Izraeli sulmon ndihmat për palestinezët, viktima
Të paktën 19 pasagjerë të një flote ndërkombëtare aktivistësh pro-palestinezë të drejtuar për në Gazë janë vrarë një komando izraelite.

 

Lajmin e ka bërë të ditur televizioni privat izraelit 10. CNN-i turk flet për 2 të vdekur dhe 30 të plagosur. Hamasi ka denoncuar sulmin duke e konsideruar si “terrorizëm të organizuar nga shteti”. Ndërkohë Ankaraja ka thirrur qeverinë dhe ambasadorin izraelit për një protestë, pasi një anije me flamur turk dhe një OJQ turke është ndër organizatorët e flotiljes. http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=184347&ref=fp

185 Komente

 Pune muti. Detajet nuk kane dale akoma, por duket se Izraeli do kete probleme me "tejkalim te se drejtes " sic e quante Kadareja. Se pse duhet ta shtynin kaq larg punen me ato komando aq te pergatitur qe kane, nje zot e di! Te shohim tani.

Sa per keta organizuesit OJQ-orë, shpresoj te kene marre nje leksion qe do ta mbajne mend!

 Shume te ulet izraelianet. Edhe sikur te kishte patur sulmim me arme nga anijet, nga bilanci i te vdekurve duket se nga anon faji. Tani ngordhalaqet e Europes do te shprehin indinjaten e thelle. Do te kufizohen vetem ne fjale proteste, ne vend qe ti kepusin ndonje embargo te mire.    

Izrailitet bejne keshtu se kane mundesine te bejne keshtu se jane fuqi ushtarake ne rajon dhe i kane te ngrohura perjetesisht shpatullat nga Amerika.  Problemi ne kete mesele qendron se shumica e te vdekurve ishin Turq, ne nje anije Turke dhe Turqia eshte fuqi ushtarake gjithashtu ne rajon e deri tani miku me i mire i Izrailit ne rajon e normal Turqit kane filluar te reagojne e do vazhdojne te reagojne.  Nje Turqi armiqsore ne rajon nuk eshte gje e mire per Izrailin.

Ligjerisht Izraeli ka te drejte. Ka kerkuar qe filan anije te mos hyje ne ujerat e tij territoriale, u ka derguar disa paralajmerime (sipas te drejtave nderkombetare besoj) qe jane refuzuar nga anija  dhe me pas Izraeli ka nderhyre ushtarakisht. Me nje fjale e thene ndryshe kur te vish ne shpine time duhet marre leje ose ne te kundert ta perplas deren ne fytyre.

Moralisht pastaj ja ka futur kot. Po s'ka per te ndodhur gje, ca nota proteste e kaq. 3 dite zgjat cudia.

Thuhet qe flota ka qene ne ujera nderkombetare - e nese eshte e vertete, Izraeli s'ka pas asnje fare te drejte. Pastaj, cfare bicim "komando" qenkan kur ja merrkan pistoletat?! Paskan qene police barkderra Shqiptare me duket.

Ka mbi 10 te vdekur deri tani.

Ne fakt, ne ujenat nderkombetare, ka nji te drejte, te drejten vetem me kontrollu anijen, por jo me e sulmu...

 Nder lajme raportohet se "armatimi" i pacifistave ka qene:

Shkopinj druri, thika dhe vetem dy pistoleta (1 e komandantit te anijes dhe 1 qe aktivistet i kane marre me dhune njerit prej ushtareve). Kaq.

Masaker e izraelianeve! 

Kepi sipas cilit ligj Izraeli ka te drejte?

Ligjet e Izraelit si di, po ne lajme degjova qe Ushtria Izraelite i kishte kerkuar anijes ne fjale qe te ndalonte e te kthente mrapsht, e kishte kerkuar disa here kete gje por anija serish kishte refuzuar dhe kishte vazhduar rrugen. Pastaj keta e kishin qelluar. Llogjikisht besoj se kur nje armata e nje shteti te kerkon qe te mos hysh ne territorin e saj dhe ti vazhdon rrugen tende atehere ka te drejte te nderrmarr dicka kundrejt teje. Por morale nuk eshte sic e thash.

Sa per keta organizuesit OJQ-orë, shpresoj te kene marre nje leksion qe do ta mbajne mend!

O PF, une te uroj vetem qe te mos jesh njeri kaq i pashpirte sa tregohesh kur bje fjala per myslimanet! Do ishte shume e rende per kete bote qe njerez si ty, qe kane nje fare niveli e s'jane si ata redneck-et me flamurin sudist, apo si ca te tjere ketu te ngjashem me ta, te kene nje urrejtje te tille per 1,5 miliard njerez apo 80% te popullit te vet.

 

Lizander une e di qe pergjigjja i drejtohet PF por me ben pershtypje kur thua

njeri kaq i pashpirte sa tregohesh kur bje fjala per myslimanet!

Nuk e di ku e pe ti ne komentin e PF se behet fjale per mulsimanet?

Ai ka mendimin e itj dhe mund ta komentoj ate dhe te pergjigjet ty  por si gjithmon me ben pershtypje se ti gjithmon kerkon ti japesh drejtim muhabetit ne drejtimet religjioze duke bere te persekutuarin muslimane

Kjo me acaron drejt me thene me ty

 

Lizander, nuk kam gje me myslimanet por padyshim qe kam me terroristet islamike, qe meqe ra fjala perpiqen te terrorizojne perendimin , para ne dhe mua. Gaza eshte nje shprehje gjeografike, por ajo qe ka rendesi politikisht eshte qe ne qeverisje me vote te lire esjhte Hamasi, i njohur boterisht si organizate terroriste. Prandaj edhe i ka bere bllokade si Izraeli ashtu dhe Egjypti.
Tani keto OJQistat kane kohe qe po bejne propagande ne internet qe nuk e rrujne per Izraelin dhe do e cajne bllokaden. Mu s'ma merrte menja qe do e canin, po nuk me pyeti njeri. smiley 2dhe sic e ka thone edhe daj Sami: "Mess with tha best, die like the rest"
Shkurt muhabeti, ne kete lufte une rradhitem nga ana e Izraelit per aresyet e mia, por gjithsesi them se ne kete rast ka pas tejkalim te se drejtes dhe Izraeli do te paguaje harac per kete budallallek qe ka bere.

 80% myslimane ta shohesh me dylbi ti shoku. Meso nje here ca do te thote mysliman.

Me shume njerez me origjine ortodokse kam rrotull une ketu se me origjine myslimane, e shumta 50-50, dhe vetem 1% jane myslimane.

O Kep, ndihmat kane qene per ne Gaza, qe eshte nje territor i SHTETIT te Palestines (e di ti qe ka nej shtet me kete emer?) dhe qe ka tere ate det. Pra Izraeli ka sulmu anijet me ndihma jashte ujrave te tij (presioni behej qe anijet te ankoroheshin ne nje port izraelit dhe jo ne Gaza)

Eshte njesoj sikur Serbia te sulmoje ne hapesiren kosovare ose nderkombetare, nje avion me ndihma per ne Kosove.

Lizander Te pyes siqenrisht

Mendoin se lufta ne Kosove ishte nje lufte islamike apo per pavarsi kombetare?

Pak me lart e lidh problemin e Palestins me mulsimanet, me pas permend 80 apo 85% mulsimane shqiptare dhe tani sjell Kosoven

vertet mendon se Kosovaret u ngriten per liri islamike?  dhe me thuaj si i sherben kjo bashkimit kombetar kur ke 20 apo dhe 15% jo muslimane shqiptare? Cfare kekron zotrote ti qe tani ne jo musliamnet tendihemi te fyer nga TY? 

Sa per iformacion duke te njohur ty une personalisht nuk ndjehem aspak i fyer. Ekstremet nuk me fyejne, kur jane minorance.

 

Absolutisht, madje Kosova ban perjashtim prej tana popullsive myslimane (tuj fut ne to edhe Bosjnen) sepse askush nga komuniteti islamik nuk e çau per Kosoven. Dhe kur shkun demek bosnjaket me i ndihmu, kosovaret u thane "shkoni ka keni ardhe, se s'kena nevoje per ndihmen tuej". Kosoven e pshtoi Amerika, dhe per pavaresi, Europa. Patjeter me punen dhe ndihmen politike te shqiptareve, aq sa kishin mundesi. Kshtu qe s'ka te bajne aspak me fene.

ku i gjete ti 80% myslimane? Shqiperia eshte 80% ateiste...

M'fal se i bona llogarite gabim se i bi gati 85% e 6 milione SHQIPTARVE.

Nga i gjete keto numra?

6 Milione: Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni.

Po numrin s'e kundershtoj gjemb, por keto perqindjet e nje virusi semit te shkretetires apo nje tjetri jane komplet pa baze.

ne 7 miljone shqiptare jane 95% minimumi mazlleme, jo 80%. t'i besh mire llogarite here tjater.

Ne Shqipni nuk ka as 50% myslimane, te pakten qe thone se jane. Statistikat e fundit jane ato te bame para çlirimit (per nevojat politike te asaj kohet...) prej te huejve qe kishin per qellim me thane se shqiptaret jane myslimane, pra turq, pra le t'i ndajme tokat e Turkise perderisa Rusia fitoi luften kunder Turkise. Kur del se n'ate kohe kishte "afersisht" 70% myslimane, sot, me çka shoh une, s'ka as 50%. Midis myslimaneve (prej emnit) kur merr parasysh tane ata qe i thone vetes ateist, e agnostik, pa opinion, etj etj, nuk mbetet seriozisht as gjysma. Do te shohim rezultatet e rregjistrimeve te 2011 per me pa se sa jane ne realitet.

une s'kam pa ndonje mysliman ne shqiperi..ti ku i gjen 85%? ne imagjinaten tende?

Drejtimi i Izraelit nga extremistet e Netunahut si dhe intensifikimi i veprimeve terroriste nga Hesbullah ne teritorin Izraleit do te sjell tensione te tilla. Adminstrata e Obames eshte duke u perpjekur ti mbaj nje qendirm asnjanes por kjo nuk do te jete shume e lehte duke menduar se The American Jewish Congress ka akoma influence ne Amerike nga nje ane dhe se me veprimet e fundit  Israeli po humbet reputacion ne bote. 

Per mendimin tim nje udheheqeje Palesitnese e zgjuar mund te fitoj shume pike nga kjo situate, mirpo me Hesbulla teroriste dhe qeverine e Mahmoud Abbas te koruptuar kjo nuk do te jete e lehte .

Keto jane fate e popujve kur nuk kane nje udheheqje te zgjuar. Kur mbeshteten ose ne terorizem ekstrem ose ne korupsion.

 Korrigjim

Faleminderti Nahar  Lexo Hamas jo Hesbullah. Jo se ka kane shume ndryshim ne terrorizem por jane njeri ne Liban e tjetri ne Palestine

ty toko bo vaki te duken isoj hesullah e hamas... se hesbullahu nuk para bo sulme terroriste, e nuk jan palestineze... dmth bo vaki quhet terror me bo lufte me Izraelin, po hesbullahet jan terroriste sac ishin terroriste partizanet tone me gjermant.

Toko, paralelizmat e gabuar ketu nuk po i bej une por ti dhe PF. Sikur te ishin vrare aktiviste te Hamas-it, Mosad-it, apo te ndonje organizate terroriste si keto, mua do me behej qejfi, dhe do isha dakort me PF-ne. Po ketu jane vra ca myslimane turq qe mund te mos jene praktikante fare dhe stergjysherit e te cileve mund te kene shpetu nga masakrat, stergjysherit e atyre ushtarve izraelite, kur ata i ndiqnin kudo ne Europe (sidomos ne Spanje).

PF, eshte i rreshtuar me Izraelin per arsye personale. Bukur fort, sikur ketu te flisnim per ndeshje futbolli, por fakteqesisht po flasim per 3-4 breza qe jetojne ne kampe refugjatesh, dhe femije qe vdesin per buke. Kur shef se ka njerez qe gezohen se u vrane disa humaniste qe marrin guximin te ndihmojne keta gjynofqare (qe jane viktima te dy ekstremeve), besoj se ka nevoje per pak reflektim. Kur per me teper, kjo eshte rezultat i nje urrejtje "falas" (pra pa asnje arsye personale se PF nuk i njifte ata njerez) qe ushqehet nga racizmi per fene e atyre njerzve, qe eshte edhe fe e shumices se shqiptarve, atehere situata behet akoma me e rende.

Paralelizmi me Kosoven ishte persa i perket te drejtes ligjore dhe s'kishte lidhje me fene. Megjithate po i pergjigjem lidhje tendencioze, qe ti e hedh ketu si ushqim per injorantet, qe do t'i kesh ne krah tat ne debat. Ti, s'po diskuton me mua prej dje, qe ta mos ta dish se une nuk mendoj se lufta ne Kosove u be per arsye fetare. Te pakten nga pala shqiptare se persa i perket ortodoksve serbe nuk mund te them se nuk inspiroheshin nga thirrjet e mitropoliteve dhe urrejtja qe kane per myslimanet. Kur une shoh se midis shqiptarve (te krishtere ose dhe myslimane me origjine) ka njerez qe kane te njejten urrejtje me serbet per myslimanet (pra per veten ne rastin me ekstrem), une kam te drejten te mendoj se kjo e demton bashkimin kombetar. Denoncimi i urrejtjes qe disa kane per fene e tjetrit, eshte i domosdoshem per te ndertuar nje shoqeri te shendetshme.

Ti s'ke pse ndihesh i fyer, kur une them se PF eshte i pashpirt qe gezohet se u vrane disa humaniste myslimane. Nqs, une do thoja qe gezohem kur ne Darfur vriten njerez te kryqit te kuq, nga ekstremiste myslimane qe po masakrojne njerez atje, atehere ti duhet ta denoncoje kete "gezim". Po nuk besoj te kesh lexu ndonje gje te tille nga une apo jo?

Nqs une, sa here denoncoj urrejtjen e disave ketu per myslimanet, permend perberjen e origjines fetare te shqiptarve, kete e bej me qellimin qe tu tregoj atyre matufeve se me kete lloj racizmi, po urrejne shumicen e miqve, shokeve dhe njerzve qe i rrethojne. Mer, po do s'do ti e une bashke, kalamojte e tu e te mi neser, pote martohenn me shqiptare, kane shume me teper shance qe gjyshi i burrit/gruse qe do marrin, ta kete emrin Ali se sa Kristaq. Car do thote pastaj X-i, "Ky Aliu jone o i mire, kurse ata Alite e tjere jane te keqinj"

Amon o Toko se nuk me duket se ka ngel me te mesu une ty bazat e anti-racizmit dhe rrezikun e tij ne nje shoqeri. Prandaj e kom shume te veshtire ta kuptoj se si ka mundesi qe prej kaq kohesh, sa here une denoncoj qendrimet raciste, te PF-se apo dikujt tjeter, ti ke per borxh me i thone derrit daje, e do me besh paralelizma komplet pa lidhje me ate qe them une.

Lizander se po shkruj me BB dhe eshte shume e bezdisur.
Te lutem mos i fut muhabetit ngjyra kombetare se nuk ka lidhje fare me Shqiperine.
Ketu po flisja per kete OJQ me flotilje dhe me flamur. Keto nuk e kishin hallin tek ndihmat. Ke pare ti ndonjehjere 'ryqin e kuq apo dhe Gjyusemhenen e kuqe te sillet ne kete menyre? Apo _UNICEF? 'Eto jan ca loqe, gjysma me qellime te qarta poltike dhe gjysma idealiste te preshit qe ngaterrohen ne ne konflikt qe nuk po e zgjidh dot UN. Prej 50 vjetesh, gjasme per te dale si heronj. Tashti heroizmi me deshmorllikun shkojn dor per dore...

Lizansër ja ke fut kot.Se ai që është i fes islame dhe e praktikon nuk e jep vajzën te një shqiptarë i fes së krishter.E vërtetuar kjo gjë.Mbasi bëj debate përditë me nja ca shqiptarë që kan filluar u venë mbas ca arabëve këtu.i pyeta nëse ta kërkon motrën ose vajzën një shqiptarë që nuk është i fes islame dhe nëse ta kërkon një i fes islame që nuk është shqiptarë.kë do zgjidhje.Atë të fes islame që nuk është shqiptarë më than.Po ashtu do ju lutesha shumë që Bektashinjët mos ti përzieni me islamin mbasi ju jeni kundra mënyrës së besimit bektashi.dhe % e islamikve bie në nivele të njëjtë me besimet e tjerë 80 % mbaje në xhep.

Po ketu jane vra ca myslimane turq qe mund te mos jene praktikante fare dhe stergjysherit e te cileve mund te kene shpetu nga masakrat, stergjysherit e atyre ushtarve izraelite, kur ata i ndiqnin kudo ne Europe (sidomos ne Spanje).

lizander

Ban me did nga e di ti qe keta qe jane vrare jane te gjithe myslimane? ( Nuk besoj se ju ke pare mushtullukun nese ishin te tere bere synet apo jo smiley )Dhe ne qofte se jane cfare rendesie ka kjo ne krahasim me faktin qe keta ishin aty per mision bamires?

 

Te pakten nga pala shqiptare se persa i perket ortodoksve serbe nuk mund te them se nuk inspiroheshin nga thirrjet e mitropoliteve dhe urrejtja qe kane per myslimanet

Qe te inspirohesh nga dicka nuk do te thote se eshte qellimi i veprimeve.

Por une pyetjen ndaj teje nuk e kisha se nga isnpirohen Serbet E kisha nga se Inspirohesh TI si Lizander, dhe grupi qe te pason apo qe ti pason

Se mua me duket se kjo ndjeshmeria tende e madhe ndaj fese islamike diket se eshte bere inslirim per aktivitetin tend.

Ne tere komentet e tua ti i ndan njerezit ne Muslimane dhe jo muslimane

Shembull eshte tere komenti tuaj mesiper

Lizander

personlisht dhe per shume nga komentuesit ketu me perjashtim te ndonje "Bollanoje" e "Janullatosi" apo te ndonje ne 'Klubin Kombetar" apo  "Vetvendosje"

FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.

Dhe asnje nuk e can koken nese vjehri, krushku apo dhendri e ka emrin Ali apo Kostandin.

Jane vetem disa qe per nje qellim apo tjeter behen kaq te ndjeshem ndaj emrave dhe feve

Per mua cilido qe te jete qellimi tyre ata jane extremiste shqiptare dhe ceshtja e tyre nuk i sherben aspak shqiperise

 

Po keta paqesoret me thika do i hapnin barrikadat? 

O je paqesor ose nuk je. Nuk mund te jesh paqesor me thika.

Pastaj cik si i cuditshem fakti qe po conin ndihmat ne mes te nates.. Nuk besoj se do kishte ndonje shtet qe do ta toleronte kete lloj vizite.. 

 

 

Izraeli,ka kohe qe po ben nje politike arrogante dhe mosperfillese ndaj te gjitheve, bile edhe ndaj miqeve e alateve te tij klasike e strategjike.

Kujtojme ketu ''gabimin taktik'', lajmerimin per plane ndertimesh te reja ne zonat e okupuara palestineze, pikerisht gjate vizites se z/presidentit Amerikan Biden ne Izrael, i cili nder te tjera i kerkonte Izraelit,te ndalonin (ndertimet koloniste) ne rripin e Gazes e gjetke.

Amerikanet,natyrisht, (not amused), lane te kuptohej kete me pritjen e ftohte qe i bene Netanjahut,ne Washington. Nder te tjera,  Obama p.sh, nuk doli me kete te fundit ne konference e shtypit, sic e do zakoni.

Kemi incidentin e rende me qeverine Britanike. Spiune te sherbimeve sekrete te Izraelit,perdoren pasaporta te vjedhura nga qytetare britanike,(pra u paraqiten si qytetare britanike), per te likuiduar nje komandant te hamashit ne nje hotel ne Arabine Saudite.

Nderkaq, ka kohe qe po ''gerricet'' me Turqine. Nje aleat strategjik e jashtzakonisht i rendesishem per Izraelin,duke pare se ne ate regjio, ka vetem armiq.

Dhe tashme kjo e fundit.  Si do qe te ishte puna, nuk duhet te arrinte kurre deri ketu.  Dhuna e perdorur nga Izraeli eshte jashtellogjikshme,  dhe jashtezakonisht  jo'proporcionale.

hemmmm,  populli yne thote: '' uthulla e forte,  thyen enen e vet''.

 

MPJ: Sulmi izraelit ndaj anijeve turke i pajustifikueshëm    Sulmi izraelit
 ndaj anijeve turke i pajustifikueshëmTIRANË- Me anë të një deklarate Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka reaguar për sulmin e sotshëm izraelit ndaj 3 anijeve turke. Sipas një deklarate për shtyp MPJ thekson se është duke ndjekur e shqetësuar situatën e krijuar në Lindjen e Mesme, ndërsa i kërkon autoriteteve izraelite të nisin menjëherë hetimiet në lidhje me ngjarjen.

“Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë është duke ndjekur me shqetësim zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme ku gjashtë anije me aktivistë ndërkombëtarë të paqes që transportonin ndihma humanitare në drejtim të Rripit të Gazës u sulmuan nga forcat ushtarake izraelite dhe si pasojë gjetën vdekjen një numër civilësh e u plagosën disa të tjerë. MPJ e konsideron këtë sulm si të pajustifikueshëm dhe u bën thirrje autoriteteve izraelite të hetojnë menjëherë në lidhje me këtë ngjarje e cila ka tensionuar stabilitetin rajonal dhe me gjerë”, - citohet në deklaratën e MPJ.

Komandot izraelite sulmuan sot në mëngjes një flotë prej gjashtë anijesh që po bënte përpjekje për të kapërcyer bllokadën vënë Rripit të Gazës duke dërguar atje mijëra ton ushqime. Deri tani raportohen 19 aktivistë të vdekur dhe 10 të plagosur. Anijet u nisen nga gjiri i Qipros dhe mbartin 10 mijë tonë ndihma për Gazën e bllokuar. Sipas mediave izraelite, forcat speciale në tentativë që t’i ndalojnë kanë hipur në anijet ku kanë hasur në rezistencë të ashpër të aktivistëve të nidhmave humane.

 

Ja keta, qe s'kane lene gje pazgjidhur!

O ZOT i madh cfare karrikaturash! Duhej te reagonte ministria jone e jashtme... o u befsh mut o koketrrashe skrapari... Po ti je me keq se Gaza ne vendin tend o te fshifte kolera! Ah, jo, se desh harrova... ne Gaza, edhe pse Hamasi dihet qe jane te gjithe te armatosur, perseri u bene zgjedhje me te ndershme se tonat, dhe Hamasi humbi. Merr vesh, o koketrrashe, o kafshet me te pacipa te botes!

 e di ai qe s'e degjon njeri, prandaj flet.

O Toko, une s'e mor vesh ket pune plako! Ne te dy themi te njejtat gjona dhe zihena. Ti m'qit mallin e tim eti, se nuk ka dy njerez mo njesoj se une me te e prape se prape debatojme gjithe kohes.

Ne rastin konkret, PF, ua ka verifiku akoma me pak se une synetllikun atyne qe u vrane. Po qejfi i behet se ata u vrane kur po shkonin te ndihmonin ca gjynofqare myslimone (viktima te ekstremizmit). Nuk e besoj se do thoshte "shpresoj te kene marre nje leksion qe do ta mbajne mend!" nqs do ishin vrare disa nga ata qe shkonin te ndihmonin ne Haiti.

Une nuk i ndaj njerzit ne myslimane e jo-myslimane, po ne raciste anti-myslimane dhe normale. E vetmja gje qe me inspiron mua o Toko, eshte te denoncoj kete infektimin e disa njerzve nga qarqet ekstremiste. Ty te trembin me shume ata qe influencohen nga ekstemizmi mysliman (dhe jane me verte me te frikshem), po me ta po lufto gjithe bota. Kurse me keta te tjeret, qe ushqehen me propagande islamofobe dhe qe per ne jane shume te rrezikshem se prishin harmonine fetare, nuk e rru njeri fare mer plak.

Kur te çohet nje debil, qe fatkeqesisht o patrioti jot (pylle pa derra s'ka), dhe ne mes te Bibliotekes Kombetare ne Paris para qindra veteve, te pyesi Kadarene :

"Pse thoni ju se kosovaret jane shqiptare, se ata falen duke ngrejte bythen perpjete dhe shqiptari i vertete s'e ka zakon nje gje te tille"

Cfare duhet te bej une?
Si te duken tipa te tille ty? A jane keta te rrezikshem per NE apo jo? Perderisa nuk jena mo burra, me ua tregu venin siç duhet, te pakten te ngrejme zonin.

 

 

O Lizander ti je gjigand o vlla qe nuk te soset durimi te meresh me miletin ketu. Kete sulm e ka denuar si te paligjshem e te pajustifikueshem qe nga OKB BE e shumica e opinionit publik boteror nder sa peshq eksperte ketu jane te bindur qe Izraeli ka qene ne rregull me ligjin nderkombetar. Nuk ke shanse praktike ta tjeresh kete muhabet. Pastaj trego dhe pak mirekuptim se thelle thelle kjo islamofobia qe ti ve ne dukje me te drejte eshte reflektim I kompleksit te inferioritetit. (Amon mos na kujtoni qe gjyshi e ka pas emrin Ali) Keta ekspertet dine dhe cfare duhet te bej ministria e jashtme. MPJ ka nje formule shume te thjeshte ne keto pune dhe kete e kam degjuar nga diplomate shqiptare: shohin nga anon qendrimi I BE. Karvani ka patur fitues te cmimit Nobel per paqen, ka patur tek e fundit anetare nga 32 vende te botes perfshi 4 shqiptare po keta peshqit tane e shohin Gazen, I madh e I vogel si terroriste. Aq humanizem ka ai o vlla nuk ia shton dot robit. Ty Zoti te shtofte takatin.

 Po mendoj se.. te vetemit qe do te duhej ta thoshnim nje fjale aty nga fundi fare, duhej te ishim neve.Dhe kjo per dy arresye.Se pari se nuk na pyet  kush dhe nuk e merr kush per baze fjalen tone.(mund te mos duheshin arresyet e tjera, por..)
Se dyti, se  neve nuk kemi akoma nje srategji me fqinjet, pa le me deri me krejt Mesdheun.

 Dhe se treti, kur  per kete problem, i cili neser mund te behet  botror, del e flet Iliri.... ku ne vendin e tij,... akoma nuk eshte .."ndertuar  opozita", ...Do  degjoje Netanjahu.?

Edhe fare pa lidhje me shqiperine s'eshte ky muhabet se degjova qe nja tre ishin shqiptare maqedonie. PO perveç kesaj a ka mundesi mos me u bo si skuthat dhe me i shpreh sinqerisht ndjenjat qe ka çdonjeri rreth nje feje te caktuar. Nese dikush e shef nje fe si te prapambetur ta thote hapur dhe kush e shef nje fe si perverse ta thote po hapur. Se keshtu si behet ne shqiperi qe i thone gjonat me spond si p.sh. gjithmone kur nga pd permendet rama duhet patjeter te thuhet edhe emri i babes (kristaq) thjesht me nxit yshtjen e 85% myslimanve sikur s'ka lezet. Ose kur nga krahu tjeter perdoret termi sulltanat (kete e perdorin me ekstremistet si ngjela se termi zyrtar qe perdori i gjati eshte mbreteri)

 Ankaraja po  terheq ambasadorin e saj nga Izraeli.

Turqia thërret me urgjencë Këshillin e Sigurimit.

Anija ishte nisur nga Turqia, kishte ndaluar ne Qipro dhe kishte vazhduar per nga kish rrugen. Goditja eshte bere 65 km larg bregut , ne ujrat nderkombetare.

Turqia eshte vend antar i NATO-s

Ka reaguar shtepia e bardhe, kryeministri izraelit ka nderprere viziten ne Kanada.

Rusia ka denuar sulmin.

Shqiperia reagon si vend antar i NATO-s.

seç kishte dicka teper komike tek ai reagimi i MPJ sone

 Dakort nese e shikon me figure dhe ze, por nese e lexon eshte e detyruar dhe korekte.

Nese  eshte e hene, atehere per shkak te kesaj ngjarje Netanjahu me duket se nuk shkon tek Obama.

Turqit nuk kapedijne kollaj ca gjera dhe nuk jane Gerqi. Nuk eshte ngjarje spontane kjo dhe  marrja e rolit te liderit te botes muslimane kerkon te tilla ngjarje per Turqine.

Efekti duket eshte marre ndersa shikojme reagimet e para dhe e kane me miletin kete here. Gjithsesi te shohim si po shkon me tej.

 

 

O Genco mos hap debat pa ven o bure. Nuk ka fe te keqe o burre, po rob qe e perdorin keq fene. Amon o burre, kur Islami e qu Biblen liber te shenjte, si mund te dalin ca debila dhe ne emer te fese te vrasin keta "te keqinjte" se jane te krishtere. Apo te krishteret te vrasin myslimone se thone qe paska vazhdu Zoti me çu llaf m'toke. (te me falin besimtaret se po e reduktoj shume debatin)

Ajo puna e Rames, une menoj se bohet per barazpeshe me qe ata fillune me i permen emrin e babes Sales, dhe per t'i kujtu robve qe baba ktij ka pas bo buste te Dulles.

 ...Ore,   nje lajm i oreve te fundit,  eshte me trondites(per neve)se ky  i sulmit izraelit..

   Nje"komando" shpitaresh ( diku ke 5 -6 veta) kane mbushur  ekranet e TV spanjoll, me bemat .....si vjedhesa te vilave dhe dyqaneve....., produkte qe me pas i nisnin per ne "Atdhe"..!

 Ne nje vend ku ka mbi 500.000 aziatik, po kaqe arabe e afrikane, ruse e dreqi e di sa e sa prej  vendeve te tjera, tanet  ne krye te kesaj  "komandoje kusarie" mesjetare...!

   Atdheu pret prej tyre qe ne mos i shtofshin ndonje fije miresie, me veprimet dhe punen  qe u ra halli te bejne, sepaku te mos i heqin nga ato qe morem me vehte..Mbase e kam gabim une.. 

ti plako je kampion me e drejtu temen te gjona qe nuk kane lidhje me nj-tj.

Lizander, vertet s'ka lidhje si muhabet ktu, po duhet ta dish se megjithse s'eshte debat publik, nen dhe bohet tifozllik i madh, kampionat me vete hesapi dhe eshte gallate fare. Dhe bohet kjo pune qe nga shkollat tetevjeçare e deri te lokalet e bllokut. Dhe pikerisht kto tela prekin politikanet megjithse s'do ta pranosh. Nese e ke me ter men ket punen e tolerances fetare fillo e sulmo pikerisht kete maskarallik te politikanve qe per pushtet se kan per gje t'i ven flaken gjith vendit, dhe shpreso qe te mos shtyhet me tutje kjo marje identiteti fetar mes partive sidomos duke dit dhe demin qe ka sjelle identifikimi i tyre si veriore dhe jugore.

ku i lexoni apo i shifni kto lajme mor njerëz....

Ça âsht' kjo mani me tregu se sa të k'qij jena....

Kto janë faqet e 2 gazetave ma të mëdhaja në Spanjë...

http://www.elpais.com/global/

http://www.elmundo.es/

e kto janë gazeta që përditsohen çdo 5-7 min...
 

 C'lidhje ka spanja me gjerat nderkombetare? lol

ta shpjegon grava po kam frike se ka me e nis shpjegimin me lidhjen qe ka e gjitha kjo me cmimin e orizit ne bursen e Chicagos dhe kjo ka me na ngatarru pak

Per te gjithe

Cifutet kane nje shprehje

"You are how you act. Not just how you believe"

Besoj se ka vend kjo shprehje per tere "keqkuptimet" tona ketu, per Hamas e Abaz,  per Turqit e Greket, per shqiptaret patriote dhe ekstremiste, por me shume ka vend  per vete cifutet

Donin te hapnin kutite me zor cifutet valle?

Izraeli e ka publike politiken qe ndjek ,mjafton te shofesh monedhat izraeliane me harten e "israelit te madh" te stampuar te monedhat

Turqia ska pse provokon Izraelin sic beri kryeministri  turk ca kohe me pare

Turqia me b emat e veta ska ndonje te drejte morale te kritikoje israelin

Palestinen e kane bratisur te vetet,dmth vendet arabe te ciliet kane fajin me te madh per problemin humanitar palestinez

Shtete ideollogjike si izraeli qe jane kushurin me  arabet qe nga menyra e shkrimit e deri te profecite bibloko/kuranore/torah-nore,smund te provokohen  kollaj pa pasoja

sepse i japin vetes te drejta hyjnore

 

 Lajmin e dhane sot te tera radiot perendimore, lajm qe e ndigjova aty nga dreka ne pune. Anija ishte ne ujrat nderkombetare, gje qe ju dha me te drejte shum politikanve perendimore ta denonin sulmin izraelit, aq me teper qe flitej per nje mision humanitar.  Ky sulm ishte nje gabim i rende i pales izraelite, humbje pikesh ne arenen nderkombetare. 

LATEST DETAILS nga CNN Bhet fjale edhe per "jo muslimane" ne ate group. Nuk pashe gjekundi ne internet se kishte dhe shqiptare ne anije. Lexoni me poshte

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said Monday Israeli soldiers were attacked as they attempted to stop a convoy headed to Gaza to deliver aid. The soldiers were beaten and stabbed, and there was also a report of gunfire, Netanyahu said, appearing in Ottawa, Canada, with Canadian Prime Minister Stephen Harper. Four Israeli soldiers were injured, he said.

– Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has cut short his visit to Canada, and will return to Israel after holding a working meeting with Canadian Prime Minister Stephen Harper to "update him on the recent events," said an e-mailed statement from a spokesman. Netanyahu spoke with German Chancellor Angela Merkel earlier Monday, the statement said.

– The Israeli troops "were not expecting to be attacked," said Jonathan Peled, minister-counselor at the Israeli embassy in Washington. He said the soldiers came aboard carrying paintball pistols, but were attacked with knives and metal bars. One naval commando was stabbed, prompting the soldiers to open up with live fire, killing the nine, he said.

– The Palestinian Cabinet, in its weekly meeting, "strongly condemned the Israeli crime against international supporters on board of the Freedom Flotilla, which reveals, once again, Israeli disregard to the lives of innocent civilians and its disrespect to international law, norms and resolutions," the Palestinian Authority said in a statement.

THE RAID

– Israeli soldiers stormed a flotilla of six ships carrying aid for the Palestinian territory of Gaza in a pre-dawn raid on Monday, killing at least nine people, the country's military said.

– Israel Defense Forces says the number of people killed is nine, not 10 as previously reported.

– Fifteen people captured on board the flotilla have been transferred to an Israeli prison in Beer Sheva, a spokesman for the Israeli Prison authority said Monday.

– All six boats in a Gaza-bound aid flotilla were boarded by Israeli naval commandos, according to the Israel Defense Forces. Only one, the Mamara, offered resistance; the other five surrendered peacefully, the military said.

– An Israeli senior military official speaking on condition of anonymity said 15 soldiers aboard several commando boats were involved in the incident. An Israeli commando said upon descending into a boat with ropes, he was immediately attacked by a group of people. "They beat us up with metal sticks and knives," he said. "There was live fire at some point against us ... They were shooting at us from below deck." The account could not be independently verified by CNN.

– A senior Israeli military official, speaking on condition of anonymity in an independent account cleared by military censors, said Israeli troops were planning to deal with peace activists on a Gaza-bound flotilla, "not to fight." The official displayed a box from the boat containing switchblade knives, slingshots, metal balls and metal bats. "This was not spontaneous," he said. "This was planned."

– The military official said most of the nine deaths were Turks, he said. Twenty people were wounded. Seven Israeli soldiers were also wounded, one seriously.

– "We didn't come here for war," he said. "... They came to fight us. This was a voyage of terror."

– The Free Gaza Movement, one of the groups sponsoring the flotilla, said in a Twitter post that Israeli commandos dropped from a helicopter onto the deck of one of the ships and "immediately opened fire on unarmed civilians." Video aired on CNN sister network CNN Turk showing soldiers rappelling onto the deck of a ship from a helicopter above.

– The boarding of the ships took place more than 70 nautical miles outside Israeli territorial waters, according to the Turkish-based Humanitarian Relief Foundation or IHH - one of the organizers of the flotilla.

– Israeli Deputy Foreign Minister Danny Ayalon said of the organizers of the flotilla, "They have a history of arms smuggling and deadly terror. On board the ship, we found weapons that were prepared in advance and used against our forces. The organizers' intent was violent, their method was violent and unfortunately, the results were violent."

– Five soldiers were among the wounded, with two suffering serious injuries.

– The Israeli military said the soldiers were attacked with knives and gunfire and that their lives were in danger. "We did not attack any boat, we merely fulfilled the Israeli government's decision to prevent anyone from going into the Gaza strip without coordinating with Israel," a military statement said.

– IDF spokeswoman Lt. Col. Avital Leibowitz said light weapons and handguns were confiscated from the flotilla. "We basically encountered a lynch," she said. "We had to control this violence."

– Israeli government spokesman Mark Regev accused the leaders of the flotilla of looking for a fight. "They wanted to make a political statement. They wanted violence," according to Regev, who said Israel wanted a peaceful interception of the ships trying to break Israel's blockade of Gaza. "They are directly responsible for the violence and the deaths that occurred."

– The ships of the flotilla were being taken to the Israeli port of Ashdod, the military said.

THE REACTION

– The United Nations Security Council will hold talks at 1 p.m. ET Monday on the incident. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan will attend the meeting, officials said.

– Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman has spoken with Baroness Catherine Ashton, the European Union High Representative for Foreign Affairs, and with German Foreign Minister Guide Westerwelle on Monday, the Israeli Ministry of Foreign Affairs said in a statement. Lieberman "told them that the passengers on the ships are not freedom fighters, but terrorist supporters who fired at IDF soldiers as soon as the latter boarded the ships."

– Egyptian President Mohammed Hosni Mubarak condemned Israel's interception Monday of humanitarian aid ships that were bound for Gaza, calling Israel's use of force "excessive and unjustified."

– Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has canceled Tuesday's scheduled meeting with U.S. President Barack Obama, according to Israeli government officials. Netanyahu was slated to meet with Obama during a visit to Washington.

– Pakistani Prime Minister Syed Yusuf Raza Gilani, in a statement, "strongly condemned" what he called an "assault" by the Israeli military on the flotilla.

– United Nations Secretary-General Ban Ki-moon said Monday he was "shocked by reports of killing of people in boats

– carrying supplies to Gaza. I condemn the violence and Israel must explain." Ban spoke at a news conference shortly after the official opening of the International Criminal Court Review Conference in Uganda.

– Westerwelle said he was "very concerned" about the incident. Westerwelle said in a statement, "we want a thorough and transparent investigation. It is clear that there must be some balance in international law. It is not acceptable to distort this balance."

Six Germans, including two members of parliament, were on board the flotilla, Westerwelle said. Their conditions were unknown. Two German embassy officials were en route to the Israeli port of Ashdod, he said.

– White House spokesman Bill Burton said Monday regarding the incident with the Gaza-bound flotilla, "The United States deeply regrets the loss of life and injuries sustained and is currently working to understand the circumstances surrounding this tragedy."

Three members of Germany's Die Linke party were participating on board the boat where 10 people were killed, the party said Monday. So far, efforts to reach Bundestag members Annette Groth and Inge Hoeger, along with former member Norman Paech, have been unsuccessful, the party said.

– Amnesty International called for Israel to launch an immediate credible and independent investigation into the killing by its armed forces of at least 10 activists on boats protesting the Israeli blockade on the Gaza Strip. "Israeli forces appear clearly to have used excessive force," said Malcolm Smart, Amnesty International's director for the Middle East and North Africa, in a statement.

– France, Greece, Sweden and Ireland are among nations summoning their Israeli ambassadors. Other nations, including Russia, Spain, France and Indonesia, condemned the violence.

– Former British Prime Minister Tony Blair, the Mideast envoy for the so-called Quartet, a group of nations working toward peace in the region, said in a statement Monday: "I express deep regret and shock at the tragic loss of life. There obviously has to be a full investigation into what has happened. Once again I repeat my view that we need a different and better way of helping the people of Gaza and avoiding the hardship and tragedy that is inherent in the present situation."

– The Vatican said it was following the situation with "great attention and concern."

– "We have consistently advised against attempting to access Gaza in this way, because of the risks involved," said British Foreign Secretary William Hague. "But at the same time, there is a clear need for Israel to act with restraint and in line with international obligations."

– Turkey has recalled its Israeli ambassador over the incident, canceled three military exercises with the Israeli military and called back its youth national football team from Israel, where two games were scheduled, said Deputy Prime Minister Bulent Arinc. Prime Minister Recep Tayyip Erdogan will return to Turkey from Chile after meeting with the Chilean president, Arinc said. The chief of the Turkish military is cutting short a trip to Egypt. The Turkish-based Humanitarian Relief Foundation or IHH was one of the organizers of the flotilla.

– "This operation will leave a bloody stain on the history of humanity," said Arinc.

– Nations including France, Spain and Bahrain, among others, condemned the violence. The Italian foreign minister has asked the European Union for a "serious and detailed" investigation.

– Police stepped up security across Israel.

– Palestinian President Mahmoud Abbas called for three days of mourning in the Palestinian territories.

– "We condemn in the strongest possible terms this Israeli attack on civilians who came from all over the world peacefully with wheelchairs and food supplies and medical supplies," said Saeb Erakat, the chief Palestinian negotiator.

– Said Palestinian Prime Minister Salam Fayyad: "Nothing can excuse this attack by armed forces on a humanitarian convoy. The Palestinian government strongly condemns this crime, which portrays, once again, Israeli disrespect for the lives of innocent civilians, and its disrespect for international law."

– Sami Abu Zuhri, a spokesman for Hamas, said: "The Israeli occupation tries to deny this massacre by saying that the activists on the boat are from Hamas and Muslim Brotherhood and this is a lying campaign, because the activists are international activists and between them are parliament members of western countries and know international peace activists."

– The British Foreign Office said it was seeking "urgent clarification" into the incident.

– After summoning its Israeli ambassador, the Greek foreign ministry said that the visit of the Israeli Joint Chiefs - scheduled for Tuesday - is being postponed, and that the Greek-Israeli military exercise that was in progress has been discontinued. A Greek foreign affairs ministry official could not say how many Greeks were aboard the six ships.

– Among the activists aboard the flotilla was Fatima Mohammadi from Chicago, according to the Free Gaza Movement – Chicago. Kevin Clark, a member of the organization, said that neither he nor Mohammadi's mother, who lives in Boise, Idaho, had heard from her. "None of us envisioned they would do this," said Clark. "Speaking for myself, this will not deter us."

– The Israeli Prime Minister's Office has issued a serious travel warning for Israelis visiting Turkey. The warning calls Israelis who are about to travel into Turkey to postpone their trip and for Israelis in Turkey to remain indoors and avoid presence in the city centers.

– More than 15,000 Israelis have canceled plans to visit Turkey, according to Guliz Akdeniz Ay, an official with tourism sales for Brontes Travel Agency, a leading travel agency in bringing Israeli tourists to Turkey. "So far, we have received more than 15,000 cancellations," he said Monday, for tours beginning the second week of June and continuing throughout the summer. All charter planes from Israel to the Turkish Mediterranean resorts of Bodrum and Marmaris have been canceled, he said.

– Lebanese Prime Minister Saad Hariri said the raid will inflame the region. "Lebanon strongly condemns this attack and calls on the international community, and specifically on the major countries which are supposed to be responsible about the peace process, to take action in order to stop this continuous violation of human rights, which is putting the international peace at risk," he said. THE CONVOY

– The convoy of boats left European ports in a consolidated protest organized by two pro-Palestinian groups to deliver tons of food and other aid to Gaza by breaking a blockade imposed by Israel in 2007. The groups are: Free Gaza Movement and the Turkish-based IHH, a humanitarian relief foundation affiliated with the Muslim Brotherhood religious group.

– The convoy approached Gaza in defiance of an Israeli blockade, and was shadowed by three warships. Free Gaza had reported Sunday that they had been contacted by the Israeli navy. Israel wanted the flotilla to dock at Ashdod port, where supplies would be unloaded and transferred to Gaza.

– About 15,000 tons of humanitarian aid flows into Gaza per week, said Israeli government spokesman Mark Regev.

– Saying that Israeli civilians were subjected to rockets and missiles fired from Gaza that had originated from places like Iran and Syria, the military prevents all ships from reaching the Gaza shore so that ammunition or missiles cannot be brought in, Regev said.

– Israel said Sunday that Western and Turkish authorities have accused IHH of having "working relations" with different terrorist organizations

Kto deklarata behen per ty edhe mua , e njejta gjuhe qe perdoret qe prej thjetera vitesh

Pse sa here i kane mbledh presidentat amerikan izraelitet e palestinezet ne washinton, eshte e gjitha show, me thuj kush ka interes qe te zgjithet problemi,ASNJI

Thuj gjynof ato rob qe behen mish per top

dooks,

e drejte jane mbledhur shume here por sa here jane mbledhur amerika ka mbajtur anen e Izraelit dhe mendoj une prandaj nuk jane zgjidhur problemet Kete radhe me duket pak si ndryshe.

Sa per interes e drejte. Kur nuk kane interes ta zgjidhin vete palet (Palestinezet dhe Israelitet) as mos prit ta zgjidhin Amerikanet apo Turqit

 Sigurisht qe pala izraelite ka bere nje gabim te madh duke shkelur rregullat nderkombetare, sic eshte psh goditja ushtarake e personave civil qe udhetonin ne ujra nderkombetare  me ndihma humanitare per popullin e Gazes i cili ka 3 vjet qe i nenshtrohet embargos te vendosur nga shteti i Izraelit!

Ne anijet qe udhetonin me ndihma humanitare kane qene rreth 500 vete nga rreth 50 vende te ndryshme.,midis viktimave ndodhet dhe nje novelist shume i njohur suedes Henning Mankell. Kjo ngjarje nuk do te jete e lehete per tu kaluar nga Shteti Sionist i Izraelit.

Seshte hera e pare, edhe s'pyt per nobelista se ka nobelistat e vet qe justifikojne cdo lloj nobelisti tjeter

Nqs  eksiston shteti/komb vetem israeli edhe disa shtete arabe jane  ata qe me verte jane shtete/kombe

RRegullat nderkombetare kush  eshte i fuqishem sdo tja dije per to , ata jane vetem per  vende si puna vendeve ballkanike edhe disa syresh te ngjashme, ke shembuj sa te duash

Ej kishte dhe serbe e greke  ne anije. smiley  Lexo kete:

 

There are about 700 activists on board the flotilla, included people from the US, Britain, Australia, Greece, Canada, Malaysia, Algeria, Serbia, Belgium, Ireland, Norway, Sweden and Kuwait.

The majority of people on the ships are from Turkey.

Mare nga Aljazeera

Just some other victimssmiley

JK

RIP

eshte si nje shqiptar psh te shkoje ne palestine te luftoje per te drejtat e palestinezve duke pas sa te dush beteja qe mund te bente ne vendin e vet

 

 Izraeli justifikohet se Gaza me 1.5 milion banor nuk ka nevoje per ndihma humanitare, dhe eshte e drejta e e Izraelit te kujdeset per Gazen, atje ka nje kamp pe 900.000 refugjate, e imagjinoni si jane keto kampe, jo me larg se ato Mathauzenit!

Njerzit bejne tunele te nendheshme per tiu shmangur jetes se kampit..kjo nuk eshte e drejte nuk eshte humanitare.Izraelitet po kthehen si Nazistet ne sensin e trajtimit te palestinezeve.I quajne si qenie te dores se dyte. Pse ?

 

Izraelitet po kthehen si Nazistet ne sensin e trajtimit te palestinezeve

E kane te justifkuar me terorizmin Palesitnez. Me te drejte apo pa te drejte e kane te justifikuar me mbrojten e jetes se popullsise civile Israelite. Nazistet nuk e kishin kete justifikim.

 

Problemi eshte qe te dyja palet japin deshmi te ndryshme per ngjarjen. Ne nje kohe kur shume pak dihet, nuk mungojne kritikat e shumta ndaj Izraelit. Te jete thjesht koincidence?

normal qe kritikat me te shumta do jene per Izraelin sepse te vraret jane civile dhe jo ushtare hebrenj; per c'koincidence e ke fjalen?

Ngjarje shume e rende, tregon se populli Izraelit i ka nervat e lodhura, me kete politik Ahamdinexhatshe.

Cili komb do kishte qene me i duruar se Izraelit, duke degjuar perdite se do ju zhdukim, do ju shfarosim, ku mos te harrojme se kane nje histori te shekullit kaluar ( per hater te Lizander, nuk kane qene musliman)te kujtosh  edhe sot eshte shume rrenqethse si edhe e frikshme.

Izraelitet njohin e kane lidhje me palestinezet me shume se kane popujt e tjere.

Toka e shejte eshte kthyer ne nje Teater Real, ku njerzimi shfaq dramat e tragjedit me aktore te vertet, ku njerzit nuk bejne sikur vdesin, por vdesin me te vertet.

Kam respekt per te gjitha OJQ, nuk eshte pyetje dashakeqese, po pse keto OJQ nuk jane organizuar me anije te shkojne ne brigjet e Iranit , per te treguar se Izraeli eshte shtet si gjithe shtet e botes, e te kacafyten me rojet e ahamadinexhatit.

islamizimi i ceshtjes palestineze nuk ka me i sjell naj dobi te interesumve. Edhe ato 2-3 maqedonsa e kosovare e shofin te feja solidaritetin. Nqse palestinezet do ishin jo-myslimane, reagimi do kish qene zero pranej edhe ky solidariteti per mu ka hipokrizi mren. Sa per ket deklaraten e qeverise tone eshte i shpejtum a thu se gjithe bota pret me pa reagimin tone per me ndjek shembullin...nderkohe qe Nato mblidhet me e diskutu ket, cdo reagim para se te nxjerrin perfundimet eshte jashte cdo llogjike.

 

 Se c'kam nje parandjenje qe bota perendimore eshte lodhur nga te ruajturit nga terroristet islamike dhe kane ndermend te vendosin nje lloj armepushimi me keto vende. 
Palestina e Izraeli mbeten molle sherri dhe mbase ka ardhur koha te zgjidhet. 

Ky mund te jete ndonje lloj arsyeje per te ndermarre hapat e medha. Vendet perendimore s'mund te reagojne drejtperdrejt, por mund te reagojne nepermjet vendeve qe jane me nje kembe ne lindje e me nje kembe ne perendim, si Turqia. Tipi bad cop dhe good cop.
Po te heqe dore Izraeli nga kolonizimet e tokave te mbetura, dhe palestinezet te pranojne te mos i kerkojne me ato qe kane humbur, dhe armepushimi te blindohet me lidhje ekonomike midis vendeve, per pune dy brezash, paqja zgjerohet pertej Izrael-Palestines, por edhe ne marredheniet midis lindjes islamike me perendimin e krishtere.

 

 Ketu eshte nje video e aktivisteve te "paqes" qe sulmojne ushtaret.

Dmth, keta paskan pretenduar te sulmojne ushtare e ushtaret te mos mbrohen?

Shikoni sa e kane hapur shpatullen me copat e hekurit "aktivistet e paqes" e si i kane hedhur ushtaret nga anija.

http://www.youtube.com/watch?v=i991Rbagr9c

 Dhune "normale" si ne cdo manifestim. Ketu Manifestime kunder G20 ne Londer.

Pe gje pistoleta, automatik, mitraloz nga policia?

Ato gjuajne me shkopinj, izraelitet gjuajne me automatik. Cmenduri, i ka dalur nga dora situata. Nuk nisen ushtare per te bere punen e policit. 

Dhune normale me hekur sa te te haje krahu e me te hedhur nga anija?

lol

Harron faktin qe ai ushtari eshte qenie njerezore me nje arme ne dore. Po e pa veten keq, s'pyet per diplomaci. Do te mbrohet.

Manifestim apo ndihma? Sqarohu nje here me lajmet. smiley

 Ke dale ndonjehere ne protesta, ke ngrene ndonje shkop gome?

Ushtari (qe s'duhet te jete aty, ajo eshte pune policie) te mbrohet, por jo duke ja keputur plumbin ballit. Kjo te tregon sa poshte ka rene niveli i humanizmit ne Izrael. Sa vlere ka jeta njerezore per ushtarin izraelian. Zero. Se per ushtaret izraelit kjo eshte fare normale, dmth. ta sharrosh me kallash palestinezin me llastice ne dore.

Dakort, qe kjo s'eshte vetem ndihme. Eshte edhe provokim, por pa provokim si do te terheqesh vemendjen ne kete katastrofe njerezore te Rripit te Gazes?

P.S. Dhe meqe je cun i papertueshem, meqe solle nenet e ligjit te luftes, pse nuk perton te sjellesh edhe ndonje nen te po atij ligji ku shpjegohen rregullat e perdorimit te armeve. Se dicka me thote qe kallash kunder shkopinjve eshte pak e pabalancuar.

 Logjika eshte e thjeshte. Cfaredo lloj konflikti te kete nje civil me ushtrine (jo policine) nuk mund te sulmoje ushtrine, por pret ta zgjidhe nga shteti i vet. Ushtria eshte tjeter gje, policia ne manisfestime tjeter gje.

 Nuk e vendos civili ne bord se c'duhet te beje me ushtrine e nje shteti te pavarur. Eshte tjeter manifestimi i paralajmeruar ne shesh.
Me duket se ngaterron konceptin e policise me ushtrine. S'ka ushtar ne bote qe te rrije duarkryq kur i vritet nje ushtar tjeter. 
 

 Aktivistet e vrare nuk jane as terrorista e as kriminele. Jane njerez normal nga gjithe bota, te cilet donin te vinin ne vemendjen e publikut nderkombetar tragjedine e Rripit te Gazes, njerez qe jetojne ne nje burg pa hekura. Kjo eshte nje masaker civilesh te parmatosur. Ne anije sipas cdo burimi jo-izraelit nuk ka pasur arme. Anija ku ndodhi gjakderdhja eshte nisur nga porti turk dhe jane kontrolluar me metal detector si ne cdo pike dogane. Ky eshte turp per Izraelin. 

 Njerezit normale s'marrin hekura te qellojne ushtare me sa t'i haje dora. Ushtari ka arme, do te vetembrohet dhe ushtaret e tjere s'do te lejojne te vriten ushtaret e tyre. 

Per ata qe thone se operacioni i Izraelit ishte ilegal

per ne ujrat nderkombtare:

http://www.icrc.org/ihl.nsf/385ec082...25641f002d49ce

67. Merchant vessels flying the flag of neutral States may not be attacked unless they:

(a) are believed on reasonable grounds to be carrying contraband or breaching a blockade, and after prior warning they intentionally and clearly refuse to stop, or intentionally and clearly resist visit, search or capture.

http://www.lawofwar.org/naval_warfar...ion_N-114M.htm

7.7.4 Breach and Attempted Breach of Blockade. Breach of blockade is the passage of a vessel or aircraft through a blockade without special entry or exit authorization from the blockading belligerent. Attempted breach of blockade occurs from the time a vessel or aircraft leaves a port or airfield with the intention of evading the blockade, and for vessels exiting the blockaded area, continues until the voyage is completed. Knowledge of the existence of the blockade is essential to the offenses of breach of blockade and attempted breach of blockade. Knowledge may be presumed once a blockade has been declared and appropriate notification provided to affected governments. It is immaterial that the vessel or aircraft is at the time of interception bound for neutral territory, if its ultimate destination is the blockaded area. There is a presumption of attempted breach of blockade where vessels or aircraft are bound for a neutral port or airfield serving as a point of transit to the blockaded area. Capture of such vessels is discussed in paragraph 7.10.

E drejte!

Keto ndihmat e vullnetarve po shkonin ne zonen palistineze qe administrohet nga HAMAS,zone e cila perballet me nje embargo te repte nga ana izraeliane...per arsye qe i di gjithkush..eshte njesoj sikur disa vullnetar te mernin anije e te conin ndihma ne KUBE perpara 20 vitesh...si do te vepronin amerikanet?...p.s. do te me pelqente nje reagim i ministrit tone te jashtem,edhe kur behet fjale per shqiptaret...jo vetem per vullnetaret nderkombetar...

Po sikur une te mar nje varke me motor e te beje xhiro ne bregdetin e durresit psh ca do boje qeveria e Ilir Metes? Ka nje ligj shteti yne qe ndalon motobarkat personale te levizin ne teritorin detar te shqiperise. PO keshtu ka dhe nje ligj shteti Izraelit qe nuk lejon mjete lundruese te hujne ne teritorin e bregut te Ripit te Gazes pa lejen e autoriteteve Izraelite. A jemi per zbatimin e ligjeve? Pyesni njehere Saliun se ai i di me mire keto punet e detit. Thone qe plaka e ka pjell n'det.

Urdhëro ja ku e thon vet këta.Israeli e ka shtuar zonën NO GO në 60 milje nga 22 milje që ishte.Dhe u ka thën mos e kruani me miell të gjermanit smileywww.youtube.com/watch

 Anijet ishin ne ujrat nderkombetare, rreth 80 km nga bregu i Gazes, kjo do te thote, se nuk ka as nje ligj qe forcat detare ushtarake, Izraelite,  te zbarkonin ne bordet e anijeve  me dhune dhe te paftuar. Nderhyrja izraelite ishte e paligjshme!

Une personalisht jam me Izraelin NO MATTER WHAT!

Edhe unë smiley

Boll te shohesh pamjet filmike te ushtrise... ato me infra te kuqe dhe ato pasi kane marre njeren nga anijet, plus edhe paralajmerimi me telefon direkt anijeve, qe te ndiqnin proceduren...

Jam me Izraelin pa asnje lloj medyshjeje. Pervec faktit qe jane ne token e tyre te pushtuar nga arabet, por kane dhe ushtrine me me parime ne bote. Eshte i vetmi shtet qe urdheron ushtrine dhe ushtarin e vet qe te mos qelloje kurre ku ka femije edhe sikur ta kete jeten ne rrezik. Gabime ka dhe ka per te patur se njerez jane dhe ata...

pra, jam me Izraelin ne cdo moment dhe sido qe te jete puna.

Pervec faktit qe jane ne token e tyre te pushtuar nga arabet, por kane dhe ushtrine me me parime ne bote. Eshte i vetmi shtet qe urdheron ushtrine dhe ushtarin e vet qe te mos qelloje kurre ku ka femije edhe sikur ta kete jeten ne rrezik...

e ke me ironi apo e kam gabim?

nuk e kam me ironi. Izraeli eshte si Shqiperia, i copetuar mes fqinjeve. Ne midis Mizes, Bosnjes, Srpise, Felliqodonise dhe Greqise, dhe Izraeli midis Libanit, Sirise, Jordanise dhe Palestines. Gaza sot ka vetem arabe njesoj si Cameria ka vetem greke.

Shqiperia rrethuar nga nje det qindramiljonesh sllave, armiq te betuar te egzistences sone - historikisht, dhe Izraeli nga nje det qindramiljonesh arabe, te betuar per shfarosjen e tij nga faqja e dheut.

Besoj se e bera te qarte kendveshtrimin tim.

1 minute tani se ky krahasim nuk ka bosht plako dhe ti ket duhet ta dish mire. Ca toke i kane pushtu arabet Izraelit? ku e nis arsyetimin tat, me biblen?
 Sionistet ishin ata qe nji dite te bukur shperngulen me force mijera rob qe kane kaluar jetet neper cadra, kane pare femijet t'u lindin e rriten neper cadra dhe refugjatlliku i ktij kombi nuk ka mbaru as sot. Me shume se cdo gje tjeter kjo i ngjan drames came them une.
Ktyne u heq kapelen per vendosmerine me te cilen kan arrit me mbijetu te rrethum me armiq po dhuna nuk pjell paqe dhe nji dite te bukur kane me e honger derrin mac kshu si po vazhdojn...se ai rajon i ka me teprice osamat dhe ahmadinexhadet dhe kjo sjellje acaruese e Izraelit vec per t'i frymzu ka.

mire, ska bosht. bjeri teneqes.

Po te shikohet videoja qe ka postuar Kent, duket qarte se ushtaraket kane qene te detyruar te qellojne per tu vetembrojtur.

Jo izraelite por te cdo lloj nenshtetesie te ishin ata ushtaret qe kishin hip ne anije, prape do te kishin qelluar mbi pasagjeret, se perndryshe vete do kishin perfunduar me te shumtet dhe me vjen cudi si ne fund kane shpetuar te gjithe te gjalle.

Vallahi dhjetra qindra burra qe shtrijne ne shesh disa ushtare dhe i qellojne me sa fuqi qe kane me shufra hekuri sapo ata vene kembet ne anije, nuk e di po c'fare tjeter mund te prisnin aktivistet  pervec asaj qe ndodhi !

me vjen cudi si ne fund kane shpetuar te gjithe te gjalle.

Edhe unë po cuditem! Ata ishin ushtarë paqësore, me lule në dorë. Ndërsa këta tjerët ishin terroristë që po dërgonin armë për refugjatët e izoluar nëpër kampet famëkeqe ...

Zot ruana prej mendjelehtëve!

Po mire ti mor qe marke flake nga by** menjehere, kush tha qe ata ishin ushtare paqesore me lule ne dore dhe qe keta te tjeret ishin terroriste ??

Shkruajta qe disa dhjetra a qindra vete kishin shtrire ne shesh disa ushtare sapo ata vune kembet ne anije dhe po i qellonin me shufra hekuri me gjithe fuqine, dhe qe eshte cudi qe ushtaret shpetuan gjalle nga ajo e rrahur.

Nqs kam shkruajtur ndonje gje te pasakte ketu na e thuaj edhe neve, perndryshe shko q**

Po te shikohet videoja qe ka postuar Kent, duket qarte se ushtaraket kane qene te detyruar te qellojne per tu vetembrojtur.

Po ç'punë kishin ushtarakët në një anijë në ujëra ndërkombëtare? Vetëmbrojta fare mirë mund të përdoret për të justifikuar dhunën kundër komandove. Do të ishte më interesante çështja nëse komandot do të kishin ndërhyrë pasi anijet të kishin hyrë në ujërat që Izraeli i konsideron të tyre.

Po ku e di une ca kerkonin ushtaret aty? Pastaj ata  mund te kene qene komplet jashte ujrave izraelite, por kjo s'do te thote qe njeqind vete me shkopinj hekuri ti shtrijne ne shesh dhe ti qellojne me sa fuqi kane.

 izraelianet jane mjeshtra per cdo gje...jane aq mjeshtra sa dine te ndalojne 2-3-4-5 apo 6 anije edhe pa patur nevoje per masakra te tilla, e te vrasin 9 persona te pa-armatosur!!!

Ndersa Palesitnezet harxhojne kaq shume  energji  per te provuar se kane te drejte, Izralitet e harxhojne per te fituar.

E cfare rendesie ka kush ta drejte ? Rendesi ka kush fiton.

Ne rastin konkret ndihmat nuk i shkuan Palestinezeve. Cifutet fituan kete beteje. Do te dine  valle Palestinezet te ftojne betejen e ardheshme? Apo do te vazhdojne te veprojne me pretendimin se kane te drejte?

Lufte e fiton ai qe mund kundershtarin dhe jo ai qe ka te drejte

shkeljet e marreveshjeve nderkombetare te cojne ne konflikte...

Israeli nuk kishte asnje te drejte te nderhynte ne ujerat nderkombetare...

sipas marreveshjes se paqes ne Oslo 1993 israelit i eshte lene nen kontroll 20 milje rreth 37km...anijet humanitare kane qene rreth 80 milje larg....pra kjo eshte nje shkelje flagrante qe nese tolerohet atehere kushedi se ku do te shkoje rregulli dhe paqja globale....

nuk mund asnje ti japi vetes te drejta per te kaluar kufijte e vete aq me teper kur behet fjale per njerez te paarmatosur...

israeli u justifikua ne menyre te turpshme, duke e bere veten viktime (me arme nga me moderne) se po dhunohej nga njerez me shkopinj....

jo po 200 000 milje larg! C'ja fut kot... njehere thoni 80 kilometra, njehere i beni milje.... paska patrulluar ujrat e qipros izraeli, pse s'e thoni...

pra kjo eshte nje shkelje flagrante qe nese tolerohet atehere kushedi se ku do te shkoje rregulli dhe paqja globale..

Sigurisht qe do te tolerohet sic eshte teleruar deri me sot dhe do te tolerohet, kush e di dhe per sa kohe. S'ka te beje fare me rregullin dhe paqen ne bote. Eshte i tolerueshem, deri sa e kreu nje akt te tille. Izraeli eshte i toleruar ne tejkalimin e te drejtave te tij. Hamasi, si idjot qe jane, po ndihmon ne tejkalimin e te drejtave te Izraelit.

mua nuk me intereson mendimi jote apo i i sraelit apo i grupeve terroriste....

por une jam me ata 1 milione njerez te pafajshem qe vuajne per buke ne gaza....per kete arsye do jem me ata qe ndihmojne keta njerez

 ik ore mavri, ik. Shko ngri zerin per camet para se te me permendesh palestinezet. 

Liridashesi i madh ti me 500 fytyra....

ik futi ndonje dore seks moj goce...qe te iki frustacioni historik ....

tani me shkrive fare. Ke four si ata grekerit picaxhij qe i tall Belushi. Bravo Eri83....

 

moj budallaqe une nuk perfaqesoj greket e as camet.....

se nuk i them mendimet sipas qefit tend ky eshte problemi yt.....prandaj te thash futi ndonje te rene me gishta se mbase vjen ne vete...

Ato ndihma nuk ishin te tilla, por kishin per qellim me frymezu luften e Hamasit qe po i priste me padurim...! Kte Israeli e mori vesh, dhe kshtu kaloi kjo pune. Turqit futen kot ne kte pune, dhe pak si vone, per ma teper qe kane kene aleate te Israelit. Tash qe firmosen kontraten me Brazilin, qe Irani ri-erdhi ne sferen politike, moren "force"... Turqia duhet me ndej urte, e jo me ba demek se po i difton botes se sa "humanitare" asht ! Ajo e ka diftu me shekuj humanizmin e saj, politiken e saj pushtuese, dhe fatin ne te cilin i ka lane popujt qe ka sundu. Na e dina te pakten ma mire se çdokush, se e kena provu ne lekure tone.  

 po more i zgjuar, por mos e humb toruan duke tejkaluar picaxhinjte greke, te llumi grek fare, me kete fjalor brilant qe na sjell. 

"fjalor brilant "

 

hahahahaha.. perqendrohu te esenca dhe jo te forma e fjales

 ik ore idjot, ik. E humb si xhaferri simiten. Me vrap te therret kushtrimi i te pareve....

lira meqe me provokove per temen came....

nje pyetje kam....ku eshte ai i mencuri Idrizi qe kerkon te luftojme te gjithe per pronat e tij ne cameri, por kur ishte ne parlament me ps-ne refuzoi kalimin e ligjit per pronat dhe pronaret ne shqiperi me voten kunder.???????

 

Mos e nga liren ore macok, se e kam si shpyrt e kam...

Po mire pra, ushtaret Izraelit u sulmuan pasi u ulen ne vapor nga njerez te pa-armatosur. Ne kete "vetembrojte" nga njerez te armatosur me arme te ftohta duhet te kishte 9 te vdekur. Ushtaret izraelit nuk dine te godasin me automatik ne ajer? Nuk kane gaze lote-sjelles, apo plumba gomeje?
Dhe hajde mire, nje nga ata ushtaret mbase qe i ri, e zuri paniku dhe vrau nje aktivist, por 9?

Mua ai number me habit, se nuk ma merre mendja qe ne rast se ushtaret kishin goditur ne ajer, dhe pasi kishin goditur ne ajer kishin goditur per te plagosur nje ose dy, dhe pasi kishin bere kete gje turma qe akoma aq trime qe te sulmonte  ushtare te armatosur me shkopinje druri deri sa ata ushtaret nuk kishin c'fare tjeter te benin pervec se te vrisnin nente.

Shikoje demonstrate ne greqi, kur te rinje hedhin bomba molotof dhe kane shkopinje ne duar, por nuk ka degjuar ndonjehere qe ata policet nuk kishin rruge tjeter pervec se te vrisnin.

Dhe nje pyetje perfundimtare, ne rast se ata ushtare jane gati ti bejne gropen vendit te tyre nga ana diplomarike duke vrare 9 aktivist te huaj, c'fare bejne kur perpara nuk kane 600 te huaj, por 1000 palestinez me gure ne duar. Nuk perdorin fare gaz lotesjelles a dicka te tille, direkt mbrapa mitrolozit dhe tankut. 

Pse kane nderhyre ushtaret izraelite se pari ne nje anije me ndihma humanitare ne ujrat nderkombetare? Kjo eshte piraci.

Ndoshta shume pak e dine qe te gjithe kete punen e anijes e kane organizuar suedezet. Gjate shtatorit te kaluar isha ne nje leksion per Action Research ne marredheniet nderkombetare dhe referuesi i leksionit ishte gjithashtu nje action researcher dhe ai na informoje qe po pergatisnin nje anije me ndihma nderkombetare per ta nisur ne Gaza duke respektuar ligjet nderkombetare. Ata ishin te sigurte qe Izraeli nuk do te pranonte, nuk ju shkonte fare ndermend qe madje do ta sulmonte. Dhe ne kete menyre donin te tregonin ose te nxirrnin ne pah qe ligjet nderkombetare vlejne per me te fuqishmit.

Keto action researcher jane si puna e atyre qe shkojne dhe hane nga pjata e tjetrit per te provuar se cfare do te ndodhi, ose per te nxjerre ne dukje se cfare lejohet dhe nuk lejohet ne nje shoqeri.

Kete here Izraeli i ka qelluar vetes se tij.

O njerez te ndyre qe na prishet gjakun qe me mengjes!

Ju uroj juve dhe brezave qe do lini prapa (se fara e keqe nuk shuhet kollaj) qe te vuani po aq sa ata femijet dhe njerzit e shkrete ne Palestine.

Toko dhe PF, ju lutem here tjeter keto debate i bejme ne privat se ketu qelbsinelliku eshte qe s'i bo dermon as Karcher-i.

 Perderisa shqiptaret persekutuan dhe vrane njeri-tjetrin qe nga L2B e per 50 vjet, mos prit qe te kene ndonje ndjenje solidariteti a humanizmi per ate qe vuan, per sa kohe qe keta vete behen me te fortin te radhes, pavaresisht se nuk ua var njeri. Dikur u bene me turq se turqit (Ballaban pasha, Qyprillinjte, Haxhi Qamili), pastaj me sovjetik se ruset, pastaj me kinez se kinezet e tani me katolik se Papa, me qafekuqe se amerikanet dhe me cifute se izraelitet.

 Lizander, keta jane mesu me ju lepi me te fortit.

Edhe ne jeten e perditshme kshu i ke; morracake servila pa shtylle kurrizore, te jesh i sigurte.

Mos e vrit shume mendjen mik. 

O plak, "me ju lepi me te fortit" jane mesue ata shqiptaret qe iu bane ure, trampolin, e asfalt, pushtuesit, apo jo ?.. per me mujte me pas do privilegje, dhe me mujt me vjedh do toka bashkatedhetareve te tyne te kshtene...! shpesh here edhe duke i vra…

Mos u ngutni kaq shpejt me dal ne konkluzione, se e keni çanten me gure te rande, sa mos me mujt me e luejt vendit ! Tash qe rrota e historise asht sjelle dhe te kênunit mysliman nuk sjell ma avantazhet e dikurshme te Turkut pushtues, tash qe sot nuk u jep kush ma 10 hektare toke me vra kojshin e kshtene, tash qe sot taksat nuk i paguen vetem i kshteni por edhe myslimani, tash qe nuk ju ban kush ma "age", e "bey", tash u bate viktima ju ??? 

"Viktima" te forta ju ! Se keni pas meshire shume ju ...! Solidaritet ju...! Ju vjen keq qe nuk ju shkoj kungulli neper uje kshtu per tane ekzistencen e njerezimit ? Ju vjen inate, e ? A kujtuet se mjafton me ndrru fene, me fole turkisht, me vra shoqi-shokun, per me ia dale mbane pergjithmone ?! Pra, pak ma kujdes kur ju bjen ne mend me na diftu se kush ka identitet shqiptare, dhe kush jo. Kush lepihet, dhe kush mbetet shqiptar pergjithmone.

Per kujtese, mos me pas kene kleri katolik qe mbrojti Shqipnin neper Europe e Konferenca, mos me pas kene nderhymja e Vatikanit tek shtetet katolike e ortodokse, as fara, as emni nuk do t'ju kishte mbete myslimaneve shqiptare ne Ballkan, por do kishin perfundue si disa te mjere te tjere, o te vdekun, o te sperkatun neper vise te padituna te Turkise ku han pula gure. Ajo epoka e turkut dhe e tradhetise tuej ka marre fund, dhe lavderoni Zotin, Dinin apo Imanin, qe kane mbet edhe pak te kshtene qe prape ju bajne ju me perfitue prej tyne. Pra, prap se prap, te t'kshtenet se te t'kshtenet, keni per t'u perplase.

 E paska shpetu kleri katolik Shqiperine dhe Vatikani? Mesa di une Skenderbeu ja ka ruajtur sumen disa here atyre. Besoj se po ta kishte ditur qe ne te ardhmen  do rritej numri i perdhunuesve te femijeve pikerisht prej prifterinjve do ishte penduar. Mos na shit pordhe ketu me te krishtjeret se historikisht me i pergjakshem ka qene krishterimi sesa islami.

Kush shkoi me u perplas me Superfiqet ne Konference te Londres, Hoxhet apo Priftat ? Eee ? Kush ??? Pse i çuen myslimanet prifterinjte per me i mbrojte ? Pse mbeti Korça dhe Gjinokastra shqiptare atehere qe ishte firmose ne 1918 akordi midis tana superfuqive per me i marr greku ? Pse ? Se shkoi vrap Monsinjor Luigj Bumçi me At Gjergj Fishten te Papa Benedikt XV. Dhe mrapa, u zhbâ akordi ! Pse shkoi Ibrahim Rugova vrap te Papa Gjon Pauli i II ?? Ju pergjaken te kshtenet shqiptare ju ?! Keni vuejte shume eeee ???! Vazhdoni me rrena dhe demagogji sepse nuk dini se si me e justifiku tradhetine tuej. S'dini si ta justifikoni se kur tradheton Zotin, nuk leni kend pa tradhtu.

viksland, me cer statusi je tu fol, me at`latin?Me qe je prej shkoderloces dhe ke i fije prej shkodre lexoi nji kta vargje te Vaso Pashs, n`se ke dy pare men shqiptarit!

....................................................

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je? 
Po sikur lisi i rrxuem përdhe, 
Shkon bota sipri, me kambë, të shklet 
E nji fjalë t'ambël askush s'ta flet. 
Si mal me borë, si fushë me lule 
Ke pas qenë veshun, sot je me crule, 
E s'të ka mbetun as em'n as besë; 
Vet e ke prishun për faqe t'zezë. 
Shqyptar', me vllazën jeni tuj u vra, 
Ndër nji qind ceta jeni shpërnda; 
Ca thone kam fè ca thonë kam din; 
Njeni:"jam turk", tjetri:"latin" 
Do thonë: "Jam grek", "shkje"-disa tjerë, 
Por jemi vllazën t'gjith more t'mjerë! 
Priftnit e hoxhët ju kanë hutue, 
Për me ju damun me ju vorfnue! 

...................................................

Ju nuk e dini nga jam, dhe nuk i jap llogari kuj. Hamendjet ju perkasin, dhe mund t'i merrni qytetet me rradhe.

"Status latin", nuk do te thote asgja. Nqse flitni per shkronja dhe per gjuhe, alfabeti shqiptare asht ai qe vendosi Gjergj Fishta (me perjashtim te "ç" dhe te "ë" qe na e bane dhurate Frashnit prej Turkiet). Perndryshe, me pas ken per deshiren e disa te tjereve, do t'a kishe shkru sot shqipen me shkronja arabe/turke/greke.

Un nuk desha me nda ndokend, por deshta me ju pergjigj njenit qe ju mund t'a identifikoni ne komentit tem, qendrimi i te cilit ka per efekt me perligjue e justifikue disa prej derivave te sotme islamike ne Shqipni prej disa myslimaneve qe nuk u ka mbet asgja shqiptare. 

Kurse per myslimanet shqiptare normal, s'keni nevoje me i mbrojte ju me poezite e P. Vases, se i mbrojme na te tjeret me fakte, para jush.

viksland, shko futu ne noj manastir e mos e shif driten e diellit shpesh nese i do te miren botes!!!

 

vikslandi perfaqeson djepin e kultures shqiptare... (shkodren...?) aaaaaaaaaaaaaaahahahahahahahahaaaa mmmmuhahahahahahahhaaaha uuuuuu-uuu-uh! Nuk eshte shqiptar viksi, eshte katolik. - pak a shume si boshnjaket, qe ortodoksit i thone serb dhe cdo boshnjaku myslyman, i thone myslyman. njerez pa kombesi, si puna e vikslandit, qe vjen nga djepi i kultures.

Ju, ju kam thane edhe nji here me duket mos me e ferku fort me mu. Prej ku vi une, ju s'dini asgja. Pse mbroj njenin apo tjetrin, ajo asht puna jeme. Runi ate labçen tuej, dhe mos me diftoni se çka asht kombesia... se kur ju ka ba Shkodra njeri ju, ju s'ju gjehej adresa as ku ishte kufini dikur ! 

ehhh, lum si ti per kufinin, thanen e me-det per na!

Po ne u shperndame botes mbare ne te kater ererat, qe te merrnim ca kulture dhe edukate, qe kur te veme ne Shkoder here tjater, te vemi si njerez*; se nje fytyre na vinte e nje na ikte sa here qe takonim ndonje shkodran**... epo te na falesh o viksland i perndritshem dhe i pershpirtshem, se ne nga injoranca e madhe flasim... se helbete, turku na i ka lene ca vese dhe ca pasoja. jo per gje, po si guxoj une t'i drejtohem nje tribuni dhe nje kollosi (transendental)te kultures, dijes dhe shkences si puna jote... dhe me e keqja eshte... me kete lloj shqipeje qe flas une??? hau deer aj!

*rrk

**rrkf!

U paska ngelur ora ne kohen e mileteve disave ketu.

o Lisander pse behes nervoz. Kjo bote as nuk ka qene dhe as nuk eshte e drejte. Po te ishte e tille nuk do shihnim Komunistin Berisha nat e dite ne tv duke na dhene leksione demokracie.

Po si mos te nxefem o Hermes? Nuk jam aq utopist sa te mendoj se bota eshte e drejte. Por kur shoh se ca njerez ngrihen kunder vendimeve abuzive te nje shteti terrorist, qe ka vite qe po i vdes per buke njerzit e pafajshem ne Gaza (se hamasistet vetem fitojne nga embargo), pres nje fare solidarizimi nga njerzit "thjesht normalë". Ne vend te kesaj, shof se disa plehra makabre ketu ferkojne duart dhe thone "Ah si nuk vrane ca me teper".

Te jesh i bindur qe kur ishte lufta ne Kosove, ekuivalentet e ketyre neper Europe apo Amerike, thonin hapur apo nen-ze, "Sa mire po jua bejne shqiptarve se jane myslimane (pavaresisht se ne Kosove vriteshin edhe katolike e digjeshin kisha katolike)" Per te mos thene qe kishte edhe shqiptare, qe e thonin kete apo qe manifestonin kunder bombardimeve te NATO-s.

Kete fare te keqe, po ta lesh te forcohet, neser behet shume me e rrezikshme se disa gomere anonime ne internet.

Kjo ishte per me thane vetem se nqse te kshtenet shqiptare kan ba shume gjana per myslimanet shqiptare, dhe me vuejtje, myslimanet shqiptare munden te pakten me kene te moderuem, e mos me na fut ne Shqipni perçe, shallvare, mjekra, arabe, e arabishte. Kjo asht shqiptaria, feja e shqiptarit ? Nuk asht kerkese e madhe, apo jo ?

Me na lan me fjet ne mengjez e mos me na fillu imami me na ba thirrje neper tan qytetin ne oren 4 te nates si me kene midis Arabise apo midis atyne maleve te thata ku s'ka bime as uje, e ku s'e sheh nji shpi para 500 km.

Me mbajt rregullin publik si komb i civilizuem, e jo me e ba pazar pulash. Fakti qe Shqipnine nuk e ka fal Zoti ne malet t'Afganistanit apo ne shkretina t'Arabise - por ne breg t'Adriatikut -, difton se disa pune nuk mund te bahen si n'ato vendet ku i varin njerezit ne litare n'emen te Kuranit. Kapaciteti me jetue nen nji shtet kerkon moderim. Sa per "humanizem", tham se dihet shume mire se prej ka jane shoqatat humanitare dhe se prej kuj vine ushqimi dhe ndihmat...!

Nuk duhet me e ngattru temen me gjana boshe, sepse askush nuk mund te gezohet me fatkeqsine e tjetrit, dhe askujt nuk i vjen mire per ate qe ndodh ne Gaza. Kjo nuk ka nevoje per koment ne shekullin XXI. 

PO me qene me Hitlerin bohet gjo. Harram i qofte turkut po e la me kaq, se ka kaq vjet qe e bojn boten lomsh keta cifutet, ne emer te viktimizimit  dhe holokaustit. Keta jane iniciatoret e terrorizmit, dhe jane keta qe e furnizojne me material. Spaska pas dhe fort faj ai babuci gjermanise 

Nuk e kuptoj ku eshte faji i Israelit ketu.

Nese ata aktivisto-islamistet do te ishin ne shtepite e tyre sot, a so ti sulmonte Israeli?JO!

Fakti qe i sulmoi eshte se ata nuk ju binden urdhrave te komendes israelite,pasi donin te conin ndihma per Hamasin.Israeli ju tha qe anija te kontrollohej pastaj te shkonte ne Gaza,por ata i traguan Israelit gishtin e mesit.Dhe dihet se si mund te reagoje nje shtet qe te gjithe fqinjet dhe te tjeret duan ta varrosin.Pare ne kete prizem reagimi i autoriteteve israelite eshte konform me ligjin dhe llogjiken.Si do te reagonte Turqia psh nese nje grup aktivistesh do te shkonte tju jepte ndihma kurdeve dhe nuk do ti bindej ushtrise turke,per kontroll paraprak.Ja u them une Turqia pa as me te voglin dyshim do te hapte zjarr!

Me vjen cudi qe midis tyre paska dhe shqiptare islamiste!E harruan keta plehera se ishin cifutet ketu ne SHBA qe bene lobing per Kosoven dhe vazhdojne te bejne?E harruan keta funderrina se Hamasi dhe Autoriteti Palestines jane kunder pavaresise se Kosoves dhe vegla te bindura te ruso-serbeve?C'na duhet neve te ngaterrohemi me dicka qe nuk na perket,sic eshte konflikti ne Lindjen e Mesme?

Akoma me i cuditshem eshte reagimi i qeverise shqiptare!

Me duket se po ngjallim kohen e Enverit me kete qendrim per vellezerit arabo-palestineze.

Prisja nje reagim me te matur te BE per kete problem ,por mesa shoh atje Hamasi konsiderohet si dicka legjitime deri sa ftohen dhe udheheqesit e tij dhe mbajne fjalime.

Ndersa nga Obama nuk kam shprese fare.Sic i vuri minat aleances me Angline ashtu po sillet dhe me aleatin tjeter Israelin.Sot KM i Israelit e anolloi viziten per ne SHBA.Sic duket 'NDRYSHIMI" i Obames perfshin edhe ndryshimin e aleancave,por mesa shoh nga ana tjeter arabet nuk jane me pro amerikane tani se me pare.Pra me duket se SHBA edhe po humbet aleate me deshire si Angline,Israelin,Polonine,Cekine,Gjeorgjine apo Ukrahinen por edhe nuk po fiton asgje si pasoje e kesaj politike.

Plotesisht dakort. Edhe mua nuk me pelqeu reagimi i MPJ-se, jo se na e ve veshin kush por thjesht tregon se jemi te prirur te hypim ne "bandwagon"-in Europian pa i matur gjerat si duhet. Per me teper qe Amerika nuk eshte shprehur akoma ne lidhje me kte ngjarje. Do te doja qe te mbanim nje qendrim te pakten me neutral persa i perket lindjes se mesme.

 

 

Solidarnosc, seshte e thene qe si kam qejf israleitet dhe i jap te drejte enver hoxhes, apo jam islamik.  As e kam ndermend, por ketyre sikur ti prekesh qimen,  te kercejne ne fyt ne emer te holokaustit, nje gje  qe e vuan dhe sot e kesaj dite populli gjerman. tek e funidt po te besh nje analize terrorizmi ka filluar pikerisht kur keta plehrat filluan pretendimet territoriale, kur hapen konfliktin me egjiptin e keshtu me radhe. Me thuaj nje gje pse deri ne 1971 para masakres se mynihut, bota islame nuk shquhej per akte terroriste????? PO leje se plehra jane, sec kam nje bindje qe edhe komunizmi nga keta pisat ka dale

C'lidhje ka Holokausti me ato qe thua ti?Clidhje ka holokausti,masakra e Mynihut me ceshtjen shqiptare?Se mua me duket se s'ka lidhje fare.

Pastaj c'lidhje ka me ceshtjen shqiptare,per te cilen duhet te shqetesohemi.Mesa di une Israeli eshte treguar shume korrekt me Shqiperine dhe shqiptaret.Ja u ka hequr vizat, kur te tjeret as i kane konsideruar si njerez dhe familjet qe kane ndihmuar cifutet i ka ndihmuar financiarisht dhe me bursa studimi.Ne Islrael mund te shkosh pa vize, ndersa ne Egjipt dhe Jordani apo Arabi Saudite do vize.Atehere perse duhet te jemi me keta te fundit?

C'na duhet ne se c'bejne ata me palestinezet?Na hyn gje ne xhep?Na jep Presheven,Camerine?JO!

Pastaj mesa di une palestinezet jane aleatet me besnike te Rusise dhe Serbise.C'na duhet ne te jemi ne anen e tyre?

Se fundi deklarata e qeverise sone mu duk si nga arkivat e Enver Hoxhes.Nese kane marre ndonje direktive nga bota arabe,ta bejne kete ne kembim te njohjes se Kosoves edhe mund te justifikohet,por nuk ma merr mendja te kete marre premtim te tille.Thjesht qeveria jone po hyn ne ujra te panjohura dhe te ndotura me llome ideologjike, me kete deklarate.

Nuk mund ta besoj qe kjo dekarate vjen nga qeveria,qe vendosi marredhenie me Israelin.Shpresoj tja kene futur kot.

Me sa di une ndoshta sjam agjornuar po israeli ka hequr vizat vetem per ata qe kane pasosh Dipllomatiksmiley

Jo,per te gjithe shqiptaret.

Kosoven,nuk e ka njohur akoma Israeli, o solid.

Nuk e ka njohur se eshte nen kercenimin e palestinezeve.Ata thone po njohe Kosoven ne do te shpallim pavaresine si Kosova.Lexo lajmet dhe informoju per qendrimet e Hamasit dhe Autorotetit Palestinez ne lidhje me Kosoven.Nuk ndryshojne fare nga ato re Serbise dhe Rusise.

 

Ska presion palestinezesh ,po pati presion eshte i vendeve arabe jane po ato qe e kane braktisur palestinen jane po ato qe se njohin kosoven

Shteti i Izraelit i ka te qarta objektivat e veta edhe jane publike edhe  me fakte

Ministria jon e jashtme ndonje deklareta do ta beje sic e bejne te gjithe vendet e tjera per te qene  politikisht korrekt

Lufte ben kush ka leke edhe hamasi po ti marojne leket ska me ca ben lufte

gjithmone keqardhje per ata qe jane mish per top

Lexoje kete lajmsmileyhortly after the declaration, two senior Palestinian officials representing the Mahmoud Abbas West Bank-controlling government, who also are part of the team negotiating with Israel, disagreed on what the Kosovo events implied for Palestine. Yasser Abed Rabbo said, "If things are not going in the direction of continuous and serious negotiations, then we should take the step and announce our independence unilaterally. Kosovo is not better than us. We deserve independence even before Kosovo, and we ask for the backing of the United States and the European Union for our independence". Saeb Erekat responded that the Palestine Liberation Organization had already declared independence in 1988. "Now we need real independence, not a declaration," said Erekat, "We need real independence by ending the occupation. We are not Kosovo. We are under Israeli occupation and for independence we need to acquire independence

During a July 2009 state visit to Serbia, President Mahmoud Abbas, when discussing both the situations in the Middle East and Kosovo said, "We are looking for a way to resolve these problems in a peaceful way, by upholding international law. We cannot impose solutions nor can we accept imposed solutions. That is why we must negotiate".

Palestinezet jane indipendent kane problemi per jeruzalemin edhe per refugjatet, pelestinezet VETEQEVERISEN

po cfare thua o solid. thone Palestinezet ashtu e keshtu dhe Izraeli eshte..... ''impressed''  he.    Palistinezet thone shume gjera dhe Izraelit as qe i plas menderja fare.

Me te njejten llogjike sic thua ti, edhe Turqia nuk duhet ta kishte njohur Kosoven, sepse do kishte ''frike'' se mos Kurdet do te benin te njejten gje.

shume popuj apo etni mund ta vetshpallin pavaresine.  po puna eshte nese do ta njohin te medhenjte apo te fortet e botes.

Serbia thanks Abbas on KosovoJul 8, 2009

Serbia praised visiting Palestinian president Mahmud Abbas on Wednesday for what it said was his backing in its diplomatic fight for Kosovo even as Jordan recognised the breakaway region’s independence.

Prime Minister Mirko Cvetkovic “thanked president Abbas for the support he extends Serbia in preserving its territorial integrity and sovereignty,” his office said in a statement after the two leaders met in Belgrade.

The statement said there were similarities between the Serbian and Palestinians’ “stances and diplomatic activities based on respecting UN Security Council resolutions and international law.”

For his part, Abbas acknowledged Serbia’s position in its legal battle against Kosovo’s independence before the world court.

The Kosovo issue “is before the International Court (of Justice) and I believe that that is the right way to resolve every problem. That’s our stance,” Abbas was quoted as saying in an interview with Beta news agency.

Kosovo unilaterally declared independence in February 2008 after Serbia’s ally Russia threatened to veto proposed changes to a UN resolution describing the territory as a UN-administered province of the former Yugoslav republic.

The Arab world frequently calls on Israel to abide by Security Council resolutions regarding territories populated by Palestinians.

Abbas arrived in Belgrade on Tuesday as part of Serbia’s efforts to bolster support from the Arab world against Kosovo’s statehood.

Kto jane lojra de facto territorret palestineze vetqeverisen,problemet jane  tek tokat e pushtuara faktori eshte  shtetet arabe

Izraeli nuk e ndalon fene islame, po kta mbreterti arab ne arabine saudite qe jane mbikqyres se mekes edhe vendeve te tjera te shenjta  mund ta mbrojne fare mire jeruzalemin qyteti per te cilin deshtoi  athere pakti me itzak rabinin te cilin e hoqen qafe shpejt

kshu qe kjo lufte i duhte te gjitheve per arsye qe i dine ata

Kurse ti Viksland qeke me verte VK 

 Po prisja te fillonin debatet fetare. lol T'i thoni faleminderit Enverit qe ju hoqi fene, se copash do te ishit bere me kohe.

 I lutem administratorve te mos sjellin tema nga lindja e mesme, se shqiptaret u ndakan me keq se athere. Solidarnoscit i them se deklarata e pales shqiptare ishte ne sinkron me deklaratat e vendeve te EU e OKB. Izraeli, fatkeqesisht, beri autogol ne porten e vet. 

Nuk e di se cfare autogoli flet ti por nese nje anije me ndihma te shkoje tek seperatistet e Korsikes dhe ushtria franceze ta paralajmeroje cdo dite qe te mos vije dhe kur vjen i jep urdher ta kontrolloje,dhe kjo anije jo vetem qe si bindet urdherit,por dhe vazhdon me kokefortesi ndohmen e saj drejt korsikaneve,si mendon se do te pergjigjeshin francezet?Do ta paralajmeronin disa here dhe me pas do ta qellonin.

Me vjen cudi se shumica e vendeve te botes vazhdon e simpatizon Hamasin.Cfare jane ata palestinezet atje ne Gaza?Parkrahes te flakte te Hamasit se po te mos ishin do te shkonin ne Bregun Perendimor,ku po rritet mireqenia dhe ka bum ekonomik.

Atehere perse duhet te me vije keq per ca perkrahes terroristesh?Perse duhet te me vije keq per kete organizate ruso iraniane dhe perkrahesit e saj?

 

Palesinezet sjane separatist jane nje entitet vetqeverisesh (veja emrin si te dush  po sjane separatist)

Hamasi ka fituar  me nje perqindje  te tille sic fitoi berisha ne shqiperi

Nje pyetje per viksland apo lahuten e malcise: qe kur ju zuni ju te "kshtenet" dashnia per cifutin se gjer dje edhe papet jepnin nje dor gjermanise per te gatite holokaustin. Edhe me heret u deshen te shkretet te strehohen tek sulltani turk se "te kshtenet" po I shfarosnin ne Evrope.

Edhe keta debatikasit e saktivista qe na e mbushen internetin me fletrrufe si ne kohen e qoftlargut na eksitohen ne mbrojtje te nje akti qe po e denojne dhe vete hebrenjte ose se paku ata me dy fije njerzillek.

Kam pershtypjen se nuk me keni lexue me vemendje : une bana nji digresion prej temes per t'ju pergjigj dikuj qe la me kuptu se te kshtenet po i 'lepisheshin" Israelit, dhe kujtova, se sa per lepimje, duhet te pastrojne para deres se tyne. Per sa i perket temes, mendimi jem personal asht se persekutimin e çifuteve e favorizoi protestantizmi, atehere qe katoliçizmi ishte kunder. Nuk asht aspak e vertete se "papet" po i jepnin dore Gjermanise me pergatite holokaustin, sepse e para, Gjermania ishte protestante dhe jo katolike, dhe e dyta, se Vatikani nuk ka asnji pushtet mbi to. Nqse nji klerikal me origjine gjermane, ashtu si pjesa dermuese e elites, intelektualeve, dhe popullit gjerman, paska kene me Hitlerin (mjafton me kujtue letrat e adhurimit qe i dergoheshin me mijra per dite), pjesa tjeter e Europes ka ken e distancueme kjarte prej tyne (edhe populli italian vete, pavaresisht prej fashistit Duce). Ne fillim Europianet dhe gjermanet vete nuk e dinin se çdo te ndodhte me çifutat, por pas masakrave dhe kampeve, ata e moren vesh pak vone. Disa udheheqes e dinin, dhe thojne se nuk kan reagu ne kohe (Anglia, qe po kujtoj se asht edhe ajo protestante).Na sot flasim kollaj, por me u hanger me Hitlerin n'ate kohe, asht si me e pas vu popullin e vendit tuej ne vorr, apo jo ?! Gjermania kishte armatim te pafund.

Persa i perket vuejtjeve te myslimaneve sote ne Gaza, thjesht si qenie humane, ky asht turp, qe ma teper se i Israelit, i gjithe shoqnise nderkombtare. Pra, nga ana humane, siç e kam perserite ma nelt, kjo s'ka nevoje per koment.

Nga ana politike, kur gjanat lidhen me radikalizem (dhe me islamista integrista, siç asht radikalizu Hamasi, per arsye qe dihen), atehere si thote populli, veç "bjeri vedit mrapa"! Une nuk mbroj myslimanet arabe te radikalizuem pse paska myslimane ne Shqipni, se kto te fundit jane para te gjithash njerez te races teme, e dyta, na nuk ia kena vjedh token kuj (eufemizem !) siç ua kane vjedhe arabet çifutave, dhe e treta, na nuk e kena zakon me shperthye miletin me bomba...! Dhe e fundit, historia e komplikueme e popullit tone, ban qe nji arab mysliman i shekullit te 7-te nuk asht njisoj si nji i kshtene shqiptar 18 shekujsh qe asht ba mysliman tash 1 shekull. Kte s'ka gja qe ma hek prej mendjet, e qe mund te me bindin per te kunderten. Historia shqiptare asht komplet tjeter dhe e veçante. Mos harroni se Arabet kur i kane pase oret e tyne te lavidshme, s'kane lane kend pa vra, e pa pre, çifute e te kshtene plot (dhe ne kunderpergjigje te masakrave te tyne, linden atehere kryqezatat kristiane, etj etj etj!) 

A ka ndonje gje ne kete bote qe e di sakte ti o i nderuari dijetar i maleve dhe i fondit intelektualo-akademiko-shkencor te PD-se???

A e din ti mor i "kshten" se kur jan hjek himnet qe mallkonin cifutet qe kendoheshin ne meshat katalike??? Se qe ka bashkepunue me nazizmin kisha juej, ka bashkpunue aq fort saqe nuk po di me i da dot... ne fakt, ene ket pape qi kini sot, nazist ka ken, i rinise naziste hitlerjane. ene na flet ti pupagjel per protestantet????? Izraeli si shtet u krijua me nismen ekskluzive te protestanteve dhe kishes evangjeliste amerikane.  Jo se eshte "fale" kesaj apo asaj kishe, se Izraeli do ish krijuar gjithsesi, (e tille eshte profecia), por nese dikush ka merita, te mos ja hame kot, dhe nese dikush ka faje, te mos ja hame kot. Kisha katalike eshte e ngjyer dhe e zhytur ne gjak te kombeve deri ne fyt. Jo vetem ne gjak te cifuteve, po ne gjakun e gati cdo kombi ku ka shkelur. (ne fakt, nuk me vjen ne mend asnje komb qe mos ta kete mbytur ne gjak ajo kishe...) nese nuk ke deshire t'i harrojme te mirat qe mund te kete bere, mos na cicero qe t'i harrojme poshtersite qe ka bere. - jo per gje, po nuk ja harrojme, jo, sado injorant te jete ai* qe tellallon per te.

* ai: ti.

Prap ju ?! Prap ketu ?! Tash jeni ba anglez, masonik e protestant, ee ?!!! Bukur. Mos flitni ma gjate se e prishni punen. Ua kuptoj plotesisht hallin.

Labi teologu, per pak me stil po ju dilte sakte, pro ju rreshqiti pak kâmba n'ulje. E para, nen termin te "kshtene" futet edhe protestantizmi (fatkeqesisht) xhaxhi teologu.

E dyta, simas jush, priti katoliçizmi 20 shekuj me u hakmarre ndaj çifuteve ! Mire. Ku ndodheshin çifutet qe zhduku Hitleri ? Ne Poloni xhaxhi teologu, ne Polonine Katolike. Po tjeterkund ? Ne Rusi xhaxhi teologu, ne Rusin ortodokse. Ateher e mori papa ne celular Hitlerin dhe i tha ? A m'i bombardon nja 80 milione katolike, dhe nja 150 milione ortodoksa se kam pa disa çifute andej ? Mire i tha Hitleri. Dhe Varshava u ba vorre i gjalle. O Labi teologu, po ka kohe qe e mbani fshehte kte scoop ?! O Labi teologu, po jeni ne dijeni ju qe Gjermania e Hitlerit ishte protestante, dhe qe kte s'mundeni ta ndryshoni ?!

Kalojme te anglezet protestanta. Po si m'i keni ato indianet qe keni shfaros komplet, me te pare e me te fundit ? Mire mendoj. Po mire mo Labi teologu, po me ato kolonite ne mbare boten, u gjakoset ndopak apo jo ? Po çamet e Shqipnise mo Labi teologu si m'i keni rregullu me miqte tuej greke ? Po Irlanden â m'a keni mire, ju âsht tha gjaku nder duer apo ju duhet dhe pak kohe. Me çka kuptoj, ju duhet edhe pak kohe...! Keshtu pra Labi teologu, keshtu !

A ka mundesi me me sqaru njeri keto te meposhtmet?

1. Kush e kishte vendosur embargon? Keshilli i Sigurimit apo Izraeli per qejfin e vet?

2. A kishte armatim dhe elemente terroriste ne bord te anijeve sepse nese po, atehere Izraeli ka te drejte te sulmoje edhe ne ujra nderkombetare.

3. Anijet ku ishin rregjistruar? Kishin gje lidhje me UN apo angjesci te tjera te UN apo jo?

1. Izraeli per te izoluar Hamasin vetem se me te thatin (Hamasin) po digjet dhe i njomi (afro 1.900.000 palestineze).

2. Mesa mora vesh nuk kishte arme. Turqit e Mavi Marmara u ishin kundervene ushtareve me shkopinj mbase dhe me shufra hekuri.

3. Anijet nuk kishin lidhje me UN. Ishin te rregjistruara ne vende te ndryshme nder te tjera ne Turqi dhe ne Greqi. Shoqatat (disa me karakter humanitar disa te tjera me karakter fetar) duhet ti kene paguar per transportin.

O Viks, mos merr kot o burre! Nuk tha kush qe te krishteret po i lepihen ketij apo atij. "Lepirset" jane bere problem kombtar dhe jane pa dallim feje dhe krahine. Kur i lepihen robt , Rames e Berishes, lene mos e pyte mos e pyet se ç'mund te bejne per fuqite e medha. Thuj shyqyr qe Rusia nuk e ka rrujt me investu ne kete drejtim, se kushedi se sa rus-lepires do kishim sot.

Dhe kjo eshte nje dukuri qe na la pas komunizmi dhe varferia ekstreme qe ai solli, se me pare ne kishim aftesine me perfitu prej te fortit por jo me e lepi. Edhe ne kohe Perandorise Osmane, shqiptaret nuk i arriten ato poste qe kishin duke u lepi por duke i tregu turkut se ishte me mire t'i kishte me vete shqiptaret se sa kunder.

Persa i perket njerzve qe kane punu a luftu per Kombin tone, s'besoj se e ka bo njeri ne emer te fese, por VETEM ne emer te Kombit. Ne kemi per detyre me i kujtu dhe respektu siç e meritojne per ate qe kane bere dhe per faktin qe fjala Shqiptar ka akoma kuptim sot.

Sa per keto vizionet e tua ne lidhje me persekutimin e çifutve ne shekuj dhe holokaustin ne veçanti, je shume larg nga e verteteta. Po te kujtoj vetem se Papa Gjon Pali II ka kerku falje ne emer te kishes katolike per heshtjen/bashkepunimin e Vatikanit gjate holokaustit.

Anti-semitizmi ka qene per shekuj ekskluzivitet i shumices derrmuese te vendeve te krishtera. Dhe sot ketu (ne France) apo ne vendet e tjera vazhdon ne nje forme te heshtur dhe disa ta thone si nen-ze. Kurse ne vendet myslimane ka me teper nje ndjenje anti-sioniste, se sa nje anti-semitizem.

Lizander, gjanat qe Prifterinjte katolike kane bâ ne emen te Kombit (gja qe asht e vertete) ishin dy : gjuha dhe shteti. E pame se sa bukur ua shperbleu Kombi : ne vend te gjuhes shqipe, standardi doli ai i Enverit qe ia imponoi me dhune komplet Gegnishtes (pra prej Veriut ne Elbasan) ; "poet kombetar" na doli Naimi qe tan jeten e vet kishte ba 3 poema baritore ! (kurse Fishta, autori i "Iliades shqiptare" u shpall armik i popullit). Dhe te gjitha veprat e perpareshme te atyne gjuhetarve e poeteve te vertete qekur shkruhet gjuha shqipe dhe ekziston Shqipnia, u djegen dhe shkattruen. Pritni se nuk mbaroj me kaq : shteti doli Ismail Qemali, deputeti-tradhetaro turk (qe i dha çamerine Greqise) kurse sot Gjergj Fishta nuk ka vorr kund. Tane elita e kombit te atehershem qe kishte mbet akoma gjall, u torturue me vdekje dhe u pushkatue. Kto te "kombit" qe e bane kte pune, ishin edhe keta shqiptare, apo jo ! Nuk po flasim se ç'fé kishin... se po fillon edhe nji here debati. 

Dhe jane prape keta te "kombit" qe refuzojne sot gjuhen e perbashket dhe insistojne qe dhuna Enveriane t'i aplikohet prap gegenishtes. Jane prape keta te "kombit" qe perbajne ato ish-komunistat kriminele, sepse nuk kane shkue kund, e nuk i ka luejte kush, nuk i ka vra kush, nuk i ka fut kush ne burg : ne Shqipni jane prape. Keta nuk e çajne fort per kombin, me sa duket. Vazhdojne kta me Naimin dhe Ismail Qemalin...! Kjo ishte Lizander persa i perket dhurates se Kombit ndaj atyne burrave te vertete te Kombit.

Sa per holokaustin, dhe interpretimin qe ju bani mbi opinionet e Papes Gjon Pauli i II, e para provojeni t'i thoni dikuj ne France (ne Francen katolike) "çifut". Vetem provojeni ! Nqse keni shansin me kene ne mjedise me nivel (gja qe ua uroj) do te shihni se si njerezit do te zgurdullojne syte. Per njerezit e rruges, nuk mban kush pergjegjesi, sepse ekstremista dhe injoranta ka ne çdo shtet.

Me thane se Hamasi asht kunder shtetit te Israelit, por jo kunder çifuteve, asht si me thane : Serbia asht kunder shtetit te Kosoves, por jo kunder kosovareve...! Imagjinojeni vete konkluzionin...

Ne permbledhje, qellimi i presioneve islamo-komuniste e internacionaliste ne France, asht pikerisht me u mundue me perlye Kishen katolike/Vatikanin/Francen, me shume menyra, dhe kjo nuk asht ma sekret per ndokend sot. A perdoren çifutat, a perdoren disa gjana te tjera, kjo pak randsi ka. Pra, na e kurseni pak "dijen" e masave dhe argumentat e shpejte. Pozicioni i Kishes katolike mbi çeshtjen e ketij konflikti asht neutraliteti. Kur mundet me i ndihmue nga ana humanitare, i ndihmon. Kaq.

Ua ke than , po kujt ia ke than ???

Se ktyne shqiptarve tan ua ka marr zoti ment e kres, dhe jan ma te interresum se si i shkojn punt Turqise se shpis se vet.

Kurse ne vendet myslimane ka me teper nje ndjenje anti-sioniste, se sa nje anti-semitizem.

Nuk mund te jene arabet anti-semite sepse jane semite per vete.

Vendet arabe (se vendet myslimane eshte pa kuptim te qarte) jane per kthimin e situates ante 1949: shfarosjen e Izraelit. Dhe asnjehere nuk te thone se c'do behet me cifutet. Eshte pikepamje qe buron nga deshperimi dhe nga pafuqia e tyre. Por eshte pikepamje qe nuk zgjidh asgje. Izraeli ka interes te lejoje sa me pare krijimin e shtetit palestinez. Vetem atehere do ta kuptojne palestinezet se problemet me te shumt u vijne nga Hamasi dhe jo nga Izraeli.

Nuk mund te jene arabet anti-semite sepse jane semite per vete.

Arabet dhe cifutet jane semite vertet..po cifutet jane nga Sara(Saracene), Arabet nga Hagari (mHagrebine). Keshtu qe magrebinet nuk jane anti-semite, po anti-saracene.

O viks, nuk o tema me diskutu krimet e kominizmit ketu! Kjo llogjika jote o si me te thone une ty qe Fishta u qujt armik prej fajit te çifutve se Marks-i ishte çifut. Futja kot dmth.

Kurse ai paralelizmi qe bo ti me Kosoven eshte komplet IDIOT! Une nuk fola fare per Hamas, qe eshte organizate terroriste, por per vendet myslimane (ka ene vende myslimane jo-arabe, Naimo). Sidoqofte, shqiptaret jane autoktone ne Kosove, kurse sionizmi (qe me qe ti nuk e ditke eshte teori politike ku bazohet krijimi i nje shteti puro çifut ne PALESTINE) nuk pyet per autoktonet. Pra i VETMI paralelizem qe qendron, eshte ai midis gjenocidit te Serbise ne Kosove, dhe gjenocidit sionist ne Palestine. Ne te dy rastet, pretendimet jane te njejta dhe flitet per pune "djepi".

Eshte njesoj sikur te çohet Turqia tani, dhe te thote qe djepi i Turqinise eshte Sarajeva apo Tirana e ku di une se ç'qytet ku mund te kene ndertu ata xhamia nje here e nje kohe.

Kurse ty Naimo, mos te ka dale nai prone anej ene s'na ke deftu? Jo per gjo, paske qene i kulak tina! Mire qe stergjyshi jot paska dash me lone pa buke stergjyshin e shokut tone, po dashke me more ene tokat e palestinezve te shkrete noshti! hahahaha

Lale, kolonet çifute qe shkune nga gjithe bota, me pushtu tokat e palestinezve, duhet te ngarkojne mushkat si kolonet serbe te Kosoves. Izraeli si shtet le te ekzistoje pa pike problemi po le te jete me dimensione simbolike si Vatikani. Pjesa tjeter, ka emer qe prej shume kohesh, dhe quhet Palestine. Pelestinezet kane qene myslimone, çifute, te krishtere. Le te kthehen gjonat prape aty ku kane qene dhe te jete shtet LAIK.

Ore ju jeni absolutisht te papame, se ju jeni te paret (jo ti Naimo) qe e akuzoni Salen se na "zbriti maloket ne Tirone (apo Shkoder)", ku ata kane zone tokat e te tjerve. Pra kur ja ze shqiptari shqiptarit token, nuk quhet. Kurse kur shko çifuti nga Rusia, Franca, Anglia apo Shqiperia (keta as nuk e kishin dite se ishin çifute deri atehere) me i zone token palestinezit, u quka se kshu kane thone ke lajmet. Thirrini me menies, se ka kufi budallalliku! Me doza te medhoja ju bo dom!

Nuk ka toka te palestinezeve. pike.

cifutet e kane ate toke qe prej 4000 vjeteve. nuk ka iluzione aty se kush e ka e kush nuk e ka... nese palestinezet nuk jane filistenjte e lashte me te cilet u desh te merrej Abrahami (para 4100 vjetesh)e deri te Davidi e me shoke (para 3000 vjetesh), atehere ajo toke eshte e cifuteve dhe vetem e cifuteve. Do apo s'do ti tani, eshte ashtu dhe eshte fakt. Palestinezet e quajne veten arabe pavaresisht se termi qe perdorin per Palestinen eshte "filistia"; edhe arabisht flasin, edhe ky eshte nje me teper ne ate teze...

Gjenocidi i Izraelit mbi Palestinen? cili gjenocid?

E vetmja paralele dhe analogji qe mund te nxjerre nje mendje e pasemure ne ate situate, eshte qe gjendja i ngjan skenarit te ripopullimit te Serbise, Bosnjes, Kroacise dhe Mizes me shqiptare; njesoj si e ka ripopulluar Izraeli token e vet. Nese thua ashtu si ti, atehere ke ca mangesi te renda ne trajtimin e ceshtjes; dhe nuk e marr vesh; se bere ca krahasime te mira siper, po e vazhdove shtrember kur u mundove te shqyrtosh ceshtjen tjeter te izrael-palestines.

gjithsesi, gjithkush eshte i lire te shprehe mendimin e tij, madje edhe te mbaje qendrimin e tij...

Qendrimi i Izraelit ne ato toka nuk mund te legjitimohet me shume sesa ollredi eshte.

ti sjell biblen si burim te dhenash historike. Po edhe sikur me pranu ket, nqse do shkonim mrapsht se kush e ka pas token 3,000 - 4,000 vjet perpara (kur s'ka pas as shtete) atehere harta duhet me u ndryshu krejt...amerikanet duhet me u kthy mrapsht ne Evrope etj dhe me ja lon fiseve indiane token, kshu i bi sipas ksaj llogjike apo jo? pastaj, meqe permend Davidin - kujt ja mori token ky apo i tha zoti qe i takonte pranej duhet te vriste ke t'i dilte para ashtu sic beri

Ashtu i bjen sipas asaj llogjike, po nuk kemi asnjeri ate llogjike. Bile edhe Izraeli nuk po perdor ate llogjike, se po te ishte ashtu, arabet do i kish hedhur o ne det, o do i kish zhdukur fare. Une nuk e marr si prove faktin e 4000 vjecarit, dhe nuk po e sjell per te thene se qenka aresye e mjaftueshme per te bere te paberen. Absolutisht nuk po them qe zgjidhja eshte komplet e thjeshte; po nuk ka zgjidhje qe te jete zgjidhje, qe nenkupton zhdukjen e nje populli, apo thjesht popullsie. Por ama, ne Amerike, indianet nuk u mesojne femijeve qe ne djep mallkime nga me te neveritshmet kunder anglezeve, ne menyre qe te urrehen amerikanet e sotem, e as nuk ngjeshen me dinamit indianet per te hedhur ne ere femije amerikane; dhe dyshoj se dhe amerikanet kane idera te tilla; jo, ne fakto kjo ndodh ne Palestine, ku nje popull, qe vetekonsiderohet arab, pretendon qe Jeruzalemi eshte vendi i tyre i shenjte dhe djepi i "kultures" se tyre; te cilin nuk duan ta leshojne kurre; kjo ndodh dhe ne Serbi, ku pretendojne se Kosova eshte djepi i "kultures" dhe historise se tyre, - Jeruzalemi i tyre... dhe ndodh qe ne Palestine, arabet kerkojne as me shume e as me pak sesa zhdukjen e Izraelit nga faqja e dheut; dhe ndodh edhe ne Serbi, ku kerkojne as me shume e as me pak sesa zhdukjen e shqiptareve nga faqja e dheut.

Prandaj them qe nuk eshte komplet aq e thjeshte, se veshtiresia qendron ne vullnetin e mire qe duhet te fitojne disa popuj per te bashkejetuar dhe per te mos uruar gjemen apo zhdukjen e fqinjeve; dhe palestinezet, po te kishin shume pak mend, po shume pak fare, do e kishin kuptuar me kohe qe Izraeli mund t'u ofroje 1000 here me shume sesa "vellezerit" e tyre arabe, qe perdorin ate popull te rraskapitur vetem per te mbajtur nje thike ne ije te Izraelit, dhe qe ne te vertete nuk duan t'ja dine fare per palestinezet. Apo nuk jane arabet miljardere? apo nuk ishte ajo deveja (Arafati) miljarder??? - dhe populli i "tij" nuk kish buke per te ngrene????!!! Prandaj ishte dhe mbetet terrorizmi rruga me e lehte; sepse ti nuk ke dhe nuk ke per te patur kurre, dhe une qe jam multimiljarder ne neveri, kam edhe ymrin te te drejtoj ty si bagetine; nderkohe qe ty nuk te do asnjeri, as une e as kush, dhe ti - vdes per mua! Me dhimben palestinezet sepse jane drejtuar keq, sepse kane pozite shume te keqe, sepse yshten nga njerez qe ne fakt vetem i perbuzin dhe sepse i kane krijuar vetvetes komplekse teper te demshme, saqe e kane gati te pamundur qofte edhe thjesht idene e te bashkejetuarit. Sa me shpejt ta shohin kete, aq me shpejt do u mberrije mireqenia dhe jeta dinjitoze.

nuk di ku eshte korelacioni mes te drejtes te palestinezve me pas shtetin e vet dhe faktit se Arafati i ka vjedh miliona ose miliarda ktyne. Eshte si me thon qe Kosova nuk meritonte pavarsine meqe Rugova ka pervetsu prej pareve te kosovarve qe kontribonin per Kosoven

Nuk e ke marre vesh djali... as s'u mundova hic te beja nje lidhje te tille. Arafati ishte multimiljarder se ja la i ati. I tille dhe mbeti; perfitoi apo jo nga Palestina, eshte tjeter gje. Po vegel e kujt ishte? Se qe te mos kete populli buke, kur udheheqesi eshte i kalbur ne miljarda, kjo sikur nuk ka shume kuptim. Prandaj, kur populli udhehiqet nga nje qe nuk e rruan fare per popullin, gjithe meseleja vete mu ne hale te s'emes. Pak a shume si puna e Shqiperise, me 20 vjet tranzicion; me "lidere" multimiljonere, qe edhe kur s'kane c'te bejne, shesin atdheun e shqiptareve. E kam fjalen, qe Palestina dhe palestinezet nuk jane udhehequr ende nga nje person qe megjithmend mendon per te miren e tyre. Dhe ne kete kuptim, edhe Izraeli nuk ka me ke te ulet ne bisedime; se dreqi e hengri, nuk mund te kete negociata per 40 vjet e te mos arrihet kurre asnje gje, po njeri t'i bjere patkoit e tjetri gozhdes...  Kane apo s'kane te drejte palestinezet per shtet, kjo eshte nje ceshtje komplet me vete dhe krejt e ndare nga tematika. Pse? kur t'ua shpjegosh situaten, gjeopolitiken e rajonit dhe cakenjve qe kerkellijne dite-nate aty, ndoshta do behet fjale per tjeter gje pastaj.

Une per vete, parimisht, jam per nje shtet palestinez, por, vetem nese situata nuk do ishte e tille. (1,2,3... shume) Por kjo eshte ceshtje diskutimi, e jo debati, e lagu-s'e lagu, apo ti ja fut kot-une ja fus kot.

Lizander, a jeni fjet, apo bâni demek ? Une ju tham qe SOT i bahet dhune gegnishtes prej Vermoshit ne Elbasan, e ju me thoni e kaluemja. Un ju tham qe SOT heroi kombetar mbahet prap "Ismail Qemali", duke iu bâ dhune heronjve te vertete shqiptare, ju me thoni te mos flas per te kaluemen se nuk asht tema. Une ju flas per SOT, meqe jena ne tema kombit dhe feje, dhe ju me flitni per dje. Ai sofizmi juej çifut+Marks asht i denje per do nivele qe nuk po i cilesoj. SOT, ku asht "kombi" shqiptare SOT ? Ku ? Tuj fole per Palestinen !!! Si mund te japin opnione per çeshtje te hueja ata qe i kan çeshtjet e veta ne uje te pafund, te mblueme me rrena e me demagogji, qe vazhdojne t'i mshefin gjithnje e mâ teper ? Dhe qe vazhdojne t'i mbrojne me nji fanatizem te papame! Ata qe punuen per kombin, tejkaluen fene dhe krahinat, tejkaluen vetveten dhe i mbrojten dhe ata qe nuk e meritoshin. Kta qe shkatterruen gjuhen dhe ato figura, pra kombin, e mbrojne shkattrimin me nji fanatizem jasht normash. Zoti na ruejt !!!

Kur flas per vende arabe flas per vendet qe jane praktikisht ose shpirterisht me te prekura nga ky konflikt. Vendet e tjera myslimane jane (ose duhet te ishin) me pak te prekura.

Duhet folur me kembe ne toke. Izraeli eshte i vetmi vend qe ka bomben berthamore ne rajon. Gjithashtu ka edhe ushtrine me te forte. Nqs arabet do t'u kerkojne qe te ikin prej aty i bejne zap me ushtri kur te duan. Dhe nqs eshte ndonje vend i rendesishem qe ua kerkon me pahir (gje qe s'ka gjasa te ndodhe) ato nuk do hezitojne ta perdorin bomben berthamore ose te kercenojne me perdorimin e saj. Shkurt muhabeti e vetmja gje qe palestinezeve u ka ngelur te bejne eshte jetojne ne ate cope toke qe u ka mbetur dhe te ngulin kembe mbase cifutet leshojne pe ne lidhje me Jeruzalemin lindor.

Pastaj ajo qe thua ti nuk qendron as nga ana morale sepse nje padrejtesi dhe nje padrejtesi bejne DY jo asnje padrejtesi. Si te "ngarkojne mushkat" thua ti? Dhe duke qene se ata nuk do te ikin prej aty me deshire i bie ti shfarosesh me zor. Kaq e veshtire eshte, sidomos per ne, te mendojme nje zgjidje praktike per te dy popujt?

Prrallat nga e kaluara tregojne se ishte periudha e kalifateve arabe qe shenon kthimin e cifuteve ne Jeruzalem. Se ishin arabet ata qe praktikuan paqe dhe lane cifutet te rindertonin tempullin.

Cilin tempull?

Xhamine e Al-Akses, kete tempull? Tempulli i Izraelit eshte ende rrenoje, dhe MU ne vendin e tij qendron xhamia e Al-Akses... - sipas tradites islame, vendi i trete me i shenjte ne bote per myslymanet(u be i treti pasi cifutet e bene rezil muhamedin dhe perrallat e tij, se do kish qene ende sot e kesaj dite vendi me i shenjte per ta).  Myslymanet me Meken, Medinen dhe Jeruzalemin, dhe cifutet me HIC? ku eshte pare kjo? Dhe vendin e trete ata e duan pikerisht aty ku 3000 e kusur vjet me pare u ngrit tempulli i pare monoteist ne historine e njerezimit, aty ku filloi kultura evropiano perendimore dhe arabo-mazllemine.

Ti besoj e di se ishte Umar ibn al-Khattabi qe i lejoi cifutet te futeshin ne Jerusalem pas 400 vjetesh largimi. Gjate kesaj periudhe ata u lane te besonin dhe jetonin ne paqe. Bile zona njihej si zona me fertile e Palestines.

Me tej ne shekullin e 11, cifutet nuk kundershtuan shkaterrimin e kishave nga Fatim khalidi i Egjiptit, dhe ishin nga luftetaret me te vendosur per te mbrojtur qytetin nga kryqezatat. Besoj do kesh lexuar edhe mbledhjen e cifutve ne sinagoga dhe venien e zjarreve ne siganoge me ta brenda..

Ca me vone, Sulejman Ottomani predikoi bashkjetese fetare  dhe lejoi ndertimin e kishave dhe sinagogve ne te njetat rruge me xhamite etj etj

Histori goxha e ngaterrume dmth. Gjithsesi duhen falenderu edhe i here britaniket per sallaten qe lane prapa.

Para se te ngaterrohemi me tej, duhet prediku vetem tolerance dhe bashkjetese.

Po kush e mohon ate? kete duhet tja japesh ta lexoje ai fanatiku i qishes katalike... ai qe perfaqeson djepin e kultures "shqiptare" - vikslandi, dmth...

po kjo eshte ceshtje tjeter, tempull aty nuk eshte ndertuar qe ne kohen e makabenjve; tempulli i fundit ndertuar mbi rrenojat e tempullit te Solomonit eshte ai i Herodit te Madh. Sot aty ka mbetur vetem vendi, jane muret e tempullit, - ku shkojne e qyrraviten cifutet perdite, dhe nje xhami me kupole floriri, - al aksa, mu aty ku duhet te ishte tempulli. (qe do te ndodhe se shpejti.)

U qyqa me Naimo! Ku i paske pa keto vene arabe ti qe po i rruhet seriozisht per Palestinen o burre? Here pas here dalin ca soj tjeter mafiozesh me miekra apo diktatoresh qe per te siguru pushtet, bejne demagogji me Palestinen. Pse me verte kujto ti se po te kishin dash me e zhduk Izraelin si shtet ata nuk ja kishin arrit?

Une po flisja per qeverite, por per raportet me çifutet qe kane pas popujt e ndryshem. Nqs, te krishteret kane qene gjithmone te prirur per t'i persekutu, myslimanet ose i kane shpetu kur kane mund, ose kane jetu ne paqe me ta.

Ore teorikisht, dakort jam une qe te jetojne te gjithe ne Palestine. Po konkretisht, si t'ja bojme. Se nqs, ekziston mundesia, qe palestinezet te marrin tokat e tyre qe i kane trashegu brez pas brezi, dhe çifutet e ardhur te jetojne po ne ate shtet, BUJRUM! Po nqs, zgjidhja e "bashkejeteses" eshte qe kolonet çifute te jetojne ne tokat e shpiat e palestinezve dhe t'u thone atyre : "Ju vazhdoni te rrini neper kampe  refugjatesh deri sa te boni leket me ble nje toke dhe me ndertu nje shpi tjeter", dhe arabet e Izraelit (myslimane a te krishtere) te trajtohen si ne getot naziste te Polonise, kjo nuk eshte zgjidhje, por tallje.

Sidoqofte, aty nuk duhet te kete shtet fetar per mendimin tim.

 Ate qe nuk eshte zgjidhen dot  per 4110 vjet, doni me e zgjidh sot! Eshte pune kulturash, territoresh dhe kultesh.Ne Palestine  bashkejetojne ne sherr  pasardhes te kryqtareve, ebrejeve dhe myslymaneve.Ashtu do vazhdoje ne se situatat nuk dalin jashte  kontrollit delikat.Se eshte aqe delikate situata sa nje fije dhe ...

   Te dyja palet(izraelite e arabe) jane pergatitur dhe pergatiten te kene jo tavolina per bisedime, por armet atomike..Dhe kjo nuk eshte ogurmbare, shprese per zgjidhje. 

  Lexoni ça ka thene "nje shqiptar",  "Per Lindjen e Mesme"...! Sikur e thote sot!

Pse me verte kujto ti se po te kishin dash me e zhduk Izraelin si shtet ata nuk ja kishin arrit?

 

Po se coc provuan nja kater here kshu drejt per drejt, ne 1948, 1956, 1967, 1973 me Egjipt, Siri, Jordan, Liban, Irak, Arabi Saudite, Libi, Algjeri, Tunizi, Marok, Sudan, Kuvait e biles kane marre ndihma edhe Pakistani, Kuba e Korea e Veriut por me sa dime u zbythen gjithe arabo-myslimanet te bashkuar bashke te katerta heret.  Keto perpjekjet gueriljiste me Hamas Hezbollah PLO-ra as po i permendim se jane ne vazhdim e siper, por gjithesesi edhe keto kane deshtuar keqazi se gjate gjithe ketyre perpjekjeve territori i Izrailit e kolonite izrailite vetem jane shtuar.

Edhe nga Bashkimi Sovjetik. Kur Egjipti dhe Siria kishin "night vision" ne 67, Izraeli nuk kishte as plumba per te shtene!!!

lmfao

zv. presidenti  Biden, tani te charlie rose per konfliktin izraelit-....

Burra,

ky incident ka te beje me shume me neo-osmanizmin turk sesa me Izraelin. Levizje e shkelqyer e neo-osmaneve turke kjo. IHH eshte nje vakuf qe eshte fuqizuar shume nen turqine e Davutolluse. Turqit europiane po e humbin poziten ndaj anadollakeve qe po perpiqen te bejne paqe me turket kurde ne dem te te pareve.

Mavi Marmara-ja do mbahet mend si gracka me e sofistikuar ne te cilen mund te kete rene ndonjehere shteti cifut.

Mavi Marmara do mbahet mend si perpjekja e pare ne arenen nderkombetare e turqeve anadollake , d.m.th si hera e pare ku kriza politike turke shfaqet me pasoja ne arenen nderkombtare . Qe gjithsesi nuk paraqesin noj kercenim serioz per askend , biles as per Izraelin . Te gjitha kancelarite serioze te botes kane qene gjakftohte dhe pothuj indiferente ndaj ktij incidenti . Sepse te gjithe e shohin se Turqia po vlon nga mren dhe kurrkush nuk mund te beje asgja.

Ky krejt mire mundet te jete edhe hapi i pare i revanshist i nacinal-islamisteve turq ndaj kemalisteve laik .Qe mund te shenojne fillimin e shperberjes se Turqise qe njohim ne sot . Shansi duket se po punon ne anen e 20 milion kurdeve qe jane aneksu ne shtetin e sotem turk dhe e 40 te tjereve qe jane te coptuar midis 5 shteteve te tjera islame . Qe cuditrisht askerkush nga bota islame nuk eshte shqetsu nojhere per fatin dhe te drejtat e tyre. Komplet ne kontrast me qendrimin qe mbahet bie fjala per palestinezet !

Turqia eshte sundue gjithmone prej "turqve europiane" qe jane pakice e vogel krahasu me anadollaket ose "turqit e vertet" . E reja eshte se "turqit evropiane" jane perca perfundimisht  pa i lane shanse co-ekzistences .

Erdogan dhe Davutoglu qe aspirojn nje otomanizem me tendenca te theksume nacional-islamiste duket se jane perfundimisht superiore ndaj kemalisteve laik .

Shteti laik turk ne teori ka marr fund edhe pak kohe dhe kjo  do te materializohet ne praktik. Sa do rezistoje pala tjeter kemaliste askush nuk e din ama se do kete rezistence dhe perplasje kjo eshte e sigurt .

Mavi Marmara nuk ka te beje me Izraelin hic , Izraeli thjesht eshte perdor si aset falas pa asnje lloj shpenzimi .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).