Ndryshe nga deklaratat e derimesotme kandidati i mazhorances per President nuk vjen nga rradhet e PD-se, apo politikes ne pergjithesi

 

Xhezair Zaganjori ne Wikipedia

Prof.As.Dr. Xhezair Zaganjori lindi më 9 mars të vitit 1957 në ShkodërShqipëri.

Edukimi

Diplomohet në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Tiranës në vitin 1981.

Karriera

 

508 Komente

Une nuk e njoh zoterine por nga CV-ja qenka blind.

cfare do beni neser ju te Ps-se mo?

Nuk na duhen njerez me CV Blend. Jo se dua ti ha hakun, por njeri nga CV nuk vleresoj me.

Blindi nuk ka vryma tip 1997-2003 smiley , duke ju referu listes qe sjell artiklla kuptohet.

Njeri me tipare simetrike.

Le te zgjidhet!

edhe moisiu blind ishte nga CV

blind nuk do te thote ndertues bunkeresh

Diplomoi në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Tiranës në vitin 1981.

ky s'ka per ti hap naiher dosjet

ambasador ne RFGJ 1992-1997

e pse nuk qenka i PDse ky?

Ej! Ambasador ne Gjermani jo ne RFGJ.Kishte rene muri me '89!!!

Akoma ashtu quhet sot, RFGJ, Republika Federale e Gjermanise ose ne gjermanisht BRD, Bundesrepublik Deutschland.

Sa i papame je ... kaihere mos te te rreji menia.

U bofsh 100 vjec me qe ra llafi!

ishalla e ke me ndonje nga keta posht se une se kam tani ditlindjen 

xhelat i diktatures!!! dhe pastaj i damakracis 1992-1997!!!

pse tani  u bie ne sy ju loja e pseudodemokracis,te gjithe ata qe kan ardhur e ikur nga pushteti(qe pas 90) jan bijet ose sherbetoret me te devoteshem te bllokut

sa keq qe marrin neper goje njerez serioze dhe i perdorin si leter lakmusi. Nuk ka asnje gjase te gjeje konsesusin.Eshte promovuar nga PD-ambasador ne vitet 92-97.

mire tu behet ! Pse nuk pergjigjen flake per flake e te refuzoje ? Menjehere !

jeta eshte arithmetike , Olimbi. promovimi, kariera i parnojne edhe keto perdorje.pastaj jeta vazhdon.dhe ku ta dime se nuk i kane marre nje ok. nejse, une e kam njohur dikur, cun per s mbari, student i shkelqyer,shkodran,me kariere te zilishme.Edhe po te gjeje konsesus nuk eshte zgjedhje e keqe.

Gjatë viteve 1992-1997 ka qenë Ambasador i Republikës së Shqipërisë në RF të Gjermanisë.

Cudi Blendo. Me qe fiksuar sikur Gjermania qe bashkuar ca vite me pare. Gabimi im.

 smiley

boisa,

RFGJ (Republika Federale Gjermane) ose BRD (Bundesrepublikdeutschland) eshte ende emertimi formal i ketij shteti ku jetoj une. Po ke degju ndonje emer tjeter ke Qemal Stafa ma thuj 

anton,

nuk kam degju asnje emer tjeter. Madje as Qemal Stafen nuk e kam degjuar asnjehere

Sa i cova nje Tweet Ed Rames te me propozoje mua si President,fingers crossed smiley

Po ketij te shkretit a ja kane marre aprovimin?

 

Mazhoranca propozon Prof.As.Dr. Xhezair Zaganjorin

Cudi Blendo. Me rezulton personi te jete Profesor Doktor. Gabimi im.

Futu kontribuo per Wikipedian dhe ti boisa, boll u cudite. smiley

Tani Rama do thote qe presidentit jo vetem qe s'e duam nga vete PD-ja, por nuk e duam edhe sikur te kete lidhje tangjente me PD-ne (ambasadorlleku gjate 92-97), edhe pse Zaganjori qeka emeruar si gjyqtar ne kushtetuese nga Moisiu dhe eshte votuar si i tille nga socialistet ne pushtet asokohe.

Po sheh gje ti qe po e pyet njeri Ramen per kete pune ?

S'e di ate une.  Une po jap nje justifikim te mundshem qe mund te japi Ramoja nqftse nuk e votojne Zaganjorin.

Po kujt i behet vone per Ramen ? Meta tha e kemi gjet me konsensus.

E mori PD-ne Jozi?

Jo jo jo PD e merr Luli.

S'del Jozi pa gje nga e gjithe kjo mesele jo.

luli eshte enveri ardhshem. ne fillim kujtoja se mund te behej rama po na doli shum budall

A eshte ky qe ka qene pedagog te Juridiku dikur? [thonin qe eshte mesimdhenes i mire- vete se njof, me t nigjume]

Emri i I-re ndoshta nuk eshte ...si final. Ta Shohim.

[lol, tani e pashe mes rreshtava, ky qeka.]

hahahahahaha, Fullani refuzon presidencen, pasi eshte angazhuar teresisht me sfidat e zhvillimit ekonomik. hahahahhahahhhhahhhahahhaha

smiley  m'ka plas  nji e qeshme !  ku e lexove kete margaritar ??

sot kishte nje konference shtypi zoti Fullam.

E permendi ate 200-300 mije euron qe mori pak pasi u zgjodh Guvernator per lejen qe i tha Bankes Sanpaolo per te hapur filial ne Shqiperi?

Paskemi pase tonin nji anetar te gjykates kushtetuse e se paskemi dit ..

ke lujt peskatsh me te? smiley

edhe un shqiptar si J Belushi smiley

Burre i pashem qenka kodoshi, i zgjedhin komisaret smiley

Ishalla nuk del kallp si Jozi.

Po Meksi si mik qe e ka eshte dakord me Kandidaturen ?

Nuk vjen Meksi per ty, kot e ke.

ka koke rusi

hahaha...

alamet koke... ta besh paça... te hash nje jave...

kushedi sa tru brenda kesaj koke...

Nuk vjen nga rradhet e PD-s? Me vertet e ka ky?

hemo se dhe ata te PD komunista kane qene dikur si juve socialistet. bile ngaqe jeni njesoj dhe jeni armiq.

therisni alba shifruesen se e shpjegon kete teori me pak rreshta

Komunistet e PD-se jane nje nga grupet armiqsore brenda gjirit te madh te PPSH-se.

 

Kush është Zaganjori

Zaganjori është diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit të Tiranës në vitin 1981. Pas fitores së Partisë Demokratike në vitin 1992, ai u emërua ambasador i Republikës së Shqipërisë në RF të Gjermanisë. Pas ardhjes së socialistëve në pushtet në vitin 1997, pushohet nga puna si diplomat dhe kthehet në Tiranë. Ai u atashua pranë Partisë Demokratike dhe shërbeu si avokat i Berishës dhe konsulent ligjor i tij për disa procese gjyqësore. Në vitin 1999 refuzoi kërkesën e Pollos për tu bashkuar me të kundër Berishës dhe qëndroi në anën e Berishës duke shërbyer shpeshherë dhe si ndihmës për probleme ligjore në PD. Pas paqes Berisha- Nano në vitin 2003, ai u zgjodh si i propozuar nga Partia Demokratike në Gjykatën Kushtetuese. Që nga viti 2003 ushtron funksionin e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese.

Merua i njeh me dhembe e dhemballe keta.

Ta pret mendja, se Meroja ka qene nje nga "keta".

S'gjenin dot nje me flokesmiley

Ja fillun kritikat nga PS -ja e duan dhe me floke smiley

Nuk ishin keta qe zgjodhen avokatin e popullit smiley

Po si ishte ai muhabeti i priftit dhe avokatit? Sec kishte nji tweet verdalle!

ka kohe gjithe naten ps-ja te shikoje si ka votuar ne ceshtje te rendesishme, si shpallja antikushtetuese e njezet e ca ligjeve etj. nese ka votuar ok, le ta gezoje vendin e presidentit. 

Tallni trapin..pse te mos tallen....per ate pune jane aty ne krye te vendit.

Asgje e re nga twitteri i Rames per momentin.

Ne raste te tilla decisive iken ne Peze ai,ka internet ne Peze ?

Ka vene antene wifi te arra e bab lymit.

Me kujtove ate rastin kur u prishen kioskat tek parku Rinia, kur mbajti tre dite fik celularin smiley

Ajo qe nuk kuptoj une eshte sesi Meta dha Ok per kete Kandidature duke e ditur qe eshte njeriu i Berishes kryekeput ketu e 20 e kusur vjet,mos ja dha Rames te gjithe ngjalen Meta dhe vete nuk hengri ?

po te jete se presidenti duhet nga shkodra me mire xhozi! Te pakten ajpo edhe mund ta nxjerr ndonje lek me vizitat qe do beje jashte shteit, por ky sbo asnje leke me ket turi qe ka. Ja psh Bomi, si cun i bukur, ja rembeu Emirit te Kuvajtit 5.5 milion Evro.

duke qene grua mund dhe te bjere ne dashuri me ndonje te huaj (shumica burra) dhe tu jape kodin e armes tone atomike. 

 

kapeni një çikë këtë: Tre krerët e shtetit janë mbi lumin Drin

Në rast se Xhezair Zaganjori do të zgjidhet si president, atëherë shqiptarët do kenë në krye të shtetit jo vetëm tre drejtues mbi lumin Shkumbin, por edhe mbi lumin Drin. Kryeministri është nga Tropoja, ndërkohë që kryetarja e Kuvendit dhe presidenti do jenë nga Shkodra. Nuk është çudi që nga ky qytet erdhi fillimisht lajmi se Xhezair Zaganjori do ishte kandidat për president. Në Tiranë pakkush e dinte se emri i tij po diskutohej, kur në Shkodër e dinin se Zaganjori do ishte në krye të shtetit.

http://www.gazetatema.net/web/2012/05/29/tre-kreret-e-shtetit-jane-mbi-lumin-drin/

nga shkodra ka qene dhe Ramirez Alia, dashnori i Nexhit (dibranes), besniku i Enverit dhe Partise dhe njeriu me debil (se driteshkurter) qe historia shqiptare ka nxjerre ndonjehere.

Ramizi eshte si shkodran prej puket.Eshte extrakomunitar ne shkoder....dhe ngeli krejt i paintegrum.....smiley

 

Epo mire bejne... Jugoret e kontrolluan Shqiperin per 45 vjet, keta veriorert 22... edhe 22 vjet me malok, me fal me geg, do vazhdoje puna sa te behen barazim

I bie që poshtë Drinit të jesh jashtë shtetit. 

 

 

jugoret kontrolluan leshin, te gjithe labet me pushtet e personalitet, enveri i preu si tradhetare te vendit, me te veriut (nga kishte dhe gruan) e qendisi pushtetin.

Më fal për injorancën, po ky hyn Drini këtu. Pastaj ka dy degë, i bardhi dhe i ziu. Për kë Drin të jetë fjala? Po qe se flasim për lumej, si ndikon psh Mati ose Vjosa? Bëhet fjalë për ujë të rrjedhshëm apo dhe për ujë, të themi, të ndenjur. Duhet të marrim në analizë dhe liqenet. S'më duket se mund të shpjegohet me ujëra kjo punë. 

Ky vjen nga rradhet e PD-s por eshte i FRD-s... Domethene tip Topi kshu, blihet lire nga bllokmenet, skafistat miliardiere mafioze te PS-s qe duan bllokim dhe jane kaotike ne levizjet e tyre gjate ktyre diteve te fundit.. nje mendim me Patozin jam dhe une.

 

Unë kam vetëm një frikë. Shqiptarët kur "njihen shume" me njëri-tjerin kanë  zakonin të shkurtojnë emrat/mbiemrat. Dhe them se shumë shpesh si shenjë "miqësie" do ia shkurtojnë atë rrokjen "njo" dhe mund të keqkuptohen dhe të lindin përçarje mes opozitarëve-vëllezër.

P.S FLM. 

Edhe mua ajo me shkoi ndermend, psh ti flasin me perkedheli Zagari, ose Zagari i Berishes..

Ky sipas te gjitha gjasave do jete ndonje koqe kandari, lepirash besnik i Berishes...

Merua dhe felliqesirat e ti krahinoriste e percarese.  Per keta Shqiperia duhet bere si Libani.

Do kapet me cdo gje qe te jete e mundur. Zoteria i propozuar mund te jete pleh fare po se pse duhet bere "analiza" e mbi-poshte-Drin vec nje mendje djallezore si Merua e di.

Tamam mendje djallezore gjemb.  Ky keshilltar dhe mik i Berishes percaresit te madh veri-jug ne 1997-ten, tani i kthyer ne te vetequajtur armik me te madh te Berishes ushqen felliqesirat militante me te njejta qelbesirlleqe percarese per ta mbajtur polarizimin e shoqerise dhe kombit shqiptar ne ekstrem.

Prandaj e mbajti afer Berisha se e pa cfare intriganti ishte.

Bah, kam pershtypje, qe emrat ne fillim hidhen per te testuar.

Me me vlere eshte te kuptojme si dhe pse ja kane ngjit mbiemrin Zaganjori fisit Te kandidatit se me zberthy CV e tij nga Wikipedia.

Ho i her..

Zaganjor, do  te thote nga Zogaj, fshati pas Shirokes ne liqen. Mbiemer me emrin e fshatit si shumica e shqiptare, mos germoni per cudira kot. 

Peshku! 

A ka mundësi, e para ta pastroni këtë temë nga lapangjozët. 

dhe dy, të lini për diskutim FAKTIN se me këtë kandidaturë, del se tre kokat e shtetit janë nga një zonë e caktuar? 

Mu përgjigjni ju lutem, në çfarëdo mënyre, qoftë këtu, qoftë privat. Qoftë pozitivisht, qoftë negativisht. Faleminderit. 

 

Po nuk paska faj fare Sala me Ed e me shoke bashke, qe nuk permendin emra deri ne momentin e fundit. Shikoje pak se si masakrohet tjetri vetem sa dikush ia permendi emrin me gjysem zeri. Njeri i thote i pafloke, pavaresisht se kete aktualin e akuzojne se ka floke shume. Tjetri i thote lepirash besnik i Berishes, pavaresisht se derimesot as nuk i kishte degjuar ndonjehere zerin. Dikush tjeter i thote malok ketij, pavaresisht se ky burri i huaj eshte dere e nderume shkodrane dhe ka jetuar pothuaj gjithe jeten ne Tirane, edhe grun e ka dere te nderume tironse.

O njerez thirrini mendjes!

+1

Meriton titullin "Njohes i Peshkut"

smiley

ky perderisa ka qen i rrethit te Berishes qe ne 1991...pse u dashka qujt i pavarur?? nje zagar me shume i Berishes, ja kjo eshte figura e ketij. der e nerume shkodrane/tironse..mbi c'baza jon neru kaq shum kto. apo se i njef ti?

Te rrethi i berishes ne '91 kane qene 67% e shqiptareve qe e votuan, perfshire kushedi sesa ministra e deputete qe i dolen me vone kunder, perfshire ish-kryeministrin. Tani asnje nga ata s'ka te drejte te jete burre i mire e me integritet? Une se njoh hic kete Zaganjorin, po me duket se juve qe e paragjykoni e njifni me pak se une, tip lufte klasash ... kelysh ballisti e kelysh komunisti. Gjynah per ju se jeni djem te rinj smiley

si ka pas thënë një peshke dikur, "pranej, s'bahet Shqipëria, pranej". 

po ca ka bo ky qe ne '91 e tashti? nen sqetllen e ngrohte te Berishes....ku e shef pavarsin e ktij ti iher

Une nuk shof as pavaresi, as varesi. Ata qe duhet ta vleresojne le te hapin faqen e internetit te gjykates kushtetuese, te download gjithe vendimet dhe te shofin si ka votuar per ceshtje te rendesishme. Kete kam thene qe ne fillim. Pasi te shofin vendimet nga te cilat do marrin vesh sesa i pavarur ose i varur eshte, le t'ja lene ne dore meros dhe blendi manes se e terezisin ata qe mos ti zere gjumi nga ngazellimi gjithe veteranet kudo qe ndodhen

e di ti mentalitetin shkodran..po te jesh nga familje e nderume ne shkoder= nje nga 5 a me pak dyert e shkodres kudo te jetosh mbetesh shkodran e hapesh bythes se ej prej shkodret.......pastaj askush ska ca te thote per vendimet e tij si gjyqtar sepse askush nga ata qe ndajne te njejtin post me te nuk kane nxjerre ze te flasin ndodnjehere.edhe qe te propozohesh nga berisha kusht i vetem eshte qe ti ti besh amin cdo gje.ama po tradhetove ti le ai aminet ty.........ste del nje qe e kishe deri pak ne krye apo ai qe e ka kthyer gazeten ne nje liber makiaveli?

ja dhe nje buqete me lule nga unesmiley,meqe nje shaka te pafajshme e moret seriozishtsmiley

Nuk dua te prononcohem. 

Konflikt Interesi ?

Ky zatni keka, por spo du me e luvdu. S'po du me ma marre inat Idrizi me Çimin - opinioni i tyne ka shume randesi per mua. smiley

Idrizi dhe cimi esht i njejti person bipolar...smiley

mu per vete me duket alamet burri, e pranoj per president.

megjithese mire do ishte te kishte dike nga jugu, ose disa kandidate qe te zgjidheshin me votim TE FSHEHTE nga asambleja dhe jo keshtu me emerim nga shumica.

plak, jo jugu, jo veriu, jo mysliman, jo katolik, jo komunist, jo demokrat, ta them une ty qe jane perzier e ngaterruar gjerat qe s'ta merr mendja,

lol eshte prish shqiperia,  kurv---llek i madh smiley hahaha, s'ka me ideologji asgje, vetem interesa smiley

mendoj se kontradikta ne shqiperi per momentin eshte vetem veri-jug (sepse eshte 50-50 perberja forcave ne terren). feja per momentin eshte akoma jashte loje. ngaqe muslimanet jane shumice (perberja forcave 70-20-10).

Une e dua te jete nga Perendimi. Kemi patur gjithe keto figura nga Jugu a Veriu, ka ardhur koha te kemi nje nga Perendimi.

s'jam kondra as une. 

Mos diskrimino ndaj lindjes.  Na duhet nje kandidat nga Librazhdi.

Dakort jam. Te isha deputet do e jepja voten per Taulant Pallen.

Pertej karlliqeve te meros dhe te atyre qe ja gjeten menjehere shkurtimin e emrit gjykatesit, ps-ja tani do bente mire qe ose te votonte kete, ose te sjelli alternativat e veta dhe le ti vene ne peshore. Do ishte gabim taktik sikur neser te vazhdojne te merren me teori. procesi funksionoi sic duhet, berisha hoqi dore nga kandidaturat e kryesise se pd-se, aleatet e berishes u dakortesuan me kandidatin e paraqitur dhe ps-se nuk i ngelet me asnje motiv per t'ja hedh fajin berishes nese nuk paraqet nje kandidat tjeter qe te jete me konsensual se Zaganjori. Nese jo, i japin gjithe te drejten berishes te zgjedhi ke te doje me 71 vota dhe ta heqi Zaganjorin nga lista

Mos! Nuk qenke as ti njeri normal smiley

Me shaka e kam. Jam dakort me cfare the.

Do ishte gje e bukur ne fakt,seriozisht,dy kandidatura nje nga Mazhoranca nje nga Opozita,plasi neser ne Parlament,kush te fitoi 71 vota,Hallall.

Kur pastrueset e kuvendit, janë andej nga është kryetarja, bën mirë të mendohesh dy herë për karlliqet e Meros. Zëri se janë dhe karlliqet e mia xhanëm, dhe mua aty më shkoi mendja, si Meros. 

Gjithnjë përgjatë këtyre 22 viteve pluralizëm, ka pasur një balancë përfaqësimi krahinor dhe jo pa shkak, as pa arsye. 

 

"ti vene ne peshore", "kandidat me konsensual"....shpresa vdes e fundit thon, edhe kur robi qartesisht ka halucinacione

Mire noshke, gramoz ruci for president, si t'dush ti

s;ka lidhje me gramozin mer...s'ka nai intelektual qe nuk eshte i ndym me parti ne shqipri?

e keni vene re se kandidatura e tij nuk eshte prezantuar nga asnje perfaqesues i mazhorances ?? Eshte thjesht llaf i dale nga kafenete !! smiley

Dolen sonte Perfaqesuesit e Maxhorances ne Opinion dhe i vune vulen.

sikur lexova diku qe listen me disa emra e paska hudh lir florirismiley

Jo vetem, dhe Sali Bolleku.

Duket se në inat e sipër për emrin e saj të refuzuar, Jozefina po bën të gjithë lojën sipas parashikimeve edhe me përzgjedhjen e kandidaturave. Tre të tjerët janë përzgjedhur nga LSI. Ja më poshtë përshkrimi i plotë. Aktualisht emri më potencial shihet miku i Topallit, Xhezair Zaganjori, tipiku i aparatçiut në gjyqësor, që nuk thotë dot “Jo” dhe që është i bindur si në kostumin e dyshes Tom Ndreca-Sashenka Jonuzi, apo si politikan në “katrorin”Arben Ristani. Disa herë ka votuar kundër interesave kombëtare dhe të qytetarëve në Gjykatën Kushtetuese…

 

1-Mimoza Halimi, ambasadore në Bruksel, në misionin e Shqipërisë pranë BE-së. Njihet si mikeshë e Jozefina Topallit, e afërt e saj dhe e promovuar në vite nga kryeparlamentarja. Rrethi i ngushtë i miqësisë së grave Topalli-Harxhi-Bregu.

2-Xhezair Zaganjori, pedagog i të drejtës ndërkombëtare në Universitetin e Tiranës dhe shkollën e magjistraturës, anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Mik dhe i afërt i Jozefina Topallit. Megjithëse zërat e largojnë nga kjo vorbull miqësie, burime të tjera thonë se emri i tij ka dalë po sot nga Shkodra i hedhur nga rrethi i ngushtë i Topallit. Ka cilësi tepër të dobëta për staturë Presidenti.

3- Ferit Hoxha, ambasador i Shqipërisë në OKB. Për ata që nuk kujton gjë ky emër, po e mbyllim me dy episode. Teknicien i marrëveshjes famëkeqe të shitjes së detit tek grekët në 2007, i promovuar ambasador për në SHBA, por i refuzuar ashpër nga amerikanët, si i afërt i grupeve islamike. Skandali i dytë ku është përfshirë, humbja e lap-topit të ambasadës me supersekrete shtetërore. E shiti si ngjarje të rëndomtë dhe vazhdon të jetë ambasador. I propozuar zellshëm nga lobi Topalli-Harxhi.

4-Dashnor Dervishi, ambasador i Shqipërisë në Greqi. Kandidaturë potenciale e LSI dhe Ilir Metës, por pa staturën e duhur për këtë post. Është hedhur si emër thjesht për të qenë në lojën e kungulleshkës politike të raundit të parë me 3/5-at.

5-Ledi Bianku, anëtar i Gjykatës për të Drejtat e Njeriut në Strasburg. Për ata që nuk e njohin, nuk është se nuk e ka staturën, por është më shumë se i bindur ndaj urdhrave. I përfshirë në skandalin e licencave televizive kur ishte kreu i KKRT-së, i zëvendësuar nga mesila Doda. Kandidat i propozuar fuqishëm nga Topalli, si mik i vjetër i saj në kohën kur PD ishte në opozitë. Është anëtar i PD-së prej vitesh, megjithëse gjyqtar.

6-Artur Kuko, ish ambasador. U propozua edhe në 2002 dhe 2007, por emri i tij doli në dosjet e shërbimeve sekrete dhe shpejt politika u tërhoq. Ka dal si emër potencial i LSI-së. Nuk shihet adapt për president, për më tepër që Berisha nuk e preferon.

7-Kristaq Traja, jurist, shumë pak për të qenë president, por i hedhur në ruletin e politikës nga lobi Berisha-Topalli, si njeri i afërt i tyre në fushën e politikës.

8-Neritan Ceka, këshilltar i Berishës, ish deputet, ministër dhe kreu i të ashtuquajturës parti aktualisht Aleanca Demokratike. Ish politikani me automatik në dorë në 1997 së bashku me Arben Imamin që ende janë në politikë të lartë drejtuese. Disa herë i vetëkandiduar si “zar” i Berishës për të bërë lojën. Edhe këtë herë shihet favorit.

... ndersa ky eshte Kanan Tafili, atentator i rrezikshem ... Ndihmeee Belul se nuk e mbaj mend mire smiley

Ndersa ky eshte Kanan Tafili, qe ka vrare me qindra vete. Mbetem tere jeten maleve me kobure ne dore, ndersa juve ju dridhet dora per nje pike raki...

Kjo qeka me shume si ajo: Dhe tani fiksojeni mire kete emer: Enver Hoxha. I njohur ndryshe edhe si "Taras" me pras.

Te shumfishohet ! smiley

Meroja?

Kuko, ky sikur nuk pranoi te behej president vete, c'qenka kjo dosje qe i paska dale. Aktualisht eshte perfaqesues i perhereshem i Shqiperise ne Keshillin e Atlantikut te Veriut (NAC).

Po pse s'thu ti qe ky qenkerka i duhuri ? Njeri qe e dashuroka voten ?

bobobobbobobo do u boka allbanja komplet"tok e xanun" po u zgjodh nanjoni nga ktasmiley

 

e xanun asht me kohë e me vakt, vetëm se bajnë sikur po xihen mes shoqi-shoqit, ah pika thuaj!

ate e di belle por qe po tentojne ta kthejne ne ciflig me beun again qehallaret dhe bujqet te gjithe allbanjen,se kisha menu qe do ta shikoja per se gjalli.kshu eshte kur lexo shumesmileymendon njeriu se disa faza jane te tejkaluara po si gjithmone zhgenjehetsmiley

e rendesishme eshte qe jane\vijne nga familje te nerueme,me emer e tarafsmiley 

eh, ç'të shkruash e ç'të thuash me ato palo surretër që janë ulur këmbëkryq e tallen me nje popull të tere. pyetja eshte, edhe sa zhgënjime te tjera duhet me duru? apo jena mpi, s'na dhem mo smiley

çdo popull e meriton qeverine qe ka ne krye te tij.

sipas kokes festen, thote shprehja e urte.

ahahaha...fillun te dalin lakrat. dera e nerume pi shkodre!!!

nga kjo lista ketu siper pse vetem jurista e ish ambasadore te pd me zene syte mua.............me falni po keta qe jane ish_ambasadore mesa mbaj mend un ne 1998 u hoqen te gjithe se ishin o zoteknik o veteriner o agronome.....keta te tjeret jane jurista.......duken thjesht pjese te kupoles se pd........nese njerin president e gjeti lajmi qe te behej i tile duke uajtur domino,un them qe ekte tjetrin do e gjej me pushime jashte vendit.

Ne twitterin e Namik Dokles thuhet se strukturat drejtuese te PS-se kane vendosur qe neser te paraqesin nje kandidature nga Kuci i Vlores, bariun Selam Pallaj, nje kandidat qe i ploteson te gjitha kushtet per president. Vjen nga nje zone e fisshme, ka arsimin e duhur, ka marre pjese ne te gjitha mitingjet e PP-PS, anetar i boshtit te se mires. Neser do te kete zhvillime.

ky Selami Palla e ka edhe mbeshtetjen time. S'ke ku ta kapesh fare kete.

Jam plotesisht dakort me Mero Bazen, ky njeri nuk mund te jete president se nuk e ka rrahur Bazen asnjehere te vetme.

Ishalla ka marre valium Rama se s'do e zere gjumi sot, se Berishe kopili beri si beri prap ja hodhi ne taktika, e la te haje ngjalen e Metes dhe beri si cub e ne momentin e fundit ja morri Rames nga qesja e bukes idene e presidentit konsensual. Por dhe e zuri kaps situaten dhe e qiti emrin vetem ne mes te nates e s'i la Rameas as 24 ore te mendohet se cfare arsyesh do qite per ta aprovuar apo kundershtuar kandidaturen.

Ne kete pike Mero Baze eshte si zagari i gjahut; leshohet ne pararoje duke germuar gjithe vrimat e hales me shpresen se do gjeje nje vrime deri neser ku ta parkoje Rama leprin e bojkotit, nese vendos te mos e aprovoje kete kandidature.

Nese nuk gjenden arsye te mira per ta aprovuar apo bojkotuar, une them qe paraprakisht te kerkoje qe kutite e votimit per presidentit te lihen hapur deri ne 29 shkurt 2014.

Ne kete pike Mero Baze eshte si zagari i gjahut; leshohet ne pararoje duke germuar gjithe vrimat e hales me shpresen se do gjeje nje vrime deri neser ku ta parkoje Rama leprin e bojkotit, nese vendos te mos e aprovoje kete kandidature.

SHIKO sa ka germuar dreqi  http://www.gazetatema.net/web/2012/05/29...

Si tha ai, ne mos nafte do qisim grup armiqesor, dhe Mero, ne mos paste informata do i qise nga bytha, sic qiste deri dje jashteqitjet ne sherbim te Berishes.

Edhe sikur te ishte fundi i botes dhe Ravi vete te me thoshte qe mund te shpetosh vetem duke lexuar artikujt e Mero Bazes, nuk do ta ulja veten aq shume vallai. Por Ravit ama do i thosha "bravo moj qupe, te doli llafi me ne fund dhe sa keq qi s'te degjuam kur na paralajmeroje tek Peshku".

Sa per vete kjo. Juve mbase keni krijuar imunitet dhe s'ju vjen per te vjelle. Po te pakten ne skenarin e mesiperm do shpetoni bashke me Meron dhe me Ravin. smiley

kshu si kane shkuar punet une them qe pertej zones nga vjen te jete me profesion e doktorature ne FILOZOFI

Shoke e shoqe socialiste (kjo socialiste eshte per kollajllek ne emertim jo si permbajtje), shkoni te twitteri i kryetar Edvinit dhe mbushjani mendjen top qe ta refuzoje kete kandidature. Une po lutem qe dy ore qe PS-ja edviniste ta refuzoje Zaganjorin dhe te marre pergjegjesi para publikut dhe nderkombetareve se nuk do konsensus e pastaj usta Berisha di vete si vepron.

Zaganjori eshte nje nder gjykatesit shume aktive gjates seancave qe u moren me ceshtjen e kufijeve detare me Greqine dhe qe ne fund u rrezua. Kerkoni ne gugell dhe e gjeni. Kjo majfton per te qe si fillim te dale ne pah patriotizmi i tij dhe qe nuk eshte nje person qe degjon qeverine.

Funderrinat qe bejne percarje krahinore kane mundesi te tjera, nese nuk pranoni Zaganjorin se eshte me origjine nga Shkodra (hehe, reminishenca e se kaluares, Shkodra ka qene qyteti me i urryer ne diktature) athere pranoni nje kandidature nga PD-ja qe eshte nga jugu, bie fjala Boden, Bejen etj.

un them o filozof o shkrimtar.............kena ca tarbjete m qe sna bejen fajde asnje emer

Funderrinat qe bejne percarje krahinore kane mundesi te tjera, nese nuk pranoni Zaganjorin se eshte me origjine nga Shkodra (hehe, reminishenca e se kaluares, Shkodra ka qene qyteti me i urryer ne diktature) athere pranoni nje kandidature nga PD-ja qe eshte nga jugu, bie fjala Boden, Bejen etj.

S'mund t'u besoj vesheve. Doli nje qe e tha, ma ne fund!

ca thu mer...sa her te kam thon qe ju shkodrant jeni veshllapusha?

une bej cudi me ju o njerez(o peshq pa ofendime),ku ka ze nuk eshte pa gje thone dhe te gjitha sharjet per krahinat apo e thene me embelsi epitetet kane ndale nga ca te verteta..........pastaj ska qene i urrym si ven ka njerez qe kan pas urry tan venin kshu qe qeveria e popllit i denonte.(pike)

quam komuniste po deshe.

M'i numero ti ato shkodrane qe kane urry gjith vendin, dhe une po te numeroj 2-fish Tirones apo Vlonjate apo whatever qe kane urry gjith vendin. Sa per lufte argumentesh kjo - e kjo qe thu nuk ka kuptim.

eshte menyre te theni.....ke te gjithe ata qe kane urryer sistemin edh eqe u shpallen si tradhetar apo u persekutuan....merr xhozin qe e ka be kuvendin si me qen shpia e gjyshit kur ishte kryetar kuvendi..mua per vete me dalin ca menyra sjelljesh........

ca pret kur njerzit mbajne shume lart gjuhene tyre krahinore me shume se shqipja e nje vendi per te treguar se nga vine e sa te mire jane.gjithsesi mendoj qe jane te paret bashke em vlonjatet qe e percajne me ndergjegje te plote kete vend me krahinizmat e tyre...sa per info ka sh kuptim...edhe gjithsesi sjam as nga tirana e as nga vlora.jam nga nje qytet i shqiperise qe sado i lig te jete ka nja 2 vlera qe kam kuptuar qe vlejne me shume se te jesh prej dere tnerume apo lab.

Oh, ti e ke fjalen per ata shkodrane qe kane urry sistemin komunist te Shkijeve a? E para e punes, tradhtar quhesh kur ti i bashkohesh nje ideje apo projekti e pastaj ben dicka per ta demtuar ate. Jam i sigurt qe ato per te cilet flet ti, nuk e kane dashur asnjehere komunizmin; ndersa ato komunistat e idealeve internacionaliste te viteve '30 e te Luftes se Dyte, nuk e kane tradhetu asnjihere komunizmin, kauzen - ka kene Enveri e Kominterrni qe i ka tradhtuar ata ne kauzen e tyne, dikur te perbashket.

edhe merru fjaleve te gjitha kuptimet e mundeshme jo ata qe bejne per kundershtimet e tua................sistemi komunist i shkijeve???????????

Yea. Sllavet a.k.a Shkijet. Josip Broz Tito, spiun i kominterrnit i njohun me nofken Agjenti Walter, e te derguem si Miladin Popovic, Dushan Mugosha, etj., per t'i ba shqiptaret me veprue ashtu siç e kerkonte nana Rusi.

ke lexu sh graham green gje..........kujt i intereson...pastaj mos harro qe shkodra vdes per pak crna gora......e fale atij vendi kane bo prokopi ca

Kuptohet qe nuk jemi ne te njajtin plan ne diskutim, prandaj s'kam pse me vazhdu kte debat.

ne te njejtin plan diskutimi????pa ma shkoqit pak se mbase arrijme.....apo doli kryenecesia e shkodres un e di e un vetem e ska ma tmire se na

klesi, m'fal qi te nderhyj, po a nuk u lodhe (ti dhe keta te tjeret) ne keto diskutime jo vetem pa lidhje me temen po dhe pa krye, si miu ne rroten e pafundme?

vrasja e mizave do qe me produktive, per mendimin tim, bashke me perdorimin e dores per motive te tjera lol

Pikrisht xhibo! smiley

jo o xhib pa merak..........................lidhje me temen kane se ja si ajo tjetra qe vdiqem sa e bene kryetare e tani na nxjerr per zhelesh perjashta do jete dhe ky tjetri....ama i mire eshte se eshte dere e nderume......o ma o ma......o xhibo po bol o bule me ko gjera se do te zhdukin plap komentet......

Une thashe dicka ma siper, fakt qi asht pranue nga vete Xhaxhi ne nji nga pleniumet e para. Kuptohet qe mbasi mardhaniet me Sovjetiket u prishen, te gjitha diskutimet e Xhaxhit u zhduken. Tashi ti, as qi diskutohet qe ke le shume vone dhe ke lexu materialet e reja, por kjo nuk permban nji arsye te pranzueshme per kete mosditunine tande te theksueme. 

Kryeneçsia, ne ket rast, shprehet nga ti.

ore se ca bente e se ca thoshte xhaxhi un nuk i futem fare e kam per shkjaun tend........se spo kuptoj ne cilin kontekst e ve.gjithsesi paditunia ime nlidhe me pleniumet ka te bej me faktin qe per mua veprate xhaxxhit nuk me interesojne.as emertimet e tij kunder armiqve te popullit sa here prishte mardhaniet me ndonje vendse do mbronte tezat e veta.sbesoj se kjo me ben injorante.un nuk po tregoj kryenecesi perkundrazi ti sapo me bere te paditur pa e vogel e di qe jam.faleminderit

fillo lexo dhe eposin je qe je

Gjuhe krahinore? Po sudiuesit ne Stanford jane duke hjedhe teza qe gjuha qe kane fole Etrusket, ka 85%-90% fjale ne dialektin gege te shqipes, ndersa ti me shoket tuej te brumosun vazhdoi me keto maskaralliqe. Bahet fjale per shume kohe para lindjes Krishtit. Ore!

cili studiues bre..

p.s. ne jena pellazg mer...

sa per info mos shko deri ne stanford per tu dukur me i afte rreth kualifikimeve gjuhesore,max mund te thuash qe gegerishtja qendron me sh se gjuha letrare dhe keta ka me mijra studiues e gjuhetare tanet qe e  mbrojne.dhe sa per shkodren ata flasin shkodrance dhe jo gegce.kur te kete nje standartizim te gegerishtes flasim prape naqe.

mund te thuash qe gegerishtja qendron me sh se gjuha letrare

 

po si qendroka?? sa per shembull;

shqip=eshte-------gegnisht =asht

shqip=kocke--------gegnisht=asht

cdo dialekt ka bukurine dhe varferine e vet,te gjitha bashke,bejne nje gjuhesmiley 

alke kuptome drejt mund te kete fjale qe standartia shqipe nuk i ka.plus qe doja te thoja qe ka studiues qe studiojne dhe kerkojen te standartizojne perdorimin e gegerishtes....biles ka dhe nje kanal ne kosove ku cdo gje eshte vetem ne gegerisht,te kuptohemi gegerishtes se tyre.quhet rrokumtv.......nuk po them fjale per fjale qe eshte me e rendesishme se shqipja.plus qe 2 dialektet e shqipes kane andrrallat e tyre.

jane tre grupdialektet kryesore te shqipes kles.mgjtht ska problem.studimi dhe kultivimi dialektor eshte me se i mire.por perdorimi i tyre ne gazeta apo tv me tirazh kombetar eshte sa i kote aq dhe demprures.imagjino kolonjarin si i zgurdullon syte duke lexuar nje shkrim te ndreces.nga ana tjeter imagjino shkodranin duke lexuar nje poezi te lasgushit.

edhe dante alighierin kur e botojne ne dialektin origjinal e japin me shpjegime cdo fund faqesmiley

e hoqa njerin dialekt per te forcuar idene e xcarjve qe mund te kete mbi se cili eshte me i perdorur.......e di ...po imagjino qe keto jane gjera qe lindin pikerisht si pasoje e mbivlersimeve emocionale te perkatesive te vendeve nga vime dhe dialektit qe flasim.....e di qe jane 3 grupdialektet...........megjithse shpesh here e harrojme

problemi eshte qe sekretin e fjaleve (ose etimollogjine e tyre) e shpjegon vetem (kryesisht) dialekti geg.

psh asht me asht (kocken) jane njesoj sepse rrjedhin nga i njejti burim. ngaqe kocka nuk tretet asnjehere edhe pas vdekjes. ajo gjithmone (ngel) ASHT

kjo eshte dhe ideja e tyre.......flm per thjeshtezimin

sekretin e fjaleve (ose etimollogjine e tyre) te gjuheve italisht.frengjisht,spanjisht e shpjegon vetem vetem latinishtja.po sikur spara shoh botime ne latinisht pervec botimeve te specializuara.ka shume perdorues te saj(latinishtes) por akoma spo dalin me shpate ne dore. si thua e kane kuptuar qe sjane me ne kohen e skenderbeut????

shiko ketu ku jam une ka njerz qe bejne 5 vjet shkolle x latinisht edhe xfundojne biblotekave o ndonje cope mesuesi...........jo thjesht cdo kush smburet x ca gjera qe i  ka.sdo te thote qe jemi ne kohen e skenderbet apo nuk jemi ne koken e tyre..jo kaq i/e ceket alke.sdo te thote te kesh mbaruar per latinisht e te dalesh me shpate ne dore per gjuhet e siperpermendura.

gegnishtja shpjegon etimollogjine e fjaleve thote kureshtari,prandaj bera shembullin e latinishtes qe shpjegon ato tre gjuhesmileymos ma ve re 

dhe jo sekretin por prejardhjen ose me mire  έτυμον λόγος

 

shqip=eshte-------gegnisht =âsht(ë)

shqip=kocke--------gegnisht=asht

 

***

Vlonjatet percajne Shqiperine? I am sorry por vlonjateve ju ruan bishtin ti dhe ju vjen anash 100 here per kontribut ndaj vendit dhe bashkimit. Vlora (dhe e gjith laberia) eshte qytet qe si per nga pozita gjeograike si per nga njerezit qe ka, nuk ka nevoje per te pas mbas vetes jashteqitje kombtare. Do ishe 100 here me e pasur dhe me e kulturuar ajo krahine pa Shqiperine. Historine Vlora e ka shkruar me vepra dhe me gjak jo me PORDHE si ca te tjere. Per Shkodren fol sa te duash dhe te gjitha i ka hak, dhe te gjith  ata qe mendojne se i bejne nder duke i mbajtur hison ne kete batak qe ka rene ai qytet gabohen rende. Ka qene leshte Shkodra antikomuniste e ka qen leshte e urryerr Shkodra nga komunistet, shiko c'bene per Shkodren komunistet e shiko c'kan bere keta pocaqinjte e vertete te serbit. 

Me vjen per te qesh kur katoliket e Shkodres na shesin pordhe ketu gjoja e kan urryer komunizmin se paska qene medemek rregjim i shkieve, edhe kush katalikt e Shkodres qe jan e vetmja pjese e gjith kombit tone qe jan pro-serbe e antikosovare, dhe te vetmit shqiptare qe nuk kan strehuar as nje rrefugjat te vetem kosovar kur laberia (medemek komuniste serbe) hapi dyert e shtepise, u mbush Vlora me kosovare. Jane te vetmit shqiptare qe kam njohur qe thoshin mire t'ju behet kosovareve kur therreshin nga shkiet, dhe qe thoshin po erdhi serbi s'ka pune me na, vetem muslimanet ka me myt. Na del ky lloj soji tani e ka fytyre te na shes dengla gjoja jan patriota te medhenj e antikomunista te medhenj. Jan lesht, jan thjesht nje pjese reaksionare e kombit, nje pjese ne thelb antikombetare, shqiptar jane, por antikombetar.

1oora,klesidra asperger,noshKaido

mos u merzisni qe nuk jeni prej Shkodret, nuk eshte faji juaj, sikur te ishit minimumi nje bibloteke sado te vogel do ta kishit ne shtepite tuaja.

une, ne jeten time, shtepi pa as edhe nje liber me numer, vetem ne shkoder kam pare.

Paskemi eksperienca te ndryshme.
Dhe te mendosh qe ne Shkoder robt detyroheshin ti digjnin librat ne turre ne oborr dhe ti perzinin mire qe te mos mbijetonte naj kapak i trashe. Se ashtu DUHEJ.

Ajo ndodhi ne te gjithe shqiperine. As eksperienca ime dhe as e jotja nuk bejne shkodren, por shkodra eshte I vetmi qytet ne shqiperi qe njoh ku katoliket dhe myslymanet kane vendosur t'u japin emra lagjeve te tyre sipas perkatesise fetare - rus katolik dhe myslyman. Plus qe historikisht I mbaj mend shkodranet te alivanosen pas muzikes me te shpifur ne bote - asaj jugosllave. Shpifllek I neveritshem qe ne shkoder ka statusin e kultures se ngritur.

Pse po ja fut rrene kaq poshtersisht zoto?Te urresh kaq shume ?Nuk eshte hiç ,po nje hiç i madh ajo qe thua ti.Katolike e myslymane ne shkoder nuk kane patur kurre konflikte.Jane dashur e respektuar reciprokisht. Bajram' e Krishtelindje kane qene festat e te dy paleve.Madje edhe jemi martuar me fe te ndryshme atehere e sot.Une kam tim shoq myslyman e jam katolike praktikante....E ime vjeherr mbante ramazan e shpesh e kam shoqeruar edhe une ,madje edhe mamajem.E kjo behej per respekt.Ime vjeherr nuk pati asnje kundershtim qe une te rritja vajzen ne fene katolike.Rasti im nuk eshte rast i vetmuar.Muzika sllave ne Shkoder degjohej ashtu siç degjohej ne Gjirokaster ,korçe e Vlore muzika greke....e oer mua nuk eshte me e bukura por nuk mund te them ma e shpifura.Muzika sllave ne shkoder ishte edhe muzika e nje pjese te rendesishme te familjeve shkodrane me origjine nga Mali i Zi ,apo podgoriçan iu kena thane ne shkoder.e ne cilin do rast me pak urrejtje .nuk i ban mire vetes sidomos.

Nuk eshte rrene. Eshte e gjitha e vertete. Ti po thua gjera te tjera e une po them tjetergje. Nuk eshte as urrejtje, sic thua ti.

Ne Shkoder ka Rus myslyman dhe Rus katolik. - e vertete.

Nuk kam thene gjekundi qe katoliket dhe myslymanet shkodrane urrehen. Gjithsesi, mund edhe te permendja ngritjen e kryqeve dhe djegjen e tyre. Nuk e bera.

Degjonin dhe alivanoseshin pas muzikes se shpifur, tejet te shpifur, te peshtire fare, jugosllave.

Edhe gjirokastritet mund te degjonin muzike greke... thjesht, shkodranet alivanoseshin pas muzikes SE PESHTIRE jugosllave. Ndryshimi qendron tek peshtiresia. Pervec kesaj, po flisja per Shkodren, e jo per Gjirokastren. Fakti qe gjirokastriti degjonte muzike greke nuk justifikon faktin qe shkodrani te alivanosej pas muzikes se superpeshtire jugosllave.

Mund te permendja edhe funksionimin e shkelqyer te agjensive martesore serbe ne Shkoder, qe marrin shkodrankat dhe ua cojne nuse pleqve serbe neper fshatra qe po vdesin. Nuk e bera.

Mund edhe te thosha edhe shume gjera te tjera, qe jane permendur gjithmone, dhe qe te gjithe i dine, per Shkodren. Do kete kohe dhe per to. Por nuk permenda dhe nuk shpreha gje urrejtje per Shkodren.

Ai qe shahet shahet me emer, zana. Nuk ta kam permendur emrin. Qyteti nuk behet nga nje individ, e as individi nga nje qytet. Gjithsesi, dyshoj qe mund t'i dalesh dot ne mbrojtje Shkodres.

as edhe nje liber me numer

Libra me numer me kujtohet vec Veprat kane qene, tip Vepra XIX. Per ato e ke fjalen?

po ti po ja ben si Umberto Bossi o kles. Hiq njerezit dhe Shqiperia eshte vend i bukur ka thene babai i troftes, apo jo?

Sigurisht qe diktatura e urrente Shkodren per njerezit jo per guret e sokaqeve. Ju urrente shpirtin qytetar, ju urrente individualizmin, fene, kulturen dhe e dinte qe Shkodra nuk e kishte dashur asnjehere komunizmin. Dhuna e terrori eshte tjeter por Shkodra konsiderohej reaksionare dhe ne cdo rast kundershtare.

Dy qytete une vecoj ne Shqiperine zyrtare (e nuk jam nga asnjeri prej tyre), Shkodren dhe Korcen. Pak Shkoder e Korce te kishim ne cdo qytet shqiptar dhe do ishim shume me mire se cjemi.

jo un nuk po them kete gje po them thjesht qe cdo vend ka te mira ka dhe sh te keqija.mbase sepse kto dy vende kishin me shume cifligare qe i cuan femijet jashte e u bene pak me te qyteteruar edhe sepse kane vendodhje gjeografike te pershtatshme qe vendet qe i pushtuan i bene te kishin perparim em te madhe se mocalet apo malet.

nuk eshte aspak e vertete qe shkodra paska qene krahine e urryer ne koh t'xhaxhit.

kaq e vertete eshte kjo sa ky shoku e paska maru juridikun ne 1981,kaq i nerum ka qene edhe si familje denbabadensmiley

Po s'don me thane asgja kjo. Idete e para komuniste kane qarkullu ne Korçe e Shkoder - si udhekryqe ne te cilat kulturat e idete e ndryshme perplaseshin. Shkodra ka pase komuniste dhe do te kete, e mbase ky Zaganjori ka pase me te vertete teseren e PPSH. Mbase thjeshte familja e tij me ate te Ramizit kane kene te lidhura, e perfundimi kuptohet. 

Im kunat ka qene ne klase ne gjimnaz te 29 ne ate kohe 28 tash,..e njeh mire.Nuk jane familje komunistesh...mbase ne fis edhe mundet.Jane te qete ,esnafe iu kena pa thane ne shkpder.Duken te urte po veshtire se bahen loje e kujt.I affari loro dine me i ba ma mire se gjithkush.Ajo qe i pelqej ma shume se gjithçka moderiimi...e kultura e jeteses.

me nja 2 vite vonese them ...do ja kene thene te drejten gjate ndonje reformimi 

nuk po them qe s'ka pasur komuniste ne Shkoder (se nuk e beson kush) a nuk shkonte njeri ne shkolle te larte dhe bile edhe sot e kesaj dite ke plot qe votojne PS-ne ne Shkoder, aty eshte tamam socialiste PS-ja se perfaqeson shtresat fshatare dhe gabelet.

Fryma e qytetit ka qene anti-komuniste dhe persekucioni mbi Shkodren me i rendi ne Shqiperi. Dihet psh. zona e pare operative dhe dihet Shkodra. Dihet kultura qe rrezantonte Shkodra dhe perpjekja e diktatures per ta shuar. Dihet kundershtimi i Shkodres ndaj diktatures, bile edhe me arme dhe dihet reparti ushtarak i Skraparit.

ambasada jon ne gjermani vecse zorraxhinj nxirrka.... si thu brado?

Halt die klappe noschke,wir sind alle Vip smiley

zorr me helm do me thon? smiley

Si ishte ai shpjegimi i Rames kur kandidoi Vishen per antar te KLD-se? Nuk gjykohen avokatet tha per profesionin qe bejne.  Tani Meroja dhe "majtistet" dalin me teza te tipit mbi Drin e anes Bunes.

anes Bunes i pa lare

mbi Drin i pa merobazuare

___

Serbi, Greku dhe Mero Baze & Co e kane lumin Drin si pike referimi per perpjekjet e tyre per percarjen e shqiptareve. Fundja kur kishte vend ne arken e Noes (dhe) per derrat, normal qe do kete vend per ta dhe ne Shqiperi.

hajt mo, ky zari s'ka per tu bo asigjo...folim neser

O klesidra, e di ca po me thoshte nji plak çifut nje dite (po ndanim te njejten tavoline ne nji starbucks)? 

- "Komunizmi (socializmi) funksionon deri kur t'u mbarohen ato parate qe u kane grabitur te pasurve." dhe ne moment mu kujtua "thatesira" qe shkaktoj renien e diktatures ne shqipni. smiley

thjesht po mendoj sa te medhenj kane qen hambaret e cifligareve shqiptare,perfshi shkodren pas kesaj qe the smiley

Pikrisht, thank you!

Berisha e paralajmeroi "nje figure me qendrim kombetar, i njohur brenda dhe jashte vendit" .Me sa di, ky ishte relatori ne GJK per hedhjen poshte te marreveshjes se detit. Akt kombetar apo zbatues i nje porosie per cfuqizimin e nje marreveshje dikredituese per qeverine .Akti kombetar i takon Kol.M.Pashes.

Eh ku ta gjejme edhe njehere nje Enver thuaj smiley  Gjynah iku i ri! I uroj nje Enver te dyte sa me shpejt vendit tim per hir te gjith shqiptareve qe jan vertete shqiptar, kudo dhe ngado qofshin. VETEM ENVERI.

do vij lale, pa dyshim tek kjo pike. dhe jo vetem tek ne. 

vetem qe te ishte ca me i zgjuar, dmth jo ideollogjik. vete do ta preferoja diktatorin e ri, si mbret.

Shko ore ne Kore te Veriut se atje ke Enver.

Ku ka Enver atje? Ai eshte nje dordolec qe gjysmen e popullsise e ka duke vdekur urie e gjysmen tjeter duke lypur. Enver s'ben me nena. Burre qe te shtroje kete popull mund te nxjerr toka 1 here ne 500 vjet a dicka e tille.

U zbyth Sala bashke me mazhorancen e vet. Na cau trapin ai dhe kaushat e vet qe do e zgjedhin presidentin ne rruge kushtetuese dhe nga mazhoranca. Sot pasi e pa qe si ka votat dhe nje cop lir kokmadhi ja ben rrup sup doli si b*thqir edhe tha qe 'e duam konsensual', perseriti si papagall fjalet e Rames. Pasi ju duk vetja i dobet qe deklaroi se 'si kemi dot votat per ta zgjedhur presidentin ne raundin e pare' i mblodhi tre here brenda dites partite e veta dhe sajoi me zorr kete emer per tu dukur sikur eshte ai ne kontroll e jo Rama me ato idete e veta.

Do kete shume zhvillime neser, besoj se do jete Pellumb Xhufi ai qe do te triumfoje.

NQS ky emer ka dicka te mire eshte qe nuk eshte katolik Shkodre. Rrjedhimisht duhet te dij te flas shqip duke mos qene katolik Shkodre, dhe rrjedhimisht nuk duhet te jete edhe aq antikombetar sac zakonisht jan katoliket e Shkodres, qe pasi e rrezuan komunizmin femijet e bllokmeneve te standartes na dollen antikomunista te medhenj kta katoliket e Shkodres mer jahu,  mer jahu te vesh durt ne koke, keta qe kan pas numrin me te larte te letrave per koke gjat kohes te komunizmit ne gjithe Shqiperine.

Mi permend disa bllokmene katolike shkodrane. Te lutem!

Thash qe komunizmin e rrezuan femijet e bllokmenve, natyrisht asnje shkodran katolik nuk kish si te ishte bllokmen. Ata qe nuk derdhin gjak per vendin e tyre nuk e meritojne te udheheqin. Sot po, ne te tille plehrokraci le te udheheqin sepse do te ishte turp te udhehiqte nje Shqiperi kaq te mjere (me nje Shkoder aq te mjere brenda saj) nje njeri i ndershem, nje patriot e nje shqiptar me plot kuptimin e fjales. Patjeter qe eshte koha e maskarenjve.

+1

tash po e lexoj kte qe paske marr plusa e ylla.mos m'shif Jozin,po katolikve  t' Shkodres u rrin Shqipnia shume ngusht.Jane cerma e ktij veni,cerma.

Mbroji sa te dush se jan katolik, por ato qe kam thene qendrojne, fatkeqesisht smiley

Absolutisht jo.S'me rruhet fare se jane katolike,po nese do flitet per qytet dhe qytetare,jane perfaqsuesit me te denje, qe i japin kuptim ktyne fjaleve.

Patjeter qe ka pas, ndoshta edhe njerez shembull te qytetarise shqiptare, dhe kete e ka vleresuar cdo shqiptar e ne cdo kohe, te vertetes nuk i iket. Une kete as nuk e ve ne diskutim, dhe per ata njerez qe me te vertete kan qene patriote e qytetar shembullor kam vecse RESPEKT! Pavaresisht bindjeve te tyre politike, qofshin antikomunista qofshin komunista, qofshin demokrat etj etj. Por keta medemek antikomunistet e sotem me vjen keq po nuk kan asnje argument, nuk kan piken e qytetarise dhe te patriotizmit ne asnje argument percares qe mbjellin tash 20 vjet.

smiley 1oora

Ja dhe Muq Nano ben profilin e Zagonjorit:

Xhezair Zaganjori, 55 vjeç, shkodran, jurist, pedagog për një kohë të gjatë në fakultetin juridik (1981-1992, dhe 1995-2003), me tendenca politike të djathta, ish-ambasador i emëruar nga Presidenti Berisha në vitin 1992, aktualisht anëtar i Gjykatës Kushtetuese i zgjedhur në vitin 2003, dhe – lidhur me këtë fakt ka konsensus në botën juridike shqiptare – një profesionist i zoti.

Dmth sipas Muqi ishadisidentseibijamedoreneSkrapar Nanos, sipas radhes qe ka renditur cilesite dhe kualifikimet, gjeja me e rendesishme per kandidatin per president eshte mosha dhe e dyta normal qe eshte krahina/zyteti i vendlindjes.

Po dhe dihet qe ky njeri qe Muqi me gjase e degjoi per here te pare si emer sot bashke me te tjeter, eshte me tendenca te djathta politikisht + qe ne vitin '92 eshte emeruar si ambasador nga Berisha dhe jo nga Alia apo Nano, plus qe eshte dhe shkodran. Dmth me zi s'ka ku behet.

 

Kurse sipas Aniles, keta ishin emrat qe u diskutuan bashke me Zagonjorin para se ky te perzgjidhej:

- Kristaq Traja, ish-hartues i Kushtetutës
- Llesh Kola, ambasador në Itali
- Mimoza Halimi, ambasadore në Bruksel
- Dashnor Dervishi, ambasador në Athinë
- Ledi Bianku, gjyqtar shqiptar në Strasburg
- Ferit Hoxha, ambasador në OKB
- Fatos Nano, ish-kryeministër

Sali Berisha eshte GJENI!!!!!

 

Ed Rama mbas kesaj duhet te japi doreheqjen. Me Ramen PS nuk i fiton zgjedhjet as ne 2013. Rama nuk eshte i afte per kryetar partie!

Rono, ca bohet?

Ca t'bohet mo?  Si tha ariu, "po ti je gjuetar apo i Ambasades Pink"!

a bo vape ne toronto? ktu esht ku thrret qameti. ose me ka kap mu ne pozicion ters. s'e di.

33 grade ishte dje. Me humidity 40. Sot ra pak. Kane fillu me marr tan dhe arinjte e bardhe. Jane bo bronx.

me kte humidity ta shpif gjith bregu lindor, sinqerisht. shifsha te celli dje a pardje: humidity 89%. e rreshqisje pak gishtin, te dilte LA: 35%. thash: e ka nje arsye pse rrin robt anej, edhe pse e din qe termetin ne tepsi e kan.

Sipas informacioneve me te fundit nga selia roze, deputetet socialiste do e braktisin neser momentin e votimit.

Kur i kane thene ketij valle qi do jete kandidat, te jete kopsitur emri i tij me pare apo bene ommmm seance meditimi koklopa me birishen sot si dite e fundit dhe e pollen si emer si pula vezen?

prononcim që dha pak orë pasi u publikua emri i tij, si i vetmi kandidat i mazhorancës, z.Zaganjori pohon se ai është në pritje të procesit të votimit sot në Kuvend për të mësuar nëse ai do të jetë kryetari i ri i shtetit.

Duke mos u nxituar të thotë shumë gjëra mbi kandidimin, z.Zaganjori megjithatë pranon se është i befasuar, por thekson se “është një përgjegjësi e madhe, të të propozojnë për kreun më të lartë të shtetit”.

E menjëherë më pas, tregon skepticizmin kur thekson se “duhet të presim që të shikojmë se si do të shkojë votimi në Parlament”.

Ku e paska bere kete prononcim?

 

Sipas informacioneve me te fundit nga selia roze, deputetet socialiste do e braktisin neser momentin e votimit.

Mbase s'do bejne bojkot, mbase do bejne shetitje nga Liqeni, Rama para keta pas, tip peripato Aristetoliane, qi te brainstorm-ojne per hallet e kombit.

tip peripato Aristetoliane, qi te brainstorm-ojne per hallet e kombit.

faleminderit ...gjeja me me mend deri tani...hahahahahha o xhibo kam qesh me lot,me lot

smiley
Along the rivers of Babylon..

by the rivers of Babylon
there we sat down
ye-eah we wept
when we remembered Zion

Ca shetitje, exod thuj. Derisa tbij rrufeja te gemusha qi perdoret per dhe zeri te deftenj rrugen per ne token e premtume.
E ca lesh them une, ku kan ngel mo toka per t'premtu smiley

Jo Xhib, nuk do dalin shetitje, po neser jane provat gjenerale per koncertin e 1 Qershorit. Asnje te mos mungoje. Dhe mos shpif.

Mora vesh dhe se ngaqe poplli eshte anku qe tre figurat kryesore vine nga zona mbi Drin, Berisha ka aprovuar nje projekt 378 meleon Evro, qe ta zhvendose rrjedhen e Drinit 80 km me ne veri. Kjo do tu jape edhe dermen e fundit komunisteve. (Atyre qe mund te mbesin gjalle pas prishjes se Piramides)

neser jane provat gjenerale per koncertin e 1 Qershorit. Asnje te mos mungoje

gati gati, tre, quatro...

Rama patjeter qe do jete frymezuar per bojkotin kunder Berishes fashist nga keta femijet, ose nga Loni.

Speaking of qmendina, tek qjo reklama zevendeso ate qiftin burre & grua me Ramen & Berishen, zevendeso dhe ariun me Meten dhe ja ku del tabloja e plote politike e ketyre koheve te fundit. Ketri ne reklame i bie te jete Nard Ndoka?

Ed Rama mbas kesaj duhet te japi doreheqjen. Me Ramen PS nuk i fiton zgjedhjet as ne 2013. Rama nuk eshte i afte per kryetar partie!

I pyetur për një takim me Ramën, Berisha është shprehur se "marrëveshjet më të rëndësishme i kemi arritur dhe pa u takuar, nuk përben problem".smiley

 

dmth nje anetar i gjykates se larte paskesh qene avokat i berishes ca kohe me pare!? dhe ky tani e prppozon si persident!?

smiley

Sa qesharak mund te behet nje kryeminister?!

Do ishte interesante te pershkruheshin deklaratat disa mujorshe te tij lidhur me kete teme e te ballafaqohen me deklaraten e mbremshme nga kryesia e Pd-se.

Por, nga ana tjeter, nese papashikueshmerine (qe permendte Petro tek nje tjeter teme) e marrim si pjese e nje strategjie politike te mireorganizuar ai patjeter mund te konsiderohet dhe si nje nga intrigantet politike me te zote.  Nje akrobat i mirfillte politik, nje pergenjeshtrues i zellshem i vetvetes, nje kontrast shume interesant i qendrimeve te tij..

Te mos harrojme, gjithashtu, dhe qendrimin e tij ne lidhje me profesionistet, kryesisht ata te fushes se drejtesise, te angazhuar profesionalisht para 90 dhe me nje profil politik-institucional mbas 90. Rasti Traja, me nje karriere te shkelqyer, kryesisht jashte vendit...u refuzua  per ne Gjykaten e Larte pikerisht per faktin se ishte pjese e sistemit te Drejtesise para 90, ashtu sic na paskish qene dhe kandidati i mazhorances, z. Zaganjori.

Ky qendrim me dy standarte i kryeministrit mund te jete dhe si nje valvule ajri per mbijetese politike deri ne 2013 por mund te jete dhe nje hipokrize e cila bertet me te madhe per gjithe ate pjese te shoqerise qe refuzon te kete mbyllur veshet me gishtat tregues.

Megjithate, sot, kryeministri na paraqitet si strateg. Politikan i madh, qe e ka mbushur kryesine e Pd-se me lloj lloj xhevahiresh (Dode, Vokshi and co) duke afruar haptazi papagajte e duke distancuar ne menyre agresive njerezit me integritet politik brenda Pd-se.

Hajde, pra, rroft tallavaja....kjo muzike kaq e larmishme qe perfaqeson me se miri qendrimet si dhe situaten politike ne vend.

ja dhe Zaganjori nuk do na behet president. Ps e konsideron si te njeanshem dhe jo konsensual. te shohim ne ditet ne vijim propozimet konsensuale te Ps. do jete rruge e gjate dhe e mundimshme kjo e zgjedhjes se presidentit...or not!

CV-ne e paska ok.Dhe kshtu prezence burre i pashem,po ka ni problem:ka gjye buken ke kazani i PD.Perfundimi:me biografi te keqe.Te hyje tjetri! smiley

...po duket si nje ndeshje shahu e karpov-it me kasparov-in, gjithe atmosfer dhe ankth kush do te zgjidhet president !!!!!!

 

Cfare ka bere ndonje gje te jashtezakonshme ndonjehere,ndonje president qe kane shqiptaret 1 vit qe merren deshperimisht me te?

rexhep mejdani psh ka shkarkuar ne menyre antikushtetuese prokurorin e pergjithshem. bamir topi ka emeruar ne menyre kushtetuese nje prokurore te pergjithshme qe eshte lavire bulevardi

Mire mire,po populli kur ka perfituar ndonjehere nga prokot anti dhe kushtetues?vetem po te enderrojme qyyy presidenti ka shkop magjiksmiley

Vlora po te jap vetem nje detaj te vogel. Deri ne 2007-n kishim nje kryeprokuror qe hetonte VETEM deputetet e opozites, deri edhe per nxjerrje te fakteve qe inkriminonin kryeministrin. Qe prej 2007-s kemi nje kryeprokurore qe ka hetu disa ministra te mazhorances qe e ka votu (gjithashtu edhe deputete te opozites kur ka qene e nevojshme)

Secili mund te kete rezerva per punen e Prokurorise, por askush (pervec Berishes, po ky nuk quhet) nuk mund te thote se kemi nje prokurori nen urdhrat e politikes.

Akoma me e vlefshme eshte kjo po te flasim per SH.I.SH.

Presidenti i ri duhet minimalisht qe te mos lejoje degradimin dhe kthimin prapa te ketyre dy arritjeve te vogla ne depolitizimin e institucioneve. Ndaj ka rendesi qe ai te jet njeri me dinjitet dhe jo ushtar i bindur i njerit apo tjetrit. Duke qene se Berisha sot eshte me i dobet se kurre, duhet perfitu per ta detyru qe te mos vere President nje njeri qe do i bindej verberisht.

 

Faleminderit Lizander dhe Albano per sqarimin.
Situata jone nuk zgjidhet me 1 e dy por fillim i mbare mund te quhet.nderkohe une flas nga fundi i pusit te pesimizmit keshtu qe dhe shume per baze mos me merrnismiley

Mund t'i kete hetuar kjo k/prokurorja po c'u be? Ja po themi qe per Meten fajin e kishte Gjykata se ajo e mori vendimin (megjithse kishte faj prokuroria sa te duash), po per Bashen me afat te skaduar, e per Mehdiun? Pastaj, k/prokuroren sikur e zgjodhi Berisha dhe Topi vec vuri firmen, apo e harruam Silvia Kontin?

sepse eshte e vetmja mundesi per zgjedhje te parakohshme.

Dhe besoj e kuton se cfare do te thote zgjedhje te parakoshshme per gjindjen e Pd-se; Iken per lesh gjithe bereqeti vitit te ardhshem. Prandaj po perpiqen ta menjanojne sa eshte e mundur. Perpos kesaj ka ne dore zgjedhjen e prokurorit dhe Kld, qe do tu jepte nje dore te lire pa piken e presionit ne korrupsion.

Presidenti asht kopsit me kohe e me vak.Berisha asht kopil i madh,e shet si nje beteje te ashper dhe ne fund si gjithmon,betejen e fiton ai,del ngadhnjimtare mbi kundershtaret.Perkrahsit brohorasin per te,kundershtaret shfryjne kunder palles se gjate qe prap humi.smiley

smileysmiley

 

Presidenti, Zaganjori: Pranova të jem kandidati i PD-LSI 

 

 

TIRANE- Pak orë para raundit të parë të votimit në Kuvend për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës, mazhoranca ka paraqitur kandidatin e saj. Ai është anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Xhezair Zaganjori. Në një intervistë të dhënë për “Gazeta Shqiptare”, Zaganjori ka pohuar se ai e ka pranuar ofertën e PD-LSI.

Mirëmbrëma z.President!
(Qesh)Faleminderit!
Si e pritët vendimin e mazhorancës?
Më erdhi i papritur, gjithsesi është herët për të folur për këtë.
E prisnit?
Jo. Nuk isha në dijeni. Më ra e papritur. Nuk isha i përgatitur shpirtërisht.
Kush ju propozoi?
Gjithçka është vendosur brenda dy orëve të pasdites. Zhvillimet e dy orëve ishin përcaktuese. Kaq mund t’ju them. S’ka rëndësi kush më propozoi.
Dhatë pëlqimin direkt?
E kisha shumë të vështirë të vendosja, nuk ishte e lehtë. Megjithatë thashë: po, do të kandidoj!
Pse e patët të vështirë?
Unë punoj në Gjykatën Kushtetuese, jam një nga anëtarët e këtij institucioni, njëherazi jap edhe mësim në Fakultetin e Drejtësisë. Nuk është e lehtë shkëputja, për më tepër kur ke vite në këtë profesion.
As kur bëhet fjalë për postin e Presidentit?
Për mua është një nder i madh kandidimi për këtë post, ndaj dhe përgjegjësitë janë të mëdha.
Besoni se do të merrni konsensusin e opozitës?
Nuk e paragjykoj. Gjithsesi mbetet për t’u parë.

 

 

 

 

Ky Zaganjori paska maru juridikun ne 81. Ca  ka punu kandidati ne kohen e xhaxhit?

 

Thone qe ka qene  profesionist, por nuk e din njeri me siguri.

I gjithe halli asht me gjet bythen adequatte, se llapen te gjithe e kane gati, m'kto kohe.smiley

Ky te pakten ka nja 20 vjet qe vetem nje byth ka lepi, ate te Berishes. Pra mund te konsiderohet bythogom ne artin e lepirjes. Ka te tjere plot skena publike qe jan polibythsa, qe sdun me ja dit cfar bythe eshte, e majme e dobet, me lesh pa lesh, mjaft te jete bythe me pushtet dhe  e kan llapen gati.

Ore ligavec!

A e kupton ti se po flet per Kryetarin e Gjykates Kushtetuese?

Sepse ky zoteria qe ti ja ben pis emrin vetem duke ja permendur nuk eshte ndonje rrembythjeje i papune si puna jote, qe po e bejne kot President te Republikes, por ky eshte nje nga personat me nje nga ofiqet me te medhaja ne hierarkine shteterore.

Ne flasim ore e minute dhe ankohemi qe nuk kemi shtet, por nuk bejme gje tjeter vecse ore e minute tallemi, shajme dhe njollosim shtetin tone!

Dhe hajdeni tere diten pastaj edhe rrifni gjoksin si patriote interneti.

Rrembythje qesharake qe nuk jeni gje tjeter!

O moderator, pse ke fshire vetem postimin tim, por fyerjet e ketij me siper i ke lene? Ose beje punen tamam ose mos e bej fare. Jo per gje por duket sikur na mbyll gojen ky kokloqja me siper qe jo vetem eshte koqe kandari qe sdi te lidh dy fjale, por edhe edhe koqja e injorantit qe se ka idene fare se cdo te thote te jetosh ne nje sistem demokratik.

Edhe njehere shtetin shqiptar une nuk e konsideroj legjitim, sepse ilegjitimiteti i ketij shteti fillon qe tek vjedhja e votes te pare e derisa behen qindramijra, qe tek korupsioni ne te gjitha nivelet te te gjitha institucioneve, qe tek emerimet politike ne te gjitha nivelet te te gjitha institucioneve etj etj etj pa fund deri tek vrasja e qytetareve nga armet e shtetit te ngritur per mbrojtejn e vet atyre qytetareve. Une  ekonsideroj nje bande kusaresh me padronet nje zot e di se ku, qe rrjepin e shkaterrojne ctju dal perpara, dhe ky topekeci ketu me siper qe i duket vetja karderr nuk ka as tru as bole te me diktoj mua se per ke duhet te kem respekt e per ke jo. 

Fundja une njerezit qe i sherbejne Berishes nuk i konsideroj as njerez pikesepari.

Haloperidolin dhe Karbonatin e Litiumit, ate kij kujdes ti, pa te tjerat rregullohen vete.

Kush je ti qe nuk e konsideron legjitim? Kush je ti me vu ne dyshim kushtetuten? Ma do mendja se kete e ben si njeri i lire, qe ka te drejta e liri, apo jo?

T'kishte kene Enveri gjalle do te kishine vare nga koqet me kohe. Fakti qe ti vazhdon te llapesh tregon qarte lirine e fjales e demokracise. 

Jam njeri i lire kam mendimin tim. Opinioni im eshte i mirebazuar ne fakte. Kushtetuten nuk e ve une ne dyshim, por pushtetaret dhe politikanet e ketij shteti qe nuk e zbatojne edhe kur ligjet i miratojne vete, dhe qe kan ngritur ne kembe nje kleptokraci, nje plehrokraci, nje rregjim kusaresh nen petkun e politikes.

Vetem nje fakt te vetem po te jap qe e hedh tuc te gjith kete sistem dhe shtet kusaresh, dhe eshte ligji per statusin e ish oficereve. Nuk ka nje te vetem qe te kete qene ne pushtet dhe ne politike dhe te mos jete i perlyer ne perdhunimin e Shqiperise(hence why all of them have lodsa money), dhe sot rrembythjet e tyre qe kan bere ndonje lek duke lepire bythe, dalin e na bejne si picka te bukura duke perqeshur njerez qe jetojne me pune dhe me nder.

Hahaha

pjeter

Po lexoje jeteshkrimin:eshte diplomuar ne Fakultetin e Drejtesise ne vitin 1981 dhe prej atij viti e deri ne 1991 ka qene pedagog po ne kete fakultet ne katedren e te Drejtes Nderkombetare Publike. 

sa shume kthesa mer jahu per te mberritur deri ne Shkallnuer !

Kjo kulture e beries se puneve ne sekondat e fundit, eshte me e trishtueshme se vete emrat medioker a jo qe per hir te rrethanave politike paraqiten si "shpetimtare"..

Dua te ngre pyetjen perse procesi qe ne krye te heres nuk ishte gjithperfshires, i hapur, per te ndertuar profilin e nje personi qe mund te gezoje konsensus? Perse duhet me patjeter te luhet kjo loje, suprizash, qe realisht rrenon gjithmone e me shume imazhin e institucioneve ne vend?!

proces gjithperfshires me sali berishen? po enderron? sala kur eshte ne pushtet pranon proces gjithperfshires vetem ne situata si ajo e '97.

Sepse jemi vend .ari. Sorry per fjalorin o milet po me ka ardh shpirti ne maje te hundes  smiley 

pse kerkon ndjes,a e kishe llafin per floririn ? smiley

Si mund te diskutohet per President Ferit Hoxha?!?!

Ky minimalisht duhet te ulet ne detyre e te ngrysi ditet ne ndonje tavoline te vogel dikur ne cepat e ministrise se jashtme mbas asaj qe beri me marreveshjen e detit. Mire qe e cun ne OKB, po u shkoka ne mend me e bo edhe President tani!!! smiley

.ija nonen ca bohet kshu??? Megjithese s'eshte per t'u cudit. Kur doli dhe Meta i pafajshem me "fakti nuk ka ndodhur", vari lesht te tera te mundura jane.

Sa gje e shpifur...e gjitha kjo..na hapet barkun!! flitet nga eshte ky kandidati,e nuk thuhet nga na doli ky kandidati..brenda nates ..pa pyetur askend..as ate vete..dhe ai vete pranon te behet pjese e lojes,sa here qe Berisha ka nevoje per emra..te gjithe pranojne pa merak se punet behen perseprapthi..nuk e di çfare ndryshimi ka kjo lloj praktike nga praktika qe ndiqte komunizmi apo fashizmi!!

Zaganjori, u votua dhe nga PS në 2003
Kandidati për President i propozuar dje nga partitë e maxhorancës, u zgjodh në vitin 2003 si anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Në votimin e zhvilluar atë vit, Xhezair Zaganjori ishte kandidat konsensual duke marrë dhe votat e Partisë Socialiste. Socialistët nuk artikuluan asnjë rezervë ndaj kandidaturës së tij, ndërsa gjatë viteve që Zaganjori ishte anëtar i Gjykatës Kushtetuese ai nuk u sulmua asnjëherë nga socialistë për vendimet e tij.

Rames ju lli loja dhe normal qe do thoshte jo, se s'di ca tjeter te beje, kete njeri e sjellin verdalle ja marrin buken nga goja ka 20 vjet dhe ai perserit si neper gjumesh "jo", kete here duke perplasur kembet qe s'e thirri ne takim xhaxhi Berisha edhe pasi shkoi tek Klani.

Nejse si taktike Ramiste, nje grup cadrash para zyres se Ligorit s'do qe keq, sidomos te lyera me boje me shigjeta. Ose nje xhiro anes Lanes qe te qetesohet.

E po ajo ishte PS-ja e Nanos, jo PS-ja e Rames e keshtu nuk quhet ky votim per Ramen.

Strategjia e Berishes e mbuluar me gjethen e fikut te "procedurave kushtetuese" ka vetem nje emer: venia perpara faktit te kryer, imponimi nje emri ne menyre unilaterale si "konsesual" ne minuten e fundit, duke perjashtuar opoziten nga procesi arritjes se konsesusit per nje emer mbi palet. Leshoi pak perin duke braktisur (mbase eshte bllof) pozicionin per nje kandidature nga PD por duket ashiqare qe eshte nje hileqar, qe nuk ka vullnetin te ulet me opoziten ne tavoline, plus dhe me te gjitha forcat politike parlamentare, prej nga mund te prodhohej nje emer konsesual dhe njekohesisht te shprehej vullneti politik ,ne parim, duke nenshkruar nje pakt mirekuptimi per te zgjidhur kater pikat e propozuara. 

Si bllofist qe eshte, e cvendos vemendjen ne teknikalitete per te justiikuar refuzimin e takimit me liderin e opozites. BLLOF!

 

nuk ka vullnetin te ulet me opoziten ne tavoline, plus dhe me te gjitha forcat politike parlamentare

degjon njeri te ankohet per kete vec Rames, i cili i vuri kushte parprakisht maxhorances qe nese takohen, kur te ulen ne tavoline te ezaurojne brenda ores pervec presidentit dhe ceshtjet e nderzimit artificial, ato te te hedhurit te shurres perpjete ne forme shatrivani dhe te gjuetise se fazaneve, e tashi qe i deshtoi loja tha jo bre cne nuk i kisha kushte per koken e Braces hajde te ulemi dhe lozim shah.

nuk zgjidhet presidenti konsensual ne tavoline me gjithe partite, as ne nje vend perendimor, e jo me ne Shqiperi me 675 parti ku secili i bie gozhdes dhe patkoit te vet.

jam plotesisht dakort qe Berisha eshte dobic, po ky s'eshte kriter per te votuar a mos votuar nje kandidat per president.

fakti qe shpesh ne politike gjerat behen sipas lojes dhe taktikave te Berishes flet per paaftesine e kundershtareve te tij, ne kete rast te Rames. piktori i vetedeklaruar si jo-politikan ne krye te partise me te madhe ne vend ne kete rast jo vetem qe i hoqi opozites te drejten e propozimit te nje kandidati te saj per president, po as nuk artikuloi asnje cilesi te ketij kandidati konsensual, se si dohet te ishte. te vetmen gje qe tha eshte se nuk do per president nje figure partiake nga PD-ja por nje njeri konsensual.

qe konsensuali tani, e i zene mat Rama perserit "jooo" si nje njeri qe shikon enderra me lugeter, e ngel ne meshire te argumentave merobaziste qe ky kandidati qenka me origjine mbi lumin Drin.

jo vetem Berisha qe eshte i te 99-ave por cdo politikan ne cdo vend te botes manovron, por dhe nje here, deshtimet politike te Rames nuk justifikohen vetem nga dobiceria e Berishes, ashtu si tek e fundit ceshtja sot eshte votimi i presidentit. topi eshte ne dere te Rames tani, i cili e (ahem) kutizoi veten ne kete kurth, aq me shume me ligjeratat e fundit tvklaniste qe duhet bere patjeter konsensus se ndryshe digjet kandidatura e evropes.

P.S. juve keni akuzuar gjithmone bamir topin se ha fara, nderkohe qe ai doli qe paska qene goxha me i zoti. farat i paska ngrene Rama ne fakt ne politiken shqiptare.

 

 

Si ke fol gjith pathos e zjarr smiley
Vring shpaten Berishes, vrung ushten Rames smiley

Ke gjujt peshk me dinamit, jo me kimikate. Ta kam zili bash koherencen.

swed,

pavaresisht se Gauck ishte kandidati perfekt nga rradhet e te djathtes gjermane per postin e Presidentit te Republikes, Merkel nuk e donte si te tille.

Sepse ishte futur ne rradhen e pare (atehere kur u zgjodh Wulf) si pyke prej SPD. Ishte nje loje politike e kalibrit te larte nga ana e SPD kur  propozoi asokohe nje kandidat liberalo-demokrat si kunderkandidat te CDU. Dhe e dha efektin e vet. Ishte nje coroditje masive nga ana e CDU-se. Me dhjetra delegate te CDU qe votonin per kandidatin e propozuar nga SPD. Dhe zgjedhja e Wulf asaj kohe ishte me e veshtira qe mund te kete qene per nje President gjerman, pasi u zgjodh vetem ne raundin e fundit vetem me nje shumice te thjeshte dhe me pak vota diference nga Gauck.

Heren e dyte pasi SPD dha te ditur qe do te propozonte perseri Gauck per president, partia e dyte e koalicionit qeveritar FDP donte ti hipte ne nisje e siper trenit te suksesit, pasi e nuhati qe Gauck ishte njeriu i vetem qe mund te zgjidhej pasi gezontge edhe miratimin mbarepopullor. Keshtuqe FDP i beri nje puc partneres se saj te koalicionit CDU/CSU duke shpallur voten e saj ne favor te Gauck pa hyre akoma ne bisedime me CDU/CSU.

Keshtu Merkel duke pare qe nuk kishte alternative tjeter u perpoq te zvogelonte demtimin e imazhit te saj duke u deklaruar pro nje presidenti konsensual si Gauck.

Gjithashtu Merkel, e cila u shpreh se "Nuk behet politike, kur partneri i vogel i ve partnerit te madh pistoleten ne gjoks" (fjale keto shume te renda per politiken gjermane), e ka nje vath ne vesh per Philip Rössler te FDP dhe ne rastin me te pare do ja paguaj mbrapsht. Sic duket Rössler do te jete burri tjeter, ai te cilit Merkel do i haje koken.

Nuk e di a je ne dijeni se sa koka burrash ka ngrene kjo kancelarja jone deri tani?

Philip Roessler s'ka nevoje per nje dore nga Merkeli per te shku poshte, po ja del vetem fare per bukuri smiley

Megjithate, per Merkel do ishte konsensual edhe Steinmeier pothuajse po aq sa Gauck, dhe po te kishte mendjen e kastravecit tone ndoshta e kishte propozuar per te fut xixat ne SPD. Nuk e beri, kaq mjafton

Steinmeier si kandidat i Merkel?!

JO!

Se edhe loja politike ose me sakte futja e gureve nen rrotat e tjetrit ka edhe nje kufi.

Gauck ishte njeri i respektuar, mbrojtes i te drejtave te njeriut dhe disident i hershem ne DDR, por asnjehere anetar partie i CDU ose nje partie tjeter.

Kurse Steinmeier ishte kunderkandidati i Merkelit ne zgjedhjet per kancelar.

Keshtu qe Merkel nuk kishte fare arsye qe te bente nje gje te tille, madje do ti kthehej politikisht mbrapsht.

Plus kesaj qe SPD e propozoi Gauck, jo se kishte rene ne dashuri me kete te fundit, por ngaqe e dinte thjesht nga ana e numrave qe nuk mund te zgjidhte dot Presidentin, keshtuqe mendoi qe te trazonte pak ujerat e koalicionit qeveritar, si edhe te fitonte ca pike simpatie tek zgjedhesit.

nga ''halli'' heren e 5te do votohet me mbi 84 vota Nano  ene dikush do e haje me shume se thelle smiley

Ore president konsensual nuk ka. Puna eshte, c'do beje Meta?!

pse ?

Meta bashke me Idrizin e Mediun kane rene dakort tani per tani per Zaganjorin.

Ka ndonje arsye PS per te mos e pranuar kandidaturen?

Po. Esht "e zonme".

Do ti qe te kuptova me shume ty me vetem 4 fjale, se postim-hartimin me poshte...

Sipas TEMES Z. Zaganjori paska qene udheheqesi shkencor i PhD te Jozefines.

Ore president konsensual nuk ka. Puna eshte, c'do beje Meta?!

Meta do shkoje ti gatuaje nje ngjale tjeter Rames, po do ja beje me stil sushi qe ti kete me shume vuxhud.

Kurse Rama do munde Berishen ne lojen e vet duke propozuar per kandidat per president ne fillim princ Leken, e pastaj 2 ore para votimit do ta heqe ate dhe do paraqese si kandidature Ciljeten.

Ne kete pike Berisha do zihet shah-mat se s'ka si e refuzon Cilin, do hedhe peshqirin ne toke dhe do ike te punoje me cirkun me lojera magjike. Rama pastaj do shpallet jo-politikan konsensual nderkombetar, lufta ne Siri do perfundoje direkt dhe taksat progresive do ta bejne Shqiperine pikture me lule.

Ka nje precedent per nxjerrjen e nje emri nepermjet konsesusit( konsultime bilaterale , negociata ) dhe formalizim ne nje tavoline me partite parlamentare. Por mungon vullneti, jo praktika.

Sa per kater pikat e propozuara , nuk eshte aspak e vertete qe kerkohet zgjidhja e tyre ne tavoline POR renia dakort, shprehja e vullnetit per ti zgjidhur. Mund te jete dhe nje manover e Rames, nuk po them, te dy luajne me letra rezerve. Ama Rama ka te drejte te kerkoje disa garanci. ne mos sot, ato do dalin direkt neser si ceshtje ne krye te axhendes.

e dyta, eshte nje kerkese e artikuluar nga i gjithe faktori nderkombetar per  zgjidhjen konsensuale dhe sa me gjithperfshirese te Presidentit.Dhe konsesusi nuk arrihet ne distance dhe permes retorikave ne konferenca shtypi.

e treta, ajo qe ti konsideron si "paaftesi" te Rames per te propozuar nje emer alternativ eshte blofi radhes.Si mund te propozohej nje emer nga opozita kur ajo ka kerkuar nje proces dhe permes procesit te arrihet tek emri? Automatikisht kete Berisha do ta konsideronte si imponim nga opozita. Dhe me tej, nqs Berisha nuk pranon te takohet me kreun e opozites, pra kur procesi refuzohet dhe ne minuten e fundit mazhoranca kerkon te imponohet me nje emer (pavaresisht nga cilesite apo dyshimet ) kjo qenka paaftesi e Rames ? Gjepura! Eshte sjellja prej bajraktari e Berishes qe ben dhe arbitrin, edhe gjuan vet penalltine.

e fundit, keto budalliqet jo eshte mbi lumin drin, pa floke apo shkodran  jane muhabete peshqish dhe kot mundohesh t`ja faturosh opozites.

"Dhe konsesusi nuk arrihet ne distance dhe permes retorikave ne konferenca shtypi"
Per sqarim, ketu nuk e ke fjalen per Ramen, apo jo?

Miri ini mo?
Per termetin pyes.

Jo termet po dhe bomba te bie,kane halle me te medha shqiptaret sotsmiley

p.s.shyqyr qe ka qene 2.9 rihter..

Si mund te propozohej nje emer nga opozita kur ajo ka kerkuar nje proces dhe permes procesit te arrihet tek emri?

aman me keto terma abstrakte se jane bajatizma pa pike kuptimi kur flasim per politikanet shqiptare, jane thene kaq shume here ne kete rast sa jane bere si instruksione joga dhe meditimi; nepermjet frymemarrjes se thelle arrin pika te larta vetedije po sidomos arrin tek procesi, ommmm

"procesi" i Rames ishte Meta, ishte puci ndaj Berishes me Meten, aty e kishe lidh gamorin Rama, e si plas trapi fare per president konensual apo per kandidatllekun evropian te vendit, se Rama e dogji vendin per 3 vjet e si plasi trapi, ndaj tani e ka lidhur 'procesin' tek Meta, tek ky etalon i korrupsionit te cilit per ironi te Rames dhe Berishes qe ndryshuan ligjin zgjedhor per ti marre shpirtin, tani i eshte rritur vlera. kjo vihet re dhe tek te gjithe mediat opozitare te cilat deri dje hanin mut kunder Metes si kunder djallit e sot p.sh. po ti hedhesh nje sy faqes se Muqit do shikosh qe ne krye eshte nje foto e Rames kapur perqafe me Mr. 21 Janarin.

Kete lloj situate e ka perkufizuar Bleona Qerreti ne nje fjali, titulli i nje kenge:
Ti nuk di as me ma lyp!

Asnjehere nuk e kam marre vesh kete logjiken njekahshe te tipit Rama eshte legeni se po do te afrohet me Meten, por Berisha me Meten eshte ok, se vari trapin, Berisha eshte ai mo...

ne fund Kokmodhi, e vendos.

Prandaj me gjithe gjasat, do te kemi nje president sipas imazhit te Ilir Metes, pazarexhi, pragmatist dhe makiavelist qe do ta ktheje predidencen ne kazino bichozi.

Kaq, filmi mbaroi, muzika vazhdon..

"procesi" i Rames ishte Meta, ishte puci ndaj Berishes me Meten, aty e kishe lidh gamorin Rama, e si plas trapi fare per president konensual apo per kandidatllekun evropian te vendit, se Rama e dogji vendin per 3 vjet e si plasi trapi, ndaj tani e ka lidhur 'procesin' tek Meta, tek ky etalon i korrupsionit te cilit per ironi te Rames dhe Berishes qe ndryshuan ligjin zgjedhor per ti marre shpirtin, tani i eshte rritur vlera. kjo vihet re dhe tek te gjithe mediat opozitare te cilat deri dje hanin mut kunder Metes si kunder djallit e sot p.sh. po ti hedhesh nje sy faqes se Muqit do shikosh qe ne krye eshte nje foto e Rames kapur perqafe me Mr. 21 Janarin.

as mos e luj fare!

Kjo puna e "procesit per fryme konsensuale" ishte kali i vetem qe mund te kaleronte Rama, per sa kohe qe kishte nje kaubojs si Berisha qe vringellonte koburen me "President nga rradhet e kryesise se PD". Por nuk asnje fare dyshimi qe nje kale mund ta kalerosh edhe deri ne vdekje. Por mos hajde pastaj te qurravitesh se te ngordhi kali, pasi nuk ishe i zoti qe ti zbrisje ne kohen e duhur.

Situata kishte mberritur ne ate pike ku Sherifi Rama i kishte vene pushken Worcester ne gjoks kaubojsit te eger Berisha dhe po shkulej se qeshuri pa e vene re fare qe kaubojsi Berisha po ia hiqte fisheket nga pushka nje e nga nje.

E gjitha sa do te mbetet nga kjo histori eshte jehona e takimit sekret koke me koke ne Gjirin e Lalzit, e cila nuk ka per ti bere mire fare Rames as sot e as vitin tjeter.

Ndoshta me e mira e te mirave per PS do te ishte te kishte ndonje strategji daljeje te bute te Rames nga kryetarlleku i kesaj partie, per ti shpetuar fytyren edhe partise por edhe Rames vete.

Perdo, kjo shko edhe me rime kshu:

process - my ass.

Winchester smiley

Po! E drejt!

Winchester!

U bo koh qe s´kisha pa filma me kaubojsa, prandaj edhe ngaterrimi.

Pedro, rama nuk duhet te iki edhe sikur te humbi prape zgjedhjet ne 2013. e imagjinon dot sesi mund te perceptohet nga bathoristet largimi i rames nga berisha? tmerr! aty le te rrije deri ne vitin 2100

Po B'risha ka thon qe gjer me 2030 ka per te nejt; pse e syrgjynos Raman-in gjer me 2100?

ja ka fut kot, atij ka per ti ra hemorragji cerebrale kur ti bejne mocion mosbesimi dhe te humbi, ke per ta pa live ne TV, mos m'thush mu masnej qe s'te paralajmerova 

po fol mer burr se do dal jasht njerzillikut e do blej i shishe asti spumant ose noi long dardhe te gazum(kaq ne e ka shume qelbesira) nja 2 qirinj e i grusht fishekzjare. 

Opa, t'u hapen petalet edhe ty, e hengre smiley

Uau, breaking news, me ne fund Rama tregon se di te luaje poker dhe ai: Praqet nje surprize, nje kandidature konsensuale te pakundershtueshme per president.

apapapa, si i hapin petalet me arome berishe keta "asnjanesit", sapo situata eshte 'delikate' !! smiley

Berisha duhet te ike se s'ben, besoj se pavaresisht deshtimeve te Rames ai do ike ne 2013. Ne fakt cdo njeri tjeter do ishte me mire sesa Berisha ne kryeministri ne vitin 2013, edhe Lek Plepi. Rama ne kete hierarki eshte poshte Lek Plepit, i cili ka bere ku e ku me shume sukses ne fushen e vet sesa Rama ne te tijat, ne pikture apo jo-politike.

Ne flasim me mendjen tone dhe normal qe do jemi asnjanes kur opsionet jane Berisha ose Rama. Ti nga ana tjeter ike na sill ndonje shkrim tjeter nga Mero Baze ku kredencialet presidenciale percaktohen ne varesi te madhenieve te prinderve te kandidateve me lumin Drin. lol

ty pse te dogji ?? Pse, te mbajne per 'asnjanes' ty mo ? smiley

Nuk me dogji aspak, thjesht te vura pak nje pasqyre perpara surratit,  po tani u ndjeva pak pis ne fakt per kete gjest dhe do shkoj te laj duart. smiley

ate pasqyren ktheje nga surrati yt (dmth riktheju postimeve te melartme) dhe konstato vete nese jam une qe e solla shkrimin e Meros per punen e lumit Drin smiley

ordure

c'na bone me ato petalet e hapme; ju t'kinemas shum vizual, mer. Mu kujtu nje skene e serialit Friends, me Rossin. Njera nga ato grate e Rossit kishte mbet shtatzon, dhe sic esht knej, partneri duhet te jete sa me prane, me dhone zemer, tip "honey, I am by your side", gjate gjithe "processit" etj etj, edhe shkon Rossi tek nje seance e ksaj me nje grup grashe shtatzana, bonin ushtrime kto, per stervitje si me thon... edhe vihet Rossi ne krah te grus, duke bere edhe ai ushtrime.. edhe filloi ajo instruktorja: deep breath... deep breath... gooood... good... now your vagina is opening like a rose smiley

Te fiket Rosit smiley

 

Pse PS nuk votoi sot?..ndoshta sepse nuk do te behet pjese e talljes..se sipas kesaj llogjike i bie, qe pasi me tim vella na duhet te banojme bashke ne nje shtepi..,te me bej 1 zile sot ne darke e te me thote se neser ne oren 10 duhet te takohemi perpara nje pallati..: ja kjo eshte shtepia ku do jetojme bashke..he thuaj po, tani,se nuk kam kohe..nuk kuptoj pse nuk te pelqen?E di une..eshte ok..pse nuk do? p.s. president konsesual nuk ka?ateher kot sa merreni me Ramen e PS.

Xhibo, e ke hum fare shoku. Se si mund te jete konsensual nje emer qe e jep ne 12 te nates dhe e do pergjigjen deri ne dreke, vetem ti e di.

Megjithate, Rames mire t'i behet. E them me shpirt. Dhe te isha ne vend te tij me ate qe ka katranosur, do e kisha pranu me vrap Zaganjorin se ne fund te dites do behet ndonje qe s'i afrohet fare Zaganjorit. Do e kisha pranu edhe vetem per t'ia djeg alibine e shpifur Berishes. Sepse ashtu sic e propozoi dhe e hodhi poshte ate kandidatin e 2007s (Artur Kuko me duket) ashtu do e bente edhe me Zaganjorin.

e ke hum fare shoku

smiley

Ore, konsensual ashtu sic kerkon Rama apo shumica prej nesh nuk ka per tu zgjidh njeri. Kjo dihet dhe eshte e vendosur nga fakti qe presidenti zgjidhet me 71 vota. Presidenti do jete konsensual ndermjet Metes dhe Berishes, ku Rama duhet te aprovoje per emrin me te mire qe mund te dale prej ketij procesi.

Po te ishte me 84 vota do ishte dhe ai ne tavoline, biles do ishte ai dhe jo Meta. Dhe ju lutem mjaft me kete perallen e procesit transparent. A e mbani mend 2002? A e morri vesh kush si e pse doli emri i Moisiut ne mes te nates? Fakti eshte qe ky proces eshte pazar dhe Rama po kerkon qe te jete ne pazar. Po si i tille do nxjerre dike qe i intereson politikes shqiptare. Ne rastin e 71 vota do nxjerre nje njeri te mazhorances po pak te moderuar. Ne rastin e 84 votave nxirrte dike sic duhej te ishte Moisiu, nje plak i rrjedhur. Fati yne qe Moisiu doli pak me i forte se aq dhe i frikesoi aq shume Ramen e Berishen sa te ndrronin kushtetuen ne 2008.

Une kam qene kundra idese se presidentit nga populli sepse i bie te jete me i forte se kryeministri qe zgjidhjet nga parlamenti e duhet nderruar kushtetuta. Po po filloj te mendoj qe ajo eshte zgjidhja me e mire. Le te ndrrohet dhe kushtetuta biles. Me mire nje sistem alla USA ose France, me nje president qe zgjidhet direkt nga populli, limit mandatesh 2 here, dhe direkte ne pension pastaj. Keshtu kemi dhe nje president qe ka dinjitetin e tij, sic kerkon Lizandri, sepse nuk ja ka borxh karriken kujt. Por krijon me mire edhe procesin e ndryshimit te shpeshte te elitave.

Ai eshte nje sistem qe e kane vetem keto dy vende nder ato me kryesoret, e ne thelb eshte e njejta gje, vecse kryeministri kembehet me presidentin per nga pesha. Nese do kerkonim te ndryshonim kushtetuten per t'i dhene peshe presidentit e zgjedhjes se tij, praktikisht do ja nisnim nga fillimi me tere problemet shtese qe shfaq ky moment. Si perfundim zgjedhja e presidentit (te fuqishem) do konvertohet ne beteje mes dy krereve te politikes, njelloj sic eshte beteja ne zgjedhjet e pergjithshme. Nuk shoh ndonje ndryshim, aq me shume, perfitim.

Ka nje ndryshim te madh. Limiti i mandateve. Berishen do e kishe ne pension qe ne 97 e sot Ramen do e kishe afer atyre ujrave. Kjo eshte me e rendesishmja.

Pertej kesaj, eshte sistem me i thjeshte dhe per fazen e zhvillimit tone me duket e rendesishme. Presidenti nuk eshte "i kapur" me. Ka karrieren e tij, zgjidhet vete dhe eleminon gjithe kete proces pazar.

Sepse sic thashe me siper as me 84 vota une nuk eshte se kam ndonje shprese te madhe. Do ishte me mire se me 71 vota po tendenca do jete gjithmone per te zgjedhur nje tip sic duhet te ishte Moisiu, nje plak te marre fund e pa pike deshire per te bere beteja politike kundrejt qeverise (sepse per te kontrolluar ate eshte aty).

Nuk eshte problem per keta ceshtja e mandateve. Ke modelin Rusi, Putin - Medvedev, dhe i ke aty, ne pushtet pafundesisht. Problemi qendron te procesi se si individe te tille arrijne te ngjiten ne krye te partive perkatese. E kam thene dhe here tjeter, kot lodhemi e enderrojme ne afat shkurter. Nese partia si koncentrat i nje pjese te shoqerise, lejon te ngjitet ne krye te saj nje autoritarist do te thote se ekuilibri mes kultures demokratike  te shoqerise dhe nivelit mesatar te politikaneve i tille eshte, qe jep nje produkt te tille. Per kete nuk na e ka fajin njeri, ndoshta vetem historia.

Putini shkeli rregullen e dy mandateve apo jo? Dhe e nderroj kete duke perdorur nje parlament te zgjedhur nga ai vete ne zgjedhje super te trukuara. Sado problematike te jene ne Shqiperi zgjedhjet ashtu lloj mazhorancash ne nuk kemi per te patur me kurre, dhe alelujah per kete. Pra nuk eshte kaq e thjeshte.

Ndersa sa per kryetaret e partise, dihet pse ata jane ose me mire behen autoritariste. Nuk ekzistojne institucionet partiake, zgjedhjet, konkurenca, rregullat e brendshme te lojes. Edhe une e ti te ishim ne ato karrige me apo pa dashje do beheshin autoritare sepse nuk do kishte asgje qe te na ndalonte. E kujt nuk i pelqen pushteti ne fund te fundit?
Prandaj jane ndertuar te gjitha institucionet demokratike, nga partia e deri ne krye te shtetit, te tilla qe te kontrolloje oreksin per pushtet qe ka cdo njeri.

Tironso, ju po i apeloni dobiclleqeve te Berishes per paaftesite e Rames? Po dhe sikur, sa kohe do Rama qe ta vezhgoje dhe studjoje kandidatin, mjafton deri ne votimin e dyte? Po deri ne te tretin?

Rama ja beri kurthin vetes, se eshte zullumqar (pushteti) por deshtak, nuk behet politika si ngjyrosja e pallateve. Tani ngeli me gisht ne goje, prap.

Besoj dhe ty te vjen keq kur argumenti yt i vetem ne kete rast kunder nje tipi si Berisha eshte qe nuk i dhane Rames kohe mjaftueshem per te hartuar justifikimin e radhes. Edhe mua me vjen keq qe mileti ka si kalores anti-Berishe Ramen.

Gjynaf qe se pranun ket,do ishte gallat,tani rrumpall do jet deri nkorrik,hajt me...Roll on 2013.

Pedro, rama nuk duhet te iki edhe sikur te humbi prape zgjedhjet ne 2013. e imagjinon dot sesi mund te perceptohet nga bathoristet largimi i rames nga berisha? tmerr! aty le te rrije deri ne vitin 2100

Po prandaj them une, qe duhet te gjeje nje strategji te bute daljeje.

Se psh, ka pas ene burra qe u kon thon grave, qe po hiki me ble cinare e nuk jon kthy mo mrapa.

Ene gruja e di, qe ky s´osht mo per ate, po ene burri e ka nergjegjen e paster, se nuk e boni grun me qa, sic do e kishte bo, po ti kishte thon, qe du me t´nda.

M´Kay?

Ku kujton se je, ne perendim? Atje ikin e vine kryetare. Ketu Lirin, Salen dhe Edin do i shofesh jashte zyrave vetem kur ti therrasi i plotfuqishmi. Ti a e di sa pushtet luhet te ato zyra? Kush eshte ai budalla qe heq dore, aq me teper qe partite nuk kane pike pushteti pertej kryetarit. Te ishte se mund te iknin, ne 22 vjet nuk do kishim nxjerre 1 kryetar PD-je e 2 PS-je nderkohe qe ne po kaq vite partite e verteta nderrojne kryetar 4-5 here.

Endrity, puna nuk osht Lindje apo Perendim.

Puna osht, qe ky robi po e tregon veten qe nuk po ja qull hic per politike. Po hic fare ama.

Se politika ate pune ka, kur nuk ke gjo ne dore vete, shif se mos ja djegesh letrat n´dore tjetrit.

Se edhe po e cove partine nga humbja ne humbje edhe ta bojn kabull deri me nji mase.

Por qe ta cosh nga fitorja ne humbje osht icik mo e rond.

Se ky Rama deri me sot e kishte nji flash imperial n´dor, qe o none none, kishte me i bo gjith kembanat e kishave me i ra njikohsisht.

Por vjen tjetri me dy per shtatash me tete dhe as mac, ene ja djeg flashin imperial n´dor ktij tyryfycit dhe e bo me qajt pastaj.

Ca i thu ksaj ti pastaj?

"Puna osht, qe ky robi po e tregon veten qe nuk po ja qull hic per politike. Po hic fare ama."

Edhe? Kujt i behet vone? Partia nuk ka pike fuqie ta heqi, po te kishte e kishte heq ate qe ne 2009 e Berishen qe ne 94 mbase, po e po ne 97. Kush ngre koke hiqet nga partia, dihet ajo.

Keta jane te gjithe me mandate biologjike, i.e "heret a vone do me vi koha" mendojne te githe. Ja sa mire Berisha priti 8 vjet kot vetem e vetem qe te prishej Tosi me Meten. Keshtu do presi dhe Rama.

mire mer mire, ne esfel t´gomereve te shkojne ata dhe ata qe u shkojn nga mbrapa.

Ne vijme, shofim dhe nuk fitojme gje.

Prandaj jemi edhe me te paster dhe te lire ne gjykim.

 

Ne vijme, shofim dhe nuk fitojme gje.

Prandaj jemi edhe me te paster dhe te lire ne gjykim.

+1

Se edhe po e cove partine nga humbja ne humbje edhe ta bojn kabull deri me nji mase.

Ne fakt ashtu e coi: ne 2005-en i humbi Nano (me ndihmen e Rames), ne 2009-en i humbi vete Rama.

qe eshte pazar kjo u mor vesh.por a mund te ma shpjegoje njeri,

pse kryetari i gjykates kushtetuese pranon me deshire e vetedije te plote te behet mall ne shitje??

 ky proces i ngjan pak a shume shitjes me ankand te mallrave qe vijne nga falimentimet.ky u mor vesh qe nuk do zgjidhet\blehet fare,por kaq cmimin e lire ja ka vene vetvetes ky ?familje e nerume shkodrane.kryetar i gjykates kushtetuese. dinjiteti profesional dhe respekti ndaj vetvetes ku eshte? se respektin ndaj institucioneve dhe profesionit spo e marrim fare ne shqyrtim.

pse kryetari i gjykates kushtetuese pranon me deshire e vetedije te plote te behet mall ne shitje?

Me duket pak si i fort ky prononcim.  Mund te themi jo per shitje, por per te miren e vendit.  Ashtu sic ka qendruar apo sakrifikuar ne Kushtetuesen pa mandat dy vjet, ashtu dhe ka pranuar kandidaturen per president.  Per te mire e vendit. 

+1 - po e ke menduar me ironi smiley

Me lendon fakti qe ti e ve ne dyshim apo me pikepyetje fillin e lloisjes.

Do pare kjo pune! Si u katandisem ne ket pik smiley

ka dhe njerez ne kete bote qe qendrimin pa mandat ne gjykate kushtetuese e konsiderojne si vetmohim

po sta di njeri thuaj...

Heronjte tane, me shpyrt sakrifice e vetmohimi.  Dhe ku t'i therrase atdheu, sic. 

njoni sikur dha doreheqjen se i mbaroi mandati ne kushtetuese. profesionistet tane jane profesioniste karrigesh apo profesioniste te vertete? sepse ti zgjasesh vetes mandatin pa perfundim,apo sa t'fitoje ai i lagjes time  eshte pergjegjesi kushtetuese?? pse ky shoku dhe disa te tjere se vune politiken perpara pergjegjesise? prandaj nuk eshte i forte si prononcim ajo qe thashe me lart.

Mire m'duket ky mu!

Ca mutin dune keto te PS-se tani? 

Dune qe Sala t'zgjedhi Jozefinen, qe t'duket keq Pd-ja?

Jane ftof! 

Per bukuri eshte zotnia! 

 

ore birinxhi eshte, mir e ke Mrrok, e ka "urt e but e plot tigani" te shkrujtme ne balle... dhe me gjere.

Mrroklle. Puna nuk eshte kush do zgjidhet. Puna eshte: A do lidhet me vone ky qe po zgjidhet sot? Si e meno zotnia jote?

po nqs ka femije qe dune me u ba ambasadore sigurisht qe lidhet ...

sa praktikisht i kap gjonat, dhe ti.

Gjunof me e marr m'sysh ket o Mrroklle, por ky pasi e pushun nga puna i ka sherby Birishit si keshilltar ligjor. Ene aty ku osht, osht pikerisht sepse e ka propozu Birishi, ne qoftese nuk e mbaj mend gabim. 

Ky eshte qartesisht i pozicionum. Pytja ime eshte, a i di Pedro keto? smiley 

Pedro i njef edhe robt edhe fenomenet edhe situatat. smiley

hapju pra shoqnise smiley 

Si e pushune nga puna?

Ca viti, cer pune?

Juve o vllezer mund t'keni t'drejte, por kur kthej kryte kah xhomi, shof vetem t"Bijen e Vatikanit dhe t'Birin e Damixhanit si alternativa te Xhezos qe edhe emrin ja paskam shume qejf.  smiley

 

kushdo qi t'zgjidhet, do lidhet

kot lodhni

shteti jone eshte i lidhem nga cepi m'cep

ma mire Tosi, t'pakten e ka t'shkrujtme n'ballt

Ruzhdije, si jo rralle ene ksaj heret jam nji menje me ty. Tosi per president, dihet cer malli asht dhe ash ene king, kur nuk i do bytha me e ba i gja thote nuk e baj ne pike. Ka i fije pavarsie. Plus qi ka ene humor. Per Tosin jam dhe e kam seriozisht. Ishalla po e hek qafe ene Ramen se Berishen dihet qi as zoti nuk e hek qafe.

Ti thu qe Tosja do i heqi huqet tash ne pleqni? ke njof noi plak me huqe ne jete tate ti a jo?

Cer huqesh mer Bame? Femnat ne bixhozi jane ne mode sot, gjithmon kan qene. Ene se e hudh naj gote nuk ka nej gja t'keqe. Tosi osh cool dhe i begate dhe i ka dy fije bole. Kto Zaganjoret nuk ma mushin menjen mu jo. Kush ka gelltit lugen e corbes se Sales vjell tere jeten. 

Sot presideti ne Shqiperi nuk ka asnje rendesi. Per 5 vjet dhe me prezencen e Europes e Amerikes edhe Enver Hoxha mund te ishte president. Vetem se do na çante trapin me fjalime te gjata si te Fidel Castros, e per te qene gjithmone ne qender te vemendjes do ta shikonim edhe tek Big Brother.

Shume pushtet nuk ka, po sic thote Lizandri siper ... per ndonje post kryeprokuri dhe vendos. Nuk e di ti, po mua nuk me pelqen te kthehemi ne ato kohe kryeprokurori as nuk guxonte te fliste kunder qeverise. Tani te pakten kete e be. Neser mbase ka fuqine dhe ta hetoje sic duhet.

Nuk te le sot Europa e Amerika qe te zgjedhesh nje kryeprokuror qe te sjelli ate kohe.

Europa dhe Amerika nuk duhet te linin as kushtetuten e 2008. Nuk duhet te lene as nje president qe zgjidhet nga mazhoranca. Nuk duhet te linin as nje vend te EU-se si Hungaria te bej ate qe po ben Orban-i atje.

Me pak fjale EU dhe USA nuk mund ta ndalojne forcen vetshkatrrimtare te nje vendi.

Europa dhe Amerika nuk lejojne kthime si te qoftelargut, por nuk do te futen ne te gjitha detajet se e kane parasysh qe Shqiperia ka vetem 20 vjet qe po mundohet qe te ndertoje demokracine. 20 vjet nuk jane asgje ne historine e nje vendi. Aq me teper qe ka nje te kaluar jo shume te ndritur ne nivelin demokratik. Per te mos thene katran. Tjetra eshte se Shqiperia eshte 28 000 km2 dhe nuk mund te krahasohet me vendet e tjera. Shume-shume, me Malin e zi dhe Maqedonine. Nuk ka asnje pavaresi ekonomike. Shkurt, kushdo qofte ne pushtet, nuk ka ku ta luaj bythen. Zgjedhja e presidentit eshte vetem nje shfrim militantesh. Nje rast per te nxjerre dufet e se kaluares.

U bone 100 copash, u bone. Sa me keshilla ne perkthim, sa me parashikime ne politike. smiley

Eh, mos na lonte Zoti pa peshk te zgares! smiley

si ka qen shprehja: vët andej e vët këtej e

si "bythe turtulli" i thojn nga anet tona

ky nuk ban per president se ka emer te veshtire per tu lexu ne anglisht smileysmiley

JayZ

Kane per ta thirre Jizz, kshtu si ndashnim. smiley

Mjaft i kenduar Xhibi ne keteprurje . Xhibi per zv .President smiley

Mendimi im eshte , ky pervec derstiles se ngritur me Beri (S)ha e Rama , kush eshte " dobic" e kush t'ja fute njeri tjetrit " per te mire te popullit or tie " Situata ne Shqiperi eshte e njejte si ne katedren me te Rendesishme te nje Universiteti

Shefi , nje post i zen qe dihet se si , kishte ne vartesi pedagogun me te afte e me cilesor  te fakultetit .Ishte krijuar mendim unanim se shefi qe "dobic" dhe askush nuk mund te perjashtiohej nga rregulli THESIT sado i afte te ishe Sepse :  shefi te fut ne thes  , mbylle gryken e thesit dhe e rrotullon thesin si te doje  

Dikur aty nga Mesi i Arte i ketij Opinioni te uturakeve tip Fevziu , nje pedagog i vjeter tha nje llaf per Rahmet .

Ashtu duket ne te vertete .Po komandat nga te vertitet THESI i jep peedagogu nga brenda .

shteti jone eshte i lidhem nga cepi m'cep...nje rresht sa per njemije e nje Xhibonjizma ! Por edhe kete e dime te gjithe qe pa Derstile ku do punonim ?????

t'bohet ca t'bohet, diku neper bote ndodhin dhe gjera te mira qe te bejne te marresh fryme i lehtesuar per pak kohe te pakten

kaq shpejt u dorezove smileysmiley

jo ore, po nderkohe po shof dhe anet positive te jetes smiley

imagjino sikur te dali dhe ndonje lajm tjeter i tipit "u ngjall kurt cobain" smiley

ate thomi dhe neve, rrofshin pozitivitetet e vogla te perdishtme smiley

ps. sapo me parakaloi nje Mamice .... for president smiley

me lepitka blu, fustanin der ne gju? for president qe c'ke me te ore smiley

te pakten nqs lidh e lidh me deshire  vetedije e vullnet te plote  smiley

C'konsensus leshi. As e diskutuan me opoziten, e lane ne minuten e fundit, ne mes te nates, qe te mos kete kohe te mendohet e te beje propozimin e vet si opozite, por thjesht i dhane nje kandidat qe kishte keshilluar ministrine e jashtme si te shiste detin me greqine dhe i thone ta pranojne.

Keta s'e dine c'do te thote konsensus. Konsensus s'eshte "une te gjeta me te mirin, pse s'e pranon", por eshte "une them kete, ti ke thua"?

E si gjithnje, Berisha ketej nuk pranoi te takohej me Ramen (tha qe s'ka pse takohet, se i kane zgjidhur gjithnje gjerat pa u takuar), e ketej thote s'pranoi Rama konsensus. 

Jo se prisja integrim me Berishen, se ajo dihet qe s'ka Europe qe merr nje malok si Berisha ne gji. Por te pakten te mos na beje per budallenj.

Por te pakten te mos na beje per budallenj....

Po pse pak e ka nje parti e nje Grup Kuvendar ai ? Po ketu pak ka? Ai ecen si gjithnje me tezen e "fakti te kryer " qe ka qene nje politike e huazuar nga Kaubojsit e Westit te Lashte , e suksesseshme ne vende rremuje dhe kryesisht Baritore . Dhe prishja e saj nga arbitrariteti , arroganca e pamundesia qe perfaqeson ne kohe per t'ju pergjigjur ,  nuk mund te shbehet pa nje sjellje shume te veshtire qe permban brenda edhe 97 .

Rrofte Namik Vehbi Fadile  Hoti !

Ky eshte poshterimi zyrtar qe Berisha i beri Jozefin Topallit. Pa dale emri, ziente Shkodra se Presidenti do ishte shkodran. smiley

I ishte bere surrati sot si bythe kalamani kur del bark *. smiley

Presidenti nuk duhet te jete asnje propozim i kesaj copes se mishit, as si Ver Llapa dhe as si faraxhiu Bamir qe do jete zyrtarisht farakungullngrenes se shpejti. smiley

Kush do nje shishe vere sot, me rastin e poshterimit te kesaj monstres te na beje me dije, por jo me vone se nje ore, filluar nga tani. smiley

President filogjerman ? Ej po cer e kujtoni mer qeveriun idiot ju?

* Na falni per fjalorin, megjithese jo shume i egzagjeruar gjithsesi.

Po mo, kur te duash, falas i jep?

Prandaj pra eshte e mire kur pushteti nuk perqendrohet ne pak duar. Se ene kete pune te mire Lir Shtangisti e beri.

Une paguaj veren per ta pire jo per ta cuar ne shpi more. smiley

Po ne shkoder pra ka lindur ky.

Ka lindur ne Shkoder dakort , por ne Shkoder lakohej dje perpara se ta shpallnin zyrtarisht keta qe thone jemi mazhorance.

Loje e paster e Berishes dhe Rames, dirizhuar nga ai qe rrinte ne llozhe. Emri ka qene i ditur dite me pare dhe me nje gur kane vrare me shume se dy zogj.

 

Ça teme e fort.  

Lexoj shume qe thone se Sala e paska lene per ne momentin e fundit propozimin e kandidatit qe te zinte ne befasi e mos t'u linte kohe socialistave qe te mendonin e te jepnin nje kandidat te tyrin. Ore, me sa di une diskutimet per presidentin kane kohe qe kane nisur, nuk eshte se u lajmerua dje qe do u zgjidhte presidenti dhe se sot do ishte afati i fundit i diskutimeves apo per te paraqite propozimet.

Pozita dhe opozita kane pasur mjaft kohe per te bere detyrat e shtepise; kush nuk i bere, le te ngelet ne klase. Qarramanet e aq me teper pretekstet e pabaza, nuk i ka me qejf askush. 

Ore, me sa di une diskutimet per presidentin kane kohe qe kane nisur, nuk eshte se u lajmerua dje qe do u zgjidhte presidenti dhe se sot do ishte afati i fundit i diskutimeves apo per te paraqite propozimet.

Kohe qe ka nisur ka afati per te diskutuar per presidentin, por asgje s'eshte diskutuar, as dje gjate dites. Rama ka disa dite qe i thote Berishes "eja te bisedojme"e Berisha tha "s'ka pse, ne i kemi zgjidhur gjithnje gjerat pa u takuar". S'ka pasur asnje bisedim, emri u dha vetem ne mes te nates. S'quhet bisedim cfare bisedon Berisha me veten, konsensusi eshte me opoziten.

Atehere Edi Rama eshte idjot! Dmth, ju qaheni sepse nuk ju pelqen Zaganjori si president apo sepse e keni kryetarin budalla? A ke degjuar ndonjehere per back-up plan apo plan B?

BACK-UP PLAN

(noun) a plan in case something bad happens

Example Sentences:

 

Eddie: Gramoz, I don't know who is going to be the new President, but one of these days I'm going to meet Sal to discuss the matter. .Gramoz: Ok, but do you have a back-up plan in case he decides not to meet with you?

 

Eddie: Well, I don't need one. I have these amazing guys on twitter who really love me, I mean really!... no matter what; and don't forget PPU, dude I'm telling you, they are real fucking Comrades!

 

 

 

OK, pashe qe kishe shkruar gjithe ate gje, me bold e me dialog, e nisa ta lexoj me qejf, sepse mendova qe do te ishte me humor a dicka... 

Ca da fak po thu, me tamam?

po kte kush ma shpjegon dot nga ju ne allbanjasmiley

se po na mushet menja me u kthu ene me punu aty, se spo mor vesh.do kem mundsi ta blej nje shpi,makin,tv,divan,guzhine,me hongerdhe me i bo 15 dit pushim? do arrij dot t'ja u blej ilacet pleqve?smiley

si thoni?

“Në rast se vështrojmë raportin e Shqipërisë me krizën e egër europiane dhe jo vetëm europiane rezulton se Shqipëria është ndër të paktat vende në planet që nuk njohu recesionin, gjatë këtyre viteve të një krize të shumëfishtë, por që tani në Europë është konsoliduar në krizën e borxheve dhe krizën e euros. Ekonomia shqiptare është një ekonomi hiperglobale. Kjo është ekonomi me një dinamizëm shumë të madh të shkëmbimit të mallrave, të importeve dhe eksporteve. Ndofta si në asnjë vend tjetër, eksportet në këtë ekonomi janë dyfishuar në harkun kohor 2009-2011. Ekonomia shqiptare në 5 vitet e fundit të krizës së egër ka realizuar një rritje ekonomike prej 22 përqind. Kjo ekonomi, sipas Komisionit Europian, 4 vitet e fundit të krizës së thellë u rrit 4 herë më shumë, se mesatarja e rritjes së rajonit. Me funksionimin e saj, kjo ekonomi bëri të mundur krijimin e dhjetëra mijërave vende të punës dhe që Shqipëria të jetë ndër të paktat vende, në të cilën jo vetëm nuk u rrit, por është ulur papunësia. Funksionimi i kësaj ekonomie ka bërë të mundur rritjen nga viti në vit të të ardhurave nga taksat e doganat. Unë dua t’u rikujtoj shqiptarëve se nga rreth 130 miliardë lekë që ishin këto të ardhura në vitin 2004, ato u rritën në 283 miliardë lekë në vitin 2011,” tha Berisha.

Kurse Bode deklaroi se do vijohet njësoj si vitet e tjera me ndryshimin e buxhetit për shkak të problemeve me rritjen ekonomike.

“Siç kemi bërë për gjithë këto vite, vijojmë edhe këtë vit të rishikojmë kuadrin tonë makro-ekonomik, objektivat për vitin 2012 në përputhje me zhvillimet në ekonominë globale, në ekonominë rajonale dhe për më tepër në zhvillimet konkrete në ekonominë shqiptare. Të gjitha këto janë elementë për t’u vlerësuar konkretisht dhe në përputhje me zhvillimet aktuale të ekonomisë dhe perspektivën e gjashtëmujorit të dytë të mund të formulojmë një objektiv që të jetë sa më i përputhur”, thotë Bode.

I pyetur nëse vendi do ketë rritje ekonomike, Bode tha: “Sigurisht çdo gjë është e mundshme. Ekonomia shqiptare nuk është një ekonomi që zhvillohet në eter është një ekonomi konkrete që operon në një rajon konkret. Ajo që duhet përshëndetur është dinamizmi më i lartë në krahasim me vendet e tjera. Kemi një rritje ekonomike pozitive, kur dihet që deklarimet për ekonominë e Eurozonës janë për vijimin e një rënieje ekonomike”.

Ti nuk e lexon Forbes me sa duket. (mos u merzit se as une se lexoj smiley)

Sipas Forbes nuk ka vend si shqipnija ne evrope persa i perket mbledhjes se taksave dhe evitimit te krizes botnore, dhe se çdo vend do ishte mirle te kishte nje drejtues sikurse ai qe ka shqipnija. E kam seriozisht, nuk jam duke u talle. Mundesh me google dhe i ke te shkruara te gjitha. Lol

 

me luge floriri do hamesmiley

Me luge florini kemi ngrane dikur qe-besa, para se me na pushtu shkijet. smiley

Shqiperia e shmangu vertet krizen boterore, sepse s'eshte pjese e atij biznesi. S'jane pjese e ekonomise boterore ushqimoret e lagjes, fast foodet, llotot, kafenete e qendrat e internetit. Ndersa kompanite e medha ketu s'kane pse ankohen, se taksa s'paguajne e me cmime na rrjepin. Ca krize t'i zere ata, kur s'paguajne as uje e as drita? keshtu qe ka te drejte

po ca dreqin dun me na fut n'evropi me zor??apo zdun qe ti kaloj anash kjo kriza boteroresmiley dun me e kap me dor qe ta provojn (krizen)smiley

Une gjithmone kam kene kunder futjes ne evrope, por ju me mentalitetin tuej prej toskesh komunista, ku shkodran=tradhtar, me thoni se nuk e du te miren e atdheut. Lol

Ça thu re? Si nuk qenkan pjese e atij biznesi bankat? Hello!

Bankat ne Shqiperi kane interesa shume te larta dhe jane me me fitim se ne cdo vend tjeter. Vjet raportuan rritjen me te madhe se gjithe vendet rrotull.

Une jam kurioz si do te jete Shqiperia pa Berishen! Kur t`vij ajo dite,  do te kthej nje gur mbrapsht! smiley

Kur te vije ajo dite, do te te duhet me e kthy gurin nga iPadi, sepse çdo gje ka per te qene e dixhitalizuar. Rrnoft demokracia, posht sacializmi! smiley

Shiko vendet e Amerikes Latine. Kane kaluar nga nje diktator ne tjetrin per gati 200 vjet. Pa ndertuar institucionet e forta qe kontrollojne pushtetin e individeve e vetmja gje qe do ndodhi kur Sala te shkoje me te shumtit eshte qe do dali Sala i ri per te cilin militantet do bejne mbushin sheshet.

Iku dhe zaganjori. Fasada e partise.

parti mos je vete - tha
Ato quhen banda, hë te keqen smiley

 

Zaganjori, konsulenti juridik i Ministrisë së Jashtme për marrëveshjen e shitjes së detit

 

 

Kandidati i mazhorancës për postin e presidentit, Xhezair Zaganjori, ka qenë konsulent juridik i Ministrisë së Jashtme për marrëveshjen e përcaktimit të kufijve detarë me Greqinë. Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Jashtëm i asaj kohe, Lulzim Basha, me homologen e tij greke, Dora Bakojanis.

Ishte Gazeta Shqiptare që raportonte atëherë se Drejtoresha e Marrëdhënieve Juridike në Ministrinë e Jashtme, Ledia Hysi, kishte kërkuar nga Zaganjori që të ofronte ekspertizë për grupin që do të shkonte në bisedime me palën greke për përcaktimin e kufijve. Kërkesa është pranuar nga ana e tij, edhe pse në shkelje të hapur të ligjit për konfliktin e interesit që sanksionon se qenia anëtar i Gjykatës Kushtetuese nuk pajtohet me asnjë veprimtari tjetër shtetërore, politike apo private.

Konsulenca ligjore që Zaganjori i ka ofruar grupit negociator nuk ka lënë gjurmë në dokumentet zyrtare që shteti shqiptar ka protokolluar për këtë çështje, pasi anëtari i Gjykatës Kushtetuese ka qenë konsulent i jashtëm dhe jo pjesë e grupit

negociator që bisedoi e nënshkroi me palën greke marrëveshjen e

kufirit detar.

I pyetur nga Gazeta Shqiptare, Zaganjori tha se “në mënyrë absolute nuk kam qenë në dijeni të përmbajtjes së marrëveshjes dhe miratimit të saj deri ditën që në media u publikua një fakt i tillë. Me marrëveshjen jam njohur në detaje ditën kur është paraqitur në Gjykatën Kushtetuese kërkesa ankimore”.

Nënshkrimi i saj shkaktoi një tërmet në opinionin publik. Por ishte Gjykata Kushtetuese që vendosi kundër kësaj marrëveshje. Ajo që të bën përshtypje është se Kushtetuesja, ku bën pjesë Zaganjori, votoi në mënyrë unanime kundër marrëveshjes. Pra vetë Zaganjori votoi kundër një marrëveshje, për të cilën kishte ndihmuar juridikisht. Trysnia e madhe mesa duket e ka çuar në këtë vendim.

Burimi

Nderkohe une mbaj mend nje artikull nga Mentor Nazarko (se bashku me te vellain mik te medhenj te Rames) te Panorama per Zaganjorin dhe ceshtjen e detit. Dhe njehere, per mua nga ky sistem keshtu lloj presidentesh do kemi. Po ama eshte absurde kjo lloj inkoherence.

http://www.shqiperia.com/shqip/opinionar...
Shpresa prej Kushtetueses
Shkruar nga: Mentor Nazarko

Ka kaluar pa vëmendjen e duhur seanca dëgjimore në Gjykatën Kushtetuese, në lidhje me çështjen e përkufizimit të kufijve detarë me Greqinë. Vetëm “Gazeta Shqiptare”, që kishte nisur betejën në fjalë, botoi njëlloj procesvervali të seancës me pyetje përgjigjet më kryesore që u konsumuan në 7 orë. Përtej shqetësimit për këtë mungesë vëmendje mbi një seancë unike në llojin e vet në historinë e Republikës, diçka që e bën mjaft të rëndësishme për të gjithë ne, për protagonistët, për gjykatësit, prej asaj seance ka diçka tjetër që meriton vëmendje. Është përkushtimi profesional i gjyqtarit Xhezair Zaganjori. Zaganjori ishte vendosur prej një kohe të gjatë nën presion, për shkak se në fazën e negociatave ishte thirrur për konsulent nga ekipi ynë përfaqësues në këto negociata. Nga gazetarët e Shqiptares, ky moment ishte konsideruar si i mjaftueshëm për ta bërë këtë presion mbi të dhe për ta detyruar të jepte dorëheqjen për konflikt interesi. Kjo nuk ndodhi, dhe bëri mirë që nuk ndodhi.

Prej procesverbalit në fjalë, çdokush mund të kuptojë fare mirë se Zaganjori ishte gjyqtari që shkëlqeu gjatë asaj seance me pyetjet dhe komentet e tij, të përfshira në mes të pyetjeve. Ato dëftyen jo thjesht një nivel të lartë profesional, përgatitje për rastin në fjalë që e dallonte atë mes anëtarëve të tjerë të trupit gjykues të nderuar të asaj Gjykate, por dhe një nivel të lartë përgjegjshmërie. Këtë shfaqje të shkëlqyer të tijën në rolin që i takon, që sot për shkak të pasojave të vendimit të Kushtetueses mund ta quajmë historike. Qëndrimet e Zaganjorit që përgënjeshtruan skeptikët dhe kritikët e tij, na bënë të qartë edhe më shumë elementë të lidhur me atë që kishte ndodhur gjatë negocimeve me palën greke. Ato vunë në pozitë më dekonspiruese gabime e një pjesë të negociatorëve, ku duhet shquar Admirali i flotës sonë Gerveni. Për shkak të ballafaqimeve me precedentët e Italisë me Greqinë për të njëjtin ishull, atë të Othonit, ne kuptuam shumë më shumë se ç’kishim kuptuar prej veprës së një njeriu tjetër të veçantë, si ish koloneli Myslim Pashaj. Ne kuptuam se në negocimin e një marrëveshje të tillë nuk mund të bazohesh vetëm në një parim të konventës, siç është ai i barazlargësisë, dhe për pasojë ta shpallësh se ke miratuar diçka në përputhje me ligjin ndërkombëtar. U përmendën dhe parime të tjera si ai i barazisë, përpjesëtueshmërisë, etj. Zaganjori ndriçoi dhe shumë elementë të tjerë të kësaj marrëveshjeje, duke ofruar që në këtë fazë, nëpërmjet pyetjeve, pozitën e “të tretit të paanshëm”. Edhe gjyqtarë të tjerë treguan vlerësim të asaj që po bëhej në atë gjykatë, siç ishte rasti i zotit Sokol Berberi, apo dhe kreut të gjykatës Vladimir Kristo.

Lajmi i mirë prej asaj seance është se vendit nuk i mungojnë figurat institucionale të përkushtuara ndaj interesit kombëtar, pavarësisht përkatësisë politike të mëparshme, apo dyshimeve të shprehura rreth tyre me ose pa të drejtë. Nga gjithçka ndodhur në këtë periudhë, veçanërisht pas disa vendimeve të Gjykatës së Lartë, në lidhje me imunitetin e disa ministrave të qeverisë Berisha, u krijua një frymë pesimizmi në drejtësinë e këtij vendi. U krijua përshtypja se presioni i egër ushtruar prej kryeministrit në të gjitha format, do të kishte lëkundur të gjithë institucionet e drejtësisë. Mbase gëzimi për performancën e Zaganjorit mund të jetë i parakohshëm, por ne dhe jo vetëm ne, madje dhe profesionistët e institucioneve tona, duhet të nxjerrim shumë mësime. Shteti, kombi është mbi të gjitha dhe ai nuk përfaqësohet në mënyrë ekskluzive nga kryeministri. Mu kujtua një rast i shkëlqyer disidence prej një diplomati të shquar amerikan, këshilltari politik i Ambasadës në Athinë, kur SHBA-të vendosën të sulmonin Irakun. Pavarësisht se si shqiptar më duhet të jem krahpërkrah SHBA-ve në operacione të tilla, më duhet të çmoj veprën e këtij diplomati disident ndaj sulmit. Në shenjë kundërshtimi ndaj këtij sulmi, ai dha dorëheqjen prej detyrës së tij, duke i bërë një letër të hapur sekretarit amerikan të shtetit Kolin Pauell, letër që u botua nga gazetat kryesore amerikane. John Bradley Kiesling, i njohur dhe për qëndrimet e tij realiste ndaj çështjes çame, thotë në fund të letrës së tij: “Unë po jap dorëheqjen sepse unë provova dhe dështova të pajtoj ndërgjegjen time me aftësinë time, për të përfaqësuar administratën aktuale të SHBA-ve. Unë kam besim se procesi ynë demokratik është në fund të fundit vetëkorrigjues, dhe shpresoj shumë se në një farë mase unë mund të kontribuoj së jashtmi, për të modeluar politikat që i shërbejnë më mirë sigurisë dhe begatisë së popullit amerikan dhe të botës.”

Mësime të tjera

Shembulli i seancës së fundit të Gjykatës Kushtetuese është pra një dëshmi shprese se sistemi ynë politik dhe institucional vazhdon të ruajë qëndrueshmërinë dhe deri diku besueshmërinë e tij. Gjykata Kushtetuese në veçanti ka treguar me hedhjen poshtë të shumë akteve ligjore të qeverisë, se i përmbahet ligjit në punën e vet dhe se ajo ndarje pushtetesh, që zuri fill me kushtetutën e miratuar më 28 nëntor 1998, ishte plotësisht e shëndetshme. Ky rol garanti i kësaj Gjykate na jep dhe një provë tjetër sesa të gabuara ishin vendimet e pozitës dhe opozitës me ndryshimet kushtetuese që atakuan pikërisht këtë ndarje pushtetesh, këtë ekuilibër mes tyre, duke fuqizuar pushtetin e kryeministrit. Vendi ka parë një model institucional ku të gjithë institucionet emëroheshin nga një njeri dhe i faleshin atij, zbatonin urdhrat e tij, Berishës. Kur ai ra prej dhunës popullore, bashkë me të ranë institucionet, ra shteti. Shteti i ngritur mbi bazën e Kushtetutës së 1998, me hapa timidë arriti të krijonte në vend disa qendra pushtetesh: pushtetin politik që lidhej me kryeministrin apo i referohej atij, dhe atë të institucioneve të pavarura që i referohej Presidentit të Republikës.

Kjo ndarje solli rotacione të buta kudo, madje edhe në pushtetin politik dhe vetë rotacionet siguruan pavarësinë e institucioneve, ekuilibrin e brendshëm të tyre që prodhon vendime të matura. Prova në të cilën janë thirrur të marrin vendime këto institucione, konflikti midis biznesit, botës mediatike dhe kryeministrit, çështja e Gërdecit apo ndarja e kufijve detarë janë raste historike për të provuar përfundimisht nëse në Shqipëri është instaluar shteti ligjor apo jo. Me yryshin që ka marrë kjo qeveri, pavarësia e institucioneve mund të goditet rëndë dhe ngjyrosja e tyre eventuale me blu mund të na sjellë në këmbë modelin e vjetër që e pamë si ra. Kujtimet e këqija të së shkuarës së këtij modeli, na bënë ta shijonim shfaqjen e fundit të Gjykatës Kushtetuese, diçka vërtet e gëzueshme brenda një krize politike që duket pa zgjidhje. Kjo shoqëri ka forcë të prodhojë njerëz si Pashai, këto institucione kanë brenda tyre njerëz si Zaganjori, që venë ndërgjegjen e tyre profesionale dhe kombëtare mbi politikën e shumicave që qeverisin shtetin politik.

Kthehemi te ajo qe kemi thene shume here me pare. Nqftse Rama ishte i interesuar per nje president "konsensual" (te tipit qe do detyronte te gjitha partite parlamentare te uleshin bashke e te vendosnin), nuk do i kishte bere ndryshimet kushtetuese te prillit 2008.  Nqftse presidenti percaktohej qe te zgjidhej me 84 ne te gjitha raundet, Berisha do ulej si ceco ose do pranonte zgjedhjet e parakohshme.

Akoma me tej, nqftse Rama eshte e ishte i interesuar per nje president mbi palet, te pavarur, te fuqishem, simbol uniteti kombetar, garantues kushtetute, garantues i pavaresise te organit te akuzes e gjyqesorit etj etj., do kishte propozuar qe ky te zgjidhej me vote popullore.

Ke fole me vend. Teorikisht, me kte qe ke shkru, ne vende te tjera do mbylleshin diskutimet. Lol

Plako jam shume dakord. Ajo qe s'me pelqen mua eshte qe per kete pune faji i lihet ne qafe vetem Rames, nderkohe qe minimalisht duhet ndare 50/50.

Mbase eshte natyra njerezore qe ia le fajin ne dere challenger-it, po me duket se e kemi tejkalu masen. Rama eshte kokrra e kurves, po kjo nuk duhet te shperbeje per te mbulu baxhellikun e Berishes.

 

Tironsi, karriera politike e Berishes duhet te kishte perfunduar mbas 1997-tes, dhe ai duhet te kishte perfunduar ne burg si nje nga pergjegjesit e ngjarjeve te 1997-tes.  Ne mos gaboj nga komisioni parlamentar i athereshem u gjend fajtor, e dosja shkoi ne prokurori po asgje s'ndodhi.  Po ja qe ku jemi 15 vjete me vone e Berisha eshte ne pushtet ende duke synuar nje term te trete, e praktikisht i vendosur aty nga nje socialist (sic!) dhe nje nga ish-kundershtaret e tij me te eger.  Besoj se nuk ka me ndonje gje qe Berisha mund te bej tashme, qe te jete surprize per ne.  Berisha e ka provuar e riprovuar veten si makiavelist, autoritar, bajraktar, percares, mashtrues, dhunues, tradhetar, dobic e ku di une c'epitet tjeter mund ti vihet.  Me pak fjale eshte bere mjeshter i pislleqeve, pazarlleqeve, matrapazlleqeve e kulisave dhe nqftse nuk i thyhet krahu fort fare (pra nuk i jep shanc levizjeje), nuk leviz nga menyra e vet e te berit te gjerave.

Tani per sa i perket Rames, une shoh qe ai zbret ne fushebetejen qe ka krijuar Berisha dhe luan lojen te njejten loje si ai me te njejtat rregulla e pastaj qan e qurravitet pse Berisha me nje ton eksperience ne kete loje e shqep rendshem Ramen. Jo kjo s'e mbulon baxhellikun e Berishes, por ca te thote kjo ty per vete Ramen?  Pse ky njeri nuk luan lojen ne nje fushebeteje tjeter? Pse nuk e ngre piacen? Pse nuk zgjedh parimin perpara pazarit meskin? Pse shfaqet si autoritar i sojit te Berishes, edhe pse mbase jo i te njejtit kaliber?  Per me teper qe rreket te sjelle nje moral te ri ne politike, nje fryme te re, nje rilindje shqiptare, nje permbysje te sistemit korruptiv, autoritar e nepotist.

mire  e ke kete analizen.po ke provuar te jesh i sjellshem me te fortin e lagjes ? te jesh ne nje lokal me te , nuk t pyet a ke cakmak por dhe te thote: hajde ma ndiz pak cigaren. 

Ka nje ndryshim midis te mos qenit te sjellshem me te fortin e lagjes dhe te imitimit te te fortit te lagjes.

O Tironso, ja DHA Rama kete pushtet Berishes. Kush do ishte ai qeveritar qe nuk do e pranonte nje gje te tille aman?

po daj arvizuja c`po thur? smiley

Barbeque. Beer. Living it mo si i thojn keta te jashtmit.

As i rruhet hic. Me thont e drejten ka fillu mos me mu rrujt edhe mu qe jam ketu, jo atij qe do iki gjithsesi mas ca kohesh  smiley

Po qe jemi perfeksionista ne shqiptaret!

O Emo, kush do e fitojë Big Bradhërin sivjet, plako? Si thu ti? Për këtej nga madhërpejni ta kam llafkën.

Nga CV mua mu duk prerje e shkelqyer per President. Edhe nga sa u tha ketu, lart e poshte, e justifikon paraqitjen e tij si President, keshtu qe nuk jam kundra. Uroj te mbyllet shpejt kjo çeshtje, qe mund te na krijoje dhimbje koke, nese kangrenizohet. 

Cmendim ke per qendrimin e buallmavrise Rames, o Pjer

Zaganjori, konsulenti juridik i Ministrisë së Jashtme për marrëveshjen e shitjes së detit

Kjo me siper per ndonje kok...e me siper qe sygjeron te tregojme respekt ndaj kesaj figure, kandidat i zgjedhur nga Berisha. Po ku ka rob qe ti sherbej Berishes e te kete nje fje karakteri, nje fije dinjiteti? Po ku ka bure te jete afer Berishes e te mos jete C'BURRERUAR?

Edhe njehere shkrimi i Nazarkos per Zaganjorin dhe qendrimin e tij gjate ceshtjes se detit. 

http://www.shqiperia.com/shqip/opinionar...

Merruni me procesin, jam dakort. Po njeriu qe para 2 vjetesh mburrej nga vete njerez te opozites per nje qendrim te qarte ndaj kesaj ceshtje, tani akuzohet per nje veprim te fshehte qe askush nuk e provon ne te kundert me vendimin qe ai ka marre. Mua me duket absurde. 

Shkoi dita.

Ca argumenti pervec se atij vete-evident "nuk eshte i paanshem" nxorren rrushat e PS-se sot?

I shperndau ai palla neper tv me sqaru gjindjen, apo mjafton internetja per njerzit qe s'jane bindur?

Po,pse ore,nuk paska tjeter njeri per president Shqiperia,po mbeti te zgjedhe Xhevon ?

Pse c'te keqe ka xhezo? duket qe ne sy qe eshte sua trimi!

Pik-s-pari e keqja me e madhe e Xhezos eshte qe.. nuk eshte Nano...

well, asnji s'esht i persosur.

Si i bohet puna o shoke socialiste qe fytyre vrerosurin Gramoz Ruci mos ta shohim me ne foltoren e parlamentit? Kur del Ruci te perfaqesoje opoziten shqiptare, teorikisht ne konturet e social-demokracise, me duket se ka ardhur dhe flet ne parlamentin shqiptar Robert Mugabe.

Bashke me Ramen duhet te largohet edhe Mugabja shqiptar dhe athere ne PS fillon reformim i vertete.

Ja shprehem kete shqetsim tuaj shokeve socialise. Unanimisht u shprehen se shoku lojtar duhet falenderuar per preokupimin e tij dhe se eshte i lire te shkoje e te luaje me veten. 

Edhe i' gjo du t'them me shprese qe zoti Zaganjori do shikohet jo edhe aq ashper ketu ne Peshk persa i perket anesise se tij te supozuar.

Para-ardhesi i tij, ky qe kemi tani ishte NENKRYETARI I PD-se!

Ishte gjithashtu dhe KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE PD-se! 

smiley

Bamiri edhe kur ka qene i PD-s populli s'ka qene i ashper me te, pikerisht sepse ka qene nje nga te paktet politikan qe ka treguar gjithmone kulture dhe perulje para popullit, ndoshta i vetdijshem per pakenaqesite e popullit me politiken, nuk e di. Edhe si president nuk ka teguar kurre arrogance apo egoizem qe te tjeret e kan tjua maresh me lopate. Pavaresisht aftesive te tij, apo bindjeve politike qe kan vend per debat, eshte nje nga njerezit me me kulture ne politiken shqiptare.

Po te jete ky kriteri cfare duhet thene per nje njeri qe nuk eshte fare ne politike pra??

Ky nuk eshte kriteri per te qene ne politike, eshte kriter per te qene njeri ne rradhe te pare. Perulesia eshte force karakteri. Ata qe cirren e shajn e ulurasin, e qe nje ne dy fjale e kan une, qe bejne si kapadei sikur coc jane,  qe pordhet i kan me lart se hunda, nuk bejne per njerez njehere, nuk bejne per miq, nuk bejne per familjar e lere me per njerez te zgjedhur per te qare hallet e nje populli.

O Endrit, po keta as qe e kishin degjuar emrin e Zaganjorit me pare, para se te dilte dje.  Zaganjorin nuk e krahason dot sepse ka qene pothuajse anonim per publikun shqiptar.  Dje me duket per here te pare doli ne televizor.  Zaganjorit i merret e studiohet karriera si gjyqtar, dhe vendimet qe ka marre si i tille plus dhe karriera si ambasodor edhe pse jo si profesor.

ja pra car dinim per zaganjorin deri dje, fjale e vete Mentor Nazarkos

http://www.shqiperia.com/shqip/opinionar...

Per mua ehste shume dakort te kritikosh procesin. Nje njeri qe del nga 71 vota eshte me i dobet se nje qe del nga 84 vota, qe eshte me i dobet se nje njeri qe fiton mandat popullor. Po PS kete nuk e thote dot se ndryshoi vete kushtetuten, pa ja kerkuar njeri. 

Dhe tani kalojne ne inkohorence duke hedh balte mbi njeri qe deri dje e kishin vleresuar deri diku. Une them qe nga Berisha+Meta me mire se kaq nuk ka per te dale, nje njeri i moderuar i PD i pranuar nga Meta e Idrizi. Fakti qe nuk eshte Jozi eshte e vetmja fitore si e Pirros nga kjo histori. 

Ore duhet ta hane ate qe gatuan, dhe boll derdelliten per procese, dialog e konsesus.

asgje per te thene per kandidatin, vetem se u fiksova tek kjo fotoja, sec ka dicka kinematografike, dicka prej coen brothers ndoshta? STALKER, ndihme?

Kam dhe une ca kohe qe e vezhgoj po nuk po marr vesh ajo logo te shpatulla eshte e Autobot-eve apo e Decepticon-eve. smiley

Mos te ngjason me kete ndoshta? (Tim Robbins)

Eh, sikur te kishte dhe floke. smiley

U ngrite ne mengjes serbes
Fute nje luge pekmes
Hape kutine, s'gjete proces
Trendafil ore me ves

(Populli mban iso) Me ves por pa proceeeees

P.S. Vazhdoni vete me strofen e dyte tani.

ngrite kryet si kendes*

trandafil ore me ves

p.s.z shenderrohet ne s per hir te rimessmiley

Ja c'po thote Saimir Tahiri per Zaganjorin;
1. Ne gjithe ceshtjet e shqyrtuara ne GjK qe kane pas sensibilitet politik, Zaganjori ka mbajt anen e qeverise
2. Ceshtjen e marreveshjes se ujrave territoriale nuk ka dash ta lere fare te kalohe per shqyrtim ne GjK
3. Revoltat e '97 i ka cilesuar revolucion komunist
Nese keto qe thote Tahiri qendrojne, padiskutim qe ky nuk mund te jete president konsesual

p.s amon ca vlere ka Sajmja ne tere kete mes? I vetmi njeri qe thote qe ndryshimet e kushtetutes te 2008 nuk jane te rendesishme, vetem kryetarin pune-dhenes mos ma shani  

p.s2 po te bej dhe nje pyetje tjeter, pa dash me te bezdis

ne veren e 2007 i frikesuar nga ideja se Topi i PD ishte president, kur flisja me socialistet ju beja vetem nje pyetje: "ore ku dreqin donit te dilnit"? Kete pyetje kam dhe tani, ore ku do me dal PS me gjithe kete qendrim? Presidenti zgjidhet me 71 vota se ashtu ka dash vete Rama, Sala + Meta i kane keto, max mund te bejne presion per dike te hajrit. Atehere ku dreqin duan te dalin? 

Po he pra pyeti ku dreqin duan te dalin kete here? Se vetem riperserit procesin dhe shansin humbur cdo tre sekonda Tahiri.

as e besoj hic qe po bejne luften e vet se duan te dalin gjekundi, po bejne ate qe ju kerkon komuniteti nderkombetar te bejne, te mos lene berishen te kontrolloje cdo gje te kontrollueshme. vete nuk dalin dot ti thone troc "leje presidentin se s'ke pune ti me presidentin" por indirekt ja kane thene te pakten 10 here te gjithe perfaqesuesit e politikes se shba dhe be qe merren me shqiperine. watch dog ne kete rast i kane vene ps-ne. sidoqofte rezultati fiton ose humbet vullneti i tyre, jo i rames, te cilit besoj se nuk i intereson shume presidenti

Pra PS-ja po ben mashen nderkombetareve, se vete nuk kane asnje interes tek presidenti?

une besoj qe ps-ja nuk di ta vleresoje sic duhet rendesine e presidentit. e tregon reagimi i ps-se kur qeveria sulmonte presidentin dhe kryeprokuroren, ishte per te qare hallin. 

Athere ke nje problem goxha te madh, kur keta s'bejne gje me mendjen e tyre dhe nuk e vleresojne sic duhet presidentin, por ne te njejten kohe cirren per konsesus, proces e dialog.

une s;kam thene ndonjehere qe s'kam problem goxha te madh, kam thene vetem (unlike lubonja) qe berisha eshte problem akoma me i madh se rama.

Kete rol e lujti Meta, shyqyr zotit, se ndryshe ishim gdhi ne korrik me Jozi "une flas gjuhen e Fishtes" si presidente. Kuptohet per interes te tijin, po prandaj eshte mire kur ke shume qendra pushteti e jo 1 ose 2.  

Per Zaganjorin ca do i thone te huajt? Jo politik eshte, profesionist eshte, nje rob qe vete PS-ja e paska votu per ne GJK dhe qe eshte vleresuar nga ata si "i shkelqyer" per ceshtjen e detit. Kritere te pergjithshme i ploteson ai. I vetmi qe nuk ploteson per PS eshte qe nuk ka dale si pasoje e pazarit te tyre me Berishen, po si pasoje e pazarit te Metes me Berishen. 

Sinqerisht mua me duket verbatum kopjim i 2007. PS qe perpiqet nga njera ane te shkaktoj zgjedhje te parakohshme. Nga ana tjeter Rama perpiqet si e si me stil te justifikoj para bazes se pse nuk e kandidoi Nanon kur kishte nje mbeshtetje edhe nga nderkombetares. Te gjithen kete duke folur per proces po pa ditur asnjehere te dale te kandidated dhe ne fund fryne syte. Boh...

ja cfare i ka thene Fyle sot, pas Zaganjori-t:

 

Sigurisht që po i ndjek zhvillimet në Shqipëri, e veçanërisht tepër ngushtë në lidhje me procesin e zgjedhjes së presidentit. Unë jam në dijeni të rëndësisë së 24 majit dhe e di shumë mirë se çfarë ndodhi, apo se çfarë nuk ndodhi më 30 maj. Jam gjithashtu plotësisht i qartë për çfarë thashë kur isha në Tiranë pak kohë më parë, se nëse nuk gjendet një marrëveshje përfundimtare për ‘paketën e nëntorit’ para 24 majit, atëherë në vend të zgjidhjes ajo mund të kthehet në pjesë të problemit.

I takon vetëm partive politike në Shqipëri, i takon mazhorancës dhe i takon opozitës që të ndalojnë që kjo çështje të kthehet në pjesë të problemit. Iu takon atyre të japin rezultate për zgjedhjen e presidentit në një mënyrë që përputhet me germën dhe frymën e Kushtetutës. U bënë angazhime të rëndësishme gjatë vizitës sime të fundit në Shqipëri dhe unë kam besim se politikanët dhe partitë politike do të bëjnë maksimumin për të dhënë rezultate sipas atyre angazhimeve.

Unë jam sigurisht i gatshëm të jap çfarëdolloj ndihme. I kam kërkuar Drejtorit të Përgjithshëm për zgjerim të shkojë shpejt atje për të garantuar se nëse ka diçka që mund ta bëjmë ne për të ndihmuar në kapërcimin e kilometrit të fundit për arritjen e marrëveshjes mbi ‘paketën e nëntorit’, në mënyrë që të shfrytëzohen të gjitha mundësitë për të gjetur me të vërtetë një zgjidhje.

Justifikimi i Berishes: Me mire se Zaganjori nuk kisha ke te nxirrja, ja ra dakort dhe Liri shoku i Rames. 

Nejse, une nuk besoj se merret statusi sidoqofte ne nentor dhe me duket nje karrote e kote per ta lujt para politikes. Gjithsesi flasim bashke kur te mbaroj procesi pra. Nqs nderkombetaret vertete thone qe gabuat me Zaganjorin, ke nje "mea culpa" nga une. 

nderkombetaret sapo e thane qe gabuat me Zaganjorin. Saninon ai padyshim qe nuk e dergon qe te futet mik per Zaganjorin. Gjuha besoj se do ishte krejt tjeter nese do mbeshtesin Zaganjorin (si zgjedhje e maxhorances, jo Zaganjorin si person). Kur te shofesh Sequin dhe Arvizun te shkojne te PS direkt pas propozimit te maxhorances, atehere ka shume mundesi qe nderkombetaret mbeshtesin kandidaturen ne fjale. 

Megjithese Rama ju refuzon kandidatin qe ata duan, Nanon? Nuk me duket aq e thjeshte. Nejse, po pata gabim e them qe tani qe nje mea culpa nga une dhe te premtoj qe nuk postoj fare per tere veren. 

te ishin nderkombetaret kundra berishes, do e kishin heq kur vrau ata demostruesit. dhe per ta heq vetem dy sekonda mendoj se u duhen. mjafton ti mbyllin rubinetin e pareve qe mbajne ne kembe shtetin. 

s'kane nevoje ti bejne lufte si sadamit ose atij libianit.

Kur flet Saimir Tahiri duhet me nejt Suus, pasi ai thote te verteten dhe vetem te verteten

sigurisht qe nuk eshte kandidatura me e mire, nese llafet e ketij jane te verteta.

Por krahasuar me ke? 

Me Fatos Nanon, ish kryetar i PS-se, apo Jusufinen kryetare e Sremit? 

Keta te dy, me perkufizim, nuk mund te jene konsesuale!

Apo do dale nje emer i katert?

Vec po te jete shites ke tezgat, nuk eshte e mundur qe te mos i gjehet nje cen, mos i gjehet nje kontakt (gjysem servil) me njeren pale ose tjetren.

hej, po pse u dashka te biem dakort me nje lapdog (jo laptop o te PD-se smiley ) te berishes....me mir Nano (ti fusi ne i tegel jozefines on the side)

sikur te vije puna qe mos te zgjidhet ky, ka me na dale i problem i modh smiley

---

Nuk duket dhe aq i rendesishem Presi- per Repub Alb, dhe zgjedhja e tij fillo ke neni 87, me 9 pika e 14 germa, o larg si prioritet. Kena luften kunder urise, trafikut, mafies,korrupsionit e sa gjojna kena smiley I Bamir mo shume a dy bo-mir me pok, kane me cu shume pak peshe. Le ta shohim si do shkoje, Skenar i keq ka Berisha, jo se Edi o mo i mire a mo i afte, por ska te tjere smiley

ketu na [e] kane lidhur!

na ishte se c'na ishte (na ishte nje kadishte), shume para na kishte, te tera i numeronte, asnjera nuk i shkonte.

Une them te veme Lufter Xhuvelin president.

Eshte kensensual (gjysmen e kohes minister me PS, gjysmen me PD)

Eshte nga jugu (ruan ballancat Veri-Jug)

Eshte gjithperfshires ( ka nje parti agrare me tre antare dhe pese simpatizante)

Ka emer pak si kristian, pak si mysliman (mire dhe me grekun dhe me turkun)

Per nje kohe te gjate politikan dhe marionete...

Di dhe te lexoje...

Cfare doni me shume?

Karakter mos kerkoni se eshte luks i madh...

Ne nje interviste te shkurter per Ora News Xhezair Zagonjori flet per propozimin qe u be per te si kandidat per president: http://www.youtube.com/watch?v=e0-OZ4rw6Hw

P.S. Ko intervista me duket eshte audio/video e vetme e ketij deri tani si prononcim per ceshtjen. Peshki mbase mund ta vere ne krye, tek artikulli?

P.P.S. Nderkohe populli shqiptar pret me paduim se ca do thone per kete pune Edison Ypi dhe Ylli Bufi.

O i nderuar Xhibi !

Jane nje TUFE ketu qe u ra goja si te persekutuar , antikomuniste te Oreve te para me disa Breza qe nga koha e otomaneve te Persekutuar e qe mezi e prisnin kete dite per tu cfaqur ne krye te Puneve  e te Vendit , perjashtuar argendis ...se qeka komunist ose ish komunist i reformuar . Nuk kerko falje se  i ka rrjedh uji i vijes se mullirit smiley

A ke ndigju gjo ndonje kandidature nga te Perndjekurit e te Persekutuarit Politike ...per President ? A i menderafroilargoi njeri ne ndonje Tryeze per ti perfillur te pakten si perfaqesues shoqatash Politike , Jo nga ato "O JU Q"  ai i Lul Bashes , per mbrojtjen e Konsumatorit !

A ke ndonje info te na ndricosh si "xhupkuq " i situatave zgjedhore me kutivotusevrimhapsembyllse ? Na jep nje mejtim te gjere edhe ne ketej larg Memedhembjes po qe se desheron kuptohet . Nuk du me te vu ne veshtiresi....thjesht fare jo me xhibonjizem dhe variant ....Derstile smiley Mos u vijas , edhe neser , edhe ne ndonje prurje tjeter se u be terkuze kjo dhe nuk te del cilesia e cpengimit .Te premtoj qe nuk bej debat ne tye , se je Klas i Larte ! Vetem do mba shenime !

Ps nuk te thashe Xhubletkuq , me qe ke thone se je poshte Drinit smiley

A ke ndigju gjo ndonje kandidature nga te Perndjekurit e te Persekutuarit Politike ...per President ?

Pyetja me me vend qe ke thene deri me sot, respekte.

Une kamthene shume me mend ....  po nuk mi vlereson ti dhe argendis  smiley . Nganjehere edhe Alba nuk mi do theniet se i mbajne era roba te vjetra per Presidente Moderne qe vec ajo ...I hengsha kercken e gjuhes ...di me i vleresuemun  e me i zgjedhtun , bash nan gjiF dialektet e nandialeKtet  smiley

Vlere je, t'a kane vulosur edhe nja dy te tjere smiley

I pari qe s'e konsideron kanditaturen e zotnise per president,une mendoj se asht vete Sali Berisha.Ne tabelen e shahut presidencial,per Berishen,zoti Zaganjori eshte nje ushtare qe sakrifikohet per mretin.Nga kjo pikpamje, mendoj se nuk do te duhej te kishte pranu te servirej si garniture ne pjaten e Berishes

E gjithje C.V-ja qe na asht servir,na ban me menu, se e ka staturen per at post te larte,ka integritetin profesional dhe human.Skepticizmi i te gjithve qe s'e mshtesin ,ka t'baje me faktin se kmonen presidenciale, qe po pranon t'ia varin ne qafe,ka me e tun vete,apo do i'a tunje ustai,por kjo vjen nga pozita dashakeqase.

Ed Rama nga ana tjeter, nuk mund te kishte kandidature ma te mire te ofrume nga kundershtari.I vetedijshem, se vete nuk e ka takatin per t'u imponu,do te ishte nje levizje mjaft e zgjuar e tij,siku ta kishte pranu menjehere kandidaturen e zotit Zaganjori.Kjo do ti rriste mjaftushem kredencialet tek nderkombtaret dhe do digjte bllofin e kryeministrit.Me nje akt te tille do tille do t'na kursente dhe ne gerr-merret politike,dhe ca asht ma kryesorja,veni do kishte nje president te pranushem.

Dinjitos apo jo,pastaj, do ishte koha qe do ta provonte.Zoti Zaganjori do e kishte vete ne dore.

Ca ti aprovosh Zaganjorit mer vlla, ketij mire i tha Rama, noteri i partise. Dikur keta quheshin eunuke, ne komunizem ishin mashat e partise.

+11 smiley more than true!

Ne nje ven hamshoresh,ku sundon gara se kush shkerdhen ma fort,ky kadidat per president, noshta sak, dukt si eunuk.

E ke gabim. Eunuku eshte ai qe ben perhere ate qe i thone. Tip 'peqe Mono peqe'. Tani kete Zaganjorin me kaq sa po lexoj se kam pare te kete dalur asnjehere kunder padronit te vete. Pra titullin e 'Eunukut te Pare' e ka te merituar.

Ma ne fund nje kandidature per sembari .Figure e paster ,emer i palakuar as gazetash e as partishe.Tip Qyprilliu ,gjithmone ne mes,edhe permbys me u kthy.Intelektual,Zotni e si qershia mbi torte ......shkodran.....

Pse nuk kane te majtet nje Kanditat te vetein?

Po ky Fyle-ja c`ne qe permendi "paketa e nentorit" nderkohe qe ceshtja eshte presidenti konsesual? 

puqist hesapi !

 

i leshon deklaratat si lopa bajgen, pa u konsultu paraprakisht me blendi fevziun

Swed, me duket se jo vetem une qenkam komplet i paqarte me strategjine. Me sa po lexoj icik gazetat tani edhe ne PS vetem Rama e di se ca do me be.

Shumica e njerezve mesa duket kane nje problem thelbesor, i shikojne te huajve kollaret ne vend qe ti degjojne fjalet, nderkohe qe per sa ata thone informohen nga tv klan. Fuele kur erdhi ketu tha qe reformat duhen mbyllur perpara presidentit. pike. po thane keta, keshtu do behet. pse e tha Fuele kete? Ne parim nuk e besoj qe ka ndonje problem qe presidenti te zgjidhet ne qershor dhe reformat te behen ne korrik. Por besoj se Fuele eshte velur me premtimet e qeverise dhe e kupton shume mire qe nese saliu zgjedh nje president te vetin, atehere nuk do kete me asnje nxitje per reformen zgjedhore, ndoshta do shkohet ne zgjedhje me ligjin egzistues, dhe me shume mundesi do i vjedhi me toma e sashenka te caktuar nga presidenti i ri edhe zgjedhjet e 2013. Ndonje motiv tjeter une nuk shof. Tani thote tekstualisht:

 Iu takon atyre (partive politike shqiptare) të japin rezultate për zgjedhjen e presidentit në një mënyrë që përputhet me germën dhe frymën e Kushtetutës

Pra jo me numrin e votave sic po perpiqen ta shesin prej kohesh pd-ja dhe zagaret e saj televiziv, por me frymen.

Sa i vertete eshte lajmi qe qarkullon, se z. Zaganjori, ka dhe nje te shkuar politike para 90, duke qene per disa vite me rradhe anetar i PPSH-se??

Nese eshte e vertete, a nuk bie ndesh me retoriken disa vjecare te kryeministrit a te kryetares se kuvendit e mazhorances ne pergjithesi per "bastardet komuniste", kelyshat e tyre, dhe sidomos me iniciativen e shume reklamuar ne lidhje me "lustracionin"..?!

çelesi

te gjitha ate qe ke permendur ti jan kushtet kryesore sot per tu angazhuar me politiken e pseudodemokracis,perndryshe nuk do ishim ne kete kaos dhe anarshi te organizuar kaq bukur 

Ka qene pedagog universiteti, u vinte dhjeta vetem bijve te komunisteve. Berisha ne kete rast eshte kapur me presh ne duar.

nershmnisht, nqse ket kandidat do e kishte qit krahu tjeter, a do folshe kshu?

ps. kom nji pajisje te ekrani, qe kur komenti esht rren, e bon pjesen me njoll te erret. smiley

 

uroj ta kesh shpik vete pajisjen, do bojsh goxha leke

p.s. caktivizoje kur shkru idrizi, se shume shpejt ka per te tu djeg pajisja.

p.s.v. do kisha fol me shume ta kishte qit krahu tjeter. Do e kesh vene re sa qejf e kom krahun tjetersmiley

qejf me te dy krahet smiley

Une kam shpreh konsiderata (aq sa di une)per kandidatin ne fjale.Dhe a e din pse? Sepse pervec C.V-se, dikush qe kishte qan student i tij, me tha tekstualisht:nuk ka si bahet burri ma i mire,po qe t'jesh president nuk mjafton.

Si fillim kjo mu me mjafton,te jete njeri i mire dhe,po qe i tille e kam bindje, se do jete dhe president i mire.

Nuk ka qene as nje dite anetar i PPSH.Mandej pse kryeministri and co ç'kane qene??

Peter ,me siguri je me i informuar se une,une nuk i kuptoj llogarite politike shqipetare (le qe kush i kuptoj)Mund te jete se miqte e tij jane te majte e e djathta nuk i pelqen....nuk e di sinqerisht se ku fillon e majta e ku mabron e djathta ne Shqiperi(tashma edhe gjithkund),une flas per personin e me duket se eshte nga me te goditurat...

A i ka thon njeri kryetarit te PS, se ndoshta eshte duke bere nje autogol tjeter?

Sepse gjerat mund te shkojne edhe me keq per PS. Sepse mund te vihet ne loje edhe skenari me djallezor qe mund ti shkoje ne mendje Saliut dhe te tijve, qe parashikon propozimin e Zaganjorit vetem per 3 raundet e para kur kerkohet nje vote konsensuale me jo me te pakten se 3/5 e votave dhe pasi PS nuk e jep miratimin e saj per kete kandidature, atehere ne raundin e 4 kur nevojiten vetem 71 vota hiqet kandidatura e Zaganjorit dhe vendoset nje emer tjeter (Topalli ose Nano ose nje tjeter) i cili votohet vetem me 71 vota.

Keshtuqe per PD edhe peshku piqet edhe tigani nuk digjet. Edhe zgjedhin ate qe duan me te vertete, por edhe u thone edhe popullit edhe nderkombetareve, qe "ja ne e donim presidentin konsensual dhe jo anetar te PD, madje as politikan jo, por PS nuk e donte te tille, keshtuqe nuk kishim se cfare te benim. I dolem borxhit PS"

Edhe ne kete rast Rama as nuk kishte per te pasur goje fare. Ose me sakte sa here te qyrravitej do te behej akoma me qesharak.

Jam akoma i mendimit qe Rama ka akoma nje shanc per nje exit strategy per ceshtjen e Presidentit, madje duke e ruajtur edhe surratin e tij. Normalisht duhej ti kishte hypur ketij kali qe me 29 maj ora 22.30 dhe do ti kishte bere gjerat shume te lehta edhe per te. Por edhe tani akoma nuk eshte vone. Mjafton vetem ti vershelleje mbrapsht zagaret qe ka leshuar.

Nuk ka gjase te shkoje keshtu. Hapi qe ndermori Berisha me Zaganjorin eshte nje hap i pakthyeshem. Po ta shohesh gjithe procesin e zgjedhjes se presidentit si nje fushe shahu Berisha e beri levizjen qe i jep avantazh. Ne do kthehej mbrapsht do nxirrte ne shesh bllofin e levizjes plus qe do i jepte shkak LSI-se te ripozicionohej. Nuk ja vlen aq me shume qe realisht nuk kam besuar ndonjehere qe Berisha do ecte perpara me kandidaturen e Topallit. Nuk ja vlen te dobesosh partine duke hequr dore nga nje figure e forte ne zonen e saj. Shume i fryjne ceshtjes se kryeprokurorit, po une mendoj se garancite politika i merr nga tere sistemi i drejtesise qe eshte fare i papjekur. Shihni cfare ndodhi me Meten. Ia hodhi pa u lagur fare, madje tashme eshte bere politikani i dites, megjithese faktet ishin shume evidente kunder tij, e kryeprokurorin, ne leter, e kishte kunder. Keshtu qe politikanet edhe per shume kohe mund ta bejne gjumin te qete.  Aq me i kote duket preokupimi per SHISH, qe nuk ka gjera te rendesishme nder duar. E gjithe kjo puna e perqendrimit te pushtetit me shume duket retorike e farse, mjafton te shohesh dhe qendrimin e Rames, qe me shume e ka hallin te fuse ne krize mazhorancen se te zgjedhe nje president qe t'i garantoje pavaresi institucionale. 

Topi eshte ne fushen e Rames tashme qe i duhet te vendose strategjine per me tej. Sforcoja e madhe qe kreu, me jo pak kosto morale, i dha ca fryte, po jo aq sa shpresonte. I duhet ta tregoje veten politikan i zoti tashme, per te dale nga kjo beteje me nder. I duhet te nxjerre arsye te mjaftueshme per te refuzuar Zaganorin, pasi thjesht mungesa e nje takimi me Berishen nuk mjafton.Po kam pershtypjen se ne keto momente mund te jete pak konfuz.

Qe Berisha ka djegur kandidat konsensual, qofte kjo i detyruar ta beje kete, duke "ja vene pistoleten ne gjoks" (kete merre nga ana figurative) nuk eshte e nevojshme qe ta shpikim nga mendja, sepse kjo gje ka ndodhur shume here, duke e bere qe te boksoje me force ne ate pozicion kandidatin qe ka dashur vete, pa e vrare shume ndergjegja as per konsens as e as per nderkombetare.

Qe Berisha mundohet nate e dite, qe te shtjere ne dore te gjitha pushtetet, ose te pakten ti ndikoje ato sipas interesave te tij politike, kjo as ka nevoje fare as per tu diskutuar, madje do te ishte njelloj banalizimi (bagatelizim) i ceshtjes nese kerkon te sjellesh argumenta, qe ai nuk ka pse te beje nje gje te tille, sepse nuk i duhet ose se ato organe jane pa rendesi jetike per pushtetin politik te Berishes.

Coup-i politik qe Berisha i beri Rames konsiston ne ate qe, duke propozuar nje emer si Zaganjori, i heq nga karikatori fisheket politike Rames. Dhe ajo qe e ben me te madhe dhe me te lavdishem kete coup per Berishen, eshte se e ben pa u ulur fare ne tavoline me Ramen dhe nderkohe duke patur nje konsensus te gjere si nga aleatet e vete, ashtu edhe nga nderkombetaret.

Rames i ka ngelur vetem te minimizoje demin politik. Vetem nqs i ka mbetur ndonje as nen menge, por qe nuk besoj qe ky as nen menge te jete "njolla" ne biografi e Zaganjorit, prejardhja mbilumdrinase apo floket e rene te tij.

Qe Berisha mundohet nate e dite, qe te shtjere ne dore te gjitha pushtetet, ose te pakten ti ndikoje ato sipas interesave te tij politike, kjo as ka nevoje fare as per tu diskutuar, madje do te ishte njelloj banalizimi (bagatelizim) i ceshtjes nese kerkon te sjellesh argumenta, qe ai nuk ka pse te beje nje gje te tille, sepse nuk i duhet ose se ato organe jane pa rendesi jetike per pushtetin politik te Berishes.

Bah, nuk jam idhtar i interpretimeve andreastefaniste. Ne gjykimin tim, Berisha ka te njejten simptome si dhe gjithe politikanet qe kane pasur pushtet ne kete vend, ate te vendosjes se njerezve pergjithsisht te krahut te tij, qe i japin me shume garanci e siguri, e tek te cilet ka nje bindje profesionale me te thelle. Po ky krah nuk eshte shume i ngushte. Nuk behet fjale per rastin Berisha, po per nje fenomen. Te jap nje shembull. PS-se iu dha mundesia per te zgjedh dy figura ne poste apolitike kohet e fundit; te avokati i popullit dhe nje post te keshilli mbikqyres i Bankes se Shqiperise. Cilet zgjodhi? Tek e para nje personazh qe shante mbare e prape Berishen cdo dy dite tek gazeta e Kokedhimes, tek e dyta nje nga figurat qendrore te kryesise se PS. Me thuaj mbi ckriter tani Berisha perqendron pushtet kurse te tjeret nuk e bejne kete. Rama po cirret per proces konsensual sot. Nuk e besoj se e ka standart te tijin politik kete, pasi nuk e pashe kete proces konsensual ne rastin e avokatit te popullit. Kandiduan vetem figura prane se majtes, e u zgjodh dikush me nje selektim komplet farse. Ndoshta nuk do i trembemi(si popull) tentativave te perqendrimit te pushtetit te Rames pasi nuk para i lexojme Andreastefanet e PD-se, po ne permbajtje nuk do kete ndryshuar asgje.

Qe te besh krahsime me Berishen si Normalitet duhet te kjesh ose zv uturak i fevziut ose minimalisht ti afrohesh Xhibonjizmit qe ti Boisa , je shume larg si Nivel krahasimi e fjaleformimi qe perbejne Togun e argumentit . Kujdes thesin aga ... smiley se mire qe Berisha do te rrjepe Parate me seks Politik po do humbasesh dhe bereqetin !

idriz mos fut hundet, vazhdo me kendin tend te ligjerates qe te ka caktuar peshku.

casaubon, 

Plani A, plani B, plani C tani i opozites eshte vetem presidenti konsesual.Sado i mire ky kandidati propozuar, mbetet unilateral (evrpi po rithekson:zgjidheni konsesual) pa permend "njollat"* ne biografi. Disa thone qe e vetmja karte morale e opozites, per te shpetuar nderin e humbur, eshte te kandidoje ne raundin e 4 nje person te te njetit profil , ndoshta edhe laraman por me stature me te mire se Zaganjori. Levizje deshperuar.

*ne kuptimin qe kariera e tij eshte promovuar nga PD.

Po mire, karriera e tij eshte promovuar nga PD-ja (cila karriere valle, ajo diplomatike apo juridike?), por promovimi i tij si gjyqtar i kushtetueses eshte bere edhe me ndihmen e PS-se.  A perben kjo njolle?

Pastaj me kete punen e njollave, mund te kalosh ne nje disheze teper rreshkitese e te konsiderosh njolle ta zeme edhe faktin qe dikush mund te kete qene ne te njejten lagje me ndonje deputet te PD-se.

pra nuk ka gjasa qe kjo kandidature te jete ma i mira ,ma e drejta e ma e leverdisshmja per te dyja palet e ne fund te fundit per te gjithe.Pra se s'ben duhet te jete bllof ,pele ku e ka hallin Berisha e me th e te thashe.Berisha ka nje hall e te vetem te vere presidentin e tij.Gjeti kandidatin e duhur qe ploteson shume mire kerkesat e elektoratit.E ne asnje menyre nuk besoj s Zaganjori te kete vene veten ne nje loje cic-micash ...do te behet president dhe aq...Gjasat jane.

Une nuk e njoh kandidatin per president(ende nuk eshte kandidat zyrtar)por duket te jete zgjedhje e mundshme per tu pranuar nga opozita qofte edhe me sforco.E djathta nuk ka per te hedhur ne fushe nje emer te dyte,keshtu i ngelet opozites qe te hedhe emra,ndoshta ka ne sirtar emra te tille qe mund te marrin konsensusin e mazhorances.Ndryshe ajo qe po ben me papagalle si Sajmir Tahiri eshte thjesht nje perpelitje e destinuar te deshtoje jo vetem ne zgjedhjen e presidentit por edhe ne besueshmerine e kauzes se tij ndaj nderkombetareve.

Nga na doli kjo qe "ky ploteson ma se miri interesate elektoratit?".Ploteson interesat e PD-se po.Po qe se Berisha deshironte vertet te respektonte interesat e elektoratit te gjere (opoziten si gjysma e ketij elektorati, kerkesat e nderkombetareve) fare mire ulej me opoziten, hidhte kete emrin ne tavoline, kerkonte konsesus, nqs nuk pranohej i kerkonte opozites nje emer tjeter, sa me la gojen, e refuzonte dhe keshtu kishte lare duart si Ponts Pilati.Perderisa nuk e beri kete levizje por u mjaftua me dialog me te vetet, kandidatura mbetet unilaterale.Ben vaki dhe zgjidhet dhe numrat per 71 vota zotnia i ka.Ama telashet mbeten neper kembe. Po berisha eshte tip trapi ose si rrapi, me shqotave vaditet dhe mes shqotave rritet.Eshte zgalem me i llaf.

Ose Berisha eshte trap ne rrafshin e politikes ose ti je trap ne rrafshin e te kuptuarit te politikes. Njera nga keto te dyja eshte.

ca ,u ndjeve e share nga familja ti? sorry smiley te jan dobsu sigurecat, ishte metafore o goc, 

Po dhe une o goc, metafore e kisha, jo sharjesmiley

Une kam parasysh nje elektorat objektiv e te ekuilibruar.Per militantet kedo te vere Berisha ,nuk shkon.Kandidati ketu ,i ka te gjitha letrat ne rregull edhe te ishte propozuar nga ana tjeter.Pastaj ka probleme sigurisht huston huston ,abbiamo un'problema...Apollo 13....smiley

Pedro, nuk e besoj qe ka shance per Zaganjorin te marre votat e PS, per dy arsye kryesore. e para, eshte kandidat i ores 22:30 qe eshte mese e mjaftueshme per te lene shije te keqe per menyren sesi u caktua (pavaresisht emrit, do ishte njesoj kushdo qe te ishte) dhe e dyta ka treguar anesi (sipas kendveshtrimit te PS-se) ne vendimet e marra ne ceshtje te caktuara.

Me interes per PS-ne eshte pyetja cfare humbet nese maxhoranca e zgjedh presidentin me votat e veta (qofte Zaganjorin, qofte topallin etj). Une mendoj qe s'humbet asgje persa kohe qe nuk akuzohet dot per vonese te procesit. Ne sy te komunitetit nderkombetar humbja eshte e politikes qe humbi nje rast te mire per konsensus, ne sy te votuesve ndoshta me shume fiton qe nuk u be pale me berishen ne farsen e radhes. Kryeprokurori sidoqofte do jete dikush i pelqyer nga maxhoranca, kushdo qofte president sepse presidenti nuk e emeron dot pa pelqimin e parlamentit. ngelet ceshtja te kryetar gjykatash, kld, kolegj zgjedhor etj. keto do perpiqen ti rikuperojne me kodin zgjedhor, nese s'ja dalin, kane gjithmone nen krevat kauzen e kutive smiley

Cfare do humbi kundershtari? ajo do ngelet per tu pare nga menyra sesi do e trajtoje presidentin e ri dhe sesi ky i fundit do trajtoje pozicionin qe duhet te simbolizoje unitetin kombetar.

sipas meje, me nje president konsensual me shume fiton pd-ja sesa ps-ja

Zana ....Kandidat i PPSH ishte nje sprove shume here me besnikerie se sa Anetar .  Kandidatet ishim nen nje vezhgim e kritike te rrepte per gjera qe nuk kishin fare rendesi psh kishe marre lejen NJE Dite para se te mbaronte stazhi ( brenda 24 oreshi ) ...dhe behej mbledhje per tu perjashtuar  smiley .Prandaj eshte mire te mos merret njeri fare me ate problem se nuk shpikim dot njerez te rij . Edhe vete Berisha qe e heq kete Kore ,dmth qe e POLLI kete Teori ,here pas here si 'antikomunist " me Zaganjore e Xhibonjiste , nuk e beson. E thote per vuvuzelerine dhe antikomunistet e oreve te Para qe ti nderseje e mbaje ngritur ne lehje e kafshime ndaj njeri tjetrit . Asht me Origjine nga Bithi i Lugjit te Lugines se UJQERVE Njaj , dhe e njeh mire kete psikologji . Me dialekte e Nendialekte , me Drejtshkrim e Gjuhe zyrtare , si ne Veri e ne JUG ...Ujku Mjegull do thote populli yne presidentdashes , i mencur dhe pak veshderr !

Ma mire do ishte me cyte Xhibin per me na dhane ndonji Info ...Shka asht tuj u bae me njata te Perndjekurit e Babasqapit , ish te rrethuarit me tela e Gjemba , kampe perqendrimi e Gulage por Demokrate te oreve te Para .

22 vjet e me teper a nuk kane nje Kandidature per nje post te tille ??? pervec lapurakes me Parlament qe eshte koke e kembe ne listat e 80 lekshave.

Po na thuj o konsisten apo konsensus  se cfare kerkojne tjeter Partite Politike pervec rrezimit te nje Force Politike nga Pushteti e daljen vet ne Krye ? Te gjitha Lojrat Politike te babasqapit ne cdo germe te propogandes e perdorimit te Vuvuzeleve dallon mbajtjen me thonj per Karrike te Shtetit .e Pushtetit . E cfare eshte Presidenti pervecse nje Dordolevc i nxjerre ne  Luadhin e Politikes per te harruar sadopak ...cfare ndodh ne ate vend ? Rrenimin e pandalshem Moral -Ekonomik deri ne shperberje te Shqiperise krijimit te shteteve Multietnike ku Lufta per President do jete edhe me e ashper ...por Realisht !

Sot kushdo qofte eshte Shqiptar ...dhe Mullahu Babasqap nuk ka asnje te drejte te shese Pordhe e te Krijoje Konflikte artificiale si "byth e zgjuar " qe zbulon armiqte ti bejne Kurthe e ti marrin pushtetitn .Le te IKI  dhe pas tij Ju marrte me vete njehere e pergjithmone kete skote Tablosh Sinoptike !Na eshte bere me keq se ne kohen e Enverit qe zbulon e Demaskon Veprimtari Armiqesore per te rrezuar Udheheqjen e Ndritur te Partise . A kini dy gram Tru pervec Pordheve me llafka konsensusi se per cfare ka nevoje SOT or SOT Shqiperia ? Pervecse per psikologji , praktike e Banda si te Basqapit per cdo gje tjeter !

kur u zgjodh presidenti i I-re "demokratik" u vu . N. Dokle si kandidature, ishte e bukur ajo smiley Peshq-te-nje-luspe, a ka nonji teme tjter ketu qe ka arrit 1000 poste, pyes per kuriozitet, nese jo...le ta fryjme kte te 1000-shi smiley

O mo shume pyetje persa i perket arkives-rekordit.

 

Peshq te nje luspe!

Copirajt- Bama smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).