ne fund fare. Ti nderkohe po i imponon atij identikitin apo tiparet rracore si themelore ne identitetin e tij, gje qe nuk ka kuptim. Identiteti i individit nuk eshte universal, por partikular. Nqs do te flasesh pastaj per identitet kolektiv, bujrum. 

perpara se te jete amerikan Obama eshte zezak, ose njeri me ngjyre te zeze. dhe do te kishte ngelur i tille sikur te bardhet mos kishin shkuar asnjere te pushtonin afriken, ose te lidhnin ura komunikuese per gjithmone me te.

Obama instiktivisht do te reagoje si i zi, neqoftese ta zeme ti sulmon nje te zi, dhe ai ndodhet prezent. dmth do behet aleat me te, ngaqe ndjehet shume prane tij (se teje) natyralisht.

kur shohim nje ari qe i jep biçikletes ne cirk, a mund te mendojme qe te gjithe arinjt i japin biçikletes ? nje keshtu eshte dhe puna e sjelljes se EDUKUAR. sot njerezit jane edukuar, kjo i ben te duken njesoj, edhe pse si mekanizem, ata nuk jane fare njesoj me njeri-tjetrin.

gjithashtu une nuk po them qe ka raca me te mira se te tjerat. se fillimisht duhet shpjeguar se çfare nenkuptojme me te mire dhe te keqe. une po them qe jo te gjitha racat jane bere per te jetuar ne te njejtat kondicione jete (ta zeme ne demokraci ose çfare nenkuptojme me kete lloj organizmi ose diktature apo çfare nenkuptojme me kete lloj organizimi shoqeror).

pra ne shqiptaret duhet te gjejme ORIGJINALITETIN tone, te kuptojme ate qe per çfare jemi ndertuar, te afte te bejme me mire dhe qe lidhet me qenien tone, jashte çfaredo ndikimi rrethanor (sidomos artificial si ky i sotmi i shkaktuar prej komunikimit nderkombetar te shpejte). 

lexoje prape ate qe te shkruajta me lart se aty e ke pergjigjen. faji eshte i imi qe harxhoj kohe kot.

ate pergjigjen tende ta hedh poshte ai qe zbuloj ADN dhe mori per kete çmim nobel. e quajten te rrjedhur per kete gje, tipat me mendimin tend dhe qe sot jane shumica. (te bukur ka me pak se te shemtuar)

ti lal tregon teorira qe une i di ka kohe, se eshte morali i sotshem (politikisht korrekt), as me shume e as me pak.

harrova dhe diçka, nje orthodoks shqiptar eshte me shume shqiptar apo orthodoks ? kush e ben dallimin e tij me nje orthodoks grek ? cilin kane pra per identitet, sipas teorise tende (me Obamen) ?

po pra dhe eshte me e hershme si pjese e identitetit te njeriut, sesa kombi.

komb do te thote, RACE. ne shekullin e 19, fjala race ishte sinonim i asaj popull, dhe perdorej gjeresisht ne shtyp ose shkrime. pas krimeve te nazisteve me çifutet, kjo u kthye ne TABU.  

por nuk do te thote se nuk ekziston. kur studiojme kafshet dhe ku nuk i perdorim akoma tabute, raca vetem i percakton llojet (jo te gjitha lopet bejne qumesht, ose mish, njelloj, ose delet lesh, etj). dmth per te analizuar te shohin se ça ngjyre i ke puplat jo se ça ke ne tru si qenie.

Komb me shume eshte unitet gjuhesore,kulturore etj.  sesa unitet racor. smiley

po kush po thot mi moter qe jane e njejta gje? Pse mytesh me nji pik uje? E kishim llafin te pesha qe feja ka (duhet te kete) ne identitetin e nji muslimani. Sipas teologve islamike feja lu rrol primare kurse kombi lu rrol sekondare ne formimin e identitetit. Kaq!

te gjithe fete e tjera bejne njesoj me muslimanen. mos harro gjithashtu qe ajo ku muslimanet ndryshojne nga te tjeret, eshte se jane ARABE, pra fillimisht ishin nje race. pranej dhe lidhja me nacion ose shtet, aq u ben. po ashtu tek çifutet. 

ndersa tek europianet shohim qe ndryshimi ne fe, ben dhe ndryshimin ne komb, megjithese raca eshte e afert. psh irlandezet ne veri (katolike <-> protestante) tek serbet dhe kroatet (katolike <-> orthodokse) etj.

pra ka raste ky feja sherben si ndares ose percaktues i nje nacioni, e ka raste ku ajo sherben si element permbledhes, pra zhdukes i nacionit / kombit. 

Vetem ky myftiu i shkodres te mos foli si patriot. ky qe thote kemi bashksundu me Perandorine Osmane, ky qe nuk lejoi me u vendos ne shkoder busti i Nane Terezes, ky asht taleban( jo mysliman) qe i duket sikur ka mesu prej cezarit, perqaj e sundo, po fatmirsisht ska aq tru sa me i vu shqiptaret kundra njani tjetrit. 

Myftia ka lezet kur asht shkodransmiley i xen vend fjala...Allah Akbar!!

Nja dy mendime nga nje besimtar ortodoks shqiptar...

Ata qe i bllokojne shqiptaret te kthehen ne Greqi bejne shume mire. Pas 23 vjetesh diskriminim vetem nje sadomazokist mund te vazhdoje te kthehet tek torturuesi. Shqiperia sot eshte me mire se Greqia, nje vend i falimentuar moralisht dhe ekonomikisht.

Janullatosi duhet te zevendesohet nga nje prift shqiptar, meqe eshte ne fund te jetes se tij. Mire ne 92 qe nuk kishim prifterinj te sakte, por sot kemi plot. At Nikolla Marku do ishte nje kandidat shume i mire.

I kam rene botes kryq e terthor, e rrotull e rrotull, por deri sa te vdes nuk kam per te shkelur ne token Greke. Nuk kam per te shpenzuar asnje qindarke ne token greke. Per me teper e kam ne mision personal t'ja bej te ditur gjithe bashkebiseduesve ne gjithe boten se cfare hajdutesh, shovinistesh, e kriminilesh jane greket. E kam fjalen ne menyre sistematike, se grek te mire nuk kam njohur. Edhe per Serbin kam me shume rrespekt se per grekun.

Pas 23 vjetesh diskriminim vetem nje sadomazokist mund te vazhdoje te kthehet tek torturuesi.

 

smiley 

Pas 23 vjetesh diskriminim vetem nje sadomazokist mund te vazhdoje te kthehet tek torturuesi.

 

fmg, merre me qete.. jane thjesht shqiptare qe shkojne disa dite apo disa jave te vizitojne njerezit e tyre te afert qe jetojne e punojne  prej  vitesh ne Greqi. mese normale kjo!  perndryshe, besoj  qe   as qe nuk duan tia shohin syte grekut  dhe tokes greke..smiley

te ishte ashtu nuk rrinin atje. apo ngaqe tani eshte vone dhe nuk kane ku te ikin me ? femija u rriten dhe ata vete u plaken.

gjysma grekve jane te mire, bile i kemi vellezer te nje gjaku. vetem se nuk udhehiqen prej te tyreve historikisht, kisha eshte bizantine, dmth e atyre qe nuk jane nje gjaku me ne, e te ardhurve. Helene ( i Henes, i ardhur nga hena) Turk/q (te yllit/qiellit, sipas Kolias keta u quajten hellenet e rinj nga vendasit, prandaj dhe morren edhe vete gjysme-henen ne flamur, ngaqe siduket u pelqeu ideja) smiley   

 

At Nikolla Marku do ishte nje kandidat shume i mire

Pervec se eshte medioker,eshte edhe i martuar me femije,pra kushti per te qene peshkop,duhet te jete nga radha e murgjerve,pra i pamartuar

po mo po, ke te drejte!  kryepeshkopi nuk duhet te jete i martuar, por single.  nga  ata qe mbajne çorape roze..smiley

Kjo tregon se ne kemi shtet pa breke, i bome me legena.
Dhe qe kisha ortodokse "autoqefale, Shqiptare" eshte per interesin e klaneve nacionaliste Greke.
Greqia (pa buke ne goje) po shkel ligjet e EU's keshtu qe qeveria dhe organizatat e tjera ta njoftojne urgjentisht Evropen per ket lloj diskriminimi qe u ben Greqia shtetasve Shqiptar.

Ka nja kater pese dite me rradhe qe sa hyj ketej, ndonje hyner i ri ka per te ndodh. Pas nderhyrjes se Rames, shpresoj te jete i fundit.

 

nuk jam fut noihere ke forumi shqiptar...

Po ai ka emrin aty: 

Ilirjan Papa
Philadelphia, SHBA

ta thash qe ngaqe nuk futem, as nuk lexoj aty. Tani qe e solle ketu emrin, jo nuk e njoh. 

Si ishte ajo puna e Rames? 

ky papa me ka bere ban se thashe per nje foto te tij, qe ka koke rumuni. smiley

smiley) Kurro mos vdeksh smiley

Ja ka futur Pordhes Kote nemesis..  Paska degjuar ky se c'muahabet paska bere "diplomati american" dhe nuk kuptonte dot  "shtepi Kulture" .po shtepi kulture ( community Centre) ka ne c'do qytet ne U.S.A ..

Muhabete leshi po na tregoka..  Kush ka nerva ta lexoje deri ne fund del qarte qe po tregon muhabete kafenesh.. dmth futja pOrdhes 

good boy. 

Ja shiko kur lexo ti smiley   e gjen vete ,  kuci ,kuci leshteriku..smiley

Jeni te Diskretituar komplete, kudo qe te sjellesh "opinione" dhe "fakte" jane fakte leshi. smiley qe nuk kane ASNJE argument dhe prove brenda.. 

PS; Fole gje me Pandeli Majkon, Fatos Nanon. Edi Ramen .. per persekutimin e Ortodokesve..??smiley

jane kane perkthyer keq atij ameirkanit  ate `shtepi kulture` me siguri ja kane bere lemsh kuptimin.  do ja kene perkthyer psh `culture home` smiley 

ky Papa-ja ne qenkerka Heminguej i ri dhe s'e dinim. e shikon ti, na bikan kembanat dhe ne si degjojme. 

Te pelqen te mendosh se eshte "pas nderhyrjes se Rames" .. Po mbase eshte se me ne fund vendosem ti veme kufirin tek thana Plehrave..

Eshte shume gje e lodhshme qe ti kesh greket fqinje!

Reciprociteti, i sapovendosur, eshte nje rast historik qe e meriton nje kenge labe:

ne shtepine e kultures tene

grekete nuk kane vene! 

Ke te drejte, se fshesat e grekerve dhe bllokimet e kufirit nuk kane te numeruar... 

Me vjen keq qe nuk the nje llaf per sjelljen e sate here te ndyrsirave te kufirit kundrejt vellezerve te tu. 

Ke te drejte, se fshesat e grekerve dhe bllokimet e kufirit nuk kane te numeruar... 

Me vjen keq qe nuk the nje llaf per sjelljen e sate here te ndyrsirave te kufirit ose vellezerve te tu.

fyp

Jo jo, nuk du, dhe nuk e besoj ate qe nemesis eshte i shitur, i blere etj.  E kemi tonin, ndonese ndajme ide te ndryshme mbi menyren se si duhet zgjidhur problemi i prones se pretenduar dyfish, nga kisha e shteti. 

Jo Leshterik Jo.. Se ti Psome meresh vetem Reaksonin.. dhe nuk Merresh me Aksionin. 

Hajt se tipave si ty  i  del boja shpejt.. ene pastaj  nderojne nick.. 

 

O Nemse, a te ta bej nje pyetje, meqe jemi tek tema e reciprocitetit?

Si ja ben qe je edhe komunist fanatik edhe ortodoks fanatik njekohesisht?

Dmth, kisha degjuar per katokomunizmin, po ky orthoarqiomarksizmi me habitoi fare.

Kur me flisje per dashurine e popullit vella grek per Komandantin Aris, me vinte per te qare qe nuk isha bere njehere mukajet t'i coja pak buke e gjize te busti Vojo Kushit apo qofte edhe nje shishe raki tek Partizani i Panjohur.

Si ja ben, qe adhuron komunista si Aris, Glezos, (kam nje parandjenje qe ne liste eshte edhe Bellojani) e keta zarat e Syrizes, dhe ne te njejten kohe je fanatik i Kishes Greke qe ka perkrahur dhe ka financuar ata qe vrane Arisin, pushkatuan Bellojanin dhe burgosen Glezosin?

P.S. Kete pyetjen ta bej nga ana ime, po personalisht ta bej nga ana e "tetes" (qe kerkon te ruaje anonimatin).

 

PS; Fole gje me Pandeli Majkon, Fatos Nanon. Edi Ramen .. per persekutimin e Ortodokesve..??

Se po i ben postimet si kakerdhi nje ketu e nje ati.

-  Kur Genc Pollo garoi per kryetar te PD-se, dolen lajme nga gazeta te kontrolluara prej baces se ishte "nip i andarteve greke". 

- Aleksander Meksi, gjate karrieres se vet politike ne PD, dikur pati te njejtin "fat", u akuzua si pinjoll grek. E ka hedh ne gjyq gazeten, qe e ka fituar madje.

 - Kohet e fundit po shfaqet ne shtyp Besnik Mustafaj. Kur garonte me Ramen per kryetar Bashkie te Tiranes, dhe nuk e di nese kush e mban mend kete, Besniku i ben nje pyetje Edit: A eshte e vertete qe ke thene se une shitem per nje vize greke? 

Kaq sa per nxemje, se nuk eshte vendi per me shume.

he se ma nxorre ne shteg :

Edhe Aleksander Meksi.. 4 Kryeminstra.. Ortodoks.. Hajde persekutim Hajdeeeeee... 

Je Pusht dhe Genjeshtar... Besniki e ka akuzuar Ramen se ka thene " Une q.. ne..B... per nje vize greke"

dhe jo Shitem  , Ti je Shpifes.. Dhe Genjeshtar.. 

Dhe meqe ra llafi.. Duhet edhe ti te besh nje Disclaimer Ketu..(nqs nuk e ke bere me pare)  : Ti a e indentifikon veten si Shqiptar? po ose jo kaq e thjeshte eshte .. 

ti dashke pretekste per te vjelle.... Po hiqe fytyren nga mua he xhan. Eshte e vertete qe Shqiperia ka pasur dhe do kete kryeministra ortodokse. Sic eshte e vertete qe ne 97' Edit Harxhi me Mal Berishen perpilonin ne parlamentin e 96'es "planin e sulmit nga Greqia" nepermjet "sllavo-komunisto-ortodokseve". Sic eshte e vertete qe preteksti per te bere trazirat ne Jug, ka qene pushtimi i pretenduar prej Greqise.

Ti po ben lojra Fjalesh.. po Perdridhesh si Koorve.. dhe nuk qendron ne nje vend por hidhesh sa ne nje dege ne nje dege tjeter.

Clidhje ka Edit Harxhi me Mal Berishen( dhe ate qe ti Pretendon se ata kane bere)  me Persekutimi e Ortodoksve ne shqiperi vetem nje mendje e semure , ose e djallezuar mund te beje lidhje. Clidhje Ka Greqia (shteti grek) me Kishen Autoqefale Shqiptare ??? dhe me Besimtaret Ortodoks Shqiptar.. 

Edit Harxhi ishte ASKUSHI. doktorr rrumpalla po shante Gjithe Boten ne 97, jo vetem Greqine.

P.S; Po pres te Besh Disclaimerin se c'je..  Eja ketu sic je ne te vertete me Bluzen e "Agimit te Arte"

-Te heq une fytyren nga ty???  ti duhet te jesh shume i semure.. Per ty personalisht Nuk me plas Bootha faaaareeee... Per ato qe ti do shkruash ne kete forum..(antar i te cilit jame edhe une ) do shkruaj . Te pelqen zotrote apo s'te pelqen. se je kthyer ne Megafon te Qarqeve me te Errta Greke....

good boy.

He Qerrata..  E ktheve ne Anglisht Tani eeeesmiley ....  

Edit harxhi thote Lopa: muuuuuuu.. Who the f ... is Edit Harxhi..smiley

Edit Harxhi, zv ministre e jashtme. 

(good boy)

leshterik. Fatos Nano kryeminster.. + 3 te tjere. 

Po ngaterrohesh edhe ti galile, me persekutim, nemesis nenkupton zjarrin e benzinen qe ka perdor Berisha dhe ata qe e paguajne per te percare e sunduar shqiptaret. Ne ket pike besoj se te dy jeni dakort...

S'po ngaterrohet fare ai. (good boy). Thjesht po gjen pretekst per te me share. 

 

smiley

Ore c'e keni kap me kete ju, seriozisht e kam? Se jeni bere grup, prandaj. Dmth ketu ka tipa qe thone po ato qe thote ky, dhe nuk u pergjigjet askush asnjehere.

Lereni mos e dh... Peshkun kot. 

ps O Nemse, po pergjigju mer, se jap fjalen e nderit qe do te te mbroj nga keta kriptoislamiket qe te shajne. 

ai po na paralajmeron per ca kembana qe bien dhe bien pa pushim.

O goce, e di qe ai vendim gjykate qe u zbatua dje ka kushedi sa vjet q eshte marre dhe e nuk ia mbante njeriu ta zbatonte?

A e imagjinoje dot ti e une bashke, qe nje shtet i pocaqisur si ky joni te ndermerrte "masa reciprociteti" ndaj shtetit grek dhe greket te terhiqeshin?

Grekut po i kendon hoxha rreze veshit, ti thua kembanat.

Qafir : smiley ,  Kishe gje Ti?  

Kriptoislamist ??? smiley  Kush ta tha Plaku apo Plaka.., 

 

po bo shake Kavua mo...

Po beri Shaka une e terheq..smiley ( Dhe kerkoj Falje ) 

Bame .. 

E respektoje Mendimin Tend .. dhe ne kete pike qe  'doktorr rrumpalla" ka fut percarjen me Idene Perca e sundo as nuk e ve ne diskutim..

Por Nemesis shkon shuuuuume me shuuume   nga kjo "narrative"  , 

E ke vene Re se c'lajme dhe Referenca Sjell ? Ai te pakten me keto komente qe ka sjelle ketu  nuk ka kredibilite.. Ai Genjen. dhe ky eshte Vesi me i keq. I largohet Argumentit qe vete ai sjelle , dhe sjell argumeta qesharake dhe muahbete kafenesh. . dhe  nuk ka thene ASNJE fjale per Problemet qe po u sjellin ne dogane Shqiptareve.. 
 

Sic e pe me siper, edhe ai i qendroi identifikimit te percaresit...

Nga ana tjeter, edhe une po e pres te reagoje per sjelljen e fqinjeve te jugut, se ma ka lene nja 2-3 here thate sot... tonin e kemi, e presim...

NUK DO TE KTHEJE PERGJIGJE BAME.. kaq e thjesht eshte.. Qofsha i Gabuar.. ( nqs te kthen pergjigje do te kerkoje falje.

Une e di sikur ti the qe "nuk pjerdh kush per ta". Po ti gjithashtu the: po pse per ty e mua do reagojne? Edhe reaguan, edhe dikush pordhi... ceshtja eshte, kush pordhi? 

 

folme shkoqur. Po me thua se per ty eshte e pranueshme qe zagaret ne kufi (zagare pasi vet qeveria greke mohoi te ket dhene direktive per kete reagim ne kufi) te keqtrajtojne vellezerit e tu (burra, gra e femije), per nje vendim ligjor mbi nje ceshtje pronesie ne Shqiperi? 

Ti, si ndihesh per ate c'ka bene? Po se pate nder mend te me flasesh tamam, mos e merr fare mundimin. 

Eshte ofenduese qe me pyt lal! 

Une kam pas dajen qe kaloi kufirin. 

 

Une te pyeta rreth temes ne fjale; mbase bera gabim. 

lodhesh kot ti bame, lodhesh kot. nuk e ndihmon dot ( shprehja jote pra).smiley

E more Pergjigjen Prape Bame ?smiley  Tani Pyete Prape .. Ti i the folme shkoqur dhe ai shkoqur tu pergjigj.. Kuptove Gje ?smiley

Ku shkooon Baaameee! smiley

sokakut ne eerreeesireeee... smiley 

E more Pergjigje Bame...?.. smiley   Tani beja Pyetjen Prape smiley  e shikon si po te sperdridhet..

Te dashur miq, sot ne mbledhjen e Keshillit te Ministrave bazuar ne platformen tone "toke per shkolle" u vendos ti dhurohen Komunitetit Mysliman rreth 10 mije metra katror toke per Universitetin. Brenda nje kohe te shkurter ky Universitet. ku pregatiten udheheqesit shpirteror te besimit mysliman por dhe specialiste ne disa fusha, eshte shnderruar ne nje universitet nderkombetar ne te cilin studiojne studente nga 16 vende nga rajoni dhe mbare bota. sb

i dashur stalo, njesoj eshte c'bene ca prifterinj rrugace qe nuk zbatojne ligjin me kete qe sjell zotrote?

Ca lidhje ka mos zbatimi i ligjit nga disa prifterinj me falje te pasurise kombetare nga saliu komunitetit mysliman? Po sali-u ate toket te babes se vet e ka? Sikur e kemi lene qe institucionet fetare ti blejne terenet nese ju duhen sepse shteti eshte laik apo jo?

prifterinjte u sollen si rugace,pasi shteti u soll si ne persekutim ateist

Eshte per te ardh keq qe element te caktuar te KOASH e lane ceshtjen te degjeneroj gjer ne kete fare pike. Ju vazhdoni te mbyllni syte perpara faktit se ka nje vendim gjykate, te cilin kisha ka 10 vjet qe e injoron. Kish 10 vjet per ti zgjidhur punet me bashkine. 

Stalone,  e mban mend ate priftin grek ti.. ate homon qe vinte deri ne qytetin tend per pune te pista?smiley     e kapen ne flagrance dhe ne Greqi ai u arrestua dhe u cnderua... tashi, po sikur ,  bie llafi he,  ne Shqiperi te ndodh dicka e tille me nje prift  homofil a pedofil  etj,  duhet te veproje shteti shqiptar njesoj si shteti grek  me te??    apo do  na caj trapin Greqia se gjoja Alvania po perndjek ortodokset?

ne pamundesi te videos origjinale te prifiti grek qe u kap ne flagrance, diku ne nje hotel te Korces,  po te ve kete videon parodi kushtuar ketij priftit grek..smiley

http://youtu.be/eI9IC0jZnGA

 

tani sqaroje pak mire; ishte homofil apo pedofil se ben goxha ndryshim. Homofilia lejohet me ligj kur nuk perben prostitucion ndersa pedofilia denohet penalisht.

te dyja shembujt berbero   jane pjes e pyetjes per Stalonen..   sepse e zeme homofil, lejohet me ligj per pjesen  tjeter te shoqerise, por jo per nje prift, dakord?    prandaj kete priftin  grek, pas ngjarjes kur shkoi ne Greqi, pervecse e perjashtuan si prift, e cnderuan e turperuan.. i prene mjekren publikisht etj etj...  

pyetja ime pra  konsiston,  nje rast i ngjashem   me prift, por ne Shqiperi,  a do te mund te bejme ne te njeten gje me priftin, sic bene greket  barbaresmiley,    apo  do na caj trapin Greqia  se po persekutojme dhe dhunojme priftin ortodoks?   e qarte?    prifti pedofil pastaj akoma me keq se duhet fututr ne burg prifti ne rast te tille...

Timi, çfar eshte kjo; Homofil . 

sympatisant i kauzes homoseksuale.

ps: po ti nuk ke ndonje fjalor ne kompjuter ? po google nuk e perdor kurre ?

eshte emer Pjero.. sic themi p.sh Teofil,  Tafil,  Dr.Phil,  Klorofil, Terfil, etj..smiley

i mban mend ata doktoret qe per te te bere nje operacion duan tia u mbushesh xhepin,nderkohe qe kane bere nje betim per tu sherbyer te gjitheve,nqs se ti semuresh,meqenese ka pasur disa mjek te ketille,shkon dhe rrezon spitalin ???

i mban mend ata doktoret qe per te te bere nje operacion duan tia u mbushesh xhepin,nderkohe qe kane bere nje betim per tu sherbyer te gjitheve,nqs se ti semuresh,meqenese ka pasur disa mjek te ketille,shkon dhe rrezon spitalin ???

stalino a ke pire apo te ka rene dielli ne koke? c'i ke keto?

pastaj na sqaro pak se ku eshte kjo toka qe u fal tek myslymanet? 

ti moj zonje dje  kur thashe qe shteti ti gjeje toke tjeter kishes me the qe shteti eshte laik dhe le ti gjejne vete,sot te ra ty dielli ne koke apo te kishte rene dje???

ku eshte toka qe i fali pra? kete po te pyes. po ja ka falur shume gabim. ku eshte toka se ky lajm nuk me rezulton i sakte?

V E N D I M

 
PËR

KALIMIN NË PRONËSI, PA SHPËRBLIM, KOMUNITETIT MYSLIMAN TË SHQIPËRISË PËR INSTITUCION TË ARSIMIT TË LARTË NË PRONËSI TË TIJ, TË SIPËRFAQES PREJ 7300 M2, NGA TRUALLI I PRONËS NR.185, ME EMËRTIM “BATALIONI I VËZHGIMIT AJROR SAUK”, TIRANË, DHE TË SIPËRFAQES PREJ 2300 M2, PJESË E PASURISË NR.69/1, NË ZONËN KADASTRALE NR.3266, ME EMËRTIM “QENDRA E FORMIMIT POLICOR SAUK”, TIRANË, NË PËRGJEGJËSI ADMINISTRIMI TË MINISTRISË SË ARSIMIT DHE SHKENCËS, DHE PËR NJË NDRYSHIM NË VENDIMET E KËSHILLIT TË MINISTRAVE NR.768, DATË 14.11.2007, “PËR NDRYSHIMIN E PËRGJEGJËSISË
SË ADMINISTRIMIT TË PRONËS NR.185, “BATALIONI I VËZHGIMIT AJROR” (ISH-REPARTI USHTARAK 3332) SAUK, TIRANË, NGA MINISTRIA E MBROJTJES TE MINISTRIA
E ARSIMIT DHE SHKENCËS”, DHE NR.333, DATË 25.4.2013, “PËR NDRYSHIMIN E PËRGJEGJËSISË SË ADMINISTRIMIT TË NJË PJESE TRUALLI TË PRONËS “QENDRA E FORMIMIT POLICOR SAUK”, TIRANË”, NGA MINISTRIA E BRENDSHME TE MINISTRIA E ARSIMIT DHE SHKENCËS

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të neneve 3, shkronja “b”, e 4, të ligjit nr.7980, datë 27.7.1995, “Për shitblerjen e trojeve”, të ndryshuar, me propozimin e zëvendëskryeministrit dhe ministër i Arsimit dhe Shkencës, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

1.    Kalimin në pronësi, pa shpërblim, Komunitetit Mysliman të Shqipërisë për institucion të arsimit të lartë në pronësi të tij, të sipërfaqes së lirë prej 7300 (shtatë mijë e treqind) m2, pjesë e pronës nr.185, me emërtim “Batalioni i vëzhgimit ajror” (ish-Reparti ushtarak 3332) Sauk, Tiranë dhe të sipërfaqes prej 2300 (dy mijë e treqind) m2, pjesë e pasurisë nr.69/1, e ndodhur në zonën kadastrale nr.3266, me emërtim “Qendra e Formimit Policor Sauk”, Tiranë, në përgjegjësi administrimi të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, për t’u përdorur për nevoja të këtij komuniteti, sipas planvendosjes që i bashkëlidhet këtij vendimi dhe është pjesë përbërëse e tij.

Nga faqja e keshillit te ministrave.

 

2.    Sipërfaqja e lirë prej 7300 (shtatë mijë e treqind) m2, pjesë e pronës nr.185, me emërtimin “Batalioni i vëzhgimit ajror” (ish-Reparti ushtarak 3332), Sauk, Tiranë dhe sipërfaqja prej 2300 (dy mijë e treqind) m2, pjesë e pasurisë nr.69/1, e ndodhur në zonën kadastrale nr.3266, me emërtim “Qendra e Formimit Policor Sauk”, Tiranë, të hiqen nga lista e inventarit të pronave të paluajtshme shtetërore, që i bashkëlidhen vendimeve të Këshillit të Ministrave nr.768, datë 14.11.2007 dhe nr.333, datë 25.4.2013.

3.    Komunitetit Mysliman të Shqipërisë i ndalohet ndryshimi i destinacionit dhe tjetërsimi i pronësisë së sipërfaqes prej 7300 (shtatë mijë e treqind) m2, pjesë e pronës nr.185, me emërtim “Batalioni i vëzhgimit ajror” (ish-Reparti ushtarak 3332) Sauk, Tiranë, dhe të sipërfaqes prej 2300 (dy mijë e    treqind) m2, pjesë e pasurisë nr.69/1, e ndodhur në zonën kadastrale nr.3266, me emërtimin “Qendra e Formimit Policor Sauk”, Tiranë, të përcaktuar në pikën 1, të këtij vendimi.

4.    Ngarkohen Ministria e Arsimit dhe Shkencës, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Agjencia e Inventarizimit dhe Transferimit të Pronave të Paluajtshme dhe kryeregjistruesi i Pasurive të Paluajtshme të Republikës së Shqipërisë për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”.

K R Y E M I N I S T R I
 
SALI BERISHA

Po mir mor ky bythqir burr ne javen e fundit te qeverisjes e la per ti bere keto maskaralleqe?

nuk ka mbaruar akoma java... ka akoma zjarre per te ndez...

Bobobo PUSHT i lindur paska qene!

Burre kurve! 

besoj se ka dhe nje te pa firmosme akoma nga ai miku yne i perbashket...

shume gabim po te jete e vertete. po kjo s'i jep te drejten ortodokesve te rrembejne pronat e shtetit ( pallatin e kultures). 

kishes token gjithnje ja kane dhene te tjeret, se nuk ka toke pa zot, o kjo eshte e shtetit ose privatit. bile per kishe ose xhami nuk mjafton vetem toka por edhe LEJA e posaçme, qe po ashtu ta jep po shteti (qeveria).

duhet ta bleje jo t'ja fali. kaq!

ansjeri nuk te detyron te shesh, mund te falesh. pastaj pronat e shtetit ne vendet ish-komuniste te gjithe (jo vetem kleriket) i morren falas. ndryshe nuk do kish sot kaq shume milionere tek vendet e lindjes ne fare kaq pak vjet.

Stalone, ske kuptuar pyetjen time  kesisoj shembulli jot eshte irrelevant!   lexoje edhe njeher pyetjen, sapo ja sqarova berberit me siper..  me nje llaf, nuk na intereson prifti homofil a pedofil,  por  si do te vepronte Greqia ne rast te tille  ne Shqiperi, pasi e dime se cben vet Greqia per raste te tilla..

Ja, u kthye prape emocioni ne temen e rradhes Shqiperi vs Greqi.

Si e shkruajta edhe dje, s'ka mundesi tjeter, kjo duhet te jete vecse dashni, nga ato te egrat, me grisje rrobash, seks mbi lavatrice, cokollate mbi gjoks, duar te lidhura tek koka e krevatit, mish i mavijosur...

Shume, shume pasionale. smiley

pasionale? jo po banale. pasionante. dhe shqip nuk dini mire.

smiley

u shkrive ti! olsi eshte i yni ( te vi beluli ketu) dhe shaka bejme. mgjithate, eshte pasionante.

Olsi eshte i yni...

edhe xha Suloja eshte i yni... edhe Besimi eshte i yni... edhe Nertil Dulismiley  eshte i yni.  ehuuu, ka shume ''i yni''  ne filmat shqiptare alba.

vec stalini nuk eshte i yni. ka kaluar ne barrikaden matane.

gjithmone me nerva ti mi. shko ha pak cokollate.

ah ku ma ke gjetur, cokollatat i ha 12 muaj viti. ne dimer i mbaj ne cante. ah, shume te mira, dhe askush nuk eshte me nerva. ashtu ju duket ju ne shqiperi. sic duket nga vapa, sic duket nga ...?????

epo nqs. s'je me nerva je me ato pra. smiley

pasionante, pasionante, jo pasionale-liberale.

eksitante, eksitante... thuaj.

Ne kete rast duhej thene banante, besoj.

ose pikante.

Ose qe... sapo pashe ne fjalor qe nuk egziston as pasionale dhe as pasionante.

Shko futi edhe nje "panna" tani e mos na bej kot si kompetente. Bufalaqe.

Bojkoti i mallrave greke eshte ide fantastike! Nje bojkot disa mujor do i bente goxha mire shtetit te Janulles.

Si dhe, me ne fund pas kaq vitesh shteti shqiptar tregon gjysmen e njeres b*le duke ju pergjigjur grekut me te njejten monedhe. Good job, edhe 23 vjet te tjera dhe behet e plote njera.

Kurse Ramtopchanelizmi qe na thote se kete problem e zgjidhi Rama (i cili ishte futur ne vrime te miut gjithe keto dite dhe s'ciceroi asnje gjysem llafi per publikun e tij plebishtar 1+ milionvotues) ben mire te na rezervoje keto bajatizma pas ngjaleqeverinagurimit.

On a couple of side shqipinternal notes, Basha e facebookpickon Ramen per takimin me dyer te mbyllura te ngjaleqeverise ne Vlore, kurse Xhozefines i ka ikur komplet truri nga analogjia e Arvizut per zgjedhjet e 2013-es me ato te 1992-shit.

P.S. Olsi, qokodhate mbi gjoks? smileyTi s'i dashke topolake vec per shije me nje llaf, i dashke qe te hash makarona, cokollata dhe akullore mbi trupin e tyre. smiley

Po ngaterrohesh me body food-in xhib. Une e kisha fjalen per "9 jave e gjysem". smiley

  Te gjitha sa thuhen per greket une i quaj te mireqena qe te gjitha....Por ndoqa mre shume kureshtje  poroncimet e ekipit te News 24. Tju htem te drejten nuk di si u ndjeva..Dis kalamane, alabake,  qe nuk dinin as te thoshnin dy fjale persembari.Ne nje porte ku dihet se te shikojne qe nga poturet e gjer tek leshi, gjithe inast nuk ka pse dergohne ata qe i dhimsen ...edhe vete gurit...Shifeni kroniken dhe me vini faj mua  

Gjynah qe nuk e kuptoj; duhet te kete tekst te bukur shume...

maskara maskara maskara ja ky eshte teksi, dhe perseri maskara maskara masssssssskarasmiley

kjo hanemja ka vertet inat kaq te madh me greket? Si thu ti Bame? Me greket e ka kjo? 

pse je budalla o nemesues- es, pse? vec shejtanlleqet ke marre nga greket po s'ti ble kush. bama te pyet per kishen e shtetin grek, ti si budalla kujton se do ja hedhesh e ta kanalizosh biseden diku tjeter. ta kane vene noten, mos u be merak, vecse jane te sjellshem dhe s'ta perplasin ne fytyre ate qe ndiejne per ty.

Me kujtove nje kenge korcare:

Me dhimbje te madhe, nga Korca une po ik'

qe fatin ta kerkoj ketu ne Selanik....

Kur hyra i drojtur me turp kabareve

une njoha nje greke te shthurur ne qejfe...

Me rropi me zhvati me la pa para,

meshire nuk pati, pse jam fukara... smiley

“Nje vend te madh nuk e perfaqeson dot nje njeri i vockel!
Per me teper me miopi te theksuar historike e politike!!! Per te mos i thene fallsifikator i historise! !!! Te krahasosh Shqiperine e 1992 qe keputi vargonjte e “evil empire”,me Shqiperine anetare te Nato_s , eshte njesoj si te vesh shenjen e barazimit midis BrezhnjevitI dhe Presidentit Reagan !!! I denje per te punuar me Reis Malilen jo me Hillary Clinton e John Kerry. As ekstremistet me te medhenj te se majtes nuk kane guxuar kurre nje gje te tille.”- shkruan Topalli

Hahahaha Jozefina me Birishin e paskan mujt "evil empire"

Po pra Jozefina do tna nisi prap luften e ftohte!

ishte thjesht nje aksident.

kesaj ja kane vone greket Rono... hal ne sy na kane ketej...

me duket mu apo Episkop Andoni po ja gju asaj gazetares?

mua mu duk sikur po e gjuante gazetarja smiley

dashuria te "prevaloje" pa cfare rendesie ka se kush ja gjuan kujt

uahhhhhhhhhhh na habite o stalin, na habite!!!!!!!!!

kaq "alergji" ke nga ortodokset moj alba

ti je fare, ti dhe ai provinciali tjeter, nemesues-ja. une i kam ortodokset ne familje ti me tregon perralla.

asnje alergji nuk kam po keto shenjtanlliqet greke s'i duroj dot.

ja qetesou se ky me pelqen shume:

Yanni - Nostalgia (Live At The Acropolis)       

duhet te jeni shume "e dashur" si familje. 

edhe ti nuk qenke shqiptare moj smiley

shqiptare safi, 24 karateshe. babai me sy blu. mamaja bore e bardhe!!!! pellazge !!!!!smiley

po ishe brune, pak shanse ke te jesh pellazge.

Seriozisht qe po me pelqen Peshkop Andoni! 

Eshte mire qe kleriket ortodokse te dalin ne TV qe njerezia ta kuptojne se dhe keta jane shqiptare. Mendoj se nuk i sherben askujt qe ortodokset shqiptare te njesohen si greke. 

foli goxha arsyeshem!

mire mire, po me nje papa Andon nuk vjen behari.

goxha bukur ju pergjigj pyetjes se autoqefalise...

Jemi vellezer te nje gjaku!

Vetem pak deshire e mire na duhet dhe gjerat rregullohen. 

Mu nji gjo me cudit, bohet nomi po u fol greqisht ne kishe ama arabishtja neper xhamia dhe neper artopalante nuk ja vret veshin kerkujt! E cuditshme!

ngaqe nuk jemi arabe e para dhe e dyta 500 vjet turku nuk turqinoi kokerr shqiptari, ndersa greku nuk la kokerr shqiptari pa greqizu.

 

Bo sa injorant qe je ti!

hap nje fjalor per fjalen injorant se nuk ja di kuptimin.

Une atij, ka ca kohe qe i kom hap krahun. Te keshilloj edhe ty. Me ca qenie eshte e kote te merresh.

pse dine komunistet te keshillojne pa dhune ?

ça s'po na degjojne veshet keto kohet e demokracise. 

e cuditshme eshte vertet Rono.. po e di cfare eshte tjeter e cuditshme gjithashtu?  p.sh, kur  kleri dhe besimtaret  muslimane  shqiptare  kane probleme pronesie  apo cdo lloj problemi tjeter,  nuk kam pare ti drejtohen vendeve Arabe apo Turqise qe te nderyj per te ndihmuar, lere me  pastaj per te shantazhuar shtetin shqiptar  dhe shqiptaret.... vertet  e cuditshme!

 

p.s   me nje ra llafi, kemi ndonje nga Bostoni ketu te peshku?  sapo lexova nje lajm jo te mire per nje kishe ortodokse shqiptare ne Boston.     http://almakos.com/index.php?news=30605

nuk kam pare ti drejtohen

Ku e di ti o Belul se kush ju drejtua kujt???

Keto jane aludime te pa baza! 

po jane qaramane o Rono..  ateher pse reagoi menjeher konsulli  grek  ne Gjirokaster.. po ministria e jashtme greke nga e mori vesh dhe thirri ambasadorin tone atje?  dikush u ankua,  ne mos i informoi   shtetin  grek, apo jo?

me duket se u kape kot pas kesaj.. sidoqofte,  le te themi versionin tjeter:  atehere, pse Turqia apo vendet arabe  nuk nderhyjne,  ME INICIATIVEN E TYRE,  kur muslimanet  e shqiperise  kane cfaredolloj  problemi me shtetin  shqiptar??

cfare problemi kan pas muslimanet e shqiperise me shtetin shqiptare o Belul?

 

nuk di ndonje problem konkret, por jam i bindur, ashtu sikurse 70-80 % e shqiptareve, patjeter qe diku ne Shqiperi duhet te kene edhe keta probleme me pronat.. dmth objekte ose toka qe nuk u jane kthyer.

 

dhe fakti qe  ti dhe une nuk dime per ''ndonje problem'' te komunitetit musliman ne Shqiperi   nuk do te thote qe skane probleme,  por  ka te beje pikerisht me ate qe keta nuk ankohen,  aq me teper ti ankohen nje shteti te huaj..

O Belulo e kam megjithmen ku bazohesh ti se Ortodokset shqiptare i jane ankuar nje shteti te huaj?

Vet qeveria Greke doli dhe tha qe doganat e kan bo me koke te vet bllokimin e kufirit. 

o Rono, minstria e jashtme greke thirri ambasadorin shqiptar ne Ahtine...  pastaj po te lexosh posht e perpjet  komentet  te  kjo teme, do lexosh qe Shteti grek e ka cuar ceshtjen kishes shqiptare ne Permet, ne Komisionin Evropian, etj etj..

nejse,  une dorezohem, dmth nuk e vazhdoj me telefonin e prishur..smiley

Mire mo mir problemi eshte se ne ato qe thua ti ne pah dalin vetem veprimet e shtetit grek. Kisha ortodokse shqiptare nuk duket gjekundi.

Ah ok nese e besojme se gjarpri kembet i ka, por gjurmet i fshin me bisht, athere po i bie qe teorikisht dhe kisha ortodokse shqiptare te jete pale me shtetin grek. 

Ore, e kane mesuar edhe ata dy tre greke qe jane hierarke shqipen SHKELQYESHEM. Ky eshte Hiresia e tij Nathanaili, qe flet per mrekuline e te verberit ne ungjilin e sotem. http://www.youtube.com/watch?v=rE1YcktmMhI

Nemesis, Nathanaili , muzinjot?

Eshte grek i Greqise... smiley Une e kam pas njohur, prift i lezetshem. 

shume bukur iu pergjigj, bama.. kush ka leke, eshte autoqefal.  mirepo ne skemi, tha..smiley

pse noli kish leke keshtu ?

e kam njoft dhe kam punu me Andonin pa marre vendimin per t'u bo prift. Cun flori, me edukate dhe i matur. Nuk ja ka dhene urtesine fallso rraso. Nuk shof dot ca ka thon po persa kohe ne krye te KOASh eshte ai qe eshte, fjala e Andonit nuk ka shume vlere para asaj te atij

e kape Rono?  shqiperim i ri...  jam shume  ''i mbresuar''....   olsin e telendisensmiley  aty me siper se tha: ''pasionale''..

Kufiri grek ka pasur gjithmone probleme, gjithmone. Une kalova para nje viti dhe bera sherr me kufitaret grek. Kur sapo mblodha mendjen te kthehesha mbrapsht me lan te kaloja. Kot vetem per kunj e bene te gjithen. Te gjith shqiptaret ja kartat greke ne dore e me zemer te ngrire kalonin. Turp. Nejse une i telendisa njehere mire vlonjatce (ne anglisht) smiley 

Duçja i ka dijte ca pune, vallahi...

O Kurro, c'mendim ke per Olinguiton?

Une mendoj se kjo eshte vet natyra e vertet Greke. Ne Shqiperi shume Shqiptare kane dashni te madhe per Grekun dhe shume urejtje per Turkun. 

Mos haroni qe i vetmi mik i Shqiptarve eshte shteti Turk. Banoret Shqiptare te asaj treve nuk duan ti prishin mardhenjet e tyre me Shtetin Grek. Banoret Shqiptare te asaj treve e duan Grekun per prift dhe duan ti bejn lutjet ne gjuhen Greke dhe prifti te jet Grek e jo Shqiptare. Se po te ishte ndryshe ju them te verteten qe Greket as 1 ore nuk do qendronin aty.

RESPEKT! 

Vetem se je rob i sinqerte! Shume me i sinqerte se te pakten gjysma e robve ketu.

nuk pashe gje sinqeritet tek komenti i tij. ai akuzon shqiptaret e jugut qe sillen si grek. dmth jane qorra qe nuk e shohin se kush eshte ne fakt miku i vertet i tyre. 

Ti Vlerson Sinqeritetin???? Ti i Sinqerte ????smiley

po se ktu e ka bazen justifikimi qe ngre mender Greqia (dhe ky), se ortodokset po persekutohen ne Shqiperi...dmth, ky asllani me tre gjashta qe u shfaq papritur si fanti spathi, ja mbeshteti kauzen ktij, i dha te drejte. Ky legeni qe hiqet si ateist po qe nuk le rast pa citu thenie prifterinjsh greke (e qe nuk harron germen kapitale sa here shkruan 'hiresia" e tij), ishte partizan i idese se do ishte mire qe Shqiperia te behej shtet federal, te ndahej nga Shkumbini e poshte se kjo do ishte ne interes te vendit. Dhe te tjerve u kerkohet qe ta marrin seriozisht ket legen?

Mos haroni qe i vetmi mik i Shqiptarve eshte shteti Turk 

edhe ti sdole gja.

shteti turk eshte mik me gisht ne bythe smiley  turku njesoj si greku, i do myslimanet e shqiperise per turq, sic do greku ortodokset per grek..

ashtu mund t'i doje, se as amerika nuk i do besoj ndryshe.

veçse eshte fakt, qe turku nuk na beri dot turq, nuk i dolen per kete as 500 vjet me radhe. tani nje njeri me tru, fillon dhe e analizon kete psene.

1. Nuk do beri dot turq, se ishte popull demokrat. Pra nuk e kish qellim diçka te tille.

2. Nuk na beri dot turq, se ishte popull diktator. Pra pikerisht prej dhunes, nuk arriti ate qe mund ta bente ndoshta fare mire me paqe.

3. Nuk na beri dot turq, se ishte thjesht me budalla nga ne, se budallai nuk ka kapacitet te beje me shume. 

Mirepo mbi kete piken e fundit lind, pyetja, a ka mundesi budallai te beje perandori dhe te pushtoje gjithe boten ? Mbi piken e dyte, lind po ashtu pyetja, se po te ishte popull diktator si shpjegohet qe shume shqiptareve u dha poste te rendesishme drejtuese ne perandorine e tij. si shpjegohet qe shumicen e shqiptareve i kish ushtaret me te mire, etj. 

ndersa greku, na zhduku per be, nje kokerr nuk ka lene sot. pa qene as perandori e pa pasur nevoje fare te na pushtoje. ja keshtu si SKUTH, siç po vepron dhe sot. duke marre nga nje rob ketu e nje rob atje, nje gur ketu e nje atje.

me ket arsyetim e ke nxjerr se turku nuk na bani turq se ishte popull demokrat. a e di qe bahet fjale per periudhen e perandorise osmane apo jo? nuk ka ca na duhet miqsia me shtete qe e arsyetojne miqsin e tyre me ne ne aspekte fetare. kush don te jete mik me shqiptaret, mirse te vije, kush do miqesine e myslimaneve shqiptar, katolikeve shqiptar, ortodokseve shqiptar, te pirdhet se vetem perqarje vijn prej tyre. shqipria ka mundesi te krijoje miqesi me vende qe kane interesa te perbashkta me ne si Kroacia, dhe ndoshta edhe mali i zi po u zgjidhen disa probleme historike te trajtimit te shqiptareve. eshte pastaj edhe hungaria etj 

nuk po flas per sot, por per te shkuaren. 

vete bile mendoj se behet gjithnje ajo qe eshte shkruar te behet. dmth e destinuar te ndodhe. nuk ka burre none ta shpetoje diçka nga shkaterimi, kur i vjen fundi. eshte si vdekja, qe nuk ka gje qe na shpeton.

Muhabet i mbaruar qe pa filluar. P.O nuk eshte turqia, P.O ishte pasardhesja e Bizantit. Turqia ka qe nga krijimi i identitetit nacional turk qe perpiqet te turqizoje shqiptaret, dhe ne kete pike ka bashkepunuar zellshem me fqinjet tane smiley

ne nje konference ne Paris (ku ishte i pranishem dhe Rama bile) JUSUF VRIONI tha qe turqia ishte vendi me demokratik i kohes. i vetmi vend ku zbatohej meritokracia. kush kish merite, hypte ne pushtet. 

dhe pervete, i besoj me shume Vrionit sesa atyre qe hartuan historine e shqiperise. jo sepse ish dikush, por sepse me duket dhe mua e llogjikshme, me çfare shpjegova vete me lart.

shiko po te donte turku, ne na zhdukte me rrenje, si amerika indionet. me çfare i beri atyre Skenderbeu (qe u flliqi Sulltanin), duhet ta kishin zhduk Krujen (ta kishin djeg me rrenje si greku Trojen), kur ky vdiq. po te ishin aq te eger sa i pershkruan historia jone.

P.O eshte e kaluara e lavdishme e turqise, te gjith turqit qe kam taku, edhe kam taku shum, kshu e konsiderojne P.O dhe ne na konsiderojne si vllajn e vogel qe duhet te jemi me ta.

Shume pake Shqiptare e vlersojn Perandorin e Lavdishme Osmane.

Jo per fajin e tyre se Shqiptaret nuk jane fajtor por sistemi cionist instaluar ne tere Balkanin. Ky sistemi beri shperlarje truri te femvive Shqiptare neper shkolla me libra peralla qe mesojn femijet tane te urejn Turkun se kane shkatruar Shqiprine dhe Shqiptaret dhe kane ushtruar dhune kunder Shqiptarve qe ta pranojn fene Islame!!!!

Per 500 vjet a mund te me tregoj dikush me fakte qe Perandoria Osmane ka vrare dhe masakruare popullsin civile Shqiptare? Sa kisha Katolike dhe Ortodokse ka shkatruare Perandoria Osmane ne treva Shqiptare?

Per keto 100 vite te fundit sa Shqiptare jane vrare dhe masakruare nga Ordodokset Grek dhe Serb? Sa troje etnike Shqiptare jane pushtuare nga Ortodokset Grek dhe Serb? Ne sa treva Shqiptare eshte bere spastrimi etnik i Shqiptarve nga Ortodokset Grek dhe Serb?

Shteti Ordodok Grek njeh Pavarsin e Kosoves?

Shteti Ordodoks Serb njeh Pavarsin e Kosoves?

Shteti Ortododoks Ruse njeh Pavarsin e Kosoves?

Shteti Turk njeh Pavarsin e Kosoves?

 

Jo per fajin e tyre se Shqiptaret nuk jane fajtor por sistemi cionist instaluar ne tere Balkanin. sionist dheshe te thoje?

mes sistemit sionist dhe atij islamik pa dyshim se i para ka avantazhe. sa per ato qe thu per kishat e djegme dhe per shqiptaret e vrare gjate P.O lexo librat e kronikane osman. burimin vete. edhe barletin po deshe po sbesoj se per ty barleti esht i besushem.

Pra eshte shume veshtire te thuhen fakte te verteta.

Ndersa une dhe shume tjere pa menduare fare mund te permendim Holokaustin Cameria, Holokaustin Kosova, Holokaustin e Tivarit, Holokaustin Srebrenica e shume e shume holokauste tjera keto 100 vite te fundit.

Holokaustin e Tivarit e kemi tonin. me thene fakte te verteta eshte e veshtire ne turqi ku kan vra gazetare vetem se kan nxjerr fakte per ataturkun, ktu jo vetem qe je i lire te thuash fakte por je i lire edhe te spekullosh. sa per ate qe te thashe per djegjen e kishave, dhe vrasjen, skllaverimin e shqiptareve, kishe gje apo dhe ti si ai nemesis e nis e kalo te tjetra?

Une nuk akuzoje ketu Shqiptaret Ortodokse se te gjithe jemi vellezer Shqiptare flasim nje gjuhe. Une akuzoje Greket dhe Serbet qe bene masakra shtazore kunder Shqiptarve veq se ishin Shqiptare. Ato masakra nuk harohen kure.

Sa njoh une nuk di qe Turku na uren neve Shqiptarve. Sa per dijeni shumica e Shqiptarve qofshin te krishtere, musliman apo ateist e kalojn shume mire me Turkun dhe nuk ndiejn armiqesi.

shqiptaret qofshin te krishtere, musliman apo ateist mund tja kalojn shume mire edhe me greket e serbet ne rrafshin personal se te gjith njerez jemi. masakrat e grekeve dhe te serbeve jan kafsherore dhe perseritja e ketyre masakrave dhe me popuj te tjere te nje gjaku me ta si ne rastin e serbeve i ben ata kafshe. por fakti qe keto jan te kqinj nuk ben automatikisht turkun te mire, dhe nuk zhben masakrat e turqeve. po ti krahasosh sot me njeri tjetrin dhe te ishim te detyrum te konsideronim njerin prej ktyre miq atehere turqia do ishte zhedhje me e arsyeshme, po duke qene se nuk jemi ne kete situate nuk kemi pse merremi me asnjerin psej tyre se miqesine e kuptojne si dominim. shembuj greqija me qipron. turqia me qipron turke, serbija me repiblika serbska.

Shume mire!!!

Mirpo mos haro faktin se gjdo i shtati (7) Kosovare ka nje ose me shume familjare te vrare nga Serbet. Po ashtu cdo Cam ne Shqiperi ka familjare te vrare nga Greket. Pra nuk besoj se e kalojn mire me Greket dhe Serbet.

E rendesishme eshte qe ne Shqiptaret te jemi te bashkuare mes vete dhe dallojme mire mikun dhe armikun ta njohim historin. Mos te jemi kokeulure se edhe ato toka Greke dhe Serbe jane Shqiptare.

 

ja pra ktu te dilshe qe ne fillim skishe pse na perzije me sioniste e me turq.

boldi eshte per solidaritet, se po te kritikojn pak ma poshte smiley 

ju islamiket dhe kur shkruni doni te imponoheni. Hiqe mer daje te zezen se na qorrove!

Une jam ateist mirepo jam nga ana e vertet e Historis Shqiptare. Tani sheh me mire smiley ?

Me shpelarje truri qenke ti, Luan dreqi smileysmiley. Ah, dhe meso dallimin mes ortodokseve sllave dhe atyre grek!

Pseudonimi yt turk i thote te gjitha jenicer i gjysemhenes..

Hahaha LOL take it easy...parasegjithash jemi gjithe Shqiptare!!!

Sikur te mos kishim turkun ato 500vite pushtimi por austrohungarine gjerat do te ishin krejt ndryshe(te jap shembullin e kufirit ku shkeli kemba e turkut ne Ballkan dhe sot jane vendet me te zhvilluara te rajonit si Sllovenia,Kroacia)...Ku shkeli turku mbizoteroi injoranca,prapambetja. Thjesh ta llakoses dhe manipulosh historine per hir te besimit fetar eshte utopizem. Mos je nga ata "neosilamiket" ti qe e krahasoni Skenderbeun me Millosevicin?..thjesht per kurjozitet cili eshte pozicjoni yt mbi figuren e Skenderbeut?

Kroacia dhe Sllovenia sa per info edhe ato ishin nder Perandorin Osmane. Mirpo keto teritore ishin 100 deri 150 vite nder Perandorin Osmane per shkak te nje lufte te vazhdueshme me Mbretrin Hungareze dhe ate Austriake.

Ne ate kohe trevat Shqiptare qe ishin nder P.O ishin treva shume me te zhvilluare se Kroacia dhe Sllovenia. Flasim per ate kohe ishte nje sistem i shkelqyer i demokracis bashkjeteses fetare dhe nje zhvillim te pa pare ekonomik.

Mbase largimit te P.O filloi jo barazia, lufta shaktrimi dhe degradimi i ketyre trevave. 

 

Per Skenderbeun. Ne ate kohe ishte shume normale ate qe beri Skenderbeu. Ishte hero dhe luftoi si trim per mbrojtje te krishterimit. Shumica apsolute te Shqiptarve ishin te krishtere. Ishte lufte mes dy qytetrimeve dhe kulturave nuk kishte ndjesi kombetare si sot. Pra ishte shume normale lufta 

"Flasim per ate kohe ishte nje sistem i shkelqyer i demokracis bashkjeteses fetare dhe nje zhvillim te pa pare ekonomik.' :o po TANZIMATI?!

po me venedikun per krishtrimin luftoi Skenderbeu?

asllon mer bir cne qe shkruke me t'zeza,ke fryk se nuk i lexojm apo ngaqe je sefte k'tu?smiley

me pelqen te shkruaje me te zeza besoj se kam te drejt!!?? apo eshte e ndaluaresmiley

po na qorrove mer bir se pak nota,pak ekrani i lapit etj,etj.ti bo si t'dush asnji s'n'alon asigjo ktu.smiley

Ne me te zhvilluar se Kroacia dhe Sllovenia??.. smiley  Ku e shikon zhvillimin ti kur turku ty nuk te la te hapje nje shkolle dhe te mesoje gjuhen tende per 500vite me radhe nderkohe qe Sllovenet dhe Kroatet kishin Universitetet qe prej 1396. Otomanet mbollen injorance ne Ballkan dhe faktet e tregojne me se miri, nje perandori e bazuar mbi injorance dhe analfabetizmin...Edhe nje here po e them sikur ne vend te Otomaneve te kishe Austrohungarezet keto 500 vite gjerat do te ishin krej, po krejt ndryshe..Hidh nje sy nga Praga o Butapesti dhe do ta kuptosh se per se e kam fjalen smiley

Me jep nje cik fakte per Universitet. Ok themi se po te besoj!!! mirepo je i sigurte qe mesimi zhvillohej ne gjuhen Kroate??? apo Hungareze??? apo Austriake???

Ke ndegjuare per Shkolla Otomane ku zhvillohen shkenca te lemive te ndryshme dhe zbulime atronomike dhe mjeksore matematikore e shume shkenca tjera. 

natyrisht qe mesimi ne perandori zhvillohej ne gjuhen otomane si ne qdo prenadori tjeter.

ke ndegjuare emra shkenctaresh te famshem evropian te asaj kohe qe kane kryer shkollimin ne pernadorin osmane

sote jane me miliona dokumente te pa lexuara nga koha e perandoris osmane

Une propozoj qe eshte me mire, me efikase dhe frutdhenese qe ti ta shpenzosh kohen duke lexuar milionat e dokumentave te perandorise osmane e jo me ne ketu.

"Ke ndegjuare per Shkolla Otomane ku zhvillohen shkenca te lemive te ndryshme dhe zbulime atronomike dhe mjeksore matematikore e shume shkenca tjera."

Tjera here thuju hoxhallareve mos t`i ngaterrojne sendet.

http://www.flowofhistory.com/units/asia/6/fc46b

Jam kah e pyes veten, si eshte e mundur qe po merrem me ty?!

Universiteti i pare ka qene ai i Zadar(mesimi zhvillohej ne gjuhet Sllave/Serbo-Kroate) ai Zagrebit themeluar ne 1661 dhe eshte ende nen funksjon (nje nga me te vjetrit ne Evropen e Jugut)

PS: Po e heqim menjane kete punen e gjuhes meqe po e shifke si teori Internacjonaliste te panotomanizmit..Me thuaj nje shkolle qe hapen otomanet ne Shqiperi?..shkolle ne turqisht?. Edhe ato mesonjtore qe hapem vete ne shqiptaret u hapen ilegalisht.(gjuha shqipe cilesohej si herezi) otomanet kerkonin nje popull injorant, nje popull injorant eshte me e thjeste ta percash dhe sundosh. otomanet na kosideronin si rrogoz kembesh ne Ballkan dhe faktet flasin vete

po ik mer daj se ti je ftof ntajare qekur ke lind po ca kusuri kam un me lexu kto lliqet e tuja, ket m'sqaro!

ore juve qe ju rruhet per kishat, a ju rruhet per kishen historike ne Boston qe u dogj apo vari lesht?

vari lesht vlla, ne kemi hallin e kishave greke... ata ne boston spjerdhin per 300 evro ne muaji.

Digjet kisha shqiptare ne Boston..(Me sa njohuri kam une ne kete kishen e Bostonit ka sherbyer dhe Noli).Me te vertete shpresoj te kete qene aksident por perkoi ne nje kohe vertet te dyshimte

Rrespekte Kishes Ortodokse Shqiptare qe ka dhene 12 milion dollare ndihma refugjateve shqiptare te Kosoves!

nuk i ka dhon kisha direkt. Kisha ka kontribu permes logjistikes, kryesisht me zyrat e dhonme me qera per organizatat evropiane ose amerikane bamirse fetare qe kane operu nen siglen e ACT (Action by Churches Together). Fondet kane qene te ktyre. If anything, hirsia me aq sa di une, ka insistu qe kur fondet e ACT u transferun ne Kosove pas luftes, te shkonin edhe per rehabilitimin e shkollave serbe ne Mitrovice apo kishave dhe jo vetem te shkollave te shqiptareve.
Kisha ka kontribu me sherbimin mjeksor dhe me programet e mini-kredive kryesisht ne Shqipri te mesme, Kavaje e Elbasan

Ne Tirane jane mbajtur Kosovare ne kampe me parat qe ka mbledhur kisha.

Ron, kam punu vete aty deri ne 2001

Ku ke punu?

kam punu per ACT te selia e KOASh te rruga e Kavajes, me vone me zyra te rruga Fortuzi. Ka pas cuna dhe goca te dedikum qe punonin me dhe pa orar. Ai sekretari i Kishes psh. ishte cun flori, me aftesi te shkelqyme menaxheriale. Nuk kam pa as sot nji njeri aq te afte me ofru rrugzgjidhje shume problemeve ne t'njejten kohe.
Dhe kam punu deri kur iku dhe kosovari i fundit (nji dore e fundit nuk iku pasi maroi lufta po u largu gradualisht dhe qendrun per nji kohe te gjate te kabinat qe u vendosen te liqeni. Fillimisht, kampi i madh u vendos ne ndroq, te nji shkolle e braktisme)

Dhe une kam degju fjale te mira per kohen kur ishe ti sekretar Bredho. Meqe u hap thesi, dhe gojet nuk pushojne... smiley

po jo me plako, ca sekretari un aty...mbaj ala gjosende me simbolet e ACT ktu ne shpi, edhe pse s'me eshte dhon rasti me i vesh mo. Kshuqe nuk eshte e hapme thesi plako, une kam kujtime shume t'mira gjate asaj periudhe. Ka qene koha kur kam mesu shume gjona qe tani me duken te thjeshta po kryesorja, sic thashe me lart, njofta rob qe vlersonin punen. 

Vjen the number of the beast dhe adminet do detyrohen te heqin opsionin e shkronjave te zeza per te gjithe.

JA si zihen greket dhe Turqit neper forume te ndryshme ne Internet.

Lesson one.

Greeks' History

There were no 300 Spartan liars to stop Turks hahahaahaha like their stoppings the 1million Persian army soldiers hahahaahah.

Ottoman and Seljuks ruled 3 continents including till Wien.

Perikles was a dictator not a democrat.

His Democracy(!) is a manufactured Western lie to estabilish a Greco Roman base for the ""Blood sucking colonizasion Politics of the European Countries in 18 and 19th Centuries"""

Greeks Cultural achievents were very limited.

They have stolen everything from Phoenians,Persians and Egyptians and wrote in Greek.

Even Platus was a black Ethopian and Socrat was not able to write and read.

Both of them and Aristotel were from Phoenian lands had no Greek sources.

Greek evolved from the contact between an Indo-European language and culturally influential Egyptian and Semitic languages.

Many Egyptian or Semitic roots for Greek words, including some words with currently accepted Indo-European etymologies.

The introduction of the Greek alphabet (unattested before 750 BC) between 1800 and 1400 BC, and the poet Hesiod in the tenth century.

So we can easly say that everything in Greek Culture was stolen,manufactured,adapted or fabricated with Myths.

If you look at the last 180years of the Greece you can easly see the truths too.

GREEKS WERE GIVEN BY THE EUROPEAN FORCES LIKE RUSSIA,FRANCE,GREAT BRITTAIN ,A LAND,A STATE A KING A, CONSTITUTION,A NATIONAL ANTHEM AND FLAG ETC TO STOP THE TURKISH EXPANDING IN EUROPE.

Greeks could not even chance the ""Type of the State"".Greece is an Religion Based State by the constitution even Perikles's handicapped Democracy in 450BC.

Greece would not be a State of Religion if she was the successor of the Ancient culture of the Greeks.

If Greece is a religion state today and the nation is very happy to have a system like Afghanistan,Iran,Israel etc states how can I say yes ""greeks have a culture""

Do not forget that""In grece only clocks and fools work"".

How can a nation has this proverb in her culture.

It is from the habit of Klephtokratia from the 1800s.

Greek history starts with Albanian Heroes ambush to Ali pasha and ends with Bankrupty for thefts from EU funds with fake ,unfair and fraudulent ecenomic and social reports.

Because they do not need you as a servant or puppet anymore ,YOU HAVE DONE A FATAL MISTAKE BY ROBBING YOUR PATRONS..

Ata 15 greke qe pretendon te kete kthyer mbrapsht pala jone kane qene me siguri ca xaxiqe nga zona e bregut qe kur vijne te bejne pushimet e veres ne token meme flasin ter kohen greqisht. Ne skemi byth me ber zap nje cop lazarat lere me te tjerat. Edhe policet e doganes greke jane me siguri ca shqiptare te greqizuar qe veprojne me kok te vet. Ska si urrejtja brenda llojit.

Romaku, do qe mjaft mire dhe sidomos i thjeshte problemi, sikur te ishte, sakte, sikunder e thoni Ju.Por..
JO! Nuk eshte ashtu.E ndoqe reagimin e qeverise greke per ndodhine ne Permet? Ajo e konsideroi sulm mbi kishen e shtetit Grek! E ky fakt flet shume....Brenda ka tere qendrimin, tere mentalitetin e institucioneve qeverisese greke.Ja pra qe nuk ka qene e nuk eshte aqe i thjeshte problemi.Ne, shteti jone, qeveria jone e ka nenvleftesuar, ka bere lishime te parincipta, per perfitim te pamerituar pushteti qeverises ne dem te pavarsise dhe dinjitetit kombetar.Qeveria jone e pasviteve 90 jo eshte treguar, por me dashje ka tradhetuar interesat kombetare.Gjer tek shitja e territorit prej banditit, kusarit dhe kriminelit Sali Berisha.KJo politike antikombetare i ka trimeruar grekerit te cilet pa nje kundervenie korrekte, pa ashtu nje grusht hundeve, NUK NXJERRIN MESIME...

eh cgallate ka me ca e ca ketu... "une dhe Enveri nuk dime gje, tha, do ta kete bere Memeti ne koke te vet.."

ky ishte nje veprim i koordinuar ne te gjitha pikat kufitare te kalimit, Gjirokaster, Korce, etj.. qe do te; thote: urdher i qarte i qeverise greke, pasi kishte nderrmare edhe hapa te tjera nepermjet ministrise se jashtme,kurse keta "shejtanbudallenjte" po na mbushin mendjen qe doganen e mbylli polici nacionalist grek nga Janina, Fotaqis Shkerdhataqis....

"nuk ishte vrasje politike, joo.... ishte vetem nje hakmarrje e cmendur poeti"

Do i thote njeri grekeve qe ka mbaruar mejseta, se u bene gazi i botes. Btw dhe t'i shtrohen punes se mjaft nxorren dhjam nga Homeri e Leonidha. 

Kurse dhiderave tane, mos ki frike o budalla se greku nuk te ha. 

Kush ja di email-in Admirit qe ti dergojme disa mesazhe falenderimi? smiley

Admir Abrija, drejtori i Policisë Kufitare dhe Migracionit në Gjirokastër, ka qenë personi i cili mori përsipër rrezikun duke iu kthyer me të njëjtën monedhë autoriteteve greke të Kakavijës, në kushtet kur këta të fundit ishin bërë të pacenueshëm kundrejt kërkesave legjitime të qytetarëve shqiptarë, për të qarkulluar në hapësirën “Shengen”, pjesë e të cilës është vetë shteti grek.

“Kur radha e shtetasve tanë që po ktheheshin pa  asnjë lloj shpjegimi ishte e konsiderueshme, kërkova takim urgjent me homologun grek. Takimi u refuzua dhe u detyrova të zbatoj parimet e reciprocitetit mes dy vendeve”, është shprehur për gazetën Abrija. Kjo u vendos menjëherë në orët e mesditës dhe efektet e para u dhanë te qytetarët grekë, që udhëtonin drejt Shqipërisë. Për gati 3 orë Kakavija u shndërrua në nyje të pakalueshme për cilindo shtetas grek, i cili nuk plotësonte kriteret e qëndrimit në Republikën e Shqipërisë. Më pas, i njëjti vendim u mor edhe nga drejtori i kufirit në Kapshticë, Ylber Zyberi. Plot 35 shtetas grekë në Kakavijë dhe një në Kapshticë nuk u lejuan të hynin, pasi nuk kishin paratë e nevojshme, prenotimin në hotel apo garanci nga një shtetas shqiptar. Mes tyre ndodheshin dhe 3 biznesmenë ndërtimi dhe fason. U desh kjo situatë që të ndërhynte trupi diplomatik i akredituar në Shqipëri, që ka marrë kontakte me qeverinë e Athinës ku e ka njohur me atë që po ndodhte. Rreth orës 14:30, konsulli grek në Gjirokastër, Leonidha Kotrakoi, ka komunikuar me drejtorin Abrija, duke deklaruar se çdo shqiptar mund të kalonte lirshëm kufirin

u detyrova të zbatoj parimet e reciprocitetit mes dy vendeve”,

Ky duhet futur ne burg per shkelje te vetedijeshme te regullave per kalimin e kufirit. Pra i bie qe deri me tani ky drejtues i larte nuk ka zbatuar regullat e vendosura. 

nuk e fut dot ne burg se megjithese ndalimet ne kufi te grekve u bene thjesht per qellim kompensimi, greket nuk permbushin KUSHTET e marreveshjes shengen (lexoje deri ne fund raportimin e tij), gje qe duket e llogjikshme, sepse nje shtetas komunitar (greku psh) nuk peshon njesoj ne kandar sa nje shtetas jo kumunitar (shqiptari psh) i europes.

dmth nje grek qe vjen ne shqiperi, nuk vjen per emigracion. keshtuqe dogana mbyll syte edhe kur s'ploteson kushtet. kur niset greku per Kanada ose Usa, eshte drugu mesele pastaj. 

Sa di dhe ti per Europen mer jahu smiley .Po pse ku e ke lexu ti pervec ke ai me lart si perfaqesues i Shtetit .." .kena myll syte o Lali , se i di profili-im  keto . Ai e ka shkrujt te gjithe paragrafet e Reciprocitetit qe vendosui Europa ku te ishte Rigoroze dhe ku te Toleronte  smiley

Mos fol shume dhe menjehere ose Matu  ku do dalesh , para se te flasesh , se me gjithe mend nuk je as per "benzine zjarrit "

per çfare jam apo s'jam, ç'te hyn ne pun o spiun ? smiley 

lerja kohes keto halle. 

 

pa pa pa i tmerrshem je belulo, tamam dedektiv i mbaruar. admiri qenka rrace shqiptare safi.

''ja  shoh  syne (Admirit)  djalit... duket qe eshte nga sua trimash!''   <<------- (alba gjej filmin)

admiri ja ben muu qe eshte verior. filmin nuk e gjej dot po ja sikur e gjeta, sua verioresh trima.

Te hapet kufiri o Belul, pa jeten time skam ce dua... do thosh Admiri...

te behet Shqiperia  Bama, shtoi Admiri..smiley  

alba me zhgenjeu.. aq me teper qe behet fjale per film me teme patriotike.. teme trimash!!

Mo po ne burg duhet futur edhe Xhibi per moskryerje te detyres dhe abuzim me Postin .I eshte bere kerkese per Transparence nga arkivi per te hapur Dosjet e Kohes se ndrrimit te ambasadoreve te USA z.Withes me z.Arvizu  qe u shndrua ne levizjen "Tani do ta shihni " dhe koma hap dosje pa vlere duke denoncuar Shtetin dhe Policine e babasqapit per "moszbatim detyre".Stili Urra -patriot nuk perfaqesihett me nje drejtor Policie por me Politike te Madhe Nderkombetare qe fle ne dosjet e arkivit te Xhibit !

Xhib hap Dosjet !

nuk i hap xhibi ato dosje se ka konflikt interesi

lene se i ka turperu krejt Jari... I kishin thon kto te PD-se... Jaro, mo ke noi interes personal, menoju mire para se ta firmosesh ate punen e SHQUPit... JOOOOO kish thone Jari, cer osht ai llaf, une jam mbi palet, une po e boj se ju jeni vlere, aset per popllin( do ket lexu peshkun ketu).  Kur kish mor vesh Sala qe vjerri Jarit do bote pallat atje ke Selia ish bo dhe; sa kish pa reagimin e Sales, Basha direkt note proteste Jarit, do te dergoj permbarimin, do te qis nga presidenca... Nuk e ma dot Sala ate turp me; po nuk ka ca te boj, rrugeve do rri? Se Jari kish kerku ene investigejshen per shantazh eqetera.... Kto me menje te fjetme; burr zotni Jari.....Kur taaaak, na sa i krap bune Jari....

Kom fryk se PD-hi ta po na mbetet pa seli hic. Ka me i thone Salia te vetve guys why dont you work from home this couple of days. Selia e vjeter i kthehet pronarit, ne SHQUP ndertohet nji alamet qendre tregtare. 

e ka lli me headerin xhibo... smiley Ku njifte patriarkana mret t'Matit me? smiley Sikur ta kishin dergu si qytetare te botes se lire apartidase, do na kishin shpetu... smiley 

me bllokohen linqet e tuja...jo ne cdo teme o burr!!!!

kjo po, u hap zhiv...

kane per t'i vene prap vizat, po vazhduan keshtu.

se socialistet shqiptare kane reputacion te keq neper policite e europes, pjesa nen uje e ajsbergut te shteteve te tyre, qe keto te fundit vetem per prapagande, ne shtyp, duken sikur jane per çfaredo lloj force politike ne pushtetet e vendeve qe kane te bejne me ta.

Ne fakt dhe une kohes dua t'ja le .Po ku te le ti si Nostradamus smiley Ti paraprin e shpjegon te gjitha edhe per Policite e Europes .As lefKOPEJA nuk e ka kete Guxim !

lefkopeja eshte koqe si ty. une ha buk veç.

m'fal per sinqeritetin smiley

Dallon lali dallon cfare je smiley

Kush ha veq si profili-im / asht e bahet ma i forte / bahet me shkrim e kendim / bash si ai ne shporte smiley

Xhib hap dosjet e te Gjalleve jo te mehmureve qe nuk i qaste Sala ne Shqiperi se ishin " Trafikant armesh " Leri pordhleshperdredhjet me Afmeta e Leka , ymer pacin me dhe pa fron , me prona ,qe shkrin jeten dhe floririn e Shqiperise pas Kurvave ne sheshin Pigal .

Kjo qe ke prure eshte baraz me ate letren e K/Plakut te fshatit tim qe i shkruante Hitlerit "A ne mos te zenca ndonjehere , degjove Hito "

Xhib hap dosjet .Xhib mos u ngjalperdridh !

Paska thene lesht ky, duket qe eshte tope shtese per Janullatosin. Nuk ka njeri normal te mos denoje hapur absurditetin e shovinizmit grek ne lidhje me ceshtjen. Greqia u prononcua publikisht dhe diplomatikisht per nje konflik totalisht shqiptar. Nqs ky e ndjen veten shqiptar le te thote nje fjale ca karin do greqia ne kete mes? Nqs ky eshte grek, ndjehet grek dhe jo shqiptar, te marr dhe janullen me vete dhe te shporren nga kisha e Fan Nolit qe eshte kisha e ortodokseve shqiptare dhe jo e atyre greke, ata kan kishen e tyre gjakpirese antishqiptare le te shkojne e dhjesin atje boll kan dhjere ne dere te shqiptareve 20 vjet.

vari bidonat, jam still per pallatin e kultures.

 me mire te bejne koncertet per vit te ri kalamajte aty sesa ceremonite idiote per pashke.

 

O njerez keto jane shpikje te reja te mendjeve te vjetra shoviniste ne ballkan Greqi , Maqedoni Shqiperi,Serbi etj. Jane probleme virtuale se ne te vertete populli grek nuk do prifterinjte e vet mashtrues e te korruptuar e jo te nderhy ne kishen tone. Keto jane sajuar qe ky rajon te kete vetem trazira e dhe larg bashkejeteses ne rajon. Mos haroni se para 100 vjetesh Franca ishte armiku me i madh i Anglise jane akoma ne kujtese betejat dhe viktimat e ndersjellta , edhe shtete te tjera Angli i Gjermani me armiqesi deri ne luftra e viktima por jetojne bashke pa kufi duke respektuar kulturat , fete e cdo njerit. Ne Italine e Veriut ne Bolzano eshte bere lufte e tmershme ndemjet Italise dhe Austrise ja ku jane sot ne bashkejetese (kane patur nje urrejtje te madhe ndermjet tyre ) kane kuptuar se mirqwenia vjen duke kapercyer njerezit qe duan konflikt. Per  cdo gje ka zgjidhje edhe per Bashkine e Permetareve edhe per Kishen dhe do ta zgjidhin kur ti doje atyre qe e provokojne nga te dy palet. Duhet kuptuar se pjesa dermuese e dy popujve jane miq me ndihme dhe kontribute te ndersjellta ndersa politikanet e fryre me pasuri te pa ndershme i mbajne te ngrohta kundershtite pasi keshtu jane ne qender te vemendjes. Sa shajme ne kete blog pse nuk bejme nje kuits se si do ishte zgjidhja me e mire per Bashkine dhe per Kishen. Mos harroni se po hidhet prapa urrejtja shekullore serbi -kosove me qellimin e vetem te zhvillimit ekonomik te Ballkanit si nje model Europian bashkejetese .

 

a ke dijeni per teorine e eneve komunikuese ? 

sikur vasken tende ku lahesh, ta lidhesh me nje tub me detin, kush fiton ti apo deti ? 

them se do te mbytesh ne te, plus qe do kesh vetem uje te kripur. 

nje keshtu edhe ajo teoria jote e paqes. nuk sjell dem, vetem atje ku niveli dhe perberja e ujit jane pothuaj te njejta. sepse sapo ka ndryshim te madh ne nivel dhe perberje, punet nisin dhe rrokullisen. nuk shkojne me mire. 

ne me greqine nuk kemi asnje gje ne te njejtin nivel. as numrin e popullsise, as perberjen e saj, as nivelin e ekonomise. pra asgje te mjaftueshme per paqe te qendrueshme. eshte pra si te lidhesh detin me pellgun qe te sherben per freskim.

kjo qe te tregova, shpjegon edhe pse vendet e pasura te vogla, si zvicra, etj, nuk shohin interes t'i bashkohen te medhave.  

po te jesh i zgjuar, duke qene i vogel, pasurohesh me shpejt dhe jeton me mire sesa nje vend i madh. e keqja eshte se ne kohe lufte je me i dobet se tjetri. 

neve, gjeja me e pare qe na duhet, pra qe ta kemi si prioritet, eshte bashkimi me kosoven, e vetem pastaj hapja e vellazerimi me fqinjet.

gjithashtu, politika e greqise megjithese vend me i madh se ne, ka qene kurdohere agresive. jane ata qe duhet te kene politike me te urte, me te hapet, se siç thashe nga çafedo hapje vetem se fitojne (ndersa ne veç se humbim), si me te shumte ne numer qe jane.

Rrespekte Kishes Ortodokse Shqiptare qe ka dhene 12 milion dollare ndihma refugjateve shqiptare te Kosoves!

Ron, une kam qene ne Gjirokaster ne ate kohe kur ndodhen ngjarjet e Kosoves, dhe kisha u ka hapur dyert kosovareve, dhe i ka strehuar brenda ne kishe (ne ate te Kryeengjejve ne Gjirokaster). Kam qene vete prezent kur vinin pakot e ndihmave prej Greqise me helikopter. Kam pare dhe rradhen pambarim te konteniereve qe hynin ne Shqiperi nga Greqia. 

Po keto gjera thjesht "harrohen". 

Po kishat per ate pune Jane pra mo. Misioni I tyre. Nuk eshte se kane  bere ndonje gje te jashtezakonshme me u dhene flete lavderimi. 

e shikon ti mimoza c'paska bere kisha ortodokse e janulles? po kishat prandaj jane, sic thua ti. dhe ate mos benin, se serbeve ja u dhane me pash per te vrare kosovaret. njesoj sikur kisha te ngrihej kundra sulmeve qe bene aleatet kundra nazisteve ne luften e dyte. dhe ate bene, u ngriten kundra sulmeve qe ''aleatet'' bene kundra nazisteve te rinj, serbeve. ky eshte fakt dhe turpi i kishes ortodokese. na paskan dhene ca rraqe dhe ja pune e madhe. po si do mbulohej m... me sh...., sic thote populli.

dhe tani lexova dhe bredhin, na paskan qene dhe ndihmat e europes pale. kisha vec i shperndau. smiley

dhe o Ron, c'i ke keto rr-te ti? respekt o burre i dheut, respekt.

 

Jeni shume te lezetshem!! Po shume fare. A thua se duhet te merret si e mireqene, qe ka nje institucion qe duhet te ndihmoje. E madje ben dhe "detyren". Nuk doli kot ai llafi para do kohesh: pse kush jam une, Nene Tereza? 

Mire, po nje institucion i tille qe te ekzistoje kerkon se paku respekt. Respekt, ne menyre te sinqerte per cka bejne. Ore, jo se pjerdh njeri nese respektoni ju a jo, kupton ti? Po thosh Hiresia e tij Joani, mitropoliti i Korces, se nje besimtar ortodoks grek, i kishte ofruar KOASH-it gjithe trashegimine e tij, 3 milione euro. Plot 3 milione euro. Dhe me beri cudi qe ishte ajo deputetja Rudina Seseri, jepte rrogen e vet per nje fondacion jetimesh, ketu e kritikuan se kjo nuk ishte "praktike shqiptare". 

Ore I dha kisha shqiptare ato apo greqia? 

ti i ben gjerat lemsh. nuk e di do vete apo e ke llogjiken te cunguar. ti beson se une besoj qe gjithe grekerit jane kundra kosoves dhe shqiperise? ti o je naiv o je shume shume mendjengushte. dil nga bota e vogel qe te rrethon. ka greke qe jane njerez te shkelqyer, po ketu po flasim per kishen tone qe eshte uzurpuar nga janulla qe ngriti zerin kundra bombardimeve te natos. duhet te heshtete, dhe ti, une dhe njerez normale ne kete bote e dime pse, s'ka nevoje te zgjatem ketu. ti vazhdo me ndihmat me rraqe pas pilafit qe fundi i fundit i dhe europa. respekt dhe mirenjohje  per grekun dhe shume te tjere qe dhane ndihma.

dhe seseri nuk eshte kritikuar qe s'eshte praktike shqiposh, mos perdor bizantizma ketu se s'ka budallenj. seseri eshte kritikuar se nuk bente punen, e para pasi nuk ishte prezent dhe nga ana tjeter donte te hiqej si humaniste e madhe. thjesht hipokrizi !!!!smiley

Ore qe jemi/ jam  e lezetshme po flas ne emer tani u pa puna ( individualiste jam e se luan topi, me rrejt kot). Misioni I kishes ai eshte. Te ndihmoje ato qe kane nevoje ne momente te veshtira. Fundja dhe ato donation kur behen ( kam bere dhe vete). nga besimtaret prandaj behen, pavarsisht gjysma mos me shume shkon ne xhep te tjeterkujt dhe per tjera qellime. Respekti nuk imponohet ne kete menyre. Fitohet dhe ska nevoje per shifra materiale dhe fakte. Nje besimtar apo klerik ( ate detyre i ka vene vetes, i ka vene zoti )  vec ka nevoje - per qetesi shpirterore. smiley E bejne se e ndjejne per tu bere dhe pa marre parasysh cfare marrin ne kembim. Rendesi ka qe me Zotin jane te permbushur. Respektin lerja kohes dhe koshiences te cdo kujt. 

Edhe po pastaj se kan dhene ndihma? (Leqe skan dhene po hajt po e Marrim te mirqene). Edhe po pastaj ca?? Ka te drejte shteti grek te nderhyj ne punt e brendeshme te Shqiperise qe skan fare lidhje me greqine dhe greket? Ik ore andej se po le koqen e namit.

Se ckam nji parandjenje qe do me shtohet dhe nofka "grekofil"

Qe ju shtofte Allahu xheleshanuhu inotin ishalla!

jo mo ti ke qejf vete te shtosh nofka. aman mos na u hiq si personazh, se vec i tille s'je.

shiko, qe e kane qujt s****fil e kane qujt....

Ty te vje inot qe ste pergjo njeri!!!

O ron, 

Sa i pergjum ndihesh sot? 

Mrom kom flejt me breke!!!

ene nji ne dosje!!!!!!!!!

"Fle pa breke"

smiley

Te lutem pa fotografi. Po na tmerroni kalamojt. smiley

be afraid, be very afraid! smiley

smiley

PF, e ke idene sa e merzitshme do ishte bota po te mos ishin kto pergjuesit?

exemplaret me te spikat te tyre kon qen xhajet qe pergjonin ciftet te liqeni... nji specie qe u zgjeru ne menyre te rrufeshme duke u bo pa dallim feje, ideje, moshe...

Mu per vete ajo "Dosje e Hapur" me ka bo qytetare me te mire. Dola me honger dicka dhe letren qe me ngeli ne dore qesh tu e hudh ne rruge kur fap mu nez llampa mos se ta njiten dhe "ndotes ambienti"!!! 

Ku jone mer kto "the usual suspects"???

Asnjoni nuk paska dale ne peshk sot?

Dilni mer, cere keni???

ketu verdalle duhet te jene. 

Po pse nuk dalin mer????

Perca i pagu shteti keta me? Te mirembajne dosjet, apo te shkrujne ne peshk? 

nuk besoj se jane mcef te gjithe. ndonje ketu e ke. keshtu rastesishem. 

kane frike nga ty se je personazh i rendesishem, pro mo.smiley

Hik ere anej...femer xheloze!!!

shume biles.smiley

me duket se ju duhet te relax-eni, se jeni bere si- ja cuf e grricu. ku jane grric-ut, thote ai tjetrI, dhe ti nga pas.smiley

nuk ta kisha me te keq moj!!!!!

Po e kerkoja per vete, se helbete mjekrra gjate dhe panallonat e lekures qe permen PF me poshte dhe kepucet me maje sikur po me rrine ngusht ne ket pik vape; thash te te pershendesja dhe ty...

Ke degju per ' solidaritet mashkullor' ? Leri, shehttt se eshte kinda cute. smiley 

Prit, prit kur ta shofesh veten me noi faqe interneti me pantallon kallabojs, favorite te gjata dhe duke pi duhon para dyqonit te Gjylvahirit.smiley

grekofil i kane pas thene dhe Ismail Qemalit mer Ron! U are in good company. 

Ndryshimi eshte qe ti dhe Roni jeni, Ismail Qemali nuk ishte! Ti nuk ke as kurajon te deklarosh cfar identiteti kombetar ke. I ke bere bisht cdo pyetjeje direkte qe te eshte bere. Mnjf ke zero kredibilitet. 0

 Kam pare dhe rradhen pambarim te konteniereve qe hynin ne Shqiperi nga Greqia. 

Po keto gjera thjesht "harrohen". 

Tani na sqaro nje cike mire ketu.. Kush i ndihmoje "Te shperngulurit me dhune nga kosova" ne Gjirokaster.?

Kisha Greke apo Kisha Autoqefale Shqiptare?

 Nqs Ndihmat vinin nga kisha Greke  Atehere duhet ti themi faleminderit Atyre apo jo?

 

 

Zotit, zotit, Galile. 

absolutisht, po Zotit, Nemesis, 

Por  lajmi u soll ndryshe, dhe mendova qe nje sqarim Teknik ishte i nevojshem.

te ndricofte zoti edhe teknikisht, Galile. 

Ty gjithashtu ,

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).