“Ka qenë kurth e përgatitur nga Serbia. Ata ishin duke bërë patrullime të rregullta, dhe kur u afruan te disa drunë për t’i hequr nga aty polica serbe i tërhoqi në territor të tyre”

Ministri i Brendshëm, Bajram Rexhepi prononcimi për RTK-në, ka thënë se policët kosovarë nuk ishin futur në territor të Serbisë, ata sipas tij ranë pre e një plani që kishte përgatitur Serbia.

“Ka qenë kurth e përgatitur nga Serbia. Ata ishin duke bërë patrullime të rregullta, dhe kur u afruan te disa drunë për t’i hequr nga aty polica serbe i tërhoqi në territor të tyre”, ka thënë Rexhepi. Sipas tij Serbia po zbaton ligje të xhunglës dhe këtu siç tha ai nuk mund të flitet për shtet ligjor.

Rexhepi tha se policëve iu është shqiptuar masa e paraburgimit prej 48 orësh ndërsa tha se pret që tani ndërkombëtarët të bëjnë presion mbi Serbinë dhe policët të lirohen.

19:31 Ka reaguar edhe Kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi. Ai ka thënë se është koha e fundit që veprimet e tilla të Serbisë të ndalen.

“ Arrestimi i dy pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga ana e Policisë së Republikës së Serbisë është një akt i paskrupullt dhe provokues . Me këtë veprim krejtësisht të papranueshëm Policia e Serbisë atakon në mënyrë të pashembullt integritetin e Kosovës dhe acaron edhe më marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve. Këto dhe arrestimet e tjera të qytetarëve të Kosovës kurrsesi nuk i kontribuojnë ruajtjes së stabilitetit në mes dy shteteve dhe rajonit. Është koha që veprime të këtilla të pamatura e të dëmshme të ndërpriten, dhe njëherësh dy policët të lirohen menjëherë, theksohet në deklaratën e kryekuvendarit Krasniqi me rastin e arrestimit të dy pjesëtarëve të Policisë së Kosovës”, thuhet në deklaratën e Krasniqit. 

18:15 Qeveria e Republikës së Kosovës dënon ashpër arrestimin e dy policëve të Kosovës nga ana e organeve ta Serbisë, që ndodhi sot në zonën kufitare në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të tyre dhe pa kushte.

Qeveria e Republikës së Kosovës vlerëson se ky është një akt qyqar i Qeverisë së Serbisë, është në kundërshtim me vlerat evropiane të fqinjësisë së mirë, kundër bashkëpunimit rajonal dhe cenon rëndë marrëveshjet e arritura në mes të Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky akt cenon rëndë raportet në mes të dy shteteve të pavarura, Kosovës dhe Serbisë, thuhet në reagimin e Qeverisë së Kosovës.
Qeveria e Kosovës ju bënë ftesë të gjitha institucioneve ndërkombëtare, para së gjithash Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të ndërmarrin hapat e domosdoshëm, për të ndikuar te Beogradi zyrtar, për ti ndalur këto veprime arbitrare dhe të kundërligjshme. Qeveria e Kosovës kërkon nga qeveria e Serbisë që menjëherë dhe pa kushte, të bëjë lirimin e policëve kosovarë.

15:07 Ministri i Brendshëm, Bajram Rexhepi e ka konfirmuar për RTK-në arrestimin e dy policëve kosovarë në kufirin me Serbinë. Rexhepi nuk ka dhënë detaje, por ka thënë se është duke u marrë intensivisht me rastin për të parë se si ka ndodhur dhe nëse policët tanë kishin kaluar kufirin.

14: 04 Dy pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë arrestuar sot në mëngjes në pikën kufitare në Merdar nga ana e Xhandarmërisë së Serbisë. Lajmin e ka bërë të ditur në Beograd ministri i Brendshëm serb, Ivica Dacic.

Ai ka thënë se janë arrestuar Shukri Binaku dhe Sami Beqiri, që ishin të armatosur e që sipas tij është shkelje e Marrëveshjes së Kumanovës.

“Çka kërkojnë ata në territorin e Serbisë Qendrore dhe me çfarë marrëveshje sillen këtej”, ka thënë ish-bashkëpunëtori i Millosheviqit.

Sipas gazetës së Beogradit Blic, policët kosovarë e kanë kaluar kufirin ilegalisht dhe kanë hyrë në pjesën e Serbisë. 

Portali Indeksonline

 

  

 

207 Komente

Idiotet,rrotat e k@rit,pergatisni bomben me hidrogjen adresojeni ne beograd dhe do i beni botes nje nder te madh.

Ky ishte kurth i Dacicit sepse tani ata jane ne fushate elektorale.Edhe fotoja e arrestimit eshte skandaloze dhe behet thjeshte per te ulur shqiptaret,por harrojne qe kane ulur veten ne rradhe te pare serbet.E kam thene dhe me pare politikane me idiote se serbet nuk ka!

Tani mesa shohim do te kete arrestime te serbeve dhe do te tragohen dhe fotot e arrestimit,sic beri Dacici.

Lol, lol...

Trimat Kosovare me byth perpjete... Nuk hapet dheu ti perpije qe te dy qe i kan lidh bash si derra... Let ja lejne Serbise keta fare policesh...

Le te marrin shembull Thaci dhe Berisha se me ket fqinj qe kemi dhe ata do ti lidhin se shpejti po nuk ven mend...

e vetmja menyre per te komu ikuar me shkite eshte gryka e pushkes

ne merdare u tha qe kta ishin shum te pergadit, o pra...

Ore emigrant mos u tall  ore se le nam.E di ti si ndodhi ngjarja?Se mesa di une ata thjesht kane rene ne kurth.Kane pare ca shkurre dhe kane shkuar ti heqin dhe pas shkurreve kane dale forcat serbe me kamera dhe maska.Nuk eshte se jane ne gjendje lufte qe te ishin te gatshem apo te pergatitur.Kjo thjesht eshte per fuashaten elektorale ne Serbi.

Boll ore mbivleresuat Serbine se late nam.

Para nja 3 javesh polocia e Kosoves arrestoi 6 police serbe.E vetmja gje qe nuk bene ishte qe nuk morren fotografi.Po ti merrnin ne fotografi do te sihte ULJE per policine e Kosoves,sic eshte ULJE per ate te Serbise.

Mjaft e mbivlersuat Serbine ore se late nam.

Kete qe bene ata asnje polici nuk e ben me koleget e vet eshte rregull i pashkruar.Ata thjesht jane kafshe!Thuajeni njehere kete fyerje per serbet se nuk u be qameti.Nuk jane vetem shqiptaret fajtore.Mos e kerkoni fajin vetem tek shqiptaret kur te pakten ketu skane pasur asnje faj.

 

Kane pare ca shkurre dhe kane shkuar ti heqin dhe pas shkurreve kane dale forcat serbe me kamera dhe maska

smiley

Po ore ashtu eshte.Kane pare ca trungje a shkurre ne mes te nje rruge dhe kane zbritur nga makina dhe kane shkuar ti heqin.Kur kane shkuar atje kane dale forcat serbe me maska dhe kamera.

Pyetje cduheshin kamerat ne kete arrestim?Nuk mjaftonte vetem arrestimi?

Mjaft justifikuat serbet o te uruar!

O Krist, po keto ishin te policise kufitare, apo policise pyjore?

me kujtove fjalen "bekçi".

ps. sa inot i vje mrroklles ne te tilla raste smiley

 

... i kish lier me jeshile

qe mos i shekonim na. 

smiley

loool

Mire thote populli ruaju ferres

nga ferra vogel del serbi modh.

ose ose:

e jom kacaku ferres, te pres ke pragu deres... etj etj.

si ka qene ajo..ku i grise pantallonat? Ne ferra usta..

Ja si kapen ferrat levizese....

Tani une prisja se gjera te tilla do kishin nje efekt te madhe krenarie tek kafsheria Serbe... te cilit do deheshin dhe pakez me shume me drogen nacionaliste. Do thoshnin ja trimat tane dhe meqenese ata Serb me dy koqe mendje do kutponin se nje fotografi me tre Serb dhe dy shqiptare nuk do ti rriti as nivelin e jeteses, as te sigurise, as te ardhmen e vendit.

Shikoj ama qe efekti me i madhe eshte tek Shqiptaret, dhe nuk eshte merzitje ne lidhje me ngjarjen, por nje mundesi per te bere politik te qelbur dhe thenie abstrakt te tipit qe ata te dy duhet te kishin luftuar. Se kush do fitonte nga rezistenca e tyre pervec partizaneve te internetit, nje perendi e di.

Shikoj ama qe efekti me i madhe eshte tek Shqiptaret, dhe nuk eshte merzitje ne lidhje me ngjarjen, por nje mundesi per te bere politik te qelbur dhe thenie abstrakt te tipit qe ata te dy duhet te kishin luftuar. Se kush do fitonte nga rezistenca e tyre pervec partizaneve te internetit, nje perendi e di.

5*

 

*

Po duket si kurth ngaqe serbt jane me maska, dhe kane marre masa per te bere foto ne disa lloj kendesh dhe pozicionesh me pikesynimin te ulin ato police kosovare dhe Shqiptaret.
Dhe keto te dy police kaq te dobet paskan qene qe te kapen si lepurusha?
Tani Kosovaret te kapin disa nga te sherbimit sekret Serb, se kane me shumice ne kosove, dhe ndonje politikan Serb qe hy per propagande, dhe politike zgjedhjesh.

Nuk duhet me rene pre e provokimeve.

Ke te drejte dhe ky ishte provokim.

Police bythe! Mire qe s'i kane vene te greqizojne njeri tjetrin,t'u benin ca foto dhe te thoshin qe I kane zene ne flagrance duke kryer akte sodomie ...
Po c'te duhet arma o te fshifte! Futini armet ne bire te sumes. Me mire t'ju nxjerrin te patrulloni kufirin me dildo. Turp e faqja e zeze. Skandal.

Zot jane kapure ne befasi.Ata ishin 2 shqiptare me 13 police serbe me maska.Nuk mund te luftonin...

pse nuk mund te luftonin? cfare i pengoi? iu mbaruan plumbat?

kristi, kufirin me ke po ruanin? kufirin me shqiperine?

e kam fjalen qe ministria e brendshme ne kosove duhet ta kete te qarte kete fakt. ketu fillon skandali.

Po iku koha e Enverit o Zotrule, kur ne rast se dicka e tille ndodhte, diten tjeter parashutistat dhe divizionet tona do ngrinin flamurin ne Akropolis.

Ti kete e thua per kunj apo ashtu te erdhi? Cfare hyn enveri ketu? Si e shave ti apo e mbrojta une, vlera dhe pesha e shtetit shqiptar te asaj kohe as nuk bie as nuk ngrihet. Dhe me e rendesishmja, situata ne Kosove, me trojet dhe me bashkekombesit tane nuk ndryshon. Atehere c'lidhje ka ajo qe sapo the? Apo gjuani ne ajer te shpalosni repertorin e zgjuaresise?
olso, edhe ti ketu... lexojini njerezit para se t'iu pergjigjeni. I kam sqaruar cfare kam dashur te them. Nuk u leviz vendit dhe nuk eshte llogjike t'u japesh pergjigje te gjitheve tek e tek. Me vjen keq per policet, prandaj thashe c'kam thene, dhe prandaj akuzoj shtetin rrangalle te kosoves dhe kalakurven qe quhet republike e shqiperise. As edhe nje reagim te vetem. Aq dinjitet ka. Faqja e faqes se zeze. Kurre nuk kane qene me te turperuar shqiptaret sesa gjate ketyre 20 vjeteve.
vazhdoni perrallat salisto-berishoviciane...

nuk e kapa ket: si, po thuhet qe meqe iku koha enverit, kto kurthet ku policat kapen "si zonjat" jon gjona kshu pa teklif me i llaf?

Po pra... gjate kohes se Enverit nuk kapej ushtare shqiptar te gjalle. Dhe Gjermanet u dorezuan ne Stalingrad, por ushtaret shqiptare nuk dorezoheshin.

as qe e kuptoj dot kete pyetje. mos ja ke bere muhametaliut dhe u futa kot ne kete mes?

ky duket qe eshte provokim. po ta shofesh ne pikpamje te pergjithshme i bon vetem dem serbve.po ta shofesh popullorce ja njofin koken shqipove edhe shpresojne ne ndonje reagim alla shqiptarce. nga cdo ane qe ta shofesh si veprim eshte kafshllik.

 

lere o alke se do te sulet emigranti me Artin dhe te te bejne cope.

Ku kane gabim serbet?

para 3 javesh policia e Kosoves arrestoi 6 police serbe dhe asnje foto arrestimi nuk mori.Po te donte i kishte injoruar me foto te tilla.

Ah po atehere emigrati dhe Arti do te cirreshin per policine e paditur shqiptare qe shkel te drejtat e njeriut.

Ca njerez ndohen te lehtesuar vetem kur shajne bashkombasit e tyre edhe kur keta te fundit kane te drejte....

 

po me sa i lexoj me duket se kane llogjike. gjerat varet se ne cfare prizmi i sheh dhe cfare aspekti don te pasqyrosh. ose flet kuturu pa u menu.... 

Kisti..A ke degjuar per ate Teorine e Kaosit ti?...Kur ne nje sistem planetesh mungon ajo forca apo epiqendra gravitacjonale...Berthama, atehere cdo gje perreth do te jete ne kaos te plote...Kete ngjarje po e ve ne raft me "ato"  masakrimet dhe abuzimet e femijeve shqiptare nga Fyromjanet..Dhe une idealisti ende pres per ndonje reagim nga Ministria jone e jashtme apo institucjonet tona...Ah harrova,  reagimi do ca kohe te perpunohet ne media se vjen me faksimile nga Beogradi dhe perkthehet ne shqip me pas

Mendje, mendje dhe kjo bota. Akoma nuk dihet shume ne lidhje me kete ngjarje. Por vendimi nga keshilli popullor peshkist eshte qe dy policat ishin frikacak dhe nuk kane luftuar deri tek momenti i fundit, sic palat nacionaliste-clirimtare shpesh luftojne ne forumet e internetit deri tek.... fjala e fundit.

Urtesisht ...eshte kurth dhe kjo tregon se dy Policet Kosovare nuk jane trajnuar sic duhet .Qe eshte KURTH i Parapregatitur ka shume e shume detaje , por me kryesori eshte VENDENDODHJA ne te njejten KOHE e kufitareve ( specialeve ) Serbe ne itenerarin e Levizjes se Policeve shqiptare te Kosoves !!!!! Akuzat per tekniken qe perdorin si Kamera etj jane pa bukse se askush nuk e di si paisen ata ne sherbime , perjashtuar ndonjerin qe ka sherbyer me pare me ta !

Them se ne njeren ane SERBET si Idiote qe jane ne Politike , me kete Gjest kane PROVUAR Perfundimisht se Shteti Kosoves eshte i Pavarur me Kufijte e tij dhe shkelja e Teritorit te njeri - tjetrit perben Shkelje rregullash Kufitare midis SHTETEVE . Kete fakt kaq te thjeshte e provon edhe ndalimi i tyre pa asnje motivacion "kercenimi " apo " agresioni " apo sherbime te tjera . Karagjozlleku fotove eshte nivel per bebe . Paraqesin armatimin e Policeve smiley ? Po pse cfare mbajne Policet kur jane ne sherbim ? Lodra kalamajsh ? 

lere o alke se do te sulet emigranti me Artin dhe te te bejne cope. Ik or @ole gjej vendin se nuk je ne Organizaten e Partise ketu ...Debil i kategorise nderkombetare ! Kur do zhduket kjo lloj kategorie nga bisedat more se lane nam lane . As ne kohen e PPSH nuk kishte kaq ordinere !

idriso, Koecidence interesante. Ky lajmi tjeter "i rendesishem" qe kaloi pa shume buje nga radaret e medias dhe u eklipsua nga kapja e policeve Kosovare...Gazeta e njohur serbe, Politika shprehet se Beogradi heq dore nga organizimi i zgjedhjeve serbe ne Kosove....

Beogradi do të heqë dorë nga zgjedhjet lokale në Kosovë për shkak të rreziqeve të sigurisë së lartë, përditshmes Vecernje Novosti ka raportuar.

shyqyr qe ka perkthysin google se me kte anglishten sna puqen pipzat fare. 

Po di Babasqapi se cfare ushqim duan Bathorasit o Art ! ...dhe u hedh nga nje kocke here pas here . Po eshte KRY ajo Pune or BACE. Tani ka vetem te qutet e sumes mer Jahu nen flamurin e Urra - Patriotizmes ...dhe me lart po deshe lexoi "kujt do me itregu patriotizmen ti mer Jahu " Te pakten te jene me mase ose te regjistrohen ne Partine e Kreshnikut smiley

Te dy palet kane bathoras dhe kushedi si bucasin sqeperit bathoriste te Serbise " i pate lepujt shqiptare si i shtrime perdhe " smiley ashtu si Luanet shqiptare bertasin " Zjarr burra . Kemi tradheti mrena "

Zbor u bejen ketyre qe jane nje vote nje Idiot ne Blogje ! Nuk thote kot Bradlandi ..Vete i Votut dhe do i votoni edhe ne 2013 smileyDo kete lidhje edhe me Serbine horri smiley

hem se ne njeren ane SERBET si Idiote qe jane ne Politike , me kete Gjest kane PROVUAR Perfundimisht se Shteti Kosoves eshte i Pavarur me Kufijte e tij dhe shkelja e Teritorit te njeri - tjetrit perben Shkelje rregullash Kufitare midis SHTETEVE . Kete fakt kaq te thjeshte e provon edhe ndalimi i tyre pa asnje motivacion "kercenimi " apo " agresioni " apo sherbime te tjera .

Shume e drejte Idris!

e dy palet kane bathoras dhe kushedi si bucasin sqeperit bathoriste te Serbise " i pate lepujt shqiptare si i shtrime perdhe " ashtu si Luanet shqiptare bertasin " Zjarr burra . Kemi tradheti mrena "

Po "bathorasit" e kane dominu ballkanin, ndaj eshte edhe ky qe eshte.

pse nuk mund te luftonin? cfare i pengoi? iu mbaruan plumbat?

Ty o vlla duhet te ta shpjegosh ne terren qe ta kuptosh se ca do te thote kurth.

Shukri emrin?

 

Logjike interesante, tjetri hyn pa teklif e te arreston policat, ama ti duhet te mos biesh pre e provokimeve. Sepse ato jane provokime elektorale, meqe ka zgjedhje ne Serbi.

Pasion "ekspertistash" per te gervishtur ne njemije e nje siperfaqje... Logjika e tolerances absolute...

Perver se fjaleve te ashpra, c'fare do rekomandoje ti Sol?

...sipas shpjegimeve te ministrit te Kosoves kuptohet   shume  qarte qellimi propogandistik  i realizimi i ketij kurthi por nuk arrije te kuptoje perse duheshin postuar komplet albumi artistik Serbe (sidomos ajo e mesit) kur dihet se kjo eshte shkelje e te drejtave te individit,provokim dhe njekohesisht poshterim per shume  shqiptare... 

 Anonim Kakavia nuk e marr vesh me ke e sheh ngjarjen me ate me xham apo me ate pa xham.

Serbet jo vetem i kane rrembyer e tallur leshte, por edhe kane akuzuar per shkelje te 'marreveshjes', jo te kufirit. Cdo ti ne Serbine 'Qendrore' thote, jo çdo ti ne Serbi. Pikerisht per te perforcuar idene se nuk ekziston kufiri mes shteteve.

Sa per ngjarjen, serbet po gjejne shesh e po bejne pershesh. Nje nga rastet qe tregon se diplomacia e nderkombetareve fut uje nga te gjitha anet dhe nuk i dine aspak gjerat, po shesin pordhe kot ( per te mos thene qe ajo ka nje prapavije antishqiptare, le te themi qe eshte e paafte).

Shpresoj vetem qe t'i vene gishtin kokes e te lejojne sa me pare jo vetem ngritjen e ushtrise ne Kosove, por te bazuar tek rekrutimi 2 vjeçar dhe t'i dhurojne sa me pare armatime, sikunder kane bere me ushtrine e Maqedonise. Te lejojne edhe punesimin ne Kosove te oficereve te Shqiperise ne rezerve.

Po s'pati Kosova ushtri, le te pellase gjithe diten per Pavaresi, leshte ka per te pasur.

Akti i turpshem dhe c'burreror.Nuk ka asnje gje per t'u ndjere te fyer ne kete rast si shqiptar.Perkundrazi mund te ndjehemi krenar qe s'i perkasim politikave te neandertalit qe perdorin fqinjet tane.Vete publikimi i fotove tregon nje akt te madh deshpirimi nga ana e fqinjeve sllav.Kjo eshte nje mundesi e mire per politikanet shqiptar( te te gjitha trojeve) per tu treguar padoreza faktorit nderkombtar se cfare roli primitiv ka Serbia ne rajon.Uroj qe policet te kthehen sa me shpejt prane gjirit familjar.

Nje turp i madh per  ata djem qe marrin persiper te jene police te republikes me te re ne Ballkan.I lidhen qençe kur kishin tere ate municion me vehte.Por  Kosoves ju dha rasti me i mire qe asnje leshim me tutje   zagareve sllave te Beogradit..!

Dhe ketej, duhen shqyer  gavot  per  te pare drejt e ne sy  kusarzagarin qe qeverris ne favorr te Beogradit.

Situate  shume stresuese, qe ma çovi  tensionin 20. Do tu beja monument bronxi atyre te dy djemve police, po te kishin vrare  makari nje serb, nga te komandos  serbe....qe i futi  ne kurth...Dreq o  pune!  Te ishin vrare ne kufi, se do ti  kishim qare si  heronj.Kurse na u   katandisen ne bekshinj bostani !

Rrexhepi me mek meket e veta, ne shqipen e fole serbisht  lufton ti kerreje nga burgu serb.....!

Grave,po te pergjigjem meqe u gjenda verdalle dhe per respektin qe ndaje.Nuk mendoj se reagimi eshte menyre me e mire.Sikur ata police fisnik kosovar te kishin reaguar ,nuk do merrej vesh kush kishte te drejte e kush jo.Me kete akt serbet e nxorren perseri koken e tyre,si persekutor primitiv te Shqiptareve.Dhe ky do jete nje mesim i mire per gjithe ata aktoret nderkombtar qe s'e fundmi duan ta ngrene serbine ne statusin e viktimes ne Ballkan.Nese policet do kishin reaguar do kishte shperthyer nje "mini-lufte" ku me siguri faji per fillesen do ja kishin ngjitur shqiptareve.Uroj qe sa me shpejt te behen negociatat e nevojshme qe keta police kurajoz te kthehen ne shtepi.

Moralitet skllavi.  Qurravitje e jargavitje.  Ha shpulle e ktheje koken nga ana tjeter, se je  burr me i mire e jo persekutor primitiv.  "O xhaxhi BE (me qurra varur neper buze e shenjat e gishtave te stamposur ne fytyre), shi ky serbi primitiv c'beri!"  Serbet e bene kasaphane ballkanin ne vitet 90 duke nisur e qene protagonisti kryesor i 4 luftrave per te krijuar hegjemoni serbe ne ballkan, duke prodhuar kriminele lufte  sic Brazili prodhon futbolliste, duke ngrene bomardim NATO-je, saksione, izolim etj.  E c'benin serbet gjate kesaj kohe? Ja kercisnin turbofolkut per shtate pale qejf me kenge te tipit "Ne može nam niko ništa" (Askush nuk na prek dot).  C'bejne tani? Jane kadidate per antaresim ne BE, e ne te njejten kohe i trajtojne policet e veriorit si ca leshko qe humben rrugen.   Ne nga ana tjeter servilosemi e qurravitemi, por si kembim marrim vetem perbuzje dhe tallje.

Oh pakapo.Boll mo me keto retorika boshe.Flasim te githe qete nga karriget tona ne perendim.Duke filluar nga une e ty e kushdo eshte jashte na takon te shkelqejme ketu ku jemi.Nese realisht do qe njerzit ti marrin shqiptaret seriozisht.E jo duke bere tifozllik per tu treguar me burre ne raste te tilla.Keta police jane baballare familjesh,s'eshte jeta nje plumb 2 cent.Vrit te te vrasin.S'mbaron kurre.Kuuurre.S'ka pike kuptimi as per kauzen shqiptare.

une mendoj qe mbaron. e le te te vrase, e le te te vrase dhe ca me shume, e shumezon me 100, dhe nje dite prej ditesh, ngarkon Majkon me detyre qe te flase per miqesi te lashte. smiley

mbaron dhe shume mire bile.

Zoto nuk mbaron.Edhe Majko s'ka fol per miqesi te lashte.Por fqinjesi te lashte.Pse i merr gjerat si te do tajarja ty er daje?

me fal. per fqinjesi te lashte. gjithsesi, qendrimi zyrtar i tiranes eshte per "miqesi midis dy popujve dhe vendeve tona". me greqine ne gezojme marredhenie te shkelqyera. ky eshte versioni zyrtar.

mbaron dhe pike:

Kjo që sapo thashë bën pjesë tek ato pjesëza historish midis shqiptarësh e grekësh(serbesh, ne kete rast), të cilat padashur të bëj populistin, janë baza e vërtetë e miqësisë midis dy kombeve tona.

ketu mund te shtojme edhe fqinjesine e lashte me serbet... se plus eshte, jo per gje.

gjithsesi (x 2), mesazhin ta kam transmetuar te qarte. pyetjet nuk i preke hic, dhe argumentat te rane pertoke. smiley

PS: qetesohu te thashe!

Ah ZotosmileyJa po i mbledh me fshese e po ti dergoj argumentat ekspressmileyTi e hap fokusin sa ne nje dege ne tjetren.Ndaj kam vene re,qe po s'u fokusove TI tek ceshtja kryesore,smbaro kurre muhabetismileyC'pune kane deklaratat e Majkos me Tiranen Zyrtare?Hajde merre vesh.

kane. kane. se qendrimi i tiranes zyrtare nuk ka ndryshuar HIC, edhe kur tirana zyrtare ishte majkua vete e tani eshte ayyy tjetri. per kete teme, une e egzekutova qendrimin tim. tani merrem me ju qe me dukeni pak si te paqarte. smiley

sidomos ti.

e kur ju jeni dege me dege, edhe une llastiqet dege me dege do i zhbraz. smiley

Zoto kanarine te dukem une tysmiley(mos ju pergjigj,se ti keputa veshetsmiley )Une jam mese e qarte,por truri na punon ndryshe.Du me te kujtu dhe ty ketij flamurtari te mendimit patriotik,te ulesh e te shkruash ndonje rresht tek inboxi i gazetave britanike per ti terhequr vemendjen rreth kesaj ndodhie ne Kosove(po flasim per temen me lart,Roger?)

Kam besim te pamase tek ty.Edhe ta dish se une nuk zbres nga maja e pemessmileyShendet.

Jam dakort.  Boll me qurravitje dhe jargavitje.  Ti nga ana tjeter thua, le te na degjenerojne serbet, biles edhe te na vrasin.  Ne duhet te rrime urte, duke shpresuar qe botes do i vije gjynah per ne dhe do i qortoje serbet.  Bile sipas llogjikes tende, me mire le ti bashkohet Kosova defacto e dejure prap Serbise, qe te mos kete incidente te tilla e mos te vritet njeri.

Le te na ashtu edhe ne mendere, se iku kohe e Enverit kur nuk na ashtu njeri ne mendere. Paskemi qene gaysa te medhenj mer yahoo, c'na beri ai enveri na paska mbajt te uzurpuar ket ndjenje kaq fisnike te b..shqepjes nga fqinjet.

Enveri ishte cirak i Beogradit per vete.  Dashnor i Miladinit.

edhe Nexhmijes i pelqente shume Miladini,a thu i ka rehatu te dy ky  tek e tek ,apo ndoj treshe scabrose....:

Zan maj,fantazi per dite te diele keto?

Pa ja maj Vlone mikja ,une keto fantazi i kam edhe te hanen,apo te henen si i thoni jusmiley

Lum e lum smiley

opo leri budalleqet ti, se e di shume mire perse e ktheva une ate pergjigje, i drejtohet atij qe tha, meqe s'eshte koha e enverit duhet ti leme serbet te na q.. ne bythe. Kesaj jepi dum ti po deshe!!!

Tani qe te biem dakort bashke, une e di shume mire pozicionin dhe pikepamjen tende politike, dhe nuk pres nga ty te ndryshosh pikepamje, muhabeti eshte ky, qe sidoqofte, sido qe te jete, une dhe ti qe te dy jemi shqiptar, dhe para AGRESIONIT SERB ne kete rast, ose llogjikes qe s'eshte koha e enverit prandaj duhet ti leme te na q ne byth, ka vtem keto pergjigje.

1-Rrofte Enveri dhe ne ju q.m robt po na ngate.

2-S'ka lidhje me Enverin ky agresion, megjithate po na ngate ju q.m robt!

3-Poshte Enveri, por prap po na ngate ju a q.m ato robt!

4-Po na ngate ne pragun tone (kemi bicak) e jua q.im robt.

Etj etj si kto, te gjitha te pranueshme para agresionit serb. Dakort je?

Vetem nje nuk eshte e pranueshme.

1-hajdeni ne pragun tone beni cte doni, se ne bicakun e kemi per te krujt bythen, po deshet edhe na lidhni si derra ne shtepine tone, se s'eshte me koha e Enverit, sot mund te na ashtu ne byth kur tju doje palla.

 

 

Dakort.  S'ka lidhje me Enverin fare kjo.  Kjo eshte nje shkelje me shume e sovranitetit dhe integritetit territorial te veriorit.  Eshte nje deshmi me shume qe Serbia te trajton si koloni te rendomte.  Eshte degjenerim ne nivel personal nga ana e policeve, degjenerim ne nivel institucional nga ana e instituti te policise se shtetit/kufitare, degjenerim ne nivel qeveritar nga ana e ministrise se brendshme, degjenerim ne nivel shtetror dhe me ne fund degjenerim ne nivel kombetar.

Edhe individual. Ata edhe urdher te kishin te dorezoheshin te pakten nje peshtyme surratin mo vlla, apo nje shpulle apo nje grusht. Po si mo vlla dorezohen ne ate fare feje, para gjith asaj historie, para gjith asaj simbolike? Por edhe te mos ishte fare mo vlla ne te tille histori e simbolike, si dorezohen ashtu pa bere fare rezistence, ne nje detyre qe te kan armatosur enkas per te mbrojtur kufirin me arme??????? E habitshme..

Tashti pak sa te komplikuara keto opcionet tuaja ketu me siper...shkruar shpesh q..ne b...th e biçak e me duket se ktu eshte problemi.Per te realizuar nje mbrojtje ne zone(pra q..ne b...th )nuk hyn ne pune biçaku ,po duhet ndoj hallat tjeter ,madje shume i stervitur e ne forme...Nejes...mendoj se nuk jane police te pergatitur per te bere policin ashtu siç shume figura te tjera...

mbrojtja ne zonesmiley eshte si puna e embelsires, behet per gusto jo per te mbushur barkun.

 

 

sepse aq e rende eshte, ca te them une tani tjeter? te verteten po them! Ca pergatitje do arma per tu shkrehur? po ik zana, loz me kukulla andej, mos me bej ta prish gojen me teper nga c'e kam bere deri tani.

Oho,ju e cut ujin aty ku s'mbane me.Ku paskeni qene ju o Burrat e Kombit,qe s'e paskemi ditur ne kur po behej Lufta ne Kosove.Me habisni si jeni ende gjalle.

Une thashe qe duhet te punojme me shume me tru sesa me dhune.Kaq.

Dora moter,nuk i ndryshojme dot situatat me argumente,fatkeqesisht,as bicimin tone te10re.
Me dhimbje e them,fajet i kemi me se shumti vete!

Po he pra? Si i bie te punojme me tru?

Ata specialet serbe, shume lehte mund t'iu kishin futur dhe nga nje plumb mbrapa koke policave tane.  Ti cfare do propozoje ne kete rast? Te rrime urte e te vemi ti themi xhaxhi BE-se dhe ti leme serbet ta demaskojne veten si persekutues primitive.

O pakapo e kuptoj indinjimin,se dhe une u indinjova kur e pashe.Ndryshe s'do derdellisja ketu.Po meqe ne te gjithe jemi thjeshte bishti i kavallit per momentin.Leni PPU-ne per 20 min e merrni shkruanin nja dy rreshta leter tek gazetat e vendeve ku jetoni.Terhiqini vemendjen sesi u krye nje aksion ilegal ne mes te Europes,ku u shtrine dy polica si mos me qene njerez.Po deshet hudhni dhe dy rreshta sesi ne rajon po kercenohen shqiptaret e po keqtrajtohen ne Maqedoni.Kot sa per tangerllik,dergojani njehere e ulemi e flasim prape ne sofer.Shendet.

Dora kjo qe thua ti dhe ajo qe them une, nuk eshte se perjashtojne njera tjetren.  Shendet e gjithe te mirat.

Te dy palet kane bathoras dhe kushedi si bucasin sqeperit bathoriste te Serbise " i pate lepujt shqiptare si i shtrime perdhe " smiley ashtu si Luanet shqiptare bertasin " Zjarr burra . Kemi tradheti mrena "

citim i oidriso

Po po ashtu eshte.  Policet e forcave speciale jane bathoriste Serbie.  Ah medet me ju dhe citimet e Idrizeve qe beni.  Policet serbe perfaqesojne ministrine e brendshme serbe, dhe si te tille perfaqesojne qeverine dhe shtetin serb dhe politikat e tij ndaj veriorit.  Pra  s'kane lidhje ketu bathoristet e babrrujanet e Serbise.  Verjuni pak fre gjepurave.

C'lidhje ka kjo?

Kur pa Miloshevici se kishte trima si ty u tha bathoristeve te vet ...Une me Ju me cifte e marr Skypnien...Dhe ..

te njome o Mucho te njome ...Me pallaska qe verdhojne ...

Ps , Pallaska rrjedh nga otomanishtja kur Gomeret e te cquarve duhet te kishin gjera te arta te dallueshme  Fukarejt qe nuk kishin , i lyenin me boje ari qe te mos i njihnim na smiley Ti s' ben as per kashte per kuaj ....se edhe kuajt sikur te dini te flisnin dhe te ushqeheshin me ty do ish i kishin marre per katerkemsha te tjere .

Bathoriste trima ka edhe PPU ...njesoj si ne Bloqet e Serbeve me te njejten shkalle Intelekti dhe patriotizmi dhe po nuk besove lexoji me poshte :

Policet serbe perfaqesojne ministrine e brendshme serbe ..... dhe doemos e patjeter quhen Police smiley ...A axhami a axhami me cfare u ushqen Babasqapi Jue .Kishe ikur dhe me thene te drejten kishe bere zgjedhje te mire per Nikun se me kalama ne kete Blog nuk kishte ardhur. Dhe per me teper mire qe genjehej vete me xhixha e me parulla po imponohej qe ishin te "verteta ne instance te fundit " smiley 

Une ve bast qe s'ke cekur asgje nga ajo c'kam thene une.  Dementia qeka avancuar rendshem.

Dora

 Te siguroj qe ke pas me mijra e mijra djem shqiptare te gatshem te shkonin ne ate lufte po tu jepej mundesia.

Tani puna eshte se keta dy te ashtuquajtur burra jan ne krye te detyres, dhe per detyre kan qe te mbrojne kufirin, dhe per kete gje jan armatosur, pra te pergatitur te bejne lufte per mbrojtjen e kufirit, aq me teper kur ekuacionit i shtohet fakti serb-kasap-gjakatar-perdhunues-gjenocidial. Pra detyren e braktisen duke ul armet e duke u shtrire perdhe pa asnje rezistence, poashtu burrerine  esupozuar e shkerdhyen. S'mbahet per bukuri arma, kur ske byth ta perdoresh mos e mbaj.

E di.Dhe ndonese s'te njoh e besoj qe mund te kesh dashur te marresh pjese ne lufte.Mos ke mbaru tek Fultzi?smileyShaka.S'ka rendesi tani Ora.

Kot gjykoni anen operacionale te veprimit se ska kuptim.S'e di asnje njeri a jane perplasur a kane luftuar a kane vra ndonje serb ata police qe shofim ne foto.As e dime a i kane marr ne shtepi a duke patrulluar(mos te duket cudi)Sepse kemi degjuar vetem versionin zyrtar te Serbise mbi veprimin.Dhe une kam tendence te mos i besoj gjithe gjerat pa e konfrontuar me burime te tjera.E vetmja gje qe uroj per momentin eshte qe ata police te lirohen e te mos te denohen me 300 vjet burg.I lejme keto analizat s'i do donit ju te ndodhte ngjarja.Tani duhet te mendojme cfare te bejme.Dhe s'ka kuptim (po fare fare) qe ju gjykoni policet shqiptar.

p.s.te falenderoj per kete fjalor eskuizit qe ke perdor tek komentismiley

Ja nje pyetje teknike edhe per Graven . Per ke te vriten ? Per te kenduar kenge ...

Aty plumbi te kish marre

vendi ku vritet Luani ...  .. ata po dalin te gjithe ARMIQ qe u kane prish te ardhmen dhive te Lefqenise . 

Per ke te vriten ? Per cilen VLERE te Shqiptareve te vriten ? Per gjakun e 28 mije te reneve qe po i numerojne sqeprit se nuk ishin aq po ishin 27 mije 999 smiley Per debatet dhijare te fasades se Muzeut 'a ka lufue shkyptari a jo or tie "

Grava ai KOMB eshte bjerrur nga Vlerat . Ka mesyre sqaperia me Fend duke shembur M...te .Ka nje kenge shume te bukur nje repist shqiptar i Kosoves , ku e pershkruan shume bukur aktin e Heroit . E gjith kjo maskarade Vlerash patriotike eshte Thjesht eshte nje parade HITLERIANE e babasqeperve ,gje qe e pe edhe me rastin e vrasjes se atij tonit ne Afganistan , se Xeni nuk shkon dot me u vrae or tie . Asht zgjedhja e tie me ken Miljoner smiley. Thjesht qurravitje Jozefperckash me GARDE qe heq bustet e HEROJVE dhe se ka per gje ti etiketoje te VRARET e 21 Janarit JO ne KUFIJ te Atdheut po ne Kufij te KULLES se Bajraktarit si "kokepalare " Ata Police jane HEROJ per Jeten e tyre dhe te Familjeve te tyre , se kane kuptuar QARTE dhe pa Ekuivoke ...te sherbesh sot do te thote te Marresh nje PAGE....dhe te perfitosh dicka me shume kur ta lejon edhe OFIQI !

Idrizo mos u bej merak se po te ishin vrare ata police ne krye te detyres,familjet e tyre do i kishin mbajtur me buke e gjithe te mirat nga qeverite perkatese e atdhetaret e oreve te para.Femijet e tyre do ngelshin rrugeve por do buciste kenga buze me buze mbi aktet e tyre heroike.Ehhh...

 

Dora ...E verteta sado e HIDHUR qe eshte anon nga Bjerrja e Vlerave THEMELTARE qe e kane prure kete POPULL deri me sot. Jo vetem qe jane braktisur por jane shkelur e percmuar e ngritur ne Lartesi Vlera te cdo TRADHETARI qe ne kombe te tjera ti zesh me Goje vallaj Percmimin  e ke Pak . Eshte shtet e Shoqeri e Dhise Jozefpercke dhe Babasqap Berishes qe ka mujt Ram Berishen or tie ...Ka plase MUTI Rrugeve !

Te pakten e te paktave dhe ne se ne e kane Kuptuar se perdoremi si Rezervat Tribal e na Imponohet cdo gje deri sa edhe cfare te THEMI   ...le te gjejne nje shprehje si neper dhembe : O popull na zuri . Dhe kur te ze do e heqesh .....  e te mos na cajne Torovelen  sikur kane Bathoriste perpara !

I lexon keta siper ti.... O trima Luftetare / O bijt e Skenderbeut.. smiley 

Dhe pas tyre nje mjaullitje Kristulle , si perfaqesuesja e majes se gjerit te vuvuzelerise e shpures ne PPU ,  ...Dinjitoz njaj kolopuci Haxhinastja bre .Ka cfaqe trimeri e diplomaci te Modhe mer jahu se nuk shpalli Lufte Serbise pasi  eshte ne NATJE or tie " ..O kuje o kuje , cfare kulture e inteliDjence ka ajo Parti Hajdutesh !

Me thene te drejten si kam lexuar te gjitha komentet Idriz.Coku me kap syri ndonje tek e tuk.Sidoqofte une jam me optimiste per memedheun.S'e po na iku dhe shpresa cu pa pastajsmileyUne po terhiqem s'e boll kam kenduar per sot,dhe Fjalet e shumta varferia e tZotsmileyShendet e te mira.

robt nuk duan ta kuptojn qe policat nuk kane bere "job"-in e tyne. dhe kjo esht big deal! nji nga pikat e pershkrimit te detyres (job description) eshte "mos bini ne kurth me ferra". nenpike e vecante e pikes: "sidomos me ferra serbe".

a mund t'i ndodhte gjithkujt, mua te parit qe po fol ktu? Po, mundet.

Ama ka i dicka te vogel: une nuk jom vesh polic!!! Se nuk e boj dot. Se e marr seriozisht job-in tim! dhe ne ate rast do e boja bam, sikur edhe vetem nje here, sa te kpusja nje dege thane. mirpo s'jom aq trim. menohem. dhe nuk vishem polic. merrem me arithmetik edhe komentoj te peshku. bot e thjesht, nicht?

Emo asnje njeri nga ne ketu besoj,si di detajet e aksionit.Tjeter pune se ne(dmth unesmiley ) llomotisim neper bllogje duke u bazuar ne cfare" na thuhet" dhe cfare shikojme.Ne asnje vend s'u tha qe u kapen pa hasur ne rezistence.Sidoqofte ky duket qartazi nje aksion i pergatitur nga ana serbve ku mund te kene qene me shume veta se keta 3 ninjat benevrekeli qe kane dal ne foto.Madje mund te shtoja se aq epaburrerore eshte aksioni sa edhe une qe s'e kam haberin fare e dalloj qe ninxhat serb jane forca speciale ndersa shqiptaret police te thjeshte.

Ne cdo rast policet nuk jane ushtri qe te merrem me qitje "shkurresh levizese".Dhe keto shqipet me lart jane ose police kufitar ose police rendi.Ne te dyja rastet nuk jane te pergatitur per aksione ushtarake.

Ndoshta po ta shohesh aq ngushte te hip pak gjaku ne koke dhe te gjithe do thonin pse nuk e shkrepen automatikun keta police shqiptar*,por politikisht ku eshte nje gjest qe mund te perdoren ne menyre te shkelqyer ne favor te Shqiptareve.

*une s'do ta thoja kurre sepse do me dukej gje pa lidhje.S'i gjej asnje pike kuptimi pse shqiptaret duhet te kishin gjuatur mbi keto ninxhat serbe.

jemi ballkan ku flet simbolika ballkanike dhe jo ajo diplomatike. nuk e kuptoj pse duhet te diskutojme sa qener jane qent serb. diplomacia e botes nuk ka nevoje per levozhga si keto kur thelbet e rende te masakrave serbe ulerijne sa te mbushin edhe nje shekull pas ketij.

ne psiken vendore, ne kemi dale te rrahur e te lidhur - nuk di nese kuqjen me boje e kane ne tabiate serbet si njome poshterimi.

A dalin pak si zbuluar serbet andej nga okb-ete e nga ban ki moonet? po natyrisht, ky gjest ua zbulon pakez krahun. nderkohe kur serbet e pacipe, mu si ai aristides-i kane kaq kohe qe verdallisen dac fare ne te zezen e tyre! smiley

derri serb do plumb. kudo qe te jete mes nesh, ne kufi apo edhe ne tirane! edhe me jeten tate si cmim! keshtu i tregon edhe te tjereve sa seriozisht i merr gjerat e tua. keshtu i tregojne te tjeret ne bote sot kauzat e tyre. me llokume dinamiti ne gji. nuk se u jap te drejte, por flas per ate se si e deftejne lidhjen me kauzen. E pra te besh Shqiperi nuk qenka as e lire, as badihava.

Emo e kuptoj pozicionin tend.Por ndoshta na ndryshojne gjeografisht konceptet.Ne Europe kryesisht tani eshte ngritur nje vale e madhe mediatike,qe i portretizon serbet si viktima( duke u nisur dhe nga trafiku i inskenuar i organeve).Qe ndoshta s'jane aq te keq sac duken.Pershkak se shqiptaret edhe individualisht kane nxjerr nje imazh si njerez te eger( ketu falenderojme dhe shqiptaret qe jane marr me pislliqe).Po kjo pune e ballkanit s'mund te eci perjetesisht si me Izrael-Palestine.Ose nese me te vertete do ti dalesh ne skene,nderto nje ekonomi te fuqishme,krijo individ sa me te njohur boterisht e pastaj mo edhe sikur te therren me sakic ne atdhe asnje njeri s'te ben dot gje.

Qe te behem me e kuptueshme,une snjoh ndonje vend qe te kete zene ndonje pozite vetem se do te tregohet i forte.Nese ky vend s'eshte i fuqishem ekonomisht dhe i zhvilluar kulturalisht.Ndaj me te vertete si gjej asnje kuptim tregimit te forces,se i bi dhija e zgjebosur bishti perpjete.S'te merr asnje njeri seriozisht.

Pra ti thua meqe s'je i forte, duhet te rrishe e te degjenerohesh e ta pranosh ne heshtje degjenerimin?

Ne Europe kryesisht tani eshte ngritur nje vale e madhe mediatike,qe i portretizon serbet si viktima

Kryjn pune ata or taj, jo si 'sqeperit' tane qe knojn 'kumbaya' ton diten e perenis. Per ket gjo duhet me i lavdru. Te sclavium laudatem.

smileyUne s'e lavderoj armikun tim ,per te miren e vet.smiley

Policet shqiptare plumbat i kane per demonstruesit e paarmatosur.

fort i bukur ky autogol i serbise

smiley

Deri tani ja kena fut me autogola, jemi 3-0 per ne.

Ata vetem nje fitore kane, procesin per anetresim ne BE, 1-0 per ata aty.

Ata vetem nje fitore kane, procesin per anetresim ne BE, 1-0 per ata aty.

Aty me duket se jemi 22-5 per ne.

mua nuk me duket shume e ''veshtire'' , nese dikush e ''ve ne mendje'', pa qene fare anetare i forcave speciale te policise apo ushtrise,  te vrase  apo te marre peng ndonje police... ne cdo shtet te botes qofte...

ka shembuj plot...  me i vecanti me kujtohet ne Athine ne 1998-en.. dy shqiptare te armatosur, diku prane parlamentit grek, ne qender te Athines,  ne mbremje, nen presionin e armeve morren peng  per nja gjysem ore  2 police grek  qe kishin per detyre te patrullonin disa qindra metra trotuar para parlamentit.. i lidhen pas nje peme dhe u morren pistoletat... ka bere buje kjo ngjarje ne Greqi aso kohe...

 

ndersa ky trapi,ministri i brendshem serb Dacic, padashje, pranon qe Kosova eshte shtet i Pavarur dhe shteti i tij Serbia, mbaron aty ku fillon Kosova...smiley

 

''Lajmin e ka bërë të ditur në Beograd ministri i Brendshëm serb, Ivica Dacic.

“Çka kërkojnë ata në territorin e Serbisë Qendrore dhe me çfarë marrëveshje sillen këtej”, ka thënë ish-bashkëpunëtori i Millosheviqit.

Sipas gazetës së Beogradit Blic, policët kosovarë e kanë kaluar kufirin ilegalisht dhe kanë hyrë në pjesën e Serbisë.

i shqepem serbet me autogolasmiley

ec perpara ! ta tregon islami ty

e pe vete. desh te vrau.

arritem ne ujerat nderkombetare

Po te isha une me automatik ne dore, duke patrulluar, kshu me gjakftohtesi, them se nuk e kisha dorezuar armen dhe te shtrihesha perdhe ne ate far feje.... Nuk eshte as pune shteti as pune qeverie, as dipllomaci as politike, eshte pune ca mut burri je, ku me arme ne dore ne krye te detyres te te lidhin si derrat! Ashtu shume mire mund t'ju ken fut edhe nje te q.me ne by., se te njejtet persona qe kan perdhunuar me mijra femra shqiptare jane ata qe kan lidh kta dy lamashet. Nuk ka ngel gje tjeter tani vecse ti nxjerrim ushtaret dhe policet ne kufi sic tha zotrulsi me siper,  me dildo ne dore, dhe ne balle me parrullen 'poshte Enveri, na q.ni ne b.th'

smiley

sa kopjac!

smiley

Do me falesh, e kisha ndermend ta shkruaja 'sic tha zotrulsi' por paskam harruar. E korigjova po he de!

ehuuu, ata zhburrerohen aty ti merresh me nje koment. une po qeshja me ate qe kishe thene, jo me "kopjac"in qe e shkrova per te te percelluar pak.

smiley

ore i mbaruam fare lepujt ne kete pyll; a dalim per polica kosove?

Ndjej nje revolte shume te madhe perbrenda. Nuk me vjen per te qeshur. Sinqerisht uroj me gjith zemer keta dy felliqesira, gjakprishur e tradhetare te mos jene shqiptare...

Sikur te ishin ne territorin tone, dhe serbet te jene fut e ti kene marre ne territorin e tyre dhe lidhur si derrat, nuk ka turp me te madh dhe revolte te brendsheme me te madhe per nje shqiptar qe eshte prekur ne zemer e ne krenari qofte njecik, opo nje copez te vogel fare gjat konfliktit me serbet. Dy njerez qe ARMATOSEN nga nje shtet shqiptar per te ruajtur me ARME kufirin kapen, dorezojne armet dhe lidhen si derra ne stalle. Turp Turp Turp..... mbas shume te tjera turpesh qe kemi pare dhe vuajtur pikerisht ne Kosove. E them me keqardhje shume te madhe.

epo qetesohu mo... s'eshte turpi i pare. ne e hame perdite mu ne mes te tiranes... ashtu i ka lidhur berishovici shqiptaret mu ne mes te tiranes. ca te bejme tani?

Tjeter pune ajo zotrules, kom[plet tjeter.... Ka nje simbolike shume te madhe kjo.. kasapet e dikurshem (te njejtet mo, as pjellat e tyre jo, por vete ata) te shtrine ne toke shqiptare te armatosur ne ate fare feje? Po ka me turp? Po ca mut hame kot ne qe kemi ndjenje patriotizmi? po c'mut dua une qe kam nje jete te tere qe ha mut kot me ceshtjen e kosoves? Po une me mir them nuk me lidh gje me kta njerez mor vlla, dhe MIR TJUA BEJ SERBI, nenen tju q., kur me arme ne dore te te shtri pertoke ai qe te ka perdhunu motren e therr nenen. Nuk ka mundesi te jene shqiptare. PIKE. Nqs ata jan shqiptare une dua te ndryshoj identitetin tim. Nuk dua te identifikohem me te tille gjakprishur.

qysh qenka ndryshe? kasapet e dikurshem? po ata bejne ligjin aktualisht ne tirane.

eshte ndryshe? qe lala yt: http://www.youtube.com/ (kape pas minutes 1...)

po, serbet e dhine; u vet demaskun per te saten here... budallejt, menjemedhejt etj etj

Keta tanet, ta kishin shkrep iher sdo kishin bo keq (policit-ushtarit i hajne duret te gjej justifikim me e shkrep iher n'detyre; say it aint so).

U kthefshin shnosh n'shpia e voncin men. I falenderim paraprak amerikanve per i devijim nga do pun te veta per tu marre me lirimin e policeve tane pyjore. Kur te kthehen te lirohen meihere nga detyra e te konsiderohen si te dyshum per tradhti.

Kurr mos msofshin keta derrat e politikes Kosovare.

Problemi eshte se po anetaresohet ne BE nje shtet i cili nuk i eshte nenshtruar nje procesi "denazifikimi". Kur sheh ato maskat serbe atje ne pyll, kaq "krenare" para ca njerezve te rrezuar si drunj te thyer, te vijne ne mendje imazhe therese nga 1999. BE ben sikur harron se para dhjete vjetesh ishin po keta qe shtrinin njerez pyjeve.  

Ketu e ka fajin Evropa se pari dhe se parafundi (qe i dha statusin kandidat Serbise) po dhe Kosova qe firmosi fusnotat, e me kete akt (pavaresisht se e shtyre nga nderkombetaret) la te kuptohet qe medemek ujku paska nderruar qimen dhe qenka bere dhi dhe mund te futet ne stan me delet.

Kurse keta trimat e internetit qe shkehin butonat e tastierave vl kete pune kane, kur te mbaroje kjo histori i shkrehin ne nje teme tjeter karikatoret virtuale.

Si perfundim duhet me i pre te gjitha ferrat e gemushat ne kufi qe mos kene ku te fshihen legenat. Edhe kta syleshat sdo e hane sapunin per djathe.

Ata ishin duke bërë patrullime të rregullta, dhe kur u afruan te disa drunë për t’i hequr nga aty polica serbe i tërhoqi në territor të tyre

Ma do mendja qe shumices prej nesh na pelqen te jemi patriote dhe e kemi ne gjak (me shumice te drejte) urrejtjen per Serbin. Kur te ftohen gjakrat patriotike, ndoshta duhet te bejme ca pyetje para se te drejtojme gishtat e fajit?

  1. A ishin ne territor Shqiptar apo serb? Kosovaret thone jo, por tek me siper pranojne qe paskan qene ne territor te Serbise.
  2. C'pune kishin t'i hiqnin keta drune, dhe ne cilin territor ishin drunet?
  3. Si i terhoqi policia serbe ne territor te tyre, me force apo i "joshi" me ndonje tip Lepa Brena?

Sido qe te jete gjemb,nuk behet me fotografi poshteruese.

Eshte thjesht rregull i pashkruar midis policeve apo doganiereve qe nese kap tjetrin ne gabim,nuk mund ta poshterosh aq me teper ta nxjerresh ne fotografi.Thjesht e shoqeron ne piken e policise dhe kaq.

Policia e Kosoves arrestoi 6 police serbe muajin e kaluar,asnje foto nuk beri.

Ajo eshte pune tjeter. Dhe une s'i di si jane rregullat ne te tilla raste.

kjo eshte hakmarrje e serbve per kundershtimin qe po i behet servis per te mbajtur zgjedhjet ne kosove me nje arrestim te ca serbve. ma do mendja qe  eshte planizuar per kujdes, ndryshe si shpjegohet presenca e forcave speciale serbe? rastesi? fotografite high definition..vetem gazetaret serb mungonin ne vetengjarje. te shohim si do reagoje Prishtina. Per policet, turp e faqesi-edhe coben te kishin qene dhe do mbroheshin me mire

Ja dhe reagimi zyrtar i Shqiperise.Shpresoj qe peshqit te jene me te qete tani.

Shqipëria thirrje Serbisë: Liro dy policët e Kosovës


Ministri i Jashtëm Edmon Haxhinasto

Shqipëria i ka kërkuar Serbisë lirimin e menjëhershëm të dy policëve kosovarë, të cilët u arrestuan gjatë ditës së djeshme me pretendimin e kishin kaluar kufirin.

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, duke e cilësuar veprimin si “akt të ulët”, e ka quajtur kapjen e policëve “rrëmbim”.

“Ministria e Punëve të Jashtme vlerëson se akte të tilla kriminale të motivuara nga struktura e mentalitete të vjetra e arkaike, nuk i shërbejnë aspak frymës së re të bashkëpunimit e fqinjësisë së mirë në rajon mes vendeve që aspirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian”, thuhet në këtë reagim.

Deklarata mbyllet me kërkesën se autoritetet përgjegjëse të Beogrdit “të kthejnë në vendin e tyre policët e Republikës së Kosovës dhe të heqin dorë nga përsëritja e akteve të tilla në të ardhmen”.

 

Reagim i lesh me treshit, ku ka reagim aty?

Cfare reagim pret ti,fillim lufte?

Ky eshte reagimi me i forte diplomatik qe mund te beje nje shtet ne gjendje paqe.Pastaj thirret ambasadori per sqarime.

Mesoni se si funksionon diplomaci pastaj beni si te ditur.

kristi, cfare do te ndodhte sikur shqiperia t'i debonte ambasadorin serbise?

cfare do te ndodhte sikur shqiperia te ngrinte alarmin e luftes?

............

jam i ndergjegjshem qe duhen shfrytezuar njehere te gjitha kanalet diplomatike dhe lufta mbetet "opcioni" i fundit; por ja, ne nje situate te tille, cfare do te ndodhte (2 pyetjet).

ka qe ne 1878 qe diplomacia me serbet nuk pi uje. u ezauruan 135 vjet diplomaci. atehere?

Shqiperia nuk mund ti shpelle lufte se eshte ne NATO dhe duhet te konsultohet njehere me anetaret e NATO-s,se po i shpalli lufte Serbise i bie qe edhe ata ti shpallin lufte.

Debimi i abmasadorit ndodh,kur ky i fundit ben gjera qe nuk jane ne perputhje me misionin e tij dhe kur shteti i tij,ben te zezat.

Serbia ka faj ne kete rast,por nuk mund kalohet menjehere ne debim ambasadori dhe shpallje lufte.

debimi i ambasadorit behet ne cdo kohe. nuk ka lidhje me sjelljen e ambasadorit. ne kete rast, i kerkohet qeverise se serbise qe te nderroje ambasador. ne rast se serbia nuk e ben, shteti yne rezervon cdo te drejte te deboje nga territori i vet cdo shtetas non-grata. ambasadori i nje shteti te tille, edhe njeri xhanan sikur te jete, mund te debohet pa nevoje per te dhene shpjegim.

shqiperia nuk ka nevoje te konsultohet me naton.

turku kur ben qitje ne ishujt greke, nuk konsultohet me naton. nuk eshte e vertete qe nese nje anetar i natos hyn ne lufte te gjithe te tjeret duhet ta ndjekin nga pas. shembuj per kete, vetem ne 20 vjecarin e fundit ka me gigaton. 

ne rast se shqiperia do te konsultohej me naton, a nuk eshte njesoj si te ngresh alarm lufte?

gjithsesi, cfare do te ndodhte?

Zot leri llafet merr dyfekun e shko te mbrosh vatanin.

Mbete derstilave tere kohen .... o Kristulle .Ja thjesht per ty se eshte humbje kohe po hajt mo me qe e vret lart smiley

Cfare e pengonte llafazanin haxhinasto te lefqenise se babasqapit me thene nje fjale si "Cenim i Integritetit TOKSOR te shtetit Shqiptar te Kosoves " ...C'do me thene rrembim ? Per ti shitur si Dylbere smiley ... Si nuk lexon nje vuvuzel te kete dy gram tru or burre i dheut .Te cuditshem shume !!!!! Te thote nje gj3 te pakten qe te perbeje interes qofte edhe se ashtu ja THA. Mbllacites dhe Rimbllacites te Grazhdit te Mullah Babasqapit . Dhe shiten sikur marrin Vesht " merr vesht tina "  Na jem ne Natje dhe s' mujtim me i shpalle Lufte Serbise pa u konsultue ....Eshte ndare cmimi karagjozeve per NJE Priillin.  Mullar kashte !

+1- ata vetem gjuhen e shkopit kuptojen.

kristi, cfare do te ndodhte sikur shqiperia t'i debonte ambasadorin serbise?

cfare do te ndodhte sikur shqiperia te ngrinte alarmin e luftes?

Po ngaterrohesh o ruletar. Ata policet nuk ishin te RSh por te Kosoves, nje shtet me statutin, flamurin, qeverine, etj. etj. etj. te saj.

E di ti ca do te thote reagim apo nuk e di? Shko mesoje dhe hajde flasim.... Nuk behet fjale per reagim ndaj nje deklarate ketu, qe dalin edhe keta pashtyllekurrizoret me deklarata, behet fjale per aksion ushtarak brenda territorit te pavarur shqiptar. QASHTU OR TI PRA!

...Haxhiu  i  Nastove ka harruar  t`i porosise serbet, ne emre te veqilit te  tyre  ketu, qe ... "saken se i  kthejne pa buke e uje me vehte...! Tu japin  dhe ca.... piskavica !"

Minister Bytha s'ka bythe ti kerkoje grekeve te njofin termin "Cameri", i kerkoka serbeve tani te lirojne policet e Republikes se Kosoves. Ciles Republike? Serbet s'njofin ndonje republike, as qeveria e Kosoves* nuk njef ndonje republike bile.
* Sipas rezolutes 1241 dhe vendimit te ICJ

Kush i ka syte e forte se te ajo fotoja nuk po dalloj dot te uniformat e policeve te Kosoves shkruhet Police* apo vetem Police pa asteriks?

Thuhet se ate njollen *,ne mos e kishin, e paten bo ne breke...

nuk i shërbejnë aspak frymës së re të bashkëpunimit e fqinjësisë së mirë në rajon mes vendeve që aspirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian

A ju marrte muti shalet juve mbeturinave komuniste me gjithe neo internacionalizmin proletar qe papagallosni sa andej kendej.

Ne date 9 Prill Thaci do te pritet nga Obama dhe ne fund te Prillit pikerisht 1 jave para zgjedhjeve serbe Tadici do te pritet nga Obama...

More millona po s`te pelqejne krundet, te bej te hash dhe...

Lidhjani kembet me rrypin e dyfekut! Edhe degjo, guduliseni pak me thupren e pushkes qe thua ti.....

 Dora_Noli, e marr parasysh  sa u impenjove.Eshte natyra e femres qe te kerkoje te  shmange  konfliktin.Por...Serbet  duket se e kane harruar vitin 1999.100 vjet dhune mbikete komb.Ose kerkojne te krijojne  situaten,... se jane faktor numur  nje, ne Kosove.U duhet dhene nje pergjigje,ja ne nje rast  si ky do ishte ideal qe ta dije Serbia e serbeve se reealiteti  i teri ka ndryshuar..Do ishin vrare dy shqiptare por ata paten rastin qe te kishin vrare  se paku  tre serbe.Dhe duhet  te mesohen me reagimin i cili eshte kosto dhe jo me ate qe u thote atyre.... e shkuara

E shikon skenen me police kosoavare te lidhur dhe te shtrire si  beerra para  therjes? E  ajo ne ekspozene serbe,  eshte  vete Kosova. E degjove fashistin Daçiç! Ne kulmin e gezimit fliste...qeni serb.

Futu dhe lexo  ne sajtet serbe te sotme! ... 

1) Nga e di ti qe do kishin mundesi per te vrare tre Serb?

2) Nga e bazon kete gje kur ushtaret Serb ishin pregatitur per kete aksion, do kapim dy polic shqiptare, kurse shqiptaret mendonin se do qe nje dite si gjithe te tjerat?

3) Ketu jane dorezuar ushtar i izraelit perpara Hezbollahut dhe Hamasit, pse eshte aq e pa-imagjinueshme qe keta te ken qene ne nje pozicion te ngjashem?

Dhe mendo njehere per fuqin e Izraelit, per pregatitjen e ushtareve (jo policeve) te tyre, per pregatitjen dhe armatimin e tyre, dhe per shpresen e vogel qe mund te kishin pas dorezimit, se keta dy polica e dine qe se shpejti do kthehen ne Kosove, por ushtaret qe dorezohen perpara organizatave gjysem informale nuk e dine.

4) Ketu jane dorezuar ushtare gjerman dhe amerikan perpara Ruseve ose Irakianeve, dhe meqenese ishim me te bindur nga keta dy policat qe dorezimi nuk do til sillte mundesi te madhe shpetimi per shkakun se qe lufte totale, me krima kundra njerezimit nga te dy palet?

5) Pse juve Skenderbenjt e internetit, si puna jote apo e Emigrantit, apo e Zotrules, qe ky akt ju ka sjelle kaq turp, thjeshte nuk i ktheni p*rdhet, me fal fjalet, ne akte. Dhe atehere te krahasojme burrerine. Ik mo vella po mendon me te vertete ashtu dhe krej nje atentat... ja do vdesesh... pune e madhe, do kesh vrare tre Serb. Kush e di, mbase zoti eshte shqiptar dhe te jepe 69 te virgjera, nga ato te kohes te Enverit jo si te sotmet qe i ka degraduar Saliu.

Dhe nje informacion i vogel.

Qe te kuptosh njehere e mire se c'fare do te thote njerezim dhe c'fare dote thote kafsheri. Gilad Shalit qe u morre peng nga Hamasi eshe hero ne izrael, dhe meqenese u morre peng. John McCain dhe te tere ushtaret Amerikan qe u morren peng ne Irak apo Vietnam, apo ne c'do lufte tjeter quhen heronj ne Amerike. Ushtaret gjerman po ashtu. Dhe Greket tju kishin marre Turket dy ushtare apo polica peng do i quanin heronj. Dhe e di pse? Se marrja peng tregon rrezikun e madhe qe ata perjetojn... por Skenderbenjt e Internetit jane shume larg atij lloji njerezimi. Per juve eshte turp. Shpresoj te mos jete njesoj ne rast se ju ngancmon njeri femijet se atehere traplleku i internet, ku te tere mund te fjasim shume, kthehet ne kafsheri.

Ti i ngaterron me dashje gjerrat apo nga qe s'di? Ata qe permend ti nuk u dorezuan duke mbrojtur kufirin e tyre pa shkrehur asnje arme kunder agresorit ne kufi, po ta kishin bere ate gje, me tu kthyer ne vendin e tyre do te perballeshin me drejtesine.

Eshte turp sido qe ta marresh. Dhe nuk eshte nevoja te jesh skenderbe, mjafton te kesh njecik burreri, mos te jesh loqe fare menjfjale qe te kesh arme ne dore e ta dorezosh, sidomos ne keto rrethana, ku i dorezohet shqiptari i kosoves kasapeve serbe. Arm per arm eshte ajo, nuk dihet kush vret ke kur kercet pushka, sado i pergatitur te jete ai tjetri, ste pyet plumbi. Ja une psh dhe besoj qindramijra shqiptare te tjere ne ate situate NUK do ishin dorezuar e turperuar ne ate menyre. PIKE.

Or muhametali, a eshte shume sikur te kerkoj te mos me permendesh kur nuk kemi ndonje gje ne diskutim se bashku?

Kjo liria e tastjeres merrka ca forma bajagi te shemtuara. smiley  Bashke nuk kemi asnje lloj afersie qe ti merr liri te tilla. Nuk i jam ne borxh askujt per mendimet e mia, or burre i dheut! Kur bejme shakara, tjeter pune, po as une hyj ne rrethin tend te te afermve, as ti jo tek i imi. Cne melazem, pra!

I vetmi qe mund ta lejoja ta bente kete ka qene im ate. Ai ka kohe qe ka vdekur. Per veshi nuk dua te me kapi me njeri. Kutpon, i nderuar? Ta them ty kete sepse e di qe komunikon. Se te tjere qe vijne me kobure ne brez, vallahi mundohem te mos u flas fare, sikur te  1001-tat te me thone per bindjet qe kam.

Nqse kam thyer diku etiketen ne komunikim, do te lutesha t'ma thoje. Tjetersoj, te lutem jo. Sepse qellon qe kalojne pa u vene re. Dhe ajo nuk eshte fair per askend.

Shpresoj ne mirekuptim. Mbremje te mire.

Kerkoj falje. Shkruajta shpejt e shpejt dhe zura ne goje njerez qe mu duke sikur mbanin aten ane, dhe meqenese nuk e kisha diskutuar kete ceshtje me ti.

muhametali,  si shume me vrap e merr, per kunder atyre qe nuk  flasin me ty, sepaku, per ate emer  qe mba.Vra  menen,  mundohu te  kuptoshe thelbin e atyre qe thuhen, se xhovallah dhe ti mund te  thuash nje llaf, qe ti vije erea mendje, pa le me ndjenje e nejrezi  te cilen e perdor pa dogane.E qe ta  mbyll me ju, duke ju bere vetem nje pyetje;Ku ke qene ne vitin 1999?

Them se nuk te kuptoj nga e ke mesuar llafin magjik per ty, "trapllik", ne se jo... nga baba.

Nuk i je pergjigjur thelbit te shkrimit tim qe njerez te tille ne vende te tjera do quheshin viktima, dhe ne rastet me te shumta do quheshin heronj. Apo qe normalja eshte qe dy polica nuk mund ti rezistojne nje kurthi.

Nuk e kuptoj pse je ofenduar aq shume, sidomos kur e quan turp qe keta dy policat nuk u vrane. Me te vertete nje sensibilitet i madhe ndaj vetes, por ne kontrast te madhe me menyren sesi dy policat, apo familjet e tyre mund te ndihen ne rast se lexonin shkrime si te tuat. Ne 1999 isha ne Shqiperi. Per te tjerat s'ja vlen.

Mnjf thu ti ata qe jan ne detyre te garantojne territorin shqiptar, me tu gjetur perballe nje agresioni te planifikuar mire te ulin armet pa rezistence  e te konsiderohen heronj pastaj e? Llogjike e bukur qenka. Nejse ne muhabet blogu bejme, mendje mendje kjo dynja e nuk mund te presim qe te jene te gjith ne mendje me ne...thjesht themi pikepamjen tone, por se cfar eshte e drejte, fisnike, heroike etje etj eshte relative edhe ne baze te vlerave qe ka nje person apo se si nje person i koncepton ato. Ka njerez psh qe edhe bashkepunimin me pushtues apo vrases te popullit te tyre e quajne te drejte e fisnik, ndoshta duan edhe ata status heroi, se edhe ata bij nenash jan, ka edhe te tjere pastaj ne vende kot se koti si Britania, Rusia e shume te tjere ku ne gjendje lufte i vrisnin vete ose i denonin me pushkatim ata ushtare qe per shume arsye (midis tyre edhe arsye te shendetin mendor apo fetar) nuk donin te shtinin arme kunder armikut. Ketu le te leme menjane pra relativitetin e vlerave per cdo person, sepse e shoh qe ne shqiptaret kemi edhe shume bashkepatriote konfuz ne keto ceshtje, por ska gje. E leme menja kete punen e sentimentave dhe vlerave, ai territor mbrohet me ligj, me kushtetute, dhe kur shkelet nga nje agresion ushtarak, sic eshte dhe sic eshte pranuar nga e gjith qeveria dhe politika mbareshqiptare te kete qene agresioni ne fjale, KUSHTETUTA E NJE SHTETI PARASHIKON GJENDJE LUFTE. Nuk eshte ceshtje cfar dua une, ti apo ndonje tjeter, eshte ceshtje cfar thote ligji, dhe shtet pa nje ligj te tille nuk ka dhe nuk duhet te kete, mbi te gjitha nuk mund te kete shtet qe nuk garantohet nga ligje te tilla. Cfar ben politika shqiptare? Pranon qe ka pasur agresion ushtarak, qe uniforma e shtetit eshte perdhosur ne ate menyre dhe denon me force aktin duke kerkuar vetem lirimin e policeve dhe duke i thene Serbise qe kjo nuk eshte mire per frymen BE-integruese. Ketu eshte problemi. Sa per ata te dy une i qendroj asaj qe kam thene 100 here deri tani, qe u falet vetem nqs jan c'armatosur fizikisht, se per sa kohe kan pas arme ne dore brenda territorit te tyre nuk duhej kurre te ishin dorezuar. Eshte gabim ne shume nivele, ne ate njerezor, ligjor, emocional po te kemi parasysh rrethanat etj etj. Nqs jan c'armatosur fizikisht pa pasur mundesine te rezistojne atehere po, mund te themi qe policet kufitare dhe ushtaraket kufitare duhen stervitur me mire ne menyre te jene te denje per te mbrojtur nje teritor aq me probleme sic eshte ai.

kushtetuta e nje shteti... shteti thua ti. se ne evrope vetem shqiptaret ecin me kushtetuten e lobingjeve te BE-se dhe te fqinjeve tane. kushtetuta jone eshte nje cope letre higjenike qe kush s'ka fshire bythen me te. aq zbatohet ajo.

neni 8 o vella, thote shprehimisht:

 

Neni 81. Republika e Shqiperise mbron te drejtat kombetare te popullit shqiptar qe jeton jashte kufijveve te saj.2. Republika e Shqiperise mbron te drejtat e shtetasve shqiptare me banim te Perkohshem ose te te perhershem jashte kufijve tevet.3. Republika e Shqiperise u siguron ndihme shtetasve shqiptare qe jetojne e punojne jashte shtetit per te ruajtur e per te zhvilluarlidhjet me trashegimine kulturore kombetare.

 shihe si e ka kryeministri yt:

Neni 8

1. Republika ime nuk ka kohë të mbrojë të drejtat kombëtare të popullit shqiptar që jeton jashtë kufijve të saj.

2. Republika ime mund të mbrojë të drejtat dhe të zhdrejtat e shtetasve shqiptarë me banim të përhershëm brenda kufijve të vet, me kusht që të mos bien ndesh me interesat e mia dhe nëse nuk kërkojnë hapje kutish duke përfshirë edhe objektet në formë kutie.

3. Republika ime u siguron ndihmë shtetasve të huaj boshnjak dhe serbë, që jetojnë e punojnë per mua për të ruajtur e për të zhvilluar trashëgiminë e familjes time.

thuaj qe nuk e ka keshtu... njehere, Njehere te vetme qe te kete folur qeveria jone per shqiptaret!!!

po behen KATER dite fiks qe pres pergjigje nga kryetari i opozites qe te me thote se cfare ka thene per shqiptaret ketu ne Angli... dhe vizita para nje jave ishte...

edhe zotohen qe do flasin per popullin dhe duan ta ndryshojne politiken!!!

politikane qe nuk flasin me qytetaret e tyre; te drejtat e te cileve zotohen qe do mbrojne!!!

po "kush je ti?", do me thoshe; po ja qe jam ai qe rrezoj poshte cdo teori dhe mashtrim qe behet me popullin. nje shqiptar qe e shtyjne te kthehet ne albanocid i vetes. nje publik i paarritshem prej tyre dhe llogjikes se tyre. krejt imun dhe  shtrese klientele qe nuk arrihet dot nga biznesi politik. deshtim total i teorise se psikomarketingut.

te tille e kane kthyer ate vend, ate shoqeri.

ec e flasim per shtet, thua ti...

smiley

 

muhametali , une te marr vesh  dhe te marr vesh mire, por nuk di pse une kam patur  mendimin(krejt gabim sa duket prej opsionit t`uaj) se heronj u bekane te gjithe ata/ato... qe i ngrene perpjete.

Dihet ajo pune, sa te rrojme do mesojme.

Çi duam llafet me shume, te kuptova mire.

 

Grave te kuptoj drejte.Une them qe tani s'ka me kohe per lufte.Tani lufta duhet te kaloj ne nje tjeter nivel.Ate te fjales dhe te zhvillimit.Dacic duket qe nga fytyra sa ligesi e negativitet ka.Me beso qe keto jane akte shume te deshperuara te Serbise.Po i hipen gjaku ne koke sepse e kuptuan qe s'bejne dot me gje. Me thene te drejten s'ndjehem as keq nese mediat serbe krenohem me te tilla gjeste frikacakesh.Pasi vet veprimi s'ishte konfrontim balle per balle qe te shifnim kush fitoi.A ishin me te forta forcat serve a kosovare.Ky ishte nje akt i pabese.Sa per lufte te drejperdrejte shqiptaret e Kosoves ja vune kufirin tek thana ne 1999,sic e permend.Jam e bindur qe shqiptaret si hedh njeri poshte per burrerine,pastaj me keto veprime qe bejne servet veten e tyre do hane.Te pershendes.

Ky ishte nje akt i pabese.Sa per lufte te drejperdrejte shqiptaret e Kosoves ja vune kufirin tek thana ne 1999,sic e permend."

Luften e fitoi NATO.sa per UCK ajo s'qe ne gjendje te clironte asnje fshat apo qytet.

Prandaj mbajten krahina te tera nen kontroll se nuk cliruan dot asnje fshat e qytet?

Per te gjithe ju saktesuesit.Nuk eshte njeri aq deficente per te mos ti ditur dinamikat e Luftes se Kosoves.E dime te gjithe forcen madhore te Nato-s.Qellimi i fjales s'ishte aty,ishte tek rezistenca qe hasen.Po nejse une me kete teme e kam mbyllur.Ju pershendes te gjitheve.

Car kufi thane tregoi uck? Ata te zbythen me qindra mijera shtetas dhe po te mos ishte per nato-n do te zbythnin edhe ata qe mbeten dhe se rrunin hic per thanen tende.

Ministri i Jashtëm Edmon Haxhinasto

Shqipëria i ka kërkuar Serbisë lirimin e menjëhershëm të dy policëve kosovarë, të cilët u arrestuan gjatë ditës së djeshme me pretendimin e kishin kaluar kufirin.

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, duke e cilësuar veprimin si “akt të ulët”, e ka quajtur kapjen e policëve “rrëmbim”.

“Ministria e Punëve të Jashtme vlerëson se akte të tilla kriminale të motivuara nga struktura e mentalitete të vjetra e arkaike, nuk i shërbejnë aspak frymës së re të bashkëpunimit e fqinjësisë së mirë në rajon mes vendeve që aspirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian”, thuhet në këtë reagim.

Deklarata mbyllet me kërkesën se autoritetet përgjegjëse të Beogrdit “të kthejnë në vendin e tyre policët e Republikës së Kosovës dhe të heqin dorë nga përsëritja e akteve të tilla në të ardhmen”.

 

Shkurt, qarte, sakte. Aspak per te bere tifo  per Haxhinaston.

Cfare prisnit me shume?!

Ndoshta mund te behej ndonje note proteste ne OKB apo ne BE... Nuk e di...

cfare do te ndodhte sikur shqiperia t'i debonte ambasadorin serbise?

cfare do te ndodhte sikur shqiperia te ngrinte alarmin e luftes?

............

jam i ndergjegjshem qe duhen shfrytezuar njehere te gjitha kanalet diplomatike dhe lufta mbetet "opcioni" i fundit; por ja, ne nje situate te tille, cfare do te ndodhte (2 pyetjet).

ka qe ne 1878 qe diplomacia me serbet nuk pi uje. u ezauruan 135 vjet diplomaci. atehere?

Jam dakord qe t'i shpallim lufte Serbise, madje edhe Greqise e Malit te Zi... si edhe te gjithe atyre qe na shofin shtremet.

Jam i sigurt qe do te korrnim fitore nder fitore...

Ne nota me serioze... dhe duke lene menjane lojrat me luftra... s'besoj se eshte ezauruar roli i diplomacise. Mendoj se jemi ne qe kemi ngelur ne vend numero ose qe ne rastin me te mire kemi bere hapa breshke ne keto 100 vitet e fundit (te pakten). Kesisoj nuk mund te jemi nje faktor serioz ne dialogun diplomatik.

Nese duam me te vertete te fitojme ndaj Serbise apo Greqise, duhet piksepari te sqarojme nje here ceshtjet tona te brendshme dhe te punojme me shume per progresin shoqeror e ekonomik qe s'mund te shihet i ndare nga konteksti gjeografik ku ne jetojme. Cka do te thote se si kusht per nje progres ekonomik dhe shoqeror marredheniet e mira me fqinjet jane thelbesore.

+1

O Ols! Boj dhe ti si derr, mer burre! Nuk e sheh c'ben ketu shoqata e Patrioteve Anonime.  Se mos ka per te ardh njeri megjithe men qe te te marri te shkosh e te luftosh ne kufi. 

PF ama po te moren dhe pranove te shkosh, madje dhe te paguesh per ate detyre cfare do besh zoteri? Pergjigje te sinqerte te lutem ose lere fare!

Ke folur si eurointegrist par excellence.  Cfare diplomacie mund te besh kur ai tjetri te degjeneron ne kete fare menyre? Ti thuash "aman te keqen! aman te lutem o serb, mos bej keshtu se une te kam xhan shume! mos bej kshu se te sheh BE-ja dhe te merr me sy te keq!"?

Sqarimi i ceshtjeve tona te brendshme nuk eshte e thene te behet se pari a se dyti.  Mund te behet ne te njejten kohe duke sqaruar dhe ceshtjet me fqinjet tane qe si do te sillemi e jemi sjellur ne, kane mbetur armiqesore deri ne piken qe kane dashur te na shfarosin fare.

Keta jane qesharake o burr. smiley

qeka kthy olsi. smiley

 

U ktheva emo. Fatkeqesisht rruga me shkoi kot. Personi qe me sfidoi, nuk u paraqit ne duel.

Fitore ne tavoline gjithsesi.

smiley

http://content.internetvideoarchive.com/content/photos/3306/13886623_7304.jpg

urime!

Falemnderit shume.

U regjistru, u regjistru. Jane te gjitha te shenume. S'ka vend per kontestime.

olso, shpjegoja mer trajnerit tend c'dmth kjo...

http://www.sherv.net/cm/emoticons/drink/beer.gif

pas gjys ore, nji birre se trungu u sharru, nuk kishte qen as nyje, as gozhde. thjeesht nje damar i vogel ksileme smiley

oh did it?

te la vetem olsi. per momentin je ne grace period.

Zoteri... ne xhentellmenat nuk kemi shume llafe.

Sfide? - Po! Jo! Ndryshe mirupafshim!

"U vonu autobuzi", "kishte trafik", "dola me pre drunjte"... ruji per KQZ-ne.

La sopra siete voi due che fatte la sega. Terrun!
smiley
shpjegoja bashkevuajtesit ...
lol
smiley

(Kjo ishte per 1oora se e shof qe paska rreshqit poshte)

Do zbatoj rregulloren qe te jem dakort me ligjet e shtetit qe i sherbej. That's it. Pordhet e shumta jane fukarallek.

Sa per rastin ne fjale nuk e di dinamiken e detajuar te ngjarjes. Nga foto shoh qe jane police qe jane arrestuar nga ushtare komando, gje qe teknikisht make sense. Po te kisha pare ato dy policet me kominoshe  dhe revole TT qe te kishin vene poshte tre komando ushtarake, do isha cuditur. Me punet e tjera merret shteti, sepse rrogtaret e tij jane. 

Sidoqofte, pak shanse ka per nje lufte te re nderballkanike.

Pra do kishe luftuar per te mbrojtur kufirin. Per ate pune paguesh, por mbi te gjitha ate pune ke zgjedhur per shume arsye midis te tjerave patriotike dhe emocionale, sidomos po te konsiderojme se cfare kufiri dhe me ke eshte ky kufi. Ata nuk jan arrestuar, jan dorezuar brenda kufirit shqiptar!!!! Pa rezistence. Nqs jan c'armatosur eshte tjeter pune, dhe une i terheq te gjitha ato qe kam thene, por qe te jene c'aramatosur duhet patjeter te kete patur nje perleshje fizike gjithsesi, gje qe nuk me duket ka ngjare, por ndoshta. 

Nuk jane pordhe, eshte revolte. Nqs ti nuk e ndjen kete revolte nuk dmth qe ke te drejte te tallesh me ndjenjen e te tjereve. Persa me perket mua, une e kam shume te qarte qe jeta e te gjith neve eshte prekur pak a shume, por me shume shume se sa pak, nga perkatesia jone kombetare dhe peripecite e perleshjeve luftarake, diplomatike, politike etj etj ne rajonin ku jetojme apo nga kemi prejardhjen, dhe kesaj nuk i shpeton dot. 

Shiko, kjo puna per ruajtjen e kufirit eshte paksa e ngaterruar. Nuk di nese ke qene ndonjehere ne kufirin shqiptar, ose edhe ne ndonje kufi tjeter. Personalisht e kam bredhur pothuajse gjysmen e kufirit shqiptar dhe te garantoj qe fjala "vija" eshte me shume nje koncept, dhe nuk eshte se del dikush me ate kutine e gjate te mbushur me pluhur shkumesi per te bere vijen si ne nje stadium futbolli. Zakonisht eshte nje zone "e askujt" qe i ndan pak a shume gjerat paqesisht. Dhe 90% e incidenteve ndodhin ne kete zone te papercaktuar. 

Tani per tu kthyer prape tek termat. Jo, polici nuk paguhet per te luftuar ne kufi. Per kete pune paguhet ushtari. Ne konfliktin verbal kufitar, polici leshon armen perdhe perpara ushtarit. A, po te kishte qelluar tjetri pa paralajmerim, atehere po qe lufton robi, se nuk di nga po i vjen, po situata ne kete rast nuk me duket e tille.

Sa per tu revoltuar pastaj eshte e drejta jote. Une po flisja se kush eshte llogjika e ngjarjeve ne nje rast te tille dhe si jane shanset qe te perfundoje ky incident kufitar.

Per te tjerat

Partizani..Partizani...ooo!

shiko, qe eshte e dhjere gjeja, eshte. ninja, pa ninja, aty klasifikohet, tek rubrika "e dhjere", zeri "dore me nji".

Emo, dhitet mire kush dhitet i fundit!

dmth dhjerjet rruges nuk quhen smiley

smiley

 

Sot luajta tavell pas kaq e kaq vitesh (mbi 10 vite).

E kisha harruar se sa loje e poshter ishte. Nqs. do t'i ilustrosh nje personi shprehjen "qesh mire kush qesh i fundit" luaj tavell me te.

Me kane rraf tre here, per nje gur ose per nje dopio gjashte ne momentin e fundit.

emikaze te mendoja me tolerantsmileymy bad.

e keni mire ju, po un qe m'duhet te bej taksat smiley  smiley

ufff

Ok e drejte,se e kemi bo kohen bezbezele.Puna e mbare!

smiley

s'kam fillu jo, ja po shkartis letrat nje here. kemi afat deri ne 15 ktej.

Llogjika ime me thote qe te jesh shqiptar ne ate kufi, dhe te dorezosh armen para serbeve je kryelangaraq! Po te jesh me uniformen e nje shteti shqiptar imagjinoje vete se cfar je.. Kaq.

Per te tjerat

Langaraqlleku nuk eshte ndonje gje per tu ndjer krenar he? Eshte per turp.

1oora, ne na ka fry shume ne femijeri ai gjesti i isa Boletinit qe nuk e kishte dorezuar revolen gjate kontrollit trupor para se te hynte ne zyren e kryeministrit anglez te asaj kohe. Aso kohe e perfytyroja si nje trim syshkabe me qeleshe e xhamadan qe i dhiste bullafiqit anglez te dhjamur e me papion.

Tani perfytyroje Isa Boletinin duke bere te njejtin gjest sot ne aeroportin "Kenedi" ne rradhen e mbushur me udhetare qe duan te kthehen ate nate ne shtepi se i presin kalamajte dhe nje zezake 300 paundeshe qe ka turnin tek metal detector.

Nuk po them ne aeroportin Ben Gurion te Tel Avivit. smiley

Je komplet gabim, por e leme me kaq PF. Nje polic ne ate kufi, me ate histori ne ato rrethana, kurren e kurres nuk duhet lidhur ashtu nga serbet. Nga askush, se i jan dhene arme qe ti perdore, por nga serbet jo e jo. Te tjerat qe thua ti pastaj jan kot se koti, dhe kot qe i thua.

Edhe nje gje, tek ajo foto aty une nuk shoh zeken me baken, por shoh Kosoven, te shtrire perdhe me bythe perpjete, lidhur si qen, e c'armatosur. Kete shoh une ne ate foto. Eshte tragjike. Te na roje e gjith krenaria kombetare, te na rroje e gjith trashegimnia historike kombetare, identiteti kombetar, familjar e personal para kesaj tragjedie miku im. Ty ndoshta nuk te duket keshtu, mua po, me duket atak ne zemer te nje shoqerie te gjith te lidhesh njerezit me uniforme brenda territorit te pavarur ne nje sulm ushtarak. Me duket aq shume me tragjike jo qe ata jan dorezuar (une as nuk do ja lejoja kurre vetes ne ate detyre ti beja nje gje te tille vendit tim, nuk e di ku do futesha nga turpi) por qe ka njerez qe e mbrojne kete veprim te peshtire ne tejskajshmeri, ose e marrin edhe me tallje dhe sportivitet. I thash edhe zotrulsit me siper nqs ata jan shqiptare dhe jan lidhur ashtu nga ata qe der dje u perdhunuan grate e u therren nenat, turp, jazek, shame on them. Une nuk dua te identifikohem ne te njejten bashkesi me te tille njerez e me te tille shtet bythegrisur, aq shume turp kam. Dhe ne Shqiperi te ndodh psh qe te hyjne komando greke a maqedonase e te lidhin e te turperojne ne kete menyre police a ushtarake tanet ne kufi (qe dorezohen, gje qe me duket e pamundur), dhe te kete kete lloj reagimi nga shteti dhe shoqeria, une qe me rastin e pare e mohoj ate shtet, ate komb, dhe e ndryshoj ate nenshtetesi. Me duket se ti nuk e ke thithur seriozitetin e kesaj situate. Kesaj i thone qe te gjith shqiptaret qe jan gjalle sot nje jete te tere te kene ngrene kot mut, te kene sakrifikuar kot e te kene grire sallate kot se koti per ceshtjen kombetare, e cila sic te thash me lart ka prekur ne C'DO ASPEKT jeten e cdo shqiptari qe eshte sot gjalle kudo qe te jete. kur nje gje e tille ndodh..... dhe me sa pason. Ndoshta u zgjata, dhe mesa  te njoh ketu nuk me dukesh tip qe e vret mendjen shume, e shumta do i fusesh dhe ndonje gallate tjeter a ndonje koment tjeter me Isa Boletiner e me pellazger e do vazhdosh qyfyret, por mu duk e drejte ti thosha keto dy fjale. SHENDET

Oora. Lajm i fundit. Sot ne oren 8.00 te mengjesit, niset Kreshnik Spahiu bashke me 10 trima per ta patrulluar personalisht kufirin.

Ke varri i gjergjit a shkoi te marr bekimin ai njeher? se ai pa bekimin e gjergjit sben gje, kreshniku i spahinjve!!

Ora, cfare te te them une? Provoje njehere ne menyren tende se mbase ndryshon gje. Por keto lloj diskutimesh ma mbushun mendjen edhe njehere me shume ne drejtesine e shprehjes: Ballkani prodhon me shume histori se sa mund te konsumoje. smiley

Nuk eshte fare pune historie pra mo, se po ti futemi historise do na duhej te replikonim te njejtat masakra qe ata kan kryer ndaj nesh, vetem nqs ti je me parimin qe 1 serb baraz me 1000 shqiptar, e s'ka gje mo kur u ben dhe isa boletinet e pellazget te duan te njejten vlere njerezore me te tjeret apo jo! Pra historia ska fare pune ketu, ketu ke dy shtete ne nje proces paqeje, te sapo dale nga lufta, ku njera pale kreu gjenocid ndaj pales tjeter, per me keq vazhdon edhe sot me te njejtat politika. Keto nuk jan histori mor vlla, jane realitet qe e jetojme perdite, realitet qe sic te thash prek edhe jeten tende e timen, jo vetem emocionet, koshiencen identitetin etj, por edhe jeten ne cdo aspekt, kualitetin e saj e shume te tjera. Tani nje vend serioz, edhe pa kete background qe ja shton 1000 here peshen, po ti kishte ndodhur nje agresion ushtarak brenda territorit te tij, biles edhe duke rrembyer forca policore, e duke turpruar uniformen e shtetit, kushdo te qe ky shtet, ne c'do vend te botes kishte shpall gjendje lufte. Provoje e beje kete gje ne nje shtet serioz e ta shohesh. Pra kemi shtet karagjoz, dhe me kete biem dakort te gjith, vetem se une nuk jam kompatibel me karagjozllikun e shteteve tona, dhe mendoj se si popull nuk perfaqesohemi nga ky karagjozllik, se ne nivel individual nuk jemi edhe aq karagjoz, biles e kunderta, nuk jemi njerez qe te na shkelin lehte ne kallo. Pra u shkel integriteti territorial i nje vendi, i cili garantohet me ligje, me kushtetute me mbrojte te armatosur, me ndjenje patriotizmi dhe ndergjegjen e nje populli te gjith. Me kaq e mbyll dhe une, se kot qe e zgjas.

Te kujtohet kur te thashe qe eshte me siguri nje incident i ndodhur ne zonen e gjelber ndermjetese, e cila mund te shkelet e kontrollohet vetem nga ushtaraket.

 

 Personalisht e kam bredhur pothuajse gjysmen e kufirit shqiptar dhe te garantoj qe fjala "vija" eshte me shume nje koncept, dhe nuk eshte se del dikush me ate kutine e gjate te mbushur me pluhur shkumesi per te bere vijen si ne nje stadium futbolli. Zakonisht eshte nje zone "e askujt" qe i ndan pak a shume gjerat paqesisht. Dhe 90% e incidenteve ndodhin ne kete zone te papercaktuar. 

Tani per tu kthyer prape tek termat. Jo, polici nuk paguhet per te luftuar ne kufi. Per kete pune paguhet ushtari. Ne konfliktin verbal kufitar, polici leshon armen perdhe perpara ushtarit. A, po te kishte qelluar tjetri pa paralajmerim, atehere po qe lufton robi, se nuk di nga po i vjen, po situata ne kete rast nuk me duket e tille.

Si e dija? smiley

Ata i janë dorëzuar misionit evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, dhe tok me ta është dorëzuar dhe motivacioni: “Shkelën zonën e gjelbër dhe marrëveshjen ushtarako - teknike të Kumanovës të nënshkruar nga Serbia dhe NATO më 1999, sipas së cilës në këtë brez mund të lëvizin të armatosur vetëm KFOR-i dhe forcat serbe”

Tani imagjino sikur keto policet mos i ishin bindur urdherit per te ndaluar, po te kishin filluar te shtinin me arme.

10 trima?! 145000 thuaj!

@Sidoqofte, pak shanse ka per nje lufte te re nderballkanike.

Mos! Agjensia e Sherbiemve Funerale "Paradise" parashikonte zgjerim te biznesit ne ballkan.

Amon emo, te lutem. Jo sot se jam i lodh. 2-3 dite sa te rimarr fuqite.

Bukur e lujn lojen shkinat. Moren statusin 'kandidat partie' prej BE-ut (me ndihmen jo te neglizhueshme te qeveriut te Kosoves) dhe tani vrik hudhen me mor 'sovranitetin' ne Kosove qe ja garanton rezoluta e OKeBe-se.

Sikur te dijshim dhe ne me lujt si kta, do ishte mire . Ose popullorce "Mire do ishte kishim miell se po te kishim voj do bojshim petlla" tha.

ballkanistan

 

Serbia po respektoka marreveshjen e Kumanoves! Sa te respektueshem qenkan bere shkijet.

Ata qe jane shtrie ne toke kane te shrkuar ne kurriz POLICE

Sidoqofte kjo nuk eshte shqip si per sh. POLICIA pra ata jane njerez te KFOR-it dhe jo te policies kosovare.

KFOR-i te tregoje nje here veten se kush eshte.

Faturat e ketyre "aksioneve" to ti shohin me kohe e me vakt serbet.

Musike qe do ja degjojme melodine shume me vone smiley

Po me do e degjojme muziken kur te futet serbia ne BE dhe te jemi duke thene qe 'ska mbaruar akoma kjo pune po he, do e shohin keta te pabese'..

 

Lirohen 2 policët kosovarë, serbët i dorëzojnë tek EULEX Lirohen 2 policët kosovarë, serbët i dorëzojnë tek EULEXPRISHTINE- Dy policët kosovarë të arrestuar nga Serbia dy ditë më parë, mësohet se janë dorëzuar sot tek forcat e  EULEX-it dhe së shpejti do t’u bashkohen familjeve. 

Lajmi bëhet i ditur nga mediat kosovare, të cilat i refereohen një deklarate të ministrit të Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi.

Shukri Binaku dhe Sami Beqiri u arrestuan të shtunën në mëngjes, teksa po patrullonin në fshatin Dumnicë të komunës së Podujevës.
(vijon)Balkanweb

 

(vijon)Balkanweb

nuk ka çar t'vijoj fare

3 t'maskuar, forca te erresires, "arrestuan" dy pllumba paqsor, pa maska, me armatim grash*

dhe njohin qi aty asht kufini.

* ndjese gjysmes tjeter te qiellit.

ps: i duhet politikes dhe diplomacise shqiptare qi ti mushin menjen arbitrit** dhe fifës*** qi ky autogol o gol per ne!

** BE

***ONU

 

Mbyllet ‘sherri’ me policinë serbe: Policët shqiptarë kthehen në shtëpi  ARTICLE | ateTime" datetime="2012-04-02" property="dc:issued">2 PRILL, 2012 - 23:12 escription">

Policët shqiptarë të arrestuar nga policia serbe (Shukri Binaku dhe Sami Beqiri) janë lënë të lirë, e në këtë moment ka gjasa që të kenë arritur në Prishtinë. Ata i janë dorëzuar misionit evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, dhe tok me ta është dorëzuar dhe motivacioni: “Shkelën zonën e gjelbër dhe marrëveshjen ushtarako - teknike të Kumanovës të nënshkruar nga Serbia dhe NATO më 1999, sipas së cilës në këtë brez mund të lëvizin të armatosur vetëm KFOR-i dhe forcat serbe”.

E vërteta është se ngjarja në fjalë ka qenë më banale se sa e kanë bërë mediat tona të eksituara ca si shumë në mënyrë patriotike. Çdo lajm i dhënë nga këto të fundit lidhur me arrestimin e këtyre dy policëve në afërsi të pikës kufitare të Merdares, përveçse me komente të nxehta, është shoqëruar edhe me një fotografi, ku shihen dy policët e Kosovës të çarmatosur, me duar të lidhura pas shpinës, e të shtrirë në bark (fotoja e këtij shënimi në respublica është po ajo). Dhe ndoshta nuk ka qenë e paqëllimtë që ëhshtë shpërndarë nga serbët pikërisht kjo foto, e cila “e nxirrte në evidencë poshtërimin”. Duhet të jetë llogarituir një lloj efekti këtyre anëve. Të cilin e bëri.

Por tanimë historia është mbyllur.

Re.Pu.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).