Nga sot Fryma e re Demokratike është zyrtarisht në politikë

______

Z. Meksi po merr pjese si rrallekush ne nje blog shqiptar dhe po i jep pergjigje te gjithe anetareve te peshkut. duke iu lutur adminave a ka mundesi te dale ne vete sepse nuk me duket e udhes qe cdo pyetje te kete per fasade FRD edhe levizjen e re te se djathtes shqiptare kur shume nga anetaret kane mundesine te marrin pergjigje per paqartesite qe kane ndaj qeverise meksi nga vete ish kryeministri. nje arritje ne demokracine shqiptare do shtoja, kjo bisede elektronike.

560 Komente

Ishallah vjen me te vertete Meksi dhe ti bejme ato pyetjet nga e para se u be tollovi ajo puna e FRD.....

do Zoti nuk hyjne ninxhat smiley edhe gjithashtu do Zoti vijne dhe pytjet se mduket se i mbarun te 700 e cashja.

Në fakt nuk e imagjinoja ndonjëherë që nëse do vinte në ppu cilido nga politikanët shqiptarë do pritej me kaq shumë...pyetje. 

Shumë popull kureshtar paskemi qenë. Në fakt për vitet '92-'97 e kemi ujkun po na mungojnë gjurmët. Unë shpresoj shumë që nga pyetje-përgjigjet në këtë temë të zbulojmë më në fund nga i vjen uji mullirit me erë.

Pritja me pyetje per nje politikan ne blog eshte mese normale. Me lule kemi (kane xhanem, jo une) pritur Enverin dikur, ajo kohe iku tani.

Nga ana tjeter, pritja me harbutllek dhe arrogance mbreti virtual qe me sharje banale mer persiper te beje gjyqin virtual nje politikani, eshte tjeter gje. Po dhe kjo per hir te se vertetes qe nga nje pakice komentuesish, dhe shumica ruajten nje fare etike komunikimi, pavaresisht rezervave qe kane ndaj Meksit kur ishte kryeminister.

Nejse, vazhdojme me pyetjet, e bejme me radhe; nje burre, nje grua, nje polic.

Mua per vete shumices se pyetjeve te drejtperdrejta Z. Meksi s'mju pergjigj, i anashkaloi me takt. Provojeni ju te qeret tashi. smiley

Ne të qerët? Unë më duket nuk hyj tek ato tre kategoritë që përmend ti. Kam frikë se unë hyj tek ninxhat. Sidoqoftë ti e bëre tënden, urime për kurajon.

Zoti Meksi kam nje pyetje.

Pse nuk dhe doreheqen kur vodhem zgjedhjet e vitit 1996 ?

brad me ke rrit vlerat smiley

kur "vodhem"? e mban mend mer dreq si futeshin fletat e votimit? 

Ehhhh....cfare vitesh kane qene,vinte tjetri me votu,ska me fleta i thonim,tani na ka hyre ai Arvizuja ne pjese,ta jep fitoren ne Tavoline.

pse arvizuja e sofistikon punensmiley

p.s: pjesa me e bukur ishte se emigrantet nuk kishin nevoje te vinin ne shqiperi fare, u njihesh vota si te ishin. ajo qe behesh ather do ta beje rama tani me emigrantet, por duke i kthyer hheeh

 

Meqe sapo hyra dhe i lexova te gjitha keto te mesipermet..... ne radhe te pare e uroj z. Meksi per kurajon e treguar qe mori guximin e nje deleje te futej netufen e ujqerve.... dhe kjo nuk eshte pak. Te sulmohesh dhe bile edhe te fyhesh nga ca anonimer ketu, perfshi edhe mua, eshte vertete nje kurajo e madhe, nje shpirt qytetarie qe pakkush e ka ketu ne Albanistan... Uroj qe kjo pjesemarrje te zgjase dhe z. Meksi, te mos bjere pre e provokimeve dhe e ndonje fyyerje, ndoshta edhe e qellimte qe mund ti behet per shhume e shume arsye.

Sa per diskutimet e mesiperme per  reformat e guximshme qe vallaha paskerka bere vete Meksi me frymen dhe firmen e vet, besoj se edhe Gezim Kulufi po te ishte ne ate kohe ne krye te qeverrise do ti bente me patjeter pasi ne radhe te pare ishin reforma standarte, ne radhe te dyte ishin me detyrim e percaktim qe te beheshin pasi nuk te qasnin te medhenjte ne vathen e tyre, dhe se fundmmii, me kete ppopull te uritur siç e gjeti Meksi, me kete popull te zbutur siç e gjeti Meksi, vallaji edhe m..tit i vinte era trendeline...... nuk di a e mban mend ate thenien e Rulit, kur u ngrit 10 here çmimi i bukes dhe vendi kaloi ne gatishmmeri luftarake nr. 1 nga frika e ndonje revolte te mundeshme popullore...... dhe nuk e rrujti njeri, ashtu siç vazhdojme e te mos e rrujme edhe sot e kesaj dite qe na ka shku thika ne palce dhe nuk bejme ze..... 

 

Kam nje dy pyetjje per Meksin, meqene se mu dha rasti.... 1. Meqene se paska qene kaq i paster dhe parimor......pse nuk dha doreheqjen pas 26 Majit....? 2. Meqene se paska qene kaq parimor dhe kaq i moralshem... pse nuk dha doreheqjen kur ja kerkuan protestuesiit e Lushnjes apo Vlores kur sapo kishin filluar, por u dogj Shqiperia...? 3. Kur e paske kritikuar kaq shume dhe kaq here Presidentin e asaj kohe, si ka mundesi qe ai nuk te pyeste fare ty, dhe ti me rrije dhe me tundeshe ne ate post, pa pike turpi.....?

Mbase kam qene shume i ashper ne keto pyetje, dhe ndoshta pa takt, por ama nuk me vjen mire qe tani pas 15 vjetesh del dhe na thua qe fajin e paskesh patur Saliu dhe ti paske qene i lare, kur del edhe sot pas 25 vjetesh pluralizem dhe thua qe PS-ja qenka pasuese e e PP kur ideologjikisht dhe politikisht nuk kane asgje te perbashket, apo ti meqene se po bekerke edhe programin e statutit te FRD, me rregull treshi na del qe po bekerke nje PD biiss pasi po ti paskerke bere edhe statutin dhe programin e PD.....

Edhe mund te mos me pergjigjesh ........ po meqene se hyre......

..................keto pyetje te bona mrome o Leka..... 

Pse ke nai gjo kundra ti me kete qe sapo nenvizove prej meje????

 

Kundra? Jooo, s'kam aftesine te gjykoj - por m'u duk paaaak kontradiktore.

Goce..... ja kam thone tammom, se edhe une si te tjeret jam, nuk boj ndryshe..... e vleresoj shume pjesemarrjen e tij ne kete blog, e quaj nje guxim prej te marri prezantimin real te tij, dhe i kom thone qe edhe une si te tjeret do ta "shajj" vvetem te mos merzitett....ja kom thone ket...... Pavaresishht se une nuk e shhof dot me sy ket neri qe i ra bixha me e drejtu ket ven per 6 vjet ne menyren me te keqe te mundeshme.... perseri e vleresoj shume aktin e tij qytetar qe merr pjese ne nje blog si ky dhe duron edhe bythçarjet e ca sorrollopeve si puna jone qe meçifen pas tasjeres dhe bojne trimin.......

ja kom thone..... i kom dale borxhit.......

Edhe une, ashtu si ti, e vleresoj shume aktin e tij, pavaresisht se kam edhe une shume paqartesi edhe ankesa per shume gjera qe ndodhen gjate qeverises Meksi. Po per hir te etikes se komunikimit shkruaj pak ndryshe - te pakten ne fillim si prezantim.

Nejse, me fal per nderhyrjen se s'dua t'a devijoj temen, misioni i se ciles eshte pytje-pergjigje me z. Meksi.

...... edhe mund ta kem parasysh....... dhe siç duken bathet...... me qene se po vonon, po me bie edhe shpirti luftarak.........smiley

Ah e kisha qe UNE shkruaj, jo si urdherore. Tani e shoh qe mund te keqkuptohet.

Ne ate kohe alidemsi, veton e kishte Presidenti.

goce e dashur, tjetrit i behet besim tek ato qe tregon jo tek ajo qe eshte

Kureshtar kjo duhet te jete thenia e dites..

 

 

motra..... mos u merr me te se osht me çallme ai...... nuk ja kom pa patallonat si i ka te shkurtna apo te gjata... po mjekerr ka me padiskutim.......looool

 Alidems, francezet ne ket rast do thoshin 'quoi dire' smiley

pantallonat e perdites i kam Diesel 150 € ndersa kepucet Kenzo 220 €.

se kepucet e xhiros i kam Prada  ndersa pantallonat Gilles Rosier 

tu fais peur alors smiley 

O Mrroklle, a je around, se sa u kthysh n'shpi. qesh deri ne Bronx. smiley

Shif ca lexova ktu, thot "meksi" qe un jam around, thot,

duke shkruar libra, artikuj, apo programe

smiley ahahahaa...

tuj shkrujt pragrame! smiley

dhe kjo quhet pune n'shqipni!

ah, zdajken, thuj!

 

po osht bi biznes mer daj kjo pune...... edhe une ja bona asaj partise time nji program se e kishte mor me vete ai qe e kishte bo....... smiley .... se ashtu ishte i muhabet.....

Paske qene ne Bronx dhe s'bone nji telefon? S'tvje zor mer? Mos m'thuj qe drokose ke Izeti.

Jo, jo.

Por i futa i dor byrek me kos ne Lydig. Bleva ene i cik caj mali. smiley

Ha, une s'ka icik qe u ktheva nga Lydigu. Me siguri jena pa anej verdalle.

Përfundimisht, je i madh. smiley

Po J Lo e pe andejpari?

nji te tre bronksallije ia merr J Lo-se. S'e ke pa ti pa make up. Lene se c'bohet kshu per tabloide, me i cun nja 25 vjet me t'ri... ashu u martu ene ana nikol smithi, rafmet past!

ca boni n bronx more ju, s'keni frik anej smiley  un po erdha vetem n manhatan do't rri vallahe smiley

Alidea, shanset jane shume me te larta qe te te krefin ne Manhattan sesa ne Bronx.

tallesh dajosh .. smiley 

Dmth qe paske pare shume j lo from the block.mire miresmiley

emo kjo ishte me me lli pytjen me byrek me kos apo me e shpla me i llallt?

Cimo, gjithmone me ka munu pytja "zdajken apo zdrajken"?

Pa "r" e di une. Megjithse si tha ajo: ca dite jemi sot? E driel smiley

smiley

 

Ketej te na asht ala' e shtunder smiley

zdajka..... golloborçe......

uroj te kete ca pyetje vertet te mira e jo sakate.

qyqja prape e ?

Petëll, m'ke vjedh pronpozimin.

ket une e thashe qe parmrome, por adminet jane tregu shume foshnje ne rastin e meksit, duke na lene te behemi çorap per 3 dite rresht.

natnemire juve dhe meksit kudo si ndodhet smiley

ruzhe dil shif hanen se qenka e mrekullushme sonte smiley

ku mutin ta shof.

nga apt im sshifet gje, ma ka mush Edi Rama nahine me pallate qe i rafshin kokes ishalla smiley

harrova une, ti e ke zgjedh ate drejtim ne nje kohe ku kishe jeshillek and so on smiley tani shef vetem komshij nga te kater anet hahahah , nejse  po te mos kishe komshijt e ri perballe qe te mbine mund ta shihje nga ora 4 apo 5 am.. smiley

gjum te omel ruzhde. me sa duket paskom pak kredi ke adminat qe e bone me fjalen time smiley

jane maskiliste mer

se ngjojne llafin e grave smiley

ose jon femna adminat smiley

si dallova nga seksi smiley

si kam pa nga poshte

sme intereson seksi i adminit

per mua admini ska gjini smiley

dhe eshte admin maskilist, ose admina maskilistë

(Sorry duhej ta kisha vu ë-në qepare por pirtova smiley )

Salla u mbush, beji nje zile Kaposh smiley 

PS: petlla ta presi me tufen e luleve smiley 

Ka dale me pa Henen e papame.

Eshte mbush blogu me kopjace,hanen smiley

ca kopjace mo, un kshu e kam thirr gjithmon 

Po ajo si tu pergjigj ?

sa e shof un shkelqen dhe me shum smiley kjo eshte gjuha me te cilen fol hana 

Mire.

Salla u mbush, beji nje zile Kaposh

me shkrive smiley

perfytyrova per nje moment sikur ishim debatikas ilegale ne ndonje bodrum dhe ti i the Kaposhit "jemi gati, dil kendo si guguce qe t'i sinjalizosh te vije", dhe Kapo qe ve duart tek goja gjithe entuziazem per te sinjalizuar smiley

me duket eshte ndryshu parrulla dhe Kapua s di gjo smiley

Brad, perdor linjen rezerve te komunikimit emergjent smiley

Po dergoj Tahirin njehere mos e sheh anej na lagjia.

Mirë e ke, duhet lënë mesazhi tek gështenja me zgavër. 

Linja rezerve e komunikimeve emergjente te Brad-it ishte nje pellumb korrier, po tani qe Berisha ja ka prere fondet kohet e fundit te krizes boterore, Brad-i po trajton nje pule qe ja vodhi komshies dhe me pas e leu me boje kamuflazhi. Flitet se pula ka bere perpara ne trajnim dhe nuk bie ne sy fare kur leviz neper qytet, por akoma s'e ka perfeksionuar udhetimin naten dhe pershtatjen me syzet me rreze jeshile qe i ka blere Brad-i.

Megjithate te presim...

Nuk rri ti mo pa fut pak Sex ne cdo teme smiley

Po ku e shikon seksin ti, te pula e lyer me boje kamuflazhi? smiley

Nejse, Z. Meksi ose eshte i zene ose po rrit pak suspancen. Qe do vije do vije, po taksirat adminat qe duhet te fshijne keto komentet gallate tonat per te lene pyetje-pergjigjet peshk-meksiste ne teme.

Perfundimisht, forca peshkpjesmarrese e Z. Meksi ne Peshk do tregohet nese e ve ne seder Ramen ose ndonje politikan tjeter te marre pjese ne blog me emrin e vet. smiley

petlla po shkoj per gjume, se une i di edhe ato qe ka me thone, une kerkova te caj erresiren edhe te hedh pak drite te ju. sa per lulet, e pavend. te djathtet lulet i kane ne oborr se i rrisin vete. te majtet i duan t'ua japin se e quajne si arritje borgjeze. po meqe e the per leka meksin neser po e mbledh i tufe ke oborri im edhe po ia coj ke shpija kur tepi kafe se do ti qe m'u kujtu edhe me paska marre megjithe mend malli! edhe e bejne te mire kafen aty. shume mire te shkoje ne mend spiritus.

pse nuk thua qe ti je Naimi ore smiley  dhe ne qe kerkojme me kot Meksin te na konfirmoje identitetin smiley ah po naten !

frasheri po thua? flm. me nderove. perto me hap profilin edhe kaq? po car ju ka bo socilaizmi juvet!

smiley muve  mos pyt jam le n socializem e jam rrit ntranzicion .. jemi qenie eksperimentale smiley  nuk kena lind me dy koka, apo 6 gishta per dor, po ne menyren si jetojm e menojm na i ka lan do drrasa nrysh smiley 

Shoke! Meksi po vonohet,presim udhezime te metejshme,ca te bojme.

rri ore aty...se nuk dihet se nga vjen gjermani......

thone se nuk bi me daci dy here ne kos, ju e humbet rastin e vetem.

por keni dhe nje variant te dyte, ftojeni meksin diku ne perendim ose amerike dhe bisedoni me te shtruar rreth nje gote vere. meqe shoh se e keni me merak ket pune.  telefonin me duket se e kish dikush.

Teorikisht meksi* erdhi vete. 

Praktikisht mire e ke ti, ta ftojne.  Se ky marak, marak i shkret ...  

*pseudonimi/personi ne fjale. 

do ket pa blendin tek ai emisioni ne TV tu fol per kete blogun. kjo e ka sjell mendoj. 

pra eshte merita blendit. do i ket lene pershtypje te mire ne TV

Prej Blendit ta kemi peshq-esh thua?

O Blend, rrofsh e na u shtofshin "aktet qytetare" (tm alidemsi.)

 levizjen e re te se djathtes shqiptare 

po kush eshte e vjetra e se djathtes a bo me e dit? smiley

Balli Kombetar dhe Legaliteti....... e kush tjeter....

 po ku ishte Balli me 22 dhjetor ?smiley

po drejt ke, saliun e fut te te majtet ti, bravo.

 po sishte vetem Saliu, me qe ra fjala ishte edhe Meksi,yyy ishin shume, dhe nga keta te shumtet asnje ballist dmth i djathte ! smiley

ballist i djathte? ku e ke maru shkollen ti para se me shku ne laprake?

 une bera nje pyetje pak me larte, dhe alidemsi mu pergjigj per ballistet,ti hyre si pyke dhe po kruhesh kot me ku e kam mbaru un shkollen. 

kerkoj falje per nderhymjen.

  ti mund te nderhysh sa here te duash, ska perse te kerkosh falje, por ti nuk kuptove ose nuk u pergjigje pyetjes  time, ` kush eshte e djathta e vjeter (levizja) qe ne te kuptojme kete  levizjen e re te se djathtes, frd e fillove me gricje per kete e kisha na hap mendjen athere pergjigju 

po balli eshte soc demokrat sa per sqarim. ashtu ka qene edhe ashtu duhet te jete. si format politik po them jo si krahasim me ppsh se ashtu dalin edhe jevgjit naziste a mkupove.

frd e fillove me gricje per kete e kisha na hap mendjen athere pergjigju

nese pret pergjigje nga une per frd e ke adresimin gabim se une vetem po me dhane noi lek ne dore i jap voten smiley keshtu nuk ma mbushin hic mendjen.

Ju u ka lene truri me gjithe Meksin, kushedi se cben ai I verteti ne kete ore eshte duke I bere masazh gruas..smiley

Ohuuu.....filloi Shamikuqja,Noten e Mire.

"Peshku me Meksin te mos prese. Personi nuk eshte paraqitur."

smiley

S'e kisha pare ketesmiley

vetem njeher kerkova konfirmim un e u zhduk Meksi'.. petlla ika un..

he pra ku iku. une sdi gjo smiley

nuk e nimun IT e peshkut, e pa te veshtir testin e jutubsit  smiley

Sipas nje sinjali Meksi pritet te vije per 17 minuta.

Radarit tend s'eshte per ti zene shume bese kohet e fundit se ke dhene sinjale mikse, megjithate une po shkoj te bej gati ca birra dhe raki. Beni gati stolat ne salle dhe dergoni keto grate te na bejne ndonje meze dhe ca kokoshka.

Dhe meqe kemi 15.5 minuta kohe ec ta zjedhim shpejt e shpejt me votim te fshehte dhe me parimin 'nje peshk nje vote' se kush do jete arbitri i diskutimit.

E di qe e ke mire ti xhibo,me mire po dal e po behem tape.Noten.

Per 17 minuta qe pritet te vije ai ne jemi ftohur..smiley

Po mus shkruaj direkt nga dyshemeja mi gru,ver ndonje tapet a cilte a.....smiley

Hajt Noten e Mire.

Jam ne kembe duke gjezdise neper mall.. smiley Naten, naten se ketu eshte drite akoma..

Vera me mollasin te mos prese,personi nuk eshte paraqitursmiley

Po ti shkruj naigjo me dore qe te nxefesh smiley

po pse te nxefem me dore, kur jam zjarr e teraf ..smiley

s paska zjarrifkes aty afer smiley

Ata vijne kur behet hi cdo gje..smiley

Po ata vijnë për të shujt zjarrin apo për ta ndez nga e para? 

Ja ti pyes..smiley

je  si feniksi ti motra, nga "litle death" ringjallesh prape smiley

eshte apo s'eshte meksi ne kete pike pak me intereson. per vete do ta trajtoj sikur te  jete meksi, sepse edhe nqs fshihet ndonje tjeter mbas tij, eshte kompetent dhe di shume gjera,plus qe i shpeton pyetjeve me zotesi

 

gjithashtu po njohim edhe mendimet e njeri tjetrit ashtu si edhe disa vleresime interesante per 90tat dhe FRD.smiley 

ti Brad le qe te skadoi orari po nje pytje kam per kuriozitet, pse 17 minuta? smiley

te thoshte 11 min edhe mund te kishte nje kuptim, po 17 smiley

Deri tashi qikan bere tek tema e re e Meksit 102 komente, pa Meksin. Kush e mban mend "12 vallzime pa nje te shtune"? smiley

Nderkohe qe peshqit presin, ftojme ne skene grupin Akuariumi me kengen "Vetem 17 minuta dhe jo me shume".

Une per vete solla birrat bashke me logon e emisionit:

ku jane birrat ore smiley nuk shoh gjo un 

duam birrat tonasmiley

draft biles smiley

qe ku e ke, bile te personalizuar:

smiley

gota drejtkandsh .. ncuq.. te pakten grafikisht duhet te na shijoje .. me boten e designit qenke o xhib po nuk ma mushe menjen me ket smiley

Na mi zogu se na vdiqe smiley

kshu po smiley hajt gzuar Ruzhe, vetem ti m'njef mu 

Qenkemi keqkuptuar pra e dashur. Une e dija qe ti thjesht deshe nje birre, por ti paske dashur birre + romance ne parcelat e grurit Korca ekspres. smiley

Po ajo ne sfond te posterit te birres ca eshte, kisha? smiley

po jo spiritus un nuk pi birra aliene smiley he pra mo sikur nuk me njeh dhe ti 

shif si na kan msu qy t'vegjelsmiley

Kampionet qe te vegjel fillojn stervitjen -7 smiley

uee, une po vrisja mendjen per cfare po vazhdonte diskutimi, po ju qenkeni mbledh per zijafet!!! smiley

admin nuk ishte ofenduese,  resmja ishte vleresuese.

Pa U darovitur me 500 sheshi ai nuk vjen.Kminister burri botes.

Nje pyetje kam per z.Meksi? Dua te ble nje kokerr bostan, po e shof po e rrotulloj neper duar, si ta dalloj qe eshte I mire? Flm. smiley se ne ne shqiperi I hapnim nje vrime, por ketu nuk te lene te besh ato marifete..smiley

Z Meksi vjen ketu per te bashkebiseduar dhe per tju pergjigjur pyetjeve te politikes. Ti e pyet per bostan. Mos perfito nga rasti, apo do ta pyesesh dhe si ta rregullosh frigoriferin? smiley

Btw, kjo tema dalka e para jo vetem ne rezultatet e Peshkut po dhe te Google. lol

he c'na la pa gjume.se ene me dash me flejt ste ze mo gjumi. na iku ora. brado ti the 17 minuta se po don me na cu t'gjithve ke 17ta m'duketsmiley

Thashe njehere ta marr me te mira, ndoshta afrohet nga kokrrat e shalqiu smiley Sa per frigoriferin tim ska takat ta blej ai..smiley

maskara burre qeke xhibo....... nuk dalin te palamet e shtepise te rrapi i fshatit....smiley

Ketlina,

per te zgjedhur nje bostan shiko piken qe ka mbetur atje ku ka qene lulja e bostanit, dmth anen e kundert te bishtit. Sa me e vogel te jete ajo pike, aq me i pjekur bostani smiley

Kjo ishte pergjigje serioze te betohem. Ma ka thene nje bujk ne Shqiperi kur i bera te njejten pyetje tenden.

PS. Jam pak vone ne pergjigje, por me mire vone se kurre. Ndoshta do te te vyhet heren tjeter.

Sa me e vogel te jete ajo pike

me duket se duhet te jete (e) thare, ajo "pika"!

U bene gati 900 komente dhe si nuk ndaloi njoni 1 sekonde te mendoje pertej emrit dhe (ne kete mes pyetje-pergjigjesh) te bente nje pyetje, per ate qe eshte sot ideologjia/politika e Meksit, por u fokusuan tek vitet '90 dhe ajo cfare ndodhi ose jo per hir te vullnetit te qeverisjes se asokohshme. Meksi mund ta kete nje shans, ose jo, por juve o njerez ju eshte shkaterru komplet, me keqardhje te thelle e them, cdo forme arsyetimi.

pyetjet ja kena bo por atyne te rendesishmeve i rreshket keq fare. do duhej ti lexoje ato 900 postimet per ta pa smiley

Fatmiresisht i lexova, dhe te gjitha ishin drejtuar per ceshtje te viteve '90, prandaj edhe komenti im.

ja ke fut kot plako se per vete as e mora mundimin me e pyt per ato vite.smileysepse nuk e bona nuk po ta them se do bojsha nai krahasim qe nuk bon per arsyen

Une shpreha kuriozitetin tim, dhe te thuash qe "ja kam fut kot" eshte te ma mohosh te drejten qe ne qelize qe te informohem per pse-te e mia. Tjeter gje, qe kur jam plak? Dhe tjeter akoma, c'do te thote "sepse nuk e bona nuk po ta them se do bojsha nai krahasim qe nuk bon per arsyen"?

nuk ishte qellimi im tju ofendoja. perdora zhargon pa e ditur qe se kuptonit. nuk mund ta pyes per vitet e 90ta nje nga protagonistet sepse nuk do me thote asgje te vertete.krahasimi do te ishte me nje shprehje tjeter zhargonale.

Te kuptoj. Kjo e plakut ishte shaka mbi zhargonin ama.

Sa per pyetjen e trete, ta bera sinqerisht sepse nuk te kuptova, mbase nga mungesa e pikesimit.

Mire, ke te drejten e arsyetimit tend te pashkaterruar. 

Megjithate, mendoj qe s'ben keq te jesh i/e hapur edhe ndaj arsyetimit qe arsyetimi qe Meksi mund te kete nje shans, eshte pakez si i shkaterruar.  

Une e jetoj perdite Monda kete Shqiperine, ti e jeton perdite? Faleminderit.

E jeton familja ime e terthorazi apo ne shume menyra edhe une.  Faleminderit gjithashtu smiley.

Me edukate do ishte te te thoja mbylle deren, por nga jashte, te lutem. E paedukate do te ishte te te thoja qe a e ke idene ne cfare muti eshte zhytur ky vend? A E KE IDENE? Jo, me duket, sinqerisht.

Me edukate eshte te te them qe ti ke te drejten tende te hamendesosh e kam idene apo s'e kam idene une.  Por besoj qe s'ka ndonje vlere ketu (per aq sa ka vlere ky vijim-diskutim) te merremi me hamendesimet e tua mbi njohurite e mia per realitetin ne Shqiperi.

Po a s'me thua, meqe vendi eshte zhytyr aty ku eshte zhytyr, c'hyn Meksi?  Apo meqe e provuam me Presidentin e 97 ti po thua hajde ta provojme me Kryeministrin e 97?  

Thjesht po pyes, sinqerisht. 

Ne kete rast, sepse nuk dua te le komente qe sjellin komente dhe diskutim, me vlere por te panevojshem, po te kerkoj te me japesh nje liste te numeruar te problemeve qe ka Shqiperia sot. Une do e bej kete gjithashtu, ne menyre qe te kete nje diskutim te vertete mbi keto, dhe perfitojme nga rasti mbase qe te pyesim edhe Z. Meksi. Flm.

Z. Meksi pyete vete.  Une personalisht s'kam kuriozitetin me te vogel ta pyes.

Sa per listen mund t'i bie gjate (ose shkurt duke sjell linket e artikujve ne peshk ne lidhje me problematiken ne Shqiperi) por ti mire e bukur e ke thene shkurt per zhytjen.  Megjithate lista jote me detaje eshte e mirepritur.

Por serish, dhe pa u shperndare sepse kjo qe pikenisja e diskutimit tone te pakten, c'hyn "ideologjia/politika" e sotme e Meksit?  Apo interesimi per te, ne lidhje me zhytjen te dejatuar apo padetajuar?

Une jam shume kurioz per listen tende, sepse si i majte i zhgenjyer jam i gatshem te behem cdokush qe e shpall kete te majte si te verteten. Nese i ke te gjithe te dhenat, ndaji te lutem shpalle, nese jo GTHO and it is that simple... make a sandwich.

dhe ti mendon meqe do te  llistosh problemet e sotme te Shqiperise, Meksi do te te jape zgjidhje????? Vertete qe do ti jape, po tamam si i dha atyre problemeve te para ''97. Nese ty te kenaqin keto pergjigje eshte vlere vetem per ty.....

E ben robi nje liste, sa me pas nje diskutim sa per te qene, dhe ne kushtet e diskutimit pa diskutim, kjo me duket edhe goxha ide e mire. Sa per Meksin, nuk pres te jete ndonje Deus ex machina, por sic thashe me siper, mos perto, lexoje.

cere shonsi mund te kete akoma meksi?ambicje per pjesmarrje ne qeveri?presidence??

nuk besoj qe i ngjan nanos qe eshte aq dallkauk sa bon sikur se kupton qe eshte i mbaruar politikisht. qe te dal ke krahasimet, nano eshte si xhepist,kryekopuku si ata cubat neper male,ndersa meksi thjesht ka qene shok i tyre.edhe nqs nuk e ka futur doren ne xhepin e askujt,edhe se nuk ka vra njerez per dy leke, i ka humb shancet sepse ka ndenjur ne nje tavoline me ta.sa per bagazhin qe ka nuk ja mohon askush,biles me sa shoh dikush edhe perfitonsmiley

Kjo qe po paguaj une e ka emrin Burbuqe..smiley

I paske vene dhe emer? smiley

Mire ate, po c'lidhje ka me Meksin? smiley

 

aufklarer, jo re se ca pyetje ishin per tani, te pakten pjetjet e mia.

 

anahuqe nga ke humbur ti moj smiley

Hiqeni mo kete teme o admina, ca lesh vlere ka kjo teme njehere? Madje bllokojeni edhe temen tjeter per FRD-ne. Na mbyten plehrat...

peshku ka shume tema po ste pelqeu mos e lexo dhe mos shkruaj.ka tema ku te harlisesh sa te duashsmiley

Alke dakort mendimin tim thash si anetar i peshkut.... ashtu si une mund te injoroj kete teme, ti mund te injorosh komentin tim.

1oora, te lutem, cfare mendimi te artikuluar ke rreth FRD-se? Une nuk kam asnje per momentin, dhe po pres ate castin e lumtur kur keta ose dikush tjeter te jete forca politike per te cilen une te them KETA JANE. Te betohem qe do ia lexoj programin si dhe biografite te gjitheve me pare se t'i reklamoj mes njerezve.

Per FRD-n e thash tek tema tjeter qe me duket se do te jete partia me demokratike ne Shqiperi. I uroj suksese dhe jam i bindur se pa FRD-ne PD-ja nuk ka per ta fituar me Tiranen. FRD-ja gjithashtu kam bindjen se mund te kthehet ne LSI po pati mbeshtetjen e Dash Shehit, por me nje bazament me te forte se LSI-ja dhe nje shtrirje te madhe ne terren, ku mund te kthehet ne nje te ardhme disa vjecare edhe ne force te pare ose te dyte ne Tirane Durres ne varesi te performances. Por megjithate eshte heret dhe te shohim si do jete retorika, sa parimore do jene qendrimet dhe sa te vendosur do te jene ne parime. Keto jane gjera qe kan rendesi dhe kur populli sheh qe ke vendosmeri ne dy tre parime baze ta jep voten...... 

 

Flm, se puna eshte qe nga it's ok, u bo it's becoming nasty. Pastaj nasty u bo norma, dhe tani nasty nasty nasty eshte bo norma. Po kta me flamur pertej Atlantikut bojne sikur e marrin vesh. Dhe vijne e tregojne edhe histori se si ata vete ishin ne front.

 Nuk eshte ceshtje programi se per programme nuk te falim ne, i bejme (perkthejme) nga me te mirat por gjetke eshte puna, Ne qoftese FRD ka me vete biznesmen te fuqishem qe jane ne gjendje te konkurojne biznesmenet e tjere qe kane partite e tjera me vete, edhe mund te besohet qe KETA  do te kene sukses, ne frymen e re, DO TE BEJNE DICKA NDRYSHE!

u pa puna..............keshilla per birra ti kerkojme.si te prodhojme m esh birra qe te dehim kete popul qe e ka pire trurin me kohe

Akoma nuk ka ardhur ? O cpo na ben merak ky njeri,hajt Natn e Mire.

Brado po ti turn i trete mbreme? smiley

Na e futi brado, na la pa gjume dhe s'vjen as sa per sy e faqe. Po fle dhe une, hajde naten

smiley *

* push kokverdhin

 

meksi erdhi edhe dje po paskemi qene pergjumesh. por foli ne veten e trete.

aufklàrer ti si thu???smiley 

Brad, te lutem mbaje radhen e qumeshtit sonte per mua, se kam nje pune. Kur te vije, po pate mundesi, ma pyet me takt per ca leke borxh, nqs mban gje mend. smiley

PPU-ja paska hap odë m'vete për t'prit ngushullimet. Mirë e kini bo. Kallaballiku modh. I perjetshëm kujtimi Meksit. E për t'mira ju ardhshim.

Ene mu Nondaja deshte me ma vu emrin Aleksondër, po nuk pranoj halla. "Djalit do t'ja vemë emrin Fatmir se ka patur fat që ka lindur në kohën e Enverit", kishte thonë halla. Kur s'ishte halla n'shpi, mu Nondaja m'thërriste Aleksondër. "Aleksondër, tu bofsha kurbon! Hajde t'hajsh paluzen se u ftof". Ajo m'thërriste Aleksondër, jo për ner t'Aleksondrit t'modh, po për ner të t'Aleksondër Flemingut. Ky i Modhi ka vra e ka pre, thote Nondaja, ky tjetri ka shpëtu dynjonë.

Kur u rrita una, ene Nondaja e pa qi nuk doli ashtu siç e priste, nji dite n'kulmin e trishtimit, m'tho : "Mir qi nuk u bone si Aleksondër Flemingu, po manabare t'ishe bo kryeministër si Meksi! Po as si ai nuk u bone mër lonet!

Ehhh, shkoj e përvëlume Nondaja e shkretë...

 

 

Po pse mer lanet, e paske bo hasha emnin epar te nerum qi t´ka dhon nondaja ty?

Nuk t´pelqeka mo´me qen Turi i Vajes, zotnis sate?

Turi Vajes osht vllai im. Ai nishti nuk bo muhabet ke PPU-ja se ka ble matorr ene rri gjith ditën tu e la e tue pastru. Nuk i hyp matorrit se ka fryk mos i prishet.  E ka vu përpara dyqonit ene sa i bi i çik pluhun, del me peshqir ene e pastro. Osht bo trap fare.

"Mir qi nuk u bone si Aleksondër Flemingu, po manabare t'ishe bo kryeministër si Meksi! Po as si ai nuk u bone mër lonet!

Ehhh, shkoj e përvëlume Nondaja e shkretë...

smiley

oh bofsh hajer sa kam qesh

..care u bo me at projektine cunit, e myllet apo jo? 

smiley Fatmir te shkon me shume, me kete humor qe ke ti, Aleksonder eshte teper serioz si emer. Fatin e mire pac, se sa here shkruan ne peshk, me shtohet jeta nga e qeshura.

Turi e gezofte matorrin! smiley

 

Ke t’drejtë. Emnin Aleksondër mezi e bajsha. Shum i ronë. M’bite si t’fikët. Ene Fatmir m’rënote shumë, pranej e kom da përgjys – nishti t’gjith m’thrrasin Miri. Tamon emër për tetë klasë shkollë. Ene ato me t’shtyme i kom maru ke shkolla Hason Vogli mu n’zemër t’Brrakës. Po çere ti bojsha Nondajës. E shkreta dojte qi tu bojshim me shkollë e me kultyrë. Po si doli gjo. As Turi, as una. Pranej e kapi zeheri ene vdiq. Kujtote e shkreta se do t’i gjajshim asaj, se si i thonë fjalës, tronafili bi poshtë tronafilit, po ne qëllum gjema të dy. Ehhh…

Modestine ta ka mesuar mire Nondaja. smiley Po ajo ju shef buzagaz nga lart, me degjo mua, pa zeher hic. smiley

Mirmjes,akoma spaska ardhur?

alo ?radio allbenia?

po

jam Toma flas prej amerike

po,tome te degjojm,do te pershendesesh dike? te ka marr malli per,,,,?

po me  ka marr malli per nje plëncë lope,se nuk ka ketu ne amerike,,,

 

linku :http://www.youtube.com/watch?v=nYhfJ0DTNDk

Sipas nje burimi te sigurt nga Peshku Meksi s'eshte paraqitur ne teme mbreme se e ka mbajtur Kaposhi gjate ne telefon, e morri sa per nje verifikim te dyte dhe pastaj kane zhvilluar nje interviste jo-formale. Gjate pergjimit te bisedes nga Brad nuk eshte degjuar asnje e shtene armesh nga Kaposhi, thjesht nja dy provokime te lehta.

Sipas nje informacioni shume te sigurte,Meksi vjen ne peshk per 17 minuta.

Kjo puna e 17-es do jete ndonje simbol okult i politikes undergraund shqiptare, si puna e syrit ne maje te piramides te masoneve, ose ndonje shifer domethenese, Novus Ordo Bradlorum.

Ne ngritem kaq lart ne qiell pranine e tij ketu sa ky eshte nisur pa kthim neper galaktike me duket. Me vjen keq per petllen, hapi temen enkas, shtroi tapetin blu, lulet po vyshken , koha u nxeh dhe balta zu kore, ne po te presim o ishi yne, na u mpine kemet duke ndejt ne llogore.

pjesa e pare me nota muzikore solemniteti, pak a shume si ne kishe, kendohet pa instrument:

Spiritus:        
 hapi temen enkas

KoriPeshkut:  
 en en en, enkaaaas

Spiritus:       
 shtroi tapetin blu

KoriPeshkut:  
 blu, blu, blu uhu, oh blu

pjea e dyte prap e hidhur por me rritem, kendojne te gjithe bashke, futet kitara dhe bateria dhe me pas dhe organo, tip serenate e trishte, perseritet dy here si refren:

lulet po vyshken, po vyshken
koha u nxeh dhe balta zu kore,
ne po te presim o ishi yne,
na u mpine kemet duke ndejt ne llogore

ne po te presim o ishi yne,
na u mpine kemet duke ndejt ne llogore

o rrace keqe smiley boh sa kam qesh per zotin smiley

keto dy vargjet e fundit s'shkojne me te parat, me vjen keq, duhet ti besh me vete. me perjashtim po ti inkorporojme si ndryshim rritmi si kalimi tek "e cum triala, ila la la", tip:

ne po te presim, o ishi yneee
na u mpine kembet duke ndejt ne llogore.

pastaj kalon direkt me rritem te shpejte:

o rrace e keqe, sa kam qesh per zotin
                                                    tria la la la
e di qe do vish se pyeta Gani Bobin
                                                    tria la la la

E forte ? apo thjesht nje cigare smiley

jemi milet i thjeshte dhe puritanist ne, s'pime drogera si puna juaj, kenaqemi me pak gjera; buke e peshk e zemra bardhe. per vit t'ri dhe pak vaj ulliri dhe ec aty...

As sonte nuk erdhi,kalun 17 minutat,po mu pse me eshte fiksu kjo 17 nuk po e marr vesht.

200 komente ne pritje te Meksit? sasia thote edhe gjona, rrofte cilesia.

kush e ka merak meksin ti bier celularit 

pse ca u be meksi, emergjenca, apo ato numrat me 900 qe kushtojne shume, qe ti bien njerzit kur ti teket? smiley

sikur kishte ca shoke e shoqe ketu me duket, po permendin minutat, mos ja qaj hallin meksi, se edhe ai kishte qef ne fakt, nuk e pe ti qe i i jepte xhevap nje per nje te gjithve smiley

He mo? Erdhi? Ka ndonje shprese per ato leket e mia borxh? smiley

vazhdoni me meksin ju. 

Se ckam nje parandjenje qe ai do te vije sonte.

Pershendetje!

Pershendetje miku im,na harrove smiley

Nuk harrova, thjesht fundjava, lexime e pune te tjera. Se edhe punojme, ndryshe nga c'mund te mendoni smiley

Nostradamus qeke mer Brad!!!!!!!!

Ka dy dite qe del huq, mos te beheshin tre, plus ka mundesi te jete edhe Lapraks...

Jo une jom Ali Dems por kam tezen ne Pallatin tend dhe ajo me ka treguar per historine e Tahirit.

dmth e paske me te degjuar smiley

Po sigurisht,pastaj degjojme shume per njeri tjetrin se kemi qene ne nje llogore.

Ti gjemb ke humbur shume pike tek une,prandaj mos ngul kembe me kot per Tahirin.

Mirembrema z.Meksi dhe mire se erdhe !

mirmbrema e naten e mire Meksi ,  ti kemi bere ca kerkesa tek tema paraardhese po pate mundesi shikoji pak. 

i kam lexuar keto dy-tre dite. nje pjese do t'i pergjigjem.

Ajo teme eshte mbyllur.

Fakti qe eshte mbyllur nuk do te thote qe  pyetjet e shtruara nuk i shikon dot e nuk i poston dot ne kete teme.

Mire.

mire  ti. PIKE 

!!!!!!!!

po pra u myte tu na bo te lezetshmin me ' Mir ' n fund. Te lutem shume  rishiko me mire menyren e komentimit ndaj meje.

Po,do ta rishikoj smiley

mire.

E shikon sa e kollajshme qe eshte,kur je dakord me dicka thua vetem fjalen " mire" ? Se kuptoj ku u preke nga ajo pergjigje.

mendon se e gjykova te kollajshme, dhe dakord ate  'Miren". Nuk po e zgjas mo.

Nuk  ke asnje arsye qe ta zgjasesh sepse keqkuptimi ishte nga ana jote.

mendoj se ti ke krijuar ca pergjigje gatitu, ktu tek ppu ne moment te caktuara. mund te te bejne simpatik por jo ne te gjitha rastet, kaq. Ne raste te tjera tregojne menefregizem, percmim etj etj  Te qenit lakonik apo vuloses  mund te jete vlere por jo kudo e  ne gjithcfare teme .

Aha,ke te drejte,e kuptoj se cfare mendon por jo nuk jane te njejta,por prape ke te drejte te reagosh sepse,kur ke te drejte ke.

Me Fal!

meksi, a mund ti thuash dy inicialet e shefit te katedres ku jepje mesim ne universitet, para '90-s  ? flm

Akoma nuk i beson Profesorit ti ? smiley

kam dhene ne vitet '74-'77 histori arkitekture (mesjeten). nuk e mbaj mend per momentin emrin qe me kerkon. por ju lutem mos ta kthejme ne quiz si perpara tre netesh.

smiley  Me ke dhene mua : ne '86-'88 ! Dhe eshte e pamundur te mos mbash mend emrin e shefit te katedres !!!

te fala bradit !

Paskeni dhene histori arkitekture? Shume interesante. Mbi c'bibliografi bazoheshit ne ate kohe? Lindore apo edhe perendimore?

Keni menduar qe te jepni mesim ne kete lende edhe sot?

PS: Une kam studiuar Frampton dhe Watkin me se shumti. Dy klasike.

Kete po mendosha dhe une. smiley

Po pse nuk e dije ti qe Leka i vertete ka qene nr 1 i kishave mesjetare ne shqiperi ? ka pas punu tek insitituti i arkeologjise, dhe ishte profesor i jashtem tek ndertimi

 

Nuk dija qe kishte dhene histori arkitekture.

biles kot per muhabet : ka qene nje nga enigmat se pse u desh bere kryeminister Leka Meksi, nderkohe qe asokohe, kryeministri konceptohej me se shumti si ekonomist, pak a shume si Nano, Bufi apo Ahmeti.  Dakort, Pashko dhe Ruli u dogjen asokohe (me qeverine e stabilitetit), por kish plot te tjere ekonomiste ne pd

Nr. 1? Dmth ekspert, e ke fjalen?

po; absoluti.

Por kjo eshte gje shuume e ditur !

Autor i ndonje libri mbi temen gjithashtu?

me siguri ! Por kush i mban mend ! Po le te na i thote meksi titujt, ose le te na thote emrat e nja 4-5 specialisteve te tjere te te njejtes fushe;
kaq duhen ti kujtohen !  smiley

dy libra kishim:

1. Histori e pergjithshme e arkitektures (ne rusisht)

2. Storia dell'architettura e Carlo Perogalli.

Kishim hartuar nje tekst shqip, me autore A.Meksi, Vasilika Cicko dhe Pirro Thomo.

Ishin te vetmet tekste qe kishim gjetur. Une dhashe tre vjet leksionesh te plota mbi antikitetin dhe mesjeten ne 1974-1977. Ndersa ne vitet ne vijim kam dhene dhe leksione te vecanta, po kush i mban mend sot te tera vitet.

e po shefin(en) e nje nga dy katedrave (meqe u bene dy, nga fundi), nuk i mban mend ?? I ke patur më shume se kolege : i ke patur dhe miq !!

Stalker dhe ti vazhdon beson se ky eshte meksi dv?

Eh c'me kujtove me menyren dhe me cfare ke shkruajtur me siper ate batuten e famshme tek "Scary Movie": "I know what you did last summer!" smiley

tani me e qarte. inicialet jane VK. por nuk i kam patur miq. i kam patur kolege. ne ate periudhe te veshtire s'mund te theme qe kishim miq. Sidoqofte, ti aludon disa gjera, dhe une po te pergjigjem qe me ato persona une nuk kam pasur foto ndryshe nga disa kolege te mi te viteve '90. Dhe ti duhet te jesh shok i "spurdhjakut" qe i ka kusherinj dhe perrallis kafeneve keto aludime smiley. Apo jo?

inicialet jane te sakta. Sa per miqesine, nuk e kisha fjalen per foto; e kisha thjesht ne sensin e miqesise se profesionisteve (dhe jo detyrimisht per personin e inicialeve).
Une nuk aludova asgje dhe nuk jam shok i askujt, po nejse, ç'rendesi ka; ne thjesht deshem me dite a jeni vertet Meksi sepse pak si e çuditshme qe u pergjigjet veçse 3 minuta me vone pasi ju thirri dikush, ja prova :

 

ALBradland - 7 Maj 2012 - 22:26

Se ckam nje parandjenje qe ai do te vije sonte.

 

ALmeksi - 7 Maj 2012 - 22:29

Pershendetje!

 

ishte puro rastesi. hapa internetin, pashe komentin e Bradland, dhe tashe hajde bejme nje shaka, duke qene se ksihte dy net qe priste. tani je i bindur?

une e mbyll me kete qe ka shkrujt nje mik yni ketu :

 

USemigrant - 5 Maj 2012 - 15:43

po pse, vertet mendon qe ka rendesi tani nese ky eshte meksi apo jo?

nga shkalla e reagimit dhe nxjerrja e opinioneve ne keto permasa, fakti nese kemi te bejme vertet me meksin ne person apo jo u be nderkaq e dores se peste - hajt per hater po them e dores se katert - per nga rendesia.

per ju shkalla e katert quhet mire? smiley

OOOO se ti je Paranojak smiley po une kam tre dite qe e therras smiley

Mirmbrema z. Meksi a do merrni prap pytje ne qofte se po nje shoku im nga Austria do te donte te dinte dicka mbi ekzemen si mund ta parandalojme si mund ta kurojme dhe nga se shkaktohet

Fiqo, ti prit, sa te vije Flamur Topi.smiley  te pergjigjet ai. te dashur telespektktktore..smiley

Me cgenjeve Belul smiley Po ku ka politikan shqiptar qe nuk i di te gjitha.

Belulo,mos e ngaterro me Ceken Fiqua mo smiley

Brad, degjo: si ''njeri i nenprefketit''.smiley qe je, shiko mos na sjell kryeminstrin e vertet,Salen ,ketu te peshku..smiley  ai eshte dhe doktor, me kete rast, i jep pergjigje profesionale edhe Fiqos..smiley

Po pse u talleshki ju te dy? Pytjet per shnetin jane pytje hallexhiu te rendesishme qi kerkojne vemendje ose perkushtim ose nji sikur gjoja po me dhimset i shkreti jo me qesh kotnasikot si pa te keq se nuk e ka njeri me te keq po kishte hall ai qi me pyeti a pys dot dhe do pys cil tmdali perpara deri sa ta gjej pergjegjen per shokun qi desh me dit per ekzemen. mu mor fryma tu ju fol juve.. mos jam me azem?

Duro se dhe ty do te te bejme Derman,vjen Doktorri dora vete javen qe vjen smiley

Zoti Meksi,kam nje pyetje e kam bere dhe me siper.

Pse nuk dhate doreheqen kur vodhem zgjedhjet e 26 Majit 1996.

Pse nuk dhate doreheqen kur vodhem zgjedhjet e 26 Majit 1996.

smiley 

Po pergjigjesha, po nuk me linte rehat Stalker smiley

Atehere,

se pari, ligji elektoral i 1996 ishte pjeserisht mazhoritar dhe mjaftonte te merrje rreth 40-42% ne zgjedhje dhe kishe shumicen ne parlament. PD mori realisht (dmth. pa ato aktet qe ti permend) rreth 48-52% keshtu qe shumicen e kishte ne te vertete dhe mbajtja e pushtetit nuk qe ne kundershtim me voten e popullit.

se dyti, nuk e dhame doreheqjen qe te mos ia lenim pushtetin atyre qe ti thua qe kryen keto akte. Shpresonim me te vertete qe te arrinim te stabilizonim gjendjen sipas kerkesave te te huajve. Kryesisht amerikaneve.

se treti, ne ishim zgjedhur me voten e popullit dhe nuk kishim se si t'ia linim Shqiperine vetem disave.

Per me gjate, ke nje liber timin te vitit 1997 ku keto ngjarje jane shpjeguar mjaftueshem ne detaje. Dhe me versionin e atehershem te ngjarjeve. Te ka rene rasti ta lexosh?

Shume Faleminderit per pergjigjen,dhe mua atehere nga Drejtor Drejtorie qe isha me mori Naltmadhnija i TIJE  ne Administraten e vet,hallall,vetem te Kuqte mos ta merrnin Pushtetin,te lutem trasmetoja kete Fryme Bamirit smiley

me fjalen atyre nuk iu referova PS-se...

Crendesi ka , te Kuq kane qene dhe ata.

Me fal, po ky shfajsimi konsekuencialisto-utilitar i veprimit ose mosveprimit tend nuk qendron.

Gjendjen s'arritet ta stabilizonit fare, biles gjendje u perkeqesua deri ne falimentimin teresor te shtetit dhe ne prag te luftes civile.

Shpjegimi gjithashtu shfajeson karakterin e keq te aktit te vjedhjeve te zgjedhjeve, me faktin qe numerikisht PD i kishte fituar zgjedhjet.

Shpjegimi shfajson imoralitetin e aktit te te qeverisurit bashkarisht dhe si konsekuence te te ndihmuarit te personave qe kishin kryer aktivitetin kriminal te vjedhjes ne zgjedhje.

Shpjegimi shfajson imoralitetin e aktit te te qeverisurit ne krye te nje qeverie dhe nden pushtetin e nje kreu shteti dhe ekzekutiv qe lejoi me shume gjasa me vetedije te plote lulezimin e papenguar te firmave piramidale dhe i mbeshteti ato plotesisht deri ku ishte teper vone per t'u kthyer mbrapsht.  Shfajson imoralitetin e te qenit pjese e nje partie qeverisese qe financohej nga keto firma mashtruese dhe kriminale.

Shpjegimi nuk merr fare ne konsiderate qe me mosdoreheqjen tuaj, jo bete nje akt imoral dhe mbase edhe kundraligjor, pervec te demtuarit pa riparim te integritetit tuaj profesional, personal e moral.

Sa vjec eshte zoti Meksi dhe cila eshte endrra juaj ne sirtar? Flm smiley

Zoti Meksi sic e shikoni dhe juve keta sdijne te bejne pyetje,e leme per here tjeter,Faleminderit qe erdhe.

nuk ka asnje arsye per t'u merzitur. dizinformimi ne vite ka bere punen e vet. po te isha i prekur apo i merzitur s'do te me kishe online. une nuk vuaj nga te tilla komplekse.

...heren e fundit ju bera nje pyetje lidhur me aratisjen e dy piloteve ne Itali ne 97',sepse ketu ne PPU eshte perdorur si nje  "argument" i masakres ne tentative te qeverise  kunder popullit te vete.Si qendron e verteta pertej supozimeve dhe hamendjeve militanteske. Mund te thoni dicka me shume per ket ngjarje.. 

atehere,

thjesht iken per t'u arratisur dhe gjeten sebepin tek rremujat per te marre azil. edhe shoku neritan ceka ka dhene nje interviste ku shpjegon te njejtin version. Dhe sa per informim te juajin (dmth. te peshkut), ushtria nuk varej ne asnje pike te sajen nga une, dhe as nga Safet Zhulali qe ishte minister i mbrojtjes.

Jo shoku pra,Zoti Neritan thuaj smiley

s'kam pyetje per z. meksi. 

jam duke pritur Godon!smiley

smiley

po dite naj barcalete, sevap do bosh.

Vallahi mire do bonte.smiley

dhe tashe hajde bejme nje shaka

ho pra, t'shkreten, now you're talking.

shakaja ishte me Bradland

OK, pytje me rendesi:

a rrjedhim nga pellazget?

e kam thene shpesh si humor neper kafe qe shqiptaret nuk zene rehat pa gjetur majmunin e pare qe u kthye pellazg smiley gjithmone duke mare per te mireqene qe besojme tek Darwin.

34.7% e shqiptareve mendojne qe Darwin-i ishte kokrra e maskarait. Cili eshte mendimi juaj per kete?

nga INSTAT i ke te dhenat?

smiley

ti pergjigjesh me pyetje?

s'po mor mo vesh. s'paske msu gjo nga kryesherbetorlliku i dikurshem.

 

prape z. emigrant, gabohesh rende. s'kam qene kurre kryesherbetor. ke pafund deshmitare te asaj kohe, dhe te sotmet, qe mund te ta konfirmojne. dhe jam shume krenar per qendrimin tim, sidomos duke pare a posteriori se si kane shkuar punet...

hmm, mos duhet me besu tani qe nuk di as kuptimin e asaj qe ke qen?

une e di mire shume kush kam qene dhe cfare kam bere me ndergjegje te plote, jeni ju qe keni ushqyer te tjera iluzione dhe endrra. s'mund te jem pergjegjes per iluzionet e juaja, qofte ketu edhe te nje sere kolegesh te partise demokratike, qe pinin kafen nga zona e ambasades amerikane.

po pra, ke qen kryeminister pa e dit qe ke qen kryesherbetor*. gjo e modhe kjo n'vetvete.

*nga Latinishtja minister (“nje ndihmes, sherbetor [i priftit ose tjeterkujt]), rrjedh nga "minor".

Kalofsh mire e blogim te mbare.

Kryeministri eshte kryesherbetori i popullit,ne gjithe vendet e zhvilluara.Por mire te pakten ju e dini kush keni qenesmiley

Tani ne kuadrin e pyetjeve shume te rendesishme :Cili eshte burimi i energjise suaj?Nje burre ne moshen tuaj duhet te na kishte lene me kohe per nje dore gjume.Duhet te clodheni per tu pergatitur per sfidat e dites se resmiley.

Neser ju mirepresim per nje sesion pyetjesh akoma ne interesantesmiley

p.s.Emo ma be hallall qe u futa keshtu pa pyt por you know...e bejme ndonjehere ketesmiley

Une e kam per nder qe i kam sherbyer Shqiperise dhe Shqiptareve. Por emigranti nuk i referohej kesaj. Dhe pikerisht se e kam per nder dhe e quaj qe ky shans qe pata me detyron ndaj njerezve te mi, me ke ketu ne kete ore te nates, duke tentuar te pergjigjem. brenda mundesive te mia. dhe me kenaqesi smiley

 PD mori realisht (dmth. pa ato aktet qe ti permend) rreth 48-52% keshtu qe shumicen e kishte ne te vertete dhe mbajtja e pushtetit nuk qe ne kundershtim me voten e popullit.

 

 

Pse u duhej qe ta vidhnit voten atehere, perderisa fitonit edhe pa e vjedhur? Dhe c'rendesi ka sa vota moret kur ne fakt ato zgjedhje ishin kasaphane votash? Meksi u be kryeminister i nje qeverie ilegjitime. Po te vij nje burre me koqe nje dite ne pushtet ne ate vend te gjith plehrat qe u ngriten dhe qe u bene pjese e plehrokracise duhet te perfundojne mbas hekurave ne gjyq kolektiv. Nuk ka perse te humbasesh kot kohen me gjyqe e me procese e me the e te thash, jan qe te gjith te njollosur dhe te ngjyer me mut nga koka tek kembet. Keni edhe fytyre te permendi diktaturen ju, qe nuk bete per kete vend as 1/1000 e asaj qe beri diktaura dhe madje shkaterruat me zell ate qe ndertuan shqiptaret me djerse per 50 vjet per interesa te racisteve e c'njerezorve qe ju terheqin per hundesh e per mustaqesh dhe qe te fitonit dhe vet nga nje kacidhe. YYYYYYYYYYYYY TURP, TURP.......... Si ore dolet te gjith pabythsa ju e genjeshtare. Ju vini anash atyre qe nuk e rruanin bythen nga njeri, luftuan me nder, jetuan me nder, vdiqen me nder dhe 50 VJET NE PUSHTET NUK JU THA GOJA NJE GENJESHTER.

PS. Brado ti vet je ky qe ben sikur eshte Meksi ketu mo?

Po te mendoje ti qofte dhe 1 % qe une jam Meksi,jam i sigurte qe nuk do ishte kjo pergjigja jote.

Jo une nuk mendoj qe je Aleksander Meksi, por qe ky meksi ketu mund te jesh ti. Pergjigja ime i kushtohet kujdo qe eshte mbrapa meksit ketu, sepse i ben avokatine.

Po ca thu mor burre,une Histori Arkitekture ? smiley

Ku merret vesh me ty o njeri, pa mir e ke ti smiley

ti bezdisesh qe une mund te kem dike qe me mbron? po koleget Sali, Fatos, Edvin kane nje tufe qe i mbrojne online falas, dhe nje tufe me pagese. dhe u merzite qe edhe une mund te kem ndonje?

une nuk jam ketu per te konvertuar njerezit, ne vecanti fanatiket e komunizmit te Enver Hoxhes. Ishin pikerisht ata fanatike qe shkaterruan ate sistem qe u perpoqa me te tjere te ngrija ne kembe. Nga hici qe komunistet lane.

Po perpiqem te jap nje version (timin) te ngjarjeve, ti nuk ke as pse nxehesh, as pse fyen. Koleget e tu komuniste te vitit 1997 u perpoqen te me rrassnin brenda (pasi ishte perpjekur sigurimi ne vitet 80) dhe u detyruan me pahir pas tre vjetesh kontroll intensiv te dorezoheshin. Sepse s'gjeten asgje te gabuar, nga ana ligjore, ne aktet e kryeministrise. E kam te qarte qe ju duket e pamundur, s'kam c'ti bej.

Jane te kota e budalleqe kto, ti flet per PS-ista zoteri, qe jane pabythsa qe i pertyp si aspirine me uje Berishovici.... jeni mesuar me keto ju, qe shani si komunsite te gjithe, por pse nuk e beje atehre ti? Keta sot quani komunist ju........ se atyre te verteteve ju rruajtet menderen. Nuk nxehem aspak, dhe konstatimi nuk eshte fyerje. Mund te jesh familjar, mik, njeri i shkelqyer, nuk te njoh, por Meksin persona politika une per hir te drejtesise e shoh si ... ne gjendje te lire, sepse eshte nje ushtar i nje toge qe pushkatoi Shqiperine, se ka hequr kembez, se s'ka hequr kembez kete nuk e provon dot kush.

ps. pyetjes i bere bisht.

ps2. te ftoj te me gjesh nje genjeshter te vetme te thene nga rregjimi diktaorial ne Shqiperi, apo nje politikan i vetem i atij rregjimi.

Fitum cmimin e dyte ne bote per ushqimin.

po domosdo qe nuk gjeten,  se ju nxoret nje VKM qe regjistrimet e mbledhjeve dhe dokumentet qe prodhonte KM te ruheshin vetem per nje vit...... e ku te mbeshteteshin ata????? Ju bete nje ferrr97 dhe nnuk u gjet asnje dokkument se e bazuatt drejtimin ne frymen e "beses" "burrnise" apo dhe presionit per buken e gojes apo per koqen e plumbit...... dhe mos harro qe keto ti thote nje pjesmarrres aktiv i atyre ngjarjeve.......

e ke shume gabim. ne kryeministri ka pasur informacion te plote. dhe une e di shume mire se sa kohe i kushtuan kerkimit mbi personin tim. Dhe me 2000 Farudin Arapi me siklet u detyrua te pranonte qe s'kishte gjetur gje. Ti realisht mendon qe po te kishin gjetur gje, une do te isha ketu me ju duke biseduar i qete online?

 

Ej me te vertete mendon o Mekso se ata e kkishin seriozisht per me ju kap jjuve...????po jo mer daj se po te donin ju plasnin mrena, por ju bbete nje kompromiis te heshtuur qe shume vete ne ato kohe u habiten, por kur erdhet perseri ne pushtet me gjyle e me topa ne 2005 e tregut veten me ata qe i anatemuat dhe i sulmuatt aq egersiah  ne ate periudhe.....nejse.... ti fole.... hau....

ti beso cdo version qe te pelqen. une per vete kompromis nuk kam bere. dhe e di mire qe kane tentuar. cilet u habiten? dhe po ngaterron person se une s'jam ne pushtet dhe s'kam anatemuar kend.

50 VJET NE PUSHTET NUK JU THA GOJA NJE GENJESHTER.

smiley

Meks c'mendim keni per zgjedhjet ne france dhe fituesin e tyre?

Para 5 vjeteve pata mendim te mire per Sarkozy-ne. Pastaj nuk me pelqeu kur filloi te ngaterronte publiken me privaten, ne vecanti me ardhjen e Carles. Nga ana ekonomike mund te themi qe Franca i rrezistoi mire krizes ne krahasim me vende fqinje. Edhe humbja e tij nuk qe aq e thelle sa e Segolenes perpara 5 vjetesh, sidomos pas nje krize si kjo qe perjetojme.

Ndersa Hollande eshte teper heret per t'u gjykuar.

jo keq, mendoja se do pergjigjeshe me dobet.

C'mendim ke per te ardhmen e evropit, dhe shqiperise ne evrope?

pse mendoje se do te pergjigjesha me dobet?

 

shqiperia e ka vendin e saj ne europe, dhe shpresoj te ndodhe sa me shpejt. europa po vuan disi kapitalizmin global. konkurrenca eshte e larte dhe europa nuk po merr masat e duhura per te ndryshuar vetveten. menyren e europianeve per te bere biznes. disi do te duhen te ndryshojne edhe modelin e shtetit social. nuk ia dalin dot ne keto kushte.

cfare nenkupton me masat e duhura..?

europa prodhon pak (me perjashtim te gjermanise) dhe importon shume. konsumon pothuajse tere kohes produkte te botes se trete. eshte nje model ekonomik qe nuk zgjat dot pafund. sidomos tani qe vendet e botes se trete nuk jane me aq te varfera. europa eshte e zhytur ne kredi, dhe nje pjese e ketyre kredive mund te jene edhe ta panevojshme, dmth. projekte politikanesh. kjo skeme justifikohej 10-15 vite me pare. sot nuk ia arrijne dot te shlyejne lekun qe huazojne. duhet te fillojne te kuptojne qe kohet e bukura te viteve 1980-2000 nuk jane me te mundshme. dhe duhet terhequr rripi. behen pafund shpenzime te kota. shpenzimi publik eshte goxha i larte, dhe Hollande thoshte akoma pa u zgjedhur qe kishte ndermend ta rriste.

Ti qenke prof. dr. ne politikat europjane me diploma nga ai universiteti famshem francez i politikes?

Paska ardhe mor paska ardhe..Shyqyr se na u ba Brad me hije...iNgeli tre net turn i trete...Meks...te uroj pleqeri te mbare e Shqiperia me ndihme te Zotit paste me te mire se ti...Na the boll ,me fjale e me vepra.....

ke 15 vjet qe i sheh me te miret o Zana. akoma s'je ngopur me fjalet dhe veprat e tyre?

Zoteri...une kam 22 vjet qe grazie a Dio nuk kam mbi koke politikane shqiptare(edhe ketej u kenaqa megjithate).Si politik per mua me mjafton 1997 .....disastro...asnje alibi nuk mban..paaftesi ,papergjegjshmeri.....

Tashti ...Shqiptaret jane shume me te pasur se 15 vjet perpara.kane mbrritur te levizin te lire ,jane ne kahje politike te paimagjinueshme.Kam pa sot Berishen ne takim me Montin e Napolitanon...Si kuurre ndonjhere nuk eshte paraqitur politik shqiptar me kaq dinjitet.Kostumi i veshur madje ishte di una fatura molto buona.Kravata e holle Blu fantastike.Kishte me sqime se Monti...me nje fjale shqiponje ishte...Tashti vertet pa shaka...kam ça me thane plot per Berishen...sot i ka bere nder Shqiperise...U ndjeva krenare per pjesen time shqiptare

Nuk di a je ndjere krenare moj Zane per marreveshjen mes Postave..... se po te lexosh pikat e marreveshjes, do te vije vertete turp qe je shqiptare dhe qe ke mbi krye keta plehra servile dhe b...qire......

Zane,

Po pse tani e vure re qe Berisha vishet me sqime ?

Berisha eshte nje politikan qe vishet shume shume mire, ne mos thença me mire se gjithe te tjeret ne shqiperi. Dhe kjo ka kohe, qe para 2005 madje. Une perhere i bohem merak kostumeve, kravatave dhe shamive.

Tani i prish pak pune goja me dhembeet si shpija katunaresh, por si kallep, nuk shahet.

Do thush ti, nuk vesh qeni breke, dakort dakort, por kur eshte K.minister edhe vesh smiley

 

edhe une jam shume i kenaqur per ty, qe me fund paske zene rehat.

Zoti Meksi, na e gjetet ditet kur ishim te zene me pune deri ne grike. smiley Shpresoj t'iu zere dhe ju virusi i ichthyofiksimit, qe te kemi mundesi te kembejme ndonje muhabet.

Z. Meksi, cili eshte  vizioni i FRD-se per ceshtjen e pronave? Si parim kryesor dhe si kohezgjatje e ketij projekti nqs forca qe ju po krijoni ka realisht pushtet nje dite? Cili eshte vizioni juaj per rolin e shtetit ne ekonomi? Ju thoni qe kjo force do perfaqesoje shtresen e mesme, a mund te me sqaroni cilen konsideroni ju shtrese te mesme, nga do t'a filloni per te mbrojtur interesat e kesaj shtrese? Cili eshte 'plani i luftes' kunder korrupsionit? Cilat do ishin veprimet e para - te themi ne 6 muajt e pare - te nje qeverie hipotetike te dale nga kjo force politike?

 

Kristida, ke bere shume pyetje te cilave nuk i pergjigjesh dot me shpejtesi. i thashe edhe disa te tjereve me perpara, qe per keto lloj pyetjesh si dhe per disa te pyetura tek posti i meparshem, po pergatis me nge pergjigjet dhe do t'i pergjigjem po ketu, tek peshku. gjithmone nqs. adminet me lejojne te hap nje post te ri.

por nje tek pergjigje, ne lidhje me pyetjet qe me shtron. Persa i perket FRD-se, duhet te pyetesh te tjere persona. une nuk bej pjese tek FRD-ja.

Do t'i pres me interes pergjigjet, pavaresisht nga FRD atehere. Interesi im eshte tek cfaredo force reale ose mendimi dhe vullneti origjinal qe paraqitet si alternative ndaj situates politike ne Shqiperi sot. Ne zgjedhjet e fundit lokale, rreth 60% e votuesve nuk foli, te pakten ne Tirane, ne kushtet kur fushata elektorale trajtohej nga shumica si finalja e kampionatit boteror te futbollit, dmth ata qe nuk folen, nuk besoj se e kishin nga padija. Me fjale te tjera, kredibiliteti i politikes shqiptare eshte zero. Sa i shqeteson kjo intelektualet ne Shqiperi? 

une personalisht i shikoj intelektualet ne Tirane goxha indiferent ndaj problemeve te popullit, qofte ata qe shprehen publikisht qofte ata qe rrine nen hije (dhe jane shume). por nuk besoj se qendron tek intelektualet problemi dhe as zgjidhja. populli yne duhet te bindet qe kjo skeme e politikes qe kemi ngritur ne keto vite nuk ecen me. dhe po deshton goxha shpejt. duhet te binden qe nuk mund te shtyjme pafund me ndihmen e shtetit dhe te miqve politikane. duhet qe tregu i lire (dhe konkurrenca) te kene nje shans te funksionojne. me te drejte ti thua qe 60% nuk votoi dhe kjo mund te merret qe keta e paskan kuptuar. ne fakt jo. akoma nuk jane gati te vleresojne klasen politike mbi masat e ndermara dhe jo thjesht interesat e castit personale.

Nuk jam dakord me faktin qe ata qe nuk votojne jane thjesht indiferente. Perkundrazi, shume prej zgjedhesve e kane kuptuar mire ku calon gomari se e jetojne realitetin ne kurriz perdite, por kane hequr dore nga shpresa qe ajo qe thone ka vlere. Mjafton te shohesh spektaklin e shemtuar, primitiv, reaksionar dhe te pandershem sa here qe ne Shqiperi ka zgjedhje ose numerohen vota. Kete radhen e fundit, arriti nivele groteske.

Ajo qe thoni ne fillim me intrigon (roli i shtetit etc) pasi ne fuqi per 20 vjetet e fundit kemi pasur nje periudhe te gjate nje force te ashtuquajtur te djathte qe te tilla gjera i ka paresore ne program. Zbatimi i ligjit dhe krijimi i nje atmosfere besimi ne marrdheniet ekonomike, shteti i vogel, dmth thjesht nje rregullator i ekonomise dhe administrator i sherbimeve publike dhe jo shteti si babagjysh i vitit te ri, krijimi i hapesirave per biznesin e vogel dhe mbeshtetje per investitoret e medhenj, minimizimi i borxhit te brendshem, etc.

shpresa duhet kerkuar gjithmone. dhe votat nuk i vjedh sistemi  i vjedhin vete njerezit. dhe me 2009 u vodhen qofte nga pd qofte nga ps, pa diference. thjesht fitoi ai qe vodhi me mire (dhe zakonisht koincidon me ate qe ka pushtetin). por prape njerezit e benin aktin.

nuk ke pasur asnjehere nje te djathte te mirefillte. dhe shteti nderhyn perdite ne shqiperi. qe nga polici ne semafor deri tek tenderi me i madh, etj...

realisht, duhet qe njerezit te kene me besim tek modeli europian-amerikan dhe te mos ta kerkojne fitimin tek shteti. une nuk shoh ndonje menyre qe te bindesh njerezit te mos kene deshire te vjedhin voten e tjetrit dhe te mos ta bejne. mendoj se i duhet folur sidoqofte...

Po ti mer intelektual i angazhuar....pffff, sapo ke thone se qe kur ke zdryp nga kali nuk ke shku me votu asihere..... çpo na mbroçkulllis tani.......

Ju lutemi shume me serioze.

te mos votosh nuk eshte e barazvlefshme me indiferencen. une jam perpjekur mjaftueshem, dhe vazhdoj te perpiqem. edhe kur perballe kam tipa si ti. i referohem deshires tende per te kthyer ne banalitet cdo teme, dhe mosbesimit ndaj cdo ideje te tjetrit. Nuk mu dukesh ndryshe nga ata qe perpiqesh te luftosh.

Mekso, te kam bo ca pyetje tek tema tjeter, po pate mundesi dhe po i pate lexuu edhe ne krye te kesaj teme dhe perseri po nuk pertove a mund me m'kthy pergjigje????

i kam lexuar pothuajse te gjitha. po pergatis pergjigje per ato pyetje qe ia vlen.

e para mos boj me hile ne perzgjedhje...dhe e dytta vvetem rroman mos na e boj se te jane bo aq shume pyetje saqe vetem per pergjigje do te duhen ca nete te mira dimri........smiley

une romanet i kam bere perpara. disa libra mbi keto tema. por kuptohet i beme kurban...

..mund e japesh ndonje mendim per krizen e ndertimit ne Tirane mqs  jemi te  interesuar direkt? si do shkoje tregu i shtepive dhe cmimet e tyre?

cmimet duket sikur nuk po ulen. shitje sikur nuk ka pasur. veshtire. ka mbiprodhim. dhe ka akoma investitore qe duan te prodhojne. situate goxha e komplikuar. le te shpresojme qe t'ia dalin mbane me sukes, sepse nje pjese e mire e investimeve neper Shqiperi (dhe goxha shume ne Tirane) jane ne kete fushe. Por kriza sikur akoma s'ka ardhur e plote dhe sikur do te zgjase dhe ca.

Meks....prania jote ketu ka nota trishtimi....mendoj se e kupton edhe vete....ishe,pe, luftove ,bere....rassegnati.c'e un tempo per tutto per nascere e per morire.....larg qofte figurativisht

Zana nuk me prek. dhe as me merzit. madje me jep force. jane tipat si ti qe luftoj prej kurdohere. dhe mos bej kot fallco sikur po qan nga merzia. ne fakt ke te vetmin qellim te komunisteve, te inkurajosh kundershtarin tend. kesaj ia kam mare doren, kam pasur perballe komuniste goxha me te fuqishem se ti, ne kohe me te veshtira. sot eshte shume e lehte te ju rezistosh.

Ma va.................

smiley

po ca lesh komunistesh mer mekso

se le nam tashti

sa 1/10 e idrisit ton t'ishte menabarem... smiley

smiley

ika ika...

por mire mo ruzhdija, ma shpjego ti atehere se si nje person qe thote vete qe ka 22 vjet qe nuk jeton ne shqiperi, dhe informohet online nga burime te treta shume te percipta, te tregon ate qe ti perjetuar vete dhe ke marre pjese aktive? me pyetet u pergjgija. zana deshiron ta ktheje ne forme prekese dhe fyese. une thjesht i konfirmova qe nuk me bezdis. dhe gjykoj, nga eksperienca ime, qe mund te jete edhe komuniste duke qene se tregon goxha alergji ndaj meje. pastaj ne debat po bejme...

vallai

ktu plot nga kta te jashtimit tantojne me te tregu ato qe ke perjetu vete, por kiji inatin, jepi hakun, Zana s'duket nga ato. Dhe ka fol perhere nga perspektiva e nje njeriu te larguar. Ka te drejten e vet ta beje kete.

Mua me bani pershtypje sa kollaj e klasifikove ke komunsitet.

Sa per Zanen, ajo osht m'rregull mer, as e rru as e qeth se po i thona ne 'komuniste'

smiley

edhe une kam te drejten time te debatoj. thjesht kaq bera. nuk e vej ne dyshim qe eshte ne rregull, perndryshe s'do te kishte kohe te merrej ketu... Por e ka pothuajse personale cdo koment te sajin. dhe eksperienca me thote qe mund te jete nga ato komunistat. sidomos kur te tregon qe s'duhet te flasim se na ka lene mosha. puro ne stilin kinez me njeriun e ri te revolucionit. dhe ti me thua qe te mos dyshoj per komunizem smiley ?

Pershendetje Ruzhdije dhe naten e mire te gjitheve!

..naten Mekso! por bishti i qenit, bishte qeni ka me mbet ,nuk ndrysho kollaj ..nuk e shiko se cfare baxhellash jane ....

çfare nderi Meks.....mi paske ndjeke komentet?hahaha,Meksi qenka peshk miq...Tipike komuniste eshte ajo çka thu ti Meks......Nuk te thashe askund se nuk duhet te flasesh se te ka lene mosha...Mathuaj fjaline ,ma thuaj komentin.......Ne gjuhen teme eshte proces intenzionit...klasike komuniste.Nese dikush vertet mund t'ua thote kete fjale, pse qenka kinezee revolucionit...???

o Zana po e ke thene neper disa komente, lexoji edhe njehere se i harrove shpejt. Nuk ma hoqi Enveri i Pare fjalen, nuk ma hiqni dot ju online.

Zoteri, per c'komuniste perballe e keni fjalen? Ju vete si arkelog i formuar gjate dhe ne universitetin e regjimit ca ishit, ballist keshtu?

sa per kenaqesine time nuk isha kurre komunist. si t'ia bejme? pastaj me llogjiken tuaj i bie qe cdo shqiptar qe ka jetuar ne vitet 1945-1990 te jete njesoj me te tjeret? ka pasur komunista dhe ka pasur edhe antikomunista. apo eshte blasfemi per ju?

Zoteri logjika ime dhe faktet thone qe regjimi si kriter kryesor per dhenien e te drejtes se arsimit te larte kishte kriterin politik, perberjen klasore, perberjen moralo-politike etj. Me pak fjale antikomunistet, ne 99.9% te rasteve nuk e merrnin kete te drejte.

Tani ju mund te mos keni qene komunist nga ana ideologjike, mund edhe mos te keni pasur teser por gjasat jane ama qe regjimi sigurisht ju ka cilesuar si person me perberje moralo-politike te mire, nga klasa e duhur, pa cene ne biografi etj etj.

Kam prure dhe dokument arkivor ketu per kete gje, qe i beri komunistet, nostalgjike e apologjetet e sistemit ne peshk te hidheshin perpjete.

http://www.peshkupauje.com/2011/02/cilat-ishin-kriteret-e-se-drejtes-per-te

une shkollen e kam bere ne fillim te viteve '60. rregjimi nuk me ka quajtur aspak te tille si mendon ti, madje rregjimi ndaj meje kishte dosje. dole pak gabim ne kete rast. dhe biografine s'e kam pasur aspak te mire.

Pra regjimi paska pasur dosje mbi personin tend (besoj se regjimi kishte dosje mbi nje pjese te madhe te popullates) dhe biografine e ke pasur aspak mire, ama gjithesesi te dhane te drejte studimi (Qe te te mbanin nen vrojtim te imet si njeri me biografi te keqe qe ishe?).  

Me sa di une, nuk eshte se lufta e klasave u zbut gje ne fillim te viteve 60.

kishte dosje te hapur nga sigurimi. e tipit 2a, qe do te thote gati per burg. dhe jo qe ne vitet 60. por duke filluar qe nga 1964 ndiqesha, per saktesi qe kur isha student ne itali.

Po Berishovici cfar ishte?

Anti-komunistat kane vdeke n'burgje, kampe, n'litar, duke thyer kufinin, apo perpara toges se pushkatimit.

Hoppa

+1

dobet dobet.

kot mendova se kjo tem do ishte nje shrapnel kunder limontise.

turqeta juj cdonjoni.

Meks....te siguroj se nuk jam une kundershtari e me siguri nuk ke nevoje te me kundershtosh e rezistosh...po perpiqem tete ve ne dukje se njeriu duhet me ike me lezet...me dinjtet me u vu menjane....metodika me te cilen po don me ju pergjegj pyetjeve te blogisteve ketu,rendesia qe po u jep(me max e respektit per pjesmarresit)eshte mitomani klasike,shpesh dalluese e moshes se trete(fjala e profesionistit)....Mw siguri ke pasur te besh me komuniste,po jo me te fuqishem se une...une nuk mund te merrem per etalon.....nuk kam kene e as kam pase si me kene prandaj krahasimi bjen....

ah e kuptova, qenke tek FRD-ja...

Na beri te gjithve komuniste ky merr, hej i paska ngel ora ne 1992-n ktij merr plak, foli icik o Brado, se sot kena inat mafiozat, anti-Natoistet etjetj, komunistet ndonjehere tek tuk,biles edhe ata i qujm bllokmena koht e fundit .... paske ngel mbrapa, po dil o burr andej nga PD-ja nganjehere te perditesohesh.

 Dhe sa per informim te juajin (dmth. te peshkut), ushtria nuk varej ne asnje pike te sajen nga une, dhe as nga Safet Zhulali qe ishte minister i mbrojtjes.

nga kush varej ushtria ne ate kohe??? jo per gje por e kemi vuajtur ne familje shkaterrimin paraprak te ushtrise,dhe plaku im  ma ka faktuar kete gje.

 e njoh historine e shkarkimit te shume oficereve te larte sikur te kisha qene vete atje.safet zhulali,nje gjynofqar ishte por kush e luante ate?

Zhulali shkonte neper depo ushtarakle ne Shqiperi dhe mbas vizites ushtaret mbeteshin me pushke druri.... Depot e 97-s nuk u hapen ne menyre aq spontane nga populli. Depot do hapeshin, dhe a ishte vendim i rregjimit Berisha a i kundershtareve kete nuk di ta them, le te na ndihmoje Meksi, por popullit nuk i shkonte vete ne mendje hapja  e depove kurren e kurres. Ishte e parapergatitur.

ne te gjithe perqendrohemi tek shkaterrimi i fundit,kur shkaterrimi i struktures shteterore dhe tesutit industrial filloi ne 91(ceku i bardhe i paharrueshem)dhe prfundoi ne 97 me shkaterrimin total te shtetit.etapa e parafundit ishte shkaterrimi i ushtrise. 

Depot nuk i hapa une. Nuk isha ne detyre me kur u hapen. Kjo sa per t'u kuptuar. Se kush i hapi eshte ceshtje shume e komplikuar. Ti nuk me beson per gjera shume me te thjeshta, valle je gati te me besosh per rremujat e 97-es?

Sidoqofte, nje analize e 97-es eshte mese e nevojshme, une ketu jam dhe nuk jam fshehur. Por duhet te nisemi qe nga 1995-1996, me fajdet. Ke dy artikuj te botuar gjate marsit: nje tek peshku pa uje me titullin edhe nje genjeshter, nje tek respublica.al. ne te dy publikoheshin materiale ne lidhje me fajdet. Lexoji dhe flasim prape. Ftova edhe ilir-janin t'i lexonte por me duket se akoma s'e ka bere. po te duash te jap edhe linket perkatese.

I hapi populli apo jo? Mos bej politikanin te lutem. Thash me siper qe nuk i hapi populli, populli u drejtua drejt tyre! Dakort je? Apo heshtje? Nuk ka rendesi i hapi rregjimi juaj apo kundershtaret e tij. I hapi populli apo jo?

Por po te them qe ne jug i hapi populli i udhezuar nga nje pjese e te majtes, dhe ndonje element i djathte tradhtar, ti do te me thuash qe kam rrjedhur dhe se ti i ke pare me syte e tu (ne fakt, ti i ke vetem degjuar, por s'prish pune). A ia vlen? Eshte shume me e gjate se kaq. Une kisha informacion pak a shume te castit per tere periudhen janar-shkurt, por edhe me vone e kisha shume te azhornuar. Ju nuk me besoni, sepse sic e thoni edhe vete punet i bente te tera Sala, dhe duke qene ceshtje shume e gjate, nuk mbyllet sonte naten.

Une di si deshmitar okular i dores te pare qe mengjesin pas nates te shikut ne Vlore, ka pas autobuze ne skele te lene aty... (c'kerkonin autobuze te braktisur ne skele?). Ne mengjes heret u hap llafi anembane qe po hapeshin depot e armeve.... dhe qe njerezit duhej te armatoseshin sepse rregjimi po niste njerez te armatosur drejt Vlores dhe do behej kasaphane. Ne nje depo rreth 20 minuta nga Vlora (plot perplot me arme, mund te ishte nga toka niveli 1 meter i mbushur me arme te bera mullar brenda magazines) ka qene vetem nje oficer qe mesonte njerezit si te shtinin pa krijuar aksidente.

naten

po ti e thua vete!!! u hapen nga njerezit e vlores te cileve iu thane se mund t'i hapte rregjimi?

Ajo qe po them e ke te shkruajtur aty e zeza mbi te bardhe eshte qe depot nuk i hapi populli vet ne menyre spontane. Hapja e depove ishte e parapergatitur. Popullit vetem ju dha drejtim. Jo njerezve te vlores ju tha qe po hapen depot, shkoni merrni arme qe te vetmbroheni sepse rregjimi do sjell njerez te armatosur (ushtrine) per te bere kasaphane ne Vlore.

ok, por kush i tha? nga si e pershkruan ti duket sikur iu tha nga opozita. dhe ne cdo rast qeverise nuk iu dha kurre e drejta te dergonte ushtrine ne vlore.

E kam thene edhe me siper, une nuk mund te them kush qendron mbas hapjes te depove. Mnjf nuk di te them kush ishte forca kryesore mbas aktit, se per tu perngjyer u perngjyen te tere nga njecikez. Ne protestat e Vlores ka pas lloj lloj njerezish me lloj lloj detyrash e benin lloj lloj marifetesh... e kam jetuar ate kohe vete perdite. I shkreti popull qe u ngrit paqesisht ne nje revolte shume te kuptueshme e proteste shume legjitime. Naten e mire.

 meksi si kam lexu jo, ke te drejte. por nje pyetje te fundit kam une; Kush mban pergjegjsi per vitin e mbrapsht 97`(simbas mendimit tuaj), meqenese po e thekson dhe vet; `se eshte  me se e nevojshme nje analiz`  a i veni nje emer, ose dy, tre emra ?flm. 

ju keni kenaqesi te madhe perdorimin e emrave te pervecem ne aktakuze. une besoj se isha mjaftueshem i qarte. por po e perseris:

qe ne fillim te qeverise isha i qarte qe ushtria duhej reformuar. kishim me shume qytetare ne ushtri se c'mund te mbanim financiarisht pervecse faktit qe nuk duheshin aq shume sepse situata nuk ishte me e viteve te komunizmit. propozova nje reforme, esenca e se ciles qendronte ne krijimin e forces se xhendarmarise. ne stilin italian dhe francez. nuk munda. sepse jo cdo gje qe deshiroja behej. qeveria meksi merrte votimin ne parlament (ose ne grupin parlamentar) per propozimet e saja dhe kjo s'ndodhte gjithmone (si nuk ndodhi per gjendjen e jashtezakonshme). dhe gjithashtu ministri i mbrojtjes de fakto nuk varej nga une, dhe ushtria nuk varej nga ai, gjithmone de fakto.

kjo eshte historia sado qe mund te duket e pabesueshme per ata qe nuk kane jetuar ne shqiperi ne ato vite, por edhe per ke ka jetuar. partia demokratike nuk ishte kjo e sotmje ku votimet ne parlament behen per qejf ose nga halli, dhe supriza nuk ka. ne kishim ne ate kohe shume me demokraci ne parti se sot. dhe kishte edhe pa fund kundershtime (apo lufte per pushtet ashtu si ju pelqen ta shikoni) per plot ceshjte. ceshjtet kryesore i dini te gjithe: referendumi, fajdet, zgjedhjet e 96, gjendja e jashtezakonshme, e plot te tjera qe kane bere me pak jehone ne publik. edhe dicka jo me pak te rendesishme. kishim nje media aspak aleate. une si kryeminister ne vecaneri nuk ushtroja kontroll as mbi RTVSH as mbi ato pak gazeta. ishte nje situate radikalishte ndryshme nga e sotmja.

P.S. une njoh shume qytetare te cilet jane pushuar nga reformat e qeverise Meksi, ose i eshte pushuar dikush i afert. Une nuk i zevendesova me njerez te mi. asnjehere s'kam pasur klanin tim. ishin thjesht reforma qe duheshin bere, dhe une kisha detyren t'i beja. E di qe ju ka dhembur, dhe realisht ju kuptoj (sepse kam pasur edhe miq e te njohur mes tyre dhe sepse nuk jetoj ne hene) por me kuptoni edhe ju mua.

Kurse sot ne kundershtim me vete ligjet dhe me vete kushtetuten ish-ushtarakeve nuk u jepet statusi. EHHHHHH nga puna i hoqe, por ushtaraket nuk jan punetor komunaleje si evgjiterit e lagjes time zoteri, qe i linte komunalja, dilnin shisnin shapka, ose benin karroce me kuaj. Ushtaraket jane nje shtrese qe meriton respekt dhe trajtim te vecante.

Shume largpames paskeni qene, VETEM DISA VITE ME VONE erdhen padronet e Berishovicit brenda kufirit shqiptar e do na kishin bere fertele si vellezerit matane kufirit po mos te ishte per rrethanat....

keshtu si e thua ti mund edhe te duket e sakte, ne teori. ne praktike une kisha disa rrethana qe me kushtezonin verpimet: arka e shtetit, ekonomia e tregut, partia dhe parlamenti. hajde ta pime nje kafe kur te vish ne tirane edhe te tregoj me me nge. Kafja Over30 tek shkolla Emin Duraku, ose kafja Tirkan tek libri universitar.

 

Naten!

nuk perqendruat repartet ushtarake, nuk zvogeluat numrin e ushtareve,ju(qeveriu i pd)hoqet qe nga komandantet e batalioneve deri ne shtatmadhori,duke graduar kapteret sipas parimit qe ndiqet edhe sot nga kryekopuku dhe shpura e tij.militantizmi       

P.S. une njoh shume qytetare te cilet jane pushuar nga reformat e qeverise Meksi, ose i eshte pushuar dikush i afert. Une nuk i zevendesova me njerez te mi. asnjehere s'kam pasur klanin tim. ishin thjesht reforma qe duheshin bere, dhe une kisha detyren t'i beja. E di qe ju ka dhembur, dhe realisht ju kuptoj (sepse kam pasur edhe miq e te njohur mes tyre dhe sepse nuk jetoj ne hene) por me kuptoni edhe ju mua.

 

nuk eshte nje j'akuze.reforma duhej bere por nuk po flasim per shkarkimet qe u bene ne 92-95. e kisha fjalen per ato te 96 te po atyre oficerave qe pas pak muajsh i lutet te riktheheshin. pak si shume diletantizem ?

smiley

une e shpjegova me larte reformen qe kisha propozuar tere kohes qe te behej. Nuk u be. A duhej te shtoj gje me?

Mekso, po me vjen keq per nivelin qe tregon ne kthimin e ketyre pergjigjeve..... Tani po me dukesh tamam si Pons Pilati... po i paske la durrret jo me uje po me ..................

Une kam ca njohuri por aman ti po thua reforme ne ushtri..... po ç'kupton ti me fjalen reforme, mik i dashur...? vetem pakesimin numerik te ushtrise...? Pse vetem kjo quhet reforme? Se ti gjate kohes qe ishe ne detyre, vetem kete bere....asgje tjeter...... Apo quan reforme gradimin e 26 gjeneraleve brenda nates me te vetmin kriter ate te besnikerise ndaj partise...?

kr thua qe ushtria apo Ministri i Mbrojtjes de fakto nuk varejj nga ju, po de jure a varej???? Atehere perse rrije ne ate post i dashur kryeministter....kur nuk te pyeste njeri?????

 Sa per demokrraci te brendeshme ne PD pati vetem ne vitin e pare se ne te dytin dolen karrike thyerit e pastaj viijuan armiqte e partise e ........

dhe me ne fund vjen edhe thagma tjeter "demokratike" e jotja o ish kryemministri yne..... po ankohesh se nuk paske patur pas vetes as shtypin e as RTSH..... epo kesaj i thone qe te kesh dy by..... nje ta çash e nje ta mbash...... lere lere se komentet jane te teperta ne kete rast.... nuk po flas fare..... po te gjitha gazetet qe dillnin ne ate kohe ishin gazeta qeverritare mer daj dhe abonimet ne te gjithe admministraten ishin te detyrueshme..... ku ke qene ne ate kohe more kryeministri yne...qe nuk i mbake mend te tera keto...mos ke qene duke shiitur shalqinj..???? Apo harrove se si ndiqeshin te gjithe kuadrot qe kapeshin duke lexuar ZP apo KJ...? Apo edhe per keto nuk ke pasur dijeni...... epo ke shume te drejjte se ti nuk dije gje, po se ç'bente Saliu me koke te tij ti nuk mbaje pergjegjesi........

 dhe se fundmi fare po me vika shume keq qe paskam patur nje kryeminister  kaq  leshko....qe e enderonte veten ne rolin e Enver Hoxhes, qe i donte te gjitha ne dore.......

dhe se fundi o ish kryeministri yne..... depot e para jane hapur kur ti ke qene ne detyre....... dhe mos u fshih pas gishtit...... se po me behesh tamam si ata kalamajte e zene ne faj........

epo i ke prape gabim o alidems.

se pari, e thashe edhe me larte, propozova nje reforme qe nuk konsistonte thjesht nje uljen e numerit. por ne ndryshimin e plote te ushtrise ne nje ushtri moderne. edhe ate te enverit s'do t'i mbaja apo jo? se i mbajtem dhe e pashe se si na e kthyen me 1997...

de juro varej nga une. e cfare do te thote kjo? une thjesht te sqarova qe nuk pata mundesi te beje nje reforme qe me dukej e pershtatshme. nuk kerkova heqje pergjegjesish. ajo ishte pd-ja e atehershme, e dien te gjithe. e dija edhe une. qendrova ne varke derisa m'u duk e mundshme qe mund te perpiqesha per mire. nuk e braktisja varken une, por i qendrova deri ne diten e fundit.

demokraci kishte tere kohes, perderisa nje tufe ministra punonin kundra, mundesisht ne nej shtepi me ambasadoren amerikane. dhe prova qendron pikerisht te mos perqendrimi i tere pushtetit ne duart e mia. Sa per Saliun mund ta pyesni vete, po ju erdhi tek peshku.

nuk e kam pasur nga ana ime RTVSH-ne. eshte fakt dhe pike. duhet te te bej qejfin dhe te them te kunderten. Jeni te papare!

Nuk e enderrova kurre veten si Enveri, ndoshta kjo eshte endrra juaj e fshehte, perderisa u dashkan pasur te gjitha pushtetet ne nje dore. Une s'e kerkova ndonjehere kete gje. Megjithese m'u dha mundesia... jo pak, gjate fundit 1996 dhe fillimit 1997.

Dhe nuk po fshihem, ja ku me ke online.

Edhe naten e mire te gjitheve! Me pak inat per te nesermen.

 

 ke punuar si ne rrethim, duket. 

Ketu po shfaqesh si Mashtrus ... Kush te pridhte ty per USHTRINE ? Ti as Oficer rezervist nuk ke qene , nga i gjete mendt ti per Ushtrine ? Sido0mos krahasimi "e pate c'ne bene per 97 " smiley Po ti deri tani sikur the qe ishe Kunder Sales si zgjidhje Ushtarake , vallaha anoje per zgjidhje POLITIKE me USHTRI ne krah TEND . Ik er Mashtrus ordiner !!! Do besh Reforme ti me Xhandarmeri si Italianet .Edhe ketu Genjen ! Italianet kane Ushtri dhe cfare Ushtrie se .Ti as nuk e ke Konceptin FARE se cfare eshte Xhandarmeria ose Gestapua !

 Hyra jo vetem per kete qe ja ke fut mender PORDHES ,pasi ti ne kete Fushe flet ne rrolin e diturine e nje Tetari dhe kurre ne nivelin e nje Kapteri ... por me shume se lexova ca te folura sikur kisha perpara Tokon e lashte smiley

Keto lloj shakarash per PPU -ne nuk i gjykoj te arsyeshme , vetem ne se kane vendosur ta shndrojne Blogun TERESISHT Karagjoz ! Une te jem si Meksi i vertet Ju hedh ne GJYQ ...dhe ne se eshte meksi i vertete atehere ne qekemi drejtuar nga Bageti , kur mendimi ishte se SQAP ishte vetem Presidenti babasqap Berisha !

Ky meks qe ardhur shembelleka  motamo si ata servilet dembele te Partise Punes ..." Kam bere nje Material ( program ) " smiley ....dhe dridhnin musteqet tere Jeten me materialin qe benin per rritjen e Lopeve ne Stallat e NRGJ-ve !

kur shkaterrimi i struktures shteterore dhe tesutit industrial filloi ne 91(ceku i bardhe i paharrueshem)

hej dude; ishte diktature qe priste koka njerzish te pa fajshem ..

Kaposh

BULLSHIT! 

Keni edhe fytyre te permendi diktaturen ju, qe nuk bete per kete vend as 1/1000 e asaj qe beri diktaura smiley

 

Une po shtoj edhe kete per mikun qe tha ate 1/1000-en:

E nejse se moderatorja hiqka vec foton, jo gjithe komentin. Varja.

kaposh as nuk marr mundimin te diskutoj me ty se nuk paske kellqe me duket. pa ofendimsmiley

po atyre oficerave qe pas pak muajsh i lutet te riktheheshin. pak si shume diletantizem ?smiley

O Brad. Sa me hile ia paske pas FRD. S'paske pas pike mshire smiley.

Mire, mire smiley.

O Fiqo e pashe qe m'sabah.  E nxora majicen nga qeska e pastrimit kimik, e ajrosa per cik adet e per cik supersticiozllik, edhe thashe marshalla sekret here smiley

edhe un i porosita ditt e pushimit sot si hopscotch smiley

Nein pushime une smiley.  Por kam shprese te kem ndonje cik plevit a dicka te ngjashme ca dite smiley.

i gjys arke 420 nga ngrirja ti edhe bajamet si topa tenisi... sti vlerso njeri keshillat falas..

Extra pale?

allways...

edhe je qe je atje, nje kase yuengling, nje yuengling black and tan, dhe nje yuengling bock.

I don't always drink beer, but when I do... smiley

Nejse, se e mbushem gjithe sallam edhe kete temen.

smiley me ka met vec me pershkru momentin smiley 

smiley

Njeri i poshter, te thashe edhe falemners per kshillen poshte, ti dashke me m'cu per spital.  Ca t'kam bere?  

Po per kredibilitet e kisha; ne rast te kundert kerkoi ca caj mali borxh emos, se eshte pare duke zbrit me thase kurrizit nga Bronxi smiley 

caj mali e mjalt geshtenje i kam te vendit.  emos po i bi n'qaf per raki skrapari, per ta hudh ne caj smiley.

PS: Saken se semurem prej verteti i ziu ti qe ma takse smiley. Po ti si i paskuader qe je s'ke din e iman e do me sabotu.  

Go to shleep moj!

punet e mira fillohen heret, sot europianin, neser botnorin smiley 

Te isha anej ciper, do tju kisha sjell ka i pagure me uje te bekuar. (nga holy land emo)

smiley

Do filloj vitamina C intensivisht e paraprakisht e parandalimisht. 

Per paguren mbaj shenim kur te jesh smiley

Po tthem tshkume qy tashi se mos tkoritem prape smiley
Naten.

smiley

Naten smiley.

FRD do arrije te behet faktor ne allbanja.mvaret shume nga grupi drejtues si do ti hedhe hapat.programi nuk eshte i keq,ka vend per ta permiresuarpor programi nuk eshte gjithcka.do ta shikojme sa besnik do ti qendrojne programit.na marrin shume per te trashe ne shqipot,por nuk jemi dhe aq te trashe.po ta shikoni historine tone gati asnje nuk ka arritur ta gezoje famen pushtetin dhe pasurine me shume se nje 50vjecar.(me ngushellon ky fakt) po u mjaftuan me vezen sot sdo ta kene te gjatesmiley

ti e ke lexuar programin? apo thua per versionin mini-me te shqiptares.com? dhe 50 vjet sikur nuk jane pak, apo jo? rotacioni ne perendim eshte ca me i shpeshte..

rotacioni i lejon ne perendim te ruajne emrin, pasurine dhe te terhiqen te (paperlyer)ne fund te fundi tdhe pse jo te kene gjithmone ze ne kapitull.keto 50vjecaret i bejne tu humbe nami e nishani disave dhe te hyjne ne faqet e zeza te historise te tjereve.

sa per programin po kam pare vetem versionin minismiley

Zoti ish-kryeminister, cfare lidhjesh ka kryeministri aktual me UDB-ne? Ne internet lexoj shpesh qe eshte cilesuar si agjent ose ish agjent. Apo thjesht teori konspirative?

Zgjidh:

1) nuk merrem me llafe pazari

2) po pate prova coi ne prokurori

Varet cfar lidhjesh nenkuptoni. Behuni pak me specifik. 

Zotni Seksi, 

A mund te me thoni perse gjate periudhes qe ju qeveriset, ne te gjitha shkallet drejtuese te naftes u liruan nga puna vetem ata drejtues qe nuk firmosnin per levizje marramendese te rezervave te naftes pa destinacion? A dini gje se cili ishte destinacioni kryesor i kesaj nafte? 

 

o Zana, i akuzuari publik per keto ngjarje eshte tjeter kush. Tani, edhe ate te mbrroj une?

Zoti Seksi, 

Ishin pyetje retorike. Sado minus, ishe me i nderuar kur i le pa pergjigje...

Admina, 

Pse peshku me lejo vetem ne disa tema dhe ne te tjerat me ben vazhdimisht log out? Mbase se ka fajin peshku...

osh bug i vjeter

S'thote as falemners, pale.

desha thjesht me i thone i llafje Gjibit..Po zere se ja thashe..

Te rekomandoj Sweetwater 420.

extra falemners smiley.

E gjitha kjo, ngjan me nji eksperiment sociollogjik. Deri tashi, meksi, ne tentative per te "verifiku" identitetin e tij, ka paraqite disa fakte per te cilat jam i sigurt se kane pase dhe kane dijeni shume persona te afert me zotni A. Meksin. Me nje teme te tille, e shtjellueme ne menyeren e duhun, ndertohen teza dipllome per masters apo dhe per mbrojtje doktoraturash -- pa dashur me ba supozime per momentin per te cilin meksi ka vendose per te marre pjese me postim/komente ketu ne peshk -- nji platforme me teper  randsi se sa ato gazetat apo forumet tjera online. 

Per te permbledhe ne nje fjali-pyetje t'gjithe kete; Teze dipllome apo propagande rreth FRD dhe demokracise se vertete -- dhe gjithçkaje tjeter qe kemi humbe tash 20vjet, me zg'jedhje dhe gjykime te gabueme?

as njera as tjetra. thjesht rastesi e lidhur me disa komente te juajat mbi fillimet e PD-se. Ju flisni per tema te cilat i njoh mire, pse te mos futesha ne valle?

Pikrisht! Duket sikur ju po pergatitni terrenin me kete "qartesimin" e historise se PD. Duket sikur ti po thua "Mos voto PD, aq me teper PS... Voto FRD!". Interneti asht nji arme e fuqishme, kete e keni kuptu ma ne fund. Jam i sigurt qe A. Meksi do te kishte dashur ta mund ta perdorte maksimalisht ne fillimet e Polit te Lirise.

Ketu flitet dhe per art, histori, arkitekture, letersi, etj. -- tema keto me interes per ju, ma merr mendja, dhe per te cilat kemi me teper nevoje te kemi opinione nga njerez si Zotni Meksi. Thashethemet politike mbajne ere.

ndonjehere njeriu ka nevoje te flase edhe ne veten e trete.kur ishim kalamoj lujshim doktor me infermjer. tani qe infermjeren e kemismiley flasim per ato qe na mundojne dhe interesojne.pak rendesi ka eshte apo s'eshte meksi. eshte thjesht faktor psikologjiksmiley

Pikrisht! Teme e persosur dipllome. PhD & gjona t'mdho mer jahu.

se besoj, nuk i hyjne gjonave kaq thelle anej.sa te kene kristal,kristalizojne cdo gjosmiley

Po ja po mbajme shenimsmiley

ti mbaji shenim dora,por ne itali kam degjuar se jane te shumte ata qe deshirojne te kristalizojne jeten ne kristalsmiley

A eshte nonjoni nga lagja Meksit tash? Kemi goxha fotograf jo pergjo.

I pytje ketij Seksit, te tipit ca brekesh ka vesh tash, boxera, thonga, penevreke etj. 

I guricke ke xhami, do foto, dhe zere se i gjetem dhe shenjat e gishtave..

 

Eh sikur te ish vertete Meksi, ta kisha share njehere mire, vence...

Me ket hafijen sikur do me shkonte bosh, sikur do genjeja veten...

Fajin e kane keta kodoshat e PS, keta karakurvat qe.. lane doren tjeter. nejse...

Naten zoti seksi...

 

Po mire Meksi po Bradi pse iku?smileysmiley

Mbledhje sekrete, tinzash Naltmadhnise se Tij, me meksin dhe çunat e FRD.

Ashiqaresmileysmiley po ene ti mo ja dekonspirove planin mu nsy smileysmiley

Epo kto mbledhjet sekrete per te çliru MamadhIun nga Okupatori, naten beheshin dhe atehere, per mos ta marr vesh Balli i cili, thuhej tek blogu i EdRams, na paskerka qene shok i ngushte me Okupatorin. smiley

shifni care bohet;smiley

 

Ndërkohë që mbarë Europa ndiqte dramën greke, kryeministri Sali Berisha i dërgonte mesazh Antonis Samaras duke i uruar fitoren e qartë në zgjedhje. “Kam bindjen e thellë se duke votuar për ju në timonin e qeverisjes së vendit të tyre, zgjedhësit grekë kanë bërë zgjedhjen më të mirë për ta dhe për të ardhmen e vendit tuaj. Vendosmëria dhe vizioni Juaj janë një garanci e madhe për nxjerrjen nga kriza të Greqisë mike dhe vendosjen e saj në rrugën e prosperitetit që meriton. Jam i bindur se nën drejtimin tuaj Greqia do ti arrijë objektivat e saj,” shkruante Berisha.

Tani që Samaras e ka dorëzuar mandatin që iu dha për të formuar qeverinë, nuk e dimë se si do reagojë kryeministri.

nga TEMA

Nuk e di nese TEMA ka degjuar per ate cfare quhet protokoll diplomatik.

smiley

o gjemb befsh hajer!

protokolli thote smiley

o Monda per hajer qofsh! smiley Me vjen mire qe te shtoj humorin.

Prap po ua thom; Get a room!

E pash qy ne mengjes ket urimin e veshgjatit, nderkohe qe nuk po shifsha asnje reagim nga  shtetet e tjera rreth e perqarke, asnje! Pastaj erdh doreheqja.. smiley 

 

...problemi nuk eshte  Tema ,por keta qe e gelltisin ate me sy mbyllur..

kaposho

Krushqit me keta te samaras i ka bere padroni yt?

Akoma me Temen ju? smiley

pse,s'eshte e besueshme?smiley

S'di ç'te te them! smiley 

O Gjysmagjel, 

Nuk ka faj Tema qe gomarin Birishe e kane rrethu kerrica si puna jote. 

Qe ku e ke te faqja e kryministrise ( e para qe e dha, kuptohet qe ish e praneqeverishmja BW):

 

Kryeministri Berisha i dërgon mesazh urimi Kryetarit te Partisë “Demokracia e re” me rastin e fitores se tij në zgjedhjet parlamentare në Greqi 

“I nderuar z. Kryetar I Partisë Demokracia e Re,

I dashur mik,

Me anë të kësaj letre dëshiroj t'ju përcjell urimet e mia më të përzemërta për fitoren tuaj në zgjedhjet Parlamentare të 6 majit.

Kam bindjen e thellë se duke votuar për ju në timonin e qeverisjes së vendit të tyre, zgjedhësit grekë kanë bërë zgjedhjen më të mirë për ta dhe për të ardhmen e vendit tuaj.

Vendosmëria dhe vizioni Juaj janë një garanci e madhe për nxjerrjen nga kriza të Greqisë mike dhe vendosjen e saj në rrugën e prosperitetit që meriton. Jam i bindur se nën drejtimin tuaj Greqia do ti arrijë objektivat e saj.

Dëshiroj me këtë rast t'ju siguroj se mbetem tërësisht i interesuar dhe i vendosur për një bashkëpunim të ngushtë e të gjithanshëm midis të dy forcave politike, të dy vendeve e kombeve tona në interesin më të mirë dypalësh dhe atë të rajonit në tërësi.

Duke shpresuar t'Ju pres në Tiranë, në kohën më të përshtatshmë për Ju, edhe një herë pranoni, I dashur mik, urimet e mia më të mira për fitoren në zgjedhjet e djeshme.

I Juaji

Sali Berisha

07/05/2012

 

e mer mire se qoken boni

i plasi trapi grekerve se uroi para kohe sala

e na plasi neve se sala le nam neper qoka

amani re, se e ka te keqen ne vend tjeter smiley

naten e mire kompania !

Shpirti hajgares o gjysagjeli m'siper.. O vone dhe ke humb fokus smiley 

A ja bone foton Seksit?

 

kto quhen qoka intensive. ose te pershpejtume. Nuk di Bame, a je familjar me termin "therje e sforcume" n'blegtori.

Roger that! smiley Po ajo do ish me i bo nder mer? Apo me i heq dhimjen atij, qy te na hiqen dhimbja na? smiley 

kto aksionet me goditje t'perqendrume i kena natyre e dyt ne brezi i sales smiley

Plus vishet me sqime smiley.  Kshu qe njera dore lan doren tjeter, e pastaj zgjedh kollaren, edhe shamijen smiley

Naten smiley

No shiat, Meksi i beri 1200 komente ne 3 dite. smiley

Nje sherbim vertet publik ndaj peshkut, ndaj te gjithe shtresave te peshkut, jo vetem ndaj atyre qe pyesin seriozisht, por dhe ndaj, sidomos ndaj, atyre qi kane nevoje ta shajne Meksin personalisht para se te ereksionohen n'darke; ku do ta gjenin ata kete shans? Viagra natyrale, sallam jo vetem ne kuptimin e zhargonit. Dhe qe deri tani eshte pergjigjur seriozisht, pa le kur te filloje te talle koqet dhe meksi me keta. smiley

 

 

Eh sikur te ish vertete Meksi, ta kisha share njehere mire, vence...

Me ket hafijen sikur do me shkonte bosh, sikur do genjeja veten.smileysmiley

Zoti Meksi kam nje pyetje.

Nqs Sali Naltmadhnija e TIJE do te te ftonte qe tu beje perseri pjese e Partise Demokratike do te pranonit?

Jo. Une e thashe edhe me lart, partite nuk behen me ftesa. Me ftesa shkohet ne shtepite e te tjereve, dhe per mua partite jane shtepite e popullit dhe jo te personave te pervecem. Une jam perpjekur pa mase per demokratizimin e partive. Kam bere artikuj, u perpoqa kater vjet per mundesimim e fraksioneve brenda partise demokratike. Kam folur per mendimin ndryshe dhe per nevojat e shoqerise per te tille debate. Goxha me heret se Mejdani dhe Edvini te fillonin te belbezonin per keto tema. Kuptohet qe nje pjese e mire e kolegeve kane qendruar indiferent. Nuk e kuptuan kurre se cfare problemesh mund te lindin. Tani problemet kane lindur prej vitesh, por me duket se akoma s'e kane kuptuar. Eksperienca e fundit e tregon qarte. Te kesh parti demokratike (ne sensin e procesit dhe jo te emrit te partise) eshte nje nevoje jetike. Ne te kundert perfundojme me nje ose maksimumi dy lidera te perjetshem. Dhe cfare te bejme kur dy liderat bien dakort midis tyre, si me 21 prill 2008? Pastaj nga ngelet vetem te kalojme kohen tek peshku...

kur liderat bien dakord si me 21 prill 2008, atyre qe realisht ju dhimbset demokracia dhe nuk jane te lidhur me 1500 fije interesash, ju del per detyre te organizojne referendum popullor per ndryshimin e kushtetutes sipas nenit 150 te kushtetues.

sa referendume kemi bere ne keto vite? dhe sa zgjedhje te vjedhura? nuk jemi lloji qe arijme suksese ne kete forme, prandaj dhe 21 prilli ishte gabim fatal. Sidoqofte te shpresosh nuk eshte gabim.

21 prilli ishte absolutisht gabim fatal. ajo qe mendoja eshte qe per fat te mire nuk i zhduken gjithe mekanizmat me ndryshimin e kushtetutes, dmth e hodhen celsin ne det, po te pakten nuk e betonuan deren. nese ka vullnet te forte dhe njerez qe jane gati ta marrin persiper, mund te rregullohet.

Partite e vogla, perfshire Ilir Meten, sikur bene greve urie brenda ne parlament - nese te kujtohet.

posi s'me kujtohet, dhe nuk isha fare dakord me ate greve urie bile. si u nderroka prape kushtetuta e votuar nga 120/140 deputete se dashka ilir meta dhe partite e vogla? le te kerkonin vullnetin e popullit, po nuk e bene. kishin mundesi ta vinin edhe sistemin zgjedhor, edhe zgjedhjen e presidentit edhe ndryshimet e tjera kushtetuese si pika te marreveshjes se bashkeqeverisjes me pd-ne. nuk e bene. pse? sepse, dhe ketu del edhe hipokrizia e greves se tyre te urise, nuk ju interesonte ne te vertete, atehere grevuan per te terhequr vota dhe jo se ju dhimbs kushtetuta, ndersa ne pushtet u futen per te vjedhur dhe jo se ju dhimbs integrimi.

Ti je kunder kundershtimit te ligjit qe kufizoi demokracine ne Shqiperi, qe vendosi sistemin dy partiakesh? Qendrim tjeter nga c'keni thene ketu me pare. Mua me duket se ti po kundershton kundershtimin e atij ligji vetem e vetem se ishte Meta i perfshire. Sigurisht qe ai e beri per interesin e tij personal e s'ju dogj shume per demokracine, por ama marreveshja Rama-Berisha e shkaterroi demokracine ne Shqiperi duke jua hequr mundesine e zgjedhjeve partive te vogla (vec nese behen satelite te dy te medhajave), kufizoi rolin e Presidentit, etj. etj.

ta them prape, jam absolutisht kunder ndryshimeve kushtetuese te vitit 2008, dhe kam qene kunder qe atehere po pertoj te germoj neper peshk per te gjet c'kam thene. Por, per mua procesi eshte po aq i rendesishem sa rezultati. nje rezultat i mire (sipas kendveshtrimit tim) me nje proces te korruptuar une nuk do e pranoja. dhe kete po them, greva e urise (procesi) edhe sikur ta ndryshonte rezultatin (ti zhbente ndryshimet kushtetuse) ishte e korruptuar, se e nisur nga qellime te tjera. Dhe per ilustrim te dhashe shembullin "pse nuk i vune si kushte ne marreveshjen bashkeqeverisese?"

Zoti Meksi, meqe u gjendet. Nje pyetje teorike kishe une? A e rrezuam komunizmin ne 1990 apo jo? 

Me 1990 e rrezuam (PPSH u dorezua vete per arsye ekonomike, dhe populli  i dha shkelmen e fundit). Por sjellja, mendimet, arsyetimet, zakonet dhe klanet komuniste jane akoma ne qarkullim. Eshte dicka normale pas 45 vitesh komunizem. Ka ndodhur kudo neper Europen Lindore. Por edhe ne ate perendimore (shiko zgjedhjet italiane dhe franceze). Ajo qe mund, dhe duhet, te kishim bere (ne pala antikomuniste), ishte te kishim mare masa per te forcuar me shume veten (palen antikomuniste). Ne sensin e demokracise gjithmone. Ne fundin e vitit 1996 Partia Demokratike hante goditje qofte nga jashte, qofte nga brenda. Ndodhi ajo qe pritej (nga eksperienca e lindjes gjithmone) pavaresisht se ne nje forme me te eger. Dhe vazhdojme ta paguajme akoma faturen. Dhe kush e di se per sa akoma.

 Eshte dicka normale pas 45 vitesh komunizem. Ka ndodhur kudo neper Europen Lindore. Por edhe ne ate perendimore (shiko zgjedhjet italiane dhe franceze). Ajo qe mund, dhe duhet, te kishim bere (ne pala antikomuniste), ishte te kishim mare masa per te forcuar me shume veten (palen antikomuniste). Ne sensin e demokracise gjithmone.

...............Mekso..... me te vertete i thu ti keto llafe....... se po te jesh me te vertete ti, atehere .....nuk po te shaj kesaj radhe po te kursej......... shiko mire se  çfare shkruan....... Po Italia dhe Frannca mer daj jane djepi i demokracise moderrne

Z.Meksi. Ju jeni dhe ekonomist nese nuk gaboj. Kur flasim per komunizmin, flasim per komunizmin si rend shoqeror. Me shtet, polici, ministri e me kuc e me mac. Jo per mbeturinat prapanike komuniste. Kete komunizem pyes une, a e rrezuam njehere e pergjithmone ne dhjetor te 1990 apo jo? 

PF, don't know who is pushing it further now, you or meksi smiley

 

Em, me le se ashtu e kam nje brenge, dhe jam vertet i kenaqur ta bej kete muhabet me z.Meksi

jo, jo, boje, s't'ngatarrohem mo neper kom. thjesht kom nji llambushk alarmi per bullshit kur nga "pishtaret" thuhet e xerrum.

ja e mylla. po ju ndjek ne heshtje.

Nqs. do te luajme me fjalet, hajde te luajme. Nqs. ti i referohesh rendit shoqeror, po atehere e hodhem. Sepse ti nuk ke me ate rend, pavaresisht qe ky i sotmi ka plot te meta, qofte ne shtet apo ne polici etj. Por nuk eshte me komunist. Por problemi nuk qendron aty. Komunizmi apo komunistet kane ngelur ne mentalitet, ne aftesite e tyre organizative (shume me te sakte dhe te afte se pala antikomuniste), dhe ne perpjekjet e tyre te vazhdueshme per te diskrimunar te njejten pale.

Ti thua "e rrezuam". Qe ktu hiqet spina nga priza.

Per moshat lule-bore qumeshtore, thujini kto prrofka, se pilo peristere do ket gjithnji, por sigurohuni i her qe s'ka nanji pak me te rrit rrotull.

qe, mekso, per te xerrumen tate te komunizmes: http://youtu.be/kj-RAgFjDpY

por mire more djale mbaj mendimin tend. pyetjen e shtruat ne lidhje me rendin. ti nqs je anarkist s'ta kam fajin une. rendi aktual shqipetar nuk quhet komunist. dhe nuk eshte komunist. E do me zor ta quash komunist? Vazhdo quaje te tille. S'te ndaloj une.

 Komunizmi apo komunistet kane ngelur ne mentalitet, ne aftesite e tyre organizative (shume me te sakte dhe te afte se pala antikomuniste)

pas 21vjet  demot nuk kane arritur as ke themra e komunistave me nje fjalesmiley

madheshtoresmiley 

lexoje mire, per sa i perket aftesise per t'u organizuar per kauzen smiley .

pikerisht, per te po flisjasmileykauza sjell efektinsmiley

Z.Meksi. Nuk po perpiqem te luaj me fjalet, perkundrazi po perpiqem te jem sa me i sakte qe te mos le shteg per lojera fjalesh. Nese je i paqarte diku, te lutem me thuaj te ta them me fjale te ndryshme.

Pra ajo qe po thoni ju tani, ishte qe ne rrezuam bazen ekonomike, rendin, ndersa komunistet ishin aty? Nderkohe ne komentin e mesiperm thate ne kllapa qe PPSH e rrezoi vete bazen ekonomike. Pra baza u vetrrezua, komunistet mbeten. Tani cfare dreqin rrezuam ne ne 1990. Kur them ne, fut edhe vetem time, qe ashtu si ju, e quajme vehten me krenari antikomuniste qe coc rrezuam nje gje ne erresire ne ate dhjetor 1990. Vec ne mos paste qene plaka ime qe po me sillte kafen e mengjesit ne dhome pa dale akoma drita?

prape po luan. PPSH u dorezua sepse ekonomia e la. Askush nuk mund te thote se c'do te kishte ndodhur nese ekonomia shqiptare do te kishte pasur akoma benzine. Kaq e thjeshte eshte. Nuk ka ndonje arsye per t'u tejzgjatur ne kete pike. Nderkohe populli i dha shkelmen e fundit ati rregjimi, qe me ngjarjet e Shkodres dhe Kavajes ne fillim te 1990, me ambasadat qe me 2 korrik, dhe me vone me levizjen studentore qe kulminoi ne krijimin e PD-se. Qe nga ai moment nuk kishte kthim prapa.

Qe te rrezoheshin komunistet duhej demokraci qe ne brendesi te partise. Ne nje shoqeri pluraliste aty nis beteja. Per aq kohe sa sforcohemi te mos ta kuptojme (dhe disa prej komenteve tuaja me konfirmojne) e kemi te humbur davane. Me thuaj ti ku i ke te perfaqesuar sot ne parlament anti-komunistet?

Z.Meksi, nuk po dua ta zgjas me me kunderoergjigjet kunder lojes se me duket se kjo eshte vete loja. Po vazhdoj me tutje duke u perpjekur serish te jem sa me pa ekuivoke.

E para, benzina mbaroi sepse si rend ekonomik nuk kishte prodhuar nje makine efikase, pra nje dite do mbaronte. Per kete besoj jemi dakort. E dyta, populli masivisht ne vitet 90 ishte kunder ketij sistemi, qofte edhe instiktivisht nga fukaralleku. Se per nje moment po e prnojme qe di katnaria se c;eshte ideologjia. Nga ana tjeter, intelektualet e qendrave, ashtu si edhe ti e une, e kishim tallur e shkulur kete ideologji nga vetevetja qe me pare. Rinia po gallate do. Pleqte po kush po i pirdhte. Nderkohe ish te burgosurit politike dolen nga burgjet, letrat u hapen, makina e propagandes u shkaterrua, byroistet po dilnin gjyqeve...

Qe ta permbledhim ne nje fjali tuajen qe perputhet tekstualisht me mendimin tim  

Qe nga ai moment nuk kishte kthim prapa.

Tani cfare do te thuash me kete fjaline tjeter

Qe te rrezoheshin komunistet duhej demokraci qe ne brendesi te partise

mor Zot, se po luaj mendsh.

Se po dalim si tek poezia e Kadarese qe

se duhet te ngrinim nga varri 

e te rivrasim te renet

 

Qe te rrezoheshin komunistet duhej demokraci qe ne brendesi te partise

 

Demokraci eshte e rrezikuar cdo here qe nje person apo nje grup i ngushte njerezish ka qellime vetem personale (apo te paleve te treta, s'ben diference). Eshte detyra e partive demokrative qe punojne per te evituar kete situate (rastet ne greqi e france e tutje neper europe jane illustrative per kete ide). Tek ne ndodhi e kunderta...

 

Dreken e mire djema!

Pra z. Meksi, duke i mbajtur te dyja opsionet

1. Nderkohe populli i dha shkelmen e fundit ati rregjimi, qe me ngjarjet e Shkodres dhe Kavajes ne fillim te 1990, me ambasadat qe me 2 korrik, dhe me vone me levizjen studentore qe kulminoi ne krijimin e PD-se. Qe nga ai moment nuk kishte kthim prapa.

dhe 

2. Qe te rrezoheshin komunistet duhej demokraci qe ne brendesi te partise

 ju pak a shume po thoni qe vertet populli per vehten e vet i dha shqelmin komunizmit ne menyre perfundimtare dhe te pakthyeshme dhe se strofka e vetme e komunizmit kishte mbetur Partia (PD), ku qe te rrezohej komunizmi duhej vendosur demokracia e brendeshme? Apo po ju kam keqkukuptuar?    Sa per shembullin e Greqise apo Frances une nuk di qe keto vende te rrezikohen nga komunizmi. Bile ma merr mendja as Rusia ku ne krye erdhi serish KGB-isti Putin. Megjithate kete mund ta diskutojme serish ne tema te tjera nderkohe qe per momentin te perqendrohemi vetem tek nderzimi artificial, pa kaluar tek Lufta ne Vietnam. smiley   Shpresoj qe ta rinisim prape biseden aty ku e lame: tek Kopshti me Dreke. 

Kalamaja, please kam vetem nje gjysem ore, Me lini ta mbaroj kete mut muhabeti me z. Meksi se e kam brenge ketu e njezet vjet. 

Faleminderit.

sorry, s'te bezdis me pa thene "vazhdoni" smiley

Fusha e tera per ty .

po e la petroja smiley

kush t'le radhe ktu mre  smiley

smiley

Une i pytja kisha ma nolt dhe e kisha per spital mi shoqe..

smiley ti je i papam per zotin smiley

E bisedum e bisedum,doktorri tha seshte per mu,duhet te shkoje tek Hoxha smiley

z.meksi, disa sqarime dhe pyetje njekohesisht.

keni permendur me lart qe keni qene njeri me dosje te hapur ne kohen e komunizmit.

Ne ate sistem cdo person, me perjashtim te anetareve te PPSH-se kishte nnje dosje, cdo person ishte i dyshuar dhe pas cdo te dyshuari shikohej potencialisht nje armik. Por ju kini mbaruar studimet e larta, kini qene punonjes kerkimor apo studjues ne nje institut pellumbash, keni dhene mesim si pedagog ne UT dhe pjesen me te madhe te kohes pas 85 ju mbaj mend ne bibloteken kombetare, kati dyte.Duket meskin ky pretendim perballe atyre  qe u dergjen internimeve, qe u kalben burgjeve si te denuar politike. Mund te keni synuar per me shume , mund te keni qene i menjanuar, mund te kini patur antipati per komunizmin  por eshte pak qesharake krijimi legjendes urbane si person i persekutuar.Mund te mos ju kete pelqyer komunizmi por kete nuk e keni artikuluar dhe nuk ka ndonje deshmi per persekucionin tuaj.

-Mund te hidhni pak drite per rrethanat e cfuqizimit te votimit te grupit nismetar te PD-se ne dhjetor 90 ,ku ju u zgjodhet si kryetar i PD-se? Kush e beri pucin prej nga filloi marshimi triumfal i S.Berishes qe i qofshim fale e zoti i dhente ymer edhe per 20 vjet te tjera?

-Mendoni se S.Berisha ishte nje i derguar i R.Alise jo thjesht per te folur me studentet por per te marre nen kontroll drejtimin e levizjes se Dhjetorit?

-Sipas versionit qe jepni, ju nuk kishit perhere mbeshtetjen e grupit parlamentar, nuk kontrollonit TVSH, nuk kontrollonit ushtrine, nuk gjenin miratim nismat tuaja per disa reforma, pra gjendeshit i izoluar dhe bojkotuar.A nuk provon kjo se ju kishit "celsat e kashtes" ne haurin ku komandonte Berisha? Dhe me tej, nqs sukseset e reformave i lidhni me "frymen dhe firmen tuaj", deshtimet ja faturoni autoritarizmit te S.Berishes? Ju vinit nga arkitektura por nuk arritet te beheshit "arkitekti" nje demokrcie funksionale , "Doktori" nderkohe i hapi vendit me shume plage nga sa mund ti sheronte. Ku ndaheshit ju me S.Berishen, ne cilat pika dhe per te cilat ceshtje?Cilat ishin gjerat qe donit ti benit ndryshe?

Duke qene se keni punuar "si ne rrethim" dhe shume gjera nuk beheshin sipas vizionit qe ju kishit, a ka patur ndonje moment kur keni dashur te jepni doreheqjen?

-Sa spiune depertuan ne qeverine tuaj dhe sa kishte te tille ne grupin parlamentar te PD-se? Kush e sabotoi lustracionin dhe e devijoi ne ligjin e famshem kunder genocidit qe ne fakt ishte selektive dhe i llogaritur kunder opozites te asaj kohe?

-Keni ndonje reflektim per terapine shock, per bordet e pervetsimit (privatizimit) te aseteve te krijuara me sakrificat e nje populli te tere per 45 vjet? 

 

une kam dosjen ti me tregon perralla. u thira ne hetuesi, edhe ime shoqe u thir. duhet se z'ben te ishim arrestuar qe te kenaqeshe ti? dhe jo cdokush qe punonte dhe ishte antikomunist detyrimisht arrestohej. dhe dosja 2a do te thote qe je ne prag te arrestimit. mos flisni per gjera qe nuk i dini. une te pergjigjem per pyetjet qe ti mund te kesh, por nuk ia dal dot te ju sqaroj pasi ti shkruan 30 rrjeshta me nje llogjike difektoze. Ne kete rast difekti qendron qe antikomunist je vetem po u internove ose u arrestove. Goxha ide gjeniale!

Te qeverisesh nuk eshte thjesht te realizosh ato qe ti numeron. Objektivi primar i qeverise se atyre viteve ishin reformat ekonomike per te mundesuar kalimin e Shqiperise nga nje shtet kooperativash ne nje shtet te tregut te lire. C'do te thote arkitekti i nje demokracie funksionale? Duhet te isha bere une lideri unik qe t'ia dilja? Nuk perkon kjo me idene time te demokracise!

Ishin plot gjerat qe deshiroja te beheshin ndryshe dhe u perpoqa me force te beheshin ndryshe. Do te jene teme e nje artikulli me vete sepse eshte liste e gjate.

Nuk ka asnje nevoje te ekzagjerosh menyren e te punuarit. Nuk punova si ne rrethim. U punua ne kushte te ngjashme me ato qe Franca quan "cohabitation". Thjesht ne France rregullat jane te percaktuara qarte dhe askujt nuk i shkon ndermend t'i shkele apo t'i perdredhe sipas deshires.

Ka pasur momente te veshtira, sidomos ne disa momente kyce ne votime te grupit parlamentar te PD-se. Pastaj ne shkurtin e 97-es.

Spiuna? Mjaftueshem smiley sa per te bere dem. Sa per ligjin e lustracionit, une akoma sot e kesaj dite kam marre pjese ne nje grup pune per nje projektligj te ri. Po tentohet qe te hidhet ne parlament, por duhet gjetur nje deputet qe ta propozoje. Ke ndonje ide?

Reflektime mbi ate periudhe? Sa te duash. Teme e gjate... Do t'i kthehem prape tek ju me vone dhe me ne detaje. Ta garantoj. Une mund te te them qe u perpoqa te beja me te miren, sipas aftesive te mia teknike dhe humane. A kishte te tjere qe mund ta kishin bere me mire? Ndoshta, por sidoqofte une nuk kam ndaluar askend te provonte.

Do te jene teme e nje artikulli me vete

po kte t'kishe then qe n'fillim. se na u bo gjaku uj.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).