Thashethemnaja politike është fryrë brenda disa orëve në lidhje me një kapërcim të LSI-së sërish në koalicionin e majtë me Partinë Socialiste, duke lënë kështu qeverinë pa partnerin më të rëndësishëm të këtyre katër viteve të fundit. Një takim rreth 30 minuta i Ilir Metës me Sali Berishën sot paradite i ka dhënë më shumë kredibilitet kësaj historie, por Meta refuzoi të bëjë komente të qarta, duke cituar 1 prillin si datë të papërshtatshme. Presidenti i Socialistëve Europianë, Jorgo Papandreu u bëte sot thirrje "Ilirit dhe Edit" të bëheshin bashkë për të sjellë të majtën në pushtet. Për PS dhe elektoratin e saj, Lidhja Socialiste për Integrim u bë simbol i tradhëtisë pas zgjedhejve të 2009-ës kur mbajti Berishën në pushtet me vota të majta, dhe më pas simbol i Korrupsionit që coi në protestat e 21 Janarit, ku 4 mbështetës të Opozitës u vranë mizorisht në Bulevardin Dëshmorët e Kombit.

 

473 Komente

Shqip:

Thashethemet mbi një dalje të Lëvizjes Socialiste për Integrim nga koalicioni qeverisës dhe krijimit të një koalicioni parazgjedhor me Partinë Socialiste u shtuan më shumë sot. Burime jozyrtare nga Partia Socialiste bëjnë të ditur se brenda kësaj jave pritet që aleanca të bëhet publike, pasi palët të përgatisin mbështetësit e vet me një fushatë marketingu për nevojën e bashkimit.

Gjatë ditëve të mëparshme, disa udhëheqës socialistë Europianë bënë thirrje për bashkimin e LSI-së me PS-në si një masë e nevojshme për opozitën për të fituar zgjedhjet e ardhshme.

Burimet sqaruan se marrëveshja është e tillë që PS të ftojë LSI për aleancë nesër, më 2 prill, dhe LSI pritet ta miratojë marrëveshjen në fund të javës. LSI raportohet se do të tregojë para shqiptarëve se ka vendosur si kusht për aleancën, votimin e dy ligjeve dhe një rregulloreje, të cilat përbëjnë kusht për procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

...Ndërkohë deputeti Lefter Koka, njëherësh kreu i grupit kuvendor të LSI-së, në një prononcim për mediat ka deklaruar se LSI është e hapur për çdo bashkëpunim, pasi është forcë e majtë. Koka ka theksuar se LSI nuk ka marrë ende ftesë zyrtare nga Partia Socialiste, por ka shtuar se formimi i koalicioneve do të vendoset në Konventën që do të zhvillohet në Prill.

nga Ramica vjen korieri, fonogrami me nxitim

Lefto...bohu gati per sulm kunder Ilirit.....Berbero...behu gati ta lavderosh Ilirin smiley

paskemi dasem...

O xhibo, 

Ku e kishin hallin, edhe njehere, ke ajo tema e monumentit?

Ti tani po ankohesh se pse ne nje artikull (te gazetes Shqip) qe flet per nje koalicion te mundshem Rama-Meta foto ilustruese eshte Meta-Berisha? 

Dakort jam, duhej vene ne fakt nje foto abstrakte si kjo.

Pytja ishte: "Ku e kishin hallin, edhe njehere, ke ajo tema e monumentit?" 

M'vajti kot pyetja qe kisha postu, qe ishte:

A do kete me letra. nga keto qe PS ka pergatitur dhe ja ka cuar disa personaliteteve te PSE (Pitella, Panandreu etj) qe ti nisin ata me lajtmotivin "bashkohuni" per te miren e Shqiperise? Dhe nje nen-pyetje, a kane keto letrat ndonje paragraf sqarues, footnote, endnote ose te ngjashme qe te sqaroje femijet e Ziver Veizit, Faik Myrajt, Hekuran Dedes dhe te afermve te Aleks Nikajt qe "puna e bllokut ishte loja qe te futej ne kurth Saliu se Iliri ishte i paster"? Faleminderit

Vertet ishte gallate kjo, qe Rama medemek as e conte nder mend ne 100 vjet nje koalicion te mundshem me Meten, por cfare ti beje miqve nderkombetare qe indirekt i kane vene kusht dhe i kane thene: "Bir, puthe ngjalen te shpetosh, se ndryshe vendi juaj do ngelet jashte Evropit!"

Dhe Rama tani qe do mbledhe neser kryesine ne menyre qe ata te gjithe se bashku te ferkojne mjekrat demokratikisht dhe te mendohen nese ja vlen kjo sakrifice per hir te kombit apo jo.

"...se historia do na gjykoje nese rrime duarkryq dhe s'bejme gje per vatanin", do thote Rama. 

Vatani mbi te gjitha.

do ti kepusin koken e moces qy me nate te pare e pra... ska derrci verrci...

Nese miratohen 3 ligjet ne parlament dhe LSI-ja del e vetme ne zgjedhje,nuk ka gje per tu habitur.

Pandeli Majko ne Facebook (ne Facebook se vend tjeter *ben me gishta shenjen e gersheres qe pret*):

“Miq! Gëzuar 1 prillin! Ditën e mashtrimit dhe gënjeshtrës. Ditën kur gënjeshtrën e mirëkuptojmë si humor. Kjo është dita kur themi gënjeshtra të “stisura” ose pa dashje pohojmë të vërtetat e mëdha të gënjeshtrës. Ai është fakti se në ditët e tjera të vitit gënjeshtra është edhe zgjedhja juaj.

Gëzuar 1 prillin, ditën e politikanëve që nuk u bënë kurrë të tillë por ju dorëzuan shenjës së kësaj date. Të gënjesh një popull është faj. Ta lësh atë pa të drejtën e zgjedhjes midis të vërtetës dhe gënjeshtrës është dramë e maskarenjve pa principe të politikës.

Kjo është arsyeja që besoj se gënjeshtra kujtohet por nuk festohet. RILINDJA e së vërtetës është shpresa për nesër. Kam zgjedhur kualicionin e 21 janarit dhe jo atë të 1 prillit.

Nesër është 2 prill. Ditë e bukur për “tu vrarë”. 

Te gjithe po i lusin bythen Ilir Metes e LSI-se per koalicion parazgjehdor. Per sa kohe ne si votues e votojme LSI-ne dhe ka peshe (qofte 3-4-7%, whatever), MIRE TE NA BEHET!

Nuk ka rruge tjeter. Ose mirse erdhe Enver Djali!

Dmth qenka genjeshtra e 1 Prillit?

Jam i ri, jam beqar
lindur-rritur në Skrapar
.... 
të mbaj në pëllëmb të dorës 

Jam i ri jam beqar
nuk kam borxhe për të larë
e kam zemrën si behar
lindur-rritur në Skrapar 

Thellë në malet e Skraparit
lindi burri i vatanit
kush m'i qan hallet e mia
Ilir Meta, LSI-ja

http://www.youtube.com/watch?v=jo0WrXocUbM

 

RAMA-META, JA MARRËVESHJA, PS MIRATON 3 LIGJET, LSI IKËN NGA QEVERIA 

 

Burime brenda PS e LSI konfirmuan për "News 24" se realisht është bërë një marrëveshje mes Ramës dhe Metës. 
“PS miraton 3 ligjet, LSI ikën nga qeveria me Berishën”, është thelbi i marrëveshjes mes PS dhe LSI. 
Ndërkohë nesër kryesia e Partisë Socialiste fton zyrtarisht LSI për koalicion.

"Të gjithë janë të gjithë. Të ngrejë gishtin ai që s'i vjen turp prej vetes - tha Etleva dhe i futi një të përplasur shtyllës."

Urla Fu.

kafshate qe s'kaperdihet eshte o shoke Iliri..... Mire qe PS po e fton, po te paktenkushtet te mos i vej Iliri, por Edi.... dhe dy kushte themelore mendoj une duhet te jene.... 1. te mos ndahet pushteti per interes, por ne baze te vleres qe ka secili, dhe se dyti, kokelopa te mos tentoje te hyje ne qeverri..... ndryshe o Ed Rama je kokrra e legenit, e te rrofte rilindja........

e sa per ato tre ligjet, kjo me duket e tepert, per te mos thene qe mund te jete edhe kurth.....

kafsht qe s 'kaperdihet asht or vlla iliri

elektoratin e majt   po e lu nga fiqiri smiley

 

Spiritus, ty sot filloi te te duket vetja si elktorat i pamajte? smiley Hidhi nje sy zemres se mos eshte thjesht ndjenje 1prillore, jo per gje, po dhe LSI te majte e keni, me shpirt dhe me zemer:

Kreu i grupit te LSI, Lefter Koka ka deklaruar se ende nuk ka nje ftese zyrtare nga partia Socialiste per koalicion..."Kreu i LSI, zoti Meta e ka bere te qarte qe do te jene strukturat e  partise qe do te marrin vendimin e duhur ne sherbim te Shqiperise dhe te LSI-se”- tha ai.

Sipas tij, LSI eshte një forcë e majtë dhe qe PS mund të bëjë thirrje per koalicione kjo ishte gjëja më normale. “Mirëpresim cdo bashkëbisedim me forcat politike por në shërbim të vendit”- tha ai.

Sipas tij, LSI eshte një forcë e majtë

C'do te thote te jeshi majte?

alidemso, po si mund te jete kokrra e legenit, ai ka dipllome, dhe te gjithe politikanet kane dipllome, aaa mos e bej kete gabim. 

Xhaelga, ndonje poezi kshu fet e fet per kete sihariq, mundesh?

 

UJQËR E ÇAKALLË

Të gjithë,
Shohim,
Ëndra në gjumë,
Një natë,
Ëndër të trishtë,
Pashë dhe unë

Rrethuar,
Nga ujqër,
Nga çakej.
Më suleshin,
Dhëmbzgërdheshur,
O zot sa të tmershëm

Eh, kjo,
Ëndër e trishtë,
Po zgjat si shumë,
Këto kafshë të frikshme,
Kanë ndryshar lëkurë.

Por harrojnë,
Se po ato janë,
Në darkë,
Ujqër e çakallë,
Kur zbardh drita,
Bëhen qinjgja???  UJQËR E ÇAKALLË

Të gjithë,
Shohim,
Ëndra në gjumë,
Një natë,
Ëndër të trishtë,
Pashë dhe unë

Rrethuar,
Nga ujqër,
Nga çakej.
Më suleshin,
Dhëmbzgërdheshur,
O zot sa të tmershëm

Eh, kjo,
Ëndër e trishtë,
Po  zgjat si shumë,
Këto kafshë të frikshme,
Kanë ndryshar lëkurë.

Por  harrojnë,
Se po ato janë,
Në darkë,
Ujqër e çakallë,
Kur zbardh drita,
Bëhen qinjgja???

 

rrofsh Xhaelga. shume kuptimplote.qengji mire pi kopene.

Presidenti i Socialistëve Europianë, Jorgo Papandreu u bëte sot thirrje "Ilirit dhe Edit" të bëheshin bashkë për të sjellë të majtën në pushtet.

 

ama u paska bere thirrje Papandreu ketyre...  e garantuar u kry!!!   po ja prishim qejfin grekeve ne mor vlla?     -meazallah, çeshte ai llaf.....

 

“PS miraton 3 ligjet, LSI ikën nga qeveria me Berishën”, është thelbi i marrëveshjes mes PS dhe LSI."

Nese Ilir Meta e arrin kete, i heq kapelen. Pastaj opinionin ne pergjithesi per LSI si shpk dhe jo parti e mbaj ne cdo rast. Sidoqofte nese arrin me te vertete te detyroje PS te miratoje ne parlament 3 kushtet e PE per marrjen e statusit kandidat (funksionimi i gjykates larte dhe nga kjo gjykata administrative, statusi nepunesit civil, reforma rregullore parlament) Ilir Meta dhe LSI duhen vleresuar.

He mo...po fillon ta shash gradualisht Lsi-ne? smiley

1 sek, as e kam lavderuar ndonjehere qe ta shaj tani. Pastaj per cfare ta shaj apo lavderoj? LSI ne politike eshte anonime, nuk ka nje linje te vet. Eshte me shume shpk, firme biznesi. Kerkon investim (50 vota > )  dhe ofron fitim (poste). Thjesht perdor deputetet e vet per te marre poste dhe vende pune per militantet aksioner, investitor. 

Prit e burr duro mos i shaj njehere se kam ca informacjone qe po pergatitet i peshkaqen per Ramen ne vend te ngjales smiley

Po s'eshte sharje ta quaj LSI si shpk, jo parti. Kete pavaresisht me ke eshte ne koalicion. E sidoqofte, nese LSI  ja arrin te votohen ne parlament 3 ligjet, i heq kapelen, do te ishte e para gje e mire politike, qe do te benin.

p.s. Se mos thuash, kam folur pas pilafit... smileyhttp://www.peshkupauje.com/comment/64335...

25 Mars 2013 - 00:22 përgjigju

Ketu do jemi, dhe po them nje fjale.

Koalicion fitues PD+LSI do te ishte drame. Gati gati preferoj me,shume ti fitoje PS e vetme zgjedhjet e vetme.

Koalicion fitues PS+LSI do te ishte tragjedi

 

Shume mire bejne, vetem te marrin pushtetin Partia Socialiste. Socialistet e gjithe Shqiperise gezohuni! smiley

Mossss, ja lane thate Nikut protesten me 7 prill!!!

 

Ore, 7 Prillin ta ket zgjedh Niku per te perkujtu ndeshjen e pare te Partizanit a si?

...skane cfare me bo.Kryetari i PS-se Tiranes eshte dhi ne breke dhe nuk po duket gjekundi.Ene ne kuvend kur shko, ze ndonje karrige anej ka fundi ...por prape nuk i shpeton dot Jozit jo.

Pse ri në fund, të vjen marre, të kujtohet baba? Të vjen turp ë? Mirë bën që rri në fund, se duhet të të vijë turp”,   smileysmiley

 

Vazhdon rrethimi imperialisto revizionist. armiqte nga BE, monarkofashistet greke dhe gjithe lakejt e tyre na kane ne grike te pushkes por ne i kemi ne grike te topit.Ore po Topi me ca kembe do ta gjuj topin ?

Ha sa me bohet qejfi. Ai popull kete meriton. 

Ose e di cfare?

populli shqiptar meriton qe Ilir Meta te beje koalicion me Ed Ramen dhe pas zgjedhjeve t'ja dhjesi dhe te shkoje prape me Salen.

 

E keqja më e madhe e kësaj vakie, është që Ai, ka fituar një gjysëm garanci për paprekshmëri pas zgjedhjeve. 

Mundet, por prape kjo qe po mundohen keta te bejne eshte moralisht e papranueshme. Une e kundershtoj dhe uroj vertet qe Meta t'ja fusi ketij inkpetenti kolosal. 

Ore për mua le të vdesin në opozitë dhe koalicion me këta të mos bëjnë. Po e keqja e madhe fare nëse ndodh, është që Ai rrëshket si ngjalë. Me çfarë morali do arrijnë ta dënojnë dot? Me një fjalë, vodhi, vrau, përdhosi, mashtroi e shkatërroi e ikën si zotni, të lujë shah me Tosin në Vjenë. 

O Nemesis ca gjysme garancia thu mo? I ha mutin Ilirit shoku piktor. Iliri po e rrotullo Ramen ne ajer. Prej hundesh po ja nxjerr. Ku ka bythe Rama te denoje Ilirin mo aman.

S'ke nok gjo o Patek e nuk te falet te ngaterrosh "Ate" me Ilir Meten. Ai me A te madhe nuk perdoret me nga keta per Zotin, po vetem per salen.

 

nuk ka gje me te mire, popull pragmatist si amerikonet.

Qe ne konceptimin e saj, Rilindja ishte nje fryme e re gjitheperfshirese, e kjo jo me pak per 80 mije zemrat socialiste.

po ata qe prehen nen dhe, i perfshi kjo fryma e re?

Te mos e visualizosh dot te ardhmen nen moton e Rilindjes nuk ka asgje te keqe, por cinizmi nuk i sherben kujt, as mosbesimi. Le ti leme udhe ketij grupi te rinjsh dhe te rejash qe pervec nje vizioni te ri mbartin me vete dhe kapacitetet politike per fitore.

Cilit grupi te rinjsh? grupi qe perfshi Ilir Mete? Ata te zinjte e 21 Janarit, te duken element cinik ty? 

 

- Kush jeni ju more?

- Jemi ne, te rinjte e fshatit.

Amon mer Bame ce ke ket zakon te keq, kapesh ne ca detaje e nuk lsho qe nuk lsho!!!

A ecen dot njeriu perpara tu majt koken mrapa???

Familjeve te viktimave te 21 janarit do tu shkojm per vizita ngushelluese per 21 Janar, do tu japim ndonji dekorate edhe si gjithe te tjeret.  

Kot nuk kan thone te vdekmit me te vdekmit te gjallet me te gjallet!

Molle, a do ti coni nai kile molle a portokall? 

Mu me thane qe Luli i kishte premtu dhe abone falas per tramvajin e ri 70 kilometrosh qe do ndertohet me daten....eeee....tani shpejt mo!

po ta kishin dhene dje haberin Bota, goxha simbolike do kishte. Pashka, Rilindja, Ringjallja. Prap ne kryqin e pushtetit. hej c -bela, pese mexhite per mua -tha.

pse  vetem 80 mije zemrat, Bota?    po 80 mije shpretkat, mëlçite  apo veshkat, keto te fundit bile jane dy e na bejne 160 mije,  ku i le?!

te perbrendshmet jane bere kukurec

Si kane thene:

Edi Rama me tre zemra,
nje per vete, dy per Meta

smiley

erdha me shume ide po me dolen huq se qekon thone te gjitha. Ene qe keta na dijne per budallenj e kerkojne me na mush menien se kjo ishte kerkese e te jashtmve, ene qe ky o koalicioni i 1 prillit (po i jashtem amo) ene qe asnji militant nuk ka per te reagu menjehere. Te majtet thone po e ben Edi per te mire te kauzes po ama kushtet duhet t'i vendosi vete (ke sedra ka ngel morali politik m'fakt). Salistet thone qe Meta po bind PS per 3 ligjet.

Te gjithe ata qe kane interesa personale jane te falur paraprakisht. Kurse ata qe e pranojne pa interes kete pune, i keshilloj te shkojne e te konsultohen te mjeku se o ronde situata.

Edhe nje here pra ma gezofshi kaolicionin e 1 prillit!

Po pse nuk bot kualicion ju mer Lizo? Apo nuk i boni aq vota sa duhet? smiley 

O Bame ke t'fala nga familjet e atyne te katerve qe i nxorri Rama e i vrau Berisha+Meta.

smiley

Tani do na e nderrojne edhe xhamadanin, e do e bojne :

N'tavolina to bo vija
Eshte PS-ja eshte LSI-ja
Lu si njala burreria
O sa e madhe na dul kurveria

Rroooofte koalicioni i 1 prillit!
 

E ke dhi krejt... kaq.

Nat interstid... ja hoqa vizen...

O Bame ajo nuk o interviste po interpretim gazetaresk. Po ate dite Gazi u pyte live te Kol Balla e nuk tha asgje te tille. Ju doni me saju probleme aty ku nuk ka mer daje.

Lizandro nji gjo nuk kom mor vesh kurre, ca magjie u boni Berisha mas 97 te djathteve???

Mund te thush ti ca lidhje ka kjo me temen? Ka mer ka se ajo e coi te djathen per lesh, me gjithe perpjekjet e Topit per ta ringjall sot veshtire duket!

O Rono,

Quhet me iu pergjigj pytjes tate me nji pytje? Sa te djathte ka m'Shqipni? Flas per te djathte prej verteti jo per aspiranta.

Sa per votat mas 97-s plako, car te tethem une ty. Robt gjithmone kane votu per aftesite e secilit per t'ia paraqit gogolin e krahut tjeter me te keq se veten. Pastaj Berisha ka arrit te mori bastionet e te majteve, katunet.

Revolucioni ne Shqiperi, duhet te kishte fillu dhe duhet akoma te filloje nga e majta. Pa u qeru Gramoz Rucerat, fleje menien nje pjese e robve nuk votojne kurre majtas pavaresisht se e majta (si ideologji) mund te jete ajo qe i perfaqeson me mire interesat e tyre. E sigurisht ky revolucion nuk mund te behet nga kopja e Berishes, Rama.

Sikur dallendyshja te thote se vendi qe po le perkohesisht e meriton dimrin.

ose dimri  mund te thoshte: dallandyshja eshte  pakalitur, shendetlig  nuk me meriton mua..smiley

Dimri eshte dimer sepse nuk e njeh dallendyshen.

OK. ketu pastaj nderhyn pameshirshem Darwini.. kush nuk eshte i afte te perballoj  te nxehtet,  te ftohtet,  veren, dimrin etj.. me dhimbje,  por duhet te hape rrugen..smiley       p.sh  dinosauret.........

Hare qe do psoka llumi sot. 

Nje instikt me thote qe eshte peshk prillismiley

Me ne fund.. u gjet nji Hamza per NMN, siç e do legjenda smiley

i mungonte dicka Skenderbeut II ne fakt  smiley

Çfar do të thotë Ilir në fushatë për krah Edit? Do të shajë Berishën, ministrat e LSI-së?

d.m.th frika e grekeve se mos ps-ja bashkpunon me akz-ne paska dhene rezultat?

atehere skenari qe pd-ja shperbehet pas zgjedhjeve,gjithe llumi bashkohet me qeverine dhe akz-ja opozita e vetme ,paska baza reale.

pas nje viti zgjedhje te reja.

frike nga cfare mor ta marsha? Frika nga bluza burbury me dylbi?

Po jo o pellazg (=shqiptar i vjeter) se me ngel m'dore te AK-se opozita m'Shqiperi ene Hona do jete shume afer per t'u arratis. Sa e do bastin qe masi te humbi zgjedhjet Berisha do thote qe ato i vodhi PS+LSI se tani numerusit do jene 3 (PS+LSI+PBDNJ) me 1. Keshtu do justifikoje ndejtjen ne krye te PD-se sa te kete ymer e aty gjonat do shkojne gjithmone e me "mire".

 

eshte e vertete qe dulja nuk bashkohet me ramen per shkak te akz-se?

eshte e vertete qe topi do bashkohet me dulen?

ke konsideron ti opozite serioze?

pse ka mundesi te behet me keq se c'eshte ?

Pellazgo, qe te te sqaroj ty ene me kete rast ene Monden e Bamen e nai tjeter. FRD me sa di une do dali e vetme ne zgjedhje. Maksimumi mund te jete nje bashkepunim per ruajtjen e votes. Tani qe u bashku LSI me PS-ne, sigurisht qe nuk ka mo vend per AK ne ate koalicion se s'do merrnin asnje deputet (do ishte LSI parti e dyte). Megjithate AK ka prape shume gjasa te futet ne ate koalicion.

Une kam qene gjithmone pro nje koalicioni FRD+AK+PDIU (per arsye qe s'besoj se ka nevoje te t'i shpjegoj), po kjo duket e pamundur.

Lizander, FRD me AZ e kisha menduar dhe une, dhe nuk eshte keq, po kjo PDIU kush eshte.

Po, e vertete. Qe kur AKZ-ja doli me dylbi ne Sarande, nuk kane kaluar anije greke nga ajo zone.

Bradi ku eshte ai Bradi moo smiley

Nejse LSI parti e perdalë eshte, nuk mund ti zesh bese se me ke e gjen ne krevat.

po fundja c'ndryshon per ne ?

Asnje mut !

 

po fundja c'ndryshon per ne ?

Asnje mut !

smiley

Ndryshon qe c'ke me te. LSI ke PS, Berisha ne pushtet edhe 4 vjet te tjera, se i ha gjithe fajet armiku brendshem qe nuk na ka lene me ec perpara (LSI ne kete rast). 4 vitet e fundit zullumet me te medha i ka bo aleati.

Gaia; ` .... se i ha gjithe fajet armiku brendshem ... ` 

Kjo eshte e vertete, kur them une qe cifuti eshte i zgjuar smiley nuk m`beso njeri 

Levizje qe meriton respekt kjo e LSI-se. Atehere Polin e trete do e kryesoje Vangjel Dule dhe kesaj levizje do i bashkangjitet Bamir Topi. Takimi me ambasdorin grek ne Tirane i zotiti Bamir Topi dhe thirrja e zotiti  Aleksander Biberajt per nje aleance me zotin Vangjel Dule e cojne ketej balancen.

Ama pritshemria ka qene tjeter gje dhe besoj se do ngelen te zhgenjyer zoterinjte e Frymes se Re Demokratike.

Nuk iken Meta jo, mos u ngrefni kot.

Ktheje ndryshe

dallandyshe...

 

Sot eshte 1 Prilli, dita e genjeshtrave. Ne populli i thjeshte e kemi nje dite ne vit qe ta shfrytezojme per te genjyer, ndersa frymori i ka te gjitha ditet e vitit ne dispozicion vetem per te genjyer kete popull. Sidoqofte une dua ta shfrytezoj kete dite per te thene: "sali te dua shume"! smiley 

Berberhane....ca mendimi ke per Ilirin qe u kthye te gjoksi i ngrohte rilindas? smiley

ta thashe me lart, flasim neser, une e respektoj 1 Prillin. Pastaj sa per nje lidhje te mundshme PS-LSI me duket se e kam sqaruar dje. Une kam influence deri ne 5 vota dhe nese ndodh kjo martese keto vota i shkojne AKZ. 

hahaha PD-istet ne FB fillun tuj shajt Europen sot

smiley

ca bohet , ca bohet smiley

 

Normal. U be Evropa! Ik ere pirdhu! smiley

kurva vjeter

smiley

se gjetet.

fjala e perdorur ishte : Bundër  smiley

ca poplli gojemjalte qe jemi bree smiley

Absolutisht qe eshte nje "Bunder" e qelbur kjo europa qe se ka shoqen!

Ku i kam ato qe thonin se ne "21 janar u ndane njerezit nga kafshet" ? smiley

 

P.S Lefi po vonohet ne koment. Eshte duke mbledh material per te shajt Ilirin smiley

"Ku i kam ato qe thonin se ne "21 janar u ndane njerezit nga kafshet" ?

Ketu akoma...

Nëse mendon se qëndrimi ndaj 21-shit është në varësi të asaj çka bën Rama, bëju një nder maceve në kopshtin zoologjik, çliroji nga vuajtjet dhe ziru vendin. 

 

Oranje...ti ke qene ai qe e ke qa me lot 21 janarin..Tani pohoje me plot gojen qe Rama eshte bythqire ose perndryshe shko futu te kafazi kukutheve smiley

Ore unë kam çuar në të sëmës rob më të mirë se Rama për 21-shin. Po si jap të drejtë të më kërkojë moral maskarai. 

kemi thene arushen...po pret gjith qef e shkreta!

Rono po ti sje i lumtur mo bir? He te keqen se e kafshoni gjuhen ju komunistet. Ma kap perqafe fort Ilirin. Une vazhdoj te kem respekt per Ilirin. Ja u degjeneroi piktorin dhe bashke me te dhe ju te gjitheve smiley

Dmth ti ke qef Ilirin si puna e asaj "per inat te time vjehrre, shkoj e fle me mullixhine" ?

Eh mer Patek tme kish degjeneru Iliri ku ta gjeja po vajta dhe bona taksat dje dhe mos e pyet se si kam dale.

Nuk e di a e ke vone re po shumica ketu nuk vine me nda tokat. 

Pastaj, ci ke kto muhabete me komuniste se na hape barkun? Ta kam thone une jam datelindja e 82 nga Shqiperia kam hik 17 vjec. 

Po pse s'thu qe m'Amerike ti qeke 99-ç

Forca te shumta policie kane rrethuar seline e LSI-se ne Tirane. Tankset po nisen drejt Skraparit. Ne Tropoje jane hapur depot. Njerezit ulerasin njezeri: do ta cojme gjakun deri ne gju.

Ne Tropoje jane hapur depot.

Pse ka ngelur njeri me ne Tropoje?

Kane levizur ne Kukes?

Pse, o pajtu stresi me nojzin?

Per votat pra, a thate eshte shtuar popullsia e Kukesit?

Ngjala nuk eshte argument .Ngjalen e kane henger pa perjashtim qe kur ne programe dhe ne praktike pranuan , Pedofiline si Parti te Progresit , Parti te Kohes !

Rama i thote ...Je aty me votat tona !

Berisha i thote ..Une vrava per ty !

Keshtu del qe thenia e Fertsit "te shohim perpara " i paska paraprire situates . Realisht Largimi Berishes eshte perseritja e situates te largohet Monizmi ! Dhe ne ate Levizje ne krye u vune ish Kamunistet , sepse ne Historine e Shqiperise asnjehere nuk do te kete Force Politike te barazvlereshme me te !

Surrogato individesh qe bejne xa e ham neper Televizione e Media te shkruara , aq me teper si keta llojet e lehesve me emer qensh te huaj neper Bloqe , do jene prezent pa mbarim. Jane Humori i nje Populli te shendetshem qe nuk rrron dot pa Kloune !

Berisha IK !

 ....ta kete seriozisht Majko qe thote : "Kam zgjedhur koalicionin e 21 janarit dhe jo atë të 1 prillit" ...apo i ka thene Rama bej gjoja si kur nuk je dakort per me genjy ate pjese te militanteve te egersume.

 

Alidems Politika shqiptare ka shembullin e saj direkt  ndryshe .E kemi me klizem ...Psh kur po i benin Ilirit Klizmen ai e levizte sumen dhe nuk e pranonte Tullumin . Dha dha Infermjerja dhe i thote :

Te lutem zoti Ilir ! .Mos levizni sepse nuk kam se si e fus tullumin . sh Sali  nuk leviz kurre . Heq brwekte dhe qendron madherisht !

E moj te keqen une e kam per here te pare po sh Sali e ha njehere ne muaj tullumin !

Dhe jo me kaq sembim ,  se po te shikosh me vemendje te gjithe ketu bejne sikur e fshehin po llastikun e tullumit u dallohet jo vetem ne kete prurje smiley Ka qene Parti e mencur ajo .I rrihte qe kelysh dhe nuk dine te Lehin ndryshe smiley Por edhe pa ankuar u bente Klizme smiley

Te kete ikur vertet, do jete nje levizje e mire. E frikshme mundesia qe Rama, potencialisht, te qeveriste vetem. Me fodullekun qe e karakterizon, nuk do cuditesha sikur t'i vinte drynin deres se parlamentit psh, cfare nuk i pret mendja atij. Nga ana tjeter, dhe keta te PD-se kane nevoje per nje rifreskim te mire. Jane bere kenete kohet e fundit. Gjithashtu pozitive do ishte dhe nje menjanim i Spahiut nga pushteti. Tipa aq qesharake politikisht si ai, e djegin ceshtjen kombetare ne menyre shume te ulet.

Nga ana tjeter, dhe keta te PD-se kane nevoje per nje rifreskim te mire.

Ou!!!!

Te shofim deklaratat qe do jepen ne darke ose neser, nga kryetaret e partive perkatese.

Pjer nuk mund tna thuash dicka me teper meqe je dhe ne terren???

Rono, po c`terren more, isha ne tavoline me Bradin. Megjithate ia vleu, se ai e njihte situaten politike ketu, me mire se mua. 

Pjero, si u duk Bradi kesaj rradhe  qe u takuat.. i kishte dale turpi?smiley

Belulo, Bradi kesaj rradhe mu duk me mire smiley ishte kenaqesi te bisedoje shtruar me te, biles ai kishte qejf te te takonte dhe ty, por do ti shpjegoj te gjitha tek pershtypja qe do shkruaj kur te mbrrij atje. 

aa, domethene u thye akulli.. nga ana e Bradit, kuptohet..smiley     bile me ckuptoj  nga pershkrimi jot,  Bradi qenka pjekur tashme ne ''teori''.smiley 

eh mer Pjer, ce ke kete aftesi magjike  qe u ndryshon jeten njerzve.. te kam zilismiley

shpresoj te me kesh pershkruar korrekt mua  ne biseden me Bradin... mezi po pres  pershtypjet ne shkrimin tend..   po ndonje krikell birre  (pa harruar qoftet)  e rrekellyet bashke mo?smiley

Pime birre me shishe dhe jo birre me kriko, akoma nuk i kishin vene ne pune per shkak se plazhi ishte i shkrete. 

Futi dhe nje ....ua sa e frikeshme mami ....po imagjinoja nje Popull qe zbriste nga qielli smiley Ju fytyre grijte jeni pjesa me qesharake e cdo lloj perfyrytyrimi . Dhe nga ana tjeter del se eshte nje ane qe eshte kundert e anes tjeter , ndersa ne ane te tjera del se ka ane qe nuk jane ane !!!!

Gezuar 1 Prillin !!

Cfare do besh nese del e vertete?

Do mendoj,sa bukur ja futi Rama-Berishes smiley (apo vetem Berisha di?)!! Sinqerisht,une pa degjuar Saliun qe shan me liber shpie Meten,nuk i besoj 1 Prillit,nga ana tjeter ka me shume se 1 vit qe per shume ky eshte nje fakt i kryer,por deri tani pervec thashethemeve(dmth futja kot),nuk kemi pare gje...nuk e kuptoj cfare ka ndodhur?

E di kush do jete akoma me e bukur. Sikur e gjitha kjo te dali loje e Metes, qe ta bej kete palloshin te dali hapur fare (nejse ai hap ka dal me keto letrat e porositme) e prap t'ia fusi ne fund. 

As moral, as pushtet. Po me duket se Meta ka kohe qe e ka kthy rroten per nga e majta, kshuqe ky skenari te te mos frikesoj shume. 

Gallate Lsi-e me rastin e 1 Prillit..ce pyet..e tipit : O xhaxhi te ra shamia..(kush e di vazhdimin e di..te tjeret te zbethejne i ra apo jo shamia..)

Si mbas doktrines te shlyerjes, Rama hengri ngjalen qe te faleshin te gjitha mekatet e Ilir Metes dhe LSI-se, e si rrjedhoje Meta dhe LSI jane te paster si kristali tani.  Plus mos te harrojme qe ishte djalli Berisha qe e tundoi Meten te bente korrupsion.  Gjithesesi ngjala tashme eshte tretur dhe jashteqitur, dhe Rama me ndihmen e Metes te pastruar nga mekatet ka per te mundur satanin Berishe dhe per te sjelle #rilindjen.

Është e vështirë të funksionojë koalicioni Rama- Meta, do të ngatërrohen te torta e pushtetit, Berisha gjithmonë ju ka dhënë hakun aletatëve, Rama e do krejt tortën për vete....

edhe mua keshtu me duket...  pastaj Rama-Meta kane edhe disnivel te madh,  pare nga pamja e jashtme kjo... njeri  shume i gjate, e tjtri i shkurter... jo,  nuk  do funksjonoj lidhja. nuk shkojne!

Ti duhet ta dish me mire se une ate shprehjen: "Ne ngjalangrenje, te gjithe jane nje gjatesi"

Po shkuan grate mire, burazeret mire do shkojne. Shtepia ne Krete e Metes, nuk eshte dukur e pershtatshme per pushime, duhet ishull i tere se ka me privacy. Berisha sa po e mori vesh kete muhabet, bleu nje ishull dhurate, dhe i hyri mik Papandreut qe t'i bashkoje. smiley

xhaegla, po neqoftese Shqiperia qenka torte, athere me mire nje qeveri e huaj dhe nje administrate e huaj, se ata nuk e kane kete konceptin e tortes, dhe te mbushjes se xhepave personale. 

Urime per qeverine e re dy miqve e armiqve te vjeter. 

Shoh me shume kenaqesi se si militantet kane filluar ndryshimin e qendrimit. Ajo e alidemsit ishte nobel fare "po kushtet te mos i vere Iliri". Topja e Greqise akoma nuk di ca te bej e shfryn inat me te tjeret. Ato budalliqet e Botes nuk i merr vesh kush. 

'Bama dhe Roni vazhdojne luften me FRD-ne dhe AKZ-ne, a thu se ato jane problemi ne kete mes. Apo sic ka thene xhibi, e kane fajin qe nuk nxjerrin Ramen nga ngjaldilema?!

Po sic thote Boisa, mbase kjo eshte maksi per momentin. PD-ja ka nevoje per nje ndryshim, po dyshoj se ka mundesi te medha per tu bere. Nga ana tjeter Rama i vetem ne qeverisje eshte vertetet i frikshem. 

Eshte nje shprehje ne anglisht "things must get worse before they get better". Mbase duhet me arrit deri ne llumin me absolut te kesaj pike per ti bere te kuptuar te gjitheve se problemet ne Shqiperi jane icik me te thella se sa thjesht Berisha i keq vs. Rama i mire. Tani mbase ka dhe me keq se kaq, mbase Rama e Berisha bejne koalicion. Po shpresojme te mos shkoj puna deri aty. 

#rilindje

"'Bama dhe Roni vazhdojne luften me FRD-ne dhe AKZ-ne, a thu se ato jane problemi ne kete mes.""

esell?

Hajt mos u merzit, te gjithe e kemi me kollaj qe fajin t'ua veme te tjereve.

Si thu ti, po ha qofte e gjize ai i poshtri Bamir tani? Po ai Kaci ca paska qene mor burre, papapa? Keta Hamzate e te majtes nuk na lane rehat. 

po ha qofte e gjize ai i poshtri Bamir tani

Dukesh qe ja fut kot. Bamiri s'eshte akuzuar ndonjehere per gjize por per fara. Pra qofte dhe fara.

Qendrimin tim ne lidhje me temen e lexon kollaj me lart; risia nuk ka shkaktuar ndonje ndryshim ne lidhje me pytjet qe kam ngrit rreth kuq e zinjve dhe FRD. Atehere, ti pse bo si ashtush i bukur? 

Je ti qe bo si ashtush qe ne kete mes fillon e permend prap rob te tjere qe s'kane lidhje fare me temen. Ke 2-3 vjet qe fajin ua ve te gjitheve, me Blush, me Kac, me Bamir, me Mete, me Berishe. Rama maksimumi ka qene pak naiv per ty. Te gjithe ishin llum, pervec ketij. Edhe sot, prap aty shkon. 

E kuptoj qe eshte e veshtire me thene "me falni, e kam pas gabim". Po me mire pranoje ne heshtje se e kishe gabim, se sa te besh prap si p*** interesant duke ua vene fajin te tjereve. Si po thoje para ca kohesh? Keto "bolet asnjeanese" me duket. Koha foli dhe foli qarte, e kishe ti gabim. Minimumi qe mund te besh eshte ta pranosh. Une kaq kisha, se nuk kam ndermen te shkoj deri te ofendimet ku re ti, se per ty kisha pas nje vleresim icik me ndryshe nga keta loqet e tjera edramiste ne blog. 

Endrito, 

Nuk qenke mire. Ne lidhje me risine, edhe iher shiko shkembimet me ata qe na vine direkt si zedhenesa te Rames ne peshk.  Jo se te kam borxh noi shpjegim. Thjesht perpara se ti drejtohesh dikujt, sigurohu qe je ne te drejten tende mbi menyren se si i drejtohesh. Kurveria e Rames, nuk shpla kurverite, fajet e krimet e Kacit, Metes, Berishes etj etj. Kupto?

"Bolet asnjeanese" te tille nuk i bera une, ashtu sic edhe Ramen nuk do e bej une kurve nese shurron mbi varret e viktimave te 21 Janarit e Gerdecit. 

Kete komentin e ke bo ti apo une tashi se po me cudit? http://www.peshkupauje.com/comment/reply...

Pastaj a na doli ne fjala se ketu kemi dy banda qe duan pushtet e asgje me shume? Kush duhet me i thene njeri tjetrit qe e kisha gabim? 

Pak rendesi ka sa i vertete eshte ky lajm, ato deklaratat e porositme nuk jane kot. 

Koment ku i kam bo pytje Lizandrit ne menyre te drejtperdrejte dhe pa asnje lloj ironie (per here te dyte a te trete ne fakt)!!! Ku e ke hallin me ate koment?? Per mu PS + FRD do ish nje koalicion konseguent i 21 Janarit, dhe goxha legjitim e i moralshem, sado qe per mu ish presidenti mund te jete faraxhi... 

Edhe njehere, nese nuk kupto, pyet... 

Pse mo, akoma nuk e paske kuptuar ti??? Nuk e voto njeri FRD-ne nqs ben koalicion me Ramen! Nuk do me ja pa njeri surratin atij jashte gardhit te tij edramist or ti mik. 21 janari mund te jete per ty legjitimues, po per jo-edramistet nuk eshte, Rama nuk eshte i palare nga ajo histori ashtu sic doni te pretendoni ju. Ja pse nuk ben Bamja koalicion parazgjedhor me te. Ne te kemi thene e ti prap nuk kuptoke...

Tani vazhdo me batutat gjithmone selektive e te njeanshme ndaj faraxhiut, ndersa njeriu qe ti ke mbrojt (nje dumdum i rralle qe nuk di me bo shumezim e pjesetim po qe mendon se ka "vizion" per tu bere kryeminister) te hodhi poshte cdo gje qe ke mbrojt. Ka ngel ndonje tjeter me i hedh ndonjecik faj per kete qe beri Rama. Veliaj, Tahiri, Shalsi mbase? Ata dhe e pranojne pa problem te shkretet, mjaft tu ngelet kryetari i paprekur. 

Nuk ja vleka me tu pergjigj mo Endrito; qeke shume selektiv ne te lexuar, ne mos ne te kuptuar. 

O Bame,

Me qe e paske pa ironi (se ne fakt dukej me shume ironi po nejse e shkrujtmja i ka keto moskeqkuptime), po te them qe e ka refuzu FRD ftesen. Pra nuk eshte ceshtje votash, qe une besoj se po te numerohen drejt FRD merr me shume se LSI, por ceshtje ideologjike. Per nje force te re si FRD, nje koalicion parazgjedhor me qellim aq jo ideologjik sa rrezimi i Berishes, do te thote deshtim. Sigurisht qe do siguroheshin me shume vende ne Parlament po c'kuptim ka?

As FRD e askush nuk mund t'i kerkoje PS-se te ndryshoje programin e saj para zgjedhjeve, qe te adaptohet me programin e FRD-se. Se flasim per pika kyce ne programin e FRD qe jane totalisht te anashkaluara ne ate te PS-se. A do mund te shkote PS te elektorati i saj e te thoshte, ne do kemi prioritet pronaret, ish te perndjekurit, etj?

pse i ka faraxhiu prioritet pronaret dhe ish te perndjekurit?

Me prioritet se ju qe i late te digjen.... 

duke dekoruar Skender Brecen dhe Fatmira Laskajn.

Dogjen njeri keta? Jo! 

keta jo vetem dogjen, por rropen te gjalle shume nga ata qe denuan per motive politike dhe sot u dekoruan nga faraxhiu.

Nuk ke faj ti se mund te kesh pasur gjyshin a babain vartes te Breces dhe Laskajt.

Ore po te jete per gjyqe ti ke akoma nje komunist 22 karatsh kryetar partie, nje njeri qe ka skede si sigurims, qe ka fol ne gjyqet e komunizmit kundra viktimave, qe ka qene mik i ngushte i nomenklatures. 

Nqs ai eshte standarti yt per kujdesjen ndaj te perndjekurve, edhe nqs Bamiri ka dekuru ca rob me te shkuar te dyshimte, nuk eshte vete i tille. Berisha po. 

keto perralla nuk i beson as ti dhe as faraxhiu.

Qofte faraxhiu te persekutuarit i do aq shume sa ka dekoruar xhelatet e tyre ndersa pronaret i dashuron aq shume sa ju ka vjedhur pronat kushurinjeve te tij.

Duhet te kete mbetur vend ne kete blog per analiza konkrete, serioze dhe korrekte te situates aktuale politke, te sjelljes se lidereve dhe politikave qe ato gjenerojne. medoemos......shpresojme.

Dmth ti 21 Janarin e shef si nje barrikade te kapercyshme morale, ne ket rruge me dredha drejt pushtetit? Se po u bo kjo, atehere eshte rene dakort edhe mbi imunitetin e Berishes? Ti je OK me keto?

Je ushqyer me informacione dhe rrjedhimisht konkluzione te gabuara. Je shume larg gjirit te ri socialist

fiti-fiti, po hiqet me kuller se Bradi, si fiti sens. ama fajin e kemi ne qe s'ja kapem sensin e holle te ironise, dhe fakti qe njerzit qeshen me komentet e Bradit dhe jo me te ketij, s'e ben te ndihet hic keq.

Je shume larg gjirit te ri socialist

Po ajo dihet qe Bama eshte dore e vjeter! Sahati po "Adil Carcani" i bie.

Sa per ushqimin tim: 2 veze te skuqura me djath e salcice, nja dy feta buke e nje got leng portokalli sot ne mengjes. 

Pytjes a di ti pergjigjesh? 

Mire te thote, je shume larg gjir-iz-it te ri socialist

Do te ishte bekim nga Zoti per PD-ne nese LSI iken nga koalicioni. Perkthehet ne nje fitore te padiskutueshme.  Gjithe zullumet ne qeverisje, qe rendojne deshi apo nuk deshi PD-ja edhe mbi te, i marrin persiper te zotet e punes. Fryma tek elektorati poshte, sidomos ai qe eshte i pavendosur dhe mendon me racionalisht,  kthehet ne favor te saj dhe disvafor te PS dhe LSI kur shikohet se si njerezit e akuzuar me video per korrupsion dhe se si organizuan edhe nje proteste te dhunshme ku mbeten te vrare 4 njerez per videon ne fjale,  nuk kane as moral as bosht dhe as ndonje ide, pervec epshit shtatazarak per pushtet.  Kam frike se nuk eshte kjo puna.  Meta po luan me ftesat dhe koalicionet per te rehabilituar komplet veten, pasi ata qe i nxoren videon sot i ulen ne gjunje dhe po diskretiton krejt Ramen.

Sondazhi i Soros, qe eshte me profesionali dhe me seriozi i publikuar deri tani e nxjerr PD-ne fituese dhe LSI-ne ne kuota qe nuk i prish pune PD-se.  Cdo levizje e Metes behet vetem pasi ka nje observim te preferencave politike.  

Rama ka per ta ngrene gjere dhe gjate edhe kesaj rradhe.

Do te ishte bekim nga Zoti per PD-ne nese LSI iken nga koalicioni. Perkthehet ne nje fitore te padiskutueshme.

smiley  Je i madh, qafsha Salen!

Ju jo vetem qe nuk fitoni, po tani as nuk boni dot me gek mek neper komisione numerimi. 

Tani pyetja eshte, do e mbani prap Salen kryetar apo do e digjni qe tani Bashen. 

une te them sondazhi, shoqja e Beratit thote nuk fitoni.  PD-ja minimumi kap 70 deputete si ne 09 maksimumi 74-75.  Gjithsesi qeveri pa PD-ne nuk ka.  Ti mendon se PD bie ne kuota me te ulta se ne 09 e cila konkuroi athere pa LSI?  

Te pakten tani pranoje, llumi qe doje ti po thone se don te behet bashke.

Ca kishit per ti punesu ne administrate i kishit punesu, ca kishte per tu dhene klienteve i keni dhene, ekonomia ne 2009 ishte ku e ku me lart. 

Se nga do i vilni ju keto vota shtese vetem ti e di. 

Kujtoja se ishe afer zyrave qe percillnin info. Votimi i sotem ne parlament:

Kuvendi miratoi me 76 vota pro, 1 kundër dhe 31 abstenime Xhezair Zaganjorin , anëtar të Gjykatës së Lartë. Me 73 vota pro, 2 kunder dhe 30 abstenime, Kuvendi miratoi dekretin e presidentit për emerimin e Gani Dizdarit anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Me 76 vota pro dhe 31 kundër kuvendi miratoi dekretin e presidentit për emerimin e Besnik Imerajt anëtar të Gjykatës Kushtetuese.

tregon qe nuk ka asnje rrjedhje ne vota.

Ky lajm ka per qellim te testoje votuesin e te defaktorizoje FRD ne te dyja planet si nga e majta ashtu dhe nga e djathta. PS nuk ka nevoje per ato vota e LSI i ben sherbimine fundit PD-se. Ama historia mbaron ketu. Perfytyroni nje ish President qe do beje aleance parazgjedhore me nje te dyshuar se financon veprimtari antishqiptare.

Pse sja hapni gjyqin metes prape se ajo video eshte e vertete. Ja hidhni nje short ne gjykate, i bie Fatmira hajdarit dhe iken meta hajduti.

Opaaaa!!! Gati agjitropi. Ah me Pjer, vetem ti i kupton keto situata..

Berishistet i kane agjitpropet gati ne dosjet e tyre virtuale, te perpiluara paraprakisht per cdo skenar, nga nje word document dhe nga nje PowerPoint per cdo skenar,  nese LSI iken me PS, nje tjeter nese s'iken, e kshu me radhe per te gjitha variantet, bile me perkembime dhe per mundesite e koalicioneve per partite e treta.

Nese konfirmohet, neser shperndahet ne internet documenti Meta_Mut_Muti_Gjithe_Jeten.doc. 

Berisha p.sh. ja beri gati nje bullet point sot kur i tha Rucit "Pendohuni dhe votoni ato tre ligjet ore legena bllokues" qe kur ti votojne vertet neser, ta dije populli qe ky qe vullnet larpamesor naltmadhnor qe u plotesua.

Nga ana tjeter, edramistet jane ndjere gjithmone inferiore ne fushen e agjitpropit ngaqe Rama s'ja ben te qarte gjerat, keta duhet ti marrin vesh nga media dhe te adotojne retoriken me pas, ose te ndjeken profilet ne FB te 'disidenteve' te partise per te derivuar nga kjo se cfare do te beje kryetari ngjalist neser.

Kishin fillu xhibo. 

Lexova nje koment tani, "Meta te hetohet per vjedhjen e Thesarit kur ka qene KM" thonin. Legjenda fare. 

Nuk e mbaj mend mire shprehjen ne shqip, po ky skenar me kujton dicka me macja pin uthull smiley

Mos e ngacmo Endrit me nje Y...Edhe ai pa se pertej mendimit dhe te menduarit , nje ane del se eshte e vertete ndaj nje ane ku anet e tjera jane apo nuk jane ane .dhe keshtu ne kete grope ngrihet nje ane qe del ne Maje nga Llumi . Sh Boisa eshte burim frymezimi per kete kategori qe imagjinojne Popuj dhe Parti te ardhura nga misteri i frikshem ! Imagjinata te semura ne mendje te vrara !

I nderuar Gjemb po vi per te kujtuar se ngjalat hahen sipas perfytyrimeve reale .shiko psh si e perfytyron Xhelalagai sa e ka henger Berisha ne darke me Meten ?

Ndersa Xhibi nderuar perfyrtyron nje ngjale ndryshe .Dmth sipas pervojes sejcili ha ngjalen qe i pelqen dhe del se nuk kane te njejten gjatesi ! Dhe ne se desheron te barazprovosh madhesit e Ngjalave , referoju  Popullit tene  Politikberes dhe Ngjale shijues po pak veshderr , ....... si njesi e tille ka gjete Tullumin e Klizmes i barazlarguar e i barazvlershem nga te gjithe te ndenjurat e Politikaneve ! Dhe pa klizem askush nuk mund te pretendoje se eshte i Paster ! Nga te gjithe sala mbetet me i pastri pasi ha Tullumin cdo MUAJ. Ç'thote sot nuk thote neser po ne çdo thenie kemi te njëjtin cilesim të tullumngrënises smiley

Ngjarja me madhire ne Histori zotrie ...

Keto situata ketu Gaia, nuk ka njeri ti shpjegoje, persa kohe ngjala u be sinonim i bashkbisedimit, strukturat e tjera te PS iken per lesh qysh athere. Kush e kuptoi, e kuptoi, kush nuk e kuptoi, vazhdon edhe sot me iluzione. 

Popull mish per top kemi qene gjithe jeten 

 

“Jam tmerrësisht e befasuar nga ajo cfarë na dëgjuan veshët sot për një qeveri me LSI, po të jetë kjo e vërtetë, atëherë nuk është për të votuar më për PS megjithëse jemi të majtë-është shprehur Trëndafile Muhametaj. Ilir Meta sipas saj, është përgjegjësi kryesor për vrasjen e vëllait të saj Ziver Veizi pasi ata dolën në demonstratë të thirrur nga PS, pikërisht për të denoncuar bllokun e tij të korrupsionit në videon e fshehtë të publikuar. Tani që Ilir Meta na dalka nga qeveria e Berishës, u dashka bërë hero? Jo kjo është e pamoralshme, sepse nuk mund të shkel mbi gjakun e vëllait tim të vrarë nga rregjimi PD-LSI. Vëllai im sipas Ilir Metës, ishte një prej kokpalarëve që kishin dalë në bulevard për të protestuar dhe nuk ka kurrëfarrë morali që të jetë në një qeveri me soacialistët që janë të ndershëm. Do të doja me të vërtetë që kjo mos të ndodhë pra një qeveri me LSI pasi na trondit zemrat dhe shpirtin që na është vrarë në këto vite nga ky pushtet që na vjedh dhe na vret dhe një protagonist si Ilir Meta kërkon që të bëhet faktor duke na vrarë për së dyti herë? Jo nëse PS nuk ka moral, nuk jemi ne të pamoralshëm dhe le të gjejë njerëz me këtë moral që i ka me shumicë tek LSI”-ka përfunduar rrëfimin e saj motra e Ziver Veizit, Trëndafile Muhametaj e cila ka shprehur tone kritike rreth një aleance të mundshme mes PS dhe LSI.

Ja pra se c'ndodh po nuk besojne ramistat se jane te dehur qe ja u vari Meta.

O Maverick po te ikte Iliri me Ramen do ishte mire...po sec kam i lloj ideje qe do beje sikur do iki me Ramen e do ja rrasi prape sa krahu e do ma leje piktorin pastaj pa asnje lloj kauze smiley

Pa problem se per PS-ne do votoje me 23, te ishte aq e kthjellet nga mendte, e dinte qe ne fillim qe me 21 u dol per zullume, jo per blloqe. Ceshtja eshte se tani u duhet te ruajne pak fytyren, derisa ceshtja te marre rruge e koha te beje te sajen. I njejti fenomen pritej(edhe po ndodh) edhe ketu ne peshk. Pak a shume llogarite dalin gjithmone ne fund.

Or po Ps-ja jo vetem qe do marri votat e veta por do marri edhe 100 e ca mije vota plus te Lsi-se. Kete se diskutoj une. Po kam qef ti shoh iher surratin e vertete ketyre parimoreve smiley

Shih se duhet dhe parimi, keshtu pa parim fare nuk shtyhet. Po ceshtja eshte se si forme parimi shkon shume me fanatizmin, fanatizmi shkon me enverizmin, apo ne gjuhen moderne, me antiBerishen(jo antiBerishizmin). Sic e kam konstatuar prej kohesh, ne terren e ne forume, socialistet(qe pergjithsisht jane postenveriste) mbahen shume dhe per parimore, ndoshta dhe sepse ruajne ate ndjenjen e superioritetit fals, te trasheguar nga kohe gjoja me te lumtura per ta, dhe mendojne se u bie atyre barra te mbajne anen e parimeve. Momente si keto pastaj ku maska e hipokrizise njetrajtesohet me lekuren e fytyres, jane te pacmuara po dhe te dala boje. Nje arsye me shume per t'i patur zët socialistet e per te mos ua dhene ndonjehere voten.

Keto lajme per 1 prillin, mos jane testime smiley

o njera o tjetra, Pjero..smiley    po do tja bejme bene,  do ta gjejme..smiley

Kam pershtypjen, se kjo do fillonte pikiaten e LSIs

yyyy sa ujna rrjedhin deri me 23 qeshor smiley

Anila Basha (ajo qe tregon detajet me pedofile) ka shkruajtur nje editorial sot ku i ben thirrje Staninshevit qe ti japi garanci Rames qe mos ja fusi Meta. Sa te perveluar qe jane per pushtet qyqaret smiley

'' Sinjale se LSI po lë koalicionin qeverisës'' - sa do gezohet shoku Shpati smiley

Ky blog eshte mbush me komente Peter ter teresh e Ma ver ver ver ikesh .Hapuni nje teme vetem per keta te pasurojne lart e poshte , djathtas e majtas , ne qeneder e ne mes , anash e ne majefundi te gjithe sukseset e PD-hit , pa u ngatruar me thenie debilesh si te Peter....qe e majta pa dhune nuk arrin te vije ne pushtet,

Me dhune e majta e mori kur qe koha e dhunes . I del zot vendit kur e djathta si zakonisht, vjedh florijte dhe pasi e ben vendin zjarr e flake merr avionet e makinat dhe iken .E djathta "merr me vota"  sa here qe e majta Nenshtrohet se nuk do dhune qe te Vrase Hajdutet e Kriminelet e djathte qe asnjehere nuk kane fituar me Vota !

Po nuk thone kot qe tek i MARRI ka edhe shkendija mendimi normal Qe te shohim nje shfaqje te denje per tu quajtur " politike" , palet nuk duhet te germushen kunder njeri tjetrit, po vetem programe e sfida individesh .

Ndresa ate maver ver ver ikun  nuk mund ta cmosh me shume se sa nje NENBISHTJE te LefKOPESE .Nuk ke as se cfare i lexon pervec te vjellave te Berishes ! Me mire keta fytrgrijte as e majte e as e djathte as anash e as ne mes qe perfytyrojne Popull e Vende Preshiste , se sa keta ndotes fanatike !

Idrizo, 

Ti je ne rregull me ket lloj fekondimi?

Vallaj do prove , se nuk e perfytyroj dot produktin c'do me thene te "fekondosh" nje Peter me nje Maverick !!!!!  Kurioz do isha ne nje prurje te vecante per ti lene vetem e per te pare se c'do te kishin kunder Berishes e Jozefperckes , brenda Fanatizmit te PD-hit ! 

keta nuk jane as Bathoriste se te pakten ata nuk kane mend

LSI o bo si ato prostitutat qe shkojne me te gjithe, ne cdo kohe, me cdo lloj cmimi...qe sot jane ketu, neser ne vend tjeter, pasneser nuk i dihet...gjithshka eshte e mundeshme dhe e negocjushme...

Por pa ftillu kravatat qe te jene te te njejtit stil me Ramen...une them mos te pranohet asgje...

Lefto...u leshove ne sulm? smiley

...e ke fillu heret rakin or ti ....ose ke fiks-ejshen me Leftin .... smiley

Mire prostituta LSI qe shkon me kedo qe i ofron cmimin me te mire, po klientet e prostitutes qe shkojne me te c'jane?

manjak te ...cfrenuar/deshperuar/me etje per omnipotence qe cilado prostitute ti bej te arrijne qellimin e kapin ?!

Ka prezervativa antingjale Rama, mos u bej merak.

#NgjaleRilindje

LSI-ja me prezervativ e ka bere vetem me PD-ne, se me PS-ne dashurine e vjeter te zemres e ben bareback.

#BrokebackRilindje 

Megjithese une them le ta shprehim dhe nje here dufin kunder FRD/Topit, ai e pati fajin, ai e detyroi Evropen ta detyroje Ramen te beje ngjalekoalicion. 

Si dhe, poshte te baraslarguarit, dhe e keqja me e madhe eshte prap Berisha, jemi brenda me matematiken, pyesni Gjinushin po s'besuat.

P.S. Mero Baze s'e paska pagezuar akoma ngjalembleserine:

Vëllai im, sipas Ilir Metës, ishte një prej kokëpalarëve që kishin dalë në bulevard për të protestuar dhe nuk ka kurrfarë morali që të jetë në një qeveri me socialistët që janë të ndershëm. Do të doja me të vërtetë që kjo mos të ndodhë, pra një qeveri me LSI, pasi na trondit zemrat dhe shpirtin që na është vrarë në këto vite nga ky pushtet që na vjedh dhe na vret dhe një protagonist si Ilir Meta kërkon që të bëhet faktor duke na vrarë për së dyti herë? 

Kurse Muqi nga ana e tij eshte akoma ne trileme, se para pak ditesh shkroi nje artikull per gjemat qe ishin te garantuara te mos ndodhnin nese vinte Rama ne pushtet, dhe sot e paraqit ngjaleskenarin thjesht si ikje te Metes nga Berisha, jo si vajtje tek Rama.

Bile s'ka as minimumin e palces qe te beje vete ndonje pyetje a te shprehe gje, mjaftohet me "loaded questions" qe ben Top Ramchannel tip, a do beje Rama me Meten mocion mosbesimi qe ta marren qeverine ne tavoline para zgjedhjve apo jo.

Muqi ka nje vit qe e ka bere zgjidhjen xhib.  E harrove kurverine pragmatiste?

 

Mos harro dhe sulmin ndaj Nik Xhel ekstremistit te rrezikshem te financuar nga turqit, i mbeshtetur nga mitingashtet e PS-se, dhe i sulmuar me tulla, leva e gure nga Bradet e PD-se.

Si perkoi ky lajm ne daten 1 Prill..Ta gezojne festen! smiley

Edhe Çurçilli bëri aleancë me Stalinin kundër Hitlerit, megjithëse Stalini kishte bërë më parë marrëveshje me Hitlerin.

Çfarë, do e nxirrni edhe Çurçillin komunist? Apo oportunist? Luftohet gjithmonë armiku më agresiv.

Edhe si perfundim nga Yalta e hongrem ne. smiley Ja Yalta, ja Njala... 

Nuk e kape fare. Çurçilli u bë me Stalinin dhe hoqi qafe Hitlerin. Pastaj u bë me Trumanin dhe hoqi qafe Stalinin. Tani..e hoqi qafe andej nga '91 po sidoqoftë demokracia triumfoi. Ne hapin e parë po e hedhim, po heqim qafe Salën. Pastaj deri në 2991 kemi në plan të sjellim demokracinë.

Ah... kur te na jete bere bari miser...

Mua vallaj më habisin këto shfryrjet "o edvin, o legen,  ti sot po na zhgënjen".

Berisha është skizofren, por pikërisht si skizofren që është, qëllon në shenjë nganjëherë. Ia ka thënë fiks "Po ti s'je as burrë as grua".

Në 2001  kam parë Leftët e vegjël, 18-vjeçarë që shkonin në disko me distinktivin e PD të ngulur në jelekun blu...që thoshin "Aaa për kryetar bashkie do votoj Ramën". 

E kam parë si Shpëtimtar kur vuri "ligjin" në PS: Kush humbet largohet!

Dhe me gjithë ato pederaslliqe që  bëri, bojkoti, greva, qurravitjet "o edukatore ky m'i vodhi votat muve" (dhe të mos aludojmë që pas "qurravitjes" qëndron ndonjë pakt nën rrogoz), dhe në fund 22 Janari.

Ata 4 viktima u përdhosën që kur në 22 Janar Salës i dilte pështymë nga goja duke i quajtur "kriminelë" në vend t'i dilte shkuma në fund të një litari të shkurtër majë kullës së Sahatit.

Dhe tani ua çfarë habie? O Edvin o legen!?

Po lëre pash zotin. Mirë këta që nxjerrin bukën me këto "qoftet e nxehta" të fushatës, por jo dhe ju ja ashtufsha zotin. 

Ashtu eshte o Kavir, 100% te drejte. Churchill eshte Rama, Stalini eshte Meta, e Hitleri eshte Berisha...

Vetem une nje gje nuk kuptoj, cfare ndodhi ne 2007, 2008 apo 2009? Per ceshtje morali Rama se kishte qejf Meten? Mire mbase. Po tani pse duhet Meta ne 2013 ne rast se PS-ja qe fuqia numer 1 ne 2009, fituesi i zgjedhjeve, e qe nga ajo kohe eshte vetem forcuar?? E kutponi qe pervec se pervec akuzes se hipokrizise, ato qe thoshte Rama pas 2009 nuk shkojne me fare. Jane bere pothuajse qesharake....

Qekan bo balte fare keto te PD!

e ke vu re si i drejtohen njoni tjetrit, "ju te PD-se" smiley 

 

Me zor ministër vanë e më vunë - tha.

Bame ma kap i cik boisen:

Nga ana tjeter, dhe keta te PD-se kane nevoje per nje rifreskim te mire

smiley

smiley Keta parimoret nuk i votoj thote, se e kane nga huqi. smiley Po qe jane parimore, parimor jane ama...

Nëse është e vërtetë dhe nuk ka të bëjë me 1 prillin, atëhere, për postin e kryeministrit Rama është gati të krijojë jo vetëm aleanca me imoralitetin, por të lëpijë gjithë pështymat e vjelljet kundër atij që u bë simboli i tradhëtisë së votave të majta. Ja si njihet partia e Metës, LSI-ja, sot:

-Një bandë vjedhësish, rënë si karkaleci mbi pronën publike; partia që tërë kohën me anëtarsinë e saj, u kujdes të shesi ç'kishte mbetur, si skrap; një bushtër që e drodhi me kë mundi, për interesat e grupimit të banditve që përfaqësonte; një parti, pronë e familjes së Ilir Metës, që përdor si dekor ca zuzarë si sekretari Luan Rama dhe, medemek, një Konvetë (pika konventës) me fuqi ekzekutive sipërore, ku militantët e saj janë miqtë e ngushtë të Lir floririt, sëbashku me bizneset e tyre.

E vendosa, nuk do shkoj në asnjë lloj zgjedhjeje. Ky vend ka rënë në dorë të demagogëve mashtrues e të poshtër.

 

-

Kjo kronika tregon qe eshte fakti i mbaruar. Gjithashtu kishte nje prononcim te hapur ne FB sekretari politik i FRD-se i cili nuk do investohej ashtu po te mos kishte informata.

http://top-channel.tv/artikull.php?id=25...

Reagimet ketu ishin te pritshme, gjeja me e rendesishme "burimet" e kronikes ndalen kur vjen puna tek permbajtja e marreveshjes. Une dyshoj qe ka pas te beje me sigurine e klaneve perkatese, ate fiziken dhe pasuroren. Se me rrezik shume kjo puna e lenies se pushtetit, sidomos kur nuk ke ndertuar garanci qe nuk varen vetem nga garantuesi. Do kemi gallate keto dy tre jave.

Jo mo vlla po s'e mshtet LSIja gjallnbot taksen progresive smiley

S'ka ndonje gje te re nen diell. Keta jane share e lepire te gjithe mbare e prape ne te gjitha perkembimet e mundeshme. 

I vetmi mesim eshte per ndonje qe ka tru te kuptoje e mos beje Don Kishotin me tifozlleqe, moralra e tra la la te kesaj natyre.

Si duket "ngjalen" e ha Saliu si perher.. smiley

Meqe ke lidhje te ngushta, thuaji pak Vlonjateve qe u nisen me 22 Janar te vrasin Berishen qe te kene kujdes mos ta prekin Meten.

Po u bashkua Meta me PS para zgjedhjeve atehere ku eshte ndryshimi i qeverise se tanishme me rilindjen qe pretendon Rama. Sme duket levizje e duhur e Rames. Lere cfare thone Europianet se nuk e njohin mentalitetin shqiptar. Jane 4 jete njerezish dhe gjaku i qindra te tjere te plagosur ne 21 Janar qe do i duhet te shkelen per tu bere bashke PS me LSI.

Po i rruhet shume Evropes se po bashkohet Rama me Meten.. pak halle kane per veten e tyre. Keto lajme jane per trushplaret e PD-s qe verteton edhe nje here qe kjo pjese barbare e shoqerise duhet shkulur me rrenje dhe kurre me lunatikeve tu lihet ne dore pushtet.

 

 

Po u bashkua Meta me PS para zgjedhjeve atehere ku eshte ndryshimi i qeverise se tanishme me rilindjen qe pretendon Rama.

Ke te drejt c`te ben kurva( Ilir Meta) nuk ta ben perendia! 

Levizni popull inteliDente Matuf i PPU ...Levizni . Se kjo Ju mba mbrapa edhe me anaLet e zgjuara 'se diktatura zotrie " e Detyrat e Kujteses te Hurit e PostobLoqet !  Nuk ka Parti sic i perfytyroni ne kohen e Partise se Punes . Nuk ka kuptim te kete te tilla Parti dhe te tille Lider . Para se te fillonte Pluralizmi i Fellte ne Lindje , nje nga Teoricienet e Partive deklaroi se :

Partite Tradicionale VDIQEN .Tani ka Grupime idnividesh qe udheheqin masa per ti marre elektoratin njera tjetres , me qellim marrjen e Pushtetit duke

Levizur dhe Huazuar nga programet e njera tjetres !

Mos harroni se keni debatuar edhe tek Grillo ...Matufer ! Hani qofte dhe pini naj Gote pa futur hundet si Peter ter ter e Ma ver ver ver iket e PD-hit . E bete kete Blog si niveli thashethemexhijve te Derstiles se Xhiboles , qe cuditerisht po shkelqen me variante peshkpershkrusedefryese  si asnjehere kaq frekuente ne Derstile smiley

Dhe desha te shtoj ....Po i rruhet shume Evropes se po bashkohet Rama me Meten....se ky eshte thelbi i situatave qe vijne .Tereni konkret se Cfare Presim ?

Ej, paskam pas te drejte: llumi sot paska psu gzim e hare, sikur t'i kishte pjelle Sales cun prap! 

Vetem doja t'ju kujtoja dicka o llum e bir/bije llumi:

Vetem se Ed Rama mund te bohet me kete zhgablluqin e LSI-se, kjo nuk i heq asnji presje ca juve dhe rraca e juj e mutit kane thone per 21 Janarin dhe viktimat e 21 Janarit. 

Juve gzoheni sot sepse rrethi i robve t'lyme me mut u zgjeru me nji t'rame te lapsit Ilir Meta, por prap, juve jeni me mut edhe se Ilir Meta.

Sepse Ilir Meta, ishte aty per interesa personale, kurse juve muterit e Saliut ketej dhe andej detit, u gezonit dhe tallshit karat/pickat me viktimat e 21 Janarit per sport

Pastaj e moret kthesen avash avash, dhe filloi me ju ardhe keq o llum! 

Te gjithe juve qe beni si te moralshem tani, harroni se c'fare tmerresh ka qit nga goja kryemuti per Vrasesin e Azem Hajdarit- ate burrin qe e priti me tapet te kuq ne Pallat te Brigadave!

Plus qe ca ka qit nga goja per Ilir Meten. 

E mbani mend mer llum, kur shkoi Ilir Meta-kryeminister athere, per vizite ke shtepia e Azem Hajdarit, se cer i punune gangserrat e Sales asaj nuses se Azemit, meqe e priti ne shtepi Ilirin Meten? 

Ah, mer llum mer llum!

Boni edhe si t'sofistikume, sidomos juve pickat e ktejit! 

Gja' shikoni "the bigger picture" dhe jeni te kujdesshem per nuancat!

Gja' jeni keshtu, te ftofet, e te paemocionume. 

Nje mut jeni! Mitingashe e rrace "mitingashesh" jeni! Llum! 

LLUM! 

Ashtu ishalla ju shof gjithe jeten: duke pas ciper kaptines ato qe i bishin ciftelise ke klubi. 

 

 

+5*

jo e ke kuptu gabim shoku ramist post-enverist, ato qe kemi thene ne per 21 janarin tani po i thote edhe Rama jo se pritej qe ky te behet pis se ky pis e berllok ka qene. Ne ju thame qe 21 janari ishte gabim, qe nuk duhet te kishte dhune, qe pushteti nuk merret me mjete jo legjitime, ju jo jo thonit. Na tani ku e keni Ramen qe me marreveshjen me Meten po thote pikerisht ato qe thame ne athere, 21 janari ishte gabim i madh.

Tanku ne doren e PD-istit eshte gjithmone legjitim smiley

E di per cfare me vjen keq mu? Per nje dore njerezish me karakter qe duan te ecin perpara me pune dhe aftesi konkuruese, per familjaret qe perpiqen te rrisin femijet ne ate ambjent ku maskaralleku dhe pafytyrsia paraqitet si shembull i suksesit; per ca rob te tjere qe presin qe shteti dhe shtetaret qe ato votojne tu jene mbeshtetje ne te mire e mburoje ne te keqe; per ca idealiste te vdekur a te gjalle qe shkojne me shpresen qe he edhe pak e do behet edhe me mire dhe shohin veten dita-dites me keq....

E vetmja keshille qe kam per ta eshte: ikni sa me shpejt nga ajo vrime dhe lerini hienat ti hane koken njeri-tjetrit. Bota eshte e madhe. 

po ku te ikin mo PF nga 60 vjec smiley......mezi tjekin kembet

-100

Jo se nuk ke te drejte per paragrafin e pare po harro gjithmone nje gjo te vogel. Ato hienat vetem koken e njoni-tjetrit nuk hajne. Ato shqyjne si hiena kete vend e cdo pasuri te ketij vendi.

E hajne, e hajne dhe ata, se i ha brenga me njeri tjetrin. Kshu e hengri edhe Ismail Qemali qe i fusnin femijet ne burg, kshu e hengri edhe Zogu qe veshi llustrafinet dhe ia mbathi dhe nipin e ka nje cope palle ne Ministri, keshtu e hengri dhe Nexhi qe ngrofte veze ke pularia mbasi kishte qene per 40 vjet mbretereshe, ca vjet burg i hengri dhe Fatosi dhe kerceu njehere edhe nga penxherja e zyres po e kapi situaten dhe iku, Azemit i ka mbire bari, Sala i mushi njehere breket po u kthy prape, e prape ka per te ik me keq se heren e pare...

Po te jap te drejte qe atij qe i dhemb me shume eshte populli i thjeshte qe rrotullohet si pula pa koke duke pritur Shpetimtarin. 

Po te jap te drejte qe atij qe i dhemb me shume eshte populli i thjeshte qe rrotullohet si pula pa koke duke pritur Shpetimtarin. 

Jemi ne loqet që e presim shpëtimtarin, ne "gjak-prishurit", prandaj nuk bëjmë për atë mut vend! Se këtë mut konstrukt shpirtëror kemi. 

Vallahin or ti nemesis, un pres vetem ndonje kontrate te mire, po per situaten ne Shqiperi, ne vete te pare te pakten, nuk me rruhet fare. Po hic fare dmth. Po te kisha cfaredolloj pritshmerie nga ai vend, do kisha ndenjur atje. Ja kaq e thjeshte eshte gjoja. Po si serial televiziv me kllufa eshte interesant ta ndjekesh, sa kohe qe ke lluksin qe kur te merzitet, e fik internetin dhe del nga parku per nje xhiro me qenin a per ndonje teke me shoqnine.

PF,

Po t'i shohesh me kujdes argumentat e tu me lart, e shef edhe vete qe asnjoni nuk e ka honger sa e ka meritu (perjashtim ben Azemi po ai nuk e hengri per shkak te rotacionit) Pastaj mos harro qe ka na 15 vjet qe nuk ka me "te hongme". Me Meten ne qeveri sala e mori imunitetin dhe jo vetem per vete por edhe per te gjithe ata qe kane interesa te lidhura me familjen e tij. Pra le te themi 80% e atyre qe kane bere zullume te medha ne keto 8 vjet.

Muhabet i gjate ky, Lisander, po nuk ia vlen. Nuk pihet shampanje ne hale, ka thone njoni. po noi kofshe pule edhe hahet me thone te drejten. Dhe ka rob edhe qe u lezetohet. Sidomos po ta menosh qe noi tjeter mbase nuk ka buke as per kalamajte. Ven muti. Ose sic thote Sala, ven i botes se trete, po ne fakt vjen i dyti ne klasifikimin e atyre te botes se pare.

Une sidoqofte e quj renie kur e krahasoj qe ne kohe te Dulles ishim ne ven te pare, me goxha distance nga Amerika qe vinte ne ven te dyte. smiley

E nuk eshte si me perpara, te pakten ne rast se e matim nga indiferenca qe njerezit atje tregojne ne lidhje me politiken. Shpesh me duket sikur emigrantet, dhe tek peshku, e zgjasin me shume.

Nese del ndonje buburrec e mbron Ramen tani duhet peshtyre ne surrat. Edvin Rama eshte rrezikshmeri shoqerore, po nuk u ndal ky ben namin. Me 21 janar 11 desh i vuri flaken Shqiperise per bllokun e Metes, sot po na del se ky ditezi na paska genjyer, se nuk paska pasur as bllok e as ndonje gje tjeter, paska pasur vetem epsh kafsheror per pushtet te Rames. Tani qe nuk e permbushi epshin e tij per pak pushtet me dhune, kerkon ta realizoje me marreveshje, sikur kjo pune te jete si nderrimimi grave qe ben.

Jo or jo, e keqja e ketij personi duhet ndalur sa nuk eshte vone, ndryshe ne bashki Tirane dhe PS kthehet gjithe Shqiperia.

Cohe deri ne fund, ne se ka ndonje qe i jep voten Sliut ose perkrah ate duhet  mbuluar me bajga lope! smiley

200+ komente, shume pak ngjaljustifikime deri tani.

Keni nevoje per ndihme bre peshkvellezer edramista, i bej thirrje popullit pa dallim ngjalebindje qe tju ndihmoje duke vazhduar me pikat e tjera:

# 1 Te pakten Rama dhe Meta s'jane maloke dhe s'do ta bejne Shqiperine si Vucidoli.

# 2 Berisha ka qene sekretar partie, keta kane qene te dy me demokrate se Berisha.

# 3 Meta kishte pak faj per 21 janarin, po Berisha ishte kryeminister, ai e ka fajin kryesor.

# 4 Situata te veshtira diktojne zgjidhje te veshtira per te pasur zgjedhje te lira.

 

Kurse NMNistave duket se do i mjaftoje vetem nje alibi:

# 1-9 Meta ishte vagoni qe beri lokomotiven Naltmadhniste te caloje, tani pa Meten cdo gje do shkoje Perpara.

 

E di qe i qeka afru ai tjetri kur thote qe qeveria bi me 7. Po kto ia punun, me sa duket bika perpara. Mo mire, te pakten s'do kemi zgjedhje e sherre ne vere.

E kam gabim une apo zgjedhjet e kaluara rezultati ishte PD+te sajet 70 vende dhe PS+LSI 70 vende?

Si do te bashkohet PS-ja me LSI-ne?Do te bejne koalicion parazgjedhor?Dmth lista e deputeteve te PS-se do te kete Ilir Meten me te tijet ne vende te sigurta?

Ajo eshte ideja qe paraqitet deri tani. Koalicioni parazgjedhor shton shume deputet e LSI, shkojne gati 8, sepse shume vota te pavlefshme si pasoje e pragut tani do ju konsiderohen. Si rrjedhoje pesha e votave te PS dhe PD ulet, e per rrjedhoje edhe nr i mandateve qe merren. 

Ej, paskam pas te drejte: llumi sot paska psu gzim e hare, sikur t'i kishte pjelle Sales cun prap! 

Ia ke fut kot Mrroklle. Ti kujton se llumi po gëzon???? Jo mër Mrrok jo. Llumi po turfullon. Po turfullon se motoja e këtyre është "Më mirë qyp muti në pushtet sesa qyp mjalti në opozitë". Dhe tani që janë edhe qyp muti, edhe pa punë shteti ku ha pi rri e mos u ndjej kur ta ngopin në bythë, tani janë edhe bythqirë edhe pa zyrë.

Po turfullojnë Mrrok, po turfullojnë.

Me fal po kush eshte thelbi i ketij argumenti? Ne llum po shkojme po llum jemi, kshuqe mos na bezdisni shume????

Ai postim i drejtohej një personi. Ty kush të vuri Drejtor të Drejtorisë së Thelbit të Argumentit? 

Po nqs doje t'ia drejtoje atij vetem mund t'ia kishe shkruar ne privat. Kur e shkruan ne publik....

Dmth fakti që është publik të bën ty Drejtor të Drejtorisë së Argumentit? Po ik mër çun mos na trego thelbet e bërthamës së zhardhokut të argumentave. Mirë mizat që na kanë ngordhur...

Ja merru me kolegun e  polit të mesit këtu poshtë.

Jo mo nuk e pranoj si post, faleminderit shume. 

Me ta thene me llafe me shqeto se nuk e kuptoke ndryshe, ky argumenti juaj nuk ka bythe ku te rrije. Kur je ne llum per vete mos ju sul te tjereve se pse te thone qe je ne llum. Pse ca pret t'iu thone, "bravo per zgjedhjen e bukur qe bete"?!!!! Normal qe do kritikohet si levizje, e do kritikohet shume. 

E nuk flas per te gjithe, po te pakten per veten time po, kam gjithe te drejten per ta bere sepse kam thene qe kjo eshte politika ketu e qe ky skenar kishte shume gjasa te ndodhte. Do apo s'do ti dhe mrroklla me e degju kete. 

 ky argumenti juaj....zgjedhjen e bukur qe bete

Ik o pirdhu! Prandaj të thashë dhe po ta them prapë: Miza na ngordhi, po s'na lenë rehat gomerët. Ti dhe ky ironiku i kalemit.

U pjerdhsh! Ik futi i tas pershesh tani dhe kujdes uturakun. 

Ashtu! Ja tani je vetvetja. Më  vjen ndoht kur të shoh kur shtiresh si me kulturë. Natën e mirë.

At Kavir

kur ishim fmi kishim nji shok qe nuk shikonte mire i shkreti. Vec e kur shkelte ke noi mut. Kur ne te tjeret qeshnim, ky nga sikleti i fmise, mundoheshe te shtynte ndonje kalamo tjeter afer mutit te shkelur ne menyre qe te kishte edhe dike tjeter te lyer me mut. 

pse u çan trapin njerëzve mor ti? 

argumenti kerkon kalem. Ky nuk ka kalem.

Po ty mer xhibilush kush te ka ber redaktues ktu? Se na je bo si ver llapa qe  del para ne cdo semafor te tiranes. Boj icik pushim o burr se na ck te diten, dil pi i got, njih noj femer, shko ne kinema, biji me dore, shetit qenin,, vetem boj dicka se je bo boz o burr. O admin, a ka mundesi mos te bej robi me shume se 10 komente ne dite se ashtu nuk shofim kaq shum traplliqe ktu. 

Endrity, ti je PStradhetar i vetedeklaruar mer, ku e gjen kurajon (se mire te drejten qe s'e ke) te futesh shkopa argumentash ne rroten e #Rilindjes?

Ti je c'biresuar nga familja, kot perpiqesh te futesh tani.

Megjithese kot nxitoheni, le te presim derisa te lexojme rubriken zhbiriluese "Antena brenda koalicionit"...

Do hane mut me garuzhde!

Ja c'thote tellallxhiu i Rames, Baze: "Ajo që mund të ndodhë më 23 qershor nuk është ajo që presin shumë opozitarë dhe biles dhe shumë socialistë. Torba e hajdutit me vota që Ilir Meta shpreson të çojë tek opozita është shumë e vogël se thasët me vota që opozitës kanë për t’i ikur apo abstenuar nga ky gjest."

Ka fillu me te lezetu prap Meroja?

Meroja te lezeton ty qe i lexon pacavuren e tij rregullisht.

Une e lexoj per tu tall, ti po sjell fjalet e Meros si argument. 

po kur thote qe 2+2 bejne 4 une smund te them qe bejne 5 vetem pse e thote Baze.

he te lumte, ashtu fillon 

ska cfare te filloj se une nuk e lexoj, ti e lexon rregullisht, por per tu tallur.

Eshte nje lajm qe te gjithe e kemi prit me kohe por qe fatkeqesisht korespondoi me 1 Prillin smiley

Lene lajmin ti po boj gati valixhet! Neser qe me mjes do nisesh per Mynih se kena halle me te medhoja.

Argumenti i thjeshtuar eshte qe ky koalicioni PS - LSI nuk ka bythe ku te rrije. Eshte imoral, sado qe te mundohen ta shesin si te nevojshem. E gjithe retorika e deritanishme e PS bie. Kur nuk ke kredibilitet mund te thuash cfare te duash me pas, nuk ka asnje vlere. Tani, e dime qe jane ca bij kurvash qe duan qe gjithe jeten te jetojne ne kurrizin tone duke vjedh pa i ardhur turp fare. Sa per mua, une s'e pranoj dot kete.  E coj voten ne vend tjeter. Mund te na e fusin, por le te mos na e fusin me deshiren tone.

Imoral, mbase, meqenese atje gjera me imorale kane ndodhur. Jam shume kureshtar si do mbahen mend 2009-13.

Vitet e legjitimitetit të tranzicionit per moi. Këtu, u noterizuan gjithë bëmat tranzicioniste. Gjithçka. Që nga vendosja e elitave, moralit, pasurisë etj. 

Në një flash-back do të ishte një gangster që del prej veturës rref dikë në mes të sheshit dhe kap avionin për të pi pina colada në Hawai.

 

Kane filluar negociatat me partine e re te Pjerit per te zevendesuar LSI-ne ne qeveri. Negociatori kryesor eshte Bradi.

Une propozoj qe ketej e tutje kur dikush do te shprehi pseudoindinjate per ndonje imoralitet, te perdoret shprehja tashme e regjistruar e EdRamPSisteve "parimore": "O Ed Rama o legen!"

Ne cdo prurje dhe ne cdo teme nuk kini nga VINI . Ju do ua fusin me ose pa deshire !

Populli do zgjedhe me Vote se kush Kalores do ja shaloje per nje ose me shume mandate ( varet sa zgjat mashtrimi ) Ky sistem elektoral per te nxjerre kush do udheheqe ( jo kush do kaleroje ) ka marre FUND .Vrijeni mendje.Xhibpeshkdefrysi Ju ka afruar shume perfundime derstileshzbardhuese !

Hajt Ju pafshim me mire Ju dhe ata te fisit qe kane mbete ATY ne ate vend te Gerryer nga Hajdutet e Injorantet ne Pushtet !

Sala e ka keq/pisk punen tani! 

Don't underestimate Sala. Mos e bej at gabim, or trim.

Une se c'kam nje bindje qe Sala po e perdor Meten si silur. Me nje llaf, sa ta pranoje Rama brenda si aleance parazgjedhore, ky do dale jashte duke ia care anijen nga brenda Edit dhe do bashkohet prape me Salen pas zgjedhjeve. Dhe si gjithmone Sala fiton/ Edi konteston.

Nuk do e bente Meta kurre ate gabim, pasi do te ishte i pabesueshem per kedo me pas. Do te ishte nje gabim fillestaresh.

Daje, kur martohet tjetri me kurven, nuk e pyt sa dashnore ke pas, po sa di me e dredh sumen. 

Mire, mire, po shprehjet popullore kane nje limit perdorimi

Keto nuk jane shprehje, daje. Keto jane eksperienca te koncentruara ne dituri ashtu si koha dhe shtypja e ben qymyrin diamant, Rrine var dhe nuk prishen nga mosperdorimi dhe nuk dun as buke as uje I fut a s'i fut ne pune ti, ajo eshte puna jote.

Mire, me daje, mire, po kjo nuk i jep domosdoshmerisht te drejte hipotezes tende, sado bukur te mundohesh ta paraqitesh.

Bo vaki, po edhe ty nuk po te merr njeri per etalon, sado qe te te duket vetja si gur qillosh peshe.

pa lidhje

Bojm edhe gabime. Po nji shans te dyte, a do ma japesh?

I humte. Edhe derrasa e fundit e varrit Zogut dhe Enverit qe nuk lejuan formimin e nje elite ushtarake ne kete vend.Vetem ne se do kishim nje elite te tille MUND te shpresohej se do te merreshin ne tre sahat nate e vetem ne breke veshur dhe me purteka me driza, keta derrdomuze kusaresh e vagabondesh, qe po e shkerdhejne mbare e mbrapsh kete mavri popull.Ben te diturin, nje kusar i felliqur, dhe mos o zot , mundet ta presi me miklim ku shyli per te merzyer 40 pula, te ikurin nga kryekusari, per experiencen e fituar ne keto vite kusarie.Dhe keni guximin te beni shakara, me keto e per keto felliqesira, kur shifim per ore e minute.....zorret sheshit te moralit te kombit ! Pthuuuu, zagare te politikes qe keni fytery e delni melcizeve kur vendin e keni ne ....KRAMANJOLLE
Ja na shpeto o ZOT, ja na faro si komb!

Te pata thene qe Rama eshte dobic po nuku me degjove.Megjithate dua ta pranoj se edhe mua qe karagjozlleqet e shqiptareve ka kohe qe nuk me cudisin me ky lloj dobiclleku me shastisi.

Une e perseris, nese Ilir Meta e detyron PS te votoje 3 ligjet ( Gjykate e Larte dhe funksionim Te Gjykates Administrative,  statusi i nepunesit civil, rregullorja e parlamentit) ne kembim te marreveshjes, kjo manover eshte kryeveper politike.

Fiton LSI qe  ne njefare menyre, e tregon veten aktive per integrim europian, sic eshte emri i saj.

Fiton PD qe valevit flamurin e integrimit dhe konfirmom tezen qe faji i bllokimit ishte i Edi Rames.

Fiton PS qe fiton nje aleat te forte per fitore e zgjedhjet e ardhshme. 

Vendi fiton tre ligje shume te mira e te dobishme.

Qe te jesh i qete, pd nuk fiton gje se nuk ka ndermend njeri ti japi statusin shqiperise para zgjedhjeve

statusi ndoshta nuk jepet se tani eshte vone, por bie alibia e Rames qe nuk jepte konsensus per 3 ligjet dhe kjo ndeshkohet politikisht nga votuesit. PD-ja shkon me gojen plot se Rama ishte bllokues i qellimshem i integrimit dhe po te kishte votuar 3 ligjet me kohe sot Shqiperia do te ishte me statusin e vendit kandidat.

Po pra, ngelen votuesit duke prit se si eshte puna e 3 ligjeve per te vendos voten e tyre....

Nuk jane te gjithe shoqe Berati si ti. Ka votues racionale dhe qe zakonisht gjenden tek pjesa e moderuar.

Te gjithe te moderuarit nuk i ze gjumi naten per 3 ligjet...

Jo mer jo, nuk eshte vone hic, ka seance prape ne qershor per kete pune, po per neve ka qene vone ka tre vjet. Dhe largqofte ngelet sala ne pushtet, do zgjasi dhe nja dy vjet te tjera, keshtuqe po tu dhimbs statusi uro te iki sala dhe te fitoje koalicioni i ngjales smiley

ke deklarate te Fyles, votoni 3 ligjet merrni statusin. Pike. Nuk u votuan 3 ligjet nuk u mor statusi se Rama e dinte se ishte fundi politik per te. Nje mandat tjeter i Sales eshte automatikisht marrje e statusit, koalicioni i ngjales ve ne diskutim gjithcka se edhe Europa pyet: po a nuk ishin keta qe desh dogjen km per videon e zv/km?

tani duhet me ta shpjegu qe 1+1=2? apo ndonje filozofi tjeter bazike? apo faktin qe be ka dhe interesa tjera ne ket mes?

Ndoshta, por alibia e Rames me ceshtjen e kryetarit qarkut Fier si kusht per votimin e tre ligjeve, ne kete menyre mohohet nga vete Rama.

Po lerini keto traplleqe "kryeveper politeke". Eshte thjeshte degjenirimi i moralit dhe shpresesh dhe mbi te gjitha i besimit per njerzit e ndershem qe jetojne ne kete vend. Sot vjedhja hyne ne qeveri dhe siguron perjetesine. 

Kryeveper politike per Ilir Meten. Eshte levizje e zgjuar. Dmth qe te bashkohej me Ramen, ok mund parashikohet, por qe te vendoste kete kusht? Te pakten publikisht mbron kauzen e integrimit si Levizje Socialiste per Integrim. Nese me te vertete realizohet, une i heq kapelen. Shume finok.

hahahaha...ketu tek peshku vijne diletantet per nder...po shoh profesionistet e 1 Prillit live te News24..!!! 

po me Lulin ca do behet...

Me idene e metes kta dy karat e lales do bejne c'eshte e mundur te ndihmojne lulin te behet kryetar i pd-se, gje qe do ti japi goxha mundesi radikaleve brenda pd-se ta likujdojne dhe lulin tak-fak dhe te marrin pd-ne

Po me PD cdo behet, si zogjte e korbit do shperbehen dhe kjo vetem fale baces. Basha+Argita kunder Topalli Olldelja+ kompani.

P MAJKO shprehet kunder koalicionit me tragjedine e 21 janarit

"Ngjala, ngjala," ne, ai paska qene krokodil eurosocialist.

Ej po ku u bone edhe keto te Gallatasarit mer, ta kishim ne ne dore do ta kishim evituar Realin thone, Juventusin do takishim me lehte se na pershtatet me shume.

Dhe po u bene bashke do te ndahen shpejt, Rama dhe Meta, per postet ne Qeveri

Mos u merakosni kot...... votimi i sotem i anetareve te Gjykates Kushtetuese, e vulosi perfundimisht bashkepunimin LSI-PD, ne rast te kundert, do te ishte marrezi qe meta te votonte anetare te kesaj gjykate qe blindon perfundimisht varesine e sistemit gjyqesor nen thundren e Saliut...se pas marrjes se Gjykates se Larte, votimi i ketyre te treve vendos nje shumice te cilesuar ne favor te PD, pasi si keta te tre edhe ata kater te paret jane ushtare te bindur te Komandantit Sali....

ti je akoma me Rama 1.0 alidemso. I madh je per zotin. Degjo, Enveri, udheheqesi i madh, u nda prej nesh. Na la.

LSI nuk ka byth ku te rri sepse nuk eshte as e majte dhe as e djathte! 

sa ta pranoje Rama brenda si aleance parazgjedhore, ky do dale jashte duke ia care anijen nga brenda Edit dhe do bashkohet prape me Salen pas zgjedhjeve. Dhe si gjithmone Sala fiton/ Edi konteston.

Nuk besoj, se Meta nuk shikon interes afatgjate me nje vazhdim te 'marteses' me Berishen/PD.

Meta mund ti beje hile te tjera piktorit, po s'besoj se do deshte te shkonte prap me PD, qofte para qofte pas zgjedhjeve. Mbase do mundohet tja marre kalane e PS-se sic u fol me pare, ose ndonje procke tjeter te ngjashme, koha e te cilave manovra them se do varet nga cfare kane rene dakort Meta-Rama per koalicionin, dmth kushtet qe s'do thuhen publikisht ne ditet ne vijim kur ti shpalosen deleve 'te majta' arsyet e ngjalebashkepunimit.

Asgje e re !  Nuk e kam vene asnjehere ne dyshim maskarllekun qe mbizoteron ne kete klase politike qe kemi.  Keshtu pra  edhe 21  Janarin po e fshijne vete te 'majtet'. Vetem vota e bardhe vlen sot me shume se kurre !

Për mendimin tim e ke gabim. Vota e bardhë vlen andej nga Danimarka ku votojnë njerëzit me laps. Në Shqipëri, po e hodhe votën brenda, dinë ata si e numërojnë. Ajo që mund të bësh është të mos hedhësh votën.

Fituesi i 23 qershorit ndahet tjetërkund. E gjithë zhurma është vetëm që ti/unë të hedh/ësh votën. Për kë të duash. Mjafton ta hedhësh.

Po nuk ka noi problem mer pertac, e hudhin te tjere voten per ty. smiley 

E di, e di që jemi popull xhymert. Plumbin dhe votën nuk e kursejmë për tjetrin. Por ajo shakaja "e hedhim vetë" vlen për 5%. Por po të mos votojnë 70-80% nuk vlen më as xhymertllëku. 

 

aaaa po mos te votoje 70-80% qe si minimum duhet te kish bojkotu Lul Bashen thu tina, po qe ne fakt shkune dhe e votune me kenge e me valle...per ate 70-80% e ke ti?

Simboli qe do vendos mbi vote do te jete nje 4 e madhe sa vete fleta e votimit ! ah po me dy  // poshte! 

Sipas rregullores së re vota jote do shkojë për partinë që është më afër shenjës 4. Që dmth do thonë "kujt i bie dhjeta, është e vërteta". 

Ncuq po e katranosa mire nuk shkon! 

Do ta njofti Bradi, do thote Alidean e kemi tonen. Ne mos Bradi, Lefti e sigurte, se do jete tu majt edhe shenim tani. Po ja the se ca ngjyre do perdoresh akoma me mire. 

Jam e sigurt se do bej qindra veta te votojne si une ! Mbajeni mend smiley  Coming soon nje plan i mirfillte prej  nje grupi modest njerezish si un!

Ju kujtohet differenca prej 10 votash smiley   Ishim plot 3000 vota te 'pavlefshme' me sa mbaj mend ne Tirane!

Qindra vota per bandat athere.

Kjo eshte vote proteste! Nuk mund te jete per bandat. 

Mire o mire vetem lerini te bardha se i rregullojme vete .

Si i thone  enderro ne gjermanisht smiley mos me bej te guglloj smiley

Ti mer mashtrus, a ka mundesi te nisesh ne Mynih me misionin e koduar "bardhezi"?

Si nuk bone nji here nji gjo t'hajrit m'jeten tate peshkore?

Nuk nisem kur jam i sigurte per nje 4 me 0 , nuk ja vlen smiley

Kur numerimin e bejne bandat, vota e protestes kthehet ne vote per to.

Do e shohim pakapo smiley

S'ke per te pare gje.  S'te le njeri te shohesh si numerohen votat. 

E megjithate, un do bej perpjekjen time!  Ne mos 4 Mjafton te shkruaj me  germa te medha VOTE E BARDHE!

do votohet elektronikisht mi cupe...

voten e bardhe ne e perkthejme ne vote te paster ,dmth , e jotja i kalon PD -se , kur gjejme nje tjeter vote po si e jotja por me shenja te tjera ja kalojme automatikisht PS -se .

Brad, ke bere perkthim mekanik smiley shko me mire tek ai i adaptuar smiley

Lexoje numeruesin c'te thote.  E vetmja zgjidhje eshte t'ia mbathesh prej atij vendi.

po pse, ca ndryshimi ka kjo nga ajo qe keni bo deri tashti....abstenim ne cdo gje?

Domethënë ty duhet ta dimë për nder që fitoi Basha?? Aaaa. Shumë mirë. Ua paçim borxh ty dhe shoqnisë tate. smiley

p.s. Edhe unë tek 3,000 isha. Gjithsesi gabim bëra. Po u hodh vota ti rezulton votues. Përfundoi filmi. 

Jo jo un ua di per nder te gjitheve ata qe votuan si ne  ne ate 3000 , per 6 muaj i sollem verdalle keta qe na verdallosin! 

Domethënë ata 6 muaj, ne 6 vjet. Nejse, nëse ata zihen për votat e "pavlefshme" përfytyro të mos kenë vota hiç. Çfarë do ndajnë?

Po pikerisht pra, un nuk dua qe te merren me te pavlefshme por vota proteste. Per kete do te bej cte mundem qe kjo vote tu shkoje si nje shuplake e  mire ! Ne fund te fundit ky eshte nje qellim afatgjate per kete lloj vote, kesaj radhe do   identifikojme embrionin e saj !

Medemek te majtet po i afrohen te barazlargumve e? smiley Kush eshte njeri, nuk mund te fshije 21 Janarin. 

Ja lujten fene ketij mileti. O Ruzhe ku je? duhet thush dicka ketu!!!

"Te gjithe ketu do vijne"

Se ceshte nje film .

bah cer fati. sa erdha nga nja 5 dit pushime, dhe fap - emocione dhe intriga te reja. mezi pres te marr vesh se per ke do votoj ne 23 qershor.

e mire futi dhe nje fap fap tjeter and join the party

hahaahaha...ajka..ajka.. live..me rastin e 1 prillit !! kush tha qe ai vend eshte i merzitshem? te 10-fsha zvicren!!

hahahahaha... u zgerlaq fare Lorenc Vangjeli...LSI-PS kthim ne normalitet...hahahaha...

Ne fund te dores se brixhit, Meta ka per t'i marre partine atij te gjatit.

O PD-ja, pse diskriminoni?  Pse paguani vetem per bileta Adriatiku e jo bileta Atlantiku? Qafsha #rilindjen, do votoja per PD ne 23 Qershor.  Me mire ata pe verteti se sa ata wanna be's.  

Business class , hap gojen smiley

I prisni qe tani se eshte akoma pak me lire bileta..smiley

Ku pyesim ne mi goc se eshte lire apo shtrenjte smiley

Opo lerini emigrantet rehat se nuk u vijne per zgjedhjet, por jepuni fukarenjve nga nje thas me miell ate beni dhe ndonje leke ne dore se gjynah nga perendia.

Kete rradhe nga tre thase.

une sdu miell , une du bilete , ju premtoj se do ti'i boj telef kutiat e votimit vec mos t'i preki njeri me sy smiley

vetem apo ? smiley

vetem me pra se jena me mision smiley

jena....jena.....smiley

Monda, nuk ka nevojë të votosh PD moj. Hidhe të bardhë, se e di Bradi se kë kishe në mendje. smiley

Votim i paster per PD qe c'ke me te.  Ne Vlore e majta eshte Gjika.  Ne mos qofte rreng 1 Prilli (ky robi pa shtylle kurrizore Rama ka dale sot te thoje ndonje llaf?) ne shkalle republike e majta qenka Ilir Meta, atehere votim PD-je.   

smiley

4 me 0 neser  smiley

Brado,   si shkoi takimi me Pjerin?smiley

Perfekt , i cova sms NM , mo u merzit i thashe , humbem Meten por fituam Pjerin smiley

lajm i shkelqyer!   dmth, pas Selamit, Pjeri mund te konsiderohet si blerja  e dyte e forte  nga ju.  urime!smiley  

po per c'pozite behet fjale, drejtor i burses  besoj?    shiko, Pjeri i ka mbajtur te gjitha shenim tha.. edhe takimin me ty...   sapo te  kthehet  do qendis nje shkrim, me pershtypjet e radhes  ne Albanie, ketu te peshku..smiley

 

Ohhh.... nuk me tha qe do i qendiste.... nejse sprish pune smiley

Bursa eshte nje nder mundesite e medha por ka dhe te tjera ......Ahhh.. te faleminderit Belul , kishe bere nje pune madheshtore smiley

Rezerve...rezerve por te ngjiste llafi smiley

aaaa,  te lutem  me fyen...  jo rezerve,  po nje shkall me larte, figurant!smiley

bejme ceshte e mundur vlla..  gjithmone ne sherbim te Pjerit...smiley

Ahhh figurant , sorry smiley

Kam kohe pa bere pushime qershori.  Cel me kamera 8mp, HDR ne kutine e votimit i kam te miat. Fleten e votimit qelibar, pa asnje pike a presje. 

hej po eshte nji prilli mer peshq, fiks peshq jeni. Une e kam nda mendjen qe do votoj. por kundra berishes. po u be rama me meten , u bona dhe kundra tyre.po i fus nje zhgarravine, nje cope hajdari te madh tek fleta e votes ku do jene dhe emrat

Alidea, synimin e ke te bukur por strategjia me duket e gabuar.

Ka parti te tjera jashte koalicioneve PD/PS/LSI, duke ja dhene voten atyre, sikur dhe vetem per inat te ketyre te trejave, i prish me shume pune PD/PS/LSI.

Me e mira e mundshme me votat e njerzve me synime te ngjashme si ty them se do jete qe te kufizohet sa te mundet mandati qeverises qe del pas zgjedhjeve. Per te mos u zgjatur me shume, kete po diskutonim dje...

Megjithate, edhe ashtu si thua ti behet dicka, po me duket second best si opsion, nga opsionet e mundshme.

Un po shikoj nje strategji afatgjate, nuk dua te votoj by default per te arritur tek llogaritje matematike. Duhet te identifikohet qellimi i votes se bardhe  pikerisht sepse asnje parti nuk me bind mua e me sa duket mbi  40% te Shqiptareve. 

Votat tuaja te bardha ne shenje proteste me se shumti do shkojne ne kosh (nul) bashke me votat e pleqve qe s'votojne dot sakllam, me se pakti do futen tek votat e 'kontestuara' e me pas do ndahen midis PD/PS/LSI nga komisioneret e tyre.

Pastaj shenje proteste si? Nuk eshte se po votoni per 'Partine e Bardhe' dhe tja u numerojne totalin qe pastaj populli ta interpretoje kete total si shenje proteste. Kujt do ti protestosh, ke do prekesh ne ndergjegjie, militantin e PD/PS/LSI qe numeron votat e tua?

Por kjo eshte se dyti, se se pari vota ka qellim impaktin ne qeverisjen e ardhshme. Shenjat e protestes behen me mire me protesta, se aty te shikon gjithe mileti, kurse voten e bardhe s'ta shikon dot mileti.

Por dhe aty ku synon ti tek strategjia afatgjate nuk del dot me nje tak-fak votebardhak, as sot e as rrezik per shume e shume votime te ardhshme, me vota te bardha e kam llafin. Ky palosistem i ngritur me mafiozllek ka 22+ vjet nuk permbyset dot me nje vote te atyre (as 4%, se 40% harroje ti) te pavendosurve apo te acaruarve si puna jote, e rruga me e mundshme eshte qe te dobesohet para se te permbyset.

Eshte e kote xhib , masnej ti ca ke smiley

E di, juve mezi prisni votat e protestes qe ti vulosni sic i vuloste Ollga letrat per mbleserine e Melkes, me alogaritmin "ne cdo 10 vota te kontestuara 2 prej tyre duket qarte qe jane per PD, 2 per PS, 1 per LSI, kurse keto 5 te tjerat qenkan vertet te pavfleshme". Ca muaj me mbrapa, ose ju ose Rama i fusni nje te djegur votave se i duhen vatanit ato ambalazhet plastike per te bere recel dhe per te vene domate turshi.

Megjithate, po ta mbajti, tani qe Meta po largohet nga nendetsja NMN, ec e vere baste tani me Gjergji_N dhe te tjeret per numrat e mandateve qe parashikon se do merrni. Jo se ti s'ke vene menjane aq pako gje nga fondi i votave per ditet ne opozite, po meqe i ke qef bastet smiley

Po iku LSI me PS  ?????

Ja po ta them , PD merr 78 Deputete , ta nigjoshe miletin sot pas lajmit , vetem ketu e deklarun nja tre a kater qe sja japin mo voten , or xhib smiley

Ata qe s'ja japen voten Rames nga inati i Metes me gjasa do ja japin partive te treta (perfshi Levizjen Alidea qe do e bindem se s'ben deri ne votime smiley )

Gjithsesi, 78 ju ti shikoni me dylbite qe shikon Mr 7 prilli tokat e Camerise.

Rama te enjten ja u twitterpreu nafaken per 60 e poshte. Do kete qene dita qe ka ngjalevulosur marrveshjen me Meten ndaj ka qene duke fluturuar me ngjaleelektricitet n'tajare.

<60 + 78 / 2 = < 69 = Mirese vini ne opozite.

Do e akuzoni Ramen qe ja u vodhi votat, e do kerkoni hapjen e kutive a jo? smiley

i shkreti Brad...do e kaloj Q2 ne shqiperi per fushate smiley

ashtu them dhe une i shkreti bradi smiley

hahahahahaha car i ka bo Cili qim pekes!

"Ti nuk ke nivel intelektual me kuptu kete qe po them une!"

smiley

Meta paska dhene garanci qe Qeverija nuk prishet deri me 23 Qershor .

U bene gati kot ata 4 te tjeret smiley

ta ruajme kete me siper se tani fillon spastrimi i se shkuares.  Do zhduken perfundimisht nga faqet e majta cdo fjale qe eshte folur capraz per Meten.

Sikur te jete e vertete kjo, do me pelqente shume situata pas daljes se Metes nga koalicioni me Berishen.Nje berishe qe do sulmoje me dosje Meten ,degjenerim komplet .Ilir Meta meriton me gjithe mend nje degjenerim alla Berishe .

Mu me duket sikur Lsi po perpiqet te marre sa me shume kapital politik nga kjo situate dhe meta si makiavelist cinik qe eshte di ta shfrytezoj situaten, duke ua mbajtur ngrefur te dy paleve edhe per nja nje muaj.

Nuk besoj se do duan te dalin nga qeveria perpara 23 qershorit.

Gjithcka mund te ndodhe, jetojme ne albanistonsmiley.

Qim pekes i ka rene breket optimiste.

Kshu esht.. kur nuk e merr dhe Ilirin me vete tek Papa smiley

Amon mer Fiqo se nuk po e dajsha dot kete hall. A je i sigurte qe nuk i ka thone Papa, sales qe te perzeje Liken? Jo se ka shku 1,05 koeficenti i perdorimit te ketij argumenti per kete levizje.

Thuhet qe NMNja sot i lau komet Likes, papa stajl smiley

Po c'ne se Likja nuk o burgaxhi? Apoooo mos ndoshta sala kerkon te kontestoje nje vendim gjykate.

Npleqi robi bohet o shum melankolik o shum i hidhet.

Do na kallxoni ju mas 23Q kur tju vij rradha me fut gishtin nqyp, ça shije kishte smiley

 

Hej, neser shoku.. Neser eshte çeshte, me bore smiley

Flitet qe e ftoi per nje banjo mekatefalese, po Meta s'pranoi se kishte frike mos NMN i fuste duart.

Me cmenet ju te dy! Njoni nenkupto se sala e ka konsideru Liken si burgaxhi. Tjetri vje e thote qe sala ka fillu me praktika burgu. Ohuuuuu nuk flas mo me ju ... sonte!

Do te te thosha po s'te pilqeu muhabeti im dhe i Fiqos te shkoje te beje muhabet me Ramen po ai s'eshte i disponueshem sonte se po ben prova para pasqyres per kete kengen qe do kendoje neser ne krye te ansamblit #Rilindja:

Thellë në malet e Skraparit

Lindi burri i Vatanit

Kush mi ngjalëqan hallet e mia

Ilir Meta, LSI-a

Populli duhet ti denoje me vote...voten tja japi Sazan Gurit!!!

Epo qe Kreshnik Spahiu do dilte figura politike me serioze dhe me e nerume ne Shqiperi asnjonit nuk ja kish mor menja!!!

Po me, sa doli kjo puna e Metes, s'ke asnje postim te ri te tema e Spahiut, ne hije fare i shkreti smiley

Oguret sa vijne e shtohen, ky duhet te jete ogur ne vetvete.

kokemadhi nuk perfason asnje grim, te majten! dmth gjinjte ai eshte ka..rikature! 

Pu cfare kaosi psikollogjik te peshku sot! 

Une per vete po pres 7 Prillin!

 

Te gjithe armiqte porsi miu

i denon Kreshnik Spahiu 

smiley

e madhe kjo

boisa si i bone dalje PD sot???

e tmerrshme...me siguri qe ju te PD-se duhet te ket pas ne mendje Makjaveli kur i thosh Princit kujdes nga mercenaret se te lene ne balte kur e shohin qe po humbet!

mos mer; dita e sotme me shume me afroi me PD-ne se me largoi. Te kishte jetuar Makjaveli me siguri do i kishte kushtuar ca kapituj te mire Doktorit, nga ato me shkrim pjerrtas biles.

si ta nxuni goja me thene "keta te PD"???

po isha me ca te PD-se kur po shkruaja nga celulari. Si duhej me e shkrujt?

duhet me e shkrujt "ne te PD" 

Nuk kam asnje lidhje me PD, megjithese kete ketu nuk e beson asnjeri. smiley

boisa mos me thuj qe edhe ty te ka picku kulshedra e kuqe???

 

E kuqja eshte ngjyre seksi, femrat jane provokuese kur e veshin. Per tjeter gje nuk ben.

ben ben , ate flamur qe ke anash te duket pak smiley

flamujt te gjithe te bukur duken, ngjyra zerohet si faktor. smiley

ja fut kot , hajde se te paska ardh qorri m'duket , naten e mire nga ne knej smiley

kush esht qorri mi, na bere kurioz

gjumi smiley

Roni, plumbi qitet me plumb, jo me Xhel/FRD/PD-diversion. 

Mgjths ta kuptoj hallin, ti ke deklaruar se deshiron me gjithe shpirt qe zgjedhjet ti fitoje Berisha (dhe Stalker-i pas teje) e tani rrezikohet tja u prishe endrren Rama me Meten. Hajt mo, Zoti s'ti ploteson te gjitha deshirat, te pakten te fitoni llotarine...

xhibo kur nuk qiten plumba me date 22 janar ata te PS nuk kane per te qit kurre.

Shpresat i kemi te Kreshnik Spahiu...7 Prilli po afron...tik...tak...tik...tak

Une sot pershndes komentet e Blendit dhe ca te tjereve, te cilet besoj se do votonin Ramen dhe qe sot prononcohen se nese ky ben koalicion me Meten ata do ta hedhin voten gjetke.

Pavaresisht se s'kam qene dakort me mendesine e atyre qe kane pas varur voten dhe shpresat tek Rama deri sot, ky distancim i nderon ata, te cilet kur te vija dita e votimeve fatkeqsisht do jene te pakte (ashtu si pak berishiste do distancoheshin nga Berisha pavaresisht ca mund te bente ky).

Sa i perket Peshkut ama, ngelet per te pare nese keta edramtezhgenjyerit e oreve te fundit do te biografinjollosen si 'te baraslarguar', lubonjiste etjiste apo jo lol.

E ka emrin politike mer xhib...dhe osht e flliqte shume!

S'eshte e thene te ndajme te gjithe te njejtat pikpamje apo anesi politike, si dhe eshte normale qe njerzit te ndryshojne mendime specifike kur ndryshojne rrethanat (si ne kete rast). Por ajo qe ceka me lart kishte te bente me ate qe robi (robi votues, jo politikani qe rendom eshte palaco ne Shqiperi) duhet te jete konsekuent me parimet e veta, ne menyre qe te kete sy e faqe neser, jo vetem tek shoqeria e mileti me gjere, por se pari tek vetja e vet kur e shef ne pasqyre ne mengjes.

Anasjelltas, nuk kam pike respekti per nje njeri dele qe do votonte Ramen/Berishen/Meten/kedotjeter pavaresisht se cfare bejne e do te benin keta, se jane keta dele palaco qe mbajne me fryme sistemin e qelbur mafiopolitik shqiptar deri me sot.

Shume gjera dhe njerez kane ndryshuar mendim ne keto vitet e fundit... vetem nje gje ka mbetur njejte:  kadiu invisible i peshkut qe godet nje gong po aq invisible. 

Kur behet nje krim i duhet thene qe eshte krim. Thuaje te verteten edhe kur te dridhen leqet e kembeve. Kur behet nje ndyresi duhet thene qe u be pikerisht e tille. Ca dreqin ka ketu per konsekuence? Konsekuence me ke? Pervec se gjakut te atyre 4 njerzve qe u vrane pa meshire ne mes bulevardit ( yes, kjo shprehje do perseritet gjithnje), asgje tjeter nuk ia vlen per konsekuence. 

Kryetari qyrrash i Ps, ka bere nje hap me e pakta te turbullt, me e shumta te turpshem dhe pa sens, gjithnje nese gjithe kjo qe thuhet ketu eshte e vertete. Asgje e mire dhe e ndershme nuk vjen nga pazare te tilla. 

Ti tani do qisesh inatin e Rames tek mua a si? Une s'e kam problem te behem tabele, po s'besoj se kjo do te te ndihmoje te qetesohesh, se dhe shpresat s'i kishe varur tek mua, nje anonim interneti, i kishe varur tek Rama. 

Thuaj shyqyr qe tu hapen syte tani, nese te jane hapur, nese jo, try again in 4 years.

je bere bajat me keto konkluzione edhe me bajate qe ben. kaq dhe per ty xhib.

ti ke fytyre me perserit ate shprehje!   Bah c'njerez!  Kush e perserit ate shprehje eshte me keq se Rama. Ju paralajmeruam se dhuna ishte e kote, ishte jashte cdo lloj llogjike e ligji, qe Rama po ju perdorte (ata njerez qe dolen ne proteste se ju ngroheni ne diellin e vaket te Kandase), se kishte hallin e karriges me kufoma jo korrupsionin, ju nuk na degjuat.  Tani mbylleni gojen ose hapeni vetem per tu distancuar nga Rama.

dhe ti je kush? ti qe paske paralajmeruar dhe cfare paralajmerove...shko more mbushu, ti s;hyn far ene radarin tim.

jam qytetar jo vetem ne terma ligjore por edhe urban qe ju paralajmerova mos te mbeshtetnit dhune, ju te dhunes se te dhunes mbetet, dilni zot tani maskaralleqeve te Rames.

Xhibo po jemi dhe popull pa eksperience politike...te rrime shtremet te flasim drejte. Shume pak politike eshte bere ne shqiperi me themele te forta ideologjike, morale apo dhe filozofike si nga masat si nga elitat!

 

Ne fakt ne Shqiperi s'eshte bere fare politike me ideologji, perpos periudhes post-moniste kur duhet te ishe shume ideologjikisht komunist te ishte me PS, kur alternativa ishte ose me partine komuniste ose kunder.

Keshtu qe sot eshte e kote te themi qe simpatizojme aksh politikan a parti per hir te ideologjise se majte a te djathte. Ndryshe, kur vjen puna tek politika n'Amerike p.sh. biem direkt dakort sepse kemi te bejme me ideologji te mirfillta.

Por ama si Rama si Berisha kane mbi nje dekade ne bash te politikes, kane bere plot manovra dhe palacolleqe dhe per mendimin tim nuk duhet te kishte ardhur puna deri ketu qe shumica e njerzve ti njihnin ca tipa jane...megjithate, jam i mendimit me mire vone se kurre, si dhe ngelem skeptik qe per nje arsye apo nje tjeter shumica do votojne si dele Berishen dhe Ramen keto zgjedhje, dhe me gjasa kedo qe do jete ne krye te PD e PS dhe zgjedhjet qe vijne. Shpresoj qe historia te vertetoje se e kam gabim skepticizmin.

pune rrugacesh! 

sa here qe shkepus lidhjet me shtypin une, do ndodhi naj gjo. Politika e ka pas dite feste sot, he?
Tani seriozisht, nqse per ta bo ket ka von ate kushtin e kalimit te 3 ligjeve, do i hiqja kapelen. Po edhe nqse nuk e ka bo, ky koalicioni ka kuptim tek e fundit. Po une do isha kurioz sesa do zgjaste ky koalicion. Sepse ma do mendja se Liri do kerkoje me mor PS pastaj.

p.s. thoni si te doni po ky koktrashi doli i squt; edhe bakllava, edhe revani.

nuk permendin emrin e lokalit per te mos i bo reklame, po restoranti ka qene Xibraku.  Ka kercit rakia dhe disa si Majko po e mbysin hidherimin me alkol.

Se harrova, eshte fun te jesh socialist post-punist ne ditet e sotit.

Mir mer mir, po ke ky lokali jon kan hik dritat smiley

fajin e ka Saliu!

Per aleancen kriminale me Ilir Meten sigurisht smiley

Ti Fiqo pretendon qi s'e ndjek pulitiken, po e ndjek me shume se ne jo vetem jeten politike shqiptare po dhe ate papale ne Rome, induiste n'Afganistan, si dhe seline e mormoneve ne seline e PS-se n'Leskovik.

Having said that, Majko ka ngrene dru sot per facebookryengritjen e tij, kurse Ben Blushi, nga nje Rame-kundershtar i betuar do jete bere born again besnik duke pritur me durim breshke qe te ngrodhe Rama politikisht dhe ky ta provoje prap gervishtefitone.

Ej nji pytje kam per keta kaloresit e urdherit te moralit te PD.

Po sikur...po sikur, Rama te dal neser dhe te thote qe nuk ka aleance me LSI a do jeni burra te vini e te shkruni qe bravo i qofte Ed Rames???

 

 

Aaaa, me te hedhura i ke keto pyetjet ti Roni!

P.S. (se me kujtu nga PS-ja), ate videon e filmit e hodha nga VHS PAL ne DVD smiley dhe tani mund te fillojme fazen e dyte te berjes se kopjes qe logjikisht na con tek faza e trete: dergimi. smiley

Ti je orthodoks, e orthodokset nuk kan pas te drejte per te qene kalores ne Perandorine Osmane...keshtu qe pyetja nuk eshte per ty smiley

ca po perpiqesh me thon, qe ai qe hongri ngjalen ishte sozi e Rames?
Shif, eshte e kote per mendimin tim me u mundu me e pastru sadopak imazhin e njonit apo tjetrit (dhe ne mes te segmentit njoni-tjetri gjen dhe Ramen).
Pse? sepse nqse kjo marrveshje nuk behet, nuk do jete sepse Rama nuk deshi. Rama e ka pohu dhe ne intervistat e periudhes P.NJ (pas ngjales) qe i ka shtri doren Metes nqse ky i fundit shkeputet prej Berishes. (ky eshte budallallik me vete se nqse Meta do i bashkohet Rames, detyrimisht do i shkeputet Berishes, pavarsisht se Rama e paraqet sikur te jete naj kusht themelor prapa te cilit fshihen ceshtje parimore madhore)

Po c'lidhje ka PD-ja ketu? PD-ja nuk mund ti thote gje Rames ne rast se ai bashkohet me Meten, per shembull nuk mund te thote se je bashkuar me djallin, se PD-ja e ka Meten ne koalicion.

Problemi ketu eshte me shume per te pavarurit dhe socialistet pasi Rama kishte ndertuar nje betej te madhe kunder Metes, nga 2007 e deri afer zgjedhjeve te 2013. Ne rast se tani Rama i kthen keto qe ka thene, per bazen apo per te pavarurit, kjo eshte hipokrizi.

Ti tani thua qe kaloresit e PD-se duhet ti thone bravo Rames ne rast se Rama i thote jo LSI-se? Kjo eshte si me thene qe ne rast se prifti te vjen naten i veshur si hajdut e me thike, e ti e quan hipokrit, ai te te thote, po sikur ta hedhe thiken poshte e te largohem, do me thuashe bravo?

Problemi tjeter ketu eshte qe kur Rama pranon Meten, atehere ckuptimi kishte beteja e kutise? E kutpon qe Rama ta ka mbushur mendjen duke te thene, nuk humba une, por i vodhi Saliu! Ok, po pastaj po nuk humbe pse eshte e detyrueshme te bashkohesh me Meten?? Ne rast se PS-ja fiton vetem, sic "fitojti" ne 2009, ci duhet i korruptuari, Meta 7%. E kane sjellur Meten per te mbrojtur voten?

Sa llogjike do dhe ti. A nuk e shef qe edhe sonte duan ta nxjerrin inatin te mua dhe Xhibi, a thua e shtyme ne te bente koalicion? 2005, 2009, 2011, kush i mban mend keto aman....

Arian Cani: Pas një divorci, ribashkimi është i vështirë, pasi është thyer xhami një herë. Mua më duket lojë... OK jemi dakord, por këto pirueta kaq të menjëhershme ka dicka që nuk funksionon. Edhe ‘tradhtia’, apo kjo lëvizje duhet të ketë alibi më të besueshme. Unë kam dyshimet e mija, me cfarë dëgjova dje, Meta nuk është i vendosur të bëjë këtë gjë, sapo Rama të votojë tre ligjet, Meta do dalë dhe të thotë kjo ishte ngjala numër dy. 

Votimi i tre ligjeve do te thote qe skraparllinjte me ato kokat si pikturat kubike te pikasos do te ken nje pune te perjetshme ne administrate.Po keshtu edhe neandartalasit e sales qe iu duhen 19 vite te mbarojne fakultetin e historise naten.

Bah...asgje nuk kuptova sot,pervecse ate qe shkruan Kavir..po turfullojne!! p.s. thenia e dites ajo e Lubonjes: Si ka mundesi qe Meta i jep kaq rendesi 1 Prillit,e nuk jep asnje deklarate shpjeguese? e mire o Lubonja...c'kemi? ku jeton ti vlla?

Gjynah Prec Zogaj se beri gjithe ato artikuj per te terhequr vemendjen tek vlerat dhe kerkesat e tij ndaj Rames e tani u ngjaleklipsua.

Mgjthate, juve sonte flini te qete se neser Evis Kushi dhe Alfred Peza do e binden Ramen qe te mos beje ngjalekoalicion dhe ti qendroje parimeve te shenjta #rilindese ndryshe ata do e kercenojne me firmosjen e peticionit dhe bojkotimin e koalicionit. Apo s'i kishe varur shpresat e fundit tek keta ti Roni? smiley

P.S. Para se te fleme, le te lutemi te gjithe njeheresh: Beje o Zot enderr kete ngjalemakth e neser beje sikur s'ka ndodhur, amin! 

Shpresat ne fakt i kam te velja...velja nga mishi i ngjales!

Ka perfundu gjeja Roni, eshte gatuar dhe ngrene ngjala. Te gjitha palet dalin me fitim, NMN shpeton gjene e vene "me kaq mund" gjate ketyre tete vjeteve dhe evlatet qe i ka nen shenjester, Edushka me ne fund ja hyp fronit kryeministror (se di nga para a nga mbrapa), Likja i Skraparit heq merakun e burgut dhe fillon "rikthimin e madh" ne krye te PS-se. Stej tund. 
Kush do te qeshe dhe qaje njekohesisht shif kete.

Xhibo e nga e di ti qe Kushi nuk ka vendos ta haje nje ngjale Peze? Peza nuk ka nam per ashu lloj sendesh po si i thone nje llafi, e mire eshte ngjala qe ke perpara smiley

Sistemi me shume parti i ka keto pislliqe. Tonat jane njecik me shume ere, po dhe te tjeret i hedhin me shume parfum. Vallai cuditem me robt qe cuditen per keto pune.

Mbase sistemi amerikan me dy parti mund te jete me i mire per ne. Ca ngjala mbase do te na i kursente, si dhe dhjetra particka me nga nje gjel ne maje.

Kur e mendon qe brenda vitit ne Shqiperi ka per te pas zi buke keto muhabetet me Berishe, Rame dhe Mete te duken krej te parendesishme! Tranizicioni shqiptare do te kryhej o me nje rend te shendoshe demokratik i kaput dore per dore me nje treg te brendshem qe te pakten garnton ushqimet baze, ose me nje qeverisje mocal dhe me nje treg ne giendje kome! Rruge tjeter nuk kish! 

Shqiptaret me date 22 Janar 2011 o duhet te kishin varur me koke poshte Berishen ose duhet ti kishin futur plumbin ballit Rames. Fakti qe nuk bene as njeren as tjetren tregon se ne Shqiperi nuk ka njerez por zhaba thithlope. Dhe fatin e zhabes thithlope e dime te gjithe. Kush nuk e di t'me shkruaj ne private dhe ja tregoj.

dy tre kokra ktu si  mavriciku10  te cajne trapin me llafet.Veni mer  men punes ku jeni se jeni bo karagjoza.ma keq se karagjozi ene  hajduti  pinok sali.Hiku mut meta  prej hales

Sinjale per keto gjona jane dhene me kohe e me vakt.

Sic duken bathet mustaqexhinjte arrixhiu hajduti i lekve te popullit paskan ne dore frenat e politikes shqiptare. me nje fjale keta gjasme te fortet tane piktori-komisari-doktori qenkan vetem zara ne duart e hajdutve antishqiptari smiley

 

 

BERISHA: PARTITË BËJNË ZGJEDHJEN QË DËSHIROJNE
Ora 10:00-
Kryeministri Sali Berisha ka reaguar në rrjetin social Facebook mbi marrëveshjen parazgjedhore Rama-Meta. 

Reagimi bëhet një ditë pasi mediat mësuan mbi nënshkrimin e një marrëveshjeje mes aleatit të tij në qeverisje, Meta me kundërshtarin politik, Rama. Sipas Berishës, çdo forcë politike ka të drejtën të bëjë zgjedhjet e saj, ndërsa ai në postin e kryeministrit ka për detyrë të gjejë zgjidhje kushtetuese për çdo problem institucional që mund të krijohet. 

“Mirëmëngjes miq! Një debat i gjerë ka shpërthyer lidhur me njoftimet se LSI do të vendos të lerë qeverinë. Qëndrimi im ka qenë dhe mbetet i pandryshuar se çdo forcë politike bën zgjedhjen që dëshiron. Natyrisht për mua, qeveria dhe qeverisja janë përgjegjësi që bëhen edhe më të mëdha në periudhë elektorale. 

Me këtë rast dua të siguroj zgjedhësit se asgjë nuk do të cënojë vendosmërinë e qeverisë për organizimin e një procesi zgjedhor të lire dhe te ndershem ne perputhje me Kodin Zgjedhor dhe Kushtetuten e vendit. Së dyti, dua të garantoj qytetaret se Kushtetuta e vendit ka te gjitha percaktimet e qarta per zgjidhje plotesisht kushtetuese te çdo problemi institucional dhe se ajo do te respektohet me rigorozitet në frymen dhe germen e saj. Une mbetem totalisht i përkushtuar te punoje me te gjithe energjite e mia, ne interesin me te mire te qytetareve dhe te vendit. Pershendetje, sb”, shkruan Berisha në Facebook. 

po sikur Sales te mos ia thote kaptina te jape votat per 3 ligjet nga do veje LSintegrimi  smiley

Sala do ti votoj 3 ligjet, dhe do ti thote Edit bllokues, pazarxhi me ligjet e integrimit, do te legjitimoje ceshtjen e FIERIT

Unë lëçitësi, lexoj sot në shtypin shqiptar një thënje të Montanelit, sjellë për lexonjësit nga honorarmarrsi, Skënder Minxhozi. Ja çfarë paska thënë ai në vitet '70, "Le të mbyllim hundët e të votojmë Demokracinë Kristiane". E paska thënë këtë nga frika e ardhjes në pushtet e komunistëve. Sillet si shembull për ne trapat...hajt mo, s'kemi ç'ti bëjmë, le të zgjedhim të keqen më të vogël.

 Të vjen për të vjellë, sepse kupton së fundi dhe vërtetohet dyshimi që kishe prej kohësh, se në Shqipëri politika ka krijuar grupe klanore të fuqishme dhe votuesin e anëtarsinë e përdorin tërë kohën si dekor; si ilustrim masiv, ku herë thërret "Rroftë...", herë duhet të thërrasë me gjithë forcën e gurmazit, "Poshtë..." dhe herë-herë, ku duhet të bjerë theror, pra të vritet. Vrasja dhe vdekja i bëjnë një shërbim shumë të madh ardhjes në pushtet të kreut të partisë. Kjo është luftë e vërtetë, por jo për çlirim nga okupatori, por...për pushtet vetjak.

Unë nuk jam anëtar i asnjë partie, nevoja për rotacion më udhëhiqte drejt dhënjes së votës në 23 qershor, të majtës. Tani që shoh se Edi Rama, për postin e kryeministrit, bën aleancë e bashkim votash me atë që ai e quante vjedhës, nuk do votoj fare, jo unë, por askush nga familja ime. Le ta gëzojë pushtetin autokrati Sali Berisha me gjithë tropojanët e tij. Mua s'më prishin asnjë punë. E keqja më e madhe gjykoj se vjen nga aleanca perverse e E.Ramës.

E keqja më e madhe gjykoj se vjen nga aleanca perverse e E.Ramës.

Edhe kjo sigurisht qe eshte e keqe, por jo e keqja me e madhe. E keqja me e madhe eshte sali berisha, cdo e keqe tjeter ne krahasim me kete te madhen eshte e mire. A do ta fusin keta ne burg saline per te treguar se fajtoret dhe kriminelet ndeshkohen dhe ndaj nuk duhen perseritur babezite e kucedres? Me ilirin ne qeveri dhe ne koalicion me PS-ne une nuk e besoj se mund te ndodhe, pasi ky me deshiren dhe vullnetin e tij te plote u be pale me kriminelin sali. Po une nuk do te shkoj ne ekstrem dhe te mos votoj. Do votoj, por jo per PS-ne, por per ate parti qe te pakten e ka ne programin e saj futjen ne biruce dhe izolimin total te kriminelit me shtetesi shqipetare sali ziu.

Atë ëndrrën që ke Timi, për të parë Salën në burg, harroje! S'ka për të ndodhur dhe s'mund të ndodhi. Edhe nëse PS ndërmerr iniciativën e akuzës, dihet tashmë se drejtësia në gjithë shkallët e saj është tërësisht nën sundimin e Saliut, qoftë ai edhe në oppzitë. Se besoj që të shkon ndërmend se Fatmira Hajdari nuk do jetë gjykatse e këtij vendi?

Miremengjes miq!

Nje debat i gjere ka shperthyer lidhur me njoftimet se LSI do te vendos te lere qeverine. Qendrimi im ka qene dhe mbetet i pandryshuar se çdo force politike ben zgjedhjen qe deshiron. Natyrisht per mua, qeveria dhe qeverisja jane pergjegjesi qe behen edhe me te madha ne periudhe elektorale.

Me kete rast dua te siguroj zgjedhesit se asgje nuk do te cenoje vendosmerine e qeverise per organizimin e nje procesi zgjedhor te lire dhe te ndershem ne perputhje me Kodin Zgjedhor dhe Kushtetuten e vendit. Se dyti, dua te garantoj qytetaret se Kushtetuta e vendit ka te gjitha percaktimet e qarta per zgjidhje plotesisht kushtetuese te çdo problemi institucional dhe se ajo do te respektohet me rigorozitet ne frymen dhe germen e saj. Une mbetem totalisht i perkushtuar te punoje me te gjithe energjite e mia, ne interesin me te mire te qytetareve dhe te vendit. Pershendetje, sb

Miremengjes Peshkatare !

U ndje mungesa ime ? Shoh qe me paskan solicituar goxha, por fatkeqesisht, çensura e eger e peshkaqeneve administratore nuk i le armiqte e klases te shprehen lirshem ... me 5 komente/24 ore, eshte e veshtire ndonjehere.

Gjithsesi, lidhur me kete debat te madh qe po behet, kam idene e Arian Canit, se "Loja tani ka filluar"! Pra, ky eshte vetem fillimi, do te kete permbysje dhe surpriza te reja, per kete jam i bindur.

- Nese PS voton 3 ligjet, alibite e saj per FIERIN, Shtetin e se Djejtes (zbatimin e vendimeve te gjykatave BERBER) apo dhe 1000 arsyet qe keto 12 reforma (pastaj vetem 3 ligjet) u zvarriten mbi 3 vjet - duke lene Shqiperine 3 vjet jashte Europes, tregon se nuk u be per çeshtje PARIMORE nga PS, por per PAZAR, tamam ashtu siç thoshte Berisha.

- DMTH, çeshtja MORALE eshte nje MINUS i madh tek PS-ja, sepse vetem per Interes te Shqiperise nuk ka vepruar asnjehere keto vite, por per "byt*en" e saj ka menduar tere kohes.

- LSI dhe PD kane pasur marredhenie mjaft korrekte ne qeverrisje, madje akoma me te mira se ç'mund te mendohej pas 2009-es. Sukses ishte dhe bashkepunimi ne 2011 ne zgjedhjet lokale, sidomos ne fitoren e veshtire te Tiranes. Por LSI nuk ka lidhur kurre "zorret" me PD, dhe s'mund te quhet "tradheti" dalja e saj e vetme ne zgjedhje, apo qofte dhe bashkimi i saj - me kushte - me PS-ne.

Eshte zgjedhja e saj, ajo dhe PS duhet te shpjegojne kete levizje, ne raport me 21 janarin, video Prifti/Meta, 4 viktimave, Ngjales, pazarit me 3 igjet nga Rama etj

DMTH, çeshtja MORALE eshte nje MINUS i madh tek PS-ja, sepse vetem per Interes te Shqiperise nuk ka vepruar asnjehere keto vite, por per "byt*en" e saj ka menduar tere kohes.

Po a ka interes me te madh shqipetar e mbarekombetar sesa eleminimi politik e sali berishes? Jo nuk ka! 

E pra, PS dogji Shqiperine per kete atehere! E jo me te leje Shqiperine 3 vite jashte EUROPES. Edhe  21 janarin per kete e beri, dhe 97 per kete e beri

Pranoni se per te hequr Berishen dhe per te ardhur ne pushtet, ju Mavite jeni gati te beni çdo gje, se me vota s'vini dot, por siç moret kallashet ne 97, siç bete tentativen ne 21 janar, e tregoni gjithnje se per te ARDHUR ne pushtet, "digjni" Shqiperi, per verteti, ose e digjni nga rruga e saj Europiane.

Kur te iki Berisha dhe te vij ndonje me keq se ai, ç'do beni ?

Se dhe Francezet u sulen te tere te hiqnin Sarkozy-n vjet ne France, dhe tani po qajne me lot qe sollen kete QULLIN socialist, qe ja leroi nenat me taksa, 75 % taksa iku Biznesi i madh, taksa andej, taksa ketej...

Edhe njehere Timi, nese hiqet Berisha me vote dhe ti prape merr TIMIN ça do besh ?

Se c'kam nje ndenje se Iliri me Salen do ja fusin prap Edit .... smiley

po me kujtohet nji batute e vjeter:

mora pushken me luftu

per liri e per atdhe

ku ta dija un i mjeri

se armiku ish me ne

KOALICIONI PS-LSI, XHAXHAI I ALEKS NIKËS KËRKON TAKIM ME RAMËN 

 

Ora 12:10-Pas lajmit se Rama po bën koalicion me Metën, xhaxhai i Aleks Nikës, protestuesit të vrarë më 21 Janar kërkoi sot një takim me kryetarin e PS. “Pasnesër takim me Edi Ramën, nëse kjo është e vërtetë, atëhere kjo është një tradhti!”, tha xhaxhai i Akleks Nikës, një prej 4 protestusve që mbetën të vrarë më 21 Janar të vitit 2011. 

Pergjigja - jo po prit , se mbasi te vijme ne pushtet do fusim vrasesit ne burg

Si ndodhi me Gerdecin , edhe keta si perfundim do votojne per Salen smiley

 Preç Zogaj,

  shprehet se nëse LSI-ja nuk do të kishte bërë koalicion me PD-në në vitin 2009, nuk do të kishte ndodhur as ngjarja e 21 janarit. Rama duhet të kërkojë falje për 21 janarin

VK

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).