Pika mbi i

Me Lizandrin kisha deshire te takohesha patjeter, dhe ditet po iknin. Me kish shkruar ne kompjuter se punonte si Risk Manager, ne nje firme investimesh. I vajta tek puna, dhe po komunikonim me telefon. I thashe se jam me 1 çante shpine, per te me njohur. As une nuk e njihja. Disa punonjes hynin e dilnin. Kur shoh nje çun me telefon ne dore, qe doli dhe po shihte dhe ai njerzit. S'mu duk si shqiptar. per nje moment mendova se mos ishte ndonje i huaj, dukej si fytyr europiani, i pa vrare, simpatik, apo s'kish lene dhe nje mjeker te vogel me nje prerje alla kinezçe, mu kujtu Ho Shi Mini i Vietnamit. Edhe ai po shihte nga mua, dhe s'po vendoste dot si duket. Kushedi si ju duka. Per te mos ta lene ne dyshim, i rashe numrit, por akoma pa çuar numrin ai u afrua.

- Pjer - foli ai gjysem i sigurt.

- Po, Lizandri, - dhe u takuam. Vendosem te gjenim ndonje vend te uleshim. Me pyeti per te ngrene se ate vete e kish marre uria, i thashe se kisha ngrene, e falenderova dhe shkuam tek nje lokal aty. Ai morri per te ngrene, ndersa une preferova nje uje me gaz. Ishte nje uje kosove, i lehte.

I thash per ndonje koalicion te mundshem me AKZ. Tha se nuk do ishte keq, por kish pershtypjen se ata mund te bashkoheshin me PS. Kishin ne plan se mase benin ndonje koalicion me partine e Te Dretave te Njeriut.

- ç'ne me keta, keta jane parti e vogel, -shpreha habi.

- Vertet Pjero, biles nuk kemi ndonje pikpamje te perbashket politike, po na intereson mbrojtja e votes sone, dhe ata kane perfaqesuesit e tyre ne çdo qender votimi .... - dhe po me shpjegonte veshtersite qe dy partite kryesore iu kishin krijuar partive te reja e te vogla, dhe konfiguracionet e mundeshme qe mund te krijoheshin ne te ardhmen. Po e ndigjoja me vemendje dhe çoku beja ndonje nderhyrje. Fliste qete dhe rrjedhshem.

- Po keshtu si po m'shpjegon situaten ti, me llogaritje matematikore, sikur nuk i merr parasysh ndjenjat e njerzeve, situata e votimeve mund te ndryshoje edhe ne momentin e fundit, nje deklarate dhe zemrat e njerzeve mund te ndryshojne.

- Pjer, - fshiu buzet Lizandri- ketu nuk ka idealizma, nuk ka prekje zemrash, ketu ka vetem prekje xhepi, interesa materiale, njerzit nuk shohin llafet, por presin ç'a do u japesh, njerzit sot udhehiqen nga interesi i tyre personal, nuk do t'ia dijne shume per llafet e bukura, iku ajo kohe, jane bere me praktike njerzit ketu.

- Kam mendimin dhe e kam ne planet e mia, me ate parti qe do t'komunikoj, ti sugjeroj qe .... - " kryeminister te zgjidhet nje grua" mendova, por per nje moment ngeca, ngaqe e pashe se biseda sikur morri formen e nje zyrtari, dhe vendosa ta thjeshtoj, - qe e , e ke pare psh Edi Ramen, pse shum njerez nuk e duan, sepse mendojne se ai do te behet kryeminister dhe ky mendim sikur i bezdis njerzit, prandaj do ishte mire qe Bamiri ta deklaroje kur ben ato takimet me median apo popullin, se si kryeminister te Shqiperise do te preferente nje grua, kjo do te sillte automatikisht nje pjese te votave te grave, 20% te tyre e ndoshta 10% te totalit.

- Pjer , Bamiri dhe vete ne kryesia e FRD, kemi vendosur te respektojme ate 30% qe eshte vene edhe nga EU, dhe po te vesh re , ne jemi e vetmja parti ne rang kombetar ku si ne kryesi si ne baze kemi afro 30% te perfaqesuesve femra. Keshtu qe nuk besoj se do ngelte kjo pune tek puna e deklarates, njerzit qe kane sy, shohin qe ne jemi e vetmja parti qe kemi ne gjirin tone me shume femra se çdo parti, - dhe me permendi numrat me % afersisht qe kishin PD e PS, ne Parlament dhe ne kryesite e tyre.

- Sidoqofte une mendoj se kjo ju ndihmon, populli eshte merzitur me kete politike cubash, nje ndryshim si kjo qe them une, nje deklarate, nje siguri te populli, ndryshon mendjen dhe zemrat e votuesit.

- Te kishte ngelur çeshtja tek deklaratat o Pjer, e e megjithse nuk e di, une nuk jam ne mendjen e Bamirit.

I fola per koalicionin e ngjalava dhe shpreha mendimin tim se tek PS do te kishte shum rrjedhje votash, si dhe ne popull, dhe se keto vota do ti shkonin PD. Lizandri ishte i mendimit se PD ishte fosilizuar.

- Berisha eshte karte politike e djegur tashme, - fshiu duart me peceten e letres ai, sikur donte te thonte se mbaroi kjo pune.

- Ti e di qe une dhe 3-4 shoke te emigracionit, qe ti mund ta kesh nigjuar tek Peshku, kemi deshire te bejme diçka per Shqiperine, ashtu si dhe ti, e une kam bere nje platforme apo kam hedhur ca ide qe doja ti konsultoja me ju si parti, - nxitova qe te nxjerr fletoret time, dhe e hapa direkt, - keto pika, dikur kisha deshire ti konsultoja me PS por ata as me afruan dhe as mu dha mundesia t'ua shpreh.

- E he, e , po, - hodhi syte mbi pikat Lizandri.

- Pika e pare, qe per mua eshte pike nevralgjike e kombit tone, eshte kthimi i lekeve te firmave piramidale popullit, kuptohet jo menjehere por me 4 keste, kesti i pare e i dyte jepet 25% leke dhe 25% letra me vlere, brenda 1-2 vitesh, dhe kesti i trete e katert jepet me vone pas 2-3 vjetesh apo 4, po 25% leke dhe 25% bono.

- Po sikur jan dhene leket, nja 50% ne mos gaboj.

- 50% jane dhene ato te "Popullit" dhe "Xhaferit" , ndersa nga firmat e tjera jane shperndare 8% , 10% ,

- Joo, s'ka mundesi, une di qe njerzit kane marre me shume.

- Jo pra, ja une psh kam marre nga "Gjallica" nja 2% e ca, nga "Vefa" nja 11% a diçka e tille, se nuk e mbaj mend.

- Por jo o Pjer, njerzit aty kan marre me shume seç kan futur, fut 1 e merr 3, ku ka llogjike, pastaj edhe sikur njerzit te ken marre 10% , nga 300% qe kan fituar, i bie te kene marre diçka.

- Mund te kene perfituar nje pjese e vogel, por pjesa me e madhe e njerzeve u dogjen, se firmat u mbyllen ne pikun e futjes me te madhe te pareve dhe njerzeve ne ato firma.

- Ato skema ishin mashtruese, ishin nje lavatriçe per te pastruar paret.

- Jo te gjitha Lizander, pjesa me e madhe e popullit kishte aty djersen e vet, kursimet nga emigracioni, dhe njerzit kane te drejte te kerkojne paret e tyre.

- Po ç'pare o Pjer, ajo ishte nje marrdhenie ndermjet individit dhe firmes, ç'pune ka shteti ketu, si mund te me marresh ti mua tani leke nga mua dhe t'ia japesh atij tjetrit, taksat e mia qe punoj t'ia japesh atij qe donte te pasurohej meiher, fut 1 pul sot e neser bohet lope, po jo o Pjer.

- Une nuk thashe te marrim taksat e popullit dhe te paguajme kreditoret, keta qe humben, ka menyra te shumta per kthimin e parave, nga obligacionet e shumta, nga burime te brendeshme.

- O Pjer, se une kam bere shkolle per kete pune, per ekonomi, dhe duhet te dish se fitimi i njerit eshte humbje per tjetrin, - levizi duar ai njeren poshte e tjetren lart, duke e shoqeruar figurativisht kete skeme.

-Kete e kam thene dhe une para shum vitesh tek VQ, e ke lexuar VQ, - perfitova nga rasti ta pyes.

- Jo nuk e kam lexuar, por kjo nuk e ndryshon thelbin, ka rregulla financiare, rregulla matematikore qe nuk mund te te lejojne qe 2+2 te bejne 5 .

- Natyrisht, - e pashe qe biseda po futej ne veshtersi, mu kujtua Ylli, ekonomisti i KQ te PPSH apo me sakte i E.Hoxhes, te cilin ma kish prezantuar tek Bibloteka Qendrore, Ligori, ne kohen e Buall Mavrise si President, " Ky eshte ai mavria qe pregatiste ter materialet per planet 5 vjeçare, dhe ia jepte E.Hoxhes, shih si eshte katandis", me pat thene Ligori (Grigor Zaharia), gje qe me kish intriguar ta testoja ate ekonomist. Me prezantoi Ligori, dhe fillova muhabetin me Yllin, ekonomistin e socializmit, ai nuk e dinte qe une po e testoja, dhe aty kuptova se ai ishte shabllon, per ate ekzistonin formulat e gateshme matematikore, por jo se si te investohej nepermjet aseteve, kambialeve, riblerjes se produktit, obligacioneve te ndryshme, nje sere burimeve te brendeshme siç quheshin. Ai ishte i nje shkolle shum te vjeter. Megjithate vazhdova biseden me Lizandrin, - natyrisht, po ne mund tu japim njerzeve kestin e pare nga regjistrimi i nje pjese te aseteve kombetare qe kemi, apo nga regjistrimi i paketave te CO2 ....

- Po kush do i bleje keto paketa te CO2 , arka e shtetit eshte bosh, firmat ndodhen ne veshtirsi, kush eshte i gatshem sot ti bleje, askush, ky muhabet osht i mbyllur Pjero .

- Po si eshte i mbyllur, se s'do ti, e realizoj une kete pune.

- Si, se po me çudit.

- Po keto mund te riblejne vetveten, sakrifikon nje 50% te tyre, mjafton te fillosh ti regjistrosh ne Burse nje here, se pastaj me shit-blerjet qe behen aty, gjenerojne vet para ato.

- Po ç'a thu o Pjero, une kam mbaruar per Risk Manager ....., - vazhdonte e fliste ai, dhe po me vinte keq qe kish mesuar ca gjera shabllone, i kish marre kallp dhe jo ne menyre krijuese ato mesime ne France. Nuk doja qe biseda te futej ne kete ngecje. Do te doja ti flisja me shume per te fshehtat e Burses, apo per investimet nepermjet obligacioneve te CO2 apo titujve te tjere, por ishte e kote. Me erdhi keq qe nuk kish lexuar VQ se do kish ardhur ne takim me i pregatitur. Ndoshta ai kujtonte se ne shkolle mesohej gjithshka, vertet, te hapej nje dritare por jo te gjitha dritaret, dhe kjo pikerisht, dritarja qe me ish hapur mua i mungonte atij. Ai vuri re oren, sikur donte te thonte se kjo pike mbaroi. Kalova menjehere tek pika e dyte.

- Siç e di, shum familje shqiptare, po kalojne drama te tyre, nje krize, dhe nje mosperputhje me femijet e tyre, ka shum femije, adoleshete doja te thoja qe jane kryeneç, mosbindes ndaj prindit, apo po ndjekin nje rruge te gabuar me droge, vjedhje, dhe kam menduar se ketyre prinderve iu duhet dhene prioritet, duhen ndihmuar, e ne kete rast kam menduar ringritjen e shkollave te riedukimit per keta adoleshente.

- Pjer, piksepari duhet te rregullojme kushtet per keta femije, pastaj te kalojme tek keto qendra riedukimi.

- E kam edhe ate pike por vjen me diç me poshte.

- Ne rregull por keshtu si i paske renditur ti, kur ne fillim vikan keto si bombe, - u mundua ai te buzeqeshte.

- Po une i kam hedhur keto keshtu, e kam menduar se me ndonje konsultim me ndonje parti, si me juve psh, do t'kete vend edhe per rregullim, e nese do t'dalim para medias ne nje takim publik, ju keni te drejten te kundershtoni ndonje pike, dhe kjo veç do ti rriste vlerat nje takimi, nje ballafaqimi me keto pika, do ishte mire edhe per juve edhe per ne, - dhe kisha parasysh 3-4 vetat qe kisha angazhuar per kete levizje.

Sapo doja te thoja piken 3, ate per kompesimin e femijve nga mosha 0 deri ne 21 vjeç dhe kompesimin per nenat shtatzene nga 1 muajshi deri tek 9 muajshi, kur Lizandri levizi nga vendi.

- Pjero une e shof qe paskeni shum pika, por me duhet te shkoj perseri ne pune se kaq e kemi pushimin.

- Po mire se nuk dua te pengoj, ndoshta takohemi ndonje dite tjeter, ose lidhemi nepermjet internetit, - u çova si i lodhur pa nisur mire puna. Isha gjith shpresa dhe enderra , por kjo bisede me Lisandrin, mu duk si nje mur kinez. Mendova se mos do ishte me mire qe tezat dhe idete, ti konsultosh me mire me nje diktator, se diktatoret te pakten, per te marre lavde per veten e tyre, te japin mundesine qe ti te vesh ne zbatim projektet e tua. Apo ta beja dhe nje perpjekje me keta opozitare. Mu kujtua AKZ, por s'kisha as dy dite per tu nisur, s'premtonte koha. Por po sikur te ndodhte e njejta gje si me Lisandrin, se ne fakt te gjitha keto grupet/partite opozitare, para zgjedhjeve, jane me te çorientuara se partia ne pushtet qe i ka te tera mjetet dhe eshte me e qete. Ndoshta diktatori, mund te ndigjonte, ishte interesi i tij, i Shqiperise dhe i imi. Kisha ngelur, si peshku pa uje. Megjithate i kisha marre masat, jo me kot kisha planifikuar te shkoja me leje te zakonshme ne maj ne Albanie.

Mbasdite apo nga darka, gjeja mundesine te bisedoja edhe me komshinj te ndryshem rreth situates politike ne vend. Rreth akrobacise politike te ngjalave, njeri kishte opsionin e tij.

- Pjero, kjo eshte nje loje, nje skenar i Berishes, ai e dergoi vete Meten tek Rama, qe pas zgjedhjeve, kur Rama te humbi, se do humbi ky, s'ka gjo ne vije ky, PS ta marri Ilir Meta, dhe pirdhet Rama.

- Po Bualli .

- Bualli do rrije dhe 4 vjet te tjera kryeminister, pastaj del ne pension, se vjetersohet.

Ky ishte varianti i 6 qe ndigjoja. 1) Petroja mendonte se PS i fitonte zgjedhjet, dhe PD çorientohej fare. 2) Alidemsi mendonte se Bualli jo vetem qe fitonte por mund te behej edhe mbret po te donte. 3) Bradi, mendonte se PD fitonte, Bualli terhiqej perkohesisht dhe me vone president. (Kjo e Bradit, kish nje handikapt, se nuk e mendonin se mund te ndodhte si me Nanon, nje rifutje ishte e pamundur). 4) Nje komshi mendonte se PS fitonte, riforcohej, dhe ne luften kundra korrupsionit e fuste Meten brenda, duke e shkrire LSI, e duke ia marre antaret. (Me kete gje fitonte pike edhe ne arenen nderkombetare). 5) Nje shok mendonte se kjo behej per te izoluar Buallin, dhe se me fitimin e te majteve, Bualli shkonte ne burg per genocid. (Ky variant mu duk pak me i besueshem per shkak edhe te dosjes qe po i hapej Buallit nga disa majtiste te Internacionales kendej, ku po shenoheshin te tera zullumet e tija) . 6) Nje komshi mendonte (ate qe shkruajta me siper) se, Bualli ne bashkpunim me Meten, do ti mirrnin PS Rames, qe do humbte, sipas tyre.

E deri sa te afroheshin zgjedhjet, kushedi sa skenare do hidheshin ne treg te dala nga kafenete apo gazetat. Hamendesimet ishin nga me te ndryshme, veç dy krokodilat flisnin per fitoren e partise se tyre. Seç kishin nje besim te verber te dy, si Ed Palloshi ashtu dhe Buall Mavria, se do fitonin. Ndeshja sapo kish filluar. Spektatoret, kishin filluar te vinin bastet dhe te hamendesonin lloj-lloj skenaresh.

Para se te nisesha, me erdhen per vizite njerzit e gruas nga fshati, te cilet do ndaheshin me mua. Gjat muhabeteve, pyeta njerin nga ata per situaten politike dhe per koalicionin e ngjalave, PS me LSI. Ai s'dinte gje per kete koalicion.

- Si nuk e ke marr vesh se Meta doli nga qeveria, ter LSI .

- Jo, pse, kur ka dal ky Pjero, s'di gjo.

Me erdhi t'ia fus vetes me grusht. E çuditeshme, gati 20% e fshatit ne ter Shqiperine, apo 10% e popullates se rritur, s'dinin asgje seç kish ndodhur. Punet e bujqesise, vrapimi per te nxjerr buken e gojes, e kishin shkeputur nga realiteti politik, nje pjese te popullates. Keta s'dinin gje, se edhe kur vinte koha e lajmeve, ose nuk i ndigjonin, ishin merzitur, ose i ndigjonin duke bere punet e shtepise dhe muhabete, dhe nuk u hynte asnje fjale ne vesh apo memorje.

Pregatita, valixhen dhe nje karton ku futa ca pije, si konjak dhe fernet. Kuptohet jo vetem per vete por edhe per ndonje shok pune apo ndonje mik belg. Biles nje shishe te vockel, e kisha per nje mik te ri belg, qe bisedonim gjithnje per gjera shkencore dhe intelektuale. Para se te nisesha per Albanie, ai me beri nje verejtje. - Pjer, e di qe ti ke nje te mete.

- Ou, - shpreha habi, - ma thuaj pa merak.

- Ti thua gjithmon te verteten, por ne kete bote, nganjehere nuk eshte e domosdoshme te thuash gjithmon te verteten.

Me kish vene ne mendime kjo verejtje, por ne fund te fundit, nuk kisha bere ndonje kontrate me asnje qeveri, asnje organizate, asnje parti, qe te isha i kufizuar. Biles vete e kufizoja nganjehere veten per disa gjera, per te mos ta thene te gjithen 100%, psh, emrat e komentatorve i kisha ruajtur me fanatizem ne veten time, duke e ditur seç hajvan jane qarqet pran qeverive, apo vete se çfar cmire kane me njeri-tjetrin shqiptaret, disa gjera thelbesore te njerzeve qe une i gjykoja si personale nuk i kisha thene, por, ky mendon keshtu apo ashtu, apo kjo firme, kjo burse fuksionon keshtu e ashtu, mua me duket se nuk ka arsye per te mos u njohur publiku. Nese publiku, nuk eshte i pregatitur te asimiloje e te pertypi te rejat e makro-ekonomise, kjo nuk eshte ndonje mekat, mekati qendron tek ata siper, vendim-marrsit qe nuk hapin driten jeshile.

532 Komente

Pjer, - fshiu buzet Lizandri- ketu nuk ka idealizma,

Ngjan se Lizandri na qenkesh bere si Ponc Pilati, po ne variantin shqiptar keshtu. Pjer, po te tera fjalet ia besove atij ti? Sa gabim! 

ps. shof qe qenka kapitulli 4, paskam humbur perla! 

Ti ke hum shume po sapo fitove ca coka. ku o ajo tepro ku o,

Vetem me coka ti, apo me gjen te vogel dhe... bam. Hajt, jepi pergjigje pjerit per tezat e prillit, pa mua ketu me ke hahaha

mu kujtu Ho Shi Mini i Vietnamit.

 Kishin ne plan se mase benin ndonje koalicion me partine e Te Dretave te Njeriut.

kish mesuar ca gjera shabllone

Ho-Ho-Ho!

Doli doli!!!

Ku eshte ai fytyra e evropianit te pavrare, simpatik, apo s'i vjen zeri tani. Se ngre dhe mure kineze e i le njerezit si peshku pa uje! 

Shume pune te vogla neper duar per tu perqendruar plotesisht dhe per ta studjuar thellesisht shkrimin.... Do ti hedh nje sy nga ora 12 e nates, me qetsi... 

... ai nuk e dinte qe une po e testoja ...

Te shofim kush do ta kaloje testin e te rekomandohet per ...

 

Natyrisht, - e pashe qe biseda po futej ne veshtersi, mu kujtua Ylli, ekonomisti i KQ te PPSH apo me sakte i E.Hoxhes, te cilin ma kish prezantuar tek Bibloteka Qendrore, Ligori, ne kohen e Buall Mavrise si President, " Ky eshte ai mavria qe pregatiste ter materialet per planet 5 vjeçare, dhe ia jepte E.Hoxhes, shih si eshte katandis", me pat thene Ligori (Grigor Zaharia), gje qe me kish intriguar ta testoja ate ekonomist. Me prezantoi Ligori, dhe fillova muhabetin me Yllin, ekonomistin e socializmit, ai nuk e dinte qe une po e testoja, dhe aty kuptova se ai ishte shabllon, per ate ekzistonin formulat e gateshme matematikore, por jo se si te investohej nepermjet aseteve, kambialeve, riblerjes se produktit, obligacioneve te ndryshme, nje sere burimeve te brendeshme siç quheshin. Ai ishte i nje shkolle shum te vjeter. Megjithate vazhdova biseden me Lizandrin, - natyrisht, po ne mund tu japim njerzeve kestin e pare nga regjistrimi i nje pjese te aseteve kombetare qe kemi, apo nga regjistrimi i paketave te CO2

Eh mer Ylli mer Ylli, te kishe lexu icik me shume nuk do kishe ngel te PPSH dhe ti 

Do te doja ti flisja me shume per te fshehtat e Burses, apo per investimet nepermjet obligacioneve te CO2 apo titujve te tjere, por ishte e kote. Me erdhi keq qe nuk kish lexuar VQ se do kish ardhur ne takim me i pregatitur

!!!

po tamam,  te rrofte shkolla e Frances Lizandro.. ske lexuar VQ, je kot fare..smiley   Pjeri te paska dale borxhit.

le pastaj qe spaske kuptuar skemen e obligacioneve  te CO2...smiley

ulu në vënd katër! smiley

Ma more nga dora!

si the ti një ditë, kush vjen i pari sërviret verë smiley

ta boft zoti hallall se me shplodhe*

* mgjse vura re me keqardhje pikat shqetsuese qe kish ngrit Pjeri, jo per here te pare

"- Vertet Pjero, biles nuk kemi ndonje pikpamje te perbashket politike, po na intereson mbrojtja e votes sone, dhe ata kane perfaqesuesit e tyre ne çdo qender votimi .... -"

O ke genjyer Pjerin, o mua. Trego!!

I modh je Pjero; une kam 2 muj qe i kerkoj te prononcohet... gjalle ne bote jo... vickla ketej, vickla andej...

 

Para se te nisesha, me erdhen per vizite njerzit e gruas nga fshati, te cilet do ndaheshin me mua. Gjat muhabeteve, pyeta njerin nga ata per situaten politike dhe per koalicionin e ngjalave, PS me LSI. Ai s'dinte gje per kete koalicion.

- Si nuk e ke marr vesh se Meta doli nga qeveria, ter LSI .

- Jo, pse, kur ka dal ky Pjero, s'di gjo.

Me erdhi t'ia fus vetes me grusht. E çuditeshme, gati 20% e fshatit ne ter Shqiperine, apo 10% e popullates se rritur, s'dinin asgje seç kish ndodhur.

 

Te doli bretku mor Pjer per ate popull, por ata jane kokrra e injoranteve mor Pjer!!!

Pjero kto katunaret e gruse tate nuk qenkan dhe aq keq te informume. Se mu me ka rastis me shku ne ca katune ku akoma dishin Ramiz Aline si president republike!!!

E di Rono, se kam ndigjuar edhe nga shoke te mij qe kane bredhur me shume se une neper Shqiperi. Ka zona qe ishin shkeputur nga pjesa tjeter e Shqiperise. 

Pjer, - fshiu buzet Lizandri- ketu nuk ka idealizma, nuk ka prekje zemrash, ketu ka vetem prekje xhepi, interesa materiale, njerzit nuk shohin llafet, por presin ç'a do u japesh, njerzit sot udhehiqen nga interesi i tyre personal, nuk do t'ia dijne shume per llafet e bukura, iku ajo kohe, jane bere me praktike njerzit ketu.

smiley

Pjer, e paske lene embelsiren per ne fund. kisha nje mendje qe kastile i ke zgjedhur perfaqesuesit e partive keshtu virtualisht dhe i ke shprehur qarte ato qe ne nuk i dinim se cfare mendojne psh kur flasin direkt.

smileysmileysmiley

Doja qe mbyllja te dilte me e bukur dhe me serioze se te tjerat Gaia, te parat ishin diçka me argetuese, ndersa keto dy te fundit diçka me serioze, dhe kjo e fundit me medituese, ku çdo njeri duhet te ngrej pyetjen; Pse vazhdon keshtu rakapjekthi Shqiperia. 

Megjithate i kisha marre masat, jo me kot kisha planifikuar te shkoja me leje te zakonshme ne maj ne Albanie.

Duan s'duan ato idete e tua o Pjer do i degjojne me zor dmth? Mire e ben, mos ju shkeput kesaj pune. 

Mendova se mos do ishte me mire qe tezat dhe idete, ti konsultosh me mire me nje diktator, se diktatoret te pakten, per te marre lavde per veten e tyre, te japin mundesine qe ti te vesh ne zbatim projektet e tua.

Ja ku u pordh dhe demokracia. Ky eshte dhe "sekreti" i Berishes.

Para se te nisesha per Albanie, ai me beri nje verejtje. - Pjer, e di qe ti ke nje te mete.

- Ou, - shpreha habi, - ma thuaj pa merak.

 

modestia eshte tipar   karakteristik joti Pjero... e paske vene ne siklet belgun e shkrete..smiley

E mer pjer mer pjer. Ne 5 dite preke dhe zenitin dhe nadirin. 

"- Sidoqofte une mendoj se kjo ju ndihmon, populli eshte merzitur me kete politike cubash, nje ndryshim si kjo qe them une, nje deklarate, nje siguri te populli, ndryshon mendjen dhe zemrat e votuesit."

Diferenca te thella ne vizion Pjer. Ti i qarte, ai i turbulluar nga kalkulimet pragmatike qe kish shprehur me lart...

jo ndryshimi ësht se Pjeri kujton se dhe Bamja i ka hyr politikës për të mirën e vendit si Pjeri.Po tê jetë se ven një grua të parë(apo njeri tjetër në përgjithsi) ai nuk bën Parti fare. Boll ndejti i dytë pas Nalmatdhimit 

Ore te ishin persembari keta e kishin prit aty ku duhej, ne seli!! Po ta pysin Bamirin rrezik do thote, Lizandri e ka bere me koken e vete... une nuk dija gje...

Frika vella frika...

ndoshta , ndoshta...smiley

E pabesueshme Pjeri i VQ paska futur paret tek firmat piramidale.

- Jo pra, ja une psh kam marre nga "Gjallica" nja 2% e ca, nga "Vefa" nja 11% a diçka e tille, se nuk e mbaj mend.

Pas kësaj do ti ketë hyrë me themel makroekonomisë dhe bursës.

Të 4pjesët ruajnë freskinë e dialogut dhe atmosferën por janë disi ndryshe nga stili i gëzueshëm optimist dhe atmosferës së gjallë e me humor që Pjeri ka përshkruar në udhëtimet e mëparshme. Ndoshta misioni ka qenë tepër serioz e i rëndësishëm.

PS: vihet re një tundim i Pjerit për tu afruar me Nalmatdhimit duke shpresuar tek autokratizmi i tij. Kjo tregon se ky mision paska qenë një zhgënjim i madh për Pjerin.

Më mir ngreje dhe forcoje partinë pastaj shih mundsinë e bashkëpunimit ose futu drejpërdrejt në një parti dhe aty shpalos programin makroekonomik.Po mundsitë duken të pakta askush se vret mëndjen për programet e zhvillimit të qëndrueshëme afatgjatë në Shqipëri e më gjërë.politika mendon për sot me nesër do rendiment të shpejtë.

 

Te ngresh parti, Prizren, duhet te kesh kohe, gje qe me mungon. Pastaj duhet te kesh dhe vullnet per te bere pune partiake qe eshte e bezdishme per mua. Ne vitet 1990 kishim vullnetin dhe deshiren per gjera te tilla, por tani s'kam deshire, ndoshta mosha. 

Pjer, 

Sa faqe eshte programi juaj? A mendon se mund, dhe duhet te mbushni boshllekun politik qe ka nxjerr ne pah Lubonja? Perse nuk e postoni ketu ne peshk, programin tuaj? Fundja ne Shqiperi te gjithe kane minimalisht Pentium II-sha...

Pjer vullnet ndoshta po besoj se ty nuk të mungon.Mosha nuk është pengesë për politikë.Dëshirë tregon se ke; oreksi vjen duke ngrënë...e di ti.

Un them qe ka edhe pjese te 5te. U zhgenjy nga Lizandri, AKZs nuk po ja gjejte onen, Pjeri ra ne menime, i futi nja 2 dopjo dhe mori Bradin ne telefon, tip booty call politike.

Pjer me keqardhje te them se asnje rresht nuk gjej te pershtatur sipas VQ .Vërtetohet kjo me pjesmarrjen si më aktivet e ish ekonomisteve te Kombinatit te Tekstileve Stalin njerzit e Ndritur te sotem e Shefqetet e asaj kohe , që gjejnë veten . Pasojat dihen....Çudi!!! Ndoshta qendron ajo shprehja "thellohu " qe thote z.Roni  . Por nga pervoja e vjeter dimë se keta qe "thelloheshin " ne mesimet e Partise dje kane dale flamurtare sot . Dmth përpjekja Juaj për të paraqitur multipartitakimet  mund ta kishte sjelle kete !

Nuk e di po me keta aktive si plaku shukar me kujtove ate avazin kur ai llogaritari u be Drejtor dhe i thoshte shoferit , majtas -djathtas , qe te mbante drejtim te barazlarguar .

Po rri o llogaritar ..i tha shoferi .. Kjo qe bo ti osht njisoj si me te ra une ke Brryli kur bo llogarite smiley

Po rri o llogaritar ..i tha shoferi .. Kjo qe bo ti osht njisoj si me te ra une ke Brryli kur bo llogaritesmiley

Shprehu me qarte Idriso, tek kush pasazh sheh devijime, te te pergjigjem. Per çfar e ke fjalen. 

Mjeshtri nuk mesohet ! Atij i mjafton nje "sinjal " aq me teper nje personalitet si JU qe nuk jeni objekt kritike por me teper IDESH , qe nuk duhen  cfrytezuar nga lloj lloj xherahesh ekonomiste

Kisha ngelur, si peshku pa uje. Megjithate i kisha marre masat, jo me kot kisha planifikuar te shkoja me leje te zakonshme ne maj ne Albanie.

 

peshku pa ujesmiley  the Pjero.... me qe ra llafi, po ate muskutjerin e peshkut pa uje, Blendi Salajn, e takove?

Belulo, nuk e takova se nuk kisha kohe.  Desha te pyes, ku del ky tregimi im, se mua s'me del, shyqyr qe jane komentet, qe e klikoj tek to, qe me del kjo tema. 

ne fakt edhe une nuk e po e shoh tregimin Pjero,  (e ka bere lemsh ai Kaviri kete punesmiley)  po kliko  siper te rubrika ''me te rejat'', aty e sigurte qe del..smiley

Belul, ku eshte kjo rubrika "me te rejat" se nuk po e gjej, ne ç'vend te faqes. Nuk e ka bo lemsh Kaviri, por ai truri i kesaj faqeje, ai Penari. 

 Ti thua gjithmon te verteten, por ne kete bote, nganjehere nuk eshte e domosdoshme te thuash gjithmon te verteten. - prandaj, prandaj. 

Lizarnderrrrr. Your turn! Qenke handsome thote Pjeri! Kaq lexova . Te tjerat me vone. Profilin e punes e paske nice. Investments. smiley

Guce hajde se ta vune syrin! Po mos u boj i keq se do i them Shemsies perndryshe. 

Po ti dukesh ndonje cik si I jashtem ? 

Shif mi noj amerikan aty, e na e lej djalin rehat se e kemi te kaparosur e me trashegimtar... Pupupu si jeni bo ju ju, femrat e sotme! smiley

Po ti pse i prish pune djalit? smiley

Djalin e kemi te mbare ne, s'merret me kshu gjojnash. smiley

Per keq te shkon mendja dhe Ty. Po pse mi? M'la truri te shkoj ne Shqiperi. Dhe God Dora vete t'thote - ec se ta shtroj une me flori. Une I them sdu. smiley

E mi, edhe dhelpra ashtu tha smiley

Po se mos e ke pa dhelpren ti, qe flet me kaq siguri. Kot kjo. Ku u bere konfjuze ti njehere ? Se thashe profil Pune investments apo handsome? Pa he tell me smiley

Si i hujshem dukem dhe une smiley Ashtu si Gucja dhe une emigrant kam qene per shume kohe 

Se mos e le te bjere rasti ne toke ti.

Po ti u bere xheloze per Firaunin mi? Ik se o i vogel ai nuk bo per ty. Ti u plake tashme!

Duhet patjeter ta lexosh te gjithen se pastaj ben komente si ke treshi. Te keshilloj te lexoshe en ca komente si te kesaj te poshtres Nohise (Ana H) qe te kuptosh frymen e temes.

O Pjer, jane zene shtigjet, i kane zene te tjeret , i dine me mire se ty ata, ato pune, jane te rrahur (dhe rrihen) me vaj e uthull ata, , dmth jane  all ready te marinuar stazhonuar Ske shance te kuptojne ata ty, me ide dhe pika stadegjike  per zhvillim ect! At te degjojne ty ne qoftese ke ndonje Valixhe me para! Ke euro dollare me vete ne Cante  ose ne Banke? Kuptohet aq para sa te mbulosh ato vizionet e medha qe ke ti ne shpirt! Dmth je gje in vestitor ti ? Provo ti thuash dhe ke per te pare se si do te luten! smiley Dhe jo se e kane per te miren e ndryshimeve jo, ata kane nje mendje te cuditsheme se te nxjerrin ndonje gje per veten e tyre! 

Shumë dyshime po hidhen këto kohët e fundit si mbi Pjerin, si mbi mua që pata fatin, kënaqësinë dhe...mos ma merrni për mburrje...krenarinë që kontribuova sado pak për publikimin e kësaj mini-"LUFTA DHE PAQJA"-shqiptare.

Sepse kjo është Lufta e Pjerit për të dhënë kontributin e tij sado modest për një Shqipëri moderne europiane, dhe Paqja që do gjejë vendi ynë kur të hyjë në Europë si e barabartë me gjithë vendet e tjera dhe jo si halabake, si Laraska Spitullaqe.

Sa për dyshimet që hidhen këto nuk janë aspak të reja. Unë megjithëse jam vetëm një simpatizant i vogël i PD-së së Madhe, sërish nuk influencohem aspak por di të ruaj distancë të baraslarguar nga idetë e mira që vijnë nga cilido drejtim, edhe pse nuk kanë respekt për Ajatollah Sali Berishën.

Urime, Kavir.. apo duhet  t'ju drejtohemi me ju tani, se helbete nderi qe ju ka rene per hise, s'i takon dokujtdo. 

Si të dëshironi. Më quaj edhe Xha Kshiri, s'më ngel hatri hiç kur mos kem njeri.

dhe nga unë urimesmiley

Mor po uroni Pjerin, pa unë postieri isha.

Perpeshkerisht i uruar. 

I pranoj me modestinë time karakteristike. smiley

Te kesh qef sikur nje jave te punosh per qeverine e Pjerit - enderr !! smiley

I mbulon dhe shpenzimet e transportit te Odhisese vete, e? 

po po , edhe trenin per Trieste smiley

Pune te paqme në mendim e ne postim , puna juaj Kavir . Por behet fjale per z.Pjer  jo per cdo shkrus , sindozot yp Xhixhi që janë me tonelata në Mëmëdhmbje  Ai eshte i veçante ne percjelljen e mesazhit duke gershetuar  nje shkrim letrar me problemet e Medhaja te Kohes . Z.Pjer të relakson me mënyrën e të shkruajturit dhe kjo është e njëjta Linjë në të katër prurjet , kuptohet me pëlqimet e mospëlqimet e sejcilit smiley

Ama kur vjen Puna se kush është më aktivi në mesazin që përcjell ai duhet të "thellohet"  para botimit . Ky është në mejtim sepse në emër të tij shumë individ mund ta përdorin shkrimin  si gjoja " ideatorë " dhe parashikues të pasojave të këtyre shkrimeve. z.Pjer ne brendesi eshte tolerant dhe i pranon gjeresisht idete dhe ka gjuhen e tij edhe per kete fenomen .

Të paktën si dhe në prurjet e tjera ftoje të japë një mejtim mëndjeje edhe për këtë

E kisha nje parandjenje qe biseda s'do shkonte mire kur lexova qe Pjeri s'po hante ose pinte pije alkolike, pervec ujit te gazuar, qe edhe paska qene i lehte, ne kete takim. Paskam patur te drejte smiley

z. Pjer, kam nje kerkese - nese mundeni, sigurisht: heren tjeter kur te shkoni (shpresoj shume shpejt) te takoni dy peshq te tjere, spiritus dhe Endrity - mundesisht ne te njejten kohe. Dhe, sigurisht, te na sillni kujtimet e detajuara qe vec ju dini t'i pershkruani aq kendshem.

Po une s'kam pushtet moj gjembace e keqe. Per ca te me takoj mua Pjeri. Une dakort jam me pikat e programit, deri atehere edhe VQ-ne do e kem perfunduar se lexuari se e kam downloduar me torrents, po mundesi per ta ndihmuar me shume nuk do kem. 

Edhe Harasanin qe kisha mik... helbete, ma morri historia smiley 

Pjeri me njerezit e thjeshte takohet. As Alidemsi, as Brad, as Lizandri, as komshinjte nuk jane njerez me pushtet. Une per te mire ta kisha, se ne fakt Pjerin keta te theret mund te mos e kuptojne, por ju te dy si makroekonomista mund te merreni vesh shume mire me njeri-tjetrin.

Mbase Alidemsi eshte rob i thjeshte, po dy te tjeret jane "insiders" 

gjem bace, ku t ka njel kunji mi goc? smiley

Gjithashtu propozoj te takohesh me alidean smiley

Kurse une them te takoje Buall Mavrine, Palloshin e Koklopen.  T'i beje te pendohen e me lot ne sy te luten per t'u bere murgjer te Fese se Re.

Nuk kane guxim ata te takohen, e dine se c'i pret.

Ne qofte se duan te shpetojene shpirtin, kjo eshte e vetmja mundesi. Perndryshe sketerra pa fund i pret.

Ashtu i tha edhe Tunxhi por ai s'e puthi qe s'e puthi.

Po pse guxon te krahasosh Pjerin me Tunxhra ti? Sa profete te rreme ka patur. Po Pjeri nuk eshte nje prej tyre. Ti e paske te detyruar leximin par e mbrapsht te VQ.

Zifti ëëë. 

Le qe dhe atje mbase lu parja. smiley

Thonë që parja atje nuk ekziston fare sepse eshte flori i kulluar, e xhevahire që as syri e mëndja s'i ka parë apo imagjinuar smiley

Tashti po te jene florinjte e xhevairet qe s'i ha as qeni, kush e di c'perdorin per pare atje. Mbase thjesht credit cards.

Ose eshte gjitha nje scam per t'i bo robt te shkojne pa pishman.

BTW sot pashe ne nje billboard te nje kishe: Interested in free trip to Heaven, see details inside. smiley

Master Cards for everything else smiley

s'po hante ose pinte pije alkolike...smiley Lexoje z . Kavir se ç'të bën keqmirkuptimi z .Pjer

E ç'te ben Prilli qe lulzon / s'ta ben as hasmi qe te shijon  ..ka qene nje kenge e vjeter ne Vronomero smiley

Do ha mushtin dhe do pi mishin! smiley

Vec ti s'e paske marre vesh qe ishin dy gjera te ndryshme. Po me cudit se ti zakonisht s'ben te tilla gabime.

OK, s'qenke i vetem.

Zakon i njohur ky i shqipos .Nuk prano kurre qe dhe ja fut nganjehere ...

"Kujt do me i tregu ti  si shkruhet "  . Na ty te kemi si cfurk gjithe kohen dhe s'themi gje megjithse paraqitesh si Gjemb smiley

Nxitohet edhe në numërim dreqi. Nejse, vazhdojmë me rendin e ditës. smiley

Ah shqipe shqipe

Pjer, e gjen kollaj temën tek "Debate të zjarrta". 

Ca te zjarrta, kjo do kategori me vehte, eksplozive ose thjesht Pjer.

eksplozive ose thjesht Pjer.....smiley ...infinit yjesh ! Pajtohem dhe nuk e di sa veta duhen te behen si numer "dakorti " qe nje admin i nderuar ta vleresoje si BUM dhe ta beje praktike ne nje forme ose tjeter ! Perjashtohen ketu konceptet si veper mauzole - ale !

Këta të peshkut nuk po e nxjerrin tek "Të rejat" ju kërkoni rubrikë më vete.

E keni vënë re që ka patur turlilloj budallëqesh si kryetema dhe asnjë nga temat e Pjerit? Pse? Sepse nuk i kref bishtin as Ajatollah Buall Mavrisë as Edvin Mark Shalgjatit, as Ilir Koklopës. Këtu po nuk pate krahë politikë mbetesh prapa liste si Lipe Shtogu.

Këtu po nuk pate krahë politikë mbetesh prapa liste si Lipe Shtogu.

smiley e hedhim në votë unë jam për "explozive".

nuk besoj se Pjeri do ishte dakort. E ka thënë shumë herë që nuk e ka ndryshuar titullin e librit megjithë tundimin për një titulll "eskpodues" "bombastik". Kapaku duhet të përfaqësojë Brendësinë.

Për librin nqs do kem kohë  mund të paraqes një sintesë për peshkun.Por kapaku dhe formati ishte një katastrofë.

Pregatita, valixhen dhe nje karton ku futa ca pije, si konjak dhe fernet. ...!! 

Je ne rregull ...pershendetje e flm !!

Mendova se mos do ishte me mire qe tezat dhe idete, ti konsultosh me mire me nje diktator, se diktatoret te pakten, per te marre lavde per veten e tyre, te japin mundesine qe ti te vesh ne zbatim projektet e tua.

Mos valle Pjeri po na ben me dije se ne Maj ka ne plan qe tezat dhe idete tja parashtroj Berishes???

Mos valle ky eshte detaji i shumeperfolur i takimit me Bradin (Takimi i se Djeles) te cilin Bradi na siguroj se nuk do ta lexonim ne shkrimin e Pjerit???

Pjerologet c'mendim kane???? 

Jo thjesht një tundim si rrjedhojë e zhgënjimit që i thanë bashkëbiseduesit e që shpejt do i kalojë.

Ps se paskam par kte pjerologët se unë s'futem aty nejse po e le mendimin.

Rastesi qe Lubonja ka ngritur tezen e nevojes per politikanin e ri e te pa perdhosur? 

Te gjithe rruget atje e cojne Pjerin Rono , njeri i thote " kush je ti , kush te njeh ty " tjetri i thote " ika se mbaroi pushimi i drekes " , kurse ne i shtrijme doren Talenteve , i degjojme deri ne fund mendimet e tyre dmth i begenisim , pra zgjedh tjetri smiley

Ate qe e keni...e keni!!!

 Ceshtja eshte. te dish a te kesh! smiley Pjer thote te dish! Po kush e nigjo?!

une them se teoria merr nje paguaj  dy , nuk shitet te Pjeri , per me gjate fjalen e kane burrat e odes smiley

Bukur Mjeshtër, bukur!

U bë ky Lizandri t'i tregoj mjeshtërisë suaj mjeshtërore të mjeshtërt autodidakte mbi ekonominë...

Ia keni treguar vendin.

 

<VQ>

Kapaku duhet te perfaqesoje brendine ....smiley ... Pavaresisht peshes se madhe te kesaj thenieje Mao Ce Dunse me duket se e thjeshtove shume z.Kavir . Behet fjale per nje RRYME qe ka emrin Pjer ose Eksploziv . Nuk behet fjale per z.Pjer as per Librin e tij . Nje rryme qe terheq si me magnet te pakten mbi 80% te artdashesve nepermjet shkrimit tek PPU .Dhe pothuaj 100% te komenteve zhvilluese , me humor , pa konflikte .Me raste shume te rralla te cfrytezuesve te paragrafeve per qellime te tyre .

Konsultohu dhe njehere me z.Pjer sepse e ka deklaruar qe eshte i thjeshte ( mdodest ) ,por ne kete rast kemi te bejme me nje gjithperfshirje me burim ... Pjeri smileyUne votoj pro  me z.Prizren si kategorizim. Dhe kjo do ti beje admin qe te mos marin 'automatikisht " cdo lloj shkrimi per kete rubrike . Z.Pjer do te thonte " do ti lodhi dhe do ti shkundi nga pergjumja  " smiley

Megjithë ironinë tuaj mbi Mao Ce Dunin, unë po të them një fakt:

Kjo temë ka mbi 100 komente (ky është i 106-i) dhe tek "Debatet e zjarrta" shfaqet akoma me 37 komente.

Si e shpjegoni ju këtë? 

p.s. Idriz, po pse prish gjakun dhe gojën tek ajo tema e Salës? E shkele ca aty, për mendimin tim, nëse nuk të rëndet.

Ne menyre absolute nuk me rendet asgje i nderuar Kavir ! E kam theksuar dhe e perseris , JU njiheni midis njeri tjetrit dhe cfryteyimi i kesaj njohjeje per te  futur "midis " , per mua mba ere HALE . Rrjedhimisht kushdo e trajton te tille  si  hale dhe Ndo mbi ato nike !  Per mua ka shume rendesi Komenti . Une as qe kam interesin me te vogel se kush eshte REALISHT ai qe komenton .Ne se dhe Ju do te shfaqeni ne nje NIK tjeter me koment qe nuk me pershtatet mendimit , te siguroj qe do te jesh ;   sikunder dhe mund te kesh qene smiley objekt i prishjes se Gojes per aq sa cfaq .

Kjo qe behet me nxjerrjen e te dhenave personale pa pelqimin e personit , etj etj me lojen e "sumave te zgjuara" eshte nga felliqsite me te ndyra ne nje Blog ! Aq me teper me ata nike qe jane cfaqur si qeeres te medhej !!!! Absurdi i kesaj qendron ne ate qe te nderuarit admin , qe kane rregullin nr Nje  te Etikes se nje Blogu i pranojne keto HALE pa ju imponuar te pakten te nderrojne Nikun .Kaq !  Dhe me aq sa me jepet do u rri afer smiley

Flm !

Tani ma fute mua më duket. smiley

Nejse, nuk e kisha tek shumënikshat, për atë punë nuk e marr mundimin të ndërhy (edhe sikur ta njihja). Në tjetër vend ta kisha muhabetin. Po më mirë lëre se mbase edhe unë bëra gabim.

 

Lizander o Ho Shi Min i FRD-se smiley

O Lizander kshu i dëboni ju resurset qe ju ofrohen? Jeni fryme e re apo fryme e vjeter? Vetem per hir te atyne 100 stilolapsave ta kishe degju nja 100 minuta Pjerin smiley

Djema, mos shfaqni cmire. Disa krahasime i bera per te qeshur, se po te ishte i gjith tregimi serioz, ç'kuptim do kishte. 

Pjero. Te ka marre inat Lizandri. Ste flet më me goje

Pse ç'i bera. Njerzit gjithmone polemizojne, secili shfaq mendimin e tij, por kjo s'do te thete te urrehesh me njeri-tjetrin. Mund te merzitesh apo ta urresh nje njeri, vetem nese ai ben diçka ogurzese ndaj teje, diçka prapa shpine. 

Jo mo Jo se te mgacmon ai ( vete eshte gje e eger Pateku) . Ti je shume I sjellshem. Si mund te marresh inat Ty. smiley je bere si saint Pjerin . 

 Ti thua gjithmon te verteten, por ne kete bote, nganjehere nuk eshte e domosdoshme te thuash gjithmon te verteten.

Jo gjithmonë e vërteta ngjall simpati tek njerëzit i dashur. Siç ta ka thënë edhe miku yt belg, ndonjëherë e vërteta ka armiq të egër.

Pjer mos i nigjo keta t'Sales se nuk i ka ngel gjo tjeter vecse me fut robt ne sherr.

Ne fakt mu m'kish ngel i cike hatri me ty se ti e premtove per dje pjesen e 4-t dhe une u trema jashte mase. Me kapi nje gjendje ankthi se mos valle ti nuk e vlersoje takimin tone dhe nuk shkruaje fare per te. Por u qetesova kur me lajmeroi Firauni qe 4-a doli!!!!! Ndjeva nje lehtesim dhe menjehere hapa ppu ne celular per te lexuar dicka.

Isha me disa drejtues te FRD-se (Bamiri nuk ishte) dhe u lexova pershkrimin fizik qe ti me kishe bere. Te gjithe ishin unanime ne aprovim. As nje foto e imja nuk do kish qene aq e qarte. Sidomos ajo pjesa qe i ngjaj liderit historik te popullit heroik vietnamez, Hoshiminit, ishte tejet e goditur.

Eshte e kote te te them se me zorr po duroja per tu kthyer ne shtepi dhe per ta lexuar materialin tend te plote.

 

Po pra tjetri vjen nga ane e anes per te te takur dhe per te shpalosur idete e tije ne te mire te Shqiperise dhe ti i thua : " Ika une tani se me mbaroi pushimi i drekes " mire dakord dreke nuk hengri se kishte ngrene me perpara por me nje uje pa gaz e nxorre ?

Brado, shto edhe  faktin qe Pjeri nje dite para kishte dhuruar 100 stilolapsa per  FRD...

Jo 100 por 200 stilolapsa smiley Paskeni qene te gjithe ne pritje te Lizandrit, se une sa do fikja kompjutrin. 

200 petrita... me keq akoma per Lizandrin, Pjero..  do ta telendisim Lizandrin sot.smiley

mos o zot te ikshe pa te falenderu une per kshillat e vyera qe me ke dhone ne kete rrefim.

Po per stilolapsat e falenderove?

Lizandri ndihej keq Brado...nuk po dinte si tja lante ato 100 stilolapsat....mendoi njehere tja late me qofte po nuk po i dilnin llogarite. Tja lante 1 qofte per stilolaps apo 1 qofte per 10 stilolapsa? Pastaj ishte dhe problemi tjeter qe aty verdalle nuk kishte qofte...Bamiri i kishte firu te gjitha.... Pa cpa Lizandri u detyru ta percillte Pjerin me i uje Kosove. Bace u kry smiley

Brad, fillove prap te perhapesh genjshtra ti???

Ai morri per te ngrene, ndersa une preferova nje uje me gaz.

Uji ka qene me gaz, e jo pa gaz si thua zotrote! Po keshtu eshte kur 20% e Rames e ben 40% dhe aspirinat per dhimbje koke i ben kokaine...e ke te veshtire ta dallosh te verteten nga genjeshtra!!!

Rono , ne momentin qe pjeri e ka menduar kete ujit i kishte dale gazi , uji eshte me gaz ne momentin kur e porosit kur hapet ska mo gaz dhe quhet uje pa gaz , mos i deformoni gjonat keshtu !!!

Une e luta te hate o burre dhe takimin e lashe qellimisht ne orar dreke. Nga ta disha une qe Pjeri do ishte fry perpara m'kebap me qepe. Dhe piu uje me gaz veni (nga Kosova) jo birra pseudo te jashtme sic i dhe ti.

Ishin birra Korca meqe ra llafi .

Ti po te ishe burre e coje te qofteria te petro nini po thuj ke pas hall mos te shifte ndonje i Pd-se ene do thoshte "nji ky Lizandri i Frd-se po u dhika ne qofte si Bamiri" smiley

vallahi une nji kreperi di atje. po helbete aty afer ka shpine bardh kadilli e kom hall se m'spiuno se me ke ha dreke.

Apo nuk eshte i lindur per spiun ai. E bo vullnetarisht dhe pa ja kerku kush. Tamom ushtar per PD-ne.

Perballe kreperise, majtas nja 10 metra mer burre. Aty i qajne qoftet se po na habit qe se dike. Pyt Bamirin po sme besove smiley

Per kreperi pyet koth-in

une kujtojsha se ai mulote sektorin e basteve, por paska qene i gjithanshem

Brad, sapo i dergova 2 buzeqeshje Lizandrit, per pergjigjen dipllomatike dhe te mirsjellshme qe kish sjell, kur shoh qe qenke futur ti me mes, shejtan smiley

o pjer bradit i vje inot se ti ke thone mo nolt qe takimin tone e ke trajtu ne menyre serioze. ndryshe nga muhabete me koqe ullini qe ha ai

Nuk po rrija dot pa ja thone Pjero sepse keta qe kane ndonje post partie coc ju duket vetja , kushedi si i dukemi ne njerezit e thjeshte smiley

Shife si e ka hudh Pjeri me spond ket qe Bradi e thote drejtperdrejt:

Kushedi si ju duka.

 

pse mer brad une frekuentoj ene te njejtat restorante me ty.

Jo pateko nuk e kisha fjalen per lokale qoftesh

E pse nuk e cove Pjerin atje atehere ? Apo ate dite qelloi qe kishte speca te mbush smiley

Jo po lexova te menuja e nje restoranti tjeter qe kishte mish me pras dhe thashe ta coj atje se ku i dihej gjenim aty Tritan Shehun.

Keta europjano-vietnamezet e pranishem keshtu i buzeqeshin njeri-tjetrit gjate takimeve.

smileysmiley

Lizandro, si kishe shkuar i papergatitur  ne takim me Pjerin ti?smiley    kshtu eshte pastaj,  po spate  lexuar  VQ,  ske si e kupton  skemen  e obligacioneve CO2...

ore ti a lexo se car i kom shkrujt graves mo poshte apo jo? kom bo i here autokritike car do tani qe te qaaaaaaaj uuuune?

tani e lexova.. paskeshim shkruaar ekzaktesisht ne te njejten kohe: 22:59.smiley

nejse, nese autokritika eshte e ndjere,  dakord, e pranojme..

Nuk eshte e ndjere, jo. Ti je diktator, i thote Pjerit. Po kush e beson kete autokritike!?

E po del tjetri para gjithe kolektivit e bo autokritike e ti thu qe nuk o i besueshem.

"But Brutus says he was ambitious;

And Brutus is an honorable man."

Guce, s'mund ta besh autokritiken si Bruti dhe te jesh njekohesisht i besueshem.

paralelizmi nuk mund te qendroje se ambicia ishte e deklaruar dhe pranuar qekur takova pjerin. nuk eshte me vend te gjykohem per kete.

Pjer, cmira eshte njera prej atyre qe devijuan boten e mire...

Shpresoj qe kjo ndjenje mos te te pushtoje edhe ty qe nuk arrite te takohesh me Pjerin.

Lexo verejtjet qe Pjeri me ben mua qe te jesh i pergatitur ne maj.

Une te them te drejten preferova te largohem shpejt se e kuptova qe e kisha marre shume lehtshem takimin dhe nuk isha pergatitur sic duhet.

Por edhe ti Pjer je shume ekzigjent dhe i padrejte. Ti vjen e te takon me fletoren tende plot ide qe vlejne miliarda dhe nuk te dergon asnje material paraprakisht qe tjetri te pergatitet.

Besoj se ke edhe ti nje dell diktatori. Deshiron qe ne cdo takim te dalesh superior.

Lizander, leni keto aludime per dell diktatori tek Pjeri, se nga e verteta nuk i fshin dot duart me karpecete, e verteta eshte gjithmone superiore.

Lizandri; " ....Deshiron qe ne cdo takim te dalesh superior..." 

Ahh, ketu e ke gabim i dashur, se une ne çdo takim, futem si i barabarte me tjetrin, per te mos thene se i liroj rrugen per tu shprehur ai me shume. Nese nisesh nga mendimi se tjetri po vjen per tu dukur superior, ketu gabohesh dhe i hap rrugen keqkuptimeve dhe deshtimeve te bisedes qysh ne nisje. (Kjo gje, jo per ty personalisht, por principalisht per te gjithe) 

Ai vuri re oren, sikur donte te thonte se kjo pike mbaroi.

I prish Franca njerzit, e kemi thene me kohe.

autoooori kadareee, e ka zbut luften e klasaaaaveeee, dhe sic na meson shoku enveeeer, ka futur do cuperlina ne romaaaaan, pa te cilaaaat, edhe me e forte do dilte vepraaaaa... pra i themi autoriiiiit, ta rishikooooje, ri-formatooooj e ta sjelli romaaaaanin ne baza te shendosha ideo-politiiiiiikeeee...

ps. ky eshte versioni i zbutur i ketij parvenyje te neveritshem! por nuk e bej dot me te forte, sic do ish me se s'ben origjinali. eshte nje mekat qe nuk ekziston dicka e regjistruar nga ndonje mbeldhje e organizates baze ku kjo felliqsire e kombit ishte sekretar nga ata me grusht te hekurt fare! vertet gjynah!

procesverbale ka pas ama... e sigurite, ashtu sic kane shku dhe njerez nga arkivat per lesh...

Ke haruar "Shtrembëron realitetin socialist. Nuk pasqyron drejt rolin e klasës punëtore. Ka skena dekadente. Personazhet janë larg realitetit dhe me tendenca të theksuara të shthurjes morale. Roli i Partisë dhe i Udhëheqësit gjithsesi janë pasqyruar drejt dhe janë të një niveli të denjë. Kjo tregon që nga pikëpamja ideologjike autori orinetohet drejt, por ka akoma mbeturina mikrroborgjeze në botëkuptimin e tij. Por këto lakra nga koka do i a nxjerrin shokët".

p.s Epo tani ç'të bëjmë ne që nuk kemi qenë kavaljera që fëmijë. Ke kalëruar kalë ti? As unë.

Ju i bini shume larg e larg.

Tulle: Armik i Partise dhe Popullit, ne litar qenin!

Llufta e kllasave s'paska të sosur!

Ashtu eshte, por here zbutet here forcohet. smiley

Ky Idrizi pse nuk takohet njehere me Pjerin. Do Ishte priceless! 

smiley do pallohen te dy mire e mire

 

 

 

me raki e qofte

 

 

  smiley gjemb je prish ene ti smiley

Si tha ai i madhi (i dyti pas SB): Lirine nuk ju a solla une, ate e gjeta midis jush smiley

Do i 10 idealet thua?

Icik mazokist je ne ti Pjero

O Pjerro mora vesht qe je taku ene me Ruzhdijen por na e paske mbajt sekret! Pse keshtu? smiley

- Pjer - foli ai gjysem i sigurt.

Fliste qete dhe rrjedhshem.

- Pjer, - fshiu buzet Lizandri

- Berisha eshte karte politike e djegur tashme, - fshiu duart me pecete

levizi duart, njeren poshte e tjetren lart

Ai ishte i nje shkolle shum te vjeter.

vuri re oren, sikur donte te thonte se kjo pike mbaroi.

u mundua te buzeqeshte

...............

Vini re skalitjen graduale te personazhit. Cfare mjeshtri!!!

Pas kesaj nuk e ke ke veshtire te perfytyrosh largimin elegant te Lizandrit, pasi ka veshur dorashkat, ka pare (me monokel?) oren e argjendte me qostek, dhe me doren e djathte ka kapur bastunin e holle me dorez te fildishte, teksa me tjetren ngre pakez kapelen e erret dhe perkulet lehte nga Pjeri.

 

Cfare mjeshtri!!!

Kur thua edhe ti keshtu, qe je vete krijues, c'mund te shtojme ne te tjeret?

Pas kesaj nuk e ke ke veshtire te perfytyrosh largimin elegant te Lizandrit, pasi ka veshur dorashkat, ka pare (me monokel?) oren e argjendte me qostek, dhe me doren e djathte ka kapur bastunin e holle me dorez te fildishte, teksa me tjetren ngre pakez kapelen e erret dhe perkulet lehte nga Pjeri.

Nje sekond se kemi nje kontradikte ketu. Lizandri ishte i ngjashem me Ho Chi Minh.

Emigrantooo, do me lesh te flej tani smiley se u nisa te mbyll kompjutrin, kur shoh qe gumezhit te gjithe si mizat smiley

pjesa e 5 do jete refleksione?

U prish muhabeti tani, u bë lesh arapi. Lexon vetëm qofte, qepë dhe ujë me gaz. Athua kanë në kokë tru apo marmalatë?

Po car t'i bosh patekut ene Bradit qe jone bo si protestusit e ed rames qe i mate dom doshi me nji panine e dy qofte.

Bradi e çoi për darkë ti i dhe ujë me gaz. Sa stilolapsa lahen me një shishe ujë me gaz? Lëre më mundimi i një personi më të madh se ty në moshë (për të mos thënë edhe në fusha të tjera), merr mundimin të falsë si i barabartë e ti i thua "më vjen keq po takimi mbaroi" si me qenë Presidenti i Kinës ti.

Kaq i "rëndë" tani ti, vaj halli të kesh ndonjë post përgjegjësi, drejtori a ministri.

Ja nga doli idea e Ho Shi Minit , dalngadale po zbardhet gjithcka .

Po jo mer burre une ika se ksiha hallin e drejtorit tim. Masnej e thashe ene mo nolt qe e ndjeja veten shume te papergatit

E shikon ? edhe e ke nevleftesuar pale, kurse une brenda nje muaji lexova 6 libra per ekonomine qe te isha sa me i pregatit .

Te rrofshin librat qe ke lexu! perderisa s'ke lexu VQ mo mire mos kishe lexu gjo hic

Pikerisht prandaj e lashe VQ ne fund qe ti ballafaqoj idete dhe mendimet .

Tik tak

tik tak

erdhi maji, mos harro ke dhone fjalen qe do e lexosh kur te moresh lejen.

Kur kendoja e rrija pas kackes
Kur vrapoje ne bare e stan
I dergoja pershendetje laraskes
Dhe hutinit te nates ...qe qan....
Sokellij qe nga bota me halle
"Zogj te dashur, ne kacke e ne bli
Jepeni lajmin se nuk bej me skandale
Le te fryje mbi thekrat...puhi!

Te gjithe e percollen Pjerin vetem me shtrengim duarsh pa rene dakord me idete e tij brilante smiley. Me vjen keq per Pjerin dhe nuk dime si ta ndihmojme...Poshte politika e politikaneve shqiptare qe mendon vec per vete. Rrofte Pjeri, njeriu i thjeshte, qe mendon per te miren e atij vendi. smiley

qeke e pafrymezume sot Line

Brravo ketlina , ja kjo quhet mbeshtetje .

Sa tolerant je bo o brad? Ne fakt Lina te ka ra m'qafe kot ty se ti ishe gati t'ja hapshe te gjitha dyret. Tjeter pune masnej se Pjeri nuk do me ja dite per ato dyre

ketu ka vetem prekje xhepi, interesa materiale, 

Ashiqare fare. I ka thënë Pjerit !Ake nai lek me na dhonë, se ato stilolapsat as hahen as pihen, as vishen e as ndonjë femër shalgjatë nuk e joshin". 

sa per te qene i sinqerte se pjeri mund edhe te ma kete more per ters. Une nuk e kisha more vesh per stilolapsat se Pjeri me modestine e tij nuk me tha gjo.

Vetem mos e gjetsha ate qe ka more ne ngarkim stilolapsat e nuk me ka njoftu, po nomin kom me i bo.

Shif ca kane bo Pjero , stilolapsat i paskan shit tek tregu comeve se as Lizandri nuk qenka ne dijeni smiley

Fillut me korrupsionin pa ardh ne pushtet ju Lizander?

Vetem mos e gjetsha ate qe ka more ne ngarkim stilolapsat e nuk me ka njoftu, po nomin kom me i bo.

 

ore po librat e partise i lexon ti, apo jo??  ja ku i ke stilolapsat....

Tek FRD kisha shkuar paradite, por nuk e kisha gjetur Lisandrin, te cilit i kisha shkruar tek posta ketu. Me kish shkruar tek posta se punonte ne nje pune si manaxher. Vajta nje dite tjeter, me dy kutia me stilolapsa, per t'ua dhuruar, si parti e re qe ishin. Ne nje sallon ishin ca te rinj. Nje vajze me pyeti se ke kerkoja. I thashe se vija nga emigracioni dhe kisha deshire te dhuroja nje donacion te vogel dhe i tregova stilolapsat. Me ftuan brenda, dhe aty i pyeta se kush ishte ai departamentit te emigracionit. Ishte nje testim i imi, per te pare se sa te azhonuar ishin me kete parti. Ngriten supet dhe filluan te kerkojne ne kompjuter. Si duket nja dy ishin tamam te partise aty, te tjeret ishin ndoshta simpatizante apo te njohurit e tyre.Kur po ikja, njeri nga ata, u kujtua se duhej te shkruanin emrin e donatorit. U thashe se s'ishte ndonje gje, megjithate me sollen nje flete te bardhe ku shkruajta Pjer Thomas, dhe dola.

Po i lexova mer belul po ai i poshttri qe i ka more ne dorezim e ka shkrujt emrin e vet si receta e gjinekologut te kaktusit!

Mos u fry kot Lizander. Tek pjesa e meparshme Pjeri e tha qarte qe tek zyrat e FRD-se s'te njihte njeri, vec njeri u kujtua per ty, ashtu neper tym.

Ka nje problem te vogel ne kete mes. Pjeri nga dashamiresia ka censuru pjesen ku une i thojsha qe FRD nuk ka per te fitu zgjedhjet. Pjeri nuk ishte dakort me kete dhe me thote se duhet te kisha me shume besim te dashuria e njerzve per idealet. ne kete kontekst eshte zhvillu ky debat.

Pjer me fal qe po te zhgenjej se e di qe ti mendo qe po te bohen bashke FRD+AK morin 35-40 deputete.

Ka munsi qe ju ka ngaterru me PS -ne.

ose PD-ne

Per 5 minuta, hyne 50 komente smiley eh ç'paskemi qene per tu marre me njeri-tjetrin ne shqiptaret, ne vend qe te mirremi me tezat/pikat smiley

permblidhi Pjer se ja vune flaken smiley

Ketlina, nuk me duket se ke te drejte.Njeriu qe qesh ne menyre te cilter, tregon se nuk ka brenda tij asnje shqetesim vertete te thelle.Kurse ata qe e quajne vehten te pasur per nga dituria, qe e quajne vehten te lumtur pikerisht per kete, , gezimi per ta eshte vetem nje ngerdheshje.Sepse ne te vertete ata kane nje pamje te trishtuar.Dhe sa me i madh te behet e jete trishtimi, aqe me shume forcohet ngerdheshja.Njerezit e mire nuk e kane te veshtire ta japin te miren.Edhe atje ku ajo mund te mos zeri vend si duhet...Jepe te miren edhe sikur ne det te bjeri!....

M'fal mos ke ngatarru gjo teme?

Lizander, une e njoh mjaft mire Pjerin.E pra nuk kam ngaterru teme fare.Mundohu ta kuptoshe kontekstin ...e sa kam thene.

smiley Bravo Grava!!

Grave ke fol shume bukur megjithese i re icik Lizandrit me spond 

Jo vallahi nuk pashe asnje lloj kunji per mua aty. Verejtja ime ishte se ketu po flasim te gjithe seriozisht (me perjashtim te Gjergjit se ai e ka te pamundur) kurse grava m'u duk se po tallej.

Aman mos ma permend Gjergjin se tani nga darka behet pesimist e kapin krizat e humbjes dhe bo gati valixhet per emigrim smiley

Une nuk e di per ke e kish fjalen Grava.. sinqerisht me pelqyen fjalet prandaj e duartrokita.

E keni huq ju socialistet , firmosni ne leter te bardhe smiley

Ne te vertete i ka rene nje cik me spond edhe Rames:

Kurse ata qe e quajne vehten te pasur per nga dituria, qe e quajne vehten te lumtur pikerisht per kete, , gezimi per ta eshte vetem nje ngerdheshje..

smiley

Olsi, po! Ai eshte nje i tille.

Duket o Grave.

Jo mo Patek nuk pata asgje me Lizandrin.Por e kam per Pjerin.Se kam pershtypjen qe shume prej opinionisteve po te marin penen dhe te shkruajne duke u lodhur si ai, besoj se do marin vesh qe eshte krej ndryshe te te lexojne, nga sa lexon te tjeret.....

Njerezit e mire nuk e kane te veshtire ta japin te miren.Edhe atje ku ajo mund te mos zeri vend si duhet...Jepe te miren edhe sikur ne det te bjeri!...

Shume e bukur Grave!

Fol me Lizandrin se , Ujin me gaz e quan te mire.

smiley Shume e drejte grava.

Pa e ulur aspak Lizandrin, perkundrazi kam respekt, por njerez si Pjeri ta rrembejne dashurine pa e kuptuar. Pertej gjithe batutave dhe komenteve qe japin e marrin peshqit me njeri - tjetrin, figura e Pjerit vec lartesohet. Zoti i dhente shendet dhe jete dhe kurre mos te terhiqet ne idealet e tij.

smiley

I dashur, ke filluar ke ndërruar "lëkurë". Dikur thoshe "natën djema" tani përshëndet vetëm vajzat.

(Shaka i dashur Pjer. Natën e mirë.)

ma ka ngju kritiken smiley

Sa shkoka Lizandri me Bogun.

Si thua ti Olsi?

Per ngjashmerine e Lizandrit me Ho Ci Minin, s'di ca te them, por Bogut i shkoka shume kompjuteri i kuq me floket bjonde.

Te ngeli fiksim Bogu, qe me sa di une s'eshte as e shijes tende. smiley

Jo mo, thjesht ngaqe e njof. Doja me i be reklame. smiley

kaq te politizum  jeni ba mentalisht-virtualisht  sa icik tju tundesh derdheni smiley

po menoj para 23 vjetesh ....jo 23 qershori e smiley....nuk dishim  ca ishte kompjuteri , edhe si fjale ta ngjojshim o do kujtoshim se ishte televizor , ose makine shkrimi smiley

Pjer te lame pa gjume , naten prej meje smiley

Para 23 vjetesh keto 50 vjecaret e peshkut rrishin duke rrotullu "grupin" per me pa "elektrik blu" te televizori Butrinti ose Lura smiley

Lizandro, ca u be per ate voten time? S'me ke dhene ende pergjigje.

ma shumë se i birrë nuk të japin këta Olso pastaj po miqsia si tirons ...e kanë harruar "miqësia miqësi kuleta të shkojë e të vijë"

Djema dhe vajza, çuna dhe goca smiley para se te shkoj te fle, doja t'ju thoja se gjith thelbi i shkrimit ishte tek fjalia e fundit; 

 

Nese publiku, nuk eshte i pregatitur te asimiloje e te pertypi te rejat e makro-ekonomise, kjo nuk eshte ndonje mekat, mekati qendron tek ata siper, vendim-marrsit qe nuk hapin driten jeshile. 

 

Ne kete rast, edhe Lizandri, nuk ka ndonje mekat, shum gjera ai nuk i njeh, rendesi ka qe do te bej diçka te mire per Shqiperine, per ekonomine aty, dhe une nuk i vej shum faj atij. Faji eshte tek vendim-marrsit,  qeveria.  

"Tezat e Prillit" paskan ik per lesh*.Askush si ka bere jehone.Ah mer Pjer, ti je taku me njerez disfatiste, me viziion te ngushte dhe te paqarte. Per mua, do kishe bere mire te hulumtoje  variacionet jugore femrore.Ne nje vend qe kan ber lanet komunizmen nuk i duan profetet mor vlla.

*termi fitoi te drejten e qytetarise pasiqe u perdor nga znj.Jo ne parlament smiley

Pjerr e lexova nxitimthi pjesen e katert dhe te fundit dhe me pelqeu megjithese ca gjera nuk i kuptova. Por do ta rilexoj me vemendje neser ne mengjez pa u nisur per ne pune me mendje te kthjellet. Je i madh! Lum Belgjika qe te ka!

Ore. Ky Iliri deputeti Ps-se me duket se eshte Xhaelga peshkut

 

 

Zonja Jozefina, Zonja Jozefinë Me kët’ që bën, KQZ-në që vjedh Oh sa na kënaq Për gjithë këtë turp, që mbi shpinë na hedh Të lutem na lër të të puthim në faqe smiley 

Ca eshte kjo mo , vjershe apo jo.

Vjersha Ilir Bejtjes. Ja rrecitoi Topallit sot. Ajo i tha qe vetem patenta te mungon per budadallek smiley

per turp kur e ngjova

Megjithe objeksionet e mia per inteligjencen e manget te znj Topalli ky deputeti duket sikur ka dale nga lista e sex offenders.

smiley

 

Pateko, ku qe futur ky debuteti mo, ne kaush akulloreje... vetem koka i dukej...smiley

Shume e bukur kjo smiley Kush te jep faqe thot hahahhaha smiley

Pse kaq me vonese ti mer patek? e kom sjell une ne nje teme tjeter ate bejtjen e atij.

Pjer vallahe te thone ca te done po ti meriton vemendje ! Je vertet personazh! Gjithsesi duhet ta pranoj pjesa 1 dhe 2 ishin safi,  3 dhe 4 tregojne pak lodhje, asgje kunder Guces  crois moi smiley 

3 dhe 4 tregojne pak lodhje

Dije pra mo qe une e bradi te kena bo lanet! noshti e tutje nuk zihena mo per voten tate. Ik voto per Rameten! smiley

Voten time do e shihni ne anderr, u pa puna do bej nje mesazh gjeneral pertej kryqit dhe do ve nje shenim 

I am ME that is why I exist smiley

Qetesohu se une ala nuk di se si t'ja boj qe po te votosh per ne, te te numerohet si dueht vota. Jo mo te menoj si bradi qe te ta transformoj voten.

Paska me e hudh ne kutine e gabume smiley

Alidea ne qofte se mundesh kuptohet, ne emer te gjithe grupit te femrave te peshkut te lutemi qe te takosh Pjerin dhe te shkruash dy rreshta per ate njeri, meqe ti je nje opinioniste e mire. Duhet te vleresohet lodhja dhe mendimi i atij njeriu qe nuk e kurseu asnjehere kohen e tij te cmuar.

Flm. smiley

Ncuq  nuk e permbush kriterin e takimit smiley kam ra shume ne peshe smiley 

 

Duhet te nisim direkt gjembin per ne Belgjike..smiley

Ju doni të sabotoni Pjerin apo si është puna? Apo ajo ecën brinjazi në avion se nuk e nxë hapësira midis sediljeve dhe ju shpresoni se do i prishë mendjen Pjerit? Vetëm për t'i prishur punë burrave ju pjell mendja juve.

keto jane legjenda dashakeqese qe armiqte i qarkullojne per Kaktusin. Asnje lidhje nuk ka me obezitetin, por eshte shume afer me ate qe pershkruan aq bukur Pjeri si femren ideale.

 Vetëm për t'i prishur punë burrave ju pjell mendja juve.

Sigurisht po nuk u prishen burrat, nuk pjellin grate..smiley

Ti mos u ve kaq ne seder kur te them qe nuk ishe ne forme sot!

Ne fakt pjesen tende e prisja qe dje, keshtu qe me ra entuziazmi duke pritur gjate..smiley

une ngela ngref pervete mrome! smiley

Ore ju modernet, un e mirekuptoj Pjerin qe nuk takon peshq te gjinise femerore , pse duhet te klononi te gjithe peshqit. Ai eshte  shume  ortodoks ne sjellje  dhe shume mire nuk deshiron as te tentohet qe e thyeje rregullat e tij .  Kaq  bravo Pjer, refuzoje alienimin qe te sygjerojne peshqit. 

Ika se më bëre me turp. Gjithë kjo çupë e lëshon llafin në mes të burrave pa pikë turpi. (po kafshoj buzën e poshtme tani). U ka plasur delli i ballit u ka plasur. S'pyesni më. Jepini, jepini.

p.s Nuk e di Lizandër, po Pjeri e ka saktlësuar që nuk i pëlqejnë "shalëthatat" i pëlqen "faqekuqe pupulake e me vithe rrumbullake". Po dukesh që ke lexuar vetëm pjesën e IV ku je protagonist vetë, po nuk ke lexuar fillimin.

ababa si krijohen thashethemet ketu! E verteta eshte qe jam derrase, kompensate fare

Na e zhgenjeve kuazimondon qe te imagjinonte te kolme smiley

Me dhimbje vella, me dhimbje

Shën Thomai ka thënë: Pa vënë dorë mbi plagë nuk besoj. smileysmiley

smiley Nuk i ha ato Shaqo Bregu

nuk i ha po koleksionin e pullave qe xhibi i mbante ne bodrum e pe me vrap

smiley gjynah!

Pjer, ne se e ke akoma cele kompiutrin, me degjo nje keshille.Ka dal nje liber per Mit'hat Frasherin.Sapo u hodh ne treg.Jam duke e lexuar por po te them eshte nje mrekulli.Ne dash po ta marr.Ke per te mesu shume ne se ngadale e nenvizon ...Paska qene nje gjeni!

Paska qene nje gjeni!

grava, u bere edhe ti Ballist?!

Frongu thote :

Il y a que les cons qui ne changent pas d'avis

Pse ju keni i lexuar ata qe ai thote pa qene fare ballist, por intelektual i asaj dere?Nuk e kam hic per turp, qe nuk i kisha ditur ato, qe po lexoj nga krijimtaria e tij.Krijimtaria e tij, besoj se ka mangesi dhe kohe te humbur pikerisht ate perjudhe, te luftes, por gjene nuk e them dot pa e cu ne fund. Kur taw mbaroj do shprehem.Ama dhe Ju kendojeni per te mos fole me te thenat

Te ngacmova grave. Po, e kam ditur qe z. Frasheri ka qene intelektual i shquar. Jemi perpjekur (disa ketu) t'ju themi por perhere na jane versulur duke na treguar Ballin, etj. etj.

Jo, jo, por ne disa ide ja kalon Konices, gjithenje sipas atyre qe po lexoj.Eshte ne linjen e zbatimit praktik te "Shqiperia cdo te behet..."!

Kur them unë që një herë në vit bën humor brilant ti, s'më besojnë këta skeptikët. smiley

Skepticizmi eshte si medalja, me dy ane.

Me duhen edhe mua ca birra e qofte me duket se fillova te filozofoj.

takohu me bradin pra

per qofte dihet ke duhet te takoje ajo smiley

e po do edhe birra ajo!

pastaj rrihet me ty pa u bo tape? hahahahaa

ncuq... e tha vete qe eshte Kompesate fare , dmth qe nuk bohet tape .smiley

Rre mer brad rre! Ah sikur mos i kisha dhone fjalen qe nuk do ja nxirrja fotot ne publik.

O gjemb leji keto butesite kordiale.  Mit'hati sigurisht ka qene nje intelektual i shquar, nje ure lidhje midis Rilindjes dhe Neoshqiptarizmes se viteve 30-te, nje nga figurat me te rendesishme te kombit tone por ai padyshim dhe me nder te madh eshte babai i nacionalizmit modern shqiptar si dhe bashkethemeluesi dhe bashkeudheheqesi i Ballit Kombetar, pra Ballisti kryesor dhe harrangope si ky kane vjelle vetem vrerin agjitprops sllavokomunist mbi cdo gje dhe cdo kend qe ka te bej me Ballin ne kete blog.

Mos harro te kendosh dhe Abaz Ermenjin.

E ka lexu Vq-ne Mithati? Po se pat lexu, po se pat pertyp mire sidomos pjesen e obligacjoneve co2 atehere nuk ja vle me e lexu Pjeri.

Pse tani e morre vesh i dashur qe Mit'hat Frasheri ishte gjeni. Me vjen keq qe disa gjera i meson me vonese. 

Pjero mos ja vi re Graves. I meson gjerat me vonese por kur i meson si heq me nga mendja. Pastaj Graves i zi koka mer Pjero, e ka hallin si te hedhi Buall Mavrine e si del koha me studju. Te pakten e mesoi dhe Grava qe eshte gjeni Mithati. Besoj se Vq-ja e ka shty Graven drejt vizioneve te reja 

Patek, je i paudhe...!

smiley

Ta liruan frerin adminsat smiley welcome back ! 

Alidea....Kam i admin si shpirt qe ma mirkupton shpirtbutesine smiley

Ik mer anej e paske korruptu smiley 

Pjer, kendoje !

Patek, lexoje dhe flasim!Se Pjerin aty e kemi.Ai duke shkruar e ne ....?

Ne Shqiperi nuk dine ta vlersojne trurin! Vlersojne me shume ` shkathtesine` pislliqet

Quhet`i shkathet ` ai qe mashtron me shume dhe qe brenda nje kohe te shkurter ben gjithe ato para, Te gjithe e dime si si i bjne parate shqiptaret smiley  `E keni vene re pyetjen klasike qe bejne: Me cfare merresh ?  smiley Pergjigjet jane nga me te `larmishmet` . ose kur thone :Une ja futa, ti ja fute, ai ajo ja futi, ne ja futem , ju ja futet ata ja futen! smiley pastaj Ai na e futi, ti na e fute ata na e futen! Te gjithe kane frike nga e futmjasmiley 

Eshte nje skec me Fadil Hasen, qe e pyet komshiun e vet..Kush te futi ne burg ty? - Nuk e di pergjigjet ai, - po une ore te futa, te spiunova tek kryetari i deges, ti bere burg dhe tani je i persekutuar, dmth te ma dish mua per nder qe ta futa..smiley

smiley  e mbaj mend kete te Fadilit! Kshu ka qene kshu eshte dhe kshu do te jete atje! 

Pjer faleminderit dhe per kete interviste.

Miq te dashur, faza e pare e misionit te Pjerit mendoj se eshte realizuar.

Ai na le te kuptohet se cfare do te thote te flasesh me ata qe kane/mund te kene fuqine nje te neserme ne shqiperine tone te dashur.

Pjeri na ka krijuar mundesine ne plebenjve te thjeshte qe neser te vijme dhe te lexojme se cfare do te thote te flasesh ne 2013 shqiptare me qytetarin i cili nuk eshte i mpleksur me politiken (alidemsi), me biznesmenin i cili luan fijet e politikes nga jashte, nga prapaskena (bradlandi) dhe me politikanin i cili luan nje rol aktiv cdo dite ne kete skene (Lizandri).

Per kete mundesi duhet falenderuar Pjeri.

Megjithese jam i sigurte qe faza e dyte e misionit te Pjerit do jete me frytdhenese.

Normale , mision pa femra involved  it's not complete yet smiley

Te hypen nje brengosje e thelle kur lexon si kane menduar e gjykuar, gati nje shekull me pare, intelektuale te ketij vendi dhe si gjykojne te paret e paresive te sotme. Keta te cmendin qe u cmendshin te gjithe!

Po ne te USA kur do organizojme nje keshtu tip ' get together' ? 

 

e do adresen e kaktusit?

Flitet qe se shpejti do e vizitoje edhe nje personazh shume i njohur nga tirana. mund t'i kombinosh te dyja bashke

Ne c'shtet eshte ajo? Kush vjen nga Tirana. He fol ca me shume smiley

mire eshte qe nga USA te vije nje delegacion dyshe me taku  Pjerin.Ti dhe Gjembi, bie llafi. smiley Diaspora duhet pare dhe si burim frymezimi, dhe si burim financimi i VO .

Valle a pranon Pjeri? I would love to. Di English Pjeri? Qe ta kuptoj c'ka thashe tani. Ose po ashtu perktheja ti pls . smiley

Po gjerat bazike i di Pjeri, edhe kinezce t'ja thush ti smiley Une s-jam terxhuman, o xhan smiley

po 3e nuk eshte dhe aq bazike tani spiritus. Bazike per Pjerin eshte nje tet-a-tet. Ah, nqse flasim per obligacionet pastaj, jo 2 po dhe 200 te kete perballe, nuk i ka problem ai

Nuk arrij ta kuptoj pse hiqesh keshtu.

Ku do ta organizojme?

plasne orgjirat edhe kendejna! mos harroni te ftoni Xhibin!

ore po ku o xhibi?

Xhibin do e bejme orgjibash.

Pjer, nese do vertet qe te "lexohet" programi, te keshilloj PDIU-ne

njof dike atje qe eshte patriot i flaket dhe ka pas qene edhe ne Belgjike ai.

Po deshe te le kontaktin per ne Maj se ai s'do te çohet ne mes te takimit si Lizandri

Lefto, ti perpiqu ti krijosh nje takim Pjerit me Buall Mavrine...  se Bradi e beri gjysmen e punes nga ana e tij.. ja ktheu mendjen Pjerit..smiley

Me duket se Buall Mavria ka ndermend ta emeroje antar Kqz-je Pjerin. Keshtu me erdhen informacjonet Belulo

amon ishallah ne ven te dopio janit!

vertet, ne vend te atij grekut: Jan-Zhan-Xhon-Ivani..smiley

 

p.s Kavir, e mban mend kete personazhin mo?smiley

Belulo ai ka ngri mer burre. Shkri prape Jani. Se zevendeso njeri Janin. Oranja greku ka ik ne kishe sot duke u lut qe te japi dorheqjen Jani ene mos shkrije se i mori ne qafe smiley

jo mo jp.. Pjeri do ndonje  vend  qe ka lidhje me ekonomine.. eshte dhe  domaini i tij ne fakt..smiley

Jo une mendoj se si specialist i te drejtes kushtetuese franceze qe eshte t'i shohi programin dhe t'ja rregulloje nese ka nevoje.

ishte vetem viti i pare drejtesi kjo Lizandro, se kam pas bere ekonomi gjithashtu (me deputet europian si profesor per me teper) ...

si dhe se fundmi kam pas si profesor ne Master edhe nje Minister Belg (clin d'oeil per Pjerin keto pra)

O konsull, vijojne te bertasin tek takimet ne ambasade ato konsullat dhe kur behet fjale per fjali ne deftore..kete kam ne memorie para 6 vitesh tek ambasada Shqiptare ne Paris. Edhe po nuk i pate syte e medhenj te behen filxhan nga attituda e te deleguarve atypari!

do ishte nder te isha i tille Alidea (Konsull), por ja qe sqenka thene !

Bëke avokatin falas pra,  desole smiley 

la passion par dessus tout ^^

(désolée me (e) ne fund ne rastin tend se je dhe Femer !) mos ma merr keq smiley

Nuk ta marr hic per keq smiley po ketu jam popullore smiley kapishe 

ma certamente signora Alidea! grazie a Dio parlo anche la lingua di Dante, oltré quella di Molière

Mire mire po filloje me germa kapitale komentin smiley si tu veux enfin .. 

Ama ne nuk na beso kur te themi qe kjo qeveri nuk di me i vleresu njerzit.

O brad a do i thush i llaf NM ene per Leftin? Pjer+Left ti i bi te kesh cu vlerat mo te rendesishme ne PD per 5-6 vitet e funit. (gjergjin s'po ta llogaris se ate s'e ke akoma te sigurte)

e kom vone re e kom vone , Pateku do me zbardh me duket smiley

me behet qejfi qe nen presionin tone keni fillu te ndryshoni! smiley

 

Belulo , mbas nja 20 ditesh do ikim anej nga Pjeri ne mo se me ka thene veri syrin kujt shishje te duash smiley

patjeter.. kur te duash.. vetem me thuaj disa dite para kur do vish, qe te kem mundesine te programoj ca gjerat ketu..smiley

per 10 dite te lajmeroj smiley

dakord!  te pres.smiley

Jepi o burre I dheut cell # ne privat . Te pres I thote. Lol

Moza...eshte me romantike kur e pret me ankth....smiley

Moza ca ke... apo doje te thoje: Lol

smileysmiley 

do vish dhe ti Moza ? Lol

o Brado, si i bohet mer burre me i shpenzu nja 25 euro me Gjergjin se bohet demokrat masanej ai?

Per gjergjin kemi plane afatgjata , por per nje muaj e sigurte qe dhe ai tek ne do kthehet smiley

Si do kthehet? Pse ene gjergji te ju ka qene?

Apo ju eshte bo ide fikse kjo puna e te kthymve.

Ishte para na 20 diteve , do vi tha , per cudi iku , ai Roni ja prishi menjen me duket .

Jo mer burre s'ka dore Roni n'ket mes.

Shif se mos o trem nga nanji nga keta "bashkeluftetaret" tuj knej verdalle.

Po vallahi mos ma ka tremb ai Pateku ,se ca i ngaterron smiley

S'e kisha per patekun jo! Keni ca ju knej verdalle qe ....

Lizander kemi has veshtiresi me ket Gjergjin. Ka ndryshime te befta humori. Ja kemi lene Bradit ne dore ta marri me te mira e me perkedhelje...Sot kujtova se e futi ne brazde....por u gabova..Gjergji momentalisht ka marr valixhet edhe eshte duke ik ne port te Durrsit se ju ka mush menja qe humb Ps-ja. Kur zbardh dita i thote menja qe fito Ps-ja. Ishalla spo niset trageti sa te behet dite....

per pak , por kur tha qe po bonte gati valixhen nderyhre ti qe i the , mos merr valixhe gjergj se kontrollohesh ne kufi , aty u tremb smiley ste rri goja rehat mor burre.

E kishin degju Gjergjin duke fol me vete te porti Durrsit duke bo llogarite e zgjedhjeve "I marr te Likja i kaloj te Rama, i heq nga Rama i fus te Vangjeli se duhen votat e jugut, i heq nga jugu i kaloj te Sudja qe nga 40 mije militante ti beje 100 mije pastaj keto 100 mije i fus te Xhaferri edhe behen 1 milion edhe fito Ps-ja smiley

smiley   smiley

pse s'thu ti qe pjeri me idene e tij paska more ne qafe gjergjin!

Shume argetues diskutimi ne kurrizin timsmiley

Hej t'lutem shume a ka munci mos ankohet njeri te kjo tema se do t'i bi! E ke pa ti car m'ka bo pjeri mu apo jo?

smiley  smileysmiley 

"Nese publiku, nuk eshte i pregatitur te asimiloje e te pertypi te rejat e makro-ekonomise, kjo nuk eshte ndonje mekat, mekati qendron tek ata siper, vendim-marrsit qe nuk hapin driten jeshile." P. Thomai

Respekte Pjer, Respekte!

Pak kritike dashamirese grande Pjer, kjo pjesa e 4 eshte e mire por jo meraviljoze, ato 3 te parat po. Gjithsesi presim te tjera.

Bofshi noten e mire , Pjero , rrofsh qe na mblodhe dhe  ne gezime te ardhshim smiley

Pse mer do martohet prape Pjeri? Naten smiley

noten te gjitheve!

RROFSH PJER!

shih, noten thote,

mire, neser do pergjigjesh pse edhe sb kishte shije me te mira muzikore se te tujat smiley

Po ç'a thu o Pjero, une kam mbaruar per Risk Manager ....., - vazhdonte e fliste ai, dhe po me vinte keq qe kish mesuar ca gjera shabllone, i kish marre kallp dhe jo ne menyre krijuese ato mesime ne France. Nuk doja qe biseda te futej ne kete ngecje. Do te doja ti flisja me shume per te fshehtat e Burses, apo per investimet nepermjet obligacioneve te CO2 apo titujve te tjere, por ishte e kote..

Memedhetari Pjer .A te te ka bere vaki te mendosh se bursa eshte nje vend ku edhe mund te humbesh para?Pastaj obligacionet e CO2 jane teper spekulative .Ka komentues qe i vene ne nje rang me mortgage backed securities qe vithisen gjithe ekonomine globale ne hale.

Pjerit i eshte thinjur mjekra duke u marre me keto pune ti i ben kshu pyetjesh...! Pjeri makro-ekonomine e ka ne xhep, po edhe ekonomine politike, fliozofine politike, sistemet qeverise, etj. Per me teper lexo VQ. Pjeri nuk eshte edhe aq kompetent ne psikologji, por keto te tjerat jane domen i tij.

Prandaj i bejme edhe na pyetje meqe eshte thinjur ne keto pune.Psh nje pietje qe kam une dhe nuk po i jap dum me kete rradaken time te vobekte.Nese funksionin bursa ne shqiperi e cila qe te funksionoje si duhet presupozon nje sundim te rrepte ligji dhe nje besim te larte te investuesve.cilat jane gjasat qe llogaritaret e nje kompanie publike ta mbajne kamaren mbyllur e te mos njoftojne miqte e shoket e tyre si do te jene fitimet e kompanise per tremujorin perpara se ato te behen publike , e ata te tregetojne aksionet bazuar ne kete informacion .Ne SHBA  quhet insider trading eshte krim serioz e te plasin ne hapsane per kete gje.Cilat jane gjasat te procedohet njeri penalisht ne shqiperi ku krimet e bardha ia hedhin ne shumice pa lagur.

mendoj qe Pjeri do te ta sqaroje me detaje kete pune. Nuk eshte Pjeri qoftexhi edhe pse rri me qoftexhite. Pjeri eshte kompetent. Per me teper lexo VQ.

Jo Alba2265 , Nuk jane aq spekulative sa obligacionet e tjera, jane me te pranushme dhe me te qendrushme, kjo krize ua uli ca vleren, aty tek 50% + - , por gjenerojne gjithmon para. Pastaj, e ke te sqaruar edhe tek VQ, se vrimezat e zeza ne ekonomi, ku te tere i kap paniku gje qe sjell humbje te vlerave te produkteve, mund ti kthesh ne favorin tend, ne fitime. Kjo eshte nje fushe qe nuk rrihet as nga universitetet me te njohura te botes. 

Jo Alba2265 , Nuk jane aq spekulative sa obligacionet e tjera, jane me te pranushme dhe me te qendrushme, kjo krize ua uli ca vleren, aty tek 50% + - , por gjenerojne gjithmon para. Pastaj, e ke te sqaruar edhe tek VQ, se vrimezat e zeza ne ekonomi, ku te tere i kap paniku gje qe sjell humbje te vlerave te produkteve, mund ti kthesh ne favorin tend, ne fitime. Kjo eshte nje fushe qe nuk rrihet as nga universitetet me te njohura te botes.."

Hic po habili.Humbja e 50% te investimit nuk konsiderohet si teknike pasurimi.Pastaj ajo dihet Warren buffet ka thane:"we are fearful when others are greedy and greedy when others are fearful" Frika tregetohet si obligacion ne burse.

Ky qe nje tjeter Pjersukses qi marramendshem energjizon dhe inspiron peshkmiletin anembane globit per poltike, orgji, aktivizem civil dhe mbi te gjitha nje reflektim budist mbi jeten dhe hierarkine e vlerave, por dhe vererave.

Nese vazhdon me hapa te tilla galopante, e shikoj Pjerin duke u rritur dhe duke e zgjeruar bazen e Pjertifozerise ne masen kritike qe ben krijimin e nje partie te tij dicka te paevitueshme, pervec qe kjo Pjerbaze heterogjene por shume Pjerbesnike do ti kerkoje atij te kete nje rubrike te permuajshme ne Peshk, cka mund te nxise nje sere xhelozish tek administratoret e Peshkut, bashke me preokupimin teknik per te perballuar fluksin e Pjertrafikut ne kete faqe.

Une kam nje propozim, ta shpallim Pjerin Presidentin e PPU. Besoj nuk ka nevoje fare per zgjedhje, KQZ e trp, sepse s'ka rival fare. Se ca privilegjesh ka ky post mund ta mendojme me vone.

Nqs kjo nisme ka sukses ne mund te lobojme qe Pjeri te behet Presidenti Virtual i Shqiptareve (ja ku u bashkuam dhe me Kosoven pa u ndjere shumesmiley). T'ia rrujne masenej Buall Mavria, Palloshi, e Koklopa, bashke apo vec e vec.

Kur eshte dakord ta mbeshtese kete propozim, se pa pare eshte.

Ju boni si te doni, une qe sot e tutje do ta therras Z. President.

vote me gjithe zemer. Pjeri president i PPU, me synimin president virtual i gjithe shqiptareve me vone. Keshilltaret qoftexhi i ka gati.

leh o qen e fol o derr

na ka dale nje Pejgamber

Pejgamberi ne Maqellare

i don njerezit barabarsmiley

Nga cili liber jane shkeput keto vargjesmiley

vizione te qarta?

Jo .keep tryingsmiley

.

Une them qe diaspora amerikano-veriore duhet t'i sponsorizoje nje trip Pjerit ketu, qe te na shpjegoje VQ-ne dhe aksionet CO2, si dhe te pershkruaja vuajtjet e diaspores ne mergim. Idealja do ishte qe ky shembull te ndiqej dhe nga diasporiste te tjere, gje qe mbase mund ti mundesonte Pjerit edhe nje liber me shnime udhetimi tip "Aventurat e Baronit Munhauzen" a di une cfare.

Grupi Armiqesor i Torontos (GAT) eshte gati te jape kontributin e tij ne kete avantyre te re te Kaloresit te Arratisur.

Po, me nje kusht ama; vec backpack mos mbaj ne kurriz kur te vij ketej . 

Yeah... eshte ca e rrezikshme keto kohet e fundit.

Ti thua te vij vec me fletoren ne xhep? 

Ska nevoje per fletore ai. Se mban mend as ashtu recorder nuk preferon te sjelle. E njohim ne. Ska nevoje per backpack si me Lizandrin. Do dallohet qe eshte European, menjehere! 

Jo jo te une erdhi me cante te verdhe po knej nga onet tona nuk ta merr njeri per ters. Ju amerikanoverioret jeni shume paragjykus

Ore edhe ndonje shishe raki po te sjelli, do ja paguajme mbipeshen. vec jo per stilolapsa... smiley

Was that a hint? Po vere te vjeter bullgare do? Do qe ta beje perzjerjen qysh ne Belgjike apo kur te vije atje?

Aman se vere e pije kam une . Qilarin plot. Si ti duash. Kam dhe nje shotgun me tequila . Vetem ai te vij ! 

smiley

E degjove z. Pjer?

Ti e do te vij vetem pa plaken.. smiley

Mire eshte ta lej. Se ska insurance ketej. God forbid smthg happens. 

Sado intriguese qe propozimi jot M Ll eshte, une nuk vij ne USA sikur edhe te ma paguajne bileten. Lexo VQ qe te kuptosh PSE-ne . 

Per te miren e njerezimit veje doren ne  zemer e beje kabull nje vizitesmiley

Do paguani për arrogancën tuaj. Pordha e madhe, gris brekët e reja, e të zbath bythën.

po mire o mire.. ai  po thote:  ne fillim lexoni librin,  pastaj  mundesia qe ti vi, eshte e madhe...

dhe ka te drejte  qe ve kushte ne fakt..   se ata qe ka takuar deri tani  kane qene te papregatitur ngaqe nuk e kishin lexuar librin.. rrjedhimsht se kuptojne Pjerin..  e pra,  nuk i ve dot faj Pjerit qe e ka humbur durimin.. eshte e bezdisshme dhe e lodhshme..

Ne djall vafte ceceni i Bostonit. Ky ishte lajmi me i keq!  smiley

zoti Pjer, 

Si mund ta ushtroni aktivitetin tuaj pa vizituar Wallstritin? A nuk ju duhet ndonjehere te jeni prezent ne diskutime shitje blerje asetesh, obligacionesh, hedhje firmash etj?  

Are you sure? Se sikur kam lexuar ca ankesa qe s'keni qene mire me buxhetin ju te GAT per shkak te nje a dy antareve qe s'kane paguar kuoten mujore.

mire. mire jemi.. Nuk i nxjerrim heasapet e shtepise ne pazar ne.

Mire po vonojeni hutojeni içik sa tndrroj dhe une gomat e makines, tvej ato te trashat.

Dhiz  iz funny! smiley

Mos kopjo rrotat e bradit se. smiley

PF per cunat e gocat northamerikon jom tu pergatit nje tjeter surprize. Pyte Cimin, Ronin ene kaktusin se atyne ja kom bo bene... si fillim! Ene ai qe do ju coj e njeh n'moje t'gishtave teorine e CO2 te 21 dhjetori.

Parajse knej Pjero, no bythholla.

Tani ke thene te verteten!

Gjemb na ke hap namin, ngelem te gjitha ne dere te burrit smiley

Uaaa, po pse ne c'dere tjeter dashke te shkosh ti moj korbe? smiley

Ne dyert e parajses smiley

Pjeri=parajsa?

Kam frike se Pjeri do kompromentoje integritetin e do t'i nderroje fare shijet kur te shofi danamet knej. Rrofte kompesata ka per te thone.

Fiqo, po prit o vlla se PF i beri i pari ftesen. Dhe jo ftese dosido, po zyrtare, ne emer te grupit. Tani te mos bejme si te babezitur dhe te tregojme origjinen. Oj kta, filluan ta joshin me tule femrash. Po per ate pune, femra vithegjera ka dhe ktu te ne...
Qejfi- qejf po ne fillim te diskutojme per gjera te rendesishme. Edhe Pjeri kte do te thoshte po ta pyesje, ne fillim puna, pastaj qejfi!

Ja, kshu bot edhe per nën terezën juve.

 

duhet ta permendje patjeter? GAT-i ishte ende ne hapat e pare, e kemi thene disa here ket gje. Gjerat kane ndryshuar pozitivisht qe atehere.

Nuk desha ta prish surprizen po nqse Pjeri thote "po", PF bashke me disa antare te tjere jane gati te ndermjetsojne ne univ. e torontos qe Pjerit t'i jepet nji honoris causa ose ne pamundsi, te mbaje nje leksion mbi obligacionet e CO2.

Kto ka organizimi Fiqo, kemi forca dhe energji qe presin nji shkak te shperthejne. Pjeri mund te jete ky rast.

Aman vec mos na shpertheni me tenxhere me presion

Mir, keni argumentin me vete. Tani e besoj qi pushoi bora me Toronto.

Ca jet nate qe bekeni ju te pertejatlantikut ne ppu kur kenej jena n gjume smiley I bashkohem idese te ndermjetsimit te nje udhetimi te z. Pjerin ne Boten e Re.Them se aty do te gjeje token e begate per te hedhur faren e tij te ideve. Dihet,USA dhe tani se voni, edhe Canada, jane ato qe jane, fale thithjes se trunit. Nese me lejohet, mund te shpreh modestish edhe ndonje ide per nje pritje sa me dinjitoze sic i ka hije nje gjeniu.Do keshilloja qe GOPP*-i te pergatisi nje tip simpoziumi me disa recenca per VQ.Psh:

PF-Si u bera milioner dhe disa reflektime rreth  VQ te z.Pjer

Ketlina: Pjer, ti je Dik Shellton ose parajsa qe me mungon !  

Moza:Love &Life  , oshilacione dhe obligacione 

Elba: VQ, Future, Feminism and  Free market

Fiqo:Vizione te kota, une jam peshk me dy  rrota, 

Gjembi:Thecerizmi dhe Pjerizmi-vizione dhe versione 

Xhibi(i ftuar special): Pjervizionqartezimi  dhe pjeshkpeshkezimi postmodern

Bredhi-moderator

   smileysmiley 

GOPP-Grupi Organizator i Pritjes se z.Pjer 

 

smiley  waw c'fare analize smiley

po kjo GOPP sikur spo m'pelqen , G20 po 

Po edhe Gjergji duhet te jete i ftuar special me Skype psh.

Ke tema ime ja ke fut kot m'ngja! Se une jo vetem qe milioner qe sjam qe sjam, po une as librin e Pjerit nuk e kom lexu.smiley

smiley

Natyrisht, Bredharako, ne fillim puna e pastaj qejfi smiley jo si Ali Pashe Tepelena i Janines, qe ne fillim bente qejfin e pastaj harronte se duhej bere puna. 

!

Udhetimi i Atij ne US nuk eshte aq i lehte. Forca okulte ne EU kurre nuk do ta lejonin qe US te shtinte ne dore idete qe do percaktojne gjeopolitiken kete dhe shekullin tjeter. Ata nuk do ndaleshin as para ndonje hataje. 

Keshtu e vetmja alternative eshte nje udhetim ilegal i Atij. Ky paska qene fati i shqipove te medhenj, gjithmone me letra falco, duke filluar nga Skenderbeu.

Ti nuk e ditke ende forcen e GAT

Epo dikush nga US duhet te Dali vullnetare ta bej te mundur kete kalim, letrat ti nderrojne . Mbase e Ben Fiqo kete sakrifice? 

Nuk eshte sakrifice, eshte detyre dhe knaqsi.

Nje audience me Obamen mbi gjendjen ne Siri nuk duhet lene pas dore.

Obama te tundi b... e te shkoje te marri keshilla vete tek Ai, bile ta luaje dhe gishtin mire.

Ai po erdhi, e ben kete sakrifice vetem per memedheun.

Jam plotesisht dakort me ty. Pse GAT do paguje qe te ftillohet me ne fund Obama?

Keshtu e vetmja alternative eshte nje udhetim ilegal i Atij. Ky paska qene fati i shqipove te medhenj, gjithmone me letra falco, duke filluar nga Skenderbeu. --- illegal is cool, illegal is smooth  smiley

Kete e ke shkruar duke mbyllur syte pergjysem dhe pertypur nje kokerr ulliri teksa zgjat doren per te kapur goten e veres? smiley

hahahah po pse mi qilarët e Pjerit kam unë ktu edhe vu verat pa kursim smileysmiley 

p.s. snuk

Vete ja ke nxjerre namin vetes moj primitivodashese. Aaa, ate mbaje tani.

Po e mbaj nga halli jo nga malli.

Cool, cool, por i bie qe ai te behet bad boy dhe rreziku eshte i madh.smiley

Nuk shof maj kontradikte, idet e Pjerit jane thellesisht amerikane te lindura ne Angline postmedjevale. Se rifreskohemi ska naj te keqe. 

A jeni t'gjithe paraqitshem keshtu? Me fytyra fresh dhe te fresketa? Kush nuk I ploteson me dhimbje le te rrij n'shpi e mos t'vij hic! Sorry. 

Une s'kam mjeker si Ho Chi Minh smiley

ngaqe depilohesh, se perndryshe kacurrel do te te ishin bo qimet e mjekres ene ty.

smiley

Ai e ben zgjedhjen. Eshte edhe pune shansi, varet nga shijet e Tij. 

Edhe po sqem i njofim dytre vet qe mund tna perfaqsojne si duhet .

Po pra, sakte, mire e the.

Pervec rendeses trupore u dashka te jemi edhe te fresket?! Takimin e organizojme ne mjes te sapo ngritur nga gjumi..smiley

Jo Jo. Une nuk jam early bird. Jam pak moody sapo jam zgjuar. Po te pakten pas ores 11am. 

Ti fillove, gabimisht, te besh vrap. Ndaloje vrapin qe mos te hollohesh.

Nuk shkruan per femrat e peshkut, vetem per meshkujt.

Le qe Ai vjen  per te diskutuar strategji gjeopolitike te thella shume, jo per parade mode. Perndryshe rrinte te blloku e s'lute venit.

Nejse keni ca kohe te filloni kuren e qofteve, qe te konsideroheni te pranueshme nga Ai.

Ju grave po me i ven ju rri menja. Ne themi te diskutojme CO2shin ju mendjen tek tulet e Pjetrit. Hajde kokeeeee!

smiley kur vjen nje koke e madhe duhet te ngrihemi te gjitha ne kembe..

Ju me duket po ngrini kembet, jo po ngriheni me kembe. Ja kshu ua merrni shpirtin gjenive ju!

As tundohet as tulatet Pjeri, Ai I ka dhene provat e ndershmerise (me klubisten, kamarieren). smiley

Po dhe gjenite duhet te rifreskojne ca forcat.

Talluni, talluni ju...po njerezit po vene miljona me obligacionet e CO2-shit!!!

 

Une s'di ta lexoj kete. Ndoshta na ndihmon luleshtrydhja.

ja se te ndihmoj une...majat jane gjera pozitive...kurse rrenxat jane gjera negative.

Pastaj te sygjeroj te studiosh kursin e meposhtem intensiv nga Nard Ndoka, dhe je gati per te lujt ne burse me obligacionet e CO2-shit!!!!

 

Interesante! Briliante! 

 PF, populli yne ka nje thenie lapidar, qe shpesh nuk ja vleresojme  fort. 

 " ..Burre i  mire ...i shkreti !|

Naten grupi naten. Tkapim i sy gjume se neser do konspektojm intervjune e LirMetes ke Balla.

Naten Fiqo. Mos harro gomat. 

Rrotat i thone nga fshati i Fiqos

Forca Fiqo forca, se edhe dy rrotat e fundit te kane mbetur - pa nderruar.

Edhe po ngelen pa nderruar, s'prish shume pune. Timoni e ka barren.

Po c'timon. Harruam ta pyesnim c'maqine ka? Convertible ? Corvette ? Fiat? 

Kryesorja eshte te eci mire. Te tjerat jane gjera qe rregullohen.

Ca eshte ajo fjale turpi qi perdor me? 

Thashe te flas dhe une me dialekt. Kam javen e veriut. 

Sa kerkesa paske dhe ti moj shoqe.

kush ngeli me barre?

eh ?? 

O gjembace smiley 

Urdhero?

Je e lezetshme kur thua- jepi Fiqo dhe 2 rrota/goma ke . 

Dhe Fiqo i shkrete shkoi te fleje. Kur s'do shansi, s'do. S'i bejme dot as nei zile. Hajt se neser e keni dezhurn gjithe naten Fiqon.

Po lereni ore te nderroje gomat i shkreti.

Po s'e dinte qyqari qe ishte sonte shansi per tu marre me rrotat. Te pakten nje lajmerim duhet. Jo keshtu tak fak. Apo vete e ka fajin qe nuk e nuhati. Eh koke koke thuaj.

hajt se jua mbeshtet  fiqo mendimin neser mroma hihihihihi

Po pra taman perverse sic je ke dale kaktuso!

Kur flet edhe ti. Ti shiko mos injoro tjetrin qe vjen nga ane e anes me fletore me pika, ate bej.

Ti fusi poshte jastekut, mos ti harroj. smiley

Edhe dokumentat fallco per Ate.

O çfarë i paskët bërë Fiqos dhe prapa krahve thuaj:- Ah ç'jeni ju shqiptaroamerikanoveriorët smiley

Ah mer po ne grupi i North Amerikes jemi ylla! Vec per shkence dhe per qef e kemi menjen. Keta te Shqiperise dhe Evropit na e prishin muhabetin me budallalleqe zgjedhjesh e fushatash. Shif sa i bukur bohet Peshku naten vone kur jane ne gjume ato gjordullat!

Prit kur te dali nei kukudh Evropi.

Ain't that the truth!

Na mungon tropi

Gjordulla, kokuth, trapa..nga I psonisni keto llafe? Kur te fillojne ata ne mengjez pastaj tu shajt.

Do na dalin ne enderr thua?

Po pâtén mendje te keqe edhe te dalin smiley

Vec pare mos te na kerkojne. Per te tjerat s'ka problem.

Qyqa me mire pare sesa ndonje zemer. smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).