“Nuk kisha qëllim vrasjet, doja paratë. Kam vjedhur e grabitur për të shlyer borxhet e shumta që kisha nga bastet sportive, pasi nuk kisha ndonjë punë stabël”

Kështu është shprehur 37-vjecari, i akuzuar për vrasjen e arkëtares Leonora Kaloci, plagosjen e rojes Skënder Elmazi, dhe ekzekutimin e argjendarit Rrapo Sinanaj në 21 tetor 2011.  Zbulimi i autorit të këtyre vrasjeve dhe dhjetra grabitjeve u bë e mundur  nga telefonata e një qytetari.  Policia vendosi 10 mijë euro shpërblim për informacion për kapjen e autorit. 

Aktiviteti kriminel i Gushit ka filluar që në 1997 ku pas një vrasje (të konsideruar aksidentale) u largua për në Greqi.  Atje kreu 5 vjet burg për trafik droge dhe pas dënimit u kthye në Shqipëri.  Eshtë dënuar dy herë nga gjykata e Tiranës: në 2005 për grabitje, në 2010 për largim nga vendi i aksidentit.  

Për më shumë: Panorama

141 Komente

Ndyresire

Guxohen e justifikohet ??

Pthuu fare e keqe smiley

 

Tiranë- I arrestuari i natës së të enjtes është i denjë për një film horror. Një vrasës që planifikonte gjithçka, dhe shumë preciz në atë që bënte. Një vrasës i ftohtë dhe pa mëshirë.

Rrëfimi i Viktor Gushit i ka shtangur të gjithë ata oficerë policie që gjatë natës morën pjesë në një seancë të gjatë pyetjesh. Jo më shumë për mënyrën se si i kryente grabitjet me armë, se sa për qetësinë dhe kujtesën me të cilën ka treguar të gjitha për cfarë ai pranoi të fliste.

[...]

 

Por arkëtaret e postës pse e qëllove?

E qëllova sepse ajo po vonohej dhe po më ikte tre minutëshi i kohës për të grabitur.

IDEA

Topi sapo e dha me video kete rrefimin e ketij karagjozit.

E kishte fyer nje arketare, i kishte thene maskara, prandaj e kishte qelluar.

kriminelet ne pushtet po i thurin lavde njeri tjetrin se kapen nje kriminel individual. Prit kur tia veshin ketij edhe shperthimin ne Gerdec dhe vrasjet e protestueseve ne bulevard.  

A ka mundesi, te pakten nje teme, mos t'a perfshijme politiken?

:o beka dhe poezi dhe tregime te shkurtra ne fb

Te dashuroj

Te dish ta lexosh
Eshte e lehte ta kuptosh
Dicka dua te them
Anash shkronjat e medha
SHih sekretin kue ka
Un e di dhe e mberoj
Ri pran teje sta tregoj
O moj vajze mendje lehte
Je e zgjuar gjeje vet

 

Erdhi vllai nga shkolla dhe vura dicka tek ai sapo hapi deren e shtepise ishte skuqur...:E pyeta ca ke me ..Me ke je zon ..Me anjonin mu prgj..Ore me ke je zon po te them kush tka rraf

..Asnjoni prap mu prgj...I bona icik presion ore kush te rrafi apo do me te rraf dhe une...Ja me burr tha u zuna me njonin aty te shkolla
..Pse me i thash kush ishte aryeja ..Hic tha vetem se i ngacmova ate te dashuren...Po ti me burr a i re naj her atit se te paska skuq...Jo me burr un vetem i thashe ti e paske doren me te rende se vllai im kaq e mbylla si mhb

http://sq-al.facebook.com/viktor.gushi

haha,profili i ktij i fcb eshte vete definicioni me i perkryer i "Forever alone",asnje shpirt i gjalle aty pervec ktij,qartesisht me probleme te renda.Go back to Romania yer cunts.

E vetmja gje pozitive qe ka ndodhur ne epoken e Berishes ka qene varja ne mes te Fierit e atyre 2 katunarve nga Libofsha ne 92 qe masakruan nje familje te tere. Fati i ketij kellires qe Europa nuk na pranon po te shkelen te drejtat e krimineleve. 

Ne fillim ..

“Nuk kisha qëllim vrasjet, doja paratë. Kam vjedhur e grabitur për të shlyer borxhet e shumta që kisha nga bastet sportive, pasi nuk kisha ndonjë punë stabël”

dhe ne fund...

"Unë jam klient i rregullt i kazino Tajvanit dhe kazino Rozafës. Kam edhe karta me vlerë disa mijë euro që shkoja lozja. Kam patur fat në kazino "

Duket pak si kontardiktore qe nje individ me karta disa mijra euro , me fat ne lojra ( dmth qe fitonte e nuk humbiste ) te kete pasur kaq shume "borxhe " Pervec psikopatise qe mendoj , pikerisht ate i kane shfrytezuar ,duket se kane "kujtuar " miqte e vjeter qe i kane dhne "kartat " , per te kryer kete rrol grabitesi . Si eshte e mundur te mos identifikohen keta qe kane "miljona euro " ne karta por te pa PUNE ? Shtet qe fle mbi dafinat e babasqapit se "i ka mujte te tane anmiqt " dhe se po ecen me sukses ne rrugen e zhvillimit dhe " asht i dyti zotnie pas atij fshatit jermanikus ne Germanyes " ...dhe Gerdeci fle ..dhe 21 Janari Gjume ...dhe musteqetenderat e Europes , alias pronaret e Lavatrices me karta miljona eurosh ...." " fituen or tie dhe na nuk mundemi mos me ja njoh meriten "
 

 

"Nishani: Sa me i sofistikuar te behet krimi aq me e forte do jete nderhyrja jone."

Amon mer dikush t'i thote ktij idiotit mustaqemi qe ky krim nuk ishte hic i sofistikuar, madje ishte me i thjeshti qe mund te behet se ky koqja as maske nuk kishte. Dhe e dyta, sipas teorise se ktij loqes i bie qe policia te mos mundohet hic te parandaloje por vetem te prese sofistikimin e krimit qe te nderhyje fort. Ah gjerman, o gjerman. smiley

Shyqyr qe e kapen, te ze tmerri kur mendon c'krim tjeter do te kishte bere ky kafshe.

Po pse si thoni Ju zotrie , na perpunuesit  e Gjuhes ametare nuk duhet me i perdore fjalet moderne ? Ore ne kohen kur doli kjo shprehje per here te pare ne Publik ..  " per avionet " u deshen disa perkthyes e disa pershtates me i dhene nje kuptim praktik . A thu ja di kuptimin kesaj musteqeministri ? Ose hajde dhe po ja diti kuptimin ,...a ka krim  me pak te sofistikuar se VRASJET e 21 Janarit ku kriminelet qeshin or tie me tyta pistoletash ...Pse nuk e zbulon or tie ? " ...... asht pak e ngatrueme se s'po dijme " kush e ka serverin , se ja dhe nje femer ja  ka kerkue , dhe nje mashkull ka nderhye dhe dikush i ka bllokue dhe problemin s'munena me e zbulue se asht teper i sofistikue ...

Y rot mulliri ! Pllake gramafoni Politike !

Njè kriminel mè pak..rrugève tè botès!shumè guxim qytetari qè ka bèrè telefonatèn..nuk èshtè se e bèn gjithkush mendoj! mè mirè qè nuk ka dènim me vdekje...kètyre tipave ju mjaftojnè vetèm disa muaj burg..pèr ti rènè kokès me grushta,duke mendur se do tè kalojnè gjithè jetèn aty brenda!

Viktorit mos i mbete as nami e as Nishani.

Lexova dhe c'kish thene e bija e viktimes se fundit... kot nuk thote populli "femija pa nene si nata pa hene"..

 pergezime policise (por edhe atij qytetarit) qe bene te mundur kapjen e ketij monstres...  

ndersa duhet bere ceshte e mundur,sikur edhe te futen 5 vjet me vonese ne BE  meqenese keta qenkan shkaku, qe te kthehet denimi me vdekje.. ky nuk meriton te jetoj!!!

LITARIN ! FELLIQESIRE.

Shi mor hej... kot keta...

Jeten e jep dhe e merr Zoti. Nuk keni pune as ju dhe as Viktori me u fut ne ceshtje qe s'ju takojne.

Ne Kuran dhe ne Bibel lahet koke per koke haku, pra po vrave duhesh vrare, pervec nese e fal vete robi. Apo se fjalen per keto?

Bibla dhe Kurani shkruajne gjithcka e asgje njekohesisht. Jane si pune kodesh qe kane nevoje per nje "lexues" me intelekt, shpirt e besim qe t'i ckodoje.

Se po qe per te marr Biblen fjale per fjale, une po te them qe ne komandamentin e peste shkruhet qarte: MOS VRIT! S'duhet te vrasi Viktori, por as ne s'duhet te vrasim Viktorin. Pse? Sepse "MOS VRIT!" Pike.

Kjo "mos vrit" ne bibel eshte shume interesante. Ne fillim, ne Angli, e kishin "Thou shalt not kill". Pastaj e ndryshuan "Thou shalt not murder".

Ndryshimi u be nga frika se mos njerezit nuk vrisnin ata qe duheshin vrare, nderkohe qe murder specifikonte krimin.

Bibla eshte ne favor te denimit me vdekje:whosoever sheds the blood of the man by man his blood shall be shed.Kushdo qe derdh gjaku njeriu nga njeriu do ti derdhet gjaku.

Po si i behet qe komandamenti i 5-te thote "mos vrit"?! Apo gjuajne me grushta njeri-tjetrin keto dy udhezime kontradiktore derisa fiton me i forti?!

Ndaj edhe sqarova qe Bibla thote gjithcka e thote asgje. I mbetet njeriut t'ja ckodoje permbajtjen, fale intelektit, shpirtit dhe besimit te tij.

Une besoj se njeriu i 2012-es ka bere aq progres ne keto shekuj sa ta interpretoje Biblen ndryshe nga njeriu i para 2000 apo 5000 vjeteve.

Anonimo. Ma interpreto icik biblen smiley

 

 

Kill People Who Don't Listen to Priests

    Anyone arrogant enough to reject the verdict of the judge or of the priest who represents the LORD your God must be put to death.  Such evil must be purged from Israel.  (Deuteronomy 17:12 NLT)

 

 

Kill Witches

    You should not let a sorceress live.  (Exodus 22:17 NAB)

 

Kill Homosexuals
    "If a man lies with a male as with a women, both of them shall be put to death for their abominable deed; they have forfeited their lives."  (Leviticus 20:13 NAB)

 

Kill Fortunetellers

    A man or a woman who acts as a medium or fortuneteller shall be put to death by stoning; they have no one but themselves to blame for their death.  (Leviticus 20:27 NAB)

 

Death for Hitting Dad

    Whoever strikes his father or mother shall be put to death.  (Exodus 21:15 NAB)

 

Death for Cursing Parents

    1) If one curses his father or mother, his lamp will go out at the coming of darkness.  (Proverbs 20:20 NAB)

    2) All who curse their father or mother must be put to death.  They are guilty of a capital offense.  (Leviticus 20:9 NLT)

 

Death for Adultery

    If a man commits adultery with another man's wife, both the man and the woman must be put to death.  (Leviticus 20:10 NLT)

 

Death for Fornication

    A priest's daughter who loses her honor by committing fornication and thereby dishonors her father also, shall be burned to death.  (Leviticus 21:9 NAB)

 

Death to Followers of Other Religions

    Whoever sacrifices to any god, except the Lord alone, shall be doomed.  (Exodus 22:19 NAB)

 

Kill Nonbelievers

    They entered into a covenant to seek the Lord, the God of their fathers, with all their heart and soul; and everyone who would not seek the Lord, the God of Israel, was to be put to death, whether small or great, whether man or woman.  (2 Chronicles 15:12-13 NAB)

 

Kill False Prophets

    If a man still prophesies, his parents, father and mother, shall say to him, "You shall not live, because you have spoken a lie in the name of the Lord."  When he prophesies, his parents, father and mother, shall thrust him through.  (Zechariah 13:3 NAB)

 

Kill the Entire Town if One Person Worships Another God

    Suppose you hear in one of the towns the LORD your God is giving you that some worthless rabble among you have led their fellow citizens astray by encouraging them to worship foreign gods.  In such cases, you must examine the facts carefully.  If you find it is true and can prove that such a detestable act has occurred among you, you must attack that town and completely destroy all its inhabitants, as well as all the livestock.  Then you must pile all the plunder in the middle of the street and burn it.  Put the entire town to the torch as a burnt offering to the LORD your God.  That town must remain a ruin forever; it may never be rebuilt.  Keep none of the plunder that has been set apart for destruction.  Then the LORD will turn from his fierce anger and be merciful to you.  He will have compassion on you and make you a great nation, just as he solemnly promised your ancestors.  "The LORD your God will be merciful only if you obey him and keep all the commands I am giving you today, doing what is pleasing to him."  (Deuteronomy 13:13-19 NLT)

 

Kill Women Who Are Not Virgins On Their Wedding Night

    But if this charge is true (that she wasn't a virgin on her wedding night), and evidence of the girls virginity is not found, they shall bring the girl to the entrance of her fathers house and there her townsman shall stone her to death, because she committed a crime against Israel by her unchasteness in her father's house.  Thus shall you purge the evil from your midst.  (Deuteronomy  22:20-21 NAB)

 

Kill Followers of Other Religions.

    1) If your own full brother, or your son or daughter, or your beloved wife, or you intimate friend, entices you secretly to serve other gods, whom you and your fathers have not known, gods of any other nations, near at hand or far away, from one end of the earth to the other: do not yield to him or listen to him, nor look with pity upon him, to spare or shield him, but kill him.  Your hand shall be the first raised to slay him; the rest of the people shall join in with you.  You shall stone him to death, because he sought to lead you astray from the Lord, your God, who brought you out of the land of Egypt, that place of slavery.  And all Israel, hearing of this, shall fear and never do such evil as this in your midst.  (Deuteronomy 13:7-12 NAB)

 

    2) Suppose a man or woman among you, in one of your towns that the LORD your God is giving you, has done evil in the sight of the LORD your God and has violated the covenant by serving other gods or by worshiping the sun, the moon, or any of the forces of heaven, which I have strictly forbidden.  When you hear about it, investigate the matter thoroughly. If it is true that this detestable thing has been done in Israel, then that man or woman must be taken to the gates of the town and stoned to death.  (Deuteronomy 17:2-5 NLT)

 

Death for Blasphemy

    One day a man who had an Israelite mother and an Egyptian father got into a fight with one of the Israelite men.  During the fight, this son of an Israelite woman blasphemed the LORD's name.  So the man was brought to Moses for judgment.  His mother's name was Shelomith. She was the daughter of Dibri of the tribe of Dan.  They put the man in custody until the LORD's will in the matter should become clear.  Then the LORD said to Moses, "Take the blasphemer outside the camp, and tell all those who heard him to lay their hands on his head.  Then let the entire community stone him to death.  Say to the people of Israel: Those who blaspheme God will suffer the consequences of their guilt and be punished.  Anyone who blasphemes the LORD's name must be stoned to death by the whole community of Israel.  Any Israelite or foreigner among you who blasphemes the LORD's name will surely die.  (Leviticus 24:10-16 NLT)

 

Kill False Prophets

    1) Suppose there are prophets among you, or those who have dreams about the future, and they promise you signs or miracles,  and the predicted signs or miracles take place.  If the prophets then say, 'Come, let us worship the gods of foreign nations,' do not listen to them.  The LORD your God is testing you to see if you love him with all your heart and soul.  Serve only the LORD your God and fear him alone.  Obey his commands, listen to his voice, and cling to him.  The false prophets or dreamers who try to lead you astray must be put to death, for they encourage rebellion against the LORD your God, who brought you out of slavery in the land of Egypt.  Since they try to keep you from following the LORD your God, you must execute them to remove the evil from among you.  (Deuteronomy 13:1-5 NLT)

 

    2) But any prophet who claims to give a message from another god or who falsely claims to speak for me must die.'  You may wonder, 'How will we know whether the prophecy is from the LORD or not?'  If the prophet predicts something in the LORD's name and it does not happen, the LORD did not give the message.  That prophet has spoken on his own and need not be feared.  (Deuteronomy 18:20-22 NLT)

 

Infidels and Gays Should Die

    So God let them go ahead and do whatever shameful things their hearts desired.  As a result, they did vile and degrading things with each other's bodies.  Instead of believing what they knew was the truth about God, they deliberately chose to believe lies.  So they worshiped the things God made but not the Creator himself, who is to be praised forever.  Amen.  That is why God abandoned them to their shameful desires.  Even the women turned against the natural way to have sex and instead indulged in sex with each other.  And the men, instead of having normal sexual relationships with women, burned with lust for each other.  Men did shameful things with other men and, as a result, suffered within themselves the penalty they so richly deserved.  When they refused to acknowledge God, he abandoned them to their evil minds and let them do things that should never be done.  Their lives became full of every kind of wickedness, sin, greed, hate, envy, murder, fighting, deception, malicious behavior, and gossip.  They are backstabbers, haters of God, insolent, proud, and boastful.  They are forever inventing new ways of sinning and are disobedient to their parents.  They refuse to understand, break their promises, and are heartless and unforgiving.  They are fully aware of God's death penalty for those who do these things, yet they go right ahead and do them anyway.  And, worse yet, they encourage others to do them, too.  (Romans 1:24-32 NLT)

 

Kill Anyone who Approaches the Tabernacle

    For the LORD had said to Moses, 'Exempt the tribe of Levi from the census; do not include them when you count the rest of the Israelites.  You must put the Levites in charge of the Tabernacle of the Covenant, along with its furnishings and equipment.  They must carry the Tabernacle and its equipment as you travel, and they must care for it and camp around it.  Whenever the Tabernacle is moved, the Levites will take it down and set it up again.  Anyone else who goes too near the Tabernacle will be executed.'  (Numbers 1:48-51 NLT)

 

Kill People for Working on the Sabbath

    The LORD then gave these further instructions to Moses: 'Tell the people of Israel to keep my Sabbath day, for the Sabbath is a sign of the covenant between me and you forever.  It helps you to remember that I am the LORD, who makes you holy.  Yes, keep the Sabbath day, for it is holy.  Anyone who desecrates it must die; anyone who works on that day will be cut off from the community.  Work six days only, but the seventh day must be a day of total rest.  I repeat: Because the LORD considers it a holy day, anyone who works on the Sabbath must be put to death.'  (Exodus 31:12-15 NLT)

 

 

Nqs. e ke kuptuar sensin e asaj qe shkruajta me siper nuk do t'i sillje keto ketu, sepse nuk po diskutojme ne detaj, por ne parim.

Nqs. do qe te diskutojme ne detaj, atehere me ler nja nje muaj kohe sa te analizoj biblen, te flas edhe me studjues te saj te ndryshem edhe te te gjej egzakten e kundert te atyre qe ke sjelle.

Bibla nuk eshte monolite. Eshte dinamike. Ndaj i ka rezistuar kohes.

Po te ishte shkruajtur sot per sot dhe me kuptime fjale per fjale, do ishte harruar me kohe ajo edhe krishterimi.

Ka ca gjera qe ska ca kuptimi ti nxjerresh tjeter Anonimo pranej po them. Ja nje shembull

 

 

 

Kill Brats

    From there Elisha went up to Bethel.  While he was on his way, some small boys came out of the city and jeered at him.  "Go up baldhead," they shouted, "go up baldhead!"  The prophet turned and saw them, and he cursed them in the name of the Lord.  Then two shebears came out of the woods and tore forty two of the children to pieces.  (2 Kings 2:23-24 NAB)

 

God Kills the Curious 

    And he smote of the men of Beth-shemesh, because they had looked into the ark of Jehovah, he smote of the people seventy men, `and' fifty thousand men; and the people mourned, because Jehovah had smitten the people with a great slaughter.  And the men of Beth-shemesh said, Who is able to stand before Jehovah, this holy God? and to whom shall he go up from us?   (1Samuel 6:19-20 ASV)

 

Killed by a Lion

    Meanwhile, the LORD instructed one of the group of prophets to say to another man, "Strike me!"  But the man refused to strike the prophet.  Then the prophet told him, "Because you have not obeyed the voice of the LORD, a lion will kill you as soon as you leave me."  And sure enough, when he had gone, a lion attacked and killed him.  (1 Kings 20:35-36 NLT)

 

Killing the Good Samaritan

    The ark of God was placed on a new cart and taken away from the house of Abinadab on the hill.  Uzzah and Ahio, sons of Abinadab guided the cart, with Ahio walking before it, while David and all the Israelites made merry before the Lord with all their strength, with singing and with citharas, harps, tambourines, sistrums, and cymbals.

    When they came to the threshing floor of Nodan, Uzzah reached out his hand to the ark of God to steady it, for the oxen were making it tip.  But the Lord was angry with Uzzah; God struck him on that spot, and he died there before God.  (2 Samuel 6:3-7 NAB)

 

 

3) Murdering Children

 

Kill Sons of Sinners

    Make ready to slaughter his sons for the guilt of their fathers; Lest they rise and posses the earth, and fill the breadth of the world with tyrants.  (Isaiah 14:21 NAB)

 

God Will Kill Children

    The glory of Israel will fly away like a bird, for your children will die at birth or perish in the womb or never even be conceived.  Even if your children do survive to grow up, I will take them from you.  It will be a terrible day when I turn away and leave you alone.  I have watched Israel become as beautiful and pleasant as Tyre.  But now Israel will bring out her children to be slaughtered."  O LORD, what should I request for your people?  I will ask for wombs that don't give birth and breasts that give no milk.  The LORD says, "All their wickedness began at Gilgal; there I began to hate them.  I will drive them from my land because of their evil actions.  I will love them no more because all their leaders are rebels.  The people of Israel are stricken.  Their roots are dried up; they will bear no more fruit.  And if they give birth, I will slaughter their beloved children."  (Hosea 9:11-16 NLT)

 

Kill Men, Women, and Children

    "Then I heard the LORD say to the other men, "Follow him through the city and kill everyone whose forehead is not marked.  Show no mercy; have no pity!  Kill them all – old and young, girls and women and little children.  But do not touch anyone with the mark.  Begin your task right here at the Temple."  So they began by killing the seventy leaders.  "Defile the Temple!" the LORD commanded.  "Fill its courtyards with the bodies of those you kill!  Go!"  So they went throughout the city and did as they were told."  (Ezekiel 9:5-7 NLT)

 

God Kills all the First Born of Egypt

    And at midnight the LORD killed all the firstborn sons in the land of Egypt, from the firstborn son of Pharaoh, who sat on the throne, to the firstborn son of the captive in the dungeon. Even the firstborn of their livestock were killed.  Pharaoh and his officials and all the people of Egypt woke up during the night, and loud wailing was heard throughout the land of Egypt. There was not a single house where someone had not died.  (Exodus 12:29-30 NLT)

 

Kill Old Men and Young Women

    "You are my battle-ax and sword," says the LORD.  "With you I will shatter nations and destroy many kingdoms.  With you I will shatter armies, destroying the horse and rider, the chariot and charioteer.  With you I will shatter men and women, old people and children, young men and maidens.  With you I will shatter shepherds and flocks, farmers and oxen, captains and rulers.  "As you watch, I will repay Babylon and the people of Babylonia for all the wrong they have done to my people in Jerusalem," says the LORD.  "Look, O mighty mountain, destroyer of the earth!  I am your enemy," says the LORD.  "I will raise my fist against you, to roll you down from the heights.  When I am finished, you will be nothing but a heap of rubble.  You will be desolate forever.  Even your stones will never again be used for building.  You will be completely wiped out," says the LORD.  (Jeremiah 51:20-26)

     (Note that after God promises the Israelites a victory against Babylon, the Israelites actually get their butts kicked by them in the next chapter.  So much for an all-knowing and all-powerful God.)

 

God Will Kill the Children of Sinners

    If even then you remain hostile toward me and refuse to obey, I will inflict you with seven more disasters for your sins.  I will release wild animals that will kill your children and destroy your cattle, so your numbers will dwindle and your roads will be deserted.  (Leviticus 26:21-22 NLT)

 

More Rape and Baby Killing

    Anyone who is captured will be run through with a sword.  Their little children will be dashed to death right before their eyes.  Their homes will be sacked and their wives raped by the attacking hordes.  For I will stir up the Medes against Babylon, and no amount of silver or gold will buy them off.  The attacking armies will shoot down the young people with arrows.  They will have no mercy on helpless babies and will show no compassion for the children.  (Isaiah 13:15-18 NLT)

 

 

4) Miscellaneous Murders

 

More of Samson's Murders

    (The Lord saves Sampson from standing trial for 30 murders and arson by allowing him to kill 1000 more men.)  When he reached Lehi, and the Philistines came shouting to meet him, the spirit of the Lord came upon him: the ropes around his arms become as flax that is consumed by fire and the bonds melted away from his hands.  Near him was the fresh jawbone of an ass; he reached out, grasped it, and with it killed a thousand men.  (Judges 15:14-15 NAB)

 

Peter Kills Two People

    There was also a man named Ananias who, with his wife, Sapphira, sold some property.  He brought part of the money to the apostles, but he claimed it was the full amount.  His wife had agreed to this deception.  Then Peter said, "Ananias, why has Satan filled your heart?  You lied to the Holy Spirit, and you kept some of the money for yourself.  The property was yours to sell or not sell, as you wished.  And after selling it, the money was yours to give away.  How could you do a thing like this?  You weren't lying to us but to God."  As soon as Ananias heard these words, he fell to the floor and died.  Everyone who heard about it was terrified.  Then some young men wrapped him in a sheet and took him out and buried him.  About three hours later his wife came in, not knowing what had happened.  Peter asked her, "Was this the price you and your husband received for your land?"  "Yes," she replied, "that was the price."  And Peter said, "How could the two of you even think of doing a thing like this – conspiring together to test the Spirit of the Lord?  Just outside that door are the young men who buried your husband, and they will carry you out, too."  Instantly, she fell to the floor and died.  When the young men came in and saw that she was dead, they carried her out and buried her beside her husband.  Great fear gripped the entire church and all others who heard what had happened.   (Acts 5:1-11 NLT)

 

Mass Murder

    This is what the Lord of  hosts has to say: 'I will punish what Amalek did to Israel when he barred his way as he was coming up from Egypt.  Go, now, attack Amalek, and deal with him and all that he has under the ban.  Do not spare him, but kill men and women, children and infants, oxen and sheep, camels and asses.'   (1 Samuel 15:2-3 NAB)

 

You Have to Kill

    Cursed be he who does the Lords work remissly, cursed he who holds back his sword from blood.  (Jeremiah 48:10 NAB)

 

The Danites Kill the Next Town

    But the territory of the Danites was too small for them; so the Danites marched up and attacked Leshem, which they captured and put to the sword.  Once they had taken possession of Lesham, they renamed the settlement after their ancestor Dan.  (Joshua 19:47 NAB)

 

God Kills Some More

    Then the LORD said to me, "Even if Moses and Samuel stood before me pleading for these people, I wouldn't help them.  Away with them!  Get them out of my sight!  And if they say to you, 'But where can we go?' tell them, 'This is what the LORD says: Those who are destined for death, to death; those who are destined for war, to war; those who are destined for famine, to famine; those who are destined for captivity, to captivity.'  "I will send four kinds of destroyers against them," says the LORD.  "I will send the sword to kill, the dogs to drag away, the vultures to devour, and the wild animals to finish up what is left.  Because of the wicked things Manasseh son of Hezekiah, king of Judah, did in Jerusalem, I will make my people an object of horror to all the kingdoms of the earth."  (Jeremiah 15:1-4 NLT)

 

God Promises More Killing 

    I will make Mount Seir utterly desolate, killing off all who try to escape and any who return.  I will fill your mountains with the dead. Your hills, your valleys, and your streams will be filled with people slaughtered by the sword.  I will make you desolate forever. Your cities will never be rebuilt. Then you will know that I am the LORD.  (Ezekiel 35:7-9 NLT)

 

The Angel of Death

    My angel will go before you and bring you to the Amorites, Hittites, Perizzites, Canaanites, Hivites, and Jebusites; and I will wipe them out.  (Exodus 23:23 NAB)

 

Destruction of Ai

    Then the LORD said to Joshua, "Do not be afraid or discouraged.  Take the entire army and attack Ai, for I have given to you the king of Ai, his people, his city, and his land.  You will destroy them as you destroyed Jericho and its king. But this time you may keep the captured goods and the cattle for yourselves. Set an ambush behind the city."  So Joshua and the army of Israel set out to attack Ai.  Joshua chose thirty thousand fighting men and sent them out at night with these orders: "Hide in ambush close behind the city and be ready for action.  When our main army attacks, the men of Ai will come out to fight as they did before, and we will run away from them.  We will let them chase us until they have all left the city. For they will say, 'The Israelites are running away from us as they did before.'  Then you will jump up from your ambush and take possession of the city, for the LORD your God will give it to you.  Set the city on fire, as the LORD has commanded.  You have your orders."  So they left that night and lay in ambush between Bethel and the west side of Ai.  But Joshua remained among the people in the camp that night. 

    Early the next morning Joshua roused his men and started toward Ai, accompanied by the leaders of Israel.  They camped on the north side of Ai, with a valley between them and the city.  That night Joshua sent five thousand men to lie in ambush between Bethel and Ai, on the west side of the city.  So they stationed the main army north of the city and the ambush west of the city.  Joshua himself spent that night in the valley.  When the king of Ai saw the Israelites across the valley, he and all his army hurriedly went out early the next morning and attacked the Israelites at a place overlooking the Jordan Valley.  But he didn't realize there was an ambush behind the city.  Joshua and the Israelite army fled toward the wilderness as though they were badly beaten,  and all the men in the city were called out to chase after them.  In this way, they were lured away from the city.  There was not a man left in Ai or Bethel who did not chase after the Israelites, and the city was left wide open. 

    Then the LORD said to Joshua, "Point your spear toward Ai, for I will give you the city."  Joshua did as he was commanded.  As soon as Joshua gave the signal, the men in ambush jumped up and poured into the city.  They quickly captured it and set it on fire.  When the men of Ai looked behind them, smoke from the city was filling the sky, and they had nowhere to go. For the Israelites who had fled in the direction of the wilderness now turned on their pursuers.  When Joshua and the other Israelites saw that the ambush had succeeded and that smoke was rising from the city, they turned and attacked the men of Ai.  Then the Israelites who were inside the city came out and started killing the enemy from the rear. So the men of Ai were caught in a trap, and all of them died. Not a single person survived or escaped.  Only the king of Ai was taken alive and brought to Joshua.

    When the Israelite army finished killing all the men outside the city, they went back and finished off everyone inside.  So the entire population of Ai was wiped out that day – twelve thousand in all.  For Joshua kept holding out his spear until everyone who had lived in Ai was completely destroyed.  Only the cattle and the treasures of the city were not destroyed, for the Israelites kept these for themselves, as the LORD had commanded Joshua.  So Ai became a permanent mound of ruins, desolate to this very day.  Joshua hung the king of Ai on a tree and left him there until evening. At sunset the Israelites took down the body and threw it in front of the city gate.  They piled a great heap of stones over him that can still be seen today.  (Joshua 8:1-29 NLT)

 

Killing at Jericho

    When the people heard the sound of the horns, they shouted as loud as they could. Suddenly, the walls of Jericho collapsed, and the Israelites charged straight into the city from every side and captured it.  They completely destroyed everything in it – men and women, young and old, cattle, sheep, donkeys – everything.  (Joshua 6:20-21 NLT)

 

God Kills an Extended Family

    "You have done more evil than all who lived before you.  You have made other gods and have made me furious with your gold calves.  And since you have turned your back on me, I will bring disaster on your dynasty and kill all your sons, slave or free alike.  I will burn up your royal dynasty as one burns up trash until it is all gone.  I, the LORD, vow that the members of your family who die in the city will be eaten by dogs, and those who die in the field will be eaten by vultures.'"  Then Ahijah said to Jeroboam's wife, "Go on home, and when you enter the city, the child will die.  All Israel will mourn for him and bury him.  He is the only member of your family who will have a proper burial, for this child is the only good thing that the LORD, the God of Israel, sees in the entire family of Jeroboam.  And the LORD will raise up a king over Israel who will destroy the family of Jeroboam.  This will happen today, even now!  Then the LORD will shake Israel like a reed whipped about in a stream.  He will uproot the people of Israel from this good land that he gave their ancestors and will scatter them beyond the Euphrates River, for they have angered the LORD by worshiping Asherah poles.  He will abandon Israel because Jeroboam sinned and made all of Israel sin along with him."  (1 Kings 14:9-16 NLT)

 

Mass Murder

    The men of Israel withdrew through the territory of the Benjaminites, putting to the sword the inhabitants of the city, the livestock, and all they chanced upon.  Moreover they destroyed by fire all the cities they came upon.  (Judges 20:48 NAB)

 

The Angel of Death

    That night the angel of the Lord went forth and struck down one hundred and eighty five thousand men in the Assyrian camp.  Early the next morning, there they were, all the corpuses of the dead.  (2 Kings 19:35 NAB)

 

Kill Your Neighbors

    (Moses) stood at the entrance to the camp and shouted, "All of you who are on the LORD's side, come over here and join me." And all the Levites came.  He told them, "This is what the LORD, the God of Israel, says: Strap on your swords! Go back and forth from one end of the camp to the other, killing even your brothers, friends, and neighbors."  The Levites obeyed Moses, and about three thousand people died that day.  Then Moses told the Levites, "Today you have been ordained for the service of the LORD, for you obeyed him even though it meant killing your own sons and brothers. Because of this, he will now give you a great blessing."  (Exodus 32:26-29 NLT)

 

Kill the Family of Sinners

    And Joshua said to Achan, My son, give, I pray thee, glory to the LORD God of Israel, and make confession to him; and tell me now what thou hast done, hide it not from me.  And Achan answered Joshua, and said, Indeed I have sinned against the LORD God of Israel, and thus and thus have I done.  When I saw among the spoils a goodly Babylonish garment, and two hundred shekels of silver, and a wedge of gold of fifty shekels weight, then I coveted them, and took them, and behold, they are hid in the earth in the midst of my tent, and the silver under it."  [Note that the sin is not looting, but failing to give the loot to the treasury of the Lord.]  "So Joshua sent messengers, and they ran to the tent, and behold, it was hid in his tent, and the silver under it.  And they took them from the midst of the tent, and brought them to Joshua, and to all the children of Israel, and laid them out before the LORD.  And Joshua, and all Israel with him, took Achan the son of Zerah, and the silver, and the garment, and the wedge of gold, and his sons, and his daughters, and his oxen, and his asses, and his sheep, and his tent, and all that he had: and they brought them to the valley of Achor.  And Joshua said, why hast thou troubled us?  the LORD shall trouble thee this day.  And all Israel stoned him with stones, and burned them with fire, after they had stoned them with stones.  And they raised over him a great heap of stones to this day.  So the LORD turned from the fierceness of his anger: wherefore the name of that place was called the valley of Achor to this day.  (Joshua 7:19-26 Webster's Bible)

 

Kill Followers of Other Religions

    While the Israelites were camped at Acacia, some of the men defiled themselves by sleeping with the local Moabite women.  These women invited them to attend sacrifices to their gods, and soon the Israelites were feasting with them and worshiping the gods of Moab.  Before long Israel was joining in the worship of Baal of Peor, causing the LORD's anger to blaze against his people.  The LORD issued the following command to Moses: "Seize all the ringleaders and execute them before the LORD in broad daylight, so his fierce anger will turn away from the people of Israel."  So Moses ordered Israel's judges to execute everyone who had joined in worshiping Baal of Peor.  Just then one of the Israelite men brought a Midianite woman into the camp, right before the eyes of Moses and all the people, as they were weeping at the entrance of the Tabernacle.  When Phinehas son of Eleazar and grandson of Aaron the priest saw this, he jumped up and left the assembly.  Then he took a spear and rushed after the man into his tent. Phinehas thrust the spear all the way through the man's body and into the woman's stomach.  So the plague against the Israelites was stopped, but not before 24,000 people had died.  (Numbers 25:1-9 NLT)

 

 

S'jam dakord me ty.

Te keshilloj te fillosh te lexosh edhe dhjaten e re, jo me teper ne lidhje me diskutimin tone se sa per qef se te shoh shume te perqendruar tek e vjetra. Madje mire do te ishte te lexohej e gjithe bibla nga fillimi deri ne fund, ose me hapje te rastesishme qe per mua jane shume efektive sepse mund te jete keshilla e duhur ne momentin e duhur. Natyrisht ato keshillat me vrasje, mos i ndiq fijeperpe. smiley

Anonimo. Ne kuadrin e manipulimeve. Si thua ti, eshte me e paster dhiata e vjeter (e cila nuk ka shume nderhyrje) apo dhiata e re ne te cilen kane futur duart nga pak te gjithe per ta bere me "kontemporane" e vetem fjale e Zotit qe nuk quhet me? smiley

Ore kot me ju pyet pa ju shqetesuar muhabetin (me falni) a di gje njeri kush e ka perkthyer fjalen testament ne DHiATa?

p.s.nje pergjigje te shkurter do e vleresoja pa mase.Faleminderit.

This Albanian Bible was translated from the original Greek by Albanian scholars and is accepted by Christians from Protestant, Orthodox and Catholic traditions.

cfare eshte kjo bibla apo liber horror??shyqyr qe nuk ja themi fare nga ato pune kena ngel akoma pagansmiley

Ta jap une pergjigjen por nuk e do ti. Nuk ka fare kontradite aty. Mos vrit thote bibla. Po vrave denohesh. Kur te denon ligji nuk quhet vrasje, eshte shpagim per krimin e kryer. Po me ke flas dhe une...

O daku ska kontradikte fare. Bibla thote po vrave duhesh vrare dhe u mbyll ai muhabet. Zbukurimet dhe llafet e bukura pastaj shtoja vete po thelbi ai eshte.

ka icik kontradikte ktu. kisha eshte e para qe ka bo lufte per te heq denimin me vdekje. nuk duhet te ishim me ne mesjete po me sa shihet ktu .........

Alke. Si ka bo lufte per te heq denimin me vdekje se spo e kuptoj? Kur e filloi kete luften? Se mesa di une, gjuetia e shtrigave ka shfaros me qindra mijera persona smiley

 

P.S E ke fjalen mbas viteve 80?

po une spo flas per mesjeten.une po flas per kohen qe po jetojme ne.mgjt me mushet akoma me shume menja qe fete jane si partite, simas venit bojn kuvenin.papa ngeli tu thon gjithanej hiqni denimin me vdekje.

Alke. Papa i mallkon edhe homoseksualet 300 here ne dite, e kur vjen puna i mbron prifterinjte homo e pedofile edhe nga policia. Besoj e ke pare ate dokumentarin e discovery channel se si e mbrojti per vite te tera nje prift ne texas dhe sot e kesaj dite ai prifti jeto i qete e mer edhe honorare per punen e vyer nga kisha smiley Ato femijet qe ishin rritur dolen ne interviste dhe thane qe se falim kurre. Po e pame verdalle do ta vrasim se na ka shkaterru jeten. Etj etj

shyqyr o beg qe me dole ne shteg. ti solle gjysmen e bibles ktu.ndonje myslimon do te sillte gjysmen e kuranit. kurse faktet tregojn qe librat perdoren. c'faj kishte nitcze apo hegel qe hitleri u brymos me librat e tyre?? apo cfaj kishte marksi se libri i tij u perdor nga lenini per te themelu komunizmin ? gjithkush ka mendimin e vet dhe per ta perforcu citon-citon-citon.po une qe perdor vetem buonsense si tja bej??smiley

Alke nuk te dola ne shteg se kete isha duke thone dhe une nga fillimi smiley Me bonsens po ta them edhe une qe kush vret duhet vrare. Ene bibla me bonsens thote qe mos vrit kot me kot se po vrave do ta hash. Bonsensi pra smiley

ktu nuk jom me ty masi duhet me pa njeher natyren e vrasjes.lond juridike kjo. pranej e quajme veten kafshe socjale.menimi im? nuk duhet te egzistoje denimi me vdekje. pse? se ne momentin qe ti vret se ka vra, ka sha, ka vjedh a ku di une, behesh i njejte me te,ne mos me keq, pra vrases.

me kto menime cuditem si su kan shfaros akoma shqiptaret. lene qe gjysma jan myll neper kulla qe eshte njelloj me shfarosjen. 

Ore njesh, kisha nuk eshte bibla dhe anasjelltas. Kisha ka dogmat e saja, eshte institucion qe nuk drejtohet apo ecen me parimet e bibles domosdo, por nga njerezit ne krye te institucionit dhe dogmave ne interes te institucionit, kurse bibla tjeter gje, ohu. Ska kontradite fare aty. Cdo krim thote perendia shpaguhet me monedhe te barabarte.

S'e di Ols. Ketu ndahem nga mendimet sepse Bibla eshte plot me raste jo vetem te mos vrasesh, por edhe te ndeshkosh kur njeriu del nga rruga e Zotit. Eshte pikepytje sepse ne shoqerine tone kur nuk ka respekt per ligjin akoma, duhen bere ca shembuj qe te kuptoje robi trushkrete qe ka Maliq, por ka dhe ligj. Sdq, te flas sepse e kam jo vetem lexuar por edhe studjuar Biblen. S'mund te zgjatem tani per tani se kam per te dale, por ndoshta do shkruhemi me vone smiley

Dakord me ndeshkimin. Ndersa jeten e jep dhe e merr zoti.

duhen bere ca shembuj

Keto jane gjera qe njerezit qe jane pro denimit me vdekje i gjykojne me logjiken 1+1=2 nderkohe qe dinamikat qe cojne nje person ne kryerjen e krimit mund te jene shume me te komplikuara se kaq.

Ja, shiko vete Ameriken qe e ka denimin me vdekje: 1 vrasje cdo gjysem ore.

Une personalisht nuk besoj ne keto lloj politikash. Me duken budalliqe pa sens dhe parimisht te gabuara.

Per mendimin tim, politika me e mire eshte parandalimi.

anonimo, ne sbesojme te zoti. na fal.

Belul mua vetem besimi qe Zoti ka krijuar ferr per keta qelbesira me kenaq.nuk ka asnje torture, sado e tmerrshme qe lan ate qe ka bere perbindeshi!

Rrofte xhehenemi per zullumqaret(ka thene njeri)

 

mire de, ju po na thoni:  ky qe ka vrare 2 njerez.. ,mund te kete vrare te tjere.  ne gjendje te vriste te tjere, po te mos e kapnin... ta denojne me burgim te perjetshem?  dmth, tere jeten, te ushqehet, perjetesisht  nga  shoqeria ky.. pjestare te kesaj shoqerie  edhe njerezit e viktimave te ketij...   

jo, une them qe plehrat duhen qerruar e pastruar nje ore e me pare...

Megjithate, une jam dakord me Anonimin. Vrasja eshte denim i lehte per nje njeri si ai. Mbajtja ne izolim per gjithe sa i ka mbetur nga jeta eshte ajo qe duhet. 

Plus kjo natyrisht... se me dash me u be tamam sadist... me mire me e lejt me vujt deri ne vdekje se sa me i be switch off.

ndersa une jam per nje sistem ku te izoluar duhet te mbahen ata qe gabojne padashje ne jete,, apo thjesht gabojne njehere ,ne rrethana te caktura..  dhe tek keta te investoje shoqeria qe te rrikthehen perseri ne shoqeri... ja vlen... ndersa kur flasim per monstra si pune e ketij mesiper,  nuk eshte se jam radikal.. por thjesht duke arsyetuar .. nuk shoh asnje arsye qe ky apo te tjere si ky,, thjesht ti mbash te izoluar...  dmth , te okupon qelite kot,  taksapaguesi paguan ushqimin e tyre , doktoret ,ilacet kur u duhen ,rrogat e rojeve te burgut, sociologeve qe merren me keta etj etj KOT fare...

Denimi duhet te ishte:  PUNE E DETYRUAR....derisa vdekja te te shpetoje!

Keshtu i nxjerr vete shpenzimet, pa i renduar shtetit. 

Po qe per leket, nuk besoj se i vret taksapaguesit buka e atij. Me mire te paguash ato para, se te behesh dhe ti vrases vetem per pak para me shume. Sepse dhe ai per pak para me shume vrau. Arsyeja e parase eshte banale, te ul ne nivelin e tij. Arsyeja e drejtesise eshte e diskutueshme, por me shume vihet drejtesi duke e bere te jetoje me pasojen e veprimit, se sa te vritet e te shpetoje nje here e mire.

jo jo.. arsyeja e parase eshte dytesore..  arsyeja e pare dhe kryesore eshte qe ky duhet te denohet per ate cka ka bere.   dhe per mua, ky njeri qe ka bere deme te pariparueshme ne jete.., aspak nen presin psikologjik apo dic tjeter, por me ndergjegje te plote... nuk meriton te jetoj me!   qofte edhe ne burg..

Po sikur te mos e kishte pranuar krimin ky, sic mund te ndodhe ne nje rast tjeter ne te ardhmen? Po sikur te hetohet e te denohet me vdekje, dhe pse s'e ka pranuar krimin, e pastaj te dale i pafajshem pas vdekjes. Ia vlen denimi me vdekje, kur shkakton viktima te pafajshme, njesoj si vrasesit? Me mire mbaji me buke e mos rreziko te behesh vrases, them une.

po sikur, po sikur... nuk di cte them..

po flasim per kete rastin konkret. pra ky i ka bere dhe i ka pranuar.

e kuptoj, por kjo eshte e keqja me ligjet, qe po i vure, vlejne per te gjitha rastet

Jeten e jep dhe e merr Zoti

Keshtu thote dhe Viktori besoj...

Librat e shenjte njohin denimin me vdekje. Nuk lejohet kurrsesi vrasja, por vrasja mbart denimin me vdekje. Mos na trego perralla tani...

Varja ne litar e ketij felliqesires te rastit konkret, mund te shpetoje shume jete te tjera njerezish ne te ardhmen, sepse shume te tjera felliqesira do mendohen mire para se te vrasin njerez kot se koti. Te jesh i sigurte qe ky felliqesire nuk do ti kish kryer keto krime nqs do te egzistonte denimi me vdekje, sepse sic e thote edhe vete e njihte mire friken, pasi tha nuk doja te vonohesha se kisha frike mos vinte policia e me vriste.

Denimi me vdekje duhet te jete per raste ekstreme si puna e ketij plehut, qe te parandaloje ne te ardhmen te tilla tragjedi.

 

Ai vrau nga frika se mos vritej. Pra, frika nga vrasja e beri te vriste.

Plus qe ai qe ka per te vrare, vret sepse mendon qe nuk do te kapet. Vret dhe me denim me vdekje.

Nuk di te kete zgjidhur gje denimi me vdekje ne vendet ku zbatohen.

Te mos harrojme pastaj qe ne vendet ku zbatohet denimi me vdekje, ka pasur dhe shume qe jane ekzekutuar e kane dale te pafajshem mbrapa. Shume, me qindra te pafajshem, nderkohe qe vetem NJE jete e pafajshme vlen aq sa per ta hequr denimin me vdekje, kur edhe ky vriska te pafajshem, si kriminelet.

 

Jam absolutisht dakort qe nje jete e pafajshme rrezon komplet denimin me vdekje. Per kete nuk kam asnje lloj dyshimi, dhe nuk e ve fare ne diskutim. Problemi eshte se jetojme ne situata ekstreme qe kerkojne zgjidhje ekstreme, dhe denimi me vdekje do te ishte gjeja me normale ne kete periudhe ku vriten njerez perdite. Patjeter sic thashe duhet aplikuar vetem ne raste ekstreme dhe kur autoresia e kriminelit eshte e vertetuar tej cdo dyshimi. Ne rastin konkret psh.

A do ishe dakort ti qe i shoqi i te ndjeres ti fuste nje plumb ballit ketij felliqesires?

e pranoj qe do te kisha preferuar te kishte bere rezistence e ta kishin vrare policet ne vend, por jo ta vrase i shoqi.

Ka strategji policore per ato pune, mjafton te kesh njerez te zgjuar ne krye te ketyre puneve...E gjen e rrethon njehere, qe mos te kete nga te shkoje, i ben nje profil te mire ne media, qe ta marrin vesh te gjith cfar plehre eshte, dhe pastaj mbas negociatave per gjoja dorezimin e tij, ai gjithmone vritet, ose ne perpjekje per tu larguar, ose vret veten gjoja. Ja kjo eshte menyra me e perdorshme ne vendet e perendimit psh. E ke vene re qe ketej autori gjithmone ose vret veten, ose vritet ne perpjekje per tu larguar?

E ke vene re qe ketej autori gjithmone ose vret veten, ose vritet ne perpjekje per tu larguar?

Ose kapet, si breivik.

Ne pergjithesi jan vrare ne keto rrethana qe them une. (norvegjia nuk eshte shtet qe ka shume eksperience ne keto pune, shiko SHBA-te, Britanine, Francen etj)

ky skizofreni kriminel nuk ka asnje minimun mundesie te rehabilitohet.Tshti p.sh vjen dikush e hyn ne shtepine time ,une per vetmbrojtje e vras (zot mos na provo).edhe une ne kete rast jam vrasesse.Po nuk ka asnje krahasim me kriminelin ketu.Ne keto raste (zot m'fal edhe nje here)fundi si i atyre te Libofshes eshte me se hak.

Nuk vriten me njerezit ne Amerike si pasoje e frikes ndaj denimit me vdekje?!

Po leri ti perrallat! Po na sillke si shembull praktikat obskurantiste te muxhajdineve te krishtere amerikane!

Ne litar duhet te shkoje.

Or cuna. Ai duhet var ne mes te sheshit Skenderbej sic i vari Sala ato atehere. I la ti shihnin te gjithe kur i dolen syte dhe gjuha jashte nga varja. Nuk pati me 2 vjet as vjedhje te vogla ne ate zone nga frika.

Kjo pastaj edhe mund ti riktheje popullit njecik sensin e normales, sic ja beri dikur Aliu, ku te paret qe bertisnin 'TE VARET' per hajdutet apo grabitesit e kapur, ishin pikerisht familjaret e tyre.

Vallai vetem per kete gje e du Enverin. Ja rraste plumbin ne goje ketyre. Jo vetem kaq po edhe gjakmarrja ndaloi atehere se i zhdukte edhe fisin po te benin numra.

Me apo denim me vdekje, fakt eshte qe gjithnje do ekzistojne njerez te gatshem per te vrare te tjere. Ka dhe nga ata qe vrasin e vetvriten. 

Problemi ne rastin konkret, eshte qe shteti shqiptar do harxhoje me shume para per te mbajtur kete ne burgim te perjetshem, sesa per familjen e asaj qe ngeli e vrare. 

 

 

Denimi me vdekje, sidomos litari apo forma brutale te denimit, kan efekt psikologjik ne popull, dhe kan efekt ne uljen e kriminalitetit. Shembuj te tille ka plot. Mos shiko ameriken qe per 100 arsye nuk funksionon denimi me vdekje, nje nga me kryesoret sepse eshte kot fare i mbushur me burokraci dhe i aplikuar rralle dhe vetem tek te varfrit... etj etj. Shiko vendet arabe psh ose Japonine, ku nuk ka nonsens, nuk ka debilizma e gjykime abstrakte te drejtesise alla europiance. Puna eshte zgjidh apo nuk zgjidh gje denimi me vdekje, duhet denuar me vdekje dikush qe ka kryer kete lloj krimi apo jo?

Psh sic ja bera pyetjen atij me lart po ta bej dhe ty, a je dakort qe i shoqi i asaj te ndjeres te fus nje plumb ballit ketij rrotes?

Nuk e kam zakon, por do te te pergjigjem me pyetje:

 

"Si do u dale perpara femijeve te ti ai burre?" Apo meqe nena vdiq, le te shkoje dhe babai ne burg e ti lere plotesisht jetime. 

 

Vetegjyqesi vetem nese shteti e di qe dikush eshte fajtor dhe nuk e denon, por edhe ne kete rast, eshte shume po shume e veshtire te terheqesh kembezen.

Dakort jam me gjykimin tend, une fola vetem ne parim. Mnjf ne parim a je qe ta haj plumbin ballit? A e hak, ose a ja ka bere aq per borxh ketij lumadhit sa ky te kete te drejten tja plas ballit?

Patjeter, por vetem nese shteti nuk do kish bere gje, vetem nese ky do livadhiste i lire diku. Qe nga momenti qe drejtesia nis marrshimin e saj, duhet pritur vendimi i saj.

Vendimi i drejtesise tone dihet pra, nuk kemi denim me vdekje. Kur thua qe je dakort qe ky monster meriton plumbin ballit, atehere je dakort me denimin me vdekje.

Jo pra, jam dakord me hakmarrjen nese shteti nuk e denon kriminelin sipas ligjeve ne fuqi. Eshte ndryshe nga ajo qe thua ti smiley

Atehere je dakort vetem qe nqs shteti nuk e kap apo denon autorin, atehere si vetegjyqesi duhet mbajtur i lidhur ne nje dhome autori per 20 vjet me te pir e me te ngrene nga paret e familjareve, dhe mbas 20 vjeteve te lihet i lire? Apo je dakort qe familjaret po nuk e kapi shteti ta vrasin?

Ka nje vecanti te kesaj zone Patos-Ballsh-Mallakaster... Kriminelet qe nxjerrin jane shume gjakftohte, te pameshirshem,te shkurter me trup dhe teper te shemtuar nga fytyra...jane shume kokforte dhe te trazuar nga brenda.

Ne asnje vende tjeter te Shqiperise nuk gjen karakteristika te tilla..

 

Si le balta te rriten keta.

ky besoj do jete psikopat se ska shpjegim.

Dhe sipas studimeve antropologjike, mjeko-ligjore ... Po cfare i keni keto vula kshu pa iu dridhur dora fare smiley.

Nuk permenda asnje studim, thjesht flas me aq sa njoh dhe kam pare. Une vecova kriminelet, se kuptoj ku qendron vula ktu? E pakuptimte.

Te vecantia e zones. C'hyn zona?  

Studime s'ka e s'ka si te kete.  

Tani ti me duket do te me kundershtosh per inerci.. kokforte!

Une vecantova kriminelet, nuk eshte e thene qe te jete domosdorisht ashtu sic shkruaj une, por kete vleresim kam nxjerre personalisht per kriminelet apo te fortit e asaj zone.

Nese do flasim per polica, oficera dhe hetues krimesh po ashtu ajo zone ka nxjerre njerezit me te rrepte, me profesional dhe me te detikuar ndaj detyres.

Policia ne e boten e zhvilluar ndjek metoda te ndryshme per te luftuar krimin, behet dallimi midis zonave krahinore duke u bazuar ne historine dhe vecorine e tyre. Nuk ka ktu asgje per tu deskriminuar... Nuk e di nese ke qene ndonjer ne ato zona, tmerr shihje andej me sy sidomos nga 96, 97, 98 e deri sa i shkuli Meta ne Tirane.. nuk sheh njerez me te eger as ne Malesin me te thelle ne Shqiperi.  

Liqeno, qekemi fiks ne nje mendje. Te njejten gje thashe edhe une dje tek ajo tema tjeter. Ajo zone nxjerr krijesa shume te turbulluara, krejt pa shpirt.

Shtet ore jo shaka, e ze lepurin me qerre.  Frances ju deshen dite te kapte ate vrasesin serial, kete policia shqiptare e kapi per 1 dite.

O LEGEN! 

shtet me Nishan..

Tani gjeja me e mire eshte qe te shmangim ligjet per te drejtat e njeriut qe ky te vetevaret vete ne qeli,tani vete dhe mbase se arrin dritaren por me pak ndihme mund dhe tja dali.

Sot te puna na erdhi nje polic dhe ra muhabeti. Seriozisht keshtu i thashe edhe une "Nuk ka ndonje mundesi te "vetevaret" ne qeli ky?" 

tani sa pash ne internet filmimin e abc. me boni me shume pershtypje e qeshmja e policit kur ky qen tregonte ca kishte bo. policia shqiptare??pleh fare.

Or daku mos u boj i trashe. Jane teknika qe perdor policia per keto loqet qe te ndihen sa me mire dhe te llapin te tregojne sa me shume.As kaq gje te thjeshte skuptoni mor cun.

mund te shash drejtimin politik te policise, pra minister etj. por jo policine. Keta jane ata qe po te kesh problem i thirr ne ndihme.  Trego respekt per njerezit qe rrezikojne jeten e tyre qe te te japin siguri ty si qytetar.

Siguri? Policet tane punojne vetem kur behet dicka e madhe ne media. Ky tipi kishte 3 vjet qe vidhte, 15 banka gjithsej. U kap vetem me vrasjen e fundit, pasi u be e madhe fare, dhe i hyne punes seriozisht, sa per kete. Pastaj kthehen ku ishin. Ende s'jemi vend qe mund te ndihemi te sigurt nga puna e policise. Megjithate, u jam mirenjohes per aq sa kane bere, se mund te kishin bere dhe me keq.

une policine e respektoj. por skisha pare asnjehere kete lloj marrje ne pyetje.lene pastaj qe e paskan shit kete filmim qe duhej te ishte per perdorim gjyqesori.i kuptoj teknikat por e qeshura ishte kur ky thote se pash ate telekameren se te tjerat i dinte ku ishin ene bente kujdes. mu duk sikur po flisnin dy njerez normal jo krimineli me hetuesin. kaq. shpresoj te gaboj.nga darka do ta shof edhe nje here po ishte akoma ke TEma.

 

Dy janè mundèsitè: o èshtè psikopat ky tipi...o janè kèta policèt!!

E para faji i policise, qe ktyre krimineleve nuk i fut plumbin po ne momentin e kapjes, shembulli me aktual i Frances. Une si taksapagues ndjehem komplet i ofenduar, qe ky maskara qendron ne burg me parat nga taksat tona.

E dyta, mediat sduhet ti japin shume rendesi detajeve dhe interpretimeve te ketij krimineli per te mos bere precedence per raste te tjera, shembull moda e kercenimeve nga hedhja e pallatit.

Sa per origjinen skemi pse krijojm keto opinione krahinore per njeri tjetrin, ky maskara mund te ishte nga cilado ane e vendit dhe sdo ta ndryshonte aspak mendimin per keto monstra.

ja fut kot shoku se rasti ne France nuk krahasohet. policet priten 32 ore qe ai te dorezohej dhe kur ai tha qe dua te vdes me arme ne dore atehere u futen ne sulm. edhe kur u futen ne sulm, priten qe ai te qellonte i pari, dhe ju kunderpergjigjen me zjarr. ka rregulla strikte per perdorimin e armeve nga policia. polici gjithmone duhet te qelloje ne rast vetmbrojtjeje ose ne rrethana te vecanta si psh ne rast arratie nga vendi i krimit. perndryshe policia kthehet ne nje bande te organizuar dhe ne sna ngelet tjeter vecse te dalim me kallash ne dore.

 ka rregulla strikte per perdorimin e armeve nga policia. polici gjithmone duhet te qelloje ne rast vetmbrojtjeje ose ne rrethana te vecanta

Po mire kur ti thua gjera kaq te mencura, cer dreqin ka ai Idrizi qe tall menderen per y-ne qe ke pas ne fund te emrit ti ?

Ej kot me te pyt me qe ra fjala per armet se ti je tip paqesor vete: Po per garden a ka rregulla fikse per perdorimin e armeve? smiley

thashe per policine franceze une smiley

per policine shqiptare ka rregulla te tjera, parimi "si ta ndjesh" ose sa "t'haje dora"! e ke provuar noi her stilin e koves ti? mbajn ne furgon nje kove policet dhe kur hipen ne furgon ta fusin ne koke edhe ca tzeri dora pastaj. praktike e para viteve 2005-2012. ose "sallata" ne paraburgim. e gjen veten ne ajer pa kenduar as "I believe I can fly"!

Koth i nerum !

Une kam kohe qe e kam dalluar se po "reshket " me lezet . Ka nuhatje , nuk ke cfare ti thuash . Guri s'luan , Gruaja luan smiley . Vdiq Mbreti rrofte Mbreti . Kot nuk eshte me Lice me ....yyyyyyy ne fund . Po pse flet anglisht kete se kuptoj . Ku vajti Frongishtja ? Se mos fillon flet Kinezce !!! Po me policne e 2005 -2012 c'pati smiley

E treta, ndonese te gjithe ndjejme urrejtje per kete njeri, mendohuni njehere para se te shkruani. Policia nuk e di me 100% siguri qe ata qe arreston jane fajtoret. Si do ndjeheshe nese nje i afermi yt dyshohet te kete bere nje krim (por s'e ka bere) dhe policia ne vend t'a arrestoje, "i fut plumbin"?

Shume dakort, qe policia duhet te sigurohet perpara se te beje nje arrestim. Por ne kemi dhe shembullin e Durresit para dy vitesh, ku nje kriminel, qe sot gjendet i qete si pasha ne burg, vrau ne mes te dites kater police dhe kto shkuan e arrestuen. Po kesaj ci thua, nuk eshte ofendim ky qe me taksat tuaja kto hajn dhe pine pasi kan vrare njerez te pafajshem. Mua kjo gje me shqeteson dhe me duket perversitet.

Shume dakort per ate shembull, s'duhet te ishte ne burg sot - por ato jane raste shume te rralla.

Te rralla gjemb te rralla, po njohim sa te dush raste qe kto mizerje te shoqerise pasi kan vra dhe kan pre kan honger dhe pi kan vo dhe muskuj duke bo stervitje, dalin dhe i takon neper rruget e Shqiperise. Dhe te mendosh per te drejtat e njeriut ne keto raste eshte paradoks.

Ai i Frances mund te jete vrare nga frika se mos merrej si shembull. Ky eshte tjeter gje.

Megjithate, ne Europe, ku jemi dhe ne, jemi me te bute me kriminelet.

Ja shembulli si zgjidhet nje pengmarrje ne kine.

Ja si zgjidhet ne Brazil

Amerike

Shqiperi

Nuk dukej tip qe e kishte shume frike burgun

Djema, nje vrasje e tille, duhet te denohet maksimalisht, por jo me vrasje, varje, elektrik apo inxheksion, si ne USA, qe eshte komplet gabim. Europa e ka shum mire qe e ka hequr denimin me vdekje, dhe ka bere shum mire qe e ka detyruar klasen politike shqiptare, ta heqi denimin me vdekje. Ne duhet te jemi krenar qe shum ligje i kemi pershtatur sipas ligjeve te vendeve europiane perendimore. 

Po pra e lehte te flasesh ashtu per hallin qe ka zene nje tjeter. Une mendoj se sipas kokes dhe qylafin.

Vendet europiano-perendimore i kan kthy njerezit ne statistika, ne robote per nder, qe edhe kur u perdhunohet e vritet femija, kapet autori nga policia dhe denohet me burg, thone shyqyr se u vu drejtesia. Njerez me konformiste ne c'do gje qe u thone nuk kam pare, po kthehen me keq se c'kemi qene ne gjat diktatures komuniste, ne e kishin nga halli, po kta me teper nga budalleku.

e bukura eshte se ky parate qe vidhte nga bankat i depozitonte perseri ne banke...Hajduti u vjedh hajduteve per tua dhene perseri duke i depozituar ne banke ose duke i lene ne kazino qe ne njefare menyre jane banka. Pune mooti

Ka lind ne kohe te gabume monstra, ka lind me fat. Ka lind ne kohen kur njerezit debatojne "zoti e merr dhe e jep jeten" e lagu apo se lagu.

Nje here e nje kohe kur e pranoje krimin kaq gjakftohte edhe kapadai si ky, qe thote "me ofendoj ajo gruja ndaj e qellova" te varrnin ne rrapin e pare qe shikonin reth shtepise, e nuk ta ndizte cigaren polici sikur te ishe zonje e nderuar si keta.

Per kte duhen Ligjet e Ali Pashait; Rrjepje per se gjalli, Bluarje ne mulli, Hedhje ne kazan me uje te valuar, Pjekje ne hell.

Caush bej Caush Hormova

Harrita deri ne hell te shkova

Por fen dot sta nderrova

e poqi Pashai i madh Caush Hormoven ne hell smiley

 

 

Çaush bej  Çaush Hormova

Dylle e dhjame te  pikove

Por dot besen s`ta nderrova....

................................................................................................

 E ndoqa tere "seancen e pyetjeve" qe i benin nje grusht i zhurmshem  policesh, nje defiçenti dhe sa mu  duk  me te meta mendore.E tera mu  duk nje rreklame e shemtuar, per "aftesi  profesionale",  per kete  polici  teresisht me njerez te  paafte dhe qe nuk e njohin ligjin fare.Kur ate e zbuloi  parja dhe jo aftesia e policeve

  Ky kriminel mizerabel,  dhe me te meta mendore(s`di  pse kam bindjen per  kete ) sidomeqene e donte te ishte ne seance pyetjesh dhe jo  ne  nje shou televiziv,  nen prezencen e nje avokati dhe nje mjeku apo dhe te  nje grupi  mjekesh.

E  pyesnin ...disa njeheresh ..Kush  ishin ata? Police....

Dalin zonjat mu tek muri

shohin qysh piqet kauri

ty more Isuf Arapi

t'ardhkej ndore si kasapi...

E moret vesh se cndodhi tek Liqeni, ne Janine?

E mbyten Frosine shkreten, gjashtembedhjete pas i vijne!

Janine, Janine e shkrete

Te pac ndertuar vete,

S'te gezova vete, as djemte,

Te rente zjarri e te djegte...

... djemt e mij, soj cifuti,

Ju prefte sulltan Mahmudi!

Shembi mure e themele, ktheu token, la te shkrete

Rrafsh e beri, zjarr, germadhe...gjithcka them eshte e vertete.

Nene moj e zeza nene

dil e shih Caushne tene

si po e pjekin ne leme.

Mos na dilni nga Zhulati

se ju kap Isuf Arapi

ju pikon me dylle cjapi.

O Caush, o yll e drite,

te duan ca hormovite!

Thone qe mehmet aliu pashai i egjiptit i dergoi leter ali pashes ku e keshillonte  ta zbuste ca doren me shqipot se i shkoi te gjithe ne hell.Aliu iu pergjigj:Ali ti ali une, pasha ti pasha une , shqiptar ti shqiptar une.Po ti sundon nje popull ku vret nje e frikeson 10000 te tjere, une sundoj nje popull ku duhet te vras 10000 te frikesoje nje.

spaskam qene vetem une qe me ka dhene nje shije te keqe qe me keq s'bohet.profesionalizem??? ku eshte me vendqendrim ne shqiperi. ndoshta vetem ke lokalet.mos eshte kjo arsyeja qe jane gjithmone plot?? se leka ska e hongert dreqi.

kemi ardhur ne nje kohe qe perdite ne Shqiperi njerezit o vrasin o vetevriten...realitet shume i hidhur

 

a veke djali nashi sa vjen e kuptohet me mire se me cpopull ke patur te besh. may you rest in peace!

le te bejne evropianin keta lavjresat tane me heqjen denimit me vdekje. vetm sateri me litarin ose nje plumb ne koke u ben derman ketyre monstrave

vreshtin se rruan roja e rruan frka -tha ay

 

Bravo peshqve qe deshirokan "plumb". Seriozisht tani, sipas vendit edhe kuvendi. Sipas kokes festeja. Etj. Po si mer qorra thoni poshte hajduti kur fare mire mund te ishit vete aty me kete polici qe e shohim live cfare pune po ben! Se ka nje procedure qe ndiqet, nuk vjen policia me mjekun ligjor ne shtepi te te filmoje duke te bere pyetje qebaptoreje. Sa qorr duhet te jesh saktesisht qe te mos kuptosh qe ky akt te rrezikon edhe ty individualisht. E kena pa me nazistet, kampet e vdekjes nuk ndodhen rastesisht. Nje here u testua vrasja masive me popullin gjerman (klinikat e eutanazise) dhe ca vjet me vone u duk normale Zgjidhja Finale. Keta po luajne me ndjenjat tuaja aq keq sa nuk ka precedent, dhe shoh qe  shumica vazhdojne bejne tifozllek.

Ky tipi ka vrare apo jo, kete perpiqet ta zbardhe oficeri i policise gjyqesore i caktuar per kete ngjarje. Pastaj e merr dosjen prokurori, qe vendos ta vazhdoje apo jo. Pastaj pasi ballafaqohen faktet ne gjykate, gjykatesi thote u shkel ligji. Me kete qe kane bo policat ky del maksimumi i mete.

Ne pergjithesi je ne rregull, por ne rastin konkret nuk je ne rregull. Rasti konkret ka nje autor qe me krimin e tij shokoi nje popull te gjith, nje femer me pare donte ta vriste pse i tha maskara, dhe ky i futi pistoleten ne goje, kete te ndjeren e fundit e vrau kot fare, pse vonohej (a thua duke e vrare e zgjidhi punen e voneses ky?) etj etj. Ky rast vjen mbas nje seri krimesh dhe populli eshte i shokuar, ndjehet i pasigurte, dhe ne keto rrethana duhet menduar me shume per nje popull te tere, dhe shendetin psiqik te nje populli te tere, se sa per te drejtat e nje krimineli (kur ne rastin konkret jashte cdo dyshimi llogjik ky eshte krimineli). Duhet marre parasysh edhe karakteristika e popullit tone, qe po nuk u ngop me drejtesine nuk eshte e veshtire te shkas ne vetgjyqesi, dhe po humbi krejt besimi tek drejtesia jemi popull qe shume shpejt mund te shohesh kalim ne anarki. Drejtesia tek ne duhet te jete akoma pak bruto, per shkak se si popull nuk jemi akoma dele, kemi shume individualitet akoma, megjith perpjekjet per te na coroditur ne maksimum. Gjithsesi teme e gjate..

Sidoqofte, pa ekspozuar plotesisht qendrimin tim mbi kete ngjarje, nuk justifikohet kjo lloj propagande. Per mua ngjarja nuk eshte vrasja por hetimi i policise dhe lavdet e qeverise ndaj punes se mire qe ata bene. E kuptoj qe duhet dhene shprese, por kjo mua nuk me jep shprese, perkundrazi me tall me pafytyresi.

Anarkia - ose shmangia e saj qe ne syte e tu e justifikon ngjarjen - ka kohe qe ka pllakosur, dhe per mendimin tim, perkeqesimi eshte e vetmja kure e kesaj situate. Nuk e di a rri e sa rri ne Shqiperi, por ketu eshte dhjere cdo gje.

ndaj te njetin mendim me aufklarer 

krimet jane skandaloze por dhe menyra si e ka manovruar policia dhe mediat eshte po aq skandaloze. policia e rrjedhimisht qeveria duke u munduar te trumpetojne eficencen e tyre, nga ana tjeter ndoshta paqellimisht kane nxjerre ne pah mungesen e profesionalizmit. Edhe media qe e klasifikon rendom si vrases serial eshte totalisht jashte linje ne mos ne te njejten linje me propaganden qeveritare.

dikush duhet te dale te thote qe nuk behet fjale per nje vrases serial ose ne te kundert duhet argumentuar se pse Gushi klasifikohet si i tille.

policia e rrjedhimisht qeveria duke u munduar te trumpetojne eficencen e tyre, nga ana tjeter ndoshta paqellimisht kane nxjerre ne pah mungesen e profesionalizmit

Nuk ju gjendet karari.

Kur sapo u hap lajmi i vrasjes qeveria e kishte fajin sepse ate dite ministri po fliste per uljen e krimit, bile erdhen ekspertet (te njejtetn qe hapnin lajmin e prishjes se digave, fjala vjen) dhe thane se ky me gjasa kishte vrare puntoren e bankes se ishte fakir qe vuante per buken e gojes dhe fajin e kishte...Berisha normal.

Tani qeveria e ka fajin se policia nuk e manovroi kriminelin e kapur tak-fak me nivelin e profesionalizmit te policise franceze (ndryshe nga sektoret e tjere publike shqiptare qe kane nivel profesionalizmi te pakten te nivelit anglez) dhe e mori ne pyetje ne shtepine e tij.

Lesh me qime moj Fatime, tani po ju vjen keq per nivelin jo dhe aq profesional qe tregon policia ndaj autorit te vrasjeve.

O popull peshkist me mentalitet partienverist, qeveria nuk kishte ndonje faj pse ky vrau, as nuk ka ndonje merite pse u kap; policia beri punen ne kete rast, bravo, po beri punen per te cilen paguhet. Kaq, tani prisni sa te denohet. Nderkohe ike tirrni lesh ne ndonje teme razboji a trikotazhi. lol

xhib, me citon dhe duket sikur flet me 10 vete te tjere, e me pas me te gjithe popullin peshkist. rrofsh!

pa profesionalizem s'ka drejtesi xhib. ka hi syve.

Te drejte, dhe ndjese qe perdora repliken tende per te pergjithesuar, po ngaqe ashtu e kishe formuluar dhe vertet perfaqson nje rryme te gjere ketu ai lloj mentaliteti.

Drejtesia eshte goxha me e komplikuar ne raste te tjera (fjala vjen Meta 'i paster si kristali' etj) po jo dhe aq ne keto raste; nje njeri ordiner vret per motive ordinere, kapet, denohet. Ketu mbyllet cikli i drejtesise per mua.

Trajtimi jo dhe aq profesional si ne perendim i policise ne intervistimin e vrasesit eshte per mua vertet tjerje leshi i Fatimes, meqe gjithmone duhet gjetur dicka per tu kapur, si puna e ariut "prap pa kapele ti" dhe juve tani po kapeni.

Ne fakt ka dhe me keq, disa tipa te tjere reaguan me inat pse u kap kaq shpejt ky se do merte kredi qeveria. Po ky eshte milet* i rrenuar ne tru dhe shpirt, milet me mentalitet te pjerdhur tribal dhe kesisoj e meriton jo vetem Berishen dhe Ramen po dhe Sulltanin si qeveri.

*Nuk po them se jane shumica keshtu, po ka plot dhe per keta veret s'me vjen hic keq se keta jane mikrobet bartese te ketij sistemi.

Ti duket sikur kete replike e ke nisur per ndonje diskutim tjeter.

Ueee sa qejf qe e paska kap policia kete. Te doli llafi ty xhibo qe qeveria s'ka faj dhe qe deklarat e nishanit jane shpresedhenese se shteti punon shume. Nderkohe, tre dite para kesaj arketares u vra nje djale i lagjes time, nja 300 metra larg drejtorise se policise. Meqe jam me celular po pertoj ta rigjej linkun me raportin e pameca III per punen e policise, po s'prish pune se ti e di per ke e kam llafin. Te filloj te te numroj rastet qe s'ka zbuluar policia ... s'ja vlen se do me numrosh gjithe xhepistat adoleshente dhe gjithe ata qe kane vra grate per xhelozi qe po kalben burgjeve ngaqe punon berisha

Ne nje pjese te videos doli dhe personi qe kishte telefonuar policine per kete personin e  dyshuar ,dhe besoj se ka marre dhe shperblimin qe ishte vendosur per cdo person qe jepte informata .

Nuk duhet te ruhet anonimati ne te tilla raste ?smiley

mire e zeme se e rivume dnim me vdekje,ke do denojme me vdekje,dmth kush eshte krimi me elementar ndaj te ccilit do aplikohet denimi me vdekje.sipas jush vrasja...atehere pa merak...edhe amerikes do ia kalojme per varje e denime me vdekje.sepse kaq na e pret kandari x cdo gje qe e marrim si padrejtesi duhet te denojme ate tjetrin me privimin nga jeta.pastaj mos harroni se ne kemi nje institucion si ai i kanunit ne sh vende ku ngujimi e vrasjet per marrjen e gjakut bejne te tyren.eshte sh e thjeshte te flasesh,ama ka pasur krime mostruoze ne shqiperi te bera nga 17 vjecare qe as denimi me burg te perjetshem si ka kapur jo me varja.e per me teper eshte sh e veshtire te parashikosh nese frika do i bej njerzit me te mire

denimi me vdekje nuk mund te rivendoset sepse nese krmineli kalon kufirin nuk kthehet nga shtet e tjera nese nuk japin garanci se do tu falet jeta.

ka deklaruar se eshte i semure mendor e do gjykohet si i tille...........ketij i thuhet gjykim edhe video te nxjerra ne tv lart e poshte

ka deklaruar se eshte i semure mendor e do gjykohet si i tille..

..por kjo nuk e ka penguar qe me emrin e tij te vertete, ne rrjetin social Facebook ky i semure psiqik te shfaqi hobin dhe simpatite e tij per Rihanen, Edi Ramen dhe PS-ne,pa perjashtuar si gjithmone cmendurine e ketyre tipave pas herotikes dhe sex-it.

 

 

 

"hante buke dhe kos, frekuentonte kazinot, diten e premte, e kishte dite fati...ishte nga Patosi, jetonte ne Tirane vetem, kishte nja 100 milion lek ne bank... u desh nje 10 mije euro ofert nga Policia, qe serial killer Viktor Gushi te kapej!"  ndersa  kryepolici i Tiranes tha se " krimineli ishte korrekt me ngjarje, dhe te gjitha krimet i ka kryer me gjakftohtesi!..ndersa krye krye polici, Nishani tha se krimi do te goditet ashper, ndersa Kryeministri pergezoi forcat e policise per zbulimin e kriminelit..

Eh po ja , policine e kemi te forte!.. keta kriminelet ordiner, qeveria i zbulon shpejt me "profesionalizem".. por ata me kollare qe vrasin ne bulevard, qe vrasin deputet, qe vjedhin  ose shperderojne miliona para, qe hedhin ne er Gredecer dhe vrasin nja 29 a 30 vete, i rruan trapin!

Po  kete killerin (theksi te  e ) e  kapi kamera e viles private por qeverise ama nuk mund ti behet hasha merita sepse eshte pikerisht projekti "Shqiperia digjitale" qe policia arriti te printoje foton e regjistruar.edhe ky koqja vrases ka merita ne kapjen e tij sepse kishte dale gafil, me po ate veshje dhe pinte kafen pa ju dridhur buza kur e rrufiste.

Dhe mos flisni marrina se as ne Gerdec dhe as ne Vlore ku u vra gjyqtari nuk kishte kamera. Policia pa pamje te rruan trapin ose,  e shpall te larguar ne drejtim te paditur.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).