Tre shqiptarë janë arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës teksa po vidhnin një qendër tregtare në Paolo Alto të Kalifornisë. Policia amerikane bën të ditur edhe emrat e shqiptarëve, Kosta dhe Fatbardha Barjaba, 52 vjeç dhe Joniada Barjaba 23 vjeç, të cilët janë dërguar në institucionin e paraburgimit në San Mateo County's Maguire Correctional Facility.

Kosta Bajraba në Shqipëri mban titullin Doktor i Shkencave në Sociologji. Ai madje është i angazhuar edhe për hartimin e programit elektoral të Partisë Socialiste dhe mban detyrën e kryetarit të Grupit të Punës për Çështjet Sociale. Mediet amerikane raportojnë se Barjaba është qytetarë dhe rezident në Shqipëri, dhe pas arrestimit, bashkë me dy të afërmit e tij, do të përballet me akuzën e vjedhjes së kryer në bashkëpunim.  

Kush është?

Prof. Dr. Kosta Barjaba lindi në vitin 1960, në rrethin e Sarandës.Ka ndjekur studimet e larta për Shkencat Politike, në Universitetin e Tiranës. Në moshën 29 vjeçare, ai mori titullin Doktor i Shkencave në Sociologji. Pas viteve ’90, Kosta Barjaba i thelloi njohuritë e tij, duke kryer specializime të ndryshme në Greqi, Itali dhe SHBA. Në vitin 1999, ai fitoi titullin Profesor. Në vitin 2005, kryen specializimin Master në Universitetin e Harvardit. Pas gjashtë vitesh, në vitin 2011 ai zgjidhet anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.

Kosta Barjaba është një pjesëmarrës aktiv në jetën akademike, shkencore dhe publike të vendit. Veprimtaria e tij shkencore përqendrohet ndër të tjera, në çështjet e emigracionit, të varfërisë dhe problematikat e zhvillimit. Rezultat e kërkimeve të tij shkencore referohen si brenda vendit, ashtu edhe në rrethe akademike ndërkombëtare. Aktualisht është dekan i Fakultetit të Shkencave Politike dhe Administratës Publike në një prej universiteteve private në vend. Kosta Barjaba, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

600 Komente

Veprimtaria e tij shkencore përqendrohet ndër të tjera, në çështjet e emigracionit, të varfërisë dhe problematikat e zhvillimit.

  Hosana Barjabasmiley   keta    shkojne per vizite jashte, vjedhin... e bejne studime  duke ua hedhur fajin emigranteve pastaj....smiley   kesaj i thone vjedhje me shkolle..smiley

Po cfare ka vjedh ????? Se gjith ai zanat te shkoje dem ?????

fuksat e shekllit. shkojn deri në hamerrikë për me pa ça bo robi..

thu se marun hallet pëmrenshme

socialistet ,hajdutetsmiley

edhe ne Amerike vjedhin te babziturit,s'u del Shqiperia.Apo jo,Hoppa?smiley

Pikrisht! smiley

Burimi gazeta shekulli. si eshte e mundur?

Baba. nona, dhe vajza duke vjedh!

Gjyshja ime do tu thoshte "fare e keqe"

rono, kot sa me bo avokatin, po sikur n'mos ky vetë pasi paska qënë shpesh jashtë, e shoqja ose e bija të kenë ngatërruar kasat ? nuk di kët supermarket por ka plot të mëdhenj qi t'hutojnë..

ps. betohem qi se njof

 

Jo, jo, nuk e besoj, do te jete ndonje keqkuptim.... Kosta eshte goxha burre, bile eshte dhe me pare, nuk besoj se bo nga keto traplliqe ai.....!!!!!

Mos e ka pas pune laboratori? smiley

Je sh. i keq PF smiley

Pune laboratori naten e vitit te ri? Sa me pasion e kane profesionin keto shkenctaret mer lla!

By Bay City News

Three people from Albania were arrested Thursday on commercial burglary and conspiracy charges at the Stanford Shopping Center in Palo Alto, the Palo Alto Police Department said Tuesday. 
   
Kosta Barjaba and Fatbardha Barjaba, both 52, and Joniada Barjaba, 23, were booked into San Mateo County's Maguire Correctional Facility in Redwood City on Thursday after their arrest at about 2 p.m. at 550 Stanford Shopping Center, police said.
   
All three people, listed as citizens and residents of Albania in Eastern Europe, bailed out after their arrests on single counts of burglary and conspiracy to commit burglary, a clerk at the correctional facility said.

Me pelqen stili i gaz-etave Shqiptare qe ende pa vendosur gjykata, te gjykojne ne sekonde. Nuk po e krahasoj aspak Shqiperine me Ameriken po thjesht t'a marrin si shembull, ndoshta: ketej, kur kapin dike, thone qe eshte kapur por nuk thone "vodhi". Thuhet "eshte kapur se dyshohet qe ka vjedhur."  Vendimi nese vodhi apo jo, si dhe denimi perkates, i perket gjykates.

Koment i drejte i nje vajze me llogjikesmiley

Ne fakt, ne qendrat tregtare te ndalojne kur te kapin me presh ne dore, jo pse supozojne qe mund te kesh vjedhur.

Ne kete rast e ke gabim gjemb.  Titulli thot qe kapet duke vjedhur, dhe nqftse i besojme raportit te policise se Palo Altos personat u kapen dhe u arrestuan per vjedhje dhe tentative vjedhje gjate aktit.

Cili titull? "innocent until proven guilty."

Titulli i Shekullit.  Mund te kishin thene arrestohet duke vjedhur qe te behej dhe me e qarte, por gjithesesi s'e shoh te pavend titullin.

pakapo, "vjedhin" eshte e kryer, e faktuar. Arrestohen per vjedhje, apo dyshim per vjedhje eshte me e sakte, per mendimin tim jo-avokatuesor smiley

Three people from Albania were arrested Thursday on commercial burglary and conspiracy charges

Si do ta perktheje ne shqip?

E veshtire eshte, pakapo, per perkthim. Them se ajo "charges" eshte fjala kyc.

Arrestohen nden akuzat e vjedhjes komerciale dhe tentatives per vjedhje.

Lol sa e padjallzume je maj naqe. smiley

Po mire i "akademik" edhe kete e bere smiley 

Pse nuk te shpelan mortja ty dhe akademiket si ty......

Mbeta pa fryme teksa lexova per Barjaben,E njoh shume mire dhe them ( sigurisht me sa e njoh une) me sa kam vjedhur une aqe ka vjedhur dhe ai.
Kohe dreqi.E habitshme si mundet te transformobet keshtu ky viran karakteri! Nuk e besoj kurre.Edhe ta degjoj prej gojes se....Kostes vete! oerendi e madhe! Ku ka nevoje Barjaba te ......Vjedhe?
JO, jo! Ka ardhur fundi i Botes ....me njerez!

Ku ka nevoje Barjaba te ......Vjedhe?

Edhe alidemsi me siper e permend qe Dr. Barjaba paska para - dhe une ju besoj, perderisa vajza studjon ne nje nga shkollat me te mira e me te shtrenjta ne Amerike (dhe bote). Thjesht per kurjozitet, si i ka bere tere keto para Dr. Barjaba?

Po pse valle njeriu vjedh vetem per arsye ekonomike e financiare? 

E ka ves do thush ti?smiley

Eshte e mundur.

S'e di. Sport? Ves? Apo ajo qe tha PF?

Nashi edhe aktoret e Hollywoodit qe jane milionera si psh Winona rider  kapen duke vjedhur.Justifikimi i saj ishte se po pregatitej per rolin e nje hajduteje.Pavaresisht prej pretendimeve te Pjerit amerikonet nuk ishin aq budallenj sa ta besonin .

Ai madje është i angazhuar edhe për hartimin e programit elektoral të Partisë Socialiste dhe mban detyrën e kryetarit të Grupit të Punës për Çështjet Sociale

hahahaha!!! sa kam qesh! vetem nje fjale, RILINDJE!! smiley

Ndoshta sepse gjerat qe ruhen shume jane ato qe e terheqin ate me vesin e vjedhsit.Kush mbahet shesheve u duken pa vlere fare.Para dyerve te hapura vjedhesi kalon pa u ndalur fare.Njeriu i kulturuar nu e shfaq vehten nepermjet titujve e diplomave ,por nepermjet deshires per te depertuar ne skuten qe i duket "e fshehur, e ruajtur"pa asnje tundim!
Ne se e ke bere kete ore Barjamba..... Fshihu ne ndonje skute, por mos harro:Merre edhe skuten me vehte...
Nga miku jot...... i Bredeneshit

E mo mire, mos e beni dhe kaq te madhe. Ja le te ngrere doren i pari ai qe nuk ka vjedhur kurre as edhe nje gozhde ne supermerkat!

Koste ziut i ka qellu si ai qe tha

une q*

ti q*

ai kapet

Kjo "conspiracy to commit burglary" me ben te dyshoj se akademikun bashke me te shoqen dhe vajzen duhet ti ken kapur me mallra te cilave u kane ndryshuar etiketen e cmimeve. 

 

 

Po ti nga i di kto gjona mer jahu! smiley

Edhe une si shume prej nesh kam pasur ditet e mia te dobta kur nuk i kam rezistuar dot tundimit te djallit!!!

 

si shume prej nesh

Me pelqen sinqeritet. Gjithashtu me pelqen kjo perpjekja per te nenvleftesuar aktin individual me justifikimin e pergjithsimit smiley

Gjembo, ate fakirin po e kane kapur duke vjedh ne supermerkat, do e vene te shije lemin domethene, se nuk te le njeri te dalesh i palagur nga keto pune ne Amerike, po nuk se vjedhja ne supermerkat futet tek veprat kriminale te rrezikshmerise se larte shoqerore. Kosta do e haje nje gjobe dhe do i rregjistrohet emri ne dosje ne cdo aeroport amerikan ketej e tutje dhe that's it.

Nuk eshte se do i heqe njeri teseren e PS-se domethene.

Nuk eshte se do i heqe njeri teseren e PS-se domethene.

Heqin the?! Rrezik merr ndonje detyre me te larte meqe tashme ka bere edhe specializim (supozohet) smiley

Perpjekja ne fjale eshte e lashte sa vet njeriu. 

Kur Zoti e qortoi Adamin pse kafshoi mollen, Adami i tha "po dhe Eva e kafshoi"

Siguro qe ate nate Adami s'ka kap "gjo".

epo tani ti i di shqipot qe nuk u rrihet pa e ngjyer nje cik gishtin ne mut.

Nuk ka mundesi!! ndonje ngaterrese me siguri. e njof dhe  ka aq pare se e ben ameriken varavingo cdo vit. cfare ka vjedhur? ndonje lingote floriri qe eshte tunduar?pfff 

Me siguri! Lol

Kshu nigjova dhe une. Kishte vjedh gjalpin ne vend te rrotes se djathit dhe i ishte shkrire poshte xhaketes... smiley

O spiritus. Ketu kane frike edhe me te kap kur vjedh ne supermarket, se mos i hedh ne gjyq per ofendim pastaj dhe i shkon me shtrenjte gjoba se malli i vjedhur. Ketu po te kapen ne supermarket, te kane minimumi ne tre kamera duke vjedh dhe te ndalojne vetem pasi ke kaluar kasen.

Po pikerisht se ka nje vezhgim dhe mbulim te mire me kamera,me duket e pamundur per nje njeri me mend.Vetem nqs je kleptoman dhe kur kam pare nje dokumentar per kete kategori, varesia eshte njelloj si alkoli apo droga. Te gjithe tundohemi, ama matemi mire. Te them se e njoh qysh student, nuk ben ndonje argument sepse njeriu ka dhe anen e panjohur. Do ishte katastrofike per figuren e tij nqs kjo eshte e vertete. Per dy grate, gruan dhe vajzen, se vet doren ne zjarr..(perseri nqs nuk eshte kekuptim apo dyshim )

Te presin jashte. Ne momentin qe ti shkel jashte dyqanit, (zakonisht) dy persona te dalin para e pasi prezantohen pjese e staffit, te drejtohen me xhentilece  duke te thene se kane nevoje te flasin me ty (ti tashme e di si o punalol). Te bejne ca pytje e te lene te presesh ne nje dhome deri sa te vije patrulla e policise. smiley

Sa mire e dike proceduren... smiley

 e njof dhe  ka aq pare se e ben ameriken varavingo cdo vit. cfare ka vjedhur?

E po ky e paska bo rruge kete pune pra! smiley

hej, ky qejfi i te rubatmes ne dyqon njifet (winona ryder @ saks on 5th ave), por kta e paskan pat familjarisht. sindroma qeka me baze gjenetike.

Mund te jete edhe infeksion nga fshati i gruse.

Qenke on a roll sot smiley

Si s'na e tha askush nga keta qe e njihkan sh. mire se si qenka bere kaq i pasur Dr. Barjaba?

Po sa me merak qe e paske mi motra pasurimin e Bajrabes...???' Po qe ta them qe nuk ka pas asnjehere post ne administraten shteterore. Ka punu me BB, FMN dhe BE..... kaq besoj se te mjaftojne...... Keshtu i ka bo paret dhe Argita.... me keto organizma ne Kosove, apo nuk po te kujtohet...??? .......edhe Luli, se harrova....

Poshte Argita dhe Luli!

Tani qe u zbraza, faleminderit. Me vjen mire qe institucionet financiare marrin ne pune sociologe.

Vk dmth, te gjithe te aplikojme per pune aty se u benka nami me lek. 

Sa xheloz qe qenke.

Nje nder 9 shenjat e Kjametit eshte kur te vij dita qe Barambjat kapen familjarisht duke vjedhur!!!

 

per kta e ka pas Noli ate hossanna baraba?

jan te thella keto pune!

Sado i madh te jete perfitimi, per te mencurin, nuk do te kete asnje vkere, ne se do ti duhet ta "paguaje"....me pohimin e turpshem ... te poshtersise karakterit.Kete gje Bajaba e ka dit mire ne jete.
Kosta nuk ka vjedhur!

Nuk te kap njeri kot o Grave.

Pastaj, dhe Krishti dhe Muhamedi e kan pranuar se qe te gjithe jemi mekatare!

Nuk e kuptoj perse per ty Kosta na benkerka perjashtim nga rregulli. 

pse cuditeni mor moralistet e medhenj te vatanit! kane qene yje hollivudjane dhe jane kapur duke vjedhur, Winona Rider, Lindsey Lohan etj, e jo me nje akademik socialist tirone!! une shoh vetem nje shpjegim: produktet apple jane bere shume te shtrenjta, te paperballueshmesmiley

E shkrova me lart, po dalin me shume qe po thone s'ka nevoje materiale te vjedhe. Thjesht per kurjozitet, si i ka bere tere keto para Dr. Barjaba?

u lut fort fort dhe deshira ju plotsua nga zoti!! i ra nga qielli nje thes me para ne koke!

Pikrisht kete po mendoja dhe une. Kot gabojme e nxitohemi ne qe se njohim.

Ky Barjaba ordiner mbeti! I rrofshin titujt! Grek injorant!

-nga nje komentues diku online. 

ti merr per kapitale sharrjet qe behen nga disa njerez ( mund te jene vete hajdut) online?

smiley

Po, pse jo? Plus qe ashu po na leverdis per momentin. smiley

Bajraba thote qe eshte ndaluar ne parkingu i qendres tregetare se nuk kishte lejen per te ngare makinen ne shba ,e jo se kishte vjedhur, lajmi eshte nje keqkuptim sipas bajrabes dhe se as ai as familja nuk jane ne arrest por ne shtepine e tyre.. I rate kot me qafe o peshq bajrabes, vetem gjembi dhe une beme nje koment te drejte ne tere artikullin....

Po policia c'thote?

Tani nuk e di, por po te kish "vjedhur" do ishte ne burg e jo te jape intervista me telefon ne shqiperi..

Ketu s'te mbajne ne burg per keto lloj krimesh, te vene nje garanci ($$) dhe nqs e paguan, del dhe gjykohesh ne gjendje te lire. Nqs nuk e paguan, pret ne burg.

Aaaa, Kosten e lexon, kurse raportin e policise dhe te gjykates nuk e lexon!smiley 

pf- smiley gezuar, pse jem me ty ne kete rast as une nuk e di... smiley por po shikoj topin e ch dhe pergenjeshtrimin. pse nuk e dha me telefon me ben nje habbbbbi.

 

Palo Alto police arrest three people for burglary Three citizens of Albania arrested at Stanford Shopping Center Thursday  Three people from Albania were arrested Thursday on commercial burglary and conspiracy charges at the Stanford Shopping Center in Palo Alto, the Palo Alto Police Department said Tuesday, Jan. 1. Kosta Barjaba and Fatbardha Barjaba, both 52, and Joniada Barjaba, 23, were booked into San Mateo County's Maguire Correctional Facility in Redwood City Thursday after their arrest at about 2 p.m. at 550 Stanford Shopping Center, police said. All three people, listed as citizens and residents of Albania in Eastern Europe, bailed out after their arrests on single counts of burglary and conspiracy to commit burglary, a clerk at the correctional facility said. — Bay City News Service

 

Jane bail out mbas arrest. Nga Rama, apo Veliaj, apo nga ndonji koleg tek Soros. Kushedi... smiley

65 komente për lesh

sa e zhgenjeve Hoppen me kete sqarim.Ku qellove sot te peshku ti,si per dreq.smiley

smiley

normalisht ne kesi rastesh shprehet keqardhje.por ngazellimi disave tregon nje psikologji plebejsh qe lumturohen kur rrezohet ai qe eshte me lart.

Spiritus. Me te thene te drejten, i besoj me teper raporteve te policise amerikane se sa deklaratave te te pandehurve. smiley

mire, dakort por e di ti si tha tefa...ta rrasin tubin nen sqetull e se merr vesh smiley

ps: nqs eshte e vertete ndjej keqardhje dhe shume turp per nje njeri te atij rangu.

Shpjegim alla shqiptarce.

Lexo logun e police qe i ka arrestuar dhe i ka dorezuar ne burg.  Nuk jane ne paraburgim se paguan garanci me leke per t'u gjykuar ne gjendje te lire.

http://www.cityofpaloalto.org/civicax/fi...

Lefti une nuk jam moralist por ndjej nje dhimje shume te thelle teksa degjoj kete te thene per nje qe e njoh mire!nuk do ndjeja kaqe po te merrja vesh se e shtypi bie llafi makina e nje zezaku a e nje tjetri cdokudo!Dhe nuk me habit fakti qe qysh paska ndodhur nje vjedhje, por qysh Kosta katandisi ne gjer aty.Nuk e besoj KURRE!
Por nuk di ti pse gezon po aqe sa hoppa?

Ai madje është i angazhuar edhe për hartimin e programit elektoral të Partisë Socialiste dhe mban detyrën e kryetarit të Grupit të Punës për Çështjet Sociale

thjesht kjo me intrigoi, asgje me shume! asgje personale. fundja te gjithe jemi tunduar kur kemi pasur mundesine te marim diçka qyl!

Shikoni se mediat bejne budallalleqet e dynjase, mjafton te gaboje njeri.. dhe te tjeret kopjojne lajmin e tij dhe bejne buje kot.. pastaj ndoshta dhe ka vjedhur, por ne jemi te detyruar te respektojme prezumimin e pafajsise.. deri sa te denohet nga gjykata nuk mund ti besojme as atij as mediave

Jo mor zoterinj jo. Nuk eshte Albanistan ketu. Ketu ka shtet! Pordhet e akademikut me arrestime familjare per mospasje patente nuk i ha njeri.

E para, nese shoferi nuk ka patente, arrestohet vetem shoferi dhe jo pasagjeret.

E dyta, rrajoni i policise e ka cileseuar se per cfare jan ndaluar dhe ndalimi i tyre eshte bere si pasoje e shkeljes se ligjit 459 PC dhe 082 PC.

California law defines burglary under Penal Code 459 PC as "entering a structure with the intent to commit a felony" 

 

bravo Roni per sqarimin.

Lexoje dhe njehere a te keqen se mos e lexon gabim! Se s'ka mundesi njehere...

P.S,. Prit tani kur te vijne videot me gabimet e LA Police ne shekuj.

I pashe dhe une ato penal codes, vetem 082 s'po gjeja.  

Kjo e autorizimit te makines ishte mbulim ashtuje me ashtu.

Monda, Codi Penal i Kalifornise kalon nga 77 te 85. 

Ose 082 i referohet ndonje legjislacioni specifik me karakter lokal. 

BS arsyeja e dhene se me demek s'kishte autorizim per t'i dhene makines se te birit.  

Coach eshte dhe jashte mode mer qafira.  Michael Kors is the new trend:

 

Family faces burglary charges after theft at Nordstrom A father, mother and daughter from Albania are facing burglary charges in Palo Alto after allegedly attempting to steal men's clothing and an expensive purse from a department store, a spokesman for the Palo Alto Police Department said.

Kosta Barjaba, 52, as well as his wife Fatbardha Barjaba, 52, and their daughter Jonniada Barjaba, 23, were arrested on Dec. 27 after police said they took items from a Nordstrom store at the Stanford Shopping Center, police spokesman Officer Sean Downey said.

The trio entered Nordstrom in the early afternoon and loss prevention observers told police the family left with a bag containing men's clothing and then returned to the store a second time with the bag, Downey said. The loss prevention officers watched as one of the Barjabas allegedly purloined a Coach purse worth $238, Downey said.

As the suspects exited the store, loss prevention officers stopped them outside and tried to detain them, Downey said. Kosta Barjaba then threw the bag of items back into the store and he and his wife ran away while loss prevention was able to detain the daughter, Downey said.

At about 2 p.m., loss prevention called Palo Alto police who found and arrested the wife and recovered the Coach purse a short distance away from Nordstrom, Downey said. Police then received a call from a pay phone from the father, who reported his wife and daughter as missing persons, Downey said. Officers arrested the father after answering his call, Downey said.

The three have been charged with two counts of burglary -- one count for each trip they took into the store -- and one count each of conspiracy to commit burglary, Downey said. A person can still be charged with burglary even if they return what they stole, Downey said.

The Barjabas were taken to San Mateo County's Maguire Correctional Facility in Redwood City and later released on bail, according to a jail clerk. The three Barjaba family members are all listed as citizens of Albania, but the daughter has an address in Stanford, Downey said.

 

 

Kto millionerat duhen te kene turp qe shkojne te Nordstrom e para punes. Pastaj e duta punes, dy here turp qe vjellin nga Nordstrom. smiley

Nje gje nuk mora vesh une keta jane arrestuar sot? (nqs jane arrestuar)

Me date 27.

Mediat amerikane raportojnë se Kosta Barjaba, kreu i grupit të punës për çështjet sociale në Partinë Socialiste është arrestuar në Kaliforni, të SHBA-së për tentative vjedhje në një qendër tregtare. 

Zëdhënësi i policisë në Palo Alto, Shon Downey ka deklaruar se Barjaba, bashkë me të shoqen Fatbardha dhe vajzën e tyre Joniada u arrestuan në 27 dhjetor pasi tentuan të vjedhin disa veshje ne Stanford Shopping Center. Bëhet fjalë për disa veshje të shtrenjta meshkujsh dhe një çante me vlerë 238 dollarë. Po sipas zëdhënësit Downey të tre familjaret janë parë të dalin nga qendra tregtare me një çantë pasditen e 27 dhjetorit dhe pak më vonë janë parë të rifuten në dyqan po me të njëjtën çante. 

Në momentin kur rojet tentuan ti ndalonin Barjaba hodhi çantën me sendet e vjedhura, ndërsa bashkë me të shoqen u larguan me shpejtësi, ndërsa oficerët e qendrës tregtare arritën të ndalojnë vajzën e tyre. Disa minuta më pas u arrestua bashkëshortja Fatbardha, ndërsa Kosta Barjaba i telefonoi policise për ti raportuar se gruaja dhe vajza e tij kishin humbur, por edhe ai u ndalua menjëherë pas kësaj telefonate. 

Të tre janë paditur me akuzën për vjedhje dhe tentativë për vjedhje por u liruan pasi paguan garancinë. “Një person mund të akuzohet për vjedhje edhe nëse e rikthen atë që vjedh”-ka deklaruar zëdhënësi i policisë Downey. 

qenka histori e vjeter...qe ne 27 dhjetor

Kosta Barjaba then threw the bag of items back into the store and he and his wife ran away while loss prevention was able to detain the daughter, Downey said.

hahahahahahahahahahahahah

po  te jete e vertete kjo gje.. bo bo sa turp, cfare mut familje..

Mu me thane qe kishte dash me hudh grune dhe te vraponte canten, po kishte ngaterru doren smiley 

smiley  smiley

Do jete keqkuptim, ka shkuar ne supermarket per te mbledhur material per te shkruar programin e PS-se me fryme popullore amerikane, pra e vetmja gje qe ka vjedhur eshte frymezimi per nje program rilindas dhe demokratik.

Nese s'eshte keshtu, vendimi do apelohet, te hapen kutite e policise amerikane!

P.S. Ne kemi 13.7 vjet qe presem per nje program te PS-se e tani qe ky qe duke e shkruar kapet per vjedhje. Ose fat muti ose e ka organizuar Ilir Meta kete pune, s'ka mundesi.

smiley

Ncuk, se me Ilirin u henger ngjala e Iliri s'ben kshu gjerash.  Eshte komplot i Sales.  Ka paguar rojet e Nordstromit si dhe policat e Palo Altos; te paret qe t'ia u mbushin cantat me rroba e portfola e pastaj ti ndalojne per vjedhje, dhe te dytet qe ti arrestojne per vjedhje.  Sigurisht kjo behet per te diskretituar programshkruajtesit e PS-se.

Ose fat muti ose e ka organizuar Ilir Meta kete pune, s'ka mundesi

Iliri nuku vjedh jashte territorit te tij dhe nuku vjedh sende me vlere me pak se gjisme meleon euro.

Ja paskan fut vrapit dhe paskan lene vajzen aty. smiley

smileysmiley

Sa e turpshme!

Qyqja,ky i shkreti dhe po pati vedh ,ndonje rrote sallami apo djathi ka vjedhur dhe e merr vesh gjithe Amerika.Keta pushtetaret tane vjedhin me miliona (me ze e figuresmiley ) dhe dalin te pafajshem.Gjynah!

Dritan Prifti sapo beri nje prononcim per mediat dhe tha qe ishte ai qe kishte filmuar Kosten duke vjedhur, por ia kishte dhene gabimisht oren nje policeje amerikane ne vend qe tja jepte nje fshatareje te varfer bashke me lopen.

Edi Rama nderkohe ka caktuar perkohesisht Idrizin e Peshkut si programPSshkrues, duke cituar elegancen e kombinimit te ikonave buzeqeshese me gjenerozitetin e shenjave te pikesimit.

P.S. Hoppa, te kishe gjetur ndonje foto me me pak rroba te saj hajdede, ndryshe ku e di ti? lol

si ka mundesi qe ne asnje media shqiptare nuk eshte raportuar ky lajm pervec shekullit? eshte dhe gazete socialiste jo per gje! komplotsmiley

eshte dhe ne ballkan web ne faqe te pare

I ka thon ErVelija me shku e me taksu kapitalistat, se Obamen e kemi tonin. plus qi duhen rroba t,reja per fushate.

Sekuestrim kapitalit, ne emer te idealeve! Lol

Shume boze. 

Sidomos ju t'djathmit qe i mshoni pergjegjesise personale, sikur nuk u shkon tufezimi.

Hi Monda! Vacap

si budallik ngjan lajmi. njehere i vodhen, pastaj i kthyen plackat e vjedhura. nejse, raportet fillestare te policise pergjithsisht dalin te gabuara. 

Erjon Veliaj i dergoi nje email SOS perfaqsive te huaja ne Tirane duke i vene ne djeni per egzistencen nje laboratori te rrezikshem ne Paskuqan qe prodhon njerez te klonuar per qellime te erreta. Familja Barjaba e kapur ne Amerike per vjedhje eshte kallepi nr 13 i ketij laboratori.

Ai gjithashtu i kujtoi ambasadoreve qe, sic tha AV, raportet fillestare te policise amerikane jane pergjithesisht 89.13% te gabuara.

boze 2

boze boze boze

boze qe s'te cojne kurrkund

s'ben te qeshesh me vjedhjen e Kostes se e shoqja kishte veshur fund.

 

boze boze boze

s'vjen pranvera me nje mimoze

s'duhet hequr dhemballa e infektuar pa gjilpere dhe narkoze

e thartume

Edhe une kam nigju per kete laboratorin. I bojshin njerezi me kallupa sapuni. As nena e vet nuk e dallonte dot nga origjinali, po mos i vinte era e sapunit. Na matrixun komplet!

Ika se keto Barjabat mire qe paskan vjedhur supermerkatin, por po na vjedhin edhe kohen.

Sapun Librazhdi?

Xhibo, do kenë qenë pjesë e ndonjë programi të fshehtë alla "dhë ajlënd" me bythfinebukurmadhëllëkun e Skarletit. 

Këtë e them sepse kanë një gjë të përbashkët, të paktën: bythët e mëdha.

   (shiko foton më lartë - nga Roni)
 

Edhe e dashura/fejuara etj. e Erion Velisë, klon do ketë qenë, se ajo e vërteta s'kishte ku i gjente 220,000 euro për të blerë shpinë. smiley

Thjesht vjedhje identiteti.

(Çar dreqin i ka ndodh peshkut - e keni tjetërsuar!!)

----
Jam i sigurt, se Skarleti, meqë e përmenda, më jep një përqafim virtual. smiley

Per kete e kishte fjalen Shalsi kur tha qe ne nuk do vjedhim ne menyre kaq flagrante?

Lol

he? smiley

rrofsh ipakapshmo.

kjo e shalasit qeka temë në vete  smiley

Squhet! Kosta nuk eshte shqipetar, por grek. Shqipetaret nuk vjedhin, maksimumi vrasin! smiley

o berber e keni topin ne fushen tuaj tani! duhet ta lozni bukur ndryshe ju ngeli dobiçi ne dere! une te keshilloj te therasesh idrizzzin per ndihme se ai eshte specialist i kauzave te deshtuara!

Berber, pse gerricesh kot? S'ti shau njeri njerezit.

Per cnjerez e ke llafin o gjembac? Pastaj per te gerricur apo cjerre (kjo varet nga forca je ti dhe jo une. Une maksimumi te rruj dhe te qeth, pra te pastroj nga mbetjet kafsherore. smiley

Minoritetin Grek pra - edhe ti minoritar ke thene qe je. As qe permendi njeri (pervec nje koment qe paska bere dikush tjeter diku tjeter) etnicitetin e Dr. Barjabes.

Po pra edhe une kete thashe qe Kosta eshte Grek, hajdut pra. 

Dolen ne gjyq gje? Jo. Deri kur te gjykohet s'eshte lajm. 

Nese eshte i fajshem, verteton dhe njehere tezen, qe ata te PS dhe satelitet jane te varfer.smiley

Kujton se ka te beje me policine e Saliut akademiku... na rrufsh sumen me nje fjale, vetem nga shpjegimi idiot qe ke dhene duket haptazi qe genjen..  Akedemik kerko falje per turpin e madh sa nuk je vone.

 

 

 

Po sikur ta kete pas per "case study" ca do thoni ju pastaj?

boo, tashi po e shof. sa u ngazellyn kto te krahut tjeter, mer ej.

ne bo i dor gallat, kto e qiten gazetn e murit.

weird ppl!

 

Ah e shkreta zemer qe lengon nga thike e mprehte e shpirtvogelsise!!!

You're making me feel bad now. 

 

ajd se kalitesh.

 

smiley jom me lot me lot, kom pi dy dopjo e nuk me ze akomaaa akooooomaaaa akommmmaa smiley

Petlla, e tregove veten qe s'ke as njerzillek as aristokratllek as kombetarizem (sic pretendoni ju te djathtet) teksa jo vetem po pi raki por dhe po zbardh dhembet me kete gjest te akademikut tone Barjaba.

E pse p.sh. ne vend qe te qeshesh nuk ankohesh per sistemin amerikan qe padrejtesisht boton emrat e atyre qe procedohen penalisht per vjedhje do gjerash te vogla, apo fjala vjen te vesh ne dukje faktit qe Berisha ka vjedhur me shume se Barjaba?

Ja pra qe u diskreditove, si i djathte apo i baraslarguar apo cado qofsh, me keto reagime aspak dinjitoze dhe pertej normes se lejuar te shakase ne raste te tilla si vjedhje akademikesh. Dhe nga ky diskreditim qe i bere vetes s'ka dopjo rakie qe te ben derman, kot e ke.

uahahahahahahaha. u diskretitova the se jam mikroborgjez... smiley ja qe me kane ngjitur semundjen e diskretitimit ahahahahaha. me kete do ta pi edhe nje dopje e te me quajne te gjithe pijanec e jo pijetar.... smiley /   smiley po hajdut ??/? smiley

Piksepari, nxjerrja ne media e nje njeriu per vjedhje, eshte kundra etikes, per te mos thene e kundraligjeshme, sepse po nxorre njerin, do nxjerresh te gjithe. Pikse dyti, policia (te pakten ne Europe) nuk e furnizon median me emrat e hajduteve, policia njofton fenomenin pa dhene te dhenat e personit. Mirpo ne Amerike, çfar nuk ben vaki, njerzit me te çmendur, me budalla, si duket jetokan aty (te me falin emigrantet qe jetojne aty, por une kam pershtypjen se ajo shoqeri eshte shume e semure) . Pik se treti, nese ata (vjedhsit) jane kthyer me sendet e "vjedhura" , tregon se njeri nga ata mund te kete qene vjedhsi dhe kur kan dale, dy te tjeret nuk kane qene dakort me kete veprim dhe jane kthyer per ti lene sendet aty ne dyqan. Pra ky veprim qe meriton dashamirsi, perkundrazi, eshte trajtuar nga policia me nje ashpersi sa te ftohte aq dhe shabllone. 

Une nuk e njoh se kush eshte ky akademiku, por mendoj se turpi ne kete rast bie mbi amerikanet. Nga komentet ketu doli se ishte pune makine, patente, por çfardo lloj pune te ishte, policia nuk kish pse bente tellallin per nje çeshtje qe ndodh çdo minute me Amerike. 

hahahahaha!!!! ti fiton cmimin e komentit me humoristik te tere temes! shpresoj gjithsesi se ishte ironi nga ana jote, apo jo?! Rilindje!!

Pjer s'ja ke idene fare se si funksionojne gjerat ketej.

I pakapshem, vertet, nuk e di mire se si fuksionojne gjerat andej, por e di se si fuksionojne kendej, dhe kur i krahasoj, shoh se kendej fuksionojne me mire disa gjera. Amerikanet me duken budallenj, dhe kete gje nuk e them vetem une, por me miliona njerez. 

.... ato cmimet Nobel dhe te ardhurat per fryme thone ndryshe 

Endrity, ulu e mbaj shenime.

Nuk e di por ca kolege sapo erdhen nga Spanja,se kishim nje mundesi te bashkepunonim me ta.

Kur i pyeta he si ju duk.

Spanja-me thane- e bukur ishte por nuk cuditemi perse eshte ne krize.

Puna fillonte ne 8 ne 10 gjysem ore pushim per caj ne 12 1 ore e gjysem pushim dreke te premte mbaronin pune ne 12.Dhe kjo ne kompani private.Merre me mend se si punohet ne shtet.

Kur Europa te behet si SHBA-ja o Pjer,duhet bythe dhe tru.Ne BE vetem Gjermania i ka keto.

Duhet te nxjerre Rokfeleret,Karnegit apo JP Morganet e tyre.Kane qe pas L2B qe vetem fjale bejne dhe vepra aha.Punoi gjermani per 50 vjet per juve se te ishte per te tjeret aha si greku pak a shume jeni.

Per llafe jeni te vetmit juve ne BE se per vepra,aha po ja u marrin afrikanet dhe muslimanet vendin dhe akoma ne autobus juve.

Shqiptar, Europa te duket ashtu se e ka pas sistemin social shum te zhvilluar, hante dhe dembeli, por tani jan mbledh punet. Sa per pune, puna eshte njesoj kudo, 40-42 ore ne jave punohet gjithandej, ne te dy kontinentet. Po te perjashtojme manaxheret, drejtorat, ata qe drejtojne firma e institucione qe punojne 10-12 ore ne dite, por ama edhe rrogat i kane shum-shum te larta. 

E drejte Pjer. Nuk ka njeri qe ka nje PC apo Mac dhe linje interneti qe te mos kete share njehere ne FB, Twiter apo website tjeter Ameriken.

Po, di vetem njeren ane dhe tjetren s'e di mire fare.  Athere si mund te besh krahasime?  Shiko te etiketosh si budallenj nje grup te tere (shume te shumellojshem nga cdo aspekt) prej 300+ milion njerezish, pa e njohur vendin e tyre mire fare, budallalleku te perket ty e jo atyre.

Per USA, i Pakapshem, une kam ndjekur shum emisione aktualitet, shoh lajmet, dhe e shoh pak a shume se si eshte ai vend. Mund te mos ti di shum gjera me mire se ju aty qe jetoni, por kjo s'do te thote se nuk e njoh Ameriken. Ameriken e njojta qysh ne Shqiperi, nga amerikanet e pare qe kane ardhur aty. Lexo VQ se ke mjaft material. Jo per mburrje, kam qene nje nga inisiatoret e pare te shoqates se miqesise Shqiperi-Amerike, nje dashurues i flakte i saj, dhe si i tille nuk mund te isha aq indiferend rreth atij shteti dhe asaj shoqerie. Natyrisht qe rreth kesaj dashurie, kam patur nota te larta naiviteti, nje verberi te çilter, dhe nje idealizim te pakufijshem. Mirpo duke i njohur gjithnje e me shume, qysh ne Shqiperi, e me pas kendej, arrita ne kete konkluzion, konkluzion qe e ke me te zgjeruar tek VQ. 

Prandaj mos u nxito ne gjykim, se une kam vite per te ardhur tek ky gjykim mbi amerikanet, nuk eshte se e nxorra sot. 

Ameriken dhe amerikanet ne teresine e tyre, as une qe jetoj ketej nuk them se e njoh.  Eshte teper e madhe si gjeokrafikisht, si demografikisht e si kulturalisht Amerika Pjer.  Eshte nje minibote ne shume aspekte.

A Ligori (Grigor Zaharia) , ne qofte se te kujtohet incidenti me arkivolin e tij tek Parlamenti, ka pas thon nje fjal te meçme per amerikonet, gjate shetitjeve qe benim nganjehere bashke.  

- Amerika e ka te domosdoshme te kaloje nje sistem si i yni, nje sistem socialist, sepse aty ka humbur njerzilliku, kane humbur disa vlera. 

Ne fakte ne u beme me njerzore nga qe kaluam socializmin...

Mua me duket se tani ka me shume kafsheri, jo njerzillik, indiference, individualizem, egoizem, cmire, babezi, etj gjera negative. Ne ate kohe kish shtypje, mungese te disa te te drejtave, por jo keshtu si sot. Sot ka shum ushqim barku, por pak ushqim shpirteror. 

pse s'vjen ne USA per vezhgim nga afer te ekonomise, sic bere me Gjermanine?

pse gjermanet si te nenes e amerikanet si te njerkes, Pjer?

Nuk ben kshu. Nuk ben.

Nga kjo ketu Emigranto, kuptoj qe nuk e paske lexuar VQ me themel. Me mire lexo 5 faqe, por avash se sa kapituj-kapituj e shpejt. 

E lexova i Pakapshem, me kujtoi kohen tone dikur, kur keto qe ky i thote tani, ne i thonim athere. 

Athere kur i bie te kete pasur me pak njerzillek e me shume kafsheri?

Athere kish njerzillik n'mes tonin, dhe kafsheri nga disa segmente te ministrise se Brendeshme, nga disa polica, sampista, sigurimsa, hetuesa. Kuptohet jo te gjithe ishin kafshe.  Ndersa sot kemi kafsheri n'mes tonin, indiference, egoizem, cmire, etj, kudo . 

I ndritte shpirti atje ku ka rene!

Pjer, ja nje aresye me shume qe te hedhesh ndonje lek e ta perkthesh VQ-ne ne anglisht.

Mir e ke ti PF, por e keqja eshte se aty ka fjali qe nuk perkthehen dot ne gjuhet e varfera. 

Flamandisht?

gjembi more djale, po qenke amerikanizuar more djale, ç'ne flamigsh, per ke gjuhe po fliste PF per ta perkthyer. 

Sa per dijeni, flamigshja eshte me e pasur se anglishtja, ka me shum folje, dhe percaktime emrash, substantiv, etj. 

 

O Pjero, tere kete kohe akoma nuk e ke mesuar qe gjembi eshte femer mor shok 

Detaje te vockla.

Per mua jo..... kam dy vjet qe te gjuaj po nuk ma var fare smiley

Jooo, mos u tall smiley me bere te kafshoj buzen e poshtme smiley kam frike se mos Gjembi ka rene ne dashuri me mua smiley gjersa gricet shpesh me mua smiley

Une te bej komplimenta, ti me thua gricet! Une me buke e ti me gure o Pjer.

Ne fakt Pjero, sipas ketij parimit tat, i bie qe s'ka rendesi cfare gjinie ka Gjembi, se kush gricet me ty eshte duke " te gjuajtur". Ndaj e ke menduar ndonjehere, qe Gjembi ishte nje mashkull qe te gjuante ty?smiley

Dashurine platonike bota e ka njohur me kohe Pjer! 

po te ishte femer do ta kishte vene nickun "syth" . Apo "gjembi" do te thote me shume sesa nje femer?

I modh Pjero! Ja ke fut Shekspirit sa krahu. smiley

Ku ishte habia ketu?

PF, flm per komplimentin, por nuk e kuptova pse-ne, se Shekspiri i madh ka vdekur me kohe, ç'lidhje ka, biles kur te shkruajta, as me vajti mendja tek Shekspiri, veç tek gjuha e varfer qe flisni ju aty. Me shkruaj i dashur, se, pse e meritoj ate kompliment, se nuk jam i qarte smiley

Une nuk e njoh se kush eshte ky akademiku, por mendoj se turpi ne kete rast bie mbi amerikanet.

Sagllam.turpi eshte i atij qe kap hajdutin jo i atij qe vjedh.

Hey Pjer! Na nxorre mallin e Berishes ne rastin e Ylli Pangos!

Ky tha qe Pango ska faj sepse eshte filmuar ne shkelje te te drejtave te njeriut!

Cane Rrykja (nje personazh i Pellumb Kulles) ne fund thirri: - Po ai qe vodhi, nuk ka faj?

Kisha mendim tjeter per ty P. Thomas

econom, me vjen keq qe te gjithe ju ketu nxirrni ne pah, instiktet, llogjiken e ceket, dufin, para arsyes.  Ka ndodhur nje vjedhje, nje gje qe ndodh (me statistika) çdo 1 minute ne Amerike. Imagjino sikur gazetat te mbusheshin me emrat e vjedhesve. Une nuk po mbroj vjedhjen, por mbroj vjedhsin. Pse do pyesesh ti dhe shum te tjere ketu. 

Ne qenien njerzore, ka momente dobesie, nje nuk i reziston dot nje sendi, nje tjeter nuk i reziston dot dashurise per nje tjeter, nje nuk i reziston dot nje gote a shisheje, nje tjeter nuk i reziston dot nje cigareje ne lokal, nje tjeter nuk i reziston dot vdekjes, ben vetvrasje, etj etj.  Tani imagjino, sikur te tera keto shkelje, te paraqiteshin neper gazeta/media, te mbushura me emra e mbiemra, çfare katastrofe do ishte, çfar degadrimi do ishte per shoqerine njerzore. Per me teper mendo sikur kjo ndodhi te ka ndodhur ty, ty, ty. Mendo per nje moment. A nuk do te ngrije pyetjen, se pse me diskretituan keshtu. Mundet qe ai/ajo e kishte per here te pare. A nuk thuhet se ne perendim i jepet nje shanc/mundesi i/e dyte tjetrit/res. A nuk do te mendoje po te te kishe ndodhur ty, ty, se pse ma nxorren emrin mua dhe atij/asaj tjetrit jo, pse. 

Ne fund te fundit , a nuk eshte vrasje shpirterore kur e nxjerr tjetrin ne gazete/media per nje gje te keqe, dhe aq me teper kur kjo gje e keqe nuk ka te beje shume me fatet e njerzeve, popullit. Nuk eshte se ishte ne detyre, qeverisje dhe vodhi nga taksat e popullit, siç kane vjedhur disa nga politikanet shqiptare. 

Ju jeni bere te gjithe te eger, se ju jane errur syte nga smira, jeni bere si ujqer te gjithe qe i sulen te pares viktime qe i rreshqet kemba.  Sa poshte ka rene raca ime. E ke te domosdoshme Econom, te jetosh nja 5-10 vjet ne perendim, te pastrohesh. 

econom, me vjen keq qe te gjithe ju ketu nxirrni ne pah, instiktet, llogjiken e ceket, dufin, para arsyes. Ka ndodhur nje vjedhje, nje gje qe ndodh (me statistika) çdo 1 minute ne Amerike. Imagjino sikur gazetat te mbusheshin me emrat e vjedhesve. Une nuk po mbroj vjedhjen, por mbroj vjedhsin. Pse do pyesesh ti dhe shum te tjere ketu. Ne qenien njerzore, ka momente dobesie, nje nuk i reziston dot nje sendi, nje tjeter nuk i reziston dot dashurise per nje tjeter, nje nuk i reziston dot nje gote a shisheje, nje tjeter nuk i reziston dot nje cigareje ne lokal, nje tjeter nuk i reziston dot vdekjes, ben vetvrasje, etj etj. Tani imagjino, sikur te tera keto shkelje, te paraqiteshin neper gazeta/media, te mbushura me emra e mbiemra, çfare katastrofe do ishte, çfar degadrimi do ishte per shoqerine njerzore. Per me teper mendo sikur kjo ndodhi te ka ndodhur ty, ty, ty. Mendo per nje moment. A nuk do te ngrije pyetjen, se pse me diskretituan keshtu. Mundet qe ai/ajo e kishte per here te pare. A nuk thuhet se ne perendim i jepet nje shanc/mundesi i/e dyte tjetrit/res. A nuk do te mendoje po te te kishe ndodhur ty, ty, se pse ma nxorren emrin mua dhe atij/asaj tjetrit jo, pse. Ne fund te fundit , a nuk eshte vrasje shpirterore kur e nxjerr tjetrin ne gazete/media per nje gje te keqe, dhe aq me teper kur kjo gje e keqe nuk ka te beje shume me fatet e njerzeve, popullit. Nuk eshte se ishte ne detyre, qeverisje dhe vodhi nga taksat e popullit, siç kane vjedhur disa nga politikanet shqiptare. Ju jeni bere te gjithe te eger, se ju jane errur syte nga smira, jeni bere si ujqer te gjithe qe i sulen te pares viktime qe i rreshqet kemba. Sa poshte ka rene raca ime. E ke te domosdoshme Econom, te jetosh nja 5-10 vjet ne perendim, te pastrohesh.

Nejse çuna e goca e tëndësishme është që Shekullit, me sa duket, qimja s'ka për t'i rënë kurrë.

 

Mire ky qe vate, po gjynaf per djalin qe po perpiqte ta perfshinte ne keto strukturat PS-G99, si Shqiperi hesapi do i ngelet njolle ne biografi edhe atij vete. 

p.s shof shume qe cuditen me faktin se e ka raportuar Shekulli. Ka kohe qe Koco eshte hidheru icik me Ramen, edhe Shekulli ka nderruar goxha drejtim. Prandaj largoj dhe Adrian Thanon qe tani ka hapur Dita-n. Ne fund te fundit Shekulli po ngelej pa treg, ja kishte marre te gjithen TemA. 

E para ,ketu nuk hyn hiç socialist a i gjelber.Hajnia nuk ka krah politik...Hajnia eshte hajni.Ky eshte nje nga ato rastet qe krahet te bien pertoke,nje njeri qe mendohet me ide te qarta se ça eshte e mia dhe e keqja(sociolog)ka shite ide e moral me tonelata....ka eduku...eshte halucinant multipersonaliteti i disa njerezve,hendeku se ça jane e si shiten...kaq ordiner,zhele.....çfare llumit ne familjet e tyre...Tmerr

E tmerrshme.

Akademiku shqiptar kapet duke vjedhur ne supermarkate, shqiptaret thone se Ismail Qemali ishte kusheri i pare me Qemal Stafen dhe... peshku ka ndryshuar fontin e titujve dhe te body-t.

Ndoshta fundi i botes ka ardhur me te vertete.

Ne fakt kjo puna e fontit eshte me e rrezikshmja, se na prishi syte. Ky lajmi ketu duket si palidhje, nderkohe ai me Ismailin s'eshte i rendesishem.

Per keto 10 minuta qe po shoh peshkun, mund te kem humbur cerek dioktrie. smiley

Ky font eshte i bukur per titujt, por jo per bodyn. Nuk e kuptoj nese ka te beje me lexueshmerine e fontit apo thjesht duhet zmadhuar pakez.

Germet duhet te trashen pak, ku dhe nje Calibri te bene pune. Vallahi prisja tjeter dhoirate nga peshku!

seriozisht : mediat amerikane botojne çdo vjedhje qe behet ne supermarkete, me emer dhe mbiemer ?? smiley

Prandaj shkojne edhe me mire se ne Europe punet andejeza... 
pfff....

 

euhh....

Nuk e kuptova.

jo mo, per ate pune, e keqja s'ka fund: sheiket saudite te presin edhe doren kur vjedh ne supermarket!  smiley

 

ehhh... (toujours et encore...)

Normal. Ashtu sic eshte ekstremi i trembur francez nga njera ane, ka dhe nje ekstrem te pameshirshem arab nga ana tjeter. Ndaj e mesmja amerikane ben me shume sens. smiley

Jane gazetat lokale qe nxjerrin keshtu lajmesh, per ngjarjet lokale. Si edhe lajmet se kush vdiq apo kush u martua.

Pse nga kush duhet turperuar nga hajdutet.... smiley

e kane hedh ne gjyq. jo çdo vjedhje shkon ne gjykate. pastaj varet se ça quan media amerikane. jane mediat lokale (te qytetit) per mendimin tim, jo ato amerikane.

 

Shoke! Vjedhja e mbetur ne tentative eshte bere per te demtuar kapitalizmin. Barjaba eshte e ardhmja e PS. Rrofte PS-ja dhe shoku Edi Rama.

erdhen idhjerologet e pede.se.Vate dhe PS-ja tani me gjith program dhe rilindje! 

jo se me sociologun hajdut Kosta Barjaba, qe na jep edhe mend ne gazeta pale, ju shoket trima te PS keni te ardhme.

Per mua kjo histori qe bajraba ka vjedhur eshte e vertete, sepse une me pare kujtoja qe kish ndodhur sot, po jo me dt 27 dhjetor.. nderkohe ka paguar leket dhe eshte ne liri... kete lajm e nxorren mediat e majta per arsye se po ta kish kap klani me 55 ne dore do i kishte diskretituar fare.. tmer ne doren e kujt ka rene ps ja.. eshte ajo qe kam kohe qe them, eshte shendruar ne nje parti hajdutesh te urritur, dhe intelektualet e vertete qe kjo parti i ka pasur ne mase jane oskuruar nga politika diktatoriale personale e edi rames... shpresoj qe ne 2013 kjo ps te shkaterohet dhe le te rilinde nje e majte e re.. une do vuaj dha nja 4 vjet, e di kete...

Ndoshta per here te pare dhe te fundit jam dakort me alidemsin.

Nuk besoj qe Kosta te vjedhe ne supermarket.Ta haje dreqi,Kosta ka para dhe namuz!

Ndoshta duhet ritur disa dite sa te merret vesh varianti perfundimtar.Nuk duhet te kalojme ne gjykime menjehere,se ka raste qe policia gabon dhe kane ndodhur jo pak te tilla ne SHBA.

Shpresoj qe te mos kete ndodhur sic e akuzon policia,dhe nese policia ka gabuar Kosta duhet ti hedhe ne gjyq dhe te kerkoje demshperblim.

 

Nje miku im ketej, kaloi nje kalvar te tmerrshem me nje akuze te perbindshme.  Raporti fillestar i policise ishte i frikshem. Gjyqi e nxorri komplet te pafajshem. Por nderkohe ai humbi punen, emrin e mire dhe perjetoi nje stress te pafund. 

Raste te tilla ka me shumice. Por ndersa eshte fare e lehte tia nxish jeten tjetrit me nje komunikate shtypi qe shumefishohet ne qindra variante, per tia pastruar emrin eshte pothuaj e pamundur. Mjere kujt i bie ne pjese.

Tema te tilla nuk duhen sjelle per koment. 

Ketu flitet per kapje ne flagrance.. ndoshta nuk e ka vjedhur kosta por e bija me te shoqen dhe kosta ka rene brenda ... ka mundesi, por raporti i policise nuk mund te injoroet..

ndoshta. ndoshta.

Nejse, vazhdoni ju, u kap gjahu dhe per sot.

 

Ndoshta per here te pare dhe te fundit jam dakort me juve te majtet e PPU-se,por e kam per te miren e Shqiperise dhe imazhit te saj jo per te miren e Edit.

Tema te tilla nuk duhen sjelle per koment. 

Pune qe zgjidhet, e fshijme krejt temen, pastaj shkojme fshjime ne inernet lajmet e mediave amerikane, pastaj rekordet e policise amerikane, pastaj atyre shqiptare, pastaj defteret e gjyqit e ku mund ti shenohet emri, e kshu me radhe.

Me pas e ripagezojme: Barjaba u ngjall i pafajshem, vertet u ngjall i pafajshem.

P.S. E kam seriozisht, si dhe ti, se mos me akuzon per kalim kufiri te paligjshem te shakase mbi personalitetet e shquara akademike shqiptare.

whatever

xhibi - se tani e pashe! smiley pse mer nuk e kishe seriozisht ti mbrojtjen akademike ??? smiley me preve krahjet nashi... smileysmiley mbushe vella sa te mban krahu smiley

do ket qene per pedofili ai miku tend, s'ka qene gje i filmuar.

ky rast ketu eshte vjedhje ne dyqan. ke te besh me kamera vetem. s'ka si mos pranosh, as denimi nuk eshte i rende. 

AV te keshilloj shume qetesisht, te mos ta vrasesh mendjen fare. Kur eshte puna per kombin tone, imazhi i individit eshte gjeja e fundit qe mund te prishet. S'di ndonje person qe eshte i prishur " imazhi" ne Shqiperi. Dhe kemi pasur nga te gjitha, hajdut te bere kryeministra, kriminel te bere ministra, pervers te bere drejtora,trafikant droge qe jane artista, video seksi, droge, korrupsioni, te denuar, te padenuar, te padiplomuar, me diploma fallco, me dokumenta fallco. AS EDHE NJE s'ka pesuar AS EDHE NJE GJE.

Si gjthmone do zgjas nja 3 dite te mira me llaf e muhabet, pastaj do harrohet e ky rrobi do vazhdoj qetesisht punen e tij ne projekte te ndryshme.

bravo nora.. rrezik ky e ka bere vete kete publcitet,.. ne albania po mos jesh pak kriminel, nuk ben karriere,.. ky rezik do jete ministri i ardhshem i punes ne qeverine rama...

Rrofsh Dora, me thene te drejten tani qe po me thua qetesohu, po shqetesohem vertet smiley... sepse nuk e kapa qe ne fillim se duhet te shqetesohesha nga ky lajm dhe bera gafen te isha gjithe kohen e qete...mirepo...

Nejse-ja e fundit, nuk me ka ngrene meraku kurre per koncepte te tilla si "imazhi i vendit"... ah, po, ajo qe ndodh brenda qenies njerezore kur ndodhet ne te mire e ne te keq, gjithnje me ka intriguar

Ah te kuptoj. Po hajde se rrobi e kalon gjithmone nje traume te madhe ne jete, s'ke c'ti besh. smiley

Turp lajmet e Tch.. i bene nje mbrojtje qe as avokati i tij sja bente dot.. dhe nuk folen fare per raportet e policise amerikane.. te cilat fatkeqesisht flasin qarte..

Turp kush gezon me kete lajm dhe i thote vetes shqiptar!
Ketu luhet me imazhin e vendit tone.

Jemi shqiptare ne rradhe te pare pastaj demokrate socialiste te krishtere apo muslimane.

Nese policia ka gabim,duhet te bejme cmos qe ta detyrojme te kerkoje falje.

Une per vete sjam as me Kosten as me pertine e tij politikisht por sot per mua eshte dite e zeze per imazhin e Shqiperise!

 

Imazhi i shqiperise eshte dhjere me kohe... kjo e kostes nuk eshte asgje.. kemi pare e perjetuar me keq... Apo e harruam 97

Egzagjeron histerikisht per punen e imazhit te Shqiperise, kurse nga ana tjeter duket ashiqare qe Kosten e njifke personalisht.

Nuk e njof fare Kosten!

Per mua eshte nje shqiptar qe e ka kapur policia dhe e akuzon per vjedhje.

Edhe Edi Rama vete te ishte,nuk do te gezohesha,sic gezohen ca ketu.

Partia jone eshte Shqiperia!

Athere nga e di qe ka para dhe namuz?

Ehu sa shqiptare kapen gjithandej per vjedhje e per shume gjera te tjera.  Cdo grupim njerzor ka elemente qe kryejne krime.  Per njerzit me dy pare mend, kjo s'do te thote qe reflekton ne te gjithe kombin shqiptar.

nuk pashe njeri te gezohet. 

megjithese normalisht ne fakt do te duhej te gezoheshin TE GJITHE. 

nje shqiptar i ndershem qe shkollon pa vjedhur gocen me amerike, me rrogen e tij shqiptare. a ekziston KJO ? si thua ti ? mua vete me duket si ender.

Mos ja fusni kot se ka patur njerez pa fund qe arrijne te shkollojne femijet jashte me lek 100% te ndershem. Aq me teper ne USA qe ka mundesi plot per bursa, pune studentesh etj etj. 

tashti nuk dime kujt ti besojme.. keta koleget e ppu qe njohin personalisht, po thone qe eshte plot me lek, kurse ti po na e nxjerr fukara.. atje ku studjon e bija duhen te pakten 100 000 $ ne vit per te studjuar dhe jetuar.. po te kete nonje burse le ta publikoje ketu ne ppu... 

nje tregtar dhe e besoj, po jo nje profesor dhe akademik. me thuj pak sa e ka rrogen nje akademik shqiperie ?

ato rrogat e profesoreve shqiptare te tipit si goca e berishes dhe gruja rames, per mu jane vjedhje e ligjeruar.

ata nuk punojne ne universitet privat, por ne dyqan diplomash. fabrikojne analfabete dhe per me teper, nxjerrin jashte loje gjithe arsimin shqiptar, duke prishur gjithe strukturen si dhe tregun e punes se dipllomuar ne shqiperi. ata qe nuk e kuptojne situten jane njerez dritshkurter.

Per profesorat lejohet dy punesimi, kshuqe shumica e akademikeve shqiptar jane marre gjithmone me projekte dytesore. Nje pjese e madhe e parave qe vine ne Shqiperi per NGO-t jane marre prej tyre. SOROS, USAID, etj etj kane bashkepunuar gjithmone me ata. 

Kshuqe nuk do cuditesha qe disa prej tyre te kishin te ardhura 2-3000 euro ne muaj. Njerez qe pastaj kane qene te inxhinieria, mjekesia, shkencat ekzakte, apo edhe ekonomiku kane patur edhe biznese te vogla te tyre ku mund te kene patur te ardhura edhe me te medha. 

Tani Stanford eshte icik shtrenjte kshuqe pa burse do ishte e veshtire te justifikohej e gjitha po Stanford jep bursa nese e justifikon se eshte shkolle private me endowment qe vleresohet me miliarda dollare. 

@icensuruar, une nuk e di fare ka apo nuk ka pasuri Kosta, po i pergjigjesha thjesht asaj qe tha Kureshtari

endrit te kuptoj cfare thua.. por te flasim drejt, te gjithe keta leket i kane vene duke vjedhur, kur ishin ne pushtet si drejtore drejtorie e me the te thashe... ne qeveri e bashki duke pervetesuar prona dhe ngritur biznese , keta te pd pastaj ne keto 8 vjet kane vjedhuar aq shume sa kane siguruar 5 breza me jete lluksoze.. dhe pike

Po une nuk e di nese Kosta ka qene ne qeveri... nqs ka qene atehere terhiqem nga ajo cfare kam shkruajtur 

edhe kur ishte saliu ne pushtet deri ne 2008 ne mos gabohem, ka qene shefi i kabinetit te ministrit te pune, kur ishte koco braka i pbdnj. pa dyshim dhe para 2005 ka qene drejtor i ndonje drejtorie me patjeter.. nuk eshte pushtet ky? duhet te jesh minister me patjeter per te vjedhur... me shume vjedhin keta qe jane poshte se ministri..

edhe pa kosten ne gjithe bota na mban per hajdute. bile jo vetem ne por tere ballkanin dhe europen lindore keshtu e mbajne. njerez te varfer helbete.

Ne pritje te informacioneve me te hollesishme nga palet e perfshira, nuk na mbetet vesce te shpresojme ashtu edhe sic kemi besimin qe ky te jete nje keqkuptim dhe gjithcka te rikthehet ne normalitet. Nderkohe qe jemi plotesisht te ndjeshem dhe suportues ndaj asaj qe po perjetojne te lartpermendurit, ashtu sikurse eshte diskutuar jemi plotesisht dakort me mendimin qe te veprohet me rigorozitet ne rishikimin e veprimtarise dhe kontributit te zoterise ne fjale, apo me nje pezullim te perkohshem. Duke qene se ne themel te punes dhe veprimtarise se cdo simpatizanti dhe bashkepunetori te familjes sone te madhe socialiste, ka qene, eshte dhe do te mbeted rilindja jone kombetare, veprime te tilla qe per ne mbeten akoma te supozuara, krijojne nje hendek te thelle parimor.

Po kjo c'ishte? Nga kompjuteri i z. Rama?

Me duket i veshtire per tu besuar, qe ky zoteria felliq veten ne supermarket ne kete menyre.

p.s. nje skene fantastike vjedhje, eshte ajo e Roberto Benigni  ne supermaket, filmi Il Mostro  

e pa pare smiley

Po mire mo tere keto lek si i ka bere ky kosta? Lere harrova qe keta profesoret e universiteteve private paguhen 15000 $ ne muaj...

dercken e ka bere vajza qe ka harruar te paguaj nje bluze.Kur kane dale ka rene pi pija dhe Kosta e ka kthyer mbrapsht bluzen.kaq eshte.

nderkohe bluza ishte futur ne nje cante 300 dollareshe, e cila per nga ana e saj ishte brenda nje frigoriferi portativ qe gjendej ne brendesi...

smiley

ta futin dhe robt e shpis PF, prandaj vigjelence vlla smiley

Jo jo, Kosta i shkrete e ka kap situaten edhe e ka hudh canten. smiley 

O spirituso, se u lodhem tashti dhe me thone te drejten nuk me bohet vone as per Kosten e as per Shqiperi zezen qe u turperua sot si kurr me pare. Hala nuk e ka vjedh gjithe supermerkatin Kosta! Ne ketu e bome nje dore gallate dhe kaq. Hajt ishalla me ndonje avokat te mire dhe del i pafajshem.

Terqeta Mono. smiley

ore thjesht muhabet po bejme. Ngjarja le vend per gjithcka, per humor, hamendje, politizim, satirizim, pergjithsim, perqeshje, keqardhje , gallate. Nuk ka tre beje as Shqiperia, as Partia ketu.Thjesht personi paguan per veprimin e tij. Kaq dhe mbyllet historia. Pastaj si e komenton njeri e tjetri, tjeter pune. Une e njof dhe ndjej keqardhje dhe habi. 

Tujtjeta dhe ti dhe u lexofshim ne te tilla gezime smiley

u rrit fmia, u dhi shpia, o spirituso smiley

 

ska pas faj bre, eshte shtrenjte ne ato vise Kaliforniane, ne bythe te Stanfordit dhe Facebook-ut.

Po se marr vesh, ca leshin kane gazetat shqiptare qe merren me ceshtjet e rendit publik te republikes se lendines se silikonit ?

crazy....

Sme pelqen qe hudhen e priten emrat e robve ne ket fare feje. Njerez jemi te gjithe, si dihet cna ben per hise jeta.

ke te drejte Ruzhdije..nuk dihet se ç'na ben jeta per hise...po hajdute jam e bindun qe nuk ben.....

po me hajdutet merret policia pa merak o Zane smiley

Puna eshte, pse duhet te merremi ne me kto gjona.

ke te drejte ,e ajo polici merret mire .Ketu eshte zhgenjimi i madh.....nese nje person le te themi i elaboruar,ka eduku ,ka diskutu vlera ,ka divulguar njohje tek studentet....!!Dott Jekyll e mister Hajdy jane axhami para nje rasti si ky

vallai se njof personin ne fjale e sdi cte them.

e veshtire me duket qe nje njeri i dale dhe me para, qe nje vajze qe studjon ne Stanford, te beje nga keto gjera.

Pastaj mendoj nga ana tjeter ca turlilloj fare e keqe tek ne jane bo profesore e kryeministra, sbej cudi qe te bejne nga te gjitha, pavaresisht sa pare kane ne xhep apo ne banke.

Klasi nuk osht uje ka thene frengu.

Do vite drite qe katunari shqiptar te behet i fisem, pavaresisht stanfordit dhe harvardit.

Edhe Dritan Prifti m'Harvard ka maru bre smiley

Megjitahte sic thashe, per rastin me lart nuk i njof ato njerez personalisht. Do preferoja te mesoja perfundimin e hetimit.

ose xhanem, me ta thane troc, spo me rruhet hiç, sidoqofte puna smiley

pu pupuu qyqyqyqyqy mi ruzhde si nuk e pranoke as berberin ti.... na nigjo partia na qethi te gjitheve karreeeee smiley

 

çta pranoj bre

berberi i peshkut eshte ipotent smiley

per at fare berberi qe sja bo as gruse s'vet, ma mire po shkojme ke lëgëbëtëja smiley

Po ti ku e nifke grun time mi? Apo ju ka lidh profesioni?

pastaj, gjella e komshiut te pelqen me shume se e jotja. Une gjellen tate se kam provu, por thone qe gatuan mire. Me kete rast me mson edhe mu ndonje stil dmth recete.

smiley mos u trego kaq mizore mi... nuk shahet robi aq ronde per i dore lesh :lol

sikur t'ja thoje vetes, ato qe sygjeron per gjindjen, nuk do komentoje tek kjo teme. 

ça duhet mi thane vetes e pse nuk duhet me komentu te kjo teme? Kjo eshte tmerruese...nga ato raste qe te kap deshperimi e thu ata njerez nuk behen...

Kapen ketu dy shqiptare qe ne bashkepunim sekuestruan nje djalosh imprenditor gjenovez dhe e mbajetn nen sequestro per 15 dite.Ishin te dy te rinj ,dy balorde qe kur i pashe thashe qyqaret .I kishte futur ne film punedhensi e keta si kaqola kane rene brenda ,ma do mendja pa mendu hiç ma gjate se ku po e fusin veten.E ne kete rast qe si rrezikshmeri ku e ku me shume se e Barabbes.Po nuk u çudita me shume se aq....Spesorja e tyre intelektuale e legale eshte e tille .Po ky rast eshte rujna Zot.....

O Ruzho, me ke kujtu nji rast flagrant.

Shkon njoni me nje gru te martume, dhe sa kthehet nga ajo pune ia trego gjithe shokeve te bordures dhe per gjys dite e merr vesh trecereku i Tiranes. Te nesermen e kap te shkalla gruja ket bandillin dhe i thote: "Sa llapaqen paske qene! Nuk rrishe dot pa i tregu gjith dynjose qe te lejshim koqen e namit." "Qeke budallaqe ti mi" i thote ky. "Po ajo pune 5 minuta e ka qejfin dhe maro, kurse lezeti i te tregumes zgjat gjithe jeten".

Kshu dhe Kosta qe thu ti...smiley

ishte yll per i cik gallate pa zarar, po s'te lejne halet as me qesh jo.

te burimi thuhej shprehimisht "professori i edi rames".

c'specie e felliqur qe ka buit si krimbat mbas shiut gjithanej!

Sapo ja thashe te njejten gje spiritusit. Kujt po i plas per ai e per ajo mer burre. Ne po kemi hall qe t'na celin zogj kto vezet qe po iu rrime siper. smiley

po si thua tani? na preken nga familja mbreterore, na llogariten rrogat e femijeve , e te mos t'ja kthenim ne monedhen opozites. puno shteti, jo shaka. ne fakt Emo s'di a me u merzit a me mos me u merzit, se nese keta te flaktet e pozites vdesin te merren me kshu gjerash, ndoshta me te vertete ajo opozite duhet te jete e paster si qelibar.

kta te "pozites", si te hapmit dhe te myllmit, jon robt me pa kryp kur vje puna per nji fije humor per s'mari e gjosen. i ke pa around besoj, i thrresin ne ndihme ato kukllat qe qeshin, ose torturojne fjalet, i martojne me dhune, biles iu bojne edhe orgji fjaleve, po aha, s'osht me zor ajo pune.

poosi, humor, stil, gallate ,thua ti. diktatura e mendimit s'njef kshu gjojnash. me te tyren jane ne rregull.

bene ,ky e ka ne etimologji hajnine .Barabba eshte hajduti qe u lirua ne vend te Krishtit ...

Nejse mos i thoni mooot-it marshallah .Raporti i policise flet qarte....eshte i pambrojtshem....

po ca lidhje etimologjike ka emri me ate se cfare eshte nje person? eshte nje lloj si te thuash qe Zana eshte hyjnore sepse e ka ne etimologji te fiksuar. 

kjo te them te verteten qendron smiley Ishte thjesht me thane...mu kujtua...Nganjehere seç ka do koincidenca te çuditshme

po tu spiritus te duket normal qe nje akademik te vjedhe rroba ne dyqan ?

po ku po e shikon ti qe po i bej apologjine? Une nuk dua ta besoj por, e kam thene qe ne komentin e pare, te gjithe kemi "anen e panjohur". Nuk eshte normale, eshte ...si t'ja vesh emrin. Ai tundimi kur shikon ato rrobat firmato, eshte i madh djalli por une nuk e njof aq varfanjak sa per 300 apo 500 euro.

tundim a jo, po te jete e vertete, dmth po te denohet nga gjykata, ai duhet te jape doreheqjen ose ne rastin tjeter, akademia duhet ta shkarkoje.

shiko te kapet duke vjedhur rroba ne dyqan, nje akademik francez, behet nami. besoj se thyhet rekordi i komenteve te faqet e gazetave ne linje. ai jep doreheqjen DIREKT.

siç e dha dhe ai strockani, qe duhet thene ishte rast shume me i justifikushem per mua se vjedhja ordinere. te vjedhesh banken diskutohet, po rroba, LECKA te qelbta pa asnje vlere per NJE njeri me kulture, eshte e pafalshme per mua.

Zana, mendoj (dhe kërkoj) që ti duhet të shprehesh mbi gjestin e bërë nga Shekulli

Të siguroj se tek Shekulli ka njerëz (nuk e di nëse është i njëjti) që kanë inate personale, dhe sapo u del rasti, publikojnë lajme sikur të ishin sentanca gjykate (keqinformim me qëllim).N uk presin vendim gjykate. 

Më e keqja është se, edhe pas vendimit të gjykatës, nëse u kërkon përgënjeshtrimin, nuk e japin, nuk e publikojnë - që do të ishte gjëja më minimale.

Po thuaj mos të rëntë ty rasti, se kështu me llafe blogjesh dimë të tërë të japim sentenca morale.

Kris ,ne po flasim e aresyetojme mbi informacionin qe kemi.Jo vetem shekulli ,te gjithe gazetat jetone mbi keto.Trishtim kujt i takon.Nuk shoh asnje diference me gazetat ketu ne kete veprim ye shekullit.Shekulli pati kete info te blinduar nga nje raport policie....Cila gazete do ta refuzonte???Mandej ,qe ka hakmarrje personale,inate ,loogarira te palara jam dakort.

E tha shalsi, ne nuk do vjedhim si kta, po nuk e kuptum qe e paska pas llafin qe do rrujn neper dyqane smiley

:Lol:  smiley

 

lajmi doli i rreme

Po sikur vertet t'ia kene rrasur ate canten ne cante Kostes si droge dhe pastaj ata kriminelet e kane kercenuar se po tregoi do i zhduken familjen dhe kur Kosta i tha policise qe i kane humbur gruaja dhe cupa ne dyqan cdo gje u zhbiriliua (por dhe keqkuptua nga policia qe ne vend te tyre arrestoi Kosten), ca do thoni pastaj juve qe ngelet duke bere shaka me kete rast fatkeq? 

Se harrova, celularin ja kishin vjedhur kriminelet ndaj e morri policine nga pay phone. 

P.S. Cfare do me thene keqkuptim i situr?  smiley

“Ishte thjesht një keqkuptim i situr. Nuk jam ndaluar nga policia as unë as familja. Asgjë nuk është e vërtetë. Unë jam në SHBA për pushime. Lajmi nuk është i vërtetë”, tha Bajraba

Te paskan kenaq pushimet, duke lexu romane Agatha Chrisit.Apo thuaj nga nje palester ne tjeter, s'ke kohe per te lexuar libra te verdhe.Mbase.

Ca karagjozi ky! Atje egziston raporti i policise se e ka arrestuar per vjedhje e biles dhe e ka cuar ne paraburgim, kurse ky thot njehere njehere me ndaluan se s'kisha autorizim te ngisja makinen dhe nga ana tjeter thot qe s'na ndaluan fare.

po grek hesapi, c'pret prej tyre?

smiley

@ xhib - me pelqen stili mo e le me kaq. vazhdoje. kam nje pershtypje se ka njefare serioziteti kjo qe thua, edhe ke te drejte, se nuk neperkemben njerzit keshtu neper blogje smiley ahahahahahahaaaaa

Te thoshin se vjedh miliona me tendera e me gjera, do ta besoja. Te thoshin qe eshte i perfshire ne afera mafioze, do te dyshoja dhe do ta besoja.

Po qe vjedh ne nje dava dyqani, asnjehere ne bote. 

Robt e ceket vdesin per cik thashetheme.

“U ndaluam në parkingun e një qendre tregtare ne SHBA. Ndodhesha në makinën e djalit me familjen time. Ndalimi sepse nuk kisha autorizim për të ngarë makinën” tha Bajraba duke shtuar sqaruar se lajmi i përhapur për vjedhje nuk është i vërtetë. 

si me ja ba hallit te raportit te policise???

Makina ku ishte, ishte e djalit dhe ai s'kishte leje perdorimi. Per policine, makina mund et ishte e vjedhur, ndaj u arrestua me akuzen "plan per te vjedhur makinen". Por robt e ceket s'pelqejne te ndodhe kjo. Duan te vazhdoje thashethemnaja. smiley

Robt e ceket vdesin per cik thashetheme.

Po, bile dhe policia amerikane smiley

Megjithate ja dime per faleminderit qe e mbajten sekret nga data 27 dhjetor deri tani, te pakten kaluan festat.

Po pra, dyshohej per te vjedhur makinen e te birit, jo dyqanin.

p.s

Pse duhet te mendoj qe jane me te mire policet amerikane kur vete amerikanet i mbajne si idiote e interneti eshte plot me video idiote te policeve amerikane, deri me vrasje te njerezve kot me kot, here pas here, gjate gjithe historise se ekzistences se videove?

Lexova diku qe gjithe policia gjermane kishte konsumuar ne nje vit 95 plumba. 91 plumba kishte perdorur policia amerikane per te vrare nje person qe po dilte nga makina me nje thike.

ehe.....

Po canta veshjet lukzoze te raportit te policise... Apo pine shume wisky ata sherifat.. ne fakt edhe kjo  mund te jetesmiley

III ; " .... Lexova diku qe gjithe policia gjermane kishte konsumuar ne nje vit 95 plumba. 91 plumba kishte perdorur policia amerikane per te vrare nje person qe po dilte nga makina me nje thike..."  

 

Kjo tregon se sa te drejte kisha une kur them se tek amerikanet ka diçka qe nuk shkon, kane diçka mangut ne koke ata smiley

smiley gezuar e mos u plaksh kurre o xhib e bofsh xhibla gjithe jeten smiley

xhibo detektiv je.. me duket se je pe te shkolles se vjetersmiley

aman ne amerike nuk ben dot pordhe.. si tha trebicka ne 8 persona +, po ai ta ka mbrapa ne fature Mejreme e ke...smiley

Po c'dedektiv zeza! xhepist prej Vlore ja c'eshte.

aman nuk e kane kapur ndonjehere si kosten..smiley

Po jo bre ca dedektiv, thjesht bera nje google-im gjithsej 2-3 min, dhe kjo ngaqe Shqiptarja.com e kishte paraqitur kete raportin e policise si ndonje zbulim ekskluziv te saj, nderkohe qe keto gjera ketej jane rekorde publike falas (ne ndryshim me ca rekorde per te cilet duhet te paguash, po prap jane publike, si fjala vjen rekordet e burgut ku e cuan Kosten).

mire qarte, po kush ka nerva te kerkoje..

Ore se meqe jemi tek ky muhabet i tjerrjes. Po lexoja kete deklaraten e AK,

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

Aleanca Kuqezi i bën me dije nazistëve grekë të Agimit të Artë se Kombi Shqiptar është kombi më i vjetër, më i kulturuar dhe më proevropian në Ballkan dhe nuk ka asgjë të përbashkët me Kombin e Grek të falimentuar politikisht, ekonomikisht, institucionalisht e moralisht në nivel kombëtar e ndërkombëtar.

Po mendoja a kemi arritur deri aty sa te bejme krahasime vari leshin?

Shqiptari më lartë kapet me imazhin e Shqipërisë...

Po ça imazhi o Shqiptar, po një fjalë për këta palaçot e Shekullit? Një fjalë të vetme, nuk e the?
 

Edhe ti Spiritus, a ka mundësi një paragraf të vetëm, ku të kapet thelbi - që mendoj se duhet të ishte i ndryshëm nga emri i personit. Po lëri këta, që gëzojnë se na qenka i PSsë. Kujt i intereson. Po kape edhe ti çik thelbin, ose të paktën mundohu ta sjellësh në fokus.

Thelbi është, sipas meje, se ne nuk kemi repekt për dinjitetin e tjetrit. (Nuk ka një sjellje korrekte nga ana e Shekullit, sepse ky me sa di unë, nuk është rasti i parë.)
Po përtej Shekullit e gazetarëve të saj shpirtvegjël - se nuk po kërkon njeri që të mos dalë lajmi - problemi është tek mënyra se si ne i trajtojmë çështje të tilla. Po japim sentenca more. Kur sentenca akoma nuk ka dalë. Ne vetë në kushtetutën tonë e kemi të shkruar se policia mund edhe të na arrestojë për 24 orë (në mos gaboj) në raste dyshimi. Po përtej kësaj, di dhe për këtë jam i sigurt, se la një nen, që thotë: se çdokush është i pafajshëm derisa të provohet fajësia me vendim gjykate të formës së prerë. A ka mundësi pra, çik përgjegjësi para kushtetutës tuaj.

Jemi paragjykues në maksimum. Jemi njerëz që me moralin dhe etikën bëjmë akrobacira sipas interesave. Dhe nuk i kuptoj ca këtu!, se pse ekzaltohen sikur t'i mbante ndonjë kundërshtar politik i PSsë me bukë. Po lërini këto budallëqe.
 

Ju lutem, admina, fshijini nja ca komente. Edhe atë timin, ku tallem, duke iu përgjigjur xhibit. 

 

Shekullin kam kohe qe se lexoj,qe kur nxori rastin e Faruk Myrtajt,qe ne 24 ore u lirua nga policia,por Shekulli e kishte hedhur balten.

Edhe ne kete rast kane vazhduar avazin e vjeter.

Turp!Turp!Turp!

Kjo eshte ceshtje tejter , Kriskulli.Lajme te tilla jane tagjia e shtypit langaraq shqiptar.aq me teper ne dy ditet  e para te janarit kur politika eshte pushim. Pardje ndodhi nje vrasje ne Tirane dhe ishte si dhurate nga zoti per shypin.News 24 e ka dhene pambarimisht si kronike ne cdo gjysem ore.Edhe ky rast ishte "dhurate" per vitin e Ri. News 24 qe Kosten e ka bashkepunetor per emisionet debat, e dha komplet kete njoftimin e sjelle tek ppu dhe ne fraksion sekonde transmentoi vetem kaq nga i zoti hallit: nuk eshte e vertete, eshte keqkuptim", pa e pyetur me tej per detajet, rrethanat. Dmth, pa meshire! Po te shkau kemba, dije se shkelmin e fundit do ta fusin ata qe mendon se ishin miqte e tu. Prandaj tha: Zot me ruaj nga "miqte", se nga armiqte ruhem vet.

Po te zbatohej etika gazetareske dhe kushtetuta (prezumimi fajit) , Shekulli do perdorte terminologji tjeter si titull, ndalohet , dyshohet.Por Jo, cope, verdikt: u arrestua per vjedhje!

Letyra !

Si mbas raportit te policise eshte arrestuar pikerisht per vjedhje.

e di se po m'pelqen!!

Me kujtohet njeri qe sapo kishte ardhur ne Amerike, merr nje pako me advil dhe e fut ne xhep, kur e ndalojne tek dera dhe e kontrollojne...smiley

Po pse nuk e di ti historine e nje shqipoje ne vitet 20 kur emigroi ne Amerike? Ishte i uritur djhe shikon nje restorant qe quhet "Amerika restorant". U fut mrena vllai porositi nja dy pjata me gjelle e sallate, piu ene nje bire, u cu ene iku. Te dera e ndalon kamarieri dhe i thote: "paret". "ca paresh do " - i thote shqipetari - "ju vete e keni shkruar ne balle A(ha)- mer- ik. Aty osht parajsa. Liumsi ju qe jetoni aty, vetem kujdes grate se per dreq jua morin ata horrat! 

kam nje shok qe punon vezhgues ne nje qendern tregtare me te madhe ketu ne bruksel ,hajdutet jane nder te tjere avokat ,doktora, etc pra asgje per tu habitur ketu

nje gje eshte e sigurt ata te ndaloin  vetem kur ata kan prova dhe siguri qe ti ke vjedhur beje hesap saqe kan detektive civile me kamera te fsheta brenda qe shtiren si blersa duke ndjekur hajdutin edhe ne cepa ku kamera e vezhgimit nuk e kap dot

Po, sidomos keto dyqanet e mallrave luksoze.  Jo vetem qe kane sistem kamerash  por dhe roje civile, sidomos ne kohra kur ka shume trafik neper dyqane (si sezoni i festave te fundvitit).

Ky ishte i grupit te punes per programin social, ama tani qe beri stazhin do galoje te grupi i punes per programin ekonomik

ose do e rekrutojne ata te krahut tjeter, se eksperienca te ngre ne detyre thone.

Me thone te drejten mua me habit fakti si i paska shpetu lsi-se ky, se ata jan kampion per te dalluar te tille potenciale smiley

smiley

 smiley Po ka shume talente Shqiperia, si zbulon dot te gjithe njeherazi.smiley

andej nga krahu tjeter esht komplet  ska  vende boshm base hap ndonje parti te ry ky QIRJE kosta se qenka dhe goxha i pasur

Po keta paten thene se do vjedhin me me stil .

Ka lindur ne 1960 thuhet e ne moshen 29 vjeç ka marre titullin doktor ne sociologji.Ku kishte sociologji ne 1989???

dmth ka vjedhur dhe titullin shkencor smiley  ka mare graden kandidat is hkencave ate kohe, qe me pas , me ardhjen e demokracise, eshte konvertuar ne doktor i shkencave.sociolog ate mot nuk kishte por lifelong learning.

them xhanem.......smiley

Shpresoj mos e njohe PPU kosta se perndryshe do vrase veten.

Prit kur te dale me ndonje Kristal edhe ky.....

o Peshq,

a keni vene re se ditet e fundit shkronjat ne faqen e Peshkupauje.com jane zvogeluar tmerresisht?

Cka ndodhur??????

Aman Idrizi i PS nuk u duk fare ne kete diskutim... Do me pelqente ta degjoja me ato vargjet e tij therese te nomenklatures se vjeter...smiley

Po paskeni bere namin mor "djema". 300 e ca komente e akoma s'mbarojne.

Gjithe ky zell per te marre ne goje te tjeret.

Po ruajeni kete energji e pasion per ndonje diskutim me konstruktiv o "derezinje". smiley

Eshte angazhu ne hartimin e programit elektoral te Partise socialiste mor Ols ,po bejne prova se si mund te vidhen votat smiley

Barjaba e paska marre masterin ne Harvard

Gocen e con ne Stanford me shkolle

Eshte dekan ne nje universitet privat ne Shqiperi, dhe vjedh rroba ne dyqan?

smiley

Po keta te harvard duke kopjuar temat e bere plagjiature jane diplomuar keto vitet e fundit...nuk eshte me harvardi i 20 viteve me pare

jo, jo. come on, now!

emigrant edhe une po te kisha lek te vjedhura te popullit si puna e ketyre do e beja nje master ne harvard.. boll s i dime gjerat si jane.. pse tere keta nuk shkojne ne angli te studjojne.?? qe eshte edhe me afer edhe me lire, por edhe me uni me te mire ne bote.. po skane bythe se e dine sistemin arsimor anglez.. une nuk po them qe ne amerike blihet diploma, por eshte me thjesht per te studjuar, dhe sistemi bazohet ne besimi qe kane prof ndaj studenteve.. te cilet shpesh here kopjojne, nje hetim i harvardit nxori 130 kopjus kete vit, te sigurt, dhe nuk dihet se sa mund ta kene bere ne te kaluaren.. bejne copy paste , plagjiature dhe blejne tezat..

Une e di c'eshte graduate school-i i ketushem. Ne total nuk do habitesha po te ish me i miri ne bote. Po them graduate school.

tani ka edhe nje gje: une u entusiazmova kur pashe llafin Master ne Harvard, i cili per mua ka vetem nje kuptim: pra Master ne Harvard. Per ate i them Bravo tjetrit une. Keto te tjerat pastaj, kurse e shkembime pervoje te perparuar e certifikate 9 mujorshi e pordhi kali ne dere te hanit, nuk i marr parasysh. Llafin e kam tek "kartoni" i masterit, sic thote njeri qe njof une, e qe eshte dicka fort mire e percaktuar ne graduate program te shkolles. Nje send i atille ne Harvard, eshte nje gje cik si e rralle. Ato historite me kopje te atyre ljepujve undergraduate nuk hyjne ne ket mexhlis qe po bejme.

Mund te jete ky "Masteri" 6 mujor qe e kane bere disa politikane Shqipare.

po ashtu eshte, s'eshte me harvardi i kohes se xhaxhit.smiley

s'ka shume qe u graduua nje i afermi im atje (MS). ne disa lende, thoshte, mbaronte leksioni (90 minutsh) edhe te dukej se kishin kalu vetem 5 minuta.

ne fakt keto uni si harvardi, te vecanten e kane tek " fresklleku" i informacion. lektor qe japin leksionin mbi zhvillimet me xixe. pastaj ajo puna qe 90 min te duken si 5 , varet shuume nga profi. se ka nga ata qe jane gjenial, por pak pedagogjik, edhe ne harvard.plus shpjegojne psh tema " Historia e Njerzimit "ne 90 minuta( po flas nga fusha ime, se ky miku yt kush e di cfare dege halla-halla do ket passmiley) Po u shperqendrove 1 minute, humbe gjithe Mesjeten pshsmiley po per pune plagjature, s'bohet llaf,sepse tani uni me i fundit ne rankim ka software te posacem.plus shumica e profeve te fushes, i mbajne mend permendesh te gjitha publikimet , rrezik.smiley rralle mund te ndodh ndonje gabim.

po meqe muhabeti Harvardi, kam degju qe kemi nje shqipe kandidat shkencash, qe jep mesim per gjera lidhur me BE dhe Zhvillim. ndoshta ka me shume, por kete kam degjuar, me qe na lidh interesi. na krenojne keta njerez.

masterin ne Harvard Gocen e con ne Stanford

respekte! vertet kjo, jashte cdo gallate!

respekt!

ky paska patur kete dmth:

http://www.hks.harvard.edu/degrees/maste...

a te qifsha "masterin", ku ta kesh! "eight credit program" - kesaj i thone si te duash te fshish te prapmen me nje pulle poste ne WC. 

Amon mer, kujdes me kto masterlliqet kshu, se i kullon kokrra e djerses sa i geshtenje dibre tjetrit me marr master harvardi!

smiley

e dyta here qe gabohem kesisoji, nje here tjeter qe me ate "prefesorin" adjunct, qe jepte mesim ne ca shkolla satelite, i harrova emrin, nje tip i arratis qe shkrun per te drejta te njeriut.

 

Po rri o Cimo se nuk mbeti shqiptare pa kalu nga Harvardi e pa ble kollare. 

 

Po. dhe naj t-shirt

http://www.ivysport.com/img-product/42_large.jpg

a e shef Emigrant!!!Kur te na vije nje i vertete ta po hek te zite e ullinit...shife kur te dali edhe ndonje Standford keshtu keshtu...jo per leke ,po jane do njerez qe s ahapin gojen kualifikohen.....

@ emo - ke prish provimin e gojes me shkrim tiiii smiley po pse mer lla e kishe mire deri sa e kishe me smiley po ende ke dyshime ne kete lloj gjindje ti????? po cfare harvardi?!!! ai prifti ka harvard, po me cfare e ka e per se e ka... le pastaj ato qe me ngjajn nga gjysma e paperdorur e emrit smiley

 

Masteri ne Harvard eshte nje program i financuar nga Kokkalis Foundation dhe eshte i njejti i Dritan Priftit. Eshte nje program njevjecar per funksionare shteterore dhe politikane ne gjysem te karrieres qe sherben me teper per te krijuar rrjete lidhese (networks) se sa si arritje akademike. Nuk ka as kerkese per nje numer te caktuar kreditesh por vetem pjesemarrje per dy semestra. Per mendimin tim keqperdorohet si arritje akademike per shkak te emrit te Harvardit. 

http://www.hks.harvard.edu/programs/kokk...

http://www.hks.harvard.edu/programs/kokk...

 

Per te tjerat nuk eshte per tu cuditur qe shumekush e mbron ketu, per ne funksionon deviza " hajdut eshte vetem ai qe kapet". Dhe na kurseni viktimizmin, ky eshte pjese perberese e parise nuk eshte nje person privat ne pune te vet. Ska nevoje te mbrohet nje hajdut per te denoncuar nje me te madh. 

Nuk e dija. Po mire o vlla e tha Shalsi, "ne s'do vjedhim si keta". Ca ke ti? Koherenca ne maksimum. Jo po qe ta dijne mire Carrefour-i, Conad-i dhe Euromax-i. smiley

Po ku i ndodhin keto PS-se mor aman? Keta sikur i kerkojne me zorr. Kam pershtypjen se tersin e sjell Rama. smiley

 

Tani seriozisht, lereni se gjynaf i shkreti, se kushedi se si ka ndodhur. Mbase ka qene ndonje keqkuptim. S'me vjen mire kur pergojohen te tjeret per gjera qe nuk jane ende te qarta. Ky eshte akademik o vlla, nuk eshte hajdut lagjeje.

Akademik ne Shqiperi hajdut ne Amerike .

Brado, mbaje mend cfare ka thene "i madhi": "do gjykohehemi ashtu si c'gjykojme." Vath ne vesh kete . smiley

ketij rastit tone i pershtatet me shume shpjehja tironse : 

tahmaja e modhe t'le pa gjo. 

Nuk ka lidhje me ate qe kam shkruar une.

ka lidhje me vjedhjen e akademikut. 

ajo qe ke shkruar ti, nuk kuptoj se ku e ka lidhjen, po ndoshta e ke mesazh sekret per bradin ?

Mah nuk di ç'te them ...po master ne Havard???Ky??Mos ka vun ndoj foto ne fb e ja kane marre per te vertete....smiley

I paskeni luajtur fene Barjabes.

akademik tjetri. te ishte i panjohur nuk do lodhej njeri.

ne france po diskutojne mijera vete pse depardjeja u be rus prej putinit, imagjino ta kishin kap duke vjedhur ne ndonje dyqan se çfare mund te behej. 

ata qe e mbrojne perkundrazi nuk i kuptoj. ata duhet ta qepin mendoj. 

Nje burre ne Zvicer hapi zjarr me nje mitraloz nga ballkoni i shtepise dhe vrau tre femna e plagosi dy meshkuj. Thone qe ishte Shqipetar! A ju thashe une qe shqiptari nuk vjedh por maksimumi vetem vret?  smiley

Ka diçka vertet qe nuk shkon ne gjithe kete histori.Po mendoj edhe vajza studente ne Standford e qe vjedhin keshtu si bande mizerabel e deshperuar.Ndofta kane dopio vita,nuk ka snje master ,nuk ka asnje stundente Barjaba ne Standford ,se me te vertete eshte impossibile

Ca ka me u habit ? Ku e ka bo Lul Basha masterin ?????

icensuruari ti paske dale ne orgazem virtuale.. qenke debil 100 karatsh ti vlla!

mbaje veten o trap se po shkruan 100 budalleqe.

updated version;

A person can still be charged with burglary even if they return what they stole, Downey said.

paska dicka qe nuk shkon ktu..

 

Mjere ai Admin qe e ka lone me u postu kjo , ka me e myt Penari smiley

kush eshte penari ?

Shefi mo vlla eshte.

ky eshte blog kolektiv, sikur thuhet tek te dhenat. 

Kolektiv ishte dhe komunizmi, po ishte Enveri pa ishim ne te tjeret smiley

p.s Penaro mos na bej ban se shaka po benim 

ne komunizem thuhej hapur qe ishte partia komuniste me sekretarin e saj te pare, e vetmja force udheheqese e vendit. 

nuk linte as me te voglen medyshje, pranej dhe une e respektoja xhaxhin. 

 

 

Kushedi si eshte e verteta, atij I ka pushuar zemra (larg qofte), ju beni gallate ketu. E forta eshte se zgerdhihen Jo vetem demokratet e peshkut, por edhe disa socialiste. Turp! 

, por edhe disa socialiste. Turp! 

hahhahhaha ,jepu e ndonje gote vere ta shtyjn

Ky mentaliteti i turrmes eshte i turpshem. Uroj qe familja ne fjale te paguaje detyrimet nqs gjendet e fajshme dhe te vazhdoje jeten ne paqe.

Masteri i Harvardit qe ka marre ky eshte egzaktesisht i njejti si masteri i Priftit (PA nga Kennedy School of Goverment) dhe eshte cuar atje nga Fondacioni i Kokkalit, po si Prifti.

http://www.kokkalisfoundation.gr/page.as...

kokkali qenka shqiptar njeher. 

Kokkalis mund te jete arvanitas, por qendren e ka hapur si grek ne Harvard, e para.

E dyta, per keta shqiptaret qe na habiten me masterat e ketyre. Eshte program qe fton ca si puna e Kostes dhe te tjere dhe hajt babe ''u kry''. Kane fat qe programi eshte i atashuar prane Harvardit dhe marrin kete masterin e famshem. Edhe njehere, eshte program per te ftuar te huaj. Kaq!

Dhe kjo s'ka lidhje, por ndoshta edhe ka, me vjedhjen banale te familjes Barjaba.

WTF????? Seriozisht, ketu ka shume gjera me u nervrikos pa lidhje fare me faktin nese ka vjedh apo jo

Nuk na del mire as ky bold font-i tani 

Kosta Barjaba

 

Dean of the School of Political Sciences, the Mediterranean University of AlbaniaKosta Barjaba is a native of Saranda, Albania. He earned a BA in Political Science in 1984, a PhD in Sociology in 1989 and a Law degree in 2000 from the University of Tirana. In 1999, Barjaba was appointed to a professorship from the University of Shkodra. In June 2005, he received a Mid-Career Master’s in Public Administration from the Kennedy School. 

Since graduating from Harvard, Barjaba worked as adviser to the Minister of Finance, as the president of the University of Durres in Albania, and as chief of staff to the Minister of Labor. With local Harvard alumni, Barjaba founded the Harvard Club of Albania in September 2005. 

Currently, Kosta is Dean of the School of Political Sciences of the newly founded Mediterranean University of Albania (MUA). He also serves as an instructor at MUA in sociology and strategic management.

Ku e ke fjalen saktesisht?

Qenka specialist per te gjitha, mbaron per sociologji-ligj-shkenca politike (ne 84?? seriozisht) po keshillonka deri edhe ministrine e financave???

 

Ti e di si funksionon procesi punedhenes andej.  Ma ha mendja qe MF e ka punesuar si keshilltar ligjor...  Mbase?

Nuk e di me thene te drejten, po Kosta ne shtypin shqiptar eshte prezantuar si njohes i ekonomise shpesh, flet per taksat, shpenzimet, rritjen ekonomike etj etj. 

Nejse, andej nga faqja tjeter po thoja qe nuk eshte cudi qe shqiptaret arrijne te edukojne femijet jashte, po kur futen ne mes keto postet qeveritare aty filloj e stepem icik dhe une 

Mbaron per shkence politike, sociologji dhe ligj dhe prezantohet si ekspert ekonomie.

Vetem ne Shqiperi. smiley

sa idiot je mor djal! ose me qe tu dha rasti te hedhesh pak balte dyshimesh, oburra. Cfare ka ketu per t'u cudit? Eshte diplomuar ne Fakultetin e Shkencave politike,dega e filozofise. Ka mbrojtur graden shkencore ne berthamen e sociologjise, hapur prane ketij fakulteti qysh ne vitin 1989 dhe e drejtuar nga Prof.Hamit Beqja. Ka mbaruar dhe juridikun me vone, si shume shqiptare qe mbarojne nje fakultet te dyte. Flet per ekonomine? Po nje akademik e ka aq kulture sa te flasi dhe per ekonomine per deri sa flet edhe ti askushi.E verteta eshte qe Kosta ka folur dhe shkruar per ceshtjet sociale  dhe ne kendveshtrimin social(varferine, punesimin, sigurimet sociale, taksimin) dhe jo si ekspert ekonomie.

Boll ore me keto pergojimet dylekshe per shkollen, titujt shkencore, angazhimin, ekspertizen e tjetrit. frustoheni me "specializimin" tuaj si pjatalares dhe oburra te veme ne dyshim gjithcka.

Endritit po i kthen pergjigje a mua?

Mire mo mire, ca kam studiu une e ca punoj une nuk eshte ceshtja ketu. Forumi prandaj eshte i hapur, qe te diskutojme, edhe kur jane pjatalares si puna ime. 

Kosta ka qene keshilltar i Ministrise se Financave, nuk te duket e cuditshme ty kjo? Dhe arrin e flet edhe per ceshtje shume teknike si taksa e sheshte. Pra jo, ka dale shume pertej kornizave te sociologjistit. Nga ana tjeter, mos me bej te filloj per shqiptaret me dy fakultete ..... perversitet i koheve tona po aq sa universitetet private. 

Nqs argumenti yt eshte qe eshte "njeri me kulture" atehere nuk e kuptoj pse acaroheni kur lloj-lloj analistesh dalin e flasin per te gjitha ceshtjet duke fillu nga Lubonja qe aq shume ju bezdis. 

p.s kur shoh kete argumentin e "intelektualit" qe flet per ekonomine ne ditet e sotme me pretendimin se  po nderton argumente serioze gjithmone kthehem te ky artikull brilant i Krugmanit

ore djale, hapi syzat dhe lexo cfare te shkruajta. Me gjej nje shkrim ose diskutim ku i perfoluri prej teje, merret me probleme mirefilli ekonomike. Po nje analize te krizes ekonomike, politikave sociale, shtetit social, taksimit, punesimit e ben nje gazetar dosido, jo nje profesor sociologjije. Plus qe Kosta perhere ka folur per programin social te PS-se dhe jo si analist ekonomie.Kaq i kompleksuar dukesh para takses se sheshte? Po edhe googlli do mjaftonte per abc-ne e takses se sheshte.

Lubonja eshte gjithollog, mos e ngaterro, flet nga arti deri tek politika, nga ekonomia deri tek teologjia.

Pjatalars, shiko pjatat, mos u justifiko me forumin.

Per mua te flasesh per takse te sheshte pa kuptuar derivat te pare e te dyte, Laffer curve, efekte marxhinale jolineare e gjera te tilla eshte vetem vanitet. 

Per mua artikuj te si ky ketu dhe ky tjetri jane pertej nje "sociologu - politologu - jurist" . Ah paska dhe nje perle si kjo qe e kisha harruar kush e kishte shkruajtur. 

Spiritus, ti do pranoje qe Endrity te jepte keshilla mjeksie? Edhe ai ka bere shkolle te larte dhe kam pershtypjen qe di t'a perdore mire google.

spiritus ,e kuptoj mbase il tuo sconcerto.....Ngushellohu ,eshte hajdut..e shyqyr qe nuk paska master Harwardi te vertete se gati hyra ne krize.Sepse ka tempuj te tille qe para se te te pergatisin per çfaredo profesioni te kapin ne dore,Cepat e kokes ti heqin me torno,mandej ta latojne ,mandej me lime ,mandej me leter zmerili te trashe e deri te ma fin.ja.Kur pashe master ne Harward u ndieva keq....Thashe nuk qenka

n ma keto proçese.....Po shyqyr ...Kjo eshte ma pozitivja ne kete historismiley

Nqs argumenti yt eshte qe eshte "njeri me kulture" atehere nuk e kuptoj pse acaroheni kur lloj-lloj analistesh dalin e flasin per te gjitha ceshtjet duke fillu nga Lubonja qe aq shume ju bezdis.

+1

Po nje akademik e ka aq kulture sa te flasi dhe per ekonomine per deri sa flet edhe ti askushi.

smiley

qe kur u futen shqipot ne harvard e pordhen edhe kete univ,

ehuuu sa professssora ka qit harvardi

Tashti, si te ta them une ty Kurreshtar? Qe ne Shqiperi vjedhja eshte sport profesionist me kampionate e baste perkatese dhe s'e tjerr njeri kaq gjate, kurse tashti qe Barjaba na paska vjedhur ne mapon e nje shteti tjeter po na skandalizohet i madh e i vogel? Ketu njerezit vjedhin ilacet neper spitale, buken e femijeve ne jetimore... m'u prish puna mua se paska vjedhur nje cante te shtrenjte nje x person 4 mije milje a me shume larg prej ketej.

Po pra po , kur vjedhin keta PS - istat fillon pergjithesimet ti finis.

Jo mo jo se ata qe them une s'jane te gjithe me Pd-ne, perndryshe do ishte kollaj puna.

E e jane dhe ca te LSI -se smiley

Ti duhet t'i dish me mire se une keto pune, se je i afert.

ti s'ke ça thu, se tjetri eshte AKADEMIK me njeqind diplloma. kur vjedh dhe ky, amerikani ne te tjereve duhet te mos na qase fare neper dyqane.

kjo me SHTYN te diskutoj une. po ti çfar te shtyn ?

Mua me shtyn lodhja dhe deshperimi i njerezve te shtepise. Si edhe buonsensi.

buon sensi thote pra qe nje akademik duhet me e denu, sepse duke qene nga njerezit tane me te mire, na del i keq, pra na perlyen. ne fakt ai vete duhet te jape doreheqjen po te kete cipe. 

nga nje njeri tjeter, ordiner, pret çdo gje sado te ulet, por jo nga njerez te rralle, siç supozohet te jene akademiket. 

çiao shoqe.

Cile njerez te shtepise.A ishin te gjithe te implikuar?

+1000

Kur lexova lajmin thashe se duhet te ishin lapsuse te mediave tona. Por mbasi lexova edhe konfirmimin e policise dhe vete prononcimin e personit ne fjale me behet se dicka nuk shkon. Nuk e njoh personin ne fjale por duke lexu biografine, eshte pak e veshtire te besohet. Por prononcimi i tij eshte i dyshimte. 

Faktet jane qe te tre jane marre familjarisht ne paraburgim. Te fajshem apo jo, ky ashte fakt qe ne menyre indirekte mohohet nga Kosta. Meqenense vete kam jetuar ne ate zone dhe me ka qelluar te shkoj2-3 here tek ky shopping mall, nuk ekziston asnje mundesi qe policia te te ndaloje ne parking dhe per teper per mospasje autorizim te automjetit te marre ne paraburgim te gjithe pasagjeret ne makine. Sidomos nqs makina ka qene e djalit dhe kane te njejtin mbiemer. 

Meqe jemi duke spekullu, do thoja qe ndoshta bashkeshortja e Kostes (duke supozu qe Kosta me te bijen kane me teper eksopzim jashte dhe me te permbajtur etj) ne ato dite intensive blerjesh dhe me shume njerez neper dyqane ka pase ndonje moment babezie qe e ka shtyre te provoje te marre gjera ne dyqan pa paguar. Kjo kombinuar me faktin qe i eshte dukur e lehte qe nuk mund ta kapin (shume shqiptare qe vijne ne Ameriken e Veriut ne fillim ose si vizitore komentojne qe njerezit ketu jane shume te trashe dhe mund tja hedhin pasi i shohin te sjellshem dhe te edukuar). Ai veprim i ka shkuar keq, dhe mesa kuptova nga artikulli ne gazete, Kosta do jete kthyer (ndoshta me inat me gruan) per ti kthyer artikujt dhe aty e kane zene. Hidh dhe pak panik dhe mendje shqipeje qe ketu mund ti ikesh policise ose lakut fizikisht me vrap dhe Voilaaaaa ku u be...

Tani une nuk e kuptoj vajza si ka rreshqit dhe ka qene te pakten deshmitare per dicka te tille qe mund ta kete bere e ema duke e dite se ky shopping mall eshte ngjit me kampusin e Stanford. Nqs gjendet fajtore ajo ka shume mundesi te perjashtohet nga programi per kete gje.

Edhe dicka tjeter qe vura re me siper per shkollen e vajzes si paguhet etj. Me te veretete qe eshte e shtrejte (programi i masterit ishte diku tek 80-90k per dy vjet vetem taksa), por jo vetem ato qe jane te pasur mund te mbarojne programe te tilla ne Amerike. Ka fellowships, bursa, private loans dhe pak prinderit dhe ja behen ato leke... Ve re qe sapo permenden shkolla te mira ne Amerike njerezit shkojne direkt tek cmimi. Shume pak paguajne vete krejt cmimin. Shumica derrmuese bejne nje kombinim si me siper. Pastaj edhe shkollat te tjera qe nuk jane aq me emer por jane shume te mira ato cmime kane. Shiko psh universitetin Emory qe ka mbaru kjo vajza, shkon te $50k ne vit me te gjitha...

Edhe dicka tjeter, Kosta ka mbaru mid-career MPA ne Kennedy School qe eshte nje program 9 mujor per burokratet kryesisht te vendeve ne zhvillim. Impressive, por gjithsesi jo programi me i veshtire per tu futur...

Edhe dicka tjeter qe vura re me siper per shkollen e vajzes si paguhet etj. Me te veretete qe eshte e shtrejte (programi i masterit ishte diku tek 80-90k per dy vjet vetem taksa), por jo vetem ato qe jane te pasur mund te mbarojne programe te tilla ne Amerike. Ka fellowships, bursa, private loans dhe pak prinderit dhe ja behen ato leke...

Ndoshta... te marresh nurse te plote eshte gati e pamundur, vec te jesh gjeni. Studentet e huaj me F-1 nuk di te marrin dot private loans. Fellowships, po, behet. Mos harro qe s'jane vec shpenzimet e shkolles por edhe te jeteses - dhe ne ate zone nuk eshte aspak e lire. Plus, sic e the edhe vete, ka shkuar edhe ne Emory qe eshte edhe ajo e shtrenjte.

Nejse, puna e atyre.

Kosta ka mbaru mid-career MPA ne Kennedy School qe eshte nje program 9 mujor per burokratet kryesisht te vendeve ne zhvillim.

Ke shume te drejte per kete. Me duket se njerezit ne Shqiperi nuk jane te mireinformuar per si dhe qysh hyhet ne kete program masteri te Harvardit. Eshte i njejti kurs qe ka bere edhe D. Prifti. Nje kolege e imja jep mesim (matematike) pikerisht ne kete program te Harvardit dhe me ka treguar per qellimin dhe per kandidatet qe pranohen ne te. Ajo u ka dhene mesim disa personave qe sot kane poste te rendesishme ne qeverite e vendit te origjines, madje edhe poste presidentesh ne disa vende te Amerikes latine.

Eshte gjithashtu e vertete qe kandidatet zgjidhen nga vendet ne zhvillim, dhe nuk eshte se vetem Harvardi e ben nje gje te tille. Edhe universitete te tjera me emer, si ai i Yale p.sh., ka dicka te ngjashme. Para disa vitesh u be madje zhurme ne media per U. e Yale ngaqe kishin pranuar nje nga eksponentet e talibanit ne kete lloj programi. Gjithsesi, synimi i programeve te tilla nga shkolla me emer eshte, se pari: te krijoje mundesi edukimi per ato njerez qe kane nje fare potenciali per te drejtuar ne ekonomi ose politike ne vendet e origjines; dhe se dyti: te krijoje nje baze lidhjeje midis ketyre personave, ne se ata nje dite arrijne poste te larta ne admin, dhe politikes amerikane.  Te vetmet kritere per pranim jane prova qe ka mbajtur nje lloj posti administrativ disi te rendesishem ne vendin e tyre, zoterojne ne nje fare mase anglishten, dhe pranojne se do te kthehen te kontribuojne ne vendin e tyre pas kualifikimit.

Bo...bo....bo... Klani me foto e me histori , cante femrash dhe kostum kane vjedh thote diku tek 250 Dollare vlera .

Prit tani kur t'ia mbeshtjelli naltmadhenia ne mbledhjen e grupit parlamentar te PD-se apo keshillit te ministrave.

Pune mooti me kete greket.Kur kapen duke vjedh deklarohen shqiptare.Kur o puna per pare e pensione deklarohen greke.

smiley

Penal Code 459 Felony - vjedhje

Penal Code 182 Felony - bashkepunim per te kryer nje veper penale

turp...

PS duhet ta heqe nga funksionet e saj.Figurat publike jane role models per miletin.

I bie qe sipas kesaj qe thua ti PS - se ti ngele vetem Pandi me Blushin ....

JU TE GJITHE QE KOMENTONI SI KOPETETE E LIGJEVE ,ne fakt kjo ndodh ne cdo shtet te amerikes ,te maresh makinen dhe te dalesh i papajizur me atorizim nga pronari i mjetit dhe atorizimin e kompanise qe e ka siguruar mjetin ketu ku une jetoj ne USA policia te arreston dhe te akuzon per vjedhje te identitetit te tjetrit.Dhe sa per dijeni merrem me probleme te tillle cdo dite.Kjo i ndoll kujt doje ketu.Nqse ju kujtohet para tre vjetesh policija arrestoj nje profesor me shume emer dhe e akuzoj per vjedhje ne banesen e tij se po hapte deren forcerisht.Edhe pse i tregoj identitetin i kaloj 6 ore ne polici.Kjo eshte Amerika…

komentues-tema

Spiritus, une kam jetu ne USA vete e nuk kam pas makine kshuqe detyrohesha te merrsha borxh makinen e ndonje shoku per raste urgjente e nuk ka ndodh ndonjehere te me ndaloje njeri per autorizim... 

Nejse se nuk eshte ndonje lajm per tu komentu kaq shume. Per mua e bukra e gjithe kesaj ishte se mesova se nje nga ekspertet ekonomik te programit te ri as nuk ka studiuar fare ekonomi. Tipik nga keto aparatciket shqiptar qe jetojne me pune partie. 

Mund te te ndalonte per nje ndalim trafiku te rregullt sic i thone ketej Endrit, po nqftse makina nuk eshte raportuar ne polici si e vjedhur, nqftse eshte e siguruar, me targa te rregullta dhe me regjistrim te rregullt dhe ti ke patente te rregullt athere s'ka asnje rendesi se nen pronesine e kujt eshte makina.

Po pra, aq me teper qe ne USA gati cdo pjesetar familje ka makine se ndryshe nuk leviz dot. Ndodh gjithmone qe te marrin makinat e njeri tjetrit. Ky aq me teper thote qe makina ishte ne emer te djalit, pra asgje e rralle per jeten e atjeshme. 

Eshte pergjigje alla ballkanse. Genje genje se do shpetosh. Shiko c'vajze ka edukuar dhe vuri noten.

 

Per mua e bukra e gjithe kesaj ishte se mesova se nje nga ekspertet ekonomik te programit te ri as nuk ka studiuar fare ekonomi. Tipik nga keto aparatciket shqiptar qe jetojne me pune partie

Je katerciperisht gabim dhe ta kam dhene nje pergjigje me lart per kete. Nuk eshte asnjedite aparatcik partie. Shiko CV e tij dhe nuk do flasesh badjava ose me keqdashje. Sjellje tipike e turmave ziliqare dhe mediokre!

 

edhe une te ktheva pergjigje, tipik aparatcik e asgje me shume, nga diploma te cuditshme te mbledhura bashke, ne pune shteti, deri te angazhimi aktual si rektor i Uni Mesdhetar .... yuck, karriera e fundit qe do te doja te shifja nga nje intelektual shqiptar 

 katrori eshte i rrubullakte, kshu do ti.ok.

Une kam pare katror, di se ca eshte katrori, dhe kam shume shok katror, prandaj di ta dalloj nga rrethi... te tjere mbase jo 

Spiritus ajo qe po thote endriti eshte shume e vertete, dhe kjo nuk ka te beje vetem me Ps por kjo fryme aparati qe thote endriti e kemi ne cdo fushe te jetes civile... fatkeqesisht te trasheguar nga komunizmi, ku dhe filozofia studjoej si shkence egzakte... por keta njerez per mendimin tim nuk kane  asnje vlere te thelle intelektuale, dhe jetes civile intelektuale i bejne dem

tani do diskutojme per konceptin e "intelektualit", "akademikut" dhe parametrat europiane dhe shqiptare? Nuk kane asnje vlere te thelle intelektuale-thua. Po flasim brenda nahijes tone shqiptare, keta kemi.Ata qe bejne shekencen e vertete ne bote nuk i kalojne gishtat e dy duarve. Te tjeret jane aplikante. Mos te kalojme ne shembuj qe te bindesh. Njeri hap shtegun dhe te tjeret e aplikojne x teori apo studim. Jam shume dakort qe trashegimnia komuniste e "intelektualit erudit" ,e 2rilindasit erudit" madje, eshte prezente, por keta kemi.A mund te thuash  disa emra, qe per ty jane intelektuale te mirefillte, ne shkencat sociale dhe filozofike?.Ajo qe po mbroja ne debat me Endritin eshte se nuk duhet me i rene me top tjetrit me qe erdhi ne shteg. 

Nqs ka vjedhur apo ka miratuar vjedhjen e familjareve te tij, turp e faqja zeze! Kurse kjo biografia alla komuniste me "tablo sinoptike" dhe vendosja e lupes se dyshimit mbi gjithcka , nuk eshte fair. Nuk me thua, Gudar Beqiri, qe ka ngrit hekra dhe ka sherbyer ne administrate, cfare kontributesh shkencore ka, qe eshte ne krye te ASH? Qe te flas dhe une me gjuhen tende dhe te atij tjetrit xhanem.

ajo qe thua qe me keta kemi mbetur eshte e vertete skam cte them..

Ne fakt mua nuk me behet shume vone se ca ka ndodh ne Palo Alto, te pakten nga sa shof eshte me shume nje gabim i gruas se tij se se ai vete. 

Por po, me shqeteson shume qe ky tipi paska ne dore te bej politika, aq me teper ne nje fushe ne te cilen ai nuk thithka fare. Ti thua qe ne nuk kemi intelektual, ndersa une them qe po. Ka mjaft njerez qe marrin vesh e marrin goxha biles per tema ekonomike. Shumicen e tyre ti as nuk i ke degjuar e as nuk ke per ti degjuar ndonjehere se merren me pune private shumicen e kohes. Biles mund te shkoj akoma me tej se nga ata qe dalin e flasin per ceshtje ekonomike ne kete vend, une vetem 2-3 i konsideroj vertet te kualifikuar.

Mund te flasim pse njerez te tille nuk angazhohen po besoj pergjigjen time e di mire, nuk kane pse te humbasin jeten e tyre per ti lepire b.... shefit politik sic bejne edhe tipa si ky ketu me ate artikullin per 'tezat Veliaj'. 

Nese kriteri yt per zgjuaresi e aftesi qenka jeta publike atehere perdor te njejtin kriter te Xhozit ..

smiley

tani do me sesben te fitosh debatin? e ke te fituar debatin, pra, ta thash, katrori per ty eshte rrethor. Po hidhesh dege me dege por pa dobi. Nuk permenda gjekundi qe ky eshte me i miri apo i vetmi per keto pune.Vetem te hodha poshte shpifjen qe ben kur thua se flet per ekonomine duke mos qene ekonomist. Ka dhe te tjere me te mire por nuk cfaqen thua ti. Ka ore, ka. Biles njeri ka nje sirtar plot me doreshkrime dhe e mban veten me gjeni se Kadareja por...nuk i boton.E pse ti botoje, ti lepije b...botuesve? Jo ore.smiley

Jo or jo, bejne leke ata qe them une, jetojne jete shume te rehatshme e nuk kane pse te bejne jete publike se nuk eshte ai kriteri i suksesit per ata e per shume te tjere. 

Dhe po, nuk eshte ekonomist! Edhe njehere meqe nuk e lexove, Krugmani.

Ti thua qe ne nuk kemi intelektual, ndersa une them qe po.

 

njerezit me te zote, nuk vijne ne shqiperi. ne shqiperi edhe ata qe kthehen eshte lehtesia e arritjes, kryesisht te lekut, qe i kthen.

nuk thone kot : ai me nje sy, eshte mbreti te vendi i qorrave. 

Kurreshtar e di ti sa paguhen disa nga pozicionet me te larta neper bankat private shqiptare? Apo ne disa nga institucionet me te rendesishme nderkombetare si psh Banka Boterore dhe ky tipi qe punon atje?

ate pra po them. vetem se ne bote e ben çdo gje me te madhe, edhe lek po ashtu fiton me shume sesa ne shqiperi.

nuk mund te jete ndryshe. 

siç thashe ne shqiperi kthehen ose rihet se eshte vetem me lehte. ca diplloma koti mjaftojne te grish sallate si tere te tjeret e te jetosh rehat (pa konkurence). pyetja qe lind eshte : deri kur ?  edhe kjo periudhe, te pakten sipas referencave historike, eshte me e shkurter se jashte shtetit.

mbreti ra shpejt, borgjezia ra shpejt, komunizmi po ashtu ra shpejt. them se dhe demokracia nuk e ka te gjate. dmth do te bjere me shpejt se ne europe, pikerisht diten kur qeveria mos kete me leke per funksionaret e shtetit.

se shteti atje i ushqen e pasuron te gjithe. 

Kesaj pune i thone "Can take the man out of the ghetto, but can't take the ghetto out of the man"

Emo,

Kam njof njerin ne Amerike, qe jetonte ne Borizan...., qe desh ka humb pasaporten amerikane per nje pale xhinse Levis. Me interesantja ishte se xhinset ishin edhe ne sale "buy one, get one free". Po ai tundimi.....

smiley

dmth po jetove ne fshat apo nd ndonje zone te humbur je automatikisht hajdut?

Ja keto po i marr vesh tani.

Se kur shkoje ne Tirane edhe ne kohen e xhaxhit duhej te shikoje xhepat se te grinin xhepistet...

Nuk ishin xhinse Levis, por ishin pantallona lekure si te Jim Morrisonit!!!

 

smiley  smiley

smiley  smiley  smiley  smiley

loooooooooooooooooooool.... smiley

 

rono, meqe jemi, e di qe s'jane hic te kqia kto birrat ruse. i mora kot, cmimi i pabesueshem 99 cent per shishe, por e di qe s'qekan keq?

Cimo, 

E ke provu kete?

Baltika ja thone emrin!

Fiks fare! I paske pa dhe ti?

kam edhe: Slavutich dhe zhiguljovskoje.

baltiken qe provova: birinxhi!

ja gzum çimo

У пива «Очаково» появилась «объемная» этикетка

ps: ato t'ronit jan për export..

Prof. Dr. Kosta Bajraba, një nga socialogët e njohur të vendit dhe anëtar i strukturave drejtuese të PS, përgënjeshtroi në mënyrë kategorike lajmin se ai ishte arrestuar në Shtetet e Bashkuara, i akuzuar për vjedhje në një qendër tregëtare në Paolo Alto të Kalifornisë. 

Disa media shqiptare online publikuan lajmin se “3 shqiptarë u arrestuan në Shtetet e Bashkuara pasi akuzohen se po vidhnin ne një qendër tregtare”, por i kontaktuar me telefon nga “Top-Channel”, professor Bajraba i hodhi poshtë në mënyre kategorike këto pretendime. 

Sipas disa mediave, “policia amerikane bëri të ditur edhe emrat e tyre. Ata janë, Kosta dhe Fatbardha Barjaba, 52 vjeç dhe Joniada Barjaba 23 vjeç”. 

Por, zoti Bajraba i tha “Top-Channel” se nuk ka asgjë të vërtetë në këtë lajm dhe se e gjitha është një histori e sajuar. 

Kosta Bajraba mban titullin Doktor i Shkencave në Sociologji. Ai është i angazhuar edhe ne hartimin e programit elektoral të Partisë Socialiste dhe ka detyrën e kryetarit të Grupit të Punës për Çështjet Sociale. 

Z. Barjaba është një pjesëmarrës aktiv në jetën akademike, shkencore dhe publike të vendit. Aktualisht ai eshte dekan i Fakultetit të Shkencave Politike dhe Administratës Publike në një prej universiteteve private në vend. 

Ky eshte lajmi i TCH, qe nuk flet per te dhenat qe na jep policia amerikane... qe ne ketu ne ppu i dhame me bollek.. Media e vertete ne shqiperi jemi ne... dhe kjo eshte dramatike

Media e vertete ne shqiperi jemi ne...

Shume e vertete. smiley

kush ka vjedhur, s'merret vesh po qe Kosta e hengri, e hengri. tmerr, c'femije i papergjegjshem. duke e ditur qe babain e ka figure publike, shkon dhe vjedh mu ne mes te mall-it. kosta ziu, me duket ka rene viktime e femrave te familjes.

Me duket mua apo te kane humbur zerrot .

te duket , nuk eshte e njejta albe. kjo duket me e re ne moshe. 

Reagimi i Kostes eshte me i keq se vjedhja. Duhet te iki nje ore dhe me pare nga Partia Socialiste.

Duhet te iki nje ore dhe me pare nga Partia Socialiste.

...veshttire te ndodhi, sepse deri me tash  nga selia qendrore dhe Bracja ne Twitter  nuk ka asnje pronocim per ket skandalin e "akademikut te Rilindjes"   

Ore, akoma ketu ju? Lol

Teme interesante..smiley

Mu nga te gjithe me ka bo pershtypje ,si dhe juve u petlle , te llafosurat e Xhibit ...Te dyten ja thashe si me te bute ...dhe njeriu qe do me shume ka nje KILE e GJYSEM moot ne Bark . Po ty te pelqeka Xhibi full smiley

Na bone merak mor burre , se kush tha ketu qe ishe dhe ti me Akademikun .

Une vjedh labce Brado . Gje shoke te brezit si Babasqapi , jo dosido smiley Ai qe nuk di me mcef nuk esht Hajdut .Keta dhe te turperojne emrin Shqiptar . Pse nuk u del shembulli Berishes ktyre ??? Edhe si familje i rujne Trapin jo ta kapin si hajdut !

kete ta kuptova. pac doren e lehte smiley

Dhe une me ne fund ta kuptova nje koment , ishe shume i qarte , rrofsh smiley

Rrnoftë Peshku - por para së gjithash, Rrnofshin peshqit dhe peshktarët.

I pari për lajmet e dorës së parë që na sjell nga bota, 

të dytët për zellin e tyre monumental për të bërë komente!

Në një temë të tillë themelore si "akademiku hajdut..", 450 kokrra komentesh (dhe vargu ende s'është mbyllur). Një vit me bereqet ky  i 2013. Dhe pastaj thonë "jemi në krizë"!  

Per kto qe thone e Kane kap me makinen e çunit pa autorizim , ktu nuk do njeri autorizim si ne shqipri, po nuk rezultoi makina e vjedhur nuk te ndalon njeri se ktu pervec New York ose qendre tjeter pa makine mer fund . 1 .... Dhe e dyta , a e njef njeri personalisht kte ? Se nuk lexova te gjith komentet? Ka mundesi te jete malaka ky? Se kur vjen puna per vjedhje dalin shqiptare kto po per nai pencjon direkte malaka. Nqs eshte grek ...... Shqelmin ne fyt urgjentisht , se po te ndodh te ne greqi I gja e tille gazetat do shkruanin " kapet per vjedhje profesori SHQIPTAR me pashaporte grekesmiley

Fondacioni malaka u pagun kallixhet e aj-vi lliges ketyre. Lol

Lol e ofendova me fjalen pension ë , Sikur eshte noi himarjot ordainer lmao.

Pse mer tgjitha me i rrug paska dash me i mor kye ?

Kot sthojn demeli lodhet mo shum.

Ah mer Pjer. E sheh cfare ndodh kur njerezit nuk kane shijet e tua ne lidhje me cantat e grave? Ti dukesh nje tip i lindur per te patur te drejte ne cdo gje.

boisa , pse tani e morre vesh ti smiley

Sipas kesaj faqes Kosta "Offender ID ECA710" Barjaba eshte liruar ne 28 dhjetor, nderkohe qe protokolli i Policise se qytetit qe e arrestoi shenon daten 27 dhjetor ora 2:08 pasdite. I bie te kete kaluar naten ne burg? Nese po duhet te shkoje te vizitohet urgjentisht se do kete probleme me kujtesen, s'e mban mend fare, bile i kujtohet sikur e ndaloi policia vetem ne parking te dyqanit.

Presori nderkohe sot thote: "Asjge nga ato qe eshte thene ne shtypin shqiptar--se ne mediat amerikane nuk e kam pa--nuk eshte e vertete."

Kane kaluar gjithe keto dite mer presor nga data 27 dhjetor deri sot, nuk pergatite dot ndonje justifikim apo deklarate/strategji me te qene, qofte sa per sy e faqe, meqe je dhe goxha person publik, plus me goxha specializime dhe mastera? Te pakten mos kishe bere deklarata fare per mediat nese s'kishe gje te hajrit per te justifikuar (tip mea culpa + justifikim me qellim per te mbuluar lajmin e keq, psh, lajmin e miredokumentuar ne faqet shteterore amerikane) se jo per gje po i ke vene ne siklet miletin ketu ke Peshku duke te justifikuar.

Spiritus "prisni djema mos u nxitoni" pat thene qe presori ka bashkepunuar me Banken Boterore dhe dro mund te kete bere ndonje pare andej (kur u hodhen dyshimet se ku i gjeti gjithe keto para presori qe ben pushime dhe con gocen ne universitetet me te shtrenjta te Ameriqise). Po ca pare aman Spiritus, $5100 te qelbur ka kerkuar, dhe kjo per te miren e grave qi punojne ne fabrika dhe rrobaqepsi:

In the district of Tirana has a wide range of textile industry, sewing enterprises and factories which produce shoes. (...) The project foresee the organization of awareness campaigns and activities for acquainting the legislation, standards, requirements and best practices for improving working conditions, protection, work safety and health of women and girls.

Nderkohe qe kete projektin do ja kishin perkthyer sakllam ne anglisht falas nje dynja me dashamires qe ka ne kete faqe. Bythe way, qy linky i BB ishte si koment tek artiklli ameriqen, nderkohe qi ky artiklli ameriqen tjeter i azhornuar thote qi familja Barjaba sipas pulicise kishte shkuar per te vjedhur dhe heren e dyte ne dyqan, por ama ca rendesi ka fundja sa here, turp te kene mediat amerikane qi s'e kane vene titullin e artikullit me pikpyetje sic e ka ky artiklli i Top Channel (dmth Topi s'eshte i sigurt nese policia amerikane e ka arrestuar presorin apo jo, pas hulumtimeve te tyre te posacme).

Megjithate, mund te te kishte ndodhur dhe me keq presor Barjaba, mund te te kishte akuzuar Taulant Balla ne media per korrupsion dhe te ardhura te pajustifikuara.

Xhibo me fal punon per Klanin ti ?smiley Vertet eshte e turpshme si po e trajtojne kete jam ne shqiperi.. Ndoshta nuk e ka bere barjaba me doren e tij, po nje i familjes se tij hyn ne kete mes..

xhib, pas gjithe ketij çarçafinvestigacioni tendin, nje pyetje :

Spiritus "prisni djema mos u nxitoni" pat thene qe presori ka bashkepunuar me Banken Boterore dhe dro mund te kete bere ndonje pare andej (kur u hodhen dyshimet se ku i gjeti gjithe keto para presori qe ben pushime dhe con gocen ne universitetet me te shtrenjta te Ameriqise). Po ca pare aman Spiritus, $5100 te qelbur ka kerkuar, dhe kjo per te miren e grave qi punojne ne fabrika dhe rrobaqepsi

Ja ke fut kot Xhibi, nuk hyra ne keto debate une, sa para ka e si i ka bere.Thjesht u shpreha se per nga statusi dhe te ardhurat qe ka (pra nuk eshte leckaman) me duket habi qe vete personi te uli veten aq poshte dhe te vjedhi ne nje supermarket.

Ti , mesa shof, e ke filluar vitin e ri me suficience hormonale dhe do te shkarkohesh ...duke rremuar neper web.Shkarkohu ketu or ti shok, eshte me produktive per shendetin smiley http://www.gazetatema.net/web/wp-content...

 icensuruari,  ka vjedhur  ....Grupi i  punes i partise socialiste....! Kenaquni moraliste te dites!

  Ky  qe qeverris e qe e ndjellin Sali kusari vodhi gjithe Shqiperine dhe juve nuk ju leviz fije delli ne balle , po e duartrokisni, sepse ketu ka mercenare si ju  dhe jo ...polici amerikane. Ndersa ju ra bretku  dhe po beni si grate e arrixhinjve, se si thuhet, qenkerkane vjedhur  tri plaçka ...ne filifistun te Amerikes.

Flijeni  mendjen, nuk del dhjame prej pleshti!

Nuk vjedh  nje burre si ai!  Kemi per ta pare...

 

Grava une isha i pari qe u tregova i kujdesshem ne te akuzuar barjaben, por kur pashe provat pastaj dhe si po e trajtonin lajmin Tch & co.. Me e duhet te vendos drejtesi... Sma lejon morali te veproj ndryshe..

Cudi sesi kjo ngjarje ka nje jave qe ka ndodhur dhe akoma nuk ka nje prononcim zyrtar nga PS, per nje nga njerezit kryesor te saj. Te pakten te largohet nga pozicioni derisa ngjarja te sqarohet, sa per te lare gojen. Shume e qarte qe duhet te largohet sepse e ben PS te duket me mire.

A ka vjedhur? Vence dhe se luan topi. E shumta do denohet me gjobe, dhe s'do i lejne me te shkelin ne Amerike familjarisht.

 

sepse e ben PS te duket me mire

Pse eshte e mundur qe PS te duket akoma me mire se c'eshte? smiley

 

 

brrrejkin nuzzzz Flet krietari i PS shoku edi rama ne lidhje me qirje Kostaqin  . qirje kosta pasi kishte ngren bakllavan e vitit ri i kishte dal per shoping mirpo ju ngjiten ca gjera ne dore ,sepse nuk i kishte lar duar e sic e dini sherbeti i bakllavas esht sh ngjitesqirje Kosta esht krejtesisht i pafajshm ne lidhje me akuzat qe na bejn  armiqet tan amerikan dhe ai do futet ne gjirin e partis pasi te ket lar mir duart  ps nderkoh doktorr rrumpalla ka kerkuar ekspertize nga FBI  per te vertetuar nese sherbeti i bakllavas esht vertet made in shqipnia apojo

Eh,shyqyr.u lane hakat e 8 vjeteve te kjo teme.

Sqaroni se si ka shkuar ne Harward dhe me siguri do te dali ndonje safi korofillak qe shkollohet ne shkollat e shqiperise dhe punon nen rrogoz kunder dores qe i dha buke duke e bere bile deri antar akademie !!!!!!

''Rezultat e kërkimeve të tij shkencore referohen si brenda vendit, ashtu edhe në rrethe akademike ndërkombëtare'' smiley

duket qe ma ke kepute ndonje te shame , se sdoli asgje ne postim smiley

Ja qe duhet marre me seriozisht jeta kur shnderrohesh ne figure, duhet te zgjohesh cdo dite me shprehjen "me mire syri sesa nami", qe te mbahet konstant niveli i pergjegjesise se rritur ndoshta mbi ate te meparshmen, gjithashtu pa harruar te tregohesh i kujdesshem per cdo detaj te sjelljes se familjareve.

Cdo e keqe e ka nje te mire, le te shpresojme se edhe kjo cudi nuk do zgjase me shume se 3 dite.

P.S: Me ka shtuar jeten nje koment me autokritiken brenda.

Top-Channel shkruan sot se absolutisht nuk eshte arrestuar Kostaqi por perkundrazi ai eshte viktime e shpifjeve te disa mediave online (mos kane fut dhe PPU ne ket mes) si dhe vete i interesuari tha ne telefon se eshte shendoshe e mire! bravo per profesionalizmin dhe per paanshmerine! Tarras channel, lajmi me pare kalon nga peshku!

Vdisni per te shpifur pak. Ai lajmi ka qe dje dhe nuk e thote Top Channel ate, por Kosta. Top Channel e ka cituar dhe ndryshe nga mediat e tjera, ka dhene te dyja anet e ngjarjes, jo vetem njeren.

ca po thu mo, ik lexo artikullin tek faqja e top channel. ska asgje per prononcimin e policise qe tregon ngjarjen. ketu po te germosh te komentet i ke te gjitha te publikuara ne anglisht. mos beni strucin tani, eshte me e ndershme te pranosh ose te heshtesh.

ja sec thote klani tani :

Vjedhja e një çante firmato me vlere 238 dollarë ne nje qendër tregtare ne Shtetet e Bashkuara te Amerikës, nga sekretari per programin e politikave sociale ne Partine Socialiste Kosta Barjaba, konfirmohet nga policia e Palo Altos. E njëjta faqe interneti qe publikoi lajmin tashme citon zëdhënësin e policisë së qytetit.“Babai, nëna dhe vajza nga Shqipëria janë përballur me akuzën e vjedhjes nëPalo Alto, pasi dyshohen se janë përpjekur të vjedhin veshje e burrash si dhe një çantë të shtrenjtë nga një dyqan” tha zyrtarisht zëdhënësi i policisë, Sean Downey. Kosta, gruaja e tij Fatbardha Barjaba dhe vajza e tyre 23 vjeç, u arrestuan më 27 dhjetor. “Ata morën disa artikuj nga një dyqan i Nordstrom-it në Qendrën Tregtare Stanford”, u shpreh zëdhënësi.Me ta pikasur, oficerët amerikanë u përpoqën t’i ndalonin, por, babai Kosta hodhi qesen e artikujve përsëri në dyqan dhe u largua bashkë me gruan, ndërsa oficerët mundën të kapnin të bijën.  Bëhet e ditur se të të tre të dyshuarit janë liruar më vonë me kusht. Por vetë Barjaba i kontaktuar në telefon nga “ABC News”, ka mohuar lajmin duke mos dhënë shume detaje mbi ngjarjen. Bajraba tha se është i befasuar nga pasqyrimi i këtij lajmi nga mediat shqiptare. 

 

Topi i ka dhene te dyja, dhe lajmi eshte qe dje. Dhe ti thua e ka thene Topi qe ai s'ka bere gje, kur ne fakt e ka thene Kosta. Pra, po shpif.

shko tani tek Top channel dhe hap lajmin! ske asgje per raportin e policise por vetem ca thot kosta. pra top channel mbron kosten,te pakten tek faqja e internetit.

ja ku e ke:

Ndalohet në SHBA dekani Bajraba?
03/01/2013 19:45

  
Ndalohet në SHBA dekani Bajraba?

Prof. Dr. Kosta Bajraba, një nga socialogët e njohur të vendit dhe anëtar i strukturave drejtuese të PS, përgënjeshtroi në mënyrë kategorike lajmin se ai ishte arrestuar në Shtetet e Bashkuara, i akuzuar për vjedhje në një qendër tregëtare në Paolo Alto të Kalifornisë.

Disa media shqiptare online publikuan lajmin se “3 shqiptarë u arrestuan në Shtetet e Bashkuara pasi akuzohen se po vidhnin ne një qendër tregtare”, por i kontaktuar me telefon nga “Top-Channel”, professor Bajraba i hodhi poshtë në mënyre kategorike këto pretendime.

Sipas disa mediave, “policia amerikane bëri të ditur edhe emrat e tyre. Ata janë, Kosta dhe Fatbardha Barjaba, 52 vjeç dhe Joniada Barjaba 23 vjeç”.

Por, zoti Bajraba i tha “Top-Channel” se nuk ka asgjë të vërtetë në këtë lajm dhe se e gjitha është një histori e sajuar.

Kosta Bajraba mban titullin Doktor i Shkencave në Sociologji. Ai është i angazhuar edhe ne hartimin e programit elektoral të Partisë Socialiste dhe ka detyrën e kryetarit të Grupit të Punës për Çështjet Sociale.

Z. Barjaba është një pjesëmarrës aktiv në jetën akademike, shkencore dhe publike të vendit. Aktualisht ai eshte dekan i Fakultetit të Shkencave Politike dhe Administratës Publike në një prej universiteteve private në vend.

Lajmi tek faqja ka qe dje pasdite, dhe eshte i pari qe dha edhe versionin e Kostes. Lajmet e sotme s'kane dale ende, sepse ato te faqes i japin lajmet vetem pasi dalin ne TV. Eshte faqe e nje TV, jo faqe  me vete.

Gruja e ketij qenka dhe anetare e keshillit bashkiak te Tiranes. E degjenerun partine komplet.

e vertete qenka e kontrollova ne siti i KQZ, se kush e kishte degjuar ndonjehre si emer.. po keshtu hane keta ne kurriz te shtetit.. kane nje jete te tere qe nuk kane punuar nje dite ne jeten e tyre...

E di sa ka nga kto plehrat  qe Hane  qyl ne shqiperi??  njof un me kile kostaqis e leonidhas qe kan tall bythen drejtora neper ministri specjalista midhjesh dhe peshqish nga kto tipat e merzit sidomos kur ndodh nai e mire ne shqiperi vetm thone "eee ne shqiptaret nji Mut te madh Bejme " 

Ja do vije Kosta ne Shqiperi dhe do e sqaroje kete pune, nese nuk vjen shpejt eshte  nuk ka se cfare te sqarohetsmiley

Me vjen cudi pse eshte ky kriminalizim total i akademise, i PS-se per kete akt qe eshte krejtesisht indivdual, nese eshte e vertete le te mbaje pergjejgesi persoanle, me gjobe, burg a doreheqje nga postet publike. 

 

 

Nuk kane rendesi ngjyrat partiake , rendesi ka qe me gjithe ate " CV " keka pabuks ...

Bajraba eshte shume here fajtor perballe opinionit publik shqiptar:

e para sepse ka vjedhur apo ka lejuar familjaret te vjedhin;

e dyta sepse ka tentuar te largohet me force nga rojet e supermarketit qe e kishin pikasur;

e treta sepse po genjen per ngjarjen, duke mohuar faktet e drejtesise amerikane, ne perpjekje per te mbuluar pisllekun qe ka bere;

e katra, sepse te gjitha sa me lart marrin peshe edhe me me madhe kur mendojme se kemi te bejme me nje personazh publik, pedagog dhe akademik madje te Shqiperise.

Historia e vjedhjeve neper supermarkete eshte avaz i vjeter i nje pjese shqiptaresh ne te gjithe rruzullin, por babezia e Bajrabave te le me te vertete me goje hapur! Ketu nuk kemi te bejme me hallexhinj te paqyteteruar, por me individe me xhepin plot (ky vajzen e paska ne Stanford ku shkolla kushton nja 150 mije dollare)!! 

Intepretimi im ama eshte se Bajraba hajdut do kete qene dhe i tille mbetet; thashethemet thone se kapitalet i ka vene kur punonte ne sektorin e emigracionit dhe kishte ne dore te nxirrte viza dhe te conte njerez jashte me dokumenta pune te rregullta...   

 

smiley .

ahh cfare kapitali intelektual kemi.

hahahahahahahah 482 komente dhe per cfare per nje hajdut grek. 

pse grek? Shqiptar. Leri pordhet patriotike.

Ho me çuna. Just checking how you guys doing. smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).