Një artikull tek The Guardian sot mbi rolin e Internetit në Estoni më shtangu:

Në Estoni, mund të ecësh për 150 kilometra nga kryeqyteti Tallin dhe të mos humbasësh asnjëherë lidhjen falas në Internet nëpërmjet Wi-Fi. Wi-fi falas në Estoni është kudo. Ka dhjetë vjet që është kudo.

Sot, 42 shërbime shtetërore menaxhohen kryesisht online. Vjet, 94% e popullsisë i raportoi të ardhurat për taksat online. Në Estoni, mund të votosh në zgjedhje direkt nga laptopi (vjet, ish-presidenti Henrik Ilves votoi nga Maqedonia). Dokumentat ligjore mund t'i firmosësh nga telefoni. Mbledhjet e kabinetit janë paperless (shënimet mbahen elektronikisht) që nga viti 2000.

Doktorët japin vetëm raporte elektronike. Në qytetet kryesore mund të paguash me sms për bileta autobusi urban, parkim, dhe në disa raste, edhe për birrë.

90% e popullsisë kanë karta identiteti dixhitale. Në vende të tjera, ka frikë të madhe ndaj dixhitalizimit, ndërsa estonezët i shohin kartat e identitetit si një mënyrë për të kontrolluar ata shtetin. Çdo qytetar mund të shikojë se kush ka vizituar të dhënat e tij/saj dhe mund të kontestojnë vizita të dyshimta. Në një rast të famshëm, një police ishte kapur në flagrancë duke vizituar të dhënat e të dashurit.

Në artikull ka një mal me informacione të tjera. Për shembull, a e dinit se Skype dhe Kazaa kanë pasur fondatorë estonezë?

541 Komente

Per Estonine, kisha ndigjuar para disa vjetesh, se e kishin bere internetin falas. 

Ou u bone keta estonezet me na e kalu neve...?????? Ku je o Sali Berishaaaa, hipi kalit dhe mbaje frymen ne Estoni e shif se ç'behet, se ta kaluan ata....moshen e interrnetit...

lene ti po thuj qe si si foli baba per estonine atij palles po shkoji e i foli per kuvajtin

Ne fakt, internetin neper shtepi e blejme me kabell. Por eshte falas ne shume pika neper qytet, kur mund te dalesh me nje laptop ne dore dhe ke WiFi falas. Ka dhe antena te medha neper fusha, ku mund te kesh wifi falas ne nje rreze prej 200 m larg antenes. 

Blerjet jane kryesisht me karte. Ne te vetmet vende ku nuk blihet me karte jane tregjet e fshatareve neper fshatra ose tregje te tilla te vogla ne qytet. Ne te gjitha vendet e tjera e ke blerjen me karte, edhe ne kiosken me te vogel. 

Në qytetet kryesore mund të paguash me sms për bileta autobusi urban, parkim, dhe në disa raste, edhe për birrë.

Ne disa vende Afrikane ka nja dy vjet qe bejne pagesat nepermjet celularit.

Shume interesante. Si duket s'kane shume sulme. Po si e kontrollokan njerezit policen se ke sheh, apo e keqkuptova?

dhe nje korrigjim... skype a kazaa kane qene gje fonderi qe kane pasur fondatore? smiley

´´Çdo qytetar mund të shikojë se kush ka vizituar të dhënat e tij/saj dhe mund të kontestojnë vizita të dyshimta. Në një rast të famshëm, një police ishte kapur në flagrancë duke vizituar të dhënat e të dashurit´´.

une e kuptoj keshtu: kete policen e ka kapur i dashuri i saj  ne flagrance... si duket ai ka pikasur qe dikush ´anonim´  ka vizituar te dhenat e tij, dhe ka raportuar  ne institucionin perkates.. keta pastaj , kane zbuluar identitetin e polices..

ashtu duhet te kete qene, por prape, interneti eshte jashtezakonisht elastik e ka shume gjera per te mos u besuar. 

Loja me e shitur e kompjuterit, per te cilen njerezit mbajne radhe e  nxjerr serine e radhes nje here ne 4-5 vjet, aq shume e perpunon, vetem per te mos e krakuar robt shpenzon me qindra mijera dollare, vetem me pjesen e sigurise. Kraku doli ne internet 12 ore pasi loja e pare u shit ne australi. S'u ve faj qe njerezit s'i zene bese lehte. 

nje korrigjim per ty gjithashtu : fjalori i gjuhes shqipe (2006) e ka Fonderi dhe Fonditor. jo me a po me i. nuk di sepse, ndoshta mund te jete dhe gabim shtypi, ça s'bo vaki me tanet. fjalet shqipe jane Shkrirje dhe Shkrires. 

per fondatore kemi fjalen shqipe Themelues. Fondacion = Themel 

 

Ku sheh te kem shkruar une fonditor apo fondator, qe qenka korrigjim per mua?

Dhe mqrf, Kureshtar shkruhet me nje "R" smiley

duhet ta kesh gabim se fjala kurreshtar perbehet nga dy fjale, ajo KURRE (asnjehere) dhe HESHT (pa fjale) qe i japin dhe kuptimin vete fjales. dmth njeri kurioz, qe nuk mund te heshti kurre. smiley

ndersa fjala KURE (kurim) eshte kur shkojme ne llixha. smiley

pra them se per te qene kuptimi mbrenda duhet me rr dhe jo me r. 

Nuku ke faji ti, se ti nuku e di aq mire sa kujton gjuhen shqipe.

KURESHTAR m.
1. Ai që ka dëshirë të madhe për të parë diçka, për të mësuar një të fshehtë, për të hyrë në hollësira etj.; ai që ka kureshtje. Kureshtarët e vegjël. 
2. keq. Ai që është i prirur të dijë gjithçka, të marrë vesh edhe hollësira të parëndësishme edhe për gjëra që nuk i përkasin e nuk kanë të bëjnë me të; ai që ka kureshtje të tepruar. 

 

nga e ka fjala origjinen ? se anej duhet ti dale dhe kuptimi.  

per vete e kam veshtire (ose keshtu me duket ndoshta) ta shqiptoj me r, pas asaj sh + t, qe vjen mbrapa. kur shqiptoj me rr, kjo ndihmon ta haj dhe maloren e sht-ës. 

ndoshta kjo m'vjen nga frengjishtja qe i ka r-të te komplikuara. 

Nga fjalori i gjuhes shqipe.

Ndoshta eshte me e mundur ajo qe mendoj une mesiper.

e kisha fjalen origjinen etimologjike te saj, eshte fjale shqiptare apo huazim i huaj. çfare thote per kete fjalori gjysmak shqiptar. 

se qe thu ti metri duhet te masi sakte, qe te matesh pastaj me te gjerat dhe sendet. se njerezit pastaj nuk ka meter ti masi. jane munduar filozofet e s'ja kane dale, jo nje cope fjalor shqiptar. smiley

 

Se ke po me kujton me kete pergjigjie qe dhe... ah po u kujtova smiley (ajo komedi eshte pasqyre reale e mentalitetit te vjeter qe nuk shkulet nga truri i popullit, por, mendoj se kjo ka te beje me moshen, sa me i vjeter aq me i lodhur truri i shkrete).

Kurreshtar, nuk te pyet njeri "si ke qene?", por "si je?". Ndaj, ti filozofo, se e ke mire.

Ne shqiptaret ate fjalor kemi, ne te cilin specifikohet qe fjala e duhur eshte Kureshtar dhe jo Kurreshtar (vetem nje injorant [ne kuptimin qe injoron fjalorin] do bente nje gabim te tille.

me thene te drejten kerko tek google, jam vetem une qe e perdor kete fjale ne gjithe boten shqiptare te letrave. (vallaj bilaj kish dhe te tjere, dhe asnjoni me gabim shtypi perveç meje) prandaj mund dhe ta kem gabim, por gabim e ka dhe ai fjalori tend ama.

shih fjalen Dakort psh, vjen nga frengjishtja D'accord. tani shko e korrigjo nonjonin qe e shkruan me D ne fund prej zakonit te ri (pikerisht asaj qe mbron ti "jo si ka qene" po "si eshte")

tek shume fjale te fjalorit une jam kthy ne origjine sot, domosdo qe mund te gaboj me ato te fjalorit ku bazohesh ti. per me teper nuku e kupton qellimin tim te vertete. flet ne ajer. smiley

Paska ardh prap ky me nje fjale - njemije komente mbrapa se si kuptohet ...Mbare e paska vetem Fini se ajo i ka qejf prrallat dhe te shkelmet e syckes smiley Perralle   me nje apo dy r smiley .... se ne krahinen  tone ata qe kane studiuar ne France e shqiptojne me dy r. Me pas kur vajti si punetor xha Xhemili ne minat e Alasases i doli perpara nje perralle qe francezet e shqiptonin me nje r. E c'ta zgjas sepse e di qe do kete keqmoskuptime ......Po gjithsesi ai u la dhe nje vjershe Francezeve per perrallen ... smiley

Sulme nuk ka shume se ka sistem sigurie. Une me lejen e qendrimit qe kam, kam te gjitha te drejtat si nje estonez, vetem se nuk mund te votoj per zgjedhjet parlamentare. Lidh lexuesin e kartes me kompjuterin, futesh te faqja e internetit ku do te besh pagesen, a regjistrimin, apo votimin, fut karten ne lexuesin e kartes, dhe pastaj fut pin-in. Me ate identifikohesh ne rrjet, dhe fillon e ben veprimet. 

Skype u krijua ne Estoni, nga inxhiniere estoneze, por kompania ishte ne pronesi te suedezeve. 

o Edvin, po sa kohe ke qe jeton ne Estoni? Une po cuditem se po jetoke atje smiley
A e ke degjuar se Russia e pat ngathe te gjithe Estonine per nje jave, dhe ngelen pa internet dhe sherbime interneti per gjithe ato dite.

Nuk eshte se ngelen per shume dite. Ishin maksimumi 2-3 dite, dhe disa sherbime u ngadalesuan, jo te gjitha. Per arsye sigurie shteti mbylli internetin per te gjitha kerkesat nga jashte, por nga brenda njerezit mund te perdornin internetin. Kete e beri pasi sulmi vinte nga Rusia, ku hakera kishin krijuar kompjutera zombi qe sulmonin faqet e internetit estoneze. 

Dmth, ne ato dite, ti ne Estoni mund te shihje llogarine bankare, te bleje etj, por po te ishe jashte Estonise nuk mund te hyje brenda llogarise tende. 

Edvin, si duket Estonia dhe njerzit aty, si jane çmimet, ç'prodhohet atje. 

Estonia eshte vend me popullsi te vogel, 1.33 milione, me territor 45 227 km2. Eshte vend i bukur dhe meqe ka pak njerez, dhe mundesite per te bere dicka jane me te medha se sa ne vende ku ka konkurrence te madhe. 

Njerezit jane shume te bute ne krahasim me Ballkanin psh, dhe kane kulture nordiko-saksone. Cmimet varen. Apartamentet psh jane me te lira se ne Tirane. Nese ne Tirane afer qendres nuk gjen apartament nen 1000 euro m2, ketu mund te blesh shume afer qendres apartament me 700-800 euro m2. Qirate jane te lira gjithashtu, ka apartamente me 100 euro ne muaj, dy dhoma. Cmimet e ushqimeve pastaj jane pak a shume sa ne vende te tjera te BE-se. 

Ketu sektori me i madh eshte IT, pastaj vjen ndertimi i anijeve, portet, prodhime tekstile e veshje, lenda drusore, letra. 

Qenka vend per se mbari Edvin, smiley Po diell ka aty smiley 

vende me te trishtuara se anej siper europes nuk gjen ne bote moj. nje gazetar francez bile tha se Stambolli bie ere me perendim sesa keto vendet balltike (ose vendet me balte). 

nuk eshte rastesi qe ai norvegjezi vrau 70 veta prej idealit. mjere ata qe lindin ne vendet me diell e shkojne jetojne andej. po bota sot eshte me byth perpjete ne fakt. Lelinin e çoi Cari ne finlande kur e internoi. ndersa sot finlanda ben reklama per turizem. Enveri i çote per internim ne theth robt. anglezi po te njejtit ven i ben reklome. a imagjino dot a te ka vdek ? smiley

Nese vendet nordike jane kaq te trishtueshme, atehere pse nuk ka mbetur emigrant qe nuk tenton te shkoje ne keto vende? Te ishte ashtu si thua ti, do te ishin dyndur njerezia ne kufijte e Egjiptit, Libise e vendeve te Afrikes veriore, se ato kane vape e diell me bollek. E thashe dhe njehere, ketu ka diell, te pakten me shume se ne Belgjike smiley. Kam jetuar ne Bruksel, dhe mund te them qe Talini ka me shume diell se Brukseli smiley

Finlanda o kureshtar eshte 1200 km e gjate ne vije ajrore nga jugu ne veri, dhe normale qe ne veri te Finlandes jetojne vetem laponet dhe cari qe thua ti. 

E di qe njerezit qe nuk kane qene ndonjehere ne vendet baltike, mendojne se ketej eshte Siberi, akullnaja e arinj polare. Por kur jeton ketu e sheh qe nuk eshte ashtu, dhe diell ka dhe ketej, bile ne vere duhet te gjesh nje vend te erret se ke 19 ore dite. 

po me emigrantet ti. neqoftese do te zbulosh te verteten e diçkaje vendosu ne piken me te larte per ta pare ate, jo ne piken me te ulet te saj. 

emigrantet jane pika e funit e nivelit. jane rob qe kane iluzione, jane sklleverit moderne te kapitalizmit, e te qene mire nuk iknin prej vendit tyre. 

Vendin e bejne njerezit or ti i keshillit.Colorado qe thua ti ka te njejtat male si bjeshket e namuna qe kemi ne.Ne colorado kaurri ka hapur autostrada qe shkojne deri ne maje te malit e i shfrytezon per ski turizem, plus industrite e tjera ne me te njejtat male neandertalasit tane vetem vrasin njeri tjetrin e jane futur si kukudhe ne kulla ngujimi.ndryshimi ne mes nesh e atyre eshte vetem mendja.mendja ben kalane mendja ben hatane .

Po me te ftohtit si ia beni, sa eshte temratura tani aty. 

Sot pat diell me shumice, perendoi nga ora 7:30 e mbasdites, dhe temperaturat sot ishin 8 grade diten. U ulen nga nje shi qe ra dje, se te dielen ishin te 13-14. Talini, kryeqyteti i Estonise eshte ne te njejtin paralel me Stokholmin e Oslon, prandaj ndricimi i diellit eshte i njejte si ne keto qytete. I ftohti nuk ndjehet sepse shtepite jane te izoluara dhe me ngrohje qendrore. Pastaj, vesh nje xhup, ve shall e doreza e durohet i ftohti edhe kur ka bore. 

Kam punuar dhe une me estoneze e me kane bere pershtypje per butesine e durimin. 

Pill, pill, nga ai i omli fare!

Tani sapo e pashe ne VAB , qe me makine nga Antwerpeni, ishte 2170 km, pra dy dite me makine. 

Ne Atwerpen? Me ka marre malli per ate qytet! Sa here dilja nga gron plasi...

Une kam disa miq estonez. Shumica rus. Estonia eshte vend i qete, populli me i qete ne europe. Keta estonezet me thone se pavaresisht politikave anti-ruse ne dukje, shumica e politikes estoneze eshte e komanduar nga sherbimet sekrete ruse, dhe po mos te jete per BE-ne estonia eshte i pari shtet qe bie serish nen influencen ruse. Me c'mbaj mend ketyre u doli para disa kohesh edhe kryeministri spiun rus. Nejse shyqyr qe edhe keta po njihen per dicka ne bote, popull dele!

Ata nuk jane estoneze, jane emigrante ruse qe erdhen e dynden ketu me qindra mijera gjate viteve 60-70 e tani u kane ngelur ne dere estonezeve e s'kane ca te bejne me ta. Ka ruse ketu, qe thone qe nese Rusia pushton Estonine, menjehere do te kapin armet te luftojne bashke me vellezerit e tyre nga Rusia. Ja ca sjell emigrimi masiv i nje popullsie ne nje shtet tjeter. Por ka dhe shume ruse ketu, qe jane asimiluar, kane nderruar emrat dhe jane ne pozicione te mira. Politika nuk eshte e komanduar nga ruset, por ka politikane qe per euro do te shisnin gjithcka sic ka ne cdo vend. Dhe ata politikane shiten te bleresi me i larte, pak rendesi a rus a anglez. Por meqe ruset japin deri ne 25 000 euro per nje leje qendrimi estoneze, keta palo politikane e kane shfrytezuar rastin. Kryeministri nuk ka dale spiun rus, mos ndoshta ngaterron me nje funksionar oficer ne sherbimin informativ sekret qe ishte me origjine ruse, dhe shiste informate ne rusi gjithashtu. Per BE-ne Rusia kishte hyre me kohe ne Estoni, por eshte NATO qe nuk e lejon kete. Estonia bie nen Rusi vetem me pushtim, me menyra tjera s'ke ca i ben. 

Kartat shqiptare te identitetit psh, nuk bejne per sistemin e votimit elektronik. Kete ma tha nje specialist ketu. Ato karta shqiptare qe kemi, jane thjeshte me te dhena, dhe cipi i tyre nuk perputhet me cipat qe perdoren zakonisht per lexuesit e kartave qe mund t'i bleje cdokush e mund te lidhen me internetin. Prandaj nese Shqiperia vendos te beje votim elektronik, duhet te prodhohen e blihen karta te reja smiley 

oupps ky esht lajm per ti rene kokes .. 

Hahaha... po normal, si do i merren parate shqiptareve? Prit kur te thone qe kapaku i pashaportave biometrike nuk eshte blu apo e kuqe, prandaj duhet ti nderrojme perseri smiley

Pushtimi Rus per Estionine ishte thjesht nje fatkeqesi

Estonezet jane nje race e zhvilluar dhe kane nje kulture te perafert me Finlandezet. Estionia esht kombi me i zhvilluar ne gjithe Evropen Lindore dhe me nivelin me te ulet te borxhit ne Evrope dhe nga me te ultit ne bote me 7,1% (borxhin publik)

Korrigjim. 6.1%.

Sa per kureshtje, ato masa qe duan t'ia vene Greqise e qe ka 2 vjet qe greket po i kundershtojne e po djegin Greqine, Estonia i mori vete ne 2008 qe te mos kishte krize eknomike, dhe nuk ka dale asnje person qe te protestoje ndaj tyre. 

Bravo Estonia!

Po kuzhinen si e kane? Cila eshte pjata tipike?

bole dashi hane pasaniket, ngaqe nuk u punon aparati smiley

Kuzhina nuk eshte gje. Tipike nordike, patate, mish, e supera. Nuk perputhet me kuzhinen tone. Kane disa gjera karakteristike qe nuk i kemi ne, si psh Buckwheat, me dhjetera lloj bukesh te zeza, fruta pylli te shumta, gatime te shumta me kerpudha, etj, por qe le shume per te deshiruar krahasuar me ate shqiptare. 

"...c'fare shperfytyrimi, nga  Capajevi te Zheleznovi..." ...paska mjaft informacion per ke deshiron te jetoje ne Estoni

upppppppppppppppsssssssssssss po pendohem per mos kerkimin e erasmusit ne estoni...............smiley(((((((

Cfare eshte 'Erasmus'? Estonia aty eshte, dhe vete ata kane ike nga Estonia dhe jane refugjate neper bote. Nje shok si ka qene atje thote se Talini eshte klub per burrat Swedez smiley

Nga 1.2 milione estoneze qe ka ne bote, 100 000 iken se u internuan ose debuan nga Rusia, dhe nja 150 000 te tjere kane emigruar per rroga me te mira, se jane merzitur, martuar etj. Ne Estoni ka 930 000 estoneze. Ne Shqiperi, nga 4.5 milione qe duhet te ishin, kane mbetur vetem 2.8 milione shqiptare. Kudo ne bote ka persona qe duan te ikin ose nuk duan te rrine ne vendin e tyre. Por dallo refugjatin qe iken nga plumbat me refugjatin qe iken per qef. Ne Talin ke turista e burra nga e gjithe bota. Ke gjithashtu dhe prostituta e kurva, shumica ruse por ka dhe estoneze. Sidoqofte, jane 2 lokale ku mund t'i gjesh keto, si dhe ke night clubs ku ke stripper me leke. Ose ke prostitutat ruse neper rruge. Por personat qe vijne ketu nga Suedia e Norvegjia, jane llumi i atyre vendeve.

erasmus eshte tip shkembimi studentor

sfigata! smiley

Si ka mundesi qe te gjithe peshqit qenkan bere me ngjyre blu dhe me yje te bardha te ky lajm?

Ups, me te derguar komentin pas refresh u ndryshuan dhe flamuret, mos me ka ik per lesh androidi? Apo eshte siti i peshkut qe i nderron flags?

Me ka rene rasti ihere te jem ne tavoline me ca estoneze. Me rob kot skam pare, te squllur me ca buzeqeshje te mekura. Kur i thoje ngrije goten e ngrinin pergjysme dhe buzeqeshnin perhumbshem. Ka lezet kur pi me shqiptar o vlla mer nerv tavolina e ndizet, jo si keta spitullaqet.

Ketu ne Estoni ka rreth 7-8 shqiptare. I kam takuar pothuajse te gjithe, dhe u pelqen Estonia.

goxha qenkeni..smiley  se mos keni ndonje mendje te keqe e kerkoni autonomi ore..smiley

Patjeter, na duhet vetem qe te arrije numri te 20-30 dhe pastaj do te formojme nje territor autonom.

sa pak qe paskasmiley mbase me mire keshtusmiley

flm per infot mbi Estonine Edvin , me ka terhequr perhere shume vemendjen.ne fakt jo shume vone do ta bej nje udhetim ne gjithe keto vendet balltike.mesa thua ti per ekonomine duket shume me mire se ekonomite e Letonise dhe Lituanise.

une per vete mendoj se jane vende te bukura te treja dhe nuk do te depresionohesha aspak duke jetuar atysmiley sado qe kam jetuar 10,5 vjet ne diellin Stambollitsmiley

Pyes veten se sa mund te paguhet nje punetor ndertimi apo nje punetor fabrike ne estoni, nese ne mes te Talinit te mjaftojne 100 euro ne muaj per nje apartament me dy dhoma, duke pase parasysh se ushqimet shiten me po te njejtat cmime sikur ne vendet e tjera te evropes. Teknikisht nje punetor ndertimi, askund ne bote nuk mund te marri apartament me qera mu ne mes te kryeqytetit e madje te arrije te kurseje para. Kur kam jetu ne itali, ka pase raste kur nuk ka mjaftu 100euroshi per te mbush frigoriferin mjaftueshem sa per krejt javen, 300euro paguhej per nje shtrat (vend per te fjetur, mbase me 3persona te tjere ne te njejten dhome) larg qendres se milanos, pastaj duhej telefon, internet, uje, drita dhe transporti; hesapet i beni vete.

Dicka, sikur, nuk shkon aty ne estoni; ose Edvini eshte duke ja fute purdhes. 

Mos u habit, Estonia ashtu si Shqiperia ka nje numer shume te madh emigrantesh jashte. Pjesa me e madhe kan shtepite e tyre (pra nuk marrin me qera dhe paguajne vetem faturat baze, drita, uje, gaz). Shumica e estonezeve qe jan ne pune, kan pune te mira, ne IT, ne administrate etj. Shumica e atyre qe punojne ne ndertim etj pune te tilla (qe duhet thene nuk jan shume) nuk jan estonez por ruse. Pothuajse te gjith shoferat ne estoni psh jan rus. Rroga ne Estoni ne pergjithesi eshte vetem pak me e larte se ajo ne Shqiperi. Megjithate keto qe thash i kam me te degjuar nga estonez, por le ti konfirmoje Edvini.

Ka shume estoneze qe kane emigruar, llogaritet qe ne 1990 Estonia kishte 1.5 milione banore, e tani ka 1.3 milione. Mbi 200 000 kane lene Estonine, qe mund te duket pak por i bie rreth 15% e popullsise qe nga 1990. Nje pjese e madhe e ketyre ishin ruse, ukrainas, e etni te tjera qe mbetura nga Bashkimi Sovjetik. Llogaritet qe mbi 100 000 ishin estoneze etnike. Rreth 40 000 jane ne Finlande, pjesa tjeter ne vende nordike e vende te tjera te BE-se.  Shtepi ka me bollek ketu, dhe nuk ka shume kerkese, prandaj dhe ka cmime me te ulta se ne Tirane. Pastaj jo te gjithe dynden ne kryeqytet, prandaj nuk ka pasur nje rritje si ne Tirane psh. Ka ndryshim te madh mes kryeqytetit e zones perendimore, me zonen lindore psh. Ne zonen lindore ke pak industri, dhe ka shume ruse dhe interesi i qeverise per te investuar te ruset ka qene me i vogel. Punet ne IT jane te mira, dhe ka shume kerkese. Llogaritet qe ne keto momente sektori i IT ka nevoje per 1500 specialiste IT nga bumi i firmave te IT. Ne IT nuk ka rroge me te vogel se 1200 euro, qe per Estonine kjo rroge te lejon te besh nje jete mjaft te mire. Ka IT qe marrin 2000-3000 euro ne muaj. Me aq euro ketu je i pari. Ketu mund te shihni rrogat psh: http://www.stat.ee/57518

Ne ndertim eshte e vertete qe o jane ruse vendas, ose ke shume bjelloruse, ukrainas, bile edhe polake qe vijne e punojne. Bjelloruset nuk kane faj, se ne Bjellorusi paga mesatare eshte 150 euro. Po ta krahasojme me Shqiperine, Estonia i bie ne te gjitha aspektet 3-fish me lart se Shqiperia. Pastaj po te krahasohet me vendet nordike, i bie te jete e varfer per nga niveli suedez e norvegjez.

3 fish me lart ne cfare kuptimi Edvin? sepse cmimet ne Shqiperi jan me te shtrenjta, si ato ushqimoret dhe ato te veshmbathjes etj..Rrogat me duken perafersisht te njejta vetem pak me te larta ne Estoni. Ndryshimi me duket vetem administrativ dhe politik.

Mos ia fut kot. Pse 860 euro ne muaj te duken pak me te larta se 250 euro ne muaj qe eshte mesatarja ne Shqiperi? Nuk shihet gjithcka me rroga. Nese harxhon me pak ne nje vend, rroga eshte relative.

Nje ndryshim te "vogel" po te them: Estonia eshte ndoshta vendi me i paster ne Evrope, dhe Talini eshte kryeqyteti evropian me ajrin me te paster. Mund te kontrolloni statistikat per kete. Nese ne Tirane vdes per pak oksigjen, ketu ke me shumice.

Po flasim vetem per rrogat, ato te tjerat nuk i diskutoj fare une, prandaj te thash qe ndryshimi midis dy vendeve eshte administrativ dhe politik. Dhe eshte ndryshim i madh. Per rrogat flasim, per punetorin e thjeshte qe perben edhe masen me te madhe te te punesuarve. Tek mestarja e rroges hyn edhe njeri qe eshte CEO i skype psh qe merr rroge sa gjysma e popullsise te Estonise.. Flasim pesh per nje punetor krahu ne ndertim, per nje shofer, per nje pastrues etj etj. Pra ne kete pikepamje rrogat aty aty me duken. Psh ne Shqiperi te jesh punetor ne ndertim merr besoj dicka tek 300 euro. Dicka te tille mund te perfitosh edhe ne Estoni psh.

Ca ka qe nuk shkon ne Estoni? Eshte vend me 1.3 milione banore, pra dhe shkalla e ndertimit eshte e vogel. Nuk eshte vend per emigrante per pune krahu, prandaj zezake e emigrante te tjere numerohen me gishta. Rroga mesatare zyrtare eshte te 860 euro, por kjo ne kryeqytet, se ne zona ne kufi me Rusine ke qe marrin nga 300-400 euro ne muaj. Une ketu kam jetuar me 420 euro ne muaj, dhe me dilnin per qira, per ushqim e te tjera. Nuk e di sa paguhet nje punetor ndertimi, por e di qe ka punetore sa te duash qe vijne nga Bjellorusia, e punojne per 400-500 euro ne muaj.

Epo qe te paguhesh 1000-2000-3000euro ne muaj e te paguash qera vetem 100 euro per nje apartament me dy dhoma ne kryeqytet, e per buke te paguash 4euro/kg; i bie qe te jete dicka qe nuk shkon ne kete mes. Po them qe eshte teper e bukur qe te jete e vertete. 

Po pra hoppa, dhe c'eshte me e kqja qe emigrojne ne qyetet e britani e te tjra vende ku mblidhen nga 5 vete ne nje dhome dhe punojne per national minimum wage, qe eshte rreth 6 pound ora. tek rreth 7 euro ora. 

Statistikat e qeverise nuk me duken te sakta per arsye se po te kishte nevoje per aq shume vende pune ne IT nuk do ta kishte problem ti gjente, biles edhe nga vete BE-ja do te kishin emigruar njerez te gjenin nje vend te tille pune, me ato kushte jetese. Pak a shume si statistikat e Berishes, ku sipas linjes zyrtare te Shqiperise pencionistet ne Shqiperi bejne palle ariu...

Nuk jane statistika te qeverise, por te biznesit. Duhet te dini dicka qe qeveria ketu e ka mbeshtetur, por jo bere revolucionin ne IT. Zyrat kryesore e stafi kryesor i inxhiniereve te Skype eshte ketu ne Tallinn, dhe ata kane nevoje, jo qeveria. Gjithashtu dhe firmat e shumta te programimit qe jane hapur. E thashe dhe nje here, nuk eshte vend per te bere palle, dhe persona qe shpresojne te gjejne nje pune lehte, apo te marrin leke me bollek ne nje pune te lehte, ta harrojne.

Shtete te tjera te BE-se kane shume nevoje per IT, dhe ne fakt ka pasur nje emigrim te specialisteve te IT nga Estonia per ne vende te tjera te BE-se, prandaj dhe ka kerkese tani. Per IT kudo ka nevoje, edhe ne Shqiperi.

Nejse me sa di une, ndoshta jam gabim nje estonez (rus) qe njoh une ketu ka punuar ne Estoni per 300 euro muaji (rreth 40-50 ore) dhe me ka thene aq jan rrogat 250-350 euro. Ndoshta me ka genjyer po s'e besoj. Mnjf i bie qe pak a shume si ne Shqiperi te jen rrogat. Tani besoj edhe ne Shqiperi ne IT per firma private marrin rroge te mire.

Ne lindje te Estonise, rrogat aq jane, 300 euro ne muaj sepse atje nuk ka zhvillim. Dhe ruset nuk i merr njeri ne pune sepse zakonisht nuk e flasin estonishten, dhe refuzojne ta mesojne. Pastaj plus qe po ta mendosh, eshte si nje shqiptar te marre ne pune nje serb e ta paguaje mire.

Ne fakt ky eshte nga Talini, qe une i thosha s'TALINI me shaka.smiley

Ato rroga i marrin IT te thashe. Jo punonjesit e zakonshem. Te zakonshmit marrin 700-900 euro. Ndoshta do te te duket qesharake, por nje shoku im paguan per nje apartament me qira, 20 minuta larg qendres me autobus, 65 euro ne muaj. Dhe ka nje dhome e nje guzhine.

Buka 4 euro? Une blej zakonisht nje gjysem buke per dy dite, dhe paguaj 0.5 euro per te. Eshte vend i bukur, por nuk eshte per punetore krahu.

Ketu eshte lehte te besh biznes, te hapesh nje biznes tendin. Psh, harxhon vetem 5 minuta online per te hapur biznesin, dhe pret nje jave per te marre pergjigjen, me dokument pdf qe te vjen online, dhe kaq. Te gjitha te tjerat i ben online, pa levizur nga kompjuteri. Nuk takon asnje zyrtar per biznesin qe hape.

Pra, ketu eshte vend per njerez te afte, jo per ata qe duan te punojne ne ndertim, te gjejne pune diku, e te palosin leke nga asistenca apo pune ndertimi. Nese je IT, nese ke shpirt biznesi, ketu i ke rruget e hapura.

Sa eshte rroga e nje mesuesi ne Estoni?

Qe te paguhet 100euro per nje apartament me dy dhoma ne nje kryeqytet, duhet qe buka te kushtoje 1euro/kg dhe rroga me e vogel te jete 150euro, ndersa mesatarja te jete 500-600euro. 

100euro per nje apartament me dy dhoma ne nje kryeqytet ku nje IT paguhet 2000-3000euro (dmth $3000-$4500) dhe ku cmimet jane si ne evrope (mora shembull Milanon, 3,80euro/kg), nuk ka kuptim. A kupton se c'po mundohem te them? 

Ktu ne nju jork, gjysa e rroges teme shkon per qerane..., me pak fjale, po te mos ishte gruja do isha duke jetu me shqiptarvet te pelham pkwy. smiley

Ti e ke problemin se pse qirate jane te vogla apo si? Qirate jane te vogla, sepse sic ta shpjegova me lart, mungon kerkesa e madhe qe t'i ngreje cmimet. Nuk ka emigracion masiv, te huajt jane kryesisht nga shtete te BE-se, dhe nuk ka emigrim te madh te brendshem. Dhe rritja e popullsise eshte e vogel, e prandaj qirate jane te vogla. Se kur ke banesat e meparshme, jane ndertuar te reja, dhe popullsia nuk eshte rritur ose eshte zovgeluar, atehere do te kesh me bollek oferte banesash bosh, kur ke pak kerkese.

Tjetra eshte se estonezet jane tipa qe preferojne te kene shtepine e vet private, prandaj shumica ikin neper periferi te Talinit ne shtepi me oborr. Nuk para preferojne te jetojne neper pallate te medha. 

Nga pershkrimi i jetes qe t'i ben, Estonia duket vendi i ri per t'u arratisur e per t'e "ndertuar" nje jete te re, pa shume telashe e probleme. E kisha degjuar me pare, nga nje miku im i cili e pat vizituar Estonine para 4 vjetesh, dhe fliste me shume pozitivitet per jeten dhe ecurine ekonomike te vendit. 

p.s. faleminderit per fotot!

Qyteti i vjeter i Talinit

Foto e qytetit te vjeter te Talinit

Qendra e re e Talinit

Edvin, me kenaqe me pershkrimet. Estonez kam njohur vetem nje, si edhe nje cifute ruse qe ishte rritur ne Estoni. Me sa po kuptoj nga ti, vendi qenka i qete e i rregullt si nje qytet i vogel i zhvilluar, mjaft racist ndaj ruseve.

Ne lidhje me internetin, situata duket terheqese dhe pak e frikshme, sikur nje faqe e jetes japoneze.

Nuk eshte aq racist sa duket. KE plot ruse qe jane ne qeveri, administrate, parti politike, biznese e pozicione te mira. Mua me duket shume pak racizem duke marre me mend se cfare kane bere ruset ketu dhe se cfare disa mund te bejne po ta kene rastin.

Eshte si te mendosh qe ne Kosove serbet te jetojne lirshem, te jene ne qeveri, parti politike, te bejne biznes lirshem etj etj. Eshte pak e tepert ajo qe kerkohet per ruset ketu kur deri para disa dhjetera vitesh ruset ishin pushtues mizore e internuan me qindra mijera e vrane me dhjetera mijera.

Pershendetje Edvin.

Edhe une e kam degjuar kete perbuzjen, mosperfilljen ndaj estonezeve me origjine ruse dhe i jap plotesisht te drejte. Permendnin gjithashtu qe femrat estoneze me origjine ruse dallohen nga larg, sepse lyhen, pispillosen teper sa bien ne sy menjehere.

Sa perqind e popullsise jane me origjine ruse?

26.5 % e popullsise ne Estoni jane ruse etnike. Shumica e tyre kane ardhur si emigrante ne vitet 60-70, dhe disa i solli vete politika ruse per te permbysur balancat etnike ne Estoni. Shume nga keta ruse, kane lindur ketu, dhe refuzojne te mesojne edhe nje fjale te vetme ne estonisht, bile te flasin ne rusisht e kur ti ua kthen ne estonisht ose anglisht, ata vazhdojne te te flasin ne rusisht. Une ketu i dalloj ruset nga estonezet ne shumicen e rasteve. Pak nga pamja, por eshte veshja dhe menyra se si sillen ajo qe i dallon totalisht. Femrat ruse edhe ne dimer i ke me minifunde e te lyera. Kurse meshkujt ruse dallohen sepse nuk ndalen kur ti kalon ne vija te bardha, ecin si te cmendur etj. 

Femrat estoneze si pula qorre o burr, si meite, ruset jane qeflije.

Shume nga keta ruse, kane lindur ketu, dhe refuzojne te mesojne edhe nje fjale te vetme ne estonisht, bile te flasin ne rusisht e kur ti ua kthen ne estonisht ose anglisht, ata vazhdojne te te flasin ne rusisht.

Po pse kaq problematike ruset? Mbi te gjitha me cuditisin ato qe shkruan per ruset qe kane lindur ne Estoni. Si eshte e mundur qe s'jane integruar?

RRojne ne fshatrat, qyteza dhe lagjet e tyre prandaj, ku deri para 20 vitesh nuk ju eshte dashur te mesojne nje llaf estonisht, sepse estonezet e kishin rusishten me detyrim ne shkolle, kurse ruset nuk kishin asnje detyrim te mesonin estonishten.

Faleminderit. Kjo shpjegon gjithe kete ndasi. Nga sa kuptoj jane dy bote te ndryshme brenda te njejtit vend qe bejne "xing" kur takohen.

Respekt per estonezet qe nuk i kane perzene kur fituan pavaresine. Apo ndoshta nuk kishin fuqi per t'i perzene.

ky problemi me ruset, nuk eshte vetem ne Estoni, por edhe ne Letoni e kryesisht ne Lituani, anonimo...  nuk duan te integrohen.  kam nja dy te njohur lituanez qe ma kene thene pikerisht kete qe po thote Edvini...    ua ka lene Rusia ''peshqesh'' keto minoritetet qe ne kohen e bazave ushtarake ne detin Balltik..   keta tani, u bejne si cuba ketyre, se jane shtete shume te vogla.. ndersa ruset kane mbeshtetjen e plote te Rusise mëmë..

Jane popull i madh. Po ashtu ne izrael ruset nuk e mesojne ebreishten. Ka gazeta ruse me shume se izraelite. Per te jetuar nuk kane nevoje per vendasit, ngaqe hapin ndermarrjet e tyre dhe vetpunesohen.

Ne Paris ka dhjetra angleze qe nuk e dine frengjishten edhe pse jetojne prej vitesh.

Konluzion: Popujt e medhenj nuk i mesojne gjuhet me te vogla nga te tyret.

Sepse prinderit e tyre erdhen ne vitet 70 si ne token e babait te vet. Me tregonte nje estoneze qe gati pat arritur te cmendej ne vitet 70 kur shihte cdo se si shkarkoheshin trenat nga Moska plot me ruse, dhe si mundoheshin t'ua zhduknin kulturen dhe gjuhen estoneze sovjetiket. 

Kur ra BS, keta ruse qe deri dje ishin pushtues me pushtet ne Estoni, u gjenden minoritet dhe ende refuzojne te mesojne gjuhen estoneze, pasi u ka mbetur ora ende ne vitin 1989. Eshte e njejta situate si ne Kosove, ku kolonet serbe qe u vendosen ne vitet 1945-1998 nuk mesonin gjuhen shqipe. 

Ne 2007, ruset u revoltuan kur qeveria hoqi statujen e ushtarit te panjohur rus ne Talin, pasi per estonezet ai ishte simbol i pushtimit sovjetik. Me dhjetera mijera ruse dolen neper rruget e Talinit dhe dogjen e plackiten dyqane deri sa u vra nje nga ata. 

ti qeke bo me katolik se papa

ruset i kane dhene drite botes, ti na flet per estonezet. e mos pyet estonezet se ça mendojne per ruset, se jane xheloza e keq do flasin. pyet nje te TRETE. ndonje amerikan psh, ose kinez, ose indian. 

Ndoshta i kane dhene drite botes, por Estonise i dhane terr e ferr. Pushtimi rus e shkaterroi Estonine dhe e coi disa vjet mbrapa. Ruset ne Estoni lane vetem shkaterrim, pallate te medha komuniste, pa pike shije, dhe traditen e pirjes se alkoolit. 

Po edhe Edvini eshte pale e trete se eshte Shqiptar dhe jo Estonez! Ai po thote te verteten per Estoneset dhe Ruset.
Cfare drite i kane dhene Ruset botes? Kane mbajtur nen kercenim gjysmen e Europes, i urrejne Shqiptaret kot, edhe pse nuk dine gje per to dhe per Shqiperine!
Anglezet i njohin per njerez te keqij, djemt Rus si kriminela, hajdute, falsifikatore, pijanece, drogagji - dhe femrat si kurva, prostituta, pijanece, drogagjije, lyhen me mistri kur dalin jashte, zakonisht e bejne ngjyrjen e lyerjen falas ne dyqanet e kozmetikes tek provezat. E ulin veten deri ne zero per nje birre/vodka. Do mo?

flm Edvini,

shume interesante postimet e tuaja.

Edvin, flm edhe nga ana ime per pergjigjet e fotot. 

Nje oaz i vogel dijeje ne nje shkretetire mosdijeje..... Faleminderit edvin per njohurite gratis qe na dhe..... Po pate edhe ndonje info per Lituanine dhe Letonine, mire do te beje qe te na i tregoje, pasi keto tre shtetet balltike kane qene jashte orbites sone te njohjes.....

Nga 3 shtete baltike, Estonia ka bere me perpara dhe eshte me mire ekonomikisht. Me keq eshte Letonia nga borxhi i madh. Ne Estoni, qeverite kane pasur nje te mire, qe nuk kane marre asnjehere borxh qe nuk mund ta shlyenin. Prandaj nuk kane borxh dhe nuk rane ne krize te thelle ne 2008-en. 

Femrat ruse edhe ne dimer i ke me minifunde e te lyera

Tipike ruse. Me kujtoi njerën qe kishte shkuar per interviste pune, me minifundin ke byça, xhingla minglat vu, parfumi qe te shpartallonte, dhe me ecjen tipike a thu se po bente parade mode motra, apo po shkonte ne ndonje party smiley

Sa katnare qe jane! smiley Kisha nja dy ne avjon nga Parisi per ne Vjene. Fiks si me qene nga Kruma a ku ta di une nga ndonje fshat ne Shqiperi. smiley

Por fytyrat i kane me te lezetshme. Si derrkucka qeflije te vogla. smiley

Lere lere, se ketej e kane shume namin e keq. Te zhvasin, e ta bejne gjëmën. Mos i paç në lagje se jane obobobo smiley

Si tek "From russia with love" smiley

Vetem t'i shohesh kur vijne ne Milano edhe bejne keshtu si te jashtme andej nga Via della Spiga ose Montenapoleone... 

*ordhe e modhe...! Tipike prej katnaresh "nouveau rich" ruse.

Po ja kane gjet mire anen shtepite e modes. Kane krijuar linja vetem per keto, ku logoja eshte sa gjysma e produktit si per te thene, "shiko ca kepucesh firmato qe kam!" smiley

"shiko ca kepucesh firmato qe kam" hahahahah vdesin te duken. Aman, se vjet ne plazhe ishte nje plakë ruse, qe e mbante veten me te madhe, edhe tundej e shkundej me borseten Chanel smiley Le pastaj kur m'i nderronte edhe rrobat e banjes, fap e fap si flutur smileysmiley

na trego ndonje foto tenden, me ta vone noten ne paraqitje, se per ruset po lodhesh fort tu fol.

eshte popull i madh rusia mike, dhe ato qe sheh ti, jane nga kaukazi ndoshta e jo nga moska. 

tre milion njerez, ça çka gjithe shqiperia, ruset i kane intelektuale te klasit te larte me kulture shume here me te larte. mos te them qe kokat me te mira tonat, duke fillu me Kadarene e mbaruar tek Mula, ata i FORMUAN !

Po he o burr i dheut! Na le t'i shajme nje cik ruset!

Une kam nje mik rus nga Shën Peterbergu, dhe i shan ruset vete. Mos edhe atij i duhet ndaluar qe s'i pelqen keto piliveskat ruske smiley

Po ata nga Shen Pjeterburgu s'duhet te jene shume rus.

Te jetosh ne nje qytet i rrethuar nga ndertesa me stil rilindase te projektuara nga arkitekte italiane e te vazhdosh te jesh prape rus... il n'est pas possible! smiley

e shikon ti smileysmiley

est normal mon ami... smiley

mas oui smiley

ata nga shen pjeterburgu nuk janë rusë. janë kapaxhibistë

Po ca ke me xhibin mo lla smiley

unë kam një mik shqiptar nga vuçidoli dhe..

Une kam nje mikeshe nga kruma dhe kruja...

aman se tani qe po flasim per to, me kujtove nje tjeter ruske aka kaukaze sic thote ky boti me poshte, edhe lahej ne parfum hahahah sun rri pa qesh, sepse ketej fytyren e kishte si pabukse e palame, por parfumin se harronte ta hidhte ama smiley

Mon ami... parfumi mbulon eren e zhulit! smiley

L'eau de fromage de sqetlla'! smiley

hahahahahahahah po vdes se qeshuri smiley

smiley

Btw... e griva te gjithe camemberin. smiley

të bëftë mirë smiley

Nqs. Kurreshtari me dergon nja 10 cope te tjera nga Parisi, premtoj qe do pranoj qe ruset jane shume te mira dhe aspak katunare. smiley

hahahahahhaha me ate rast po behem edhe une si ruse e mire, e dashur, dhe i kam mike zemre smiley

Vive la Russie!!! smiley

Je qe je, hidhu nje vrap deri ne Rusi se vlen! No pun intended smiley

Patjeter... Kur te heqin vizat!

Ti e di... mu m'lusin! smiley

smiley

Madrre rrusia... 

 

ja sa t'i nxjerr nga arkiva ruse dhe po t'i tregoj smiley

Sa per Rusine e kam vizituar dhe i njoh pak nga afer s'i njerez. Sdq, kjo s'me ndalon t'e flas per eksperienca jetike qe gjithsecili nga ne i ndesh ne jeten tone. Nuk po i ofendon kush, biles jam koshiente per kulturen dhe sa me lart qendrojne se Shqiperia ne shume aspekte. 

ai rusi i shan se nuk ja japin. ruset e bukra duan europiane sesa rus. keshtu ka qene gjithmone, po te lexosh dostojevskin e meson. bile dostojevski u be shkrimtar dhe i madh prej kesaj dukurie te femrave te vendit t'vet.

po ç'rendesi ka mer aman. njeriu eshte i lire te mos i pelqeje ca gjera qe i duken shume superficiale dhe boshe. dostojevskin e dua si shkrimtar!

rendesia eshte me kuptu aresyen e mospelqimit. shkaku eshte kurioziteti. si dhe mua me pelqejne komentet tua, nuk jam kondra tyre. flas vetem per plotesim. smiley

meqe jemi tek ruset, jane popull pak a shume si i yni, pa klase te mesme. dmth gjen muzhike dhe direkt pastaj njerez me kulture e shije por qe mbeten nje pakice.

europa eshte uniformizuar, sepse ka shume klase te mesme, me shije neutrale, qe pelqehet sot gjithnje e me shume. problemi eshte qe njerez te tille (klasa e mesme kaq e deshiruar nga te gjithe) jane me koti fare; ngaqe nuk prodhojne ART. e pa art jeta behet monotone. 

e ke gabim per punen e artit, sidomos tani qe jane ne mode artet me kosto te lire, me gjera qe i gjejne lehte ata te shtreses se mesme

e kam fjalen per Art te MADH. prandaj e shkruajta me germa te medha. 

art i madh eshte ai i rilindjes italiane e deri tek Pikasso, kohe pa klase te mesme. qekur klasa e mesme mori pushtetin, nuk prodhohet me art i madh, por art i vogel, maksimumi art i mesem (medioker), siç eshte dhe klasa qe e ben.

Bodleri qe e mbante vetem per te varfer, i kish muret e apartamentit 6 dhomesh (ne Ile Saint-Louis ku sot jetojne njezezit me te pasur te frances dhe botes) te zbukuruara me pikturat e Delacroix. sot nje poet i varfer, nuk ka me shume se nje dhome, e ne mur ka e shumta ndonje foto numerike. ku e si mund te bej ky poezi te madhe ? 

arti i madh kerkon frymezim te madh.

1. S'mund te krahasosh artistet e nje epoke tjeter me te sotmit.

2. Arti i madh kerkon mendje te madhe dhe kaq. Ka plot te varfer qe jane bere te pasur prej artit qe ofrojne. Madje rrezik jane shumica, duke nisur qe nga kantautoret me te njohur, shkrimtare si ajo e harry potterit e madje shume piktore.

Mendjet e medha te shtreses se mesme mund te mos marrin fame vetem per arsye kapitaliste, per shkak se s'kane kushte t'i reklamojne apo te gjejne agjentet e duhur qe njohin njerezit e duhur, ose u mbulohet emri nen hijen e kompanive te medha nepermjet kontratave, por kur madhesia e artit eshte aq e madhe sa as keto s'i bejne dot hije, dalin ne pah qe c'ke me te, sidomos tani qe ka youtubera e facebooka.

Me kujtove Oksanen... Per 3 muaj ne itali i ndau nja 10 cifte,nje italiane e dergoj ne urgjence me atak ne zemer. 

Se di pse po ate dhomen time e pastronte 4 here ne jave dhe pse e paguante dikush tjeter. Me thoshte piccolina.

e si te integrohen  ruset ne estoni! me i forti i imponon kulturen me te dobetit.dhe ruset jane me te forte e nuk kane mentalitet zezaku.jo po te bejne si ca shqipo qe kur bejne 5-6 vjet jashte ,bejne sikur s'dine shqip pastajsmiley

Une kam pasur nje mike estoneze kur jetoja ne Britani. Ajo vinte nga nje qyteze e vogel, Tartu. Nga ajo u njoha dhe me estoneze te tjere dhe pershtypjet qe kam krijuar ishin te mira, race teper inteligjente. Theksoj ketu qe e flishte anglishten me mire nga vete britaniket(me cotney accent), e cuditeshmja ishte se kishte mbiemer gjerman. Kush nuk e ka idene, mos ta ngaterroje Estonine me vendjet e perreth(Latvia,Letonia) se Estonia nuk ka asnje lidhje me keto...Estonezet jane race finlandezesh dhe gjermanesh dhe teper te kulturuar. Kuzhina..hemm..ca e shpifur te them te drejten...Se c'gatuante nje supe te ciles i hidhte 1kile majoneze dhe ta shpifte.. smiley Gjuha tper e cuditeshme , i perngjante finlandezces apo japonezes. Sa per ruset ajo nuk i donte ne ere. Megjithate duhet theksuar qe ka rrenje te thella kjo urrejtje. Estonezet kane qene nje nga kombet me pronaziste gjate Luftes II B, dhe ne mos gabohem veteranet naziste mbajne ende parada te cilat frekuentohen nga nje pjese e mire e popullsise. Qeveria Estoneze i quan veterane te SS si Luftetare te Lirise(kunder komunisteve ruse)

 

 

s'jane race europiane fare (bashke me finlandezet dhe hungarezet). jane si kinezet po leshverdhe, sigurisht prej bores se veriut.

ruset po ashtu jane gjysem europian e gjysem kinez (mjafton ti shohesh koken Putinit).

polaket dhe ukrainasit jane pastaj europiane si dhe sllavet e jugut. (çeket, sllovaket, sllovenet dhe kroatet). boshnjaket dhe malazeste jane autoktone, ndersa serbet vijne nga irani (perse), bullgaret jane turq te sllavizuar.  

 Kurreshtar! Sot nuk flitet më për raca trevash e kontinentesh. Lëvizjet e mëdha të popujve në 3 mijë vjetët e fundit, nuk kanë lënë ose kanë pakësuar racat e pasterta, ndaj shkenca që i studion ato mbështetet më së shumti në grupet e mëdha gjuhësore. Ke të drejtë kur përjashton Finët dhe Hunët, por jo si europianë, por se nuk i përkasin grupit gjuhësor indoeuropian. Gjithë kombet e tjerë që ju përmendni, përdorin gjuhë të grupit indoeuropian. Në Europë, tre shtetet e detit Balltik, Lituani, Estoni dhe Letoni, si dhe grekët, shqiptarët e Baskët, kanë të përbashkët indoeuropianishten, por përbëjnë veçori se nuk përfshihet asnjëra tek 3 grupet e mëdha indieuropiane të Europës, latinët, gjermanët e sllavët

Petro levizjet kan bere ndryshime ne kodin gjenetik te shume racave, por kjo nuk dmth se kan ndryshuar vete racen. Nqs dikush eshte 70% gjenetikisht shqiptar psh dhe mban mend mbi 3-4 breza jetese ne shqiperi, ai i perket races shqiptare me plot kuptimin e fjales, pavaresisht a eshte bjond a brun psh.. Shqiptaret ne shumicen derrmuese kan jetuar ne fshatra dhe folklori, traditat, eposi, kanunet etj qe lidhen ngushte me vendbanimin vertetojne tej cdo dyshimi nje identitet racor unik. Nje gje e tille nuk mund te thuhet per vendet fqinje psh, apo per shume vende te tjera.

Petro; " .... Në Europë, tre shtetet e detit Balltik, Lituani, Estoni dhe Letoni, si dhe grekët, shqiptarët e Baskët, kanë të përbashkët indoeuropianishten, por përbëjnë veçori se nuk përfshihet asnjëra tek 3 grupet e mëdha indieuropiane të Europës, latinët, gjermanët e sllavët..."  

 

Petro, po ç'eshte ky budedallik qe flet more djale. Po si ka mundesi qe shqipja nuk u perfshika ne 3 (!?!?) grupet e medha (!! ??) , kur shqipja eshte provuar katerciperisht qe eshte babai i gjuheve latine e gjermanike. Kur vete profesoret gjermane e quajne si nje nga gjuhet kryesore te grupit indo-europian. Kur vete profesoret italiane jane shprehur, se; "gjuha jone italiane, nuk rrjedh nga latinishtja, siç mendojne gabimisht bota, por me shume rrjedh nga etruskishtja" , dhe kjo gjuhe (etruskishtja, qe rrjedh nga etrusket) ngjason kryekeput me shqipen me shume. 

Si ka mundesi qe 30% e hollandishtes, ngjason me shqipen, apo anasjelltas. Kur e ndigjon per here te pare hollandishten, gjermanishten, thua se s'kane asnje lidhje me shqipen, mirpo kur i ndigjon me vemendje, sheh se rrenja e fjaleve eshte e ngjashme, gje qe per here te pare e zbuloi çabei jon i madh. 

E ke keqkuptuar Petron. Gjuha shqipe, ashtu si gjuhet latine dhe gjermanike eshte gjuhe indoeuropiane, por shqipja nuk eshte pjese e nje grupi apo nje familje gjuhesh. Shqipja eshte unike brenda indoeuropianes. Kjo nuk perjashton mundesine qe shqipja te jete me e peraferta nga te gjitha me gjuhen fillestare nga kan lindur te gjitha gjuhet indoeuropiane. Pra keto gjuhe te gjitha kan zanafillen tek nje gjuhe e vetme, qe llogjika ta do te jete ruajtur me shume tek shqiptaret per shume arsye historike.

Tre gjuhe jane unike ne familjen indoeuropjane Pjer, shqipja,armenishtja dhe greqishtja

shqipja eshte provuar katerciperisht qe eshte babai i gjuheve latine e gjermanike.

Mire babain qe e gjetem, po nena kush eshte?

smiley

"...Në Europë, tre shtetet e detit Balltik, Lituani, Estoni dhe Letoni, si dhe grekët, shqiptarët e Baskët, kanë të përbashkët indoeuropianishten, por përbëjnë veçori se..."

Ja çfarë them unë, pak më sipër, në bashkëbisedimin me kureshtar. Tash po më thonë se...nuk e kam thënë. Me demek, unë mohoj të qenurit e shqipes si gjuhë indoeuropiane. Lutem zotëri, lexojen dhe njëherë. Nëse nuk bindeni, do më jepni argumentin se kujt grupi të madh i përket shqipja, latinishtes, gjermanishtes apo sllavishtes. Argumenti të mos jepet mbi bindjet tuaja, por i mbështetur mbi emrat e mëdhenj të gjuhësisë botërore.

 Zoti na ruajt nga kritikët militantë!

Petro, (se mban dhe emrin e nje shkrimtari shqiptar te nderuar), ne nuk themi se mohon te qenurit e shqipes si gjuhe indo-evropiane, por nuk e di (nuk eshte faji jot) se shqipja eshte babai i gjuheve boterore, dhe kete nuk eshte se e them une, jooooo, jane provat, faktet qe e provojne. Lexo librin e Elena Kocaqi, "Shqipja, çelsi i gjuheve indoevropiane" , ose merr librin e Zecharia Sitchin, " Si lindi toka dhe njeriu" , ku ky mavri jep shum fjale te vjetra qe per çudi ngjasojne vetem me shqipen, mirpo mavriu Zecharia nuk e njeh shqipen dhe i jep interpretime sipas oreksit. Ja disa fjale psh; 

Ullikummi (fq87) , lumi Kabur (fq89) , Vashuheni, Aranzah, Tashim metisha (fq91) , Urartu, Ararat (fjale qe mundet te ndahen), Teshe-boj (qe mund te jete forma e sotme Deshe-beje) fq92 , kanaane (kan ane) fq93 , Vaal, Jam, Mot (fq 95) , Ur (fq 100) , martu, Maru (fq 101) , Nanna (fq 103), NIN KASHI (qe mund te jete Nen-poshte, por qe autori mavri u jep interpretime te ndryshme, ngaqe nuk e njeh shqipen) , Nippur (shqipe e vjeter Hypur, Siper) , E.KUR fq111 (autori keto dy fjale psh, i shpjegon; "Shtepia e larte si mal" , dhe nuk eshte faji i tij se ai nuk e njeh etruskishten, shqipen, trakishten) , DUR.AN.KI , E.RESH (fq112) , NINLIL qe autori e quan nje fare titulli; Sundimtarja e ajrit, (fq113) , EN.KI , HA.A.KI , E RIDU fq115 (te gjitha fjale dardane, por qe autori nuk e njeh kete gjuhe) , NIN.IGI.KU fq116 , NIN.TI fq116, NIN.UR.TA , BA.U fq122 , ZU fq123 , Ninurtin fq124 , Gulla, qyteti Llagash, till-llum (autori e quan/krahason fjalen; Till , me fjalen hebraishte te sotme; Raketa. Nje gabim trashanik i autorit-mavri) , MAR.DUK , DAM.KI.NA  fq125, E.GISH.NUGAL fq127, Ishtar fq133 (kjo fjale haset gjithandej, mirpo autori nuk e kupton se behet fjale per Ushtar, behet fjale per luftera ku marrin pjese ushtare) . 

Libri ka me qindra fjale dardane, gegenishte te ndryshme, mirpo autori as e ka marr munimin me studiu gjuhet e grupit te Etruskishtes, ku hyjne ter gjuhet e Europes thuajse. Prandaj Petro, mos kujto se i di te gjitha, se ka autore qe mbahen me te madh si mavriu yne Zecharia Sitshin etj, por qe s'dine akoma abc e gjuheve te vjetra. Lexo, lexo, lexo sa me shume se do t'perfitosh shume. 

 Përshëndetje Pjer Thomas! Më pëlqejnë dhe anoj të pranoj shembujt që jepni. Më kanë mikluar kurdoherë krahasimet, herë-herë tërsisht bindëse, mes etruskishtes, ato të greqishtes së vjetër e madje edhe latinishtes. Por kritika filologjike dhe filologjia krahasuese, nuk më lë të marr anë. Nga gjuhëtarët, Wolfi, Franc Bopi, Jacob Grimm, Humblot e deri tek Max Müller, nuk e futën shqipen tek grupi perëndimor Kentum i indoeuropianishte, e cila përfshin grupin latin dhe grupin gjerman, por e futën tek grupi lindor, satem. Gjuhëtarët tanë, përfshi dhe Çabejn, nuk kanë provuar të kundërtën. Me zbulimin e sanskritishtes në mesin e shek XIX, u hodh dritë për krahasimin mes gjuhëve, u shqua afëria mes gjuhëve dhe u pranua teza se të gjitha gjuhët indoeuropiane i përkasin një familje të madhe. Gjuhësia pra, u bë disiplinë. Duke qënë disiplinë, ajo nuk lë shumë vend për lëvrim të mëtejshëm. Gjithësi, i kam pritur me interes e kureshtje zhvillimet e reja në fushë të shqipes. Edhe njëherë, shqipja është një degë e veçantë e familjes së madhe indoeuropiane.

 Ishe kënaqësi që shkëmbeva me ju këtë bashkëbisedim interesant.

Petro, sa per çabejn, ai e pranoi (pas shum vitesh studimi) se shqipja ka ngjashmeri me grupin gjermanik, ku hyjne gjuha kelte, skandinave, flamingshe etj. 

Petro, a di hollandisht, flamingsht?  Une qe i di, kam zbuluar rreth 30% ngjashmeri, por duhet te hulumtosh, jo vetem ta perdoresh gjuhen. Si e shpjegon ti faktin e ngjashmeris ndermjet shqipes dhe hollandishtes. 

Petro, a i ke lexuar librat qe te permenda. 

 Pjer! Më drejtoni dy pyetje. Përgjegje shkurt:

- Nëse di flamingisht? Jo, nuk di. Jam dakort me ju, se zotërimi i saj të ndihmon në forcimin e bindjeve të afërisë me shqipen, kur studion rrënjën. Por ju siguroj se mungesa e flamangishtes në dijet e mia, nuk përbën argument për mangësi, përpos se më shtyn për t'ju pohuar se zotëroj mirë shqipen.

- Nëse i kam lexuar Zecharia Sitchin dhe Elena Kocaqin? I pari nuk më kujton gjë, ndërsa pedagogen e UT Durrësit e kam të njohur si vepër e studiuese. Kjo, ndryshe nga Arif Mati, i cili me të njëjtat argumenta sjell në shqip punimin voluminoz mbi rrënjët shqipe si orientuese të studimeve gjuhësore, ka përparësinë se e njeh shumë mirë shqipen dhe nuk shkruan e nisur nga dëshirat. Gjithësesi, nuk është nistorja e temës. Emrat më të mëdhenj të shkencës së gjuhës shqipe, kanë hedhur themelet, me shëmbujt e pafund të rrënjve. Çabej, njohës i gjermanishtes, që kur ishte student, e dinte se "shtegu"-t, edhe gjermanët i thoshin "steg", ndonëse në kohrat moderne këta dy popuj nuk kishin pikëtakimi bashkëjetese.

Një ditë të mbarë Pjer.

 

Kjo pune e fjales "shteg" me ka bere, krejt rastesisht, pershtypje edhe mua. Eshte nje fshat ne Austri me emrin Murzsteg (rrethi i Murzzuschlag-ut). Kisha qene atje dhe po i tregoja nje mikut tim austriak per bukurite e zones, ai me tregoi qe paskesh qene vend verimi per habsburget etj., pastaj u hodh e me tha qe origjina e emrit do te thote shtegu per ne Mur (Mur eshte emri i lumit kryesor te zones). Steg (lexohet shteg) eshte fjale e vjeter, me tha, per shtegun (sot gjermanet perforin fjalen Pfad).

jo, jo, me kto taksa qe degjome, cne me lazem smiley

Steg nga suedishtja perkthehet ne "shteg" kembesoresh. ...Eshte e cuditeshme se nuk eshte fjale latine.

ho me,ku je ti mer burr, se na thave syte.mos boj gabim me u largu mo here tjeter.ti dhe mud te largohesh,se ka halle robi,po te na njoftosh te pakten.smiley

Pjeter, si te kam! smiley

smiley

 

 

Pjer ato perafersi vijne nga latinishtja...Edhe une kam gjetur ngjashmeri mes suedishtes dhe shqipen, por ne thelb shumica e ketyre fjlaleve kane rrenje latine, disa raste  psh:

 

 • Linje(shqip) - Linje(suedisht)
 • Mur(shqip) - Mur(suedisht)
 • Tabllo,Pikture(shqip) - Tavla(suedisht)
 • Shkume(shqip) - Skuma(suedisht)
 • Spiun(shqip) - Spion(suedisht)
 • Tabele(shqip) - Tabell(suedisht)
 • Bilete(shqip) - Biljett(suedisht)
 • Shah(shqip) - Schack(suedisht, shqiptohet njelloj)
 • Nate(shqip) - Natt(suedisht)
 • Puth(shqip) - Puss(suedisht)
 • Stalle(shqip) - Stalla(suedisht)
 • Ore(shqip) - Ur(suedisht)
 • Shall(shqip) - Hual(suedisht, shqiptohet perafersisht)
 • Ika(shqip) - Gick(suedisht, shqiptohet gjik)

 

Art, eshte gabim te mendohet se eshte latinishtja, siç mendojne shum njerez gabimisht. Tashme eshte provuar shkencerisht, se eshte etruskishtja dhe jo latinishtja. 

Pjer, gjuha etruske nuk i perket familjes indoeuropeane , ne te cilen hyn edhe shqipja, por gjuheve semitike. Keshtu qe ajo teoria e lidhjes se gjuhes etruske me shqipen fut uje nga te gjitha anet. E vetmja gjuhe qe mund te jete pasardhese pjeserisht e etruskishtes, e cila pranohet boterisht nga te gjithe akademiket ne bote eshte gjuha basko-katalanase.

 

Art, nga doli kjo qe etruskishtja nuk eshte gjuhe indoeuropiane dhe qe gjuha basko-katalanse eshte pasardhese e etruskishtes. Tani po e ndigjoj kete. Bota akademike, fatkeqesisht nuk eshte marre kurre me etruskishten. Te vetmit qe jane marre me te jane disa profesore italiane, turq dhe tek-tuk ndonje shqiptar. Mos po e ngaterron me ndonje gjuhe tjeter. Se gjurmet e popullit etrusk, jane gjetur ne Turqi, Ballkan, dhe Itali. Nga na doli kjo basko-katalanas smiley dhe sa per dijeni, gjuha baske ngjason me gjuhen gjeorgjiane, biles edhe fytyrat e tyre ngjasojne me fytyrat kaukaziane, e provuar kjo shkencerisht dhe e mbyllur si diskutim.  

Gjuha etruske eshte studjuar ne detaj dhe nuk i perket familjes indoeuropjane por gjuheve lindore

Greket e lashte besonin se Etrusket erdhen nga Lindja perendimore. Herodoti besonte se Etrusket e kishin origjinen ng Lydia(Turqia perendimore), te cilet emigruan nga Lydia pas katastrofave,semundjeve dhe thatesirave 18vjecare. Kur u be klasifikimi i gjuheve indoeuropjane ne shekullin e 19 gjuha etruske nuk bente pjese ne ate familje.

Ne revisten e famshme amerikane American Journal of Human Genetics (publikuar ne prill 2007)e cila kreu nje studim disavjecar ne zonen e Toskanise gjeti 11 linja gjenetike te cilat nuk gjendeshin asgjekundi ne Evrope por ne Lindjen e Mesme.

Nje studim tjeter i rendesishem i Universitetit katolik te Piacenzas(Marco Pellecchia&Paolo-Ajmone Marsan) qe ju be kafsheve blegtorale te zones , u gjeten linja gjenetike te cilat ekzistonin vetem ne Lindjen e Mesme

Po shume gjuhe lindore, si persishtja, pashtun, dari, grupi i sankrishtes, i perkasin grupit indo-evropian.  Ndersa persa i perket etruskishtes, tashti eshte zbuluar se shum fjale te saj ngjasojne me shqipen. Behet fjale per fjale te zbuluara ne varret e etruskeve, ne Itali. Si e shpjegon ti kete. 

Gjuhet semite nuk hyjne ne familjen indoeuropjane

Te jap ca shembuj te etruskishtes

 • ati,ativu(etruske - nene(shqip)
 • sec,sech(etruske) - bije(shqip)
 • apa(etruske) - babe,ate(shqip)
 • falatu(etruske) - qiell(shqip)
 • neri(etruske) - uje(shqip)
 • thamna(etruske) - kale(shqip)
 • usil(etruske) - djell(shqip)
 • thi(etruske) - uje(shqip)

Art, keto fjale ketu, psh Ati, kush e ka perkthyer ne Nene , apo Fal atu ne Qiell, apo Tham na ne Kale, apo U sil ne Diell, apo Thi ne Uje. Kesaj i thone sikur fjalet Mot psh ta perkthesh ne Det, kur fjala vete ekziston edhe sot, Mot/Kohe. Apo psh fjalen; A do me, ta perkthesh Raket, apo fjalen Prehet ta perkthesh Mbret. 

A e kupton budedallikun e shum pseudo-profesorve dhe pseudo-universiteteve, qe shum fjale Etruske i perkthejne sipas oreksit dhe jo duke i krahasuar, si e vetmja menyre. Ja merr psh fjalen Menyre, e cila haset ne shum gjuhe, Manir, Mynir, Mejner, Maner etj, perkthehet jo sipas origjinalit ne shqip, por sipas oreksit te pseudeve. Njeri e quan; Zoteri, tjetri Burr, tjetri Hene, etj kuptime, ne nje kohe qe popujt e Europes me keto shqiptime (qe permenda) kuptojne vetem e vetem fjalen Menyre. Hollandezi, belgu psh thote; Op welke manier heb je gedan = Ne cilen menyr e ke bere ti. 

E ke lexu librin e Zecharia Sitchin, "Si lindi toka dhe njeriu" , ku ky mavri permend gjith ato fjale shqipe, dhe u ve percaktime te tjera, sipas rradakes se vet, kuptohet ngaqe mavria nuk e di shqipen. Disa fjale i kam shkruar ketu me siper, tek komenti drejtuar Petros. Lexoi te lutem. Ka store me pseudo profesoret dhe pseudo universitetet. 

Pjer, fjalet nuk mund ti shendrosh ne rebuse dhe pershtatesh sipas deshires...Keto teorite e lidhjes se etruskeve me shqiptaret i perkasin raftit te Atlantides se humbur. Sipas Grekeve te lashte si Herodoti, etrusket titulloheshin si njerezit e detit. Ne ne fjalorin tone duke i bere nje paralelizem me frazat e mbetura te ilirishtes, te gjitha shprehjet fjalet ne lidhje me marinen dhe detin i kemi te huazuara ne pergjithesi, gje qe tregon se ishim pastorale.

I lexova ato fjalet ne komentin e mesiperm dhe tingellonin gjuhe semite. Etruskja hyn ne grupin e gjuheve Tyrrhenian(qe nuk hyjne ne familjen indoeuropjane)

Pak a shume shkencetaret bien dakord se shqipja eshte nje gjuhe e krijuar ne male nga fise barinjsh ne veri te lumit drin.Fjalet baritore jane fjale autoktone ato te tjerat te huazuara nga gjuhet e tjera kryesisht ajo latine dhe me pak nga serbishtja e greqishtja.Shqipja eshte nje gjuhe thellesisht e latinizuar kete s'e luan topi.perkimet e shqipes me rumanishten jane objekt argumenti.nuk dihet nese jane fiset baritore trake, dakase qe veronin bagetite nga anet tonja apo barinjte tane veronin andej.

Art, po ku ike more djale, lexoje pergjigjen qe te kam shkruar, dhe me shkruaj diçka smiley

Gjuha baske sipas studjuesve ka perafersi me ate etruske.

Mos u merr me paraqitjen se Etrusket ishin me origjine nga lindja e mesme(Edhe armenet,gjeorgjanet andej e kane prejardhjen)

E ke gabim Pjer,kultura etruske eshte studjuar shume ne krahasim me kulturat e tjera...Universitetet e rendesishme kane dege me vete per gjuhen dhe kulturen etruske.

Petro ke te drejte, po me ke merresh..... ajo qe thua ti nuk perjashton fare te qenurit e shqipes mema e gjuheve. Thjesht shqipja si nje gjuhe brenda gjuheve europiane nuk i perket nje grupi te caktuar gjuhesh sic jan sllavet, latinet dhe anglasaksonet, tre grupimet e medha. Shqipja sic e kam shpjeguar me siper per rrethana historike mendohet (dhe une personalisht besoj) te jete gjuha me e afert me gjuhen nga te cialt kan dale te gjitha gjuhet indoeuropiane. Psh gjuha sanskrite ka disa shprehje te cilat i kan rezistuar kohes vetem tek gjuha shqipe dhe shqiptaret 'miku eshte zot shtepie' nje prej tyre. Edhe  njehere shqipja si pjese e konstruktit studimor te gjuheve indoeuropiane nuk ben pjese ne nje grup gjuhesh. Kjo nuk hedh poshte (perkundrazi perforcon) teorine qe gjuha origjinale e popujve indoeuropiane te kete qene e perafert me shqipen apo vete shqipja, prandaj vertet nuk e kuptoj se ku qendron replika kundrejt teje ketu, mbi c'baza. Mendimi im eshte qe shqipetaret kan ruajtur lashtesine e gjuhes, dhe doemos jan me te perafertit me gjuhen e pare indoeuropiane, gje qe e ben shqipen nje nga gjuhet me te vjetra ne bote, ne mos me te vjetren.

 Përshëndetje 1oora! Ndjej kënaqësi kur ju lexoj, jo thjesht se më dolët për krah, por rrjedha e llogjikës tuaj është profesionale, bindëse dhe e fuqishme. Por dhe me Pjerin, shpresoj shumë se kemi një bashkësi qëndrimesh dhe debati konstruktiv që shtjellojmë është keqkuptim. Të falënderoj e mirë u pjekshim në tema të tjera forumesh.

Pjerin mos e merr shume seriozisht ne keto tema, se e ngaterron ajo e shkrete makroekonomi.... Ai po pergatitett per VQ2+3..........................

Finet e kane prejardhjen nga zona veriperendimore e Vollges qe i bie zona ne jug te Moskes, veri te Vollges e lindje te Ukraines, dhe gjeografikisht i bie Evrope. Sllavet i shtyne finet (ku bejne pjese dhe estonezet) ne veri dhe keshtu nisen emigrimin drejt veriut. Hunet, ishin fise qe banonin ne lindje te Vollges, pra ne pjesen aziatike te Rusise se sotme. E gjithe zona perendimore dhe veriore e Rusise ne te kaluaren banohej nga fise Fino-Ugrike, por qe shumica tani jane asimiluar nga Rusia. Disa nga fiset qe mund te permend jane karelianet, vepset, marit, ingrianet, esrat, etj.

Letonezet e litanezet kane gjuhe baltike, qe eshte gjuhe indoevropiane dhe shume larg ne kohe, eshte protosllave. Ne fakt shqipja eshte e vetmja gjuhe indoevropiane e vetme ne degen e saj, pasi edhe armenishtja dhe greqishtja jane ne degen e madhe te iraniano-armeno-helleno gjuheve. Te vetmit qe nuk i perkasin asnje familjeje apo grupi, jane basket, dhe ata jane populli me i vjeter ne Evrope. Edhe laponet po ashtu jane si basket, por e kane humbur gjuhen e tyre, dhe kane marre gjuhen finlandeze ngaqe finet i shtyne ne veri kur u vendosen ne Finlande.

 

Edvin

Shqiptaret dhe basket jan popujt me te vjeter ne europe qe kan ruajtur ende identitetin etnik gjuhesor. Lituanezet jan gjithashtu nje rast i vecante pasi gjuha e tyre nuk eshte sllave, nuk ka asnje lidhje me sllavishten, as te rene as te vjetren. Mua ajo gjuhe me ka tingelluar shume si shqipja, nje gjuhe shume e bukur, dhe me theks si shqipja. Edhe lituanezet si popull me ngjajne shume me shqiptaret si per nga karkateri dhe per shume te tjera. Nuk e di ne jan bere studime dhe cfare thuhet, por mua lituanezet me duken popull qe dikur mund te kene qene te afert me shqiptaret.

Lituanishtja eshte ne te njejtin grup me letonishten, megjithese letonishtja ka ndikim nga livonishtja, qe eshte gjuhe/dialekt shume i perngjashem me estonishten. Lituanezet e letonezet jane te ngjashem.

Por gjuhet baltike, ku ben pjese letonishtja me lituanishten, jane gjuhe proto-baltosllave, pra kane nje prejardhje te perbashket me gjuhet sllave, ashtu sic e kane gjuhet latine me ato kelte psh. Nuk do te thote qe jane te njejta, por kane nje prejardhje te larget te perbashket. Po te shohesh numrat ne lituanisht:

nulis  1 vienas  2 du  3 trys  4 keturi  5 penki  6 šeši 7 septyni 8 aštuoni 9 devyni 10 dešimt

kurse ne letonisht:

oneviens Audiofirstpirmais Audiotwodivi Audiosecondotrais Audiothreetrīs Audiothirdtrešais Audiofourčetri Audiofourthceturtais Audiofivepieci Audiofifthpiektais Audiosixseši Audiosixthsestais Audiosevenseptiņi Audioseventhseptītais Audioeightastoņi Audioeighthastotais Audioninedeviņi Audioninthdevītais Audiotendesmit Audio

Pra sheh nje ngjashmeri me numrat ne sllavisht, ose sllavishtja ka marre nga keta. Zakonisht numrat jane ata qe tregojne dhe ngjashmerite mes gjuheve.

 Kohë më parë, kam lexuar nga gjuhëtari Rami Memushaj, se fjala e lashtë "gardh" që i thonë shqiptarët, "gardh" i thonë dhe lituanezët (gjermanët/garden, sllavet/gardas).

francezet kane fjalen Garde = Roje ose folja Ruaj, nga ku vijne fjalet e tjera Garda kombetare, Gardien, Garderobe, Garnison, etj. kjo fjale eshte per ta me origjine Francique (e folur gjermanike, kur gjermanent dunden galet aq sa u dhane dhe emrin Francez, mnjf)

si dhe per me gjet se cila nga gjuhet eshte gjuha mëmë e nje fjale te perbashket duhet pare rrenja e fjales dhe lidhja apo funksioni qe i jep kjo fjales vete. nga njehere ndodh qe rrenjen e huazojne gjuhe te tjera, por me vone gjuha mëmë e rrenjes huazon prej gjuheve te tjera nje mori fjalesh te krijuara nga po kjo rrenje. 

Kureshtar, duhet te lexosh mbi prejardhjen e popujve dhe gjenetiken e tyre. Finlandezet, hungarezet, dhe etonezet flasin gjuhe qe jane ne grupin fino-ugrik qe ben pjese ne familjen uralike. Por gjuha nuk te ben te ngjashem me nje popull. Se ashtu i bie qe shqiptaret qe kane gjuhe indoevropiane, te jene te ngjashem me gabelet e Indise qe po ashtu flasin gjuhe indoevropiane. Estonezet dhe Finlandezet kane emigruar aty ku jane nga veriu i Vollges, qe ka qene dhe prejardhja e popujve finlandeze, ku bejne pjese dhe estonezet. Pothuajse e gjithe Rusia e sotme veriore e veriperendimore ka qene e banuar nga popuj fin0-ugrike. Por gjenetikisht, estonezet kane te njejtat gjene te perbashketa me finlandeze, letoneze, suedeze e daneze. Hungarezet po, kane ardhur nga me larg, nga perendimi e jugu i maleve Urale. 

Kurreshtar, nuk jane kinez ata qe ke ndermend, por mongol. Edhe ajo qe shikon tek ruset nuk jane tipare kineze por mongole. E vertete eshte qe ruset kan tipare te theksuara mongole, si balli i gjere, syte me cep etj etj (si dhe vet Putin qe solle si shembull) Shqiptaret jan nje nga racat e pakta ne europe qe kan ruajtur origjine racore ne mase te madhe, perjashto vendet e euro-veriperendimit. Sot nqs egziston deshira te merret vesh se cilit grup  gjenetik i takon nuk eshte e veshtire, ben nje test qe kushton vetem 100 euro, dhe ja e gjete.

 1oora! Në vijim të argumenteve tuaja, shtoj....se tipari më dallues i racës mongoloide janë mollzat e gjëra.

E vertete. Mollezat e gjera jan tipari me dallues dhe syte. Jan nje sere gjerash qe i kap nje sy i stervitur, sepse mund ta dallosh nje mongol edhe pa pasur molleza te gjera psh...pra mollezat, syte, balli dhe mjekra e vogel. Nejse per mendimin tim raca me e forte ne bote. Bashke me shqiptaret.

Nje korrigjim ne postimin qe ke bere: Estonezet nuk kane qene asnjehere naziste, dhe ne fakt Gjermania naziste i largoi ruset dhe e quajti climin, dhe per estonezet ishin me mire gjermanet se ruset, por nuk eshte se donin qe te ishin nen sundimin gjerman. Por, estonezet u futen masivisht ne brigadat SS per te luftuar kundra ruseve, ashtu sic shkuan dhe ne Finlande per te luftuar kundra ruseve ne Luften e Dimrit. Dhe eshte e vertete qe ka ende veterane qe jane krenare per uniformat e fotot me svastika qe i kane nga ajo kohe, por per faktin se luftuan kundra ruseve, per atdheun, e jo per ndonje ideologji naziste. 

Ja dhe universiteti me i vjeter ne Estoni, i hapur ne 1632 ne Tartu, qyteti i dyte me i madh ne Estoni. 

Keta "joevropjanet" studjonin neper universitete ne nje kohe kur ne evropjanet e jugut  mprihnim shpatat smiley

ti e ke gabim. ata kane qene neper peme si majmunat kur ne luanin theatro ne apolloni, butrint apo durres. jemi me te vjeter ne or taj. i kemi provu te gjitha para tyre. 

et voila...!!!

Qesh mire kush qesh i fundit! smiley

pikërisht!

Edhe Iraku ne lashtesi ishte kryeqendra e botes, vete zanafilla e vete njerezimit..Puna eshte se ku ndodhet sot smiley

sot atje ka vetem arabe. babilonasit u zhduken. 

pastaj as kjo nuk do me thene gje te madhe. gjitha puna eshte kush kulture GJENERON me shume ART. cila kulture ja trasmeton artin e saj te tjerave, eshte dhe kultura me superiore.

mireqenia nuk eshte art. ju flisni vetem per mireqenie, ndersa une flas per kulture. vendet nordike gjenerojne kulture masash. ikea, h&m, etj, synojne popullin e thjeshte, njesoj si kultura komuniste. prandaj ju prek dhe juve siduket. ndersa mua me gjak mbreteror hiç fare. smiley

You got me at ikea smiley

Cere po thu ti tashi qe kta skandinavet jane me te mire se te tjeret? Jane superiore?

 

te kunderten mik. ata jane vetem te pasur, kane mireqenie por nuk gjenerojne gje kulture te larte. s'prodhojne vendet nordike as piktore te medhenj, as skulptore, as muzikante as shkrimatre as arkitekte. njerez te mesem vetem qisin dhe shtepia te shemtuta prej druni (por qe i qujne komode dhe ekologjike ku e ndjen vetem mire) bejne hala e sot.

Qysh more u zhduken Babilonasit?..I hipen disqeve fluturues dhe iken keshtu?... smiley

Eh keto tezat tuaja, bini me kembet tuaj... I bie qe edhe iliret te jene zhdukur nga faqja e dheut, sipas teje dhe ne jemi thjeshte turq. smiley

Me kujton ca ato teorite idioteske te supermacisteve qe mendojne se Egjipti,Babilonia u zhvilluan nga elita ariano-vikingesh...Te cilet ju mesuan artin,gjeometrine,astrologjine,kimine ketyre arapeve inferjore ...Me pas Vikinget sykalter dhe inteligjente ju hipen kuajve,anijeve dhe u kthyen neper shpellat e tyre te veriut dhe harruan gjithcka duke u degraduar..Misteeer... smiley

Mirqenia nuk eshte art, prandaj te zura shembulli e Sumerjaneve dhe Babilonasve, apo dhe Egjiptianet por ama ne anen tjeter mirqenia stimulon artin smiley

Nordiket vertet nuk kane nje trashgimin artistike si Franca apo Italia por ama jane nr1 sot per dizenjo dhe arkitekture

 

O gjak mbretnori..Kujdes se atje historikisht sikur jua presin koken mbretnoreve atje ne France smiley

 

U zhduken qe cke me te. Ata qe jotojne sot aty jan arab. Kan gjuhe, kulture, tradita dhe fe arabe.. Babilonasit jan zhdukur prej aty, dhe ose jan asimiluar nga arabet(shume here me te medhenj ne numer) ose jan nje nga popujt qe ka emigruar drejt europes, (dmth nje nga popujt modern europian). Neve sjemi turq sepse nuk flasim turqisht, nuk kemi zakone turke, dhe nuk kemi gjak turk. Iliret e fiseve veriore psh u sllavizuan dhe jugoret greqizuan. Kjo nuk dmth qe u zhduken por u abzorbuan, u treten brenda popullsive te nje numri me te madh. Babilonasit nuk kan qene arab. Eshte ndryshe persia psh, sepse iranianet e sotem jan ne nje pjese te mire perset e lashte, vetem se jan kovertuar ne islam.

"The Iraqi population is without doubt much the same today as it was in Sumerian and Babylonian times. ”

 

Carleton S.Coon, The Races of Europe

Pse te mos pranojme faktin qe Irakianet,Iranianet e sotem jane pasardhesit e babilonasve?(ne fakt nje pjese e mire e Irakut jane persjane dhe jo arabe)...Ah ti mbeshtetesh tek feja?..Hmm mos harro se vete shumica e shqiptareve u konvertuan ne muslimane..A klasifikohemi ne arabe? smiley .Megjethese vete termi arabe eshte teper kompleks sic eshte kompleks termi sllav. PSH: bullgaret dhe serbo-kroatet ne dukje dhe kulturalisht jane sllave por si origjine dhe gjenetikisht nuk kane asnje lidhje. Bullgaret jane turq te sllavizuar ndersa serbo-kroatet jane me origjine nga irani  smiley

Kulturat e te gjithe kombeve kane ndryshuar ne millenia dhe ky eshte fakt. Po ashtu eshte fakt qe origjina e shume fiseve Evropjane e ka zanafillen ne ato treva.

Studies have reported that most Irish and Britons are descendants of farmers who left modern day Iraq and Syria 10,000 years ago.Genetic researchers say they have found compelling evidence that four out of five (80% of) white Europeans can trace their roots to the Near East.In another study, scientists analysed DNA from the 8,000 year-old remains of early farmers found at an ancient graveyard in Germany. They compared the genetic signatures to those of modern populations and found similarities with the DNA of people living in today's Turkey and Iraq.

Te caj derrasa me ty une ohuuu ti ate muhabet ke... E ke ne kushtetuten e irakut qe eshte republike arabe. Dhe ketu merr fund cdo gje. arabet nuk jan kulture jan etni, jan komb jane nje gjak dhe e kan te gjith prejardhjen nga gadishulli arabik, dhe pastaj jan perhapur. Kush tha qe feja eshte percaktues? E thash une kete? Biles te thash per iranianet qe jan perse megjithese kan marr fene islame. Irakianet NUK jane babilonasit e  lashte. Dhe ato linqe qe gugllon ti dhe i sjell ktu jan kontradiktore ne vetvete, njera thote irakianet jan babilonasit e lashte tjetra thote britaniket dhe iralndezet. (qe te dyja linqet jan gomarlliqe, mbasi e para ja fut kot pordhes, dhe e dyta ja fut pordhes kot, iralndezet dhe angelzet nuk jan fare popuj te se njejtes origjine). Te ngjajne gje britaniket me irakienet ty? irakianet jan arb dhe pike. Nuk po them qe ne adn e tyre nuk ka % te popullsise indigjene, por jane arab. Sa per popujt sllave te jugut ata dihet me saktesi kur, si dhe nga kan ardhur prandaj leri budalleqet. Jan vetem sllav qe kan nje % te konsiderueshme edhe te adn shqiptare. Kaq.

Me mire  leme fare se ti kte muhabet ke sa here hapet debat per arab e per palestineze. palestinezet na i nxorre filistenz ketu. nuk e di ku e ke hallin por qe ke nje mize nen kesule e ke.

Carleton.S.Coon eshte nje prej baballareve te anthopologjise i cili ka bere studim te detajuar racave dhe kulturave te ndryshme(quhet ndryshe Darwin-i i anthropologjise). Arabet ta shpjegiova nuk jane nje race e mirefillte dhe eshte injorance ti fusesh ne nje thes..Jane shume raca, sic jane sllavet apo latinet. Domethene e pranon origjinen iraniane te serbeve por dhe faktin qe jane sllave smiley...

Nuk po ju jap eksklusivitet irakianeve si babilonas...Ata jane po aq babilonas sa dhe ne shqiptaret jemi ilire.. U sqarove?....

Sa per origjinen e britanikeve nga irani, e shpjegon ADN-ja jo une..Walezet dhe nje pjese e Irlandezeve ne pergjithesi jane zeshkane dhe floke te erret...Eh nuk nuk mund te bejme ketu krahasim fizik tashmeme ata qe ne millenia jane pjekur ne diellin e shkretetirave. I perkasin dy klimave krejt te kunderta...Por mos harro dhe ate faktin tjeter qe shqiptaret ne shumicen e rasteve klasifikohen si irakiane apo kurde atje smiley

 

ne fakt ne (me te miret midis nesh) jemi pellazge. autoktonet e vetem te europes. iliret kane ardhur nga HYJI (ilir do te thote I YLLIT, liria si fjale dhe koncept lind shume me pas, ne kohe te romakeve ndoshta).

Hellenet jane te ardhur gjithashtu. Hellen do te thote i HENES, dmth e njejta histori si iliret, popuj te zbritur nga YJI. kur erdhen TURQIT (TE YLLIT apo TE QILLIT) ndodhi perseri i njejti muhabet per vendasit. A. Kolia thote qe vendalite turqit i quajten Hellenet e Rinj. prandaj ata vune edhe gjysme henen si simbol, qe e kane sot gjithe arabet.

Nuk i duhet dhen eksklusivitet keshtu thjeshte...Pellazget ishin baballaret e kater racave : Maqedonasve/Ilireve,Dorianeve dhe Thrakeve. Qe te kater keto raca ishin perberese te entitetit ilir dhe atij helen.

pikerisht 

une e bera vete si perralle. 

e të mendosh  amerikanët që deri dje luftonin me shigjeta, sot janë superfuqi

Tartu

Hajde kulture hajde! Ne ne 1632 ishim tuj fjet gjume mbi "dafinat" e turkut. 

ardhja e turkut nuk ishte me zgjedhje, per ate pune ne shqiperi ka pas shkolla qe ne kohen e romes dhe dreqise te lashte, sdo methene asnjegje kjo! Dhe po nqs europes duhet ti japin nje fare kuptimi, nje fare perfundimi dhe perkufizimi, patjeter duhet te kete te beje me vazhdimesine e romes si baza e kultures europiane. Dhe ne kete aspekt shqiptaret jan europiane kurse balltiket, nordiket shume me vone, shume me pak. Sllavet= 0 europian.

na rroftë që jemi më "europiane" se nordiket, apo sllavët, e nderkohë s'plotesojme as kushtet minimale per nje jetese te mirefillte ne vendin tonë. tjetri ka hapur universitetin ne 1632, ne flinim, sepse cave ju pelqenin rryshfetet e turkut dhe te mirat qe ofronte pushtuesi. aman o 1oora se jemi si mos më keq!

o shoqe e dashur, ne 1632 ne renkonim akoma nen rregjimin ushtarak te mongoloideve, vllezerve e KUNATERVE te berishes. Meso njecik me shume nga historia. Ne ruajtem gjuhen dhe hapem shkolla shqipe perballe kushteve te jashtezakonshme, ekstreme. Ti na krahason me nje popull dele... po lere tani!

e lashë meqë kam "ngel" në histori...

Po ke ngel mqns nuk di qe mbas pushtimit arberia ka vuajtur 100 vjet rregjim ushtarak, si popull rebel, derisa te blihej besnikeria e shqiptareve ndaj portes te larte. Nen kete 100 vjecar qe shqiptareve i kanosej shfarrosja biologjike ti pretendon te ngrinin universitet ne male. Mbas ketij 100 vjecari u relaksua pushtimi por filloi nje sulm qind vjecar kunder kultures dhe traditave, por edhe kunder gjuhes. Ku do ta benin universitetin shqiptaret? Te thash nqs keta kan pas universitet ne 1632 nuk dmth asnjegje, ne Shqiperi ka pas qe ne kohen e lashtesise, kur keta akoma ishin celur si race.....

po tani kush na ndalon? turku s'eshte me, apo kane dale "turqër" te tjere te cilet behen pengese per zhvillimin e vendit?!

per tani PO, na shaj sa te duash! Ja shaj une Shqiperine sot ja nuk eshan njeri ne kete blog, por ama nuk do ja fusim kot...yyyy ka pas universitet qe ne 1632!! Cka per tu habit o njerez, universiteti i pare ne europe eshte ndertuar ne bolonje ne 1080. Europa eshte e permbushur me universitete qindra vjet me te vjeter se ky i estonise. Le qe dyshoj qe ky universitet te jete ndertuar nga estonezet po nuk jam i sigurte. Estonezet si komb jan shume te vonuar.

Ora, vallaj te ishim edhe ne te vonuar si Estonia, edhe s'do me nigjoje te ankohesha per vendin tim! 

Ne fakt universitetin e Tartuse e ka hapur Mbreti Gustav Adolf i Suedise, dhe estonezet kane qene nen pushtim me gjate se ne nese doni qe te krahasoni kush ka qene me i pushtuar. Periudha e arte e tyre gjate pushtimeve ka qene ajo suedeze, pasi suedezet nuk u perzine ne punet e brendshme dhe paten nje sundim paqesor. Ruset erdhen aty ne shekullin e 18. Pushtimi rus solli varferi, dhe ne 1917 estonezet kapen armet dhe ne 1918 shpallen pavaresine. Periudha nga 1918-1940 ishte periudhe e arte per Estonine, pasi u zhvillua shume, zhvillim qe ruajti kulturen estoneze edhe nen pushtimin sovjetik. Sovjetiket qendruan ne Estoni ne 1940-1941 dhe ne 1944-1990. Pushtimi sovjetik e shkaterroi Estonine, si nga ekonomia, ashtu dhe kultura, arti, arsimi. Me rifitimin e pavaresise ne 1991, vendi mori reforma, dhe pat nje rritje ekonomike te mire, dhe zhvillim ne IT. Ne 1998 filloi bisedimet per ne BE, dhe ne 2003 vendosen qe te hyjne ne BE. 

Ne mos u gabofsha ka qene gjithashtu per nje periudhe kohore jo te shkurter nen kontrrollin e nje urdhri te vecante fetar. (urdher i lidhur me papatin, si tip opus dei). Ka qene edhe pjese e mbreterise polake, dhe asaj daneze.

Jo mo nuk e paskam ngaterruar, Estonia qenka, ate thote edhe linku yt.

Me ishte fiksuar qe kishte te bente vetem me Letonine dhe Polonine, por qenkan perhapur ne gjithe territorin e vendeve Balltike.

Po, pushtimi erdhi nga kryqezatat, ku kalerosit teutonike dhe vellazeria e shpates (gjermane) e urdhri teutonik sulmuan e pushtuan estonezet, pas luftimeve te pergjakshme. Estonezet rezistuan konvertimin me dhune (pasi ishin pagane) dhe pat here pas here rebelime te pergjakshme. 

Estonezet ishin pre e kryqezatave, dhe qe nga jo fillon per ta nje histori e gjate pushtimi. 

pastaj turku vinte shqiptare me na qeveris. po shqiptari ne pushtet e ka frike zgjuarsine (Enveri u rrethua me hajvane vetem per kete shkak, te flinte i qete), dhe prandaj e ndalon me ligj. per te mos patur asnje konkurence dhe te ligjeroj i qete. 

shih ketu psh, mjafton nje koment ta besh pak me te zgjuar se mesatarja e klikes, sa armiq krijon. qe çfare nuk bejne per te te ulur poshte.

kurreshtar, eshte natyra njerezore ajo.... nuk eshte klarakteristike e shqiptarit. 

belle_fleur, universiteti i pare (ne bote) eshte hapur ne 1088 ne Bologna (europe jugore). Ata erdhen u shkolluan dhe iken hapen universitetet e tyre... dmth, pa dashur te me keqkuptosh, nuk kuptoj cfare rendesie ka fakti qe "ata kishin universitet qe ne 1632, ne flinim", duhet te kuptosh, qe ne nuk flinim jo, por sistematikisht luftonim (sic luftojme) per mbijetese, per tu cliruar nga pesha e huaj mbi kurriz. Ata jo, ata jetonin shkolloheshin (qe te krijonin kete internetizim te tanishem te shtetit te tyre).

Do thuash ti cfare kane me mire ata se ne? Pse ne nuk behemi dot si ata? Une personalisht mendoj se aryseja (fati?) eshte se kane komshinj te mire. Qe nuk fusin hundet sa here pjerdh estonezi ne hale. Gje qe ne nuk e kemi.

o eklips, e kuptoj fare mire qe kemi luftuar per mbijetese, sepse pushtimi turk s'ishte kovaleshnce per popullin shqiptar. por, me beso me kap nje revolte e brendshme sepse cdo vend tjeter qe na rrethon si edhe fqinjet serb e grek, jane me te avancuar se ne. edhe ata e kishin turkun ne kurriz por ja dolen mbane. magari te ishim si fqinjet, por jemi fundi i kavallit ne shume aspekte. e kjo me hidheron smiley

belle_fleur, ne vazhdojme te luftojme per mbijetese.

Prandaj une mendoj se nje nga faktoret kryesore qe nuk avancojme dot eshte fati i keq qe kemi fqinje qe nuk te duan te miren. Imagjino sikur te kishim raporte te mira me Greket, Serbet dhe Turqit. Ballkanin do e respektonte e gjithe Europa (zanafillen e vete kontinentit).

Sa per rrethimin smiley: Jemi i vetmi vend ne bote qe ne te gjithe vijen kufitare kufizohemi me popullsine tone.

 

lum e det e koçimare, lumi që s'na mori fare më mirë smiley

Edhe une mendoj se sot vuajme jo per faj te popullit, sepse populli yne ka bere mrrekullira vertet keto 20 vjet. Vuajme nga politikat dhe gjeopolitikat e te medhenjve, kurse estonezeve u ka rene fati te perparojne si pasoje e gjeopolitikave. Dhe sa per saktesim, estonezet nuk ndertuan universitet e te shkoloheshin etje tj, universitetin e kan ndertuar suedezet, pasi estonia ne ate kohe ka qene pjese e mbreterise suedeze. Sa per saktesim.

e ke degjuar ate shprehjen "bubi të hëngërt tënja, e ke të ligën brënda" keshtu edhe me ne, ua hedhim fajin te tjereve, por ne jemi e zeza vetes. nese s'bashkohemi nje here si popull per te miren tone, do luftojme me mullinjte e eres gjithe jeten. 

 

Po si te bashkohemi ne kur nga te gjitha anet godasin (kjo eshte e fresket fare)? Bam thote tjetri "jemi vellezer" ne anen tjeter... Hop tjetri ngre bust para kishes, dhe me vone e heq...

Ti thuaj - "Sa te forte paskemi qene!" smiley

Gabohesh ronshem, uni i pare ne bote ka qene ne Marok. Boj i gugell te thjeshte.

ronshem fare jo mo Ydhi pasi konteksti i muhabetit/diskutimit nuk ndryshon nga ai percaktimi qe i kam bere une si universiteti me i vjeter ne bote...

e bona i gugell te shpejte ene dula ne iket perfundim une. 

Al-Qarawiyyin i Marokut ne 859 AD ka qene Xhami (ku jepeshin mesime fetare) dhe jo universitet, me vone eshte transformuar ne nje te tille. Mund te merret parasysh ndoshta Al-Azhar i Kajros ku jepej mesim ne lende te ndryshme (megjithese dhe ketu fillimet ishin mesime fetare).

Ti do thuash cfare rendesie ka... jepej mesim. Ka rendesi mendoj une sepse atehere duhet te pranojme dhe keto shkollat fetare te tjera te shekullit te 6 AD para atyre te permendura mesiper.

Sdq vete termi "Universitet" e ka prejardhjen nga Latinishtja, universitas magistrorum et scholarium dhe eshte konceptuar si term me lindjen e universitetit te Bolognas.

Hajde kulture hajde! Ne ne 1632 ishim tuj fjet gjume mbi "dafinat" e turkut. ??????

E ku i afrohet kjo Kulture ndonjeres prej atyre te Tyrkise se Osmanllijve ????

 Qe nga koha e Jagellos , ku polaket ishin Ushtare te tyre ,  e kuptohet te gjithe te tjeret rreth e Rrotull , qe mundi e shkatrroi Fiset Gjermanike duke i nenshtruar si skllever , ky Teritor  me pas U Coptua , u vu nen kushte Taksash te renda dhe u Rrudh brenda kufijve te Kalave te kufizuara me Ujra per te ruajtur vetekzistencen . Osmanllija Ju dha Dermen Perfundimtare pas betejes se Varnes dhe i SHOI nga Historia si Kulture duke i lene Vasale e Takasapagues te tyre . Duke njohur tedencen Historike te ketyre Popujve ne teresi si Sllaver e Skllever te Qeverisjes si AUTOKRACINE , i la te vetqeveriseshin duke e ditur se nuk perbenin shqetesim ne prapavija po qe se zgjidhje nje Princ ( te Pare ) Vasal te EMRUAR qe pagunte Rregullisht verdhushkat . Ne ndonje rast Rebelimi dergonin ndonje Sulejman Pash Ballederri me Hunj te mprehur mire ne Maje ! 

Por ajo qe te terheq vemendjen per Prurjen  eshte nje info qe argumenton Perse Shqiperia e ka marre kete nisem dhe nuk e mori qe ne kohen e Eston-Lituaneve . Mbledhja e keshillit te Sqeperve ( alias KM ) ku vete babsqap Berisha  meditoi per moshen e Internetit u tejmallengjye nga porosite e te pareve tane .

I gjith frymezimi i tij ishte porosia  qe i kishte lene bab Rama

" Mos lejo o Bir vende kodrinore te ta kalojne . Ne jemi vend Malor dhe mund te na i kaloje vetem Himalajasit . Po te le nje PC , se nuk na la me shume Diktatura zotrie me HI ne Vucidol , por si amanet kur te behesh i Pare vendi te Paisesh te gjithe Popullsine me iPOD kater dhe Pentium nja kater a pese " 

"Qashtu ...deneste  e perlotur kryearja Jozefpercke nga rrefenja malle - ngjethese  "qashtu ta emerojme Shkypnija ne Mosh te Internetes . Se dhe Gliuha Jone QI prej Fishte , asht rranja e cdo gliuhe te Botes dhe Internetja nuk ka se ku te kete moshe ma te arsyshme . Neper ket steg  kane kalue dhe Gjermaniket "

Dhe i gjith Keshilli Sqaperise perciti me ngasherim ....

 

Qe ne vitin 1632 me universitet Estonia.

Nga fotot duket nje vend i qete, i blerte, i kendshem. Jo shume madheshtor, por i bukur per te jetuar. Keshtu i kam imagjinuar gjithmone republikat balltike.

Ne Tallin ndodhet godina e vetme bashkiake e perjudhes gothike (e paprekur), i perket shekullit te 13

ehh...

Ja dhe nje foto qe do t'ua prishe pak mendimet atyre qe mendojne se vendet baltike jane vende te mbuluara nga akullnajat ku nuk sheh diell me sy. Kjo foto eshte nga Pärnu, plazhi me i madh jugor, ku uji eshte pak me i ngrohte se ne plazhet e tjera ngaqe eshte gji deti. Aty vijne cuditerisht shume turiste gjermane e letoneze. 

Ta dinte Estonia sesa mire po e promovon vendin e tyre, do te kishin dhene nje bakshish te mire smiley

smiley Ne fakt une ketu vazhdimisht kam promovuar Shqiperine. Te merkuren pata nje prezanim 1 ore te Shqiperise. I mahnita pjesemarresit, sepse kisha vene fotot me te bukura te Shqiperise smiley

Bravo Edvin.

Estonia ka mbi 1000 ishuj. Shumica jane te vegjel, por me i madhi, Saaremaa, eshte 2673 km2.  

Qendra e re e Talinit. 

Qendra e qytetit te vjeter

Pamje nga ishulli i Saaremaas. 

Haapsalu 

55% e Estonise eshte e mbuluar nga pyjet.

Estonia ne mos gaboj e ka inflacionin pozitiv. smiley

edhe ti me kto llafe te medha, thuaj o vlla aty ca dmth inflacion pozitiv, ta marrim vesh edhe ne populli thjeshte!!

qe i hipen perpjete, s'i bie perposhte

Ok, atehere po te them qe deflacionin e ka negativ smiley

Po, ashtu eshte, pozitiv. Ka ndonje vend ne BE qe e ka negativ? 

Te gjithe pervec Estonise smiley

 

PS: Sa bualla smiley, kam dashur te them deficitin i ziu. 

Aha smiley Po, qeveria ka surplus, dhe borxh prej 6.1% te GDP-se. Me sa kam pare, te gjitha qeverite kane pasur nje politike konservative, strikte, fiskale. Ke autostraden Talin-Tartu qe eshte me 4 korsi deri ne gjysem, pastaj vazhdon si rruge e zakonshme me 2 korsi, pasi ne 2008 kur e pane qe kriza po troket, i ndalen te gjitha shpenzimet. Shpenzojne aq sa kane ne arke, nuk marrin borxhe, se vend i vogel, me ca do t'i lajne po t'i marrin? Dhe keshtu kane ruajtur nje borxh shume te vogel, dhe mbledhin zakonisht me shume taksa se parashikimi ngaqe te gjitha deklarimet jane online dhe transaksionet jane online. 

hehe..do tè isha kurioz..sikur kètè debatin kètu,tè postohej nè ndonjè blog estonez,dhe estonezèt ndoshta do tè habiteshin e do tè pyesin..ça èshtè kjo shqipèria dhe kèta shqiptarèt..ku ndodhen? pastaj do kèrkonin nè google:hahahhahaha.. po janè albanezèt mo!!...do shihnin fotot..e ndoshta do komentonin ..qenka vend me plazhe e male tè bukura,dhe janè tè famshèm nè botè pèr... ?????!!...preferoj mè shumè normalitetin dhe qetèsinè e tyre,qè burimin ndoshta e ka tek ai univesiteti i vjetèr..se historitè me pellazg tonat...tek kèto vendet balltike nè pèrgjithèsi shoh versionin e mirè tè shqipèrisè sikur edhe nè shqipèri e tek shqiptarèt,tè kishte mè shumè qetèsi e normalitet!

Hopa Estonia o po po ku jemi ne! 

A ka Estonia ish komunista si Sali Berisha? Pra kriminele?

PS. Nuk e di pse dikush nga te "medhenjte e peshkut" ma hoqi nje koment pak a shume te tille. smiley

Ka ish komunista, por qe nuk mendojne shume si ish-komunista. Dhe per kriminele, varet se ca kupton me kriminele--kur vret njeri? Kur ben korrupsion? Kur vjedh? 

Kriminel eshte ai/ajo qe per perfitime personale dhe te grupit qe perfaqeson nuk nguron te vrase njerez te pafajshem apo te shkateroje burimet natyrore dhe mjedisin ne pergjithesi. 

Vrasja e njerezve nuk behet fjale ketu. Shkaterrimi i burimeve monitorohet, dhe eshte veshtire te behet pa rene ne sy. E shumta mund te kesh ndonje keqberes qe hedh mbeturina fshehurazi ne ndonje pyll te thelle. Por nese qeveria merr ndonje vendim qe prish mjedisin, ka protesta dhe opozite qytetare. Prandaj jane te pakta ose te rralla. 

Edvin, na thuaj shkurt mendimet e tyre se përkthimet e gogolit janë si ai që tha "shtajgermuten.....na paska sharë ai neve" smiley

Dhe të isha si ty nuk do e reklamoja vendin tim. Pse i gënjen kot, do vijnë këtu do skandalizohen me plehrat rrugëve me ish-pemët që u kanë ngelur vetëm ato cungjet 20cm mbi tokë apo me harbutërinë që mbizotëron sot këtej. Mos bëj reklamë ca kohë (dmth këto 50-250 vitet e ardhshme) sa të bëhet Shqipëria, pastaj reklamoje.

Po ti e reklamon, ai vjen me shpresa të mëdha dhe shikon Tmerrolandin dhe kryeqytetin e tij Beterroburgun dhe nuk shkel më këmbë estonezi në Shqipëri pastaj.

ja ku i ke disa mendime...

Mendimet e tyre jane se eshte vend interesant, dhe shume me kane thene se eshte si te vizitosh Estonine ne vitet 1990-1992 kur sapo kishte dale nga pushtimi dhe komunizmi dhe kishte varferi e infrastrukture te dobet. 

U pelqejne shqiptaret, dhe jane shume kureshtare te dine mbi historine e gjeografine e vendit, dhe u duken shqiptaret njerez krenare. 

Por te gjithe e kane problem ndotjen dhe u duket ndotje shume e tmerrshme, sidomos per nje vend qe do qe te beje turizem. Sic e sheh dhe nga fotot e blogjeve, shumica e fotove fokusojne ndotjen, dhe njerezit qe rrine te pashqetesuar nga ajo. 

S'i pashë blogjet fare, se e di se ç'mendojnë. Jo për gjë po meqë janë njerëz normalë, dhe e di se ç'mendojnë njerëzit normalë (për punën e plehrave dhe të sjelljes flas).

A, pastaj nëqoftëse Shqipëria u duket si "udhëtim në kohë" kjo është interesante. Por duhet t'ua shpjegosh që në fillim. Dmth i pyet "A do të shikosh si ka qenë Estonia në kohën e Teutonëve?".
 

Tani qe italjanet dhe gjermanet i hudhem tuc per pune superioriteti na kan ngel vetem anglezet dhe francezet.

Ka naj shprese aty?

Francezet jane zhulsa or burr.

Anglezet si pijaneca po m'duken.

e mire, na kane ngel vetem spanjollet atere.

 

Eh ca me kujtove ate tregimin e Kadarese kur shkruante vargje i vogel dhe nje shok i vet i lagjes i thonte per ti bere qejfin 'poezine rumune e hodhe poshte, tani te ka ngelur francezja'..

eh mos vdeksh kurre mer peshku pa uje se na i shton vlerat aq shume sa neser do hapem bythesh neper rruge nder amerikan e tu tregoj vendin

ps: po ati universitetit te bolonjes si tja bejme qe ta hedhim tuc?

Spanjollet?! Pfff... spanjollet jane legena fare mor daj. Njerez problematike. Vetem siesta, gjume, qejf, gallate... droge, seks, rock n'roll... dembelat e dreqit.

Bolonja?! Pfff... Vari lesht. Bolonja qytet i vdek! Qe kur qiten Vasco-n dhe Ligabue-n... (+Irene Grandi-n) s'qiten me gjo hic.

Pastaj ne Bolonja ben shume ftohte mor burr! E ka te hidhet te ftoftin Bolonja.

Shyqyr qe ka hap Jonuzi nje byrektore shqiptare qe e mba gjalle gjith qytetin (si edhe rrethinat) se te ishte per bolonjezet... pfff... !

Komunistat e dreqit!

ihihihi e forte kjo..di Jonuzi

u sqaru ky muhabet, ne jena njishat, pastaj ka nja 10 vende bosh pastaj vijne ter te marumet e botes.

ej, se mos na thone noj gje ato kinez kokpilafet edhe ata japonez sumsushit se bejne sikur kane civilizime nga 2 mije vjet? e kam icik problem.

Daku... don't worry! Ne ja kemi fut gjithe Europes, Afrikes, Azise (Te Vogel+Te Madhe), Oqeanise e Amerikes (Veri+Jug) e do ngelkemi ne tek kinezat e japonezat?! Verdhoshat e dreqit...

NE JEMI ORIGJINA, E SHKUARA, E TASHMJA DHE E ARDHMJA E TOKES, SISTEMIT TONE DIELLOR, RRUGES SE QUMSHTIT, GALAKSISE... E GJITHE... GJITHE UNIVERSIT...

ja shisha robt...

PIKE!

allall, ne jena nona.

po e nxorrem dhe jezusin shqiptar do vdes i qete.

Let's talk about it.

Jezusi ka qene pellaz.

g.

jo pellazg,ilirsmiley

Olso, ky Jonuzi ket byrekun me mish mos e ben gje me salce bolonjeze? smiley

ore po si degjeneroi kshu ky muhabet,nga interneti estonez te Jezusi dhe byreku Jonuzit?!smiley

Si m'u hodhe kështu nga ndërzimi artificial tek lufta e amerikanëve në Vietnam? Prandaj jam i dobët politikisht unë, dhe nuk di të lidh dy llafe në shesh të burrave smiley

Do te flitet per Estonine ketu apo vetem per origjinen e gjuhes shqipe dhe byreke?smiley

Jo po une habitem me ju, qe habiteni, se si ka mundesi qe nje teme me 250 komente, andej nga fundi tema del nga binaret dhe diskutohet jo per Estonine, por edhe qe nga Hitua me gjuhen e shqiptareve e deri tek byreket e Jonuzit ne Bolonja.

Se mos eshte hera e pare kjo.

Megjithate une kete moment tani (dmth ate te meparshmin) e quaj aktin me sublim dhe njekohesisht  me unik ne llojin e vet, i cili ben qe byreket e Jonuzit te jene koke me koke me Estonine me gjithe universitetin e saj me te vjeter ne bote. smiley

Ku tjeter do ti gjenit ju keto lloj gjerash? smiley

Jane perla mer perla, nga ato qe peshkohen ne det ne 30 metra thellesi, dhe jo nga ato qe rriten neper rezervate tajlandeze dhe shiten me 50 cent kilja. smiley

Ne fakt nuk ka byrektore ketu ne Estoni. Shume estoneze qe kane qene ne Shqiperi me kane thene qe u kane pelqyer shume byreket. Une nuk kam kohe ketu te bej byreke e te shes. Kush po vjen te hape nje byrektore?

e keqja jone eshte se vuajme sot, ne fakt kemi filluar te vuajme qe kur bota e zevendesoi luften me punen. koha kur lindi dhe rilindja jone kombtare, qe na mesonte sesi duhej ta zevendesonim pushken me penen dhe formuam shtetin tone. 

te gjithe popujt e vjeter si ne nuk kane akoma shtet te tyren sot. se mendoj nje popull i vjeter eshte e pamundur te organizohet dhe zhvillohet vete. kete gje vetem nje tjeter (nepermjet pushtimit ose shkartisjes) mund t'ja beje. 

duke pare jeten e mire qe bejne estonezet, normal qe tema do degjeneroje ne diçka krejt tjeter, ku krenaria jone kombetare te mos bjere aq poshte. 

sidoqofte ne diskutimin tone jemi me dinjitoze se ata sikur te diskutonin ne kaq shume poste per vendin tone. besoj se do t'i binin shkurt : jane majnuna me bisht, do thonin.

Ku e di ti sa dinjitoze do te ishin ata po te diskutonin per ne? Pse ja fut kot? Fakti qe jane vend i zhvilluar dhe normal me ben te mendoj qe edhe njerezit qe jetojne atje po aq normale dhe te kulturuar dhe skane arsye te flasin keq per ty. Po edhe po folen besoj se ka boll material per ta bere kete per ne.

Ne nderkohe spo tregohemi dinjotoze duke mos i ofenduar estonezet pasi edhe sikur te donim nuk i shajme dot pasi faktet rret tyre skane share.

Postimi jot eshte tipiku 'dhi e zgjebosur......perpjete'.

u nisa pra nga faqja e tyre qe fliste per shqiperine, qe e ke me lart.

kazanet e plehrave japin ne foto, duket qarte se ku e fokusojne vemendjen e tyre. po te jesh me dinjitet nuk fotografon plehrat e nje vendi (por gjerat e tij me te mira), a kupton ? 

si dhe nuk thashe gje qe jane vend i zhvilluar, po mbroj ketu pikerisht te kunderten e kesaj. deri dje ne shqiptaret (sidomos ata si puna jote qe lexoni veç lajmet) as nuk e njihnim kete popull. na del sot qe duhet te marrim shembull. 

Po i ben pershtypje atij tjetrit mer burre se i vriten syte, i kontraston me ato cka pare ne vendin e tij apo ne vende te tjera. Pjesa me e madhe e te huajve qe vizitojne shqiperine permendim plehrat si pershtypje baze qe ne fillim. Skane kohe te shkojne tek e mira jone e paket kur mbrapeshtia mbizoteron. Fatkeqesisht duan a sduam ne keshtu eshte.

dakort mor lal, po pse pastaj hedh poshte ate perfundimin tim ? kur artikulli tregon plera çfare pret ti te jene komentet e tyre, pozitive ?

ketu ta kisha fjalen une. prandaj komenti tjetrit lexohet MIRE perpara se te nenvleresohet. dakort ?

C'lidhje ka byreku me Estonine pyesni ju.

Po sigurisht qe ka lidhje. Mund te jete nje ide e mire biznesi.

Byrek pellazg ne mes te Estonise teutonike.

Te thashe, e kam pasur me kohe kete ide, por nuk kam kohe qe te merrem me te. Do te mireprisja nje shqiptar qe te hapte nje byrektore ketu. Te pakten mua dhe shqiptaret e tjere do te na kete kliente te perditshem smiley

Te pakten mua dhe shqiptaret e tjere do te na kete kliente te perditshem

 

Dikush vdiq. Duke qene se kishte qene gjate gjithe jetes njeri shembullor, shkoi ne Parajse. E priti Zoti vete dhe e ftoi per darke. Shkoi ky dhe u ul per darke me Zotin. Kur c´te shihte? Buke me recel vetem. Nejse, nuk beri llafe, por hengri dhe pastaj shkoi te fleje. Ne mengjes u cua dhe shkoi ne mence te hante mengjes. Perseri buke me recel. Edhe ne drek dhe ne darke po buke me recel kishte. Pas nje jave qe hante vetem buke me recel, shkoi tek Zoti dhe i tha:

- Cfare behet keshtu? Kam nje jave qe ha vetem buke me recel. Po ndonje gjelle apo supe te ngrohte nuk ka? Sepse po behemi edhe kaps, jo per gje tjeter.

Zoti e degjoi me durim dhe ne fund i tha:

- Ti mire e ke me ate tenden, por pa mendoje edhe ti njehere. A mund ta hap kuzhinen une vetem per tre veta?

elena kocaqi ne librin e saj thote se fjala ''baltik'' vjen nga shqipo-pellazgishja balte.di gje per kete?

ti estonezsmiley

Lesh o lesh thoji Kocaqit na i nxori dhe teutonet ne pellazge,...Balitk vjen nga fiset Balte (Baltic people) te cilat perbeheshin nga fiset barbare si Livonians,Curonians,Aukstaiciai Kurshes, Semigallians,Prusjanet,Skalvians..etj

emertimi i nje vendi nuk ka te beje me popullsine e tij. kemi plot emertime sllave ne shqiperi kjo s'do te thote qe jemi bullgare. romaket u dhene emrat shume popujve te botes, por kjo nuk do te thote qe ata jane romake. 

emertimet e vendit i korrespondojne nje realiteti te dhene, psh neqoftese ka balte me shume se diku tjeter tek ato vende (ose neqofte ka legjenda te lidhura me kete pune, psh une kam lexuar diku se nje ushtri, me duket ndermjet luftes polako-ruse, u mund pasi u bllokua nga balta moçalore pikerisht ne ate zone), atehere mundet shume qe emertimi Baltik te vije nga fjala BALTE.

tani duhet pare edhe nese fjala Balte eshte shqiptare apo huazim i ndonje gjuhe tjeter prej shqipes. psh francezet Baltes i thone BOUE, vjen çuditerisht jo nga latinishtja, nga vijne shumica e fjaleve frenge, por nga gjuha vendase Gale (gaulois) qe BAWA i thonin pisllikut.

etj, etj.

Baltos ne Lituanisht do te thote e bardhe smiley . Fiset balte "fiset te bardha"(ka mundesi qe te kene marre ermetimin nga klima e vendeve te cilat mbulohen shpesh nga debora. 

PS:Lituanishtja eshte nje nga gjuhet me te vjetra te deges indoeuropjane dhe nuk ka asnje lloj lidhje me shqipen(shqipja eshte centum dhe lituanishtja eshte satem)

Ne latinist Baltos perkthehet ne Belt por kjo eshte thjesht koecidence se Romaket i therisnin trevat e pushtuara sipas emrertimeve te fiseve rajonale.

Emri i Baltikut ka shume mundesi te jete rrenje e vjeter indoevropiane, qe ne e kemi ruajtur duke qe se jemi gjuha me e vjeter indoevropiane ende gjalle. 

Ne dialekte veriore te Shqiperise ende thuhet baltak per kenete, pellgje, apo liqene mocalore. Dhe deti Baltik ka shume zona kenetore afer tij, bile zonat ku derdhen lumenjte jane tamam keneta me balte. 

Ne letonisht baltes i thone dubļi, qe mund te jete me prejardhje nga blte, balta.

Kurse sa per estonezet, ata detin Baltik e quajne Deti i Perendimit. Lääne Meri. 

Vjen nga lituanishtja, sic e permenda me lart(Baltos-e bardhe) e cila eshte gjuha me e vjeter e Baltikut. Lituanishtja eshte nje nga gjuhet me te vjetra indoeuropjane dhe nuk ka asnje lidhje me gjuhen shqipe.

vetem se te bardhe e me bore andej jane te gjithe gjerat e robt, pra nuk eshte veçanti por pergjithshmeri. pra hipoteza tende bie poshte. 

te ndodheshin ne afrike duke qene te bardhe, nuk do kishte asnje dyshim. 

pastaj nuk me thua po te bardhes pse i thone pikerisht keshtu ? 

ne shqip psh kemi BARDHE > BORE pra llogjika te thote qe vjen nga bora element natyror i bardhe. ne frengjisht i thone BLANC > NEIGE pra nuk ka asnje lidhje llogjike. duket pra qe francezet e kane fjalen BLANC ose ate NEIGE huazuar nga nje gjuhe tjeter.

e keshtu me radhe behet per çdo fjale qe duam te analizojme.

Origjina e emirit Baltos te Bardhe ka shume hipoteza(njera prej tyre eshte origjina e tyre prej zones se Jutland midis Finlandes dhe Rusise, ka dhe hipoteza qe keto fise emigruan nga Vollga e siperme). Ke dhe zona te tjera si puna e Bjellorusise e cila perkthehet ne Rusine e Bardhe)...Pra terminologjia e bardhe eshte perdorur rendomte gjithandej Evropes.

te shpjegova shqipja eshte centum dhe gjuhet baltike jane satem...Pra s'kane asnje lloj lidhje midis tyre smiley Keto jane hipoteza pa asnje baze shkencore, si puna e atyre qe kerkojne Atlantiden e humbur ne trevat shqiptare

Po kjo nuk duhet ngaterruar me fjalen shqip balte qe nuk ka asnje lidhje me emertimin e Balteve. Kjo eshte nje koecidence si puna e rajonit Albania ne Skoci.

 

Megjithate fjala jone bora eshte huazuar nga greqishtja βορας- Boras( e cila perkthehet ne kohe te keqe, furtune,veri)

 

fillove te flasesh pergjithesira. 

une nuk po them qe gjuhet balltike kane lidhje me shqipen, po te them vetem qe emertimi BALTIK vjen nga fjala BALTE. dhe ta thash me duket qe emertimi i nje vendi nuk ka lidhje me banoret ose gjuhen aktuale te tij. 

BUKURESHT = i BUKUR ESHTE eshte puro shqip. kjo s'ka lidhje tani me faktin qe atje banojne rumune sot qe nuk flasin shqip fare. por kur fillon e analizon drejt edhe lidhjet gjenden ne fakt. VLLEH ose VLLAH do te thote VELLA, pra njeri i gjakut, njeriu yt. duken pra se emertimet e tyre i kane nga shqipja jone. si e qysh ka ndodh, kjo mbetet te zbulohet.

tjeter MARSEILLE = MARR e SJELL puro shqip dhje kjo. midis nesh dhe marsejes ndodhen dy dete deti JON dhe deti TYREN, po nga shqipja deti JONE dhe deti TYRE. ben mu qe edhe ketu gjuha e emertimeve eshte shqipja, por nuk kemi te bejne me me popull vella si tek vllahet e rumanise, lidhja eshte vetem komerciale, tregetie, marr e jap mallra dmth. smiley

Po jo o burr i dheut se nuk behen lidhjet aq kollaj. Duhet t'u hysh gjerave ne themel, dhe vetem atehere, po nuk gjete shpjegim tjeter, mund te mbrosh cdo teze qe do apo te duket me e sakte.

Vlleherit (vllah) eshte me e mundur qe te jene banore te Vallakise (wallachia) sesa "vellezer" nga krahina e Vllaznise. smiley

Ajo puna e Marsejes - qe thua ti - me duket si top leshteriku i thate. Me duket aq larg realitetit sa c'mund te jete Azerbajxhani nga Shqiperia.

shifi pak daten e botimit ketij librit pastaj zgerdhiu me pabesim smiley

Qysh tha ai greku Portokallos, tek filmi "My Big Fat Greek Wedding"?.Me jep nje fjale,cfaredolloj fjale dhe une do tja gje rrenjen ne greqisht..

Kimonos, e pyeten vajzat

Kimono e ka origjinen nga fjala greke Qimonas..Cfare vesh ti ne Qimonas(dimer)?..A rrobe...There you go smiley

 

Si mund te kete lidhje emertimi me shqipen?..Pa na e shpjego ca...Pellazgo/Iliret superjore ju hipen disqeve fluturues asojkohe, ju sulen veriut te Evropes dhe ju vune emrin ketyre barbareve teutone smiley Do tju quajme baltike se na i bete kepucet me balte smiley ....Kuturalisht,histrolikisht,linguistikisht Baltiket/teutonet nuk ka asnje lidhje me shqiptaret(iliret). Nuk ka asnje evidence me te vogel per nje lidhje midis tyre. Keshtu nuk mund ta lesh pezull pa e shpjeguar emertimin e nje kombi thjesht se koecidon me nje fjale shqipe(dhe me e rendesishmja eshte sepse nuk ka lidhje apo ngjashmeri me fjalen baltike. Sa per Bukureshtin e ka origjinen nga Princi Rumun Bukur(Bucur), themeluesi i qytetit(Te cilit po ashtu i eshte ndertuar nje kishe nen emrin e tij), eshte nje nga kishat me te vjetra ne Bukuresht. Bucur(Bukur) nga Rumanishtja e vjeter perkthehet ne Lumturi ndersa esti perkthehet ne eshte

 

histrolikisht

cfare? smiley

Baltiket/teutonet

avash, avash ketu. shpresoj te te kete shpetuar nga inercia kjo e fundit (si ate fjalen e pare) smiley

hmmm, dhe kur vjen fjala tek lidhjet... ndoshta nuk duhen perdorur terma absolutiste.

Gabim orthografik

Teutonet sipas Pomeleut origjinen e kishin ne perendim te detit Baltik afer Jutland dhe u shperndane gjithandej ne ato rajone.

Epo dhe gjithe evropa sipas D'Angely e ka origjinen tek shqiptaret, ose jane shqiptare qe nuk kane ruajtur dot identitetin. Tani? Ku na ngeci sharra?

a poteri ticer...

ui griiks inventid poteri.

smiley

Si mund te kete lidhje emertimi me shqipen?..Pa na e shpjego ca...Pellazgo/Iliret superjore ju hipen disqeve fluturues asojkohe, ju sulen veriut te Evropes dhe ju vune emrin ketyre barbareve teutone

 

po homosapienset si e populluan boten ? shkencetaret sikur na tregojne qe njeriu primitiv lindi ne afrike. si shkuan njerezit nga India ne kontinentin amerikan perpara bile se ti kishin kushtet per lundrim ? si aleksandri shkoi me kembe e duke luftu deri ne indi ? si roma, vetem nje qytet sot, shkoi deri ne pidh te somes, ne fund te botes, duke i bere t'gjithe romake ?  si me vone vikinget shkuan der ne arabi ?

po dallandyshet si shkojne deri ne afrike e ngjalat deri ne amerike ?

LOL !

kuptohet qarte perse ne shqiptaret i pushkatojme kundershtaret ne faqe te murit. ngaqe nuk u mbushet mendja kurre nga asnje lloj argumenti sado llogjik te jete ky. veç ti vrasesh te mbetet. smiley

po homosapienset si e populluan boten ?

Mbameni shoke se rashe

Ky rob s'qeka dhe aq i Trashe  smiley

Ketu mund te vish me gjithe Kulturen qe ke se per Budallej Kurreshtare sofra eshte e shtruar gjithkahere nga Sqaperia e babasqapit per dhite me kulture !

Nga Fiset Balte na u hodhe tek Homo sapiens 200,000vjete me perpara,... smiley

Ende nuk me sqarove ca llogjiken e origjines shqipe te fjales Baltik.

Po vikinget udhetuan ne Arabi por sot Arabet nuk i therasin Bereberet apo Tuareget ne sørlige folk smiley

Sa per Vikinget ishin eksploruesit me te zotet e globit. Ne ne anen tjeter nuk kemi asnje evidence qe kemi udhetuar apo kaptuar ato trevat e veriut, ler me pastaj qe te kemi arritur kaq influence sa ti emertojme apo huazojme atyre emra shqip.

Do perdoresh te njejtin standart ti? si me ato qe thote ai, si me ato qe thua ti.

ku eshte "evidenca" e famshme e shifres qe thua: 200 000 vjet?

apo bjeri t'i biem?

Homo Sapiens u shfaqen reth 200.000 vite me perpara mbi planet, besoj se e di kete (apo te ngeli qejfi qe nuk permenda Adamin dhe Even smiley )

dhe adhami me havane vijne nga shqipja.  eshte DHEU dhe UJA. pa te cilat nuku do kishte jete qe thua zotrote. 

Ne radhe te pare nuk eshte Adham(Adhamudh) por Adam dhe ajo nuk quhet Hava por Eva(Hava e therrisnin muslimanet pasi e huazuan nga bibla).

Adami, Eva / Dheu, uja?....Ku i shikonj ngjashmerite ti nje zot e di smiley

Adam/Eva jane emra hebraike..Nje prej kulturave me te lashta te njerezimit

po JESUS a nuk eshte JE ZOT ? a ka me evidente se kaq ? filistinet ishin popull pellazg dhe ndodheshin ne ato kohe pikerisht aty ku linden fete. 

po te ishte jesusi çifut, çifutet do ta pranonin per zot. por siduket nuk ka qene. po ashtu pra dhe me ato emrat ADAM e EVE. historia eshte manipuluar shume. ajo duhet rishkruar.

EVANGILE = UNGJILL = U NGJALL po kjo si te duket ? smiley

Ore mos je Ravi ti dhe je shperngulur ne France smiley

po JESUS a nuk eshte JE ZOT ? a ka me evidente se kaq ? filistinet ishin popull pellazg dhe ndodheshin ne ato kohe pikerisht aty ku linden fete. "

Kete ti e thua me ironi apo e ke seriozisht?nese e ke seriozisht duhet urgjent te gjesh nje psikiater nga ata te nivelit te larte te te ndihmoje me halucinacionet e tua.

po ti alba ke vene emrin tat apo ate te shqiperise, po ato shifrat jane gje datelindja ? 

si dhe pse te shqetesojne karlliqet e te tjereve ty ? pse nuk shef punen tende ? aq me teper qe s'te kerkoi njeri mendim. a nuk te duket se per doktor ke nevoje vete e para ? 

psh mu s'me ha palla se ça shkruan ti, aq me shume te dij gjendej tende shpirterore. ngaqe nuk me paguan njeri per ket pune dhe gjumin e bej rehat naten.

Nga patriotizma e bej.me vjen keq kur shikoj se bashkememedhetaret behen gazi i botes me idiotesine e tyre.jesus eshte hebraisht per shpetimtar e s'ka lidhje fare me shqipen.pellazgjishtja eshte trillim nuk e permend asnje shkencetar me perjashtim te edukatoreve te kopeshtit.

kush tha qe u shfaqen mor art?

pyetja eshte: ku e ke ti evidencen!!!? Nxirre. 

Qe te besosh tek homosapjeni duhet te esosh tek evolucjoni(gje qe ti mendoj se nuk beson smiley )...Ceshtje thelbesore kjo. Sipas analizava te kokcave historianet,arkeologet e kane vertetuar qe kane ekzistuar rreth 200,000 vite me perpara. Ti ca evidence kerkon?..Kocka ke sa te duash

U shfaqen, do te thote evoluan smiley

pash nerin ça lidhje ka keto  qe thua mik ? 

homosapiensat ti permena qe kur ata ne kohe te pordhes (pa busull) kane arrit te zhvendosen aq larg, perse jo popuj te tjere me vone tyre. a kupton apo une lodhem kot ?

tope tope oidriso. smiley

Art,homo sapienset e pare ,une i di 400 mije vjet me pare,kurse 200 mije vjet me pare ,eshte shfaqur paraardhesi yne evropiansmiley i Neandertalit.smiley

a e di ti çik psh  se fjala VENUS ka ardh nga ajo shqipe NUSE ? 

edhe une ,pas martese e morra kete emersmiley

e martume ti ? mos na dhive une fillova tu te gjujt. s'po ta bej me vjershen me mandoline. smiley

ti po me gjuaje?

Qyqja ,qekur jam martuar ,s'para i kap me ngacmimetsmiley

Kro -manjon ,ishte paraardhesi yne modernsmiley ,kurse ai i Neandertalit,ishte me primitivi.

 

Ishte Neandertali me pas Kro-Manjon dhe me vone Homo Sapiens(njeriu modern), mos ngaterro radhen e dashur Venus  smiley

Art,ti po mohon ate qe ke sjelle vetesmiley

Shikoje pak me kujdes!

Early homo sapiens ?

Lexoje ca me pas : Modern Homo-Sapiens smiley

Kro Manjon eshte paraardhesi i njeriut modernsmiley

dhe sipas asaj qe kishe shprehur ti ,dilte sikur homo sapiens eshte njeriu modern.

bull... arto. ke evidence apo jo?

C'evidence do?....Bej nje xhiro andej nga British Museum dhe sqarohesh krejt...Ka kocka me tonelate qe prej mamutheve dhe deri tek njeriu modern.. smiley

aaaa, c'evidence do. kjo po. evidence qe te vertetoje ate qe po thoshe.

ajo thenie eshte bullshit ne vetvete dhe ne thelb, pavaresisht se kush e thote. puna eshte se kerkesat i ke ngritur ti i pari, dhe ne baze te nje kerkese tendes, mesova dhe une te them "ke evidence"? tani do te ishte interesante shume te shihja pak evidence, sidomos kur deklarata eshte koke e kembe, dhe ne thelb bullshit.

evidence arto.

Arto,fjala Baltik e ka origjinen nga fjala shqipe:balte.smiley
nga qe binte shume shi,dikur ne kohera me te lashta, kishte shume balte ne ato vise...qysh atehere thone qe edhe banoreve te atyre vendeve,u therrisnin:baltaxhinj.smiley por me pas, Romakeve qe u rasti te kalonin andej,iu duk shume i gjate ky emertim,keshtu u theriten shkurt: baltus...dhe pak me vone:baltik.smiley

Shyqyr zotit qe jo-shqiptaret nuk dine shqip, se do na kishte marre Gazeta e Murit te Internetit. smiley

smiley

Cuna une do kisha deshire te hapej nje teme mbi gjuhen shqipe dhe vjetersine e saj ku mund te diskutonim. Ne gjuhen angleze ka kushedi sa fjale qe vertete llogjika te thote se kan prejardhe shqipe, mund te duket budallek dhe ndoshta jemi budallenj, por nuk di c'te them e kam provuar a gjykoj me shume gjakftohtesi, por nuk ka shpjegim tjeter llogjik.

Fjala RI psh (i ri ne shqip) qe perdoret me cdo gje qe behet nga fillimi, pra dicka e re, nuk ka kuptim dhe nuk ka llogjike ta hedhe poshte qe ka rrenje shqipe. Fjala DARK (sinonimi i erresires, nates dhe rrjedhmisht darkes ne shqip qe eshte vakt i nates). Fjala PER, psh PER HEAD-PER KOKE, fakti qe ne shqip nuk ka fjale zevendesuese per PER (prove e pakundershtueshme perseritja dhe riperseritja e PER ne kete fjali por edhe brenda kllapave). Keto jan vetem tre shembuj qepo me vijne ndermend sepse ka aq shume vertete saaaa... Natyrisht nqs une do ti shpjegoja eto gjera nje anglezi sado te arsimuar do te me merrte per te marre mendsh.

 Pse jo? Do të ishte një ndihmesë, së paku për bindjet tona. Me një gjuhë të shkruar, pak më shumë se 100 vjet, me lëvrim ashtu-ashtu, me letërsi pothuajse të panjohur, me studiues pa ndikim e jo të njohur në elitën botërore të gjuhëtarve, është e natyrshme që të mos merren seriozisht argumentet tona, një pjesë, më se bindëse.                             Shiko, 1oora! Dua tju sjell në vëmëndje një qendrim, që unë e trajtoj si të gabuar, të gjuhëtarve tanë, kur një mori fjalësh të përdorimit shqip, si psh., ato të pjesëve të trupit, por dhe shumë të tjera, i marrin dhe i konsiderojnë si të huazuara nga periudhe e bashkëjetesës me pushtuesit romakë (!?). I kam parë kurdo me dyshim, si rrjedhë e inferioritetit.

Petro

Une mendoj se Cabej, ne nje kohe kur nuk pranoheshim as si komb e as si shtet beri perpjekje qe te pranoheshim se paku si pjese e kultures romake, duke perdorur si argument gjuhen tone, e cila mjafton te argumentohej se populli yne flet nje gjuhe shume me te vjeter se pushtimet osmane, dhe qe provohet jashte cdo dyshimi qe gjuha jone shte e folur se paku qe nga koha e greqishtes te lashte. Duke bere kete Cabej i shpetonte te keqes me e madhe. Ai keshtu e ka menduar (mendoj une) dhe ka gabuar sepse nuk behet kompromis me te verteten, nuk eshte kurre e egzagjeruar e verteta. Cabejt mund ti ishte dukur nje kerkese e egzagjeruar ideja e shqipes si me vjetra nder te treja (latines, grekes, dhe shqipes), dhe si themel i gjuhes dhe rrjedhimisht kultures europiane. Cabej padyshim qe ka pas ne lloj kompleksi perderisa ndryshoi emrin. Megjithate une nuk e  kam studiuar Cabejn (flas vetem mbi njohuri te pergjitheshme).

Me sa kam vrojtuar une nuk ka llogjike te me thote se shumica e fjaleve te perbashketa te shqipes me latinishten te jen huazuar nga shqipja, me duket tej cdo dyshimi e kunderta. Fjala ligj, fjala mik etj etj, shqipja ka pothuajse te gjith latinishten brenda saj. Petro sapo te kem kohe do te dergoj dicka ne privat. Shendet

Rrumpalle ka qene dhe cabeji. Nje cope lepirashi pa shtylle kurrizore. Edhe "kali" na vinte nga latinishtja ...
Mendoj qe perpjekja ka qene per te mbajtur shqipen si gjuhe indo -europiane... njesoj si te vertetosh qe cdo metal eshte hekur dhe jo te vertetosh qe hekuri eshte metal.

Nje argument te vogel qe kam une per fjalen FRULA ne serbisht qe do te thote FYELL ne shqip, e cila rrjedh prej foljes shqipe FRYJ, qe ne te kaluaren ndoshta eshte shqiptuar FRYLL, FRYELL. Ne gjuhet serbe, boshnjake vjen si FRULA, pasi keta zanoren Y te shqipes e shendrojne ne U:

 

A frula (pronounced [frǔla]) is the Serbian name for a musical instrument which resembles a small recorder or flute. Similar instruments are played throughout Eastern Europe and the Balkans. It is typically made of wood and has six holes.

The frula is a traditional instrument of shepherds, who would play while tending their flocks.

Other names for this instrument and similar instruments are: dentsivka (Ukraine), dudka (Russia), duduk (Serbian Vlach, north-western Bulgaria), floghera (Greece), fluier (Romania), furulya (Hungary) and fujarka (Poland).

 

Pervec ketij Burimi tuaj , do jete e arsyeshme te shkosh tek Studimi shkencor mbi "Veglat Muzikore " te perdorura ne Isseraelin e Lashte ( kupto gjithe Tereven ) Nder ta edhe Fyelli qe me VONE "u perhap ne Bote nepermjet perdoruesve te tij qe LEVIZNIN " ...Burim Bibla  dhe Libra Fetare !

Keto shpjegime me te vertet mund te marrin nje karakter Intelektual e perpjekje per sqarime e plotesime , por jo ato te nivelit "Une tund koken time " per Gliuhen tënë prej se ciles rrjedhin shumica a Gliuheve Ballkanike !

Nje francez e trajtonte shqipen si gjuhe fosile,shume te vjeter, nga mund ta kishin prejardhien gjuhet qe fliten sot.Pakashume si nje skelet dinozauri,qe na jep mundesine per te studiu jeten e para mijra vjetsh.

Gjuhetaret shqiptare, gati sa nuk e perqeshen per argumentat qe kishte.

Pjeter, nuk eshte vetem nje francez qe e ka percaktuar shqipen si nje gjuhe shum te vjeter nga ku kane lindur shumica e gjuheve kryesore europiane e aziatike, por jane nje grup i gjere gjuhetaresh boteror tashme qe e pranojne se shqipja eshte nje nga gjuhet me te vjetra ku kane lindur gjuhet e tjera. Kjo nuk ka me diskutim tashme. Te vetmit qe nuk e pranojne kete gje dhe e kundershtojne , jane disa gjuhetar sllav, grek, shqiptar dhe FATKEQESISHT disa komentator ketu tek Peshku. 

FATMIRSISHT, kjo eshte nje çeshtje e mbyllur tashme, duan apo s'duan disa pseudo. Ka mbi 30-40 vjet qe Insituti Gjuhesor Suedez percaktoi pemen e gjuheve me te vjetra te botes, ku e para renditej Shqipja se bashku me Armenishten. Me vone me kete gje u moren studiusit/gjuhetaret gjermane, austriake, hollandeze, kanadeze, franceze, etj dhe u pranua boterisht qe shqipja eshte nje nder gjuhet me te vjetra te botes, dhe PIKE, nuk ka me DISKUTIM . Te diskutosh tashme ate qe insitutet e gjuhesise se vendeve te ndryshme dhe profesore, akademike e pranojne si fakt, duhet te jesh Rrot, Trap. Une nuk do te guxoja te diskutoja ate qe insitute gjuhesie dhe eksperte te gjuhesise e kane vendosur, pas nje hulumtimi te gjate. 

Nga shpjegimet e sotme te Gjuhetareve Boterore ( kuptohet gjithnje ata qe trondisin studimet jane Shqiptare ) eshte pranuar se emertimi i Reve e ka origjinen nga Shqipja .

Studiuesi me ne ze i Shqipes se Lashte nga BUROJNE pothuajse te gjitha Gliuhet e Europes , z.Bari faHllijas ka zbualuar se DUMREJA si nje krahine me pak reshje , zberthehet me Duam RE . Studius me te vonshem 1 e nga 1 kane gjetur se edhe shiu me qe mbaron me uuuuu e ka rrenjen nga Shqipja sepse edhe UJI fillon me U . Tani jane ne kerkim te se vertetes se Madhe se nga e ka Origjinen Shqipja ? pasi nje studiues piciruk qe as duhet marre parasysh e as duhet lexuar ndonjehere si pune Cabej , na paska gjetur vallaha se ne qekemi nje Origjine me Indo-Europianet .

Me ram llaf edhe INDI vjen nga shqipja po te jeni pak te vemendshem -thote 1 nga studiuesit e zeshem te koheve te sotem .Po te hiqni N ne mes dhe te ndani I me DI del plotesisht etja e Popullit tone per Dituri ne rrenjen I DI .

Keshtu duke i ditur te gjitha dhe 1 e nga 1 , Studiuesit tane e cajne rrugen e Dijes me Kalem  ne dore ne pyllin e erret te paditurise ku i kishte futur Diktatura me e eger e e Njerzimit me pena servile rreth saj ! Dhe vetevetiu del se do i vihet Veshi cdo fantashkence qe merret me Gliuhen tene qe nuk ua vene veshin edhe francezeve , por qe si gjithnje e me shume do zbuloje edhe Teritor te Ri e Kultura te Reja se ku shtriheshin Pellazget e Lejleket !

  oidriso! Siç e ke vrejtur, komentet i kemi marrë seriozisht. Shumë prej tyre u futën edhe në hulli me karakter akademik, ç'ka tregon nivelin e komunitetit. Të premtoj, që në një temë tjetër, do të jem përbri teje, për të provokuar sarkazma e të qeshura. Sot jo.

  oidriso! Siç e ke vrejtur, komentet i kemi marrë seriozisht.

I nderuar Petro , kalem shume i respektuar , qe kur ne mes futen shembuj me Kocaqer e te lloit Cabej ka qene nje ....etj etj , me fal po jo nivel akademik qe nuk kane , po jane sharlatanizma me gjuhen time , qe as Talljen nuk e meritojne .Jane kategoria e Bosheve qe kane ndikim deri ne Koder Kamez te Mziut !Prandaj ka vetem nje Argument TALLU dhe IRONIZO per keta Talles te Popullit tim dhe Tendit!

Nuk mjafton vetem Deshira e mire per te trasmetur nje Risi apo nje argument Plus e te Qendrueshem  DIJE ne fushen e Gjuhesise me Mendime ose keshtu mendoj UNE . Nga kjo nuk eshte i perjashtuar Askush as Fari Balliu . Po qe te pretendosh se sjell Risi ne Studime te ketij LLOI perballe FIGURAVE Boterore , qe kane vene Themelet e Gjuhesise dhe se ku futete e Percaktohet edhe Gjuha Jone , vetem sepse  Koha eshte qe kushdo mund te tunde koken e tij ????? Kjo nuk eshte shkence !

Ky  eshte NacionaliZem KALLP !

Ne se u lexon me vemendje , gje qe e ben kushdo qe eshte i Interesuar per te gjetur e leuar dicka te arsyeshme e me baze Shkencore , nuk kini asnje Reference se kujt e perse I Nderhyni . Shprehja Juaj permbyllese shpjeguese e ketij Fenomeni

I kam parë kurdo me dyshim, si rrjedhë e inferioritetit.... eshte me se Feminore dhe nuk lejohet per personalitetin qe ke shprehur ketu , as ta mendosh e jo ta perdoresh pa e Argumentuar PERSE ? Te pakten nje kollone te Argumenteve te emertimit te pjeseve te Trupit . Per deshiren tende te mire Bjer nje emertim te mjeteve te Peshkimit ne krahinen e Shkodres si i lag me Uje teresisht dhe i perfytyrumum bash si VENEC smiley

Valle ne jemi edhe Perfaqesuesit e Kultures GREKE dhe ROMAKE !

HALLALL  Akademizmin !

 

Ha idris idris, kur e ke gabim e ke gabim, por nejse.... s'ka gje, te gjithe gabojme! Gjuhetaret e medhenj te botes? Me fal Idris por jan gjuhetare te medhenj my ass. Njeriu qe ka studiuar shqipen me shume nga te gjithe eshte D'angely. I ka kushtuar jeten, dhe i ka kushtuar plot mbi 25 vjet studimit te gjuhes shqipe. Nje njohes i shkelqyer i shume gjuheve te lashta perfshi shqipen. Lexoje njehere se c'thote dhe leri LAMASHET E LANGARAQET qe rriten neper akademirat e vendeve tona MIKE*,  dhe qe rriten si kallami ne mut. Nuk te shkon ty kjo lloj llogjike. Llogjika e shendoshe nuk njeh spaleta mbi supe o IDRIS. Dhe kete duhet ta dish edhe ti qe gjit kohen meresh me politikat idote te nje kryeministri gomar, megjthese DINOSAUR i politikes shqiptare. 

Afrodita sipas ketyre gjuhetareve te medhenj nuk ka te bej me faktin qe eshte nje yll qe sinjalizon afrimin e dites, por eshte emer qe rrjedh ga shkuma e detit!!!!!! SHKUMA E DETIT  lesh me tresh!!!! Ja keta jan gjuhetaret e medhenj.

d'Angely ka bere gjithashtu gabime nga pikerisht mosnjohja e gjuhes shqipe si duhet (i mungonin nuancat e saj, siç na ndodh ne me gjuherat e huaja) 

ps tek nje shembull ku i referohet femijerise se Napoleonit, thuhet se familja theritej Kalimero. kete d'Angely e perkthen ne Kali i Mire ku me pas eshte latinizuar ne BUONA PARTE (mbiemri i tij) .

ne fakt Kalimera eshte KALO MIRE (t'ja kalosh mire, ne fakt siç pershendesim akoma dhe sot kur ndahemi) dhe ne kete forme transformimi latin BUONA PARTE eshte pike per pike. 

 Përshëndetje oidriso! Ju lexoj, pranoj shpesh e përgjithësisht arsyetimet tuaja, ju respektoj për ndihmesën e parreshtur në dhënjen e opinioneve, miratoj qëndrimet tuaja në zhvillimet politike, por jam kundër frymës së mohimit kategorik që shfaqni në bashkëbisedim, gjë e cila pakson hapsirat për luhatje mendimesh (nuk doja të përdorja neologjizmën "tolerancë"). Në një forum të tillë, njerzit në komunikim mund t'i zbulojë vetëm gjuha që shfaqin e përdorin. Ju më kujtoni mua, vëllain tim të madh, ish ushtarak, me të cilin është e vështirë të merresh vesh, ndonëse i biem fyellit të dy në një vrimë.

 Nuk e përjashtoj mundësinë që thënjen...I kam parë kurdo me dyshim, si rrjedhë e inferioritetit...të mos e kem të drejtë, madje ta kem të gabuar, ç'ka duket edhe kur mëdyshem me përdorimin e fjalës dyshim. Pra, i lë vetes, por dhe të tjerve mundësi për të pranuar ose mos pranuar.

 Më ndiq të lutem oidriso! Ngjarja më e rendësishme në fushë të shqipes ndodhi kur doli në dritë botimi i Wilhelm Meyer-Lübke, i elementeve latine në shqipe. Kjo vepër ka ushtruar e vazhdon të ushtrojë një trysni mbi punimet e mëtejshme të gjuhëtarve tanë. Ku qëndron e keqja: mbivlerësimi i ndikimit latin në shqipe, të cilën ai e ka cilësuar të gjysëmromanizuar.

 Emri mal themi është shqip, ndërsa kodrë, pranojmë që e kemi nga ndikimi i rumanishtes Codru dhe latinishtes quadrum. Pse të mos e vë dyshim këtë pranim. Për pjesën e tokës së ngritur, Mal, shqipja e ruajti, ndërsa për pjesën e tokës më pak të ngritur, Kodër, shqipja nuk e ruajti, por e huazoi (?!)

 Sa i përket terminollogjisë detare, përgjegjen ta jep Milan Shuflaj, "...edhe sikur të mos kishim lajme historike, si atë të Ptolomeut për fisin e Albanoi-ve, vetë gjurmët e ndikimit të latinishtes në shqipen, do të mjaftoheshin për të përcaktuar vendbanimet e shqiptarve në breg të Adriatikut".

 Termin akademizm, nuk e përdor në kuptimin se si ju e merrni, sepse nuk nuk është ky vëndi ku shpaloset dija dhe shfaqen titujt. Juve termi, ndoshta ju kujton Akademinë e shkencave e titujt e saj, ndërsa unë kuptoj stilin dhe diskutimin.

 

KODRA mund te vije nga togfjaleshi KA DRU. zakonisht ne koder i bejne katunaret drute dhe jo ne fushe qe e perdorin per mbjedhje dritherash. 

Kemi pat nje ketu i nderuar Petro qe pasi thoshte nje FJALE vazhdonte me njeqind e ca komente mbrapa se "nuk me keni kuptue " Eshte dhe nje bebush tjeter qe ka te njejten permbajtje po ne forme tjeter 'kush tha ashtu ." dhe vazhdon me lojen e kungulleshkave . Keto qene per humor ,  por ne se merremi vesh e kuptohemi me aq sa SHPREHIM ...nuk na perjashton njeri nga shpjegimet !

Une nuk Nihilizoj une TALLEM me plot kuptimin e Fjales . Une Ironizoj dhe bej HUMOR shpesh ndoshta edhe me nota cinizmi ne raste te cfaqjes se Megallomaneve me te Verteta ne "instance te fundit " te ushqyera FATKEQESISHT nga Llumi i InteliDjences qe ka shperthyer SOT ne cdo Fushe  ne Memedhembje . Cdo familje ka botuar nga nje Bibliografi kushtuar gjenealogjise se tyre si te Pare vendi . Gjuhetare , Luftetare , Bujq , Rilindas , e c'te te them deri edhe kritikues te Marksit !!!!!! Biles mos ma mer per keq po diku kam Lexuar per nje te PARE Fisi sepse i mbante Qilotat me pershtatura per shtati se cdo Burre tjeter . Keshtureagoj ose jo  edhe  per Kallcaska tip Zotrulsi qe vertiten me shume me llafka , pa kuptim e me misticizem , se sa me nje thjeshtesi qe te kete ne brendesi edhe peruljen ndaj Dijeve te te tjereve por edhe Respektin ndaj dijeve te te tjereve.

Ne pergjithesi Urra - Patriotet nuk me pelqejne . Jane llafazane te pavlere ! Gjithashtu kam shume deshire si MENDOJNE vet Individet duke pasqyruar se si i kane "pertypur " te thenat e te tjereve dhe sa kene ndikuar ne formimin e tyre .  Kjo menyre perben ate atmosfere te VERTE te mirkuptimit e respektit ne komunikime edhe ketu tek PPU !Me pas FARE Mendimtaret e Guximshem qe duan te shfaqin talentin e tyre nuk mjfaton vetem te tundin Koken "Se shqipja zotrie " por pasi te thyejne ate qe Ju i quani Kjo vepër ka ushtruar e vazhdon të ushtrojë një trysni mbi punimet e mëtejshme të gjuhëtarve tanë....Bien edhe Punime qe vertetojne se nuk eshte e drejte kjo TRYSNI , per aq sa e lejon dhe vendi tek PPU . Por besoj edhe me shume kur ka me te vertete DICKA ! Perjashtuar emocioneve tip Kocaqie !!!!! ...... qe tallte A.Cani ! 

Keshtu si per tu mos u Hallakatur shume ne keto te Verteta ne " Instance te Fundit " them se perpara do kemi zbulime Teknologjike te Cilesise shume herte me te Larte per te njohur te Vertetat . Deri atehere le te mbetemi tek te VERTETA te pranuara Boterisht dhe te pacenuara nga :

O Belul o trim i marre / se cu mplekse me Radare ..

si karakteristika nr NJE ne pak Raste e Zotrulsit ndaj Cabejt , dhe si per cudi edhe e e "inatcorit " te pazakonte Pjer smiley Rendesi ka qe te mos te TALLEMI me Vetveten si Popull e si InteliDjence me fantazira te semura e te denja per emocoine Gjimnazistesh  qe bien per here te Pare ne dashuri smiley

Gjithsesi mbetem me respekt per kritikat e nderhyrjet tuaja  !

Ik o idriz se ja ke futur PORDHES kot. Me gjith respektin qe kam per ty jam treguar i permbajtur. Nuk po flet me budallenj, prandaj lexo edhe njehere c'te thone edhe c'u thua, se mos del se problemin ta gjesh tek vetja dhe ato qe thua ti. 

Nqs nuk duhet te komentojme mbi temen e gjuhesise fare dhe te mos shprehim as opinione te mbeshtetura ne logjike te forte sepse nuk qenkan dakort me ata te cilet i konsideron ti (dhe vetem ti) si gjuhetare te medhenj, i bie qe te mos komentojme ne asnje teme, per asnje gje. Ne fakt i bie qe njerezia ta kete truirin kot se s'ka c'i duhet, i majfton nga nje prift ne c'do fushe te jetes. Nuk ka per patriotizem aty, megjithse asgje te keqe nuk do te kishte dhe te ishte, ne nje vend qe i ka dhene drite botes, po fiton 20 % te votes sot nje force e erret, kryekeput injorante e ataviste, ne emer te urra-patriotizmit, jo me te mos kete urra patriotizem aty ku ka lende te pare. Megjithese askush ketu nuk po ben urra patriotin. Por ju keni nje problem qe nuk doni te pranoni asnje argument, ne fakt nuk doni as debat (se jeni tallsa te medhenj kshu nga natyra) kur vjen fjala tek c'do gje qe ka te bej me dhenie pike dicka shqiptareje, aq me teper kur ka te bej me patiotizem. Me mire mos komentoni dhe na lini ne te tjereve qe nuk ju ftojme te na zbavizni me talljet tuaja te debatojme midis nesh per dicka qe na ka enda ashtu si na e ka enda, nuk e keni ju te verteten ne xhep, dhe as per detyre ti jepni drejtim llogjikes dhe lirise te shprehjes te te tjereve. 

NUK KE PSE HYNE SI PYKE NE NJE DEBAT KU NUK JEP AS KONTRIBUTIN MNIMAL, E AQ ME PAK TE JESH TALLES!

Gjuha shqipe eshte gjuhe indoeuropiane, dhe eshte nje nga gjuhet me te vjetra indoeuropiane, qe ka ruajtur elemente te gjuhes protoindoeuropiane, dhe kjo i dashur IDRIZ eshte teza e te gjith gjuhetareve serioze ne bote, shumica e te cileve kan ardhur ne kete konkluzion edhe pse me gjysem zemre. Tani kur di vete shqip dhe ke interes minimal, ose mendje kurreshtare minimalish ne funksion ka disa gjera qe nuk shkojne, dhe patjeter dikush dikujt do ti drejtoje pyetje. Duke pare edhe dashurine e madhe te treguar ndaj shqipes dhe shqiptareve edhe ne nivelet akademike te dashura aq shume prej jush, pyetjet vetem SHTOHEN.

Ka shume raste qe robi eshte skllav i dashurise per Vetveten dhe i duket sikur jep KONTRIBUTE te Jashtezakoneshme per gjera te ndryshme. Psh Kontributi Juaj ...per Cabejn. Gjithsesi ti ke te drejte te shprehesh duke perseritur te njejten gje qe them une se nga rrjedh Gjuha Shqipe e FOLUR dhe e SHKRUAR Sot te mesuar  prej Niveleve Boterore si Cabej .. Po mos te te mbetet Hatri nuk ka nevoje fare njeri per kete  Vertetim Shkencor ta pohosh ti apo kushdo . Eshte mbyllur si Kapitull me aq sa njeh e di Bota Sot ! Dhe kete KONTRIBUT e ka dhene Cabej me shoke ku nuk kam Lexuar dike me 1ORA te jete rrteshtuar . Kjo nuk te ben me pak Madheshtor se te gjithe te tjeret qe jane marre ne kete Fushe . Rendesi mund te kishte sikur ti me Vepren Tende qe njeh Gjith Nacionalizma Shqiptare t' ja beje me Dije edhe mbare Botes Gjuhesore qe po pret me ankth Kontributin Tuaj e te Kocaqes ! C'ne me lazem nje Idriz te jape Kontribut ne kete fushe ????? Une po kam dhene dhe do jap Kontribut kunder atyre qe ti me te drejte i cileson si niker qe te "cajne Carin " me megallomanine BOSHE  dhe deshiren per te tjerrur ne Derstila duke qene te bindur se po KONTRIBUOJNE qomet mer Jahu .

Keshtu tani me qe edhe me lexon sic te lexoj . Kam nje fis timin qe merret ketu e prej 50 vjetesh si bashkepunetor Fushe duke mbledhur fjale e thenie qe i ndigjon per here te pare . Vone u be dhe bashkepunetor i Institutit . Ka marre edhe vleresim si "KONTRIBUS ""dhe coku merr edhe ndonje pare si shperblim Me thene te drejten asnjehere nuk e kam ndigjuar te Mburret si Kontribues per ...cfare  ke Kontribuar TI ?????  edhe kedo qe genjen mendja se Kontribuon. Eshte e vertete ne nje pike Vetem .Shume nga keto nuk i perfill askush pervec diskutueseve ketu , sepse nuk kane piken e Vleres ose kane aq vlere sa emisioni "shkruaje ne akull ".

Ama nje deshire kane te Gjithe besoj , te mos kete "zbulime " qe na nxjerrin si Popull NAIV e INJORANT qe ushqehemi me cfaredo xebulimesh ne kohen e pas Mootit ku cdo njeri tund koken si shkencetar i Modh mer Jahu ne nje vend ku e vetmja gje qe nuk perfillet Skencerisht eshte SHQIPJA .Kete megjithse shume BUTE e ke nga UNE edhe per bashkebisedime te tjera , pasi ke SHUME SHUME per te lare me gjith shumellojshmerine e Nikerve Kellcaske  si Individ hamullor ! Vetem permbahu mos kalo ne ndonje Nik tjeter te me kujtosh Librin e Shtepise smiley  

E mir do permbahem. Besoj se perseri nuk u kuptuam, dhe nuk kemi per tu kuptuar keshtu qe....

Vetem te te sqaroj me dy gjerat qe preke. Cabejn dhe kontributin.

E para per Cabejn e ke aty me siper c'kam thene, eshte e kote te flasesh apo shpikesh gjera te tjera, cfar kam thene e kam thene aty me siper dhe i qendroj. Cabej ne nje kohe te veshtire beri nje pune shume te madhe per te PROVUAR se shqiptaret kan qene ketu te pakten qe nga koha e grekeve dhe romakeve te lashte. Dhe kete Cabej e beri duke provuar se shume fjale ne gjuhen shqipe jan fjale te huazuara nga ajo peiudhe  e nga ato gjuhe. Une thash qe per mendimin tim Cabej ka bere kompromis me te verteten, ti e mendon ndryshe. Kaq eshte ndryshimi, dhe per kete fol po deshe.

E dyta ka te bej me kontributin. Une nuk fola per kontribut ne fushen e gjuhesise, por ne temen dhe debatin qe kemi ketu. Tani e ngaterove pa dashje a me dashje eshte tjeter pune, por une kam shkruar qarte. Te thash edhe me lart qe per te qene kontributore sic do ti, i bie te mos debatojme e te mos shkembejme me ide ne kete blog, po thjesht te kthehemi ne USB stick qe thithim vetem info qe na japin ata qe i din keto pune. Keshtu i bie qe edhe te mos flasesh me mbi politiken, por zgjidh ke ke politikanin me te afte dhe bej vetem copy paste. Nejse kot qe e vazhdojme.

Sa per sharjet me liber shpie, une nuk shaj njeri, dhe mbi te gjitha nuk jam nga ata qe ndrrojne nofken per te sharr dike....te tjere edhe mund ta bejne, por jo une, as nuk e kam bere as nuk e bej.

Atje me lart ke thene te vetmin mendim te arsyeshem per mua . I lutesh admin . qe te hapin nje Teme per Gjuhesine . Do ishte me vlere .Do kisha deshire qe te shprehesh QARTE edhe per Kontributin . Kur flasim ketu Flasim per veten e TRETE te pakten nje seri Individesh perjashtuar "mbllacitesit " e babasqapit me inconformista e Lefkofera .ne se ti Flet gjithnje per Kontribut ne veten e Prae tek PPU ok vazhdo dhe Lidhu me admin qe te fshijne cdo mendim te shprehur jashte kontributit TUAJ .

Per mua duhet te kuptosh qe te GJITHE pa PERJASHTIM japin Kontribut .Dhe ti je 1 prej te GJITHEV , as me shume e as me pak . Keshtu rregullohesh edhe me vetveten dhe nuk ke nevopje perse perserit si ai "bebushi " qe nuk me keni kuptue se nuk thashe ashtu !

Nje kompromis i Cabejt ( po e quajme keshtu ) nuk mund te Vleresohet si Gabim per HIR te asaj GJEJE te Madherishme qe Hodhi Poshte te gjithe TEORITE se "Shqipetaret jane fis i ardhur " dhe i hodhi POSHTE Shkencerisht jo me xeberthime e berje Verejtjesh Urra - Patriotesh pasi SOFRA eshte e shtruar . Ose edhe mund te vleresohet Shume Shume GABIM me Shqipen e Sotme qe fillon sot ne kohen e Dhjerokracise e te shpjegoje gjithshka  se diktatura zotrie ka fshehur te verteten  edhe ne fushen e Gjuhesise duke na lene me Qellim jashte e mbrapa gjith Popujve te Ballkanit "!

Dhe mundohu kete padurimin mos e shpreh menjehere . Ketu jemi, nuk kemi ku vemi .Here ti do thuash gjera te mencura here une e here Left me ...yyyyyyy ne fund . Mos kekrko MONOPOLE te vertetash  smiley

Per te te heq merakun e Kontributit ne kete ceshtje si debatues ne se do te ishte Prurje me vete do kishe pare se je shumne i SIPERFAQSHEM dhe nuk e asnje BAZE prej se ciles Vleresohet Gjuhesia ( gjuha e komunikuar ) pervec shpjegimit te fjaleformimeve qe sipas te ndjerit Levy eshte nje atribut Formal Komunikimi dhe mund te nderrosh e perdoresh si te duash cdo GERME .

Z, Pjer ne VQ vol 1 faqe 588 ben pyetjen Famoze Shokuese qe po thyejne Koken te gjithe Linguistet e Botes " Perse Buka nuk e ka Origjinen nga fjala Shqipe "

Nejse nuk do themi e sterthemi te njejtat gjera... vazhdo me tenden se mir e ke.

Idrizo, nuk eshte se te injoroj me dashje, por ti nuk lexohesh hic. Ti je nga ata te paktet ketu - ndoshta i vetmi qe une do ta cilesoja me tru gagac. Ti do te besh si i ditur, dhe nuk e skartoj krejtesisht mundesine qe mund te dish dicka, por mos na merr stafeta per cdo gje, se kjo eshte nje cilesi, qe e kombinuar me menyren si shkruan, si artikulohesh dhe cfare sintakse perdor, te detyron te te injorosh totalisht. Dhe po, je krejtesisht i palexueshem pertej fjalise se dyte. Per te mos permendur vetine kryesore te komenteve te tua qe ke nje tendence t'i mbushesh gjithnje me diharre berishiane koke e kembe.

Tani, ne rast se ke ndonje gje per te thene kunder atyre qe shkruaj, ketu eshte vendi. Shprehu. Perndryshe as mos m'u refero me dhe mos me permend hic. Kaq per ty, dhe shkrova shume, teper shume. ciao.

Kohet e fundit ka filluar vetem fyen njerezit kot se koti. Ne kete teme u fut vetem si talls e si fyes, pa dhene as kontributin minimal te pakten qe te fitoj  pastaj te drejten edhe te kaloje ne tallje e fyerje, se normalisht keto duhet te vijne mbas nje konsumi idesh e argumentash...Dhe te them te verteten nuk eshte i vetem, ja shiko se c'behet me poshte. Komplet vari qillot mnjf, njeri me karagjoz se tjetri.

Ore ai te beje si te doje. Ne rast se ky eshte imazhi qe kerkon t'u percoje njerezve, mund te them se po ja arrin qellimit magjishmerisht plotesisht. Po mund te jete dhe ajo qe aq-di-aq-ben... qe nuk eshte me tragjike se e para, jo.

Po ne nje ambjent qe te krehin bishtin te tjeret - pikerisht nje shumice e mire e atyre qe ua ke krehur edhe vete, - c'te duhet respekti? Edhe ku, ne virtualitet...

Nje prej njerezve me te respektueshem ketu qe njoh, eshte pikerisht nje nga ata qe une dikur i quaja "kamikaze te berishes"... Dhe ai qe e ka, perfundimisht di edhe ta tregoje. Dhe mati i ri, e ka treguar.

po ketu, mend te shesin edhe ca njerez qe mund t'i hash te gjalle fare dhe te mos e rruash fare per kerrkend ne bote!!! Shqiptari gjithmone, pordhe ka patur per te shitur, po zemer e bythe, ne vende te gabuara.

Shyqyr zotit qe jo-shqiptaret nuk dine shqip, se do na kishte marre Gazeta e Murit te Internetit. smiley

po te pergjigjem me nje citat te shopenhaurit :

Toute vérité franchit trois étapes. D’abord elle est ridiculisée. Ensuite, elle subit une forte opposition. Puis, elle est considérée comme ayant toujours été une évidence.

ne shqip ben :

Te gjitha te vertetat kalojne tre etapa. Fillimisht me to tallen. Me pas ato kundershtohen me force. Me ne fund fare konsiderohen sikur gjithnje vertetesia e tyre ka qene më se evidente.

ti lal je akoma te etapa e pare. smiley

Shi! Ku me njifte Shopenhaueri mu?!!!

Sa per citatin me siper, besoj qe kondita kryesore eshte qe te jete e vertete, dhe me c'duket kjo vertetohet vetem ne fazen e trete. Di zakonisht se sa kohe zgjasin keto fazat? Se para nja peseqind vjetesh, njerez qe besonin se Toka ishte e sheshte, vdiqen pa i pare te realizuara dy fazat e mepastajme.

ti je siduket nga ata qe kerkon ta shohi leprin qe ta besoj. bile them se do qe ti prekesh gjerat ti besoç. 

(tant pis) aq me keq per ty, thone francezet ne kete rast.

Ore, keto francezet me duket se nuk paskan pune tjeter, vecse tu merrkan me mua me duket. Ketej nga anet tona pastaj, ta gatujne qenin per lepur qe te cuditesh.

Si perfundim, do ta hapim nje burektore ne Talin apo jo?!

Eventualisht sygjeroj ta quajme "Byrektore Pellazge" ose "Byrektore Etruske".

Byrektorja duhet hapur. Eshte mjet per propagande dhe per te perhapur kulturen shqiptare ketu. Kush del vullnetar per ta hapur? Jam gati te behem investitor por jo te punoj aty per shkak mungese kohe. Me vjen shume inat qe ketu ka nje "Serbia Grill"  e nuk ka ende asgje shqiptare.

Pjeter, nuk eshte vetem nje francez qe e ka percaktuar shqipen si nje gjuhe shum te vjeter nga ku kane lindur shumica e gjuheve kryesore europiane e aziatike, por jane nje grup i gjere gjuhetaresh boteror tashme qe e pranojne se shqipja eshte nje nga gjuhet me te vjetra ku kane lindur gjuhet e tjera. Kjo nuk ka me diskutim tashme. Te vetmit qe nuk e pranojne kete gje dhe e kundershtojne , jane disa gjuhetar sllav, grek, shqiptar dhe FATKEQESISHT disa komentator ketu tek Peshku.

 FATMIRSISHT, kjo eshte nje çeshtje e mbyllur tashme, duan apo s'duan disa pseudo. Ka mbi 30-40 vjet qe Insituti Gjuhesor Suedez percaktoi pemen e gjuheve me te vjetra te botes, ku e para renditej Shqipja se bashku me Armenishten. Me vone me kete gje u moren studiusit/gjuhetaret gjermane, austriake, hollandeze, kanadeze, franceze, etj dhe u pranua boterisht qe shqipja eshte nje nder gjuhet me te vjetra te botes, dhe PIKE, nuk ka me DISKUTIM . Te diskutosh tashme ate qe insitutet e gjuhesise se vendeve te ndryshme dhe profesore, akademike e pranojne si fakt, duhet te jesh Rrot, Trap. Une nuk do te guxoja te diskutoja ate qe insitute gjuhesie dhe eksperte te gjuhesise e kane vendosur, pas nje hulumtimi te gjate.

Pjer nuk po e mohon askusht faktin e vjetersise se shqipes..Eshte gjuhe teper e vjeter, megjithese nuk ka pasur nje sistem shkrimi, huazonte sistemin grek dhe me vone ate latin. Sot kemi me mijera fjale sllave dhe greke ne fjalorin shqip.

Ne fakt fjala shqipe balte eshte me origjine sllave- blato

Po nuk mund te abuzosh keshtu duke u shprehur se cdo gjuhe e botes e paskerka prejardhjen nga shqipja se pastaj kalojme ne idiotizem dhe shkeputemi ca nga realiteti. Une e besoj faktin qe shqipja ka kontribuar ne evolimin e gjuheve ballkanike "Sprachbund", megjithese dhe kjo eshte ne fazen e teorise ende dhe nuk eshte provuar.

Art, une nuk po them mendimet e mia ketu, pse me keqkupton. Une po them mendimet e insituteve gjuhesore te vendeve te ndryshme dhe mendimin e profesorve, eksperteve gjuhesor europian e boteror. Tani nese ti je kundra asaj qe ata thone si eksperte te asaj fushe dhe qe kane vite qe hulumtojne ne gjuhet e vjetra, athere te ftoj ti kundershtosh, veç si mik qe te konsideroj, te them se te kundershtosh ate qe tashme eshte vendosur, eshte ne mos çmenduri, nje guxim prej budallai. 

jo çdo gjuhe, por duke qene e vjeter shqipja eshte folur fillimisht kur ka pasur vetem pak njerez ne europe, bile ne mesdhe. tu ardh njerezit e tu u shtu fjalet e dialektet. 

frengjishtja nuk eshte veçse shtremberim i latinishtes. 

ajo qe na ndihmon ne eshte pyetja qe lind, perse francezet e humben gjuhen e origjines dhe jo ne shqiptaret. te dy popujt u pushtuan nga romaket. perse te dy nuk flasin sot latinisht por vetem njeri. 

duke ditur se gjuha eshte MJET komunikimi, njeri nga opcionet eshte qe gjuha jone ka qene e vjeter dhe njekohesisht e pasur. ndryshe sigurisht do ta kishin kembyer me te rene. nje vegel e re e zevendeson nje te vjeter vetem po te jet me e mire, them.

 

 

Si xhevahir i vogel eshte kjo Estonia.Ndonese ende s'shkelqen pasi ka shume pune para,prape eshte ne rruge te drejte.Nderkohe ky artikulli i Guardian eshte pak sa si shume bias.Sepse duhet te identifikohen problemet e te pasurit cdo gje online.Disa qe te vijne ne mendje jane kontrolli totalitar i te dhenave personale nga shteti,problemi i sulmeve te mundshme kibernetike,sedentarizmi dhe asocializimi njerzor.Madje ky i fundit eshte gjithmone me i debatuar,pasi perhapja ne mase e internetit i bene njerzit te kene minimumin e aktivitetit fizik.

je jashte teme goce smiley

Pse, meqe s'po flet per lashtesine Adam-Eviste te Gjuhes Shqipe ne nje shkrim per Estonine dhe moshen e internetit?

e kisha me shaka smiley 

smileyKush une?Ou? smileyUne mund te jem jashte shtetit,por jam me brenda teme(per artikullin po flasim) se bisedat linguistike,qe sapo pashe qe kane plas neper komentesmiley

Kontrolli i te dhenave behet nese me te vertete shteti eshte totalitar, gje qe nuk eshte ne Estoni. Sa per sulmet, sulmet e meparshme, e kane bere Estonine nder vendet me te avancuara ne BE ku studiohet siguria kibernetike. 

Sikur te kishin qene estonezet nja 7-8 milione sa jane shqiptaret, kush e di si do te ishte Estonia tani. Megjithese kane te metat e veta, si cdo popull. Per te mirat, po flisja per kulturen e punes qe kane, qe eshte krejt e kunderta e shqiptareve. 

Dakort.Une po them per riskun s'po them per cfare mund te jete.Sa per totalitarizmin edhe gjermanet ishin mire e bukur deri sa erdhi Hitleri.Nejse se muhabet i gjate,me behet qejfi qe  ke gjetur hapesiren tende ne vendin ku jeton dhe qe ta paska fituar zemren aq shume sa e promovon kaq miresmiley

Kur lexon Ju i nderuar Pjer nuk ka se si te mos vihesh ne Mejtime te Thella . IGJS ....etj etj ...Cfare eshte KY ? Ka ndonje perfundim se nga Rrjedh Suedishtja ? 

Te diskutosh tashme ..... duhet te jesh Rrot, Trap ... smiley

Megjithse e kuptoj zemeraten Tuaj te fuqishme ndaj Mohuesve te lloit Pellazgo -Iir qe demtojne Rende te ardhmen Historike te Shqiperise ne Ekonomi ,Seks dhe IPod them se nuk eshte gjuha Juaj kjo smiley

Ju te terhiqni vemendjen per gjera me te Medhaja z.Pjer . Psh edhe Stalini e ka pas kete veti . Pasi e pyeti sh Enver se si i thonin BUKES u mendua shume , thirri gjuhetare dhe nuk i dha Dum.U mjaftua vetem me nje " Ju nuk jeni familje e gjuhes  Sllave .... smiley

I doli UJI , Lltie  , po nuk prish pune -  tha .... dhe vazhdoj me nderhyrjen Historike qe i vuri themelet e Gjuhesise se prof De Angely  Ju shqiptaret ini te pakenaqur qe hani Buke shqip dhe s'pini uje shqip ?

Jo... u pergjigj sh.Enver !

Kur do kuptojne keta te tjeret njehere ????? ..qe Origjina e Gjuheve eshte nga Majmuni si dhe e njeriut . Nga Britmat e shenjat ne diferencimin e strukturimin e kordiave Vokale dhe gradualisht nga emertimi  objekteve  me tej ne shkalle te Larte ne Komunikimin midis Homo Sapienseve smiley  . Biles thone qe ka fise qe perdorin Fishkellimen per tu marre vesht smiley Atje le te filloje studimet dhe i nderuari Ora1 jo me librat e prof dok phd , Master Digri Mustafa Emin Shaban Gjana Kruja Memia ! Pak i giate si emert po Ju na mesoni mos ti presim drute shkurt !

Ne se mbeti Gjuha per tu argumentuar Nacionalisht se kush eshte e Origjines e kush nuk eshte , kush eshte baza fjaleve per formulim  e komunikimit ,  marreveshje , kembimit  etj etj etj etj e plot mardhenieve deri tek dashuria ose seksi i Xhibit , do me dukej cudi qe orientimi Juaj pak nervoz te arrinte te katandisej ne nivelin e Urra- Patrioteve ! Do me falesh por ne disa Raste ose une nuk di te thellohem tek Tezat e Famshme Tuajat VQ vol 1 ose i kini lene flu tek ky Volum pasi kam ndigjuar qe po pregatisni shume te detjuar ne VOL 2 e me rradhe ne Vol. te tjera mbi Legjitimitetin Historik te SHQIPETAREVE ne Lagunen e Torovices si autoktonet e PARE dhe te Vetem te rendit Pellazgo - ILIR nga trungu i se ciles jane zhvilluar te gjithe Gjuhesite e Botes!

Gjuhet thoni JU perfaqesojne KULTURA dhe nje nga treguesit Kryesore keni shkruar JU eshte analiza e PLOTE jo me copra si psh Ndertimet - o sa mire te jesh Fashist ... Administrata - o sa turp te jesh Otoman etj etj etj !

Gjuhet permendni Ju tek VQ vol 1   perbehen nga Germa por nuk shpjegojne GERMA ! Dhe kjo ka detyruar studiuesin me te Famshem te Gjuhesise ne USA te Botoje Librin se si nga NJE GJUHE VETME ne BOTE te lindin zhvillohen e perhapen deri ne 6400 Gjuhe te folura SOT , duke nenvizuar shkarazi se "eshte i nxitur nga nje Studiues  me origjine shqiptare "

Respekte i nderuar PJER !

 

Idriso, eshte e vertet ajo qe thua qe, nuk eshte gjuha ime ajo nxemje, mirpo ne fund te fundit, edhe une si njeri prej mishi e gjaku, nxehem kur shoh nihiliste te asaj qe te tjeret (te huajt) e thone. Pra nuk e thone as albanoge, as gjuhetaret tane, por e thone eksperte te gjuheve te vjetra, dhe te hedhesh poshte te rejat me te fundit, pas dhjetra vitesh studimi e hulumtimi nga keta eksperte dhe insitute te huaj, mua me duket gomarllik. 

Une kam bere nje pyetje me siper dhe per çudi asnjeri nuk pergjigjet , dhe e di pse, sepse shume lexues, komentatore, nuk e dine dhe jane indoktrinuar me budalliqe. Ja pyetja qe une kam shtruar dhe qe eshte fakt; 

- Si shpjegohet qe gjuhetaret, profesoret e linguistikes italiane, thone per gjuhen e tyre italiane; Gjuha jone italiane, rrjedh me shume nga etruskishtja se sa nga latinishtja siç mendojne gabimisht shum njerez. 

Te ftoj ti pergjigjesh, ftoj ter komentatoret ti pergjigjen kesaj pyetje, qe nxjerr ne drite diçka qe shum njerez nuk e dinin. Dhe ne fakt shum njerez jane te indoktrinuar se italishtja rrjedh nga latinishtja. 

Ftoj kedo te japi pergjigje, pergjigje qe per disa mund te jete sa shokuese aq dhe e pamundur. 

Si ka mundesi qe ata thone ashtu... keshtu po pyet o Pjero?

Tani, e para e punes, pergjigja me ballore eshte qe duhet te pyesesh ata.

Jam i sigurte qe ka aresye, dhe per mendimin tim, duhet te jete ashtu. Dmth, deri ne nje fare mase jam shume dakord me ta.

Etrusket jane populli qe ndertoi Romen. Per kete nuk ka absolutisht asnje dyshim.

Enigma e vertete per mua mbetet fakti qe ne nje pike te historise, latinishtja mori nje hov dhe perparesi, te pakten ne perdorimin zyrtar, dhe Roma u be perandori, cka i dha hov edhe latinishtes, por dhe anasjelltas.

Sa per linguistiken, italishtja ka ruajtur deri ne nje fare mase leksik latin dhe te latinizuar; por ne rast se i krahason gjuhet paralelisht, italishtja nuk mund te rrjedhe direkt nga latinishtja, te pakten JO e pandikuar FUQISHEM nga nje gjuhe tjeter, jolatine. Struktura e italishtes eshte shume e ndryshme nga latinishtja.

Pse e shkrova piken e pare? Per te vetmen aresye se per gjuhen etruske dihet shume pak ose aspak fare. Ka patur gjithnje teori qe duan te harmonizojne linguistiken me historine dhe qe thone se gjuha etruske eshte kontribuuesi kryesor ne themel te latinishtes; por, qe nuk eshte gjuhe latine; - pra, latinishtja eshte ndertuar mbi brume etrusk.

Nje shembull i thjeshte:

shqip:    kal' (e)

lat:       equus

italisht:  cavallo.

shembuj si ky i mesipermi, ka me shumice. Por nuk mendoj se eshte leksiku sac eshte struktura.

Pavaresisht fosileve te gjuheve me te vjetra qe egzistojne edhe sot ne italisht, une mendoj(une mendoj... s'ka c'te mendosh aty po hajt) qe italishtja eshte gjuhe latine, pa me te voglin dyshim. Morfologjia dhe evoluimi eshte dicka normale per nje gjuhe. Por, nga vjen latinishtja, kjo eshte c'eshte.

I kerkoj ndjese ne radhe te pare B.Salajt se dolem krejt nga tema por me insistove per pergjigjen dhe une po te pergjigjem.

Pjer, gjuha etruske ekzistonte perpara asaj latine(kaq gje besoj se duhet ta dish).Italishtja po ashtu si greqishtja e re evoluan dhe pesuan ndryshime nga gjuhet e vjetra.Kur Etrusket u shperngulen ne zonen e Italise nga lindja e mesme ne gadishullin apenin nuk ekzistonte latinishtja por nje grupim gjuhesh te ndryshme. Mbi 25 gjuhe (venetike,rahetike,mesapike,oskane,ligurjane,gaulike,etj). Gjuha etruske se bashku me gjuhet e tjera kontribuoi ne formimin e asaj gjuhe qe sot njihet si latinishtja, kete nuk e ka mohuar askush. Keshtu qe sot gjuha italiane ka permbajtje etruske.Gjuha etruske dha nje kontribut kryesor duke permendur faktin qe ishin nje nga grupimet shoqerore/fiset me te avancuar kulturalisht. Por fistet kelte gjithashtu dhane nje kontribut te madh ne gjuhen latine, duke permendur faktin qe ishin te shumte ne numer dhe ishin te perhapur ne shume treva.

Tani te kalojme tek hipotezat

Ne Librin  "Etrusket filluan te flasin" te Zacharie Mayani, nje prej studjesve me te rendesishem te kultures dhe gjuhes etruske ai shprehet qarte:

Polemika dymije vjecare mbi këtë temë qe eshte perqendruar rreth mendimit të Herodotit, 450 pes) që Etrusket ishin Aziatike që emigruan nga deti në periudhën prehistorike, saktesisht nga Lydia e cila ndodhet në perëndim të Anadollit dhe u zhvendosen në Itali. Kemi ne anen tjeter mendimin e Dionisit te Halicarnassus (rreth 20 BC), i cili këmbënguli se etruskët nuk ishin Aziatike por ishin banorët vendas e Toscana ", një popull shumë i lashtë i cili nuk ngjason me asnjë lloj tjetër në gjuhën apo zakonet e tij." Me vone studimet gjenetike dhe linguistike zbuluan se Herodoti kishte te drejte. Analizat e dna dhe mbetjeve te kafsheve tregojne qarte qe ishin me origjine lindore

Sipas Mayani-t gjuha etruske ka shume perafersi me nje nga gjuhet me arkaike dhe primitive jashte trungut indoeuropjan, gjuhen baske.

Kjo ideja e lidhjes se gjuhes etruske me gjuhen shqipe/ilire u formulua nga J. G. von Hahn . Megjithate teoria e tij kishte shume boshlleqe dhe pasi u be klasifikimi ligusitik i gjuhes etruske e cila rezultoi ne gjuhe anatolike (Tyrsenian,Tyrrhenian) atehere kjo teori doli e pabaze sepse shqipja bente pjese ne gjuhet indoeuropjane. Dy familje krejt te ndryshme gjuhesh. Por nuk mund te hidhet poshte fakti qe se Iliria ishte nen sundimin e perandorise Romes per nje kohe te gjate keshtu qe influenca e pushtuesve etrusko-romake ka lene pasojat e saj nder shekuj.

 

Ketu kam nje transkript te famshem etrusk

I shqiptuar

ita.tmia.icac.he
ramasva.vatieKe
unial.astres.ðemia
sa.meK.ðuta.ðefa
riei.velianas.sal
cluvenias.turu
ce.munistas.ðuvas
tameresca.ilacve.
tulerase.nac.ci.avi
l.Kurvar.tesiameit
ale.ilacve.alsase
nac.atranes.zilac
al.seleitala.acnasv
ers.itanim.heram
ve.avil.eniaca.pul
umKva.

I perkthyer ne shqip

Ky tempull dhe (kjo) statujë i eshte përkushtuar Uni / Astarte. Thefariei Velianas, kreu i komunitetit,e dhuroi atë për adhurimin e popujve tanë. Kjo dhuratë e këtij tempulli dhe shenjtërorja dhe të shenjtërimit ne kufinje e saj gjatë mandatit tre vjeçar në muajin e Xurvar (qershor?) Në këtë mënyrë, dhe në Alsase (Korrik?) Këtë ofrim, së bashku me hyjninë / statujën do te varroset në këtë mënyrë me urdhër të Zilach dhe vitet mund ti kalojne më shumë se yjet.

miremengjes art.

Etrusket u shperngulen ne zonen e Italise nga lindja e mesme

???

Gjuha etruske dha nje kontribut kryesor duke permendur faktin qe ishin nje nga grupimet shoqerore/fiset me te avancuar kulturalisht. Por fistet kelte gjithashtu dhane nje kontribut te madh ne gjuhen latine, duke permendur faktin qe ishin te shumte ne numer dhe ishin te perhapur ne shume treva.

???

Tani te kalojme tek hipotezat

Tani? vetem tani? smiley

Mirmengjes zoto, ja po te jap pragrafin nga libri i Herodotit:

 

The lot was cast, and they who had to emigrate went down to Smyrna, and built themselves ships, in which, after they had put on board all needful stores, they sailed away in search of new homes and better sustenance. After sailing past many countries, they came to Umbria, where they built cities for themselves, and fixed their residence. Their former name of Lydians they laid aside, and called themselves after the name of the king=s son, who led the colony, Tyrrhenians

 

Herodotus

The Histories, c. 430 BCE, I.94

 

Tjetra, eshte ecidenca gjenetike(sipas studimeve te fundit) qe te permenda pak me lart. Hidhi nje sy per te zgjeruar ca ate horizontin smiley

Arto, Lidianet kane banuar ne Azi te Vogel, Turqia e sotme, Anadoll; dhe jo ne Lindje te Mesme. Azia e Vogel, maksimumi mund te quhet Lindje e Afert, por jo Lindje e Mesme. Prej ketu lind njefare keqkuptimi. E dyta eshte qe Herodoti tek citati qe ke sjelle, nuk e permend emrin e etruskeve. E treta, historia qe tregon Herodoti per ndertimin e piramidave nuk perkon dhe aq shume me historine sic mendohet te jene ndertuar - lexuar ne hieroglife dhe ne gjetjet arkeologjike. - po kjo e fundit nuk ka dhe aq rendesi, ka thjesht nje te perbashket me levizjen e etruskeve: eshte poaq para Herodotit ne kohe sa dhe lufta e Trojes apo piramidat. 

Nejse, pikepytjet ishin per termin "lindje e mesme"; cka eshte gabim.

PS: evidenca gjenetike do te thuash? Nuk u besoj hic. Zero, dmth. Vetem ne rast se arrin te vertetosh pertej cdo dyshimi qe kampionet e analizuara jane me te vertete te subjekteve qe u permendet emri.

Le te themi qe pas 1000 vjetesh, shkojme ne Kelcyre dhe marrim kampione organike nga varrezat e "heronjve" greke... dhe pastaj edhe ndonje kampion nga shishtufina, dhe i nxjerrim greket njesoj me shqiptaret... dmth Tirana ne vitin 2012 ka qene e banuar 100% me greke. - thjesht si shembull. 

Por, e kuptoj aresyetimin tend. smiley

PS: fute gjuhen brenda se le nam. smiley

Etrusket u konsoliduan me vone si komb, sepse historikish ne fillim quheshin tirreniane, sic i permendi Herodoti.

Sa per analizat gjenetike, ato nuk u kryen vetem ne nje zone por ne shume zona vendbanimi nga etrusket. Ato u perqendruan sigurisht ne nje prej qendrave me te hershme Etruske....Rezultati i nxjerr gjenetikisht te perafert me Afrikano verioret me nje Y-komozon unik ne Evrope( te gjithe kane te njejtin kompozim gjenetik, pra nuk kemi te bejme me nje rast te izoluar).

Po ti perton te lexosh mo arto, c'te te them une??? 

Meqe ra fjala, ka varreza heronjsh greke edhe ne Korce, edhe ne Permet, edhe ne Gjirokaster, e deri ne Tepelene duan t'i ngrene. Sot ka varreza grekesh edhe ne Himare, ku shqiptaret kane qene shqiptaret me te lire gjate gjithe historise.

e jo pastaj te flasim per varreza etruske!!! Etruria njihet dhe ka qene fuqi ekonomiko-ushtarake qe ne shekullin e 7 para krishtit. Nuk mund te njiheshin si tirrene 2 shekuj me vone. Leri ato, se si i thone, etruskeve SHKENCERISHT nuk u dihet origjina se sa me thelle futen ne histori, aq me shume etruske gjejne. Ai popull ka evoluuar aty dhe ka populluar gjithe Padanian dhe luginen e lumit PO e gjithe apeninet deri ne kufi me iliret e Apuglias, Calabrise, Sicilise. E prape kufi te ndare mes tyre nuk ka patur derisa i ndau Roma. Dhe atehere nuk u ndane plotesisht, se ne lindje kufizoheshin po me iliret venete.

Kjo eshte histori art, jo kromozomet "y" (whaaaat?!?)! Se ashtu na dalin edhe boshnjaket me ilire se shqiptaret, por kur vjen puna te pranoni qe jane shqiptare te sllavizuar, e keni te veshtire.

Eshte apo jo e besueshme ajo metode klasifikimi? Varre anglezesh, amerikanesh dhe gjermanesh, ka dhe ne Shqiperi. Po ka dhe varre arabesh, turqish, italianesh, grekesh, , e do te kete edhe varre kinezesh. Ti po thua qe pas 1000 vjetesh, edhe duke e ditur qe sot jetojme ne kohe moderne, do te kete ndonje siguri studimi gjenetik? po dhe sikur te kete, ka siguri studimi gjenetik i nje populli qe ka jetuar 2500-3000 vjet me pare? Arto, po vidhet identiteti sot dhe eshte shume ne mode bile, dhe ju keni te sigurte identitetin e dikujt qe ka vdekur para 2500 vjetesh, per te cilin nuk dihet absolutisht as edhe nje gje e vetme per vec faktit qe ka egzistuar?

hec ta lumsha ty! Nga mos besosh ne evolucion???

Etruria u konsolidua shume me vone, se ne fillim njiheshin ata si Tirreniane(hidhi nje sy gjuheve tyrrhenian-e dhe raetike)

Kape thelbin e asj qe permenda me perpara mos u rrotullo keshtu kot. Te thashe qe Etrusket jane te ardhur nga Lydia , dhe gjenetika e shpjegon qe jane te ardhur, ti thjesht po perforcon ate qe permenda me lart(ti me permend kockat e ushtareve greke ne Korce), nje paralelizem perseprapthi.Ne radhe te pare gjenetikisht shqiptaret dhe greket nuk kane ndonje ndryshim te madh(ne fakt jane dy popujt me te perafert gjenetikisht ne Ballkan).

Nuk jane varre ushtaresh ato, jane studjuar shume qytete dhe banime te hershme etruske.Varret i perkasin epokes pre-Romake,(Roma nuk ishte themeluar si shtet ende) keshtu qe nuk mund te abuzohet me teorira mercenaresh ..(studimet i nxjerrin te gjithe etrusket me gen te perafert midis tyre, pra nje popull, por njekohesisht me nje kompozim gjenetik krejt te ndryshem nga ai evropjan).Etrusket jane krejt te ndryshem nga te gjithe popujt tjeter te Evropes dhe kompozimi i perafert gjenetik i Etruskeve sot ne Evrope eshte vetem ai i Baskeve.

Varre arabesh ne Shqiperi?...Kjo Shqiperia paskerka qene varreza e botes keshtu?..Shqiptare spaskan vdekur hic per tu studjuar?..Mos ngatero turqit me Arabet se jane dy popuj te ndryshem. Ata qe kundershtojne faktin e origjines joevropjane te Etruskeve jane thjeshte supermacistet dhe racistet italiane te cilet nuk pranojne faktin qe kjo race e lashte joevropjane dhe kontribut kryesor ne themelimin e shtetit dhe kombit Romak(Italian).

Po jo mo art se nuk ke kuptuar cfare te kam thene.

Fakti qe mund te kene ngjashmeri gjenetike nuk do te thote doemos qe jane te ardhur. Mund te thote poaq qe jane dhe te vajtur ne Lidia nga Etruria.

Etrusket kane qene fuqi tregetare dhe ushtarake e mesdheut te veriut qe nga shekulli i 9 dhe i 7 pk. Pra te pakten 2-4 shekuj para Herodotit. - Kete besoj se e more vesh nga cfare thashe.

Nuk ka fare lidhje ajo qe thua ti me gjuhet tirrene dhe raetike. Po hic fare. More nuk dihet gje fare as per gjuhen etruske, dhe prandaj keta mbeten ende enigme. Jo me te flasesh per gjuhe pararendese!!! Tani fute pak llogjiken ne perdorim, se ketu te duhet njecike. Jo se i nxorrem fundin kazanit; une si te thashe, e pranoj teorine qe mund te jene te ardhur nga Lidia; por teorite "gjenetike" jane ato me abuzivet, ato une i shoh si te papranueshme. Shkurt e shqip o art, me teori te tilla greket e sotem dalin me origjine subsahariane. A je dakord me kete ti??? (studimi eshte bere pra!)

Tani po me duket e kote te vazhdoj nje muhabet te tille kur ti vazhdon e flet me terma absolutiste. Jo jane te ndryshem nga te gjithe, kompozim krejt te ndryshem, etj etj etj... e kupton qe keto jane budallalleqe me oke.

Ne Shqiperi ka varre te te gjithe atyreve qe kane vdekur dhe jane varrosur ne Shqiperi. Afermendsh mund te pranosh qe ka edhe varre etruskesh, dhe kjo nuk eshte shkence fizike berthamore.

Je duke i meshuar kot. Ketu e kam fjalen. Jo cdo gje qe thuhet duhet ta marresh si te vertete absolute. Perdor pak llogjiken dhe iniciative personale, pak me shume mendim personal dhe pak me pak gugell se ja nxive jeten edhe gugllit edhe viqipedhjase.

Diten e mire dhe me diell, se ketej nga ne na kalbi fare shiu. global warming my ass! smiley

Kjo sfide e Pjerit ju rri si shpata e Demoklenit siper kokes gjithe "specialisteve" te linguistikes ketu ne peshk, por jo vetem!

I lexova komentet e meposhtme me shoresen se dikush do ti ishte perfjigjur Pjerit por me kot, kur thot Anglosaksoni, te gjithe silleni rrotull neper kallamishte.

Rono, Pjeri insistoi me kembengulje qe ti ktheja pergjigje... smiley

 

 

.... Demoklenit ???? smileyVete z.Pjer do ta kishte shqiptuar ndryshe smiley

I vetmi qe mund te ballafaqohej me z.Pjer kam mendimin qe eshte larguar ne drejtim te paditur qe kur u nxeh dhe iku me te shame nje admin .....Po Pishtar nuk ra .Eshte i gjalle midis nesh dhe si i thone z.Pjer nuk mund te Debatoje me z.Pjer dmth me alteregon e tij . Keshtu qe i ka hap rruge ...dhe ne te tjereve doemos na mbetet vetem tu referohemi me ndrojtje VQ vol 1 faqe 346 ku ai shpreht mjaft qarte se : Te kundershtosh dike ne Shqip SOT , nuk eshte e lehte se keqkuptohesh .Eshte nje Gjuhe ne shperthim dhe shume here Gjerat Prevalojne ne kahe te kundert nga ku padyshim dallohen Spekullatore qe manipulojne me guximin dhe arrogancen karieriste " P.Thomas

".... Demoklenit ???? smileyVete z.Pjer do ta kishte shqiptuar ndryshe smiley"

Zoti Idriz me keqardhje me duhet te shpreh zhgenjimin tim me komentin e mesiperm. Nuk e prisja kete lloj meskiniteti nga ana juaj. Zhgenjimi behet me theres kur mendoj se jeni nga te paktit qe Vizionet i citoni me numer faqe.

Nese ka dicka qe me te vertete kam mesuar nga Vizionet eshte ajo qe detajet nuk kane rendesi, rendesi ka ajo qe ne anglisht rendomt thirret "the big picture". Une nuk kam kohe te harxhoj me vogelsire te tilla a eshte Demoklen, Demosten apo Hosten, me vjen keq! Kesaj i thone une te te tregoj henen e ti te fiksohesh mbas gishtit.

Por me sa duket, duke e pasur te pamundur ti pergjigjeni sfides se Pjerit mundoheni ti beni bisht asaj duke u kapur ne vogelsira.

Edhe nje her, kete lloj mediokriteti nuk e prisja nga ana juaj. Kam idene se Vizionet duhet ti rilexoni dhe nje here. Kesaj rradhe mundohuni te "kapni" botkuptimin qe gjendet ne faqet dhe moz beni lexim mekanik nga majtas djathtas dhe nga larte poshte. 

Perqendrohuni!!!!!!

Idrizo, ato nuk jane fjalet e mia. Fjalen; Prevalojne, une nuk para e perdor, ia kam lene Buall Mavrise ta perdori. Per kuriozitet, e hapa librin tek fq 346 , siç thua, dhe nuk ekzistonte fare ai koment qe ke nenvizuar. Nuk eshte i imi. 

Edhe une e hapa faqen Pjer dhe nuk i gjeta ato fjale.

Nuk e kuptoj pse ta ket bere Idrizi nje gje te tille. Une gjithmone kam menduar se ai eshte me ne.

@Ron: "sa shokues, aq i pamundur"!

Mendo, reflekto... strategji mendimi; nje "provokacion - repression - revolucion" metafizik sui generis. E paprecedent!

ps. Kaq.

Ty te ka akuzue se po "ja fut Idrisit " dhe tashti po ano prap nga Pjeri me "shokime " ...Po z.Pjer ta ka spjeguar me lart keqkuptimet qe rrjedhin nga perdorimi gliuhes shqipe Sot . Psh shokime eshte nje pershtatje Juaja e huazuar nga Pjer , por jashte kuptimit te saj . Ajo ka nenkuptimin e thelle te pasurimit shpirteror te Gliuhes tene ...qe rrjedh nga SHOK .Dhe nuk se si ta kuptosh ti kur kjo fjale sot eshte zevendesuar me zoteri duke menduar se eshte nje term i huazuar nga fusha e Kontributeve ne Mjeksi ! Kontributi z.Pjer eshte nje PUS i THELLE i pafund ! Thellohu emi !

Mos u anko, mos u shpjego!!!

La Ryshko

Po per cfare na lipset i nderuri PJER se disa Italiane kane nxjerre nje perfundim se Italishtja rrjedh JO prej latinishtes ? Thjesht shesin Libra .Te pakten ne kete TOKE a Siperfaqe qe quhet Mesdhe ose Europe me perjashtime te pakta , eshte PLOTESISHT e Pranuar Vertetuar dhe VOLOSUR se dy KULTURA qe kane qen MBIZOTERUESE , kuptohet edhe si GJUHE te folura e te shkruara , jane Greqishtja dhe Latinishtja e Vjeter . Ne se fusim Mesdhe edhe pjese te Arabise mbetet edhe Hebraishtja .Dhe brenda TYRE te gjithe krahinat e populluara e te pasura me nendialekte kane dhene me pakice e kane MARRE me shumice prej TYRE !

Pastaj kush i mohon Fise te ndryshem qe per nje arsye apo nje tjeter kane Lene Gjurme ne Hije rreth e rrotull qendrave te ketyre Kulturave ? Ti mbivleresosh ato qe nuk kane lene asnje GJURME ne te gjithe Fushat e Zhvillimit pervec ndonje vetie te EGER ne pune Luftrash qofte dhe si emertim Lutjesh e faljesh ndaj Fatit , dhe ta shohesh kete atribut si Origjine e GJUHES qofte edhe te Italishtes me nje Liber Fantast "Fundi i Misterit Etrusk " eshte me se Feminore . Eshte nje perralle me MBRET !

Nuk mund te kete Baze asgje per perparesi , ne se nuk PLOTESON te pakten e te Paktave nevojat Minimale te Jeteses ne shoqeri qe i zgjidhin Hallet nepermjet Gjuheve te Komunikuara . Dhe nga keto , Etruskishtja fatkeqesisht edhe Pellazgjishtja ( pervec Lejlekeve ) smiley  nuk ka lene ASGJE Trashegimi pervec kombinimeve Balliste " Duam Re = DUMRE ! Per kete nuk ka perse te Hallakatesh me teza te Leninit " Nga Libri del Libri "

Dhe si shembull me Konkret ke SOT . Askush nuk merret me Norvegjishten megjithse thone qe andej kane Origjinen VIKINGET qe Eksploruan Boten , para ANGLISHTES . Biles edhe Babasqapi ne nje Fare Kutpimi jo Linguistik por Hileqar e Sherr - Budalla , parshikon Gjuhen Kineze si te Detyruar per hir te Pozicionit te Pritshem qe do zere ajo ne BOTE smiley

Per ne boll po mundohet njaj Shm..ti me na qit perfaqesues te kujtedo Populli me vetite qe na vesh .... por per te keqe te vet Shm..tit dhe pasonjesve te tij  Ja qe Ky PPopull e kjo Njerzi paska Jetuar prej Shekujsh ketu ne keto Troje . Maleve Fuashave Luginave Krojeve Mrizave me ose pa ZANA smiley  ka pak rendesi . Rendesi ka qe ne jemi Perfaqesues te atyre Kulturave Boterore qe perbejne BAZEN e Trashegimise Botrore sot e ne menyre te Vecante pjeses me te Qyteteruar te saj EUROPES dhe BASH mu ne QENDER te saj .

Dhe perfundimisht del se Pergjigjet nuk jane as SHOKUESE as edhe te Pamundura ! smiley

A e di ndonjeheri etimologjine e emertimit te qytetit italian Pescara?

sipas Wikipedia nga peshkimi i vjen emertimi (lat. piscare). duke qene zone e pasur ne peshk.

smiley un nuk i besoj wikismiley.per mua pescara rjedh nga shqipja sipas teorive te zhvilluara ketu. e tha edhe njoni ne tv kohe me pare me duketsmileyduke qene qe gjithe gjella eshte gatu me long shqipesh edhe ky qytet emertohet ashtu se aty ne lashtesi kan zbarku 5 cara dhe kan themelu qytetin e vet meqense ne ate kohe flitej vec shqip gjithanej kur ju binte rruga anej njerve thoshin bobo duhet me kalu ene anej nga ato 5carat.edhe i ngeli emri. italiant nuk ja din mir kuptimin se me kalimin e kohes ato e zevendesun r'  e cari me zz.kjo eshte e vertete por akademiket italian se pranojne edhe se e dine se i vjen inat.smiley

duhet te kete prejardhjen nga fshati i gjirokasteres, Kardhiqi...

po gjembo. ky i tv eshte pararendesi i teorive qe shtrohen ktu.po neve shqipot e kemi mendjen vetem me u tall me kto xhevahire.kto gjona i kuptojn vetem elita=ajka e intelektualeve  dhe duke qene se une nuk hyj tek ajo pjese i degjoj me goje hapur kto teori dhe mahnitem.smiley

Pjer, se ti je dhe tip me shikim te qarte. Ti dhe shume te tjere ketu ngaterroni dy gjera: origjinen e perbashket dhe te qenit origjinal (primar) . Ose sic i thone anglezet, you're trying to wag the dog from the tail.

Ja te ti zberthej ca gjera per thjeshtim

- Shqipja eshte nje degezim ne familjen indeuropiane te gjuheve. Pra eshte trungu indeuropian, pa jane deget dhe jo anasjelltas.

- Shqipja eshte nje nga degezimet e shumta qe dalin nga trungu indeuropian. Ne momentin qe dega degezon nga trungu, ajo fillon e shfaq karakteristika kulturore te vecanta qe gjithmone kane lidhje me trungun, por jo domosdoshmerisht me deget e tjera. Pra nese ti pret nje nga keto dege, deget e tjera jetojne pa problem, ndersa nese pret trungun te gjitha deget pa perjashtim vdesin. Nderkohe (qe te mos e humbim shikimin nga pika ku jemi nisur) shqipja vazhdon te mbetet dege.

- Po te shikosh me vemendje pemen, do veresh se shumica e ketyre gjuheve evoluan. Pra u rriten, krijuan nendege, e keto krijuan nendege te tjera e keshtu me rradhe. Ketu hyne gjuhet me baze gjermanike, italike indoiaraniane etj. Nga ana tjeter disa gjuhe te tjera u thane e rane, kurse disa te tjera ngelen ashtu si shkopa atavike e te pazhvilluar. Pra asgje tjeter nuk lindi prej tyre. Shqipja eshte nje prej ketyre degeve qe nuk degezohen me, por ngelin ashtu si gisht qe del nga trungu. (Nderkohe vazhdon te mbetet dege. )Tani a eshte kjo shenje zhvillimi? Nuk e besoj. A eshte dicka me te cilen duhet te krenohemi? Varet nga kendveshtrimi. Ka njerez qe mburren se jane te virgjer/a e ka qe mburren qe jane pjellore.

- Dhe se fundi a ka ngjashmeri dhe dallime mes ketyre gjuheve?Padyshim. Ca ngjasojne nga syte, ca nga hunda, ca nga karakteri po ne fund te fundit, te gjithe nga nje familje jane. Por asnje nga keto ngjashmeri apo dallime nuk tregon se keto rrjedhin nga njeri tjetri, por tregojne vetem faktin se te gjithe keto vijne nga te njejtet prinder. Ne kete rast, trungu indo-europian.

Nuk di ne u shpjegova.

une nuk kuptoj qellimin tend (tuaj, ti dhe te tjeret) prej avokati. çfare kerkon te mbrosh ? perse ? normalisht kur nje sfere diskutimi nuk na intereson i varim lesht. 

pastaj ku i ke provat e atyre qe mbron, ku e di ti se ato trungjet dhe deget nuk i pret dot me sopata. ose qe mund te hartohen ndryshe si dhe shume gjera te tjera te te shkuares (bota nga e sheshte na doli rrumbullake, mijera vjet pas, etj). 

te kam vene nje liber atje lart, po dite frengjisht ik dhe lexoje se e ke ne google falas. po do te tjere si ai thuaj. neqoftese se te duken kot, absteno atehere nga keto diskutime, mbaj mendjen tende. siç te gjithe ne te tjeret. po mos beni avokatin mbrojtes kur nuk ju ka vendos njeri.

apo ju kane vendos ? 

Hee! Sikur u njohem ca si shume, tha njeri. Po na ben bezdi edhe mendimi i tjetrit. Feel free te mos me pergjigjesh Kurreshtaro. Mos e fut vehten ne siklet. Aq me teper qe ketu nuk tu drejtova as ty, sic mund ta shikosh edhe vete.

mua nuk me ben bezdi fare mendimi tend mik, bile jetoj fare mire pa te, po ti ke probleme siç duket. 

Ik se tallesh. Edhe kete ai Shopenhauri ta kete thene? smiley

PF, sec mu kujtu nje kenge franceze qe e kendonin shume nizamet nga provansa tek pinin kokteil molotov me nitro ne pasditet pa diell te kasbahut, per t'i dhene zemer vetes e kuruar "merzine e luftes":

baluket mbi balle

me peshtyme ngjitur

te kish nenia djale

me therrime rritur

 

me therrime rritur

te kish nenia djale

me peshtyme ngjitur

baluket mbi balle

(perseritet)

 

Perseriteni refrenin deri sa t'iu neveritet, do kishte thene Q. Buxheli.

P.S. Nga jeshe, se na i bere syte uje?

duke shkrujt kryevepren sigurisht. 

Klasike devijanca: nga interneti Estonise ne hulumtime linguistike! Devijanca eshte shenja e vitalitetit te peshkut.

Na doli edhe nje budalla tjeter i shpurres tallse qe po na shnderrohet si shpurra e berishovicit qe nuk le teme e debat pa dhjere kur ka te beje me berishovicin, edhe keta nuk lene teme e debat pa dhjere kur ka te bej me gjuhen apo historine shqiptare, te na thote se nuk kemi pse jemi krenar per gjuhen. Mnjf ketu i rreh cekani budallait, tek krenaria, megjithese ashkush ketu nuk i rra gjoksit, shejtan budallai perseri aty i bie qemanes. Nuk ka perse te jemi krenare per gjuhen. Po natyrisht qe gjuhe kan edhe kafshet. Por nuk mund e mbyllim syte veshet dhe mendjen ne nje debat mbi nje teme te caktuar se mund padashje te krijojme NDEJENJE KRENARIE TEK SHQIPTART, dhe pastaj me kete mund te preki telat e kompleksiteteve te nje apo disa BUDALLENJVE.

Po "Toscana" dhe "Toscani" nga e kane origjinen e emrit?

C'lidhje ka me "Toskerine" dhe "Tosket"?

 

Per t'u rikthyer ne teme: Estonia -> Est - onia -> Eshte e jona

E kote me pyt nga e ka origjinen emri i kryeqytetit te Estonise, "Tallin", pasi eshte me se e qarte.

Ne fakt shkruhet Tallinn, me dy N dhe ne gjuhen estoneze shkronjat dyshe lexohen, dmth dy N eshte si nn ose ne e forte apo e zgjatur.  Linn do te thote qytet ne estonisht, tal do te thote ai ne gjuhen e sotme estoneze, por mendohet qe emri mund te kete ardhur nga taani=daneze+ linn=qytet, pasi ne shek e 12 u pushtuan nga daneze e gjermane. 

ESTONI- vjen nga fjalet shqipe 'eshte' 'i joni'. Pra eshte yni, joni, jona. Pra 'eshte e jona'.

pse s'thu që paskemi vëllezër me gjak dhe në Estoni smiley

pse car kujtove ti? Ministria jone e Jashtme duhet ti coje ferman shprejt ketyre kokmisrave estoneze ku tju kujtoja kush eshte nona edhe kta leprat te fillojne shpejt te na paguajne harac e xhize. Shpejt thashe.

jo jo, s'kujtova hiç, thjesht u gëzova në shpirt se pasi kam marrë të gjitha tapitë e mia në shqipëri, do kthehem nga Estonia jonë e të kërkoj edhe pronat e stërgjysherve te mi lol 

p.s. rrofsh se kisha nevojë per te qeshuren ne nje dite gri si kjo e sotmja smiley

Estonia eshte emer qe gjermanet i dhane vendit, nga Ostland, toka e lindjes se i binte ne lindje te sferes se botes gjermane ne ate kohe. 

Por, dihet qe gjermanet moren nga ne, dhe ata qe ia vune emrin Estonise ishin nga Tirana dhe ne vend te Est e jona, thane Osht e jona mer jahu. Dhe keshtu mbeti ostonia ose ostland smiley

viva oshtlandi smiley

Hehe, nemcja! Ben sikur s'di shqip, po kur vjen puna tek dokumentat ligjore pastaj behet bilbil. smiley

Gjithashtu,une mendoj se ,Ornela Muti eshte me origjine shqiptaresmiley

 

Edhe kjo ca mbiemri qe ka.smiley

Edhe Nikolas Sarkozi. Te paret e tij vinin nga nje fshat malsor ku luanin veglen e sharkise. Stergjysherit e tij kishin nje shark te zi qe e trasheguan neper breza dhe ju ngeli llagepi sharku i zi, sarkuizi, sarkozi.

Keshtu kam degjuar ne tirane.

Pergjigjuni kesaj pyetje po patet kellqe intelektuale o mos na beni ciu-ciu. Te gjithe jeni te indoktrrinuar!!!!

 

Si shpjegohet qe gjuhetaret, profesoret e linguistikes italiane, thone per gjuhen e tyre italiane; Gjuha jone italiane, rrjedh me shume nga etruskishtja se sa nga latinishtja siç mendojne gabimisht shum njerez. 

Ftoj ter komentatoret ti pergjigjen kesaj pyetje, qe nxjerr ne drite diçka qe shum njerez nuk e dinin. Dhe ne fakt shum njerez jane te indoktrinuar se italishtja rrjedh nga latinishtja.

per vete mendoj se latinishtja por po ashtu dhe greqishtja e vjeter, ishin gjuhe vetem e administrates, klerit dhe intelektualeve (nje soj si tentativa e krijimit te esperantos ne kohet tona po qe nuk gjeti popullaritet, pasi populli sot e ka me te zhvilluar gjuhen e vet), ndersa populli kishte gjuhen e vet, ose si me thene dialektet e veta. 

te dyja keto gjuhe rane bashke me renien e administrates qe i mbante funksionale. po te ishin gjuhet e popullit, mendja ta thote qe ato nuk kishte pse zhdukeshin pasi populli i zonave ku ato linden, nuk u zhduk gje, aty eshte dhe sot e kesaj dite. 

nuk eshte pra fare çudi, qe italishtja ti kete rrenjet me thelle se vete latinishta, qe siç thashe sherbente vetem si nje lloj pelhure siperore ose levozhge mbrenta te ciles gjallonin plot gjuhe e dialekte te ndryshme popullore. 

shqipja letrare ose gjuhet e tjera zyrtare jane po ashtu gjuhe te administrates se sotshme (krijime artificiale). shkodranet psh vazhdojne te mbajne me krenari gjuhen e tyre akoma sot, kur shkolla eshte me detyrim per te gjithe. imagjino ne kohe te qepes, ku vetem pak njerez te qyteteruar dinin shkrim dhe kendim. pjesa me e madhe ishte popullsi injorante me doke e zakone te sajat.

Origjina e italishtes eshte latinishtja dhe latinishtja si gjuhe evoloi nga shume gjuhe dhe dialekte perfshire ketu dhe ate etruske (e cila nuk ishte dialekt italik).

ARMIK

 

Fjala ar-mik e ka rrenjen nga pellazgjishtja.... Ar dhe mik se bashku..Sikur nuk po me del llogarija..

Eureka!!!...(Ehu-e -rreka)

Flori i paskerkemi quajtur pushtuesit ne?..Kjo eshte filozofia e vete krishtit, mesias: Duaje Ar-mikun me shume se vetja....Ne e therasim ar i kulluar!.Ja na doli qe dhe vete Jezusi paska patur rrenje pellazge dhe filozofia pellazge sot ndiqet nga shumica e njerezimit.

smiley

latinisht eshte inimikus (armik) dhe amikus (mik)  e kunderta tone dmth ne amicus e kemi armik dhe inimikus mik. problemi ketu eshte se latinishtja behet e pakundershtueshme si burim ngaqe fjala amikus vjen nga amare (dashuri). i jep pra kuptim fjales latine amikus qe do te thote njeri qe e dua.

 

dhe mos tall se tall veten. po deshe shkuaj seriozisht ndryshe largohu nga kjo teme, mos na detyro te prishim fjalorin. hajt pra robo !

Po ju jap disa emra qytetesh e vendesh ne Estoni, per gjuhetaret e peshkutpauje smiley

Saaremaa, eshte puro shqiptare: Sa a rrema=sa eshte rrema, dmth sa kushtojne rremat smiley

Ose Haapsalu: Ha ap sa lu =ha e jep sa luan smiley

Tartu: ta....Robt e tu..smiley

Viljandi: Vil jan e di? 

Parnu: Pa rrnue=pa jetuar, rrojtur smiley

Kuressaare: Kur e sa erre? Nga fieri ky smiley

Ndjehet ca mungesa e mr Portokalos .... Ja te vije ai dhe do ti shpjegoje me detaje smiley

There you go!...

 

Dhe tani nje lajm qe do te trondise shume ketu:

Kosova eshte emer i nje fshati shume te vogel ne Estoni:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kosova,_Estonia

 

Sic duket dardanet e pare e kishin origjinen nga Estonia, por u zune me fise te tjera estoneze dhe zbriten poshte ne Ballkan. 

ncncnc edhe këtë e thotë wikipedia, ça s'po na lexojnë sytë.

Ne kemi ardhur nga Balta e estjona-s? Ç'janë këto parrulla sllavo-greke? Emri i atij fshatit tregon që estonezët janë dardanë, dmth që perandoria jonë është shtrirë deri atje. 

Ec aty Shqiperia, kerthiza e njerezimit. Lart e me lart.

Eva dhe Adami ishin me origjine shqiptare.

shqiperine e krijoi skenderbeu, pra ka lind vone. mos i ngaterro gjerat. eshte ndryshe te thuash qe shqipja i shpjegon keto fjale e ndryshe shqiperia ka qene qendra e botes. nuk ka qene qender bote asnjehere shqiperia me aq derra sa kemi mbet, duhej patjeter te ishim me me kulture. 

Obama eshte me origjine shqiptare.

I vogel ishte shume qarraman edhe bertiste gjithmone: "O baaa...! O maaa...!" Nga i ngeli edhe emri "Obama".

smiley

Ja dhe toka u humbur, Atlantida u gjet. A kemi ndonje Durrsak-e ketu ne blog?

dhiz iz dhe mirrakell ov lenguixh

smiley

Nderkohe qe shqipot shtrydhin trurin per te gjetur se cila eshte origjina e emrave te botes, estonezet vazhdojne punen per te zhvilluar programe kompjuterike dhe per te bere biznes, te pashqetesuar per origjinen e emrave te tyre...

George Bush eshte gjithashtu me origjine shqiptare.

Me rrenje nga Myzeqeja e sotme, mbiemri i te pareve te tij ishte "Karabush".

Me kalimin e kohes u shkurtua thjesht ne "Bush".

PS: Thuhet se gjate viteve qe ishte ne pushtet njerezit qe e donin me fort e therrisnin ne menyre intime: Kari.

Po mire ishit aty tek byreket ju!

Ç´ju desh te kalonit tek gjuhesia dhe prejardhja e gjuheve?!

E mer çme jeni bo, qe te gjith si Traktoristi Ibrahim! smiley

Pedro, e di sa shkojne byreket me etimologjine apo jo?!

Thuhet se byreku fellon mendimin shkencetaror. Sidomos byreku me xhize.

gjizë mer jo xhize smiley

Prof Mathieu Aref ne librin "Shqiperia-odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen"  ka shpjeguar gjate e gjere ne kete liber se gjuha pellazgo-shqiptare eshte celsi kuptimor i fjaleve greke.Kjo eshte proto-gjuha e nje populli te sterlashte, parahele, Pellazgeve me qender Dodonen, thote Aref, popull i cili u shtri shkalle-shkalle ne Europe, Azi/Kaukaz.Sipas tij, eshte paradoksale qe gjuha shqipe te futet ne familjen indo-europiane dhe nderkohe te mbetet pa degezim, gjuhe me vete.Kjo tregon sipas tij se gjuha shqipe eshte pikerisht gjuha pellazge e cila konsiderohej/t e humbur sipas gjuhetareve.

 

 

thenkju bejbi. smiley

Sipas ketij dhe D'angely edhe etruskishtja si shqipja eshte gjuhe protoindeuropiane ose pellazgjike, qe dalim edhe tek ajo qe kerkon Pjeri me siper, por per arsye politike e shume arsye te tjera akademiket europian nuk duan dhe nuk e kan te lehte te rrezojne mitet qe jan ngritur mbi latinishten dhe greqine e lashte. Perkthimet jan si mos me keq, te shumten e heres nuk kan fare kuptim dhe u jepet nje kuptim edhe totalisht jashte kontekstit pa u marre ne konsiderate perkthimi ne shqip qe i jep kuptim edhe brenda kontekstit.

ps. keto gjera le te na i shpjegojne me mire idrisi, PF-ja dhe anonim kakardhia.

Vetem ka nje kontradikte kjo teori, Zotrule: si shpjegohet qe ky popull prahelen, pellazget pra, paten nje "Big Bang" dhe deshi e kesaj jane gjurmet linguistike ne hapsiren europiane, aziatike dhe nderkohe nuk ka asnje kronike te kesaj Perandorie pushtuese? Kjo ne analogji me me ate qe protogjuhet  gjermanike dhe italike, kane nje gjeografi me te gjere, jane baza e gjuheve te shume vendeve, perktesisht brenda seciles familje gjuhesore, cfare shpjegohet me faktin  se paraardhesit e ketyre popujve ishin pushtues, krijuan perandori dhe kjo mundesoi dhe perhapjen e gjuhes se tyre, krahas rrugeve te tjera si levizja e popullsise apo latinishtia si gjuhe e Kishes Katolike.

I jep dot drejtim ti?

jane kohera te erreta per tu dhene shpjegim pa ja fut kot. pellasget permenden (pak) tek iliada dhe odisea, ne ate kohe ata qene minoritet e skllever te heleneve (ne fakt siç jane sot arvanitasit e greqise). 

iliaden dhe odisene vete greket e kohes se sokratit, nuk e besonin gjysma, e mbanin si trillim pra si legjende. sepse njeriu sa me shume te kete kulture aq me pak beson tek legjendat (ose feja qe eshte po ashtu veç dogme), i quan imagjinate popullore, zbukurim ose idealizim pa lidhje me realitetin. 

megjithese greket nuk u jepnin dot kuptim (emertimeve te) perendive te tyre. sokrati mendonte se vetem gjuha barbare mundej t'i shpjegonte. greket e dinin pra qe perendite ishin jo krijime te heleneve, por te robve t'eger para tyre. 

@ata qene minoritet e skllever te heleneve (ne fakt siç jane sot arvanitasit e greqise).

Nqs do ti qendrojme logjikes te egzistences te nje vatre/gjuhe/popullsise qe ka rrezatuar kaq kulture dhe ka lene gjurme linguistike ne kulturat e tjera nuk ka mundesi te kene qene skllever. Ose trupa te nje ushtrie prej trungut te tyre, si ajo e Aleksandrit (por kjo eshte vala e fundit e shperhapjes se pellazgeve ) ose Mercenare  dhe kjo i qendron edhe fakteve te historise me te vonet.

Kurse arvanitet jane minoritet ne raport me greket e sotem por llogaritjet dalin ndryshe nqs mbahet parasysh se shumica e tyre u asimilua, nderroi fene dhe gjuhen, pjesa tjeter u shperngul. 

kush tha qe ka rezatuar kulture ? vetem kultura superiore rrezaton e ky rrezatim nuk eshte i perjetshem ( se ndryshe greket do vazhdonin te rrezatonin dhe sot). gjuha shqipe flitej nga populli autokton. vijne dyndje me te huaj (si sot emigrantet ne europe) qe sjellin po ashtu gjuhen e tyre, se memece nuk ishin. 

perzihen keta me vendasit, e u jane superiore nje dite prej dite, sepse te huajin e sjell ekspansioni (deshira per zgjerim, per me mire), pra vitaliteti. krejt ndryshe eshte vendasi edhe pse fillimisht ka me shume kulture se i ardhuri. duke qene pra me te zhdrevjellet te huajt dominojne vendasit, duke krijuar nje klase superiore e cila nga nevoja per trasformin (te zhduke origjinen e saj emigrante dhe te ulet te fillimit por dhe te shkeputet plotesisht nga vendalinjte te cilet tashme i konsideron si injorante, ketu shembujt jane te panumert, aristokracia ruse psh flite frengjisht neper sallonet moskovite vetem qe te diferencohej nga muzhiket, etj) ka nevoje per nje gjuhe te re.  

gjuha e re qe krijohet nuk lind nga hiçi, ajo perdor elementet qe gjenden gjithmone tek gjuha vendase ose dialektet e saj popullore. keshtu pra gjejme sot copa fjalesh qe vetem shqipja i shpjegon e asnje gjuhe tjeter. 

Spiritus, pershendetje.

ja te te tregoj nje variant te historise, dhe vendos vete se kush e zgjidh kete pune...

Noes i linden tre bij. Semi, Kami dhe Jafeti.

Semi mbeti ne lindjen e mesme, Kami (per shkak te nje mallkimi) iu drejtua Afrikes dhe Jafeti vershoi ne Evrope nepermjet Azise se vogel dhe Kaukazit.

Bota ka qene e papopulluar ne ate kohe; dhe njerezimi mbeti mbledhur ne Babiloni dhe nuk donin te shperndaheshin te popullonin token. Dhe aty u krijuan gjuhet, dhe pas krijimit te tyre, njerezit u shperndane. Jafetitet ne ate kohe zaptuan Azine e vogel dhe kaluan ne Ballkan ndersa nga ana tjeter iu ngjiten Kaukazit dhe vershuan uraleve.

Keta ishin Pellazget e pare. Te paret e ilireve, kelteve, gjermaneve, etj.

a ka ndonje gje qe e hedh poshte kete?

Zoto po permend femijet e Noes si fakt historik..Lere fare tani se po vjen ere smiley

Pse, këto faktet e tjera kanë ndonjë ndryshim?

Ke ndonje gje per te thene apo thjesht na mjafton te marrim vesh sa i ditur je ne sportin e te qeshurit? 

Ti me siper citove nje person qe ka shkruar para 2400 vjetesh. Une me pak fjale citova dhjetra autore qe kane shkruar 2500 vjet para autorit tend qe shkroi para 2400 vjetesh dhe qe per nje nga mrekullite e njerezimit ka dhene llogari te gabuara.

Qekur e mbake ti standartin e te vertetes ne dore mo Art?

Mirmengjes zoto

Une nuk mund te marr per fakt historik shkrime nga nje liber i cili pretendon se Universi rrotullohet rreth Tokes dhe Toka eshte qender e Universit smiley

Qekur e ke ne dore ti te vendosesh se cfare eshte fakt dhe cfare jo? qekur e ke ti ne dore standartin e se vertetes?

Dhe te kam thene dhe here tjeter, por kujtesa te tradheton pak si shpesh arto... dhe me kete te fundit, po tregon jo vetem kujtese te dobet, por edhe injorance (mosdije) per subjektin qe ke marre persiper te flasesh dhe aq me keq, te hedhesh poshte. 

Me cfare ke thene me siper, une thjesht do te te pyesja: cilit liber po i referohesh?

PS: mos thuaj Bibles, se nuk e ke lexuar kurre dhe as nuk ja ke idene me te zbehte se cfare shkruan dhe cfare flet(bibla).

Mirmengjes zoto

Une po i referohen Bibles, dhe e kam lexuar shume here smiley

Psalmi 93:1

1 Kroniket 16:30

Psalmi 19:1-6

Joshua 10:12-14

 

 

Ke lexuar... varja ... nuk e di se c'doje te thoje me ato referenca qe solle. Por duket qarte qe nuk e ke lexuar kurre. Po asnjehere ama. I re gugllit me nocke dhe prape nuk gjete nje gje te vetme te mbeshtese cfare ke thene me siper. Ja ke keputur ne tym arto. Provoje prape.

Do ti postoj paragrafet  qe te bindesh? Besoj se i ke lexuar

Kur te duash arto. Dhe I rilexova edhe kur pashe referencat qe kishe sjelle ketu. Dhe nuk po e kuptoj ende se per cfare I ke sjelle. Edhe komentin tim te mesiperm merre ne kontekstin e komentit qe ke lene me pare, qe toka eshte ne qender te universit a dicka e tille - cfare ke thene, kur e kam thene dhe sterthene gjithato here ketu qe 3000 vjet me pare bibla shkruan fakte shkencore qe njerezimi I ka marre vesh vetem 1 ose dy shekujt e fundit me bumin e shkences. Dhe qe jane vertetuar SHKENCERISHT vetem me leshimin e Gagarinit ne hapsire. Ti me thua qe ke lexuar biblen. Kete nuk e besoj dot kurre. Me vjen keq.

3000 vjet me pare bibla shkruan fakte shkencore qe njerezimi I ka marre vesh vetem 1 ose dy shekujt e fundit me bumin e shkences. Dhe qe jane vertetuar SHKENCERISHT vetem me leshimin e Gagarinit ne hapsire.

P.sh.? Qe Toka eshte e sheshte?

bibla ka thene gjera shkencerisht te sigurta edhe per njerez te tille gjembo. Po dhe per njerez si ty, psh... shkencerisht te sigurta se me shkencen, edhe filozofia dhe psikologjia morren hov te papare.

Ty te dhimben te vertetat qe thuhen per islamin, dhe cfare nami te papare po le neper bote ne vitin 2012!!! Ju edhe shpreheni vete ketu; mos t'ju vije cudi se "nga i dime" keto gjera...

PS: nuk behet prokopi me mentalitet te mesjetes se erret, o gjemb vellai.

Ty te dhimben te vertetat qe thuhen per islamin

Eee?! Ku m'a lexove kete? Meqe paska thene bibla gjera shkencerisht te sigurta, na sill ca shembuj po s'pertove per ne gjindjen pa shkolle.

Sikur te thoja jo, do shkoje ne shkolle???

Te keshilloj shkollen; gjithe diten. te pakten aty nuk shkohet per te vrare kohen e tepert... edhe sikur... prape dicka mesohet.

Shkolle fetare?

cfaredo shkolle qe do te bente te mos vetequheshe me "gjindje pashkolle", ose dicka me efekt te ngjashem.

E drejte, eshte fakt i vertetuar se fundmi shkencerisht qe Toka u krijua ne 6 dite, qe Adami lindi nga balta dhe Eva (e treta) nga brinja e tij.

1 Kroniket 16:30

Tremble before him, all the earth!

The world is firmly established; it cannot be moved.

Isaiah 40:22

He sits enthroned above the circle of the earth, and its people are like grasshoppers. He stretches out the heavens like a canopy, and spreads them out like a tent to live in.

Psalmi 93:1

The LORD reigns, he is robed in majesty;
the LORD is robed in majesty and armed with strength;
indeed, the world is established, firm and secure.

 

He tani... jepi. Jepe shpjegimin tend. Per cfare I ke sjelle dhe cfare kujton se eshte duke thene... po te jap nje ndihme ketu, - gjeja e pare qe bie ne sy eshte fakti qe ti ngaterron fjalen "toke" me "bote". Duhet te vazhdoj me tutje? Apo mos eshte momenti kur duhet te bejme mesim anglishteje elementare?

smiley

I madh je

djema i lexova komentet tuaja smiley dhe nuk eshte puna se ne do e ndajme shapin nga sheqeri ne linguistike, por thjesht te shtrojme pyetje mbi faktet qe na dalin mbi tryeze nga ekspertet e gjuhes. Dhe une shtroj pyetje, e mbi kete baze perpiqem te gjej zgjidhjen, pse-ne, si, qysh, etj. Pra te dashur komentatore, asnjehere mos i mirrni kallpe ato qe keni lexuar dikur se çdo vit dalin fakte te reja, si psh rrotullat e lashta origjinale te bibles, ku ne dy rrotulla psh, u pa fjala MOT, dhe flitej per 7 mote te keqija e 7 mote te mira me prodhim te mbare, pra flitej per Jozefin qe i jepte mend mbretit te Egjyptit athere, histori qe e kemi lexuar te gjithe. E çuditeshmja ne keto rrotulla ishte, se ato nuk ishin te shkruara ne hebraisht, biles as ne versionet e vjetra te hebraishtes, por shum fjale ishin ne arames dhe nje gjuhe tjeter qe ekspertet nuk po i jepshin dum. Aty kishte fatmirsish, disa fjale shqip. A duhet te hidhemi perpjet ne tani dhe te mohojme gjithshka, apo kjo gje duhet te perbeje nje fushe studimi per me tej. Pra ketu lindin shum pyetje, çdo shqipja ne Azi, çdo shqipja ne Britani, çdo shqipja ne vendet e ulta, çdo shqipja ne Gjermani e Austri, çdo shqipja ne Itali, çdo shqipja ne Portugali, çdo shqipja ne Rumani, çdo shqipja ne Turqi, çdo shqipja Afganistan (pashtun), çdo shqipja ne Pakistan (dari) etj vende. 

Prandaj te nderuar komentator, mos u nxitoni ne gjykim, por thjesht shtroni pyetje, sepse duhe pyetur, duke studiuar, duke medituar me tej, do te mund te gjejme pergjigjet per faktet qe na kane dale perpara. Jo te mbyllim syte dhe te themi se keshtu thote X , Y, para shum vitesh, jo te themi se genet dhe kromozonet e etruskeve dalin njesoj me ata te Kaukazit, sepse genet dhe kromozonet e shqiptarve dalin njesoj me ato te skandinaveve (sipas analizave qe specialistet italiane e amerikane kane bere. Mirpo kjo nuk perben prove 100% se ne jemi nje race me skandinavet, nje fare prove po , por jo 100%.  

100% mund te provohet kur mirret ne studim edhe gjuha, athere po. 

ne pakistan dhe afganistan ka shku prej aleksandrit te maqedonise, qe sipas Fishtes (larg te qenit njeri idiot) tek Lahuta e malesise, u fliste shqip atyre ushtrive. 

Ate mendoj edhe une Kureshtar, sepse e jema e Aleksandrit, ishte nga Epiri, zona toske, mirpo kur e jema hynte ne parlamentin/kuvendin Maqedonas, ajo fliste dhe kuptohej me parlamentaret me nje gjuhe, pra nuk kish perkthyes. Lind pyetja, kush ishte kjo gjuhe qe i bashkonte. Mos valle, trakishtja, mirpo trakishtja (gjuha qe flitej ne Bullgarine sotme e deri afer Maqedonise) ishte kushuri (per te mos thene valla) me ilirishten. Traket, dardanet, epirotet (tosket), etj grupe ne Ballkan + romaket,  flitshin pa perkthyes ndermjet njeri-tjetrit, e provuar me fakte kjo. Pas dundjeve sllave, ne shekullin e 6 filluan dallimet gjuhesore dhe perkthyesit. 

Pjer pertej gojdhenave qe mund te kesh degjuar

Ketu i ke te dixhitalizuara rrotullat origjinale te Bibles(Dead Sea Scrolls), te gjitha jane shkruar ne hebraisht,aramisht dhe greqisht (gjuhet hebraike dhe arabe e kane origjinen nga aramikja) asnje nga keto gjuhe te permendura skane asnje lidhje me shqipen

 

Ne hebraisht, jane shkruar kopjet e kopjeve. Ndersa ne greqisht, jane shkruar kopjet e kopjeve te kopjeve. 

Pjer , me kete koment kuptoj se ti di shume gjera rreth kesaj ceshtje por ndersa pritej te qartesoje shumecka, me kete koment gjithcka e veshe me nje vello mistike dhe kjo te jep pamjen e  nje Guru-je  ne labirinthet e erreta linguistiko-historike.Na pri, na ndrico Pjer,jep ndonje shenje, tregona te pakten shtigjet nga duhet te ecim, jo keshtu me fraza njeqindkuptimshme.Papritur ke marre pamjen e nje Sinfksi diturak Pjer.Seriozisht.

Spiritus, une sjell vetem faktet, ku nje pjese fatkeqesisht, edhe jane mbajtur te mbyllura. Une nuk e kam inatin me komentatoret, sepse e di qe ata jane indoktrinuar. Nuk mund ti thuash te dehurit, pse sillesh ashtu, pse flet ashtu, pse kundershton kot. Nuk mund ti thuash njerezve qe nuk i dine shum fakte, pse e mohon, pse kundershton, sepse ai/ata nuk jane arzhornuar me faktet qe sjellin ekspertet. Prandaj une inatin e kam me te ashtuquajturit gjuhetaret shqiptare, me pseudo-gjuhetaret tane qe veç vegjetojne. Ja dhe dhe nje fakt interesant qe une e kam botuar tek VQ, qe duhet ta lexosh sepse eshte unike te ter llojin e vet, fq 237, ku sipas fakteve, del se dishepujt qe u mirosen me frymen e shenjte ne festen e Dites se Pesedhjete te vitit 33 te eres sone, ku ishin mbledhur shume raca, u folen turmave ne nje gjuhe qe ishte e kuptueshme per te gjithe. Tani historianet ngrejne pyetjen, se; cila ishte ajo gjuhe nderkombetare qe i beri ter racat aty, te mbledhur nga shum krahina ku flitshin gjuhe te ndryshme, te kuptonin dishepujt. Dhe historianet mendojne se mund te kete qene greqishtja si gjuha qe lidhte ter racat aty. Mirpo une grej shum pyetje aty, si psh se mund te merrej vesh romaku/ket me grekerit, kur romaket nuk dinin greqisht, e aq me teper qe greqishtja ne ate kohe po merrte formen e vet si gjuhe, pra ishte nje gjuhe e re. Aty kishte fenikas, qe deri diku flitet se i kane dhene forme/ndihme per formimin e greqishtes, mirpo kishte dhe asiriane, qe nuk flitshin greqisht, kishte dhe raca qe nuk kishin shkelur kurre ne Greqi. Pra ishin disa raca qe flitshin nje gjuhe nderkombetare, apo me sakte nje gjuhe popullore qe mirreshin vesh, me gjith dialektet qe perdornin. 

Shqipja eshte gjuhe qe pemban brenda vehtes pothuajse krejt latinishten dhe greqishten e lashte. Kurse latinishtja nuk permban shqipe brenda dhe as greqishtja e lashte.... Prandaj une mendoj se shqipja eshte gjuhe me e vjetra nder te triat.

O Pjero po lere kte muhanet o burri dheut, nuk e kupton qe eshte e kote.

Qorrit nuk ja shpjegon dot se si duket djelli!

A duhet te hidhemi perpjet ne tani dhe te mohojme gjithshka

Jo... natyrisht jo.

I lumshin durët atij që hapi këtë temë se siç thoshte njëra:

Ooo ç'u kënaqëm! smiley

Arvanitet dhe prejardhja e grekeve, Aristidh P. Kola

Bëre gabim që e postove këtë.

qenka liber i ndaluar?

Ëhë.

Thashë që bëre gabim sepse kjo temë është kthyer në grotesk. Kurse ai libër ka tjetër qëllim. Nejse, e kuptova. Sugjerimet nuk mirëpriten. 

shqiptar a e di ça do me thene fjala grotesk ?

Grosh me rigon? (gro+tesk=groshë+teska i thonë rigonit në një shkrim të universitetit të Domosdovës në shek XIX para Krishtit. Kështu kam lexuar diku, po më kanë rrejt, të kam rrejt).

 

Me mire grosha se nenprodukti i saj me rigon.

do me thene SHPELLAR or ti prej shqiperije. me shpellare nuk ka mundesi me diskutu si njerez. 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).