Julian Cela u zhduk ndërsa luante pranë pallatit të tij në Laprakë në muajin Nëntor 2012. Rasti mbeti i pazbuluar deri ditën e djeshme, kur 45 vjecari Ardjan Përrenjasi rrëmbeu një tjetër djalosh. Mediat njoftojnë se Përrenjasi ka precedentë penalë në abuzim seksual me të mitur, por mesa duket Gjykata i ka dhënë dënim të lehtë dhe ai është hedhur sërish në veprim mbi fëmijët e fqinjëve, në një lagje të re ku nuk e njeh askush. 45 vjecari po rrëfen mbi vendndodhjen e trupit të 10 vjecarit Julian Cela. Në Shqipëri, nuk ka regjistër publik të abuzuesve seksualë. Dënimet ndaj tyre jo vetëm që janë shumë më të lehta krahasuar me ato në perëndim, por pas kryerjes së dënimit pedofilët shqiptarë nuk kanë asnjë detyrim paraqitjeje dhe infiltrohen lehtësisht në komunitete të tjera ku nuk njihen si predatorë.<--break->

Top Channel:

Policia informon se mund të jetë afër zbulimit të së vërtetës së zhdukjes së djalit 11-vjeçar të nëndrejtorit të antiterrorit të SHISH, Julian Çelës, që rezulton i zhdukur që prej 30 nëntorit të vitit të shkuar. 

Pas arrestimit të një 45-vjeçari, i dyshuar si pedofil, policia mendon se ai është përgjegjës edhe për zhdukjen e minorenit. Nën akuzën e rrëmbimit dhe ngacmimit seksual, policia arrestoi mesditën e sotme Ardian Prrenjasin.

45-vjeçari mbante 10-vjeçarin e rrëmbyer një ditë më parë, me dhunë në apartamentin e tij, ndërkohë që në momentin e hyrjes në banesë të policisë është gjetur me thikë në dorë.

Sipas të dhënave paraprake me 10-vjeçarin e rrëmbyer, ai kishte ushtruar dhunë. Fëmija u gjet në një gjendje të rënduar dhe u dërgua në spital.

Prrenjasi rezulton të ketë qenë person me precedentë të mëparshëm penalë, në abuzim me të mitur, por askush nuk e njihte në Laprakë, ku ishte vendosur prej disa muajsh për të banuar me qira.

Ai punonte si shofer në ndërmarrjen e pastrim-gjelbërimit në Tiranë. Gjatë marrjes në pyetje, oficerët e policisë kriminale e kanë pyetur edhe për rrëmbimin e Julian Çelës, pasi rezultonte të ishte zhdukur në të njëjtën lagje.

Vetë Prrenjasi e ka pranuar se ka gisht në zhdukjen e 11-vjeçarit, pranon edhe ta ketë vrarë atë, por nuk bën të ditur asnjë të dhënë tjetër për vendin, ku mund ta ketë varrosur fëmijën.

Pjesa më e madhe e krerëve të policisë shqiptare ndodhen në komisariatin numër 3, ku ndodhet edhe i arrestuari, i cili po merret në pyetje sistematike deri në momentin, që do të rrëfejë edhe për vendin e mundshëm, ku mund ta ketë vendosur fëmijën, nëse vërtet rezulton ta ketë vrarë atë, ashtu edhe siç pretendohet nga rrëfimi i tij i parë në polici.

503 Komente

Mediat njoftojnë se Përrenjasi ka precedentë penalë në abuzim seksual me të mitur, por mesa duket Gjykata i ka dhënë dënim të lehtë dhe ai është hedhur sërish në veprim mbi fëmijët e fqinjëve, në një lagje të re ku nuk e njeh askush.

 

denim i lehte thote...  tridhe, sterilizoje  e le te jetoj ku te doj  pastaj..  ska rruge tjeter.  faktet thone qe keta e perserisin dhe do ta perserisin gjithmone.

plotesisht dakord

belul, sterilizimi zgjidh vetem gjysmen e punes, sepse problemi i ketyre individeve nuk eshte seksual. Keta do sterilizuar dhe mbyllur ne cmendine. Ose vrare xhanem! Mjer kujt i bien ne hise keta psikopate.

joo,  sterilizimi duhej bere  ( per te gjitha  rastet e pedofilise)   qe ne abuzimin e pare..  nuk ndreqen keta..    ndersa   tani do kaluar ne satër ky!!  asnje meshire!

akort me tredhjen belul, por do prere dhe gjymtyret me kupto drejte. Problemi me keta individe nuk eshte seksual pavaresisht se krimi ka aspektin seksual.  Nqs do i tredhesh keta do e mbysin femijen ose do abuzojne me duar. Kuptoje te lutem qe problemi eshte psikologjik. E vetmja menyre eshte tredhja bashkarisht me prerjen e gjymtyreve dhe cuarja ne cmendine....vdekja nuk zgjidh pune me beso.

kot tani; pritja, e shife po nuk i mbiu prape. kto jon si gorgona mer. kto dun djeg, dhe hiri i duhet fut ne acid fluorhidrik te sterperqendrum - psene e fluorit dhe jo te klorit apo squfurit naj here tjeter kur te flasim per grupin e Halideve.

nqse nuk na le evropa me i vra kto monstra dhe supporterat e tyne, nonen evropes ku ta kete! (nuk mallkoj i rafte ne kalamojt e vet, se ato s'kon faj sa jon te vegjel)

po mire mo,  kshu i gjymtuar ky,  ne cmendine  do ushqyer ,  bile duhet kujdesur  per higjenen e tij..   se vet  ska mundesi, apo jo?  si thua ti,  te paguaj shoqeria ushqimin  dhe perkujdesjen ketyre individeve??!!    nuk ka kuptim, me duket..

ka kuptim belul ka, sepse vdekja nuk dhemb, jeta si qen pa duar pa kembe, pa gjuhe duke te ushqyer me tuba ne cmendine eshte denim i merituar, dhe ky do lutet 100 here ne dite te vdes o belul, pa patur shprese per nje jete normale, as nje sekonde me deri sa te vdes. kjo eshte zgjidhja me e mire. Vrasja dhe  dhunimi i kufomes nuk ka fare kuptim, madje te le me nje sens brenge gjat gjith jetes, sepse ta garantoj qe kete njeri do doje ta kishe para syve per ta vrare ore e cast.

hm paska kapur nje 10 vjecar tjeter. Keshtu ndodh kur drejtesia nuk vendoset atje. E ka bere me pare, dhe i paskan dhene denim te lehte. Vec kur te kapi Salen e ta abuzoje, do fillojne te zbatohen ligjet drejt atje. 

Gjatë marrjes në pyetje, oficerët e policisë kriminale e kanë pyetur edhe për rrëmbimin e Julian Çelës, pasi rezultonte të ishte zhdukur në të njëjtën lagje.

Vetë Prrenjasi e ka pranuar se ka gisht në zhdukjen e 11-vjeçarit, pranon edhe ta ketë vrarë atë, por nuk bën të ditur asnjë të dhënë tjetër për vendin, ku mund ta ketë varrosur fëmijën.

 

sipas shkrimit paska pranuar.. por eshte ende heret per imtesira  te tjera.

e lexova prape Belul, mendova se behej fjale per 10 vjecarin e pare, Julianin. Gjynah i shkreti, ka pare tmerr me sy smiley

me erdhi ndermend propozimi i Halimit per te rrritur vitet e denimit te vrasesve apo hakmarresve. e avokati i Popullit i beri nje pyetje... A keni ju zoti minister ndonje statistike ku te shohim se si jane zbatuar me pare rastet e tilla dhe si jane denuar te tilla figura krimi..???

dhe ja, na doli perseri nje rast i tille...  Perrenjasi ka precedente penale ne abuzim seksual me te mitur, po mesa duket Gjykata i ka dhene denime te lehta dhe ai eshte hedhur serish ne veprim mbi femijet.... 

Me siguri do te dale perseri ai Halimi qe s'di shkrim e kendim dhe do te ngrere nje task force per te rritur denimin per raste te tilla.....

O zot sa gjynah djali, ishalla nuk eshte e vertete smiley

Të ishte fëmija im, dhe të më zinin sytë një rresht të tillë:

Perrenjasi ka precedente penale ne abuzim seksual me te mitur...

dhe të ishte i vërtetë, vallaj unë nuk jam i sigurtë se çfarë do i bëja atij gjykatësi/prokurori.

 

Jo vetëm prokurorit, por edhe këtij monstrës që abuzon të miturit e pambrojtur. Ky duhet ulur në karrige elektrike të bëhet shembull për të tjerët që do guxonin të bënin veprime të tilla! 

do e vrisja.une ende nuk e di sesi ata prinder do ta perballojne kete ngjarje

ishalla e vertetat del ne shesh...,jo vdekje ketij individi po ngordhje te ngadalshme...

E ka varrosur ne zonen e Sharres ne TR, policia po e kerkon sipas drejtimeve te tij.

Te vjen vertet shume keq, por njekohesisht mendon se keto ngjarje do te ndodhin gjithmone e me shpesh..  Nuk mjafton denimi me vdekje apo rritjet e denimve per te parandaluar keto fenomene. Keta njerez kane qene vete te dhunuar ne te kaluaren e tyre feminore dhe per pasoje shnderrohen ne keta mostra. E vetmja mundesi qe kemi per te mos degjuar lajme te tilla eshte te limitojme dhunen ne shoqeri, qe mesa po shoh ne 20 vitet e fundit eshte rritur ndjeshem fale idiferentizmit dhe individualizmit te theksuar.

Sikur  u shkrujt qe "e ka hedhur tek lanfield i Sharres "

o zot cfar tmerri... nqs ky ka dhene para per te dal nga burgu dhe te afermit e tij jan ne dijeni, ky do sterilizuar dhe prere gjith gjymtyret, do cuar urgjentisht pastaj ne cmendine, dhe familja e tij bashke me gjykatesin ose kedo tjeter te implikuar ne korupsion ne kete ceshtje do internuar dhe femijet direkt ne sherbime sociale.

...me keto varrimet tek landfilldi i Sharres,  sikur fillon e bohet telenovele ngjarja....

o me, ca doni, denimin me vdekje apo hymjen n'evropen e trapit tim!

une du internimin familjarisht nqs familja ka qene ne dijeni te perversitetit te familjarit. nqs jan te implikum ne korupsion per te ndihmuar perversin te jete i lire atehere burgosje per te gjith adultet ne ate famije dhe pastaj internim... gjithashtu mbas burgosjes cuarja ne internim me pune te rende te zyrtareve te koruptuar nqs ka pas afere koruptive. me ndyresiren nuk zgjidh pune vdekja, por tredhja, amputimi, edhe i gjuhes, dhe dergesa ne cmendine. 

Jo mer Em jo, nuk mendoj se eshte ky dyzim, jo, por te zbatohen thjeshte vetem lilgji, e po u arrit kjo, nuk na duhet as denimi me vdekje....sikur ligji te zbatohej vetem nja 40 % me mire do t'ja shifshimm hairin...

degjo demso, edhe ketej kur s'ka prova tamam, shpetojne keta dreqer, dhe kur fap bejne ndonje te pabere tjeter. shqiptaret te ruajne femijet dhe te kalojne ligjin qe keta njerez te regjistrohen, me emer dhe mbiemer, foto, kudo. ne internet, ne librari, rruge, bibloteka, shkolla. te gjithe duhet t'i njohin keto mostra. 

edhe bohet po nuk te le komisioneri i diskriminimit......

 

ehu, fajin e ka saliu thua ti ...

ne jemi popull qe kontrollohet me frike (te pashkrujtme) e jo me ligje (te shkrujtme).

Cdo tentative vetem per shtet ligjor me shqiptare do deshtoje. Sundimi i ligjit tek ne mundet me ardh VETEM mes mediumit te frikes. Ligji nuk percohet dot tek ne. Ka ardh koha te lejm menjane utopite dhe teorite e bukra ne leter.

Medemek rrofte diktatura thu ti.......smiley

muhabet i gjate. dhe kam frike se ne fun do dali qe po, rrofte diktatura (po jo e proletariatit, amon, se jemi bo me hije nga censura e komentusve qe kon msu fjalen "nostalgjik").

mendoj qe demokracia (liberalja, kjo e perendimit) duhet fillimisht meritu, se demokracia kerkon hallkun (popllin) perkates, se nuk eshte nji panacea per cdo rast dhe se popuj si ky i yni nuk eshte pjek ala per demokraci, si e shofim te aplikume ne perendim. eshte poplli asisoj, pa vjen demokracia, jo e anasjellta. teorite per piano e orkester per demokraci nder eskimeze dhe fiset bushmene (poplli i shquar japonez e kinez e irakian perfshi), le te luhen ne sallat perkatse per kto pune. mos harrojn me mor edhe legenat, si instrument kryesor.

atyne qe do m'akuzojn per komunist e s'di c'mo tjeter, po iu them qe tani fjalet mrapc dhe pasqyre.

Ate po mendoja, Em. Denimi me vdekje eshte pak per keta kafshe. 

Ekzekutim per te gjithe pedofilet. Ne fillim tredhje pastaj ti djegin te gjalle qe ti shkoje era e kufomes te djegme pedofileve te tjere. Prandaj nuk duhet ti jepen te drejta gradualisht perverseve si puna shoqates se homove

aty mbahuni ju me tredhje. e di c'te beni ju atje: ruani femijet dhe kaloni ligjin qe emrat dhe fotot e ketyre mostrave te publikohen ngado, ne rruge, lagje, qe cdokush te kete mundesi t'i shikoje dhe identifikoje.

Moj Alba. Ne shqiptaret mund te jemi rrace e keqe por kurre te femija. Kurre. Une qe jam robi me i qete ne bote do ta kisha shkri ne vend ket mut. Do tja grisja mishin e do ja caja kafken. Kjo seshte pune identifikimi kjo eshte pune gjykatesi. Heren e pare i ve 600 mije leke gjobe e tani qe u bo ceshtje publike do e denojne tamam. Jo, ska keshtu. Ai duhet ekzekutu keqas. Polaket me duket se i tredhin keta. Ky mos kete merak se do tja shqyjne kafken ne burg.

Moj Alba. Ne shqiptaret mund te jemi rrace e keqe por kurre te femija. 

 

po jo o patek, se edhe ne si gjithe te tjeret jemi. gjithmonre ka pasur pedofile midis nesh, po me pare s'ja u mbante te vrisnin se e dinin qe do zbuloheshin dhe i priste plumbi. 

Ca leshin flet ti injorant?! Homoseksualeve tu vish rrotull se jane me te moralshem se heteroseksualet.

VDEKJE PEDOFILAVE!

ne turra drushe te sheshi avni rustemi!

Sikter Europes po boni gerr gerr!!!

why you keep mentioning evropen? Sta ka fajin europa mer shok. Ta ka fajin Maliqi ty atje. Europa i denon te vetet. 

jom tu i dal te keqes para: evropes si justifikm nga maloket tane qe nuk bojn dot shtet.

se ca menoj un per evropen (e perendimit) nuk ka lidhje me temen.

 

Bashke me ato trupen gjykuese. Flaka tu vihet bashke me ate 60 mije lekshin. Te behen shembull nje here e pergjithmone.

Dakort me emon, qe nga koha e atij grabitesit-vrases te argjendarive mendoj qe duhet rikthy denimi me vdekje ne Shqiperi. 

nuk zgjidh pune or cun...denimi me vdekje.

Vetem parlamenti mund ta beje duke votuar me 2/3 e duke ndryshuar edhe nene te tjera kushtetuese e mos respektuar konventen e lirive dhe te drejtave te njeriut, automatikisht del nga Keshilli i Europes ( dhe natyralisht nuk mund te vazhdoje rrugen drejt integrimit ne BE). Populli nuk mund ta propozoje per referendum.

Neni 151/2: Çështjet që lidhen me tërësinë territoriale të Republikës së Shqipërisë, me kufizimin e lirive dhe të drejtave themelore të njeriut, me buxhetin, taksat e detyrimet financiare të shtetit, me vendosjen dhe heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme, me deklarimin e luftës dhe të paqes dhe me amnistinë nuk mund të shtrohen në asnjë referendum.

Gjergj po luften kush e deklaron sipas kushtetutes? presidenti?  thjesht kurioz.

Vendimin e mer KRYEMINISTRI ( keshilli i ministrave) pergjegjes eshte ministri i Mbrojtjes per cfaredo lloj gjeje ndodh. Presidenti deklaron gjendjen e luftes duke qene kryetari i forcave te armatosura. Luften e bejne gjeneraletsmiley

kush shpall lufte? kush del e thote i kam shpall lufte shtetit te Graqise psh? (shtet imagjinar smiley

Kryeministri me ministrin e mbrojtjes e thote i pari ( pasi ka mare aprovimin e parlamentit) Presidenti i "detyruar" nga qeveria ( parlamenti) i jep urdherin Shefit te shtabit te pergjithshem te ushtrise i cili per cdo gje mer urdhra dhe bashkepunon me ministrin e Mbrojtjes.

po per cfar e kemi presidentin ne ? ta heqim fare pastaj, a ka ne dore te pakten te hedh per aprovim ne parlament nje nga kto ligjet qe kushtetuta e Shqiperise ja ndalon popullit shqiptar? si denimin me vdekje psh? 

Jo nuk ka ne dore asgje, roli i Presidentit eshte te jete garant i kushtetutes dhe asgje tjeter..

ja gjembac se mos t'ngelte merak.

sa per kte tipin nqs eshte e vertete gjithe çthuhet per te (se me 12 ore nga kapja si bohet dot gjyqi) denimin me vdekje e ka pak. ky lloj tipi human(grabitqar skuth i me te dobteve,me te pafajshmeve,me te pambrojturve),eshte nje e keqe qe duhet shkul si bari i keq pa asi medyshje.

Rrofsh qe ma mban hatrin

EMRAT E PEDOFILEVE NE SHQIPERI DUHET TE JENE TE PUBLIKUARA KUDOOOOOOO. EDHE FOTOT E TYRE. KALONI LIGJIN. KRIJONI NJE LEVIZJE, MBLIDHNI FIRMA, DHE KALOJENI NE PARLAMET. TE DYJA PARTITE DO E VOTOJNE.

MOS PRISNI NGA QIELLI SE ASKUSH NUK DO VIJE TE BEJE LIGJE PER JU.

PEDOFILE KA PATUR, KA DHE DO TE KETE. 

ka qen nji ulok ne kohe te monizmit (nji lloj kuazimodoje ne tirone), te cilin e shifsha nga pazari i ri kur kthehesha nga shkolla fan noli per shpi. flas per kohe te shkume pra, kur isha femije dhe/ose adoleshenc e hershme. nejse, vjen i her nona ne shpi me fytyre te prishme - kishte qene ne nji gjyq si ndihmes gjyqtare (si puna e jury duty ktu). ca ke i them. me tha a te kujohet ai uloku kshu kshu. po i them, e di per cin thu. ate kemi denu sot, tha. pse, i them. sepse genjente femijet e vegjel, tha. zinte hotel, edhe dilte te dera jashte. kur kalonte naj fmi vetem, i lutej, i thoshte a shkon deri te dhoma ime me me marr nji 20 leksh, se e kom harru mbi tavoline e du me ble cigare, po mezi njis shkallet (me paterice ne dore ky monstra). I kishte ec disa here kjo pune, se i njiste shkallet si dreqi. smiley

mu fut i tmerr, qe ca te them. nuk me ka dale i hidhti edhe sot. te duket vetja me fat qe ke shpetu pa gjo nga kto aberracione njerzore.

po kshu edhe ne austri, filtej here here per pedofiline, kishte tipa qe lenin karamele nga rruga jashte varg deri ne dhomat e tyne (fiks sic rrehet nji zog per ne lak) - kte ma tregonin miqt e mi atje.

Ke fmijet (edhe tek pleqt, por sidomos tek fmijet) nuk durohet. toleranca duhet jo 0, por -100!

vdekje publike!

ajt se jemi milet qe shtrohemi ne. 10 shembuj te shperndame uniformisht neper republike e bojn punen birinxhi e vlaga ma ca kohe.

fara e keqe s'zhduket kurre, po te pakten hesapet t'i bojn mire.

Kjo shpjegohet se personat qe kane ndonje cen ose jane shume te shemtuar jane te frustruar seksualisht per shkak se nuk jane ne gjendje te gjejne partnere dhe shfryjne frustrimin tek te pambrojturit.Jo te gjithe kuptohet,qe mos ta pergjithsojme.

s'ka lidhje fare kjo as me cene as pa cene. ne shqiperi ka patur, ka dhe do te kete pedofile. hapni syte dhe kaloni ligjin.

Ku ta kaloj ligjin une moj?Se sjam as deputet.

well, ai esht problem i atij, s'ka pse bohet problem publik. ne kohen qe flasim kalamojt shkonin e vinin vetem ne shkolle (un kom shku i pashoqerum qe nga klasa e pare, psh).

Nuk jam duke e justifikuar.Varja ne litar eshte pak mendojnemendojne

Polaket e kane mire...Tredhjen me ligj te pedove, dhe kur erdhi puna Presidenti i tyre ju tregoi gishtin e mezit BEse kur filluan nga kritikat.

smiley

Thuhet qe eshte pedofil por ne fakt eshte pedofil homoseksual.Varje ne qender te Laprakes meriton.

pedofilia nuk ka karakter gjinor. eshte atraksion i karakterit seksual kundrejte femijeve nen moshen e pubertetit.

Epo ky e kishte atraksionin me femije te te njejtit seks.Ca quhet kjo?

pedofili o njeri, pedofili quhet. asgje tjeter.

o pedofili pra mo.... ta shpjegova. eshte atraksion seksual ndaj femijeve para moshes te pubertetit pa dallim gjinie, femijeve pra. quhet pedo-fili, a greqishtja e lashte, pedo-pedhia- femij dhe fili-fiksim-pelqim e me the e te thash.

Po edhe une pedofil thashe.

Vetë Prrenjasi e ka pranuar se ka gisht në zhdukjen e 11-vjeçarit, pranon edhe ta ketë vrarë atë, por nuk bën të ditur asnjë të dhënë tjetër për vendin, ku mund ta ketë varrosur fëmijën.
 

smiley

te shohim sa do denohet , po edhe po doli ai  eshte i vdekur

prindet e femijes e kan per detyre ta rrjepin te gjalle nqs nuk denohet me burgim te perjetshem .

mos ja fusin dhe kot. hajt t'ja veshim ketij te gjitha. ndoshta se ka vrare ate tjetrin. te shohim.

Burgim te perjetshem ??? ai plehre e neveritshme duhet rrjepur duhet kthyer denimi me vdekje se ne shqiperi nuk duket te kete zgjidhje tjeter

smiley

Per kete kafshe ekzekutimi eshte dhurate...Jo aspak ekzekutim!...Burgim te perjetshem pa mundesi apeli, mundesisht qe mos ta shikoje fare driten e diellit, dhe gjithashtu ne burg ju bejne trajtim specjal ketyre pedove..Cdo dite qe i ka mbetur te kaloj ferrin dhe ti lutet vdekjes!

shiko denimin qe kam propozuar une me siper.

plotesisht dakord

oh te shkretet femije smiley , cfare mban moj toke si nuk plas ne ate cast e te perpish keta gjarperinj qe e kane vendin gropave .

ska fjale te pershkruash dhimbjen

I vellai i Prenjasit thote qe ka pasur probleme qe kur eshte kthyer nga ushtria dhe se ata si familje e kane debuar nga shtepia qe 15 vjet para.

ndoshta e kane abuzuar kur ka qene ne ushtri. zakonisht keta te abuzuarit, abuzojne.

E thashe pak me lart 1 ore para se te dilte ky lajm ,nqs do ta lexoshsmiley

Ky femija qe e gjeten ne shpi a eshte ne rrezik jete?

hajde tashi,  i beni profilin  psikoanalitik pedofilit...

alba1  jepi  se je ne forme sot!smiley

shiko,nuk ka ma vend kjo qe te abuzuarit abuzojne edhe pse fatkeqesisht eshte shpesh e vertetePo diku duhet te nderpritet zinxhiri i se keqes.Nuk eshte e mundur qe e keqja te gjeneroje keshtu.E mira nuk e ka kete aftesi.

kjo nuk e ul denimin per te, por eshte e vertete qe i abuzuari, abuzon, ne te shumten e rasteve.

eshte e vertet dhe shume e rrezikshme , sepse kthehen ne heshtje pa i kuptu njeri ne psikopate

Media duhet te bej shume kujdes me raste te tilla megjithate..... ne kemi kohe si shoqeri qe kemi marr rrugen e mutit. Do behemi si keta ketej, por jo origjinal ne natyre, menjefjale po vazhduam keshtu keq e kemi punen. 

1oora kan qene tipa te tille qe ne kohen tone kur ishim te vegjel , po ne nuk e dinim ca ishin keta tipa .

ne shkollen tone 8-vjecare thoshin qe vinte nje burre i vjeter dhe futej te banjo djemve .....une nuk mbaj mend ta kem pare aty pari   (banjo vajzave ishte ngjit me te djemve ) , por policia e rrethoi shkollen nje dite dhe thane qe e arrestuan .

Mund te kete pasur nuk vihet ne dyshim. Po ama dhe njerezit, shoqeria Kane qene me te pergjegjshem. Ishin me alert dhe per komshiun. Mbronin njeri tjetrin. Sot njerezit Jane me indiferente dhe monstra te tilla gjejne me hapesire. Ruani femijet o njerez. Ka ikur ajo kohe kur femijet luanin pa frike perjashte. 

E pe gje te dilte lajm kombetar? Acaron nje popull te tere ashtu, e kthen ne shoqeri paranojake dhe gradualisht ne shoqeri idiote, dhe gradualisht ne shoqeri psikologjikisht te semure sic jan shoqerite perendimore dhe kto anglo-saksone ne pergjithesi. Teme e gjate po nejse....... dua vetem te them qe ka ca gjera qe nuk duhen shprehur me tellall-llek sepse, e para ishte fjala, ceshtje e materializimit te ideve kjo. Kohe me pare ishe i rrethuar nga morali e s'kishe nga ta mbaje bythen prandaj shoqeria shqiptare ka qene shume e shendetshme, dhe si race jemi nga racat me te shendetshme ne bote. Teme tjeter po hajt...

Ti pret te behet lajm kombetar keshtu ? Kur behet fjale per femijet ashtu duhet te behesh.

mesa ke thene tek postimi me siper me dukesh e infektuar keshtuqe ........ une skam antidode, midspjace!

Huh? Come again? lol

Lajmi i fundit.
 Monstra  Ardian Perrenjesi eshte djali i halles deputetit te PS, Taulant Balla.

 

ps. vertet ??

Ku e lexove kete ne 55 smiley

C'rendesi ka kjo?...

une s'desha ta thosha me pare, e shkruajta nje mesazh te gjate dhe pastaj e fshiva por eshte fakt qe Shqiperia lindore nga Korca deri ne Diber po nxjerr te tille monstra shume, sidomos librazhdi...

niset me keto budallaleqe ju tani.. nga librazhdi, korca , maloke etj.. me thuaj nje rasr tjeter nga librazhdi??

Edhe sikur te jete nuk mund te politizohet kjo pune. Taulanti vertete eshte loqe por ska pse te marri persiper gjynafet e cunit te halles (nese e ka)

aaaa,por politikisht korekted o thosha : e pastaj?Po nuk ka vend per sentimente nobili ne nje rast pedofilie....pra ,mund te kene qene influencuar gjykatesit ...e qe ç'ke me te....

O Zana. Taulant Palla ska mbyll akoma problemet e veta me trafikun e kurvave e jo me te mbylli hallet e cunit te halles.

aaa pse nuk thu qenkan rrace e tille perverse dhe e devijuar...rrrace kafshesh...

Ja dhe mund te jete xhanem! E pastaj? Se mos i zgjedh njeri ket per kushurinj. Te isha une, kete kriminel ia falja familjes se djalit te vrare dhe para se t'ua dorezoja i thoja qe e kemi fshire nga regjistri i gjendjes civile. Kaq.

te ballkanweb ne disa komente njerzish , u right ska asnje rendesi , vetem tek denimi mund te kete rendesi

Mer seriozisht komentuesit e  ballkanwebit?? Ata jane me te c'kuilibruar se Perrenjasi..

Shyqyr zotit ne ne amerike nuk kemi fryk nga pedofilet se me nji search ne interrnet na del gjysma e komshijve te rrezikshem. Me epoken dixhitale edhe ne shqiperi kjo nuk do jete mo problem. Koha kur varej celsi ne qafe dhe mund ti bije perqark tiranes pa pas frike se te pickonte as miza ka mbaruar njehere e pergjithmone. Ajo enderr zgjati vetem 45 vjet. SIGH

Ky nuk eshte lajm e as heaber.Eshte nje kuje per krejt shoqerine shqiptare.Qe me ne fund e be pjese e botes..... se mizerjes.Pas kesaj kujeje asgje nuk mund te na shokoje kaqe....Femije...!? As qeni nuk mund ta pranoje ne shoqerine e vet

po ci ke kto 'ubu-bu!' o grave?
Po pse ore, ky i vuri kapakun shoqerise tone kshu? po pedofile ka pas dhe ne kohe te merhumit kur shoqeria ka qene e shendoshe si kokrra e molles. Tjeter pune se zotrote nuk e shikoje ne tv ose nuk e lexoje ne lajme. Ai austriaku kish mbajt vajzen e tij ne bodrum dhe kish bere femije me te e nuk u skandalizove kaq shume. Avash ore, mbani veten, rendesi ka qe u mor vesh kush eshte

Nuk e di Gjergji , ne fakt te jete e vertet te ben pershtypje sidoqofte , por do shohim lajmet e mevonshme

 

Zotërinj, zonja,
Duke parë komentet tuaja të vjen ndër mend turma, fshatarët e mesjetës vetullngrysur me cfurqet përpjetë.
Ju, 99% prej jush, nuk po gjykoni, juve po u merr lumi. Turp për ju! Dhe e dini pse? Sepse kështu thjesht kaloni kohën e asgjë nuk fusni në radaket tuaja gjysmë të ndryshkura. Dënime me vdekje, kastrime, rrjepje lëkure, gjuhën në pinca, vezë në sqetull, shkulje thonjsh, akrepa në tope.
Së dyti, rrjedhim i së parës, ju nuk kuptoni se individë si ky më lartë, e një pjesë e atyre që shoqëria i quan kriminelë, nuk arrijnë të kuptojnë normat, kufizimet morale. Problemi është se një individ i tillë është pothuajse 100% e sigurt që ka probleme të tjera, mendore, psikologjike të rënda etj.
Po turma e këtushme nuk ndryshon shumë prej tij, sepse vetë si një entitet pa ndërgjegje, vetdije, nuk kupton ça bën. Natyrish ju, një pjesë e mirë juaja, para se të jeni turmë, jeni edhe individë. Por, preferoni ta largoni racionalitetin individual, për arsye/shkaqe mjaft të ngjashme me ato që u bashkojnë çdo pasdite këtu, e t’i nënshtroheni iracionalitetit të turmës.
E çfarë mësuat ju nga kjo?
E di ça mësova unë? Dogmatizmi këtu, i shfaqur si dogmatizëm fetar, ideologjik, seksual, politik etj etj. ka të njëjtat procese e të njëtët mekanizma për tu instaluar.
Fap, diktatori, “të vrasim X se është armik i kombit”. O vdekje vdekje, në litar, në litar – turma, se iu prek kombi. Turma e humbur, mendjet e disidentëve të humbura. Turma hante presh, drekë darkë, e trahana për mëngjez.
Fap, doktori “i biri atij i biri këtij”. Hop automatikisht, i biri pëgjegjës për vrasjet e të atit. Tashëgohet edhe mos-dënimi pozitiv. Se për atë natyrorin na kujdeset kanuni. Hë burra-çuna e gra=çupëlina të PPU? Sy më sy e dhëmbë më dhëmbë?
Po akoma nuk e keni mësuar o të uruar se dënimi pozitiv (ligjor) ka për qëllim trajtimin e jo shfarosjen? Ka për qëllim rifutjene/reintegrimin këytre subjekteve në shoqëri, pas njëfarë kohe kufizuese?
E të mendosh se njeriu bën edhe muhabete politike me ju. Kur politika ka të bëjë me zgjedhjen mes alternativave racionale, e jo dogmave të blogerëve të shqiptarë.
Kam vrikë se këtu përtej atyre fëmijëve të shkretë ka edhe të tjera viktima, mua përfshirë që shkruajta këto fjalë të kota.
Përshëndes mikun tim, Gustav.

/me* clap clap. kriskull per president. Lol

O klluf i shpum ca do i ndreqi burgu atij? Do i heqi qefin e kalamajve? Ai nga burgu do dali dhe më i urit edhe do të ta krisi ty KULON pastaj e masanej ta shofim bythen tende o kulo i kris do na mbash mo fjalime te bukura apo jo. Derr derr kot ky palla.

Së dyti, rrjedhim i së parës, ju nuk kuptoni se individë si ky më lartë, e një pjesë e atyre që shoqëria i quan kriminelë, nuk arrijnë të kuptojnë normat, kufizimet morale.

pikerisht, pikerisht  pederisa shoqeria ka vendosur norma e rregulla,  prandaj  jane vendosur  denimet dhe sanksionet...  por puna eshte kur keto denime   nuk funksjonojne per tipa te te tille,  atehere  si i behet??     duhet  pare per denime te tjera,  themi  disa nga ne..  kastrim,  denim me vdekje etj...  ca ka jollogjike ketu??

me poshte..

Po akoma nuk e keni mësuar o të uruar se dënimi pozitiv (ligjor) ka për qëllim trajtimin e jo shfarosjen? Ka për qëllim rifutjene/reintegrimin këytre subjekteve në shoqëri, pas njëfarë kohe kufizuese?

po pra,  edhe njehere...  denimi pozitiv ne rastin konkret  nuk ka funksionuar... sa shance duhet ti  jepen  akoma keti me te tilla denime??    nderkohe  qe viktimat  shkaketuar nga  ky  shtohen..

menyra jote  e trajtuarit  te ceshtjes, eshte  menyra tipike  e sistemit te  dhjere te ''drejtesise''   qe aplikohet  thuasje ne tere boten, me perjashtime te vogla.. dmth   viktimat  harrohen teresisht..  hajde te merremi  dhe gjithe energjine tone  ta harxhojme per  kriminelin   dhe te drejtat  e tij..

 

 

Jo me vdekje ,une ndryshova mendim kur lexova Ty,tani mendoj qe ai krimineli duhet cuar I lidhur tek familjaret e femijeve dhe te vendosin ata vet si tha heqin jeten.

Nga ty nuk e prisja kete carcafin me lart, por mbi te gjitha nuk prisja nje gabim kaq trashanik ne llogjike dhe koncept, si ky me poshte:

Po akoma nuk e keni mësuar o të uruar se dënimi pozitiv (ligjor) ka për qëllim trajtimin e jo shfarosjen? Ka për qëllim rifutjene/reintegrimin këytre subjekteve në shoqëri, pas njëfarë kohe kufizuese?

Ne asnje rast ne bote, ne asnje, nuk ka mundesi reintegrimi te pedofileve, te vrasesve seriale, te krimineleve seksuale, te vrasesve te dhunshem, per arsyen e vetme dhe te thjeshte: NUK MUND TE REINTEGROHEN! Dhe arsyeja kryesore eshte sepse kane devijime te verteta mendore (cka nuk duhet ngaterruar me paaftesine per te kuptuar dhe vepruar sepse krimet i kryejne me bindje te plote).

Shoqeria dhe shteti ben tentativa integrimi atehere kur vertete eshte i mundshem reintegrimi, sidomos ne rastin e krimeve te kryera nga minorenet. Por asnjehere ne raste si ky i tanishmi dhe te tjeret qe kam permendur.

More kriskull, butesine dhe tolerancen tregoje ne tema te tjera, por jo ne kete rast te lutem!

Herës tjetër kur më përgjigjesh mua shiko të mos jesh në kohën e ovulimit, se më është fishk... mendja, nga të përgjigjurit ndaj njerëzve doublethink-as.
smiley

Zotërinj, zonja,
Duke parë komentet tuaja të vjen ndër mend turma, fshatarët e mesjetës vetullngrysur me cfurqet përpjetë.

nc nc nc, ku e ma gjith ket epersi morale, intelktuale dhe kulturore, mer jahu. i forte je!

kriskullo na e bere koken dhalle

ja erdhi edhe disertacioni ....na mungonte.Rruga ma e shkurter efekase e qe jep rezultateshte pikerisht kjo...dhuna ne keto raste,funksionon ...ketu nuk ka vend per teorira te rehabilitimit....Ne kete rast rruga me e mire eshte shfarosja jo trajtimi.trajtimi i kujt ,per òfare...????

ene i gjo, kriskullo:

uroj te mos jesh prind hala (kur te bohesh, Zoti a Natyra t'i pajiste ata me fat, talent e mbaresi! ... dhe ty me menie tjeter)

Ky femija ka qene djali i nendrejtorit te antiterrorit simbas  dyshimeve te policise dyshohej te ishte jashte Tiranes, por ky paska qene ne Tirane! Policine e kemi te forte! smiley

ti je tutkall 100% per zotin

je bo expert per gugllim. Po ca dmth me kte linkun? po pse mer, si mund te kontrolloje policia cdo njeri pa pas nji sinjalizim? vec po t'caktojne nga nji polic per banor. A kupton sa bajat behesh kur vrapon me kthy politik cdo problem? si ktu ku po tregon policine dhe shtetin e dobet...po pse mer, shteti spanjoll, portugez dhe anglez jane palo-shtete pse nuk arriten me gjet ate fmijen e atyre turisteve angleze qe u zhduk ne spanje para 2 vitesh?

kshu ngjashmerine e ndodhive  te ngjarjeve kriminale i kemi njesoj me spanjen dhe angline por shtetet nuk i kemi njesoj, as nje gram per be! dhe ti sa here qe une te flas kunder qeverise mos harro te thuash fjalet e tua te " bukura" si expert i atij hunderit nga tropoja! 

e fshiva n'fund ca desha me tu pergjigj. Vazhdo vlla punen, fajin nuk ma ke ti, ma ka koka qe t'pergjigjem ty

a ka kafshe pedofile ??

Pyetje e bukur kjo? Pergjigjja eshte JO, nuk ka as kafshe serial killer... Arsyeja qendron ne raportin qe ka ndertuar ne shekuj kafsha "njeri" me inteligjencen e tij dhe materializmin, jo me te bazuar mbi nevojen e mbijeteses natyrore.

Ps: ja edhe teoria më e fundit: kjo “sëmundja” satanike, ka influenca nga klima, gjeografia, biles edhe bindjet politike. Gjithnjë e më shumë me jashtëqëndërsi kalamaja.

Se nuk e mori qpar komenti, se edhe admini në mënyrë të pandërgjegjshme preferon uniformitetin lakonicitetin e thirrjeve,që janë të shkurtra por plot mesazh.

O Patetik, o spermatozoid i palëvizshëm! smiley
Emo come on, ilustrove edhe një herë "fenomenin emigrant" (cit Parrulla A).

OK, kriskull.

Por t'sugjeroj t'i vesh men ca te thash ne komentin e dyte.

 

Sa keq me vjen per ata prinder. smiley

Mua me eshte mbledhur nje lemsh ne gryke, o zot. Nuk di, nuk di si do sherohet ajo dhimbje per prinderit. Sa here shikoja emisionin njerez te humbur, rasti I ketij djali gjithmone lutesha qe te ishte gjalle.. Nje engjell prane Zotit.  smiley

ja, edhe i cik sa te edukohet poplli shqiptar dhe/ose ai amerikan. pedofileve do u bejm vaksina dhe do u lexojme Mishel Fukone. Ne krye te 5 vjeteve do rrojne bashke luani me gazelen, ne lendina te gjelberume.

nderkaq hudhi naj sy atyne listave me pedofile te zones. better safe then sorry.

Eshte gjynah te ndodhin krime te tilla ne sy te gjithe dynjase, ne nje vend te vogel si shqiperia.  Situata alarmante e rrumpalles i jep zemer njerezve te rrembejne femijen e tjetrit. Rruget, shkollat, lagjet, jane monstruoze ne aspektin e sigurise dhe infrastruktures. Tirana eshte mbush me vrima miu, visibiliteti zero neper rruge, te humb femija midis pallateve dhe ndertimeve monstra, po sja shtrengove doren fort. Policise nuk i ndihet era gjekundi, strukturat lokale si minibashkite e kane menjen vetem te vjedhin, shkollat vec ju mesojne kenge nga BBF kalamajve dhe i mbajne dyert hapur 2 kanatesh. Kur te duash e rremben nje femije ne tirane. Njerezve ju ka trullosur mendja dhe vigjilenca eshte ZERO !

E mandej, pedofile ka patur perhere. Te semure mendore. Familja e perzen. Ka bere 4 vjet burg ne Greqi, dhe punesohet ne bashkine e tiranes pasi zbret nga Librazhdi !! Kur me qindra djem te rinj do ta enderronin nje vend si shofer ne ndermarrjet e bashkise, qofte dhe shofer i makines se plehrave. Si punesohen kta njerez ? Cka dmh familja e perzen. E perzen dhe kujt ja ngec ? Si lihen maniake dhe te semure mendore si ai rrugeve qe te marrin ne qafe te tjeret? E kam vu re ne nje mase te madhe familjesh shqiptare, ket nivelin e ulet te papergjegjshmerise qe kane ne lidhje me femijen e tyre. I martojne kur sjane per ti martuar, ju gjejne pune kur sjane te afte per pune, i bejne me shkolle kur jane deficente. Shoqeri qorre. Qorrllek !

Skedim i detyruar i te semureve mendore dhe atyre qe kane kryer denime !  Te dine njerezit me ke kane te bejne.  Ky ka qene i punesuar ne shtet !!!!!!!!!!

Gjykatesi mandej ...........................ca te thush......................ti biesh kokes me grushta.

 

ke fol tamam

 

Jam kaq e terrorizuar nga ky lajm saqe sikur te isha prindi i atij femijes se vrare realisht do e hidhja ne ere gjykaten bashke me tufen e vet !  Heu or ti ketu gjyqesori i majm kriminelet !  Kam parasysh te pakten 4 raste ku gjyqesori eshte fajtori direkt i lirimit pa te drejte te ketyre krimineleve qe me vone kryen krime te tjera!

Un jam prind vete , nuk ka fjale ne fjalor te pershkruaje dhimbjen e prindit te shohe femijen ne ate perfundim

eshte e paimagjinueshme

shif tani, kjo thenia "une jam prind" tingllon shume patetike. Se i bie qe vetem ata qe jane prind e ndjejne kurse ata qe nuk kane femije jane OK me gjithe kte histori te shemtuar. Kriskulli e ka mire ate me lart. Si shoqeri kemi shume per te bere. Mentaliteti yne eshte i mesjetes qe sot e gjen vetem ne kto vendet islamike. Mendojme se me ta gjymtuar kte pedofilin, ta tredhim, ta vrasim etj, atehere, shoqeria do ndihet mire me veten, drejtesia do vihet ne vend, te gjithe do jemi te lumtur etj etj...Kshu vec genjejme veten dhe me e bukura eshte se e dime qe genjejme veten po na pelqen genjeshtra dhe i kenaqemi

Nuk tingellon patetike Jo,Ty ndoshta mundet.Ti se e ke idene cdo me thene te jesh prind dhe sidomos prindi I atij femije te vrare.Ajo familje kurre ska per ta marre veten nga kjo qe ndodhi,jeta e tyre ka marre fund tashme.Poooor duhet te jesh prind ta kuptosh.

Ajo familje kurre ska per ta marre veten nga kjo qe ndodhi

Never!!!!!!

N

E

V

E

R

!

po pra e ke shpjegu shume mire canart1975

s'eshte koka jote per artileri, o Bido, tha Avdoja i lashte. Nuk dine kto per ate tmerrin qe provo robi kur nigjo qe nji perqindje e caktume foshnjash vdesin pa shkak te dukshem ne gjume, ene te cumet ne mes te notes ene pergjim te kerthiut... po flen, po merr fryme normalisht - Flm Zot!! - mos u bo besimtar po deshe.

Ose kur e le me naj baby sitter qe nuk para e njef mire - s'do e sugjerojsha kurre!!! - ku jon gjyshet, please, is there any grannies in the house?

Ene ktu te aola e peshkut, The Fish auditorium, smiley  diskutojne Makarenkon, riedukimin e ri-perfshirjen ne gjirin e ngrofet te shoqnise, "dore e ngrohte" medemek... a jo, professor, jo moral, bishti i qenit... you know, po te me ket shkatarru kalamonin mu ai kucedri perjasht, as me rruhet mo a u ingranu a jo neper ato institucionet e pjerdhura te riedukimit.

tani, duhet me perserit dhe njihere ate qe shkrujta me lart? po pse mer, xhaja i ktij femijes psh, nuk ndjen dhimbje nqse nuk ka fmije vete? komshiut qe e takonte cdo dite shkalleve ate cunin nuk i bo pershtypje se nuk ka fmije vete? shoket e atyre fmijeve qe u vrane ne Newport, CT, qanin sepse po dilnin para TV kshu meqe vete jane femije? dhimbja sigurisht do jete me e madhe per ate qe e ka pas antar familje dhe normal qe prindi do e ndjeje me shume po te qenurit prind nuk te jep eskluzivitetin e drejtsise e miresise automatikisht. Se ndryshe cdo prind, do perjashtohej menjehere nga mundsia e te qenit fajtor per nji krim ndaj femijve, sikurse incesti do ishte thjesht nji shpikje mjekesh meqe prindi nuk mund t'i beje keq femijes se vet kurse ata qe nuk kan femije, ata jane te afte per cdo gje te keqe.

Ketu dallohemi ti dhe une.Mua me dridhet trupi kur shkruaj kurse ti ben filozofira.Behu prind dhe flasim bashke.

dakort pra , as une nuk thashe te komenti pare qe VETEM prindi e vuan. thashe me mbrapa me nje dallim te vogel

dridhje trupi qe thote canart1975 ose thika ne zemer qe me turbullojne shikimin

 

po mire mi, une e marr me mend. Edhe une qe nuk jam prind, kur e lexova m'u perzje. Po bota ka shembuj plot qe ka kriminele qe kane abuzu me femije qe kane qene prind. Athere? 
 

Athere keta nuk duhen mbajt me ne ket bote se nuk i perkasin as njerezimit e as qenieve te gjalla.

nuk po t'kerkoj mendim per denimin o gjykats i lindur. 

po mire o yllo une fola per vete

ata qe jane prinder e vrasin femijene vet jane copa mishi te vdekura mbi dhe , as njerez nuk i quan dot me

te gjymtosh ,vraesh apo çfaredo lloj tjeter pedofilit eshte preventive....Psikopeterve i duhet folur ne subkoshence...

Ke fol i një budallaqe! smiley
Po ai prandaj është ashtu, se diçka ka ndodh tek sub-koshjenca. E ti dashke me i fol tek shukoshjenca?! Një kuriozitet, nga Misteroja kjo? smiley

akomate komentet e mia je ti? pra e kemi thene ,nga idiot o stronzo cilen zgjedh ,apo e verteta eshte diku ne mes ,pak e pak?apo hiqe se boll mu perzje nga ky lajm me duru edhe debil-lleqet e tua...

jo jo nuk e thashe fare me ate kuptim.

kur je beqar te vjen keq njesoj sikur te jesh prind, me nje ndryshim te vogel, kur ke axhami ne duart e tua te ze stresi dhe paniku me shume se sa kur nuk e ke akoma ate pergjegjesi, nuk ta shpjegoj dot se dhe une nuk e kuptoja nenen time derisa u bera nene vete smiley  stres stres i madh kur je prind , stres i jashtzakonshem

Sa te rujn mor kopuk smiley Sa bo pyetje e me te dhene pergjigje Hy Gjembi me fshese smiley

Keshtu me te Urte duhet te Kuptosh ti edhe kushdo qe pretendon se eshte Shqiptar .Nuk eshte i pregatitur Populli yne ne ate pikpamje sa te duroje ne Jeten e perditeshme Ngjarje te tilla .Ju nuk e kuptoni sepse ty te duket sikur jane njesoj Jetet ne Europe , Ne Amerike , Hene dhe Mars.... Nuk e njifni popullin shqiptar , se u ben te flutroni me presh ne B@the Matrapazi i Fjaleve , Ndotesi i cdo Morali Sali Berisha .Po shikoje pak me T.Ballen kete moster se si reagon kur i permendin te Bijen me LLAFKA !!!!!! Shikoje Gjyvendene e Kuvendit kur tregon fotografine e Rames " ja pame , Ja pame .kryetar lakuric "

Sidoqofte ti llafos se e ke shpetuar vrimen nga ky 45 Vjecari smileySe i bie qe vetem ata qe jane prind e ndjejne kurse ata qe nuk kane femije jane OK ...biles e ndien me shume se nuk paske as femije !!!!!

Kriskulli, qenka toc fare. Kete cuditerisht, jashte normales se qenit ballkanas dhe me nje vecori qe i karakterizon shqiptaret - gjaknxehte, ky cuditerisht, na ulet kembekryq ketu, e na filozofon dhe analizon me qetesi kete ngjarje makaber. Kerkon me ate qetesine e vet te zbuloje fillimisht rrethanat dhe faktoret qe e cuan kete monster te bej nje akt te tille. Dhe pasi u mendua e sterrmendua shume arriti ne konkluzionin qe ai nuk mendon si turma, por mendon ndryshe- 'ketyre tipave qe truri nuk u punon, dhe kane dicka mungut, jane jo normale' nuk duhet ti gjykojme me sfurqe dhe lopata neper duar, po me letra lapsa dhe teknologjite e fundit.

 

----

Eshte normale njeriu te mendoj dhe te reagoje ne shume menyra or toc. Eshte mllefi qe ndjen cdo kush brenda, dhe e shpreh dhimbjen dhe indinjimin ne forma te ndryshme. Dhe eshte e drejta e cdo kujt te ndjehet i kanosur dhe i indinjuar ndaj ketij faktori qe ne ditet e sotshme po perhapet akoma me shume. Eshte normale te thuash 1001 per ate person, ti bejme ate, kete, tja presim, ta djegim etc. Pastaj keto jane fjale irritimi dhe urrejtje ndaj nje akti kaq barbar. Eshte gjykata ajo pastaj qe vendos. Por njeriu si individ ka te drejte ta shpreh ashtu si e ndjen. Kam pare nje film me nje tematike te ngjashme. Kur ligji nuk vendos drejte, e merr ne dore situaten prindi pastaj. Aq e madhe eshte dhimbja, dhe sdo me dite per TOCA si puna jote se cdo mendojne. 

Dhe akoma se besoj si policia ska bastisur zonen ??

ky djali i sotem paskesh qene komshi me monstren.

dhe mire qe kane lajmeru banoret.

Si mer ne ato lagje rrumpalle humbin dy femije dhe policia si fut nje kontroll, ska asnje inventar ca robsh banojne aty, si e qysh.  Te humbi femija ashtu, vallai me mire ti bastisin gjithe shtepite ne rrezen e 1 km sesa ti lejne femijet te perfundojne ashtu

e lezetshme se nqse eshte ashtu si thoshte b-webi, komshinjte kane lajmru policine pasi koleget e ktij i kishin hyre ne apt. nga dritarja e banjes meqe ky kish 2 dite qe nuk kish shku ne pune. Ne nji vend normal, koleget nqse do ishin shqetsu, duhet te njoftonin policine, kjo mund te hynte  ne shpine e ktij po si shqiptare qe jemi, karakterizohemi nga njohja e mire e ligjit, respekti qe kemi per te. 

Ata e kishin lajmeru policine,po smund te lajmerohet policiea ske ske vajt ne Pune o njeri.

o njeri! po si mer, i futesh ne shpi kolegut ktu ti pse nuk ka ardh ne pune?

Ku e degjove ti mer qe I ishin fut ne shpi.I kishin vajt te shtepia se skishte vajt ne Pune pastaj tek dritarja I kishin fol,se pergjigj njeri ,kishin telefonuar policine.Per mua ata Jane heronj qe shpetuan nje femije se te ishte per policine vaj hallit.

b-web pra te thashe. Kta kane dash me hy nga dritarja, prandaj komshinjte jane tremb e kane telefonu policine. Nuk jane koleget heronjte

Mësohet se 45-vjecari, i cili punonte shofer në ndërmarrjen e pastrim gjelbërimit në Bashkinë e Tiranës, prej dy ditësh nuk ishte paraqitur në punë. Kolegët të cilët kanë tentuar të futen nga dritarja e banjos së shtetasit Ardian Prrenjasi kanë ngjallur edhe dyshimet tek familjarët dhe komshinjtë e 10-vjecarit të zhdukur, të cilet kanë sinjalizuar policinë për ketë fakt.

Po une e pashe tani ne News 24 deshmine e shokeve.Dolen live ne tv.Thane qe vajten tek dritarja e banjes qe mund te kete qene e vetmja hapur dhe I thirren,kur pane se nuk u pergjigj njeri lajmeruan policine.

eshte tmerr more. Abuzuesi i skeduar ligjerisht ka banuar aty dhe policia ka kerkuar ne hene.

Po si mer te humbi nje fmije dhe mos ti marresh e ti krefesh gjithe banoret aty rrotull. Te veje mend policia e ti regjistroje njerezit. Ca djallin bejne sherbimet e fshehta ku ka pas punu dhe i ati i atij te shkretit smiley  Ujku aty, kta kerkonin gjurmet. I denuar per rrembim femijesh !!!!

Dhe qindra mijera euro qe jepen ne menyre te perseritur per te ndertuar regjistrat e gjykatave qe nga viti 2000 ne ket vend plehre. Dhe Berisha harxhon paret tona per te ndertu aplikime mobile qe bejne nje mut query tek regjistri i taksave dhe sndertojne nje infrastrukture te shpejte per background check te individeve.

te marresh deshmi aftesie mendore apo shendetesore behet me 2mije leke ne dore. Deshmitte e gjendjes gjygjesore mandej nje idiotesi me vete. Ktu ska inventar robsh, ikin , vijne , punojne, vjedhin, vrasin, martohen, trashegohen, dhe skane gjurme !

 

Mire policia, po njerezit vet? Nga dritarja e kishte pare plaka njehere nje femer qe donte te rrembente nje goce te vogel te komshies dhe kishte bertitur me sa fuqi qe kishte, ishin turrur komshijte te gjithe jashte pallatit dhe kishte ikur me vrap rrembyesja.. Duhet qe edhe ne vete te jemi vigjilente, per cdo veprim te dyshimshem qe shohim ne lagje, ne pune..

PS2: nejse nxjerrja e inatit është terapeutike, S'kam asgjë kundër.

Jo jo Polici me kaq te papergjegjshme sma mer menja qe ka !!

Kriskull, 

Le te themi se i sistemum keta qe nuk dallojne dot midis se mires e se keqes. I kemi spitalet per ate pune ne fakt. Po me ata qe i dallojne kufijte mes te mires e se keqesh e prap se prape zgjedhin ti thyejne ato, cdo bejme?

Flet nje koqe iunjoranti aty me siper se nuk e ve veten ne vendin e familjareve te viktimes....ka shkaktuar nje tragjedi te tille ai qe dhe dreqit si hyn ne pune jo me burgut. Tredhje, prerje gjymtyresh dhe te gjuhes, dhe kalimin e nje jete sa me te gjate ne ato kushte ne cmendine. Ose denoje me vdeke, kuroje nga perversiteti sa te kesh mundesi dhe mbas 20 vitesh vare ne litar.

Nuk them se s'duhen sjelle keto lajme, por ama dhe qitja ne krye te faqes, sa per te traumatizuar njerzit qe i lexojne...se c'do te thuash e diskutosh ne nje artikull me nje lajm te tille. 

Jo cdo gje qe sjell komente (pasi/sepse sjell shock) ja vlen, nejse juve e dini.

Te turperuan Partine ne Pushtet o Xhib! smiley

Po cfare te sjellin ? Sukseset e atij psikopatit qe i ka ngule Thiken ne brinje Shqiperise me klanin e tij Injorant dhe Hajdut ?? E ka shndrruar ne teritor Handikapatesh e me trauma Nervore qe gjezdisin ne Liri e shperblehen me pune per nje Vote qe burion nga KRIMI ??? Qe ka kthyer nje vend e nje  Popul te tere ne kohen e Nastradinit "Larg Bythes sime " ?

denimi me vdekje nje mut !

Po ne duart e kesaj drejtesie qe kemi ne, dhe denimi me vdekje kthehet ne boomerang !

gjygjtaret tane jane korruptuar qe para '90 dhe mandej jane mega-korruptuar pas '90. dhe i kemi korruptu vete kur kemi dash ti futemi ne pronen fqinjit, kur kemi dash mos ti shlyjme detyrimet ndaj ligjit, kur kemi dash tja marrim me force token pronarit te ligjshem, kur kemi shpetuar evlatet rrugecer pasi kishin perdhunuar ndonje goce, ose shtypur ndokend me makine, kur ja kemi fut ortakeve ne biznes e ne kushedi sa skenare te tjere, dite per dite

Te hame mut tani !

Sistemi i drejtesise nuk eshte entitet hënor. Jemi ne vete !

eh sa dhemb e vërteta!!! smiley 

Jam dakort

Pse nje mut o Ruzhe, jam dakord pjeserisht, por mos e injoro ate energjine piramidale  nga lart poshte.

Ketu padrejtesia ka krijuar institucionin e vet jo thjesht konceptual!  

Kush shan policine besoj se gabon. Tr sot eshte nje qyetet super i populluar me gjithe problematiken qe sjell ky mbipopullim ( mungesa e adresave, ndertimet pa leje etj) policia ne shqiperi nuk ka asnje informacion per kedo qe vjen dhe jeton ne tr, sepse ai nuk regjistrohet ne gjendjen civile, punon ne te zeze, nuk ben kontrate shtepie , nuk paguan taksa etj.. ne kete menyre kushdo mund te vije ne TR  te jetoje atje te beje nje krim e mos meret vesh ( as FBI nuk e gjen) kjo gje ben qe mundesia e veprimit te policise te veshtiresohet shume... 

bukuri,

ska informacion ?

OK gjer ketu !

Rrembehet nje femije ? Po ! Kaq e veshtire eshte te mblidhet menjehere ai informacion PYES UNE??? !!

Po me police qafleshe e me minister qaflesh skane sesi !

Chyn ministri.. roli i tij eshte thjesht politik.. nuk mund ti vesh nje pergjegjesi direkte per ate qe ndodh, max mund te fajsosh drejtorin e prgj te policise, por dhe kjo nuk ka sens.. ka shume probleme sot ne shqiperi qe kushdo qe te jete nuk mund ti zgjidhe,..

ca thu ti mre ?

E lexon veten apo se lexon ?

Si ore s'hyn ministri. Hyjne ore, hyjne te gjithe ata qe hane taksat tona dhe paguhen per te na rujt jeten dhe rendin. Nga i pari, tek i fundit !

Ti futemi thelle ketij diskutimi hyn edhe ti edhe une.. mos me thuaj qe nuk i ke dhene ndonjerit te rrugores ndonje dymijelekshe per nje birre.

po dhe ti dhe une

pse ca kujtove ti ?

nje grime faji te gjithe e kane. Po patjeter ministri me shume se une. Drejtori policise shume me shume, inspektori i ceshtjes akoma me shume e kshu me radhe.

Po ministri domosdo sepse ai duhet te nxise efektivitetin e forcave te policise !

o Ruzhdije, po kur policia nuk beri punen e saj si duhet dhe per kete femijen qe e kishte te jatin Drejtor anti krimi, cfare pret ti ? Aq i kane mundesite. Aq te zhvilluar jane. Mire dhe kaq. lol

jo moj jo se nuk i kane aq mundesite.

Kjo eshte ceshtje Qasjeje dhe jo mundesie.

Nejse, ate 'lol' çe pate ?

Ca thu mer Gjergj , Skedimi i personave me precedent eshte A -ja qe duhet te beje Policia mor shok .

Po nga ta dije policia qe Prenjasi banon ne laprake? Prandaj po thosha ato problemet me lart.. Eshte e komplikuar Brad..

Aha ..po kjo pra eshte puna e Policise te beje identifikimin e njerezve te vet , ta ka kerku njeri karten e identitetit ty atje ne Korce me te pyet ku banon apo ku jeton ? Jo , as mu ne Tirone , as tjetrit as tjetrit......e keshtu bohet lomshi.

Brad ti po propozon nje shtet POLICIE dhe une nuk jam dakord.

Ouuu shtet Policie ? Mire hajde ketu dhe merr shtepi me emer te nje tjetri dhe jeto pa u lajmeruar shife ca te bojne , eshte Gjermania shtet Policor ?

Po pra ka rregulla.. ate po thosha me lart, po policia nuk mund te ndaloje tere tr ne rruge dhe ti thote ku jeton, sepse gjysma e tr eshte si Prenjasi..

Nejse se nuk dua te zgjatem , po te beje cdo Polic zone punen sic duhet ne zonen e vet dhe sherbimet e specializuara ne bashkepunim e krefin Tironen qe cke me te.

Po nji b..vend mor eshte,si s'u kontrolloka smiley

po nuk dolen njerezit qe kane pare apo degjuar gje te flasin, te njoftojne, koeficienti i zbulimit te krimeve eshte i ulet. Jo vetem te ne, kudo ne bote. Zbulimi i krimeve dhe i krimineleve eshte zyrtarisht detyre e policise po moralisht, eshte detyre e shoqerise. Se nqse ti je indiferent nqse komshien tate e fusin me dhune ne makine, neser mund te ndodhi ty e kshu me radhe

Kane frik plako.Kur degjojne njerezit qe Kulici lajmeronte Dritan Dajtin per aksionet e policise si mund te shkojne te denoncojne.Edhe une Shqiptar jam ,por ketu ne Canada kam denoncuar kur pa per dicka por ne Shqiperi sma menderja se shoh policin qe ha e po me kriminelin.

mund te jete ashtu si thu ti po me kte llogjike ti po thu qe shtetin e bo shteti, une them qe shteti nis te shoqeria

e krefin o Brad qe cke me te.

Se kur ju duhen per vota i numruojne te gjithe dhe ti dine dhe ngjyren e brekeve. Mua mu qep parvjet nje femer bjonde, sa sme fuste duart sa me shifte ne dyqan, ne kafene, me zinte prite ke dera pallatit, gjer diten  e votimeve ne qender votimi. A thu ti dashinja madhe. U bo copash me me mush menjen me votu PD. Motra i dinte te gjitha per mua. Me imtesi.

Skishte asnji pune tjeter kjo bondja, vec nji liste ne dore te qarte dhe me objektiv me siguru votat ne rrezen e 4-5 pallateve ku rrojme ne.

Po pranej po them pra qe po deshen i bojne zbor , familjarizohen , barkderrizohen , ryshfete nga te kater anet , shife Policin e lagjes si osht bo si lyps .

smiley

po s'e pate zahmet, shto ene Austrine. e di si me tha nji here ai pergjegjsi i lagjes (mora shpi te re edhe vajta ne tjeter gemeinde edhe m'u desh me e taku): ne e dime jo vetem ku eshte cdo njeri nga "ju" (te huajt), por edhe cfare mendoni.

S'e zgjata mo, me perr-perr kot, po i dhashe nji te qeshme prej zorit koketrashit shtajermarkas, edhe i thashe "OK, samma* fertig, mein Herr?" "Jawohl!" me tha smiley

*Sind wir

Po jane te cuditshem per zotin, dy here dil me i ven , heren e trete te kane piketu si fytyre e re ne ate lagje , normal qe i kontrolli te vogel do i nenshtrohesh .

Brad

sot mjafton te kesh telefon, kompjuter dhe makine dhe i kontrolluar je. Skan fare nevoje te te pyesin per letra. Tiranen e ben zap mire fare, por kete gje nuk e ben dot kur peshku qelbet nga koka.

eksperience shteti e konsolidume. s'po flas per prusianet e bavarezt, thjesht per at grusht austriakesh qe ka majt nen hyqen gjysmen e evropes (evropes, po them, jo ato afrikera e indira anej). te ishim sa 30% e tyne, jo me shum. e ke parasysh Finanzamt-in? smiley si t'i qenisshin taksat nji me nji. edhe te kishe harru naj gjo, ti gjente Fritzi me lupe dore.

I kom zili. ke pa qe edhe me ka mor pak malli per ata dreqer?

gjergj te gjitha demokracite perendimore ku pretendojme te afrohemi jane shtete policore.ktu ne itali edhe po te rrish vetem nje nate ne hotel,hoteli i komunikon direkt policise qe ti po flen aty.provo po deshe mos komuniko.

Shiko keta njerez kryesisht jane mendje kriminale shume te zgjuara dhe eshte shume e veshtire ti zbulosh, une personalisht nuk ja ve fajin policise per ate qe i ndodhi djalit biles ne ato kushte te veshtira qe vepron policia ne shqiperi dhe TR sidomos, dua ti pergezoj per shpetimin e djalit te dyte nga vdekja brenda 24 oreve dhe shpetimin ndoshta te shume viktimave te tjera qe mund te kish vrare e perdhenuar..

O Gjergj , mos me lodh mo , nuk justifikon asgjo me keto qe thua , e di ti qe ne kushedi si shtet nuk kemi akoma ligje per Pedofilizmin ?

Po si mund te kemi ligje per pedofilizmin?? Jane normat e kodit Penal qe te denojne , neni 100 k.p..

Tr sot eshte nje qyetet super i populluar me gjithe problematiken qe sjell ky mbipopullim

Sakte!

Tirana jote me gjithe qen e mace sa nje lagje e Londres eshte... edhe ka lloj-lloj racash qe nuk merren vesh me njeri-tjetrin dhe nga te gjitha kulturat e botes.. Nuk ka te beje fare me adresat, eshte me e thjeshte.. eshte koke e kembe NEGLIZHENCE dhe PAAFTESI.

Gjeja e pare qe ben policia ne Angli ne krime te tilla eshte te skanoj te gjithe rrethin shoqeror, familjare dhe social ku banon femija.. Edhe prinderve ne krevat jua vene pergjusat. Troket polici dere me dere me nje rreze deri 10 milje dhe nuk lene gure pa levizur, me skuadra vullnetaresh, me roje policie tek dera e shpise dhe shkolles ..nuk shkulen me muaj te tere derisa te dale krimineli. Ndersa ne kete rast mire qe kane ardhe punetoret e bashkise sepse nuk kishte shku ne pune ai, ndryshe s'kishin per ta gjet kurre as ate femijen qe shpetoi gjalle.

 

Por kto komente jane komentesh naivesh dhe njesoj si komentet e tyre qe kerkojne denime me vdekje sot.

 

mbipopullimi eshte faktor shume serioz. nuk di a ke qen ne NYC. prania/pajisja e policise ketu eshte fenomenale!!! jam i sigurte qe shqiperia nuk ka fonde per kete; madje as ne Gjermani jo (pertej shakave qe jemi mbas gjermonit, them qe mbipopullimi shton ne kaos dhe ne mjegullen qe dun ujqit ne fjale).

o emigrant, ty te duket sikur mbipopullimi eshte pengese, ndersa e kunderta eshte ne realitet... ne nje qytet te mbipopulluar krimi e ka te veshtire te operoje sepse ka gjithnje deshmitare! Jo me ne nje vende si Shqiperia ku nje pordhe te besh ne kate te pare e merr vesh edhe komshiu ne kate te gjashte.

Ktu nuk behet fjale apo analize sesi dikush ju fsheh Policise, ktu behet fjale per Policine qe nuk ka bere punen e vete - e kam fjalen as gjerat me minimale. Ne ke shtepi trokiti policia? Cfare kontrrollesh beri? Cfare mbledhje beri me banoret e lagjes? Perse ky njeri me precedente penale nuk eshte skanuar nga policia?

Thone qe hetusit e ngjarjes se Levanit ( ku u vra nje familje e tere) gjeja e pare qe bene kur mberriten ne levan ishte marrja ne pyetje e policit te zones dhe skanimin e gjithe fshatit nje per nje.

+ 1. Mbipopullimi mund te jete pozitiv nga mundesia e vezhgimit. Por qe kjo te ndodhi, sic thote Bredharaku me lart, duhet qe shteti te filloj nga shoqeria e jo qe shteti te beje "zap" shoqerine. Duhet qe njeriu te kete aq besim e kureshtje sa te marri ne telefon policine kur shikon dicka te "habitshme" dhe policia duhet te pergjgigjet. Lagjet e rezikshme te Amerikes, por dhe kudo, jane lagje ku njerezit nuk kane besim tek policia.

Nga ana tjeter afersia gjeografike e bene qytetin te duket me i frikshem: nje vrasje ne manhattan eshte nje vrasje ne nje vend me dy million popullsi, pra dicka jo e habitshme, por afersia gjeografike e bene te duket sikur gjerat jane shume te rezikshme.

O Em, po nuk krahasohet Tirana me NYC mër. Nuk bëhet fjalë fare për mbipopullim në Tiranë. Edhe "prurjet" nga rrethet janë më të ulta. Kush ka ardhur ka ardhur. Nuk ka më dyndje. 

Madje nuk janë "të paaftë" jo. Policia punon si dikur me zona. Jane inspektorët e lagjeve që i njohin të gjithë me rrënjë e dhëmballë. Ose psh di rast, që tjetrit i vjedhin portofolin në autobus. Njifte një inspektor, për dy orë i erdhi portofoli në tavolinë.

Nuk ka as mbipopullim, as paaftësi. Ka një sistem mafioz polici-prokurori-gjykatë-avokatë. S'ka nevojë as për Sherlok Holmsa as për pajisje super-inteligjente japoneze.

Kavir kjo pra eshte qelbet peshku nga koka..... ti me njeh mua, aio njeh ate, lek ketu lek aty, ai fort, ky i fort, ai shoku filanit etj etj, nuk behet detyra vlla, jan te gjith ne sherbim te lekut, u ka zene syte. Ka marr gjuqtari e avokati a prokurori a ku di une lek ne kete rast. Pra nuk njeh kufij moral ky sistem. Ndershmeria ne pune koncept alien.

Liqen dhe Kavir, mbipopullimi krijon kushte per me teper kriminalitet me duket mua. thjesht nga dendesia e kontakteve, rritet gjasa.

Pooor, sa e njifni ju situaten, une nuk e njof kurre, kshu qe sot me duhet me shume te degjoj.

Ama duhet thene qe ne Shqiperi nuk jemi fare te kujdesshem per te tuteluar femijet nga abuzimet. Nuk po them thjesht ne nivel shteteror, por mbi te gjitha ne nivel shoqeror, familjar.

Egziston nje lloj naiviteti, nje lloj tabuje gati mbi kete teme. Duket sikur te rriturit nuk e kuptojne fare se sa te ekspozuar jane femijet ndaj abuzimeve. Duket gati sikur nuk duan ta perballojne kete argument edhe rrjedhimisht e injorojne. Mbase iu duket aq e tmerrshme dhe e larget si mundesi sa qe e evitojne ta perpunojne ne mendje.

Une mendoj se duhet patur shume me teper kujdes me femijet. Ka plot njerez verdalle me frustrime, probleme seksuale dhe psikologjike dhe femijet (si edhe femrat) jane me te ekspozuarit ndaj tyre sepse jane subjektet me te dobeta.

Per mendimin tim ne 99,9% te rasteve ne Shqiperi, kur ndodhin krime te tilla, rezja e kerkimit nuk ka pse te shkoje me larg se lagjia dhe te afermit. Aty duhen kerkuar fajtoret.

+10 sakte

Shume  e vertete !

Po ç'a naiviteti mër aman. Po në Tr biznesi më i sukseshëm janë taksitë dhe furgonat që pajtohen nga prindërit (bëhen 4-5 prindër që pajtojnë një shofer) që të marrë dhe të çojë fëmijët në shkollë. Nuk sheh fëmijë të pashoqëruar rrugës.

Siguri 100% nuk ka asgjëkundi, por pse flet për "naivitet" kur këtu flitet për "precedentë penalë për raste pedofilie". Në vend të thuash që këtu i duhet vënë flaka gjykatës, prokurorisë dhe zyrës së avokatëve, se janë bërë si Cosa Nostra në Nju-Jork-Çikago të viteve '20-'50.

dhe jo aq rastesisht, pikerisht nga lapraka vijne furgona me femije qe nuk e bejne shkollen atje por tek lagjja ime goxha me ne qender te tiranes.

E prape, kta fmijet 6 vjec si dorezon kerkush tek furgoni. Dalin nga dera e shkolles dhe hipin ne furgon vete. Ska pike infrastrukture shkolla po te them. Tani imagjinoj si mund te jete shkolla ne Laprake !!!

Kavir, une nuk mbaj mend deri me sot, te kem pare ndonje femi apo grupe femijesh vetem dhe jo nen tutelen e nje kujdestari (prind, mesues, etj.) ne Milano. Ne Tirane, e kunderta eshte normaliteti.

PS: Gjithashtu ne FB, miqte shqiptare jane ata qe nxjerrin fotot e femijeve te tyre pa teklif.

Ti më duket se po bie në kundërshtim me veten: Nga një anë flet për naivitet të prindërve shqiptarë, pastaj del që shqiptarët i ruajnë fëmijët më shumë nga italianët.

Pastaj thua që pedofilët "gjuajnë" brenda "rrethit të njohur", dmth brenda lagjes psh. Dhe pastaj flet për "foto fejsbuku". 

O Olsi, a kupton që ky tipi ka patur precedentë? Dhe është lënë i lirë? Ç'hyn fcb?

Pjesa dermuese e abuzuesve seksuale jane njerez qe e kthejne viktimen ne gjah. Jane nga ata qe duken si engjej, mund edhe te jene mik familje, apo te njohur ne lagje, dhe me personalitet nuk ta merr mendja kurre qe ai/ajo mund te te beje gjemen. Prandaj duhet ai skedimi, qe njerezit te dine ke kane ne lagje.

Olsi jam shume dakord me kete qe thua. Qe ketu duhet pare problemi. Prinderit jane shume naive atje vertete. Harrojne cfare kohesh, vitesh po jetojne sot. Gjerat kane ndryshuar kudo. Edhe ne Shqiperi! 

Duket gati sikur nuk duan ta perballojne kete argument edhe rrjedhimisht e injorojne. Mbase iu duket aq e tmerrshme dhe e larget si mundesi sa qe e evitojne ta perpunojne ne mendje.

Je ti qe i kupton se je ne nje nivel me te larte se ata .

ata jo se i injorojne , po jane injorante ne ate drejtim, dhe jo per faj te tyre

 po jane injorante ne ate drejtim, dhe jo per faj te tyre

Injoranca nuk është justifikim! Sepse nëse një çift e ka marrë parasysh të sjellë fëmijë në këtë botë duhet të hapë libër, të dëgjojë, apo të mësojë edhe nga të tjerët që kanë eksperiencë. Në Shqipëri sikur i ka kapur ngërçi të gjithë dhe kur përballen me raste të tilla sikur fusin kokën më shumë në rërë. 

Nga Kol Nikollaj: 

Gjykata përmend dinamikën e kësaj ngjarjeje duke theksuar se në prill 2008 rreth orës 4 i pandehuri “ pasi ka mbaruar pune ka pire alkol me dy shoke te tij gjer ne oren 05.00 dhe me pas ai ka marre rrugen per ne banese. I pandehuri rreth ores 11.00 i cili kishte konsumuar shume alkol ka ndaluar para deres se nje banese private, e shtetases Zeqine Sula, ku aty ka pare dy djem te mitur duke luajtur dhe pa i njohur fare, i eshte drejtuar njerit prej tyre dhe konkretisht kallzuesit Mario Arapit, te cilit i ka kerkuar ta ndihmoje duke ia marre celesat e shtepise ne xhepin e tij me arsyetimin se i kishte duart pis.
Kallzuesi Mario Arapi ia ka nxjere celesat te pandehurit pa menduar per keq , ku ky i fundit i ka kerkuar te miturit qe ti hapte deren e shtepise duke e ftuar ate qe te hynte brenda. Femija ka hapur deren dhe pasi jane futur brenda ai i eshte drejtuar Mario Arapit duke i thene se “ …tashme ishte i marre peng…. se babai i tij duhej te paguante para dhe ne rast te kundert ai nuk do ta linte djalin te dilte nga banesa e tij ”. 
 

Dhe denimi ,60,000 leke gjobe,pra diku tek 600 dollareshi.

Jo per te bere prinderit fajtore por porosia e pare per femijet ne keto kohra qe prodhojne monstra duhet te jete:kujdes nga personat epanjohur por edhe nga personat qe njef, mos hyr ne makinen e dikujt,mos hyr ne shpine e dikujt, mos qendro vetem ne skuta e qoshe te pasigurta etj. etj.Eshte minimalja per te ndergjegjezu femijet se pas nje fytyre qe te buzeqesh mund te fshihet nje monster.

Gjithmone ua perseris cunave keto gjera...une edhe per vete kur shoh ndonje makine te parkuar ne lagje me persona qe nuk jane fytyra te njohura, siguroj deren e jashtme mire me celes dhe dritaret po ashtu.. Le qe ketu ku jam une ti bie 911 te vjen policia per nje min. tek dera e shtepise..pa dashje djali I madh I kishte rene nr te policise dhe e kishte mbyllur, vec kur me trokasin ne dere policat. 

Gjykata vijon se “Në caktimin e masës së dënimit është marrë ne konsiderate fakti se denimi ka karakter individual dhe ne kete kuptim, ne dhenien e tij duhet te mbahen parasysh rrezikshmeria e vepres penale, e autorit te saj, shkallen e fajesise, rrethanat lehtesuese dhe renduese me qellim qe ai te jete ne pershtatshmeri dhe raport te drejte, jo vetem me rrezikshmerine e vepres dhe te autorit te saj, por dhe qe te jete i tille qe te vleje per rehabilitimin e tij. Ne rastin konkret gjykata ka parasysh rrezikshmërinë shoqërore te veprës penale e cila cënon një marrëdhënie juridike të rëndësishme. Gjithashtu gjykata vlereson personalitetin e te pandehurit si person i padenuar me pare per asnje lloj vepre penale.Faktin se i pandehuri e ka pranuar akuzat qe ne veprimet hetimore dhe është thellësisht i penduar (neni 48/ç i K.Penal). “
 

Në përfundim gjykata deklaron se dënon atë me gjobën prej 90 mijë lekë ndërkohë që i zbret nga ky dënim edhe një të tretën duke e cuar gjobën në 60 mijë lekë, ndërsa prokurori kishte kërkuar dënimin e tij me 100 mijë lekë gjobë.
“Gjykata cmon se ky dënim është plotësisht i justifikueshëm, ne raport me rrezikshmërinë shoqërore të veprave penale të “Heqje e paligjshme e lirise”, rrethanave të kryerjes së tyre si dhe rrezikshmërinë shoqerore te të pandehurit Ardian Prrenjasi e cila e ben te domosdoshem mosizolimin e tij nga shoqeria. Gjithashtu Gjykata çmon se ky dënim do t’i shërbejë edukimit të të pandehurit, parandalimit të kryerjes së veprave penale nga ai, rehabilitimit të tij, si dhe parandalimit të përgjithshëm të ketyre veprave penale në shoqëri.”

 

V E N D I M I

1. -Deklarimin fajtor te te pandehurit Ardian Prrenjasi per kryerjen e vepres penale “Heqje e paligjshme lirise” parashikuar nga neni 110/1 te K.Penal dhe denimin e tij me 90.000 leke gjobe
 

2. -Ne aplikim te nenit 406/1 te K.Pr.penale i ulet 1/3 e denimit duke u denuar perfundimisht i pandehuri Ardian Prrenjasi me 60.000 (gjashtedhjete mije) leke gjobe
3. Gjoba do te paguhet nga i pandehuri me keste brenda 6 (gjashte) muajve duke filluar ky afat nga data qe vendimi i gjykates te kete marre forme te prere.
4. -Shpenzimet proceduriale te

I postova keto komente me ndarje meqe nuk behej ndryshe! Ketu vete gjyqesori eshte FAJTORI NR.1!

Ketu vete gjyqesori eshte FAJTORI NR.1!

Pse edhe ti kete mendim paske ?  smiley Ju keni shtet te fort aty! smiley

po ca thua kshu ?? jo denim me burg ??

Sigurisht qe jo Elba  .. nese per investitoret jemi bere tax haven, kjo vlen dhe per pedofilet .

ua aaaaa car behet , te pranosh qe ke vra femije , dhe te mos denohesh

po kush do denohet ?? 

Shqipëria njihet për lirim kriminelësh dhe për dënim të pafajshmëve!

Gjyqtarja mban emrin: Shefkie Demiraj. Un them  le ta vuaje ajo denimin qe nuk i dha kriminelit dhe sigurisht pezullim i perjetshem nga profesioni !

Dhe I bofte leket qe ka marre nga ky tipi ,ILACE

Ore mua me duket se keta lloj njerezish jane imun nga te gjitha anet smiley 

 misherimi i idioteve garantohet vetem ne Shqiperi

Ja, kjo eshte nje arsye e mire per te protestuar Alid. Ne kete rast une do vija me gjithe qejf.

Dhe e di shume mire edhe posterin qe do pergatisja: Emri Mbiemri gjykateses = Pedofile!!!

E kisha idene e  nje proteste te tille   por  dashje padashje u vesh me frikera partiake te kujtohet. Gjithsesi  nje sygjerim BEJE POSTERIN edhe sikur te jemi 2 veta  ( qe nuk besoj pasi jam e sigurt se do jemi me shume) do te kete efekt!   Takohemi neser per detajet!

Sepse ajo, ishte partiake. smiley

"Shefkie Pedofilja" eshte ok?! smiley

Apo jo prit: "O Shefkie, o Pedofile!"

Me kreativ Olsi, ec shifemi neser ! Dua dicka me grushtuese ! E kam nje ide see you neser!

Me grushtuese se t'i ulerasesh me shkronja kubitale nje gjyqtareje qe liron nje pedofil: "PEDOFILE!", nuk ka!

Thuaji "paret qe ke marre nga Pedofili I bofsh ILACE"

Ose thjesht fare dhe pa ofendime te drejperdrejta: "T'U BOFSHIN ILACE!"

to be noted Ols

Mire mire ec shifemi neser, te pergatisim disa  shprehje jo vetem per rastin konkret por per te pakten 3 raste te tjera ku viktimat mund te ishin evituar nese keta qelbesirat e gjyqesorit nuk do ishin shitur!

Mos hapemi shume. Rasti eshte ketu. Tani. Protestove per kete, protestove per te gjithe.

Ne fakt ka edhe me grushtuese: "O te rente mortja, o plehre!", por une jam kunder urimit te vdekjes qofte edhe ndaj plehrave.

Nuk dua vetem emrin e Shefkijes por dhe te atij qelbesires qe ka kaluar 'pa vize' ne te pafajshem ate vrasesin e atij komisarit ne Durres para ca kohesh 

Fatmiresisht nuk shoh tv, nuk lexoj gazeta. Ika se me irritoi kjo teme! Legenat!

Olso, kot per kuriozitet. Ti vete je prind?

Jo, por jam daje dhe xhaje.

i pac me jete Ols! 
e kisha me ate se nuk ka nevoje me pas statusin e vecante apo shqisat shtese te prindit per me reagu kur degjon kshu historish. Jo se kjo ka shume rendsi ne mes te gjithe ksaj po meqe u kriju debat me i gjate sesa duhej. 

Bredho pse duhet patjeter te jesh prind per te ndjere nevojen e te protestuarit?

Ore un dhe nese nuk do isha teze, apo njeri me motra dhe vellezer do e ndjeja nevojen e protestes pasi jam HUMANE mbi te gjitha! Cfare fucking pyetje eshte kjo ?

Ah po se harrova Alid: ...mbi te gjitha jam njeri!

Pikerisht por ne kete fucking sistem vlerash qe kemi ngrit dhe ne nivel human shohim sikurse shohim apartamentin tone. Dmth le te qelbet pallati le te jete i pasuvatuar le te hasim  plehra si ne ashensor  dhe jashte tij por ne skuten tone te jemi te paster  e komode!

falemnderit!
u perpoqa t'u mbush mendjen nja 2 ktu me kete qe po thua ti po deshtova me sukses. 
T'falenderoj prape qe nuk te mungon as iniciativa qytetare dhe per ne qe nuk jemi atje

Po pse meqe dalin ne proteste dmth e ndjejne me shume se prinderit e atij femije qe nuk dalin ne proteste tek gjykata?dDy gjera te ndryshme.

nqse ti si prind nuk del ne proteste pa arsye, per mu nuk meriton me qene prind. Dhe po, kta qe dalin e ndjejne me shume po kta ndjejne shqetsimin qytetar, ndryshe prej teje qe e minimizon problemin te mundsia qe kjo mund t'i ndodhe vetem fmijes tat dhe mjaftohesh me nji drithrime ne trup kur degjon se i ka ndodh nji fmije tjeter

Vecse Alid, tani qe e mendoj me shtruar, nuk ka nevoje te jete ofenduese, gerthitese. Le te jete dicka e qete dhe dinjitoze si ne rastin e Aishes. Nganjehere heshtja eshte ulerima me e forte. Nuk ka nevoje me u ul ne nivelin e te keqes se pastaj cfare u pa. 2:0 per te keqen.

Jo Olsi nuk jam dakord , nuk ka vend per heshtje ! DUHET te bertasim ore! Natyra na i ka dhuruar keto shqisa ! Dua biles qe te ftoj njerez krejtesisht anonime p[er mediat qe te thone fjalen e tyre! 

E cfare do arrish nga e beritura? Asgje. Thjesht do ulesh ne nivelin e tyre dhe do largosh protestues te tjere qe mbase nuk kane nevoje te ulerasin per te shprehur indinjaten e tyre. Ca do te besh ti, Mjaft 2.0? Protesta e Aishes pati sukses sepse ishte gjithperfshirese qofte persa i perket qellimit pse njerezit erdhen, qofte persa i perket natyres se saj.

Pastaj ka ulerime me te madhe se te shtrosh faktet. Mjafton me thene: iks ypsiloni ne daten x u denua me 60 mije leke gjobe nga gjykatesja iks ypsilon se rrembeu nje femi. Ne daten x u arrestua per rembimin e nje femije tjeter te cilin e abuzoi dhe e vrau. Kaq.

Dhe mos harro edhe dicka tjeter: ky robi nuk ka dale ende para drejtesise  per rastin konkret. Mund te egzistoje edhe opcioni qe shtron Illyricum Sacrum me poshte. Edhe ca na mbeti neve pastaj?

Apo do te behesh si Vilajet Qyrku ne rastin e asaj kavajses?

Perse ulem ne nivelin e tyre nese i jap ze protestes?  Nuk ka lidhje Olsi, te gjithe faktoret e shprehjes duhen. 

Faktet duan interpretues ose te pakten dikush qe i lexon qarte, ne nuk jemi shoqate me fonde jemi individe te pavarur qe duan te protestojne! 

 

Po per cfare do bertasesh moj Alid? Dhe kujt do t'i bertasesh? Vecse nga keto pak faktet qe dolen duke diskutuar ketu, nuk merret vesh nese duhet te bertasesh ndaj gjykateses qe dha vendimin, prokurorit qe kerkoi ate denim, ligjit qe percakton denime te uleta dhe jo shume te qarta persa i perket rrembimeve, policise qe nuk u tregua e shpejte dhe e organizuar?! Ndaj kujt?! Dhe "last but not least", ky robi nuk eshte provuar qe eshte autori i vrasjes dhe mund te jete edhe nje qyqar qe mund t'i kene imponuar te japi ate version te ngjarjes nen presion si c'thone disa peshq me poshte.

Last but not least ky robi E KA PRANUAR QE E KA KRYER VRASJEN e te miturit Julian Cela!

Dakord. Atehere protesta duhet te jete ndaj ligjit, prokurores, gjykates dhe policise, dmth, argumente shume "te partiakezuara" ketu ne Shqiperi. Ndaj them qe fokusi duhet te jete tek ngjarja. Njerezit i nxjerrin vete konkluzionet. Nejse, varja se u lodha tani dhe griva boll sallate. M'u shfry entuziazmi protestues. smiley Naten e mire.

E mir naten se te lodha, me duhesh me energjite se e caktova protesten te merkuren ora 12 para KLD-se!

Ideo ndonje pankarte dhe un do mundohem te bej ndonje printim!

Po arrita me u shkeput nga puna, patjeter. smileysmiley

Ti do shkeputesh patjeter smiley per 30 min te merkuren 20 mars ora 12 ( eshte dhe ditelindja ime ate dite  nuk po te kerkoj dhurate por te vish ne proteste  smiley smiley

Joooo... me zure mat!!! smiley Ok do kaloj me makine nga gjykata. Do te ta bej me zile kur te jem aty. Ktheje koken. smiley

Seriozisht tani: nqs. eshte nje tubim i heshtur dhe dinjitoz si ne rastin e Aishes, ku dolem ne respekt te nje njeriu te pafajshem qe u vra dhunshem dhe familja e saj i mohoi nderimet dhe ku nuk uleritem as kundra babait te saj legen dhe as kundra ndonje tjetri, atehere mua aty me ke.

Nese protesta eshte kundra gjykates, prokurorise, policise, botes, universit... mua nuk me ke.

Se pari sepse nuk jam dakord te protestohet ne mjegullti pa u ditur mire faktet, se dyti sepse nuk kam ndermend te perdorem nga asnje lloj Vilajet Qyrku i djathte apo i majte dhe se treti sepse "it's not my style". smiley

Perqafoj! smiley

Pershendes me Adelen qe po e degjoj tani tek RMC: http://youtu.be/0put0_a--Ng

E mire lere fare dua dhurate pra hahahhaha kidding smiley 

Lal, doja me ik, po te le ti.... nje ide e thjeshte fare: realizojme nje foto mortore te djalit si ne rastin e Aishes dhe shkojme para gjykates me qirinj me lule dhe ne heshtje, thjesht per te kerkuar drejtesi. Kaq. Easy, Simple. Te vjen ne tubim, i majti, i djathti, i qendres, i larti, i poshtmi,... babai, nena, dajat, xhajat, tezet, hallat... te gjithe ata qe jane te revoltuar ndaj kesaj ngjarjeje.

Dhe nuk te del asnje legen (dhe ki parasysh qe ka plot nga keta, ne media piksepari) qe ta transformon protesten ne partiake.

Madje nuk ka nevoje as te shkosh ne gjykate. Ne mes te qendres se Tiranes si ne rastin tjeter. Ne darke, kur njerezit kane mbaruar punet dhe muzgu nxjerr ne pah driten e qirinjve.

Ikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..................................... smiley

Urdhero, e fresket fare. Nga FB: "keta pushtetaret tane qe nuk i kemi zgjedhur vete, nuk na marrin seriozisht. prandaj duhen detyruar te behen serioze. vetem keshtu degjojne ata."

Koment i autorit ne nje peticion ndaj presidentit. Me gjithe respektin per E.

Kur te them une qe behet partiake pa pike problemi... Dhe ne fund te dites, rasti ne fjale del ne plan te dyte apo pse jo edhe te dhjete! smiley

ols, ke ndonje plan se si te vihen ne jete idete tuaja? Po pyes, meqe e paske nda mendjen per te kene asnjanes...

Une kam nje plan te sakte fare: te punoj sa me shume, per te paguar buken qe ha, rrobat qe vesh, si edhe benzinen e makines. smiley I kam planet shume toke-toke. smiley

gabim pra!

 

ps. te pakten pak teori/editoriale.

 

Patjeter Hoppa. smiley Ciao.

Dhe "last but not least", ky robi nuk eshte provuar qe eshte autori i vrasjes dhe mund te jete edhe nje qyqar qe mund t'i kene imponuar te japi ate version te ngjarjes nen presion si c'thone disa peshq me poshte.

S'do habitesha nqs. 

Por e sigurt qe te pakten nga ana ligjore nuk ka precedent pedofilie. 

Ols, shife pak kete:

 "heqja e paligjshme e lirise" Heqja e paligjshme e lirisë së personit përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në një vit.

Kjo ishte akuza nga prokuroria ne vendimin e 2008.  Gjoba e kerkuar nga prokurori ishte 100 mije, qe gjykatesja ia beri 90 mije e pastaj ia kishte ulur me nje nen tjeter 60 mije.

Urdhero, vete ligji eshte "easy" persa i perket rrembimit. Mjafton te kesh 100 mije leke dhe mund te rrembesh ke te doje qejfi.

PS: Ligji nuk e percaktoka fare shumen minimale ose maksimale te gjobes.

Por kodin ligjor nuk e ben x gjykatese.  Ne kete rast ne fakt me shume duhet te akuzohet Prokuroria.  Por nuk e di se sa mund te shtrish ligjin kodin ligjuar aktual qe Prokuroria te kishte kerkuar denim me te larte. Me ate qe kishte kerkuar Prokuroria, vendimi i gjykeses eshte thjesht noterizim. 

ligji dhe maliqi po he

prandaj ne gjykate nuk ka robote, por njerez.

njerez jane dhe policet, prokuroret e gjygjtaret.

Aman mer i cike me shume njerzillik, me shume kujdes per te tjeret dhe ligji merr formen qe duhet ne doren tende smiley

Nuk e njoh ligjin shqiptar Rruzhe.  Une vec lexova vendimin e gjykates.  Gjergji_N ka sjell dicka me shume me poshte.

Patjeter qe rasti eshte shume i rende dhe shume i prekshem.  Por ne 2008 me ate akuze nga Prokuroria, cfare mund te bente gjykatesja?  Plus qe jo te gjithe qe rrembejne per leke, per shantazh etj jane pedofile.

Nuk e di nese kodi ligjor ka nene te vecanta per rrembim femijesh.  Nqs jo, atehere duhet ndryshuar.  Nqs ka dhe s'u perdor nga Prokuroria, atehere barra eshte e Prokurorise.

nuk e njof as une monda,

por 2008 nuk eshte dhe aq larg. nderkohe kane pas ndodh masakrime dhe dhunime femijesh.

Institucionet qe merren me ket pune, perpos ligjit duhet te kene dhe mekanizma te tjere per te trajtuar rastet. Si psh nje profil psikologjik te atij qe ka bere krimin. Investigim me te kujdesshem.

Dale se nuk eshte thjesht pengmarrje. Po ta shikosh skenarin nuk eshte pengmarrje me qellim. Sipas meje duhet te kete mekanizem qe llogarit rrezikshmerine e personit.

Nuk eshte aq kollaj te marresh e te mbash peng nje femije mi. Eshte shume e rende.

Kam histori te dhimbshme me pengmarrje me njerez te aferm e te njohur, keshtu qe nuk eshte se e kam te lehte te shkruaj per kete ceshtje. 

Dhe 2008 s'eshte e larget, e as 97-98 ku ishin ku e ku (e kuku) aq shume. 

Pra pikerisht:

Institucionet qe merren me ket pune, perpos ligjit duhet te kene dhe mekanizma te tjere per te trajtuar rastet. Si psh nje profil psikologjik te atij qe ka bere krimin. Investigim me te kujdesshem.

Deshtimi ndaj femijeve eshte sistemik.  Nuk eshte nje gjykatese e vetme. 

Prokurori, gjykate, avokate, jane e njejta gje ketu. Diferencen e ben parja. Ajo qe me cudit eshte qe ky robi nuk me duket ndonje tip me pare. Dmth. ose keta jane shitur per shume pak ose ky eshte pajtuar ne ndonje fare menyre me familjen e femijes. Por gjithsesi ligji (ashtu si c'e ke cituar ti) eshte gjysmak. Ka rrembime e rrembime. Te rrembesh nje femije sigurisht qe duhet te denohet me rende se te rrembesh dashnoren.

ligji rrembimit eshte aq i ulet, ngaqe sindikalistet e perdorin shpesh si forme shantazhi duke marre peng patronet ose nenpunesit e nderrmarjes ose kompanise se tyre. 

Nuk funksionon heshtja në atë vend. Në rastin konkret duhet ngritur zëri në kupë të qiellit që të dëgjojnë dhe ata që janë të shurdhër. 

olso, I bejme ca posters dhe i shperndajme neper web? (neenyre anonime)

Po ik burr le t'i bejne studentat posterat se ne u plakem. smiley

obobob femër, sa turp!!! a e di kjo se ç'krim ka kryer me atë lloj "dënimi" që ka dhënë??? smileysmiley

Kta gjykatsit mbarojne kurse si ato te Plepave ne Durres Plus sitemi i korruptuar,sigurisht qe do te kene pasojat te renda per qytetaret! Krimi ne asnje vend te botes nuk zhduket, po minimizohehet ne shqiperi ndodh e kunderta! 

Mirë kurset, por vetë s'kanë asnjë pikë humanizmi. Nuk ju lëviz asgjë brënda shpirtit, asnjê brerje ndërgjegjeje, nga ç'familje vijnë këta njërez, me çfarë janë ushqyer? S'kanë asnjë normë, asnjë grimë morali për ndikimin që ata kanë në shoqëri?? Po sikur një moment të ndalen e të thonë, po sikur t'i ndodhte fëmijës, nipit, mbesës, motrës, vëllait, a do ta jepte atë lloj gjykimi?? Kanë vdekur vlerat njerëzore ose s'kanë ekzistuar më parë sepse nuk arrij ta përceptoj këtë lloj mpirje, këtë indeferintëz të këtyre njerzve? Jeta nuk është vetëm pushtet dhe pare o njerëz!!!!

para sa kohesh behet fjale kjo gje? qe ish kapur njehere dhe nuk u denua? Se u shkrua shume ketu, se nuk merret me vesh se ku te lexosh.

Eshte vendimi i 2008. 

nuk eshte denuar se nuk ka e ka vrare femijen e pare, vetem sa e futi ne dhome te tij. per kaq, kerkon ti humanistja me patente, t'i presim koken njerzve ?

gjithashtu çeshtja eshte ne shqyrtim, asnje gje nuk dihet deri sa ai te mos dale ne gjyq. femija i nje kreu te policise, qe akuzohet te kete vrare, e ben çeshtjen delikate. 

lereni kohen ta çperdredhe. 

Nuk e ka vrare por e ka marre peng.Dhe denimi 600 dollare??Plase mrena nga 15 vjet 

peng per çfare ?

 

Po lexoje vendimin e gjyqit se eshpjegon me lart.hej pik e zez duhet me square edhe ket tani.

e lexova pra dhe nuk mora vesh gje. 

me mendien time, mu duk keshtu : ky i pire i kish kerkuar nje femijes se nje komshiu, patjeter ne pallat ose atje ku dhe ky banonte, ti nxirrte çelesat nga xhepi dhe ti hapte deren e apartamentit. pastaj i ka thene ti je pengu im. 

se per çfare dhe si arriti ky femija qe doli prej shtepise se tija (pa u vrare e perdhunuar), ngelet te ma shpjegosh ti tani. 

Po pak eshte kjo?Te marresh femijen e botes ne shtepi e ti thuash te kam marre peng e po nuk dha babai para sdel qe ketej.Si ju punon ai truri se kuptoj.

ka qene pra i pire e para dhe e dyta nuk i thua dot pedofil, pra nuk e denon dot per te tille.

 

Ou duke qene I pire justifikohet gjithcka?Te denohej per heqje te lirise se tjetrit qe eshte krim I rende e Jo kundravajtje penale sic e Kane traituar prokurore e gjykates bashke.Nuk tha njeri te denohej si pedofil.po 600 dollare gjobe eshte qesharake.

po te lexosh komentet me lart edhe te tuat, duket se kemi te bejme me nje pedofil me patente. 

kur ka mundesi te jet vetem kriminel. qe bile dhe ate çunin e atij shefit te policise ta kete vrare per qellime thjesht hakmarrje sesa pedofilie.

pra lerjani kohes sqarimet, asigjo nuk sherben moralizimi i zellshem. 

Sa I mire Qeke per avokat mbrojtjes.Ja ule nja dy tre vjet denimin.Aty e kishim hallin ne se eshte pedofil a jo.Ai ka dhunuar e vrare nje femije e ka hedhur ne plehra e trupi I tij nuk gjendet e une them qe skane per ta gjetur ,ti me thua seshte pedofil PO KUJT I PLASI se cfare mutin ishte vetem njeri seshte.

Per dicka me vjen keqe me kte ngjarje: kjo do ta kthjej edhe Shqiperine ne nje vende paranoid Perendimore ku femija nuk mund te luaj vete jashte, nuk mund te shkoj ne shkolle vete apo edhe me keqe nuk mund te perkedhelesh femijen tend ne rruge e lere me femijet e panjohur... smiley

Per nje gje vecse e kam zili Shqiperine, shtet qelbesire e rob te palare, te pa edukuar e vullgare por FEMIJET jane te lire dhe nuk i prek kush.

Sot eshte fillimi i nje fundi kam frike.

600 dollare gjobe thu ti ka kalu limitin e shpejtesise .Ketu kur ecen me 160 km/ore merr 10,000 gjobe pa vajt fare ne gjyq.

Per ta kuptuar perse nuk eshte denuar , gjeini cfare sherbime i ka bere PD-hit ne fushata elektorale , si ata te Olldeles ne Shijak qe vrane Komisar Tahirin !.Jane perralla ato qe nuk ka vrare , apo sa e ka fute ne shtepi .Nje Deputet "antikomunist " mjek ,   te PD-hit nuk e ndeshkuan ne ate kohe per "perdhunim" ne Spital qe beri i nje  15 vjecareje , se kishte rrezik e shuanin te gjithe Fisin .E denuan per "veprimtari armiqsore "15 vjet .Kuptohet qe as 3 vjet nuk beri dhe e Internuan !!!!!

Kjo eshte pjella e mentalitetit te Shtetit OF te shpallur nga Berisha "se Liria zotrie " Kur nuk denohet ai qe dha Urdher per te vrare ne 21 Janar dhe kur nuk u denuan Vrasesit Reale , perse te mos vrase dhe ky ?

o idrizo eshte nga anet tuja ky. nga jugu !

Nga anet tona ka shume "antikomuniste " qe i sherbejne Babasqapit si zagare Gjahu . Dhe me sa di une ne shtetin e Krimit " te gjithe jane nga anet tona .Edhe Berisha me Jozefpercken " smiley

shpesh here me shkojn nder mend fjalet e Fishtes

Le ta dij gjithe bota mar

At Gjergj Fishta nuk asht ma shqiptar !

 

Fishta ka thene edhe keshtu:

Prandej, prá, n'e doni fisin, 
Mali, bregu edhè Malcija 
Prej njaj goje sod t'brohrisin: 
Me gjuhë t'veten rrnoftë Shqypnija!

C'hyn Fishta ketu?

hyn se jemi  te cuditshem.

sa shume popull i dhimbsur i dashur mikprites trim me tradita me namuz me nder aq shume i corodisim femijet tane duke u treguar se rruga drejt sukesit eshte edhe idiotizmi korrupsioni ne te njejten kohe .

 kur degjon lajme te tilla qe gjykata nuk arrin te denoje dot nje pedofil qe vret e abuzon femije te vjen te ulerasesh

ca shqiptaresh jemi ne pra qe i themi krimit vazhdo

mos flit moj me pasion pa dit gje. bej nje kafe dhe mblidh trute. 

ama dhe ti !!

po per kafen shtive fall dhe e gjete , sapo  e bera nje

kur degjon lajme te tilla qe gjykata nuk arrin te denoje dot nje pedofil qe vret e abuzon femije te vjen te ulerasesh

Ne 2008 akuza ishte pengmarrje ose "heqje e paligjshme e lirise" qe edhe prokurori idiot, ose ligji idiot kishte kerkuar 100 mije leke gjobe.  

Ulerit pa merak, po gjynaf me e sjell Fishten ne kete muhabet. 

Elba, krime të tilla nuk më identifikojnë mua si shqiptare, e as ty. Këto ndodhin gjithandej dhe aty ku jeton ti, e këtu ku rroj unë. I vetmi dallim është që këtu funksionon shteti, ligji e organizat joqeveritare e sensibiluzuese janë më të forta. Por, edhe me raste të tilla asnjë amerikan nuk ndjehet më pak, apo më shumë.

ore po kur pedofili ishte anglez pse nuk pati te till kryqezore per denime me vdekje?

Kush tha qe skishte? nxirre temen, per ate evgjitn grek e ke llafin ti qe abuzonte femijet jetim ne Shqiperi nen ombrellen e nje fondacioni bamires? C'behetme ta? Do kene paguar dhe ata ndonje lek e do kene dale.

e kam fjalen per ate plakun britanik

po pra grek me pasaport britanike, ishin dy ata, njeri britanik njeri grek me pasaporte britanike.... ngriten dhe nje grup pedofilesh ketu ne angli te protestonin per lirimin e tyre gjasme mbaheshin padrejtesisht ne burg ne Shqiperi.

grek qipriot eshte ne fakt.. por  eshte  shtetas britanik.  me duket se mbiemrin e kishte Kristodulu..

Se nuk vrau njeri anglezi.megjithate Ai u denua mire me sa di une.

Ai u denua yll fare, e kane vene ne burg minorenesh.  S'tallem.

nuk po flas per vrasjen, vrasja eshte tjeter muhabet (dhe ligjerisht tjeter akuze) e kam fjalen per pedofiline. ai anglezi me duket nuk u denua mire fare, edhe pse vuri dore mbi disa femije e jo nje

nuk  e denuan pra per dy arsye, nje se femijet ishin jetim, dhe dy se ngriten ne kembe nje rrjet te tere pedofilesh ne angli qe protestonin per lirimin e tyre.

ore po keto nuk perbejne arsye per mos denimin e atij larves

e di une kete, po mbushi mendjen sistemit gjyqesor, akuzes dhe politikes ne shqiperi qe terhiqet per hundesh nga jashte? kam ven re madje qe shume njerez qe vende te ndryshme vendosin ne punet e shqiperise jan ose thellesisht raciste ndaj shqiptareve, ose jan perverse ose kryekeput injorante.

"kam ven re madje qe shume njerez qe vende te ndryshme vendosin ne punet e shqiperise jan ose thellesisht raciste ndaj shqiptareve, ose jan perverse ose kryekeput injorante." - per ate pune jo vetem te huajt, shqiptaret vete nuk i ke me mire. them se nuk ka te bej politika ketu, sistemi i drejtesise eshte me keq se politika, madje shume me keq. dhe me e bukura eshte se sistemi i drejtsise e ka prure politiken deri ne ket pike. ndersa per keto raste ne nje shoqeri ku per nje lope denohesh me 4 vjet dhe per nje vrasje 3.5 cfar mund te presesh

Pa kaluar ne ekstrem  per prinderit e ketej djalit, por qe jane fajtor jane, sepse djali nuk ishte hera e pare qe nuk vinte ne shtepi ose vinte ne oret e para te nates..Justifikimi ishte sepse rrinte neper kafe internet ne fcb duke lozur me lojra..E tregonte e motra qe kishte ardhur ne ora 3-4 te mengjezit nje dite, dhe kur e kishte pyetur kjo se ku kishte qene kaq vone, ai i ishte pergjigjur ne cafe internet. Mire i kishte thene kjo shko fli tani..Si nje femije vetem 10 vjec, vetem, naten, dhe prinderit flene gjume dhe nuk dalin ta kerkojne qe ku eshte ky femije???!!! E pabesueshme!

po ti s'ke qene 10 vjeç ndonjehere ne shqiperi ?

Sigurisht qe kam qene, por vinte ora 8 e darkes mblidheshim te gjithe motra dhe vellezerit ne shtepi.

Edhe valote druni nese vonohosha deri ne Oren 9

Ketlina, thuaji gjithashtu, qe koha kur u rrite ti, ai dhe une, kane qene kohe te tjera. Se harrojne kur bejne krahasimet keto. Atehere, nuk kishte mbipopullin dhe lloj lloj llumrash te ardhur nga malet dhe fshatrat. Kishte rregull, njiheshin komshinjte me rrenje e dhemballe. Ehu kohe te tjera ato. Kane ndryshuar kohet. Nuk i besohet me askujt. Ka ikur koha e naivitetit se ai komshiu sot te merr ne qafe. 

8 e darkes ne shqiperi eshte ora 11 ketej. pra mesi i nates. 

Ketlina ke absolutisht shume te drejte. eshte e pabesueshme clloj prinderish eshte te luash mendsh

600 dollar gjobe dhe mua kjo me habiti dhe me indinjon pa mase. Me shume se kjo monstra duhet te denohet ai trupi gjykues. Sa e e sa kriminel, pedofile e vrases ka denuar me denime qesherake gjykatat tek ne e sot bredhin rrugeve duke qene nje rrezik potencial per ngjarje te tjera. Sot me shume se kur duhet nje verifikim i hollesishem per gjithe vendimet e papergjegjshme te gjygjesorit, qe te mos ndodhin ngjarje te tjera e te na gjejne te pa pergatitur. Shtet legen.

RRËFIMI TRONDITËS I ‘MOSTRËS’: JULIANIN VRAVA DITËN QË E RRËMBEVA, E HODHA NË PLEHRA 
Ora 21:57
 Zbulohen detaje të reja dhe tronditëse nga rrëfimi i 45-vjecarit Ardian Prrenjasi para Policisë së Tiranës. 

“E kam vrarë Julian Çelën që ditën që e rrëmbeva me 30 Nëntor, pasi sapo e futa në shtëpi filloi duke bërtitur. Nuk e njihja më parë, por e futa në shtëpi pasi i thashë të më blinte një paketë cigare. Trupin e kam mbështjellë me një batanije dhe e kam hedhur në koshin e plehrave pranë shtëpisë në një kohë, kur erdhi makina e grumbullimit. Kam qëndruar në këmbë në cep të rrugës dhe kam parë kur makina mori koshin ku kisha hedhur kufomën dhe e hodhi në karrocerinë e saj. Më pas kam hyrë i qetë në shtëpi”,- kjo ka qenë dëshmia e Ardjan Prrenjasit për grupin e hetimit. 

Balkanweb

oh tmerr!!! smileysmiley 

Më pas kam hyrë i qetë në shtëpi -  this is very disturbing!!! 

aman me zu koka smiley

lene fare

kadal se mos o noi muhabet kot. ky robi paska qen i skedum, policia keta i kref te paret, lene mo djali i nendrejtorit te shish. kushedi e kan rraf shum e ka thon qe ka dash edhe me bo synet stalinin.

kesaj policie makaber nuk ia kam besen per lajme te tilla.  ca thote policia hidhet posht ne gjykate kur nuk jane marre sipas procedures. edhe kur kemi minister mulin e antenes  ca sbo vaki...

per ate cunin shpresoj te kthehet ne shpi, vec po sqe noi muhabet spiunuesh sic qe rasti i atij ne durres.

Ti mendon qe nuk eshte e vertete?

Pedofili mund te ishte kapur direkt pas rrembimit te femijes se pare nese policia do te kishte nje database dixhitale ku te jene te regjistruar te gjithe kategorite e kontigjenteve. Cdo kush qe esht ekontigjent duhet te regjistrohet ne rastin me te pare te nje dyshimi ne nje database me te gjithe te dhenat dhe precedentet perkates. Nese u zhduk femija e pare direkt behej search ne database per raste predofilie apo rrembime femijesh dhe dilnin te gjithe emrat perkates. Kontrollohej vendodhja e fundit ne raport me vendgjarjen e zhdukjes dhe dilte i pari ne liste pedofili perkates. Nxirrej mandati i kontrollitm, behej kontroll banese, merrej ne pyetje pedofili dhe gjendeshin gjurme gjaku dhe ADNje, dhe zbulohej brenda 24 oresh. Edhe femija i zhdukur dje do te gjendej menjehere nese do te ndiqej kjo praktike. Ky eshte minimumi i minimumit!!!!

s'ka pasur preçedent tjeter, mos i bej ata te gjykates idiote. aq me teper qe ky tipi si shofer i thjeshte punon (ma ç'na tregon shtypi se vete se njohim), nuk mendoj se ka aq para sa te kenaqi ata te gjykates dhe te shpetoje pa lagur.

neqofte se atyre dhe 1 mije lek u mjafton, pra mund t'i blesh me kaq pak, atehere qeka bere keq puna.

Cfare kishte per Prenjasin database? adrese, veper penale( precedent) ? ( Ai eshte denuar per nje kundrravajtje penale te thjeshte qe e kane dhe 10000 shqiptare te tjere: neni 110 k.p "heqja e paligjshme e lirise"Heqja e paligjshme e lirisë së personit përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në një vit 

 

Heqja e paligjshme e lirisë së personit përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në një vit smiley

kot me protestu kunder gjykatses.ta marresh peng tjetrin qeke i yshtem per ta bo me kte ligj.

Nuk ka faj gjykatesja nqs kjo eshte akuza nga prokuroria, e aq me keq nqs ligji qenka i tille. 

Jane rrethana te ndryshme.. Ti mund ta mbash 5 ore psh dhe nuk e dhunon dhe ke ndonje qellim te caktuar kriminal, perndryshe ka nene te tjera si psh 109/a:

 

Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit në rrethana lehtësuese

Kur personi i rrëmbyer ose i mbajtur peng lirohet vullnetarisht para mbarimit të shtatë ditëve nga rrëmbimi ose mbajtja peng, pa e arritur qëllimin e krimit dhe, kur ndaj personit nuk është ushtruar torturë ose dëmtime të tjera të shëndetit, dënohet me burgim nga tre gjer në pesë vjet.

 

U dashka bere protesta perpara shtepise se atyre qe kane bere ligjet.

m'bone me hap ligjin taljon per kte pun.jo se kta e kan kushedi se çar,t'kuptohemi.

i qendroj mendimit qe rrembimi aty qenka i yshtem nga ligji.

Ne Shqiperi raste te tilla mund te jene pafund. Duhet kthyer denimi me vdekje se nuk ka zgjidhje.

vallai, eshte hall kur se di se kush tja ka bo ate pune femijes, se kur e di se filani e ka bo dhe ti e lejon qe te jetoje, ka faj prindi.

 

 

do e kisha torturu deri m'vdekje! Pastaj, pasi ta kem ndare ne copa, do ua kisha dergu nga nje cope qe te gjithe familjareve dhe te njohurve te tij.

Kete them edhe une.Biles duhet sanksionu ne ligj.Keta look kriminelesh I duhen cuar te lidhur familiarjve qe te bejme Cte duam me te.

fakti qe ky person u vendos ne tirane gjeti shtepi me qira pastaj dhe nje pune te mire ne ndermarjen e bashkise tregon se zotria ne fjale mund te mos jete i vetem.  ka shume mundesi qe dikush ta perkrahi dhe ndoshta te kete mbuluar.  NGA HETIMI I KETYRE RASTEVE NEPER BOTE JANE ZBULUAR RRJETE TE TERA  pedofilie, madje dhe persona te njefare rrangu shoqeror e politik.  Policia duhet ta hetoje me kujdes kete rast.

shofer te komunales e qun pune te mire ti ? 

ps: paska marre fund me te vertet shqypnija. poshte salija !

PO.  E quaj nje pune te mire per nje te pashkolluar , nga librazhdi, i ardhur ne tirane dhe me nje precedent penal ne xhep. Provoje njehere te gjesh nje pune ne nje ndermarrje shteterore                                                        ....Pastaj kjo nuk ka lidhje me salen , mos u hidh kot perpjete

salen e vura per rime.

Ky punonte per pastrimin ne nje firme qe kishte kontraktuar bashkia per te bere pastrimin. Ve bast qe punonte ne te zeze.

Kush ta bej keta plerat qe kane 1 jave qe flasin ne duhet apo jo te votojne 16 vjecaret e nuk bejne nje rregjister minimal per vrasesit dhe pedofilet. Te zhduken nje ore me pare 

Cfar flisni more, ku ja dini ju lezetin botes? Ja psh njeri qe ja di, Arthur Clarke, Zhyl Verni i shek. 20-te, autor i librit te famshem “Odisea ne hapsire”, filmit omonim te Kubrikut. Lexojeni e shifni sa i virtytshem dhe sa i fuqishem eshte kryeministri i Anglise mer jau:

http://www.repubblica.it/online/cultura_scienze/clarke/clarke2/clarke2.html

Kurse ketu keni sa te doni lezetelinj: radikalet e partise Radikale te Marco Pannella, shkrimtaret Aldo Busi dhe Dacia Maraini, ministrin e kultures franceze Frédéric Mitterrand, Kinsey (ai i raportit te famshem omonim, qe i ka ngel ne gojen Peshqeve revolucionare seksologe), lezetin e Sartre dhe gruas se tij Simone Beauvoir,  Michel Foucault, Jack LangLouis Aragon; Roland Barthes, André Glucksman, Félix Guattari, Bernard Kouchner, Pier Paolo Pasolini, Wihelm Reich, Balthus, Jean Jacques Rousseau etj. Shumica e ketyre kane pasur shkrime me lavderime tek Peshku, mer jau.

http://antiuaar.wordpress.com/2010/05/29/ateismo-laicismo-e-pedofilia/

MER JAU, mer jau!

nje i afermi im ishte perkethyes ne gjermani,kur zbarkuan shqipot e pare ne '91 ca ran ne burg,aty bie nje gjerman(biond) dhe e pyesin shqipot po ti ça ke ber,pse ke ren ne burg?une jam pedofil,thot ai.ça dmth pedofil pyesin shqipot?po ja kam perdhunuar nje femij....

ashtu? thon shqipet.mire nje ta mberthyer kata e ja çkyen farfallen gjermanit... 

histori e vertete kjo.

shqipot e pare kane zbarkuar ne 90 dhe jo ne 91 ishin

e rrahen ?

elba e ledhatuan nga mbas...smiley

e mora vesh smiley spo flas me

Elba, ti je naive apo ben sikur je naive?

Se mos ka qene homo more dhe ka dash kastravec turshi nga shqiptaret

homot nuk denohen me burg

Na ka ardh ne maje te hundes nga keta. Nga nje ane i lejojne per mos me i shkel te drejtat e torres, e nga ana tjeter rriten rastet me pedofili duke leju sumcet e i fusin ligje te forta per ti denu pastaj. Problemi kapet qe ne filiz. E pe qe eshte gay futi i drru te nxehte ne bythe qe ti mblidhet vrima. E pe qe eshte pedofil kputja koqet dhe i rras i plumb ose e djeg te gjalle sipas deshires. I fut edhe i te publikume ne televizor aktit te ekzekutimit qe mos ti shkoje mendja njeriu per ca vjet ta perserisi gabimin.

patek

çdo gje ben vaki,mundet te ket qen homo.por shqipot te drejt aman,perdhunim me perdhunim u hakmorren  per femijen e abuzuar.ketej eshte allau te ruajt nga pedofilet.te gjihe prindrit çojn femijt e i marrin deri ne moshen 14.e imagjiono ça torture esht?

E shef Altino si vjen puna ? mo mire ta kishe lone si tha Elba qe e kishin " rrahur" se tani po del qe ata kusherinjte tuj i paskan bo ner te modh atij Gjermonit smiley

kushua im ishte perkethyesi. smiley

e plot storie  te tj me shqipot e sapozbarkuar ne deutscheland

smiley derman ske..

cu bo me ata pedofilet grek, anglez e italian? Me sa maj men, lexova para nja nje jave qe te afermit kishin kerku nja 60 milion leke per demin.....

Eshte mbi te gjitha i frikshem fakti qe ne shqiperi ka nje frustrim te dukshem seksual dhe raste te tilla mund te kete kudo por qe nuk behen publike per shkak te frikes nga ana e femijeve apo e njerezve te abuzuar. eshte e tmerrshme

nuk ma ha mendia te jete aktualisht. por patjeter qe dhe shqiperia ose me sakte shoqeria shqiptare do te shkoje drejt asaj dite.

frustimet seksuale vijne nga jeta ne vetmi (edhe nje çift, nje familje, eshte vetem, jo vetem nje individ), pa shoqeri. shoqeria kapitaliste krijon pikerisht kete lloj jetese. ndaj dhe jeta virtuale ( e internetit) ka marre kaq shume perhapje. e gjitha bota jeton sot vetem. ky eshte trishtimi. 

lufta boterore vetem mund ta risjelle jeten e vjeter.

edhe ketej pellembe e pedofila e kriminela qe vrasin e perdhunojne femije eshte , ka ligje plot edhe prap  ata jane perqark , ka edhe polici , hajde kapi ne kohe , si kapin dot

te shkretet ne na rujt Zoti femijet , jemi bere me fiksime , si lejm kalamajt ne asnje vend nga frika

o me, ca doni, denimin me vdekje apo hymjen n'evropen e trapit tim!

Hyrjen në Evropë, sigurisht! 

Kjo ide se nuk bëhet me ligje, është në një farë mënyre empirike. Kështu bëhej, kur, thuhet se kishim shtet. E vërtetë. Por ajo lloj etike që funksiononte atëherë, është e paaplikueshme sot nga lart. Mua më bënte përshtypje atëherë, se askujt nuk i thoshe dot as "malok", as "grek i mutit", se të kapte Partia e të fuste 7 pash nën dhe! Këto me të dëgjuara të gjitha - por nuk besoj se mund të hidhen poshtë.

Dhe ajo që kam vënë re, edhe tek peshku, është se ka pasur 'autoritete' placebo në një farë mënyre, që mund t'i rregullonin këto çështje. Dmth e kuptonin kur dikush e ekzagjeronte, dhe kishin mënyrë sesi të tërhiqnin vëmendjen. Ajo lloj etike, është prishur, nuk funksionon më. As është e rikthyeshme. Autoriteti i supozuar, atëherë, kishte monopolin e vendosjes së etikës, por nga ana tjetër ishte dhe unik, ishte totalitar. Sot nuk ka autoritet të tillë totalitar. As mund të ketë. Kështu që, halli na zuri, këto punë tashmë, duhen vendosur me ndërgjegjie. Që nënkupton njëfarësoj, ose një pakicë udhëheqëse, që mund ta realizojë autoritetin nëpërmjet virtytit dhe sharmit të vet intelektual, ose një shumicë, që është gjithsesi, e ndërgjegjësuar pak a shumë, e civilizuar. Stadi i ndërmjetëm, është një lloj "diktatori iluminist". 

kto gazetat nuk durojne, na cmenden me lloj lloj lajmesh. Shiko c'thone tani :

Vogëlushi ka thënë në polici se rrëmbyesi i tij fliste në telefon me shokët dhe ka dëgjuar që ai t’u ketë thënë, ‘hajde merreni se është gati’. Në këto rrethana policia po ngre edhe një pistë tjetër se Prrenjasi ka patur edhe bashkëpunëtorë në aktet e tij.

Eshte e provuar qe denimi me  vdekje nuk luan rrol ne parandalimin e krimeve te kesaj natyre. Se cfare e shkakton shfaqjen e pedofilise nuk dihet por ajo qe dihet eshte se pedofilet kan tendenca ta riperserisin krimin e tyre. Eshte e provuar qe frika nuk luan as je rrol ne psikiken e tyre per sa i perket parandalimit te krimit. Keshtu qe denimi me vdekje nuk sjell parandalim. Ka qene nje rast ne Texas kur nje ish i denuar per pedofili ka qene i ndergjqshem qe nese e perseriste krimin shancet ishin se do te denohej me vdekje. Sa doli nga burgu rrembeu, perdhunoi dhe vrau nje vajze 11 vjece. Nuk e kam ne dore tha, nuk e kontrolloj dot veten. Nese kerkojme parandalimin e krimeve te tilla njerez te tille duhen studiuar ne kushte izolimi dhe jo vrare. 

Ron, po ta kishin vra, 11 vjecaren sdo e gjete gjo. Hesap I qerum, apo jo?

E vertete, por me te njeten llogjike sikur ta kishin vra Hitlerin ne 23-shin nuk kish per te ndodh gje ne 39.

Nuk besoj se denimi me vdekje ndihmon ne parandalimin e fenomenit. Per sa i perket krimeve te kesaj natyre, klecka eshte se denimi i Hasanit nuk luan asnje rrol ne vendimarrjen e Hysenit.

    

Duhet kuptuar qe fenomeni ka karakter patologjik. Dhe patologjia nuk sherohet me frike. Eshte njesoj sikur te mundohesh te sherosh dike qe ka grip duke e trembur se po te hipi temperatura i ziu ti. 

Ai qe eshte i semure me grip nuk vret njerez e skemi pse ta trembim.Meqe qenka semundje a do ishte tredhja zgjidhja?

+1

Po sndikon tek Huseni po ndikon ti qetesoje pak familiaret e demtuar.Apo vari lesht bejme ca filozofira qe te duke I si coolera

Familjaret i qetson vetem ringjallja e viktimes. 

Leri keto pordhet me "coolera" se nuk me ka ngel sharra ne gozhde te dukem si cooler te canart1975

 

Po shko pyeti njehere familiaret nese e duan te vdekur apo e duan ti besh ti psikoanalize.

Denimi me vdekje nul luan rrol ne parandalim pasi shumica e njerezeve nuk llogarit a eshte me i mire burgu apo vdekja, por sa eshte shanci i kapjes. Ne rast se shanci i kapjes eshte i lart nuk thote njeri, po mire, meqenese nuk denohem me vdekje do ta beje perseri.

psikoanalize.

Mos perdor fjale qe nuk i kupton. 

Naten e mire 

Kush eshte tmerruar nga ky krim i tmerrshem nese vertete deshiron te bej dicka le te kerkoje ne google per institutin me ta afert qe merret me studimin e fenomenit ne fjale dhe le ti nisi nje cek si donacion me aq sa i mban xhepi.  

Roni, pse njerezit duhet te harxhojne leke per te studiuar cdo rast te tille?

Nuk eshte puna tek studimi i fenomenit, i cili me siguri eshte studiuar prej vitesh nga ana e profesionisteve, por tek parandalimi i krimeve te pedofilise. Dhe une nuk e kuptoj sesi ajo qe thua me lart mund te ndikoje ne kete parandalim. Na ndihmon te kemi me shume njohuri, te kuptojme deri diku, por jo te parandalojme dhe as te ndalojme perseritjen e krimit. Dhe keto te fundit me duket se jane me te rendesishem sesa studimi i cdo rasti.

Dhe une nuk e kuptoj sesi ajo qe thua me lart mund te ndikoje ne kete parandalim. 

Pedofilia cilesohet si patologji...semundje. Ne mesjete te semurit mendore i torturonin dhe i vrisnin sepse  mendonin se u kish hyre djalli brenda kurse sot u japim ilace. Studimi ne mos sjellte kurimin sjell menaxhimin. Studimi vlla studimi ka cuar njeriun perpara jo turra e druve dhe as trekendeshi.   

  

Po Roni po, por qe ta studiojne filanin do te thote qe ai e ka treguar qe eshte pedofil, pra e ka bere te paberen. Cfare fituam? Apo sakrificat per hater te studimit ia vlejne.

Studimi le te kryhet, ashtu sic eshte duke u kryer, por nderkohe duhet shume kohe deri tek menaxhimi qe thua ti. Cfare do bejme deri atehere? Te mbajme duart mberthyer?

Keshtuqe, krahas studimit, drejtesia dhe shteti (dhe shoqeria nepermjet shtetit) duhet te bejne te tyren.

po pikerisht pra, ato qe i kapim duhet ti denojm me burgim te gjate dhe ti studiojme. Jo ti leme te na shkojne dem duke u futur plumbin ballit. 

Mire o mire, jashte shtetit thua ti (edhe andej ta bejne me leter me vrime se nuk mbahen dot te gjithe ne pritje te studimit...).

Ca studimi t'i behet ne Shqiperi ketij? Apo ta dergojme jashte me kete rast sheh edhe pak bote.

Behu nje cike me realist.

Kur ti gjesh ilacin hajde na thuj deri atehere hap krahun.

cer krahu te hap ty mer qe te hapsha ballin ishalla. 

Degjo I cik.Larg qofte se llafi nuk sjell gjo.Tmi ndodhi femijes tim kjo gjo,po ta kisha para ate robin ja kisha heq ate trurin per se gjalli e ta kisha dhone ne dore Ty ta studioje dhe pastaj me nje gershere nga ato de Dollar store I kisha pre mishin cila cika.

Po e mor vesh mer e mor edhe shume mire kishe me bo po ne po flasim nje kendveshtrim te gjere mer burr nuk po e personalizojme se  po te jete ashtu nuk ka prinder qe thote e kapa ket pedofilin tashti do e ceoj te instituti perkates qe te ket mundesi ta studioj. 

Pse kaq shume kushtoka nje karrige elektrike sa duan edhe donacione.

Noten, Rono.

Ket muhabet e bojm mas nja 5 vjetesh ne smiley

 

Cimo ma bone si puna atyne qe "shko lexo librin pastaj flasim" smiley

Ska gjo, une e marr si shenje kapitullimi nga ana jote, nji lloj flamuri i bardhe si me thene. smiley

Jo jo... smiley  hej, e kisha krejt ne tjeter ven muhabetin. Plus qe, per at punen e librave, une po thoja qe librat e shumte ta kon hollu gjakun. Studjo o vlla, po ene kokes bjeri, krisem. pse i paraqet ti sikur shkojn kunder njona tjetres turra e druve dhe studimi? Prej Xhordano Brunos, e? Po mire mer, nje rast qe ai.

e mora vesh ku e kishe llafin. E kishe llafin qe prit kur te vi dita qe te bohesh me femij vete dhe pastaj flasim. smiley

smiley

bilbil gjyzar ke per tu bo, Ron. Po shijoi kto teorit libertine a liberale me kerkime shkencore i her per i her. Me vone vjen bicaku (dhe Cecua). smiley

 

Ah, edhe nji: si thoshte latini, "ate qe s'e le te vdese, nuk te le te rrosh" smiley

Vdekje pedofilave kudo qe te ndodhen!!!

edhe nji: meraku im i fundit eshte sherimi i pedofilave prej pedofilise. ndersa meraku i pare eshte shnderrimi i tyre ne te pademshem, gje qe na sjell tek paradigma tjeter: "vetem nje pedofil i vdekur eshte nje pedofil i mire". ne kafaz ekziston rreziku i atyne filozofive te vjetra qe kriminelin e konsideron njeri (pra i bon nder) kur e denon.

Qe aty nje hap eshte nga leshimi azat i tyne neper carshite tona.

Pedofilat ne litar!

Edhe nje gje.Ata e njohin shume mire friken prandaj edhe I vrasin viktimat,sepse e dine qe Kane bere krim kur kane kryer marredhenie me nje te mitur dhe mundohen ta fshehin krimin me nje krim tjeter .Dhe po ti vesh re fshehjen e trupit I bejne ne menyre te perkryer gati gati  gati perfekte.Ato budallalleqet qe hiqen sikur gjoja nuk kontrollojne dot veten jan sa per te genjyer e per te shpetuar bythen nga denimi me vdekje duke e ditur shume mire qe ka disa naive qe u vjen me shume keq per vrasesin sesa per viktimen.

ato jon per t'i djeg me benxine mer, po lene ca thot Roni, se kta dizertantet e doktoraturave kshu e kane.

Une jam per denimin me vdekje te cdo pedofili dhe cdo vrasesi serial.

Jane raste te parekuperueshme. Perbejne rrezik per shoqerine dhe nuk ka arsye pse te harxhohen leke duke i mbajtur ne burgim te perjetshem. Kane qene plotesisht te bindur ne momentin e kryerjes se krimit dhe madje ne shumicen e rasteve e kane bere me paramendim. Nuk pendohen per ate qe kane bere edhe sikur te rrine perjete ne burg e te meditojne.

Muhabetit te fese pastaj nuk i futem fare sepse, deri tani, nuk besoj ne zot.

Nuk pendohen per ate qe kane bere edhe sikur te rrine perjete ne burg e te meditojne.

Po nuk sherohet gripi as me meditim dhe as me benzin...duhet te pish paracetamol. 

Sepse ti e di qe gripi sherohet me paracetamol. Kurse pedofiline qe nuk e di akoma me cfare ta sherosh, do ta shtypesh.

Ja cfare mendoj une se duhet te bej shteti,politika e qeveria kur ndodh nje ngjarje e tille..ne radhe te pare shoqeria ne oren 9 e fik televizorin e I con femijet ne gjume,sot biles I con pa tv fare ne gjume,politika e perdor kete ngjarje politikisht sa I nxjerr uje te zi..me dorheqje kryeministri,ministri,kaste drejtuesish policie,deri te ispektori I lagjes..pasi behen keto si reagim I shpejte,e qe per mua vlejne per parandalim perseritje me shume se 10 pedofil te varur ne shesh,te nesermen shteti pezullon me urdher te menjehershem pa afat te caktuar gjithe furgonat e bus qe ngarkojne e shkarkojne femije si te ishte gjendje lufte.

O Cimo shife, shife me cin je ne skuader: me arb, rebus dhe canart1975 smiley

Po ti e di me ke je?Me kriskullin dhe me kurreshtarin.Mos kujto se je ndonje mendja e madhe o derbardh.

Nuk e thash se mendoj se jeni mendje te vogla mer po e thash qe jeni bo nji skuader ju qe keni bindje politike te ndryshme!

Pedofil para se te jete ne aksione e veprime eshte ne mendim.Nuk e di se sa efikase sa ka parandaluar krime te kesaj natyre kjo forma si ne Amerike ,pra skedimi e njohja publike e pedofileve.Mendoj se po.Cilido komunitet duhet t'a beje nje gje te tille.Ketu te ppu eshte fakt qe kureshtje eshte me mendime te tilla ,nje pedofil qe ende nuk i ka rene rasti ose mbase i ka rene e konsumuar e ne nuk dime gje.Kureshtje me ka derguar nje mesazh privat me permbajtje te tille..Me permbajtje e ide per veprime pedofile.Eshte detyre e imja qe t'jua bej te ditur ketij komuniteti.

mu m'pelqe ekipi per vete. smiley

ne bojm loje te forte, por pa te vrame smiley

noten megjithmen tani.

Ateher...komenti im eshte keqkuptuar Ron,per mua tv eshte mjet qe i ben te famshem keta njerez e shton kuriozitetin morboz te shume potencial pedofil te tjere,larg femijet,sidomos nga ai shqiptar pa piken e sensibilitetit,personalisht mendoj ndonjeher se ishte me mire kur ketyre gjerave nuk u kushtohej aspak vemendje publike,kerkimi i dorheqjes..apo e thene me mire,flakja tutje nga puna e atyre qe duhen pikerisht te parandalojne keto raste ,deri ne nivelet me te larta,vlen me shume se varja ne litar e ketyre tipave per parandalimin e ketyre rasteve,po su mbajt pergjegjesi per keto raste..kur? shteti shqiptar te pezulloje me urdher te menjehershem furgonat e bus qe ngarkojne femijet si te ishte gjendje lufte,si shenja me e larte e hipokrizise ne ate vend...mjafton te ecesh rrugve apo rasti me flagrant...te shkosh ne stadiumet shqiptare,ambiente dhune e maskaralleku, te mbushura me polic e do te shohesh shkallet plot me femije,deri te mitur ..te pa shoqeruar!!  kam pershtypjen qe dola nga skuadra me sqarimin,e me vjen keq..pasi persa i perket denimit qe meritojne..mendoj te njejten gje,ndoshta perpara varjes ne litar,20 vjet pune ne minierat shqiptare do te ishte perfekte!

Denimi me vdekje si shembull per pedofilet e tjere prandalon nje mut te madh. Lloji i vesit (nuk dua ta quaj semundje) eshte i tille qe pedofili i ka thone jetes hik e pirdhu. E ka death drive te atille qe po te shohe ndonje pedofil te varet ne mes te pazarit, ben vaki dhe efekti qe krijohet eshte i kunderti, pasi shembulli i sishokut te denuar me vdekje  do i krijoje ndonje imazh te vetes tip kompleks narcisi perzier me vetmartirizim, e rrjedhimisht jo vetem qe nuk do e reshti dhunen ne total, por mund edhe ta pershkallezoje: nese nuk e ka bere ndonjehere ate pune do e shohe denimin e vet me vdekje si shpetim nga deshirat qe ka dhe rrjedhimisht do e beje ate te pabere qe nuk e kishte bere ndonjehere; ose nese i ka hyre asaj rruge do bej cmos qe te kapet, duke e pershkallezuar dhunen. E njejta gje edhe nese denimi eshte ndeshkimi me shperfytyrim fizik: shume syresh e ndeshkojne veten pasi kryejne keto monstruozitete, dhe nuk dihet kush eshte shkaku dhe kush pasoja, a kryejne marredhenie me te mitur qe pastaj te ndeshkojne veten, apo ndeshkojne veten nga qe kane kryer marredhenie me te mitur. Gjithsesi, ideja eshte qe ndeshkimi spektakolar i vetes eshte shpesh here pjese perberese e qarkut te tyre te shkurter.

Nuk e ka fajin as evropa e as mungesa denimit me vdekje po e ka papjekuria jone si komb dhe paaftesia per tu marre me probleme te tilla sic duhet pasi pamundesia per te vene ne pune trurin na ben qe te veprojme akoma me instinktet primare te varjes, tredhjes, heqjes skalpit etj etj barbarizma si kto. 

Mbi 400 komente nqft se 80% e tyre mund te quhen te tille dhe deri tek disa qe e njohin problematiken ne vend te gjith komentet e tjere mu duken si merre me long se mishi u mbaru ....

Po pse mer njerez ka naiv te jemi ne si popull    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ngjarja bombastike:

Ne nje "aksion spektakolar" i sheptohet jeta nje femije qe ishte rrembyer para nje ore nga nje pedofil ( i denuar ne Greqi, ne Shqiperi ) i vellai del ne tv dhe thote qe ai ka pasur probleme qysh kur ka bere ushtrine (aty ke 20 vjec) dhe ne e kemi perzene nga shtepia -> konkluzioni me ate ndoshta eshte abuzuar kur ka qene vete i vogel te perdhunuarit perdhunojne, ka qene me probleme mendore ose kane abuzuar ne ushtri ose e kane manipuluar nga ana mendore dhe e kane bere ne nje killer) pra familja, farefisi, shoqeria rreth e rrotul me siguri dhe policia e asaj kohe kane pasur informacione shume te qarta se ne cfare gjendje eshte ky njeri pike

Konkluzioni:

Kot nuk e shtrova pyetjen se sa navie jemi ne te tjeret apo sa naive na dyetyrojme te jemi ???

Jam mese i bindur se ne rrethet e larta te policise ka informacione apo njerez qe e dine shume mire se kush ka qene ky person qe merrka pengje e perdhuoka femije ne mes te dites bile prej vitesh e nuk i hyka gjemb ne kembe!

Ajo qe mua personalisht me tmerron eshte fakti se pikerisht ky person ka lidhje shume te forta me policine apo qarqe njerzish shume te fuqishem qe se kane  per gje qe ta nxjerrin jo nga gjykata e shqiperise por bile dhe nga gjykata e greqise. Per mendimin tim ky dhe shume si puna e ketij jane bomba me sahat jane gerdec te heshtur. Jam mese i bindur se ky njeri mund te jete me siguri dhe nje killer me pagese fakt qe ky nuk perpiqej te fshihej nga jeta e plote sociale por shkonte e pinte me shoke tregon se ai ka pasur lidhje shume te fuqishme me te fortet e Tiranes dhe nuk i bente syri terr.

Ata qe gjasme e kapen ose duan te fshehin dicka me te madhe ose gjurmet personale ose e perdoren mish per top sepse po u dilte nga duart.

ps. nuk lexova diku se u gjet kufoma e djalit te shikut ushtarak smiley

 

 

 

Ngjarja me e fundit me karakter pedofil ketu ne britani eshte e nje personazhi shume te madh publik qe vdiq para disa kohesh dhe ju ben homazhe sikur te ishte njesoj me mbretereshen, me emisione kushtuar jetes te tij, me ngushellime te kryeministrit, me honorare nga mbreteresha etj etj...... sot na ka dal qe ai person paska qene pergjegjes per abuzim seksual me QINDRA femij. Madje nje rreth i gjere personash e dinin shume mire qe ai ishte pedofil thjeshte kishte nje kulture mosndeshkimi dhe nje zot e di se sa i gjere ka qene rrethi. Te pakten dy raste i di une ku inspektoret ne krye te hetimeve per raste pedofilie jan arrestuar vete per pedofili. Sic thote Gjoni me siper, ky personazh nuk do te kete qene vetem, sepse do ishte kapur, shteti dhe policia, sidomos ne Shqiperi i ka te shtrira tentakulat ne cdo cep e qoshe te shoqerise, dhe nqs do te gjej dike e gjen. 

Zgjidhja eshte tredhja dhe amputimi i personave te tille, me pas rehabilitimi ne cmendine. Nuk ka zgjidhje tjeter qe ja vlen. Por qe te zhduket fenomeni duhet te zhduket ky stil jetese, duhet vrare frika, duhet kontrolluar histeria mediatike, duhet te kete nje ndryshim thelbesor me sistemin, i cili po behet shume agresiv ne limitimin e te drejtave te njeriut duke e kercenuar me pasiguri, deri edhe tek femijet. Edhe kur infekton shumicen me nje kulture histerizmi masiv, pjesa qe ngelet do s'do do vazhdoje ne po ate rruge.  Me vjen keq per ata qe nuk e shohin, por ky eshte i gjithi nje skenar.

First orasmiley

pedofilia shtrihet qe nga familjet ordinere  tek familjet mbreterore europiane,te akuzuara keto shpesh here por çuditerisht asnje prove,deri ne Vatikan per keta te fundit ka vetem prova homoseksualesh. paradoksi qendron qe keta (vatikansat) jan dhe homoseksual edhe homofob(kundra martesave gay)

ps ka dal nje diell sot ketej ; leme o zot te rroj smiley

have fun man.

Edhe ketej shume dite e bukur,,, you to smiley

apo sa naive na dyetyrojme te jemi ???

smiley

Boll mer se late nam!

virtual trauma

Shefkie Demiraj quhet gjykatesja qe ka lene te lire ket mostren. Tani te presesh drejtesi nga nje shkarravine me emrin Shefkie eshte njecike si shume thom u. Aq me teper qe nga surrati duket si nje plepiste e rendomte. Eshte e pamundur qe te ndodhe dicka e tmerrshme dhe nga prapa indirekt te mos jete efekti shkaterrues i kryeministrit sumqim.

Tani te presesh drejtesi nga nje shkarravine me emrin Shefkie eshte njecike si shume thom u

Seriously?

Ku e ke problemin. Qe nuk duhet gjyku nga emri? Come on. Me ket emer shum shum mund te arrije ose shitse ke gjysem te gatshmet ose fatorino autobuzi.

edhe mua emri Ardjan me eshte dukur gjithmone emer manjakesh, ngaqe njihja nja 2 Ardiane te destabilizuar, po nejse, sorry po e pate ti emrin Ardian.

E drejte. ja psh Arianit apo Fehmi kane lezet. Apo si emer femrash: Themie, Lenka, Nexhmije. Delikate, te bukur, rrezatojne inteligjence.

gjemo, m'vje keq po sidoqi ta rrotullosh emri Shefkie nuk ka kund lidhje me drejtesine, hic, hic fare. Psh nuk ka burre none ta besoje qe "Shefkija e rrasi n'burg ate pedofilin". Shum, shum mund te thuhet "Shefkija i mori erzin dhe i rrasi nji gjobe" po kaq, nuk bo dot mo shum Shefkija. Ka kalamoj per t'rrit, nuk punohet veresije.

Boj sa t'dush ironi me lenkat dhe themijet, nuk me ha qederi fare.

dajosh, ironine e bera se te kapesh tek emri i gjykateses eshte, sic i thone keta ketej, way off field. Lidhja asgjekundi.

Mire pra, kte thuj. Vetem se edhe ti je waaay off field kur behet fjale per 8000 km distance ne vije ajrore dhe disa shekuj diference ne menyren e te menduarit dhe gjykuarit me ameriken. Shefkiet dhe Fahrinjte i mblodhi me qirinj kerrma ne 96 dhe me nje kurs plazhor 3 mujor u dha graden e gjykatesit. Ketu ta kisha llafin. Po te mos ish Shefkija vendin e saj ndoshta do e kish nje Blerta apo Altin qe do qe edukuar ne perendim apo dhe tek juridiku dhe do i kish nja 2 fije tru me teper. Shefkija rrezik se pedofiline e kujton si "perkedhelje bilbilushi", gjo pa zarar dmth.

dajoshi, ku e di ti qe kjo gjykatese eshte nga kursi i plepave? Une s'e di, nuk e njoh. Mund te jete ashtu si thua ti, mund te kete qene ne sistemin e drejtesise edhe me perpara. Kerkova ne google e hic. Por ama me doli qe po e njejta gjykatese ka denuar me burgim jo te shkurter dy anglezet per pedofili ne shtepine e femijes. Gjithashtu, bashke me te shoqen e Azem Hajdarit, ka qene ne trupin gjykues te Gerdecit.

me emrin shefki ke ca disavantazhe. ja psh, mu me sjellin ne mend direkt Shefki Karadakun ose zotin Shefki Elmazi, sekretarin e Partise se gjimnazit Partizanit dhe presor gjeografie. smiley

 

Emo, kur vjen puna te shkollat, e paske tradhetuar lagjen e dashur smiley

eeehhh... stuhite e jetes me largonin. inglishtja... etj.. por me zemer qeshe atje, tek jevgjit e mij te dashur, tek Gunget e lavdishem dhe artistik smiley

po he, do thoni ju, c'u bere... pse s'erdhe me pare smiley

 

Excuses Emo.

Respekt per memorjen qe ke (per poezite tematike) smiley

Perpara Partizanit do kesh debatiku ke Red Schooli rrezik... smiley Si e qisin koken komunistet- do thosh Roni smiley 

smiley

smiley

(jo, jo... fan noli, koha e zotit Namik Cami te Tmershem (fizika)... dhe e presor Todit (voley) dhe Qamo Hallunit (shtytje gjyle) ne fizkulture. Epoka te Dinosauriave...)

E shikon qe eshte tradhetar i kauzes? Qysh ne ate kohe s'e ka patur interesin tek kauza e pergjithshme por interesi personal! smiley

mua mund te me shkepusesh nga ali demi, por nuk heq dot alidemin nga une smiley

smiley

O Bame, po m'sulmojne nga ajri dhe nga uji!

ja te besuam, por poho qe vec interesin tend ke pare

Cimo a me pranoni dhe mu te skuadra "plumbin ballit"?

Shefkia po qe e ka hak plumbin ballit: $600 gjobe per nje pedofil te denuar me pare Shefkies eshte per ta djeg te gjalle. Familjaret e viktimae nese dun me mor hak te nisen te shpia Shefkies jo te ata fakiret ne Prrenjas.

 

ne prrenjas e librazhd

ku flen si beu ne kasht

i kane shpirat me "garazhD"

jane nje popullsi e lashte

me dy tresha bejne nje gjashte

 

Gjykatat jane kanceri atje. 

Nqs ne ndonje te ardhme jo shume te afert dikush do kete balls 

ta sheroje kete kancer do te duhet t'ia filloje duke marre gjykates te huj me $$$ qe te gjykojne e rrasin mrena keta hale gjykatsish qe kemi.

@EM.mqs e paske permen ,po t'them qe presor Namiku ka vdek,ora e t'merrit.per Shefkiun s'di gje

Nukkane rendesi emrat Shefkie, Tom, apo cfaredo qofte. Rendesi ka sistemi qe niuk funksionon duke filluar qe nga prokurori i cili kerkoje 100000 lek gjobe e deri tek vendimi skandaloz. Tani kjo shqiperia digitale qe do te fuse se shpejti 4G, kaq te veshtire e ka te krijonte nje databaze me te dhenat per pedofilet perdhunuesit dhe vrasesit. Sot nje ore e me perpara duhet te ngrihet nje databaza me te dhenat e gjithe vendimeve te gjygjesorit Shqiptar. Por nuk do ta bejne, jo se nuk munden po se dalin lakuriq para vendit, per ato vendime skanadaloze qe kane dhene.  

Ja, përgjigjia e parlamentit ndaj atyre që janë PRO dënimit me vdekje. 

Sipas kokës, edhe festen. Dënim me vdekje, urdhëro, dënim me vdekje. 

Nëse duhet krijuar ndonjë "taboo" e re realisht, sipas konceptit Frojdian të kësaj të fundit, ky duhet të kishte artikulimi i dënimit me vdekje, në të gjitha përmasat dhe derivatet e veta. 

Ku eshte lidhja me temen?

Ja, përgjigjia e parlamentit ndaj atyre që janë PRO dënimit me vdekje.

Jo jo. Po ngaterron konceptet. Kjo do ishte pergjigja ndaj atyre qe jane Pro mbajtjes se armeve.

Prokurori I ceshtjes mire qe del ne opinion po shprehet dhe 'zoteria' per monstren.nuk ua mesojne fjalen 'I pahenduri' ne shkolle?

O familja shqiptare, o shtet, o polici, o gjyqesor te gjithe jeni per tu gjykuar para kriminelit pedofil :

Familja: U provua qe ky qelbesire ka abuzuar me nipin e vet- reagimi i  familjes  " nuk ke pune me ne'

Policia: Duhet ta kishte skeduar  me kohe: I denuar per pedofili ne Greqi, i akuzuar ne shqiperi, i gjykuar per rrembim te mituri serish ne Shqiperi beeeeeeeeeeeeep Policia  eshte inekzistente. 

Gjyqesori dhe legjislacioni: Qe kur rrembiimi i  nje te mituri shlyhet me 1  milion te vjetra ? Per me teper me katalizatorin korrupsion i gjykatese amekeqe tashme me emrin idiot anadollak Shefkie Demiraj .. Jemi popollsi JETIME nga te gjitha themelet e ketij shteti karton!

Te merkuren proteste ora 11 para Presidences, ora 17:30 Para KLD  (20 Mars) 

Qveriu mendon ndryshe.Ky megjithemend duhet lidhur.

Kryeministri shtoi se numri i vrasjeve në Shqipëri është i ulët dhe zbulueshmëria është shumë e lartë.

“Shkalla e zbulimit të vrasjeve dhe shkalla e vendosjes para ligjit dhe dënimit të tyre është nga më e larta që mund të ekzistojë. Vende që e kanë traditën e funksionimit ligjor shumë më të madh se Shqipëria, e kanë numrin e vetëvrasjeve sa dy herë Shqipëria,” tha Berisha.

me vjen shume keq qe sjam aty , uroj te vine sa me shume njerez

ti nuk e ke per here te pare, nuk duhet te te habise reagimi

histori e gjate ........

Pse pikerisht para Presidences ? dhe jo para shtepise se gjygjtares?

Mos valle eshte Presidenti i tanishem ai qe e beri gjygjtare ate?

dhe do kerkoni me siguri vendimin me vdekje smiley

Ata njerez ate duan qe me nje proces te shpejte dhe gjasme "ligjor" te zhduken sa me shpejt gjurmet.

Apo perpiqet te nxirret kapital politik nga kjo ngjarje aq te dhimshme?

Jo jo gjyqtarja eshte vegel politike , asnjeher ska funksionu gjykata ne Shqiperi nqs do ta kishim ate fat te ishim vertet nje vend demokrat .

Aty para presidences , bashkise , parlamentit. Atje eshte kasaphane more djale , kishe frike te thoje nje fjale . Imagjino femijet e gjore , te qash me lot

Presidenca i ka duret e lame ne kete mes sepse thote :

Gjygjtaren nuk jua solla une por ate e gjeta midis jush

Bashkia thote po ashtu se eshte pune e policise te kapi pedofilet killer dhe jo e bashkise

Parlamenti une nuk kam te beje me njerez qe perdhunojne e vrasin femije por me njerez qe perdhunojne e vrasin te rritur  pra keni ngatarru adresen.

 

Sidoqofte thjeshte mendimi dhe iniciativa per nje proteste e keti lloj eshte per tu pershendetur.

Ketu fillon e shvendoset muhabeti nga krimi e ata qe nuk ben punen e tyre,tek je pro apo kundra denimit me vdekje!Ketu eshte dicka me e madhe ne loje per mua.. Nuk e shoh denimin me vdekje per raste te tilla(nuk kemi te bejme me nje kalama,apo me nje veprim ne gjaknxetesi e siper,por me nje njeri ne moshe qe beri nje krim te tmershem,ndoshta edhe me shume se nje) si mase parandalimi apo hakmarrje..por thjesht si nje per nje pergjigje ndaj nje veprimi!Ne shoqerine ku jetojme per c'do veprim ka nje pergjigje apo nje kunder-veprim.Ne se ne shqiperi njerzit duan te ruajne menyren e jeteses ku jane ritur vete edhe per femijet e tyre,qe ndryshon shume nga vendet perendimore,nje shoqeri ku femijet mund ti lesh edhe te komshiu apo te lozin pa frike poshte pallatit,duhet qe te kete rregulla te ashpra qe e mbrojne,e qe zbatohen pa shume me the e te thashe,ashtu ne heshtje..pa shume buje,pa gazeta e varje live ne tv,pa njerez qe indinjohen e bertasin rrugve,pa ulerima e intervista fqinjesh e familjaresh...qe krijojne e ngjallin vec friken! Ndaheni mendjen...i kerkoni shetit ti zhduk ata furguna qe cojne femijet ne shkolle,ne se doni te beni dicka..furgonat e bus,duhen pare e jane mjete trasporti per femijet qe e kane shkollen larg,e jo mjete per ti ndier sa me te sigurte femijet e prinderit.

Cuditemin perpara ngjarjeve te ketilla. Drejtojme me ne fund gishtin dhe therrasim "Ta varim ne litar". Po cfare po ndoll nder kohe? Nje prostitucion i vazhdueshem femijesh i kryer nga nena dhe baballare fare te pandergjegjshem qe mburren televizioneve se si manjaku mund ti kishte perdhunuar edhe femijet e tyre, pasi ja linin me vetedije , por jo pa i kontrolluar nepermjet celularit, nje here ne ore.

TVSH, jep gjith diten publicitete festivalesh te turpshem per femije virtuoze, duke nxjerre femije gjysem nudo me qasje prej te rriturish, prostitute, me pas cuditemi se si individe te semure mund te nxiten ne perversionin e tyre.

Nuk dua , ne asnje menyre te jystifikoj keto akte te renda qe degjojme dita dites... 

As nuk dua te jystifikoj gjykimet e gjykatave dhe aftesine e munguar te prokurorise.

Dua thjesht te them qe e keqja jeton brenda nesh , brenda prinderish te pandergjegjshem qe mbase gjejne arsye te mjaftueshme tek kriminelet, per te vrare femijet e tyre.

"Le ta varim ne litar" , nderkohe qe 70% e femijeve te tjere ndodhen ne salla interneti dhe te basteve duke prostituuar dinjitetin e munguar te prinderve te tyre. 

Pergjegjesia eshte e prinderit ne radhe te pare te cilet nuk e kane mesuar si duhet djalin e tyre , por gjithsesi nuk kane ca te bejne dhe prinderit sepse djalin ka qene vetem 10 vjec , pra nuk mund te perballonte dot forcen e 'mostres' nese e ka rrembyer me force por se kuptoj si e ka bere kete gje si ka arritur ? Ah te isha une ne vend te atij femijes 10 vjecar nuk e imagjinoni se ca mund ti kisha bere ketij pleres qe ma nxjerrin neper televizione duke tramaksur femijet e vegjel. Vareni qr mu ne mes te tiranes te pakten 1 me pak sepse e di qe nese ka te tjere nuk kane per te mare vesh po gjithsesi do tju futet cik frika . 

SHKURT MUHABETI NE SHQIPERI NESE NUK KTHEHET DENIMI ME VDEKJE PER KETA LLOJ TIPASH KESHTU KA PER TE VAZHDUAR !

(dhe nje sygjerim nese ju bie rasti te shifni ndonje nga keta tipa vriteni direkt perpara se ta mari ne mbrojtje shteti 'shqiptar')

por cfare do beje femija, mer snife? mos te kapte rrufeja, thuj. eshte gati e pamundme mbikqyrja 24/7 e femijes. Kerkon nje impenjim maksimal. Frika them qe ruan me mire se mbikqyrja, dmth te dyja bashke. Eshte jete, mer snife, do shkosh te nji mik a i shok, a ku di se cfare, per te mos permend punen. Ketu ne US eshte nji llahtare kjo pune - me keq se ne Europe, ketu te plasin brenda po ta lesh vetem kalamonin nen 12 vjec - ne shpi them, se perjasht as qe bohet fjale. Edhe ndergjegjsimi i gjindjes eshte goxha: dikur vinin automatikisht perditesime nga policia emaile me cdo gje te dyshimte rreth mehalles ku banoja. Nuk e teproj qe kishte nje fare alarmi te nenndergjegjshem ne grarine e mehalles (nga keto neighbourhoodet tipike te US per klasat e mesme) te cilat dilnin ne grup tek prisnin femijet nga shkolla me autobuze... kishte shuuume perkujdesje qe femija te mos zbriste krejt vetem... edhe graria dukej si nje tufe kllockash qe merrnin zogjte nen krahe e shkonin ne shtepi... sikur i runin nga ndonje skifter... e pse ajo gjendje, pytsha veten, gjindje me te ardhura e arsimim se mbari e mire te Zoti... Ja, prej ktyne bishave - me te mor malli per kohen e pare kur shkonim e vinim vetem nga shkolla. Dhe sado kujdes prap, nuk eshte kollaj ta kesh non-stop nen mbikqyrje kalamonin, edhe sikur me gjyshe te rriten. robve iu humbin kalamojt para syve, ne supermerkato, ne aeroporte... i kom pa first hand te dyja rastet...

Une habitem nga teorite per piano dhe orkester qe diskutojne arabeska per kto pune. Ketu po, "plumbin ballit" sic tha ajo zonja e PDse, por ne jemi zorzope, se me plumb ballit kercenojme opoziten, me plumb ballit i bim turmes si ne derr, dhe kur vjen puna per perbindshat pedofil, na del Europa para, Europa, my ass! Pse s'ka Europe edhe te kallashi?

Robve qe kane femije Zoti me sa duket ua dha at lloj gzimi me i dor, e ua mor me doren tjeter duke kriju ket aberracion te tmerrshem te species sone.

PEDOFILAVE VDEKJE!

Si ka munci qe qekan shtu kaq shume kta pedofilat mer he? Si thu ti emo?

Por qe te zhduket fenomeni duhet te zhduket ky stil jetese, duhet vrare frika, duhet kontrolluar histeria mediatike, duhet te kete nje ndryshim thelbesor me sistemin, i cili po behet shume agresiv ne limitimin e te drejtave te njeriut duke e kercenuar me pasiguri, deri edhe tek femijet. Edhe kur infekton shumicen me nje kulture histerizmi masiv, pjesa qe ngelet do s'do do vazhdoje ne po ate rruge.  Me vjen keq per ata qe nuk e shohin, por ky eshte i gjithi nje skenar.

kte thosha edhe kur nigjoja per ato maskat qe grabisnin rrugeve: ku paskesh qen mcef gjithe kjo dore trimash me perpara smiley

mirpo, kur thash qe t'morim ca leksione e receta hazer nga Ali Pasha, Zogu dhe Enveri, abubujaaa, a kishe vesh me nigju petritat (200 si gjithnji) e demokracijes m'Peshkt. E kishin hallin te ai i treti, n'fakt smiley  po nga ai i treti e hajshin edhe dy te paret smiley

loool

Mbaj mend qe kur kam biseduar me njerin qe e ka njohur familjarisht me tha qe eeeee ja fut kot, po te ishte ashtu ai, e kishte bere ashturllik, si e kan bere keta sot shkerdhatllik se jan shkerdhata. Shiko cfar thuhet se si dhe kush ka hapur bordellot e para me karakter pedofilik ne Shqiperi.. po teme e gjat dhe do vijne keta superinteligjentet pastaj te na cajne trapin.

Ktu duhet i Robespier ti fusi ca ekzekutime ne mase te spastrohet icik llumi. 

me ka humb njeher goca ne mall .....30 min ..nuk e pashe .....me iku ne sec nga syte ....e vogel 3 vjece .....nuk me shihnin syte .. bertisja ulerisja ..fillova mos te kontrrolloj dridhjet e trupit ...zemra po me dilte nga vendi . O Zot !!!!!! car tmerri !  harrova gocen tjeter  qe turrej pas meje me te qara ....u mblodh security e mileti u habit nga ulerimat e mia ....ishte fshehur ne nje dollap dhe nuk dilte smiley ......kur e pashe gocen qe doli kam ren pa ndjenja ........5-10 min edhe hahet ........30 minuta desh vdiqa

po ata prinderit e tjere smiley

Une cunin Tim e lidh me nje rrip pas vetes. Jo se iken ai, po ma vjedhin. Gjithsesi. Hypen ai ne rreshkitese lart qe te rreshkasi ne playground , hypi dhe une ne maje.( me kete rast rreshkas dhe une , it's fun)  Better safe than sorry . Syte hap dite nate. smiley

Mimoza kushedi sa baballare afrohen poshte rreshkiteses kur hyp ti smiley

po nuk ka veshur fustan..ka xhinsesmiley

Zana ku e di ti ca ka vesh smiley

 Po me xhinse mo shkoj dhe ti.Ka intuite. Te grisme biles. smiley

Moza me mire me fustan, se xhinseve si dihet e grismja smiley

edhe ti xhinse vesh,...Ato Diesel te rrine shume bukur...do thuash ti nga e di?ja qe e di...smiley

smiley mire mi mire po mos trego me shume. smiley

si e ka emrin ai lokali me lodra, ku sherbejne edhe naj pizza or so?

lene se me erdh: Chuck-e-Cheese smiley

 

What about chuck 'n cheese? smiley

smiley

jo jo, hic smiley

 

He mo thuaje. Se kot stu kujtua. smiley. sa here ke qene aty? Fol smiley

smiley

un vdes e s'ftenj! smiley

 

e kom tregu dikur ket histori: kshu i humbi njones goca (amerikone kjo) te Kohls-i ne Veri te Atlantes. Tmerri i asaj grus ishte i kuptueshem, por menefregizmi i gjindjes perreth ishte skandaloz. kom qen i vetmi qe u hudha i alarmum (dhe i vetmi shqipo n'dyqon, natyrisht smiley ). Iu thirra atyne te security te mbyllnin dyert (nuk di a e bon, por edhe ata me pane shume flegmatik), s'po kuptoja mo boten, iu bertita te gjithe klienteve qe te kerkonin perreth nji goce te vogel 5-6 vjec (kshu tha e oma)... kjo e gjeti pas nja 10-15 minutash, te fut ne nji varse rrethore fundesh, rrinte ene s'bonte zo fmija. e cuditshme ishte. E oma e mori femijen ne krahe dhe u zhduk pa thon as falemnerit asgjo. gjindja vazhdoi sikur s'kish ndodh asgjo...

Me duhet te them qe ne Atlanta ne billboardet mbi rruge dilte te pakten nje here ne jave alarm per rrembim femije... por shumica derrmuese e tyre ishin nga prinder te ndame qe thyenin rregullat e custody.

Mu me vrasin shume kto gjona; me trondit cdo foto me missing child. smiley

Ku jetoni ju o gra , ne Afganistan ?

shum milet kam-kum knej Brad.

se ku nigjova qe ne new york rrojn nja 180 etni. e kupton ti tani? e gjithe metro area nja 20 milione...

Eshte bere jeta e cuditshme Brad , njerzit jane me te cmendur  edhe ketej , ja kan kalu Afganistanit .......perdite ka missing children smiley.....ku shkojne gjithe keta femije te humbur smiley

ku rriten pak eshte edhe me tmerr.Te paisur me cell,me orar ,me kod sigurimi.P.SH.jAM TE mario per ditelindje.Ok .Ne oren 19 .30 pergjigju.Do thuash tutto ok,sono felice.Nese nuk thua keshtu do te thote se dikush te ka rrembyer e halucinacione te tjera te ketij lloji.Po behemi me hije...

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).