(Perditesuar) Kapet i gjalle i dyshuari i dyte Dzhokhar Tsarnaev. Vlen te themi se e gjitha kjo ndodhi ne nje qytet amerikan me nje komunitet te madh shqiptar.  Edhe qyteti i qete Watertown, ku drama arriti majen, ka nje prezence te mire shqiptare.

(dje)Tamerlan Tsarnaev dhe Dzhokhar A. Tsarnaev janë emrat e dy të dyshuarve në vendosjen e bombave në Boston. 26 vjecari Tamerlan Tsarnaev (majtas) vdiq pas një ndjekjeje të gjatë policore e cila u shoqërua me të shtëna dhe shpërthime. Ndjekja e dy të dyshuarve ka zgjatur gjatë gjithë natës dhe vazhdon aq kohë sa i dyshuari Numër 2, Dzhokhar A. Tsarnaev, mbetet në liri, në zonat rezidenciale të Bostonit. Shërbimet e transportit publik urban dhe interurban janë pezulluar të gjitha ndërsa qyteti sapo është zgjuar, publikut në Watertown dhe disa zona të tjera të populluara në Boston i kërkohet të mos dalë nga shtëpia.

Shumë biznese nuk po hapen sot ndërsa qyteti ndjek ngjarjen në TV. Policia po kryen "fshirje" të lagjeve, për të gjetur partnerin e të dyshuarit të vrarë, duke e ngushtuar rrethin e kërkimit në 20 blloqe rezidenciale. Disa raportime flasin për kombësinë çeçene të të dyshuarve, të cilët mund të jenë vëllezër dhe kanë patur trajnim ushtarak. VIDEO LIVE. Policia lëshoi dje fotografitë e të dyshuarve, c'ka duhet t'i ketë shtyrë ata të humbin qetësinë për shkak se kanë paramenduar se do të njiheshin. Një oficer policie i MIT, humbi jetën dje në konfrontim me dy vëllezërit të cilët kanë rreth një vit në ShBA ku kanë ardhur nga Rusia.

 

 

719 Komente

Po lexoja One News .....Associated Press thote se keta kriminele qeken cecene prej Rusie , nje vit pasken ne Amerike  smiley po nuk eshte konfirmu akoma 100%

prej 2001

Dy vllezer çeçen (ose aty afer) Updajtni titllin.

Fotoja me tronditese. Ne rreth bojeqiell 8 vjecari qe humbi jeten, me te kuq i dyshurari qe leshon canten me bombe. smiley

smiley o Zot !

te keqen e shtetit!!!!....spaska hic police

shume mire qe u nderru titulli (duhet te ishte te dyshuarin si bombevenes), po duhen heq edhe emrat specific. der tani jane Suspect #1 dhe Suspect #2, dhe qe jane vellezer. 

O Deion po pse i ve ato linqe ketu o vllako, imagjino te jet ndonjeri qe pret te bej dokumentat.. kta kaq duan, gjysma e policave dhe ktej njesoj si policat ne shqipri jan plako me iq iriqi smiley, jan cik me te edukuar po prap 44 duen per te mjelur lopen smiley

Nga emrat duken sikur jane nga keto relublikat e Kaukazit....mos te nxitohemi shoke ne perfundime...te presim strukturat e posacme te kryejne detyrat e posacme!!!!

Sa Jane shtu keto psikopatet!! Cdo gje eshte shut down. Si miu ta kapin pleren! 

Vallaj o Lisander...mjekrosha nuk ishin por besimtare te islamit me duket se qekan...mund te thush ti, pse e fut islamin ne mes? Jo une jo, Dejoni, Dejoni te video e youtube qe ka sjell!!!!

Ahh vemjet rraciste te peshkut aaaaa

Rono, 

Nje nga videot e funit qe i kish bere "like" Tamerlani ishte ky dezertacioni ne video mbi mekatin qe ushqente HARRY POTTER!!!!!

Kushtet me lejun qe per nja 2 jave te lija mjekrren. E rrita te pa ngacmume, jo si e hoshiminit, u dukte si park kombetar... Sot ne mengjes i futa spaten, tak e tak e tak... nuk i dihet thash. E ngaterrojne Cecon per cecen....

Si tha Bame..."harmless fiction...harmless entertaient...harmless????" 

100 her i kam thone emigrantit, hiq dore nga kto shkrimet fiction...te mira i ke por hiq dore sa nuk eshte vone!!!!

Jam i sigurte qe duhet te kete edhe Part II se ska mundesi qe mjekra mos te permeni "fraxhilitetin" e vet Herrit... 

Emoja, kujto se balanco situaten tu shkrujt ato komentet pozitive mbi bektashinjte, por nuk e di ai se keta bektashinjte i kane hal ne sy!!!! Mallkuar qofte Stefan Bardh dhe e bija e tij Shega..!!!

O Rono,

Ne mjes ketu ishte lajmi per keta te dy me emra krejt te tjere. Ai qe ish vra e kish sipas mediave emrin Mike, kurse tjetri kish nje emer indian dhe biles thonin qe ky ishte studenti i deklaruar i zhdukur ne mars. 
Se nga erdhen ato lajme e si u bone cecene rruges keta une nuk e di. Bo vaki ka kalu nepermjet Podestes ene ky si lajm.

Sa per videot une s'i hap dot. Ma shpjego pak se car ka ne ato video.

Qe thu ti Hoshimino, shko CNN e thote qy i kapem te dyshumit, burimet tona te sigurta, edhe bojne nja 3 ore emision mbi ket mision imagjinar kapjeje e diskutojne ato burimet imagjinare. CNN hej!!!

Gjer sa detyrun FBI, te detyrote ate pallen e CNN te pranote llaiv se FBI i kish thone shat dhe fak ap!!!!! 

Ku ta kisha...ah po, ndodhin keto mer ndodhin. Kjo dihej qe ishte e hujshme, ose ndjehej si e hujshme, se Amerikont kane stilin e vet, e di ti mo, ball per ball, 5-6 karikatore plot, futu ne shkolle a supermarket e boj kerdine gjer sa e hajne dhe vete...

Video eshte kanali youtube i njonit prej vellezerve...i mbushur me video dhe mesazhe radikale islamike.

Lizandro po nuk edukute kleriket kjo pune ka per te qene. Nuk e di a te ka ra ta ndigjosh ndonjehere Tariq Ramadan...i dul goja te shkretit, shpejto te fillojm reformat ne Islam po aha snigjo njeri nga ai vesh!!!

Rono, po tallesh ti a si o puna? Cyre t'edukoj une mer plak? 

O plako ju po dole kunder ca qendrimeve idiote e raciste te boni me detyrim pjestar te shtreses qe po i del ne mbrojtje. Po sikur me dale me thone qe nuk duhet me ja hy n'hu LGTB-rave se nuk ka c'i duhet njeriu se car bojne, duhet me qene pa dermon bythepunume?

Lizander nuk me ke kuptu...ti vet je paraqit si besimtar musliman i moderuar. Kur thashe "po nuk edukute" nuk e kisha me ty personalisht por te mora si misherimi besimtareve te moderuar. Po jo se ti duhet te dalesh te edukosh hoxhat e Tirones dhe Kavajes...fola ashtu ne pergjithesi. 

Po ketu pra e ke gabimin ti. Nuk jom paraqit naihere ashtu se nuk jom besimtar une o Ron. Mos nigjo Meksin ene ate palacon e Janulles. Une jom metalar dhe aspak fans i Stryper apo P.O.D. Pra une me zorr pres te shkoj te kenoj "666 the number of the Beast" ne koncertet e Iron Maiden.

Ne xhami kom qene nje here te kjo e Et'hem Beut para 90-s per kuriozitet dhe vjet ne Stamboll te Xhamia Blu. Ku sa per anekdote dhe keshille turistike, kom hy alla shqiptarce. Ishte vape o Ron ene rradha ishte fort e gjate e plot me kokebardha qe nuk i rre dot as t'u i thone me ka hy vellai i vogel e s'mund ta lej vetem. Pranej u futa nga dera ku dilshin robt. Kapa nje nga ato qeset e kpuceve, futa kpucet ene drejt e mrena per te bo resme. Serbes fare qe njerzit te menojshin "e di vete ky se ku po shko"

Ne rregull...e pranoj gabimin...dhe e mor mrapsh ate qe thashe se je besimtar!

Athere c'te shtyn ti dalesh ne mbrojtje fese kur vete s'je besimtar?

Ndoshta e ben per hir te fairness dhe kundra diskriminimit.

Jo fese Pako po atyne qe dune te jene besimtar. Kone gjithe te drejten e Zotit o Pako, pavaresisht se ty mund te te duket idiotesi feja.

 

Ndaj u nxitove me ate koment...

O PF nuk o nai cudi qe kur nodhin kshu tmerresh menia direkt te shko te ato pallat ekstremista islamike. Edhe mu aty m'shko se o ceshtje probabiliteti (plus stili sic thote Bama). Problemi im eshte me robt qe pa e dite se kush e ka bo, fillojne e nxjerrin foto robsh pa lidhje dhe ferkojne duret duke brohorit "myslimonet e poshter". Na 4-5 te tille i ke shume aktive ketu.

Nejse, po deshe me marre keshillen time dhe po deshe vertet me ballancu gjerat, mos u hudh direkt tek ekstremi tjeter, se vec i perkeqeson do kishte thone Nard Ndoka.

Po car mos kalosh ne ektrem ketu me keta injorante qe nuk njofin as markat mo te mira te sallomit!

O PF nje rob qe nuk di kush eshte Salman Rushdie, a mund te imagjinohet te vije e te japi mend e te gjykoje na nji miliard rob? A e kupto ti qe ky mund te kishte sjell ketu ene foton e Salman-it si te dyshuar per shperthimet. 
A te kujtohet se si u vra ai cuni brazilion ne Londer nje jave pas atentateve. E njejta psikoze. Zeshkan me cante qe vrapo, gjuji te jemi mrena. 

Une kom alergji nga budallalliku ne pergjithesi, po kur ky bohet edhe ofensiv atehere bohet shume i rrezikshem. 
 

Une e njoh shume mire Rushdien, thjesht ia kam njohur emrin nepermjet perkthimeve ne shqip qe ia shqiptojne ndryshe e s'me shkoi mendja direkt tek ai. Por puna eshte qe me keta fetaret myslimane nuk del asnjehere bosh. Nuk ka pune racizmi ketu. Po pati bomba ne Amerike, dhe nese nuk jane islamike (ne 1%) te rasteve, ke gjithe boten islamike qe hidhet perpjete nga qejfi. Ti futesh shume mire tek budallenjte sepse qenke tip qe per dy fjale merr deren ne krahe, dhe s'ke as edukate por futesh direkt e te shash robt, ne vend qe te besh verejtje. S'ta ka fajin njeri qe je pa edukate dhe qe hidhesh perpjete si karagjoz. Shife tek vetja ate.

Mire pra na thuj pak si e paska emrin ne shqip Salman Rushdie? 

Tek nje interviste tek Rudina, tek Shqipi, ku e degjova gjere e gjate, ia lexonin emrin Selman Ruzhdi. Dhe qe ta kesh te qarte, une s'jam karagjoz si ca e ca qe kane turp te thone qe s'e dine dicka, ose te bejne google search me vrap ne moment e pastaj te bejne sikur e dinin qe perpara. Kur ti di dicka qe tjetri s'e di, do te thote qe tjetrit thjesht s'i eshte dukur aq interesante sa ta fiksoje. 

true that, sec ishte nje indian ne fillim

Car lehu ky o abedin ?

O Ron s'e di ti qe mjekrroshat jane rrace me vete?

Te konfirmuara: te dy jane vellezer nga Cecenia, i madhi 25-26 vjec (5 vjet ne SHBA, merrej me sporte marciale), i vogli rreth 20 vjec (rreth nje vit ne SHBA si student).

Tamerlan says he doesn't usually take his shirt off so girls don't get bad ideas: "I'm very religious."

Tamerlan, 196 lbs, will represent New England in the heavyweight category at the National Golden Gloves competition in Salt Lake City, Utah

"so girls don't get bad ideas"

Po they are not that bad mor bir!!!

Eh mo bire sikur ti kishe provu ne praktik keto "bad ideas" te siguroj qe nuk do e harxhojshe kohen tu bo bomba me tenxhere presioni!!!

 

e dashura gjys italione gjys portugeze...e kthyer ne islam...

vej bast qe cercizi fembra!!!!!

Kush ja ka vone ate burqan digitale?

peshku besoj, per mos me i ra ne qafe vajzes... ama si kom pa noihere tja vejne ate burqen fotove te Nexhmijes....

Nji babai i mikut time thiosh per te birin i cili i qe lidhur me nje femer te cilen familja nuk ja pranonte: E hoqa nga Shqipera, e shpetova nga topi...e solla ne amerike, e ma mori ne qafe gopi.

Nuk se per te te kundershtuar thelbesisht, por agjerimi seksual eshte nje teknike eficiente manipulimi po aq sac promovimi i veprimtarise seksuale. Endrra e pasurimit ne Perendim (dhe aq me shume ne ish-Lindje) eshte e shoqeruar rendom, perpos luksit, edhe me imazhe femrash shume te reja dhe shume te bukura. Per te patur kete lloj pushteti, nje perendimor eshte i gatshem po aq sac nje besimtar i perkore te perdore cfaredolloj rruge, pa shperfillur edhe vdekjen e tjetrit. Dhe s'po flas per manjatet e industrive te luftes, e?

A mundesh ta shkoqisesh pak me mire kete qe ke thene ketu?

prap doesn't make it right t'i aneksosh bahcen dhe vijen e ujit, they gotta eat too man smileysmileysmiley

lol, doli pak a shume i vertete ky postimi...

e lexova pardje po thashe vl conspiracy theory e radhes. smiley

eklipso shiko per family guy conspiracy, alex jones

Ose s'doli fare. Vellezerit kane vrare dhe nje polic dhe kane hedhur ekspozive policise gjate ndjekjes.

gjembi, ai postim eshte i para 4 diteve... aty flitet per mosha te reja (20 vjec) dhe qe do i gjejne te premten...  nuk thote qe viktimat nuk jane reale. Nuk thote qe eshte "organizuar", ne kuptimin inside job... biles fakti qe jane islamiste ndihmon me shume ate mindsetin qe keto ngjarje do sjellin pastaj, limitim te drejtash me ligje te reja. Dronet neper qytete etj etj... Ne kete kuptim e kisha une, ky skenar me duket me i besueshem.

eklipsi, e pashe qe eshte i para 4 diteve - kjo perseri nuk e ben me shume te besueshem. Ajo qe aludon ai/ajo anonimi eshte qe policia/qeveria do e krijojne fajesine te jete e ngjashme me ate te cmendurin qe vrau femijet ne shkolle ne CT. Aludimi i kote ne ate qe solle nuk permend fare myslimane. Por meqe keto dite ka qene duke u diskutuar ligji per rregullat e arme-mbajtjes, anonimi aludon qe eshte bere (nga qeveria, sigurisht) per te provuar qe ligji duhet te kalohet.

Zana qenkan Cecenesmiley

Lere Bame cmu desh qe e thashe.. Une e di cdo heq ne PPUsmiley

Shi shi ky, asnje american friend thot ..

Shyqyr qe s'dolen shqiptare, se qe do ishin idiote islami, as qe vihej ne dyshim

Pertej shakave...hap nji dite facebookun dhe rastesisht hap faqen e vellait te nje mikut tim, kish vajt ne nje event qe mbahj ne nje xhami te Sarajeves. Eventi ish nje mbremje me kritike letrare per Salman Rushdie. Shume mire mendova me vete, shume mire e ben xhamia qe organizon mbremje artistike. Kur hap foton tjeter shoh se titulli i eventit qe "Vdekje Salman Rushdies"! 

 

qenka ai shkrimtari. 

feja e paqes, pra. te vrasin po fole kunder mikut te tyre imagjinar

Sallam Rruzhdiu eshte nje mark sallami qe shitet ne perendim gjoja si me recete gatimi origjinale lindore. Keta e kane hale ne sy, se thone mire qe na i merrni recetat, po edhe i deformoni ato. Lufte! 

Sallam Rushdia si me qen motra Lemes.

Kto evenimente kulturore na kulturojn.

PF i shkrujta ati mikut tim i thashe merre tet vlla e coje ne ndonje kinema pornografike se perndryshe te vajti per lesh!!!

Sa ke fillu me kopju Jozin ti mer amon! smiley

gjynah ne foto duken njerz per se mbari kta tipat, cecenet e shkrete vuajne prej rusit e  i indoktrinojne  arabet per te sulmu shba-ne, pa lidhje, kta si rregull duhet te ishin pro amerikan, se ndoshta do ju kishte dal me per mire ashtu, armiku i armikut tim eshte miku im, po me duket se jan nice-an, armiku i armikut tim, eshte armiku im smiley 

Ehhhh mire e ke ti, po ce do se nji popull shqiptare ka kriju perendia jo dy!!

po dhe ne sna krijoi kot ai(ose ajo), por qe te jemi fanar ndricues ne bote na beri smiley

cfar un nuk kuptoj o vlla esht se tani as nuk duhet ta hapesh fare googlin po te vjen vet ne facebook edhe ti hap trute, po varet me ke je friends edhe cfar interneti degjon, po prap se prap se kuptoj kta rob me internet po perseri te holy book i vjeter shkojn smiley

Ketyre dy "muslimaneve" do ishte mire ti fusnin i plumb kokes qe vrasin njerez te pafajshem. Nga ana tjeter ka shume njerez qe ferkojne duret kur del ndonje mjekrrosh. Guxoj te them qe ekziston edhe kenaqesia perverse kur vriten te pafajshem e kalamaj qe te dalin e te ulerasin kunder islamit. Kjo eshte shume e ndyre. Nuk ngrihet njeri ne kembe dhe nuk i bejne gjithe mediat boterore jehone atyre qindrave femijeve qe vriten perdite nga "kristianet" po qe se do i emertoime me te njejten menyre sic ja veshin keta te gjitha krimet islamit. Kam lexuar per nje palestinez qe tregonte sesi ishte shtrire per te fjetur. Kishte 4 femije. Kishte puthur cunin dhe kishte rene ne gjume. Pak me vone ishte zgjuar i tmerruar nga nje rrakete izraelite qe i kishte hyre ne shtepi. Ky kishte pare vetem nje kembe te cunit te vet 4 vjecar. Trrupi ishte bere sallate.Gruaja megjithe femijen tjeter ishte bere copa copa dhe nuk i gjehej as nam as nishan. Nje tjeter femije ishte pa koke duke u perpelit dhe i kishte shpetu vetem goca me fytyre te djegme. Ky eshte vetem nje nga QINDRA raste qe ndodhin ne dite por keto nuk permenden. Rendesi ka te shahet islami.

ti Pateko mu me cudit gjithmone, flet per kristiane qe vrasin femije, dhe se nga dreqin gjen nje rast me hebrenj qe vrasin femije smiley

PS. e qeshmja eshte per Patekun, jo per ngjarjen ne fjale

E dhashe per shembull mer swed por meqe do kristianet (te kuptohemi skam asgje kunder kristianeve thjesht po ndjek logjiken e ketyre qe ja veshin islamit) mund te te jap nje dokumentar (amerikan) qe tregon per masakren qe i kane bere mijra vetave ushtaret amerikane ne Irak ne menyre direkte dhe indirekte. 

te kuptohemi skam asgje kunder kristianeve

jo po ki gje po deshe se te iken nardi nga koalicioni pastaj smiley

.. ata qe kane bere masakrat in irak vetem kristiane s'kan qene, mund te ken pasur emrat kristiane. Ndersa keta trapat ktu mo vllako kan qen loosers qe ekstremizmi islam i ka perdorur. Ka ekstremizem kristian qe te perdori loosersa?..(maybe, just monetarily though)....Sec jan ca konflikte atje ne Afrike po ato jan te izoluara dhe jan me teper territoriale.

Jo jo swed-o nuk ka asigjo me qesh me patekun. Ene mos i deformo fjalet plako! Nuk tha qe po vrasin hebrenjte. Jo mer daje kom pas shume shoke hebrenj une e nuk vritshin njeri ata. Ama shteti izraelit vret femije dhe biles edukon nje urrejtje ndaj palestinezve. E kur nje shtet eshte terrorist kjo eshte gjeja me e rende e mundshme.

Ok s'e kisha pa car ke shkrujt me poshte po me duken pak jo koherente te dy postat> Nejse hajde meru vesh per keto tema me te shkrujtme ne peshk. varja.

nuk kisha asgje ne mbrojtje te dikujt qe vret femije smiley Komenti siper kishte te bente vetem me inconsistency ne te shprehur (e theksoj, ne te shprehur, jo ne fakte) te Patekut, qe flet per kristiane dhe jep shembull nga ata qe kane kryqezu Krishtin smiley Kaq ishte

Fatkeqsisht ne situate lufte grate dhe femijet jane me te eskpozuar per te qene viktimat e para smiley ose per te vuajtur ne menyren me maksimale pasojat smiley

me thone te drejten s;ka te beje shume me situaten e luftes goditja e shtepise me raketa, e cila eshte bere e zakonshme jo vetem ne Palestine, por edhe ne Irak, Afganistan etj

po gjendje lufte eshte si thua ti si quhet ndryshe goditja me raketa nga njeri vend ne tjetrin ?? smiley sulme luftarake per qellime territoriale ? po te lufta mendoj une dalim

diku tjeter mbase e ke kishe fjalen smiley

Ok me, edhe gjendje lufte mund te quhet, po jane territore qe i kane nen kontroll forcat aleate medemek, dhe nese duan te vrasin terroristet le te shkojne e ti vrasin. parimi eshte i piset, per te kursyer jete ushtaresh gjuajme nga larg pavaresisht kush e ha. Kuptohet qe s'gezohem te vriten ushtare, po te vriten femije eshte komplet kriminale

Konflikti Palestine -Izrael eshte nje tragjedi midis superfuqise ( izrael) qe ska te drejte dhe te varferve (palestine) qe nuk mund te mbrojne te drejten e tyre.

Sa per femijet smiley

i shani izraelitiet, po mont sinaiet, ja doni...

une po i shaj ??  - apshuuuuuuuuu , po ne jena puro ateist (n'ket  rast ) puro perparimtar e puro te kohes , nuk pushon humori  mes nesh  , shkyhena gazit

Perto me ma shpjegu pak kte "ska te beje me situaten e luftes goditja e shtepise me raketa" se nuk po e mor vesh.

nuk eshte se pertoj, po ka gjera qe po nuk i kutpove pa shpjegim nuk i kupton edhe sikur te ti shpjegojne 200 here, kjo eshte pikerisht nje nga ato. po qe se mendon qe pertoj, me thuaj se do shkruj 130 here emrin Deion qe te te mbushet mendja qe s'pertoj

aha, dmth kjo puna e raketave eshte dicka embrionike qe o je i lindur me, o pa. shyqyr qe te ka beku pernia pra. 

Ky eshte llafi fundit edhe nuk flas me te kjo teme. Une kamikazet i ndaj ne dy lloj. Kamikaze nga halli dhe kamikaze nga trrushpelarja. Kamikazet nga trrushpelarja nuk i diskutoj fare se me duret e mia i ekzekutoj. Kamikaze nga halli jane ato qe i masakrohet familja dhe i plas shpirti dhe i thojne jetes ik e pirdhu dhe e bejne vrasjen nga urretja (e justifikume) e jo nga islami. Imagjinoni te gjithe ju sikur tju masakronin femijen. Cdo benit ju?

Ca thu mo ca? smiley 

Qe te sqarohemi pak Moza. Ato qe vrasin njerez te pafajshem neper supermarkete o ku ta di une EDHE SIKUR TI KENE VRARE FAMILJEN une prape nuk i justifikoj. Nuk e duroj dot idene te vriten civile. Po pate urretje shko kapu me ushtrine.

e zeza re cun nuk paralajmeron ca linku eshte  smiley,  me kapi zemra smiley

plotesisht dakort me ty patek .njeriu komandohet nga truri nuk e di se çdo te me thonte truri ne rastin e pare

faji i grave dhe femijeve qe nuk jane me aktive ne luftera...

mos je gje fanatik ti nipce dhe na hiqesh perparimtar

Nga ana tjeter ka shume njerez qe ferkojne duret kur del ndonje mjekrrosh. Guxoj te them qe ekziston edhe kenaqesia perverse kur vriten te pafajshem e kalamaj qe te dalin e te ulerasin kunder islamit

Nuk e di ku i ke pare ti keta njerez. Une ketej s'kam pare, as ekstremistet e djathte.

Nuk ngrihet njeri ne kembe dhe nuk i bejne gjithe mediat boterore jehone atyre qindrave femijeve qe vriten perdite nga "kristianet" po qe se do i emertoime me te njejten menyre sic ja veshin keta te gjitha krimet islamit.

Ne Amerike, ne pergjithsesi, mediat kryesore nuk mbulojne aq shume lajmet nderkombetare. Ka goxha lajme ketu (vend i madh, etj. etj.). Dhe eshte natyrale qe Amerikaneve t'i revoltoje vrasjet qe ndodhin ne Amerike, te Amerikaneve. Ashtu si Shqiptaret i revoltojne me shume vrasjet ne Kosove se ne Palestine.

Po vetem ketu ne peshk mund te te emertoj une na 5 cope!

 

Me duket po ngaterron daljne direkt me akuzat qe jane mjekroshe me ferkimin e duarve qe u vrane njerez.

Oooooh nuk po thote njeri qe dalin e ferkojne duart se u vrane njerez. Po qe ferkojne duart se keta njerez u vrane nga terroristat islamike. 

Po shif komentet te tema tjeter. Pa e rrujt fare per viktimat. Pa thone asnje gjys llafi ngushellimi per ata qe vdiqen e familjet e tyre, cirren se e dine se kush e ka bere aktin. Keta jane thjesht ca kafshe qe kane gjet nje komunitet per ta urry dhe e kane ide fikse.

Edhe ata carat (a lot of them) myslymane jan ca kafshe qe kan gjetur nje komunitet per ta urry dhe kane ide fikse...makes sense? smiley

Po pra kete po them ju jeni njelloj me ata qe vrasin femije ne atentate lamashesh. 

E paske ne terezi ti shoku, qenke rehat. lol

 

per cfare behet fjale ?

Nuk po thote kush o kaktus qe ne ameriket e preokupohen njesoj kur vritet nje kalamo ne Palestine, si ne nje sulm terrorist ne mes te Amerikes. Eshte e paimagjinueshme. mos bej naiven kot tani. 

Po si e lexon ti ate qe perifrazova? E ke mu ne fillim te fjalise.

Me ket koment duket sikur po mbeshtet homoseksualet... smiley

Ky eshte rasti ne fjale dhe kete po diskutojme. Kur temat kane qene ne lidhje me lindjen e afert dhe te larget besoj si cun me memorje qe je duhet te mash men se vetem karabushet majne anen e derdhjes se gjakut. Ju lutmi shume, no rivers pergjithseishen!!!

O bame po ty po te "rre" menia se bo pjese te ato 4-5 kafshet qe permena?

Sinqerisht nuk i bo asnjonit pershtypje qe derisa flitej per tipa me emra pa lidhje me Islamin, ketu kishte vetem nje koment nga une dhe ca komente ne lidhje me temen e Pjerit. Sa doli se ishin myslimon u turren  te gjithe.

Sinqerisht sot paradite isha shume me i shqetesume se thashe o bo pune m.ti komplet, s'e di nga te vje. Se persa kohe ke evidentu disa rreziqe di edhe si t'i ruhesh ose te pakten perpiqesh. Po te te dalin dy studenta, nder te cilet njeri indian e te te plasin bomba ne mes te nje maratone, ky eshte dyfish tmerr.

Jo mer jo, se kam hic ate merak. Por, ta kisha qe kur hapen te tilla llogore, shumica bien brenda dhe shume pak jane ata qe hudhen vet brenda e zejne pozicione.

Edhe dicka tjeter: ne TX pardje u vrane jo me pak se 12 veta nga nje shperthim ne nje fabrike plehu kimik. Shpertheu (ngaqe eshte lende ekspozive - si ajo qe shpertheu ne Oklahoma City). Tronditi gjithe zonen si te kishte qene termet 2.ca balle. Por shumica e lajmeve jane fokusuar ne Boston ngaqe ajo ne TX duket te kete qene aksident teknologjik, kurse kjo ne Boston e bere me qellim. Plus qe eshte edhe media qe krijon sensacionet, etj. dhe kete rradhe u kritikuan (CNN, NY Post) gjere e gjate per zellin kush e kush te dilte e para me lajm dhe ja futen kot nja dy here.

po pra po ajo esht aksident, kjo esht si kancer i trurit.. Bombing a marathon.. po ik e futja spitalit pastaj vetem ajo ka mbetur.

hehehe, edhe thote jam vesh me stil europian, te ishte ne europe me ato kepuce e ato corape do e kishin perzone me kohe, jo mo ti shkote mendja per leje qendrimi smiley

Bravo i lumte ceceneve qe vrane dhe masakruan popullin e zakonshem. Te shohim po kete do te ma heqesh o moderatore e turnit? Ti sikur me qene cecene vete dhe qeke ofenduar qe une i shava cecenet kamikaz.

ky i dyti ne kerkim, eshte 19 vjec, student i shkelqyeri vitit te dyte te mjeksise. superinteligjent. hajt merri vesh ti keta. te marten kishte vajtur per te marre makinen qe e kish cuar per te rregulluar, dhe mekaniku tha qe hante gishterinjte se makina s'ishte gati. e mori merzedezin te pa rregulluar dhe u zhduk. 10 vjet ne usa, jetonin ne cambridge.

Superinteligjent? Pse? Shkollimi tregon superinteligjence? Eshte thjeshte nje trrushpelare qe si ka bo derman as shkolla. Ka plot budallenj me shkolle. Ky eshte nje nga te shumtit.

Jo thjesht i shkollum po thone, mer jo, por i shkelqyer. 

I kishin dhene dhe scholarship qenit! 

Kush kish 10 vjet ne USA ? Ky I vogli? 

I madhi qe u vra.

I vogli kishte me shume, raporton CNN. I madhi kishte ardhur ne 2006, ky ne arrati ka mbi 10 vjet, ka qe ne middle school po thone tani, qe ne 2001. Shume i amerikanizuar. Robin Cook, gazetare radioje thote se e ka patur ne nje prom party te e nipit, mbajtur ne shtepine e saj. Ishte shpirti i feses thote, i padallueshem si emigrant, perkundrazi, shkelqente, thote kjo gazetarja.

Gje e mire qe foto e ketij qe ka ngelur ska syze qe ta njohin kudo qe te shkoje, kush i frynte ne vesh ketyre ka per ta ngrene keq gjithashtu.

me gjthe ket polici  ska ku shkon ai 

O do vritet nga keta trigger-happy ujqer (jo tamam ne konceptin negativ), ose do vrasi veten. Lajmet po thone qe i madhi qe u vra kishte veshur eksploziv.

Une do kisha deshire te kapej i gjalle qe te pakten te merrnim vesh pse e bene, a e bene ne koken e tyre apo kishin lidhje me te tjere, etj. etj.

 Duket sikur do e mberthejn dhe ate tjetrin sepse kjo reporterja po thot qe smth is going on in Watertown, a few blocks are surrounded, dhe nqs i len keta te press te flasin per vendodhjen dmth is either a false flag to deterr atention or is the real thing

Edhe une kshu po thoja. O e vertete, o e genjeshtert kjo pune. smiley

Ja ku u plotesu profili i demokratit klasik: shtrese e ulet shoqerore, i rrepte me femrat, anti lbgt dhe fetar anadollak.

kta te dyshuarit u dukerkan gjith kta cuna seriozisht. Shpresoj mos te jen kta autoret e veryete. Se deri tani jane thjesht te dyshuar. Ket emrin xhokar sikur e kam degju ne tv para ca vitesh. 

Hej Kur te kapet let me know pls smiley

mimoza e kapen honden..  smiley

kjo esht tema e vetme qe po abuzoj, jetoj ketu afer Bostonit prandaj dhe esht interesting to me, anyways, point taken

Aman se skam durim. Dua ta kapin right now , right now. smiley ( kjo eshte crazy 1 njeri te terrorizoje nje vend te tere, Kane mbyll shkolla e cdo gje. I want the day off today, TGIF ) . lol

Ti qeke shum frikse. Bo shqiptari kshu? Ja rob si ty na qisin emer te keq ne. 

Duhet  ta kishim bere dhe ne pushim ketej. Mbase vjen dhe ketu ku jam une. You never know. ( Mgjtht jam ne shtet tjeter). Better safe than sorry thone amerikanet. Se une Kshu e njoh veten per garipe. 

OK, na jep nr e tel. qe te te lajmerojme.

o kokolepsi po un nuk dola ne televizjon o daku, un muhabet ktu ne kafene po bej .. po na falni o na falni juve te hondave, e terheq deklaraten smiley

Keto bombat qe plasin ne publik nuk jane gje hiç para faktit rrenqethes se kriminele neo-fundamentaliste-fobike me ferexhe po ekzekutojne drejtesine duke i dhene kalamojve kokoshka jashte ligjit ne holl te sinemase dhe po behen xurxull me birre neper pishina pa ferexhe.

pa ferexhe nje m*t, shoku heretik! Me ferexhe dhe nje meter larg burrit!!! Ah qe se keni pas noihere kenaqsine te kaloni ca kohe nga lindja e mesme! 

Kenaqsia ime eshte perkohesia ime prane materialit te WC qe prodhon me shumice Peshku, sigurisht sepse nuk eshte ne gjendje te prodhoje gje tjeter, as mjetet nuk i ka per te kap problemin (le pastaj per ta kuptuar), dhe as deshiren e mire per ta kap e per ta kuptuar (le pastaj per ta zgjidh ne WC te shtepise se vet). Keshtu he per he rrime kokezhyt ne ate materialin boj kaf, sepse ben edhe ngrohte, na mbron, nuk afrohet asnjeri, se mban ere.

ore boj si te dush, po je tu e bo si Sala, kritik letrar tha se per te shkrujt, aha, nje material boj kaf...

Lali qetesohu. S'te kam kthy pergjigje qellimisht sa here je krrujt se kam thene qe do ishte kalimtare, po te qeka kronikzu. Po te dush te zihesh tek e tek mund te leme ndonje takim. Anything that helps!

leni keto ti grek i poshter... vej bast qe ke ble kokoshka ate dite, je fut prap ke dyqani muzeut dhe ja plas ne fytyre asaj ferexheshkes...

Mire mizat qe s'te lene rehat, po s'po na ndahen as gomeret! smiley Ky hajvani me eshte qepur me buke ne traste qe nga fshati. Do e kete derguar kryetarka.

Qe te zihemi bashke PF duhet te japesh prova qe jemi te njejtes ngjyre brezi ne karate (ndryshe te kap ligji, po tja meshtjellesh ndonjerit qe nuk eshte sportist). Po deshe me u zi me mu, jep prova.

E fillojme qe nga fillimi: çfare ndodhi me ortodoksine per nja dyzet vjet me rradhe ne gjysmen e dyte te shek. 19 qe vinte sistematikisht bomba rrugeve, nuk la qen rrugesh, lypsa, minister drejtesie e kryetar policie pa vrare, deri edhe nje car (Aleksandrin II, hedhur ne ere mbas 7 tentativave per atentat)?  

Jo nuk me ka dergu kryetarka PF, me kane derguar Brigate Rosse, 5000 vete te vrare nga te gjitha palet per 10 vjet.

C'ne une me brez karate (meqe ra llafi si perkthehet kjo Kar-a-te nga italishtja, apo nuk perkthehet ashti si Pescara?) une akoma i lidh breket me ushkur. Plus qe nuk e diskutoj qe me rreh si intelektualisht ashtu dhe harbuterisht. Une dashamiresisht tu ofrova teurapetikisht, po jam i sigurte qe gjaku do jete nga ana ime.

Per ortodoksine dhe Aleksandrin (ate te Dytin se i pari nuk i duhet as dreqit) papo edhe per Brigade Rosse do flasim ca me vone, se tani jemi te zene me manhuntin e ketij cecenit.

P.S. Ne nje second thought, nuk ia vlen as me vone te merrem me ty. Have fun!

Ja pra kjo eshte karateja PF, terhiqu me teknike, ne menyre qe kundeshtari te shembet nga pesha e vet. Por nuk e ke bere terheqjen tamam, se te mban lidhur ushkuri i viktimizmit.

Dhe prape fitove ti. Me nje llaf une. Po ne fakt ishe ti! E si mund te ndodhte ndryshe. Thashe une.

 

Serial Mom (click !)

 

me dy vëllezërit të cilët kanë rreth një vit në ShBA

Informacion i gabuar.  Sapo degjova ne radio nje interviste me nje shok shkolle te shkolles se mesme te vllait te vogel, dhe ai tha e ka njohur kete qe nga dita e pare e shkolles se mesme, plus tha qe njihej edhe para se te fillonin shkollen e mesme dhe nga cila shkolle 8 vjecare vinte.  Pra minimumi, i vogli me siguri ka te pakten 4-5 vjet ne SHBA.

O Pako, 

Car leshin ka bo vaki atje mer daje? I keni sjell per trajnim ne Shqiperi ju gazetaret apo si o puna?

vetem gazetaret ??! Po ushtrine ??  smiley

Me ngadale Ho Ci Min smiley

Jane lajmet e para ne rremujen e raportimit mbi ngjarjen dhe personat e normalisht do kete pasaktesi, gjysem te verteta, gabime etj.

Nje familjar i tyre gjithashtu mendohet te kete thene qe keta kane ketu te pakten 10 vjete.

Mos i jep shume theks emrit te pare smiley

Njeri kishte pese vjet, me ca lexova. Tjetri kishte me pak.

Ky emri tamerlan po mpelqeka. Mbiemrat si ruse duken sdi pse po i thone cecena. Te npr degjova qe kta kane ardhur me vize studenti para 8 muajsh. 

Pateku kujto se duke e shkrujt fjalen musliman me thonjza "musliman" e mbylli ket muhabet!!!

Ketu, ketuuuuuu...hajde te diskutojm rrolin e fese ne kete mes...boll u mcefet si struci!!!

 

Me Patekun do besh diskutime te ketij tipi o burr?  

Pateku qe ben tifozllek per Saliun te tipit "ja thyn dhomet Rames", "ja futi ngjalen thelle", "i perplas koke me koke Liken dhe Ramen"?

Si nuk u morrem vesh nji here ne te dy?

Po Pateku eshte dritarja mor te cilit i bie qe te ndigjoje dera!!!!

 

Po kush eshte dera ketu aman? Ai armiri?

Dhe Armirin do e indoktrinojme... na e ka dhen Allahu nje pune dhe ne ketu te peshku smiley

Lere se nuk ja vle Ron. Njoni me lart thote "shteti Izraelit edukon popullsine te urreje Palestinezet", tjetri ja pret "ska te beje shume me luften te gjuash shpia me rraketa" vk dmth.

Deiono, sipas vendimit te gjykates per 21 Janarit se Llupo me Ndrean ishin te pafajshem pasi njerezit qe vrane nuk i njihnin me pare, i bie qe edhe kto qe hedhin rraketat nuk eshte se kan shum faj!!!

E ma men at lojen qe lujshim si fmi ku hidhshe copen e tulles lart dhe thoje "ti bi kuj ti bi vetes time mos ti bi"??? Zevendeso tullen me rrakete thuj "ti bi kujt ti bi vetes time mos ti bi" dhe je ne rregull! Lufte?? Terrorizem?? Jo o vlla ne thjesh po lujme!!!

hihihihihihihihihihihihi smiley ne fakt nuk eshte teme me qesh, po se majsha dot. Pse ky deiono eshte me mendimin e gjykatesve se komandant Ndrea eshte i pafajshem se ka gjujt per qejf ne turme? Po pse mer Henteri eshte ky qe shko e gju per rosa t'egra ene vret harabela?

Jo Deioni met jo...vendimin r gjykates e solla une per te lujt rrolin e avokatit te djallit!!

Tani ato provat e FBI'se e kena pa sa here qe gjykata i hudh ne tuc. Pse nuk dorezohen kto loqet (ose ky loqja qe ka mbet) dhe dro e fiton pafajesine ne gjykate. Per mbrojtje te marri ate sashenken se ajo di me i argumentu mire gjonat.

Pikerisht. Nese je i pafajshem, dorezohu.

Kapeni çik këtë, dhe lërini budalliqet.

Fruti është që, vijon Lanksch, ndërsa gjyshja ime fliste për francezët si për armikun e trashëguar në shekuj, djemtë e mij i shohin francezët siç shohin çdo komb tjetër.

Vazhdoj un me budallalleqe, se vetem keto me kane mbet.

Djemte e Lankshit as qe i shohin francezet, shume shume shohin markat e profumit francez, deodorantet, guzhinen, shalet franceze etj. E kane kete privilegj si evropiane qe marrin rroga te mira ne krahasim me te tjeret qe bejne te njejten pune. Kur t'iu mungoje ky privilegj, siç po ju mungon (filluar nga greket), ta shohim kur ti kujtohet ninulla e gjyshes tek kreu i djepit.

+10 

e provuan e provuan jo "grekët", por një pjesë e tyre. Ishin dhe ca grekë të tjerë, që i futën një dokumentar çmitizues pavarësisë së tyre, edhe u thanë atyre të tjerëve grekë: rrini urtë, se nuk ua ka fajin gjermani. 

Po të tillë ku të gjesh nga anët tona? 

He mer ti perfito nga rasti qe jemi te shperqendrume per te hedh helmin tat historiko rishkrues!!!

Nuk është çështje fetare per se, është çështje historike dhe kjo, somehow...

Por ajo që irriton më shumë njerëzit është një video e Mursit, ku ai shfaqet duke thënë se izraelitët janë gjakpirës, luftënxitës dhe pasardhës të majmunëve dhe derrave.

Bo bo ca inkompetence forcat e sigurise ne Boston. Si mer kane shkembyer zjarr dy here, 10000 police dhe akoma nuk e kane kap. Imagjino sa te pregatit jane per nje sulm si ai i Mumbait.

Po pra, nje nieri te vetem s'po e kapin dot per kaq kohe? cudi. Per te palosur amerikane cdo jave me goditje elektrike, s'pertojne hic, ngelen duke nxjerre video ne internet smiley

Mos u fut kot neper specifika...neser pasneser e bo nanjoni si ne Mumbai dhe thote me frymezoj Deioni...pse i hap pune vetes duke kritiku Boston's finest?

do dali nanjoni ktu do thote: Pse si sulmi ne Mumbai dhe jo si ai i kristianit Breivik? Rracist!!!

ahh cif Wigem!!!

kjo qe po ndjek un sthot gje per shkembim zjarri, cfar kanali po shef. E ke llafin per kete qe ka mbetur gjall apo jo/

po pra si e kane lene te iki? u be 12 ore qe i jane vene mbrapa dhe akoma se kane kap. dy here e kane pas ne shkembim zjarri.

Deion, kete komentin e ke komplet out. Eshte e para here qe po ndodh qe ka nje manhunt te tille ne histori, sic nuk e ka provuar asnje shtet tjeter ne bote, Detajet do dalin me vone pse. T'ja leme autoriteteve perkatese pse po ndodh keshtu. Nuk ka asnje baze krahasimi me Mumbain, si ne asnje  rast tjeter, sepse jeta e vetem nje njeriu eshte shume e rendesishme, plus fltrat fetare, plus filtrat e etnicitetit,plus teknologjika, plus te qenet te pergjegjshem, per te ruajtur balancat. Une per vete kam mesu shume sot me kete rast. Pyeta dike per punen e probabilitetit te te qenit suspect, si edhe ne espektin e ethnicity. Me thane, me shume se 95% eshte probablititeti ne rastin specifik puna e fajesise, por duhen ruajtur balancat, qe mos keqinterpretohet ne shume aspekte, dhe mos i futen furce etnike problemit dhe fajit. Eshte rast unik di te them dhe po e bejne me shume profesionalizem.

Ca dreqin bejne gjtihe keta shqiptare ne Izrael? :o

Te gjithe staf ambasadash jeni ju ketu more? smiley

Une dhe Deion nuk jemi staf ambasadash qe te bish rehat, jemi thjesht qytetare te lire global qe na ka rene rasti te jetojme ne Holyland. smiley

jeni bashke, te pakten?

E ca Ben atje? nuk merzitesh? lol. Si nderrohen keto flags here? M' ka shku mendja per Aruba. smiley

tani po pyet sa e kam numrin e kembes? e kam thene dhe me pare, kam nje internet provider shume te cuditshem, qe me ndrron flamurin, nuk e di se pse, sipas terezise se vet.  Tip manhunt me ben, qe s'ka te beje fare me mua. Holyland eshte shume interesant dhe e kam zgjedh me deshire, jo me dhimbje. edhe per pak kohe.

M'fal t'kam citu gabim. Desha me pyet Deonin. Te njejtat pyetje. 

Gaia come on!!!! Ju desh tre dite te identifikonin autoret duke patur nje lume te tere filmimesh ne dispozicion. Anonimous do i kishte gjet brenda gjysem ore nqs do kishin te njejtat resorsa. Nejse.

Ke pa ndonje gje te tille ti ne TLV ku praktikisht te imponojne martial law per nje fugitive te vetem? Nje 19 vjecar mind you! Si do perballesh me operacione terroriste te shkalles se Mumbait kur nuk asgjeson dot nje terrorist te vetem me te cilin ke shkembyer dy here zjarr? Mos harro qe egziston nje ushtri e tere e tyre qe po i rafinon taktikat ktu e 10 vjet ne Iraq, Afgh, dhe se fundmi Siri. 

Nuk e di a e ke me shaka kete. Une s'flas dot me ekspertize, por besoj qe synimi eshte ta kapin te gjalle si dhe te evitojne sa me shume ndonje aksident me civilet.

S'e marr vesh pse shkojn kta trapat dhe vjedhin 7/11, local convenient store.. they knew their pictures were out. I wonder what did they tell to the guy they "borrowed" the car from.

The father is saying the brothers were set up.

Yes, yes...its the white man's fault!!!

 

 

Jo fese Pako po atyne qe dune te jene besimtar. Kone gjithe te drejten e Zotit o Pako, pavaresisht se ty mund te te duket idiotesi feja.

 

Po cfare te ben besimtar pra? Aderimi ndaj dhe praktikimi i doktrinave te x apo y feje.  Tani nqftse keto doktrina jane te rrejshme, te keqia dhe zbatohen per arsye te gabuara dhe kane pasoja negative per vete njerzit qe i mbajne, shoqerine perreth tyre dhe civilizimin ne pergjithesi athere si mund t'iu dalesh ne mbrojtje?

Feja mua nuk me duket idiotesi Lizander.  Idiotesi eshte astrologjia, deri sa mbetet beninje e thjeshte nje engledisje per supersticiozet.  Po feja ne formen e Islamit qe aprovon dhunen per mbrojtjen dhe perhapjen e fese, qe cdo kritike te fese e quan cnderim te rende te saj qe duhet denuar me dhune, qe permban doktrina si martirizimi dhe xhihadi, eshte nje helm i rrezikshem per njerzimin sidomos me zhvillimin teknologjik te armeve qe ka arritur njerzimi deri tani.

Fe qe vazhdon te udhezoje rrahjen e gruas, dhune qe brenda ne familje. Ca pret. T'i degjosh keta te ketyre ca flasin, te vesh duart ne koke. E vetmja gje e mire e komunizmit ka qene nxjerrja e fese. Bereqavers, aq sa nxoren.

In god we trust ! 

Kurse mu me duket inteligjence shkencore dhe dashuri shkencore per njerzimin shpikja shkencore dhe prodhimi shkencor i bombes atomike nga kryetari zooteknik i kooperatives shkencore. 

Peshkun pa uje ne televizor Butrinti apo Iliria e shikon?

O Pakooooooooooooooooooooo

E di si thu ti. Me qe ti mendo me ment e mia pse nuk del ne konkluzionet e mia? 

Po s'dal o Pako se nuk menoj fare me ment e tuja. Ka nje diference midis te mos qenit besimtar dhe urrejtjes per fene qe ke ti. Keto gormalliqe (jo tuat po te atyre qe i predikojne) qe ti permend jane problemet e gomereve dhe aspak te atyre qe duan te praktikojne per te qene njerez me te mire.

Po te lutem e lejme me kaq se nuk ja nxjerrim kurre fundin ketij muhabeti e nuk ja vle me harxhu energji kot.

Ai s'ka urrejtje mer, ai po thote cfare eshte feja ne te vertete. S'do te thote qe e urren. Feja dihet qe eshte gomarllek. Sa ishin pa myslimanizen neper kembe arabet benin shpikje qe i sherbejne nejrezimit dhe sot. Te krishteret nisen t'i bejne vetem kur kuptuan c'gomarllek eshte feja. Si puna e kanunit, dhe feja bente pune para 2000 vjetesh per te mbajtur robt te bashkuar nen nje sundimtar e per t'u mbushur mendjen atyre me budallenjve te luftojne. Sot ka forma te tjera per ta arritur kete. Po te mos e shohesh sot gomarllekun e fese, e sidomos islamit, duhet te jesh shume mendjembyllur. Rob qe flasin me kompetence per dicka qe as e kane idene, si bota e pertejme, zoti... Perendimi u shkeput me heret dhe u zhvillua me shpejt. Dhe Kina qe po zhvillohet, po te ishte myslimane vendnumero do te kishte mbetur. Arabet saudite kane kaq vjet me leke neper duar e prape s'dine nga lidhet gomari, s'e kane idene e arsimimit te popullsise dhe i lene injorante, vetem me allahu akbare. Keta te lindjes se mesme do te vazhdojne te hane njeri-tjetrin per sa kohe qe kane myslimanizmin. 

"....feja bente pune para 2000 vjetesh per te mbajtur robt te bashkuar nen nje sundimtar e per t'u mbushur mendjen atyre me budallenjve te luftojne. Sot ka forma te tjera per ta arritur kete".

Cilat jane format e sotme per te mbajtur budallejte bashke?

 

Spitalet psikiatrike.

Po kaktuse, fiks ato, spitalet psikiatrike, te cilat ushqehen me rezervate kaktuses, sidomos mbasi me ligj u prishen si te padenja, por edhe sepse u kuptua se, si brenda ashtu dhe jashte, po nje pune eshte, gjithe bota çmendine, nje shkretetire kaktusesh.

Media, filmat me lufte, lojerat kompjuterike te financuara nga ushtria, teorite nacionaliste. Prekin brenda trurit te njejten gje qe prekte feja, ne tjeter forme. Por te pakten nuk e imponojne, e ushqejne si opsion sic ushqehet e kunderta ne paralel. Ndersa feja eshte diktature. Ca beri Enveri me shume se imitoi zotin? Feja jep bibla e kurane qe duhen mesuar e duhen mbajtur neper shtepia, enveri kishte veprat e veta. Feja thote qe ka vetem nje zot e asnje tjeter (monizem), e diktatoret thone ka vetem nje parti. Feja jep nje individ si cudiberes te cilit duhet t'i perulen te gjithe, e te njejten gje bejne diktaturat. Robt me budallenj te shoqerise binden automatikisht, te tjeret cojne njerezimin perpara. Mjafton te degjosh prijes fetare te cdo feje teksa predikojne, dhe e kupton se sa gomarllek eshte feja.

Ke harru internetin, qe eshte kryesori per ta çuar perpara boten, biles interneti po perfundon vepren e lene pergjysem te shokut Enver kunder paragjykimeve prapanike kriminale fetare, qe kopjonin vepren e shokut Enver mbasi kishin hipur ne makinen e kohes drejt te ardhmes te ndritur ne nje tjeter univers paralel zooteknikesh kooperativiste.

Bledar , shikoje pak kete videon, tek minuta around 13-15... po spate kohe, Neil De Grass ehst nje famous Nasa scientist, schools an Al Jazeera journalist me ferenxhe smiley

 

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...!

 Ky xhaxhai  tashi po thot qe nuk kishte folur me kta cunat, po flet tamam, thot nuk e di kush i radikalizoi kto cunat... do ma han mir kto mosques around massachusets

Shum mir e ke thene, feja eshte gomarllek.

Jo nuk them pse nuk del ne konkluzionet e mia.  Ato qe ti quan gomarlleqe jane pikerisht doktrinat e fese qe keta njerez praktikojne.  Keta njerez jane besimtare, e biles besimtare par ekselence.  Po ti shohesh videot testament te atyre qe hidhen ne here apo po bejne sulme qe rezultojne ne vdekjen e sigurte te tyre, mund te shohesh qarte qe keta njerez e justifikojne ate qe bejne me doktrinen e martirizimit qe ju thot qe ata qe vdesin martir shkojne direkt e ne parajse plus ju sigurojne dhe familjareve te tyre nje vend ne parajse ne krahun e djathte te zotit.  Kete gje keta njerez ta justifikojne fetarisht, duke te cituar Kuranin e Hadithe te ndryshme.

Shume dipllomatike i ke marre pergjigjet, por ti je nje cope injoranti, qe pergjithson gjithe islamin me nje faktor fundamentalist te tij, asgje ndryshe nga ata europiane qe kur u perballen me shqiptare qe vidhnin e nxirrnin femra neper semafore, dolen ne konkluzionin se shqiptaret jane te gjithe pimpa, hajdute, kriminele.

A nuk thote islami hyri gruas ne dajak po nuk t'u bind? A nuk jane ekstremizma keto? A s'po perdoren keto ekstremizma per te vrare njerez? Pse s'e moderojne islamin, sic bene te krishteret, qe perpiqen te pershtaten me kohen? Injorance eshte.

Jo nuk e thote Islami ate. E thote ndonje imam i radikalizuar, por ashtu si nje lule nuk ben pranveren, ashtu edhe nje imam nuk ben Islamin. Ka vena te moderuara te islamit sa te duash. Vetem pse ti je injorant ne lidhje me to, nuk do te thote se nuk ekzistojne. Prandaj me mire hesht.

E thote kurani ne shqip e ne cdo gjuhe te botes qe lejohet ta rrahesh gruan, ne kllapa shkruante (lehte), lol

As e ke idene per ca flet e ben gam gam kot qe t'i mbushesh mendjen vetes se je tolerant.

Biblen (te dy Testamentet) e ke lexuar? Se psh martesa e viktimes me perdhunuesin rekomandohet edhe ne Bibel (Testamenti i Vjeter.)

Shen Pali (Testamenti i Ri) me standartet e sotme eshte ne te pakten misogjinist.   

Une kam pasur nje klase mbi Pentatukun me Rabi.  Kurani nuk eshte vecse nje plagjiarizem i rendomte i te dy testamenteve dhe sigurisht te treja abrahamizat qe vine njera mbas tjetres jane misogjiniste nder shume barbarizmave te tjera tipike per epoken e bronxit.

Nje M jane te gjitha smiley. Une s'po ngre te krishteret. Sic thashe, mund te kene qene mire per para 2000 vjetesh, si bibla, si kurani.  Por te pakten vendet me te krishtere arriten t'ia heqin pushtetin fese ne gatimin e mendjes se popullsise, dhe kane nje qasje shume ndryshe ndaj besimit se sa vendet me myslimane. 

Thene me troc, Krishterimi eshte reformuar e tredhur ne pjesen me te madhe te tij kurse Islami jo.

Megjithate, ceshtja qe permende ti eshte dhuna ndaj femrave.  Edhe ne perendimin sekular fenomeni ne fjale ekziston ne permasa shqetesuese.  Keshtu qe nuk na qenka ceshtje besimi, apo jo?  

Ideja e replikes eshte qe t'i leme nenvizimet nga nje liber fetar apo tjetrin sepse nuk dalim gjekundi.  

Por dhe nuk eshte tema e duhur. 

Por te pakten ne perendim nuk ta udhezon feja. Problemi i dhunes ndaj femres ekziston, por s'ka as zona te vecanta perendimi ku ne emer te fese mblidhet fshati e vret grate me gure, ne emer te fese rrahin grate me kamzhik, e shume gjera te tjera. Si mund te perpiqesh te barazosh vuajtjet e femres ne lindjen e mesme me ato te perendimit? Atje rrahja e femres eshte mendesi. Shiko c'thote ky predikuesi islamik qe duket aq i moderuar sa guxon te flase per masturbimin femeror e madje te thote qe grate s'duhen vrare, dhe po te bejne mekat. Ama thote qe femra nuk duhet te masturboje sepse mund te humbase cipen e virgjerise e pastaj do ta rrahin me kamxhik, sepse kete e meriton. lol

Ketu ngaterrohesh qellimisht dhe ky eshte ngaterrim frikacaku.

Po dhe ne perendimin sekular ekziston dhuna ndaj femres, por ne perendim nuk vjen e saksionuar si fjale e zotit dhe ketu ka nje ndryshim kolosal nga ana morale.  Kete e kupton apo jo?

Jo nuk e thote Islami ate

Tani ti o genjen ashiqare ose je injorant mbi Kuranin (hadithet s'po i prek).  Ne Kuran thuhet specifikisht qe gruaja e pabindur duhet te kamzhikohet.  Tani se kjo interpretohet literalisht, apo jo literalisht mua nuk me intereson.  Por si doktrine ekziston aty per tu zbatuar si fjale e zotit dhe besoj se nje personal modern, normal, jo psikopat e jo sadist do te thonte qe kjo urdherese eshte teresisht e gabuar pavaresisht se si justifikohet (fjale e zotit).

 o vllai po kan nje te drejte dhe ata se shqiptari me shqiptar rri edhe shef rrushi rrushin dhe piqet, ne vend te shkoje ne shkolle shkon merr dy tulla edhe i shet ne Zvicer. Edhe kta, shum njerez te mir mund ti ken familjaret po car ndodhi se.

Po ca lidhje ka Islami me kete mer jahu? Boll folet budallalleqe.

po ka pra lidhje se po te futen ata hoxhallaret aty ne Shqiperi fillojn radikalizojn keto mendjet e ktyre te rinjve qe merre me mendje kan tru te shkojn per medical doctor...  Sa perqind e myslymanve ne bote e kane Osama bin Laden hero... Me jep ti nje numer.

0.00001%, me hamendje.

Me 11 shtator gra me shami qe shperndanin llokume e candy per urim bene xhiron e botes. mbase ke 0.0000001%, mbase te fokusume qellimisht, por omelsina per davet aty ishte, big time. Gjindja e ekzaltume ne rruge merrte pjese. Jeni te ftuar nga Dhori Xhokaxhiu per dasem... etj etj. Nejse, komenti im i funit ne lidhje me ket. Cne me lazem.

tashti te bi detyra qe te thush naj gjo me te dijshme se i pakapshmi, Lul. Per robt qe nuk jon ne islam (Popullsia e botes minus nja 1 miliard) cili eshte impakti qe ata shofin nga Islami sot? Perceptimi. Se kjo ka rendesi, pa perndryshe, se c'eshte Islami ne vetevete, sa i mire e sa paqesor e sa i kulturum, kemi e-zanin qe na e sqaro, si dhe Patekun qe na i sjell te ngrofta kur del nevoja.

Perceptimin e ben mentaliteti paranoiak, frika, dhe injoranca ne lidhje me subjektin qe shpreh i pakapshmi. Perceptimin e ben FOX NEWS.

po pse nuk e ben edhe ta zejm per budistat? pse nuk e morin damken katoliket prej IRA-se irlandeze, per shemull. edhe ata me bomba e kon pas punen? mos osht i cik me ndryshe muhabeti se sa ndertimi mediatik i perceptimit?

E bejne mer, edhe per Budistat. Meso kinezce dhe hap ndonje kanal televiziv kinez, edhe e shef, e bejne apo s'e bejne. E kane honger edhe katoliket para se te qetesohej IRA, e te gjitha me rradhe. Asnje ndryshim muhabeti.

ti shef TV kinez, Lul?

Jo personalisht, por njof rob, te cileve u besoj, qe e ndjekin demonizimin e budizmit nga Kina.

Ho mer burre mos u be me keq se Roni ne xhihadin e tij kunder salisteve te peshkut smiley 

S'du mer te te bind. Bindu vete po deshe. Si c'gjete keto videot, gjeji edhe ato te tjerat dhe do e shohesh qe simetria nuk eshte e pamundur objektivisht, por e pamundur vetem prej bindjes tate.

nuk e mohoj. biles jam duke e theksu gjith kohen ket qe po thu. perndryshe do ishte dy standartsh. secili me te veten, ama urte e bute e plot tiganin. boldi eshte i qellimshem. smiley

 

Mos u beni merak, do ja degjoni e-zanin edhe budisteve, edhe konfucianisteve, biles ketyre te fundit po ju degjohet e-zani, vetem se duhet pas vesh per muzike per ta kuptuar shungullimen dhe bubullimen.

Po nuk e bo vetem Fox o Lulo, e bo dhe fakti se nese une, kot per sport, te vej i kryq ne qafe ne arabi saudite, shkoj per shele. Islami sot o si komunizmi dje.

Kam njonin ne zyre, nga Pakistani, goxha burre, familjar, i edukum me te pakten 16 vjet shkolle, me nja 20 vjet jete ne perendim e prape, gjith xhentilese thote, bota nuk ka ku shkon, eshte e shkruar, heret a vone do te behet ISLAMIKE. 

kshu thojn te gjithe kta. menia e mushme tulle. rrin e numrojn sa myslimon jane gjithsej ne bote dhe gzim i modh qe jon me shum se te gjithe te tjeret.

weird!!!

Po nuk e moho kush qe trendet fondamentaliste te Islamit ekzistojne, o Bame. Por mediatizimi i Islamit eshte selektiv, u vihet megafoni ne menyre te perzgjedhur vetem ketyre karlliqeve.

Vari leshte, pra! Imam idiot! S'kam pse te harxhoj me shume se dy fjale ne lidhje me te. Po ca lidhje ka Islami ketu? 

a-ha. ok. kshu s'behet asnji argument. se c'eshte Islami per ty, per tjetrin e tjetrin... per redaksine e-zani, per te pershtatshmen e ku di une se c'tjeter, eshte nje gje pa piken e rendesise. "ashtu thojn te gjithe", tha.

peace out.

Ou, si mer qeka pa piken e rendesise se cfare eshte Islami? Pretendimi ketu eshte se eshte vete Islami qe eshte i pamoderueshem, qe eshte i dhunshem, qe propagandon shkaterrimin, etj, etj. Ky ESHTE argumenti. 

Ti nuk pranon qe islami thote qe gruaja duhet rrahur, kur e ke te shkruar ne kuran, dhe vazhdon debaton kot. lol

Edhe pikerisht ashtu eshte nqftse zbatohet doktrina e tij germe per germe.  Ti nga nga ana tjeter thua, jo ky imami idiot, jo fisteku ekstremist, jo ai s'eshte Islami i vertete e kjo ky tjetri eshte fondamentalist e kshu me rradhe.

Po he pra, meqe ti rrekesh se e njifke Islamin na thuaj cfare eshte Islami i sakte qe ti e njifke mire?

Doktrine bashkejetese. 

Bullshit!

Edhe njehere ose genjen trashe ose je komplet injorant mbi Islamin.

Dmth, ti thua se Islami nuk eshte fare doktrine bashkejetese nder te tjera? Eshte vetem ajo qe thua ti? 

Islami thote qe kush bindet nga fete e tjerat, eshte i mallkuar. Madje u thote qe mund t'u afrohet dikush me lexime nga gjera te tjera. Duhet ta largoni, thoshte... eshte djalli. Ti thua bashkejetese. lol

Ndonje lidhje mes politkes dhe fese dhe posacerisht islamizmit fonadamentalist me antiamerikanizmin, a e ben ti? Ne Malajzi, ku muslimanizmi eshte fe dominante, si e shpjegon qe eshte me tolerant ndaj feve te tjera dhe sidomos kulturave te tjera? 

Ne Malajzi, ku muslimanizmi eshte fe dominante, si e shpjegon qe eshte me tolerant ndaj feve te tjera dhe sidomos kulturave te tjera?

Nuk eshte kunderargument.Politika eshte ne mes.

Me fal po nuk po te kuptoj

Ky eshte problemi yt, konsistent smiley

Mik, ti permende Malajzine si vend shembullor ku nuk ka probleme mysliman-jomysliman. Une te solla shembullin qe s'eshte e vertete.

Nuk eshte shume tolerant muslimanizmi ne Malajzi, Spiritus. Por s'ka diskriminim te dhunshem. Malajzia trumpeton slloganin "Satu Malaysia" (One Malaysia) gjithe diten ne TV, por s'jane dhe aq te bashkuar. Ama, per para i lene pakez menjane problemet fetare e kulturore, ia kane gjetur zgjidhjen.

Lul, 

Nga pervoja personale, pervec myslimaneve shqiptare, jo radikaleve te importum te koheve te funit, te gjith myslimanet qe kam taku, ne azi, evrope, ne amerikas, se ata te lindjes se mesit dheut nuk ja vlejne fare me i permen, kane shpreh gjithmone besimin se islamizimi i plote i tokes eshte i paevitueshem, eshte i SHKRUJT! A me kupto?

Pyetje nga salla Bame: Cfare do me thene Katolik?

Te dyja fete abrahamike xhentile kane pretendime universaliste. S'je t'u thone ndonje gje qe ka lidhje me ate qe po flasim.

Ah jo! Diferenca eshte qe ndersa kartat jane shkruar milenia perpara, grigja e njeres pale nuk e njef bashkjetesen fetare. Edhe iher, nga eksperiencat e mia.

Problemi Bame, eshte qe eksperiencat tona, jane shume te paperfillshme ne lidhje me subjektin. Ne kohen kur spanjollet kishin marre shpaten e inkuizicionit ne emer te katolicizmit, cifutet strehoshin dhe bashkejetonin nder myslimane. Prape per sa i perket bashkejeteses fetare, historia njef jo nje, por disa genocide ndaj cifuteve prej te krishtereve, dhe asnje prej myslimanave. Grigja eshte grigje, bageti, ha ne ato lendina ku e cojne barinjte. S'ka lidhje ketu, as Islami, dhe asnje fe.

Po kete po diskutojme o Lul, gjendjen SOT te grigjes. Si nuk paska rendesi grigja? Kur themi qe islami eshte ne faze adoleshence, themi qe sjellja e grigjes eshte e tille, interpretimi i te zezes mbi te bardhe eshte i tille; pa interpretimin e grigjes, te ziun mbi te bardhe be vaki se ha as mola...

Hej, ne Amerike jetoj une. Pazarin ke myslimane te mbulum e bej. Po ne Turqi kam qene. Dhe nuk e ve ne dyshim qe ne Saudi ka intolerance, po edhe ne Iran, edhe ne vende te tjera, por grigja nuk me eshte duk intolerante ashtu si pershkruhet se eshte ne Saudi e ne Iran, gje qe nuk do te thote se keto pershkrime te Saudise jane te paverteta, por thjesht se tjeter fryme i jepet Islamit ne nje xhami, e tjeter ne nje tjeter. E njejta germe, tjeter fryme.

Nga ana tjeter, eshte nje gje te flasim per grigjen sot, si thua ti, dhe ne keto terma ke ansolutisht te drejte te flasesh, dhe nje gje krejt tjeter te flasesh per Islamin ne menyre pergjithesuese si flet i pakapshmi e ndonej tjeter.

Mos rrej se nuk e Ben pazarin atje. 

Welcome to NY, where the best butchers are halaal.

aaaa qofte ke dajaaaa!!

Po edhe islamit shume i bihet ne qafe, akoma ne adoleshencen e hershme, 600 vjet mrapa. Te kish lind saintologia nja 200 vjet para, gjate koheve te errta, ene ta shifshe ti...

 

po, pra, po... po eshte mire qe te pranojne qe kto jane kusuret e adoleshences, pucrat hormonale. edhe te aplikojn pak pro-activ, ashtu si me turp, dmth.

Po ca lidhje ka Islami ketu? 

Cimo an nuk te vje me i ra murit me koke kur lexo ket pytje?

Mu per vete me vje!!!

 

jo un prefroj me myll muhabetin me naj kong dhe paqesisht.

tek e funit Luli eshte i yni. Jo me ne, por yni.

Nuk e kisha me Lulin...e kisha kshu ne pergjithesi...se sa here qe ka ngjare te tilla del kjo pyjte. Orse si nuk thot njeri...po hajde e ulemi nje here o shoke e ta pleqerojme kete pune fije per pe. Jo, po e bejne si puna e Serbeve qe vejshin "preconditions" para se me u ul ne tavoline...diskutojm thone shoket por me kushtin qe Islamin mos ta perzime ne ket muhabet!!! 

Perzjeje mer Ron Islamin, sa te duash. Por mos e identifiko vetem me kete trend fondamentalist. Islami eshte shume i gjere, qofte per tu diskutu vetem ne keto terma, qofte per tu diskutuar tek peshku. 

Dorian, si gjithmone s'ke takat te merresh me ate qe them une dhe hidhesh ne ad hominem.  Analogjia qe ti ben midis rracizmit dhe paragjykimit ndaj shqiptareve ne pergjithesi ne baze te elementeve kriminele shqiptare nuk vlen nje qindarke, se se pari myslimanet s'jane rrace e as grup etnik dhe mund te cilesohen si grup me ane te faktit se sa i permbahen doktrines se islamit dhe se dyti une pikerisht merrem me Islamin si ide dhe fundamentalet e tija qe jane te rrejshme, te keqia dhe te rrezikshme.  

Cdo ide, sistemin besimi e doktrine eshte dhe duhet te jete e hapur ndaj kritikes, dhe Islami si ideologji nuk mund te jete i perjashtuar nga kjo gje sepse gjoja na qenka fjala e perjetshme dhe perfekte e zoti dhe zbulesa e fundit e tij per njerzimin.  Kush eshte kunder ketij lloj veshtrimi eshte totalitar dhe fashist ne natyre, dhe pikerisht Islami si cdo abrahamizem tjeter per hir te ketij qendrimi jane besime totalitare edhe me te keqija se nazizmi apo stalinizmi.

Ne rradhe te pare, nuk i kemi konfidencat qe te me drejtohesh ne emer. Ketu tek peshku kemi llagap. Nese ka ndonje qe e toleron, si emigranti, apo ndonje tjeter, puna e tyre. Une vij me idene se Lulian Kodra mjafton per te mu drejtuar, pavaresisht faktit se dihet se kush qendron pas ketij llagapi. Thjesht ceshtje dekori. Ashtu si nuk lejoj njeri, as vellain tim, te me therrasi ne menyren e vecante si me ka thirrur ime me, ashtu edhe peshqit nuk kane pse me therrasin ne emer.

Ne rradhe te dyte, dallimi qe ben mes rraces dhe kombit nga nje krah, dhe fese nga krahu tjeter, e ke te informuar nga nje ideologji rraciste dhe kombetariste. Nuk jane grupe me natyrale rracat dhe kombet, se c'jane grupet fetare. Jane njesoj konstrukte ideologjike, qofte rraca, qofte kombi, qofte feja.

Ne rradhe te trete, nuk jam duke mohuar se nje sistem besimi nuk duhet te jete subbjekt kritike. Ajo qe po them eshte se kjo qe po ben ti, nuk eshte kritike, por agresivitet prej injorances. Universaliste dhe totalitare eshte edhe etika. Univarsalist dhe totalitar eshte edhe ligji. Universaliste dhe totalitare eshte edhe drejtesia. Kur te jesh i qarte per lidhjen mes Zotit dhe ketyre tre koncepteve te tjera (etikes, ligjit, drejtesise) atehere edhe mund te pretendosh se kjo qe po ben ti eshte kritike. Perndryshe, asnje ide dhe asnje sistem besimi apo doktrine, nuk ka pse te jete e hapur ndaj paragjykimit.

Ne rradhe te dyte, dallimi qe ben mes rraces dhe kombit nga nje krah, dhe fese nga krahu tjeter, e ke te informuar nga nje ideologji rraciste dhe kombetariste. Nuk jane grupe me natyrale rracat dhe kombet, se c'jane grupet fetare. Jane njesoj konstrukte ideologjike, qofte rraca, qofte kombi, qofte feja.

Je komplet i pandershem dhe vazhdon te me sulmosh personalisht.

Qe ta bej me te qarte ty dallimin.  Zezak or ti lind, pra eshte dicka aksidentale, sic mund te jesh bjond, i gjate etj.  Mysliman je deri sa ti i permbahesh doktrines se Islamit.   Kupton tani? Pra ska te bej fare me ideologjine rraciste e kombetariste.

Ajo qe po them eshte se kjo qe po ben ti, nuk eshte kritike, por agresivitet prej injorances. Universaliste dhe totalitare eshte edhe etika. Univarsalist dhe totalitar eshte edhe ligji. Universaliste dhe totalitare eshte edhe drejtesia. Kur te jesh i qarte per lidhjen mes Zotit dhe ketyre tre koncepteve te tjera (etikes, ligjit, drejtesise) atehere edhe mund te pretendosh se kjo qe po ben ti eshte kritike. Perndryshe, asnje ide dhe asnje sistem besimi apo doktrine, nuk ka pse te jete e hapur ndaj paragjykimit.

Keto jane dokrra sofiste.  Jo ti s'ben kritike po ben agresivitet nga injoranca. pfff Kjo eshte mbyllje goje fashiste.  Urdhero dhe merru me ato qe them specifikisht e thuaj ku e ka gabim, e jo te me thuash mua ti s'ben kritike.  Perndryshe leji sulmet ad hominem sic ben gjithmone, se nuk je ti i vetmi qe di te shash.

Sa per saktesim une s'e lidh etiken, ligjin dhe drejtesine me dicka qe s'egziston (Zotin).  Keto per mua jane teresisht koncepte njerezore.

Mos e merr personalisht ideologjine rraciste dhe kombetariste. Dhe jo, nuk lind njeri, as zezak, dhe as niger, lindin vetem njerez.

Zoti ekziston ne te njejten forme dhe menyre te maturi qe ekziston edhe drejtesia. Edhe njehere po ta them, kur ta marresh vesh se ku e ke gabimin, hajde flasim. Germa, germa, germa, thua ti. Po hajde me bind mua qe kam degjuar predikime per tolerance dhe bashkejetese nga e njejta germe, se. Apo une genjej, se s'ka mundesi qe nga germa e kuranit te predikohet fryma e bashkejeteses? Po shko ere pirdhu, po te them, se je cope injoranti.

Or shqip flas une apo cfare? Kur them lind zezak e kam fjale lind me nje nje ngjyre lekure te caktuar, me tipare te caktuara e kshu me rradhe qe ti s'i zgjedh vete.  E kam fjalen, paragjykimi dhe persekutimi i bazuar mbi keto gjera eshte i pajustifikueshem se pse jane gjera aksidentale me kupton, kurse islami eshte ceshtje botekuptimi dhe besimi.  

Nuk e di une per c'zot po flet ti, por ta garantoj qe nuk eshte zoti i monoteizmave abrahamike kur ti thua qe ekziston sic ekziston drejtesia.  Ketu i ben dredhi komplet debatit kur as nuk pranon konceptin e zotit ne te cilin besojne abrahamiket islamike.

Ore nuk me rruhet hic c'predikime ke degjuar ti.  Hap ore tutkun Kuranin e lexoje vete.  Ka material sa te duash qe justifikon dhunen ne mbrotje dhe ne perhaje te fese, nenshtrimin e mosbesuesve, dhunen ndaj grave, martirizimin, xhihadin etj etj.  Prandaj shko pirdhu ti me gjithe predikimet e tua kur s'kupton se ne Kuran e Hadith gjen justifikim per cdo gje qe do te nderrmaresh.

Xhaxhai shume i revoltuar.

po pra, ky thote qe e meritojne te vriten dhe shpreh keqardhjen per viktimat. Kurse plaku i ktyre thote qe ishin engjej...Arto, ke naj teori te mrenshme heperhe?

Si t'ja bejme ati Sauditit se.

Vje njoni n'zyre tani, merr ca kile me dokumenta, le ca te tjera, i fut nja 2 firma, me kerko nja 2 firma, i hedh i sy ekranit tjeter qe e kam fiksu ke lajmet e thote: Ju Yenks nuk jeni per ksi punesh; ah qe nuk ndodhi kenej poshte, ne gan kancri... kohe e gjate qe nuk kena dal per gjah njerzish... si gjith te tjeret, edhe ky, te makina parkume perjashta ka te pakten 2 arme... Shyqyr qe nuk ndodhi menova, se kushedi sa do ta kishin honger kot...

komentin e Bames smileysmiley

e mir mir.. ka oupen gan reinxh brenda nje territori qe mbrohet nga roje, ish ushtarake te gjithe kuptohet, me m4 dhe m14.. po flisnin per rritje buxheti sigurie ne nje mbledhje para nja 2 javesh, dhe si me te qeshme, si i jashtem qe jam i thash, pse, ka me shume arme brenda se ne "perimeter" smiley nat fani thane, YENK!!!

ahahaha smiley

loool

Po ktyre kurvave iu kishte hipur vetja ne qef, kan qen boksing champs edhe wrestling champs.. power tripping ,

Do e kapin e kan rethuar. Ky i dyti eshte ne watertown mund te jet i plagosur. Ose do e kapin ose do vrasi veten. http://www.youtube.com/watch?v=GqtNaxMSpPc

Kjo eshte video e shkembimit te zjarit mbrem ne watertown midis terroristave islamik dhe policis se bostonit. Policet qe shkembyen zjarr ishin jasht juridiksionit te tyre spese watertown esht jasht bostonit. Njerzit e kuptuan menjeher se dicka po ndodhte sepse policet e bostonit nuk shkojn ne watertown. 

midis terroristave islamik

Avash mer ti...deri tashti dime qe jane besimtare te devotshem...nuk e dime akoma  a jane frymezu nga islami per aktin e terrorit...menjiher "terrorista islamik"...prisni nji her ku i dihet!!!

e rendesishte eshte qe nuk jane dalezotsa, ballperballsa, por frikacake e burracake, do thosh Galdini...

Meqe ra llafi te Galdini...i ra stoku shume qe kur u mplex me Nanon...kot nuk thone i prishuri te prish!!!

Sa perqind e myslymanve ne bote e kane Osama bin Laden hero... Seriozisht tashi nje numer sipas hamendjes... Un them aty tek 15 % te pakten... NOT GOOD!

Ok, the me lart L.Kodra qe mendon se 0.00001 perqind. Asnjehere ne bote, vetem po te numerosh ato Pakistanezet qe jan me miliona, ato qelluan ate gocen i kan ven Fatwa kamon .. po ata te Somalise.. po Arabia Saudite sa ka.. Po Siria, Po North Afrika, Po Mali.. po Londra? ..S'kam permendur asigjo akoma

i dyti eshte BUSH, ate e kane hero nja 6 milion njerez...

Po jep tv their uncle. po e bombardojne me pyetje.Gjynah ky I shkreti. Ce gjeti dhe kete. 

Mir mo mir po si tja bejme te bejme synet Rollingstonsat dhe Mik Xhekerin qe i bi kitares me korent me llape jasht: te-re-rereren, te-re-rrerenn, rereren, te. Po u be kjo u arrit qellimi i Krijimit, maroi puna, mbyllet perdja, çohen spektatoret, shkundin thermijat e kokoshkave, shkojne ne shtepi rehat rehat.

Islami dhe shentologjia. Keto 2 fe duhen zhduk. Sidomos kjo e dyta (shentologjia) se ndau Tom Cruise me Kiman ene ket tjetren nga Holmes.

Patek, mos hyr ne gjynah! Nuk eshte islami e keqja, por politizimi i tij.Nuk jam besimtar, por i kam studjuar te Pese Shtyllat e ISLAMIT.

Se kape ironine er burre? Une islamin se krahasoj me asnje fe. Eshte feja me e paster ne bote.

Ahere ndjese...!

smiley Beso ne njerzim o File, beso ne #Rilindje. smiley 

Ne rilindje beson Roni mer burre. I falet Rames 10 here ne dite edhe prape si mjafton smiley

C'ne Rama ketu, apo ate dhimje dhembi do te heqesh? smiley Feja e te pareve te therret, o Gjergj!!! smiley 

Patek,  Islami eshte tradhetar..smiley

Kaçi,  Belul 

Ky  Kaçi me millonane

Ci me ci, zune davane...

Une islamin se krahasoj me asnje fe. Eshte feja me e paster ne bote.

smiley smiley smiley

Shkurt muhabeti bota eshte ne lufte pavarsisht se ca duam te shohim ne , po keta kamikazet nuk kam arrit t'i kuptoj dot kurre kur bejne vrasje masive ne publik ....political reason ??  po me ke ?? si pala ketej ashtu edhe pala andej

Ua gatuajne mendjen. Nje shoku yne shkoi per gjimnaz ne kolegjin turk ne cerrik. Kur e takuam prape kur u beme per shkolle te larte, dhe ai doli qe andej, na thoshte fjali si "turqit na hapen syte ne shqiptareve". 

Po me ameriken cpaten iher? Amerika i paska dhene dhe viza. Kur ke inote pse si bi rusit? Ca lidhje ka amerika ktu?

Kur ke inote pse si bi rusit?

Ama pytje gjete te besh dhe ti!!!

 

Qe te ndertosh dicka te re duhet te rrafshosh te vjetren:

gjeje si e ka emrin?!! #RAM-ZANISTAN!!!

Inotin me Ameriken e kishin qe i futi ne lufte me Rusin...

Ndalu beg se ka hendk!!!

smiley

moren peng i aeroplan anej nga cecenia i her. i than hyqymetit na ploteso kete e ate, or else. else, what? ia ktheu hyqymeti. do i vrasim gjithe pasagjeret, thane kta hajxhekerat. ou, ia ktheu ariu, nuk i paskeni vra ala? pse kaq te avashem ju?

kupton ti tani? se kshu desh me bo negociata kenedi me hrushovin, sic permen anglosaksoni. do vriten 70 milione njerez, i tha, i sigurte qe kjo do i vete kapak muhabetit. kur hrushovi: Po. Edhe? smiley

 

Eeee arusha o shume speciale!!! Kur Yelsin vendosi ti pergjigjej thirrjes se opozites Cecene dhe te dergonte trupa per te rrezu presidentin, qindra ushtarake te larte rus, duke perfshire gjenerale e shefa shtabi, dhane doreheqjen pasi nuk pranun te shkonin ne nje lufte ku USHTRIA SULMO POPULLIN E VET!!!!!! Bile ai shefi shtabit atehere ndali ushtrine ne kufi. A te kujtohen ato tanqet drejt jugut? smiley 

Pse je i merzitur ...pyeten nje pilot Rus bombardusi qe braktisi ( dha doreheqjen ) nga fluturimet ..

Jemi te zhgenjyer nga Komanda ....tha ... ne fillim na thane ne vend te Çeçenise duam te shohim nje GROPE . Pastaj filluan me terminologjine e modhe mer jahu ...smiley"dum operacione kirurgjikale "

Po te lexosh kujtime-tregimet  e Lermontovit , Grozni ishte fshat me Garnizon ushtarak te Carit !  Kjo nuk do te thote qe duhen Linçuar ...por janë krahinë me popullsi Patriarkale që po çfrztëzohen me "luftë të shënjtë " kundër Rusit që i mba krahun Izraelitëve ose vëllaznëve mazllëmas , plus pretendimet e tyre te "manipuluara " si vende turqishtfolës !

Akte terroriste të këtij Lloji nuk kanë emër dhe nuk përfaqësojne religjione. Kush sheh brënda Religjion është udhëheqës shpirtëror i terrorizmit .Dhe ai që e kuptoi i PARI në Botë , Inercinë Injorante e Kriminale te Obskurantizmit Fetar dhe pasojat teroriste të tij ne Botën e Re ishte vetëm Shqipëria . Feja perfundimisht e ka mbaruar Misionin e saj . Mbetet për tu respektuar për vlerat Morale që përfaqesoi dhe për asnje gjë tjetër . Pak sa edhe për Pagesat që bente për kulturën duke JU imponuar zbërthimet e Ideve në Libra fetarë .

Krim i Madh dhe fatkeqësi për këta djelmosha e familjet e tyre që janë përfshirë në këtë Krim sidomos ndaj USA një vend i HAPUR për këdo që ndihet i aftë të eci me këmbët e tij !

kolegu im i punes, Andrea L., ishte nje rus nga Cecenia. Kishte ikur nga vendi i vet "ne dekiken e fundit" - pas ca koka do i shkonte ne sini argjendi, sipas fjaleve te veta. Edhe pse ne US, ai priste dita me dite rrezimin e sistemit amerikan ne pergjithesi, me nje llaf nuk vinte para ne 401K e te tjera gjera si kjo. Nejse, e pyta nje here, po pse s'i lini o burre ne qejf te tyre ata cecenet, kur s'ju duan, ju c'kini, me  zor dmth? Oooo, ma ktheu, po i kemi lene ne plot, autonomi pa fund, por ata tha, kur nuk grriceshin dot me ne, ia nisen kunder njeri tjetrit, krisem, me fise, bababuum, pa pushim, dhe e vetmja gje qe prodhonin, vec luftes, ishte rritja e opiumit. Na zu belaja, tha, po i le te lire me keq te kthehet puna. Tani kto jane fjalet e tij, e? Se une s'e njof first hand popullin vella cecen. Po me pat rrejt ai, po rrej dhe un.

bababa cpaskeni qene ju komunistet...bone cbone e lidhe fene me opimun!!!

O rono kto mduket se jan foto te vjetra o burr. Un them po ke inote sot me ruset sqaroji jo i bi kot amerikes qe o si shpirt. 

Fotot mund te jene te vjetra por ruset te siguroj qe jane po ato qe sheh ne foto!

sick people

Elba, Jo! Nuk eshte Bota ne lufte, por e mira me te keqen, njeriu me natyren! Bekoni thoshte :" Njeriu ..vepron dhe di  ne vartesi te  asaj  qe vezhgon  nga rregullsia e natyres, materialisht apo  shpirterisht.Ai nuk di dhe nuk deshiron me shume.."

"Aforizma mbi interpretimin e natyres  dhe te sundimit te njeriut." F .Bekon

  Njeriu ne ekuiliber ose jo dallohet,  se kur njeriu  do te "veproje" dhe t`ia arrije  nje qellimi per diçka, qe ne fillim  (i ekuilibruari )vren natyren dhe mandej e ben me arresye, pa bere asgje kunder natyres Dhe arrin ne sundimin e saj vetem kur ze e njeh ligjet e brendeshme,....", pasi(shume me vone u provua se jane  neuronet e tij, te cilat  punojne ne menyre perfekte.)

  Inversi ben gjitheçka kunder natyres.Sepse neuronet e te tilleve kane mbaruar.Nuk ka as sot e kesaj dite ndonje medikament, qe te riveri ne pune neuronet e vdekura.

Nga se vdesin neuronet? Le ti kerkojme Zanes interpretim per kopetence

Shum nga lexuesit ketu nuk po e kuptojne sa e rende eshte situata! Ka shum njerez qe duan te hakmeren ndaj robve me prejardhje dhe tipare "ndryshe". Kjo esht i gjith problemi mer vesh tani apo jo

Ka shum njerez qe duan te hakmeren ndaj robve me prejardhje dhe tipare "ndryshe"

Mos  ja ndalo vetes hovin...vazhdoje mendimin...na i sqaro pak keto tiparet ndryshe po deshe...se amerika eshte e mbushur me njerez me prejardhje dhe tipare ndryshe...ta dime dhe ne cilat tipare ti mnjanojme se prejardhejn nuk e mohojm dot edhe te duam! 

Eshte shume i larget shembulli i LIIB kur u futen ne kampe perqendrimi aziatike-japoneze te te gjitha cepave te syve.

Por me i afert si shembull, perkrahja ne shkalle te gjere publike e luftes ne Irak kishte ne vetvete dhe elemente "hakmarrje". 

Gabime jane bere...por gabimet nuk jane norma. Ta themi ate qe eshte!!!

Le te kapemi me shembullin me te afert: gabimi nuk ishte thjesht gabim, por dogma.  Dhe nje lufte qe kushton me triliona dollare, qe pervec qindra mijera te pafajshem te vrare, prodhoi dhe do prodhoje "gabime" te tjera.  Pse, vetem perendimi ka te drejte te bej gabime?  

I shkruaj keto me siper me dhimbjen e pergjithshme per humbjen qe peson Humanizmi Yne nga gabimet e njerezve. 

gabimi nuk ishte thjesht gabim, por dogma

Pak si fjale e madhe kjo dogma moj Monda. Kam degjuar qe lufta e Irakut u be per te zhdukur armet berthamore te Sadamit; perhapjen e demokracise; hedhjen e tiranit, per interes te izraelit, kapjen e burimeve te naftes, per perfitimin e koporatave; per interesat e military industrial complex, per te ruajtur hegjemonine ekonomike te petro-dollareve, etj, etj, por qe te jete bere per dogem hera e pare qe po e degjoj.  

Dogma:

2: Pikëpamje, ide, koncept, doktrinë etj. Që merret si një e vërtetë e pakundërshtueshme, e pandryshueshme historikisht dhe e shkëputur nga praktika e nga rrethanat konkrete.

Do thuash ti qe mund te kisha perdorur edhe fjalen "doktrine." Po, ke te drejte.  Megjithate kisha ne mendje se si u propagandua lufta ne fillim.  Pa harruar dhe te famshmen "he tried to kill my daddy" smiley

Megjithate, holle holle, ne rrethet perkatese njihet edhe me "Bush Doctrine of preventive war".

Monda,

Po pikerisht pra pse ka kaq shume arsyje per luften e Irakut nuk te mban uje kjo:

Që merret si një e vërtetë e pakundërshtueshme, e pandryshueshme historikisht dhe e shkëputur nga praktika e nga rrethanat konkrete.

Pervec faktit se Amerikanet pushtuan Irakun une nuk di te kete ndonje te vertete te pa-kundershtueshme ne lidhje me ate lufte! Mendimi im, sa modest aq dhe i perulur!!!

 

Po flas per perceptimet, apo per propaganden zyrtare te mbeshtetjes se luftes ne fillim.

Doktrina e Bushit pastaj, ishte e zeze mbi te bardhe qendrim zyrtar. 

Monde ti vesh emerin Bush nji doktrine eshte njni nder qe Bushi nuk e merito!!!

Po ca doktrine ishte ajo mi Monde...ajo qe ti qu doktrina e Bushit praktikohet rendomte ne pothuajse te gjitha rruget e Shqiperise: ti me re mu e? prit ktu...

Roni, mire ne politiken shqiptare qe je ngjalosur, po dhe ne ate amerikane ti anesohesh me Sarah Palin bre, qi s'e dinte ca ishte doktrina e Bushit kur po garonte per zv/Presidente? smiley

In what respect Charlie/Monda? smiley

S'te le xhibi (xhib, o kalama i poshter!)

Ufffaaa Roni, se na kapi edhe ne shkolle ajo doktrine kur doli sefte e u desh te benim dhe essera e research e kshu gjerash.  

Bush Doctrine = edhe pse s'me re, gjej vend te futesh. 

Po me termin me specifik "National Security Strategy of the US" 2002 te kujtohet?

 

xhibi eshte si puna atyre kalamajve qe nuk te lejne me lujt me letra se bertasin ca letrash ke ne dore dhe hikin me vrap!!!

Hik o xhibo gjej shoket pse na e prish muhabetin!!!

Po ca muhabet te prisha bre Roni, ti duhet te plugoje gugllen gjysem ore qe ta kuptoje se per cfare po beje muhabet smiley

It's not that big of a deal, as Sarah* s'e dinte, kshu qe s'ke pse ndihesh kaq pikcuditjekeq. Fundja, qesh pak me shakane dhe kur drejtohet humori nga ty se s'te ben keq per shendetin smiley

* Pjer, po vidhet e kesaj si te duken mo, ti plotesojne kriteret? smiley

Disi e udhes do ishte te shihej edhe aspekti i te qenit ne lufte, apo dhe perceptimi i te qenit ne lufte.  Cfare transformimi, pavaresisht besimit perkates, peson njeriu, humanizmi i njeriut kur eshte ne gjendje lufte?  

Nga deshmite historike te kohes, ideologjia, propaganda e rekrutimit per kryqezatat eshte frikshem e ngjashme me retoriken e sotme te rekrutimit nga ana e kundert.

Ne nje shembull me te afert, videoja e ushtareve amerikane qe qellonin nga Apache mbi njerez te paarmatosur, ngazellimi i tyre mbi jeten e "bastardeve te vdekur" qe merrnin, po ashtu duhet te sherbeje si reflektim ndaj "te qenit ne lufte."  

Mendoj se ke te drejte.

Monda po kta kishin dhe kohe ktu, morren dhe azil ..vari qillon.

Ne keto kohe globalizimi te informacionit dhe komunikimit, kufijte e vendbanimit nuk jane me faktore pengues.  

Rasti i ketyre dy vellezerve, sikur t'i mendojme qe kane operuar ne menyre te pavarur eshte akoma me i frikshem, sepse eshte veshtire te pikasen celula te tilla te pavarura nga organizatat e njohura tashme.  

Anyways, kta 2 viktimat jan vetem maja e icebergut se njeri nga kto thoshte qe i don't have any american friends. Tashi gjith diten ne skype me afganistanin nuk kan qen kto kshuqe them se sdo perfundoj shpejt ky muhabeti

Si gjithmone, ne shqipove na pelqen te nxjerrim konkluzionet e te diskutojme fete (sidomos Islamen) kur ende s'ka informacion tamam nese e kane bere keta te dy dhe pse e kane bere. E drejte qe gjasat jane qe e kane bere, dhe aludimet mund t'i bejme bazuar ne prejardhjen etnike te ketyre dy vellezerve. Po sikur te presim te sqarohet tymi e pastaj te flasim? Pyetje retorike?

te presim gjer nga 3-5 thu ti, kur te mbarojme punen? 

aj knou, tu maç tu esk

Kalamaj tllastu.

Kam lexu iher qe ne gjykate islame deshmia grus ka vler sa gjysma deshmis burrit. Po qe e vertet kjo islami ka problem te madh qe duhet ta adresoj. Problemin e pare e ka me elben dhe alidean si mbeshtetese te femrave. Po si reformoi keto thenie islami e ka punen keq per mendimin tim se bota ka evoluar. 

Po eshte e vertete !!

Epo qeka muhabet vk pra. Smund ti thush femres qe ti vle sa gjysma ime jo. Provoje thuja kte femrave amerikone te kapin me shkelma te kapin

Dmth kokoleps ti po me thua qe Islami nuk mund te bashkejetoje dot kurre me perendiminsmiley

Leje perendimin ti o burr kto gjona sti prano asi femer ne bote qe ka dy fije respekt per veten

Ne boten tendesmiley

Kam lexu iher qe ne gjykate islame deshmia grus ka vler sa gjysma deshmis burrit

bile nqs tre burra dalin deshmimtar kundrra saj , ajo ska asnje te drejte mbrojtje deri dhe ne ekzekutim.  dakort je ti  ?

Une sjam dakord fare per ate pune. Kto gjona mu me ngrejn nervat. Leje mer femren te bej ca te doj

Me pelqeu shume xhestikulacioni qe shoqeronte prezantimin e statistikave...kishte dicka shume serioze!

"we want a mainly man"

Ju me flamur anglez ere...se per ju po folet...se mos boni gabim dhe rruni leshin e gjoksit!!!

si tha: ka nje etikete druri smiley

loooool

smiley

 

jo, ai thoshte:  morpo bjeri,  po mos li  shenja ama...  aaa, po le shenja allahu ste fal..smiley

Allah honored women by instating the punishment of beatings

Mire mo nqs ju entuziazmojne keto lloje shifini dite nate ne tub por nuk mund te identifikosh nje fe ,me tradita injorante popujsh injorante.nderkohe qe vetem ne Islam gruas I njihet kontrata financiare paramartesore dhe divorci(vetem dy shembuj krahasues me fete e tjera keto)
Mgjth gjithsekush ka te drejte te cfryhet diku,go on gays!

go on gays

protestoj! smiley

smiley

PS: energjitikisht!!!

Mund te te dali me mire... smiley

Everybody has the right to orgasmsmiley
And we respect it gayssmiley

Te drejte ke o Vlora, ku ka si sharia law!!!

Te rrepte po te drejte bijte e Abrahamit, e denojme perdhunimin me vdekje tha, por si fillim duhet te gjesh 4 burra qe te deshmojne, ose 8 gra, ose kombinim te te dyja gjinive. Nga ana tjeter gruja denohet nese ka qene ajo qe me sjelljen e saj ka terheq perdhunusin.. ketu nuk duhet deshmitar, vetem fjala e ndershme e perdhunusit...

Ti mor burre mo na sill filmat Iraniane si shembuj ktu.gjithsesi po lutem per te gjithe ju po me shume per Emonsmiley
Uesselam

Ca do me shume o emo?

Grate te ndihet te respektuara nga allahu, per institucinalizimin e drurit!!

Profeti ka thone, mos e rrif ne fytyre dhe mos e shemto!! E shef nivelin e nderimit? (qenin mund ta rrafesh me shkelma dhomeve, grune jo!!! llafet e mija keto per te tregu edhe iher nderimin)

Edhe kur e rref, nuk duhet ta shash!!!!!

E pabesueshme thote!!! E rreh per ta disiplinuar. Me tej, vetem 10 kopace thote, nga te cilat nuk mund  te rezultojme thurje kockash, thyrje dhembesh, nxjerje sysh... KA NJE ETIKETE DHE RRAHJA THOTE!!!!

Nese je duke e disiplinuar, nuk duhet ta ngresh doren lart, po ta godasesh nga niveli i gjoksit...te gjitha keto per nder te femres...Ajo KA NEVOJE per disiplinim thote.. po ka hapa per ket gje, ne fillim e qorton, pastaj e qet nga krevati, pastaj i hy ne dru!!!

Mun te perdoresh noi shkop gjithashtu... dmth okllaija mund te perdoret edhe nga burrat edhe nga grate... mjet multifunksional i nevojshem...

Mbi te gjitha druni perdroret vetem kur ajo refuzo me fjet me burrin...

Si nuk jemi akoma vend islamik ne mo lla... se shenjat i japim jo per gje... ca eshte formalizimi, hicgje...

 

E  duam Shqiperine pa keta varrhime smiley

Ron Swanson, a manly man!!!

ky esht ai tipi i 50 shades of gray mo plako smiley Kjo ishte per ate videon e atij qe rrifte grate siper, ai esht per ne portokalli mo ej, sign that dude up

Oh sa thelle i shkohet muhabetit. Vuu referencat historike. Po ja, merr shembull Shqiperine. Nje popull, 3 fe. Asnjehere ndonje problem i madh. Urdhero shembulli me i mire, poshte hunde mes te tjerash, i bashkejeteses dhe tolerances.

Keto dy vellezerit, me sa kam lexuar, me duken dy te ekzaltuar. Ka plot njerez qe urrejne boten per plot arsye.

I respektoj komentet tuaja pavarsisht se nuk mund te jem dakord me disa nga ju mbi kete ceshtje,,thjesht dua tju informoj se individe super te fondamentalizuar si keta ka shume sot ne Shqiperi, shume me shume se cmund te mendoje dikush nga ju ( apo sic mendoja edhe une para disa vitesh).. Nuk do cuditem po te ndodhi nje gje e tille si ne Boston edhe ne TR psh.. Shpresoj mos ndodhe kurre.!

Ne TR nuk ndodh se perendimori mesatar, sidomos pertej oqeanit, na di per mjekrrosha ose aty afer, derisa vijne ketu, e po te vihen bomba ketej shume perendimore mesatare do thone "mire ua bene, vrane racen e vet", dhe u shkon bomba kot atyre. Popullsia mesatare andej as e ka idene c'eshte shqiperia, e vetem kur degjojne qe jemi vend mysliman na perfytyrojne sic i njohin ata myslimanet.  S'e pe listen ku na ka futur kanadaja, te ajo tema e Elbes?

Nuk vendoset keshtu llogjika ne trurin e nje fondamentalisti.. megjithate shpresoj te gabohem.

E pse mendon te keqen? Po mire mo, ja edhe po ndodhi, se nje i cmendur del kudo. Do te ta denojne gjithe vendi. Shqiptaret nuk jetojne te ndare sipas feve. Punojne, studiojne, hane, pine, bejne tregti, udhetojne, dashurohen, martohen bashke me njeri-tjetrin pavaresisht fese. Do te ishte si te presesh nje krah apo kembe te trupit tend.

Nuk thashe nje gje te tille .. thjesht dhashe nje opinion per ate qe shoh verdalle.. apsolutisht nuk do demonizoja asgje edhe po te ndodhte.

Cfare sheh verdalle?

Shoh nje radikalizem te thelle te Islamit ne Shqiperi.

Po ca lesh radikalizmi o burr. Ca shef ti ato 10 mjekrroshat qe hane qofte te xhamia te rruga kavajes? Shqiptaret skane fe o burr shqiptaret jane rob te pamarrevesh. 

Ke parcialisht te drejte.. ketu qendron problemi. Sa me shume Shteti/shoqeria Shqiptare te konsolidoje laicizmin e vet duke konsoliduar Principin e lirive dhe te drejtave te njeriut aq me shume do shtohet edhe radikalizmi.

po vallaj me mir te ndodhi ndonje gje evogel pa ber zarar ti kapin kshu me presh ne duar edhe ti marrin ti q ne b t gjith pastaj ti bejn gay me zorr

Po lexoja disa deklarata te te atit dhe xhaxhait. I ati i mallengjyer, nuk kuptonte dot. Xhaxhai kerkonte falje, kane turperuar cecenet thonte. Keto dy tipat, i pershkruajne si te izoluar, te vetmuar. Njerez me probleme sociale. Ka te tille plot.

Sikur te ishin amerikan do te kishin marre armet e bere masaker ne ndonje shkolle. Qelluan cecen, mysliman, gjeten nje kanalizim te shfryrjes te problemeve te tyre, tek ndertimi i bombave artizanale te mesuar ne internet.

Sikur te ishin amerikan do te kishin marre armet e bere masaker ne ndonje shkolle

E drejte. Perdite Amerikanet kete bejne, mengjes dreke darke.

Te rinj "amerikan" me probleme si keto dy. Amerikan, si nenshtetesi, eshte i vetmi dallim. Jo amerikanet ne pergjithesi, qe u befsh lemsh.

Ne fakt, me shpesh ka pasur sulme ndaj te pafajshmeve nga amerikanet se nga myslimanet, po te rrime shtrember e te flasim drejt. 

Ai kishte alamet dashnore ti thu ti izoluar. Ce do shoqnin me cuna kur ke nje femer qe te bon gjashtenonc te ben. 

Ai qe kishin vrare pra, ai ne fb shkruante "nuk kam asnje mik amerikan, nuk i kuptoj"

Po normal, pse ca do thote qe kam alamet dashnore qe tja gjujn ata cecenat e tjere? Hajde mendje hajde

hajde logjike hajde hahahahaha

Oh, pa dashur te nderroj argument. Ky arsyetimi yt, "kishte dashnore, prandaj s'ka nevoje per shoqni", s'jam hic dakort. Si kshu? Po si largohet shoqeria per nje femer? S'behet ajo pune. Le qe ku durohet e dashura gjithe kohen vetem me te njehere?

Shoqnia aty esht o burr se nuk iken. Po shoqnia kur do shoqni dhe muhabet ta qit nga qejfi dashnoren. Jo po ce do se eshte bythderre, jo,po i ka komt e shtremta, jo po a ka shoqe, noj kushurir te mir etj etj. Nxirri ujn e zi 2-3 mujt e para vetem pastaj shoqnin aty e ke. 

smiley !!! e ke kokolepsur bukur kete !!

Pra ky cuni nuk u vetidentifikoka si amerikan, si fillim. Ne ndryshim nga xhaxhai i tij p.sh.

Observim i drejte PF.

Ky ne fakt do prezantote angline e re, ne kampionat... 

Mos ja kan ber me te futme ere? Se nga kta amerikont ca spret? Kta thoshin edhe per binlandenin freedom fighter pastaj e vrane vet. 

Edhe ka mundesi. Mund ta kene bere per te devijuar vemendjen nga fakti qe Maratonen e Bostonit ka vite qe s'e fitojne Amerikanet smiley

Ai kishte alamet dashnore ti thu ti izoluar. Ce do shoqnin me cuna kur ke nje femer qe te bon gjashtenonc te ben. 

shum ngusht e konceptoni jeten.

Lind pyetja, po qejfi cfare eshte?

varet kush t'a jep pergjigjen

si do vej halli , ska siguri askund

eh moj Ollge...

c'me vdiqe me kte er, nga parisi more te kishe nje sot !!

E kapen????? 

Ore ti frikse se na flliqe. Amerikant jan trima mi. Shih kur te fillojn tna tallin ata grupi kanadas(:

Leave me alone smiley

Mire rri vetem pra. Delja qe ndahet nga kopeja e ha ceceni

I wish you were lawyers like me - thote halla.

Mos e klikoni foton nese jeni me zemer te dobet e nuk shikoni dot trupa te vdekur. Ate te parin e paskan bere shoshe

 

kush i qet keto foto, i qitte zoti dursh!!

Kush edhte ky? I madhi? Photoshop ? 

Jo, nuk eshte photoshop. Po, eshte ai i madhi. Po ta shikosh me kujdes, eshte ai. Po te ndjekesh udhezimet e shigjetave, e identifikon me lehte.

Se besoj Bledi. Nuk nxjerrin Kshu fotosh kollaj.

Foto duket origjinale .. 

Pa dyshim personi eshte i njejti

Nxjerrje ka sa te duash, ca s'mund te dale sot e me kete dite. E ke internetin plot. Por mbase dhe s'eshte ai. S'do te habitesha. Por ka shume shanse te jete ai. Si ai duket me aq sa pashe. Shikoji me kujdes hunden.

une kujtova mos ishte nje nga te vdekurit e Bostonit.

me tank i paskan gjujt ketij?

Une personalisht se kam problem se kam pare shume nga keto pamje edhe Live.. megjitahte se mar vesh kush mund ti nxjerre keto foto.. eshte ilegale.

...

Tani,ti biesh Islamit si fe,kur ndodhin keto ngjarje..eshte si te shtiesh kunder "Kryqit te kuq" thone italianet...shume e lehte, keshtu si muhabet them une..ne fakt une nuk kam gje kunder Krishterimit si fe,nervat mi ngrene te krishteret... ashtu si nuk kam gje kunder Islamit si fe,nervat mi ngrene Myslymanet!! Para disa ditesh u komentua ai lajmi i atyre heronjve shqiptar ne Siri..ne se tek ata shqiptar,une nuk shoh asgje shqiptare..tek keta tipat qe hidhen e hedhin njerez ne ere..nuk shoh asgje njerzore!!

Me vjen keq per popullin cecen qe eshte nje popull mjaft i vuajtur dhe me kete episod te fundit nuk i behet nje reklame e mire. Sikur te mos mjaftonte terrorizmi i Putinit mbi te vetet vecse per t'ja adresuar ceceneve te shkrete qe po i masakronte nderkohe.

ne pamje te pare keshtu duket Olso,  bile edhe ruset mund ta shfrytezojne  per  ti ''nxire'' akoma me shume cecenet..  megjithate,  rasti i ketyre dy vellezerve,  duket nje rast i vecuar  e jo pasoje e nje organizate  terroriste..

p.sh  vetem para pak vitesh kemi pasur edhe raste shqiptaresh  ne Amerike dhe Gjermani , te cilet kane ndermarre aksione terroriste,  por nuk mendoj  qe  populli shqiptar ne pergjithsi,  vuajti ndonje pasoje nga aktet e tyre..

mendoj qe rasti  i ketyre 2 te rinjve cecene,  eshte i krahasueshem dhe mund te klasifikohet,  si rastet  e shumta te te rinjve ''autoktone'' amerikane  nder vite , qe te armatosur mire, kane hapur zjarr ne shkolla e kolegje   duke shkaketuar viktima te pafajshme..

Ja pra, je ne listen e vendeve me rrezikshmeri terrorizmi. Tani po deshe te shkosh ne Kanada duhet te shkosh te lesh shenjat e gishtave ne Rome, te rrofte pasaporta biometrike. Si nuk vuajte? Dhe shqiptaret derdimenosen kur kontaktojne me islamiket andej, se ketu s'jane aq. 

po c'ja fut kot mer! edhe prej amerike me ardh, nqse ka t'dhena se ka shume rob qe morin passaportat me id fallco, normal qe do vendosin kufizime. Po ca lesh terrorizmi...per ate pune, para 2 javesh, 2 kanadeze 20-23 vjec m'duket u vrane ne algjeri si islamista ne nji aksion, njoni m'duket kinez, tjetri grek me origjine

po clidhje ka kjo... keto jana masa sigurie qe marrin keto vende, ne fillim per nje  numer shtetesh, e pastaj per te gjithe pa perjashtim.. per te gjithe..   p.sh  une kam shkuar ne USA me pasaporte hollandeze  dhe atje me moren shenjat e gishtave, foto te  ''irisit'' te syve etj..  jo vetem mua natyrisht, por te gjtiha nacionaliteteve... hollandeze,gjermane, belg, ebrenj etj...   kete gje si duket  kerkon te beje edhe Kanadaja..

Tjeter gje te te marrin shenja gishtash atje, tjeter qe para se te mberrish ne vend. Atehere, pse Kanadaja ka vetem vendet islamike te europes lindore ne ate liste, dhe jo vende te tjera?

po mire o mire, ja e filluan me keto vende, e per ndonje vit, do ta bejne per te gjithe... he, ndihesh me mire ti tani..smiley

shiko, eshte e cuditshme, po shume nga  keta te rinjte e radikalizuar, vijne pikerisht nga shtete perendimore.. Anglia, Franca, Gjermania, Belgjika, Hollanda etj.. dhe nuk jane emigrante te vone.., jo.  jane te lindur dhe te rritur dhe te shkolluar ketej..

S'ma merr mendja te ishte vetem per falsifikim. Moldavia eshte me keq se ne, Ukraina s'eshte me mire. Ka vende plot, por s'i kane futur. Cuditerisht kane futur shqiperine, ne nje liste me vende myslimane. Mbase gabohem, gjithsesi.

Po, e kam vene re. Nje nga arsyet mendoj se eshte mosnjohja e vendlindjes ne te tashmen. Ata dine nga prinderit qe jane myslimane, shkojne te myslimani me i afert i lagjes qe pale nga c'vrime e arabise vjen, dhe  mendon se po tregohet shqiptar i mire. Arsyeja tjeter eshte sepse ka familje konservatore qe edhe pasi kane emigruar para komunizmit, kane ruajtur zakonet e kujtojne se dhe ne Shqiperi zbatohen ende. Brenda familjes se tyre, ora shqiptare ka ngecur ne castin e nisjes per ne Amerike, dhe ata e ruajne pa ditur se dhe ne Shqiperi ka ecur ora.

+1.

Populli trim Cecen ska per te pas asnji pasoje prej kesaj ngjare. Pasojat do ti ndjejne muslimant jo arab pasi ata kan me qene akoma ma te kompleksume per identitetin e tyre musliman. Ata djemt qene western looking...students...with american girlfriends...with years in the country! Keto e kan ndryshu perceptimin e identitetit te terroristit musliman, aq me teper qe deri tashti nuk ka dale se kane lidhje me nje grup te caktuar. 

2 jave mjeker mer...smiley

ti me tenden paske dashur te behesh hipster me mjekter 2 javeshe. Po s'te le frika thuaj.

2 javshi o kshu si mundesi e humbe, rini e vrare, me kupto? ti ne menje ke 2 mujorshin, si Ceco, ene ke funi javes se dyte, fillo e shef se cdo behet, ju fill gud. Po te shkosh ke 2 mujorshi masanej, pas i far kohe ngopesh, kenaqesh, ene fillo eksperimento masanej, jo Dali, jo Hoshimin, jo lamb chops etj.. kurse kshu ferko mjekrren po ahaa, asigjo, mermer... cizelld of kors, bat still...

jo Dali, jo Hoshimin, jo lamb chops etj

smiley

Une i futa gershonen patallonave trecerekshe...i bona te shkurta, siper gjunit!!!

Mren e ke dhe ashu se mbathjet e shkurtra jan shenj e b.....imllikut dhe fetaret si kon qejf shum ata. 

Keto e kan ndryshu perceptimin e identitetit te terroristit musliman, aq me teper qe deri tashti nuk ka dale se kane lidhje me nje grup te caktuar. 

Doli nje mundesi tjeter:

Boston Marathon bombing suspect Tamerlan Tsarnaev flew in and out of John F. Kennedy Airport last year and was out of the country for six months, and investigators said they want to know if he received any terror training while he was overseas, NBC 4 New York has learned. 

Travel records obtained by NBC 4 New York show Tsarnaev left New York on Jan. 12, 2012 for Sheremetyevo, Russia.  He stayed overseas and returned to JFK on July 17.

The travel documents show a photo of a bearded* Tsarnaev. The documents show the terror suspect was born on Oct. 21, 1986 and first entered the U.S. through JFK on July 19, 2003.  

The documents show it was not until Friday that U.S. officials determined he was “a person or instrument that may pose a threat to the security of the United States.”

* Ta qash mjekren 'Bame qe c'ke me te.

Shyqyr qe s'qene shqipetar. Mendja edhe robit normal nuk eshte shume veshtire te beje gjera te tmerrshme. Nje grusht mizash eshte e shkreta, mjafton te hapesh pak doren.

Pa surprize filluan debatet e medhaja mbi islamin...

Po per cfare te debatojme o muhametali? Per guzhinen Cecene dhe dozat e renduara te erzave djekse qe perdoren ne te? Erza te cilat me shume gjase i kane shkaktuar vellai te madh ulcer kronike, e cila i ka sjelle crregullime te sistemit nervore deri ne ate pike sa e ka shtyre te blej nje tenxhere presioni, ta mbushi me barut dhe gozhda dhe ti vere fitilin mes qindra njerezve!!!

te debatojme per boks... them se muhametalija eshte i apasionuar pas boksit...

Nji pytje kam per ata te komisionit gjuhesore.

si shkruhet muhametalia apo muhametalja???

 

mire!

Bime aromatike (erzat) keshillohen shume ne guzhine, nuk e di cfare mund te thoshte enka guzhunierja e peshkut qe ben shume gjelle te mira me erza!smiley mos ngataro gastronomine me punet e fese smiley 

Dmth, ti thua se Islami nuk eshte fare doktrine bashkejetese nder te tjera? Eshte vetem ajo qe thua ti? 

Po c'lesh doktrine bashkejetese qeka Islami or ti kur apostazine e denon me vdekje? Si mund te jete monoteizmi doktrine bashkejetese e tolerance? Eshte kunderthenie ta thuash kete gje perndryshe nuk do quhej mono-teizem!

Al Qardawin e njeh kush eshte? 

Jo shume me pare jo vetem qe e tha troc qe apostazia denohet me vdekje ne Islam, por tha qe pa kete lloj rregulli Islami si ideologji as qe kishte per te mbijetuar e jo me per tu perhapur sic u perhap.

Ke te drejte. 2 prob me te medha qe ka feja islame sot jane 1. Denimi nese nderron fene ( cpun kane robt me te tregu car feje zgjedh une iher?). 2. Qe ste lejojne per tu martu me femer myslimone pa nderru fene. 

Po si reformuan keto qendrime pisk e kane punen. 

Kardavin kur shkruaji "hallalli dhe harami" pati dijetare qe thane qe eshte treguar aq tolerant ne kete liber sa fare mire libri mund te quhej "hallalli dhe hallalli" Tani po na dilka nga ekstremi tjeter. Gjithsesi ka gjithmone nje rruge te mesme. Ne kohen e profetit me urdher te vete profetit nuk jane prekur me dore njerez te besimit tjeter. Pervec kesaj ky eshte mendimi Kardavit dhe nuk shoh te jete leshuar ndonje fetva ne menyre unanime. Bazat e islamit  jane falja, haxhi, agjerimi te japesh perqindjen e pasurise per te varfrit, te besosh qe allahu eshte nje. Duke zbatuar keto ne Kuran besimtarit i premtohet bota tjeter. Feja islame eshte nje det qe nuk i nxirret fundi mor i pakapshem. Une mund te te them nje rast kur profeti pa nje kurve (ose grua imorale per ta thene me bukur) e cila sapo kishte hyre ne islam dhe hoqi kepucen e vet per ta mbushur me uje per ti shuajtur etjen nje kafshe (nuk e mbaj mend mire historine) dhe profeti tha qe me dhembshurine qe tregoi kjo grua fiton parajsen dhe ju lane te gjitha gjynafet. Pra nuk tha as qe kjo gru do iki ne ferr se nuk veshi ferexhe, se u pallua me lloj lloj robi, se nuk u fal 5 vakte, se i dha doren tjetrit etj Pra duhet ti lidhesh gjerat ne kontekst dhe smund te marresh i fjale te Kardavit dhe ta perzish kot me kot me keto muhabete e te dalesh pastaj te na tregosh monoteizmin qe sipas teje nuk eshte eshte doktrine bashkejetese sepse duhet te jesh politeist qe te bashkejetosh dmth ti je komplet futja pordhes. Monoteizem dmth besim ne nje zot edhe i zot e di si e lidhi ai trruri jot me bashkejetesen ket pune.Fete kryesore ne bote jane monoteiste pavarsisht se ty te pelqejne ato fe qe lejojne edhe shpimin e bythes pra i do pakete te plote.

Ne kohen e profetit me urdher te vete profetit nuk jane prekur me dore njerez te besimit tjeter.

A mos u tall Kush ta tha kete ty? Ai "profeti" ishte thjesht nje komandant qe pushtoi gjithe lindjen e mesme, duke vrare e duke prere ca t'i zinte dora.

Ja, shef ca ben feja. Ben robt te besojne lloj lloj perrallash e t'i marrin per te verteta.  lol

Ti sikur the qe sdo flisje mo ktu?

masnej ata homoseksualet rob jon dhe ata. Si ko bo zoti ata? Ku eshte dhemshuria per njerezit qe jan ndryshe?

Do flas se po shof qe dikush e pergjithson islamin dhe i degjeneron te gjithe i fut me i thes (si puna jote psh) ene i tjeter kapet me specifika dhe me detaje qe ta dhjesi edhe me keq. Ene budallenjte zoti i ka bo po njerezit kane shpik spitalet psikiatrike ose psikologet. Mos na devijo temen me muhabete homosh.

homofob, islamik, salist... lol. shumica kane salist plus nje prej te tjerave, ti i ke te tria. lol

Si shpjegohet qe myslimanet jane shume pas Berishes? Ngaqe tregon perralla dhe ai apo ca?

Un sbesoj fare mer per mu ska zot. Po per hir te bashkekzistences paqesore ne ket bot smund ti thush tjetrit qe femrat ti mor ty per gru po kto te mijat sti jap pomsu bone myslimon, smund ti thush tjetrit qe je i denum po ndrrove fe. Smund ti thush tjetrit pse ke lind homoseksual se ai se ka ne dore si lind. Ju boni ca te doni po mos u habisni kur merren robt vetem me ju e jo me budista apo pentakostalet bi fjala. Sa respekt jep aq do marresh. 

Qekur tjetri e krahason homoseksualizmin me semundje mendore duket se ca qendrimi mban.

Meqe ra fjala per Islamin tolerant dhe bashkejetues, homoseksualizmi denohet me vdekje ne Islam gjithashtu dhe ka shtate vende me mazhorance myslimane ku ekziston me ligj denimi kapital per homoseksualizmin.

Se njifke fare historin ti pakapo. Sulltani ka pas harem me cuna per ate pun. Me luftu homoseksualizmin esht si me luftu me mullinjt e eres. Leji mer robt me bo ca te dun. Dun nga mrapa? Leji. Dun nga para? Leji. Dun 69c apo 189c? Leji. Dun sumthata apo rimorkjo te majme? Leeeeji

ky 189ci? tip trekendesh i hapur? 

Gjona te reja. I kon shpik kaurt. Ene ty mo aty te shko syri, te gjitha doni me i dit

Deri sa cdo gje behet me miratimin e personave te perfshire dhe ne privatesi, le te bejne cfare t'ia u ket enda.  Lufta ndaj seksit eshte perversion antinjerzor.

"Qekur tjetri e krahason homoseksualizmin me semundje mendore duket se ca qendrimi mban" Tani ne baze te ketij postulati ndertoje gjithe llogjiken vijuese sic e ke zakon.

Ore eshte e vertete apo jo qe apostazia denohet me vdekje apo jo? Me aq sa di une shumica e teologeve islamike perfshi dhe Qardawin qe po njihet gjoja si liberal thone qe po apostazia denohet me vdekje.  Kaq me mjafton mua per te treguar qe jo s'eshte doktrine e bashkejeteses dhe tolerances.

Edhe Hebraizmi dhe Krishterimi monoteizma jane, por nuk do te thote qe e njohin njera tjetren si te vlefshme apo njohin Islamin si te tille gjithashtu.  Jane teresisht perjashtues te njeri tjetrit dhe aspak tolerante.  Hebrenjte pershembull nuk e njohin Jezusin jo me si bir te zotit po as si profet s'e njohin.  Myslimanet nga ana tjeter thone feja jone eshte e vetmja e drejte dhe e sakte, eshte fjala e fundit e zotit dhe e njohin Jezusin si profet por jo te shenjte si bir te zotit.

Mos ti hyme sureteve pastaj te Kuranit ku specifikohet qe mosbesuesit (po dhe hebrenjte dhe te krishteret keshtu cilesohen), duhen konvertuar, nenshtruar ose vrare.

Aman mos e ktheni ne gare fesh kete muhabet. Cdo fe ka traplliqet e veta e te cmendurit e vet. Robi prandaj ka try qe te filtroje traplliqet.

You're a few hours too late.

It's "never" too late.

Prit ta provoj prape: the genie is already out of the bottle.

If it's a smart genie, it can go back in the bottle. Anyway, even a dumb genie will get tired or bored and will do the same thing.

ne e kena pas gabim qe kemi qen tolerant me cecenet

Cdo besim, fe ne doza te larta ekstremiteti eshte e rrezikshme. Pak besim si Ben keq njeriu. Si perfundim a u kap apo akoma?!!

Po thone qe ka arritur ne New York tani

Kam pershtypjen se do vrasi veten. 

Une them qe ka prere floket e s'e njeh me njeri smiley

Ose mbase do te jete strukur ne ndonje qoshe, ndonje kazan plehrash, pasi ka mesuar per vdekjen e te vellait. Ka hapur syte e ka kuptuar qe vellai ishte idiot,  jo ai big man-i qe ky kujtonte se ishte. Mbase po mendon si te gjeje nje menyre e te thote qe i vellai e kishte detyruar e s'ishte ne zoterim te plote te aftesive te tij mendore. Se c'kam pare nje shpjegim te kesaj situate te nje seri e Criminal Minds, me te dobetin qe i bindet dominuesit ne grupin e ngritur mbi besim e e ben c'i thote, e bla-bla-bla te tilla, 

Une them qe ka rrujt mjekren dhe duket si budist, edhe eshte duke bo muhabet me policat

"Criminal Minds" liber psikologjie mbi kriminelet e dhunshem ne mos gaboj? 

jo, tv show

aha..

Let me guess, pa lexuar komentet, qe eshte permendur mjekra terroriste e muslimaneve, mjekra paqesore e Janulles, dhe mjekra vietnameze e Guces, dhe ka pasur te pakten dy-tre qasje venndiagramiste per te gjetur te perbashketat e tyre.

psst... ngjale me mjekerr?

Knee-jerk type reactions nga shumica.

Si nuk del nje terrorist te na hedhe nje kazan klor.

klor dhe ne caj biles se ndryshe oreksi per komente nuk ulet smiley

Biles klor perzi edhe me aperoidol.

une thashe te vrisnim 200-300 peshq jo te kolonizonim oqeanet me semundjet tona. bomba dore, jo berthamore, te lutem, nuk kemi takat.

is this the way to bring the chechnian situation to the media ...kamon bro

Thats correct! Rusian and the rest plying now with chechen! Like Serbs with albanian when is the case like this!

 

te vjen keq per familjen e ketyre, qe nuk kane ditur qe femijet e tyre te bien viktime e trushplarjes se terroristeve,mysliman, keta patjeter duhet te kene qene brenda nje rrejti terroristesh, nepermjet internetit

Ketu te pakten ky xhaxhaxhi i tyre nuk duket si "chechen" dhe ka reaguar shume mire! 

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-22223015

Ala se kan kap kte e? Hajde bean town's finest hajde. 

Shihni mor se c'bombe tjeter paska plasur sot ne Washington.

Departamenti i Shtetit ne raportin vjetore paska thene..."Konsolidimi i vazhdueshem i pushtetit në duart e partisë në pushtet gërryejti më tej besimin publik në pavarësinë e institucioneve te vendit..."

Ma thuj i shtet qe funksiono ne baze te besimit publik mer Ron pervec Djibutit

Fokusohu pak me teper ketu po deshe:

Konsolidimi i vazhdueshem i pushtetit në duart e partisë në pushtet 

 

 

fokusohu ke shkaku dhe jo te pasoja thu ti. ok mer ca te keqe ka nga konsolidimi i shtetit?

ok mer ca te keqe ka nga konsolidimi i shtetit?

Ketu pra eshte krejt yckla se zotrote ngatarron shtetin me partine ne pushtet. 

Per ate pune, oj cte konsolidume i boni shtetit Enver Hoxha!!!!   

ti vete e ke thone, ka pas ca ka pas dulla ama ka qen burr serioz. 

E ke llafin per ket:

 

 

US Roni - 13 Prill 2013 - 23:53 

Ti rruni bishtin Enver Hoxhes...te pakten Fitnete Rexhen* nuk e boni kurre antare te Byrose Politike!!!

*Nuk kam kurrgje kunder Fitnete Rexhes!

 

Po mer i qendroj akoma!!!

paskan shty neshjet e hockey dhe baseball per sot...kto jan te smure o vlla! po sa veta te armatos me arme ke ne Boston per ate pune...1 me shume ose 1 me pak, ca do ndryshoje? bizneset myll, aktivitetet publike ndalu, duhet me nderpre jeten se qenka nji trap i armatos?

Fatkeqesi njerezore. Dy te rinj me te ardhme te shkelqyer e mjaft inteligjent ndjehen te vetmuar ne nje realitet amerikan jonjerezor. Ne vend qe te ktheheshin prane familjeve te tyre kryejne nje akt makaber. Ndryshimi ndodhi mbasi vellai kaloi 6 muaj jashte US dhe lutej 5 here ne dite. Politikanet lokale te Bostonit kane filluar nje fushate anti imigrante.

Me a forta eshte se ai mund te jete fal,por ka zera qe nuk ka evidence qe jane ata autoret, mund te jene te tjere, nuk mund te fajsohen thejsht nga nje video, familjaret nuk e pranojne te jene ata autoret, mungojne faktet thone ata ! Kapja gjalle e atij 19 vjecarit do te zgjidh shume konspiracira! thashe e theme. Jane bazuar gjithashtu edhe nga fb, twiter opinione ect 

Ju andej nga Evropi i dini me mire gjerat si jane ne Amerike smiley

Fatkeqesi njerezore. Dy te rinj me te ardhme te shkelqyer e mjaft inteligjent ndjehen te vetmuar ne nje realitet amerikan jonjerezor.

Tironco, une kam ardh ne Amerike tek pull, 17 vjec, pa familje, pa moter pa vlla. Si une kan ardh dhe shume shqiptare te tjere. Me gjithe vetmine dhe perballjen me ralitetin amerikan aspak njerzore, kurre nuk me ka shkune mendje te blej tenxhere me presion ta mush me gozhda dhe barut, tja lej njerve te komet dhe te hiki me vrap!!!

same here

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).