Këtu mund të hidhni pjesë a çfarëdo nuk ka pse të komentohet, pasi është e vetëmjaftueshme.

Qejf bëfshi!

469 Komente

Një djalë i vogël ju ngjit nënës së tij në kuzhinë një natë ndërsa ajo po bënte gati darkën dhe i dorëzoi një copëz leter...
Nëna filloi ta lexojë copëzën e letrës ku shkruante:
Për pastrimin e dhomës sime këtë javë: 1 euro.
Për atë që kam shkuar në dyqan për ty: 1 euro.
Për ruajtjen e vëllait të vogël ndërsa ti ishe në pazar: 2 euro.
Për hedhjen e mbeturinave: 1 euro.
Për sjelljen e një dëftese t...ë mirë: 5 euro.
Gjithsej më ke borxh: 10 euro.
Hëm! Nëna filloi ta shikonte të birin ndërsa ai qëndronte pranë saj dhe sikur i lexonte kujtimet që i silleshin në kokë.
Ajo kapi lapsin, e ktheu së prapthi letrën që kishte shkruar i biri dhe shkroi:
Për nëntë muaj që të kam mbajtur në bark ndërsa ti rriteshe: Falas.
Për të gjithë netët që kam ndenjur pa gjumë, që jam kujdesur dhe jam lutur për ty: Falas.
Për të gjithë lotët që më ke shkaktuar ti përgjatë viteve: Falas.
Për të gjithë netët e mbushura plot tmerr dhe shqetësimet që kam pasur: Falas.
Për lodrat, ushqimin, veshjet madje edhe fshirjen e hundëve të tua: Falas.
Kur ti mbledhësh të gjitha këto, çmimi i dashurisë sime për ty është: Falas.
Kur përfundoi së lexuari atë që kishte shkruar e ëma, sytë ju mbushën me lote dhe duke shikuar në sy të ëmën i tha:
- Nënë, je shume e mire, vërtet të dua shumë!
Mori lapsin dhe me gërma të mëdha shkroi në letër: E PAGUAR ! smiley

O Ketlina, aman mi goce sa herë do na bësh me qajt me këtë fabulën? Se jemi edhe në moshë që po na u hap rubineti nga barku i javës pushojmë së qari. 

Qaj se e qara te shplan syte smiley

Leter e nje babai (te moshuar) birit te tij

-Bir i dashur…Nese nje dite do te me shohesh te vjeter: nese behem pis gjate te ngrenit dhe nuk arrij te vishem … kij durim, kujto kohen kur une kaloja duke ti mesuar ty.

Nese kur flas me ty perseris gjithmone te njejtat gjera, mos me nderpre.. me degjo, kur ishe i vogel duhet te tregoja cdo nate te njejten histori deri sa te zinte gjumi. Kur nuk dua te lahem mos me ofendo e mos me turpero… kujto kur duhej te gjemoja mbrapa duke gjetur justifikime se ti nuk doje te laheshe.

Kur te veresh injorancen time mbi teknologjine e re, me jep kohen e duhur dhe mos me shiko me ate buzeqeshje ironike, kam patur gjithe ate durim per te mesuar ABC. Kur per ndonje moment harroj apo hum fillin e diskutimit… me jep kohen e duhur per tu kujtuar dhe nese nuk arrij, mos u bej nervoz: Gjeja me e rendesishme nuk eshte ajo qe them por nevoja qe te jem me ty dhe te kem prane tek me degjon.

Kur kembet e mija te lodhura nuk me lejojne te ndjek hapat e tua, mos me trajto si te isha nje peshe e rende per ty po eja drejt meje me duart e tua te forta ashtu sic un bera me ty kur bere hapat e para te jetes tende. Kur them ndonjehere me mire te isha i vdekur mos u merzit, nje dite do ta kuptosh cfare me shtyn ta them kete gje. Mundohu te kuptosh qe ne moshen time nuk jetohet, por mbi jetohet.

Nje dite do te kuptosh se pavaresisht gabimeve te mia, gjithmone kam dashur me te miren per ty kam dashur ti qartesoj gjerat dhe jo ti veshtiresoj ato. Me jep pak nga koha jote, me jep pak nga durimi yt, me jep nje shpine ku te mbeshtes koken ne te njejten menyre sic bera un me ty. Me ndihmo te eci, me ndihmo ti mbaroj ditet e mija me dashuri dhe durim, ne shkembim do te jap nje buzeqeshje dhe dashurine e pafundme qe kam dhe do te kem per ty…

Ti do më do të dehidratosh mua?

O ketlina, po ti tek US Post puno qe te bine ne dore gjithe keto letra? Ne moj xhane vetem faturat e gazit dhe te drites vazhdojne te na vijne leter.

ESPNi nderpret ndeshjen Permeti-Kelcyra. Pasoje dhuna.

My strongest key which gave me courage to fight back and achieve my dreams was awaking up every morning with the feeling -I am living my own story

no coment

ky peshku eshte gjithe hala.

peshk!

Z'di ca te gatuaj per dreke? smiley

No thank you, se du hic lulen e lakres.  smiley

moj ketlina, e di ti qe bleva nje bluze nja 3 muaj me pare dhe tani qe po ngrohet koha me duhet. kontrollova gjithe shtepine dy here dhe s'e gjej dot.  si ka mundesi? ke ndonje mendje?

Mos e ke para syve dhe nuk e shikon, se ndonjehere shikon mendja dhe jo syri..smiley

po i futem dhe njehere per here te trete.

Po jo mi Keti kushedi kush gru e ka vesh tani smiley

E treta e verteta..eshte nje barcalete qe burri gjen nje pale te brendshme ne krevat dhe nuk shqetesohet qe te kujt jane por shqetesohet qe nuk i benin..smiley

moj ti. 

Ketlina, tema eshte "pa koment", dmth te sjellesh dicka qe s'ka nevoje te vargezohet me komente te tjera, s'e ka titullin "Ketlina pyet per gjera shtepiake, juve pergjigjeni" smiley 

P.sh. sill nje citat, ose meqe je e urritur, nje foto. smiley

na i cpife ti mue.

Kush e ka provuar te mos bej koment pas meje..smiley

Po lexoja nje status ne fcb dhe po qeshja me vete..hajde qesh edhe ti xhib..

Mu prish edhe frigoriferi...Shporeti m'ban veq tym,e un i zi,se shoh kurr vedin n'pasqyr...Lavatriqes ,m'duhet me i ra shput me punu...Ders t'cardakut ,shtjelm me u hap...N'kat t'dyte,n'kto dit shiut, n'gjitem gjithmon me cader,dhe n'banjo rri n'profil...BAAAAA,mos me ardh PRANVERA njitesh,mu m'ha dreqi komplet...haaaaaaa

pra tema eshte te postoni dicka qe ju le pa fjale?

Këtu mund të hidhni pjesë a çfarëdo nuk ka pse të komentohet, pasi është e vetëmjaftueshme.

ne nje forum ku ka Shqiptare. smiley

In Wakulla Springs, Florida, performing swimmers apply lipstick underwater. The photo was originally published in the January 1944 issue of National Geographic magazine.

koreografine..??   gjimnastiken e mengjesit, thuaj me mire..smiley     po me  modelin e flokeve, apo xhaketen e Regjepagiqit,  na pershendet??smiley

Ishte koha kur Armendit i dukej vetja si Raffaella Carrà. smiley

Fiks, Belul smiley

Shefja ime e ka mbiemrin Chiappa. Njehere, patem nje takim me dike qe e kishte mbiemrin Argentina. Dhe duke bere gallate i thote ky: mendo sikur te martoheshe me mua, do te ishe F. Chiappa in Argentina. 

Ngan ana tjeter, me siguri ai robi nuk e dinte qe shefja ime eshte lezbike. smiley

Mua Zoti ma dha shefen mekanike

Jo o Zot, s'e dua, e dua lezbike

tha njera smiley

 

 

 

 

 

This is one of the many definitions of happiness; a particularly beatiful one.

oh sa e bukur, se kisha pare kete smiley rrosh! 

grilled sea bass

Faqja e re e Bredharakut shfrytezon votimin e Papes per publicitet falas. smiley

pa regjistrimin tat vjetor, faqja ime do kishte falimentu me kohe, o xhib

Eshte bere jeta si neper filma smiley

Filloi debora ketej, zot na i shpifi! smiley

e paskan  bere me fjale me ne sot , dhe ketej sapo ja nisi per kokerr te qefit,

po kjo nuk do te thote se party nuk fillon tek ne sot - eshte ditelindja e goces time , ben 7 vjec smiley zemra ime vogel , ne pritje te na vijne shoqet e saj per party smiley Edhe 100 zemra ime

Edhe 100 goces Elba ta kesh me jete. Puthe nga une. smiley

flm ketline te kemi xhan shume dhe ne ty smiley

Ku jeton ti? 

Kush une? smiley

Po smiley

Emrin e do? smiley

Varja, e mora vesh se ku jeton, shtetin. smiley

Ta thashe une prandaj..smiley. Me duket se jemi komshie..smiley

Sa cm duhet ta kesh qe te divorcoje gruaja se e ke te vogel? 5 po e ke gruan tajvaneze, po e ke shqiptare...

Gezuar diten e baballareve kendejza! smiley

Padre, se anche tu non fossi il mio 
Padre se anche fossi a me un estraneo,
per te stesso egualmente t'amerei.
Ché mi ricordo d'un mattin d'inverno
Che la prima viola sull'opposto
Muro scopristi dalla tua finestra
E ce ne desti la novella allegro.
Poi la scala di legno tolta in spalla
Di casa uscisti e l'appoggiasti al muro.
Noi piccoli stavamo alla finestra.

E di quell'altra volta mi ricordo
Che la sorella mia piccola ancora
Per la casa inseguivi minacciando
(la caparbia aveva fatto non so che).
Ma raggiuntala che strillava forte 
Dalla paura ti mancava il cuore:
ché avevi visto te inseguir la tua
piccola figlia, e tutta spaventata
tu vacillante l'attiravi al petto,
e con carezze dentro le tue braccia
l'avviluppavi come per difenderla
da quel cattivo che eri il tu di prima.

Padre, se anche tu non fossi il mio
Padre, se anche fossi a me un estraneo,
fra tutti quanti gli uomini già tanto
pel tuo cuore fanciullo t'amerei.

Camillo Sbarbaro

pse sot eshte andej nga ju  ? nice smiley Gezuar baballaret evropiane smiley

ne ketej e kemi me vone

meqe ra fjala po ne Shqiperi a ka feste per baballaret ?? sikur ska e di une

Sot eshte ketej. Ne Shqiperi, edhe per nenen ia kemi veshur festen 8 marsit, qe ne fakt s'do duhej te behej. Po hajt, e zeme se kemi dhe nje feste per nenen. 

What is Love?
 

 

Love is a slow kiss goodnight. It's anticipation.

Love is an imperfection in yourself not bothering you. It's acceptance.

Love is passing up an opportunity because the time isn't right yet. It's patience.

Love is a back massage that starts above the hairline and ends around the insoles. It's exploration.

Love is not having to say "Let's make love,because you know what the other person wants. It's understanding.

Love is being given an honest chance to say no when you thought you were committed. It's consideration.

Love is both of you remembering protection. It's responsibility.

Love is being told "Stop and I'll kill you". It's desire.

Love is seeing what your lover really looks like for the first time. It's truth.

Love is knowing what time it is and not caring. It's joy.

Love is the arms around you tightening their embrace. It's ecstasy.

Love is seeing a new side of a person you thought you knew. It's renewal.

Love is telling a person if you have to leave,you will let them sleep,and being told they would rather be woken. It's tenderness.

Love is waking up to find the subject of the dream you were having asleep on your shoulder.

It's where fantasy meets reality.

Love is being there to wake your lover. Slowly. It's sensuousness.

Love is two people only taking up a third of a king-sized bed. It's closeness.

Love is saying good-bye and knowing you will be back by mutual consent. It's faith.

Love is opening your medicine cabinet and finding your tube of toothpaste turned into a pretzel. It's adaptation.

Love is sitting at the window,looking out and remembering who you were with the night before. It's reflection.

Love is hearing the weather forecast for a winter storm and wishing you could spend it in bed with your lover.

It's loneliness.

Love is stories that will never be told. It's personal

Author Unknown

http://fc05.deviantart.net/fs70/f/2010/138/b/0/5927___What_is_love__by_vikokaoru.jpg

Vetem Microsofti mund te ishte i afte qe te ofronte Explorer 10 qe paraqet probleme banale qe nuk ishin tek Explorer 9.

- Udhamarë, krushq e daij,
se m’ka ardhun fati i ri.
Udhamarë, krushq e darsmorë,
Veli pashës fjalë m’i çoni,
se m’ka ardhë-o i fati i parë.
Veli pashës t’m'i falsh me shëndet,
erdh zoti i gjasë së vet,
mos me metë saraji shkretë,
mos me mbetë nana pa djalë,
prej shpijet nusja mos me i dalë,
na faltë zoti ndonji djalë,
kem m’e zanë pashën kumarë;
na faltë zoti ndoj çikë,
kem m’e zanë pashën për mik.

 

E fillova prape cigaren. Sot, hera e dyte qe blej pakete per kete muaj. smiley

Ana .....une bej 2 dite sot qe spo e pi , e kam lene dhe me pare dhe prap e kam nis , te kuptoj plotesisht si ndjehesh smiley  

dicka qe lexova inspired me ta le .........

na thoni ndonje eksperience ju te tjeret si e keni lene ??

momentalisht po mendoj qe nqs vazhdoj te pij duhan ( edhe pse jasht  ne ballkon ) une nuk do te jem ......aq sa duhet te jem......ne jeten e femijeve te mi ......bukuria dhe shendeti tretet shume kollaj ......

mire me tha nje grua plake vlonjate ketu- Ti moj cupe me kte duhan, si ai budallai qe vete e hedh parane ne zjarr smiley

me ra me shuplake smiley  dhe mire ma beri

kisha nja 6-7 muaj qe s'e pija, po s'eshte se bera ndonje perpjekje te madhe per ta lene. S'me pihej dhe kaq, tani me duket se s'ngopem me te tymosur. 

Ndoshta e ke kalimtare, thjesht stres e kushedi me ç'situatë përballesh. Mos e përjeto keq që ke filluar sepse ndikon që të mos heqësh dorë pastaj. Just let it be... 

E lashe mi, e lashe... dmth po e ndez dhe nje tjeter tani per qejfin tim. po sic i kam thene Olsit, nuk deklaroj kurre qe e kam lene cigaren. smiley

Lëre lër aman aman, aman nëpër vapë smiley 

p.s. mos deklaro se armiku osht vigjilent smiley

Ja mendo kete : femer qe pi cigare. Pa pike freskie. Yack. Shpresoj ti therrasesh trurit e ta lesh para se te trashet zeri si burre. Did I help ? smiley

e ta lesh para se te trashet zeri si burre.

Kush e ka pare Hygerta Sakon tek emisioni 'Drejtperdrejt' zerin si burre, e ka nga cigarja qe pi..smiley

Dua te merrem me ndonje sport por nuk di cilin/cilen te filloj? smiley

Dua tu them gjithashtu qe jam shume dembele. smiley

Do ta jepja një sugjerim, por po të them që për këtë pyetje të gjithëve u ka shkuar në mendje e njëjta përgjigje!

Belul si tha ai "Atë që kemi në mëndje të gjithë".

une te rekomandoj Pingpong .

Vrap, the best !!

noti do thoja, ka më pak impakt tek gjymtyrët dhe muskujt të bëhen yll.

Merreni seriozisht ju lutem! smiley

ma seriozisht mo se pingpongu nuk ka smiley

Dicka pa topa nuk ke? smiley

po ku te shkosh pa to , ato para ne prapa smileysmiley

merru me qitje, te stimulon perqendrim smiley

Sport pa topa? Atëhere dashke sport me bateri. Si thua për nintendo të '92 me keystick? smiley 

IT  Zari - 19 Mars 2013 - 21:55

basketboll

Ncuq asnje s'po me pelqen. smiley

Rri ne divan, telekomanden ne dore, coje ne nje stacion qe japin patinazh artistik dhe zere se e ke bere. 

dhe kjo quhet sport ?

Ti thua te rri e te thelloj divanin e Renatos? smiley

Po sikur te ve muzike dhe te kercej..smiley, nuk eshte ide e keqe apo jo?

Pyet Renaton per kete pune, s'di gje une. smiley

Ti pi cigare, mua më zë lemza...kolla desha të thosha.

Po juve s'ju vjen turp? Alamet vajzash dhe merrni nëpër gojë divanët e botës? I mirë apo i keq, divani është i të zotit!

Divanin e ka zënë lemza të ziun. 

dancing Ketlina, gjimnastike dhe artistik, e them pa shaka.

Ne nje mendje me dreqin paskam qene..smiley

ka sporte ku nuk ke nevoj me pagu asnje cent e behesh fill fare .apo ti se ke per te ul peshen ? smiley

Per peshen e kam.. kur thua ka sporte... me duket sikur thua germo tare germo smiley

jo pra nuk te thash merru me arkeologji smiley

Me sa komente ke shkrujt ktu i kishe fut një ushtrim qofte dhe kardio apo yoga në shpi dhe ishe bëre si ngjalë smiley

Pse nuk e provon me hedhje shtize. Rri ne ven, hap krahun dhe hudhe. smiley

hahahahhah jo po hedhje gjyli smileysmiley

.

nuk ka pse të komentohet

.

Jam bosh
si fjalët e mëdha që fryjnë vetveten,
jam mjegull
në mendimet, rirëniet, riecjet,
jam pa dritë
e s’di të eci në rrugët që vijnë,
jam në kryq
nuk di fyejnë mua apo njerinë!
 

Ky eshte ose frigoriferi ose Xhevahir Spahiu smiley

Moj ti do rrish urte.. smiley

me duket se nga Pirro Loli:

EMËRIMI I PERËNDISË “KALI “

( Baladë )

 

Gishti i vetëm i perëndisë “Kali ‘
ra nga qielli ogurbardhë.
Atje u derdh Gangu
U ngrit Kaligati
Dhe tempulli madhështor
ku pagëzohen limdjet, martesat
e arkivolet digjen në mister.
 
Nuk dihet pse “Kali “ u zemërua me njerëzit
Dhe kërkoi t’ia kthenin gishtin e vet.
Asnjë nuk flijoi
Askush s’e preu një gisht
ta dërgonte lart.
Perëndia “Kali” e zemëruar dërgoi lebrën
Që çdo perëndim dielli kafshon
Mijëra gishtërinj të pafaj
 

*  *  *

Ia preva te katra thundrat
Kalit tim të bardhë
E nisa vrap për Kaligat
 
Me gishtat e mi të gjakosur
kapur me jele të shkumëzuara
Trokoj.
Nëpër kalldrëmet e qiellit
Ta zbus zemërimin e “Kalit”…
Trokoj, trokoj…

KALUJA

Të vetët e braktisën Kalujan
E lidhën me zinxhir
Në një kasolle të largët
e lanë të vdiste.
 
Gjymtyrët ia hëngri lebra
Ka vetëm një kafkë
Një planet të zbardhur
Mbetur në trung
Dhe zërin si shpellë.
 
Banon në pleqtore
Në një karrocë fëmijësh
Dhe qan në heshtje
Dhe qesh tmerrësisht
Dhe këndon një këngë dashurie
Me zërin si shpellë
Për një çifute që desh.
 
Karroca e vogël shtyn
Ditën pa diell
Natën pa yje
Kafkën e zbardhur në trung

Dhe një ulërimë dashurie.

Do te vazhdoj me tutje, mbase e gjen? smiley

Ti e di besoj se jemi ne epoken e Kalit. Vjersha citoka profesor doktor Artan Fugen ne perdorimin e metodologjise se Hajdegerit per sa i perket etimologjise (Tufa mund te thote se ketu kemi te bejme me nje neohajdegerizem fugian). Pra Kali Yuga, djalli qe e sjell era e jugut. Po te vazhdojme me neohajdegerizmin fugian, fakti qe edhe perendesha Kali ka te njejtin emer si djallushi tregon se per indianet e mira dhe e keqja kane te njejten vlere. Kurse per shqiptaret kali ka vetem nje kuptim dhe kjo e ben te veshtire shkrimin e librave mbi kete subjekt.

 

 Gjithë gërmadhat kështu janë ba, o mik,t’pakthyeshme në ranien e tyne t’butë. n’fillim shemben tabu dhe ikona,kumt i mistershëm deh si nektar magjik nga nënbarku i kalit t’drunjtë.  Pastaj vjen Troja  

smiley

Frigorifer Spahiu

So long no comment.

Next,duhet formuar nje Peshku SWAT team qe te nderhyje kur Ketlina i merr peng temat per ceshtje elektrokuzhinodollapshtepiake, si di gje njeri si ta besh frigoriferin qe te te thote eat me, me rekomandoni nje sport qe behet duke ngrene kadaif, pse ndonjehere s'e mbaj mend qe naten me kane rrjedhur jarget ne jastek dhe surprizohem kur zgjohem dhe ato jane ftohur, etj.

Shut up xhibilush..

Do te te sygjeroja llastiqet si sport, se eshte sport krejt natyral, plus qe vret dhe zogj me c'rast  meson si gatuhet harabeli me gjethe pishe, po hajt mo po e shut up. smiley

Ok, now I am feeling guilty, so here's some serious alla-Olsi advise: Shume me shume se sportet dhe palestra, ne humbjen/controllin e peshes ka te beje ushqimi, pasi p.sh. per 5 min mund te hash dicka qe s'e harxhon (burn) dot me stervitje as per 2 ore.

Having said that, mos na i beni te gjitha temat qit-qat pls, se kshu sic e keni nisur do behen 7 paqensura, none of them worthy of the paqensura medaljet e argjenta dhe te arta received in the past.

Cila dite eshte "perpara" te Henes. E Marta apo e Diela?

hiqi prangat fjales perpara , ose na thuaj pse e ke lidh smiley

e kam lidh sepse do sqaruar cfare do te thote e kupton, nuk eshte e lehte

Ose kjo tjetra psh kot:

Aksidentohet I biri i kryeprokurit Filan Fisteku. Kush u aksidentua, i biri apo kryeprokurori? Kjo eshte me e lehte, po si kjo gjen plot neper gazetat shqiptare te cilat duhet te jene sa me te qarta

Te ishte Ravi ende ketej, mund te kishte dhene pergjigje te sakte.

Po kesaj i pergjigjet dot Ravi? 

"Ti me pelqen mua"

Kush i pelqen kujt?

berberi i fshatit eshte nji dhe ai qeth e rruan te gjithe fshataret.
Po berberin kush e rruan dhe e qeth?

Eshte ndryshe kjo. Berberi i fshatit eshte nje dhe rruan vetem ata qe nuk rruajne veten. Pyetja eshte, e rruan apo nuk e rruan veten berberi i fshatit?

e drejte, ashtu eshte

uh meqe ra fjala te Ravi , I know her smiley

Ka ardhur ne Kanada? 

qyqja mos m'thuj qe eshte nai elbasanllije.

se aq e fiksume mas budalliqeve, fallit dhe konspiracionit, nuk cuditem qe ta kesh patriote smiley

Qejf bëfshi!

zhaluze

meqe po flisnim per azilin: "pleqtore".

Qebaptorja ka qebap. Pleqtorja ka pleq. Floktorja ka floke. and so on.

shqipce, qebaptorja qeth qebapin, pleqtorja qeth pleqte, e keshtu me radhe.

përkthe marjete smiley

zhaluze

"nuk ka pse të komentohet, e vetëmjaftueshme." smiley

 

s'ishte perkthim verbatim, por mu kujtu skeçi njëkohesisht prandaj smiley

c'ka na shtie ne mendime per Frida dhe Isuf Kalon, te cilet edhe pse pa pervoje ne ceshtjet e hipizmit, jane rrekur secili ne menyren e vet te ridimensionojne foljen pellazge "kaloj", e pare si menyre e ekzistences se kalit.

nga ana tjeter, troke dhe trokoj nuk jane pa lidhje me trojkat, jo karrocat me kale, mgjs aty patjeter qe ka nje lidhje, por ato famekeqet e reformave ekonomike. prandaj disa shqiptare thone se vendi yne i ka hipur kalit se prapthi dhe s'e di ku e shpie mushka.

qe prape na sjell tek shprehja "ti flet kaluar" e cila lidhet me prurjet e ngurta leksikore te tipit "kalova lumin" nga ku vijne vetem kuaj te dhjere, shate male kaptuar... e te pa kalitur...

corrigendum: sipas min. kult. ajo shprehje tashme perdoret anglisht, crossed the river etc.

kur më vjen burri nga stani fërr fërr ma bën fustani.

tefta, mos fustanin (kjo eshte kenge bashkekohore e tipit quo vadis sepse me mushken do te hynim ne perseritje).

PS: po ky qenka fik more

eh primitivo e ka fajin. prit të gjej atë origjinalen me fustan që të ç'bëj kabimin smiley

Trop, kur më vjen burri nga ullinjtë

Ti me primitivo, Ana me raki. C'pasket qene juve per te pire.

Po ti mos thuaj që s'pi fare. Primitivo është kur s'kam ato verërat e rënda smiley

E marte sonte moj shoqeee smiley

sepse është e martë smiley

Cila vjen perpara te martes, e mira apo lumi?

Jam tuu drank tu nou smiley

Epo mire, edhe po u rrezove te mbaka xhaxhi Roni.

hajde se ja dalim me forcat tona

"xhaxhi" nejse une mar per kompliment...pjekuri

E mesuam qe pas te martes vikan te rendat. Me duket se ato i ka per te mira lirika

Sipas rastit o gjemb smiley

Vetem po pini o vajza?

me shoqëri pihet më mirë apo jo?

Varet nga shoqeria. Se ka shoqeri dhe shoqeri! 

Me shoqeri te mire, simply the best smiley

Thirre gje se s'degjova?

Cuni 4-5 vjec cohet noten per ne banjo dhe nepermjet deres pak te hapme te dhomes gjumit shef prinderit duke u " ashtusur" , stili mami siper. Te nesermen ne mjes, e pyt cuni mamin: O ma, pse i kishe hyp babit siper ti mrom, ne darke ?

- Te keqen mami, ti e di qe babi e ka pak barkun e madh dhe mami i hyp cdo nate babit qe t'ia ulim pak ...

- Kot lodhesh o ma' se mjes per mjes, kur ti je ne pune, vjen Sabrija perballe e ulet ne gjunje dhe ia fry prap atijt ...

Mire pra kalamoja, une po shperndahem, pafshi endrra me kuaj.

Jo po me lumë lol. natën. 

 

 

Në kafe “FLORA” në Tiranë

Xhamat e kësaj kafeneje të bukur
janë veshur me brymë,
me ngricën e këtij dhjetori 
të lagësht…

Brenda,sidoqoftë është ngrohtë.
Bën paksa vapë.
Jashtë njerëzit fërkojnë duart dhe sytë,
nga kallkanosja e madhe…

Unë jam vetëm me mendimet e mia.
Të pres Ty !
Ora 11...12...13...
Të pres Ty !
Konjaku i dytë,
i tretë…
Të pres Ty !

Mbrëmë të thirrën “diku” !
Ku ?
Ti asgjë s’më tregove.
Leksionet e Fakultetit i ka marrë lumi.

Megafonat e rrugës 
japin vazhdimisht marshe ushtarake.

Mos do më kthehesh Ti,në një arkivol të bardhë...?
Sidoqoftë,të pres Ty !

Në fundin e lokalit,
Jorgo Bllaci,
i trishtuar,
i vetëm,
përkthen Eseninin
dhe ngre gotën e konjakut
të mbushur me dhembje...
Unë të pres Ty !

Ai kuvendon e kuvendon me…vetminë e tij !

Shënim : Pas vitit 1956,studentët e huaj të Universitetit të Tiranës,pothuajse përditë i thërrisnin në ambasadat përkatëse,ku u jepnin udhëzime si të silleshin me shokët e tyre shqiptarë.Lilja Milko ishte ruse,ndaj e thërrisnin në Ambasadën Sovjetike.
Jorgo Bllaci ishte poet i ri.Më vonë i dënuar politik. (Shënimet janë bërë pas viteve ’90.M.S.)

__

Brazili me Italin po lujn drejtpersdrejti

E rrasi Brazili nji.

skuadra ime e preferuar

.

..

O Guce, ku je?

2-2, De Rossi e Balotelli agganciano il Brasile!!!

JETA - Vdiq
BASHKIMI - U nda
BESNIKU - Na tradhetoi
VULLNETI - S'kishte durim
DEFRIMI - nuk luan me shoketSHPRESA - Vdiq e para
ILIRI - U fut ne burg
AGIMI - Nuk u zgjua ne mengjes
SHPETIMI - U kap
BESIMI - Kish humbur shpresat...

po QANIU ?

mos thuj NAQIU se s'ta kam ngenë.

natën e mirë shpirti

Si ta doje Zoti per ty, naten.

cpasket qen , kado qe kthen koken poezi krijimtari , na kalbet ktu , bjerni dhe ca kikirike se vodka nuk pihet thate

futi i grusht bore se e hollon smiley

 

esell elba esell lexohet piezia..smiley

nuk thu shyqyr se na myten me politik dhe kronik qe me t'heq tepelekun 

po qe se keni keq ju ....jam tu e pi nji gote si bicim sebepi mos ha , se plasa tu hang sot , nuk  e di ku jam tu shku kshu smiley

Sheiku Muhamed al-Buti, autori i "Jihad in Islam: How to Understand and Practice It", u vra sot nga nje suicide bomber bashke me nja 40 te tjere ne nje xhami ne Siri ...lol ironia e fatit.

mu me duket hesap i qerum, qe e kom nigju nga njerez me mend: ne paralel moshe si fe, Islami eshte ne periudhen e Inkizisjonit te krishter. nje fare adoleshence qe duhet kalu... dhe qe zgjat me shekuj. fatkeqesisht, m'duhet me shtu.

Vetem te mos ishte per 1. sample size-in dhe 2. mos identifikimin e shkaqeve, edhe une nuk do kisha problem me kto hipoteza.

Elez aga i hipka atit
Coi kabile bahi gati

e-hem... koll e that kjo... Elezi ne kal te bardhe, efendem.

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/484364_3308213107707_643541381_n.jpg

 

Po si na shperfilli festen ne bektashijve administrata e peshkut? smiley

Valle si do ta luanin shqiptaret 'lojen e ultimatumit'? *

Nje artikull i gjate thote qe, ndryshe nga cka mendohesh ne psiko-sociologjine perendimore, amerikanet ne vecanti dhe perendimoret ne pergjithesi jane ata qe jane 'weird' ne krahasim me pjesen tjeter te botes.

Nje nga implikimet eshte qe menyra kognitive se si operon truri per tu perballur me probleme/situata te ndryshme varet ne menyre sinjifikante nga normat kulturore--dhe kushtet ekonomike--te vendit ku eshte rritur/jeton personi. 

*Loja e ultimatumit eshte pak a shume kjo: Te thote Brad, nga parate e ngelura shtese nga fondi i blerjes se votave, po te ofroj 100 euro, beji nje oferte nje te panjohuri duke i thene qe do i falesh x euro nga kjo shume, nese ai e pranon oferten, aq euro do fitoni te dy. Te dy lojtaret jane ne djeni te rregullave.

Qenka loje koti , parate e ngelura i mbajme me mire vete per oferta eshte Vodafone dhe AMC . Mirupafshim.

per pak  desh e lexova baba Saliu smiley

mos thuaj qe je sulce skraparlli se na dole krushqi ! smiley

Jom skraparlli i kullum! (dhe pse jo lind e rritur ne Skrapar, e kam zemren si behar... nuk kam borxhe per te lare) Dhe kom shume simpati edhe per orthodokset - shumica e shokve te mi ne Shqipni paskshin qen orthodoks, e une vetem me vone e mora vesh.

Jeni te ftum per hashure ne krygjyshate. Ejvalla! smiley

 

Thelle ne malet e Skraparit

lindi burri i vatanit

Eeeeh... mavija Ron, Mavija...

rrugen ia kane zene,

kombi faqezi,

komp i lik e i shemtuare,

posi mizeri...

Jam i ri jam beqar
nuk kam borxhe për të larë
e kam zemrën si behar
lindur-rritur në Skrapar

U pa puna duhet me ble grure sot  , se krygjyshate nuk di ku ka knej ka ne

Gezuar gjithe bektashinjeve  festen e paci mbaresi ne shtepite tuaja!!

Hashure e vjetër

Gëzimi në formë tasi te klubi’ Nadires!

Tetëleksh i vjetër në muhalebi i piksur,
Niseshteja zbokth në flokët e kohës,
Ngrirë në jaka dhe nëpër reshedì,
Grykëse tetëvjeçaresh, korigjim hartimesh,
Thashetheme kote me kollë amidoni,
Genci me dashnore, me hatër zysh Atlija,
Që në emër kish diçka nga muhalebija.

Kokrra, kokrra gruri me gjokse të shqyer,
Masa shumëmilionëshe, njëkotiledonshe,
Botanikë byroshë, drithë me drithërimë,
Me citat Stalini, sihariq kongresi,
Hejvalla e mbytur në harrim, llokum,
Qylafë dervishlerësh, taç Ali Pashai,
Varr i Naim Frashërit, arabishte çezmash,
Futboll i llastiktë dhe porta të ngushta,
Në rrugën e ngushtë ku kornet nuk quheshin,
Ku oùti ishte bahçe’ Eqeremit,
Që topat i çante se i prishnin preshët,
Ènce, penàllt, shùt dhe pastaj gol,
Pak Andon Mazrek, pak Ismet Bellovë,
Anglishte tironse me pak Bobi Ça(r)ltòn,
Turne i Lajpcigut si mitologji,
Me shumë variante te berberi Ali,
Vaçen italianët ç’na kishin zili,
Por dot s’na e blekëshin as dhe me flori.

Esperanca a-ha, Esperanca a-ha…
Erdh koha për hashure, Novruzi’ askundodhur,
Si festë e ndaluar dhe emër karocieri
Q’ankohej për kuajt, për gratë që e linin.
Një tetëleksh na duhet, pra lejini teorinat,
Një pesçe nga dje, dyleksh’ i pardjeshëm,
Dhjetqindarksh nga Gimi, Nadire ku je
Hashure, ja Nado, tetëlekshin ku e ke,
Përkorje socialiste, NTUS, degradim,
Degdisur baballarët në azile pleqsh,
Kryegjyshi thinjur krejt për Vit të Ri,
Garuzhdet furnizim, orar-çmim unik.

Pak pluhur i kuq si kohë e grirë hollë,
Si kënà shkatërruese mbi flokët e hirushes
Si make-up molepsës mbi faqen aguridhe
Të vajzës minorene që mamin kish parë
Tek bënte ashtu nga vrima e çelësit,
Safron me shafra nga lindjet e largëta
Prishte qashtërsinë tritikale, të drunjtë,
Plagë përmbi pelte, aroma e panjohur,
Më mirë pa kanellën e Nadires hashurja,
Pa atë pluhur kohe që na jepte teshtimë...

2009

Gezuar Festën e Sulltan Novruzit! 

Gëzuar Emo dhe Monda.

Bama, Belul ju  jeni me "ne" apo me "ata? S'prish punë. Ne i urojmë edhe "ne" edhe "ata". Gëzuar të gjithëve ditëlindjen e bektashizmit!

p.s. Një urim të veçantë për skrapallinjtë si kalaja më e fortë e Bektashizmit. smiley

Nji pyetje, po Novruzi = Noah? 

Gjete teqe për t'u falur e për të pyetur! smiley

Por s'ka lidhje Noah me Novruzin. Noah në Islam e ka Nuhu.

E dije qe ne skrapar Novruzit shkurt i thone Noke (sikurse Idrizit Ziko - prandaj i them Ziko une Idrisit tone, te cilit i Uroj Festen gjithashtu).

S'e dije? Po ja, ta mesova une smiley

 

sikurse Idrizit Ziko

Kete s'e dija! Tani e kuprova se gjithmone e kisha pikepyetje (pa shaka) dhe perpiqesha te gjeja lidhjen me Zico-n Brazilian.smiley  Per Noke e dija.

 smiley

Meqë ra fjala tek skrapallinjtë. Nuk e kam njohur, por kam dëgjuar goxha për atë Aliun, shoferin e autobuzit. Kur filloje e përshkruaje më kujtoje ata që ma kishin përmendur më parë. 

Meqë ra llafi tek bektashinjë. Kam njohur një bektashi, dmth besimtar bektashi, andej nga fillim-vitet '90. Xhanan burrë. Njeri flori, i ndrittë shpirti. Më ka ndihmuar jashtëzakonisht (dhe jo vetëm mua).

E beson që kur edhe vetë komunistat më fanatikë kur përmendnin Komandantin, shikonin rrotull, se helbete mund të hanin ndonjë gjysmë-tulle prapa koke, ai tjetri fliste pa teklif, "Enveri bëri mirë që mbylli fenë". E dëgjoja i habitur. Jo se isha besimtar, por që një besimtar të ishte për moslejimin e fesë kjo ishte përtej koncepteve të mia. 

 

Ne nuk pranojme te strukemi llogoreve... pa e ditur se cka brenda smiley "ne","ju, "ata-ato"?

Po nuku dija a je bektashi apo çfarë  feje je. Unë për vete jam 50-50. Po meqë nga im atë jam bektashi, prishur mos qoftë, bektashi jam edhe unë.

p.s. Lirika, ti rrofsh për komplimentin, por për këto historinë "zyrtare" të festave fetare nuk i di. Nuk jam interesuar shumë, por edhe paraardhësit e mi nuk e kanë parë të arsyeshme të më japin njohuri fetare. Ndoshta sepse as ata vetë nuk e kishin idenë. smiley

smiley Te mora vesh te mora, po desha te te nxirrja me grep. 

Une jam i ardhur ne fshatin tuaj. smiley ore prit iher, se me duket se ter fshatin e kishim tonin! smiley 

Fshati është imi, është yti, është i të gjithëve. smiley

 

ehhh kemi fshatra te mire ne ketej... shoferet e autobuzave zihen gjithmone per kete linje smiley "Cer desh me thone fshatari ketu" do pyste mcusi smiley 

nji konspiraci aq e mrekullueshme, gjithe misticizma Buharaje e rrefenjash azie, qe erdh tek ne duke bo kryq me gjasme, nen zhgunin misionar te Sari Salltikut... nuk di cfare dum me si komb, edhe besimi erdh si nji intrige prej letersie te mire, Zoti na dha te miren, por edhe shqelmin per ta goditur ate... na dha mundesin per t'u ndjere pak te zgjedhur, por ne tek kallaballeku koken... na dha poezine e pare lirike rej verteti qe cakiste me panteizma hinduje... shkruar shqip, shqip, shqip... por ne s'mund te silleshim dot ndryshe pos si hairsezer... na dha tomor, por ne s'mund te mos loznim futboll me kafken e shenjtit ne cuke... well, ky eshte nje pezm prej agnostiku, per te cilin feja nuk eshte ideologji, por indeks kulturor.

 

aj lajk!!

Gjalle ne bote se me kujtohet se ku, po kam lexuar se krishterimi i njihte liderat e pare bektashinj, si prifterinj vendas qe punonin ne prapavije per te ruajtur identitetin, qe shoqeronin gjithmone jeniceret dhe qe lidhja e tyre me ta ishte me e frote se ajo me sulltanin. Porta e larte i urrente, por nuk i prekte dot, pasi te prekje ata do te thoshte te perballeshe me jeniceret e Shqiperise. 

Po ç'ke, o shpirti i xha  Paros?

Pse me kaq pezm? Shiko, barbari kanë ndodhur kudo e kurdo. Vetë qënia njerëzore i përjeton me shumë "tragjedizëm" kujtimet e këqija. Dhe mirë që është kështu se pastaj nuk do njihnim kufij të ligësisë. Por në fund ia del mbanë. Kur shikoj rreth e rrotull bie në të njëjtat përfundime si ty. Dmth them "vari qillon këtij muhabeti, nuk bëhet më". 

Pastaj hap ndonjë qitap, e lexoj psh:

Dhe parajsi dhe skëterra, 
Dhe engjëlli edhe djalli, 
Edhe gjithë ç'ka të tjera, 
Janë brënda tek i gjalli. 

apo

E duke ndërruar moti,

vemi si Lumi në Det,

nga Zoti, prapë tek Zoti.

Dmth futem pak në atë botën e shek XVIII-XIX kur mund të hynim në muze të Historisë, por ja ku jemi. Dhe atëhere them që ai Ndoni, kaurr ishte, po burrë i mençëm ama, kur thoshte:

Se kjo botë e gjërë e gjatë,

do të vejë si ka vatë.

 

 

farmak!

dua pjergull ne lis te thate

Ore po ne dimë këngë për çdo...

majë mali, pallati e lisi*. 

*Lisin ta ka sjellë Bama. Se Bama është yni!

p.s. Lirika, këtej s'po u bëka asnjëri xhentëlmen a xhentëlumën, të të japë ndonjë recetë hashureje. Unë për vete  vetëm recetën e vezës së zier kam. Edhe atë e kam me shkrim se nuk e mbaj mend. smiley

p.s.2 Ore Mirjam, unë të përgjigjem seriozisht dhe ti talle? Gremisu tutje! smiley 

Kavir, s'ështe se po rrëmoja për emrin apo për festen fetare, por po kërkoja një recete për ashuren edhe aty më doli e thashe te mos pyes pellgun smiley 

më duhet të gjej grurë tek dyqanet greke edhe e bëj se vallaji na hapët oreksin smiley

ne skrapar Novruzit shkurt i thone Noke

smiley

kujtoja se gjyshja  thrriste nipin ma t'dashun noke..

ps: autori i këtij shkrimi nuk është quajtur kurrë novruz

Nashti edhe andej nga jugu është përdorur ndonjëherë si nofkë emri Toto, megjithëse nuk kishin asnjë lidhje as me Toto Kutunjon, as me Salvadore Dalin smiley

Por që Novruzit shkurt i thonë Noke, atë e ka saktë ai.

i dashur kavir, supozoj që keni njohuri për çështjen e po përfitoj t'ju pyes: existonin dikur femra dervishe?

baba aliu është ali baba ?

myhype femra pa diskutim. dervishe nuk e di - s'kam degjuar kurre.

hahaha po thashe mer te te pyes se s'je aq i paditur jo smiley

tek nje recete online shpjegonte sesi kjo feste ka ardhur nga koha e Noas kur ai u ndal ne malet ararat dhe ushqimet e vetme qe i kishin mbetur ishin gruri e ca fruta te thata dhe mesa duket aty ju lindi ideja te gatuanin kete ashuren me grure smiley

Falemnderit, i nderuar smiley

 

C'feste eshte kjo? Qe hani sultjash?smiley

Pse Moza Lastika per çfar jan festat fetare?, per te ngrene sultjash, kabuni, veze te kuqe, grure te zier, mish qingji, kukurec etj. I fusin edhe i t'pime me raki e pastaj tregojne bercaleta me hoxhe, prift, baba teqeje qe bejne grate te pjellin ne menyre hyjnore. Po ti me mire rriji larg kesaj teme se s'eshte per ty qe je akoma e vogel, je me e vogel se 18 vjeç, se pastaj behet hataja. 

Mire Heretik. Faleminderit qe me thua. Nuk futem me ketej. C'me duhet mua cfare hani ju per festa smiley

O Heretik se harrova me te pyet - are u drunk today again ? smiley. E po pate mundesi mos ma ndrysho llastica me k. smiley

ene luli smiley

smiley

ku i gje kto mer, amon!

 

a gift:

kjo shpjegon atë punën më lart.

Imam Ali:

Jo aq shume sa Janullatos.

Po me habit kjo indiferenca e byrose se peshkut perball festes se komunitetit Bektashi. Komunitet i vetem fetare ku flamuri kombetare eshte i pranishem ne simboliken dogmatike. 

Urime dhe prej meje per diten e Nevruzit, dita e pare e Pranveres dhe dita e pare e Vitit te Ri persian (do te thote Dite e Re, ne mos gabohem).

Dhe shqiponjes te flamuri

Per Novruzin i qesh nuri!!! 

smiley 

E beshit vete temen me mire , pranvera nuk vjen me nje lule po une timen e bera  smiley  

 

Një shqiptar ka hipur në kupolën e Shën Pjetrit dhe ka kërcënuar se do të vrasë veten.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat italiane.

Sipas tyre, emigranti shqiptar, 49 vjeç, kishte kërcënuar se do vetëvritej pasi i kishte ardhur një urdhër largimi.

Personi në fjalë kishte probleme familjare dhe kishte edhe disa precedentë për përndjekje, pengmarrje dhe dhunë në familje.

Pas ndërhyrjes së xhandarmërisë së Vatikanit, ai ka zbritur poshtë.

Para disa kohësh ishte një sipërmarrës italian që hipi në kupolë duke kërcënuar me vetëvrasje. Ai protestonte kundër një urdhri evropian.

 

 

Diten e gjyshnave dhe babave te mire e gjeti me  u hedh ky

Pse ESPN3 per ne ne amerike se ka ndeshjen? I ka te gjitha te tjerat. Cfare tersi, i shtyva te gjitha punet sa te shikoj ndeshjen....

 Albert Pike: Shqipja e folur në Ilirinë e Epirin e lashtë, një problem pa zgjidhje; shqiptarët janë ilirët, pellazgët autoktonë  

Albert Pike (December 29, 1809–April 2, 1891) was an attorney, Confederate officer, writer, and Freemason. Pike is the only Confederate military officer or figure to be honored with an outdoor statue in Washington, D.C. (in Judiciary Square) mostly due to his masonic connection with President Andrew Johnson, who pardoned Pike for treason after the American Civil War. He first joined the Independent Order of Odd Fellows in 1840 then had in the interim joined a Masonic Lodge and become extremely active in the affairs of the organization, being elected Sovereign Grand Commander of the Scottish Rite's Southern Jurisdiction in 1859. He remained Sovereign Grand Commander for the remainder of his life (a total of thirty-two years), devoting a large amount of his time to developing the rituals of the order. Notably, he published a book called Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry in 1871, of which there were several subsequent editions.

 

 

 

 

 

Gjuha helene ka pasur, veç një pasardhëse, greqishten moderne. Shqipja, e folur në Ilirinë dhe Epirin e lashtë, ofron një problem që askush nuk është në gjendje ta zgjidhë. Gjuhëtarët nuk mund të pajtohen nëse ajo është kelte, apo ilirishte e vjetër, apo një dialekt i pavarur i folur para çdo migrimi arian, ose tâtarike apo trake, apo kryesisht indo-europiane apo ariane. Profesor Pott mendon se shqiptarët janë ilirët, dhe se kjo është përgjigjja më e mirë për emrin e Pellazg. Ai thotë se ilirët nuk ishin as gotikë, as sllavë, finik (shënim imi: grupi racor i finlandezëve) apo turq, e asgjë tjetër, në fakt, veçse autoktonë.

 

 

 

 

Titulli: Irano-Aryan Faith and Doctrine As Contained in the Zend-Avesta

Autori: Albert Pike

Botues: Kessinger Publishing, LLC; Facsimile of 1924

(ribotuar Janar , 1992)

 

* Albert Pike është një nga Masonët më të mëdhenj e më të njohur

 

 

 

rrofsh elba

Bobo moj elba, prit te vije ai di-bunkeristi, anti-sorrosisti, antimasonisti e stilolaps pistolisti....

Longlife pellasgians! 

Këta tipat aty në foto, na e shkelën një herë syrin në 1854. Si thoni na thanë, a bohet gjo? The rest is history... 

Mua më intereson kryengritja e vëlezërve arvanitas e 1854-ës. Atëherë kur Kiço Xhavella, ish oficer i mbretërisë greke, lë postin e vet, dhe mësyn për të çliruar vendlindjen, Sulin. Një çetë vjen dhe në Himarë, me Spiro Milon. Si i pritëm vëlezërit? Aty ndahemi ne, dhe ata. 

Territori që Bajroni e quante asokohe Shqipëri, është ai që sot është pjesërisht në Greqi (Janina është greke ndërsa Tepelena shqiptare) që nga momenti që kufijtë gjeografikë të vendeve të Ballkanit nuk ishin këto të tanishmet, për arsye të njohura..

Titulli: Scrittura di viaggio: le terre dell'Adriatico
Volume 2 di Odeporica Adriatica
Redaktore: Giovanna Scianatico
Botues: Palomar, 2007

Elba befsh hajer dhe jete te gjate atij babait! Me kenaqe sepse eshte ne linjen e bibdjes time, por do te thoshja qe eshte vetem shqipja baza e tere evropianishteve.Vetem nepermjet kuptimit te shqipes mund te spjegohen shume e shume fjale qe sot u thone internacionale.Historianet tane duhet te shkallmojne ate togfjalshin me 13 fjale e mvetur vetem si baze e shqipes prej Cabeut E...e Budes.

keni ndonje link per ndeshjen me norway se nje link qe kam spo nzjerr gje

rrofsh plako se un po e shifsha arabisht

Mua nuk me punon... ndonje tjeter?

oh noooo

por mos u tut o burr ka dhe inglisht

ej po sulmin e paskemi cop cop o vlla, tashi 10 minutat e fundit pash po kemi ber ndonje sulm se gjuajte ne porte jo se jo se besoj?

Sa me kunj  kjo pyetja e perfaqsuesve te NDI drejtuar rinise shqiptare: a do te lejoni qe  gjyshrit  te zgjedhin per ju veshjet dhe muziken qe ju pelqen? smiley

Po keta mire qe s'kane dale tek stergjysherit smiley

oyeah.. rihanna.. diamonds in the sky

FORCA CUNA , RRAPRESENT!!

nje resume e pjeses se pare per ata qe nuk kane mundesine apo fatin ta shohin ndeshjen.

kemi inkuadruar lojtare te rinj ne formacion.pjesen e pare luajtem nga e djathta e ekranit. terreni duket i renduar. kemi bere disa zbritje dhe kemi kontrolluar tempin e lojes.  nga ana psikologjike jemi me lart se skuadra norvegjeze. kemi rikuperar shpejt disa revinie anesore te kundershtarit. porta mbrohet nga shtatlarti Berisha. ka patur vertikalizime te topit adresuar shtatlartit tjeter ne vijen e sulmit Edgar Canit. topat kontrollohen bukur me gjoks nga lojtaret tane. stopimet me kembe jane gjithashtu inkurajues. degjohet vershellima e cila larjmeron perfundimit e pjeses se pare nga te gjithe te pranishmit ne fushen e lojes.

Keta te Norway qenkan super-stimuluesa!

kta skan ngren buk mo vlla svrapon njeri

qyqja, qyqja, k'ta me t'kuqe s'qekemi ne..

very vocal albanian fans lol

Sapo doja ta thoja. Bravo ju qofte Tifozat Kuq e Zi!

lëre, lëre se bëra 55:46 tifo pr t'kuqt fal ktij

goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool!!!!!!!!!!!!

ueeeeee cer goaliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

shume te lodh cunat...

Pranvere koti kjo sivjet, nuk po shkundet nga gjumi akoma..

disa pika lëngu ranë në gotën e birrës

sa larg që jemi.

që jemi kaq larg.

mall.

oh sa mall.

pall.

ps. shkëputur nga poema neci

Not in death, but just in sleep, this fateful prophecy you'll keep. And from this slumber you shall wake, when true love's kiss, the spell shall break.

Serge Marshennikov (2011)

I was seduced by Sergei Mashennikov's alluring female oil protrait, The Pirate style Bed. Mashennikov uses the languorous pose of his model, a delicate swatch of lace draped over her hip and deep folds of luxuriant bed sheets, comforters and warm pillows to convey sensuality, femininity and the promise of endless pleasure that comes with waking each morning with original works of exquisite art.

Tomas Hall, art critique, Florida

Compare this to Justin Bieber....

The world nowadays is total shit.

 

Keshtu do te thone dhe adhuruesit e Justin Bieberit pas 30 vjetesh, kur te dali kengetari i radhes modern.

Modelet nudo që pozojnë për studentët e artit figurativ në Akademinë e Arteve

cute smiley

 

Botero

+1

I would give up a testicle for this woman to still be alive, hell both of em. The world could use her voice these days.

 

oh moj shqypni, e mjera shqypni

a je gati me prit vëqënë e dytë ti

ti ke pas ken

Shkoj shopping. Prish pare! smiley

Nga jashte erdha, prape tym..smiley

Pse je merzit? Sot eshte dhe nice day. Degjo kete mbase works. If not futja gjumit. Une kshu e bej . Kur cohem pastaj I feel good smiley http://youtu.be/d-diB65scQU

A ju ka ndodhur qe pa arsye te jeni te merzitur? Cfare beni per te larguar merzitjen?

unë këndoj

Ketlina fol me nje shoqe ose mamane tende ne tel. Eshte si tip konsulimi falas , ku shprehesh dhe nxjerr shqetesimin dhe te kalon ..........te gjithe kemi halle smiley

Une planifikoj fundjaven me mikeshat e mia , ska te paguar ,, dhe me e forta eshte perfundoj une duke i mbajt gjalle me te qeshme sado e merzitme te jem......na marrshin te keqen hallet apo problemet qe jane gjera qe kalojne

hap syte te shneti shneti ........kur ke shnetin ska halle !!

Nje veper e Lous Royo-s, fumetist i shquar:

Paei to nisi tis Afroditis. To kanan san to muni tis.

 

shka je ka thu bre lum nemesis

Pyet ndonjë që di greqisht. 

e kam alergji greqishten smiley lere fare

e mo Bame te pelqen kjo valle smiley

E  kercen vellai im kete valle e qan .Po sikur se  mbaj mend kete valle kur kam qene e vogel ?

Po me vret ky tym,
brenda e jashte me nikotine..smiley

Ky ka mbaru per dirigjent ushtrie, ne Zvicer.

qyqe mu duk si arkivol n'fillim

Mirmengjesi ! Nje dite te mbare ju uroj sot

mirdita elba nga cili qytet i kanadase flet?

Sorry tani e pashe - Toronto

Protestoni moj gra, ngrini zerin tuaj!  smiley

 

Femrat, përveç punës të
ngarkuara edhe në shtëpi
 Sa në të vërtetë punojnë nënat të cilat janë njëkohësisht edhe të punësuara, është pyetja në të cilën ky artikull ofron përgjigjen.

Dita e punës e femrave dhe nënave ngadalë po shndërrohet në ankth të pafund, të paktën kështu mund të lexohet në rezultatet e hulumtimit të kryer në kohën e fundit. Kështu, përveç orarit të plotë të punës, nënat kalojnë 28 orë shtesë në javë duke u kujdesur për familjen, çka do të thotë që mesatarja e ditës së punës së nënës së punësuar është 13 orë.

Tri të katërtat e nënave për shkak të orarit të tillë shumë rrallë kanë rast të ulen dhe të hanë darkën në qetësi, ndërsa pushimin e vetëm në parim e kanë në fundjavë kur burrat gjejnë kohë ose vullnet për të ndihmuar në shtëpi ose rreth fëmijëve.

Për shembull, rreth 8.5 orë në javë i shpenzojnë duke argëtuar fëmijët, ndërsa në gatim dhe përgatitjen e ushqimit shkojnë pesë orë në javë, kurse pastrimi i shtëpisë zgjatet në 3 orë e 38 minuta.

Rrobat dhe enët marrin dy orë në javë, aq sa edhe blerja e ushqimeve, ndërsa rregullimi i dhomës një orë e 27 minuta, derisa vetëm dy minuta më pak shkojnë në ndihmën për të bërë detyra të shtëpisë.

Kur mblidhen të gjitha, përmbi 60 për qind e nënave kanë aq shumë punë saqë sistemin e imunitetit e kanë seriozisht të rrezikuar.
 

 

e bere darken ti kshu, qe lexon gjera? smiley

E  hengrem darken por enet i lashe ne lavaman nga inati..smiley

moj po si shpjegohet pra qe femra jeton me gjate smiley .....e gjithe lagja gjyshes time plakat jane gjalle , burrat jo

Kane 7 shpirtra thone.

e ate se dime ne , megjithate eshte e vertet qe gruaja ka fuqi shpirterore per te mbajt nje familje ne rregull moralisht dhe ne cdo aspekt ne menyre konstante sido qe te jete problemi ne familje

po u semur gruaja , u semur e gjithe shtepia

Jane me aktive Elba, do te te nis me link nje artikull qe kam perkthyer qe ka te beje me stilin e te jetuarit te ndjenjes i cili ndikon shume negativisht ne  zemer por jo vetem. Ne dhe sikur te punojme ne zyre( ulur) kur vjen puna  ne shtepi jemi me aktive smiley 

Un jam pak pertace po hajt mo smiley

Edhe ketu burrat vdesin shpejt,i lene grate te livadhisin ne pleqeri me pensionet e burrave te vdekur..

Ska gjo ne livadhisim kur jemi te rinj ,juve kur beheni plaka.smiley

po me ke livadhit  me plaka gje ?? smiley

Shah Mat.Me kape

smiley jo jo se muhabet po bejme smiley

 

ost sioct:Comment">

moj po si shpjegohet pra qe femra jeton me gjate smiley .....e gjithe lagja gjyshes time plakat jane gjalle , burrat jo

ost sioct:Comment"> 

se ne fakt jetojne me mire po vetem ankohen e te bejne gjithe jeten te mendosh se po vuajne, por bejne punet me te lehta e s'u lene radhe burrave te ankohen. shtate here i thote gjyshja ime komshijes "ika, se kam gjellen ne zjarr" mu te hyrja e pallatit, me njeren dore tek dera e me tjetren duke i shpjeguar ceshtje madhore, derisa iken vertet pas nja dy oresh. pastaj "u keputa" ketej, u keputa andej smiley

edhe plakat nen vrojtim po i mban mer? 

Une besoj se stresi qe vuan mashkulli eshte me i rrezikshem se sa te femra....femra ka shume coping strategy per t'a kaluar .....me femijet, me shoqet , me shopping, me beauty, me llogje smiley  kavaje ....femra eshte me fleksibel per t'a kaluar dicka dhe shpirterisht e forte ..........mashkulli e ka jashtzakonisht te veshtire te kaloje nje stres kollaj ....

po kjo sdo te thote se eshte e sakte ....

Burrat atje vdesin me shpejt se u pushon zemra . Heart attack. Bam. Se nuk kontrollohen ndonjehere prandaj. Do thuash ti po dhe femrat. Epo nga zemra meshkujt Jane me risk per attack. U bllokohen venat, aorta . Se hane e pine ka kriter. Kolesterolin e Kane high se asnjehere se kontrollojne. Dhe te gjitha keto te cojne te zemra. Motorri. Bye - bye. 

Po ju jap nje shembull , eshte pak personal .

Kur mu semur vajza , me pleumoni dhe uje ne mushkeri , duhej bere nderhyrje me tub ne mushkeri ....goca ishte fry nga serumet dhe ne e humbem.

Arriti nje moment qe duhej te vendosnim per nderhyrjen .....duhej firma jone si prinder per jeten e goces......

ne ate moment burri im e humbi nuk fliste dot me  , mamaja ime matane me keq me uje ftyres infermieret ....

une sndjeja gje me , isha mpi komplet.......lajmeroj kusheriren , vjen ajo merr gocen tjeter te voglen , burrin tim , mamane time ........i nisa per ne shtepi ......

vete  ndjeta aty , per femijen tim , dhe dy jave mbrapa siper kokes se saj , asnje seconde pa mua goca

dua te them me dha Zoti nje fuqi mua qe dhe sot te me pyesesh nuk ta shpjegoj dot

Shyqyr qe e ke kalu ate siklet dhe shpresoj qe goca te jete mire. Me habit dicka. Perse duhej firmosur per jeten e goces? Uji ne mushkri hiqet me nje tub nga mbrapa mesa di une dhe nuk eshte ndonje procedure vdekjeprurese!!! Kam une njerez te mi qe e kane bere disa here.

Eh , jo nga mbrapa jo , ne krah te majte ne gjoks ja futen , dhe e vune ne narkoze , dhe kur hyn femija ne narkoze , as 5 vjece s;ishte ( 1 ore nderhyrje ) keta e kan procedure qe duhet te vesh firmen per ca do te ndodhe .......deri ke edhe jeta e femijes ......eh , nejse

ti thua disa here mua me zuri paniku ....ca jane ata femije apo te rritur ?

me fal harrova te te them faleminderit smiley

paniku eshte normal te prindi me ate firmosjen, por eshte sa per procedure, se hyn te operimet e lehta. Po cdo prind trembet dhe kur ka thjesht temperature, trembjes s'i shpeton dot.

yeah, pak personal po rendsi ka qe ja ka hedh.

Te shkume!

Ka ndonje peshk me profesionin doktor/e ketu tek PPU-ja? smiley

pse me yllo ?

Do ta pyesja per dicka..smiley

oiiiiiiiiii m'la zemra smiley

mos u zini bese qenve. lere ca thote i zoti qe eshte i urte. sidomos femijet i sulmojne shume, e sidomos pitbullat, dhe s'ka burre nene t'i shkule po i ngulen dhembet. larg qenve te medhenj smiley

shume komshinj me qenj kemi dhe neve ne pallat . Iu afrohen keto te miat

awww cute doggy !

Mos e prek ! - i kercenohem une smiley

Oh no- nuk eshte qeni im agresiv , eshte miqesor

smiley E di i them po i kam femijet alergjike , se sdua t'i ofendoj

qeni kafshe eshte

me qen qeka ai ose ajo qe filmoka femijen mes qenjve

Une do kisha pesuar infrakt nga frika

Cuni me I mire I rruges Bardhyl ka qene Tos Nano

eh, ca kujtimesh na sjell mu dhe xakes kjo foto...

NKOREA-POLITICS

smiley Rip Demir Hyskja

Rono. Meqe ke idhull Enverin. E ka dash fort Demirin shoku Enver. Kane qene miq te ngushte.

Po c'lidhje ka mor burre. Ai ishte aktor i mire. Shok te ngushte ka pas dhe Salen Enveri, mik shpije, dhe ju shkoni i lepini duret.

Pateko...ngreje, ngreje pak me lart nivelin e diskutimit. 

Qe kur the se deshiron me gjithe shpirt qe te fitoje Berisha zgjedhjet, keta kane filluar te hapen thashetheme se dhe ti je komunist si Berisha, nuk e dine qe ti e kishe thjesht ngaqe s'te pelqen Rama.

Xhibo. Qe ti bej qefin Ronit po them i lajm te mire qe Demir Hyskja u ngjall prape

Ti Patek si muslimon i mire qe je duhet ta dish mire qe muslimont nuk besojne ne ringjallje. 

Myslimanet besojne ne ringjallje sidomos kur mediat ja fusin pordhes e te vdesin me zor smiley

Si e quanin ndryshe ate .... Kontin Hungarez Drakula ?

Rrofsh, nuk kisha ne mend te shkoja ne diete por ja qe me bere ti smiley

Qika e vertete ajo qi tha Br3dharaku qi ke perqindje te larte dhjami mbrapa gjunjeve? smiley

si,  ka vdekur Demir Hyskja?   po ikin nje nga nje te gjithe aktoret  me te cilet  kishim lidhur kujtimet e femijerese.smiley

ngushellime familjes!

Kjo eshte jeta, Belul. Tregon qe po plakemi.

eshte e vertet!    por ca  po ikin me te rinj, pershembull  i ndjeri Roland Trebicka.

smiley.......smiley

Si e ka emrin ai aktori amerikan qe ngjet me Hysken mer...

P.S. Gjembi, graviteti gjesend, apo e kishe kshu shrehje ne pergjithesi?

graviteti ty duhet te te ndihmoje, me ne fund, xhibi.

Ca eshte kur te kafshon gjarpri?

Mos u tall me vdekjen e nje njeriu se eshte gjynah nga perendia smiley

Moj eshte gjalle. Administratori qe me fshiu mesazhin ja ka fut kot. Eshte ngjall prape ai. Spo tallem

Ketlina, Patekun e fal Perendia se e di qe fajin e ka vet!!!

Me duket se po tregon te verteten...ishalla nuk ka vdekur..

keta te lajmeve tona jane idiote. topnews\news24 thane qe hyskaj vdiq. tani po thone qe eshte drejt permiresimit. do zoti eshte drejt permiresimit. po shume gazetare idiote

Nje smoothie per qef smiley

La maggior parte della gente non muore che all'ultimo momento; altri cominciano e si prendono vent'anni d'anticipo e qualche volta anche di più. Sono gli infelici della terra.
Louis-Ferdinand Céline, Viaggio al termine della notte, 1932

“I saw my life branching out before me like the green fig tree in the story. From the tip of every branch, like a fat purple fig, a wonderful future beckoned and winked. One fig was a husband and a happy home and children, and another fig was a famous poet and another fig was a brilliant professor, and another fig was Ee Gee, the amazing editor, and another fig was Europe and Africa and South America, and another fig was Constantin and Socrates and Attila and a pack of other lovers with queer names and offbeat professions, and another fig was an Olympic lady crew champion, and beyond and above these figs were many more figs I couldn't quite make out. I saw myself sitting in the crotch of this fig tree, starving to death, just because I couldn't make up my mind which of the figs I would choose. I wanted each and every one of them, but choosing one meant losing all the rest, and, as I sat there, unable to decide, the figs began to wrinkle and go black, and, one by one, they plopped to the ground at my feet.” Sylvia Plath The Bell Jar

Meqe jemi ke turqit, e di njeri historine e Qefinit te Shenjte, si u mor nga Kostandinopoja dhe u gjend ne France? Me teper se historia, me intereson terminologjia ne shqip qe perdoret sot nga Kisha. Qefini apo Savani apo Pelhura e Shenjte? Ne italisht eshte "Sacra sindone" dhe ne anglisht "Holy shroud", po dikush me kembengulje me thote "pelhura", gje qe me duket nje term shume i pergjithshem per te percaktuar fundja ate qe, thuhet, se ka qene qefini me te cilin u mbeshtoll trupi i Jezu Krishtit. 

Sidomos po pati ndonje tempullar a kryqtar verdalle, te me shkruaje ne privat, qe te mos nxjerrim sekretet e Tempullit smiley

a eshte rikthimi i Pangos ne Opinion sign enough?

Si konsulent mbertheckash apo...?

Me duket se po diskuton se si te jesh edhe i pasur edhe i ndercem smiley

Gjendet saktesisht perballe Floriana Garos. Me thuaj ti... smiley

Rasti Pango ve ne perspektive rastin Prrenjasi, por po shkruaj per tjeter arsye. Nje i njohuri im ameirkan kishte pasur ne shkolle nje shqiptar me emrin Pandeli Garo, dhe i pelqente shume emri i ketij, dhe e thoshte lart e poshte sikur te ishte duke thirrur shpirtra "pandeligaro pandeligaro".

Tashi qi e gugllova cila eshte kjo e shikoj qe qika mbertheckaless; she probably got the memo beforehand.

A jepet Opinion ne oret e vona kur femijet kane rene te flene?

shi shi si ben tjetra si moshe e madhe

Ne pension

E bukur kjo, duket se i shkon per shtat shumices se shqipove: "Femijet e viktimizmit jane cinizmi dhe deshperimi"

Uore ju emigrant dhe bashkatdhetare ne diaspore, beni ndonje gje te hajrit, beni detyren patriotike:

Support Elhaida Dani!!! 

me duket se keto programe talent show jane me vota sms. Voto edhe ti!

Ngrire ne kohe

Ngrire ne kohe

Ndonjëherë, nuk është asgje derisa një stuhi vjen zbulon gjerat e mbuluara. Ne e dime dhe e kemi parë se çfarë është nën të, sekretet e errëta, dhe të vërtetat, që në dritën e ditës i kemi mbajtur fshehur. Për disa, e vërteta i ben të ndjehen më afër. Për të tjerët, kjo i ben më të vetëmuar . Dhimbja çrrënjoset . Disa dhimbje jane shumë të thella e gjithsesi shihen nga sytë e njeriut. Por me kohë, ne e rimbjellim veten, jemi mirënjohës, sepse, si rrënjët e një peme, kjo është ajo që shtrihet nen te dhe që na lejon te rritemi . Së bashku ose veç e veç.

 

E hapa bllokun ngadale dhe ndalova tek fotoja jote qe kemi dale bashke . Eshte nje foto e vjeter shkollore dhe disa fjale qe sot marrin kuptimin " Kjo eshte jeta jote qe mbaron cdo dite ne kohe " . Nje vajze esmere me floket permbi supe qe nuk arrijne dot te fshehin bukurine e saj . Ajo quhet Ujeza. Une qendroj prane saj me nje shikim po aq te qeshur dhe me duart tona te shtrenguara sikur kishim deshire per nje siguri qe nuk duhej te mbetej vetem nje memorje. Eshte ironi qe gjate ketij muaji te kam kujtuar shpesh . Nje nate te pashe ne enderr rrethuar me femije duke vrapuar nje lugine te gjate dhe une mundohesha te te arrija . Kur arrita prane teje ti u zhduke dhe shof qe kembet e mia ishin lagur nga uji. Kisha hyre ne breg te nje lumi dhe duke ndjekur rrymen eca permbi uje derisa arrita ne nje ujevare . Atje te humba nga syte perfundimisht ne ate vend te boshatisur pa ty ku toka me fuqine e saj takohej me perendimin si nje emocion blu . Vetem dikush qe i ka shpetuar "zjarrit" mund te kuptoje ngjyren blu.

 

"Nuk dua kurrsesi qe kur te lexosh kujtimin tim , fytyren tende te qeshur ta mbuloje merzia, por te vish nga nje perde mendimesh dhe kudo qofsh duke e lexuar te te bjere ndermend se ky bllok ishte ne nje udhetim te bukur i cili te solli dicka qe i duhej ty dhe fleteve te tij. Kurse mua ne kete nate marsi me solli ndermend ..........

Ishin dikur ca shoke

tani nuk jane me

Ndoshta diku enderrojne

ndoshta diku flene

keshtu iken vitet

si iken nje pranvere

e mbetet vec te themi

Na ish na ish njeher.........(U)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vazhdim

 

U bene 3 vjet qe kur ti vendose ti japesh fund jetes tende . Nje zhgenjim qe mbolli vetem dhimbje. Nuk mundem asnjeher ne kete pozicion qe jam te shpjegoj zgjedhjen tende , do te isha cinike ta beja kete vetem per veten time pa kuptuar ate figure qe pershkruante shpirtin tend asaj kohe .

"Disa njerez ndjehen se nuk meritojne dashuri, ata ikin larg ngadale ne vende bosh , duke u munduar te mbyllin gropat e se kaluares" (U)

Vazhdoj dhe shfletoj duke lexuar fjalet e tua qe rrjedhin ne mendjen time dhe habitem me vete se si edhe pas 17 vjetesh kane kaq kuptim sikur te kishin parashikuar gjithcka.

Te lesh dicka te ike nuk do te thote se nuk je e interesuar me apo e ndalove veten komplet me mendimin fallc se pranon qe je e pafuqishme te japesh me te miren qe mundesh .

Keto mendime shkembenim shpesh bashke ne telefon . Kisha frike per ty ndaj e beja . Ti kishe tentuar dy here te tjera t'i jepje fund jetes .

 

Do te vish ne Kanada ? Te shohim se mbase bejme dicka ketu ...

-Po si te vi une kam vajzen ketu , nuk vi dot .......

E di qe ke hallin e goces , thash vetem per nje periudhe te shkurter sa kohe te fitosh gjyqin dhe te marresh gocen perseri . Mos u merzit , po une te kam shoqe qe marr shembull prej teje !!

Jo jo si mos merzitem, e dashurova qe kur kam qene 12 vjece .......dhe kete shperblim mora une ?? Ku shkoi gjithe kjo jete kushtuar vetem atij , A-it ?

Degjo ndize nje cigare dhe qetesohu , me beso ai ska interes te te lendoje kaq shume po mbase ka menduar per mire .....koha kalon, njerezit ndryshojne , rriten,,,dhe ne bashk me kohen adaptohemi ....i lejme vetes kohe te jemi me njerez

Po po e ndeza , po ti si ke qene ?

Vazhdim

 

 

E keshtu ne te dyja folem dhe e lame te flasim javes tjeter perseri . E pamundur te kishte qene e shkruar , u bene 3 vjet , me ka ngelur vetem nr jot , dhe ky bllok me kujtimet dhe fotot e tua .

Vuaj humbjen tende dhe me duket sikur dhe une te zhgenjeva , te rrezova , mbase ngaqe kerkoj nje pergjigje qe sdo ta marr kurre dhe me vjen inat sepse ngaterrohem mes fjalesh - Te lesh dicka te ike do te thote te kesh frike me pak dhe te duash me shume , te lesh dicka do te thote te gjesh paqe.

Krijova nje fallc ide se ti nuk e kishe megjithmend . Po si ta besoja kur ti i kishe qef keto vargje :

Nga dhimbja e djeshme/ jo nuk hidherohem/dhe dua te kem pak nostalgji / per aq sa kaloi ne jeten time/ gezimit qe shkoi jo nuk i gezohem/ se iken ne harrese/ nuk kthehet nuk ka me shprese/ Te sotmen duhet te jetojme !!

Dhe ti i harrove te gjitha o shpirt i motres , zgjidhja jote nuk e la me deren hapur per asgje .

 

Ne kujtim te Ujeza. V ( 1976-2010)

 

 

ehh...mi Elba dje po flisja me një miken time rreth depresionit dhe njerërzve që bëjnë këtë zgjedhje për t'u larguar nga kjo botë në këtë mënyrë kaq të ftohtë, pa ua bërë syri tërr, dhe pa mëdyshjen e vogël. Këta që ikin s'e dinë trishtimin, humbjen, zhgënjimin, dhe dilemat e pafundme që duhet t'i përballim pas ikjes së tyre. Lutem që mikja jote të prehet në paqe, e mbi të gjitha ti të gjesh forcën e paqen për të jetuar pa dhimbje e ndjenja faji. 

skam fjale ..... duhet te jete  nje moment ku llogjika humb lidhjet kur takohet me dhimbjen .......eshte nje dhimbje qe le pas akoma me e rende per te gjithe .....

Si nje nene kur mendoj fjalet e vajzes se saj 9 vjece - mami mos u merzit , ti me ke mua, beje per mua .......une nuk e  di ku humbi fuqia e saj ketu , njeriu per femijen can malet

ta kishte bere per gocen smiley

eh shpeshherë mendojmë që dashuria për fëmijën mund të na ndali, por ka raste kur asgjë nuk të ndal para një veprimi kaq të rëndë. uroj që vajzën ta ketë mire sepse ajo do vuajë më shumë pasojat e këtij vendimi.

femija shkrete .......dhe ai qe si dha asnje suportim , perkundrazi ia mori dhe gocen me gjyq ....ne fund .i shkoi dhe ne varrim ......jetojme ne kohera te cuditshme

 

s'ka humanizëm, s'ka dashuri, janë vetëm fjalë që më vonë ngrejnë belanë dhe rëndojnë në shpirtra të brishtë si ky i mikes tënde...

ashtu ishte vajze inteligjente me seder , e brishte , me karakter , dhe dramen e jetes se saj nuk arriti ta perballoje

po vras une veten per nje qen ? ne situaten e saj edhe mbase....nuk e shpjegoj dot situaten e saj , se nuk kam qene ne mendjen dhe shpirtin e saj

me kte llogjike qe jam sot nuk e vras veten per askend. po te me humbi , nuk e di

 

Elba, mos u tundofshim deri në këtë pikë se si thonë për trurin një kokërr gruri është vjen pula dhe ta ha...

Speriamo. smiley

e dashur motër, filmi më i bukur është ai që bën. jo ai që sheh. bëje, porka vaka.. vari topat të pjerdhurve

Po de, tani do behet filmi "Disperatamente Anna" e hudh tuc gjithe Xhuliat e botes smiley

shyqyr qe egziston,se do haj robi.robin o mirjamosmiley

çyçja, un kam tlithtetle vjet qi them shyqyr qi existoj

hajt pra u bofsh 133 ta shofsh sa bukur oshtsmiley

“Ka me u djeg në zjarr t 'xhehenemit kjo qikë që shkrun kështu”, apo edhe “meriton m'u vra me gurë”, shkruhet në forumet ekstremiste neoislamike shqiptare për gazetaren Arbana Xharra, një nga pak zërat më të fuqishëm në Kosovë, e cila është e njohur për jokonformizmin e saj thuajse absolut ndaj çdo ideje politike a religjioze që dëmton shoqërinë..." http://www.zeri.info/artikulli/3508/autogolat-e-matoshit

You.Are.Amazing.

As. you. are.
Stronger than you know.
More beautiful than you think.
Worthier than you believe.
More loved than you can ever imagine.
Passionate about making a difference.
Fiery when protecting those you love.
Learning. Growing. Not alone.
... Warm. Giving. Generous.
Quirky. Sexy. Funny. Smart.
Flawed. Whole. Scared. Brave.
And so, so, so.much.more.

Be Strong. Be Confident. Be You.

~ Copyright: Tia Sparkles Singh, 2011

dat iz true, i'm al dat bt how duz she kno me?

she is looking at the big picture , luckily you liked it smiley is very important to stand  firm, even though your mind might  fool you

Ketej nga ne eshte bere bileta e trenit me e shtrenjte se e avionit. Gjeta nje oferte B&B per ne Firenze 20 euro, kushton treni 60-70 euro!!!!

 Many of us seek the answers to life’s questions by looking outside of ourselves and trying to glean advice from the people around us. But as each of us is unique, with our own personal histories, our own sense of right and wrong, and our own way of experiencing the world that defines our realities, looking to others for our answers is only partially helpful.

The answers to our personal questions can be most often found by looking within. When you realize that you always have access to the part of you that always knows what you need and is meant to act as your inner compass, you can stop searching outside of yourself. If you can learn to hear, trust, and embrace the wisdom that lives within you, you will be able to confidently navigate your life.

amen to dat sista!

There comes a time in all our lives when we may need to evaluate our relationships, making sure that they are having a positive effect on us, rather than dragging us down. Without realizing it, we may be spending precious time and energy engaging in friendships that let us down, rather than cultivating ones that support and nourish us along our path. Life, with its many twists, turns, and challenges, is difficult enough without us entertaining people in our inner circle who drain our energy.

We can do so much more in this world when we are surrounded by people who understand what we’re trying to do and who positively support our efforts to walk our path.

We can begin this evaluation process by simply noticing how we feel in the context of each one of our close relationships. We may begin to see that an old friend is still carrying negative attitudes or ideas that we ourselves need to let go of in order to move forward. Or we may find that we have a long-term relationship with someone who has a habit of letting us down, or not showing up for us when we need support. There are many ways to go about changing the status quo in situations like this, having a heart to heart with our friend showing through example. This process isn’t so much about abandoning old friends as it is about shifting our relationships so that they support us on our journey rather than holding us back.

 

An important part of this process is looking at ourselves and noticing what kind of friend we are to the people in our lives. We might find that as we adjust our own approach to a relationship, challenging ourselves to be more supportive and positive, our friends make adjustments as well and the whole world benefits.

 

my exact thoughts! I wz chln som days ago wen dis guy dat worx w me goes:- dude, 'sup man. we gota go out & hav som smiley w sum hoes, bro!I'm like, aight aight bt when?dud iz like: oh, we 1st go 2 my crib & hav som smokes w dEz chicks dat i knO & l8r we hit d bar.I'm like, k ok, i lIk whr dis iz headed bro. So lng story short, I nd ^ paying aL d schet. dat ain't fair dat much I knO. Eva since, ima be str8, i stay away from da dude u no? he ain't not my type o' friend so just wanna say dat im wit ya on dis 1 sis

In our everyday life we are surrounded by a variety of people. Some of the people we deal with on a daily basis are a joy to be with, and their loving presence nurtures and encourages us. Others may have the opposite effect, draining us of our energy, making us feel tired and exhausted. Our well-being can be easily influenced by those around us, and if we can keep this in mind, we will have greater insights into the quality of our social interactions and their energetic effect on us.

Once we think more deeply about the people we interact with, it becomes easier for us to work toward filling our lives with people who help us cultivate healthy and positive relationships. Even though it might not always seem like we have much control over who we are with, we do. The power to step back from toxicity lies within us. All we have to do is take a few moments to reflect on how another person makes you feel. Assessing the people we spend the most time with allows us to see if they add something constructive to, or subtract from, our lives.

Should a friend sap our strength, for example, we can simply set the intention to tell them how we feel or simply spend less time with them. We will find that the moment we are honest with ourselves about our own feelings, the more candid we can be with others about how they make us feel. While this may involve some drastic changes to our social life it can bring about a personal transformation that will truly empower us, since the decision to live our truth will infuse our lives with greater happiness.

When we surround ourselves with positive people, we clear away the negativity that exists around us and create more room to welcome nurturing energy. Doing this not only enriches our lives but also envelopes us in a supportive and healing space that fosters greater growth, understanding, and love of ourselves as well as those we care about.

Our individual journeys take us into many unexpected situations where we encounter a wide variety of people-some quite like ourselves and some very different. We cannot anticipate these meetings, but we can make the most of them when they take place. When we are courteous as a matter of course and open-minded in our assessment of the individuals whose lives briefly touch our own, we are more apt to stumble upon surprising gems of wisdom that open our eyes to new worlds of possibility. Every person we meet can affect us profoundly, just as every situation we find ourselves in can teach us something new.

Whenever people come into our lives, they have come for a reason, to show us something about ourselves that we have not been able to see.

I thank these special friends  who have enlightened me.

Presidenti i Bolivisë tallet me shkrimtarët, lexon vetëm titujt

 

 Presidenti i Bolivisë tallet me shkrimtarët, lexon vetëm titujt

 

Gjatë prezantimit të një projekti për të promovuar leximin në vend, Presidenti i Bolivisë Evo Morales ka shokuar të gjithë njerëzit teksa ka thënë se nuk i pëlqen të lexojë.

Kulmi i kësaj deklarate përforcohet me faktin se Gjykata Kushtetuese i ka dhënë të drejtën për tu rizgjedhur për një mandat të tretë.

"Nuk më pëlqen të lexoj, e kam këtë problem, jam i sinqertë", ka thënë Morales, duke shtuar se ndalet vetëm tek titujt ose ndonjë kapitull i librave që i dhurojnë./SOT

Tact is the intelligence of the heart.I agree 100% with that.
The old saying "Sticks and stones may break my bones, but words will never hurt me." is a myth.
Words can- and do- hurt.
Sometimes the hurt will last only a few moments; a few days, a few weeks. Then there are things that stick with a person for a lifetime and continue to hurt and feel like 'fresh' wounds all over again every time the are thought about. A fe...w misplaced or comitted words can turn a golden moment into a dark pit of regret and remorse.

Words are not just words. They have definition. They have clarity or confusion. Words determine peace or war. They justify life and death. Words can be loving or harmful. The only thing each person needs to do is, think before they speak.

a reason, a season or a lifetime

People come into your life for a reason, a season or a lifetime.

When you know which one it is, you will know what to do for that person..

When someone is in your life for a REASON, it is usually to meet a need you have expressed.
They have come to assist you through a difficulty, to provide you with guidance and support,
To aid you physically, emotionally or spiritually...
They may seem like a godsend and they are.
They are there for the reason you need them to be.
Then, without any wrongdoing on your part or at an inconvenient time,
This person will say or do something to bring the relationship to an end.
Sometimes they die. Sometimes they walk away.
Sometimes they act up and force you to take a stand.
What we must realize is that our need has been met, our desire fulfilled, their work is done.
The prayer you sent up has been answered and now it is time to move on.

Some people come into your life for a SEASON, because your turn has come to share, grow or learn.
They bring you an experience of peace or make you laugh.
They may teach you something you have never done.
They usually give you an unbelievable amount of joy.
Believe it, it is real. But only for a season.

LIFETIME relationships teach you lifetime lessons,
Things you must build upon in order to have a solid emotional foundation.
Your job is to accept the lesson,
Love the person and put w hat you have learned to use in all other relationships and areas of your life.
It is said that love is blind but friendship is clairvoyant.

Thank you for being a part of my life,
Whether you were a reason, a season or a lifetime.

 

Self-acceptance is essential for peace and happiness. As long as we let our inner critics reign supreme, there can be no true happiness. We need to allow our emotions free-flow without judgment or repression.

In that way, we release them and clear ourselves of unnecessary psychic debris. How we do this is of course the crucial part. Anger must not, for instance, be dumped onto another person to relieve ourselves of tension or angst.

Hatred should not be fostered; nor envy, jealousy or guilt. The irony though is that with positive letting go, no one else is hurt and we get to clear our emotional decks at the same time. Imagine the liberation! When you accept yourself more readily, you will become less judgmental of others. This, in turn, will improve all your personal relationships.

You're then free to be your whole, complete self - warts and all. Become friends with your negative ego; walk the fine line each day between the dark side and the positive.

Do not fear your failings, imperfections, weaknesses and insecurities, in fact, embrace them; they are your allies and your strength.

 

 

 “Pika mbi i…” fiton "orën letrare” në Tropojë       BAJRAM CURRI- Sot, në orët e mesditës, në ambientet e shkollës së re 9 vjeçare, e cila është pagëzuar me emrin e poetit Ali Podrimja, u zhvillua nën drejtimin e Klubit të Shkrimtarëve Tropojë “Ora Letrare” në kuadër të Mitingut të Poezisë, Gjakovë 2013. Sipas kryetari i klubit, poetit Lulzim Logu, i cili shpjegon për “Shekullin”, në këtë aktivitet, i katërti me radhë që organizohet  në Tropojë, tashmë bënë traditë, morën pjesë dhe recituan krijimet e tyre 27 poetë nga Shqipëria ( Tropoja,Tirana ),Greqia, Ukraina, Prishtina, Peja, Gjakova, Prizreni, Malisheva,etj. Për herë të parë, thotë Logu, u dha çmimi për librin më të mirë mes dy mitingjeve. Para disa javësh është shpallur konkursi ku paraqitën veprat e tyre rreth 30 poetë. U vlerësuan nga juria librat me poezi të krijuesve Lulzim Logu, Tropojë, Ismet Krasniqi, Klinë dhe Dritan Niklekaj, Itali.  Unanimisht juria vlerësoi si librin më të mirë me haiku, atë të poetit nga Tropoja, Lulzim Logu, me titull “Pikë mbi i…” Kurse për interpretimin e poezive  më të mira,u dhanë tre çmime, e konkretisht çmimi i parë poetit nga Gjakova, Halil Haxhosaj, çmimi i dytë,poetit dhe aktorit nga Klina, Ismet Krasniqi dhe çmimi i tretë poetit Zog Hysenaj me banim në Tiranë. Çmimet u vlerësuan me stimuj modest material, të financuar nga Klubi i Shkrimtarëve. /Shekulli Online/Përgatiti: Gjon Neçaj/

Xhulia Farneze!Zot, moj neperka pika pika.

Avokati: Mbroj Dritan Dajtin për 200 mijë euro, Gjykata e refuzon
 

 

TIRANE- Në seancën e 220 gjyqësore, kur mendohej se u gjet një avokat për të mbrojtur Dritan Dajtin vjen dhe oferta e çuditshme.
 
Para trupit gjykues në seancën e sotme gjyqësore, në Gjykatën e Krimeve të Rënda, Ndue Pjetri, i caktuar nga shteti si avokat për të mbrojtur Dajtin deklaroi se ishte gati të mbronte të pandehurin e akuzuar për vrasjen e 4 policëve, në seancat e ardhshme gjyqësore por me kusht që të paguhet 200 mijë euro për punën  tij. Nëse gjykata bie dakord atëherë kërkon dhe 30 ditë kohë për të përgatitur mbrojtjen.
 
”Kërkoj 30 ditë kohë dhe 200 mijë euro për të mbrojtur Dritan Dajtin”- i tha avokati Pjetri trupit gjykues.
 
Gjykata vendosi të nxjerë kamerat jashtë, ndërsa Dajti kërkoi prej trupit gjykues ta pranin këtë ofertë si më të lirën pasi avokatët e kontaktuar deri më tani prej tij kushtonjnë më shtrenjtë.

 “I kërkoj gjykatës të pranojë kërkesën e avokatit, më pëlqen performanca e tij. Oferta 200 mijë euro është më e ulëta nga të gjitha, duhet të pranohet”- tha ai.

 Për Prokurorin e çështjes Ardian Nezha është një tjetër tentativë për të shtyrë procesin .  “Avokati është palë me të pandehurin dhe kërkojnë të zvarrisin gjyqin”- tha ai.
 
Gjykata rrëzoi kërkesën e avokatit Ndue Pjetri.
 
Dajti akuzohet se me 7 gushtit 2009 ekzekutoi efektivët e policisë, Saimir Duckollari, Altin Dizdari, Fatos Xhani dhe Kastriot Feskaj, pjesë e skuadrës speciale operacionale të cilët tentuan ta arrestonin të shumë-kërkuarin.

 (sg/shqiptarja.com)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).