Në slangun aktual një gjë shumë e bukur është "nona". Nuk mbart shumë konotacion gjinor, edhe një mekanik i shkëlqyer mund të jetë "nona", ose "njish"...

A djali që dikur quhej "i fortë", apo cub, apo gango, tani konsiderohet "lac". Ka rënë ca përdorimi i "i papam", dhe çunat i referohen vetes mbrapsht, "naçu". Ndërkohë unë akoma nuk e kam kuptuar cila është logjika pas denigrimit "pemthym". 

Në këtë bisedë ju ftoj të sillni shembuj slang-u shqiptar në vite.

 

678 Komente

Uo lamash, pemethym eshte nje burre me penis te thyer ore qe rrjedhimisht s'e can dot jeten me ballin lart, dmth s'ka se si te jete iqinkilsh.

nje zhargon i humbur eshte perdorimi i fjales "sallam", sic e ka perdorur tropizma.

Me aq kuptova qe tropizma eshte tek te dyzetat ose me lart smiley

Nuk perdoret me "sallami", por si ne tym me kujtohet qe dikur perdorej vend e pa vend. Rrezik dhe Blendit andej i ka ardhur frymezimi per kete teme, nga sallami i tropizmes.

eshte e cuditshme se si shume nga keto fjale rrine ne mode per nja dy tre vjet e pastaj ndryshojne, e ca te tjera rrine me gjate.

kam degjuar qe dikur u thonin peshkop atyre qe mesonin shume smiley, tip geek

mire do te ishte, se shqipja s'ka fjale per "geek", por dhe peshkop s'e ha njeri sot e fyen dhe peshkopet po ta perdodesh.

me kujtohen "flamë fare", ose "kafshë fare", ose "bishë", kur dicka ishte jashtezakonisht e mire. 

qafpalarsmiley

'qafpalar' = synonim i 'zhulsit' plus me lesh ke qafa!

 

e ke fjalen 'kokepalar'?!

"mamator", ka qene per te share cunat, mes adoleshenteve ne vitet 1996

Po "sharabajka" dikur perse, kur s'eshte veçse nje karroce? 

 

 

c'me kujtuat:smiley

" top hat" ,kur doli  sallami i pare pluralist,e perdornim per te thene "jam shkelqyer"

-Si je ?

-top hatsmiley

manall

'manall' = dru i gjate sigurie qe i vehej/mbeshtetet deres kryesore te shpise - tip shuli druri qe perdorin antiket e Egjiptit per te siguruar portat e kalave!

mandakall

manokell

Sharabajke ishte nje karroce me kale per qe karrocerine e kishte me te gjere e te gjate se te tjerat.Sharabajke ishte nje grua e pambajtur me b...e te gjerae jo krejt e "qarte"

garip,alabak,tulle fare,kujt i sjellin kujtime????smiley

'garip' = gansterr qe si tremet syni.

'alabak' = tip i pabese ene 'qyrravec' - po origjina shko me larg - ka te beje me 'banjot' apo si i thone tironsit; 'mi h**esh!

'tull fare' = perfekt dhe njekohesisht i 'ngjeshur mire', plus lidhet me trupin e sakte tip sportisti

 

ehe, edhe legen smiley

qopek, gango, lango...

Ajo është Bishë. Dmth seks-bombë. Ai që e ka shpikur ka qenë vlonjat patjetër. 

stekë

flamë

pallavesh

hajdar

 

pallavesh smiley

'pallavesh'  = nenkupton dy emertime;

1) Palle - term shqip shume i vjeter - perdorur me ndertimin e catijave te drurit, por  trajtuar nga 'haromat tironas' shume per te emertuar nje njeri te trashe, plus synonim i 'palles' poshte.

Prapashtesa 'vesh' - zakonisht ka te beje me veshet e medhenj 'tipike shqiptare' - dmth je Palle ene ke Veshet e medhenj!

 

t'gjitha bashke mo smiley

zylyf, zyber (shkurt zyb)- gje e trashe

'nona' kam pershtypjen qe i referohet atij qe eshte pak i hedhur, dmth origjinal; me i fjale ka 'pjellur' dicka te vlefshme! Term shume i ri qe po ze perdorje te madhe tek adoloshentet.

'lac/o' me sa me kujtohet kane qene 'ushtare' te vegjel te lagjes qe me shume benin tip 'roje lagjeje' neper rrugicat e ngushta te Tirones ne fillimet e demokracise.

'sallam' (ik mer sallom kombinati) ka te beje me ate qe quhet i trashe dmth tip 'qypi'!

'plak/o'  - dikush me i vjeter ne moshe - por me shume ka te beje me mencurine qe mendohet te posedoje personi te cilit i drejtohesh - me nje fjale baraz - peshim mendimesh ne nje bisede.

'robo' - tip shkurtimi i versionit jugor; 'erre shoku' - por qe nenkupton nje shenje respekti - e sidomos kur takohesh, psh. 'eee robo - mire ti?'

'daje' - eksluzivitet i Shqiperise se mesme si te tjerat me siper;  - po prape afer termit 'plak' - shenje rrespektimi e vleresimi sikur ajo thenia e famshe: 'daja per nipin e nipi per dajen...qesin pushke'!

't'keput n'mes - perdorimi po zhduket (dhe shyqyr thuaj!) - dmth i rrezikshem dhe ka si qellim 'mundesat tip Ndue Doda' qe sta bejne 1 e 2...por te kpusin ne mes!

 

 xhom fare. plako  

xhom fare  = dicka e realizuar ne menyre perfekte, dhe ka si qellim vleresimin maksimal ! smiley

  mi jep ato kom t`kruj kto dhom--per femrat me kemb te holla smiley

bullicë

rryp kaishi

qen stani

qurrs

vjedhajdut

xhepist

lëng groshe

xhol  (si xholi i letrave te bixhozit)

--

p.s. verej qe rritja e mireqenies i ka fshirre ca gjona nga fjalori smiley

'bullice' = e shnoshe ku thrret 'qameti' - por edhe ledhatues!

'rryp kaishi' = nje dimensional - pra vetem ne sherbim te nje funksioni!

'qurrs' - si tip 'langaraqi' - qe gjithmone ankohet

'vjedhajdut' ...pass

'xhepist' = hajdut xhepash - dmth 'ky te 'rru/krasit' nga xhepat

'lend groshe' - cun pa vlera - dmth pa bosht e te mira

'xhol' ...pass

 

qeke çun pelivan , pak xhambaz por ne pergjithsi artist smiley

Nuk pertoke me çalltis me gjet shpjegimin smiley

sma ha mendja qe ndonje shok a shoqe te kete thene ndonjehere pelivan apo xhambaz. keto nuk para jane perdore neper adoleshence e me siper, jane fjale qe me shume kane konotacion letrar

ruzhdije o je kavajse o je durrsakesmileyene ke tema e dialektit te shqipris t'mesme asnji s'pranonte qe eshte dialekt i vecemsmiley

@alke,

me n'nigju mu - shqipnija e mesme ka me shume terminologji se krahinat e tjereve - po ku ka 'bir none' me ja mush menjen ktij lloj mileti!

po kta jan pem pa kokrrasmiley,pranej s'pranojn asigjo

'peme pa kokrra' = si puna e lende/kokrrat e Lisit - qe pervecse ketrave nuk i hyjne ne pune askush!

uh me merr te keqen

as kavajse

as durrsake

e mir pra, ishmokesmiley

nga ishmi kam njoft dikur i çun,

shume king ishte

bjond i gjate, si me qene danez

kaq di per ishmin smiley

 

rrot kaishi, mi Ruzhdije, jo rryp smiley

jo, ncuq

rrote mullini

rryp kaishi

ose si te dush ti  smiley

Un kshu e kam pas thon me kalamajte e lagjes. vetem nqs ka kalu tashi nga rrota n'rryp smiley

Ta merr me miza!!..dikush qè nuk sheh apo kupton diçka,mendoj nuk pèrdoret mè..por enigma mè e madhe ka mbetur gjithmon fjala GAXHGAUN-i drejtohej dikujt qè s'mbushte shumè,jo gjithmon me qèllim ofendimi..dmth jo edhe aq pèr kuptimin... se sa pèr prejardhjen!?

GAXHGAUN

smiley

smiley

bravo , ku ma gjete

p.s. nga katuni im i referohemi nje fruti shterp, ose frut i tharet qe nuk embelsohet kurre, pra i pavlere

@arb,

mos ka te beje me dialektin e 'llacifaceve' - tip vlleho - shqiptar>?

gaz...ka qenè pèrdorur shumè nè Vlorè,mendoj se edhe sot mund tè pèrdoret akoma..nuk e di nè tè ndihmoj..

zdralë, kromash, lyrash, lamash

vrrome

baldosë

se na e kujtoi Loni nga ushnja ke tema tjeter

fuks,lesht e currit,koqe kanari,smiley e cu knoqasmiley

'fuks' = funksionar ne sherbim te shtetit - por qe eshte e lidhur me shume me 'spiunat' e rregjimit komunistet! Ironia eshte se kto ngaiher paguheshin, por kishte me shume te zellshem sesa nevojtare

'lesht e currit' = perdorur nga ana Tropojes, Kukes - histori e vjeter qe noshta naj Malsor na ndihmon

'koqe kanari' = tip i pa vlere - plus i 'ronte' - gur peshoreje qe perdoret vetem per nje gje i.e. 'hyp' - 'zdryp' per peshe

 

gaxhgaunismiley me duket se eshte ajo figura qe behej me drunj ne ara per te trembur sorrat.

 

shqipe, kesaj figure i thoshim dordolec.

po,por gaxhgauni ishte dordolec trendysmiley

Piliveskë smiley

tertelicke.smiley   nga xha Sulua kjo.smiley

apples..hahahahahhaaha!! hera e fundit qè e kam ndeshur.. kètu nè peshk(falje nè se tè pranishmit ofendohen..por kam qeshur me tè madhe..)....

Dhe te Lutem po qe se ha Shqip mos mu drejto e mos me nderhy ne kete Prurje . Mbaj te tuat ! piliveske !

me pexhorativja per femnat qe kom nigju;ajo..Baxhella

peco....groso.smiley

Ose "koksa". smiley

zhivë - kur je i squt shume, i kapshem, ose i shkathet ne msime

p.s. si puna ime smiley

as - pak si zhiva me lart, por dhe ekuivalnet me 'njish' qe perdoret sot

je as

sot thuhet

je njish

back to bixhozi dmth. we love bixhozi smiley

'zhive' = shume i sakte - si puna zhives qe mat temperaturen  - dhe provuar shkencerisht qe nuk gabon, plus njeri i kthjellet!

legen maternitetismileykush e man men???

peshkop - ekuivalent me 'nerd' ne anglishten e sotme smiley

@alke,

ky term eshte trajtuar diku ktu para ca muajsh!

po ''topekec''smiley, e mbani mend? perdorej shume ne Vlore..

"Zdroms!"  (i palare)

"O daku!"  (o lal)

"I'u fiken dritat!"  (i beri te paberen)

ps: Ruzhe, jom cun tirone mqrll  smiley

 

 

na fal shume athere

qeke bythpamuk kryeqyteti smiley

p.s. for the sake of slang, nothing personal

'zdroms' = me 'pucra' dhe me 'dregza' ne fytyre -  i peshtire me i fjale!

'daku' - o lali - shkurtim i termit 'Lale'/'Tate' dhe njekohesisht thirrje me butesi!

 "Zdroms" vjen nga loja me kopaca.

Zdromsat ishin kopsat me pa vlere. Zakonisht ishin kopaca te palltove te grave (apo trikosh) te cilat nuk vlenin per t'i gjuajtur se nuk kishin formen aerodinamike te nje "3 lekshi" ose "6 lekshi". Per pasoje kur te therrisnin "zdroms" do te thoshte se ishe i ngathet, i paafte...

Kurse dikush ketu afer qe eshte nga zona e Korces thote qe andej eshte perdorur me kuptimin, "zhuls", "i palare".

Qorro, fiks ta paskon gjet ket shprehjen zdroms. hahahahaha

Sidoqofte kopaci mo aerodinamik ka qene "inglizi" se i ka pas buzet e holla

kishte dhe kopac 3leksh, 6 leksh, sumkapuc, i frrujt dhe flutur

Spinxhuks.

ca ti boj me vijne pa dashjesmiley

dakusmiley ne rregull burazer?

Gollogozdru..

+18

.

.

.

.

.

.

.

.

.

tafllak

tafllak...me duket se e calling  dafllak

batall

shul

lloz

mandrall

dru

gdhë

 

'batall' = te le pa gje; ah cna la 'batall'

'shul' = zakonisht perdoret per mekanizmin ne arme/pushke - por sjam i sigurte per origjinen

'lloz' = shif 'shul'

'mandrall' = shif 'manall'

'dru' = peme - kuptohet!

'gdhe' = pjese e rrenjes se 'Shqopes'...e kerkuar nga dibranet shume gjate monizmit; mer formen e rrumbullaket si top - dhe perdoret per skulptura druri - por edhe e lidhur me shprehjen - nuk ze 'gdhe' ; nuk mer vesh!

'dru' = peme - kuptohet!

Eee, vec se eshte perdor ne kuptimin e dikujt qe eshte pire shume (alkol ose droge)

'gdhe' = pjese e rrenjes se 'Shqopes'...e kerkuar nga dibranet shume gjate monizmit; mer formen e rrumbullaket si top - dhe perdoret per skulptura druri - por edhe e lidhur me shprehjen - nuk ze 'gdhe' ; nuk mer vesh!

Gdhe = nyje ne dru qe nuk pritet dot as me sopate as me sharre. Pra dikush qe s'kupton e "s'ha pyke".

familja e ketyre eshte dhe llull, tyt, tyc,

manxhuk...e kam nigju por s'edi kuptimin

Topekecin e perdor akoma sot une smiley

 

Nje fjale qe me pelqen shume, eshte "pidhnajë", vend i mbipopulluar me fëmra dmth smiley

 

 

"Burr i modh!" per vendet me shume meshkuj smiley

skalabrinje = i/e dobet

butke= e shendoshe

skerfyell = i gjate

azil, azilke - budalla/qe

ore gernete...= trap 

Te tjera: kokeperonke, kokelepitke, grenxho, gollozdrum, gojemashe, sy-detke (detka quhen ato goglat e ingranazheve smiley ), baldose, bishtperdredhur, kembe-klecke, esnaf, king...

qafëlëpjetë

qafekormine - per zhuls/e smiley

Sumtekelek   hahahaha

sumtepelek

esnaf, avdall,  leng avdalli.smiley  

cilop kush e kujton??smiley

qyp

bidon

llosh

palluq

Toç smiley

toç kuklle madje

E te mendosh qe jam me origjine nga Toçi, nga i poshtmi madje smiley

llapush

O daku

Fant spathi!

Derr fëmre.

Karabush!

 

derr fremre eshte zevendesuar me derr llape

Zar

Zarbe

 

 

kodosh

smiley

fanua, vandamsmiley

Llokum me arra

Kocke e forte

Teze smiley

fruth  - student i sapoardhur i vitit te pare smiley

Çapajev.

E vjeter por e kendshme: karderr!

antoninimi-karuc

Kok... mistriçe  !! smiley

katal

qimederr,  qimerus (per kokuqet kjo)

Ik ore tutkall, se u bere rrodhe.

laqke 

ngjelke

zderre

cmingalaq

kllengjo

i/e celevitur (ose calltisur) - i/e shkathet

Ju edhe te sharat duket sikur i thoni me perkedheli smiley

alabak ,  i llagarepsur, i shpupuritur, i fandaksur..

per blendin, ne kemi fjalen tone te bukur zhargon,ti ja ke fut slang. po ne smorim vesh anglisht fare lale jo mo t'flasim slangsmiley

Zgardaballe

Gerdalle

 

rruspije

 

brenda te njejtes familje eshte fjala karakurve - kurve e konsoliduar, si dhe kurvice - kurve e re me ambicie.

qime ndryshkur

koke qepe

bythe levizur

loqe,krut,i boni zbor

Dédé  

 

si bo ky si pickedhie,pidhsome,edhe se se kam kuptu asiher se nga mund ta kene origjinen.

mbase nga fakti qe jemi popull qe tradicionalisht kemi qene bujq e blegtore ne shekuj, dhe nga gjithe kafshet dhija e ka vete fajin qe e mban bishtin perpjete dhe e zbulon gjene vete. shtoi ketu dhe merzitshmerine e cobaneve qe gjithe diten benin te njejten rutine dhe del tel lindja e metafores me p e dhise qe i bente pershtypje atyre dhe e asocaionin me fyryra njerzish. smiley

kercikuq,shul,shalethare,scorpion-s,

skorpions, mallist, pecist, pecent, metalar jane te gjitha te nje familje, mesi viteve 90'

Ballaboks smiley

Kèllirèèè..Merummm...Lumadhiii ti!!

skilaç

smiley

kith - shume i dobet

skile, themi ne per shume i dobet

vetem zhargon sharjesh dhe ofendimesh paskemi patur ne si popull mo qe na rente damllaja jarebi? smiley

nuk eshte ashtu xhibo,shumica nuk jane sharje,jane te nxjerra nga fjalite ne te cilat perdoreshin dhe varej shume nga pikepamja qe i jepej bisedes. do duhej nje fjalor i tere per ti permbledhur. po sikur te sillnim fjali te plota dhe jo vetem fjalen????

Jam dakort..marrim njè shembull..diku aty rreth fund-viteve 80-tè..Dikush i afrohet njè shoku tè ngushtè dhe me shumè çiltèrsi e sinqeritet pèrpiqet ti ngrej moralin : Po ti ore merum..ç'mè rri si gaxhgaun..Lumadhi ti..ta hodhi dhe ai kokmistriçja?kur tè them unè mos rri me kèllirat...!!

Milanist ..smiley!!!

'skuth' = tip kafshe e eger si puna dhelpres/skiles - me i fjale qe e fshehte dhe e shkathet njekohesisht

 

'kuluf' = tip zhulsi - por qe me shume i atribohet Gzim Kulufit!

 

"Cub"

krriç

'krric' = gomar i vogel pa mbush 1 vjec! - plus ka ardhur edhe nga nje liber vizatimor per femije - ku nje kerric i vogel po e ngrinin me vinc lart; sepse nuk levizte vendit!

hajvan,gomar.smiley

'hajvan' = hai'uan' ne arabisht - nenkupton te gjitha kafshet

po dallkauk e derdimen?

-Harbutke

-pirivilke

-tutkun

-çapajer

-qyp, kokeqyp

-dallkaut

 

 

 

torollak

torobell (kete se di nga vjen)

Karalufe,p..ke e mizes maje shtizes.

Bythmut

Qerepup,mollopup,zorraqen

xhentil, hovardhar, bojalleshe, azgan

Rrembythje,lladro

Mortjemadh,tifomadh

Derdencke

kallcuk,

brryl,

tyryfyl,

hajdar,

genc,

patllake,

fyrom,

figur,

leck,

pacavure,

katruve kavaje,

koke bodile,

koke komodin,

skile,

karuc,

qofte,

kaslyc komlesh,

veshderr,

karthi,

pizeveng,

kurnac,

dora jon, (jevgjit)

karroqe,

 yll, 

as,

super,

saurrel,

kafshe,

 

cerepsmiley

Kokcic

cojke, shurrufull, dhi...

çapaçul

 

lapanjoz

karabush

dangall

kaslyc

trongull

manall

Radhiko(i rendomte)
Zullap,zaberhan

zabrazun

petol smiley

torollak

leve, shul, steke, shapke, kapsoll, pele, shurre, goce trendy/cun trendy ...

"naçu" - "paçu" ose zbrasni paku dhe puthni pkaçu.

Tjeter slang Njësh.

 

O vlora, sa kam qeshur me "derdençke". Me ka shoqeruargjithmone kjo fjale.

Ca te forta qe me kujtohen :  -kunadhe

-shalengjitur

-i/e pakadare

-telendarke

-cycylaqe

-xerxebile

-tabjatsezke

-cipe plasur

-vule humbur

-gollovar

-gumen *

-gogol*

-kopil

-matrapaz

-dallaveraxhi

-qelepirxhi

-tutkun

-kusuremadh

-hundelesh

-shtepi prishur

-i te njeqindave

 

Shushke, humbameno, carac, shale-thate, dordolec, qimexunkth.

'shushke' = shushunje qe te pin gjakun - por gjithsesi perdoret edhe per te pushuar se foluri dike; pusho - shushke!

'humbameno' = i humbur, zakonisht Jugu e perdor, por qe vjen nga rrenja e Arabishtes 'merhum' ..(lost person).. i humbur

'carac' = peme shume e forte , zakonisht mbahet/mbillet apo mbin edhe vete ne shqiperine e mesme; interesante eshte qe fjala carac nenkupton 'fortesine' fizike por edhe pak kokefortsi!

'shale - thate' = i thuhet personit me kembe te dobta - po ska perdorim te gjere - eshte me shume specific per raste te tilla

'dordolec' = shif me lart - dikush e ka trajtuar siper

'qimexunth' = xunth - eshte nje lloj barishte qe zakonisht gjenden ne zona te lagura / te papunuara /djerre; dhe majat e saj jane shume te forta dhe te mprehta

 

Carac ne Tirane perdorej edhe ne kuptimin e nje njeriu jo fort te mencur, sidomos kur ishin edhe trupmedhenj, meqe caraci eshte peme shume e madhe dhe e forte, por ben kokrra shume te vogla.

krytul..

rob shtesë - derrogative, si me thene, rob kot|

Gazi. B. a e di etimologjine e kesaj?

Blendi,

'rob shtese' - perdoret shume rralle dhe ka si qellim nje permbledhje qe i ben dikujt, qe pasi ke folur gjate - e shikon qe nuk ja vlen te meresh me te. Me i fjale si shprehja: 'hu gardhi' ose 'kte e ka lon Gjermoni mrapa' - pra vetem me kte te fundit kuptohet ajo qe thua ti: rob kot!

 

Sipas meje, e theksoj pasi mund te jem gabim, "rob shtese" doli ne kohen kur te gjithe pallatet 4 kateshe ne Tirane ngriten nje kat me shume, ne fenomenin qe u quajt "shtesat". Ne shtesa erdhen te jetonin banore te rinj, qe nuk kishin qene te lagjeve qysh nga krijimi i tyre. Dhe ketu mendoj une se ka lindur "rob shtese" per te shenuar "te ardhurin rishtas", ate qe nuk eshte akoma pjese e komunitetit.

 per `rob shtese` ka qene nje; tiranas me theks te `a`-ja e fundit.

DAKU?

Daku - nje menyre per ta therritur dike per te shprehur afrimitet dhe vleresim. Daku eshte cun qe gezon respekt ne shoqeri dhe lagje. Daku eshte i forte, nuk mund te jete qullac.

dakort Blendi, Daku eshte cun trim - sta bo 1 e 2, plus eshte i provum me histori te ndryshme gangsterrlliku, hence he demands some sort of respect for him!

Edhe sa 700.000 here te tjera duhet te ta shpjegojme qe ta kuptosh se ca dmth. Daku? smiley

Gerxhuf

Mollopup

Gordomen

Buzballkon

Veshpapuce

Veshpakrehur

Morrashum

Qymyrxhi

Vetem disa nga fjalori i pasur me kulture i Vlores.

-A te ta fus nje tegel? - kerkese per nje akt seksual te shpejte, zakonisht behej me kembe, kuptohet kur partneria pranonte.

-Qeke si kaslyc komlesh- per vajzat, grate e plota por dhe leshatore te pakten ne pjesen e pulpave apo dhe llereve. Ne kohen tone te rinise nuk njihej debilimi i femrave dhe keshtu ishim te prirur te cmonim edhe cilesine e leshit te femnave. Ka pas femna qe leshi ju ka pas lezet!!

kaslyc eshte term qe vjen nga pellumbat. me sa maj men kishte shume rraca te ndryshme,kaslyc, bisht'haps,komlesh etj,etj

prane familjes se tegelit ishte edhe 'asaj i ka zene merimanga' me i llaf ka kohe pa bere gje

ka dhe emertim 'shkeps' per ate qe ta ben fort

kurse i fus i tegel ka sinonim i futa nje 'shplarje loqesh'

Guak

Humbameno

Derdimen

Rrangalle

Gumen

Gogol Mistri

 

- Bythac- perdorej per ata çunake pak te shendoshe, te ngathet, por edhe çuna mami.

- zgaflloj - veprim seksual i dhunshem, por jo perdhunim

-Dafllak - organi seksual i femnes

- Cicëderre- gjoks i madh por edhe i leshuar

- karakurvë - shkalle siperore e kurves por nje shkalle me poshte se baxhella.

 

Gagarel Shkupi,rraketik,zderven,buke e vjeter,pras,bol,petull,i bane syte xing,kapsolle (nevrik).Goxha pele (versioni i halle Esmase,per derr sexy smiley)

- Turs, nuk jam i sigurte, por me duket se i thonim atyre tipave qe gjunin/shikonin sesi bonin dashni çiftet nga liqeni i Tirones.

Ballkèze-hesht se vjen ballgèzja- e pèrdorur me fèmijèt e vegjèl,merr rolin e shtrigès sè pèrrallave!! shtriga-egersira!!

  ka qene nje slang si; `s`e rruj fare` qe do te thote nuk pyes fare, por tani ka dal nje tjeter, `s`ma ndjen`qe sme duket shume burrerore smiley

Kush e gjen se cfare kuptohej me fjalen " kacup" (ne trajten e squar "kacupi") ka nje shishe me vere te kuqe por jo nga te Pjerit.

-uh si qeka per me ja mor me llape- zakonisht etiketohej keshtu nje femer yll e bukur dhe sigurisht e paster, pra qe nuk te vinte ndot nga asgje, tamom si me lepi nje akullore. 

Trokathak = troke, pa kokerr leku

Hej po AVDALL, e madhe fare. Kishim njerin ne i thoshim AVDALLI, ai qe tamam avdall, komplet i trrashe, nuk thithte fare dmth, por kishte force te jashtezakonshme, futej me fryme ne uje kur venim ne det dhe nuk e shikoje me per nja 5 minuta... Kishte per borxhe ti binte murit me koke per gallate. Por komplet i trrashe tjetri, ta pyesje sa benim 5+5, te shikonte me dyshim mos ja kishe me te futur dhe cdo pyetje qe mund ti beje i dukej e karakterit intelektual, psh edhe sa eshte ora? Te shikonte me syte te zgurdulluar sikur donte te thoshte, po ti pse presupozon qe une duhet ta di si ta shikoj oren? 

Kurse sa per te tilla me fjale te pista di une me qindra qe mund te sjell ketu.. po nuk eshte teme per ato besoj.

avdall i hardall eshte njesoj?

hajdar-spiun,shtupe-s'kam msu,me ba gome-me ba seks,i fut uje kamardarja-nuk asht e virgjer,zorre-i holle,po dhe i pvlere

Avdall vjen nga turq. Aptall-budalla
E plote ne vl.eshte Musa avdalli.

Nejse per mua me e bukura nga te gjitha mbetet "veshpakrehur". 

Edhe Qorri eshte e habitshme, nje ne tre veta ne vlore kishte pseudonimin QORRI, megjithese pa syze, dhe pa ndonje problem me syte. 

ka dhe qorr bibe

Cerr

molomen,qofte

shushke, zuske, gjidizagar...
ndersa kam degjuar se keto vitet e fundit, ne Vlore, per tipat e " mjeruar" thuhet: me je bere Gerdec fare...smiley

zaberhan, zuzar, kaqol, siselope,horr,

monogufe,

Bombe- vajze seksualisht e paperballueshme

 siselope

smiley

kurse sot ,ketyre lloj femrash ,u thone : SEXY!smiley

E ka thone njeri "panuch"? smiley

C'kuptim ka? smiley

Puna e skuth dikur studentet e anglishtes e shpjegonin se ishte marre nga fjala angleze 'sleuth" qe i korrespondon pak a shume detektivit, person qe interesohet ne fshehtesi per te zbuluar dicka.

meqe permende studentet, kane pas thene kur doje tja hidhje ndonjerit 'po ja fut ndonje konviktori?' apo 'po ja hudh ndonje studenti'?

As Bumbrecke nuk e lexova dhe as Bumbashirke , as Pisuske dhe per cudi nga Merqerit asnje dialektizem si liburneshe ... Hajdeni pra me e zhvillue njat gegnishten bashkarisht .

Ku a Pjetri me musteqe te kuqe ??? A hin kjo musteqekuq smiley

bumbreçkë, pisuskë.

Po tartareckë?

Përkëdheli për tartabiqe ndoshta smiley

Jo, perdoret per ate qe flet shume dhe shpejt. smiley

Po xerxevulkë? smiley

Njeri/djalë i çëkut = djalë i shkathët, që s'ia ha qeni shkopin. 

Zorzop.

Qorr bibe = qorr nga mendja.

"i çekes" thuhet

llazore

cafke

humbameno

xanxar

veze kllenjke

magjyp

zuzar

Qafir..!! turke?

qafir- nga turqishtja (arabishtja) dmth mosbesimtar ne Zot. 

Gegnishte:..ec k'tu or mec..apo meks smiley??

Piç dërr

Morrmadh !

Ne Vl perdoret shume dhe "buçe" smiley

laro, rondokop

nopran, noksan, urup, qytyk, lloko, duduk, dudum, kuluf, torobello.

gollak.smiley   zdap, 

kaçubjan.  kjo perdorej per pullumbat ne fakt, por thuhej edhe per tipat flokeshpupurisur..

malukat

lapurak

 

Breksalep,jefk,lapurek,jorgo,torroloq,frroc,dyrrdyl.

Dhjagonar

Noksan eshte fjale turke. Ne shqip perkthehet cen

halldup, zarbe

pufte, kokethumb, telendare

kapadai

mollofrenxesmiley

Daku????

Badole (koke)

Bobb - gangster, zakonisht djale arit, i cili ndihmon plakat e lagjes duke u fale lek apo duke u pagu listen e borxheve te dyqani, apo duke i thane atij qe lexon sahatin e dritave "me t'pa tue ja lexu sahatin plakave t'njisaj rrugice, ti kam thy gishtat e dores djatht -- nqs je sallak, ti kam thy te dyja durt bashk me gishta." Ato lagje qi kane nji apo disa Bobba, nuk ndodhe qi me u thy/vjedhe shpijat apo makinat. Nqs ndodhe ndonji gabim shpejtsiet dhe ndonji fmijaç qi vjen pri tiranet/durrsit/vlonet/elbasanit, vjen nshkoder e vjedhe ndonji makine apo pasqyra mercedezash me sinjale, pa e dite se ne ate lagje jeton Bobbi, atehere brenda javes ai hajni apo krejt grupi do kapen nga policia. Dmth Bobbat kane edhe lidhje n'shtet. Ka raste qi Bobbat merren me politike, ne menyre direkte apo indirekte*.

Bicak - maskull 18-30vj, me floke te shkurt krejt, dhe me balluke te g'jata deri ne gjyse te ballit, i sapo ulum nga malcia me IFA-n e fundit.

Gardalinë - fuks/spiun qi cicnon/kndon si gardaline.

Kaçavitë - dikush qi nuk ja priton me ta fut biçakun/thiken. Zakonisht perdoren nga Bobbat per te mbledhe paret qi kumarxhite ja kane marre me fajde**.

Kanaçe - hekur***.

Buk - 1kile kokaine. (2buk=2kile)

etj. 

 

______

* kur ka votime, Bobbat kujdesen qe mos me u vjedhe votat pri socialistave. smiley

** interes.

*** pistolete.

spurdhjak.smiley

Halabaksmiley

spurdhjak (tm meksi)

kerpac, malukat

guduf, sojsez

Me duket eshte Kuluf?Apo jane fjale te ndryshme?

in the Sojsez kategori ke dhe Derzi dhe Derbardhesmiley

eshte fjale tjeter..

ndersa sojsez eshte fyerje.. kurse derezi, derebardhe, lumemadh (ka dhe lumepjerdhur,smiley)  etj.. ta thone me keqardhje..

edhe bicimsiz si sojsezi eshte.

ptu fare e keqe dmthsmiley

Turqisht apo jo? Race e keqe?

bicim eshte lloj/soj/rrace

siz/sez pa

im ate kur nxehej fort thosh:i 10fsha bicimin

Qenka shok me babin tim. smiley

po te jete rreth 65 dhe polikums edhe ben vakismiley

Cfare ishte gudufi tani?smiley

guduf eshte nje lloj sinonim i budallait, i te pazotit.. p.sh pse me rri ashtu si guduf.smiley

A ka lidhje "Malukat" me "Malaka"-n greke?

Ja te vije Kurreshtari ose GaziB te na thone si eshte puna. smiley

malukat perdoret per njeri i prape dhe si kuptim paresor (me duket) ka lugat. Malaka qendron nje shkalle me lart si sharje. smiley 

Nuk e di cfare do te thote qofte njera qofte tjetra, por qe kur mora vesh qe "malaka" ishte sharje ne greqisht dhe duke konsideruar qe "malukat" perdoret kryesisht ne jug te Shqiperise, mendova mos ndoshta kjo ngjashmeri ishte rezultat i ndonje "shkembimi kulturor" midis dy popujve. smiley

peshkagur. 

na u be jeta malore.

trup hollivudi.

menefregist.

surratfytyre.

snobist

pecist

mallist

feminist smiley

eshte dhe nje sinonim vlonjat per feminist:  pi....arsmiley    sorry.smiley

pishtar? smiley 

E ku tjeter, vec ne Vlore?!

jo, ti po e ngaterron me titullin:  ''pishtar i demokracise'' me duket.smiley

q.vaç

trup i lidh me fija kashte

Skile

Skilipec

Skuth

Kalec

kapadai

Kujt i trash zerin ti? 

cetin

Cecen

Zdroms, zhuls, zgjebs, zdrale
Zgupthi.

langaraq, zorraxhi, zguc

feminist = don zhuan

v(ë)rromë

vafsh ne hale te gomereve. 

eshte i mire, haleja, eshte i dashur!

kancermadh

kokemollcinke

dobic, kodosh

 

shkerdhatuc

legenaq

rob-*ir

moter*ir, fis*ir bythshkerdhym

xhambas, xhambaske 

pezhishke

postalle

rrangalle

dangalle

gerdalle

rrumpalle.smiley

zhgerdalle smiley

hallall.smiley

manall smiley

na e bete mendjen dhall.smiley

avdall

bakall

batall

xhangall

cakall

zgardaballe

mandakall

qurrash, abrash..

ose shprehja:  te dalte nje gjender mu ketu, (dhe benin me dore te gusha) , ishallah.smiley

p.s  vlora, Zhaba (ndjese past) kur humbiste lek ne kumar e thoshte shpesh kete..  ose thoshte  ilace e kinina  tu befshin leket e mia..smiley

e pra ma morı mendja qe eshte llaf topanaje ky.i shkreti.

tashi, po e ve re se sa shume fjale qe kemi per curvat

lamash

njeri kreko smiley

ose spic, ose shik

Une e njoh si "kërk", por ndoshta gabohem.

ne e perdorim 'kreko' per i kollarisur smiley

ne ate kuptim e kam edhe une.

po pra, nga kreko, kemi i krekosur..

karuc

C'me rri si morricke. 

cme rri si i bukri shejtan..smiley

c'me rri si kendezi maje plehut. smiley

"pis", ne kuptimin "pis njeri", "mor pis".

Pinxho!

zagar !

smiley

 

surrat-oshafke

druvar! smiley

dru me pre

surrat kotruve

surrat patate

kujdestarsmiley

 smiley

sumce
shkence

koka me llak, bytha me kake smiley

smiley

e ka hunden si kthesa e Drenoves

ose perdorej edhe:

e ka hunden si Skenderbeu smiley

Korcarke, shfrytezoj rastin per t'ju thene qe ju korcaret i keni sharjet shume te lezetshme.

"Pezhishken" sidomos e kam debulese. smiley

smiley. Ka ca kohe s'ta ka thene zotoja. smiley

 

Po pra. Dhe ai e di qe e kam qef "pezhishken". smiley

Nje koment shtese mbi kete koment te Olsit.  Theksi korcar te femrat eshte epshndjelles per mua. smiley

E vertete! I jep nje trajte pakez "dirty" smiley

Leri se vlojne fantazite kur degjon ndonje korcare qe s'le emer pa i shtuar mbrapashtesa zvogeluese. smiley

Frenat ka thene tropi. smiley

Po c'frenash thua ti bre lalke smiley

katran me boje smiley

i ka komt e shtremta si tunel ku kalon treni mrena smiley

te pifte bukla!

Kete ma thoshte nje vajze pogradecare shpesh. smiley

eshte e dobet sikur ha buken e vakefit smiley

te cafte ujku!

te hengert monomaridhja,

e ka koken si qen stani

te pifte gjerba.smiley

te rente koqinoja e te shaplamoste!

buf

koke-koqe

koke-loqe

te rente damllaja ne çaçke te kokes.smiley

zakone prapanike smiley

Te plascin trute!

na bete ujem. smiley

Te shplafte mortja!

Te thente prifti ne maje te kokes!

...te kendofte prifti ne rreze te veshit.

ta thente hoxha ne rreze te veshit.smiley.  kaurke.smiley

E mori Hosteni

Te *ifte ujku!

Boooobo! Sharjet tona: Hiperdhune e perzier me zoofili. 

I pakapshem... po qe per ate pune... "Te *ifsha robt" i bie te jete incest, pedofili dhe vete-ashtu se po te perpilosh te gjithe listen e robve... smiley

Kot s'tha Elsie i varfer qe jemi teper te egjer ne...

shprehje cunash 'ja caj mitren' 'pjeshken' 'luleshtrydhen' 'pipthin'

vafsh e mos ardhsh.

t'hangert dreqi

t'shplafte panuklla

te rente damllaja

t'hongshin qent

je ftof ne bythe

Te dalcin syckat e corapeve! smiley

Behet fjale per corape 'seta' gjembo...mezi i blinin grate qemoti.smiley

na e moret erzin

Paska degjeneruar ne mallkime?

Eh, 

puna jone, pune dreqi, pune te mire ka Rui Sheqi smiley

puna jone pune muti, pune te mire ka hajduti..smiley

fjala mretnore e shqipes kto x e kusur vjet duhet tket qen:
Shkerdhate

oh me ne fund doli..po e pritsha...kush po e thote ,kush po e thote??edhe une mendoj mretnorja asht pikerisht njikjo....

E thashe une "shkerdhatuc" se mendova se do ta kishin thene te tjere.

Mos m'i merr meritat. smiley

ky ishte versioni diminuitiv....me siguri i ardhur me vone

Kurve Kotorri.....

smiley

nji shoqja ime , tironse brezi i Emit thote :

Kurve Laçi smiley

Te me falin gjithe laçjant,

ose dhe jo mo, le ta mbajne

lol

teze kombinati

Per nga fjaleformimi besoj se edhe fjala b*thq*r eshte shume e arrire.

u ojsh smiley

 

u onjsh n'*yth! smiley

Te hengshin marauzhgat! smiley

marauzhga= milingona

klluf

fjala mretnore e shqipes kto x e kusur vjet duhet tket qen:
Shkerdhate

Dhe a e di ti Gjin ca dmth Shkerdhate?

A ja shpjegon ti Korcarke se keta e njohin vetem si fjale te piste. smiley

vallahi, edhe une ashtu fare te qelbur e di. smiley 

po di qe shkerdhec i thone tundesit/dybekut....there you go, edhe lidhja doli smiley

Dybek!

Nafije!

mole

bole

rrocke

Te cafte morri i serbit!

i hipen kacabunjt

Levdome moj goje se te cava! smiley

gojemjalte.smiley

smiley

gojefarmaq smiley

Mqs. Korcarka nuk po e shpjegon...  "Shkerdhate" ne "korcarisht" dmth. "Dybek" smiley

Shume pak njerez e dine kete te vertete tronditese. smiley

sapo t'u pergjigja me lart smiley

E lexova! smiley Kur me thane heren e pare kuptimin sikur zbulova Ameriken. smiley

Sa u gezua minatori...smiley

degjo korcarke,  se ju keni me te vertet ca fjale te cuditshme..  dikur, nga nje korcarke  kam degjusr fjalen: ''rroçkulla''smiley   u habitem ne, ca thote kjo?smiley  se ishim nje grup nja 5 veta ne nje tavoline.

nejse, na sqaroi ajo qe rroçkulla ne korce i thone vogelsirave, ose xhingla minglave.smiley

True. smiley

harrova te shtoj qe s'duhet ngaterruar me brockulla smiley

Fjale te tjera:
te Gabi.
Pedonale.
Karrotrec.

sekser... tjeter fjale e re kjo.. kur e degjova per here te pare kujtova se kishte te bente me seksin.smiley

tjetr fjale e re; kubiste.. thuhet per femrat qe kercejne dhe bejne gjusstripiz ne Clab.smiley

LAVAZHO

Xinxerfille

Xhinxhile moj xhinxhile, sa te bukur qe ma ke.

E zente zullumi !

Zullumqar!

te zente purtha!

llum

je llum !

kollovar

sduroi dot, e beri dercklen.

Naten e mire, se s'po me vika gje tjeter ne mendje tani.

E nesermja na sjellte ide te reja! smiley

Delja qe ndahet nga cjapi e perdhunon kasapi.

... Pordhac!

PS: Naten... smiley

oups...dhia doja te thoja

Ha pershesh e mos merr vesh !

PPS: Shume faleminderit per te qeshurat se kisha nevoje sonte. smiley

gjeti shesh e beri pershesh.

karaputane ,karakurve(idem)krykar smiley

nxorre artilerine e rende Zana? smiley

ehe ,prita sa erdhi orae vone...Mandej tu kene edhe ne kompanine e Meksit me inspiroi smiley

zana, kesaj i thone:  nje rruge e tre pune..smiley

E humbi si Xhaferri simiten..

lesh me qime kadaif

asihere se kam kuptuar kete

Shikome turine, pa veme kusine.

Me pifsh ne kupe !

Te marrte *** shalet! smiley

a te marrte e mira ty..smiley

naten.smiley

te rente telebingoja! smiley 

Naten.

Shpia n'rruge ,gruja kurve.

Kallmoqi vone per lope ,gruja e re per shoke

P...i q....t kimeti nuk dihetsmileysmiley

dhente e dhite e Zerres,nami i Hasan Qerres. smiley

naten Zanasmiley

Flm. gjithe kallaballekut per te qeshurat. smiley

king stalle, kongresmen, kreperi, fasonet, me tvsh, sala, edi, obama, kalamojt e burrit, e nok, te bardhe, prona te patundshme, piejcdi,

Sec mu kujtua ti Tupja dhe fjalori i tij erotik.  Se ku ishte ftuar per interviste dhe e pyeti gazetari se cila zona apo qytete jane me te lirshem ne perdorimin e termave dhe frazave erotike dhe seksuale si dhe kane me shume larmi ne keto terma.  Tupja tha qe nga eksperienca ime, Vlora dhe Shkodra. smiley

Befshi hajer se rreshtova tane keto fjale te pista qe me ishin mbledhe e u lirova ,tash po flej lirshem...Naten miq...smiley

Shprehje Labi; `ik o t` q@sha udhet!` si shqiperohet s`me behet vone se ku shkon?smiley

ç me kapardisesh sikur do besh koqevene e Pashkes se Madhe ?

 ti var k@qet ne big, mos mu perdridh leshtu varavingo smileysmiley

Ta pjek byrekun ne maje te kokes

lol

e bukur kjo, s'e kisha degjuar

picibyth na thonin cunat e rritur te lagjes kur i shkonim nga prapa.

kur lunim futboll atyre qe sja kishin haberin i thonin avdall, lopcar, kasap, druvar, sallom, damlla, dangall

e bot boz faresmiley

vanak,lladik-per djemt e prape...bithpkume(bythkeputur)-per femrat e dobta,..pice,(jo pizza smiley) miskoje, mrrele-gocave te vogla me perkdheli...dha(gdhe)-i trashe...bulire-e shnoshe.i shifet uji t'u kalu per fyt-asht dobsu se tepermi ose ia asht bashku shpina me barkun smiley

qerrebythos- kur ja fiton te terve paret ne loje

nok/kref- shih qerrebythos

te coj si kov pusi

zhgarravine.

Te *ifte derri nonen!

Pirdh se lirohesh!

anonimo m'duket se po mi vjedh nga komentet e mia. dhe mos u zgerdhismiley

Tashi... kur na mungon frymezimi... kopjojme! Modestisht. smiley

Palle!

Bagabont/d  smiley

Me *ifsh kocken!

Zgerdhihem!

zgerlaq(ur)

Zgjebe!

Zgjebarak!

Dhjaks!

pusht.

Trangull!

Leshko.

Sy-leshko.

kellire

qorr bibe

rrufjan

ej e ka thone njeri klluf?

CTRL + F per te evituar perseritjet.

Daku???????

Ca dmth.?

daku, dmth daku!

everyone knows it.

Koke-pezhishke! smiley

bajge

kakerdhi'

Lavire bulevardi.

çakalloz

i callapartosur

i çartuar

fenda

Ftyr-fend

Te bej per 5 leke

Derdimen?

Derdimene ?

Matrapazsmiley

Tregtar smiley

Xhambazsmiley 

p.s.ene tani ika me te vertete per nani-nanismiley

uu gjeta nje tlezetshme Kontrapedalsmiley

jezit

i cakorduar!

jazek te qofte

Te ngecte buka ne fyt!

Plac!

batakci

u befsh helaq!

Mos pellit!

Gome rezerve smiley

Ziliqar!

zuzar

zarbe

thader

Cfare eshte thader?

shtojzavalle

PS: je qe je, ik e zgjidhe shpejt ate ekuacionin qe te kam formuluar andej matane.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).