Mendoj ti rikthehemi pak muzikes sone popullore.

Na rekomandoni ndonje CD te lezetshme ose edhe thjesht emra  muzikantesh te mire nga te gjitha trevat e Shqiperise?

 

487 Komente

"Muharrem Ahmeti live ne Top Show": koleksioni me i mire i kengeve shqipocigane me nje doze te madhe origjinaliteti. "Nje Unaze" eshte kenga ime e preferuar.

Eshte shume lart si kengetar ky, ndoshta nga zerat me te mire te Mesdheut. Une e ve ne nje kategori me Iglesias, Parios, etj, per nga cilesia e zerit.

Duhet me ndejt shtrember e me fol drejt, Muharremi ka alamet zeri. Kenget qe ai kendon jane per nje grup te caktuar njerzish, por kjo nuk e ben me pak kengetar. Besoj qe po ti ofronin dicka me profesionale do ishte i afte ta perballonte.

 

rrushano, mbase dhe gabim e kam une, por tek ky postimi yt e kam te veshtire ta dalloj ndonje shenje qofte edhe teper te holle humori.  

Ne rast se nuhatjet e mia te humorit jane ne vend, atehere e terheq ate me lart se askush s'ka te drejte te gjykoje shijet e muzikes se secilit/seciles.  Por desha vetem te saktesoja qe tema eshte per muzike shqiptare smiley.

ke te drejte, postimi siper nuk ka ndonje sens humori, nuk mund ta quash as shaka burgu apo shaka patatinash smiley po muzika cigane, do apo nuk do ti, eshte bere pjese e kultures shqiptare keto kohet e fundit (plus qe kendohet edhe ne shqip). ben mire ta degjosh edhe ti kete mjeshtrin.

@rrushano:  Une Muharrem Ahmetin e kam degjuar drejtpersedrejti (shpresoj qe kjo fjale te shkruhet e gjitha bashke smiley ne fakt, ne nje lokal ne Tirane sepse me kishin thene qe duhej degjuar njehere patjeter.

Eshte kengetar shume i mire, vetem se mua ne pergjithesi nuk me pelqen shume ajo lloj muzike

@desaparacidos:  Kur te vish nga puna si thua... do fillosh ?

sa bukur kendon kjo Tefta.. spo me le te punoj.. smiley

shiko mos gjesh Jaret shkodrane kenduar nga Inva Mula, ca prej tyre jane vertet shume te bukura. smiley

Kerko per  Adelaiden eshte tiesto i muzikes shqiptare .. sinqerisht

natën e mirë shpirt

smiley smiley smiley
lavdi PPSH 
gjes gjes gjes Irena  smiley

mirëseardhe EH

t'ëmën, goxha zëri

Na trashet me kete juve-tubat! a ka munci me gjet nji gjo me aheng qe nuk e bllokojne qendrat e punes? Shpresat ke keta qe s'ja kane haberin muzikes i kom, Desi, Katrori, Eklipsi.

mire e tha Mirejami, degjo Top Gold ti dhe je ne rregull smiley

natën tafuti

rrofsh belul.

shum nostalgji kjo kang. e kam ngjue pr her t'par me radio fatosi tuj zbrit nga kampi n'mal t'dajtit e maroi kur mrrita n'kino-studio

ps: natyrisht me shi

eee, klisheja e njohur  kjo...  muzike labe=shi.

kam qene dhe une dikur ne kamp ne mal te Dajtit.  kujtime shume te bukura..

lëre, lëre se u natarova. avazi njisoj por ishte tjetër. bote: cili je? cili je? cili je? cili je? ee. ee, ee,

Miro, qe thua ti..  provuan njeher dhe andej nga Lushnja te kendonin si labet..  dmth duke i riperseritur  fjalet  disa here njera pas tjetre..  dhe doli keshtu...  (nga grupi i Karbunares)

ti me Lushnjen  je ne gare,

Karj   Kar  Karbunare

.smiley

po, po. çështje kallami. o e ke o se ke të shkretin.

vodhe ndonje ulli atje kur zbrite, se ullinj plot kishte.

gjithe te zem-a qeka kjo. vec kete fjale dikan keta mo belul?

nuk te pelqeu?    po kjo eshte kenge trimash..smiley    ''jo mor jo, do ta zëmë, se do thonë qe u trëmnë..

 

je pak grindavece ti alba...  ose  no-ja ime (ndjese paste) do thoshte:   ''haesh  me leckat e tua..smiley

jam jam po edhe ti s'je mbrapa. ja Cuf e grricu me Pjerin. ngacmues je, edhe dedektiv po deshe.

Beluli eshte kolona e peste nen driten e henes.

po une jam  ngacmues pozitivsmiley,  jo grindavec..  ndryshim i madh.

po une jam  ngacmues pozitiv

oh, kush e tha kete?  une s'mendoj keshtu.

po mendon Pjeri se..  meqense vet e permende.. ke pare ti te ankohet ndonjehere ai?

 

pa he njeher,  thuaj ti si e mendon..  fakte ë..

e ke tek VQ, pergjigjen, por ti s'e paske lexuar me vemendje. faqia nuk me kujtohet.

 

 Ja  nje kenge e bukur qe duhet ta degjojme..kur ndjehemi  te  lodhur  si keto kohe  www.youtube.com/watch?v=XGQUfyGSZRw26/giu/2012 - Caricato da MaxProductionAL

Petrit Lulo & Fahrije Zogaj - Nje KOMB nje Flamur HD (Produzione Max). MaxProductionAL · 177 Video ...

une prekem shume nga keto kenge.

qeka me qumeshtore kjo. u c'me ka marre malli per nje qumeshtor. mamaja ime e qan.

ja pra ti qe u qan hallin femrave. e shikon sa bukur ju kendojne.

po pra u qaj hallin, i perfill. kishe dyshime ti, jo kurthe, jo ku di une cfare po thoje. e shef sa bukur ju a kendojme kengen.

Hej Doc , vetem ti munesh me i dhone drejtim ksaj smiley

pse ti Brad nuk ke mujt a? dhe mu kshu m dukej si gjo e veshtire po tani qe zbulova se pelqen kengen labe e kuptoj. guackat e forta fshehin shpirtra te bute smiley

per kenge te qani ju. dhe te mendosh qe diten punonin ne fushe. sa bukur kendojne.

hehe diten punonin ne fushe, naten e puthnin ne gushe..muzen. ah te kishim nje qumeshtor smiley

si gjithe dynjaja.

kjo s'me pelqen fare.shume dobet. sorry.

po ti qe je bere si anetare jurise ketu e jep  vlersime kush te pelqen, e kush jo..   ej dreq o pune..   leri njerezit ne qejf te tyre..   mendon vertet se i prishet kujt puna  nese te pelqejne ty kenget, a jo? 

 

Belul, mban mend ti ka qenë një  farë Kelly me flamur grek që ka qarkulluar ca kohë në peshk?

Po që më kishte marrë malli (për Kelly-n). Po që e nxorra mallin (për Kellyn).

Kelly the....smiley   e mbaj mend.smiley   humbi paprtitur, sikur e perpiu dheu..

smiley

Ka qenë një temë tjetër. Nuk e mbaj mend tani, unë, Emo, Shoku Tanku (nëse po e lexon këtë, të përshendes Tanko) nuk e mbaj mend kush tjetër....dhe ne që zbraznim gjithë arsenalin nga Dora e Ngrohtë dhe Kelly që pas çdo batute komentonte tip "Dhe ça do të thuash ti me këtë? A ma sqaron pak?". Ose psh "kujt i flet kështu ti?" (dhe postimi s'i drejtohej fare asaj ëë). 

Jo, ta kisha llafin, që e nxorra edhe mallin e Kellyt. Natën, Belul.

P.S. Lexoje po pate nge. Ka qenë gallatë e paparë.

.smiley     e papare!   kjo ishte e fiksuar te ''biografia''.

naten vlla!

Ceshtje shijesh e dashur. Kenga ka elemente mjaft interesante, vecoj ketu "vrapimin/fluturimin e notave" qe evokon shfaqjen e kujtimeve.Pirro eshte kompozitor shume i talentuar, megjithate them se kjo eshte e vetmja kenge e tij hajrit e viteve te fundit, kushedi pse, ndoshta edhe ai per arsyet e tij ka vendosur te behet komercial.

sigurisht qe eshte ceshtje shijesh. edhe une, vec shijen time cfaqa. 

 

  1. play.kendincos.com/.../Wvzhlvzvzlptxlphl-nj-dit-u-ves...17/gen/2012Një ditë u vesha si djalë, view the content on Kendincos. 
  2.  

 

http://www.youtube.com/watch?v=s870KnPPkU0

Kenga e preferuar  e komshinjve te mi qe per disa arsye misterioze mendonin se edhe ne te tjeret ndanim te njejtat shije muzikore me ta , ndaj e luanin kete kenge me nje magnetofon 10kw ne pike te drekes kur njerezia e lodhur donin te merrnin nje sy gjumesmiley

me shkrive. keto kenge ma shpifin. fatkeqesi, edhe zogu i ndaloi ne kohe te tij, keto pacavure. keq, shume keq jane shijet ne shqiperi. po te flasesh, dalin me vrap te thone: c'te duhet ty?

vajta ketu tek ca shqiptare, muzike mejhanesh ne qiell. kush jane keta i them? uahhhhhhh, s'e njef. sec me thane nje emer qe s'e mbaj mend.

edhe nje pyetje: c'domethene, ciki ciki java?

Me shikim nga mali i tretur
koke prer e zemer vrare
kalorsit qe kishin mbetur
princeshen hipen ne kale

qaj moj qaj ...

ne qafen ne llogora
u ul qau u pikellua
thone se shkemi u ça 
nga lotet e perveluar

qaj moj qaj...

nje grusht dhe nga toka mori
dhe u nis per arrati
deti ne Korfuz e nxorri
djegur mall per Shqiperi

qaj moj qaj...

http://www.youtube.com/watch?v=rWhZOe3E56A

Rrofsh o Ana qe na gjen midene, e c'mi preke telat smiley

me buzen lule behari , aty e mos shko me tutje smiley

Hudhres, t'i hedhesh cik mish e ereza, behet qofte. 

Pse ? Mandi Nishtulles ? Do ta nigjosh dhe i here , he te keqen ....smiley

Heren e fundit e mbaj mend me 9 milion e ca klikime, jane bere 10 milion e ca tani? smiley

S'du, s'du! 

Nishtulla me duket si toponim.  Kemi ndonje katund Nishtulle?  

Nuk e di por duhet ta kemi nje katund qe quhet nishtulle . e nigjove apo jo smiley

Qenka lagje merhume e Durresit.  Po kjo kenga me thane qe eshte bere hit ane e mbane Shqiperise smiley

Nein, nein!

Oooo ca flet ..... njones  i kishte vdek burri, direkt tek manjetofoni  duke nigju " te kam shpirt e te kam xhan"......per qejf te vet smiley

Eh, keni qene te vegjel, nuk i mbani mend NISH-et ju. smiley

Nderrmarrja NISH Tulla ne durres. 

Me kete kenge duhet te paraqitet ne festivalin Europjan Shqiperia. Si tha Silva tek Cani "NISH - pra ish, pra ne te kaluaren ka qene tulle"

Hajde thuaj Mondes se .... Silva eshte dhe Labe .......nuk e kuptoj smiley

Mos te harrojne as Shpetim Francen.

Tani dhe shume kohe me i pershnet te gjithe, nuk kemi smiley

te fusesh spica, ke kohe.smiley

Kur futa spica mi .

Shume doreleshuar qenke - tamam ashtu sic te pershkroi Pjeri. Me pelqen kemisha roze qe paske veshur.

smiley

Me paskan rene floket smiley

mos u merzit per floket. smiley

Vdes për këtë këngën. Eshtë zëri i kësaj qënes, shumë androgjin, që ma eq tërurin. smiley

 ca d.m.th sykaleshe?

smiley

ka lesh ne sy

Sy Kale femer.

do me beni me hap fjalorin, rrofshi, te dyve ju pershendes me fyej smiley

u, une mendoj qe thuhet per nje qe ka vetulla te trasha dhe shume afer syve. 

syckat vec, per kaleshrat:

1. Me shumë lesh, me lesh të dendur, leshtor. Dash kalesh. 
2. I zi (për vetullat, për flokët etj.). Me vetulla kaleshe. Me mustaqe kaleshe. 
3. Që ka vetulla të zeza e të dendura dhe sy të zezë; i bukur (për njerëzit, zakonisht me përkëdhelje për vajzat); që ka lara të zeza në kokë e sy të zezë (për delet, dhitë etj.); syskë. Vajzë kaleshe. Djalë kalesh. Dash kalesh. Dhi kaleshe. 
4. Përd. em. sipas kuptimeve 1, 3 të mbiemrit.

që ka lara të zeza në kokë e sy të zezë (për delet, dhitë etj.)

 smiley 

I ke parasysh ato femrat vetulltrasha, te zeza, tip Brezhnjevi? Ja, ajo eshte sykaleshe. smiley

ah shqipot dhe leshrat smiley

rrofshi!

Që ka vetulla të zeza e të dendura dhe sy të zezë - kur thotë Monda.

Imagjino dikë si psh çoçarja..

po ajo kenga "Pret rroba usta Kaviri", t kujtohet Belul smiley

 

sikur eshte usta  Vasili, me duket..smiley

Cfaredo lloj arsye a shkaku ka qene per lindjn e zhvillimit te kenges Labe ...Ne Bote nuk ka te DYTE .....

monument kulture, mbrohet nga UNESCO. Te besh muzike pa vegla muzikore.

Pershendetje Spiritus pa fryme nga Pellazgjia , Ilirishtja , Dardania dhe gjithe Bota pa lindur  Perndite e Olimpit . Fantastike !!!! Fillesa e melodise se kenduar ne BOTE !!!!!

http://youtu.be/DLICW9XE_Z8

ah c'ma more ne kthese me Bejken se u mora me borxhin e tropizmes. lexo shpjegimin ke kenga:...great civilization of Pelasgos smiley (kete grykezenen  e takova para dy javesh)

mos qaj moj lule smiley http://www.youtube.com/watch?v=z1V_MttA670

Po mjaft bre me muzike popullore, na sillni ca muzike te lehte, po jo dhe kaq te lehte ama.

pse ore, me mire me bo' me kete lloj qe .. se sa me disa qe mbahen se kush jemi... edhe ... as'igjo

tani nga prekja kalove ne melankoli. mbaje veten smiley

te gjitha jane ndjenje njerezore. 

kenge a vitit '97 pas gjithe asaj zezone qe kaloi shqiperia.

ja ky na solli pushken me vrap.

O ku m'je rrite-o lulja nder pisha,

o ne tropoje-o te sali berisha. smiley

Ne Itali me skaf une shkovaaa edhe prinderiiit i helmoova. Andy Shkoza 

Me je nje cupe per t'u pire ne kupe. Une keto te Gjirokastres i degjoj vetem ne rrethana me raki, po edhe keta djemkat si per dasme po ia thone.

PS: kam nje kishe Shen Vasili ketej afer, i them gjithmone Shen Borziloku.

'' nje labe si vita'' 

une kete s'e kuptoj? c'domethene vita? c'lloj mbiemri eshte ky ne shqip?

Edhe 100 prinderve Monda. Ti kesh me jete. 

Ka qene nje kenge shume e bukur qe s'ia kam idene e titullit, e degjoja shpesh ne radio kur isha e vogel, dhe e kendonte nje soprano:

qelloi nje nate kapiteni

ciganen ne rruge e takoi

capken sic ish ky kapiteni

ne dhomezen e vet e ftoi

vogelushe i thote me shaka...

etj etj

 

Kush njeh titullin, kengetaren, a i gjendet ndonje regjistrim i kesaj, nder do me bente po te na e sillte.

Pret rroba usta Kaviri

Spiritus, kaurr mos je vetë. Unë s'jam kaurr, estakfurullah. Jam myslyman, elhamdulilah.  

po mo, usta  Vasili   sikur eshte  dhe me duket  se e kendon  Vaske Curri,  po spo e gjej dot..

njese,  na nje me filma ti vlla..smiley     http://youtu.be/KQP1PXf46Os

Varianti i Vranishtit është Pret rroba Janak Kauri. Aty nuk u përmbajta më dhe ia përplasa në fytyrë. Mua të më thotë kaur ai?

Të lumtë dora more djalë! Ilaç, ilaç është.

Janaqi, kaur, po njeri i mirë ama. Japim e marim me të smiley

nje fare gianni versace i tyre. ti moj hanko qe je kaq simpatike, mos shetit naten ne varrezat municipiale...

do ishte i papermbajtshem zemerimi i njerzve te tille ne lufte.

Belul, ja ku e ke me klarinete Janaq Kavirin smiley

http://www.youtube.com/watch?v=9K7jqQ_GC88

Kavir, na i bej kabull se na ngaterroi kjo e flamosur kujtese.Kujtime dasmash ne femijeri. Po kete Kaur pse ja kane cilesuar Janaqit xhanem? mungon vetem "i derrit" smiley gjithsesi, kenga eshte deshmi e bashkejteses paqesore ndermjet myslimaneve qe i binin cules dhe kaureve zanatcinj smiley

kënga labe me gushën rrathë rrathë me gjerdan mbuluar ooo smiley 

grupi i te rinjve te minieres se fosforit smiley

andej nga kurveleshi i siperm sikur kishte nga keto "fosforitet", o spiritus smiley

nje njeriu im i afert ka pas qen inxhinier atje.

ne Gusmar me duket ka qene. minera e fosforit cilesohej per ta dalluar nga minera e Memaliajt.Lexo:min(i)era smiley 

ato kohra kishte lezet dasma. burrat ne nje konak e grate ne konakun tjeter. kur ja merrnin burrat, grate mbanin vesh. Kete e kendonte tim ate, rahmet paste.

http://www.youtube.com/watch?v=mAQ_vUv7Dcc

Je i madh! Ekzakt! Respekte, Spiritus!

.smiley      e dija,  spiritus, e dija..     po nuk e di pse me ishte fiksuar  ''usta Vasili''.smiley

shiko,  po ti hyme  thelle biografisesmiley  se Janaqit,   e garantuar qe do kete qene çifut i asimiluar.. se ata iashin zanatcinj e tregetare  ne Vlore.. rrobaqepesa, orendreqesa, argjendar etj..smiley

 

te pershendes me kete..http://youtu.be/JbkwLUhii2s

do jete i ardhur ne fshatin tuaj...

Kam për t'ia lidhur këmbët me rryp të dyfekut.

p.s Belulo, këngë perlë. Film tipik shqiptar. Muzikë e bukur, batuta të papara, lojë e bukur, skenar copë-copë (megjithëse për atë kohë nuk ishin pa kuptim).

+1

Nje dite pruri djali reviste erotike

me vajzat si zana krijesa simpatike

ne sirtar e la

por babi s'duron dhe kur djali del

vete i shikon

nuk i ngopet syri me ato mrekulli

s'qe kismeti yne hidhur psheretin

nderkaq,  ky tipi (Spartaku),   patjeter  fiton cmimin  per modelin e flokeve..smiley   lere pastaj kostumi i bardhe, shoqeruar me kepucet perkatese te bardha..smiley    e gjetem dhe katnarin  me duket..smiley

hahahaha Belul ku ma gjete mavrinë smiley

figure, ë..smiley

ja pra, shih e shkruaj.. keta jane ''yjet e (turbo)folkut shqiptar...  bejne namin ne dasma..smiley

opo më mirë ja marr këngës vetë se këta "bukuroshat" leshradredhur smiley

Amanet kostumin e bardhe! smiley

Varianti lab i "M'ka shku mendja me u feju", O shoke ç'ma ka qejfi smiley

Shikon ti qe ne te jugut me te hapur menderisht smiley

o shokë qejfi ç'ma ka të bjerë borë pa erë, dinë qerratajtë dinë smiley

s'kam ci bej lanetes kolle, u be sebep na diktuan smiley kolla dhe dashuria nuk maskohen dot smiley

 

kush ka ndonje shpjegim per kete"polifonine " e vogel Dibrane !!! Jo nga me te bukurat !Gjithmone me ka bere pershtypje ky 'dyzershi " Dibran ! I mrekullushem !

Ziko, shife pak kete me Kolonje - lexo edhe tekstin poshte videos. Ne fakt kshu dyshe kan pas kercy burrat (edhe ne skrapar psh) - ato vallet massive ishin ndikim kinez, edhe pse te bukra (Zekthi & Cingu).

Fundjave te gzume!

Dhe ty shume te gezume .Por une e kam per ate "harmonine e zerave " Dibrane ose nje Labce ne miniature smiley 

dmth dhe po bie kete se s'po e gjej dot "A ka ken Spiritusi ne Carshie smiley

Idriz, kete kenge kerkon? Une kete mbaj mend me carshi. smiley

1000 falenderime ...Je e mire kur do smiley Per kete e kisha qe nuk linin Spiritus te kepuste Mollat ...Eh mollaxhija thuaj smiley

E shef se cfare perle muzikore !!!!! Safi shqiptare e Veriut ... te Lindjes dmth smiley Tani qe e gjetem Spiritus si mund te jete kjo Sinfoni ne Kakofonine Labe ne ato VISE !!! A thu kemi qene te ndare Veriu me Jugun ????? Per te mos thene qe edhe ne te "thelle " te Kuksit ka Polifoni smiley Ne Shkoder nuk kam gjet pervec dyzershit qytetar dhe imitimit te Korcarkave smiley

Diell ua befte .....se na mbyti tallavaja !

po simfoni me currle e cifteli kjo o Idris.mos u qorrolleps, puna eshte si me bo simfoni me lefyt e pa xurrna smiley

une isha ne carshi e bleva molla pe korce smiley

Je e mire kur do smiley

Tani nuk di kur ta kam prishur qejfin, por pa dashje do kete qene.smiley

Per polifonine e gjurme te saj ne treva te ndryshme shqiptare ka pasur shume materiale akademike online ne faqen e Prof. Vasil Toles (shume respekt per te!), por kam kohe pa e vizituar e tani qe i hodha nje sy, nuk jane aty. 

Keto Veri e Jug pastaj o Idriz jane keshtu "per t'u gjet Kola ne pune" ne Internet se nuk mendoj qe vertet ka njeri qe ka jetuar te pakten deri ne '90 ne Shqiperi qe te besoje qe ka pasu ndasi Veri-Jug. 

Ja te te pershendes me nje tjeter qe e dua fort:

http://www.youtube.com/watch?v=dnFI3Q7xdUs

Behet fjale per keto perla ku spikat nje harmoni hyjnore ne "shumzërshin" i nderuar Emigrant .Te mbledhesh te gjithe krijimtarine e pas vitit 1990 a mund të gjesh një apo jo të kësaj natyre ku prehet shpirti ! S'doli njoni te na i bjere çarshinë ???

c'na bere o xhen, ne sa i fshime lotet e mallit smiley

po ne femrave ku na le mi lirika?smiley

Do vini me nje kolonjare me cupka? Hajt se e heq une. smiley

mke lexu mendjen me këtë. faleminderit smiley

xheni ja një për ty smiley

te ka lali shpirt

mbi 11 milion klikime. Me vargun e famshem "marrezisht te ndjej" dhe refrenin "xhan-xhan", kjo kenge ka bere tashme histori. degjues te ekzaltuar prej artit komentojne qe eshte 100% origjinale dhe 100% shqiptare. Mandi i Nish Tulles hodhi tuc me Vace Zele e Gaqo Cako e me te e te thashe.

Demokracia per artin eshte si nitrati per grurin apo bajgat per misrin.

Waka-waka, loka-loka!

mbi 11 milion klikime

i dashur em' ka klikime e klikime. ka klikime lepri, e ka klikime elefanti..

ka, ka, po ne te demokracijes i numrojm i cop si klikun e leprit, edhe te elefantit. pra me demokracije, Mandin e kena president absolut te te gjitha kohnave dhe Mrs Gunbardhin prima donna.

 

 

ça keni me Silven,   se e kam mbesen e shokut,  pervec se kemi  pasur gjysherit  gjitone.. smiley   pastaj vajza ka kenduar edhe kenge te  bukura.. smiley

http://youtu.be/Ff-Ofq2YynQ

 

p.s    ndersa me tenente Gurabardhin nuk ka te beje..smiley

Mua s'ka Silve t'me marrose. smiley

Lajkun tim nuk e merr. smiley

 

Oh ta lumsha.

Beqo, tani ke te besh me familje kryetaresh, tha smiley

 

!

!

rrofsh se u kënaqa dhe me fotot smiley

sa do te shkruaja qe fotot ilustruese jane pamja e at dheut te shqyer, capelyer, demokatrahurzuar  dhe pluhuralizuar smiley dhe me qe jemi ke pluralizmi, nje katundar tirone ne fillim te 90 pyeti nje intelektual fshati, mesues naga ata te Cehovit dmth, qe paradite msonin vocrraket e mbasdite kullosnin lopen: ore po ky pluhuralizmi ca eshte? dhe intelektuali me lopen (qe ne nje rrefenje  tjeter kishte hyp ne traun e catise e aty kishte lene nje kujtim ashtu sic e leshojne lopet) i thote: pluhur (hi syve)  nga Alia smiley 

Ja dhe nje Perle tek PPU...Demokracia per artin eshte si nitrati per grurin apo bajgat per misrin.... smiley

Vargje kenge me cifteli shkeputur nga fjalimi i babasqapit para Rinise me rastin e hapjes se Fushates Elektorale .

http://youtu.be/lT4YqHpZPmA  Te persh me rastin e pashkeve !

Te kam than moj Zake mos ma pi rakine

rrofshë mike, rrofshë

të lutem, mik. 

galile rastesisht u kujtova , vajte i bleve ato ?? smiley

naten shpirti motres smiley

Naten xhano

ja nje labe e bukur !!     

degjoje  me vemendje tekstin,   bile ta degjojne te gjithe ata qe thone se labet dine te kendojne vetem: ''te dua moj qene''..smiley

p.s  viedoklipi eshte kot, po vetem  ky variant ekzistonte ne  jutube..smiley

Shume e bukur vertet. smiley

Faleminderit Belul. 

te lutem Tirona.....smiley

kjo eshte e bukur e gjithe,   por po veçoj kete

'

'hape perden pake moj, hape se me çmende,
s'hyj ne shtratin  tende moj, por ne endrren tende...
     

 

ej,  po menyre kaq subtile, kaq te kamufluar,  as ne  Paris nuk ta kerkojne, merr vesht..smiley
 

Pikerisht dhe mua ajo pjese me pelqeu me shume.smiley 

Pervec bukurise, dhe shume praktik mjeshtri.smiley Se po hyre ne enderr, shtrati eshte buke me djath.  

Ja kete duhet te degjojne ata tek tema tjeter ku po fillozofojne per dashni e pizhama. 

Belul me rilindjen je rilindur dhe ti smileysmiley
 

jo pse?    ne perjetimin tim,  jam dhe kam mbetur i njejti..smiley
 

jo, nuk e kisha degjuar kete, faleminderit!smiley

 

 "as ne Paris nuk ta kerkojne"...ajo gjeja e zgjuar e Parisit te shef dhe te perzgjedh zakonisht ne varesi te...flamurit, ky qe mban ti karshi ka ngëc me koke poshte...nejse ti e di vet me mire

Etnik,  nese me drejtohesh mua,  nuk  po te kuptoj?smiley
 

 i jam drejtuar ne fakt te pergjithshmes...po shkurt me ty se s'kam shume kohe ne keto momente: nese te bie rruga nga Parisi, bofsh qejf 

Ok,  dakord.  do ta kem parasysh  keshillen/urimin tend!

bej si di vet ti o plako...c'me ngaterron mua me haterlleqet e tua?

patjeter!

por spo ngaterroj kerkend me duket.. bile u perpoqa  te kuptoja dicka me shume, por sqenka e mundur..  dhe meqense  komunikimi nuk funksionin,  une nuk te drejtohem me!  pooor edhe mos mu drejto me, ne pergjithsi.  falemiderit!smiley

Goxha burre e?mirmjessmiley

çok iyi can dostu kelebeğin

Gunu gulumseme ile baslamak ne guzel, can dostumsmiley sagol.hayirli gunler

Qe domethene?

e dija qe do ta pushtonim nje dite Ballkanin me kulture..smiley   te ka lali....., dobro dobro

kur i thosha un bradit qe edhe afgant maroshin mas ksaj konge asnji s'm'besotesmiley 

nja 3 muaj ka ky varinati serb ne youtube dhe i ka kapur thuajse 5 milione klikime..smiley  po eshte shume larg varinatit tone qe eshte dhe origjinali.. 27 milione klikime..smiley

eh mer Mandi i Nish tulles, do te shkruhet emri  ne histori me germa florini...smiley

amo, jon tregu t'nershem. emrin e kompozitori (alfred sula) e kan lon origjinal

po jo mo, e kane blere kengen  konform rregullave keta, nuk e kane kopjuar, kshu, hajduçe..smiley

27 milione klikime

smiley

Ca kenege eshte kjo mo belul se me bere kurioz? Nuk besoj te kete kenge shqiptare me 20 milion klikime smiley

Po qe pash dhe nje Sinan aty afer me 8 milion klikime ububuja...smiley

hahaa erdhi dita te na beje cover serbi

Linkun 1ores Belul, se nje here kam kliku prej Bradit, s'e bej me.  

Monda po qe qenka catchy smiley  guilty smiley

te ka lali shpirt nuk njifni jusmiley

po ju kot qe keni bo i qerre shkoll .ju kan shku dom ene kazonat me grosh qe keni honger deri tanismileysmiley

bene bne ,pak muzike ne kete ore nuk ben keq...Mora vesh se isha e bija e haxhi Qamilit...ça nuk merr vesh te ppu.Prit tesh kur te vine e te sjellin çertifikata ....pak me besueshem...hahahah 

O sa mizor smiley.

Pse moj? Gili Gili smiley ai vallezimi alla-indjance ububuja...smiley

O sa mizor, sa mizor smiley.

Di une mo vlla pse nuk me thone gje fare keto kenget e Nish Tulles! E vetmja gje qe me duket shqiptare atje eshte teksi, po dhe teksti cope-cope. smiley Pa dash te ofendoj ketu te 27 milion shikuesit.

eshte nje subkulture e felliqur anadollake dhe lindore, nje jarge qe ka ca qindra vjet qe i eshte ngjitur muzikes sone duka ia zvarritur ritmin, duke e bere nje medium per cengije.

E gjitha eshte nje neveri skajore, qe kulturalisht e ben ate vend nje sodome te shpifur.

eshte e perhapur ne te gjithe Ballkanin kjo muzike emo.. bile ne Greqi, Bullgari, Serbi etj, eshte shume me e perhapur se ne Shqiperi.   

p.s  jo se e lehteson  merakun qe kemi per muziken tone, por keshtu  eshte moda sic duket..

Pikerisht, Belul. Kjo tregon shkallen e vertete te murtajes.

Sic e sheh kultura ndjek te tjera levizje krahasuar me administraten. Eshte shuuume me inerte. Roberimi dhe clirimi prej saj ka tjeter orar nga ai i ushtrise dhe zyrave.

Per analogji, mjaft te shohesh mekdonaldet e shpifura ne qendrat e vjetra europiane, djepet reale (latine) te qytetrimit te sotem perendimor. Kombo #4 per 3.99 euro smiley

Nish Tulla, primo. Per kete fliste filli i komenteve.

me kenge qe kane "lali" dhe "xhan" brenda.

me kujtove mcdonalds..  Italia vazhdon te rezistoje  tundimit makdonldian.smiley   me ka bere pershtypje, ne Itali ka shume pak mcdonalds,  bile ne ''qendrat historike'' te qytetit nuk i qasin..  flas te pakten per qytetet qe kam vizituar une..

Po vallai me ate guzhine qe ka italia te hash mcdonalds ... po ta kisha une ne dore i shpallja persona non-grata ne itali ata qe hane mcdonald a burger king etj.

vallai nuk thon kot swedo : më mirë nami se syri..

.. me ate guzhinë që ka italia të hash..

Po hyjne Belul....po kerkojne te perdorin prodhime e receta le te themi mesdhetaresmileyNe piazza di Spagna eshte nje nder me te medhate ne Rome.Adoloshentet i pelqejne.Mendoj se ka te ardhme,pikerisht se ka kap kete fashe.Sidoqofte tristezza infinita te hash ne Rome ne mcdonalds

epo tashi  kshu u be kjo pune zana, globalizimi, tha.  nuk i shpeton dot..smiley

ne Venecia, ishte hapur nje mcdonalds  dhe pronari  i bente reklame kudo. p,sh me postera ne koshat e plerave etj,  dhe e theksonte fort faktin:  ''jemi i vetmi mcdonalds ne Venecia''  dhe bashke me adresen  jepte edhe harten se si mund te shkoje atje, neper rrugicat dhe kanalet e Venecias..smiley

Po s'eshte dhe se ka shume zezake italia belulo, mcdonalds shtohen ne perpestim te drejte me numrin e zezakeve dhe speciaes chav-anglosaksone.

a thua te jet keshtu edhe ne vendet nordike, bie llafi Norvegji dhe Finlande etj.. se edhe atje nuk eshte se ka shume zezake..

mendoj qe italjanet kane nje nder guzhinat me te pasura dhe me te mira ne bote, dhe kete perpiqen ta ruajne me fanatizem si pjese e kultures se tyre..
 

!

Jashte teme, por dhe me bekim te Deionit, tallava nahije for all. Emjoy!

smiley puna e muzikes eshte ne gjithe boten njelloj fee. per te bere nje krahasim banal; rrobat kineze i kemi te gjithe dhe i ndrrojm pa teklif,por jo te gjithe kane nje pale xhins armani, apo edhe nje pale breke dolce e gabanna.qe t'mos keqkuptohemi nuk eshte problemi ke çmimi se sa ke qasja qe i bohet problemit.me mir 10 pal brek dhe i hudh mas perdorimit (se aq durojne),se sa i pal po t'hajrit.

p.s: e di edhe vet krahasim banalsmiley 

ça eshte ky spastiku mo, budallai i fshatit?   nejse, faleminderit!  te pershendes dhe une me kete tjetrin nga fshati im.   http://youtu.be/TYMjHXurEj4

 

naten!smiley

Ema Qazimi - Mama - Fest. 37, 1998

etnik ,une i dua shume te dy,edhe belul edhe Jul...me siguri jane djem te rralle pergjegjes e te lumtur e te pergjegjshem per familjet e tyre........

e nuk diskutohet Zane qe ju dua edhe une te treve!!!

http://youtu.be/YHlFQhMjoPg

e para se te largohem per sot ( se na myti puna per vatan) duhet te kujdesem edhe per kete zogun e vogel qe I kendon gjyshes ( di qe e kam merzitur pa te drejte )

ke te drejte Zana, kush eshte patriot eshte dhe luajal...

Ketu tek un i bie me te than naten e mir i dashur mik smiley 

mirëmëngjes e dashur, mirëmëngjes. ne ecim me FT

se desh harrova, n'ça shteti të beu-t je qi ke or tjetr motra ?

@July_21, mirë që e pashë smiley Dudia ka qënë me nam smiley

Ja një këngë tjetër që është e atyre viteve Shiu i verës

Hak e paska pas namin dudia, une s'e kam ditur. (aman, vej re rreth 2:48  smiley  - love it)

rrofsh per Naim Krasniqin.

Na hidh te shofim ndonjegje edhe nga ty, shoqe smiley

_

Na nuk pysim per kerkon...

Lek Plepi per President!!!!

Miremengjessmileykohe e keqe sot

mirëmëngjesi zogu

kudo që të ndodhesh, në ç'do autostradë, venash të trupit tim , ditë ose natë,

mirqofsh gjysvetja ime

e paske xanun plako ?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).