Një tjetër anëtar i KQZ ka dhënë dorëheqjen paraditen e sotme. Albana Shtylla, përfaqësuesja  e propozuar nga PS si anëtare e institucionit më të larë zgjedhor KQZ ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme nga posti që mbante. Dorëheqja e saj është prezantuar në KQZ rreth orës 10:30 dhe ka ardhur për të njëjtat arsye sikurse dorëheqja e një ditë më parë nga ana e nënkryetarit të KQZ Denar Biba. Sipas Shtyllës, akti i kuvendit për zëvendësimin e një anëtari të KQZ ka cenuar pavarësinë e çdo anëtari.

“Zbatimi i ligjit dhe paanësia politike më ka karakterizuar gjatë karrierës sime. Kushdo që do të ishte në kushtet kur i cenohet garancia ligjore dhe integriteti profesional do të bënte të njëjtën gjë” u shpreh Shtylla në një prononcim për mediat. Në këtë mënyrë dy anëtarë të PS në KQZ japin dorëheqjen duke e futur në në kaos institucionin më të lartë të zgjedhjeve.

493 Komente

Nje pas nje po largohen nga KQZ perfaqesuesit e PS-se duke na dhene te kuptojme se nuk kane qene kurre te pavarur,por zbatues te rendomte te urdherave partiake.Nese do te donin te deshmonin integritet,do te duhej te vazhdonin detyren e tyre pa u bere loje e politikes edhe pse eshte politika ajo qe i ka propozuar per kete detyre te larte.Pas kesaj duhet te pranojme se PD kishte te drejte qe e largoi anetarin e LSI-se ...

 

Drejte!

Nuk ka asnje dyshim qe ata jane mandatuar ne KQZ te propozuar nga partite.Pasi mandatohen, presupozohet te punojne atje me statusin profesional te respektimit te ligjit.Ama kur politika njeanshmerisht i heq si zhele duke shkelur ligjin me te dy kembet dhe te dyja duart, pergjigja do te jete me te njeten monedhe.Ti do thush se pisllekut duhet me ju pergjigj me higjene.Por kjo eshte dilema pra. Nuk di kush e ka thene se ne nje deshje me derrat ne nje mjedis me lluce, te mbash doreza te bardha morale, je i denuar me disfate.Derrat dalin perhere fitimtare.

Pikerisht pse jane te mandatuar nga partite une nuk besoj se largimin e tyre e bejme per integritet,por thjesht te urdheruar nga forcat politike qe perfaqesojne per te krijuar sa me shume amulli.Per njerez qe vjelin politiken ,integriteti eshte fjale e huaj..

 

po te mos iknin do tregonin mungese integriteti.

good job.

Kam idene qe Nezha thote se perderisa ke lindur nga grua, mos bo sikur nuk e ke pare ndonjehere ate gjone. Pra pretendimi yt per integritet moral eshte i pamundur qekurse je i zgjedhur nga partite, megjithese kjo eshte e vetmja menyre per t'u zgjedhur ligjerisht dhe kjo funksionon si per armiqte pa integritet ashtu dhe per tanet me integritet. 

P.S. Kush me gjen nje kokverdh qe ben ate gjestin lab te hapjes se syrit me gisht tip "pa shiko mos kam nje placke brenda, po qe nenkupton "mua do ma hedhesh ti mo" ka njeqind dollare leter prej meje.

e kisha llafin qe asnji nuk e ka ne dore perkufizimin e konceptit "integritet". koncepti eshte i lidhur me mijera fije te padukshme me trapin e gjithësecilit.

Po pra, vetem qe keta pedestat me duken si shume deterministe dhe nuk i lene fare rol individit ne formimin e tij moral. Si tha Sala? "Rrofte Zoti!" Thua te kete qene lapsus, apo nje e vertete misterioze qe ne te determinuarit ende se kemi kuptuar.

Po cer pret ti? Keta mes tyne thojne ene hoxh efeniu i ka bo lanet komunistet...

Nuk kam qene aspak lakonik ne ate qe kam thene dhe nuk e kam thene vetem per ata te ps-se apo per keta te pd-se.Ata jane te gjithe njelloj,vegla te verbera te poplitikes dhe ti nuk mund te na bindesh dot se nuk jane te tille.Me thuaj nje rast kur e kane deshmuar integritetin e tyre(pervec ketij"integritetit"te Denarit dhe Albanes).

PS:-Sa per kokeverdhin e kemi me kollaj te te gjejme nje"kokekuq"!smiley

Ti me kete deshmon vetem qe ke llogjiken atij te verberit qe tha, "perderisa une marr dy ullinj ne vend te njerit, patjeter edhe ti do te jesh duke bere te njejten gje se s'je budalla". Bota nderkohe mbetet akoma ajo qe ishte edhe perpara ketij arsyetimi.

Per fat une vazhdoj te mos besoj tek njerezit qe mandatohen nga palet politike  .Ne gjithe keto vite na kane deshmuar se hidhen ne mesymje apo terhiqen vetem me urdher nga lart.Madje,duke e shtrire me tej lkete arsyetim ,mund te them se edhe te tjera institucione funksionojne keshtu.Dhe faji per kete nuk eshte i institucioneve qe mbajne ne kembe sistemin,por i sistemit qe ka ngritur te tilla institucione-vegla.Nuk di kush eshte i verberi.....

Edhe njehere Nezha. Ti po perpiqesh te aplikosh nje teori te drejte ne vetevete per te cenuar moralisht nje gjest qe tregon te kunderten e kesaj teorie. Pra gjesti i ketyre qe dhane doreheqjen eshte nje gjest mjaft pozitiv qe tregon se ata nuk lejojne te prishin rregullat e lojes sepse ndjehen te cenuar ne integritetin e tyre. Ketu mbaron gjesti, qe eshte per t'u pershendetur. Hamendjet per shkaqet pastaj jane te shumta dhe te ndryshme, por kjo zakonisht tregon me shume pozicionimin e hamendesuesve sesa aftesine e hamendesuesit per zhbirilime psiko-sociologjike ne nendergjegjen e anetarit te thjeshte te KQZ-se. Edhe njehere: historine e bejne gjestet, jo hamendjet. Hamendjet bejne librat e historise qe jane te ndryshueshem, sic mund ta dish edhe vete nga pervojat shqiptare, te vjetra dhe te reja.

Hamendjet per shkaqet pastaj jane te shumta dhe te ndryshme, por kjo zakonisht tregon me shume pozicionimin e hamendesuesve

si qe ajo, o PF, fut nje sfere e madhe ne nje me te vogel ... etj etj  smiley

smiley

 

Do kene hap Fakultetin e Silogjizmave te "Kristali" se s'ka mundesi...smiley

Ke te drejte, ndryshe nga PS, ato te propozumit e PD jane te pavarur dhe me integritet fenomenal.

Nuk e thashe kete,por atyre u eshte dhene urdheri te rrine!

Mire pra, po i kthehem tezes se komentit te pare, qe PD sipas teje ka te drejte qe hoqin ate robin e LSi. Jo, s'ka fare te drejte. Arsyen pse po e heqin e nderruan tre here (3 here!) sepse arsye s'ka. Dhe derisa s'ka arsye, atehere bene gabim serioz qe e hoqen.

Si gjithmone, PD vepron ne interes vetem e vetem te PD. Edhe pasi u bene 8 vjet ne pushtet, prape s'kane ndermend te mbrojne interesat e shtetit, apo largqofte, interesat e demokracise shqiptare.

O Penar, dhe kur mendon qe Nezha L eshte nje nga me te emacipuarit e PD-se mendo sesi jane mercenaret e tjere. 

Per te qene i emancipuar duhet te jesh me ps-ne!!!!!

Jo me pS, por minimalisht duhet te jesh i distancuar nga PD-ja dhe krimineli i saj Sali Berisha. Ndersa ti je pjese e oborrit te tyre megjithese merresh vetem me kopshtarine ose tharjen e luleve.

Kafsha sali do e vuaje shume kete vere. Lincimi sapo ka filluar. Do te ngeli si nje ujk plak ne nje shkretetire te mbushur vetem me insekte te cilat ne mungese te ujit dhe ushqimit do te shkojne tia pijne gjakun ngadale ngadale ujkut plak. Dhe ky ,megjithese do te vere ne dispozicion te gjitha veglat trupore perfshi edhe bishtin nuk do mund ti beje balle armates se insekteve mbijetuese. E une me nje gote birre te ftohte perpara do ta shijoje me kenaqesine me te madhe kete spektakel vere, biles edhe pushimet e veres do ti anulloj. Keto jane ngjarje qe duhen perjetuar live biles edhe duke kontribuar nese do te argetohesh akoma me shume.

Ore, 2 rob dhane doreheqjen... sesi konvertohet kjo ne vujtje per Salen, di gje ti? Se une s'po e shoh akoma se ku do dalin keta me keto doreheqjet.

Shume e thjeshte Penaro, nuk do te kete zgjedhje nese Sali-u qendron ne detyre "ligjerisht". Keshtu do ti duhet te drejtoje vendin me arken e buxhetit bosh dhe me nje vere te thate e asnje perkrahje nga perendimi. Nese i afrohet Kina eshte pune tjeter.

asgjekundi. krijim tensionesh politike me berishen per te betonuar aleancen me meten. i intereson brenda partise se nuk pyeti askend per kete aleance

Qenke fans i "1001 neteve"!!!!

Situata ne KQZ 2 muaj para zgjedhjeve ( Pergjegjesi e shpellarit)

PS pa perfaqesues ne KQZ, ku duhet te emeroje 2 antare

LSI ka nje antar i cili eshte shkarkuar pa baze ligjore nga parlamenti, ky i fundit nuk do largohet nga pozicioni qe ka.

PBDNJ ka nje perfaqesues i cili ligjerisht i zgjedhur vazhdon punen e tij ne KQZ

PR ka nje perfaqesues ne pritje per te bere antar i KQZ.. ky i fundit eshtte zgjedhur ne menyre antikushtetuese dhe ne KQZ nuk ka ndonje vend te lire per te.

Aktualisht KQZ nuk mund te veproje.

 

o gjergj, bej njeher llogarite sa deputete fiton ps-lsi ne cdo qark ...

mos e vrit mendjen per KQZ se eshte pergjegjesi e te dyja paleve, po qe se PS nuk dergon propozime i bie te mos hyje ne zgjedhje.....  ata mezi po presin te marrin pushtetin or ti gjergj

 

e ti gjergj don me luftu turqit ?  kesaj dore te forte nje palle e forte i duhet.....

Kunadhja cfare do qe te beje, ngado qe te shkoje , te dyqani i lekures do te perfundoje!!!!

FARSË f.
1. let. Komedi e shkurtër me një akt, me përmbajtje të lehtë, që luhet nga aktorët në mënyrë trashanike, me efekte të jashtme e të tepruara; komedi me humor të trashë.
2. Ndodhi që të bën të qeshësh; veprimtari qesharake; lojë a veprim që bëhet për të mashtruar dikë, për t'ia arritur një qëllimi jo të mirë; komedi.

farsa (teatrale) vjen nga farsa e kuzhines. per shembull, speca te mbushur.

kush eshte speci ne kete rast? dhe kush po ja mbush kujt ?

 

PORDHË f. sh.

  • 1. Gaz i barkut me erë të keqe, që i del njeriut a kafshës me zhurmë nga poshtë.

  • 2. kryes. sh. fig. thjeshtligj. Fjalë të kota, pallavra, gjepura; punë boshe. Shet (grin) pordhë ai. Nuk i dëgjon njeri pordhët e tij. S`mbahet shtëpia me pordhë. fj. u. Nuk skuqen vezët me pordhë. fj. u. * Pesë pordhë, dhjetë grosh thjeshtligj. shumë shtrenjtë. Sillet si pordha nëpër brekë thjeshtligj. sillet vërdallë kot, pa bërë asnjë punë. Ia bëri mendjen pordhë dikujt thjeshtligj. e turbulloi, e hutoi fare, ia mori mendjen. E harroi pordha vërën thjeshtligj. i ka ulur veshët, s'mbahet më me të parën, sepse ka ndërruar gjendja.

What's going on? What's happening ? smiley

RE:
pyetje e hapur : kujt i intereson dhe kujt nuk i intererson qe qeveria aktuale te dorehiqet dhe zgjedhjet e reja ti kryeje nje qeveri tjeter ?

Nuk ka qeveri teknike apo rrezim qeveria aktuale, thjesht mund te shtyhen zgjedhjet nese PS nuk zevendeson anetaret e revoltuar te KQZ, ose do behen zgjedhje me KQZ te pergjysmuar, nese ligji e lejon. 

nuk foli njeri per qeveri teknike. mund te kete qeveri te te dyja (treja apo me shume) paleve.

nga e di ti qe nuku ?

nga eksperienca shumevjecare e hypjes se kalit mbrapsht dhe zbritjes vetem me force. pyete per zgjidhje krize, zoteria thote qe krize nuk ka as politike, as ekonomike, po deshet dhune thote, edhe ashtu nuk ka. them se edhe mund te thote qe mos te kete zgjedhje fare, cfare e gjeti?

Stalker, sinqerisht mendon qe ne kete situate dhe ne kete klime mund te formohet qeveri teknike?

nuk foli njeri per qeveri teknike. mund te kete qeveri te te dyja (treja apo me shume) paleve

Doreheqja i intereson Sales ME SHUME SE ASKUJT ! smiley

Cilat paleve?  

qe jane prezente ne parlament.

nese ai dorehiqet, doemos qe krijohet qeveri e re. e cilesdo forme qofte

nese ai dorehiqet

Mbi c'baza e shikon si mundesi kete?  Ne cilen te shkuar, te shkuar te aferme e bazon kete skenar?

Ne skenar filmash! 

Nuk ka asnje gjase te ndodhe!!!!

Po ti pse ia pret hovin Stalker?  Une ngaqe e kam shume xhan, po bisedoja urte e bute smiley.

Po pse mer ciniker, mer qener, mer maskarenj te te gjitha ngjyrave doni te baltosni me cdo kusht cdo gjest fisnik qe mund te dale nga ajo hale e politikes shqiptare.

Lulian, qikan shtuar fisniket pas thirrjes tende smiley

Informacione te brendshme thone se Albana Shtylla vertet  ka dhene dorheqjen per arsyet qe permend ( my friend e ka kusho te pare looks like)...  nuk e di po sot po zgjedh te besoj !

Bravo Albanes athere.

I don't buy it, no disrecpect te kushos te shokut te shoqes te Alideas lol

Duke pasur parasysh se ca duhet te bejne njerzit ne PS e PD e LSI qe te arrijne te zgjidhen ne poste te tilla te larta dhe me rendesi per partine, si KQZ, do thoja: Me trego nje rast te vetem kur keta qe dhane doreheqjen nga KQZ kane treguar paravaresi ndaj diktator-kryetarit te partise, dhe nese egziton, atehere mbase do ta besoj se dhe kete here e kene bere parimisht dhe pavaresisht urdherave te kryetarit.

Me trego nje rast te vetem kur keta qe dhane doreheqjen nga KQZ kane treguar paravaresi ndaj diktator-kryetarit te partise, dhe nese egziton, atehere mbase do ta besoj se dhe kete here e kene bere parimisht dhe pavaresisht urdherave te kryetarit

Well, Xhibi nuk po e ve doren ne zjarr, mbase nuk kane treguar pavaresi ndaj diktator krietarit te Partise , por mbase ne keto kohe kane pasur vertet aq shume presion saqe realisht pertej integritetit ka influencuar stresi . Preferoj te   them qe pikerisht stresi mbase ka lemuar integritetin.. for the moment being smiley 

Some positive attitude is needed !

Alidea, pertej kesaj, ca te mire i sjell kjo doreheqje situates, vendit, zgjedhjeve te ardhshme?

Te vetmen gje qe shikoj eshte paramendim RamMetNgjalist per te tju pergjigjur kundravajtjes ligjore te Berishes me bllokim, e njejta mendesi me "hapi kutite ose do ti veme zjarrin vendit", packa se ndryshe nga kutite ketu kemi nje shkelje te paster ligjore te Berishes, por qe gjithsesi nuk 'kurohet' duke bllokuar, ose te pakten s'e di se si mund te zgjidhet situata duke u bllokuar.

Asgje per tu lavderuar per mua me kaq sa dime deri sot; back to square 1: E keqja nuk luftohet me te keqe, ndaj e keqja me e vogel eshte leshmeqimemojFatime si nocion. 

Marketingu ne mass media  i sqarimit te  arsyes se doreheqjes,   pastaj ka nje follow up, do shohim cfare do ndodhe me karrieren e te dy dorehequrve . Pastaj vete fjala doreheqje ketu eshte nje TABU ore nuk jep njeri dorheqje kollaj ne ket ven smiley prap si PR person e shikoj   pozitive si energji . 

Ne fjaline e dyte bie ne kundershtim me veten me duket, apo perkufizimi i : Berisha Big bad, Rama Big Bad in a lesser extent , dhe FRD  slightly bad ( to you ) .. 

P.S un prap njesoj votoj smiley kjo hedh poshte aludimin tend ne lidhje me te keqet e vogla e medhaja ne lidhje me   vendimin tim final. 

ta dish ti shoqe, se sjkur Brjsha t' rrje n' pushtet p'r nj vot', gjej ven e futu!!!!!!

Filluan qe tani Bama  smiley ne nje konference ku isha e ftuar, per te bere nje prezantim mbi korrupsionin,  bera nje reagim qe shokoi te gjithe sallen pas prezantimit te zonjes nga administrata ( antikorrupsioni) , zonja erdhi me 4 faqe A4 qe i lexoi ( ne nje konference) si me qene tu lexu gazeten,  na e nxorri shqiperine shembull per luften ne anti korrupsion dhe  citimet i kishte vetem nga world bank, doing business etj etj.  

Prezantimin e beri e para ( se nuk kishte kohe, imagjino pergjegjesine, ne vend qe te rrinte nga fillimi e deri ne fund qe te degjonte pikerisht rekomandimet per luften nfaj korrupsionit qe do dilnin nga palet e interesuara : prokurore, avokate, pedagoge, ish deputete, perfaqesues te European Social Survey me studimin e fundit, dhe une si aktiviste e pavarur)  zonja do ikte me vrap smiley

Nejse para se te ikte me vrap, kur na u dha rasti per ti bo pytje asnjeri nga salla  70 veta nuk denjonte te bente pytje. Pasi kaluan 10sekonda, e kerkova mikrofonin dhe i thashe: 

Zonje , un e degjova  leximin e gazetes me  4 flete A4 qe bete, e para nuk e kuptoj se si paraqiteni  si sipkere ne nje konference  vetem duke lexuar, kjo tregon mungese respekti ndaj kesaj audience! 

Nderkohe  pyetja ime eshte: Perse transparency  International nuk eshte dakord me ju ku sipas tij perceptimi i korrupsionit ne kete vend ka ardhur ne rritje! 

Pergjigja ishte hajt mo,  po nderkohe   shokova te gjithe sallen ( si guxove ) ..  etj etj .  Hajt mo kur i thone, keto dite ne linkedin plot vizita kam nga shteti smiley si per cudi  smiley 

 

Alidea, mos ma merr per keq po qe kur ke perqafuar idene e votes se bardhe, po i thua nga pak 'ik pirdhu' arsyes dhe po e zevendeson me 'per inat te vjehrres do dal pa breke ne plazh' lol

Oj goce, se ti e do kshu me pika me duket, si artikujt e ish kandidatit per president:

1 - Konteksti politik i PS (por padyshim dhe i PD e LSI) gjate viteve te fundit eshte katerciperisht i nje partie alla byro politike e Enver Hoxhes, ndaj e kam te pamundur te shikoj driten e pavaresisse nga kryetari ne fund te tunelit kqz-doreheqes. 

Thashe, mbase do ta konsideroja duke pasur te pakten nje rast kur keta tipat i kane bere karshillek kryetarit.

Juve po na beni filma tani: Ne nje situate dhe nje parti te tille ne duhet te perfytyrojme qe keta vepruan te pavarur e nga mendja e tyre, dhe mbas kesaj Rama i perkrahu dhe mbeshteti veprimet e tyre publikisht. smiley

2 - PAVARESISHT kesaj, si e ndihmon kjo doreheqje situaten? Nuk them se s'ka menyra, thjesht s'di ndonje, jam i hapur te lexoj se si kjo e ndihmon situaten, vendin, zgjedhjet, etj.

Por te lutem, mos me jep pergjigje naive tip "ndergjegjeson miletin si vota e bardhe" tani, se mileti dhe gjithe bota e morri vesh ca ndodhi, s'ka nevoje te ndergjegjesohet me doreheqjen.

P.S. Mos me bej te besoj se eshte e pamundur te diskutohet seriozisht me ty per ceshtje politike smiley

Ncuq nuk i them  'pirdhu ' arsyes perkundrazi. Por kjo nuk me ben qe te mos  vleresoj dicka qe per momentin duket se eshte per tu vleresuar. Kur te me  provohet e kunderta  edhe un do jap gjykimin tim.

 

1 - Konteksti politik i PS (por padyshim dhe i PD e LSI) gjate viteve te fundit eshte katerciperisht i nje partie alla byro politike e Enver Hoxhes, ndaj e kam te pamundur te shikoj driten e pavaresisse nga kryetari ne fund te tunelit kqz-doreheqes. 

Shume dakord! Por per momentin nuk po shikoj partite po shoh individin, po i le the benefit of the doubt. Nga ana tjeter  me pelqejne mesazhet qe percollen me doreheqjet ( macro level ) 

2 - PAVARESISHT kesaj, si e ndihmon kjo doreheqje situaten? Nuk them se s'ka menyra, thjesht s'di ndonje, jam i hapur te lexoj se si kjo e ndihmon situaten, vendin, zgjedhjet, etj.

Per momentin situata eshte bullshit,  sikur u be qe nga aleanca e qelbur, tek  heqja kur iu desht antarit LSist edhe pse kishte qene nje njeri qe dihej se kishte falsifiku  CV  por qe PD e perdori per me teper kur i interesoi si element ( ah  shantazhi, dhe martesa  qelbesirllekut ne karriere) . Por kjo situate e pare nga nje kendveshtrim tjeter  sjell  fytyrat qe na qeverisin para publikut , PS me ish psistat qe ne absolut votojne kunder opozites  dhe vetia kalimtare qe i ben te gjithe   pis .. Politika  e sotme po del ne pasqyre para opinionit publik si asnjehere me pare!

Vota e bardhe  nje kerkese per te legjitimuar pakenaqesine  dhe protesten ndaj kesaj  menxyre qe na shohin syte perdite !

 

We discuss po e lash punen mas dore tu u marr me ju smiley 

 

 

Po mire more filozof i PPU-se kur e keqja nuk luftohet me te keqe, cila eshte ajo e mire qe te luftoje kete te keqe te madhe ? Shterngohu pak e na e thuaj, po zhurmen beja pak te madhe qe ta degjojme. Po nuk te doli me zhurme, ik e futi nje pjate me grosh dhe ec e na e thuaj neser mbasdite me oren e Shqiperise.

Mo i nga fare relatat llov-heit!!! E sha sa e sha po prap i keno ate "sec ka dicka qe me pelqen"....

Rono, mos e lej te shpetoj ket koment grandioz:

Po mire more filozof i PPU-se kur e keqja nuk luftohet me te keqe, cila eshte ajo e mire qe te luftoje kete te keqe te madhe ? Shterngohu pak e na e thuaj, po zhurmen beja pak te madhe qe ta degjojme. Po nuk te doli me zhurme, ik e futi nje pjate me grosh dhe ec e na e thuaj neser mbasdite me oren e Shqiperise.

smiley

shum i nolt. 

E kam pa por nuk komentoj pa pa dhe pergjigjen e filozofit. Eshte nje ai...hazer xhevap!!!

smileysmileysmiley

Duhet provuar premisa qe keta kane dhene doreheqje me urdher apo i eshte bere presion nga Rama dhe PS-ja aq shume qe te detyrohen te japin doreheqje dhe kjo per arsyen qe ti pergjigjen Berishes me bllokim.

Pakapo, se pari duhet provuar premisa qe nje mashkull siper nje femre lakuriq me kembe perpjete dhe duke renkuar s'eshte patjeter duke bere seks me, mund te jete duke i peshperitur ne vesh ndonje gje te vuajtshme (p.sh. uria e bukes ne Afrike), gje e cila e ben femren te renkoje nga epshi i madh i empatise.

Se dyti, duhet provuar premisa qe te gjitha gjerat qe ti ke thene per PD e PS per mungese demokracie, korrupsion etj, s'jane te verteta, perderisa ti s'ke fakte qe mund ti verifikojne te gjithe me lupe kimie.

Aman mer mjaft i bete logjikes kokekalipocka se ju morren mente. Zakonisht jane te tjere qe e sjellin verdalle common sensin, cne dhe ti sot? lol

P.S. Qe mos lodhesh me argumenta pa fund: bara e proves i bie atij qe thote dicka perkunder te gjithe treguesve (ne kete rast pavaresia e antareve te KQZ nga kryetari..dhe ku pa, ne KQZ), jo anasjelltas. 

Xhib, leri karagjozlleqet me mua dhe fol normalisht.  Keto dordolecet e kashtes perdori me ndonje tjeter e jo me mua.

PD e PS jane banda nen drejtimin autoritar te kryetareve/klikave perkatese, por kjo nuk provon qe doreheqja e ketyre eshte per bindje te verber ndaj kryetarit a urdher te drejtperdrejte te tij.  Kjo qe thua ti i heq mundesine e egzistences, edhe ne mes bandave apo afer tyre apo ne periferi te tyre, te njerezve qe kane integritet e dinjitet personal e profesional.

Qe te mos lodhesh ti me reductio ad absurdum, barra e proves bie mbi ata qe bejne akuzen se keta jane dorehequr me urdher, diktat a presion te kryetarit e partise dhe jo propozimi i tyre nga PS-ja per KQZ nuk i ben detyrimisht ushtare te verber ne menyre automatike dhe ne te gjitha rrethanat.

Ore se po nderhyj kot dhe une se ja thashe dhe dje Lul Kodres. A e di ti si zgjidhen antaret e kqz-se mor bir? Po se dite ta them une. Ose rekomandohen nga SUPER I BESUARI i kryetarit te partise perkatese ose kane besimin DIREKT te kryetarit te partise. Ca flisni sikur jeni Ufo. Me u zgjedh antar kqz-je eshte njesoj si me u zgjedh antar i gjykates kushtetuse. Duhet ti kesh rrenjet e thella ne gjirin e partise. Kjo qe thu ti i pakapshem eshte njesoj sikur te shohesh 5 kurva ne semafor dhe 2 japin dorheqje nga puna e rruges se jane kurva te ndershme. Ca jane keto nonsense qe flisni mer burr

Tani Denari eshte djale i mire dhe nuk e paragjykojsmiley. Po Pateku ka te drejte. Rama-Sollaku-Biba eshte lidhja. Me e konsoliduar s'behet. Besoj se do jete deputet ne Fier ose zv minister i qeverise se ardhshme. Terheqja nga KQZ-ja eshte taktike jo strategji. Ne fund te gjitha do kthehen ne vend te vet me apo pa ndryshim te KZAZ-ve. Rameta do fitoje, jo thelle (sorry Gjergj) po do fitoje. NMN ne opozite te forte me taktika bllokueso-denoncuese. Ekonomia bloze, borxhi katastrofe, ehehehe lum kush te rroje deri atehere. Gallate e madhe do jete.

Nqftse ndodh kjo qe thua ti, athere fuck him and fuck Albana and their whole motherfucking crew!

Pakap, bashkohem me te gjitha pervec asaj fcuk Albania, c'faj ka populli i shkrete, ai pak buke me kos po ha. smiley

S'kam asgje me Denarin, eshte djale i mire. Por loja ku ka hyre eshte ku e ku me e madhe se sa nje doreheqje per "namuz". Uroj shume qe te jem gabim, po s'ka gjasa tha. Le qe po te lexosh Meron ta ka thene hapur ne editorial qe PS-ja u terhoq nga KQZ-ja.

A e di ti si zgjidhen antaret e kqz-se mor bir?

E pse u dashka te besojme ty ne? Kush je ti?  Nga e di ti si u zgjidhkan anetaret e KQZ-se? Nga e di ti si zgjidhen pikerisht nga PS-ja?

Kush tha qe zgjidhen vetem nga Ps-ja? Po flas per te dy palet mor plak po ti e ke menjen te besh lojra fjalesh. Nejse duro ca dite se ke per ti pa qellimet e Rames edhe hajde mi permend prape parimet morale pastaj.

Nga i di ti keto gjera? Kush je ti qe i di keto gjera? Ulesh ne mbledhjet e partive e grupeve parlamentare apo cfare?

I kam ngju ne kafe

E di ti si behet rakia mo? Ta thom u smiley

Po ca thu mer plak, fol si njeri jo si kompjuter pls lol

Une s'bera ndonje akuze gjyqesore qe te kem barre te provoj dicka, tek ty apo kush tjeter.

Dy veta bene nje veprim, e po diskutohet motivi per  kete veprim: Disa po e interpretojne kete veprim ne nje menyre e disa ne nje menyre tjeter.

Prova s'ka si te kete, afermendsh, se s'ka ndonje tulle apo rryme elektrike qe te matet e cila provon motivin e njeriut. Keshtu qe interpretimet behet duke u kapur tek gjera te tjera qe jane te 'kapshme', 'te provueshme'.

Nuk mendova se duhet te shpjegoja une ty abc-ne e qasjes ndaj dickaje dhe te rri te argumentoj qe dhe ne nje qasje shkencore, ne pamundesi te provave direkte do bazohesh tek ato indirekte etj dhe do japesh nje perfundim me nje fare perqindje sigurie. 

 

PERTEJ KESAJ, me shume se motivi i doreheqjes ka rendesi se cfare arrihet me te, nese rezultati eshte pozitiv dhe nese kjo justifikon rrugen qe ndiqet. Ndaj s'ka pse kapet biseda kaps tek motivi, i cili gjithsesi s'ka mundesi qe te provohet apo vertetohet dhe vetem mund te interpretohet gjithsesi.

Nejse, kam ndjesine qe u lodha kot dhe me keto rreshta...

Ore leri keto me akuza gjyqesore.  Jam i qarte me siper qe kush ben pohimin ka dhe barren e proves.  Kjo si mbas rregullave te debatit.   Kaq e thjeshte.  

Mua ne kete rast nuk me interesojne pasojat e doreheqjes.  Ne te semes vafshin pasojat kur menyra sesi eshte ndertuar gjithe sistemi administrativ i zgjedhjeve eshte i dhier teresisht.  Nqftse doreheqjet jane bere per arsye parimore te cenimit te pavaresise dhe integritetit profesional e moral dhe per ti treguar bajraktareve partiake qe nuk jane marioneta ne duart e tyre per te hequr e per tu vene, per tu tregtuar ne pazaret e tyra te felliqura, athere bravo ju qofte me plote zemer!  Do te ishte nje shembull i forte qe andejpari ka njerez me dinjitet, me respekt, me integritet dhe s'jane te gjithe servila, lakej, mercenare, oportuniste te felliqur e bujkrober dogmatike qe i binden te fortit te rradhes.

Nuk e njoh historikun vendimmarres te ketyre te dyve ne KQZ qe mund te them qe kane treguar pavaresi nga ai qe i ka propozuar aty.

Mos kane ndermend te japin doreheqjen te gjithe anetaret e mbetur dhe pastaj i zgjedhin sipas ligjit?? Lemsh gjerat. Te pakten koha e zgjedhjeve s'eshte asnjehere e merzitshme (ne kuptimin boring se merzitja nga politika s'ka kufi).

Do ish gje e mire qe kjo KQZ te shperndahej perfundimisht, sepse u krijua perseri sipas modelit partiak. Qe do te thote qe do ti duhet te rishperndahet perseri pas zgjedhjeve te qershorit, nese ato i fiton opozita e sotme (e cila nese neser kthehet ne Pozite, do ti duhet ta rikete shumicen ne KQZ, sipas 'frymes' se deritanishme). 

Pra, e gjithe kjo histori mund te sherbeje si katalizator per te zgjedhur nje KQZ te pa-partishme.

 

Ore a ju boni pershtypje se ky amerikoni qe erdhi me urgjence (a thu se ishte duke prite mbrapa deres diku anej nga Mali i Zi) takoi vetem Edin ? Deri me tani Saline as qe e ka perfillur fare. Sigurisht, se per SHBA-ne ai tashme eshte i vdekur!!

Berisha eshte ne Angli.

zv kryeministrin

apo eshte ne fush-arrez?

ministrin e Jashtem e takoi. Neser kryeministrin.

nuk vika neser ai, do boje sikur humb avionin. e ka zakon te vjeter ket te t'bomit karshillik me Tigrin prej Letre smiley

po me, i ka hyre frika ne palce. Edhe Thatcherin prandaj e varrosen sot, se ua kishte kerkuar Berisha. smiley

 smiley 

po jo ore se nuk e ka nga frika, po i ka ardh ora e ngordhjes dhe kur i vjen kjo ore nuk pranon te takoje njerez qe s'jane rangu i tij, minimalisht duhet te vije xhon kerri se s'merret me cop drejtorash ai. masnej ha manallin si ne 97. drejtorin e te njejtit departmanet nuk priti dhe atehere, e mban mend ai, pyete po e takove gjekundi se ta tregon smiley

historite e meksit beson ti? smiley

pse e ka tregu dhe meksi kete?? ka rrezik une ja kam thene i pari dhe atij smiley

Ore ben vaki qe ky erdhi ti thote E Rames qe mos ti terheqe njerezit nga KQZ-ja, por te vazhdoje procesin ashtu sic i pervoli menget ky Arvizua per te numeruar votat e 8 Majit dhe kur tha per SB "burre shteti" 

Ka per ta honger dhe WP si puna e NYT duket...

WP ka kohe qe po e kru. Para ca ditesh na solli nje artikull per gjasme ca permbytje te shoqeruar me foto me njerez mbi trapa! Po pse nuk e dime ne se ato foto jane te montuara ne te njejten studio ku u montua dhe zbritja ne hene???

Po ti vesh re me kujdes fotot, do te shikosh se hija e trupave nuk korrespondon me pozicionin e diellit!!!

 

E ke vu re qe Ed Selami ne cdo foto duket sikur me trup eshte aty po meenje diku tjeter? Une dyshoj se Ed Selami eshte Avatar!!!!

teknologji Amerikane e papare atehere ne Shqiperi... pranej dhe e terhoqen ashtu, per do glice...

smiley te marrte e mira te marrte

Cila eshte mundesia (pa me share Luliani) qe doreheqjet ne KQZ behen per te vonuar, apo menjanuar presionet ne KZAZ-e?  Mnjf, vonohen kandidaturat per KQZ deri sa mos te kete kohe qe "maxhoranca" te riformatoje dhunshem e natyrshem KZAZ-et.

Ti Monda sikur me qene motra Kaç Myftarajt...na le o goc ta shijojne ket orgazem idealiste!!!

Me mire te sharat e Lulianit!

@ 'Bama smiley

jo presione dhe as riformatim i dhunshem, por ligjor i kzaz-ve dhe po kjo eshte nje nga arsyet e doreheqjeve.  Partia jote kerkon shumicen absolute ne kzaz qe te manipuloje zgjedhjet.

Ore akoma me doreheqje keta? Po ku e rru sala per doreheqje? Me sakte ku e ka gjjoja trashe ate ind pergjegjesie qe te shqetesohet per keto zhvillime negative? Ore njerez salen e heq o plumbi o vota. Meqe jemi komb qyrrsash e koqesh ulliri ne pjesen me te madhe atere ngelet vetem vota. 

Niveli i InteliDjences ( gjynah ti thuash InteliGJente ketyre tipave NezhaL) perfaqesuese ketu tek PPU pavaresisht preferencave Partiake , duhej te shihte tek keto gjeste "doreheqje" nje hap te vertete kunder  vendimeve arbitrare , e te paligjeshme te Politikave te diktatit te Mazhorancave . Spekullimi me Ligjin dhe perdorimi tij si "gjethe fiku " eshte karakteristika nr NJe e Arrogances Politike .E kunderta eshte konsensusi !Nuk ka rendesi se kush eshte ne Pushtet PD-hi apo PS .Rendesi ka qe keto doreheqje te gjejne perkrahje per tu shndruar ne barrierra ne te ardhmen qe duan te propogandojne e ndertojne , kunder vendimeve arbitrare . Nje gjest i tille duhej pershendetur edhe nqs do te behej nga te propozuarit e PD-hit ne mbeshtetje te veprimit te Kolegut te TYRE ose "vetes" tyre Ligjore .Por fatkeqesisht ne ate vend drejtojne Sqeper dhe arixhofka e cingene ku i pari it tyre babasqap Berisha nuk e ka per gje te beje dasma e ti bjere Defit kur vendi digjet si ne 97 . Eshte i njejti SQAP !

 

Edi dje i çoje turmat tek shtepia e Kaç Islamit (nuk u mbaftua me PIZGEN, me falni, Bizhgen).

Sot ben SHOW gjasme s'do sjellim kandidate per t'i zevendesuar : dmth do BOJKOTOJME KQZ-ne ... me mire Bojkoto zgjedhjet po pate B***E, por s'ke! se vetem NGJALA di te hash o Arrivist ne politike

 

Qe te mos lodhesh, kete lajm e solli dje Pateku dhe u diskutua smiley. Te habitur nuk pati, sic nuk pati te habitur kur kusherinjte e KM-s protestuan gjetke.  

Edhe zgjedhjet nuk bojkotohen.  Pa merak, KM do humbase ne menyre legjitime smiley.

me ne fund e nxore edhe ti nje top te verdhe, por kur ia drejton Lules, sikur i bie cik vlera e duket si shtirrje per te ber xheloz tjetrin.

Ishte shenje mirekuptimi per Leftin.  Se e ka derguar ate artikull ne redaksi, dhe nuk publikohet se lajm i vjeter e u diskutua dje.  Kaq e thjeshte.  Po ashtu edhe kerkese modeste per ta marre shtruar, se Lefti e ka zakon qe fillon e i "bold-nxin" shkronjat, germat e vogla i ben te medhaja e shenja te tjera irritimi apo englendisje.  

Ti je i lire gjithesesi t'i interpretosh si te duash smiley

will see smiley

Jam tip qe s'dorezohem kollaj une smiley

Patjeter smiley.

Ketu Moza !!! Je e re apo nik i ri smiley Une lefKOPENE ta kam shpjeguar edhe si formim .Tani ka nje I ne fund se i ka rene Y dhe i ka mbet vetem te LiceY .Po ajo qe eshte me e rendesishmja eshte se PD-hi krahas shume Letyrave me "humor " te pakten ka zgjedhur nje qe HA Chipin dhe nuk e dhjet  e pastaj ta haje po prape me humor si kaka me vija e sikare te tij !  Tjeter , eshte se ka deklaruar qe eshte e Ngarkuar dhe mba Tre Mastera . Dhe me ato fillime ..eh ato fillime . Ju duk kollaj te futej ne Valle smiley Le ta heqe dhe kur te djege shamine e Beqarit le te beje nje ze ...se ketu jemi pa llasticka smiley

Ka dhe nje detal qemund te jete dhe Kryesori ,  pas leximit te "Idiotit " i ka ndryshuar Jeta ..po se cfare drejtimi i ka marre snuk e thote . E le qe ta kuptoni JUE Moza smiley

Aha e thote mire pof Shenasiu, keta e kane shkruar skenarin me kohe.

Tani sa bejen ndonje ndreqje te vogle per te rritur suspansen.

Asgje e re nga fronti i koalicionit te ngjalave.  Eshte nje show dyleksh per tu ankuar se gjoja shiko se cfare beri Saliu, kur te gjithe e dime se ligji i jep te drejte Saliut.  Nderruar qe nderruar keta anetare te kqz, pasi LSI do vendin aty, pse mos te bejme pak tym thote Rama, mos po na marrin me sy te mire dhe kshu behet edhe alibia e humbjes.

 

 RESPEKT PËR DORËHEQJEN

Pas nënkryetarit Denar Biba, edhe një anëtare e KQZ-së, Albana Shtylla, njoftohet se ka dhënë dorëheqjen. Arsyeja është e njëjtë: cenim i pavarësisë së institucionit.

Janë akte, veçanërisht i pari, i z. Biba, që meritojnë respekt të jashtëzakonshëm. E theksoj këtë, ngaqë dorëheqja e nënkryetarit ofroi një model dhe një precedent, se si duhet të sillet një zyrtar i lartë, përballë arrogancës të shtetit dhe partitokracisë.

Model të cilin, pa vonesë dhe admirueshëm, shohim ta ketë përqafuar edhe kolegia e Bibës, Shtylla.

Këtu ka vlerë të përmendim edhe se dorëheqja, e të dyve, nuk u bë për arsye personale ose dështimi profesional; por për arsye parimore.

Në thelb, Denar Biba dhe Albana Shtylla vendosën të largohen nga KQZ-ja meqë u ndien të cenuar në pavarësinë e tyre.

Edhe pse të vjen keq që figura me integritet të tillë nuk do të mbikëqyrin më zgjedhjet e tanishme, pse do të zëvendësohen, kushedi, me kolegë më të bindur ndaj diktateve partiake dhe më tolerues ndaj arrogancës, këtë herë, të legjislativit; akti i këtyre duket emblematik, dhe mishëron vullnetin e asaj pjese më të mirë të shoqërisë shqiptare, e cila nuk mund të pajtohet me aritmetikat banale të demokracisë à l’albanaise.

S’na mbetet veç të shpresojmë për efektin ngjitës të dorëheqjes, dhe të dëgjojmë nesër për zyrtarë të tjerë, formalisht të pavarur, që t’u thonëvaffanculo agallarëve të partive në Tiranë.

Është për t’u përshëndetur edhe që këto akte vijnë nga njerëz si Biba dhe Shtylla, juristë të përgatitur, të cilët janë në gjendje t’i artikulojnë mirë arsyet.

Veçanërisht Biba, duke deklaruar që “misioni i parë dhe i fundit i [parlamentit] nuk duhet të jetë ndërtimi i institucioneve të balancuara, por i institucioneve të pavarura”, ia dha një shuplakë të mirë partitokracisë dhe pazareve që bëjnë partitë mes tyre, për ta ndarë mes tyre, si të ishte plaçkë, lirinë e institucioneve dhe të pushteteve, përndryshe të garantuar me Kushtetutë.

Këto dorëheqje janë vota e bardhë që kushedi do t’ua bëjnë të pamundur bajraktarëve të politikës të vazhdojnë të sundojnë siç kanë bërë deri më sot, ose kinse në mënyrë “demokratike.”

http://xhaxhai.wordpress.com/2013/04/17/respekt-per-doreheqjen/

 

Te rencin qimet e fsheses ishalla dhe te mbeste shkopi ( lefKopeja ) ne dore smiley dhe tu rrumbullakosnin kokat si te LefKOPES qe nuk dorezohet smiley Fillove me dystandartshet zotrote ? Apo ruan moralin e PPU ?

Shume e harass kete leftkopene ti Idrizo. Gjithe ky harassment per bindje politike smiley

semundja Mimoza, s'ke ç'i ben !

"Pleqeri, te q**sha t'eme e t'ate" - thoshte dikush njehere

We we we paska plas morali e idealizmi madh. I paskemi pas kaq qelibar keta te kqz-se e se paskemi dit. Po keto qelbesirat e Pd-se pse sjapin dorheqje? Pisanjoset. Te marrin shembull nga shoket socialiste te behen qelibare si ata smiley Sa per dijeni shoku Rama po mundohet te bllokoje kqz-ne. Eshte nje derr autogoli ky per popullin opozitar them, se shoku Rama eshte mesu me autogola smiley

Pateko, di gjo pse edh ai Amerikoni prej Washingtoni pikerisht sot qe Berisha nuk eshte ne Tirone???

Nuk priste dot ai pis deri neser???

Te thashe. E kane nda menjen. Do e hedhin nga kali. Sot i kishte shku i leter anonime Obames me i substance te panjohur. Brenda kishte 10 gram miell cilesia e pare dhurate e piktorit per Obamen me rastin e nderhyrjes amerikane. Ilir meta sof tha qe jemi gati per trazira. Gati e ke kallashin ti? Bilete falas per luftetaret e "rilindjes"

Me pak fjale...nuk dike gjo!!!

 

Skam asnje informacjon per puçin qe po na ben amerika smiley

Qerrata, vibracionet ne toke i ndike ama... smiley 

Cfare do te thuash me kete ti Bama...qe Pateku eshte urith???

 

qelbesirat e PD-se nuk e njohin veprimin e dorreheqjes. Jane thjesht vegla te rendomta te kapos sali. Ja psh ti do ta kishe dhene dorreheqjen nese ne punen tende te ndershme e te pavarur si gazetar i gazetes 55 do te fuste hundet e pista dhe gjithe qyre sali-u?

Ata te PD-se s'kane respekt per veten e tyre, s'kane dinjitet personal.  Ata jane mercenare par ekselence apo bujkrober me bindje te verber ndaj beu te tyre.

Ore se nuk te pyta dje...ne 2005 kur humbi PS, kush e kish shumicen ne KQZ???

PS-ja normalisht.

Jo e ka pas "opozita", pra jo detyrimisht PD-ja po krahet kunder PS se kaloi PBDNJ nga krahu tjeter etj. 

Gjithsesi po filloi u hap ai muhabeti i 2005 eshte i gjate, se fillon prap kush ja beri tradhetine njeri-tjetrit te e majta e kush ka goje sot te flasi e kush jo. Ronit nje permendje te historise akoma me te vone te Blushit i mjaftoi per ti ik zari, pale me fillu me permend ato gjerat pastaj. 

Nejse, fajin e ka Kaci (qe me verte desh ja vodhen mandatin ne 2005)... or someboby! Peace out se jam me pushim nga PPU per ca dite! 

p.s kishte fillu dhe Zaloshnja me kerku "ndjese" per 2005 sot

E pra nga PS e kemi proven se dhe kur e ka pasur KQZ ka qene e afte te zhvilloj zgjedhje te lira. E thua dot kete per PD? Prandaj te thoja dje se frika jote ka ne themel dogmen dhe jo arsyen. 

Mos me kundershto kot...por kerko te falur.

Ti po thua per PS-ne qe boni zgjedhje per kryetarin e u ndane per 20 vota ama, jo per PS-ne qe po zgjedhje me Maqo Byrekun. Prandaj me mir edhe ti mos ju fut ketij kapitulli se fillo e te hyp gjaku ne koke pastaj...

se fillo e te hyp gjaku ne koke pastaj.

Do flasesh si njeri normal pa personalizime apo ta lejm fare?

Ti thu palaco kur te permend historine e Blushit, tani u merzite per "gjak ne koke". Qe ketu fillo me standartin e dyfishte vallaj. 

Je i zoti te shprehesh nje mendim pa e personalizuar???

Nese nuk je, athere je ne nivel palacoje. 

 

Je i zoti te shprehesh nje mendim pa e personalizuar???

Vetem mua s'ma thua dot kete ketu, se njehere e njekohe me akuzonin qe bej lojra fjalesh, flas si profesor etj etj pra qe menje fjale nuk i bija shkurt edhe kur debatoja me robt. Biles biles, as nuk kam perdor foto per ta bere kete gje smiley

I ke bere fotot si Nastradini gozhden...sillesh e sillesh te fotot perfundon!

 

mangesite personale i perdor si arme ne dialog... nuk zhvlersohet aq lehte fuqia e fotos se duhur... smiley 

Ti apo une perfundojme te fotot tashi se ju te genjeni dhe sy me sy?

Endrito. Nuk i ve me te keq fotot Roni. E ka pasjon forografine dhe vdes per icik magazine prandaj e mbron shokun Rama me kaq force. Ti mos ja vi re se ne thelb nuk eshte cun i keq. Eshte icik Ramist i eger por i falet smiley

Votat jane vjedhur dhe athere, rrjedhimisht nuk ka pasur zgjedhje te lira.  KQZ-ja ka jene organ partiak gjithesesi, po azhtu KZAZ-te, komisioneret, numeruesit etj.  Nuk eshte aq e thjeshte sac e ben ti.  Une s'kam ndonjefare frike per ndonje gje, dhe s'kam kurrefare arsye te kerkoj te falur.

A ka mundesi ta di se pse ziheni ju te dy (Roni dhe Firauni)? Jo se ju te dy jeni te majete te zhgenjyme. Njoni mo shume e tjetri mo pak. Ne fakt me ju duhet te zihemi une, kaktusi, xhibi, bredhsi e nai tjeter.

Po sikur ti japi dhe Sala urdher te dorhiqen atyre te vetve ca do i qush? Mercenar apo qelibare? Ore megjithmen jeni kaq naive ju te jashtmit prej veni?

Se pari duhet te provosh qe Rama ju ka dhene urdher ketyre te dy per tu dorehequr ne menyre qe premisa te qendroj, dhe rrjedhimisht pyetja te qendroj e pastaj ta jap une pergjigjen.

pakapo; po nuk eshte nevoja me shku ne hale per te provu se sa cfare arome vjen smiley

ti e shtron keq problemin...... eshte nevoja me shku ne hale e me pa se po dhjet apo po ha....se sa per eren, kan dale aromatizuas sot qeeee.....lene, lene....

Po pra, po dhe kjo ndertohet mbi premisen se ke qene te pakten njehere ne hale per ta ditur se cfare arome vjen.

O pako nuk diskutohet qe ata kane marre urdher me dhone doreheqjen po kjo eshte bere e koordinuar me ata qe i kone vone vizen Sales.

Une do ti quaja "skorrje" smiley

Patek, ti e di shume mire qe KM-ja s'jep urdher te dorehiqen te tijet sepse arrihet praktikisht ajo qe synon opozita: Pamundesia per te ndryshuar KZAZ-et dhe KQV-t smiley.

PR sic beri kerkese per KQZ-n ka bere te njejten kerkese per KZAZ-et dhe KQV-te.  Por ashtu sic nuk ekziston ligjerisht mundesia qe ndryshimet ne KQZ te behen per balancim politik, po ashtu nuk ekziston ligjerisht mundesia per te bere te njejtat ndryshime ne KZAZ-e dhe KQV-t.  Por KM-ja s'pyeti dhe nisi lojen me Muhon.  Rrjedhimisht doreheqja e Bibes dhe Shtylles eshte bere per arsyet e siperpermendura.  

Pikerisht. I ke thene te gjitha. Pra ku ishte qelibarlluku?

Ku me lexove mua te permend "qelibarllek"? 

Nga ana tjeter eshte katerciperisht e nevojshme.  Ndryshe, nqs behet e njejta kasaphane ne KZAZ-e dhe KQV-t, atehere zgjedhjet do bojkotohen.  

Ishte me teper pyetje per ato robt lart duke u bazuar ne ate qe the. Sigurisht qe kzaz-te do ndryshohen, mos mendon se ishte qellimi vetem per Muhon? smiley

Nqs mendon se ndryshimi i KZAZ-eve do behet ashtu aq kollaj dhe pa pasoja atehere une ty te pergezoj per te njejtin naivitet qe tregojne edhe mshuesit e integritetit te Bibes dhe Shtylles smiley.

Une nuk thashe qe do behen kollaj. Ja ashtu me pune e perpjekje do behen smiley

Pra po thua qe kane marre urdher te dorehiqen?

Tani, kjo puna e urdherit nuk e di pse eshte e habitshme.  Kete po mundohem te shpjegoj.

KQZ-ja me ate maxhorance, do aprovonte, ritheksoj edhe njehere, pa asnje baze ligjore "ri-balancimin politik" te KZAZ-eve dhe KQV-te.  Ne cfare skenari te mundshem ti apo kushdo tjeter mendon se do mund te behen zgjedhjet me mazhorance te PD-PR neper komisione? 

S'tha njeri qe eshte e habitshme.  Une bera pyetje te drejtperdrejte.  

Jane bere zgjedhje dhe me kontroll absolut te komisioneve 7-0 apo me supermazhoranca 5-2.

Ore dhe ne pacin dhene doreheqje me urdher partie, ca ka ketu?

Ai shkon e shkarkon anetarin ne menyre te kundraligshme, ju merreni me pse dhane doreheqejen keta? A e dhane vete doreheqejen apo i shkarkoi Rama? 

Sula o t'u mpref shpaten, ne rrime diskutojme per Ramen.  

Tironco na sqaro i cik jasht teme: (si puna e flamurit tim qe te bo lomsh). Ka ketu tre nick: tironci-vjeter, tironci lebetit edhe ti. kush eshte tani tamam "Tironci" qe ka vite ketu tek peshku, se nuk po i jap dum dot.  A je Tironci tamam i vjeter, flas qysh para 2008 qe te kam ndjek? flmn.

Une jam ai pe verteti smiley 

Ene e kom me S jo me C se jom tirons kontrabande, jo venali den-baba-den smiley  

rrofsh qe mi sqarove keto gjojna. Tironcit e kon me c ate punen e den-baba-denin-it. nder te paktat gjona qe na ka ngel nga tironclliku. smiley

Sula o t'u mpref shpaten

dhe nje here o per situaten...

E degjova kete Biben tani ne news24.. me sa kuptova une eshte njeri me integritet te larte i cili nuk do zbriste ne kompromise te qelbura qe mund ta detyronte Saliu me metodat e tij mafioze te njohura.. Me pak fjale ai tha qe me kete KQZ po parashikohet qe votat te vidhen barbarisht nga Saliu dhe se ai nuk do te mare pjese ne kete Kasapane antiligjore dhe demokraci-vrasese, sepse do te ruaje integritetin e tij moral te profesionistit.. Pa lerini keto e ka detyruar Rama, marveshjet me Meten dhe k..ll... tuaja.. 1996 po behet realitet shume i mundshem.

Te sqarohemi, koncepti eshte vota e bardhe por tek ne do te jete e nxire fare smiley nuk ka shanse te vjedhe njeri kete lloj vote se vallahe un premtoj do bej namin ! smiley 

smiley.... per kembenguljen e pashoqe.....

alidemso e vuna re dhe te shkrimi i Pjerit qe je bo shume cinik dhe mosbesuse...leni o vlla njerezit te besojne...besimi tha ai tjetri eshte celesi i parajses!

Ka pa qen i liber me indiane, ne kohen time.... kur bojshin kuvend indianet secili thoshte menimin e vet dhe ne fund e mbyllte.... une fola hau.....(sa inot me vje qe nuk me kujtohet emri i heroit indian te librit.... Kush e ma men ta thote...)

Edhe ne ket rast un kom fol rono, e kam thone menimin tim modest..... se sa nigjohet thuji Alideas.... e sa per verejtjen tate, une thjeshte respektova mendimin kembengules te grupimit votaebardhe te perfaqesuar ketu nga Alidea... Vetem Kaq...

aaaaaaa, e kujtova... Oskeola prijsi i Seminoleve......

Harka, i biri i prijesit.

smiley

O ju ashtufsha memorien une juve! Po si e mani men me? Une kom pas vdek per ate liber.

Alida, urime per insistimin po ti e ke vene re besoj qe ka pas boll argumenta se ne fakt kjo lloj vote eshte me e vlefshme per parine se sa jo. Dhe une, e besoj te tjeret, akoma nuk kemi pare ndonje pergjigje te mire ndaj ketyre argumentave. 

Une i thashe dje, duke pare ca beri Berisha, qe ne sy te gjithe botes e perjashtoi tjetrin nga KQZ komplet jashte ligjit, ti prap ke dyshime se ata tre numeruesit e PD/PS/LSI qe jane vetem midis tyre po ti teket s'ta numerojne dot voten tende te bardhe/zeze/lara per veten e tyre?

Jo tha, se do e bej shume te zeze fleten. lol

Ec e gjej logjike ti (pertej faktit qe votat e bardha edhe sikur te mos numerohen per tre partite e medha jane at best nje vrime ne uje).

Megjithate, goca ka bindjen e saj, ka kokefortesine e saj me te madhe se bindja, dhe ne eshte e kote qe te mundohemi te argumentojme pse ajo duhet te ndryshoje mendje. 

P.S. Alidea, edhe kur e ke gabim, we still love you per shpirtin e paster dhe deshiren per te bere dicka pozitive  smiley

Pyetja eshte per cilen Pari more Endryt, per mu te gjithe pulatikanet pari i kemi.. 

Alidea e dashur.. po nuk vidhen votat ne kuti moj zemer se atje jane tere ata.. votat vidhen ne KQZ me firma dhe manipulime shifrash.. Prandaj vota e bardhe apo e pavlefshme atyre thjesht ju thjeshteson punen e vjedhjes

 Kjo do te thote se do shkojme nga keq ne shume keq ? Parvjet u skanuan votat mo Gjergj  ? Pastaj ne sigurisht do bejme takime me monitoruesit  e pavaur dhe nderkombetare per ti lajmeruar per kete lloj vote. 

 

Po pyet Saliu per monitorues i Alidea.. Ti nuk e pe cfare i beri gjese ne Tirane ne 2011.. Pardje tere bota i tha qe votimi eshte antikushtetues biles  Arvizu e kercenoi publikisht duke i thene qe mos guxoje te shkoje kunderr SHBA dhe nderkombetareve dhe ai nuk cau b...

Ne kete pike qe jemi vetem nje vote plebishitare na shpeton duke mos humbur asnje vote,,. se zarbaniket e  saliut qe kane lidhur interesat me te nuk do gabojne asnje vote per te ruajtur privilegjet e tyre.

Nje vote te mire kantranosur nuk kane shanse ta manipulojne, nga ana teknike cdo njeri ka te drejte te kerkoje CD e famshem ku votat jane te skanuara mire.  Ore nuk besoni se dhe ky sllogani i vjedhjes i sherben dikujt tjeter .. po mire nese do vjedhin pytja ime kjo: 

Perse qenka me e numerueshme nje vote ne favor te PS ( ku ka vetem nje tick tek katrori)psh dhe perjashtoka mundesine e mos  numerimit keq  sesa nje vote  e cila eshte e mire nxire me mesazhe! 

pergjigju kesaj dhe po bisedojme 

Sepse per ate vote i kane syte kater komisioneret.

P.S. Une s'votoj per PS. Dro s'votoj fare. Dro votoj per AK.  

Sepse vota e pavlefshme do favorizoje saliun.. tere e dime qe ndryshe ajo vote eshte e nje te majti..

Kete puneen e CD nuk e mora vesh .. mos e ke llafin per Fierin?

po moj Alidea, erdhe Nard Noka e kishte CD dhe i kishte numeruar votat ne Lezhe, por gjykata nuk ja mori parasysh.....Apo harrove...???

Zonja Alidea, une ju pergezoj per nje cilesi te vecante qe keni treguar ne shume analiza qe keni bere e inisiativa qe keni marre; kembenguljen. Kjo ju prezanton si nje zonje me integritet e zgjuarsi te spikatur. Ndaj them qe nuk duhet humbur kurre besimi qe ky vend mund te behet. Go Alidea, go Albania !

Po e hoqe fjalen Zonja smiley te falenderoj !

   xhentil man smiley

ehu, kjo eshte loje komplet. me thon te verteten "iliri me ze dhe figure " di me lujt , nuk eshte rangu i tos nanos e berishes se ka qene posht ktyne po ca levizje i di, ndersa rama qe kishte mundesine te bente loje tamam, deri me keto kohe ka demonstruar qe eshte akoma duke mesuar, dhe kjo kuptohet. cdo gje do kohen e vet. sesa kohe do kohe nuk e di smiley

me nje fjale. nuk ka per te ndodhur asgje. kqz do funksionoje, zgjedhjet do behen, kontestime do kete, pushteti do nderroje duar, por jo forme e permbajtje. une po pres te shoh se cdo te ndodhe pas 23 qershorit sa deputete do kete ps dhe sa lsi , sa e qendrueshme do jete mazhoranca e re . dhe si do veproje opozita e re. duke pas parasysh qe shteti eshte grope fale punes kerkimore-shkencore te pd-lsi per 4 vjet, do shohim si do veje ekonomia, aty do jete sfida e vertet dhe prej nga do e kene zanafillen perplasjet e reja pd-ps dhe ps-lsi .

ehhhhh kshu thane dhe per luften e Bosnjes, loje eshte, per nji jave mbyllet ai muhabet.

Po nuk eshte faji yt mor shpirt i vellait fundja ti e shikon nga nje kendveshtrim racional gjene...por Berisha i ka thene racionales ta bej fytyren ma zi se kepuca!!!

ca bosnje mer burre, ku kena mender ne me bo lufte, atje serbet, kroatet te thyjn ne mes, boshjaket  mysliman  ishin te papregatitur.

pikerisht berisha eshte problemi me i madh, ai eshte shume negativ cdo gje e ben te kalkuluar per interes te vet.  ce do qe Rama spo nxe mire se.

tani jam duke lexuar se cka thene amerikani i zyres per ballkanin. leku madh luhet mer ron.

nderkohe po pres sesi do rrjedhin ngjarjet. edhe pak dite jane per afatin e koalicioneve. 

Nje nga shkaqet perse Berisha perdori "arkivolin e te ndierit Hajdari per dash mesjete per hapje dyersh " ne mos kryesori ishte ...

Na jep Paret ! Jo vetem kapitalin themelor por edhe Intersat !

Krimi ekonomik nuk te jep "kot para " as kredi as borxhe . Vjen nje kohe qe duhet ti kthesh nje per nje dhe me Interesa !  Shitjen e Shqiprise per nje Euro e kthimin e saj ne vatra terrorizmi , fshehje kriminelesh Miljonere te Mafies , me Arme .Trafik droge e mishi te bardhe ne mase  dhe vrases me pagese e mercenare xhihadiste qe pillnin  Para  kane qene kooperturat e "suksesit " ekonomik lefKopejan .Kapaku perdorimi Shqiperise si nje nga Lavatricet e parave te Krimit Nderkombetar

 Si eshte situata SOT ! Eshte shtrenguar te arrestoje mafiozet brenda vendit dhe te eleminohen ne dukje vatrat e terrorizmit .  Fusha e armatimeve NUL .Trafikimi njerezve ..pothuaj sporadik ... Minierat e privatizimi Strategjik ..Mashtrim ..Ka mbetur vetem vjedhja e trafikimi i Energjise .Ke te shperbleje me Pare !!!!! ?????

Ne se nuk lane Interesat ai pergjigjet me KOKE dhe me familjen e tij Politike e Biologjike . Vetem ketu gjendet cdo manover e tij per te mbajtur me dhemb Pushtetin me cdo cmim . Ketu implikoi dhe Ceshtjen Kombetare !

Dhe guret e themelit ketij bajraktari i hiqen kur i prish strukturat e Imponimit dhe Abuzimin me Ligjet e Kushteuten qe i perdor si lecka .Ky eshte akti i ketyre doreheqjeve ku perfshihet edhe personalja si njerez me te drejte Gjykimi te Pavarur qe mbajne Pasojat mbi vete .

Ham -humeria e berishes mund te krijoje edhe variantin e 21 Janrit ..I vrau Rama !!!!!

 

Idrizo, meqe e hape ket muhabet, sot kam taku nje mikun tim..... mes tjerash me tha.... kish taku nje dhenderrin e Sales (ne fis) dhe e kishte pyt.... he mo ferit, si i keni punet...??? Si do te dilni kesaj radhe..???   CAr thu mer mik - ja pat kthy Feriti - gati naka, do ta cojme gjakun deri ne gju dhe ate (NM) nuk do ta gjej gjo, atje do te mbetet......

JA o miku im Idris, prandaj nuk iken ky, se i ka kamikazet e vet, qe per karrigen e tij dhe xhepat e tyre, do ta shpien ne kaos Shqiperine...

Tiranë, policia merr në mbrojtje deputetin Kastriot Islami nga kamikazët e EDI RAMËS

smiley

 

E kujt i duhet tipi i felliqm i kacit mer.Mu vjerdhet qe osht shqiptar ky mut,ty tardhka keq

Alidems ..

E lexon poshte teje , nje nga pjestaret e grupeve te shkurt - Mars 97 qe rrihnin klubeve kush nuk pershendest "Hail Berisha " smiley . Nga keta qe sulmonin Spitalin Ushtarak dhe Cerrikun , Universitin e Vlores dhe KQZ ne korrik ....Nga keta ka pas gjithe kohen, biles shume me te organizuar i kishte koha e Ishit ( me nje dallim se kishin Bicak me Mend ne krye ) por stuhise se turmave nuk ka zot none qe i perballon . Katandisen si ky haleja qe shet Pordhe me Garde Sot ...vetem ne shkallet e presidences qe Pyet ..Ku kane mbrite Vlonjatet . Une femijet e mi nisa jashte ????

Si te gjithe kemi pas edhe njohur , miq e shoke ne ato kohe edhe me Berishen , qe kur te takonin pyesnin ..Cfare do bohet me ne ...Me kujtohen fjalet e nje po PD-isti ne Maje .

Bini qylit o idris  se do bien cmimet e shtepive smiley

 "iliri me ze dhe figure " di me lujt

pse nuk do ket rujt sala nje kopje origjinale te vedios,sidomos pas kerkeses se viktimave te 21 janarit "im vëlla u vra nga videoja e Ilir Metës”

 

Alidea, 

A je dakord ti qe B'risha duhet larguar DJE nga pushteti?

Nese po, si mendon te behet? Nje opsion real te lutem...

Jam dakord !  Sikurse nuk jam dakord qe Rama te vije ne pushtet pa pranine e votes se protestes me ane te konceptit te votes se bardhe.  E deklaroj dhe ketu  un personalisht do votoja PS-ne nese ne programin e saj  perfshin qe ne zgjedhjet e ardhshme te hedhe si propozim   opsionin: asnjeri nga te mesipermit. 

P.s E them un ne nivel personal ( nuk jam perfaqesuesja e votes se bardhe, ne jemi nje grupim pa lidership) 

bukur, gjys rruge... tani qe je dakord qe duhet ta heqesh, qysh do kontribosh ne heqje? sipas mundesive qe te lejon situata diten e votimin?

S'do ja japi voten????

diferenca midis sdo ja japi voten, dhe do votoje kunder eshte yhyyyyyyy... po nuk e kuptove, me lejen e Mondes, do sjell i foto qe te ta ilustroj...

Me defino pak "voten kunder" te lutem. Per mua jepja fort me fotot, ca ti bej qe s'kam administrator rights 

Ik ere dreç anej se ka rradhe kutu! Lida do votoje FRD pike maroi.

Edhe mua do me pelqente te votoja per ju. Sa Euro mund te ma blini voten?

Un nuk  besoj tek e keqja me e vogel, nuk besoj se duhet e xhvishemi nga cdo vlere per te legjitimuar martesen e krimit me  oportunistet vetem e vetem qe te heqim nje Bishe ! 

Ore po nuk kemi ta bejme me moral ketu, e kuptoni qe dhe me perdorimin e kesaj terminologjie te induktuar ne debatin publik   shperlajne trurin?

Morali lindi si pararendes i ligjit, mbi te gjitha per te siguruar mbijetese, pastaj erdhen besimet fetare dhe pastaj erdhen ligjet primitive bashke me kushtetutat apo kodifikimet e tyre. Fakti qe kemi pandeshkueshmeri nuk mund ta coje   kriminelin e politikes tek niveli i gjykimit thjesht moral, aq me pak aleancat partiake me keta soj liderash! Me sakte nje pjese themelore e atyre qe kane te bejne me vlerat morale u bene ligje, ne po i kthejme ligjet ne moral dhe  ec aty  kalo radhen!

Kurseje 4 fletet A4 te mbushura me moralizma pls, se mund te te mbush nja 400 vet. NUK I JUSTIFIKOJ SHKERDHATAT!!!! kaq per kete.

Ti kthehemi humabetit - jur xhamping the gan ... nje nga nje hapat te lutem! Nese ti nuk voton kundra te keqes me te madhe atehere ti po i rrit shancet, ne mos po i garanton qendrimin ne pushtet, te keqes me te madhe, per hir te mos votimit per te keqen me te vogel...

A ka opsion tjeter, per ty pervec te keqes me te madhe dhe te keqes me te vogel? Faraxhiu, xheli, etj?

Nese edhe keto jane te keqija, por pak me te vogla, dhe ti perseri refuzon ti votosh, mbase pasi mendon se ato do ti bashkangjiten 2 te keqijave me te medhaja, sic i sheh ti, perse lodhesh te votosh fare, kur e di se vota jote ose nuk do kontriboj ne asgje, ose do te manipulohet qe te kontriboje kundra qellimit tend?

Me te gjitha keto, c'fare do te besh, ti, qe ta heqesh te keqen me te madhe nga pushteti? 

*

smiley.  

*po qesh me shume se per nje arsye.

 

Pret pergjigje sa te mbaroj se shkruari  per nje projekt se e kam deadline brenda dites sodit smiley 

Nderkohe te ftoj te lexosh kete shkrim, po deshte smiley 

Pa problem ti kursej faqet A4. 

Nese un nuk votoj kunder te keqes me te madhe un votoj kunder te keqes se institucionalizuar ne kete kaste politike. Eshte rruge e gjate kjo  me shume pengesa por me nje te mire afatgjate per kete shoqeri!  Nuk besoj se i rris  shanset qendrimit ne pushtet te te keqes me te madhe por  kontribuoj ne besimin qe mund ti japim kesaj shoqerie se ne fund te fundit ajo eshte sovrani dhe se mund ti kercenoje me hedhje nga froni kushdo qofshin keta pseudo lider  berishiane, LSIste e pse jo ramiste &co! Per mua aktualisht nuk ka OPSION  pervecse  alternatives   bojkot i instituciuonalizuar me voten e bardhe qe tek ne meqe jemi kaq autentike do te zbatoje autenticitetin  pikerisht  me ane te katranosjes se votes! Besojeni ne jemi AUTENTIKO PELLAZGO ILIRIANE! 

Nese keto jane te keqija, por pak me te vogla dhe serish refuzoj ti votoj , nuk eshte sepse mendoj se ato do ti bashkangjiten thjesht 2 te keqijave me te medhaja sic e shoh un, por eshte sepse  po institucionalizohet njehere e mire  E KEQJA PERMANENTE!  Perse do te votoj keshtu? Sepse dua qe te pakten nje dite ne 4 vjet ti jap nje shuplake kesaj  kaste politike te krimbur qe nga rrenja, dhe po shpresoj se ne koordinimin me shume nga ata qe ndihen si une te gjenerojme shpresen per pak pergjegjesi ndaj kesaj shoqerie, pse jo shpresen per reagim , shpresen per institucionalizimin e votes se pakenaqesise.Ne fund te fundit edhe ate dite do respektoj integritetin tim si votuese!  

 

Sa bukur do ishte sikur te dilte edhe ndonje pd-ist ne kqz te jepte doreheqjen per te njejtat arsye. Une kam shprese se ka me shume njerez qe I binden ndergjegjes se vet.

Sapo mora nje informacjon nga ato qe i dridhen leqet Ronit. Ehhhh smiley

 

P.S Do e haje prape Ps-ja. Ene mos me thuj qe ja fus kot se deri tani vetem bllof ke dal Rono smiley

Po ti sikur lu me skedina ndeshjesh gjithe diten. Me mire na thuj ndonje ndeshje qe del bllof qe te bojme ndonje lek e keshtu ta dime edhe per nder.

Ps del bllof. Ik bo noi lek tani. E ke falas ket nder.

ah me le te kuptoj qe ti je nje tipster profesionist? Si del sonte Inter - Roma? 

Ti je Pateku...ai qe tha eshte e sigurte si vdekja qe Muho ne 8:47 jep doreheqjen!!!

Pooooo kam degjuar per ju!!!

Nuk e ve ne dyshim se ti merr informacion. (Fundja ne kafene nuk pihet vetem kafe) Ajo qe une ve ne dyshim eshte aftesia jote per ta kuptuar peshen objektive te informacionit. 

Mire mire. Merr kallashin se paska degju alidemsi nga dhendri Sales qe do shkoje gjaku deri te veshet

pate.... dro ene nuk del, po se e thashe nuk besoj se bona keq..... ti si i mrenshem qe je di ca gjona ma shume se ne...... ene una terhiqna.....

Alidemso. Kemi familje mor mik. Si kuptoj keto punet me gjak e me kallashe po shyqyr Zotit vizat i kemi per me ik me pushime sa te qetesohet situata. Kam nja 2 jave qe vetem nga krahu i majte degjoj kallashe, 97, gjak e therje e prerje. 

Per ate pune o Ali Demso, se qeke dhe nga lagjia teme, dil dhe nje here andej nga selia PS e shif si i kane ngrejte veshet ata 99-shat, erion velija, dhe kompanite per te more pushtetin. Sguxo me u thone nai fjale tjeter se vallahi te mysin. Jo kallash po ene bazuka jane gati te marrin. Po mos ki dert, se se ka njeri mendjen per ato pune, te dy ne tirane jemi dhe e shef se si njerzit shohin hallin e vet. Militantet pastaj jane tjeter gje

Pateko, nji nder du prej teje. Cfare ke kshu mallkime, parashikime te shendetit tim mi dergo ne privat se po ma lun mendsh nusen. Kur me the heren e pare qe do ndodhi dicka qe do te pushoj zemra, te nesermen pata shqtsime me zemren. Une nuk besoj ne bestyni e magjira po grate e ke parasysh qe jane pak me te dhenme per kto pune. Gruja me tha, Pateku ta ka bere. Tashti qe the kete "do i dridhen leqet Ronit" me mori nusja ne telefon duke qa e duke mu pergjeru: aman mos i kthe pergjigje Patekut...nuk e sheh qe ai eshte magjistare?!

Nuk i vej faj te shkretes...jemi cift i ri. Kushedi si mendon me vete ma vret Pateku me magji burrin kush rri e gjen tjeter, apo nuk eshte bere keq per burra!!!

 

thuj mire me kaq, e Ron, se e keqja s'ka fun... smiley

 

smiley Ti po vdiqe ske per te vdek nga mallkimet e mia po nga gafat e piktorit smiley

Dmth ti e prano qe e ke mallku. Thjesht nuk ke besim te mallkimet e tuja. Ke me besim te piktori. smiley

Tani me qe e bona t'rruges une me vone baste te PPU, sa e do bastin qe Roni me 23 qeshor nuk voto per Rameten?

Lizandro. Nuk e kam mallku. E di pse? Ska mallkim me te madh sesa te jesh me humbsin e perjetshem Ramen. Besoj je dakord me mu per ket gje smiley Bast me ca te dush qe Roni voto per Rameten

OK bastin e kena po me kusht qe mos ta presi Bradi se po e lexoji ai veten e Ronit e bo si me voten e Bamirit ne 2011. smiley

Po shkoj t'i lyp Saimir Tahirit nje nga ato stilolapsat fotografik qe t'ja jap Ronit me vete me 23 qeshor.

Mos harro ti blesh bateri stilolapsit smiley

Po shifsha i dite nje dokumentar per Singapurin. Ca te keqe do te kishte ke ne nje lloj kapitalizmi autoritar si i Singapuritsmiley

nothing. vetem se duhen singaporsa per at pun.

 

Fatos Lubonja: Debati që duhet bërë

...Ata që e kanë përkufizuar debatin që është zhvilluar kohët e fundit si debat midis “moralistëve” dhe “pragmatistëve”, sipas meje kanë kryer një akt depistimi nga debati/et që duhet të ngjallte kjo marrëveshje...

Në thelb çështja e kësaj marrëveshjeje ka të bëjë pikërisht me thellimin e shndërrimit të elektoratit në milingona. Si e tillë, marrëveshja Rama – Meta dhe kontradiktat që paraqet ajo në kontekstin që po jetojmë e që shprehen edhe në shkrime e komente të shumta gazetarësh e njerëzish të thjeshtë, sipas gjykimit tim, duhet të nxitin zhvillimin e një debati/debateve të tjera në funksion të rilindjes morale të shoqërisë, të demilingonizimit të njeriut shqiptar.

Prandaj, sipas meje, debati mbi marrëveshjen Rama – Meta do të duhej të fokusohej në çështjen: a mund të reformohet së brendshmi ky sistem politik, ekonomik, mediatik mafioz që kemi ngritur dhe kjo kastë njëzetvjeçare që është ndërtuesja dhe interpretuesja e këtij sistemi, apo kjo është e pamundur dhe prandaj duhet ose të krijojmë forca të reja ose të presim rënien e këtij sistemi nëpërmjet kalbëzimit dhe degjenerimit të tij përfundimtar?

Sipas gjykimi tim, ajo që bëri Rama tregoi se ai, ndryshe nga ç’kishte trumbetuar, qoftë edhe disa ditë më parë, nuk beson se ky sistem dhe kjo kastë ka fuqi të reformohet apo “rilindë” së brendshmi ngase aktorët janë tejet të komprometuar me të, për të mos thënë “moralisht të vdekur” sepse janë sistemi vetë dhe nuk kanë asnjë interes që ky të ndryshojë.

Në këto kushte, debati shtrohet edhe në pyetjen: a duhet të vazhdojmë ne të besojmë se rotacioni në pushtet i kësaj kaste politike është rruga e zhvillimit dhe ndryshimit – që tek e fundit do të thotë pikërisht një zgjim moral i shoqërisë – apo duhet të synojmë një farë revolucioni – sigurisht paqësor? A mund të shpresojmë ne – me këto që po shohim – se me kohën këto parti do të demokratizohen duke nxjerrë liderë të rinj më të moderuar, më mendjendritur, më të moralshëm, apo këto parti do të mbeten tërë jetën klane/banda në duart e padrinove të tyre Berisha, Rama, Meta dhe klaneve që i mbështesin, e do të vijnë gjithnjë e më shumë duke u degraduar mendërisht dhe moralisht? 

(vijon)

..E konsideroj debat të hapur, nuk pretendoj të jap përgjigje të padiskutueshme. Por në këtë debat karrigia ime është ajo e atij që mendon se marrëveshja Rama – Meta, cilido që të jetë rezultati elektoral që mund të sjellë ajo, nuk duhet të na fshijnë nga mendja se opozitarizmi i vërtetë është ai që do t’i kundërvihej krejt sistemit dhe krejt klasës politike ekonomike mediatike që ka qeverisur vendin në këta njëzet vjet, në nivele qendrore dhe lokale, e se kjo duhet bërë duke dhënë shembullin se vetë jemi të ndryshëm në atë që bëjmë përditë. Se ne nuk jemi nga ata që ulen me kriminelë, vrasës, trafikantë, hileqarë e mashtrues gjithfarësh për të ndarë pare e pushtet me ta.

_______

Artikulli i plote i Lubonjes me titullin origjinal "Marrëveshja Rama-Meta si çështje morale", mund te lexohet ketu

Bukur Lubonja.

"Se ne nuk jemi nga ata që ulen me kriminelë, vrasës, trafikantë, hileqarë e mashtrues gjithfarësh për të ndarë pare e pushtet me ta." ???????

Shko mor i degjeneruar!!! Ti je pikerisht "klasa mediatike" sic e quan veten qe je fut ne shtrat e je shperlbyer per kurverine tende!

Legen!!!

Sorry.

Duke ditur qe juve edngjalistat ju kap kriza kur lexoni Lubonjen, duhet te kisha vene ne fund te artikullit dhe kete link per aspirinat qe te merrni kater kokrra dhe te qetesoheni me pas.

qite ne ngjalen tjeter nga veni e mbaje gati, se si shume po vonohesh. smiley 

Ky moralisti ka qen ortak mediakt, paterice e ca tjeter te vje ty ne menje.. se je cun i qute ti..

Ortak i kujt ka qene mer, se u lodhet duke rreshtuar armiq ne numratore ngaqe s'doni ti vini fajin atij qe e ka lol

Pastaj, s'po aplikon per pape ai. Kapu njehere me argumentin e tij (nese do te merresh) pastaj kur te mbarosh po deshe beji biografine autorin ca ka qene, se s'ka lezet, u be boze kjo metode ke Peshku.

Jo se eshte me detyrim, por them se s'ju nderon kjo menyre e te kapurit me autoret si adoleshenti mesatar n'internet qe ka si parim kryesor te qise dufin me te gjithe.

Kujt i drejtohesh ne shumes o xhib ngjala?

Jo me argumentin, por tekstualisht me fjalet e tij jam kap!!!! ka qen qy nga silenciator, xhel kepucesh e gjer ke jastik mullaqesh mediatike per Berishen!!!!!

Sot, jo sot xhanem, se ka nja 6 muaj qe ja vejme re kete sperdredhje, ka fillu te shaje Berishen e te ndertoje kultin e te barazlargumit. Epo nuk ka ashtu, qe edhte te jesh paterice, edhe te shash ashtu ne pergjithsi, patericat mediatike. Legen i teri!!!!!

Ok, sorry qe te mora seriozisht dhe te kerkova te flasesh si njeri pa kriza dhe shenja pikesimi te teperta, s'e perseris me.

Kerkove ti te flas une si njeri? Shko kerkoja... smiley 

Ka qenë dhe ësht i berishës siç ka qenë mik i ramës e armik i berishës, me një fjalë dridhe like... . Ky ishte ai që betohej për qiell e për dhe se berisha ka ndryshuar.

Sa për ato që thot e ka mirë.E keqja se gjërat nuk bëhen me fjalë (e kam thënë 100 herë) por me vepra ? "Ic Rodi ic salta"! Le ta bëjë një parti shoqatë a grup të hedhi platformën e të luftojë për të.Kjo vlen dhe për të gjithë gjoja të baraslarguarit. Them gjoja se këtu bëhet fjalë për shtet të së drejtës apo shtet rrumpallë , demokraci, apo llapaqenëri e hajdutri.

Revolucion? fjalë  e madhe por dhe vepër e madhee  mbi të gjitha shoqërohet me shkatrrim. Paqsor? i pamundur në kushtet e një shteti pothuajse inegzistent... ku ligjin e bën veç Maliqi naltmaidhim      a mapakidhim.

Evolucioni mund të jetë zgjidhja por kërkon zotim e punë të vazhdueshme shoqërore. Ajo që e ndihmon më shumë në kushtet e sotme evolucionin shoqëror është ndërrimi i vazhdueshëm i pushtetit individual dhe mundsisht me ligj çdo 4 apo 8 vjet( jo forcën politike ). dhe mbi të gjitha çlirimi i  votës së lirë kauzë që ky e shpërfilli për inat të vjerrës por dhe se i pëlqente mullixhiu.  Vazhdo vetë se jam shumë i zënë.

 

Ky ishte ai që betohej për qiell e për dhe se berisha ka ndryshuar.

Ndonje prove per kete?

Unë e kam ndëgjuar drejtpërdrejt  në tv nuk e di aka lënë gjë me shkrim(viti 2005)

Degjimi jot s'vlen nje kacidhe.  Po ka shkrime, i ka te blogu i tij dhe nuk ka kurrefare betimi per qiell e dhe qe Berisha ka ndryshuar por thjesht nje optimizem te kujdesshem per ardhjen e tij ne pushtet.

smiley Pa dashur te nis asnjelloj debati... flori krejt.. "nje optimizem te kujdesshem" per nje njeri qe i vuri flaken Shqiperise. Thank you!

Deri sa pasuesit e tij dhe shoqeria nuk e hetuan (le me denuan) per venien e flakes , athere te shprehesh optimizem te rezervuar pa asnje lloj euforie qe hiperbolizon zaranika nuk eshte ndonje cmenduri e padegjuar per ato ane.

Pastaj ne kemi platinume fare ne keto ane me njerez qe shprehen ngushellimet e vleresimet me te ngrohta per diktatorin e fundit komunist Aline, dhe s'duhet te na hutojne keto gjera.

Ka qenë mbështetës i pa mbuluar i berishës .Pranoi dhe kreun e e Krtv dhe pastaj dha dorheqjen. Unë i kam ndëgjuar dhe s'kërkoj të paguhem o Pakapo arshiva .smiley

Po pra fjala jote ka aq besueshmeri sa ti vete.

smiley i pakapshëm vallahi bilahi.

veç jo revolucion amon se na u bi te fiket cave ketu.... osh llaf i keq ky....

eh mer qorr, edhe grillizmi çoç u duk po asigjo nuk na doli... edhe te vetet po ja dhjesin... Osht bo Grillua, si Enveri ne vaktit... nuk le njeri me dal nga vatha....Nuk mund te dalesh kunder gjithe botes o ljubisha..... nuk mund te behesh perjashtues, se nuk te shpie asgjekundi.......ja si e 10u Grillua Italine.....keshtu do na dhjeç edhe neve.....?????

Grillo do detyroj sistemin Italian te reformohet, ky eshte roli i tij, se askush nuk e ka mbrojt ate si njeri apo Casaleggion qe mban nga mbrapa.

Po si do ta ndryshoje mer daj, duke i perjashtu te gjithe...??? Per aq vota sa mori, aq pushtet duhet te marri, bile me qen i qute, ai koalicionit i ve kushte qe ti dali e vetja, por jo, o te gjithin o asnji..... po ky ka lujt menç mer daj.... po e bo siç e boni Stalini, kur i erdhi gjermoni tek dera e shpise..... i boni i thirrje Ruseve... moskva za nami..... ene ky Grillua ket po munohet me bo, ......qometi pas nesh.....

Kapitalizmi autoritar eshte shume nacionalist .Vjedh per vete po le me shume per Kombin.Dhe te qee nenen pa llafe e buje nepr TV e media . Ky i yni eshte kunderta e tij .Ky eshte i lloit "pas meje qameti" me domethenien e qarte si Drita e Diellit !  Vidhni mbushni xhwepat sa jeni ne Poste .Nenen mu ne Gop Popullit dhe kush e ka shpik kete term .Mashtrojeni ! Asgje nuk eshte garantuar ... pastaj marin nje avion , transferojn parate dhe ..Marrin pjese ne Internet duke bertitur "se diktatura zotrie " Poshte Enveri "  duke perkrahur "voten e bardhe " smiley

 Kush e imagjinon kete sistem me Shtetare te pakorruptuar eshte nga te Lloit me Presh ne BYTH .Ky sistem nuk ka pergjegjesi per Parane Publike pasi mbeshtet zhvillimin tek Privati qe paguan Taksa ! Rendesi kane ato qe lene , si Vendimet edhe Veprat perjashtuar karagjozlleqet patriotike te Urra - Patrioteve me Rruge Kombi !

Ky sistem mbeshtet kryesisht ne nivele thashethemexhijsh te nr e % votave dhe "kush iken e kush vjen " te ushqyer me kocka nga sofra e qenerve te Pushtetit . Jo rralle konkluzione te fencurish per Krizat Boterore smiley Baza propogandistike e tij jane sahanlepires kafenesh ! Karieristet e pa cak , strumbullari rreth te cilit mbeshtillen si fije te lakuara ne cdo KOHE e nga cdo ane !

Kapitalizmi autoritar eshte shume nacionalist .Vjedh per vete po le me shume per Kombin.Dhe te qee nenen pa llafe e buje nepr TV e media .

Pak a shume, bashke me ligjin e ashper. Sigurisht qe nuk eshte ky toni.

Qe te kuptohena se nuk jam fan i atij lloji, por derisa e ke bere kete ndarje me i tyri dhe i toni, dmth e ke ngritur ne sistem. Bie roli i NMN-se atehere ne ekuacion...

Presidenti i PPE, Martens: Tërheqja e anëtarëve të PS nga KQZ, e papranueshme  Tërheqja e anëtarëve të PS nga KQZ, e papranueshmeBRUKSEL - Kryetari i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Wilfried Martens, nëpërmjet një deklarate mbi situatën politike në Shqipëri dënon atë që ai e quan, bojkot të KQZ nga anëtarët socialistë dhe shpreh mbështetjen për PD-në e kryeministrin Berisha.

"Kam ndjekur nga afër zhvillimet e fundit në Shqipëri që nga largimi i LSI nga koalicioni qeverisës për tu bashkuar me opozitën. Në funksion të zgjedhjeve të ardhshme të qershorit Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) duhet të reflektojë për riorganizimin e tij”, theksoi Presidenti i PPE.

Sipas Martens, “Riorganizimi ka një rëndësi të madhe për të ruajtur ekuilibrin brenda KQZ-së, e cila është përcaktuar në bazë të marrëveshjeve ndërpartiake dhe ligjeve mbi zgjedhjet të hartuara me ndërmjetësimin e OSBE/ODIHR-it, implementimi i të cilave ka filluar të konsolidohet që nga viti 2004”.

Ai tha se, cdo përpjekje për të ndryshuar balancën për të cilën është rënë dakord, që 4 anëtarë të KQZ-së të propozohen nga qeveria dhe 3 nga opozita, është një përpjekje për të destabilizuar tërë sistemin zgjedhor dy muaj para zgjedhjeve.

"Në këto rrethana, tërheqja e anëtarëve socialistë të KQZ-së është e papranueshme", shtoi Wilfried Martens.

"PPE mbështet fuqishëm kryeministrin Sali Berisha dhe Partinë Demokratike dhe është e bindur se zgjedhjet e 23 qershorit do të shënojnë një hap vendimtar për Shqipërinë në rrugën e saj drejt integrimit në BE", përfundoi Presidenti Martens deklaratën e tij.
(m.a/BalkanWeb)

 

"PPE mbështet fuqishëm kryeministrin Sali Berisha dhe Partinë Demokratike dhe është e bindur se zgjedhjet e 23 qershorit do të shënojnë një hap vendimtar për Shqipërinë në rrugën e saj drejt integrimit në BE"

po thuje qe ne fillim, te shkreten... c'na bo me lexu gerr verre kot.

Partite e Djathta te BE-se miku, jane ato qe kane mazhorancen absolute ne Parlamentin Europian (PE) ku do merren vendimet per Shqiperine ... se degjojme ne Media shume per Komisionin Europian, por po nuk dha OK Parlamenti Europian, s'ke gje ne terezi, as per Viza, as per Integrim ne  BE

Kaq kisha, se me Ameriken jemi ne rregull ne, u futem ne NATO - vizat nuk ja kane hequr Frengut ata, jo me te na i heqin neve Shqipove smiley

t'i kishin ndalu publikimet? smiley

 

Sapo mora nje informacjon nga ato qe i dridhen leqet Ronit.

Skaloj gjys ore dhe dul profetsia e Patekut!!!!

Boni kryqin te gjithe!!!

smiley

Po kush po e rru te Ppe mer Rono le ta lavderojne Salen smiley Amerikont qe ke qef ti...kane i llaf neser smiley

llafin mund ta kene neser...po per cin do jete llafi a mundesh me na tregu? 

Ja po ta them qe sot qe mos lodhesh. Presion Rames qe mos beje numra me Kqz-ne (pra ska bllokim) dhe sigurisht edhe i goditje qeverise se ti e di qe amerikont i kane qef shkelmat nga te dy krahet smiley

Pateko, mqs je qefli orash ku ja vlen me ble nej ore te mire ne TR. Poshte Rama smiley

smiley Tek la swiss mer vlla se i kane te gjitha pajisjet per te bo sherbimet. Rrofte Rama smiley

Rrofsh, po La Swiss sikur eshte icik i shtrenjte. Ke nigju per Verden? Kom nigju llafe t'mira. Ke nej opinion per kta? 

Po po. Gjikondi e ka verden dhe mbahet me i miri ne shqiperi. Ta rekomandoj.

Kam frike se je ngatrru. Gjikondi ka Gjikondin, Verden e ka dikush tjeter. Me rekomandon Gjikondin e Gjikondit apo Verden ?

Gjikondi dhe la swiss mbahen me te miret Dajosho kshuqe perfundimisht te rekomandoj gjikondin e gjikondit smiley

pa bo dallaverin, kini kujdes, se njonit ja kishin nderu zorret...

O Bame. po ti ne Shqipni do me e ble oren e shtrenjte?!!! N'Shqipni blej ndonje gjel qe te te knoje sa zbardh, po, po te tjerat...smiley

Jo mer jo, po permenen veglat e servisin me siper... i kishin vone te perbrendshme invikta... e kishin cu me mik... smiley 

Bame, nuk besoj qe Swiss, Gjikondi apo Verde te kene leverdi me bo ksi punesh sepse kane ekskluzivetet e markave me te medha. Do rrezikonin shume. 

Sa per muhabet, sapo u shkembeva me Paolo Maldinin ne SOHO dhe me ngeli gozhde qe nuk i kerkova nje foto. Me trap nuk bohet smiley

dmth amerikes ja futet me kete rast? po me punen e progres raportit qe nuk e votoi per anetaresim shqiperine, kur shumicen e paskeni ne PE? ti a e kuptove qe sapo beri nje deklarate perfaqesuesi i amerikes ne Shqiperi, erdhi me vrap sekretarja e jashtme e BE-se? amon, mos me bjer ne keto lloj argumentash, jo per gje po je ene sallaks nga nicku. dhe mos me trego punen e tre ligjeve, se boisa e hengri me kete them une.

ke perzjere 3 tema dhe s'na the ndonje gje te madhe...

Ashton e kishte parashikuar Turin ne Ballkan qe prej 2 javesh... s'ka lidhje fare me Ameriken qe thu ti

E dyta, Parlamenti Europian "rekomandoi" Keshillit te BE-se dhe Komisionit qe Shqiperise t'i jepej statusi, sapo 12 kushtet te plotesoheshin (9 u bene per 3 vet, ngelen 3).

E treta, Sala i beri balle dhe Amerikes qe thua ti, se mos mos t'i bente balle, rezultatin ne defter ne gjysmen e Shqiperise e shkruante iliri dhe e vuloste piktori (5-2 ne KZAZ e gjysmes se Shqiperise, s'ka ankimim) ... Sikur te "ulej' Sala nga presioni i US, do thoshit ju te paret : "E hengri Sala, foli Amerika, e ka te humbur ai ! I tha, ik me nder" ... etj etj

JO JO

Kjo tregon se s'dikton njeri rezultatin e zgjedhjeve ne Shqiperi ! Nuk jane "BOTA" qe e ben fituesin apo humbesin : jane Shqiptaret!

Kush mendon te kunderten, e ka shume gabim

ke bere ndonje master ne diplomaci ose "gjuhe diplomatike" apo hedh shashka ne ere une? sec kisha nje mendje qe e kishe njerin ne diplomaci. po se pate, po t'i fal keto qe ke thene.

duket qe filmin "balle per balle" e ke studiuar mire. Ah "BOTA', "BOTA"....do shikojme punen e perballimit me "BOTEN" aliene..

ka 3 mastera por të 3 për llafolloqi të programuar.smiley

lefto them se duhet ta kishe myll :kush mendon te kunderten do ia thyejme hunden. Dhe pike.

smiley

Sa per infon tende qe te kete besim Hundderri smiley

Parlamenti Europian eshte nga ato Letrat e NY-times qe i perdorte Berisha . Europa e Bashkuar ( cope e cike ) nuk eshte program Politik eshte vetem me PARE ! Nuk eshte Parlamentare qe detyron dhe sanksionon vendimet pa konsensus moj qofte... por Ekzekutive .ka dhe nje teater kukllash ku shquhen keta llafazanet e Partive qe si pyet njeri .Dhe ketu ke nje te drejte seps Parlamenti Europian nuk eshte njesoj si ai qe di ti me Babasqapin ,  i Jozefperckes qe perdoret , por jo atehere kur e Urdheron babasqapi ..Ulu ti ose ..Jepja jepja atij  ( G.Rucit smiley

Se mos e keqkuptosh  jepja dhe te duket se je ne zyren e Berishes . Ka kuptimin per fjalen ! Jo per Pashukun  smiley

Epo mos thoni qe Europjanet s'te kthejne nderin.

Po ky Martens nje cope bajge eshte.,,.. U shprehen qarte tere ambasadat perendimore, te cilat jane zeri zyrtar i perendimit.

Na rrofsh perdimer ti dhe martineli!Mbeshteka fuqishem cubin shtrems.

Po mire, le te ikin socialistet, Sala ti zevendesoj sa me shpejt! Vet e kruajti te zbatoj kushtetuten tani! smiley

Rono, 

Shif icik se kujt i lejohen fotot ne peshk... smiley E ka hap kuleten Sula, merri vete thote, sa te duhen....

''Ai tha se, cdo përpjekje për të ndryshuar balancën për të cilën është rënë dakord, që 4 anëtarë të KQZ-së të propozohen nga qeveria dhe 3 nga opozita, është një përpjekje për të destabilizuar tërë sistemin zgjedhor dy muaj para zgjedhjeve.''

po nqse ka patur nje marreveshje te tille, pse nuk e respektojne socialistet? lsi nuk eshte me pjese e qevereise, pra si rrjedhim duhet te liroje vendin dhe t'ja japi dikujt qe eshte pjese e qeverise.

he, kur do na bujti toko-ja? 

dedektivi...

ne pritje te tij jemi, dhe si gjithmone, ti pas tij ...

Une te isha serioz , te gjithe keta perfshi dhe kete e Daullen do ti kaloja ne nje HETIM te imet cfare interesash fshehin qe perpiqen te Turbullojne Ujrat .Ky nuk jep Mendim , ky jep Perkarje te Plote pa Kushte te tipit Fashist per neofahsistin Berisha sic e dhane per 21 Janar duke Mohuar KRIMIN Shtetror ! .Ky nuk njeh Kushtetuta , ky njeh Berishen . Eshte fatkeqesi se ne dore te kujt kemi rene te marrim udhezime e keshilla te kesaj Natyre . Dhe ky mender kryetari eshte nga ta qe Pernedimi Vlereson si Nr 1 Konsensusin smiley

Por shyqyr thuaj qe eshte nje nga ata te PPE dhe jo te politkes zyrtare qe perfaqeson USA dhe BE e KE !

Po PPE ka Merkel brenda e gjithe te djathten Europiane mo, nga Barroso, tek UMP ja e Sarkozy-se, dhe tere te tjereve ne Europe .. keta e bejne Ligjin ketu, jo Svoboda me Ayalen smiley as Shefi i Rames ne Internacional Socialist, Jorgo qe e keni Kumbar ^^

E moj e ...te ka mesu babasqapi ty mentalitet Bajraktaresh  "Turqeta i zoti shtepise .Merhaba Ju te qetet " smiley Po te kishin mendet e ketij Debili,  Merkel behej kryetare partie o te befte Saliu n/kryetare te partise se dhive e sqeperve . Sa te marresh vesh ti qe keta jane Hajdute do ti vije rradha e edhe shtepise tende po he smiley Ashtu kujton ti se "kush ka fuqine eshte i pare vendi " . Ashtu kujtonin dhe kata "antikomunistet e oreve te para " po i pare doli ish Sekretari partise dhe kandidat per Anetar te KQ shoku Sali Berisha D

A kush te ka vene ty te merresh me Politike moj te lafte purtha shalet .Rri lexo ndonje nga ato babasqapshe me 30% te 100% qe pasi merr dhe dy mandate behet 53% e 78 % ...pastaj fillon e i le nje nga nje keshillat Baskiake dhe te mbeten emrat dhe 43%b i 85% qe e kishit parashikuar smiley

Keta bejne ligjin ketu- thote leftja- duke mendur njesoj me menjen  e ` popullit`te Berishes! #

Keta PPE bejne ligjin ne Europ, edhe Berisha ben ligjin ne Shqiperi! Po ne prandaj jemi vendi i kater ne Europ, mbas Gjermanise sepse ben ligjin BERISHA smiley 

O Endrityyy, se ti duket merr vesh pak nga keto gjera.

Si eshte puna me komisionet e votimit, numerimit?

E vertete qe opozita sot ka shumicen 4:3 ne gjysmen e tyre dhe shumicen 5:2 ne gjysmen tjeter?

E vertete qe vendimet 5:2 ne keto komisione quhen te pakontestueshme?

Tung dhe falje nese kam bere ndonje ngaterrim.

Hunter,

duhet te kesh me teper besim tek LEFTI per keto gjera juridiko-diplomatike dhe çeshtjet e BE-se!

50 % e KZAZ-ve i kishte Qeveria (4/3 raporti), 50 % i Kishte opozita (4/3) raporti.

Kalimi i atij te LSI si "mazhorance" ne "opozite", ben qe ne gjysmen e KZAZ-ve "opozita" kishte 5 vota kundrejt 2 te PD ... problemi lind pastaj nga nje nen i Kodit Zgjedhor qe trash trash thote :

"Kur vendimet merrem me 5-2, ato quhen vendime konsensuale dhe te pa-ankimueshme" - DMTH shpall fleta votimi te pavlefshme sa te duash, kundershto sa te duash, 5/2 ben LIGJIN ne gjysmen e Shqiperise ^^

Prandaj i iku mendja Rames, kujtoi se do fitonte ne TAVOLINE, ngaqe nuk e pandehte kaq trim Salen sa ti thoshte JO amerikes dhe botes

Ho njihere. Po tani me heqjen e Ilir Muhos e caktimin e nje tjetri ne KQZ, cfare do te ndodhe?

Do te rikrijohen keto komisione? Perpara se te te nderrohen balancat, ishte e mundur?

Po lexoja Kodin Zgjedhor.

Nga Kodi Zgjedhor: ndryshuar me ligjin nr. 74/2012

KZAZ-ja përbëhet nga 7 anëtarë dhe sekretari, të cilët emërohen nga KQZ-ja, sipas procedurës së mëposhtme:

a) dy anëtarë propozohen nga partia kryesore e shumicës parlamentare, dy anëtarë propozohen nga partia kryesore e opozitës parlamentare, një anëtar propozohet nga partia e dytë e shumicës parlamentare dhe një anëtar propozohet nga partia e dytë e opozitës parlamentare. Në rast se nuk arrihet baraspeshimi politik, sipas kësaj shkronje, grupi përkatës kompensohet me kandidaturat e partisë kryesore deri në baraspeshimin politik shumicë-opozitë;

b) anëtari i shtatë propozohet në gjysmën e KZAZ-ve nga partia e parë e shumicës parlamentare, kurse gjysma tjetër nga partia e parë e opozitës parlamentare, sipas kritereve objektive të bazuara në:

Ate piken tjeter per vendime te pakontestueshme 5:2 nuk e gjeta, por po e marr te mireqene.

Pra dmth ketu qenka i gjithe filmi! Edhe arsyeja pse u dorehoqen sot keto dy te PS, eshte per te mbajtur kete ndarje te KZAZ. Ahh te lumte Ilir Meta. smiley I paska bere llogarite mire skrapari. I ka sistemuar anetaret e vet edhe pastaj shpalli shkeputjen nga qeveria. Bravo, bravo.

 FRLEFTI - 17 Prill 2013 - 20:15

Hunter,

duhet te kesh me teper besim tek LEFTI per keto gjera juridiko-diplomatike dhe çeshtjet e BE-se!

 

.smiley   Lefto,  o institucion i peshkut, je i madh!!smiley

me keto gjera te c'armatos komplet, ti thush trurit, ik se me je trash. per mos me thone ndonje gje tjeter. sec kam nje dyshim qe leftY eshte bere xheloz me Pjerin keto kohet e fundit dhe po mundohet te konkuroje me nje platforme tjeter.

Pastaj i vjen keq kur dyshojne njerezit qe eshte dhenderri i Topallit

Pse Gjembo ai kengetari eshte Lefti? smiley

.smiley Lefto, o institucion i peshkut, je i madh!!smiley

smiley

Mos kopio po deshe ose shtoi ndonje gje te kapshme , jo te pakapshme .Une kam kohe qe kam gjetur qe eshte i madh ...po nuk po gjej Masen me cfare ta mas .Pa keshtu me percaktime te pergjitheshme ka qe ne kohe te lashta ..si psh me te zena smiley Keea lloj vetem Berisha ua di misuren smiley

Tani tallu tallu, por kete e ka kapur fiks. Me sa po marr vesh gjithe filmi qenka te kompozimi i KZAZ dhe jo i KQZ.  

Istitucion apo jo, ketu duket sheshit padrejtesia gjigante e admin komunista te ppu qe e mbanin te bllokuar nje resurs te tille si Lefty smiley 

patek, Lefty nuk duket kengetar. Kengetari i fut nje tralala por Lefty eshte shume me i mprehte.

ama ke gjykata administrative qe do ndertohet me leket e amerikonit (MCA) do shkosh te gjesh pune ti? rri se ja preve lekt sales me kete. smiley

smiley Hunter.Se dije ti qe luhej filmi per kzaz-te? Kujtove ene ti se dhane dorheqjen per Qelibarllitet? smiley

Qelibarllek jo e jo, kurre. Mendoja doreheqje per ti liruar vendin atij te LSI, jo per KZAZ. Shume p.some Ilir kshu. hmm 5:2 ne gjysmen e KZAZ ku 5:2 eshte vendim pakontestueshem. Bravo Like. Jo tani, shyqyr qe nga ana tjetr ka qelluar Sala nje malok kokeforte, se perndryshe ketyre monstrave s'ja del dot. Me ka pelqyer ketu, ka guxim.

Po de, shyqyr qe ka qelluar Sala nje malok kokeforte qe mbron voten.  Se eshte dhe me eksperience per keto pune.  

PS: Dhe mos m'u hudh per qelibarllik te lutem, se kete pune e kam sqaruar para Leftit smiley

 

Pse ka ndonje malok kokebute? 

Tani ti Monda, kot be si e bukur smiley Kjo qe gjysma e KZAZ ishin ne dore te PS+LSI dhe qe me 5:2 KZAZ merr vendime te PAKONTESTUESHME, me mungonte. Kjo i jep kuptim gjithe tabllose. Gjithe filmi qenka te KZAZ e jo KQZ, kshuqe gjithe fjalet per KQZ shumezohen me zero.

 Eh kot s'ka thene Pjeter Arbnori, rahmet pase, - Keto nuk jane socialista, keto jane specialista. Jo fiks nje si Sula duhet kunder ketyre monstrave. 

ate p.s. per Leftin,boh, kot e thua se as di per cfare e ke fjalen. 

Meta u largua nga koalicioni me PD 4 dite pasi jane konstituar kzaz-te. Vendimi per koalicionin e ngjalave ishte marre me kohe, pse Meta nuk iku me para ose te tregohej i ndershem me partnerin ne qeveri dhe ti thonte qe do largohem prandaj te gjejme nje zgjidhje per kete punen e kzaz-ve?

Ka qene nje skeme mafioze.

Fiks, skeme mafioze. I konstituan KZAZ me anetare LSI e pastaj fap u largua pasi sistemuan punet. Shume bq. Bq te klasit te pare. Bravo Like skrapari, burre moti.

Gjahtar po qe se flet per mafian une te degjoj me respekt se ke cfare te thuash me gjithe ate eksperience qe ke! 

Jo vetem per mafian, por ne çdo shoqeri tradhetaret, spiunet, "bq" perçmohen, nuk meritojne respekt. Ilir Meta e tregoi veten bq te klasit te pare. 

sigurisht, dhe sipas gjuhes tuaj, pra te mafias , duhet ta linconi. Kush tradheton mafian eshte i vdekur apo jo? Dhe ti mesiguri qe do ta kishe tradhetuar me kohe por kjo frika e lincimit te mban te lidhur. Sinqerisht ndjej keqeardhje per ty dhe shpresoj qe ky status te te largohet sa me shpejt, prandaj lutju dite e nate amerikes qe ta zhduke sa me shpejt diktatorin e fundit ne Europe.

 

Po ti mer koz per shokun tat the qe behet tape dhe thyen ligjin duke i dhene makines me pas ?

Ahh edhe mafioz me kishe thene.

Tani si te ta shpjegoje une ty: xhaxhi Iliri eshte nje hajdut, ai nuk mendon si politikan per te permiresuar mireqenjen e pergjitheshme te qytetareve te vendit ku jeton nepermjet alternatives se forces politike qe perfaqeson, por mendon vetem per pasurimin e padrjete te familjes se tij dhe te gjithe atyre qe i vijne nga mbrapa per ndonje kothere. Ne fakt, xhaxhi Edi priste qe drejtesia ta fuste ne burg xhaxhi Ilirin per pazaret e pista qe ka bere ne kuriz te pasurise publike e me gjere, por kjo nuk ndodhi se drejtesia per vehte eshte e urdheruar nga xhaxhi sal i cili kesaj radhe i interesonte mosdenimi i xhaxhi Ilirit. Nese xhaxhi Edi e fton per bashkepunim xhaxhi hajdutin (ilirin) ka shume gjasa qe simpatizante te PS te mos jene dakort dhe te largohen nga kjo force politike, se helbete nuk jane te gjithe hajdute dhe perkrahes  te tyre. Po ti ? 

 

 

I madhi KUAZIMONDO

 

P.S O berber o loqe shih si te shan vetja jote smiley

Po kur ndenji Berisha 4 vjet ne pushtet prej kokelopes ju pelqeu juve.Le ta haje tani ne bithe.Ne ato maja rripa rripa njehere ma hype nje here ta hipa e ka kjo pune.

Edhe po te jete keshtu, kjo thjesht verteton ate thenien anglo-amerikane "There is no honor amongst thieves".

Jo Pakapo, mos kthe pllaken, rrezisto: Keta te dy iken nga KQZ per arsye pavaresie nga Rama, kjo qendron derisa te sillen prova per te kunderten smiley

Ok ok, I will not tease you anymore for this lol

Nuk ktheva ndonje pllake.  Ktu thuhen shume gjera nga shume vete, e hajde merre vesh kush eshte e sakte e kush jo.  Prandaj edhe perdor cilesuesit "po te jete" apo "nqftse".

Ama xhib, niveli i mosbesimit eshte "too damn high" ne cdo nivel.  Cudi si njerzit nuk behen te gjithe neurotike duke dyshuar kedo per cdo gje, e duke hapur nga syte nga te gjithe anet se mos ua fut kush.

Po kjo eshte afermendsh pra Pakapo, se nuk ka bere ndonjehere vaki te kete ndonje person te pavarur ne asnje strukture kyce te zgjedhjeve ne Shqiperi, aq me pak ne KQZ, thjesht eshte e pamundur me kete sistem qe ka pllakosur aty. Po dhe sikur ti linde ideja e pavaresise dikujt, e qit kryetari i partise qe aty me shpejt se ai te mbaroje se teshtiri.

Ndaj, pare ne perspektive, keto gam-gamet per cingla-mingla jane shume te vogla, se duhet pavaresi te gjyqesorit e zgjedhorit, po kjo s'vjen dot pa shume gjera te tjera, shumica e te cilave fillojne brenda ne parti.

Por ama, shelja flagrante e ligjit (sic beri Berisha) ngelet gje e madhe pavaresisht!

Berishes ja futi Meta ngjalen para se te ikte (duke ditur qe ligji i KQZ nuk parashikon shkarkim te antareve kur nderrohet koalicioni, e duke ditur--me ca thone keta sot--si do ndikonte kjo tek strukturat e tjera zgjedhore) e Berisha duhet ta mbante me shendet ngjalen, se Likja ja futi brenda rregullave te pashkruara te kopilllekut (per te cilat Berisha eshte padrino) e brenda ligjeve te zgjedhorit, me ca dihet deri tani. 

Ne te kundert, sikur vetem me ate shkelje te ligjit qe beri Berisha, Meta-Rama e kane ne xhep alibine, jo vetem per te kontestuar rezultatin e zgjedhjeve, po dhe per keto bllokimet e cdo gje tjeter qe mund te pasoje, se do i thone xhaxhi nderkombetareve "ai e filloi i pari", kurse popullit s'kane nevoje ti justifikohen se milidelet do votojne per ta gjithsesi, kurse ata qe s'votojne per ta s'besoj se do behen aq sa per te ndryshuar rezultatin (qofsha i gabuar).

Jo, une bej si maloke kokeforte qe jam.  Bukuria pastaj "in the eyes of the beholder" smiley.  Por mos ta cytim me kshu gjerash muhabetin, do te te sugjeroja. 

Nqs KQZ do rrinte nen kontrollin e Sales pas shkarkimit te Muhos, do fillonin nderrimet ne KZAZ-e me demek kandidaturat e PR.  Qe e bente 5-2 per Salen.  Ty kjo mbase te pelqen, se me demek bari i mire i votave Sala.  Por ja qe s'i pelqen pales tjeter, ose s'u pelqen votave (1996.)

Post Scriptum ta kisha qe kete muhabetin qe e sqaron Lefti tani se mbase i erdhen direktivat me vonese smiley, e kam sqaruar para 100 e ca komenteve. 

 

nuk behet 5 me 2 per Salen, por behet sic duhet te jete, ne gjysmen e kzaz-ve 4 me 3 per qeverine dhe ne gjysmen e kzaz-ve 4 me 3 per opoziten.

Ti Monda nuk ja thek fare pre aritmetike me duket mua smiley Po si mo kalon 5:2 ne favor te PD?!!  Hiqen komisioneret e LSI dhe gjysma behen 4:3 PDetj e gjysma 4:3 per PS+LSI. 

Thuaje, pranoje. E provuam hilen njehere, po s'na eci, qelloi kokeforte ai maloku smiley 

Hileqar smiley

Ja degjo se ç'mejton Paria e PD-se :

Sokol Olldashi "Dy anetare te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, te propozuar nga Partia Socialiste, dhane doreheqjen.
Pse??
Sepse jane nen komanden politike te partise dhe sepse jane po aq te varur sa anetari qe u zevendesuar dy dite me pare, pra jane njelloj militante te majte.
Pse???
Sepse Partia Socialiste parandjen humbjen dhe filloi dy muaj perpara zgjedhjeve perpjekjen per te fituar ne tavoline. Duke marre peng institucionin, permes antarit te LSI, menduan qe gjeten zgjidhje. Kater me tre per ata KQZ, kater me tre per ata gjysma e KQV-ve, pese me dy per ata gjysma tjeter e KQV-ve. Kur skema u prish dhe ne balancuam permes votimit ne parlament KQZ, kaluan ne skenarin tjeter: Nuk e vjedhim dot?!?!?! Hajde ta prishim e ta bllokojme. Kjo ka vetem nje lexim. Socialistet po pergatiten si te justifikojne humbjen.
Pune per ta!" Jozefina Çoba Topalli"Ky kod është votuar me konsensus të gjerë dhe do të respektohet dhe zbatohet në frymë e në gërmë. Ne nuk do të lejojmë askënd të shkruajë rezultatin në tavolinë. Humbësi duhet të njohë rezultatin", tha Kryetarja e Kuvendit. 

 

leftY, po ai me amendament te trete u shkarkua per njolle ne biografi, jo per balancim. ju harroni se ca keni thone dje ne menyre legjitime. apo olldashi nuk e degjon berishen me vemendje dhe po behet dele e zeze?

Mos ishte Sala por te ishte ndonje figure tjeter kryetar Pd-je....pa frike mbas nja 50 vjetesh e merrte pushtetin Pd-ja. Kurse Sala.....Sala ja perplas koken ketyre dhe vete del serbes serbes e flet per cipin e lopeve smiley Kush rri duron Salen dhe 4 vjet te tjera smiley

Them se qesh mire kush qesh i fundit.  Pale pastaj per gajasjen. 

Pertej te qeshurave qe te zgjasin jeten, tek "perplasja e kokes se ketyre" varet se per ke e ke.  

Po mbushim 10 vjet qe po qeshim te fundit , akoma nuk tu mbush mendja ? smiley

Koken e Likes me koken e Rames smiley Ne qeshim mire edhe ne fillim edhe ne fund smiley

Nqs ti mendon se shumices ketu (jo kamikazet e rregjistruar se fundmi) iu behet shume vone per kokat e siperpermendura, mire ben qe te qeshet. 

@ Brad, mendje mendje kjo dynja qe nuk i ngja smiley.

Ti po thua qe si behet vone njeriu per koken e Edit? smiley

Hajde duro Ronin tani per ket sakrilegj smiley

Ti vertet  i qan hallin Likes dhe Rames??? Si mendon ti se jane keq ata (personalisht )? O patek. po nuk eshte ndeshje Barcelona -Real ketu mor burrr.... ti e di se ne fund te ndeshjes si mesi dhe ronaldo rrogen e marrin te plote.. kush nje milion me shume dhe kush nje milion me pak.. ti qaj hallin atyre qe po cojne femijet ne miniere a derbadhe..

Doni ti fitoni zgjedhjet? Bujrum fitoni drejt, e shume pergezime.

Ama pa hile e pa dhune sic eshte ne zakonin e komunisteve.

E thu ketu ne peshk ti kete, se tja thush Sales ne sy te bo pelte!!!!!! 

e kane ne natyre marrjen e pushtetit me dhune e gjak te kuqet, vjen nga reminishenca revolucionare!

Hunter, ta ka shpjegu edhe Lefti por gjithe thelbi jane kzaz-te dhe hallkat e tjera me poshte se kqz-ja nuk ka shume ne dore persa i perket numerimit dhe rezultatit. Votat numerohen nga grupet e numerimit dhe rezultat nxirren nga kzaz-te. Rama me Meten ketu e kishin shpresen qe te ishin shumice absolute ne kzaz dhe te benin sic dine te bejne gjithmone socialistet. Gjithe ajo eufori qe kapi edhe Gjergjin ketu, nuk ishte per shkak perkrahje se sondazhet i nxjerrin poshte PD-se, por e mbanin mendjen tek vjedhja e votave.

Lefti, je institucion ketu ne ppu dhe me gjere.

cfare eshte kzaz?

Kagzoz. Tip ngjale, por jo e ujit.

ti po ti, kujton se ja vdiqem ne te gjithe ketej nga amerika se c'behet ne shqiperi. ik o mos ca koke po ingranou ketej dhe hiqe mendjen nga ai vend. merre vec si sport, kete peshkun e famshem.

kagzoz ne kavanoz

komisioni zonal i administrimit zgjedhor

ku i gjejne keto emra. thjesht o thjesh, komisioni zgjedhor. 

shkurt targa  e makinave te Kazakistanit.smiley

smiley

ne fakt kete marifet e mesova kur mbajti fjalim Bode ne Parlament per kete çeshtje : e sqaroi per bukuri! Tregoi dhe vitin 2000 dhe 2001, kur erdhi Celibashi, e ku KQZ nga 7-0 anetare per PS, vajti ne 6-1 ... pika !!

Pas zgjedhjeve te bastarduara te Dushkut / fenomeni Dushk ne 2001 - u detyruan palet nga nderkombetaret te bejne marreveshje : KQZ e ekuilibrohet, ne menyre qe asnje te mos kete shumice abosute : 4/3 raporti ideal, kur dihet se vendimet duhet te firmosen me te pakten 5 anetare qe te jene OK.

Ky balancim u prish nga HILEJA qe donte te bente Meta + Rama (te cilet kishin 9 muaj qe hanin ngjala) por llogarite nuk u dolen ! Kutjonin se Sala do ulte koken perballe Amerikes e do dorezonte çelesat e pushtetit te tavoline ... GABIM i pafaljshem politik

Dihet se loja per KZAZ-te u be (Komisionet Zonale), por edhe vend numerimet, ku PD do kishte 1 perfaqesues, PS + LSI, 3 perfaqesues ne çdo tavoline numerimi !!!

 

Kutjonin se Sala do ulte koken perballe Amerikes e do dorezonte çelesat e pushtetit te tavoline ...

Historia perseritet... dashte zoti jo si para 16 vjeteve.

Lefto....se kru njeri me Ameriken o dak. Sala underground i ka punet shume mire me amerikanet sepse perndryshe.......cefesht smiley

Ej, per zotin une mezi c'po pres te behet nevrik Sula, te dale ne parlament e ti shaje si bq, kurva, te paburre ashtu sic jane smiley . Pa gek as mek. Mo po s'dua ti fitoi zgjedhjet, ama kur i ben per dy leke, e i zverdh dhe s'i thone gje, aty me shkrin. 

Amerika eshte me ne Lefti, eshte sqaruar si eshte pune ndryshe nuk mori pjese ne votim edhe vete Arvizuja.

Ok, tani Jani Jani (ky është emri i përfaqësuesit të PBDNJ) duhet ta bëjë si burrat e të japë dorëheqjen. Jani hidhe mandilin! 

Janiiiii! Hidhe mandatin te hengert kolera! smiley

Kshu i thate dhe Ines juve, hiqi breket, dhe ajo u kompleksua nga bukuraneria dhe keto thumbat tuaja dhe s'vuri dot drejtesine ne vend.

That, and also kishte frike se mos i thoshin te dilte per gjah vetem.

KQZ pa double Jani, prokopi den kanei. 

Ok Lefti...I see your Martens...and I raise you to a Withers:

 

 

INTERVISTA BOMBE e Withers: Më 23 qershor votoni kundër Berishës, kundër rikthimit në komunizëm

 

Tani qe edhe Arvizu u rehabilitua, pse jo?

Rono, Withers ka ndonje influence sot per sot ?

perveç atyre qe lexojne gazeten Shqip flas dhe i besojne TCH me sy mbyllur ...

Se Martins eshte Kreu i PPE-se per BE-ne, nuk eshte ISH - dikushi

Lefto ose thuj fold...ose call...ose raise!!!

Ne poker nuk ka pytje!!!!

me ket "All IN" tat nuk te qasin me ne tavoline pokeri...te thone shko e luaj bridge se nuk je per poker

Mos ja fut kot!

Ne burgjet shqiptare maksimumi nai peskatsh apo murlan luhet Rono. Bridge eshte per pensionistet.

On dirait que ça sent le vécu tout ça mon bonhomme !

smiley

po amb amerikan ne shqiperi, si perfaqesuesi direkt aktual i OBAME-s, presidentit dhe ekzekutivit amerikan, a ka ndonje influence kur thote qe po perplaseni me Ameriken? apo kalova lumin, te dhjefsha kalin, se ke NATO ju ka ngel treni. ju harroni qe ka det pas lumit, dhe pas detit, ka oqean.

@ Roni: ta kam thene me poshte qe nuk di me loz poker. smiley

Meqe qeke ne definitions mood sot, kape ket.

wither  (wr)

v. with·eredwith·er·ingwith·ers

 

1. To dry up or shrivel from or as if from loss of moisture.

2. To lose freshness; droop.

1. To cause to shrivel or fade.

2. To render speechless or incapable of action; stun: The teacher withered the noisy student with a glance.

 

 

Ke harru s-ne!

 

si tha ajo"

per nje m qe ti se ve 

fjala mik behet ik

cben keshtu more besnik

a i thuhet mikut ik

sallaksi nuk di me loz poker, harroje. eshte i modh kur ngrifet si gjel mes plehut ose kur i bo si i forte kur kujto se ka ca argumenta bindese. ah mer institucion, mer institucion leftY. po me duket se po i iken karrigja e KM tek PPU.

E pranoj qe s'jam pokerist i mire, por ky di ta lozi bukur amà : pranoje !

smiley

mo po fare nuk di me loz poker as ai. ka vetem nje as ne xhep: xhihadizmin, qe i dihet se cfare ka dhe nuk ka nevoje te beje bllof fare, sic edhe i kontaktoi ata te MEK-ut gjoja me ju ndihmue juve une. sot je per i gote vere, jo per peshkun.

Normal qe dhe Withers nuk kishte si mungonte , nga te vetmit Ambasador ne Bote qe ne kohe paqeje e debojne nga nje vend Demokratik dhe e nxjerrin ne pension te parakohshem smiley

pse me D te modhe, Brado? smiley

E tha dhe Hillary pra smiley

urime, urime smiley

ky  Jani Jani i PBDNJ,  me kujtoi Lefter Lefterinsmiley  dhe  breshken e detit Kareta Kareta.smiley  (specie ne zhdukje  kjo)

Jani Jani.., dorehiqu dorehiqu..smiley

Ortak i kujt ka qene mer

Ortak i Fevziut pra! E ke harruar ti qe Lubonja merre rroge nga Klani?

Rama ben aleance me Meten dhe fajin per kete e ka:

1- Bamiri qe s'e shpetoi Ramen nga ngjaletundimi.

2- Shenasiu qe qortoi edngjalistat si mucnanoista.

3- Lubonja, ky legen njeri qe per shume arsye...por sidomos qe mbahet si themelues i Shoqates Baraslargimi! !! !!!!

4- Peshqit e baraslarguar qe ne thelb jane ose berishista ose nazifashista, ose te dyja bashke, plus kunder partizaneve, veteraneve, dhe nene Feridese.

4- Vetevendosje qe s'i shkoi Rames ne takim....ye po dhe keta legenat u shprehen baraslargimerisht per 21 janarin?

5- Berisha.

 

Ca kam harruar tjeter? smiley

Harrove Arber Zaimin radikal majtisto neomarksist qe nuk ju bashkua Rilindjes por VV-se dhe si rrjedhoje u be dhe ai i baraslarguar.  FRESSH do i shkoje te shpia me parrulla Arbri o Tradhetar.

Zaimi i bie pika 6, ndersa 7 eshte Bushati, puci-pucisti qe tradhetoi Ramen ngaqe Berisha i ka premtuar viagra falas gjate mandatit te trete, plus implantim flokesh.

U be kaq vjet, e vetem me nje strategji veprojne keta te PS: bojkoto ketej, bojkoto andej...sikur kane te gjithe te njejtin tru smiley , po mire edhe sa here duhet te vazhdojne me te njejtin mekanizem veprimi qe te behen te ndergjegjshem per rezultatet e disfavorshme?

Moj demokrate e poshter. Ske turp ske. Hajt se ta tregojne peshkaxhinjte ty tani smiley

Mire, mire, po te isha vertet demokrate e poshter, do i kisha pergezuar: "Bravo, keshtu ju duam!" smiley

Ja dhe komenti i Ed Rames (koken e verdhe nuk e kam shtu une, keshtu eshte ne origjinal)

 

Saliu i PPE flet per KQZ si te ishte vegel e partive! Por ligji flet ndryshe. SHBA e BE po ashtu. Saliu i PPE se shpeton dot Saliun e PD smiley

Saliu I PS-se flet per Saliun e PPE dhe Saliun e PD-se si te ishte Edi Rama. Por Saliu I PS-se nuk e shpeton dot Edi Ramen. (Koke e verdhe).

shkruaj kryetarit kete koment # atje Rono :

"po Jorgo si shefi yt i Internationales dhe Ayala/HaNgjala, ç'thone more trim ?!"

Rono. Ta kesh te sigurte qe do e balancojne amerikante Kqz-ne me presion. 2 shpulla neser Rames dhe shfryhet direkt. Zgjedhje qyl nuk ka smiley

Ti fryj nmyth shtremsit se ka cof Rono

Lulo je tuj shkartise me tshtremsit po mduket?Ja mer jahu nrrug tmare

Ca gomari qe eshte ky! Saliu i PPE-se thot.  Hajde mendje hajde...

Aktin e dorheqjes, shum nga komentatoret ketu e interpretonin sipas ngjyres politike, dhe disa sipas konceptit te tyre, mirpo ajo qe me shqeteesoi mua , eshte se kto akte po fusin ne krize te rende KQZ, dhe kjo ka pasojat e veta. A mund te dilet nga kriza, natyrisht, te mblidhen dhe partite e vogla, ekspertet ligjore, te ndigjohet mendimi i tyre, dhe jam i sigurte se ka per te dale nje mendim shum me i pjekur se pazari i dikurshem PD+PS. Ose te vendosim mendimin tim, te shprehur koh me pare. 

Pjer , i pari dha doreheqen sepse nuk qe dakord me koalicionin PD - LSI ndersa e dyta dha doreheqen sepse do te zevendesohej me nje te LSI -se , sa per KQZ mos u shqeteso sepse brenda Javes e ke prape no forme te shkelqyer sportive smiley

I dashur Brad, nuk me intereson shum forma sportive e tyre, por permbajtja e tyre, do jene te gjithe ushtare te PD e PS apo do te kete edhe te partive te tjera apo nga shoqeria civile etj. Se nese do jene te gjithe ushtare sportive, athere pirdhi ne te atij komisioni. 

Ahhh... dhe kete rradhe Pjero do jene ushtare te PD dhe PS por dhe kete rradhe sa te pastrojme pak opoziten nga Palloshi .

 

50 % e KZAZ-ve i kishte Qeveria (4/3 raporti), 50 % i Kishte opozita (4/3) raporti.

Kalimi i atij te LSI si "mazhorance" ne "opozite", ben qe ne gjysmen e KZAZ-ve "opozita" kishte 5 vota kundrejt 2 te PD ... problemi lind pastaj nga nje nen i Kodit Zgjedhor qe trash trash thote :

"Kur vendimet merrem me 5-2, ato quhen vendime konsensuale dhe te pa-ankimueshme" - DMTH shpall fleta votimi te pavlefshme sa te duash, kundershto sa te duash, 5/2 ben LIGJIN ne gjysmen e Shqiperise ^^

 

A kete i tha Berisha dje Arvizut? 

Ps- ja ja ka fal KQZ Jozefit! Zonjes se "hekrit" 

 

Po he more djemerera e vajzerera, c'thuhet nga telenovela e ngjalerave?

Sot m'u desh te nderroja, per heren e disate, pocat e shkalles qe ishin djegur. Edhe keta komshinjte e mi, ashtu si puna juaj, jane shume te dhene pas politikes, por kur vjen puna nuk arrijne dot te nderrojne as dy poca.

Nuk e di a e kuptuat se ku po e hidhsha llafin. smiley

Po ne ti , nga " sfungjeri izolues " tek pocat ?

smiley

 

 

Duhet te shpikin ndonje sfungjer qe te izoloje shqipot nga telenovelopolitika. smiley

Po je bythe e zgjuar ti, e dime..smiley

E vertete. Jam. E di edhe une. smiley

 Jane djeg pocat por s` jane djeg Qirinjte, qeveria ka porosit nje dergese te madhe ( vapor) smiley me qirinj! te siguroj mbarvajtjen e zgjedhjeve! smiley

Me duket se edhe ato pocat e shkalles, Saliu i kishte djeg.

ai ai, qe t'i vjedhi votat me lehte, se erresire hesapi. po ti si vigjilent, ja prishe planin A.

Ca paska qene ky Sala. Dreqi vete.

#poclindje smiley

Sali ka kulture te modhe merret me`pocat`te tjere! smiley 

Po keto pocat i kishin rezistuar 97 ?smiley

Kto tema nuk sjellin asgje interesante. Kush kishte mend e vleresoi qe ne fillim gjestin e dorejeqjes si fisnik, ne mungese te alibive te tjera. Kush ska ca ben tjerr lesh me ngjala ketu me shpres se do kapi noj peshk femer dashnore. Koqet e ullinit dhe qyrrsat po do bejn diversionin e zakonshem qe tju duket vetja i zgjut para cunave te lagjes. Cdo tem njesoj ktu. 

Peshqetare dhe peshqetare une ju bej nje thirrje te qufishme qe buron nga thellesia e melicise time: dedikojini te pakten nje ore, nga koha juaj e shtrenjte telenovelopolitikerore, vetes dhe comunitetit pallateror. Nderroni poqat e djegur te shkallererave tuaja!

Po etimologjine e fjalec pocaqi kush do ta shtjelloje? smiley

Hm, interestorante. Mendoj se mund te jete: 1) po-ca-qi? ose 2) poca-qi!

E dyta me duket pakez e dhimbshme, si alternative.

 

Meqe ra fjala, sot kam reflektuar shume mbi: kaci kaci?

edhe...

Nuk arrita ne ndonje konkluzion, por nqs. po, shtrohet pyetja tjeter: ke kaci kaci?

smiley

Pocaqi ka mundesi te jete dhe me pikpyetjepikcuditje ne fund, tip po-ca-qi (po ca q* ti atqu ?!) kur kap ndonjerin siper ndonje 'malli' komplet jashte standarteve qi Evropi i ka caktuar shqiptareve per qiceshtje.

P.S. Ti flet per Kaqin qi e ka marre policia ne mbrojtje pa kerkesen e tij se ka frike mos i bejne ndonje akt vilajetqyrkterrorist, apo ndonje kaaposkaqi tjeter?

po kjo puna e pocave te shkalles nuk behet me agjitacion dhe thirje! Dicka mungon aty qe ky fenomen si te gjithe te tjerat eshte problematik! smiley   ndoshta nga qe sic u tha me siper, diku, sitemi i shqiprise aplikon ate te shkartisurin, Misrin Hibrit, dhe populi eshte i detyruar ta haj (mrena), se jashte nuk honepset dot! smiley

...ose merrni fshesen  e pastroni  nja 10-12m2   para deres se shtepise... si alternative kjo, sepse jo te gjithe mund ti kene poqat te djegura..smiley

62 % me 38 % eshte rezultati me optimist i humbjes per PD-ne.

Fier, Vlore, Tirane, Elbasan, Durres, Korce qarqet kalojne nga e majta.

U be prova e pare ne njesine bashkiake nr 4 Tirane ku u blloku buxheti. Paralizohen strukturat ekzekutive te njesive vendore. Akrepi i rrethuar nga zjarri.

E majta numuron tanime rreth 1600 keshilltare nga rreth 1100 te PD ne gjithe Shqiperine ne keshillat lokale. Nga do qe ta vertisesh  nuk ka asnje shenje qe ja heq jarget Berishes.

Ashtu e pafsha ! 

Komentuesi e majte djthte aty ne shqiperi nuk ka hasel hasell, bile per mua e majta eshte e djathte, dhe e djthta eshte e majte, se ska mundesi qe shumica e te "djthteve" te gjithe bababalleret i kane ose puntore, ose fshtar, ose nenpunes shtetit te diktatures! Keshtu qe nuk ben vaki qe te kete nje te djathte me origjine puntore /fshtar smiley Po ishlla them une ta mari " e djthta " e Edi Rames! smiley

Actually, votuesi i majte i bashkive te majta te betonizuar nga kryebashkik socialist qe qarkullojneme Q7 duhet te jene shume te kenaqur. Apo jo? Po c'rendesi ka i majte apo i djathte, rendesi ka administratore lokal te afte. Njerezve i intereson rruga e asfaltuar, trotuare pa gropa. Vetem nje militant arsyeton kshu si ti. Te 10sha shoqen nga Berati.

Mbase ke te drejte, por ama une vetem nje vote kam. Pra nuk jam une qe i kam zgjedhur keta me Q7. Une voten jam dhashe Rames, por ai nuk fitoi.

 

Mire mo, po pse me blloko (s'e kam fjalen per ty) funksionimin e bashkise per ti bere qejfin atyre te medhenjve lart? Pasojat e rrugeve pa gropa i heqin qytetaret e thjeshte, jo politikanet qe levizin me fuoristrade. 

Qarqet nuk kane lidhje me bashkite. Ka dhe Keshilla qarku vec atyre te bashkive qe kane qene ne raporte sikunder i kam shkruar me siper.

Prova e bllokimit per njesine nr 4 ishte sa per nje shembull, por ama vetem 7 dite perpara keta, keshilltaret e Tiranes , votuan planet e Bashkise Tirane pa asnje vote kunder. Kishe gje kunder?

Po mire mer hunter, sa po te vika keq nashi ty.... eeeee...smiley Po ku ishte ti para se te vinte Lulja ne bashki qe kishe 4 vjet qe e bllokove Ramen po ne bashki...??? Eeee ...o i dituri me mend.... si te dhemb ashtu me dhemb.... nuk e ka thon kot ai i pari.....smiley

Në rrethana të tilla, kur zgjedhjet po shkojnë drejt destabilizimit dhe Berisha po përgatitet për një betejë epike për t’i mbijetuar kësaj krize si viktimë komploti, është e rëndësishme që në Shqipëri nuk duhet të relativizohen zërat kundër tij.  Edhe pse shëmtia e kalimit të LSI në opozitë ishte një frakturë mbi vlerat opozitare, beteja e re që Berisha i imponoi demokracisë në Shqipëri, krijon nevojën e një bashkimi të ri përtej PS- LSI. Është mirë që secili të mos shikojë më kë ka në krah, por kë ka përballë. Përballë çdo vlere opozitare në Shqipëri sot është një forcë politike që po tenton të bllokojë rrotacionin duke prishur institucionin e zgjedhjeve, ndaj duhet doemos që të rishikohet çdo pozicion në lidhje me aleancat. I kuptoj identitetet nacionaliste të Dules apo Spahiut, identitetin e djathtë të Topit dhe Ngjelës, por është urgjente që opozita të rigrupohet ose brenda një koalicioni, ose në nivel të një forumi opozitar, i cili të koordinojë si koalicionin opozitar, ashtu dhe faktorët e tjerë opozitarë që hezitojnë të përfshihen në koalicionet administrative elektorale. Një super aleancë opozitare ka rëndësi jo vetëm për një rezultat të thellë, por dhe shmangien e relativizimit të së keqes që i kërcënohet zgjedhjeve shqiptare.

smiley

Amerikoni qe erdhi urgjent paska taku Bumcin ne rolin e ministrit te jashtem te oborit te Saliut dhe ky e ka garantuar per zgjedhje te lira dhe te ndershme.

smiley

ej ... juve me flamur te jashtem. lejini mer ti zgjidhin vet punet kto...

Shhhhhh po flet Vilajet Qyrku te Klani. 

Sa vend i bekuar qe jemi.cdo jave nje ngjarje re.adrenalina ne top nonstop.

Do ju lene me pasoja n'krevat gjithe keto ulje-ngritje tensioni dhe do detyroheni te merrni hapje. Apo ju mjafton Xhozi kur kercenon me kapje per zhelesh? smiley

jo mer, zonja JO eshte eksituese kur thot "t kap prej zhelesh". Tregon uri , padurim .Pak e dhunshme ne stil por pak SM ne krevat eshte si erzat ne gjelle smiley

PS:xhib, shif ket shoqen tate ke Opinion mer.Gjynaf qe gjithe ate pasion ta djegi ne politke. po merr pamjen e Jozit gradualisht smiley

Dominatrix Jozi me cizme deri te kofshet siper e kamzhik.  "Garda kapeni at deputetin aty e xerreni jasht!"

ka lexu 50 hijet smiley

Peshku te beje gati sondazhin 

Kualicioni i majte

Kualicioni i djathte

Nuk votoj 

vote e bardhe /e pavlefshme

 

Ke fillu ti japesh urdhra peshkut mer shejtan? Sje te grup seksioni Ps-se ktu smiley

Akoma nuk e kam kuptu pse ajo Shtylla dha doreheqen smiley

Tani e kuptova pse e dhane dorheqjen.. po nuk ja u themsmiley

Ore rendesi ka qe u qetesove ti pa ne ja kemi marre doren smiley

Kush u qetesu ore? Prit kur tja plasi mbas 10 minutash "Obobo Humbemmmm" smiley Pastaj mbas 5 minutash "Mbaroi ajo pune, jugu eshte me ne fitore" pastaj mbas 5 minutash "Moooooooooossss na e moren kqz-ne, sbohet ky vend do marr valixhet do iki" smiley

smiley

Per hatrin tend, te premtoj qe do te votoj Koalicioni i Majte. smiley S'dua te kem gje ne ndergjegje.

Sondazhi ne peshku per mua ka vlere si e mendon mileti ketu.. nuk ka te beje me rezultatin e 23 qershorit qe eshte pa dyshim fitore e se majtes.. keshtu qe ti duhet e votosh Kualicioni i djathtesmiley

Ca pytjesh bo dhe ti! 

Filja voto PS, Bradi LSI, hunter normalisht partine komuniste. Vota ime dihet qe do shkoje per PD, mbase edhe per FRD nese ma mbush menjen Lizandri, po duhet te iki te votoje qe ne 7 ne ven tim, se ne 7:10 shko e voto ai shoku im per mu...

Kush eshte Filja..?

karakter i vjeter folklorik. kenga eshte si vijon:

Aferim te qofte, Mehmet i Dusharit,

Vrave File Zykon ne mes te pazarit

Kete e di, thashe se mos qe ndonje file ketu..smiley

Olso kjo kenga qeka edhe per Artin qe do change-oje boten bashke me Liken smiley

Ouuu, edhe Arti pragmatist?! S'e kisha vene re. Pershendesim edhe Artin pra. smiley

Qe athere i kendohej Metes? Qe kur ishte kryetar i FRESSHit qe tani proteston kunder Kacit te Zi? smiley

Ja dhe kamikazja e rradhes e partise, dha doreheqjen, per te justifikuar doreheqjen e Bibes dje si te moralshme.

Shih se c'thote pateku smiley

Tani si te ta shpjegoje une ty: xhaxhi Iliri eshte nje hajdut, ai nuk mendon si politikan per te permiresuar mireqenjen e pergjitheshme te qytetareve te vendit ku jeton nepermjet alternatives se forces politike qe perfaqeson, por mendon vetem per pasurimin e padrjete te familjes se tij dhe te gjithe atyre qe i vijne nga mbrapa per ndonje kothere

 

Patek, ju e cilesuat si moot Liken ne fillim , me pas kur ai u fut ne koalicjon i hodhet pak sheqer "atij" mootit dhe e hengret me lezet, gjithe qejf....Ju shijoi mor ju shijoi smiley ,nuk qe moot thate, u gabuam por ishte revani....Tani qe iku po e cilesoni serisht ne moot duke harruar qe para pak muajsh kishit perlyer turinjte....Po kunterboni dynjane se late nam, jeni kthyer krejt ne parti(mooti) fekalesh! smiley

Arto...me vjen shume keq qe do ta dhjes icik. Ato fjale si kam thene une por shoku jot i armeve Kuazimondo. Pra ate mutin aty jeni duke e lepi fuqishem ju. Jeni kthy ne parti muti e fekalesh o Art smiley

Me vjen keq por une jam pa parti, pse patjeter meqe po ju cilesoj mootin qe hengret juve duhet te jem i majte? smiley ....Megjithate te majtet e hengren ate moot gjithashtu, une e cilesova kete ne temen e aleanaces se PS&LSI....Tani ceshtja eshte qe te majtet sapo ngjyen turinjte por ju u ngopet per 4vite resht me ate moot i cili me perpara e quajtet revani por sa u porosit ne pjaten e te majteve filluat...Shih, shih te majtet po hane moot!.. smiley

smiley

Gjergjo,

Kot me te pyte ti pse po qesh? vetem ke ngjy turinjte apo me qe do hash per te pakten 4 vjet? Jo se kshu pa koment nuk kuptohet mire.

Arto. Ka i gje te bukur ne ket mes. Futja e turinjve ne mut nenkupton kur e ha sa krahu dhe ngel pa pushtet. Sala ishte ne maje te kalit 8 vjet dhe Iliri revani quhej. Ketyre te Ps-se (meqe ti sqeke Ps-ist smiley ) do i ngeli muti ne goje se skane per te ardh ne pushtet. Ketu eshte diferenca. Iliri del me 8 deputete nga ju dhe kalon prape djathtas smiley

Patek: Se kape fare fillin e asj qe u shpreha(ose po perpiqesh ti devijosh thelbit te ceshtjes) smiley ..Eshte futja e turinjeve ne ate qe deri dje e cilesoje ne moot per te qendruar ne pushtet...Pra per mbijetese, per hir te pushtet do hame dhe jashteqitjet. Te jap nje shembull te kundert, SYRIZA ne Greqi e cila i refuzoi disa here jashteqitjet dhe i qendroi deri ne fund ideologjise se vete...Kjo sinteza moot-revani eshte me te vertete tragjikomike.

Sa per Berishen, jam me se i bindur qe mooti pr te eshte aperitif, ai shte gati te therrase divizjonet e ushtrise serbe ne mbrojte te pushtetit te vet (se ushtrine tone paka a shume e shpartalloi krejt)

Mbetem me pa durim per te pare dorheqjen e rradhes.smiley

Roni...sic te paralajmerova dje....amerikanet qe ti i ke aq qef e moren me shpulla fort Ramen sot. Aman mer burre ngeli duke me dal llafi si su gabova njehere. Cju gjeti belaja mer Rono smiley

 besojmë se ka argument te fortë ligjor, për mënyrën si ka votuar Parlamenti.

Moore sot ne konference shtypi.

Meqe e solle ket fraze ketu, kot me te pyetsmileyi e ke kuptuar ti?  

Nuk ka vend per interpretim ktu shoku, as metafora, as nenkuptime, as analogjira koti, e ke te zeze ne te bardhe plasi syte.

Po tani trashesine e mendimit tend une nuk mund ta pranoj. Ndoshta dhe sigurisht grupi Pateks po. Por per ta perfunduar ate qe nisa eshte shume e qarte qe dipllomati amerikan eshte i shqetesuar per situaten dhe prandaj theksoi se besojmë se ka argument te fortë ligjor, për mënyrën (e gabuar ose jo ligjore)si ka votuar Parlamenti.

O Timi megjithmen je kaq i trashe mer burre? Moori shkrete u shpreh i sigurte qe robt do lexonin mes rreshtave deklaraten e tij po ti me duket se je me faze te avancume deluzionale smiley

O Pateksa me hiqni nje kuriozitet: si e keni orarin e turnit te PPU-ja cdo 2 ore, cdo 3 ore apo me shume? Sa veta jeni te angazhuar gjithsej dhe si paguheni me page orare apo kundrejt kenaqesive orale? 

Timo. Ka lezet kur pi kafe robi duke pa kuqalashet si perpeliten. Po pse je kaq i merzit mo xhan? Ju dje po thonit qe ka ardh amerikani tja mbledhi Sales smiley

Hiqju kti zhapiku o burr mos u mer fare.

Dhe qe ta kuptosh qe je i trashe smiley (megjithese si do e kuptoj i trashi qe nuk mbush) ja ku e ke te perkthyer akoma me mire citatin e dipllomatit amerikane ne konferencen e shtypit ssot ne mengjez:

“Ne diskutuam gjatë takimeve zhvillimet e ndodhura në parlament në hënën. Sikurse e ka bërë të qartë ambasada jonë, ne dallojmë disa shqetësime lidhur me ndryshimin e balancave për formimin e KQZ-së. Besojmë se ka një argument të fortë ligjor, që vë në pikëpyetje mënyrën se si ka votuar Parlamenti.

Mire mire po e degjove si tha ai? Mos e rrifni Kacin tha. Si ka mundesi? Kjo qeverisje kriminale po vjedh zgjedhjet kurse Usa ka hallin e Kacit smiley Moore tha mos beni derr derr shume po pranoni rezultatin e zgjedhjeve dhe plotesoni vendet bosh ne Kqz. Pritshmerite e juaja qe Sala u prish me amerikant iken per lesh. Tani mblidhni veten dhe pergatituni per zgjedhje se me cpo shoh une skeni bythe ti hyni zgjedhjeve dhe skeni per te zevendesu vendet e qelibareve. 8 vjet u bete ne opozite. Sbesoj ta keni problem ta hani edhe i 4 vjecar smiley Shnet Timo ene mos u merzit. Amerika eshte me ju smiley

qe ne i tjeter

Kemi bindjen që cdo individ dhe institucion do zgjidhet në mënyrë profesionale me zgjedhjet dhe nëse ka cështje ligjore ato duhet të cohen në gjyktaë.

Deion lene mo se ja thyu brinjet Rames. Eshte mbyll te selia Ps-se po qan. Doli dhe ky i Osbe-se dhe thote qe te propozojne dy anetaret per Kqz se ka vendos qe mos i zevendesoje qelibaret piktori smiley

Lene mer Ramen se i fut i vize dhe i rregullo gjonat, shkoni kontrolloni Zuzune se mos ka pre damaret i shkreti.

prit prit 

Jonathan Moore ka shprehur shqetësim edhe mbi atë që ai e quajti ‘presion mbi deputetin Kastriot Islami’, si rrjedhojë e votimit të tij në Kuvendin e Shqipërisë. Sipas zyrtarit amerikan, parimet demokratike kërkojnë jo vetëm zgjedhje demokratike por dhe që njerëzit të bëjnë zgjedhjen e tyre të lirë. 

Jemi të shqetësuar dhe të zhgënjyer se ka pasur presion në shtëpinë e anëtarit të Parlamentit. Duke ushtruar jo vetëm presion politik, por dhe ndaj familjes së tij", tha Moore.

Ku e kam ate kuazimondon qe uleriste dje se kane ardhur amerikant tja mbledhin Sales smiley Nga humbja ne humbje piktori. Te shterngoje fort Ilirin se amerika i la shendene smiley

Lene mer se me myti Roni ne privat per kte punen e amerikaneve ka nje vit. 

Mos ja vi re Ronit. Eshte ftof icik po do i kaloje mbas zgjedhjeve smiley

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John L. Withers II, dha një intervistë për gazetën “Shqip” ku analizon me gjuhë aspak diplomatike situatën aktuale në Shqipëri, si një pikë vendimtare për të ardhmen e vendit. 

”Shqipëria”, thotë ai, “më 23 qershor do të përcaktojë nëse do të ecë drejt demokracisë apo drejt diktaturës. Berisha bëri një “grusht shteti administrativ” në zëvendësimin e anëtarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të hënën dhe shqiptarët janë ata që duhet të garantojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme më 23 qershor, më shumë se sa vëzhguesit ndërkombëtarë”. 

Manipulimi i zgjedhjeve është një shqetësim real dhe i bazuar pasi sipas ish-ambasadorit, Berisha ka emëruar dhelprat e tij besnike si roje te koteci i zgjedhjeve. 

Na sill edhe noi interviste te Mariza Linos smiley

Amani mor ca thote Jay-Z se jemi ne krize egzistenciale mor amani.

Po mire o grupi Pateks meqe nuk do ish ambasadorin Withers po te jap ambasadorin aktual :

 

Question: Mr. Ambassador, is it fair to say that the DP has crossed the red line by changing the rules of the game as you mentioned right now? And this change, will it damage the upcoming election, how do you see this development?

Ambassador Arvizu: They haven’t done it yet, have they?

Question: They will try to do that.

Ambassador Arvizu: I don’t think anyone wants a decision or action that is going to put Albania on a collision course with the U.S. and the international community; because the goal here, the objective is a free and fair elections. It is all about the process, it is not about the outcome. Thank you very much.

Besoj se ndonjeri nga grupi juaj do te dije sado pak anglisht per ta kuptuar se cfare thote qeveria amerikane. Por nese nuk dini me thoni se jua shqiperoje me kenaqesi.

O "anglezo" merru me deklaraten e Moorit sot or bir. 18 prill data. Apo ke qef te lexosh vetem ato qe te pelqejne ty? Qeke si puna gomarit qe e ha ujku ene i duket vetja ne enderr. Rri e perkedhel veten me deklaratat e Withersit smiley Sot u pa qarte qe amerikant nuk deklarun asnje bombe dhe asnje perplasje me Salen. Perkundrazi jo vetem aq por edhe u ZHGENJYEN shume qe keni kercenu Kacin ahahahahhahaa

Edi, me amerikant neper kame,druj se s'asht i zoti me hedh vickla.Frike kam, se ket punen e komisionerve,do i'a kane shti n'vesh vete kta. smiley

Moore ne 10 te mjesit: 

Besojmë se ka një argument të fortë ligjor, që vë në pikëpyetje mënyrën se si ka votuar Parlamenti. E megjithatë në duam që KQZ-ja të funksionojë dhe nëse kjo nuk ndodh zgjedhjet nuk mund të zhvillohen me 23 Qershor

Patozi ne 12 te drekes: 

Çfarëdo vendimi që të marrë Rama, zgjedhjet do të mbahen, sepse ato janë e drejta kushtetuese e shqiptarëve

smileysmiley

Iku edhe anetari i trete i Kqz-se. Qelibar paskan qene te gjithe smiley

e megjithate zgjedhjet do behen, e ka konfirmu patozi smiley

e ka thone patozi, do bohen zgjedhjet se s'bo smiley

 Prandaj ja kishte futur kenges n'Parlament me dy mikrofona kietarja?  smiley Patozin e kane si Orakullin e Delfit dmth

 

ka dal per inspektim ke do coje per lesh te parin smiley

O Pateko po car boni o burre se keni fillu me deformu edhe fjalet e robve. Pashi Zotin mos luni me amerikonet se do ju digjet byça. 

Ndonëse dallojme disa shqetësime për balancën e formimit të KQZ, besojmë se nuk ka argument te fortë ligjor, për mënyrën si ka votuar Parlamenti

A e ma men ate vjershen ti :

Per nje "nuk" qe ti s'e ve
Fjala rri behet IK
C'ben keshtu more Tephik
A i thuhet Sales IK?

Pooooooooooooooooooo!

Lizandro. Thashe gje une qe ka thene ai qe ka argument te forte ligjor? Lexo mire lart. Une vetem qava hallin mos rrafin Kacin se merzitet Moori smiley

Jo po i fute nje te kercyme te "Wind of change" me t'futme duresh atij me siper, qe ra viktime e perkthimit me ate pa xham te gazetarve tane. Ai nuk ka faj se e ka lexu neper gazeta online ashtu, po ti qe e dishe fort mire e prape se prape mushe duret, do shpallesh fajtor smiley

Sa per Kacin m'fal qe po te them po m'duket se doli e kunderta e asaj qe i thoje Ronit dje. Ky ishte grusht ballit per qeverine (qe voto ne menyre anti-ligjore ne parlament) dhe coke per opoziten qe desh me i more karten e votimit Kacit.

 

Mos i bini ne qafe njerzve qe 1.sdine anglisht 2. Sdine shqip. Teoria moderne e empatise e elaboruar nga sarah barber thote qe duhet ti pranojme njerezit sic jane. Nejse dhe amerikant skan sh rendesi se kta qyrrsat e pd njesoj do i humbin zgjedhjet e ska dreq qe i shpeto. Le ca bojn terr terr kot si llafazone te kafja lagjes

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).